PDA

View Full Version : Τhe Official Cinema Thread! (μιλήστε για παλιές/νέες/επερχόμενες ταινίες)



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50

Valkyre
17-12-2017, 20:18
Δημήτρη, ποια ειναι η γνώμη σου για το ποσο εύκολα νικήθηκε ο Σνοκ; Και που, επίσης, δε μάθαμε τίποτα για το ποιος ειναι κλπ; Αν και αυτο ίσως απαντηθεί στην τριτη ταινία. Προσωπικά δε θα ήθελα να τον δω να νικιέται τόσο εύκολα.

προφανως και ουτε κι εγω το περιμενα και ακομα και τωρα μου φαινεται παραξενο πως τον ξεπαστρεψαν ετσι, ομως παρατηρησα μια πολυ μεγαλη και ωραια λεπτομερεια. Οτι οταν ο Σνοκ περιγραφει και «διαβαζει» τον Kylo, η ταινια δειχνει εναλλαξ οτι ο Kylo για να κρυψει τις αληθινες προθεσεις του κουναει ταυτοχρονα και τα 2 φωτοσπαθα και ο Σνοκ απλα θεωρει οτι ειναι για την Ρεη και μονο στο τελος που λεει «πραγματικο εχθρο» αντιλαμβανεται την προδοσια.

Τωρα αυτο εγινε πολυ απλα γιατι σε αυτη την ταινια ο Kylo Ren εγινε Supreme Leader. Πλεον εγινε και επισημα ο arch villain της ταινιας που για εμενα ειναι κατι καλο. Επισης ολες οι σκηνες πριν την προδοσια στον Σνοκ προδιαθετουν οτι ο Kylo δεν ειναι διατεθιμενος να σταματησει πουθενα.

εν ολιγοις με παρεξενεψε αλλα δεν νομιζω οτι ακομα και στο Force Awakens ειναι το focus o Snoke... θυμασαι στην αρχικη τριλογια να ειναι ποτε το focus o Palpatine? Μας ειχε πει τιποτα για το παρελθον του; Οχι. Δεν ξεραμε απολυτως τιποτα. Και αυτο γιατι πολυ απλα δεν ειναι το focus. Δεν βλεπω να γινεται κατι διαφορετικο εδω.

Επισης δεν ειναι απαραιτητο οτι δεν θα τον ξαναδουμε..! Μπορουν και να τον αναφερουν στο τριτο μερος ακομα και να τον ξαναζωντανεψουν... μεχρι και ταινια για την παρτη του μπορουν να κανουν αλλα εδω μιλαμε για Kylo και Rey. Και καλα κανουν imo.

εμενα αλλες λεπτομερειες δεν μου αρεσαν αλλα θελω να το ξαναδω πρωτα πριν εκφρασω γνωμη.

Dragonpaul
17-12-2017, 20:56
προφανως και ουτε κι εγω το περιμενα και ακομα και τωρα μου φαινεται παραξενο πως τον ξεπαστρεψαν ετσι, ομως παρατηρησα μια πολυ μεγαλη και ωραια λεπτομερεια. Οτι οταν ο Σνοκ περιγραφει και «διαβαζει» τον Kylo, η ταινια δειχνει εναλλαξ οτι ο Kylo για να κρυψει τις αληθινες προθεσεις του κουναει ταυτοχρονα και τα 2 φωτοσπαθα και ο Σνοκ απλα θεωρει οτι ειναι για την Ρεη και μονο στο τελος που λεει «πραγματικο εχθρο» αντιλαμβανεται την προδοσια.

Τωρα αυτο εγινε πολυ απλα γιατι σε αυτη την ταινια ο Kylo Ren εγινε Supreme Leader. Πλεον εγινε και επισημα ο arch villain της ταινιας που για εμενα ειναι κατι καλο. Επισης ολες οι σκηνες πριν την προδοσια στον Σνοκ προδιαθετουν οτι ο Kylo δεν ειναι διατεθιμενος να σταματησει πουθενα.

εν ολιγοις με παρεξενεψε αλλα δεν νομιζω οτι ακομα και στο Force Awakens ειναι το focus o Snoke... θυμασαι στην αρχικη τριλογια να ειναι ποτε το focus o Palpatine? Μας ειχε πει τιποτα για το παρελθον του; Οχι. Δεν ξεραμε απολυτως τιποτα. Και αυτο γιατι πολυ απλα δεν ειναι το focus. Δεν βλεπω να γινεται κατι διαφορετικο εδω.

Επισης δεν ειναι απαραιτητο οτι δεν θα τον ξαναδουμε..! Μπορουν και να τον αναφερουν στο τριτο μερος ακομα και να τον ξαναζωντανεψουν... μεχρι και ταινια για την παρτη του μπορουν να κανουν αλλα εδω μιλαμε για Kylo και Rey. Και καλα κανουν imo.

εμενα αλλες λεπτομερειες δεν μου αρεσαν αλλα θελω να το ξαναδω πρωτα πριν εκφρασω γνωμη.


Ναι, την παρατήρησα την λεπτομέρεια που ανάφερες, απλα και παλι... Anyway...
Βεβαια, στην πρώτη τριλογία σίγουρα δεν ειναι το focus o Palpatine, αλλα
στην «δεύτερη» αναλύεται λεπτομερώς η προέλευσή του. Θα μου πεις τωρα πως δε ξέραμε τοτε, καν, αν θα υπάρξει νεα τριλογία... Ναι, οκ.
Προσωπικα θα ηθελα να δω λιγάκι παραπάνω το ολο Jedi training απο τον Luke με τη σχολή που «ίδρυσε» και λίγες λεπτομερειες παραπάνω για το πως ο Kylo περνάει στην dark side. Πχ, ας τον έδειχναν εκει με τους υπόλοιπους εκπαιδευόμενους, το πως ξεχώρισε κλπ
Καποια στιγμή θα την δω κι εγώ παλι και θα εχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.

hakoo
18-12-2017, 12:35
Απο αυτο που ειδα χθες το καινουριο Star wars ειναι μια οκ ταινια, με τα καλα της και τα κακα της, σε καμια περιπτωση ομως για τα δικα μου κριτηρια δεν ειναι μια ταινια που αξιζει να εχει 86% metacritic score αυτη τη στιγμη.
Mου εδωσε την αισθηση οτι για να κανει διαφορες ανατροπες θυσιασε σεναριακα καποια πραγματα που περιμενε ο θεατης να δει.
Δεν θελω να την αδικησω την ταινια και πιθανοτατα θα την ξαναδω γιατι χθες η αληθεια ειναι οτι ειχα και εξωτερικους παραγοντες που δεν με αφησαν να τη δω με την ησυχια μου, συγκεκριμενα 2 ζευγαρια πιτσιρικαραιων απο πισω μου που νομιζαν οτι ειναι για καφε και επρεπε να σχολιαζουν τα ΠΑΝΤΑ και ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
Τους εκραξα και σταματησαν αλλα τι να το κανεις, μου ειχαν καταστραψει ηδη τη μιση ταινια.

BillyFlo81
18-12-2017, 13:13
Αν και ειχα τις αμφιβολιες μου για τον Rian Johnson, ο ανθρωπος τελικα τα πηγε μια χαρα με το Last Jedi, αν και.....


..ειχε την ευκαιρια "να τελειωσει" με τον πιο ιδανικό τρόπο την Leia (προκεται για την τελευταια ερμηνια της Carrie Fisher, στο ένατο επεισόδιο τι θα σκεφτουν αραγε?). Πραγματικα θα μου αρεσε στη τελευταια της στιγμη να εβλεπε τον Kylo Ren να δισταζει να την σκοτώσει, απο το να την επαναφέρουν και να επιστρεψει πίσω χτυποντας το τζαμακι για να της ανοιξουν σαν να μην συνεβει τιποτε.

Valkyre
18-12-2017, 14:14
^^Σε αυτο που λες

Κι εμενα με χαλασε αυτη η στιγμη, ομως δεν επρεπε να πεθανει εκει η Leia ειχε ακομα μια διαδρομη να ολοκληρωσει μεσα στην ταινια και να παιξει σημαντικο ρολο ιδιως στη στιγμη με τον Λουκ και τον Poe που στην ουσια μας λεει "αφηνω την επανασταση στα χερια ενος ικανου (αφου πλεον και αυτος εχει ωριμασει μεσα απο τα λαθη του). Δεν ξερω αν αυτη η σκηνη γραφτηκε επειδη πεθανε η ηθοποιος και θελανε να της δωσουν ενα σουπερ badass force use αλλα κι εγω ειχα ολιγον roleye οταν την εδειχνε :P. Still θεωρω οτι επι της ουσιας ηταν πολυ καλη σε αυτην την ταινια η Leia.

Nikoladim
18-12-2017, 14:39
Απο αυτο που ειδα χθες το καινουριο Star wars ειναι μια οκ ταινια, με τα καλα της και τα κακα της, σε καμια περιπτωση ομως για τα δικα μου κριτηρια δεν ειναι μια ταινια που αξιζει να εχει 86% metacritic score αυτη τη στιγμη.
Mου εδωσε την αισθηση οτι για να κανει διαφορες ανατροπες θυσιασε σεναριακα καποια πραγματα που περιμενε ο θεατης να δει.
Δεν θελω να την αδικησω την ταινια και πιθανοτατα θα την ξαναδω γιατι χθες η αληθεια ειναι οτι ειχα και εξωτερικους παραγοντες που δεν με αφησαν να τη δω με την ησυχια μου, συγκεκριμενα 2 ζευγαρια πιτσιρικαραιων απο πισω μου που νομιζαν οτι ειναι για καφε και επρεπε να σχολιαζουν τα ΠΑΝΤΑ και ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
Τους εκραξα και σταματησαν αλλα τι να το κανεις, μου ειχαν καταστραψει ηδη τη μιση ταινια.
To User Score βεβαια ειναι 4.9! Ειναι ακριβως το αναποδο το batman v superman.

Viper
18-12-2017, 15:55
Ειδα και εγω χθες το Star Wars.

Μετριο (τουλαχιστον ειναι καλυτερο απο το The Force Awakens). Τα αρνητικα τα εχετε πει. Ειδικα το subplot του Fin με την αλλη (που δεν θυμαμαι ουτε πως την λενε) πιο βαρετο και ανουσιο δεν υπαρχει. Απλα μπηκε για να γεμισει ο χρονος.

Επισης, Kylo εισαι τουλαχιστον γατακι. Δεν φταις εσυ. Η Disney φταιει? Οι σεναριογραφοι φταινε? Οι σκηνοθετες φταινε? Ειδαμε στο Rogue One (το βαζω σε spolier αν και λογικα το εχετε δει) τον Vader (μαυρο superman για αλλους:P) και χειροκροτουσε ολη η αιθουσα για κανα 10λεπτο ξερω γω. Και οχι δεν ηταν μονο η νοσταλγια τοσον χρονων (για τους 30ρηδες και πανω), ηταν επικη και η τελευταια σκηνη ετσι οπως γυριστηκε. Τον Kylo τον εχουν κανει τελειως soft ρε γαμωτο.

Nikoladim
18-12-2017, 16:23
Ειδα και εγω χθες το Star Wars.

Μετριο (τουλαχιστον ειναι καλυτερο απο το The Force Awakens). Τα αρνητικα τα εχετε πει. Ειδικα το subplot του Fin με την αλλη (που δεν θυμαμαι ουτε πως την λενε) πιο βαρετο και ανουσιο δεν υπαρχει. Απλα μπηκε για να γεμισει ο χρονος.

Επισης, Kylo εισαι τουλαχιστον γατακι. Δεν φταις εσυ. Η Disney φταιει? Οι σεναριογραφοι φταινε? Οι σκηνοθετες φταινε? Ειδαμε στο Rogue One (το βαζω σε spolier αν και λογικα το εχετε δει) τον Vader (μαυρο superman για αλλους:P) και χειροκροτουσε ολη η αιθουσα για κανα 10λεπτο ξερω γω. Και οχι δεν ηταν μονο η νοσταλγια τοσον χρονων (για τους 30ρηδες και πανω), ηταν επικη και η τελευταια σκηνη ετσι οπως γυριστηκε. Τον Kylo τον εχουν κανει τελειως soft ρε γαμωτο.

Για μενα μαζι με την Ρει ειχαν το πιο ωραιο arc, αλλα...
Oντως δεν τον λες κακο σε καμια περιπτωση, ισα ισα πηρε παρα πολλους ποντους και λαικς και στο οτι δεν σκοτωσε την μανα του και στην διαμαχη του με τον Λουκ.

Valkyre
18-12-2017, 16:35
To User Score βεβαια ειναι 4.9! Ειναι ακριβως το αναποδο το batman v superman.

Το user score ειλικρινα ειναι ανευ ουσιας και για τα μπαζα metric σε popular stuff. Το οτι καποιος μπορει να ειναι τοσο παθιασμενος που να βγει και να αρχισει να βαζει "0" σε μια τετοια ταινια απλα και μονο για να ριξει στα ταρταρα το user score δεν λεει τιποτα παραπανω απο ανωριμοτητα.

Καταλαβαινω οτι πολλοι μπορει να απογοητευτηκαν, απολυτως σεβαστο, αλλα οποιος θελει να πει οτι η ταινια αυτη αξιζει 0 ή 1 ή 2 ή 3 στα 10, ε δεν μπορω να τον παρω στα σοβαρα. Υπολογιστε οτι απο τα εκατομυρρια κοσμου που βλεπουν τις ταινιες η συντριπτικη πλειοψηφια που μπαινει στον κοπο να ψηφισει ειναι φανατικοι με οτι συνεπαγεται αυτο. Ουτε 3,000 ατομα δεν εχουν ψηφισει στο metacritic...

Και φυσικα δεν λειτουργει μονο στα "0" αυτο που λεω αλλα και σε αυτους που πανε και βαζουν 10αρια σε κατι τσοφλια ταινιες. Απλα γιατι ειναι ισως η unpopular opinion, χιπστερια ή whatever.

Στο cinemascore παντως (επισημη δημοσκοπηση κοινου που γινεται τις πρωτες μερες κυκλοφοριας και που δινουν μεγαλη σημασια οι εταιρειες παραγωγης καθως απο εκει αντιλαμβανονται τι box office πορεια μπορει να εχει το φιλμ) τα πηγε πολυ καλα καλα η ταινια (πηρε "Α"), οποτε η συντριπτικη πλειοψηφια περασε καλα και της αρεσε. (οχι οτι οσοι δεν περασαν καλα δεν εχουν λογο, απλα για το "0" αναφερομαι που υποδηλωνει nerd-ια μεχρι αηδιας, οπως και τις απειλες που καθονται και στελνουν στο καστ και τον σκηνοθετη της ταινιας που υποδηλωνουν διαταραγμενα ατομα...μπηκα απο περιεργεια στο twitter του Rian Johnson και πραγματικα ειναι εμετος ο τροπος που συμπεριφερονται οι ανθρωποι σε κανει πραγματικα να θελεις να γινεις Punisher.. :P )

http://www.ign.com/articles/2017/12/16/star-wars-the-last-jedi-cinemascore-revealed

Nikoladim
18-12-2017, 16:44
Το user score ειλικρινα ειναι ανευ ουσιας και για τα μπαζα metric σε popular stuff. Το οτι καποιος μπορει να ειναι τοσο παθιασμενος που να βγει και να αρχισει να βαζει "0" σε μια τετοια ταινια απλα και μονο για να ριξει στα ταρταρα το user score δεν λεει τιποτα παραπανω απο ανωριμοτητα.

Καταλαβαινω οτι πολλοι μπορει να απογοητευτηκαν, απολυτως σεβαστο, αλλα οποιος θελει να πει οτι η ταινια αυτη αξιζει 0 ή 1 ή 2 ή 3 στα 10, ε δεν μπορω να τον παρω στα σοβαρα. Υπολογιστε οτι απο τα εκατομυρρια κοσμου που βλεπουν τις ταινιες η συντριπτικη πλειοψηφια που μπαινει στον κοπο να ψηφισει ειναι φανατικοι με οτι συνεπαγεται αυτο. Ουτε 3,000 ατομα δεν εχουν ψηφισει στο metacritic...

Και φυσικα δεν λειτουργει μονο στα "0" αυτο που λεω αλλα και σε αυτους που πανε και βαζουν 10αρια σε κατι τσοφλια ταινιες. Απλα γιατι ειναι ισως η unpopular opinion, χιπστερια ή whatever.

Στο cinemascore παντως (επισημη δημοσκοπηση κοινου που γινεται τις πρωτες μερες κυκλοφοριας και που δινουν μεγαλη σημασια οι εταιρειες παραγωγης καθως απο εκει αντιλαμβανονται τι box office πορεια μπορει να εχει το φιλμ) τα πηγε πολυ καλα καλα η ταινια (πηρε "Α"), οποτε η συντριπτικη πλειοψηφια περασε καλα και της αρεσε. (οχι οτι οσοι δεν περασαν καλα δεν εχουν λογο, απλα για το "0" αναφερομαι που υποδηλωνει nerd-ια μεχρι αηδιας, οπως και τις απειλες που καθονται και στελνουν στο καστ και τον σκηνοθετη της ταινιας που υποδηλωνουν διαταραγμενα ατομα...)
Συμφωνω απολυτα για το user score. Εγω απλως το εθεσα στη συζητηση για να πω πως δεν αρεσε στους φανς, οπως και σε εμενα. Και στο Imdb αυτη τη στιγμη που ειναι και φρεσκο, εχει 7.9, σε αντιθεση πχ με το FA που εχει 8.1. Εγω παρολα αυτα το αξιολογησα ως ταινια, δινοντας του ενα 6αρι, διοτι σαν generic Sci Fi ταινια εχει καποια καλα στοιχεια.
Σε stars wars κλιμακα ομως θα του εβαζα 4 και κατω.

Valkyre
18-12-2017, 16:50
^^ πες απο περιεργεια ποσο βαζεις στις αλλες ταινιες. Αλλα αν μπορεις προσπαθησε να το κανεις αντικειμενικα, χωρις να εισαι ο Νικολας των 10 ετων που ειδε πρωτη φορα διαστημοπλοια και επαθε πλακα :)

(δεν ειμαι ειρωνικος, αληθεια ειμαι περιεργος)

Nikoladim
18-12-2017, 17:12
^^ πες απο περιεργεια ποσο βαζεις στις αλλες ταινιες. Αλλα αν μπορεις προσπαθησε να το κανεις αντικειμενικα, χωρις να εισαι ο Νικολας των 10 ετων που ειδε πρωτη φορα διαστημοπλοια και επαθε πλακα :)

(δεν ειμαι ειρωνικος, αληθεια ειμαι περιεργος)

Αντικειμενικα ε? Οκ - Star Wars glasses off.
1. 3
2. 2
3. 6
4. 9
5. 10
6. 8
7. 7
8. 6 (θα ηταν 7 αν δεν ειχε το ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ χιουμορ).

Eσυ?

Valkyre
18-12-2017, 18:00
Αντικειμενικα ε? Οκ - Star Wars glasses off.
1. 3
2. 2
3. 6
4. 9
5. 10
6. 8
7. 7
8. 6 (θα ηταν 7 αν δεν ειχε το ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ χιουμορ).

Eσυ?

1. 4
2. 4
3. 7
4. 8
5. 9
6. 7
7. 7
8. 8* (* πρεπει να το δω δευτερη φορα για να κατασταλλαξω)

Γενικα θεωρω οτι η τριλογια παντα ειχε προβληματακια. Αλλοτε περισσοτερο αλλοτε λιγοτερο. Δηλαδη κενα και plot holes μπορει να βρει κανεις σε καθε μια απο τις ταινιες. Παραβαινω λιγο τον κανονα μου και στο 4 δινω παραπανω βαθμο απο οσο πρεπει (το acting ειναι πραγματικα χαλι με εξαιρεση τον Αλεκ) αλλα ειναι η αρχη ολων και ειναι δυσκολο να μην το αναγνωρισεις, οπως και το γεγονος οτι ηταν φαινομενο τεχνολογικα για την εποχη του. Επισης στο 3 θα εβαζα 6.5 αν μου το επετρεπες.

Μου αρεσει η τολμηροτητα του 8 (αν και συμφωνω οπως ηδη εχω πει για την ποσοτητα χιουμορ και την ποιοτητα εν μερει, γιατι καποια ηταν εξαιρετικα).

mtifosi
18-12-2017, 18:44
Ειδα και εγω χθες το Star Wars.

Μετριο (τουλαχιστον ειναι καλυτερο απο το The Force Awakens). Τα αρνητικα τα εχετε πει. Ειδικα το subplot του Fin με την αλλη (που δεν θυμαμαι ουτε πως την λενε) πιο βαρετο και ανουσιο δεν υπαρχει. Απλα μπηκε για να γεμισει ο χρονος.

Επισης, Kylo εισαι τουλαχιστον γατακι. Δεν φταις εσυ. Η Disney φταιει? Οι σεναριογραφοι φταινε? Οι σκηνοθετες φταινε? Ειδαμε στο Rogue One (το βαζω σε spolier αν και λογικα το εχετε δει) τον Vader (μαυρο superman για αλλους:P) και χειροκροτουσε ολη η αιθουσα για κανα 10λεπτο ξερω γω. Και οχι δεν ηταν μονο η νοσταλγια τοσον χρονων (για τους 30ρηδες και πανω), ηταν επικη και η τελευταια σκηνη ετσι οπως γυριστηκε. Τον Kylo τον εχουν κανει τελειως soft ρε γαμωτο.

Ειχα και εγω αυτη την αποψη για τον Kylo αλλα στο Last Jedi εγινε ανταξιος των προσδοκιων. Η ταινια εχει τα θεματακια της που αναφερθηκαν αλλα για μενα ειναι απο τις καλυτερες της σειρας.

AgentPrinny007
18-12-2017, 22:01
ποιο star wars, εδω κοιταξτε επος.


https://youtu.be/bEC8v8AjydI

mihalis13
19-12-2017, 10:10
Είδα και εγώ εχθές το The Last Jedi και μπορώ να πω πως έφυγα από την αίθουσα πολύ ικανοποιημένος με αυτό που είδα.
Το μεγαλύτερο αρνητικό της ταινίας για εμένα είναι το υπερβολικό (και κακό) χιούμορ. Βέβαια βλέποντας τους τίτλους τέλους δεν μου έμεινε καθόλου αυτό, αλλά ότι είδα μια πολύ καλή ταινία.
Υπήρξαν στιγμές που έμεινα με το στόμα ανοιχτό
Για παράδειγμα, η απόλυτη σιωπή μετά τη σύγκρουση τους σκάφους των Rebels με το σκάφος του The First Order. Η συγκεκριμένη σκηνή μου άρεσε πάρα πολύ.
Και άλλη μία που μου έρχεται τώρα είναι όταν βλέπουμε πως ο Λουκ που πάλευε με τον Ρεν ήταν "ολόγραμμα" και ο πραγματικός Λουκ το χειριζόταν από το νησί. Απορούσα βέβαια όλη την ώρα που βρήκε το φωτόσπαθο και γιατί πήγε για κούρεμα και τριμάρισμα στα μούσια :P

Αρκετοί χαρακτήρες εξελίχθηκαν, αλλά κάποιοι έμειναν στάσιμοι.
Ο Kylo Ren για μένα είναι ένας πολύ ενδιαφέρον villain και θεωρώ πως εξελίσσεται πολύ καλά στην συγκεκριμένη ταινία. Το ίδιο και η Ρει.
Γενικά η ταινία μου άρεσε όπως είπε και ο Δημήτρης που έφυγε λίγο από την κλασική συνταγή των SW.

Αναφέρω εδώ μερικά μαζεμένα spoiler χώρις να έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους. Απλά σκέψεις μαζεμένες από την ταινία

Μου άρεσε πολύ η μάχη Kylo Ren/Ray εναντίων των φρουρών του Σνόουκ. Που νομίζω τους φρουρούς δεν τους είχαμε δει και ποτέ να μάχονται.
Ο Σνόουκ όντως πέθανε εύκολα, αλλά έτσι όπως το είδα δεν θα μπορούσε να πεθάνει διαφορετικά (ίσως μόνο μια μάχη με τον Λουκ, αλλά δεν θα είχαμε την μάχη Λουκ/Ρεν). Μπορεί να μην πέθανε εντυπωσιακά, μπορεί να φάνηκε εύκολος ο θάνατος τους, αλλά από την άλλη βλέπουμε πόσο δυνατός είναι ο Kylo Ren. Κατάφερε να ξεγελάσει τον Σνόουκ ο οποίος μόνο στο τέλος κατάλαβε πως ο πραγματικός εχθρός τελικά είναι ο ίδιος.

Μου άρεσε που είδαμε Yoda και μου άρεσε ακόμα περισσότερο που είδαμε τον Yoda της πρώτης τριλογίας. Δεν ξέρω αν ήταν CGI ή αν φτιάξανε κούκλα όπως και στην πρώτη τριλογία. Πάντως σαν νοσταλγία με κέρδισε.

Με ενόχλησε πολύ η μετάφραση του C-3PO σε Θριπιο και του R2-D2 σε Αρτού. Ο ψυχαναγκασμός βάραγε κόκκινα εκείνες τις στιγμές.
Επίσης με το που άρχισε η ταινία και αρχίζει ο απαράδεκτός διάλογος Πο-Χαξ ξενέρωσα πολύ και φοβήθηκα πως θα δω μια πολύ κακή ταινία. Ευτυχώς βέβαια η ταινία έχει πολύ κακές σκηνές οι οποίες τη σώζουν από το κακό χιούμορ (πλην ελαχίστων περιπτώσεων όπως Λουκ-Ρει και να της ακουμπάει το χέρι με ενα φύλο)
Αυτές οι σκηνές δεν κολλάγαν με την υπόλοιπη ταινία.


Στην συγκεκριμένη ταινία ήμουν σίγουρος πως θα πεθάνει η Λέια όποτε εκεί που χτυπήθηκε και χάθηκε στο διάστημα λέω οκ κάπως έπρεπε να πεθάνει αλλά την σκότωσαν πολύ εύκολα. Μετά βλέπουμε να "πετάει" στο διάστημα και να μπαίνει στο σκάφος. Δεν ξέρω τι χρήση της δύναμης έκανε μιας και δεν την είχα και για power user της δύναμης.
Στεναχωρήθηκα πολύ για τον Λουκ που "έφυγε" αλλά πιστεύω θα τον δούμε και στο επόμενο επεισόδιο σαν ghost force όπως τον Yoda τώρα.


Να σημειώσω ότι την ταινία την είδα σε 3D το οποίο μου άρεσε αρκετά. Βέβαια σκοπεύω να την ξαναδώ μέσα στις επόμενες μέρες για να έχω καλύτερη άποψη.

Valkyre
19-12-2017, 11:31
^^ Για το χιουμορ που λες



Κι εγω στην πρωτη σκηνη που γινεται το ολο "Hugs" (αντι για Hux - χανεται το αστειο με την ελληνικη μεταφραση, μιας και κανονικα τον λεει αγκαλιτσα) , λεω ωχ... τι γινεται εδω χαμω?

Μια αλλη σκηνη, που ειλικρινα με εκνευρισε γιατι ηταν χιουμορ που ανηκει κυριολεκτικα σε ταινια τυπου Spaceballs (το οποιο λατρευω, αλλα επειδη ειναι η φυση του τετοια) ηταν το σιδερο το οποιο κατεβαινε σε μια σκηνη... WTF πως το εβαλαν στην ταινια αυτο???

Κατα τα αλλα ειχε μερικα που πετυχημενα αστεια, και μιλαω ακομα και γι αυτα που εγω θα αφαιρουσα απο την ταινια λογω του οτι βρηκα την ποσοτητα μεγαλη. Αλλα ας πουμε το σκηνικο που ο Hux λεει στον Kylo "enough!" σε μια εντολη που εδωσε και ο Kylo τον πεταει με force push στον τοιχο και μετα βλεπεις τον αξιωματικο να λεει "right away Sir!" ε γελας. Ή οταν ακους τους επαναστατες να λενε οτι καποιος πρεπει να μεινει πισω στο σκαφος (και να θυσιαστει) για να δραπετευσουν και στο background βλεπεις τον 3PO να ... την κανει με ελαφρα! :P Γενικα ειχε και ωραιο χιουμορ. Απλα ειχε πολυ και δεν ταιριαζε με βαση το υπολοιπο υφος της ταινιας σε πολλες φασεις!

mihalis13
19-12-2017, 11:47
^^ Για το χιουμορ που λες



Κι εγω στην πρωτη σκηνη που γινεται το ολο "Hugs" (αντι για Hux - χανεται το αστειο με την ελληνικη μεταφραση, μιας και κανονικα τον λεει αγκαλιτσα) , λεω ωχ... τι γινεται εδω χαμω?

Μια αλλη σκηνη, που ειλικρινα με εκνευρισε γιατι ηταν χιουμορ που ανηκει κυριολεκτικα σε ταινια τυπου Spaceballs (το οποιο λατρευω, αλλα επειδη ειναι η φυση του τετοια) ηταν το σιδερο το οποιο κατεβαινε σε μια σκηνη... WTF πως το εβαλαν στην ταινια αυτο???

Κατα τα αλλα ειχε μερικα που πετυχημενα αστεια, και μιλαω ακομα και γι αυτα που εγω θα αφαιρουσα απο την ταινια λογω του οτι βρηκα την ποσοτητα μεγαλη. Αλλα ας πουμε το σκηνικο που ο Hux λεει στον Kylo "enough!" σε μια εντολη που εδωσε και ο Kylo τον πεταει με force push στον τοιχο και μετα βλεπεις τον αξιωματικο να λεει "right away Sir!" ε γελας. Ή οταν ακους τους επαναστατες να λενε οτι καποιος πρεπει να μεινει πισω στο σκαφος (και να θυσιαστει) για να δραπετευσουν και στο background βλεπεις τον 3PO να ... την κανει με ελαφρα! :P Γενικα ειχε και ωραιο χιουμορ. Απλα ειχε πολυ και δεν ταιριαζε με βαση το υπολοιπο υφος της ταινιας σε πολλες φασεις!



Ναι είχε αρκετά επιτυχημένα και ειδικά οι σκηνές που αναφέρεις.

ο 3PO γενικά πάντα βγάζει ωραίες και αστείες σκηνές. Οπως και στην συγκεκριμένη που λέει δεν είμαι προγραμματισμένος να λιποτακτήσω και πάει να φύγει και βλέπει να προσπαθούν να ρίξουν την πόρτα. Και πετάει ατάκα ούτε για αυτό είμαι προγραμματισμένος :P
Μια σκηνή που δεν μου άρεσε το χιούμορ (για την συγκεκριμένη ταινία) είναι που δίνει εντολή ο Kylo Ren και επαναλαμβάνει μετά την ίδια εντολή ο Hux και σκάει βλέμμα απορίας ο Ρεν. Αστεία μεν, αχρείαστη δε κατά την γνώμη μου.

hakoo
19-12-2017, 11:57
Εμενα παλι ο Kylo Ren δεν μου κανει τιποτα οχι μονο σαν villain, γενικοτερα μου ειναι αδιαφορος σαν χαρακτηρας.

Καταλαβαινω την προσπαθεια να παρουσιαστει ως ενας πιο "γκριζος" κακος, με μια ανθρωποκεντρικη προσεγγιση στο χτισιμο του κτλ κτλ, ακομα και το casting με εναν ηθοποιο που ειναι πιο κανονικος ανθρωπος και οχι ντουκι και ο παραδοσιακα ωραιος ειναι σωστο.
Θεωρω οτι αυτο το κομματι δουλεψε καλα ως ενα σημειο στην πρωτη ταινια, απο κει και περα ολο το υπολοιπο ειναι απλα κακο γραψιμο κατα την ταπεινη μου αποψη. Η εσωτερικη διαμαχη που υποτιθεται οτι βιωνει καποια στιγμη θα πρεπει να οδηγει και σε character building και οχι σε ξεσπασματα δεκαχρονου. Το να βλεπω εναν βασικο χαρακτηρα να κανει lifetime choice σκοτωνοντας τον Σνοουκ και μετα απο λιγα πλανα να χτυπιεται μεσα στο battletank για να σκοτωσει τον Λουκ τσιριζοντας και κανοντας σαν παικτης του call of duty που ερχεται απο το 45ο respawn ε καπου δεν με πειθει.
Γενικοτερα η εσωτερικη διαμαχη του με κουρασε προσωπικα μιας και ειναι back and forth ολη την ωρα, δεν οδηγει καπου δλδ.
Και αυτα τα ξεσπασματα... omg δλδ, πιο κριντζ πεθαινεις.

Nikoladim
19-12-2017, 13:10
Ρε παιδια συγγνωμη μα οι σκηνες χιουμορ ηταν Cringe level 1000000%.
Nα αρμεγει την φαλαινα ο Λουκ και αυτη να ιδονιζεται? Και να κανει νοημα στην Ρει να την αρμεξει και αυτη? Να κυκλοφορουν καλογριες στο πιο παλιο ναο των Τζενται? Να τρωει "κοτοπουλα" ο Τσουι λες και ειναι καρτουν? Nα πεταει ο Λουκ το λαιτσειμπερ - συμβολο του σαγκα στον γκρεμο? Να μην σχολιασω ολη τη σκηνη στο καζινω που εναι σλαπτστικ χιουμορ κατευθειαν απο την δευτερη τριλογα

Valkyre
19-12-2017, 13:27
^^

Σε πολλα θα συμφωνησω που αναφερεις μα στο οτι πεταει το lightsaber στο γκρεμο με τιποτα. Ειναι επιτηδευμενο 100% και αντανακλα το theme της ταινιας και αυτου που πιστευει ο Λουκ κατα την διαρκεια της. Και κατα μια εννοια ψιλοσπαει και τον 4ο τοιχο και προετοιμαζει το κοινο αναλογα.

Τωρα περα απο αυτες τις στιγμες υπαρχαν σε ολες τις ταινιες Star Wars σαχλαμαριτσα χιουμορ. Δεν ξερω ας πουμε γιατι ο Τσουι να γκαριζει στα τηλεκατευθυνομενα ρομποτ-αυτοκινητακια και αυτα να τρομαζουν και να τρεχουν πανικοβλητα τσιριζοντας, οτι ειναι κατι cute ή η ολη σκηνη στο garbage compressor στο episode 4 οτι δεν ειναι κριντζ, ιδιως με βαση τις ατακες που ακουγονται... Για να μην αναφερθω στα 45+ λεπτα ewoks στο ROTJ που θα μπορουσε χαλαρα καποιος να το πει Cringe level over 9999! :D Εδω ολη η μαχη με τα Ewoks ηταν λες και εβλεπες παιδικο καρτουν, οπου αρκουδακια στην ουσια ξεφτυλησαν τις αυτοκρατορικες δυναμεις με ξυλα και τοξα και πετρες και κορμους δεντρων...

Ειναι και οι σκηνες με τον Jabba the Hut και τοσα αλλα, γενικα ρε παιδια σαχλαμαρα χιουμορ παντα υπηρχε, αλλα οπως εχω πει ηδη αρκετες φορες ναι, το episode VIII το παρακανει.

Οσο για τα prequels? Ενταξει δεν ξεκιναω καν τις αναφορες :D

Σαν franchise ομως ποτε ομως δεν ηταν κατι το οποιο ενιωθες οτι ειναι ιδιαιτερα "mature" επιπεδου (η θεματολογια ειναι mature σε αρκετο βαθμο, αλλα η εκτελεση παντα ηταν αναλαφρη, αυτο εννοω για να μην παρεξηγηθω).

Αποψη μου παντα.

mihalis13
19-12-2017, 13:40
Θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη. Γενικά όλες οι ταινίες είχαν σαχλαμαρίτσες.
Οπως και τα χαζά αστεία που λες Τάσο έχεις δίκιο πλην
Τη σκηνή του Λουκ με το φωτόσπαθο. Δείχνει 100% τι πιστεύει ο Λουκ για τους Τζεντάι και δικαιολογεί όλη τη συμπεριφορά του.

Θεωρώ πως οι ταινίες της πρώτης τριλογίας έχουν θεοποιηθεί κάπως. Εγώ προσωπικά μέχρι πριν 3 χρόνια δεν είχα δει κάποια ταινία και γενικα παρόλο που μου άρεσαν πάρα πολύ δεν μπορώ να πω πως δεν είδα πολλά fail σημεία στην πρώτη τριλογία.
Αλλά αν την είχα δει σε πιο μικρή ηλικία σίγουρα θα την είχα θεοποιήσει και εγώ και κάποια πράγματα που βλέπω τώρα ίσως να με ενόχλουσαν και εμένα.
Εγώ ας πούμε για παράδειγμα μου φάνηκε τελείως fail στην δεύτερη τριλογία να βλέπω τον Yoda να κανει κωλοτούμπες στον αέρα όταν μάχεται. Φίλοι μου όμως που έχουν δει και σειρές και έχουν διαβάσει και κομικ μου είπαν πως όντως έτσι μάχεται ο Yoda. Το δέχτηκα αλλά έχοντας δει μόνο τις ταινίες μου φάνηκε πολύ αστείο.

Εγώ προσωπικά την 3η τριλογία έως τώρα (και το rogue one) τις βλέπω σαν καλές ταινίες. Όχι μόνο για να περνάω ευχάριστα μαζί τους. Ναι σαφώς έχουν αρνητικά στοιχεία (Plothole, κακό χιούμορ) αλλά μας έχουν χαρίσει ,κατά τη γνώμη μου, κορυφαίες σκηνές στην κινηματογραφική ιστορία των SW.

Nikoladim
19-12-2017, 14:09
Θα αφησω εδω τη κριτικη απο ενα φιλο μου, που μετραει πολυ η γνωμη του για μενα (εδωσε 4/5).

-EDIT : Προσοχη η παρακατω κριτικη διαθετει καποια σποιλερς για την ταινια:
http://www.nostimonimar.gr/star-wars-the-last-jedi-kritiki/

Valkyre
19-12-2017, 14:53
^^ Ωραιο review αλλα Νικολα κανω edit στο ποστ σου προειδοποιωντας για spoiler γιατι η συγκεκριμενη κριτικη εχει αρκετα που μπορουν να θεωρηθουν σποιλερς. Καλο ειναι να μην την διαβασει καποιο παιδι καταλαθος. :)

Να πω απλα οτι η κριτικη που ανερτησες με βρισκει 100% συμφωνο. Μαλιστα ισως και να ειμαι λιγο πιο αυστηρος εγω με καποια πραγματα.

Nikoladim
19-12-2017, 14:57
^^ Ωραιο review αλλα Νικολα κανω edit στο ποστ σου προειδοποιωντας για spoiler γιατι η συγκεκριμενη κριτικη εχει αρκετα που μπορουν να θεωρηθουν σποιλερς. Καλο ειναι να μην την διαβασει καποιο παιδι καταλαθος. :)

Να πω απλα οτι η κριτικη που ανερτησες με βρισκει 100% συμφωνο. Μαλιστα ισως και να ειμαι λιγο πιο αυστηρος εγω με καποια πραγματα.
Τασος βρε αδελφε! :)

mihalis13
19-12-2017, 15:03
Τασος βρε αδελφε! :)

Για πάντα θα είσαι ο Νικόλας του forum :P

Valkyre
19-12-2017, 15:12
Τασος βρε αδελφε! :)

Ποτε μα ποτε μα ποτε δεν θα καταφερω να το μαθω... τι κι αν το γραφεις στα details, τι κι αν μου το λες και μου το ξαναλες, εγω Νικολα σε εβαλα στο μυαλο μου, παει και τελειωσε!


Σορρυ Τασο... :a025dfg:

mtifosi
19-12-2017, 21:15
Εμενα παλι ο Kylo Ren δεν μου κανει τιποτα οχι μονο σαν villain, γενικοτερα μου ειναι αδιαφορος σαν χαρακτηρας.

Καταλαβαινω την προσπαθεια να παρουσιαστει ως ενας πιο "γκριζος" κακος, με μια ανθρωποκεντρικη προσεγγιση στο χτισιμο του κτλ κτλ, ακομα και το casting με εναν ηθοποιο που ειναι πιο κανονικος ανθρωπος και οχι ντουκι και ο παραδοσιακα ωραιος ειναι σωστο.
Θεωρω οτι αυτο το κομματι δουλεψε καλα ως ενα σημειο στην πρωτη ταινια, απο κει και περα ολο το υπολοιπο ειναι απλα κακο γραψιμο κατα την ταπεινη μου αποψη. Η εσωτερικη διαμαχη που υποτιθεται οτι βιωνει καποια στιγμη θα πρεπει να οδηγει και σε character building και οχι σε ξεσπασματα δεκαχρονου. Το να βλεπω εναν βασικο χαρακτηρα να κανει lifetime choice σκοτωνοντας τον Σνοουκ και μετα απο λιγα πλανα να χτυπιεται μεσα στο battletank για να σκοτωσει τον Λουκ τσιριζοντας και κανοντας σαν παικτης του call of duty που ερχεται απο το 45ο respawn ε καπου δεν με πειθει.
Γενικοτερα η εσωτερικη διαμαχη του με κουρασε προσωπικα μιας και ειναι back and forth ολη την ωρα, δεν οδηγει καπου δλδ.
Και αυτα τα ξεσπασματα... omg δλδ, πιο κριντζ πεθαινεις.

Οταν σκοτωσε τον snoke εκανε προταση στη rey να αφησουν sith και jedi πισω τους η οποια το απερριψε για αυτο ισως και το ξεσπασμα μετα.

Leon_DiZ
22-12-2017, 02:14
https://youtu.be/2ktuvx9hrMw

mihalis13
08-01-2018, 16:40
Εχθές είδα το Blade Runner 2049 και το John Wick.
Πρώτα για το Blade Runner 2049 μπορώ να πω ότι ήταν μια πάρα πολύ καλή ταινία η οποία σεβάστηκε απόλυτα την αρχική (ίσως παραπάνω από όσο έπρεπε). Η ταινία σε όλα ήταν άψογη, στο μόνο ίσως που με κούρασε ήταν η διάρκεια. Πιστεύω θα μπορούσε να ήταν 20-30 λεπτά πιο μικρή.
Ο Deckard ακόμα δεν κατάλαβα αν είναι Replicant ή όχι.
Επίσης ένα ακόμα παράπονο για την ταινία. Ήθελα να δω λίγο διάλογο πατέρας-κόρης.

Τώρα για το John Wick παρόλο που το έχω στον σκληρό μου τουλάχιστον 3 χρόνια αποφάσισα να το δω εχθές. Και αν δεν μου είχε φίλος να το κατεβάσω πιθανόν να μην το είχα καν στον υπολογιστή μου.
Για μένα η ταινία ήταν μια μεγάλη ευχάριστη έκπληξη. Ήδη στα 10 πρώτα λεπτά κέρδισε την προσοχή μου και το ενδιαφέρον μου για τον πρωταγωνιστή. Πραγματικά μια πολύ ωραία ταινία δράσης που κρίμα που δεν την είχα δει τόσο καιρό. Εννοείται πως θα δω και το 2 μέρος της σειράς.

Lefteris_X
08-01-2018, 19:25
Είδα κι εγώ το Blade Runner.

Και έχω την ίδια άποψη όπως και οι περισσότεροι γνωστοί μου.

Άθλια, ύψιστη προσβολή στην πρώτη ταινία, χαζή, άνοστη, άνευ περιεχομένου, ποταπό πλοτ, ανούσια. Εν ολίγοις waste of time.

PDS
08-01-2018, 21:29
Loving Vincent.

Υπέροχη.

AgentPrinny007
09-01-2018, 20:10
βρε τι μας εκανε ο Kylo...950420471627112448

http://i.imgur.com/TRyV9tx.png


https://www.youtube.com/watch?v=q69tyPdLp5U

WolfRathmA
12-01-2018, 09:45
Έχω κάνει προ-παραγγελία το Blade Runner 2049 σε 4Κ UHD Blu-Ray. Ίσως το πρώτο Blu-Ray που αγοράζω στη ζωή μου. LOL.

Το αγόρασα βασικά μιας και έφτιαξα τα Χριστούγεννα Dolby Atmos setup (με ηχεία στο ταβάνι και όχι Atmos enabled speakers) και θέλω να το δοκιμάσω με HDR. Αδύνατον να παιχτεί κάτι τέτοιο από USB btw προς ώρας.

Δεν έχω δει το πρώτο ή μπορεί να ήμουν τόσο μικρός που να μην το θυμάμαι καθόλου. Πιστεύω να μην είναι καμία φόλα η ταινία! Έχω ακούσει από πολλούς τα καλύτερα και από συναδέλφους στην δουλειά. Επίσης βλέπω είναι στα ύψη στο IMDB.

mihalis13
12-01-2018, 09:49
Αποστόλη για εμένα η ταινία ήταν πολύ καλή. Πάντως πριν δεις το 2049 δες και το πρώτο.

trabakoulas
12-01-2018, 10:02
Μια χαρά ήταν η ταινία μην ακούς τι λέει ο καθένας. Όπως λέει κι ο Μιχάλης δες το πρώτο καλύτερα πρώτα, αλλά όχι οτι είναι και απαραίτητο. Πάντως σε καλή ποιότητα και ήχο το 2049 είναι πολύ χορταστικό, φοβερά εφέ κλπ και η αίσθηση που σου περνάει ο Ridley Scott είναι μοναδική όπως στις περισσότερες ταινίες του.

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου

chronohill
12-01-2018, 10:09
Πολυ μαρεσε και μενα το blade runner...πολυ καλογυρισμενο και ξεχωριστό ειδικα για την σημερινη εποχη...θα το απολαύσεις με το ατμος κιολας

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

enstikto
12-01-2018, 10:18
Εγώ σου προτείνω να δεις ένα recap στο youtube καλύτερα απο το να δεις ολόκληρο το πρώτο :P
Πάρα πολύ βαρετό κατα τη γνώμη μου, σε σημείο που ίσως να πεις δεν βλέπω καν το 2049 (το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι πάρα πολύ καλό).
(Μην με φάτε όλοι μαζί, το έχω ξαναπει οτι δεν το συμπαθώ το πρώτο blade runner).

Nikoladim
12-01-2018, 10:23
Εγω θα σου προτεινα να δεις το οριτζιναλ πρωτα και αν δεν βαριεσαι να το κανεις μεσα στο ΣΚ back to back.
Ακομη και σημερα, 30 χρονια μετα, το πρωτο στεκεται απιστευτα καλα (το ειδα το καλοκαιρι) και ετσι και αλλιως ειναι ενας υμνος στη ιστορια των sci-fi movies.

Axilleas_GR
12-01-2018, 10:47
Μια χαρά ήταν η ταινία μην ακούς τι λέει ο καθένας. Όπως λέει κι ο Μιχάλης δες το πρώτο καλύτερα πρώτα, αλλά όχι οτι είναι και απαραίτητο. Πάντως σε καλή ποιότητα και ήχο το 2049 είναι πολύ χορταστικό, φοβερά εφέ κλπ και η αίσθηση που σου περνάει ο Ridley Scott είναι μοναδική όπως στις περισσότερες ταινίες του.

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μουΜια μικρή διόρθωση. Ο Ridley Scott είναι παραγωγός και όχι σκηνοθέτης του νέου Blade Runner. Καλύτερα κιόλας γιατί είδαμε τι κατάφερε με τα Alien Covenant και Prometheus......


Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

trabakoulas
12-01-2018, 11:05
Κοίτα, αυτά είναι υποκειμενικά, ο Προμηθέας εμένα μου άρεσε. Και γενικά οι ταινίες του οι παλιές γενικά είναι καλές.

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου

mihalis13
12-01-2018, 11:09
Και εμένα μου άρεσε ο Προμηθέας, το Covenant όμως ήταν τελείως fail.

PDS
12-01-2018, 13:36
Καλο το δευτερο Blade Runner αλλα για μενα δεν φτανει το πρωτο.

WolfRathmA
12-01-2018, 14:14
To Blade Runner 2049 είναι δηλαδή η συνέχεια του πρώτου;

mihalis13
12-01-2018, 14:32
To Blade Runner 2049 είναι δηλαδή η συνέχεια του πρώτου;

Yeap!

WolfRathmA
12-01-2018, 14:46
Ωχ... κατάλαβα. Οπότε θα πρέπει να δω το 1. Θα το κατεβάσω να το δω.

Valkyre
12-01-2018, 15:56
O Προμηθεας και εμενα δεν με χαλασε. Δεν τρελαθηκα που λεμε, αλλα ηταν οκ. Το Covenant ηταν οντως απογοητευτικο...

panos74gr
12-01-2018, 17:15
Ο προμηθέας ενώ ξεκίνησε εξωφρενικά καλά το μαμησε λίγο προς πολύ όσο περνούσε η ώρα. Μου άρεσε αρκετά τελικά αλλά κάνοντας στραβά μάτια για πολλά πράγματα. Παραμένει μέσα μου πάντως ως μια ταινία που θα μπορούσε να είναι ταινιάρα!

Το alien covenant είναι για τα μπάζα όμως.

Leon_DiZ
24-01-2018, 23:23
Ένα από τα posters που μου έκαναν εντύπωση πέρυσι ήταν αυτό του mother!

https://www.booooooom.com/wp-content/uploads/2017/10/jamesjean-poster-mother-wip14.jpg

Σήμερα ψάχνοντας να βρω ποιος έκανε το poster του The Shape of Water, ανακάλυψα ότι είναι το ίδιο άτομο.

https://www.booooooom.com/wp-content/uploads/2017/10/ShapeOfWater-jamesjean-poster.jpghttps://i.redd.it/04gicwdksulz.jpg


Μια συνέντευξή του (https://www.booooooom.com/2017/10/06/an-interview-with-james-jean-creating-posters-for-blade-runner-2049-and-the-years-most-anticipated-films/).

Viper
05-02-2018, 09:08
https://www.youtube.com/watch?v=pVxOVlm_lE8&feature=youtu.be

Nikoladim
05-02-2018, 11:40
https://www.youtube.com/watch?v=9Szts88zY4o

DJTaurus
05-02-2018, 12:33
Το πιο ενδιαφέρον trailer από αυτά που είδα ήταν το mission impossible. Πραγματικά από τα λίγα franchise που το κάθε καινούργιο φαίνεται να ξεπερνά το προηγούμενο.

https://youtu.be/_pJHWTEPavQ

https://www.thesun.co.uk/tvandshowbiz/5436650/tom-cruise-footage-broken-ankle-accident-mission-impossible-footage/

Nikoladim
05-02-2018, 14:17
Το πιο ενδιαφέρον trailer από αυτά που είδα ήταν το mission impossible. Πραγματικά από τα λίγα franchise που το κάθε καινούργιο φαίνεται να ξεπερνά το προηγούμενο.

https://youtu.be/_pJHWTEPavQ

https://www.thesun.co.uk/tvandshowbiz/5436650/tom-cruise-footage-broken-ankle-accident-mission-impossible-footage/
Αποψη μου ειναι πως το συγκεκριμενο franchise ειναι πολυ ανισο. Ξεκιναει με μια solid σκοτεινη ταινια το 1ο, συνεχιζει με στυλ action over the top flick του Τζον Γου, παει στο 3ο με πολυ δραμα, συνεχιζει με το 4ο εχοντας φοβερες action σκηνες με εκπληκτικα stands (μαλλον και το πιο αγαπημενο) και τελειωνει στο 5ο που ειναι αρκετα πιο Light και χιουμοριστικο. Αν τα αξιολογουσα θα τα εβαζα ως εξης: 4,3,1,5,2.

hakoo
06-02-2018, 21:55
Eχεις απολυτο δικιο αλλα ισως ειναι και ενας λογος που συνεχιζει σαν franchise, ειναι κι αυτος ενας τροπος να κρατανε το ενδιαφερον.
Και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει μια MI ταινια και να πω οτι ηταν μια κακη/μετρια ταινια, ολες ειναι αξιοπρεπεστατες.
Απο ολα αυτα που παρουσιαστηκαν εντυπωση μου εκανε το Cloverfield, δεν νομιζω οτι εχει ξαναγινει τετοιου ειδους προμο σε ταινια.

Dragonpaul
06-02-2018, 23:48
Νέες ταινίες Star Wars από τους δημιουργούς του Game of Thrones! (https://unboxholics.com/movies-tv/movie-news/29100-nees-tainies-star-wars-apo-tous-dimiourgoys-tou-game-of-thrones)

Nikoladim
07-02-2018, 17:26
https://www.youtube.com/watch?v=vkDYtTAGgIw&feature=youtu.be
το εβαλα εδω για να μην το χασει κανεις!

BillyFlo81
08-02-2018, 17:18
https://www.youtube.com/watch?v=dzxFdtWmjto&feature=youtu.be

Valkyre
09-02-2018, 11:18
Παντως ο Τομ Κρουζ, οτι και να λεμε για τις πεποιθησεις του για την ζωη, ο τυπος ειναι κυριολεκτικα ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ, true action hero της παλιας κοπης που ξεραμε και αγαπαμε.

Τον παραδεχομαι φουλ. Ο τυπος εχει τεραστιες μπαλες και κανει κατι απιστευτα πραγματα για να βγαλει στο πανι τις πιο τρελες σκηνες δρασης. Αγαπαει πραγματικα αυτο που κανει και ειναι θεοπαλαβος για 55 χρονων ανθρωπος.

Mad respect απο εμενα.

Nikoladim
09-02-2018, 12:54
Παντως ο Τομ Κρουζ, οτι και να λεμε για τις πεποιθησεις του για την ζωη, ο τυπος ειναι κυριολεκτικα ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ, true action hero της παλιας κοπης που ξεραμε και αγαπαμε.

Τον παραδεχομαι φουλ. Ο τυπος εχει τεραστιες μπαλες και κανει κατι απιστευτα πραγματα για να βγαλει στο πανι τις πιο τρελες σκηνες δρασης. Αγαπαει πραγματικα αυτο που κανει και ειναι θεοπαλαβος για 55 χρονων ανθρωπος.

Mad respect απο εμενα.
Επισης για εμενα ειναι και καλος ηθοποιος. Γεννημενος την 4η Ιουλιου, Rain Man, Collateral, Eyes wild Shut, Μανολια, Jerry MG λιγες απο τις ταινιες που εχει δωσει ρεστα. Για μενα αρκετα αδικημενος που τα τελευταια χρονια πρωταγωνιστει κυριως σε action flicks.

Valkyre
09-02-2018, 13:17
Επισης για εμενα ειναι και καλος ηθοποιος. Γεννημενος την 4η Ιουλιου, Rain Man, Collateral, Eyes wild Shut, Μανολια, Jerry MG λιγες απο τις ταινιες που εχει δωσει ρεστα. Για μενα αρκετα αδικημενος που τα τελευταια χρονια πρωταγωνιστει κυριως σε action flicks.

Κι εγω τον θεωρω καλο ηθοποιο και περαν φυσικα των action films εχει δωσει πολλα καλα σημαδια. Εχει κανει καποιες εκπληκτικες ταινιες πολλες απο τις οποιες τις αναφερεις πιο πανω.

trabakoulas
09-02-2018, 13:55
Από τις τελευταίες του μου άρεσε πολύ και το oblivion

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου

Axilleas_GR
09-02-2018, 14:11
Επίσης καλή ταινία που έχει κάνει είναι το Collateral. Από τις λίγες που έχει το ρόλο του "κακού" και έχει περάσει απαρατήρητη.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DJTaurus
09-02-2018, 14:19
Επίσης καλή ταινία που έχει κάνει είναι το Collateral. Από τις λίγες που έχει το ρόλο του "κακού" και έχει περάσει απαρατήρητη.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτή (με τον μαικλ μαν στα φορτε του...ταινία με μοναδική αισθητική) και το Μανόλια νομίζω είναι οι καλύτερες του στιγμές...αν και στο Μανόλια ήταν όλοι οι ηθοποιοί ένας κ ένας. Από τις αγαπημένες μου ταινίες και από τις πρώτες με μωσαϊκό διαφορετικών ιστοριών που στο τέλος έδεναν και οι παθόντες έφταναν στην κάθαρση χωρίς αυτό να συνεπάγεται και happy end.

Υπάρχει κανείς που να έχει ασχοληθεί με φιλμογραφία του john cassavetes; Κάποια αντιπροσωπευτική του ταινία που αξίζει να δω ; Θεωρείται ο πατέρας των ανεξάρτητων παραγωγών.

https://www.youtube.com/watch?v=ePptcNqXRJA

Valkyre
09-02-2018, 14:37
Παιδια οσοι δεν το εχετε δει, να πατε να δειτε τις 3 Billboards outside κλπ κλπ.

Η ταινια ειναι ευκολα η καλυτερη ταινια που εχω δει μεχρι τωρα φετος. Καταπλητκικη σε ολα τις, σπουδαιες εμρηνειες, τρομερο σεναριο και χιουμορ., ενω παραλληλα εχει καποια σπουδαια πραγματα να πει, χωρις ποτε να νιωθεις οτι σου κανει κυρηγμα.

Εκπληκτικη.

DJTaurus
09-02-2018, 14:46
Παιδια οσοι δεν το εχετε δει, να πατε να δειτε τις 3 Billboards outside κλπ κλπ.

Η ταινια ειναι ευκολα η καλυτερη ταινια που εχω δει μεχρι τωρα φετος. Καταπλητκικη σε ολα τις, σπουδαιες εμρηνειες, τρομερο σεναριο και χιουμορ., ενω παραλληλα εχει καποια σπουδαια πραγματα να πει, χωρις ποτε να νιωθεις οτι σου κανει κυρηγμα.

Εκπληκτικη.

Ισχύει. Μαύρο χιούμορ στα καλύτερα του. Εγω θα πρότεινα και την αόρατη κλωστή...τρομερή αισθητική και ατμόσφαιρα.

hakoo
09-02-2018, 22:33
Επισης για εμενα ειναι και καλος ηθοποιος.


Συμφωνω και προσωπικα για μενα απο τις καλυτερες ερμηνειες του ηταν στο Interview with a vampire, εχω δει ακομα και τρολαρισμα για την ερμηνεια του στη συγκεκριμενη ταινια αλλα εμενα μου φανηκε εξαιρετικος.
Συμφωνω και με τον Val, δεν ξερω τι σκατα εχει μεσα στο κεφαλι του παντως σε αυτο που κανει ειναι εξαιρετικος.

Nikoladim
14-02-2018, 12:10
https://www.youtube.com/watch?v=0A7V-HsVC1s

Lefteris_X
14-02-2018, 12:53
https://www.youtube.com/watch?v=oj8JK6c5x3M

Leon_DiZ
14-02-2018, 23:52
Βλέπω το Justice League τώρα... ελπίζω ο Snyder να μην ξαναγγίξει ταινία της DC.

Lefteris_X
15-02-2018, 01:23
Εμετός το JL. Το είδα εχτές.
Όλοι οι χαρακτήρες (ακόμα και η WWoman) είναι εντελώς off.

Ο Batman είναι με 20 έτη δραστηριότητας. lol
Ο Superman είναι......στην κοσμάρα του.
Ο Flash είναι ένα social-challenged παιδάκι.
Ο cyborg έχει υπαρξιακά προβλήματα. lol x 2
Ο Aquaman είναι.........ένας 30άρης με ψυχοσύνθεση 18άρη.
Τέλος, δεν υπάρχει Green Lantern και Martian, προσωπικότητες fundamental και ιδρυτικές της JL ομάδας.

Το σενάριο είναι για τα πανηγύρια: η εξέλιξη είναι για μυαλό 15χρονων, οι χαρακτήρες είναι εντελώς flat, η μουσική αδιάφορη (μερικές νότες από τον Batman του Μπέρτον), το μοντάζ είναι κάποιου που έχει εμπειρία το πολύ 1 χρόνου με Adobe Premiere / Apple Final Cut, ο "κακός" είναι για γέλια (τόσο από πλευράς CGI όσο και χαρακτήρα).

Η δε "κορύφωση" του έργου είναι πιο χαζή και από αυτή ενός b-movie.

Ειλικρινά, κάνει το Avengers να συναγωνίζεται σε ποιότητα το "Τελευταία έξοδος Ρίτα Χέυγουωρθ".

Please stop. Just.........STOP.

Ezio
15-02-2018, 08:35
Κι εγώ απογοητεύτηκα τρομερά όταν είδα το Justice League.

Συμφωνώ με τον Λευτέρη ότι οι χαρακτήρες ήταν εντελώς αλλού ντ' αλλού.
Ο Batman ήταν λες και πήγε βόλτα με τους άλλους και η Batcave είχε επίπεδο προστασίας "προσοχή: ο σκύλος δαγκώνει".
Ο Superman ήταν λες και ήταν ο υπερμαμιάς και μπορούσε να τα κάνει όλα μόνος του.
Η Wonder Woman στην αρχή ήταν δυναμική, αργότερα πήρε ένα γλυκανάλατο ύφος που δεν της ταίριαζε καθόλου και κάποιες creepy πόζες.
Ο Flash ενώ στην αρχή φαινόταν να ξέρει πράγματα και μπορεί να τον είχαν κάνει να έχει asperger, μετά ήταν σαν ηλίθιος.
Ο Aquaman όλο αστειάκια και μαλακίες.
Ο Cyborg ήταν ο πιο πιστός στα κόμικ χαρακτήρας.

Και κάποια σε spoiler: Ο πατέρας του Barry ήταν στην φυλακή και ούτε μία αναφορά σε Professor Zoom. Απαράδεκτο. Έλξη Bruce- Diana από το πουθενά. Επίσης, είδα πολύ λιγότερες αναφορές στο σύμπαν της DC σε σχέση με το BvS.

Όσοι πάντως θέλετε μια γαμάτη ιστορία για το πως δημιουργήθηκε η Justice League, διαβάστε την πρώτη ιστορία από το Justice League της new 52 από τον Johns. Θα μπορούσε άνετα να μεταφερθεί αυτούσια σε ταινία και να ξεκινήσει το όλο σύμπαν της DC.

Lefteris_X
15-02-2018, 10:15
Ezio, πανάθεμά σε πίνω καφέ και παραλίγο να πνιγώ! αχαχαχαχαχαχ

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, όπως πολύ σωστά το είπες κι εσύ:

η DC τα τελευταία χρόνια έχει βγάλει πολύ δυνατές ιστορίες τόσο για Batman, Superman, WW, Flash, Cyborg, όσο και για JL και JL of America.

Ειλικρινά, σκατά έχουν μέσα στο κεφάλι τους τα στελέχη της DC;

Έχουν ΤΟΣΟ όμορφο υλικό..........και δεν ξέρω πως το καταφέρνουν να παράγουν ταινίες εντελώς κουκουρούκου. Πραγματικά, με ξεπερνάει.

tonybsg
15-02-2018, 10:32
Βλέπω το Justice League τώρα... ελπίζω ο Snyder να μην ξαναγγίξει ταινία της DC.

Ρε συ νομίζω ότι κάνει μπαμ ότι η ταινία δεν ήταν του Snyder, αλλά ένα κράμα Snyder, executives (2 ώρες μόνο!) και Whedon (ο οποίος τα σπάει γενικά, αλλά εδώ ΔΕΝ πιστεύω ότι βοήθησε την ταινία καθόλου)

Valkyre
15-02-2018, 10:55
Εγω παντως παιδια μερικες φορες δεν μπορω να καταλαβω το χασμα μεταξυ ορισμενων ταινιων της Μαρβελ σε σχεση με της DC, τουλαχιστον οταν βλεπω τα σκορ στο metacritic/rotten tomatoes κλπ.

Οπως εχω πει το Batman vs Superman το θεωρω αθλιο, το Justice League 1 κλικ πιο πανω αλλα επισης αθλιο.

Εχθες ειδα το Guardians of the Galaxy 2... η ταινια εχει 88 στο rotten tomatoes συγκριτικα με το 27 του Batman vs Superman και το 40 του Justice League.

Περιμενεις λοιπον να δεις κατι εξαιρετικα καλυτερο απο τις 2 αυτες ταινιες της DC...

Ε συγνωμη αλλα η ταινια ειναι εφαμιλλα κακη στα ματια μου αντε να ειναι εεεενα κλικ πανω... δηλαδη ηδη απο την εναρκτηρια σεκανς δρασης, ειναι τραγελαφος η ολη αντιμετωπιση απο σκηνοθετες και σεναριογραφους... δεν θελω να σποιλεριασω την κατασταση, αλλα μιλαμε για παντελως γελοιο χιουμορ που ταιριαζει περισσοτερο σε επιθεωρηση Σεφερλη και μηδεν σοβαροτητα απο τους χαρακτηρες/σεναριογραφους. Αυτο δεν θα ηταν απο μονο του κακο αν η ταινια ηταν σε υφος Sapceballs το οποιο θεωρω αριστουργημα. Αλλα εδω το προβλημα ειναι οτι την μια στιγμη η ταινια ειναι spaceballs και μετα σοβαρευει, μετα παλι γελοιοτητες, μετα παλι ζηταει να την παρεις στα σοβαρα...

Δηλαδη δεν το βλεπει ο κοσμος οτι αυτο το πραγμα απλα δεν "δενει" σωστα στη ροη του φιλμ?? Το ιδιο ενιωσα και οταν ειδα το Spiderman Homecoming... διθυραμβοι για το φιλμ και η υπερβολικη ελειψη σοβαροτητος, το spaceballs humor και η τουμπαλην επαναφορα της σοβαροτητας καπου τα κανει αχταρμα...

Απορρω λοιπον πραγματικα (βασικα αρχιζω και νιωθω οτι υπαρχει bias σε οτι εχει σχεση με disney related things...) πως γινεται οι κριτικοι να διαπιστωνουν ενα τοσο τεραστιο χασμα μεταξυ των ταινιων που προανεφερα, γιατι οπως ειπα στα δικα μου ματια ανηκουν ακριβως στην ιδια κατηγορια...

ΥΓ: Μην παρεξηγηθω, υπαρχουν αρκετες ταινιες που θεωρω οτι κανουν σωστα την δουλεια τους, οπως το Ironman 1 το Winter Soldier κλπ. Δεν μιλαω για ολες τις ταινιες, ειμαι πιο συγκεκριμενος.

Leon_DiZ
15-02-2018, 11:04
Ρε συ νομίζω ότι κάνει μπαμ ότι η ταινία δεν ήταν του Snyder, αλλά ένα κράμα Snyder, executives (2 ώρες μόνο!) και Whedon (ο οποίος τα σπάει γενικά, αλλά εδώ ΔΕΝ πιστεύω ότι βοήθησε την ταινία καθόλου)

Γενικά μου την δίνει το οπτικό αποτέλεσμα στις ταινίες του Snyder. Αυτή η μονότονη παλέτα, το κακό CGI. Και έχει μείνει αυτό το ύφος σε όλες τις ταινίες της DC (πέρα από τη Wonder Woman). Διαβάζω τώρα ότι τον απέλυσαν, ελπίζω να σώσει κάποιος την κατάσταση.

- - - Updated - - -


Εγω παντως παιδια μερικες φορες δεν μπορω να καταλαβω το χασμα μεταξυ ορισμενων ταινιων της Μαρβελ σε σχεση με της DC, τουλαχιστον οταν βλεπω τα σκορ στο metacritic/rotten tomatoes κλπ.

Οπως εχω πει το Batman vs Superman το θεωρω αθλιο, το Justice League 1 κλικ πιο πανω αλλα επισης αθλιο.

Εχθες ειδα το Guardians of the Galaxy 2... η ταινια εχει 88 στο rotten tomatoes συγκριτικα με το 27 του Batman vs Superman και το 40 του Justice League.

Περιμενεις λοιπον να δεις κατι εξαιρετικα καλυτερο απο τις 2 αυτες ταινιες της DC...

Ε συγνωμη αλλα η ταινια ειναι εφαμιλλα κακη στα ματια μου αντε να ειναι εεεενα κλικ πανω... δηλαδη ηδη απο την εναρκτηρια σεκανς δρασης, ειναι τραγελαφος η ολη αντιμετωπιση απο σκηνοθετες και σεναριογραφους... δεν θελω να σποιλεριασω την κατασταση, αλλα μιλαμε για παντελως γελοιο χιουμορ που ταιριαζει περισσοτερο σε επιθεωρηση Σεφερλη και μηδεν σοβαροτητα απο τους χαρακτηρες/σεναριογραφους. Αυτο δεν θα ηταν απο μονο του κακο αν η ταινια ηταν σε υφος Sapceballs το οποιο θεωρω αριστουργημα. Αλλα εδω το προβλημα ειναι οτι την μια στιγμη η ταινια ειναι spaceballs και μετα σοβαρευει, μετα παλι γελοιοτητες, μετα παλι ζηταει να την παρεις στα σοβαρα...

Δηλαδη δεν το βλεπει ο κοσμος οτι αυτο το πραγμα απλα δεν "δενει" σωστα στη ροη του φιλμ?? Το ιδιο ενιωσα και οταν ειδα το Spiderman Homecoming... διθυραμβοι για το φιλμ και η υπερβολικη ελειψη σοβαροτητος, το spaceballs humor και η τουμπαλην επαναφορα της σοβαροτητας καπου τα κανει αχταρμα...

Απορρω λοιπον πραγματικα (βασικα αρχιζω και νιωθω οτι υπαρχει bias σε οτι εχει σχεση με disney related things...) πως γινεται οι κριτικοι να διαπιστωνουν ενα τοσο τεραστιο χασμα μεταξυ των ταινιων που προανεφερα, γιατι οπως ειπα στα δικα μου ματια ανηκουν ακριβως στην ιδια κατηγορια...

Τα Guardians of the Galaxy τα βαριέμαι και τα δυο. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος χαμός. Η δεύτερη δε ήταν εντελώς filler σαν ιστορία.

Nikoladim
15-02-2018, 12:52
Για εμενα το προβλημα με τη DC ξεκιναει απο ψηλα. Δεν ξερουν τι ακριβως προιον θελουν να δωσουν στο κοινο και αυτο προφανως εχει επιπλοκες και στο πως στηνονται οι ταινιες. Δεν μπαινω στη κλασικη συζητηση πως θελουν να αντιγραψουν τους Money maker Avengers της Marvel, αυτο ειναι εξωφθαλμο και αυτο εγινε τοσο 'rushed' το Justice League, χωρις δηλαδη να εχουν αναπτυχθει οι ηρωες. Εγω θελω να τονισω οτι οι δυο ταινιες του "νεου" universe ειναι διαμετρικα αντιθετες μεταξυ τους. Απο τη μια το Batman V Superman μαζι με τον Man of Steel ηταν αρκετες σκοτεινες -ειδικα η πρωτη- και βιαιες ενω το Justice league φερνει περισσοτερο σε πρωινο καρτουν Σαββατου, φθηνης παραγωγης μαλιστα. Μονο το Wonder Woman για εμενα ηταν σωστα δοδημενο, χωρις να ειναι τελειο αλλα αρκετα ευχαριστο. Ειχε μια ταυτοτητα.
Τωρα για το Justice League, ως ταινια ειχε πολλα θεματα: κακο σεναριο, μετριους χαρακτηρες, χαρτινος κακος. Αλλα για εμενα το μεγαλυτερο ερωτημα πως διαολο με τοσα εκατομμυρια ευρω που εχουν δοθει να εχουμε τοσο κακο cgi.

enstikto
15-02-2018, 13:15
Αλλα για εμενα το μεγαλυτερο ερωτημα πως διαολο με τοσα εκατομμυρια ευρω που εχουν δοθει να εχουμε τοσο κακο cgi.

Πήγαν όλα στο μουστάκι του Cavill. Το είπε και ο Deadpool :P

mihalis13
15-02-2018, 14:56
Αυτό που λέει ο Val για το Spiderman Homecoming το έπαθα και εγώ. Και γενικά είχα προσδοκίες με αυτά που άκουγα από κριτικές και από την εμφάνιση του Spiderman στο CA: Civil War. Εν τέλη η ταινία δεν μου φάνηκε κακή, βλέπεται ευχάριστα αλλά προσωπικά δεν τρελάθηκα. Αντίθετα μου φάνηκε καλούτσικη προς μέτρια ταινία.
Λείπανε πολλά πράγματα για ταινία Spiderman. Οκ είναι πιο ανάλαφρος σαν χαρακτήρας ο Spiderman αλλά νομίζω το παρακάνανε. Οπότε όποτε υπήρχαν "σοβαρές" σκηνές στην ταινία δεν μπορούσα να τον πάρω στα σοβαρά.
Τώρα γενικά για της ταινίες της DC και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Δεν έχω δει βέβαια το Justice League αλλά δεν μου κάνουν έκπληξη αυτά που διαβάζω στα παραπάνω σχόλια.

Nikoladim
15-02-2018, 14:58
Πήγαν όλα στο μουστάκι του Cavill. Το είπε και ο Deadpool :P
Καλα αυτο ηταν το fail του αιωνα...

Lefteris_X
15-02-2018, 15:08
Κι όμως Μιχάλη! Ο Spiderman στα κόμικς εδώ και χρόνια είναι μαύρη μαυρίλα πλάκωσε. Από την προσωπική τραγωδία στην άλλη. Με σοβαρές συνέπειες.

Τα ίδια και για τον Flash (από την μεριά της DC). Τα ίδια και για Batman...ανακαλύπτει ότι ζει ο γιος του μετά από πολλά χρόνια, έχει μετατραπεί σε villain και τον πολεμάει.

Τα ίδια και για τον Superman.

Τι να πω; Η λογική έχει πάει περίπατο.

mihalis13
15-02-2018, 15:17
Κι όμως Μιχάλη! Ο Spiderman στα κόμικς εδώ και χρόνια είναι μαύρη μαυρίλα πλάκωσε. Από την προσωπική τραγωδία στην άλλη. Με σοβαρές συνέπειες.

Τα ίδια και για τον Flash (από την μεριά της DC). Τα ίδια και για Batman (ανακαλύπτει ότι ζει ο γιος του μετά από πολλά χρόνια, έχει μετατραπεί σε villain και τον πολεμάει). Τα ίδια και για τον Superman.

Τι να πω; Η λογική έχει πάει περίπατο.

Έχω χάσει την επαφή πλέον με τα κόμιξ και δεν το ήξερα. Πάντως πάντα είχε το δράμα του ο spiderman και τις σοβαρές στιγμές του, απλά ήταν και ατακαδόρος (όσο θυμάμαι). Στο homecoming όμως ήταν σε κάποια σημεία στα όρια της κωμωδίας (έτρωγε τούμπες, έπεφτε όπου να'ναι κλπ). Προσωπικά με χάλασαν τέτοιες σκηνές.

Επίσης παιδιά έχω παρατηρήσει πως οι σειρές της Marvel (Punisher, Daredevil κλπ) δεν έχουν τόσο κωμικό στοιχείο (μην πω μηδενικό κωμικό στοιχείο) σε αντίθεση με τις ταινίες της που είναι φουλ ανάλαφρες.
Δεν ξέρω αν οφείλεται κάπου αυτό και έχουν διαφορετική κατεύθυνση τα studio, απλά μου κάνει μια μικρή εντύπωση

enstikto
15-02-2018, 15:43
Εγώ να πω την αλήθεια πάντως μου αρέσει που είναι ανάλαφρες. Με βοηθάει και τις χαίρομαι περισσότερο.
Επίσης το γεγονός οτι δεν παίρνουν τον εαυτό τους τόσο στα σοβαρά με βοηθάει και εμένα στο να τις δω σαν ταινίες που βλέπω για να περάσω καλά και δεν τις περνάω 1000 κόσκινα (πχ ωπ εδώ έχει σεναριακή τρύπα, εδώ θα έπρεπε να γίνει αυτό κτλ κτλ).
Γενικά πέρασα πολύ καλά και στο Spiderman και στο Thor που αναφέρθηκαν (ειδικά στο Thor που παίζει να είναι και το πιο comedy MCU movie).

Απο την άλλη θα συμφωνήσω για το Guardians 2 ότι είχε θέματα. Πιστεύω οτι στην προσπάθειά του να βγάλει το γέλιο που έβγαζε το 1 (το οποιό προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ) το παράκανε με τα αστεία αλλά έφταιγε και το delivery τους. Ο Drax ας πούμε στο 1 στα λίγα σημεία που έβγαζε γέλιο είχε πραγματικά πολύ γέλιο αλλά και αυτό γιατί ήταν λίγα τα σημεία. Στο 2 εξελίχθηκε σε μεγάλο βαθμό σε καρικατούρα η οποία περιμένουμε πότε θα πει την επόμενη ατάκα γιατί δεν είχε κανέναν άλλο ρόλο μέσα στην ταινία εκτός απο το να είναι comic relief (άντε και λίγο action).
Παρόλα αυτά και πάλι πέρασα σχετικά καλά με την ταινία, και ίσως να παίζει ρόλο όλο αυτό το ανάλαφρο που ανέφερα και πριν, σε αντίθεση με Marvel vs Superman που είναι μες στην moodίλα την darkila και την grittίλα, αλλά έχει και τα ridiculous μη-ηθελημένα laugh out loud moments (Save Martha etc).

Justice League δεν έχω δει ακόμα οπότε δεν έχω άποψη αλλά μετά απο όλα αυτά που έχω ακούσει κρατάω πάρα πολύ μικρό καλάθι.

Nikoladim
16-02-2018, 01:14
https://www.youtube.com/watch?v=aPhbnsrkDlA

Ezio
20-02-2018, 14:26
Black Panther

Θετικά:
Ο Black Panther ήταν badass όταν επικεντρωνόταν η σκηνή πάνω του.
Δείξανε με πολύ όμορφο τρόπο την Wakanda, σε πείθει ότι είναι μια απίστευτα προηγμένη τεχνολογικά αφρικανική χώρα που δεν έχει επαφές με την κουλτούρα των άλλων χωρών.
Η μουσική πρωτότυπη.
Η Shuri πολύ καλή, ίσως ο καλύτερος δεύτερος ρόλος για μένα.
Ο Killnmonger ήταν καλύτερος κακός σε σχέση με τους άλλους κακούς του MCU (στην πλειοψηφία τους κάτω του μετρίου), αλλά θα μπορούσε να ήταν καλύτερος.
Έθεσαν ένα ερώτημα, έτσι ώστε η ταινία να μην είναι απλά μπαμ μπουμ και τέλος. Κάποιες σκηνές επίσης ξεχώρισαν.

Αρνητικά:
Ήταν φορές που ενώ ο Black Panther ήταν στην σκηνή, δεν ήταν στο επίκεντρο, με αποτέλεσμα να μένει λίγο πίσω. Αναφέρομαι στις σκηνές με την στρατηγό, την Okoye.
Η μουσική σε 1-2 στιγμές με χάλασε λίγο, αλλά δεν είναι σπουδαίο αρνητικό συνολικά.
Προς το τέλος θα μπορούσε η μάχη μεταξύ των υποστηρικτών του T' Challa και αυτών του Killmonger να ήταν λίγο διαφορετικά σκηνοθετημένη, να δώσει ένα πιο grande αίσθημα.
Ίσως θα μπορούσαν να δείξουν λίγο παραπάνω το οπλοστάσιο του Black Panther, αν και αυτό θα μπορούσε να γίνει στο sequel, όπου θα μπορούσαν αν δείξουν και σχέδια για να νικηθούν διάφοροι χαρακτήρες της Marvel.


Γενικά πολύ καλή ταινία, θα την έβαζα στο επίπεδο του Dr. Strange. Επίσης, οι δύο σκηνές μετά τους τίτλους τέλους δεν αξίζουν.

enstikto
20-02-2018, 15:06
Black Panther

Θετικά:
Ο Black Panther ήταν badass όταν επικεντρωνόταν η σκηνή πάνω του.
Δείξανε με πολύ όμορφο τρόπο την Wakanda, σε πείθει ότι είναι μια απίστευτα προηγμένη τεχνολογικά αφρικανική χώρα που δεν έχει επαφές με την κουλτούρα των άλλων χωρών.
Η μουσική πρωτότυπη.
Η Shuri πολύ καλή, ίσως ο καλύτερος δεύτερος ρόλος για μένα.
Ο Killnmonger ήταν καλύτερος κακός σε σχέση με τους άλλους κακούς του MCU (στην πλειοψηφία τους κάτω του μετρίου), αλλά θα μπορούσε να ήταν καλύτερος.
Έθεσαν ένα ερώτημα, έτσι ώστε η ταινία να μην είναι απλά μπαμ μπουμ και τέλος. Κάποιες σκηνές επίσης ξεχώρισαν.

Αρνητικά:
Ήταν φορές που ενώ ο Black Panther ήταν στην σκηνή, δεν ήταν στο επίκεντρο, με αποτέλεσμα να μένει λίγο πίσω. Αναφέρομαι στις σκηνές με την στρατηγό, την Okoye.
Η μουσική σε 1-2 στιγμές με χάλασε λίγο, αλλά δεν είναι σπουδαίο αρνητικό συνολικά.
Προς το τέλος θα μπορούσε η μάχη μεταξύ των υποστηρικτών του T' Challa και αυτών του Killmonger να ήταν λίγο διαφορετικά σκηνοθετημένη, να δώσει ένα πιο grande αίσθημα.
Ίσως θα μπορούσαν να δείξουν λίγο παραπάνω το οπλοστάσιο του Black Panther, αν και αυτό θα μπορούσε να γίνει στο sequel, όπου θα μπορούσαν αν δείξουν και σχέδια για να νικηθούν διάφοροι χαρακτήρες της Marvel.


Γενικά πολύ καλή ταινία, θα την έβαζα στο επίπεδο του Dr. Strange. Επίσης, οι δύο σκηνές μετά τους τίτλους τέλους δεν αξίζουν.



Η πρώτη απο τις 2 σκηνές μετά τους τίτλους τέλους παίζει να είναι και πιο σημαντική για το MCU και απο την ίδια την ταινία κατά τη γνώμη μου.


Μιλάω για το οτι η Wakanda θα κάνει share τα resources της με όλο τον κόσμο. Φαντάζομαι είναι κάτι που θα παίξει μεγάλο ρόλο στο Infinity War.

Ezio
20-02-2018, 15:13
Η πρώτη απο τις 2 σκηνές μετά τους τίτλους τέλους παίζει να είναι και πιο σημαντική για το MCU και απο την ίδια την ταινία κατά τη γνώμη μου.


Μιλάω για το οτι η Wakanda θα κάνει share τα resources της με όλο τον κόσμο. Φαντάζομαι είναι κάτι που θα παίξει μεγάλο ρόλο στο Infinity War.



Το άνοιγμα σε άλλες χώρες φάνηκε από το τέλος με το αεροσκάφος, έτσι δεν είναι; Εξάλλου, ακόμα κι αν δώσει όπλα στις υπόλοιπες χώρες λόγω Thanos, δεν είναι κάτι τόσο σημαντικό, απλά οι διάφοροι στρατοί θα έχουν καλύτερα όπλα. Δεν είναι ότι έδειξαν τον Tony να έχει την στολή να βγαίνει από το σώμα του ή κάτι ανάλογο ας πούμε.

enstikto
20-02-2018, 15:29
Δεν έχει να κάνει μόνο με τα όπλα. Οι χρήσεις του Vibranium είναι πάρα πολλές και σίγουρα θα φανεί χρήσιμο στην απειλή που έρχεται. Αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που είναι σημαντική η σκηνή.

Το βασικό θέμα της ταινίας ήταν ότι αυτοί που έχουν την δύναμη/τεχνολογία/πλούτο πρέπει να βοηθάνε τους συναθρώπους τους και όχι να την κρατάνε για την πάρτη τους.
Το γεγονός λοιπόν οτι ο βασιλιάς όχι μόνο αποφάσισε ότι πρέπει να βοηθήσει τις υπόλοιπες χώρες που έχουν αναγκη αλλά το έκανε και πράξη κάνωντας τους αυτήν την ανακοίνωση παίζει να είναι το πιο σημαντικό γεγονός της ταινίας.

Με αυτή τη σκηνή ο χαρακτήρας δεν μένει στα λόγια αλλά κάνει πράξη αυτό που διαπραγματεύεται η ταινία. Κεράσακι το σχεδόν ολοφάνερο κωλοδάχτυλο προς τον τράμπ μέσα απο τον λόγο του πρωταγονιστή (ήρθε η ώρα να ρίξουμε τους τοίχους και όχι να σηκώνουμε άλλους κτλ).

Valkyre
20-02-2018, 15:32
Ειδα το Shape of Water. Βαζω σε σποιλερ το παρακατω αν και δεν εχει movie spoilers, αλλα ισως σας προειδεασει καποιους, οποτε αν θελετε να πατε εντελως "καθαροι" μην το ανοιξετε.



Ειλικρινα απογοητευτηκα. Η ταινια μου φανηκε massively overrated. Τα παντα ηταν σουπερ προβλεψιμα ως προς την εξελιξη τους, ειτε μιλαμε για το σεναριο, ειτε τους χαρακτηρες, ειτε την ολη προθεση του σκηνοθετη. Απο την αρχη μεχρι το τελος δεν εξεπλαγην ουτε σε ενα σημειο. Και φυσικα η ταινια μου φανηκε οτι ειναι φτιαγμενη κυριολεκτικα με τα οσκαρικα "¨τικς" της "Τραμπ εποχης" με σκηνες οι οποιες βγαζουν ματι οτι γινονται για αυτον τον σκοπο και με εναν Α διδακτισμο που ειλικρινα μοιαζει να στοχευει σε πολυ μικροτερα -ηλικιακα- ατομα.

Δεν ξερω ειλικρινα δεν βλεπω κατι στο φιλμ. Ή εγω κατι δεν πιανω ή δεν ξερω τι. Δεν αρκει για εμενα ενα φιλμ να θελει να προωθησει το κατι "διαφορετικο" (και μεταφορικα και κυριολεκτικα). Πρεπει να το κανει και με μια Α φινετσα, να αφηνει τον θεατη να κρινει και να βγαλει τα συμπερασματα του. Η ταινια αυτη δεν αφηνει τιποτα στον θεατη να σκεφτει μετα το περας της, δεν αγγιζει σε καμμια περιπτωση το συναισθηματικο ευρος των 3 Πινακιδων ή της διδακτηκοτητας της ταινιας αυτης, η οποια, σε αντιθεση με το Shape of Water δεν παιρνει ιδιαιτερη θεση, μα κανει τον θεατη να προβληματιστει και να ακολουθησει αυτος την πορεια του.

Τον Λαβυρινθο του Πανα τον λατρεψα, αυτο εδω ομως μου κανει πολυ "δηθεν" φιλμ για τα γουστα μου και δεν ειδα τιποτα μα τιποτα επουσιωδες. Αντιθετως ειδα κατι που εχω ξαναδει παμπολες φορες, απλα με λιγο διαφορετικο περιτυλιγμα.

Μεχρι στιγμης οι 3 Πινακιδες αποτελουν με τεραστια, χαωδη διαφορα την ταινια της χρονιας για εμενα. Εχω να δω ακομα ομως την Αορατη Κλωστη.

Ezio
20-02-2018, 15:34
Δεν έχει να κάνει με τα όπλα. Οι χρήσεις του Vibranium είναι πάρα πολλές και σίγουρα θα φανεί χρήσιμο στην απειλή που έρχεται. Αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που είναι σημαντική η σκηνή.

Το βασικό θέμα της ταινίας ήταν ότι αυτοί που έχουν την δύναμη/τεχνολογία/πλούτο πρέπει να βοηθάνε τους συναθρώπους τους και όχι να την κρατάνε για την πάρτη τους.
Το γεγονός λοιπόν οτι ο βασιλιάς όχι μόνο αποφάσισε ότι πρέπει να βοηθήσει τις υπόλοιπες χώρες που έχουν αναγκη αλλά το έκανε και πράξη κάνωντας τους αυτήν την ανακοίνωση παίζει να είναι το πιο σημαντικό γεγονός της ταινίας.

Με αυτή τη σκηνή ο χαρακτήρας δεν μένει στα λόγια αλλά κάνει πράξη αυτό που διαπραγματεύεται η ταινία. Κεράσακι το σχεδόν ολοφάνερο κωλοδάχτυλο προς τον τράμπ μέσα απο τον λόγο του πρωταγονιστή (ήρθε η ώρα να ρίξουμε τους τοίχους και όχι να σηκώνουμε άλλους κτλ).




Αν το εννοείς έτσι τότε έχει σημασία για το ερώτημα που θέτει η ταινία, αλλά σε μια σκηνή μετά τους τίτλους τέλους περιμένω tease για σημαντικό χαρακτηριστικό επόμενης ταινίας, όχι κάτι τέτοιο. Βέβαια, αυτό είναι δικό μου θέλω και δεν συμβαδίζει απαραίτητα με τα θέλω άλλων θεατών.

Sergio
21-02-2018, 10:32
Είδα και εγω το Black Panther έχοντας διαβάσει 1-2 reviews τα οποία αποθέωναν την ταινία,κάνοντας λόγω για την καλύτερη ταινία της Marvel μέχρι στιγμής...Ε λοιπόν,μπούρδες!Κατα τη γνώμη μου απέχει πολύ απο αυτόν τον τίτλο.Σαν υπερήρωας μ αρέσει ο χαρακτήρας του Black Panther,αλλά η ταινία δεν...Οκ,να δικαιολογήσω το γεγονός οτι συνήθως οι πρώτες ταινίες που μας ''συστήνεται'' ενας ήρωας είναι λίγο κάπως,αλλά δεν μου έμεινε κάτι απο την ταινία...

Desmond
22-02-2018, 18:55
https://www.youtube.com/watch?v=74NMhaeC62U

mihalis13
25-02-2018, 19:49
Είδα το Thor: Ragnarok.
Πλήρης απογοήτευση.. Μιλάμε για μια ταινία που είναι καθαρά κωμωδία με πάρα πολύ κακό χιούμορ και πολύ προβλέψιμο μετά από ένα σημείο.
Πραγματικά για την ταινία δεν ξέρω τι να πω.. Ακόμα και σε κάποια σημεία που πήγαινε να πάρει τα πάνω της πεταγόταν ένα κακό αστείο.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα
Λίγο πριν ξεκινήσεις η μεγάλη μάχη πηδάει ο Μπάνερ από το ελικόπτερο με την ελπίδα οτι θα γίνει Hulk. Το έβλεπα να έρχεται το "αστείο" και δεν διαψεύστηκα.
Όπως και οτι στο καπάκι θα γινόταν Hulk ώστε να πιάσει τον σκύλο...
Όταν βάζει 100 τέτοια "αστεία" σε μια ταινία κατά την προσωπική μου άποψη το καις. Αν δεν ήταν η ταινία τόσο φορτωμένη με αστεία ίσως σε κάποια να γέλαγα.
Ακόμα και Hela που κάνει εντυπωσιακή είσοδο και λες θα έχουμε τουλάχιστον αξιοπρεπή κακό. Μετά όταν μίλαγε με το δήμιο της (δεν θυμάμαι το όνομα) πέταγε κάποια άκυρα αστεία.

Οκ η ταινία έχει κάποιες καλές μάχες αλλά όχι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί... Αλλά είναι τόσο φορτωμένη με κακό χιούμορ που προσωπικά ούτε τις μάχες δεν ευχαριστήθηκα..
Και μάλλον βλέπω έτσι να πηγαίνουν όλες οι ταινίες της Marvel.
Μία το Spiderman, τώρα το Thor, σκέφτομαι να δω το Black Panther και φοβάμαι λίγο μην κλάψω τα λεφτά μου....

tonybsg
25-02-2018, 23:54
Μιχάλη το Thor ήταν κωμωδία όπως είπες, το Black Panther δεν είναι, μην ανησυχείς (έχει κάτι αστειάκια αλλά λιγότερα από τις τελευταίες της Marvel - γενικά έχει διαφορετικό ύφος).

Kane
26-02-2018, 12:43
Είδα το Thor: Ragnarok.
Πλήρης απογοήτευση.. Μιλάμε για μια ταινία που είναι καθαρά κωμωδία με πάρα πολύ κακό χιούμορ και πολύ προβλέψιμο μετά από ένα σημείο.
Πραγματικά για την ταινία δεν ξέρω τι να πω.. Ακόμα και σε κάποια σημεία που πήγαινε να πάρει τα πάνω της πεταγόταν ένα κακό αστείο.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα
Λίγο πριν ξεκινήσεις η μεγάλη μάχη πηδάει ο Μπάνερ από το ελικόπτερο με την ελπίδα οτι θα γίνει Hulk. Το έβλεπα να έρχεται το "αστείο" και δεν διαψεύστηκα.
Όπως και οτι στο καπάκι θα γινόταν Hulk ώστε να πιάσει τον σκύλο...
Όταν βάζει 100 τέτοια "αστεία" σε μια ταινία κατά την προσωπική μου άποψη το καις. Αν δεν ήταν η ταινία τόσο φορτωμένη με αστεία ίσως σε κάποια να γέλαγα.
Ακόμα και Hela που κάνει εντυπωσιακή είσοδο και λες θα έχουμε τουλάχιστον αξιοπρεπή κακό. Μετά όταν μίλαγε με το δήμιο της (δεν θυμάμαι το όνομα) πέταγε κάποια άκυρα αστεία.

Οκ η ταινία έχει κάποιες καλές μάχες αλλά όχι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί... Αλλά είναι τόσο φορτωμένη με κακό χιούμορ που προσωπικά ούτε τις μάχες δεν ευχαριστήθηκα..
Και μάλλον βλέπω έτσι να πηγαίνουν όλες οι ταινίες της Marvel.
Μία το Spiderman, τώρα το Thor, σκέφτομαι να δω το Black Panther και φοβάμαι λίγο μην κλάψω τα λεφτά μου....

Πεταμένες ώρες. Καλύτερα να κοιμόμουνα, πιο ωραία θα ήταν

DJTaurus
03-03-2018, 20:04
i tonya. Δώστε το όσκαρ στη κοπέλα χτες.

BillyFlo81
05-03-2018, 10:55
Σαρωσε το Shape of water.. Για τις υπολοιπες κατηγοριες πιστευω οτι το αξιζε(σκηνοθεσια, μουσικη - χορογραφια), ομως το οτι κερδισε τον τιτλο της καλυτερης ταινιας δειχνει ποσο φτωχος ηταν και ο φετινος ανταγωνισμος..

Valkyre
05-03-2018, 11:06
Κατ εμε τραγελαφος η ολη φαση.

Shape of Water καλυτερη ταινια και οχι οι 3 πινακιδες? Απλα αστειο...

Σεναριο το Get Out αντι των 3 Πινακιδων επισης? Απλα αστειο...

Εγω πιστευω οτι πολυ απλα οι 3 Πινακιδες εχασαν διοτι ολοι οι ευαισθητοι δεν μπορουν να μασισουν ευκολα μια ταινια που καταπιανεται μεν με ολα τα κοινωνικα θεματα της εποχης (ρατσισμος, μειονοτητες κλπ) αλλα δεν κανει κυρηγμα στον θεατη, ουτε και προσπαθει να τον "διδαξει" ευθεως, αλλα αντιστοιχα τον αφηνει να βγαλει εκεινος τα συμπερασματα του.

Ενω φυσικα και το SHape of Water και το Get Out ειναι ταινιες που ειναι χτισμενες πανω στην εντελως παιδικη... οσκαρικη βαση του "ρατσισμος = μη, τζιζ! κακο! Το καταλαβες παιδακι 40 χρονων? Οχι, μισο λεπτο να στο ξαναπω σε αλλες 3-4 σκηνες γιατι εισαι μικρος και ηλιθιος και πρεπει να δηλωσω απροκαλυπτα αλλιως θα βγουν ολοι οι social justice warriors εκει εξω και θα με κραξουν!"

Τραγικο. Εχει καταντησει γελοια η φαση...

Error Flynn
05-03-2018, 11:26
Εχτές το βράδυ ξεκίνησα να βλέπω το Shape of Water πριν από την απονομή τον Όσκαρ.
Πειράζει που μετά από μια ώρα το έκλεισα;
Είμαστε σοβαροί; Μιλάμε για ταινία ηλιθιότητας τουλάχιστον.
Διάλογοι, χαρακτήρες, ιστορία, όλα αστεία με την αρνητική έννοια.

Leon_DiZ
05-03-2018, 15:09
https://youtu.be/PzcaR1N0pTI

Nikoladim
05-03-2018, 17:37
Ειλικρινα ομως... γιατι ασχολειστε με τα Οσκαρ;;

Valkyre
05-03-2018, 17:42
Ειλικρινα ομως... γιατι ασχολειστε με τα Οσκαρ;;

E καλα κι εσυ, δεν θα μεινω και αυπνος! χαχα σιγα κουβεντα να γινεται. Απλα θεωρω τις Πινακιδες πολυυυυ ανωτερη ταινια απο οτι εχω δει φετος. (δεν τα εχω δει ολα ομως)

Nikoladim
05-03-2018, 17:50
Εχω σταματησει εδω και χρονια να σου πω την αληθεια. Ειναι πλεον πιο προβλεψιμα και απο το ασος ημιχρονο διπλο τελικο του Κομποτη. Για εμενα ειναι ενα κλασικο δημοσιοσχετιστικο παιχνιδι που προωθει οτι γουσταρει η αμερικανικη βιομηχανια με λιγες εξαιρεσεις / πινελιες που κανουν το θεσμο πιο και καλα αντικειμενικο. Πλεον παρακολουθω χρυσες σφαιρες.

Valkyre
05-03-2018, 17:54
Δεν τα παρακολουθω ουτε εγω, απλα τη λιστα με τους νικητες ε την διαβαζω ετσι επειδη εχω την περιεργεια.

Γενικα ειναι φανερο εδω και καιρο πως η ολη διαδικασια πλεον κινειται πανω σε συγκεκριμενες ατζεντες, της εκαστοτε περιοδου. Το προβλημα μου εινια οτι πλεον αυτου του ειδους η ατζεντα εχει αρχισει να χαλαει την ποιοτητα του κινηματογραφου. Πολλα "τικς" που πρεπει να μπουν, πολλα "ταμπου" που δεν πρεπει να αναφερθουν γιατι αυτοματως θα μπει η ολη παραγωγη και συντελεστες σε μια μαυρη λιστα που θα λιντσαρει ο καθε υποκριτης εκει εξω.

DJTaurus
05-03-2018, 18:00
Όσο τετριμμένη ιστορία και να ήταν για μένα άξιζε το βραβείο σκηνοθεσίας το σχήμα του νερού. Το βρήκα αψεγάδιαστο με τα πιο ωραία σκηνικά που σε ρούφαγαν στον κόσμο του. Μέχρι εκεί όμως τίποτε παραπάνω. Η καλύτερη ταινία που είδα φέτος ήταν μακραν η αόρατη κλωστή (μουσική,σκηνοθεσία,σενάριο και υποκριτική) και από κοντά οι 3 πινακίδες.

Το get out πραγματικά απορώ γιατί έχει hyparistei τόσο πολύ....ένα θριλερακι απλά οκ να περάσει η ώρα. Και το παρουσιάζουν λες και επαναπροσδιόρισε το είδος.

tonybsg
05-03-2018, 18:58
Καλά τα λέτε γενικά αλλά


Εχω σταματησει εδω και χρονια να σου πω την αληθεια. Ειναι πλεον πιο προβλεψιμα και απο το ασος ημιχρονο διπλο τελικο του Κομποτη. Για εμενα ειναι ενα κλασικο δημοσιοσχετιστικο παιχνιδι που προωθει οτι γουσταρει η αμερικανικη βιομηχανια με λιγες εξαιρεσεις / πινελιες που κανουν το θεσμο πιο και καλα αντικειμενικο. Πλεον παρακολουθω χρυσες σφαιρες.


Όχι και Χρυσές Σφαίρες ρε Τάσο :D

Ένα τεράστιο πάρτυ είναι οι Χρυσές Σφαίρες (χωρίς καν σωστές κατηγορίες!) που επιλέγουν τους νικητές λιγότερα από 90 άτομα!

Και πάνε όλοι για να πιουν και για να τον χαβαλέ.

Όλα τα παρακολουθώ εγώ εννοείται, μην παρεξηγηθώ χαχα

Leon_DiZ
05-03-2018, 18:59
http://believeentertainmentgroup.com/portfolio-item/dear-basketball/

Dear Basketball - Jobe Bryant, Glen Keane

mihalis13
05-03-2018, 22:44
Και εγώ εδώ και πολλά χρόνια έχω σταματήσει να ασχολούμαι με τα Oscars. Διαβάζω τους νικητές κάθε χρόνιας αλλά μέχρι εκεί.
Και βασικά από τους νικητές όλων των κατηγοριών το πολύ πάντα να έχω δει 2 ταινίες :P Οι υπόλοιπες μου είναι κυρίως άγνωστες.
Σε αντίθεση με τα 90's που πρέπει να τις είχα δει όλες τις ταινίες που πήραν βραβείο καλύτερης ταινίας.
Ίσως να φταίει και η έλλειψη χρόνου που πλέον δεν μπορείς να ακολουθήσεις αρκετά χόμπι ταυτόχρονα...

Nikoladim
06-03-2018, 12:02
Και εγώ εδώ και πολλά χρόνια έχω σταματήσει να ασχολούμαι με τα Oscars. Διαβάζω τους νικητές κάθε χρόνιας αλλά μέχρι εκεί.
Και βασικά από τους νικητές όλων των κατηγοριών το πολύ πάντα να έχω δει 2 ταινίες :P Οι υπόλοιπες μου είναι κυρίως άγνωστες.
Σε αντίθεση με τα 90's που πρέπει να τις είχα δει όλες τις ταινίες που πήραν βραβείο καλύτερης ταινίας.
Ίσως να φταίει και η έλλειψη χρόνου που πλέον δεν μπορείς να ακολουθήσεις αρκετά χόμπι ταυτόχρονα...
Πραγματι! Δεν ξερω αν απλως ειχαμε την ιδια τρελα, αλλα θυμαμαι την δεκαετια του 90 γινοταν χαμος με τα Οσκαρ στην Ελλαδα, κηνυγουσαμε σαν τρελοι τις ταινιες που βγαινανε καλυτερες.

mihalis13
06-03-2018, 12:33
Πραγματι! Δεν ξερω αν απλως ειχαμε την ιδια τρελα, αλλα θυμαμαι την δεκαετια του 90 γινοταν χαμος με τα Οσκαρ στην Ελλαδα, κηνυγουσαμε σαν τρελοι τις ταινιες που βγαινανε καλυτερες.

Δεν ξέρω ρε γαμωτο. Βλέπω τις ταινίες που κερδίζουν, τσεκάρω κανένα trailer και μου φαίνονται αρκετά αδιάφορες και καθόλου του γούστου μου.
Στα 90s είχαμε Braveheart, Η σιωπή των Αμνών, Forrest Gump και πόσες άλλες ταινίες που δεν πήραν όσκαρ.
Πάντως πιστεύω ότι αδιαφορία στα βραβεία οφείλεται στο ότι πλέον ο κόσμος θα δει IMDb, Rotten Tomatoes. Επομένως δεν έχει ανάγκη τα βραβεία για να πειστεί ότι μια ταινία είναι καλή.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Nikoladim
06-03-2018, 12:56
Δεν ξέρω ρε γαμωτο. Βλέπω τις ταινίες που κερδίζουν, τσεκάρω κανένα trailer και μου φαίνονται αρκετά αδιάφορες και καθόλου του γούστου μου.
Στα 90s είχαμε Braveheart, Η σιωπή των Αμνών, Forrest Gump και πόσες άλλες ταινίες που δεν πήραν όσκαρ.
Πάντως πιστεύω ότι αδιαφορία στα βραβεία οφείλεται στο ότι πλέον ο κόσμος θα δει IMDb, Rotten Tomatoes. Επομένως δεν έχει ανάγκη τα βραβεία για να πειστεί ότι μια ταινία είναι καλή.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Παρα πολυ σωστη παρατηρηση δεν το ειχα σκεφτει ετσι.

Ezio
06-03-2018, 14:24
Είδα κάποιες ταινίες πρόσφατα μαζεμένες και είπα να πω μια γνώμη.

Lady Bird

Η υπόθεση αφορά μια 17χρονη κοπέλα, στην τελευταία χρονιά του λυκείου, που ετοιμάζεται να μπει στο πανεπιστήμιο. Βλέπεις τις σχέσεις της με συμμαθήτριες και αγόρια, καθώς και με την οικογένειά της, που δεν έχει αρκετά χρήματα για να στείλει την πρωταγωνίστρια στα πανεπιστήμια που θέλει.
Στην υπόθεση τα είπα πολύ γενικά, αλλά αξίζει να την δείτε. Σκηνοθετικά, ήταν γυρισμένη λες και έβλεπες κάτι πιο "καθημερινό", δεν ήταν τόσο κινηματογραφική. Δεν το εξηγώ καλά, το ξέρω, αν το δείτε θα καταλάβετε καλύτερα, ας πούμε σε σύγκριση με τα "Πλεονεκτήματα του να είσαι στο περιθώριο". Δεν το λέω, όμως, σαν αρνητικό.
Οι διάλογοι και οι χαρακτήρες ήταν πολύ αληθοφανείς, όλες οι καταστάσεις θα μπορούσαν να είχαν αποδοθεί στερεοτυπικά, αλλά δεν έγινε πουθενά αυτό, εκτός ίσως από το τέλος.

Την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Red Sparrow.
Απογοητεύτηκα, αν η ταινία αναφερόταν μόνο στο κατασκοπευτικό και στο παρελθόν της πρωταγωνίστριας θα ήταν σούπερ, αλλά βάλανε μέσα και το θέμα της σεξουαλικότητας (σε διάφορες μορφές), αλλά το παρουσίασαν με άσχημο τρόπο, πέρα από 1-2 σκηνές. Επίσης, η πλευρά των Αμερικανών ήταν κι αυτή δοσμένη με κακό τρόπο, χαλαρουίτα και έτσι. Επίσης, έχει κάποιες πολύ βίαιες σκηνές, να το ξέρετε.

Metropolis.

Το σενάριο αποτέλεσε αποτύπωση μαρξιστικών ιδεολογιών (τουλάχιστον για το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας), οπότε από περιεχόμενο το βρήκα άθλιο, αν και από τεχνική θα έλεγα ότι τα πήγε πολύ καλά. Σκηνοθετικά, είχε πολύ ωραία σκηνικά, και έγινε πολύ καλή επιλογή ηθοποιών (για την Maria, τον εφευρέτη και τον κατάσκοπο ήταν φοβερές οι επιλογές των ηθοποιών). Η σκηνή με το ρομπότ φοβερή, όπως και η σκηνή όπου ο εφευρέτης κυνηγά την Maria καθώς και από το σημείο που εμφανίζεται η Maria και έπειτα η ταινία ανεβαίνει πολύ.

Leon_DiZ
10-03-2018, 11:38
Star Wars στα γνωστά μέρη

Lefteris_X
10-03-2018, 18:58
Μόλις είδα το Star Wars.

Εντάξει, ότι και να πω είναι λίγο.

Δεν άφησαν τίποτα όρθιο, τα ξ3κwλιασαν όλα. Καλά κάνουν και τους κράζουν μυριάδες άτομα στο Διαδίκτυο.

Ειλικρινά, το SW για εμένα πέθανε. Τα πρώτα στοιχεία νέκρωσης ήταν από την προηγούμενη ταινία, η ταφόπλακα εντελώς ήταν το Last Jedi.

Really, really sad.

Axilleas_GR
10-03-2018, 19:48
Μόλις είδα το Star Wars.

Εντάξει, ότι και να πω είναι λίγο.

Δεν άφησαν τίποτα όρθιο, τα ξ3κwλιασαν όλα. Καλά κάνουν και τους κράζουν μυριάδες άτομα στο Διαδίκτυο.

Ειλικρινά, το SW για εμένα πέθανε. Τα πρώτα στοιχεία νέκρωσης ήταν από την προηγούμενη ταινία, η ταφόπλακα εντελώς ήταν το Last Jedi.

Really, really sad.Αρνούμαι κατηγορηματικα να δω το βιασμό της παιδικής μου ηλικίας. Όχι και πάλι όχι.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dragonpaul
10-03-2018, 23:02
Χάρη, δες το πρώτα και μετα αποφασίζεις εαν ειναι «βιασμός» της παιδικής σου ηλικίας. Γιατι, οκ, υπάρχει η άποψη του Λευτέρη, υπαρχουν, ομως, και αντίθετες αποψεις.

Lefteris_X
10-03-2018, 23:16
Μεγάλη αλήθεια αυτό που λέει ο Παύλος. Ο κόσμος στο νετ θα μπορούσες να πεις ότι είναι διχασμένος. Για όσα άτομα άρεσε η ταινία (με πλήρεις απόψεις/επιχειρήματα), υπάρχουν πόσα άλλα που δεν άρεσε (επίσης με απόψεις/επιχ.) - η κάθε πλευρά θα έλεγα ότι είναι γερά ριζωμένη στην θέση της.

Έχω φίλο που την χαρακτήρισε "μια χαρά ωραία ταινία.....για 2017 πάντα" (εννοώντας ότι όντως είναι μια χαρά ταινία, κρίνοντας εντός του γενικότερου επιπέδου των σύγχρονων sci-fi ταινιών) και άλλο φίλο που έχει καταραστεί το έργο εντελώς παντελώς στον Άδη!

Dragonpaul
10-03-2018, 23:22
Αυτο! Εαν δεις, Χάρη, τι έχουνε γράψει απο το Δεκέμβρη και μετα θα χάσεις τη μπάλα. Θετικά και αρνητικά...
Και για να δεις πως βλέπει ο καθένας την ταινία απο διαφορετικό πρισμα, εγώ την είδα με τον κολλητό μου. Για εκείνον ειναι η χειρότερη απο ΟΛΕΣ!!!! Ναι... Και απο την δεύτερη -χρονολογικά πρώτη- τριλογία. Για εμένα απο τις καλύτερες! Συγκεκριμένα, ο,τι μου παρουσίασε σαν αρνητικό, εγώ το είχα στο μυαλό μου σα θετικό. Όσες συζητήσεις έχουμε κανει, πάνε κάπως ετσι... -Μα αυτο γιατί να γίνει ετσι;;; Δε σέβεται το σύμπαν. -Μα έτσι έπρεπε να γίνει γιατί μετα μπορεί να γίνει αυτο. Και καταλαβαίνεις...

Axilleas_GR
11-03-2018, 01:19
Παύλο, δεν μέμφομαι όσους άρεσαν τα τελευταία Star Wars. Απλά η πρώτη τριλογία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με μια από τις πιο αξέχαστες στιγμές που έχω ζήσει ποτέ στα παιδικά μου χρόνια.
Καλοκαιράκι του 1986 ή 1987, ακριβώς δεν θυμάμαι την ημερομηνία. Λίγο έξω από τη Πάτρα, στο Καστελοκαμπο, εκεί που κατά συνήθεια περνούσαμε τις διακοπές κάθε χρόνο όλη η οικογένεια φιλοξενουμενοι στον αδερφό του πατέρα μου. Χρονολογία που εξακολουθουσε ακόμη το οτιδήποτε να μετατρεπεται σε παιχνίδι στα χέρια μας. Τότε, θυμάμαι, δεν είχαν όλοι βίντεο ή τουλάχιστον δεν ήταν τόσο διαδεδομένο συγκριτικά πάντα με το πόσο εύκολα σήμερα μπορεί η τεχνολογία να διεισδύσει στα σπίτια μας.
Φαντάζεσαι λοιπόν τη χαρά μας όταν έφερε το βίντεο μαζί με τρεις ταινίες ο θείος μου στο εξοχικό. Φαντάζεσαι και ποιες ακριβώς είχε φέρει......
Εκείνη τη βραδιά τρεις οικογένειες (14 άτομα σύνολο) έχουμε κάτσει σε μια τεράστια βεράντα, στήνοντας κατά κάποιο τρόπο ένα μίνι κινηματογραφο και έχουμε δει όλη τη τριλογία μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες.
Μπορείς μόνο να υποθέσεις το μετέπειτα παιχνίδι (και πάλι λίγο θα είναι [emoji6]) που κάναμε τα πιτσιρίκια παριστανοντας τους ήρωες της τριλογίας. Κλαδιά γίνονταν lightsabers, νεροπίστολα μετατρεπονταν σε όπλα laser, ρομποτακια γίνονταν C3PO και R2D2, μάχες στο διάστημα κλπ.
Στα γράφω όλα αυτά για να σε βάλω λίγο στο κλίμα του πως γνώρισα το σύμπαν του Star Wars και πόσο συνδεδεμένο είναι με τα παιδικά μου χρόνια. Πολύ αργότερα όταν κυκλοφόρησε σε remastered έκδοση πήγα και την είδα στο κινηματογραφο, άσχετα αν την είχα ήδη δει ένα σωρό φορές. Δεν ξετρελάθηκα αλλά τουλάχιστον αυτό που είχα δει μόνο μέσω της τηλεόρασης, μπόρεσα επιτέλους να το δω και στη μεγάλη οθόνη. Να νιώσω εκείνο το δέος όταν μετά τα πρώτα γράμματα και το διαστημοπλοιο που μεταφέρει τη Princess Leia η οθόνη κατακλύζεται από το Star Destroyer και νομίζεις ότι δε τελειώνει ποτέ.
Η τριλογία prequel που βγήκε μετά δεν με "τσιγκλισε" τελείως αρνητικά σε γενικές γραμμές και ο λόγος είναι προφανής. Αποτελεί prequel. Που σημαίνει ότι ο σεναριογράφος υποχρεούται να καταλήξει στα γεγονότα της πρώτης. Ασχέτως που τα έκαναν εντελώς μαντάρα στις δύο πρώτες. Αυτόν το μλκ το Jar jar binks τι τον ήθελαν σαν χαρακτήρα? Να μην αναφέρω το μακιγιάζ του Darth Maul και τα περιμετρικά κερατάκια.......
Ερχόμαστε στα σημερινά sequel.
Θα στο γραψω τελειως ξεκάθαρα χωρίς να μπω σε πολλές λεπτομέρειες γιατί είναι πολλά που δε μου άρεσαν. Βλέπω τη πρώτη ταινία και στο τέλος πεθαίνει ο Han Solo......
Λέω δε μπορεί πλάκα μου κάνουν. Αυτό το μυγοφτημα σκότωσε ένα από τα μεγαλύτερα αλάνια του σύμπαντος. Γρήγορο φλας μπακ πίσω στη δεκαετία του 1980 και ξανά πίσω στο σαλόνι μου. Τελειώνει η ταινία και μαζεύω το σαγόνι από το δάπεδο.
Ε, από εκείνη την ώρα είπα τέλος. Δε βλέπω ξανά Star Wars.
Και επειδή είμαι άρρωστος με τη θεματολογία αυτή, δεν αντεξα πήρα να δω το Rogue one να δω τι λέει. Κοιμήθηκα στο πρώτο εικοσάλεπτο. Κάπου εκεί έπεσαν τίτλοι τέλους οριστικά.
Όπως λοιπόν σου έγραψα και αρχικά δεν μέμφομαι όσους αρέσουν οι τωρινές ταινίες. Μακαρι να τις απολαμβανουν οπως εγω τις πρωτες. Στα δικά μου μάτια όμως και με βάση όσα σου περιέγραψα αντιλαμβανεσαι γιατί χρησιμοποιησα την έκφραση "βιασμός". Όλα για το χρήμα εντέλει. Το πανηγύρι με το Star Wars saga θα συνεχίσει. Είμαι σίγουρος επίσης ότι παρόλο που είπα τέλος, τη ταινία που αφορά το Solo θα τη δω. Αυτά ελπίζω να μη κούρασα.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dragonpaul
11-03-2018, 03:06
Κοιτα, Χάρη... Για όλους μας, με κάποιον τροπο ξεκίνησε η επαφή μας με το Star Wars και καθώς έχουμε, πάνω κάτω, την ίδια ηλικία, το βιώσαμε κάπως ανάλογα.
Εγώ δεν ειπα κάτι αλλο πέρα απο το να δεις την ταινία και μετα το σχολιάζουμε και μαζι εδώ, αν θες. Για να είμαι ειλικρινής βέβαια, την εχω αναλύσει τόσο πολύ που νισάφι... Δε μπορώ αλλο... Δεν υπονόησα οτι μεμφεσαι όσους τους αρεσει η νέα ταινία.
Στα υπολοιπα που γράφεις και ειδικότερα για το γεγονός της πρώτης ταινίας, οκ, ναι, αλάνι, αλλα ο άλλος παει για μεγάλα πράγματα. Καμία σύγκριση δυνάμεων. Τι να έκανε, δηλαδή, στη συγκεκριμένη περίπτωση;
Κι όσον αφορά στο Rogue One, ρε boy, αντικειμενικά ήταν ταινιαρα!!!!!! Μήπως να της δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία;;; Πολύ τίμια ταινία, εαν σκεφτείς και το, κατα πολύ, μικρότερο budget.

Axilleas_GR
11-03-2018, 09:40
Για το Rogue one έχω σκεφτεί να το προσπαθήσω ξανά. Ξενερωμενος από το Force awakens δε του έδωσα τη κατάλληλη σημασία. Και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Για τα υπόλοιπα άστο δε θέλω. Έχω "φάει" ήδη spoiler για το Last jedi και αποφάσισα να μη το συνεχίσω βλέποντας όλη τη ταινία.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DJTaurus
11-03-2018, 10:41
Το Last Jedi πρέπει να είναι η πρώτη ταινία που δεν είχε σχεδόν καθόλου Jedi battles με lightsabers και η χρήση του force ήταν με το σταγονόμετρο. Τίγκα στις αερομαχίες, τις ανούσιες επιβλητικές χολιγουντιανές καταστροφές που προκαλούν εντυπωσιασμό στη μεγάλη οθόνη και τα hipsteroεφέ φωτισμού. Κούνια που τους κούναγε. Το πιο gay Star Wars ever με έναν σκηνοθέτη που έβαλε το εγώ του πάνω από το σύμπαν στο βωμό της δήθεν αλλαγής και του κάτι νέου που προσπάθησε να δώσει. Την μίσησα με όλο μου το είναι. Μέχρι και το rogue one που με πήρε ο ύπνος σε αποζημίωνε εν μέρει στο τελευταίο μισαωρο. Χίλιες φορές η safe προσέγγιση του jj abrams στο force awakens. Να την χαίρονται την family friendly αποστειρωμένη πίπα που δημιούργησαν. Κάθε χρόνο θα έχουμε μια καινούργια σαπουνόπερα χωρίς φαντασία/πραγματική δράση και με το love fest να δίνει και να παίρνει. Fuck Disney.

Κατάντησαν τον master Luke έναν ερημίτη με κατάθλιψη που απλά περιμένει να πεθάνει και που τελικά πεθαίνει για το τίποτα, η Leia την είδε Superman στο διάστημα, ο ackbar πέθανε γιατί έτσι και χωρίς να του δίνεται χρόνος στην ταινία, το αυτό και ο snoke κάτι που δείχνει την σεναριακή σύγχυση και ασυνέχεια που επικρατεί μεταξύ των σκηνοθετών και των κατευθύνσεων που θέλουν να δώσουν και το τέλος ήταν εντελώς παραμυθάκι όπως όλες οι ταινίες της Disney.

Error Flynn
11-03-2018, 12:27
gay Star Wars ... wow ��

Slay
11-03-2018, 14:08
Το ειδα και εγω χθες, και δικαια εφαγε χοντρο κραξιμο, χαίρομαι που αρχικα υποχρεώσεις, και στην συνέχεια πραγματα που διαβασα με απετρεψαν απο τον να την δω στον κινηματογραφο, θα εκλαιγα τα λεφτα μου. Αυτο που μου εμεινε πολυ εντονα απο την ταινια, ειναι οτι δεν εδινα μισο fuck για κανεναν χαρακτηρα, τοσο αποστειρωμενοι ηταν. Κριμα, πολυ κριμα, και εκει που νομιζα οτι με το Phantom Menace ειχαμε πιασει τον απολυτο πατο, διαψευτηκα.

Nikoladim
11-03-2018, 15:21
Το Last Jedi πρέπει να είναι η πρώτη ταινία που δεν είχε σχεδόν καθόλου Jedi battles με lightsabers και η χρήση του force ήταν με το σταγονόμετρο. Τίγκα στις αερομαχίες, τις ανούσιες επιβλητικές χολιγουντιανές καταστροφές που προκαλούν εντυπωσιασμό στη μεγάλη οθόνη και τα hipsteroεφέ φωτισμού. Κούνια που τους κούναγε. Το πιο gay Star Wars ever με έναν σκηνοθέτη που έβαλε το εγώ του πάνω από το σύμπαν στο βωμό της δήθεν αλλαγής και του κάτι νέου που προσπάθησε να δώσει. Την μίσησα με όλο μου το είναι. Μέχρι και το rogue one που με πήρε ο ύπνος σε αποζημίωνε εν μέρει στο τελευταίο μισαωρο. Χίλιες φορές η safe προσέγγιση του jj abrams στο force awakens. Να την χαίρονται την family friendly αποστειρωμένη πίπα που δημιούργησαν. Κάθε χρόνο θα έχουμε μια καινούργια σαπουνόπερα χωρίς φαντασία/πραγματική δράση και με το love fest να δίνει και να παίρνει. Fuck Disney.

Κατάντησαν τον master Luke έναν ερημίτη με κατάθλιψη που απλά περιμένει να πεθάνει και που τελικά πεθαίνει για το τίποτα, η Leia την είδε Superman στο διάστημα, ο ackbar πέθανε γιατί έτσι και χωρίς να του δίνεται χρόνος στην ταινία, το αυτό και ο snoke κάτι που δείχνει την σεναριακή σύγχυση και ασυνέχεια που επικρατεί μεταξύ των σκηνοθετών και των κατευθύνσεων που θέλουν να δώσουν και το τέλος ήταν εντελώς παραμυθάκι όπως όλες οι ταινίες της Disney.
Συμφωνω σε ολα Ντιτζει, με την μοναδικη απορια οντως τι εννοεις Γκει?

Lefteris_X
11-03-2018, 15:26
Το ειδα και εγω χθες, και δικαια εφαγε χοντρο κραξιμο, χαίρομαι που αρχικα υποχρεώσεις, και στην συνέχεια πραγματα που διαβασα με απετρεψαν απο τον να την δω στον κινηματογραφο, θα εκλαιγα τα λεφτα μου. Αυτο που μου εμεινε πολυ εντονα απο την ταινια, ειναι οτι δεν εδινα μισο fuck για κανεναν χαρακτηρα, τοσο αποστειρωμενοι ηταν. Κριμα, πολυ κριμα, και εκει που νομιζα οτι με το Phantom Menace ειχαμε πιασει τον απολυτο πατο, διαψευτηκα.

ΠΕΘΑΝΑ!!!! :hysterical:

Leon_DiZ
11-03-2018, 15:42
gay Star Wars ... wow ��


Συμφωνω σε ολα Ντιτζει, με την μοναδικη απορια οντως τι εννοεις Γκει?

Εγώ αλλού έχω κολλήσει. Πως συνδυάζεται το "gay" με τη "family friendly αποστειρωμένη πίπα" :P:P

http://i0.kym-cdn.com/entries/icons/mobile/000/021/464/14608107_1180665285312703_1558693314_n.jpg

- - - Updated - - -

(εκτός και αν μιλάμε για ταινία του Παπακαλιάτη, που εκεί βγαίνει ένα νόημα)

DJTaurus
11-03-2018, 19:10
Συμφωνω σε ολα Ντιτζει, με την μοναδικη απορια οντως τι εννοεις Γκει?

Ρε μη τρελαίνεστε με το παραμικρό. Κάνετε μερικοί λες και δεν έχετε κατέβει σε αλάνα να παίξετε ποτέ σας. Πριν 20-30 χρόνια που είμαστε μικρά άκακα παιδιά και η κοροϊδία και το πείραγμα πήγαινε σύννεφο.... πολύ πριν εμφανιστούν όλες αυτές οι πίπες με τις ταμπέλες η χρήση της λέξης gay ουδεμία σχέση είχε με το να προσβάλει κάποιον ομοφυλόφιλο.....το χρησιμοποιούσαμε απλά για να περιγράψουμε κάτι που ήταν μαλθακό η soft. Με απλά λόγια αντί να γράψω ότι ήταν το λιγότερο σκοτεινό SW χρησιμοποίησα γλώσσα αλάνας γιατί νιώθω ότι γράφω σε ένα φόρουμ ανάμεσα σε φίλους που δεν έχουν μύγα να παρεξηγούν το παραμικρό.

Πανο το phantom menace όμως είχε ίσως της καλύτερη μάχη με lightsaber και force.

https://youtu.be/yHqdESArkqU

Ps- Οδυσσέα κλαίω τρολολολ. [emoji14] [emoji14]

Slay
12-03-2018, 07:59
Πανο το phantom menace όμως είχε ίσως της καλύτερη μάχη με lightsaber και force.

Οντως, αλλα ειχε και στην μιση ταινια τον Jar Jar Binx να μας σπαει τα @@. Επισης το Last Jedi αν και δεν ειχε κατι σαν τον Jar, δεν ειχε καν μαχη της προκοπης με lightsabers.

Nikoladim
12-03-2018, 10:51
Μεγαλωνοντας εχω την εντυπωση πως το επεισοδιο 1 δεν ειναι το χειροτερο της σειρας. Με μεγαλη διαφορα ειναι το 2.

Axilleas_GR
12-03-2018, 11:20
Μεγαλωνοντας εχω την εντυπωση πως το επεισοδιο 1 δεν ειναι το χειροτερο της σειρας. Με μεγαλη διαφορα ειναι το 2.Και τα δύο είναι χεσε μέσα. Το πρώτο εκεί που σοβαρεύει, σου δείχνει μια σκηνή και καταλήγει φαρσοκωμωδια το δε δεύτερο θα μπορούσε να λέγεται και "Όσα παίρνει ο άνεμος" σε SW έκδοση. Το τρίτο αποζημιώνει με το σκοτεινό ύφος, τις μπόλικες μάχες καθώς και με την επική (και μια από τις μεγαλύτερες σε διάρκεια) μονομαχία στο τέλος.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nikoladim
12-03-2018, 11:25
Το 1 κατα την αποψη μου απλως ξενερωσε το συμπαν ολο. Περιμενε ο κοσμος 16 χρονια για να δει μια ποιοτικα μετρια ταινια, μετα το τεραστιο hypε των 4-5-6.
Το 2 ηταν ενα απιστευτο χαος απο κακους χαρακτηρες, απιστευτα περιεργη πλοκη και ενα cgi fest που πλεον ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΑΙ. Ειχε καποια redeeming factors ειδικα στο τελος που επιτελους βλεπουμε λιγο ξυλο, αλλα αυτο ηταν.
Το 3 εκλεισε ευτυχως ικανοποιητικα την τριλογια, με οτι + και - ειχε.

Valkyre
12-03-2018, 11:41
Eγω παλι δεχομαι τις αποψεις, αλλα τις θεωρω υπερβολικες, αν μη τι αλλο ως προς τον τροπο που διατυπωθηκαν πιο πανω.

Δεν ξερω ή ισως εγω ποτε δεν εδινα την ιδια δεκαρα/παθος για το Star Wars (δεν νομιζω) ή απλα δεν εχω τις παλιες ταινιες σαν ευαγγελιο στα ματια μου αγνοωντας πληρως τα δεκαδες προβληματα που ειχε η καθεμμια τους, επειδη ετυχε να τις δω σαν μικρο παιδι και ΑΡΑ επειδη αποτελουν κομματι της παιδικης μου ηλικιας και νοσταλγιας, αυτοματως ολα τα προβληματα διαγραφονται δια παντως. Απο το αισχρο acting του Mark Hammil στο επισοδειο 4 (βασικα σε ολα αλλα τουλαχιστον βελτιωνεται με καθε φιλμ) μεχρι τον τραγελαφο του επισοδειου 6 που μια ολοκληρη αυτοκρατορια την κανουν σκονη κατι αρκουδακια με ξυλα και πετρες.... για τον δε φανταστικο αυτοκρατορα τον οποιο τον παιρνει αγκαλιτσα ο Darth Vader και τον πεταει σε μια τρυπα. Τρομερο, επικο και επιβλητικο τελος.... και τοσα μα τοσα μα τοσα αλλα....

Η πλακα ειναι οτι εγω αυτες τις ηλιθιοτητες του Star Wars ποτε δεν τις ξεχασα, ποτε δεν τις ξεγραψα και ποτε δεν αφησα την νοσταλγια να με κανει να ξεχασω ποσα τραγικα σκηνικα εχει μεσα. Αλλα... αυτο ειναι το Star Wars, αλλοτε πολυ σαχλο, αλλοτε λιγοτερο σαχλο, αλλοτε επικο. Ειναι μια μιξη ολων αυτων και ειναι ο λογος που το λατρεψα σαν franchise. Και προσωπικα δεν βρηκα κατι τοοοοσο διαφορετικα τραγικο στο επ. 8 για να χρειαζεται να αποτυπωθει με τετοιο μενος/παθος.

Οκ αποψεις, αλλα μην ξεχναμε και τα αρκουδακια που με τις πετρες και τα ξυλα εκαναν κουρελι μια ολοκληρη αυτοκρατορια παιδια... μην τα ξεχναμε αυτα, ημαρτον, 80ιλα ναι αλλα για τον π***ο σεναριο να με συγχωρατε αφου τα λεμε τοσο χυμα... και η εκτελεση ακομα πιο γελοια και απο τα Porg του επισοδειου 8 (και αυτα τραγικα προφαςνως). Mην το βγαλουμε και αριστουργημα απλα επειδη καποιος το εγραψε εκεινη την εποχη και αρα αυτο απο μονο του αρκει να το κανει αριστουργημα στα ματια μας... :P

ΥΓ: εχω κι εγω πολλες ενστασεις για το επισοδειο 8, αλλα το ευχαριστηθηκα και απο σκηνοθετικης αποψης εχει καποια απλα εκπληκτικα πλανα στα ματια μου.

mihalis13
12-03-2018, 12:03
Και εγώ θα συμφωνήσω με τον Val. Δεν είχα δει μικρό παιδί τις ταινίες. Τις είδα πριν 5-6 χρόνια όποτε δεν έχω τη νοσταλγία μέσα για τις συγκεκριμένες ταινίες.
Αλλά όμως σαν franchise το αγάπησα. Εκτίμησα όλα αυτά που έκανε η πρώτη τριλογία για την εποχή που βγήκε.
Τώρα για το Episode 8 εγώ είναι από αυτούς που έφυγαν ευχαριστημένοι από το σινεμά. Το ξαναείδα εχθές και πραγματικά η ταινία μου άρεσε αρκετά περισσότερο σε σχέση κε την πρώτη φορά.
Όπως και ο Παύλος έτσι κι εγώ ότι αρνητικό έχουν προσάψει στην ταινία εγώ το βρήκα θετικό (εκτός από 2-3 σκηνές που δεν μου άρεσε το χιούμορ).
Η ταινία δεν είναι τέλεια, αλλά χαίρομαι που είδα κάτι διαφορετικό σε σχέση με τις προηγούμενες ταινίες.
Δεν με πείραξε ούτε η έλλειψη μαχών με lightsaber.
Αντίθετα μου άρεσαν πολύ οι διαφορετικές μαχες που είχαμε.
Και στο episode 4 είχαμε την μάχη του Ομπι Γουάν με τον Darth Vader που αν την δεις τη σημερινή εποχή σου φαίνεται λίγο κάπως.
Και στο Episode 2 αν θυμάμαι καλά βαρεθήκαμε να βλέπουμε lightsabers.
Προσωπικά με κέρδισε γιατί ήθελα να δω κάτι διαφορετικό και μου άρεσαν τα ρίσκα που πήρε το Episode 8.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Valkyre
12-03-2018, 12:32
^^ Aν εβγαινε η μονομαχια του Ομπι Ουαν με τον Darth Vader σε σημερινη ταινια, δεν θα ηθελες να ηξερες τι σχολια θα γραφονταν (και δεν αναφερομαι αποκλειστικα στους 25αχρονους αλλα και στους 45αχρονους). Και οχι σε αυτο το κομματι δεν ειναι δικαιολογια οτι ειναι ταινια του 1977... χορογραφιες του ειδους (μακραν καλυτερες) υπηρχαν σε απειρες ταινιες ηδη. Φυσικα δεν θελαμε ο Αλεκ Γκινες να κανει κωλοτουμπες, αλλα οσο ναναι ειναι τοσο stiff η ολη φαση που το Spaceballs ειχε καλυτερη χορογραφια. Hell δεν πρεπει να υπηρχε καν πλανο, απλα πηραν 2 sticks και τα κοπαναγαν με τον πιο φεηλ και ξενερωτο τροπο. Και για να προλαβω, οχι ουτε εκει ειναι η ουσια μιας ταινιας, αλλα δεν μπορουμε να κανουμε τα στραβα ματια στα παντα πια (acting, σεναριο, σκηνοθεσια) επειδη απλα nostalgia...

ΥΓ: I love episode 4 just saying.
ΥΓ2: Θα συμφωνησω οτι η χειροτερη ταινια ειναι και για εμενα το episode 2. Παιζει και να μην θυμαμαι half of it και ας το εχω δει 2-3 φορες.

Nikoladim
12-03-2018, 12:44
https://www.youtube.com/watch?v=LmOPXhFensg
^^ Aν εβγαινε η μονομαχια του Ομπι Ουαν με τον Darth Vader σε σημερινη ταινια, δεν θα ηθελες να ηξερες τι σχολια θα γραφονταν (και δεν αναφερομαι αποκλειστικα στους 25αχρονους αλλα και στους 45αχρονους). Και οχι σε αυτο το κομματι δεν ειναι δικαιολογια οτι ειναι ταινια του 1977... χορογραφιες του ειδους (μακραν καλυτερες) υπηρχαν σε απειρες ταινιες ηδη. Φυσικα δεν θελαμε ο Αλεκ Γκινες να κανει κωλοτουμπες, αλλα οσο ναναι ειναι τοσο stiff η ολη φαση που το Spaceballs ειχε καλυτερη χορογραφια. Hell δεν πρεπει να υπηρχε καν πλανο, απλα πηραν 2 sticks και τα κοπαναγαν με τον πιο φεηλ και ξενερωτο τροπο. Και για να προλαβω, οχι ουτε εκει ειναι η ουσια μιας ταινιας, αλλα δεν μπορουμε να κανουμε τα στραβα ματια στα παντα πια (acting, σεναριο, σκηνοθεσια) επειδη απλα nostalgia...

ΥΓ: I love episode 4 just saying.
ΥΓ2: Θα συμφωνησω οτι η χειροτερη ταινια ειναι και για εμενα το episode 2. Παιζει και να μην θυμαμαι half of it και ας το εχω δει 2-3 φορες.
καπως ετσι Βαλ :P ?

Valkyre
12-03-2018, 12:49
Κατι γινεται αν και πολυ κοψε...ραψε :PKαι λιγοτερο flashy θα δουλευε.

Στο original cut παντως ρε φιλε οταν κανει αυτη την πιρουετα 3 δευτερολεπτων... δεν μπορω κλαιω... Ειναι και το climax του χαρακτηρα ffs...

AgentPrinny007
12-03-2018, 12:50
Για εμενα το Last Jedi ηταν μισο βημα προς στη σωστη κατευθυνση. To arc του Luke για παραδειγμα.
Μου αρεσε που τον εδειξε κανονικο ανθρωπο με την απογοητευση του για το τι εγινε με τον Kylo, οτι δεν ηταν αλανθαστος, την αποψη του για το ταγμα και οτι ολα αυτα θα επρεπε να τελειωσουν. Βασικα δεν ηταν πετρα αναλλοιωτη στους αιωνες.

Γουσταρω απιστευτα οταν βλεπω χαρακτηρες να αλλαζουν/εξελισσονται μεσα απο την ιστορια και οχι πετρες που τους χρησιμοποιουμε ως τοτεμ για να τους θαυμαζουμε το ιδιο και απαραλλαχτους απο την αρχη ως το τελος επειδη μας θυμιζουν ποσο καλα περναγαμε στα παιδικα μας χρονια. Το θεωρω ομως μισο βημα γιατι θα ηθελα κατι παραπανω. Ισως λιγο πιο τολμηρο.

Αλλο τετοιο παραδειγμα ειναι η συζητηση που εχαν ο Del toro με τον Finn στο διαστημοπλοιο οταν ο πρωτος του εδειχνε τα μαχητικα στο ολογραμμα και του ειπε οτι κανεις δεν ειναι και τοσο καλος τελικα. Θα ηθελα και απο αυτο περισσοτερα αλλα δυστυχως οπως και με τον Luke οταν γκριζαρεις αρκετα τους ηρωες αντε μετα να πουλησεις κουκλακια και φωτοσπαθα...

Axilleas_GR
12-03-2018, 13:09
Ως επί το πλείστον η μονομαχίες σε όλη τη πρώτη τριλογία ήταν two handed και όχι one handed. Προσπαθούσαν να μιμηθούν μάχη με two handed swords. Επίσης η πρώτη μονομαχία μεταξύ Ομπι γουαν και Veider σας φαίνεται λίγο περίεργη γιατί τότε χρησιμοποιησαν όντως wooden sticks καρφωμένα στη βάση των lightsabers και είχαν σπάσει ένα σωρό με αποτέλεσμα να διακόπτουν το γύρισμα κάθε τρεις και λίγο.......

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nikoladim
12-03-2018, 13:24
Παιδια ενταξει τωρα τι να λεμε και τι αναλυση να κανουμε. Το πρωτο Star Wars (ουτε επεισοδιο 4 ουτε Νιου Χοουπ ουτε τπτ) ηταν ενα πειραμα του Λουκας το οποιο και του βγηκε. O 63 χρονος Αλεκ Γκινες προσπαθουσε να κανει ενα υποτιπωδες sword fight με ενα τυπο σε μια υπερβαρη στολη.

Valkyre
12-03-2018, 13:34
Τwo handed one handed δεν εχει να κανει με την ποιοτητα της χορογραφιας, ουτε την εποχη. Πλαστικο ειχαν και το 1977 και σιγουρα ειχαν τα μεσα για να προσφερουν κατι καλυτερο οπτικα. Ουτε καν ιδιαιτερα χρηματα χρειαζονται. Εχουμε ολοι δει πολλες ταινιες της εποχης με καλυτερα αποτελεσματα πανω σε αυτο το κομματι. Θελω να πω οτι για εμενα δεν υφισταται δικαιολογια καμμια.

Ξαναλεω ομως. Δεν κολλησα σε αυτα, το λατρεψα γι αυτο που ηταν και εξακολουθει να ειναι. Απλα με την ιδια λογικη συμπεριφερομαι και στις νεες ταινιες. Δεν μπορουμε να θεωρουμε οτι το καθε τι σε αυτες τις ταινιες εγινε και ειναι ετσι για καποιο λογο ενω στις νεες απλα κραζουμε αβερτα.

Δηλαδη για ονομα, σε πιο σεναριο καποιος παρουσιαζει μια παντοδυναμη (υποτιθεται) αυτοκρατορια να γελοιοποιειται απο αρκουδακια επι 30-40 λεπτα?! Δεν μπορω θα το λεω και θα το ξαναλεω γιατι ειναι το 1 τριτο της ταινιας ffs και πραγματικα απορρω πως αυτο ξαφνικα θεωρειται vintage και awesome...και σημειωτεον.... δεν υπηρχε καμμια Disney πισω απο αυτο....

king2009
14-03-2018, 12:29
There Will Be Blood



https://orig00.deviantart.net/bb9c/f/2008/344/2/3/there_will_be_blood_fan_poster_by_oilmanrich.jpg



http://www.imdb.com/title/tt0469494/?ref_=nv_sr_1



Απο τις καλυτερες ταινιες του 2007. Εξαιρετικος lewis λιγο αργη σε αρκετα σημεια καταπιανεται και με θρησκεια εκει το χανει λιγο. Υπερβολικη σε μερικες σκηνες. Overall εξαιρετικη. 9/10




Broadway Danny Rose



https://www.goldenglobes.com/sites/default/files/films/broadway_danny_rose.jpg



http://www.imdb.com/title/tt0087003/?ref_=nv_sr_1



Ποιοτικο χιουμορ τα δειχνει τα χρονια της σε κανει να ενδιαφερεσαι πραγματικα για τους χαρακτηρες που παιζουν. Woody Allen στα καλυτερα του. 7.5/10




Wait Until Dark



http://www.criticalcommons.org/Members/tkttran/clips/wait-until-dark/thumbnailImage



http://www.imdb.com/title/tt0062467/?ref_=nv_sr_1



Κλασικη οσο δεν παει. Πρωτοτυπο σεναριο η Hepburn δινει ρεστα οπως και οι 3 κακοι. 8.5/10




Son Of Saul



https://d32qys9a6wm9no.cloudfront.net/images/movies/poster/9c/621d89caea0e0fce37fa913bd4c6d534_500x735.jpg



http://www.imdb.com/title/tt3808342/?ref_=nv_sr_1



Προκειται περι αριστουργηματος που λιγοι θα εκτιμησουν εξαιτιας της αργης σκηνοθεσιας. Αναμφιβολα σε βαζει στο κλιμα που επικρατουσε στο Αουσβιτς τοτε και το ολο συναισθημα η καλυτερα αναισθησια που ειχαν οι ανθρωποι εξαιτιας οσων περνουσαν. Αν ηταν αλλιωτικη η σκηνοθεσια ισως να ηταν καλυτερη αλλα ισως και να εχανε τη μοναδικοτητα της. Μην περιμενετε αισιο τελος η ταινια δειχνει τα πραγματα οπως πραγματικα ηταν.9/10


Starsky & Hutch



https://cdn.miramax.com/media/assets/Starsky-and-Hutch1.png



http://www.imdb.com/title/tt0335438/?ref_=nv_sr_2



Κλασικη κωμωδια με 2 πολυ καλους Ben Stiller και Owen Wilson. Ωραιες ατακες υποθεση μια απο τα ιδια. Βλεπετε και δευτερη φορα ανετα. 7/10


Hitman: Agent 47



http://www.impawards.com/2015/posters/hitman_agent_forty_seven.jpg



http://www.imdb.com/title/tt2679042/?ref_=nv_sr_2



Σαν ταινια ψιλοσκουπιδι οπως και το πρωτο hitman. Σαν δραση εφε κτλ μια χαρα. Κραταει λιγο και δεν σε αφηνει σε ησυχια. Απο σεναριο κλαφτα.
5/10


Transformers: The Last Knight



https://pre00.deviantart.net/882c/th/pre/f/2017/160/8/5/transformers_the_last_knight__2017__poster_2_by_ca mw1n-dbc1mjl.jpg



http://www.imdb.com/title/tt3371366/?ref_=nv_sr_1



Εφε εφε και παλι εφε. Κορυφαια ποιοτητα εικονας και ηχου. Καπου εδω τελειωνουν τα καλα. Σεναριο απο τα lidl ηθοποιοι επισης. Αξιζει μονο για τα εφε και σε μεγαλη οθονη ειναι χαρμα. 5/10 για την ταινια 10/10 για τα εφε και ηχο.

Viper
16-03-2018, 15:37
https://www.youtube.com/watch?v=QwievZ1Tx-8

Ezio
16-03-2018, 23:29
Tomb Raider

Καλό ήταν, πέρασε την αίσθηση ότι είναι η Lara στο ξεκίνημά της, μου άρεσε που κάποιες στιγμές ήταν ξεκάθαρα βγαλμένες από gameplay mechanics, είχε μια ποικιλία περιοχών και γενικά δεν είχα θέμα με τις περισσότερες σκηνές. Ένα σημαντικό αρνητικό ήταν ότι ο ρυθμός ήταν πιο γρήγορος απ' όσο έπρεπε με αποτέλεσμα να περνάμε πιο γρήγορα από τη μια σκηνή στην άλλη απ' όσο έπρεπε και κάποιες αμερικανιές (π.χ σε κάποιους διαλόγους) να χτυπάνε πιο άσχημα στο μάτι.

Viper
19-03-2018, 12:15
Ειδα Black Panther. Εσπασα το κεφαλι μου να θυμηθω που εχω ξανα δει την Okoye, μεχρι που το IMDB μου εδωσε την απαντηση: Η Michonne απο το Walking Dead.

Αρκετα καλο. Καλυτερο απο τα τελευταια της Marvel, Thor: Ragnarok και Guardians of Galaxy 2 (καλα αυτο ηταν σουπα γενικως). Αναμενω πως και πως Infinity War να γινει της ποπης.

BillyFlo81
22-03-2018, 16:43
https://youtu.be/D86RtevtfrA

chronohill
26-03-2018, 10:58
Καλημερα...δεν ειναι troll post...θα ηθελα να μην φαω το πρωτο μου μπαν μετα απο τοσα χρονια αλλα...

Ειδα την τριλογια Back to the future...Εχω εντυπωσιαστει και με τις 3 ταινιες και γενικα με το αποτελεσμα αυτων!Δεν μπορω ακομα στο μυαλο μου να ξεχωρισω καποιο γιατι ειχε το καθενα την δικια του μαγεια αλλα και το 3ο που ηταν πολυ πισω με το θεμα που ειχε--μαρεσει που δεν θελω να ριξω σποιλερς χαχαχχα...τεσπα μαρεσε και το 3 παρα πολυ και ειδικα το φιναλε...
ΓΕνικα πολυ εξυπνες ταινιες πολυ διασκεδαστικες..κριμα που τις ειχα χασει τοσα χρονια...
και επισης καταλαβα και την επιρροη που ειχε στο ρικ αν μορτυ...
ΤΕσπα τωρα σειρα εχει ο νονος που δεν εχω δει!:a010::banplease:

BillyFlo81
26-03-2018, 11:17
^^
Ενταξει, για το Back 2 the future θα μπορουσε να σε συγχωρεσει καποιος, ομως για το Godfather μονο ο Θεος.. Αστιευομαι..:P
Παντως, το B2TF βλεπεται ευχαριστα ακομα και σημερα (τελικα οπως θα διαπιστωσες δεν ειδαμε αρκετα πραγματα το 2015 απο οσα υπολογιζε ο Zemeckis το 1985 για το μελλον στις ταινιες του)

Οριστε και ενα ενδιαφερον αρθρο σχετικα με τις "προφητειες" της ταινιας:

The future is today: 8 things 'Back to the Future' "actually predicted" and what it got wrong (https://www.rt.com/usa/319235-bttf-anniversary-tech-predictions/)

Kane
26-03-2018, 15:06
Και εγώ πλακώθηκα στις ταινίας το ΠΣΚ. Είχα πολύ καιρό να δω τέσσερις ταινίες σε τρεις ημέρες.

1) The Troll Hunter. Νορβηγικό φιλμ με ωραία τοπία και ατμόσφαιρα γυρισμένο με κάμερα στο χέρι (σαν το Blair witch project). Ευχάριστο http://www.imdb.com/title/tt1740707/?ref_=nv_sr_1

2) Mute. H καινούργια ταινία του Netflix με τον Skarsgard (True Blood) και τον Paul Rudd. Μια ευχάριστη αλλαγή για τον Rudd αλλά σαν ταινία την βρήκα μέτρια

3+4) Transformers: Revenge of the Fallen + Dark of the Moon. Είχα αρκετό ποπκορν που κόντευε να λήξει, τις έχει και το Netflix οπότε τις βλέπεις άνετα χωρίς κάποια διαδικασία και είπα κάτσε να τις δω. Δεν περίμενα κάτι ιδιαίτερο φυσικά αλλά οι σκηνές δράσεις ήταν πολύ δυνατές και με ήχο τούμπανο (τρίζανε τα τζάμια με τα μπάσσα και γενικά δεν βάζω δυνατά την ηχόμπαρα που έχω στην tv). Επίσης δεν μπορώ να μετρήσω πόσες φορές είπα "τι.....κορίτσι είναι αυτό" για την Megan Fox. Αν περιόριζαν το αρκετές φορές σαχλό χιούμορ θα ανέβαινε περισσότερο στην εκτίμηση μου,

Μεσοβδόμαδα είδα και το Baby Driver (http://www.imdb.com/title/tt3890160/?ref_=nv_sr_1 ) με ωραία κυνηγητά και εξαιρετικό σάουντρακ. Το τέλος βρήκα υπερβολικό, σίγουρα θα μπορούσαν να το έχουν διαχειριστεί διαφορετικά.

Είδα και το Stray Dogs ( http://www.imdb.com/title/tt4008348/?ref_=nv_sr_3 ) το οποίο βρήκα χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Με έχουν μάθει σε καλύτερα οι Νοτιοκορεάτες.

DJTaurus
01-04-2018, 17:21
Έχω φάει απίστευτο κράξιμο σε όσους πρότεινα το annihilation. Χάσαμε 2 ώρες από την ζωή μας χαχαχαχχααχ. Είναι λίγο ψυχεδέλεια το τέλος.....εσείς που δεν γουστάρετε τα hipstero-sci-fi μην το δείτε.

chronohill
01-04-2018, 18:08
Εγω τυχαια είχα διαβασει το βιβλίο πριν ενα 6μηνο κ με παρεξενεψε το γεγονος οτι δεν μαρεσε γιατι ανήκει στην κατηγορια π μου κινει το ενδιαφερον κ εχει παρει και καλα κ βραβεια...αλλα μιε...
Θα παω σημερα η αυριο για ready player one...πηγε κανεις;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Axilleas_GR
01-04-2018, 23:11
Έχω φάει απίστευτο κράξιμο σε όσους πρότεινα το annihilation. Χάσαμε 2 ώρες από την ζωή μας χαχαχαχχααχ. Είναι λίγο ψυχεδέλεια το τέλος.....εσείς που δεν γουστάρετε τα hipstero-sci-fi μην το δείτε.Έφαγα σπόιλερ από youtube. Δε με νοιάζει όμως. Θα χαρώ να το δω ολόκληρο σε dvd. Για σινεμά θα ξενέρωνα σίγουρα. Προτιμώ στο σινεμά να βλέπω είτε blockbuster ταινίες, είτε ταινίες του στυλ "In the name of the father".
Για καναπέ φάση όμως μου αρέσει, όπως μου αρέσει και το concept και η υλοποίηση που είδα. Σίγουρα στο must watch. Γενικά μη προτείνεις τέτοιου είδους ταινίες. Είναι "δυσπεπτες" για το περισσότερο κοινό. Το Interstellar για παράδειγμα δε μπορείς να το παρακολουθησεις εύκολα αν δεν έχεις την παραμικρή ιδέα από μαύρες τρύπες και σχετικότητα. Το βρήκα εκπληκτικό και ήταν κρίμα που δε το είδα στη μεγάλη οθόνη. Άλλοι πάλι, δεν έχουν και τη καλύτερη γνώμη.....

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
02-04-2018, 10:18
Καλημέρα.

Από τις πλέον misleading περιγραφές στο imdb το συγκεκριμένο έργο. Έτσι την "πάτησα" κι εγώ.
Αισχρή η ταινία. Από που να αρχίσω και που να τελειώσω;

Καταρχήν δεν έχει τη βασικότερη δομή του κινηματογράφου: αρχή-μέση-τέλος. Δεν γίνονται διακριτές οι διαφορές, σαν ο σκηνοθέτης να έχει χάσει την μπάλα, επειδή αποφάσισε να φάει ένα trip-άκι (LSD) μπας και του έρθει έμπνευση εν τέλει όμως έβγαλε μια "σούπα" άνευ νοήματος.

Φωτογραφία; Λολ, η μέγιστη απάτη, με τίγκα CGI στις δήθεν εξωτερικές σκηνές (που δεν είναι εξωτερικές) και με φουλ ζουμ στο κάδρο στις σκηνές της δήθεν ζούγκλας που άνετα πας σε ένα πάρκο της πόλης και γυρνάς όλες τις σκηνές με τέτοιο ζουμ χωρίς να καταλάβει ο μέσος θεατής την αθλιότητα.

Μέσα στα πλαίσια του LSD, απολαμβάνουμε χρώματα που πλημμυρίζουν την οθόνη......γιατί...έτσι. Έτσι, χωρίς λόγο, απλώς μπουρδελεύουμε την εικόνα με χρώματα (CGI εννοείται), γιατί πολύ απλά μας λείπει η πραγματική έμπνευση, so why not ? Let's make everything πουτ@ν@ in full color.

Σενάριο; Αστείο εντελώς. Τραγελαφικό. Ανούσιες ατάκες, συμπεράσματα από το πουθενά, χαρακτήρες εντελώς αδιάφοροι (για "βάθος" χαρακτήρων ούτε συζήτηση).

Από πλευράς sci-fi; Ένα θα σας πω: το Predator 1987 έχει πολύ πιο βάθος. Η μία μπούρδα μετά την άλλη, δυστυχώς δεν μπορώ να επεκταθώ περισσότερο για λόγους σποιλερ, πάντως οι χαρακτήρες και τα άτομα που προστίθενται στην ροή της ταινίας, είναι 100% αδιάφορα σε σημείο που σε πιάνει γέλιο με την όλη αδιαφορία που σου προκαλεί το έργο.

Τελειώνει αφήνοντας την ίδια γεύση που αποκτάς από την μέση του έργου περίπου: γιατί βλέπω/είδα αυτή τη μαλακία; Έχασα, πέταξα στο καλάθι των αχρήστων κάποια ώρα από την ζωή μου.

Καλύτερα να δείτε το Running Man του Σβαρτς (1987) που είναι πολύ πιο τίμιο sci-fi, παρά αυτό το νεο-μοντέρνο-60ς-του-κώλου-χιπστερ-μουφο-κουλτούρα-τίγκα-CGI-άνευ-έμπνευσης-ass-wipe-σενάριο έργο.

ΥΓ: Στα ίδια αισχρά επίπεδα βρήκα και το The Titan. Αποφύγετέ το πάση θυσία.

Valkyre
02-04-2018, 10:37
Εμενα μου αρεσε το annihilation...! :a022:

tonybsg
02-04-2018, 12:16
Lefteri για το Ready Player One να μας πεις ρε συ! Nostalgia porn, νομίζω θα γράψεις σεντόνια όταν το δεις :D

Εμένα με καταδιασκέδασε πάντως (το είδα βέβαια και τζάμπα στην Sphera :D)


To Annihilation το περίμενα καλύτερο, με έκανε να θέλω να ξαναδώ το Sunshine όμως

Lefteris_X
02-04-2018, 13:55
Περιμένω να βγει σε Blu-ray γιατί την εμπειρία του σινεμά, αν και την κάνω κέφι πολύ, απεχθάνομαι πλέον τα άτομα (συμπεριφορά) στην αίθουσα. (έχω να πάω σινεμά από όταν βγήκε το Avatar)

Έχω πάντως την "αίσθηση" ότι το Ready player one θα μου φανεί άψογη παραγωγή, μέτρια ταινία και παράλληλα, θα χτυπήσει πολλές νοσταλγικές χορδές κάνοντας fire up πολλά κανάλια της μνήμης.

Leon_DiZ
06-04-2018, 01:04
Isao Takahata, Studio Ghibli co-founder, dies at 82 (https://www.washingtontimes.com/news/2018/apr/5/isao-takahata-dies-82/)https://twt-thumbs.washtimes.com/media/image/2018/04/05/AP_908229983972_c0-94-3000-1843_s885x516.jpg?2c287a2a97b69357378b4428d667792a a400d8ab

Αν δείτε μια ταινία anime στη ζωή σας, δείτε το Grave of the Fireflies.

Ταινίες (https://en.wikipedia.org/wiki/Isao_Takahata#Filmography) του.

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61BJUUuZJML._SL1000_.jpg

https://78.media.tumblr.com/268a356d178831b9c474e0066afacf19/tumblr_na5q375lmN1rfx24fo1_500.gif

Valkyre
10-04-2018, 02:40
^^ RIP :(

Οπως λεει ο Λεωνιδας να δειτε το Grave of the Fireflies εχθες κιολας οσοι δεν το εχετε δει... απλα να ξερετε οτι δυσκολα θα θελετε να το ξαναδειτε... ενα αριστουργημα.

chronohill
12-04-2018, 12:58
Ειδα το A quiet place...Δυστυχως αναγκαστηκα παλι να κανω παρατηση στο γαμωσινεμα γιατι τρωγανε σαν τα γουρουνια επι μιση ωρα με ανοιχτα τα στοματα και ψαχουλευοντας με μανια τα ποπκορν & νατσος τους...Και ειδικα σε αυτην την ταινια ειναι αδιανοητο που ειδικα στο πρωτο μισο δεν ακους ουτε ανασα απο τους πρωταγωνιστες...
Τεσπα η ταινια ηταν απολαυστικη...Πολυ σασπενς ,ενα εξυπνο post apocalyptic διαφορετικο σκηνικο και υπεροχες ερμηνειες...καμποσες συγκινητικες σκηνες και ομορφα σκηνικα για το ματι..Ειχα παρα πολυ καιρο να ειμαι στην τσιτα με μια ταινια και για μενα ειναι τρομερο επιτευγμα...
Επειδη βλεπω πολλοι στοχευουν κατευθειαν σε διαφορα plot holes, αλλα στοχευμενα αλλα χωρις να εχουν παρακολουθησει σωστα την ταινια ,καλο θα ηταν να μην ενδωσετε πολυ σαυτον τον πειρασμο!

mihalis13
13-04-2018, 21:54
https://www.youtube.com/watch?v=x1PtoPiKn4o

Valkyre
16-04-2018, 11:01
^^Νομιζα οτι σταματησε τις ταινιες για καποιον λογο. Ειχα δει ντοκυμαντερ που ελεγε οτι τον εχει χαλασει η ολη φαση και οτι με την χρονια καταθλιψη βρηκε εκφραση στη ζωγραφικη και την ηρεμη/απλη ζωη.

muku
18-04-2018, 17:58
Αν δείτε μια ταινία anime στη ζωή σας, δείτε το Grave of the Fireflies.

Άργησα λίγο αλλά το είδα. Δεν το είχα δει ποτέ αν και έχω παρακολουθήσει αρκετά από Ghibli. Πολύ ωραία ταίνια. Αλλά αρκετά βαρύ μου έπεσε για βράδυ.

Leon_DiZ
18-04-2018, 18:03
Άργησα λίγο αλλά το είδα. Δεν το είχα δει ποτέ αν και έχω παρακολουθήσει αρκετά από Ghibli. Πολύ ωραία ταίνια. Αλλά αρκετά βαρύ μου έπεσε για βράδυ.Προσωπικά μου είχε πέσει πολύ βαρύ για πολλές μέρες. :( Θέλω να την ξαναδώ κάποια στιγμή αλλά το αναβάλλω γιατί θυμάμαι πως με έκανε την πρώτη φορά.

mihalis13
24-04-2018, 09:58
https://www.youtube.com/watch?v=zX81KEqzy_M

Leon_DiZ
24-04-2018, 19:06
Με έχει φάει η περιέργεια Τάσο να δω τι έγραψες...

Nikoladim
26-04-2018, 10:30
Με έχει φάει η περιέργεια Τάσο να δω τι έγραψες...
Λοιπον Λεω αυτο που εγραψα, ηταν πως μου κινησες την περιεργεια να δω τη κοκκινη χελωνα. Λοιπον ηταν πραγματικα κατι το εξαιρετικο. Η ταινια οπως εχει αποδωθει για μενα ακροβατει μεταξυ κομικ και βιβλιου, τουλαχιστον ικαστικα. Στην αρχη μου θυμισε ιδιαιτερα το αριστουργημα ο γερος και η θαλασσα αλλα η συνεχεια προφανως και ειναι πολυ διαφορετικη. Πρωτοτυπη αποδοση της συντροφικοτητας, σε αγγιζει πραγματικα και οχι επιφανειακα. Σιγουρα θα παω και για τα fireflies. Ευγε!

obione
27-04-2018, 04:00
Μολις βγηκα απο infinity wars. Ειναι όντως η καλυτερη ταινια Μαρβελ . Εχει φυσικα πάλι αυτο το χιούμορ αλλα δεν συγκρίνεται με thor οχι!! Να πατε να το δείτε αν είστε φαν !!

Valkyre
27-04-2018, 10:34
Ειδα κι εγω το Avengers αλλα δυστυχως δεν μπορω να τοποθετηθω διοτι δεν ξερω κατα ποσο η ταινια μπορει να κριθει χωρις την συνεχεια.

Για αρχη απλα να πω (σποιλερ) Οτι ενω οσο εβλεπα την ταινια πιστευα οτι η Μαρβελ οντως εχει το θαρρος να κανει καποια πραγματα, ανταυτου μολις εφτασα στο τελος και αρχισα να βλεπω να πεθαινουν χαρακτηρες που εχουν επιβεβαιωμενα sequels (Balck Panther, Spiderman κλπ) τοτε πολυ απλα καταλαβα οτι στην συνεχεια της ταινιας πολυ απλα θα εχουμε για μια ακομα φορα νεκραναστασεις. Το οποιο προσωπικα για εμενα καταστρεφει πληρως την οποια υπαρξη της ταινιας αυτης και την εκλαμβανω ως ενα απλο ταχυδακτυλουργικο τρικ, το οποιο με τον ερχομο της συνεχειας θα αποτελει απλα ενα ανουσιο φιλμ. Κοροιδευομεθα με λιγα λογια αν η συνεχεια προβει σε μαζικες νεκραναστασεις (που θα το κανει).

Η πλακα ειναι οτι οντως οσο το εβλεπε διεκρινα ομορφες σκηνοθετικες πινελιες (οπως το τελος) αλλα το οτι ειναι ψευτικο και προσωρινο με χαλαει. Μακαρι να κανω λαθος, διοτι υπο προυποθεσεις η ταινια αυτη μπορει να ειναι οντως η καλυτερη ταινια Avengers.

Nikoladim
27-04-2018, 15:58
Παιδια, με μια προχειρη ματια που εριξα, δεν βρηκα να υπαρχει παρομοιο thread. Οποτε λεω να κανω την αρχη.
Η ιδεα ειναι να γραφουμε εδω για τις ταινιες τις επικαιροτητας ή τις αγαπημενες μας ταινιες γενικοτερα. Πιστευω οτι το συνολο θα ειναι καλο.

Θα ηθελα να αρχισω σχολιαζοντας το IRON MAN που ειδα προσφατα. Πραγματικα με εξεπληξε ευχαριστα. Γενικα δε συμφωνω με τη μεταφορα comic στον κινηματογραφο (πιστευω οτι χανει το comic την ταυτοτητα του), αλλα η συγκεκριμενη δεν ηταν καθολου ασχημη. Απο τις λιγες, πραγματικα, φορες που το story line ειναι ιδιο με το comic (αν εξαιρεσουμε την δημιουργια του κακου της ταινιας). Παρακολουθώντας την ταινια, και εφοσον εισαι γνωστης του comic, νομιζεις οτι διαβαζεις και παλι τις σελιδες του. Το μονο μου "παραπονο" ειναι οτι δεν υπαρχει πολυ δραση, αλλα συνηθως ετσι γινεται με τις "πρωτες" ταινιες (ειμαι σιγουρος οτι θα βγει 2 και 3). Μια πολυ καλα δεμενη ταινια που δεν σε κουραζει καθολου. Η αναβιωση του IRON MAN επετευχθη. Η επιλογη του Robert Downey Jr, ήταν η καλυτερη δυνατη μιας και μοιαζει καταπληκτικα στον Tony Stark. Θα συνιστουσα σε οσους δεν την εχουν δει (και ας μην ειναι fan του IRON MAN) να σπευσουν.

Λοιπον, οπως ειπαμε. Εδω μπορουμε να ποσταρουμε οχι μονο για τις ταινιες τις επικαιροτητας, αλλα και αγαπημενες μας ταινιες.

Αντε παμε....
15-05-2008, 20:12

Η πλακα ειναι πως το thread ξεκινησε με την πρωτη ταινια του Avengers Universe! Ανεξαρτητα απο την ποιοτητα των ταινιων, δεν μπορεις να μη διακρινεις πως η Μαρβελ μεθοδευμενα εφτιαξε ενα αξιολογο συμπαν με μια συνεχεια και μια κατευθυνση.
Πολυ μπροστα ... και η Μαρβελ και ο Παυλος ασφαλως :D. Λογικα θα δω και εγω την ταινια την Κυριακη.
10812

BillyFlo81
29-04-2018, 23:46
Ειδα το A quiet place...Δυστυχως αναγκαστηκα παλι να κανω παρατηση στο γαμωσινεμα γιατι τρωγανε σαν τα γουρουνια επι μιση ωρα με ανοιχτα τα στοματα και ψαχουλευοντας με μανια τα ποπκορν & νατσος τους...Και ειδικα σε αυτην την ταινια ειναι αδιανοητο που ειδικα στο πρωτο μισο δεν ακους ουτε ανασα απο τους πρωταγωνιστες...
Τεσπα η ταινια ηταν απολαυστικη...Πολυ σασπενς ,ενα εξυπνο post apocalyptic διαφορετικο σκηνικο και υπεροχες ερμηνειες...καμποσες συγκινητικες σκηνες και ομορφα σκηνικα για το ματι..Ειχα παρα πολυ καιρο να ειμαι στην τσιτα με μια ταινια και για μενα ειναι τρομερο επιτευγμα...
Επειδη βλεπω πολλοι στοχευουν κατευθειαν σε διαφορα plot holes, αλλα στοχευμενα αλλα χωρις να εχουν παρακολουθησει σωστα την ταινια ,καλο θα ηταν να μην ενδωσετε πολυ σαυτον τον πειρασμο!

Ειδα κ γω αποψε το "A quiet place" και μου φανηκε αρκετα καλο αν εξαιρεσω το τελος της ταινιας...

PDS
06-05-2018, 15:17
Πρεπει καποια στιγμη να παραδεχτω στον εαυτο μου οτι οσο παει μου αρεσουν και λιγοτερο τα Avengers.
Oχι οτι τρελαθηκα με το πρωτο αλλα οκ καπως περασε η ωρα. Στο infinity wars οσο περισσοτερη δραση(χαμος) ειχε, τοσο περισσοτερο ημουν επιρρεπης στο να παρω τον υπνακο μου:p

Μου αρεσει ο Σπαιντερμαν σαν ηρωας(μου αρεσε σχετικα και η τελευταια ταινια, οπως και οι πρωτες), μου αρεσαν τα Ιronman αρκετα. Αλλα αυτος ο αχταρμας με ολους μαζι δεν μου αρεσει.


Απο την αλλη υπαρχει και καποιος Νολαν, που καταφερε να με κανει να συμπαθησω τον πιο αντιπαθητικο ηρωα για τα δικα μου γουστα.
Διαφορα κλασης:D

WolfRathmA
06-05-2018, 18:12
Όταν μια ταινία γίνεται έργο τέχνης. Όταν η τέχνη συνάντα την ίδια τη ζωή. Να αποδεχτείς αυτό που είσαι. Να αισθάνεσαι πλούσιος όταν δεν έχει απολύτως τίποτα. Να αγαπάς τον εαυτό σου με τα ελαττώματά του. Είναι δύσκολο να εκτιμήσεις πλούτη και προνόμια όταν έχεις γεννηθεί μέσα σε αυτά. Να μοιράζεσαι. Να δίνεις τη σκυτάλη για να τερματίσει κάποιος άλλος αυτό που εσύ ξεκίνησες. Μπορεί να δείχνουμε κάτι άλλο από αυτό που είμαστε και φαινόμαστε. Άλλα στο να φτάσεις μέχρι εκεί, μονό εσύ θα ξέρεις τον κόπο που έχεις ρίξει για αυτό. Να δώσεις το δαυλό της φωτιάς στα παιδιά σου για να διαβάσουν την ιστορία σου κάτω από το φως του. Για να γίνει ο κόσμος μας καλύτερος.


Ένα έργο που θέλει να σου περάσει τόσα πολλά μηνύματα και συναισθήματα σε μόλις 105 λεπτά.



"The Noblest Art is that of Making Others Happy."
P.T. Barnum


Αυτά είναι λίγα λόγια που θα μπορούσε να χαρακτηρίσει αυτό το αριστούργημα. Απίστευτο soundtrack και σκηνοθεσία. Κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και δείτε το!!!



https://s3.amazonaws.com/ffe-ugc/intlportal2/dev-temp/en-US/__5a86119cbc6bf.jpg

Nikoladim
10-05-2018, 17:26
https://www.youtube.com/watch?v=VPI9E-wNK8s

https://www.youtube.com/watch?v=Vo3FmkleTEQ
Ρε γμτ...ουτε στο νυχακι του πρωτου δεν θα φτασει. Ακομη και το παλιομοδιτικο τρειλερ του 1987 δειχνει 100 φορες καλυτερο...
You are bleeding man! I ain't got time to bleed!!

Lefteris_X
10-05-2018, 18:10
Get to the choppaaaaaaaaaaaaaaaa

You are one ugly motherfucker

You got time to duck?

Anytime

You are ghosting us motherfucker

και πολλές άλλες ατάκες.

Η νέα ταινία από το τρέηλερ και μόνο φαίνεται καρα-μούφα, ιεροσυλία, αρπαχτίλα του κερατά απευθυνόμενη στους απεχθέστατους Μιλένιαλς.

Ούτε καν για τορρεντ.

Avoid at all costs.

mihalis13
12-05-2018, 11:26
Ειδα κι εγω το Avengers αλλα δυστυχως δεν μπορω να τοποθετηθω διοτι δεν ξερω κατα ποσο η ταινια μπορει να κριθει χωρις την συνεχεια.

Για αρχη απλα να πω (σποιλερ) Οτι ενω οσο εβλεπα την ταινια πιστευα οτι η Μαρβελ οντως εχει το θαρρος να κανει καποια πραγματα, ανταυτου μολις εφτασα στο τελος και αρχισα να βλεπω να πεθαινουν χαρακτηρες που εχουν επιβεβαιωμενα sequels (Balck Panther, Spiderman κλπ) τοτε πολυ απλα καταλαβα οτι στην συνεχεια της ταινιας πολυ απλα θα εχουμε για μια ακομα φορα νεκραναστασεις. Το οποιο προσωπικα για εμενα καταστρεφει πληρως την οποια υπαρξη της ταινιας αυτης και την εκλαμβανω ως ενα απλο ταχυδακτυλουργικο τρικ, το οποιο με τον ερχομο της συνεχειας θα αποτελει απλα ενα ανουσιο φιλμ. Κοροιδευομεθα με λιγα λογια αν η συνεχεια προβει σε μαζικες νεκραναστασεις (που θα το κανει).

Η πλακα ειναι οτι οντως οσο το εβλεπε διεκρινα ομορφες σκηνοθετικες πινελιες (οπως το τελος) αλλα το οτι ειναι ψευτικο και προσωρινο με χαλαει. Μακαρι να κανω λαθος, διοτι υπο προυποθεσεις η ταινια αυτη μπορει να ειναι οντως η καλυτερη ταινια Avengers.

Το είδα και εγώ εχθές και κοίταγα τώρα στο thread να δω και εντυπώσεις από εσάς παιδιά. Οπότε έπεσα στο post σου Val.
Για αυτό που λες στο spoiler
Προσωπικά δεν ήξερα ποιες ταινίες θα έχουν sequel όπως και δεν ήξερα οτι το Infinity War θα έχει και 2ο μέρος. Οπότε στο τέλος εξεπλάγην ευχάριστα. Αλλά ήμουν σίγουρος οτι θα δούμε νεκραναστάσεις. (τα sequels τα έμαθα τώρα από εσένα)
Τώρα δεν ξέρω σε ποια ακριβώς χρονολογική σειρά είναι το Infinity War σε σχέση με άλλες ταινίες (το μόνο σίγουρο είναι πως είναι αμέσως μετά το Thor Ragnarok) οπότε σε περίπτωση που κάποιοι χαρακτήρες όντως πεθάνουν, ίσως τα sequels να είναι πριν το infinity War.

Τώρα spoiler free εντυπώσεις για την ταινία. Έτυχε και την είδα σε 3D που θεωρώ πως δεν αξίζει, ειδικά σε σκηνές μάχης εμένα με κούραζε.
Η ταινία κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλή. Ο Thor όσο δεν τον μπορώ στις ταινίες του (ειδικά στην τελευταία) στους Avengers αντίθετα μου αρέσει κιόλας σαν χαρακτήρας.
Παρόλο που είχαμε πολλούς superheroes δεν ένοιωσα ποτέ κάποια στιγμή κάποιον να γίνεται κομπάρσος. Θεωρώ πως το χειρίστηκαν ωραία τον χρόνο όλων των ηρώων και τελικά όλοι ήταν πρωταγωνιστές στην ίδια τους την ταινία.
Ο μεγαλύτερος όμως πρωταγωνιστής ήταν ο Thanos. Πραγματικά κλέβει την παράσταση και αμέσως γίνεται ένας από τους πιο ενδιαφέροντες κακούς που έχουμε σε Superhero movie.

Παρόλο που γενικά με έχουν κουράσει οι superhero movies, συν το "χιούμορ" της Marvel είχα θέσει πολύ χαμηλό πήχη για την συγκεκριμένη. Τελικά βγήκε καλύτερη των προσδοκιών μου και το χιούμορ της (που είναι πλέον θέμα για μένα) είναι τις περισσότερες φορές αρκετά καλό.
Θεωρώ πως είναι μια ταινία που αξίζει να την δει κάποιος στο σινεμά. Όχι σε 3D αλλά το dolby atmos αξίζει.

Leon_DiZ
12-05-2018, 15:48
Βλεπω πάλι το Captain America Civil War και πραγματικά μου φαίνονται κουραστικές οι σκηνές δρασης στα 24fps.

#BringBackHFR

Nikoladim
12-05-2018, 17:35
Βλεπω πάλι το Captain America Civil War και πραγματικά μου φαίνονται κουραστικές οι σκηνές δρασης στα 24fps.

#BringBackHFR
Απολυτα λογικο για καποιον που ανηκει στην .... Stark team... :P

Leon_DiZ
12-05-2018, 17:39
Απολυτα λογικο για καποιον που ανηκει στην .... Stark team... :PEhm, what? [emoji14]

Leon_DiZ
12-05-2018, 17:40
Stark , τεχνολογία κι έτσι;;

Nikoladim
12-05-2018, 17:56
Stark , τεχνολογία κι έτσι;;
http://www.zimbio.com/quiz/My1c-hYYMbi/Team+Cap+Team+Iron+Man

Leon_DiZ
12-05-2018, 17:59
http://www.zimbio.com/quiz/My1c-hYYMbi/Team+Cap+Team+Iron+Man

http://www2.pictures.crowdleap.com/mp/oaIHc4WMX2Zx.jpg

But I still don't get it :/

Kane
14-05-2018, 10:13
10822

Ούτε εγώ αλλά είχε πλάκα :)
Λεωνίδα πρόσεχε μη σε πετύχω. Θα γίνει φασαρία :)

Nikoladim
14-05-2018, 15:31
10823
Οχι ρε γμτ!

Lefteris_X
14-05-2018, 17:46
Κι εγώ Team Iron Man είμαι, παρόλο που ιδεολογικά ταιριάζω με τον Cap.

Προφανώς άλλο νομίζουμε για τον εαυτό μας και άλλο τελικά είμαστε (Westworld επιρροή από το σημερινό επεισόδιο λολ)!

Ezio
14-05-2018, 20:21
Εμένα Team Cap με είχε βγάλει όταν το έκανα. Ως προς το πολιτικό κομμάτι του Civil War, τείνω εκεί.

Λευτέρη, αυτό που λες μπορεί και να συμβεί και από το πόσο καλά δομημένο είναι ένα τεστ (γενικότερα το λέω, όχι απαραίτητα για το συγκεκριμένο).

isildur83
14-05-2018, 22:06
https://www.youtube.com/watch?v=UOttkS2VWpA

https://www.youtube.com/watch?v=iwDpDEgN0uw&t=0s

BillyFlo81
17-05-2018, 01:03
Καλή φάση κ το δεύτερο Deadpool, απ' τα λίγα sequels που ευχαριστήθηκα το ίδιο όπως και τις πρώτες ταινίες τους. Και αυτό το humor που χλευάζουν τους πάντες, ακόμα και τους ίδιους τους δημιουργούς μαζί με την δουλειά τους μέχρι το marvel universe, το περνάνε με μοναδικό τρόπο.

Ezio
22-05-2018, 21:43
Παιδιά, είδα το Coco της Pixar. Τι να λέμε τώρα, αριστούργημα.

Έχει πολύ ωραία θέματα και τα παρουσιάζει με πολύ ωραίο τρόπο. Φεμινισμό, οικογένεια, όνειρα, σύγκρουση των θέλω του καθενός. Έχει στοιχεία από την μεξικάνικη κουλτούρα που τα κατάλαβα, είναι και άλλα που υποψιάζομαι πως είναι από εκεί, αλλά δεν ξέρω να πω στα σίγουρα.
Το τέλος απίστευτο.

Μοναδικό αρνητικό κάποια κλισέ που έχει η υπόθεση σε κάποια σημεία, αλλά εντάξει, η εμπειρία προχωράει κανονικά. Έχει και φοβερή σκηνοθεσία και τεχνικό τομέα.

Την προτείνω ανεπιφύλακτα και κρίμα που δεν ήταν υποψήφια καλύτερης ταινίας στα Όσκαρ και ήταν το Shape of Water (που κέρδισε και το Coco είναι μίλια καλύτερο, τουλάχιστον για μένα).

Nikoladim
23-05-2018, 11:48
Σε αλλα νεα εγω ειδα το Deadpool 2. Μιλαμε για μια παρα πολυ καλη συνεχεια του πρωτου και μια ξεκαρδιστικη "κωμωδια" καμουφλαρισμενη σε action / comic book flick.
Ειναι αρκετα ανωτερη οσο αναφορα τις σκηνες δρασεις (λογικο αφου το μπατζετ πηγε αρκετα ψηλα) και ενα κλικ κατωτερη οσο αναφορα το χιουμορ. Δεν ειναι ακριβως πως τα αστεια δεν ειναι τοσο επιτυχημενα, αλλα ισως λειπει αυτο το wow factor του 1 και πιο αυθεντικος χαβαλες. Ο Ryan Reynolds ενταξει δινει ρεστα ο ανθρωπος, πραγματικα απο τα καλυτερα ματσαρισματα ηθοποιων-χαρακτηρων εβερ, ο Josh Brolin παρα πολυ καλος ως Cable , σκοτεινος αλλα οσο χρειαζεται, εκπληξη για εμενα η Domino της οποιας η δυναμη θυμιζει αρκετα final destination, που καθε κινηση προκαλει ενα ντομινο αλλων κινησεων και οι υπολοιποι χαρακτηρες (αν και αρκετοι σε πληθος) κανουν καλα τη δουλεια τους χωρις να κουρασουν υπερβολικα. O Firefist συμπαθεστατος και Holly Shit! o juggernaut σαν δευτερος χαρακτηρας, αν και θα ηθελα να προκαλεσει λιγο περισσοτερο πανικο. Τα εφε ειναι καπως ανισα, καποιες φορες δειχνουν ωραια καποιες αλλες οχι. Το σεναριο εχει καποια plot holes, κανει μια μικρη κοιλιτσα στο πρωτο act, αλλα παιρνει και 2-3 γενναιες αποφασης που του βγαινουν. AΠΕΙΡΑ τα easter eggs και καποια cameos που ηταν εντπυωσιακα xavier, quicksilver etc. Θα ελεγα συνολικα πως ειναι στα ιδια επιπεδα με την πρωτη και εννοειται πως την ειδα σε 2D.
YΓ: εχει την πιο γαματη post credit scene(s) ολων των εποχων!

Valkyre
23-05-2018, 12:37
^^
Ο Juggernaut μονο εμενα μου φανηκε εντελως κομπαρσος? Η ταινια δειχνει να τον παρουσιαζει σαν κατι OMG και τελικα το ολο encounter ηταν εντελως μιε. Γενικα το τελικο climax μου φανηκε πολυ μετριο.

Nikoladim
23-05-2018, 12:48
^^
Ο Juggernaut μονο εμενα μου φανηκε εντελως κομπαρσος? Η ταινια δειχνει να τον παρουσιαζει σαν κατι OMG και τελικα το ολο encounter ηταν εντελως μιε. Γενικα το τελικο climax μου φανηκε πολυ μετριο.
Ναι συμφωνω το climax ηθελε ισως λιγη δουλιτσα, αλλα η δραση για εμενα εχει δευτερευουσα σημασια. Ενταξει ο συγκεκριμενος χαρακτηρας τη δουλιτσα του εκανε, απλως χαρηκα :P οπως και ο Deadpool, που τον ειδα στην ταινια οπως παρουσιαζεται στα κομιξ.

tonybsg
23-05-2018, 14:26
Μια χαρά περάσαμε στο Deadpool και πάλι αλλά θα συμφωνήσω και γω ότι δεν μου προκάλεσε τον ενθουσιασμό του πρώτου (παρόμοια φάση με το δεύτερο Guardians)

Nikoladim
23-05-2018, 16:54
Ειδα κι εγω το Avengers αλλα δυστυχως δεν μπορω να τοποθετηθω διοτι δεν ξερω κατα ποσο η ταινια μπορει να κριθει χωρις την συνεχεια.

Για αρχη απλα να πω (σποιλερ) Οτι ενω οσο εβλεπα την ταινια πιστευα οτι η Μαρβελ οντως εχει το θαρρος να κανει καποια πραγματα, ανταυτου μολις εφτασα στο τελος και αρχισα να βλεπω να πεθαινουν χαρακτηρες που εχουν επιβεβαιωμενα sequels (Balck Panther, Spiderman κλπ) τοτε πολυ απλα καταλαβα οτι στην συνεχεια της ταινιας πολυ απλα θα εχουμε για μια ακομα φορα νεκραναστασεις. Το οποιο προσωπικα για εμενα καταστρεφει πληρως την οποια υπαρξη της ταινιας αυτης και την εκλαμβανω ως ενα απλο ταχυδακτυλουργικο τρικ, το οποιο με τον ερχομο της συνεχειας θα αποτελει απλα ενα ανουσιο φιλμ. Κοροιδευομεθα με λιγα λογια αν η συνεχεια προβει σε μαζικες νεκραναστασεις (που θα το κανει).

Η πλακα ειναι οτι οντως οσο το εβλεπε διεκρινα ομορφες σκηνοθετικες πινελιες (οπως το τελος) αλλα το οτι ειναι ψευτικο και προσωρινο με χαλαει. Μακαρι να κανω λαθος, διοτι υπο προυποθεσεις η ταινια αυτη μπορει να ειναι οντως η καλυτερη ταινια Avengers.

https://www.imdb.com/list/ls025720609/videoplayer/vi1705229081?ref_=hm_hp_i_1 , η λογικη λεει πως πρεπει να ανακοινωσεις sequels για να κρατας του μετοχους ζεστους (τωρινους και μελλοντικους). Συμφωνω απολυτα με αυτο που λες, μακαρι να το κρατουσαν κρυφο. Περιμενω οχι ακριβως νεκρανασταση αλλα κατι σαν παμε πισω στο χρονο με την time stone.

Valkyre
23-05-2018, 17:07
^^ Ακομα χειροτερα αν το κανουν ετσι ρε συ!! Ελπιζω ειλικρινα να μην ειναι κατι τοσο μα τοσο προφανες και αναιμακτο, που και ενα παιδακι του δημοτικου μπορει να σκεφτει σε 5 δευτερολεπτα! Ειλικρινα θα καταστραφει εντελως το part 1 αν κανουν κατι τετοιο. Πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να υπαρχει καποιο

τιμημα... και μιαλω για ουσιωδες τιμημα, οχι της πλακας ξερω γω να πεθανει ενας κομπαρσος ή ενας δευτεροκλασατος χαρακτηρας τυπου Falcon και μλκιες που χεστηκαμε ολοι (σχεδον) Δηλαδη αν ακομα και μετα απο αυτο δω να μην κανουν εστω μια κινηση να αποκτησουν ενα τιμημα ολα αυτα, ε κατανταει γελοιο ρε συ με ολους τους αθανατους και απεθαντους ηρωες... ημαρτον δηλαδη. Να αποδειξουν οτι εχουν τα "τετοια" να σκοτωσουν καποιους.

Lefteris_X
23-05-2018, 17:27
Στα κόμικς ο Spiderman πληρώνει ΤΕΡΑΣΤΙΟ τίμημα με την "αλλαγή" του timeline, προκειμένου να σώσει αγαπημένα του άτομα. Και το δέχτηκε.
Αποτέλεσμα: δεν είναι πλέον παντρεμένος με την πολυαγαπημένη του Μαίρη Τζέιν, δεν έχει την πολυεθνική επιχείρηση που κατάφερε με αίμα να φτιάξει, αλλά επέστρεψε στην αφάνεια, ως απλός φωτογράφος και εντελώς μόνος.

Λύσεις υπάρχουν. Με Disney όμως από πίσω, σκατέ ολέ, η λύση θα είναι αποστειρωμένη...

Nikoladim
23-05-2018, 17:45
Συμφωνουμε Βαλ 100%, σιγουρα πρεπει να υπαρχουν επιπτωσεις πχ να πεθανει ο Καπ και να παρει ο WS τη θεση του ή κατι αντιστοιχο. Ετσι θα μπορουσε να γινει reset και να παμε σε νεο "universe". Αλλα ειλικρινα περιμενω καποια παπαρια τυπου time stone, ειπαμε ομως ολα ειναι θεμα χρηματων, πρεπει να κρατας τους επενδυτες ζεστους... Αυτο που βλεπω ειναι να εχουμε ταινιες xmen για αρχη και ασφαλως ΑΠΕΙΡΑ Star Wars Που btw το Σολο θα ειναι η πρωτη ταινια SW Που δεν θα δω σινεμα

Lefteris_X
23-05-2018, 19:26
Το Χαν Σόλο, κάπου διάβασα ότι είναι η χειρότερη EVER ταινία στο Star Wars saga.

Και επειδή η Disney δεν έχει το θεό της, ετοιμάζεται ταινία με τον Όμπι Ουάν, όταν ήταν ερημίτης στον Τατουίν, μεταξύ Episode III <--> IV. Αλλά με κάτι κουλά μέσα στο σενάριο "ο Όμπι Ουάν αντιδρά απέναντι στον αρχηγό των Sandpeople και βγαίνει από την απομόνωσή του, μαχόμενος." Τι σκατά; Ποιος γαμεί και τους Sandmen; Και επίσης........μια χαρά ερημίτη στο φουλ θυμάμαι τον Άλεκ Γκίνες. Ερημίτης ήταν και έτσι παρέμεινε, έχοντας εποπτικό/συμβουλευτικό ρόλο προς τον Λουκ.

Α, ρε Disney, έχεις βαλθεί να τα γ@μήσεις όλα. Ότι κάνεις, το κάνεις για τα μιλλενιάκια. Στα @@ σου για εμάς; ΧΑΑΧΑΧΑΧ Εμείς να δεις πόσο στα @@ μας είμαστε για εσένα. Εισιτήρια θες; Τόρρεντ θα πάρεις και πολύ σου είναι.

Jim P
23-05-2018, 23:17
Ενώ επιφανειακά συμφωνώ μαζί σου, όταν καλοσκεφτείς το σύνολο των ταινιών απολαμβάνω καλύτερα τις νέες ταινίες της Disney, από την 2η τριλογία prequel του μπαμπά της σειράς Lucas.

Valkyre
24-05-2018, 10:32
Εγω παιδια τα εχω πει πολλες φορες που πλεον ισως κουρασω αλλα δε βαριεσαι θα κανω preach! :P

Ο Τζορτζ Λουκας ειναι μια βρεξει μια χιονισει. Σιγουρα ειναι ταλαντουχος ανθρωπος, αλλα σιγουρα δεν ειναι και καμμια τρελη ταλενταρα και σιγουρα γραφει διαφορες αρλουμπες οι οποιες ουκ ολιγες φορες φτανουν στα ορια της γελοιοτητας. Τουλαχιστον η Disney ειναι πιο consistent και σαφης στις προθεσεις της μεχρι στιγμης. Κι εγω απεχθανομαι το μιλκ-αρισμα αλλα ειλικρινα θεωρω οτι καπου εχει χαθει η μπαλα με τα θελω τα πιστευω και την νοσταλγια του καθενος οσον αφορα το Star Wars, ενα space opera που δεν χρειαστηκε καμμια Disney για να εχει παλαβη, παιδικη και ακρως convenient πλοκη.

Δεν χρειαστηκε η Disney να αποφασισει οτι στο Return of the Jedi η παντοδυναμη αυτοκρατορια θα ξεφτυλιζεται επι 30-40 λεπτα απο αρκουδακια μισου μετρου με πετρες και ξυλα, ουτε για να στειλει τον μεγαλυτερο δασκαλο Jedi στην απομονωση (δηθεν για να προστατεψει τα αδερφια Σκαιγουοκερ - δηλαδη στα αρχιδια μας ολα τα δρωμενα στο γαλαξια, ας αφαιρεσουμε τον εαυτο μας απο την εξισωση...Jedi scum Yoda!), ουτε οτι ο Λουκ Σκαιγουοκερ στο episode 4 απο αγροτης γινεται ξαφνικα grade A fighter pilot (λες και επειδη εγω μπορω να πεταξω ενα ψεκαστικο αεροπλανακι, ξαφνικα ειμαι κομπλε να μπω σε ενα F22 Raptor και να τα σκισω ολα, αλλα ειπαμε η Disney εκανε Mary Sue την Rey, o Luke το ειχε απο παντα λογω πατερα!) ουτε και τοσα μα τοσα αλλα οπως midichlorians, ανεμογκαστρια, I have the higher ground, Jar Jar κλπ κλπ

To Star Wars παντα ηταν χαζοβιολικο και ηταν τιγκα σε cringe moments. Προσωπικα εγω γι αυτο το αγαπησα. Το εχω αποδεχθει εδω και παρα μα παρα πολλα χρονια.

ΥΓ: Λευτερη μην παρεις τα παραπανω προσωπικα, αφορμη βρηκα γιατι ρε φιλε με εχει κουρασει λιγο η ολη γκρινια με το Star Wars και που εχουμε την original τριλογια σε pedestal... Ειλικρινα δεν βλεπω τραγικες διαφορες ως προς το υφος και την σοβαροτητα των ταινιων. Δεν ξερω για το Solo (ουτε κι εγω καιγομαι να το δω καν) αλλα ειλικρινα δεν βρισκω το λογο που θα θεωρησω την Disney υπεθυνη για την καταστροφη του franchise οταν ο Lucas τα καταφερε μια χαρα απο μονος του.

Nikoladim
24-05-2018, 10:39
Εγω παιδια τα εχω πει πολλες φορες που πλεον ισως κουρασω αλλα δε βαριεσαι θα κανω preach! :P

Ο Τζορτζ Λουκας ειναι μια βρεξει μια χιονισει. Σιγουρα ειναι ταλαντουχος ανθρωπος, αλλα σιγουρα δεν ειναι και καμμια τρελη ταλενταρα και σιγουρα γραφει διαφορες αρλουμπες οι οποιες ουκ ολιγες φορες φτανουν στα ορια της γελοιοτητας. Τουλαχιστον η Disney ειναι πιο consistent και σαφης στις προθεσεις της μεχρι στιγμης. Κι εγω απεχθανομαι το μιλκ-αρισμα αλλα ειλικρινα θεωρω οτι καπου εχει χαθει η μπαλα με τα θελω τα πιστευω και την νοσταλγια του καθενος οσον αφορα το Star Wars, ενα space opera που δεν χρειαστηκε καμμια Disney για να εχει παλαβη, παιδικη και ακρως convenient πλοκη.

Δεν χρειαστηκε η Disney να αποφασισει οτι στο Return of the Jedi η παντοδυναμη αυτοκρατορια θα ξεφτυλιζεται επι 30-40 λεπτα απο αρκουδακια μισου μετρου με πετρες και ξυλα, ουτε για να στειλει τον μεγαλυτερο δασκαλο Jedi στην απομονωση (δηθεν για να προστατεψει τα αδερφια Σκαιγουοκερ - δηλαδη στα αρχιδια μας ολα τα δρωμενα στο γαλαξια, ας αφαιρεσουμε τον εαυτο μας απο την εξισωση...Jedi scum Yoda!), ουτε οτι ο Λουκ Σκαιγουοκερ στο episode 4 απο αγροτης γινεται ξαφνικα grade A fighter pilot (λες και επειδη εγω μπορω να πεταξω ενα ψεκαστικο αεροπλανακι, ξαφνικα ειμαι κομπλε να μπω σε ενα F22 Raptor και να τα σκισω ολα, αλλα ειπαμε η Disney εκανε Mary Sue την Rey, o Luke το ειχε απο παντα λογω πατερα!) ουτε και τοσα μα τοσα αλλα οπως midichlorians, Jar Jar κλπ κλπ

To Star Wars παντα ηταν χαζοβιολικο και ηταν τιγκα σε cringe moments. Προσωπικα εγω γι αυτο το αγαπησα. Το εχω αποδεχθει εδω και παρα μα παρα πολλα χρονια.

ΥΓ: Λευτερη μην παρεις τα παραπανω προσωπικα, αφορμη βρηκα γιατι ρε φιλε με εχει κουρασει λιγο η ολη γκρινια με το Star Wars και που εχουμε την original τριλογια σε pedestal... Ειλικρινα δεν βλεπω τραγικες διαφορες ως προς το υφος και την σοβαροτητα των ταινιων. Δεν ξερω για το Solo (ουτε κι εγω καιγομαι να το δω καν) αλλα ειλικρινα δεν βρισκω το λογο που θα θεωρησω την Disney υπεθυνη για την καταστροφη του franchise οταν ο Lucas τα καταφερε μια χαρα απο μονος του.
Διαφωνω σχεδον σε ολα που εγραψες Βαλ :P , θα κανω μια αναλυση οταν βρω αρκετο χρονο κυριως για τον Λουκας, αλλα πραγματικα μου φαινεται ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ το Solo να ειναι χειροτερο απο το Episode 2...

Valkyre
24-05-2018, 10:43
Διαφωνω σχεδον σε ολα που εγραψες Βαλ :P , θα κανω μια αναλυση οταν βρω αρκετο χρονο κυριως για τον Λουκας, αλλα πραγματικα μου φαινεται ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ το Solo να ειναι χειροτερο απο το Episode 2...

Δεκτον και θα περιμενω ειλικρινα με ενδιαφερον. Αλλα η απαντηση σου να προσπαθησεις να ειναι οχι η μιση απο την σκοπια ενος παιδιου 10-15 χρονων που εβλεπε την original Τριλογια, και η αλλη μιση με τα αυστηρα κριτηρια ενος ανθρωπου 30-40 χρονων που ειναι επηρεασμενος απο την νοσταλγια της παιδικης του αυτης ηλικιας.

Lefteris_X
24-05-2018, 11:35
Αίντε να πω κι εγώ την αλήθεια μου, την βαθιά αλλά και πικρή μου αλήθεια.

Ο Λούκας για εμένα (όπως και άλλοι σκηνοθέτες της πιο παλιάς εποχής) όσο μεγάλωνα και τους μελετούσα, έψαχνα, διάβαζα για το πως γύρισε την πρώτη τριλογία (και ακολούθως την δεύτερη) και κατάλαβα το εξής: δεν είναι ο ΤΟΣΟ καλός σκηνοθέτης/σεναριογράφος που νόμιζα μικρός. Καμία σχέση. Απλώς ήταν ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ, γιατί πλαισιώθηκε από ανθρώπους διαμάντια, τόσο στα τεχνικά θέματα (Σπέσιαλ Εφφε) όσο και σε καλλιτεχνικά. Οι "βοήθειες" αμέτρητες: σενάριο, εφφέ, χαρακτήρες, πλοκή. Hell εδώ ο φίλος του ο Κόπολα του έγραψε το αρχικό και εικονικό (thanks to Copola) text crawl στην οθόνη έναρξης.

Για εμένα λοιπόν ο Λούκας ήταν εξαιρετικά τυχερός που τον βόηθησαν αρκετά και ταλαντούχα άτομα.
Πολύ απλά στην δεύτερη τριλογία, ήταν ήδη επί 20 χρόνια γνωστός και τρανός και αποφάσισε να πει "ξέρω καλύτερα από όλους"..........με αποτέλεσμα την εκτρωματική δεύτερη τριλογία με τους σεναριακούς εμετούς μιντικλόριανς, Τζαρ Τζαρ, Νταρθ Μώουλ (λες και από παιδικό πάρτυ γενεθλίων, πήραν τον νεαρό μπαμπά τον έβαψαν σαν κλόουν/entertainer, του έβαλαν και υπερ-ψεύτικα κερατάκια και αντί τελικά να μπεί στο σαλόνι να διασκεδάσει τα παιδάκια, κατά λάθος βρέθηκε on camera στο Phantom Menace). Η λίστα των κατ' εμέ απαράδεκτων στοιχείων δεν περιγράφεται.

Τουτέστιν, στα μάτια μου, ο Λούκας δεν έχει "ειδικό βάρος" ούτε ως σκηνοθέτης, ούτε ως σεναριογράφος (έχω διαβάσει το αρχικό σενάριο για το Ep. IV και ήταν πραγματικά για γέλια). Απλώς ήταν τυχερός, τίποτε άλλο.

Ορίστε το είπα! (αχαχαχα)

Πάμε και στο χειρότερο, προσωπικό, reveal (αν και νομίζω το έχω ξαναπεί πιο παλιά / αλλά δεν θυμάμαι καλά).
Έχω προσπαθήσει τα τελευταία χρόνια να ξαναδώ την πρώτη τριλογία: ειλικρινά δεν μπορώ με τίποτα. Το σενάριο, οι ατάκες, οι εκφράσεις των ηθοποιών, δεν τα αντέχω με τίποτα. Μου φαίνονται φαιδρά, αστεία, ένα προϊόν εντελώς παιδικό. Δυστυχώς ο ενήλικος εγκέφαλός μου δεν μπορεί με τίποτα να παρακολουθήσει κανένα έργο από την πρώτη τριλογία. Με τίποτα όμως. Σε σημείο να απορώ πως μου άρεσε μικρός. Αλλά μετά σκέφτηκα: τι περιμένεις ρε μλκ; 3-4 ετών ήσουν!


Αυτή είναι η πικρή μου αλήθεια. Δεν αντέχω κανένα Star Wars, ούτε της πρώτης τριλογίας (πλέον), ούτε της δεύτερης.
Για εμένα είναι ΤΙΓΚΑ παιδικά έργα.
Και μετά πίεσα τον εαυτό μου να θυμηθώ "από πότε έχω να δω την πρώτη τριλογία και να μου αρέσει; "..........δυστυχώς η απάντηση είναι "την έβλεπα στο VHS μέχρι 8-10 ετών και πολύ είπα. Μετά μου φαινόταν αδιάφορη, γιατί είχα να ασχοληθώ με Back to the Future, Terminator, Alien(s) και άλλες ταινίες-ογκόλιθους".

Οπότε ναι. I said it, I admit it.
Η πικρή και βαθιά αλήθεια είναι η νοσταλγία.........ούτε προς τα έργα, ούτε προς τους χαρακτήρες. Είναι νοσταλγία προς την πολύ διαφορετική εποχή (χρονολογίες) που ήταν τότε που πρωτοείδα τις ταινίες. Πως έβλεπαν τα παιδικά μου μάτια την ίδια την ζωή. Εκεί πιστεύω εδρεύει η -δική μου- νοσταλγία. Καμία σχέση με τα Star Wars.

Καταλήγοντας, η τρίτη μου αλήθεια είναι ότι θα ήθελα ένα πολύ πολύ πολύ πολύ ενήλικο Star Wars. Που να μην απευθύνεται σε παιδιά, αλλά στα παιδιά των 70s, που τώρα έχουν για τα καλά πατήσει τα 40. Βέβαια, αυτό είναι εσφαλμένος πόθος, γιατί ήξερα ότι αυτό δεν πρόκειται να γίνει.
Είδα τα δύο νέα έργα (7, 8) αλλά μου φάνηκαν "μιεχ"...........γιατί πολύ απλά δεν απευθύνονται στις δικές μου απαιτήσεις, αλλά αν είχα γιο/γιους θα τους πήγαινα να το δουν (αφού βεβαίως βεβαίως θα τους είχα γαλουχήσει στο σπίτι με τα παλιά έργα).

Ουφ. Ένα τεράστιο βάρος έφυγε από μέσα μου -κάτι σαν cleansing- με τις παραπάνω παραδοχές, δημόσια μάλιστα.

Valkyre
24-05-2018, 12:10
Αίντε να πω κι εγώ την αλήθεια μου, την βαθιά αλλά και πικρή μου αλήθεια.

Ο Λούκας για εμένα (όπως και άλλοι σκηνοθέτες της πιο παλιάς εποχής) όσο μεγάλωνα και τους μελετούσα, έψαχνα, διάβαζα για το πως γύρισε την πρώτη τριλογία (και ακολούθως την δεύτερη) και κατάλαβα το εξής: δεν είναι ο ΤΟΣΟ καλός σκηνοθέτης/σεναριογράφος που νόμιζα μικρός. Καμία σχέση. Απλώς ήταν ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ, γιατί πλαισιώθηκε από ανθρώπους διαμάντια, τόσο στα τεχνικά θέματα (Σπέσιαλ Εφφε) όσο και σε καλλιτεχνικά. Οι "βοήθειες" αμέτρητες: σενάριο, εφφέ, χαρακτήρες, πλοκή. Hell εδώ ο φίλος του ο Κόπολα του έγραψε το αρχικό και εικονικό (thanks to Copola) text crawl στην οθόνη έναρξης.

Για εμένα λοιπόν ο Λούκας ήταν εξαιρετικά τυχερός που τον βόηθησαν αρκετά και ταλαντούχα άτομα.
Πολύ απλά στην δεύτερη τριλογία, ήταν ήδη επί 20 χρόνια γνωστός και τρανός και αποφάσισε να πει "ξέρω καλύτερα από όλους"..........με αποτέλεσμα την εκτρωματική δεύτερη τριλογία με τους σεναριακούς εμετούς μιντικλόριανς, Τζαρ Τζαρ, Νταρθ Μώουλ (λες και από παιδικό πάρτυ γενεθλίων, πήραν τον νεαρό μπαμπά τον έβαψαν σαν κλόουν/entertainer, του έβαλαν και υπερ-ψεύτικα κερατάκια και αντί τελικά να μπεί στο σαλόνι να διασκεδάσει τα παιδάκια, κατά λάθος βρέθηκε on camera στο Phantom Menace). Η λίστα των κατ' εμέ απαράδεκτων στοιχείων δεν περιγράφεται.

Τουτέστιν, στα μάτια μου, ο Λούκας δεν έχει "ειδικό βάρος" ούτε ως σκηνοθέτης, ούτε ως σεναριογράφος (έχω διαβάσει το αρχικό σενάριο για το Ep. IV και ήταν πραγματικά για γέλια). Απλώς ήταν τυχερός, τίποτε άλλο.

Ορίστε το είπα! (αχαχαχα)

Πάμε και στο χειρότερο, προσωπικό, reveal (αν και νομίζω το έχω ξαναπεί πιο παλιά / αλλά δεν θυμάμαι καλά).
Έχω προσπαθήσει τα τελευταία χρόνια να ξαναδώ την πρώτη τριλογία: ειλικρινά δεν μπορώ με τίποτα. Το σενάριο, οι ατάκες, οι εκφράσεις των ηθοποιών, δεν τα αντέχω με τίποτα. Μου φαίνονται φαιδρά, αστεία, ένα προϊόν εντελώς παιδικό. Δυστυχώς ο ενήλικος εγκέφαλός μου δεν μπορεί με τίποτα να παρακολουθήσει κανένα έργο από την πρώτη τριλογία. Με τίποτα όμως. Σε σημείο να απορώ πως μου άρεσε μικρός. Αλλά μετά σκέφτηκα: τι περιμένεις ρε μλκ; 3-4 ετών ήσουν!


Αυτή είναι η πικρή μου αλήθεια. Δεν αντέχω κανένα Star Wars, ούτε της πρώτης τριλογίας (πλέον), ούτε της δεύτερης.
Για εμένα είναι ΤΙΓΚΑ παιδικά έργα.
Και μετά πίεσα τον εαυτό μου να θυμηθώ "από πότε έχω να δω την πρώτη τριλογία και να μου αρέσει; "..........δυστυχώς η απάντηση είναι "την έβλεπα στο VHS μέχρι 8-10 ετών και πολύ είπα. Μετά μου φαινόταν αδιάφορη, γιατί είχα να ασχοληθώ με Back to the Future, Terminator, Alien(s) και άλλες ταινίες-ογκόλιθους".

Οπότε ναι. I said it, I admit it.
Η πικρή και βαθιά αλήθεια είναι η νοσταλγία.........ούτε προς τα έργα, ούτε προς τους χαρακτήρες. Είναι νοσταλγία προς την πολύ διαφορετική εποχή (χρονολογίες) που ήταν τότε που πρωτοείδα τις ταινίες. Πως έβλεπαν τα παιδικά μου μάτια την ίδια την ζωή. Εκεί πιστεύω εδρεύει η -δική μου- νοσταλγία. Καμία σχέση με τα Star Wars.

Καταλήγοντας, η τρίτη μου αλήθεια είναι ότι θα ήθελα ένα πολύ πολύ πολύ πολύ ενήλικο Star Wars. Που να μην απευθύνεται σε παιδιά, αλλά στα παιδιά των 70s, που τώρα έχουν για τα καλά πατήσει τα 40. Βέβαια, αυτό είναι εσφαλμένος πόθος, γιατί ήξερα ότι αυτό δεν πρόκειται να γίνει.
Είδα τα δύο νέα έργα (7, 8) αλλά μου φάνηκαν "μιεχ"...........γιατί πολύ απλά δεν απευθύνονται στις δικές μου απαιτήσεις, αλλά αν είχα γιο/γιους θα τους πήγαινα να το δουν (αφού βεβαίως βεβαίως θα τους είχα γαλουχήσει στο σπίτι με τα παλιά έργα).

Ουφ. Ένα τεράστιο βάρος έφυγε από μέσα μου -κάτι σαν cleansing- με τις παραπάνω παραδοχές, δημόσια μάλιστα.

Δεν με αφηνει να σου δωσω ρεπ αλλα θα το ηθελα!

Ειναι ακριβως οπως νιωθω κι εγω με την διαφορα οτι το εχω αποδεχθει και γι αυτο μπορω ακομα να το απολαυσω και να το ευχαριστηθω. Οταν τα ειχα δει μικρος, ζητωκραυγαζα για τα αρκουδακια (οπως φανταζομαι παιδακια 8 ετων ζητωκραυγαζαν στο Pod Race του episode 1 και λατρεψαν τον Jar Jar ή τα ζωακια στο episode 8 και τους ταρανδους-like creatures) και ηταν ολα υπεροχα και μοναδικα. Ειναι αναποσπαστο κομματι της παιδικοτητας μου και δεν με απασχολουσε ουτε η λογικη ουτε το continuity ουτε τιποτα απο αυτα. Απλα γουσταρα να βλεπω Λουκ εναντιον Βεηντερ.

Απο τοτε εχω δει καποιες φορες τις ταινιες ξανα. Πιο προσφατα το 2015 προ της ελευσης του ep. 7. Ισως ειχα κανει ποστ κι εδω, δεν θυμαμαι, αλλα οντως σε μεγαλο βαθμο καποιες απο αυτες τις ταινιες δεν βλεπονται. Ειδικα το ep 4... το acting (περαν του Alec) ε τι να πω, πραγματικα ασχολιαστο, ο Mark Hamil ειναι απλα τραγικος, το ολο plot ρομαντικο μεν, καθολου πιστευτο δε. Το empire στεκεται πιο καλα απο ολα με μεγαλη διαφορα.

Αλλα αυτο που παρατηρησα οταν τα εβλεπα ηταν μια σταθερη αξια, οπου η σαχλαμαριτσα στην πλοκη και το σεναριο ηταν συνηθες, τα cringe moments αφθονα (πως μπορουμε να το πουμε ελληνικα αυτο?) και οι βολικοτητες στο σεναριο συνηθης πρακτικη.

Αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι δεν εχει αλλαξει υφος ιδιαιτερο το Star Wars, απλα εγω μεγαλωσα. Οχι οτι αυτο σημαινει οτι πρεπει απαραιτητα να αποδεχθει κανεις τις νεες ταινιες, αλλα αν κανεις ενα breakdown δεν θα δεις και ΤΟΣΟ μεγαλη διαφορα απο το δημιουργημα του Λουκας. (τον οποιο οντως κι εγω τον θεωρω ΚΩΛΟΦΑΡΔΟ σε μεγαλο βαθμο, αλλα δεν ηθελα να το πω ετσι γιατι φοβηθηκα τον χαμο που θα ξεσηκωνα!)

Τα στανταρντς εχουν ανεβει κατακοριφα πλεον και παραλληλα εχουμε μεγαλωσει και πλεον ζηταμε ενα πιο ενηλικο Star Wars, κατι που φυσικα δεν θελει η Disney (αν και το υφος εχει "σοβαρεψει" ΙΜΟ) διοτι δεν θελει να ικανοποιησει πρωτιστως εμενα τον 40αρη αλλα ενα πολυ μεγαλυτερο φασμα ηλικιων με τα παιδια (ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ) να εχουν τον πρωτο λογο. (και τις "νεες τσεπες" εις το μελλον...)

mihalis13
24-05-2018, 12:33
Να πω και εγώ τη γνώμη μου και σαν ένας άνθρωπος που δεν είδε τις ταινίες μικρός αλλά 30 χρονών μαντράχαλος. Οπότε δεν υπάρχει καμία νοσταλγία για την πρώτη τριλογία.
Οι ταινίες είναι 100% παιδικές, για τον Χάμιλ συμφωνώ και εγώ με Val μιας και η ηθοποιία του είναι επιεικώς μέτρια, όπως και ότι το ύφος των τελευταίων ταινιών παραμένει παιδικό αλλά έχει σοβαρέψει σε σχέση με τις προηγούμενες ταινίες.
Μπορώ και τις βλέπω ευχάριστα όμως χωρίς να με απασχολεί γιατί η Rey μάχεται στα ίσια με τον Kylo Ren ούτε γιατί ο Luke Skywalker είναι δεινός πιλότος.

Τώρα για το Han Solo πραγματικά από όταν ανακοινώθηκε μου ήταν αδιάφορο. Δεν κατάλαβα τον λόγο να γίνει μια ταινία για τον Solo..
Είδα και το trailer και η ταινία έγινε ακόμα πιο αδιάφορη στα μάτια μου. Αν το δω σινεμά πάντως θα το δω μόνο και μόνο για να απολαύσω τα εφε και σαφώς θα προτιμήσω να το δω σε μέρα που παίζει προσφορά στο εισιτήριο.

obione
30-05-2018, 02:54
https://www.youtube.com/watch?v=36PDeN9NRZ0

woooohooo Το μεγαλο το popcorn extra compo!! :f045:

WolfRathmA
05-06-2018, 10:27
Έχει ανέβει πολύ στα μάτια μου ο Huge Jackman. Όχι πως δεν τον είχα σε εκτίμηση πριν, αλλά είναι κάτι το διαφορετικό αυτό που έκανε που απλά με άγγιξε.

Δεν υπάρχει το musical. Απλά είναι μαγεία...

Το είδα για δεύτερη φορά και θα το ξαναδώ και τρίτη...

Απλά σου θυμίζει τον λόγο ύπαρξης σε αυτή τη γαμημένη ζωή!

https://www.youtube.com/watch?v=PluaPvhkIMU

"The Greatest Showman isn't just great - it's spectacular musical entertainment."

"Huge Jackman has proven himself as one of Hollywood's Greatest Showmen."

Nikoladim
05-06-2018, 12:49
WHAT?

https://www.youtube.com/watch?v=fAIX12F6958

Valkyre
05-06-2018, 13:28
^^ δεν κανουν και μια ταινια 90 λεπτων με την Megan Fox να πλενει τον Bumblebee?

mihalis13
05-06-2018, 14:54
WHAT?

https://www.youtube.com/watch?v=fAIX12F6958

Day one!!!
Δεν χάνεται τέτοια ταινία!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Leon_DiZ
05-06-2018, 16:24
https://youtu.be/_BcYBFC6zfY

isildur83
05-06-2018, 17:18
https://www.youtube.com/watch?v=3uGIEY7tdg8

BillyFlo81
05-06-2018, 17:43
^^
Δε θυμαμαι και τοσα απο την ταινια αυτη, μονο καποιες σκηνες και μου προκαλεσε εντυπωση που ανακοινωθηκε οτι θα γίνει remake (θα χε ενδιαφερον να κανουν καποια στιγμη και ενα remake για το re Animator (https://www.imdb.com/title/tt0089885/)).

Axilleas_GR
05-06-2018, 23:10
Έλεος με τα remake....
Τόσο έλλειψη έμπνευσης επιτέλους?

https://youtu.be/RGeNA3gy9Ic
Για όσους δε γνωρίζουν τη ταινία λόγω ηλικίας ορίστε και το αυθεντικό του 1973.

https://youtu.be/lW_IWHw3z-U

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
07-06-2018, 02:58
https://youtu.be/g4Hbz2jLxvQ

Nα μια animated ταινία που δεν μοιάζει με τις υπόλοιπες!!

king2009
10-06-2018, 01:47
Game Night

https://incinemas.sg/movieshowtimes/gamenight/banner.jpg


https://www.imdb.com/title/tt2704998/?ref_=nv_sr_1


Γ@μησε κανονικα. Βγαζει γελιο εκει που δεν το περιμενεις μυστηριο δραση εξυπνη και πολυ καλοι ηθοποιοι. 7.5/10


Omar

http://img.moviepostershop.com/omar-movie-poster-2014-1020769471.jpg


https://www.imdb.com/title/tt2852406/?ref_=fn_al_tt_1

Την ειχα δει πριν 3 μηνες αλλα δεν ειχα πει 2 λογια. Ρομαντικη ταινια απο Παλαιστινη που βγαζει πολλα συναισθηματα. Η εξελιξη της μετα τη μεση περιπλοκη και το τελος σιγουρα δεν το περιμενετε. 8/10


Pacific Rim: Uprising

https://cdn.traileraddict.com/content/universal-pictures/pacific_rim_uprising-poster-13.jpg


https://www.imdb.com/title/tt2557478/?ref_=nv_sr_1


Πιο κλισε ταινια δεν υπαρχει. Προφανως δεν πας για το σεναριο αλλα ακομα και στα εφε και στη δραση εκαναν περικοπες. Οι ηθοποιοι τελειως αγγουρια. Σε εικονα και ηχο εδωσε ρεστα. Σαν ταινια με σεναριο2/10 και σαν κλισε ταινια με εφε 8/10


Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AgentPrinny007
13-06-2018, 12:49
https://www.youtube.com/watch?time_continue=80&amp;v=-QPdRfqTnt4

Leon_DiZ
13-06-2018, 13:06
https://www.youtube.com/watch?time_continue=80&amp;v=-QPdRfqTnt4

Φαίνονται καταπληκτικά και αυτό και το Winnie.

Leon_DiZ
14-06-2018, 14:59
https://www.youtube.com/watch?v=Rer8JnrPV_Q

king2009
16-06-2018, 17:15
The Wave



https://www.femalefirst.co.uk/image-library/land/1000/t/the-wave-quad.jpg


https://www.imdb.com/title/tt3616916/?ref_=fn_al_tt_1



Ταινια με πολυ αγωνια κλιμακωνεται σιγα σιγα και ας ξερεις το αναποφεκτο. Οι ηθοποιοι πολυ καλοι στο ρολο τους οπως και η μουσικη και φωτογραφια. 7.5/10





Independence Day: Resurgence

http://www.finalreel.co.uk/wp-content/uploads/2016/05/Independence-Day-Resurgence-Poster-New-York.jpg


https://www.imdb.com/title/tt1628841/?ref_=nv_sr_3



Σιγουρα καλυτερη απο την παπαριτσα το Pacific Rim 2. Αρκετα easter eggs απο την πρωτη ταινια που δεν προσπαθει να φυγει καθολου απο το κλιμα. Τρομερα εφε πραγματικα αρκετα αστεια σημεια που δεν μπα να καιγεται ο κοσμος το αστειο θα το πεταξουν. Αμερικανια απο τις λιγες. 3/10 για το σεναριο και 9/10 για αυτο που ειναι. Δηλαδη μια Αμερικανια με εφε και χιουμορ.

AgentPrinny007
19-06-2018, 17:26
Δεν ειδα να το ποσταρε κανεις και ειπα να το κανω γιατι ειναι πολυ σημαντικο.

1008037227384000513

Πρoσωπικα εχω πολλα κενα στο συγκεκριμενο saga που θα ηθελα να λυθουν.

πχ αυτο εδω

10926

Ολοι ξερουν οτι ο κυριος που δειχνω με τα βελακια ειχε βαλει μεσο να προσληφθει η ξαδελφη της γυναικας του ως καθαριστρια στο Αστρο του Θανατου. Το τι σφουγγαρισμα εχει ριξει δεν φτανει ουτε για 2 τριλογιες. Πιο γρηγορα εφτασε ο Φροντο στη Μορντορ. Ετσι νομιζετε οτι αστραφτουν τα πατωματα?

Να μη πω για την ημερα που της ηρθε η Δυναμη στο κεφαλι και τα ειδα ολα χαρουμενα και πολυχρωμα.


Mop: A Star Wars Story?

Leon_DiZ
20-06-2018, 20:49
https://youtu.be/caIFNg_JRL4

king2009
21-06-2018, 18:42
Jumanji: Welcome to the Jungle

http://legionofleia.com/wp-content/uploads/Jumanji-Welcome-To-The-Jungle-Movie-Trailer-2017.jpg


https://www.imdb.com/title/tt2283362/?ref_=nv_sr_1

Να πω την αληθεια απο προχθες που το ειδα ακομα δεν ξερω αν μου αρεσε η οχι. Σιγουρα μου κακοφανηκε πολυ στην αρχη που ουδεμια σχεση ειχε με το παλιο. Το πρωτο 15λεπτο ηταν τερμα βαρετο. Μετα μολις πανε στην ζουγκλα αρχιζει να εχει καποιο ενδιαφερον. Ειχε τις στιγμες του αστειες και συγκινητικες αλλα πιστευω οτι δευτερη φορα δεν βλεπετε. Ενω το πρωτο το βλεπω ανετα ξανα και ξανα 22 χρονια τωρα. Αν δεν επαιζαν αυτοι που επαιζαν απλα θα το προσπερνουσαμε αλλα οι 4 κεντρικοι ηθοποιοι επαιζαν εξαιρετικα καλα ακομα και το αγγουρι ο Dwayne. Θα της βαλω ενα 6 στα 10 ισως για αξιζει για 7 λιαν επιεικως αλλα το 6 ταιριαζει καλυτερα γιατι μιλαμε για Jumani και σιγουρα περιμεναμε περισσοτερα πραγματα. Για τους σημερινους teenager ειναι λουκουμι. Για τους teenager του 2000 οχι.


Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ezio
22-06-2018, 07:56
Incredibles 2.

Ήταν πολύ ωραία σκηνοθετημένο.
Το σενάριο ασχολήθηκε με ωραία θέματα και με τα περισσότερα ασχολήθηκε με πολύ καλό τρόπο.
Είχε και ωραία μουσική.

Από αρνητικά θα έβαζα την μεταγλώττιση (όχι όμως της ίδιας της ταινίας), οι ηθοποιοί μίλαγαν κάπως αργά.

Ένα αρνητικό σε spoiler, μην το ανοίξετε αν δεν έχετε δει την ταινία: Η κακός ήταν λίγο επανάληψη του Syndrome, θα προτιμούσα να είχε άλλο στόχο.

Επίσης, έχει κάποιες σκηνές που αναβοσβήνουν τα φώτα, δεν ξέρω αν θα πρέπει να το δουν τα άτομα που έχουν θέμα με επιληψία, φαντάζομαι για να βγει στο σινεμά θα το έχουν σκεφτεί αυτό, αλλά ας το ψάξουν πιο πριν όσοι έχουν θέμα.

Leon_DiZ
28-06-2018, 03:24
https://twitter.com/runwithskizzers/status/1011951393899515906 (https://twitter.com/runwithskizzers/status/1011951393899515906?s=21)

1011951393899515906


https://thumbs.gfycat.com/IdealisticLittleAkitainu-max-1mb.gif

king2009
28-06-2018, 04:37
Jeune & jolie

https://dailynewsegyptcom-mokannggxlave7h.stackpathdns.com/app/uploads/2013/12/8-1-Jeune-et-Jolie-quad.jpg



https://www.imdb.com/title/tt2752200/?ref_=nv_sr_1



Πολυ καλη ταινια με μια υπεροχη πρωταγωνίστρια και ενα θεμα που υφίσταται στην πραγματικοτητα πολλες φορες. Μου αρεσε αρκετα. 7.5/10

Lefteris_X
28-06-2018, 09:33
Δεν θυμάμαι αν είχα αμυδρές αναμνήσεις από πολύ μικρός από τη συγκεκριμένη ταινία, γιατί την μπέρδευα με την αμερικάνικη The day after.

Τελικά την βρήκα μετά από δεκαετίες και την είδα.

"Threads"


Αγγλική TV Movie, πολύ σκληρή μέσω ωμής προβολής των τεκταινομένων..........στην περίπτωση που οι "μεγάλοι πατήσουν το κουμπί".

Οι εικόνες είναι σχεδόν ρεαλιστικές, η απόγνωση σκιαγραφείται στα πρόσωπα των πρωταγωνιστών αλλά και κομπάρσων σε τέτοιο βαθμό που μένεις αποσβολωμένος από την ωμή απόδοση της νέας πραγματικότητας.

Σχεδόν πλήρης απουσία μουσικής, επίτηδες, ώστε να "μπαίνεις" κυριολεκτικά στην ατομική όπως και μαζική απόγνωση, την απόλυτη κατάρρευση της κοινωνίας.

Η απολυτότητα των εικόνων είναι τόσο ακραία, ρεαλιστική και ταυτόχρονα αποδοσμένη χωρίς πολιτικό bias, που κάνει το μυαλό του θεατή να ισορροπεί μεταξύ ντοκιμαντέρ - ταινίας, βιώνοντας τη ροή του έργου.

Αποτυπώνεται το πόσο εύθραυστη είναι η σύγχρονη κοινωνία: μέσα σε λίγες ώρες τα πάντα έχουν καταρρεύσει, αφής στιγμής το πρώτο που πάει περίπατο μετά από ατομική βόμβα είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της: ο ηλεκτρισμός (λόγω EMP).

Η φρίκη στα ανέκφραστα πρόσωπα, που δίχως δυνατότητα επιλογής, απλώς "υπάρχουν" ανάμεσα στα συντρίμμια αναμένοντας τον επικείμενο θάνατο είτε από ραδιενέργεια, είτε από την άπλετη βία/πλιάτσικο από συμπολίτες τους, είτε simply put.......από ασιτία.

Η ζωή όμως δεν τελειώνει έτσι εύκολα, απλά και....χολυγουντιανά. Εδώ έχουμε αγγλική παραγωγή μιας άλλης εποχής (early 80s), που παρουσιάζει ότι η ζωή συνεχίζει χωρίς να ρωτά κανέναν άνθρωπο και σε (προ)καλεί να επιβιώσεις ανάμεσα στις -μόνιμες γύρω σου- φρικτές αναμνήσεις μιας ανθρωπότητας που ποτέ δεν θα είναι ξανά ίδια.

"Threads". Για γερά στομάχια, παρόλο που hack, slash, gore, blood και λοιπές γκραντ γκινιόλ αηδίες δεν υπάρχουν.

Το τέλος έρχεται ΕΝΤΕΛΩΣ απρόσμενα, επίτηδες, ώστε να σε κάνει να σκεφτείς "Ταινία είδα τώρα; Ναι. Αλλά γιατί ο κόμπος στο στομάχι μου έγινε μια πέτρα, με την τελευταία άκρως ρεαλιστική σκηνή; Ντοκιμαντέρ είδα μάλλον. Όχι; Τι είδα τελικά; Μάλλον είδα........ότι η σύγχρονη κοινωνία δεν θέλει και πολύ για να γυρίσει εκατοντάδες χρόνια πίσω...και κανείς μας δεν είναι εκπαιδευμένος να ζει στο μεσαίωνα".

https://www.imdb.com/title/tt0090163/?ref_=fn_al_tt_1

chronohill
28-06-2018, 09:34
Eιδα και γω, πρωτον το Game night...Η ταινια ηταν καλη απλα μου φαινεται περιμενα πιο ξεφρενες καταστασεις και πιο αστειες σκηνες...Δεν τρελλαθηκα με λιγα λογια και απτο τρειλερ πιστευα θα δω κατι πολυ καλο...
Δευτερον και δεν ξερω αν σκοπευε κανεις να το δει....Ειδα το Jumanji...πιστευω ειναι απτις μεγαλυτερες φολες που εχω δει...Πηραν μια τοσο ωραια ιδεα και πατησανε σε ενα original που ηταν φοβερο και το κανανε αλλη μια χαζοαμερικανικη ταινια...πραγματικα...Η χαρα του 16χρονου...ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ...Απορω πως εκανε τοσες εισπραξεις...ειναι μεγαλη η δυναμη των ανηλικων(και νοητικα και σωματικα) οντως..

Leon_DiZ
28-06-2018, 09:34
Deja vu.

Axilleas_GR
28-06-2018, 09:34
Deja vu.Όντως. .....
Πως έγινε αυτό. Ήρθε και ειδοποίηση για νέο ποστ.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
28-06-2018, 09:59
Είδατε μαγικά που κάνει η τεχνολογία;

Μπορεί να τα ξανακάνει κιόλας!

Leon_DiZ
29-06-2018, 11:28
https://www.youtube.com/watch?v=oQGA42-U0Ro

jk_blue_tiger
02-07-2018, 02:08
Ο John Krasinski θα επιστρέψει στο sequel του "A Quiet Place" (http://gr.ign.com/a-quiet-place/56932/news/o-john-krasinski-tha-epistrepsei-sto-sequel-tou-a-quiet-plac)
Οσοι δεν εχουν δει το 1ο να σπευσουν, σε κρατα on the edge απ' την αρχη μεχρι το τελος.

Leon_DiZ
06-07-2018, 14:13
https://twitter.com/sgtpembry/status/1002519014738972674 (https://twitter.com/sgtpembry/status/1002519014738972674?s=21)


1002519014738972674

king2009
09-07-2018, 21:46
Ready Player One



https://s22.postimg.cc/gpgqn4x0h/two-new-posters-and-photos-for-ready-player-one-offers-a-new-gli.jpg



https://www.imdb.com/title/tt1677720/?ref_=nv_sr_1



Ενα πραγματικο αριστουργημα ο Spielberg χαριζει κατι μοναδικο. Ισως οτι καλυτερο και νοσταλγικο ειδα την τελευταια 10ετια. Πραγματικος οπτικοακουστικος οργασμος χωρις να αφηνει στην ακρη και την ιστορια που εχει πολλα να δωσει. Η νοσταλγια βαραει κοκκινο και φαινεται σε ολη την ταινια η αγαπη του Spielberg ωστε να δημιουργήσει αυτο το 2ωρο επος. Μπραβο. 10/10

Lefteris_X
09-07-2018, 22:35
Αν σε εσένα χτύπησε η νοσταλγία κόκκινο, που να δεις εμένα και τους συνομηλίκους που όλα όσα δείχνει τα ζήσαμε όταν βγήκαν ως pop κουλτούρα.

Πάντως η ταινία στο πρώτο μισό της απευθύνεται σε εμένα/εμάς ηλικιακά, στο δεύτερο μισό απευθύνεται στον (αν είχα) 15χρονο γιο μου με τα μηνύματα που προσπαθεί να περάσει (ιδιαίτερα στο τέλος). Μηνύματα που εμένα φαίνονται αδιάφορα γιατί πολύ απλά δεν ζω εντός Internet και με ένα κινητό στο χέρι όπως οι έφηβοι.

king2009
09-07-2018, 22:42
Αν σε εσένα χτύπησε η νοσταλγία κόκκινο, που να δεις εμένα και τους συνομηλίκους που όλα όσα δείχνει τα ζήσαμε όταν βγήκαν ως pop κουλτούρα.

Πάντως η ταινία στο πρώτο μισό της απευθύνεται σε εμένα/εμάς ηλικιακά, στο δεύτερο μισό απευθύνεται στον (αν είχα) 15χρονο γιο μου με τα μηνύματα που προσπαθεί να περάσει (ιδιαίτερα στο τέλος). Μηνύματα που εμένα φαίνονται αδιάφορα γιατί πολύ απλά δεν ζω εντός Internet και με ένα κινητό στο χέρι όπως οι έφηβοι.
Πρόλαβα πολλά και εγώ. Του 1990 είμαι. Μόνο στο τέλος το Atari 2600 δεν το γνώριζα σχεδόν καθόλου.

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Axilleas_GR
09-07-2018, 22:46
Πρόλαβα πολλά και εγώ. Του 1900 είμαι. Μόνο στο τέλος το Atari 2600 δεν το γνώριζα σχεδόν καθόλου.

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας TapatalkΥπεραιωνοβιος δηλαδή. Πας σιγά σιγά για τα 119.....[emoji12][emoji12][emoji12][emoji12]

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
10-07-2018, 00:11
Ε, υπάρχει μια διαφορά όταν έχεις προλάβει σχεδόν με το που βγήκε το Atari VCS, παίξει μέχρι θανάτου, ακόμα και το "Adventure" (χωρίς όμως λόγω ηλικίας να σε ελκύει ιδιαίτερα) - και η πλάκα είναι να έχεις βρει το easter egg, αλλά να νομίζεις ότι αυτά που εμφανίζει η οθόνη είναι glitch = κάνεις reset τη κονσόλα.

Μετά από χρόνια όταν έμαθες τι εστί easter egg κατάλαβες τι είδες! Επίσης, είναι τελείως διαφορετική η αίσθηση να έχεις βιώσει real-time "κλιμακωτά" την εξέλιξη των videogames//hardware. Πχ το "γοριλάκι" όπως το λέγαμε ή αλλιώς Donkey Kong φάνταζε στα μάτια μας το 1981-2 σαν "κινούμενα σχέδια που μπορείς να ελέγξεις/κοντρολάρεις!" σε σχέση με το Space Invaders ή το Galaga, Phoenix, Asteroids. Όταν είδα το γορίλα στη ταινία, χωρίς να το περίμενα μου ήρθε από το πουθενά ένα.........μπάααααααααααμ.........έσκασε εκείνο το "feeling" που ένιωσα όταν πρωτοείδα το 1981 ως μικρό παιδί, εκείνο το δέος, το γρήγορο χτύπημα καρδιάς από την ένταση της οπτικοακουστικής έκπληξης που δεν είχα ξαναδει μέχρι εκείνη τη στιγμή...

Ε, πολλά τέτοια συναισθήματα μου έσκαγαν στην αρχή του έργου, γιατί το pop culture των mid-late70s έως mid-late 80s το έζησα δια βίου όταν εμφανίστηκε, όπως όλοι οι άλλοι συνομήλικοι. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω, ίσως γιατί στην πραγματικότητα δεν είναι εφικτό να περιγραφεί ένα συναίσθημα, πόσο μάλλον μια πλημμύρα παιδικο-νεαρών συναισθημάτων, μέσω κειμένου. Πιστεύω ότι είναι φάση "you had to be there" την στιγμή των εξελίξεων και των νέων ταινιών, παιχνιδιών, μουσικής, της συνολικής pop κουλτούρας της χρονικής περιόδου που ανέφερα πιο πάνω.

Δε νομίζω λοιπόν κάποιος, που είναι γεννημένος του 1990 ή ακόμα και του 1979-80 και να έχει δει/βιώσει/διαβάσει για πράγματα 5, 10, 15, 20, 30 χρόνια αφότου παρουσιάστηκαν...και όντως να του έρχονται σαν απότομη/απρόσμενη σφαλιάρα τα ίδια συναισθήματα! Είναι ανθρώπινα αδύνατο!
Άλλο εντελώς να έχεις βιώσει κάποια στοιχεία της ποπ κουλτούρας περασμένων ετών (και επικροτώ/μπράβο σου, ειλικρινά), και εντελώς όμως άλλο να έχεις βιώσει "actually been there" την στιγμή που παρουσιάζεται κάτι. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. (όπως δεν μπορώ κι εγώ να "νιώσω" το θάνατο του Πρίσλευ, γιατί ήμουν μικρός αλλά κυριότερα γιατί δεν είχα βιώσει την έναρξη της επανάστασης του ροκ 'ν' ρολ όπως οι γονείς μου)

Anyway, ουσιαστικά οι ταινία, είναι το κλασικό story telling του παλιού καλού Σπήλμπεργκ, εποχής 1980-86, για όλη την οικογένεια, τον μπαμπά, τη μαμά, τη μικρή αδελφούλα, το πιο μεγάλο γιο/κόρη στα 9-10 και την έφηβη κόρη ή γιο έως περίπου 14-15 ετών.

hakoo
10-07-2018, 00:17
Kατα συμπτωση το ειδα κι εγω προχθες (ready player one) και μου αρεσε πολυ παρα τις οποιες αστοχιες στο character building, και εννοω μου αρεσε οχι μονο σαν tribute σε ολα αυτα τα θεματα που εχουμε λατρεψει ως gamers και ως θεατες της 80's/90's pop culture, μου αρεσε και σαν ταινια καθαρα. Η ιστορια της, η αισθητικη της, η αντιθεση των 2 κοσμων, γενικα με κερδισε και μετανιωσα που δεν την ειδα στο σινεμα.
Τεχνικα δε ειναι απιστευτη με εξαιρετικο motion capture και cgi αριστης ποιοτητας.
H ταινια κατα τη γνωμη μου εχει παρει πολυ αυστηρες κριτικες.

king2009
10-07-2018, 00:38
Ε, υπάρχει μια διαφορά όταν έχεις προλάβει σχεδόν με το που βγήκε το Atari VCS, παίξει μέχρι θανάτου, ακόμα και το "Adventure" (χωρίς όμως λόγω ηλικίας να σε ελκύει ιδιαίτερα) - και η πλάκα είναι να έχεις βρει το easter egg, αλλά να νομίζεις ότι αυτά που εμφανίζει η οθόνη είναι glitch = κάνεις reset τη κονσόλα.

Μετά από χρόνια όταν έμαθες τι εστί easter egg κατάλαβες τι είδες! Επίσης, είναι τελείως διαφορετική η αίσθηση να έχεις βιώσει real-time "κλιμακωτά" την εξέλιξη των videogames//hardware. Πχ το "γοριλάκι" όπως το λέγαμε ή αλλιώς Donkey Kong φάνταζε στα μάτια μας το 1981-2 σαν "κινούμενα σχέδια που μπορείς να ελέγξεις/κοντρολάρεις!" σε σχέση με το Space Invaders ή το Galaga, Phoenix, Asteroids. Όταν είδα το γορίλα στη ταινία, χωρίς να το περίμενα μου ήρθε από το πουθενά ένα.........μπάααααααααααμ.........έσκασε εκείνο το "feeling" που ένιωσα όταν πρωτοείδα το 1981 ως μικρό παιδί, εκείνο το δέος, το γρήγορο χτύπημα καρδιάς από την ένταση της οπτικοακουστικής έκπληξης που δεν είχα ξαναδει μέχρι εκείνη τη στιγμή...

Ε, πολλά τέτοια συναισθήματα μου έσκαγαν στην αρχή του έργου, γιατί το pop culture των mid-late70s έως mid-late 80s το έζησα δια βίου όταν εμφανίστηκε, όπως όλοι οι άλλοι συνομήλικοι. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω, ίσως γιατί στην πραγματικότητα δεν είναι εφικτό να περιγραφεί ένα συναίσθημα, πόσο μάλλον μια πλημμύρα παιδικο-νεαρών συναισθημάτων, μέσω κειμένου. Πιστεύω ότι είναι φάση "you had to be there" την στιγμή των εξελίξεων και των νέων ταινιών, παιχνιδιών, μουσικής, της συνολικής pop κουλτούρας της χρονικής περιόδου που ανέφερα πιο πάνω.

Δε νομίζω λοιπόν κάποιος, που είναι γεννημένος του 1990 ή ακόμα και του 1979-80 και να έχει δει/βιώσει/διαβάσει για πράγματα 5, 10, 15, 20, 30 χρόνια αφότου παρουσιάστηκαν...και όντως να του έρχονται σαν απότομη/απρόσμενη σφαλιάρα τα ίδια συναισθήματα! Είναι ανθρώπινα αδύνατο!
Άλλο εντελώς να έχεις βιώσει κάποια στοιχεία της ποπ κουλτούρας περασμένων ετών (και επικροτώ/μπράβο σου, ειλικρινά), και εντελώς όμως άλλο να έχεις βιώσει "actually been there" την στιγμή που παρουσιάζεται κάτι. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. (όπως δεν μπορώ κι εγώ να "νιώσω" το θάνατο του Πρίσλευ, γιατί ήμουν μικρός αλλά κυριότερα γιατί δεν είχα βιώσει την έναρξη της επανάστασης του ροκ 'ν' ρολ όπως οι γονείς μου)

Anyway, ουσιαστικά οι ταινία, είναι το κλασικό story telling του παλιού καλού Σπήλμπεργκ, εποχής 1980-86, για όλη την οικογένεια, τον μπαμπά, τη μαμά, τη μικρή αδελφούλα, το πιο μεγάλο γιο/κόρη στα 9-10 και την έφηβη κόρη ή γιο έως περίπου 14-15 ετών.

Καταλαβαίνω πως το γράφεις απλά μπορεί να είμαι πιο μικρος από τις ταινίες του βγήκαν το 80 86 του Spielberg αλλά είναι από τις αγαπημένες μου. Δηλαδή τα περισσότερα που έδειξε η ταινία μπορεί να είναι παλιότερα του 1990 αλλά τα έχω δει πολλές φορές και τα γνωρίζω. Μόνο από Atari δεν γνωρίζω και δεν τα ήξερα τα παιχνίδια.


Σκέψου ότι η αγαπημένη μου μουσική είναι από Bon Jovi Scorpions Metallica Michel Jackson Europe survivor. Και από ταινίες από 70 μέχρι 90 οι τοπ μου μεταξύ alien terminator predator. Η καλύτερη εποχή και πάντα στεναχωριομουν που δεν την έζησα. Τα σημερινά παιδια μαθαίνουν στη σαβούρα δυστυχώς.


Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

king2009
10-07-2018, 00:38
Kατα συμπτωση το ειδα κι εγω προχθες (ready player one) και μου αρεσε πολυ παρα τις οποιες αστοχιες στο character building, και εννοω μου αρεσε οχι μονο σαν tribute σε ολα αυτα τα θεματα που εχουμε λατρεψει ως gamers και ως θεατες της 80's/90's pop culture, μου αρεσε και σαν ταινια καθαρα. Η ιστορια της, η αισθητικη της, η αντιθεση των 2 κοσμων, γενικα με κερδισε και μετανιωσα που δεν την ειδα στο σινεμα.
Τεχνικα δε ειναι απιστευτη με εξαιρετικο motion capture και cgi αριστης ποιοτητας.
H ταινια κατα τη γνωμη μου εχει παρει πολυ αυστηρες κριτικες.
Η ταινία είναι καθαρό 10αρι ας γράφουν ότι θέλουν οι κριτικοί. Αύριο μεθαύριο θα την ξανά δω 2 3 φορές ακόμα άνετα.

Σκέψου ότι η αγαπημένη μου μουσική είναι από Bon Jovi Scorpions Metallica Michel Jackson Europe survivor. Και από ταινίες από 70 μέχρι 90 οι τοπ μου μεταξύ alien terminator predator. Η καλύτερη εποχή και πάντα στεναχωριομουν που δεν την έζησα. Τα σημερινά παιδια μαθαίνουν στη σαβούρα δυστυχώς.

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

king2009
10-07-2018, 15:13
A Quiet Place




http://pixelpopnetwork.com.au/wp-content/uploads/2018/04/a-quiet-place-poster.jpg



https://www.imdb.com/title/tt6644200/?ref_=nv_sr_1




Καθολου ασχημο. Τρομερη ατμοσφαιρα αψογοι οι ηθοποιοι και τα εφε των τερατων αρκετα καλα. Θα ηθελα να κρατησει λιγο ακομα. Το πρωτο 40λεπτο αρκετα χλιαρο επειτα ανεβαζει στροφες κατακορυφα. Η αγωνια στα υψη καθολη την διαρκεια. Φερνει στο Dont Breathe με την σιωπη κτλ. 8/10

mihalis13
11-07-2018, 09:31
Είδα και εγώ το Ready Player One και συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
Παρά πολύ καλή ταινία, σαν ταινία. Σε κράταγε να παρακολουθείς κάθε σκηνή.
Άκρως νοσταλγική και με παρά πολλές αναφορές στην ποπ κουλτούρα (από mid 70s μέχρι και σήμερα)
Ωραίες επιλογές τραγουδιών και γενικά μια ταινία που την βλέπεις ευχάριστα και το διασκεδάζεις.
Δεν έχω διαβάσει κριτικές που λέτε παιδιά αλλά για μένα η ταινία ήταν άρτια και σίγουρα τα την ξαναδώ.
Επίσης το cgi ήταν απλά εκπληκτικό.
Κρίμα που δεν κατάφερα να την δω στο σινεμά όταν παιζόταν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

king2009
14-07-2018, 12:22
Despicable Me 3



https://peggyatthemovies.files.wordpress.com/2017/06/dp3-1.jpg?w=800


https://www.imdb.com/title/tt3469046/?ref_=nv_sr_1



Οχι σαν τα πρωτο αλλα σιγουρα καλυτερο απο το δευτερο. Αρκετα αστειο ωραιο animation και μυριζει 80s οποτε μεγαλο συν και αυτο. Και για μικρους και για μεγαλους. 7.5/10



Thor: Ragnarok



https://s22.postimg.cc/3y7o1m65d/thor_ragnarok_movie_poster.jpg


https://www.imdb.com/title/tt3501632/?ref_=nv_sr_1



Aκομα μια π@π@ριτσα απο Marvel. Χαζα αστεια κακα εφε εκτος καποιες εξαιρεσεις αρκετα βαρετη σε ολη τη διαρκεια της. 5/10

Lefteris_X
14-07-2018, 14:27
Ετοιμάζει ο Νειλ Μπλόκαμπ νέο Robocop, που θα είναι soft reboot + sequel της 1ης ταινίας (1987) ;;;

Για να δούμε...

Axilleas_GR
14-07-2018, 15:12
Ετοιμάζει ο Νειλ Μπλόκαμπ νέο Robocop, που θα είναι soft reboot + sequel της 1ης ταινίας (1987) ;;;

Για να δούμε...Να αφήσει τις μλκς και να πιάσει να "γυρίσει" ένα αξιοπρεπές Alien - sequel του Aliens ενώ ταυτόχρονα να δείξει ένα μεγαλοπρεπες κωλοδακτυλο στον Scott.
Εν τω μεταξύ, με τη τύχη που έχει ο συγκεκριμένος πιθανότατα ότι έχει σκεφτεί θα πάει στο καλάθι των αχρήστων και ταινία δε θα δούμε ποτέ.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nikoladim
15-07-2018, 11:22
Καλα τα νεα! Να ειμαι ειλικρινης ομως, οι ταινιες του District 9 - Elysium - Chappie σταδιακα πεσανε στην ποιοτητα.

Lefteris_X
15-07-2018, 12:33
Όντως. Είδα το "9" ευχάριστα. Το Elysium μου φάνηκε άτοπη μπούρδα σεναριακά. Το δε Chappie, οκ, δεν άντεξα, το σταμάτησα στο 20λεπτο-μισάωρο και δεν το ολοκλήρωσα ποτέ.

Αν κάνει το νέο Robocop σεντιμεντάλ/νουάρ, να χ3σω μέσα δηλαδή, θα είναι εντελώς απαράδεκτη ταινία. (I wont buy that for a dollar)

Leon_DiZ
16-07-2018, 13:17
https://twitter.com/andymannion77/status/1017375690117828608

1017375690117828608

Valkyre
16-07-2018, 13:23
Όντως. Είδα το "9" ευχάριστα. Το Elysium μου φάνηκε άτοπη μπούρδα σεναριακά. Το δε Chappie, οκ, δεν άντεξα, το σταμάτησα στο 20λεπτο-μισάωρο και δεν το ολοκλήρωσα ποτέ.

Αν κάνει το νέο Robocop σεντιμεντάλ/νουάρ, να χ3σω μέσα δηλαδή, θα είναι εντελώς απαράδεκτη ταινία. (I wont buy that for a dollar)

Το Chappie ειλικρινα δεν παλευεται... μα την Παναγια απορρω... σκηνοθετης και ηθοποιος ειδαν καθολου τι εφτιαχναν? Μου ειναι αδιανοητο να πιστεψω οτι οι ιδιοι ανθρωποι εφτιαξαν το District 9 και το Chappie... ηταν πραγματικα εντυπωσιακη η κατακορυφη πτωση σε επιπεδα υπο του μηδενος...

PDS
16-07-2018, 14:34
To Chappie το παλεψα, μπορω να πω οτι μου αρεσε και σε στιγμες. Το Elysium με κουρασε τρελα.

Κανενα απο τα δυο δεν φτανει φυσικα το District 9, το οποιο μπαινει στο Top 3 των sci fi movies μου.

Η φαση μου θυμιζει λιγο shyamalan, που η καθε τανια μετα τo The Sixth Sense ηταν χειροτερη απο την προηγουμενη.
Μονο που εδω μεγαλωνοντας καταλαβαινα οτι ποτε δεν ηταν κατι το σπουδαιο ο συγκεκριμενος.

Για τον Blomkamp δεν πιστευω οτι ισχυει κατι τετοιο. Εχεις καταφερει το district 9 δεν μπορει να εισαι κακος.