PDA

View Full Version : Τhe Official Cinema Thread! (μιλήστε για παλιές/νέες/επερχόμενες ταινίες)



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

spartan
21-05-2014, 03:52
Παιδια το εν λογω τρεηλερ ειναι αρκετα spoiler-ific ή οχι? Δεν ξερω αν θελω να το δω ή οχι. Ο Νολαν δεν συνηθιζει να δειχνει την μιση ταινια στα τρεηλερ του οποιος καποιοι αλλοι (με λενε Michael Bay και θα σου δειξω απο τις 10 εκρηξεις τις ταινιας, τις 7 στο τρεηλερ)

Γενικα παντως μου αρεσει τωρα που εχω πολυ αμυδρη ιδεα περι τινος προκειται και δεν ξερω εαν απο το τρεηλερ θα καταλαβω τοσα ωστε να χαθει το μυστηριο.
Απο οτι εχουν πει επισημος το συγκεκριμενο τρειλερ ειναι απο τα πρωτα 15 λεπτα της ταινιας μονο!!οπωτε δες το αφοβα.

chronohill
21-05-2014, 09:30
Godzilla

Ωραία μαλακια!!!!

μαλακια Παυλο?γιατι με ψηνουν να παω να την δω...εγω αντιστεκομαι γιατι το μονο που θελω να δω σινεμα αυτον τον καιρο ειναι το Xmen...Να μην παω λες?τσαμπα τα λεφτα?

Slay
21-05-2014, 10:19
Πιθανότατα να έκανα λάθος που ανέφερα τη λέξη "οθόνη".

Χωρίς να είμαι και απόλυτα βέβαιος πως λειτουργεί, νμζ ότι έχει να κάνει πιο πολύ με τον προβολέα/server παρά με την οθόνη. Μου φαίνεται πιο λογικό δλδ να πρέπει να χρειάζεσαι νέο μηχάνημα για να προβάλεις την ταινία παρά νέo "πανί" όπως λες και εσύ.

Anyway, μέχρι να μας το αναλύσει κάποιος που το ξέρει, το θέμα είναι ένα: Cine Paris = 4K ;)



Εαν η προβολη ειναι ψηφιακη , εχει νοημα το 4Κ που λες, εαν γινεται με φιλμ (που θεωρω πιο πιθανο) τοτε απλα κοροιδευουν τον κοσμο.

Dragonpaul
21-05-2014, 11:13
μαλακια Παυλο?γιατι με ψηνουν να παω να την δω...εγω αντιστεκομαι γιατι το μονο που θελω να δω σινεμα αυτον τον καιρο ειναι το Xmen...Να μην παω λες?τσαμπα τα λεφτα?
Άκου...
Εχτες νύσταζα αρκετα και δεν αιτιολόγησα για ποιον λόγο δε μου άρεσε. Το λέω τωρα στα γρηγορα...
Ισως φταίει η ηλικία μου, ισως η "στροφή" που εχω κανει για πιο "ποιοτικές" ταινιες... Πλεον, όμως, εχω κατατάξει τις ταινιες σε κατηγορίες και η συγκεκριμένη δεν ειναι κατι παραπάνω απο μια "pop corn movie" και, μάλιστα, οχι με τα καλυτερα εφέ που εχω δει. Βαριομουν σεναριακα σχεδόν απο την πρώτη στιγμη μεχρι το τέλος.
Η οπτική υλοποίηση και παλι έχανε... Καποια στιγμη αισθανόμουν οτι αυτο που έβλεπα ηταν ενα ακαθόριστο συνονθυλευμα τεράτων και κτιρίων, να εχουν γίνει ολα μια μάζα και να μη μπορείς να καταλάβεις τι βλέπεις στην οθονη. Ασε που πολλες σκηνές μάχης ηταν νύχτα και εκει το πραγμα μπερδευόταν περισσότερο.
Ο Μπραιαν Κρανστον ηταν πιο "δραματικός" απο τους άλλους, ξεφεύγοντας απο το υπολοιπο cast που ηταν flat και ετσι, χωρις να φταίει ο άνθρωπος, έμοιαζε παράταιρος. Για να μη πω οτι οι υπόλοιποι ηταν καρικατούρες.
Τελοςπαντων... Για να ειμαι δίκαιος, σα ταινια τέτοιας κατηγορίας, θα της έδινα ενα 6-6.5 και πολυ.

Nikoladim
21-05-2014, 11:19
Αντικειμενικα ομως οταν πας να δεις Γκοτζιλα, ξερεις τι θα δεις. Για να μην μιλησουμε για τον αυθεντικο τζαπαν που ειναι τυποι σε κουστουμια!!!!

Dragonpaul
21-05-2014, 11:48
Σαφώς... Πας για να "σκοτώσεις" δυο ωρες και για να περάσεις καλα με φίλο/φίλη/κοπέλα κλπ κλπ. Προσωπικά πήγα για να δω λίγα εντυπωσιακά εφέ, αλλα και σε αυτον τον τομέα, παλι δεν ικανοποιήθηκα.

enstikto
21-05-2014, 11:58
Εγώ απορώ πραγματικά γιατί πληρώνουν ακόμα τόσα εκατομμύρια για να φτιάξουν ταινίες σαν το Godzilla. Η μοναδική ταινία που μου άρεσε σε αυτό το στύλ τα τελευταία χρόνια ήταν το pacific rim που ήταν αρκετά διασκεδαστικό αλλά μέχρι εκεί... Δώστε τα λεφτά σας σε κάπποιο δημιουργό που πραγματικά θα τα αξιοποιήσει για να κάνει κάτι εντυπωσιακό μεν αλλά και με ένα- κάπποιο ενδιαφέρον ρε αδερφέ....

Πραγματικά κρίμα τα λεφτά...

tonybsg
21-05-2014, 12:09
Οκ θα σου απαντήσω το προφανές :P

Τις φτιάχνουν γιατί ο κόσμος γουστάρει και τις βλέπει, οπότε και αποφέρουν πίσω πολλά έσοδα. Σπανίως θα δώσουν μεγάλο budget σε έναν δημιουργό, αν δεν πρόκειται να αποφέρει τέτοια κέρδη πίσω, και αυτομάτως συγκεκριμένα είναι τα είδη που το επιτυγχάνουν αυτό. Ο Godzilla μέσα σε λίγες μέρες (ούτε εβδομάδα) έχει κάνει $200 εκ. έσοδα παγκοσμίως ($100εκ στην Αμερική μόνο, όσο έκανε το Pacific Rim συνολικά εκεί!), ενώ γενικά άρεσε και σαν ταινία. Εγώ δεν πρόλαβα να πάω ακόμη, ενώ αύριο ανοίγει και το X-Men εδώ...

Απ' ότι λένε πάντως, όσον αφορά το σενάριο του, έχει γίνει προσπάθεια να ξεφύγει από τα συνηθισμένα (αντίθετα με το Pacific Rim ολόκληρου Del Toro ας πούμε - βέβαια εγώ το Pacific Rim το έχω δει δυο - τρεις φορές και πωρώνομαι κάθε φορά χαχα).

enstikto
21-05-2014, 12:18
Για το godzilla από όσους έχω ακούσει έχω ακούσει γενικά μιέεεεε, μάπα το καρπούζι, σενάριο 0 κτλ....

Έχουν υπάρξει blockbusterιές που είχαν κάτι να πουν πέρα απο το ούγκα-ούγκα καταστροφές, εκρήξεις κτλ... Να θυμίσω το matrix, terminators, ακόμα και το pacific rim Που αναφέραμε πριν είχε κάτι το διαφορετικό. τόσο δύσκολο είναι πια να ξεφύγουμε απο την συνταγή "καταστροφή για την καταστροφή";

Dragonpaul
21-05-2014, 12:25
Όσον αφορά στο σενάριο του Godzilla, με εξαίρεση το τέλος του (όσοι το δείτε θα καταλάβετε γιατι), δεν ήταν τίποτα πέρα από την πεπατημένη.
Δυστυχως, αυτο που λέει ο Tony πιο πάνω, ειναι η αληθεια. Ποτε μια ταινία με κουλτουροκατευθυνση δε πρόκειται να αποφέρει πολλα χρήματα. Ο κόσμος, τελικα, γυρεύει εύπεπτα σενάρια, eye candies και ήχο DTS στον ουρανό. Οκ, καλα ειναι μια στο τόσο, αλλα, προσωπικά, βαρέθηκα.

tonybsg
21-05-2014, 12:27
Στο Insomnia που χάζευα για παράδειγμα λέγαν ότι είναι καλή για monster movie σε γενικές γραμμές... φυσικά υπήρχαν διάφορες απόψεις εννοείται (metacritic έχει 62).

Θα πάω κάποια στιγμή πάντως και γω στάνταρ να το δω! Αλλά μάλλον θα προηγηθεί το X-Men. :)

chronohill
21-05-2014, 12:39
εχω αρκετο καιρο να παω κινηματογραφο,μου φαινεται απο το gravity, και το xmen δεν το χανω με την καμια...
τωρα για το Γκοτζιλα που λεγαμε οπως ειπε και ο φιλος tony πιο πανω, εκανε ρεκορ εισπραξεων στην αμερικα,καμια σχεση με το προηγουμενο που ειχε βγει το 98 αν δεν κανω λαθος και ειχε βγαλει απλα τα εξοδα του...
Τωρα αμα μου λες Παυλο οτι ειναι και σκοτεινο θα το σκεφτω να παω γιατι εδω στην Λιβαδεια ειδικα το 3D ειναι ψιλοαθλιο..και οσο σκοτεινοτερη η ταινια τοσο χειροτερα τα πραγματα...

Dragonpaul
21-05-2014, 13:18
Πάντως, μη σε πάρω και στο λαιμό μου... Τη γνώμη μου απλα λεω και αυτη επικεντρώνεται κυρίως στο
ειδος των ταινιών που εγώ εχω βαρεθεί. Ίσως για τον οποιονδήποτε άλλον ενα τέτοιο "αξιομουβι" (sic) να ειναι ο,τι καλύτερο. Για εμένα ειναι καλο για να με βγάλει μέχρι το Κατακολο ;). Ειναι θεμα πολλών παραγόντων ομως... Standards, διάθεσης, κλπ κλπ. :)

Valkyre
21-05-2014, 13:29
Εχει ακουστει τιποτα για ψηφιακη προβολη Χ-ΜΕΝ?

Dragonpaul
21-05-2014, 13:31
Δημήτρη, νομίζω στα Village θα παιξει ετσι, αλλα δε στο λεω σίγουρα. Εαν μάθω κατι περισσότερο, θα ενημερώσω. :)

Valkyre
21-05-2014, 13:42
^^Τhnx Παυλο, θελω να κλεισω εισητηρια για αυριο γμτ αλλα δεν ξερω που το παιζει (και αν) ψηφιακα.

Dragonpaul
21-05-2014, 13:46
Εγώ μάλλον θα παω την Παρασκευή. Αλλα κι εγώ ακόμα δε ξερω το που, ωρες, κλπ κλπ.
Παντως, ελπίζω να ειναι ποιοτικά σα το τελευταίο.

tonybsg
21-05-2014, 13:47
Αργότερα μέχρι το βράδυ θα ανανεωθούν οι ώρες και οι αίθουσες προβολής στα Village. Στο site τους αναφέρει σε κάθε Village ποιες αίθουσες είναι digital, οπότε αν βάλει εκεί το X-Men, θα είναι σε ψηφιακή προβολή υποθέτω!

Πως και θες να πας πρεμιέρα Val; Δεν θυμάμαι, σου άρεσαν τα προηγούμενα τόσο πολύ;

Εγώ είδα και το First Class τις προάλλες ξανά, για να δούμε αν θα επιτύχουν να τα ενώσουν με την παλιά τριλογία επιτυχώς (καλύψουν/διαγράψουν και τα όποια inconsistencies του First Class!).

Valkyre
21-05-2014, 14:19
^^Kανεις λαθος, το First Class μου αρεσε πολυ. Τα πρωτα ΧΜΕΝ και τα εκατονταδες (sic) marvel movies Wolverine, Spiderman, Ιron Man (2,3) κλπ ειναι που δεν μου αρεσαν καθολου.

Εξαιρεσεις φυσικα και υπαρχουν, πχ Iron Man 1 και αλλα.

Αλλα το First Class το ειχα πει κι εδω νομιζω οτι ηταν πολυ καλο. Το ξαναειδα και προσφατα μαλιστα. Αλλωστε I simply love Fasbender.

tonybsg
21-05-2014, 14:24
Μα που κάνω λάθος; Αφού δεν είπα τίποτα :(

Δεν θυμόμουν αν σου άρεσαν, thats all!

Για μένα πάντως τα X-Men μάλλον πάνε κάπως έτσι:

X2 > X-Men/First Class > X-Men: The Last Stand > The Wolverine > X-Men Origins: Wolverine

Valkyre
21-05-2014, 14:29
Μα που κάνω λάθος; Αφού δεν είπα τίποτα http://www.ps4forums.gr/vb/images/smilies/emotional/sincere_sadness.png

Δεν θυμόμουν αν σου άρεσαν, thats all!

Για μένα πάντως τα X-Men μάλλον πάνε κάπως έτσι:

X2 > X-Men/First Class > X-Men: The Last Stand > The Wolverine > X-Men Origins: Wolverine

A καλα... ΛΟΛ οτι θελω διαβαζω, χαχα σορρυ φιλε, μπερδευτικα εντελως! My bad!

Απο τα πρωτα ΧΜΕΝ νομιζω μονο το πρωτο μου αρεσε και λογικα σε μεγαλο βαθμο παιζει ρολο ο παραγοντας νοσταλγια.

Leon_DiZ
21-05-2014, 14:51
Εαν η προβολη ειναι ψηφιακη , εχει νοημα το 4Κ που λες, εαν γινεται με φιλμ (που θεωρω πιο πιθανο) τοτε απλα κοροιδευουν τον κοσμο.

Μου φαίνεται πολύ χοντροκομμένο να είναι σε film και να βάζουν διαφήμιση 4Κ στην αρχή.

Γιατί είναι πιο πιθανό να τα δείχνουν σε φιλμ; Πιο εύκολη είναι η ψηφιακή προβολή.

Δημήτρη, νομίζω στα Village θα παιξει ετσι, αλλα δε στο λεω σίγουρα. Εαν μάθω κατι περισσότερο, θα ενημερώσω. :)

Στα Village λέει ότι η V-max του Mall είναι ψηφιακή. Εκεί πηγαίνω συχνά στις πρεμιέρες και είναι το μαύρο του το χάλι η προβολή και δεν μπορώ να καταλάβω και το γιατί. Οπότε προσεκτικά :P


A καλα... ΛΟΛ οτι θελω διαβαζω, χαχα σορρυ φιλε, μπερδευτικα εντελως! My bad!

Απο τα πρωτα ΧΜΕΝ νομιζω μονο το πρωτο μου αρεσε και λογικα σε μεγαλο βαθμο παιζει ρολο ο παραγοντας νοσταλγια.


Χαχα,

- Καλημέρα Val.
- Κάνεις λάθος!

hakoo
21-05-2014, 14:53
Κερδισα κατι προσκλησεις και πηγα με μια φιλη και ειδα αυτο με την Ντιαζ. Ως κωμωδια αυτοπροτεινεται στον θεατη.
Ρε.
Ρε σεις.
Δηλαδη πραγματικα.
Δινουν ακομα εκατομμυρια δολλαρια καποια studios για να φτιαξουν τετοιες τιτανοτεραστιες μαλακιες? Αν ειναι δυνατον.
Πηγα και ειδα μια ερασιτεχνικη παρασταση σε εναν χωρο το Σαββατο και γελασα πολυ και μετα πηγα και ειδα αυτο. Αν ειναι δυνατον δλδ τοσα χρηματα να πηγαινουν σε τετοιες μαλακιες, μου φανηκε απιστευτο που ακομα βγαινουν τετοιες ταινιες για να ειμαι ειλικρινης, νομιζα οτι ειχε ληξει το trend.

Nikoladim
21-05-2014, 15:03
Συμφωνω με τη καταταξη σου, βαζοντας ισως το Last Stand και το Wolverine στην ιδια θεση.

Slay
21-05-2014, 15:22
Μου φαίνεται πολύ χοντροκομμένο να είναι σε film και να βάζουν διαφήμιση 4Κ στην αρχή.

Γιατί είναι πιο πιθανό να τα δείχνουν σε φιλμ; Πιο εύκολη είναι η ψηφιακή προβολή.

γιατι οι περισσοτεροι κινηματογραφοι με film κανουν τις προβολες, και μπορει με μια εννοια να ειναι "ποιο ευκολο" οπως το λες το ψηφιακο, αλλα απαιτει νεο εξοπλισμο που κοστιζει, που πολυ αμφιβαλω οτι ενα εποχιακο σινεμα θα εδινε για να αποκτησει, απο την στιγμη που αιθουσες που δουλευουν ολο τον χρονο ειναι ακομα σε film.

enstikto
21-05-2014, 16:05
Μα που κάνω λάθος; Αφού δεν είπα τίποτα :(

Δεν θυμόμουν αν σου άρεσαν, thats all!

Για μένα πάντως τα X-Men μάλλον πάνε κάπως έτσι:

X2 > X-Men/First Class > Όλες τις άλλες @@ που έχουν βγει και καλύτερα να μην είχαν βγεί...

FIXED!

INDIGO
21-05-2014, 16:06
Ο "Loki" θα υποδυθεί τον Έλληνα μαραθωνοδρόμο Στέλιο Κυριακίδη! (http://www.digitallife.gr/o-loki-tha-ypodithei-ton-ellina-stelio-kiriakidi-26169)

http://www.digitallife.gr/wp-content/uploads/2014/05/loki-640x438.jpg

http://www.iefimerida.gr/sites/default/files/kyriakidis.jpg

Valkyre
24-05-2014, 14:18
Ρε παιδια τελικα παιζει ψηφιακα το ΧΜΕΝ πουθενα;

tonybsg
24-05-2014, 15:19
Σου είπα πως μπορείς να δεις ποιες αίθουσες είναι ψηφιακές στο προηγούμενο post Val (για τα village τουλάχιστον)!

Εγώ χτες το είδα πάντως ψηφιακά στην αίθουσα 9 στο Odeon στο Μαρούσι.

Η ταινία τα έσπασε! Δεν ήταν αριστούργημα, είναι η καλύτερη X-Men ταινία μαζί με το X2 (υπάρχουν αρνητικά, ενώ εν τέλει δεν καλύπτει και όλες τις ασυνέχειες - κλάιν όμως*), αλλά σίγουρα με έκανε να ανυπομονώ για την συνέχεια!

Btw, έχει σκηνή μετά τους τίτλους τέλους που είναι σαφής για το τι θα δούμε στην επόμενη ταινία (της οποίας ήδη έχει ανακοινωθεί ο τίτλος, οπότε και από κει ξέρουμε που το πάνε).

edit:

Και κάποια links για διάβασμα σχετικά με την ταινία (αφού την δείτε προφανώς!)

http://popwatch.ew.com/2014/05/23/x-men-ending-future-past/

http://screenrant.com/x-men-movies-continuity-days-future-past/

http://www.denofgeek.com/movies/x-men-days-of-future-past/30636/11-questions-about-x-men-days-of-future-past-answered



*Από την άλλη βέβαια, εννοείται πως θα ήθελα και σε αυτές τις ταινίες να υπάρχει ένα ενιαίο σύμπαν σαν το MCU των Marvel Studios!

Dragonpaul
24-05-2014, 15:26
A, Δημητρη, κι εγώ το ειχα αφησει στην ενημέρωση του Tony και νομιζα οτι θα το τσεκαρες απο εκει.
Στα της ταινίας τωρα... Απο τις πιο άρτιες ιστορίες των X-Men και μια απο τις καλύτερες των ταινιών της Marvel γενικότερα (τις οποίες δεν εχω και σε μεγάλη εκτίμηση). Ενήλικο στορυ, σωστή πλοκή, χωρις εναν κατακλυσμό απο εφέ και ανούσια κλωτσομπουνιδια.
Γενικα τα "έσπασε" η ταινια και χάρηκα κάθε λεπτό της.

Valkyre
24-05-2014, 18:19
To οτι ειναι ψηφιακες οι αιθουσες δεν σημαινει απαραιυητα οτι και η προβολη θα ειναι ψηφιακη. Ο αδερφος μου πηγε σε ψηφιακη δηθεν αιθουσα στα βιλατζ και η ταινια δεν ηταν ψηφιακη... Γι αυτο ρωταω στα σιγουρα...

Dragonpaul
24-05-2014, 19:00
Πάντως, αυτη η προβολή που ειδα εχτες δεν ηταν ψηφιακή (αίθουσα 10 στο Mall). Αλλα η επιλογή εισιτηρίων εγινε γρηγορα και υπό πειστικές συνθήκες.

tonybsg
24-05-2014, 19:12
Δεν το ήξερα Val, οπότε τηλεφωνάκι υποθέτω και ρωτάς.


Πάντως, αυτη η προβολή που ειδα εχτες δεν ηταν ψηφιακή (αίθουσα 10 στο Mall). Αλλα η επιλογή εισιτηρίων εγινε γρηγορα και υπό πειστικές συνθήκες.

Ναι, έτσι κι αλλιώς αυτή η αίθουσα δεν είναι από τις digital του Mall. Εγώ ήμουν τυχερός στο Odeon, δεν το ήξερα από πριν ότι θα είναι ψηφιακή η προβολή!

Nikoladim
25-05-2014, 14:12
Eiδα και εγω το xmen σε ψηφιακη προβολη 3D. Αναμεικτα συναισθηματα, αρκετα + αλλα και αρκετα -, θα ελεγα πως εχουμε μια αρκετα καλη ταινια δρασης, αλλα μια μετρια ταινια x-men.

+ το κραμα παλιου και νεου καστ, δειχνει να εχει δεσει αρμονικα
+ οι ερμηνεις των ηθοποιων, θεωρω πως ειχαμε τις καλυτερες ερμηνεις σε xmen ταινια μεχρι στιγμης
+ οι διαολογοι
+ καποιες σκηνες δρασεις

-για εμενα εγινε τρελο downplay o Wolverine, αντιλαμβανομαι πως μετα απο 2 ταινιες του δεν γινεται να του δινεται μεγαλος ρολος στην ταινια αλλα οκ. Μιλαμε τον εκαψαν τον τυπο. Και εκει που λες στο τελος να πεσει ξυλικι με Μαγκνιτο. Μπαμ!
-Οκ ξερουμε πως η Τζενιφερ Λορενς ειναι οτι πιο χοτ υπαρχει στο Χολιγουντ, αλλα για εμενα κουρασε ο ρολος της Μιστικ που ηταν για εμενα η πρωταωνιστρια της ταινιας!!!!!
-το 3D, της πλακας ηταν. επισης τα εφε δεν τα ελεγες και τοπ νοτς
-Καποια plotholes, οπως οτι μπορουσε ο Μαγκνιτο να διαχειριζεται τα σεντινελς
-η τελευταια σεκανς δρασης δεν ελεγε και τπτ
-το σεναριο για εμενα ηταν λιγο παρατραβηγμενο, καλυτερα να ακολουθουσανε το κομικ

Dragonpaul
25-05-2014, 14:38
-Καποια plotholes, οπως οτι μπορουσε ο Μαγκνιτο να διαχειριζεται τα σεντινελς

Ειχε πει, βεβαια, ο Τυριον οτι τα Σεντινελς δεν είχαν ίχνος σίδερο κατασκευαστικά, αλλα, αν θυμάσαι, ο Μαγκνετο ξερίζωσε τις ράγες του τρένου που τα μετέφερε και έβαλε το σίδερο στο σώμα τους.

Nikoladim
25-05-2014, 15:44
Αν θυμασαι ομως χακαρε και στον εγγεφαλο τους... καλα τελειως ακυρη η φαση με τις ραγες... Το θεμα ειναι πως οκ εβαλε μεταλο μεσα, δεν τους κουνουσε ομως σαν μαριονετες, αυτο εννοω.

tonybsg
25-05-2014, 15:45
Και μάλιστα,

μιας και ΔΕΝ ξέρουμε πώς στο μέλλον (στο κανονικό timeline, που καταστράφηκαν όλα δηλαδή) ο Wolverine έχει αδαμάντινα claws (θυμίζω ότι στο τέλος του The Wolverine τα είχε χάσει), υποθέτουμε ότι ίσως με παρόμοιο τρόπο ο Magneto του τα έδωσε πίσω προκειμένου να αντιμετωπίσουν τον κοινό εχθρό. Καθαρή εικασία είναι βέβαια, απλά δημιουργήθηκε σε πολλούς η απορία.


Αν θυμασαι ομως χακαρε και στον εγγεφαλο τους... καλα τελειως ακυρη η φαση με τις ραγες... Το θεμα ειναι πως οκ εβαλε μεταλο μεσα, δεν τους κουνουσε ομως σαν μαριονετες, αυτο εννοω.

Έλα ρε συ, σιγά, σε φάση η απάντηση είναι ότι έβαλε μέταλλο παντού οπότε η κίνηση είναι απολύτως φυσιολογική... δεν μου έκανε καμία αρνητική εντύπωση πάντως προσωπικά, ούτε που το σκέφτηκα.

Valkyre
25-05-2014, 15:48
Το ειδα κι εγω, απολαυστικη ταινια, αλλα πραγματικα τα plotholes και η γελοιοτητα σε καποια πραγματα ηταν υπερβολικη...

Ειμαστε στα 70's και ο Τρασκ, εκτος του οτι μπορει με ανεση να χρησιμοποιησει μια ανακαλυψη 20-30 χρονων μετα το 1973 και αναφερομαι στην χαρτογραφηση του dna, ταυτοχρονα ο τυπος διαθετει τεχολογια που θα ρρεις οτι ειναι τεχολογια του 2050 με ρομποτ που εχουν "εστω περιορισμενη" Α.Ι. Ολογραμματα, οθονες που ακομα δεν εχουμε δει ποτε μας κλπ

Το ακομα πιο τραγελαφικο ειναι οτι παρολο που ο Τρασκ ως δια μαγειας εχει αυτην την απιδτευτη τεχνολογια που δεν εχει διαρρευσει πουθενα στον κοσμο, οι ΗΠΑ στελνουν στο Βιετναμ τα ελικοπτερα της εποχης... Αρχαικα σε σχεση με τα οπλα του Τρασκ...

Καλα αυτο δεν βεβαια περιεργο αφου εδω ο Ξαβιε εφτιαξε ολοκληρο Cerebro που μοιαζει νς προηλθε απο εξωγηινη τεχνολογια ,αλλα φυσικα το κεντρο παρακολουθησης του Beast ειναι απολυτως πειστικο με την ταχνολογια της εποχης των 70σ

δηλαδη οκ what the fuck. Και αλλα πολλα...

ok μετα απο λιγο απλα τα δεχτηκα αυτα και διασκεδασα την ταινια, αλλα καπου το εσκισαν...
Για εμενα το προηγουμενο ΧΜΕΝ ηταν καλυτερο.

επισης διαφωνω καθετα οτι "εκαψαν" τον Γουλβεριν... Ο τυπος ηταν ξεκαθαρα ο πρωταγωνιστης της ταινιας και ειχε μακραν τον περισσοτερο χρονο στο πανι...

Nikoladim
25-05-2014, 15:53
σε αποψη δρασης εννοω τον καψανε, αν και για εμενα οπως ειπα αλλος ηταν ο πραγματικος πρωταγωνιστης. Σε αυτο που λες Βαλ δεν εχεις αδικο παντως...

|WISE|
25-05-2014, 18:10
Μερικα απο τα κενα και τα υπερβολικα απλα τα δεχεσαι. Ειναι το ειδος της ταινιας τετοιο που τα καταπινεις χωρις να τα πολυσκεφτεσαι.

Asus Memo Pad HD 7

Valkyre
25-05-2014, 18:16
Ναι μωρε τα δεχεσαι αλλα οταν βγαζουν τοοοοοσο ματι ε καπου σηκωνεις και λιγο τα φρυδια και λες τι στο καλο γινεται.

Η σκηνη που λετε με τον Μαγκνητονειναι εντελως κουφη οντως. Μπορει να εβαλε οτι εβαλε, ομως μετα εδωσε εντολη...

|WISE|
25-05-2014, 18:18
Ναι μωρε τα δεχεσαι αλλα οταν βγαζουν τοοοοοσο ματι ε καπου σηκωνεις και λιγο τα φρυδια και λες τι στο καλο γινεται.

Η σκηνη που λετε με τον Μαγκνητονειναι εντελως κουφη οντως. Μπορει να εβαλε οτι εβαλε, ομως μετα εδωσε εντολη...

Ισχυει. Και εμενα δεν μου αρεσε καθολου ετσι οπως το εκαναν και το πλασαραν. Ξεπερναει τα ορια των comics, των sci fi και του paranormal. :p
Αλλα κλαιν..

Asus Memo Pad HD 7

tonybsg
25-05-2014, 21:34
Ρε παιδιά για το όλο σκηνικό με τον Μαγκνίτο:



Το πως έβαλε μέταλλο μέσα δεν νομίζω ότι είναι άξιο απορίας. Στα κόμικς έχει κάνει με τον Wolverine την αντίθετη διαδικασία ξέρω γω.

Τώρα για την εντολή, πόσο δύσκολο να πατήσει ένα κουμπί στην συσκευή που μας έδειξαν να ενεργοποιηθεί το Sentinel;

Valkyre
26-05-2014, 14:18
Ρε παιδιά για το όλο σκηνικό με τον Μαγκνίτο:



Το πως έβαλε μέταλλο μέσα δεν νομίζω ότι είναι άξιο απορίας. Στα κόμικς έχει κάνει με τον Wolverine την αντίθετη διαδικασία ξέρω γω.

Τώρα για την εντολή, πόσο δύσκολο να πατήσει ένα κουμπί στην συσκευή που μας έδειξαν να ενεργοποιηθεί το Sentinel;


Eλπιζω να κανεις πλακα τωρα. Δεν ξερω απο που να το πιασω το θεμα που προσπαθεις να εκλογικευσεις.

Ας ξεκινησουμε απο τα βασικα... ο τυπος εβαλε μεταλλο μεσα σε μια μη μεταλλικη ρομποτ κατασκευη τεχνολογιας 1973 (λολ)! Απο εκει και μονο εχουμε χασει το οποιο concept λογικης, αλλα ενιγουεη.

Εκτος του οτι εβαλε μεταλλο, το εκανε με απολυτη χειρουργικη ακριβεια χωρις να χτυπησει ΤΙΠΟΤΑ μεσα στο ρομποτ ενω δεν του επιτρεπουν οι δυναμεις του να δει με ακτινογραφια τα σωθικα του μηχανηματος... Στον Γουλβεριν εκανε το αντιθετο! Εκει το αισθανεται το μεταλλο που βρισκεται και ασε που ο Γουλβεριν εχει και healing factor οποτε επιβιωνει απο μια τετοια διαδικασια απο φυσης του.

Παμε παρακατω. Το οτι εβαλε μεταλλο δεν σημαινει οτι επαναπρογραμματισε το ρομποτ ωστε να δεχεται εντολες.

Και το κυριοτερο, εαν μπορουσε να πατησει ενα κουμπι για να ενεργοποιηθει το Sentinel τοσο απλα, εκτος του οτι ερχεται σε πληρη αντιθεση με το concept κατασκευης του Sentinel οπου δεν υπαρχει τιποτα μεταλλικο (φατναζομαι δεν θα εφτιαχνες το κουμπι ενεργοποιησης απο μεταλο), αλλα ας πουμε οτι ισχυει, τοτε ποιος ο λογος να μπει σε ολη αυτην την ταλαιπωρια ο magneto to begin with?

Η σκηνη ειναι παραλογη εντελως, οπως και γενικα η ταινια ειναι τιγκα στα κουφα. Αλλα οκ, Μαρβελ ταινια ειναι, ωραια και διασκεδαστικοτατη. Πολλα σκαλια κατω απο το ΧΜΕΝ first class παντως.

tonybsg
26-05-2014, 14:30
Καθόλου πλάκα δεν κάνω, αντιθέτως, θεωρώ τρομερό το ότι σου κάνει εσένα τόση εντύπωση. Σόρρυ κιόλας, εκλογικεύω κάτι, δεδομένου των όσων περιμένουμε να δούμε και βλέπουμε στο συγκεκριμένο σύμπαν.

Διαφωνούμε πλήρως, δεν έχει νόημα η κουβέντα, βλέπουμε πολύ διαφορετικά μια τέτοιου είδους ταινία.

Όσο όμως για το κουμπί στην συσκευή, δεν εννοούσα ότι είναι μεταλλικό το κουμπί, καμία σχέση. Αλλά με τόσο μέταλλο που είχε βάλει ήδη μέσα, δεν μου φαίνεται πολύ δύσκολο να ενεργοποιήσει την συσκευή μέσω αυτών. Είδαμε ότι μέσα τους είχαν αυτή τη συσκευή που κρατούσε ανα χείρας ο Τρασκ.

Τόσα κάνει ο Μαγκνίτο εμμέσως μέσω του μετάλλου σε όλες τις ταινίες, αυτό σε πείραξε; Νομίζω ότι εσύ κάνεις πλάκα...

Dragonpaul
26-05-2014, 14:49
Καλα, παιδιά, μη πλακωθουμε τωρα και το X-Men. Μια καλη και εύπεπτη ιστορία ήταν από τη Marvel και τέλος. Οπωσδήποτε περιμένουμε πράγματα "παράλογα", αλλα "λογικα" στο πνεύμα των ταινιών.

hakoo
26-05-2014, 14:58
Το ειδα κι εγω χθες, μου αρεσε αλλα δεν θεωρω ουτε για αστειο οτι πλησιασε το Origins. Ειχε τις καλες του στιγμες δεν το συζηταμε, αυτα που με ξενερωσαν τα περιμενα βεβαια, κυριως σεναριακα μιλαω. Οπου εμπλεκεται time travel θεωρω οτι ναι μεν ειναι μια ευκολη λυση για περισσοτερους χαρακτηρες, πιο πολλα ταυτοχρονα plots κτλ αλλα δημιουργει προβληματα συνοχης. Ε καπως ετσι εγινε για κομη μια φορα, για μενα τουλαχιστον.
Επισης καποια wtf moments και holes τα καταπινω κανονικοτατα χαριν διασκεδασης αλλα το σκηνικο που ειπατε κι εσεις με τον magneto ηταν οριακα στο να με βγαλει εκτος κλιματος.
Ωραιο και το easter egg.

Valkyre
26-05-2014, 15:10
Καθόλου πλάκα δεν κάνω, αντιθέτως, θεωρώ τρομερό το ότι σου κάνει εσένα τόση εντύπωση. Σόρρυ κιόλας, εκλογικεύω κάτι, δεδομένου των όσων περιμένουμε να δούμε και βλέπουμε στο συγκεκριμένο σύμπαν.

Διαφωνούμε πλήρως, δεν έχει νόημα η κουβέντα, βλέπουμε πολύ διαφορετικά μια τέτοιου είδους ταινία.

Όσο όμως για το κουμπί στην συσκευή, δεν εννοούσα ότι είναι μεταλλικό το κουμπί, καμία σχέση. Αλλά με τόσο μέταλλο που είχε βάλει ήδη μέσα, δεν μου φαίνεται πολύ δύσκολο να ενεργοποιήσει την συσκευή μέσω αυτών. Είδαμε ότι μέσα τους είχαν αυτή τη συσκευή που κρατούσε ανα χείρας ο Τρασκ.

Τόσα κάνει ο Μαγκνίτο εμμέσως μέσω του μετάλλου σε όλες τις ταινίες, αυτό σε πείραξε; Νομίζω ότι εσύ κάνεις πλάκα...

Δεν νομιζω να προσπαθησα εγω να εκλογικευσω κατι... ουτε ειπα ποτε οτι ολα τα αλλα ηταν λογικα. Ολα παραλογα ηταν. Απλα εσυ ειδα οτι πρασπαθησες να επιχειρηματολογησεις για να εξηγησεις κατι παραλογο και απλα παραθεσα τα δικα μου επιχειρηματα στο γιατι ειναι παραλογο. Απαντηση δεν πηρα πανω σε αυτα που σχολιασα περα απο ενα "δεν εχει νοημα η κουβεντα" κλπ.

Σαφως και δεν εχει νοημα. Εσυ ξαναλεω προσπαθησες να βγαλεις νοημα... ο κοσμος απλα σχολιασε 2-3 πραγματα (απο τα πολλα) που δεν βγαζουν νοημα ακομα και με τους κανονες του συμπαντος των ΧΜΕΝ. Μηπως εσενα σε πειραξε που ο κοσμος βρηκε παραλογες (ακομα και για ΧΜΕΝ) αρκετες σκηνες στην ταινια? Ο Magneto (εκτος και αν κανω λαθος) δεν εχει Xray abilities οποτε απο εκει και μονο ειναι οτι ναναι η ολη σκηνη. Απλο.

Την ταινια την ευχαριστηθηκα οπως ειπα πολλες φορες. Δεν θα προσπαθησω ομως να την εκλογικευσω κιολας και οπως βλεπεις δεν ειμαι ο μονος που βρηκε καποια πραγματα θεοκουφα (ακομα και για ΧΜΕΝ το ξαναματαλεω) στην ταινια, η πλειοψηφια αυτων που την ειδαν φαινεται να συμφωνουν...


Καλα, παιδιά, μη πλακωθουμε τωρα και το X-Men. Μια καλη και εύπεπτη ιστορία ήταν από τη Marvel και τέλος. Οπωσδήποτε περιμένουμε πράγματα "παράλογα", αλλα "λογικα" στο πνεύμα των ταινιών.

Η συγκεκριμενη σκηνη που συζηταμε δεν ειναι λογικη ουτε υπο το πνευμα των εν λογω ταινιων. Και δεν ειναι η μοναδικη.

tonybsg
26-05-2014, 15:26
Μα είναι αστεία αυτά που σχολίασες, τι άλλο να σου πω. Δεν θεωρώ ότι μου είπες κανά επιχείρημα σοβαρό. Υποκειμενικά πράγματα λες, άνευ σχολιασμού για μένα.

Αναφέρθηκε αρχικά αυτή η σκηνή, και σχολίασα το πως την είδα εγώ, εσένα δεν σου άρεσε η δικιά μου ματιά.

Από που προκύπτει ότι η πλειοψηφία την αντιμετώπισε όπως εσύ, ένας θεός ξέρει.


Μηπως εσενα σε πειραξε που ο κοσμος βρηκε παραλογες (ακομα και για ΧΜΕΝ) αρκετες σκηνες στην ταινια?

Σαφώς, με πείραξε πάρα πολύ που βρήκες παράλογες σκηνές στην ταινία. Ό,τι να 'ναι Val.

Valkyre
26-05-2014, 15:32
Αν ειναι αστεια αυτα που σχολιασα, μαλλον ειναι αστειο το οτι προσπαθησες να παραθεσεις επιχειρημα για να υπερασπιστεις την λογικη σε μια τετοια σκηνη. Ενιγουεη ας συμφωνησουμε οτι ειναι αστειο γενικα και ας μεινει εδω.

enstikto
26-05-2014, 16:01
@Valkyre & Tony
Διαφωνώ και με τους δύο σας...

Όσων αφορά την σκηνή που αναφέρετε


Δεν μπορώ να έχω άποψη γιατί δεν έχω δει την ταινία, αλλά με τόσο θέμα που το κάνατε όταν θα πάω να την δώ, όποτε εμφανίζετε ο Μαγνκίτο θα είμαι σε φάση "λες να είναι αυτή η σκηνή που λέγαν τα παιδιά"; ΓΙΟΥ ΓΚΑΪΖ ΣΑΚ! Εγώ φταίω βέβαια που δεν πήγα να το δω πέμπτη :P



Πέραν απο αυτό χαλαρώστε ρε παιδιά... Ταινία είναι... Οι χαρακτηρισμοί δεν βοηθάνε την επιχειρηματολογία σας. Κάντε κουβεντούλα με επιχειρήματα όχι με το να προσπαθήσετε να "μειώσετε" τον άλλο....

Lefteris_X
26-05-2014, 16:53
εχμ, για να καταλάβω (όχι να κατακρίνω εμμέσως) : αναλύετε μια σκηνή (ή δύο σκηνές, δεν παίζει ρόλο) από μια ταινία ACTION SUPER HERO.

Σόρρυ, αλλά αυτό το στυλ ταινιών, "σοβαρά" (επίτηδες τα εισαγωγικά) τις παίρνουν μόνο όσοι διάβαζαν πιτσιρικάδες (ή ακόμη και μέχρι σήμερα) κομικς, και μάλιστα του είδους (Marvel).

Ουδείς, επαναλαμβάνω, ουδείς ΕΚΤΟΣ αυτής της ομάδας καταναλωτών πρόκειται να ασχοληθεί παραπάνω με την ταινία, από την διάρκειά της εντός αιθούσης σινεμά.

ΟΚ, κατανοητό το ότι αναλύετε / συζητάτε τα περί ταινίας, άλλωστε κι εγώ έχω αναλυθεί (μάλλον: αναλωθεί) σε αναλύσεις περί του Σούπερμαν, αλλά κι εγώ "αρρωστάκι" είμαι με τον χαρακτήρα από 3,5 ετών = δεν θεωρούμαι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα λοιπόν.

Καλή για χαβαλέ και μόνο (απόλυτα μικρός αριθμός λειτουργίας brain cells) η ταινία, όπως και η όποια ανάλυσή της, για τους ενδιαφερόμενους στο είδος. Για όλους τους υπόλοιπους όμως, η όποια ενασχόληση πέραν της διάρκειας προβολής, είναι απλώς ανούσια, ενώ για κάποιους θεωρείται αστεία (με την έννοια του γελοίου).

Γιατί; Όχι επειδή το λέει ο Λευτέρης, αλλά αν είναι να δίνουμε τέτοια σημασία σε action super hero movie, που είναι αυστηρά για ποπκορν, τότε πχ. στο Κραμερ εναντίον Κράμερ τι θα πρέπει να αναλύσουμε; ΤΑ ΚΕΡΑΤΑ μας; Δοκίμια των 1.000 σελίδων;

Αρκεί να σκεφτείτε, ότι σε περασμένες δεκαετίες, θεωρείτο ντροπή ακόμα και το να εμπλακείς σε ψιλο-κουβεντούλα για τέτοιου είδους ταινίες (στις οποίες δεκαετίες, ζούσαμε αρκετοί από εδώ μέσα, συνεπώς αντιλαμβάνονται τι εννοώ/διατυπώνω). Λες και τότε, ανέλυσε ποτέ κάποιος τις ταινίες των Σταλλόνε / Σβαρτσενέγκερ. Δεν υπονοώ ότι το εν λόγω δίδυμο έβγαλε/βγάζει ταινίες εφάμιλλου ύφους με τις ταινίες των Marvel / DC, αλλά είναι του ίδιου "πνευματικού" υπόβαθρου (ποπκορν).

Για εμένα τι παίζει τα τελευταία χρόνια, από το Matrix 1 κ' έπειτα: σούπερ ακριβές παραγωγές, τίγκα στα εφφέ και "ενέσεις" δήθεν διαλόγων / πλοτ twist για να προσδοθεί με το ΣΤΑΝΙΟ ένα, ας το πούμε, εγκεφαλικό υπόβαθρο (αυτό που λέμε στις τέχνες "ποιότητα" / "περιεχόμενο" ). Για το πέος είναι (πάντα για εμένα) ΟΛΕΣ αυτές τις ταινίες, άπαξ και προσπαθήσω να τις αναλύσω με σοβαρή προσέγγιση. Απλά γελοίες, τραγελαφικές, γεμάτες ανούσιους διαλόγους, σενάριο για κλάματα, ροή συνέχειας και συνεπειών ειλικρινά για γέλια/κλάματα. Το ότι φτάνουν στις αίθουσες των κινηματογράφων, είναι αποτέλεσμα άλλων λόγων (παραγωγή, εφφέ και η εν γένει υποβάθμιση της κουλτούρας σε USA / EU εδώ και αρκετά χρόνια).

Για αυτό και βλέπουμε εντελώς παντελώς εκ διαμέτρου αντίθετες ταινίες εδώ και χρόνια: από την μια έχουμε τις υπερπαραγωγές με πνευματικό περιεχόμενο "τσόκαρο" και από την άλλη έχουμε cult ταινίες, μέτριας / άθλιας παραγωγής (συνήθως ανεξάρτητης), αλλά με σενάριο, καυτηρίαση κοινωνικών θεμάτων, ερμηνείες της προκοπής κλπκλπ. Δεν τα τσουβαλιάζω όλα, καθώς δεν χρησιμοποιώ την γενίκευση ως απόλυτο αριθμό, παρά για να περιγράψω την πλειοψηφική "αίσθηση" του σύγχρονου Χολυγουντ.

Με λίγα λόγια, το Alien του 1979, ενώ για τότε θεωρείτο ως "μια απλή μπαρουφίτσα, για ποπ κορν, με τερατάκια" (έτσι το χαρακτήριζαν τότε).......με την τεράστια μπουρδολογία που επικρατεί επί χρόνια τώρα (όπως ανέφερα πιο πάνω, ποπκορν ταινίες επιτηδευμένες με το στανιό να το παίξουν ότι έχουν και περιεχόμενο, πέραν των εφφε)........το Alien και το Mad Max (1) φαίνονται λες και αξίζουν όσκαρ. Μόνο που δεν είναι έτσι...

σόρρυ, αν σε κάποιο σημείο ίσως φαίνομαι επικριτικός ή μειωτικός προς τις απόψεις των παιδιών, αλλά πιστέψτε με καμία τέτοια πρόθεση δεν είχα/έχω, αντιθέτως αυτό που θέλω να εκφράσω είναι: μην προσθέτετε πνευματική αξία σε ταινίες που δεν έχουν, καθώς ο λόγος που δημιουργήθηκαν δεν είναι να σκεφτείς αλλά να καταναλώσεις (εισιτήριο / ποπκορν).

enstikto
26-05-2014, 17:04
εχμ, για να καταλάβω (όχι να κατακρίνω εμμέσως) : αναλύετε μια σκηνή (ή δύο σκηνές, δεν παίζει ρόλο) από μια ταινία ACTION SUPER HERO.

Σόρρυ, αλλά αυτό το στυλ ταινιών, "σοβαρά" (επίτηδες τα εισαγωγικά) τις παίρνουν μόνο όσοι διάβαζαν πιτσιρικάδες (ή ακόμη και μέχρι σήμερα) κομικς, και μάλιστα του είδους (Marvel).

Ουδείς, επαναλαμβάνω, ουδείς ΕΚΤΟΣ αυτής της ομάδας καταναλωτών πρόκειται να ασχοληθεί παραπάνω με την ταινία, από την διάρκειά της εντός αιθούσης σινεμά.

ΟΚ, κατανοητό το ότι αναλύετε / συζητάτε τα περί ταινίας, άλλωστε κι εγώ έχω αναλυθεί (μάλλον: αναλωθεί) σε αναλύσεις περί του Σούπερμαν, αλλά κι εγώ "αρρωστάκι" είμαι με τον χαρακτήρα από 3,5 ετών = δεν θεωρούμαι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα λοιπόν.

Καλή για χαβαλέ και μόνο (απόλυτα μικρός αριθμός λειτουργίας brain cells) η ταινία, όπως και η όποια ανάλυσή της, για τους ενδιαφερόμενους στο είδος. Για όλους τους υπόλοιπους όμως, η όποια ενασχόληση πέραν της διάρκειας προβολής, είναι απλώς ανούσια, ενώ για κάποιους θεωρείται αστεία (με την έννοια του γελοίου).

Γιατί; Όχι επειδή το λέει ο Λευτέρης, αλλά αν είναι να δίνουμε τέτοια σημασία σε action super hero movie, που είναι αυστηρά για ποπκορν, τότε πχ. στο Κραμερ εναντίον Κράμερ τι θα πρέπει να αναλύσουμε; ΤΑ ΚΕΡΑΤΑ μας; Δοκίμια των 1.000 σελίδων;

Αρκεί να σκεφτείτε, ότι σε περασμένες δεκαετίες, θεωρείτο ντροπή ακόμα και το να εμπλακείς σε ψιλο-κουβεντούλα για τέτοιου είδους ταινίες (τις οποίες δεκαετίες, ζούσαμε αρκετοί από εδώ μέσα, συνεπώς αντιλαμβάνονται τι εννοώ/διατυπώνω). Λες και ανέλυσε ποτέ τις ταινίες των Σταλλόνε / Σβαρτσενέγκερ. Δεν υπονοώ ότι το εν λόγω δίδυμο έβγαλε/βγάζει ταινίες εφάμιλλου ύφους με τις ταινίες των Marvel / DC, αλλά είναι του ίδιου "πνευματικού" υπόβαθρου (ποπκορν).

Για εμένα τι παίζει τα τελευταία χρόνια, από το Matrix 1 κ' έπειτα: σούπερ ακριβές παραγωγές, τίγκα στα εφφέ και "ενέσεις" δήθεν διαλόγων / πλοτ twist για να προσδοθεί με το ΣΤΑΝΙΟ ένα, ας το πούμε, εγκεφαλικό υπόβαθρο (αυτό που λέμε στις τέχνες "ποιότητα" / "περιεχόμενο" ). Για το πέος είναι (πάντα για εμένα) ΟΛΕΣ αυτές τις ταινίες, άπαξ και προσπαθήσω να τις αναλύσω με σοβαρή προσέγγιση. Απλά γελοίες, τραγελαφικές, γεμάτες ανούσιους διαλόγους, σενάριο για κλάματα, ροή συνέχειας και συνεπειών ειλικρινά για γέλια/κλάματα. Το ότι φτάνουν στις αίθουσες των κινηματογράφων, είναι αποτέλεσμα άλλων λόγων (παραγωγή, εφφέ και η εν γένει υποβάθμιση της κουλτούρας σε USA / EU εδώ και αρκετά χρόνια).

Για αυτό και βλέπουμε εντελώς παντελώς εκ διαμέτρου αντίθετες ταινίες εδώ και χρόνια: από την μια έχουμε τις υπερπαραγωγές με πνευματικό περιεχόμενο "τσόκαρο" και από την άλλη έχουμε cult ταινίες, μέτριας / άθλιας παραγωγής (συνήθως ανεξάρτητης), αλλά με σενάριο, καυτηρίαση κοινωνικών θεμάτων, ερμηνείες της προκοπής κλπκλπ. Δεν τα τσουβαλιάζω όλα, καθώς δεν χρησιμοποιώ την γενίκευση ως απόλυτο αριθμό, παρά για να περιγράψω την πλειοψηφική "αίσθηση" του σύγχρονου Χολυγουντ.

Με λίγα λόγια, το Alien του 1979, ενώ για τότε θεωρείτο ως "μια απλή μπαρουφίτσα, για ποπ κορν, με τερατάκια" (έτσι το χαρακτήριζαν τότε).......με την τεράστια μπουρδολογία που επικρατεί επί χρόνια τώρα (όπως ανέφερα πιο πάνω, ποπκορν ταινίες επιτηδευμένες με το στανιό να το παίξουν ότι έχουν και περιεχόμενο, πέραν των εφφε)........το Alien και το Mad Max (1) φαίνονται λες και αξίζουν όσκαρ. Μόνο που δεν είναι έτσι...

σόρρυ, αν σε κάποιο σημείο ίσως φαίνομαι επικριτικός ή μειωτικός προς τις απόψεις των παιδιών, αλλά πιστέψτε με καμία τέτοια πρόθεση δεν είχα/έχω, αντιθέτως αυτό που θέλω να εκφράσω είναι: μην προσθέτετε πνευματική αξία σε ταινίες που δεν έχουν, καθώς ο λόγος που δημιουργήθηκαν δεν είναι να σκεφτείς αλλά να καταναλώσεις (εισιτήριο / ποπκορν).

Είσαι πολύ λάθος Λευτέρη όσων αφορά το ότι είναι ακόμα μία superhero action movie. Δεν μπορείς να συγκρίνεις τα x-men (τουλάχιστον τα 1α 2) με ταινιες όπως Fantastic Four, Superman αλλά και άλλες action pop-corn flicks του στυλ transformers, 2012, twister. Απο την αρχή τους τα x-men είχαν να πουν κάτι παραπάνω απο τα wow σούπερ εφέ, wow σούπερ σκηνή δράσης, πωωωω τι έκανε τώρα κτλ... Ειδικά το X2 ήταν για μένα το τέλειο κράμα (τότε) του action με της σκέψης/προβληματισμού.
Πολλοί παραληρισμοί και πολύ food for thought... you just have to look for it....

I_HAVE_A_NAME_
26-05-2014, 17:10
Και γω πιστεύω ότι δεν σηκώνουν περαιτέρω ανάλυση τέτοιες ταινίες. Time travel,8 sequel, 5 prequel και 4 pre-prequel και της Παναγιάς τα μάτια.
Τράβηγμα από τα μαλλιά, "ψαχμένοι" διάλογοι και χιλιοχρησιμοποιημένα plot twists που πλέον δεν προκαλούν κανένα ενδιαφέρον.
Κλασικές popcorn movies για κατανάλωση και για να σκοτώσεις την ώρα σου. Χρειάζονται και αυτές φυσικά. Δεν γίνεται/χρειάζεται να αναλύεις και να προβληματίζεσαι με όλες τις ταινίες.
Αλλά τώρα να αναλύσω εάν το κουμπί ενεργοποίησης των Sentinels ήταν από σίδερο ή εάν ο Magneto είχε manual στην τσέπη του (λες και το sentinel είναι ψυγειοκαταψύκτης της Ζανούσι) πιστεύω ότι είναι too much.
Και μιας και λέγαμε για popcorn movies, κατεβάζω Non-Stop και αγοράζω πακοτινοπατατατοφουντούνια από το περίπτερο.. :D

Lefteris_X
26-05-2014, 17:26
σορρυ αλλά σχεδόν ότι "καυτηρίαζε" το X1/2 (και όποια άλλη παρεμφερής "άξια" ταινία, όχι σε στυλ Σουπερμαν-DareDevil-FF κλπ)......είναι προβληματισμοί, σκέψεις που είχα από τις αρχές / μέσα των 80s και που συζητούσα με παρέες (όλες τους ήταν μεγαλύτερες ηλικίες) και αργότερα στο debate team της σχολής. Άρα, οι όποιοι προβληματισμοί είδα στα Χ1/Χ2, δηλαδή στα 25-28 μου, ε, ήταν απλά για ποπκορν. Σόρρυ, για μια στιγμή αισθάνθηκα ότι επειδή με κάποιους έχω κοντινή ηλικία, έχουν κι εκείνοι κάνει τα παραπάνω από τα 80ς = με αποτέλεσμα η δήθεν (υπο)κουλτούρα των μετα-Matrix ταινιών action/s.hero να τους φαίνεται "επιπέδου ποπκορν". Σορρυ προφανώς έσφαλα (και τονίζω ότι δεν το λέω ειρωνικά, ούτε εμμέσως ούτε πλαγίως. Απλά νόμιζα ότι κρίναμε τις ταινίες με την ίδια προσέγγιση, και όπως αποδείχτηκε από το ποστ του enstikto - και το Thank You του tonybsg - αυτό δεν συμβαίνει).

Τα δε X1/X2 τα έχω δει και χιλιοψειρίσει στο σπίτι σε DVD πάνω από 20 φορές έκαστο, συνεπώς τα έχω ξεκοκαλίσει όσο δεν πάει. Απλά, αυτά που πραγματεύονται όσο και να προσπάθησα, δεν τα βρήκα άξια να με κάνουν να σκεφτώ παραπάνω από λίγα λεπτά της ώρας. Μάλιστα, όποτε το έκανα αυτό, οι εν λόγω (και παρόμοιες) ταινίες κατέρρεαν ωσάν χάρτινοι πύργοι.

γουστάρω brain death (κυρίως όταν είμαι "ακουσμένος") αλλά όχι κιόλας ότι οι action ταινίες έχουν εγκεφαλικό περιεχόμενο που συγκρίνεται πχ. με το Οι άνθρωποι του Προέδρου ή με το Τρεις μέρες του Κόνδορα. Πάντα, με το δικό μου φτωχό μυαλό και την δική μου περιορισμένη "ματιά".

enstikto
26-05-2014, 17:32
σορρυ αλλά σχεδόν ότι "καυτηρίαζε" το X1/2 (και όποια άλλη παρεμφερής "άξια" ταινία, όχι σε στυλ Σουπερμαν-DareDevil-FF κλπ)......είναι προβληματισμοί, σκέψεις που είχα από τις αρχές / μέσα των 80s και που συζητούσα με παρέες (όλες τους ήταν μεγαλύτερες ηλικίες) και αργότερα στο debate team της σχολής. Άρα, οι όποιοι προβληματισμοί είδα στα Χ1/Χ2, δηλαδή στα 25-28 μου, ε, ήταν απλά για ποπκορν. Σόρρυ, για μια στιγμή αισθάνθηκα ότι επειδή με κάποιους έχω κοντινή ηλικία, έχουν κι εκείνοι κάνει τα παραπάνω από τα 80ς = με αποτέλεσμα η δήθεν (υπο)κουλτούρα των μετα-Matrix ταινιών action/s.hero να τους φαίνεται "επιπέδου ποπκορν". Σορρυ προφανώς έσφαλα (και τονίζω ότι δεν το λέω ειρωνικά, ούτε εμμέσως ούτε πλαγίως. Απλά νόμιζα ότι κρίναμε τις ταινίες με την ίδια προσέγγιση, και όπως αποδείχτηκε από το ποστ του enstikto - και το Thank You του tonybsg - αυτό δεν συμβαίνει).

Τα δε X1/X2 τα έχω δει και χιλιοψειρίσει στο σπίτι σε DVD πάνω από 20 φορές έκαστο, συνεπώς τα έχω ξεκοκαλίσει όσο δεν πάει. Απλά, αυτά που πραγματεύονται όσο και να προσπάθησα, δεν τα βρήκα άξια να με κάνουν να σκεφτώ παραπάνω από λίγα λεπτά της ώρας. Μάλιστα, όποτε το έκανα αυτό, οι εν λόγω (και παρόμοιες) ταινίες κατέρρεαν ωσάν χάρτινοι πύργοι.

γουστάρω brain death (κυρίως όταν είμαι "ακουσμένος") αλλά όχι κιόλας ότι οι action ταινίες έχουν εγκεφαλικό περιεχόμενο που συγκρίνεται πχ. με το Οι άνθρωποι του Προέδρου ή με το Τρεις μέρες του Κόνδορα. Πάντα, με το δικό μου φτωχό μυαλό και την δική μου περιορισμένη "ματιά".

Δεν είπε κανείς αυτό που λες στο bold. Αυτό που είπα είναι ότι δεν μπορείς να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι x-men Και godzilla....

tonybsg
26-05-2014, 17:35
Σαφώς και δεν κρίνουμε τις ταινίες με την ίδια προσέγγιση, σιγά μην συγκρίνω το X2 με το Three Days of the Condor.

Από την άλλη όμως δεν θα τσουβαλιάσω/εκμηδενίσω και όλες τις ταινίες που βασίζονται σε κάποιον υπερήρωα ή σε ομάδες υπερηρώων κ.λπ., όταν κάποιες από αυτές ξεχωρίζουν και για άλλα πράγματα και μπορεί να προσφέρουν και ψυχαγωγία, πέρα από διασκέδαση (που προσωπικά γουστάρω και αυτές τις ταινίες φυσικά...).

Τέλος, σε ένα γενικότερο σχόλιο, επειδή στο παρελθόν υπήρξαν άλλες ταινίες (ή σειρές ή βιβλία - δεν έχει σημασία) που έχουν θίξει (και πολύ πιθανό με ακόμη καλύτερο τρόπο) παρόμοια θέματα, δεν σημαίνει ότι δεν θα εκτιμήσω και μία νέα προσπάθεια.

Valkyre
26-05-2014, 17:43
Να το ξαναπουμε μια φορα παντως γιατι ο κοσμος το εχει παρερμηνευσει εντελως μου φαινεται.

Τα παιδια που τολμησαν να ξεστομισουν οτι το ΧΜΕΝ Days of Future Past θεωρησαν οτι το παραεκανε σε καποιες σκηνες, το ξεστομισαν ενω ηξεραν οτι επροκειτο για superhero movie και εχοντας δει πολλες super hero movies και κατανοοντας οτι μια super hero movie δεν ειναι μια ταινια οπου περιμενεις να δεις τον απολυτο ρεαλισμο ή να εχουν τα παντα μια λογικη εξηγηση.

ΠΑΡΟΛΑ λοιπον αυτα -διοτι ηλιθιοι δεν ειμαστε, ξερουμε τι παμε να δουμε- βρηκαμε καποιες σκηνες απο την εν λογω ταινια να το παρακανουν ακομα και για super hero movie.

Οταν κατι βγαζει ματι, ε βγαζι ματι. Σε καποιους ισως οχι, αλλα σε καποιους αλλους ναι.

Αυτη η απαντηση καθε φορα που καποιος σχολιαζει την λογικη σε μια super hero movie τυπου "μιλαμε για super hero movie παιδια"... ειλικρινα...λετε να μην το ξερει αυτος που το σχολιαζει?

Δεν αναρωτηθηκε ουτε και κατεκρινε κανεις για την λογικη να μπορει ο Magneto να ελεγχει το μεταλλο, ουτε πως γινεται να γιατρευεται ο Γουλβεριν, ουτε εσκασε στα γελια με τον Ξαβιε που μπορει να σταματαει με τηλεπαθεια τα παντα.... δεχεσαι καποια πραγματα οπως ειναι γιατι απλα ειναι. Δεχεσαι τους κανονες , απο εκει και περα ομως, οταν παραβιαζονται οι κανονες αυτοι, ναι εκει θα σχολιασεις την λογικη.

Αν δηλαδη για πχ ξαφνικα ο Γουλβεριν στις ταινιες ΧΜΕΝ αρχισει ετσι απο το πουθενα να ιπταται και να πεταει στο διαστημα, δηλαδη δε θα σηκωσει κανεις ενα βλεφαρο? Θα πει "δεν βαριεσαι μωρε super hero movie ειναι, who gives a shit!" ???

ΥΓ: Και φυσικα συμφωνω κη εγω οτι μια super hero movie σε καμμια περιπτωση δεν σημαινει οτι δεν μπορει να προβληματισει τον θεατη με σοβαρα θεματα. Εχει γινει αρκετες φορες στο παρελθον και σιγουρα θα γινει και στο μελλον.

Lefteris_X
26-05-2014, 18:15
βρε παιδιά πόσες φορές τόνισα ότι χρησιμοποιώ τη γενίκευση όχι για τσουβάλιασμα, αλλά για διατύπωση της πλειοψηφίας; δεν ξέρω πως αλλιώς να το εκφράσω/διατυπώσω με διαφορετικό τρόπο.

οκ, πιστεύω ότι συνεννοηθήκαμε πλήρως. Όπως κι εγώ είχα (μέσα στα πλαίσια μιας χαβαλέ-ήτοι light ανάλυσης) συζητήσει με τον Valkyre το γιατί φοράει ο Σούπερμαν το βρακί του πάνω από τη στολή (στην αυθεντική στολή) ή όπως επίσης είχα συζητήσει την εξανθρώπιση του Nolan Batman, στο ίδιο ελαφρό ύφος προφανώς συζητήσατε κι εσείς περί των σκηνών του νέου Χ-ΜΕΝ.

(η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δει ακόμα, συνεπώς δεν γνωρίζω αν όντως κάποιες σκηνές δεν δικαιολογούνται ούτε με σφαίρες. Και ναι, όντως κι εγώ βλέπω μια σούπερ-ήρωα ταινία με ελαφρά προσέγγιση, αλλά όταν σκηνές κυριολεκτικά είναι ανεγκέφαλες - βλέπε τίγκα από δαύτες στο Avengers - τότε........ναι, σαφώς ναι, εισέρχομαι σε ανάλυση των μπουρδοσκηνών).

anyway, το ζουμί είναι ότι συνεννοηθήκαμε!

Nikoladim
26-05-2014, 23:48
Να το ξαναπουμε μια φορα παντως γιατι ο κοσμος το εχει παρερμηνευσει εντελως μου φαινεται.

Τα παιδια που τολμησαν να ξεστομισουν οτι το ΧΜΕΝ Days of Future Past θεωρησαν οτι το παραεκανε σε καποιες σκηνες, το ξεστομισαν ενω ηξεραν οτι επροκειτο για superhero movie και εχοντας δει πολλες super hero movies και κατανοοντας οτι μια super hero movie δεν ειναι μια ταινια οπου περιμενεις να δεις τον απολυτο ρεαλισμο ή να εχουν τα παντα μια λογικη εξηγηση.

ΠΑΡΟΛΑ λοιπον αυτα -διοτι ηλιθιοι δεν ειμαστε, ξερουμε τι παμε να δουμε- βρηκαμε καποιες σκηνες απο την εν λογω ταινια να το παρακανουν ακομα και για super hero movie.

Οταν κατι βγαζει ματι, ε βγαζι ματι. Σε καποιους ισως οχι, αλλα σε καποιους αλλους ναι.

Αυτη η απαντηση καθε φορα που καποιος σχολιαζει την λογικη σε μια super hero movie τυπου "μιλαμε για super hero movie παιδια"... ειλικρινα...λετε να μην το ξερει αυτος που το σχολιαζει?

Δεν αναρωτηθηκε ουτε και κατεκρινε κανεις για την λογικη να μπορει ο Magneto να ελεγχει το μεταλλο, ουτε πως γινεται να γιατρευεται ο Γουλβεριν, ουτε εσκασε στα γελια με τον Ξαβιε που μπορει να σταματαει με τηλεπαθεια τα παντα.... δεχεσαι καποια πραγματα οπως ειναι γιατι απλα ειναι. Δεχεσαι τους κανονες , απο εκει και περα ομως, οταν παραβιαζονται οι κανονες αυτοι, ναι εκει θα σχολιασεις την λογικη.

Αν δηλαδη για πχ ξαφνικα ο Γουλβεριν στις ταινιες ΧΜΕΝ αρχισει ετσι απο το πουθενα να ιπταται και να πεταει στο διαστημα, δηλαδη δε θα σηκωσει κανεις ενα βλεφαρο? Θα πει "δεν βαριεσαι μωρε super hero movie ειναι, who gives a shit!" ???

ΥΓ: Και φυσικα συμφωνω κη εγω οτι μια super hero movie σε καμμια περιπτωση δεν σημαινει οτι δεν μπορει να προβληματισει τον θεατη με σοβαρα θεματα. Εχει γινει αρκετες φορες στο παρελθον και σιγουρα θα γινει και στο μελλον.

Τα ειπε ο Βαλ οπως πρεπει για εμενα. Οκ ξερω πως πηγαινοντας για το Χ-MEN δεν θα δω ταινια τυπου the heat αλλα δεν θα δω αντιστοιχα και ταινια επιπεδου commando... Δηλαδη αμα θελω να δω φουλ action βαρβατιλα ματσο μαν, ταινιες τυπου 80'ς και εαρλι 90'ς, που ξαναρχονται στην μοδα, θα παω να δω κανενα Expendables κανενα Die Hard και εκει θα κρατησω το στομα μου κλειστο. Ομως οκ θεωρω πως τα X-men τουλαχιστον απευθυνονται σε πιο ενηλικο κοινο με ενα πιο ωριμο σεναριο και διαολογους.

Lefteris_X
27-05-2014, 18:37
μόλις τελείωσε η prive προβολή (στο σπίτι - από το "θείο") του Non Stop με τον Λίαμ Νήσον.

Ότι πρέπει για συνοδεία φαγητού και χαλαρής διάθεσης. Ήπια πλοκή, ροή με σχετικό ενδιαφέρον, και χωρίς έξτρα δήθεν στολίδια ώστε να προστεθεί "βάθος" σεναρίου, δηλαδή χωρίς ανάλυση χαρακτήρων, χωρίς sex σκηνές (επιτέλους!), χωρίς βαρυσήμαντους (δήθεν) διαλόγους, χωρίς τραβηγμένες σκηνές δράσης. Και επίσης (σημαντικό για εμένα), μια ταινία που δεν σε γμάει στην διάρκεια, είναι όσο πρέπει. Ενταξ, μετά το climax και το τέλος του, έχουμε 1-2 διαλόγους του κώλου ώστε να πέσουν οι τίτλοι τέλους, αλλά τους προσπερνάς καθώς διαρκούν το πολύ 3-4 λεπτά.

Εύπεπτη, ελαφριά και λίαν (pun intended) καλοκαιρινή ταινιούλα. (αν και δεν βγήκε επ' ακριβώς καλοκαίρι, εμένα μου έκατσε μια χαρά που την είδα τώρα)

Leon_DiZ
29-05-2014, 22:34
'Sin City 2': Eva Green Character Poster Gets Rejected by the MPAA (http://www.movieweb.com/news/sin-city-2-eva-green-character-poster-gets-rejected-by-the-mpaa)

http://wpc.556e.edgecastcdn.net/80556E/img.site/PHalxZkhZQuKee_1_l.jpg

BillyFlo81
30-05-2014, 00:13
Πολυ χυμωδες γυναικα η Eva Green.. σαν το καλο κρασι που οταν οριμαζει, γινεται πιο γευστικο.
Εν τω μεταξυ, ολα τα posters του Sin City 2 ειναι φοβερα (οπως και του πρωτου φυσικα).
Μενει να δουμε πως θα συρικνωσουν το στηθος της τωρα στη καινουργια αφισα με την Ava που θα πρεπει να παρουσιασουν..

enstikto
02-06-2014, 13:49
Βασισμένο σε poll που έκανε το περιοδικό empire όπου ψηφίσαν 250k+ άνθρωποι: Top 300 movies of all time (http://www.empireonline.com/301/301.asp)!

Valkyre
02-06-2014, 13:57
Moνο εμενα μου φαινεται η εν λογω λιστα μπλιαχ? :S

enstikto
02-06-2014, 14:02
Moνο εμενα μου φαινεται η εν λογω λιστα μπλιαχ? :S

Όταν ψηφίζει τόσος πολύς κόσμος λογικό είναι ρε συ....

Εντελώς μπλιάχ δεν θα την έλεγα αλλά οκ...

Valkyre
02-06-2014, 14:08
E μονο το τοπ 10 να κοιταξω ρε συ.,... μπλιαχ! Οχι οτι δεν μου αρεσουν οι ταινιες που εχει μεσα, ολες καλες ταινιες ειναι, αλλα τωρα το Inception (το οποιο λατρεψα) δεν το βαζεις στο τοπ 10 ολων των εποχων. Νο φακινγκ way.

enstikto
02-06-2014, 14:25
Πρέπει να λάβουμε υπόψην μας οτι για να ψηφίσει κάπποιος μία ταινία πρέπει:
1. Να την έχει δει (οπότε οι μικρότεροι σε ηλικία ψηφοφόροι σίγουρα δεν θα έχουν δει πολλές παλιές ταινίες αλλά και πέρα απο αυτό να είναι γενικά γνωστή σαν ταινία - υπάρχουν διαμάντια που δεν τα έχει δει πάρα πολύς κόσμος πχ oldboy που είναι στην θέση 61)
2. Να την θυμάται (γενικά οι καλές ταινίες σου μενουν μεν αλλά με την πάροδο του χρόνου μπορεί να ξεχάσεις κάπποια ταινία που είχες δει και σου άρεσε αν δεν υπάρξει κάπποιος εξωτερικός παράγοντας να στις θυμίσει. Οι ταινίες του τοπ 10 όλες έχουν κάπποιο hype να τις ακολουθεί οπότε λογικό που τις θυμήθηκε ο περρισσότερος κόσμος).

Nikoladim
02-06-2014, 15:40
Βασικα φερνει πολυ στη λιστα του IMDB, το θεμα ειναι σαφεστατα τα δημογραφικα στοιχεια της ερευνας και οι αναγνωστες του περιοδικου.

Leon_DiZ
02-06-2014, 16:46
Deja vu η συζήτηση :a050:

obione
03-06-2014, 00:32
the dark night στο 3...right...oooook

- - - Updated - - -


the dark night στο 3...right...oooook

BillyFlo81
03-06-2014, 18:52
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=7Uro03xQwrA

Μου φενεται για αρπαχτη.
Δε μπορω να φανταστω οτι θα χωρεσει η πλουσια ιστορια του Ηρακλη και οι 12 αθλοι του σε μια ταινια..

odytsak
03-06-2014, 18:59
Eίδα το Labor Day και με πιάσαν τα ζουμιά στο τέλος, σπάνιο για μένα αν εξαιρέσω την φοβερή μεξικάνικη ταινία Instructions Not Included.

jimspy
03-06-2014, 20:43
πολυ καλα κ τα δυο........

Nikoladim
03-06-2014, 20:43
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=7Uro03xQwrA

Μου φενεται για αρπαχτη.
Δε μπορω να φανταστω οτι θα χωρεσει η πλουσια ιστορια του Ηρακλη και οι 12 αθλοι του σε μια ταινια..

Κανει μπαμ απο χιλιομετρο η περουκα του Ροκ :a050:, προτιμω τις παλιες εποχες με Κεβιν Σορμπο :silly:. Παντως φαινεται να εχει ωραια εφε, φανταζομαι χαλια 3d οποτε οτι πρεπει για σπιτι με πιτσα.

Leon_DiZ
03-06-2014, 20:45
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=7Uro03xQwrA

Μου φενεται για αρπαχτη.
Δε μπορω να φανταστω οτι θα χωρεσει η πλουσια ιστορια του Ηρακλη και οι 12 αθλοι του σε μια ταινια..


https://www.youtube.com/watch?v=_O1hM-k3aUY&feature=kp

Leon_DiZ
03-06-2014, 22:30
https://pbs.twimg.com/media/BpOccHaIUAEpM7b.jpg

jimspy
04-06-2014, 19:41
Καπου διαβασα οτι βγαινει ριμεικ του ΄΄Les Lyonais΄΄ με τον Λιαμ Νισσον.....ασ αρκεστουμε στο original κ βλεπουμε

enstikto
05-06-2014, 16:46
Days of future past timeline explained in a pic!

http://ewpopwatch.files.wordpress.com/2014/05/x-men_timeline-c.jpg?w=612&h=476

Screw you Ratner! Αχαχαχααχαχαχαχαχα!

Leon_DiZ
05-06-2014, 17:27
Days of future past timeline explained in a pic!

http://ewpopwatch.files.wordpress.com/2014/05/x-men_timeline-c.jpg?w=612&h=476

Screw you Ratner! Αχαχαχααχαχαχαχαχα!



Ηταν τοσο screw you R.... όμως!!!

Την είδα χτες και εγω την ταινία. Του πανε του Singer τα X-Men. Νομιζω ότι άνετα μπορω να πω πως εγινε η αγαπημένη μου ταινία απο όλη τη σειρά. Μ αρεσε πραγματικά πολύ! Αν έχει και καλα extras θα το αγοράσω το blu-ray με το που βγει.

Suspense, cast, sfx, storyline. Το μονο που δεν μ αρεσε ειναι ότι στην ουσία υπαρχει plot hole όσον αφορά την mystic αλλά νταξει... Χαλάλι.

Δεν μπορω να πω ότι με χάλασε το time travel, γενικά θεωρώ ότι το sci-fi κομμάτι της σειράς ειχε αναπτυχθεί αρτιότατα (λογικά βέβαια θα βρω αδυναμίες όταν την δω παραπάνω φορές). Θα κάτσω μετα να διαβάσω τι παράπονα είχατε οι υπολοιποι

Το περίμενα ότι θα τελείωνε όπως τελείωνε και το είχα πει αρκετό καιρό τώρα. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα εξελιχθεί πλέον το franchise.




Sent using Tapatalk, one of the most overrated and useless apps since the original iPhone

tonybsg
05-06-2014, 17:48
Το μονο που δεν μ αρεσε ειναι ότι στην ουσία υπαρχει plot hole όσον αφορά την mystic αλλά νταξει... Χαλάλι.


Για πες, σε τι αναφέρεσαι;

Γενικά όπως είπα δεν κάλυψε τα πάντα σε σχέση με τα όλα προηγούμενα, έχει αφήσει αρκετά ανοικτά/αναπάντητα μέτωπα (που δεν πιστεύω ότι θα τα επαναφέρουν/απαντήσουν μελλοντικά έτσι κι αλλιώς).

Τσέκαρε τα links που είχα ποστάρει Λεωνίδα σε προηγούμενο ποστ αν θες!

btw, έχει ξεπεράσει ήδη τα 500εκ στο box office παγκοσμίως, περισσότερα από κάθε άλλη ταινία του franchise.


Είδα και το Godzilla προχθές, πολύ καλό, πιο σοβαρή ταινία από άλλες ταινίες του είδους (από το Pacific Rim για παράδειγμα - χωρίς να σημαίνει ότι μου άρεσε περισσότερο όμως...! :D)

Για το Edge of Tomorrow που βγαίνει σήμερα ακούγονται καλά λόγια.

Leon_DiZ
05-06-2014, 20:06
Για πες, σε τι αναφέρεσαι;

Γενικά όπως είπα δεν κάλυψε τα πάντα σε σχέση με τα όλα προηγούμενα, έχει αφήσει αρκετά ανοικτά/αναπάντητα μέτωπα (που δεν πιστεύω ότι θα τα επαναφέρουν/απαντήσουν μελλοντικά έτσι κι αλλιώς).

Τσέκαρε τα links που είχα ποστάρει Λεωνίδα σε προηγούμενο ποστ αν θες!

btw, έχει ξεπεράσει ήδη τα 500εκ στο box office παγκοσμίως, περισσότερα από κάθε άλλη ταινία του franchise.


Τα αξίζει τα χρήματα. Εμένα γενικά το First Class δεν μου πολυάρεσε, κυρίως λόγω των δευτερεύοντων χαρακτήρων. (Τι άθλιες δυνάμεις ήταν αυτές!)
Τα links τα είχα αποθηκεύσει για να τα διαβάσω αφού έβλεπα την ταινία. ;)

Τα διάβασα και τα 3. Εμένα αυτό δεν μου κόλλησε πιο πολύ απ' όλα, σε αυτό αναφερόμουν.

Future Sentinel Origin Story

http://cdn.screenrant.com/wp-content/uploads/X-Men-Days-of-Future-Past-Spoilers.jpg


X-Men: First Class distinguished itself from the preceding trilogy of films (and a Wolverine Origin movie) by redefining a lot of the core character relationships within the X-Men family. The main alteration was the re-positioning of Mystique as the woman between Charles Xavier and Erik Lehnsherr – and subsequently their opposing philosophies on mutantkind’s destiny. It was certainly a departure from X-Men comic book lore (though the characters do share a lot of history), but general opinion was that it also created a compelling character drama that provided a strong core to the film. The plot of Days of Future Past also hinges on the Mystique/Charles/Erik triangle – the only problem is: that little love story has no connection to the Original X-Men Trilogy.
At the beginning of DoFP, Prof. X (Patrick Stewart) recounts to future Wolverine how and when the future went so wrong. His story – Mystique’s assassination of Bolivar Trask (Peter Dinklage), and her capture resulting in the creation of adaptable Sentinels – is one set within the First Class continuity, which doesn’t make sense at all. The original X-Men films indicated a close relationship between Magneto and Mystique, but the Professor X/Raven connection was never telegraphed at all. How Stewart’s version of Professor X (who supposedly exists in the Original Trilogy continuity) has memory of First Class continuity is a definite problem.


The entire Future Sentinel origin story is an issue, since by all indications of Xavier’s story it’s debatable whether or not Mystique dies while being dissected by Trask industries. Even if she survived, that experience is reflected nowhere in the Original Trilogy, where Bolivar Trask just so happens to also exist. UPDATE: For those who debate whether the X3 version of Trask played by African-American actor Bill Duke is actually “Bolivar Trask,” it has been confirmed by Bryan Singer (http://www.scifinow.co.uk/news/bryan-singer-hopes-youll-forget-x-men-continuity-errors/) that are two versions of the character, and that it is a continuity problem (read HERE (http://www.scifinow.co.uk/news/bryan-singer-hopes-youll-forget-x-men-continuity-errors/)).


The whole Trask/Mystique encounter is a good premise to drive the action of DoFP, but as a method to unify all of the films, it’s got holes.


τα άλλα.. ντάξει, X-Men.

- τον Xavier ούτε που σκέφτηκα πως και τι, ήξερα ότι θα επέστρεφε, όλα τα άλλα...
- Kitty.. γενικά σε αυτά τα universes νμζ είναι σύνηθες να χάνεις/κερδίσεις νέες δυνάμεις. Το βλέπουμε συχνά (το ίδιο μπορείς να πεις και για τον Xavier, Wolverine, Magneto, Beast κτλ.)

Έκανα 2 μαλακίες αν και για την μία δεν φταίω εγώ. Δεν το έπαιζε σε 3D που ήθελα και δεν είδα την σκηνή στο τέλος. Τρελή βλακεία το ότι δεν είδα τη σκηνή, πάντα μένω και δεν ξέρω πως την πάτησα.



Παιδιά ξέρετε btw τι έχει παιχτεί με την ταινία; Η διανομή αν δεν κάνω λάθος είναι της Odeon αλλά την παίζουν ελάχιστοι κινηματογράφοι από την πρώτη βδομάδα κιόλας.

Εγώ το είδα στο Νανα σε ψηφιακή προβολή. Πολύ ωραία εικόνα είχε (ευτυχώς) και το εισιτήριο πάμφθηνο (7 τα 2). Αν βρω κόσμο την ξαναβλέπω άνετα.

Dragonpaul
09-06-2014, 01:43
Μόλις γύρισα απο το Maleficent!
Απλα εκπληκτικό παραμύθι!!!! Απίστευτες εικόνες, σκηνικά, τοποθεσίες και με ροή που κρατά το ενδιαφέρον αμείωτο σε ολη τη διάρκεια. Η Angelina Jolie, οπως παντα, πανέμορφη και ταυτόχρονα τρομαχτικη, λογω της μεταμφίεσης που υπέστη λογω του ρόλου.
Αξίζει να το δείτε σε ψηφιακή προβολή, αφου ταιριάζει γάντι με την ταινια η άψογη εικόνα.
Το γνωστό παραμύθι αλλάζει εντελώς, κρατώντας μονο τα βασικά στοιχεία του.
Μη το χάσετε με τίποτα!!!!

AgentPrinny007
15-06-2014, 23:16
^^
http://24.media.tumblr.com/f5c8e4decda33ea14e19321f8dbb2f89/tumblr_n6rcpo9Y8h1s9snvwo1_1280.jpg

Dragonpaul
15-06-2014, 23:23
Oh... You just ruined it all for me...

enstikto
16-06-2014, 11:23
Είδε κανείς το "how to train your dragon 2"?
Το 1ο τα έσπαγε και σκέφτομαι να πάω να δω και το 2...

AgentPrinny007
16-06-2014, 11:26
@Dragonpaul
Αντε, επειδη ειμαι καλο παιδι αυτη την εβδομαδα αποφασισα να βαλω τη κανονικη θεα Αντζελινα για να σε γλυκανω λιγο.
http://cdn.fansided.com/wp-content/blogs.dir/229/files/2014/03/Maleficent-Evil-Glare.jpghttp://www.flickeringmyth.com/wp-content/uploads/2014/04/08-maleficent.jpghttp://37.media.tumblr.com/402bdb556ac43e7bb92fa285638c5e7a/tumblr_n6radej3rM1ruw1vso2_500.gif

Valkyre
16-06-2014, 12:21
Είδε κανείς το "how to train your dragon 2"?
Το 1ο τα έσπαγε και σκέφτομαι να πάω να δω και το 2...

Το πρωτο το ερωτευτηκα,... το δευτερο δεν το εχω δει αλλα θελω οπωσδηποτε!

Leon_DiZ
16-06-2014, 12:44
Είδε κανείς το "how to train your dragon 2"?
Το 1ο τα έσπαγε και σκέφτομαι να πάω να δω και το 2...

Όχι ακόμα ρε γμτ! Αλλά έχω ακούσει τα καλύτεραα!

enstikto
16-06-2014, 12:50
Το πρωτο το ερωτευτηκα,... το δευτερο δεν το εχω δει αλλα θελω οπωσδηποτε!


Όχι ακόμα ρε γμτ! Αλλά έχω ακούσει τα καλύτεραα!

By the way παιδιά προσοχή. Στο Youtube έβαλα να δω trailer της ταινίας και το πρώτο comment περιέχει uber spoiler για την ταινία....
Εγω το έφαγα :( εσείς προσέξτε να το αποφύγετε....

Leon_DiZ
16-06-2014, 12:54
By the way παιδιά προσοχή. Στο Youtube έβαλα να δω trailer της ταινίας και το πρώτο comment περιέχει uber spoiler για την ταινία....
Εγω το έφαγα :( εσείς προσέξτε να το αποφύγετε....

Οκ... και το trailer περιέχει uber spoiler για την ταινία και όταν το είχα πρωτοδεί είχα φρίξει!

enstikto
16-06-2014, 12:56
Οκ... και το trailer περιέχει uber spoiler για την ταινία και όταν το είχα πρωτοδεί είχα φρίξει!

Εγώ είδα το comment και ξενέρωσα και τελικά δεν το είδα το trailer lol!
Λες το comment να ήταν το spoiler που είχε το trailer?

Leon_DiZ
16-06-2014, 13:04
Εγώ είδα το comment και ξενέρωσα και τελικά δεν το είδα το trailer lol!
Λες το comment να ήταν το spoiler που είχε το trailer?

Μπορεί, τι να πω... τα είχα πάρει πάρα πολύ όμως γιατί ήταν φανερό plot twist της ταινίας και το είχαν βάλει στο πρώτο trailer.

Dragonpaul
16-06-2014, 18:37
@Dragonpaul
Αντε, επειδη ειμαι καλο παιδι αυτη την εβδομαδα αποφασισα να βαλω τη κανονικη θεα Αντζελινα για να σε γλυκανω λιγο.
http://cdn.fansided.com/wp-content/blogs.dir/229/files/2014/03/Maleficent-Evil-Glare.jpghttp://www.flickeringmyth.com/wp-content/uploads/2014/04/08-maleficent.jpghttp://37.media.tumblr.com/402bdb556ac43e7bb92fa285638c5e7a/tumblr_n6radej3rM1ruw1vso2_500.gif
Τώρα εισαι σωστός!!!!!!!

enstikto
16-06-2014, 18:38
Τώρα εισαι σωστός!!!!!!!

Τα άνοιξες όλα τα spoilers? :D

Dragonpaul
16-06-2014, 19:59
Xα χα!!! Ναι!!!!!!

chronohill
17-06-2014, 20:16
http://www.youtube.com/watch?v=3CqymRQ1uUU

πολυ καλο μου φαινεται...

tonybsg
19-06-2014, 12:52
^^Πρέπει να το έχω ξαναποστάρει, αλλά ένα ενδιαφέρον άρθρο για τους Guardias of Galaxy είναι αυτό:

http://talkbacker.com/opinion/guardians-galaxy-movie/id=26379

Μιας και δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλής η εν λόγω σειρά, το άρθρο εξηγεί γιατί η Marvel τους εισάγει στο MCU.




Από τον Zack Braff (Scrubs, Garden State)


https://www.youtube.com/watch?v=ETSKGdtrMK8

Dragonpaul
22-06-2014, 22:08
http://www.danaoscinema.gr/media/k2/items/cache/3ddc7c1342202ff1939ae99b11098ec6_M.jpg (http://www.danaoscinema.gr/media/k2/items/cache/3ddc7c1342202ff1939ae99b11098ec6_XL.jpg)

Σε ζωντανή σύνδεση από το Ο2 Αrena του Λονδίνου! Για πρώτη φορά, μετά από 30 χρόνια, θα βρεθούν και πάλι μαζί επί σκηνής οι θρυλικοί Monty Python!


Για πρώτη φορά, μετά από 30 χρόνια, θα βρεθούν και πάλι μαζί επί σκηνής οι θρυλικοί Monty Python!
Στο σόου που ετοιμάζουν τα εναπομείναντα μέλη της θρυλικής ομάδας, John Cleese (Τζον Κλιζ), Terry Gilliam (Τέρι Γκίλιαμ), Eric Idle (Έρικ Άιντλ), Terry Jones (Τέρι Τζόουνς) και Michael Palin (Μάικλ Πέιλιν), που όλοι τους πλέον είναι άνω των 70 ετών ...κι αν τους αθροίσουμε, περισσότερο από 358 ετών(!), θα συμπεριληφθούν ορισμένα από τα διασημότερα σκετς της ιστορίας τους αλλά και νέο υλικό που δεν έχει παρουσιαστεί ποτέ ξανά στη σκηνή.
«Απλώς σκεφτήκαμε ότι θα ήταν διασκεδαστικό να δούμε αν είμαστε ακόμη αστείοι κι αυτός είναι ο στόχος μας μέχρι τώρα, απλώς να κάνουμε μια παράσταση για το Ο2 και να δούμε αν μπορούμε να το γεμίσουμε. Πιστεύω ότι θα έχει λίγη κωμωδία, συναίσθημα, μουσική και λιγάκι πρωτόγονο σεξ» είχε πει ο Έρικ Άιντλ, στη συνέντευξη τύπου για την μία παράσταση που είχε αρχικά ανακοινωθεί.
Το O2 Arena έχει χωρητικότητα 20.000 θεατών. Κι όμως κατάφεραν να προ-γεμίσουν αρκετές φορές το ίδιο στάδιο καθώς, μετά το πρώτο soldout, ανακοινώθηκαν άλλες 9 ημερομηνίες, με αρκετές ήδη να είναι soldout και τα εισιτήρια όλο να λιγοστεύουν.
Προς ευχαρίστηση όλων των φαν του κωμικού σχήματος παγκοσμίως, που δεν μπορούν να ταξιδέψουν στο Λονδίνο, όμως ανακοινώνεται ότι για τη μία και μοναδική, τελευταία παράσταση στις 20 Ιουλίου, θα υπάρξει η δυνατότητα να μεταδοθεί ζωντανά και σε επιλεγμένες κινηματογραφικές αίθουσες του κόσμου, ανάμεσα στις οποίες και ο κινηματογράφος ΔΑΝΑΟΣ!
Η ομάδα των Βρετανών κωμικών, έγινε διάσημη μέσα από την τηλεοπτική σειρά του BBC «Το Ιπτάμενο Τσίρκο των Μόντι Πάιθον» που μεταδιδόταν από το 1969 ως το 1974, και κατόπιν πέρασε στον κινηματογράφο με σατιρικές ταινίες όπως «Οι Ιππότες της Ελεεινής Τραπέζης», «Ένας Προφήτης μα τι Προφήτης» και «Το Νόημα της Ζωής» το 1983, οπότε ήταν και η τελευταία φορά που συνεργάστηκαν οι πέντε κωμικοί.
Ο Τσάπμαν, ένα από τα ιδρυτικά μέλη της ομάδας, πέθανε από καρκίνο το 1989 σε ηλικία 48 ετών, όμως οι φίλοι του είπαν ότι θα είναι παρών στην παράσταση και μάλιστα όχι μόνο το πνεύμα του. «Του είπαμε ότι εμείς συνεχίζουμε και, αν υπάρχει Θεός, θα εμφανιστεί», δήλωσε ο Άιντλ.
Κι όσον αφορά στην ζωντανή αναμετάδοση, οι Βρετανοί κωμικοί δήλωσαν: «Χάρη στην υπέροχη εφεύρεση του κινηματογράφου, η τελευταία βραδιά των MontyPython, προσεχώς στο σινεμά της γειτονιάς σας»!
Μην τη χάσετε!
Κι αμέσως μετά την ζωντανή μετάδοση από Λονδίνο, τη σκυτάλη παίρνει στην Αθήνα η ομάδα του Popaganda! To φουαγιέ του κινηματογράφου ΔΑΝΑΟΣ πλημμυρίζει μουσικές, ό,τι ακριβώς ταιριάζει μετά από την τελευταία παράσταση των MontyPython, για να τη συζητήσουμε πίνοντας το ποτό μας.
Κυριακή 20 Ιουλίου 2014
Κινηματογράφος ΔΑΝΑΟΣ
Κηφισίας 109 – Μετρό Πανόρμου
Ώρα: 21.00
Εισιτήριο: 8 €

http://www.danaoscinema.gr/prosexos/item/508-MONTY-PYTHON-LIVE


Guys, νομιζω οτι αυτο δε χανεται! Οσοι ειστε φαν των MP, νομιζω επιβαλλεται η αγορα εισιτηριου.

Valkyre
25-06-2014, 11:57
Πολυ ευχαριστη εκπληξη το Edge of Tomorrow!

Μια καλη, διασκεδαστικη sci-fi action ταινια που ξεχωριζει απο τον σωρο και προσπαθει εστω και λιγο να πρωτοτυπησει.

Κατι απο Hμερα της Μαρμοτας, κατι απο scifi, κατι απο Emily Blunt, κατι απο ωραια δραση και ευστοχο humor κατι απο ωραιο pacing, μου αρεσε αρκετα!

BillyFlo81
25-06-2014, 19:33
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rZA1BS9MS4s

They re back! :d030:

DJTaurus
26-06-2014, 14:50
Βγήκε και το 3ο μέρος.


https://www.youtube.com/watch?v=nvoWwY64S5w&feature=youtu.be

Leon_DiZ
29-06-2014, 00:10
How Dolby Vision Works, and How It Could Revolutionize TVs Forever (http://gizmodo.com/how-dolby-vision-works-and-how-it-could-revolutionize-1594894563)


http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s--JipIT2Yz--/c_fit,fl_progressive,q_80,w_636/kxugjnwi18b23vke9klu.jpg

Leon_DiZ
01-07-2014, 06:04
https://igcdn-photos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/10449110_663869983704280_571934252_n.jpg

Ezio
03-07-2014, 15:17
Ο Superman στο batman v superman: dawn of justice. Spoiler λόγω μεγέθους.
http://i.imgur.com/Gbj6CRx.jpg

Μια χαρά φαίνεται.

Valkyre
03-07-2014, 15:19
Συγνωμη ειναι αληθεια αυτη η ταινια πραγματικοτητα? Batman vs Superman?!

mihalis13
03-07-2014, 15:21
Παιδιά έχετε υποψην σας καλά θερινά σινεμά;;;
Το αγαπημένο μου εμένα από τα λίγα που έχω πάει είναι το Μιμης Φωτοπουλος στο Μαρούσι.Μικρούλι και μέσα στο πράσινο και παίζει και ωραίες ταινίες.

Viper
03-07-2014, 15:23
Συγνωμη ειναι αληθεια αυτη η ταινια πραγματικοτητα? Batman vs Superman?!

Ναι ειναι αλλα εχουμε καιρο ακομα (2016) http://www.imdb.com/title/tt2975590/

Valkyre
03-07-2014, 15:24
Yes http://www.imdb.com/title/tt2975590/

http://i1.kym-cdn.com/entries/icons/original/000/006/482/template.jpg

Viper
03-07-2014, 15:27
Xa:silly:

Δεν σου αρεσε ο Superman? Δεν σου αρεσε ο Batman? Ή φοβασαι τον συνδυασμο των 2 σε μια ταινια?

Υπ'οψην, τον Batman θα τον κανει ο Ben Affleck. Αν ειναι καλο ή κακο δεν ξερω.

Ezio
03-07-2014, 15:37
http://i1.kym-cdn.com/entries/icons/original/000/006/482/template.jpg
Δεν νομίζω να είναι η κατάλληλη στιγμή για μάχη Batman με Superman, αυτό κατά την γνώμη μου θα ήταν ιδανικό κλείσιμο του κινηματογραφικού σύμπαντος που θέλει να κάνει η DC, αλλά το σενάριο δεν το γράφει ο Goyer και την σκηνοθεσία την κάνει ο Snyder, οπότε μπορεί να βγει καλό.

hakoo
03-07-2014, 15:37
Συγνωμη ειναι αληθεια αυτη η ταινια πραγματικοτητα? Batman vs Superman?!

Πρωτη ερωτηση που μου ηρθε και μενα...
Το ακουγα τοσο καιρο αλλα νομιζα οτι ηταν internet joke...
http://media.giphy.com/media/1Lxv9tTGjmo0w/giphy.gif (http://www.google.gr/url?sa=i&source=images&cd=&docid=VDLzwwfcuVEYfM&tbnid=CgF77_ZGq0Ut7M:&ved=0CAgQjRw&url=http%3A%2F%2Fgiphy.com%2Fgifs%2F1Lxv9tTGjmo0w&ei=dkC1U6ajE4XhywOG9IL4Bw&psig=AFQjCNHXIiky1Y770jejWWXQgBP6KH-1lw&ust=1404473846398005)

Valkyre
03-07-2014, 15:39
^^ Oλα κακα μου ακουγονται... Μπατμαν vs Σουπερμαν?? Really? Αρχισαμε αυτα τα κολπα τωρα στο Χολυγουντ? Το Man of Steel το μισησα (εκραξα μεχρι και τον Νολαν) τον Αφλεκ για Μπατμαν δεν ξερω αλλα σαν ηθοποιο δεν μου γεμιζει καθολου το ματι και γενικα, νιωθω οτι τετοιες ταινιες θα επιστρεψουν τον Μπατμαν σε εποχες Batman Forever και Batman και Robin...

lol

Τωρα τι να πω αν ειναι η ταινια σουπερ, ε θα ειναι για εμενα η εκπληξη του αιωνα...!

Ezio
03-07-2014, 15:44
^^ Oλα κακα μου ακουγονται... Μπατμαν vs Σουπερμαν?? Really? Αρχισαμε αυτα τα κολπα τωρα στο Χολυγουντ? Το Man of Steel το μισησα (εκραξα μεχρι και τον Νολαν) τον Αφλεκ για Μπατμαν δεν ξερω αλλα σαν ηθοποιο δεν μου γεμιζει καθολου το ματι και γενικα, νιωθω οτι τετοιες ταινιες θα επιστρεψουν τον Μπατμαν σε εποχες Batman Forever και Batman και Robin...

lol

Τωρα τι να πω αν ειναι η ταινια σουπερ, ε θα ειναι για εμενα η εκπληξη του αιωνα...!
Δεν είναι κόλπο, έχει γίνει στο κόμικ (και όχι μόνο μια φορά) και μάλιστα γαμάτα. Για τον Affleck και για το man of steel (σχεδόν για το δεύτερο) συμφωνώ.

tonybsg
03-07-2014, 15:54
Για το v στον τίτλο:



"...to keep it from being a straight 'versus' movie, even in the most subtle way."

Επίσης,



Dawn of Justice continues to immerse him on Earth by working at the Daily Planet as Clark Kent along with Lois Lane (Amy Adams) and Perry White (Laurence Fishburne). But it also takes him to new environments such as Gotham City and introduces larger threats, including Lex Luthor (Jesse Eisenberg).

Και για την Wonder Woman - Gal Gadot είπε ότι δεν έχουν γυρίσει σκηνές ακόμη αλλά "She's working out and getting buff and ripped".

Όλη η συνέντευξη εδώ (http://www.usatoday.com/story/life/movies/2014/07/03/henry-cavill-batman-superman-movie-first-look/11310229/).

Γενικά δεν έχει κυκλοφορήσει το τι ακριβώς θα συμβαίνει στην ταινία, αλλά δεν περιμένω να βλέπουμε τους δυο τους να πλακώνονται ή κάτι τέτοιο. Επίσης είναι μέρος του κινηματογραφικού σύμπαντος που θέλει να χτίσει και η DC.

Το σενάριο πάντως το γράφει ο οσκαρικός Chris Terrio του Argo μαζί με τον γνωστό σε όλους Goyer (που έχει γράψει από τη μία το Batman Begins και έχει ασχοληθεί με όλα τα άλλα του Nolan ενεργά, αλλά έχει κάνει και κάτι άλλες παπάτζες κατά καιρούς).

Ezio
03-07-2014, 16:02
Για το v στον τίτλο:



Επίσης,



Και για την Wonder Woman - Gal Gadot είπε ότι δεν έχουν γυρίσει σκηνές ακόμη αλλά "She's working out and getting buff and ripped".

Όλη η συνέντευξη εδώ (http://www.usatoday.com/story/life/movies/2014/07/03/henry-cavill-batman-superman-movie-first-look/11310229/).

Γενικά δεν έχει κυκλοφορήσει το τι ακριβώς θα συμβαίνει στην ταινία, αλλά δεν περιμένω να βλέπουμε τους δυο τους να πλακώνονται ή κάτι τέτοιο. Επίσης είναι μέρος του κινηματογραφικού σύμπαντος που θέλει να χτίσει και η DC.

Το σενάριο πάντως το γράφει ο οσκαρικός Chris Terrio του Argo μαζί με τον γνωστό σε όλους Goyer (που έχει γράψει από τη μία το Batman Begins και έχει ασχοληθεί με όλα τα άλλα του Nolan ενεργά, αλλά έχει κάνει και κάτι άλλες παπάτζες κατά καιρούς).
Σύμφωνα με τα λόγια του Snyder που έβαλες, όντως δεν θα τους δούμε σε μάχη. Και καλύτερα.
Ο Goyer μαζί με τον Nolan (τον Christopher), και μόνος του δεν νομίζω να μπορεί. Χρειάζεται κάποιον καλό σεναριογράφο για να βγει καλό το σενάριο.

Godweeder
03-07-2014, 17:20
Ακομα θυμαμε την ξενερα που εφαγα οταν εμαθα οτι θα παιξει ο Affleck τον Batman !!
Πλεον εχω συνδυάσει στο μυαλο μου , το προσωπο του Bruce Wayne με τον Cristian Bale.

Lefteris_X
03-07-2014, 17:20
ε, το πάνε μαζί με τα πολλαπλά (και μερικές φορές αλληλο-εμπλεκομενα) στόρυ που έχει η DC, στο νέο "σύμπαν" της The New 52. Κι εκεί βλέπουμε σε όλα τα διαφορετικά κόμικ, μια διαφορετική σχέση μεταξύ Σούπερμαν Μπάτμαν. Κυρίως συνεργάτες, αλλά φίλοι "από μακριά κ' ήρεμα" ή κάποιες φορές συναντιούνται οι δρόμοι μας, που μας κάνουν υποχρεωτικά να συνεργαστούμε χωρίς απαραίτητα να γουστάρουμε (λόγω διαφορετικού τρόπου σκέψης / νοοτροπίας / συμπεριφοράς) και το δείχνουμε κιόλας (με λεκτικές αντιπαραθέσεις -μόνο- όσο συνεργαζόμαστε).

Στο σύγχρονο σύμπαν δεν τους έχουμε δει ακόμα να πλακώνονται μεταξύ τους. Στο παρελθόν όμως (προ εποχής / reboot = The New 52 series) έχουν πλακωθεί μεταξύ τους και μάλιστα ο Batman, κατ...αφέρνει να ΣΑΠΙΣΕΙ στο ξύλο τον Σούπερμαν, με μια πανέξυπνη τακτική που είχε σχεδιάσει προ πολλού. EPIC story.


Κάτι άσχετο: η DC πλέον έχει αλλάξει. Παρακολουθώντας αρκετά από τα νέα της κομικ (2-3 διαφορετικά Μπάτμαν, 1-2 Σουπερμαν, Γ.Γουμαν, Φλας και κάποια τελείως νέα περιοδικά)......μπορώ να πω ότι δεν φοβάται πια το darkness, ούτε την βία. ΟΚ, ίσως το αίμα να μην είναι κατακόκκινο ή σπλάτερ του κερατά, αλλά παίζουν πλέον από θάνατοι και δολοφονίες, έως δραματικότατες σκηνές (άγριες στο μάτι). Εχτές σε ένα Μπάτμαν είδα για πρώτη φορά in-your-face ακρωτηριασμό χεριού από τον ώμο με εκρηκτικό βελάκι. Ανήκουστα κάποτε για την DC αυτά τα πράματα. Όσοι πιστοί ή έστω περίεργοι, δοκιμάστε μια σειρά κομικ από το The New 52 σύμπαν της DC (πχ. κατεβάστε 10 τεύχη της τάδε σειράς).

Valkyre
03-07-2014, 17:27
Στο σύγχρονο σύμπαν δεν τους έχουμε δει ακόμα να πλακώνονται μεταξύ τους. Στο παρελθόν όμως (προ εποχής / reboot = The New 52 series) έχουν πλακωθεί μεταξύ τους και μάλιστα ο Batman, κατ...αφέρνει να ΣΑΠΙΣΕΙ στο ξύλο τον Σούπερμαν, με μια πανέξυπνη τακτική που είχε σχεδιάσει προ πολλού. EPIC story.

).

Τωρα μου κινησες την περιεργεια... Που θα μπορουσα να διαβασω την εν λογω ιστορια?

Dragonpaul
03-07-2014, 18:26
Παιδιά έχετε υποψην σας καλά θερινά σινεμά;;;
Το αγαπημένο μου εμένα από τα λίγα που έχω πάει είναι το Μιμης Φωτοπουλος στο Μαρούσι.Μικρούλι και μέσα στο πράσινο και παίζει και ωραίες ταινίες.
Μιχάλη, δε ξερω τις εννοείς με το "καλα θερινά σινεμα" (δηλαδη, οθονη, ήχο, τοποθεσία), αλλα εμενα το προσωπικό μου αγαπημένο είναι το Cine Paris στην Κυδαθηναίων στην Πλακα. Βλέπεις ταινια με φόντο την φωτισμένη Ακρόπολη! Μάλιστα, συγκαταλέγεται και μεσα στα top 10 του κόσμου σινεμα με την καλυτερη θέα!!!!! Τρελαινομαι για ταινια εκει με μια μπυριτσα στο χέρι!!!!
Και για του λόγου το αληθές:

http://perierga.gr/2014/06/δύο-ελληνικά-θερινά-στα-10-καλύτερα/

mihalis13
03-07-2014, 18:29
Μιχάλη, δε ξερω τις εννοείς με το "καλα θερινά σινεμα" (δηλαδη, οθονη, ήχο, τοποθεσία), αλλα εμενα το προσωπικό μου αγαπημένο είναι το Cine Paris στην Κυδαθηναίων στην Πλακα. Βλέπεις ταινια με φόντο την φωτισμένη Ακρόπολη! Μάλιστα, συγκαταλέγεται και μεσα στα top 10 του κόσμου σινεμα με την καλυτερη θέα!!!!! Τρελαινομαι για ταινια εκει με μια μπυριτσα στο χέρι!!!!

Πρώτα απ'ολα ο χώρος να είναι ωραιος να νοιώθεις καλοκαιρι(αυτό που λες θα μου αρέσει λογικά) κατα δευτερον αμα έχει και τραπεζάκια είναι καλοδεχούμενα και τρίτον καλά ποπ κορν :P

Dragonpaul
03-07-2014, 18:32
Μιχ, έφυγες σφαίρα για Cine Paris.

Y.Γ. Έκανα edit στο προηγούμενό μου ποστ. Καλα, το βάζω κι εδώ για να μη ψάχνεις...

http://perierga.gr/2014/06/δύο-ελληνικά-θερινά-στα-10-καλύτερα/

tonybsg
03-07-2014, 18:34
Ελληνίς - Λ. Κηφισίας 29, Αμπελόκηποι

http://www.athinorama.gr/tributes/cinemasummer/images/55/slider/slide-03.jpg

Nikoladim
03-07-2014, 18:38
Τωρα μου κινησες την περιεργεια... Που θα μπορουσα να διαβασω την εν λογω ιστορια?


https://www.youtube.com/watch?v=lJGTDRwHtLs

Eδω εισαι Δημητρη... αν δεν θες να διαβασεις το κομικ, δες το καταπληκτικο animated cartoon (part 1+ part2) και η μαχη ειναι σε ενα απο τα 2 παρτ αλλα δεν θελω να σε σποιλεριασω.
http://www.imdb.com/title/tt2313197/?ref_=fn_al_tt_1
http://www.imdb.com/title/tt2166834/?ref_=fn_al_tt_2

Μιχαλη για καλα θερινα προτεινω τα αγαπημενα μου, εκτος απο την Πλακα (ή την Σαντορίνη αν δεν θες να τρεχεις εκει :P)

Τρια αστερια-Νεο Ηρακλειο
Σινε Ψυρρή-Ψυρρή...
Σινα Παραδεισος-Νικαια
Θησείον-στο θησειο

panos74gr
03-07-2014, 18:41
Μιχ, έφυγες σφαίρα για Cine Paris.

Y.Γ. Έκανα edit στο προηγούμενό μου ποστ. Καλα, το βάζω κι εδώ για να μη ψάχνεις...

http://perierga.gr/2014/06/δύο-ελληνικά-θερινά-στα-10-καλύτερα/

Το Cine Paris είναι πολύ αγαπημένο και στην γειτονιά μου, οπότε το τιμώ συχνά. Τις Τετάρτες έχει και προσφορά 5€ το άτομο. Πήγα μάλιστα εχτές και είδα το the homesman του Tommy Lee Jones. Μάπα η ταινία αλλά λόγο της θέας και του ότι είχε δροσούλα εκεί πάνω έλεγε.

http://www.imdb.com/title/tt2398231/

Valkyre
03-07-2014, 18:45
https://www.youtube.com/watch?v=lJGTDRwHtLs

Eδω εισαι Δημητρη... αν δεν θες να διαβασεις το κομικ, δες το καταπληκτικο animated cartoon (part 1+ part2) και η μαχη ειναι σε ενα απο τα 2 παρτ αλλα δεν θελω να σε σποιλεριασω.
http://www.imdb.com/title/tt2313197/?ref_=fn_al_tt_1
http://www.imdb.com/title/tt2166834/?ref_=fn_al_tt_2

Μιχαλη για καλα θερινα προτεινω τα αγαπημενα μου, εκτος απο την Πλακα (ή την Σαντορίνη αν δεν θες να τρεχεις εκει :P)

Τρια αστερια-Νεο Ηρακλειο
Σινε Ψυρρή-Ψυρρή...
Σινα Παραδεισος-Νικαια
Θησείον-στο θησειο

Χρωσταω ρεπ.... σε ευχαριστω πολυ!

tonybsg
03-07-2014, 18:53
Ενημερωτικά, αυτό που λέει ο Τάσος είναι animated ταινία βασισμένη στο The Dark Knight Returns του Frank Miller που βγήκε το '86 και είναι από τα πιο κλασικά graphic novels του Σκοτεινού Ιππότη. Κυκλοφορεί και σε έναν πολύ ωραίο τόμο στα ελληνικά από τις εκδόσεις Anubis.

Nikoladim
03-07-2014, 22:37
https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/t1.0-9/10524347_10152643901808949_7162472840471845502_n.j pg
Here's the first look photo of Henry Cavill in Batman v Superman: Dawn of Justice. Looks like there's dark days ahead. http://imdb.to/VinnH4

Ezio
06-07-2014, 16:54
Argo.
Σκηνοθετικά πολύ καλό, σεναριακά ίσως καλούτσικο, όχι όμως σαν την σκηνοθεσία και νομίζω έδειξε ότι και οι δύο πλευρές έκαναν λάθη.

Viper
08-07-2014, 12:56
See the evolution of Superman's costume in film and TV (http://www.theverge.com/2014/7/3/5868575/superman-on-screen-evolution)

Η στολη του Man of Steel μ'αρεσει πιο πολυ, με την κλασικη στολη του Christopher Reeve, να ερχεται 2η.

Lefteris_X
08-07-2014, 13:55
παραμένω να έχω ως 1η και καλύτερη την στολή του Ρηβ. Πες γιατί την είδα στο σινεμά όταν βγήκε και μου αποτυπώθηκε για πάντα; Πες γιατί χρωματικά υπάρχει αρμονία (απόψεις καλλιτεχνών, όχι δικές μου) ; Πάντως αυτό το ξεβράκωτο στυλ, δεν το μπορώ καθόλου. Μα καθόλου. Αισθάνομαι λες και βλέπω Σουπερμαν, επιδειξία.....χωρίς προσόντα κιόλας. FAIL τελείως. Επίσης αυτή η πλαστικούρα που φέρνει περισσότερο σε αρματωσιά πλαστική/καουτσούκ, δεν την "δέχεται" το μάτι μου με ΤΙΠΟΤΑ. Προτιμώ το ρούχο-στολή, παρά την πλαστικουριά. Άλλωστε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα λέει το ρητό, συνεπώς κάθε προτίμηση στην στολή είναι σεβαστή.

On another note τώρα.

Είδα το Transcendence με τον Johnny Depp. Μετά από πολλάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάά χρόνια μπορώ να πω ότι είδα ταινία που με εξέπληξε ΠΟΛΥ ευχάριστα. Αλήθεια, πόσο καιρό έχω να πω κάτι τέτοιο για σύγχρονη ταινία; ΠΟΛΛΑ χρόνια. Και γιατί όμως το λέω για αυτή; Διότι δεν με "διασκέδασε" per se, αλλά ψυχαγώγησε το μυαλό μου, προβληματίζοντάς το ΟΣΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ! Χωρίς να παραθέσω σπόιλερ για την ταινία, αυτό που μου προκάλεσε είναι το εξής: ως κλασικός τεχνόφιλος από μικρός, επίσης άθρησκος (όχι άθεος, γιατί κανείς δεν ξέρει αν υπάρχει ή όχι με αποδείξεις χειροπιαστές) και σαφώς σκεπτικιστής.........διαχωρίστηκε ο εαυτός μου στα δύο, λόγω σεναρίου-plot. Δηλαδή, η ταινία "παίζει" με δύο άκρα. Τελείως άκρα και αντίθετα μάλιστα: ή που αποδέχεσαι κάποια ΠΟΛΥ θετικά στοιχεία εξέλιξης, αλλά με ένα ΦΟΥΛ αρνητικό ή που αποδέχεσαι να παραμείνεις ως έχεις, κάτι που έχει ΈΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ θετικό, αλλά αρκετά αρνητικά. Κοινώς, συμφωνώ ΚΑΙ με τις δύο ακραίες φιλοσοφίες.....και ταυτόχρονα διαφωνώ.

Με λίγα λόγια, είμαι ακριβώς στην ισορροπία μεταξύ του 50% -50%. Συμφωνώ με την μια ακραία εξελικτική φιλοσοφία, αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν μπορώ να θυσιάσω αυτό που απαιτεί (δεν το λέω λόγω σπόιλερ). Από την άλλη, συμφωνώ πάρα πολύ με την φιλοσοφία παραμονής ως έχουμε, αλλά ρε γμτ, αυτό έχει και πολλά (ήδη γνωστά) αρνητικά. Δεν ξέρω, αλλά η ταινία μου έχει προκαλέσει ΤΡΟΜΕΡΟ εσωτερικό conflict - τόσο μεγάλο, που δε νομίζω να βρω τελικά εσωτερική προτίμηση προς την μια ή την άλλη φιλοσοφία ζωής. Άψογη ταινία.

Προχωρώ: είδα το Noah. Περιττό να πω ότι σκυλοβαρέθηκα. Απόλυτα ΚΑΝΕΝΑ connection δεν απέκτησα κατά της ροής της ταινίας, με κανένα χαρακτήρα, ούτε με τα τεκταινόμενα. Τα CGI "πέρασαν" μπροστά από τα μάτια μου παντελώς αδιάφορα, οι διάλογοι ήταν εξαιρετικά λιτοί και απείρως βαρετοί. Τέλος, δεν ξέρει η ταινία που να πατήσει. Μυθολογία; Παραμύθι σκέτο; Αλληγορικές προεκτάσεις; Μισο-ρεαλισμός ίσως (και η αιμομιξία; Ολέ; Που πήγε; Ισχύει κανονικά για όλους......αλλά στο τέλος που μένουμε 5 νοματαίοι παύει να ισχύει....γιατί έτσι βολεύει το στόρυ; ή έτσι επειδή λέει η παλαιά Διαθήκη; Μα......δεν είναι μεταφορά της η ταινία! Ξαναλέω, με κούρασε τόσο πολύ το έργο, βαρέθηκα σε τέτοιο βαθμό, που αποτράβηξα τον εαυτό μου από πάσα ανάλυση μετά την λήξης της. Και σημείωση: δεν την πάλεψα με μια συνεχή προβολή.........γιατί βαρέθηκα και την έκλεισα. Χρειάστηκαν δύο προβολές για να μπορέσω να την ολοκληρώσω. Όνειδος για εμένα.

Τέλος, εχτές είδα το Under the Skin, με την Σκάρλετ Γιόχανσον (by the way, το σώμα της είναι ΟΣΟ πιο κοινότυπο πάει, πολύ κοντά στον σωματότυπο της μέσης Ελληνίδας. Ήτοι, πολύ μέτρια κατάσταση). Το έργο δεν κατάφερα να το δω πέραν των 50 λεπτών της ώρας (σήμερα θα προσπαθήσω να δω το υπόλοιπο). Συνήθως όταν σταματώ ένα έργο, δεν είναι καλό σημάδι. Τι δεν είναι δηλαδή, ήπια το λέω, ενώ στην αλήθεια σημαίνει ότι η ταινία παίρνει άκυρο από εμένα. Πανάθεμά με και αν κατάλαβα τι έβλεπα. Φιλμ νουάρ; Δήθεν κουλτούρα; Καλά από πλευράς υποκριτικής δεν το συζητώ. Ανύπαρκτη. Επιπλέον, βλέπουμε και μερικά αντρικά τσουτσούνια (κάτι σαν υποχρεωτικό DLC έχει γίνει πια αυτό), ενώ δεν χρειάζονταν για να αποδοθούν εν οι λόγω σκηνές (κοινώς περιττή γύμνια, πανάθεμά με που εξυπηρετεί σκηνοθετικά). Βαθύτερο νόημα - νοήματα υποτίθεται ότι προβάλλει η ταινία; Ίσως. Ενδεχομένως. Αλλά είναι ΤΟΣΟ ατάλαντη η γενικότερη προσπάθεια, πάντα κατ' εμέ, που κυριολεκτικά είναι εγκεφαλικό μαρτύριο να την βλέπεις. Αυτά τα "κουλτουρέ" ψάξε να βρεις το νόημα μόνος σου και ακόμα χειρότερα, το νόημα που θα βρεις είναι δικής σου ερμηνείας της ταινίας (καθώς η ίδια κάνει ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ για να κρύψει το βαθύτερο νόημά της), ποτέ μου δεν τις έκανα κέφι. Θα μου πείτε "καλά ρε καραμήτρο, γιατί τότε αποφάσισες να την δεις; το έχεις χάσει; "..........ε, είδα κάποιες λέξεις στην περιγραφή που με ελκύουν, όπως Sci-Fi, thriller, drama (η τελευταία με "φόβισε" λίγο, αλλά είπα να δω τελικά την ταινία.) Καλά να πάθω, λολ.

chronohill
08-07-2014, 14:14
Ωραιο το Τransentence Λευτερη?Γιατι και μενα μαρεσε το θεμα αλλα μετα απο τοσο θαψιμο που του κανανε και την απεχθεια μου για τον Ντεπ το περασα στο ντουκου...ωραια να το δω αν ειναι!

Εγω χθες ειδα το How to train ur Dragon το 1 που ηθελα τοσο καιρο.παρα πολυ ωραιο!μαρεσε το φιναλε και το 3D του ηταν αρκετα καλο θα ελεγα!τωρα ψηθηκα να δω και το 2...
επισης θελω να δω τον πλανητη των πιθηκων του 11 για να δω το καινουριο που λενε πολυ καλα λογια...

jimspy
08-07-2014, 14:28
ειναι αρκετα καλο το Transcendence.......σιγουρα η βαθμολογια που του δινουν τα διαφορα σαιτ ειναι χαμηλοτερη απο οτι θ επρεπε......η αληθεια παντως ειναι οτι ενω εχει τρομερο θεμα ,κ η ταινία ξεκιναει με τους καλυτερους οιωνούς, δεν καταφερνει να το αναδειξει κινηματογραφικα κ μενει απλα στην ΄΄σεναριακη΄΄ επιφανεια του χωρις να εμβαθυνει περισσοτερο στο ζουμι.....

Lefteris_X
08-07-2014, 14:40
το ζουμί δεν πιστεύω ότι μπορεί να αποδοθεί ρε συ μέσα σε 30-40 λεπτά (άντε πες 1 ώρα) που απομένουν μετά την "εισαγωγή στο προβληματισμό / νόημα", η οποία διαρκεί τουλάχιστο 1 ώρα = σύνολο 2 ώρες ταινία.

Hell, ακόμα και 2 ώρες ταινία/ντοκιμαντέρ μόνο με το "ζουμί" να ήταν (απαράδεκτη βέβαια για εμπορική ταινία, FAIL τελείως).......ΠΑΛΙ δεν φτάνουν 2 ώρες.

Βάλε καλύτερα 22 εκατομμύρια ώρες. Εδώ μιλάμε για βασικά υπαρξιακά θέματα, που καυτηριάζουν τρομερά θεμελιώδεις έννοιες, όπως τι εστί (και από ποιον) "άνθρωπος", "νόηση", "εαυτός", "άλλοι άνθρωποι", "επικοινωνία μεταξύ ανθρώπων", "αναγνώριση κοινωνίας", "ψυχή", "νοημοσύνη". ΓΜΣΕΤΑ βαριές λέξεις και έννοιες. Για τις οποίες "στάνταρντ" περιγραφή ΔΕΝ υπάρχει από την εποχή που οι πρώτοι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι άρχισαν να προβληματίζονται, μέχρι σήμερα. Βασικά, δε νομίζω να υπάρξουν ποτέ καθολικά αποδεχόμενες περιγραφές. Anyway, μην παρασυρθώ και βγούμε offtopic.

Με λίγα λόγια (για εμένα πάντα) :

Transcendence - Δείτε. Την. Ταινία. Όπωσ- και -δήποτε.

(και σκεφτείτε έπειτα)
.
.
.
(αν θέλετε, μοιράζεστε και τις σκέψεις σας στο θρεντ)

Valkyre
08-07-2014, 14:42
Ειδα κι εγω το Transcendance προχθες και μπορω κι εγω να πω οτι με τιποτα δεν την βρηκα την ταινια τοοοοσο αθλια οσο ελεγαν οι κριτικοι και ο κοσμος. Τωρα τι να πω ισως εφταιγε οτι ημουν προετοιμασμενος για το χειροτερο, δεν ξερω.

Δεν την θεωρω φυσικα αριστουργημα, ουτε καν πολυ καλη ταινια, αλλα την θεωρω μια απλα καλη ταινια. Σιγουρα οχι το βδελυγμα που περιμενα και μου αρεσε και το τελος αρκετα.

ΥΓ: Βεβαια γινεται του plothole το καγκελο εννοειται οποτε αν την δειτε μην εστιασετε εκει...(ειδικα 1 plothole βγαζει ματι)

Nikoladim
08-07-2014, 14:51
παραμένω να έχω ως 1η και καλύτερη την στολή του Ρηβ. Πες γιατί την είδα στο σινεμά όταν βγήκε και μου αποτυπώθηκε για πάντα; Πες γιατί χρωματικά υπάρχει αρμονία (απόψεις καλλιτεχνών, όχι δικές μου) ; Πάντως αυτό το ξεβράκωτο στυλ, δεν το μπορώ καθόλου. Μα καθόλου. Αισθάνομαι λες και βλέπω Σουπερμαν, επιδειξία.....χωρίς προσόντα κιόλας. FAIL τελείως. Επίσης αυτή η πλαστικούρα που φέρνει περισσότερο σε αρματωσιά πλαστική/καουτσούκ, δεν την "δέχεται" το μάτι μου με ΤΙΠΟΤΑ. Προτιμώ το ρούχο-στολή, παρά την πλαστικουριά. Άλλωστε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα λέει το ρητό, συνεπώς κάθε προτίμηση στην στολή είναι σεβαστή.

On another note τώρα.

Είδα το Transcendence με τον Johnny Depp. Μετά από πολλάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάά χρόνια μπορώ να πω ότι είδα ταινία που με εξέπληξε ΠΟΛΥ ευχάριστα. Αλήθεια, πόσο καιρό έχω να πω κάτι τέτοιο για σύγχρονη ταινία; ΠΟΛΛΑ χρόνια. Και γιατί όμως το λέω για αυτή; Διότι δεν με "διασκέδασε" per se, αλλά ψυχαγώγησε το μυαλό μου, προβληματίζοντάς το ΟΣΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ! Χωρίς να παραθέσω σπόιλερ για την ταινία, αυτό που μου προκάλεσε είναι το εξής: ως κλασικός τεχνόφιλος από μικρός, επίσης άθρησκος (όχι άθεος, γιατί κανείς δεν ξέρει αν υπάρχει ή όχι με αποδείξεις χειροπιαστές) και σαφώς σκεπτικιστής.........διαχωρίστηκε ο εαυτός μου στα δύο, λόγω σεναρίου-plot. Δηλαδή, η ταινία "παίζει" με δύο άκρα. Τελείως άκρα και αντίθετα μάλιστα: ή που αποδέχεσαι κάποια ΠΟΛΥ θετικά στοιχεία εξέλιξης, αλλά με ένα ΦΟΥΛ αρνητικό ή που αποδέχεσαι να παραμείνεις ως έχεις, κάτι που έχει ΈΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ θετικό, αλλά αρκετά αρνητικά. Κοινώς, συμφωνώ ΚΑΙ με τις δύο ακραίες φιλοσοφίες.....και ταυτόχρονα διαφωνώ.

Με λίγα λόγια, είμαι ακριβώς στην ισορροπία μεταξύ του 50% -50%. Συμφωνώ με την μια ακραία εξελικτική φιλοσοφία, αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν μπορώ να θυσιάσω αυτό που απαιτεί (δεν το λέω λόγω σπόιλερ). Από την άλλη, συμφωνώ πάρα πολύ με την φιλοσοφία παραμονής ως έχουμε, αλλά ρε γμτ, αυτό έχει και πολλά (ήδη γνωστά) αρνητικά. Δεν ξέρω, αλλά η ταινία μου έχει προκαλέσει ΤΡΟΜΕΡΟ εσωτερικό conflict - τόσο μεγάλο, που δε νομίζω να βρω τελικά εσωτερική προτίμηση προς την μια ή την άλλη φιλοσοφία ζωής. Άψογη ταινία.

Προχωρώ: είδα το Noah. Περιττό να πω ότι σκυλοβαρέθηκα. Απόλυτα ΚΑΝΕΝΑ connection δεν απέκτησα κατά της ροής της ταινίας, με κανένα χαρακτήρα, ούτε με τα τεκταινόμενα. Τα CGI "πέρασαν" μπροστά από τα μάτια μου παντελώς αδιάφορα, οι διάλογοι ήταν εξαιρετικά λιτοί και απείρως βαρετοί. Τέλος, δεν ξέρει η ταινία που να πατήσει. Μυθολογία; Παραμύθι σκέτο; Αλληγορικές προεκτάσεις; Μισο-ρεαλισμός ίσως (και η αιμομιξία; Ολέ; Που πήγε; Ισχύει κανονικά για όλους......αλλά στο τέλος που μένουμε 5 νοματαίοι παύει να ισχύει....γιατί έτσι βολεύει το στόρυ; ή έτσι επειδή λέει η παλαιά Διαθήκη; Μα......δεν είναι μεταφορά της η ταινία! Ξαναλέω, με κούρασε τόσο πολύ το έργο, βαρέθηκα σε τέτοιο βαθμό, που αποτράβηξα τον εαυτό μου από πάσα ανάλυση μετά την λήξης της. Και σημείωση: δεν την πάλεψα με μια συνεχή προβολή.........γιατί βαρέθηκα και την έκλεισα. Χρειάστηκαν δύο προβολές για να μπορέσω να την ολοκληρώσω. Όνειδος για εμένα.

Τέλος, εχτές είδα το Under the Skin, με την Σκάρλετ Γιόχανσον (by the way, το σώμα της είναι ΟΣΟ πιο κοινότυπο πάει, πολύ κοντά στον σωματότυπο της μέσης Ελληνίδας. Ήτοι, πολύ μέτρια κατάσταση). Το έργο δεν κατάφερα να το δω πέραν των 50 λεπτών της ώρας (σήμερα θα προσπαθήσω να δω το υπόλοιπο). Συνήθως όταν σταματώ ένα έργο, δεν είναι καλό σημάδι. Τι δεν είναι δηλαδή, ήπια το λέω, ενώ στην αλήθεια σημαίνει ότι η ταινία παίρνει άκυρο από εμένα. Πανάθεμά με και αν κατάλαβα τι έβλεπα. Φιλμ νουάρ; Δήθεν κουλτούρα; Καλά από πλευράς υποκριτικής δεν το συζητώ. Ανύπαρκτη. Επιπλέον, βλέπουμε και μερικά αντρικά τσουτσούνια (κάτι σαν υποχρεωτικό DLC έχει γίνει πια αυτό), ενώ δεν χρειάζονταν για να αποδοθούν εν οι λόγω σκηνές (κοινώς περιττή γύμνια, πανάθεμά με που εξυπηρετεί σκηνοθετικά). Βαθύτερο νόημα - νοήματα υποτίθεται ότι προβάλλει η ταινία; Ίσως. Ενδεχομένως. Αλλά είναι ΤΟΣΟ ατάλαντη η γενικότερη προσπάθεια, πάντα κατ' εμέ, που κυριολεκτικά είναι εγκεφαλικό μαρτύριο να την βλέπεις. Αυτά τα "κουλτουρέ" ψάξε να βρεις το νόημα μόνος σου και ακόμα χειρότερα, το νόημα που θα βρεις είναι δικής σου ερμηνείας της ταινίας (καθώς η ίδια κάνει ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ για να κρύψει το βαθύτερο νόημά της), ποτέ μου δεν τις έκανα κέφι. Θα μου πείτε "καλά ρε καραμήτρο, γιατί τότε αποφάσισες να την δεις; το έχεις χάσει; "..........ε, είδα κάποιες λέξεις στην περιγραφή που με ελκύουν, όπως Sci-Fi, thriller, drama (η τελευταία με "φόβισε" λίγο, αλλά είπα να δω τελικά την ταινία.) Καλά να πάθω, λολ.

Kαλα πραγματικα το σωμα της δεν υπαρχει...τετοια κυτταριτιδα ουτε εγγυος γυναικα μετα απο 5 γεννες. Και απο ασετς... φολα!

Desmond
08-07-2014, 14:55
Έκανα κ γω την βλακεία και είδα το Noah....
Αν και ήμουν προετοιμασμένος από την τελευταία φορά που είχαν πιάσει τον Αρονόφσκυ οι θρησκευτικές εμμονές του (The Fountain), τέτοια πατάτα δεν την περίμενα.Ο Αρονόφσκυ είναι θρήσκος.Ε, από την αρχή ως το τέλος σου δίνει την εικόνα οτι δεν έχει την παραμικρή ιδέα του τι θέλει να δώσει στον θεατή.Μείνετε μακριά.
ΥΓ.Η στάση μου γι'αυτή την παπαριά δεν έχει καμία σχέση με το γεγονός οτι είμαι άθεος.


Λίγα με το Σκαρλετάκι ρεμάλια!

Nikoladim
08-07-2014, 14:57
Καλα...δεν το ειχα παρει πρεφα. Του Αρονοφσκι ειναι αυτη η καφριλα? δεν σκηνοθετουσε καλυτερα το Robocop?
Ο ανθρωπος μιλαμε ειναι απο τους καλυτερους σκηνοθετες που υπαρχουν αυτη τη στιγμη στον κοσμο.. πως δεχτηκε αυτο το σιχαμα?

Lefteris_X
08-07-2014, 15:13
πρέπει με έχει βαρέσει η ζέστη. άλλη είχα στο μυαλό μου, για άλλη έγραψα τελικά και την πλήρωσε η Κάβλετ, ούπς, Σκάρλετ Γιόχανσον. Διορθώνω: εχμ...ΧΧΧ περιεχόμενο στο μυαλό, απαγορευτικό για το φόρουμ, με το που είδα στις αρχικές σκηνές......ότι είδα. Βοήθειά μας. Κατακαλόκαιρο κιόλας...Ass τα να πάρει η ευχή. :P

tsakali GR
08-07-2014, 15:25
Εγώ είδα χθες σε avant premiere το 3 Μέρες Διορία (3 Days to Kill) με τον Κέβιν τον Κοστνερ που την έχει δει άξιον χήροου :)
Συμπαθητική ταινία, σε παραγωγή Luc Besson κύλησε πολύ ευχάριστα η ώρα στον θερινό που το είδα.

Αρκετές δόσεις χιούμορ, εντυπωσιακά action pieces με τον Κέβιν υπερκατάσκοπο στα γεράματα, υποβόσκων κοινωνικό μήνυμα παραμελημένης κόρης/οικογένειας και μια femme fatale Amber Heard.
Δεν έχω να πω και πολλά, αξίζει για ένα ευχάριστο απόγευμα και λόγω Κοστνερ βλέπεται και εύκολα παρέα με την κοπέλα.

AgentPrinny007
09-07-2014, 13:45
http://www.youtube.com/watch?v=SJq7MBa7jHY

o christian bale ως Μωυσης? θα δειξει...

Nikoladim
09-07-2014, 14:48
Αν δεν ειναι ο Κερ Νταγκλας και να το παιζει ο Αντ1 την Μ Παρασκευη...δεν λεει!

panos74gr
09-07-2014, 16:05
Μετά την αποήτευση που έφαγα από τον Ridley Scott στο Prometheus, δεν περιμενω να είναι κάτι καλό.

Desmond
13-07-2014, 14:32
https://www.youtube.com/watch?v=fWY4-u9Ewdc

Το πρώτο απλά μάμησε!Έχω "επιφυλάξεις" για το δεύτερο, καθώς έχουν ανεβάσει το budget!LOL!

|WISE|
13-07-2014, 16:20
Εγώ είδα χθες σε avant premiere το 3 Μέρες Διορία (3 Days to Kill) με τον Κέβιν τον Κοστνερ που την έχει δει άξιον χήροου :)
Συμπαθητική ταινία, σε παραγωγή Luc Besson κύλησε πολύ ευχάριστα η ώρα στον θερινό που το είδα.

Αρκετές δόσεις χιούμορ, εντυπωσιακά action pieces με τον Κέβιν υπερκατάσκοπο στα γεράματα, υποβόσκων κοινωνικό μήνυμα παραμελημένης κόρης/οικογένειας και μια femme fatale Amber Heard.
Δεν έχω να πω και πολλά, αξίζει για ένα ευχάριστο απόγευμα και λόγω Κοστνερ βλέπεται και εύκολα παρέα με την κοπέλα.
Το εχω δει εδω και αρκετους μηνες. Με εξεπληξε ευχαριστα!

obione
17-07-2014, 13:00
Ειδα Transformers 4 και Edge of tommorow...Για το πρωτο χαλαρα η πιο αθλια ταινια ever!Τα Transformers απλα κομπαρσοι to story ενα τιποτα και φυσικα το trailer na κλεβει την παρασταση !!Λεμβο σωτηριας η καλη σκηνοθεσια του Bay που απλα κανει τη δουλεια του μη φανταστειτε κατι extream!!
Edge απο την αλλη καλοδουλεμενο ...λιγο τo war Sci-Fi ,λιγο το humor η ταινια σε κραταει εως το τελος!

- - - Updated - - -

Ειδα Transformers 4 και Edge of tommorow...Για το πρωτο χαλαρα η πιο αθλια ταινια ever!Τα Transformers απλα κομπαρσοι to story ενα τιποτα και φυσικα το trailer na κλεβει την παρασταση !!Λεμβο σωτηριας η καλη σκηνοθεσια του Bay που απλα κανει τη δουλεια του μη φανταστειτε κατι extream!!
Edge απο την αλλη καλοδουλεμενο ...λιγο τo war Sci-Fi ,λιγο το humor η ταινια σε κραταει εως το τελος!

enstikto
17-07-2014, 14:46
Ειδα Transformers 4 και Edge of tommorow...Για το πρωτο χαλαρα η πιο αθλια ταινια ever!Τα Transformers απλα κομπαρσοι to story ενα τιποτα και φυσικα το trailer na κλεβει την παρασταση !!Λεμβο σωτηριας η καλη σκηνοθεσια του Bay που απλα κανει τη δουλεια του μη φανταστειτε κατι extream!!
Edge απο την αλλη καλοδουλεμενο ...λιγο τo war Sci-Fi ,λιγο το humor η ταινια σε κραταει εως το τελος!



Φαντάζομαι οι εκρήξεις ήταν καλύτερες απο ποτέ!
Οι μεγαλύτερες αδικίες στην ιστορία του σινεμά: Δεν έχει όσκαρ ηθοποιίας ο Ντι Κάπριο και όσκαρ σκηνοθεσίας ο Bay...

Desmond
17-07-2014, 14:51
Δεν έχει όσκαρ ηθοποιίας ο Ντι Κάπριο και όσκαρ σκηνοθεσίας ο Bay...

Ναι, αυτός και ο Kubrick...

Valkyre
17-07-2014, 14:56
Εγω σημερα θα παω να δω τα πιθηκια παντως. Εχει παρει αρκετα καλες κριτικες η ταινιουλα. Για να δουμε.

enstikto
17-07-2014, 15:01
Ναι, αυτός και ο Kubrick...


Προσπαθώ να καταλάβω αν κατάλαβες την ειρωνία μου και την συνεχίζεις ή αν δεν την κατάλαβες και με ειρωνεύεσαι :P

Lefteris_X
17-07-2014, 15:03
μα τι γίνεται; Η Marvel το έχει χάσει;

Ο Thor..............πλέον αντικαθίσταται από την Thor

και ο Captain America, αντικαθίσταται από άλλον χαρακτήρα (το Γεράκι).....που είναι μαύρος (p. correct: αφρο-αμερικανός).

ε; ποιος ήρθε;

Υποτίθεται ότι ο Thor που ξέρουμε, κρίθηκε άκυρος πια να κρατάει το μγιολνίρ σφυρί, οπότε δεν μπορεί να λέγεται "Thor". Ακολούθως, μια γυναίκα το φέρει κατά συνέπεια αυτή ονομάζεται πλέον "Η Thor".


........κουκουρούκου με πάουερ ρέηντζερς. Άντε και του χρόνου........φουντούνια!

Ezio
17-07-2014, 15:12
Φαντάζομαι ότι κάποια στιγμή οι αρχικοί θα επιστρέψουν στις θέσεις τους, εκτός κι αν είπαν ότι δεν θα επιστρέψουν ποτέ. Επίσης, ίσως πρέπει να το βάλεις στο thread για τα κόμικ. Για τα κόμικ δεν είναι αυτές οι αλλαγές;

Desmond
17-07-2014, 15:18
Προσπαθώ να καταλάβω αν κατάλαβες την ειρωνία μου και την συνεχίζεις ή αν δεν την κατάλαβες και με ειρωνεύεσαι :P

Win-win δλδ!Χαχα!
Το πρώτο εννοείται.Είπαμε, ντάξει δεν σ'αρέσει το blade runner αλλά δεν είσαι εντελώς σάπιος!:silly:

hakoo
17-07-2014, 15:25
Eιδα κι εγω το Transformers την προηγουμενη εβδομαδα. Ειμαι μια χαρα συνειδητοποιημενος οταν πηγαινω και βλεπω τετοιες ταινιες, ουτε το παιζω Γεωργουσοπουλος ουτε τιποτα. Εγω ο ιδιος ανθρωπος ειδα το pacific rim και ειπα οτι το διασκεδασα πολυ.
ΑΛΛΑ, αυτο το πραγμα δεν βλεποταν. Δηλαδη οχι. Με τιποτα. Ειλικρινα πονεσαν τα αυτια μου και τα ματια μου να παρακολουθω εκρηξεις χωρις κανενα λογο, κατι αταλαντους τρεχουν απο δω κι απο κει χωρις λογο και ενα υπερβολικο cgi που δεν με εντυπωσιασε καν τεχνικα.



Είπαμε, ντάξει δεν σ'αρέσει το blade runner αλλά δεν είσαι εντελώς σάπιος!http://www.ps4forums.gr/vb/images/new_smilies/silly.gif

http://reactiongifs.me/wp-content/uploads/2013/12/jim-carrey-liar-liar-oh-come-on-angry-its-enough.gif (http://www.google.gr/url?sa=i&source=images&cd=&docid=L8_58Au68YotDM&tbnid=m9-u3QZwc0JBMM:&ved=0CAgQjRw&url=http%3A%2F%2Freactiongifs.me%2Foh-come%2F&ei=PbPHU8DWEKvhywPGyoDQDw&psig=AFQjCNFBGArqH3gMGEVITUKtfAGAazumbg&ust=1405682877345510)



enstikto παραιτησου

enstikto
17-07-2014, 15:33
Eιδα κι εγω το Transformers την προηγουμενη εβδομαδα. Ειμαι μια χαρα συνειδητοποιημενος οταν πηγαινω και βλεπω τετοιες ταινιες, ουτε το παιζω Γεωργουσοπουλος ουτε τιποτα. Εγω ο ιδιος ανθρωπος ειδα το pacific rim και ειπα οτι το διασκεδασα πολυ.
ΑΛΛΑ, αυτο το πραγμα δεν βλεποταν. Δηλαδη οχι. Με τιποτα. Ειλικρινα πονεσαν τα αυτια μου και τα ματια μου να παρακολουθω εκρηξεις χωρις κανενα λογο, κατι αταλαντους τρεχουν απο δω κι απο κει χωρις λογο και ενα υπερβολικο cgi που δεν με εντυπωσιασε καν τεχνικα.



http://reactiongifs.me/wp-content/uploads/2013/12/jim-carrey-liar-liar-oh-come-on-angry-its-enough.gif (http://www.google.gr/url?sa=i&source=images&cd=&docid=L8_58Au68YotDM&tbnid=m9-u3QZwc0JBMM:&ved=0CAgQjRw&url=http%3A%2F%2Freactiongifs.me%2Foh-come%2F&ei=PbPHU8DWEKvhywPGyoDQDw&psig=AFQjCNFBGArqH3gMGEVITUKtfAGAazumbg&ust=1405682877345510)



enstikto παραιτησου

'Αλλος ένας φαν...

Να δω εσύ θα μπορέσεις να απαντήσεις;
Πες μου σε παρακαλώ τι κάνει τόσο εκπληκτική αυτή την ταινία; Και πες μου ότι δεν είναι boring as hell....

Ναι έχει ωραίο κόσμο, αλλά μέχρι εκεί.... Κατα τα άλλα είναι βαρετή του θανατά....

Valkyre
17-07-2014, 15:37
'Αλλος ένας φαν...

Να δω εσύ θα μπορέσεις να απαντήσεις;
Πες μου σε παρακαλώ τι κάνει τόσο εκπληκτική αυτή την ταινία; Και πες μου ότι δεν είναι boring as hell....

Ναι έχει ωραίο κόσμο, αλλά μέχρι εκεί.... Κατα τα άλλα είναι βαρετή του θανατά....

What the actual FUCK??? Αυτο δεν το γνωριζα...

Συγνωμη... γιατι σε κανω παρεα?!??!?

http://ifyoucantaffordtotip.com/wp-content/uploads/2013/04/rudetoserverfriend.gif

hakoo
17-07-2014, 15:40
'
Πες μου σε παρακαλώ τι κάνει τόσο εκπληκτική αυτή την ταινία; Και πες μου ότι δεν είναι boring as hell....


http://static1.gamespot.com/uploads/original/111/1115819/2587495-8120004280-s28Ps.gif (http://www.google.gr/url?sa=i&source=images&cd=&docid=Rb9rtB5WI9MSjM&tbnid=1Z_oXfhnPTn5nM:&ved=0CAgQjRw&url=http%3A%2F%2Fwww.gamespot.com%2Fforums%2Fsyste m-wars-314159282%2Fmore-gpu-power-for-all-xbox-one-31414779%2F&ei=9LXHU5y5HObnygOZrIHoCg&psig=AFQjCNG4Ql_3iRh0qpFpLyLh4remqh11EA&ust=1405683572535984)

enstikto
17-07-2014, 15:48
Πάντα τέτοιες απαντήσεις πέρνω σε αυτή την ερώτηση....
Κανείς δεν μπορεί να απαντήσει σοβαρά.... γιατί δεν έχει την απάντηση στην ερώτηση...
Απλά σας αρέσει η ταινία γιατί είναι "classic", γιατί θεωρείτε απο πολύ κόσμο wow αλλά κανείς δεν ξέρει πραγματικά γιατί....

Η ταινία είναι ΜΠΟΥΡΔΑ, ΑΝΟΥΣΙΑ, και πιο βαρετή και απο αγγελόπουλο (με το τελευταίο μπορεί να το παράκανα :P).

@Val: Την μέρα που σε γνώρισα πρώτη φορά απο κοντά το είπα. Εκεί το έμαθε και ο Des ;)
Και ούτε εσύ είχες απάντηση να μου δώσεις...

Viper
17-07-2014, 15:56
Η ταινία είναι ΜΠΟΥΡΔΑ, ΑΝΟΥΣΙΑ, και πιο βαρετή και απο αγγελόπουλο (με το τελευταίο μπορεί να το παράκανα :P).


http://troll.me/images/arnold-disgusting/um-what-the-fuck.jpg

Valkyre
17-07-2014, 15:57
Πάντα τέτοιες απαντήσεις πέρνω σε αυτή την ερώτηση....
Κανείς δεν μπορεί να απαντήσει σοβαρά.... γιατί δεν έχει την απάντηση στην ερώτηση...
Απλά σας αρέσει η ταινία γιατί είναι "classic", γιατί θεωρείτε απο πολύ κόσμο wow αλλά κανείς δεν ξέρει πραγματικά γιατί....

Η ταινία είναι ΜΠΟΥΡΔΑ, ΑΝΟΥΣΙΑ, και πιο βαρετή και απο αγγελόπουλο (με το τελευταίο μπορεί να το παράκανα :P).

@Val: Την μέρα που σε γνώρισα πρώτη φορά απο κοντά το είπα. Εκεί το έμαθε και ο Des ;)
Και ούτε εσύ είχες απάντηση να μου δώσεις...

Μαλλον επελεξα να διαγραψω αυτην την τραυματικη αποκαλυψη απο το μυαλο μου γιατι σε θεωρησα καλο παιδι. (αληθεια δεν θυμαμαι τιποτα)

Τωρα που μου το ξαναθυμισες ομως....

Δεν εχει νοημα να απαντησω, ειναι σαν να ρωτας γιατι αρεσει στον ανθρωπο το παγωτο...

Τιποτα, απλα

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTaeRJY1a6u5zukQ0rcurYiHnKmrPMRc EITNiC2RlL5M6_iNzTe

PDS
17-07-2014, 16:00
Η ταινία είναι ΜΠΟΥΡΔΑ, ΑΝΟΥΣΙΑ, και πιο βαρετή και απο αγγελόπουλο (με το τελευταίο μπορεί να το παράκανα :P).


http://d3dsacqprgcsqh.cloudfront.net/photo/aD0EGVd_460sa.gif

Περιμενω να μου πεις οτι το cabin in the woods ειναι καλυτεροοοοοοοοοοοοοο:P:P:P

enstikto
17-07-2014, 16:05
Ξέρεις οτι δεν είμαι παρεξηγησιάρης αλλά το τραβάς Δημήτρη με 2 συνεχόμενα end friendship για τη μπούρδα...
(Δεν τρολάρω τώρα).

Επίσης για όλες τις ταινίες όλοι έχουν άποψη μου άρεσε για αυτό για εκείνο για το άλλο. Για αυτή υπάρχει το "απλά μου αρέσει για δεν νοήτω να μην μου άρεσε". Does not compute παιδιά.... Ειδικά για μία ταινία που σε όσους άρεσε είναι φανατικοί μαζί της... Δεν είναι ξέρω εγώ είδα το avengers και το διασκέδασα και πέρασε ευχάριστα η ώρα. Είναι η ταινία είνια αριστούργημα αλλά "απλά είναι". Λόγους; Δεν χρειάζετε να πω... Απλά είναι....

Είναι ακριβώς το ίδιο με το να είναι κάπποιος φανατικός θεουσας.
-"Υπαρχει θεός";
-Εννοείτε
-Που το ξέρεις;
-Χαχαχαχαχα! Τι είναι αυτά που λες; Απλά το ξέρω....

@PDS: Τo cabin in the woods δεν το βαρέθηκα και το υπερδιασκέδασα. Το Blade runner το είδα μία φορά μικρός δεν μου άρεσε. Είπα κάτσε ίσως να ήμουν μικρός και να μην το κατάλαβα. Το ξαναείδα στα 20. Πάλι μαλακια μου φάνηκε. Στα 30 ξαναδοκίμασα και λέω "δεν μπορεί για να λένε έτσι όλοι λάθος θα κάνω". Πάλι προσπαθούσα να μην με πάρει ο ύπνος....
Cabin in the woods > Blade Runner

Και οποιαδήποτε ταινία μου άρεσε είναι καλύτερη απο το Blade Runner γιατί το Blade Runner ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ...

There's something about Mary > Blade Runner (Εδώ θέλω να δω gifάκια!!!!)

Lefteris_X
17-07-2014, 16:06
είναι για τα κόμικ (έπεται και megaton "αλλαγή" σχετικά με τον Iron Man), αλλά θα επηρεάσουν άμεσα (υποτίθεται κατά το άρθρο στο Kotaku; δεν θυμάμαι) και τις μελλοντικές ταινίες. Επίσης, κάπου διάβασα ότι τα συμβόλαια που έχουν οι ηθοποιοί για το Γεράκι, Κάπταιν Αμέρικα, Θωρ λήγουν ταυτόχρονα, κατά συνέπεια αν ένας αποφασίσει να μην επιστρέψει με νέο συμβόλαιο (πανάκριβο πλέον), θα τον ακολουθήσουν και οι άλλοι, εγκαταλείποντας τους υπερ-ήρωες που ενσαρκώνουν. Το τι θα γίνει θα δούμε, αν και εδώ που τα λέμε, πόσα χρόνια μπορεί να αντέξει να είναι καρα-φιτ ένας ηθοποιός (χώρια ότι η ηλικία "γράφει" πάνω στο πρόσωπο), όταν οι υπερ-ήρωες είναι μεταξύ 20 - 35 ετών στο look (Spidey, Iron Man, C. America, Hawk, κλπ)

PDS
17-07-2014, 16:14
@PDS: Τo cabin in the woods δεν το βαρέθηκα και το υπερδιασκέδασα. Το Blade runner το είδα μία φορά μικρός δεν μου άρεσε. Είπα κάτσε ίσως να ήμουν μικρός και να μην το κατάλαβα. Το ξαναείδα στα 20. Πάλι μαλακια μου φάνηκε. Στα 30 ξαναδοκίμασα και λέω "δεν μπορεί για να λένε έτσι όλοι λάθος θα κάνω". Πάλι προσπαθούσα να μην με πάρει ο ύπνος....
Cabin in the woods > Blade Runner

Και οποιαδήποτε ταινία μου άρεσε είναι καλύτερη απο το Blade Runner γιατί το Blade Runner ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ...

There's something about Mary > Blade Runner (Εδώ θέλω να δω gifάκια!!!!)

To there's something about Mary ηταν γαματο:P

Nαι ρε συ ειναι λογικο να μην αρεσουν ολα σε ολους.Πλακιτσα κανουμε.
Συνηθως οταν δεν μου αρεσει κατι προσπαθω να καταλαβω γιατι αρεσει σε αλλους.Το cabin in the woods εχω καταλαβει γιατι αρεσει, απλα δεν μπορει να ειναι διασκεδαστικο για τα γουστα μου.
Υπαρχουν στο ιντερνετ απειρες αναλυσεις για το BR.

Valkyre
17-07-2014, 16:24
Ρε συ λολ πες μου οτι πραγματικα σου περασε απο το μυαλο τωρα στα σοβαρα οτι εννοουσα κατι τετοιο! Χαβαλε/καζουρα κανω εννοειται!

Να σου πω με λιγα περιληπτικα πραγματα (γιατι μπορω να γραψω εκθεση πραγματικα) στο γιατι μου αρεσει/αρεσε αυτη η ταινια και στο γιατι την θεωρω σταθμο.

- Διοτι ειναι η ταινια εκεινη που εκανε το sci fi noir πραγματικοτητα. Το ολο setting, ατμοσφαιρα , υφος της ταινιας απλα δεν ειχε αντιπαλο και μεχρι και σημερα οι περισσοτερες ταινιες του ειδους εχουν το Blade Runner σαν blueprint σπανια δε καταφερνουν να χτυπησουν το αναλογο vibe...βασικα δεν νομιζω να τα εχει καταφερει καμμια.

- Διοτι εχει εναν χαρακτηρα ο οποιος ταυτιζεται απολυτα με τον θεατη, τουλαχιστον στην δικη μου -και πολλων πολλων αλλων- αντιληψη.

- Μοιαζει πραγματικη, ρεαλιστικη, δεν αρεσκεται σε υπερβολες ή τρελα μεταφυσικα πραγματα. Ειναι γυρισμενο σαν ενα πειστικο και πραγματικο μελλον.

- Ειναι αν οχι η πρωτη απο τις πρωτες ταινιες του ειδους που σε βαζουν αντιμετωπο με ηθικα διλληματα, οπως πως μετρας την αξια μιας ζωης, τι ακριβως θεωρειται "ζωη" , ποιος εχει δικαιωμα και τι ακριβως γυρω απο αυτην. Οχι ομως με παραφυλολογιες και πολυ μπλα μπλα αλλα κυριως μεσω της ευρηματικοτατης σκηνοθεσιας του Σκοτ. Η τανια εχει ενα αργο και "μουγκο" μοτιβο σε πολλα σημεια το οποιο εκφραζει ακριβως αυτο για πολλους. Μουσικη υποκρουση, καταλληλο πλανο σωστη γλωσσα σωματος, και για εναν μαγικο τροπο δεν χρειαζεται να εξωτερικευσουν με λογια οι ηθοποιοι αυτο που θελουν να πουν. Το ξερεις κι εσυ ο ιδιος.

- μια ατακα της ταινιας την οποια και ξερω απεξω "Ι've seen things you people wouldnt believe, attack ships on fire off the shoulder of Orion, I watched c-beams glitter in the dark near the Tanhouse Gates. All those moments ... will be lost in time, like tears in the rain.... Time to die..." κουβαλαει μεσα της τοσο πραγμα, που εχουν γινει ολοκληρες διατριβες με βαση αυτην. Για εμενα αποτελει ισως την πιο καλογραμμενη και σημαντικη ατακα που εχω ακουσει να εκφερει ηθοποιος σε ταινια. Ειναι απιστευτο το ποσο ΤΕΛΕΙΑ ηταν την δεδομενη στιγμη που εβλεπες αυτο που εβλεπες στην οθονη

- Δεν υπαρχει "καλος" και "κακος" στην ταινια με την ευρεια εννοια. Με βαση το σημερα δεν ειναι σιγουρα σπανιο αυτο, αλλα τοτε... ηταν σχεδον ανηκουστο. Ο θεατης εβλεπε μια "απειλη" , στην πορεια ομως η απειλη αυτη μεταπηδησε αλλου, μεχρι που στο τελος διαπιστωνεις οτι δεν υπαρχει ακριβως απειλη. Ο θεατης, οπως και ο πρωταγωνιστης παραμενει στο τελος πιο προβληματισμενος απο ποτε και δινει μια εντελως διαφορετικη αντιληψη στο τι εστι σωστο, τι λαθος τι καλο τι κακο

- Η μουσικη ειναι απλα απιστευτη, δεν το αναλυω παραπανω, ειναι και δικος μας! :)

- το διπολικο ending το λατρεψα

- Το ξαναειπα, αλλα θα το ξαναπω. Το legacy που αφησε η ταινια πισω ειναι τεραστιο. Μεχρι τοτε οι Sci Fi ταινιες θα ηταν ή τυπου Star Wars ή Alien (Riddley Scot as well) Δεν υπηρχε το ειδος αυτο. Ακομα και σημερα ταινιες του ειδους αυτου κοιτανε το Blade Runner. Μπορει να ακουγεται κλισε αλλα θεωρω οτι ειναι μια ταινια με τεραστιο βαθος και χαιρει multiple viewings.

Αυτα τα "λιγα" λολ, που να εγραφα και πολλα!

ΥΓ: Ελεος πως μπορεσες να σκεφτεις κατι τετοιο?!

tonybsg
17-07-2014, 16:37
Δημήτρη, είσαι απόλυτος χωρίς λόγο πάντως για το BR. Όχι για το γεγονός ότι δεν σου αρέσει και ότι βαρέθηκες φυσικά, αλλά για το ότι αρέσει σε τόσους χωρίς να ξέρουν γιατί. Δεν υπάρχει λόγος να το αναφέρεις καν αυτό για να υποστηρίξεις την θέση σου. Είναι εντελώς αυθαίρετο συμπέρασμα, που δεν στέκει από κάπου.

Εγώ ας πούμε όταν την είδα πρώτη φορά, και ήμουν και μικρός σχετικά, μαγεύτηκα από αυτόν τον κόσμο που δημιούργησε ο Ridley Scott (και ο Philip K. Dick βέβαια) και τα όσα είχε να δείξει και πραγματεύονταν. Σκεπτόμενος δε και την ηλικία της ταινίας, αυτό με ιντρίγκαρε ακόμη περισσότερο. Σίγουρα, έκτοτε (από την κυκλοφορία της ταινίας) έχουμε δει κάμποσες ταινίες με δυστοπικά μέλλοντα και παρόμοια θέματα, αλλά αυτό δεν αναιρεί αυτά που που μπορεί μία παλαιότερη ταινία να σου προσφέρει, πόσο μάλλον όταν χτίζει τέτοια ατμόσφαιρα (μιλάμε για sci-fi film noir!) και καταπιάνεται με τόσα θέματα. Πώς είναι δυνατόν να μην ενθουσιάζεσαι με μια ταινία, που σου προσφέρει ψυχαγωγία κατά την θέασή της και μπόλικο υλικό για σκέψη και για διάβασμα;



είναι για τα κόμικ (έπεται και megaton "αλλαγή" σχετικά με τον Iron Man), αλλά θα επηρεάσουν άμεσα (υποτίθεται κατά το άρθρο στο Kotaku; δεν θυμάμαι) και τις μελλοντικές ταινίες. Επίσης, κάπου διάβασα ότι τα συμβόλαια που έχουν οι ηθοποιοί για το Γεράκι, Κάπταιν Αμέρικα, Θωρ λήγουν ταυτόχρονα, κατά συνέπεια αν ένας αποφασίσει να μην επιστρέψει με νέο συμβόλαιο (πανάκριβο πλέον), θα τον ακολουθήσουν και οι άλλοι, εγκαταλείποντας τους υπερ-ήρωες που ενσαρκώνουν. Το τι θα γίνει θα δούμε, αν και εδώ που τα λέμε, πόσα χρόνια μπορεί να αντέξει να είναι καρα-φιτ ένας ηθοποιός (χώρια ότι η ηλικία "γράφει" πάνω στο πρόσωπο), όταν οι υπερ-ήρωες είναι μεταξύ 20 - 35 ετών στο look (Spidey, Iron Man, C. America, Hawk, κλπ)

Δεν υπάρχει κανένα στοιχείο που να υποδηλώνει ότι αυτές οι αλλαγές θα επηρεάσουν το Marvel Cinematic Universe. Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Όταν θα έρθει η ώρα (μετά από αρκετά χρόνια), ίσως πάρουν στοιχεία από story lines που θα γραφτούν για τα comics. Για την ώρα έχουμε να δούμε τουλάχιστον τρεις εμφανίσεις από τον Hemsworth ως Thor και τον Evans ως Captain (φυσικά η μία θα είναι το Avengers: Age of Ultron). Το MCU άλλωστε σχεδιάζεται χρόνια τώρα.

enstikto
17-07-2014, 17:47
Ρε συ λολ πες μου οτι πραγματικα σου περασε απο το μυαλο τωρα στα σοβαρα οτι εννοουσα κατι τετοιο! Χαβαλε/καζουρα κανω εννοειται!

Να σου πω με λιγα περιληπτικα πραγματα (γιατι μπορω να γραψω εκθεση πραγματικα) στο γιατι μου αρεσει/αρεσε αυτη η ταινια και στο γιατι την θεωρω σταθμο.

1- Διοτι ειναι η ταινια εκεινη που εκανε το sci fi noir πραγματικοτητα. Το ολο setting, ατμοσφαιρα , υφος της ταινιας απλα δεν ειχε αντιπαλο και μεχρι και σημερα οι περισσοτερες ταινιες του ειδους εχουν το Blade Runner σαν blueprint σπανια δε καταφερνουν να χτυπησουν το αναλογο vibe...βασικα δεν νομιζω να τα εχει καταφερει καμμια.

2- Διοτι εχει εναν χαρακτηρα ο οποιος ταυτιζεται απολυτα με τον θεατη, τουλαχιστον στην δικη μου -και πολλων πολλων αλλων- αντιληψη.

3- Μοιαζει πραγματικη, ρεαλιστικη, δεν αρεσκεται σε υπερβολες ή τρελα μεταφυσικα πραγματα. Ειναι γυρισμενο σαν ενα πειστικο και πραγματικο μελλον.

4- Ειναι αν οχι η πρωτη απο τις πρωτες ταινιες του ειδους που σε βαζουν αντιμετωπο με ηθικα διλληματα, οπως πως μετρας την αξια μιας ζωης, τι ακριβως θεωρειται "ζωη" , ποιος εχει δικαιωμα και τι ακριβως γυρω απο αυτην. Οχι ομως με παραφυλολογιες και πολυ μπλα μπλα αλλα κυριως μεσω της ευρηματικοτατης σκηνοθεσιας του Σκοτ. Η τανια εχει ενα αργο και "μουγκο" μοτιβο σε πολλα σημεια το οποιο εκφραζει ακριβως αυτο για πολλους. Μουσικη υποκρουση, καταλληλο πλανο σωστη γλωσσα σωματος, και για εναν μαγικο τροπο δεν χρειαζεται να εξωτερικευσουν με λογια οι ηθοποιοι αυτο που θελουν να πουν. Το ξερεις κι εσυ ο ιδιος.

5- μια ατακα της ταινιας την οποια και ξερω απεξω "Ι've seen things you people wouldnt believe, attack ships on fire off the shoulder of Orion, I watched c-beams glitter in the dark near the Tanhouse Gates. All those moments ... will be lost in time, like tears in the rain.... Time to die..." κουβαλαει μεσα της τοσο πραγμα, που εχουν γινει ολοκληρες διατριβες με βαση αυτην. Για εμενα αποτελει ισως την πιο καλογραμμενη και σημαντικη ατακα που εχω ακουσει να εκφερει ηθοποιος σε ταινια. Ειναι απιστευτο το ποσο ΤΕΛΕΙΑ ηταν την δεδομενη στιγμη που εβλεπες αυτο που εβλεπες στην οθονη

6- Δεν υπαρχει "καλος" και "κακος" στην ταινια με την ευρεια εννοια. Με βαση το σημερα δεν ειναι σιγουρα σπανιο αυτο, αλλα τοτε... ηταν σχεδον ανηκουστο. Ο θεατης εβλεπε μια "απειλη" , στην πορεια ομως η απειλη αυτη μεταπηδησε αλλου, μεχρι που στο τελος διαπιστωνεις οτι δεν υπαρχει ακριβως απειλη. Ο θεατης, οπως και ο πρωταγωνιστης παραμενει στο τελος πιο προβληματισμενος απο ποτε και δινει μια εντελως διαφορετικη αντιληψη στο τι εστι σωστο, τι λαθος τι καλο τι κακο

7- Η μουσικη ειναι απλα απιστευτη, δεν το αναλυω παραπανω, ειναι και δικος μας! :)

8- το διπολικο ending το λατρεψα

9- Το ξαναειπα, αλλα θα το ξαναπω. Το legacy που αφησε η ταινια πισω ειναι τεραστιο. Μεχρι τοτε οι Sci Fi ταινιες θα ηταν ή τυπου Star Wars ή Alien (Riddley Scot as well) Δεν υπηρχε το ειδος αυτο. Ακομα και σημερα ταινιες του ειδους αυτου κοιτανε το Blade Runner. Μπορει να ακουγεται κλισε αλλα θεωρω οτι ειναι μια ταινια με τεραστιο βαθος και χαιρει multiple viewings.

Αυτα τα "λιγα" λολ, που να εγραφα και πολλα!

ΥΓ: Ελεος πως μπορεσες να σκεφτεις κατι τετοιο?!

Thanks γιατί είσαι ο πρώτος τα 2 ή 3 τελευταία χρόνια που έχω κάνει την ίδια συζήτηση στο ίδιο θέμα τουλάχιστον 4 φορές, που έδωσες απάντηση γιατί σου αρέσει η ταινία και δεν είπες απλά "χαχαχαχα τι λέει τώρα αυτός".
Απο αυτά που έγραψες θα συμφωνήσω για την μουσική.

1. Ισχύει αλλά κατά την άποψη μου όχι πετυχημένα.
2. Σε καμμία περίπτωση δεν ταυστίστηκα με τον πρωταγονιστή.
3. Για το ρεαλιστικό περιβάλλον οκ. Αλλά δεν λέει κάτι αυτό απο μόνο του.
4. Ίσως είναι η πρώτη sci-fi ταινία που το κάνει. Αλλά σε βιβλία έχει γίνει απο πολύ παλαιότερα απο αυτό και με πολύ καλύτερο τρόπο και ουσία κατα τη γνώμη μου.
5. Δεν θυμάμαι την ατάκα αλλά νομίζω θυμάμαι την φάση που την λέει. Σε εκείνη την φάση εγώ ήμουν τόσο κοιμισμένος που ούτε βαθύτερα νοήματα μπορούσα να πιάσω ούτε τίποτα. Απλά χαιρόμουν που το μαρτύριο τελείωνε :P
6. Not the first time we saw this.
7. Όπως είπα συμφωνώ για τη μουσική.
8. Nice to have αλλά μέχρι να αρχίσει να ρωτάει ο κόσμος αν ο ford ήταν replicant ούτε καν είχε περάσει απο το μυαλό μου.
9. Και το alien είχε legacy - η πρώτη ταινία που ήταν τρόμου. Όλοι περιμέναν να δουν πίου-πίου και χαρά και είδαν ένα σκουλίκι να βγαίνει απο την κοιλία ενώς τύπου λολ. Και το star wars έχει legacy. Ήταν η πρώτη ταινία που πάντρεψε το sci-fi με το fantasy και έδειξε επίσης ένα φουτουριστικό μεν κόσμο αλλά εξίσου ρεαλιστικό. Πχ ήταν η πρώτη ταινία που έβλεπες βρώμικα διαστημόπλοια...

Για το άλλο απλά έχω και εγώ τα κουμπιά μου και απλά κάπποια πράγματα είνια "ιερά" για να τα ακουμπήσει η πλάκα ;)



Δημήτρη, είσαι απόλυτος χωρίς λόγο πάντως για το BR. Όχι για το γεγονός ότι δεν σου αρέσει και ότι βαρέθηκες φυσικά, αλλά για το ότι αρέσει σε τόσους χωρίς να ξέρουν γιατί. Δεν υπάρχει λόγος να το αναφέρεις καν αυτό για να υποστηρίξεις την θέση σου. Είναι εντελώς αυθαίρετο συμπέρασμα, που δεν στέκει από κάπου.

Εγώ ας πούμε όταν την είδα πρώτη φορά, και ήμουν και μικρός σχετικά, μαγεύτηκα από αυτόν τον κόσμο που δημιούργησε ο Ridley Scott (και ο Philip K. Dick βέβαια) και τα όσα είχε να δείξει και πραγματεύονταν. Σκεπτόμενος δε και την ηλικία της ταινίας, αυτό με ιντρίγκαρε ακόμη περισσότερο. Σίγουρα, έκτοτε (από την κυκλοφορία της ταινίας) έχουμε δει κάμποσες ταινίες με δυστοπικά μέλλοντα και παρόμοια θέματα, αλλά αυτό δεν αναιρεί αυτά που που μπορεί μία παλαιότερη ταινία να σου προσφέρει, πόσο μάλλον όταν χτίζει τέτοια ατμόσφαιρα (μιλάμε για sci-fi film noir!) και καταπιάνεται με τόσα θέματα. Πώς είναι δυνατόν να μην ενθουσιάζεσαι με μια ταινία, που σου προσφέρει ψυχαγωγία κατά την θέασή της και μπόλικο υλικό για σκέψη και για διάβασμα;



Ότι δίνεις πέρνεις φίλε μου. Όταν επι 2,3 χρόνια εδω μέσα λέω "δεν μου άρεσε αυτή η ταινία" και το μόνο πράγμα που πέρνω είναι "μα πως γίνετε αφού είναι φοβερή;" Και ζητάω να μου εξηγήσουν τι τους άρεσε και μου λένε χαχχαχχα 'ακου τι λέει, έχω κάθε δικαίωμα να βγάλω αυτό το συμπέρασμα...

Τώρα επιτέλους απάντησε ο Val και εσύ. Οπότε ναι δεν μπορώ να λέω αυτό που έλεγα τότε σε γενικότητες, αλλά μπορώ να το πω για όλους όσους δεν απάντησαν την ερώτησή μου με άλλο τρόπο πλήν του "χαχαχα" ;)

hakoo
17-07-2014, 17:57
Δημητρη νομιζω πως ολοι ειναι σε χαβαλεδιαρικο mood εκτος απο σενα, προφανως και θα σου απαντουσα εγω προσωπικα αλλα ηθελα πρωτα να βαλω ενα gifακι για την πλακα του θεματος. Μετα απο αυτο βεβαια


αλλά μπορώ να το πω για όλους όσους δεν απάντησαν την ερώτησή μου με άλλο τρόπο πλήν του "χαχαχα"

νομιζω δεν εχει καποιο νοημα να πω κατι για την ταινια, το εχεις παρει λιγο στραβα το θεμα. Απλα να ξεκαθαρισω οτι η πρωτη απαντηση μου (μιας και ξεκινησε απο εκει) ειναι τρολαρισμα με εντελως χιουμοριστικη διαθεση, το καταλαβαινεις ελπιζω.

enstikto
17-07-2014, 18:05
Δημητρη νομιζω πως ολοι ειναι σε χαβαλεδιαρικο mood εκτος απο σενα, προφανως και θα σου απαντουσα εγω προσωπικα αλλα ηθελα πρωτα να βαλω ενα gifακι για την πλακα του θεματος. Μετα απο αυτο βεβαια



νομιζω δεν εχει καποιο νοημα να πω κατι για την ταινια, το εχεις παρει λιγο στραβα το θεμα. Απλα να ξεκαθαρισω οτι η πρωτη απαντηση μου (μιας και ξεκινησε απο εκει) ειναι τρολαρισμα με εντελως χιουμοριστικη διαθεση, το καταλαβαινεις ελπιζω.

3 χρόνια μόνο τρολάρισμα τρώω για αυτό το πράγμα χωρίς καμμία ουσία (until now). Και εγώ με χαβαλέ την ξεκίνησα την συζήτηση (και με τον Des έχει καθιερωθεί κάθε 5,6 μήνες η τρολοχαβαλο-κουβέντα).Αλλά η πραγματικότητα που είχα δει μέχρι στιγμής είναι αυτή που ανέφερα παραπάνω και πέρα απο το τρόλινγκ τα συμπεράσματα που μπορώ να βγάλω είναι αυτά που είπα παραπάνω...

hakoo
17-07-2014, 18:11
E αυτο λεω, αφου τα βγαλες τα συμπερασματα δεν εχει νοημα να γινει καποια συζητηση. Τωρα για το ποσα χρονια γινεται δεν ξερω μαν, τωρα το ειδα τυχαια απο το μηνυμα του des, ειπα να τρολαρω λιγο μιας και το σηκωνεις το τρολαρισμα απ οσο σε εχω κοψει εδω μεσα, τοσο απλα. Τωρα το να λες οτι σε οσους δεν μου απαντανε εγω θα μιλαω απολυτα γιατι απλα τελειωσε η υπομονη μου ξερω γω και θα τους δωσω ο,τι τους αξιζει προσωπικα δεν μου καθησε καλα, γι'αυτο ξεκαθαριζω τη θεση μου οτι ηταν ολο αστειο.
Didn't work, δεν πειραζει, παμε παρακατω.

enstikto
17-07-2014, 18:22
E αυτο λεω, αφου τα βγαλες τα συμπερασματα δεν εχει νοημα να γινει καποια συζητηση. Τωρα για το ποσα χρονια γινεται δεν ξερω μαν, τωρα το ειδα τυχαια απο το μηνυμα του des, ειπα να τρολαρω λιγο μιας και το σηκωνεις το τρολαρισμα απ οσο σε εχω κοψει εδω μεσα, τοσο απλα. Τωρα το να λες οτι σε οσους δεν μου απαντανε εγω θα μιλαω απολυτα γιατι απλα τελειωσε η υπομονη μου ξερω γω και θα τους δωσω ο,τι τους αξιζει προσωπικα δεν μου καθησε καλα, γι'αυτο ξεκαθαριζω τη θεση μου οτι ηταν ολο αστειο.
Didn't work, δεν πειραζει, παμε παρακατω.

Το πρόβλημα είναι οτι οι περισσότεροι μένουν στο χαχαχα όταν εγώ ζητάω μέσα στην πλάκα και μία σοβαρή απάντηση. Δεν θυμάμαι αν είχες υπάρξει σε κάπποια απο τις τρολοκουβέντες που έχουν γίνει κατα καιρούς για το θέμα, αυτό που θυμάμαι είναι οτι όλοι έμεναν στο χαχαχα και δεν πήγεναν παρακάτω, σε μία σοβαρή απάντηση όπως αυτή που έδωσε ο Val και ο Tony. Είναι λογικότατο λοιπόν να βγάλω αυτό το συμπέρασμα που έβγαλα.

Το οτι πιστεύω εγώ κάτι επίσης δεν σημένει οτι είναι απαραίτητα αλήθεια/σωστό. Αν κάπποιου δεν το αρέσει η άποψή μου (και τον ενδιαφέρει η άποψη μου προφανώς) μπορεί να με βγάλει λάθος. Απο την άλλη μπορούμε να συνεχίσουμε παρακάτω ο καθένας με τις απόψεις του. Όπως γίνετε πάντα σε όλα τα θέματα που συζητιόντε στο φόρουμ και στην ζωή.

Προσωπικά με ενοχλεί πολύ το να είναι κάπποιος τόσο απόλυτος με την άποψή του και να μην μπορεί να δώσει ένα επιχείρημα γιατί έχει αυτή την άποψη. Θα μου πείς μπορεί να βαριέτε να ασχοληθεί or whatever και θα συμφωνήσω. Όχι όμως όταν έχουν περάσει 3 χρόνια με τόσες συζητήσεις, χωρίς καμμία σοβαρή απάντηση απο κανέναν...;) Σε αυτή την περίπτωση sorry αλλά νομίζω έχω το δικαίωμα να βγαίνω σε γενικά συμπεράσματα...

tonybsg
17-07-2014, 18:42
Μωρέ ξέρεις τι, αυτά που θα σου έλεγε ο καθένας από όσους γουστάρουν την ταινία, είναι λίγο πολύ γνωστά στο σύνολό τους και έχουν υπεραναλυθεί κατά καιρούς στα ίντερνετς και όχι μόνο. Φυσικά κάποιος ίσως σταθεί σε κάτι πιο συγκεκριμένο, εγώ ας πούμε κάπου αλλού, αλλά δεν νομίζω να σου πει κανείς για τις συγκλονιστικές ερμηνείες ξέρω γω, αυτό εννοώ. Οπότε το παίρνει λίγο στο χαβαλέ ο κόσμος (εγώ ενώ θυμάμαι τις τρολοσυζητήσεις, δεν θυμάμαι αν είχα ποστάρει ποτέ, αλλά πολύ πιθανόν επειδή είσαι συ και σε ξέρω, να απαντούσα χαβαλετζίδικα, εκτός βέβαια αν γινόταν πιο σοβαρή κουβέντα). Α, επίσης έχω διαβάσει και από άλλους απόψεις σαν την δικιά σου σχετικά με την ταινία.

Πάντως και γω ας πούμε θεωρώ απίστευτη μπούρδα το The Mist, το είχα δει σινεμά και από το τότε το θεωρώ τραγική ταινία, γελοία ξέρω γω. Βέβαια εγώ από την άλλη δεν θυμάμαι γιατί συγκεκριμένα, αλλά λεπτομέρειες! :P

enstikto
17-07-2014, 19:19
Μωρέ ξέρεις τι, αυτά που θα σου έλεγε ο καθένας από όσους γουστάρουν την ταινία, είναι λίγο πολύ γνωστά στο σύνολό τους και έχουν υπεραναλυθεί κατά καιρούς στα ίντερνετς και όχι μόνο. Φυσικά κάποιος ίσως σταθεί σε κάτι πιο συγκεκριμένο, εγώ ας πούμε κάπου αλλού, αλλά δεν νομίζω να σου πει κανείς για τις συγκλονιστικές ερμηνείες ξέρω γω, αυτό εννοώ. Οπότε το παίρνει λίγο στο χαβαλέ ο κόσμος (εγώ ενώ θυμάμαι τις τρολοσυζητήσεις, δεν θυμάμαι αν είχα ποστάρει ποτέ, αλλά πολύ πιθανόν επειδή είσαι συ και σε ξέρω, να απαντούσα χαβαλετζίδικα, εκτός βέβαια αν γινόταν πιο σοβαρή κουβέντα). Α, επίσης έχω διαβάσει και από άλλους απόψεις σαν την δικιά σου σχετικά με την ταινία.

Πάντως και γω ας πούμε θεωρώ απίστευτη μπούρδα το The Mist, το είχα δει σινεμά και από το τότε το θεωρώ τραγική ταινία, γελοία ξέρω γω. Βέβαια εγώ από την άλλη δεν θυμάμαι γιατί συγκεκριμένα, αλλά λεπτομέρειες! :P

Με το the mist μήπως εννοείς το the fog του Carpenter ή κάπποιο άλλο;
Αν εννοείς το the fog, και εγώ δεν το θυμαμαι πολύ καλά αλλά έχω την εντύπωση οτι μου είχε φανεί μέτριο χωρίς όμως να βαράω ενέσεις βαρεμάρας :P

tonybsg
17-07-2014, 19:23
Όχι, το The Mist του κατά τ' άλλα φοβερού Frank Darabont, σε άλλη μια μεταφορά βιβλίου του Stephen King!

enstikto
17-07-2014, 19:32
Όχι, το The Mist του κατά τ' άλλα φοβερού Frank Darabont, σε άλλη μια μεταφορά βιβλίου του Stephen King!

Δεν το θυμάμαι... παίζει να μην το έχω δεί. Θα το δω όμως και θα σου πω αν είναι καλύτερο απο το Blade Runner :P

spyke333
17-07-2014, 19:40
Δεν το θυμάμαι... παίζει να μην το έχω δεί. Θα το δω όμως και θα σου πω αν είναι καλύτερο απο το Blade Runner :P

Εξαιρετική ταινία !
Να καταλάβεις, το (κατά προσωπική άποψη) απίστευτο φινάλε του The Mist, αν και διαφορετικό από το ending του βιβλίου, άρεσε καλύτερα και στον ίδιο τον Stephen King !

|WISE|
18-07-2014, 02:12
Εξαιρετική ταινία !
Να καταλάβεις, το (κατά προσωπική άποψη) απίστευτο φινάλε του The Mist, αν και διαφορετικό από το ending του βιβλίου, άρεσε καλύτερα και στον ίδιο τον Stephen King !
Ποσο πολυ εχω απολαυσει το The Mist.. Οσο για το τελος, εκπληκτικο..!

DJTaurus
18-07-2014, 15:45
Ανέβηκε στα γνωστά μέρη: videogames the movie!

Leon_DiZ
21-07-2014, 20:15
Τα ειδικά εφέ του Blade Runner (1982) (http://www.lifo.gr/team/lola/38785)

Dragonpaul
23-07-2014, 21:23
5194
!!!!!

AgentPrinny007
23-07-2014, 22:09
Τα ειδικά εφέ του Blade Runner (1982) (http://www.lifo.gr/team/lola/38785)

Αυτη δεν ειναι η ταινια που δεν αρεσει στον enstikto?

Πλακα κανω!!:P Οχι βεβαια!!! >:-) http://37.media.tumblr.com/402bdb556ac43e7bb92fa285638c5e7a/tumblr_n6radej3rM1ruw1vso2_500.gif

Leon_DiZ
23-07-2014, 22:15
Αυτη δεν ειναι η ταινια που δεν αρεσει στον enstikto?

Πλακα κανω!!:P Οχι βεβαια!!! >:-) http://37.media.tumblr.com/402bdb556ac43e7bb92fa285638c5e7a/tumblr_n6radej3rM1ruw1vso2_500.gif


Και εμένα απογοήτευσε (πέρα από τα εφέ τα οποία απλά τα προσκυνώ)... αλλά ας μην το ξανανοίξουμε το θέμα ;)

DJTaurus
24-07-2014, 09:15
Τα ειδικά εφέ του Blade Runner (1982) (http://www.lifo.gr/team/lola/38785)

Εντωμεταξύ πλησιάζουμε στο 2019 που διαδραματιζοταν η ταινία... μέσα έπεσαν :P

Desmond
24-07-2014, 16:21
Εντωμεταξύ πλησιάζουμε στο 2019 που διαδραματιζοταν η ταινία... μέσα έπεσαν :P

Χαχα!Και να φανταστείς οτι το "Do Androids dream of electric Sheep?"* του Philip K. Dick όπου είναι βασισμένο, διαδραματίζεται το 1992!

*Πόσο τέλειος τίτλος?Η ταινία βέβαια πήρε τ'όνομά της από το ομότιτλο έργο του Τεράστιου William Burroughs.

YΓ.Επιφυλάσσομαι κάποια μη καλοκαιρινή στιγμή που δεν θα βαριέμαι, να γράψω για ποιους λόγους λατρεύω την ταινία, ώστε να λυθούν και οι απορίες του enstikto, που δεν του απαντάει σοβαρά κανείς.:silly:

james9
24-07-2014, 20:34
Παιδια δεν ξερω αν ξερετε τι ειναι το letterboxd. Οποιος εχει account ας με κανει add , θα χαρω . http://letterboxd.com/james9/

Kapa
25-07-2014, 00:15
https://www.facebook.com/SonyPictures/photos/a.458422211930.247915.7695091930/10152217655371931/?type=1&theater

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/t1.0-9/10552477_10152217655371931_5545264379172472266_n.j pg

isildur83
28-07-2014, 01:22
https://www.youtube.com/watch?v=akX3Is3qBpw

Nikoladim
28-07-2014, 01:26
Mα ποσο τα σπασε το τρειλερ?

Valkyre
28-07-2014, 12:23
Γαματο το τρεηλερ αλλα νομιζω εδειξε και το 90% της ταινιας...

SOLID SNAKE MGS
28-07-2014, 18:01
Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Leon_DiZ
28-07-2014, 21:38
https://www.youtube.com/watch?v=Nt9fxWq5qg0

Leon_DiZ
28-07-2014, 23:04
The Hobbit - The Battle of the Five Armies Trailer (https://www.facebook.com/photo.php?v=10152531353491558&permPage=1)

Dragonpaul
28-07-2014, 23:11
I CAN'T WAIT!!!!!!!

Leon_DiZ
28-07-2014, 23:26
Fiver...


Fail :P

Leon_DiZ
29-07-2014, 01:46
Το είδα και εγώ το trailer.. το μπουρδελο-CGI-fest δεν το γλιτώνουμε ούτε εδώ...

Viper
29-07-2014, 15:00
http://cdn4.dualshockers.com/wp-content/uploads/2014/07/Mr-47.png?42e955
http://cdn4.dualshockers.com/wp-content/uploads/2014/07/Mr-47+1.png?42e955

tonybsg
29-07-2014, 15:11
Στο Homeland είναι γαμάτος btw ο Rupert Friend, τώρα για Hitman το βλέπουμε...

fotaras
30-07-2014, 17:13
http://www.mediafire.com/watch/a0mpc8br45l2e4u/batmanvsuperman_comic_con__trailer.mp4

Viper
31-07-2014, 14:05
http://www.interstellarmovie.com/index-intl.php

και βαλτε εκει που λεει Access code, τον κωδικο 7201969.

enstikto
31-07-2014, 14:10
http://www.interstellarmovie.com/index-intl.php

και βαλτε εκει που λεει Access code, τον κωδικο 7201969.

Τι θα δείξει; Κανά trailer or sth?

Viper
31-07-2014, 14:11
Ναι νεο trailer.

Valkyre
31-07-2014, 14:16
Μακρυα απο εμενα αυτο το τρεηλερ :)

Viper
31-07-2014, 14:22
:silly::silly:

Ναι συγνωμη που δεν το διευκρινησα. Παντως πρεπει να πατησετε play, δηλαδη δεν ξεκιναει να παιζει μονο του.

Godweeder
31-07-2014, 15:23
Παιδια θελω γνωμη για τις παρακατω ταινιες , οποιος τις εχει δει.

Dead Presidents (1994)
http://www.imdb.com/title/tt0112819/?ref_=nv_sr_3

Mientras duermes (2011)
http://www.imdb.com/title/tt1437358/?ref_=fn_al_tt_2

Nikoladim
31-07-2014, 15:43
Συμπτωματικα ειδα το Mientras Duermes την Τεταρτη, πολυ ενδιαφερον το κονσεπτ θα ελεγα, το σεναριο ειναι αρκετα πρωτοτυπο-οκ καπως λιγο εξτραβαγκαν- ο Λουις Τοσκαρ ειναι ενας εξαιρετικος ηθοποιος (τον ειχα δει και στο κελι 211 http://www.imdb.com/title/tt1242422/?ref_=nm_knf_t1 γαμω τις ταινιες) η σκηνοθεσια εχει αναπτυξει ενα καλο pacing που σε κραταει καθολη τη διαρκεια της ταινιας και ασφαλως η πρωταγωνιστιρα ειναι κ@υλα. Το underling μηνυμα καπου χανεται μαζι με τους αδιαφορα β χαρακατηρες αλλα συνολικα ειναι ενα Κλασικο 7αρι για μενα. Απο τα καλα ψυχολογικα θριλερ που μπορει να δεις κανεις + οτι δεν ειναι αμερικανικο.

jimspy
31-07-2014, 21:22
το Mientras Duermes συνισταται ανεπιφυλακτα κ απο μενα......νομιζω το ειχα αναφερει κ εδω πριν κατι μηνες ......

Viper
06-08-2014, 16:44
https://www.youtube.com/watch?v=Z-pFrplmexo

Kane
07-08-2014, 10:44
Κάποιες ταινίες που είδα πρόσφατα

Snowpiercer (http://www.imdb.com/title/tt1706620/?ref_=nv_sr_1): Καλή ταινία, ενδιαφέρον σενάριο, πολύ όμορφη η ατμόσφαιρα. Δεν ξετρελάθηκα αλλά είναι αξιοσημείωτη.

Amazing Spiderman 2 (http://www.imdb.com/title/tt1872181/?ref_=nv_sr_1): Προτιμώ αυτόν τον spiderman από τον προηγούμενο. Εντυπωσιακές οι μάχες, λίγο κουραστικό το πίτσι πίτσι με την Γκουέν. Πέρασα ευχάριστα.

Martyrs (http://www.imdb.com/title/tt1029234/?ref_=fn_al_tt_3): Την είδα μετά από προτροπή παιδιών στο forum. Ζορίστηκα πολύ, ειδικά στο τέλος. ’ρρωστος ο συγγραφέας/σκηνοθέτης, χρειάζεται παρακολούθηση. Είναι καλή ταινία όμως η οποία πραγματεύεται ένα θέμα που μας έχει απασχολήσει όλους.

Guest House Paradiso (http://www.imdb.com/title/tt0202381/?ref_=nv_sr_2) : Αγγλική κωμωδία με παρανοϊκό και σε μερικές περιπτώσεις αηδιαστικό χιούμορ. Γέλασα σε φάσεις δεν μπορώ να πω, αλλά αν ήμουν 20 χρονών θα την ευχαριστιόμουν περισσότερο.

The Raid 2: Berandal (http://www.imdb.com/title/tt2265171/?ref_=nv_sr_1): Πολύ μακριά από το Raid Redemtion. πάρα πολύ μακριά. Ωραία η κλωτσοπατινάδα αλλά έπασχε σοβαρά από ρυθμό. Το είδα σε δύο δόσεις γιατί βαρέθηκα

Flukt (http://www.imdb.com/title/tt2076850/?ref_=nv_sr_1) : Δεν διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας, αλλά μόνο για τη φωτογραφία να τη δει κανείς αξίζει. Καταπληκτική η φύση της Νορβηγίας: κοιλάδες, δάση, καταράκτες, ηφαιστιογενή τοπία όλα σε ένα.

AgentPrinny007
07-08-2014, 12:53
The Raid 2: Berandal (http://www.imdb.com/title/tt2265171/?ref_=nv_sr_1): Πολύ μακριά από το Raid Redemtion. πάρα πολύ μακριά. Ωραία η κλωτσοπατινάδα αλλά έπασχε σοβαρά από ρυθμό. Το είδα σε δύο δόσεις γιατί βαρέθηκα


και εμενα η πρωτη μου αρεσε περισσοτερο. Μαλιστα διαβαζω οτι θα τη κανουν remake οι αμερικανοι:a045:...

Lefteris_X
07-08-2014, 13:21
είδα το Captain America 2 και το Amazing Spider-man 2.

το 1ο μου άρεσε, καθώς δεν περίμενα να προσδώσουν βάθος/βάρος σε αυτό το κομμάτι ζωής του Κάπτεν / Στηβ Ρότζερς (από το κόμικ), που είχε αμφισβητήσει παντελώς την (νέα για εκείνον) κυβέρνηση της Αμερικής και τις πεποιθήσεις - πρακτικές της, με αποτέλεσμα να παραδώσει ασπίδα/στολή και να γίνει ο Patriot, Man with no Country. Εντυπωσιακές οι σκηνές δράσης, αν και ο χαρακτήρας του Winter Soldier ήταν σαν.......ανόητος, από πλευράς υποκριτικής (δεν ξέρω, αλλά εμένα έτσι μου φάνηκε). Γενικά, ευχάριστα την είδα.

το 2ο, καλά δεν το συζητάμε. Το γέλιο που έριξα με την αθλιότητα της ταινίας. Για εμένα πάντα, τα "κενά" πάνε και έρχονται (ακόμα και αν την δεχθείς ως light-action-super-hero ταινία), οι διάλογοι είναι από αδιάφοροι έως βαλεριάνες (προκαλούν ύπνο), ενώ η ροή του έργου είναι ανισόρροπη. Μερικές σκηνές δράσης ήταν καλές, αλλά σύντομες. Και μια από τις καλύτερες σκηνές, κόβεται σχεδόν με το που πάει να ξεκινήσει.......και εκεί τελειώνει η ταινία (λολ). Καλά, δεν το συζητώ: ο χαρακτήρας που ενσαρκώνει τον Ρινόκερο, ήταν ότι πιο βλακώδες έχω δει. Γνωρίζοντας τον ηθοποιό από άλλες ταινίες, σε κανά-δυό καρέ νομίζω ότι τον είδα να πάει να γελάσει και ο ίδιος με τις μαλακίες που τον έβαζε το σενάριο να λέει. Μπορεί να είναι η ιδέα μου για αυτό, αλλά ειλικρινά ο χαρακτήρας ήταν λες και έβλεπα το παιδικό καρτούν Spider-man των 70s (που κι αυτό, φόλα ήταν ακόμα και για τότε).

αυτό που βλέπω ευχάριστα, αλλά είναι οφφτόπικ του κερατά, είναι το Extant (νέα TV σειρά) με την Hale Berry. Sci-fi με ενδιαφέρουσα προσέγγιση, παράλληλα υπαρξιακές (κλασικές βέβαια) διερωτήσεις περί humanoid robots / humans, μυστήριο (σχετικό, δεν είναι και Σέρλοκ Χολμς σειρά) και ευχάριστη ροή.

ξέχασα: πριν λίγο καιρό είδα το Sabotage με τον Σβαρτς. Τι απαίσια ταινία ήταν αυτή; Τελείως εκτός χαρακτήρα ο Σβαρτς, ανύπαρκτοι οι συμπρωταγωνιστές (μάλιστα κάνει "κρα" ότι ένας από αυτούς, μπήκε στο καστ, μόνο και μόνο επειδή τελευταίως το όνομά του πουλάει στο Χολυγουντ, αναφέρομαι στον Ιταλό τύπο με-τίγκα-φαρμάκι+γυμναστήριο, που έπαιζε τον λυκάνθρωπο στο True Blood), ενώ η δράση είναι για γέλια. Προσπεράστε τη πάση θυσία! Δείτε καλύτερα το The Running Man ή το Predator ή ακόμα και το Red Heat αν θέλετε να δείτε Σβαρτς.

|WISE|
07-08-2014, 15:27
Ξετρελαθηκα με το Νωε αν και δεν το περιμενα! :p

Xperia Z1

Slay
08-08-2014, 19:09
The Last of Us movie will cut a lot of content from the game


“In two hours you can’t tell the same kind of story that you can in a game like The Last of Us, which is 15 hours,”

“What is this story really about?” asked Druckmann. “It’s clearly about Joel and Ellie. What are the most important beats that we can’t lose? Start with those, and cut everything else out.”

Druckmann said that the game “almost has this novel quality as far as how much content there is, and a film works really well when it’s laser-focused.”

Reducing the story to its core elements clearly hasn’t been easy for Druckmann, who is more used to working on the long-form medium of video games.

“It’s been really difficult to cut certain things out,” he said, “but what I’m starting to get is this really focused narrative that’s about these two characters. Some parts will be similar to the game and some parts will be quite different, but it’s kind of interesting in helping me understand this other medium and its strengths compared to video games.”
http://venturebeat.com/2014/08/08/the-last-of-us-movie-will-cut-a-lot-of-content-from-the-game/

DJTaurus
09-08-2014, 13:17
Fear And Desire» - Η πρώτη ταινία του ιδιοφυούς Στάνλεϊ Κιούμπρικ
http://tvxs.gr/news/sinema/«fear-and-desire»-i-proti-tainia-toy-idiofyoys-stanlei-kioymprik


https://www.youtube.com/watch?v=Lm8p5rlrSkY

Dragonpaul
11-08-2014, 23:00
5400
:a042::a042::a042:

Leon_DiZ
12-08-2014, 03:39
Robin Williams found dead in California home, local police say (http://www.theguardian.com/film/2014/aug/11/robin-williams-found-dead-suicide?CMP=fb_gu)
http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/Pix/pictures/2014/8/12/1407798061528/6f5e8843-0b4c-4b72-bfc0-0636c6181ff2-460x276.jpeg


Δεν έχω λόγια... :'(

Dragonpaul
12-08-2014, 07:57
"O Captain! Μy Captain..."

:( :(

james9
12-08-2014, 10:23
Αντίο Peter Pan.... Κρίμα, παλευε πολλα χρονια με την καταθλιψη και καποιες περιοδους με αλκοολισμο αν θυμαμαι καλα. Ενας λογος που τον συμπαθουσα παραπανω, εκτος απο τους ρολους του , ήταν οτι ηταν ενας απο εμας , ενας gamer. Θυμαμαι τη χαρα που ειχα νοιωσει οταν ειχα διαβασει οτι ονομασε την κορη του Zelda απο το ομωνυμο παιχνιδι. Εκτος αυτων ο τυπος ηταν θεος της stand up comedy . Οποιος δεν βαριεται ας ψαξει το youtube , θα κατουρηθει απο τα γελια. Απο ερμηνειες , περα απο τις γνωστες που τον εκαναν δημοφιλη , τον λατρεψα στο Final Cut και το Insomnia. Φαινοταν κ εκει οτι οσο και αστειος να δειχνει σε εμας, μεσα του ειχε πολυ σκοταδι..

Valkyre
12-08-2014, 11:02
Οχι ρε παιδια.... κριμα, τον πηγαινα κι εγω απιστευτα τον ανθρωπο... :(

PDS
12-08-2014, 13:03
Κριμα γμτ:(:(

Dragonpaul
12-08-2014, 13:13
Παιδιά, η κατάθλιψη ειναι πολυ ύπουλο πράμα. Δυστυχως...

dlevel
12-08-2014, 14:27
Κρίμα, κάτι τέτοια σε κάνουν να βλέπεις οτι η ζωή είναι πολύπλοκη και οτι τα λεφτά και η δόξα δεν αρκούν, ποιος ξέρει για πιο λόγο είχε τέτοια κατάθλιψη σε βαθμό να αφαιρέση την ζωή του.

Godweeder
12-08-2014, 16:57
Tεραστιος ηθοποιος !
RIP
:(

Leon_DiZ
12-08-2014, 17:14
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/v/t1.0-9/10431463_888327047863587_3942494296320285305_n.png ?oh=36c3ee889cf611a5b37a4a06e0df2af8&oe=54701EE2&__gda__=1416526804_5269888b0149045c77deb87e00a0096 7

Valkyre
12-08-2014, 20:41
η καταθλιψη ειναι αρρωστια. Δεν εχει απαραιτητα σχεση με δοξα χρημα κλπ.

Ειναι μια πολυ σοβαρη αρρωστια και δυστυχως ο ασθενης πολλες φορες δεν βρισκει αλλη λυση εκτος απο το μοιραιο...

Μεγαλος ανθρωπος ο Williams... παρολη την φημη του επελεγε να μην ειναι στο κεντρο της δημοσιοτητας και απεφευγε τις κλασσικες φαμφαρες του Χολυγουντ.

obione
13-08-2014, 01:09
παλευε χρονια με την καταθλιψη ο Williams! Καπου διαβασα οτι ολα οφειλονται στα ποτα και στα ναρκωτικα..!A big lie...!Ητανε χρονια αρρωστος και ουτε οι οικογενεια του μπορουσε να κανει κατι!
ειναι που δυσκολο να κανεις ον κοσμο να γελα και να δειχνεις μια ζωη χαρουμενος..Αυτος νομισε θα τα καταφερνε...και γω ετσι πιστευα..
Μα ηταν πολυ καλος ηθοποιος...
Τελικα δεν αντεξε...
μεγαλωσε και το μυαλο παιζει ασχημα παιχνιδια ...
Κριμα ρε Rob...
Κριμα...

- - - Updated - - -


παλευε χρονια με την καταθλιψη ο Williams! Καπου διαβασα οτι ολα οφειλονται στα ποτα και στα ναρκωτικα..!A big lie...!Ητανε χρονια αρρωστος και ουτε οι οικογενεια του μπορουσε να κανει κατι!
ειναι που δυσκολο να κανεις ον κοσμο να γελα και να δειχνεις μια ζωη χαρουμενος..Αυτος νομισε θα τα καταφερνε...και γω ετσι πιστευα..
Μα ηταν πολυ καλος ηθοποιος...
Τελικα δεν αντεξε...
μεγαλωσε και το μυαλο παιζει ασχημα παιχνιδια ...
Κριμα ρε Rob...
Κριμα...

Nikoladim
13-08-2014, 18:33
https://www.youtube.com/watch?v=f6oYMtqZk4Y#t=146
Η Blizzard τιμά τον θάνατο του μεγάλου ηθοποιού με τον καλύτερο τρόπο!
Μετά τον θάνατο του Robin Williams (http://www.gameworld.gr/forum/4/15879), η Blizzard πήρε την απόφαση να τον μετατρέψει σε αθάνατο χαρακτήρα στο World of Warcraft.
Ο Robin Williams ήταν μεγάλος video game fan, καθώς όπως ξέρετε ήδη το είχε ομολογήσει όταν είχε πρωταγωνιστήσει στις διαφημίσεις The Legend of zelda της Nintendo. Δεν έκρυψε ότι έδωσε το όνομα "Zelda" στην κόρη του επειδή ήταν φανατικός του The Legend of Zelda! Παράλληλα όμως, έπαιζε Warcraft 3, όντας fan και της Blizzard.
Μετά τον θάνατο του Williams, ο Jacob Holgate, μέλος του WoW Community, άνοιξε ένα petition προς την Blizzard στο Change.org, ζητώντας ο ηθοποιός να μπει στον κόσμο του World of Warcraft ως NPC (http://www.gameworld.gr/index.php?option=com_seoglossary&view=glossary&catid=1&id=118) επειδή "δεν ήταν μόνο ένας άριστος κωμικός αλλά και μεγάλος gamer".

Leon_DiZ
19-08-2014, 03:06
US Teaser for Studio Ghibli’s ‘The Tale of the Princess Kaguya’ (http://www.slashfilm.com/princess-kaguya-us-teaser/)

Viper
25-08-2014, 14:35
Ωραιος ο νεος Godzilla. Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο αλλα περασαν ευχαριστα 2 ωρες.

mihalis13
25-08-2014, 14:57
Expendables 3 προχθές, για τους φαν του είδους τέλειο!!Εγώ το καταευχαριστήθηκα πάντως!

Lefteris_X
25-08-2014, 15:38
Ωραιος ο νεος Godzilla. Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο αλλα περασαν ευχαριστα 2 ωρες.

κοίτα να δεις πόσο διαφορετικά μπορεί να είναι τα γούστα. Ναι μεν μου αρέσουν από μικρός τα sci-fi / monster έργα, το δε νέο Godzilla, όχι απλά δεν μου άρεσε, όχι μου φάνηκε βαρετό, αλλά η "προβολή" πήγε κάπως έτσι: 1η φορά έφτασα περί τα 30 λεπτά, όπου και το έκλεισα (καθώς συνέλαβα εαυτόν να σερφάρει ξεχνώντας εντελώς ότι κανονικά ταινία βλέπω)......μετά 2η φορά στα 50-κάτι λεπτά το έκλεισα πάλι, έχοντας κυριολεκτικά πεθάνει στην αδιαφορία.........3η και φαρμακερή προσπάθεια.......έφτασα περί το 1:10.........και "γεια σας": σταμάτησα την ταινία, μπήκα στο imdb.com διάβασα όλο το υπόλοιπο στόρυ μέχρι το τέλος, και τελικά..........κακώς που δεν είχα διαβάσει όλο το στόρυ ΠΡΙΝ (προσπαθήσω να) δω την ταινία, ώστε να μην μπω καν στον κόπο. Μην παρεξηγηθώ: ούτε κακή την λέω, ούτε τίποτα. Τρομερά αδιάφορη, δηλαδή δεν μπορούσε να με "κρατήσει" από την αρχή της. Περίεργο πράγμα τα γούστο...

Valkyre
25-08-2014, 15:43
Divergent. Κατηγορια ταινιας τυπου Hunger Games, δυστοπικο μελλον scifi , φατριες , εκπαιδευσεις, με "ξεχωριστους" ανθρωπους.

Παρολαυτα, το ειδα ευχαριστα και δεν με χαλασε.

Desmond
26-08-2014, 13:04
Δυστυχώς οι προσδοκίες μου για το "σοβαρό" godzilla ήταν τελικά πολύ μεγαλύτερες απ'ότι έπρεπε.Εν αντιθέσει πάντως με τον Λευτέρη δεν διέκοψα καθόλου την προβολή.Ούτε για να πιάσω την μπύρα και να φτιάξω την φρουτοσαλάτα, ούτε και για το κατούρημα!Χαχα!

Lefteris_X
26-08-2014, 13:19
ρε μπας και σε πήρε ο ύπνος; (εξ ου και η αδράνεια) :P

Nikoladim
26-08-2014, 14:09
Ρε συ Ντες αληθεια, υπαρχει ταινια Γκοτζιλα και να ειναι σοβαρη? Εχεις δει καμια αυθεντικη της Τοχο? Εκει να δεις σοβαροτητα!

Viper
26-08-2014, 14:23
Αυτο αναρωτειμαι και εγω. Ταινια με τιτλο Godzilla, τι περιμενετε να δειτε? Οσκαρικες ερμηνειες ή σεναριο που να πεφτει το σαγονι στο πατωμα?

Lefteris_X
26-08-2014, 14:33
α, μπα. Ταινία Γκοτζίλλα = ταινία Γκοτζίλλα.

Για εμένα όμως η Νέα Ταινία Γκοτζίλλα = ταβόρ, υπνοστεντόν, ολική αναισθησία (ούτε καν βαλεριάνες).

Είπαμε, γούστα είναι αυτά........και είναι περί-εργα (pun intended). :D

Desmond
26-08-2014, 15:05
Ρε συ Ντες αληθεια, υπαρχει ταινια Γκοτζιλα και να ειναι σοβαρη? Εχεις δει καμια αυθεντικη της Τοχο? Εκει να δεις σοβαροτητα!
Ομολογώ οτι την πάτησα με την προώθηση της ταινίας ως "σοβαρής" εκδοχής.Δεν περίμενα τον πρώτο Μπάτμαν του Νόλαν, αλλά σίγουρα ούτε κ αυτό που είδα.Πάντως παραδέχομαι το μάρκετινγκ: Σου πετάει Binoche κ Cranston για 2 και 15 λεπτά αντίστοιχα (όπως ο Brando στο Godfather ένα πράμα...) και λες "τουλάχιστον" θα έχει ερμηνείες... Π*****ς Μπλε!

Λυπάμαι πάντως τα παιδιά κάτω των 30.Η κινηματογραφική τους παιδεία είναι εντελώς ΓΤΠ και χωρίς να φταίνε αυτά που μεγαλώνουν με σκουπίδια και τα αποκαλούν "cinema".

Edit: Φυσικά και έχω δει ταινίες γκοτζίλα και τις προτιμώ χίλιες φορές.

Godweeder
27-08-2014, 14:21
Με τον θανατο του Robin Williams , ειπα να δω μια ταινια που την ειχα αρκετο καιρο τωρα..
Ειδα επιτελους το Αwakenings !

Παιδια δεστε το . Καιρο ειχα να δω μια τοσο καλη και σοβαρη ταινια .Περναει παρα πολλα μηνυματα γενικα για την ανθρωπινη ζωη.
Ο Malcolm Sayer (Robin Williams) πηγαινει να δουλεψει σε μια κλινικη , οπου οι ασθενείς πασχουν απο εγκεφαλίτιδα (Οι περισσοτεροι ειναι σε κατασταση κατατονιας).
Στην συνεχεια τους χορηγει ενα φαρμακο το οποιο τους "ξυπναει" απο την κατασταση που βρισκοντε.

Για το cast δεν χρειαζετε να πω πολλα .
Robin Williams και Robert De Niro .

AgentPrinny007
27-08-2014, 15:31
και εγω ειδα αυτο:

http://i548.photobucket.com/albums/ii344/mpimpiki/dd1c0095-bd81-49a9-b37a-e755078506e9.jpg?t=1409136582

Δεν με ξενισε οτι αλλαξαν τον μυθο, μαλιστα αυτος ηταν ο μοναδικος λογος που ηθελα να τη δω, αλλα το ποσο προσπαθουσε να πατησει και στις δυο βαρκες. Αφου βρε ανθρωπε θες να κανεις το καλο και να πεις μια διαφορετικη ιστορια καντο μεχρι το τελος και μη μας εχεις μια ωρα με τον αλλον να ψαχνει να βρει γυναικα η τον Κροου να το παιζει Αβρααμ. Δεν ηταν μονο ενα προχειρο τουρλουμπουκι αλλα και μια κακη ταινια...

Lefteris_X
27-08-2014, 15:33
τα "ξυπνήματα" τα είχα δει ΠΑΡΑ πολλά χρόνια πριν (σχεδόν όταν βγήκε) και μπορώ να πω ότι με έκανε η ταινία να συγκινηθώ αρκετά. Την θυμάμαι ακόμα μέχρι τώρα.

Άριστη ταινία, που δείχνει το μεγαλείο υποκριτικής των δύο πρωταγωνιστών, Ντε Νίρο και Γουίλιαμς.

Επίσης, δείχνει και το ό,τι η Ιατρική είναι μια μεγάλη επιχείρηση και όχι αυτό που ήθελε ο Ιπποκράτης.

Kane
28-08-2014, 16:36
Ταινιάρα από τις λίγες τα Ξυπνήματα. Μου είχε θυμίσει έντονα το Flowers for Algernon (http://en.wikipedia.org/wiki/Flowers_for_Algernon#Synopsis) , μια ιστορία που μου είχε κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση όταν την είχα διαβάσει.

obione
28-08-2014, 21:51
Ειδα προσφατα αυτο https://www.youtube.com/watch?v=WkvCNae3Ip8

δεν το λες και χαλια! περασε η ωρα ευχαριστα!!

- - - Updated - - -

Ειδα προσφατα αυτο https://www.youtube.com/watch?v=WkvCNae3Ip8

δεν το λες και χαλια! περασε η ωρα ευχαριστα!!

crap ...sto trailer εχει spoiler..btw γιατι μου διλοποσταρει ?

chronohill
28-08-2014, 23:27
Δεν ξερω αν κανω χαζη ερωτηση η αν εχει ξαναειπωθει αλλα με ποια σειρα να δω την 6λογια Star Wars που δεν εχω δει κανενα...???:a038-1:

Nikoladim
29-08-2014, 00:22
Προτεινω οπως βγηκανε... 4-5-6, 1-2-3. Μου φαινεται ομως εχει ξανασυζητηθει στο υπαρχον νημα.

Leon_DiZ
29-08-2014, 00:56
Δεν ξερω αν κανω χαζη ερωτηση η αν εχει ξαναειπωθει αλλα με ποια σειρα να δω την 6λογια Star Wars που δεν εχω δει κανενα...???:a038-1:

Το consensus είναι να τα δεις όπως βγήκανε αλλά υπάρχουν και fanmade σειρές προβολής.

Αν ψάξεις στο νετ θα τα βρεις. Νμζ βλέπεις την original και σε κάποια φάση βάζεις τις καινούργιες ως flashback, κάτι τέτοιο.

mihalis13
29-08-2014, 01:02
Μόλις ειδα το Lucy, το οποίο μου αρεσε παρα πολυ.

Leon_DiZ
29-08-2014, 01:09
Το βασικό πρόβλημα είναι ότι είτε τις δεις 1-6 είτε 4-6 και 1-3, τρως spoiler.

Δεν ξέρω τι ξέρεις από το saga αλλά ίσως να έπρεπε να τα δεις σε Machete order. (μην μπεις στο link αν δεν θες να φας spoiler)

IV, V, II, III, VI

http://www.nomachetejuggling.com/2011/11/11/the-star-wars-saga-suggested-viewing-order/

Ο τύπος στο άρθρο λέει ότι δεν χρειάζεται να δει κάποιος το Ι (για διάφορους λόγους θα μπορούσε να το προσπεράσει εξ ολοκλήρου).

Η σειρά αυτή βγαίνει από την Ernest Rister order που είναι επίσης πολύ δημοφιλής (IV, V, I, II, III, and VI). Και οι δύο βασίζονται στην τεχνική του flashback που ανέφερα πιο πάνω.

- - - Updated - - -

και τα blasts from the past :P


Ελπιζω να μιλαμε για BD rip 720p/1080p :a025dfg: (στην χειροτερη)

Να προσθεσω αλλους δυο τροπους που εχω διαβασει εδω και καιρο και θελω να τους δοκιμασω (τις εχω δει τις ταινιες αλλα δεν μου πολυεμειναν).

Ειναι φτιαγμενοι ετσι ωστε η νεα τριλογια να λειτουργει ως flashback και να μην σου χαλαει τις ανατροπες. Τελικα μαλλον ετσι θα σου λεγα να το δεις.

Ernest Rister order: IV, V, I, II, III, VI
Machete order: IV, V, II, III, VI

(μην το διαβασεις τωρα, εχει καποια spoiler - το βαζω για οποιον την εχει δει τη σειρα)The Star Wars Saga: Introducing Machete Order (http://www.nomachetejuggling.com/2011/11/11/the-star-wars-saga-suggested-viewing-order/)


Tnf σου προτείνω την Ernest order δηλαδή 4,5,1,2,3,6!
Νομίζω ειναι η καλύτερη προταση που έχω πετύχει...


Μαλλον αυτο θα κανω...απο τη στιγμη που ο σκηνοθετης τα εβγαλε ετσι καποιο λογο θα ειχε...


βασικά δεν τα έβγαλε έτσι , τα παιδιά σου είπανε για 4,5,1,2,3,6 , δλδ το 6ο μέρος να το δεις τελευταίο μεν αλλά ξεκινάς με το 4ο & 5ο (την 1η τριλογία) καιενδιάμεσα την νέα τριλογία 1,2,3

τα έχω δει πολλές φορές και τα 6 , τα έχω μάθει απ'εξω.... , φυσικά πρώτα αυτά που είχανε βγει χρονολογικά πρώτα και μετά τα μεταγενέστερα , για εμένα αυτό έχει και την την "μαγεία" να καταλάβεις πράγματα και καταστασεις πως τα είχε στο μυαλό του να τα συνδέσει , αναφορές που έκανε πως τα βλέπεις χρόνια μετά κτλ κτλ , αλλά επίσης θα σου είναι πιο εύκολη μετάβαση στο οπτικό μέρος (ποιότητα , σκηνές μάχης , εφφέ κτλ.) μιας και η "παλιά" τριλογία (4,5,6) αν και πρωτοποριακή για την εποχή της ίσως αν την δεις μετά την "καινούργια" σου κακοφανεί....

chronohill
29-08-2014, 01:44
nice guys thanx a lot!το ηξερα οτι μπορουσα να βασιστω στις γνωσεις σας!!!!
Το φανταστηκα οτι πιθανον να ειχε συζητηθει ξανα,σορυ που επανεφερα παλια ξυνα σταφυλια!!
λεωνιδα ειχα δει στο σινεμα θυμαμαι το 4 η μαλλον το 1(τα prequels αν εχω καταλαβει καλα ειναι τα καινουρια 3 ετσι?)?Lol αλλα δεν ειχα ενθουσιαστει γιατι προφανως δεν ηξερα τπτ για το saga και ημουν και μικρος...απλα τωρα ειναι καιρος να τα παρω τα πραγματα με την σειρα και να δω επιτελους και αυτα τα επη...

tonybsg
29-08-2014, 03:56
Το δύσκολο με τις ανάμεικτες σειρές είναι το πως θα πας από ταινία της εποχής μας σε ταινίες τόσων δεκαετιών (κυρίως από άποψη εφέ κ.λπ.). Γιατί ένα σοκ θα το πάθεις βλέποντας το παλιά. :)

Κι γω θα σου έλεγα να τις δεις όπως προβλήθηκαν (IV, V, VI και μετά I, II, III).

Leon_DiZ
29-08-2014, 04:24
Το δύσκολο με τις ανάμεικτες σειρές είναι το πως θα πας από ταινία της εποχής μας σε ταινίες τόσων δεκαετιών (κυρίως από άποψη εφέ κ.λπ.). Γιατί ένα σοκ θα το πάθεις βλέποντας το παλιά. :)

Κι γω θα σου έλεγα να τις δεις όπως προβλήθηκαν (IV, V, VI και μετά I, II, III).


Practical vs digital effects. Σε πολλά σημεία νομίζω ότι τα καινούργια φαίνονται πιο απαρχαιωμένα.

Όταν βρω και εγώ χρόνο θα κάτσω να τις δω όλες μαζί με την σειρά Machete. Τις έχω δει μια φορά μόνο και τις έχω ξεχάσει.