PDA

View Full Version : Φαινομενο Wii



Valkyre
16-05-2008, 18:52
PDS13:
H συνεχεια της συζητησης απο το τοπικ PS3 Sales Archive http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=1&page=25 μεταφερθηκε εδω γιατι ημασταν offtopic.
......................





Πραγματικα αδυνατω να καταλαβω γιατι κανει ΤΟΣΟ μεγαλες πωλησεις το Wii...Ειλικρινα , πλεον , δεν το καταλαβαινω.

Ναι ενταξει απευθυνεται σε ενα πιο μεγαλο κοινο , μιας και οι ηλικιες ποικιλουν σε ολο το φασμα , ομως ...ελεος δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε τετοιο βαθμο...

Ναι εχω παιξει Wii με παρεα , ναι ειχε πλακα να κανουν ολοι σαν χαζουλιδες , αλλα πραγματικα νομιζω οτι ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ , δεν θα καθομουν να ασχοληθω με το Wii μονος μου στο σπιτι...Αποκλειεται να προτιμουσα Mario Kart απο GT5p ή GTAIV κλπ κλπ ας πουμε.Σε multi σιγουρα αλλα σε solo δυσκολο.

Γιατι και η Σονυ και η ΜΣ αν βλεπουν οτι τα φραγκα βρισκονται στο casual gaming τοτε αυτο θα υιοθετησουν και θα υποστηριξουν...

Μηπως αυτο ειναι το τελευταιο "πραγματικο" next gen...

TopGunZ
16-05-2008, 21:17
Δεν νομιζω να υπαρχει τετοια περιπτωση Βαλ. Που το στηριζω? Δες που θα βρισκονται οι πωλησεις βιντεοπαιχνιδιων στο Wii (attach rate). Πιστευω θα μιλαμε για 2/3 με 1/2 των υπολοιπων δυο, το οποιο ειναι τραγικο νουμερο (θα πρεπει να κανει διπλασιες πωλησεις για να πουλησει τα ιδια). Το Wii το παιρνουν για 2-3 πιασαρικα παιχνιδια οι περισσοτεροι, αυτοι που θα παρουν το Mario Galaxy και το Metroid Prime ειναι αυτοι που θα θελουν και το PS3 τους. Μην ξεχναμε πως η Σονυ εχει ηδη μια μικρη παραδοση με τα casual παιχνιδακια οπως Singstar, Buzz, τα παιχνιδια του Eye toy κλπ. Περιμενε να δεις τι θα γινει στο peak αυτης της γενιας, 2010.

kostasb13
16-05-2008, 22:10
To Wii θα μεινει στην ιστορια σαν η κονσολα που την αγοραζουν ολοι και δεν την παιζει κανενας μετα...

Ελπιζω και εγω παντως οτι αυτο δε θα γινει παραδειγμα για το τι θα δουμε στο μελλον γιατι αλλιως χαθηκαμε

DarkUSS
16-05-2008, 23:47
Val, πολλοί το φοβούνται αυτό που λες. Ότι δηλαδή μετά την τωρινή γενιά, τα πράγματα θα είναι διαφορετικά και για την Sony, Microsoft. Ειδικά τώρα που ο Κutaragi δεν δουλεύει "ενεργά" για την SCE, φοβάμαι περισσότερο για το ποιά κατεύθυνση θα πάρει το PS4.

Eλπίζω για το καλό του gaming να αρχίσει να εξασθενεί το φαινόμενο Wii πριν είναι πολύ αργά. :(

PDS
16-05-2008, 23:57
Παιδια δεν νομιζω οτι το wii θα επηρεασει το harcore gaming,οσο επιτυχια και να εχει.

Slay
17-05-2008, 00:06
Iσως να εχεις δικιο, αλλα ξεχνας οτι η δυναμη του Playstation brand δεν ειναι το Hardcore gaming, αλλα το casual gaming.

SQP_GR
17-05-2008, 01:13
kai eki tin exi patisi idika sti iaponia pu ayta ta 70 epepe na ta pulai o ps3 kai na xemakreni.eno twra sernete ekei ,kai den nomizo na alaxi tipota afu idi to dinuntzampa

Valkyre
17-05-2008, 01:52
Ειναι ολιγον τι χαζο παντως...δεν καταλαβαινω πραγματικα ποιος θελει να παιζει Wii Fit και τετοια παιδικα , αστεια πραγματα...Αν θες να μεινεις Fit , πηγαινε εξω και κανε γυμναστικη ή αθλησου...οχι αυτες τις ηλιθιοτητες τωρα.

TopGunZ
17-05-2008, 11:08
Όταν δεις όλη σου την οικογένεια να κάνει χούλα χουπ θα το καταλάβεις. Ή όταν θα δουλεύεις 9:00 με 21:00 και θα δεις αν θα μπορείς να τρέχεις στα γυμναστήρια.

atomsk
17-05-2008, 11:42
το wii fit είναι πολύ καλό και κάνει δουλεία. Αν δεν έχεις χρόνο για γυμναστήριο είναι ότι πρέπει.

Valkyre
17-05-2008, 18:26
Όταν δεις όλη σου την οικογένεια να κάνει χούλα χουπ θα το καταλάβεις. Ή όταν θα δουλεύεις 9:00 με 21:00 και θα δεις αν θα μπορείς να τρέχεις στα γυμναστήρια.

Eρμ... δουλευω τοσο καιρο και τετοιο ωραριο που λες , ειναι η χειροτερη των περιπτωσεω ν και κατι το οποιο δεν σκοπευω να εφαρμοσω ή να υποβαλλω στον εαυτο μου.Φυσικα ποτε μη λες ποτε , αλλα φροντιζω να υπαρχει καποια εστω οργανωση.Οπως και να εχει το ωραριο που λες ειναι η χειροτερη των περιπτωσεων και σιγουρα δεν αντικατοπτριζεται ως δικαολογητικο οσον αφορα τις μεγαλες πωλησεις του Wii. ;)

Δευτερον , αν ειναι να αποφασισω να καταστρεψω την ζωη μου και τον εαυτο μου και να καταληξω υποχοιριο της σημερινης πραγματικοτητας , παραμελοντας τον εαυτο μου σε τετοιο βαθμο , ωστε να μην μπορω να αφιερωσω λιγο χρονο για να εχω μια νορμαλ καλη φυσικη κατασταση , αθλουμενος στο οτιδηποτε , τοτε να χεσω τα λεφτα που θα μου δινουν οι δουλειες αν ειναι να καταστρεφω την υγεια μου. :)

Χρονος για αθληση πρεπει ΠΑΝΤΑ να υπαρχει.Ειναι ενα απο τα σημαντικοτερα -κατ ' εμε- πραγματα που χρειαζεται να υπαρχει στη ζωη μας.Τρωμε που τρωμε σαβουρες καθε λογης , που πινουμε ,καπνιζουμε και ολα τα κακα που αναπνεουμε καθημερινα στην πολη , ε αμα καταληξουμε να μην αθλουμαστε κιολας , καλα κρασια.

Φυσικα εξαρταται τι δουλεια κανει καποιος.Αν δηλαδη η δουλεια σου εχει σχεση με εντονη χειρονακτικη εργασια , τοτε ναι το γυμναστηριο το κανεις περα.Αν ομως η δουλεια σου ειναι δουλεια γραφειου , τοτε ειναι ΑΜΕΛΕΙΑ να μην αθλεισαι.

Οπως και να εχει εγω θα φροντισω -οπως εχω ηδη- και θα προσπαθησω να υπαρχει παντα αθλητισμος στη ζωη μου οσο αντεχω.:fooddance7:

Και αν ειναι ποτε να αποφασισω πως θα αθληθουν τα παιδια μου , μεσω ενος Wii Fit , ή σε ενα γηπεδο στον Αγιο Κοσμα , τοτε ΣΙΓΟΥΡΑ θα προτιμησω να μαθουν τα παιδια μου σε φυσικη ασκηση , και οχι σε μια χαζομαρα που σε κλεινει σε 4 τοιχους ακομα και σε αυτον τον τομεα της αθλησης.

Aυτη φυσικα ειναι η δικη μου προσωπικη αποψη. :)

PDS
17-05-2008, 22:54
Ανοιξα αυτο το τοπικ,γιατι πολλες φορες γινεται αναφορα στο wii και στις πωλησεις του και επειδη δεν υπαρχει αναλογο τοπικ,σχολιαζουμε σε τοπικς ασχετα με το wii για το wii.:p

obione
17-05-2008, 23:27
den perimena na exete tetoia apophi gia to wii ennoeite oti den einai i kaliteri konsola opws kai to ds omws..xehnate ena pragma..i diaskedash se kathe antrwpo kai ilikia einai diaforetiki..egw pou ftanw ta 35 ennoeite den tha katso na kanw wii fit (an kai einai gamw tis faseis)apo to prwi mexri to vrady kai gia arketo kairo...ta games auta omws einai kai gia pitsirikia kai ta paidakia auta se mikres ilikies einai perierga kai to wii einai periergo kai eukolo epomenos oti prepei giauta...entaxi stin kina einai kai xazoharoumenoi kai genika oti tetoia vgainoun ta agorazxoun giauto kai o hamos...ta paidakia an ta valeis metal gear kai cod4 tha varethoun se 1 mera to polu..theloun poio amesh diaskedash...ena agoraki kai koritsaki 6-7 hronon mexri 12 tha xeskisti na paizei wii mexri na tou vgei i glwssa...einai ta hrwmata ta kartoun ktl pou ta magnitizei....to wii exei ginei kati san epitrapezio gia paidia neas genias....ennoeite den einai next gen consola kai oute mporounh na sykrithoun oi pwliseis me to ps3 kai to 360...den nomizw episeis oti tha epireasei se tetoio vathmo pou anaferei o val tin ekselixei ton games..antitheta pisteuw oti meta apo kamia 6-7xronia tha exoume apisteuta grafika san to ps3 kai next gameplay san to wii se mia consola...ola nomizw einai gia kalo...

geogoku
18-05-2008, 02:35
Valkyre διαφωνω καθετα με το σκεπτικο σου.εχω και wii και ps3.οι κονσολες μεταξυ τους δεν εχουν καμια σχεση απο ολες τις αποψεις.το καλο με το wii ειναι πως δεν εχει μονο παιχνιδια που χοροπηδας σαν καραγκιοζης(βλεπε super mario galaxy-zelda).To wii για μενα ειναι τρομερα διασκεδαστικο απο ολες τις αποψεις.super menu με τα channels, διαγωνισμοι με τα mii's, vote channel, news channel, wheather channel και ερχονται και αλλα.γενικοτερα για να στο πω και την αναποδη ελεγα πως "ποτε δεν θα την αγοραζα αυτη την μ@λ@κια" αλλα...το εκανα.γενικοτερα θεωρω το wii κατι επαναστατικο αλλα πιστευω πως δεν παιζει ολες οι εταιριας να το γυρισουν σε αυτο το στυλ.πολυ απλα γιατι οσο πουλανε games σαν
final fantasy , gta, mgs, god of war και πολλα αλλα δεν ειναι ευκολο να το γυρισουν ολοι σε αλλο στυλ γιατι θα υπαρξη και μεγαλο ρισκο για το αν θα πιασει κατι τετοιο.
Να που βρηκαμε και θεμα για την συναντηση το απογευμα στην γλυφαδα...;)

desperate_gamer
18-05-2008, 03:03
Έτσι όπως τα λες obione. Κι εμένα μ' αρέσει να αποκαλώ το wii ως μια "σύγχρονη" Monopoly. Δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα από τα πιο πετυχημένα επιτραπέζια με το PS3 και το 360 μόνο και μόνο επειδή έχουν σχέση με την οικιακή ψυχαγωγία.

Και το Wii ναι μεν προέρχεται από μια κονσόλα που βγάζει ηλεκτονικά παιχνίδια, αλλά δεν μπορεί να θεωρηθεί τέτοιο. Δηλαδή αν η Nintendo βγάλει ποτέ προφυλακτικά για το wiimote, θα τα συγκρίνουμε με πωλήσεις περιφερειακών για το Ps3/360 :P :P :P LOOOL!

Valkyre
18-05-2008, 04:03
Miσο λεπτο παιδια , γιατι εγω αλλιως ειχα αφησει το φορουμ και αλλιως το βρηκα.

Παρακαλω πολυ σταθειτε σε αυτο που θελω να πω και το νοημα που βγαζω διοτι απο τις απαντησεις που πηρα , λετε αλλα πραγματα. ;)

Λοιπον , λεω για πολλοστη φορα.Σεβομαι την nintendo και την ιστορια της.Καταλαβαινω οτι η κονσολα της απευθυνεται σε ενα πολυ ευρυτερο κοινο.Καταλαβαινω επισης οτι στοχευει στον casual gamer πιο πολυ και καταλαβαινω οτι αυτος ειναι ο στοχος του εξαρχης.

Αυτο που αναρωτιεμαι και πραγματικα το λεω χυμα ΔΕΝ ΘΕΛΩ , ειναι να επηρεαστει το μελλον του hardcore gaming απο αυτην την επιτυχια.Απλα τα πραγματα.Δεν θελω να μην μπορω να δω αντιστοιχα αλματα στην βιομηχανια των βιντεοπαιχνιδιων την "επομενη γενια" λογω του φαινομενου του Wii.Πραγματικα δεν με ενδιαφερει εαν θα κερδισει ή οχι την μαχη , μαγκια τους αν την κερδισουν , εμενα αυτο που με ενδιαφερει , ειναι το μελλον του gaming να παει μπροστα και οχι πισω.

Δεν καταλαβαινω γιατι ο κοσμος εχει τετοια διαθεση για wii , επειδη ισως τα δικα μου γουστα -και κυριως λογω της ηλικιας μου- ειναι διαφορετικα.Σεβομαι το γεγονος οτι αλλοι εχουν διαφορετικα γουστα , και ουτε και θελω αυτοι να "αλλαξοπιστησουν" επειδη εγω εχω αλλα γουστα.Αυτο που θελω ειναι τα δικα μου γουστα να μην επηρεαστουν απο τα γουστα των αλλων.

Και το μονο πραγμα/παιχνιδι για το οποιο μιλησα με ασχημα λογια , και θα εξακολουθω να το κανω , ειναι το παιχνιδι Wii Fit , το οποιο -εγω- ,πραγματικα ,το βρισκω "χαζο".Κατα τα αλλα δεν εχω κατι αλλο "εναντιον" του.

Τωρα οπως ειπε και o φιλος TopgunZ , το attach rate της συγκεκριμενης κονσολας ειναι πραγματικα πολυ χαμηλο.Αυτο ειναι το μονο που με κανει να σκεφτομαι , οτι ισως η επομενη γενια να ειναι αναλογη σε εξεληξη με την σημερινη και να μην μεινει πισω.

Εν ολιγης φιλε geogoku το προβλημα μου δεν ειναι η επιτυχια του wii...το προβλημα μου ειναι πως θα ειναι το PS4...θα ειναι ενα αντιστοιχο αλμα οπως το PS3 σε σχεση με το PS2 ή θα ειναι ενα PS3 με psmote?

desperate_gamer
18-05-2008, 04:33
Val, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα ανησυχίας πραγματικά.

Το αν θα επηρεαστεί η επόμενη γενιά gaming έχει άμεση σχέση με τι και ποιός παίρνει το software του wii και των άλλων κονσολών.

Όταν το πολύ δυναμικό κοινό των αντρών ηλικίας 15-35 δίνει τόσα πολλά λεφτά στα "παραδοσιακά" παιχνίδια, δεν πρόκειται να εκλείψουν τέτοιες επενδύσεις εκ μέρους των εταιρειών.

Αυτό το κοινό όπως αποδεικνύεται δεν επενδύει εύκολα σε παιχνίδια του wii (και ίσως και στο wii το ίδιο). Δεν μπορεί να αγνοήσει κάποιος ένα τέτοιο κοινό. Αυτό το κοινό δύσκολα προσεγγίζεται πλέον από άλλα μέσα (μιας και είναι αρκετά εξοικιωμένο με το κατέβασμα από Ίντερνετ), ενώ κατάφερε και να εκτινάξει τον τζίρο της βιομηχανίας του gaming στα ύψη και να τον κάνει συγκρίσιμο με τα επίπεδα του Hollywood.

Το ότι κάποιοι γονείς ενδίδουν στο wii πιο εύκολα, ενώ πλέον το ζητάνε και τα κοριτσάκια (κοινό που σπανίως ασχολείται με games) απλά δείχνει την επέκταση της βιομηχανίας. Ναι, δυστυχώς θα υπάρξουν αρκετά περισσότερα παιχνίδια που απευθύνονται σε αυτό στο κοινο των "technologically illiterate". Αλλά νομίζω ότι αυτό θα γίνει "ειδίκευση της Nintendo" με τις πιο αξιόλογες gaming εμπειρίες να μένουν στη Sony και στη Microsoft.

Το ένα κοινό δεν αναιρεί το άλλο. Και φαντάζομαι ξέρεις καλύτερα από 'μένα ότι όσο καταναλώνει ένα target group αυτά που του πασάρονται, θα του προσφέρονται πάντα παρόμοια προϊόντα μέχρι να επέρθει κορεσμός. Επομένως όχι, δεν νομίζω ότι θα ξεμείνουμε από παιχνίδια αλα Metal Gear. Να φοβάσαι μην ξεμείνουμε από Kojima :P

Valkyre
18-05-2008, 04:41
Εχεις δικιο σε αυτα που λες και εγω ετσι σκεφτομαι , απλα οταν βλεπω να πουλαει 180.000 κομματια το PS3 και 700.000 κομματια το Wii , αρχιζω να ανησυχω...και απλα μου μπαινουν νεες "σκεψεις" στο μυαλο.Κατι αυτα τα νουμερα και κατι οι δηλωσεις του -πολυ σεβαστου και δυστυχως αποχωρησθεντα- Phill Harisson , οπου λιγο-πολυ παραδεχοταν οτι η Nintendo (και μαγκια της) εκανε πολλα μεγαλα "κεφαλια" να γυρισουν κοιταζωντας με απορια, σε βαζει σε σκεψεις.

Ευχομαι πραγματικα να πετυχει η Nintendo και οχι μονο αυτο , να προσφερει κατι ακομα πιο εξελιγμενο και πραγματικα "τελευταιας τεχνολογιας " μηχανημα στην επομενη γενια.

Το μονο που δεν θελω - και ναι μαλλον δεν θα γινει- ειναι να παμε πισω.Δεν το θελω με τιποτα.Εχουμε φτασει σε ενα σημειο , οπου καποια παιχνιδια πραγματικα εχουν επικες διαστασεις.Δεν χουν να ζηλεψουν τιποτα απο ταινιες (το αντιθετο θα ελεγα) και η δουλεια που γινεται καθως και το budget ειναι αναλογο μεγαλων παραγωγων του Χολιγουντ...

Ειμαστε στο σημειο οπου τα βιντεοπαιχνιδια , πλεον αποτελουν και αναγνωριζονται απο την ιδια την κοινωνια ως μια μορφη ΤΕΧΝΗΣ με κεφαλαια γραμματα.Αυτο ηταν το ονειρο μου οταν ημουν πιτσιρικας και ηταν ενα ονειρο που το οραματιστηκαν λιγοι ανθρωποι ενας απο τους οποιους ηταν και ο Kutaragi.Και πραγματικα εχουμε πολλα ακομη να δουμε.Απλα θελω να τα δουμε και οχι να "καθυστερησουν".

desperate_gamer
18-05-2008, 16:10
Ναι βρε μην ανησυχείς. Δέστο και αλλιώς. Το Hollywood αυτή τη στιγμή έχει βρει την αγιά χαρά του με τις ταινίες βασισμένες σε σούπερ ήρωες. Σταμάτησε αυτή η μόδα την παραγωγή άλλων αξιολογότερων ταινιών;;

Έτσι είναι και με το gaming. Νομίζω το ότι ανοίχτηκε πλέον στο πιο mainstream κοινό μόνο σημάδι ωριμότητας είναι. Και αν το δεις και από μια άλλη σκοπιά, στη περίπτωση του wii, Nintendo κερνάει και Nintendo πίνει. Τα παιχνίδια του Wii που γνωρίζουν επιτυχία είναι αυστηρώς first party (Wiifit, WiiSports και τα 1002 Mario). Οι εταιρείες που παράγουν τα παιχνίδια που ενδιαφέρουν εμάς, γνωρίζουν μεγάλη αποτυχία στη Nintendo, ακριβώς γιατί πασάρουν στο κοινό της Ninty προϊόντα που ανταποκρίνονται καλύτερα σε παραδοσιακό gaming κοινό. Δεν μπορούν να αλλάξουν γραμμή τελείως, όταν έχουν μια δυνατή και πιο παραδοσιακή αγορά να τους περιμένει (όπως ας πούμε το GTA που σοφώς βγήκε μόνο στις άλλες δυο κονσόλες και όχι στο wii).

TopGunZ
18-05-2008, 16:32
Θα θυμηθώ τον Joey στο επεισόδιο the one with the ball..."This is not a cat"...

Έτσι και εδώ..."This is not a console!"... Το attach ratio του μας εξασφαλίζει ότι το επόμενο grand theft auto δεν θα έχει πόνυ και χρώματα στυλ Φραουλίτσα. Είναι ένα φοβερό gadgetάκι, αλλά όχι full fledged κονσόλα.

obione
18-05-2008, 22:57
apola se genikes grammes nomizw oti o antagwnismos kanei kalo...to wii oso kai na to katigoroume efere kati kainourio sto gameplay ...emena px tha mou arese na to iothetouse kai to ps3 mellontika se diaforetiko vathmo vevaia...

DarkUSS
19-05-2008, 03:20
apola se genikes grammes nomizw oti o antagwnismos kanei kalo...to wii oso kai na to katigoroume efere kati kainourio sto gameplay ...emena px tha mou arese na to iothetouse kai to ps3 mellontika se diaforetiko vathmo vevaia...

Και νομίζω πως θα δούμε κάτι ανάλογο στο PS3 κάποια στιγμή. Tο PlayStation Eye ας πούμε το άφησε τελείως ανεκμετάλλευτο μέχρι τώρα η Sony (αν εξαιρέσουμε το Eye of Judgement).

Valkyre
19-05-2008, 15:26
Ας το εκμεταλλευτουν και ας το υιοθετησουν , με μετρο ομως.

VirgiL
19-05-2008, 18:00
Προσωπικά αν μου ζητούσαν έναν τίτλο για το Wii θα έλεγα οτι είναι "η καλύτερη 2η κονσόλα"... Η κονσόλα δηλαδή που για έναν μη-casual παίκτη (δεν ξέρω αν το αντιθετο είναι το "hardcore"), έχει συμπληρωματικό ρόλο παρέα με ένα 360-PS3...

Απ' οτι βλέπω κάπως έτσι πάει... Οι παραδοσιακοί gamers έχουν Wii και μια άλλη κονσόλα, αυτοί που έχουν μόνο το Wii είναι αυτοί που το αγόρασαν μόνο για ένα παιχνίδι (WiiFit/Sports) ή αυτοί που δεν ασχολούνται και πολύ με τα "παραδοσιακά" παιχνίδια.

Η επόμενη γενιά κονσολών θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα καθώς η κάθε εταιρεία θα πάρει ιδέες από την άλλη. Το επόμενο Wii θα έχει δυνατό hardware και τα επόμενα Xbox720 και PS3 θα έχουν πιο καινοτόμους τρόπους χειρισμού ;)

baphomet
20-05-2008, 17:18
πςςςςς...γίναμε όλοι HARDCORάδες....καλά ναι το παιχνίδι δεν λέει άμα δεν φας έναν Ιρακινό με τον Αμερικάνο κομάντο ή αν δεν σπάσεις κανα κρανίο περαστικού με τον Nico Belic...και γιατί να παίξω ΜΑΡΙΟ ΚΑΡΤ με τις χελωνίτσες;...αφού έχω ήδη ένα απίστευτο GTP5 με φωτορεαλιστικά γραφικά (ασχέτως αν η συμπεριφορά των αυτοκινήτων δεν διαφέρει από του ΜΚ)...τι;...η NINTENDO έχει τους περισσότερους τίτλους στο ΤΟΠ 10 όλων των εποχών; (Zelda,Mario,Metroid)...και τι να λέει;...εμείς έχουμε next gen ΗΑΖΕ και LAIR...α πουλάει και πιο πολύ το Wii από ΧΒΟΧ και PS3 αλλά δεν λέει κάτι αυτό...εμείς είμαστε οι έξυπνοι και οι άλλοι είναι τα casual θύματα

δεν θα μπορούσα να έχω σαν μοναδική κονσόλα το Wii όντως, αλλά να συγκρίνουμε σαν όνομα την MS που βγήκε τώρα από το αυγό της και την SONY που την έχει δει εξουσία, είναι για γέλια

σίγουρα δικαιολογώ τους μικρότερους που δεν είχαν ποτέ τους NES,SNES,GAMEBOY κτλ για να καταλάβουν τι ήταν τότε η NINTENDO και αν είχε ή όχι τα καλύτερα παιχνίδια...αλλά ΕΛΕΟΣ αν υπάρχει κάποιος μέσα στο thread που είχε αυτές τις κονσόλες και λέει τώρα ότι το Wii θα βλάψει το gaming

ούτε για μένα είναι next gen το Wii, αλλά είναι μια χαρά συμπληρωματική κονσόλα και απευθύνεται σε ευρύτερο κοινό, οπότε δεν χρειάζεται καμία απαξίωση


Κι εμένα μ' αρέσει να αποκαλώ το wii ως μια "σύγχρονη" Monopoly. Δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα από τα πιο πετυχημένα επιτραπέζια με το PS3

καλά ναι...η MONOPOLY έχει και Multi :D

yotzi
20-05-2008, 17:56
Εχω μείνει παγωτό!!!
"Φαινόμενο Wii" όπως λέμε "ΜΑΝΑ Raver" !

Το Wii Λοιπόν ως σύγχρονη τεχνολογική Αλ κάιντα ήρθε να κλέψει την κινηματογραφική χαρά που μας προσφέρει ένα ακόμα έπος του Αμερικανικού στρατού και στόλου προκειμένου σώσει τον πλανήτη από την Τρομοκρατία!

Προτείνω να κάψουμε όλες τις κονσόλες της Nintendo μαζί με τους κατόχους αυτών!

Η τρομοκρατία των πωλήσεων της Nintendo και οι πυρηνικές χελώνες δεν θα περάσουν!


....και μετά κατέβασα και δυο σακούλες χάπια!


Ο νοών νοείτω...

Valkyre
20-05-2008, 17:59
πςςςςς...γίναμε όλοι HARDCORάδες....καλά ναι το παιχνίδι δεν λέει άμα δεν φας έναν Ιρακινό με τον Αμερικάνο κομάντο ή αν δεν σπάσεις κανα κρανίο περαστικού με τον Nico Belic...και γιατί να παίξω ΜΑΡΙΟ ΚΑΡΤ με τις χελωνίτσες;...αφού έχω ήδη ένα απίστευτο GTP5 με φωτορεαλιστικά γραφικά (ασχέτως αν η συμπεριφορά των αυτοκινήτων δεν διαφέρει από του ΜΚ)...τι;...η NINTENDO έχει τους περισσότερους τίτλους στο ΤΟΠ 10 όλων των εποχών; (Zelda,Mario,Metroid)...και τι να λέει;...εμείς έχουμε next gen ΗΑΖΕ και LAIR...α πουλάει και πιο πολύ το Wii από ΧΒΟΧ και PS3 αλλά δεν λέει κάτι αυτό...εμείς είμαστε οι έξυπνοι και οι άλλοι είναι τα casual θύματα

δεν θα μπορούσα να έχω σαν μοναδική κονσόλα το Wii όντως, αλλά να συγκρίνουμε σαν όνομα την MS που βγήκε τώρα από το αυγό της και την SONY που την έχει δει εξουσία, είναι για γέλια

σίγουρα δικαιολογώ τους μικρότερους που δεν είχαν ποτέ τους NES,SNES,GAMEBOY κτλ για να καταλάβουν τι ήταν τότε η NINTENDO και αν είχε ή όχι τα καλύτερα παιχνίδια...αλλά ΕΛΕΟΣ αν υπάρχει κάποιος μέσα στο thread που είχε αυτές τις κονσόλες και λέει τώρα ότι το Wii θα βλάψει το gaming

ούτε για μένα είναι next gen το Wii, αλλά είναι μια χαρά συμπληρωματική κονσόλα και απευθύνεται σε ευρύτερο κοινό, οπότε δεν χρειάζεται καμία απαξίωση



καλά ναι...η MONOPOLY έχει και Multi :D

Δεν νομιζω οτι η πρωτη παραγραφος εχει καμμια σχεση , με τα επιχειρηματα οσον αφορα hardcore gaming.Αλλα ειναι αυτα που κανουν τη διαφορα.Εγω για παραδειγμα τα παιχνιδια που καταυχαριστηθηκα , μονο βιαια δεν ηταν ως επι το πλειστον.Και αμα θες κανε ενα search στα ποστ μου να δεις ποσο κατεκρινα την ανευ ουσιας βια που υπαρχει στην σειρα GTAIV καθως και στα εντελως pathetic σεναρια τυπου Tom Clancy.Οσον αφορα τα "κατηγορω" που μου ριχνεις "εμμεσσως" για την Νιντεντο , νομιζω λαθος καταλαβες οπως και παρα πολυ αλλοι, και θα σε παρακαλουσα να διαβασεις το παρακατω ποστ μου.

Valkyre
20-05-2008, 18:31
Εχω μείνει παγωτό!!!
"Φαινόμενο Wii" όπως λέμε "ΜΑΝΑ Raver" !

Το Wii Λοιπόν ως σύγχρονη τεχνολογική Αλ κάιντα ήρθε να κλέψει την κινηματογραφική χαρά που μας προσφέρει ένα ακόμα έπος του Αμερικανικού στρατού και στόλου προκειμένου σώσει τον πλανήτη από την Τρομοκρατία!

Προτείνω να κάψουμε όλες τις κονσόλες της Nintendo μαζί με τους κατόχους αυτών!

Η τρομοκρατία των πωλήσεων της Nintendo και οι πυρηνικές χελώνες δεν θα περάσουν!


....και μετά κατέβασα και δυο σακούλες χάπια!


Ο νοών νοείτω...

Πρωτα απο ολα φιλε , καλωσηρθες.Θελω να πιστευω οτι δεν εγινες μελος μονο και μονο για να ποσταρεις το παραπανω μυνημα.

Διαβαζοντας λοιπον το μυνημα σου , θαρρει κανεις οτι εδω μεσα σε αυτο το τοπικ (που δεν εκανα καν εγω) , εκφρασαμε ολοι μας την αποψη οτι η εν λογω κονσολα πρεπει να καει και δεν ξερω εγω τι αλλο μπορει να αποκομμισες εσυ.

Επειδη λοιπον το μυνημα σου -κατα την αποψη μου- ειναι πολυ μακρια απο το γενικο νοημα που ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ εγω θελω να περασω , να το ξαναπω.

Μαγκια της Nintendo που εχει καταφερει και εχει γυρισει τοσα κεφαλια.Οπως ειπα επισης τουλαχιστον 2 φορες , σεβομαι το παρελθον της καθως και την προσφορα της στον χωρο.

Το ΜΟΝΟ που εξεφρασα εγω ειναι η ανησυχια μου οτι αυτη η μεγαλη επιτυχια , ισως θα επηρεασει το μελλον των κονσολων στην επομενη γενια.Αυτο ειναι ολο φιλε μου.Δεν βγηκα και ειπα "καφτε την Νιντεντο , ολοι στην πυρα".Βγηκα και ειπα , οτι ελπιζω αυτη η επιτυχια να μην παει το hardcore gaming πισω.Και σε αυτο δεν θα "ευθυνεται" (σε εισαγωγικα) αμεσα η Νιντεντο , αλλα οι Σονυ και MS που μεχρι τωρα δεν εχουν αγγιξει καν αυτο το μεγαλο κοινο.

Kαι τελος το μονο παιχνιδι του Wii που κατηγορησα ευθεως και θα συνεχησω να το κανω (λογω γουστου πειτε το , το ιδιο εχω κανει και για τα PS3 + 360) ειναι το Wii Fit.Ειναι το μονο στο οποιο ειμαι καθετος.

Μου αρεσει η τεχνολογια , και τα επιτευγματα που γινονται στον τομεα των βιντεοπαιχνιδιων την παρουσα φαση και θα ηθελα να δω περαιτερω εξεληξη.

Δεν λεω να καταργηθει το casual ή το προσιτο gaming , λεω απλα οτι "ευχομαι" να μην καταργηθει το hardcore.Μακαρι να υπαρχουν και τα δυο και στην επομενη γενια.Απλα δεν θελω να λειπει καποιο εκ των δυο.

Αυτο ειναι ολο.

ΤΕΛΟΣ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:Eχω πραγματικα αρχισει να κουραζομαι με αυτο το thread που ΑΔΙΚΑ φαινεται σαν να εχει δημιουργηθει απο εμενα.Λεω για την ιστορια οτι αυτο που εσεις τωρα βλεπετε ως ενα καινουργιο θρεντ δημιουργημενο απο εμενα , ηταν -στην αρχικη του μορφη- ενα απλο ποστ σε ενα αλλο θρεντ.Εκει σχολιαζαμε τις πωλησεις και εγω βγηκα και ειπα οτι η Νιντεντο εχει ξεφτυλησει τον ανταγωνισμο,γραφοντας παραλληλα το πρωτο ποστ που βλεπετε εδω.Την επομενη φορα που μπηκα στο φορουμ , ειδα οτι το ποστ μου εγινε θρεντ και οτι ξαφνικα εγω βγηκα ο τρελος Σονυ φανμπου που σιχαινεται την Νιντεντο.Θα παρακαλουσα ή να αλλαξει το πρωτο ποστ και να το κανει καποιος αλλος ή τουλαχιστον να μπει μια ταξη.Γιατι , αλλο να γραφεις ενα ποστ το οποιο αποτελει μια συνεχια σε μια συζητηση σε αλλο θρεντ και αλλο το πως φαινεται αυτο το ποστ ως εναρκτιριο ενος καινουργιου θεματος.Δεν εχω κανει ποτε μου VS thread ,τα απεχθανομαι εντελως και ποτε μα ποτε δεν θα εκανα ενα τετοιο θρεντ.Αλλα ακομα και να το εκανα , δεν θα ειχε τετοια διατυπωση ως αρχικο μυνημα , μιας και φαινεται πολυ αποτομο και flamebait.Γιατι εχω δεχτει διαφορα σχολια , τα οποια δεν αντικατοπτριζουν τις αποψεις μου.Οσοι με ξερετε , εχετε πιστευω καταλαβει οτι ΚΡΙΝΩ και μαλιστα αυστηρα ΟΛΟΥΣ και ΟΛΑ.Δεν εχω ενδιασμους , ουτε ειμαι και τσιρακι καμμιας εταιρειας.οσοι αμφιβαλλετε μπορειτε να κανετε search στα παλια μου ποστ.

Εχω παρεξηγηθει πολυ εντονα σε αυτο το -οχι δικο μου- θρεντ.:blush:

nikon
20-05-2008, 19:03
Άστα αυτά σε μάθαμε τι Σονάκιας είσαι,ξέρουμε ότι η πρώτη κονσόλα που πήρες ήταν το ps3 και ότι θάβεις την Νιντέντο γιατί δεν σου δίνει καλά ποσοστά από τα κέρδη.:p
Δημήτρη δεν νομίζω ότι πρέπει να δικαιολογείς αυτά που είπες είναι η γνώμη σου και δεν αλλάζει αλλά το να φαίνεται ότι "άνοιξες" ένα thread με πρώτο post αυτό πράγματι χτυπάει άσχημα γι'αυτό τα "άκουσες" από κάποιους που δεν σε ξέρουν και εγώ "άνοιξα" thread Wii VS γυμναστήρια αλλά το δικό μου post καλό ήταν για πρώτο άσχετα αν απαντούσα σε κάποιο παιδί.

vasses
20-05-2008, 19:03
Merikoi lete kati mparoufes ores ores :D pos ginetai na epireastei to gaming apo mia konsola me athlia paixnidia , o monos antipalos ton konsolon einai ta pc alla ayta pia exasthenisan kai perasan mprosta oi konsoles.
Ta games oso pane kai tha ginontai kalitera min xexname to o hardware ton pc exei pesei se poli antagonistika epipeda toso poli pou an oi konoles den eixane tous apokleistikous titlous den tha epivionan.
Kai na dextoume to senario oti oi konsoles tha girisoune piso tote oloi tha pairname pc pali :D pleon ena upgrade kostizei 300 eyro , otan exeis kartes grafikon pou sikonoune sxedon ta panta me 130 eyro (8800 gt) ,me poia logiki ta ps4 i xbox 720 na eixane mario kai zelda tha ta epairne kanenas sovaros gamer?
Min kolate se noumera poliseon den einai axiopista 100%, den xeroume pos axiologontai kai an einai axiopistes oi piges, kai to kiriotero min xexnate ta PITSIRIKIA apoteloun megalo arithmo pagkosmios , to ps2 pos poulaei nomizete ola ta pitsirikia to pairnoune epidi einai free me peiratika games kai den exoune apaitiseis apo gaming

Valkyre
20-05-2008, 19:06
Ναι βρε Vasses , ευτυχως που υπαρχουν ανθρωποι σαν και εσενα να διορθωνουν με τον ωραιο τροπο τους τις μπαρουφες μου... τι να πω...

personGR
20-05-2008, 19:10
Λοιπόν ΤΕΛΟΣ.

Όσοι χρήστες του forum ανιχνευτούν να έχουν Wii/Gamecube/SNES/NES/Nintendo64/GBA/GBASP/NDS/NDSl/GB/GBC/GBP, θα εκτελούνται επί τόπου.Οι κονσόλες θα μαζεύονται και ανα τακτά χρονικά διαστήματα θα καίγονται σε κεντρικά σημεία της πόλεως για παραδειγματισμό.

Τέλος έχει ήδουν ήδη οργανωθεί καμικάζι, σωζμένοι με ειδικα διαμορφωμένα Xbox 360s, ούτως ώστε να παίρνουν φωτιά πιο έυκολα,-αυτοί οι θαρραλέοι άντρες θα καταστρέψουν τα κεντρικά γραφεία της συνομωσίας στο Kyoto.

Έτσι το μαύρο κεφάλαιο της gaming ιστορίας ονόματι Nintendo Και η κονσόλες αυτής θεωρείται λήξαν...





Ρε κόφτε τα ληγμένα. :rant::rant::rant::rant:
Από πότε μπορεί μια κονσόλα να επηρεάσει τους πάντες?Άμα η αγορά βασιζόταν μόνο στους casual χρήστες, μέσα σε λίγους μήνες δε θα υπήρχε ίχνος budget από τις εταιρίες.Ποιό παιχνίδι του Wii είχε τη δύναμη να μας κάνει να το θυμόμαστε και να κλαίμε, όπως τα παιχνίδια των προηγούμενων κονσολών της Ninty?

baphomet
20-05-2008, 19:17
me poia logiki ta ps4 i xbox 720 na eixane mario kai zelda tha ta epairne kanenas sovaros gamer?

για προσδιόρισε φίλε μου ποια είναι τα σοβαρά games για να ξέρω να παίρνω από εδώ και πέρα...όχι τίποτα άλλο αλλά για να μην την ξαναπατήσω και παίξω κανά Zelda (γνωρίzεις ότι το Ocarina of Time έχει βγει σαν το καλύτερο game ever ε ; )

greekteo
20-05-2008, 19:30
Ελεος ρε σεις εδω μεσα :p Δεν υπαρχει σοβαρο και ασοβαρευτο game.. Εξαρταται τι θελει ο καθενας.. Θελεις να περασεις την ωρα σου ευχαριστα? Παρε ενα Zelda, Super Mario, θες suspense και αγωνια? Παρε uncharted, heavenly sword.. Ειναι αναλογα με το τι θελει ο καθενας..

Αυτα που εγω θεωρω χαζα games ειναι αυτα

b4L9WWwtfT4 :p

PDS
20-05-2008, 19:31
Ρε παιδια ελεος....λιγο ακομα και θα με σταυρωσετε.Δεν το ανοιξα εγω αυτο το κωλοθρεντ....

Δεν νομιζω οτι μιλανε για σενα Varkyre.Αλλωστε εχω γραψει οτι μεταφερθηκαν τα μηνυματα απο το αλλο τοπικ.
http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=69298&postcount=12


Ηθελα να ειναι αυτο το ποστ(το δικο μου) πρωτο,αλλα πηγαινει αυτοματα αναλογα με την ωρα που εγιναν τα ποστ και δεν ηθελα να κανω edit στο δικο σου ποστ.
Αν θελεις να αλλαξω κατι πεσ'το μου:)

Παντως κανεις δεν ειπε οτι θα καταστραφει το gaming λογο του wii,αυτα ειναι υπερβολες φιλε yotzi.Δεν ξερω απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα.

yotzi
20-05-2008, 19:31
Καλώς σε Βρήκα Valkyre καθώς και τα υπολοιπα παιδιά!

Ο τόνος του post μου ήταν συνειδητά ακραίος αλλά σε καμία περίπτωση προσβλητικός.
Το γεγονός ότι στηρίζεις την άποψη σου με το τρόπο που το κάνεις στο τελευταίο post με κάνει να σέβομαι το λόγο σου!

Είμαι κάτοχος και των τριών συστημάτων για έναν πολύ απλό λόγο. Γιατί γουστάρω την μαγεία του FF, γιατί μου αρέσει το σύνολο του Gow, γιατί εθίζομαι στην ευρηματική απλότητα ενός Mario Galaxy (τα games λειτουργούν σαν παράδειγμα για να μην γράφω ώρες ατελείωτες τα Exclusives.)

Ο λόγος λοιπόν που σου απάντησα ήταν στο πρώτο post σου η αναφορά του ότι τα games πρέπει να πηγαίνουν μπροστά και όχι πίσω, καθώς το θεωρώ λάθος άποψη να νομίζεις πως λόγου χάρη το Smash Brawl η το S.M. galaxy μας πάνε «πίσω».,

Είμαι tech freak και ο ίδιος ωστόσο η άποψη μου είναι πως ένα καλό game δεν απεικονίζεται ΜΟΝΟ σε 1080 γραμμές.

Εκφράζοντας μόνο την δική μου άποψη, στην αναφορά σου στο ότι μπορεί να φταινε και οι MS και SONY που δεν τραβάνε τόσο κοινό, θα σου απαντήσω με δυο όρους: Gameplay και Σεβασμός στον καταναλωτή.


Σίγουρα η Ν μόνο καλό έχει να κάνει στο Gaming και όχι κακό όπως πολλοί εξέφρασαν σαν φόβο. Και σίγουρα δεν θα αλλάξει ρώτα στην διεθνή τάση της αγοράς HC ή Casual μιας και χρειάζονται και τα δύο ...

baphomet
20-05-2008, 19:37
Καλώς σε Βρήκα Valkyre καθώς και τα υπολοιπα παιδιά!

Ο τόνος του post μου ήταν συνειδητά ακραίος αλλά σε καμία περίπτωση προσβλητικός.
Το γεγονός ότι στηρίζεις την άποψη σου με το τρόπο που το κάνεις στο τελευταίο post με κάνει να σέβομαι το λόγο σου!

Είμαι κάτοχος και των τριών συστημάτων για έναν πολύ απλό λόγο. Γιατί γουστάρω την μαγεία του FF, γιατί μου αρέσει το σύνολο του Gow, γιατί εθίζομαι στην ευρηματική απλότητα ενός Mario Galaxy (τα games λειτουργούν σαν παράδειγμα για να μην γράφω ώρες ατελείωτες τα Exclusives.)

Ο λόγος λοιπόν που σου απάντησα ήταν στο πρώτο post σου η αναφορά του ότι τα games πρέπει να πηγαίνουν μπροστά και όχι πίσω, καθώς το θεωρώ λάθος άποψη να νομίζεις πως λόγου χάρη το Smash Brawl η το S.M. galaxy μας πάνε «πίσω».,

Είμαι tech freak και ο ίδιος ωστόσο η άποψη μου είναι πως ένα καλό game δεν απεικονίζεται ΜΟΝΟ σε 1080 γραμμές.

Εκφράζοντας μόνο την δική μου άποψη, στην αναφορά σου στο ότι μπορεί να φταινε και οι MS και SONY που δεν τραβάνε τόσο κοινό, θα σου απαντήσω με δυο με έναν όρους: Gameplay και Σεβασμός στον καταναλωτή.


Σίγουρα η Ν μόνο καλό έχει να κάνει στο Gaming και όχι κακό όπως πολλοί εξέφρασαν σαν φόβο. Και σίγουρα δεν θα αλλάξει ρώτα στην διεθνή τάση της αγοράς HC ή Casual μια και χρειάζονται και τα δύο ...

άψογος
+1000

η NINTENDO είναι μία από τις εταιρείες που μας έμαθαν να αγαπάμε τις κονσόλες και το gaming γενικά


δείτε πχ πωλήσεις DS με PSP...σε όλα καλύτερο το PSP συγκριτικά, αλλά μόνο και μόνο η εμπειρία της Ν και οι πρωτότυποι τίτλοι που έχει, το έχουν στείλει στην πρωτιά

Valkyre
20-05-2008, 19:43
Καλώς σε Βρήκα Valkyre καθώς και τα υπολοιπα παιδιά!

Ο τόνος του post μου ήταν συνειδητά ακραίος αλλά σε καμία περίπτωση προσβλητικός.
Το γεγονός ότι στηρίζεις την άποψη σου με το τρόπο που το κάνεις στο τελευταίο post με κάνει να σέβομαι το λόγο σου!

Είμαι κάτοχος και των τριών συστημάτων για έναν πολύ απλό λόγο. Γιατί γουστάρω την μαγεία του FF, γιατί μου αρέσει το σύνολο του Gow, γιατί εθίζομαι στην ευρηματική απλότητα ενός Mario Galaxy (τα games λειτουργούν σαν παράδειγμα για να μην γράφω ώρες ατελείωτες τα Exclusives.)

Ο λόγος λοιπόν που σου απάντησα ήταν στο πρώτο post σου η αναφορά του ότι τα games πρέπει να πηγαίνουν μπροστά και όχι πίσω, καθώς το θεωρώ λάθος άποψη να νομίζεις πως λόγου χάρη το Smash Brawl η το S.M. galaxy μας πάνε «πίσω».,

Είμαι tech freak και ο ίδιος ωστόσο η άποψη μου είναι πως ένα καλό game δεν απεικονίζεται ΜΟΝΟ σε 1080 γραμμές.

Εκφράζοντας μόνο την δική μου άποψη, στην αναφορά σου στο ότι μπορεί να φταινε και οι MS και SONY που δεν τραβάνε τόσο κοινό, θα σου απαντήσω με δυο με έναν όρους: Gameplay και Σεβασμός στον καταναλωτή.


Σίγουρα η Ν μόνο καλό έχει να κάνει στο Gaming και όχι κακό όπως πολλοί εξέφρασαν σαν φόβο. Και σίγουρα δεν θα αλλάξει ρώτα στην διεθνή τάση της αγοράς HC ή Casual μια και χρειάζονται και τα δύο ...

Oυτε κι εγω φιλε μου δινω μεγαλη σημασια στο αν θα εχει 1080 γραμμες αν δεν παιζει καλα , δεν παιζει καλα.Και πριν απο λιγο εκανα ποστ το συγκεκριμενο πραγμα.Το gameplay παντα θα ειναι μεγαλυτερο απο την οποια παρουσιαση.

Απλα με τη σημερινη τεχνολογια , καποια παιχνιδια ειναι εφικτα μονο σε δυνατο μηχανημα.Επισης να πω οτι ποτε δεν κατηγορησα ττην ποιοτητα των τιτωλν της Νιντεντο.Απλα ειπα οτι πολλοι απο αυτους ειναι εξω απο την "ηλικια" μου.Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ασχημα παιχνιδια , απλα εγω ας πουμε δυσκολα θα ασχοληθω με το Mario Kart αν ειμαι μονος στο σπιτι.Θα προτιμησω GT5p.Με φιλους και παρεα , σιγουρα θα δοκιμαζα το Mario Kart.

Εχω δηλωσει πολλακις οτι σε παρειστικο κλιμα η Νιντεντο θριαμβευει.Αλλα εγω δεν εχω αυτη τη δυνατοτητα τοσο συχνα ωστε να με κανει να το αγορασω.

Οσον αφορα τον πολεμο Σονυ , και ΜΣ , ειναι μαλιστα ενα θεμα που επισης ανεφερα σημερα μολις πριν λιγο , οτι με εχει κουρασει πολυ αυτος ο ψυχρος πολεμος και ταυτοχρονα η κοροιδια.Χαιρομαι που η Νιντεντο ειναι "εγω παιζω το δικο μου παιχνιδι ασε τους αλλους να φαγωθουνε" και ολοι τρεχουν τωρα.

Να σου πω απλα , οτι εγω στην ουσια αυτο που ηθελα να εκφρασω ηταν ενας προβληματισμος , ο οποιος προηλθε απο δηλωσεις πολλων ανθρωπων που ασχολουνται στο χωρο και υποστηριξαν οτι η υπεροχη αυτη της νιντεντο σε πωλησεις μπορει πραγματικα να επηρεασει την "επομενη γενια τεχνολογικα".Αυτοι ειναι οι Phill Harrisson , Michael Pachter (αναλυτης) και αλλοι.

Οταν λοιπον ακουω ολα αυτα , μου δημιουργειται ενας προβληματισμος.Αυτο εκανα εγω στην ουσια , αλλα σε αλλο θρεντ και με βαση αλλη συζητηση.Καποια παιδια το συζητησαμε και βγαλαμε ακρη λεγοντας οτι κατι τετοιο δεν υφισταται 99%.

Και να γινοταν ομως πραγματικοτητα , οπως ειπα και πιο πανω , αυτος που πραγματικα θα εφταιγε θα ηταν οι 2 μεγαλοι που δεν σκεφτηκαν να ικανοποιησουν αυτο το μεγαλο κοινο.

geodlord7
20-05-2008, 22:09
Εγω παντως θεωρω γελοια τα παιχνιδια του wii και το ιδιο το wii σαν κονσολα.Δεν λεω, και εγω μεγαλωσα με nintendo 64, εκπληκτικα παιχνιδια για την εποχη, αλλα για αυτην την περιοδο την νεα γενια, το wii και ως προς τα τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι GTP.

redismagik
20-05-2008, 22:52
emena mou to eixan ferei doro to wii ,an asxilithika pano apo 3 ores eine zitima.malista otan mou xalase to ps2 pou eixa to poulisa kai pira kanourgio ps2.sovaro gaiming me wii miazei san pontiako anekdoto.........

geogoku
20-05-2008, 23:27
sovaro gaiming me wii miazei san pontiako anekdoto.........

φιλε μου redmagic ειναι θεμα γουστου.πως προσδιοριζεις ο σοβαρο???? Οσο για τον φιλο vasses προφανως δεν γνωριζεις τι εστι zelda και mario και ποσο εχουν προχωρησει καποια games λογω των παιχνιδιων αυτων.τωρα αν δεν σου αρεσουν ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. ολα παιδια ειναι θεμα γουστου παει και τελειωσε. εγω πηρα N64 λογω Zelda:ocarina of time.το εκανα επειδη μου αρεσει.τωρα αν δεν αρεσει στους αλλους...αλλωστε αν ειμασταν ολοι ιδιοι δεν θα υπηρχε νοημα...;)

yotzi
21-05-2008, 13:46
.sovaro gaiming me wii miazei san pontiako anekdoto.........

Λοιπόν μια φορα Ηταν ενας πόντιος εεε ....ενας Γιαπωνέζος ο οποίος λεγόταν Miyamoto. και έβγαλε με τα απο 30 χρόνια κορυφαίας πορείας του στον χώρο, το Mario Galaxy που βαθμολογήθηκε με το απόλυτο 10 από τα πιο πολλά sites και περιοδικά (σοβαρά και μή.)
επίσης το άλλο κορυφαίο ανέκδοτο ειναι ότι το SSBB πέρασε από το Famitsu ενα από τα πιο σκληρά και παράλληλα ενημερωμένα περιοδικά με βαθμολογία 40/40?

Παιδιά ειναι θέμα γούστου, εμένα δεν μου αρέσει ΠΧ to God Of War αλλά δεν μπορώ να μην σεβαστώ την επιτυχία του και την υποδοχή του από τους Fans tou είδους!
Σωστός ο geogoku.

PS: Σοβαρότητα απαιτειται στην δουλειά μου! το Gaming hardcore ή μη είναι για να περνώ καλά.

vasses
21-05-2008, 14:37
για προσδιόρισε φίλε μου ποια είναι τα σοβαρά games για να ξέρω να παίρνω από εδώ και πέρα...όχι τίποτα άλλο αλλά για να μην την ξαναπατήσω και παίξω κανά Zelda (γνωρίzεις ότι το Ocarina of Time έχει βγει σαν το καλύτερο game ever ε ; )

Pokemnon kai mario einai ta sovara games :jiggy:

Einai auto selida sovaris etairias pou leei oti fernei epanastasi sto gaming :banghead::giggle:
http://www.nintendo.com/games .


Psaxe edo na vreis poia einai ta sovara games kai sigkrine tin me tin selida tis nintendo merikoi mallon den thelete na xekolisete apo tin paidiki ilikia :giggle:

http://gr.playstation.com/
http://www.xbox.com/el-GR/

baphomet
21-05-2008, 14:55
http://i269.photobucket.com/albums/jj52/sarcturus/Littlebigplanetscreen814_screen.jpg

http://i269.photobucket.com/albums/jj52/sarcturus/ratchet-tod-promo-1.png ώπα ρε Ratchet :bgrin2:

πωπω βαρβατίλα...κυλάει η τεστοστερόνη λέμε :giggle::giggle::giggle::giggle:

yotzi
21-05-2008, 15:45
Psaxe edo na vreis poia einai ta sovara games kai sigkrine tin me tin selida tis nintendo merikoi mallon den thelete na xekolisete apo tin paidiki ilikia :giggle:

http://gr.playstation.com/


Χμ... copy paste apo to link που δινεις:

6 May 2008
Μαϊμούδες και θαλάσσιοι οργανισμοί (http://gr.playstation.com/psp/news/sea-monkeys/index.html)

Απλά πρεπει να προσδιορίσεις τα γούστα σου και να καταλάβεις ότι υπάρχει περίπτωση κάποιος - κάπου - στον πλανήτη, μπορει να έχει άλλα από τα δικά σου, γούστα.

Οι εταιρίες το ξέρουν... καιρός να το καταλάβουμε και εμείς.

georgios
21-05-2008, 16:07
makari na ta isopedosi ola to wii pedia. den exo oreksi na vlepo to ps4 ps5 ps6 me ta klasika:
gran turismo, tekken, metal gear, pro soccer

idi to kanume se 3 genies konsolon. den exo oreksi na to kano se oli mu ti zoi.

ke na ksepetaxti kamia nea eteria me akoma pio prototipes idees. na bune sto xoro eteries me idees ke oxi apla xrima. ke to wii didakse oti den xriazete mono xrima gia na petixis. ine mathima zois gia polus neous epixirimaties

Tek_Killa
21-05-2008, 16:17
Βασικά κατα πολλούς εδωμέσα το σοβαρό gaming εξαρτάται απο το πόσα ΜΒ έχει η κάρτα γραφικών του πουσου τους και της κονσόλας τους και το πόσο καλό ήχο βγάζει το παιχνίδι σε συνδιασμό με των 7.000.000 ευρώ ενισχυτή τους... ΟΚ, καλό είναι το gaming να ακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις αλλα δε σημαίνει πως η "σοβαρότητα" του και η χαρά που προσφαίρει σε κάπιον εξαρτάται απο αυτό.

Εσύ (οποιοσδήποτε κι αν εισαι) που νομίζεις πως όσα περισσότερα ξοδεύεις για να έχεις την τελευταία λέξη της τεχνολογίας (σε οποιδήποτε τομέα), τόσο μεγαλύτερη είναι η "σοβαρότητα" σου και καλύτερη η ποιότητα της διασκέδασης σου, είσαι πολύ γελασμένος. Παλιά όταν δεν είχαμε εύκαιρη μπάλα στο σχολείο, παίζαμε με κουτάκι απο amita. Ξέρεις τι γέλιο ρίχναμε και τι καλά περνάγαμε?

Ps: Δεν έχω wii... Έχω ps3 γιατί μου αρέσουν τα καλά γραφικά. Όχι όμως πως περνάω καλύτερα απο τοτε που έπαιζα ps και ps2

georgios
21-05-2008, 16:27
100% mazi su. egrapses!

PS: poli kala ta komatia sto myspace

Tek_Killa
21-05-2008, 16:36
σ' ευχαριστώ Γεώργιε. Παρακολουθώ τα σχόλια σου γενικώς εδώ και με βρίσκεις κι εμένα σύμφωνο σε πολλά πράγματα. :)

WolfRathmA
21-05-2008, 17:28
Καλώς σε Βρήκα Valkyre καθώς και τα υπολοιπα παιδιά!

Ο τόνος του post μου ήταν συνειδητά ακραίος αλλά σε καμία περίπτωση προσβλητικός.
Το γεγονός ότι στηρίζεις την άποψη σου με το τρόπο που το κάνεις στο τελευταίο post με κάνει να σέβομαι το λόγο σου!

Είμαι κάτοχος και των τριών συστημάτων για έναν πολύ απλό λόγο. Γιατί γουστάρω την μαγεία του FF, γιατί μου αρέσει το σύνολο του Gow, γιατί εθίζομαι στην ευρηματική απλότητα ενός Mario Galaxy (τα games λειτουργούν σαν παράδειγμα για να μην γράφω ώρες ατελείωτες τα Exclusives.)

Ο λόγος λοιπόν που σου απάντησα ήταν στο πρώτο post σου η αναφορά του ότι τα games πρέπει να πηγαίνουν μπροστά και όχι πίσω, καθώς το θεωρώ λάθος άποψη να νομίζεις πως λόγου χάρη το Smash Brawl η το S.M. galaxy μας πάνε «πίσω».,

Είμαι tech freak και ο ίδιος ωστόσο η άποψη μου είναι πως ένα καλό game δεν απεικονίζεται ΜΟΝΟ σε 1080 γραμμές.

Εκφράζοντας μόνο την δική μου άποψη, στην αναφορά σου στο ότι μπορεί να φταινε και οι MS και SONY που δεν τραβάνε τόσο κοινό, θα σου απαντήσω με δυο όρους: Gameplay και Σεβασμός στον καταναλωτή.


Σίγουρα η Ν μόνο καλό έχει να κάνει στο Gaming και όχι κακό όπως πολλοί εξέφρασαν σαν φόβο. Και σίγουρα δεν θα αλλάξει ρώτα στην διεθνή τάση της αγοράς HC ή Casual μιας και χρειάζονται και τα δύο ...

Αν δε καταλαβαινετε αυτο εδω το ποστ και της "γενικης" σημασιας του τοτε σεβαστητε το ονομα της Nintendo. Τιποτε αλλο δεν εχω να πω. Τα περισσοτερα παιδια παραπανω ειπαν πολυ σωστα πραγματα. Αλλα το οτι η Nintendo θα μας παει πισω στο gaming αυτο ειναι παρα πολυ κουφο και αδιανοητο...

desperate_gamer
21-05-2008, 18:29
καλά ναι...η MONOPOLY έχει και Multi :D

Μα η Monopoly είναι εξ' ορισμού Multi-player... Όπως ακριβώς και το Wii Sports :p Τόσο το ένα όσο και το άλλο, μπορείς να τα "παίξεις" μόνος σου, απλά μην παρεξηγηθείς αν σε κοιτάνε με περίεργο μάτι... :giggle:

Οκ πλακίτσα. Εγώ πρώτος έιπα ότι καλά έκανε η Nintendo και ανοίχτηκε σε νέο κοινό. Σοφή κίνηση και απαραίτητη για τη βιωσιμότητα του gaming idustry. Απλά ανησυχούμε μην οι άλλοι developers που κοιτάνε μόνο το παραδάκι και την επιτυχία, πάθουν μια γενική παράκρουση (όπως ας πούμε πάθαμε όλοι πέρυσι και γελούσαμε με τα ringtones της Μαλαμώ και του Βας Βας) και αρχίσουν να μας ζουρλάνουν στα παιχνιδάκια.

Δεν είπαμε κάτι (δηλαδή εγώ εκ μέρους μου δεν είπα) για το πολύ σεβαστό franchise του Zelda και το υπεραιωνόβιο franchise του Mario. Αυτά ήταν τα θεμέλια για την καθιέρωση του gaming και θα συνεχίσουν να διασκεδάζουν τους αμέτρητους θαυμαστές του για πολλά χρόνια ακόμα.

Απλά είπαμε να σχολιάσουμε λίγο το τρομακτικό σενάριο "turtle theft auto" ως απάντηση στην επιτυχία των παιχνιδιών του wii με χελώνες και λοιπά ζωάκια (που δεν θα έπρεπε επ' ουδενί να απευθύνονται στο ίδιο κοινό με τους παίκτες Grand Theft Auto, αλλα όπως είπαμε οι greedy developers πολλές φορές δεν το καταλαβαίνουν!).

greekteo
21-05-2008, 18:33
Το φαινομενο Wii

Για να θυμουνται οι παλιοι
( τοτε που το ποσταραν :p, και να μαθαινουν οι νεοι )

http://www.imageshack.gr/files/c2o5pexepf5z1vplwu37.gif (http://www.imageshack.gr/view.php?file=c2o5pexepf5z1vplwu37.gif)

desperate_gamer
21-05-2008, 18:34
Σιγά την ελληνική καρτ-ποστάλ στη eurovision :LOOOL:

vasses
21-05-2008, 19:22
Tek killa Ti na sevastoume ta mora?:fryingpan::fryingpan: kai tis athliotites pou mas pasaroun gia gaming?
YouTube - PS3 vs. Wii
Posa kila ilithiotitas kai vlakeias kouvalei o dimioyrgos tis diafimisis
Merikoi na katalavete oti ta panta simera einai LEFTA xoris budget den ftiaxnete kalo game , den akous kalo ixo , den vlepeis kali tainia , den exeis kalo aytokinito kai loipa opote den eisai se thesi na krineis ti einai sosto kai ti oxi me kapoion pou exei ta parapano.
Eisai san ena paidaki pou paizei oti vrei kai nomizei oti einai to kalitero:giggle:
Poia xara mou prosfrei 30 eton antropos na exo girisei kourasmenos apo tin douleia kai na thelo xalarosi kai na xoropidao san to katsiki dipla stin othoni.
Ayto einai mazoxismos

modecris
21-05-2008, 19:50
Αν σε ευχαριστεί ένα παιχνίδι όλα τα άλλα είναι περιττά.Αν δεν σου αρέσει αυτό δεν το καθιστά μη σοβαρό ή κακό.Αντιθέτως θα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας πως δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα και θα πρέπει πρωτίστως να το σεβόμαστε αυτό (για όσους μπορούνε τουλάχιστον).

Tek_Killa
21-05-2008, 20:22
Tek killa Ti na sevastoume ta mora?:fryingpan::fryingpan: kai tis athliotites pou mas pasaroun gia gaming?
YouTube - PS3 vs. Wii (http://www.youtube.com/watch?v=MFoyp71xw3w)
Posa kila ilithiotitas kai vlakeias kouvalei o dimioyrgos tis diafimisis
Merikoi na katalavete oti ta panta simera einai LEFTA xoris budget den ftiaxnete kalo game , den akous kalo ixo , den vlepeis kali tainia , den exeis kalo aytokinito kai loipa opote den eisai se thesi na krineis ti einai sosto kai ti oxi me kapoion pou exei ta parapano.
Eisai san ena paidaki pou paizei oti vrei kai nomizei oti einai to kalitero:giggle:
Poia xara mou prosfrei 30 eton antropos na exo girisei kourasmenos apo tin douleia kai na thelo xalarosi kai na xoropidao san to katsiki dipla stin othoni.
Ayto einai mazoxismos

Τα πάντα σήμερα είναι το "πως τη βρίσκει ο καθένας"! Η διαφήμιση δεν είναι άθλια, παρα μόνο εξυπηρετεί το σκοπό της (άσε που είναι και αντιγραφή απο την Apple).

Tις αθλιότητες που σου πασάρουν για gaming δεν τις χάφτεις αλλά χάφτεις την αθλιότητα που λέει πως "τα λεφτά είναι το παν"! Δηλαδή μόνο οι πλούσιοι μπορούν να έχουν άποψη; Γιατί δεν χρειάζονται όλα τα παραπάνω που γράφεις για να έχω άποψη με το τι περνάω καλά...

Και τέλος πρόσεχε πως εκφράζεσαι... θα μπορούσα κι εγώ να κρυφτώ πίσω απο το "Tek_Killa" και να επιτίθεμαι φραστικά σε όποιον θέλω. Δεν το κάνω όμως...

Valkyre
21-05-2008, 20:40
Παιδια το θρεντ ειναι λαθος και απο την αρχη με τον περιεργο τροπο που δημιουργηθηκε , φανηκε οτι ειναι καταδικασμενο να καταληξει σε υπερβολικες αποψεις απο ολες τις πλευρες.Για το λογο αυτο το εκανα edit για να αρμοζει πιο πολυ σαν εναρκτηριο μυνημα (που αρχικα δεν ηταν) και να πεσουν οι τονοι.

Εν τελει οπως ειπα και πιο πανω και σχολιασαν και τα παιδια , το θεμα ειναι τι γουσταρει ο καθενας να παιζει, τελεια και παυλα.Vasses επειδη καποιος παιζει Μαριο δεν παει να πει οτι ειναι ηλιθιος ή βλακας και δεν εχει ανακαλυψει τι σημαινει πραγματικο gaming.

Μην βγαζουμε τετοια συμπερασματα.Οσον αφορα το σχολιασμο σου στη διαφιμιση , αυτος ο "ηλιθιος και βλακας" που την εφτιαξε ξερεις ποσα λεφτα πηρε για να την κανει??Εαν μαθεις , ισως αλλαξεις γνωμη , διοτ αυτος ο βλακας μπορει να βγαζει σε μια μερα οσα βγαζω εγω και εσυ οι "εξυπνοι" (παραδειγμα μην κολλησετε) σε 2 και 3 μηνες...

Αντιστοιχα και με τους gamers.Επειδη καποιος του αρεσει να παιζει Ποκεμον , δεν παει να πει οτι ειναι αποτυχημενος.Μπορει και να ειναι εφοπλιστης και να εχει 50 βαπορια.

Αλλιως το αντιλαμβανεται ο καθενας το gaming.Εγω και εσυ μπορει να παιζουμε επειδη θελουμε να ζησουμε μια κινηματογραφικη εμπειρια.Ο αλλος , μπορει να του αρεσει να παιζει gaming απλα για να χα;λαρωσει , να γελασει , να ηρεμησει.

Και σιγουρα ενα gears of war ή KZ2 αποκλειεται να σε "χαλαρωσει"...το αντιθετο μαλλον.

Ο καθενας με τα γουστα του.Το οτι εγω δεν θα επαιζα solo Μαριο Καρτ δεν εχει να πει κατι.Ισως το μονο που εχει να πει ειναι οτι εγω απλα εχω αλλα γουστα στο single player.Οπως γουστα υπαρχουν και "εντος" του PS3.Εγω ας πουμε σιχαινομαι το Ironman.Το βλεπω και αηδιαζω.Ομως εσενα μπορει να σου αρεσει ή του οποιου αλλου.Δεν θα κατσω να χαρακτηρησω χαζο επειδη εχει αλλο γουστο.

Εγω ειμαι παθιασμενος (σε χαζο βαθμο το παραδεχομαι και εγω) με το MGS.Δεν θα πω βλακα οποιον δεν συμμεριζεται την δικη μου τρελα.

Να κλεισω λεγοντας οτι εξακολουθω να ειμαι εντυπωσιασμενος απο τις πωλησεις του Wii.Ιδιως μετα το τελευταιο NPD οπου ειχε 700.000 σε σχεση με τα 180.000 των αλλων μηχανηματων , ειναι εξεφτελυστικη η διαφορα.Δεν μπορω ακομα να το εξηγησω γιατι ΤΟΣΟ μεγαλη διαφορα.Ξερω οτι το κοινο που απευθυνεται ειναι πολυ πιο ευρυ απο τις αλλες κονσολες , αλλα πραγματικα μιλαμε για πωλησεις σχεδον 4χ.

Να πω επισης οτι οι οποιες ανησυχιες μου (λογω των αρθρων απο τους Harrisson + Pachter) εχουν εξαφανιστει μεσα απο τις συζητησεις εδω , τουλαχιστον αυτες που ησαν σε σωστο υφος και με λογικα επιχειρηματα, χωρις αψιμαχιες και χαρακτηρισμους.Σας ευχαριστω γι αυτο.

vasses
22-05-2008, 02:37
Τα πάντα σήμερα είναι το "πως τη βρίσκει ο καθένας"! Η διαφήμιση δεν είναι άθλια, παρα μόνο εξυπηρετεί το σκοπό της (άσε που είναι και αντιγραφή απο την Apple).

Tις αθλιότητες που σου πασάρουν για gaming δεν τις χάφτεις αλλά χάφτεις την αθλιότητα που λέει πως "τα λεφτά είναι το παν"! Δηλαδή μόνο οι πλούσιοι μπορούν να έχουν άποψη; Γιατί δεν χρειάζονται όλα τα παραπάνω που γράφεις για να έχω άποψη με το τι περνάω καλά...

Και τέλος πρόσεχε πως εκφράζεσαι... θα μπορούσα κι εγώ να κρυφτώ πίσω απο το "Tek_Killa" και να επιτίθεμαι φραστικά σε όποιον θέλω. Δεν το κάνω όμως...


Ena ixosistima kostizei 380 + ps3 (400) + tv hd (800)= 1570 eyro ti polla alitheia gia mia xroniki periodo toulaxiston 6 eton o kathenas mporei na diathesi ena tetoio poso
Den exeis katalavei mou fainetai tipota.
Den mporo na dexto, oute i logiki ouye eidiki oute kanenas logikos antropos san gaming mia kosnola ton 250 eyro me athlio budget sta games na stirizetai stis logikes tou parelthontos xalia analiseis ixo san epanastasi sto gaming , ena xeiristirio poulaei tipika
Kanenas den dexetai tin nintendo san etairia giayto den anaferetai pouthena mono sta noumera poliseon
Mporei na sou aresei to yugo (wii) sevasti apospi sou
Alla den mporoune na mas pernane oti einai autokinito tis propopis kai protoporo sto tomea tou
Poia einai i protoporia ena xeiristirio i mipos na epimenei stis logikes tou parethlontos na ftiaxnei games kata VASI gia paidakia

WolfRathmA
22-05-2008, 03:10
Vasses. Δεν θα ασχοληθω με αυτα που λες καθολου γιατι ειναι παντελος ακυρα. Ο τροπος σκεψεων σου ειναι εντελος παιδικος και ισως πρεπει να αγορασεις και εσυ ενα wii για να οριμασεις λιγακι...

Και ειπες οτι "κανενας δεν δεχεται την Nintendo σαν εταιρια" ;;;; Τι εννοεις ακριβος; Για να καταλαβω...
Μηπως εννοεις οτι η Nintendo δεν εχει κανενα ιστορικο ονομα μεσα στο τομεα των videogames; Θα τρελαθω...

WolfRathmA
22-05-2008, 03:27
Παιδια αν συνεχιστει το ιδιο νταβαντουρι (δε θελω να κανω το μπαμπουλα) θα κλειδωθει το θεμα...

Ευχαριστω

Ixor24
22-05-2008, 04:22
Kανεις εδω (πιστευω) WolfRathmA μπορεί να αμφισβητει την προσφορα της nintendo στο χωρο των games.Εγω οταν επαιζα με το gameboy ειχα φαει τρελο κόλλημα και μετά εντυπωσιάστηκα οταν βγήκε το advance που ηταν έγχρωμο!!!Το θέμα ειναι οτι οσο η τεχνολογία εξελίσσετε τοσο μεγαλώνουν οι απαιτήσεις μας.Ενας που θελει τα γαματα γραφικά και τον τέλειο ήχο δεν θα πάρει ΠΟΤΕ wii αλλα τις αλλες δυο.Απλα Η Nintendo επενδύει σε μια γενια που αγάπησε τις κονσολες εληψη pc τοτε,θελω να πω και ο 30ρης μπορει να το παρει για το Mario (γιατι ειχε πλάκα και ξυπναγε αναμνήσεις) και το 13χρονο γιατι εχει ποιο παιδικο χαρακτήρα.Και αμα δεν παιζαμε nintendo παλια και ημασταν ολη μερα στις αλανες τωρα δεν θα συζητάγαμε σε αυτο το forum.Η nintendo δεν προκητε να φτασει το επιπεδο των γραφικων της sony και της microsoft
και να σας πω στην τελικη δεν την νοιαζει γιατι εχει 'μαγαζι γωνια' που λεμε...το εχει πιασει το κολπο.;)
Τωρα συμφωνα με τον Valkyre συμφωνώ στον τροπο σκέψης του αλλα δεν νομίζω οτι οι πωλήσεις θα πάνε πίσω την τεχνολογία...

modecris
22-05-2008, 19:18
Κανονικά αυτό θα πήγαινε στα "Νέα" αλλά αφού υπάρχει εδώ σχετική κουβέντα...


Nintendo: most Wii gamers are hardcore gamers


The average Wii gamer is a hardcore gamer, Nintendo of America's Cammie Dunaway told the Electronic Gaming Summit today.
Seventy-nine percent of Wii gamers are male, most older than 18 with an income of $50,000 or more and more than half game for five or more hours a week, Dunaway said.
While the people who buy Wii tend to be pretty typical for gaming, the other household members who play Wii aren't, she said.
About 45 percent of the other household members who play Wii are female, with 38 percent 25 or older. Sixty-five of these gamers play at least two hours a week, while only 32 percent play five or more a week.
"The real break-through, the real magic of the Wii console is that it brought new consumers into the game," she said. "We in the industry have a choice to make, do we want to appeal to the few or to the masses? Do we want to sell to more people or sell more and more and more to less people? Do we want to be inclusive or do we want to be expansive? At Nintendo we definitely believe in the power of the expanded audience.
"We hope everyone will join us in showing everyone just how much fun video games can be."http://kotaku.com/5010227/nintendo-wii-gamers-are-hardcore-gamers

Δεν κατάλαβα πώς ακριβώς έβγαλε αυτό το συμπέρασμα η nintendo αλλά τεσπά...

nikon
22-05-2008, 19:32
Αααααα τώρα κατάλαβα.....αν είσαι πάνω από 18 έχεις πάνω από 50,000 δολλάρια εισόδημα και παίζεις πάνω από 5 ώρες την εβδομάδα είσαι hardcore gamer.

razorblade
23-05-2008, 16:38
paidia epidh perasa ap th fash tou wii exw na pw ta ekshs!
to wii to phra thn trith mera kykloforias tou otan to eida se ena katasthma kai emeina lalakas.den pisteyw oti ginete kati tetoio.
se 2 meres agorasa to zelda.se 5 meres to teleiwsa.
se 10 meres poulhsa to wii kai phra psp.den eixe kati allo na paiksw.
oxi,den mporw na paiksw mario!kalo to wii alla liges wres kai me kalh parea.
an thes gaming pas eite xbox eite ps3 den yparxei thema.

Ixor24
26-05-2008, 00:35
paidia epidh perasa ap th fash tou wii exw na pw ta ekshs!
to wii to phra thn trith mera kykloforias tou otan to eida se ena katasthma kai emeina lalakas.den pisteyw oti ginete kati tetoio.
se 2 meres agorasa to zelda.se 5 meres to teleiwsa.
se 10 meres poulhsa to wii kai phra psp.den eixe kati allo na paiksw.
oxi,den mporw na paiksw mario!kalo to wii alla liges wres kai me kalh parea.
an thes gaming pas eite xbox eite ps3 den yparxei thema.

:1appl::1appl:Auto pes mou mono...telos!!!:angry::angry:
Symfono apolyta mazi sou rep+

kostasb13
26-05-2008, 01:19
Ρε παiδια το thread αναφερεται στο wii, οχι στη nintendo στο συνολο της σαν εταιρια. Η ninty ειναι η μεγαλυτερη και πιο ιστορικη εταιρια videogames, δε χωραει καμια αμφισβητηση σ'αυτο.
Προσωπικα, εχουν περασει απο τα χερια μου τα GameBoy, SuperNes, N64, GameBoy Advance και πριν απο μια βδομαδα πηρα το DS και εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος. Η ενσταση μου με το wii δεν εχει να κανει με το οτι δεν ειναι HD ή δεν παιζει σε 1080p και δεν βγαζει τις γραφικαρες των αλλων δυο. Το προβλημα για μενα ειναι οτι απλα δεν εχει παιχνιδια... μια βολτα στο metacritic και στη λιστα των παιχνιδιων το δειχνει αυτο. Τετοια σαβουρα δεν εχει ξαναμαζευτει σε αλλη κονσολα, ειναι παρα πολλα τα μετρια ή κακα παιχνιδια και ελαχιστα αυτα που αξιζουν. Λενε οτι wii σημαινει gameplay over graphics, που ειναι το gameplay? Τι να το κανω εγω το φοβερο και τρομερο χειριστηριο αν δεν εχω παιχνιδια να παιξω...και αυτα που αξιζουν "περιεργως" να ειναι ο Mario, o Link, o Wario το Metroid και οι αλλες δημοκρατικες δυναμεις και απο κει και περα το χαος...και το RE4, παιχνιδι του 2005. Που ειναι οι καινουριες καινοτομες ιδεες της ninty οσον αφορα το wii και τα παιχνιδια, αυτες που εχει δειξει στο ds... Kαι αυτη η ελλειψη παιχνιδιων δικαιολογει και αυτο που λενε πολλοι, οτι ο κοσμος το αγοραζει και μετα το μηχανημα πιανει αραχνες

georgios
26-05-2008, 12:24
simfono. den exi pexnidia to wii. ke apo edo vgeni mia poli simantiki erotisi

giati den exi pexnidia to wii?

esis ti lete? ine pragmatika aporias aksio. pulai trela ke theli poli mikrotero budget gia na ftiaksis game gia auto. stin arxi elega oti efnidiase tis eteries. akoma omos den vlepo proodo.

malon oi eteries ependius se dinates mixanes grafikon me tin elpida oti den tha kratisis poli i epitixia tu wii. ke fisika sony ke MS skane pola leuta gia na agorazun titlus gia tis konsoles tus. kati pu den kani katholu i N

MBALLACK
26-05-2008, 23:10
to ixa den m arese to wii den aksizei eno i konsolara mas

TopGunZ
27-05-2008, 15:47
Δεν έχει παιχνίδια δεν έχει παιχνίδια, πάντως από το 360 μου περισσότερα έχει (είμαι περίπου στα 10). Το έχω ξαναπεί, το Wii δεν είναι κονσόλα είναι hi tech επιτραπέζιο. Άσε που έχω φάει άπειρες ώρες στα κλασικά παιχνιδάκια που έχει, Mario World, Mario 64, Mario Bros 3, Street Fighter, DK Country 1-3, Pacman κλπ κλπ κλπ Ρίχνω και λίγη γιόγκα το πρωί...

ΑΛΛΑ...όταν το βράδυ γουστάρω κανά παιχνιδάκι μετά τη δουλειά δεν υπάρχει σαν το PS3. Είναι θέμα timing...

ps4
28-05-2008, 01:37
Λεει ρε παιδια τιποτα το WII;;;

Λεω να το παρω στην κοπελα μου δωρο μαζι με το wii fit.

Και να χαβαλεδιαζουμε μπροστα στην τιβι γιατι το ps3 και το 360 δεν τα βλεπει με καλο ματι.

Διαβαζω εχει παλια παιχνιδια που μου αρεσουν. Ειναι τυπου mame;;; Τι ακριβως ειναι;;;

Απο wii δεν σκαμπαζω μια.

kostasb13
28-05-2008, 01:56
Δεν έχει παιχνίδια δεν έχει παιχνίδια, πάντως από το 360 μου περισσότερα έχει (είμαι περίπου στα 10). Το έχω ξαναπεί, το Wii δεν είναι κονσόλα είναι hi tech επιτραπέζιο. Άσε που έχω φάει άπειρες ώρες στα κλασικά παιχνιδάκια που έχει, Mario World, Mario 64, Mario Bros 3, Street Fighter, DK Country 1-3, Pacman κλπ κλπ κλπ Ρίχνω και λίγη γιόγκα το πρωί...

ΑΛΛΑ...όταν το βράδυ γουστάρω κανά παιχνιδάκι μετά τη δουλειά δεν υπάρχει σαν το PS3. Είναι θέμα timing...

Καλα, μην κατσουμε να συγκρινουμε σε ποιοτητα και ποσοτητα τα παιχνιδια του 360 με του wii...καμια συγκριση δεν υπαρχει, τι να λεμε τωρα

modecris
28-05-2008, 03:45
Λεει ρε παιδια τιποτα το WII;;;

Λεω να το παρω στην κοπελα μου δωρο μαζι με το wii fit.
Πάρτο βρε! ;)
YouTube - Why every guy should buy their girlfriend Wii Fit.

WolfRathmA
28-05-2008, 03:49
Ενταξη... εφυγα για Wii :D :D :D

modecris
28-05-2008, 03:53
Ενταξη... εφυγα για Wii :D :D :D
Μην ξεχάσεις να ανεβάσεις και βιντεάκι μετά! :p:p με εσένα πρωταγωνιστή,μην παρεξηγηθώ...
Να το δω και αυτό και τί στον κόσμο!!

touristas
28-05-2008, 04:11
xaxaxaxa,poli kalo.na enas sostos logos na agorasei kaneis tin mpakatela

ps4
28-05-2008, 13:22
Η φαση ειναι οτι δεν εχει προβλημα με τα κιλα της. Οπως και αυτη στο βιντεο. Λετε να το παρει στραβα? Για χαβαλε θα της το παρω αν ειναι.....

Παντως καλη φαση το βιντεο. :bgrin2::bgrin2:



Ερωτηση που εχει απαντηθει, ειμαι σιγουρος αλλα ρωταω παλι.....:innocent:
Μπορει να παιξει dvd το wii; Διαβασα καπου οτι με μελλοντικο update θα μπορει να παιξει.

Δεν εχει dvd επιτραπεζιο και παιζει απο το pc που ειναι συνδεμενο με καλωδιο με την τηλεοραση (HD) αλλα ειναι μανουριαρικο συστημα και δεν λεει.

Valkyre
28-05-2008, 13:27
Παρτο και πες της "επειδη εχεις αρχισει να παχαινεις τελευταια!"

Παει , θα τα δει ολα η κοπελα! :D

Θα την κανεις ανορεξικη μετα! :D :D

ps4
28-05-2008, 13:32
Aμα της το πω αυτο, κατι που φυσικα δεν ισχυει γιατι εχει τρελλα με το σωμα της την εχασα.....:oops: οποτε ακυροοοοοοοοοοο :bgrin2::bgrin2:

Εκτος αν το παρω για μενα γιατι εχω παρει κιλα και εχω γινει χοντρουλης παλι.

Αυτο επρεπε να εχει βγει οταν ειχα παει 100 κιλα (ακριβως), λαθος timing γαμωτο....:rofl::rofl:

TopGunZ
28-05-2008, 18:35
Καλα, μην κατσουμε να συγκρινουμε σε ποιοτητα και ποσοτητα τα παιχνιδια του 360 με του wii...καμια συγκριση δεν υπαρχει, τι να λεμε τωρα

Πέρα από το Gears και το Crackdown δε νομίζω ότι κανένα άλλο αποκλειστικό του με τρέλανε. Αντίθετα στο Wii τρελάθηκα με τα Paper Mario, Metroid και το θεικό No more heroes. Συν του ότι έχεις όλα τα άλλα συν (Sport, Fit κλπ). Το 360 είναι μια κονσόλα περασμένης δεκαετίας με σκληρό και καλύτερα γραφικά. Αυτό. Ούτε WiFi δεν έχει το ξεφτιλισμένο, κάτι που θεώρησα τρελή έλλειψη για μένα.

@PS4
Αν θες να σκάσεις τα γκαφρά είναι το τελειότερο δώρο για κοπέλα, με το Σπορτ και το Φιτ θα ρίξετε τρελό γέλιο, ενώ έχει κι άλλα party games. Αν θες να τη στείλεις πες της ότι επειδή θες να χάσεις μερικά κιλά για πάρτη της έλεγες να κάνετε μαζί γυμναστική, να κάνει κι αυτή τη γιόγκα της για να ηρεμεί και να παραμένει σφιχτή (είναι δεν είναι το παραμένει είναι η σωστή λέξη). Τρελαίνονται όταν θέλεις να κάνεις πράγματα μαζί τους που περιλαμβάνει το να φοράτε ρούχα. Στο θέμα παλιών παιχνιδιών έχει πάρα πολλά, για πολλούς βέβαια σαν το τζάμπα του ΜΑΜΕ δεν έχει, αλλά εγώ προτιμώ να τα έχω όμορφα ωραία ταχτοποιημένα στο Wii μου.

ps4
28-05-2008, 19:42
Ωραια. Το εκλεισα. Κανονισα και θα το παρω την αλλη εβδομαδα. :yay::yay:

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια.

Topgunz Και μια ερωτηση ακομα. Τελικα παιζει dvd ή μπααααα;;; Δεν εχει επιτραπεζιο dvd και ελεγα μηπως με το wii βλεπουμε και καμια ταινια. Και αν οχι υπαρχει η δυνατοτητα/εχετε ακουσει αν θα βγει κανα firm για να μπορει να τα παιξει;;;;;

personGR
28-05-2008, 19:53
Ωραια. Το εκλεισα. Κανονισα και θα το παρω την αλλη εβδομαδα. :yay::yay:

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια.

Topgunz Και μια ερωτηση ακομα. Τελικα παιζει dvd ή μπααααα;;; Δεν εχει επιτραπεζιο dvd και ελεγα μηπως με το wii βλεπουμε και καμια ταινια. Και αν οχι υπαρχει η δυνατοτητα/εχετε ακουσει αν θα βγει κανα firm για να μπορει να τα παιξει;;;;;

Αγόρι μου υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσεις το Wii ως dvd player τη στιγμή που το ps3 μπορεί να κάνει αξιοπρεπές upscale ? :frog::frog::frog:

ps4
28-05-2008, 21:13
Δεν ειναι για μενα βρε. Ειναι για την κοπελα μου. Που δεν εχει καθολου player.

geogoku
28-05-2008, 21:44
φιλε απ'οτι εχω ακουσει εγω υπαρχει ενα cd που το βαζεις και μετα βαζεις το dvd και στο παιζει.Αν δεν κανω λαθος ειναι ομως λιγο ακριβο..γυρω στα 30 euro...

Omega
29-05-2008, 02:35
Ακολουθει προσωπικη αποψη με υποκειμενικη χροια :P

Ετσι οπως εχει καταντησει το gaming ειτε σε PC/Consoles σε αρκετες περιπτωσεις,ξεκιναει μια εταιρια να διμιουργει ενα τιτλο με καλες προοπτικες και ιδεες και ενω εχει ενα καλο προσχεδιο,συνηθως λογω οικονομικων/ανταγωνιστικων λογων μας πεταει μια προχειροτητα ακρως γελοια για να προλαβει τις προθεσμιες.

Ενω δεν συμβαινει αυτο παντα επακριβως βλεπουμε πολλες φορες παιχνιδια τα οποια εχουν ΑΜΕΤΡΗΤΑ buggs και δεν εννοω αυτα που τα ανακαλυπτεις τυχαια,αλλα αυτα που απλα βαρεθηκε ο διμιουργος να τα διορθωσει επειδη ηξερε οτι ο αγοραστης θα το παρει το παιχνιδι ετσι και αλλιως και καποια στιγμη θα ξεβαρεθει και θα τα σουλουπωσει με ενα patch.(Βλεπε Grand theft που το δουλευαν ΤΟΣΟ καιρο και εχει καποια πολυ σοβαρα bugs για το PS3 ΑΛΛΑ δεν ειναι εκει το θεμα)

To γεγονος οτι μια εταιρια σαν την Nintendo η οποιαδηποτε αλλη η οποια εχει ως στοχο ΠΡΩΤΑ την ευχαριστηση του πελατη και μετα το αν θα πιασει τον στοχο της σε πωλησεις,δειχνει οτι κατι τρεχει.
Σιγουρα δεν δινει τα φοβερα γραφικα,το σουπερ γουαου μηχανημα αλλα εχει νεες ιδεες,εχει ενα team που ψαχνεται και δεν επαναπαβεται και ΚΥΡΙΩΣ προσπαθει να ανταγωνιστει εταιριες σαν την SONY/MS.

Οταν θες να προσφερεις κατι προτωτυπο στον χωρο του gaming και να πας την τεχνολογια ενα βημα πιο μπροστα,περα των γραφικων,με μεγαλυτερο γνωμονα την ευχαριστηση που θα νιωθει καποιος οταν θα ασχοληθει με την κονσολα σου για 2-3-15 ωρες ε τοτε εκει ειναι ο λογος γιατι τα "παλιο γραφικα" και "γελοια" παιχνιδια της Νintendo κανουν μεγαλυτερες πωλησεις σε καποιες χωρες απο οτι αλλες μεγαλυτερες εταιριες.

Eτσι οπως φαινεται στα "ταπεινα" ματια μου αν θες γραφικα/super δυνατοτητες σε μια κονσολα τοτε θα πας στις δυο μεγαλο εταιριες Sony/MS.
Αν θες κατι το οποιο θα ριξεις το αμετρητο γελιο με την παρεα/γκομενα(ο) σου ακομα και με τους γονεις/συγγενεις σου,τοτε θα πας στην Nintendo.
Απλα θεωρω οτι το gaming στην Nintendo δεν ειναι τοσο "ξερο".

Υ.Γ Εχω και τις 3 κονσολες,δεν ειμαι hardcore fan σε καμια απο τις 3.Απλα γουσταρω την καθεμια για αυτο που δινει.Επιλεγω βαση του τι θελω χωρις να σνομπαρω.Αν δεν μου αρεσει απλα δεν την αγοραζω.

Kαι συγγνωμη για το ΜΑΚΡΥ μονολογο :)

ps4
29-05-2008, 04:04
Δεν τρεχει τιποτα. Καταλαβα τι θες να πεις. Αλλα να παρω δευτερο ps3 δεν παιζει, δεν το χρειαζομαι. Το ιδιο και για το 360.

Η δικια μου ουτε να τα ακουει δεν θελει. Αλλα οχι σε ενα παιχνιδι τετοιου τυπου, δεν θα πει. Εχει αρχισει να ψηνεται ηδη. Οποτε το wii ειναι μονοδρομος. Ασε με εμενα με τα θηρια να παλευω (ps3, 360) και θα της παρω το wii.:bgrin2:

Το μονο πραγμα που πραγματικα ξενερωνω γιατι θα πεσει το γελιο της αρκουδας μεδαυτο ειναι οτι δεν παιζει dvd. Αυτη η nintendo ρε παιδι μου ενα πραγμα...............:fryingpan:

ps4
09-06-2008, 12:37
Tελικα το πηρα το Wii.

Πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες. Δεν ειχα ξαναπαιξει καθολου και το θεμα με τα χειριστηρια ειναι πολυ καλο και εχει αρκετο χαβαλε. Ειδικα το τενις.

Πολυ μικρο πολυ ομορφο και μαζι με το fit ειναι ολα τα λεφτα.

Το οποιο fit καταφερε να με κανει να λαχανιασω. Ειμαι αγυμναστος μεν αλλα δεν το περιμενα καθολου αυτο. Καποιες ασκησεις ειναι αρκετα δυσκολες και απο οτι ειδα ειναι αρκετα μελετημενο και με τους χρονους και με τις ασκησεις αναλογα με το ποσο γυμνασμενος εισαι, κατι που σου λεει το μηχανακι μονο του. Πολυ καλο.

Το wii τωρα, δεν ειδα αλλα παιχνιδια για να δω γραφικα ηχο και λοιπα αλλα ειναι κατι που δεν ενδιαφερει ουτε εμενα ουτε και την δικια μου, οποτε δεν τρεχει τιποτα.

Εχει ωραιο περιβαλλον το λειτουργικο (η δικια μου ξενερωσε λιγο, περιμενε να ειναι σαν του ps3) και αρκετα λειτουργικο μενου που επισης εχει χαβαλε λογω Mii.

Για να μην γραφω πολλα και κουραζω το μηχανακι ειναι πολυ καλο για παρεες δεν ειναι για τον κλασσικο gamer. Τουλαχιστον αυτον που ξερω εγω. Απευθυνεται σε αλλο κοινο. Πλεον σχηματισα την γνωμη αυτη, αφου πηρα και τις 3 κονσολες. Ασχετα αν το wii ειναι δωρο και δεν θα το δω ποτε καλα.

Το συνιστω ανεπιφυλακτα...Mε εξεπληξε οσο καμια αλλη κονσολα που εχω δει/παιξει.

Valkyre
09-06-2008, 16:12
Καλα ο καθενας μπορει να λαχανιασει κανοντας ασκηση.Και εγω εαν σας βαλω να κανετε 100 κοιλιακους και 40 επικυψεις στο πατωμα του σπιτιου σας χωρις κανενα οργανο γυμναστικης ,θα λαχανιασετε.Δεν ειναι το Fit που σου προκλαει λαχανιασμα ουτε η φοβερη τεχνικη του.

ps4
09-06-2008, 16:17
Οχι δεν εγραψα αυτο. Απλα εγραψα οτι δεν περιμενα να λαχανιασω με κατι τετοιο. νομιζα οτι ειναι τελειως στην πλακα φαση. Και το επαιζα και καλα ΤΟ σωμα. :)

Τα ειδα ολα. Ποναω σημερα κοιλιακους και ποδια.

Ειναι πολυ καλο. Και αρκετα οργανωμενο σαν ιδεα και σαν παιχνιδι. Δεν φαινεται να ειναι προχειροδουλεια δηλαδη.

Εγω ας πουμε αν το ειχα σπιτι σιγουρα θα εκανα καθε μερα γυμναστικη πανω του και σιγουρα θα ειχα αποτελεσματα.

nikon
09-06-2008, 16:23
Ναι αλλά λαχάνιασες από αυτά που έκανες εσύ δεν "φταίει" το Fit που πονάς στους κοιλιακούς και τα πόδια.

Valkyre
09-06-2008, 16:26
Eγω εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι ξαφνικα εγινε ενδιαφερον να κανεις επικυψεις μεσω του Wii και οχι χωρις αυτο , κανονικα , με τα χερακια και τα ποδαρακια που μας εδωσε η φυση στο πατωμα του σπιτιου μας.Και οι επικυψεις ειναι ενα παραδειγμα μην σταθειτε σε αυτο.Τεσπα απο το τιποτα ,καλο ειναι να κανεις κατι εστω με το Wii Fit.

ps4
09-06-2008, 16:39
Γιατι πολυ απλα εχεις ενα cd σαν αυτα που πουλανε στα telemarketing (με 59,99 χωρις να εχει ουτε στο ελαχιστο τον χαβαλε του wiifit) να σου λεει ακριβως τι πρεπει να κανεις και πως. Με βιντεο με εικονες και λοιπα.

Οχι οτι μου κατεβει στο κεφαλι. Οτι εχω δει σε γυμναστηρια οτι εχω ακουσει απο φιλους και λοιπα και λοιπα.....

Βαζεις μεσα το cd και σου λεει ακριβως τι πρεπει να κανεις και για ποση ωρα για να μπεις χαλαρα στο κλιμα.

Αν το εκανα μονος μου το πιθανοτερο ειναι να ειχα κραμπα σε ολο μου το σωμα. Οδηγος ειναι. Απλα ερχεται με μια συσκευη για κραχτη. Που αυτην την φορα δεν ειναι μονο κραχτης αλλα κανει και δουλεια.

Αυτα. :)

PDS
09-06-2008, 16:48
Eγω εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι ξαφνικα εγινε ενδιαφερον να κανεις επικυψεις μεσω του Wii και οχι χωρις αυτο

Πιθανον σου δινει κατα καποιον τροπο το κινητρο να κανεις τις ασκησεις.
Το ιδιο περιπου κανει και το προγραμμα που σου δινουν σε ενα γυμναστηριο.Στο σπιτι δυσκολα ξεκινας να κανεις ασκησεις μονος σου.

nikon
09-06-2008, 16:54
Πιθανον σου δινει κατα καποιον τροπο το κινητρο να κανεις τις ασκησεις.
Το ιδιο περιπου κανει και το προγραμμα που σου δινουν σε ενα γυμναστηριο.Στο σπιτι δυσκολα ξεκινας να κανεις ασκησεις μονος σου.
Το κίνητρο πρέπει να το έχεις μέσα στο μυαλό σου γιατί αν περιμένεις το κάθε Wii να στο δώσει άστο καλύτερα.
Είμαι σίγουρος ότι όσοι αρχίσουν να "γυμνάζονται" επειδή πήραν το Wii σε 2-3 μήνες θα το έχουν παρατήσει ενώ αυτοί (όπως εγώ) που γυμνάζονται γιατί το γουστάρουν θα το κάνουν όσο αντέχουν.

Valkyre
09-06-2008, 16:56
Ναι φιλε μου , δεν αντιλεγω , ομως οχι να υποστηριζουμε , οτι ξαφνικα τα βιντεοπαιχνιδια θα μας πουν ποια ειναι η σωστη γυμναστικη και οχι ο γυμναστης.Συμφωνω οτι υπαρχουν γυμναστες και γυμναστες (οπως υπαρχουν και υδραυλικοι και υδραυλικοι , δηλαδη για ολα τα επαγγελματα ισχυουν αυτα) , αλλα την γυμναστικη που θα κανεις εσυ μεθοδευμενα και σωστα (και δεν χρειαζεται καν γυμναστηριο για αυτο πιστεψε με εχω ασχοληθει) , απλα δεν συγκρινεται με το οποιο Wii Fit.Αν το Wii Fit και βασικα το οποιο software που προερχεται απο υπολογιστη εκανε καλυτερη δουλεια απο τον ανθρωπο , ολοι μας θα αθλουμασταν στο σαλονι μας και θα ειχαμε ξεχασει τι παει να πει τρεξιμο , τζοκινγκ , βαδην σα ταρταν.

Εγω την ημερα που θα αφησω την διατροφη μου, την ασκηση μου και γενικα την φυσικη μου κατασταση, να την καθοριζει ενα παιχνιδι θα αρχισω να ανησυχω αρκετα.

Ολα αυτα φυσικα ειναι απλα μια προσωπικη αποψη δικη μου , δεν σημαινει οτι ειναι απαραιτητα η σωστη.Μην παρεξηγηθεις μια κουβεντα κανουμε.Αλλωστε σε αυτο το θρεντ πολλοι γνωριζουν ηδη την αρνητικη μου αποψη για το εν λογω παιχνιδι και τα οποια αντιστοιχα "δημιουργηματα" προκυψουν απο την ενδεχομενη επιτυχια του.Διαφωνω καθετα να μαθαινουν μικρα παιδια να μην βγαινουν εξω απο το σπιτι τους για να ασχοληθουν με φυσικη γυμναστικη και να καθονται στο σαλονι μπροστα στο χαζοκουτι -που ηδη περναμε πολλες ωρες για αλλους λογους- ωστε να "αθλουνται".

:) :)

PDS
09-06-2008, 17:07
Eγω συμφωνω και με τους δυο σας,απλα ειπα τον λογο για τον οποιο μπορει να ειναι ενδιαφερον το wi fit:)

Aν θελω να κανω γυμναστικη θα παω γυμναστηριο και δεν θα παρω το wii fit,αλλα για καποιους ειναι ενα κινητρο παραπανω για να ασχοληθουν.
Δεν ειναι τυχαιο το οτι ακουω μονο θετικα σχολια απο αυτους που το εχουν αγορασει.

ps4
09-06-2008, 17:18
Εχεις δικιο σε αυτο που λες για τα παιδια. Αλλα ειναι κατι που δεν με απασχολει ακομα. Καλως ή κακως, δεν ξερω.

Αλλωστε τις αλανες τις εχουν ξεχασει τα πιτσιρικια προ πολλων χρονων. Με ps1 ps2, 360 ps3 και λοιπες συσκευες του διαβολου. Δεν ειναι το wii που θα κανει αυτην την συγκεκριμενη ζημια, νομιζω.

Επειδη εχω παει και σε γυμναστηριο και μετα απο λιγο σταματησα γιατι δεν ειχα κινητρο. Αυτο το συγκεκριμενο (wii fit) θα σας πω σε λιγο καιρο τι ακριβως κανει και αν αυτος που το πηρε κανει τιποτα ή το σταματησε σε 2-3 μηνες.

Οσο για μενα και την ηλικια μου και τους ανθρωπους τις ηλικιας μου το γεγονος οτι δεν προλαβαινω να κανω γυμναστικη με εχει οντως αγχωσει. Αλλα ειναι κατι που στις μερες μας ειναι το τελευταιο. Και αυτο δεν ειναι καλως ή κακως, ειναι μονο κακως. Δυστηχως ομως δεν γινεται. Τουλαχιστον εγω δεν μπορω.

Εχω στο σπιτι εναν διαδρομο και ενα μηχανακι σαν αυτα των γυμναστηριων ''περιπου'' (140 ευρω απο praktiker). Aν ειχα το wiifit σπιτι μου και με βοηθουσε εστω και στο 20% να ξαναβρω την φορμα μου ή εστω να με παρακινουσε μεσω της πλακας και του χαβαλε να ξαναφτιαξω το σωμα μου τοτε αξιζει τα λεφτα του μεχρι τελευταιου ευρω.

Οχι ρεσυ τι να παρεξηγηθω. Απλα κουβεντα κανουμε εννοειται. Ειναι οι καιροι τετοιοι βλεπεις και η συζητησεις για γυμναστικη μεσα στο σπιτι βρισκουν προσφορο εδαφος για αναπτυξη. :)

Valkyre
09-06-2008, 17:32
Φιλε μου καταλαβαινω οτι οι σημερινες συνθηκες εργασιας σε αναγκαζουν να εχεις τελικα πολυ λιγο χρονο για τον εαυτο σου.Πιστεψε με το καταλαβαινω , ειμαι 27 χρονων και δουλευω και εγω 8:30 με 5-6 το απογευμα.

Ομως ταυτοχρονα πιστευω -και ετσι εκανα παντα και θα συνεχισω , εστω και αν αυτο σημαινει καποια επαγγελματικη θυσια(εντος λογικων πλαισιων), oτι ΠΡΕΠΕΙ και ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να βρισκουμε χρονο για τον εαυτο μας.Αλλιως τι να την κανεις μια ζωη γεματη στρες και αγχος.

Ειναι αναγκαιο ο ανθρωπος να αφηνει χρονο για τον εαυτο του.Το στρες πηγαζει -μετα απο εκτεταμενες ερευνες- κυριως απο την ελειψη αφοσιωσης χρονου στον εαυτο μας.Οταν βαζεις τον εαυτο σου κατω απο ολα , τοτε ειναι απολυτα φυσιολογικο να μπεις σε εναν φαυλο κυκλο γεματο στρες και αγχος υποχρεωσεων.

Εγω φροντιζω ακομα και οταν δεν εχω ιδιαιτερη διαθεση ,να παω γυμναστηριο ή για τρεξιμο εξω στον δρομο.Ξερεις κατι ,πραγματικα μου φτιαχνει την διαθεση οταν επιστρεφω σπιτι.Νιωθω γεματος.Μπορει να ειμαι εξαντλημενος σωματικα λογω δουλειας + γυμναστικης , αλλα ψυχολογικα και πνευματικα νιωθω γεματος.Ειναι παρα πολυ σημαντικο.Πολλοι τα ακουν αυτα και γελανε.Ομως αν το βαλεις στοχο και το κανεις τροπο ζωης τοτε πραγματικα σε κανει να νιωθεις πολυ ομορφα.

Και εγω οταν ξεκινησα να κανω συστηματικα γυμναστικη τον πρωτο μηνα σκυλοβαριομουνα.Το εβλεπα αγγαρεια.Γυρναγα απο δουλεια και ελεγα "ωχου...τωρα ποιος παει γυμναστηριο?"

Μετα ομως απο λιγο καιρο σου γινεται απο αγγαρεια απολαυση.Τωρα πλεον οταν δεν μπορω να παω γυμναστηριο σκεφτομαι "πωπ...παλι ΔΕΝ μπορω να παω!"Δηλαδη το σκηνικο γυρναει τουμπα!

Το κορυφαιο ομως ολων που πραγματικα με γεμιζει δυναμη και με κανει να νιωθω φανταστικα ειναι οταν πηγαινω στον Αγ. Κοσμα το ΣΚ και παιζω μπασκετ.Εκει πραγματικα η συνεισφορα του αθλητισμου , εστω και σε αυτο το ερασιτεχνικο επιπεδο με κανει να πεταω στα συννεφα.Εχουμε παει και με παιδια απο το φορουμ εδω και ξερουν τι εννοω. ;)

Γι αυτο , βρειτε χρονο.Ειλικρινα αξιζει τον "αρχικο κοπο".Εστω το ΣΚ.Βγειτε εξω , αφιερωστε λιγο πολυτιμο χρονο μονο για την παρτη σας , για να αισθανθειτε εσεις καλα.Και θα δειτε μετα ποσο πιο ευχαριστοι και αποδοτικοι ακομα θα ειστε και στην δουλεια σας!

Εμενα αυτος ο τροπος "σκεψης" με εχει κυριολεκτικα σωσει στο παρελθον απο πολλες καταστασεις.Και γι αυτο θα φροντιζω παντα οσο μπορω , ακομα και αν καταληξει να ειναι ελαχιστο- να το κανω. :D

ps4
09-06-2008, 17:51
Δεν μπορω παρα να συμφωνησω μαζι σου. 100000%

Αλλα και το fit καλο ειναι μωρε.....:bgrin2: Ειναι νωρις ακομα. Κατσε να περασει λιγο ο καιρος και θα δω τι κανει και πως. Οπως εγραψα πιο πανω. :bgrin2:

Ισως θα επρεπε το ενα να μην αποκλειει το αλλο.

Ποιος ξερει. θα δειξει.

WolfRathmA
11-06-2008, 05:24
heHOdRSa7-s

Valkyre
11-06-2008, 05:37
Μπραβο το κοριτσι κανει περηφανο τον μπαμπα!

Ixor24
11-06-2008, 05:40
YouTube - Wii Boy