PDA

View Full Version : Τhe Official Cinema Thread! (μιλήστε για παλιές/νέες/επερχόμενες ταινίες)



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

AriStos13
11-01-2015, 12:41
και εγω αυτο διαβασα στο internet που κοιταξα να δω τι σημαινει.. το κατεβαζω και βλεπουμε..!

Nikoladim
11-01-2015, 17:47
Γυρισα απο προβολη της ταινιας Foxcatcher. Ειλικρινα δεν εχω λογια για αυτο το μεγαλειο. Πραγματικα καιρο ειχα να δω τετοια ταινια στο σινεμα. Τι να προτοπει κανεις? Σκηνοθεσια? Φωτογραφια? Μουσικη? Ηθοποιοι? Σεναριο?Aτμοσφαιρα? Μην την χασετε. Ο Στιβ Καρελ εδωσε ερμηνεια ετων... Και απο κοντα οι Τατουμ - Ραφαλο. Τριο αποκαλυψη...
Βασιζεται σε πραγματικο γεγονος και απο οτι ειδα διαβασα εχει ακολουθησει αρκετα πιστα τη πραγματικοτητα ο Μιλερ.

enstikto
12-01-2015, 17:25
Που είσαι ρε Τόνυ να βάλεις τα αποτελέσματα απο τα golden globes? Χαμπάρι δεν είχα πάρει οτι βγήκαν!

Άτιμα στρατά!!!

tonybsg
12-01-2015, 17:38
Που είσαι ρε Τόνυ να βάλεις τα αποτελέσματα απο τα golden globes? Χαμπάρι δεν είχα πάρει οτι βγήκαν!

Άτιμα στρατά!!!

Χαχαχα και γω τώρα τα έβλεπα!

Πάρε ένα link

http://www.hollywoodreporter.com/news/golden-globes-winners-2015-list-761202

:D

hakoo
12-01-2015, 22:44
Eρωτηση.
Ειδα χθες το ender's game, ειμαι ο μονος που την θεωρει αξιοπρεπεστατη? Ειδα πολυ μετριες κριτικες και γνωμες...

Slay
12-01-2015, 23:00
Και εγώ την βρήκα πολύ καλή ταινία.

Στάλθηκε απο το E-star Crystal

Valkyre
13-01-2015, 10:22
The Imitation Game. Εξαιρετικη ταινια με καταπληκτικες ερμηνειες για εναν ανθρωπο που ελαχιστα η ανθρωποτητα αλλα και ο τομεας της τεχνολογιας ειδικοτερα, αναγνωρισε/αναγνωριζει καθωσπρεπει.

obione
13-01-2015, 12:50
Ειδα το birdman! καλο ηταν !Αν αναλογιστουμε οτι ηταν οντως ο ΒΑΤΜΑΝ στην πραγματικοτητα!

DJTaurus
13-01-2015, 12:58
Spoiler ;; :)

Btw πήρε το πρώτου ανδρικού για το birdman στις χρυσές σφαίρες.

Leon_DiZ
13-01-2015, 13:00
Spoiler ;; :)

Φαντάζομαι οτι μιλάει για τον batman του Tim Burton.

DJTaurus
13-01-2015, 13:06
Φαντάζομαι οτι μιλάει για τον batman του Tim Burton.

Ναι αυτό το ξέρουμε ότι παίζει ο Keaton. Με το birdman δεν ξέρω τι σχέση έχει ο batman.

Nikoladim
13-01-2015, 14:29
https://www.youtube.com/watch?v=z7cNOio3Ue0
6417 που το βρηκανε? ! ενας θεος ξερει!

Lefteris_X
13-01-2015, 14:37
αμ ολόκληρο γράμμα "Φ" στην πινακίδα που το πας;

BillyFlo81
13-01-2015, 15:06
Φενεται πολυ καλο το Age of Ultron οπως ηταν και το προηγουμενο Avengers.
Αυτο με την Ελλαδα, μηπως προκειται για easter egg..? Nice find.

Χαζευοντας στο νετ βρηκα και μια συγκριτικη εικονα με τους αντιστοιχους Avengers του 1978..


http://d2tq98mqfjyz2l.cloudfront.net/image_cache/1387331611699928_tall.jpg


Απο τους παραπανω παντως, θυμαμαι μονο τον Lou Ferrigno (Hulk) απο πιτσιρικας.

Nikoladim
13-01-2015, 15:07
Κάπου διάβασα πως θα εξελίσσεται στην Αθήνα μετα τις εκλογές , και πως ο ουλτρον θα ειναι ο Τσίπρας


Sent from my iPhone using Tapatalk

phoenix7
13-01-2015, 15:09
Το trailer και στα Ελληνικά για όποιον το θέλει


https://www.facebook.com/video.php?v=947676575244916

BillyFlo81
13-01-2015, 15:13
Κάπου διάβασα πως θα εξελίσσεται στην Αθήνα μετα τις εκλογές , και πως ο ουλτρον θα ειναι ο Τσίπρας


:respect7:


Το trailer και στα Ελληνικά για όποιον το θέλει


https://www.facebook.com/video.php?v=947676575244916

30 Απριλιου εχει για ημερομηνια κυκλοφοριας το ελληνικο trailer. Μπας και γινει κανα κουλο και γινει η πρωτη παγκοσμια προβολη της ταινιας στην Ελλαδιτσα μας???

Viper
13-01-2015, 15:25
Βασιλη, 22 Απριλιου (http://www.imdb.com/title/tt2395427/releaseinfo?ref_=tt_ov_inf+) πρωτα σε Ιταλια-Νορβηγια-Σουηδια

obione
13-01-2015, 18:01
Ναι αυτό το ξέρουμε ότι παίζει ο Keaton. Με το birdman δεν ξέρω τι σχέση έχει ο batman.


Καμια...για την πραγματικοτητα μιλαω .Ναι το Batman toy Burton!

Godweeder
14-01-2015, 03:58
O Affleck μπορει να μην ειναι ο πιο ταλαντουχος ηθοποιος, ομως ειναι εκπληκτικος σκηνοθετης και σεναριογραφος. Και ειναι εφυης ανθρωπος μεγαλου μορφωτικου επιπεδου. Τον εχω παρακολουθησει σε σοβαρα debates και ο ανθρωπος αξιζει σεβασμου και με την σταση του σε πολλα κοινωνικοπολιτικα θεματα των ημερων καθως και με την φιλανθρωπικη του δραστηριοτητα. Πιστευω σε καμμια περιπτωση δεν ανηκει στην κατηγορια "βαριεμαι που ζω".

Dude ,μιλησα καθαρα στο τι μου βγαζει σαν ηθοποιος (acting). Το "βαριεμε που ζω" το ειπα αποκλειστηκα πανω σε αυτο . .
Τωρα οσο αναφορα για σκηνοθετης, σεναριογραφος και γενικα σαν ανθρωπος, ναι συνφωνο.

enstikto
14-01-2015, 10:40
The Imitation Game. Εξαιρετικη ταινια με καταπληκτικες ερμηνειες για εναν ανθρωπο που ελαχιστα η ανθρωποτητα αλλα και ο τομεας της τεχνολογιας ειδικοτερα, αναγνωρισε/αναγνωριζει καθωσπρεπει.

Το είδα και εγώ και όντως ήταν πάρα πολύ καλό! Φοβερός ο Cumberbatch!
Γιατί λες αυτό το τελευταίο οτι δεν τον αναγνωρίζει ο τομέας της τεχνολογίας;
Θεωρείτε ο πατέρας του computer science και είναι απο τα πρώτα ονόματα που μαθαίνει κάποιος που σπουδάζει πληροφορική.
Εκτός αν εννοείς οτι δεν τον ξέρει η κοινή γνώμη όπως ας πούμε ξέρει τον gates και τον jobs (ffs).

BillyFlo81
14-01-2015, 11:03
Δε κρατηθηκα και ειδα το Theory of Everything, το οποιο ηταν παρα πολυ καλο και η ερμηνεια του Eddie Redmayne που μεχρι χθες δεν ηξερα το ονομα του, ηταν εκπληκτικη κατι που φαινοταν και απο το trailer.

Valkyre
14-01-2015, 11:17
Το είδα και εγώ και όντως ήταν πάρα πολύ καλό! Φοβερός ο Cumberbatch!
Γιατί λες αυτό το τελευταίο οτι δεν τον αναγνωρίζει ο τομέας της τεχνολογίας;
Θεωρείτε ο πατέρας του computer science και είναι απο τα πρώτα ονόματα που μαθαίνει κάποιος που σπουδάζει πληροφορική.
Εκτός αν εννοείς οτι δεν τον ξέρει η κοινή γνώμη όπως ας πούμε ξέρει τον gates και τον jobs (ffs).

Αυτο ακριβως εννοω. Οτι αν ρωτησεις καποιον για υπολογιστες θα σου πει αυτα τα ονοματα και οταν του πεις Alan Turing θα σε ρωτησει κατι σε στυλ " τι ειναι αυτο? Τυπος αυτοκινητου?". + φυσικα οτι επι χρονια η προσφορα του ηταν αγνωστη σε ολον τον κοσμο, οπως και οτι μολις πριν ενα χρονο του αποδοθηκε... "χαρη"... απο την κωλογρια της Αγγλιας.

Lefteris_X
14-01-2015, 11:18
Το είδα και εγώ και όντως ήταν πάρα πολύ καλό! Φοβερός ο Cumberbatch!
Γιατί λες αυτό το τελευταίο οτι δεν τον αναγνωρίζει ο τομέας της τεχνολογίας;
Θεωρείτε ο πατέρας του computer science και είναι απο τα πρώτα ονόματα που μαθαίνει κάποιος που σπουδάζει πληροφορική.
Εκτός αν εννοείς οτι δεν τον ξέρει η κοινή γνώμη όπως ας πούμε ξέρει τον gates και τον jobs (ffs).


Δεν έχω δει την ταινία, αλλά αν αναφέρεστε στον Αλαν Τούργινγκ, όντως δεν τον ξέρουν οι περισσότεροι. Αν ρωτήσεις τον μέσο χρήστη "ξέρεις ποιος είναι ο Τούρινγκ;" θα σε κοιτάξει με απορία. Δυστυχώς, αυτά είναι τα αποτελέσματα μιας κοινωνικής κατάστασης τόσο στην Αγγλία, όσο και γενικότερα της εποχής που έζησε ο Τούριγνκ, καθώς ήταν ομοφυλόφιλος, κάτι που τότε στην Αγγλία ήταν όχι μόνο κατακριτέο, αλλά ποινικό αδίκημα κιόλας. Αυτά τα λέω, χωρίς να θέλω να θεωρηθώ ότι παίρνω υπερ/κατά θέση σχετικά με την ομοφυλοφιλία, απλά παραθέτω την κατάσταση ως είχε. Για την τεχνολογική ιστορία πάντως, ο Τούρινγκ αναγνωρίστηκε ως ένας από τους πατέρες της Τεχνητής Νοημοσύνης (όχι δηλαδή εν γένει του Computer Science), καθώς ανέπτυξε ένα πανέμορφο τρόπο αναγνώρισης αν ένας υπολογιστής έχει άρτια ανθρωπομορφική νοημοσύνη, όντας ικανός να ξεγελάσει έναν άνθρωπο που χειρίζεται τον υπολογιστή κάνοντας chat, να νομίζει ότι μιλάει με έναν άλλο άνθρωπο (κοινώς ο υπολογιστής να έχει ανθρώπινη υπόσταση / "εγώ").

Ως πατέρες των υπολογιστών έχουμε άλλους, από τον πρώτο υπολογιστή των αρχαίων Ελλήνων (Αντικυθήρων) , τον Τσάρλς Μπάμπατζ που στα τέλη του 19 αιώνα έφτιαξε την μαθηματική μηχανή, τους δημιουργούς του ENIAC στην IBM (με τον οποίο υπολογίστηκε το spread ραδιενέργειας της 1ης ατομικής βόμβας) και τον κύριο (που δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομά του) που στα μέσα των 60ς έφτιαξε το τσιπ πυριτίου/σιλικόνης, βάσει του οποίου εκτοξεύθηκε το computing...(ότι είπα δεν είναι προς διόρθωση του enstinkto, προς Θεού, αντιθέτως για να ενημερωθούν όσοι ενδιαφέρονται περί των πρωτεργατών του computing)

enstikto
14-01-2015, 11:28
Αυτο ακριβως εννοω. Οτι αν ρωτησεις καποιον για υπολογιστες θα σου πει αυτα τα ονοματα και οταν του πεις Alan Turing θα σε ρωτησει κατι σε στυλ " τι ειναι αυτο? Τυπος αυτοκινητου?". + φυσικα οτι επι χρονια η προσφορα του ηταν αγνωστη σε ολον τον κοσμο, οπως και οτι μολις πριν ενα χρονο του αποδοθηκε... "χαρη"... απο την κωλογρια της Αγγλιας.

Όντως η κοινη γνώμη δεν τον ξέρει αλλά οι άνθρωποι της τεχνολογίας σίγουρα τον ξέρουν. Επίσης,

δεν ήταν άγνωστη ΟΛΗ η προσφορά του στον κόσμο. Μόνο τα top secret κομμάτια της ;)


Όσο για το computer science που έλεγα πριν

http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/Pix/online/2012/4/15/1334504073002/The-blue-plaque-at-Alan-T-002.jpg

Lefteris_X
14-01-2015, 11:42
οκ, τότε λέω μαλακίες, σόρρυ...(προφανώς αποδίδω διαφορετική έννοια στο "science" απ' ότι η επιγραφή)

Valkyre
14-01-2015, 11:44
@ενστικτο

Το θεμα της αναγνωρισης πηγαινε στο οτι επρεπε να φτασουμε στο 2013 και το 2014 για να τιμηθει επισημα και να παρει αφεση "αμαρτιων". Ε αυτο ειναι τραγικο στα ματια μου.

Viper
14-01-2015, 14:35
https://cdn2.vox-cdn.com/thumbor/lh5uuhcdV_Wg-qo0NRoGJNAS780=/800x0/filters:no_upscale()/cdn0.vox-cdn.com/uploads/chorus_asset/file/2387962/Hulkbuster_suit_up_660_12fps_256c.0.gif

https://cdn2.vox-cdn.com/thumbor/olqamN1I2ACy14puqJac8KreLzM=/800x0/filters:no_upscale()/cdn0.vox-cdn.com/uploads/chorus_asset/file/2387990/Hulk_vs_Iron_Man_660_60fps_256c.0.gif

Nikoladim
15-01-2015, 17:53
http://insidemovies.ew.com/2015/01/15/oscars-2015-nominations/

Παρτε και υποψηφιοτητες! Ασχολιαστο για εμενα...

https://www.youtube.com/watch?v=nl8q03-wmIE για τον Viper.

Viper
16-01-2015, 09:55
How The Hobbit's Incredible CG Visuals Were Made

ΠΡΟΣΟΧΗ: Περιεχει πολλες σκηνες απο το 3ο Hobbit οποτε αν δεν εχετε δει το εργο, καλυτερα μην δειτε το βιντεο.

https://www.youtube.com/watch?v=0NxSwskqwuY#t=123

tsakali GR
16-01-2015, 12:49
:respect7:



30 Απριλιου εχει για ημερομηνια κυκλοφοριας το ελληνικο trailer. Μπας και γινει κανα κουλο και γινει η πρωτη παγκοσμια προβολη της ταινιας στην Ελλαδιτσα μας???

Εγώ σου απαντώ με απόλυτη σιγουριά ότι 30 Απριλίου βγαίνει Ελλάδα. Η avant premiere που θα διοργανώσω για λογαριασμό της εταιρείας μου θα είναι 27/4 ή 28/4. Άρα είμαστε από τους πρώτους :)

enstikto
16-01-2015, 13:00
Εγώ σου απαντώ με απόλυτη σιγουριά ότι 30 Απριλίου βγαίνει Ελλάδα. Η avant premiere που θα διοργανώσω για λογαριασμό της εταιρείας μου θα είναι 27/4 ή 28/4. Άρα είμαστε από τους πρώτους :)

Που δουλεύεις Γιώργο; Εμείς μπορούμε να έρθουμε; :D

Kapa
16-01-2015, 14:21
Ειδα χτες το The Judge. Απλα εξαιρετικη.

Οσοι γουσταρετε να βλεπετε δραματικες ταινιες που να στοχευουν στη σχεση "πατερα-γιου" τοτε πρεπει να την δειτε οπωσδηποτε.

Nikoladim
16-01-2015, 18:38
Που δουλεύεις Γιώργο; Εμείς μπορούμε να έρθουμε; :D
Α ρε Δημητρη, εισαι skroutz.gr! δωσε κανενα φραγκο! Το πιασες :P ?

muku
16-01-2015, 23:55
Μόλις είδα το The Drop με τον Hardy. Αρκετά καλό. Μου άρεσε ενα κλικ περισσότερο απο το Gone Girl που είδα χθες.

Lefteris_X
17-01-2015, 00:41
Καλό το the drop, αλλά πολλή σαπίλα ρε παιδάκι μου, με την έννοια της κακομοιριάς (ρεαλιστικά αποδοσμένα), κάκιστη ποιότητα ζωής, σκατά γειτονιές, γενικότερα, αθλιότητα κοινωνική σε μεγάλη δόση. Επίσης, οι διάλογοι ήταν λες και όλοι είχαν πάει (εξαιρουμένου του πρωην-ιδιοκτήτη του μπαρ), το πολύ μέχρι Δημοτικό. Δεν τα λέω για να υποβιβάσω την ποιότητα της ταινίας, απεναντίας πιστεύω ότι αυτό που ήθελε να αποδώσει, το απέδωσε αρκετά καλά. Απλά ήταν way too depressing το όλο theme, τόσο στα ενδότερα (soul) όσο και στα πέριξ (surroundings) - για εμένα πάντα.

muku
17-01-2015, 01:10
Κυρίως γι αυτό μου άρεσε. Γιατί κατάφερε να αποδώσει με πειστικό τρόπο την πραγματικότητα ανθρώπων που έχουν τραβήξει λούκια στη ζωή τους, που έχουν μεγαλώσει στους δρόμους και έχουν μάθει να επιβιώνουν εκεί έξω. Και πάνω σε αυτό το setting η ταινία, είπε μια καλή ιστορία.

Lefteris_X
17-01-2015, 10:16
Ναι, όντως, αυτό το πέτυχε. Το κάρα-πέτυχε θα έλεγα μάλιστα. Still, too depressing ρε γμτ.

Godweeder
19-01-2015, 03:18
Αρκετο καλο το the drop .
Οχι ταινιαρα αλλα αρκετα καλη .. (Η τελευταια ταινια του μεγαλου James Gandolfini R.I.P)
Εδω και καιρο εχω γινει fan του Tom Hardy.
Σαν ηθοποιος κανει παρα πολυ καλες επιλογες τα τελευταια χρονια .Σχεδον τυφλη εμπιστοσυνη στις ταινιες του απο μενα πλεον .
Eπομενη ταινια του που θα δω θα ειναι αυτη
http://www.imdb.com/title/tt2692904/?ref_=nm_flmg_act_9

Την εχει δει κανεις ?


Επισης σημερα πηγα odeοn στο Τhe imitation game .
Παρα πολυ καλη ταινια παιδια ..
Ενδιαφερον σεναριο
Πολυ καλη σκηνοθεσια .
Και με εναν Benedict Cumberbat να δινει ρεσιταλ ! Με εντυπωσιασε ο τυπος ..

Πολλα + και για το soundtrack της ταινιας .


https://www.youtube.com/watch?v=_6rhIE_fYQc

Kapa
19-01-2015, 03:34
Κι εγω ειδα το Imitation game αλλα δεν εντυπωσιαστηκα. Ειναι καλη ταινια αλλα με αρκετα κενα.

Ειδα επισης το "theory of everything". Πραγματικα ομορφη ταινια, με δυνατες ερμηνειες αλλα με καπως αργη ροη.

Σειρα εχουν τα Whiplash, Birdman και Unbroken.

anbis
19-01-2015, 03:34
Την είδα και εγώ σήμερα την ταινία (the imitation game).καλη αλλά μεχρι εκει.
Ο Cumberbat καλός αλλά όχι για όσκαρ.
Είδα επείσης σήμερα το the theory of everythink.ο τύπος που παιζει πραγματικα δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας....

anbis
19-01-2015, 03:35
Kapa με παρακολουθείς;;;;

Kapa
19-01-2015, 03:37
Μαζι τα βλεπαμε? :P

anbis
19-01-2015, 03:38
Αν δεν είσαι η γυναικα μου και με δουλευεις τοτε όχι...
[emoji12] [emoji12] [emoji12] [emoji12]

Nikoladim
19-01-2015, 15:37
Eιδα και εγω το imitation game, σαν τηλεταινια τυπου Χολμς, μου φανηκε. Ενταξει, δεν αντιλεγω, η παραγωγη πολυ καλη και πιστικη (τα cgi βεβαια για τα κλαρινα) , ο καμπερμπατς καλος αλλα μια απο τα ιδια και γενικοτερα το κλιμα της ταινιας ηταν πολυ ελαφρυ και χαρουμενο για το γεγονος που περιγραφει. Βασικα ο Καμπερμπατς μου θυμιζει τον Ρωμα, που παιζει σε καθε σειρα τον ιδιο ακριβος ρολο (με μια δοση λαικισμου βεβαια :P). Θα προτεινα να την αποφυγετε, DVD και αν.

Kapa
22-01-2015, 14:53
Εκατσα και ειδα το Birdman. Θεωρω επιτυχια που παρακολουθησα ολη τη ταινια. Ξερνουσα απο τα ματια. Το μονο καλο που εχει ειναι το μονταζ, που σε κανει να πιστευεις οτι ολη η ταινια γυριστηκε με μια καμερα μεσα σε 2 ωρες.

Επισης ειδα το τρομερο Whiplash. Οσοι ασχολειστε με μουσικη, δειτε το χτες. Ειναι μια ταινια που διαφερει απο τη μαζα των ταινιων που κυκλοφορουν. O JK Simmons ειναι σαν να εφτιαξε εκεινος τον ρολο του. Γενικα ειναι μια ταινια που πρεπει να δειτε, με εξαιρετικο φιναλε.

FotisGRC
22-01-2015, 15:43
Περιμένω πως και πως το American Sniper. Το ξέρω οτι ειναι Αμερικανιά, αλλα λίγο ο Clint Eastwood, λίγο τα πολύ ωραία trailer, με έχουν κάνει να θέλω να την δω πολύ..

AriStos13
23-01-2015, 09:22
Ειδα χθες το gone girl!! Παρα πολυ καλη ταινια και ωραια σκηνοθεσια αλλα ρε παιδια τι αθλιο τελος ηταν αυτο;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Valkyre
23-01-2015, 10:30
Αρκετο καλο το the drop .
Οχι ταινιαρα αλλα αρκετα καλη .. (Η τελευταια ταινια του μεγαλου James Gandolfini R.I.P)
Εδω και καιρο εχω γινει fan του Tom Hardy.
Σαν ηθοποιος κανει παρα πολυ καλες επιλογες τα τελευταια χρονια .Σχεδον τυφλη εμπιστοσυνη στις ταινιες του απο μενα πλεον .
Eπομενη ταινια του που θα δω θα ειναι αυτη
http://www.imdb.com/title/tt2692904/?ref_=nm_flmg_act_9

Την εχει δει κανεις ?


Επισης σημερα πηγα odeοn στο Τhe imitation game .
Παρα πολυ καλη ταινια παιδια ..
Ενδιαφερον σεναριο
Πολυ καλη σκηνοθεσια .
Και με εναν Benedict Cumberbat να δινει ρεσιταλ ! Με εντυπωσιασε ο τυπος ..

Πολλα + και για το soundtrack της ταινιας .


https://www.youtube.com/watch?v=_6rhIE_fYQc

To Locke για εμενα ειναι εκπληκτικη ταινια με εναν εκπληκτικο Tom Hardy. Σπανια ταινιες σου θετουν τοσο εντονα το ερωτημα: "εσυ τι θα εκανες?". Loved it, αλλα ειναι ιδιαιτερη ταινια απο την αποψη οτι ειναι γυρισμενη ολη μεσα σε ενα αυτοκινητο. Το λεω οχι γιατι ενοχλει εμενα (καθε αλλο, λατρευω τετοιες ταινιες που σε κανουν να εστιασεις στην απολυτη ουσια του σεναριου/υποκριτικης) αλλα γιατι καποιους μπορει να τους ενοχλει.

Nikoladim
23-01-2015, 14:53
Αμα σας αρεσουν τετοιου ειδους ταινιες να δειτε και το εκπλητικο buried http://www.imdb.com/title/tt1462758/?ref_=nm_flmg_act_19 με τον Ryan Reynolds. Ανωτερη για μενα απο το lock και με ενα Ryan Reynolds παρα πολυ καλο! (ισως στη μοναδικη ταινια που πραγματικα υποδυεται καποιο ρολο).

Godweeder
25-01-2015, 16:27
Το να καταφερει μια ταινια να σου κρατησει το ενδιαφερον με εναν μονο ηθοποιο , οπως στην περιπτωση του Locke, πρεπει να εχει κατι το ιδιαιτερο.
Μου αρεσουν τετοιου ειδους ταινιες στο full.
Το locke θα το δω τωρα στα κοντα , και οπως ειπα πιο πανω.. In Tom Hardy we trust.

Για το buried ,ναι απο οσο θυμαμε ειναι αρκετα καλο, αυτο που θελει η ταινια το πετυχαινει.
Αν και δεν μου αρεσει ο Reynolds ,σε αυτην μπορω να πω οτι ενταξει δεν με χαλασε .

james9
25-01-2015, 19:05
Σε αυτό το είδος από τις κορυφαίες είναι το Moon. Απίστευτο, δείτε το.

Lefteris_X
25-01-2015, 19:09
είδα εχτές το Interstellar. Πολύ καλή ταινία, δεν θα επεκταθώ στα καλά της γιατί έχουν ειπωθεί πολλάκις, αλλά η απορία μου ήταν προς τον κόσμο που δεν την κατάλαβε, καθώς δεν βρήκα απολύτως τίποτε δυσνόητο, ακαταλαβίστικο ή όπως θέτε πείτε το...

Dragonpaul
25-01-2015, 21:35
Οσοι "παραπονέθηκαν" γι'αυτο, το έκαναν για τις θεωρίες που υπήρχαν στην ταινια. Που, οπως και να το κανεις, ειναι απόλυτα δυσνόητες για κάποιον ο οποιος δεν ασχολείται. Ειδάλλως, εάν κάποιος δεν προσπαθήσει να καταλαβει αυτες τις θεωρίες και τις θεωρήσει δεδομένα σωστές, τότε η ταινια ειναι εύληπτη.

Lefteris_X
25-01-2015, 22:52
Μα αυτά που είδα μου φάνηκαν απολύτως "λογικά", έχοντας βέβαια μια πώρωση με το αντικείμενο τέτοιων επιστημών και επιστημόνων από μικρός. Δηλαδή, πραγματικά, ότι έβλεπα, δεν το έκανα rewind ούτε μισό sec, μου φάνηκε ρευστότατη η ροή της ταινίας, πλήρως επεξηγηματική που στεκόταν αρκετά ορθά σε υφιστάμενες θεωρίες (και πολύς ορθώς λίαν εκλαϊκευμένα αποδοσμένες).

Παράλληλα, αντελήφθην πως σε κάποια σημεία παρουσιάστηκαν κάποια γεγονότα / εξελίξεις ως "ποιητική αδεία", γιατί όπως και να το κάνεις, ταινία είναι γαμώ το φελέκι μου + ουδείς για παράδειγμα μπορεί να προβλέψει επιτυχώς (ήτοι με αποδείξεις), ούτε καν να περιγράψει, τι θα συμβεί άπαξ και περάσει κάποιο αντικείμενο ή/και άνθρωπος από μια μαύρη τρύπα. Συνεπώς, οι ποιητικές άδειες πολύ ορθά χρησιμοποιήθηκαν κατ' εμέ, χωρίς να προσβάλλουν τη νοημοσύνη του θεατή. Κατ' εμέ, επαναλαμβάνω.

8.5 / 10 η ταινία από εμένα, με έκανε να νιώθω σα βλέπω τον παλιό καλό Σπήλμπεργκ που αγάπησα ως παιδί, σε 2015 version (όταν λέω Σπήλμπεργκ εννοώ εποχή μέχρι ΕΤ, λιγάκι το Goonies και μια μόνο εξαίρεση το Indiana 3, μετά από αυτά τον σιχάθηκα). Και με το "2015 version" εννοώ, με τα εργαλεία κινηματογράφησης του σήμερα.

Dragonpaul
25-01-2015, 22:57
Αυτο λέω... Οτι αν κάποιος ασχολείται λιγάκι με το σπορ, τοτε δε τον ξενίζει ιδιαίτερα -ισως και καθόλου- το περιεχόμενο. Σε αντίθετη περιπτώση, η συνταγή που συνίσταται για την εύκολη θέαση της ταινίας ειναι το "πίστευε και μη έρευνα".

Lefteris_X
25-01-2015, 23:16
μάλλον, για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με τέτοιου είδους θέματα, η συνταγή που έχω προτείνει μέχρι σήμερα είναι "μην πας καν να την δεις, διότι όχι μόνο δεν θα καταλάβεις τίποτα, αλλά θα σκυλοβαρεθείς αφού ξεπερνά τις 2,5 ώρες".......και συνήθως λαμβάνω απάντηση "πσσσσσσσσς, με έσωσες ρε φίλε"!

αντιθέτως, εμένα μου άρεσε πάρα πολύ, είχα να ευχαριστηθώ sci-fi τόσο, από την εποχή του Contact με την Τζόντι Φόστερ (χέσε μέσα δηλαδή, πάρα πολλά χρόνια).

Dragonpaul
25-01-2015, 23:22
Α, μη το λες απολυτα... Ισως να ειναι ευκαιρια για κάποιον να ενδιαφερθεί για τέτοια θεματα. Ειδάλλως, ναι, δεν εχει ιδιαίτερο νοημα.

Ezio
26-01-2015, 16:39
Daniel Bruhl as Baron Zemo in Captain America: Civil War

Εικόνα σε spoiler λόγω μεγέθους.

http://static.comicvine.com/uploads/original/5/51441/1123202-zemoreturns.jpg

In Captain America: Civil War, billionaire Tony Stark is pitted against Captain America aka Steve Rogers in an ethical face-off over the U.S. government’s Superhuman Registration Act, which requires all superpowered individuals register their powers and report to S.H.I.E.L.D.

Starring in Captain America: Civil War is People’s Choice Awards winner Chris Evans as Steve Rogers/Captain America. Also starring is four-time Golden Globe Award nominee Scarlett Johansson as Natasha Romanoff/Black Widow, Critics Choice Television Awards nominee Sebastian Stan as Bucky Barnes/Winter Soldier, two-time Academy Award nominee Robert Downey Jr. as Tony Stark/Iron Man, Frank Grillo as Brock Rumlow/Crossbones, two-time Black Reel Awards nominee Chadwick Boseman as T’Challa/Black Panther. Golden Globe Award nominee Daniel Brόhl has joined the cast as Baron Zemo.




http://www.moviecastingcall.org/2015...ing-calls.html

Να σημειώσω πως στο civil war θα εμφανίζεται και ο black panther.

Lefteris_X
26-01-2015, 18:51
Η παραπάνω εικόνα φέρνει στον υιό του Baron Zemo, παρά στον πατέρα, τον πρώτο Baron Zemo και τσιράκι του Χίτλερ / Κόκκινου Κρανίου.

Ezio
26-01-2015, 19:02
Μάλλον η εικόνα που έβαλα (τη βρήκα στο neogaf και την έβαλα) είναι απλώς για να δείξει τον Baron Zemo, όχι ότι θα είναι έτσι στην ταινία.
Υπάρχει όμως αυτό το concept art του Baron Zemo, από το winter soldier, και νομίζω δεν χρησιμοποιήθηκε τελικά. Ίσως να είναι έτσι στο civil war.
http://static.comicvine.com/uploads/original/3/39236/842220-430469_zemo_large.jpg

Lefteris_X
26-01-2015, 19:35
what the φιχεν is that? abomination.

Leon_DiZ
26-01-2015, 20:35
Κατέβασα το Dracula Untold.. να το σβήσω όπως είναι ή να το δω;

Nikoladim
26-01-2015, 20:46
Shift delete μην παει κάν στον κάδο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris_X
26-01-2015, 21:32
Δες το αλλά μην έχεις ιδιαίτερα expectations. Πάει να το παίξει κουλτούρα, επειδή προσπαθεί να θέσει μια τίμια ιστορία στον Βλαντ Τέπες, εντούτοις αδυνατεί να ξεφύγει από χολυγουντιανισμό, υποκείπτοντας στην δρακουλίλα, στις teenager-videoclip-μάχες και στην εύκολη λύση των CGI.

EDIT: Α, τώρα πρόσεξα ότι ρωτάει ο Λεωνίδας. Shift+Delete, όπως είπε και ο nikoladim, εσένα δεν θα σου αρέσει ούτε 0,5%. Εμένα με συνόδεψε στο μεσημεριανό φαγητό, μετά στο σερφάρισμα, κατόπιν σε 1-2 τσιγαράκια και μετά, έβλεπα τηλεόραση σε picture-in-picture (φαντάσου κιόλας, καθώς σπάνια βλέπω TV), μέχρι να τελειώσει.

Leon_DiZ
26-01-2015, 22:00
Δες το αλλά μην έχεις ιδιαίτερα expectations. Πάει να το παίξει κουλτούρα, επειδή προσπαθεί να θέσει μια τίμια ιστορία στον Βλαντ Τέπες, εντούτοις αδυνατεί να ξεφύγει από χολυγουντιανισμό, υποκείπτοντας στην δρακουλίλα, στις teenager-videoclip-μάχες και στην εύκολη λύση των CGI.

EDIT: Α, τώρα πρόσεξα ότι ρωτάει ο Λεωνίδας. Shift+Delete, όπως είπε και ο nikoladim, εσένα δεν θα σου αρέσει ούτε 0,5%. Εμένα με συνόδεψε στο μεσημεριανό φαγητό, μετά στο σερφάρισμα, κατόπιν σε 1-2 τσιγαράκια και μετά, έβλεπα τηλεόραση σε picture-in-picture (φαντάσου κιόλας, καθώς σπάνια βλέπω TV), μέχρι να τελειώσει.

LOL, μου προκαλεί εντύπωση και περιέργεια το ότι άλλαξε η συμβουλή όταν είδες ότι ήμουν εγώ. :P

Την σούταρα άδοξα.


Τις τελευταίες μέρες κάτι με έχει πιάσει με το θρύλο και είδα το Dracula: Dead and Loving It (αγαπημένη cult παρωδία του Mel Brooks), Bram Stoker's Dracula (Coppola) και μέσα στις επόμενες μέρες θα δω και το παλιό με τον Lugosi και το Nosferatu. Είμαι σε mood :D

Desmond
26-01-2015, 22:12
Μιας και είσαι σε βαμπιρομούντ τσέκαρε και το "εναλλακτικό" The Hunger του 1983 με Κ.Ντενέβ, Ν.Μπάουι κ Σ.Σάραντον.
opening:

https://www.youtube.com/watch?v=244qvxxy0N0

jimspy
26-01-2015, 22:16
ειδα το The drop..πολυ καλο....καποιες φορες οι διαλογοι ηταν κατι παραπανω απο καταπληκτικοι.............

Leon_DiZ
26-01-2015, 22:25
Μιας και είσαι σε βαμπιρομούντ τσέκαρε και το "εναλλακτικό" The Hunger του 1983 με Κ.Ντενέβ, Ν.Μπάουι κ Σ.Σάραντον.
opening:

https://www.youtube.com/watch?v=244qvxxy0N0

Sarandon, Bowie = μπήκε watchlist άνετα!

Nikoladim
26-01-2015, 22:56
Nαι και το τρομερα υποτιμημενο Shadow of the Vampire - > http://www.imdb.com/title/tt0189998/?ref_=nv_sr_1.

Lefteris_X
26-01-2015, 23:19
LOL, μου προκαλεί εντύπωση και περιέργεια το ότι άλλαξε η συμβουλή όταν είδες ότι ήμουν εγώ. :P

Την σούταρα άδοξα.:D

Ε, γιατί ξέρω ότι δεν καπνίζεις, ούτε βλέπεις TV, οπότε δεν θα αντέξεις να περάσει η ώρα μέχρι να τελειώσει. Επίσης, δεν τρώς μεγάλα γεύματα αλλά μικρά και συχνά, χώρια ότι η προβολή είναι βραδινή, όχι μεσημεριανή. Απ' όλες τις μεριές δηλαδή, όπως το ζύγισα δεν θα την πάλευες μετά το πρώτο μισάωρο! :P

Αν θες να δεις Νοσφεράτου, δες το πρώτο που βγήκε ever (βουβός κινηματογράφος, του σκηνοθέτη Μουρνώ, με τον ηθοποιό Μαξ Σρεκ), μετά δες το remake με τον Κλάους Κίνσκυ και τέλος, δες το Shadow of the Vampire, έργο-ντοκυμαντέρ-remaster Nosferatu, με Γουίλεμ Νταφόε (Νοσφι) και Μάλκοβιτς (Μουρνώ). Ο δε Σρεκ στην βουβή ταινία, είχε παίξει ΤΟΣΟ καλά τον ρόλο του, μάλιστα ήταν in character όλες τις ώρες και εκτός γυρισμάτων, μόνιμα δηλαδή, που με το πέρας των ετών δημιουργήθηκε ο μύθος, ότι ήταν πραγματικά βρικόλακας! Στο Shadow, όλα αυτά αποσαφηνίζονται.

Τέλος, αν περάσεις από Hammer Films και φυσικά το δίδυμο Κρίστοφερ Λη - Πήτερ Κάσινγκ, στους αντίστοιχους ρόλους βρικόλακα και Βαν Χέλσινγκ, θα πεθάνεις στην κλισεδούρα, ενώ παράλληλα, θα απορήσεις πως σκατά άρεσαν στο κοινό της εποχής οι ταινίες.

Και ένα μπόνους: δες τον "Χορό των βρικολάκων" του Ρομάν Πολάνσκι, με την αδικοχαμένη γυναίκα του (εκεί την γνώρισε) από τον καριόλη Τσαρλς Μάνσον. Απίστευτες ερμηνείες, σκηνικά, ατμόσφαιρα, πραγματικά "νιώθεις" το κρύο από το χιόνι, την αρχοντικότητα του παλιού κάστρου......και σε μερικές σκηνές το γέλιο, καθώς -κατά τον Πολάνσκι, που παίζει κι αυτός, εντελώς νεαρός- η ταινία είναι horror comedy. Την είδα 11,5 ετών, ως μια ήπια εισαγωγή στο horror genre. Και μετά από λίγο καιρό έκανα την μαλακία, όταν είχαν φύγει οι γονείς για βραδινή έξοδο κι ενώ μου είχαν απαγορέψει να την δω, πήγα σε ένα βίντεο κλάμπ εκτός γειτονιάς, γράφτηκα και ενοικίασα τον "Εξορκιστή"...

... Έκλεισα όλα τα φώτα, άναψα (τρομάρα μου) κι ένα κεράκι στο τραπέζι του σαλονιού δήθεν για πλήρη ατμόσφαιρα, ήταν χειμώνας με αρκετό κρύο, φύσαγε και χτύπαγαν τα πατζούρια που και που.....Δεν κοιμήθηκα μέχρι να επιστρέψουν, όπως και για τους επόμενους μήνες αναγκαστικά με ανοιχτό το πορτατιφ στο κομοδίνο δίπλα μου. Εμ, είπα να το παίξω "άντρας", ενώ η ξαδέρφη μου αρκετά χρόνια μεγαλύτερη, ήδη 20-κάτι τότε μου είχε επιστήσει την προσοχή μέχρι να μεγαλώσω κ' άλλο να μην την δω, καθώς γύρω στα 17 της καλοκαιράκι μαζί με μεγάλη παρέα πήγε σε θερινό σινεμά κατά τις διακοπές της να το δουν......και όλοι μαζί είχαν πάθει κοκομπλόκο, αγόρια κορίτσια. Αρχές 80ς βλέπεις....άλλες ανοχές!

ΥΓ: Μα τι έχουν πάθει τα μάτια μου σήμερα; Μόλις είδα ότι στο τέλος της προηγούμενης σελίδας το Shadow of the Vampire έχει προταθεί και από τον nikoladim. Anyway, να φανταστείς ότι έχω την ταινία και σε DVD. ΤΟΣΟ πολύ μου άρεσε. Μάλιστα, αν και εφόσον την δεις, να μας πεις...ποιος είναι ο πραγματικός "βρικόλακας". Για εμένα είναι ο Μουρνώ.

BillyFlo81
27-01-2015, 16:50
https://www.youtube.com/watch?v=e-BVs-KCSiA&x-yt-ts=1422327029&x-yt-cl=84838260&feature=player_embedded

jimspy
27-01-2015, 17:10
La Isla Minima (http://www.imdb.com/title/tt3253930/)
πολυ καλο ......ισως απο τις καλυτερες ταινιες που εχω δει φετος

enstikto
27-01-2015, 17:17
https://www.youtube.com/watch?v=e-BVs-KCSiA&x-yt-ts=1422327029&x-yt-cl=84838260&feature=player_embedded

Το περίμενα πολύ χειρότερο με όλα αυτά που έχουμε ακούσει. Απο την άλλη δεν έδειξε καθόλου τον χακερά Dr. Doom (γιατί άραγε; ) και δεν ξέρω και κατα πόσο με ενδιαφέρει να ξαναδώ το origin story των FF.

Leon_DiZ
27-01-2015, 17:59
Το περίμενα πολύ χειρότερο με όλα αυτά που έχουμε ακούσει. Απο την άλλη δεν έδειξε καθόλου τον χακερά Dr. Doom (γιατί άραγε; ) και δεν ξέρω και κατα πόσο με ενδιαφέρει να ξαναδώ το origin story των FF.

Διάβασα αυτό (http://collider.com/the-fantastic-four-movie-details-josh-trank/) σήμερα και μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Περιμένω ότι θα είναι αρκετά καλή.

enstikto
27-01-2015, 18:05
Διάβασα αυτό (http://collider.com/the-fantastic-four-movie-details-josh-trank/) σήμερα και μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Περιμένω ότι θα είναι αρκετά καλή.

Μπορεί να είναι καλή ταινία αλλά με τον Dr. Doom να είναι hackerάς και όχι the villain we all know and love δεν είναι Fantastic Four!
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω καθόλου την λογική πίσω απο αυτή την επιλογή (ειδικά όταν η επιλογή αυτή γίνετε σε φάση που ήδη έχουμε δει πόσο κακή ήταν η παρόμοια επιλογή που έγινε με τον Mandarin στο Iron Man 3).

obione
27-01-2015, 18:50
Ειδα Taken 3 και το American sniper!!Oκ το πρωτο ειναι μια περιπετεια καναμπε pop corn συνεχεια φυσικα τον αλλων δυο ταινιων αλλα καλυτερη απο την δευτερη!! Μου αρεσει και ο Liam σαν ηθοποιος οποτε δειτε την!

Το δευτερο νομιζω οτι ειναι καθαρα μια αμερικανικη ιστορια φιλοσοφια για ενα τυπο ηρωα της αμερικης να το πω?anywhore για εμενα ηταν μια προσωπικα αδιαφορη παντελος ταινια χωρις φυσικα αυτο να σημαινει οτι ηταν κακη!!
Διαβαστε τον προλογο της...ε αυτο ακριβως θα δειτε!!

edit
Ειδα και το John Wick!!
Παναθεμασε ρε Keanu, οτι και να κανεις εισαι μονο για το Matrix και για αυτο θα τον θυμομαστε -παντα!!οοοκ ειναι το αγαπημενο μου Psy fi ντακσι??
Βλεποντας και τον Wick ,πιστευω οτι η action περιπετειες γυρισαν στα μεσα τις δεκαετιας 80¨, οπου ενα ατομο εσπερνε τον πανικο και γενικα τους μαμουσε ολους το σπιτι και στο τελος αναβε ενα τσιγαρο or something!!λολ

Lefteris_X
27-01-2015, 19:46
Περί FFour.

Μα τι στο καλό; Αντιλαμβάνομαι ότι δεν γίνεται να δείχνουν ξανά την γέννηση των FF με τον ίδιο τρόπο, εντούτοις:

- Στη πρώτη ταινία FF, ο Δρ. Ντουμ είναι μεγαλο-businessman, που απέκτησε δυνάμεις από την ίδια κοσμική ακτινοβολία που μετάλλαξε τους 4 αστροναύτες σε FF.

- Στην επερχόμενη ταινία είναι ένας geek / nerd νεαρός που...δεν ξέρομε πως μεταλλάσσεται σε Δρ. Ντουμ.

Οκέηκ.........τι σχέση έχουν όλα αυτά, έστω και την παραμικρή, με το Δρ. Ντουμ του κόμικ, ο οποίος έχει γεννηθεί από μια πανίσχυρη μάγισσα, η οποία κάπως αιχμαλωτίστηκε από σκοτεινές δυνάμεις (αν θυμάμαι καλά) και σε μια προσπάθειά του ο υιός να την απελευθερώσει, βίωσε ένα τεράστιο ατύχημα / έκρηξη, η οποία του παραμόρφωσε τραγικά το πρόσωπο, εξ ου και φοράει μονίμως μάσκα. Πριν το ατύχημα, αλλά και σε πολλά -διάσπαρτα- τεύχη, έχει αναφερθεί πολλάκις ότι ο Δρ. Ντουμ προ-έκρηξης ήταν πανέμορφος, @@δάτος άντρας. Παράλληλα, ήταν τρομερός επιστήμων, γι αυτό και κατασκεύασε την υπερ-σούπερ δυνατοτήτων πανοπλία του. Λοιπόν, τι σχέση έχει αυτό το αυθεντικό origin, με έναν μεγαλο-επιχερηματία, με αρχές καράφλας (μήπως επειδή την εποχή που βγήκε η 1η ταινία FF, ο ηθοποιός θεωρείτο cash-in επειδή ήδη είχε παίξει στο άθλιο teeneger μπουρδοειδές Charmed και στο αντίστοιχα εμετικά ματαιόδοξο Nip Tuck; Λέω εγώ τώρα...) και παν-άσχετη συμπεριφορά με τον αυθεντικό Δρ. Ντουμ...........τι σχέση έχει με τον nerd-ά πιτσιρίκο της επερχόμενης ταινίας, με τα γυαλιά οράσεως;

Επαναλαμβάνω ότι αντιλαμβάνομαι πως μια ταινία κάπως πρέπει να έχει το "κάτι" διαφορετικό, αφής στιγμής πρόκειται για remaster, όπως επίσης καταλαβαίνω, την "εμμονή" (λανθασμένη κατ' εμέ) των παραγωγών να "φέρουν" στο σήμερα και άρα στο νεανικό κοινό την ταινία, με περιεχόμενο πιο εύπεπτο στις τωρινές συνήθειες. Και αναρωτιέμαι: γιατί ΝΤΕ και καλά, όλα πρέπει να τάσσονται στην ίδια φόρμα του "σήμερα" και των σημερινών συνηθειών; Hell, το να είσαι χακεράς, δεν είναι κάτι σημερινό (βλέπε Μάθιου Μπρόντερικ και War Games 1985, η ταινία που με έκανε να πρωτομπω στο Internet, βλέπε την ταινία Hackers με Αντζελίνα Τζολί στα μέσα 90ς, βλέπε Matrix τέλη 90ς).........αλήθεια την δεκαετία του 60, υποτίθεται ότι ήταν της μόδας......οι μάγισσες; Θα τρελαθούμε; Τι σκατά με αυτή τη σημερινολαγνεία, που συνήθως αποτυγχάνει;

Γιατί δεν παραδειγματίζονται από το Spider-Man 1, που ΠΑΡΑ πολύ σωστά, κράτησε όσο το δυνατό την αυθεντικότητα του χαρακτήρα και τα origins του, αλλάζοντας κάπως μερικά στοιχεία, ώστε να "στέκονται" στην σημερινή (του 2000 δηλαδή) εποχή, καθώς η επιστημονική γνώση που πλέον είχε γίνει λαική γνώση, το επέτρεπε; Δηλαδή, στο κόμικ, ο Σπάιντι κατασκεύασε εκτοξευτήρες ιστού, ενώ στην ταινία, πολύ σωστά, έδειξε ότι η αλλαγή σε επίπεδο DNA, τον έκανε να "γεννά" τον ιστό από το εσωτερικό των καρπών του. Ότι πρέπει για να γίνεται απόλυτα εύπεπτο με την επιστημονική, γνωσιακή βάση του 2000.

Δρ. Ντουμ= χάκερ νεαρός με προβλήματα όρασης (αμάν κιόλας με αυτό το κλισέ, όπου κάθε κομπιουτεράς, αν θέλει να είναι σουπερ-user, πρέπει να φοράει γυαλιά ή/και να είναι nerd, αγύμναστος, ισχνός και με λίγα λόγια= no super hero material). Συγχαρητήρια.

Απεναντίας, δεν θα μπορούσαν να παρουσιάσουν ένα Δρ. Ντουμ, προερχόμενο από μια άγνωστη περιοχή, μικρό βασίλειο στην Ανατολική Ευρώπη, που λόγω τοπικών συνθηκών (πχ. μεταλλεύματα) είχε τεράστιους οικονομικούς πώρους, είχε σπουδάσει στα καλύτερα Δυτικά πανεπιστήμια, ήταν ειδήμων σε διάφορες επιστήμες, ακολούθως ήταν ιδιαίτερα αθλητικός (κολλεγιακό άθλημα, οποιοδήποτε, από στίβο, μπασκετ, κωπηλασία, έως τέννις, ποδόσφαιρο, βόλλευ) και αρκετά ελκυστικός.........ενώ παράλληλα, η μητέρα του, όντας γέννημα-θρέμμα του Ανατολικού μπλοκ, με βαθιές ρίζες στην παράδοση και δη στον παρα-θρησκευτικό μυστικισμό (κάτι που είναι διαδεδομένο εκεί), είχε διάφορα πάρε-δώσε με το spooky world; Και να, ένας άριστος Δρ. Ντουμ. Ο οποίος επιστρέφει στην γενέτηρά του, η μάνα του αποκαλύπτει ότι είναι δέσμια των Χ/Ψ/Ω "δυνάμεων" του spooky world, επειδή παραβίασε "κανόνες", γίνεται και το ατύχημα, ο Ντουμ αναγκάζεται να φορέσει την μάσκα, εφευρίσκει την πανοπλία, και πάνω στην νέα τρέλα του (madness) θέλει να γ@μήσει/κατακτήσει/δεν ξερω γω τι τον κόσμο, τόσο οικονομικά, όσο και ολοκληρωτικά, ώστε να τον θέσει υπό την βασιλεία του; Και τσουπ! Κάπου εκεί οι 4 αστροναύτες μεταλλάσσονται σε FF. Και ποιος καλύτερος για να τον αντιμετωπίσει; Ποιον θα καλέσουμε; (τους Ghostbusters λολ)

Kapa
27-01-2015, 20:12
edit
Ειδα και το John Wick!!
Παναθεμασε ρε Keanu, οτι και να κανεις εισαι μονο για το Matrix και για αυτο θα τον θυμομαστε -παντα!!οοοκ ειναι το αγαπημενο μου Psy fi ντακσι??
Βλεποντας και τον Wick ,πιστευω οτι η action περιπετειες γυρισαν στα μεσα τις δεκαετιας 80¨, οπου ενα ατομο εσπερνε τον πανικο και γενικα τους μαμουσε ολους το σπιτι και στο τελος αναβε ενα τσιγαρο or something!!λολ

Μα τη Παναγια ειναι μονο για το Matrix...

Παντως ετσι με ξυλικι κτλ, το Raid 2 ειναι οτι καλυτερο μπορειτε να δειτε αυτη τη στιγμη.

Nikoladim
27-01-2015, 20:14
Ενδιαφέρον reboot φαίνεται , στην αρχή νομίζεις ότι ειναι το interstellar , αλλα αυτός ο τζονι τορτς μου φαίνεται λίγο διαφορετικός ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Viper
27-01-2015, 20:40
Οχι αλλο reboot ρε γαμωτο. Ενταξει μαθαμε ολοι πως εγινε ο Spiderman, Superman, οι F4... ε φτανει πια. 100αδες τευχη με 10αδες ιστοριες σε κομικ, παρτε και καντε ταινιες.

Leon_DiZ
27-01-2015, 21:11
Οχι αλλο reboot ρε γαμωτο. Ενταξει μαθαμε ολοι πως εγινε ο Spiderman, Superman, οι F4... ε φτανει πια. 100αδες τευχη με 10αδες ιστοριες σε κομικ, παρτε και καντε ταινιες.

Μα για να κάνουν sequels για αυτές τις ταινίες πρέπει να υπάρχει μια καλή βάση, ηθοποιοί, συμβόλαια, συμφωνίες. Το μόνο που την έχει γλιτώσει μέχρι τώρα είναι το X-Men.. αλλά και αυτό στα τελευταία του είναι λογικά.

Lefteris_X
27-01-2015, 21:11
Κώστα / Viper, καταλαβαίνω τι λες, αλλά σκέψου ποιοι υπερ-ήρωες είναι γνωστοί στο mainstream κοινό. Ακόμα και οι FF ψιλο-είναι. Οι βασικοί είναι Spider-Man, Captain America, Iron-Man, Superman, Batman, άντε βάλε και τον Hulk (γνωστός λόγω της σειράς με τον Λου Φερίνιο αρχών 80ς), τον οποίο "έκαψαν" με 2 ταινίες που δεν πήγαν καλά στα ταμεία (προσωπικά η 1η μου άρεσε, η 2η καθόλου). Από εκεί και πέρα έχουμε τους ψιλο-γνωστούς, που επιτυχώς η Marvel αρχίζει να τους περνά και στο mainstream κοινό, βλέπε Thor, οσονούπω Wonder Woman (είναι αρκετά γνωστή μόνο στις ΗΠΑ, πάλι λόγω της τηλεοπτικής σειράς - πουθενά αλλού).

Ακόμα κι εγώ που διαβάζω κομικ, ειλικρινά ποσώς με ενδιαφέρουν οι δευτεροκλασάτοι ήρωες. Καλά, για τους πιο σύγχρονους δεν το συζητώ καν, ούτε τα κόμικ τους διαβάζω, ούτε ταινία τους θα έβλεπα. Πχ. για το guardians of the galaxy, ούτε καν ήξερα την ύπαρξή τους. Καν. Είδα την ταινία, αυστηρά από τόρρεντ, για τα δικά μου στάνταρντ γέλεσα μόνο στις στιγμές με αναφορές στα 80ς από τον βασικό ήρωα, όλα τα άλλα μου ήταν πλήρως αδιάφορα. Πολύ καλή παραγωγή, ατμοσφαιρικά και άκρως φαντασμαγορικά τα CGI, μουσική ούτε καν που θυμάμαι, πλοτ / στόρυ για ύπνο.

Είναι δύσκολο τα διάφορα saga των υπερ-ηρώων να προσεγγιστούν, ακριβώς επειδή το mainstream κινηματογραφικό κοινό, δεν παρακολουθεί τα κόμικ τους. Πχ. για το επερχόμενο Civil War, η Μαρβελ έπρεπε να βγάλει 2 Κάπτεν Αμέρικα, 2 Avengers, 3 Iron-Man, ώστε να στρώσει το "χαλί" για την 3η ταινία, με θέμα το Civil War στον Κάπτεν Αμέρικα. Ενώ στο κόμικ, το Civil War, προεικάζεται σιγά-σιγά από αρκετά τεύχη από δω και κει, και εν τέλει όταν κατέφθασε, απαρτιζόταν από 6 τεύχη. Ε, χέσε μέσα, που να τα ξέρει όλα αυτά το mainstream κοινό; Και επίσης, αποκλείεται σε μια και μόνο ταινία να καλυφθεί πλήρως το saga 6 τευχών (δεν λέω την κατάληξη, διότι από και κλείεται να λήξει έτσι το έργο, καθώς περιλαμβάνει τον Κάπτεν Αμέρικα, όχι να πεθαίνει, αλλά να.......δεν το λέω λόγω σπόιλερ.).

Τουτέστιν, δεν έχω πρόβλημα με τα remake, καθώς τα βλέπω σαν "ερμηνείες ανά εποχή". Εποχή, έκαστη με τα εργαλεία της, βλέπε φωτογραφία, CGI και κοινό, δηλαδή πιο παλιά το κοινό δεν θα μπορούσε να χωνέψει έναν Batman πολύ dark, ενώ στα τέλη 80ς μπορούσε, οπότε επιλέχθηκε ο Τιμ Μπέρτον και έβγαλε έναν dark Batman. Αντίστοιχα, στα μέσα των 2Ks, το κοινό μπορούσε να χωνέψει έναν εξανθρωπισμένο εντελώς Batman, οπότε είχαμε το Batman Begins/ Dark Knight/Rising. Ακολούθως, όταν τα CGI ωρίμασαν και μπορούσαν να αποδώσουν πειστικά full-body animation, βγήκε το X-Men και το Spider-Man το 2000/2001. Πρόσφατα, αν και δεν μου άρεσε καθόλου (γελοίο το βρήκα, πισωγύρισμα το βρήκα, χαζοχαρούμενο teenager-flick) ξαναβγήκε το Spider-Man, ας το ονομάσουμε Spider-Man 2012 version/take.

Να δούμε Prince Namor ή κάποιον άλλον λιγότερο γνωστό, χωρίς να έχει "στρωθεί χαλί" πρώτα, το βλέπω χλωμό, καθότι δύσπεπτο για το ευρύ κοινό. Αν η Marvel / DC Comics στρώσουν χαλί έξυπνο και όμορφα δομημένο (όπως έχει κάνει η Marvel), χμμμμ......τότε δίνω περισσότερες πιθανότητες για ψιλο-άγνωστο ήρωα στο μεγάλο πανί.

Leon_DiZ
27-01-2015, 21:13
Τα Fantastic Four συγκριτικά ακόμα και με τις μέτριες ταινίες με υπερήρωες που βγαίνουν τώρα είναι σαν Κυριακάτικα cartoon.

Btw.. θυμάστε ποιος έκανε τον Human Torch?

http://spinoff.comicbookresources.com/wp-content/uploads/2014/04/ff_chris_evans.jpg

Conflict!!!! :P

Dragonpaul
27-01-2015, 22:03
Προσωπικα, βαρέθηκα ΟΛΕΣ τις ταινιες τις Marvel. Οκ, στην αρχη ειχε πλακα, αλλα μετα κάπου "έκατσε" το θέμα. Ειναι σα life like cartoons και τα εχω κανει καπως outgrown μαλλον... Αυστηρά και μονο για περάσεις δυο ωρες μεσα στην αίθουσα, ή ενα Σαββατο βραδυ σπίτι με φίλους. Και κανουν και reboot ήρωες που πριν "λιγο καιρο" έβγαλαν την πρωτη ταινια. Οκ, whatever...

Nikoladim
28-01-2015, 09:13
Περί FFour.

Και τσουπ! Κάπου εκεί οι 4 αστροναύτες μεταλλάσσονται σε FF. Και ποιος καλύτερος για να τον αντιμετωπίσει;Ποιον θα καλέσουμε; (τους Ghostbusters λολ)

Eλπιζω να μην εχεις υψηλη πιεση γιατι σε περιμενει μεγαλος "μποναμας". http://www.superherohype.com/news/328081-the-ghostbusters-reboot-cast-revealed

Reboot των αγαπημενων μας ghostbusters με γκομενες!!! ενταξει τα ειδαμε ολα πλεον.

Lefteris_X
28-01-2015, 10:50
GASP! Γκουχ, γκουχ, $#%#!#$%$^^@#$6 - dead.

ε, άϊντε να πα να γ@μηθείτε.

Dragonpaul
28-01-2015, 16:58
Ok... Παντελης έλλειψη ιδεών...

hakoo
29-01-2015, 13:34
Οσο οι ταινιες αυτες ειναι κερδοφορες δεν προκειται να σταματησουν παιδια, απλο ειναι. Εμενα μου τελειωσε απο τα 2-3 πρωτα χρονια, που ειχαν βγει και καποιες καλες παραγωγες. Και δυστυχως εχει περασει μια junk food νοοτροπια και σε μας, τις κραζουμε δλδ αλλα θα τις δουμε ενα 2ωρακι να περασει ευχαριστα κτλ.

Lefteris_X
29-01-2015, 13:45
Από τόρρεντ όμως θα την δω, όχι πληρώνοντας εισιτήριο στο σινεμά. Άρα, από εμένα τουλάχιστον, δεν βγάζουν φράγκο τσακιστό!

Nikoladim
29-01-2015, 14:03
Ωπα Λεφ μισο, αλλαξε Αβαταρ τυφλωθηκα :P

Lefteris_X
29-01-2015, 14:42
γιατί τι έχει; τι σε τυφλώνει; εμένα μια χαρά κάθεται στο μάτι μου :D

το logo αυτό (γιατί περί logo πρόκειται), είναι αυστηρά σε λευκό φόντο, δεν μπαίνει πουθενά αλλού (ιεροσυλία). :P

Leon_DiZ
29-01-2015, 15:34
γιατί τι έχει; τι σε τυφλώνει; εμένα μια χαρά κάθεται στο μάτι μου :D

το logo αυτό (γιατί περί logo πρόκειται), είναι αυστηρά σε λευκό φόντο, δεν μπαίνει πουθενά αλλού (ιεροσυλία). :P

Νομίζω ότι είναι ο συνδυασμός γκρι φόντου με το άσπρο και μετα τα έντονα χρώματα.

Lefteris_X
29-01-2015, 18:12
καλύτερα τώρα;

Nikoladim
29-01-2015, 18:20
καλύτερα τώρα;

Oχι βρε αδελφε! Μια χαρα ειναι, απλως σε ειχα συνδεση με το μη avatar, avatar :P

Lefteris_X
29-01-2015, 18:52
Να σε βράσω! Και με παίδεψε να του αλλάξω φόντο + να το φέρω στα μέτρα που επιτρέπει το φόρουμ. Ίσως να μην θυμάμαι καλά, αλλά στις πολύ αρχές (προ-crash του φόρουμ) είχα avatar τον Ροζ Πάνθηρα; Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια, λολ. Τεσπα, πάντα είχα το double check, που ήταν το 1ο (γιατί μετά από πολλά χρόνια άλλαξε) logo της Amiga (rulez). Old habits die hard.

phoenix7
29-01-2015, 20:12
Τρελό γέλιο, από το τρέιλερ κιόλας

https://www.youtube.com/watch?v=S3AVcCggRnU

nikon
30-01-2015, 09:22
The Theory of Everything (http://www.imdb.com/title/tt2980516/) φοβερή ταινία και με ερμηνεία από τον πρωταγωνιστή που μου θύμισε τον απίστευτο Day Lewis στο My left foot.

BillyFlo81
30-01-2015, 09:30
The Theory of Everything (http://www.imdb.com/title/tt2980516/) φοβερή ταινία και με ερμηνεία από τον πρωταγωνιστή που μου θύμισε τον απίστευτο Day Lewis στο My left foot.

Οντως ηταν πολυ καλη ταινια και πιστευω οτι ο Eddie Redmayne το αξιζει το Oscar.

nikon
30-01-2015, 09:55
Όντως είναι ερμηνεία για Όσκαρ.

Nikoladim
31-01-2015, 11:32
Ειδα το Τaken 3 (εχει βγει σε καλη ποιοτητα τσεκαρετε), πραγματικα απλως τραγικο. Στα ιδια επιπεδα με το 2ο μερος, κριμα γιατι η πρωτη ταινια ηταν απο τις παρα πολυ καλες action που εχουν βγει τα τελευταια χρονια. Το editing ειναι τοσο απαισιο, που ζαλιζεσαι κατα τη διαρκεια της μισης ταινιας. Κατα τα αλλα τα γνωστα, πιστολιδι και close combat kung fu.

Ειδα ομως και το whiplash. Απλως ταινιαρα. Απιστευτη ατμοσφαιρα, απιστευτη ερμηνεια απο τον Σιμονς και ενα... περιεργο σεναριο. Αξιζει 100% να τη δειτε, λατρεις της μουσικης και μη. Το μονο - για μενα ειναι οι αρκετες σκηνες που παιζει ο πρωταγωνιστης τα ντραμς, που ηταν για μενα λιγο βαρετες και φαγανε αρκετε χρονο απο το character development. Acting like a maniac, whiplash :D

muku
31-01-2015, 12:11
Ειδα το Τaken 3 (εχει βγει σε καλη ποιοτητα τσεκαρετε), πραγματικα απλως τραγικο. Στα ιδια επιπεδα με το 2ο μερος, κριμα γιατι η πρωτη ταινια ηταν απο τις παρα πολυ καλες action που εχουν βγει τα τελευταια χρονια. Το editing ειναι τοσο απαισιο, που ζαλιζεσαι κατα τη διαρκεια της μισης ταινιας. Κατα τα αλλα τα γνωστα, πιστολιδι και close combat kung fu.

Ti σκατά ρε γμτ. Χρησιμοποιώ ένα site που δείχνει όλα τα releases που βγαίνουν αλλά δεν το έχει εκεί μέσα. Θα το δω άμεσα. Δεν θέλω να πιστεύω πάντως ότι ειναι τραγικό. Πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για το τι πας να δεις. Δεν είναι και ταινία που θα προταθεί για Oscar αλλά αυτό που καλείται να κάνει (ακατάπαυστη δράση) πιστεύω θα το κάνει καλά. Ελπίζω να επιβεβαιωθώ όταν το δω!

Κατά τα άλλα είδα το Kill the Messanger χθες το οποίο ξεκίνησε γαμάτα και μετά έκανε μια μεγαλοπρεπέστατη κοιλιά. Το σκέφτηκα μετά βέβαια και επειδή πρόκειται για ταινία που βασίζεται σε αληθινή ιστόρια, απλώς είπε την ιστορία όπως έχει και όχι όπως θα μπορούσε να την είχε φανταστεί ο σεναριογράφος για να γίνει πιο εντυπωσιακή.

Nikoladim
31-01-2015, 12:15
Ti σκατά ρε γμτ. Χρησιμοποιώ ένα site που δείχνει όλα τα releases που βγαίνουν αλλά δεν το έχει εκεί μέσα. Θα το δω άμεσα. Δεν θέλω να πιστεύω πάντως ότι ειναι τραγικό. Πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για το τι πας να δεις. Δεν είναι και ταινία που θα προταθεί για Oscar αλλά αυτό που καλείται να κάνει (ακατάπαυστη δράση) πιστεύω θα το κάνει καλά. Ελπίζω να επιβεβαιωθώ όταν το δω!

Κατά τα άλλα είδα το Kill the Messanger χθες το οποίο ξεκίνησε γαμάτα και μετά έκανε μια μεγαλοπρεπέστατη κοιλιά. Το σκέφτηκα μετά βέβαια και επειδή πρόκειται για ταινία που βασίζεται σε αληθινή ιστόρια, απλώς είπε την ιστορία όπως έχει και όχι όπως θα μπορούσε να την είχε φανταστεί ο σεναριογράφος για να γίνει πιο εντυπωσιακή.

Οταν βλέπω ταινίες action προφανώς και δεν περιμένω να δω ερμηνείες η σεναριουκλες , αλλα θέλω να δω κάρι πρωτότυπο κάτι καλογυρισμένο κάτι με μεράκι ρε παιδί μου , όπως το πρώτο taken ...
Μουκουλ χρησιμοποιώ το kick ass για να βλέπω τα releases και το torrentZ για να τα κατεβάζω . Στο kick ass για κάποιο λόγο δεν μπορεις να κατεβάσεις πλέον


Sent from my iPhone using Tapatalk

Desmond
31-01-2015, 12:22
Στο kick ass για κάποιο λόγο δεν μπορεις να κατεβάσεις πλέον
Μήπως έχει να κάνει με τον provider σου εκεί που βρίσκεσαι?Εγώ μια χαρά το χρησιμοποιώ.

muku
31-01-2015, 12:26
Οταν βλέπω ταινίες action προφανώς και δεν περιμένω να δω ερμηνείες η σεναριουκλες , αλλα θέλω να δω κάρι πρωτότυπο κάτι καλογυρισμένο κάτι με μεράκι ρε παιδί μου , όπως το πρώτο taken ...
Μουκουλ χρησιμοποιώ το kick ass για να βλέπω τα releases και το torrentZ για να τα κατεβάζω . Στο kick ass για κάποιο λόγο δεν μπορεις να κατεβάσεις πλέον


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και εγώ από torrentz πλέον αλλά εδώ είναι μπλοκαρισμένα σχεδόν όλα τα sites οπότε πρέπει να κάνω μόντες για να τα ανοίξω. Απλά για releases κοίταζα sto rlslog.net. Τσέκαρε το, δεν είναι κακό απλά όπως παρατήρησα μερικά ίσως αργεί να τα βάλει.

Lefteris_X
31-01-2015, 12:28
ναι κι εγώ μια χαρά κατεβάζω από kickass, πχ. τώρα όσο γράφω κατεβάζω νέα επεισόδια από 3 σειρές.

muku
31-01-2015, 12:43
nikoladim οπότε μάλλον κάτι παίζει εκεί που είσαι. Τσέκαρε το Zenmate, chrome extension. Εγώ έχω βρει την υγειά μου. Έχει επιλογή να το ανοιγοκλείνεις αν φοβάσαι για privacy για σε περνάει μέσα από VPN που υποτίθεται ότι το κάνουν για να προστατέψεις την ιδιωτικότητα σου. Αλλά τους εμπιστεύεσαι? Εγώ για να είμαι 100% σίγουρος το κάνω disable από τον Chrome αφού το χρησιμοποιήσω οπότε δεν τίθεται κανένα θέμα.

Nikoladim
31-01-2015, 13:02
Εχω διαβάσει και αλλα σχόλια για το kick ass μάγκες ότι σένα επιτρέπει κατέβασμα . Θα τσεκάρω ! Ευχαριστώ


Sent from my iPhone using Tapatalk

corsaopc3071r
31-01-2015, 13:13
Nightcrawler... παιζει ωραια ο τυπος... Μετα το The Day After Tomorrow δε τον ειχα για τοσο τρελλακι!

jimspy
31-01-2015, 14:12
Μια από τις φράσεις που έχουν αφήσει κινηματογραφική ιστορία έκρυβε το δικό της μυστικό.
Μετά από χρόνια έρχεται να αποκαλυφθεί η αλήθεια πίσω από την ατάκα του ατάραχου Χάνιμπαλ Λέκτερ στην Κλαρίς Στέρλινγκ.
"Έφαγα το συκώτι του με φασόλια και ένα ωραίο Chianti" έλεγε στη Σιωπή των Αμνών ο Sir Anthony Hopkins που υποδυόταν τον Χάνιμπαλ Λέκτερ.

Η επιλογή των λέξεων που χρησιμοποίησε όμως καθόλου τυχαία δεν ήταν φυσικά.

Θα μπορούσαν να του έχουν χορηγηθεί αναστολείς μονοαμινοξειδάσης (MAO) για να τον γιατρεύσουν και μαντέψτε τι δεν επιτρέπεται να φάει κάποιος όταν ακολουθεί τη συγκεκριμένη αγωγή!
Συκώτι, φασόλια και κρασί. Ως ψυχίατρος, ο Χάνιμπαλ Λέκτερ θα το γνώριζε αυτό και έτσι έκανε ένα αστείο στην Κλαρίς, υπαινισσόμενος ότι δεν έχει πάρει τα φάρμακά του.

Πηγή: Independent

chronohill
31-01-2015, 16:00
Nightcrawler... παιζει ωραια ο τυπος... Μετα το The Day After Tomorrow δε τον ειχα για τοσο τρελλακι!
εχει παιξει σε ακομα πιο τρελλες ταινιες....ειναι απτους πιο καλους νεους ηθοποιους...ακομα να δω το prisoners...

Nikoladim
31-01-2015, 19:06
Παλικαρια, το πιρατ μπει ξανανοιξε! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

phoenix7
03-02-2015, 15:31
Νέο τρέιλερ fast and furious 7

https://www.youtube.com/watch?v=4qp2nRY5CnU

phoenix7
03-02-2015, 23:30
Νέο τρέιλερ μινιόνς

https://www.youtube.com/watch?v=dVDk7PXNXB8

DJTaurus
05-02-2015, 08:23
Βγήκε το Birdman σε BRay... σπεύσατε. Φαντάζομαι θα έχετε δει μια από τις εκπλήξεις της χρονιάς (πέραν των The Theory of Everything&Immitation Game που ξέραμε ότι θα είναι καλές ταινίες), το Nightcrawler. Aν εξαιρέσεις μερικές κοινοτυπίες προς το τέλος, προσωπικά τέτοιες ταινίες θέλω να βλέπω με φρεσκιες ιδεες που σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον από το πρώτο λεπτό.... με έναν skinny Gylenhaal πιο ώριμο από ποτέ.... όσο κράξιμο και να έχει φάει τόσα χρόνια (ότι δεν του αξίζουν οι ρόλοι που του έχουν δοθεί) εδώ δείχνει ότι είναι έτοιμος για μεγάλα πράγματα. Η ταινία παρουσιάζει ρεαλιστικά τι πραγματικά ζητάνε οι "δείκτες των media" με καυστικότητα που σε στιγμές μου θύμισε 80es και έχει τόσο σκοτεινή ατμόσφαιρα που σε καθηλώνει.

corsaopc3071r
05-02-2015, 08:57
Βγήκε το Birdman σε BRay... σπεύσατε. Φαντάζομαι θα έχετε δει μια από τις εκπλήξεις της χρονιάς (πέραν των The Theory of Everything&Immitation Game που ξέραμε ότι θα είναι καλές ταινίες), το Nightcrawler. Aν εξαιρέσεις μερικές κοινοτυπίες προς το τέλος, προσωπικά τέτοιες ταινίες θέλω να βλέπω με φρεσκιες ιδεες που σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον από το πρώτο λεπτό.... με έναν skinny Gylenhaal πιο ώριμο από ποτέ.... όσο κράξιμο και να έχει φάει τόσα χρόνια (ότι δεν του αξίζουν οι ρόλοι που του έχουν δοθεί) εδώ δείχνει ότι είναι έτοιμος για μεγάλα πράγματα. Η ταινία παρουσιάζει ρεαλιστικά τι πραγματικά ζητάνε οι "δείκτες των media" με καυστικότητα που σε στιγμές μου θύμισε 80es και έχει τόσο σκοτεινή ατμόσφαιρα που σε καθηλώνει.


Μου αρεσε πολυ...! Ο τυπος παιζει αψογα τον ημι-τρελλο!!! πραγματικα!

Dragonpaul
05-02-2015, 17:58
Βγήκε το Birdman σε BRay... σπεύσατε. Φαντάζομαι θα έχετε δει μια από τις εκπλήξεις της χρονιάς (πέραν των The Theory of Everything&Immitation Game που ξέραμε ότι θα είναι καλές ταινίες), το Nightcrawler. Aν εξαιρέσεις μερικές κοινοτυπίες προς το τέλος, προσωπικά τέτοιες ταινίες θέλω να βλέπω με φρεσκιες ιδεες που σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον από το πρώτο λεπτό.... με έναν skinny Gylenhaal πιο ώριμο από ποτέ.... όσο κράξιμο και να έχει φάει τόσα χρόνια (ότι δεν του αξίζουν οι ρόλοι που του έχουν δοθεί) εδώ δείχνει ότι είναι έτοιμος για μεγάλα πράγματα. Η ταινία παρουσιάζει ρεαλιστικά τι πραγματικά ζητάνε οι "δείκτες των media" με καυστικότητα που σε στιγμές μου θύμισε 80es και έχει τόσο σκοτεινή ατμόσφαιρα που σε καθηλώνει.
Που το είδες το Nigntcrawler????

Nikoladim
05-02-2015, 18:16
Κυκλοφορει εδω και πολυ καιρο σε dvd screener καλουτσικη ποιοτητα! ^^

Dragonpaul
05-02-2015, 18:25
A, ok. Ας περιμένω τοτε...

Lefteris_X
05-02-2015, 18:35
Το είδα κι εγώ σε bd ποιότητα από το yts τορρεντέησον, δεν χρειάζεται να περιμένεις Παύλε. Αντίθετα εκείνο σε περιμένει, όπως είπα, σε BD-rip ποιότητα.

muku
06-02-2015, 12:18
Καλά όλοι μαζί το είδαμε? Το είδα κι εγώ χθες βράδυ. Μαλακιούλα. Δεν είναι screener η ποιότητα, έχει 720p και 1080p από yify. Είδα και το Taken 3 προχθές. Σε αυτό είναι λίγο μάπα η ποιότητα. Σαν ταινία μου άρεσε καλύτερα από το Nightcrawler πάντως.

obione
07-02-2015, 00:47
εχει δει κανεις το winter Sleep?Να το δω η να συνεχισω το swamp attack(παλουκι το νεο update..:) )



https://www.youtube.com/watch?v=OUZgOQ186-A

btw ο Joaquin Phoenix μοιαζει με τον Mel Gibson σε καποιες σκηνες...

muku
07-02-2015, 02:36
^^Ειδικά στο still πριν τρέξεις το βίντεο κι εγώ ψάρωσα. Νόμιζα ότι ήταν ο Mel Gibson. Το trailer πάντως φαίνεται πολύ καλό. Εκεί που μιλούσε γιαπωνέζικα ψόφησα στο γέλιο.

Slay
08-02-2015, 08:36
Ειδα χθες το Jupiter Ascending, και θεωρω τις ασχημες κριτικες που εχει παρει πολυ αδικες. Μην παρεξηγηθω, η ταινια σιγουρα δεν φτανει προηγουμενες τους δουλειες, και εχει αρκετα θεματα, οπως την επαρκη αναπτυξη των χαρακτηρων για παραδειγμα. Παρολα αυτα, κινηματογραφικα καθαρα ειναι σκετη απολαυση, εκπληκτικα σκηνικα και μουσικη, και πολυ καλο σκηνοθετημενες σκηνες δρασης, αν και σε αρκετα σημεια λιγο υπερβολικες.

Επισης η ταινια βγαζει ενα πολυ εντονο αισθημα απο Final Fantasy, οπως μπορειτε να δειτε στις φωτογαφιες που εχω μεσα στο spoiler.

http://cdn.idigitaltimes.com/sites/idigitaltimes.com/files/2014/12/30/jupiter-ascending-screen-grab.jpg
http://i.ytimg.com/vi/THVFkk-sEus/maxresdefault.jpg
http://www.itsartmag.com/features/itsart/wp-content/uploads/2013/12/Jupiter-Ascending.jpg
http://www.itsartmag.com/features/itsart/wp-content/uploads/2013/12/Jupiter-Ascending-2.jpg
http://www.itsartmag.com/features/itsart/wp-content/uploads/2014/03/Jupiter-Ascending-2.jpg

Valkyre
09-02-2015, 10:24
^^Ειδικά στο still πριν τρέξεις το βίντεο κι εγώ ψάρωσα. Νόμιζα ότι ήταν ο Mel Gibson. Το trailer πάντως φαίνεται πολύ καλό. Εκεί που μιλούσε γιαπωνέζικα ψόφησα στο γέλιο.

"μοτο πενεκεηκου" χαχαχα δακρυσα!! :D

chrisfox
09-02-2015, 10:27
Χθες είδα το The Interview. Επιτέλους μια καλή κωμωδία του hollywood! Γελούσα μόνο και μόνο όταν διάβαζα το story και γέλασα ακόμα περισσότερο όταν την είδα! Ρεσιτάλ από τοn James Franco!

Ezio
10-02-2015, 06:44
Spider-Man is Entering The Marvel Cinematic Universe (http://marvel.com/news/movies/24062/sony_pictures_entertainment_brings_marvel_studios_ into_the_amazing_world_of_spider-man)


Marvel's Kevin Feige to Produce Next Installment of the Spider-Man Franchise with Amy Pascal

(Culver City, California, and Burbank, California February 09, 2015) – Sony Pictures Entertainment and Marvel Studios announced today that Sony is bringing Marvel into the amazing world of Spider-Man.


Under the deal, the new Spider-Man will first appear in a Marvel film from Marvel's Cinematic Universe (MCU). Sony Pictures will thereafter release the next installment of its $4 billion Spider-Man franchise, on July 28, 2017, in a film that will be co-produced by Kevin Feige and his expert team at Marvel and Amy Pascal, who oversaw the franchise launch for the studio 13 years ago. Together, they will collaborate on a new creative direction for the web slinger. Sony Pictures will continue to finance, distribute, own and have final creative control of the Spider-Man films.


Marvel and Sony Pictures are also exploring opportunities to integrate characters from the MCU into future Spider-Man films.




Γουστάρω τρελά.

Υ.Γ. Επειδή το link που έδωσα δεν ανοίγει, ορίστε κι άλλο: http://deadline.com/2015/02/spider-man-marvel-kevin-feige-amy-pascal-producers-1201370228/


CONFIRMED: Andrew Garfield is NO LONGER Spider-Man. Someone new will be cast. First appearance in MCU, then solo film.

https://twitter.com/lindazge/status/565009810093912064

Valkyre
10-02-2015, 13:09
Κατεβασα να δω το The Interview γιατι γινοταν ντορος και ειχα ορεξη για κωμωδια.

Τι απιστευτη μαλακια ηταν αυτη που ειδα?! Φανταζομουν οτι θα ηταν μια κωμωδια κατι τοις σοβαρη και αυτο το πραγμα ηταν απλα ενα καραγκιοζιλικι σκετο, σκατολογικο χιουμορ επιπεδου εφαμιλλου με ταινιες οπως Ηλιθιος και Πανηλιθιος. :/

To Birdman απο την αλλη ηταν εκπληκτικο και επισης το The Enemy μου αρεσε παρα πολυ (και ηταν αρκετα mindfuck).

phoenix7
10-02-2015, 14:37
Είδα την ταινία captain phillips(2013) με τον Tom Hanks βασισμένη σε αληθινή ιστορία, δεν την είχα ξαναδεί και μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά. Οι ερμηνείες, ήταν εξαιρετικές από όλους τους ηθοποιούς(διάβασα ότι ο Σομαλό-Αμερικανός που έπαιζε τον αρχηγό των "πειρατών" είχε και υποψηφιότητα για όσκαρ και χρυσή σφαίρα), Τομ Χάνκς, κλασική αξία δεν χρειάζεται να τα γράψω

Και ένα trailer για όσους ενδιαφέρονται να την δουν

https://www.youtube.com/watch?v=8y328lph4NM

Viper
11-02-2015, 19:26
https://www.youtube.com/watch?v=HELfuiarPpo#t=20

phoenix7
12-02-2015, 15:14
Fan made ... τι λέτε;

https://www.youtube.com/watch?v=tUgebn72eyA

jden
13-02-2015, 01:24
Σίγουρα fan made

nikon
13-02-2015, 09:10
Wild Card (http://www.imdb.com/title/tt2231253/) δεν ξέρω αλλά ο Statham έχει αργήσει και μου θυμίζει Seagal με το ξύλο που ρίχνει και δεν μου αρέσει καθόλου αυτό γιατί τον συμπαθώ σαν ηθοποιό, τώρα σαν ταινία αν δεν έχεις κάτι άλλο να δεις καλή είναι για να σκοτώσεις την ώρα σου.

Valkyre
13-02-2015, 11:00
Wild Card (http://www.imdb.com/title/tt2231253/) δεν ξέρω αλλά ο Statham έχει αργήσει και μου θυμίζει Seagal με το ξύλο που ρίχνει και δεν μου αρέσει καθόλου αυτό γιατί τον συμπαθώ σαν ηθοποιό, τώρα σαν ταινία αν δεν έχεις κάτι άλλο να δεις καλή είναι για να σκοτώσεις την ώρα σου.

Eγω παλι τον απεχθανομαι. Ειναι ασχετος σαν ηθοποιος, εχει απλα αυτο το fan base γιατι ειναι μυωδης εχει british accent και καραφλα και οι ταινιες του ειναι ολες (ή σχεδον ολες) καρμπον το ιδιο. Βρωμοξυλο και σεναρια καρα προβλεψιμα. Οχι οτι αυτο ειναι απαραιτητα κακο, εξηγω παρακατω.

Μοιαζει λες και υποδυεται παντα τον ιδιο χαρακτηρα. Θα μου πεις ταινιες δρασης κανει, οκ αλλα ακομα και σαν ταινιες δρασης οι περισσοτερες ειναι ψιλοχαλια. Νομιζω οτι το χειροτερο που δεν εχει σε σχεση με αλλους ηθοποιους δρασης που ηταν πετυχημενοι, ειναι χιουμορ. Ο τυπος δεν μπορει να παιξει μια κωμικη κατασταση με τον τροπο που ενας Σβαρτζενεγκερ για πχ εκανε. Να μην παιρνει τοσο στα σοβαρα αυτο που κανει. Να ξερει σε τι ταινιες παιζει. Και μονο η εισαγωγη για πχ του Last Action Hero περιγραφει απολυτα αυτο που θελω να πω. Ο Στεηθαμ μοιαζει να θελει να παρουσιασει και να υποκριθει τους ρολους του με μια Α σοβαροτητα, ενω στην ουσια προκειται για ταινιες που συμβαινουν τραγικα κουλα πραγματα. Του λειπει ο χαβαλες.

Lefteris_X
13-02-2015, 11:14
Μόνο στο The Snatch προ πολλών ετών ήταν καλός, γιατί ο χαρακτήρας του ήταν κρυόκωλος, παπάρας Βρετανός, χλεμπονίδης, και μάλιστα, δεν έριχνε ούτε μια μπουνιά. Στην ίδια ταινία, ο Μπραντ Πιτ, έδωσε ρέστα ερμηνείας, έστω και ολιγόλεπτα.

Όσο για το Last Action Hero, κυριολεκτικά ο Σβαρτς τα έδωσε όλα. Το σενάριο ήταν εκπληκτικό καθώς σατίριζε ΟΛΑ τα 80s cliche στις ταινίες one-man-show δράσης, ενώ ξεκάθαρα καρα-τσάκιζε στην σάτιρα τόσο τον εαυτό του (ως ηθοποιός δράσης ταινιών στο παρελθόν), όσο και τον ανταγωνιστή του στο είδος, τον Σταλλόνε.

Valkyre
13-02-2015, 11:23
^^ Aπο τις αγαπημενες μου action/χαβαλε ταινιες εβερ. Βασικα το δυστυχημα ειναι οτι τετοιες ταινιες δεν κυκλοφορουν πια. Γενικοτερα ολες οι ταινιες δρασης σημερα εχουν μια σοβαροφανεια που δεν συναδει με τα παλαβα που βλεπεις στην οθονη. Πρεπει να υπαρχει φυσικα μια ισορροπια στην ολη φαση , μην γινει καραγκιοζιλικι η φαση, αλλα οχι και η αλλη παντα που νομιζεις οτι βλεπεις ενα κραμα... Νονου με Κομαντο. Wtf δηλαδη.

Ακομα και μεχρι σημερα νομιζω οτι το Last Action Hero εχει την πιο τελεια εισαγωγη action χαρακτηρα εβερ... Badass, μουσικη, ατακες, χαβαλες... δεν παιζεται!


https://www.youtube.com/watch?v=PORptHmRAFo

nikon
13-02-2015, 11:32
Eγω παλι τον απεχθανομαι. Ειναι ασχετος σαν ηθοποιος, εχει απλα αυτο το fan base γιατι ειναι μυωδης εχει british accent και καραφλα και οι ταινιες του ειναι ολες (ή σχεδον ολες) καρμπον το ιδιο. Βρωμοξυλο και σεναρια καρα προβλεψιμα. Οχι οτι αυτο ειναι απαραιτητα κακο, εξηγω παρακατω.

Μοιαζει λες και υποδυεται παντα τον ιδιο χαρακτηρα. Θα μου πεις ταινιες δρασης κανει, οκ αλλα ακομα και σαν ταινιες δρασης οι περισσοτερες ειναι ψιλοχαλια. Νομιζω οτι το χειροτερο που δεν εχει σε σχεση με αλλους ηθοποιους δρασης που ηταν πετυχημενοι, ειναι χιουμορ. Ο τυπος δεν μπορει να παιξει μια κωμικη κατασταση με τον τροπο που ενας Σβαρτζενεγκερ για πχ εκανε. Να μην παιρνει τοσο στα σοβαρα αυτο που κανει. Να ξερει σε τι ταινιες παιζει. Και μονο η εισαγωγη για πχ του Last Action Hero περιγραφει απολυτα αυτο που θελω να πω. Ο Στεηθαμ μοιαζει να θελει να παρουσιασει και να υποκριθει τους ρολους του με μια Α σοβαροτητα, ενω στην ουσια προκειται για ταινιες που συμβαινουν τραγικα κουλα πραγματα. Του λειπει ο χαβαλες.Σε πολλά από αυτά που λες συμφωνώ, εμένα πάντως δεν με χαλάει που δεν κάνει και κάτι άλλο εκτός από ταινίες δράσης και μοιάζουν οι ρόλοι του γιατί νομίζω είναι γεννημένος γι'αυτό που λένε, με χαλάει το να τον βλέπω (και όχι μόνο αυτόν) να βγάζει νοκ αουτ πχ 5 άτομα με όπλο μια οδοντογλυφίδα (λέμε τώρα) κάτι τέτοια μου χαλάνε όλη την καλή γνώμη που ίσως έχω σχηματίσει.

Βρες έναν πιο "ανθρώπινο" τρόπο ρε φίλε μη κάνεις κάτι τέτοια επειδή είσαι πρώην πεζοναύτης και έχεις μάθει να τα κάνεις γιατί και έτσι να είναι πάλι γελοίο φαίνεται.

Ezio
13-02-2015, 11:32
Δεν έχω δει την ταινία, αλλά το βίντεο που έβαλες είναι όλα τα λεφτά. Badass βλέμμα συνοδευόμενο από badass μουσική, εσύ ή το σήμα σου και του δίνει το σήμα... Φοβερό.

edit: Τώρα που το σκέφτομαι, καλό θα ήταν να έβγαζαν ένα παιχνίδι σε τέτοιο στυλ. Ξύλο και τέτοιες badass στιγμές.

Valkyre
13-02-2015, 11:36
Δεν έχω δει την ταινία, αλλά το βίντεο που έβαλες είναι όλα τα λεφτά. Badass βλέμμα συνοδευόμενο από badass μουσική, εσύ ή το σήμα σου και του δίνει το σήμα... Φοβερό.

Γιατι το αλλο που του λεει "θελεις να γινεις αγροτης? Οριστε 2 στρεμματα"... κλαιω! :D

Αν δεν την εχεις δει, δες την. Ειναι ταινια για σαββατοκυριακο μεσημερακι/απογευματακι. Τρελες ατακες, ωραια δραση γαμω τα σαουντρακ.

Ezio
13-02-2015, 11:43
Γιατι το αλλο που του λεει "θελεις να γινεις αγροτης? Οριστε 2 στρεμματα"... κλαιω! :D

Αν δεν την εχεις δει, δες την. Ειναι ταινια για σαββατοκυριακο μεσημερακι/απογευματακι. Τρελες ατακες, ωραια δραση γαμω τα σαουντρακ.
Ωραίο κι αυτό. Μου άρεσε και που τρελάθηκε ένας τύπος μόλις είδε τον Σβαρτζενεγκερ. Όπως επίσης το ότι με την ρουφηξιά του πούρου το βλέμμα έγινε πιο badass (αν και είμαι κατά του καπνίσματος).

Lefteris_X
13-02-2015, 11:43
Ο Σβαρτς πάντα είχε ατάκες, ακόμα και σε ταινίες που δεν το περιμένεις, πχ στο Μπάτσο του Νηπιαγωγείου, βγαίνει από το αμάξι του, βλέπει έναν τυπά που λιγουρεύεται να το κλέψει μόλις απομακρυνθεί, γυρνά και του λέει (στο περίπου γιατί πάνε και 25+ χρόνια) "Ξέχασα να συστηθώ: με λένε Ρίτσαρτν Κιμπλ (οπλίζει με badass τρόπο την κοντόκανη καραμπίνα του) και αγαπώ το αμάξι μου".

Άλλη ατάκα, από το The Running Man, όταν στην μάχη με τον Buzzsaw, χρησιμοποιεί το δικό του πριόνι, περνώντας ανάμεσα από τα πόδια και εν τέλει (χωρίς να το δείχνει η σκηνή) τον κόβει στα δύο.............τον ρωτά ένας συμπρωταγωνιστής "Τι έγινε με τον Buzzsaw;"...........απάντηση: "He had to split".

Valkyre
13-02-2015, 11:48
^^ Γιατι ειναι εξυπνος και ξερει σε τι παιζει. Και ξερει οτι οι cheesy ατακες ειναι που θα γινουν mainstream (στην τοτε εποχη) και θα καταληξουν να ειναι διαχρονικο στοιχειο. Γι αυτο και ηταν τοσο πετυχημενος. Οχι για τις υποκριτικες του ικανοτητες, αλλα γιατι σου εβγαζε ενα κραμα badass,χαβαλε τυπου που γουσταρει αυτο που κανει. Και στο περναει και εσενα.

Viper
13-02-2015, 11:59
The Beautiful Hand-Writing And Maps Of The Lord Of The Rings Movies (http://kotaku.com/the-beautiful-hand-writing-and-maps-of-the-lord-of-the-1685551885)


One of the few things that wasn't computer-generated in the recent Hobbit movies was all the sweet Middle Earth calligraphy, which was done by the same artist responsible for the most of the books (and maps) of the Lord of the Rings film trilogy.

That man is artist Daniel Reeve (via Laughing Squid), who did all kinds of work for Peter Jackson's six Tolkien films, from Bilbo's famous book to his enormous burglar's contract to fonts.

A map of Middle Earth, drawn for the original LotR trilogy.
http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s--8stSunyc--/c_fit,fl_progressive,q_80,w_636/ckx3bnnr70isqj6q8ea8.jpg

Bilbo's contract. Yes, he had to write the whole thing
http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s--gvq1IQo4--/c_fit,fl_progressive,q_80,w_320/dq2syhdgx16ledklcyve.jpg

Τι εχει φτιαξει ο ανθρωπος!!:respect7:

Nikoladim
13-02-2015, 13:02
Ο Σβαρτς πάντα είχε ατάκες, ακόμα και σε ταινίες που δεν το περιμένεις, πχ στο Μπάτσο του Νηπιαγωγείου, βγαίνει από το αμάξι του, βλέπει έναν τυπά που λιγουρεύεται να το κλέψει μόλις απομακρυνθεί, γυρνά και του λέει (στο περίπου γιατί πάνε και 25+ χρόνια) "Ξέχασα να συστηθώ: με λένε Ρίτσαρτν Κιμπλ (οπλίζει με badass τρόπο την κοντόκανη καραμπίνα του) και αγαπώ το αμάξι μου".

Άλλη ατάκα, από το The Running Man, όταν στην μάχη με τον Buzzsaw, χρησιμοποιεί το δικό του πριόνι, περνώντας ανάμεσα από τα πόδια και εν τέλει (χωρίς να το δείχνει η σκηνή) τον κόβει στα δύο.............τον ρωτά ένας συμπρωταγωνιστής "Τι έγινε με τον Buzzsaw;"...........απάντηση: "He had to split".
Η καλυτερη ατακα για εμενα ειναι η εξης:

Kακος: Chesus Christ!
Arnorld: Guess again

Lefteris_X
13-02-2015, 15:49
Ε, καλά υπάρχουν πολλές, από "Get to the chopaaaa" μέχρι (καρφώνοντας μαχαίρα σε έναν όρθιο στο δέντρο = παραμένει όρθιος) "stick around".

Επικός σε όλες τις ατάκες. Defined the 80s, απλά. Κρίμα σε όσους δεν τα έζησαν/πρόλαβαν.

Zeichef
14-02-2015, 00:31
Whiplash. Δείτε το.

Kapa
17-02-2015, 18:58
Ακομα ενα επεισοδιο Walkind Dead...

Σε αυτο το επεισοδιο γινονται τρελα πραματα.

zzzzzzzzzzzzzz....zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.....zzzzzzz zzzzzzzzzzzz....zzzzzzzzzzzzzzzzzz....zzzzzzzzzzzz zzzzzz.....zzzzzzzzzzzzzzzz....zzzzzzzzzzzzzzzzzz. ..zzzzzzzzzzzz...ΛΟΥΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Lefteris_X
17-02-2015, 19:17
ουπς, λάθος θρεντ;

Kapa
17-02-2015, 19:23
ουπς, λάθος θρεντ;

χααχαχααχ....ξεχαστηκα...

Το διαβασες το spoiler ομως...:P

Lefteris_X
17-02-2015, 20:19
ναι το διάβασα (loop) ναι το διάβασα (loop) ναι το διάβασα (loop) ναι το διάβασα (broken) με πήρε ο ύπνος...:P

ThodorisMar
18-02-2015, 16:45
Whiplash. Δείτε το.

Το δα πριν κανα μήνα και ανατρίχιασα,ειδικά στο τέλος. Ταινιάρα..

Αν και σχετικα παλια,προτείνω το the hunt(2012).Απ τις σοβαρες,αληθινες,αντιχόλλιγουντ κοινωνικές ταινίες που αξίζουν την υψηλή βαθμολογία απ¨το Imdb.

Viper
19-02-2015, 10:22
An 'Alien' movie is coming from the creator of 'District 9' (http://www.engadget.com/2015/02/18/neill-blomkamp-making-alien-movie/)


District 9 creator Neill Blomkamp gave sci-fi fans a brief glimmer of hope in January, when he teased that he had secretly been working on an Alien sequel that had (apparently) been scuttled. Well, it might be back on again -- Blomkamp is now claiming on Instagram (with support from Variety sources) that the project is "officially [his] next film." There's no word on the movie's plot or when it might hit theaters, but his sneak peek showed concept art that included Ripley in an alien-like suit, Weyland-Yutani's headquarters and the return of Aliens' Corporal Hicks.

Viper
20-02-2015, 09:44
Aquaman (https://twitter.com/ZackSnyder/status/568650209581858817/photo/1)

https://pbs.twimg.com/media/B-RAWTjCcAAF81b.jpg

Ixor24
20-02-2015, 11:38
Νεο trailer Mad Max

https://www.youtube.com/watch?v=9YFuB3wuge0

phoenix7
20-02-2015, 15:36
Champs: Νέα ταινία με Μike Tyson, Evander Holyfield και Bernard Hopkins (http://www.sport24.gr/Sports/OtherSports/fight-sports/champs-nea-tainia-me-mike-tyson-evander-holyfield-kai-bernard-hopkins.3316517.html)


https://www.youtube.com/watch?v=tvd8nGcZAfA

nikon
23-02-2015, 08:00
The 87th Academy Award Winners and Nominees for the 2015 Oscars (http://oscar.go.com/nominees)

Redmayne.:a014:

Kapa
23-02-2015, 11:27
The 87th Academy Award Winners and Nominees for the 2015 Oscars (http://oscar.go.com/nominees)

Redmayne.:a014:
Λίγο κατάντια ή ιδέα μου είναι;

Dragonpaul
23-02-2015, 12:26
Για ανάλυσέ το λίγο...

Kapa
23-02-2015, 22:30
Για ανάλυσέ το λίγο...

Βεβαιως...

1ον) Υπηρχαν καλυτερες ταινιες απο το Birdman για το Οσκαρ Καλυτερης Ταινιας.
2ον) Οσκαρ Καλυτερης Κινηματογραφησης θα μπορουσε ανετα να το παρει το Grand Budapest.
3ον) Διαφωνω οσο δεν παει στο Οσκαρ Καλυτερου Soundtrack, εχοντας ακουσει και τα 5.

Ενταξει βεβαια δεν ειναι η πρωτη φορα που τα αποτελεσματα ειναι λιγακι καπως. Εδω ακομα προσπαθει ο Di Caprio να παρει Οσκαρ.

Leon_DiZ
23-02-2015, 22:46
Βεβαιως...

1ον) Υπηρχαν καλυτερες ταινιες απο το Birdman για το Οσκαρ Καλυτερης Ταινιας.
2ον) Οσκαρ Καλυτερης Κινηματογραφησης θα μπορουσε ανετα να το παρει το Grand Budapest.
3ον) Διαφωνω οσο δεν παει στο Οσκαρ Καλυτερου Soundtrack, εχοντας ακουσει και τα 5.

Ενταξει βεβαια δεν ειναι η πρωτη φορα που τα αποτελεσματα ειναι λιγακι καπως. Εδω ακομα προσπαθει ο Di Caprio να παρει Οσκαρ.

4ον) Animated feature/short ακόμα μια χρονιά το πήρε το brand name και όχι η ταινία.

Έβγαλε το Hollywood Reporter πως ψήφισαν μερικοί από τους κριτές των βραβείων. Καταντά αστείο μετά από κάποια φάση..

Brutally Honest Oscar Voter Ballot (http://www.hollywoodreporter.com/package/brutally-honest-oscar-voter-ballot)

Kapa
23-02-2015, 23:25
^Animated δεν εχω δει καμια ακομα. Αλλα παντα κρινω μονο αν τις εχω δει ολες απο τη κατηγορια.

Δεν ξερω πως ή ποιοι ψηφιζουν αλλα καλο θα ειναι να μην επηρεαζονται οι υποψηφιοι απο αυτο.

Δε νομιζω οτι το Οσκαρ ανοιγει ή κλεινει καριερες. Πιστευω οτι η υποψηφιοτητα για ενα οσκαρ ειναι σημαντικο για εναν ηθοποιο/σκηνοθετη/μουσικο κτλ. Δηλωνει οτι "κατι" εκανε καλα και βρισκεται εκει που βρισκεται.

Στο μονο που συμφωνω μεχρι κοκκαλο ειναι το Οσκαρ Α' Ανδρικου Ρολου. Θα ηταν πολυ κριμα να μην δινοταν σε αυτο το παλικαρι.

nikon
24-02-2015, 08:28
Βεβαιως...

1ον) Υπηρχαν καλυτερες ταινιες απο το Birdman για το Οσκαρ Καλυτερης Ταινιας.
2ον) Οσκαρ Καλυτερης Κινηματογραφησης θα μπορουσε ανετα να το παρει το Grand Budapest.
3ον) Διαφωνω οσο δεν παει στο Οσκαρ Καλυτερου Soundtrack, εχοντας ακουσει και τα 5.

Ενταξει βεβαια δεν ειναι η πρωτη φορα που τα αποτελεσματα ειναι λιγακι καπως. Εδω ακομα προσπαθει ο Di Caprio να παρει Οσκαρ.Ειδικά στο θέμα καλύτερης ταινίας συμφωνώ 1000%, άντεξα και την είδα μέχρι τέλος από πείσμα για να δω τι είναι αυτή η ταινία για την οποία ακούγονται τόσα, δεν ξέρω γιατί αλλά μου έβγαζε τόση μαυρίλα και τόση μιζέρια που κάθε λίγο και λιγάκι ήμουν στο τσακ να σταματήσω να τη βλέπω.

Valkyre
24-02-2015, 10:52
To Birdman προσωπικα το βρηκα εκπληκτικη ταινια. Πρωτοτυπη, διαφορετικη, ειλικρινεις και πολυδιαστατη. Και οι ερμηνειες φυσικα απο αλλο πλανητη. Deserved the oscar imho.

nikon
24-02-2015, 11:15
’ρα δεν είναι μόνο το Gravity .:P

Valkyre
24-02-2015, 11:19
’ρα δεν είναι μόνο το Gravity .:P

E ενταξει γουστα ειναι αυτα ! :) ΕΜενα μου αρεσε πολυ και ο τροπος που ειναι γυρισμενο με εντυπωσιασε. Σκιαγραφει και σαρκαζει τον κοσμο της σοουμπιζ και της γκλαμουριας με φοβερο τροπο.

nikon
24-02-2015, 11:22
Το περίεργο είναι ότι συμφωνώ σε όλα αυτά που λες για την ταινία, ήταν πρωτότυπη, ήταν κάτι το διαφορετικό, ήταν ωραία γυρισμένη κλπ κλπ αλλά σου λέω μου έβγαζε μια μιζέρια και μια κατάθλιψη το όλο σκηνικό που έλεγα άντε πότε θα τελειώσει.

enstikto
24-02-2015, 11:28
Εγώ προσωπικά δεν απογοητεύτικα ιδιαίτερα με κάποιο αποτέλεσμα με εξαίρεση ίσως τον Ά ανδρικό ρόλο που ήθελα να τον πάρει ο Κήτον που ήταν εκπληκτικός (η αλήθεια είναι οτι δεν έχω δει το theory of everything για να κρίνω 100% αν ήταν αδικία που δεν το πήρε κτλ θα το δω σύντομα όμως για να κρίνω). Αλλά ο Κήτον omg, δείτε απλά την σκηνή που μιλάει/τσακώνετε με την κόρη του και δείτε πόσες εκφράσεις αλλάζει το πρόσωπο του σε δευτερόλεπτα!

Εσείς που χαλαστήκατε απο τα αποτελέσματα ποιά ταινια πιστεύετε οτι έπρεπε να κερδίσει φέτος;
Οι περισσότερες ταινίες κατά την γνώμη μου παρ ότι αξιόλογες ήταν μία απο τα ίδια (βιογραφικές, war movies, κοινωνικίλας κτλ). Το bird man ήταν κάτι το εντελεώς διαφορετικό σε όλα του απο την αρχή μέχρι το τέλος. Και πραγματικά δεν έχανε πουθενά.

Οι 2 άλλες ταινίες είχαν αυτό το κάτι διαφορετικό του birdman φέτος ήταν το boyhood που αν δεις πέρα απο το gimmick "δείτε τους ηθοποιούς να γερνάνε μέσα σε 12 χρόνια" δεν σου μένουν και πολλά για την ταινία, και το whip lash το οποίο ήταν Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο αλλά δύσκολα θα μπορούσε να βραβευτεί με το μεγάλο βραβειο.
Θα μπορούσες να βάλεις και το grand budapest στην παραπάνω κατηγορία αλλά θεωρώ οτι είναι ταινία που δεν θα μπορούσε ποτέ να κερδίσει το όσκαρ καλύτερης ταινίας όχι γιατί δεν το αξίζει αλλά γιατί ετσι είναι η ακαδημία απο πάντα...

@Nikon το feelgood κομμάτι μιάς ταινίας δεν είναι αντικειμενικό κριτήριο αν αξίζει όσκαρ καλύτερης ταινίας ή αν είναι καλή ταινία.

nikon
24-02-2015, 11:42
Μα γι'αυτό είπα ότι σε όλα αυτά που είπε ο Δημήτρης το περίεργο είναι ότι συμφωνώ το feelgood δεν επηρέασε τη γνώμη μου γι'αυτά αλλά το Όσκαρ θα το έδινα στο Τheory of everything, μπορεί να μην ήταν το κάτι διαφορετικό αλλά είχε όλα αυτά που θέλω σε μια ταινία.

Kapa
24-02-2015, 13:27
Άνετα θα το έδινα στη "θεωρία των πάντων" για πολλούς και διάφορους λόγους.

Πρώτον είναι αληθινή ιστορία.

Δεύτερον θίγει ένα ευαίσθητο θέμα.

Τρίτον οι ερμηνείες είναι συγκλονιστικές.

Τέταρτον μιλάει για τη ζωή κυρίως 2 ανθρώπων και τους δεσμούς αγάπης που είχαν μεταξύ τους και τη θέληση τους να πετύχουν στη ζωή.

Valkyre
24-02-2015, 13:38
^^Oλα αυτα που λες ειναι μεν σωστα, αλλα με εξαιρεση το "τριτον" δεν αποτελουν λογους για τους οποιους αξιζει μια ταινια να παρει το αγαλματιδιο.

Δεν αποτελει λογο οτι θιγει ενα ευαισθητο θεμα. Ουτε οτι ειναι αληθινη ιστορια.

Αν ηταν αυτα αυστηρες προυποθεσεις για να κερδισει μια ταινια οσκαρ, τοτε αυτοματως παρα πολλες τρωνε πορτα χωρις να τους αξιζει κατι τετοιο, και πολλοι νικητες που δεν αγγιζουν απαραιτητα καποιο ευαισθητο θεμα, ουτε και λενε μια ιστορια αγαπης δεν θα επρεπε καν να συζητιονται για το βραβειο, το οποιο δικαιωματικα αξιζαν.

Kapa
24-02-2015, 14:18
Μα φυσικα δεν λεω οτι οποια ταινια ειναι αληθινη ιστορια ή υπαρχει ενα ευαισθητο θεμα,πρεπει να παρει το αγαλματιδιο.

Απλα ειναι λογος για το πως αναπαρισταται στην οθονη.

Υπαρχουν πολλες αληθινες ιστοριες που περασαν και δεν ακουμπησαν.

Απλα η θεωρια των παντων εχει ολο το πακετο για να χαρακτηριστει Οσκαρικη.

Ενταξει στα Οσκαρ παντα θα υπαρχουν παραξενα αποτλεσματα. Καποτε το Chicago κερδιζε το Οσκαρ καλυτερης ταινιας ενω διπλα του υπηρχε ο Πιανιστας. Καποτε επερνε Οσκαρ το Ροκι ενω διπλα του υπηρχε ο Ταξιτζης. Καλα εδω πηρε το Hurt Locker ενω διπλα του υπηρχε το Avatar.

Valkyre
24-02-2015, 14:33
Συμφωνω οτι τα Οσκαρ πολλες φορες ειναι οτι ναναι πραγματικα και οτι ταινιαρες αδικουνται (αν και διαφωνω που πηρε οσκαρ το Hurt Locker, ομως και το Avatar δεν ειναι ταινια για οσκαρ).

Και φυσικα συμφωνω οτι καταπληκτικη ταινια το η Θεωρια των Παντων, απλα οπως ειπαν και αλλοι ηταν μια φανταστικη ταινια με καταπληκτικες ερμηνειες, που ομως ενιωθες οτι κατα καποιο τροπο την ειχες ξαναδει. Οχι οτι αυτο ειναι κακο, απλα η υπαρξη του Birdman, μιας ταινιας τοσο διαφορετικης και απο αποψη σκηνοθεσιας και απο αποψης κινηματογραφικοτητας και σεναριου, για εμενα αξιζε ενα κλικ παραπανω και δικαιως πηρε το αγαλματιδιο. Ηταν κατι φρεσκο κατι διαφορετικο, που η αληθεια ειναι εχει παψει να υφισταται στο Χολυγουντ που εχει καταντησει να ανακυκλωνει τα ιδια και τα ιδια.

enstikto
24-02-2015, 14:45
Εγώ όπως είπα και πριν δεν έχω δει την θεωρία των πάντων ακόμα (είναι στο σύντομο πρόγραμμα), αλλά αν είναι και αυτή απλά μία καλοφτιαγμένη βιογραφική ταινία θεωρώ οτι ήταν σωστό που το πήρε το birdman για τους λόγους που λέει ο Δημήτρης παραπάνω.

Και το imitation game μου άρεσε πολύ αλλά με την ίδια λογική θεωρώ οτι το birdman άξιζε περισσότερο το όσκαρ (για το συγκεκριμένο εντάξει μπορώ να πω οτι γενικά ήταν καλύτερη ταινία το birdman).

Lefteris_X
25-02-2015, 18:13
Ώπατις; Τι γίνετεν εκεί πέρα; Sony λε πουλέν σιγά-σιγά; Όχι; Ίσως; Παίζεται; Spider-Man σε σωστά χέρια, δηλαδή στα χέρια της μαμάς; Disney, αν της το επιτρέψει, θα αγοράσει τη Sony;

Original: New details have emerged about Spider-Man joining Marvel’s Cinematic Universe, as well as what’s going on with Sony’s planned VENOM and THE SINISTER SIX spinoffs.
We’ll start with the WSJ (http://www.wsj.com/articles/marvel-and-sony-reach-deal-on-spider-man-movie-production-1423546677), who has confirmed Spider-Man will appear in CAPTAIN AMERICA: CIVIL WAR. The character plays a major role in the Civil War comic series, so this doesn’t come as a huge surprise.
The site goes on to say Sony “will rethink its approach to Sinister Six, which remains in development, in light of the new agreement with Marvel.” Variety (http://variety.com/2015/film/news/details-spider-man-appear-in-sony-and-marvel-movies-1201429039/) has heard the same thing, and they add the studio is also moving forward with the Venom movie, and “a film that features female characters in the “Spider-Man” universe,” something we learned was in the works back in August.
Andrew Garfield is out as Spider-Man, and sources have told Variety Sony “is looking to go back to Spidey’s roots and put the character back in high school, which would require it to cast a younger actor.” Hopefully this doesn’t mean we’ll be getting a third origin story.

Update: THR (http://www.hollywoodreporter.com/heat-vision/marvel-deal-sony-opts-lease-772251?utm_source=twitter) has some additional details on Marvel’s Spider-Man deal with Sony worth checking out. THE AMAZING SPIDER-MAN producers Matt Tolmach and Avi Arad have apparently “been downgraded to executive producers, with no real say in the creative direction of the franchise.” Sources have also told the site that director Marc Webb won’t be back for the next Spider-Man movie, which won’t be an origin story, according to WSJ’s Ben Fritz (https://twitter.com/benfritz/status/565248602965311489).
But the biggest thing from THR’s report is Marvel still might eventually try to purchase the Spider-Man film rights, or (if it becomes an option) buy Sony. Thoughts?
One knowledgeable source sees the move as a first step to Marvel reacquiring the rights to Spider-Man down the road, while another believes Disney is positioning itself to acquire Sony should it ever become available.

http://www.movie-list.com/blog/2015/02/12/movie-news-roundup-spider-man-fifty-shades-constantine-batman/

Leon_DiZ
25-02-2015, 18:18
Ώπατις; Τι γίνετεν εκεί πέρα; Sony λε πουλέν σιγά-σιγά; Όχι; Ίσως; Παίζεται; Spider-Man σε σωστά χέρια, δηλαδή στα χέρια της μαμάς; Disney, αν της το επιτρέψει, θα αγοράσει τη Sony;

Original: New details have emerged about Spider-Man joining Marvel’s Cinematic Universe, as well as what’s going on with Sony’s planned VENOM and THE SINISTER SIX spinoffs.
We’ll start with the WSJ (http://www.wsj.com/articles/marvel-and-sony-reach-deal-on-spider-man-movie-production-1423546677), who has confirmed Spider-Man will appear in CAPTAIN AMERICA: CIVIL WAR. The character plays a major role in the Civil War comic series, so this doesn’t come as a huge surprise.
The site goes on to say Sony “will rethink its approach to Sinister Six, which remains in development, in light of the new agreement with Marvel.” Variety (http://variety.com/2015/film/news/details-spider-man-appear-in-sony-and-marvel-movies-1201429039/) has heard the same thing, and they add the studio is also moving forward with the Venom movie, and “a film that features female characters in the “Spider-Man” universe,” something we learned was in the works back in August.
Andrew Garfield is out as Spider-Man, and sources have told Variety Sony “is looking to go back to Spidey’s roots and put the character back in high school, which would require it to cast a younger actor.” Hopefully this doesn’t mean we’ll be getting a third origin story.

Update: THR (http://www.hollywoodreporter.com/heat-vision/marvel-deal-sony-opts-lease-772251?utm_source=twitter) has some additional details on Marvel’s Spider-Man deal with Sony worth checking out. THE AMAZING SPIDER-MAN producers Matt Tolmach and Avi Arad have apparently “been downgraded to executive producers, with no real say in the creative direction of the franchise.” Sources have also told the site that director Marc Webb won’t be back for the next Spider-Man movie, which won’t be an origin story, according to WSJ’s Ben Fritz (https://twitter.com/benfritz/status/565248602965311489).
But the biggest thing from THR’s report is Marvel still might eventually try to purchase the Spider-Man film rights, or (if it becomes an option) buy Sony. Thoughts?
One knowledgeable source sees the move as a first step to Marvel reacquiring the rights to Spider-Man down the road, while another believes Disney is positioning itself to acquire Sony should it ever become available.

http://www.movie-list.com/blog/2015/02/12/movie-news-roundup-spider-man-fifty-shades-constantine-batman/



Όχι άλλη επέκταση για την Disney... έλεος!!

Nikoladim
25-02-2015, 19:22
Καπου διαβασα πως η Ντισνει σκεφτεται να εξαγορασει το φορουμ μας!

Viper
26-02-2015, 09:00
District 9 Director's Alien Film Will Be A Sequel To Aliens (http://www.gameinformer.com/b/news/archive/2015/02/25/district-9-director-39-s-alien-film-will-be-a-sequel-to-aliens.aspx)


In the video below from Sky Movies, Sigourney Weaver confirms her involvement in the project (she was part of the cast of Blomkamp's new film Chappie), and Blomkamp shares his intentions to ignore Alien 3 and Alien: Resurrection. "I want this film to feel like it is literally the genetic sibling of Aliens," says Blomkamp.

Nikoladim
26-02-2015, 09:14
μμμ κατι αντιστοιχο με το Superman Returns σκεφτονται να κανουν, δεν λειτουργησε και τοσο καλα. Παντως οντως ειναι πολυ καλα νεα!

Desmond
27-02-2015, 13:18
http://flix.gr/news/blade-runner-sequel-confirmed.html
Αν και πολύ καλή η επιλογή σκηνοθέτη, είμαι επιφυλακτικός.

enstikto
27-02-2015, 13:22
http://flix.gr/news/blade-runner-sequel-confirmed.html
Αν και πολύ καλή η επιλογή σκηνοθέτη, είμαι επιφυλακτικός.

Τι ανησυχείς;
Πόσο πιο βαρετό να είναι απο το original πια?


trolololololol

Valkyre
27-02-2015, 14:02
Γιατι δεν σκηνοθετη ο Ριντλει ξερουμε?

Σκηνοθετικα το Prisoners μου αρεσε πολυ, αν και ενιωθα οτι επαιζε ο Joel απο το Last of Us. :D

Κι εγω παντα κραταω μικρο καλαθι με σηκουελ που τα πιανουν μετα απο τοσο καιρο καθως μπορει να ειναι και η κλασσικη "αρπαχτη".

Επισης με ξενερωνει λιγο το οτι παιζει ο Χαρισον Φορντ , μιας και λιγο πολυ καταστρεφει το διφορουμενο τελος της αρχικης ταινιας ...

Desmond
27-02-2015, 14:05
Γιατι δεν σκηνοθετη ο Ριντλει ξερουμε?

Σκηνοθετικα το Prisoners μου αρεσε πολυ, αν και ενιωθα οτι επαιζε ο Joel απο το Last of Us. :D

Κι εγω παντα κραταω μικρο καλαθι με σηκουελ που τα πιανουν μετα απο τοσο καιρο καθως μπορει να ειναι και η κλασσικη "αρπαχτη".

Επισης με ξενερωνει λιγο το οτι παιζει ο Χαρισον Φορντ , μιας και λιγο πολυ καταστρεφει το διφορουμενο τελος της αρχικης ταινιας ...

Αυτό.

Nikoladim
27-02-2015, 14:06
Εγω θεωρω πως το Blade Runner ειναι μιας απο τις ταινιες που ΔΕΝ χρειαζεται sequel....

Lefteris_X
27-02-2015, 14:21
Όντως τι να το κάνει το σήκουελ;

στο τέλος όντως μένουμε με μια διερώτηση...
είναι ή δεν είναι τελικά ΚΑΙ ο Φορτν ρέπλικα;


Τώρα αν βρουν ένα επικότατο σενάριο (χλωμό γιατί το πρώτο έργο βασίστηκε στο βιβλίο του υπερ-επικού συγγραφέα), δεν θα έλεγα όχι.

Αλλά εδώ που τα λέμε, δεν μπορεί το Χόλυγουντ να βρει νέες επικές ιδέες για ταινίες, θα βρει επικότατη ιδέα/σενάριο για το Blade Runner, που δεν την χρειάζεται κιόλας;

Κρατώ miniaturized καλάθι, όχι απλώς "μικρό".

Leon_DiZ
27-02-2015, 20:45
Leonard Nimoy, Spock of ‘Star Trek,’ Dies at 83 (http://www.nytimes.com/2015/02/27/arts/television/leonard-nimoy-spock-of-star-trek-dies-at-83.html?_r=0)
http://www.the-arcade.ie/wp-content/uploads/2015/02/LeonardNimoy-WIDE.jpg

spyke333
27-02-2015, 22:16
LLAP

Live Long And Prosper

Lefteris_X
27-02-2015, 23:25
http://www.vintagememorabilia.com/mcms_site/uploads/images/E375C045-1517-6111-28BFBC36092F97D4.png

Viper
03-03-2015, 10:30
Εχουμε Exodus: Gods and Kings και The Hobbit Battle Of The Five Armies σε WEB-DL 720p/1080p.

Αναμενω το Bluray remux του Hobbit. Αντε και σε κανα 10ημερο λογικα και το Interstellar:a023:

AriStos13
03-03-2015, 10:41
Εχουμε Exodus: Gods and Kings και The Hobbit Battle Of The Five Armies σε WEB-DL 720p/1080p.

Αναμενω το Bluray remux του Hobbit. Αντε και σε κανα 10ημερο λογικα και το Interstellar:a023:
ειναι καλη ποιοτητα Κωστα?

Lefteris_X
03-03-2015, 10:52
Επίσημα, 10 Μαρτίου βγαίνει η Blu-ray έκδοση του Interstellar. Λογικά την ίδια μέρα, άντε το πολύ σε 2 μέρες θα έχει εμφανιστεί και το rip.

Για εμένα τα WEB-DL είναι μέτριας ποιότητας (ακόμα και τα 1080p) διότι είναι ριπαρισμένα από υπηρεσίες όπως Netflix κλπ, που ως γνωστό έχουν άθλιο bit-rate (λογικό άλλωστε, ειδάλλως αν είχαν υψηλό, το stream θα άντεχαν μόνο γραμμές άνω των 100Mbit).

Κοινώς, η καλύτερη ποιότητα είναι μόνο από BD-rip, σε 1080p και μετά αναλόγως το "μάτι": πάνω από 20Mbit, ή πάνω από 14, 12, 8 Mbit και φυσικά ανάλογα το ηχοσύστημα (DTS HD, DD 5.1, AC3 2.0 κλπ). Εννοείται, όσο υψηλότερο το video bit-rate και η ποιότητα ήχου, τόσο μεγαλύτερο το αρχείο.

Valkyre
03-03-2015, 11:23
10 Μαρτιου θα ειναι διαθεσιμο και στην δικη μας αγορα ή εξω μονο? Το συγκεκριμενο θα το αγορασω καθως κανω μια μινι συλλογη απο sci fi movies (καθοτι το αγαπημενο μου genre)

Leon_DiZ
03-03-2015, 11:23
Επίσημα, 10 Μαρτίου βγαίνει η Blu-ray έκδοση του Interstellar. Λογικά την ίδια μέρα, άντε το πολύ σε 2 μέρες θα έχει εμφανιστεί και το rip.

Για εμένα τα WEB-DL είναι μέτριας ποιότητας (ακόμα και τα 1080p) διότι είναι ριπαρισμένα από υπηρεσίες όπως Netflix κλπ, που ως γνωστό έχουν άθλιο bit-rate (λογικό άλλωστε, ειδάλλως αν είχαν υψηλό, το stream θα άντεχαν μόνο γραμμές άνω των 100Mbit).

Κοινώς, η καλύτερη ποιότητα είναι μόνο από BD-rip, σε 1080p και μετά αναλόγως το "μάτι": πάνω από 20Mbit, ή πάνω από 14, 12, 8 Mbit και φυσικά ανάλογα το ηχοσύστημα (DTS HD, DD 5.1, AC3 2.0 κλπ). Εννοείται, όσο υψηλότερο το video bit-rate και η ποιότητα ήχου, τόσο μεγαλύτερο το αρχείο.
Τα web-dl είναι από υπηρεσίες που κατεβαζεις τις ταινιες όπως iTunes κτλ. Τα web-rip είναι απο Netflix + hulu.

Τα πρωτα είναι σίγουρα καλυτερα λόγω bit-rate, αλλά ναι, σίγουρα τπτ δεν νικά το υψηλό bit-rate.

Viper
03-03-2015, 11:39
ειναι καλη ποιοτητα Κωστα?

Απαντησε ο Λευτερης. Για σειρες και καμια ταινια στυλ κωμωδια κτλ καλα ειναι. Για ταινιες με εφε και ταμπα τουμπα και το να τ'αλλο, κοιτας σε καλυτερη ποιοτητα (αναλογως τα γουστα του καθενως βεβαια).

enstikto
03-03-2015, 12:21
10 Μαρτιου θα ειναι διαθεσιμο και στην δικη μας αγορα ή εξω μονο? Το συγκεκριμενο θα το αγορασω καθως κανω μια μινι συλλογη απο sci fi movies (καθοτι το αγαπημενο μου genre)

Άχεμ... Συλλογή sci-fi movies [γκουχ - γκουχ]. Πόσες απο αυτές δεν είναι του Νόλαν; :P

Viper
03-03-2015, 12:31
Για 30/31 Μαρτιου λεει το Amazon.uk (http://www.amazon.co.uk/Interstellar-Blu-ray-Region-Matthew-McConaughey/dp/B00EXPOCNO) και το Bluray.com (http://www.blu-ray.com/movies/Interstellar-Blu-ray/77552/).

Valkyre
03-03-2015, 12:35
Άχεμ... Συλλογή sci-fi movies [γκουχ - γκουχ]. Πόσες απο αυτές δεν είναι του Νόλαν; :P

Αρκετες ρε συ. Ακομα και τα STAR WARS εχω που ξερεις οτι δεν τα γουσταρω (τα καινουργια). Μετα εχω Gravity, Gatacca (το λατρευω), Matrix (εχω και τα τρια... αν και μονο το πρωτο μου αρεσε), Inception , Terminator, Blade Runner ( :P ) , Minority Report και αλλα.

Δεν εχω καμμια τρελη συλλογη προφανως, "μινι" ειπα! :P

PS: Ουτε του Νολαν εχω ολες τις ταινιες. Βασικα τα Μπατμαν εχω, το Inception και το Prestige.

enstikto
03-03-2015, 12:50
Αρκετες ρε συ. Ακομα και τα STAR WARS εχω που ξερεις οτι δεν τα γουσταρω (τα καινουργια). Μετα εχω Gravity, Gatacca (το λατρευω), Matrix (εχω και τα τρια... αν και μονο το πρωτο μου αρεσε), Inception , Terminator, Blade Runner ( :P ) , Minority Report και αλλα.

Δεν εχω καμμια τρελη συλλογη προφανως, "μινι" ειπα! :P

PS: Ουτε του Νολαν εχω ολες τις ταινιες. Βασικα τα Μπατμαν εχω, το Inception και το Prestige.

Δηλαδή απο Νόλαν μόνο το Μεμέντο σου λείπει :P

Trolololololol


Όχι εντάξει είχα μείνει στο οτι είχες τα nolanικα μόνο, δεν ήξερα οτι είχες και τα άλλα ;)

Valkyre
03-03-2015, 13:11
Δηλαδή απο Νόλαν μόνο το Μεμέντο σου λείπει :P

Trolololololol


Όχι εντάξει είχα μείνει στο οτι είχες τα nolanικα μόνο, δεν ήξερα οτι είχες και τα άλλα ;)

Memento , Insomnia και Following μου λειπουν. :D

jimspy
03-03-2015, 13:34
για οσους δεν το ειδαν στο σινεμα .....κυκλοφορει στα γνωστα μερη το καταπληκτικο Relatos salvajes

enstikto
03-03-2015, 13:45
Memento , Insomnia και Following μου λειπουν. :D

Το following δεν το ξέρω καν. To Insomnia αν θυμάμαι καλά ήταν λίγο μιέ ούτως ή άλλως. Το Memento ντρόπη σου που δεν το έχεις!
Μα δεν έχεις το Μεμέντο και θες να αποκαλύσε Nolanfanboy? Ντροπή! Θα το πω στο Χριστόφορο να μάθεις!

Valkyre
03-03-2015, 14:01
Το following δεν το ξέρω καν. To Insomnia αν θυμάμαι καλά ήταν λίγο μιέ ούτως ή άλλως. Το Memento ντρόπη σου που δεν το έχεις!
Μα δεν έχεις το Μεμέντο και θες να αποκαλύσε Nolanfanboy? Ντροπή! Θα το πω στο Χριστόφορο να μάθεις!

To εχω το Memento, αλλα σε DVD (το εδινε καποιο περιοδικο δεν θυμαμαι ποιο) και το Insomnia Κατεβασμενα :P

To Insomnia btw μονο μιε δεν ειναι. Ταινιαρα.

Το The Following ειναι μικρη ταινια, επι της ουσιας το ξεκινημα του Νολαν. Εχει πολλα στοιχεια Μεμεντο μεσα του.

BillyFlo81
03-03-2015, 14:09
To εχω το Memento, αλλα σε DVD (το εδινε καποιο περιοδικο δεν θυμαμαι ποιο) και το Insomnia Κατεβασμενα :P


Λογικα το εχεις και συ απο το περιοδικο "Σινεμά" το οποιο γενικα δινει ταινιαρες.

Valkyre
03-03-2015, 14:21
Λογικα το εχεις και συ απο το περιοδικο "Σινεμά" το οποιο γενικα δινει ταινιαρες.

Mαλλον ;)

enstikto
03-03-2015, 14:59
To εχω το Memento, αλλα σε DVD (το εδινε καποιο περιοδικο δεν θυμαμαι ποιο) και το Insomnia Κατεβασμενα :P

To Insomnia btw μονο μιε δεν ειναι. Ταινιαρα.

Το The Following ειναι μικρη ταινια, επι της ουσιας το ξεκινημα του Νολαν. Εχει πολλα στοιχεια Μεμεντο μεσα του.

Και εγώ το έχω το μεμέντο απο το σινεμά! Είναι όμως δυνατόν να μην το έχεις σε blu-ray? Τς τς τς....
Το Insomnia να του κάνω ένα repeat viewing? Να πας να το αγοράσεις (δεν είναι δυνατόν να εισαι Νολανικός και να το έχεις Sparrow) και να μου το δανείσεις να το δω! :D :D

Nikoladim
03-03-2015, 15:08
Η αποψη μου ειναι πως το following διαφερει παρα πολυ απο τις υπολοιπες ταινιες του Νολαν, προ Dark Knight εποχης (μετα ουτε καν βεβαια...). Ειναι ασπρομαυρο, αρκετα μικρο σε διαρκεια, λιγο παραπανω απο μια ωρα, ωραιες ερμηνειες, ιδιομορφο σεναριο και εχει γενικοτερα μια ιδιαιτερη Indie αισθητικη. Προσωπικα απολαυσα την ταινια και την συνηστω ανεπιφυλακτα.

Zeichef
04-03-2015, 07:12
Το Insomnia το κατέβασα όταν κρεμάστηκε ο Robin Williams και ακόμα δεν το είδα. Δεν το θυμάμαι σαν κανένα masterpiece για αυτό. Ίσως όταν τα τινάξει και ο Al Pacino να πάρω την απόφαση να το ξαναδώ... Too soon?

Sent from my Moto G using Tapatalk

Viper
05-03-2015, 10:55
Νεο trailer

https://www.youtube.com/watch?v=JAUoeqvedMo&t=121

Nikoladim
05-03-2015, 10:56
Φαινεται η ταινια να ειναι κορυφη παντως, καμια σχεση με την πρωτη που την βρηκα τελειως βαρετη.

Viper
05-03-2015, 11:24
Οχι και βαρετη ρε Τασο!!!:D

Nikoladim
05-03-2015, 12:58
Μόνο το τελευταίο μισάωρο !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris_X
06-03-2015, 08:53
Kαλημέρεεεεεεεεεεν!

Για όσους ενδιαφέρονται, βγήκε σε αξιοπρεπές Blu-ray rip το τελευταίο hobbit, στα γνωστά μέρη...

Viper
06-03-2015, 09:09
:a023::a023::yes:

Nikoladim
06-03-2015, 10:59
Παιδια δεν ξερω αν ειναι μονο δικια μου εκτιμηση, αλλα τα χομπιτ πανω απο μια φορα δεν βλεπονται!

Viper
06-03-2015, 11:03
Εδω θα συμφωνησω!!

Ακριβως το αντιθετο με την τριλογια του Αρχοντα, αν και την εχω δει 452448 (μπορει και 452449:a050:), δεν χορταινω.

Valkyre
06-03-2015, 11:14
Παιδια δεν ξερω αν ειναι μονο δικια μου εκτιμηση, αλλα τα χομπιτ πανω απο μια φορα δεν βλεπονται!

Με τον Δημητρη (Enstikto) στο Αμστερνταμ πηγαμε να δουμε το The Hobbit 2η προβολη σε ΙΜΑΧ (1η προβολη ηταν αθηνα) και με το ζορι κρατηθηκαμε να μην μας παρει ο υπνος... τραγικη ξεφτυλα τα 3ωρα... καλα ειδικα το τελευταιο μερος της τριλογιας (το λεω και γελαω) με τα απιστευτα καραγκιοζιλικια που βλεπεις να διαδραματιζονται στην οθονη ειναι κατι που ανηκει περισσοτερο σε ταινια Τρελοι Πιλοτοι σε F-16 (ή αλλιως... Hot Shots! α ρε αθανατη ελληνικη μεταφραση... εν τω μεταξυ ουτε καν F-16 δεν εχει η ταινια... χαχαχα ενιγουεη ξεφυγα τελειως, ουαο και γαμω τις παρενθεσεις!) παρα σε LOTR. (και οποιος θυμαται τι ελεγα πριν την παρενθεση...ευγε!)

Desmond
06-03-2015, 11:21
Παιδια δεν ξερω αν ειναι μονο δικια μου εκτιμηση, αλλα τα χομπιτ πανω απο μια φορα δεν βλεπονται!

Και καμια μη σου πω!:a050:

hakoo
06-03-2015, 11:46
thanks, δεν το ειδα καν στο σινεμα οποτε ηρθε η ωρα νομιζω

Nikoladim
06-03-2015, 12:09
Όχι στο κινηματογράφο με Hfr εχει φάση Ντες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Desmond
06-03-2015, 12:21
Όχι στο κινηματογράφο με Hfr εχει φάση Ντες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Έχω δει μόνο το πρώτο στο σινεμά.Τα 48fps με άφησαν κάπως διχασμένο.

phoenix7
06-03-2015, 15:03
Προβλέπεται ταινιάρα το Avengers, έχουμε κανένα νεότερο αν θα συμμετέχουν και οι ηθοποιοί από την σειρά Agents of Shield;

Dragonpaul
06-03-2015, 17:53
Ακόμα και αν δεν μου άρεσαν οι ταινιες Hobbit (που μου άρεσαν προσωπικα), αυτη η απίστευτη εμπειρία του 3D με 48fps, ηταν απλα ολα τα λεφτα!!!!!!

Leon_DiZ
06-03-2015, 21:05
Προβλέπεται ταινιάρα το Avengers, έχουμε κανένα νεότερο αν θα συμμετέχουν και οι ηθοποιοί από την σειρά Agents of Shield;

Νμζ (99%) ότι δεν θα συμμετέχει κανείς τους. Θα έπρεπε να αφιερώσουν χρόνο (που δεν έχουν) στο γιατί ζει ο αρχηγός της ομάδας SHIELD.

Lefteris_X
06-03-2015, 21:55
Ρε παιδιά τι φόλα είναι αυτό το τελευταίο hobbit;

Μετά το φαγητό το μεσημερο-απόγευμα, κάθισα στον καναπέ να το δω.

Ε, περιττό να πω ότι κατά τα 45-50 λεπτά, ούτε καν το κατάλαβα πως έγινε.........σε κάποια φάση άνοιξα τα μάτια μου (και τότε κατάλαβα ότι είχαν κλείσει πιο πριν) και είχα χάσει 5-10 λεπτά έργου. Για τα επόμενα 15 λεπτά περίπου, μαχόμουν να κλείνουν τα μάτια και να τα κρατώ ανοιχτά, χάνοντας 2-3 λεπτά ανάμεσα στις "μάχες", λολ. Δεν την πάλεψα και σταμάτησα την ταινία, να την πέσω κανονικά στον καναπέ. Απομένουν 46 λεπτά ταινίας, που -ίσως- δω πιο αργά το βράδυ.

Πάντως, επειδή έχω πολύ κακή σχέση με τον ύπνο, μπορώ να πω ότι η ταινία ήταν άριστη. Από υπνωτικής μεριάς πάντα...

Nikoladim
10-03-2015, 21:25
Μετα το γυναικειο ghost busters τελικως θα ερθει και το ανδρικο. WTF???? μπλεξιμο μπουτιων

http://www.ign.com/articles/2015/03/09/channing-tatum-winter-soldier-directors-joe-and-anthony-russo-plan-male-ghostbusters-film

Valkyre
11-03-2015, 10:21
Ρε παιδιά τι φόλα είναι αυτό το τελευταίο hobbit;

Μετά το φαγητό το μεσημερο-απόγευμα, κάθισα στον καναπέ να το δω.

Ε, περιττό να πω ότι κατά τα 45-50 λεπτά, ούτε καν το κατάλαβα πως έγινε.........σε κάποια φάση άνοιξα τα μάτια μου (και τότε κατάλαβα ότι είχαν κλείσει πιο πριν) και είχα χάσει 5-10 λεπτά έργου. Για τα επόμενα 15 λεπτά περίπου, μαχόμουν να κλείνουν τα μάτια και να τα κρατώ ανοιχτά, χάνοντας 2-3 λεπτά ανάμεσα στις "μάχες", λολ. Δεν την πάλεψα και σταμάτησα την ταινία, να την πέσω κανονικά στον καναπέ. Απομένουν 46 λεπτά ταινίας, που -ίσως- δω πιο αργά το βράδυ.

Πάντως, επειδή έχω πολύ κακή σχέση με τον ύπνο, μπορώ να πω ότι η ταινία ήταν άριστη. Από υπνωτικής μεριάς πάντα...

Α στα τελευταια 45 λεπτα θα ξυπνησεις σιγουρα. Ειναι η τελικη μαχη. Φοβερη κωμωδια. Εστιασε στις σκηνες με τον Λεγκολας.

Kapa
11-03-2015, 13:34
Αληθεια υπαρχει κοσμος που εχει παει να δει στο σινεμα το 50 shades?

Το κατεβασα να δω τελικα τι μλκια ειναι και πραγματικα το Μαρκετινγκ κανει θαυματα.

Σε καποια φαση ο πρωταγωνιστης(ο θεος να τον κανει) λεει την χαρακτηριστικη φραση "50 shades of SHIT". Πραγματικα αυτος επρεπε να ειναι ο τιτλος της ταινιας.

Leon_DiZ
11-03-2015, 14:49
Αληθεια υπαρχει κοσμος που εχει παει να δει στο σινεμα το 50 shades?

Το κατεβασα να δω τελικα τι μλκια ειναι και πραγματικα το Μαρκετινγκ κανει θαυματα.

Σε καποια φαση ο πρωταγωνιστης(ο θεος να τον κανει) λεει την χαρακτηριστικη φραση "50 shades of SHIT". Πραγματικα αυτος επρεπε να ειναι ο τιτλος της ταινιας.

Εμ δεν είναι το marketing.. αλλιώς το λέμε στο χωριό μου. Αρκεί να διαβάσει κανείς ως τι ξεκίνησε το βιβλίο και καταλαβαίνει για τι μιλάμε.

Nikoladim
11-03-2015, 14:51
Ναι προφανως και υπαρχει ^^ τα εκατομμυρια του κοσμου που αγορασαν το βιβλιο...

BillyFlo81
12-03-2015, 18:33
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9yZEthbVpjY

Δε ξερω για εσας, εμενα μου αρεσε αρκετα το πρωτο..


Ρε παιδιά τι φόλα είναι αυτό το τελευταίο hobbit;

Ε, περιττό να πω ότι κατά τα 45-50 λεπτά, ούτε καν το κατάλαβα πως έγινε.........σε κάποια φάση άνοιξα τα μάτια μου (και τότε κατάλαβα ότι είχαν κλείσει πιο πριν) και είχα χάσει 5-10 λεπτά έργου.


Τα ιδια λεπτα περιπου εχασα και γω..:P

Nikoladim
12-03-2015, 20:28
Disney (http://variety.com/t/disney/) and Lucasfilm have announced details of the upcoming “Stars Wars” films at its annual shareholders meeting in San Francisco.
Rian Johnson has also been confirmed to write and direct “Star Wars (http://variety.com/t/star-wars/): Episode VIII,” which will hit theaters May 26, 2017.
Gareth Edwards’ upcoming standalone film, starring Felicity Jones, will be called “Rogue One.” The movie starts filming in London this summer and opens Dec. 16, 2016.
“Rogue One,” based on an idea by Oscar-winning vfx supervisor John Knoll, was written by “Cinderella” scribe Chris Weitz.
Kathleen Kennedy will produce the standalone film alongside Knoll, Tony To and John Schwartz.
Plot details of “Rogue One” are unknown.

Lefteris_X
13-03-2015, 09:37
Το Hotel Transylvania δεν ξέρω πως, αλλά το είχα ευχαριστηθεί, μάλιστα σε μερικές σκηνές είχα πεθάνει στα γέλια (ιδιαίτερα εκεί με τον μάγειρα που είχε παραλύσει η γλώσσα του)!

Viper
15-03-2015, 01:07
Βγηκε και το Interstellar:a022:

AriStos13
15-03-2015, 12:48
Βγηκε και το Interstellar:a022:
υποτιτλους βρηκες? εγω οχι παντως!

Lefteris_X
15-03-2015, 14:06
http://subscene.com/subtitles/interstellar/english/1080251

δεν ξέρω αν εννοείς για ελληνικούς υπότιτλους (γιατί βλέπω μόνο αγγλικούς), ενδέχεται όμως στο λινκ να έχει.

Vicarious
15-03-2015, 14:35
να κάνω μία ερώτηση.. εμένα π.χ. η tv μου δεν διαβάζει dts ήχο.
έτσι όταν κατεβάζω dts αρχεία τα μετατρέπω σε AAC.

Το interstellar βλέπω ότι έχει κάποιες blu-ray εκδόσεις στα γνωστά μέρη.
Η μία έκδοση με dts ήχο είναι 15gb και η άλλη με AAC είναι 3,5gb.
Και ρωτάω: η διαφορά είναι μόνο στον ήχο και υπάρχει αυτή η διαφορά μεγέθους?
η εικόνα είναι ίδια?

Leon_DiZ
15-03-2015, 14:43
να κάνω μία ερώτηση.. εμένα π.χ. η tv μου δεν διαβάζει dts ήχο.
έτσι όταν κατεβάζω dts αρχεία τα μετατρέπω σε AAC.

Το interstellar βλέπω ότι έχει κάποιες blu-ray εκδόσεις στα γνωστά μέρη.
Η μία έκδοση με dts ήχο είναι 15gb και η άλλη με AAC είναι 3,5gb.
Και ρωτάω: η διαφορά είναι μόνο στον ήχο και υπάρχει αυτή η διαφορά μεγέθους?
η εικόνα είναι ίδια?


Όχι...

Vicarious
15-03-2015, 15:06
ok και πως το καταλαβαίνεις αυτό, αφού το όνομα είναι ίδιο? :D

king2009
15-03-2015, 16:53
να κάνω μία ερώτηση.. εμένα π.χ. η tv μου δεν διαβάζει dts ήχο.
έτσι όταν κατεβάζω dts αρχεία τα μετατρέπω σε AAC.

Το interstellar βλέπω ότι έχει κάποιες blu-ray εκδόσεις στα γνωστά μέρη.
Η μία έκδοση με dts ήχο είναι 15gb και η άλλη με AAC είναι 3,5gb.
Και ρωτάω: η διαφορά είναι μόνο στον ήχο και υπάρχει αυτή η διαφορά μεγέθους?
η εικόνα είναι ίδια?
Η καλη εκδοση είναι η 1080p imax απο evo.Οσες είναι κάτω απο 10gb για 2 ώρες+ταινία δεν βλεπονται σε μεγάλη οθόνη.Υπαρχει και η 1080p απο legion για όσους θελους hd ήχο.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
15-03-2015, 20:54
ok και πως το καταλαβαίνεις αυτό, αφού το όνομα είναι ίδιο? :D

Από τις εικόνες που βάζουν πολλοί και από το bit-rate του βίντεο.

Νμζ ότι κατάλαβα ποια έκδοση λες. Αν τις ανοίξεις σε δυο καρτέλες θα καταλάβεις διαφορά.

http://cdn.imagecurl.com/images/06543751410634447191.pnghttp://cdn.imagecurl.com/images/13267887011499877872.png

Desmond
17-03-2015, 08:52
Είδα το βράδυ για 2η φορά το interstellar, και ενώ την πρώτη φορά κάτι δεν μου πήγαινε καλά με το "O"ST αλλά ήμουν πολύ απορροφημένος για να ασχοληθώ, την δεύτερη ήταν ξεκάθαρο οτι ειδικά από το 2:20:00 περίπου μέχρι και το τέλος, ξεπατικώνει το έπος του Philip Glass, Koyaanisqatsi!
Θα επανέλθω με τα tracks προς σύγκριση.

Desmond
17-03-2015, 13:32
Τελικά δεν χρειάστηκε να ψάξω τπτ.Μ'ένα γκουγκλάρισμα "interstellar koyaanisqatsi" μου λύθηκαν όλες οι απορίες.Βέβαια ο Zimmer δεν είναι ο Φοίβος για να τον ξεσκίσουν ως κλέφτη και οι πιο πολλοί γράφουν οτι πρόκειται για ένα είδος homage ή tribute στο αριστούργημα του Philip Glass.
http://static.cdn-seekingalpha.com/uploads/2014/3/29/10491611-13961388108643694-Lance-Jepsen.jpg

Nikoladim
17-03-2015, 13:40
Eιδα προχθες το Wild. Moυ αρεσε αρκετα μπορω να πω, θα μπορουσε κανεις να το προσδιορισει ως τη γυναικεια εκδοχη του Into the wild, με διαφορετικη προσεγγιση ομως, καθως δινει πολλες πληροφοριες για τον πρωταγωνιστη και κανει αρκετα flashbacks. Δεν εχει καλη φωτογραφια, πραγμα που αφαιρει καποιους ποντους απο το ειδος της ταινιας, αλλα σε αποζημειωνει απο την καλη ερμηνεια της Γιδερσπουν, το εκπληκτικο μονταζ 10/10 και το καλο ost. Την προτεινω ανεπιφυλακτα.

Valkyre
17-03-2015, 13:47
Aκουσα το κομματι, σιγουρα η χροια θυμιζει το Interstellar αλλα δεν μου φανηκε "ξεπατικωμα". Η επιλογη των οργανων σιγουρα ταιριαζει και οπως ειπα καποιες χροιες μοιαζουν, αλλα το γενικοτερο αποτελεσμα ειναι αρκετα διαφορετικο. Στανταρ παντως κι εγω εαν το ειχα ακουσει πριν το ιντερστελαρ, λογικα θα μου το θυμιζε. Αλλα οχι σε φαση ξεπατικωματος, τουλαχιστον στα δικα μου αυτια. Ισως αν ημουν στην δικη σου θεση να το εβλεπα αλλιως, αλλα δεν το εχω δει το koyaanisqatsi. (θα το δω ομως γιατι μου φανηκε ενδιαφερον concept/μοιαζει με το Baraka απο οτι καταλαβα?)

Leon_DiZ
17-03-2015, 14:00
Τελικά δεν χρειάστηκε να ψάξω τπτ.Μ'ένα γκουγκλάρισμα "interstellar koyaanisqatsi" μου λύθηκαν όλες οι απορίες.Βέβαια ο Zimmer δεν είναι ο Φοίβος για να τον ξεσκίσουν ως κλέφτη και οι πιο πολλοί γράφουν οτι πρόκειται για ένα είδος homage ή tribute στο αριστούργημα του Philip Glass.


Τι μαθαίνει κανείς! Δεν έχω δει καμία από τις δυο και όμως το συγκεκριμένο κομμάτι μου αρέσει πάρα πολύ από τότε που το άκουσα στο Watchmen.


https://www.youtube.com/watch?v=J0RKpmjjpLQ

Με ποιο κομμάτι του Interstellar μοιάζει; Ακούω τώρα μερικά και δεν μου μοιάζει με κάποιο, πέρα από την επιλογή των οργάνων.

enstikto
17-03-2015, 14:11
Πασίγνωστο κομμάτι. Πέρα απο τις ταινίες που αναφέρατε υπάρχει και στο soundtrack του GTA IV.
Εγώ ομολογώ πως δεν το είχα πιάσει όταν είδα το interstellar πρώτη φορά...

Desmond
17-03-2015, 14:42
Λεωνίδα το Pruit Igoe ήταν και στο GTAIV.

https://www.youtube.com/watch?v=ZlICjvs0KIs

Δεν έχω το ost του interstellar για να σου πω τώρα, αλλά ήταν ένα επαναλαμβανόμενο μονότονο/λιτό theme.Δεν έμοιαζε μόνο ως σύνθεση ή στην χρήση organ, αλλά και στο γενικότερο συναίσθημα και την χρήση του μέσα στο film (το koyaanisqatsi δεν έχει διαλόγους και στο interstellar σε πολλά σημεία η μουσική υπερκάλυπτε οποιδήποτε άλλο ήχο.).
Τυγχάνει το Koyaanisqatsi να είναι στο top10 όλων των εποχών για μένα (νομίζω είχαμε και ανάλογο θρεντ κάποτε) και το ξέρω απ'έξω και ανακατωτά.Αν δεν το έχεις δει, κάντο... χθες."Μοιάζει" και σαν film με το interstellar ως θεματολογία και έχουν κοινή αφετηρία, αλλά χρησιμοποιούν διαφορετικό τρόπο αφήγησης.


Ακολουθεί "spoiler" για να μπεις στο νόημα της χρήσης της μουσικής του P.Glass στο film.Έβαλα το spoiler σε εισαγωγικά γιατί ναι μεν το έργο έχει αρχή μέση και τέλος, αλλά όχι υπόθεση με την κλασσική έννοια.

https://www.youtube.com/watch?v=OacVy8_nJi0

PDS
17-03-2015, 15:00
Βλεπω να το ξαναβαζω Des ,με καταστρεφεις.

Leon_DiZ
17-03-2015, 15:03
Λεωνίδα το Pruit Igoe ήταν και στο GTAIV.

Γιατί σου είπε κανείς ότι το έχω παίξει; :P

http://i1.kym-cdn.com/photos/images/original/000/017/382/1250991947631.jpg





https://www.youtube.com/watch?v=ZlICjvs0KIs

Δεν έχω το ost του interstellar για να σου πω τώρα, αλλά ήταν ένα επαναλαμβανόμενο μονότονο/λιτό theme.Δεν έμοιαζε μόνο ως σύνθεση ή στην χρήση organ, αλλά και στο γενικότερο συναίσθημα και την χρήση του μέσα στο film (το koyaanisqatsi δεν έχει διαλόγους και στο interstellar σε πολλά σημεία η μουσική υπερκάλυπτε οποιδήποτε άλλο ήχο.).
Τυγχάνει το Koyaanisqatsi να είναι στο top10 όλων των εποχών για μένα (νομίζω είχαμε και ανάλογο θρεντ κάποτε) και το ξέρω απ'έξω και ανακατωτά.Αν δεν το έχεις δει, κάντο... χθες."Μοιάζει" και σαν film με το interstellar ως θεματολογία και έχουν κοινή αφετηρία, αλλά χρησιμοποιούν διαφορετικό τρόπο αφήγησης.


Ακολουθεί "spoiler" για να μπεις στο νόημα της χρήσης της μουσικής του P.Glass στο film.Έβαλα το spoiler σε εισαγωγικά γιατί ναι μεν το έργο έχει αρχή μέση και τέλος, αλλά όχι υπόθεση με την κλασσική έννοια.

https://www.youtube.com/watch?v=OacVy8_nJi0

Κάποια στιγμή θα το δω. Την έχω χρόνια στο watchlist και την τριλογία και τα Baraka/Samsara. Είναι να είμαι στο mood για κάτι τέτοιο.

In other news, χτες κατέβηκε το Interstellar σε REMUX. :D

Desmond
17-03-2015, 15:15
Aκουσα το κομματι, σιγουρα η χροια θυμιζει το Interstellar αλλα δεν μου φανηκε "ξεπατικωμα". Η επιλογη των οργανων σιγουρα ταιριαζει και οπως ειπα καποιες χροιες μοιαζουν, αλλα το γενικοτερο αποτελεσμα ειναι αρκετα διαφορετικο. Στανταρ παντως κι εγω εαν το ειχα ακουσει πριν το ιντερστελαρ, λογικα θα μου το θυμιζε. Αλλα οχι σε φαση ξεπατικωματος, τουλαχιστον στα δικα μου αυτια. Ισως αν ημουν στην δικη σου θεση να το εβλεπα αλλιως, αλλα δεν το εχω δει το koyaanisqatsi. (θα το δω ομως γιατι μου φανηκε ενδιαφερον concept/μοιαζει με το Baraka απο οτι καταλαβα?)
OK.Μπορεί να είμαι κάπως υπερβολικός γιατί το έχω ακούσει και δει πραγματικά άπειρες φορές.Νομίζω πως καλύτερη θα ήταν η χρήση του "επηρεάστηκε" ή "εμπνεύστηκε".Πριν ποστάρω νόμιζα πως ήταν στην φαντασία μου αλλά ευτυχώς είμαστε πολλοί εκεί έξω που συμφωνούμε στις ομοιότητες!Χαχα!
Για να μην ακούγομαι τελείως αρνητικός να πω οτι η μουσική επένδυση του interstellar εκτελεί τον ρόλο της άψογα.
Το Baraka τεχνικά είναι ανώτερο, αλλά το koyaanisqatsi είναι άλλο πράγμα.

Βλεπω να το ξαναβαζω Des ,με καταστρεφεις.
Έλα που σε χάλασε!

BillyFlo81
18-03-2015, 13:53
https://www.youtube.com/watch?v=EYmWApVVA_I