PDA

View Full Version : Τhe Official Cinema Thread! (μιλήστε για παλιές/νέες/επερχόμενες ταινίες)



Pages : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

Valkyre
25-08-2010, 22:42
Nα ρωτησω και κατι αλλο???
Ωραιο ο Λεο πνιγηκε και περασε στην ληθη για να βρει τον Σειτο.Πως επιστρεψανε?Δηλαδη τι επρεπε απλα να τον βρει??Εκει χαθηκα λιγο...:rip:

Μολις βρηκε τον Σαιτο ο Λεο, το μηχανημα που χρησιμοποιουσαν για τα ονειρα και κυριως το αναισθητικο που χρησιμοποιησαν ειχε παψει η επιδραση του. Αυτο ειναι κλειδι διοτι το αναισθητικο ηταν εκεινο που αν πυροβολουσαν εαυτους θα τους οδηγουσε στην ληθη. Μολις το αναισθητικο περασε, αυτο που χρειαστηκε να κανει ο Λεο και ο Σαιτο ηταν να αυτοκτονησουν μεσα στη ληθη ωστε να ξεφυγουν και να ξυπνησουν κανονικα στην πραγματικοτητα. Τα υπολοιπα μελη αλλωστε χρειαστηκε να περιμενουν καποιες στιγμες στο επιπεδο 1 για να περασει η επιδραση του αναισθητικου και να τελειωσει το χρονομετρο στο μηχανημα που θα τους ξυπνουσε αυτοματα.


Το Inception σε 3 δευτερόλεπτα! Χαχαχαχα!:a023:

http://cdn.someecards.com/someecards/images/feed_assets/inception-someecards.jpg

χαχαχα πολυ καλο, βεβαια ειναι λογικο οτι τα παιδια του θα τα παρακολουθουσαν μιας και τον κυνηγουσε οχι μονο το κρατος της Αμερικης αλλα ταυτοχρονα και η εταιρεια Cobolt (ή πως λεγοταν) Προφανως ο Λεο με καποιο τροπο θα μπορουσε να δει τα παιδια του, αλλα ενας αλλος λογος να μην το κανει ειναι επειδη δεν θελει να τα φερει ισως σε κινδυνο, μιας και αυτοι που τον κυνηγουν θα τερματιζαν οχι μονο την δικη του ζωη αλλα και των δικων του. Γενικα υπηρχαν πολλοι λογοι που ηθελε πρωτα να βεβαιωθει οτι δεν διατρεχει κινδυνο ωστε να μην θεσει και τα αγαπημενα του προσωπα σε κατι τετοιο.

Παρολαυτα η επιλογη των εικονων ειναι απλα θειικη , ιδιως η τελευταια! :)

aris13
26-08-2010, 01:37
Είδα και εγώ σήμερα το Inception.

Χαλαρά η 2η καλύτερη ταινία του Nolan μετά το Memento με μια ενδιαφέρουσα πλοκή και καλοσκηνοθετημένη δράση. Προσωπικά θα την ονόμαζα καλύτερη ταινία της χρονιάς από τώρα αν είχε καλύτερες ερμηνίες και καλύτερους διαλόγους.

Desmond
26-08-2010, 01:39
'Αντε!Σε καμιά ωρίτσα θα το βλέπω και γω επιτέλους!

Dragonpaul
26-08-2010, 01:44
'Αντε!Σε καμιά ωρίτσα θα το βλέπω και γω επιτέλους!


Την παλευεις τετοια ωρα? Ειναι και 2μιση ωρες ταινια.

Desmond
26-08-2010, 01:47
Μπορεί να σου ακουστεί αντικοινωνικό, αλλά πάντα τέτοιες ώρες πάω σινεμά. Όσο λιγότεροι τόσο το καλύτερο!

Dragonpaul
26-08-2010, 01:49
Μπορεί να σου ακουστεί αντικοινωνικό, αλλά πάντα τέτοιες ώρες πάω σινεμά. Όσο λιγότεροι τόσο το καλύτερο!

Οχι, ενταξει... Απλα εγω οσες φορες εχω επιχειρησει να παω πολυ αργα, κοιμαμαι. Ναι ναι... Ο,τι ταινια και να 'ναι. Ειδικα αμα ειμαι κουρασμενος.

Valkyre
26-08-2010, 10:28
Είδα και εγώ σήμερα το Inception.

Χαλαρά η 2η καλύτερη ταινία του Nolan μετά το Memento με μια ενδιαφέρουσα πλοκή και καλοσκηνοθετημένη δράση. Προσωπικά θα την ονόμαζα καλύτερη ταινία της χρονιάς από τώρα αν είχε καλύτερες ερμηνίες και καλύτερους διαλόγους.

Mετα την πρωτη προβολη ηταν και για εμενα η 2η καλυτερη του Νολαν. Στην δευτερη προβολη ομως εγινε η πρωτη. :) Υπαρχουν εξωφρενικες λεπτομερειες που στην πρωτη προβολη εναι αδυνατον να τις αντιληφθεις!

ParanoidGR
26-08-2010, 16:50
Δεν εχει επιλογη για να γινω μελος...

δεν ξέρω ίσος να το έχουν σταματήσει λόγο του gamato.info

aris13
26-08-2010, 17:06
Ένα πολύ ενδιαφέρον γράφημα που μελετάει το timeline του Inception.


http://fc05.deviantart.net/fs70/f/2010/204/1/a/Inception_Infographic_by_dehahs.jpg

Valkyre
26-08-2010, 17:28
^^ Eκπληκτικο γραφημα πραγματικα!! Δεν θα καταλαβουν και τιποτα οσοι δεν εχουν δει την ταινια αλλα απρολαυτα δεν πρεπει να το δει κανεις λολ :)

Ezio
27-08-2010, 01:46
Είδα και εγώ σήμερα βράδυ το inception. Τρομερή ταινία, φοβερό σενάριο, πολύ καλός ήχος, τα σκηνικά απίστευτα και οι ηθοποιοί είναι καταπληκτικοί. Πιστεύω ότι ο Nolan θα πάρει oscar σεναρίου ή και σκηνοθεσίας. Μακάρι να δούμε κι άλλες ταινίες σαν αυτή.

Desmond
27-08-2010, 12:02
Καλή ταινία, αλλά ο Νόλαν αδίκησε το αδιαμφησβήτητο ταλέντο του.Με την ιδέα και το υλικό που είχε, το θέμα τσούλαγε σχεδόν από μόνο του.Για τα 2/3 της ταινίας το concept και τα mindgames είχαν φτιάξει ένα ψυχολογικό thriller που σε κρατούσε στην τσίτα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.Μέχρι που άρχισε το, ξεκάρφωτο με την υπόλοιπη ατμόσφαιρα, πιστολίδι στο χιονισμένο βουνό.Από το πουθενά και κυριολεκτικά σαν τσόντα.Λες και είχε γυρίσει ήδη την ταινία και του είπαν από το studio "βάλε ρε παιδάκι λίγο πιο πολύ πιστολίδι να κόψουμε παραπάνω εισητήρια".Και ο Νόλαν το έβαλε.Κράταγε και πολύ πανάθεμά το.Σε εκείνο το σημείο ότι με κόπο έκτιζε μέχρι εκείνη την στιγμή κατέρρεε όπως τα όνειρα όταν άρχιζαν να δυαλύονται.Το συγκεκριμένο Επίπεδο το περίμενα αρκετά σκοτεινό και με κλιμάκωση της ψυχολογικής έντασης (σε αυτό βέβαια δεν βοήθησαν και οι μονόχνωτες ερμηνείες κάποιων ηθοποιών).Όχι αυτή την εύκολη λύση της "αμερικανιάς" του "άμα δεν έχει υπερβολικό πιστολίδι δεν έχει δράση".Η σύγκριση δε με τις προηγούμενες σκηνές του έργου, μόνο αστεία μπορεί να χαρακτηριστεί.Σαν να μιλάμε για δυο διαφορετικές ταινίες με διαφορετικούς σκηνοθέτες.Κρίμα.Θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερη.

Valkyre
27-08-2010, 12:30
Καλή ταινία, αλλά ο Νόλαν αδίκησε το αδιαμφησβήτητο ταλέντο του.Με την ιδέα και το υλικό που είχε, το θέμα τσούλαγε σχεδόν από μόνο του.Για τα 2/3 της ταινίας το concept και τα mindgames είχαν φτιάξει ένα ψυχολογικό thriller που σε κρατούσε στην τσίτα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.Μέχρι που άρχισε το, ξεκάρφωτο με την υπόλοιπη ατμόσφαιρα, πιστολίδι στο χιονισμένο βουνό.Από το πουθενά και κυριολεκτικά σαν τσόντα.Λες και είχε γυρίσει ήδη την ταινία και του είπαν από το studio "βάλε ρε παιδάκι λίγο πιο πολύ πιστολίδι να κόψουμε παραπάνω εισητήρια".Και ο Νόλαν το έβαλε.Κράταγε και πολύ πανάθεμά το.Σε εκείνο το σημείο ότι με κόπο έκτιζε μέχρι εκείνη την στιγμή κατέρρεε όπως τα όνειρα όταν άρχιζαν να δυαλύονται.Το συγκεκριμένο Επίπεδο το περίμενα αρκετά σκοτεινό και με κλιμάκωση της ψυχολογικής έντασης (σε αυτό βέβαια δεν βοήθησαν και οι μονόχνωτες ερμηνείες κάποιων ηθοποιών).Όχι αυτή την εύκολη λύση της "αμερικανιάς" του "άμα δεν έχει υπερβολικό πιστολίδι δεν έχει δράση".Η σύγκριση δε με τις προηγούμενες σκηνές του έργου, μόνο αστεία μπορεί να χαρακτηριστεί.Σαν να μιλάμε για δυο διαφορετικές ταινίες με διαφορετικούς σκηνοθέτες.Κρίμα.Θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερη.

Διαφωνω :)

Δεν το εκανε για λογους "αμερικανιας" ελεος ρε συ θα προσδωσουμε στον Νολαν τον ορο "αμερικανια"? Πρωτα απο ολα ηταν η κλιμακωση της ταινιας. Δευτερον εξηγειται απολυτα με βαση το σεναριο γιατι στο τελευταιο επιπεδο υφισταται τετοιο πιστολιδι και γιατι οι προβολες του Φισερ ειναι τοσο εχθρικες. Οσο προχωραμε σε παρακατω επιπεδο οι Προβολες γινονται ολο και πιο ισχυρες διοτι το υποσυνειδητο του αντιλαμβανεται οτι καποιος επεμβαινει στο ονειρο και εισβαλλει σε αυτο. Αυτο εχει ως αποτελεσμα απο τις απλες προβολες του πρωτου επιπεδου να περασουμε σε μυστικους πρακτορες με ενδοσυννενοηση στο δευτερο επιπεδο και στο τριτο και τελευταιο επιπεδο να εχουμε φουλ αρματωμενους με εξοπλισμο στρατιωτες. Ειναι απολυτα λογικο. Και σιγα ρε συ την ωρα που κρατησε! Ολες οι καθαρες σκηνες δρασης της ταινιας μαζεμενες δεν ξεπερνανε τα 20-30 λεπτα σε μια ταινια 2μιση ωρων!

Δεν νομιζω οτι σε καμμια περιπτωση υπερεβαλλε ο Νολαν ουτε οτι επικαλεσθηκε μπλοκμπαστερικη αμερικανια μονο και μονο για να βαλει δραση. Η δραση του Νολαν προκυπτει απο το ευρηματικο σεναριο και θεωρω οτι οι σκηνες δρασης που εβαλε ηταν σε προσγειωμενο επιπεδο. :)

aris13
27-08-2010, 15:02
127 Hours του Danny Boyle (Shallow Grave, Trainspotting, 28 Days Later, Sunshine, Slumdog Millionaire).

127 HOURS - Official HD Teaser Trailer

Desmond
27-08-2010, 15:16
@Valkyre
Σεναριακά είναι συνεπής.Δεν διαφωνώ.Μιλάω για την αισθητική συνέχεια και την δυναμική της ως σκηνή, σε σχέση με ότι έχει προηγηθεί και ότι ακολούθησε.
Τι προτιμάς δηλαδή?Τον πειραματισμό στο Φόντο από την κοπελίτσα που "υποκρινόταν" την Αρχιτέκτονα για παράδειγμα ή την συγκεκριμένη σκηνή?Δεν μου δένει τόσο καλά όσο οι άλλες.Αυτό εννοώ ως ξεκάρφωτη.Επίσης περίμενα διαφορετικές "άμυνες" από το υποσυνείδητο του Φίσερ (έστω και αν το Φόντο δεν είναι δικό του) σε αυτό το "βαθύ" Επίπεδο.Κάτι σουρρεαλιστικό (για υποσυνείδητο μιλάμε εξάλλου) και σίγουρα όχι τους High Tech μπράβους που εμφανίζονται.Ήταν πολύ κανονική η εξέλιξη της σκηνής για να με πείσει οτι πρόκειται για βαθιά ονειρική κατάσταση και βουτιά στα άδυτα του υποσυνείδητου.Στο προηγούμενο Επίπεδο, no problem.Ο χάρτινος μύλος στο τέλος της σκηνής, που προέρχεται από τα σώψυχα του Φίσερ, είναι καταπληκτικός!Ε, αυτό περίμενα και από την υπόλοιπη σκηνή.Όχι κάτι φόρα-παρτίδα σαν αυτό που είδαμε.Π.χ. ένα τεράστιο γατί ή σκυλί ας πούμε από τα παιδικά του χρόνια.Μια "ξεχασμένη" ανάμνηση ασφάλειας.Δυστυχώς ο Νόλαν διάλεξε το εύκολο, το απλοϊκό.Κακούς με γκάνια...Πάλι...Quelle surprise!
Επίσης δεν μπορούμε να μιλάμε για καταπληκτική σκηνοθεσία του Νόλαν, όταν οι ηθοποιοί που εκείνος καθοδηγεί, στην πλειοψηφία τους δίνουν ερμηνείες επιπέδου θεατρικής ομάδας λυκείου.Εκεί απέτυχε.
Κλείνοντας να πω οτι ναι, πρόκειται για μια καλή ταινία, αλλά τίποτα περισσότερο.Δεν πρόκειται να γίνει ποτέ σημείο αναφοράς, να χαρακτηριστεί πρωτοποριακή ή κλασική.Μπορεί να χαρακτηριστώ fanboy, αλλά προτιμώ τα όνειρα και τα παιχνίδια με το υποσυνείδητο του lynch.Εκείνος μάλιστα.Με πείθει οτι πρόκειται πραγματικά για την σχέση/όρια ονείρου και πραγματικότητας, χωρίς να χρειάζεται μπαμ και μπουμ!Παίζει πραγματικά με το υποσυνείδητο.Προσωπική άποψη.:heyyy:

Valkyre
27-08-2010, 15:43
^^ Desmond

Το ονειρο δεν ειναι δικο του, ειναι του Eams/Forger, και φυσικα ο Αρχιτεκτονας επελεξε να σχεδιασει αυτο το συγκεκριμενο επιπεδο ωστε να γνωριζει η ομαδα τι πρεπει να κανει. Μην ξεχνας πως θεωρητικα δεν θα εβρισκαν αντισταση, γιατι δεν γνωριζαν οτι ο Φισερ ειχε υποστει εκπαιδευση ωστε να μπορει να αμυνθει απο εισβολλεις. Σχεδιασαν ενα νοσοκομειο με την ελπιδα οτι απλα θα μπουν εκει και δεν θα αντιμετωπησουν ισχυρη αντισταση. Αν το γνωριζαν εκ των προτερων θα ηταν πολυ διαφορετικα τα πραγματα.

Οσο αφορα γιατι δεν ειδαμε παιδικες φοβιες ή τελωσπαντων βαθια προβληματα στο υποσυνειδητο του Φισερ ειναι επειδη απο το δευτερο επιπεδο το υποσυνειδητο του Φισερ εχει πειστει οτι βρισκεται σε ονειρικη κατασταση και οτι αυτοσκοπος του ειναι να μαθει τι συνεβη με τον πατερα του. Εχει δηλαδη ας πουμε εστιασει το υποσυνειδητο του στην συναισθηματικη επαφη του με τον πατερα του. Αυτη αλλωστε ηταν και η ουσια της αποστολης εξαρχης. Να κανουν το υποσυνειδητο του Φισερ να σκεφτει αυτα που ηθελαν κι οχι αυτα που θα ηθελε το ιδιο το υποσυνειδητο υπο αλλες συνθηκες :)

Καταλαβαινω μερικα πραγματα που λες για τις ερμηνειες αν και δεν τις βρηκα τοσο θεατρικου επιπεδου οπως λες. Κομπ Φισερ Αρθουρ Σαιτο και Μαλ ηταν εξαιρετικοι. Ενταξει διαφωνουμε, αλλα πιστευω οτι εισαι λιγο αδικος με την ταινια, αλλα τι να κανεις αυτο ειναι το ωραιο να κανουμε συζητηση! :)

Α και σιγουρα εχει γινει ηδη σταθμος και cult η ταινια. Ο ντορος που εχει γινει εχει πολλααααα χρονια να κανει κατι αναλογο ταινια! :)

aris13
27-08-2010, 15:54
Επίσης δεν μπορούμε να μιλάμε για καταπληκτική σκηνοθεσία του Νόλαν, όταν οι ηθοποιοί που εκείνος καθοδηγεί, στην πλειοψηφία τους δίνουν ερμηνείες επιπέδου θεατρικής ομάδας λυκείου.

Με το υλικό που τους έδωσε ο Nolan μια χαρά τα πήγαν. Θα μπορούσε βέβαια να εκμεταλλεύτει καλύτερα τους Artur, Fisher, Ariadne γιατί οι ηθοποιοί που τους υποδύονται είναι ταλεντάρες.

Valkyre
27-08-2010, 16:32
Αλλωστε μην ξεχναμε αυτο που λεει και ο Αρης και το ειπα κι εγω πιο πριν. Το Inception ειναι μια ταινια που εχει ως σκοπο να εξηγησει πολλα πραγματα για το πως στεκεται η δομη της και η ουσια της. Δηλαδη η ιδεα πισω απο την ταινια εχει και αυτην εναν δικο της χαρακτηρα κατα καποιο τροπο, οπως εγινε με αλλες παρομοιες ταινιες οπως για παραδειγμα το Ματριξ. Το πλαισιο και οι κανονες που διεπουν την ατμοσφαιρα και το σεναριο της ταινιας ειναι πολυ πολυπλοκα και χρειαζονται επεξηγηση. Μια επεξηγηση που χρειαζεται σκηνοθετικο ταλεντο για να την συνδυασεις με μια ουσιωδη συναισθηματικη ιστορια πισω απο αυτην και παραλληλα να προσθεσεις δραση, αγωνια και ενταση.

Για εμενα ο Νολαν ζωγραφησε σκηνοθετικα και επισης το μονταζ της ταινιας ειναι κορυφαιο ιδιως προς τις τελευταιες στιγμες του.

Desmond
27-08-2010, 16:44
Valkyre
Η ταινία μου άρεσε αλλά δεν είμαι άδικος!Lol!Απλά τα πολλά θετικά τα έχετε γράψει εδώ και μέρες (αν και δεν θυμάμαι να αναφέρατε τα ακόρντα του Johnny Marr στο OST, χεχε) οπότε εστίασα στα κατ'εμέ αρνητικά.
Η διαφωνία μας δεν είναι θέμα σωστού ή λάθους, αλλά θέμα προσωπικών προτιμήσεων.
Κάτι όχι και τόσο άσχετο για τις ενστάσεις μου.
Ο σουρρεαλισμός είναι άμεσα συνδεδεμένος με την ψυχολογία και την λογοτεχνική (αν και απορρίπτουν την έννοια της "λογοτεχνίας" ως λογοκρισία) και εικαστική έκφραση του υποσυνείδητου ως την απόλυτη μορφή τέχνης (δεν είναι τυχαίο οτι ο σουρρεαλιστής Α.Εμπειρίκος ήταν ταυτόχρονα και ο πρώτος Έλληνας ψυχολόγος).Δηλαδή αν η ψυχολογία ήταν τέχνη, αυτή θα ήταν ο σουρρεαλισμός που προσπαθεί να δώσει διέξοδο έκφρασης στο υποσυνείδητο.Απλοϊκό παράδειγμα: Φαντάσου δύο γραμμές, την πραγματικότητα και το υποσυνείδητο.Είναι παράλληλες και δεν συναντιόνται ποτέ.Αν δεν ήταν παράλληλες το σημείο που τέμνονται, το σημείο επαφής, το σημείο που συναντιούνται το όνειρο με την πραγματικότητα, είναι ο σουρρεαλισμός.O μοναδικός κανόνας είναι η απουσία κάθε κανόνα και λογικής στην δημιουργία των κόσμων.
Ο Νόλαν λοιπόν έχοντας γνώση φυσικά των παραπάνω, προσπαθεί να το μεταφέρει και στον θεατή μέχρι την μέση της ταινίας.Οι προθέσεις του φαίνονται ξεκάθαρα (ο Αρχιτέκτονας ως σουρρεαλιστής καλλιτέχνης με απεριόριστο καμβά).Πάνω λοιπόν που τα πήγαινε περίφημα, αντί να το αφήσει να εξελιχθεί μόνο του, έβαλε κανόνες και λογική στο όνειρο.Συγκρατήθηκε.Αυτοπεριορίστηκε.Και αφήνει την πραγματικότητα φλου, ενώ θα έπρεπε να ήταν κυνικά ρεαλιστική.
Ίσως λοιπόν να μην φταίει ο Νόλαν αλλά εγώ (LOL) που είχα "φτιαχτεί" διαφορετικά βλέποντας τα 2/3 της ταινίας και περίμενα διαφορετικά πράγματα.
ΥΓ.Σορρυ που παρασύρθηκα!Ήθελα να γράψω και άλλα, επειδή όμως πλατιάζω το σταματάω εδώ.Btw, δεν θεώρησα σκόπιμο να βάλω spoilers.

enstikto
27-08-2010, 16:47
Άντε θα πάω και εγώ σήμερα να τη δώ να μπορέσω να διαβάσω και αυτό το thread γιατί απο τότε που αρχίσατε να λέτε για το inception δεν έχει και τίποτε άλλο μέσα. Και επειδή δεν θέλω να επηρεαστώ δεν διαβάζω ούτε καν τα μη-spoilers για την ταινία!

aris13
27-08-2010, 17:08
Valkyre
(αν και δεν θυμάμαι να αναφέρατε τα ακόρντα του Johnny Marr στο OST, χεχε)

Αγαπάμε The Smiths.:aek:

Εγώ τουλάχιστον:p

Valkyre
27-08-2010, 17:11
Valkyre
Η ταινία μου άρεσε αλλά δεν είμαι άδικος!Lol!Απλά τα πολλά θετικά τα έχετε γράψει εδώ και μέρες (αν και δεν θυμάμαι να αναφέρατε τα ακόρντα του Johnny Marr στο OST, χεχε) οπότε εστίασα στα κατ'εμέ αρνητικά.
Η διαφωνία μας δεν είναι θέμα σωστού ή λάθους, αλλά θέμα προσωπικών προτιμήσεων.
Κάτι όχι και τόσο άσχετο για τις ενστάσεις μου.
Ο σουρρεαλισμός είναι άμεσα συνδεδεμένος με την ψυχολογία και την λογοτεχνική (αν και απορρίπτουν την έννοια της "λογοτεχνίας" ως λογοκρισία) και εικαστική έκφραση του υποσυνείδητου ως την απόλυτη μορφή τέχνης (δεν είναι τυχαίο οτι ο σουρρεαλιστής Α.Εμπειρίκος ήταν ταυτόχρονα και ο πρώτος Έλληνας ψυχολόγος).Δηλαδή αν η ψυχολογία ήταν τέχνη, αυτή θα ήταν ο σουρρεαλισμός που προσπαθεί να δώσει διέξοδο έκφρασης στο υποσυνείδητο.Απλοϊκό παράδειγμα: Φαντάσου δύο γραμμές, την πραγματικότητα και το υποσυνείδητο.Είναι παράλληλες και δεν συναντιόνται ποτέ.Αν δεν ήταν παράλληλες το σημείο που τέμνονται, το σημείο επαφής, το σημείο που συναντιούνται το όνειρο με την πραγματικότητα, είναι ο σουρρεαλισμός.O μοναδικός κανόνας είναι η απουσία κάθε κανόνα και λογικής στην δημιουργία των κόσμων.
Ο Νόλαν λοιπόν έχοντας γνώση φυσικά των παραπάνω, προσπαθεί να το μεταφέρει και στον θεατή μέχρι την μέση της ταινίας.Οι προθέσεις του φαίνονται ξεκάθαρα (ο Αρχιτέκτονας ως σουρρεαλιστής καλλιτέχνης με απεριόριστο καμβά).Πάνω λοιπόν που τα πήγαινε περίφημα, αντί να το αφήσει να εξελιχθεί μόνο του, έβαλε κανόνες και λογική στο όνειρο.Συγκρατήθηκε.Αυτοπεριορίστηκε.Και αφήνει την πραγματικότητα φλου, ενώ θα έπρεπε να ήταν κυνικά ρεαλιστική.
Ίσως λοιπόν να μην φταίει ο Νόλαν αλλά εγώ (LOL) που είχα "φτιαχτεί" διαφορετικά βλέποντας τα 2/3 της ταινίας και περίμενα διαφορετικά πράγματα.
ΥΓ.Σορρυ που παρασύρθηκα!Ήθελα να γράψω και άλλα, επειδή όμως πλατιάζω το σταματάω εδώ.Btw, δεν θεώρησα σκόπιμο να βάλω spoilers.

Φιλε μου εγω χαιρομαι που διαφωνουμε γιατι κανουμε εναν ωραιοτατο διαλογο με πολυ καλα επιχειρηματα και απο τις 2 πλευρες :)

Καταλαβαινω τι λες, αλλα κατα τη γνωμη μου καλα εκανε και εβαλε κανονες γιατι αλλιως θα ηταν ενα συνοθυλλευμα απο εικονες που στο τελος περισσοτερο θα αφηναν τον θεατη σε πληρη αγνοια του τι συνεβη (ηδη ηταν πολυπλοκη η ταινια) και αυτο θα αποδυναμωνε -παλι κατα τη γνωμη μου το σεναριο-. Νομιζω οτι γενικα πρεπει να υπαρχει μια εξηγηση σαφης του τι βλεπω.Οταν παρακολουθω κατι που δεν βασιζεται σε κανονες, δεν εχει δηλαδη μια σταθερη βαση, δεν μπορω ως θεατης να ταυτιστω με το σεναριο ή να βγαλω καποιο νοημα. Και μην ξεχναμε αλλαωστε οτι ερευνες απεδειξαν οτι τα ονειρα βασιζονται σε κανονες, απλα ο Νολαν εβαλε και καποιους δικους του που παρολο με βαση τους επιστημονες δεν υφισταται, οπως λενε οι ιδιοι δεν απεχουν και πολυ απο την πραγματικοτητα- . Ο Νολαν θελει να εχει ολα τα στοιχεια μεσα, σουρεαλλισμο, ρεαλισμο, δραση και σεναριο που να βασιζεται σε λογικη εξηγηση. Δεν μπορει κανεις παρα να παραδεχθει οτι η ιδεα πισω απο την ταινια και το σεναριο που την ακολουθει ειναι εκπληκτικη. Διοτι βρηκε κατι το τοσο σουρεαλιστικο και μεσα απο μερικους κανονες καταφερε να το φερει σε απολυτη αρμονια με το φυσιολογικο και χωρις κενα.

Αλλωστε ειδαμε τι συμβαινει οταν παρουσιαζεις μια ιστορια σουρεαλλιστικη και αφηνεις κενα (βλεπε LOST)\

Η μαγκια ηταν οτι ενα τετοιο εργο που βασιζεται σε τοσο πολυπλοκη ιδεα, βγαζει απολυτο νοημα και δεν αφηνει τιποτα στην τυχη. Το ευκολο θα ηταν να κανει οτι του καπνισει και να μην βγαλει νοημα!

ΥΓ : Πρεπει να βγαλουμε ειδικο θρεντ μονο για την ταινια... 3 σελιδες τωρα γι αυτην μιλαμε και μετα μου λες οτι δεν εχει κανει ντορο! χαχαχα (σε πειραζω!) :)

Dragonpaul
28-08-2010, 04:31
Εχω και γω μια απορια και παρακαλω το Δημητρη (Valk) να μου τη λυσει.
Αν θυμαμαι καλα, ειδες την ταινια πρωτη φορα στη ΝΥ, σωστα? Ρε φιλε, πως καταλαβες τη συγκεκριμενη ταινια ΧΩΡΙΣ υποτιτλους? Αν ξερεις τοσο καλα αγγλικα, εισαι respect!!!!! Xα χα....

Valkyre
28-08-2010, 06:02
^^Eχω συνηθισει πια φιλε μου. Και η δουλεια μου καθημερινα βασιζεται σε επικοινωνια στα αγγλικα.(ναυτιλιακη) Να φανταστεις εχω σταματησει να κατεβαζω ταινιες και σειρες με υποτιτλους εδω και πολυ καιρο, οχι επειδη το παιζω εξυπνος, απλα οταν ειμαι μονος μου δεν εχω δυσκολια στην παρακολουθηση ταινιας χωρις υποτιτλους εαν ειναι στα αγγλικα. Μαλιστα μου αρεσει περισσοτερο διοτι οι υποτιτλοι οσο ναναι σου αποσπουν την προσοχη.Πλεον τα αγγλικα τα εχω σαν τα ελληνικα. :)

Dragonpaul
28-08-2010, 15:42
^^ Kαι γω παρακολουθω, ως επι το πλειστον, σειρες και ταινιες χωρις υποτιτλους, αλλα νομιζω πως μια ταινια σαν το Inception δεν θα μπορουσα με τιποτα να την παρακολουθησω χωρις υποτιτλους. Θα ειχα χασει τη μπαλα. Περιεχει τοσους επεξηγηματικους ορους για το ολο εγχειρημα και την οργανωση τους, που δυσκολα θα κραταγα επαφη.
Μπραβο, παντως.

dimitrisasp
28-08-2010, 17:03
^^ Απο τις λιγες σκηνες που θυμαμαι που δεν την παλευουν τα αγγλικα ειναι στο Matrix
Revolutions ο λογος του αρχιτεκτονα.. Λεξικο θελει.. :P

desperate_gamer
28-08-2010, 17:55
^^ Kαι γω παρακολουθω, ως επι το πλειστον, σειρες και ταινιες χωρις υποτιτλους, αλλα νομιζω πως μια ταινια σαν το Inception δεν θα μπορουσα με τιποτα να την παρακολουθησω χωρις υποτιτλους. Θα ειχα χασει τη μπαλα. Περιεχει τοσους επεξηγηματικους ορους για το ολο εγχειρημα και την οργανωση τους, που δυσκολα θα κραταγα επαφη.
Μπραβο, παντως.

Γιατί εσύ με τα ελληνικά κατάλαβες τίποτα; :p Δεν είναι ότι οι λέξεις είναι άγνωστες, απλά δεν σου δίνει το χρόνο η ταινία να επεξεργαστείς τους όρους και να σκεφτείς αυτό που λέει. Απλά πετάνε ορολογίες ε και καταλαβαίνεις τα "συμφραζόμενα".

tsakali GR
28-08-2010, 20:11
127 Hours του Danny Boyle (Shallow Grave, Trainspotting, 28 Days Later, Sunshine, Slumdog Millionaire).

127 HOURS - Official HD Teaser Trailer (http://www.youtube.com/watch?v=Ba1IhHAqLgw)

Δείχνει...'ανατριχιαστικό' (πολύ μοναξιά ρε παιδί μου!)

Είναι αυτό με τον τύπου που έκοψε το χέρι του για να γλιτώσει?

aris13
28-08-2010, 23:31
^Νομίζω ναι.

Zeichef
29-08-2010, 00:16
^^Τωρα αυτο το τελευταιο επρεπε να το πειτε? -rep sorry

jimspy
29-08-2010, 00:27
to teleytaio den einai kati agnosto gia na mhn eipothei ...h taineia anaferete ston aron ralston k h istoria toy einai gnosth.......

enstikto
29-08-2010, 01:03
^^ Απο τις λιγες σκηνες που θυμαμαι που δεν την παλευουν τα αγγλικα ειναι στο Matrix
Revolutions ο λογος του αρχιτεκτονα.. Λεξικο θελει.. :P

-rant mode on
από το reloaded είναι και είναι από τις χειρότερες σκηνές ever γιατί σε έκανε να νομίζεις ότι τελικα οι 2 τελευταίες ταινίες θα είχαν να πουν κάτι. Μετά βλέπεις το 3 όμως κ καταλαβαίνεις ότι όλα είναι φούσκες!
ΑΊΣΧΟΣ!
-rant mode off

dimitrisasp
29-08-2010, 02:19
^^ Δικιο εχεις απο το 2 ειναι. Ε ναι μωρε τι να πει και το Matrix.. Τα εφε και τα ξυλα
ηθελαν να δειξουν :P :P

nickolas82
29-08-2010, 12:40
Μόλις χθές είδα και εγώ το inception και αφού διάβασα προσεχτικά τα σχόλιά σας είπα να πω και εγώ τις απόψεις μου.
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ, ΑΝΕΠΑΝΑΛΥΠΤΗ, ΠΡΟΤΟΤΥΠΗ, ΜΟΝΑΔΙΚΗ ήρθαν αμέσως στο μυαλό μου μόλις τελείωσε.
Είχα πάρα πολύ καιρό να δώ μια ταινία που προβλιματίζει και αφίνει περιθώρια αμφισβήτησης και συζήτησης.
Επισήμως λοιπον για εμένα ο Νολαν μετά το εκπληκτικό Μεμεντο, το απρόσμενα φανταστικό Dark night (πιστέψτεμε θέλει να είσαι σκηνοθέτης με @@ να μετατρέψεις μία ταινία υπερήρωα σε σοβαρή ταινία με νόημα......αφίστε που είχε μία από τις καλύτερες ερμηνίες όλων των εποχών κατ' εμέ πάντα.........why so sirius?) και μετά το ΚΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ και mindblowing inseption είναι μέσα στους καλύτερους αν όχι ο καλύτερος εν ζωή σκηνοθέτης.


Val σου έχω μια ερώτηση μιας και απότι κατάλαβα την έχεις ψάξει την ταινία πιο πολύ απ'όλους αλλά και όποιος άλλος την έχει ψάξει την ταινία:
Τι ακριβώς ήθελε να πει ο Κομπ όταν έιπε στην γυναίκα του πως ζήσαμε μαζί και γεράσαμε αλλά ήρθε η ώρα να σε ξεπεράσω (έμεινα μαλάκας σε αυτήν την σκηνή!).
Επίσης παρατήρησα πως όταν μιλούσε στον γέρο Σάιτο ότι του έλεγε τα έλεγε σκεπτόμενος και προβλημετισμένος και μάλιστα μίλαγε για γέρος μόνος που περιμένει να πεθάνει (κάτι τέτοιο τέλος πάντων).
Δηλαδή εμένα μου φάνηκε σαν να έζησε και να γέρασε μαζί με την γυναίκα του και τα παιδιά του μετά πέθανε η γυναίκα του, αυτός δεν έχει ξεπεράσει τον θάνατό της και αυτός τώρα ζεί ένα μπερδεμένο όνειρο.
Μάλλον λάθος είμαι όμως ε;
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΉ η τελευταία σκηνή που σε αφίνει με την αμφιβολία του τί έγινε
Έχω να δώ τέτοιο τέλος ταινίας από το ''δύο καπνισμένες κάνες''



ps:Δεν γίνεται να φτιάξει ο Νόλαν κανένα σενάριο για game; :a038-1::f045::a014:

tsakali GR
29-08-2010, 15:02
^^Τωρα αυτο το τελευταιο επρεπε να το πειτε? -rep sorry


to teleytaio den einai kati agnosto gia na mhn eipothei ...h taineia anaferete ston aron ralston k h istoria toy einai gnosth.......

Ακριβώς, και εξάλλου μια ερώτηση για το concept της ταινίας ήταν. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο το θέωρησες κακό...

Ezio
29-08-2010, 16:16
ps:Δεν γίνεται να φτιάξει ο Νόλαν κανένα σενάριο για game; :a038-1::f045::a014:

Δεν χρειάζεται. Ο Kojima είναι ο Nolan του gaming.

dimitrisasp
29-08-2010, 17:24
^^ Bασικα ο Κοjima ειναι μονο για story απ οτι φαινεται μιας και τα βιντεο του κρατανε
περισσοτερο απο το game time.. Υπερβαλω ενταξει.. :P

Ezio
29-08-2010, 19:17
^^ Bασικα ο Κοjima ειναι μονο για story απ οτι φαινεται μιας και τα βιντεο του κρατανε
περισσοτερο απο το game time.. Υπερβαλω ενταξει.. :P

Σοβαρά τώρα? Νόμιζα ότι αυτός σκεφτόταν τα πάντα. Το gameplay, τις μάχες στα cutscenes, τα πάντα.

desperate_gamer
29-08-2010, 19:27
Και έλεγα εγώ... γιατί Έντιθ Πιαφ;

YouTube- Inception Music Comparison

RESPECT!

Chill
29-08-2010, 20:51
Είδα το "Class of the titans". Δεν είχα απαιτήσεις εξαιτίας των μέτριων/κακών σχολίων που είχα διαβάσει. Δεν ήταν κακό, κάθε άλλο μια χαρά το βρήκα.

Είδα επίσης το "Prince Of Persia" το οποίο ήταν EPIC, πραγματικά καταπληκτικό. Αν και μόνο αν οι μεταφορές και των άλλων videogames ήταν σαν και αυτό.

Α και από σήμερα δηλώνω fan της Arterton. Και στις 2 ταινίες ήταν ΘΕΑ για αιώνιο προσκύνημα :a042:. Θέλω να κάνω παιδιά και σε αυτήν :d030::d030::d030:

dimitrisasp
29-08-2010, 22:40
Σοβαρά τώρα? Νόμιζα ότι αυτός σκεφτόταν τα πάντα. Το gameplay, τις μάχες στα cutscenes, τα πάντα.

Θα σε γελασω.. Το στορι πρεπει να ναι δικο του σιγουρα.. Και για τα αλλα
κανει κατι νομιζω αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος

Zeichef
29-08-2010, 23:39
Είδα το "Class of the titans". Δεν είχα απαιτήσεις εξαιτίας των μέτριων/κακών σχολίων που είχα διαβάσει. Δεν ήταν κακό, κάθε άλλο μια χαρά το βρήκα.

Είδα επίσης το "Prince Of Persia" το οποίο ήταν EPIC, πραγματικά καταπληκτικό. Αν και μόνο αν οι μεταφορές και των άλλων videogames ήταν σαν και αυτό.

Α και από σήμερα δηλώνω fan της Arterton. Και στις 2 ταινίες ήταν ΘΕΑ για αιώνιο προσκύνημα :a042:. Θέλω να κάνω παιδιά και σε αυτήν :d030::d030::d030:

Πωω ρε φιλε και γω σημερα ειδα το PoP... πραγματικα δεν ηταν ΓΑΜΑΤΟ? Ακουγα απο αλλους "μνιε, περιπετιουλα ειναι, τιποτα ιδιαιτερο" και τα λοιπα αλλα τελικα ηταν πολυ προσεγμενη ταινια. ΟΚ, μπορει να ειναι απο αυτες που μετα απο 1 χρονο w/e δεν θα την θυμασαι τοσο καλα αλλα ηταν διασκεδαστικη.

Αφου μου αρεσε αυτο λες να δω και το Clash of the Titans? Δεν ειχα στα υποψη μου γιατι δεν μαρεσουν και τοσο αυτα τα υπερβολικα ψευτικα σκηνικα...

Dragonpaul
30-08-2010, 01:27
http://www.cine.gr/article.asp?id=10212&session-id=0920930006b8b31b1b2369ab9f1775a8

Valkyre
30-08-2010, 11:23
Μόλις χθές είδα και εγώ το inception και αφού διάβασα προσεχτικά τα σχόλιά σας είπα να πω και εγώ τις απόψεις μου.
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ, ΑΝΕΠΑΝΑΛΥΠΤΗ, ΠΡΟΤΟΤΥΠΗ, ΜΟΝΑΔΙΚΗ ήρθαν αμέσως στο μυαλό μου μόλις τελείωσε.
Είχα πάρα πολύ καιρό να δώ μια ταινία που προβλιματίζει και αφίνει περιθώρια αμφισβήτησης και συζήτησης.
Επισήμως λοιπον για εμένα ο Νολαν μετά το εκπληκτικό Μεμεντο, το απρόσμενα φανταστικό Dark night (πιστέψτεμε θέλει να είσαι σκηνοθέτης με @@ να μετατρέψεις μία ταινία υπερήρωα σε σοβαρή ταινία με νόημα......αφίστε που είχε μία από τις καλύτερες ερμηνίες όλων των εποχών κατ' εμέ πάντα.........why so sirius?) και μετά το ΚΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ και mindblowing inseption είναι μέσα στους καλύτερους αν όχι ο καλύτερος εν ζωή σκηνοθέτης.


Val σου έχω μια ερώτηση μιας και απότι κατάλαβα την έχεις ψάξει την ταινία πιο πολύ απ'όλους αλλά και όποιος άλλος την έχει ψάξει την ταινία:
Τι ακριβώς ήθελε να πει ο Κομπ όταν έιπε στην γυναίκα του πως ζήσαμε μαζί και γεράσαμε αλλά ήρθε η ώρα να σε ξεπεράσω (έμεινα μαλάκας σε αυτήν την σκηνή!).
Επίσης παρατήρησα πως όταν μιλούσε στον γέρο Σάιτο ότι του έλεγε τα έλεγε σκεπτόμενος και προβλημετισμένος και μάλιστα μίλαγε για γέρος μόνος που περιμένει να πεθάνει (κάτι τέτοιο τέλος πάντων).
Δηλαδή εμένα μου φάνηκε σαν να έζησε και να γέρασε μαζί με την γυναίκα του και τα παιδιά του μετά πέθανε η γυναίκα του, αυτός δεν έχει ξεπεράσει τον θάνατό της και αυτός τώρα ζεί ένα μπερδεμένο όνειρο.
Μάλλον λάθος είμαι όμως ε;
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΉ η τελευταία σκηνή που σε αφίνει με την αμφιβολία του τί έγινε
Έχω να δώ τέτοιο τέλος ταινίας από το ''δύο καπνισμένες κάνες''



ps:Δεν γίνεται να φτιάξει ο Νόλαν κανένα σενάριο για game; :a038-1::f045::a014:

Οχι, πρεπει να ξαναδεις την ταινια για να την αφομιωσεις σωστα. Ειναι λογικο να εχεις πολλες απορριες μετα απο μια και μονο προβολη! :)

Ο Κομπ ειχε μπει στην Ληθη μαζι με την γυναικα του στο παρελθον. Εμειναν κοντα 50 χρονια μεσα στην Ληθη οπου στην ουσια και "γερασαν" εκει μεσα (με τον ιδιο τροπο που γερασε και ο Σαιτο στο τελος της ταινιας), περασαν δηλαδη μια ολοκληρη ζωη μαζι μεσα σε ονειρο.Ειχαν φτασει στο σημειο μετα απο τοσα χρονια να εκλαμβανουν αυτο που ζουσαν μεσα στο ονειρο ως απτη πραγματικοτητα, ιδιως η γυναικα του Κομπ. Οταν ομως ο Κομπ καταλαβε πως δεν μπορει να ζει αλλο μεσα σε ενα ονειρο, ενα ψεμμα, αποφασισε να πεισει την γυναικα του οτι αυτο που ζουσαν δεν ηταν πραγματικοτητα. Ετσι εφαρμοσε Inception σε αυτην και στην ουσια εκανε την ιδια να του προτεινει να φυγουν απο το ονειρο. Οπερ και εγγεννετο, μονο που οταν ξυπνησαν στην πραγματικοτητα, η ιδεα ειχε μεινει ριζωμενη βαθια στο υποσυνειδητο της γυναικας του και θεωρουσε οτι ακομη ζουσε σε ενα ονειρο (ενω στην ουσια ηταν η πραγματικοτητα). Ετσι προσπαθησε να πεισει τον Κομπ να αυτοκτονησουν, πραγμα που τελικα επραξε μονη της και ετσι πεθανε. Ο Κομπ εχει τυψεις που εκανε Inception στην γυναικα του διοτι δεν περιμενε η ιδεα να μεινει ριζωμενη μεσα της, κατι που οδηγησε τελικα στην πραγματικη αυτοκτονια της!


Δεν χρειάζεται. Ο Kojima είναι ο Nolan του gaming.

+rep :)


^^ Bασικα ο Κοjima ειναι μονο για story απ οτι φαινεται μιας και τα βιντεο του κρατανε
περισσοτερο απο το game time.. Υπερβαλω ενταξει.. :P

- Rep :P


Σοβαρά τώρα? Νόμιζα ότι αυτός σκεφτόταν τα πάντα. Το gameplay, τις μάχες στα cutscenes, τα πάντα.

Τα καρα ΠΑΝΤΑ σκεφτεται (και λιγο τα Κοαλα)! Το gameplay ειναι ισως μετα το στορυ το πιο σημαντικο κομματι του παιχνιδιου που εχει αναμειξη ο Κοτζιμα. Ολες οι ιδεες του gameplay προερχονται απο αυτον! (ακους εσυ πιο πανω?? ε? Zeichef?? :P :P)

nickolas82
30-08-2010, 12:23
Οχι, πρεπει να ξαναδεις την ταινια για να την αφομιωσεις σωστα. Ειναι λογικο να εχεις πολλες απορριες μετα απο μια και μονο προβολη! :)

Ο Κομπ ειχε μπει στην Ληθη μαζι με την γυναικα του στο παρελθον. Εμειναν κοντα 50 χρονια μεσα στην Ληθη οπου στην ουσια και "γερασαν" εκει μεσα (με τον ιδιο τροπο που γερασε και ο Σαιτο στο τελος της ταινιας), περασαν δηλαδη μια ολοκληρη ζωη μαζι μεσα σε ονειρο.Ειχαν φτασει στο σημειο μετα απο τοσα χρονια να εκλαμβανουν αυτο που ζουσαν μεσα στο ονειρο ως απτη πραγματικοτητα, ιδιως η γυναικα του Κομπ. Οταν ομως ο Κομπ καταλαβε πως δεν μπορει να ζει αλλο μεσα σε ενα ονειρο, ενα ψεμμα, αποφασισε να πεισει την γυναικα του οτι αυτο που ζουσαν δεν ηταν πραγματικοτητα. Ετσι εφαρμοσε Inception σε αυτην και στην ουσια εκανε την ιδια να του προτεινει να φυγουν απο το ονειρο. Οπερ και εγγεννετο, μονο που οταν ξυπνησαν στην πραγματικοτητα, η ιδεα ειχε μεινει ριζωμενη βαθια στο υποσυνειδητο της γυναικας του και θεωρουσε οτι ακομη ζουσε σε ενα ονειρο (ενω στην ουσια ηταν η πραγματικοτητα). Ετσι προσπαθησε να πεισει τον Κομπ να αυτοκτονησουν, πραγμα που τελικα επραξε μονη της και ετσι πεθανε. Ο Κομπ εχει τυψεις που εκανε Inception στην γυναικα του διοτι δεν περιμενε η ιδεα να μεινει ριζωμενη μεσα της, κατι που οδηγησε τελικα στην πραγματικη αυτοκτονια της!



+rep :)



- Rep :P



Τα καρα ΠΑΝΤΑ σκεφτεται (και λιγο τα Κοαλα)! Το gameplay ειναι ισως μετα το στορυ το πιο σημαντικο κομματι του παιχνιδιου που εχει αναμειξη ο Κοτζιμα. Ολες οι ιδεες του gameplay προερχονται απο αυτον! (ακους εσυ πιο πανω?? ε? Zeichef?? :P :P)
Ναι αλλά όταν αποφάσισαν να γυρίσουν στην πραγματικότητα τους έδειχνε νέους (στις ράγες που αυτοκτόνισαν) άρα πώς γέρασαν μαζί;
Κοίμα να δείς προβηματισμούς που φέρνει μια ταινία!!:a042:

Valkyre
30-08-2010, 12:32
Ναι αλλά όταν αποφάσισαν να γυρίσουν στην πραγματικότητα τους έδειχνε νέους (στις ράγες που αυτοκτόνισαν) άρα πώς γέρασαν μαζί;
Κοίμα να δείς προβηματισμούς που φέρνει μια ταινία!!:a042:

οκ ετοιμασου τωρα γιατι αυτο εδω ειναι περιεργο. Οταν εμφανιζονται στις γραμμες του τραινου ως νεοι, ειναι η στιγμη που ο Κομπ τα περιγραφει στην Αριαδνη και εμεις βλεπουμε τις εικονες αυτες στο πως τις φανταζεται η Αριαδνη. Απο που αποδεικνυεται αυτο? Πρωτον υπαρχουν και αλλα πραγματα μεσα απο την περιγραφη του Κομπ που η Αριαδνη τα μεταφραζει διαφορετικα στην φαντασια της οπως κανει και με την ηλικια του Κομπ μιας και δεν γνωριζε οτι ειχε γερασει μεσα στη Ληθη. Καποιες σκηνες δηλαδη μεσα στη Ληθη ειναι τελειως διαφορετικες οπως τις φανταζοταν η Αριαδνη απο την περιγραφη του Κομπ, απο αυτο που τελικα ειδαμε στο τελος της ταινιας. Τελος στο τελος της ταινιας οταν ο Κομπ λεει την ιστορια στην Μαλ αποκαλυπτοντας οτι γερασανε μαζι και ακουει η Αριαδνη, τοτε βλεπουμε να κρατιωνται χερι χερι στις ραγες του τρενου και εκει ειναι γερασμενοι κανονικα.

Ο ουσιαστικος λογος βεβαια για ολο αυτο το... "τρικ" απο τον Νολαν σκηνοθετικα, ηταν για να αποπροσανατολιστει ο θεατης και να μην γνωριζει οτι ο Κομπ και η Μαλ γερασανε μαζι μεσα στη Ληθη οντας τοσα πολλα χρονια σε αυτην.

nickolas82
30-08-2010, 12:40
οκ ετοιμασου τωρα γιατι αυτο εδω ειναι περιεργο. Οταν εμφανιζονται στις γραμμες του τραινου ως νεοι, ειναι η στιγμη που ο Κομπ τα περιγραφει στην Αριαδνη και εμεις βλεπουμε τις εικονες αυτες στο πως τις φανταζεται η Αριαδνη. Απο που αποδεικνυεται αυτο? Πρωτον υπαρχουν και αλλα πραγματα μεσα απο την περιγραφη του Κομπ που η Αριαδνη τα μεταφραζει διαφορετικα στην φαντασια της οπως κανει και με την ηλικια του Κομπ μιας και δεν γνωριζε οτι ειχε γερασει μεσα στη Ληθη. Καποιες σκηνες δηλαδη μεσα στη Ληθη ειναι τελειως διαφορετικες οπως τις φανταζοταν η Αριαδνη απο την περιγραφη του Κομπ, απο αυτο που τελικα ειδαμε στο τελος της ταινιας. Τελος στο τελος της ταινιας οταν ο Κομπ λεει την ιστορια στην Μαλ αποκαλυπτοντας οτι γερασανε μαζι και ακουει η Αριαδνη, τοτε βλεπουμε να κρατιωνται χερι χερι στις ραγες του τρενου και εκει ειναι γερασμενοι κανονικα.

Ο ουσιαστικος λογος βεβαια για ολο αυτο το... "τρικ" απο τον Νολαν σκηνοθετικα, ηταν για να αποπροσανατολιστει ο θεατης και να μην γνωριζει οτι ο Κομπ και η Μαλ γερασανε μαζι μεσα στη Ληθη οντας τοσα πολλα χρονια σε αυτην.
Τι λες τωρα!!!!
Πολύ λεπτομέρια

chronohill
30-08-2010, 15:44
Ε ο χριστος και η παναγια Val!εσυ εχεις εμβαθυνει πολυ!!!!Αξιος!ευτυχως που διαβαζω τι γραφεις και μου λυνεις αποροιες!thanx!Λετε να την δουμε στα οσκαρ?Θα ειναι λαλακες αν δεν την τιμησουν οπως της αρμοζει...καλα ξερω δεν χρειαζεται τα οσκαρ αλλα ειναι ενα ονειρο που πρεπει να κατακτηθει κιαυτο!!!!

enstikto
30-08-2010, 15:57
Το είδα και εγώ το inception και μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα.
Φοβερό concept και σενάριο που σε κρατάνε καθηλωμένο σχεδόν όλο το 2μισάωρο!
Φοβερή φωτογραφία και "σκηνικά".
Απίστευτη μουσική που παίζει το ρόλο της πολύ καλά μέσα στη ταινία (εκτός ταινίας δεν ξέρω πως θα είναι να πω την αλήθεια).
Φοβερή ερμηνεία ο Ντι Κάπριο (κρίμα που τέτοιες ταινίες σπάνια προτίνονται για μη τεχνολογικά όσκαρ).
Έχω όμως και κάποιες παρατηρήσεις:

1. MEGA Fail η "αποκάλυψη" ότι ο Κομπ εμφύτευσε την ιδέα στη Μολ. Εγώ με το που είπε ότι της είχε μπεί έμμονη ιδέα το θεώρησα αυτονόητο!
2. ΠΟΙΟΣ άνθρωπος στα λογικά του επιλέγει να αυτοκτονήσει κάθοντας στις ράγες ενός τραίνου; Υπάρχουν και πιό εύκολοι τρόποι... ;)
3. Αυτό ίσως να είναι απορία. Αν μπορεί κάποιος ας τη λύσει...
Στο επίπεδο 1 κουνιόταν το βανάκι και ερχόντουσαν τα πάνω κάτω στο επίπεδο 2 (παρεπιπτόντος μάμησε η συγκεκριμένη σκηνή). Μετά που ο άλλος τους είχε δέσει στο επίπεδο 2 και τους πηγενοέφερνε και τους γύριζε απο δω και απο εκεί γιατί δεν γινόταν κάτι αντίστοιχο στο επίπεδο 3; Αν η απάντηση είναι "γιατί δεν υπήρχε βαρύτητα", μπορεί κάποιος να το εξηγήσει επιστημονικά;
4. Η μάχη στο επίπεδο 3 μου φάνηκε πως ήταν απο άλλο έργο. Δεν μου κολλούσε σε όλο αυτό που είχα δει μέχρι εκείνη τη στιγμή... Μου θύμισε.... COD!
5. ΕΡΩΤΗΣΗ: Είναι ιδέα μου ή βλέπουμε το ταβάνι με τα "φαναράκια" και στη σκηνή που προτοξεκινάει το έργο (στο limbo) αλλά και στο πρώτο όνειρο;


@Val: Εσύ που το είδες 2 φορές ανέφερες για λεπτομέριες που δεν παρατηρείς την 1η φορά. Αν δεν σου είναι κόπος ανέφερε μερικές σε spoiler γιατί αν και πολύ θα το ήθελα να το δω 2η φορά έχουν βγεί και άλλες ταινίες που θέλω να δω αυτό τον καιρό και δεν θέλω να περιμένω πότε θα μου το στείλει ο θείος σε καλή έκδοση! :D

Edit: Ποιός θείος; Τώρα που το σκέφτομαι το συγκεκριμένο έργο είναι για αγορά σε blu-ray με το που βγεί!!!! Παρ 'ολα αυτά Vαl πες εσύ καμμία λεπτομέρια..

Valkyre
30-08-2010, 15:59
Για πρωτοτυπο σεναριο για εμενα αξιζει πρωτια... για τα αλλα δεν ξερω παιζουν και αλλες ταινιες. Αλλα για πρωτοτυπο σεναριο ειναι μεσα.

Chill
30-08-2010, 16:52
Πωω ρε φιλε και γω σημερα ειδα το PoP... πραγματικα δεν ηταν ΓΑΜΑΤΟ? Ακουγα απο αλλους "μνιε, περιπετιουλα ειναι, τιποτα ιδιαιτερο" και τα λοιπα αλλα τελικα ηταν πολυ προσεγμενη ταινια. ΟΚ, μπορει να ειναι απο αυτες που μετα απο 1 χρονο w/e δεν θα την θυμασαι τοσο καλα αλλα ηταν διασκεδαστικη.

Αφου μου αρεσε αυτο λες να δω και το Clash of the Titans? Δεν ειχα στα υποψη μου γιατι δεν μαρεσουν και τοσο αυτα τα υπερβολικα ψευτικα σκηνικα...


Άψογο ήταν το PoP, άσε τους άλλους να λένε :>

Δες το class άφοβα, μια χαρά είναι.

Το PoP θα το θυμάμαι και του χρόνου σίγουρα, ενδεχομένως και για πολλά ακόμα χρόνια, τόσο πολύ μου άρεσε.

Valkyre
30-08-2010, 17:42
Έχω όμως και κάποιες παρατηρήσεις:

1. MEGA Fail η "αποκάλυψη" ότι ο Κομπ εμφύτευσε την ιδέα στη Μολ. Εγώ με το που είπε ότι της είχε μπεί έμμονη ιδέα το θεώρησα αυτονόητο!
2. ΠΟΙΟΣ άνθρωπος στα λογικά του επιλέγει να αυτοκτονήσει κάθοντας στις ράγες ενός τραίνου; Υπάρχουν και πιό εύκολοι τρόποι... ;)
3. Αυτό ίσως να είναι απορία. Αν μπορεί κάποιος ας τη λύσει...
Στο επίπεδο 1 κουνιόταν το βανάκι και ερχόντουσαν τα πάνω κάτω στο επίπεδο 2 (παρεπιπτόντος μάμησε η συγκεκριμένη σκηνή). Μετά που ο άλλος τους είχε δέσει στο επίπεδο 2 και τους πηγενοέφερνε και τους γύριζε απο δω και απο εκεί γιατί δεν γινόταν κάτι αντίστοιχο στο επίπεδο 3; Αν η απάντηση είναι "γιατί δεν υπήρχε βαρύτητα", μπορεί κάποιος να το εξηγήσει επιστημονικά;
4. Η μάχη στο επίπεδο 3 μου φάνηκε πως ήταν απο άλλο έργο. Δεν μου κολλούσε σε όλο αυτό που είχα δει μέχρι εκείνη τη στιγμή... Μου θύμισε.... COD!
5. ΕΡΩΤΗΣΗ: Είναι ιδέα μου ή βλέπουμε το ταβάνι με τα "φαναράκια" και στη σκηνή που προτοξεκινάει το έργο (στο limbo) αλλά και στο πρώτο όνειρο;


@Val: Εσύ που το είδες 2 φορές ανέφερες για λεπτομέριες που δεν παρατηρείς την 1η φορά. Αν δεν σου είναι κόπος ανέφερε μερικές σε spoiler γιατί αν και πολύ θα το ήθελα να το δω 2η φορά έχουν βγεί και άλλες ταινίες που θέλω να δω αυτό τον καιρό και δεν θέλω να περιμένω πότε θα μου το στείλει ο θείος σε καλή έκδοση! :D

Edit: Ποιός θείος; Τώρα που το σκέφτομαι το συγκεκριμένο έργο είναι για αγορά σε blu-ray με το που βγεί!!!! Παρ 'ολα αυτά Vαl πες εσύ καμμία λεπτομέρια..

Θα σου απαντησω για την ωρα σε αυτα που ρωτας. Το να γυρισω να πω λεπτομερειες που δεν παρατηρεις την πρωτη φορα, ειναι δυσκολο μιας και ειναι πολλες και δεν μπορω να τις περιγραψω το ιδιο καλα με το να το βλεπεις στην οθονη. Παρολαυτα καποια στιγμη που θα εχω περισσοτερο χρονο ισως το επιχειρησω :)

Για την ωρα απαντησεις :


1. Δεν ειναι ερωτηση οποτε παω παρακατω.
2. Και αυτο δεν ειναι ερωτηση, αν και ο λογος που επελεξαν αυτο ηταν ισως η ιστορια που ελεγε συνεχεια ο Κομπ "Περιμενεις ενα τραινο...θα σε ταξιδεψει..." το αναφερει 2-3 φορες στην ταινια και ισως αυτος ηταν ο ιδανικος τροπος που φανταστηκε η Mall μετα το Inception. Μην ξεχναμε οτι ο Κομπ με το Inception στην ουσια ξεγελασε την Mall στο να προσπαθει εκεινη να τον πεισει να αυτοκτονησουν για να βγουν απο την Ληθη.
3. Η εξηγηση ειναι απλη. Οτι συμβαινει ενα επιπεδο απανω (Βαν που αναποδογυριζει) επηρεαζει ΑΜΕΣΑ το τι συμβαινει ενα επιπεδο παρακατω (ξενοδοχειο με μηδενικη βαρυτητα). Οσο προχωραμε επιπεδα παρακατω το εφφε αποδυναμωνεται διοτι το ονειρο βυθιζεται ολο και περισσοτερο στο υποσυνειδητο. Γι αυτο στο τριτο επιπεδο η βαρυτητα ειναι κανονικη οπως επισης στο 3ο επιπεδο ο Σαιτο (που ειχε πυροβοληθει στο πρωτο επιπεδο) μπορουσε κανονικα να περπατησει και στο 2ο και στο 3ο ονειρο για καποιο διαστημα μεχρι να νιωσει πονο και τελικα να πεθανει.
4. ουτε και αυτο ειναι ερωτηση, αλλα και παλι εχω εξηγησει σε προηγουμενο ποστ για πιο λογο οι προβολες του Φισερ στο 3ο επιπεδο ειναι τοσο ισχυρες. Κοιτα σε καποιο ποστ παραπανω :)
5. Οχι δεν ειναι ιδεα σου ειναι το ιδιο σκηνικο ακριβως. Το ονειρο ηταν του Αρθουρ και ηταν βασισμενο και σχεδιασμενο με βαση τον Σαιτο και το περιβαλλον του στην πραγματικοτητα. Γι αυτο και στην Ληθη ο Σαιτο εχει ακριβως το ιδιο σκηνικο στο νου του.

αυτα βιαστικα βιαστικα γιατι εχω και δουλειαααα :)

enstikto
30-08-2010, 17:54
Θα σου απαντησω για την ωρα σε αυτα που ρωτας. Το να γυρισω να πω λεπτομερειες που δεν παρατηρεις την πρωτη φορα, ειναι δυσκολο μιας και ειναι πολλες και δεν μπορω να τις περιγραψω το ιδιο καλα με το να το βλεπεις στην οθονη. Παρολαυτα καποια στιγμη που θα εχω περισσοτερο χρονο ισως το επιχειρησω :)

Για την ωρα απαντησεις :


1. Δεν ειναι ερωτηση οποτε παω παρακατω.
2. Και αυτο δεν ειναι ερωτηση, αν και ο λογος που επελεξαν αυτο ηταν ισως η ιστορια που ελεγε συνεχεια ο Κομπ "Περιμενεις ενα τραινο...θα σε ταξιδεψει..." το αναφερει 2-3 φορες στην ταινια και ισως αυτος ηταν ο ιδανικος τροπος που φανταστηκε η Mall μετα το Inception. Μην ξεχναμε οτι ο Κομπ με το Inception στην ουσια ξεγελασε την Mall στο να προσπαθει εκεινη να τον πεισει να αυτοκτονησουν για να βγουν απο την Ληθη.
3. Η εξηγηση ειναι απλη. Οτι συμβαινει ενα επιπεδο απανω (Βαν που αναποδογυριζει) επηρεαζει ΑΜΕΣΑ το τι συμβαινει ενα επιπεδο παρακατω (ξενοδοχειο με μηδενικη βαρυτητα). Οσο προχωραμε επιπεδα παρακατω το εφφε αποδυναμωνεται διοτι το ονειρο βυθιζεται ολο και περισσοτερο στο υποσυνειδητο. Γι αυτο στο τριτο επιπεδο η βαρυτητα ειναι κανονικη οπως επισης στο 3ο επιπεδο ο Σαιτο (που ειχε πυροβοληθει στο πρωτο επιπεδο) μπορουσε κανονικα να περπατησει και στο 2ο και στο 3ο ονειρο για καποιο διαστημα μεχρι να νιωσει πονο και τελικα να πεθανει.
4. ουτε και αυτο ειναι ερωτηση, αλλα και παλι εχω εξηγησει σε προηγουμενο ποστ για πιο λογο οι προβολες του Φισερ στο 3ο επιπεδο ειναι τοσο ισχυρες. Κοιτα σε καποιο ποστ παραπανω :)
5. Οχι δεν ειναι ιδεα σου ειναι το ιδιο σκηνικο ακριβως. Το ονειρο ηταν του Αρθουρ και ηταν βασισμενο και σχεδιασμενο με βαση τον Σαιτο και το περιβαλλον του στην πραγματικοτητα. Γι αυτο και στην Ληθη ο Σαιτο εχει ακριβως το ιδιο σκηνικο στο νου του.

αυτα βιαστικα βιαστικα γιατι εχω και δουλειαααα :)


3. Δεν εννούσα ότι θα έπρεπε να μην έχουν βαρύτητα στο 3 (λόγο του 1) αλλά ο τυ΄πος στο 2 τους πηγενοέρφερνε τους αναποδογύριζε κτλ. Αυτοί γιατί δεν "πάθαν" τίποτα στο 3; Εκτός αν εννοείς ότι όσο πιο πάμε πιο κάτω η σχέση με το πιο πάνω επίπεδο γίνετε και πιο μικρή.
4. Δεν είπα ότι δεν κολούσε σαν υλοποίηση ή σενάριο. Είπα οτι απλά με χάλασε γιατί δν μου κολούσε με όλο το υπόλοιπο έργο! Να το πω αλλιώς ηταν πολύ "φτηνό" για το κλ΄΄ιμα και την ατμόσφαιρα του Inception.



Για τις λεπτομέριες δεν σε πιέζω αλλά αν βρεις λίγο χρόνο αργότερα μετά τη δουλειά ή όποτε θες γράψε τίποτα ;)

Valkyre
30-08-2010, 18:44
3. Δεν εννούσα ότι θα έπρεπε να μην έχουν βαρύτητα στο 3 (λόγο του 1) αλλά ο τυ´πος στο 2 τους πηγενοέρφερνε τους αναποδογύριζε κτλ. Αυτοί γιατί δεν "πάθαν" τίποτα στο 3; Εκτός αν εννοείς ότι όσο πιο πάμε πιο κάτω η σχέση με το πιο πάνω επίπεδο γίνετε και πιο μικρή.
4. Δεν είπα ότι δεν κολούσε σαν υλοποίηση ή σενάριο. Είπα οτι απλά με χάλασε γιατί δν μου κολούσε με όλο το υπόλοιπο έργο! Να το πω αλλιώς ηταν πολύ "φτηνό" για το κλ´´ιμα και την ατμόσφαιρα του Inception.



Για τις λεπτομέριες δεν σε πιέζω αλλά αν βρεις λίγο χρόνο αργότερα μετά τη δουλειά ή όποτε θες γράψε τίποτα ;)

Mα σκεψου το σε συνδυασμο με το πρωτο επιπεδο και πως αυτο επηρεασε το 2ο. Στο πρωτο επιπεδο τα σωματα των κοιμισμενων πηγαινοερχονταν μεσα στο Βαν ολη την ωρα και μονο στις πολυ πολυ εντονες σκηνες (στουκες, αναποδογυρισμα, τετ α κε) βλεπαμε οτι επηρεαζοταν οι συνθηκες στο δευτερο ονειρο. Ο λογος που συμβαινει αυτο ειναι και το ισχυρο αναισθητικο. Αν δεν υπηρχε αυτο θα ξυπνουσαν αμεσως στο πρωτο κουνημα.

Σε αντιδιαστολη οι μικρες κινησεις που υπεστησαν τα σωματα των κοιμισμενων σε μηδενικη βαρυτητα στο 2ο επιπεδο οταν ο Αρθουρ τους πηγαινοεφερνε δεν ηταν τιποτα μπροστα σε αυτα που υπεστησαν στο βαν. :)

Οσο για το COD, κατανοητο, αλλα εμενα δεν με ενοχλησε καθολου αυτο :)

isildur83
30-08-2010, 21:13
Καντε ενα μικρο διαλειμα περι Inception και Nolan και παμε σε b movie απο Robert Rodriguez. :P
Απλα δειτε το καινουργιο TV spot του Machete!!!


YouTube- 'Machete' Red-Band TV Spot - Heads Will Roll

papatrexas
31-08-2010, 16:44
Παιδια εχω και εγω καποιες αποριες για το αριστουργημα που λεγεται Inception...

Ο Φυσερ αφου περασε οτι περασε στα ονειρα του με ολους αυτους,ειναι δυνατον οταν ειδε τον Cobb στο αεροδρομιο στο τελος να μην τον καταλαβε;Μια στιγμιαια απορια φανηκε στο προσωπο του,αλλα μεχρι εκει.
Αλλο.Πως γινεται η αναμνηση της γυναικας του να εχει τοσο ενεργο ανεξαρτητο ρολο σε σχεση με τις αλλες τυχαιες αναμνησεις-που αντιδρουν και συμπεριφερονται σαν ρομποτακια-ολων των υπολοιπων συνεργατων του;Ολοι .

Valkyre
31-08-2010, 16:59
Παιδια εχω και εγω καποιες αποριες για το αριστουργημα που λεγεται Inception...

Ο Φυσερ αφου περασε οτι περασε στα ονειρα του με ολους αυτους,ειναι δυνατον οταν ειδε τον Cobb στο αεροδρομιο στο τελος να μην τον καταλαβε;Μια στιγμιαια απορια φανηκε στο προσωπο του,αλλα μεχρι εκει.
Αλλο.Πως γινεται η αναμνηση της γυναικας του να εχει τοσο ενεργο ανεξαρτητο ρολο σε σχεση με τις αλλες τυχαιες αναμνησεις-που αντιδρουν και συμπεριφερονται σαν ρομποτακια-ολων των υπολοιπων συνεργατων του;Ολοι .

Σκεψου ποσες φορες εχεις δει ονειρο και δεν μπορεις να θυμηθεις τιποτα. Σκεψου ποσες φορες νιωθεις οτι "θυμασαι" τι ειδες, αλλα επι της ουσιας δεν μπορεις να το θυμηθεις και να το περιγραψεις. Τα ονειρα στηριζονται πολυ περισσοτερο στο υποσυνειδητο παρα στο συνειδητο.Καθε μερα ονειρευεσαι απλα δεν το θυμασαι και τις φορες που το θυμασαι παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες που οδηγουν σε αυτο.

Οσο πιο βαθια εισχωρουσε (4 επιπεδα) η ομαδα στο υποσυνειδητο του Φυσερ, τοσο πιο δυσκολο θα γινοταν γι αυτον να θυμηθει τι συνεβη στο ονειρο του. Ο λογος που απορει στο τελος οπως λες ειναι επειδη οντως νιωθει οτι ειχε μια πιο οικεια επαφη με τον Κομπ εκτος απο τον μικρο τους διαλογο μεσα στο αεροπλανο. Νιωθει οτι καπου τον ξερει, οτι ισως ειδε ονειρο μαζι με αυτον, αλλα οτι θυμαται (που ουτως η αλλως επηρεαζεται απο την βαθια ναρκωση) θα ειναι στιγμες και εικονες απο το πρωτο μοναχα επιπεδο.

Μην ξεχναμε οτι ο Φισερ δεν αντιληφθηκε (υποσυνειδητα) οτι βρισκεται σε ονειρο παρα μοναχα στο 2ο επιπεδο. Kαι αλλωστε αυτο που ηρθε κατευθειαν στο μυαλο του Φισερ με το που ξυπνησε ηταν η "εμπνευση" της ιδεας, αυτο ηταν το ζουμι. Ο Φισερ πιστεψε πως ξαφνικα ειχε επιφοιτηση, οτι διαπιστωσε οτι θελει να γινει κατι διαφορετικο απο αυτο που ηταν ο πατερας του. Δεν πηγε ποτε ο νους του οτι ολο αυτο ηταν σχεδιο που του το ριζωσαν αλλοι βαθια στο υποσυνειδητο του. Οποτε με το που ξυπναει ο Φισερ αυτο που σκεφτεται ειναι να κανει την μεγαλη αλλαγη στη ζωη του, να αλλαξει τα παντα. Θεωρει οτι ειναι δικη του εμπνευση, μα δεν ειναι.

Για το θεμα με την Μαλ, ο λογος ειναι απλος. Η Μαλ ηταν υπαρκτο προσωπο στην ζωη του Κομπ, ηταν η γυναικα του, για την οποια νιωθει τυψεις και ενοχες διοτι στην ουσια αυτος ευθυνεται για την αυτοκτονια της. Πως αλλοι ανθρωποι βλεπουν συνεχεια ενα συγκεκριμενο ατομο να τους κυνηγαει στα ονειρα τους? ετσι κι εδω ο Κομπ βαθια στο υποσυνειδητο του (κανεις δεν μπορει να ελεγξει το υποσυνειδητο του) θεωρει τον εαυτο του υπευθυνο για οτι εχει συμβει στην Μαλ και αυτο τον κατατρεχει σαν εφιαλτης σε καθε του ονειρο. Αλλωστε οπως αναφερεται και στην ταινια μετα απο τοσα χρονια στη Ληθη ο Κομπ επαψε να ονειρευεται χωρις την βοηθεια του μηχανηματος.

enstikto
31-08-2010, 17:30
Νέα ερώτηση: γιατί πήγαν όλοι στη λήθη του κομπ; Η όταν έφτασε εκεί απλά έφερε τη δικιά του μαζί;

papatrexas
31-08-2010, 17:32
Respect to Valkyre!!!

dimitrisasp
31-08-2010, 17:39
Μπαινω εδω σκεφτομενος οτι θα δω οτι θα μιλατε για τιποτα καινουριο αλλα τελικα ακομα
για το Inception μιλατε ... :P

Valkyre
31-08-2010, 19:07
Νέα ερώτηση: γιατί πήγαν όλοι στη λήθη του κομπ; Η όταν έφτασε εκεί απλά έφερε τη δικιά του μαζί;


H ληθη οπως περιγραφει ο Κομπ στην ταινια ειναι σαν ενα ενιαιο dream space που μοιραζονται ολοι τον κοσμο οσοι ειχαν βρεθει σε αυτο στο παρελθον. Ο Κομπ (μαζι με τη Μαλ πριν γινει το μοιραιο) ηταν ο μοναδικος απο το γκρουπ των ατομων που συνδεθηκαν με το μηχανημα, ο οποιος ειχε βρεθει στην Ληθη εχοντας ζησει τοσα χρονια εκει και εχοντας στην ουσια "χτισει" τον κοσμο αυτο. Το αποτελεσμα ειναι οταν πεθανε Φισερ και Σαιτο να καταληξουν στη Ληθη αυτη που αποτελουταν απο τις δημιουργιες του Κομπ και της Μαλ. Αυτο αναφερεται καθαρα στην ταινια απο τον Λεο. :)


Μπαινω εδω σκεφτομενος οτι θα δω οτι θα μιλατε για τιποτα καινουριο αλλα τελικα ακομα
για το Inception μιλατε ... :P

χαχαχα pwned :P

dimitrisasp
31-08-2010, 20:02
Val ολα αυτα τα χεις καταλαβει με 2 προβολες ή το χεις ψαξει λιγο?? Γιατι ξερει παρα πολλα
ρε συ :P Nα φανταστω δεν θα το παρεις το blu ray ε??? :P

Valkyre
31-08-2010, 21:19
Κοιτα ειδα την ταινια 2 φορες και την δευτερη φορα εστιασα στις λεπτομερειες που απλα δεν γινεται να δεις την πρωτη φορα. Οτι αποριες ειχα απο την πρωτη φορα ε αυτες γυρευα να απαντησω στην δευτερη προβολη!

Κοιτα η αληθεια ειναι οτι αν εχεις στο νου σου τους 2-3 κανονες που σου παρουσιαζονται τοτε ολες οι απορριες ή οι περισσοτερες απο αυτες απαντωνται με βαση αυτους τους κανονες. Απο τη στιγμη δηλαδη που εχεις μπει στο υφος της ταινιας και εχεις καταλαβει πως λειτουργει το συστημα δεν ειναι δυσκολο να απαντησεις στα περισσοτερα ερωτηματα.

Σαφως και 1-2 πραγματακια που και παλι μου ξεφυγαν στην 2η προβολη και αναρωτιοπμουν τα κοιταξα και παλι ομως με τον ιδιο τροπο απαντωνταν :)

twimgr
31-08-2010, 21:42
Ρε παιδιά ξεκολήστε σας παρακαλώ με τα spoiler, γιατί κάποια στιγμή θα τα ανοίξω και δεν λέει... Περιμένω πως και πως να δω αυτήν την ταινία και βλέπω spoilers όλη την ώρα και φρικάρω... Λύστε το με pms.

enstikto
01-09-2010, 00:26
H ληθη οπως περιγραφει ο Κομπ στην ταινια ειναι σαν ενα ενιαιο dream space που μοιραζονται ολοι τον κοσμο οσοι ειχαν βρεθει σε αυτο στο παρελθον. Ο Κομπ (μαζι με τη Μαλ πριν γινει το μοιραιο) ηταν ο μοναδικος απο το γκρουπ των ατομων που συνδεθηκαν με το μηχανημα, ο οποιος ειχε βρεθει στην Ληθη εχοντας ζησει τοσα χρονια εκει και εχοντας στην ουσια "χτισει" τον κοσμο αυτο. Το αποτελεσμα ειναι οταν πεθανε Φισερ και Σαιτο να καταληξουν στη Ληθη αυτη που αποτελουταν απο τις δημιουργιες του Κομπ και της Μαλ. Αυτο αναφερεται καθαρα στην ταινια απο τον Λεο. :)

χαχαχα pwned :P


Δεν το είχα πιάσει ότι είναι ενιαία η λήθη! Αν είναι όντως έτσι πάντος είναι λίγο ο,τι να νε κατά τη γνώμη μου :P

Valkyre
01-09-2010, 11:11
Ρε παιδιά ξεκολήστε σας παρακαλώ με τα spoiler, γιατί κάποια στιγμή θα τα ανοίξω και δεν λέει... Περιμένω πως και πως να δω αυτήν την ταινία και βλέπω spoilers όλη την ώρα και φρικάρω... Λύστε το με pms.

Πως θα μιλανε 10 ατομα με pms?



Δεν το είχα πιάσει ότι είναι ενιαία η λήθη! Αν είναι όντως έτσι πάντος είναι λίγο ο,τι να νε κατά τη γνώμη μου :P


Δεν ειναι ενιαια. Ο Κομπ ειναι ο μοναδικος που ειχε φτασει σε αυτο το επιπεδο απο το γκρουπ της ομαδας. Αρα εχει και τις αναμνησεις στο υποσυνειδητο του. Εαν δεν ειχε παει στο παρελθον ο Κομπ τοτε αυτος που θα εμπαινε πρωτος στη Ληθη θα ξεκινουσε σαν απο μια λευκη κολλα χαρτι με καμβα το υποσυνειδητο του.

TopGunZ
01-09-2010, 11:20
Επιτέλους το είδα και εγώ το Inception, απίστευτη ταινία. Μια ερώτηση μόνο. Γιατί έχετε τόσες ερωτήσεις? Η ταινία ήταν πολύ κατανοητή από την πρώτη κιόλας φορά που θα την δεις, το μόνο πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι σε κάθε όνειρο ποιανού το υποσυνείδητο έχει εγχυθεί και ποιος έχει δημιουργήσει το επίπεδο. Το ενδιαφέρον είναι το 4ο επίπεδο, το οποίο ουσιαστικά είναι η Λήθη, το οποίο βλέπουμε πως έχει "μολυνθεί" ιδιαίτερα με το υποσυνείδητο του Κομπ, έχει επηρρεαστεί και από το υποσυνείδητο του Σάιτο, αλλά δεν έχει (προλάβει να?) επηρρεαστεί από τον Φίσερ. Προφανώς, η έντονα επηρρεασμένη από το υποσυνείδητο Λήθη έχει ιδιαίτερους "κανόνες" που έχουν να κάνουνε με την παραμονή κάποιου σε αυτήν. Αφού βλέπουμε τον Σάιτο να έχει δημιουργήσει τη δική του "πραγματικότητα" μέσα σε ένα επίπεδο (τη Λήθη) που υποτίθεται ότι "ανήκε" στον Κομπ. Προφανώς η Λήθη μετατρέπεται σε αμάλγαμα των υποσυνειδήτων των "κατοίκων" της, σαν ένας κενός καμβάς, απλά στην αρχή βλέπουμε μια Λήθη έντονα επηρρεασμένη από τον Κομπ γιατί το υποσυνείδητό του την είχε ήδη "δουλέψει" πολλά χρόνια.

Για το δε τέλος. Πρώτον, ρίξαμε το τρελό γέλιο στο σινεμά, γιατί έχουμε μείνει μαλάκες όλοι να περιμένουμε αν θα πέσει η σβούρα και ξαφνικά πέφτουν οι τίτλοι και ακούγεται ένα "Ε όχι ρε, άει στο διάλο!". Πραγματικά το καταλάβαινες από τα ψιθυρίσματα τριγύρω σου πόσο "μπαίνανε" μέσα στην ταινία οι θεατές, ήταν άκρως επιτυχημένη η σκηνοθεσία σε αυτόν τον τομέα.

Δεύτερον, όσο κι αν θέλω να πιστέψω πως ασχέτως της σβούρας μιλάμε για πραγματικότητα, το όλο σετάρισμα θυμίζει απίστευτα την προσπάθεια αλλαγής της ανάμνησης της αποχώρησης του από το σπίτι. Άλλωστε υποτίθεται ότι πόσο καιρό έχει να πάει σπίτι του και τα παιδιά του δεν έχουνε μεγαλώσει? Food for thought.

Valkyre
01-09-2010, 11:26
Για το δε τέλος. [spoiler]Πρώτον, ρίξαμε το τρελό γέλιο στο σινεμά, γιατί έχουμε μείνει μαλάκες όλοι να περιμένουμε αν θα πέσει η σβούρα και ξαφνικά πέφτουν οι τίτλοι και ακούγεται ένα "Ε όχι ρε, άει στο διάλο!". Πραγματικά το καταλάβαινες από τα ψιθυρίσματα τριγύρω σου πόσο "μπαίνανε" μέσα στην ταινία οι θεατές, ήταν άκρως επιτυχημένη η σκηνοθεσία σε αυτόν τον τομέα.

Δεύτερον, όσο κι αν θέλω να πιστέψω πως ασχέτως της σβούρας μιλάμε για πραγματικότητα, το όλο σετάρισμα θυμίζει απίστευτα την προσπάθεια αλλαγής της ανάμνησης της αποχώρησης του από το σπίτι. Άλλωστε υποτίθεται ότι πόσο καιρό έχει να πάει σπίτι του και τα παιδιά του δεν έχουνε μεγαλώσει? Food for thought.

Πολυ ομορφα τα εγραψες για την Ληθη ακριβως ετσι ειναι!

Ομως για το τελος, κανεις ενα λαθακι. Τα παιδια που βλεπει στο ονειρο του ο Κομπ ειναι διαφορετικα με αυτα που βλεπει στο τελος της ταινιας! Εκτος του οτι φορανε διαφορετικα ρουχα, ειναι και διαφορετικοι ηθοποιοι! Αυτο φαινεται στα credits καθαρα και μαλιστα η ηλικιακη διαφορα που εχουν ειναι κοντα στα 2 χρονια, πανω κατω ο χρονος που υπολογιζεται οτι ο Κομπ λειπει απο το σπιτι. :)
google it! Ειναι απιστευτο οντως! :)

Lefteris_X
01-09-2010, 12:09
Λοιπόν είδα το Expandables. Άλλα περίμενα - άλλα είδα.

Περίμενα μια μάζωξη αστερων των 70s-80s είδωλα του υπέρ-άντρα, του one-man-army και φυσικά μια ωδή στις ΤΕΛΕΙΕΣ ατάκες μιας πρότασης, της τότε εποχής.

Τελικά, είχε πολύ λίγες έως καθόλου τέτοιες ατάκες και η μάζωξη κάθε άλλο παρά μάζωξη ήταν. Ο Μπρους Γουίλις εμφανίζεται για 3-4 λεπτά μόνο λέγοντας ίσα με 10 προτάσεις και ο Σβαρτσενέγκερ εμφανίζεται κυριολεκτικά για 20 δευτερόλεπτα, λέγοντας 3 προτάσεις (ούτε καν δεν εμφανίζεται το όνομά του στα credits, ούτε ως guest star). Ο Ντόλφ Λούντγκρεν εμφανίζεται για 5 σκήνές στην αρχή, μετά για 1-2 σκηνές στην μέση και μετά στο τέλος για άλλες 5-6 σκηνές, συνολικά 7-8 προτάσεις.

Πιστολίδι και κλωτσομπουνίδι, στο στυλάκι το σημερινό: όλοι είναι κάτι μεταξύ Raiden (MGS), Street Fighter και Tekken. Επίσης η τεχνοτροπία φιλμαρίσματος στις σκηνές δράσης, με ΠΑΡΑ πολύ γρήγορα κοψίματα (χρειάστηκε να γυρίσω πίσω την ταινία, να καταλάβω πως κόπηκαν χέρια, πόδια, απο που ήρθε αυτή η σφαίρα κλπ) και πολύ erratic μοντάζ............ε, αυτό και αν ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ σχέση με τα 80s (υπενθυμίζω ότι η ταινία είχε το hype ότι θα ήταν ένα 80s tribute).

Εν γένει θα έλεγα ένα 5/10 βαθμολογία στο εργάκι. Σε στιγμές είναι τέλεια η ταινία: εκεί που μεταξύ τους οι πρωταγωνιστές κάνουν old school χαβαλέ, όπως στα πρώτα λεπτά μεταξύ Σταλλόνε και Λούντγκρεν, λέει ο δεύτερος "ρίχνω μια προειδοποιητική βολή", "όχι" λέει ο Σταλ, ρίχνει όμως ο Λούντγκρεν με το ντουφέκι /μίνι-κανόνι που κρατάει και τελικά.............κόβει τον "στόχο - άνθρωπο" στα δύο, χωρισμένο στην κοιλιά, το πάνω μέρος του σώματος εκσφενδονίζεται και χτυπάει στον τοίχο, απο την φόρα της σφαίρας! Ατάκα καπάκι του Λούντγκρεν "ε, μου έφυγε λίγο χαμηλά"..........ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ίσως όμως και η μοναδική 80ς ατάκα σε όλο το έργο.

Αν την έβλεπα στα 80ς, θα τις έβαζα βαθμό 1/10, καθώς τότε είχαμε πολύ καλύτερες ταινίες του είδους.

TopGunZ
01-09-2010, 12:36
Λοιπόν είδα το Expandables. Άλλα περίμενα - άλλα είδα.

Βασικά, όλοι ξέραμε ότι Bruce και Arny ήταν...cameos. Εμένα μου άρεσε, τώρα το ότι είχε "εκσυγχρονιστεί" λίγο το θέμα δε με χάλασε, και ναι, είχε έντονα στοιχεία από ΜΜΑ και πολύ γρήγορες σκηνές, αλλά δεν ήταν και Transformers 2.

Εγώ πάντως χαλαρά της έβαζα κοντά στο 8. @ρχιδάτη ταινιούλα.

TopGunZ
01-09-2010, 12:37
Πολυ ομορφα τα εγραψες για την Ληθη ακριβως ετσι ειναι!

Ομως για το τελος, κανεις ενα λαθακι. Τα παιδια που βλεπει στο ονειρο του ο Κομπ ειναι διαφορετικα με αυτα που βλεπει στο τελος της ταινιας! Εκτος του οτι φορανε διαφορετικα ρουχα, ειναι και διαφορετικοι ηθοποιοι! Αυτο φαινεται στα credits καθαρα και μαλιστα η ηλικιακη διαφορα που εχουν ειναι κοντα στα 2 χρονια, πανω κατω ο χρονος που υπολογιζεται οτι ο Κομπ λειπει απο το σπιτι. :)
google it! Ειναι απιστευτο οντως! :)

ΟΚ, μου είχε αποτυπωθεί αρκετά η σκηνή από τις πολλές φορές που "έπαιξε" μέσα στην ταινία και δεν το πρόσεξα. Ωραία τότε, το τέλος είναι αυτό που ήλπιζα.

Lefteris_X
01-09-2010, 12:45
Ε, τότε το θέμα αλλάζει. Επειδή δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα πλέον με τον κινηματογράφο, δεν γνώριζα ότι ήταν cameos ο Γουίλις και ο Σβαρτς (και ο Μίκυ Ρούρκ). Με αυτή τη βάση, ο βαθμός είναι 6.5/10. Δεν βάζω 7 ή 8 γιατί μου την έσπασαν οι ΜΜΑ χορογραφίες όπως τις χαρακτήρισες και όπως προανέφερα το σπασμωδικό φιλμάρισμα (δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω). Α! πολύ σημαντικό για το 6.5 / 10 βαθμό που βάζω: δεν έχει ατάκες 80s one-liners ρε γμτ.

Απλά ξεχωρίζει απο τις υπόλοιπες σημερινές ταινίες / σειρές, με βρυκόλακες που λαμπιρίζουν στον ήλιο και κάποιους άλλους βρυκόλακες που είναι.....δόντι και φέτες μεν..."σφυριχτοί" και συκιές δε.....

TopGunZ
01-09-2010, 13:04
Ε, τότε το θέμα αλλάζει. Επειδή δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα πλέον με τον κινηματογράφο, δεν γνώριζα ότι ήταν cameos ο Γουίλις και ο Σβαρτς (και ο Μίκυ Ρούρκ). Με αυτή τη βάση, ο βαθμός είναι 6.5/10. Δεν βάζω 7 ή 8 γιατί μου την έσπασαν οι ΜΜΑ χορογραφίες όπως τις χαρακτήρισες και όπως προανέφερα το σπασμωδικό φιλμάρισμα (δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω). Α! πολύ σημαντικό για το 6.5 / 10 βαθμό που βάζω: δεν έχει ατάκες 80s one-liners ρε γμτ.

Απλά ξεχωρίζει απο τις υπόλοιπες σημερινές ταινίες / σειρές, με βρυκόλακες που λαμπιρίζουν στον ήλιο και κάποιους άλλους βρυκόλακες που είναι.....δόντι και φέτες μεν..."σφυριχτοί" και συκιές δε.....

Ο Μίκυ Ρουρκ κάθε άλλο παρά καμέο είναι, είναι ο "μετ'όπισθεν", ο φιλοσοφημένος μη-μαχητής χαρακτήρας, ο Συνταγματάρχης του Ράμπο και ο προπονητής του Ρόκυ.

Για το ΜΜΑ, αναφέρομαι στο Mixed Martial Arts aka Ultimate Fighting Championship, το οποίο είναι από τα πιο διαδεδομένα και εντυπωσιακά fighting sports αυτή τη στιγμή.

Και ναι, ίσως ήθελε περισσότερα one-liners όπως λες.

Fun fact: βγαίνεις από τον κινηματογράφο και ακούς τον κλασικό λούλη να λέει οτι ήταν πολύ αμερικανιά το έργο! Σώπα καλέ, κι εγώ που νόμιζα ότι θα έβλεπα Λαρς Φον Τρίερ! Το μόνο που αντιπαρέρχεται αυτό στην κατηγορία "Ηλίθιες ατάκες θεατών μετά το τέλος ταινίας" είναι στο Star Wars Ep.3 που άκουσα μια από πίσω να λέει "Πω, να δεις που θα έχει και συνέχεια αυτό!".

enstikto
01-09-2010, 13:14
Το μόνο που αντιπαρέρχεται αυτό στην κατηγορία "Ηλίθιες ατάκες θεατών μετά το τέλος ταινίας" είναι στο Star Wars Ep.3 που άκουσα μια από πίσω να λέει "Πω, να δεις που θα έχει και συνέχεια αυτό!".

AXAXAXAXXAXAXAXAXA! Δεν υπάρχει! Έλιωσα λέμε... Τελικά υπάρχει πολύς άσχετος κόσμος... Απορώ με ποιό σκεπτικό πήγε να δει την ταινία... Εκτός αν την τραβολόγησε κανας γκόμενος και μετά πήγε να το παίξει έξυπνη! Ό,τι να να πραγματικά....

Lefteris_X
01-09-2010, 13:26
Ο Μίκυ Ρουρκ κάθε άλλο παρά καμέο είναι, είναι ο "μετ'όπισθεν", ο φιλοσοφημένος μη-μαχητής χαρακτήρας, ο Συνταγματάρχης του Ράμπο και ο προπονητής του Ρόκυ.

Για το ΜΜΑ, αναφέρομαι στο Mixed Martial Arts aka Ultimate Fighting Championship, το οποίο είναι από τα πιο διαδεδομένα και εντυπωσιακά fighting sports αυτή τη στιγμή.

Και ναι, ίσως ήθελε περισσότερα one-liners όπως λες.

Fun fact: βγαίνεις από τον κινηματογράφο και ακούς τον κλασικό λούλη να λέει οτι ήταν πολύ αμερικανιά το έργο! Σώπα καλέ, κι εγώ που νόμιζα ότι θα έβλεπα Λαρς Φον Τρίερ! Το μόνο που αντιπαρέρχεται αυτό στην κατηγορία "Ηλίθιες ατάκες θεατών μετά το τέλος ταινίας" είναι στο Star Wars Ep.3 που άκουσα μια από πίσω να λέει "Πω, να δεις που θα έχει και συνέχεια αυτό!".


Ομολογώ πως όλα αυτά για τον χαρακτήρα που υποδύεται ο Μίκυ Ρούρκ, δεν τα ήξερα καν. Τώρα που τα έμαθα, έχει τελικά λόγο που εμφανίζεται τόσο λίγο ο Ρούρκ.

Για τις ατάκες, είδες; Όντως είναι απειροελάχιστες.

Όσο για τους εξυπνάκηδες που λένε περί αμερικανιάς.....εχμ, κάτι τέτοια ακούγονταν και τότε....απο όσους ήθελαν να το παίξουν σκεπτόμενοι και δήθεν κουλτούρα (όπως έλεγε και ο Χάρρυ Κλύνν "κουλτούρα να φύγουμε").

Δες τους, σαν part της διασκέδασης, τουλάχιστον έτσι τους έβλεπα εγώ: μετά την ταινία έχουμε και το μπόνους γέλιο απο τους μ@λ@κο-δηθενάδες κουλτουριάρηδες (που όμως πήγαν να δουν την αμερικανιά και τα έσκασαν τα χρήματά τους κανονικά).

papatrexas
01-09-2010, 16:20
Valkyre για εξηγησε μου...

...την υποθεση στο μερος με τα χιονια μεχρι την Ληθη.Οχι και την Ληθη,αλλα μεχρι εκει.Με εχει μπερδεψει αρκετα.

Valkyre
01-09-2010, 17:06
Valkyre για εξηγησε μου...

...την υποθεση στο μερος με τα χιονια μεχρι την Ληθη.Οχι και την Ληθη,αλλα μεχρι εκει.Με εχει μπερδεψει αρκετα.φιλε μου γινε λιγο πιο συγκεκριμενος γιατι πραγματικα δεν ξερω απο που να αρχισω και που να τελειωσω σε αυτο που με ρωτας και θα πρεπει να γραψω σελιδες ολοκληρες! :P (και βαριεμαι χαχα :) )

TopGunZ
01-09-2010, 17:27
φιλε μου γινε λιγο πιο συγκεκριμενος γιατι πραγματικα δεν ξερω απο που να αρχισω και που να τελειωσω σε αυτο που με ρωτας και θα πρεπει να γραψω σελιδες ολοκληρες! :P (και βαριεμαι χαχα :) )

Επιγραμματικά:
-Έχει αναπτυχθεί τεχνολογία διείσδησης και χειρισμού του κόσμου των ονείρων.
-Ο Ντικάπριο και η γυναίκα του πρωτοστάτησαν σε αυτήν την έρευνα, προφανώς μαζί με τον Μάικλ Κέιν (πεθερός ή πατέρας δεν θυμάμαι)
-Ο Ντικάπριο με τη γυναίκα του περνάνε 50 χρόνια μαζί σε ένα ονειρο κατασκευάζοντας έναν δικό τους κόσμο μέχρι που αποφασίζει ο Ντικάπριο να επιστρέψουν στην πραγματικότητα, στην οποία όμως έχει περάσει λίγος σχετικά χρόνος. Αυτό οφείλεται στην διαφορά αντίληψης του χρόνου όταν κοιμόμαστε.
-Η γυναίκα του αυτοκτονεί διότι πάνω στην προσπάθειά του να γυρίσουν στην πραγματικότητα, ο Ντι της εμφύτευσε (απαρχή) την ιδέα ότι ο κόσμος είναι ψεύτικος, η οποία όμως ιδέα την ακολούθησε και στον πραγματικό κόσμο. Το σκηνοθετεί έτσι ώστε να φανεί πως την δολοφόνησε ώστε να τον εξαναγκάσει να την "ακολουθήσει". Ο Ντι φεύγει αναγκαστικά στο εξωτερικό, όπου και κάνει βιομηχανική κατασκοπεία ψάχνωντας τρόπο να γυρίσει στις ΗΠΑ και στα παιδιά του.
-Μετά από μια αποτυχημένη επιχείρηση ενάντια στον Σάιτο για να του κλέψουν μυστικά, αυτός προσλαμβάνει τον Ντι για να "απαρχίσει" μια ιδέα στον κληρονόμο ενός ανταγωνιστή του: να διαλύσει τον όμιλο εταιρειών του πατέρα του.
-Ο Ντι μαζεύει ειδικούς: Αρχιτέκτονα για να σχεδιάσει, Πλαστογράφο για να μιμηθεί πρόσωπα, Χημικό για να φτιάξει πιο δυνατές ουσίες νάρκωσης και δε θυμάμαι πως λέγεται το class του Άρθουρ.
-Το σχέδιο είναι να πάνε σε τρία επίπεδα ονείρου, όνειρο μέσα στο όνειρο μέσα στο όνειρο, ώστε να ερευνήσουν την σχέση του κληρονόμου με τον πατέρα και να τον οδηγήσουν να σκεφτεί ως ιδέα το να κλείσει την επιχείρηση. Αυτό θα το κάνουν σε ένα ταξίδια Αυστραλία-ΗΠΑ στο οποίο ενορχήστρωσαν να βρίσκεται ο κληρονόμος.
-Το πρώτο επίπεδο είναι ένα επίπεδο το οποίο παρουσιάζουν σαν πραγματικότητα στον κληρονόμο όπου και καλά τον απαγάγουν. Το δεύτερο επίπεδο είναι ένα όνειρο στο οποίο του αποκαλύπτουν ότι βρίσκεται σε όνειρο (αλλά πρώτου μόνο επιπέδου) και ότι τον βοηθάνε ως Προβολές του υποσυνείδητού του, έτσι ώστε να μπει σε ένα δεύτερο (τρίτο) στην ουσία όνειρο και καλά για να ανακαλύψει την αλήθεια για μια δήθεν διαθήκη του πατέρα του.

...και πάει λέγοντας...

aris13
02-09-2010, 12:25
Θρίαμβος του Aronofsky στο Βερολίνο.

"Black Swan" Charms the Critics at Venice (http://www.ifc.com/news/2010/09/black-swan-hits-venice.php)


"Every film festival benefits hugely from a strong opening film, and they don't come a lot stronger than Black Swan, Darren Aronofsky's psychological thriller set in the world of New York ballet. Powerful, gripping and always intriguing, it also features a lead performance from Natalie Portman that elevates her from a substantial leading actress to major star likely to be lifting awards in the near future... [Arofofsky's] a director with a taste for the flamboyant and over-ripe - qualities that serve the narrative handsomely." --David Gritten, Telegraph (http://www.telegraph.co.uk/culture/film/filmreviews/7975546/Venice-Film-Festival-2010-Black-Swan-review.html)

"Alternately disturbing and exhilarating, this dark study of a mentally fragile performer derailed by her obsession with perfection is one of the most exciting films to come out of the Hollywood system this year." --Mike Goodridge, Screen Daily (http://www.screendaily.com/reviews/latest-reviews/-black-swan/5017589.article)

"Resembling a 'Red Shoes' on acid, 'Black Swan' takes the idea of giving one's all for art to a morbid extreme. Applying the gritty handheld technique he successfully employed in the working class environs of 'The Wrestler' to the rarefied domain of classical ballet, Darren Aronofsky swooningly explores the high tension neuroses and sexual psychodrama of a ballerina on the brink of simultaneous triumph and breakdown." --Todd McCarthy, indieWIRE (http://blogs.indiewire.com/toddmccarthy/archives/review_black_swan/)

"Though the director never immerses us as deeply inside Portman's head as he did Mickey Rourke's in 'The Wrestler,' the latter third of 'Black Swan' depicts a highly subjective view of events that calls to mind the psychological disintegration of both 'Repulsion' and 'Rosemary's Baby.'" --Peter Debruge, Variety (http://www.variety.com/review/VE1117943400.html?categoryid=31&cs=1)

"Portman has never been so cannily cast, nor so cunningly exposed, on screen." --Guy Lodge, In Contention (http://incontention.com/?p=27805)

"'Swan' is an instant guilty pleasure, a gorgeously shot, visually complex film whose badness is what's so good about it. You might howl at the sheer audacity of mixing mental illness with the body-fatiguing, mind-numbing rigors of ballet, but its lurid imagery and a hellcat competition between two rival dancers is pretty irresistible. Certain to divide audiences, 'Swan' won't lack for controversy, but will any of this build an audience? Don't bet against it." --Kirk Honeycutt, Hollywood Reporter (http://www.hollywoodreporter.com/hr/film-reviews/black-swan-film-review-1004112184.story)

papatrexas
02-09-2010, 17:43
φιλε μου γινε λιγο πιο συγκεκριμενος γιατι πραγματικα δεν ξερω απο που να αρχισω και που να τελειωσω σε αυτο που με ρωτας και θα πρεπει να γραψω σελιδες ολοκληρες! :P (και βαριεμαι χαχα :) )

Για ποιο λογο στήθηκε ολο αυτο το σκηνικό.

desperate_gamer
02-09-2010, 17:53
Για ποιο λογο στήθηκε ολο αυτο το σκηνικό.

Τι έκανες στις πρώτες δυο ώρες της ταινίας; :a062:

Lefteris_X
02-09-2010, 20:23
Τι έκανες στις πρώτες δυο ώρες της ταινίας; :a062:



έλιωσα λέμε

jimbour
02-09-2010, 20:32
δεν λεω οτι βρηκα το inception στην καλυτερη μετριο και αδιαφορο γιατι θα πέσετε να με φάτε...

Dragonpaul
02-09-2010, 21:11
δεν λεω οτι βρηκα το inception στην καλυτερη μετριο και αδιαφορο γιατι θα πέσετε να με φάτε...

Απλα κανε το post σου αορατο στον Valkyre. Πως θα το κανεις δεν ξερω, αλλα καντο πριν το δει. :c055gfe:

Desmond
02-09-2010, 22:13
δεν λεω οτι βρηκα το inception στην καλυτερη μετριο και αδιαφορο γιατι θα πέσετε να με φάτε...
+rep (μόνο και μόνο επειδή προσπαθώ να φανταστώ τον Valkyre την ώρα που θα διαβάζει το post και έχω λιώσει!)


Ξεκίνησε το festival Βενετίας με τον "Μαύρο Κύκνο" και το "Μachete":
http://www.enet.gr/?i=events.el.home&id=198758

hakoo
02-09-2010, 22:46
Kι εγω την βρηκα πολυ καλη την ταινια (inception) αλλα εχω καποιες ενστασεις/διαφωνιες τις οποιες και δεν τολμαω να γραψω για ευνοητους λογους (γκουχvalkyreγκουχ). Να πω τουλαχιστον οτι κλινω προς την αποψη του Desmond οπως την ειχε εκφρασει σε προηγουμενα posts. Εννοειται οτι τον Valkyre τον αγαπαμε ομως :k020:

(μπας και τη γλυτωσω)

isildur83
02-09-2010, 23:20
Video: Hilarious "The Last Exorcism" Marketing Campaign (http://www.worstpreviews.com/headline.php?id=18820)

http://www.worstpreviews.com/images/headlines/headline17513.jpg



Chatroulette is a site that lets people chat with other random people from around the world using their webcams. But any time a website like that is created, it is often used to see nude people or to be seen in the nude.

In a brilliant marketing campaign for "The Last Exorcism," Lionsgate had a little surprise for several Chatroulette visitors by letting them meet a beautiful girl who quickly turns to something demonic.

The studio comprised some of these hilarious chat sessions and posted the video on YouTube. To see people's reactions, check out the video below. And if you're a visitor to the site, you'll be happy to know that the campaign is now over.




YouTube- The Last Exorcism - BEST OF Chatroulette reactions

Valkyre
03-09-2010, 11:09
lol jimbour, Desmond, Dragonpaul σιγα ρε σεις! χαχαχα :)

Παιδια αποψεις ειναι, αυτο που καποιος βρισκει ενδιαφερον, ο αλλος το βρισκει αδιαφορο. Αν εκαστος δεν προσπαθει να την σπασει στον αλλο και απλα λεει την αποψη του, καθολα σεβαστη! :) Ξερω πολλα παιδια που δεν τους αρεσε! :)

ΥΓ: Τα ως ανω αναιρουνται οταν μιλαμε για το MGS παντως...!! (χαχαχα J/K :P )

papatrexas
04-09-2010, 00:51
Για ποιο λογο στηθηκε το συγκεκριμενο σκηνικο με χιονια και το συγκεκριμενο κτηριο;Τι σχεση ειχε με τον Φυσερ;Γιατι ηταν κλειδωμενο το μεγαλο δωματιο και επρεπε να βαλει τον κωδικο του χρηματοκιβωτιου για να ανοιξει αφου δεν ηταν χρηματοκιβωτιο;Το χρηματοκιβωτιο ηταν διπλα στον γερο πατερα του.Γενικα στο τελευταιο ονειρο εχασα λιγο την μπαλα.

ParanoidGR
04-09-2010, 22:48
ΥΓ: Τα ως ανω αναιρουνται οταν μιλαμε για το MGS παντως...!! (χαχαχα J/K :P )

σύμφωνο και επαυξάνω .lol. :triniti::triniti::triniti::triniti::triniti:

PDS
06-09-2010, 03:50
Ειδα το Ιnception.Εξαιρετικη ταινια.Δεν θα προσθεσω κατι παραπανω απ'οτι εχετε ηδη πει.

Θελω να ρωτησω κατι αλλο.Ειστε ικανοποιημενοι απο την ποιοτητα εικονας στον κινηματογραφο?
Παω πολυ σπανια cinema,ειχα να παω πολλααα χρονια και μου φανηκε στην καλυτερη μετρια η αναλυση,τα χρωματα κτλ.

hakoo
06-09-2010, 04:02
Ε πανι ειναι ρε συ, τα χρωματα μοιραια καπως χανουν.
Για την αναλυση δεν ξερω, πηγαινω σε ενα σινεμα χρονια τωρα και εχω χασει το μετρο συγκρισης (στην Πατρα υπαρχουν τα ster και ακολουθει το χαος).
Για την ταινια για λεγε, φοβερη πατατα ετσι?
Valkyre bans me :silly:

PDS
06-09-2010, 04:15
Ταινιαρα ηταν,θα ηθελα να την ξαναδω.:a057:

Σε ster πηγα,απλα φανταζομαι οτι σε μια 50αρα-60αρα 1080p με καλο ηχοσυστημα παιζει να ηταν και αρκετα καλυτερη η εμπειρια.:ice:
Σε ποιοτητα εικονας σιγουρα.:a045:

Ισως φταει οτι εχω συνηθισει πλεον σε blu ray και μου κακοφαινεται αυτη η ποιοτητα,ενω παλιοτερα με εντυπωσιαζε ,τι να πω.

Chill
06-09-2010, 07:44
YouTube- 'Skyline' Trailer HD

Me wants badass aliens to a n a l humanity......GIEF :>

Valkyre
06-09-2010, 11:16
Ειδα το Ιnception.Εξαιρετικη ταινια.Δεν θα προσθεσω κατι παραπανω απ'οτι εχετε ηδη πει.

Θελω να ρωτησω κατι αλλο.Ειστε ικανοποιημενοι απο την ποιοτητα εικονας στον κινηματογραφο?
Παω πολυ σπανια cinema,ειχα να παω πολλααα χρονια και μου φανηκε στην καλυτερη μετρια η αναλυση,τα χρωματα κτλ.

Eπειδη ειχα την τυχη να δω την συγκεκριμενη ταινια σε ΙΜΑΧ στην Νεα Υορκη, θα σου πω ευθυς αμεσως οτι η ποιοτητα στα δικα μας σινεμα ειναι απλα χαλια μαυρα.... Δεν πιστευα στα ματια μου το ποσο μεγαλη διαφορα κανει η ποιοτητα εικονας εκει...

Φαντασου BLU RAY ποιοτητα πολλαπλασιασε την Χ10 (χρωματα, αναλυση) σε μια τεραστια οθονη κινηματογραφου.

Ezio
06-09-2010, 11:23
Eπειδη ειχα την τυχη να δω την συγκεκριμενη ταινια σε ΙΜΑΧ στην Νεα Υορκη, θα σου πω ευθυς αμεσως οτι η ποιοτητα στα δικα μας σινεμα ειναι απλα χαλια μαυρα.... Δεν πιστευα στα ματια μου το ποσο μεγαλη διαφορα κανει η ποιοτητα εικονας εκει...

Φαντασου BLU RAY ποιοτητα πολλαπλασιασε την Χ10 (χρωματα, αναλυση) σε μια τεραστια οθονη κινηματογραφου.

Πόσο πλήρωσες το εισιτήριο? Είναι και σε άλλους τομείς καλύτερο όπως μεγαλύτερη ποικιλία και ποιότητα snack για να παίρνεις μαζί σου στην ταινία , καθίσματα, θεατές που δεν σου πρήζουν τα @@ κ.τ.λ.?

Valkyre
06-09-2010, 12:13
Πόσο πλήρωσες το εισιτήριο? Είναι και σε άλλους τομείς καλύτερο όπως μεγαλύτερη ποικιλία και ποιότητα snack για να παίρνεις μαζί σου στην ταινία , καθίσματα, θεατές που δεν σου πρήζουν τα @@ κ.τ.λ.?

Το εισητηριο ηταν 9.5 δολλαρια δηλαδη φτηνοτερο απο τα δικα μας βαση ισοτιμιας.
Σνακ και τετοια δεν γνωριζω γιατι δεν παιρνω σχεδον ποτε και δεν πηγα καν να δω τι προσφερεται.

Για το θεμα των θεατων που λες, να πω πως εκει, αν κρινω απο την μια εμπειρια που ειχα αλλα και τα λογια υπολοιπων φιλων που εχουν σπουδασει-ζησει εκει για αρκετο διαστημα, το θεατρο και το σινεμα ειναι κατι που το εχουν πολυ ψηλα ως τροπο διασκεδασης και το σεβονται. Ο κοσμος δεν εβγαζε κιχ μεσα, δεν ανεβαζε τα ποδαρια στις καρεκλες, δεν αφηνανε σκουπιδια πισω, δεν ακουστηκε κινητο, γενκα δεν συμπεριφερονταν λες και ηταν στον καναπε του σπιτιου τους. Αυτα ακουγα και αυτα συναντησα. Αν επεσα στην περιπτωση δεν ξερω...αλλα δεν νομιζω.

Ezio
06-09-2010, 12:47
Το εισητηριο ηταν 9.5 δολλαρια δηλαδη φτηνοτερο απο τα δικα μας βαση ισοτιμιας.
Σνακ και τετοια δεν γνωριζω γιατι δεν παιρνω σχεδον ποτε και δεν πηγα καν να δω τι προσφερεται.

Για το θεμα των θεατων που λες, να πω πως εκει, αν κρινω απο την μια εμπειρια που ειχα αλλα και τα λογια υπολοιπων φιλων που εχουν σπουδασει-ζησει εκει για αρκετο διαστημα, το θεατρο και το σινεμα ειναι κατι που το εχουν πολυ ψηλα ως τροπο διασκεδασης και το σεβονται. Ο κοσμος δεν εβγαζε κιχ μεσα, δεν ανεβαζε τα ποδαρια στις καρεκλες, δεν αφηνανε σκουπιδια πισω, δεν ακουστηκε κινητο, γενκα δεν συμπεριφερονταν λες και ηταν στον καναπε του σπιτιου τους. Αυτα ακουγα και αυτα συναντησα. Αν επεσα στην περιπτωση δεν ξερω...αλλα δεν νομιζω.

9.5 δολλάρια για αυτή την ποιότητα? Δεν το πιστεύω. Και εμείς πληρώνουμε παραπάνω (ευτυχώς όχι μεγάλη διαφορά) για χειρότερη ποιότητα. Άσε που εδώ οι περισσότεροι θεατές δεν σέβονται κανένα. Εγώ έχω διαβάσει κάπου ότι στην Νέα Υόρκη αν χτυπήσει το κινητό σου την ώρα της ταινίας πληρώνεις πρόστιμο. Εδώ, όχι μόνο χτυπάνε κινητά, αλλά απαντάνε και μιλάνε κανονικά. Μια φορά είχα δει στο σινεμά κάτι βλαμμένες που είχαν βάλει τα πόδια τους στα μπροστινά καθίσματα και δεν ήταν άδειες αυτές οι θέσεις. Μια άλλη φορά ένας είχε πάρει την γκόμενα του και την πήγε στο έκτο Χάρι Πόττερ και εγώ είχα την ατυχία να κάθομαι στην ίδια σειρά με αυτούς και η γκόμενα σχολίαζε συνέχεια την ταινία λες και ήθελαν οι θεατές την άποψή της. Και μερικές φορές την έπιανε και γκάριζε. Δεν την παίρνει και αυτός στο σπίτι του να φωνάζει όσο θέλει, τηνν φέρνει στο σινεμά να μας πρήζει τα συκώτια.

Valkyre
06-09-2010, 12:49
9.5 δολλάρια για αυτή την ποιότητα? Δεν το πιστεύω. Και εμείς πληρώνουμε παραπάνω (ευτυχώς όχι μεγάλη διαφορά) για χειρότερη ποιότητα. Άσε που εδώ οι περισσότεροι θεατές δεν σέβονται κανένα. Εγώ έχω διαβάσει κάπου ότι στην Νέα Υόρκη αν χτυπήσει το κινητό σου την ώρα της ταινίας πληρώνεις πρόστιμο. Εδώ, όχι μόνο χτυπάνε κινητά, αλλά απαντάνε και μιλάνε κανονικά. Μια φορά είχα δει στο σινεμά κάτι βλαμμένες που είχαν βάλει τα πόδια τους στα μπροστινά καθίσματα και δεν ήταν άδειες αυτές οι θέσεις. Μια άλλη φορά ένας είχε πάρει την γκόμενα του και την πήγε στο έκτο Χάρι Πόττερ και εγώ είχα την ατυχία να κάθομαι στην ίδια σειρά με αυτούς και η γκόμενα σχολίαζε συνέχεια την ταινία λες και ήθελαν οι θεατές την άποψή της. Και μερικές φορές την έπιανε και γκάριζε. Δεν την παίρνει και αυτός στο σπίτι του να φωνάζει όσο θέλει, τηνν φέρνει στο σινεμά να μας πρήζει τα συκώτια.

Για το προστιμο δεν το ξερω, δεν το εχω ακουσει ποτε και δεν νομιζω να ισχυει, too much. Τωρα για την κατασταση στα ελληνικα σινεμα... τα ειπες ολα... ο ελληνας στην πλειοψηφια του νομιζει οτι επειδη πληρωνει για να δει ταινια πρεπει να συμπεριφερεται λες και ειναι στο σπιτι του αδιαφοροντας για ολους γυρω του. Επιπεδο 0...

PDS
06-09-2010, 16:50
Eπειδη ειχα την τυχη να δω την συγκεκριμενη ταινια σε ΙΜΑΧ στην Νεα Υορκη, θα σου πω ευθυς αμεσως οτι η ποιοτητα στα δικα μας σινεμα ειναι απλα χαλια μαυρα.... Δεν πιστευα στα ματια μου το ποσο μεγαλη διαφορα κανει η ποιοτητα εικονας εκει...

Φαντασου BLU RAY ποιοτητα πολλαπλασιασε την Χ10 (χρωματα, αναλυση) σε μια τεραστια οθονη κινηματογραφου.

...
Και να φανταστεις οτι αν δεν ειχαμε τις ΗD τηλεορασεις,θα πιστευαμε ακομα οτι ειναι καλη αυτη η ποιοτητα.
Για μενα ηταν στην καλυτερη DVD ποιοτητα και γι αυτο απογοητευτηκα.Εδωσα 8 ευρω για να δω εικονα χειροτερη απο αυτη που μπορω να δω σπιτι μου.
Παλιοτερα οταν πηγαινα(τελευταια φορα ηταν πριν δω HD ταινια στην tv μου),το εκανα για το κατι παραπανω που θα μου δωσει σαν εμπειρια,πλεον δεν ξερω αν αξιζει.

isildur83
07-09-2010, 03:19
Ειδε κανεις σας το ''A Serbian Film'' (Srpski Film) ?
Μου το προτεινε ενας φιλος μιας και ειχε ακουσει για τον ντορο που εχει προκαλεσει η ταινια και το κατεβασα να το δω...
Περιληπτικα μου ειπε περι τινος προκειται (απο αυτα που ειχε ακουσει) αλλα δεν περιμενα η ταινια να ειναι ΤΟΣΟ ΑΚΡΑΙΑ!
Στην ταινια υπαρχει μια συγκεκριμενη σκηνη η οποια ειναι οτι πιο sick εχω δει ποτε μου και πολυ αμφιβαλω για το αν υπαρχει πιο διεστραμενη σκηνη σε οποιαδηποτε αλλη ταινια στην ιστορια του κινηματογραφου!
Ακομα και σε οσους αρεσουν οι hardcore ταινιες μερικες σκηνες θα σας ενοχλησουν,ολοι οι υπολοιποι....απλα αποφυγετε να την δειτε!

https://s3.amazonaws.com/cs-montrealgazette/CommunityServer.Blogs.Components.WeblogFiles/thecinefiles/3056.SerbianFilm-poster.jpg?AWSAccessKeyId=0TTXDM86AJ1CB68A7P02&Expires=1283825816&Signature=NT3Iya13iYEUfyDp8X1xBNCI3sc%3d

Desmond
07-09-2010, 04:05
^^To είδα προχθές.Με εξέπληξε η ωμότητά της, καθώς τέτοιες σκηνές έχω συνηθίσει από Ιάπωνες και όχι από ευρωπαίους.ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ FANS ΤΟΥ EXTREME, εννοείται.
Η συγκεκριμένη αρρωστημένη σκηνή απ'ότι διάβασα στην ελευθεροτυπία, δεν θα παιχτεί στις ελληνικές προβολές, κατόπιν επιθυμίας του ίδιου του σκηνοθέτη.

nikon
07-09-2010, 09:01
Απορώ πως την αφήνουν σε άλλες χώρες......εκεί δηλαδή η παιδοφιλία επιτρέπεται;;;;;......εννοείτε ότι δεν πρόκειται να τη δω.........θα το σκεφτόμουν πάντως αν στη θέση του παιδιού ήταν ο σκηνοθέτης.:bang:

Desmond
07-09-2010, 12:24
Απορώ πως την αφήνουν σε άλλες χώρες......εκεί δηλαδή η παιδοφιλία επιτρέπεται;;;;;......εννοείτε ότι δεν πρόκειται να τη δω.........θα το σκεφτόμουν πάντως αν στη θέση του παιδιού ήταν ο σκηνοθέτης.:bang:
Δεν την παρουσιάζει ως κάτι καλό, θετικό, "ερωτικό" ή δεν ξέρω και γω τι άλλο.Το story της ταινίας στο spoiler από το wikipedia.

Miloš is a semi-retired Serbian (http://en.wikipedia.org/wiki/Serbia) porn star with a beautiful wife and young son. Although strapped financially, his home life is happy, and his biggest problem comes in the form of the jealousies his brother, Marko, a corrupt police officer who envies Miloš' family life.
Seeking one last big payday to make a clean break from pornography and secure his family's financial future, Miloš is intrigued when one of his former co-stars, Lejla, approaches him with an offer to star in an "art film" being directed by Vukmir, a well-connected, independently wealthy pornographer who wants to cast Miloš for his legendary ability to get and maintain an erection with no visual or physical stimuli. When Vukmir offers Miloš a large sum of money to star in the film, Miloš reluctantly agrees, ambivalent towards Vukmir's insistence that he must remain ignorant as to the plot of the film until shooting begins.[3] (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Serbian_Film#cite_note-BaHreview-2)[4] (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Serbian_Film#cite_note-BDreview-3)
Miloš is picked up the next morning and taken to a warehouse where he is supplied an earpiece (http://en.wikipedia.org/wiki/Earpiece) from the local sheriff. A voice speaks to him from the earpiece, giving him instructions on what to do.[3] (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Serbian_Film#cite_note-BaHreview-2) A film crew follows him around with cameras and puts him in various sexual situations to see how he will react.[5] (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Serbian_Film#cite_note-CinesploitReview-4) Initially, it seems that Miloš is participating in a standard reality porn (http://en.wikipedia.org/wiki/Reality_porn), until he's led into a room with a little girl dressed like Alice in Wonderland (http://en.wikipedia.org/wiki/Alice_in_Wonderland) and instructed to rape the girl's mother. Miloš becomes enraged and quits, but Vukmir insists he stay to watch another of his projects: a film of a man helping a woman give birth to a baby girl; the man then proceeds to rape the newborn in what the director calls "newborn porn".[6] (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Serbian_Film#cite_note-MDscreen-5)
Miloš storms out to his car. There, he is approached by an attractive woman who begins to seduce him. Miloš suddenly wakes up in his bed three days later, bloodied and beaten and with no memory of what has happened. He returns to the set and finds a number of tapes. Viewing them, Miloš discovers that over the course of the previous three days, he was fed a mixture of drugs to induce a perpetually aggressive, sexually aroused, and suggestive state. Under the influence of the drugs, and at Vukmir's insistence, Miloš brutally beats and rapes a nude woman handcuffed to a bed while Vukmir tells Miloš that she deserves it for cheating on her husband, a Serbian war hero. In the climax of this scene, Vukmir instructs Miloš to slice the woman's head off with a machete in order to induce rigor mortis as he continues to have sex with her body. Another tape depicts Lejla chained to a bed, all of her teeth having been removed; a masked man enters the room and forces his erect penis down her throat until she suffocates.[7] (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Serbian_Film#cite_note-TSFreview-6)[6] (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Serbian_Film#cite_note-MDscreen-5)
Once he has finished viewing the films, Miloš is drugged again, taken into a room and made to have anal sex (http://en.wikipedia.org/wiki/Anal_sex) with a body hidden under covers. The masked man enters and begins to have sex with another body beside the one Miloš is raping. The masked man is revealed to be Miloš' brother Marko, and the body he is raping is Miloš' drugged wife. The covers are taken off of the body Miloš is raping to reveal his own son, also drugged. A melee (http://en.wikipedia.org/wiki/Melee) ensues during which Miloš' wife regains consciousness and Miloš manages to wrest a gun from one of Vukmir's bodyguards. Miloš' wife bludgeons Marko to death, while Miloš kills Vukmir and all but one of his bodyguards, which he only harms with two bullets shot in bodyguard's torso. Confronting the final bodyguard, Miloš knocks off his sunglasses and discovers that the man is missing an eye. He tries to shoot him but finds out that the gun is empty. Miloš jams his erect penis into the man's empty eye socket, killing him.[6] (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Serbian_Film#cite_note-MDscreen-5) Afterward, Miloš attempts to commit suicide, only to discover that his gun is empty. He knocks his wife unconscious and takes her and their son home; gathering his family into bed, he fatally shoots his wife, son, and himself. Sometime later, another film director enters, accompanied by another porn star and a film crew. The director instructs the actor to "start with the little one," prompting the actor to unzip his trousers.

aladdin7
07-09-2010, 12:33
Εύκολος τρόπος για να αποσπάσει δημοσιότητα! Βάζει κάτι ακραίο, σιχαμένο, διεστραμένο και στρέφει την προσοχή του κόσμου στην ταινία του.

Valkyre
07-09-2010, 12:43
^^ Ειναι υπερ-υπερβολικος νομιζω ο σκηνοθετης. Καταλαβαινω που το παει (στο ποσο η Σερβικη κυβερνηση πηδαει το λαο της εδω και χρονια και το τι τραβαει ο απλος πολιτης μεσα απο την πλυση εγκεφαλου που τρωει και καταντα υποχοιριο) αλλα , ειλικρινα πιστευω υπαρχουν καλυτεροι τροποι να το δειξεις αυτο. Δεν την αφοριζω την ταινια, απλα θεωρω οτι δεν χρειαζοταν να φτασει σε καποιες τοσο ακραιες σκηνες για να πει αυτο που ηθελε. Δεν χρειαζοταν δηλαδη η σκηνη με το βεφος ή με τον γιο του για να περασει το εν λογω μηνυμα. Ολα τα υπολοιπα τα "απλως ακρια" ηταν ηδη αρκετα για να προκαλεσουν το συναισθημα του αποτροπιασμου και της αηδιας που ηθελε ο σκηνοθετης. Μετα απλα ξεφυγε προσθετοντας αυτες τις εν λογω σκηνες.

Φυσικα απλη αποψη μου:)

Desmond
07-09-2010, 12:44
Εύκολος τρόπος για να αποσπάσει δημοσιότητα! Βάζει κάτι ακραίο, σιχαμένο, διεστραμένο και στρέφει την προσοχή του κόσμου στην ταινία του.
Καλά ναι.Εννοείται πως χρησιμοποιεί την καφρίλα για ντόρο γύρω από το όνομά του.Δεν πρόκειται και για κανά αριστούργημα του παγκόσμιου κινηματογράφου, ούτε επιδεικνύει καμιά ιδιαίτερη ικανότητα ως σκηνοθέτης.
@Valkyre.Δεν πιστεύω οτι κατάφερε να περάσει αυτό που ήθελε.Η υπερβολική απεικόνιση της βίας του γύρισε μπούμερανγκ.Αντί για μέσο δηλαδή έγινε αυτοσκοπός με αποτέλεσμα ο θεατής να εστιάζει μόνο στην εικόνα

aladdin7
07-09-2010, 12:46
Δεν είπα οτι συμφωνώ με την προσέγγιση...κάθε άλλο!

Απλά εξέφρασα την άποψη μου όσον αφορά την ύπαρξη τέτοιων σκηνών σε ταινίες γενικά!

personGR
07-09-2010, 14:18
Δεν την παρουσιάζει ως κάτι καλό, θετικό, "ερωτικό" ή δεν ξέρω και γω τι άλλο.Το story της ταινίας στο spoiler από το wikipedia.

Miloš is a semi-retired Serbian (http://en.wikipedia.org/wiki/Serbia) porn star with a beautiful wife and young son. Although strapped financially, his home life is happy, and his biggest problem comes in the form of the jealousies his brother, Marko, a corrupt police officer who envies Miloš' family life.
Seeking one last big payday to make a clean break from pornography and secure his family's financial future, Miloš is intrigued when one of his former co-stars, Lejla, approaches him with an offer to star in an "art film" being directed by Vukmir, a well-connected, independently wealthy pornographer who wants to cast Miloš for his legendary ability to get and maintain an erection with no visual or physical stimuli. When Vukmir offers Miloš a large sum of money to star in the film, Miloš reluctantly agrees, ambivalent towards Vukmir's insistence that he must remain ignorant as to the plot of the film until shooting begins.[3] (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Serbian_Film#cite_note-BaHreview-2)[4] (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Serbian_Film#cite_note-BDreview-3)
Miloš is picked up the next morning and taken to a warehouse where he is supplied an earpiece (http://en.wikipedia.org/wiki/Earpiece) from the local sheriff. A voice speaks to him from the earpiece, giving him instructions on what to do.[3] (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Serbian_Film#cite_note-BaHreview-2) A film crew follows him around with cameras and puts him in various sexual situations to see how he will react.[5] (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Serbian_Film#cite_note-CinesploitReview-4) Initially, it seems that Miloš is participating in a standard reality porn (http://en.wikipedia.org/wiki/Reality_porn), until he's led into a room with a little girl dressed like Alice in Wonderland (http://en.wikipedia.org/wiki/Alice_in_Wonderland) and instructed to rape the girl's mother. Miloš becomes enraged and quits, but Vukmir insists he stay to watch another of his projects: a film of a man helping a woman give birth to a baby girl; the man then proceeds to rape the newborn in what the director calls "newborn porn".[6] (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Serbian_Film#cite_note-MDscreen-5)
Miloš storms out to his car. There, he is approached by an attractive woman who begins to seduce him. Miloš suddenly wakes up in his bed three days later, bloodied and beaten and with no memory of what has happened. He returns to the set and finds a number of tapes. Viewing them, Miloš discovers that over the course of the previous three days, he was fed a mixture of drugs to induce a perpetually aggressive, sexually aroused, and suggestive state. Under the influence of the drugs, and at Vukmir's insistence, Miloš brutally beats and rapes a nude woman handcuffed to a bed while Vukmir tells Miloš that she deserves it for cheating on her husband, a Serbian war hero. In the climax of this scene, Vukmir instructs Miloš to slice the woman's head off with a machete in order to induce rigor mortis as he continues to have sex with her body. Another tape depicts Lejla chained to a bed, all of her teeth having been removed; a masked man enters the room and forces his erect penis down her throat until she suffocates.[7] (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Serbian_Film#cite_note-TSFreview-6)[6] (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Serbian_Film#cite_note-MDscreen-5)
Once he has finished viewing the films, Miloš is drugged again, taken into a room and made to have anal sex (http://en.wikipedia.org/wiki/Anal_sex) with a body hidden under covers. The masked man enters and begins to have sex with another body beside the one Miloš is raping. The masked man is revealed to be Miloš' brother Marko, and the body he is raping is Miloš' drugged wife. The covers are taken off of the body Miloš is raping to reveal his own son, also drugged. A melee (http://en.wikipedia.org/wiki/Melee) ensues during which Miloš' wife regains consciousness and Miloš manages to wrest a gun from one of Vukmir's bodyguards. Miloš' wife bludgeons Marko to death, while Miloš kills Vukmir and all but one of his bodyguards, which he only harms with two bullets shot in bodyguard's torso. Confronting the final bodyguard, Miloš knocks off his sunglasses and discovers that the man is missing an eye. He tries to shoot him but finds out that the gun is empty. Miloš jams his erect penis into the man's empty eye socket, killing him.[6] (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Serbian_Film#cite_note-MDscreen-5) Afterward, Miloš attempts to commit suicide, only to discover that his gun is empty. He knocks his wife unconscious and takes her and their son home; gathering his family into bed, he fatally shoots his wife, son, and himself. Sometime later, another film director enters, accompanied by another porn star and a film crew. The director instructs the actor to "start with the little one," prompting the actor to unzip his trousers.

Και ύστερα έλεγαν τον Αντίχριστον του Τριερ "extreme" να πούμε... :P

Πάντως προσωπικά δεν παίζει να δω την ταινία, καλή η βία γενικώς οι ακραιότητες, αλλά μόνο όταν δεν ξεφεύγουν από κάποια όρια - εδώ πέρα παίζουν όλες οι πιθανές ψυχοσεξουαλικές (δικός μου όρος, μην το ψάχνετε) ανωμαλίες...

Desmond
07-09-2010, 19:41
Και ύστερα έλεγαν τον Αντίχριστον του Τριερ "extreme" να πούμε... :P

Πάντως προσωπικά δεν παίζει να δω την ταινία, καλή η βία γενικώς οι ακραιότητες, αλλά μόνο όταν δεν ξεφεύγουν από κάποια όρια - εδώ πέρα παίζουν όλες οι πιθανές ψυχοσεξουαλικές (δικός μου όρος, μην το ψάχνετε) ανωμαλίες...
Πώς ορίζονται αυτά τα όρια?Η απεικόνιση κάποιων βασανιστηρίων είναι οκ ενώ κάποιων άλλων όχι?Θα με ενοχλούσε αν μία βίαια απεικόνιση αποσκοπούσε στην ηδονοβλεπτική ευχαρίστηση του θεατή και όχι στο σοκ.Δεν νομίζω οτι κάποιος αρρωστημένος νεκροπαιδόφιλος θα δει την ταινία "για να την βρει".
Καθαρά πάντως λόγω σκηνοθετικής μη ικανότητας οι σκηνές στο film δεν με σόκαραν όπως πχ. η σκηνή του βιασμού στο irreversible ή το salo του παζολίνι (ξεκάθαρη αναφορά στην φασιστική Ιταλία).

Σου άρεσε ο "Αντίχριστος"?Εγώ πραγματικά δεν έχω κατασταλάξει ακόμα!

nikon
07-09-2010, 19:56
Mια χαρά ήταν ο Αντίχριστος και σε σχέση με το Serbian πολύ light......στο ένα μιλάμε για σκηνές που πονάς με τη σκέψη αν στο έκαναν εσένα ενώ στο άλλο μιλάμε για αρρώστια αν και δεν το έχω δει (ούτε πρόκειται) αλλά από αυτά που ακούω και διαβάζω.

personGR
07-09-2010, 20:33
Πώς ορίζονται αυτά τα όρια?Η απεικόνιση κάποιων βασανιστηρίων είναι οκ ενώ κάποιων άλλων όχι?Θα με ενοχλούσε αν μία βίαια απεικόνιση αποσκοπούσε στην ηδονοβλεπτική ευχαρίστηση του θεατή και όχι στο σοκ.Δεν νομίζω οτι κάποιος αρρωστημένος νεκροπαιδόφιλος θα δει την ταινία "για να την βρει".
Καθαρά πάντως λόγω σκηνοθετικής μη ικανότητας οι σκηνές στο film δεν με σόκαραν όπως πχ. η σκηνή του βιασμού στο irreversible ή το salo του παζολίνι (ξεκάθαρη αναφορά στην φασιστική Ιταλία).

Σου άρεσε ο "Αντίχριστος"?Εγώ πραγματικά δεν έχω κατασταλάξει ακόμα!

Χμμμ, από τις προσωπικές αντιλήψεις και πεποιθήσεις του καθενός; Ναι, απ'αυτό, ίσως έπρεπε να είμαι πιο συγκεκριμένος :S... Εννοείται πως έχεις δίκαιο, απλά ο βιασμός ανηλίκου και η πιθανή νεκροφιλία μου φαίνονται too much συγκριτικά με τον ακρωτηριασμό, έστω και αν αυτός αφορά "ιδιαίτερες περιοχές" (και γίνεται λόγο ψυχικής διαταραχής)... Ο Αντίχριστος, ναι, μου άρεσε πολύ απλά γιατί προτιμώ ένα θριλερ να με κάνει χάλια ψυχολογικά, παρά να με αφήνει με μια γεύση αηδίας! Δε μιλάω καν για τη σκηνοθετική δεινότητα του Τριερ, αυτά είναι υποκειμενικά...

Spiros20
07-09-2010, 20:55
Παιδιά βοηθήστε με λίγο. Κάθε Πέμπτη γίνεται ανανέωση στις ώρες κ.τ.λ στα Σινεμά. Ξέρετε άμα και αυτήν την εβδομάδα θα παίζει το Inception ή θα την βγάλουν αυτήν την εβδομάδα; Από πότε παίζει;
Θέλουμε να πάμε να την ξαναδούμε και με κάτι άλλους φίλους την Παρασκευή.

jimbour
07-09-2010, 21:01
http://athinorama.gr/cinema/data/movies/default.aspx?id=10000393#projections

κοιτα εδω...

Spiros20
08-09-2010, 12:01
http://athinorama.gr/cinema/data/movies/default.aspx?id=10000393#projections

κοιτα εδω...

Δεν λέω αυτό. Λέω άμα θα το παίζει και την άλλη εβδομάδα.

aris13
08-09-2010, 13:36
^Μπες στο site του Athinorama την Πέμπτη που γίνονται οι ανανεώσεις.

Spiros20
09-09-2010, 03:12
Θα παίζει μέχρι τις 15 Σεπτεμβρίου. Οπότε καλά είμαστε.

Valkyre
09-09-2010, 11:04
Και παραπανω θα παιζει, αποκλειεται να το κοψουν, εδω δεν εχει κλεισει μηνα καλα καλα!

enstikto
09-09-2010, 11:30
Παιδιά πήγα εχτές επιτέλους και είδα το the expendables με την παρέα μου (σύνολο 6 άντρες κ 2 γυναίκες).
Ενθουσιαστήκαμε όλοι (αν και οι γυναίκες της παρέας δεν είναι απο αυτές που γουστάρουν να βλέπουν chick flicks κτλ οπότε λογικό).
Η ταινιία ήταν απολαυστικά κακή. Επική ταινία!
Ο ένας ηθοποιός χειρότερος απο τον άλλον (ο Statham την πάλευε) αλλά φοβερές σκηνές δράσεις! Αρκετές "ιστορικές" ατάκες με αγαπημένες:

1. Λουντγκρεν: Προειδοποιητική βολή! (πετυχένει έναν και τον κάνει κομμάτια)
OOps. Πολύ χαμηλά σημάδεψα!
2. Σταλόνε: (Μιλώντας στον Γουίλις για τον Σβαρτς) Θέλει να γίνει πρόεδρος!
3. Statham: (Αφού έχει καρφώσει με το μαχαίρι του μία μπάλα μπάσκετ και έχει ξεφουσκώσει) Την επόμενη φορά θα ξεφουσκόσω τα μπαλάκια σου!


Η ταινία ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου και ελπίζω να βγεί και 2!!!!! :D:D:D

Lefteris_X
09-09-2010, 12:05
απο όλες τις ατάκες, η μοναδική "80ς" ατάκα ήταν αυτή του Λούντγκρεν.

Όλες οι άλλες ήταν μπανανόφλουδες...

Επίσης, μια τρομακτική ατάκα - καρφί ήταν απο τον Σβάρτς προς τον Σταλλ περί αδυνατίσματος....καθώς είναι γνωστό ότι πριν απο 3-4 χρονάκια έπιασαν αυτόφωρο τον Σταλλ σε αεροδρόμιο (κάπου στην Λατινική Αμερική εκεί που είναι χύμα αρκετά πράματα προς πώληση) με 2 βαλίτσες "φάρμακα" γυμναστηριακά (HGH, Human Groth Hormone, ερυθροποιητές, αιμοσφαιρίνες, αδρεναλίνες κλπ)......

εξ ου και ο Σταλλ καπάκι έβγαλε το Rockie 6, Rambo 4 και τώρα το Expendables......με σώμα που δεν είχε ούτε στο Rockie 4 (με τον Λουντγκρεν).......μόνο που τότε ήταν και 25 χρονάκια πριν (και σήμερα 60ρίζει ο τύπος).

enstikto
09-09-2010, 12:24
Κάτσε ρε συ...
Επειδή μία ατάκα δεν είναι 80s είναι μπανανόφλουδα;

Lefteris_X
09-09-2010, 12:34
όχι, αλλά αυτό το εργάκι υποτίθεται ότι ήταν ένα 80s tribute.... τελικά θα έλεγα τι ήταν....

μέσες άκρες, ήταν άθλιο....αλλά όχι 80ς άθλιο....έπρεπε να είχε καφρίλα περισσότερη, να μην είχε καθόλου το θέμα επανάσταση, γκόμενα στην μέση, να είχε περισσότερες ατάκες, διαφορετικό στυλ μπουνιών / κλωτσιών (έλεος δεν γουστάρουμε όλοι στο στυλάκι MMA, Tekken, Street Fighter...στην πραγματική ζωή)......θα έπρεπε να είχε...θα...θα...θα...


αλλά άστο.

Βαθμός για εμένα; 2 / 10.

Ούτε για κατέβασμα απο torrent / rapishare.

enstikto
09-09-2010, 12:39
Η ταινία τα σπασε! Τώρα επειδή εσύ περίμενες 80s tributes δεν σου φταίει κανένας...
Γενικά αν θυμάσε ζούμε στο 2010.
Καλή η νοσταλγία αλλά αν θες να ζείς στην 80ιλα ή τα κρίνεις όλα με βάση αυτό, sorry αλλά την πάτησες...
You will never be happy....
We live in 2010! Get over it!

Chill
09-09-2010, 13:45
Είδα και εγώ εχτές το "The Expendables". Καθ όλη την διάρκεια της ταινίας είχα ένα χαμόγελο στα χείλη. Αναμενόμενο όταν βλέπεις όλους αυτούς συγκεντρωμένους στην ίδια ταινία. Mindless pew pew καθόλη την διάρκεια της, ξεχείλισμα τεστοστερόνης και αντριλοβαρβατίλας. Αν κάποιος ήξερε τι να περιμένει από αυτή την ταινία θεωρώ αδύνατο πως δεν θα περνούσε καλά βλέποντας την.

Θέλω και εγώ συνέχεια, ελπίζοντας σε συμμετοχή Βαν Νταμ, Στήβεν Σίγκαλ και Τσακ Νορις :yes:

Valkyre
09-09-2010, 14:00
ο Σιγκαλ ρε ειναι 4623823046428 κιλα τοφαλος τωρα... η μονη ταινια που θα μπορουσε να παιξει ειναι το he Blob! loool :P

enstikto
09-09-2010, 14:00
Είδα και εγώ εχτές το "The Expendables". Καθ όλη την διάρκεια της ταινίας είχα ένα χαμόγελο στα χείλη. Αναμενόμενο όταν βλέπεις όλους αυτούς συγκεντρωμένους στην ίδια ταινία. Mindless pew pew καθόλη την διάρκεια της, ξεχείλισμα τεστοστερόνης και αντριλοβαρβατίλας. Αν κάποιος ήξερε τι να περιμένει από αυτή την ταινία θεωρώ αδύνατο πως δεν θα περνούσε καλά βλέποντας την.

Θέλω και εγώ συνέχεια, ελπίζοντας σε συμμετοχή Βαν Νταμ, Στήβεν Σίγκαλ και Τσακ Νορις :yes:
Νομίζω θέλει και έναν Βιν Ντίζελ για να δέσει το γλυκό. Και ένα κάμεο απο Mr. T!

Στον Τσακ Νόρις του είπαν να παίξει λέει στην πρώτη ταινία και είπε όχι γιατί δεν του άρεσε το σενάριο!!! :hysterical:
Ranger Walker FTW!

Zeichef
09-09-2010, 14:07
Λεφτερη πες μου λιγο μια ταινια των τελευταιων 2 χρονων που σου αρεσε (οποιυδηποτε ειδους). Απλως να δω τι θεωρεις καλη ταινια...
Γιατι για μια ταινια που απτα ποστερς ακομα (ποσο μαλλον τα τρειλερς) ειχε ετικετα "mindblowing epic action sequences" νομιζω πως επεφερε ακριβως αυτο η ταινια και ειλικρινα δεν βλεπω πως καποιος δεν διασκεδασε βλεποντας την...
Τι 2/10....ειναι τωρα να μην πω και εγω "που τα βρισκετε και τα λετε?" ?

Chill
09-09-2010, 15:24
ο Σιγκαλ ρε ειναι 4623823046428 κιλα τοφαλος τωρα... η μονη ταινια που θα μπορουσε να παιξει ειναι το he Blob! loool :P

Χοντρός, ξεχοντρός εγώ πεθαίνω για Σίγκαλ. Έχω δει 831274813 φορές το σε κατάσταση πολιορκίας 1 κ 2 :respect7: και τον θέλω με τρέλα στο the expendables 2 :banana:

Valkyre
09-09-2010, 15:29
^^ Στο Expendables 2 μονο τον πραγματικο ρολο του μαγειρα(Under Siege 1) μπορει να εχει ομως....κανεναν αλλο! :)

ΥΓ: Και τωρα που ειπαμε για το Under Siege 1 θυμηθηκα την τουρτα με την Ερικα Ελενιακ να ξεπηδαει απο μεσα........ oooooooohhh yeaaahhhhh :P

jimbour
09-09-2010, 15:38
θα τον δουμε στο machette σε επικουρα σκηνη λογικα...

ειδα τα Salt και Expendables..
το πρωτο θα το εσωνε μονο αν η jolie ειχε τα κιλα που ειχε σαν Mrs Smith. Πλοκη που εμπαζε και βαρετη σκηνοθεσια.
το Expendables το ειδα για το mindless fun που θα μου εδινε καθως και ενα ρετροσπεκτ σε αξιον χίροους που αγάπησα...

Desmond
09-09-2010, 17:02
θα τον δουμε στο machette σε επικουρα σκηνη λογικη...
Το περιμένω πως και πως!Aλλά πιο πολύ περιμένω να δω τον DeNiro ως Southern ρεπουμπλικανοχριστιανοφασίστα διαπλεκόμενο γερουσιαστή!

Spiros20
09-09-2010, 17:08
Και παραπανω θα παιζει, αποκλειεται να το κοψουν, εδω δεν εχει κλεισει μηνα καλα καλα!

Ναι είδα για τα online εισιτήρια και μπορείς να κλείσεις μέχρι 15 Σεπτεμβρίου. Οπότε ναι θα παίζει λογικά και παραπάνω.
Απλά θυμάμαι ότι ο Percy Jackson παλιά έπαιξε για πολύ λίγο και φοβήθηκα λίγο γιατί τότε δεν την είχαμε προλάβει.

Valkyre
09-09-2010, 17:25
καλα το Percy Jackson....απορω που βγηκε και στις αιθουσες....το εργο ηταν απλα ντροπη... λολ :)

Ezio
09-09-2010, 22:43
καλα το Percy Jackson....απορω που βγηκε και στις αιθουσες....το εργο ηταν απλα ντροπη... λολ :)

Και λίγα λες. Το απόλυτο ξεφτίλισμα της ελληνικής μυθολογίας. Όλα αμερικανιές. Απορώ που δεν είπε κανείς τίποτα.

jimspy
09-09-2010, 22:51
ntroph????...... to ''ergaki'' den aksizei oyte gia katebsma apo to net k probolh sto grhgoro se othonh psp......

Lefteris_X
10-09-2010, 10:20
Λεφτερη πες μου λιγο μια ταινια των τελευταιων 2 χρονων που σου αρεσε (οποιυδηποτε ειδους). Απλως να δω τι θεωρεις καλη ταινια...


Λοιπόν, γέλασα αρκετά με το HeartBreak Kid και μια άλλη ταινία επίσης του Ben Stiller (δεν θυμάμαι επ' ακριβώς τον τίτλο, Tropical-κάτι), με μια δήθεν ταινία δράσης που γυρίζετο στη ζούγλα (με Τομ Κρουζ μέσα σε κάμεο).

Μου άρεσε τρομερά το Hulk του Ang Lee (όχι όμως τόσο αυτό με τον Νόρτον, παρόλο που ήταν πιο κοντά στο κόμικ). Βέβαια το Hulk του Ang Lee δεν είναι των τελευταίων 2-3 ετών. Οπότε πες άκυρο.

Πέθανα στα γέλια αλλά και εκτίμησα το "Men who stare at goats"....άψογη ταινία, κρυφά μηνύματα, γέλιο που καταλαβαίνεις μόνο αν έχει περάσει "παρόμοιες" καταστάσεις (έστω και λίγο).

Ευχαριστήθηκα (σχετικά αρκετά) το Fourth Kind και το άλλο εργάκι "τρόμου" (πάλι δεν θυμάμαι τίτλο), με το ζευγάρι στο σπίτι που δήθεν τράβηξε ταινία με το "πνεύμα" που επισκέπτονταν την οικία της κοπέλας (δεν είδα το αμερικάνικο cut που έπαιζε στο σινεμά, αλλά το αυθεντικό cut που κυκλοφόρησε στο νετ).

Ενδιαφέρον μου φάνηκε και το Repo Men, αν και γνωστή η συνταγή στο concept.

Τεχνικώς μου άρεσε το Avatar, πάρα πολύ όμως! Ως υπόθεση ήταν καλούλα.

Απο εκεί και πέρα, χάρηκα και με το Iron-Man 2, πλούσια εφφέ, καλός final boss ο Μίκυ Ρούρκ.

Εννοείται ότι είδα το inception, μου άρεσε αρκετά (γιατί κατάφερε να με προβληματίσει σχετικά), αν και έχω κάποιες ενστάσεις, άλλη κουβέντα όμως αυτή.


Ενδεικτικά λοιπόν ανέφερα τα παραπάνω, έχω παραλείψει αρκετές ταινίες (Alice in Wonderland κλπ) για να μην κουράσω περισσότερο.

Chill
10-09-2010, 12:35
Είδα το Robin Hood. Σίγουρα δεν θα αποτελέσει ποτέ σημείο αναφοράς ως ταινία αλλά την βρήκα αξιοπρεπέστατη και πέρασα μια χαρά βλέποντας την. Το αναφέρω αυτό γιατί είχα διαβάσει τα τέρατα στο internet (ενδεχομένως και εδώ).

/Ψοφάω για Cate, τι απίστευτη γυναίκα.............

Valkyre
10-09-2010, 12:49
^^...blansett??

Ελεος ρε φιλε ωρες ωρες με κανεις και απορρω! Μου φαινεται παντελως κρυοκωλη γκομενα!

Chill
10-09-2010, 13:05
Πωωωωωω καλά πες μου ότι κάνεις πλάκα? Αλλιώς ορίζουμε σημείο συνάντησης παραλιακή για μονομαχία :swordfight:Την βρίσκω απίστευτα elegant και sexy :d055:

Valkyre
10-09-2010, 13:08
^^ πες μερα-ωρα....!!! :)

jimspy
10-09-2010, 13:11
mia xara taineia to robin hood ....perase eyxarista h ora.......to eida k ego proxthes......

Valkyre
10-09-2010, 13:33
Eγω παιδια λογω της συνεργασιας Crowe και Scott περιμενα κατι καλυτερο...το ειδα σινεμα και η αληθεια ειναι οτι...βαρεθηκα. Το pacing της ταινιας συγκεκριμενα δεν μου αρεσε καθολου και γενικα δεν ενιωθα ενθουσιασμο ουτε σε σκηνοθετικο, ουτε σε ερμηνευτικο επιπεδο.

aris13
10-09-2010, 14:47
Θα συμφωνήσω με τον Val για το Robin Hood, ειλικρινά περίμενα ο Scott να ακολουθήσει το original concept της ταινίας. Αρχικά πρωταγωνιστής της ταινίας θα ήταν ο σερίφης του Nottingham και όχι ο Robin Hood, o Russell Crowe θα ερμήνευε και τους δύο ρόλους ενώ η ταινία θα ονομαζόταν Nottingham.

Zeichef
10-09-2010, 15:51
Λοιπόν, γέλασα αρκετά με το HeartBreak Kid και μια άλλη ταινία επίσης του Ben Stiller (δεν θυμάμαι επ' ακριβώς τον τίτλο, Tropical-κάτι), με μια δήθεν ταινία δράσης που γυρίζετο στη ζούγλα (με Τομ Κρουζ μέσα σε κάμεο).

Μου άρεσε τρομερά το Hulk του Ang Lee (όχι όμως τόσο αυτό με τον Νόρτον, παρόλο που ήταν πιο κοντά στο κόμικ). Βέβαια το Hulk του Ang Lee δεν είναι των τελευταίων 2-3 ετών. Οπότε πες άκυρο.

Πέθανα στα γέλια αλλά και εκτίμησα το "Men who stare at goats"....άψογη ταινία, κρυφά μηνύματα, γέλιο που καταλαβαίνεις μόνο αν έχει περάσει "παρόμοιες" καταστάσεις (έστω και λίγο).

Ευχαριστήθηκα (σχετικά αρκετά) το Fourth Kind και το άλλο εργάκι "τρόμου" (πάλι δεν θυμάμαι τίτλο), με το ζευγάρι στο σπίτι που δήθεν τράβηξε ταινία με το "πνεύμα" που επισκέπτονταν την οικία της κοπέλας (δεν είδα το αμερικάνικο cut που έπαιζε στο σινεμά, αλλά το αυθεντικό cut που κυκλοφόρησε στο νετ).

Ενδιαφέρον μου φάνηκε και το Repo Men, αν και γνωστή η συνταγή στο concept.

Τεχνικώς μου άρεσε το Avatar, πάρα πολύ όμως! Ως υπόθεση ήταν καλούλα.

Απο εκεί και πέρα, χάρηκα και με το Iron-Man 2, πλούσια εφφέ, καλός final boss ο Μίκυ Ρούρκ.

Εννοείται ότι είδα το inception, μου άρεσε αρκετά (γιατί κατάφερε να με προβληματίσει σχετικά), αν και έχω κάποιες ενστάσεις, άλλη κουβέντα όμως αυτή.


Ενδεικτικά λοιπόν ανέφερα τα παραπάνω, έχω παραλείψει αρκετές ταινίες (Alice in Wonderland κλπ) για να μην κουράσω περισσότερο.

Συμφωνω οτι οι περισσοτερες απο αυτες ηταν καλες ταινιες αλλα διαφωνω καθετα με το Fourth Kind....αλλα υποσχοταν απτα promo και αλλα παρεδωσε και καποιοι δευτερευοντες ηθοποιοι ειχαν πολυ μετριες ερμηνιες. Το Paranormal Activity συμωνω ηταν πολυ καλο και καπου ειχα διαβασει οτι το συνολικο budget ηταν 6.000 δολλαρια(??).

geodlord7
10-09-2010, 20:18
Inception Trailer A Capella



http://www.youtube.com/watch?v=d2yD4yDsiP4

ΕΧΩ ΠΕΘΑΝΕΙ ΣΤΟ ΓΕΛΙΟ!!!:hysterical: Ειδικα στο τελος με το ΒΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ! αχαχαχαχαχαχαχα
Especially for Valkyre :P

enstikto
10-09-2010, 20:28
^^AXAXAXAXAXAXAXAXA Τέλειο!

desperate_gamer
10-09-2010, 20:29
^^ Can you say "BUUUUUURRRR" ? :D :D

Valkyre
10-09-2010, 21:27
Inception Trailer A Capella



http://www.youtube.com/watch?v=d2yD4yDsiP4 (http://www.youtube.com/watch?v=d2yD4yDsiP4)

ΕΧΩ ΠΕΘΑΝΕΙ ΣΤΟ ΓΕΛΙΟ!!!:hysterical: Ειδικα στο τελος με το ΒΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ! αχαχαχαχαχαχαχα
Especially for Valkyre :P

looooool γαματο!!! χαχαχαχα :) +ρεπ!!!

chronohill
10-09-2010, 23:10
Nαι αλλα το τελειοτερο????!!!!!!!
YouTube - Best of Electric Spoofaloo - DORA THE EXPLORER in INCEPTION: IncepciΓ³n Trailer

Spiros20
11-09-2010, 04:12
Nαι αλλα το τελειοτερο????!!!!!!!
YouTube - Best of Electric Spoofaloo - DORA THE EXPLORER in INCEPTION: IncepciΓ³n Trailer (http://www.youtube.com/watch?v=ZrYPJ4Yc31g&feature=player_embedded)

Όχι ρε φίλε. Δεν υπάρχει :P

isildur83
11-09-2010, 22:03
Due Date


Plot: Peter Highman (Downey) is an expectant first-time father whose wife's due date is a mere five days away. As Peter hurries to catch a flight home from Atlanta to be at her side for the birth, his best intentions go completely awry when a chance encounter with aspiring actor Ethan Tremblay (Galifianakis) forces Peter to hitch a ride with Ethan -- on what turns out to be a cross-country road trip that will ultimately destroy several cars, numerous friendships and Peter's last nerve.

The new movie is directed by Todd Phillips (The Hangover, Old School) and is scheduled to hit theaters on November 5th.


http://www.youtube.com/watch?v=cBJgyIQLT9g&feature=player_embedded#! (http://www.youtube.com/watch?v=cBJgyIQLT9g&feature=player_embedded#%21)


(http://www.worstpreviews.com/headline.php?id=18874#ixzz0zFGpaxNc)

ParanoidGR
11-09-2010, 22:23
^^τα σπάει η ταινία. θα έχει πολύ γέλιο.

aris13
12-09-2010, 02:57
To Somewhere της Sofia Coppola είναι ο μεγάλος νικητής του φετινού φεστιβάλ Βενετίας.

Όλοι οι νικητές:

GOLDEN LION for Best Film:
“Somewhere,” by Sofia Coppola


SILVER LION for Best Director to:
Alex de la Iglesia for “Balada triste de trompeta”


SPECIAL JURY PRIZE to:
“Essential Killing” by Jerzy Skolimowsky


COPPA VOLPI for Best Actor:
Vincent Gallo for “Essential Killing”


COPPA VOLPI for Best Actress:
Ariane Labed for “Attenberg”


OSELLA for Best Screenplay to:
Alex de la Iglesia for “Balada triste de trompeta”


MARCELLO MASTROIANNI AWARD for Best Young Actor or Actress:
Mila Kunis for “Black Swan:


OSELLA for Best Cinematography to:
Mikhail Krichman for “Silent Souls”


SPECIAL LION FOR AN OVERALL WORK to:
Monte Hellman


EUROPEAN CINEMA AWARD to:
“The Clink of the Ice”


LEONCINO D’ORO (GOLDEN LION CUB) PRIZE to:
“Barney’s Version”

ParanoidGR
12-09-2010, 17:47
είδε κανείς predators;

jimbour
12-09-2010, 17:58
Tόσο καλη η Ariane Labed στο Attenberg ;
Η ταινια πρεπει να ειναι καλη. Αρεσε και στον Ταραντινο, απο οτι ειπε και ο ιδιος σε μια συνεντευξη δειχνει μια διαφορετικη Ελλαδα.

Ξερουμε μηπως Αρη ποτε θα προβληθει εδω?

aris13
12-09-2010, 18:38
Tόσο καλη η Ariane Labed στο Attenberg ;
Η ταινια πρεπει να ειναι καλη. Αρεσε και στον Ταραντινο, απο οτι ειπε και ο ιδιος σε μια συνεντευξη δειχνει μια διαφορετικη Ελλαδα.

Ξερουμε μηπως Αρη ποτε θα προβληθει εδω?

Δεν γνωρίζω αλλά θα προβληθεί σίγουρα τώρα που κέρδισε και τόσο σημαντικό βραβείο. Επίσης ελπίζω να προβληθεί σε αρκετές αίθουσες για να το δει ο κόσμος όχι σαν το κυνόδοντα που προβλήθηκε limited.

Razgriz
12-09-2010, 20:52
Δεν ξέρω αν το έχετε αναφέρει το έργο αυτό αλλά αξίζει να το δείτε !
Έχει αρκετό γέλιο και είναι αρκετά ευχάριστο!

YouTube - The A-Team

Zeichef
13-09-2010, 00:03
^^Τι λες τωρα?! Δεν ειχα ιδεα οτι υπηρχε αυτη η ταινια και φαινεται γαματηηη!! Ο Liam βλεπω εχει επιστρεψει δυναμικα τα τελευταια 2 χρονια και παιζει σε καλες ταινιες.

ParanoidGR
13-09-2010, 01:49
και γ@μ@ τις μεταφορές η ταινία μιλάμε. την ειδα και μου άρεσε πολύ. θα μπορούσε να ήταν και καλύτερη βεβαια.

Zeichef
13-09-2010, 04:16
Μολις ειδα το The Experiment. Πολυ καλο και οι Adrien Brody και Forest Whitaker ειχαν πολυ καλες ερμηνειες (δεν περιμενει κανεις κατι αντιθετο απο τετοιους ηθοποιους αλλωστε). Γενικα ειναι "τρελιαρικο" εργακι και "αρρωστημενο" σε καποια σημεια.

Desmond
13-09-2010, 04:30
^Έχεις δει το das experiment για να μου πεις αν αξίζει να δω το αμερικανικο remake?

PDS
13-09-2010, 05:24
^To das experiment παντως αξιζε.Δεν ηξερα οτι υπηρχε και remake.

Valkyre
13-09-2010, 10:46
Το das experiment ειναι κορυφαιο δεν το συζητω!

Οσο για το Α-Team η ταινια μετα βιας αξιζει κατεβασμα.... μετα βιας... Ναι υποτιθεται οτι ειναι mindless action flick ταινια, αλλα ειναι χαλια ακομα και σε αυτο......

jimspy
13-09-2010, 10:52
^Έχεις δει το das experiment για να μου πεις αν αξίζει να δω το αμερικανικο remake?

kalo einai alla san to ''original'' den einai......
me pio apla logia einai san to remake toy ¨¨funny games¨¨....

Το das experiment ειναι κορυφαιο δεν το συζητω!

Οσο για το Α-Team η ταινια μετα βιας αξιζει κατεβασμα.... μετα βιας... Ναι υποτιθεται οτι ειναι mindless action flick ταινια, αλλα ειναι χαλια ακομα και σε αυτο......
entaksi .....gia na peraseis thn ora soy kalo einai to a'team....eixe gelio...

Valkyre
13-09-2010, 11:40
To μονο που αξιζε απο το Α-Team ηταν ο ηθοποιος που πρωταγωνιστουσε στο District 9! Αυτος ναι...ειχε γελιο! :) Κατα τα αλλα με το ζορι την τελειωσα την ταινια οταν τελειωσαν τα σουβλακια και οι μπυρες!

isildur83
13-09-2010, 14:12
Εγω παντως δεν αντεξα να δω παραπανω απο 20-25 λεπτα το 'The A-Team'. :a098::e040fdd:

Chill
13-09-2010, 14:42
Ποτέ δεν θα καταλάβω την εμμονή κάποιων σκηνοθετών να βάζουν το οτιδήποτε - που είτε έχει σχέση με την ταινία είτε όχι - μετά από τα credits. Χτες είδα το Ironman 2 και μέχρι να μαζέψουμε τα pop-corn που είχαν χυθεί στον καναπέ :a010:, τσουπ προβάλει μπροστά μας ο Thor.......Αναρωτιέμαι με ποια λογική το βάζουν εκεί? Θα κάτσει ο κόσμος να δει 10 λεπτά credits?

Κορυφή το ironman, ίσως ο μοναδικός super hero που δεν με κάνει να βαριέμαι στις ταινίες του.

jimbour
13-09-2010, 14:47
εδω αντεξες και ειδες την ταινια;
τα credits θα σε πειραζαν; τουλαχιστον αυτα δεν ηταν χαλια..

οπως καταλαβατε το iron man 2 το βρηκα μεγαλη φολα.Αποτυχια σε ολα

Zeichef
13-09-2010, 14:48
Θα το δω και εγω(EDIT: το A-Team εννοω) σημερα μαλλον και θα σας πω και γω τη γνωμη μου...
Εγω για το the experiment δεν ηξερα οτι ηταν remake γερμανικης ταινιας...μηπως ηταν διαφορετικο απλα με ιδιο τιτλο? Τι "πειραμα" παιζοταν στο γερμανικο? :lol:

jimbour
13-09-2010, 14:54
oχι , remake της γερμανικης του 2001 ειναι. Ταινιαρα.. Δε θα δω την αμερικανικη εκδοση, δεν πιστευω θα μου δωσει κατι αλλο και σιγουρα θα κάνω συγκρισεις

Chill
13-09-2010, 14:54
Εγώ καραγούσταρα ironman πάλι. Βέβαια είμαι από τους τύπους που κοιμήθηκε με το batman....οπότε έχω διαφορετικά γούστα με τους περισσότερους.

Zeichef, ίδιο ακριβώς είναι ως υπόθεση.

Desmond
13-09-2010, 14:57
Θα το δω και εγω(EDIT: το A-Team εννοω) σημερα μαλλον και θα σας πω και γω τη γνωμη μου...
Εγω για το the experiment δεν ηξερα οτι ηταν remake γερμανικης ταινιας...μηπως ηταν διαφορετικο απλα με ιδιο τιτλο? Τι "πειραμα" παιζοταν στο γερμανικο? :lol:
Για αυτό λέω:
http://www.imdb.com/title/tt0250258/
Οπότε για το ίδιο "πείραμα" μιλάμε!:p

aris13
13-09-2010, 15:20
^Εγώ δεν ήξερα καν ότι έγινε remake:P

fotaras
13-09-2010, 15:49
^^Τι λες τωρα?! Δεν ειχα ιδεα οτι υπηρχε αυτη η ταινια και φαινεται γαματηηη!! Ο Liam βλεπω εχει επιστρεψει δυναμικα τα τελευταια 2 χρονια και παιζει σε καλες ταινιες.
εχει κανα χρονο περιπου που ειχα δει μια ταινια με αυτον τον ηθοποιο πρωταγωνιστη.ηταν πρωην πρακτορας μιας μυστικης υπηρεσιας(cia,fbi δεν θυμαμαι ακριβως)και καποιοι απαγαγουν την κορη του και αυτος μετα ξεκιναει ενα τρελο κυνηγητο για να την βρει.μου αρεσε πολυ παρα πολυ και θελω να την ξαναδω αλλα δεν θυμαμαι πως λεγεται.μηπως θυμαται κανεις σας?πρεπει να επαιζε και η γκομενα απο τους x-men που γουσταρε ο γουλβεριν και υποδυοταν την χωρισμενη γυναικα του.

Valkyre
13-09-2010, 16:02
^^ μιλας για την Αρπαγη. Πολυ καλη ταινια για το ειδος της και πραγματικα ο Λιαμ ηταν πολυ πολυ καλος στον ρολο αυτο που φαινομενικα νιωθεις οτι δεν του ταιριαζει! Στα χναρια του Bourne αλλα με σαφως λιγοτερο ψαγμενο σεναριο και περισσοτερη εμφαση στην δραση.

fotaras
13-09-2010, 16:03
^^ μιλας για την Αρπαγη. Πολυ καλη ταινια για το ειδος της και πραγματικα ο Λιαμ ηταν πολυ πολυ καλος στον ρολο αυτο που φαινομενικα νιωθεις οτι δεν του ταιριαζει! Στα χναρια του Bourne αλλα με σαφως λιγοτερο ψαγμενο σεναριο και περισσοτερη εμφαση στην δραση.
να΄σαι καλα σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

henry
13-09-2010, 16:55
Taken λέγεται η ταίνια. Μόνος μεσήλικας πρώη πράκτορας τα βάζει με τους μισούς τρομοκράτες της Μέσης Ανατολής ολομόναχος για να φέρει πίσω την παρθένα κόρη του.

Μια από τις χειρότερες ταινίες που έχω δει με τραγικό σενάριο, στα χνάρια ταινιών τύπου Ράμπο που όλοι βαράνε στον ήρωα με πολυβόλα, δεν τον πετυχαίνει κανείς και αυτός τους καθαρίζει όλους με ένα μαχαιράκι.

Στα γεράματα ο Λίαμ όλο σε μαλακίες παίζει...

Zeichef
13-09-2010, 17:40
Εμενα παλι μου αρεσε πολυ η Αρπαγη, αρρενωποτατη ταινια με πολυ ωμο ξυλο(ειδικα η σκηνη που του ριχνει μπουνιδια στα πλευρα...) και δραση. Πολυ καλος ο Λιαμ και πολυ ψαρωτικος αν και ουτε εγω περιμενα να τα παει καλα σε ενα τετοιο ρολο.

ParanoidGR
13-09-2010, 18:33
Taken λέγεται η ταίνια. Μόνος μεσήλικας πρώη πράκτορας τα βάζει με τους μισούς τρομοκράτες της Μέσης Ανατολής ολομόναχος για να φέρει πίσω την παρθένα κόρη του.

Μια από τις χειρότερες ταινίες που έχω δει με τραγικό σενάριο, στα χνάρια ταινιών τύπου Ράμπο που όλοι βαράνε στον ήρωα με πολυβόλα, δεν τον πετυχαίνει κανείς και αυτός τους καθαρίζει όλους με ένα μαχαιράκι.

Στα γεράματα ο Λίαμ όλο σε μαλακίες παίζει...

δηλαδή ο κομάντο (schwarzenegger) πήγε με παρέα. και σιγά τους τρομοκράτες κάτι πεινασμένοι αλβανοί που περνανε ξένα κοριτσάκια για λογαριασμό κάποιον πλουσιών για εκμετάλλευση.

Dragonpaul
13-09-2010, 23:12
Aπλα για να το γνωριζετε (http://www.mixtape.gr/t.asp?sec=2&sub=1&uid=2111). Βεβαια, εχουμε καιρο ακομα. Για περισσοτερες πληροφοριες.... :google:

Desmond
13-09-2010, 23:26
Aπλα για να το γνωριζετε (http://www.mixtape.gr/t.asp?sec=2&sub=1&uid=2111). Βεβαια, εχουμε καιρο ακομα. Για περισσοτερες πληροφοριες.... :google:
Mια είδηση και από μένα για τον πολυαγαπημένο μου Tsukamoto, με μικρή δόση Tarantino.
Tetsuo The Bullet Man (http://filmjournal.net/oldboy/2010/05/31/tetsuo-the-bullet-man/)

Desmond
14-09-2010, 16:15
Θα προσπαθήσω να το παρακολουθήσω στις νύχτες πρεμιέρας.Ήδη έχει σαρώσει στις κριτικές.Είναι ντοκυμοντέρ, όχι ταινία και στην Δανία προκάλεσε πολλές συζητήσεις για την "συμπεριφορά" κάποιων στρατιωτών.
YouTube - Armadillo Official Trailer

aris13
14-09-2010, 16:18
Εγώ ανυπομονώ να δω το The Killer Inside Me, θα προβληθεί και αυτό στις Νύχτες Πρεμιέρας.

ParanoidGR
14-09-2010, 18:40
Θα προσπαθήσω να το παρακολουθήσω στις νύχτες πρεμιέρας.Ήδη έχει σαρώσει στις κριτικές.Είναι ντοκυμοντέρ, όχι ταινία και στην Δανία προκάλεσε πολλές συζητήσεις για την "συμπεριφορά" κάποιων στρατιωτών.
YouTube - Armadillo Official Trailer (http://www.youtube.com/watch?v=bvt6rkUuhOc&feature=related)

καλο φαίνεται. θα το δω και εγώ οπωσδήποτε!...

Desmond
14-09-2010, 19:34
καλο φαίνεται. θα το δω και εγώ οπωσδήποτε!...
Ναι.Με κέρδισε γιατί δείχνει αληθινούς στρατιώτες και όχι το συνηθισμένο super-gijoe που τους καθαρίζει όλους μόνος του και επιστρέφει ήρωας σπίτι.

ParanoidGR
15-09-2010, 01:56
αυτό ακριβώς με τράβηξε και εμενα. τουλάχιστον βλέπεις κάτι ρεαλιστικό.

Lefteris_X
15-09-2010, 10:27
ρε παιδιά σόρρυ για την άσχετη ερώτηση, ξέρω μπορώ να βρώ την απάντηση και απο το imdb αλλά προτιμώ εδώ πέρα την κουβεντούλα.....

τελικά αυτό το TRON 2, πότε βγαίνει;

έχω διαβάσει απο πολύ καλά λόγια, έως πολύ χάλια λόγω των πρωταγωνιστών-προσθήκες για να έχει πέραση το έργο και στις νεαρότερες ηλικίες που δεν είχαν γεννηθεί καν όταν βγήκε το αυθεντικό TRON.

εσείς τι έχετε ψαρέψει περί του TRON 2; (ημερομηνία κυκλοφορίας / προ-κριτικές)

aris13
15-09-2010, 11:06
Δεκέμβριo κυκλοφορεί το Tron Legacy και απ' ότι έχω δει στα trailers θα αξίζει να το δεις σε 3D.

Ορίστε και μία αφίσα που κυκλοφόρησε πρόσφατα.
http://c0181321.cdn.cloudfiles.rackspacecloud.com/PH160pmn2oaN36_1_m.jpg

Valkyre
15-09-2010, 15:16
Για αυτους που τους αρεσε το Inception θα σας αρεσει το παρακατω.
Προκειται για ενα κομικ το οποιο λειτουργει ως prequel στα γεγονοτα που ειδαμε στην ταινια. :)

YouTube - 'Inception' 'Prologue Comic Book' - The Cobol Job

ParanoidGR
15-09-2010, 22:54
_m8PlIVUbXA

isildur83
16-09-2010, 12:58
YouTube - The Fighter Trailer

ParanoidGR
16-09-2010, 19:00
MARK WAHLBERG αποτυχία σκέτη! απορώ πως βγάζει ακόμα ταινίες.

και επίσης απορώ με τον christian bale πως δέχτηκε να παίξει σε αυτήν την ταινία.

Desmond
16-09-2010, 23:52
Είδα το "metropia" εντελώς κατά τύχη.Πολύ καλό animation.
YouTube - Metropia official trailer

jimbour
17-09-2010, 00:01
rDfS0HtzyOA


Jolie και Depp
θα εχουμε nosebleeds στο κινηματογραφο απο τα fanboys και fangirls.. ^^

ParanoidGR
17-09-2010, 03:02
καλο φαίνεται!

Valkyre
17-09-2010, 10:45
rDfS0HtzyOA


Jolie και Depp
θα εχουμε nosebleeds στο κινηματογραφο απο τα fanboys και fangirls.. ^^

Ο Depp ειναι παντως -κατ'εμε- καταπληκτικος ηθοποιος. Αν εξαιρεσω καποιες περιεργες επιλογες του, τις περισσοτερες φορες ειναι πραγματικα ανταξιος των προσδοκιων και εχει δωσει καποιες ερμηνειες απιστευτες οπως για πχ στο Donnie Darko που -και πολλοι θα διαφωνησουν μαζι μου- το θεωρω καλυτερο δειγμα γκανγκστερικης ταινιας ακομα και απο τον Νονο. (μην βαρατε προσωπικη αποψη!!)

Lefteris_X
17-09-2010, 10:49
το Cry Babe όμως δεν κατάλαβα γιατί το έβγαλε ποτέ...


τον απήλαυσα αρκετά πάντως στο 9th Gate και σε πολλές άλλες ταινίες (ψαλιδοχέρης, From Hell, Sleepy Hollow, Jump Street - ουπς! αυτή τη σειρά δεν την πάλευα ούτε ως 15 χρονος τότε όταν παιζόταν :p)

Valkyre
17-09-2010, 10:56
^^ Nαι ναι οπως ειπα ορισμενες επιλογες του ηταν πολυ περιεργες και δεν καταλαβα γιατι τις εκανε.

Και τωρα που το θυμηθηκα και στο προσφατο Public Enemies εδωσε ρεσιταλ.

jimbour
17-09-2010, 12:36
Ο Depp ειναι παντως -κατ'εμε- καταπληκτικος ηθοποιος. Αν εξαιρεσω καποιες περιεργες επιλογες του, τις περισσοτερες φορες ειναι πραγματικα ανταξιος των προσδοκιων και εχει δωσει καποιες ερμηνειες απιστευτες οπως για πχ στο Donnie Darko που -και πολλοι θα διαφωνησουν μαζι μου- το θεωρω καλυτερο δειγμα γκανγκστερικης ταινιας ακομα και απο τον Νονο. (μην βαρατε προσωπικη αποψη!!)


Donnie Brasco ρε αθεοφοβε.. μπερδεψες τους Donnie...

Kαι εγω θεωρω πολυ καλο ηθοποιο τον Depp , κυριολεκτικα μεταμορφωνεται σε καθε ρόλο και δεν πιστευεις αυτος ειναι πχ και ο Captain Sparrow.
O Depp μ αρεσε τρελα στο Blow. Oσοι δεν την εχουν δει, τρέχουν και την βλέπουν

Valkyre
17-09-2010, 12:41
^^ Ναι λολ σορρυ, το κανω συνεχεια αυτο το λαθος δεν ξερω γιατι χαχα

Οσο για το Blow ναι και εκει ειναι εκπληκτικος, βασιζεται και σε αληθινη ιστορια/βιογραφια.

Ειναι γενικα ηθοποιος που οπως ειπες μπορει να παιξει τα παντα. Απο Ψαλιδοχερη μεχρι γκανγκστερ, πειρατη ακομα και σεριαλ κιλλερ (secret window).

Στην αρχη τον θεωρουσα εναν ακομα "μορφονιο" που ειναι για τα "ααααα" και "αααααχ" των ανωριμων κοριτσιων στο σινεμα, αλλα τελικα ειναι ενας φοβερος ηθοποιος που του αξιζει το hype που τον ακολουθει.

enstikto
17-09-2010, 13:05
^^ Ο πρώτος μορφονιός που εξελίχθηκε σε πραγματικά καλό ηθοποιό! Άλλοι 2 το έχουν κάνει: Di Caprio και Pitt!!

Valkyre
17-09-2010, 13:14
^^ με την μονη διαφορα οτι ο Depp το εκανε ευθυς εξαρχης, ενω οι αλλοι πρωτα επαιξαν τους μορφονιους για ενα αρκετα μεγαλο διαστημα μεχρι να ωριμασουν σε αυτο που ειναι σημερα. (και οι δυο πολυ καλοι πλεον). Ιδιως ο ΝτιΚαπριο απο την μια ποζερια στην αλλη πηγαινε στην αρχη...

enstikto
17-09-2010, 13:27
^^ με την μονη διαφορα οτι ο Depp το εκανε ευθυς εξαρχης, ενω οι αλλοι πρωτα επαιξαν τους μορφονιους για ενα αρκετα μεγαλο διαστημα μεχρι να ωριμασουν σε αυτο που ειναι σημερα. (και οι δυο πολυ καλοι πλεον). Ιδιως ο ΝτιΚαπριο απο την μια ποζερια στην αλλη πηγαινε στην αρχη...

Σωστός! Εγώ τον Ντι Κάπριο πραγματικά τον παραδέχτηκα στο Inception. Και σε άλλα ποιοτικά έργα έπαιζε καλά (Σκορτσεζικά κυρίως) αλλά εγώ το καπέλο του το έβγαλα στο Ιnception.
Α και ένα φαν τριβια: Ο Ντι κάπριο είναι απο τους νεότερους ηθοποιούς το get an oscar nomination. Είχε προταθεί για όσκαρ Β Ανδρικού ρόλου στο "what's eating Gilbert Grape" (κάπως έτσι είναι ο τίτλος δεν το θυμάμαι ακριβώς) την ίδια χρονιά που πήρε το όσκαρ καλύτερης ταινίας το Χορεύοντας με τους Λύκους (91?).

mania
17-09-2010, 13:28
?? Cry Babe ???? ??? ???????? ????? ?? ?????? ????...


??? ???????? ?????? ?????? ??? 9th Gate ??? ?? ?????? ????? ??????? (???????????, From Hell, Sleepy Hollow, Jump Street - ????! ???? ?? ????? ??? ??? ?????? ???? ?? 15 ?????? ???? ???? ???????? :p)

?????? ? ?????? ??? ??????? ??? ???? ???????,???? ??? ???? ??? ????.???? ?????????,????????.??????? ??????? greaser ???? ?? ???????.?????? ?????? ??? ????.

??????? ????? ?? 50's,???? ??????????? ??????? ??? ??? ???? ????????? ??? 80's(???? ??? ?? ??? ??? ????).

??????? ??? ???? ??? ?????? ???? ? Depp ??? ??? blow ??? ?? ?????,???? ??? ??? ????? ????? ?? ??? Burton.???? ?????? ??? ???? ???? ??? ???? ??? ??? ????????? ???????.
________
Marijuana strains (http://strainindex.com)

Valkyre
17-09-2010, 13:29
^^ Ο Ντικαπριο εχει ξεκινησει τα καλα δειγματα εδω και μερικα χρονια.

Ξεκινησε με το Gangs of New York και συνεχησε με επισης εξαιρετικες ερμηνειες σε Blood Diamond , The Departed κλπ κλπ. Και φυσικα στο Inception ειναι επισης πολυ καλος (αν και δεν ειναι η καλυτερη εβερ ερμηνεια του που για εμενα ειναι μαλλον αυτη στο Blood Diamond)

aris13
17-09-2010, 15:09
^^ Ο πρώτος μορφονιός που εξελίχθηκε σε πραγματικά καλό ηθοποιό! Άλλοι 2 το έχουν κάνει: Di Caprio και Pitt!!

Έχουν προηγηθεί και άλλοι. Π.χ James Dean, River Phoenix.


Είχε προταθεί για όσκαρ Β Ανδρικού ρόλου στο "what's eating Gilbert Grape" (κάπως έτσι είναι ο τίτλος δεν το θυμάμαι ακριβώς) την ίδια χρονιά που πήρε το όσκαρ καλύτερης ταινίας το Χορεύοντας με τους Λύκους (91?).

Ναι αυτός είναι ο τίτλος της ταινίας και η ερμηνεία του είναι πραγματικά αξεπέραστη. Είχε βγει το 93 αν δεν κάνω λάθος και όχι το 91.

enstikto
17-09-2010, 15:16
James Dean & River Phoenix είναι απλά είδωλα και αυτό περισσότερο γιατί πέθαναν νέοι. Δεν θα τους έλεγα με τίποτα καλούς ηθοποιούς....

Valkyre
17-09-2010, 15:37
^^ Συμφωνω... ειδικα ο James Dean sorry αλλα 2 ταινιες με τα βιας αντεξα να δω και υποτιθεται οτι ηταν απο τις καλες του. Συγχωρεμενος να ειναι ο ανθρωπος...

ParanoidGR
18-09-2010, 02:36
^^ Donnie Brasco άψογο έως τέλειο. είχε πολύ αγωνια στο αν θα αποκαλυφθεί η αλήθεια κτλ. ο νονός ok τέλειο και αυτό, al pacino είναι αυτός, αλλα χαλαρό.

Chill
18-09-2010, 05:02
Είδα το "The Killer Inside Me". Good Lord Of Movies η χειρότερη ταινία που είδα φέτος. Πραγματικά μιλάμε τώρα που τελείωσε και φέρνω στο μυαλό μου το story......εντάξει για γέλια εντελώς!!!! Εντελώς όμως.

3/10, ένα για το κωλαράκι της Jessica (αν ήταν δικό της), ένα για το κωλαράκι της Kate (αν ήταν δικό της) και ένα για το κάτω μέρος του boob της Jessica (σωστά μαντέψατε.....αν ήταν δικό της xixi).

Τεράστια αθλιότητα, αποφύγετε την πάση θυσία. YOU HAVE BEEN WARNED!!!!

aris13
18-09-2010, 13:22
^Μπα εγώ θα το δω και μάλλον θα μου αρέσει κιόλας.

personGR
18-09-2010, 14:30
Το Salt απελπιστικά ανούσιο, τσάμπα η προσπάθεια της Τζολί να είναι και killing machine και sexy...

Chill
18-09-2010, 15:42
^Μπα εγώ θα το δω και μάλλον θα μου αρέσει κιόλας.

Δύσκολο να σου αρέσει........

Εντωμεταξύ η ταινία κυκλοφορεί σε blu ray νωρίτερα από την ημερομηνία προβολής της στην Ελλάδα :a045:

Chill
18-09-2010, 17:36
3 ταινίες κάπως παλιές που έχω στα υπόψιν να δω σύντομα. Σχετικά άγνωστες, still τα trailer και το story τους μου κέντρισαν το ενδιαφέρον

The Bear
YouTube - The Bear: L'Ours - Trailer

Day Of Glory
YouTube - Days Of Glory Trailer

Wings Of Desire
YouTube - Wings of Desire - Trailer (1987)

Valkyre
18-09-2010, 17:54
^^ Απο αυτες εχω δει το The Bear. Το εχω δει 2 φορες. Την πρωτη φορα ημουην πολυ μικρος και ειχα πλανταξει στο κλαμα. Την δευτερη φορα την ειδα μεγαλυτερος και με συγκινησε εξισου... μια απιστευτη ταινια...

Desmond
18-09-2010, 18:12
Tαινιάρα η "Αρκούδα" που κάνει και τους πιο "σκληρούς" να λυγίζουν για πλάκα.Το "Wings of Desire" είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα του πως μπορεί το Hollywood να καταστρέψει ένα αριστούργημα και να το μετατρέψει σε κάτι που επιεικώς μπορεί να περιγραφεί ως Σκατά ("City of Angels" με τον Ατάλαντο Ν.Cage).

INDIGO
18-09-2010, 19:17
Είδα σήμερα το Clash of the titans(2010).
Mου άρεσε αρκετά εώς πολύ η ταινία με τα γραφικά και τα όλα της..Αλλά η ιστορία είναι άσχετη,ο χαρακτήρας του πρωταγονιστή ήταν αρκετά βαρετή...Επίσης είχε γρήγορη συνέχεια το όλο σκηνικό...Αυτό που κρατάω από την ταινία είναι ότι με έκανε να πώ στο τέλος της με το μυθικό τέρας kraken,''ωω μ@λ@κ@ πόσο είναι το γ@μημ3νο''? :P
Aν μπορούσα να βαθμολογήσω την ταινία,της δίνω 7/10...

Dragonpaul
18-09-2010, 19:27
Tαινιάρα η "Αρκούδα" που κάνει και τους πιο "σκληρούς" να λυγίζουν για πλάκα.Το "Wings of Desire" είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα του πως μπορεί το Hollywood να καταστρέψει ένα αριστούργημα και να το μετατρέψει σε κάτι που επιεικώς μπορεί να περιγραφεί ως Σκατά ("City of Angels" με τον Ατάλαντο Ν.Cage).

Αντε, επιτελους, το ειπε καποιος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mania
18-09-2010, 20:48
^^^
?? ??? ??? ??????? ??? ??? ??? ???????,???? ??? ?????????? ???? ?????? sonny,???? ?????.???? ??????,???? ??? ?????????? ???? ??????.

Sonny
YouTube - SONNY de Nicolas Cage (2002) (http://www.youtube.com/watch?v=Vs0265K_eHk)
________
Zx14 Vs Hayabusa (http://wiki.answers.com/Q/Which_bike_is_quicker_kawasaki_zx_-14_or_suzuki_hayabusa)

Zeichef
18-09-2010, 20:52
O Cage αταλαντος δεν ειναι αλλα ουτε και οσκαρικος. Εχει κανει ΠΟΛΛΕΣ λαθος επιλογες ομως και εχει παιξει ρολους που ουτε του ταιριαζουν και τον κανουν να φαινεται ακυρος.

ParanoidGR
18-09-2010, 20:56
έχει δει κανεις αυτό;

KdZa8E7pQAQ

litanies
18-09-2010, 23:12
εννοείτε. αν και κάπου στην μέση παρα-έγινε Αμερικάνικη. Βλέπετε ευχάριστα.

ParanoidGR
19-09-2010, 00:21
αμερικανικη είναι αυτή

6zPTCN_ISpg

isildur83
19-09-2010, 02:12
Ταινια που ειδα προσφατα και μου ερεσε πολυ ειναι το Hachi:A Dog's Tale,βασιζεται σε αληθινη ιστορια.
Το παλιο Hachi του 1987 δεν το εχω δει για να ξερω ποιο ειναι καλυτερο αλλα το συστηνω σε ολους και ειδικα στους φιλοζωους!!!
http://www.imdb.com/title/tt1028532/


YouTube - Hachi: A Dog's Tale - Official Movie Trailer

Dragonpaul
19-09-2010, 02:27
Ταινια που ειδα προσφατα και μου ερεσε πολυ ειναι το Hachi:A Dog's Tale,βασιζεται σε αληθινη ιστορια.
Το παλιο Hachi του 1987 δεν το εχω δει για να ξερω ποιο ειναι καλυτερο αλλα το συστηνω σε ολους και ειδικα στους φιλοζωους!!


Απλα εχετε μαζι σας και ενα κουτι χαρτομαντηλα.... Just in case....

Desmond
19-09-2010, 02:42
Απλα εχετε μαζι σας και ενα κουτι χαρτομαντηλα.... Just in case....
Ωχ!Κατάλαβα....Το έχω στον σκληρό για να το δούμε μαζί με το (φιλόζωο εννοείται) παρεάκι...

Dragonpaul
19-09-2010, 02:43
Ωχ!Κατάλαβα....Το έχω στον σκληρό για να το δούμε μαζί με το (φιλόζωο εννοείται) παρεάκι...

Aσε Νικο... Αλλο να στο λεω...

Chill
19-09-2010, 03:55
Δεύτερη συνεχόμενη ημέρα, αποτυχημένη επιλογή meh :d040g:. Είδα το "The Happening"..........ταινία με αρχή αλλά δίχως μέση και τέλος. Αναρωτιέμαι γιατί γυρίστηκε? Seriously δεν ξέρω αν αυτό που υπαινισσόταν η ταινία προκαλέσει κάποια στιγμή αυτοκτονίες αλλά η θέαση της και μόνο είναι ικανή να να προκαλέσει αυτόματη κοπή φλέβας χωρίς την χρήση αιχμηρού αντικειμένου......0/10 χάλι, ακόμα και ελληνική videoκασσέτα του 80 μπροστά στο the happening θα φάνταζε οσκαρική!!!!! Και εννοείται πως ο Ταμτάκος παίζει καλύτερα από τον κάθε Wahlberg. Αν είναι ατάλαντος ο Cage δηλαδής ο Wahlberg τι σκατά είναι ρε παιδιά? Ffs σπάστηκα, ελπίζω τις επόμενες ημέρες να ανακάμψω ως προς τις επιλογές.

INDIGO
19-09-2010, 16:33
Βρήκα μια ιστιοσελίδα όπου βλέπεις ταινίες καινούργιες και παλιές online...Έχει πολλές κατηγορίες δοκιμάστε το...

http://www.tainies.org/

mania
19-09-2010, 20:38
?????? ??? ???? ???????? ??? ??? ????? ???? ????? ?? Hachi:A Dog's Tale,????????? ?? ??????? ???????.
?? ????? Hachi ??? 1987 ??? ?? ??? ??? ??? ?? ???? ???? ????? ???????? ???? ?? ??????? ?? ????? ??? ?????? ????? ?????????!!!
http://www.imdb.com/title/tt1028532/


YouTube - Hachi: A Dog's Tale - Official Movie Trailer (http://www.youtube.com/watch?v=FaS37E3gKOU)


+rep (?? ??? ????? ??? ?? ??????)????? ??????? ?????? ????????? ?????? ??? ??? ???? ???????.?? ?? ?? ???????.
??? ????? ?????? ????? ????? ?? ?? ?????? ??????

10 promises to my dog.
??? trailer ???????? ??? ?? ????? ?????,???? ?? ??? ???? ????? ????????? ?? 2008.
??? ???? ???????,???? ???????????,?? ????? ?? ???????? ??? ??????? ?? ?????????? ??? ???? ??? ????? ??? ?? ??? ?????-???? ???,????????? ?? ????? ??????????.????? ???.

YouTube - 10 Promises to My Dog Trailer (http://www.youtube.com/watch?v=2tMJascdfRI)


Year of the dog
?????? ?????????? ??????,??????????? ??? ??? ????????.???????? ??? ???? ???? ??????? ??? ??? ???? ????? ????????-??????.???? ???? ??????,?? ?????? ????????? ??? ????? ??? ???????????????.??????.

YouTube - Year of the Dog - Trailer (http://www.youtube.com/watch?v=tUh5Wz-vk5Y)
________
Mary jane (http://maryjanes.info/)

isildur83
19-09-2010, 21:10
γιατι επιασες αρκετα ευαισθητο σημειο και μου ειχε ξεφυγει.Θα το δω συντομα.

Μιας και σου αρεσουν τετοιες ταινιες επιβαλλεται να δεις το Hatchiko αμεσα!
Θα σου ''τσακισει'' την ψυχολογια...

enstikto
21-09-2010, 13:20
Πήγα και είδα εχτές το Salt με την Αντζελίνα....
Χαβαλέ είχε αλλά τίποτα σπουδαίο!
Νομίζω ένα δάνεισμα απο τον θείο είναι ότι πρέπει για το συγκεκριμένο ταινιάκι...

chronohill
21-09-2010, 15:04
εγω ψηνομαι για το devil.μετριες κριτικες...οι θεατες ομως του χουν δωσει θετικες...φαινεται ενδιαφερον...
YouTube - Devil - Official Trailer [HD]

ParanoidGR
21-09-2010, 21:28
εγώ περιμένω το afterlife και faster

Desmond
23-09-2010, 16:28
Είδα το machete.Aν θα μπορούσα να κάνω μια άτυπη σύγκριση με το the expendables, εννοείται πως το machete κερδίζει κατά κράτος!Εξαίσιο!


Γκίνσμπεργκ, Κέρουακ, Κάσσιντυ? (χμ, δεν βλέπω πουθενά τον μπάροουζ.Δεν πειράζει).Έχω ψηθεί ήδη!
YouTube - 'Howl' Trailer HD

fotaras
23-09-2010, 16:47
τις προαλλες ειδα το inception στον κινηματογραφο.τα λογια ειναι περιττα τα εχετε πει ηδη καποιες σελιδες πιο πισω,το εργο για μενα ειναι κορυφη,απλα respect στον Νολαν...(υπαρχει καποιο καλο παιδι να μου γραψει ολες τις ταινιες που εχει βγαλει ο Νολαν και μια πολυ μικρη υποθεση για το καθενα,καθως και το τι ειδους ειναι η καθε μια????μηπως ο stealth moderator???θα μου πειτε βεβαια να το κοιταξω στο google αλλα ενταξει,κουβεντα να γινεται..)
χτες ειδα το the expendables.αν βγαλεις το ανυπαρκτο σεναριο(θα μου πεις ταινια δρασης ηταν..),τα τελειως ακυρα- εφφε(τι πυρομαχικα ειχαν στα οπλα τους και κοβανε στη μεση τους κακους με μια σφαιρα?)καθως και το ξυλο σε στυλ τζεισον στειθαμ και τζετ-λι που εχει γινει της μοδας αλλα το εχω βαρεθει το μονο που μου εμεινε απο την ταινια ειναι καποιες πολυ καλες(αλλα ελαχιστες)ατακες καθως και το οτι για πρωτη φορα αυτοι οι 2 ηθοποιοι με τους οποιους μεγαλωσαμε(τουλαχιστον εγω..)βρεθηκαν στην ιδια ταινια και στην ιδια σκηνη!!

Zeichef
23-09-2010, 17:39
τις προαλλες ειδα το inception στον κινηματογραφο.τα λογια ειναι περιττα τα εχετε πει ηδη καποιες σελιδες πιο πισω,το εργο για μενα ειναι κορυφη,απλα respect στον Νολαν...(υπαρχει καποιο καλο παιδι να μου γραψει ολες τις ταινιες που εχει βγαλει ο Νολαν και μια πολυ μικρη υποθεση για το καθενα,καθως και το τι ειδους ειναι η καθε μια????μηπως ο stealth moderator???θα μου πειτε βεβαια να το κοιταξω στο google αλλα ενταξει,κουβεντα να γινεται..)
χτες ειδα το the expendables.αν βγαλεις το ανυπαρκτο σεναριο(θα μου πεις ταινια δρασης ηταν..),τα τελειως ακυρα- εφφε(τι πυρομαχικα ειχαν στα οπλα τους και κοβανε στη μεση τους κακους με μια σφαιρα?)καθως και το ξυλο σε στυλ τζεισον στειθαμ και τζετ-λι που εχει γινει της μοδας αλλα το εχω βαρεθει το μονο που μου εμεινε απο την ταινια ειναι καποιες πολυ καλες(αλλα ελαχιστες)ατακες καθως και το οτι για πρωτη φορα αυτοι οι 2 ηθοποιοι με τους οποιους μεγαλωσαμε(τουλαχιστον εγω..)βρεθηκαν στην ιδια ταινια και στην ιδια σκηνη!!

Αν λες για μια συγκεκριμενη σκηνη οπου γαζωνει 10 εχθρους πετσοκοβοντας τους δεν ειναι καθολου ακυρο γιατι το AA-12 shotgun οντως εχει αυτη τη δυναμη και οπως ειδες ηταν σε κλειστο χωρο. Αν του βαλεις και explosives rounds....μπορει να...εξαφανισει ανθρωπο, να τον μαζευουν με το κουταλι που λενε.

Zeichef
23-09-2010, 23:44
http://www.youtube.com/watch?v=t5xNthNKdD0&feature=player_embedded

Ισως καποιος να το εχει ξαναποσταρει αλλα δεν το πηρε το ματι μου :)

ilias78
24-09-2010, 00:29
ειδα το frozen. αρκετα καλο θα ελεγα.


το τρειλερ απο το πρωτο μερος του νεου harry potter

http://www.dailymotion.com/video/xexghr_harry-potter-and-the-deathly-hallow_shortfilms?start=6#from=embed

HarrisDo
24-09-2010, 00:45
Αν λες για μια συγκεκριμενη σκηνη οπου γαζωνει 10 εχθρους πετσοκοβοντας τους δεν ειναι καθολου ακυρο γιατι το AA-12 shotgun οντως εχει αυτη τη δυναμη και οπως ειδες ηταν σε κλειστο χωρο. Αν του βαλεις και explosives rounds....μπορει να...εξαφανισει ανθρωπο, να τον μαζευουν με το κουταλι που λενε.

Σκηνοθέτης Σταλόνε, ηθοποιοί: Σταλόνε, Στάθμαν, Τζετ Λι, Ρουρκ..πες μου οτι περίμενες και σοβαρή ταινία..
Όσο για τον ρεαλισμό..να σκοτώνεις 6 άτομα με 6 μαχαίρια όλα στο κεφάλι..χμμ..μάλλον απίθανο αν σκεφτεί κανείς ότι το μαχαίρι δεν μπορεί να καρφωθεί στο κρανίο μέχρι την λαβή αν το εκτοξεύσεις..

Zeichef
24-09-2010, 15:00
Σκηνοθέτης Σταλόνε, ηθοποιοί: Σταλόνε, Στάθμαν, Τζετ Λι, Ρουρκ..πες μου οτι περίμενες και σοβαρή ταινία..
Όσο για τον ρεαλισμό..να σκοτώνεις 6 άτομα με 6 μαχαίρια όλα στο κεφάλι..χμμ..μάλλον απίθανο αν σκεφτεί κανείς ότι το μαχαίρι δεν μπορεί να καρφωθεί στο κρανίο μέχρι την λαβή αν το εκτοξεύσεις..

Εγω απλα σχολιασα μερος του ποστ σου γιατι νομιζα μιλουσες για αυτο. Δεν θελω να συζητησω περαιτερω...

Chill
24-09-2010, 16:31
Είδα το King Of Mykonos. Δεν είναι για oscars, ούτε αποτελεί ταινία που θα μνημονεύουμε χρόνια μετά αλλά είναι καλή κωμωδία . Μόνο τον Σταρόβα να βλέπεις να μιλάει Αγγλικά, φτάνει tbh :yes:

Παίζει και αυτό το κουκλάκι

YouTube - Cosima Coppola talks about 'The Kings of Mykonos: Wog Boy 2'

Μιλάμε με το μαγιό στην παραλία.....η πίσω όψη της ήταν το κάτι άλλο. Μου πέσαν τα σαγόνια :d055:

Valkyre
24-09-2010, 16:37
^^ Θεα ειναι... οχι αστεια...

jimbour
24-09-2010, 16:48
Expendables, Machete . Θεε αυτες ειναι ταινιες, που δεν περνουν στα σοβαρα το ρόλο τους και προσφερουν απλα pure fun.
Eιδα machete και επαθα πλακα , ηταν οτι περιμενα , ισως και καλυτερο..

Καποια στιγμη στο 2ο rewatch του inception (οταν βγει το dvd-rip) θα επιστρεψω με σχολια γιατι την θεωρω την πιο υπερεκτιμημενη ταινια που ειδα τα τελευταια χρονια.

Chill
24-09-2010, 17:01
^^ Θεα ειναι... οχι αστεια...

Μετά από 3 χρόνια συμφωνούμε για εμφάνιση γυναίκας? Muhahaha :bravo-009:

Και που να δεις την πίσω όψη με το μαύρο μαγιό Val και το περπάτημα στην παραλία (λύκε πρέπει να προσθέσεις ένα emoticon με κάποιον..... masturbator :hysterical:). Δεν περιγράφεται με λόγια.

desperate_gamer
25-09-2010, 02:50
Μια παρατήρηση για τις ταινίες του Nolan

http://i31.tinypic.com/2coqy5s.jpg

LOOOL! :makefun::makefun::a068::first:

ParanoidGR
25-09-2010, 03:38
kings of mikonos φοβερή ταινία και πολύ γέλιο ειδικά τα english τα σπάσανε η ηθοποιοί. go ρε , ρε go ρε, go λέμε.

jimspy
25-09-2010, 04:01
Στο δρόμο των Όσκαρ ο «Κυνόδοντας»

Η ταινία επιλέχθηκε παμψηφεί την Πέμπτη 23 Σεπτεμβρίου



http://www.skai.gr/files/temp/468C2BFA8C2913BA56094489A4D25830.jpg
προηγούμενο 1 από 1 επόμενο

Ως υποψήφια για το βραβείο καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας επιλέχθηκε να εκπροσωπήσει στα βραβεία Όσκαρ τη χώρα μας η ταινία "Κυνόδοντας" του Γιώργου Λάνθιμου.

Η ταινία επιλέχθηκε παμψηφεί την Πέμπτη 23 Σεπτεμβρίου, κατά τη συνεδρίαση της Επιτροπής, που συστήθηκε από το Yπουργείο Πολιτισμού ειδικά για αυτό τον σκοπό.

Η Ακαδημία των Όσκαρ θα αποφασίσει σε λίγους μήνες για τις υποψηφιότητες και τότε θα γίνει γνωστό, αν ο Κυνόδοντας θα συμμετάσχει στην πεντάδα των υποψηφίων για Οσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας.

Υπενθυμίζεται πως η ταινία διακρίθηκε στις Κάνες, ενώ απέσπασε το βραβείο καλύτερης ταινίας της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου.

Ο "Κυνόδοντας" δείχνει ένα ζευγάρι που μεγαλώνει τα τρία παιδιά του εντελώς αποκομμένα απο τον έξω κόσμο σε μία βίλα περικυκλωμένη από ψηλούς τοίχους σε ένα μη κατονομαζόμενο προάστιο μιας ελληνικής πόλης.

Γραμμένη και σκηνοθετημένη από το Γιώργο Λάνθιμο, γεννημένο στην Αθήνα το 1973, η ταινία δείχνει τη λειτουργία μιας δικτατορίας στην κλίμακα της πυρηνικής οικογένειας, όπου ο διανοητικός χειρισμός, η μόνιμη απειλή, η διαστροφή της γλώσσας και το ψέμα (τα παιδιά θα φθάσουν σε ηλικία να φύγουν όταν θα πέσουν οι κυνόδοντές τους, τους λένε) είναι καθημερινά.
skai.gr

poly kalh symbolikh k akraia taineia

Valkyre
25-09-2010, 10:24
Mακαρι να παει καλα η ταινια, οσο για το σποιλερ του Desperate, απλα λοοοολ! Το ειχα πει βεβαια σε καποιο παλιο μου ποστ οτι ο Νολαν κατι εχει με τα παντρεμενα ζευγαρια...καποιος πρεπει παντα να βγαινει απο την μεση! χαχα :)

Desmond
25-09-2010, 12:30
Bασικά δεν θυμάμαι να έχει να επιδείξει η Ελλάδα κάτι καλύτερο από τον "Κυνόδοντα" τα τελευταία χρόνια στον κινηματογράφο.