PDA

View Full Version : Τhe Official Cinema Thread! (μιλήστε για παλιές/νέες/επερχόμενες ταινίες)



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

tonybsg
29-08-2014, 04:33
E, εντάξει, σίγουρα έχουμε δει τα CGI να βελτιώνονται κατά την διάρκεια της τελευταίας 15ετίας, φυσικό είναι. Το σοκ της πρώτης ταινίας νομίζω θα υπάρξει έτσι κι αλλιώς αν δεν έχεις δει κάτι παρόμοιο - μετά συνηθίζεις βέβαια. Απλά η μετάβαση θα είναι καλύτερη πιστεύω, thats all (δεν έχω δοκιμάσει κάποια άλλη σειρά πάντως).

Lefteris_X
29-08-2014, 10:35
το δυστυχές της υπόθεσης είναι ότι κανείς δεν πρόκειται να βιώσει 100% αυτό που βιώσαμε όσοι τις είδαμε στις αίθουσες - και αναφέρομαι στην πρώτη τριλογία 4, 5, 6.

Διότι, πολύ απλά αυτές οι εκδόσεις, οι πρώτες-πρώτες και αυθεντικές, δεν υπάρχουν πουθενά, καθώς ο Τζώρτζ Λούκας γύρω στα μέσα των 90ς πρόσθεσε κάποια εφφέ (λόγω της ωρίμανσης τεχνολογίας CGI), ενώ άλλαξε και κάποια/ες σκηνές. Μάλιστα μια από τις σκηνές που αλλάχτηκε, έχει ξεσηκώσει τρομερές αντιδράσεις (η γνωστή στο μπαρ με τον Χάρισσον Φόρντ - το λέω έτσι λόγω σπόιλερ προς τον chill) - κι εγώ τάσσομαι κατά των αλλαγών.

Εντούτοις, ο Λούκας επειδή επί σειρά ετών υφίσταντο οι αντιδράσεις δήλωσε "ο καλλιτέχνης έχει δικαίωμα να αλλάζει/αναθεωρεί/ξαναστήνει ένα έργο του, όποτε και όπως αυτός κρίνει. Ε, για εμένα, αυτή η νέα έκδοση της 1ης τριλογίας είναι η αυθεντική πλέον και όχι αυτή του 1977/80/83". Βέβαια, κύριε Λούκας, η "αλλοίωση" που έκανες, αλλάζει αρκετά το προφίλ του χαρακτήρα που υποδύεται ο Φόρντ, συνεπώς χέσε μέσα δικαιολογία. Τεσπα, chill κι εγώ σου προτείνω να δεις τις ταινίες με την σειρά που προβλήθηκαν στο σινεμά, για να βιώσεις αυτό που βιώσαμε και εμείς (με τα θετικά και τα αρνητικά αποτελέσματα), έστω και στο "περίπου".

Leon_DiZ
29-08-2014, 10:37
το δυστυχές της υπόθεσης είναι ότι κανείς δεν πρόκειται να βιώσει 100% αυτό που βιώσαμε όσοι τις είδαμε στις αίθουσες - και αναφέρομαι στην πρώτη τριλογία 4, 5, 6.

Διότι, πολύ απλά αυτές οι εκδόσεις, οι πρώτες-πρώτες και αυθεντικές, δεν υπάρχουν πουθενά, καθώς ο Τζώρτζ Λούκας γύρω στα μέσα των 90ς πρόσθεσε κάποια εφφέ (λόγω της ωρίμανσης τεχνολογίας CGI), ενώ άλλαξε και κάποια/ες σκηνές. Μάλιστα μια από τις σκηνές που αλλάχτηκε, έχει ξεσηκώσει τρομερές αντιδράσεις (η γνωστή στο μπαρ με τον Χάρισσον Φόρντ - το λέω έτσι λόγω σπόιλερ προς τον chill) - κι εγώ τάσσομαι κατά των αλλαγών.

Εντούτοις, ο Λούκας επειδή επί σειρά ετών υφίσταντο οι αντιδράσεις δήλωσε "ο καλλιτέχνης έχει δικαίωμα να αλλάζει/αναθεωρεί/ξαναστήνει ένα έργο του, όποτε και όπως αυτός κρίνει. Ε, για εμένα, αυτή η νέα έκδοση της 1ης τριλογίας είναι η αυθεντική πλέον και όχι αυτή του 1977/80/83". Βέβαια, κύριε Λούκας, η "αλλοίωση" που έκανες, αλλάζει αρκετά το προφίλ του χαρακτήρα που υποδύεται ο Φόρντ, συνεπώς χέσε μέσα δικαιολογία. Τεσπα, chill κι εγώ σου προτείνω να δεις τις ταινίες με την σειρά που προβλήθηκαν στο σινεμά, για να βιώσεις αυτό που βιώσαμε και εμείς (με τα θετικά και τα αρνητικά αποτελέσματα), έστω και στο "περίπου".

Ακόμα κανει αλλαγές ο Lucas. Και το Blu-ray εχει καινούργιες αλλαγές xD


Sent using Tapatalk, one of the most overrated app since the inception of the App Store.

enstikto
29-08-2014, 11:38
Κάπου διάβασα τις προαλες οτι η Disny εχει σκοπό να βγάλει τις παλιές εκδόσεις όπως είχαν πρωτοπροβληθει στο σινεμά!

Leon_DiZ
29-08-2014, 12:00
Κάπου διάβασα τις προαλες οτι η Disny εχει σκοπό να βγάλει τις παλιές εκδόσεις όπως είχαν πρωτοπροβληθει στο σινεμά!

Έχουν σκαναρει τα "αρνητικά" σε 4Κ (κανεις δεν ξερει βεβαια ποια αρνητικά ειναι αυτά). Αν τα βγάλουν πριν το 7, χωρίς τις αλλαγές του Lucas σε 4Κ + Dolby Atmos θα χεστουν στα λεφτά!


Sent using Tapatalk, one of the most overrated app since the inception of the App Store.

Nikoladim
30-08-2014, 00:11
Οτι πιο κοντινο στην original προβολη ειναι τα Limited DVD του 2006.
Κρονο κατα την αποψη μου δες τα οπως βγηκανε, ειδικα με τα εξτρα ρεφιναρισματα μια χαρα φαινεται η πρωτη τριλογια. Απο την αλλη και μην καλα να μην φαινοταν θα εκτιμησεις αλλα πραγματα.. Γενικοτερα οι πρωτες ταινιες για μενα πραγματικα ειναι ενα εργο τεχνης. Αμα θες γραψε τις εντυπωσεις σου στο νημα!

Για τον Λεφ. Ω ρε γλεντια
https://www.youtube.com/watch?v=_5Q1j0XJQPI

Lefteris_X
30-08-2014, 10:25
νομίζω ότι το είχα ξαναδεί στο Tube, anyway, thanks ρε συ. (αλήθεια, ο γεματούλης τύπος με τον στολή χόκευ? έχω την εντύπωση ότι έπαιζε στην 4η ταινία Die Hard, υποδυόμενος τον ελληνικής καταγωγής uber-χάκερ-φίλο-του-συμπρωταγωνιστή-κομπιουτερά)

αν κατάλαβα καλά, αναφέρεται σε ένα ντοκιμαντέρ που θέλουν να φτιάξουν για την ταινία που κάποια στιγμή θα έβγαινε, αλλά δεν βγήκε ποτέ.

επειδή από μικρός είχα ένα σχετικό σκάλωμα με τον Superman, θυμάμαι ότι μετά την utter φόλα που λέγεται Superman 4 - 1987 (ακόμα και τα εφφέ ήταν αρκετά χειρότερα από του 1,2 που γυρίστηκαν 1975-1977) και ιδιαίτερα από το 1994 και μετά, ολοένα και "ακουγόταν" ότι ετοιμάζεται κάποια ταινία. Δυστυχώς, ακόμα και στο αρχαϊκό www του τότε, οι φήμες πήγαιναν σύννεφο και κάποια στιγμή διαβάζαμε (από νετ ή/και περιοδικά) την κατάρρευσή τους, και ένα σωρό λόγους που τελικά σταματούσε το όποιο project. Οι λόγοι ποικίλοι, από έλλειψη επαρκούς/ικανοποιητικού σεναρίου (ακόμα και μετά από μυριάδες διορθώσεις/αλλαγές σεναριογράφων), αλλαγές παραγωγών/σκηνοθετών/ηθοποιών, γενικότερα ένα μπάχαλο. Θυμάμαι όμως μια φήμη, όπου όντως ο Tim Burton μαζί με τον Nicholas Cage, είχαν φτάσει πολύ κοντά στο να ξεκινήσει full speed η παραγωγή, (αν πρόλαβαν να δουν τα μάτια μου, πρέπει να είδα τον Cage με στολή Superman και μακριά μαλλιά - κόντεψα να κλ@σω στα γέλια)...αλλά τελικά σκ@τ@ τα έκαναν, αποχώρισε ο μεν, στράβωσε ο δε κλπκλπ και πάπαλα...

|WISE|
30-08-2014, 15:41
The Raid 2. Epic...

Xperia Z1

Nikoladim
04-09-2014, 23:16
http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s--9eppAYK4--/c_fit,fl_progressive,q_80,w_636/od7czc8x8t2uwclfvccm.png
Meet Robin, the World of Warcraft tribute to legendary actor Robin Williams, who passed away last month.
This re-creation of Williams' iconic Aladdin genie is just one of the multiple tributes to the beloved actor that the folks at Wowhead (http://www.wowhead.com/news=242980/robin-williams-genie-npc-now-in-game-in-warlords-of-draenor-beta) have discovered in Blizzard's popular MMORPG over the past few weeks. There are also references to Mork, Mrs. Doubtfire, and Toys, among others.
Last month, Wowhead's data-miners found files and assets for Robin Williams references in the game's code (http://kotaku.com/apparent-robin-williams-model-found-in-world-of-warcraf-1624763264), but now, they've actually found the tribute in-game.
One Wowhead reader said they found the above genie on an island near Talador in the beta for WoW's next expansion, Warlords of Draenor. It's pretty much perfect. Says Wowhead: "You can summon Robin (http://wod.wowhead.com/npc=88216) by rubbing the Ever-Burning Lamp. When first summoned, he exclaims 'INFINITE COSMIC POWER' and then shrinks and waves goodbye, saying 'itty bitty living space.'"
Perfect.

Leon_DiZ
05-09-2014, 00:08
One Wowhead reader said they found the above genie on an island near Talador in the beta for WoW's next expansion, Warlords of Draenor. It's pretty much perfect. Says Wowhead: "You can summon Robin (http://wod.wowhead.com/npc=88216) by rubbing the Ever-Burning Lamp. When first summoned, he exclaims 'INFINITE COSMIC POWER' and then shrinks and waves goodbye, saying 'itty bitty living space.'"
Perfect.

Αξέχαστος!

http://i.imgur.com/RNi44qQ.gif

Desmond
05-09-2014, 02:42
‘Assassin’s Creed’ to take place in 15th century Spain; Co-producer and film lead, Michael Fassbender, to take on dual roles (http://www.vcpost.com/articles/26148/20140904/assassin-s-creed-take-place-15th-century-spain-co-producer-michael-fassbender-dual-roles.htm)

tonybsg
05-09-2014, 15:31
Το λες και γαμάτο το Guardians of the Galaxy!

Ρίσκο για την Marvel ως γνωστόν για διάφορους λόγους (το οποίο και κέρδισε και με το παραπάνω), παντελώς ασόβαρο μπορείς να το πεις, παρωδία σχεδόν, μας δείχνει το σύμπαν της Marvel... στην κυριολεξία, μέσα από αυτό το πανέμορφο ταξίδι στις άκρες του γαλαξία, υπό τους ήχους ενός 80's Awesome Mix. Ένα πλήρως διασκεδαστικό και απενοχοποιημένο δίωρο!

Φοβερή χρονιά για τα Marvel Studios και το MCU, με τo Captain America από την μία να είναι από τις καλύτερες ταινίες της χρονιάς και το Guardians να έρχεται με μία εντελώς διαφορετική προσέγγιση στο σύμπαν τους.

Ezio
05-09-2014, 15:51
Το λες και γαμάτο το Guardians of the Galaxy!

Ρίσκο για την Marvel ως γνωστόν για διάφορους λόγους (το οποίο και κέρδισε και με το παραπάνω), παντελώς ασόβαρο μπορείς να το πεις, παρωδία σχεδόν, μας δείχνει το σύμπαν της Marvel... στην κυριολεξία, μέσα από αυτό το πανέμορφο ταξίδι στις άκρες του γαλαξία, υπό τους ήχους ενός 80's Awesome Mix. Ένα πλήρως διασκεδαστικό και απενοχοποιημένο δίωρο!

Φοβερή χρονιά για τα Marvel Studios και το MCU, με τo Captain America από την μία να είναι από τις καλύτερες ταινίες της χρονιάς και το Guardians να έρχεται με φορά και μία εντελώς διαφορετική προσέγγιση στο σύμπαν τους.
Θα το δω και εγώ αύριο, και θα επιστρέψω με εντυπώσεις. Αλλά και πέρα από σένα, ακούω πολύ καλά λόγια. Χαίρομαι που η Marvel τα πάει ακόμα καλύτερα στην ποιότητα των ταινιών της.

obione
05-09-2014, 16:56
Ειδα how to train ur dragon 2!
Καμια σχεση με το πρωτο ...δεν ξερω μα χωρις να ειναι κακο με αφησε λιγο αδιαφορο..

Leon_DiZ
05-09-2014, 17:05
Ειδα how to train ur dragon 2!
Καμια σχεση με το πρωτο ...δεν ξερω μα χωρις να ειναι κακο με αφησε λιγο αδιαφορο..

Πάντως ακούσει άπο πάρα πολύ κόσμο ότι τους άρεσε παραπάνω από το 1o. Δεν έχω χρόνο να το δω γμτ ακόμα!

Viper
05-09-2014, 17:35
Ειδα how to train ur dragon 2!
Καμια σχεση με το πρωτο ...δεν ξερω μα χωρις να ειναι κακο με αφησε λιγο αδιαφορο..

Μια απο τα ιδια. Θεωρω οτι κανει μεγαλη κοιλια στην μεση.

Leon_DiZ
05-09-2014, 21:16
4K Blu-ray Confirmed, Coming in Late 2015 (http://www.blu-ray.com/news/?id=14923&page=)

Ezio
06-09-2014, 13:38
Τελικά το είδα χθες το guardians of the galaxy. Πολύ καλό έως πάρα πολύ καλό, αλλά δεν ξεπερνά το captain america: the winter soldier. Είναι όμως από τις ταινίες της Marvel που αξίζει να τις δεις.

Valkyre
08-09-2014, 11:56
Eγω ειδα το How to train your Dragon 2 και μου αρεσε παρα πολυ. Το πρωτο ναι ηταν καλυτερο , αλλα και αυτο για εμενα ειναι πολυ κοντα. Παρα πολυ κοντα.

More of this please.

Και μαλιστα ειναι ευχαριστο να βλεπω οτι κανουν τοσο καλη δουλεια, οταν η πρωην αγαπημενη μου Pixar εχει ξεμεινει κυριολεκτικα απο ιδεες και πεταει την μια μετριοτητα πισω απο την αλλη γιατι ερχονται τα φραγκα.... (ποτε δεν θα καταλαβω απο που κι ως που το Toy Story 3 πηρε τους διθυραμβους που πηρε.)

Leon_DiZ
08-09-2014, 12:00
Eγω ειδα το How to train your Dragon 2 και μου αρεσε παρα πολυ. Το πρωτο ναι ηταν καλυτερο , αλλα και αυτο για εμενα ειναι πολυ κοντα. Παρα πολυ κοντα.

More of this please.

Και μαλιστα ειναι ευχαριστο να βλεπω οτι κανουν τοσο καλη δουλεια, οταν η πρωην αγαπημενη μου Pixar εχει ξεμεινει κυριολεκτικα απο ιδεες και πεταει την μια μετριοτητα πισω απο την αλλη γιατι ερχονται τα φραγκα.... (ποτε δεν θα καταλαβω απο που κι ως που το Toy Story 3 πηρε τους διθυραμβους που πηρε.)

Συμφωνώ για την Pixar (αλλα οχι για το TS3) και επαυξάνω αλλα περίμενε, μεχρι το How to Train Your Dragon 6 έχουν καιρό για να χάσουν την μπάλα και αυτοί :Ρ



Sent using Tapatalk, one of the most overrated app since the inception of the App Store.

Valkyre
08-09-2014, 12:16
Καλα εννοειται αν το ξεφτυλισουν και αυτοι, τα ιδια θα ακουσουν.

Για το TS3 να διευκρινησω, με τιποτα δεν λεω οτι ειναι κακο προς θεου. Ευχαριστα το ειδα και μου αρεσε. Αλλα οι διθυραμβοι ειναι που δεν με βρισκουν συμφωνο. Και επειδη εχει σχεση το θεμα, θεωρω εγκληματικο (προσωπικη αποψη) οτι το TS3 κερδισε το οσκαρ αντι να το κερδισει το How to Train your dragon...

To TS3 δεν εφερε κατι καινουργιο... τους ιδιους χαρακτηρες ειχες το concept παρεμενε πανω κατω το ιδιο με τα προηγουμενα (να βρεις τροπο να γυρισεις πισω στον ιδιοκτητη σου) με 1-2 twist και αυτο ηταν. Το How to Train Your Dragon οταν βγηκε δεν εμοιαζε με κανενα, ηταν κουλ , ειπε μια απειρως πιο ομορφη και συγκινητικη θα ελεγα ιστορια και παρολο το animation του ηταν και κατι τοις πιο εφηβικο.

Το TS3 με απογοητευσε, απο την αποψη οτι εγω πριν απο αυτο ειχα δει το Wall-E το οποιο ακομα και σημερα θεωρω, ως την πιο κορυφαια animation ταινια που εχω δει ποτε. Αρκετα σοβαρη, αρκετα ενηλικη και μοναδικη. Και μετα μου αρχιζουν τα τρικουελ και δειχνουν οτι ξεμενουν απο ιδεες.

Το HTTYD2 εξακολουθει και με την δευτερη ταινια να ειναι φρεσκο και το οτι βλεπεις τους χαρακτηρες να μεγαλωνουν και αντιστοιχα να αλλαζουν οι υποχρεωσεις τους δινει καλυτερο και πιο ενδιαφερον τονο. + οτι εχει καποιες σκηνες απλα επικες....!

Leon_DiZ
08-09-2014, 12:21
Καλα εννοειται αν το ξεφτυλισουν και αυτοι, τα ιδια θα ακουσουν.

Για το TS3 να διευκρινησω, με τιποτα δεν λεω οτι ειναι κακο προς θεου. Ευχαριστα το ειδα και μου αρεσε. Αλλα οι διθυραμβοι ειναι που δεν με βρισκουν συμφωνο. Και επειδη εχει σχεση το θεμα, θεωρω εγκληματικο (προσωπικη αποψη) οτι το TS3 κερδισε το οσκαρ αντι να το κερδισει το How to Train your dragon...

To TS3 δεν εφερε κατι καινουργιο... τους ιδιους χαρακτηρες ειχες το concept παρεμενε πανω κατω το ιδιο με τα προηγουμενα (να βρεις τροπο να γυρισεις πισω στον ιδιοκτητη σου) με 1-2 twist και αυτο ηταν. Το How to Train Your Dragon οταν βγηκε δεν εμοιαζε με κανενα, ηταν κουλ , ειπε μια απειρως πιο ομορφη και συγκινητικη θα ελεγα ιστορια και παρολο το animation του ηταν και κατι τοις πιο εφηβικο.

Το TS3 με απογοητευσε, απο την αποψη οτι εγω πριν απο αυτο ειχα δει το Wall-E το οποιο ακομα και σημερα θεωρω, ως την πιο κορυφαια animation ταινια που εχω δει ποτε. Αρκετα σοβαρη, αρκετα ενηλικη και μοναδικη. Και μετα μου αρχιζουν τα τρικουελ και δειχνουν οτι ξεμενουν απο ιδεες.

Το HTTYD2 εξακολουθει και με την δευτερη ταινια να ειναι φρεσκο και το οτι βλεπεις τους χαρακτηρες να μεγαλωνουν και αντιστοιχα να αλλαζουν οι υποχρεωσεις τους δινει καλυτερο και πιο ενδιαφερον τονο. + οτι εχει καποιες σκηνες απλα επικες....!

Για το Όσκαρ που λες, το μονο που θεωρώ εξαιρετικά άδικο ειναι οτι βρήκε η DreamWorks χρόνια να βγάλει καλή ταινία! Καθε χρόνο βγάζει τόσες μετριότητες, πήγε και έβγαλε το httyd διπλα στο TS3 :D (Το 2010 ηταν χρόνια μεγαθηριων btw.)!

Θεωρώ οτι και τα δυο το άξιζαν, για διαφορετικούς λόγους. Και τα δυο ηταν συγκινητικά, και τα δυο καλοφτιαγμενα κτλ κτλ


Sent using Tapatalk, one of the most overrated app since the inception of the App Store.

Viper
08-09-2014, 14:02
Αεροπλανα 2: ΙΠΤΑΜΕΝΟΙ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΕΣ

Η μονη σκηνη που θυμαμαι ηταν ενα διαστημα 30-40 δευτερολεπτων που επαιζε απο πισω το Thunderstruck - AC/DC και επιασα τον εαυτο μου να χορευει στο καθισμα του σινεμα:silly:

Βασικα, θεωρω τα Planes ενα κακο αντιγραφο των Cars (ουτε το πρωτο Planes δεν μ'αρεσε) οποτε η γνωμη μου μαλλον δεν εχει αξια. Θετικο παντως οτι δεν βαρεθηκα, αν σκεφτουμε οτι ηταν η πρωτη animation και μεταγλωτισμενη μαλιστα, στο σινεμα.

Και φυσικα η πρωτη κουβεντα του μικρου μολις βγηκε απο την αιθουσα. Μπαμπα θελω δωρο...τον πρασινο, τον κοκκινο, τον κιτρινο και το μεγαλο αεροπλανο...

Πιο πολλα θα βγαλουν απο τα παιχνιδια παρα απο την ιδια την ταινια.

Leon_DiZ
08-09-2014, 15:16
Αεροπλανα 2: ΙΠΤΑΜΕΝΟΙ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΕΣ

Η μονη σκηνη που θυμαμαι ηταν ενα διαστημα 30-40 δευτερολεπτων που επαιζε απο πισω το Thunderstruck - AC/DC και επιασα τον εαυτο μου να χορευει στο καθισμα του σινεμα:silly:

Βασικα, θεωρω τα Planes ενα κακο αντιγραφο των Cars (ουτε το πρωτο Planes δεν μ'αρεσε) οποτε η γνωμη μου μαλλον δεν εχει αξια. Θετικο παντως οτι δεν βαρεθηκα, αν σκεφτουμε οτι ηταν η πρωτη animation και μεταγλωτισμενη μαλιστα, στο σινεμα.

Και φυσικα η πρωτη κουβεντα του μικρου μολις βγηκε απο την αιθουσα. Μπαμπα θελω δωρο...τον πρασινο, τον κοκκινο, τον κιτρινο και το μεγαλο αεροπλανο...

Πιο πολλα θα βγαλουν απο τα παιχνιδια παρα απο την ιδια την ταινια.

Το Cars από μόνο του είναι από τα πιο πολύτιμα franchises ever από άποψη εμπορικής εκμετάλλευσης. Μιλάμε για δις, οι ταινίες είναι ψίχουλα μπροστά στις πωλήσεις που κάνουν κούπες, τσάντες κτλ. Οι κακιές γλώσσες λένε ότι γι αυτό έγινε το 2 και για τον ίδιο λόγο τώρα φτίαχνεται το Cars 3.

Τα "Αεροπλάνα" και όλες οι σειρές που θα βγουν (Πλοία, Φορτηγά κτλ - seriously), δεν έχουν φτιαχτεί από την Pixar όπως τα Cars 1+2, αλλά έχουν φτιαχτεί από το DisneyToons Studios το οποίο έφτιαχνε παλιότερα όλα τα direct-to-video sequels της Disney (Peter Pan 2, Lion King 2 + 3, Cinderella 2+3 κτλ).

Μετά από την ενοποίηση των Disney + Pixar, ο Lasseter (Toy Story 1, 2 | A Bug's Life | Cars 1,2) ήθελε να επαναπροσδιορίσει το studio, δίνοντάς τους μια νέα πορεία, aka εκμετάλλευση υπαρχόντων IPs με στόχο το "ποιοτικό milking". Cars για τα αγόρια, Tinker Bell για τα κορίτσια. Ο μικρός σου απλά αποδεικνύει ότι η Disney ξέρει πολύ καλά τι κάνει. ;)

Valkyre
08-09-2014, 15:25
Δηλαδη, στην Pixar πλεον δεν υπαρχει καποια ομαδα παραγωγων/σκηνοθετων/ατομων γενικοτερα που να ασχολειται με κατι φρεσκο? Ειναι πλεον γεγονος οτι θα μπουν σε αυτην την πρακτικη μεχρι τα εσοδα απο τα προιοντα να πεσουν?

Viper
08-09-2014, 15:42
Δηλαδη, στην Pixar πλεον δεν υπαρχει καποια ομαδα παραγωγων/σκηνοθετων/ατομων γενικοτερα που να ασχολειται με κατι φρεσκο? Ειναι πλεον γεγονος οτι θα μπουν σε αυτην την πρακτικη μεχρι τα εσοδα απο τα προιοντα να πεσουν?

Απο την λιγοστη εμπειρια που εχω σαν γονιος, τα εσοδα απο παιδικα παιχνιδια δεν πεφτουν ποτε. Εσυ δεν θα παρεις το νεο iPhone ή Samsung αλλα το παιδι θα παρει ολους τους νεους χαρακτηρες απο τη νεα ταινια, θα παρει και την τσαντα του, θα παρει και αυτο που εχει το αλλο παιδι γιατι του γυαλισε.

Ενα απλο παραδειγμα, ο μικρος εχει ολους τους χαρακτηρες απο την ταινια Cars (του 2006), ασχετως αν ειναι γεννηθεις το 2011. Που σημανει οτι ακομα και μετα απο 5-6 χρονια, τα προιοντα της ταινιας (της καθε ταινιας) πουλανε πολυ.

Valkyre
08-09-2014, 15:50
Ναι γι αυτο ρωταω, οκ εχουν 5 ομαδες να φτιαχνουν συνεχεια cars / planes / whatever. Υπαρχει καμμια ομαδα που να ασχολειται εστω υποτυποδως με την παλια κλασσικη και αγαπητη Pixar η οποια ειχε και την διαθεση για innovation καποτε?

Leon_DiZ
08-09-2014, 16:11
Απο την λιγοστη εμπειρια που εχω σαν γονιος, τα εσοδα απο παιδικα παιχνιδια δεν πεφτουν ποτε. Εσυ δεν θα παρεις το νεο iPhone ή Samsung αλλα το παιδι θα παρει ολους τους νεους χαρακτηρες απο τη νεα ταινια, θα παρει και την τσαντα του, θα παρει και αυτο που εχει το αλλο παιδι γιατι του γυαλισε.

Ενα απλο παραδειγμα, ο μικρος εχει ολους τους χαρακτηρες απο την ταινια Cars (του 2006), ασχετως αν ειναι γεννηθεις το 2011. Που σημανει οτι ακομα και μετα απο 5-6 χρονια, τα προιοντα της ταινιας (της καθε ταινιας) πουλανε πολυ.

Το Cars είναι το λιγότερο. Τσέκαρε να δεις ποιά είναι η τελευταία ταινία μεγάλους μήκους του Mickey Mouse (hint: δεν υπάρχει). Πόσα δις φέρνει ο Μίκυ κάθε χρόνο και ποιός δεν τον ξέρει. Ή τον Winnie-the-Pooh;


Ναι γι αυτο ρωταω, οκ εχουν 5 ομαδες να φτιαχνουν συνεχεια cars / planes / whatever. Υπαρχει καμμια ομαδα που να ασχολειται εστω υποτυποδως με την παλια κλασσικη και αγαπητη Pixar η οποια ειχε και την διαθεση για innovation καποτε?

Υπάρχει (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Pixar_films#In_production). Απλά υπάρχει μια γενική κρίση αξιών στην Pixar τα τελευταία χρόνια, για διάφορους λόγους και γενικά υπάρχει και μια απολυταρχική στάση των "μεγάλων και πετυχημένων" οι οποίοι έχουν σηκώσει τρελό μπαϊράκι (για λόγους οι οποίοι δεν είναι σαφείς). [Είναι πολύ περίεργο που μετά τη φόλα και πρώτη του live-action ταινία, το John Carter of Mars, ο Stanton (Finding Nemo, Wall-E) ανακοίνωσε ότι θα βγάλει το Finding Dory.. Σα να λέει "σας έχασα μερικά εκ, θα σας φέρω μερικά δις".]

Σκηνοθέτες αλλάζουν, projects δεν ξεκινάνε στην Disney ή στην Pixar αν δεν αρέσουν στον Lasseter κτλ κτλ. Το μόνο θετικό στην όλη υπόθεση είναι ότι έχει βελτιωθεί κατά πολύ το output της Disney. Αλλά ναι.. η Pixar είναι μια απογοήτευση τα τελευταία χρόνια (από τους γυμνούς κώλους στο Brave έχω χάσει πάσα ιδέα).

Τα επόμενα δύο είναι original ταινίες ΕΥΤΥΧΩΣ. Η πρώτη είναι το Inside Out (σκηνoθέτης Pete Docter = Monsters Inc, Up). Το δεύτερο (The Good Dinosaur) ακουγόταν καλό μέχρι που άλλαξαν σκηνοθέτες, σενάριο, παραγωγοί κτλ και δεν ξέρουμε τι θα βγει τελικά (το ίδιο που είχε γίνει και στο Brave).

Valkyre
08-09-2014, 16:17
Ενθαρρυντικο το Inside Out. Thanks for the info! :)

Desmond
11-09-2014, 00:07
Αν κ φαντάζομαι πως αυτοί που πρέπει το γνωρίζουν ήδη, 17/09 αρχίζουν οι νύχτες πρεμιέρας.
Πληροφορίες κ πρόγραμμα εδώ (http://www.aiff.gr/default.asp?catid=11252)

Nikoladim
11-09-2014, 01:48
Ειδα το dawn of the planet of the apes. ΠΑΡΑ πολυ καλο. Το μονο που εχω να πω, ειναι πως ορισμενες στιγμες-σκηνικα στη πολη ειναι ολοιδιο με το TLOU.

obione
16-09-2014, 17:14
Ειδα το the signal !! OK σε οσους αρεσουν τα sci-fi δεν θα απογοητευτουν απλα εινα κατι που εχεις δει ξανα ! Με βαση το χαμηλο μπατζετ ναι τα εφε ηταν πολυ cool!!

Ασχετο...θυμηθηκα το Dark city!! Οποιος δεν το εχει δει μη το χασει!!

- - - Updated - - -

Ειδα το the signal !! OK σε οσους αρεσουν τα sci-fi δεν θα απογοητευτουν απλα εινα κατι που εχεις δει ξανα ! Με βαση το χαμηλο μπατζετ ναι τα εφε ηταν πολυ cool!!

Ασχετο...θυμηθηκα το Dark city!! Οποιος δεν το εχει δει μη το χασει!!

Desmond
18-09-2014, 09:01
Μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.Θα το δω την ερχόμενη εβδομάδα.


https://www.youtube.com/watch?v=kIYDNyEkJP4

Valkyre
18-09-2014, 11:32
Eιδα το Out of the Furnace και μου αρεσε πολυ. Ταινια με εξαιρετικο καστ, οχι κανα αριστουργημα, αλλα με εξαιρετικες ερμηνειες και εναν Woody Harelson Α-Π-Ο-Λ-Α-Υ-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο-Τ-Α-Τ-Ο !!

nikon
18-09-2014, 11:48
Πράγματι ωραία ταινία και ο ρόλος του πήγαινε πολύ του τρελού.

Valkyre
18-09-2014, 12:06
^^ Oλα τα λεφτα ηταν! Δεν τον ειχα ξαναδει ετσι! Τα εσπασε!

enstikto
18-09-2014, 12:29
Παιδιά είδε κανεις sin city? το 1ο μου άρεσε πολυ αλλά για το καινούριο ακούω γενικά άσχημα σχόλια...

Lefteris_X
18-09-2014, 13:50
είδα το Coherence, μια ταινία b-movie budget του 2013, όσο πιο sci-fi πάει.

Πραγματεύεται γνωστές θεωρίες (θεωρία υπερ-χορδών / παράλληλα σύμπαντα + γάτα του Σρέντιγκερ), μέσα σε ένα αρκετά δομημένο πλαίσιο χαρακτήρων και περιβάλλοντος. Δυστυχώς δεν μπορώ να πω κάτι το ιδιαίτερο γιατί θα είναι σποιλερ, εντούτοις η ταινία με κράτησε ευχάριστα, παρακολουθώντας με όρεξη τι θα κάνουν οι χαρακτήρες την επόμενη στιγμή, ενώ παράλληλα με είχε βάλει σε σκέψεις τι θα έκανα εγώ (εντός πλαισίου της παρέας) αν ήμουν στην ίδια κατάσταση.

Το τέλος βέβαια, ήταν βεβιασμένο, υποθέτω δεν ήξεραν πως να ολοκληρώσουν το σενάριο ή ότι μια γυναίκα (άβυσσος η ψυχή της) λειτούργησε υστερόβουλα (ντε λα παρτέησον) ή ότι απλά τελείωσε το budget. Μικρό το κακό, καθώς το ζουμί δεν είναι το τέλος, αλλά το ότι σε βάζει σε σκέψεις τι θα έκανες εσύ αν ζούσες κάτι παρόμοιο. Ενδιαφέρον και μόλις 1,5 ωρίτσα. Μια ωραία αλλαγή, από την πλειάδα ταινιών 2+ ώρες διάρκειας, ενώ παράλληλα είναι μέτριες έως άθλιες.

jk_blue_tiger
18-09-2014, 15:24
Παιδιά είδε κανεις sin city? το 1ο μου άρεσε πολυ αλλά για το καινούριο ακούω γενικά άσχημα σχόλια...

Την ειδα και δυστυχως για μενα ειναι χειροτερη απο την 1η (φανατικος θαυμαστης του Robert Rodriguez απο την εποχη του El Mariachi).
Εαν βαθμολογουσα, η 1η ταινια (συμφωνα με τα γουστα μου) θα επαιρνε κοντα στο 9, η δευτερη μετα βιας 7.

Στοιχεια που με χαλασαν:


To 1ο μεγαλο μειον φυσικα ειναι οτι εχεις ξαναδει τον τροπο που αποτυπωνεται το κομικ στην οθονη,
οποτε δεν υπαρχει η ιδια αισθηση πρωτοτυπιας που υπηρχε στην προηγουμενη ταινια,
2ο μειον η αλλαγη ηθοποιου στον Dwight (Josh Brolin αντι Clive Owen),
3ον o ρολος του Bruce Willis ηταν καθαρα διακοσμητικος (καλυτερα να μην επαιζε καν)
4ον η απουσια του Benicio Del Toro (θα μπορουσε να τον αναπληρωσει ενας εφαμιλλα εκφραστικος ηθοποιος-δεν εγινε),
5ον η μειωση του χρονου στην οθονη του Mickey Rourke και τελος
6ον η μικρη αναπτυξη του χαρακτηρα του Joseph Gordon-Levitt


Εαν γυριζα το χρονο πισω θα περιμενα να βγει σε blue ray.
Κι αυτο γιατι οταν πηγαινω cinema και θελω να δω καποια ταινια που επελεξα εχω καποιες προσδοκιες.
Ειδικα εαν προκειται για συνεχεια ταινιας, περιμενω να ειναι καλυτερη.
Εαν προκυψει το αντιθετο (π.χ. αναμασημα της προηγουμενης χωρις κατι φρεσκο),
νιωθω οτι η ταινια βγηκε για να φερει χρηματα και οχι επειδη υπηρχε μια καλη ιστορια να ειπωθει.

enstikto
18-09-2014, 16:46
Για το οτι παίζει ο Brolin αντί του Owen είναι και λογικό σύμφωνα με την ιστορία πάντως. Αν θυμάσαι και στο 1 του πετάει η γκαρσόνα η ξανθιά ατάκα του στυλ "μπλα μπλα μπλα απο τότε που ήρθες με το νέο πρόσωπό σου". Αυτό είναι μέσα απο το comic.


Ο τύπος έχει κάνει σε προηγούμενο τεύχος πλαστική και για αυτό έχει διαφορετικό πρόσωπο.


Οπότε λογικό είναι να τον παίζει άλλος ηθοποιός...

jk_blue_tiger
18-09-2014, 18:10
Για το οτι παίζει ο Brolin αντί του Owen είναι και λογικό σύμφωνα με την ιστορία πάντως. Αν θυμάσαι και στο 1 του πετάει η γκαρσόνα η ξανθιά ατάκα του στυλ "μπλα μπλα μπλα απο τότε που ήρθες με το νέο πρόσωπό σου". Αυτό είναι μέσα απο το comic.


Ο τύπος έχει κάνει σε προηγούμενο τεύχος πλαστική και για αυτό έχει διαφορετικό πρόσωπο.


Οπότε λογικό είναι να τον παίζει άλλος ηθοποιός...


Α ok! Αυτο δεν το ηξερα καθως δεν εχω διαβασει το comic.
Θα μπορουσε ομως παλι να παιξει τον ρολο ο Owen και απλα στο μονταζ να του αλλαζαν το προσωπο με καποιο αλλο (ψηφιακα εφε).


Το οτι εκανε πλαστικη δεν σημαινει οτι αλλαζει και η χροια της φωνης.
Εκτος και εαν εχω χασει επεισοδια και γινεται και αυτο.


Παρολα αυτα, ερμηνευτικα θεωρω οτι ο χαρακτηρας του Dwight ηταν πιο "macho" και αληθινος στην 1η ταινια,
απο οτι στην καινουρια που μου φανηκε πολυ ψευτικος & στυλιζαρισμενος.

Ο Brolin ενω τον παω σαν ηθοποιο (π.χ. No Country for Old Men, Gangster Squad)
σε καποιες ταινιες ειναι πολυ "ξυλινος" (οπως σε αυτη ή στο remake του Old Boy).
Τι να πω μπορει να φταιει το σεναριο και οι ατακες που εχει ο χαρακτηρας του,
ή απλα καποιοι σκηνοθετες να μην μπορουν να του "τραβηξουν" το 100% των ερμηνευτικων του ικανοτητων.

Viper
19-09-2014, 13:04
Edge Of Tomorrow πολυ ωραιο!

phoenix7
20-09-2014, 12:00
Edge Of Tomorrow πολυ ωραιο!

Και εγώ αυτό είδα χθες,παρα πολυ καλή ταινία

Sent from my LG-P500 using Tapatalk 2

|WISE|
20-09-2014, 14:22
Και εγώ αυτό είδα χθες,παρα πολυ καλή ταινία

Sent from my LG-P500 using Tapatalk 2
7 θα του βαζα.

Xperia Z1

Valkyre
20-09-2014, 18:39
Ειδα το the signal !! OK σε οσους αρεσουν τα sci-fi δεν θα απογοητευτουν απλα εινα κατι που εχεις δει ξανα ! Με βαση το χαμηλο μπατζετ ναι τα εφε ηταν πολυ cool!!

Ασχετο...θυμηθηκα το Dark city!! Οποιος δεν το εχει δει μη το χασει!!

- - - Updated - - -

Ειδα το the signal !! OK σε οσους αρεσουν τα sci-fi δεν θα απογοητευτουν απλα εινα κατι που εχεις δει ξανα ! Με βαση το χαμηλο μπατζετ ναι τα εφε ηταν πολυ cool!!

Ασχετο...θυμηθηκα το Dark city!! Οποιος δεν το εχει δει μη το χασει!!

Πολυ καλο το the signal!Thanks για την προταση!

Leon_DiZ
20-09-2014, 23:50
https://www.youtube.com/watch?v=izUU6Nt5wOc

nikon
23-09-2014, 10:20
"Edge of Tomorrow" (http://www.imdb.com/title/tt1631867/) στην αρχή σου τη σπάει το συνέχεια μπρος πίσω αλλά όταν το συνηθίσεις απολαμβάνεις μια ωραία ταινία.

AriStos13
23-09-2014, 13:15
Ξερει κανενας που μπορω να βρω το αν του παπακακαλιατη?

enstikto
23-09-2014, 13:23
Ξερει κανενας που μπορω να βρω το αν του παπακακαλιατη?

Στα σκουπίδια έψαξες; :P

Valkyre
23-09-2014, 13:26
Στα σκουπίδια έψαξες; :P

Κοντεψα να πνιγω!! χαχαχα~!

AriStos13
23-09-2014, 13:28
Στα σκουπίδια έψαξες; :P
Χαχαχαχαχα απαιτηση της κοπελας!! Αρα καταλαβαινεις!!!
Χαχαζαχα

mihalis13
23-09-2014, 13:34
χαχαχαχαχααχα!!!!Ρε μην τα πετάτε έτσι!!θα χάσουμε τις δουλειές μας!!Είμαι στην δουλειά και πήγα να πνιγώ με το νέρο!!!

Nikoladim
23-09-2014, 14:12
Στα σκουπίδια έψαξες; :P
Άνετα βγαίνει στο 9 gag σε στυλ where is my transformers blue ray.

obione
25-09-2014, 19:17
Εδα το the giver !!ακολουθοντας τα βηματα του hunger games και του Divergity αλλο ενα βιβλιο που γινεται movie και περνει καποια αρνητικα σχολια διοτι δεν μοιαζει καθολου με το βιβλιο....
Right.....
Λοιπον η ταινια ειναι ομορφη και σε οποιον αρεσαν οι παραπανω ταινιες θα αρεσει και αυτη!
Bridges και Streep κανουν παιχνιδακι τους ρολους και μιαμιση ωρα περνα ευχαριστα!!

- - - Updated - - -

Εδα το the giver !!ακολουθοντας τα βηματα του hunger games και του Divergity αλλο ενα βιβλιο που γινεται movie και περνει καποια αρνητικα σχολια διοτι δεν μοιαζει καθολου με το βιβλιο....
Right.....
Λοιπον η ταινια ειναι ομορφη και σε οποιον αρεσαν οι παραπανω ταινιες θα αρεσει και αυτη!
Bridges και Streep κανουν παιχνιδακι τους ρολους και μιαμιση ωρα περνα ευχαριστα!!

ps...εναλλακτικα και με περισσοτερο action δειτε Equilibrium

chronohill
26-09-2014, 10:18
θελω να μου προτεινετε μια καλη κωμωδια για το βραδυ που θα μαζευτουμε παρεα...γιατι μου φαινεται οτι δεν βρισκουμε ευκολα καλες κωμωδιες τα τελευταια χρονια?γερασα?!

Lefteris_X
26-09-2014, 11:08
γιατί δεν δοκιμάζεις, κάποια παλιά καλή συνταγή; πχ. The Party (birdie nam nam) ;

ή το "Δεν βλέπω τίποτα, δεν ακούω τίποτα" (Τζην Γουάϊλντερ - Ρίτσαρντ Πράις) ;

ή το "Κλουβί με τις τρελές" (είτε αυτό με τον Ούγκο Τονιάτσι, είτε το μεταγενέστερο με τον Ρόμπιν Γουίλιαμς) ;

όσο για τις νέες κωμωδίες: όχι δεν γεράσαμε, απλά έχουμε αίσθηση του χιούμορ. Simple.

chronohill
26-09-2014, 11:28
Χαχα λευτερη!ναι απλα με τις πιο παλιες ειναι περισσοτερο πιθανο να την εχει δει καποιος...σν ειναι κακη ιδεα ομως θα τις τσεκαρω...

BillyFlo81
26-09-2014, 11:35
γιατί δεν δοκιμάζεις, κάποια παλιά καλή συνταγή; πχ. The Party (birdie nam nam) ;

ή το "Δεν βλέπω τίποτα, δεν ακούω τίποτα" (Τζην Γουάϊλντερ - Ρίτσαρντ Πράις) ;

ή το "Κλουβί με τις τρελές" (είτε αυτό με τον Ούγκο Τονιάτσι, είτε το μεταγενέστερο με τον Ρόμπιν Γουίλιαμς) ;

όσο για τις νέες κωμωδίες: όχι δεν γεράσαμε, απλά έχουμε αίσθηση του χιούμορ. Simple.

Το "δε βλεπω τιποτα, δεν ακουω τιποτα" ειχε πανεξυπνο σεναριο και χιουμορ με απολαυστικες ερμηνιες (ηταν επιτυχημενο που επελεξαν ενα εγχρωμο και ενα λευκο για το συγκεκριμενο σεναριο). Πολυ γελιο, βλεπεται ευχαριστα ακομη και σημερα ανετοτατα. Καμια απολυτος σχεση με τις π@π@ριες που κυκλοφορουν τα τελευταια χρονια με παρωδιες και κολεγιοπαιδα..

Valkyre
26-09-2014, 11:46
Το "δε βλεπω τιποτα, δεν ακουω τιποτα" ειχε πανεξυπνο σεναριο και χιουμορ με απολαυστικες ερμηνιες (ηταν επιτυχημενο που επελεξαν ενα εγχρωμο και ενα λευκο για το συγκεκριμενο σεναριο). Πολυ γελιο, βλεπεται ευχαριστα ακομη και σημερα ανετοτατα. Καμια απολυτος σχεση με τις π@π@ριες που κυκλοφορουν τα τελευταια χρονια με παρωδιες και κολεγιοπαιδα..

Οποτε ακουω αυτην την ταινια θυμαμαι απλα την σκηνη στο αστυνομικο τμημα... Oh my god... δακρυζω και μονο που το σκεφτομαι...

Slay
26-09-2014, 12:01
Χαχαχαχαχα απαιτηση της κοπελας!! Αρα καταλαβαινεις!!!
Χαχαζαχα

ψαξε το σαν what if 2012 , επισης εγω βρηκα την ταινια πολυ καλη, σιγουρα απο τις καλυτερες ελληνικες που εχω δει.

BillyFlo81
26-09-2014, 12:38
Οποτε ακουω αυτην την ταινια θυμαμαι απλα την σκηνη στο αστυνομικο τμημα... Oh my god... δακρυζω και μονο που το σκεφτομαι...

Καλα, σκηνες σαν τη συγκεκριμενη, μενουν χαραγμενες στη μνημη. Επισης, θυμηθηκα και το Weekend at Berny ‘s, το οποιο μεν δεν είναι τοσο καλο, αλλα είναι από τις ταινιες από τις οποιες θυμαμαι με νοσταλγια και ειχα γελασει πολύ τοτε με την παρεα μου. Βεβαια, η απόψη μου για τη συγκεριμενη ταινια, όπως και για τις ταινιες που ανεφερε ο Λευτερης, δεν έχουν να κάνουν μόνο με την ποιοτητα τους, αλλά και με την ανάμνηση που έχουμε από αυτες.

Lefteris_X
26-09-2014, 12:57
Οποτε ακουω αυτην την ταινια θυμαμαι απλα την σκηνη στο αστυνομικο τμημα... Oh my god... δακρυζω και μονο που το σκεφτομαι...

men's rea?????????? I have men's rea?

"Οκ, πέσμου, σε ακούω" (κοιτώντας τον τυφλό, που φυσικά είναι αδύνατο να δει ότι σε αυτόν απευθύνεται ο αστυνομικός, ενώ δεν αντικρύζει τον κουφό κι έτσι δεν μπορεί να "διαβάσει" το στόμα του, ώστε να καταλάβει τι λέει)

ησυχία....

"Ρε, σε εσένα μιλάω" (κοιτώντας τον τυφλό)

"Ω, συγνώμη σε εμένα μιλάτε; " ρωτά ο τυφλός

"ε, ναι ρε μεγάλε, σε εσένα μιλάω"

"και που θέτε να το ξέρω;"

"τέλος πάντων. Ήταν ή δεν ήταν παρούσα μια γυναίκα στον τόπο του εγκλήματος;"

"μύρισα μια γυναίκα, αλλά σίγουρα δεν είδα γυναίκα." (εμ, πως άλλωστε να την δει; λολ)

οπότε ο αστυνομικός ΧΩΡΙΣ να γυρίσει το κεφάλι του προς τον κουφό (ώστε να διαβάσει τα λόγια του) ξαναρωτά: "ήταν ή δεν ήταν γυναίκα παρούσα;"

ησυχία....

γυρνάει προς τον τυφλό και ρωτά "γιατί δεν μιλάει;"

ησυχία....

"συγνώμη σε εμένα μιλάτε;" (εμ που να καταλάβει ο άμοιρος τυφλός ότι σε αυτόν απευθύνεται; )

"ναι το κερατό μου, ο άλλος γιατί δεν μιλάει;"

"είναι κουφός, πρέπει να μιλάς κοιτάζοντάς τον ώστε να διαβάσει τα λόγια σου"

"ή-τ-α-ν ή δ-ε-ν ή-τ-α-ν γ-υ-ν-α-ί-κ-α π-α-ρ-ο-ύ-σ-α;" (διακεκομμένα λες και μιλά σε αυτιστικό, όχι σε κουφό, με αποτέλεσμα να διαβάσει ότι να 'ναι)...

και το λιώσιμο στα γέλια συνεχίζεται....

αμ, το σκηνικό που ο τυφλός (Πράιορ) υποδύεται την μεγάλη προσωπικότητα - γιατρός - γυναικολόγος, στο επίσημο συνέδριο και ταυτόχρονα υποτίθεται ότι ΔΕΝ είναι τυφλός;

"Πείτε μας. Τι σας έρχεται άμεσα στο μυαλό γιατρέ όταν κλείνεται τα μάτια σας; "

"pussy"

και το καλύτερο κατά την καταδίωξη αυτοκινήτων

"μας πυροβολεί ο κουφός με μια καραμπίνα από την θέση του συνοδηγού"

"καλά, και ΠΟΙΟΣ οδηγεί!!!!!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?"

"ο τυφλός!"

και μεταξύ τους, λέει ο τυφλός, οδηγώντας, γυρίζοντας κεφάλι προς την θέση του συνοδηγού/κουφού: πως τα πάω;

"μην κοιτάς εμένα! τον δρόμο κοίτα"

"α, καλά, άμα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα..."

κλαίω και τώρα που τα θυμάμαι, 24 χρόνια μετά.

Valkyre
26-09-2014, 12:59
^^ Η νοσταλγια παντα ειναι σημαντικος παραγοντας στο συγκεκριμενο κομματι. Ενας τριανταρης την εποχη που κυκλοφορησαν αυτες οι ταινιες, σιγουρα δεν θα εχει ακριβως την ιδια εικονα με εμας. Αντιθετα θα νοσταλγει ταινιες 60ς.

Lefteris_X
26-09-2014, 13:19
ίσως να λειτουργία η νοσταλγία, όμως θυμάμαι ότι πιτσιρίκι έβλεπα αρκετές ταινίες 50ς/60ς που με έκαναν να γελάω απίστευτα, με Τζέρυ Λούις και Λούι Ντε Φινέ (επική η ταινία που ήταν μαέστρος και έπεσαν από το πουθενά 2 Άγγλοι αλεξιπτωτιστές, εποχή των Ναζί και έπρεπε να τους φυγαδεύσουν. Για πολύ γέλιο η σκηνή που βρήκαν καταφύγιο σε ένα μοναστήρι / πανδοχείο και κάθεται "κέντα": ο Ντε Φινέ κοιμάται στο ίδιο κρεββάτι με τον αξιωματικό των Ναζί που τους ψάχνουν......και ροχαλίζει ΤΟΣΟ πολύ που ο Ντε Φινέ δεν μπορεί να κοιμηθεί, οπότε αρχίζει να του σφυρίζει/νανουριστά, ενώ ο αξιωματικός ανταποκρίνεται σαν λιοντάρι που καλμάρει σιγά-σιγά. Αμ, η σκηνή που αλλάζει παπούτσια με τον αξέχαστο Μπουρβίλ και τα οποία δεν του κάνουν στο νούμερο, με αποτέλεσμα να περπατά στον δρόμο σαν καχεκτικός, ενώ ο Ντε Φινέ περπατά και πετά; πολύ λιώσιμο στα γέλια).

δεν έβαλα σπόιλερ γιατί έλεος, είναι 50 χρόνια ταινία (σόρρυ Λεωνίδα, ξέρω ότι στην υπογραφή σου -λολ- αναφέρεις ότι και "100 χρόνια πριν να έχει βγει" δεν θες σποιλερ)

Nikoladim
26-09-2014, 13:19
Απο τελευταιες κωμωδιες να πω την αληθεια μου αρεσε πολυ το superbad!

Valkyre
26-09-2014, 13:27
To προβλημα για εμενα με το σημερινο χιουμορ ειναι οτι στην πλειοψηφια του ειναι "σκατολογικο". Ελαχιστες εξυπνες ατακες, φουλ βρισιδι, τα 8 στα 10 ειναι σεξουαλικου περιεχομενου αστεια, ε .... δεν με εκφραζει. Το εχουν παρακανει.

jimspy
26-09-2014, 14:50
η μοναδικη κωμωδια που γελασα πραγματικα την τελευταια 5ετια ηταν αυτη ..http://www.imdb.com/title/tt1675434/.....

αν δεν το εχεις δει ακομα.....απλα δεστο.. ..

Valkyre
26-09-2014, 15:08
^^ Δεν το εχω δει και ηταν στα υποψιν. Αν δεν απατωμαι ομως δεν ειναι ακριβως κωμωδια αλλα και κοινωνικη/δραματικη. Καλα εκανες και μου το θυμισες και ειναι καιρος που θελω να το δω.

nikon
26-09-2014, 15:13
^^ Δεν το εχω δει και ηταν στα υποψιν. Αν δεν απατωμαι ομως δεν ειναι ακριβως κωμωδια αλλα και κοινωνικη/δραματικη. Καλα εκανες και μου το θυμισες και ειναι καιρος που θελω να το δω.TIIIIIIIIIIIIIIIIIIII;;;;;;;.....απαράδεκτος έφυγες τώρα από τη δουλειά να πας να την δεις.
Η πλάκα είναι ότι και εγώ αυτή πήγα να προτείνω.

tonybsg
26-09-2014, 15:16
Ωραία ταινία πράγματι!



Για κωμωδίες chronohill, πάντα εξαρτάται από την διάθεση της παρέας και τι θέλετε να δείτε.

Δηλαδή υπάρχουν όλες αυτές οι αμερικάνικες ταινίες της τελευταίας δεκαετίας (που εγώ έχω γελάσει σε αρκετές!) που φαντάζομαι αν ψήνεστε για (καφρο)κωμωδίες θα περάσετε καλά.

Από την άλλη, αν ψάχνετε για κάτι διαφορετικό εγώ θα πρότεινα την Cornetto Trilogy, δηλαδή τις βρετανικές Shaun of the Dead, Hot Fuzz και The Worlds End (νομίζω οι δύο πρώτες ήταν οι καλύτερες).

Δεν είναι συνέχειες, απλά είναι όλες του σκηνοθέτη Edgar Wright και παίζουν οι φοβεροί Simon Pegg και Nick Frost.

Valkyre
26-09-2014, 15:19
TIIIIIIIIIIIIIIIIIIII;;;;;;;.....απαράδεκτος έφυγες τώρα από τη δουλειά να πας να την δεις.
Η πλάκα είναι ότι και εγώ αυτή πήγα να προτείνω.

Το ξερω ειμαι απαραδεκτος...

http://pbs.twimg.com/media/A_jG9wtCAAIAy5c.jpg:large

BillyFlo81
26-09-2014, 15:42
Και γω δεν περιμενα να ηταν τοσο καλο το Intouchables και το ειχα δει μετα απο αρκετους μηνες απο τη κυκλοφορια του (και θελω να το ξαναδω καποια στιγμη... :P).
Βασιζμενη σε πραγματικα γεγονοτα με καταπληκτικες ερμηνιες απο τους δυο πρωταγωνιστες.

obione
28-09-2014, 03:55
και με το Coherence εκλεισα το μηνα με αλλο ενα Sci-fi !! ρε γαμωτι και δεν του φαινοτανε απο το trailer! μου αρεσε ! μπορει να ειναι Low-budget αλλα αποκτα ενδιαφερον πλοκη!

- - - Updated - - -

και με το Coherence εκλεισα το μηνα με αλλο ενα Sci-fi !! ρε γαμωτι και δεν του φαινοτανε απο το trailer! μου αρεσε ! μπορει να ειναι Low-budget αλλα αποκτα ενδιαφερον πλοκη!

Kapa
01-10-2014, 20:20
https://www.youtube.com/watch?v=0vxOhd4qlnA#t=11

Nikoladim
01-10-2014, 23:33
Για το ιντερστελαρ εχω δει μονο το teaser... Δεν υπαρχει περιπτωση να δω κατι αλλο μεχρι να βγει. Δυο φορες το πετυχα στο σινεμα και εκλεισα ματια -αυτια. Σινεφιλ λεβελ 100.

Valkyre
02-10-2014, 00:44
Για το ιντερστελαρ εχω δει μονο το teaser... Δεν υπαρχει περιπτωση να δω κατι αλλο μεχρι να βγει. Δυο φορες το πετυχα στο σινεμα και εκλεισα ματια -αυτια. Σινεφιλ λεβελ 100.

Χαχα το ιδιο εκανα κι εγω και με κοροιδευε ολη η παρεα... Στα @@ μου λολ.

tonybsg
02-10-2014, 01:06
Μια από τα ίδια και γω, μιλούσα και λιγάκι κιόλας για να μην ακούω :P

mihalis13
02-10-2014, 01:22
Μόλις βγήκα από το σινεμά όπου ειδα το equalizer με τον Denzel Washington.
Προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ σαν ταινια και πέρασαν 2 ωρες χωρις να το καταλάβω.

Ezio
02-10-2014, 19:34
Για το ιντερστελαρ εχω δει μονο το teaser... Δεν υπαρχει περιπτωση να δω κατι αλλο μεχρι να βγει. Δυο φορες το πετυχα στο σινεμα και εκλεισα ματια -αυτια. Σινεφιλ λεβελ 100.


Χαχα το ιδιο εκανα κι εγω και με κοροιδευε ολη η παρεα... Στα @@ μου λολ.


Μια από τα ίδια και γω, μιλούσα και λιγάκι κιόλας για να μην ακούω :P

Δικοί μου είστε εσείς. Και εγώ τα ίδια κάνω.

Nikoladim
02-10-2014, 19:49
Μόλις βγήκα από το σινεμά όπου ειδα το equalizer με τον Denzel Washington.
Προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ σαν ταινια και πέρασαν 2 ωρες χωρις να το καταλάβω.
Δηλαδή τόσο δύσκολο σενάριο είχε η ταινία ;

mihalis13
02-10-2014, 19:51
Δηλαδή τόσο δύσκολο σενάριο είχε η ταινία ;

Αστα...Δεν κατάλαβα τιποτα.. :P

nikon
03-10-2014, 16:15
Το "Intouchables" θα υπάρχει την Κυριακή στο Πρώτο θέμα, το λέω επειδή το είχαμε αναφέρει και αρέσει σε πολλούς που ίσως θα το ήθελαν στη συλλογή τους.

Valkyre
03-10-2014, 16:31
Το "Intouchables" θα υπάρχει την Κυριακή στο Πρώτο θέμα, το λέω επειδή το είχαμε αναφέρει και αρέσει σε πολλούς που ίσως θα το ήθελαν στη συλλογή τους.

Ξεχασα να πω οτι το κατεβασα και το ειδα.

Πανεμορφη ταινια με εκπληκτικες ερμηνειες. Αυτο που μου εκανε φανταστικη εντυπωση ειναι το ποσο ομορφα οι δημιουργοι/ηθοποιοι/σεναριογραφοι πηραν μια τετοια τραγικη -για εναν ανθρωπο- κατασταση και καταφεραν να σου εχουν ενα γνησιο και ειλικρινες χαμογελο καθολη την ταινια. Η ταινια παρολο που ασχολιοταν με την κατασταση της ζωης ενος τετραπληγικου ανθρωπου, καταφερε να την διακωμωδησει με τοσο ομορφο τροπο που δεν νιωθεις στιγμη οτι αγγιζει τα ορια του προβλητικου, αλλα αντιθετα οτι εξυψωνει την ανθρωπινη υπαρξη/ειλικρινεια και καλοσυνη. Γιατι αν το πεις σε καποιον που δεν ξερει, στην ουσια "γελας με την ψυχη σου με τα βασανα ενος τετραπληγικου ανθρωπου"... ακουγεται προσβλητικο, ομως ειναι τοσο μαγικα αποδοσμενο.

Η ταινια σου βγαζει μονιμως χαμογελο, οχι απαραιτητα για γελιο αλλα για χαρα. Ηταν σαν μια μικρη γιορτη της εννοιας της ζωης για εμενα.

nikon
03-10-2014, 16:41
Έτσι ακριβώς είναι χιουμοριστική ταινία αλλά με το χιούμορ που σε κάνει να γελάς πιο πολύ εσωτερικά, κάνει ένα σοβαρό πρόβλημα κάποιου αντικείμενο γέλιου αλλά με έναν τρόπο που όχι μόνο δεν σε χαλάει αλλά το εντελώς αντίθετο σε κάνει να γελάς.

Slay
03-10-2014, 16:45
Την ειδα και εγω την ταινια, και συμφωνω απολυτα με την αποψη του Valkyre.

AgentPrinny007
03-10-2014, 16:53
Δικοί μου είστε εσείς. Και εγώ τα ίδια κάνω.

Δεν ηξερα οτι υπαρχει αυτη η ταινια και το εμαθα απο εσας. Ο Νολαν μου αρεσει και ελπιζω να δουμε ενα διαφορετικο "save the world" απο οτι εχουμε δει μεχρι τωρα.

Ειδα και το Cloud Atlas. Καλουτσικη, δεν βαρεθηκα με αποτελεσμα να μην χρειαστει να το γυρισω σε κανενα σημειο στο γρηγορο:P αν και 170 λεπτα. Ισως τη μεγαλυτερη αξια εχει αυτο που προσπαθησαν να κανουν παρα το αποτελεσμα. Το μονο που με κουρασε ηταν οι σκηνες δρασεις στο μελλον, μαλιστα καποια στιγμη μου φανηκε οτι τις βαλανε μονο και μονο για να υπαρχουν παρα για να δειξουν κατι ουσιαστικο.

Παντως αν καταλαβα καλα ο χρονος, στη ταινια, δεν εχει μονο μια κατευθηνση. Γιατι κατι που συνεβει στο μελλον εχει αφησει "σημαδι" και στο παρελθον.

Kapa
05-10-2014, 00:24
Ειναι ο λογος που δεν ασχολουμαι ποτε με Movie Reviews...

5713

Slay
05-10-2014, 00:48
Ειδα το Sin city a dame to kill for, μου αρεσε παρα πολυ, το βρηκα στο ιδιο ακριβως κλιμα με την πρωτη ταινια, δεν μπορω να καταλαβω γιατι πηρε τοσο χειροτερες κριτικες.

hakoo
05-10-2014, 15:25
Eιδα χθες το gone girl, αξιοπρεπεστατη ταινια και δεν ειναι τυχαια τα καλα reviews που εχει παρει. Απο τις ελαχιστες φορες που καταφερνει ταινια τετοιου υφους (murder mystery ας πουμε) να μην σε κανει να εστιαζεις στο ποιος ειναι ο ενοχος κτλ, προσωπικα δεν με ενδιεφερε καθολου. Στο δευτερο μισο αλλαζει εντελως η πλοκη και ξεχειλωνει λιγο απο αποψη διαρκειας (θα προτιμουσα να ηταν 20-25 λεπτα μικροτερη) αλλα μου αρεσε, attraction της ταινιας η Pike που ειναι εξαιρετικη, α παιζει και ο Affleck δυστυχως :P

Kapa
05-10-2014, 15:28
Ειναι ενα ακομα αριστουργημα του Fincher ή απλα μια ιστοριουλα που θα ξεχαστει στο χρονο?

hakoo
05-10-2014, 15:37
Αριστουργημα? Nah...
Κοιτα για να ειμαι ειλικρινης δεν νομιζω να ικανοποιηθει οποιος παει με προσδοκιες να δει το επομενο fight club η το επομενο seven του Fincher. Αλλα αν αφησουμε λιγο τις προσδοκιες στην ακρη, η ταινια ειναι παρα πολυ καλη. Και εγινε και εξαιρετικο promotion της ταινιας που κατα τη γνωμη μου παιζει ρολο.

enstikto
05-10-2014, 17:53
Μου άρεσε και εμένα πολυ η ταινία.
Θελω να ΠΩ πράγματα αλλά ίσως προδιάθεσω σποιλερς Κ δεν λέω...
Να ΠΩ μόνο οτι ειναι αρκετά διαφορετικό απο τα συνηθισμένα...

Stefanos
05-10-2014, 18:15
http://www.youtube.com/watch?v=JuU0M2xBasc&feature=share
< Ευχαριστα νεα για οσους εχουν δει τα δυο προηγουμενα >

Valkyre
05-10-2014, 18:16
Κι εγω θελω να το δω αυτο... αλλα δεν εχω δει ακομα και τους Φυλακες που θελω να δω...

Ο Αφλεκ μετριος ηθοποιος, αλλα το παλικαρι ειναι και γμω τους σκηνοθετες.

Leon_DiZ
05-10-2014, 18:37
Pixar's Inside Out



https://www.youtube.com/watch?v=1t0A_tZGrYw#t=10

tonybsg
05-10-2014, 19:51
Μιας και αναφερθήκατε στο Gone Girl και τον Ben Affleck:

"We 've killed more muslims than they killed us, by an awful lot..." (στο 7.30, έχει και συνέχεια)




https://www.youtube.com/watch?v=XduMMteTEbc#t=457

mihalis13
05-10-2014, 19:56
Σήμερα θα πάω να δω το Gone Girl μου άρεσε το trailer που είδα τις προάλλες και κρατάω μικρό καλάθι μιας και δεν θεωρω και καλό ηθοποιό τον Αφλεκ (αλλά σαν σκηνοθέτης τρομερός).
Το βράδυ θα επανέλθω με τις εντυπώσεις μου.

hakoo
05-10-2014, 20:12
Ενταξει πιο πολυ τρολαρω για τον Αφλεκ, δεν ειναι κακος per se αλλα δεν ειναι ο ηθοποιος που θα ξεχωρισει. Ουτως η αλλως η ταινια ειναι κομμενη και ραμμενη για εναν ρολο που μπορει να ξεχωρισει, αυτον της Pike. Kαι το πετυχαινει 100%, προσωπικα δεν την εχω δει σε κατι αλλο περα απο χαζοταινιες (μπορει να ειναι και δικο μου λαθος βεβαια και να εχει παιξει και αλλου η κοπελα) και μου εκανε θετικοτατη εντυπωση, εξαιρετικη.

Ezio
05-10-2014, 21:59
Pixar's Inside Out



https://www.youtube.com/watch?v=1t0A_tZGrYw#t=10


Δεν με ενθουσίασε που βάλανε υλικό από παλιές ταινίες. Θα το δω μόλις βγει όμως.

Συμφωνώ με τα σχόλια για τον Affleck ως σκηνοθέτη.

mihalis13
06-10-2014, 03:05
Ειδα το Gone Girl όπως είπα στο προηγούμενο ποστ μου δεν περίμενα πολλά πράγματα, αλλά πραγματικά την ταινία τη γούσταρα πολύ
Δεν είχα προσέξει καν τη διαρκεια της και 2,30 ώρες ήμουν προσηλωμένος και συνέχεια έκανα σκέψεις και υποθέσεις.
Πραγματικά την ξαναβλέπω άνετα.... δεν λέω κάτι παραπάνω γιατί δεν θέλω να σποιλεριασω, πάντως παιδιά αξίζει να την δείτε.
Η Pike τρομερός ρόλος αλλά και ο Αφλεκ μια χαρά μπορώ να πω.
Αγαπημένος χαρακτήρας ο Tanner Bolt που ενσαρκώνει ο Tyler Perry

hakoo
06-10-2014, 15:49
Eιδα χθες το sex tape με την diaz για ενα χαλαρο διωρακι, ετσι νομιζα τουλαχιστον. Πολυ μετριο και ισως το πιο obtrusive promotion της apple που εχω δει ever.

enstikto
06-10-2014, 16:13
Και που να δείς το "The Other Woman" με την ίδια....

Τ Ρ Α Γ Ι Κ Ο!

Valkyre
06-10-2014, 16:15
Και που να δείς το "The Other Woman" με την ίδια....

Τ Ρ Α Γ Ι Κ Ο!

Το ειδα.... φανταζομαι η γκομενα στο ζητησε ε? Κι εμενα...

μλκ τι φρικη ηταν αυτη??? Πως διαβολο εχουν ορεξη να βλεπουν τετοιες μαλακιες οι γυναικες??!!?

enstikto
06-10-2014, 16:24
Το ειδα.... φανταζομαι η γκομενα στο ζητησε ε? Κι εμενα... μλκ τι φρικη ηταν αυτη??? Πως διαβολο εχουν ορεξη να βλεπουν τετοιες μαλακιες οι γυναικες??!!? Γ@μ@ τα! Πες μου οτι της άρεσε της δικιάς σου... Εμένα τουλάχιστον μου ζήτησε συγγνώμη μετά :P

Valkyre
06-10-2014, 16:41
Oχι κι εμενα μου ειπε οτι ηταν αηδια και οτι ανυπομονουσε να τελειωσει. Κι εγω φυσικα της ειπα γιατι δεν το ελεγες νωριτερα λολ, τι πιστευες οτι θα ειχα προβλημα? χαχα

(δεν πειραζει το εκμεταλλευτηκα δεοντως μετα και τις ειπα οτι για να στανιαρω θελω 3 ωρες ανενοχλητου gaming...επαιξα 4!)

χαχαχα

enstikto
06-10-2014, 16:45
Lolz!

Leon_DiZ
08-10-2014, 03:22
Marvel’s Vendetta against Fox Continues; Comic Writers No Longer Allowed to Create New X-MEN Characters; FANTASTIC FOUR Comics to End Next Year (http://collider.com/marvel-fights-fox-cancels-fantastic-four/#w8zOsExlIfzmFb6f.99)

http://collider.com/wp-content/uploads/x-men-animated-series-tv-show-slice.jpg

DJTaurus
08-10-2014, 23:37
Αυτό το είχατε δει....? Διευρύνει τους ορίζοντες η σαιεντολογια :P

http://www.tomcruise.com/blog/wp-content/uploads/2011/10/TCTOPBK.jpg

http://www.tomcruise.com/blog/2013/06/13/tom-cruise-sitting-on-top-of-the-burj-khalifa-real-or-photoshop/

Valkyre
09-10-2014, 02:10
Το ειχα δει ναι. Του το αναγνωριζω του Τομ Κρουζ οτι δεν χρησιμοποιει σχεδον ποτε κασκαντερ και θελει να γυριζει ολες τις σκηνες μονος του. Το δε διαφημιστικο της φωτογραφιας τον ειχαν εκει απανω στα 828 μετρα μια ωρα να καθεται και να περνανε ελικοπτερα για φωτο και αυτος να γελαει αμεριμνος. Εγω καθοτι εχω και θψοφοβια θα ειχα παθει συγκοπη λολ και αυτος εκανε και χαβαλε κανοντας οτι παει να πεσει!

φυσικα και ειχε συρμα ασφαλειας απανω του αλλα στιλ θα ειχα κανει κακα εγω. Η πλακα ειναι οτι σε 2 βδομαδες θα ειμαι στο εν λογω κτιριο αλλα μολις στον 124ο οροφο που ειναι το επισημο observation deck. Θα σας πω εντυπωσεις λολ

muku
09-10-2014, 03:28
Το ειχα δει ναι. Του το αναγνωριζω του Τομ Κρουζ οτι δεν χρησιμοποιει σχεδον ποτε κασκαντερ και θελει να γυριζει ολες τις σκηνες μονος του. Το δε διαφημιστικο της φωτογραφιας τον ειχαν εκει απανω στα 828 μετρα μια ωρα να καθεται και να περνανε ελικοπτερα για φωτο και αυτος να γελαει αμεριμνος. Εγω καθοτι εχω και θψοφοβια θα ειχα παθει συγκοπη λολ και αυτος εκανε και χαβαλε κανοντας οτι παει να πεσει!

φυσικα και ειχε συρμα ασφαλειας απανω του αλλα στιλ θα ειχα κανει κακα εγω. Η πλακα ειναι οτι σε 2 βδομαδες θα ειμαι στο εν λογω κτιριο αλλα μολις στον 124ο οροφο που ειναι το επισημο observation deck. Θα σας πω εντυπωσεις λολ

Ένας από τους λόγους που τον γουστάρω τον Τομ Κρουζ! Καλά κι εγώ με υψοφοβία είμαι σε τραγικό βαθμό. Εκεί όσα χρήματα και να μου έδιναν δεν πήγαινα με τίποτα. Πόσα μέτρα είναι το Observation Deck που θα πας??

Valkyre
09-10-2014, 11:53
Ένας από τους λόγους που τον γουστάρω τον Τομ Κρουζ! Καλά κι εγώ με υψοφοβία είμαι σε τραγικό βαθμό. Εκεί όσα χρήματα και να μου έδιναν δεν πήγαινα με τίποτα. Πόσα μέτρα είναι το Observation Deck που θα πας??

Δυστυχως ειναι απογοητευτικο το υψος του observation deck στον εν λογω ουρανοξυστη.

828 μετρα υψος κτιριο και το observation deck ειναι μολις στα 452 μετρα...

Παντως οπως και να εχει ως λατρης των ουρανοξυστων, ανυπομονω :)

Kapa
09-10-2014, 13:42
Πήγα χτες και είδα το maze runner, για το λόγο ότι δεν είχε καμία θέση για το gone girl.

Έκλαψα 3.5 ευρό που έδωσα.

Έχουν πάρει την ιδέα του "the cube" και την έχουν βιάσει.

Μακριά....

muku
09-10-2014, 15:39
Δυστυχως ειναι απογοητευτικο το υψος του observation deck στον εν λογω ουρανοξυστη.

828 μετρα υψος κτιριο και το observation deck ειναι μολις στα 452 μετρα...

Παντως οπως και να εχει ως λατρης των ουρανοξυστων, ανυπομονω :)

Όντως ξενέρωμα το deck σε αυτό το ύψος που στην ουσία πρόκειται για τη μέση του κτιρίου. Τόσο είναι και το ύψος νομίζω στο Tokyo SkyTree observation deck, 450m. Εν τω μεταξύ έχω πάει 2 φορές Tokyo, έχω περάσει έξω από αυτό το κτίριο και δεν έχω μπει. Ενώ έχω μπει σε ότι άλλο observation deck έχω συναντήσει. Next time! Πάντως τελευταία φορά πήγα Osaka, Umeda Sky Building. Καμία σχέση το ύψος αλλά το observation deck έχει πρόσβαση στην ανοιχτή ταράτσα του κτιριού. Για κάποιο λόγο ενώ δεν μπορούσες να πας άκρη άκρη για κανένα λόγο μου κόπηκαν τα πόδια μόνο που βγήκα σε ανοιχτό χώρο σε τέτοιο ύψος. Πραγματικά χλώμιασα και ένιωσα χάλια. Πρέπει να ποστάρω επί τέλους στο thread με τα ταξίδια, το ξεχειλώσαμε άλλωστε εδώ. Επιφυλάσσομαι να το κάνω τις επόμενες μέρες.

Dragonpaul
11-10-2014, 02:20
Είδα το Gone Girl... WTF;;;;;;;;;;

chronohill
11-10-2014, 17:57
Είδα το Gone Girl... WTF;;;;;;;;;;

kai γω Παυλο!μαρεσε αρκετα θα ελεγα αν και θα προτιμουσα μια μεταφορα των αιχμηρων αντικειμένων το οποιο ειναι παρα πολυ καλο βιβλιο!!!!
το ειδαμε χθες σινεμα με την παρεα.Δεν με κουρασε στιγμη και ας ηταν μεγαλο και μαρεσε η τροπη της...

Dragonpaul
11-10-2014, 19:18
Κι εμένα δε με χάλασε καθόλου. Το "WTF" κολλάει στην τροπή της ιστορίας...

mihalis13
11-10-2014, 19:32
Εμενα η ταινια (Gone Girl ) μου αρεσε παρα πολυ και πραγματικά η τροπή της ήταν πάρα πολύ ωραία.
Και πολυ WTF οπως είπε και ο Παύλος.

chronohill
11-10-2014, 23:52
Κι εμένα δε με χάλασε καθόλου. Το "WTF" κολλάει στην τροπή της ιστορίας...

Nai ρε το καταλαβα πως το ειπες απλα εγραψα τις εντυπωσεις μου!!!!
αξιζε

Valkyre
12-10-2014, 01:00
Μολις βγηκα απο το Gone Girl.

Masterful film.... Απλα ουαο καιρο ειχε ταινια 2,5 ωρων να με κρατησει τοσο στην τσιτα!

Dragonpaul
12-10-2014, 01:35
Το περίεργο ξέρετε ποιο ειναι; Οτι, εχθές, φεύγοντας απο την αίθουσα, αισθάνθηκα δυσαρέσκεια. Μάλιστα, μια κοπέλα ειπε: "Δε με νοιάζουν τα λεφτα που εχασα, αλλα τον χρόνο που εχασα ποιος θα μου τον ξαναδώσει πίσω;". Απλα LOL!!! Δε γινεται να το λες αυτο για την συγκεκριμένη ταινια. Δηλαδη, ακομα και αν δε σου άρεσε, δε μπορει να μην κατάλαβες οτι ηταν τουλάχιστον αξιόλογη, απλα δεν "ταίριαξε" με εσένα. Και δεν ηταν μονο εκείνη... Κι αλλα περίεργα σχόλια.
Αβυσσος...

mihalis13
12-10-2014, 01:45
Λοιπόν ειδα το Gravity μόλις τωρα.
Ξερω πολλοί θα πέσετε να με φάτε μιας και θεωρείται πάρα πολύ καλή ταινία, αλλα εγω προσωπικα βαρέθηκα παρα πολύ..
Αρκετές φορές μου πέρασε απο το μυαλό να το κλείσω και να βάλω αλλη ταινια..
Τωρα νυστάζω του κερατά..
Δεν ξερω τι έφταιγε αλλα δεν κέρδισε σε κανενα σημειο της η ταινια.
Μου φάνηκε αρκετα προβλεπόμενη (σε παρα πολλές σκηνές ελεγα αυτο θα γίνει τωρα και όντως γινότανε) και παρόλο που διήρκησε 1,5 ώρα μου φάνηκε τραβηγμένη σε διάρκεια..
Και τωρα ειμαι έτοιμος να δεχτώ τα πυρά σας. :P

chronohill
12-10-2014, 02:07
Λοιπόν ειδα το Gravity μόλις τωρα.
Ξερω πολλοί θα πέσετε να με φάτε μιας και θεωρείται πάρα πολύ καλή ταινία, αλλα εγω προσωπικα βαρέθηκα παρα πολύ..
Αρκετές φορές μου πέρασε απο το μυαλό να το κλείσω και να βάλω αλλη ταινια..
Τωρα νυστάζω του κερατά..
Δεν ξερω τι έφταιγε αλλα δεν κέρδισε σε κανενα σημειο της η ταινια.
Μου φάνηκε αρκετα προβλεπόμενη (σε παρα πολλές σκηνές ελεγα αυτο θα γίνει τωρα και όντως γινότανε) και παρόλο που διήρκησε 1,5 ώρα μου φάνηκε τραβηγμένη σε διάρκεια..
Και τωρα ειμαι έτοιμος να δεχτώ τα πυρά σας. :P

5772
1.το ειδες σε καλη ποιοτητα και με καλο ηχοσυστημα?
2.Νυσταζες?
3.καταλαβες τι ηθελε να πει η πρωταγωνιστρια στην γλωσσα των σκυλων?!!!!

nikon
12-10-2014, 09:08
Λοιπόν ειδα το Gravity μόλις τωρα.
Ξερω πολλοί θα πέσετε να με φάτε μιας και θεωρείται πάρα πολύ καλή ταινία, αλλα εγω προσωπικα βαρέθηκα παρα πολύ..
Αρκετές φορές μου πέρασε απο το μυαλό να το κλείσω και να βάλω αλλη ταινια..
Τωρα νυστάζω του κερατά..
Δεν ξερω τι έφταιγε αλλα δεν κέρδισε σε κανενα σημειο της η ταινια.
Μου φάνηκε αρκετα προβλεπόμενη (σε παρα πολλές σκηνές ελεγα αυτο θα γίνει τωρα και όντως γινότανε) και παρόλο που διήρκησε 1,5 ώρα μου φάνηκε τραβηγμένη σε διάρκεια..
Και τωρα ειμαι έτοιμος να δεχτώ τα πυρά σας. :PΕπιτέλους να και κάποιος με σωστή άποψη για την αηδία......πες μου και ότι στο τέλος είπες "αυτό ήταν;;;..... δεν έχει άλλο;;;" και θα είναι σαν να ακούω εμένα.

mihalis13
12-10-2014, 12:35
1.το ειδες σε καλη ποιοτητα και με καλο ηχοσυστημα?
2.Νυσταζες?
3.καταλαβες τι ηθελε να πει η πρωταγωνιστρια στην γλωσσα των σκυλων?!!!!

1. Σε πάρα πολυ καλη ποιότητα ηχοσύστημα μια χαρά αλλα οχι 5.1 αλλα δεν παιζει αυτο ρόλο
2. Όχι αλλά το κατάφερε αυτό η ταινία
3. Nope, αλλα και να καταλάβαινα τι θα μου άλλαζε την γνώμη για την ταινία;;


Επιτέλους να και κάποιος με σωστή άποψη για την αηδία......πες μου και ότι στο τέλος είπες "αυτό ήταν;;;..... δεν έχει άλλο;;;" και θα είναι σαν να ακούω εμένα.

Μόλις τελείωσε ειπα επιτέλους!
Μετα απο κανα μισάωρο που έβλεπα την ταινία είπα ωχ έτσι θα είναι;; Και δυστυχως επιβεβαιώθηκα..

chronohill
12-10-2014, 13:25
xaxaxa σε π[ειραζω βρε!!!!
τα 2 πρωτα παιζουν σημαντικο ρολο γιαυτο τα ρωταω...το 3ο ηταν καθαρα αστειο!
Ε τοτε πολυ απλα δεν σαρεσε!δεν ειναι κακο αυτο!
Εμενα μαρεσε πολυ και ο τροπος και οι παραλληλισμοι και η ερμηνια της μπουλοκ ΚΑΙ τα εκπληκτικα εφε!!!!

mihalis13
12-10-2014, 13:35
Πήγα να πω με τρολάρεις αλλα λεω με το Gravity βρήκε;;; :P
Όντως και εγω αυτό καταλαβα οτι η τανια δεν εκανε για μένα παρόλο που μου αρέσουν τέτοιες καταστάσεις (ενα άτομο παγιδευμένο κάπου)

Leon_DiZ
14-10-2014, 22:18
Brad Bird Talks Having to Pass on STAR WARS EPISODE VII to Finish TOMORROWLAND (http://collider.com/star-wars-episode-7-brad-bird/#MAIcEZGFrszCoYkt.99)

Kapa
14-10-2014, 23:15
Ειδα το Horns....

Χαλασα 2 πολυτιμες ωρες απο τη ζωη μου.

Ο τιτλος της ταινιας θα επρεπε να ειναι "Παρε τηλεφωνο τον κερατα..."

Θα μπορουσα να την χαρακτηρισω ως μια "μεταφορικη" ταινια που αποτυγχανει παταγωδως...

Leon_DiZ
15-10-2014, 19:03
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/10403278_10152421174003601_5547343399400086333_n.j pg?oh=ec95a57321b5a45b9b90e68277c3860b&oe=54AA11B1&__gda__=1420514772_dc1a46de3f0f12a0d5164bf7069af0c 4

http://www.nerdist.com/wp-content/uploads/2014/09/The-Hobbit-Battle-of-Five-Armies-tapestry_resized.jpg


Οργασμός!!

Desmond
15-10-2014, 19:38
^Το πρωτο στο σινεμα, το δευτερο κατι μηνες μετα κατεβασμενο, αυτο παιζει και να το δω αν το πετυχω σε καποιο ζαππινγκ!

Αυριο βγαινει στις αιθουσες το παρακατω:

https://www.youtube.com/watch?v=bRAqQWI3GmY

Το ειδα στις νυχτες πρεμιερας και μου κρατησε αμειωτο το ενδιαφερον.

obione
16-10-2014, 00:03
Ειδα το a walk among the tombstones(Liam Nesson) και το Equalizer (Denzel Washington)

To πρωτο μου αρεσε αρκετα ισως γιατι δεν ειχα μεγαλες προσδοκιες ..ισως γιατι μου αρεσει ο τροπος που παιζει ο Neeson ..anywhore μου αρεσε!!

Το equalizer απλα οκ...περιμενα μια περιπετεια δυνατη και ωριμη που ομως δεν.....δεν μου αρεσε!lol

Ezio
16-10-2014, 00:32
And, in a massive expansion of the Studio’s DC Entertainment-branded content, Warner Bros. Pictures and New Line Cinema will release a slate of at least 10 movies—as well as stand-alone Batman and Superman films—from 2016 through 2020 that expands this prized universe of characters:


“Batman v Superman: Dawn of Justice,” directed by Zack Snyder (2016)
“Suicide Squad,” directed by David Ayer (2016)
“Wonder Woman,” starring Gal Gadot (2017)
“Justice League Part One,” directed by Zack Snyder, with Ben Affleck, Henry Cavill and Amy Adams reprising their roles (2017)
“The Flash,” starring Ezra Miller (2018)
“Aquaman,” starring Jason Momoa (2018)
“Shazam” (2019)
“Justice League Part Two,” directed by Zack Snyder (2019)
“Cyborg,” starring Ray Fisher (2020)
“Green Lantern” (2020)




Πηγή (http://www.warnerbros.com/studio/news/warner-bros-details-strategic-content-plans-time-warner-investor-conference)


Robert Downey Jr. is on the verge of signing on to “Captain America 3,” with Tony Stark’s Iron Man set to play a key role in bringing the Civil War storyline from Marvel’s comicbooks to the bigscreen and trigger the start of a new phase of movies from Marvel Studios.



Πηγή (http://variety.com/2014/film/news/robert-downey-jr-to-join-captain-america-3-exclusive-1201312229/)

Πρέπει να διαβάσω τους ήρωες της dc που δεν έχω διαβάσει και το civil war.

Lefteris_X
16-10-2014, 01:23
το civil war είναι άριστο, τόσο από πλευράς στόρυ, όσο και από τεχνικής στην γραφιστική απεικόνιση. Προσοχή: δεν αναφέρομαι στο αν είναι ωραία ή όχι ή κάτι άλλο τελοσπάντων τα σκίτσα, καθώς αυτό είναι υποκειμενικό. Στο υψηλό επίπεδο τεχνικής των σκίτσων αναφέρομαι.

Αξίζει οπωσδήποτε να το διαβάσεις Ezio και εν γένει το προτείνω σε όλους, ανεξαιρέτως αν διαβάζουν comics ή όχι ή που και που. Λίγα τεύχη είναι, με έντονη δράση, well balanced αντιφάσεις στην ίδια moral/unmoral ιδέα, διάρκεια όση χρειάζεται για να μην πλατιάσει - μην κουράσει.

AgentPrinny007
18-10-2014, 11:40
Θα μπορουσε να μπει σε διαφορα thread :P

http://twitchfilm.com/assets_c/2013/02/Fist-of-Jesus-300-thumb-300xauto-36783.jpg


https://www.youtube.com/watch?v=J7KpBGw-Tyc

hakoo
18-10-2014, 17:51
Καθομαι τις τελευταιες μερες και κατεβαζω τις ταινιες που εχω στο personal list of shame και δεν καταφερα ποτε να δω για διαφορους λογους.
Πρωτη το Memento, δεν επαθα κανενα κοκομπλοκο, αναγνωριζω ομως τους λογους που εκανε τοση αισθηση back then και φυσικα οτι φαινεται απο αυτη την ταινια το potential του Nolan.
Για σημερα εχω: Donnie Darko (looool)
Για αυριο: Mullholland drive

PDS
18-10-2014, 17:56
Γιατι γελακι με τον Darko???

hakoo
18-10-2014, 17:58
Γιατι εχω δει το πρωτο μισο και κατι μου λεει οτι η θα ειναι η κορυφαια ταινια ολων των εποχων η θα λιωσω στο γελιο. :a036:

PDS
18-10-2014, 18:00
Δε λεω τπτ τοτε ,θα περιμενω την αποψη σου.:ice:

Desmond
18-10-2014, 18:55
Εγω παλι περιμενω για το Mullholland Dr.

Dragonpaul
18-10-2014, 19:25
Εγώ θα ρίξω επίπεδο σημερα και θα δω την Ανναμπελ. Lol!
Αλλα, Hak, το DD respect!!!! Φιλοσοφημένη ταινία. ;) αν και, πλέον, δε τη θυμάμαι.

Nikoladim
18-10-2014, 20:08
Εγω ειδα το Non stop. Πιο προβλεψιμο και απο τον νικητη της superleauge. PASS.
Ειδα και το gone girl. Τρομερη σκηνοθεσια αλλα, - της πρωταγωνιστριας το υπολοιπο καστ ηταν για τον λουτσο (καλα ο Αφλεκ μιλαμε ρεσιταλ αταλαντοσυνης + η αδερφη του που στιγμες στιγμες με τα αστειακια τους και τις χαζομαρουλες του νομιζα πως εβλεπα friends). Μεγαλο - για μενα το γεγονος πως ο Φιντσερ δεν ηξερε τι υφος να δωσει στη ταινια, αφου στο τελος μπαλανσαρε μεταξυ κωμικοτραγικου και μαυρης κωμωδιας.

chronohill
18-10-2014, 20:30
Λιγα λογια το Donnie Darko ειναι η αγαπημεν μου ταινια!!!την εχω δει 5-6 φορες...φοβερη!!!
περιμενω εντυπωσεις!

tonybsg
18-10-2014, 20:33
Γιατι εχω δει το πρωτο μισο και κατι μου λεει οτι η θα ειναι η κορυφαια ταινια ολων των εποχων η θα λιωσω στο γελιο. :a036:

Εδώ σε έχω



Αφού δείτε τουλάχιστον μια φορα την ταινία (two times is a minimum) τότε μπορείτε να διαβάσετε εδώ:

http://dir.salon.com/story/ent/movies/feature/2004/07/23/darko/index.html
http://ruinedeye.com/cd/

και το απόλυτο FAQ για να καταλάβετε την ταινια: http://www.stainlesssteelrat.net/ddfaq.htm

http://www.gtvs.gr/threads/11355-Donnie-Darko?p=163366&viewfull=1#post163366

ilias78
18-10-2014, 20:36
ειδε κανεις το dracula να μας πει εντυπωσεις?

hakoo
18-10-2014, 20:59
^^Eχω κατι προσκλησεις για σημερα και θα το δω, θα ποσταρω σχετικα...

Thanks Tony!

hakoo
19-10-2014, 21:01
ειδε κανεις το dracula να μας πει εντυπωσεις?


Μια προσπαθεια να αποδωθει το story καπως πιο ιστορικα και να δικαιολογησει την μεταβαση του απο human σε vampire, το εχουμε ξαναδει πολλες φορες. Action centric, βασικα προσπαθει να αποδωσει κατι τετοιο
(https://www.youtube.com/watch?v=QE0E46DumkA)(η σκηνη στο battlefield βασικα) αλλα δεν το καταφερνει ουτε στο ελαχιστο περα απο 2-3 σκηνες. Εχει ενα ωραιο ενδυματολογικο κομματι, 2-3 ωραια εφε και τιποτα παραπανω. Δεν θα το προτεινα γενικα να το πληρωσει καποιος να το δει.

hakoo
20-10-2014, 13:18
Δε λεω τπτ τοτε ,θα περιμενω την αποψη σου.:ice:

Eξαιρετικη, totally worth the hype.
Tony τσεκαρα το FAQ, ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο τον εαυτο μου (lol), επιασα τα περισσοτερα με μολις μια φορα!

mihalis13
22-10-2014, 02:11
Μόλις είδα το Relatos Salvajes.
Πραγματικά μια πολύ ωραία ταινία(διάφορες μικρές ιστορίες είναι) που αξίζει να τη δείτε.

Viper
23-10-2014, 08:35
https://www.youtube.com/watch?v=tmeOjFno6Do

Leon_DiZ
23-10-2014, 14:33
https://www.youtube.com/watch?v=tmeOjFno6Do

I've got no strings.

Dat Disney reference..

Θα βγάλουν και το τραγούδι σε μια creepy εκδοχή


https://www.youtube.com/watch?v=9Z3dHEWEywA

nikon
24-10-2014, 11:50
http://www.youtube.com/watch?v=BMv1OUrNiZA#t=42

jimspy
24-10-2014, 12:45
ειδα εχθεσ το '71.....πολυ ΄΄δυνατο΄΄ εργο......

AgentPrinny007
28-10-2014, 19:17
http://i548.photobucket.com/albums/ii344/mpimpiki/Untitled-1.png

ετσι κι ετσι, αλλα εχει δρομο ακομα.

hakoo
28-10-2014, 19:21
Οuch...οχι οτι ειναι κακη βαθμολογια per se, αλλα οι προσδοκιες ειναι αλλες.

tonybsg
29-10-2014, 01:57
Ευτυχώς δεν αργεί να έρθει και δω οπότε θα δούμε... metacritic 77, στον μ.ό. του είναι.

In other news... Marvel Phase 3 :a049::a049:



5906

Captain America: Civil War – May 6, 2016.

Doctor Strange – November 4, 2016

Guardians of the Galaxy 2 – May 5, 2017

Thor: Ragnarok – July 28, 2017

Black Panther – November 3, 2017

Captain Marvel – July 6, 2018

Inhumans – November 2, 2018

Avengers: Infinity War Part 1 – May 4, 2018

Avengers: Infinity War Part 2 - May 3, 2019

Read more at http://nerdapproved.com/movies/marvel-announces-phase-3-plans-including-captain-marvel-black-panther-and-avengers-infinity-war-part-1-and-2/#qhKBkIdWIT6Bebwe.99

spartan
29-10-2014, 03:05
http://a.disquscdn.com/get?url=http%3A%2F%2Fimgur.com%2Fm1QAG9T.gif&key=lWIQG2phcf_hYL9IeY8zPw&w=600&h=150

Nikoladim
29-10-2014, 10:10
https://www.youtube.com/watch?v=Uv2NRpG76Pg

Viper
29-10-2014, 10:35
Φερτε Avengers στο λαο!!!

https://www.youtube.com/watch?v=eGwuoYKhqx8

Leon_DiZ
29-10-2014, 11:22
https://www.youtube.com/watch?v=Uv2NRpG76Pg


Φερτε Avengers στο λαο!!!

https://www.youtube.com/watch?v=eGwuoYKhqx8

https://31.media.tumblr.com/d02eebcfa471a5074f4f7669b15d29a2/tumblr_inline_n21whfQou31r2pl4f.gif

Died from hype.

tonybsg
29-10-2014, 13:41
Here’s Why Superhero Fans Are Losing Their Minds Right Now (http://www.vulture.com/2014/10/why-marvel-fans-are-going-crazy-right-now.html)

muku
29-10-2014, 14:14
Πήγα και είδα το Fury το προηγούμενο ΣΚ. Μέτριο αλλά τουλάχιστον δεν βαρέθηκα καθόλου. Η τελευταία σκηνή θύμισε λίγο εκείνη την παρωδία από τα 80s-90s με τον Charlie Sheen που θάβεται μέσα σε ένα βουνό από σφαίρες από ένα machine gun αφού σκοτώσει ότι κίνειται σε απόσταση 10 μιλίων...

Anyway, έπαιξε ένα extended trailer του Interstellar στην αρχή και μπορώ να πω ότι δεν με εντυπωσίασε και τόσο. Δηλαδή το πρώτο trailer που δεν είχε δείξει τίποτα στην ουσία, μου είχε φτάσει το hype στον θεό. Αυτό ήταν λίγο άγευστο. Όπως και να έχει έχω κλείσει να πάω να το δω, 15 Nοεμβρίου, BFI Imax. Ελπίζω να το αξίζει!

Valkyre
29-10-2014, 14:17
Παιδια το Intersteller κυκλοφορει 6 Νοεμβριου? Ξερουμε εαν θα το παιξουν πουθενα ψηφιακα?

Kane
29-10-2014, 15:38
Here’s Why Superhero Fans Are Losing Their Minds Right Now (http://www.vulture.com/2014/10/why-marvel-fans-are-going-crazy-right-now.html)

Πω πω ξενέρωμα που έφαγα... Νόμιζα ότι θα ήταν για αυτόν τον Captain Marvel, τον πολεμιστή των Kree η ταινία

http://static.skynetblogs.be/media/32278/mar_vell_marvel_captain_marvel.jpg

phoenix7
30-10-2014, 21:59
Προτάσεις για ταινίες με μαγικά; τύπου now you see me, και the prestige? δεν με πειράζει να μην είναι ακριβώς μόνο για μαγικά κόλπα, αλλά να υπάρχουν διάφορα τέτοια μέσα στην ταινία

BillyFlo81
30-10-2014, 22:30
Προτάσεις για ταινίες με μαγικά; τύπου now you see me, και the prestige? δεν με πειράζει να μην είναι ακριβώς μόνο για μαγικά κόλπα, αλλά να υπάρχουν διάφορα τέτοια μέσα στην ταινία

Το Illusionist με τον Edward Norton ειναι συμπαθητικο..

Δες και Dynamo στο Discovery Channel να ψαρωσεις.....:c030:

Lefteris_X
31-10-2014, 02:57
για την εποχή της (1995) καλούλα λέγεται..."World of Illusions"

http://www.imdb.com/title/tt0113690/?ref_=fn_al_ch_3a

με σχετικά περίεργο σενάριο / πλοκή, αν και οκ, το τέλος είναι κάπως κλισέ.

I_HAVE_A_NAME_
31-10-2014, 13:31
Είδα τo Maze-Runner στο Village Park. Συμπαθητική ταινιούλα. Ότι πρέπει για ένα χαλαρό 2ωρο. Προβλέψιμο στόρυ μέχρι ενός σημείου και αφήνει ξεκάθαρα άνοιγμα για sequel
Την συνιστώ...

phoenix7
31-10-2014, 14:10
39 ταινίες μέχρι το 2020!!!!!!

http://www.moviemonsters.gr/userfiles/image/CA_Supermovies_10-28-2014-21.jpg

Nikoladim
31-10-2014, 19:52
Το 15 ρε γμτ φαινεται πολυ φτωχο. Το μονο που το σωζει ειναι πως ερχεται το Star Wars! Επισης ειδα τον Hercules με τον Rock, πατατα τυπου Σορμπο βγηκε! Μεθυσμενος να το δεις και αν !

Leon_DiZ
31-10-2014, 19:58
Το 15 ρε γμτ φαινεται πολυ φτωχο. Το μονο που το σωζει ειναι πως ερχεται το Star Wars! Επισης ειδα τον Hercules με τον Rock, πατατα τυπου Σορμπο βγηκε! Μεθυσμενος να το δεις και αν !

Έχει αρκετό πράγμα γενικά... ανάλογα βέβαια και τι στυλ ταινιών σ' αρέσουν.

- - - Updated - - -

http://en.wikipedia.org/wiki/2015_in_film

Lefteris_X
01-11-2014, 01:42
- προσπάθησα να δω τον Ηρακλή με τον Rock, σκατέ ολέ στα 54 λεπτά το σταμάτησα (ενώ ήδη από τα 40 λεπτά είχα τελειώσει το μεσημεριανό φαγητό και σέρφαρα στον Μακ). Και το έκανα delete.

- ακόμα χειρότερα, προσπάθησα να δω το Into the Storm, όμως στα 30 περίπου λεπτά το έκλεισα + delete.

- γκαντεμιά όσο δεν πάει: σήμερα μεσημέρι έλαβα e-mail με προσκλήσεις για το Mall (αίθουσα 2), να δω το Interstellar. Που είναι η γκαντεμιά; Στο ότι η δημ/φική προβολή είναι την Δευτέρα 12 το μεσημέρι: ήτοι μέσα στο κέντρο της παραγωγικής ημέρας. Τι να πρωτο-παρατήσω εκείνη την ώρα (βασικά από τις 11:30, καθώς θέλει και ώρα μέχρι να φτάσω στο Mall) και ποιον άλλωστε να βρω, επίσης τέτοια κουλή ώρα, για να έρθει παρέα. Τζίφος, κρίμα τα εισιτήρια. (μάλλον ενήργησε κάποιος από τους γνωστούς Νόμους του Μέρφι).

phoenix7
01-11-2014, 17:53
Δεν είχα δει καμία ταινία από τις δύο με το Hobbit ... γιατί νόμιζα ήταν βαρετές και ότι μιλάνε για την ζωή των Hobbit ... τελικά τα σπάνε!

phoenix7
02-11-2014, 18:01
https://www.youtube.com/watch?v=Gs04w-Fzexc

Valkyre
03-11-2014, 00:53
^^ omfg!

Valkyre
04-11-2014, 12:32
Τελικα ρε παιδια εχει ακουσει κανεις τιποτα για ψηφιακες προβολες για το interstellar??

muku
04-11-2014, 14:37
Τελικα ρε παιδια εχει ακουσει κανεις τιποτα για ψηφιακες προβολες για το interstellar??

Προλαβαίνεις να κλείσεις ένα πακέτο Ryanair και Interstellar στην Imax στο British Film Institute. Παίζει πολύ διαφήμιση ότι μόνο εκεί θα το δούμε όπως πρέπει, 70mm προβολή. Δεν ξέρω τι διαφορές έχει αλλά εκεί είχα δει το hobbit και είναι πραγματικά τερατώδης η οθόνη, η μεγαλύτερη στο νησί. Πάω το άλλο Σαββατοκύριακο και για το Interstellar. Ψήσου :P

enstikto
04-11-2014, 14:49
Προλαβαίνεις να κλείσεις ένα πακέτο Ryanair και Interstellar στην Imax στο British Film Institute. Παίζει πολύ διαφήμιση ότι μόνο εκεί θα το δούμε όπως πρέπει, 70mm προβολή. Δεν ξέρω τι διαφορές έχει αλλά εκεί είχα δει το hobbit και είναι πραγματικά τερατώδης η οθόνη, η μεγαλύτερη στο νησί. Πάω το άλλο Σαββατοκύριακο και για το Interstellar. Ψήσου :P

Πόσο fail Θα είναι όμως αν βγεί μάπα η ταινία; :P :P :P :P :P

Valkyre
04-11-2014, 14:55
xaxa κλαιω με την συζητηση!

Δημητρη, fail θα ειναι οπως και να εχει να παω ταξιδι για να δω ταινια! :D

muku
04-11-2014, 15:12
ΛΟΛ, όντως τρελό fail θα ήταν. Να είναι από αυτές τις ταινίες που σε πιάνει νευρικό γέλιο από τη μαλακία που βλέπεις. Θυμήθηκα που είχα πάει να δω το Εdge of Tomorrow και εκεί στην αρχή με το επαναλαμβανόμενο σκηνικό μόλις συνειδητοποίησα τι μαλακία κάθομαι και βλέπω είχα κλάψει από τα γέλια. Τελικά βέβαια η συνέχεια δεν με χάλασε αλλά ακόμα θυμάμαι που δεν μπορούσα να σταματήσω με τιπότα στην αρχή. Να σου κάτσει κανά τέτοιο σκηνικό με το Interstellar και να έχεις κάνει και ταξίδι.

Στα της ταινίας δεν νομίζω ότι θα είναι fail αλλά το τελευταίο trailer που έδειξε περισσότερες σκηνές δεν μου είπε και πολλά. Θα δούμε, πλησιάζει ο καιρός. Καλή τύχη στην αναζήτηση αίθουσας!

DJTaurus
04-11-2014, 18:23
https://www.youtube.com/watch?v=nVtcDtaqbbI

phoenix7
04-11-2014, 18:55
Για όσους βλέπουν το banshee, επιστρέφει η νέα σεζόν 9/1/2015

https://pmctvline2.files.wordpress.com/2014/11/banshee-season-3-poster1.jpg?w=600&h=890

tsakali GR
05-11-2014, 01:24
Μόλις γύρισα από προβολή του Big Hero 6 (Οι Υπερέξι). Από τις πιο διασκεδαστικές animation ταινίες των τελευταίων ετών, με ωραία μηνύματα, απίθανο score και εντυπωσιακά graphics. Είναι ταινία Disney με κρυφή την πινελιά της Marvel και αρκετές αναφορές σε super hero powers. Την είδα με υπότιτλους, το voice over και οι ατάκες νομίζω θα αδικούνται πολύ στη μεταγλώτιση. Όσοι αγαπάτε τα animation, αξίζει!


http://www.youtube.com/watch?v=RKKlWTsXCSg

BillyFlo81
05-11-2014, 21:32
Οι Ghostbusters σημερα:

http://cdn1-www.superherohype.com/assets/uploads/2014/11/EW-Reunions-1337-1338.jpg


Το περιοδικο Entertainment Weekly καταφερε να κανει ότι δε καταφερε να κανει η Sony τοσα χρονια, δηλαδη να συγκεντρωσει τους ηθοποιους μετα απο τοσα χρονια για μια φωτογραφια, πλειν του αειμνηστου Harold Ramis. Παντως, δε υπαρχει κανενα θεμα για sequel, καθως ο Bill Murray δεν εχει δεχτει θετικα καμια απο τις προτασεις που του εχει κανει η Sony Pictures στο παρελθον. Παρολα αυτα διατηρει αρκετα καλες σχεσεις με τους ηθοποιους της ταινιας και συναντιουνται ολοι μαζι καθε χρονο (γι αυτο και προεκυψε και η φωτογραφιση στο περιοδικο).

http://www.superherohype.com/news/321139-ghostbusters-finally-reunite-on-entertainment-weekly-cover?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ghostbusters-finally-reunite-on-entertainment-weekly-cover

Leon_DiZ
05-11-2014, 22:35
Οι Ghostbusters σημερα:

http://cdn1-www.superherohype.com/assets/uploads/2014/11/EW-Reunions-1337-1338.jpg


Το περιοδικο Entertainment Weekly καταφερε να κανει ότι δε καταφερε να κανει η Sony τοσα χρονια, δηλαδη να συγκεντρωσει τους ηθοποιους μετα απο τοσα χρονια για μια φωτογραφια, πλειν του αειμνηστου Harold Ramis. Παντως, δε υπαρχει κανενα θεμα για sequel, καθως ο Bill Murray δεν εχει δεχτει θετικα καμια απο τις προτασεις που του εχει κανει η Sony Pictures στο παρελθον. Παρολα αυτα διατηρει αρκετα καλες σχεσεις με τους ηθοποιους της ταινιας και συναντιουνται ολοι μαζι καθε χρονο (γι αυτο και προεκυψε και η φωτογραφιση στο περιοδικο).

http://www.superherohype.com/news/321139-ghostbusters-finally-reunite-on-entertainment-weekly-cover?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ghostbusters-finally-reunite-on-entertainment-weekly-cover


Dat photoshop though!

phoenix7
07-11-2014, 00:37
https://www.youtube.com/watch?v=Y6Fv5StfAxA

Godweeder
07-11-2014, 01:54
Αυριο προβολη Odeon Ιnterstellar !!!
Επιτελους...
Can't FN wait !

mihalis13
07-11-2014, 02:21
Interstellar. Απλά να πάτε να το δείτε!

Leon_DiZ
07-11-2014, 02:33
John Lasseter To Direct ‘Toy Story 4′ For 2017 Bow (http://deadline.com/2014/11/toy-story-4-john-lassiter-directing-disney-pixar-1201276224/)http://img2.timeinc.net/ew/i/2014/03/31/TOY-STORY-3.jpg

http://media.tumblr.com/tumblr_lninxoT5Ox1qcig1w.gif

http://media.tumblr.com/3e850101711bba6b080fab23bfb17513/tumblr_inline_mikuz7nkyS1qz4rgp.gif

- - - Updated - - -

http://i.imgur.com/IE7qHyY.jpg

Valkyre
07-11-2014, 11:35
Λοιπον ακολουθει εκτενες κειμενο spoiler free εντυπωσεων απο την προβολη Interstellar:

Που το ειδα:

Village Φαληρου, αιθουσα VMAX μεταμεσονυκτια προβολη για να αποφυγω φοιτηταρια και πιτσιρικια που κανουν κουρελι την θεαση της ταινιας. Εμεινα απολυτα ικανοποιημενος απο την εικονα και τον ηχο. Η εικονα ηταν ψηφιακη (για τα ελληνικα δεδομενα) και ο ηχος εκπληκτικος μιας και ετρεμαν ολοκληρα τα καθισματα και ενιωθες κυριολεκτικα σαν να εισαι μεσα στο διαστημοπλοιο. Οποτε αν θελετε εγγυηση ποιοτητας αυτη ειναι μια καλη λυση. Επισης προτεινω αν πατε ΣΚ να την δειτε να πατε ωρες που δεν πηγαινει ολο το μπουγιο. Η ταινια εχει σχεση με διαστημα και αρα εχει στιγμες που δεν υπαρχει ηχος και επειδη ειναι καραπολυπλοκη του κερατα θα υπαρχουν στανταρ οι παρεες που τα βλεπουν ολα γελοια και χαζα.

Τωρα για την τανια:

Ειναι μια ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ φιλοδοξη και τολμηρη ταινια με το συνηθισμενο στυλ του Νολαν το οποιο εγω λατρευω. Απαιτει απο τον θεατη την αμεριστη προσοχη του και αφηνει πραγματα ανοιχτα για συζητηση. Eιναι ξεκαθαρα ταινια επιστημονικης φαντασιας, να το τονισουμε αυτο, ωστε να μην εχουμε παλι καταστασεις Gravity οπου επειδη υπαρχει ενας Α ρεαλισμος (πχ οχι ηχος στο διαστημα) αυτοματως αυτο το εκλαμβανουμε καποιοι σαν αποπειρα γυρισματος ντοκυμαντερ διαστημικης και φυσικης (ελεος). Στηριζεται σε υπαρκτες θεωριες και παιρνει απο αυτες αυτα που θελει, εμπλουτιζοντας τα με μπολικη φαντασια ωστε να πει ο δημιουργος την ιστορια που θελει. Ο Νολαν, οπως και με αρκετες αλλες ταινιες του (οχι το Μπατμαν) δεν κανει συμβιβασμους με τον θεατη και αν το σεναριο και οι ιδεες του χριζουν και δευτερης προβολης για να μην χασεις την μπαλα, αυτο ακριβως θα κανει, θα γυρισει μια ταινια που χρειαζεται και 2η θεαση. Αυτο για εμενα ειναι θετικο, καθως κανει την ταινια εξισου ενδιαφερουσα στην 2η προβολη, αφου διαπιστωνεις λεπτομερειες και πραγματα τα οποια ειναι φυσει αδυνατον να παρατηρησεις στην πρωτη. Το inception φυσικα ειναι το καλυτερο παραδειγμα, αλλα το Interstellar το παει ακομα παραπερα... πολυ θα ελεγα, ισως οχι τοσο οσο θα επρεπε. Δεν ειναι οτι το Interstellar δεν βλεπεται και χανεις εντελως το νοημα και την μπαλα, ειναι νομιζω η φυση της θεματολογιας της ταινιας.

Σε αντιπαραβολη με το Inception, το Interstellar ασχολειται κυριολεκτικα σε εναν τεραστιο βαθμο με το απολυτο ΑΓΝΩΣΤΟ. Το Α και το Ω, και ολα τα ενδιαμεσα μαζι ταυτοχρονα. Το Inception σου εδινε καποιους κανονες, απλους στην ουσια και μετα με αυτους τους κανονες εβλεπες μια πολυπλοκη ιστορια. Ομως οι απλοι αυτοι κανονες που μαθαινεις στην αρχη λειτουργουν σαν ατλαντας ο οποιος θα σε βοηθησει να ξετυλιξεις ολες τις λεπτομερειες. Το Interstellar ομως δεν ειναι τοσο "απλο" στην διαδικασια αυτη. Για αρκετο χρονο ο θεατης ακουει πραγματα για υπαρκτες οπως ειπα θεωριες οσον αφορα τον χρονο, την σχετικοτητα, την βαρυτητα και τις διαστασεις τα οποια του ακουγονται κυριολεκτικα.... κινεζικα, εκτος και αν σπουδαζει αστροφυσικη. Το αποτελεσμα ειναι οτι ο θεατης νιωθει κατα καποιο τροπο "ελειπης" οσο αφορα τις γνωσεις του για την παρακολουθηση και την -εστω καθαρα κινηματογραφικα- κατανοηση "νομων" που θα τον βοηθησουν να ερμηνευσει απολυτα αυτα που συμβαινουν.Ισως εινια καθαρα επιλογη του Νολαν αυτο να δημιουργησει ακριβως αυτο το συναισθημα στον θεατη ωστε να νιωθει οτι ειναι κι αυτος μεσα σε ενα διαστημοπλοιο με πορεια το αγνωστο. Παρολαυτα νομιζω οτι σε ενα μικρο βαθμο "αποξενωνει" τον θεατη καθως βγαινεις απο την αιθουσα και εχεις κενα. Εγω τουλαχιστον ειχα και νομιζω δυσκολα θα βγει καποιος απο την αιθουσα με μια προβολη και θα σου πει "α τα καταλαβα ολα".

Να αναφερω ομως εδω οτι το βασικο νοημα δεν το χανεις, η ταινια ασχολειται ξεκαθαρα με την τολμηροτητα, το αγνωστο, την αγαπη και το ενστικτο της επιβιωσης.

Ειναι μια ταινια τρομερα γυρισμενη με καποιες απιστευτα εντυπωσιακες σκηνες, πολυ καλο καστ (με 1 εξαιρεση αλλα δεν την αναφερω), φανταστικη μουσικη και ολο αυτο συνθετει ενα ταξιδι το οποιο πραγματικα μοιαζει με λιγα εως ελαχιστα sci fi films. Δεν μπορω να πω περισσοτερα γιατι πραγματι δεν ειναι να ξερεις κατι παραπανω για την ταινια οταν πας να την δεις.

Θα ξανασταθω ομως στο θεμα της τολμηροτητας οσον αφορα την θεματολογια της ταινιας. Και μην παρερμηνευτει η τολμηροτητα με τιποτα σοκινγκ ή διεστραμενα stuff. Τολμηροτητα ως προς το εγχειρημα και την αποπειρα κινηματογραφησης υποθεσεων και θεωριων που απλα αποτελουν αχαρτογραφητη περιοχη για την ανθρωποτητα ακομα.

Δεν ειναι ακριβως οτι περιμενα, ομως παραμενει ενα μοναδικο ταξιδι στο αγνωστο και φυσικα θα την δω και 2η φορα για τους λογους που ειπα.

Αξιζει φουλ να την δειτε εαν σας αρεσει το διαστημα, σας ιντριγκαρει το αγνωστο, σας προκαλει δεος το ποσο λιγα ξερει ο ανθρωπος παρολες τις ανακαλυψεις και την προοδο του σαν ειδος και εχετε ανοιχτο το μυαλο οσον αφορα τα mind-bending ενδεχομενα που μπορει να προκυψουν απο το αγνωστο.

Δεν αξιζει να την δειτε εαν περιμεντε να δειτε διαστημικο ντοκυμαντερ για τις σκουλικοτρυπες την βαρυτητα κλπ, εαν επιθυμειτε απολυτη και διαπιστευμενη επιστημονικη εξηγηση και εκλογικευση των οσων συμβαινουν στην ταινια και γενικα δεν ειστε πολυ του ειδους της επιστημονικης φαντασιας.

Αυτα, σορρυ για το μεγαλο ποστ αλλα περιμενα την ταινια πως και πως, ειναι το αγαπημενο μου ειδος (επιστ. φαντασια) και ειναι λογικο να εχω αρκετα πραγματα να πω.

PDS
07-11-2014, 12:04
Τελικα Δημητρη για σενα η ταινια ειναι στα επιπεδα που μας εχει συνηθισει ο Nolan?(οχι απο θεμα περιεχομενου,δομης κτλ ,αλλα ποιοτητας)

Desmond
07-11-2014, 12:11
Διαβαζοντας την γνωμη του Valkyre, για καποιον λογο νομιζα πως διαβαζα για Αρονοφσκι.

mihalis13
07-11-2014, 12:12
Ναι όντως ξεφεύγει κάποια στιγμή η ταινία, αλλά πραγματικά τις 3 ώρες που σχεδόν διαρκεί δεν βαριέσαι στιγμή.
Και ισχύει αυτό που λέει ο Δημήτρης, προσφέρεται για πολύ συζήτηση μετά.

Valkyre
07-11-2014, 12:15
Τελικα Δημητρη για σενα η ταινια ειναι στα επιπεδα που μας εχει συνηθισει ο Nolan?(οχι απο θεμα περιεχομενου,δομης κτλ ,αλλα ποιοτητας)

Hard to say. Χρειαζεται 2ο viewing για τα δικα μου γουστα. Το ιδιο ειχα πει και για το inception, το οποιο με το 2ο viewing απλα αποθεωσα και ειπα "ναι ειναι απλα εξαιρετικο".

Το σιγουρο ειναι οτι ταινιες σαν και αυτην υπαρχουν ελαχιστες. Ισως καμμια. Ηδη δεν εχω κανει κατι αλλο στην δουλεια απο το να διαβαζω για την ταινια και "παραδοξως" να διαβαζω οτι αυτο το "αγνωστο" η ταινια το ερμηνευει -και ελπιζω να μην το παρουν τοις μετρητοις καποιοι- αρκετα πιο "ρεαλιστικα" απο οτι φανταζομουν....

Και μονο παντως που καθομαι και ειμαι στο γραφειο και διαβαζω για το interstellar νομιζω λεει αρκετα.

Σιγουρα ειναι στα επιπεδα που εχει συνηθισει ο Νολαν, απλα οπως ειπα το scope της ταινιας ειναι τοσο huge και mindfuck που κυριολεκτικα χανεσαι, οπως συνηθως συμβαινει και σε καθε συζητηση μεταξυ φιλων η οποια ξεκιναει με το "τι λες να βρισκεται εκει εξω?". Χαος. Αντε τωρα να μπορεσεις να δωσεις εστω κινηματογραφικα μια εξηγηση ωστε να πεις μια ιστορια. Εγω λατρευω να μπαινω σε τετοιες διαδικασιες παντως και ας βγαινω συνηθως (τι συνηθως... παντα) εξω απο αυτες τις συζητησεις με μια αισθηση δεους αλλα και αγνωστου, αμφιβολλιας και ολα τα παρομοια.

To σιγουρο ειναι επισης οτι υπαρχει τεραστιο υλικο στο κομματι του mythology της ταινιας.

Lefteris_X
07-11-2014, 13:21
να υποθέσω ότι τα "αστροφυσικά" που είναι "κινέζικα" έχουν να κανουν με θεωρίες υπερ-χορδών, παράλληλων συμπάντων Σχετικότητας του Einstein (ο χρόνος είναι κυματομορφές, παντελώς διαφορετικός όσο απομακρύνεσαι από τη Γη και όσο πλησιάζεις σε αστρικά σώματα με ισχυρό βαρυτικό πεδίο, γίνεται distort, επηρεάζοντας σαφώς τον χρόνο που γερνάς; Ήτοι όσο πιο κοντά είσαι σε ισχυρό βαρυτικό πεδίο, εσύ γερνάς αρκετά πιο αργά, αλλά οι Γήινοι συνεχίζουν να γερνούν "κανονικά"; )

τέτοιο στυλ; αν ναι, τότε είμαι απόλυτα "έτοιμος" για την ταινία, καθώς έχω λιώσει τον Στήβεν Χώκινς.

αν όχι, φοβάμαι μήπως είναι sci-fi "κουλτούρα" προς χάρη και μόνο.......της κουλτούρας (όπως λέγαμε παλιά: κουλτούρα να φύγουμε).

ΥΓ: Προσωπικά, το Νόλαν δεν τον έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση (λόγω Batman), όχι όμως σε τέτοιο βαθμό που να τον απορρίπτω (το Star Trek 2 μου άρεσε κάπως - κάπως όμως, όχι ότι χέστηκα από την χαρά μου κιόλας). Βέβαια, μετά την πίπα (προσωπική θέση) της ανακοίνωσης του τίτλου για το Star Wars (The Force Awakens)......απογοητεύτηκα. Δηλαδή μετά από Νταρθ Βέιντερ που "αναγεννάται" η καλή του μεριά, σκοτώνει τον Emperor, ο γυιός του έχει γίνει uber Jedi Fighter (ρίχνοντας στα τυφλά ρουκέτα που γαμεί το Death Star), ο Yoda έχει παραδώσει ψυχή, λαμβάνοντας την θέση του δίπλα στους Obi-Wan + Anakin Skywalker, ως "μέρος" της Δύναμης (η ψυχή του βρε)....................μετά η Δύναμη μπήκε σε λήθαργο..........και στο επόμενο Star Wars ξυπνάει; Ντροπή. Μόνο να διαβάσετε τα σχόλια στο Internet για το νέο τίτλο αρκούν.

enstikto
07-11-2014, 13:25
να υποθέσω ότι τα "αστροφυσικά" που είναι "κινέζικα" έχουν να κανουν με θεωρίες υπερ-χορδών, παράλληλων συμπάντων Σχετικότητας του Einstein (ο χρόνος είναι κυματομορφές, παντελώς διαφορετικός όσο απομακρύνεσαι από τη Γη και όσο πλησιάζεις σε αστρικά σώματα με ισχυρό βαρυτικό πεδίο, γίνεται distort, επηρεάζοντας σαφώς τον χρόνο που γερνάς; Ήτοι όσο πιο κοντά είσαι σε ισχυρό βαρυτικό πεδίο, εσύ γερνάς αρκετά πιο αργά, αλλά οι Γήινοι συνεχίζουν να γερνούν "κανονικά"; )

τέτοιο στυλ; αν ναι, τότε είμαι απόλυτα "έτοιμος" για την ταινία, καθώς έχω λιώσει τον Στήβεν Χώκινς.

αν όχι, φοβάμαι μήπως είναι sci-fi "κουλτούρα" προς χάρη και μόνο.......της κουλτούρας (όπως λέγαμε παλιά: κουλτούρα να φύγουμε).

ΥΓ: Προσωπικά, το Νόλαν δεν τον έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση (λόγω Batman), όχι όμως σε τέτοιο βαθμό που να τον απορρίπτω (το Star Trek 2 μου άρεσε κάπως - κάπως όμως, όχι ότι χέστηκα από την χαρά μου κιόλας). Βέβαια, μετά την πίπα (προσωπική θέση) της ανακοίνωσης του τίτλου για το Star Wars (The Force Awakens)......απογοητεύτηκα. Δηλαδή μετά από Νταρθ Βέιντερ που "αναγεννάται" η καλή του μεριά, σκοτώνει τον Emperor, ο γυιός του έχει γίνει uber Jedi Fighter (ρίχνοντας στα τυφλά ρουκέτα που γαμεί το Death Star), ο Yoda έχει παραδώσει ψυχή, λαμβάνοντας την θέση του δίπλα στους Obi-Wan + Anakin Skywalker, ως "μέρος" της Δύναμης (η ψυχή του βρε)....................μετά η Δύναμη μπήκε σε λήθαργο..........και στο επόμενο Star Wars ξυπνάει; Ντροπή. Μόνο να διαβάσετε τα σχόλια στο Internet για το νέο τίτλο αρκούν.

Έχεις μπερδέψει τον Νόλαν με τον Άμπραμς :P

AgentPrinny007
07-11-2014, 13:29
Αξιζει φουλ να την δειτε εαν σας αρεσει το διαστημα, σας ιντριγκαρει το αγνωστο, σας προκαλει δεος το ποσο λιγα ξερει ο ανθρωπος παρολες τις ανακαλυψεις και την προοδο του σαν ειδος και εχετε ανοιχτο το μυαλο οσον αφορα τα mind-bending ενδεχομενα που μπορει να προκυψουν απο το αγνωστο.


Εγω θα κρατησω αυτο, αρα θα μου αρεσει.

Lefteris_X
07-11-2014, 13:35
αμάν! θενξ enstikto τα έκανα μ...ί καπέλο! λολ;

να με βράσω με αυτούς τους νέους σκηνοθέτες. Ίσως γιατί δεν ξεχωρίζουν ιδιαίτερα μεταξύ τους στα μάτια μου;

Valkyre
07-11-2014, 13:45
να υποθέσω ότι τα "αστροφυσικά" που είναι "κινέζικα" έχουν να κανουν με θεωρίες υπερ-χορδών, παράλληλων συμπάντων Σχετικότητας του Einstein (ο χρόνος είναι κυματομορφές, παντελώς διαφορετικός όσο απομακρύνεσαι από τη Γη και όσο πλησιάζεις σε αστρικά σώματα με ισχυρό βαρυτικό πεδίο, γίνεται distort, επηρεάζοντας σαφώς τον χρόνο που γερνάς; Ήτοι όσο πιο κοντά είσαι σε ισχυρό βαρυτικό πεδίο, εσύ γερνάς αρκετά πιο αργά, αλλά οι Γήινοι συνεχίζουν να γερνούν "κανονικά"; )

τέτοιο στυλ; αν ναι, τότε είμαι απόλυτα "έτοιμος" για την ταινία, καθώς έχω λιώσει τον Στήβεν Χώκινς.

αν όχι, φοβάμαι μήπως είναι sci-fi "κουλτούρα" προς χάρη και μόνο.......της κουλτούρας (όπως λέγαμε παλιά: κουλτούρα να φύγουμε).

ΥΓ: Προσωπικά, το Νόλαν δεν τον έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση (λόγω Batman), όχι όμως σε τέτοιο βαθμό που να τον απορρίπτω (το Star Trek 2 μου άρεσε κάπως - κάπως όμως, όχι ότι χέστηκα από την χαρά μου κιόλας). Βέβαια, μετά την πίπα (προσωπική θέση) της ανακοίνωσης του τίτλου για το Star Wars (The Force Awakens)......απογοητεύτηκα. Δηλαδή μετά από Νταρθ Βέιντερ που "αναγεννάται" η καλή του μεριά, σκοτώνει τον Emperor, ο γυιός του έχει γίνει uber Jedi Fighter (ρίχνοντας στα τυφλά ρουκέτα που γαμεί το Death Star), ο Yoda έχει παραδώσει ψυχή, λαμβάνοντας την θέση του δίπλα στους Obi-Wan + Anakin Skywalker, ως "μέρος" της Δύναμης (η ψυχή του βρε)....................μετά η Δύναμη μπήκε σε λήθαργο..........και στο επόμενο Star Wars ξυπνάει; Ντροπή. Μόνο να διαβάσετε τα σχόλια στο Internet για το νέο τίτλο αρκούν.

Σου απανταω σε σποιλερ

εχει να κανει με αυτα, αλλα δεν ειναι αυτα στα οποια αναφερομουν, αυτα ηταν μια χαρα οκ τα γνωριζα κι εγω για τον χρονο και την στρεβλωση και την θεωρια της σχετηκοτητας.Το θεμα εγινε πολυπλοκο οταν μπηκε ο χορος των διασασεων καθως παιζει μπαλα 4η και 5η διασταση και ειμαι εντυπωσιασμενος τελικα απο την υλοποιηση, που διαβαζω οτι δεν απεχει και τοσο απο αυτο που εικαζουν οι επιστημονες...

Γενικα πιστευω οτι η ταινια θα σου αρεσει αν δεν σε εχω καταλαβει λαθος. Εμενα μου αρεσε πολυ, αλλα μετα απο ενα σημειο ενω ηθελα να εξηγησω μεσα μου ολες τις λεπτομερειες, δεν το καταφερα απολυτα.

obione
07-11-2014, 13:46
Ειχα ετοιμασει ενα ποστ κι εγω για το interstellar αλλα valkyre k lefteris x απλα καλυπτουν εξυπνα καθε μου προταση..
Ναι οντως η ταινια απευθυνεται μονο σε ατομα που τους αρεσει η επιστημονικη φαντασια!χωρις να ειναι κατι φοβερο καταφερνει και γινεται original !
Το τραγικο και δραματικο στοιχειο εντονο αφου παιζει εξυπνα με το χρονο!
το γεγονος οτι αυτο μου εδωσε περισσοτερο... ισως και για μενα να μην ηταν οτι ακριβως περιμενα!
το οτι ειναι πολυ καλη ταινια ναι ειναι!!:)

Valkyre
07-11-2014, 13:49
Εγω θα κρατησω αυτο, αρα θα μου αρεσει.

Οχι απλα θα σου αρεσει τοτε, θα σου αρεσει πολυ.

Lefteris_X
07-11-2014, 13:50
όπως καταλαβαίνω κι εγώ, θα μου αρέσει η ταινία, κυρίως επειδή θα με βάλει στην πρίζα να σπάσω τον κώδικα των πληροφοριών που θα λάβω (σεναριακά, σκηνοθετικά, φωτογραφικά)......θα το ευχαριστηθώ πολύ περισσότερο (εννοείται), αν δεν τα καταφέρω με την 1η προβολή.

όμως ερώτηση:

μην μου πεις ότι θα δω τίποτα κουλό του στυλ................το συναίσθημα / αγάπη είναι καμιά 4η-5η διάσταση, γιατί θα "φύγω" τελείως...καθώς μια τέτοια προσέγγιση είναι φουλ ανθρωπο-κεντρική - κάτι που έρχεται παντελώς σε αντίθεση με την πολυπλοκότητα των διάφορων θεωριών....αλλά τι να λέμε τώρα, αφού όλα αυτά είναι σε θεωρητικό στάδιο..........οπότε, όπως είπες άλλωστε, υποψιάζομαι ότι ο Νολαν "δανείζεται" στοιχεία από υφιστάμενες επιστημονικές θεωρίες, για να στήσει μια όμορφη σκηνοθετική βάση στο story telling του. Κάτι σαν Σπηλμπεργ-next gen.

Valkyre
07-11-2014, 14:18
όπως καταλαβαίνω κι εγώ, θα μου αρέσει η ταινία, κυρίως επειδή θα με βάλει στην πρίζα να σπάσω τον κώδικα των πληροφοριών που θα λάβω (σεναριακά, σκηνοθετικά, φωτογραφικά)......θα το ευχαριστηθώ πολύ περισσότερο (εννοείται), αν δεν τα καταφέρω με την 1η προβολή.

όμως ερώτηση:

μην μου πεις ότι θα δω τίποτα κουλό του στυλ................το συναίσθημα / αγάπη είναι καμιά 4η-5η διάσταση, γιατί θα "φύγω" τελείως...καθώς μια τέτοια προσέγγιση είναι φουλ ανθρωπο-κεντρική - κάτι που έρχεται παντελώς σε αντίθεση με την πολυπλοκότητα των διάφορων θεωριών....αλλά τι να λέμε τώρα, αφού όλα αυτά είναι σε θεωρητικό στάδιο..........οπότε, όπως είπες άλλωστε, υποψιάζομαι ότι ο Νολαν "δανείζεται" στοιχεία από υφιστάμενες επιστημονικές θεωρίες, για να στήσει μια όμορφη σκηνοθετική βάση στο story telling του. Κάτι σαν Σπηλμπεργ-next gen.

οχι δεν παρουσιαζεται το συναισθημα/αγαπη και κυριως το ενστικτο επιβιωσης ως μια διασταση του Συμπαντος, αλλα η ταινια τονιζει οτι τα ανθρωποκεντρικα (και οχι μονο) αυτα χαρακτηριστικα ειναι λιγο πολυ η κινητηριος δυναμη ολων των οργανικων πλασματων του συμπαντος, κατι απολυτως φυσιολογικο κατ εμε.

Αν οπως λες εχεις διαβασει εκτενως Hawkins φανταζομαι οτι θα σου ειναι πιο γνωριμα καποια πραγματα σχετικα με αυτα. Εγω πηγα εχοντας απλα βασικες γνωσεις για θεωριες σχετικοτητας, σκουλικοτρυπες βαρυτητες, διαστρικα ταξιδια κλπ.

Lefteris_X
07-11-2014, 14:28
χμμμμμμμμμμμμμ....ενδιαφέρουσα προσέγγιση, αν και το τι θεωρείται "ζωή" και "νοημοσύνη" δεν είναι απαραίτητα οργανικής σύνθεσης. Αλλά μέχρι εκεί ξέρουμε να σκεφτούμε - μέχρι εκεί σκεφτόμαστε (απόλυτα κατανοητό).

Valkyre
07-11-2014, 14:34
^^ Mην περιμενεις να δεις ταινια που θα λειπει το ανθρωπινο στοιχειο και το συναισθημα. Μην το δεις οπως ειπα σαν μια επιστημονικη διατριβη που θα κανει το ονειρο της θεωρητικης φυσικης πραγματικοτητα, αλλα απλα σαν μια ταινια που εμπνεεται απο τις θεωριες αυτες, λαχταραει τα μυστηρια του Συμπαντος, ταυτοχρονα ομως το ανθρωπινο στοιχειο καλως ή κακως (για εμενα καλως προσωπικα) ειναι απαραιτητο.

ΥΓ: Φανταζομαι γνωριζεις οτι η ταινια δημιουργηθηκε υπο την επιβλεψη του Kip Thorne, ο οποιος ειναι στενος συνεργατης του Hawkins και ασχοληθηκε με τα περισσοτερα θεωρητικης φυσικης θεματα της ταινιας.

Valkyre
07-11-2014, 16:18
Αυτο εδω με βρισκει απολυτα συμφωνο ως προς την ταινια Interstellar, το διαβασα σαν επιλογο σε ενα πολυ θετικο review της ταινιας και λιγο πολυ λεει αυτο που ειπα κι εγω:


Nevertheless, while the movie might not deliver as much action and humor as a typical Hollywood space adventure, the filmmaker succeeds in once again producing a thought-provoking piece of science fiction. For fans who genuinely enjoy cerebral films that require some interpretation,Interstellar should offer a satisfying next installment in Nolan’s well-respected career.That said, for viewers who are simply looking to get lost in a thrilling adventure with memorable characters (from the director of Inception and The Dark Knight),Interstellar may not provide enough traditional entertainment value to balance out its brainy scientific theorizing. On many levels, it’s a very good film, but Interstellar could leave certain moviegoers underwhelmed – and feeling as though they are three-dimensional beings grasping for straws in a five-dimensional movie experience.

Lefteris_X
07-11-2014, 17:24
ωπ! αυτό περί Thorne ομολογώ πως δεν το ήξερα! κοίτα να δεις που θα με κάνει να πάω σινεμά.......μετά από το Avatar (το οποίο πέραν της 3D τεχνολογίας απεικόνισης, το βρήκα λίαν βαρετό).

Nikoladim
08-11-2014, 11:27
http://www.ign.com/articles/2014/11/08/blizzcon-2014-warcraft-movie-character-roles-revealed
Ειχαμε διαφορες ανακοινωσεις για την ταινια, οπως ηθοποιους κλπ..
http://cdn2.vox-cdn.com/uploads/chorus_image/image/43671218/wowmovieorgrimchar.0.0_cinema_960.0.jpghttp://cdn0.vox-cdn.com/thumbor/n0GaUWRYcskzsQBDSu6SEObYvm8=/700x0/filters:no_upscale()/cdn2.vox-cdn.com/uploads/chorus_asset/file/2439286/wowmoviellane.0.jpg

jimspy
08-11-2014, 23:41
ειδα αυτο....http://www.imdb.com/title/tt2113681/
πολυ ευχαριστη ταινια με μια περιεργη, πρωτοτυπη κ διασκεδατικη προσσεγιση των ιστορικων στιγμων του αιωνα....

FotisGRC
09-11-2014, 15:09
Χαιρετώ την παρέα! Χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια.. Μιας και λόγω άδειας βρίσκομαι Θεσ/νίκη λέω να δω το βράδυ το Interstellar. Φαντάζομαι οτι στην V-max αίθουσα των Village η εμπειρία θα ειναι καλύτερη. Μπήκα να αγοράσω τα εισητήρια όμως και μπερδεύτηκα με την κάτοψη της αίθουσας.

Θέλω τα φώτα σας, σε ποιο σημείο της αίθουσας ειναι καλύτερα να κλείσω τα εισητήρια, μιας και έχω την επιλογή.. Πισω πίσω η κάπου στην μέση, περίπου εκεί που ειναι επιλεγμένο το πράσινο?

http://i60.tinypic.com/affxwp.jpg

Valkyre
09-11-2014, 15:31
Εκει που ειναι το πρασινο ειναι μια χαρα, ισως και 1-2 σειρες πιο πισω

FotisGRC
09-11-2014, 15:48
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη! Με μπέρδεψε η αίθουσα που χωρίζεται στα 2 και επειδή δεν έχω πάει ποτέ λέω μην ειναι πολύ ψηλά μετα..

mihalis13
09-11-2014, 15:50
Για μένα L σειρά θέσεις 18-24 για να μην έχεις κανέναν μπροστά σου και να απλώνεσαι σαν άρχοντας :P
Στη V-Max στο Mall πάντα στη αντίστοιχη κλείνω (η Q είναι για όποιον ενδιαφέρεται)
Σε οποιαδήποτε άλλη αίθουσα όσο πιο πίσω γίνεται.

Desmond
09-11-2014, 21:34
ΥΓ: Φανταζομαι γνωριζεις οτι η ταινια δημιουργηθηκε υπο την επιβλεψη του Kip Thorne, ο οποιος ειναι στενος συνεργατης του Hawkins και ασχοληθηκε με τα περισσοτερα θεωρητικης φυσικης θεματα της ταινιας.
Καθως δεν γνωριζα το συγκεκριμενο ονομα, εκανα ενα προχειρο ψαξιμο στο νετ και διαπιστωσα οτι εχει δουλεψει στο 2001: space odyssey του Kubrick, που επηρρεασε/ενεπνευσε τον Nolan για το Interstellar.
Μαλλον πρεπει να επισπευσω την επισκεψη μου στο σινεμα...

hakoo
09-11-2014, 21:36
Eγω θα παω αργοτερα, εχω δει ελαχιστα πραγματα απο την ταινια (εχω αποφυγει trailers, δεν ξερω καλα καλα τι ειναι η ταινια), για να δουμε.

Valkyre
10-11-2014, 02:00
Καθως δεν γνωριζα το συγκεκριμενο ονομα, εκανα ενα προχειρο ψαξιμο στο νετ και διαπιστωσα οτι εχει δουλεψει στο 2001: space odyssey του Kubrick, που επηρρεασε/ενεπνευσε τον Nolan για το Interstellar.
Μαλλον πρεπει να επισπευσω την επισκεψη μου στο σινεμα...

To εχει δηλωσει ευθεως και ο Νολαν οτι η ταινια ειναι επηρεασμενη απο το 2001 του Κιουμπρικ. Και μαλιστα με τροπο που υποδηλωνει τον θαυμασμο του για την δουλεια του Κιουμπρικ.


"The movies you grow up with, the culture you absorb through the decades, becomes part of your expectations while watching a film. So you can't make any film in a vacuum. We're making a science-fiction film... You can't pretend 2001 doesn't exist when you're making Interstellar."

Μαζι ανεφερε και αλλες ταινιες, οπως το Metropolis και το Blade Runner.

Εγω παντως μετα και την δευτερη προβολη εκτιμω την ταινια πολυ περισσοτερο...

Dragonpaul
10-11-2014, 03:28
Μόλις γύρισα κι εγώ απο το Interstellar. Δε θα πω τίποτα, πέρα απο το οτι έφυγα "γεμάτος" απο την αίθουσα. Πολυ την ευχαριστήθηκα.

minaras_tio
10-11-2014, 11:17
Αποψε παω για interstellar...για να δουμε...

hakoo
10-11-2014, 13:40
Βγηκα απο την αιθουσα με τις καλυτερες εντυπωσεις αλλα και με μια παραδοχη. Η ταινια ειναι niche κατα την ταπεινη μου αποψη, απευθυνεται κυριως στον sci fi geek. Οχι οτι δεν θα αρεσει απαραιτητα σε αλλο κοσμο, αλλα νομιζω οτι για να την απολαυσει καποιος χωρις να ξενερωσει απο τις πολλες επιστημονικες πληροφοριες θα πρεπει να εχει εστω μια επιδερμικη σχεση με αυτα.
Ειναι μια ταινια που αξιζει μονο και μονο για την οπτικοποιηση ολων αυτων των "μυστηριων" του συμπαντος, φυσικα δεν κανει ομως μονο αυτο. Προσωπικα εμεινα μαλακας με την ερμηνεια του Μακοναχι, ο τυπος ειναι απλα καταπληκτικος, καθως και απο την υπεροχη μουσικη.

Lefteris_X
10-11-2014, 14:27
2001 η Οδύσσεια του Διαστήματος 1968.

Σημείωση: η "υποτιθέμενη" προσελήνωση έγινε το 1969. ΤΟΣΟ ρεαλιστική ήταν η ταινία του Κιούμπρικ, που αφού την μελέτησαν στη NASA (και βασίστηκαν αρκετά τα σχέδια της αποστολής σε αυτή), τον κάλεσαν στα ενδότερα των εργαστηρίων τους, καθώς είχαν υποψίες ότι "κάπως διέρρευσαν" μυστικές πληροφορίες και "κάπως" ο Κιούμπρικ τις απέκτησε, πολύυυυυ πριν την επίσημη αποστολή.

Βέβαια τίποτα από όλα αυτά δεν είχε γίνει, απλά ο άνθρωπος ήταν οραματιστής του κερατά (στην ταινία βλέπουμε touch screen, διάταξη 16:9 στις οθόνες και άλλα κουλά, που βιώσαμε δεκαετίες μετά).......ενώ μάλιστα στις σκηνές του Διαστήματος, ήχος πολύ απλά (και σωστά) δεν υπάρχει καν. Επαναλαμβάνω: το 1968. Αν υπολογίσουμε και πόσα χρόνια του πήρε η έρευνα και η παραγωγή της ταινίας, τότε πάμε πιο πίσω από το '68.

Διόλου λοιπόν "τυχαία" η φήμη, ότι η περίφημη 1η επανδρωμένη αποστολή στο Φεγγάρι της NASA, δεν έλαβε χώρα ποτέ, παρά μόνο σε ένα κρυφό στούντιο του Χόλυγουντ με "σκηνοθέτη" τον Κιούμπρικ.

Όσοι είστε λάτρεις των ταινιών sci-fi (της προκοπής), πρέπει υποχρεωτικά να την δείτε.
Μετά περάστε και μια βόλτα από το Metropolis του Φριτζ Λανγκ, που είχε δώσει ΡΕΣΤΑ στον οραματισμό του μέλλοντος (δύο τάξεις, εργατική - αριστοκρατική, εργάτες ως drones, υπερ-αυτοματισμός, cyber-punk culture κλπκλπ).................αρκετά χρόνια πριν το 1968................γύρω στην δεκαετία του 1920...(η ταινία ανήκει στον βουβό κινηματογράφο).

Είπες κανείς τίποτα; (όσο αφορά το τι έφτιαχναν κάποια άτομα, πολλές δεκαετίες πριν......μάλιστα όσο αφορά το Metropolis, πλησιάζουμε στα 100 χρόνια από τότε που βγήκε).

Enjoy.


ΥΓ: Πολλές σκηνές της ταινίας Metropolis θα δείτε στο βίντεο κλιπ του τραγουδιού Radio GaGa των Queen. Epic. Είχα πάθει την πλάκα μου, όταν είδα το εν λόγω βίντεο κλιπ στην εκπομπή "Μουσικόραμα" στην ΕΡΤ, αρχές 80s. Τι να λέμε τώρα...

FotisGRC
10-11-2014, 15:50
Βγηκα απο την αιθουσα με τις καλυτερες εντυπωσεις αλλα και με μια παραδοχη. Η ταινια ειναι niche κατα την ταπεινη μου αποψη, απευθυνεται κυριως στον sci fi geek. Οχι οτι δεν θα αρεσει απαραιτητα σε αλλο κοσμο, αλλα νομιζω οτι για να την απολαυσει καποιος χωρις να ξενερωσει απο τις πολλες επιστημονικες πληροφοριες θα πρεπει να εχει εστω μια επιδερμικη σχεση με αυτα.
Ειναι μια ταινια που αξιζει μονο και μονο για την οπτικοποιηση ολων αυτων των "μυστηριων" του συμπαντος, φυσικα δεν κανει ομως μονο αυτο. Προσωπικα εμεινα μαλακας με την ερμηνεια του Μακοναχι, ο τυπος ειναι απλα καταπληκτικος, καθως και απο την υπεροχη μουσικη.


Nομίζω οτι η ταινία θα αρέσει σε όποιον έχει κοιτάξει απλά τον ουρανό τη νύχτα και έχει αναρωτηθεί "τι υπάρχει εκει πάνω ανάμεσα στον μαύρο ουρανό και τα αστέρια?"
Σιγουρα στον μπαρμπα-Αποστόλη απο το χωριό μου δεν θα κάνει το κλικ.. :P

Για μένα ειναι απο τις ταινίες που απλά δεν χωράνε σε καλούπια και σίγουρα δεν επιδέχονται βαθμολογία. Σε ρωτάει ένας φίλος σου "τι έλεγε η ταινία ρε??" Τι του απαντάς?? Η μόνη σωστή απάντηση ειναι δες και κρίνε μονος σου.

Ειναι απο τις ταινίες που τις βάζω στην κατηγορία "αριστούργημα". Ασχετα αν σου αρέσει η όχι, εισαι υποχρεωμένος να υποκλιθείς στην προσπάθεια και τον κόπο που χρειάστηκε για να βγει αυτό το αποτέλεσμα. Και όταν δεις τα behind-the-scenes το εκτιμάς ακόμα πιο πολύ.. Καμία πράσινη οθόνη, όλα ειναι αληθινά.. Τα διαστημόπλοια, το διάστημα έξω απο τα παράθυρα, ακόμα και οι αμμοθύελλες.. Τι να λέμε τώρα.

Και το πρώτο πράγμα που είπα μόλις βγήκα απο την αίθουσα "Αλλοι γράφουν σενάριο για το Scary Movie και άλλοι γράφουν αυτό που μόλις είδαμε".. Υποκλίνομαι όχι μόνο στον Nolan, αλλα σε όσους εργάστηκαν για να έχουμε στις οθόνες μας αυτό το τελικό αποτέλεσμα.

hakoo
10-11-2014, 15:57
Nομίζω οτι η ταινία θα αρέσει σε όποιον έχει κοιτάξει απλά τον ουρανό τη νύχτα και έχει αναρωτηθεί "τι υπάρχει εκει πάνω ανάμεσα στον μαύρο ουρανό και τα αστέρια?"


Δεν θα επεκταθω για να μην σποιλεριασω τιποτα αλλα νομιζω οτι μπορει ναι αλλα μπορει και οχι. Δηλαδη αν δεν εισαι καθολου familiar με καποια πραγματα (δεν λεω να εισαι κανενας ειδικος, τα βασικα οπως οι περισσοτεροι απο εμας) θεωρω οτι μπορει να σε κουρασει γρηγορα. Μπορει να κανω και λαθος βεβαια, αυτο μπορει να το απαντησει καλυτερα καποιος που θα την δει και ναι μεν τον συναρπαζει το συμπαν και τα μυστηρια του αλλα δεν εχει ιδεα σε σχεση με τα επιστημονικα θεματα που παιζουν βασικο ρολο στην δομη της ταινιας.

FotisGRC
10-11-2014, 16:06
Ναι σε αυτο δεν εχεις αδικο.. Απλα πρεπει να πας και λιγο υποψιασμενος. Μπροστα στο Interstellar το Gravity ειναι ελαφρυ σαν πουπουλο..

panos74gr
10-11-2014, 16:17
Είδα και εγώ την ταινία εχτές και μου άρεσε πάααρα πολύ! Έφυγα ιδιαίτερα συγκινημένος και δεν μπορώ να την βγάλω από το μυαλό μου μέχρι και σήμερα. Είναι από αυτές τις ταινίες που αν σε ενδιαφέρει το θέμα μένει στο μυαλό σου και θέλεις να μάθεις/διαβάσεις/ξεψαχνίσεις διάφορα. Σίγουρα θα υπάρξει και δεύτερη θέαση για να προσέξω και λεπτομέρειες που ίσως μου ξέφυγαν.

Η ταινία δεν είναι τέλεια. Έχει διάφορα ψεγάδια που έχουν να κάνουν με το ότι έπρεπε κάπως να γίνει πιο κατανοητή και να εξηγήσει κάποια πράγματα. Για αυτό και σε αρκετά σημεία μοιάζει με κουβέντα ομάδας φυσικών σε παράθυρο τηλεόρασης. Παρόλα αυτά δεν χάνει κάτι για μένα με αυτό. Είναι τόσο φιλόδοξη και καταφέρνει τόσο πολλά που τα παράπονά μου είναι λεπτομέρειες.

Αν έχει κάποιος ενδιαφέροντα άρθρα/video για την ταινία ας τα μοιραστεί, το βράδυ θα πέσει διάβασμα :)

Valkyre
10-11-2014, 16:21
Είδα και εγώ την ταινία εχτές και μου άρεσε πάααρα πολύ! Έφυγα ιδιαίτερα συγκινημένος και δεν μπορώ να την βγάλω από το μυαλό μου μέχρι και σήμερα. Είναι από αυτές τις ταινίες που αν σε ενδιαφέρει το θέμα μένει στο μυαλό σου και θέλεις να μάθεις/διαβάσεις/ξεψαχνίσεις διάφορα. Σίγουρα θα υπάρξει και δεύτερη θέαση για να προσέξω και λεπτομέρειες που ίσως μου ξέφυγαν.

Η ταινία δεν είναι τέλεια. Έχει διάφορα ψεγάδια που έχουν να κάνουν με το ότι έπρεπε κάπως να γίνει πιο κατανοητή και να εξηγήσει κάποια πράγματα. Για αυτό και σε αρκετά σημεία μοιάζει με κουβέντα ομάδας φυσικών σε παράθυρο τηλεόρασης. Παρόλα αυτά δεν χάνει κάτι για μένα με αυτό. Είναι τόσο φιλόδοξη και καταφέρνει τόσο πολλά που τα παράπονά μου είναι λεπτομέρειες.

Αν έχει κάποιος ενδιαφέροντα άρθρα/video για την ταινία ας τα μοιραστεί, το βράδυ θα πέσει διάβασμα :)

Αν το σκεφτεις ομως, αν δεν υπηρχαν αυτες οι στιγμες οπου μοιαζει σαν να βλεπεις αστροφυσικο πανελ, δεν θα εμπαινες στην διαδικασια να κατσεις να ψαξεις και να διαβασεις γι αυτα τα πραγματα. :)

Επρεπε να υπαρχουν κατα την γνωμη μου αυτες οι σκηνες, εστω και αν οι περισσοτεροι εχαναν καπου την μπαλα.

panos74gr
10-11-2014, 16:31
Αν το σκεφτεις ομως, αν δεν υπηρχαν αυτες οι στιγμες οπου μοιαζει σαν να βλεπεις αστροφυσικο πανελ, δεν θα εμπαινες στην διαδικασια να κατσεις να ψαξεις και να διαβασεις γι αυτα τα πραγματα. :)

Επρεπε να υπαρχουν κατα την γνωμη μου αυτες οι σκηνες, εστω και αν οι περισσοτεροι εχαναν καπου την μπαλα.

100% μαζί σου, ως η πρώτη(?) ταινία που μιλά για πραγματικές θεωρίες έπρεπε κάπως να μας 'εκπαιδεύσει΄ σε αυτές.

Από την άλλη δεν ξέρω αν υπήρχε άλλος τρόπος να το χειριστεί αυτό. Με τον τρόπο που το έκανε σε κάποιες φάσεις με ξενέρωνε λίγο, ειδικά όταν αυτό έρχονταν μετά από σκηνές που σκηνοθεσία, σενάριο, μουσική, αφήγηση και ερμεινίες έδεναν μαζί με απίστευτο τρόπο για να βγει μια αίσθηση πραγματικά καθηλωτική.

p.s. στο repeat σήμερα...

https://www.youtube.com/watch?v=IDsCtDRV2uA

mihalis13
10-11-2014, 16:35
Ναι σε αυτο δεν εχεις αδικο.. Απλα πρεπει να πας και λιγο υποψιασμενος. Μπροστα στο Interstellar το Gravity ειναι ελαφρυ σαν πουπουλο..

Το Gravity ειναι απο τις πιο βαρετές ταινίες που έχω δει και με έπαιρνε στη μιση ώρα ο ύπνος. Έκανα 3 μέρες να το δώ. Το έχω κρατήσει στον υπολογιστή σε περίπτωση αϋπνίας
Αντίθετα το Interstellar θέλω να το ξαναδώ και ήμουν κολλημένος στην οθόνη και τις 3 ώρες.

FotisGRC
10-11-2014, 16:37
Δεν μπορω να πω οτι βαρεθηκα στο Gravity, αλλα σιγουρα το Interstellar το βρηκα μακραν πιο ενδιαφερον! Στη μιση ταινια δεν ακουμπουσα πισω στο καθισμα, ημουν στην τσιτα για να μην χασω λεξη..

Ηδη εχω κλεισει να το ξαναδω την Τεταρτη!

jimspy
11-11-2014, 12:54
Ειπα να δω το Guardians of the galaxy.......αντεξα 40 λεπτα...

nikon
11-11-2014, 13:03
Tα σκουπίδια (http://www.imdb.com/title/tt1921149/)τα είδε κανείς να μας πει τι λέει ή όλοι το interstellar είδατε;;;

Lefteris_X
11-11-2014, 13:13
το είδα εχτές κι εγώ (Guardians of the Galaxy).

Ειλικρινά, δεν περίμενα να μου άρεσε, γιατί το είχα πάρει με πάρα πολύ κακό μάτι. Το κουλό της υπόθεσης, είναι ότι δεν ξέρω γιατί μου άρεσε, αφού το στόρυ το βρήκα αδιάφορο, η δράση ήταν μέτρια και η πλοκή, επίσης χλιαρότατη. Αλλά: μου έπεσαν τα σαγόνια με την παραγωγή στα CGI, ενώ αρκετές ατάκες με έκαναν να πεθάνω στα γέλια.........και κάπου εδώ ίσως να λειτούργησε ο παράγοντος "νοσταλγία - οικειότητα" με τις μουσικές επιλογές του βασικού πρωταγωνιστή, καθώς ήταν 70s - 80s.......μέσα από ένα Walkman.

Καλά, εκεί που έλιωνα ήταν με τις ατάκες-προτάσεις ανθρώπινης κουλτούρας (και μάλιστα 80-ιλας) που πέταγε ο πρωταγωνιστής και που φυσικά, οι άλλοι πρωταγωνιστές καθότι alien, δεν μπορούσαν να καταλάβουν το νόημα. Ακολούθως, έκλαιγα από τα γέλια με τις παραπομπές του στυλ "είχαμε στην Γη έναν υπερ-ήρωα τον Κέβιν Μπέηκον, με το έπος Footloose" και "Τώρα είμαστε κι εμείς υπερ-ήρωες σαν τον Κέβιν Μπέηκον".

Χάρηκα μάλλον την "ελαφρότητα" του έργου. Σα πολύ 80ς στυλ μου φάνηκε, με αρκετή δράση (προς χάρη της δράσης και μόνο), με φτωχό στόρυ, με ολίγο από φλερτ, με ολίγο από αστείες ατάκες και με εύπεπτο χαρούμενο happy end. Λες και γύρισα 30 χρόνια πίσω. Ναι, τελικά αυτό ήταν που με έκανε να ευχαριστηθώ την ταινία.

Δεν το περίμενα - το ομολογώ.

Και βέβαια, ως κλασική Marvel έχει δύο έξτρα σεκάνς σκηνών μετά το τέλος της ταινίας. Μια μετά το τέλος.......και μία (λες και το περίμενα που λένε) μετά το τέλος και του τελευταίου credit. Κυριολεκτικά του τελευταίου, εκεί που λέει copyright 2014 και βγαίνει μαύρη οθόνη. Και πάρε την τελική σεκάνς. Α, ρε Marvel! Εύγε!

mihalis13
11-11-2014, 13:46
Tα σκουπίδια (http://www.imdb.com/title/tt1921149/)τα είδε κανείς να μας πει τι λέει ή όλοι το interstellar είδατε;;;

Το είδα εγώ πριν 2 εβδομάδες και είναι αρκετά καλή ταινία. Για μένα προσωπικά αξίζει να την δεις αλλά με λίγο κόσμο σε κανα συνοικιακό σινεμά. Τέτοιες ταινίες θελω χωρίς βαβούρα.

dimitrisasp
11-11-2014, 18:15
Χαιρετώ την παλιοπαρέα! Είπα να περάσω να πω ένα γεια μετά από καιρό και να διαβάσω τις απόψεις σας για το Interstellar μιας και θυμάμαι ότι έχουμε Nolanικούς εδώ (γκουχ Val γκουχ).

Είδα χθες την ταινία και έπαθα μεγάλη πλάκα. Στην εποχή που ζούμε, όπου το Hollywood αρμέγει την παραμικρή πηγή έμπνευσης και πάει κατευθείαν για το εύκολο χρήμα, αυτή η ταινία αποτελεί μία όαση. Δε θα πω ότι δεν έχει τα λάθη της αλλά απλά δε με νοιάζουν, γιατί ήταν μία απίστευτη διαδρομή. Και τα λάθη αυτά είναι εύκολα συγχωρήσιμα. Ήμουν με την παρέα μου μαζί και χαζεύαμε κάθε φορά που έδειχνε την ομάδα να πηγαίνει πιο βαθειά μέσα στο διάστημα. Τα εφέ μοναδικά. Αυτό δε που ανέβασε την ταινία κατά πολύ ήταν η μουσική του Hans Zimmer! Ειδικά στην αγαπημένη μου σκηνή της ταινίας όπου προσπαθούν να δέσουν το σκάφος στο διατημικό σταθμό ενώ αυτός πέφτει στον πλανήτη
https://www.youtube.com/watch?v=rrt-L_9L3FI , η μουσική σε συνδυασμό με αυτό που έβλεπα με καθήλωσε.

Η "ανατροπή" αν θέλετε, στην αρχή με παρεξένεψε αλλά όσο το έβλεπα σταμάτησε να με ενοχλεί γιατί είπα να πάω με τη ροή της ταινίας. Σήμερα που το έψαξα λίγο παραπάνω μου άρεσε κιόλας.

Γενικά έμεινα πλήρως ικανοποιημένος και ούτε που κατάλαβα για πότε πέρασαν 3 ώρες. Απίστευτη διαδρομή. Το έργο προτείνεται ανεπιφύλακτα!
Αυτά τα λίγα από μένα, να είστε όλοι καλά! :)

Edit: Nα προσθέσω πως αν θέλετε να ευχαριστηθείτε πλήρως την ταινία, να την δείτε όσο πιο αργά γίνεται, όπως ανέφερε και ο Val. Εγώ πήγα στην προβολή των 10:20 και ήμουν μαζί με διάφορους ουρακοτάγκους και ούνους σινεφιλ (που θεωρούν ιδιαίτερα ξεκαρδιστικό το να μην έχει ήχο στο διάστημα) και πολλές φορές με βγαλαν από το κλίμα της ταινίας.

DJTaurus
11-11-2014, 18:29
Καταρχάς να δώσω τα εύσημα και πάλι στον Zimmer για ένα από τα πιο όμορφα OST που έχουν ακουστεί ποτέ σε ταινία... οι συνθέσεις του είναι τόσο μαγευτικές που επιδρούν ψυχοθεραπευτικά. Με μπέρδεψε ο Nolan αυτή τη φορά & όχι θετικά όπως προηγούμενες του σκηνοθεσίες που σε σε έβαζαν στο τριπάκι να ξαναδείς την ταινία ώστε να ανακαλύψεις περισσότερα στοιχεία για το τι στο καλό συνέβη. Στην τελευταία ώρα θεωρώ ότι προσπάθησε να ασχοληθεί με πολλά θέματα και κάπου το έχασε σκηνοθετικά.


Δεν μπορώ να καταλάβω που εστίασε σκηνοθετικά στην χαοτική ροή συμβάντων της τελευταίας ώρας... δεν μου έδωσε να καταλάβω ποιο θέμα τον απασχολούσε και γενικότερα ποιο είναι το θέμα της ταινίας. Δλδ ξεκινάει και μας δείχνει τις επιπτώσεις που έχει η θύελλα σκόνης στους ανθρώπους και μετά καταπιάνεται με τις ανθρώπινες φοβίες γύρω από την επιστήμη. Στην συνέχεια περιστρέφεται γύρω από την υπόσχεση του πατέρα στην κόρη του μέχρι που ξεκινά το sci-fi κομμάτι στο διάστημα. Κάπου εκεί παίζει και το story του Matt Damon, η σχετικότητα του χρόνου, η ανθρώπινη φοβία του να γεράσεις μόνος σου, η πίστη της Hathaway στην αληθινή αγάπη, οι σχέσεις ανθρώπων με μηχανές και η αυτοθυσία του Mathew για την σωτηρία της ανθρωπότητας. Άπειρες ιδέες για να κινηθεί χωρίς να αφήνει κάποια να αποτελεί τον κορμό γύρω από τον οποίο θα πει την ιστορία του.... λέει πολλά και τίποτα μαζί. Αρκετοί από τους διαλόγους ήταν λες και άκουγες τον Neil Tyson να παραδίδει διάλεξη αστροφυσικής (φυτευτοί άχρωμοι διάλογοι για το κοινό) αφαιρώντας φυσικότητα από την ερμηνεία των ηθοποιών στην αντιμετώπιση των δυσκολιών που συναντούσαν....δεν με έπεισαν ότι αγωνιούσαν (οκ θα πηδήξουμε στην σκουληκότρυπα και με την βαρυτική έλξη θα το λύσουμε και αυτό) και ήταν κάπως fake ο τρόπος που έβρισκαν λύσεις σε ότι πρόβλημα προέκυπτε. Έχω δει πολύ καλύτερες ερμηνείες από το cast σε άλλες δουλειές τους. Επίσης νομίζω ότι δεν υπήρχε σωστή εισαγωγή της μουσικής του Zimmer σε αρκετά σημεία.... έκανε μπαμ ότι δεν υπήρχε αρμονία με αυτά που διαδραματίζονταν και κατά κάποιο τρόπο είχε σκοπό να εξαναγκάσει τον θεατή να φορτιστεί συναισθηματικά... από την άλλη η μουσική του Zimmer είναι τόσο υψηλής ποιότητας που αν δεν συνδυαστεί αρμονικά σε βγάζει από τα τεκταινόμενα και πιάνεις τον εαυτό σου να απολαμβάνεις το έργο του Zimmer και όχι αυτά που βλέπεις. Αν υπάρχει ένα μήνυμα που μου πέρασε αυτό είναι το τραγούδι των beatles All you need is love. Θέλω να πω ότι περίμενα περισσότερη φαντασία και εξερεύνηση του διαστήματος παρά sci-fi τεκταινόμενα που έχουν σαν κινητήρια δύναμη την αγάπη και τις ανθρώπινες σχέσεις... πολύ potential και πολλές ιδέες που δεν είχαν σκηνοθετική αρμονία ώστε να σε βάλουν για τα καλά στο ταξίδι που είχε αρκετές στιγμές μαγείας. Τέσπα μην πέσετε να με φάτε... περίμενα να δω κάτι που θα είναι 20 χρόνια μπροστά όπως η οδύσσεια του διαστήματος.

Υποκλίνομαι και πάλι (8 parts) :f045:

https://www.youtube.com/watch?v=KWt-rpu-zCg&list=PLBxsxHp37_Eb9AgXWeFm91hSp2TRRUIWu

Valkyre
11-11-2014, 21:34
Καταρχάς να δώσω τα εύσημα και πάλι στον Zimmer για ένα από τα πιο όμορφα OST που έχουν ακουστεί ποτέ σε ταινία... οι συνθέσεις του είναι τόσο μαγευτικές που επιδρούν ψυχοθεραπευτικά. Με μπέρδεψε ο Nolan αυτή τη φορά & όχι θετικά όπως προηγούμενες του σκηνοθεσίες που σε σε έβαζαν στο τριπάκι να ξαναδείς την ταινία ώστε να ανακαλύψεις περισσότερα στοιχεία για το τι στο καλό συνέβη. Στην τελευταία ώρα θεωρώ ότι προσπάθησε να ασχοληθεί με πολλά θέματα και κάπου το έχασε σκηνοθετικά.


Δεν μπορώ να καταλάβω που εστίασε σκηνοθετικά στην χαοτική ροή συμβάντων της τελευταίας ώρας... δεν μου έδωσε να καταλάβω ποιο θέμα τον απασχολούσε και γενικότερα ποιο είναι το θέμα της ταινίας. Δλδ ξεκινάει και μας δείχνει τις επιπτώσεις που έχει η θύελλα σκόνης στους ανθρώπους και μετά καταπιάνεται με τις ανθρώπινες φοβίες γύρω από την επιστήμη. Στην συνέχεια περιστρέφεται γύρω από την υπόσχεση του πατέρα στην κόρη του μέχρι που ξεκινά το sci-fi κομμάτι στο διάστημα. Κάπου εκεί παίζει και το story του Matt Damon, η σχετικότητα του χρόνου, η ανθρώπινη φοβία του να γεράσεις μόνος σου, η πίστη της Hathaway στην αληθινή αγάπη, οι σχέσεις ανθρώπων με μηχανές και η αυτοθυσία του Mathew για την σωτηρία της ανθρωπότητας. Άπειρες ιδέες για να κινηθεί χωρίς να αφήνει κάποια να αποτελεί τον κορμό γύρω από τον οποίο θα πει την ιστορία του.... λέει πολλά και τίποτα μαζί. Αρκετοί από τους διαλόγους ήταν λες και άκουγες τον Neil Tyson να παραδίδει διάλεξη αστροφυσικής (φυτευτοί άχρωμοι διάλογοι για το κοινό) αφαιρώντας φυσικότητα από την ερμηνεία των ηθοποιών στην αντιμετώπιση των δυσκολιών που συναντούσαν....δεν με έπεισαν ότι αγωνιούσαν (οκ θα πηδήξουμε στην σκουληκότρυπα και με την βαρυτική έλξη θα το λύσουμε και αυτό) και ήταν κάπως fake ο τρόπος που έβρισκαν λύσεις σε ότι πρόβλημα προέκυπτε. Έχω δει πολύ καλύτερες ερμηνείες από το cast σε άλλες δουλειές τους. Επίσης νομίζω ότι δεν υπήρχε σωστή εισαγωγή της μουσικής του Zimmer σε αρκετά σημεία.... έκανε μπαμ ότι δεν υπήρχε αρμονία με αυτά που διαδραματίζονταν και κατά κάποιο τρόπο είχε σκοπό να εξαναγκάσει τον θεατή να φορτιστεί συναισθηματικά... από την άλλη η μουσική του Zimmer είναι τόσο υψηλής ποιότητας που αν δεν συνδυαστεί αρμονικά σε βγάζει από τα τεκταινόμενα και πιάνεις τον εαυτό σου να απολαμβάνεις το έργο του Zimmer και όχι αυτά που βλέπεις. Αν υπάρχει ένα μήνυμα που μου πέρασε αυτό είναι το τραγούδι των beatles All you need is love. Θέλω να πω ότι περίμενα περισσότερη φαντασία και εξερεύνηση του διαστήματος παρά sci-fi τεκταινόμενα που έχουν σαν κινητήρια δύναμη την αγάπη και τις ανθρώπινες σχέσεις... πολύ potential και πολλές ιδέες που δεν είχαν σκηνοθετική αρμονία ώστε να σε βάλουν για τα καλά στο ταξίδι που είχε αρκετές στιγμές μαγείας. Τέσπα μην πέσετε να με φάτε... περίμενα να δω κάτι που θα είναι 20 χρόνια μπροστά όπως η οδύσσεια του διαστήματος.

Υποκλίνομαι και πάλι (8 parts) :f045:

https://www.youtube.com/watch?v=KWt-rpu-zCg&list=PLBxsxHp37_Eb9AgXWeFm91hSp2TRRUIWu

Δεν ξερω πως σου διεφυγε το τι ηθελε να πει ο ποιητης που λεμε, αλλα για εμενα ηταν παρα πολυ σαφες:

Οπως το ποιημα που αναφερεται σε πολλα σημεια της ταινιας και οπως ειχε ξεκαθαρα φανει απο τα λογια του teaser trailer αλλα και εκτενως μεσα στην ταινια, ο Νολαν θελει να αφυπνησει τον ανθρωπο ο οποιος στις μερες μας αλλα και στην τανια, μοιαζει να μην ειναι τοσο τολμηρος για την εξερευνηση οσο παλαιοτερα. Ταυτοχρονα θελει να περασει το μηνυμα οτι οι καλυτερες στιγμες και τα μεγαλυτερα επιτευγματα της ανθρωποτητας εχουν ερθει οταν ο ανθρωπος βουταει με σθενος στο αγνωστο, στην ανακαλυψη.

Το ποιημα ελεγε μην φυγεις αδρος μεσα στην νυχτα, δηλαδη μην μεινεις αδρανης, μην σταματησεις, "οργη οργη για το φως που σβηνει" , δηλαδη πεσε με τα μουτρα στο αγνωστο, με σθενος, με σκοπο την εξερευνηση, την ανακαλυψη. Το λεω μπακαλιστικα και λαικα γιατι τωρα δεν μου ερχεται να το γραψω ομορφα καθωσπρεπει.

Ταυτοχρονα περναει και κατι αλλο, εξισου ανθρωπινο και περα για περα αληθινο. Και πριν το πω πρεπει να σημειωσω οτι δεν μπορω να καταλαβω απο ποτε το συναισθημα εχει γινει "anti-cool" οταν αναφερεται ΣΩΣΤΑ στο σινεμα ή σε ενα βιβλιο ή οπουδηποτε. Ο ανθρωπος ειτε το θελουμε ειτε οχι, ειναι συναισθηματικο ον. Περισσοτερο απο ολα τα υπολοιπα ζωα του πλανητη μας. Η συναισθηματικη υποσταση του ανθρωπου του δινει ιδιοτητες που δεν υπαρχουν στον ιδιο βαθμο στο ζωικο βασιλιο. Ενας ανθρωπος μπορει να κατευθυνει τις πραξεις του μεσα απο το συναισθημα (βασικα μονιμως αυτο κανει, συναισθημα != απο απαραιτητα καλο συναισθημα) ακομα και αν η πηγη του συναισθηματος αυτου δεν υπαρχει πια (πχ το συναισθημα για εναν δικο του νεκρο ανθρωπο).

Ο Νολαν λιγο πολυ λεει, και το δειχνει εμπρακτα μεσα απο την ταινια του εμφανως και πολυδιαστατα, οτι ολες οι ανθρωπινες πραξεις κατευθυνονται απο το συναισθημα και ταυτοχρονα το ενστικτο της επιβιωσης. Αυτα τα δυο βασικα χαρακτηριστικα αποτελουν λιγο πολυ την κινητηριο δυναμη ολων των εμβιων ζωντανων οργανισμων, στο συμπαν το οποιο αντιλαμβανομαστε εμεις. Δηλαδη ενα τρισδιαστατο - αντε και ελαχιστα τετραδιαστατο (χρονος) συμπαν.

Ο Μακοναχι καταλαβαινει πια ειναι η αποστολη του, ομως δεν μπορει να μεινει συναισθηματικα αδιαφορος για την κορη του και την οικογενεια του. Οπως και η Μπραντ ειναι εξισου συναισθηματικα φορτισμενη για τον πατερα της και τον Εντμουντς.

Οποτε καποιος θα πει το προφανες οτι, το σωστο ειναι να στειλεις ατομα τα οποια δεν εχουν οικογενεια και δεν εχουν αφησει τιποτα πισω στην Γη ωστε να διακατεχονται απο τετοιες συναισθηματικες φορτισεις στις περιπτωσεις που πρεπει να παρουν καποιες σημαντικες αποφασεις.

Ομως ελα που κι εδω ερχεται ο Δρ Μαν να απαντησει εμφατικα, οτι ακομα και σε αυτην την περιπτωση, που συναισθηματικα δεν εχεις κατι να σε κραταει, το ενστικτο της επιβιωσης αλλα και το ιδιο το συναισθημα του να εισαι με καποιον ανθρωπο (οποιονδηποτε) ειναι τοσο ισχυρο, που μπορει να σε οδηγησει σε αποτροπες και καταστροφικες επιλογες.

Τα μηνυματα της ταινιας ηταν περα για περα ξεκαθαρα για εμενα. Ο ανθρωπος ειναι εξερευνητης. Και δεν πρεπει ποτε να παψει να ειναι. Η τολμη και το θαρρος του ανθρωπου θα πρεπει να χρησιμοποιουνται διαρκως για να ανακαλυψει πτυχες του συμπαντος που δεν μπορει ακομα να αντιληφθει. Μονο ετσι θα εξελιχθει σαν ον και μονο ετσι θα κατανοησει τον κοσμο στον οποιο ζει καλυτερα. Ταυτοχρονα ο ανθρωπος οσο και να θελει, οσο και να προσπαθει δεν μπορει να διωξει το συναισθημα απο πανω του , ουτε και να ξεφορτωθει ολοκληρωτικα το ενστικτο της επιβιωσης. Ισως μπορει να τα περιορισει, αλλα να τα ξεφορτωθει με τιποτα.

Η ταινια ειχε οντως αρκετα κομματια που ασχολιοταν με πολυπλοκα θεματα θεωρητικης φυσικης. Ομως αυτα, τουλαχιστον για εμενα ηταν τοσο εδιαφεροντα και τοσο σημαντικα, που απο τοτε που ειδα την ταινια εχω παρει και διαβαζω 2 βιβλια. Και μονο αυτο ειναι επιτυχια για εμενα. Η ταινια ηθελε να κεντρισει το ενδιαφερον του κοσμου γι αυτα τα φαινομενα που υπαρχουν και στην πραγματικοτητα και για διαστρικα ταξιδια. Σε εμενα το καταφερε απολυτα. Θεωρω οτι ηταν ενα μοναδικο ταξιδι και με την δευτερη προβολη της ταινιας πραγματικα υποκλινομαι στο επος που παρακολουθησα.

Πιο τολμηρο ταξιδι στο διαστημα δεν εχω δει σε αλλη ταινια τα τελευταια 30+ τουλαχιστον χρονια (βασικα απο το 2001 του Κιουμπρικ), διοτι ο Νολαν το εκανε με εναν Α τροπο ο οποιος βασιζεται στις πραγματικες θεωριες και δεν σου εδειχνε αηδιες που βλεπεις σε αλλες ταινιες sci fi. Ακομα και η τελευταια ωρα δεν ειναι γραμμενη στο ποδι, ουτε και βγαλμενη απο καποια προχειρη σκεψη για να τελειωσεις μια ταινια, αλλα μεσα απο αυτα που πραγματικα εικαζουν οι επιστημονες της θεωρητικης φυσικης. Για πχ μετα απο διαφορα που διαβασα , εικαζεται (φυσικα δεν εχει αποδειχθει) οτι οντως η βαρυτητα μπορει να αποτελει γεφυρα μεταξυ των διαστασεων, οπως και φυσικα ειναι αποδεδειγμενο οτι υπαρχουν περισσοτερες απο τεσσερις διαστασεις, οτι ο χρονος ειναι σχετικος και διαστελεται κλπ.

Γενικα η ταινια ειναι πολυ ψαγμενη. Οταν την ειδα την πρωτη φορα δεν ημουν σιγουρος τι απο αυτα που εβλεπα στηριζεται στην πραγματικοτητα και τι οχι. καποια πραγματα τα ηξερα, καποια αλλα οχι. Η αντιληψη που εχουμε γυρω απο τον κοσμο μας ειναι περα για περα σχετικη, σε βαθμο που μολις κανεις την αποπειρα να μπεις στην διαδικασια να ξεκινησεις να αντιλαμβανεσαι, σε πιανει δεος...

jimspy
12-11-2014, 00:24
ειδα το ΄΄Ιστοριες για αγριους΄΄ μετα απο αναφορα του mihalis13 σε παλιοτερο ποστ......πραγματικα πολυ καλη μαυρη κωμωδία ......
http://www.imdb.com/title/tt3011894/


παμε παρακατω......περιμενω αυτο.....cultια

https://www.youtube.com/watch?v=sC1vhFFVkPI

Godweeder
12-11-2014, 05:05
Eιδα το Interstellar και εγω παιδια .
Αρκετα συναισθηματα .
Μου εβγαλε λιγο απο ολα ...ενθουσιασμο ,λυπη , χαρα , εκνευρισμο.
Πραγματικα δεν ξερω τι ακριβως να γραψω .
Ο FotisGRC ειπε ακριβως αυτο που σκεφτομουν στην προηγουμενη σελιδα.

To μονο σιγουρο ειναι οτι σηκωνει μεγαλη συζητηση η ταινια , σε βαζει σε απειρες σκεψεις , σου "καιει" τον εγκεφαλο (δεν το λεω για αρνητικο αυτο),και γενικα σε βαζει στο τριπακι να ψαξεις σε βιβλια , ιντερνετ για να εμπεδωσεις τα πιο "βαρια" σημεια της ταινιας.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι θελω να το ξαναδω.

Πιστευω οτι το Interstellar εχει κατι το μοναδικο ,
και οτι η αξια της ταινιας θα φανει πραγματικα μετα απο αρκετο καιρο(Ισως χρονια).

Οσο αναφορα για το επος space odyssey 2001.
Σκεφτειτε οτι οταν βγηκε η ταινια , ειχε προκαλεσει παρα πολλες αρνητικες εντυπωσεις , και γενικα ειχε φαει κραξιμο .

Kane
12-11-2014, 11:22
Ξέρει κανείς αν το Village κάνει διάλειμμα στο Interstellar; ’κουσα ότι έκανε στο Gone Girl και είπα να ρωτήσω

Valkyre
12-11-2014, 11:41
φαληρο VMax που το ειδα 2 φορες (και προτεινω να πατε εκει καθοτι εικονα και ηχος ειναι πολυ καλα (ειδικα ο ηχος τα σπαει) δεν ειχε διαλλειμα.

mihalis13
12-11-2014, 12:00
Εγ που το ειδα στο mall στο μαρουςι εκανε κανονικα διάλειμμα

Leon_DiZ
12-11-2014, 12:02
Τα village?? μήπως είχε πρόβλημα η οθόνη;; :Ρ

Kane
12-11-2014, 12:23
φαληρο VMax που το ειδα 2 φορες (και προτεινω να πατε εκει καθοτι εικονα και ηχος ειναι πολυ καλα (ειδικα ο ηχος τα σπαει) δεν ειχε διαλλειμα.

Και εγώ σε MAX θέλω να το δω αλλά τσινάει η παρέα για την διάρκεια. Όπως και να το κάνεις είναι πολύ 2,5 ώρες σε ένα κάθισμα. Προσωπικά δεν έχω θέμα, εκτός και αν τύχει κάτι...επείγον, αλλά καταλαβαίνω κάποιον που έχει.


Εγ που το ειδα στο mall στο μαρουςι εκανε κανονικα διάλειμμα

Σε VMAX;

Valkyre
12-11-2014, 12:25
Και εγώ σε MAX θέλω να το δω αλλά τσινάει η παρέα για την διάρκεια. Όπως και να το κάνεις είναι πολύ 2,5 ώρες σε ένα κάθισμα. Προσωπικά δεν έχω θέμα, εκτός και αν τύχει κάτι...επείγον, αλλά καταλαβαίνω κάποιον που έχει.

Εγω να πω την αληθεια δεν το καταλαβαινω αυτο και ειδικα εαν ειναι θεμα τσιγαρου ειναι που ζοχαδιαζομαι κιολας! :P

Kane
12-11-2014, 12:34
Και με το δίκιο σου ζοχαδιάζεσαι. Όχι δεν είναι θέμα τσιγάρου. Είναι άκαπνη αυτή η παρέα. Μάλλον...υδραυλικό ή κινητικό πρέπει να είναι το θέμα.

Valkyre
12-11-2014, 12:41
Και με το δίκιο σου ζοχαδιάζεσαι. Όχι δεν είναι θέμα τσιγάρου. Είναι άκαπνη αυτή η παρέα. Μάλλον...υδραυλικό ή κινητικό πρέπει να είναι το θέμα.

Xχαχα :)

Η Vmax παντως εχει πολυ ανετες θεσεις και χωρο μπροστα. Ενιγουεη αποψεις! Εγω δεν μπορω να σταματησει η ταινια στην μεση, πραγματικα με κοβει εντελως και με βγαζει εκτος!

mihalis13
12-11-2014, 13:15
Σε VMAX;

Ναι στη VMax

Dragonpaul
12-11-2014, 13:33
Ναι.Και σε εμένα έκανε διάλειμμα. 5' μονο. Village, Vmax.

Dragonpaul
13-11-2014, 01:22
Και μετα το Interstellar, ετσι για να έχουμε ποιοτικά σκαμπανεβάσματα, ειπα να δω και το ΤΜΝΤ. Α, ρε M. Bay... Ξεσκισες τα Transformers, πηδηξες τα Turtles και τωρα μονο οι Thundercats έμειναν για να γ@μησεις εντελώς ολη την παιδική μας ηλικία!!!!!!!!!

Kapa
13-11-2014, 01:45
Ευχαριστω τον Hans Zimmer για αυτο που ακουγαν τα αυτια μου κατα τη διαρκεια του Interstellar. Συγχαρητηρια!

Σαν ταινια θα μπορουσε να ειναι κανα μισαωρο μικροτερη, υπαρχουν καποια κενα διαστηματα που θα μπορουσαν να ειχαν αποφυγει.

obione
13-11-2014, 15:57
ο M.Bay εκανε και τα TMNT??????Δεν νομιζω...Οχι οοοχι και τις γατες ...μη τολμισουν....¨)

Dragonpaul
13-11-2014, 18:11
Ooooppsss... My bad!!!! Αλλα η ταινία παραμένει καταπτυστη!!!!!