PDA

View Full Version : Τhe Official Cinema Thread! (μιλήστε για παλιές/νέες/επερχόμενες ταινίες)



Pages : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

nikon
20-06-2010, 11:52
Για να προλάβω κάποιους πριν κάνουν το ίδιο λάθος με μένα μακριά από το Επικίνδυνες μαγειρικές (http://www.myfilm.gr/article5336.html)........και αυτή η Ζυγούλη τι το ήθελε;;;;......η κατσαρόλα που μαγειρεύει ο Μαρκουλάκης καλύτερα παίζει.

jimbour
20-06-2010, 15:42
Για να προλάβω κάποιους πριν κάνουν το ίδιο λάθος με μένα μακριά από το Επικίνδυνες μαγειρικές (http://www.myfilm.gr/article5336.html)........και αυτή η Ζυγούλη τι το ήθελε;;;;......η κατσαρόλα που μαγειρεύει ο Μαρκουλάκης καλύτερα παίζει.

Eιδα τα τελευταια 10 λεπτα της ταινιας και μου φανηκες λες και την ειδα ολη...δε χρειαζοταν να δω τα υπολοιπα.

Ζυγουλη γυναικαρα ομως

hakoo
20-06-2010, 17:33
Sorry αν εχει ξαναμπει, ψιλοτραγικουλι :P
YouTube- Resident Evil: Afterlife - Debut Trailer

Valkyre
20-06-2010, 18:17
^^ Moνο οι γκομενες αξιζουν...

Ixor24
20-06-2010, 18:45
και το 3d μπορει να ειναι καλο...
καλα απο σεναριο μην περιμενετε και πολλα
απλα θα πανε να την δουνε η φανατικοι του παιχνιδιου... (και εγω βεβαια :p )

fotaras
21-06-2010, 00:24
στις τελευταιες σκηνες δειχνει και μια που ειναι καθαρα clopyright απο το matrix!μετα ερχεται και ο Νιο τις σωζει και τις δυο τις γκομενες τις παιρνει και στο νησι του lost και ζουν αυτοι καλα και εμεις καλυτερα χωρις κατι τετοιες ελλεεινες και τρισαθλιες ταινιες!!!!απο τις τρεις που βγαλανε μονο η πρωτη αξιζε για εμενα.στην δευτερη μετρια τα πραγματα και η τριτη ηταν χαλι μαυρο!!!τουτη δω θα ειναι τρισαθλια!!!βαρεθηκα!!!!!

jimspy
21-06-2010, 22:21
YouTube- Maradona by Kusturica (2009) Released on DVD 7th Sept 2009
to eida deyterh fora ..... ena ntokymanter gia ton megalytero podisfairisth olon ton epoxon poy prepei na doun oloi oi podosfairofiloi.....alla oxi mono ....
skhnotheisa kosturica , protagonisths maradona , moysikh manu chao...... ta leei ola nomizo

pictorino
22-06-2010, 13:02
Ο ρόλος των ονείρων μου είναι να πρωταγωνιστήσω σε μια ταινία όπου σαν πρωταγωνίστρια θα υποδύομαι μια λεσβία υπερηρωίδα.
Τάδε έφη Μεγκαν Φοξ η οποία τόνισε "Δεν θέλω οι άνθρωποι να διαμαρτυρηθούν για αυτό, αλλά θα ήθελα να είμαι η Σάρα Ραϊνμέικερ του κόμικς Γκέν 13, αν ποτέ γίνει αυτό ταινία.
Η φανταστική υπερηρωίδα όταν δεν πολεμά, ζει μια ήρεμη λεσβιακή σεξουαλική ζωή. Οι λεσβιακές τάσεις στη ζωή της Σάρα αποκαλύφθηκαν στο δεύτερο μέρος του κόμικς.
"Η Σάρα είναι μια αμερικανίδα και εγώ νιώθω έτσι μερικές φορές. Το έχω μέσα στο αίμα μου. Νομίζω ότι μπορώ να υποδυθώ το ρόλο της".
Η Μέγκαν βιώνει αυτές τις μέρες μια κινηματογραφική απογοήτευση, καθώς δεν κατάφερε να σώσει την ταινία "Jonah Hex", η οποία κυκλοφόρησε στην Αμερική το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε και κυριολεκτικά "πάτωσε".
Η ταινία δράσης, στην οποία πρωταγωνιστούν ο Τζός Μρολίν και η Φόξ απέφερε μόλις 5 εκατομμύρια δολάρια και σίγουρα μιλάμε για την αποτυχία της χρονιάς.
Παράλληλα ένα νέο κεφάλαιο στο σίριαλ της προσωπικής της έγραψε η 24χρονη, η οποία φαίνεται ότι αρραβωνιάστηκε -ξανά- τον εδώ και έξι χρόνια αγαπημένο της, Μπράιαν Γρίν.
Όλα έγιναν στη διάρκεια των διακοπών τους στη Χαβάη, όπου μεταξύ άλλων το ζευγάρι έδωσε το παρών και στο γάμο του Iάν Ζέλινγκ , συμπρωταγωνιστή του στο Μπράιαν στο Beverly Hills.
http://news247.gr/kosmos/zoi/thelei_na_paiksei_th_sara_rainmeiker.376213.html

Εκτός της τρίτης συνέχειας των Transformers τέθηκε η γνωστή ηθοποιός Megan Fox, σύμφωνα με την ιστοσελίδα "Access Hollywood".
Πηγή της Paramount, το στούντιο που έχει τα δικαιώματα της ταινίας, επιβεβαίωσε ότι η Megan Fox, η οποία έπαζε την σύντροφο του πρωταγωνιστή Shia LaBeouf's, δεν θα παίζει στην τρίτη ταινία.
Αυτό συμβαίνει, διότι σύμφωνα με το σενάριο θα υπάρξουν αλλαγές στη ζωή του ήρωα που δεν συμβαδίζουν με την παράλληλη ύπαρξη κάποιας ερωτικής ιστορίας στην ταινία.
Ωστόσο εκπρόσωπος της ηθοποιού δήλωσε ότι ήταν δικιά της απόφαση να αποχωρήσει και εύχεται κάθε επιτυχία στους συντελεστές της νέας ταινίας.
Οι φήμες πάντως λένε ότι η αποχώρηση της Fox οφείλεται στις κακές της σχέσεις με μέλη του συνεργείου και τον ίδιο τον σκηνοθέτη Michael Bay, τον οποίο στο παρελθόν είχε παρομοιάσει με τον... Χίτλερ.
Τα γυρίσματα του "Transformers 3" έχουν ήδη ξεκινήσει
http://news247.gr/kosmos/transformers_3_xwris_fox.158643.html

Ixor24
23-06-2010, 00:44
New Resident Evil Trailer

http://uk.movies.ign.com/dor/objects/856541/resident-evil-iv/videos/re_afterlife_trl2_061810.html;jsessionid=b9t7p66tt 7ple?show=hi

aris13
25-06-2010, 22:11
Ken Watanabe και Joseph Gordon - Levitt θα κλέψουν την παράσταση. Mark my words.

http://www.shockya.com/news/wp-content/uploads/inception_dream_is_real_poster13.jpg

Valkyre
25-06-2010, 22:27
H ταινια θα κλεψει την παρασταση σε ενα αδιαφορο στην πλειοψηφια του -μεχρι στιγμης- κινηματογραφικο ετος.

aris13
26-06-2010, 00:58
^^
Ίσα ίσα φέτος θα δούμε πολύ καλές ταινίες

Black Swan
The Killer Inside Me
True Grit
Blue Valentine
Scott Pilgrim VS The World
The American
Get Low
Predators
Machete
Tree Of Life
Rum Diary
Wall Street 2
Social Network
Tron Legacy
Conviction

Valkyre
26-06-2010, 01:17
^^ Εξου και το -μεχρι στιγμης- στο πιο πανω ποστ μου! :)

x_r_i_s_t_o_s
26-06-2010, 17:54
<object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/kM0ypzvuphg&hl=el_GR&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/kM0ypzvuphg&hl=el_GR&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>

x_r_i_s_t_o_s
26-06-2010, 18:08
<object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/_AbeMhE0fFI&hl=el_GR&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/_AbeMhE0fFI&hl=el_GR&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>

Valkyre
26-06-2010, 18:10
Παντως μεχρι να μας ερθει το Inception η Pixar μας προσφερει ενα ακομη αριστουργημα ονοματι Toy Story 3...

H Pixar ειναι πραγματικα αξεπεραστη...πως καταφερνει να φτιαχνει ταινιες που μπορουν να διασκεδασουν και κυριως να διδαξουν -οχι μικρα παιδια- αλλα ενηλικες ειναι απλα μαγεια...

Dragonpaul
26-06-2010, 19:54
Aν και τα πρωτα δυο ηταν απο τις πολυ καλες μου κωμικες ταινιες, αυτη μου φαινεται καπως... Μπορει να φταιει το trailer. Θα δειξει....

http://www.youtube.com/watch?v=j65JfjApdg4&feature=player_embedded#!
(http://www.youtube.com/watch?v=j65JfjApdg4&feature=player_embedded#)

aris13
26-06-2010, 21:31
^^
Επανασύνδεση Robert DeNiro και Harvey Keitel? Θα το δω standar:P

Dragonpaul
26-06-2010, 22:20
^^
Επανασύνδεση Robert DeNiro και Harvey Keitel? Θα το δω standar:P

Ναι, αλλα σε τελειως διαφορετικο υφος.

Ezio
27-06-2010, 18:58
Είδα το toy story 3. Πολύ καλό και περνάει σημαντικά μηνύματα χωρίς να γίνεται γελοίο.

nikon
28-06-2010, 09:33
To είδα και εγώ χθες.....καλούτσικο για τους μεγάλους καλό για τους μικρούς.....το Wall-Ε μου έβγαλε περισσότερο συναίσθημα.

x_r_i_s_t_o_s
28-06-2010, 14:51
<object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/igKKWJw88Kk&hl=el_GR&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/igKKWJw88Kk&hl=el_GR&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>

Kane
01-07-2010, 10:16
Ξέρει κανείς αν παίχτηκε ή πρόκειται να παιχτεί στην Ελλάδα αυτή η ταινία;

YouTube- Solomon Kane Movie Trailer HQ (Official)

Αν έχει απαντηθεί πιο πάνω, συγνώμη προκαταβολικά

Chill
01-07-2010, 10:36
Αν μάθουν ότι υπάρχει μπορεί και να την παίξουν το επόμενο εξάμηνο - χρόνο lol

Έχει κυκλοφορήσει και σε blu ray (και matroska ofc xD) εδώ και πολύ καιρό.......

Valkyre
01-07-2010, 10:39
Δεν γνωριζω αν εχει παιχθει στο σινεμα, δεν νομιζω, παντως ετυχε να την κατεβασω προχθες σε πολυ καλη ποιοτητα και την ειδα.Καλη ταινιουλα οχι τιποτα κορυφαιο, αλλα περναει ευχαριστα η ωρα! :)

Kane
01-07-2010, 12:11
Είναι από τους αγαπημένους μου ήρωες ο Solomon Kane (όχι δεν είναι από αυτόν το username μου) και 2ος από τον Howard, μετά τον Conan βέβαια. Έχω διαβάσει πολλές ιστορίες του και ήθελα να δω και την ταινία στον κινηματογράφο. Πολύ κρίμα αν δεν παιχτεί τελικά.

Ixor24
01-07-2010, 16:38
ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ - Ελληνικό Φιλμ Τρόμου



YouTube- Ξ₯Ξ*ΟΣΞ₯ΞΞ•Ξ™Ξ”Ξ—Ξ€ΞŸ - Ξ•Ξ»Ξ»Ξ·Ξ½ΞΉΞΊΟŒ Φιλμ Ξ€ΟΟŒΞΌΞΏΟ… - Trailer

μπραβο στα παιδια φαινετε καλη δουλεια

Dragonpaul
01-07-2010, 22:11
Παιδια, εγω με την πρωτη ταινια τα ειχα "χρειαστει". Η δευτερη πρεπει να καινοτομησει πολυ για να καταφερει το ιδιο.

YouTube- Paranormal Activity 2 - Official New Teaser Trailer 2010

the master
02-07-2010, 03:22
Παιδια, εγω με την πρωτη ταινια τα ειχα "χρειαστει". Η δευτερη πρεπει να καινοτομησει πολυ για να καταφερει το ιδιο.

YouTube- Paranormal Activity 2 - Official New Teaser Trailer 2010 (http://www.youtube.com/watch?v=F0inziW_V88&feature=player_embedded)


θα βγει στους ελληνικους κινηματογραφους?

Chill
02-07-2010, 06:26
Είδα και εγώ χτες το solomon kane σε ματρόσκα. Με λίγο ακόμα gore θα γινόταν instant classic. Μου άρεσε και πάρα πολύ μάλιστα!

Kane
02-07-2010, 09:21
Καλό αυτό! Αφού μου λέτε ότι υπάρχει εδώ και καιρό, όλο και κάποιος δικός μου θα το έχει κατεβάσει. Ξεκινάω αναζήτηση.

Lefteris_X
02-07-2010, 11:54
δείτε το 2081...και μετά πείτε εντυπώσεις...είναι 26 λεπτών ταινία μικρού μήκους, 800ΜΒ σε 720p.

"απο το πουθενά" όπως λέμε...

x_r_i_s_t_o_s
02-07-2010, 13:22
kala re,to paranormal activity htan legane alh8inh istoria,twra kai to 2 ali8inh 8a einai;!!
ean sas arese,deite aythn thn tainia!!

<object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/vVRHOhLP-aA&amp;hl=el_GR&amp;fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/vVRHOhLP-aA&amp;hl=el_GR&amp;fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>

personGR
02-07-2010, 13:26
Να επισημάνω επίσης (δε βρίσκω καταλληλότερο thread), ότι έχει αρχίσει να κυκλοφορεί το Metropolis σε 720p. Όχι καθαρό βέβαια, αλλά είναι μακράν η καλύτερη διαθέσιμη έκδοση :)

aladdin7
02-07-2010, 13:27
Τι ειναι το Metropolis;;;

Valkyre
02-07-2010, 13:34
Προφανως ο φιλος Person αναφερεται στο Metropolis του 2001, το οποιο ειναι μια anime ταινια βασισμενη σε ενα manga, ο δημιουργος του οποιου manga εμπνευστηκε απο το ποστερ της original ταινιας Metropolis(1927) η οποια ηταν γερμανικη σε σκηνοθεσια (κατσε να το βρω) Fritz Lag!

Κι οποιος καταλαβε καταλαβε γιατι αυτη η προταση μου τωρα που την ξαναδιαβαζω ειναι πολυ μπερδεγουεη!

enstikto
02-07-2010, 13:35
Εγώ το anime δεν το ξέρω καν, αλλά η ταινία είναι μια από τις πιο παλιές «sci-fi» ταινίες...

personGR
02-07-2010, 13:36
Προφανως ο φιλος Person αναφερεται στο Metropolis του 2001, το οποιο ειναι μια anime ταινια βασισμενη σε ενα manga, ο δημιουργος του οποιου manga εμπνευστηκε απο το ποστερ της original ταινιας Metropolis(1927) η οποια ηταν γερμανικη σε σκηνοθεσια (κατσε να το βρω) Fritz Lag!

Κι οποιος καταλαβε καταλαβε γιατι αυτη η προταση μου τωρα που την ξαναδιαβαζω ειναι πολυ μπερδεγουεη!

Όχι, αναφέρομαι στην ταινία του 1927 :)

Valkyre
02-07-2010, 13:45
Eλα ρε τα θηρια!Το εβγαλαν σε 720ρ??Μωρε μπραβο! Αυτο δεν το περιμενα με τιποτα! Την εχω ηδη αλλα θα κανω τον κοπο να το κοιταξω ενδελλεχως το θεμα γιατι ειναι μια ταινια πολυυυυυ μπροστα για την εποχη της....οχι απλα μπροστα...παιζει το ποστερ της εν λογω ταινιας με λιγο καλυτερη πιο φαντεζι χρωματικη παλετα να περναγε ανετα σημερα και να σηκωνε τρελο hype.

ΥΓ: και το anime παντως ειναι πολυ πολυ καλο.

desperate_gamer
02-07-2010, 15:15
Eλα ρε τα θηρια!Το εβγαλαν σε 720ρ??Μωρε μπραβο! Αυτο δεν το περιμενα με τιποτα! Την εχω ηδη αλλα θα κανω τον κοπο να το κοιταξω ενδελλεχως το θεμα γιατι ειναι μια ταινια πολυυυυυ μπροστα για την εποχη της....οχι απλα μπροστα...παιζει το ποστερ της εν λογω ταινιας με λιγο καλυτερη πιο φαντεζι χρωματικη παλετα να περναγε ανετα σημερα και να σηκωνε τρελο hype.

ΥΓ: και το anime παντως ειναι πολυ πολυ καλο.

Τον Οκτώβριο θα βγει μια εορταστική έκδοση του Metropolis σε Blu-ray οπότε μάλλον αυτό λέει ότι "διέρρευσε" ο Person.

Πάντως αν θες μια σύγχρονη εκδοχή του πόστερ της ταινίας, κάποια έχει φροντίσει και γι' αυτό. <33

http://www.gossipbeast.com/wp-content/uploads/2009/12/Lady-Gaga-David-LaChapelle-Metropolis.jpg

Inspired by βέβαια, αλλά αρκετά καλό! :fantasy_dreams:

personGR
02-07-2010, 15:53
Τον Οκτώβριο θα βγει μια εορταστική έκδοση του Metropolis σε Blu-ray οπότε μάλλον αυτό λέει ότι "διέρρευσε" ο Person.


Looool, δεν είχα ιδέα ότι θα έβγαινε σε bluray... Ήξερα ότι υπήρχε μια εντελώς νέα έκδοση βέβαια, αλλά το συγκεκριμένο μου είναι εντελώς νέο. Και είναι τέλειο :D :D :D

ΥΓ: Η έκδοση που έχω εγώ πάντως είναι rip από hdtv...;)

Desmond
02-07-2010, 16:21
Σε τι περίεργα εγκεφαλικά παιχνίδια θα μας βάλει πάλι ο Ντέιβιντ Κρόνενμπεργκ...
Και ο ίδιος όμως έχει ένα μεγάλο αίνιγμα να λύσει. Μέσω της νέας του ταινίας. Το «Μια επικίνδυνη μέθοδος», που γυρίζεται στη Βιέννη και βασίζεται στο θεατρικό «Α talking cure» του Κρίστοφερ Χάμπτον, έχει θέμα την επαγγελματική και προσωπική σχέση του πατέρα της ψυχανάλυσης, Ζίγκμουντ Φρόιντ, με τον διάσημο μαθητή του, Καρλ Γιουνγκ. Τους υποδύονται ο Βίγκο Μόρτενσεν και ο Μάικλ Φασμπέντερ, αντίστοιχα.
Η σχέση τους προσεγγίζεται μέσα από ένα χαρακτήρα-κλειδί, τη Σαμπίνα Σπιλρέιν, που υποδύεται η Κίρα Νάιτλι, μια διαταραγμένη νεαρή Ρωσίδα, η οποία μπήκε ανάμεσα στους δύο άντρες με αποτέλεσμα να διαχωριστεί σε δύο σχολές η ψυχανάλυση. Η 19χρονη εισήχθη στην κλινική της Ζυρίχης το 1904. Ο Καρλ Γιουνγκ, που εργαζόταν εκεί, δεν μπόρεσε να αντισταθεί στον πειρασμό. Αν και παντρεμένος, έκανε σχέση μαζί της. Ηταν η χρονιά που ξεκίνησε και η συνεργασία του με τον Φρόιντ.
Στην πορεία η Σαμπίνα έγινε και μαθήτρια του Γιουνγκ. Οι απόψεις της, μάλιστα, για τη σχιζοφρένεια επηρέασαν το έργο και των δύο αντρών. Η θεωρία της, σύμφωνα με την οποία η σεξουαλική επιθυμία εμπεριέχει τόσο ένα ένστικτο καταστροφής όσο και ένα ένστικτο μεταμόρφωσης, προηγήθηκε της «επιθυμίας θανάτου» του Φρόιντ και των απόψεων του Γιουνγκ περί «μεταμόρφωσης».
Ο Φρόιντ, όμως, ήταν εναντίον του παράνομου δεσμού και έτσι η σχέση του με τον Γιουνγκ τινάχτηκε στον αέρα, ενώ όταν αποκαλύφθηκε το σκάνδαλο έχασε και τη θέση του στην κλινική. Λέγεται ότι ο Γιουνγκ αποκάλυψε σε συνέντευξή του ότι ο Φρόιντ είχε δεσμό με την αδελφή της συζύγου του για να τον εκδικηθεί.
«Είναι η αληθινή ιστορία ενός παθιασμένου δεσμού, που έπαιξε μοιραίο ρόλο στις πρωτοποριακές μέρες της ψυχανάλυσης», έχει πει ο συγγραφέας του έργου, Κρίστοφερ Χάμπτον. Του άλλαξαν τον ορίτζιναλ τίτλο μάλλον για λόγους εμπορικούς.
«Εδώ και καιρό με συνέπαιρνε η ιστορία ανάμεσα στους δύο καλούς γιατρούς και τη γυναίκα που τους χώρισε, αλλά και τους καθόρισε. Η Ιστορία μπορεί μόνο να κάνει έναν υπαινιγμό στο ψυχολογικό και το σαρκικό πεδίο το οποίο τους άνοιξε η Σαμπίνα Σπιλρέιν, αλλά μια ταινία μπορεί να το εξερευνήσει», δήλωσε ο Κρόνενμπεργκ.
Η σχέση ανάμεσα σε δύο ανταγωνιστικούς άντρες και μια πλανεύτρα ασθενή θυμίζει τους «Διχασμένους» του (1988), όπου ο Τζέρεμι Αϊρονς υποδυόταν δύο δίδυμους γυναικολόγους που μοιράζονταν ο ένας τη ζωή του άλλου. Και την ίδια ερωμένη. :fantasy_dreams:
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=179213

Valkyre
02-07-2010, 16:23
Kιρα Ναιτλι = SOLD :D :D

Desmond
02-07-2010, 16:37
Kιρα Ναιτλι = SOLD :D :D
Κίρα Νάιτλι + διαταραγμένη νεαρή Ρωσίδα =<33<33

Lefteris_X
02-07-2010, 18:19
άσχετο αλλά ακόμα θυμάμαι την εκπομπή "Μουσικόραμα" στην ΕΡΤ2 (μόλις είχε μετατραπεί απο ΥΕΝΝΕΔ) που έδειχνε το video clip των Queen, στο τραγούδι "Radio Ga Ga" και είχε μέσα πολλές σκηνές απο το Metropolis του Friz Lang.

Kane
02-07-2010, 23:17
Η μοναδική ευκαιρία μας να δούμε ξένα videoclips (αυτή και τα μουσικά διαλείμματα). Και να συμπληρώσουμε το ομώνυμο τραγούδι των Motorhead, που το παράφραζαν Acropolis σε συναυλίες εδώ.

Ezio
03-07-2010, 14:34
Υπάρχει κάποιο site εκτός του imdb που να λέει ταινίες και ημερομηνία προβολής σε στυλ vgreleases?

x_r_i_s_t_o_s
03-07-2010, 15:08
Υπάρχει κάποιο site εκτός του imdb που να λέει ταινίες και ημερομηνία προβολής σε στυλ vgreleases?

den 3erw an ennoeis kati tetoio,alla tsekare to myFILM.gr

Ezio
03-07-2010, 21:44
den 3erw an ennoeis kati tetoio,alla tsekare to myFILM.gr

Ναι αυτό εννοώ, αλλά είδα που λέει τις ταινίες που θα βγουν το πολύ αυτό το μήνα. Δεν δείχνει πουθενά για αυτές που θα βγουν πιο μετά?

dimitrisasp
03-07-2010, 23:21
Ειδα την Εκλειψη και ξαναγαπησα την Kristen Stewart...

Dragonpaul
04-07-2010, 00:05
Ειδα την Εκλειψη και ξαναγαπησα την Kristen Stewart...

Εγω δε σταματησα να την αγαπω ποτε!!!!!!

Ειδα και γω την εκλειψη. Ωραια ταινια!

dimitrisasp
04-07-2010, 00:29
Ναι αλλα εγω την αγαπω πιο πολυ.. :P

hakoo
04-07-2010, 01:47
Eιδα κι εγω το eclipse. Ενταξει, αναγκαστηκα να βγω κανα δεκαλεπτο απο την αιθουσα για να μην ενοχλω τους αλλους με το νευρικο γελιο που με ειχε πιασει. Τι κλαψα, τι γκομενιστικα σχολια, τι κουραστικοι ανουσιοι διαλογοι ηταν αυτοι? Νομιζω ξεκαθαρα μετα τον χαμο που εγινε με τα τρελα "αγορια" της ταινιας ολο το βαρος επεσε στα pre teen κοινα (κοριτσιων). Aπο τα 124 λεπτα της ταινιας οι καθαρες action σκηνες παιζει να ειναι κανα 8λεπτο.
Τα λεφτα μου δεν τα κλαιω βεβαια μιας και τοσο γελιο καιρο ειχα. Κατι ειναι κι αυτο :muhaha:

Dragonpaul
04-07-2010, 03:06
Eιδα κι εγω το eclipse. Ενταξει, αναγκαστηκα να βγω κανα δεκαλεπτο απο την αιθουσα για να μην ενοχλω τους αλλους με το νευρικο γελιο που με ειχε πιασει. Τι κλαψα, τι γκομενιστικα σχολια, τι κουραστικοι ανουσιοι διαλογοι ηταν αυτοι? Νομιζω ξεκαθαρα μετα τον χαμο που εγινε με τα τρελα "αγορια" της ταινιας ολο το βαρος επεσε στα pre teen κοινα (κοριτσιων). Aπο τα 124 λεπτα της ταινιας οι καθαρες action σκηνες παιζει να ειναι κανα 8λεπτο.
Τα λεφτα μου δεν τα κλαιω βεβαια μιας και τοσο γελιο καιρο ειχα. Κατι ειναι κι αυτο :muhaha:

Δεν εχει σημασια... Παιζει η Kristen Stewart!!!!!!:wow_dude::wow_dude::wow_dude:

dimitrisasp
04-07-2010, 11:39
Nαι σαν σεναριο δεν λεει και τιποτα αλλα ειναι πιασαρικο το ερωτικο τριγωνο και ειναι ο
μονος λογος που πουλαει.

Ειναι και η Kristen :P

Dragonpaul δες το Adveantureland για να την αγαπησεις κι αλλο.. :P

x_r_i_s_t_o_s
04-07-2010, 16:24
Ναι αυτό εννοώ, αλλά είδα που λέει τις ταινίες που θα βγουν το πολύ αυτό το μήνα. Δεν δείχνει πουθενά για αυτές που θα βγουν πιο μετά?

an mpeis stis tainies,deixnei merikes pou vgainoun ton xeimwna tou 2011,alla mexri ekei,de nomizw na deixnei pio kainouries,de 3erw an patiseis esu enan titlo tainias,mipos deixnei tipota!!

jimbour
04-07-2010, 20:56
Περιμενα με ανυπομονησια μπορω να πω το the last airbender λογου του πολυ καλου cartoon που προερχεται και εχω δει.
Αλλα τετοια σχολια για ταινια ειχα καιρο να διαβασω. Λενε οτι ειναι η πατατα της χρονια και βουρ βατομουρα. Τα καταφερε ο Shyamalan παλι

jimspy
04-07-2010, 22:07
YouTube- Normal (2009) teaser trailer


polu kalo .......sto telos anadyknyei mia idorythmh diastash sto thema ths thanatikhs poinhs k ton sxetikon dikastikon apofaseon pou bazei se skepseis.....

aris13
05-07-2010, 01:36
Περιμενα με ανυπομονησια μπορω να πω το the last airbender λογου του πολυ καλου cartoon που προερχεται και εχω δει.
Αλλα τετοια σχολια για ταινια ειχα καιρο να διαβασω. Λενε οτι ειναι η πατατα της χρονια και βουρ βατομουρα. Τα καταφερε ο Shyamalan παλι

Αυτός ο M. Night έχει καταστρέψει την καριέρα του, χρόνια έχει να κάνει καλή ταινία.

Anyway νεό trailer για το Scott Pilgrim VS The World σε σκηνοθεσία Edgar Wright. Ελπίσω να μην αργήσει να βγει Ελλάδα γιατί θα τους πάρει και θα τους σηκώσει:mad:

Scott Pilgrim vs. the World - International Trailer

dimitrisasp
05-07-2010, 02:28
Ταινιαρα θα ειναι ο Pilgrim! Ανυπομονω...

Valkyre
05-07-2010, 11:08
Oντως ο Shyamalan απο το κακο στο χειροτερο παει....δεν μπορω να καταλαβω πως τα καταφερε ετσι.μαλιστα πιστευα οτι το last airbender θα ηταν κατι αξιολογο.Κουνια που με κουναγε....

jimbour
05-07-2010, 12:25
Ταινιαρα θα ειναι ο Pilgrim! Ανυπομονω...

To comic αν και σε black and white μ αρεσε παρα πολυ. Τετοιες ταινιες ειναι ειτε epic win ειτε epic fail.. Ας ελπισουμε το πρωτο..

aladdin7
05-07-2010, 13:50
Μετα απο προτροπη του ετερου ημιση, ειδα την ταινια Soul Kitchen. Αρκετα ευχαριστη, χωρις να γινεται γραφικη.

aris13
05-07-2010, 13:58
To comic αν και σε black and white μ αρεσε παρα πολυ. Τετοιες ταινιες ειναι ειτε epic win ειτε epic fail.. Ας ελπισουμε το πρωτο..

Μην ανησυχείς. Οι πρώτες κριτικές που βγήκαν μιλούν για Epic Win ή όπως λέει η αφίσα EPIC OF EPIC EPICNESS.:lol:

Επίσης αυτοί που την είδαν είπαν ότι η ταινία χρησιμοποιεί μουσική από Zelda.:love: Και συγκεκριμένα αυτό το EPIC κομμάτι:



Zelda: A Link to the Past Music - Title

dimitrisasp
07-07-2010, 10:28
Ειδα το Runaways κι αν και μου αρεσει πολυ η Kristen σταματησα την ταινια στη μεση για
κανα 2ωρο γιατι βαρεθηκα..

Chill
08-07-2010, 15:48
Ειδα το Runaways κι αν και μου αρεσει πολυ η Kristen σταματησα την ταινια στη μεση για
κανα 2ωρο γιατι βαρεθηκα..

Συμφωνώ, αρκετά boring ταινία η οποία δεν είχε να επιδείξει απολύτως τίποτα. Αν δεν διαπίστωνα ότι τα μέλη των Runaways ήταν όντως η Lita Ford και η Joan Jett, ίσως να την σταμάταγα και εγώ.

Πολύ secksy η Dakota και είναι μόλις 16 <33

Valkyre
08-07-2010, 16:10
^^ Ελεος ρε Chill....μεχρι και η Dakota ρε συ? ε οχι...ειπαμε!!!

Chill
08-07-2010, 16:33
Καλά κάτσε να δεις το μωρούλι με ζαρτιέρα να κουνιέται στην σκηνή και μετά μου λες :D

http://img341.imageshack.us/img341/9909/mplayerc201007081528024.jpg

Από την άλλη βέβαια ποια γκόμενα με ανοιχτά πόδια και ζαρτιέρα θα έλεγα μη secksy? Χμμμμ μπορεί να έχεις ένα δίκιο τελικά lol :D

Valkyre
08-07-2010, 16:37
^^ πωπω.... αυτη ειναι η Dakota?? μλκ ελεος.... πως καταφερνουν και εκπορνευονται ολες τοσο....εντυπωσιακα...

σε οτι ταινια εχω δει την Dakota μου εδειχνε οτι θα γινει ενα κοριτσι σοβαρο...με μετρημενους σοφιστικε ρολους....

που να'ξερα....

ελεος δεν το πιστευω δηλαδη αν και οι Dakotες καταντουν ετσι δεν θα την παλεψουμε! :P :D

Chill
08-07-2010, 16:54
Μην την παρεξηγείς, απλά μπήκε στο πετσί του ρόλου ήτοι στον χαρακτήρα που υποδύθηκε .......

YouTube- The Runaways - Cherry Bomb

Βασιζόμενο σε βιογραφία είναι εξάλλου

Και εδώ είναι η Dakota με την Kirsten :D(δεν παίζει καλύτερο ss, ούτε ένα blink του ματιού δεν κρατάει η συγκεκριμένη σκηνή)

http://img171.imageshack.us/img171/3725/mplayerc201007081550021.jpg

http://img171.imageshack.us/f/mplayerc201007081550021.jpg/

DarkUSS
09-07-2010, 03:13
Για να δούμε ποιοι έχουν δει Planet Terror...

YouTube- Machete Movie Trailer [HD]

nikon
09-07-2010, 08:18
Tο Planet Terror μου άρεσε αρκετά αλλά αυτό φαίνεται πολύ καλύτερο......De Niro, Don Johnson και Seagal μαζί;;;;:omg::omg::omg:......μόνο το μυαλό του Rodriguez θα μπορούσε να το σκεφτεί.

Kane
09-07-2010, 09:32
Νομίζω ότι και η Jessica Alba αξίζει να αναφερθεί <33<33<33
Ήθελα να δω πάντως τον Danny Trejo σε έναν πρωταγωνιστικό ρόλο. Νομίζω ότι του αξίζει.

aris13
11-07-2010, 00:53
Ότι να ναι.....Στις 14 Οκτωβρίου θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα το Scott Pilgrim VS The World.

Melnibonian
13-07-2010, 08:59
Πείτε μου πως μόνο εγώ έπαθα πλάκα με αυτή την ταινία?
YouTube- THE HOST &quot;On Par With Jaws!&quot; Ain't it Cool News NOW ON DVD
Ότι πιο διασκεδαστικό είδα τελευταία.....monster horror fun αριστούργημα από το πουθενά λέμε?

chronohill
13-07-2010, 15:14
Πείτε μου πως μόνο εγώ έπαθα πλάκα με αυτή την ταινία?
YouTube- THE HOST &quot;On Par With Jaws!&quot; Ain't it Cool News NOW ON DVD (http://www.youtube.com/watch?v=PHEvaD9Xk4A)
Ότι πιο διασκεδαστικό είδα τελευταία.....monster horror fun αριστούργημα από το πουθενά λέμε?

Δεν το ειχα στα υποψην αλλα μου κινησες το ενδιαφερον.θα το δω και θα σ πω!!!

dimitrisasp
14-07-2010, 05:39
Ειδα το Toy Story 3 σημερα. Τρια πραγματα:

1. Η καλυτερη ταινια της Pixar
2. Πολυ συγκινητικη για οσους ξεκινησαν απο το 1995 με το πρωτο
3. Απιστευτο γελιο!!!

Dragonpaul
15-07-2010, 00:47
Ειδα το Toy Story 3 σημερα. Τρια πραγματα:

1. Η καλυτερη ταινια της Pixar
2. Πολυ συγκινητικη για οσους ξεκινησαν απο το 1995 με το πρωτο
3. Απιστευτο γελιο!!!

Συμφωνω σε ΟΛΑ! Απλα καταπληκτικη! Ειδικα στα τελευταια λεπτα ειχε και αρκετη αγωνια. Εκει που ακουγες μια ολοκληρη αιθουσα να γελα, στο τελος βουβαμαρα μεχρι να δουμε τι θα γινει.
Η Pixar παραδιδει μαθηματα!!!!

dimitrisasp
15-07-2010, 02:31
Συμφωνω σε ΟΛΑ! Απλα καταπληκτικη! Ειδικα στα τελευταια λεπτα ειχε και αρκετη αγωνια. Εκει που ακουγες μια ολοκληρη αιθουσα να γελα, στο τελος βουβαμαρα μεχρι να δουμε τι θα γινει.
Η Pixar παραδιδει μαθηματα!!!!

Φιλε μου αυτη η σκηνη που λες με την αγωνια ηταν τοσο δυνατη που παραλιγο
να κλαψω... Με εκανε παιδακι παλι η ταινια.. Οταν την ειχα δει πριν απο 15
χρονια ειχα χαζεψει.. Το ιδιο και χθες.. :P

WolfRathmA
15-07-2010, 06:35
Ενδιαφερον....

YouTube- Official SALT Trailer - In Theaters 7/23/2010


By the way...
Εχει δει κανεις το Paranormal Acitvity; Ειναι τοσο "κλεσμεντεν" οσο λενε;

Melnibonian
15-07-2010, 10:11
Και μια μαύρη κωμωδία που είδα και πραγματικά ήταν αντάξια των όσων είχα διαβάσει...

YouTube- Criterion Trailer 165: Man Bites Dog

Valkyre
15-07-2010, 10:30
Ενδιαφερον....

YouTube- Official SALT Trailer - In Theaters 7/23/2010 (http://www.youtube.com/watch?v=QZ40WlshNwU)


By the way...
Εχει δει κανεις το Paranormal Acitvity; Ειναι τοσο "κλεσμεντεν" οσο λενε;

Δεν θα περιεγραφα το Paranormal activity ετσι, πιο πολυ ανατριχιαστικο θα το ελεγα βασει καποιων σκηνικων που παιζουν... :)

muku
15-07-2010, 14:40
Ναι όντως, σου δίνει πολύ περίεργει αίσθηση το Paranormal. Σίγουρα τρομάζεις σε κάποιες σκηνές αλλά περισσότερο ανατριχιάζεις με αυτά που βλέπεις. Δεν έχω ξανανιώσει παρομοιο συναίσθημα..

Desmond
15-07-2010, 14:43
Και μια μαύρη κωμωδία που είδα και πραγματικά ήταν αντάξια των όσων είχα διαβάσει...

YouTube- Criterion Trailer 165: Man Bites Dog (http://www.youtube.com/watch?v=bcPhaieTg4o)
Ταινιάρα με πολύ έξυπνο κράξιμο για τους δημοσιοκάφρους.

Valkyre
15-07-2010, 14:58
Ναι όντως, σου δίνει πολύ περίεργει αίσθηση το Paranormal. Σίγουρα τρομάζεις σε κάποιες σκηνές αλλά περισσότερο ανατριχιάζεις με αυτά που βλέπεις. Δεν έχω ξανανιώσει παρομοιο συναίσθημα..

αυτο που με φρικαρε πιο πολυ εμενα, οσο χαζο και αν ακουγεται ηταν οταν μεσα στο βραδυ σηκωθηκε η γκομενα απο το κρεβατι και κοιταζε σαν στηλη αλατος το αγορι της που κοιμοταν επι 4 συνεχομενες ωρες...

Μιλαμε και μονο στην ιδεα να συμβει αυτο στα αληθεια εγω θα ειχα καραφρικαρει αν το εβλεπα στην καμερα την επομενη μερα.... σουμπιτος θα ειχα παρατησει την γκομενα!! :)

Και τωρα που το λεω ακομα ανατριχιαζω!

Dragonpaul
15-07-2010, 20:23
Φιλε μου αυτη η σκηνη που λες με την αγωνια ηταν τοσο δυνατη που παραλιγο
να κλαψω... Με εκανε παιδακι παλι η ταινια.. Οταν την ειχα δει πριν απο 15
χρονια ειχα χαζεψει.. Το ιδιο και χθες.. :P

Επιασα τον εαυτο μου να κουνα τα χερια του σε στυλ "Φυγε απο κει...", "Προσεχε..."... Ειπα πως θα με περασουν για χαζο μεσα στην αιθουσα. Αλλα μετα ειπα "Χ@#$%κα. Ο,τι θελω θα κανω".


By the way...
Εχει δει κανεις το Paranormal Acitvity; Ειναι τοσο "κλεσμεντεν" οσο λενε;

Εγω στην προτεινω ανεπιφυλακτα. Αν σου αρεσουν, βεβαια, τετοιου ειδους ταινιες.


αυτο που με φρικαρε πιο πολυ εμενα, οσο χαζο και αν ακουγεται ηταν οταν μεσα στο βραδυ σηκωθηκε η γκομενα απο το κρεβατι και κοιταζε σαν στηλη αλατος το αγορι της που κοιμοταν επι 4 συνεχομενες ωρες...

Μιλαμε και μονο στην ιδεα να συμβει αυτο στα αληθεια εγω θα ειχα καραφρικαρει αν το εβλεπα στην καμερα την επομενη μερα.... σουμπιτος θα ειχα παρατησει την γκομενα!! :)

Και τωρα που το λεω ακομα ανατριχιαζω!

Δημητρη, μεσα στο μυαλο μου ησουν. Οταν ειδα αυτη τη σκηνη, ολο ελεγα "WTF?????" Eιχα φρικαρει κανονικα.

chronohill
15-07-2010, 22:18
αυτο που με φρικαρε πιο πολυ εμενα, οσο χαζο και αν ακουγεται ηταν οταν μεσα στο βραδυ σηκωθηκε η γκομενα απο το κρεβατι και κοιταζε σαν στηλη αλατος το αγορι της που κοιμοταν επι 4 συνεχομενες ωρες...

Μιλαμε και μονο στην ιδεα να συμβει αυτο στα αληθεια εγω θα ειχα καραφρικαρει αν το εβλεπα στην καμερα την επομενη μερα.... σουμπιτος θα ειχα παρατησει την γκομενα!! :)

Και τωρα που το λεω ακομα ανατριχιαζω!

Kαι μενα αυτη η σκηνη με φρικαρε περισσοτερο..Ασε που ειμαι και υπνοβατης και φοβαμαι μην κανω και γω τετοια κουλα.Εχω πολλα στο ενεργητικο μου ουτως η αλλος , π.χ. ανοιξα τα ματια και κοιταξα προς την πορτα που ειχα αφησει ενα πανωφορι πανω σε μια καρεκλα και ετσι μεσα στον υπνο μου νομιζα οτι ειναι η ξαδερφη μου.και την φωναζα...φωναζα στην καρεκλα να μου απαντησει!!!!loooool!!!ελπιζω να μην κανω τπτ παρανοικοτερο στο μελλον...

WolfRathmA
16-07-2010, 01:52
Ευχαριστω παιδια! Θα τη δω και θα σας πω. Απλα ψαχνω αλλο ενα ατομο να τη δουμε μαζι γιατι εγω μονος μου δε θελω να τη δω. χαχαχαχα :P (η κοπελα μου ουτε να το σκεφτει να δει θριλερ)

Ενα αλλο καινουριο εργο με το Leonardo Di Caprio που θα βγει μεσα σε αυτο το μηνα πιο ειναι; Το εχετε ακουσει;

Chill
16-07-2010, 02:05
Ένα παλιό διαμαντάκι που αξίζει προσοχής

YouTube- The 13th Floor - Trailer

Χάλια το trailer, προσωπικά αν δεν είχε στο OST του το "Join Me" πιθανώς να μην το είχα δει ποτέ.....Την είδα ξανά εχτές μετά από μια δεκαετία περίπου, εγκρίνεται παρά τα χρονάκια της :(. Αν είχε προσεχθεί περισσότερο ίσως σήμερα να μιλούσαμε για ένα "classic"


Ενα αλλο καινουριο εργο με το Leonardo Di Caprio που θα βγει μεσα σε αυτο το μηνα πιο ειναι; Το εχετε ακουσει;

Inception

Ω ναι πρέπει να γαμεί! Σήμερα έχει πρεμιέρα Αμερική

YouTube- 'Inception' Trailer 2 HD

dimitrisasp
16-07-2010, 02:56
Πραγματι το Inception παιζει να σπερνει..

Valkyre
16-07-2010, 10:26
Παιδια τα εχουμε πει.... Christopher Nolan.... εγγυηση.... δεν ξερω αν θα ξεπερναει τις καλυτερες δουλειες του (το Memento το θεωρω αξεπεραστο οπως εχω πει) αλλα αν μη τι αλλο οτι διαλεγει ο Νολαν δεν ειναι ουτε κλισε ουτε συνηθισμενο. :) δεν θελω να δω ουτε να διαβασω τιποτα για το εν λογω εργο.Θα σφιξω τα δοντια και θα κανω υπομονη μεχρι τον αυγουστο....

aris13
16-07-2010, 15:39
^
Κανονικά ήταν να κυκλοφορήσει χτες στην Ελλάδα αλλά για κάποιον λόγο η Village Films αποφάσισε να το φέρει τέλη Αυγούστου.

personGR
16-07-2010, 15:55
Χθες πάντως που είδα το Sorcerer's Apprentice, έδειξε το υπερκορυφαίο trailer που ποσταρε ο Chill... Ανατρίχιασα...

aris13
16-07-2010, 16:09
^Κρίμα που το μουσικό κομμάτι από αυτό το trailer δεν θα παιχτεί και στην ταινία.

Valkyre
16-07-2010, 16:15
^^ Ποιο απο τα 3? Ο_Ο :)

personGR
16-07-2010, 16:16
^Κρίμα που το μουσικό κομμάτι από αυτό το trailer δεν θα παιχτεί και στην ταινία.

Αλήθεια; Γιατί μου κάνει πολύ Zimmer...

Valkyre
16-07-2010, 16:19
Αν λες για το Inception μαλλον η μουσικη ειναι απο τους immediate music.Συνηθιζουν οι μεγαλες ταινιες να εχουν στα τρεηλερ τους μουσικη απο αυτους. Αλλωστε αυτοι φτιαχνουν μουσικη μονο για τρεηλερ και θεωρουνται τοπ στον χωρο και οχι αδικα.

Απειρες ταινιες χρησιμοποιουν στα τρεηλερ τους Immediate music, εχω και λινκ αν θες για να κατεβασεις μεγαλο μερος της δουλειας τους. :) Θα ακουσεις πολλαααααα γνωριμα κομματια μεσα :)

personGR
16-07-2010, 16:20
Αν λες για το Inception μαλλον η μουσικη ειναι απο τους immediate music.Συνηθιζουν οι μεγαλες ταινιες να εχουν στα τρεηλερ τους μουσικη απο αυτους. Αλλωστε αυτοι φτιαχνουν μουσικη μονο για τρεηλερ και θεωρουνται τοπ στον χωρο και οχι αδικα.

Απειρες ταινιες χρησιμοποιουν στα τρεηλερ τους Immediate music, εχω και λινκ αν θες για να κατεβασεις μεγαλο μερος της δουλειας τους. :) Θα ακουσεις πολλαααααα γνωριμα κομματια μεσα :)

Ε, φανταστικέ reviewer;;;

Valkyre
16-07-2010, 16:43
^^ Eχεις pm ;)

aris13
16-07-2010, 16:52
Αλήθεια; Γιατί μου κάνει πολύ Zimmer...

Θυμίζει Zimmer αλλά το κομμάτι είναι του Zack Hemsey.

Ixor24
16-07-2010, 17:28
μα καπου στους τιτλους ειδα το ονομα του zimmer ?
αυτος δεν θα εχει την μουσικη παραγογη για την ταινια?

Valkyre
16-07-2010, 17:47
^^ Δεν εχει σχεση τι μουσικη εχει το τρεηλερ με το ποιος γραφει την μουσικη για την ταινια. Διαφορετικα πραγματα το ενα απο το αλλο.

Μπορει να εχει το τρεηλερ κομματι απο το soundtrack της ταινιας ναι, αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις στα τρεηλερ χρησιμοποιουν αλλη μουσικη εντελως ασχετη με τον εκαστοτε καλλιτεχνη που γραφει το OST.

Αλλες φορες δε, εχουμε στα τρεηλερ ταινιων να παιζουν και κανονικα κομματια γνωστων συγκροτηματων ή και κομματια που εχουν γραφτει για αλλες ταινιες!

Παραδειγμα για το πρωτο που λεω αποτελει το Miami Vice που στο τρεηλερ επαιζε το τραγουδι απο τους linkin Park και για το δευτερο, ενα παραδειγμα ειναι το Lord of the Rings The Two Towers που στο τρεηλερ της εν λογω ταινιας παιζει το κεντρικο τραγουδι της (ομωνυμης) ταινιας Requiem for a dream. :)

Ixor24
16-07-2010, 17:52
^^^ καλα το Requiem for a dream το εχουν κανει σουπα 1 στα 4 trailer αυτο εχουν

enstikto
22-07-2010, 11:07
Είδα πρόσφατα στο εξωτερικό το Predators... Μνιέ....

nikon
22-07-2010, 12:45
Εγώ είδα χθες το Westbrick Murders (http://www.imdb.com/title/tt0903036/)......καλό είναι έχει κάτι από Ταραντίνο και Ροντρίγκεζ αλλά στο τέλος τους ξεπερνάει και αυτούς.:rant:

Valkyre
22-07-2010, 14:22
Ρε συ Νικο....ασχετο εντελως αλλα δεν μπορω να μην το πω.....ζηλευω το αβαταρ σου........ :( :( :(

nikon
22-07-2010, 16:52
E καιρός να αλλάξεις.:P

Valkyre
22-07-2010, 16:54
^^ με προλαβες...εχεις τα πνευματικα δικαιωματα τωρα .... :(

isildur83
23-07-2010, 05:34
Καλα μιλαμε το inception πρεπει να τα σπαει και οι κριτικες που εχει παρει ειναι κατι παραπανω απο καλες!
Πολλοι λενε για την καλυτερη ταινια του Nolan μεχρι σημερα!
Το περιμενω σαν τρελος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.imdb.com/title/tt1375666/





Συγγνωμη αν εχει αναφερθει ξανα αυτη η ταινια αλλα μηπως εχει δει κανεις σας το The Human Centipede/Η Ανθρωπινη Σαρανταποδαρουσα?
Τα σχολια που διαβαζω απο καποιους μιλανε για την πιο σιχαμερη ταινια που εχουν δει ποτε τους και οτι απειλουν και την ζωη του σκηνοθετη λογο της ταινιας του!Διαβαστε παρακατω αυτα που βρηκα και διαβασα κ εγω αν και μου φαινονται αρκετα υπερβολικα και τραβηγμενα ολα αυτα!Την κατεβαζω τωρα την ταινια και θα την δω αυριο!

http://a.imageshack.us/img188/7369/2pu0ftf8185947.jpg


Απειλές για τη ζωή του δέχεται ο σκηνοθέτης της «πιο αηδιαστικής ταινίας όλων των εποχών (http://www.aek365.gr/a-70042/article.php?id=60272)». Ο δημιουργός της «Ανθρώπινης Σαρανταποδαρούσας», Τομ Σιξ, δηλώνει ότι μετά την προβολή της ταινίας και στη Μεγάλη Βρετανία οι απόψεις του κοινού διίστανται. Από τη μια υπάρχουν άνθρωποι που εκθειάζουν την ταινία αλλά από την άλλη πολλοί τη θεωρούν τόσο σιχαμένη που απειλούν το δημιουργό της, λέγοντας ότι του αξίζει να πεθάνει!
«Στο Facebook κάποιοι έχουν δημιουργήσει μια σελίδα για μένα και την ταινία. Κάποιοι λένε ότι πρέπει να με πυροβολήσουν, άλλοι θέλουν να με στειρώσουν και κάποιοι άλλοι λένε ότι είμαι ο πιο ευφυής δημιουργός ταινιών», δήλωσε ο ίδιος που φαίνεται να μην επηρεάζεται από αυτές τις απόψεις.
Ήδη μάλιστα έχει ξεκινήσει να γυρίσει το σίκουελ της ταινίας του τρελού επιστήμονα που θέλει να δημιουργήσει μια σαρανταποδαρούσα από ανθρώπους!



Η ιστορία είναι απλή: ένας τρελός Γερμανός γιατρός αποτραβηγμένος στο απομακρυσμένο σπίτι του, έχει όνειρο ζωής να φτιάξει μια σαρανταποδαρούσα από ανθρώπους! Φυσιολογικά πράγματα δηλαδή. Έτσι, ο γιατρός μας «πιάνει» τα θύματά του και τα ενώνει, αφού τα ναρκώσει, στόμα με ..πωπό!
Η ταινία λένε ότι είναι τόσο αηδιαστική που πολλοί θεατές στην Αμερική όπου προβλήθηκε έφευγαν από την αίθουσα τους σινεμά για να πάνε να κάνουν εμετό! Τα σινεμά προειδοποιούν τους θεατές να μην έχουν φάει πριν δουν την ταινία!
Τώρα σειρα στις...τουαλέτες θα πάρουν και οι Βρετανοί που περιμένουν πως και πώς να δουν την ταινία καθώς πιστεύουν ότι το στομάχι τους θα αντέξει περισσότερο από των Αμερικανών.
Πάντως αν και αηδιαστική όλοι συρρέουν στους κινηματογράφους να τη δουν. Σε διάφορες περιοχές της Αμερικής, που δεν προβαλλόταν η ταινία, μετά από έκκληση των κατοίκων, οι κινηματογράφοι τους πήραν τα δικαιώματα της ταινίας για να την προβάλλουν. Υπάρχει ακόμα και η δυνατότητα να τη δουν σε τηλεόραση επί πληρωμή! Το τρέιλερ της ταινίας στο You Tube έχει 1,3 εκατ. views και τα σάιτ για ταινίες τρόμου την έχουν λατρέψει.
Ο σεναριογράφος και σκηνοθέτης της ταινίας Τομ Σιξ λέει ότι εμπνεύστηκε την ταινία από την ιστορία του Γερμανού ναζί γιατρού που έκανε πειράματα σε ανθρώπους κατά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Ο δε Ντέιτερ Λάσερ, ο ηθοποιός που υποδύεται το γιατρό, θα αποκτήσει σίγουρα μια θέση στο πάνθεον των πιο κακών του σινεμά! Και βεβαια η ταινία θα έχει και συνέχεια...
Τώρα, πρέπει να περιμένουμε να έρθει και στη γειτονία μας. Ως τότε...ετοιμάστε τις σακούλες!


YouTube- Broadcast Yourself.

Valkyre
23-07-2010, 10:39
^^ Moυ αρεσει που λεει στο ποστερ της ταινιας οτι ειναι 100% medically accurate!

Δεν το αμφισβηττω, αλλα αυτη και μονο η δηλωση μοιαζει σαν να ειναι εκει περα για το καθε λογης ανωμαλο φρικιο που θα του φανει ενδιαφερουσα η εν λογω ιδεα προς υλοποιηση....και υπαρχουν παρα πολλοι ανωμαλοι σε ολο τον πλανητη που κατα καιρους εχουν παρει ιδεες απο ταινιες.Ε εδω ο σκηνοθετης ειναι σαν να τους λεει "μαγκες...αυτο που σας δειχνω γινεται!"

ελεος

nikon
23-07-2010, 10:46
Αν του έρθει του πρώτου να τα κάνει θα περνάνε από τα στόματα των υπόλοιπων μέχρι να βγουν από τον ω του τελευταίου;;;;;:scared::scared::scared:.....όντως αηδιαστική θα είναι.

Valkyre
23-07-2010, 10:50
^^ Ναι ακριβως εκει εστιαζει η ολη αηδια της ταινιας!

nikon
23-07-2010, 11:02
H χαρά των κοπρολάγνων είναι η ταινία.......oι Gold class στα Village μάλλον θα βάλουν λουκέτο εκείνες τις μέρες.:)

dimitrisasp
23-07-2010, 13:23
Θελω πολυ να πατησω να δω το trailer αλλα δεν θα κοιμαμαι μετα κατι μου λεει :P

nikon
23-07-2010, 13:31
Mπααααα trailer είναι μη φοβάσαι.......το αστείο πάντως σε όλες αυτές τις ταινίες είναι που πάντα σε αφήνει το αμάξι, πάντα στη μέση του πουθενά, πάντα νύχτα, πάντα με βροχή και πάντα το πρώτο σπίτι που θα βρεθεί είναι κάποιου ψυχάκια δολοφόνου.

Valkyre
23-07-2010, 13:37
^^Δεν ειναι μονο αυτο Νικο...τι πιο φυσιολογικο 2 νεες κοπελες σε μια ξενη χωρα οταν τους εχει αφησει το αμαξι στη μεση του πουθενα σε ενα δασος, να μπουν στο πρωτο και μοναδικο της περιοχης σπιτι που θα βρουν!!

Δηλαδη ελεος λιγη στοιχειωδη προσπαθεια να το κανουμε πιο πειστικο ρε γμτ....

nikon
23-07-2010, 13:43
Όπως είναι σίγουρο ότι όταν θα έχουν στριμώξει τον ψυχάκια για να τον σκοτώσουν αντί να τον πυροβολήσουν με την καμία θα του πιάσουν την κουβέντα μέχρι αυτός να βρει τρόπο να την κοπανήσει:muhaha:.......είχαμε ανοίξει ένα thread που γράφαμε όλα αυτά τα αστεία αλλά μάλλον χάθηκε.:(

Desmond
23-07-2010, 13:45
Σημασία έxει το σοκ (ως θέαμα) και όχι φυσικά το σενάριο.
Εξαίσιο εύρημα Isildur!+rep.

Valkyre
23-07-2010, 13:56
^^ Oταν μια ταινια απλα προσπαθει να σοκαρει και μονο, χωρις να εχει ενα ταδε ουσιωδες σεναριο, εμενα (προσωπικη αποψη φυσικα) μου ειναι αδιαφορη και πολυ "ρηχη".

Μια ταινια μπορει να σε σοκαρει και με το σεναριο της, οχι με απλες εικονες ή εκκεντρικη θεματολογια. Ετσι μπορω να σοκαρω κι εγω!

Desmond
23-07-2010, 14:15
^^Δεν θα σου απαντήσω γιατί... απαξιώ!Χαχα!Πλάκα κάνω.
Απλά θα βγούμε offtopic.Eπιγραμματικά, θέαμα είναι το inception, θέαμα και το human centipede.To οτι το ένα έχει σενάριο και το άλλο όχι δεν μου λέει απολύτως τίποτα.Κανένα από τα δύο δεν είναι Τέχνη.Οπότε δεν υπάρχει λόγος να τα κρίνουμε σοβαρά και με κριτήρια.Ή μας αρέσει κάτι ή όχι.
Τέχνη είναι το "Un Chien Andalou" (ένας ανδαλουσιανός σκύλος) του 1929 σε σκηνοθεσία Luis Bunuel και "σενάριο" Salvador Dali.
http://www.imdb.com/title/tt0020530/

Υγ.Έβγαλα τα σιτσουανιστικά μου απωθημένα!Χαχα!

Ezio
23-07-2010, 14:17
Σημασία έxει το σοκ (ως θέαμα) και όχι φυσικά το σενάριο.
Εξαίσιο εύρημα Isildur!+rep.

Έχει και αυτό σημασία, αλλά και το σενάριο παίζει μεγάλο ρόλο. Όπως στα παιχνίδια. Μεγάλο ρόλο παίζουν τα γραφικά, αλλά μεγάλο ρόλο παίζει το σενάριο και το gameplay.

Desmond
23-07-2010, 14:41
Ezio, τα COD που δίνουν το βάρος?Στο σενάριο ή στο gameplay?Δεν νομίζω λοιπόν οτι ήταν μέσα στις προθέσεις του σκηνοθέτη να εστιάσεις (ως θεατής) στο σενάριο αλλά στην Εικόνα.
Υπάρχουν ταινίες επίσης όπου η εικόνα ή η μουσική αντικαθιστούν εντελώς την "συμβατικότητα" ενός κανονικού σεναρίου.Πχ. το koyaanisqatsi.
http://www.imdb.com/title/tt0085809/

Ο σκηνοθέτης αυτού του "Έπους" θα ήταν πολύ περήφανος που το κριτικάρουμε σοβαρά και δεν απειλούμε τον σκοτώσουμε!Χαχα!

Ezio
23-07-2010, 14:52
Ezio, τα COD που δίνουν το βάρος?Στο σενάριο ή στο gameplay?Δεν νομίζω λοιπόν οτι ήταν μέσα στις προθέσεις του σκηνοθέτη να εστιάσεις (ως θεατής) στο σενάριο αλλά στην Εικόνα.
Υπάρχουν ταινίες επίσης όπου η εικόνα ή η μουσική αντικαθιστούν εντελώς την "συμβατικότητα" ενός κανονικού σεναρίου.Πχ. το koyaanisqatsi.
http://www.imdb.com/title/tt0085809/

Ο σκηνοθέτης αυτού του "Έπους" θα ήταν πολύ περήφανος που το κριτικάρουμε σοβαρά και δεν απειλούμε τον σκοτώσουμε!Χαχα!

Έτσι όπως το λες έχεις δίκιο, αλλά τα cod ενώ κάνουν τρομερές πωλήσεις έχουν φάει από κάποιους θάψιμο. Καλό θα ήταν να δινόταν βάρος και στο σενάριο.

isildur83
24-07-2010, 02:53
Comic-Con Teaser for "Pirates of the Caribbean 4"



http://www.worstpreviews.com/headline.php?id=18407

Ezio
24-07-2010, 17:02
Comic-Con Teaser for "Pirates of the Caribbean 4"



http://www.worstpreviews.com/headline.php?id=18407


Και μόνο από το τέλος του 3 φαινόταν ξεκάθαρα ότι θα βγει και τι θέμα θα έχει.

Zeichef
24-07-2010, 17:39
Και μόνο από το τέλος του 3 φαινόταν ξεκάθαρα ότι θα βγει και τι θέμα θα έχει.

Plot: Captain Jack Sparrow (Depp) crosses paths with a woman from his past (Penelope Cruz), and he's not sure if it's love -- or if she's a ruthless con artist who's using him to find the fabled Fountain of Youth. When she forces him aboard the Queen Anne's Revenge, the ship of the formidable pirate Blackbeard (Ian McShane), Jack finds himself on an unexpected adventure in which he doesn't know who to fear more: Blackbeard or the woman from his past.

Αυτη θα ειναι η πλοκη... απο που τα συμπαιραινουμε αυτα απτο τελος του 3?

Ezio
25-07-2010, 11:36
Plot: Captain Jack Sparrow (Depp) crosses paths with a woman from his past (Penelope Cruz), and he's not sure if it's love -- or if she's a ruthless con artist who's using him to find the fabled Fountain of Youth. When she forces him aboard the Queen Anne's Revenge, the ship of the formidable pirate Blackbeard (Ian McShane), Jack finds himself on an unexpected adventure in which he doesn't know who to fear more: Blackbeard or the woman from his past.

Αυτη θα ειναι η πλοκη... απο που τα συμπαιραινουμε αυτα απτο τελος του 3?

Στο τέλος του 3 έβαλε την πυξίδα που βρίσκει αυτό που θες πιο πολύ στον χάρτη για να βρει το συντριβάνι για την αιώνια ζωή. Και είπα τι θέμα θα έχει, όχι την γενική πλοκή με λεπτομέρειες.

dimitrisasp
25-07-2010, 21:16
Δηλαδη μονο ο Depp μενει απο το παλιο καστ? Δεν παιζει να ναι καλο παντως.. Οπως και
ολα τα υπολοιπα της σειρας.. Να ναι καλα τα 13χρονα κοριτσακια ανα τον κοσμο..

personGR
25-07-2010, 21:18
Δηλαδη μονο ο Depp μενει απο το παλιο καστ? Δεν παιζει να ναι καλο παντως.. Οπως και
ολα τα υπολοιπα της σειρας.. Να ναι καλα τα 13χρονα κοριτσακια ανα τον κοσμο..

Και ο Geoffrey Rush που παίζει τον Barbossa...

Dragonpaul
26-07-2010, 00:07
Tελικα, ΟΣΕΣ φορες και να δω το Kill Bill, δε το βαριεμαι ποτε!!!!!!!

dimitrisasp
26-07-2010, 01:04
Μολις ειδα το KoungFu Kid. Καλουτσικο. Παταει ακριβως πανω στο σεναριο του παλιου.
Ο Τσακι ειναι πολυ καλος και ο μικρος δεν τα παει και ασχημα. Εχει κατι υπερβολες προς
το τελος, θα καταλαβετε μολις το δειτε αλλα δεν χαλαει την εμπειρια.

Μετα απο αυτο ομως θελω να δω Μιγιαγκι και Ντανιελ-σαν!

Dragonpaul
26-07-2010, 01:19
Μολις ειδα το KoungFu Kid. Καλουτσικο. Παταει ακριβως πανω στο σεναριο του παλιου.
Ο Τσακι ειναι πολυ καλος και ο μικρος δεν τα παει και ασχημα. Εχει κατι υπερβολες προς
το τελος, θα καταλαβετε μολις το δειτε αλλα δεν χαλαει την εμπειρια.

Μετα απο αυτο ομως θελω να δω Μιγιαγκι και Ντανιελ-σαν!


Μαλλον το Karate Kid, εννοεις. Θελω να το δω κι εγω.

Melnibonian
26-07-2010, 01:24
Είδα το Human Centipede!Μερικοί άνθρωποι (δυστυχώς πάρα πολλοί) είναι αδικαιολόγητα κομπλεξικοί!Η ταινία δεν ήταν η πιο αηδιαστική,ούτε για πλάκα!Ήταν μια αρκετά καλή ταινία τρόμου με πρωτότυπο σενάριο,μέτριους ηθοποιούς (με εξαίρεση το γιατρό).Εκτιμώ ότι όλος αυτός ο ντόρος θα την σπρώξει πιο εύκολα στην λίστα με τις cult horror movies.
Υ.Γ.Περισσότερη αηδία ένιωσα μετά από λίγη ώρα που έπεσα στο δελτίο ειδήσεων του Star!!!Και δεν το γράφω χιουμοριστικά!
Υ.Γ.2.Μην μασάτε,η ταινία βλέπετε χαλαρά!Πιο αηδία ήταν τα βασανιστήρια στο Hostel παρά εδώ.Εγκεφαλικά μόνο μπορεί κάποιος θεατής να αφήσει την φαντασία του και να μπει στην αντίστοιχη θέση των θυμάτων και τότε μπορεί να νιώσει κάπως ασφυκτικά,κάτι που θεωρώ επιτυχία της ταινίας...

Desmond
26-07-2010, 01:32
^^Συμφωνώ.Το κακό είναι οτι δεν βοήθησε η φανερή έλλειψη budget.Ιδέα καλή, εκτέλεση μέτρια προς κακή.

dimitrisasp
26-07-2010, 01:52
Μαλλον το Karate Kid, εννοεις. Θελω να το δω κι εγω.

Ναι βρε.. :P Λογοπαιγνιο εκανα.. :P

GRZEUS
26-07-2010, 03:13
setika me to Human Centipede to opoio skopevo na dw sintoma apo tin arxh theorisa oti ta sxolia itan travigmena.. ok kalo senario ap oti fenete kai an se magnitizei me tin amosfera tote petuxe.. kapoioi sokarontai polu eukola pia..... egw pantos poio sixameri tainia theoro to NECROMANTIC me to antrogino pou goustare sex me nekrous pou ekleve o sisigos apo to nekrotomio pou douleve.. palia tainia fusika..tou 70 kati nomoizo..

Desmond
26-07-2010, 04:22
Το nekromantic είναι του 87.Αρκετά "διασκεδαστικό" πάντως.
Τα πλέον αντιπροσωπευτικά στο είδος είναι τα ιαπωνέζικα (τι άλλο θα μπορούσαν να ήταν?) films της σειράς Guinea Pig (Flower of Flesh and Blood, Mermaid in a Manhole κα.).Οι fans του είδους θα τα "απολαύσουν" με το παραπάνω.;)

Melnibonian
26-07-2010, 04:33
Το Human Centipede ωχριά εμπρός στο Nekromantic.Σαν να παίζουν οι Death με support τον Αλκαίο! lol

Valkyre
26-07-2010, 13:44
Συγνωμη Pirates of the Carribean χωρις την Κηρα Ναιτλι?

EPIC FAIL.... την τριτη ταινια μονο για παρτη της την ειδα (και λιγο του Depp) ...

dimitrisasp
26-07-2010, 14:12
Συγνωμη Pirates of the Carribean χωρις την Κηρα Ναιτλι?

EPIC FAIL.... την τριτη ταινια μονο για παρτη της την ειδα (και λιγο του Depp) ...

Penelope Cruz τωρα θα χει.. Γρρρ... :P

Valkyre
26-07-2010, 14:15
^^ Σορρυ αλλα πιο ανεραστο πλασμα απο την Πηνελοπη εγω δεν εχω δει.... και η φατσα της μου θυμιζει ποντικι!

Ειλικρινα αν καποιος προτιμαει Πηνελοπη απο Κιρα Ναιτλι, να πατε γρηηηηηηηηγορα στο γιατρο! :D (πλακα κανω :))

nikon
26-07-2010, 14:30
Θεά η Πηνελόπη ειδικά σε σχέση με την ανορεξική Κίρα......τα βυζιά της φοβάται μη τα περάσει για σπυριά κανένας γκόμενος και της τα σπάσει.

Valkyre
26-07-2010, 14:32
εμοτικον που δειχνει να κανει εμετο εχουμε?? :D :D :D

nikon
26-07-2010, 14:39
Άστα έψαχνα και εγώ να βάλω μετά το Κίρα και δεν βρήκα πουθενά.:'(

Desmond
26-07-2010, 14:47
Ας σοβαρευτούμε όπως αρμόζει σε ώριμους άντρες σαν εμάς.Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, είναι στα όρια του προσβλητικού.Κίρα>κάποια άλλη>Π.Κρουζ.

Zeichef
27-07-2010, 00:21
Keira Nightley > All

nuff said.

isildur83
27-07-2010, 07:33
The Goon


produced by David Fincher

Based on the cult comic from Dark Horse Entertainment, created by Eric Powell in 1999, the comic follows the adventures of a muscle-bound brawler who claims to be the primary enforcer for a feared mobster. The stories have a paranormal and comedic edge to them and concern ghosts, zombies, mad scientists and "skunk apes."


YouTube- 'The Goon' - Trailer 2 (HD)



Machete 'Restricted Trailer'

YouTube- Machete 2010 Red Band Trailer HD

Kane
27-07-2010, 09:47
Έξοχο το trailer του Machete. Δεν παίζει να μην το δω στο μεγάλο πανί.

isildur83
27-07-2010, 23:15
Zack Snyder's "Sucker Punch"


Plot: An epic action fantasy that takes us into the vivid imagination of a young girl whose dream world provides the ultimate escape from her darker reality. Unrestrained by the boundaries of time and place, she is free to go where her mind takes her, but her incredible adventures blur the lines between what's real and what is imaginary... with potentially tragic consequences.

The new movie is directed by Zack Snyder (Watchmen, 300) and is scheduled to hit conventional and IMAX theaters on March 25th.



YouTube- Sucker Punch - Trailer HD

dimitrisasp
28-07-2010, 02:00
^^ Τι αρρωστο εργακι ειναι αυτο!???

papatrexas
30-07-2010, 20:02
Παιδια η ταινια Green Zone κυκλοφορει σε dvd;

Zeichef
31-07-2010, 19:58
^^ Εχει καιρο που κυκλοφορει σε Blu-Ray οποτε υποθετω πως ναι.

Dragonpaul
03-08-2010, 22:22
Θα προσπαθησω να το παρακολουθω και θα ποσταρω εδω και τα πεντε μερη.

http://www.cine.gr/article.asp?id=10183&session-id=0751d402da98c550306a22b6be7c4099

Ixor24
03-08-2010, 23:53
Θα προσπαθησω να το παρακολουθω και θα ποσταρω εδω και τα πεντε μερη.

http://www.cine.gr/article.asp?id=10183&session-id=0751d402da98c550306a22b6be7c4099

Ωραίο link Παυλο ενδιαφερον

+rep οταν μπορω

dimitrisasp
05-08-2010, 01:52
Ειδα το Shutter Island και ειναι πολυ καλο εως αριστο! Πιστευω θα το τσιμπησει το
αγαλματακι ο Lio. Oτι κανει τα τελευταια χρονια πεταει ρε σεις! Πολυ δυνατος. Ειδε
κανεις το Inception? Βγηκε βασικα?

aris13
05-08-2010, 08:14
Ούτε υποψηφιότητα δεν πρόκειται να τσιμπήσει ο Leo για αυτήν την ερμηνεία. Το Inception βγαίνει στις 24.

chronohill
05-08-2010, 12:45
Eιχα παει βρυξελλες και ειχε πηξει το ματι μου σε ποστερς για το inception.ηθελα που ηθελα να το δω,ψηνομουν να παω να το δω εκει.αλλα ειπα να μην το χαλασω.θα περιμενω να το δω εδω.πρεπει να ειναι ταινιαρα.εχει κατακτησει και κοινο και κριτικους..Δεν μπορω να περιμενω.μωρε μηπως ειμαι κρυφο leoνιτσα και δεν το ξερω?και το shutter island τωρα που το σκεφτομαι σινεμα το χα δει.Εχει αρχισει ο ντικαπριο και παιζει σε πολυ καλες ταινιες η κουφαλα...

aris13
05-08-2010, 13:50
Και παλαιότερα έπαιζε σε καλές ταινίες ο DiCaprio αλλά ο κόσμος τον σνόμπαρε.

Desmond
05-08-2010, 14:05
Ειδα το Shutter Island και ειναι πολυ καλο εως αριστο! Πιστευω θα το τσιμπησει το
αγαλματακι ο Lio. Oτι κανει τα τελευταια χρονια πεταει ρε σεις! Πολυ δυνατος. Ειδε
κανεις το Inception? Βγηκε βασικα?
Σκηνοθετικά άψογο ΑΛΛΑ η εξέλιξη της πλοκής είναι στα όρια της αντιγραφής από μια από της αγαπημένες μου ταινίες, το Angel Heart του Alan Parker.Κάτι το οποίο με χάλασε αρκετά.

GRZEUS
06-08-2010, 22:23
telika exthes anakinothike kai kukloforise to TEKKEN movies

YouTube- &#x202a;Tekken Official Debut Movie Trailer [HD]&#x202c;&lrm;

Dragonpaul
07-08-2010, 03:04
Απορω γιατι δεν αφηνουν στην ησυχια τους τα video games και τις anime σειρες. Ολα πρεπει να τα ευτελισουν κανοντας τα αποτυχημενες ταινιες? Ειδα πριν λιγες μερες (ακαδημαϊκα και μονο) το Dragonball. Μου σηκωθηκε η τριχα!!!!! Σχολιο ουδεν!!!!

dimitrisasp
07-08-2010, 03:29
^^ Χαχαχα!! Απαισια ταινια! Μακρια!

aris13
08-08-2010, 00:29
Μία από τις καλύτερες ταινίες EVAR επιτέλους θα κυκλοφορήσει σε όλο της το μεγαλείο σε Blu Ray.

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs278.snc4/40230_143742115655038_132187376810512_327731_68518 30_n.jpg

Περισσότερες λεπτομέριες εδώ (http://www.blu-ray.com/news/?id=4929).

Lefteris_X
08-08-2010, 11:49
θα δείτε και τον Χάρρισον Φορντ (νομίζω και Λορενς Φίσμπερν) σε εντελώς νεανικές "εκδόσεις" στο παραπάνω έργο.....!!!!

dimitrisasp
08-08-2010, 16:05
^^ Καιρος επιτελους να το δω και γω αυτο το εργο. Τοσα χρονια ακουω γι αυτο..

Ειδα btw το Ghost Writer με τον Ewan McGregor που τα σπαει. Καλη ταινια αλλα δεν
με ικανοποιησε η τροπη που πηρε. Αρκετα καλη παντως! Τη συνιστω!

Valkyre
08-08-2010, 16:52
Παιδια μολις γυρισα απο τις διακοπες μου ΝΥ-Τζαμαικα-Λονδινο (περισσοτερα στο αναλογο θρεντ) και φυσικα περασα τελεια!

Που κολανε ολα αυτα με το παρον θρεντ?Φυσικα δεν εχασα την ευκαιρια να παω σε IMAX προβολη του Inception οσο ημουν στην Νεα Υορκη στην Times Square...

Πρωτη φορα εμπαινα σε αιθουσα ΙΜΑΧ και παιδια γενικα η εμπειρια του σινεμα ειναι πολλααααααααααααααααααααααααααα χρονια μπροστα απο οτιδηποτε προσφερουμε εμεις...

Κρυσταλλινη τεραστια εικονα, απιστευτος ηχος και το κυριοτερο...κοινο που ξερει τι σημαινει σινεμα και δεν μασουλαει σαν κατσικα ή μιλαει δυνατα λες και βρισκεται στον καναπε του σπιτιου του!Βασικα δεν ξερω αν θα αντεξω να μπω σε δικη μας αιθουσα ξανα...

Γενικα η Νεα Υορκη παιδια ειναι μπροστα σε σχεδον τα παντα αλλα οπως ειπα αυτα σε αλλο θρεντ.

Ειδα λοιπον το inception το οποιο το βρηκα καταπληκτικο...ο Νολαν ειναι πραγματικα μαεστρος παιδια, η σκηνοθεσια του ειναι ολα τα λεφτα η μουσικη του Ζιμμερ υποβλητικη και οι ερμηνιες πολυ καλες.

Δεν ξερω εαν βοηθησε σε αυτο και η εμπειρια ΙΜΑΧ (βασικα σιγουρα βοηθησε) αλλα η ταινια ειναι για εμενα απο τις καλυτερες δουλειες του Νολαν και φαινεται οτι εριξε πολυ δουλεια για το σεναριο. Να πω οτι η ταινια προσφερεται και για 2η προβολη την οποια και θα κανω εαν ξεπερασω το γεγονος οτι τα δικα μαςσινεμα ειναι απλα ΓΤΠ... Eιναι πολυπλοκη, σε κανει να σκεφτεις, και ειναι μια ταινια που θα συζητιεται για πολυ καιρο...!!

personGR
08-08-2010, 22:18
Παιδια μολις γυρισα απο τις διακοπες μου ΝΥ-Τζαμαικα-Λονδινο (περισσοτερα στο αναλογο θρεντ) και φυσικα περασα τελεια!

Που κολανε ολα αυτα με το παρον θρεντ?Φυσικα δεν εχασα την ευκαιρια να παω σε IMAX προβολη του Inception οσο ημουν στην Νεα Υορκη στην Times Square...

Πρωτη φορα εμπαινα σε αιθουσα ΙΜΑΧ και παιδια γενικα η εμπειρια του σινεμα ειναι πολλααααααααααααααααααααααααααα χρονια μπροστα απο οτιδηποτε προσφερουμε εμεις...

Κρυσταλλινη τεραστια εικονα, απιστευτος ηχος και το κυριοτερο...κοινο που ξερει τι σημαινει σινεμα και δεν μασουλαει σαν κατσικα ή μιλαει δυνατα λες και βρισκεται στον καναπε του σπιτιου του!Βασικα δεν ξερω αν θα αντεξω να μπω σε δικη μας αιθουσα ξανα...

Γενικα η Νεα Υορκη παιδια ειναι μπροστα σε σχεδον τα παντα αλλα οπως ειπα αυτα σε αλλο θρεντ.

Ειδα λοιπον το inception το οποιο το βρηκα καταπληκτικο...ο Νολαν ειναι πραγματικα μαεστρος παιδια, η σκηνοθεσια του ειναι ολα τα λεφτα η μουσικη του Ζιμμερ υποβλητικη και οι ερμηνιες πολυ καλες.

Δεν ξερω εαν βοηθησε σε αυτο και η εμπειρια ΙΜΑΧ (βασικα σιγουρα βοηθησε) αλλα η ταινια ειναι για εμενα απο τις καλυτερες δουλειες του Νολαν και φαινεται οτι εριξε πολυ δουλεια για το σεναριο. Να πω οτι η ταινια προσφερετε και για 2η προβολη την οποια και θα κανω εαν ξεπερασω το γεγονος οτι τα δικα μαςσινεμα ειναι απλα ΓΤΠ... Eιναι πολυπλοκη, σε κανει να σκεφτεις, και ειναι μια ταινια που θα συζητιεται για πολυ καιρο...!!

Να'χαθεις >:-) (8-))

isildur83
12-08-2010, 20:58
Skyline

Plot: In "Skyline," strange lights descend on the city of Los Angeles, drawing people outside like moths to a flame where an extraterrestrial force threatens to swallow the entire human population off the face of the Earth.


YouTube- Skyline - Official Trailer Exclusive

Dragonpaul
16-08-2010, 13:55
http://www.cine.gr/article.asp?id=10189&session-id=0a062d1b08f2fb07af864c06fd3d6c8a

Dragonpaul
16-08-2010, 13:58
http://www.cine.gr/article.asp?id=10194&session-id=0a062d1b08f2fb07af864c06fd3d6c8a


Oπως ειπα οταν ανεβασα το part 0 (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=2956&page=58), θα το παρακολουθω και θα αναρτω τις συνεχειες.

Desmond
16-08-2010, 14:03
http://www.cine.gr/article.asp?id=10189&session-id=0a062d1b08f2fb07af864c06fd3d6c8a
Ήμουν έτοιμος να πω οτι η λίστα είναι εντελώς Fail, αφού έχει το "Angel Heart" στην 86η θέση.Αλλά μιλάει για τις τρομακτικότερες και όχι τις καλύτερες, οπότε πάω πάσο.Είμαι πολύ περίεργος για τις top.Εύγε Παύλο! Συνέχισε το θεάρεστο έργο σου!:yes:

Dragonpaul
16-08-2010, 14:22
Ήμουν έτοιμος να πω οτι η λίστα είναι εντελώς Fail, αφού έχει το "Angel Heart" στην 86η θέση.Αλλά μιλάει για τις τρομακτικότερες και όχι τις καλύτερες, οπότε πάω πάσο.Είμαι πολύ περίεργος για τις top.Εύγε Παύλο! Συνέχισε το θεάρεστο έργο σου!:yes:

Κατι υποψιαζομαι για τις top, αλλα ας μη βιαστω. Συνηθως τετοιες λιστες ειναι απροβλεπτες.
Thnx!

ParanoidGR
17-08-2010, 04:53
είδε κανεις το tekken!

isildur83
19-08-2010, 20:49
Darren Aronofsky's "Black Swan"


http://www.worstpreviews.com/images/headlines/headline17389.jpg



The trailer for the upcoming "Black Swan" psychological thriller, starring Natalie Portman, Mila Kunis and Vincent Cassel, has appeared online. Check it out below.

Plot:The dark tale with psychological twists stars Portman as Nina, a technically brilliant ballerina whose life takes some strange turns after being picked as the lead in a New York City production of Swan Lake. Pressures mount as her overbearing mother (Barbara Hershey) pushes her to succeed and her manipulative dance master (Vincent Cassel) commands her to be more seductive and loose in her performance. Complicating matters is the arrival of Lily (Kunis), a sultry dancer who exhibits all the innate ease and sexuality that Nina lacks. Nina begins to fixate on the newcomer as the two forge an unusual relationship.

"Black Swan" is directed by Darren Aronofsky (The Wrestler) and will be the opening film at the 67th Venice International Film Festival and will appear at the Toronto Film Festival. It will then hit theaters on December 1st.


YouTube- BLACK SWAN - Official HD trailer




Υ.Γ - Καμια ταινια του Aronofsky δεν με εχει απογοητευσει ποτε,ελπιζω το ιδιο και με αυτην.




'Monsters' Sci-Fi movie

http://www.worstpreviews.com/images/headlines/headline17382.jpg

Plot: Six years ago previously, a NASA probe returning to earth with samples of an alien life form, crashed over Central America. Soon after, new life forms began to appear, and half of Mexico was quarantined as an infected zone.

Today, the American and Mexican military still struggle to contain "the creatures"... The story begins when a US journalist agrees to escort a shaken American tourist through the infected zone in Mexico to the safety of the US border.


YouTube- 'Monsters' - Trailer 2010 [HD]

YouTube- Monsters - (2010) Official Trailer

aris13
20-08-2010, 01:45
^Respect στον Aronofsky. Για μένα είναι ο σημαντικότερος σκηνοθέτης της γενιάς του.

Desmond
20-08-2010, 01:54
^^Αν εξαιρέσεις το επιεικώς άθλιο "The Fountain"...
Tώρα που το σκέφτομαι και το "Π" όπου κατακλεψε τον ShinyaTsukamoto, αλλά αυτό μου άρεσε οπότε δεν πιάνεται!:p

ParanoidGR
20-08-2010, 09:26
nPrfBcoVmbc&translated

Valkyre
20-08-2010, 10:53
Περιμενω εντυπωσεις σημερα απο αυτους που θα δουν σε avant premiere το Inception! :)

Dragonpaul
22-08-2010, 01:40
http://www.cine.gr/article.asp?id=10205&session-id=0da6c1d501e06afb3e7045c1583d4cad

Dragonpaul
22-08-2010, 01:54
Περιμενω εντυπωσεις σημερα απο αυτους που θα δουν σε avant premiere το Inception! :)

To "Shrek: Forever After" σου κανει?

Λοιπον, πριν λιγο ειδα το τεταρτο μερος των ταινιων Shrek. Μαλλον κατωτερη των τριων πρωτων ταινιων, αλλα μη φανταστειτε οτι ειναι κακη ταινια. Καθε αλλο... Το συνηθες πολυ εξυπνο χιουμορ, οι ατακες που τσακιζουν κοκκαλα και φυσικα... τα "ματακια" του γατου. Θα την ηθελα λιγο μεγαλυτερη σε διαρκεια και ισως καμια ανατροπη, ετσι για να εχει λιγο περισσοτερη αγωνια.
Το 3D τωρα, απο τα καλυτερα που εχω δει. Σκηνες που γυριστηκαν ειδικα για να αναδειξουν το τρισδιαστατο μερος της ταινιας, αλλα και γενικοτερα πολυ καλη δουλεια στον τομεα αυτο.
Το μονο που θα ηθελα ηταν, μια και ειναι η τελευταια ταινια (τουλαχιστον ετσι διατεινεται), ενα πιο εντυπωσιακο φιναλε. Ετσι, τιμης ενεκεν σε ολους τους ηρωες που εμφανιστηκαν κατα καιρους.

tsakali GR
22-08-2010, 03:38
Περιμενω εντυπωσεις σημερα απο αυτους που θα δουν σε avant premiere το Inception! :)

Μόλις γύρισα από την προβολή του Inception και πρέπει να ομολογήσω ότι έχω μείνει μακάκας! Ο Nolan παιδιά απλά ζωγράφισε για ακόμη μια φορά. Σε όλο τον κινηματογράφο από τη στιγμή που ξεκίνησε η ταινία και μέχρι να τελειώσει δεν ακούστηκε κιχ, απόλυτη προσήλωση και συναρπαστική εμπειρία.

Με μια λέξη μόνο mindblowing...όσοι σκοπέυετε να το δείτε, και σε όσους σας είχε κινήσει το ενδιαφέρον, έχω να πω μη ρωτήσετε κανέναν, μη διαβάσετε τίποτα, απλά ΠΗΓΑΙΝΤΕ να το δείτε!!

Βέβαια απαιτεί προσπάθεια να ακολουθήσεις τη ροή, αλλά σε αποζημιώνει με το παραπάνω...Εκπληκτικό σενάριο (it REALLY makes you think!), ασύλληπτο soundtrack και -προσωπικά βρήκα- φανταστικές τις ερμηνείες από του περισσότερους ηθοποιούς. Επίσης, προτιμήστε μια αίθουσα με καλό σύστημα ήχου και εικόνας, γιατί εκτιμώ ότι ο θερινός θα μειώσει πολύ την εμπειρία.

Δεν αξίζει να γράψω τίποτα άλλο γιατί πραγματικά πιστεύω ότι αυτή η ταινία έχει να "δώσει" στον καθένα διαφορετικά συναισθήματα, διαφορετικα ερεθίσματα και μοναδικούς προβληματισμούς...η "πραγματικότητα" είναι μια σχετική έννοια. Εγώ θα πάω σίγουρα και για round 2!

Cheers!

Valkyre
22-08-2010, 14:10
Ετσι ειναι φιλε Τσακαλε ( :) ) . Η ταινια απαιτει απο εσενα οπως πολυ σωστα ειπες προσοχη και προσηλωση. Ειναι ταινια που ηδη συζητιεται τρελα στα φορθμ ανα τον κοσμο και ειναι μια ταινια σταθμος για εμενα για την εποχη της. Η δευτερη προβολη ειναι ακομα πιο εντυπωσιακη απο την πρωτη φιλε μου.Και αυτο γιατι ενω στην πρωτη προσπαθεις να επεξεργαστεις τον σωρο των πληροφοριων που δεχεσαι, στην δευτερη γνωριζεις τι συμβαινει και το μυαλο σου δινει προσοχη και παρατηρει λεπτομερειες ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ που πραγματικα τις εκτιμας μονο με μια δευτερη θεαση.

Τελειωσε ο Νολαν ειναι απλα μπροστα, ειναι πρωτοτυπος, ειναι διαφορετικος, ειναι φρεσκος, σε ενα Χολυγουντ που το 80% αποτελειται απο φτηνα κολπα εντυπωσιασμου και εφφε προκειμενου να κοψουν τα μεγιστα εισητηρια. Εδω λοιπον σε αυτην την εποχη ερχεται ο Νολαν και μας θυμιζει τι σημαινει εξυπνο σινεμα και σκηνοθεσια. Τα σεβη μου! :)

Tek_Killa
22-08-2010, 14:13
^^ Αμα υπάρχουν πραγματικά καλές ιδέες, τι να το κάνεις το 3D... Kάτι ήξερε ο κύριος Νόλαν που γύρισε την πλάτη στην συγκεκριμένη τεχνολογία.

Dragonpaul
22-08-2010, 15:09
^^ Αμα υπάρχουν πραγματικά καλές ιδέες, τι να το κάνεις το 3D... Kάτι ήξερε ο κύριος Νόλαν που γύρισε την πλάτη στην συγκεκριμένη τεχνολογία.

Δηλαδη, αμα ηταν και 3D θα μας χαλαγε?

Ezio
22-08-2010, 15:27
Θα πάω με φίλους να δω το inception. Υπάρχει περίπτωση να βγούμε χωρίς να έχουμε καταλάβει τίποτα και να με βρίζουν μετά που τους είπα να το δούμε:p?

desperate_gamer
22-08-2010, 17:35
Θα πάω με φίλους να δω το inception. Υπάρχει περίπτωση να βγούμε χωρίς να έχουμε καταλάβει τίποτα και να με βρίζουν μετά που τους είπα να το δούμε:p?

Άμα πάτε για pop corn, καθίστε σπίτι με το φούρνο μικροκυμάτων καλύτερα. :whistle:

Desmond
22-08-2010, 17:56
Ντάξει ρε dg, δεν πάνε να δούνε ταινία του Γκοντάρ!Του Νόλαν πάνε να δούνε!:p

aris13
22-08-2010, 18:30
^Δεν έχεις και άδικο.

ParanoidGR
23-08-2010, 05:44
http://nerdreactor.com/wp-content/uploads/2010/07/fast-five-poster.jpg



http://www.oneasianworld.com/wp-content/uploads/2010/07/fast-five-movie2.jpg
http://cdn.screenrant.com/wp-content/uploads/Fast-Five-Tyrese-Vin-Diesel.jpg
http://www.ant1online.gr/resources/images/a995b133-7599-4bad-b96e-48cf58ab526f.jpg
http://foreverdyingbrightly.com/blog/wp-content/uploads/2010/07/p2308.jpg
http://jordana-brewster.org/wordpress/wp-content/uploads/2010/03/ff4-2.jpg
]

Valkyre
23-08-2010, 11:02
Δηλαδη, αμα ηταν και 3D θα μας χαλαγε?

Ο Νολαν ηταν σαφης και ανενδοτος στην μη χρησιμοποιηση 3D. Ειναι μια τεχνολογια που κατα τη γνωμη του δεν θα βοηθουσε σε τιποτα το inception κι εχει δικιο. Το inception ειναι μια ταινια που δεν προσπαθει να σε κερδισει με φαντασμαγορικα εφφε, αλλα με το σεναριο της. Το 3D πραγματικα θα ηταν ακυρο σε αυτην την ταινια. Δεν χρειαζεται ολες οι ταινιες να ειναι 3D για εμενα καλα εκανε.


http://nerdreactor.com/wp-content/uploads/2010/07/fast-five-poster.jpg



http://www.oneasianworld.com/wp-content/uploads/2010/07/fast-five-movie2.jpg
http://cdn.screenrant.com/wp-content/uploads/Fast-Five-Tyrese-Vin-Diesel.jpg
http://www.ant1online.gr/resources/images/a995b133-7599-4bad-b96e-48cf58ab526f.jpg
http://foreverdyingbrightly.com/blog/wp-content/uploads/2010/07/p2308.jpg
http://jordana-brewster.org/wordpress/wp-content/uploads/2010/03/ff4-2.jpg
]

λολ αλλο ενα franchise που το κουρασανε! χαχα :)

enstikto
23-08-2010, 11:25
Μα καλά ρε παιδιά, τόσες μέρες έχει βγεί η πιο επική ταινία όλων των εποχών και ακόμα ούτε ένα σχόλιο για αυτήν;
Δεν την έχει δει κάνείς;
Εγώ λέω να πάω με την παρέα μου να λυθούμε.
Το είδε κανείς να μας πει γνώμη;
Α! Αν δεν καταλάβατε για ποιά ταινία λέω, είναι το επικό "The Expendables"

aladdin7
23-08-2010, 11:35
Την είδα την Παρασκευη. Η ταινία έχει όλα όσα υπόσχεται και περιμένει κανείς από μια ταινία της κατηγορίας αυτής. Έχει και κάποιες πολύ καλές ατάκες.

tonybsg
23-08-2010, 11:50
^Αγόρι μου, το είδα πρεμιέρα! :D

Στην μεγάλη του Mall, γεμάτη φουλ, lol. Πολύ γέλιο η ταινία, ακριβώς ό,τι υπόσχεται (αν θες τσέκαρε και εδώ (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=31066) για περισσότερα). Άντε, ίσως μόνο -επειδή οι προσδοκίες ήταν στα ύψη (!!!)- να περιμέναμε ακόμη περισσότερα (γιατί ποτέ δεν είναι αρκετοί οι σκοτωμοί με αυτούς τους πρωταγωνιστές!).

enstikto
23-08-2010, 11:54
Πείτε μου σοβαρά!
Ξεπερνάει τη επικοσύνη (φοβερή λέξη) του Κομάντο;
Γιατί το Κομάντο είναι τοπ στην συγκεκριμένη κατηγορία :p

aladdin7
23-08-2010, 11:56
Είναι άλλη φαση από το Κομαντο! Μην τα μπερδευεις! Η ταινία μου φάνηκε σε μεγάλο βαθμό "παρωδία" χωρίς να γίνεται γραφική βέβαια!

enstikto
23-08-2010, 12:01
Χμμμμ.... Κακό αυτό....
Μου αρέσει όταν οι τραγικές ταινίες παίρνουν στα σοβαρά τον εαυτό τους!
Το αποτέλεσμα είναι ακόμα ποιο γελοίο. Για αυτό και το κομάντο είναι all time classic :D

tonybsg
23-08-2010, 12:04
Κοίτα, αν θυμάμαι καλά στο Commando ο Άρνι είχε σκοτώσει μόνος καμιά 100στη... Ε εδώ θα περίμενες ότι όλοι αυτοί θα σκότωναν 3 εκ, αλλά δεν το κάνουν, περιορίζονται σε λίγες 100άδες ίσως. :rip:

edit: Έχω διαβάσει σε σχόλια ότι κάποιους τους ψιλοχάλασε ότι ήταν περισσότερο σοβαρή απ' όσο έπρεπε (το Expendables), οπότε όπως και να έχει, μέσα είσαι! Ρε, σε μας, όλο το σινεμά είχε λιώσει πάντως (ΚΑΙ οι γυναίκες!).

enstikto
23-08-2010, 12:27
Κοίτα, αν θυμάμαι καλά στο Commando ο Άρνι είχε σκοτώσει μόνος καμιά 100στη... Ε εδώ θα περίμενες ότι όλοι αυτοί θα σκότωναν 3 εκ, αλλά δεν το κάνουν, περιορίζονται σε λίγες 100άδες ίσως. :rip:

edit: Έχω διαβάσει σε σχόλια ότι κάποιους τους ψιλοχάλασε ότι ήταν περισσότερο σοβαρή απ' όσο έπρεπε (το Expendables), οπότε όπως και να έχει, μέσα είσαι! Ρε, σε μας, όλο το σινεμά είχε λιώσει πάντως (ΚΑΙ οι γυναίκες!).

πολύ καλό το bodycount και πάλι!
Η ταινία είναι must watch λοιπόν :D

Α! Και στο κομαντο ο σβαρτς σκοτώνει 88 άτομα! Μετρημένα!
(δεν είμαι τόσο καμενός να τους έχω μετρήσει εγώ, σε περιοδικό που είχε αφιέρωμα στο κομαντο το διάβασα)

aris13
23-08-2010, 12:43
Είδα και εγώ το Expandables την περασμένη Πέμπτη και μπορώ να πω ότι έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την σκηνοθεσία του Stallone στις σκηνές δράσης. Πολύ καλή χορογραφία.

Το Empire Magazine έκανε ένα πολύ ωραίο αφιέρωμα στο cast της ταινίας:
http://www.empireonline.com/features/expendables-comparison-chart/

Dragonpaul
23-08-2010, 13:52
Ο Νολαν ηταν σαφης και ανενδοτος στην μη χρησιμοποιηση 3D. Ειναι μια τεχνολογια που κατα τη γνωμη του δεν θα βοηθουσε σε τιποτα το inception κι εχει δικιο. Το inception ειναι μια ταινια που δεν προσπαθει να σε κερδισει με φαντασμαγορικα εφφε, αλλα με το σεναριο της. Το 3D πραγματικα θα ηταν ακυρο σε αυτην την ταινια. Δεν χρειαζεται ολες οι ταινιες να ειναι 3D για εμενα καλα εκανε.



λολ αλλο ενα franchise που το κουρασανε! χαχα :)


Κοίτα Δημήτρη... Εγω, οπως ολοι εδω μεσα, ειμαι λατρης της τεχνολογιας και πιστευω πως οτι την εξελίσσει θα πρεπει να εφαρμοζεται. O Nolan μπορει να εχει τη δικη του αποψη επανω στο θεμα, αλλα ειναι η μειοψηφια στο Hollywood -ή θα ειναι πολυ συντομα-. H προσθηκη του 3D ειναι μια εξελιξη του σινεμα, οπως οταν περασαμε απο τον βουβο στον ομιλουντα και απο τον ασπρομαυρο στον εγχρωμο. Ποιος ξερει... Ισως καποια μερα να μην χρειαζονται, καν, οθονες. Το σιγουρο ειναι πως η χρηση του 3D μονο να προσθεσει θα μπορουσε και οχι να αφαιρεσει κατι απο την ταινια.
Οπως και να χει, ανυπομονω να δω την ταινια.

Y.Γ. Όσο για το FATF έχεις απόλυτο δίκιο. Νυσαφι πια...

ParanoidGR
23-08-2010, 13:58
όταν μπαίνει ο arnold στην εκκλησια και συναντάει τον silvester είναι ιστορική. stalone και schwarzenegger μαζί απλά legend.

jimspy
23-08-2010, 14:06
.....h prosthikh to 3d einai h ekseliksh toy cinema mono ston texnologiko tomea k tipta parapano.....to pragmatiko cinema omos den sthrizete sthn texnologia alla sthn skhnothesia sthn ypokritikh k sto senario.....
....to hollywood sigoyra theorei to 3d to neo toy oplo k isos na to theorei anapospasto kommati toy cinema tora h sto prosexes mellon....alla ayto ofeilete oti kinhmatografika ,me thn oysia toy oroy, to hollywood den exei tipota pia na epideiksei ektos apo texnologia k efe (yparxoyn bebaia k eksaireseis alla metrhmenes sta daktyla)....... px. to avatar....oloi to eidan logo toy 3d ....h ypokritikh htan metria k to senario anamashmeno me merikes prosthikes k syggrafikes diaforopoihseis...alla sigoyra to exoyme ksanadei ....
oi kakoi poy pane na katakthsoyn k na ekmetalleytoyn ton partheno topo k poy o ''dikos'' toys, katalabainei to lathos k yperaspizete ton topo ayto.........

enstikto
23-08-2010, 14:15
Κοίτα Δημήτρη... Εγω, οπως ολοι εδω μεσα, ειμαι λατρης της τεχνολογιας και πιστευω πως οτι την εξελίσσει θα πρεπει να εφαρμοζεται. O Nolan μπορει να εχει τη δικη του αποψη επανω στο θεμα, αλλα ειναι η μειοψηφια στο Hollywood -ή θα ειναι πολυ συντομα-. H προσθηκη του 3D ειναι μια εξελιξη του σινεμα, οπως οταν περασαμε απο τον βουβο στον ομιλουντα και απο τον ασπρομαυρο στον εγχρωμο. Ποιος ξερει... Ισως καποια μερα να μην χρειαζονται, καν, οθονες. Το σιγουρο ειναι πως η χρηση του 3D μονο να προσθεσει θα μπορουσε και οχι να αφαιρεσει κατι απο την ταινια.
Οπως και να χει, ανυπομονω να δω την ταινια.

Y.Γ. Όσο για το FATF έχεις απόλυτο δίκιο. Νυσαφι πια...

Θα διαφωνήσω μαζί σου. Πραγματικά δεν θα ήθελα όλες οι ταινίες να είναι 3d. Θεωρώ πως είναι αρκετά διαφορετικό θέμα ο ήχος απο το 3d. Ο ήχος πρόσθεσε κάτι που ήταν αναγκαίο δημιουργικά και καλλιτεχνικά. Σκέψου μόνο πόσο άσχημα κάθετε να βλέπεις μια σκηνή όπου ένας χαρακτήρας μιλάει σε έναν άλλο και μετά απο 20 δευτερόλεπτα βγαίνει η λεζάντα με αυτό που του λέει. Εκτός αυτού ο ήχος προσθέτει στην ατμόσφαιρα μιάς ταινίας καθώς με την μουσική της μία ταινία μπορεί να πει πάρα πολλά στον θεατή.
Πως συγκρίνειις αυτό το τεράστιο βήμα (και απαραίτητο συστατικό) του κινηματογράφου με το 3D?
Σε πολλές ταινίες δεν θα μου ταίριαζε το 3d και κυρίως γιατί καλός ή κακός όταν μία ταινία περιέχει 3d προσπαθει να εντυπωσιάσει με συγκεκριμένες "λήψεις" που δεν έχουν καμία σημασία για την ταινία όταν την βλέπεις 2d.
Δίνω ένα παράδειγμα. Πες ότι έβλεπες μια ταινία με ένα δράκο. Στο 3d SΤΑΝDART ο δράκος θα γυρνούσε στην κάμερα και θα πετούσε φλόγα.
Μπορεί να είναι εντυπωσιακό αλλά δεν έχει νόημα. Προτιμώ να δω ένα πανοραμικό πλάνο του ήρωα της ταινίας να πολεμάει το δράκο με τέλεια φωτογραφία παρά τον δράκο να με φτύνει!
Πραγματικά δεν θέλω με τίποτα το 3d να γίνει το standart...

Valkyre
23-08-2010, 14:23
Κοίτα Δημήτρη... Εγω, οπως ολοι εδω μεσα, ειμαι λατρης της τεχνολογιας και πιστευω πως οτι την εξελίσσει θα πρεπει να εφαρμοζεται. O Nolan μπορει να εχει τη δικη του αποψη επανω στο θεμα, αλλα ειναι η μειοψηφια στο Hollywood -ή θα ειναι πολυ συντομα-. H προσθηκη του 3D ειναι μια εξελιξη του σινεμα, οπως οταν περασαμε απο τον βουβο στον ομιλουντα και απο τον ασπρομαυρο στον εγχρωμο. Ποιος ξερει... Ισως καποια μερα να μην χρειαζονται, καν, οθονες. Το σιγουρο ειναι πως η χρηση του 3D μονο να προσθεσει θα μπορουσε και οχι να αφαιρεσει κατι απο την ταινια.
Οπως και να χει, ανυπομονω να δω την ταινια.

Y.Γ. Όσο για το FATF έχεις απόλυτο δίκιο. Νυσαφι πια...

Παυλο το μονο που λεω - βασικα που λεει ο Νολαν λολ και συμφωνω- ειναι οτι καποιες ταινιες δεν εχουν αναγκη το 3D. Κακα τα ψεμματα το 3D ακομα ειναι δικοπο μαχαιρι στις περισσοτερες περιπτωσεις. Στο Avatar ηταν εκπληκτικο οπως λεει ο κοσμος, ομως τα γυαλια εχουν και ενα μειονεκτημα, και αυτο ειναι οτι επηρεαζουν κατα πολυ την αποδοση των χρωματων της εικονας σε σχεση με τις απλες προβολες. Αλλα βεβαια αυτο ειναι αλλο θεμα, οπως ειπα καποιες ταινιες δεν εχουν αναγκη το 3D. Δεν θα πας να δεις ενα κοινωνικο εργο σε 3D, τι εχει να προσφερει σε μια τετοια ταινια? Αλλο να μιλαμε για ενα μπλοκμπαστερ με εκρηξεις εφφε και τα συναφη. Καποιες ταινιες που βασιζονται κυριως στο σεναριο τους δεν εχουν αναγκη αυτην την τεχνολογια -αποψη μου φυσικα :)-

Dragonpaul
23-08-2010, 14:36
.....h prosthikh to 3d einai h ekseliksh toy cinema mono ston texnologiko tomea k tipta parapano.....to pragmatiko cinema omos den sthrizete sthn texnologia alla sthn skhnothesia sthn ypokritikh k sto senario.....
....to hollywood sigoyra theorei to 3d to neo toy oplo k isos na to theorei anapospasto kommati toy cinema tora h sto prosexes mellon....alla ayto ofeilete oti kinhmatografika ,me thn oysia toy oroy, to hollywood den exei tipota pia na epideiksei ektos apo texnologia k efe (yparxoyn bebaia k eksaireseis alla metrhmenes sta daktyla)....... px. to avatar....oloi to eidan logo toy 3d ....h ypokritikh htan metria k to senario anamashmeno me merikes prosthikes k syggrafikes diaforopoihseis...alla sigoyra to exoyme ksanadei ....
oi kakoi poy pane na katakthsoyn k na ekmetalleytoyn ton partheno topo k poy o ''dikos'' toys, katalabainei to lathos k yperaspizete ton topo ayto.........


Θα διαφωνήσω μαζί σου. Πραγματικά δεν θα ήθελα όλες οι ταινίες να είναι 3d. Θεωρώ πως είναι αρκετά διαφορετικό θέμα ο ήχος απο το 3d. Ο ήχος πρόσθεσε κάτι που ήταν αναγκαίο δημιουργικά και καλλιτεχνικά. Σκέψου μόνο πόσο άσχημα κάθετε να βλέπεις μια σκηνή όπου ένας χαρακτήρας μιλάει σε έναν άλλο και μετά απο 20 δευτερόλεπτα βγαίνει η λεζάντα με αυτό που του λέει. Εκτός αυτού ο ήχος προσθέτει στην ατμόσφαιρα μιάς ταινίας καθώς με την μουσική της μία ταινία μπορεί να πει πάρα πολλά στον θεατή.
Πως συγκρίνειις αυτό το τεράστιο βήμα (και απαραίτητο συστατικό) του κινηματογράφου με το 3D?
Σε πολλές ταινίες δεν θα μου ταίριαζε το 3d και κυρίως γιατί καλός ή κακός όταν μία ταινία περιέχει 3d προσπαθει να εντυπωσιάσει με συγκεκριμένες "λήψεις" που δεν έχουν καμία σημασία για την ταινία όταν την βλέπεις 2d.
Δίνω ένα παράδειγμα. Πες ότι έβλεπες μια ταινία με ένα δράκο. Στο 3d SΤΑΝDART ο δράκος θα γυρνούσε στην κάμερα και θα πετούσε φλόγα.
Μπορεί να είναι εντυπωσιακό αλλά δεν έχει νόημα. Προτιμώ να δω ένα πανοραμικό πλάνο του ήρωα της ταινίας να πολεμάει το δράκο με τέλεια φωτογραφία παρά τον δράκο να με φτύνει!
Πραγματικά δεν θέλω με τίποτα το 3d να γίνει το standart...

Jim, εννοειται πως συμφωνω μαζι σου και πως στο σινεμα δε στηριζεται μονο στον τεχνολογικο τομεα. Αλλα συμβαλλει και αυτο το κομματι στην ολοκληρωτικη αποδοση ενος εργου. Καποια στιγμη, οπως ειπα και πιο πανω, θα περασουμε σε αλλα επιπεδα. Μπορει να ζουμε μεσα στην ταινια. Αυτες οι τεχνολογικες εξελιξεις δεν μπορουν να μεινουν πισω. Και απλα ια ωθουν την καλη σκηνοθεσια και το σεναριο. Και δεν βρισκω ΚΑΝΕΝΑ κακο σε αυτο.
Enstinkto, συγκρινα το βουβο σινεμα με το 3D, πολυ απλα γιατι τοτε δε μπορουσε να υπαρχει ομιλουντας κινηματογραφος. Οταν προστεθηκε και η φωνη, προφανως και τοτε θα επαθαν πλακα, οπως τωρα που ειδαμε το 3D –σε αυτη τη μορφη-. Ποιος σου ειπε οτι το 3D σε μερικα χρονια απο τωρα δε θα θεωρειται απαραιτητο συστατικο, οπως τοτε ο ηχος; Και θα ερθουν και αλλες εξελιξεις. Καποτε το 2D σινεμα θα μοιαζει εντελως αναχρονιστικο, οπως τωρα το ασπρομαυρο ή βουβο.

jimspy
23-08-2010, 14:51
to aspromayro cinema den einai anaxronistiko ....einai ligotero emporiko.......antitheta polles einai aspromayrers prosfates taineies poy pragmarika einai k koryfaies (...la haine, man bites dog ktl).....
genikotera to aspromayro opos k sthn fotografia apaitei megalyterh skhnothetikh ikanotita k poiothta apo oti sto egxromo giati anadyknyei to talento toy skhnotheth na paiksei me ton fotismo k thn eikona alla k thn hthopoiia k to senario.....

mania
23-08-2010, 15:02
^^^
??????? ???????.?? ?????????? ????? ???? ????????? ??? ????? ??? ??????? ???? ????????? ??? ???? ?? ??? "????????".?? ???? ????????? ????? ??? ? ?????????? ??????????.
? ????? ??? ??? ?? 3d,????? ??? ?????? ?? ?????????????? ??? ?????? ??? ????,??,animation,??????? ??????,????????? ???.??? ??????? ??? ?? ?? avatar ??? ???? 3d,?? ???? ???? ???????? ??????.????? ??? ????????? ??? ???????,??' ??.
?? ? ????????? ?? ?? ?? ????? ?? 3d????? ?? ??????????.??? ??? Tim Burton ??? ?????????? ?? ??? ???????? ?? ????? ??? ??? ??????? ????????.
________
Accidental Death And Dismemberment Insurance Dicussion (http://www.insurance-forums.org/accidental-death-dismemberment-insurance/)

aris13
23-08-2010, 16:22
.....h prosthikh to 3d einai h ekseliksh toy cinema mono ston texnologiko tomea k tipta parapano.....to pragmatiko cinema omos den sthrizete sthn texnologia alla sthn skhnothesia sthn ypokritikh k sto senario.....

Αυτό ακριβώς. Το 3D δεν βελτιώνει ούτε τις ερμηνίες των ηθοποιών ούτε το σενάριο ούτε την σκηνοθεσία.

Desmond
23-08-2010, 16:25
Το ασπρόμαυρο είναι θέμα καλλιτεχνικής άποψης.Όταν χρησιμοποιείται επιτυχημένα, το οπτικό κομμάτι είναι καταπληκτικό!Υπάρχουν σύγχρονες ασπρόμαυρες ταινίες που με τίποτα δεν μπορώ να φανταστώ πως θα κατάφερναν να διατηρήσουν την ίδια ατμόσφαιρα και το ίδιο αισθητικό αποτέλεσμα αν ήταν έγχρωμες όπως πχ. το "Μίσος" ή το "Π".
Από κει και πέρα, καλό θα ήταν να ξεχωρίσουμε τις έννοιες "Τέχνη" και "Θέαμα".

Dragonpaul
23-08-2010, 16:44
Το ασπρόμαυρο είναι θέμα καλλιτεχνικής άποψης.Όταν χρησιμοποιείται επιτυχημένα, το οπτικό κομμάτι είναι καταπληκτικό!Υπάρχουν σύγχρονες ασπρόμαυρες ταινίες που με τίποτα δεν μπορώ να φανταστώ πως θα κατάφερναν να διατηρήσουν την ίδια ατμόσφαιρα και το ίδιο αισθητικό αποτέλεσμα αν ήταν έγχρωμες όπως πχ. το "Μίσος" ή το "Π".
Από κει και πέρα, καλό θα ήταν να ξεχωρίσουμε τις έννοιες "Τέχνη" και "Θέαμα".

Νίκο, γνωριζω τη διάφορα τέχνης και θεάματος. Το χόμπι μου είναι η φωτογραφία και αρεσκομαι σε πολλές περιπτώσεις στη ασπρόμαυρη. Αλλα αντιθετα με τη φωτογραφια που το ασπρομαυρο συνανταται πολυ συχνα, στο σινεμα ολο και λιγοστευουν οι ταινιες που το χρησιμοποιουν, ή, τελοσπαντων, δεν ειναι πολλες.
Εγώ το μόνο που είπα είναι πως δεν πιστεύω πως το 3D αφαιρεί κάτι από την οποιαδήποτε ταινία. Γνώμη μου...

Valkyre
23-08-2010, 16:45
Και το Sin City ηταν εξαιρετικο στις σκηνες που χρησιμοποιουσε ασπρομαυρο και μαλιστα σε καποια σημεια επιλεκτικα χρωμα. Εξαιρετικο απλα.

Dragonpaul
23-08-2010, 16:48
Και το Sin City ηταν εξαιρετικο στις σκηνες που χρησιμοποιουσε ασπρομαυρο και μαλιστα σε καποια σημεια επιλεκτικα χρωμα. Εξαιρετικο απλα.

I 'll dring to that!!! Συμφωνώ απόλυτα!!!

Για σκεψου το και με 3D τώρα.

hakoo
23-08-2010, 17:04
To Ιnception το ειχα ουτως η αλλως στη λιστα για οταν γυρισω απο διακοπες αλλα διαβαζω πραγματικους διθυραμβους απο χρηστες του ιντερνετ και απο κριτικους. Στο imdb η ταινια παιρνει 9.1/10! (οχι οτι αποτελει κανα ευαγγελιο για μενα το συγκεκριμενο site, ενδεικτικα παντα).
Γενικα τον Νolan τον εχω σε μεγαλη εκτιμηση, η λιστα των ταινιων του ειναι μικρη αλλα σχετικα ποιοτικη. Ειναι mind teaser και φαινεται οτι αυτη η προσεγγιση αρεσει σε πολυ κοσμο (και σε μενα προφανως).
Ακομα και το The Prestige που περασε στα (ψιλο)ψιλα μετα τον χαμο του Batman Begins εμενα μου αρεσε παρα πολυ, δεν τον ενδιαφερει το αρμεγμα.
Θελω να κατσω να δω και τις ταινιες του προ Memento (μιας και απο εκει τον γνωρισαμε οι περισσοτεροι) για να εχω μια πιο ολοκληρωμενη αποψη βεβαια (αν δεν κανω λαθος προκειται για το Following και για το Doodlebug).
Τεσπα, αυριο βγαινει στην Πατρα το Inception οποτε θα ειμαι front row :a042:

Valkyre
23-08-2010, 17:12
Ο Νολαν δεν εχει κανει "κακη" ταινια. Θα εφτανα στο σημειο να πω οτι δεν εχει κανει καν "μετρια" ταινια.

Ολες του οι ταινιες ειναι απο καλες εως αριστουργηματικες στα ματια μου.

Memento? Following? Presitge? Inception? Insomnia?

Ο Νολαν το εχει. Και εδειξε οτι μπορει να συνδυασει το υφος του και την σκηνοθεσια του και σε ταινιες καθαρης δρασης οπως εκανε με τα batman που μας εδωσε -κατα την γνωμη μου- τις καλυτερες κομικ ταινιες ever. Σοβαρες, με υποσταση, ισχυρη δοση film noir και επικεντρωμενες στους χαρακτηρες.

Απλα respect! Προσωπικα δεν εχω δει μετρια ταινια απο τον Νολαν και με το Inception καταλαβα οτι τα καλυτερα επονται απο τον Κριστοφερ (και δεν εννοω σηκουελ) :)

hakoo
23-08-2010, 17:21
Α γεια σου, ειναι και το Insomnia που δεν εχω δει.
Γενικα συμφωνω και με αφηνει (επιτελους) να σου δωσω rep οποτε τσιμπα μιας που σε βρηκα ευκαιρο :e040fdd:
(οταν ανακοινωθει το FFVXIII για 360 μου τα δινεις ολα πισω εννοειται γκαντεμοσαυρε).

Valkyre
23-08-2010, 17:24
^^ αχαχαχαχαχαα ναι ναι εννοειται!

Παντως μιας και σου αρεσουν τα εργα να εχουν δοση mindtrap, σε διαβεβαιω το Inception θα σε αφησει με καλες εντυπωσεις.

Ηδη στο νετ γινεται πανικος στα φορουμ με απειρες συζητησεις επι συζητησεων για την εν λογω ταινια. Το σε ναριο ειναι ακρως προσεγμενο. Δεν ειναι τυχαιο οτι δεν εχουν βρεθει μεχρις στιγμης ιδιαιτερα plot holes και καποιοι που νομιζουν οτι βρηκαν plot holes απλα δεν καταλαβαν καποια πραγματακια απο την ταινια.

Εγω παντως θα παω να το ξαναδω αυριο αν βρω εισητηρια. Ειναι ταινια που οπως εχω ξαναπει χριζει απαραιτητως δευτερης θεασης και το λενε εκτος απο το κοινο και πολλοι κριτικοι!

desperate_gamer
23-08-2010, 17:32
Ντάξει ρε dg, δεν πάνε να δούνε ταινία του Γκοντάρ!Του Νόλαν πάνε να δούνε!:p

Χαχαχα, you're right, αλλά εγώ δεν τρωω ποτέ οτιδήποτε στο cinema γιατί λίγο να σκεφτώ "ωχ μου 'φυγε το popcorn. άραγε λεκιάστηκα;" χάνω το train of thought μου για την ταινία. :a010:

Αύριο θα πάω κι εγώ στο Inception. Ανάθεμα κι αν καταλάβω τίποτα. Πάλι θα φάω κανα 4ωρο διαβάζοντας stuff στο Internet για να βγάλω άκρη.


Το σε ναριο ειναι ακρως προσεγμενο. Δεν ειναι τυχαιο οτι δεν εχουν βρεθει μεχρις στιγμης ιδιαιτερα plot holes και καποιοι που νομιζουν οτι βρηκαν plot holes απλα δεν καταλαβαν καποια πραγματακια απο την ταινια.

Εμμ... Αν είναι αντιγραμμένο από κόμικ με τον Σκρουτζ ΜακΝτακ, πού να έχει plot-holes http://videogum.com/208132/caught-inception-ripped-off-scrooge-mcduck/remakes-and-spinoffs/

:a018:

Dragonpaul
23-08-2010, 17:32
Βρε να μην πω τιποτα και στους δυο (Valk και Hakoo).... Μου φαινεται θα παω σημερα για τα εισιτηρια, μην τρεχω την Παρασκευη και μεινω την ορεξη.

dimitrisasp
23-08-2010, 18:04
Ολες του οι ταινιες ειναι απο καλες εως αριστουργηματικες στα ματια μου.

Memento? Following? Presitge? Inception? Insomnia?

To μυστικο της επιτυχιας ειναι οι μονολεκτικοι τιτλοι :P :P :P

Valkyre
23-08-2010, 18:12
Εμμ... Αν είναι αντιγραμμένο από κόμικ με τον Σκρουτζ ΜακΝτακ, πού να έχει plot-holes http://videogum.com/208132/caught-inception-ripped-off-scrooge-mcduck/remakes-and-spinoffs/

:a018:

There will always be haterzzz!

Ασε που αυτο δεν αναιρει το quote που εκανες! plot holes δεν εχουν βρεθει μεχρι στιγμης ουσιωδη. Τωρα το αν αντεγραψε το σεναριο απο το Σκουτζ μακΝτακ αμφιβαλλω! :)

ParanoidGR
23-08-2010, 21:09
sK7iDct1DxU&feature

papatrexas
24-08-2010, 04:36
Ρε παιδια ψαχνω ποσο καιρο την ταινια Green Zone στα video clubs αλλα τιποτα.Εχει κυκλοφορήσει;Μηπως δεν εχει βγει ουτε καν στις ελληνικες αιθουσες;

ParanoidGR
24-08-2010, 06:05
download here (μtorent)

http://www.torrentleech.org/browse.php?search=green+zone&cat=0
http://www.greek-tracker.com/browse.php?incldead=0&search=green+zone&blah=0

papatrexas
24-08-2010, 18:22
Δεν εχει επιλογη για να γινω μελος...

desperate_gamer
24-08-2010, 18:56
There will always be haterzzz!

Ασε που αυτο δεν αναιρει το quote που εκανες! plot holes δεν εχουν βρεθει μεχρι στιγμης ουσιωδη. Τωρα το αν αντεγραψε το σεναριο απο το Σκουτζ μακΝτακ αμφιβαλλω! :)

Έλα βρε συ αστειεύομαι. Δεν είναι μόνο η ιδέα που κάνει μια ταινία πετυχημένη άλλωστε.

Valkyre
24-08-2010, 19:31
^^ Μα κι εγω βρε, για αυτο εγραψα haterzzz Κι εβαλα κι εμοτικον :)

personGR
24-08-2010, 23:24
Inception.

Ταινιάρα.Κορυφή.Από τις καλύτερες των τελευταίων χρόνων, χαλαρά.

ΥΓ: Θα έπεφτε - κεκαλυμμένο spoiler :P

Spiros20
25-08-2010, 04:37
Είδα to Inception. Η Ταινία πραγματικά τα σπάει. Έμεινα άφωνος. Όσοι δεν την έχετε δει πάτε να την δείτε. Μια από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει. Το 9.1 στα 10 που παίρνει τα λέει όλα αν και μπορούσε να πάρει παραπάνω. Ταινιάρα από τις λίγες...

Μπορώ να βάλω ένα spoiler για όσους την έχουν δει; Θα σκάσω :P

Υ.Γ: Τόνισα το πάτε γιατί άμα δεν το τόνιζα θα το διαβάζατε όλοι ποτέ :P

Valkyre
25-08-2010, 10:40
Εγω το ειδα χθες για δευτερη φορα και στα πατρια εδαφη! :)

Λοιπον κοιταχτε πως παει το Inception. Κατα τη γνωμη μου ειναι μια ταινια η οποια ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ (ναι με κεφαλαια) να την δεις και δευτερη φορα. Αν οχι σινεμα, να την κατεβασεις/νοικιασεις οτιδηποτε. Ειναι μια ταινια που στην δευτερη θεαση της σου προκαλει ριγος και ανατριχιλα. Ειναι αδυνατον την π-ρωτη φορα που θα δεις την ταινια να αντιληφθεις στο 100% την ιδιοφιυα πισω απο την δημιουργια της. Και ειναι απολυτα λογικο καθως την πρωτη φορα βομβαρδιζεται ο εγκεφαλος σου απο πληροφοριες για το concept ωστε να συλλαβει την κεντρικη ουσια της ταινιας. Την δευτερη ομως φορα που την βλεπεις και εχεις αντιληφθει τι συμβαινει πανω κατω, εστιαζεις στις αποριες ειχες, στις λεπτομεριες και οπως ειπα ξεδιπλωνεται μπροστα σου αυτο το αριστουργημα στο 100% γιατι συνειδητοποιεις πραγματα που μονο αν την εχεις ξαναδει θα παρατηρησεις.

Δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτεροι κριτικοι αναφερονται ρητα στο οτι ειναι μια ταινια που την ευχαριστιεσαι εξισου την δευτερη φορα που την βλεπεις. Εγω πραγματικα την πρωτη φορα ειχα μεινει μεν με το στομα ανοιχτο, χθες ομως που την ειδα και δευτερη φορα απλα υπηρξαν σκηνες (φαινομενικα ακυρες στην πρωτη ρποβολη) που με εκαναν να ανατριχιασω! βασικα μου ειχε σηκωθει η... τριχα (εξυπναδες! :)) καθολη την διαρκεια.

Μετα και την δευτερη θεαση της ανεξαρτητα του τι λεει ο κοσμος για εμενα προκειται για την καλυτερη ταινια του Νολαν, την πιο εξυπνη, χωρις κενα (πολλοι πιστευουν οτι βρηκαν κενα στην ιστορια μα τελικα αποδεικνυεται οτι απλα δεν το επιασαν το θεμα) και ο Νολαν ανεβαινει στην προσωπικη μου κορυφη των νεων σκηνοθετων της εποχης μας. Ειναι ιδιοφυια, ξερει πως να πασαρει και το παραξενο, εξυπνο και πρωτοτυπο και πως να το αναμειξει με την δραση ενος καλοκαιρινου μπλοκμπαστερ. Συνδυαζει Στανλευ Κιουμπρικ και Μαικλ Μπει με εναν τροπο που μονο αυτος μπορει. Απλα επικ....


Inception.

ΥΓ: Θα έπεφτε - κεκαλυμμένο spoiler :PΝαι και ειναι αποδεδειγμενο.


Είδα to Inception. Η Ταινία πραγματικά τα σπάει. Έμεινα άφωνος. Όσοι δεν την έχετε δει πάτε να την δείτε. Μια από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει. Το 9.1 στα 10 που παίρνει τα λέει όλα αν και μπορούσε να πάρει παραπάνω. Ταινιάρα από τις λίγες...

Μπορώ να βάλω ένα spoiler για όσους την έχουν δει; Θα σκάσω :P

Υ.Γ: Τόνισα το πάτε γιατί άμα δεν το τόνιζα θα το διαβάζατε όλοι ποτέ :P

Δες την αλλη μια φορα και να δεις οτι θα την εκτιμησεις ακομα πιο πολυ!! :)

tonybsg
25-08-2010, 10:59
Ναι και ειναι αποδεδειγμενο.

Για πες, για πες, γιατί; Και μάλιστα πως είναι αποδεδειγμένο;

Valkyre
25-08-2010, 11:10
Για πες, για πες, γιατί; Και μάλιστα πως είναι αποδεδειγμένο;

MHN ANOIΞΕΙ ΤΟ SPOILER ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟ INCEPTION

Αρκετοι πιστευουν οτι και καλα ολα ειναι ενα ονειρο και οτι ειχαν στοχο καποιοι -που δεν ξερουμε καθολου- να εισβαλλουν στο μυαλο του Κομπ και να μαθουν τα αποκρυφα μυστικα του. Με βαση την θεωρια αυτη το Τοτεμ του Κομπ συνεχιζει και γυρναει στο τελος της ταινιας και δεν πεφτει, αρα αποδυκνυεται οτι ονειρευεται ακομη. Το πιο σημαντικο επιχειρημα που ΕΙΧΕ η θεωρια αυτη ηταν οτι -και εδω προσοχη- τα παιδια του Κομπ στην τελευταια σκηνη της ταινιας φορανε ακριβως τα ιδια ρουχα με αυτα που τα εβλεπε να φορανε στα ονειρα του και επισης φαινεται σαν να μην εχουν μεγαλωσει καθολου παρολο που ειναι λογικο η ολη διαδικασια που ο Κομπ ηταν μακρια τους κρατησε καποια χρονια. Αυτο και μονο "ελεγαν" ειναι αποδειξη οτι για να φορανε και παλι τα ιδια ρουχα στην τελευταια σκηνη, να εχουν την ιδια ηλικια και να μην πεφτει το Τοτεμ. ο Κομπ ακομα ονειρευεται.

Ομως καταρριφθηκε αυτη η θεωρια μιας και ο ενδυματολογος της ταινιας ειπε "προσεξτε καλυτερα... τα ρουχα μοιαζουν...αλλα δεν ειναι ιδια", επισης σε καποιες συνεντευξεις τους συντελεστες της ταινιας υπονοουν με διπλωματικο τροπο οτι δεν ηταν ονειρο. Τελος, στα credits της ταινιας στο τελος, υπαρχουν 2 σετ ηθοποιων που παιζουν τα παιδια του Κομπ στην ταινια. Το ενα σετ ειναι για τις σκηνες των ονειρων και το αλλο σετ ειναι για την πραγματικοτητα στο τελος. Μαλιστα τα παιδια εχουν και τα 2 ακριβως 2 χρονια διαφορα στην ηλικια τους που σημαινει οτι οντως μεγαλωσαν καθολη αυτην την διαρκεια και δεν εμεινα στασιμα οπως υποστηριζαν πολλοι. Με λιγα λογια το τοτεμ θα επεφτε ισως στο επομενο δευτερολεπτο αλλα ο υπερτατος Νολαν (που μεχρι και στα credits μας αφησε στοιχεια!!!)το εκοψε αυτο το τελευταιο δευτερολεπτο για να μας κανει να ψαχνομαστε.... επικ!!

Αααα α α α και επισης, σημαντικοτατο στοιχειο που αποδεικνυει οτι ΔΕΝ ηταν ονειρο και οτι συνεπως το τοτεμ πεφτει στο τελος, ειναι το γεγονος οτι οταν ο Κομπ βρισκεται σε ονειρο φοραει παντα την βερα του, ενω στις αληθινες σκηνες (μεταξυ αυτων και της τελευταιας σκηνης) δεν φοραει καθολου την βερα.

tonybsg
25-08-2010, 11:45
MHN ANOIΞΕΙ ΤΟ SPOILER ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟ INCEPTION

Αρκετοι πιστευουν οτι και καλα ολα ειναι ενα ονειρο και οτι ειχαν στοχο καποιοι -που δεν ξερουμε καθολου- να εισβαλλουν στο μυαλο του Κομπ και να μαθουν τα αποκρυφα μυστικα του. Με βαση την θεωρια αυτη το Τοτεμ του Κομπ συνεχιζει και γυρναει στο τελος της ταινιας και δεν πεφτει, αρα αποδυκνυεται οτι ονειρευεται ακομη. Το πιο σημαντικο επιχειρημα που ΕΙΧΕ η θεωρια αυτη ηταν οτι -και εδω προσοχη- τα παιδια του Κομπ στην τελευταια σκηνη της ταινιας φορανε ακριβως τα ιδια ρουχα με αυτα που τα εβλεπε να φορανε στα ονειρα του. Αυτο και μονο "ελεγαν" ειναι αποδειξη οτι για να φορανε και παλι τα ιδια ρουχα στην τελευταια σκηνη και να μην πεφτει το Τοτεμ. ο Κομπ ακομα ονειρευεται.

Ομως καταρριφθηκε αυτη η θεωρια μιας και ο ενδυματολογος της ταινιας ειπε "προσεξτε καλυτερα... τα ρουχα μοιαζουν...αλλα δεν ειναι ιδια", επισης σε καποιες συνεντευξεις τους συντελεστες της ταινιας υπονοουν με διπλωματικο τροπο οτι δεν ηταν ονειρο. Με λιγα λογια το τοτεμ θα επεφτε ισως στο επομενο δευτερολεπτο αλλα ο υπερτατος Νολαν το εκοψε αυτο το τελευταιο δευτερολεπτο για να μας κανει να ψαχνομαστε.... επικ!!


Κοίτα, κατ' αρχήν (και προφανώς!) και μόνο από το τέλος, ο Νόλαν δεν ήθελε να είναι τίποτα σαφές (μέχρι να βγει ο ίδιος και να πει κάτι το αντίθετο). Δηλαδή ήθελε να γίνει ο χαμός που έγινε (και δικαιολογημένα).

Το διάβασα αυτό, αλλά από μόνο του δεν με πείθει για την ώρα (βασικά είτε είναι σε όνειρο είτε δεν είναι, δεν νομίζω να με πείσει κανείς εκτός του Νόλαν :D).

Για παράδειγμα, γιατί ο Cobb, ενώ βρισκόντουσαν σε όνειρα άλλων, μπορούσε να επεμβαίνει σε αυτά; :)

Valkyre
25-08-2010, 11:54
Κοίτα, κατ' αρχήν (και προφανώς!) και μόνο από το τέλος, ο Νόλαν δεν ήθελε να είναι τίποτα σαφές (μέχρι να βγει ο ίδιος και να πει κάτι το αντίθετο). Δηλαδή ήθελε να γίνει ο χαμός που έγινε (και δικαιολογημένα).

Το διάβασα αυτό, αλλά από μόνο του δεν με πείθει για την ώρα (βασικά είτε είναι σε όνειρο είτε δεν είναι, δεν νομίζω να με πείσει κανείς εκτός του Νόλαν :D).

Για παράδειγμα, γιατί ο Cobb, ενώ βρισκόντουσαν σε όνειρα άλλων, μπορούσε να επεμβαίνει σε αυτά; :)

τι εννοεις να "επεμβαινει"? Δωσε μου ενα παραδειγμα γιατι μπορω να ερμηνευσω την "επεμβαση" αυτη με πολλους τροπους :)

Ναι ο Νολαν ηθελε να το αφησει εκρεμμες αλλα εδωσε αρκετα στοιχεια απο εδω και απο εκει οπως κανει παντα στις ταινιες του. Απλα τα βαζει ως easter eggs για αυτους που γουσταρουν να ψαχνονται.

tonybsg
25-08-2010, 12:20
τι εννοεις να "επεμβαινει"? Δωσε μου ενα παραδειγμα γιατι μπορω να ερμηνευσω την "επεμβαση" αυτη με πολλους τροπους :)

Ναι ο Νολαν ηθελε να το αφησει εκρεμμες αλλα εδωσε αρκετα στοιχεια απο εδω και απο εκει οπως κανει παντα στις ταινιες του. Απλα τα βαζει ως easter eggs για αυτους που γουσταρουν να ψαχνονται.

Μα και μόνο η εμφάνιση της Mal στο επίπεδο που βρισκόμαστε στο όνειρο του Eames (στο fortress, στα χιόνια) δεν είναι επέμβαση; Ή έχασα κάτι (πολύ πιθανό και αυτό!);

Για αυτό με τα ρούχα, δεν θα μπορούσαν τα παιδιά να είναι προβολές, και απλά στο (ονειρικό) επίπεδο του φινάλε να τα φαντάστηκε διαφορετικά;

Όπως και να έχει, δεν επιμένω ότι είναι το ένα ή το άλλο (για παράδειγμα, την θεωρία με το wedding ring ως totem του Cobb την βρήκα ενδιαφέρουσα, αν και λίγο τραβηγμένη).

Valkyre
25-08-2010, 12:33
Μα και μόνο η εμφάνιση της Mal στο επίπεδο που βρισκόμαστε στο όνειρο του Eames (στο fortress, στα χιόνια) δεν είναι επέμβαση; Ή έχασα κάτι (πολύ πιθανό και αυτό!);

Για αυτό με τα ρούχα, δεν θα μπορούσαν τα παιδιά να είναι προβολές, και απλά στο (ονειρικό) επίπεδο του φινάλε να τα φαντάστηκε διαφορετικά;

Όπως και να έχει, δεν επιμένω ότι είναι το ένα ή το άλλο (για παράδειγμα, την θεωρία με το wedding ring ως totem του Cobb την βρήκα ενδιαφέρουσα, αν και λίγο τραβηγμένη).

Δεν εχει σχεση αυτο που λες με την Μαλ. Ο οποιοσδηποτε μπορει να επεμβει με το υποσυνειδητο του, δεν εχει σχεση αυτος που στην ουσια ονειρευεται. Μην ξεχνας οτι το ονειρο μοιραζεται απο ολους και σε ολους.Μπορει να βασιζεται σε ονειρο ενος μονο, αλλα ολοι το μοιραζονται συνεπως ολονων τα υποσυνειδητα μπορουν να επηρεασουν το ονειρο.

Δεν ειναι λοιπον μονο ο Κομπ που επηρεαζει με το υποσυνειδητο του εμφανιζοντας τα παιδια και την Μαλ στα ονειρα των αλλων. Ξεχνας ας πουμε για παραδειγμα τον Φισερ (ο Στοχος) που σε ολα τα ονειρα των αλλων εμφανιζει τις δικες του Προβολες μεσω του υποσυνειδητου του. Επισης στο αρχικο ονειρο της ταινιας το υποσυνειδητο του αρχικου Αρχιτεκτονα εκανε μλκια που προδωσε την δουλεια του Κομπ και του Αρθουρ.

Ολοι μπορουν να επηρεασουν με το υποσυνειδητο το ονειρο ενος αλλου, απλα τυγχανει ο ΚΟμπ να ειναι ψυχολογικα διαλυμενος υποσεινηδητα λογω ολων οσων εχουν συμβει στην Μαλ εξαιτιας του και με τις ενοχες που νιωθει τα κανει να βγαινουν στην επιφανεια.

personGR
25-08-2010, 12:34
MHN ANOIΞΕΙ ΤΟ SPOILER ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟ INCEPTION

Αρκετοι πιστευουν οτι και καλα ολα ειναι ενα ονειρο και οτι ειχαν στοχο καποιοι -που δεν ξερουμε καθολου- να εισβαλλουν στο μυαλο του Κομπ και να μαθουν τα αποκρυφα μυστικα του. Με βαση την θεωρια αυτη το Τοτεμ του Κομπ συνεχιζει και γυρναει στο τελος της ταινιας και δεν πεφτει, αρα αποδυκνυεται οτι ονειρευεται ακομη. Το πιο σημαντικο επιχειρημα που ΕΙΧΕ η θεωρια αυτη ηταν οτι -και εδω προσοχη- τα παιδια του Κομπ στην τελευταια σκηνη της ταινιας φορανε ακριβως τα ιδια ρουχα με αυτα που τα εβλεπε να φορανε στα ονειρα του και επισης φαινεται σαν να μην εχουν μεγαλωσει καθολου παρολο που ειναι λογικο η ολη διαδικασια που ο Κομπ ηταν μακρια τους κρατησε καποια χρονια. Αυτο και μονο "ελεγαν" ειναι αποδειξη οτι για να φορανε και παλι τα ιδια ρουχα στην τελευταια σκηνη, να εχουν την ιδια ηλικια και να μην πεφτει το Τοτεμ. ο Κομπ ακομα ονειρευεται.

Ομως καταρριφθηκε αυτη η θεωρια μιας και ο ενδυματολογος της ταινιας ειπε "προσεξτε καλυτερα... τα ρουχα μοιαζουν...αλλα δεν ειναι ιδια", επισης σε καποιες συνεντευξεις τους συντελεστες της ταινιας υπονοουν με διπλωματικο τροπο οτι δεν ηταν ονειρο. Τελος, στα credits της ταινιας στο τελος, υπαρχουν 2 σετ ηθοποιων που παιζουν τα παιδια του Κομπ στην ταινια. Το ενα σετ ειναι για τις σκηνες των ονειρων και το αλλο σετ ειναι για την πραγματικοτητα στο τελος. Μαλιστα τα παιδια εχουν και τα 2 ακριβως 2 χρονια διαφορα στην ηλικια τους που σημαινει οτι οντως μεγαλωσαν καθολη αυτην την διαρκεια και δεν εμεινα στασιμα οπως υποστηριζαν πολλοι. Με λιγα λογια το τοτεμ θα επεφτε ισως στο επομενο δευτερολεπτο αλλα ο υπερτατος Νολαν (που μεχρι και στα credits μας αφησε στοιχεια!!!)το εκοψε αυτο το τελευταιο δευτερολεπτο για να μας κανει να ψαχνομαστε.... επικ!!

Αααα α α α και επισης, σημαντικοτατο στοιχειο που αποδεικνυει οτι ΔΕΝ ηταν ονειρο και οτι συνεπως το τοτεμ πεφτει στο τελος, ειναι το γεγονος οτι οταν ο Κομπ βρισκεται σε ονειρο φοραει παντα την βερα του, ενω στις αληθινες σκηνες (μεταξυ αυτων και της τελευταιας σκηνης) δεν φοραει καθολου την βερα.

Όμως ρε συ Βαλ (χθες αργά το βράδυ το σκέφτηκα αυτό), δε βλέπουμε τη μετάβαση από τη σκηνή (τη 2η) με τον γερασμένο Σάιτο, στη σκηνή με το αεροπλάνο (όταν και καλά όλα έχουν τελειώσει) - πρακτικά, μπορεί κανείς να το παρομοιώσει με ένα όνειρο, που δεν θυμάσαι πως ξεκίνησε, όπως και οι ήρωες του Νόλαν έλεγαν στην ταινία...

Πως πήγε στο αεροπλάνο; Σκότωσε τον γερασμένο Σάιτο τελικά; Ο Κομπ έπεσε από κάνα γρεμό για να ξυπνήσει; Και στην τελική; Πως ξύπνησαν όοοοολοι από το πρώτο όνειρο;

Ο θεατής δε βλέπει τίποτα από αυτά, η ταινία απλά τα υπαινίσσεται - μόνο και μόνο γι'αυτό εγώ έχω κάποιες αμφιβολίες για το αν ειναι ονειρο ή όχι...

tonybsg
25-08-2010, 12:52
Δεν εχει σχεση αυτο που λες με την Μαλ. Ο οποιοσδηποτε μπορει να επεμβει με το υποσυνειδητο του, δεν εχει σχεση αυτος που στην ουσια ονειρευεται. Μην ξεχνας οτι το ονειρο μοιραζεται απο ολους και σε ολους.Μπορει να βασιζεται σε ονειρο ενος μονο, αλλα ολοι το μοιραζονται συνεπως ολονων τα υποσυνειδητα μπορουν να επηρεασουν το ονειρο.

Δεν ειναι λοιπον μονο ο Κομπ που επηρεαζει με το υποσυνειδητο του εμφανιζοντας τα παιδια και την Μαλ στα ονειρα των αλλων. Ξεχνας ας πουμε για παραδειγμα τον Φισερ (ο Στοχος) που σε ολα τα ονειρα των αλλων εμφανιζει τις δικες του Προβολες μεσω του υποσυνειδητου του. Επισης στο αρχικο ονειρο της ταινιας το υποσυνειδητο του αρχικου Αρχιτεκτονα εκανε μλκια που προδωσε την δουλεια του Κομπ και του Αρθουρ.

Ολοι μπορουν να επηρεασουν με το υποσυνειδητο το ονειρο ενος αλλου, απλα τυγχανει ο ΚΟμπ να ειναι ψυχολογικα διαλυμενος υποσεινηδητα λογω ολων οσων εχουν συμβει στην Μαλ εξαιτιας του και με τις ενοχες που νιωθει τα κανει να βγαινουν στην επιφανεια.

Τότε όμως αυτό βοηθά πολύ την οικονομία του έργου, είναι ιδιαίτερα βολικό πιστεύω (αυτό το "τυγχάνει" που λες), να μην εμπλέκεται άλλος τόσο εμφατικά όσο ο Cobb.

Όπως και να έχει, επιτέλους βγήκε μια ταινία που βγαίνοντας από το σινεμά, έχεις κάτι (πολλά δηλαδή) να πεις!

Valkyre
25-08-2010, 12:59
Όμως ρε συ Βαλ (χθες αργά το βράδυ το σκέφτηκα αυτό), δε βλέπουμε τη μετάβαση από τη σκηνή (τη 2η) με τον γερασμένο Σάιτο, στη σκηνή με το αεροπλάνο (όταν και καλά όλα έχουν τελειώσει) - πρακτικά, μπορεί κανείς να το παρομοιώσει με ένα όνειρο, που δεν θυμάσαι πως ξεκίνησε, όπως και οι ήρωες του Νόλαν έλεγαν στην ταινία...

Πως πήγε στο αεροπλάνο; Σκότωσε τον γερασμένο Σάιτο τελικά; Ο Κομπ έπεσε από κάνα γρεμό για να ξυπνήσει; Και στην τελική; Πως ξύπνησαν όοοοολοι από το πρώτο όνειρο;

Ο θεατής δε βλέπει τίποτα από αυτά, η ταινία απλά τα υπαινίσσεται - μόνο και μόνο γι'αυτό εγώ έχω κάποιες αμφιβολίες για το αν ειναι ονειρο ή όχι...

Το πως πηγαν στο αεροπλανο το ειδαμε, ειδαμε πως το σχεδιασαν μαλιστα να πανε στο αεροπλανο. Δεν θα ηταν λογικο να ζητησουμε απο τον Νολαν να μας δειξει ολη την διαδικασια αφιξης στο αεροδρομιο, check in κλπ κλπ αυτο θα ηταν χαζο. Ειχαμε ομως την συζητηση που ομ Σαιτο αγορασε την εταιρεια, σχεδιασανε την πτηση και μολις την αεροσυνοδο που τους εβαλε για υπνο στο μηχανημα.

Σιγουρα ο Νολαν επιτηδες αφησε τις τελευταιες σκηνες ετσι αοριστες για να μην ειναι σιγουρος ο Θεατης, ομως στοιχεια υπαρχουν. Δεν μιλαω μετα βεβαιοτητος απλα με οσα στοιχεια υπαρχουν δειχνουν οτι δεν ηταν ονειρο, αλλωστε οι νομοι της φυσικης λενε οτι οταν αρχιζει και ταλαντευεται το τοτεμ σιγουρα θα πεσει. Στις στκηνες του ονειρου δεν εκανε την παραμικρη ταλαντευση, γυρνουσε σε απολυτη αρμονια.

Στο πρωτο ονειρο ξυπνησαν ολοι σχεδον ταυτοχρονα. Μην ξεχνας οσο προχωρας επιπεδα παρακατω ο χρονος αυξανεται με γεωμετρικη προοδο. Αφου εγιναν τα kick σε επιπεδο 4,3 και 2 ξυπνησαν ολοι στο πρωτο επιπεδο στο ονειρο με το βαν, πλην του Κομπ (που πνιγηκε και ετσι μπηκε σε ληθη) και του Σαιτο (που ειχε πεθανει στο επιπεδο 3).

Μετα απλα περιμεναν να περασει η επιδραση του ισχυρου αναισθητικου που ειχαν χρησιμοποιησει και ειχαν πει για το ποσο θα διαρκουσε στο πρωτο επιπεδο.(και αναλογα στα υπολοιπα)Γι αυτο και ξυπνησαν ολοι ταυτοχρονα.

Valkyre
25-08-2010, 13:06
Τότε όμως αυτό βοηθά πολύ την οικονομία του έργου, είναι ιδιαίτερα βολικό πιστεύω (αυτό το "τυγχάνει" που λες), να μην εμπλέκεται άλλος τόσο εμφατικά όσο ο Cobb.

Όπως και να έχει, επιτέλους βγήκε μια ταινία που βγαίνοντας από το σινεμά, έχεις κάτι (πολλά δηλαδή) να πεις!

μα η ιστορια ειναι για τον Κομπ βρε συ. Ειναι ο κεντρικος χαρακτηρας της υποθεσης. Αυτος ο ψυχολογικος χαμος του ηταν που θα εκανε ενδιαφερον την ταινια. Αν ηταν ενας ακυρος ο πρωτος τυχοντας τοτε τι νοημα, τι ενδιαφερον θα ειχε να παρακολουθησεις την ιστορια του? Ολοι οι πρωταγωνιστες στις ταινιες υποτιθεται οτι ειναι ενδιαφεροντες χαρακτηρες των οποιων την ιστορια παρακολουθουμε. Οποια μα οποια ταινια και αν διαλεξεις, ειτε περιπετεια ειτε φαντασιας ειτε κοινωνικο ειτε δραμα, ο πρωταγωνιστης εχει κατι το ξεχωριστο, κατι που τον διαφοροποιει απο τον συνηθισμενο ανθρωπο.

Η ιστορια του inception γινεται ενδιαφερουσα ακριβως επειδη ο Κομπ ειναι ψυχολογικα διαλυμενος και τυρανιεται απο τις τυψεις γι αυτο που εκανε στην Μαλ.

Αυτο ξαναπεστο...η ταινια θελει ενα φορουμ απο μονη της! :D :D

tonybsg
25-08-2010, 13:47
Καλά, δεν έχεις άδικο πάνω σε αυτό (btw όσα -λίγα- αρνητικά διαβάσεις για την ταινία, αυτό βρίσκεται σε μέσα σε αυτά, δηλαδή η έλλειψη επαρκούς ανάλυσης των υπόλοιπων χαρακτήρων, που εκ των πραγμάτων θα ήταν δύσκολο σε μια τέτοια ταινία).

Valkyre
25-08-2010, 14:00
^^ Nαι υφισταται αυτο, ειναι συνειδητη επιλογη του Νολαν ακριβως επειδη θα εκανε την ταινια να εστιασει σε λαθος σημεια και που οπως ειπες λογω της φυσης της ηταν εκ των πραγματων δυσκολη.

Αλλωστε στην ουσια ηθελε να επικεντρωθει στον Κομπ και την Μαλ περισσοτερο και μετα στην ιδεα του Inception που ειναι και το ολο θεμα της ταινιας. Ηταν λογικο να χρειαζεται να εξηγησει τοσα πολλα στον θεατη ωστε οι δευτεροι ρολοι να μην εχουν την αναλυση που θα ειχαν σε αλλη περιπτωση. Συμφωνω :)

enstikto
25-08-2010, 14:22
Έχω ανοίξει 4 φορές το thread (βγαίνει στα new posts) και όλο spoilers βλέπω. Μιας και δεν έχω δει την ταινία φυσικά δεν τα ανοίγω. Αλλά τόσα spoilers που είδα ζήλεψα, οπότε πάρτε και εσείς ένα ανούσιο spoiler να μάθετε! :P

dimitrisasp
25-08-2010, 14:33
Ταινιαρα το Inception! Ειχα να πω ενα σωρο πραγματα αλλα τα εχετε πει ολα στα
spoilers :P :P

chronohill
25-08-2010, 14:34
Φοβερη η ταινια.τα σπασε.Οντως επιτελους βγηκε μια που να εχεις να συζητησεις για το σεναριο της..μια διευκρινηση
Η αποροια μας ηταν τι εγινε ακριβως με τον Σαιτο.Αυτος ψωφησε μεσα στο ονειρο στο 3ο επιπεδο και περασε στην φαση της ληθης(παρεπιπτοντως η αγγλικη λεξη ειναι limbo οπως το παιχνιδι και δεν σημαινει ληθη ακριβως αλλα τεσπα) και γιαυτο ηταν γερος ενω ο λεοναρντο πνιγηκε στο πρωτο επιπεδο και γιαυτο ηταν νεος??

Valkyre
25-08-2010, 14:59
Φοβερη η ταινια.τα σπασε.Οντως επιτελους βγηκε μια που να εχεις να συζητησεις για το σεναριο της..μια διευκρινηση
Η αποροια μας ηταν τι εγινε ακριβως με τον Σαιτο.Αυτος ψωφησε μεσα στο ονειρο στο 3ο επιπεδο και περασε στην φαση της ληθης(παρεπιπτοντως η αγγλικη λεξη ειναι limbo οπως το παιχνιδι και δεν σημαινει ληθη ακριβως αλλα τεσπα) και γιαυτο ηταν γερος ενω ο λεοναρντο πνιγηκε στο πρωτο επιπεδο και γιαυτο ηταν νεος??

Ακριβως. Ο Σαιτο πεθανε στο 3ο επιπεδο και περασε κατευθειαν σε limbo. Ο χρονος στην limbo κινειται πααααααααααααααααααρα πολυ αργα. Ο Κομπ πεθανε μολις 1-2 λεπτα μετα αλλα πεθανε στο πρωτο επιπεδο (πνιγηκε στο βαν). Αυτη η διαφορα 1-2 λεπτων μεταφραζεται σε δεκαετιες ολοκληρες στην limbo

desperate_gamer
25-08-2010, 17:14
Εντυπωσιάστηκα από το Inception. Για 'μένα είναι το "Matrix" της δεκαετίας. Μια ταινία που προκαλεί πολύ συζήτηση, σχόλια και αναζητήσεις και θέτει νέες βάσεις στο storytelling μιας ταινίας. Επίσης είναι απίστευτα ξεκούραστη στη παρακολούθηση. Πώς πέρασαν οι 2.5 ώρες δεν το κατάλαβα και παρ' όλο που ασχολείται με μια περίπλοκη θεματολογία, ο θεατής ποτέ δεν νιώθει "ηλίθιος" βλέποντάς την.

Αν πω ότι κατάλαβα 100% τα τεχνικά της διείσδυσης του μυαλού, θα σας γελάσω. Αλλά στο τέλος δεν εξυπηρετεί κάτι τέτοιο την ιστορία περαιτέρω. Την υπόθεση και τα νοήματά της μπορεί κανείς να τα καταλάβει μια χαρά. Η περίπλοκη μυθολογία εξυπηρετεί και λόγους "cult status" προκειμένου η ταινία να μείνει διαχρονική. Αλλά εγώ συγκινήθηκα με την επιλογή αλήθειας/ψέμματος για τον κόσμο στον οποίο ζει ο καθένας μας. Επίσης συγκινήθηκα με αυτά που είπε ο πατέρας στον γιό του μέσα στο υποσυνείδητό του. Αν κατάλαβα καλά, δεν ήταν κάτι που ήξερε ο κληρονόμος, αλλά κάτι που το υποσυνείδητό του του έδειξε. Του έδειξε δηλαδή τον "σωστό δρόμο", ακόμα κι αν δεν είχε γνώση του περιεχομένου του χρηματοκιβωτίου

Επίσης...
Δεν καταλαβαίνω γιατί υπήρχε απορία για το αν θα έπεφτε η σβούρα. Αφού λίγο πριν πέσουν τα credits ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος που δείχνει ότι σκάλωσε κάπου και σε λίγο θα έπεφτε.

Valkyre
25-08-2010, 17:22
Εντυπωσιάστηκα από το Inception. Για 'μένα είναι το "Matrix" της δεκαετίας. Μια ταινία που προκαλεί πολύ συζήτηση, σχόλια και αναζητήσεις και θέτει νέες βάσεις στο storytelling μιας ταινίας. Επίσης είναι απίστευτα ξεκούραστη στη παρακολούθηση. Πώς πέρασαν οι 2.5 ώρες δεν το κατάλαβα και παρ' όλο που ασχολείται με μια περίπλοκη θεματολογία, ο θεατής ποτέ δεν νιώθει "ηλίθιος" βλέποντάς την.

Αν πω ότι κατάλαβα 100% τα τεχνικά της διείσδυσης του μυαλού, θα σας γελάσω. Αλλά στο τέλος δεν εξυπηρετεί κάτι τέτοιο την ιστορία περαιτέρω. Την υπόθεση και τα νοήματά της μπορεί κανείς να τα καταλάβει μια χαρά. Η περίπλοκη μυθολογία εξυπηρετεί και λόγους "cult status" προκειμένου η ταινία να μείνει διαχρονική. Αλλά εγώ συγκινήθηκα με την επιλογή αλήθειας/ψέμματος για τον κόσμο στον οποίο ζει ο καθένας μας. Επίσης συγκινήθηκα με αυτά που είπε ο πατέρας στον γιό του μέσα στο υποσυνείδητό του. Αν κατάλαβα καλά, δεν ήταν κάτι που ήξερε ο κληρονόμος, αλλά κάτι που το υποσυνείδητό του του έδειξε. Του έδειξε δηλαδή τον "σωστό δρόμο", ακόμα κι αν δεν είχε γνώση του περιεχομένου του χρηματοκιβωτίου

Επίσης...
Δεν καταλαβαίνω γιατί υπήρχε απορία για το αν θα έπεφτε η σβούρα. Αφού λίγο πριν πέσουν τα credits ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος που δείχνει ότι σκάλωσε κάπου και σε λίγο θα έπεφτε.

To πρωτο σου σποιλερ αντικατοπτριζει πληρως την δικη μου σκεψη την ωρα που εβλεπα την εν λογω σκηνη! Για εμενα -αναλογικα μιλωντας και συγκρινοντας εποχες- το Inception ειναι ακομα πιο πρωτοποριακο στην εποχη μας απο οτι ηταν το Ματριξ στα τελη των 90ς. Αναλογικα ξαναλεω. :)

Και να μην παραλειψουμε την επικη μουσικη του Ζιμμερ! :)

desperate_gamer
25-08-2010, 17:39
To πρωτο σου σποιλερ αντικατοπτριζει πληρως την δικη μου σκεψη την ωρα που εβλεπα την εν λογω σκηνη! Για εμενα -αναλογικα μιλωντας και συγκρινοντας εποχες- το Inception ειναι ακομα πιο πρωτοποριακο στην εποχη μας απο οτι ηταν το Ματριξ στα τελη των 90ς. Αναλογικα ξαναλεω. :)

Και να μην παραλειψουμε την επικη μουσικη του Ζιμμερ! :)

Πολύ ατμοσφαιρική η μουσική συμφωνώ. Σε είχε στη τσίτα "υποσυνείδητα". Και η επιλογή του τραγουδιού της Εντιθ Πιαφ επίσης πολύ πετυχημένη!

chronohill
25-08-2010, 20:43
Nα ρωτησω και κατι αλλο???
Ωραιο ο Λεο πνιγηκε και περασε στην ληθη για να βρει τον Σειτο.Πως επιστρεψανε?Δηλαδη τι επρεπε απλα να τον βρει??Εκει χαθηκα λιγο...:rip:

desperate_gamer
25-08-2010, 21:12
Το Inception σε 3 δευτερόλεπτα! Χαχαχαχα!:a023:

http://cdn.someecards.com/someecards/images/feed_assets/inception-someecards.jpg