PDA

View Full Version : Τhe Official Cinema Thread! (μιλήστε για παλιές/νέες/επερχόμενες ταινίες)



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

james9
20-01-2014, 20:51
My bad δεν κατάλαβα το ύφος. Όμως αμφιβάλλω αν πολλές από τις σύγχρονες κορυφαίες ταινίες θα βλέπονται 80 χρόνια μετά όπως το Modern Times.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mania
20-01-2014, 21:49
Συμφωνω με τον Λεο, ειναι καθαρα δημογραφικα στοιχεια, ποιος και ποτε ψηφισε. Προφανως και δεν χρειαζεται να εισαι 60 για να εκτιμησεις τους Μπιτλς, αλλα ο 60αρης εχει περισσοτερες πιθανοτητες να τους εχει ακουσει και αγαπησει απο ενα 15χρονο. Γιατι απλωςο 15χρονος δεν εζησε ποτε την flower era ή τα 60ς.


Ναι μεν ο εξηνταρης εζησε την εποχη και ειναι σημαντικο κριτηριο,αλλα ο 15χρονος εχει ολη την ιστορια στα χερια του ωστε να εκτιμησει και ας μην αγαπησει το συγκεκριμενο συγκροτημα-ταινια-μυθιστορημα κτλ.Αλλο αγαπαω κατι και αλλο μπορει να μην μου αρεσει προσωπικα,αλλα το δεχομαι και το αναγνωριζω.Ο 15 χρονος σημερα μπορει να δει το τι τελικα εδωσε ο συγκεκριμενος καλλιτεχνης οχι μονο στην εποχη του,αλλα και στους μεταγενεστερους,το ποσο επηρεασε,αντεξε μεσα στον χρονο.Δεν ειναι απαραιτητο να ζησεις την εποχη.






Μπορείς να ακούσεις Beatles και να σου αρέσουν, αλλά θα καταλάβεις γιατί είναι τόσο διάσημοι σε σύγκριση με τους υπόλοιπους της εποχής τους;

Παρομοίως και στον κινηματογράφο, από την μία μπορεί να μην έχεις δει τις "μεγαλες ταινίες" και από την άλλη μπορεί να μην έχεις την ικανότητα να τις εκτιμήσεις.

Έχω άπειρες ταινίες να δω που δεν τις προλαβαίνω. Όχι μόνο κλασικές, αλλά και σύγχρονες. Ακόμα δεν έχω δει τις περυσινές οσκαρικές και έχω άλλες τόσες τώρα. Από τις κλασικές που θέλω να δω ασ'το καλύτερα...

Ωστόσο έχω δει και πολλές παλιές που θεωρούνται επαναστατικές και επηρέασαν πάρα πολύ τον χώρο οι οποίες μου φάνηκαν, για τον ένα ή τον άλλο λόγο, παντελώς αδιάφορες. Ωραίες ίσως για την εποχή τους, καταλαβαίνεις μέχρι ένα βαθμό τι έχουν προσφέρει, έχουν βγει και καλύτερες από τότε. Ή η συνεισφορά τους σε ένα τομέα (concept) ξεπέρασε και τις ίδιες σαν "ταινίες".

Οπότε δεν διαφωνώ ότι θα μπορούσε να είναι πιο ποιοτική (ίσως και πιο "κουλτουριάρικη") η λίστα, αλλά αναλογικά, από αυτούς που ψηφίζουν, πόσοι έχουν δει το Batman και πόσοι έχουν δει Lang, Hitchcock, Kubrick κτλ (τις οποίες πρέπει να ψάξεις να τις βρεις btw, σπανίζουν στην τηλεόραση); Και από αυτούς που έχουν δει κάποιες από αυτές πόσοι μπορούν να τις αξιολογήσουν αντικειμενικά εφ' όλης της ύλης (χρονολογία, εφέ, κάμερα, μουσική, σενάριο, animation κτλ.);

Κάποια πράγματα πρέπει να τα ζήσεις ή να τα ψάξεις (που και πάλι δεν είναι το ίδιο). Πολλές από τις "μεγάλες" ή διάσημες ταινίες δεν μπορείς να τις εκτιμήσεις πλέον αν δεν ασχολείσαι με τον κινηματογράφο. Χέστηκε αυτός που έχει δει το Hobbit για τα εφέ του A Trip to the Moon, για το Metropolis, το Blade Runner ή ακόμα και για το The Tree of Life του Malick. Το ίδιο για το dolly zoom (Vertigo effect) και για πάρα πολλά άλλα στοιχεία που πλέον θεωρούνται standard ή ξεπερασμένα.

Απλα δεν συμφωνω γενικα στην βαθμολογια της τεχνης.Ποτε.Με την κριτικη,οταν αυτη ειναι βασιμη,με αναλυση και επιχειρηματα ναι,αλλα με την βαθμολογια ποτε.Πως μπορεις δηλαδη να βαθμολογησεις ενα εργο?Με τι κριτηρια?Και γιατι υπαρχει η αναγκη βαθμολογιας στην τελικη?Η τεχνη κρινεται μεσα στον χρονο και σιγουρα η καλη τεχνη,θα φανει.Δεν πιστευω οτι ειναι καθολου υποκειμενικη (για μενα).Πανω σε βασεις στηριζεται και η ιστορια η ιδια την δειχνει.Δηλαδη μπορω εγω υποκειμενικα να πω οτι για μενα ο Παντελιδης ειναι τεχνη??Η ο Πανταζης στο "το πε το πε ο παπαγαλος"??lol!Αν καποιος ειναι καμμενος και συγκινειται πχ απο ενα τετοιο τραγουδι,αλλο θεμα.Κανενα προβλημα.Αλλα μην μπερδευουμε την προσωπικη συγκινηση και την ονομαζουμε τεχνη.Ακομα και αν βαθμολογησουμε εναν τετοιο αταλαντο τυπο ακομα και στο ειδος του με 8-9,ποσο θα βαθμολογηθει δηλαδη το εργο του Μπαχ πχ??Με 10 στα 10 η με 500 στα 10 για να φανει η διαφορα??Ειναι αδικια νομιζω.

Το modern times που αναφερει και ο james πιο πανω,ειναι δυνατον σημερα να το βαθμολογησουμε?Ποιος μπορει να το κανει αυτο?Ο ιδιος ο Τσαπλιν αφησε μεγαλες βασεις για τον μετεπειτα κινηματογραφο,που δεν μπορουν να αμφισβητηθουν υποκειμενικα.
Και ακομα επικαιρος ειναι και οι ταινιες του ακομα και σημερα πανεμορφες οπως και τοτε.Μια σχολη για οσους ακολουθησαν.

Ακομα και στα games παντα διαβαζω τα review,για να δω γνωμες και αναλυση,αλλα η βαθμολογια δεν μου λεει κατι.Εχουμε δει περιπτωσεις και περιπτωσεις και μην ξεχναμε ποσα παιζονται απο πισω,με προωθηση διαφημιση κτλ.Οπως και αντιστοιχα στο θεμα μας,τα οσκαρ και τα βραβεια.

Nikoladim
20-01-2014, 22:26
Σίγουρα κάθε μορφή τεχνης κρίνεται με διαφορετικά κριτήρια τα οποία πολλές φορες ασφαλώς και παραπέμπουν σε υποκειμενικους παράγοντες. Παρόλα αυτά θεωρώ πως υπαρχουν κάποια στάνταρτς που ισχύουν σε όλες τις κατηγορίες, μια κοινη βαση που βοηθάει κάποιον να ασκήσει κριτική .

I_HAVE_A_NAME_
20-01-2014, 23:12
Κατά την γνώμη μου η βαθμολόγηση βοηθάει στο να ξεχωρίζει ο σωρός από τα καλά/ξεχωριστά κομμάτια σε κάθε μορφή τέχνης. (Μουσική,ζωγραφική,κινηματογράφος,κλπ)
Ως εργαλείο για μια μορφή "τσουβαλιάσματος" δηλαδή.
Μεταξύ αριστουργημάτων δεν μπορεί να υπάρξει βαθμολόγηση και κατ'επέκταση ούτε σύγκριση.
Δεν μπορώ να συγκρίνω ένα από τα κορυφαία έργα του Bach με ένα εφάμιλλο του Chopin ας πούμε..
Μπορώ να τα συγκρίνω ως προς την πολυπλοκότητα τους ή ως προς την δυσκολία τους (και αυτό όχι με ευκολία) αλλά σε ακαθόριστα/ασαφή μεγέθη όπως η μουσικότητα,η πρωτοτυπία,κλπ δεν υπάρχει στέρεη βάση για να σταθούν επιχειρήματα βασισμένα σε αντικειμενική παρατήρηση.
Οπότε οι κρίσεις είναι καθαρά υποκειμενικές και ο συνολικός βαθμός (στην περίπτωση μας στο IMDb) είναι μια συνισταμένη χιλιάδων υποκειμενικών απόψεων.
Οταν μια ταινία έχει 4-4.5 και μια άλλη 8-8.5 τότε ναι να συμβουλευτώ τις βαθμολογίες (Αυτό είναι το τσουβάλιασμα).

Nikoladim
20-01-2014, 23:23
Αλεξανδρε ωραια τα λες, γιατι δεν ποσταρεις πιο συχνα :P ?

I_HAVE_A_NAME_
20-01-2014, 23:39
Αλεξανδρε ωραια τα λες, γιατι δεν ποσταρεις πιο συχνα :P ?
Χαχαχα Λες ε?. Να σαι καλά..
Γενικά ποστάρω όταν έχω γνώμη επί του θέματος που συζητιέται και όταν δεν την έχει εκφράσει κάποιος άλλος ή θέλω να προσθέσω κάτι.
Αρκετές φορές με καλύπτουν άλλα παιδιά οπότε ένα post θα ήταν απλή "επανάληψη" μια γνώμης.

mania
20-01-2014, 23:45
Κατά την γνώμη μου η βαθμολόγηση βοηθάει στο να ξεχωρίζει ο σωρός από τα καλά/ξεχωριστά κομμάτια σε κάθε μορφή τέχνης. (Μουσική,ζωγραφική,κινηματογράφος,κλπ)
Ως εργαλείο για μια μορφή "τσουβαλιάσματος" δηλαδή.
Μεταξύ αριστουργημάτων δεν μπορεί να υπάρξει βαθμολόγηση και κατ'επέκταση ούτε σύγκριση.
Δεν μπορώ να συγκρίνω ένα από τα κορυφαία έργα του Bach με ένα εφάμιλλο του Chopin ας πούμε..
Μπορώ να τα συγκρίνω ως προς την πολυπλοκότητα τους ή ως προς την δυσκολία τους (και αυτό όχι με ευκολία) αλλά σε ακαθόριστα/ασαφή μεγέθη όπως η μουσικότητα,η πρωτοτυπία,κλπ δεν υπάρχει στέρεη βάση για να σταθούν επιχειρήματα βασισμένα σε αντικειμενική παρατήρηση.
Οπότε οι κρίσεις είναι καθαρά υποκειμενικές και ο συνολικός βαθμός (στην περίπτωση μας στο IMDb) είναι μια συνισταμένη χιλιάδων υποκειμενικών απόψεων.
Οταν μια ταινία έχει 4-4.5 και μια άλλη 8-8.5 τότε ναι να συμβουλευτώ τις βαθμολογίες (Αυτό είναι το τσουβάλιασμα).

Μουσικος εισαι?
Σιγουρα η συγκριση μεταξυ Bach-Chopin θα γινει στα στοιχεια που αναφερεις,αφου ο ενας ηταν στην μπαροκ και ο αλλος στην ρομαντικη εποχη.Δεν μπορεις ομως να παραβλεψεις το γεγονος οτι αν δεν υπηρχε Bach,σιγουρα δεν θα υπηρχε και Chopin,τουλαχιστον οπως τον ξερουμε και αντιστοιχα Mozart,Beethoven κτλ αφου ολοι τους βασιστηκαν και επηρεαστηκαν απο το εργο του.

Ok,το ξεσκισαμε το thread :p

I_HAVE_A_NAME_
20-01-2014, 23:57
Μουσικος εισαι?
Σιγουρα η συγκριση μεταξυ Bach-Chopin θα γινει στα στοιχεια που αναφερεις,αφου ο ενας ηταν στην μπαροκ και ο αλλος στην ρομαντικη εποχη.Δεν μπορεις ομως να παραβλεψεις το γεγονος οτι αν δεν υπηρχε Bach,σιγουρα δεν θα υπηρχε και Chopin,τουλαχιστον οπως τον ξερουμε και αντιστοιχα Mozart,Beethoven κτλ αφου ολοι τους βασιστηκαν και επηρεαστηκαν απο το εργο του.

Ok,το ξεσκισαμε το thread :p
Χαχα Οντως είμαστε λίγο offtopic. Ναι μουσικός είμαι.Τζαζ πιανίστας για την ακρίβεια. (Τώρα που το είδα γραμμένο το "τζαζ πιανίστας" ερμηνεύεται με 2 τρόπους οι οποίοι στην περίπτωση μου είναι και οι δύο αληθείς :D ).
Σίγουρα το θέμα των επιρροών είναι πολύ σημαντικό αλλά πιστεύω ότι ιδιοφυΐες όπως αυτοί που αναφέρεις (όπως και άλλες στον χώρο της τέχνης γενικά) θα είχαν βρει την προσωπική τους έκφραση/γλώσσα ακόμα και αν είχαν διαφορετικές επιρροές.
Ακόμα και αν στην θέση του Bach ας πούμε υπήρχε κάποιος άλλος (ακόμη και μικρότερης μουσικής αξίας) αυτοί θα είχαν "βρει τον δρόμο τους" για να το πω με μία λέξη.

Nikoladim
21-01-2014, 00:00
Χαχα Οντως είμαστε λίγο offtopic. Ναι μουσικός είμαι.Τζαζ πιανίστας για την ακρίβεια. (Τώρα που το είδα γραμμένο το "τζαζ πιανίστας" ερμηνεύεται με 2 τρόπους οι οποίοι στην περίπτωση μου είναι και οι δύο αληθείς :D ).
Σίγουρα το θέμα των επιρροών είναι πολύ σημαντικό αλλά πιστεύω ότι ιδιοφυΐες όπως αυτοί που αναφέρεις (όπως και άλλες στον χώρο της τέχνης γενικά) θα είχαν βρει την προσωπική τους έκφραση/γλώσσα ακόμα και αν είχαν διαφορετικές επιρροές.
Ακόμα και αν στην θέση του Bach ας πούμε υπήρχε κάποιος άλλος (ακόμη και μικρότερης μουσικής αξίας) αυτοί θα είχαν "βρει τον δρόμο τους" για να το πω με μία λέξη.

Ω ρε φιλε Αλεξ τωρα μας εστειλες. Τζαζ πιανιστας? ΩΡΑΙΟΣ!!! και gamer? ακομη καλυτερα.

mania
21-01-2014, 00:04
Τζαζ ε?Ωραιος.Εγω κλασικη κιθαρα.
Συμφωνω σ αυτο,γι αυτο και ειπα οτι ναι μεν θα υπηρχε ο Chopin,αλλα οχι οπως τον ξερουμε.
Ok,τερμα το offtopic για μενα.Αν θελουν οι mods να τα μεταφερουν αλλου για να μην χαλαμε το thread,κανενα προβλημα.

nikon
24-01-2014, 19:47
Είδα το Gravity (καιρός ήταν) και έχω 2 απορίες....υπάρχει κάπου η συνέχεια;;; και η ατάλαντη υποψήφια για την ερμηνεία της σαν σκύλος είναι;;;;....γιατί μόνο εκεί έπαιξε καλά.:silly:

Nikoladim
24-01-2014, 19:57
μηπως εννοεις ντογκι σταιλ? γιατι εκει ειναι σουπερ!

nikon
24-01-2014, 20:00
Δεν τον δένω κόμπο καλύτερα.

Desmond
24-01-2014, 21:07
http://www.youtube.com/watch?v=zBORStNck6w

ary4022
25-01-2014, 20:48
ειδα το The Wolf Of The Wall Street..δεν ξερω τι να πω ...3 ωρες ταινια με αρκετη τσοντα και drugs... o Leonardo απλα εδωσε ρεστα στον ρολο του

Nikoladim
27-01-2014, 21:58
https://scontent-a-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/t1/71526_10151984158416840_166108602_n.jpg

Dragonpaul
28-01-2014, 00:20
Ειδα το Cashe/Hidden.
Ok, στέλνω επιτόπου email στον Χανεκε, να μου πει τι απο όλα όσα εχω φανταστεί, ήθελε να πει....

Nikoladim
28-01-2014, 18:44
http://www.youtube.com/watch?v=6KwPHaylRjo

http://www.youtube.com/watch?v=oFNJW8AoYSs

Tilemaxx
28-01-2014, 19:11
Η ερμηνεία του Ντι Κάπριο στον Λύκο της Γ.Στρήτ ήταν ίσως η καλύτερη του ever, χωρίς να έχω δεί το Great Gatsby. Και στο Django ήταν φοβερός.

gtakis
31-01-2014, 01:37
Παιδιά μόλις είδα το The Conjuring.........πραγματικά αν δεν έχετε πάρα πολύ γερό στομάχι και γερά νεύρα μην την δείτε.....είμαι εδώ και κανά δεκάλεπτο που έχει τελειώσει με την τρίχα κάγκελο......παίζει να είναι το πιο ανατριχιαστικό θρίλερ που έχω δει ever......αλλά φοβερό.......

Valkyre
31-01-2014, 10:24
Είδα το Gravity (καιρός ήταν) και έχω 2 απορίες....υπάρχει κάπου η συνέχεια;;; και η ατάλαντη υποψήφια για την ερμηνεία της σαν σκύλος είναι;;;;....γιατί μόνο εκεί έπαιξε καλά.:silly:

Τωρα το ειδα αυτο:

τι εννοεις που ειναι η συνεχεια; Γιατι τι αφησε η ταινια στην μεση; Η Μπουλοκ δεν προκειται φυσικα να παρει οσκαρ, ουτε καν, αλλα γι αυτο που ηταν η ταινια (μια ιστορια επιβιωσης) ηταν αρκετα καλη και πειστικη.

τελικΑ σου αρεσε; Το κατεβασα κι εγω και πραγματικα θυμηθηκα τα λογια που ελεγα οταν συζητουσαμε, οτι η ταινια αυτη ειναι απλα για σινεμα. Στο σπιτι χανει παρα πολυ απο πλευρας εμπειριας. Οχι οτι δεν την ευχαριστιεται κανεις και ετσι, αλλα απλα στο σινεμα σε κανει να μπαινεις μεσα η ταινια. Πολυ immersive stuff τουλαχιςτον για εμενα.

mihalis13
31-01-2014, 10:49
Είδα εχθές στο σινεμα το American Hustle ωραία ταινία γενικά αν και σε κάποια σημεία ένοιωσα πως έκανε κοιλιές και με κούραζε.
Περίμενα να δω λίγο περισσότερη δράση.Γενικά μια ταινία που αξίζει να την δείτε(όχι απαραίτητα στο σινεμα)

Lefteris_X
31-01-2014, 11:45
είδα εχτές το Ender's Game.

Ειλικρινά, δεν ήξερα τι έβλεπα: videogame ή ταινία; Σα να παρακολούθησα κάποιον να παίζει από την αρχή ένα videogame, με ένα αρχικό tutorial 2 ωρών.

Και πάνω εκεί που είπα "όπατις, ΤΩΡΑ ξεκινά να έχει ενδιαφέρον η ταινία" (είχα μυριστεί ότι εκεί θα το πάει από τα 49 λεπτά περίπου)............είδα να πέφτουν οι τίτλοι τέλους στα 5 λεπτά.

Σε μερικές σκηνές επίσης, η χρήση CGI έγινε τόσο έντονη, που δεν καταλάβαινες τι είναι real footage και τι CGI (σκηνές του videogame που παίζει ο Ender και εναλλαγή σε πλάνο ανφάς στο πρόσωπό του). Μόνο που........δεν το λέω με την καλή έννοια "πω πω, μα πόσο τέλεια είναι τα CGI".....παρά ως "πω πω....κοίτα όταν η χρήση CGI μπλέκεται με περίεργο/άσχημο τρόπο με real footage......ή μήπως δεν υπάρχει καν real; αν ναι, τότε κακή καλλιτεχνική απεικόνιση των CGI, αν όχι, τότε κακή μίξη real/CGI".

δεν ξέρω, αλλά ήταν ακόμη χειρότερη και από το Elysium με την οποία ταινία έβαλα τα γέλια στο τέλος...

Slay
31-01-2014, 12:17
ειχα διαβασει το βιβλιο πριν παρα πολλα χρονια, αλλα θυμαμαι οτι μου αρεσε, θα δωσω μια ευκαιρια στην ταινια, αν και με εχεις προκαταβαλει αρνητικα.

Lefteris_X
31-01-2014, 12:26
ωχ.......απ΄όσα διάβασα σε κριτικές για την ταινία, όσο και για το πόσο "σέβεται" το βιβλίο (γιατί δεν το έχω διαβάσει).........η ταινία το ξέσκισε το βιβλίο. Αν περιμένεις, όπως στο βιβλίο, να δεις τον Ender πλαισιωμένο από τα πανέξυπνα αδέλφια του, απλά να σου πω ότι έχουν scree time ίσα με 2-3 λεπτά σε όλη την ταινία.

όταν λέω "σα να έβλεπα videogame και μάλιστα, όχι τον πυρήνα του αλλά το αρχικό tutorial.....του videogame....επί 2 ώρες".

Μπροστά σε αυτή τη ταινία, τα Goonies αξίζουν όσκαρ. Yes, I know, καμία σχέση μεταξύ τους ως είδος/ύφος plot, τις θέτω όμως αντιπαραθετικά ώστε να περιγράψω την αδιαφορία που προκαλεί η "ροή" του Ender's game.

Slay, δες την ταινία και πες τι σου "είπε". (μεταξύ μας πάντως, μάλλον έχει πέσει πείνα στο Χολυγουντ.....ο Φορντ αποκλείεται να συμμετείχε σε τέτοια ταινία πριν 15 χρόνια.)

Slay
31-01-2014, 20:47
Δεν θα μπορουσα να διαφωνησω περισσοτερο μαζι σου λευτερη, η ταινια ειναι παρα πολυ καλη, και πιστεψε εαν προσπαθουσαν να αντιγραψουν πληρως το βιβλιο τοτε ειναι που θα εγραφες 10 φορες περισσοτερα μπινελικια. Σιγουρα εχουν αφαιρεθει μεγαλα κομματια απο το character development, και γενικα η ταινια προχωραει την ιστορια με γρηγορο ρυθμο, αλλα ειναι ΤΑΙΝΙΑ, δεν μπορει να εχει ολη την πληροφορια που εχει ενα βιβλιο.

Εγω την θεωρω μια παρα πολυ καλη μεταφορα, ουτε αμερικανιες ειδα, ουτε χαμηλου κοστους παραγωγη ειδα, ουτε υπερβολες. Ενω το παιδι που κανει τον ender τον απεδωσε παρα πολυ καλα, εμενα μου αρεσε και την συνιστω.

Lefteris_X
31-01-2014, 22:07
δεν διαφωνώ για την ποιότητα παραγωγής, ούτε για την παγερή (όπως μάλλον πρόσταζε το σενάριο) ερμηνεία του πιτσιρικά. Άλλωστε δεν είχα συγκριτικό μέτρο, γιατί δεν έχω διαβάσει το βιβλίο.

αυτό που δεν μου κράτησε το ενδιαφέρον, είναι ότι παρακολούθησα μια ιστορία-training που εν γένει δεν με ελκύουν......και προς το τέλος (χωρίς να ξέρω ότι έχω φτάσει ακόμα στο τέλος)....πάνω που πήγε να μπει σε ζουμερές λεπτομέρειες και πληροφορίες για το άλλο species (τα στοιχεία που με ελκύουν δηλαδή σε sci-fi)....the end.

τελικά το plot καταλαβαίνω ότι δεν μου άρεσε και όχι η παραγωγή.

Σε αντίθεση με το District 9 που το λάτρεψα - γεγονός σπάνιο γιατί 9 στις 10 ταινίες που βλέπω εδώ και χρόνια δεν μου κάνουν "κλικ".

Nikoladim
02-02-2014, 19:53
MMMM ok ειδα το Thor the Dark World. Παρα πολυ περιεργη ταινια, σιγουρα καλυτερη απο την πρωτη της σειρας. Πρωτα απο ολα τα εφε, ειναι πραγματικα παρα πολυ καλα, πολυ ομορφα δωσμενα οπως εξαλου και στο Thor 1. Το art direction ειναι εκπληκτικο, δενει εξαιρετικα την μεσαιωνικη ατμοσφαιρα με το sci-fi. Επισης αρκετες απο τις action σκηνες ειναι σουπερ και παραδοξως ειναι παρα πολλες και δεν βαριεσαι οπως αλλες ταινιες marvel που ειναι με το σταγονομετρο. Το στορι οκ , δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο οχι ομως και τελειως αδιαφορο. Αν και ξεκιναει παρα πολυ ωραια στην συνεχεια γινεται καπως κλισεδιαρικο, με 1-2 ομως plot twists που πραγματικα δεν τα περιμενεις. Δυστυχως ομως υπαρχει και το αντιβαρο, το οποιο σχεδον καταστρεφει την ταινια και αυτο ειναι η παρουσια του δικου μας πλανητη...Η Πορτμαν απλως υπαρχει στην ταινια, μεγαλυτερη γλαστρα καιρο ειχα να δω.
Εκτος οτι ακουγουνται 2-3 απο τις μεγαλυτερες κοτσανες που εχω ακουσει σε ταινια τωρα τελευταια, δυστυχως η ιδια η ταινια κυριολεκτικα αυτοκτονει με τα διαφορα "αστειακια" που γινονται...
ΣυγκεκριμεναΗ Φαση που αφηνει ο Θορ το Μλτζονιρ ή εκει που παιρνει το ΜΕΤΡΟ!!!! θεωρω πως καταστρεφουν την ταινια. Αλλες καγκουριες, ο γυμνος επιστημονας και η απαραδεκτη βοηθος της Πορτμαν... 6/10 απο εμενα και πραγματικα κριμα γιατι θα μπορουσε να επαιρνε ανετα ενα 8αρακι.

Dragonpaul
02-02-2014, 21:43
Οχι, ρε... (http://www.lifo.gr/now/culture/41651)

kostasb13
02-02-2014, 22:09
Οχι, ρε... (http://www.lifo.gr/now/culture/41651)

Κριμα πραγματικα...απο τους πιο ταλαντουχους ηθοποιους της γενιας του.
Οταν καποιος παλευει με την ηρωινη, το πιο πιθανο ειναι οτι θα βγει νικημενος...

Godweeder
03-02-2014, 04:36
Μολις το διαβασα ..
Κριμα ...
Πολυ ταλαντουχος ηθοποιος !
R.I.P ! :(

nikon
03-02-2014, 08:42
Τωρα το ειδα αυτο:

τι εννοεις που ειναι η συνεχεια; Γιατι τι αφησε η ταινια στην μεση; Η Μπουλοκ δεν προκειται φυσικα να παρει οσκαρ, ουτε καν, αλλα γι αυτο που ηταν η ταινια (μια ιστορια επιβιωσης) ηταν αρκετα καλη και πειστικη.

τελικΑ σου αρεσε; Το κατεβασα κι εγω και πραγματικα θυμηθηκα τα λογια που ελεγα οταν συζητουσαμε, οτι η ταινια αυτη ειναι απλα για σινεμα. Στο σπιτι χανει παρα πολυ απο πλευρας εμπειριας. Οχι οτι δεν την ευχαριστιεται κανεις και ετσι, αλλα απλα στο σινεμα σε κανει να μπαινεις μεσα η ταινια. Πολυ immersive stuff τουλαχιςτον για εμενα. Αν σου πω ότι και εγώ τώρα είδα το δικό σου :P....τα είπαμε από κοντά η ταινία ΔΕΝ μου άρεσε για τους λόγους που σου είπα και ούτε θα είχα άλλη γνώμη αν την έβλεπα στο σινεμά.

corsaopc3071r
03-02-2014, 12:52
Πολυ κριμα...αλλα οταν διαβαζω για περιεργες ουσιες κλπ κλπ με πιανει μια αδιαφορια!

isildur83
05-02-2014, 00:54
http://www.youtube.com/watch?v=-6-3nGbImxQ

Desmond
06-02-2014, 02:44
Είδα το Nymph()maniac ptI.Πάρα πολύ καλή ταινία από έναν σκηνοθέτη που τον είχα ψιλοξεγράψει εδώ και καιρό.8/10

SevenAm
06-02-2014, 12:04
Χθες το βράδι είδαμε το HER (http://www.imdb.com/title/tt1798709/) Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Εκτός από το ιδιόμορφο σενάριο, καταπληκτική σκηνοθεσία, δυναμική ερμηνεία (ιδίως της HER) εκεί που θα σταθώ είναι στο γεγονός ότι η ταινία συνοψίζει και παρουσιάζει σε γενικό επίεπεδο το που έχει φτάσει η πρακτική τεχνολογία στην εποχή μας.

Must see guys!

jimbour
06-02-2014, 12:34
^ εγώ από την άλλη, δε είδα καθόλου αυτό που λες και ασχολήθηκα μόνο με όλα όσα λέει η ταινία για τις σχέσεις (δηλαδή ΤΑ ΠΑΝΤΑ).
,
Η ταινία είναι αριστούργημα, η αγαπημένη μου για το 2013 http://letterboxd.com/strangeloop/list/best-films-of-2013/

SevenAm
06-02-2014, 12:47
^ εγώ από την άλλη, δε είδα καθόλου αυτό που λες και ασχολήθηκα μόνο με όλα όσα λέει η ταινία για τις σχέσεις (δηλαδή ΤΑ ΠΑΝΤΑ).
,
Η ταινία είναι αριστούργημα, η αγαπημένη μου για το 2013 http://letterboxd.com/strangeloop/list/best-films-of-2013/

Ειναι ξεκάθαρο πως η ταινία σε όλη της τη διάρκεια δείχνει και την πρακτική τεχνολογία στο forte της - εκτος απο την κυριως υπόθεση.

Valkyre
06-02-2014, 12:52
Είδα το Nymph()maniac ptI.Πάρα πολύ καλή ταινία από έναν σκηνοθέτη που τον είχα ψιλοξεγράψει εδώ και καιρό.8/10

Desmond, ηταν οντως καλο?

Εχω αποκτησει θεμα με τον Von Trier εδω και καιρο και πραγματικα ειχα φτασει στο σημειο (αφου ειδα το Antichrist) να του κανω μποικοταζ απο εδω και μπρος.

Αληθεια θα ηθελα την γνωμη σου. Ο Antichrist του Τριερ με εκνευρισε αφανταστα και δεν μιλαω φυσικα απο θρησκευτικης αποψεως αλλα απο σκηνοθετικης. Με εκνευρισε παρα μα παρα πολυ διοτι αντιληφθηκα οτι ο Τριερ εχει ενα φετιχ να προκαλει χωρις ουσιαστικο νοημα. Ποσες σκηνες μου ερχονται στο μυαλο απο τον Antichrist που με κανουν και αφριζω... μια συγκεκριμενα (you obviously know...) πραγματικα αδυνατω να χωνεψω οτι ενας σκηνοθετης προσπαθει να περασει μια τετοια ΜΑΛΑΚΙΑ (με κεφαλαια) ως deep και βαθυστοχαστη κουλτουρα/ποιοτητα. Δεν θελω φυσικα να το αναλυσω και να κουρασω αλλα δεν εχω κανενα προβλημα με μια ταινια που προσπαθει να αναπτυξει φιλοσοφικες ανησυχιες και να παραγει κουλτουρα, αλλα αυτο το πραγμα ηταν απλα μια μαλακια και μιση.

Τωρα με το Nymphomaniac ειχα την εντυπωση οτι για μια ακομη φορα ο Von προσπαθει να προκαλεσει γιατι, πως το λεμε ρε παιδι μου..., ο τυπος φτιαχνεται με κατι τετοια. Νομιζω οτι αυτο που το ενδιαφερει πρωτα ειναι να προκαλεσει και να σοκαρει, οχι να πει επι της ουσιας κατι.

Για πε.

Desmond
06-02-2014, 13:47
Όπως είπα τον Τρίερ τον είχα ξεγραμμένο, κάτι που σε πολύ μεγάλο βαθμό οφείλεται στο Antichrist.
Κατ'αρχάς θα πρέπει να ορίσουμε τι είναι πρόκληση/προβοκάτσια.Πχ. για μια κοινωνία (της οποίας δεν της έχω κ ιδιαίτερη συμπάθεια για να το πω κομψά) που αντιμετωπίζει ακρωτηριασμούς, blood baths & body counts επί της οθόνης ως κάτι φυσιολογικό, ενώ σοκάρεται στην θέα του αιδοίου ή του πέους, και η καινούργια ταινία του Τρίερ θα της φανεί προβοκατόρικη, κάτι που δεν ισχύει.Εδώ μεγάλη ευθύνη φέρουν οι υπεύθυνοι της προώθησης (μπορεί και ο ίδιος ο σκηνοθέτης ως γνωστό λαμόγιο) για τον ηθελημένο ντόρο που δημιούργησαν γύρω από συγκεκριμένες σκηνές.
Θεωρώ λοιπόν οτι δεν έχουμε να κάνουμε με πρόκληση για την πρόκληση, αλλά για απενοχοποίηση μιας πλευράς της γυναικείας σεξουαλικότητας κόντρα στα κοινωνικά πρότυπα της γυναίκας ως αντρικό θήραμα.Αφηγηματικά και σκηνοθετικά είναι σούπερ, ενώ οι ερμηνείες κινούνται σε υψηλά επίπεδα (λάτρεψα αυτήν της Θέρμαν ως υστερικής απατημένης).
Για το στόρυ δεν θα πω τίποτα γιατί αφενός πρέπει να περιμένουμε το 2ο μέρος και αφετέρου, Τρίερ είναι αυτός και μπορεί να τα γ@μήσει όλα σε μια στιγμή.
Δεν συνιστάται για μισογύνηδες.

Valkyre
06-02-2014, 14:45
Όπως είπα τον Τρίερ τον είχα ξεγραμμένο, κάτι που σε πολύ μεγάλο βαθμό οφείλεται στο Antichrist.
Κατ'αρχάς θα πρέπει να ορίσουμε τι είναι πρόκληση/προβοκάτσια.Πχ. για μια κοινωνία (της οποίας δεν της έχω κ ιδιαίτερη συμπάθεια για να το πω κομψά) που αντιμετωπίζει ακρωτηριασμούς, blood baths & body counts επί της οθόνης ως κάτι φυσιολογικό, ενώ σοκάρεται στην θέα του αιδοίου ή του πέους, και η καινούργια ταινία του Τρίερ θα της φανεί προβοκατόρικη, κάτι που δεν ισχύει.Εδώ μεγάλη ευθύνη φέρουν οι υπεύθυνοι της προώθησης (μπορεί και ο ίδιος ο σκηνοθέτης ως γνωστό λαμόγιο) για τον ηθελημένο ντόρο που δημιούργησαν γύρω από συγκεκριμένες σκηνές.
Θεωρώ λοιπόν οτι δεν έχουμε να κάνουμε με πρόκληση για την πρόκληση, αλλά για απενοχοποίηση μιας πλευράς της γυναικείας σεξουαλικότητας κόντρα στα κοινωνικά πρότυπα της γυναίκας ως αντρικό θήραμα.Αφηγηματικά και σκηνοθετικά είναι σούπερ, ενώ οι ερμηνείες κινούνται σε υψηλά επίπεδα (λάτρεψα αυτήν της Θέρμαν ως υστερικής απατημένης).
Για το στόρυ δεν θα πω τίποτα γιατί αφενός πρέπει να περιμένουμε το 2ο μέρος και αφετέρου, Τρίερ είναι αυτός και μπορεί να τα γ@μήσει όλα σε μια στιγμή.
Δεν συνιστάται για μισογύνηδες.
Εκπληκτικο ποστ, δυστυχως δεν μπορω να σου δωσω ρεπ.

Συμφωνω με ολα. Δεν εχω κανενα προβλημα με το γυμνο επι της οθονης. Καθολου. Προβλημα οπως ειπα εχω με την προκληση χωρις ουσια. Προκληση δεν θεωρω την θεαση ενος γυμνου σωματος μιας γυναικας και ενος ανδρα. Προκληση θεωρω σκηνες οπως αυτες που ειδα στον Αντιχριστο και συγκεκριμενα

την σκηνη που του λιωνει τα γεννητικα οργανα με το ξυλο και μετα..... αρχιζει να τον αυνανιζει ενοσο ειναι αναισθητος, εως ωτου εκσπερματωσει.... αιμα...

δηλαδη γμω την πουτανα μου ποσο "deep" ειναι αυτο τωρα?

και επειδη ο Τριερ δεν εχει 1 τετοια σκηνη αλλα αρκετες σε διαφορες ταινιες του, η αληθεια ειναι πως οταν ακουσα οτι η επομενη ταινια του εχει να κανει με μια νυμφομανη που περιγραφει τις ιστοριες που εζησε, οσο ναναι φανταστικα τα χειροτερα....

Εμπιστευομαι ομως το γουστο σου και κυριως την αποψη σου πανω στο θεμα και κρινω οτι ειναι μια ταινια που δεν εχει σχεση με αυτα περι "ανουσιας προκλησεως" και τραβηγμενων καταστασεων που , τουλαχιστον εμενα προσωπικα, προσβαλλουν την αισθητικη μου. Και να επαναλαβω (γιατι την εχω πατησει πολλες φορες) οτι δεν προσβλαλλει την αισθητικη μου το γυμνο, αλλα σκηνες οπως αυτη που περιεγραψα πιο πανω.

Γενικα παντως ο Τριερ, θεωρω οτι εχει αρκετα αρρωστημενη συνειδηση.

λολ

Θα τους δωσω παντως μια ακομα ευκαιρια.

Και παλι ευχαριστω. ;)

nikon
06-02-2014, 15:05
Η σκηνή στο spoiler ήταν όλα τα λεφτά στη ταινία η οποία να πω ότι μου άρεσε.

Desmond
06-02-2014, 15:21
Τώρα που το θυμήθηκα μιας και είσαι tech ψείρας!(:silly:)Το είδα σε odeon σε ψηφιακή προβολή.
Θα επανέλθω για την ταινία μόλις το δεις γιατί έχει πολλά points προς συζήτηση είτε κινηματογραφικά είτε σε σχέση με το στορυ.
ΥΓ.Όσο για το σπόιλερ, ο (όποιος) συμβολισμός πιστεύω οτι έχει να κάνει με τα φανερά κόμπλεξ που κουβαλάει (ίσως και οιδιπόδεια) ο Τρίερ σε σχέση με το γυναικείο φύλο.Η συγκεκριμένη σκηνή αλλά και ολόκληρη η ταινία, μ'έκανε να τον λυπηθώ.

Nikoladim
06-02-2014, 15:35
Και το αλλο παντως ειναι οφσαιντ, γιατι να δωσεις 18ευρω για να δεις μια ταινια ? (kill bill style). Παρολα αυτα ειδα το Μελανχολια του Τριερ, αρκετα χειροτερο απο τον Αντιχριστο. Φανηκε πως ηθελε να "παιξει" και με τα ειδικα εφε, που καποιες φορες τα καταφερε και αλλες οχι. Τα χρωματα της ταινιας ηταν εντυπωσιακα, οπως και η τελευταια σεκανς και να πω την αληθεια μονο αυτα μου εμειναν. Α και το τριμεγιστος Κιφερ που επαιξε σε ταινια του Τριερ.. ποσο σουρεαλ :D
Αυτο που θα ηθελα να προσθεσω στη συζητηση για τον Τριερ, που το αναφερε ο Βαλ, ειναι οι προτελευταιες δυο ταινιες του και μερος της τριλογιας (Αντιχ-Μελ-Νυμφο χμμ ασχετο αλλα ολες οι λεξεις ειναι ελληνικες wow...), μου φανηκε ιδιαιτερα επιτηδευμένες, με καποιες γραφικες σκηνες να υπαρχουν απλα για να προκαλεσουν. Ισως ηθελε να κανει ενα ανοιγμα και στην Αμερικη, κυριως με την προκληση, αφου τα εργα του σιγουρα προτεινονται σε ενα πιο "μορφωμενο" ευρωπαικο κοινο. Δηλαδη οκ και στο Δαμαζοντας τα κυμματα ειχαμε καποιες "ιδιαιτερες" καταστασεις αλλα γινοντουσταν κυριως off-screen.

Τελος οσο αναφορα τον Αντιχριστο τα 10 πρωτα λεπτα, ειναι πραγματικα ενα κινηματογραφικο επιτευγμα και κυριολεκτικα με ειχαν αφησει αφωνο. Για την υπολοιπη ταινια σε αλλο ποστ. Α και ενα αστειο σκηνικο. Ο μπροστινος μου ειχε αρχισει να ροχαλιζει πριν καν αρχισει η ταινια !!!!

Edit: Ελεος με την Σαρλοτ, 1000 φορες Κριστεν Ντανστ (σε ομορφια).

Valkyre
06-02-2014, 15:42
Και το αλλο παντως ειναι οφσαιντ, γιατι να δωσεις 18ευρω για να δεις μια ταινια ? (kill bill style). Παρολα αυτα ειδα το Μελανχολια του Τριερ, αρκετα χειροτερο απο τον Αντιχριστο. Φανηκε πως ηθελε να "παιξει" και με τα ειδικα εφε, που καποιες φορες τα καταφερε και αλλες οχι. Τα χρωματα της ταινιας ηταν εντυπωσιακα, οπως και η τελευταια σεκανς και να πω την αληθεια μονο αυτα μου εμειναν. Α και το τριμεγιστος Κιφερ που επαιξε σε ταινια του Τριερ.. ποσο σουρεαλ :D
Αυτο που θα ηθελα να προσθεσω στη συζητηση για τον Τριερ, που το αναφερε ο Βαλ, ειναι οι προτελευταιες δυο ταινιες του και μερος της τριλογιας (Αντιχ-Μελ-Νυμφο χμμ ασχετο αλλα ολες οι λεξεις ειναι ελληνικες wow...), μου φανηκε ιδιαιτερα επιτηδευμένες, με καποιες γραφικες σκηνες να υπαρχουν απλα για να προκαλεσουν. Ισως ηθελε να κανει ενα ανοιγμα και στην Αμερικη, κυριως με την προκληση, αφου τα εργα του σιγουρα προτεινονται σε ενα πιο "μορφωμενο" ευρωπαικο κοινο. Δηλαδη οκ και στο Δαμαζοντας τα κυμματα ειχαμε καποιες "ιδιαιτερες" καταστασεις αλλα γινοντουσταν κυριως off-screen.

Τελος οσο αναφορα τον Αντιχριστο τα 10 πρωτα λεπτα, ειναι πραγματικα ενα κινηματογραφικο επιτευγμα και κυριολεκτικα με ειχαν αφησει αφωνο. Για την υπολοιπη ταινια σε αλλο ποστ. Α και ενα αστειο σκηνικο. Ο μπροστινος μου ειχε αρχισει να ροχαλιζει πριν καν αρχισει η ταινια !!!!

Edit: Ελεος με την Σαρλοτ, 1000 φορες Κριστεν Ντανστ (σε ομορφια).

Oπως το ειπες ακριβως. Πολλες σκηνες του κανουν μπαμ οτι ειναι "επιτηδευμενες". Χρησιμοποιησες την σωστοτερη λεξη. Μοιαζει να προσπαθει παρα πολυ να ξεχωρισει/προκαλεσει αντιδρασεις και αρκετες φορες το κανει ανευ ουσιας.

Το ξεκινημα του Αντιχ ηταν οντως καθηλωτικο. Απο εκει και περα ομως ολο το υπολοιπο εργο ηταν ενα παραλληρημα κατ εμε.

Nikoladim
06-02-2014, 15:48
ενταξει τον καταλαβαινω καπου τον ανθρωπο, οταν ο υπολοιπος κοσμος παει και βλεπει τον Θορ να αφηνει το σφυρι του στον καλογερο... κατι πρεπει να κανει και ο διος, λεμε τωρα... :P
Ασχετο, εγω προσωπικα περιμενω το under the skin, πρωτη γυμνη εμφανιση της Σκαρλεταρας !!!!:pao:

muku
06-02-2014, 16:54
Ασχετο, εγω προσωπικα περιμενω το under the skin, πρωτη γυμνη εμφανιση της Σκαρλεταρας !!!!:pao:

Εννοείς μετά από τις leaked photos από το κινητό της :P

Nikoladim
06-02-2014, 17:10
Συναδεφλος!!! ^^

nikon
08-02-2014, 08:14
Dallas Buyers Club (http://www.imdb.com/title/tt0790636/) αξίζει να τη δει κάποιος, εκτός από την φοβερή-Οσκαρική ερμηνεία του McConaughey ο οποίος έφτασε μισό κιλό πριν την ακτινογραφία για το ρόλο του είναι και αρκετά καλή σαν ταινία.

Υ.Γ.: Χίλιες φορές να ήταν ο Jared Leto υποψήφιος για Όσκαρ Α' γυναικείου ρόλου παρά η ατάλαντη του Gravity.

chronohill
08-02-2014, 12:49
Dallas Buyers Club (http://www.imdb.com/title/tt0790636/) αξίζει να τη δει κάποιος, εκτός από την φοβερή-Οσκαρική ερμηνεία του McConaughey ο οποίος έφτασε μισό κιλό πριν την ακτινογραφία για το ρόλο του είναι και αρκετά καλή σαν ταινία.

Υ.Γ.: Χίλιες φορές να ήταν ο Jared Leto υποψήφιος για Όσκαρ Α' γυναικείου ρόλου παρά η ατάλαντη του Gravity.

4147

θεικο σχολιο!

Valkyre
08-02-2014, 13:04
Dallas Buyers Club (http://www.imdb.com/title/tt0790636/) αξίζει να τη δει κάποιος, εκτός από την φοβερή-Οσκαρική ερμηνεία του McConaughey ο οποίος έφτασε μισό κιλό πριν την ακτινογραφία για το ρόλο του είναι και αρκετά καλή σαν ταινία.

Υ.Γ.: Χίλιες φορές να ήταν ο Jared Leto υποψήφιος για Όσκαρ Α' γυναικείου ρόλου παρά η ατάλαντη του Gravity.

Δεν προταθηκε για οσκαρ ο Leto?? Εχω ακουσει τα καλυτερα θελω κι εγω να την δω...

Nikoladim
08-02-2014, 13:06
Εννοει ο Νικον να ειχε προταθει για γυναικειο βραβειο, λολ.

tonybsg
08-02-2014, 13:20
Και γω το βρήκα πολύ καλό το Dallas Buyers Club, Μακόναχι και Λέτο (ως Ρεγιόν, με τα φουστανάκια του!) είναι καταπληκτικοί. Αλλά και σαν ταινία είναι πολύ ενδιαφέρουσα.

Leon_DiZ
08-02-2014, 14:05
Wolf of Wall Street DVD will be an HOUR longer (http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2546958/EXCLUSIVE-Wolf-Wall-Street-DVD-HOUR-longer-F-bombs-longer-sex-scenes.html)


LOL!!

DJTaurus
09-02-2014, 01:12
http://www.youtube.com/watch?v=cNTsQ9A64d0


http://www.youtube.com/watch?v=4Y1iErgBrDQ&feature=youtu.be&desktop_uri=% 2Fwatch%3Fv%3D4Y1iErgBrDQ%26feature%3Dyoutu.be&app =desktop

Dragonpaul
09-02-2014, 03:25
Σημερα ειδα το Nymphomaniac.
Δεν εχω δει πολυ Trier, ετσι ώστε να μπω σε συγκρίσεις, αλλα και να εκφράσω γνώμη για το αν, τελικα, μου αρεσει η δουλειά του ή οχι (το Dogville το λάτρεψα), αλλα θα πω δυο πραγματα για το συγκεκριμένο. Ωστόσο, θα ήθελα να δω και το δεύτερο μέρος για να εχω ολοκληρωμένη αποψη.
Καταρχην η ταινια δεν ειναι σε καμία περιπτωση πορνογραφικη, οπως διάβασα κάπου. Ο Trier σπάει ενα "κουκούλι" και παρουσιάζει αφειδως μια πραγματικότητα ενός ανθρώπου, δηλαδη της Τζο (η βασική χαρακτήρας). Μια ακομα πιο μοντέρνα σεξουαλικη απελευθερωση, που "σπαει" και στην οθονη πλεον τα, ήδη "σπασμένα", στεγανά που έχουμε στο μυαλο μας. Η ταινια ειναι σοβαρή, ταυτόχρονα εχει και χιούμορ (δε μπορει ΚΑΙ να μη γελάσει κανεις στην ασύλληπτη σκηνή της Ουμα Θερμαν), αλλα υπάρχουν και αναφορές στην τέχνη, τις επιστήμες, τη μουσική, κλπ κλπ.
Ο Τριερ παρουσιάζει μια γυναίκα -ή τις γυναίκες γενικότερα αν θέλετε- στην κορυφή της σεξουαλικού οικοδομήματος και αντιστρέφει με επιτυχία τους ρόλους, αφου, πλεον, η Τζο ειναι ο κυνηγός και ο κάθε άντρας (κυριολεκτικά όμως) το θήραμα. Εκείνη εχει τα ηνία και ελέγχει τα παντα.
Περιμενω ανυπόμονα να δω και το δεύτερο μέρος, αν και με βλεπω να πηγαίνω μόνος, επειδη η κοπελιά δεν άντεχε να τα βλέπει αυτα και μου δήλωσε οτι δεν πρόκειται να το δει.

Godweeder
09-02-2014, 03:57
Δεν προταθηκε για οσκαρ ο Leto?? Εχω ακουσει τα καλυτερα θελω κι εγω να την δω...

Παρα πολυ καλη ταινια το D.B.C.
O McConaughey δινει ρεσιταλ για ακομη μια φορα , αλλα και ο leto δεν παει πισω (Αν δεν ξερεις οτι παιζει ο leto στην ταινια
παιζει και να μην καταλαβεις οτι ειναι αυτος.) ..Απλα αψογος !!

Το σεναριο , ειναι και true story , περναει παρα πολλα μυνηματα , oπως το ποσο διαφθαρμενο και στημενο ειναι ολο το συστημα , αλλα και πως το ποσο σκατ@ αντιμετωπιζονται απο την κοινωνια τα ατομα που εχουν σοβαρα προβληματα υγειας και γενικα οι ανθρωπινες ζωες.

Leon_DiZ
09-02-2014, 20:50
Kaz: A filmmaker documents Gran Turismo’s impact on the world (http://arstechnica.com/gaming/2014/02/kaz-a-filmmaker-documents-gran-turismos-impact-on-the-world/)


https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=k2yAQZz3pn8

I_HAVE_A_NAME_
09-02-2014, 21:34
Είδα και γω το Dallas Buyers Club.. Πραγματικά πολύ αξιόλογη ταινία. Απίστευτοι και οι δυο (McConaughey, Leto)..
Μ'αρέσει πολύ αυτή η στροφή του McConaughey... Με Killer Joe, Mud και D.B.C..
Θα ήθελα να δω Hugh Jackman και Robert Downey Jr. να μπαίνουν σε τέτοια μονοπάτια..
Οχι απαραιτήτως στο ίδιο στυλ αλλά να παραμερίσουν λίγο τα super hero movies και τις ανάλαφρες κομεντί ή κωμωδίες και να δοκιμάσουν και κάτι άλλο.
Οπως έκανε ο Jackman στο Prisoners και ήταν πολύ καλός..

obione
10-02-2014, 00:27
polu wraio


http://www.youtube.com/watch?v=hM_zl2GIg44

- - - Updated - - -

polu wraio


http://www.youtube.com/watch?v=hM_zl2GIg44

FotisGRC
10-02-2014, 02:00
polu wraio
- - Updated - - -

Απο τις πιο ψαγμένες ταινίες που έχω δει.. Σε ταξιδευει.. Το είχα βάλει μια μέρα 2-3 η ωρα τα ξημερώματα και όταν τελείωσε απλά καθόμουν και σκεφτόμουν.. Τρομερή!

Valkyre
10-02-2014, 02:22
^^ Eιναι οντως ωραια ταινια, αλλα οφειλω να ομολογησω απο καποιο σημειο και μετα αρχισε τις υπερβολες και σταματησα να την παιρνω τοσο στα σοβαρα.

Μην το ανοιξετε αν δεν την εχετε δει.
Ο τυπος ηταν διπλα σε ΟΛΕΣ σχεδον τις σημαντικοτερες ιστορικες προσωπικοτητες της ανθρωποτητας... ενταξει... οκ... Κολομβος, Γκαντι, Βουδας... ολους τους γνωρισε πια! Κι εγω απο τα 1980 μεχρι το 2014 τον μονο που εχω γνωρισει απο κοντα ειναι τον Παπαλουκα του Ολυμπιακου! ΛΟΛ/Personal Fail :D

Οκ δεν λεω ρε παιδι μου, αλλα ενταξει καπου αρχισε και μου καθοταν περιεργα που ο τυπος ηταν διπλα σε ολα τα ιστορικα γεγονοτα/προσωπικοτητες της ιστοριας.

Οταν δε αποκαλυψε οτι ειναι ο Χριστος... ε οκ ... ηταν το κερασακι.

Ενδιαφερουσα ταινια, πραγματευτηκε ομορφα καποιες αποψεις, οπως περι θρησκευματος/επιστημης και δεν μετανιωσα που την ειδα, αλλα νομιζω το παρακαναν.

Desmond
10-02-2014, 07:15
Ο Τριερ παρουσιάζει μια γυναίκα -ή τις γυναίκες γενικότερα αν θέλετε- στην κορυφή της σεξουαλικού οικοδομήματος και αντιστρέφει με επιτυχία τους ρόλους, αφου, πλεον, η Τζο ειναι ο κυνηγός και ο κάθε άντρας (κυριολεκτικά όμως) το θήραμα. Εκείνη εχει τα ηνία και ελέγχει τα παντα.
Έχω την εντύπωση οτι το κλειδί στην σεξουαλική συμπεριφορά της (κάθε) Τζο (κατά Τρίερ πάντα) είναι το πρότυπο του Πατέρα το οποίο και προσπαθεί να συνθέσει στις εφήμερες ερωτικές επαφές της, ενώ οι όποιες ενοχές προκύπτουν από την ανταγωνιστική σχέση ,λόγω ίδιου φύλου,για την αγάπη του και την αιωρούμενη αποδοκιμασία της Μητέρας.Θυμήσου την σκηνή στο μπάνιο που η μικρή Τζο ανακαλύπτει ακούσια την γυναικεία της σεξουαλικότητα

AgentPrinny007
10-02-2014, 12:09
^^ Eιναι οντως ωραια ταινια, αλλα οφειλω να ομολογησω απο καποιο σημειο και μετα αρχισε τις υπερβολες και σταματησα να την παιρνω τοσο στα σοβαρα.

Αυτο που μου αρεσε περισσοτερο στη ταινια ηταν η αντιδραση της παρεας σε αυτα που ακουγε και το πως προσπαθουσαν να τα "χωνεψουν" αναλογα με τις πεποιθησεις τους και οχι τοσο αυτα που ελεγε ο πρωταγωνιστης.

Lefteris_X
10-02-2014, 13:21
για εμένα η ταινία ήταν και είναι εξαιρετική, καθώς την έβλεπα ως μια ταινία επιστημονικής-φαντασίας = αποδέχτηκα εξ αρχής την "βάση" της, ότι δηλαδή ο άνθρωπος είναι "ετών" (δεν λέω λόγω σπόιλερ), όπως και το ότι συναντήθηκε με τάδε άτομα/προσωπικότητες. Κοινώς, το τελευταίο στοιχείο το προσπέρασα με την μια και δεν κόλλησα / αναλώθηκα σε αυτό ώστε να με "χαλάσει", απεναντίας το αποδέχτηκα ως σταθερή/δομική βάση για το storytelling. Έχοντας λοιπόν δεχτεί τα προαναφερθέντα, απόλαυσα την ταινία καθώς από μικρός αναρωτιόμουν αν κάποιος είχε βιώσει αληθινά ένα εξωπραγματικό γεγονός και το συζητούσε με φίλους/γνωστούς/συμπολίτες του, κατά πόσο θα γινόταν πιστευτός. Για παράδειγμα, τι θα γινόταν αν είχατε βγάλει βόλτα το σκύλο σας στο κοντινό πάρκο το βράδυ και τσακ, βλέπατε έναν εξωγήινο να σας απευθύνει τον λόγο σε άπταιστα ελληνικά και κατόπιν να πιάνατε κουβέντα μαζί του: θα σας πίστευε κάποιος/κάποιοι αν το λέγατε; Και αν "ναι", τότε σε ποιο βαθμό; Ιδιαίτερα αν το περιεχόμενο της κουβέντας κλόνιζε σε σημείο διάλυσης διάφορες "παγιωμένες θέσεις" της κοινωνίας (επιστήμες, πίστη, κλπ);;;;;

ε, αυτή η ταινία μπορώ να πω ότι μου προσέφερε αρκετή διασκέδαση, καθώς δείχνει τρανά το πόσο ανθρωπο-κεντρική είναι η.....ανθρώπινη φιλοσοφία, πόσο "δυνατός" μπορεί να είναι ο ανθρώπινος νους άνευ προσκολλήσεων (ο βιολόγος) και ταυτόχρονα, πόσο "απαρχαιωμένης αντίληψης" λόγω ψυχικών αδυναμιών/αναγκών (πίστη) παραμένει.

βέβαια, μετά τα 2/3 της ταινίας που η εξέλιξη του στόρυ αρχίζει να εστιάζει σε πιο sentimental ύφος, ομολογώ πως βαρέθηκα σχετικά, εντούτοις μέχρι εκείνο το σημείο μπορώ να πως ότι διασκέδασα αρκετά με την συνεχή κατάρρευση γνωστών και ρητά αποδεκτών standards της ανθρωπότητας. Σε μερικούς διαλόγους κιόλας πέθανα στα γέλια, με την φαιδρότητα κάποιων "πιστεύω" που αρκετοί τα έχουν καταπιεί ως δογματικές και μη-διαπραγματεύσιμες αλήθειες.

για την εν λόγω ταινία έχω αναφερθεί πολλάκις στο φόρουμ, αρκετό καιρό πριν.

ezio_auditore
10-02-2014, 16:22
ειδα το land and freedom καταπληκτικη ταινια με σωστη κριτικη εναντια στον σταλινισμο.

obione
10-02-2014, 23:27
sorry ma eida prwta thn elliniki parastash sto theatro!!den eixa idea oti ypirxe video tainia !!opote me mia syzitish pou eixa to thymithika again!!

DJTaurus
17-02-2014, 23:32
Ridley Scott: "Science Fiction is Dead" --Not a Match for Reality
http://www.dailygalaxy.com/my_weblog/2014/02/-ridley-scott-science-fiction-is-dead-not-a-match-for-reality.html


Scott believes, as we do at The Daily Galaxy, that although the flashy special effects of block-busters such as The Matrix, Independence Day and The War of the Worlds, may sell at the box office, that none can beat Stanley Kubrick’s haunting 1968 epic 2001: A Space Odyssey. The film is as fresh (and perhaps more relevant) today as the day it premiered.

Valkyre
18-02-2014, 11:52
Διαφωνω με τον Ridley και ας λατρευω την Οδυσσεια του Kubric.

Τα εφφε ειναι ενα μεσον. Το πως θα το χρησιμοποιησεις επαφιεται σε εσενα. Αν θες να κανεις κατι σαν το Phantom Menace πετωντας απο εκει και απο εδω εφφε για χαβαλε, τοτε ναι σκουπιδι sci fi θα φτιαξεις. Αν ομως χρησιμοποιεις τα εφφε για immersion και να συμπληρωσεις απλα την ταινια οπως κανουν πολλες ταινιες που προχειρα μου ερχονται τωρα, σαν το Moon, Gravity, ακομα και τα δικα του Alien, Blade Runner, τοτε οχι το genre ειναι μια χαρα και τα εφφε μονο καλο κανουν.

Its how you use the thing...

Αυτη ειναι αποψη μου τουλαχιστον.

Lefteris_X
18-02-2014, 12:45
για εμένα τα εφφέ είναι ένα εργαλείο. Κάποτε ήταν τα practical εφφέ για να δομήσουν/βοηθήσουν σκηνές να αποδοθούν όπως τις οραματίστηκε ο σκηνοθέτης, ενώ εδώ και 20 χρόνια περίπου τα εργαλεία είναι ψηφιακά. Δεν αλλάζει τίποτα όσο αφορά τον πυρήνα του filmmaking.

Όσοι έχουν αντίθετη άποψη, ας δουν το Metropolis του Φριτζ Λανγκ του 1920-κάτι..........ίσως τότε καταλάβουν ότι είτε πρακτικά είτε ψηφιακά εφφέ, λειτουργούν ΜΟΝΟ ως εργαλείο για μια αποδοτικότερη αφήγηση επί της οθόνης.

Τώρα, όταν τελειώνει η έμπνευση ή αν θέλετε καλύτερα, οι πλούσιες πηγές έμπνευσης, σε αυτό δεν ευθύνεται το science-fiction genre, παρά όσοι ασχολήθηκαν με αυτό, ενώ εμφανώς ΔΕΝ έπρεπε, διότι δεν μπορεί να συλλάβει το μυαλό τους τι εστί science και fiction, που είναι δύο ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικές έννοιες, όμορφα όμως "παντρεμένες" από έναν άρτιο κινηματογραφιστή, προς τέρψη των θεατών.

just my 2 cents.

|WISE|
19-02-2014, 00:42
Λεω να βαλω το The collector που κατεβασα. Ποσο χαλια ειναι; Οσο πιο χαλια, τοσο πιο ευχαριστα το βλεπω.:)

obione
19-02-2014, 01:36
giati giati giati...........ekana to lathos kai peiga kai eida to Robocop.....Mia apo tis liges fores pou apla ithela na fygw apo tin aithousa...

Nikoladim
20-02-2014, 00:20
http://www.youtube.com/watch?v=TjmxiqiozBU

obione
23-02-2014, 16:29
http://www.youtube.com/watch?v=jiHDJ19A3dk


gosh...i hate flying also...

- - - Updated - - -

http://www.youtube.com/watch?v=jiHDJ19A3dk


gosh...i hate flying also...

Valkyre
24-02-2014, 02:22
^^ με αφορμη αυτο, ειπα να δω σημερα το The Grey 2012

Ποσο awesome fucking badass ειναι ο Liam Neeson ρε παιδια????

Ναι τον γουσταρω παρα πολυ σαν action χαρακτηρα, κατι που αποφασισε να μας δωσει τωρα που μεγαλωσε κι οχι στα νιατα του. Δεν λεω οτι ολες οι ταινιες δρασης που κανει μου αρεσουν, αλλα ο πουστης εχει ενα βλεμμα εντελως επικο. Του παει πως το λενε...

Στα της ταινιας μου αρεσε αρκετα, χωρις να ειναι κατι φοβερο, εκτος απο το τελος που δεν μου αρεσε απλα αρκετα, αλλα κυριολεκτικα το θεωρω ΕΠΙΚΟ... Μοιαζει σαν τελος απο πολυ μα πολυ καλυτερη ταινια απο αυτην που ειδα. Ηταν απλα ποιητικο εντελως. Σε ολα. Στην μουσικη, στον διαλογο, στην σκηνοθεσια, στο βλεμμα του Λιαμ... απλα ανατριχιαστικο. Respect στον τυπο που εγραψε αυτο το τελος.

muku
24-02-2014, 02:36
^^ με αφορμη αυτο, ειπα να δω σημερα το The Grey 2012

Ποσο awesome fucking badass ειναι ο Liam Neeson ρε παιδια????

Ναι τον γουσταρω παρα πολυ σαν action χαρακτηρα, κατι που αποφασισε να μας δωσει τωρα που μεγαλωσε κι οχι στα νιατα του. Δεν λεω οτι ολες οι ταινιες δρασης που κανει μου αρεσουν, αλλα ο πουστης εχει ενα βλεμμα εντελως επικο. Του παει πως το λενε...

Στα της ταινιας μου αρεσε αρκετα, χωρις να ειναι κατι φοβερο, εκτος απο το τελος που δεν μου αρεσε απλα αρκετα, αλλα κυριολεκτικα το θεωρω ΕΠΙΚΟ... Μοιαζει σαν τελος απο πολυ μα πολυ καλυτερη ταινια απο αυτην που ειδα. Ηταν απλα ποιητικο εντελως. Σε ολα. Στην μουσικη, στον διαλογο, στην σκηνοθεσια, στο βλεμμα του Λιαμ... απλα ανατριχιαστικο. Respect στον τυπο που εγραψε αυτο το τελος.

Λίγο νωρίτερα δεν μπορούσες να το γράψεις?? Έψαχνα να βρω ταινία γιατί βαριόμουν και είπα να δοκιμάσω το Αll is lost... Κατέληξα να το δω σε fast forward μετά από 15 λεπτά στην ταινία...

Ezio
24-02-2014, 15:03
http://www.youtube.com/watch?v=TjmxiqiozBU
Πάρα πολύ καλό το trailer. Θα την δω οπωσδήποτε. Επειδή όμως είναι και αυτοί ομάδα, όπως και οι avengers, ελπίζω να διαφοροποιείται. Ίσως θα έχει κάποια κοινά στοιχεία, αλλά ελπίζω να μην είναι avengers με διαφορετικούς χαρακτήρες.
Poster της ταινίας:
http://i.imgur.com/grm2pmq.jpg


Επίσης, η Marvel ψάχνει για σκηνοθέτη για την ταινία του dr. Strange.


With Ant-Man in preproduction mode with casting well underway and the marketing rollout for Guardian of the Galaxy off to a rip-roaring start, Marvel Studios is tackling its next challenge: conjuring up the filmmaker for Doctor Strange.

Four contenders in particular have either met or are about to meet with Marvel higher-ups to bring the adventures of Marvel's Sorcerer Supreme to the screen: Mark Andrews, who co-wrote and co-directed Pixar's Brave; Nikolaj Arcel, who wrote and directed last year's best foreign film Oscar-nominated entry A Royal Affair; Dean Israelite, the helmer behind Paramount's upcoming sci-fi time-travel movie Welcome to Yesterday; and Jonathan Levine, the filmmaker behind Warm Bodies and 50/50.

Jon Aibel and Glenn Berger, the writers behind the Kung Fu Panda movies, are also in the mix, not to direct the movie but to pen the screenplay.



Πηγή (http://www.hollywoodreporter.com/heat-vision/doctor-strange-heating-up-as-682165).

Τέλος, είδα το justice league: doom. Είναι η μεταφορά του κόμικ justice league: tower of babel σε ταινία κινουμένων σχεδίων. Έχει κάποιες αλλαγές σε σχέση με το κόμικ.
Μου άρεσε πολύ, το προτείνω. Η διάρκεια μου φάνηκε λίγο μικρή, αλλά δεν με πείραξε.

Valkyre, και εμένα μου άρεσε το the grey.

chronohill
24-02-2014, 15:23
Δεν ηξερα καν την υπαρξη αυτων των κομικ.Ειναι καλα?ωραιο ηταν το τρειλερ παντως...

tonybsg
24-02-2014, 15:29
Άμα θέλετε να μάθετε περισσότερα για τους "ήρωες" αυτούς και κυρίως γιατί η Marvel αποφάσισε να τους προσθέσει στο Marvel Cinematic Universe (υπενθυμίζω ότι σε αυτό το universe δεν περιλαμβάνονται οι Spiderman, X-Men, Fantastic Four - όλες οι σχετικές ταινίες με αυτούς δεν είναι των Marvel Studios, δεν έχουν τα δικαιώματα για τις κινηματογραφικές τους μεταφορές) διαβάστε αυτό το αρθράκι:

http://talkbacker.com/opinion/guardians-galaxy-movie/id=26379

DJTaurus
25-02-2014, 22:28
Από trailer όσο φαίνεται δυνατό.


http://www.youtube.com/watch?v=MSrUHoc9LIE

phoenix7
26-02-2014, 03:29
Παιδιά όταν έβλεπα ένα ματς, σε ένα ρώσικο κανάλι διαφήμιζε μια ταινία! αλλά δεν μπορώ να βρω ποια είναι...πρόλαβα να κρατήσω μόνο μια φωτογραφία...

την ξέρει κανείς;
http://img138.imageshack.us/img138/9602/9eex.png

Desmond
26-02-2014, 04:21
Ο τίτλος μου διαφεύγει, αλλά αν θυμάμαι καλά από το trailer πρόκειται για μια πρόσφατη γαλλική ταινία όπου μια 16χρονη επιλέγει εντελώς συνειδητά την πορνεία.
Edit: Εδώ είσαι: http://cinema24.gr/m/1583/%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%8C%CE%BC%CE%BF%CF%81%CF%86%CE%B7

obione
26-02-2014, 13:26
http://www.youtube.com/watch?v=4R34dEnAr3U

e . .. e...erxetai!!!

- - - Updated - - -

http://www.youtube.com/watch?v=4R34dEnAr3U

e . .. e...erxetai!!!

BillyFlo81
26-02-2014, 14:13
^^
Αντε, επιτελους. Το dame for kill ειναι ισως η καλυτερη ιστορια της σειρας και στο επικεντρο ειναι ο Dwight και ο Marv (θελω πολυ να ξαναδω τον Mickey Rourke σε αυτο τον ρολο).

Xrysa_Syros
28-02-2014, 10:42
Εχει περασει λιγο αλλα εγω τωρα βρηκα το topic. Thor 2... Δεν αρεσε στους περισσοτερους στη παρεα μου. Εγω ξετρελαθηκα σαν γνησια φαν του Λοκι. Πηρα και μια διακαιωση αν το θελετε! Στους Avengers 2 δεν θα τον δουμε. Απο το τελος αφηνει να εννοηθει οτι επεστρεψε δυναμικα παραπλανοντας τον Θορ για αλλη μια φορα (ειναι ατακτος αλλα μου αρεσει). Η Μαρβελ δεν εχει δωσει στοιχεια για Θορ 3. Το διαστημα πριν τους Avengers ηταν χαμενος και απεκτησε πολλες γνωσεις απο σκοτεινους πολιτισμους. Δεν αξιζει να γυριστει μια ταινια για να μας λυσει τις αποριες? Τυπου Wolverine που μας κανουν αναδρομη στο αγνωστο παρελθον του. Τελος, αν και φαν των κομικ τις Μαρβελ μου αρεσει που στις ταινιες αλλαζουν καποια πραγματα για τη ζωη των ηρωων για χαρη του σινεμα. Ειναι ωραιο να παιρνουν σαρκα και οστα οι αγαπημενοι μου υπερηρωες και μεχρι στιγμης η Μαρβελ εχει επiτυχημενα καστ (εκτος απο τον Daredevil).

Desmond
28-02-2014, 11:40
Είδα το nymph()maniac part II (6/10).Μου φάνηκε αδύναμο συγκριτικά με το πρώτο μέρος και λείπουν οι δυνατές ερμηνείες από τους περιφερειακούς ρόλους.Το φινάλε, λιτό και απέριττο αλλά γ@μησε!
Ως σύνολο η ταινία είναι η χαρά του ψυχολόγου* και μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον Τρίερ ν'αφήσει τις καρφάρες του για αυτά που έχει ακούσει κατά καιρούς από κριτικούς και μη (αντισημιτισμός, μισογυνισμός κλπ.)
*Όχι τπτ ιδιαίτερα βαθύ.Βασικές φροϋδικές αντιλήψεις.

Nikoladim
28-02-2014, 11:54
σε τορεντ ποτε θα βγει επιτελους ^^ ????

nikon
03-03-2014, 08:50
Oscars winners. (http://oscar.go.com/nominees)

Matthew και Jared από ένα.:a023:

AgentPrinny007
03-03-2014, 10:50
http://www.youtube.com/watch?v=UrcbsUt5wRk


http://www.youtube.com/watch?v=3RV-b5ruxZU

Dragonpaul
03-03-2014, 11:25
Είδα το nymph()maniac part II (6/10).Μου φάνηκε αδύναμο συγκριτικά με το πρώτο μέρος και λείπουν οι δυνατές ερμηνείες από τους περιφερειακούς ρόλους.Το φινάλε, λιτό και απέριττο αλλά γ@μησε!
Ως σύνολο η ταινία είναι η χαρά του ψυχολόγου* και μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον Τρίερ ν'αφήσει τις καρφάρες του για αυτά που έχει ακούσει κατά καιρούς από κριτικούς και μη (αντισημιτισμός, μισογυνισμός κλπ.)
*Όχι τπτ ιδιαίτερα βαθύ.Βασικές φροϋδικές αντιλήψεις.
Eιδα την Παρασκευη το δευτερο μερος του ΝymphΙΙ. Απαντω σε spoiler και παραθετω και την παραπανω απαντηση του Νικου, για να πω τη γνωμη μου σχετικα.

Ας ξεκινησω λεγοντας οτι για εμενα δεν υπαρχει Vol I και Vol II, αλλα το βλεπω σαν ενα ενιαιο πονημα του Τριερ.
Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι προκειται για ενα επος!!!! Ειναι πολυς ο καιρος που βγηκα απο κινηματογραφικη αιθουσα και για τις επομενες 2 ωρες τουλαχιστον, η αναλυση μιας ταινιας μου ειχε σφηνωθει στο μυαλο. Και αυτο συνεβη και την πρωτη και τη δευτερη φορα. Κατ'εμε, οι τελευταιες δυο ωρες της ταινιας ηταν το αποκορυφωμα ενος υμνου στη σεξουαλικοτητα. Ναι, η ιστορια δεν ειναι για το σεξ, αλλα για τη σεξουαλικοτητα, δυο εννοιες που κακως ταυτιζονται απο καποιους για τη συγκεκριμενη ταινια.
Νικολα, δε θα διαφωνησω ιδιαιτερα για τις ερμηνειες των τελευταιων δυο ωρων, αλλα αυτο συνεβη απλουστατα επειδη δεν παρουσιαστηκαν και πολλοι νεοι χαρακτηρες "δορυφοροι". Οι βασικοι ειχαν παρουσιαστει απο την αρχη και η ιστορια τους ηταν, ηδη, γνωστη. Εξου και αναφερθηκα σε "αποκορυφωμα" πιο πανω.
Οσον αφορα στη ζωη της Τζο, εκει ο Τριερ φροντισε να να της δωσει μια μεγαλη γκαμα σεξουαλικων "ξεσπασματων" αλλα και αναζητησεων και αυτο ειναι που εκανε την ταινια ακρως ενδιαφερουσα. Δηλαδη, οκ, μονο η κτηνοβασια ελειψε. Εξεπλαγην οταν ειδα οτι εμεινε εγκυος και εκανε και παιδι, γιατι, απλουστατα, αυτο που της ειπε ο Τζερομ, οτι δηλαδη δεν ειναι μανα, το ηξεραν ολοι απο την αρχη. Ομως η αλεπου ο Τριερ, το εκανε για να υπογραμμισει εμφατικοτατα τον χαρακτηρα της πρωταγωνιστριας και να μας δωσει να καταλαβουμε δυνατα τι εστι να ειναι καποιος νυμφομανης. Χωρις ιδιαιτερη σκεψη παρατησε το παιδι της για να παει να φαει ξυλο. Αλλα, ταυτοχρονα, το "λυτρωσε" συνειδητα απο την παρουσια της στη ζωη του. Ειπαμε, οτι δεν ηταν μανα και το ηξερε πολυ καλα.
Σελινγκμαν! Η ψυχη της ταινιας!!!! Ολες οι, υψηλου IQ, στιχομυθιες που πραγματοποιηθηκαν στην ταινια που "γαργαλουσαν" τον εγκεφαλο κατα τη διαρκεια της ταινιας, μετα, ακομα και σημερα. Απλα εκπληκτικος εδω ο Τριερ!!!!!! Φιμπονατσι, θρησκεια, μουσικη, ζωγραφικη, επιστημη, ζωα, you name it, υπαρχαν μεσα στην ταινια και ο Σελινγκμαν, αφου δε γαμαγε που δε γαμαγε, το ειχε ριξει στο διαβασμα. Τυχερη η Τζο που "επεσε" επανω του. Με μια επικης μαεστριας τετραωρης session, εκεινη ξεκαθαριζει τα πραγματα με τον εαυτο της και, ταυτοχρονα, ο Σελινγκμαν με τον δικο του και γι'αυτον τον λογο οδηγειται σε ενα μοιραιο λαθος στο ανατρεπτικοτατο φιναλε. Εκει δεν εχω ξεκαθαρισει ακομα τι ηθελε να κανει. Σαν ασεξουαλικος που ηταν, ηθελε να αποταξει την "κηλιδα" του "ειμαι σχεδον 60 και δεν εχω κανει σεξ", ή απλα της ελεγε μαλακιες με σκοπο να την πηδηξει αργοτερα; Το δευτερο σεναριο ειναι πολυ πιο αδυναμο στο μυαλο μου και δε νομιζω να ηταν ετσι. Μαλλον το πρωτο, αλλα, κυριε Σελινγκμαν, διαλεξες πολυ λαθος στιγμη να το κανεις. Η κοπελα μολις ειχε παρει μια πολυ μεγαλη αποφαση. Εκεινος εχυσε ολη την καρδαρα που γεμιζε τεσσερις ωρες με μια κουτη αποφαση.
Eπειδη το ποστ εχει γινει, ηδη, μεγαλουτσικο, τελειωνω λεγοντας οτι προκειται για μια ταινια οπου ο "διαχωρισμος" αγαπης και σεξ, δημιουργει ενα πεδιο που ο Τριερ βρηκε ελευθερο να δρασει. Και ο ανθρωπος δεν εδρασε απλα, αλλα μεγαλουργησε!!!!!!
Μια απο τις πολυ σημαντικες ταινιες που εχω δει!!!!!!!!

Υ.Γ. Υπηρξε ενα σημειο οπου ενιωσα μειονεκτικα!!!! Βρειτε ποιο.... :P

Kapa
03-03-2014, 12:01
Oscars winners. (http://oscar.go.com/nominees)

Matthew και Jared από ένα.:a023:

Για αλλη μια φορα ο DiCaprio δεν παιρνει αγαλματακι.

Αυτη τη φορα πιστευω οτι ειναι μεγαλη αδικια για αυτον τον ηθοποιο.

Δεν λεω οτι ο Μαθιου δεν ηταν καταπληκτικος ωστε να το παρει, καθε αλλο, αλλα πρεπει καποια στιγμη να το δωσουν στο DiCaprio για ολα τα διαμαντια ταινιες που παιξει σε Lead role.

james9
03-03-2014, 12:24
Η αλήθεια είναι ότι το άξιζε αλλά το άξιζε και ο Τεξανός γιατί την τελευταία τριετία έχει αποδείξει ότι είναι πολύ καλός ηθοποιός(Mud, Killer Joe, Linkoln Lawyer ακόμη και στο Magic Mike). Ο Λίο θα έχει τις ευκαιρίες του για μένα είναι ο διάδοχος του Νίκολσον για μένα.

ezio_auditore
03-03-2014, 13:50
μιας και η τριαρα μας κρατησε ξυπνιους μεχρι αργα,παρακολουθησα τα οσκαρ,θεωρω αδικια τα 7 οσκαρ του gravity,κατα τ αλλα ειχε καποια grande φαβορι η βραδια κ ολοι πηραν τ οσκαρ τους,ο λιο ηταν λογικο να χασει απο εναν εκπληκτικο μακοναχι,αλλα απο οτι φαινεται ερχεται η ωρα του.

Dragonpaul
03-03-2014, 21:11
Eιδα την Παρασκευη το δευτερο μερος του ΝymphΙΙ. Απαντω σε spoiler και παραθετω και την παραπανω απαντηση του Νικου, για να πω τη γνωμη μου σχετικα.

Ας ξεκινησω λεγοντας οτι για εμενα δεν υπαρχει Vol I και Vol II, αλλα το βλεπω σαν ενα ενιαιο πονημα του Τριερ.
Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι προκειται για ενα επος!!!! Ειναι πολυς ο καιρος που βγηκα απο κινηματογραφικη αιθουσα και για τις επομενες 2 ωρες τουλαχιστον, η αναλυση μιας ταινιας μου ειχε σφηνωθει στο μυαλο. Και αυτο συνεβη και την πρωτη και τη δευτερη φορα. Κατ'εμε, οι τελευταιες δυο ωρες της ταινιας ηταν το αποκορυφωμα ενος υμνου στη σεξουαλικοτητα. Ναι, η ιστορια δεν ειναι για το σεξ, αλλα για τη σεξουαλικοτητα, δυο εννοιες που κακως ταυτιζονται απο καποιους για τη συγκεκριμενη ταινια.
Νικολα, δε θα διαφωνησω ιδιαιτερα για τις ερμηνειες των τελευταιων δυο ωρων, αλλα αυτο συνεβη απλουστατα επειδη δεν παρουσιαστηκαν και πολλοι νεοι χαρακτηρες "δορυφοροι". Οι βασικοι ειχαν παρουσιαστει απο την αρχη και η ιστορια τους ηταν, ηδη, γνωστη. Εξου και αναφερθηκα σε "αποκορυφωμα" πιο πανω.
Οσον αφορα στη ζωη της Τζο, εκει ο Τριερ φροντισε να να της δωσει μια μεγαλη γκαμα σεξουαλικων "ξεσπασματων" αλλα και αναζητησεων και αυτο ειναι που εκανε την ταινια ακρως ενδιαφερουσα. Δηλαδη, οκ, μονο η κτηνοβασια ελειψε. Εξεπλαγην οταν ειδα οτι εμεινε εγκυος και εκανε και παιδι, γιατι, απλουστατα, αυτο που της ειπε ο Τζερομ, οτι δηλαδη δεν ειναι μανα, το ηξεραν ολοι απο την αρχη. Ομως η αλεπου ο Τριερ, το εκανε για να υπογραμμισει εμφατικοτατα τον χαρακτηρα της πρωταγωνιστριας και να μας δωσει να καταλαβουμε δυνατα τι εστι να ειναι καποιος νυμφομανης. Χωρις ιδιαιτερη σκεψη παρατησε το παιδι της για να παει να φαει ξυλο. Αλλα, ταυτοχρονα, το "λυτρωσε" συνειδητα απο την παρουσια της στη ζωη του. Ειπαμε, οτι δεν ηταν μανα και το ηξερε πολυ καλα.
Σελινγκμαν! Η ψυχη της ταινιας!!!! Ολες οι, υψηλου IQ, στιχομυθιες που πραγματοποιηθηκαν στην ταινια που "γαργαλουσαν" τον εγκεφαλο κατα τη διαρκεια της ταινιας, μετα, ακομα και σημερα. Απλα εκπληκτικος εδω ο Τριερ!!!!!! Φιμπονατσι, θρησκεια, μουσικη, ζωγραφικη, επιστημη, ζωα, you name it, υπαρχαν μεσα στην ταινια και ο Σελινγκμαν, αφου δε γαμαγε που δε γαμαγε, το ειχε ριξει στο διαβασμα. Τυχερη η Τζο που "επεσε" επανω του. Με μια επικης μαεστριας τετραωρης session, εκεινη ξεκαθαριζει τα πραγματα με τον εαυτο της και, ταυτοχρονα, ο Σελινγκμαν με τον δικο του και γι'αυτον τον λογο οδηγειται σε ενα μοιραιο λαθος στο ανατρεπτικοτατο φιναλε. Εκει δεν εχω ξεκαθαρισει ακομα τι ηθελε να κανει. Σαν ασεξουαλικος που ηταν, ηθελε να αποταξει την "κηλιδα" του "ειμαι σχεδον 60 και δεν εχω κανει σεξ", ή απλα της ελεγε μαλακιες με σκοπο να την πηδηξει αργοτερα; Το δευτερο σεναριο ειναι πολυ πιο αδυναμο στο μυαλο μου και δε νομιζω να ηταν ετσι. Μαλλον το πρωτο, αλλα, κυριε Σελινγκμαν, διαλεξες πολυ λαθος στιγμη να το κανεις. Η κοπελα μολις ειχε παρει μια πολυ μεγαλη αποφαση. Εκεινος εχυσε ολη την καρδαρα που γεμιζε τεσσερις ωρες με μια κουτη αποφαση.
Eπειδη το ποστ εχει γινει, ηδη, μεγαλουτσικο, τελειωνω λεγοντας οτι προκειται για μια ταινια οπου ο "διαχωρισμος" αγαπης και σεξ, δημιουργει ενα πεδιο που ο Τριερ βρηκε ελευθερο να δρασει. Και ο ανθρωπος δεν εδρασε απλα, αλλα μεγαλουργησε!!!!!!
Μια απο τις πολυ σημαντικες ταινιες που εχω δει!!!!!!!!

Υ.Γ. Υπηρξε ενα σημειο οπου ενιωσα μειονεκτικα!!!! Βρειτε ποιο.... :P

Επιπροσθετα, να πω για οσους δε το γνωριζουν οτι οι αρχικες ταινιες ηταν μεγαλυτερες σε διαρκεια και εχουν "κοπει" σκηνες που επικεντρωνονται, κυριως, σε σεξουαλικο περιεχομενο. Θα ηθελα οπωσδηποτε να δω την full version των ταινιων και αν καποια στιγμη αντιληφθει κανεις οτι εχουν κυκλοφορησει καπου, παρακαλω ας το πει.

Desmond
03-03-2014, 21:34
Νομίζω πως δεν έχουν κοπεί εξ ολοκλήρου σκηνές, αλλά στην theatrical version εμφανίστηκαν μικροτερες, όπως αυτή στο νοσκομείο.

Dragonpaul
03-03-2014, 21:40
Δεν ειμαι σιγουρος για να ειμαι ειλικρινης, αλλα ξερω οτι το καθε μερος ξεχωριστα εχει αρκετα μεγαλυτερη διαρκεια.

phoenix7
05-03-2014, 17:06
http://www.youtube.com/watch?v=ubGpDoyJvmI

βγήκε το trailer! can't wait Λέμε!!!!!!

isildur83
06-03-2014, 23:48
http://www.youtube.com/watch?v=UPyFd_wvnYo

Ezio
08-03-2014, 13:26
300: Rise of an empire
Παρ' όλο που ήταν αμερικανιά, με άλλα έθνη βέβαια, μου άρεσε. Το σενάριο δεν ήταν κανένα αριστούργημα, η σκηνοθεσία όμως δεν ήταν καθόλου κακή, αν και θα ήθελα να είχε slow-motion μόνο σε συγκεκριμένες στιγμές, και όχι όποτε πεταγόταν αίμα. Μου άρεσε η Eva Green ως Αρτεμισία. Ο Θεμιστοκλής (ο ρόλος εννοώ) μου άρεσε λιγότερο από τον Λεωνίδα. Την προτείνω.

chronohill
08-03-2014, 13:39
300: Rise of an empire
Παρ' όλο που ήταν αμερικανιά, με άλλα έθνη βέβαια, μου άρεσε. Το σενάριο δεν ήταν κανένα αριστούργημα, η σκηνοθεσία όμως δεν ήταν καθόλου κακή, αν και θα ήθελα να είχε slow-motion μόνο σε συγκεκριμένες στιγμές, και όχι όποτε πεταγόταν αίμα. Μου άρεσε η Eva Green ως Αρτεμισία. Ο Θεμιστοκλής (ο ρόλος εννοώ) μου άρεσε λιγότερο από τον Λεωνίδα. Την προτείνω.

καλο ε?σκεφτομαι και γω να παω να το δω.Το ειδες σε 3D?

Ezio
08-03-2014, 13:50
καλο ε?σκεφτομαι και γω να παω να το δω.Το ειδες σε 3D?
Όχι, δεν το είδα σε 3D. Να σημειώσω επίσης, πως πριν αρχίσει η ταινία έβαλε την αντίστροφη μέτρηση, το believe your eyes μαζί με ένα dolby (αν θυμάμαι καλά) digital cinema. Αλλά δεν θυμάμαι να έδειξε αυτό το μήνυμα που το διαβάζει και μια κοπέλα ότι η προβολή είναι ψηφιακή. Αλλά η ποιότητα της εικόνας ήταν καλή, ίσως να ήταν ψηφιακή προβολή και να μην έδειξε το μήνυμα. Ίσως να έγινε πιο συχνό το φαινόμενο των ψηφιακών προβολών και γι΄αυτό να μην έδειξαν το μήνυμα. Την ταινία την είδα σε σινεμά Odeon.

Leon_DiZ
08-03-2014, 15:05
Όχι, δεν το είδα σε 3D. Να σημειώσω επίσης, πως πριν αρχίσει η ταινία έβαλε την αντίστροφη μέτρηση, το believe your eyes μαζί με ένα dolby (αν θυμάμαι καλά) digital cinema. Αλλά δεν θυμάμαι να έδειξε αυτό το μήνυμα που το διαβάζει και μια κοπέλα ότι η προβολή είναι ψηφιακή. Αλλά η ποιότητα της εικόνας ήταν καλή, ίσως να ήταν ψηφιακή προβολή και να μην έδειξε το μήνυμα. Ίσως να έγινε πιο συχνό το φαινόμενο των ψηφιακών προβολών και γι΄αυτό να μην έδειξαν το μήνυμα. Την ταινία την είδα σε σινεμά Odeon.

Ψηφιακή ήταν.

I_HAVE_A_NAME_
09-03-2014, 13:19
Είδα 300:Rise of an Empire σε 3D.
Ντάξει. Η ταινία μου φάνηκε πολύ μέτρια. Το story και γενικά το ξεδίπλωμα των χαρακτήρων (πέραν της Αρτεμισίας) ελλιπές και αδιάφορο.
Πιστεύω θα μπορούσαν να το εκμεταλλευτούν καλύτερα και να προσθέσουν κάτι περισσότερο και πιο ουσιώδες από τις 2-3 κωμικές (τέρμα αμερικανιές) ατάκες που έβαλαν.
Περισσότερες μάχες από το πρώτο αλλά όχι το ίδιο "προσεγμένες" κατά την γνώμη μου.
Μπορεί δηλαδή να είχαν το ίδιο καλές "χορογραφίες μάχης" (δεν ξέρω αν υπάρχει αυτός ο όρος) αλλά το παραέκαναν στο αίμα και στην splatterιά.
Σε κάποιες στιγμές φαινόταν πολύ επιτηδευμένο και χαλούσε την ατμόσφαιρα που φαντάζομαι ότι ήθελε να περάσει ο σκηνοθέτης.Παρόμοια δηλαδή της ατμόσφαιρας που υπήρχε στο πρώτο.
Γενικά μου έδωσε την αίσθηση ότι ήταν λίγο άρπα κόλλα.
Για 3D δεν είμαι και ο καταλληλότερος να μιλήσω γιατί έχω δει πολύ λίγες ταινίες σε 3D και η μόνη που μου φάνηκε ότι ωφελήθηκε πραγματικά και εκμεταλλεύτηκε το 3D ήταν το Avatar.
Εδώ έδωσε κάποιους πόντους στις μάχες και το έκανε να φαίνεται λίγο 3rd person RPG. Αυτό σε κάποιους μπορεί να αρέσει. Εμένα με άφησε απαθή.
Την περίμενα πολύ καλύτερη..

Dikakom
09-03-2014, 14:47
Οπως και σε καθε sequel ξεραμε τι να περιμενουμε γι αυτο δεν εντυπωσιαστηκαμε πολυ. Κατα τα αλλα ηταν καλη η ταινια δανειζομενη αρκετα ιστορικα στοιχεια.Αμ σας αρεσει το ειδος NA δειτε τη σειρα Spartacus!

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

phoenix7
10-03-2014, 16:49
http://www.mtvgreece.gr/images/1_copy.jpg
http://www.mtvgreece.gr/images/3_copy.jpg
http://www.mtvgreece.gr/images/4_copy.jpg
http://www.mtvgreece.gr/images/5_copy.jpg

Leon_DiZ
10-03-2014, 22:34
http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMjI2NzQ0MTI1Ml5BMl5BanBnXkFtZTgwNzMyMDE2MDE@._ V1_SX640_SY720_.jpg

http://videogamesthemovie.com/

dspug7
17-03-2014, 15:18
The Book Thief

http://www.imdb.com/title/tt0816442/

δειτε το οπωσδηποτε!!!

Valkyre
18-03-2014, 12:28
Assassin's Creed In-Production and Confirms Michael Fassbender as Desmond Miles to be Released on 2015

http://au.ibtimes.com/articles/468830/20130520/assassin-s-creed-production-confirms-michael-fassbender.htm#.UygRQvWLUqI

http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/ajrW20p_460s.jpg (http://9gag.com/gag/ajrW20p)

tonybsg
18-03-2014, 12:41
Η είδηση είναι από πέρυσι :P

Τα τελευταία νέα είναι πάντως ότι βρίσκεται κανονικά στο preproduction και κάποια στιγμή το καλοκαίρι θα ξεκινήσουν γυρίσματα. Δεν έχει ανακοινωθεί σκηνοθέτης ακόμη...

AriStos13
18-03-2014, 12:53
Θα συνδεετε αμεσα με το παιχνιδι η απλα πηρσν τον τιτλο και θα το ξεσκισουν;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nikoladim
18-03-2014, 13:09
O Muku θα μας πει αν ειδες επιτελους το Under the skin?

tonybsg
18-03-2014, 14:04
Θα συνδεετε αμεσα με το παιχνιδι η απλα πηρσν τον τιτλο και θα το ξεσκισουν;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Άμεσα υποτίθεται, γιατί η Ubisoft έχει φτιάξει ξεχωριστό κινηματογραφικό studio/division που ασχολείται με τις μεταφορές των παιχνιδιών της, και θα έχει τον πρώτο και τελευταίο λόγο. Για να δούμε!

Valkyre
19-03-2014, 03:35
Disney And Pixar Announce The Incredibles 2 And Cars 3‏ – UPDATED

http://www.bleedingcool.com/2014/03/18/disney-and-pixar-announce-the-incredibles-2-and-cars-3%E2%80%8F/

about time..! :D

Leon_DiZ
19-03-2014, 03:48
Disney And Pixar Announce The Incredibles 2 And Cars 3‏ – UPDATED

http://www.bleedingcool.com/2014/03/18/disney-and-pixar-announce-the-incredibles-2-and-cars-3%E2%80%8F/

about time..! :D

Ναι, για το πρώτο... το ότι δεν ακούστηκε το ονοματάκι του Brad Bird είναι πάαααρα πολύ άσχημο.

Επίσης... Toy Story 4 (pretty much) confirmed.

muku
19-03-2014, 04:04
O Muku θα μας πει αν ειδες επιτελους το Under the skin?

LOL! Μπα όχι ακόμα. Δεν πολυπηγαίνω cinema. Οπότε θα περιμένω να βγει να το δω σε blu ray ποιότητα να μην σου πω ότι θα το περιμένω σε 4Κ και θα πάω να το βάλω σε καμιά τηλεόραση στο PC World...

Ρε γμτ θα ήταν γαμάτο να είχαμε ένα τρόπο να ταγκάρουμε τον άλλον σε κάποιο ποστ α λα facebook ή instagram... Tυχαία το είδα τώρα.

Viper
19-03-2014, 13:06
Disney And Pixar Announce The Incredibles 2 And Cars 3‏ – UPDATED

http://www.bleedingcool.com/2014/03/18/disney-and-pixar-announce-the-incredibles-2-and-cars-3%E2%80%8F/

about time..! :D

Cars 3? Ελπιζω να αργησει να βγει ωστε να εχει μεγαλωσει ο μικρος και να μην ζηταει παλι ολα τα νεα αυτοκινητα / χαρακτηρες της ταινιας:a050:

Ειναι και πανακριβα τα ατιμα.

Cars 1 πολυ καλο, Cars 2 μετριο, The Incredibles 1 μ'αρεσε αρκετα.

Leon_DiZ
19-03-2014, 13:40
Cars 3? Ελπιζω να αργησει να βγει ωστε να εχει μεγαλωσει ο μικρος και να μην ζηταει παλι ολα τα νεα αυτοκινητα / χαρακτηρες της ταινιας:a050:

Ειναι και πανακριβα τα ατιμα.

Cars 1 πολυ καλο, Cars 2 μετριο, The Incredibles 1 μ'αρεσε αρκετα.

Υπολόγισε 2017-2018. Ειναι να βγουν 3 ταινίες τότε.


Sent using Tapatalk, one of the most overrated and useless apps since the original iPhone

Valkyre
19-03-2014, 13:47
Παντως ξεμεινε και η Pixar απο ιδεες μου φαινεται... του Μilking το καγκελο...

Kapa
19-03-2014, 13:50
Χτες εκατσα και ειδα το 47 Ronin.

Ηταν μια απο τις ταινιες που ηθελα να δω στο σινεμα αλλα τελικα προτιμησα να περιμενω να τη δω σπιτι μου.

Ειναι απο τις ταινιες που το τρειλερ ειναι κλασεις καλυτερο απο ολοκληρη την ταινια.

Προσωπικα αν πηγαινα να τη δω στο σινεμα, θα εκλαιγα τα λεφτα μου μεχρι σημερα.

Leon_DiZ
19-03-2014, 14:08
Παντως ξεμεινε και η Pixar απο ιδεες μου φαινεται... του Μilking το καγκελο...


Έχει χαλάσει πάρα πολύ καιρό τώρα. Και που είσαι ακόμα...

Δυστυχώς το θέμα είναι ακόμα πιο σάπιο απ' ότι φαίνεται.

Όπως αποδεικνύει και το post του Κώστα (Viper), το Cars πουλάει τρελά σε μικρά αγοράκια. Είναι σταθερά τα τελευταία χρόνια από τα πιο πετυχημένα εμπορικά προϊόντα.

Estimated Retail Sales of Top 10 Licensed Entertainment/Character Properties, U.S. and Canada, 2012 (Dollars in millions)

(τα bold είναι της Disney)



Disney Princess, Disney, $1,518
Star Wars & The Clone Wars, Disney/Lucasfilm, $1,467
Hello Kitty, Sanrio, $1,080
Cars, Disney/Pixar, $931
Pooh, Disney, $929
Mickey & Friends, Disney, $774
WWE, WWE, $596
Angry Birds, Rovio, $590
Peanuts, Iconix/Peanuts Worldwide, $542
Toy Story, Disney/Pixar, $530


Και αυτός είναι ο λόγος που θα βγει και Cars 3 (και γιατί όχι και 4), το universe επεκτάθηκε σε Planes και σύντομα σε Trucks και Boats (από την Disney, όχι την Pixar) κτλ...

Fun fact... η Disney έχει τόσο full πρόγραμμα για τα επόμενα χρόνια (Marvel, Star Wars, Pixar, Disney Animation Studios) που δεν βιάζεται καν να βγάλει τους επόμενους Πειρατές της Καραϊβικής (τα 3 τελευταία έκαναν περίπου 1 δις box office έκαστο). Μιλάμε για λεφτά, όχι αστεία!

Leon_DiZ
20-03-2014, 00:11
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=N1FNL_iIp5c







http://i.imgbox.com/bAkLmQDz.jpghttp://i.imgbox.com/2R5YRioa.jpg

phoenix7
24-03-2014, 17:24
Νέο τρέιλερ για το X-Men : Days of Future Past

https://www.youtube.com/watch?v=6acRHWnfZAE

Leon_DiZ
24-03-2014, 19:33
Αφού το έχασα που το έχασα στους κινηματογράφους, κάθισα χτες και είδα το δεύτερο μέρος του Hobbit.

Έφτασα στο συμπέρασμα ότι αυτή τη τριλογία θα την χαντακώσουν τα εφέ. Τόσο ξεδιάντροπη χρήση των εφέ νομίζω ότι δεν έχω δει ποτέ ξανά σε καμία ταινία! Ακόμα και οι ταινίες του Michael Bay πιο ρεαλιστικές είναι.

Ακόμα και πλάνα που θα περίμενες να είναι αληθινά είναι ψηφιακά πλέον, μακρινά, κοντινά.. ο Gandalf στις μισές σκηνές του είναι ψηφιακός - ακόμα και εκεί που φαίνεται η φάτσα του φως φανάρι.

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/34/6vle.png (https://imageshack.com/i/0y6vlep)
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/59/igl1.png (https://imageshack.com/i/1nigl1p)
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/41/8v2u.png (https://imageshack.com/i/158v2up)
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/401/37k9.png (https://imageshack.com/i/b537k9p)

Το δεύτερο τεράστιο φάουλ για μένα ήταν το πολύ απότομο τέλος της ταινίας. Πραγματικά έμεινα μαλάκας όταν μπήκαν τα credits - δεν το είχα καταλάβει κιόλας ότι δεν θα τελείωνε το Hobbit στη δεύτερη ταινία (η επόμενη θα είναι πολύ περίεργη από άποψη ρυθμού).

Για τον Legolas τα έχω ξαναπεί, δεν τα επαναλαμβάνω ;)

Dragonpaul
24-03-2014, 20:11
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=N1FNL_iIp5c







http://i.imgbox.com/bAkLmQDz.jpghttp://i.imgbox.com/2R5YRioa.jpg
'νταξει... Η δευτερη εικονα μπηκε wallpaper και κοροϊδεψτε οσο θελετε!!!!! :P

ezio_auditore
25-03-2014, 01:22
Ειδα το non stop στο σινεμα,γαματη αμερικανια με τον λιαμ νισον να παιζει ακριβως με το ιδιο στυλ στις τελευταιες μουφες ταινιες του,περασε ευχαριστα η ωρα.

Lefteris_X
25-03-2014, 12:38
http://www.youtube.com/watch?v=6acRHWnfZAE

Nikoladim
25-03-2014, 13:53
Ειδα το non stop στο σινεμα,γαματη αμερικανια με τον λιαμ νισον να παιζει ακριβως με το ιδιο στυλ στις τελευταιες μουφες ταινιες του,περασε ευχαριστα η ωρα.

Για μένα ο Νίσον απο ένας πάρα πολύ καλός ηθοποιός , κατάντησε να παιζει σε μετρια Άκτιον φλικς σαν τον Κέιτζ. Εξαίρεση αποτελούν το εξαιρετικά Taken 1 - Gray

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

BillyFlo81
25-03-2014, 14:24
‘Prometheus 2' Lands ‘Green Lantern’ Writer; May Feature Multiple Michael Fassbenders



After working with Ridley Scott on a new “Blade Runner” movie, Michael Green will rewrite the sequel

After working with Ridley Scott on a new “Blade Runner” movie, veteran scribe Michael Green has been hired to rewrite the untitled “Prometheus” sequel for 20th Century Fox, TheWrap (http://www.thewrap.com/prometheus-2-lands-green-lantern-writer-may-feature-multiple-michael-fassbenders-exclusive/www.thewrap.com) has learned.

Jack Paglen (“Transcendence”) wrote the original draft of the screenplay.
Multiple sources have told TheWrap that the “Untitled Ridley Scott Project” that 20th Century Fox announced it will release in March 2016 is “Prometheus 2,” although the film may not ultimately use that title. An insider told TheWrap that production is scheduled to start this fall, after Scott has delivered his Moses movie “Exodus” to Fox.

Αν και ανυπομονω για το δευτερο, καθως μου αρεσε πολυ το πρωτο, κραταω μια επιφυλαξη με αυτον τον Green.

Leon_DiZ
26-03-2014, 02:09
http://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t1.0-9/10014590_699650430073379_1073758005_n.jpg

tsakali GR
26-03-2014, 12:23
Βγαίνει την άλλη εβδομάδα στους κινηματογράφους.

Τη Δευτέρα 31/3 έχει πρεμιέρα Skroutz στο Village The Mall στις 20.30 και όποιος θέλει να δοκιμάσει την τύχη του για διπλή πρόσκληση ας δει εδώ: https://www.skroutz.gr/blog/posts/232-diagonismos-captain-america-2-kerdiste-diples-proskliseis-gia-tin-avant-premiere

4487

Valkyre
26-03-2014, 15:45
Ειδα το Blue is the warmest colour (La Vie D'Adele) και πραγματικα οι 2 πρωταγωνιστριες προσφερουν ισως το καλυτερο "acting" που εχω δει τα τελευταια (πολλα) χρονια...

Πραγματικα καποιες σκηνες ειναι τοσο immersive απο την καταπληκτικη ερμηνεια των ηθοποιων που δεν το πιστευεις οτι ολο αυτο ειναι προσποιητο. Εισαι εκει, μοιαζει σαν να το βιωνεις.

Σαν ταινια συνολικα μου αρεσε, την ειδα ευχαριστα (κυριως λογω των ερμηνειων) ειχε καποια πραγματα να σου πει, οχι ομως οτι ηταν μια ιστορια που δεν εχεις ξαναδει ή που εντυπωσιαζει με την πρωτοτυπια της.

Ομως οι ερμηνειες ειναι απο τις πιο ρεαλιστικες που εχω δει ποτε. Ειδικα η σκηνη του χωρισμου... fuck me... most awesome acting ever... πραγματικα αδιανοητες ερμηνειες

Να τονισω πως παροτι η ταινια εχει εκτεταμενες σεξουαλικες σκηνες και μαλιστα εχουν διαρκεια, δεν ειναι προστυχη. Πρεπει να πω ομως οτι θεωρησα ανουσια την τοσο μεγαλη διαρκεια τους και θεωρω οτι δεν χρειαζοταν τοση εμφαση εκει. Δεν χρειαζεσαι 10αλεπτες σκηνες για να δειξεις ποσο παθος υπαρχει. No need. παρολαυτα δειτε την, αξιζει και μονο για τα 2 κοριτσια και το πως παιζουν.

hakoo
26-03-2014, 16:02
Νέο τρέιλερ για το X-Men : Days of Future Past

https://www.youtube.com/watch?v=6acRHWnfZAE


Time travel?
Seriously?
Πραγματικα μακαρι να υπηρχε τροπος να απαγορευοταν αυτη η αηδια στα σεναρια, δλδ ελεος. Δεν ειμαστε στα 80s πια.

Ειδα καθυστερημενα (το χω μεταφερει απο τα παιχνιδια στις ταινιες τον τελευταιο χρονο το κουσουρι) το Gravity, μου αρεσε φυσικα η ταινια. Μετανιωνω μονο που δεν την ειδα στο σινεμα αποκλειστικα και μονο λογω ηχου, απο αυτο που ειδα θεωρω οτι εχασα ισως το 50% της ταινιας.

enstikto
26-03-2014, 16:33
Time travel?
Seriously?
Πραγματικα μακαρι να υπηρχε τροπος να απαγορευοταν αυτη η αηδια στα σεναρια, δλδ ελεος. Δεν ειμαστε στα 80s πια.

Ειδα καθυστερημενα (το χω μεταφερει απο τα παιχνιδια στις ταινιες τον τελευταιο χρονο το κουσουρι) το Gravity, μου αρεσε φυσικα η ταινια. Μετανιωνω μονο που δεν την ειδα στο σινεμα αποκλειστικα και μονο λογω ηχου, απο αυτο που ειδα θεωρω οτι εχασα ισως το 50% της ταινιας.

Φλερτάρεις με -rep :P :P :P

tonybsg
26-03-2014, 16:38
Πάντως είναι από τις γνωστότερες ιστορίες των X-Men η συγκεκριμένη, αν και κλασικά θα έχουμε αλλαγές στην κινηματογραφική μεταφορά.

Το hype είναι στα ύψη από κάθε άποψη όμως!

BillyFlo81
26-03-2014, 16:40
Ειδα το Blue is the warmest colour (La Vie D'Adele) και πραγματικα οι 2 πρωταγωνιστριες προσφερουν ισως το καλυτερο "acting" που εχω δει τα τελευταια (πολλα) χρονια...

Πραγματικα καποιες σκηνες ειναι τοσο immersive απο την καταπληκτικη ερμηνεια των ηθοποιων που δεν το πιστευεις οτι ολο αυτο ειναι προσποιητο. Εισαι εκει, μοιαζει σαν να το βιωνεις.


Καλα, αυτη η Εξαρχοπουλος, δινει ρεστα στη ταινια αν και περιμενα να ξεχωριζε στη ταινια μονο η Lea Seydoux.
Και επισης ειναι πολυ εντυπωσιακη αν και αμακιγιαριστη σχεδον σε ολη τη ταινια.

Valkyre
26-03-2014, 16:51
Καλα, αυτη η Εξαρχοπουλος, δινει ρεστα στη ταινια αν και περιμενα να ξεχωριζε στη ταινια μονο η Lea Seydoux.
Και επισης ειναι πολυ εντυπωσιακη αν και αμακιγιαριστη σχεδον σε ολη τη ταινια.

Φανταστικη πραγματικα. Και πιστευω ειλικρινα αυτο που ειπα για την σκηνη που ανεφερα στο σποιλερ, οτι δεν εχω ξαναδει πιο καλη ηθοποιια σε τετοιου ειδους σκηνη εβερ. Μιλαμε ηταν ασυλληπτα ρεαλιστικο, ειλικρινες και ανθρωπινο το συγκεκριμενο κομματι.

Leon_DiZ
26-03-2014, 16:54
Time travel?
Seriously?
Πραγματικα μακαρι να υπηρχε τροπος να απαγορευοταν αυτη η αηδια στα σεναρια, δλδ ελεος. Δεν ειμαστε στα 80s πια.


Και που είσαι ακόμα...

Αν ισχύουν αυτά που έχω διαβάσει, αυτό το time travel μπορεί να οδηγήσει και σε reboot.

nikon
26-03-2014, 17:01
Ειδα το Blue is the warmest colour (La Vie D'Adele) και πραγματικα οι 2 πρωταγωνιστριες προσφερουν ισως το καλυτερο "acting" που εχω δει τα τελευταια (πολλα) χρονια...

Πραγματικα καποιες σκηνες ειναι τοσο immersive απο την καταπληκτικη ερμηνεια των ηθοποιων που δεν το πιστευεις οτι ολο αυτο ειναι προσποιητο. Εισαι εκει, μοιαζει σαν να το βιωνεις.

Σαν ταινια συνολικα μου αρεσε, την ειδα ευχαριστα (κυριως λογω των ερμηνειων) ειχε καποια πραγματα να σου πει, οχι ομως οτι ηταν μια ιστορια που δεν εχεις ξαναδει ή που εντυπωσιαζει με την πρωτοτυπια της.

Ομως οι ερμηνειες ειναι απο τις πιο ρεαλιστικες που εχω δει ποτε. Ειδικα η σκηνη του χωρισμου... fuck me... most awesome acting ever... πραγματικα αδιανοητες ερμηνειες

Να τονισω πως παροτι η ταινια εχει εκτεταμενες σεξουαλικες σκηνες και μαλιστα εχουν διαρκεια, δεν ειναι προστυχη. Πρεπει να πω ομως οτι θεωρησα ανουσια την τοσο μεγαλη διαρκεια τους και θεωρω οτι δεν χρειαζοταν τοση εμφαση εκει. Δεν χρειαζεσαι 10αλεπτες σκηνες για να δειξεις ποσο παθος υπαρχει. No need. παρολαυτα δειτε την, αξιζει και μονο για τα 2 κοριτσια και το πως παιζουν.Ωραίες ταινίες βλέπεις και μετά λες εμένα πορνόγερο anyway την είδα την περασμένη εβδομάδα (:P) και συμφωνώ σε όλα ειδικά η σκηνή που λες ήταν όλα τα λεφτά.

Μια απορία έχω όταν τα παιδάκια ζήτησαν να δουν τη ταινία που έπαιξαν τι τους έδειξαν;;;;

hakoo
26-03-2014, 17:55
Και που είσαι ακόμα...

Αν ισχύουν αυτά που έχω διαβάσει, αυτό το time travel μπορεί να οδηγήσει και σε reboot.


Mα υποτιθεται οτι η ολη προσπαθεια του Χ men origins ηταν μιας μορφης rebοot και μαλιστα αρκετα επιτυχημενο (αρεσε κατα κοινη ομολογια), τι θα κανουν? Reboot του reboot?
Enstikto not my fault that time travel sucks :hysterical:
Mιλαμε για την αποθεωση του τεμπελικου σεναριου το συγκεκριμενο mechanic, σπαμαρεται εδω και δεκαετιες.

Lefteris_X
26-03-2014, 18:07
και η πλάκα; το Back to the future του 1985, ήταν ένα reboot με πιο νεανικό, αρκετά λιγότερο σοβαρό και υπερ-εφφέ στυλ σε σχέση με τις προγενέστερες παραγωγές (αν θυμάμαι καλά, η πρώτη σειρά ασπρόμαυρη και αργότερα οι επόμενες σαιζόν έγχρωμες, ήταν το The Time Tunnel αρχές '50s!! και μετά ΤΟ mliking του αιώνα, τόσο αλληγορικά όσο και κυριολεκτικά: από τα 50ς έως το τέλος του αιώνα....και συνεχίζοντας ακάθεκτα στον 21ο αιώνα.

πάντως, κάτι άσχετο: αν θέλετε να νιώσετε πραγματικά το "κενό", την σκοτεινή μοναξιά, την παγερή απομόνωση, την αίσθηση του αφιλόξενου άπειρου, το μεγαλείο του Σύμπαντος και ταυτόχρονα το πόσο μικροσκοπική είναι η φιγούρα ενός ανθρώπου στο διάστημα........και όλα αυτά μόνο και μόνο από την απόδοση της κάμερας/γωνίας λήψης και ΚΥΡΙΩΣ του ήχου, απλώς δείτε το 2001 του Κιούμπρικ. Μπορεί σαν ταινία / πλοτ να είναι outdated (what the fuck άλλωστε, είναι 45 ετών μην χέσω!), αλλά ακόμα και τώρα η απόδοση είναι masterpiece. Hint: στο Διάστημα δεν υπάρχει ήχος...μόνο ο αγχώδης, επαναλαμβανόμενος ήχος της ανάσας σου μέσα στην κάσκα...

Valkyre
26-03-2014, 18:18
Ωραίες ταινίες βλέπεις και μετά λες εμένα πορνόγερο anyway την είδα την περασμένη εβδομάδα (:P) και συμφωνώ σε όλα ειδικά η σκηνή που λες ήταν όλα τα λεφτά.

Μια απορία έχω όταν τα παιδάκια ζήτησαν να δουν τη ταινία που έπαιξαν τι τους έδειξαν;;;;

:P :P I rest my case! :P χαχαχαχα!

Leon_DiZ
26-03-2014, 18:46
Mα υποτιθεται οτι η ολη προσπαθεια του Χ men origins ηταν μιας μορφης rebοot και μαλιστα αρκετα επιτυχημενο (αρεσε κατα κοινη ομολογια), τι θα κανουν? Reboot του reboot?


Δεν ήταν reboot, ήταν στο ίδιο universe με τα παλιότερα - είχαν μάλιστα και ορισμένες κοινές σκηνές για να ενισχύσουν την σχέση ανάμεσα στις 2 εποχές.

Φημολογείται πάντως ότι θα χρησιμοποιήσει αυτή την ευκαιρία ο Singer για να κάνει reset το timeline.

Slay
26-03-2014, 19:55
Εχω σιχαθει τα re-boot, τα re-make και γενικα ταινιες που εχουν το προθεμα re, ειδικα στο scifi που με ενδιαφερει ποιο πολυ, ειλικρινα δεν θυμαμαι πριν ποσο καιρο ηταν η τελευταια πολυ καλη ταινια που ειχω δει, και να πεις οτι δεν υπαρχει υλικο για να κανουν νεες ταινιες? Hyperion ρεεεεεεε.

Dragonpaul
26-03-2014, 21:25
Ειδα το Blue is the warmest colour (La Vie D'Adele) και πραγματικα οι 2 πρωταγωνιστριες προσφερουν ισως το καλυτερο "acting" που εχω δει τα τελευταια (πολλα) χρονια...

Πραγματικα καποιες σκηνες ειναι τοσο immersive απο την καταπληκτικη ερμηνεια των ηθοποιων που δεν το πιστευεις οτι ολο αυτο ειναι προσποιητο. Εισαι εκει, μοιαζει σαν να το βιωνεις.

Σαν ταινια συνολικα μου αρεσε, την ειδα ευχαριστα (κυριως λογω των ερμηνειων) ειχε καποια πραγματα να σου πει, οχι ομως οτι ηταν μια ιστορια που δεν εχεις ξαναδει ή που εντυπωσιαζει με την πρωτοτυπια της.

Ομως οι ερμηνειες ειναι απο τις πιο ρεαλιστικες που εχω δει ποτε. Ειδικα η σκηνη του χωρισμου... fuck me... most awesome acting ever... πραγματικα αδιανοητες ερμηνειες

Να τονισω πως παροτι η ταινια εχει εκτεταμενες σεξουαλικες σκηνες και μαλιστα εχουν διαρκεια, δεν ειναι προστυχη. Πρεπει να πω ομως οτι θεωρησα ανουσια την τοσο μεγαλη διαρκεια τους και θεωρω οτι δεν χρειαζοταν τοση εμφαση εκει. Δεν χρειαζεσαι 10αλεπτες σκηνες για να δειξεις ποσο παθος υπαρχει. No need. παρολαυτα δειτε την, αξιζει και μονο για τα 2 κοριτσια και το πως παιζουν.
Δημητρη, σε γενικες συμφωνω με το post σου. Βρηκα κι εγω την ταινια πολυ καλη απο πλευρας acting, σκηνοθεσιας, αλλα οχι κατι "πρωτοτυπο". Για να σταθω λιγο περισσοτερο στο θεμα της ηθοποιιας, κι εγω εμεινα αναυδος σε καποιες σκηνες. Κυριως, ομως, επειδη ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου και την ηλικια της Εξαρχοπουλος. Η κοπελα τα εδωσε ολα. Κι αναρωτιεσαι ταυτοχρονα πως μπορεσε να αποδωσει τοσο πειστικα την ομοφυλοφιλη, οταν α) δεν ειναι και β) ακομα και να ηταν, ποτε προλαβε και απεκτησε τοσες εμπειριες και απεδωσε τοσο ρεαλιστικα!!!! Απλα ευγε απο εμενα η κοπελα.
Εκει που λιγο θα διαφωνησω μονο, ειναι αυτο που λες για την διαρκεια των ερωτικων σκηνων. Κατα την αποψη μου, καλως και ειχαν τοση διαρκεια, γιατι εκει πιστευω οτι σου περναει ολο το παθος που ειχαν οι κοπελες και, κατ'επεκταση, γινεται πιο πειστικη η σκηνη του χωρισμου ας πουμε. Με θυμαμαι συγκεκριμενα να το σκεφτομαι και να λεω: "Κοιτα πως ξεκινησαν και που εφτασαν. Θα τα ξαναβρουν αραγε;"
Και βεβαια, οπως πολυ σωστα λες, η ταινια δεν ειναι προστυχη. Αλλωστε, απο ποτε ειναι προστυχος ο ερωτας αναμεσα σε δυο ανθρωπους;;;;

tonybsg
26-03-2014, 21:37
Mα υποτιθεται οτι η ολη προσπαθεια του Χ men origins ηταν μιας μορφης rebοot και μαλιστα αρκετα επιτυχημενο (αρεσε κατα κοινη ομολογια), τι θα κανουν? Reboot του reboot?
Enstikto not my fault that time travel sucks :hysterical:
Mιλαμε για την αποθεωση του τεμπελικου σεναριου το συγκεκριμενο mechanic, σπαμαρεται εδω και δεκαετιες.


Δεν ήταν reboot, ήταν στο ίδιο universe με τα παλιότερα - είχαν μάλιστα και ορισμένες κοινές σκηνές για να ενισχύσουν την σχέση ανάμεσα στις 2 εποχές.

Φημολογείται πάντως ότι θα χρησιμοποιήσει αυτή την ευκαιρία ο Singer για να κάνει reset το timeline.

Έχω την εντύπωση ότι ο hakoo αναφερόταν στο First Class, που πράγματι ήταν σαν reboot, ενώ πήρε και καλές κριτικές (από κοινό και κριτικούς).

Βασικά με το Days of Future Past πιστεύω θα κλείσουν τα όποια κενά προήλθαν από το First Class προσπαθώντας να το ενώσουν τα προηγούμενα X-Men.

Για μένα έκαναν την καλύτερη επιλογή με το συγκεκριμένο story line για να το επιτύχουν αυτό και να συνεχίσουν σε ένα ενιαίο σύμπαν.

Leon_DiZ
26-03-2014, 21:40
Έχω την εντύπωση ότι ο hakoo αναφερόταν στο First Class, που πράγματι ήταν σαν reboot, ενώ πήρε και καλές κριτικές (από κοινό και κριτικούς).

Βασικά με το Days of Future Past πιστεύω θα κλείσουν τα όποια κενά προήλθαν από το First Class προσπαθώντας να το ενώσουν τα προηγούμενα X-Men.

Για μένα έκαναν την καλύτερη επιλογή με το συγκεκριμένο story line για να το επιτύχουν αυτό και να συνεχίσουν σε ένα ενιαίο σύμπαν.

Και εγώ για το First Class έλεγα - το οποίο όντως είχε σκηνές από το X-Men (2000). Συγκεκριμένα την πρώτη σκηνή στο στρατόπεδο συγκέντρωσης.

tonybsg
26-03-2014, 21:48
Απλά είχε τόσα πολλά inconsistencies με τα προηγούμενα, που αναγκαστικά κάτι πρέπει να κάνουν για να καλύψουν αυτά, εφ' όσον αποφάσισαν να τα συνδέσουν άμεσα. Οπότε πιστεύω με το time travel του Days of Future Past κάπως θα τα μαζέψουν.

enstikto
26-03-2014, 22:06
Αν με κάποιο μαγικό τροπο διαγράψουν και το x-men 3 εντελώς μπορω να ΠΩ πως θα ειμαι πολυ ικανοποιημένος!

Leon_DiZ
26-03-2014, 22:27
Αν με κάποιο μαγικό τροπο διαγράψουν και το x-men 3 εντελώς μπορω να ΠΩ πως θα ειμαι πολυ ικανοποιημένος!

Έχει πει ότι θέλει να "διορθώσει" πολλά πράγματα από το 3.

enstikto
27-03-2014, 12:26
Έχει πει ότι θέλει να "διορθώσει" πολλά πράγματα από το 3.

E μα και αυτός πήγε και άφησε το franchise στην τύχη του (Brett Ratner???? Really???? FFS), και για ποιό λόγο; Γιατί ήθελε να σκηνοθετήσει Superman (ffsx2) και είδαμε όλοι το "εκπληκτικό" αποτέλεσμα....

Valkyre
27-03-2014, 12:27
Δημητρη, σε γενικες συμφωνω με το post σου. Βρηκα κι εγω την ταινια πολυ καλη απο πλευρας acting, σκηνοθεσιας, αλλα οχι κατι "πρωτοτυπο". Για να σταθω λιγο περισσοτερο στο θεμα της ηθοποιιας, κι εγω εμεινα αναυδος σε καποιες σκηνες. Κυριως, ομως, επειδη ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου και την ηλικια της Εξαρχοπουλος. Η κοπελα τα εδωσε ολα. Κι αναρωτιεσαι ταυτοχρονα πως μπορεσε να αποδωσει τοσο πειστικα την ομοφυλοφιλη, οταν α) δεν ειναι και β) ακομα και να ηταν, ποτε προλαβε και απεκτησε τοσες εμπειριες και απεδωσε τοσο ρεαλιστικα!!!! Απλα ευγε απο εμενα η κοπελα.
Εκει που λιγο θα διαφωνησω μονο, ειναι αυτο που λες για την διαρκεια των ερωτικων σκηνων. Κατα την αποψη μου, καλως και ειχαν τοση διαρκεια, γιατι εκει πιστευω οτι σου περναει ολο το παθος που ειχαν οι κοπελες και, κατ'επεκταση, γινεται πιο πειστικη η σκηνη του χωρισμου ας πουμε. Με θυμαμαι συγκεκριμενα να το σκεφτομαι και να λεω: "Κοιτα πως ξεκινησαν και που εφτασαν. Θα τα ξαναβρουν αραγε;"
Και βεβαια, οπως πολυ σωστα λες, η ταινια δεν ειναι προστυχη. Αλλωστε, απο ποτε ειναι προστυχος ο ερωτας αναμεσα σε δυο ανθρωπους;;;;

Η διαρκεια δεν χρειαζοταν να ειναι 10αλπετη για να με πεισει για το παθος που υπηρχε στο κρεβατι. Και με 8 λεπτα ή και με 6 λεπτα θα γινοταν η ιδια δουλεια. Δεν θα αλλαζε κατι. Δεν ηταν τα ετξρα 4 λεπτα που με επεισαν οτι σεξουαλικα τα εβρισκαν μεταξυ τους οι 2 κοπελες. Με τοσο μεγαλη διαρκεια, μπορω να πω, οτι τουλαχιστον εγω προσωπικα, καπου αρχισα να ... (και κοροιδεψτε με ελευθερα Νικο) χανω το focus και να χαζευω αλλα πραγματα ως αντρας λολ... ενω δηλαδη στα πρωτα 5 λεπτα εβλεπα την ερωτικη σκηνη με βαση το σεναριο, την ιστορια και τους χαρακτηρες, μετα... αρχισα να την βλεπω αλλιως... τρολολολολ

Δεν κανω πλακα με αποδιοργανωσε λιγο. Οχι οτι ηταν κακο αυτο, αλλα θεωρω οτι ηταν αχρειαστο. Ειχε πλακα παντως ... την εβλεπα και με την γυναικα μαζι... μουγκα στην στρουγκα και οι 2 μετα το πρωτο 5αλεπτο χαχαχαχα

nikon
27-03-2014, 14:39
Με τοσο μεγαλη διαρκεια, μπορω να πω, οτι τουλαχιστον εγω προσωπικα, καπου αρχισα να ... (και κοροιδεψτε με ελευθερα Νικο) χανω το focus και να χαζευω αλλα πραγματα ως αντρας λολ... Εγώ έχανα το focus ακόμα και όταν ρούφαγε τα μακαρόνια με τι μούτρα να σε κοροϊδέψω.:P

hakoo
27-03-2014, 14:44
Δεν ήταν reboot, ήταν στο ίδιο universe με τα παλιότερα - είχαν μάλιστα και ορισμένες κοινές σκηνές για να ενισχύσουν την σχέση ανάμεσα στις 2 εποχές.

Φημολογείται πάντως ότι θα χρησιμοποιήσει αυτή την ευκαιρία ο Singer για να κάνει reset το timeline.

Kαταλαβαινω τι λες αλλα το rebοot προυποθετει αλλαγη συμπαντος? Για μενα πχ το First class ηταν ξεκαθαρο reboot για το franchise, κινηματογραφικα τουλαχιστον. Εννοεις οτι απο τη στιγμη που το verse ειναι ιδιο προκειται για απλα ενα prequel?

Leon_DiZ
27-03-2014, 15:03
Kαταλαβαινω τι λες αλλα το rebοot προυποθετει αλλαγη συμπαντος? Για μενα πχ το First class ηταν ξεκαθαρο reboot για το franchise, κινηματογραφικα τουλαχιστον. Εννοεις οτι απο τη στιγμη που το verse ειναι ιδιο προκειται για απλα ενα prequel?

Το reboot προυποθέτει ότι δεν ισχύει τπτ από τα προηγούμενα και ξεκινάμε από την αρχή. Διαφορετική πλοκή, ίσως διαφορετικοί χαρακτήρες και origin stories (ο Joker του Burton vs. Joker του Nolan) κτλ.

Σκέψου το Amazing Spider Man.

Όλες οι ταινίες X-Men συνδέονται μεταξύ τους, παίζουν όλες με τους ίδιους κανόνες, ίδιο universe, timeline κτλ.

Και αυτό που λέω ότι πάει να κάνει ο Singer δεν θα είναι reboot, απλά ίσως επιλέξει να γίνει κάτι στο Days of Future Past (=στο παρελθόν) με αποτέλεσμα να αλλάξουν όλα τα μελλοντικά γεγονότα




http://www.comicbookmovie.com/x-men_movies/news/?a=89891#H9XRdcVR62ttuqJJ.99
http://www.comicbookmovie.com/images/users/uploads/53014/XMENTIMELINE.png

Θα μπορούσε να κάνει έτσι ενα semi-reboot, αντικαταθιστώντας όποιους ηθοποιούς έπρεπε και διαγράφοντας πλήρως τον αχταρμά X3, The Wolverine κτλ

hakoo
27-03-2014, 15:16
Σιγουρα ετσι ειναι τα πραγματα αναφορικα με το τι προυποθετει reboot technically speaking, εχεις απολυτο δικιο. Απλα εμενα το First Class μου φανηκε ξεκαθαρα σαν μια προσπαθεια για reboot, εστω κι αν δεν πληροι τις προυποθεσεις, εστω λειψο μιας και ειναι το ιδιο verse. Αλλαξαν ολο το cast, πηγαν 800 χρονια πισω, γενικα εκαναν παρα πολλες αλλαγες.
Και υπεθετα οτι θα το συνεχιζαν απο εκει που εμεινε απο τη στιγμη που μπηκαν στην διαδικασια αυτη, οτι κατι θα ειχαν στο μυαλο τους δλδ. Οχι οτι θα μπλεξουν και το παλιο cast με το νεο και παλι τα ιδια. Αλλα απ οτι λες μαλλον υπαρχουν βλεψεις για μελλοντικο milking μεσω του time travel οποτε...

tonybsg
27-03-2014, 15:27
Όπως είπα και πιο πριν, στάνταρ θέλανε να κάνουν κανονικό reboot στο First Class... δεν παίζει δηλαδή να έφτιαξαν ταινία που να την ήθελαν prequel των άλλων X-Men και να έκαναν τέτοια εμφανή λάθη στο continuity.

Όπως τα λέει και το infographic, με αφορμή το συγκεκριμένο story line, μπορούν να κάνουν κάποιου είδους reboot μέσω του σεναρίου, ίσως όπως το έκανε ο Abrams στα νέα Star Trek.

Dragonpaul
27-03-2014, 16:03
Η διαρκεια δεν χρειαζοταν να ειναι 10αλπετη για να με πεισει για το παθος που υπηρχε στο κρεβατι. Και με 8 λεπτα ή και με 6 λεπτα θα γινοταν η ιδια δουλεια. Δεν θα αλλαζε κατι. Δεν ηταν τα ετξρα 4 λεπτα που με επεισαν οτι σεξουαλικα τα εβρισκαν μεταξυ τους οι 2 κοπελες. Με τοσο μεγαλη διαρκεια, μπορω να πω, οτι τουλαχιστον εγω προσωπικα, καπου αρχισα να ... (και κοροιδεψτε με ελευθερα Νικο) χανω το focus και να χαζευω αλλα πραγματα ως αντρας λολ... ενω δηλαδη στα πρωτα 5 λεπτα εβλεπα την ερωτικη σκηνη με βαση το σεναριο, την ιστορια και τους χαρακτηρες, μετα... αρχισα να την βλεπω αλλιως... τρολολολολ

Δεν κανω πλακα με αποδιοργανωσε λιγο. Οχι οτι ηταν κακο αυτο, αλλα θεωρω οτι ηταν αχρειαστο. Ειχε πλακα παντως ... την εβλεπα και με την γυναικα μαζι... μουγκα στην στρουγκα και οι 2 μετα το πρωτο 5αλεπτο χαχαχαχα
Εγώ είχα αρχίσει να αποδιοργανωνομαι απο τα πρώτα 30"!!!! :P But still... Νομίζω ότι ηταν οπως έπρεπε η διάρκεια. Για εμένα πάντα...

phoenix7
28-03-2014, 00:42
Χελωνονιτζάκια ... ΛΟΛ

https://www.youtube.com/watch?v=VZZ0PnDZdZk

ilias78
28-03-2014, 01:05
η Megan Fox ηταν αυτη??

phoenix7
28-03-2014, 01:11
η Megan Fox ηταν αυτη??

Ναι το τρελό μωρό :P

Leon_DiZ
28-03-2014, 18:20
Συγχαρητήρια!

Κέρδισες μία διπλή πρόσκληση για την πρεμιέρα της νέας ταινίας της Marvel “Captain America 2: Ο Στρατιώτης του Χειμώνα (http://www.skroutz.gr/blog/posts/232-diagonismos-captain-america-2-kerdiste-diples-proskliseis-gia-tin-avant-premiere)”



http://25.media.tumblr.com/2a72e3a82f88ecacc2fc54c6dc04a558/tumblr_mndi3eOqyA1rzapx4o1_500.gif
http://img.pandawhale.com/97558-loki-uhh-burn-gif-imgur-pIgE.gif

AgentPrinny007
30-03-2014, 23:22
Δεν ηξερα οτι ειχεβγει και sequel.

http://www.youtube.com/watch?v=ceaVvMoWMKs

Tilemaxx
30-03-2014, 23:39
Terminator: Genesis (Schwarzenegger)

"The way that the character is written, it's a machine underneath. It's this metal skeleton. But above that is human flesh. And the Terminator's flesh ages, just like any other human being's flesh. Maybe not as fast. But it definitely ages…Terminator deals a lot with time travel, so there will be a younger T-800, and then what that model does later on when it gets reprogrammed, and who gets a hold of him. So it will be all kinds of interesting twists in the movie, but I feel so good."

Quote


"We start at the end of April. It will be challenging because it will be a new director, and it will be a really action packed movie. And sometimes it does get more difficult when you're 66 years old and doing this kind of action, versus when you're in your 30s or in your 40s."
http://perezhilton.c...1/#.UzLa6V7gDnk (http://perezhilton.com/category/arnold-schwarzenegger/page/1/#.UzLa6V7gDnk)

Leon_DiZ
31-03-2014, 18:18
Λοιπόν παίδες, κέρδισα 2 φορές για το Captain America 2 σήμερα στο The Mall Athens


από μια διπλή πρόσκληση για την avant premiere της ταινίας "Captain America 2: Ο Στρατιώτης του χειμώνα (http://www.athensmagazine.gr/portal/cinema/movies/1204#.UzBQSvmSwpB)", σήμερα, Δευτέρα 31/03, στο Village at the Mall (αίθουσα V-Max, 20.30 η ταινία - 20.00 ώρα προσέλευσης)

Ο πρώτος που θα το ζητήσει με quote θα του δώσω τα στοιχεία μου για να πάρει τα 2 έξτρα εισιτήρια.

enstikto
31-03-2014, 18:28
Λοιπόν παίδες, κέρδισα 2 φορές για το Captain America 2 σήμερα στο The Mall Athens



Ο πρώτος που θα το ζητήσει με quote θα του δώσω τα στοιχεία μου για να πάρει τα 2 έξτρα εισιτήρια.

Πρόλαβα;

Α τώρα είδα ότι είναι για σήμερα οπότε άκυρο... Δεν νμζ να προλάβω...

Leon_DiZ
31-03-2014, 18:29
Πρόλαβα;

Of course! ;)

PM on the way


Α τώρα είδα ότι είναι για σήμερα οπότε άκυρο... Δεν νμζ να προλάβω...

Α μάλιστα... next.

Leon_DiZ
04-04-2014, 10:36
Lost British Silent Masterpiece Rediscovered in Holland
(http://www.blu-ray.com/news/?id=13645)

(http://www.blu-ray.com/news/?id=13645)











The British Film Institute announced that the legendary missing 1923 film Love, Life and Laughter, considered by many one of the finest British films of its era, has been discovered at an archive in Holland. Directed by George Pearson, Love, Life and Laughter stars Betty Balfour (also known as Britain's "Queen of Happiness"), Harry Jonas, and Frank Stanmore.

According to the BFI, Love, Life and Laughter film was recently discovered in the archives of EYE, while being cataloged following its arrival at the archive in November 2012. The print is part of a collection of film cans that belonged to a local cinema in the small town of Hattem (near Zwolle). Cinema Theater De Vries, run by the De Vries family had only been active for three years, from 1929-32.

Bryony Dixon, curator, Silent Film, BFI National Archive said: "This is a major discovery featuring Betty Balfour, the biggest female star of the silent period. It is also a rare survival of the work of George Pearson, one of Britain's most talented directors of this time, whose First World War drama Reveille is another film on the BFI's most wanted list.

Contemporary reviewers and audiences considered Love, Life and Laughter to be one of the finest creations of British cinema, it will be thrilling to find out if they're right! We hope to be able to acquire some material from our colleagues at EYE soon so that British audiences can have a chance to see this exciting discovery."

Contemporary press reports hailed the film as a triumph, a screen classic and a masterpiece. For the Daily Telegraph the film was "destined in all probability to take its place among the screen classics", while the Manchester Guardian considered it "certainly the most ambitious [of Pearson's films], spectacular at times, lit and photographed with a beauty to dream of," concluding, "devotees have called it George Pearson's masterpiece, and so it is".

The BFI's announcement also notes that Betty Balfour was best known as the comic character Squibs, in a hugely popular series of films, also directed by George Pearson through the 1920s. She was much in demand as a popular foreign export and worked with leading directors in Germany, Austria and France including the great Marcel L'Herbier.


http://images.blu-ray.com/news/upload/5504_tn.jpg (http://images.blu-ray.com/news/upload/5504.jpg)

jimspy
04-04-2014, 12:47
ειδα το ''Μικρο Ψαρι'' ..... καλη ταινία (ισως οτι καλυτερο για φετος απο ελληνικο κινηματογραφο)αν κ θα μπορουσε να ηταν μικροτερη σε διαρκεια ...... πολυ καλος ο Μουρικης....

phoenix7
05-04-2014, 19:25
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MVt32qoyhi0#t=86

AgentPrinny007
06-04-2014, 23:00
Τι γέλιο εχω ρίξει με αυτή τη ταινία. Καταπληκτικός ο Wilder.


http://www.youtube.com/watch?v=ZqQXFyQepNo

Nikoladim
07-04-2014, 14:45
Ειδα το Her. Αν δεν εισαι hipster, και εξαρτημενος απο τα social media don't bother. Μιλαμε για τρελα επιφανειακη φουσκα, απορρω πως εχει παρει τοσα καλα reviews. Μονα redeeming στοιχεια, καποια καλα πλανα με εκπληκτικα χρωματα και η ερμηνεια του Φινιξ. Επισης ειναι παντα ευχαριστη η παρουσια της Σκαρλετ, ακομη και αν δανειζει μονο τη φωνη της.

Ειδα επισης και το Raid Redemption που εχει γινει πραγματικα τοσος ντορος για το next big action thing (μου φαινεται αυτες τις μερες βγηκε και το sequel). Eνω η ταινια πραγματικα ξεκιναει απιστευτα, στη συνεχεια κανει τεραστια κοιλια, και απο Swat Based Action movie, παμε σε καρατε βαρατε. 7 στην καλυτερη...

AgentPrinny007
08-04-2014, 00:37
Ειδα επισης και το Raid Redemption που εχει γινει πραγματικα τοσος ντορος για το next big action thing (μου φαινεται αυτες τις μερες βγηκε και το sequel). Eνω η ταινια πραγματικα ξεκιναει απιστευτα, στη συνεχεια κανει τεραστια κοιλια, και απο Swat Based Action movie, παμε σε καρατε βαρατε. 7 στην καλυτερη...
Mα αυτό είναι το ωραίο στην συγκεκριμένη ταινία:hey: :fantasy_dreams:


Σε άλλα χαρμόσυνα νέα, σήμερα άρχισαν τα γυρίσματα του νέου πόλεμου των άστρων. Το νούμερο 7 παρακαλώ.

Απο τα λίγα που ξέρουμε είναι οτι θα αφηγείται τα γεγονότα 35 χρόνια μετά το τέλος του τρίτου μέρους δηλαδή της Επιστροφης των Jedi, Ο Λούκας έχει συμβάλει μόνο με μια γενικότερη ιδέα στη πλοκή- πάλι καλά- και ενώ η αρχική του ιδέα αναφέρονταν κυρίως στους απογόνους των πρωταγωνιστών , Luke, Han και Leia το τροποποίησαν λίγο και τώρα θα δούμε την δίκια τους ιστορία με τους ίδιους ηθοποιούς, μετά το τέλος της πρωτότυπης τριλογίας.

Σκηνοθέτης θα είναι ο JJ Abram. O σεναριογράφος φαίνεται πως έχει καλές περγαμηνές, The Empire Strikes Back, Return of the Jedi and Raiders of the Lost Ark, μουσική φυσικά ο John Williams και γενικά ακόμα ψάχνονται στο θέμα του καστιγκ.

Δεν ξέρω τι θα βγει στο τέλος, αλλά δεν πιστεύω οτι θα είναι τα μαύρα χάλια της δεύτερης τριλογίας.

πηγη theguardian.com (http://www.theguardian.com/film/filmblog/2014/apr/07/star-wars-episode-vii-shooting-starts)

spartan
08-04-2014, 01:57
https://www.youtube.com/watch?v=4sI-wDkEBS0

hakoo
08-04-2014, 02:51
Σε άλλα χαρμόσυνα νέα, σήμερα άρχισαν τα γυρίσματα του νέου πόλεμου των άστρων. Το νούμερο 7 παρακαλώ.

Απο τα λίγα που ξέρουμε είναι οτι θα αφηγείται τα γεγονότα 35 χρόνια μετά το τέλος του τρίτου μέρους δηλαδή της Επιστροφης των Jedi, Ο Λούκας έχει συμβάλει μόνο με μια γενικότερη ιδέα στη πλοκή- πάλι καλά- και ενώ η αρχική του ιδέα αναφέρονταν κυρίως στους απογόνους των πρωταγωνιστών , Luke, Han και Leia το τροποποίησαν λίγο και τώρα θα δούμε την δίκια τους ιστορία με τους ίδιους ηθοποιούς, μετά το τέλος της πρωτότυπης τριλογίας.

Σκηνοθέτης θα είναι ο JJ Abram. O σεναριογράφος φαίνεται πως έχει καλές περγαμηνές, The Empire Strikes Back, Return of the Jedi and Raiders of the Lost Ark, μουσική φυσικά ο John Williams και γενικά ακόμα ψάχνονται στο θέμα του καστιγκ.

Δεν ξέρω τι θα βγει στο τέλος, αλλά δεν πιστεύω οτι θα είναι τα μαύρα χάλια της δεύτερης τριλογίας.

πηγη theguardian.com (http://www.theguardian.com/film/filmblog/2014/apr/07/star-wars-episode-vii-shooting-starts)



Δεν διαφωνω σε κατι, απλα αν κατι θα ηθελα να ευχηθω ρε παιδι μου (lol) ειναι με ρεγουλα λιγο το CGI, δεν θα την αντεξω παλι αυτη την CG extravaganza.
Δεν χρειαζεται ΟΛΑ να ειναι cgi, ας αφησουν και 2 πετρες κανονικες στο σετ δεν θα γινει και τιποτα.

dspug7
08-04-2014, 03:00
‘Battlestar Galactica’ Movie Gets New Life at Universal


http://www.imdb.com/news/ni57040231/


AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

AgentPrinny007
08-04-2014, 10:58
Δεν χρειαζεται ΟΛΑ να ειναι cgi, ας αφησουν και 2 πετρες κανονικες στο σετ δεν θα γινει και τιποτα.

Τώρα και εσυ, πολλά θέλεις :a050:

Axilleas_GR
08-04-2014, 11:21
https://www.youtube.com/watch?v=4sI-wDkEBS0


Για κινηματογράφο definitely NOT!!!
Για home dvd και αν .....

Viper
08-04-2014, 11:32
‘Battlestar Galactica’ Movie Gets New Life at Universal


http://www.imdb.com/news/ni57040231/

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τι λες τωρα!!! Η καλυτερη σειρα EVER!!

Leon_DiZ
09-04-2014, 00:49
'Captain America: The Winter Solder': 9 Key Details You May Have Missed (http://mashable.com/2014/04/07/captain-america-winter-soldier-easter-eggs/)

AriStos13
24-04-2014, 14:53
Εχει δει κανεις την καινουρια ταινια απο τους παραγωγους του inception με τον depp να πει εντυπωσεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Valkyre
24-04-2014, 14:58
^^ Ειναι απο τον cinematographer του Nolan η ταινια αυτη. Εχει παρει αθλιες κριτικες, οποτε δεν περιμενω και πολλα.

Παρολαυτα θα την δω αυριο, καθοτι ειμαι λιγο προβατο οταν προκειται για scifi stuff.

Θα σας πω εντυπωσεις με το καλο :)

Leon_DiZ
24-04-2014, 15:02
Εχει δει κανεις την καινουρια ταινια απο τους παραγωγους του inception με τον depp να πει εντυπωσεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πήγε η αδερφή μου με την παρέα της και μου είπε ότι ήταν τρελή φόλα, δεν άρεσε σε κανέναν και ήταν όλοι σε φάση "ποιος μ@λ@κ@ς την διάλεξε;".

AriStos13
24-04-2014, 16:27
Δεν μου τα λετε καλα παιδες!!
Ειχα λατρεψει το inception και ευτο μου κινησε την περιεργεια! Θατο δω απο βδομαδα μαλλον!!
Val δεστο και πες μας εντυπωσεις!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Leon_DiZ
24-04-2014, 16:30
Δεν μου τα λετε καλα παιδες!!
Ειχα λατρεψει το inception και ευτο μου κινησε την περιεργεια! Θατο δω απο βδομαδα μαλλον!!
Val δεστο και πες μας εντυπωσεις!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το inception ήταν του Nolan. Άλλο σκηνοθέτης και σεναριογράφος και άλλο κινηματογραφιστής.

james9
24-04-2014, 16:39
Μην κανετε το λαθος. Η ταινια εχει μια νολανιλα λογω του σκηνοθετη που εχει δουλεψει με τον νολαν αλλα ειναι αφορητα βαρετη, ανοητη και χωρις νοημα.

Valkyre
24-04-2014, 16:46
Δεν μου τα λετε καλα παιδες!!
Ειχα λατρεψει το inception και ευτο μου κινησε την περιεργεια! Θατο δω απο βδομαδα μαλλον!!
Val δεστο και πες μας εντυπωσεις!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οπως σου ειπαν και τα αλλα παιδια, ουδεμμια σχεση εχει αυτο με παραγωγη Νολαν. Ο ανθρωπος που το σκηνοθετει ηταν απλα ο κινηματογραφιστης του Νολαν. Δεν επαιρνε αποφασεις, κυριως εκτελουσε αποφασεις. Ειναι μαλιστα και η πρωτη του ταινια ως σκηνοθετης, οποτε αν κρινω απο τις κριτικες και τις εντυπωσεις, μαλλον πρεπει να μεινει στο "κινηματογραφιστης" οσον αφορα την δουλεια του.

AriStos13
24-04-2014, 18:34
Μαλιστα.. θα το δω παντως γιατι με τραβηξε το τρειλερ που ειδα και οτι ειναι τωρα!

mihalis13
25-04-2014, 10:21
Την είδε ένας φίλος μου πριν 3-4 μέρες και μου είπε πως είναι μεγαλη μάπα..Ακομά κλαίει τα λεφτά του..
Και εγώ ψηνόμουνα να την δω μιας και μου αρεσει και ο Ντεπ σαν ηθοποιος.

james9
25-04-2014, 11:08
Την είδε ένας φίλος μου πριν 3-4 μέρες και μου είπε πως είναι μεγαλη μάπα..Ακομά κλαίει τα λεφτά του..
Και εγώ ψηνόμουνα να την δω μιας και μου αρεσει και ο Ντεπ σαν ηθοποιος.

O Ντεπ εχει πεθανει σαν ηθοποιος από τοτε που εμπλεξε με τους πειρατες(μην πω κ πιο πριν) και αρχισε να παιζει τον ιδιο ρολο καρικατουρα σε συνεχειες με αποκορυφωμα το περσινο Lone Ranger. Απο το 2006 παιζει μονο σε πειρατες ή βλακειες που δεν βλεπονται πχ The Tourist. Αντε να δεχτω οτι στο Public Enemies βλεποταν. Αν με ρωτησεις να σου πω 3 καλες του ταινιες που τον εχουν αναδειξει ως μεγαλο ηθοποιο θα αναγκαστω να γυρισω παλια στο Fear and Loathing in Las Vegas (πανε σχεδον 15-16 χρονια) , στο σχετικα προσφατο Finding Neverland , το Donnie Brasco , From Hell και μερικες μικρες ταινιες ακομα. Ειδικη κατηγορια οι τανιες του Burton που ομως κανει το ιδιο πραγμα το οποιο αναδεικνυει ο παραμυθας με το περιβαλλον που φτιαχνει.

Κραξιμο mode off , αλλα ηταν αγαπημενος και εγινε γραφικος.

mihalis13
25-04-2014, 11:17
O Ντεπ εχει πεθανει σαν ηθοποιος από τοτε που εμπλεξε με τους πειρατες(μην πω κ πιο πριν) και αρχισε να παιζει τον ιδιο ρολο καρικατουρα σε συνεχειες με αποκορυφωμα το περσινο Lone Ranger. Απο το 2006 παιζει μονο σε πειρατες ή βλακειες που δεν βλεπονται πχ The Tourist. Αντε να δεχτω οτι στο Public Enemies βλεποταν. Αν με ρωτησεις να σου πω 3 καλες του ταινιες που τον εχουν αναδειξει ως μεγαλο ηθοποιο θα αναγκαστω να γυρισω παλια στο Fear and Loathing in Las Vegas (πανε σχεδον 15-16 χρονια) , στο σχετικα προσφατο Finding Neverland , το Donnie Brasco , From Hell και μερικες μικρες ταινιες ακομα. Ειδικη κατηγορια οι τανιες του Burton που ομως κανει το ιδιο πραγμα το οποιο αναδεικνυει ο παραμυθας με το περιβαλλον που φτιαχνει.

Κραξιμο mode off , αλλα ηταν αγαπημενος και εγινε γραφικος.

Πειρατές έχω δει τα 2 πρώτα και το Lone Ranger ούτε το trailer έχω όρεξη να δω, το The Tourist ναι μεν δεν ήταν καμια τρομερή ταινία αλλά περάσε ευχαριστα η ώρα όταν την είδα..
Γενικά ταινίες του Ντεπ έχω δει τα τελευταία 5-6 χρόνια max (σκέψου το Fear and Loathing in Las Vegas το είδα πριν 1 χρόνο) οπότε δεν είχα στο μυαλό μου ότι ήταν τόσο παλιές ταινίες..

DJTaurus
29-04-2014, 19:47
Διανύουμε και με την βούλα την εποχή του hype γιατί μόνον έτσι η παρακάτω μετριότητα θα είχε τέτοιες κριτικές. Μην την πατήσετε όπως εγώ... μόνο 2 σκηνές άξιζαν, αυτές των αυτοκινητιστικών καταδιώξεων. Eίχα χρόνια να ακούσω τόσο χαζούς διαλόγους.... τα Spiderman αποτελούν φιλοσοφικές αναζητήσεις μπροστά στο Captain America 2.
http://www.rottentomatoes.com/m/captain_america_the_winter_soldier_2014/
http://www.imdb.com/title/tt1843866/

Nikoladim
29-04-2014, 20:52
ΟΛΕ, ΟΛΕ, ΟΛΕ http://starwars.com/news/star-wars-episode-7-cast-announced.html

Ανακοινωθηκε το νεο καστ για το επεισοδιο 7

Ολοι οι παλιοι ειναι μεσα!!!!

The Star Wars team is thrilled to announce the cast of Star Wars: Episode VII.
Actors John Boyega, Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, and Max von Sydow will join the original stars of the saga, Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Peter Mayhew, and Kenny Baker in the new film.

Director J.J. Abrams says, "We are so excited to finally share the cast of Star Wars: Episode VII. It is both thrilling and surreal to watch the beloved original cast and these brilliant new performers come together to bring this world to life, once again. We start shooting in a couple of weeks, and everyone is doing their best to make the fans proud."
Star Wars: Episode VII is being directed by J.J. Abrams from a screenplay by Lawrence Kasdan and Abrams. Kathleen Kennedy, J.J. Abrams, and Bryan Burk are producing, and John Williams returns as the composer. The movie opens worldwide on December 18, 2015.

Dragonpaul
29-04-2014, 22:59
Μπήκα μόλις να το ποσταρω, αλλα με εχεις προλάβει ώρες!!!!

Εχω πολυ μεγάλες προσδοκίες, ασχέτως αν τα τρία τελευταία δεν ηταν και ο,τι καλύτερο.

Valkyre
30-04-2014, 11:35
Ειδα μετα απο πολυ καιρο μια ταινια που ηθελα αλλα μονιμως δεν εβλεπα.

Το Oldboy φυσικα το original του 2003, το κορεατικο...

Τι επος ηταν αυτο?? με αφησε εντελως μλκ η ταινια, πραγματικα αριστουργημα...

Desmond
30-04-2014, 13:21
Σε καμία περίπτωση μην κάνεις το λάθος να δεις το remake...

Valkyre
30-04-2014, 15:32
Dont worry το ξερω.

Η πλακα ειναι οτι την ταινια την προτεινε η κοπελα. Και της λεω "πω καλα που το θυμηθηκες, θελω να την δω χρονια και ολο δεν καθεται", "τι χρονια?" μου λεει εκεινη, "το 2013 βγηκε"... Της λεω, "δεν παιζει να μην δω το original οποτε το remake το ξεχναμε".

-"καλα μου λεει οκ δεν εχω προβλημα, ποτε βγηκε το original?"
-"2003"
-"ε ενταξει προσφατο ειναι σχετικα"
-"ναι αλλα ειναι κορεατικο"
-"wtf!!?? κορεατικο? μπλιαχ, μνιεε, κλπ κλπ"

Μετα την προβολη της ταινιας και οι 2:

ΟΗ ΜΥ FCKING GOD!

Seriously η ταινια ειναι επος... ολη μερα την σκεφτομαι... δεν πιστευα οτι σκηνοθετικα μπορουσε να με εκπληξει/σοκαρει ταινια με plot twist (βασικα δεν θυμαμαι ποτε ηταν η τελευταια φορα που ταινια καταφερε να το κανει αυτο, ενω απο games εχω μπολικα παραδειγματα, LoU/Bioshock Infinite για πχ) αλλα αυτη η ταινια πραγματικα με εστειλε στο διαολο εντελως λολ!

Valkyre
04-05-2014, 12:11
πολυ ευχαριστη εκπληξη το snowpiercer! Περιμενα να ειναι τελειως φολα η ταινια, αλλα τελικα καθε αλλο θα ελεγα!

Και μπορω να πω οτι η ταινια μου θυμισε εντονοτατα... Bioshock! Απο ολες τις αποψεις!

Godweeder
04-05-2014, 16:45
To Snowpiercer αν και βγηκε το 2013 αρχισε να γινετε πολυ γνωστο τωρα τελευταια .
Δεν τρελαθηκα προσωπικα..
Καλο το ολο concept , και εχει τις στιγμες του.
Με αρεσε γενικα ο Chris Evans , o oποιος δειχνει οτι μπορει να παιξει και κατι περα απο Hollywood ταινιες ( Captain America..)

Aξιζει παντως να το δει καποιος.

ezio_auditore
05-05-2014, 01:08
πολυ ταξικο θα ελεγα το snopiercer,καταπληκτικη ταινια,δεν ξερω κατα ποσο ενας ιδεολογικα φιλελευθερος θα συμφωνουμε με το μυνημα της,κατεβαζω και τις υπολοιπες ταινιες του σκηνοθετη,

DJTaurus
05-05-2014, 09:20
There’s a secret Disney and Pixar have been hiding right in front of us. I’m sure you never noticed!
http://justsomething.co/disney-pixar-a113/

minaras_tio
06-05-2014, 00:43
Αξεπεραστες και μυθικες οι ταινιαρες του αρχοντα των δακτιλιδιων. Βαλτε alpha ολοι!!

Leon_DiZ
06-05-2014, 00:50
Αξεπεραστες και μυθικες οι ταινιαρες του αρχοντα των δακτιλιδιων. Βαλτε alpha ολοι!!

Αν ειναι να τις δείτε όπως τις προβάλει ο alpha, καλύτερα να τις φανταστείτε παιδιά.

I_HAVE_A_NAME_
06-05-2014, 02:10
Είδα και 'γω το Snowpierce πρόσφατα. Πολύ καλή ταινία (Πολύ καλύτερη από ότι την περίμενα βασικά και αρκετά underrated). Ο τίτλος "μοντέρνα παραβολή" πιστεύω ότι την περιγράφει απόλυτα.
Χρησιμοποιεί "σπλατεροξυλίκι" και κάποια Χολιγουντιανά κλισέ χωρίς να γίνονται αυτοσκοπός όμως και να μονοπωλούν την ταινία.
Την συνιστώ.

tonybsg
06-05-2014, 03:05
πολυ ευχαριστη εκπληξη το snowpiercer! Περιμενα να ειναι τελειως φολα η ταινια, αλλα τελικα καθε αλλο θα ελεγα!



(Πολύ καλύτερη από ότι την περίμενα βασικά και αρκετά underrated).

Ε εντάξει, δεν ήταν και έκπληξη και underrated! :)

Μην με παρεξηγήσετε, η ταινία είχε φτιάξει τρομερό όνομα και buzz σε κάθε της προβολή σε φεστιβάλ. Γενικά άρεσε παντού, ενώ λόγω προβλημάτων με την αμερικάνικη διανομή (που δεν έχει ανοίξει ακόμη εκεί!), συνέχεια ακουγόταν το όνομά της στα media μιας και ο Weinstein ήθελε διαφορετικό final cut (μικρότερο) από αυτό που είδε ο υπόλοιπος κόσμος (τελικά θα προβληθεί κανονικά η ταινία, αλλά σε περιορισμένες αίθουσες).

Δεν ήταν αριστούργημα εν τέλει, αλλά ήταν πάρα πολύ καλή.

Btw, είδα την προηγούμενη εβδομάδα σχεδόν back to back τα Amazing Spiderman 2 (να 'ναι καλά οι πρεμιέρες του Skroutz!) και Captain America: The Winter Soldier.

Διαφορετικές ταινίες, o Spidey με περισσότερα φρου φρου και αρώματα, διασκεδαστική βέβαια, εντυπωσιακότατα εφέ και σκηνοθεσία, ωραίοι πρωταγωνιστές αλλά μέχρι εκεί, πχ σενάριο ό,τι θα περίμενε κάποιος από τους Orci και Kurtzman (και προστέθηκε και ο Pinker του Fringe). Νομίζω σε όποιον άρεσε το πρώτο θα του αρέσει και αυτό πάντως.

Από την άλλη το Winter Soldier κατά πάσα πιθανότητα ήταν η καλύτερη solo ταινία του MCU! Απολύτως δίκαια τα όσα ακούγονται τόσο καιρό από κοινό και κριτικούς.

...και σε παντελώς άλλη φάση, με 6 άτομα στον Γαλαξία (εκ των οποίων οι δύο ήταν ο Γεωργούλης και η Τόνια Σωτηροπούλου χαχα) είδαμε και το The Grand Budapest Hotel καθυστερημένα. Φαντάζομαι οι fans του Anderson δεν θα το έχασαν με τίποτα!

Slay
06-05-2014, 10:09
Ειδα και εγω το Snowpiercer μετα την προτροπη του Valkyre, οντως θυμιζει αρκετα bioshock οχι σαν setting αλλα σαν εξελιξη ιστοριας. Η ταινια οντως ειναι πολυ καλη, αρκει βεβαια να βαλεις στην ακρη τον ολο παραλογισμο του Concept.

Lefteris_X
06-05-2014, 11:52
κι εγώ την είδα (δεν έχω παίξει κανένα bioshock), αλλά δεν ξέρω ρε γμτ. Έχω τελείως διαφορετική άποψη.

Την βρήκα εξαιρετικά προβλέψιμη, λίαν βαρετή και άκρως κλισεδιάρικη. Φτωχότατη παραγωγή (τίγκα στα CGI και 2-3 δωμάτια με ρακένδυτους κομπάρσους, 3 πρωταγωνιστές εκ των οποίων ο sir Ηαρτ έπαιξε ίσα-ίσα για να πει μερικές ατάκες, μπας και προσδώσει υποκριτική βαρύτητα στο έργο - τουλάχιστον εμένα έτσι μου φάνηκε).

Δεν πραγματεύεται απολύτως τίποτα ιδιαίτερο, γνωστά όλα αυτά περί της ανθρώπινης και ιδιαιτέρως άγριας φύσης προκειμένου να επιβιώσει, ενώ μερικές ερμηνείες (αχ κλαίω επειδή γνωρίζω διάφορες "γεύσεις" - το λέω έτσι για να μην σποιλεριάσω) μου προκάλεσαν γέλια. Ο έλεγχος των μαζών που δήθεν είναι το υποκείμενο "βάρος" είναι τελείως ευτελής, για εμένα πάντα, καθώς αισθανόμουν ότι η ταινία απευθύνεται σε μυαλά Δημοτικού, άντε το πολύ Α' Γυμνασίου (εννοώντας ότι αυτά που δήθεν καυτηριάζει είναι απολύτως γνωστά, αρκεί να έχεις διαβάσει λιγάκι. Τονίζω: λιγάκι).

Ειλικρινά απορώ γιατί ο ντόρος. Για εμένα η ταινία έπρεπε να πάει "άπατη".

"Σταθμός Άρη επιβίβαση-αναχώρηση τώρα, με προορισμό το πλανήτη Γη"

ωπ σόρρυ, πρέπει να φύγω, έφτασε το λεωφορείο μου :P

Valkyre
06-05-2014, 12:33
Ε εντάξει, δεν ήταν και έκπληξη και underrated! :)



Καλα η ταινια μπορει να ειχε παρει και 7 οσκαρ, εγω χαμπαρι μπορει να μην ειχα παρει! :P Θελω να πω οτι οταν πηγα σινεμα δεν ειχα ιδεα περι τινος προκειται και το εκοβα για low budget παπαρια, αλλα τελικα με εξεπληξε ευχαριστα.


Ειδα και εγω το Snowpiercer μετα την προτροπη του Valkyre, οντως θυμιζει αρκετα bioshock οχι σαν setting αλλα σαν εξελιξη ιστοριας. Η ταινια οντως ειναι πολυ καλη, αρκει βεβαια να βαλεις στην ακρη τον ολο παραλογισμο του Concept.

Ακριβως γι αυτο μου θυμισε Bioshock ;) Γιατι και τα 2 εχουν εξισου παραλογο concept!

Και ακριβως η ολη εξελιξη και οι ομοιοτητες ειναι απλα εξωφρενικες!



Bioshock : Ryan Industries
Snowpiercer : Willford (πως τον ελεγαν) Industries.

Και οι 2 οραματιστες και οι 2 manipulators και οι 2 εφτιαξαν μια δικη τους κοινωνια αποσχισμενη απο τον υπολοιπο κοσμο

Bioshock: Rapture, πολη στον βυθο
Snowpiercer: Πολη τραινο.

Το εντυπωσιακο εδω ειναι το ποση ομοιοτητα εχει το snowpiercer στον τροπο που εινια στημενη η κοινωνια με το Bioshock. Πρακτικα ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα. Χωρισμενη σε πλουσιους psycho ανθρωπους και παμφτωχους παρομοιους με τα slums της Rapture. Ακομη και οι εικονες καθως προχωρας μεσα στο τραινο θυμιζουν την ολη πορεια του Bioshock. (το θερμοκηπιο, το σχολειο, το club, η χλιδη κλπ) Μεχρι και οι διαφημισεις (ειδικα η σκηνη στο σχολειο) η επιρροη του Willford (σαν να ακουγα τον Ryan ηταν) και τα ηθικα δηλιμματα ηταν τα ιδια πανω κατω με του Bioshock.

Ο δε πρωταγωνιστης , και αυτος ειναι πρακτικα ο Atlas (και λιγο Jack) του Bioshock, με καποιες διαφορες φυσικα. βασικα ειναι μια μιξη Jack και Atlas. Πιονι, που απο την αρχη μεχρι το τελος εινια ολες του οι κινησεις με βαση το προβλεπομενο.

Ακομα και τα παιδια που απηγαγε και επαιρνε ο Willford θυμιζουν τις little sisters... για να μην πω οτι και ο τυπος που δεν ψοφαγε με τιποτα θυμιζε εντονα αναφορα στον... Big Daddy.

Πραγματικα οι ομοιοτητες ειναι παρα πολλες.

tonybsg
07-05-2014, 04:13
Official Teaser Poster

http://i541.photobucket.com/albums/gg362/tonypapadovic/interstellar-poster.jpg (http://s541.photobucket.com/user/tonypapadovic/media/interstellar-poster.jpg.html)

Nikoladim
07-05-2014, 22:17
To ποστερ θυμιζει εντονα 70s , ωραιο!

Lefteris_X
08-05-2014, 02:05
70s;;;;;; πως τα πετάς έτσι ρε φούστη μου και μας μαραζώνεις την ψυχή (γιατί μας υπενθυμίζεις την ηλικία :D):

μόλις είδα το πόστερ ένιωσα μεγάλη οικειότητα, λέγοντας από μέσα μου "χμμμ, ενδιαφέρουσα αφίσα" (η λέξη "ποστερ" άρχισε να κυκλοφορεί στα 80ς εν Ελλάδι, λολ, τουλάχιστον αρχές-μέσα 80ς την άκουσα εγώ. Όταν πρωτο-με-πήγαν στο σινεμά όπου είδα την ταινία που με στιγμάτισε για όλη την υπόλοιπη ζωή μου........ και ζήτησα το ακόλουθο.......μου είπε ο υπεύθυνος του σινεμά: εδώ μικρέ, πάρε την αφίσα του Σούπερμαν - circa 1979 Greece.....και μου έμεινε το "αφίσα")

jimspy
10-05-2014, 01:10
ειδα το snowpiercer.....πολυ καλο θα ελεγα αλλα με καποιεσ σημαντικες διαφορες απο το κομικ....

obione
11-05-2014, 12:48
παιδια θα ηθελα μια προταση για σημερα σε κανα thriller???κατι αναλογο??http://www.youtube.com/watch?v=-7Qx2dT-lUw

- - - Updated - - -

παιδια θα ηθελα μια προταση για σημερα σε κανα thriller???κατι αναλογο??http://www.youtube.com/watch?v=-7Qx2dT-lUw

nikon
11-05-2014, 15:16
"The Monuments Men" (http://www.imdb.com/title/tt2177771/) δεν το περίμενα τόσο αδιάφορο.

Godweeder
11-05-2014, 17:00
παιδια θα ηθελα μια προταση για σημερα σε κανα thriller???κατι αναλογο??http://www.youtube.com/watch?v=-7Qx2dT-lUw
.

Καταρχιν το Martyrs ειναι απο τα καλυτερα thriller-horror που εχω δει ποτε , και το ανακαλυψα πριν κανα 2 χρονια περιπου.
Στην αρχη δεν με ειχε εντυπωσιασει αλλα μετα απο το μισο της ταινιας , με ειχε κερδισει .

Θα προτεινω , αν δεν το εχεις δει ηδη , μια αλλη παλι γαλλικη ταινια , με μπολικο αιμα και αρκετη φρικη!!
Οχι τοσο καλο οσο το Martyrs , αλλα βλεπετε μια χαρα !
Inside
http://www.imdb.com/title/tt0856288/?ref_=fn_al_tt_1
Μην δεις ουτε trailer, oυτε τιποτα. Απλα κατεβασε το και δεστο .

Aλλο γαλλικο horror , το οποιο θεωρειτε πολυ καλο ειναι το
Haute tension:
http://www.imdb.com/title/tt0338095/?ref_=tt_rec_tti
Το οποιο δεν μου αρεσε καθολου ..Αποφυγε το καλυτερα .

Kαι μια αλλη φλασια που εφαγα τωρα :
Cube (1997)
http://www.imdb.com/title/tt0123755/?ref_=tt_rec_tt
Οldschool Sci fi ψυχολογικο thriller.

tnf50
11-05-2014, 18:10
Μπορει να μου προτεινει καποιος μια ταινια τρομου που να ειναι ΟΝΤΩΣ τρομακτικη λογω ατμοσφαιρας κλπ και να μη βασιζεται σε χαζα Jump-scares?

Valkyre
11-05-2014, 21:23
Αρα ψαχνεις για θριλερ ;) Οι σημερινες ταινιες τρομου δυστυχως εχουν ολες σαν concept το ΜΠΟΥ! Και συνηθως συνοδευεται απο την απαραιτητη προσβολη της νοημοσυνης του θεατη, βλεπε παραδειγματα με αθορυβα λεωφορεια μεχρι την τελευταια στιγμη κλπ κλπ

obione
12-05-2014, 00:01
Thanks Godweeder μα τα εχω δει ολα αυτα !΄Παω για Εnemy κατι πιο low

- - - Updated - - -

Thanks Godweeder μα τα εχω δει ολα αυτα !΄Παω για Εnemy κατι πιο low

To ξερω Val αλλα εχω ορεξη α ξεχαστω today....

tonybsg
13-05-2014, 20:22
https://pbs.twimg.com/media/BncsTOSCYAAl99e.jpg

https://pbs.twimg.com/media/Bnhzak2CMAAmX8Z.jpg

via @ZackSnyder

Dragonpaul
13-05-2014, 20:49
Το βάζω εδώ επειδη ηταν ο "πατέρας" των Aliens. (http://www.lifo.gr/now/culture/46999)

spartan
14-05-2014, 04:37
https://www.youtube.com/watch?v=i2wPF2qGQ9s

Lefteris_X
14-05-2014, 09:29
είχα δημ/κη πρόσκληση για την ειδική πρεμιέρα, εχτές Τρίτη και για 3D προβολή (περί Godzilla ο λόγος).

Χαχ, δεν πήγα.

Γιατί; Διότι η ώρα έναρξης ήταν....11 το πρωί. ΕΛΕΟΣ. Να τα φορτώσουμε δηλαδή όλα στον κόκκορα από πλευράς δουλειάς; Τρομπάρουν εντελώς μου φαίνεται. Βασικά τώρα που το σκέπτομαι, παίζει να μην έχω πάει και ποτέ σε δημ/κες προβολές, γιατί πάντα κάτι τέτοιες κουλές ώρες προσφέρουν.

phoenix7
15-05-2014, 16:30
https://www.youtube.com/watch?v=O-rpzVQxZt0&list=UUp8KPDUGnQzzGeugIlftJsw

Nikoladim
15-05-2014, 16:32
Ειδα το monuments men, συμφωνω με Νικον τρομερα αδιαφορη σαν ταινια, ολα συμβαινουν λες και εισαι σε φαση national geographic. Εξαιρω 2-3 σκηνες και σιγουρα την καλλιτεχνικη διευθυνση αλλα κατα τα αλλα ουτε καν. Αποφυγετε τη ακομη και αν ειναι Σαββατο απαογευμα και παιζει Καρατε Κιντ στο μεγκα.

Kapa
15-05-2014, 16:44
Ειδα κι εγω μερικες τελευταια...

Monuments Men - Συμφωνω οτι ειναι αδιαφορη, σε μερικα σημεια βαρετη και περιμενεις να τελειωσει.

Robocop - Ρομπα-κοπ, τραγικη τραγικοτητα

3 Days to Kill - Καλη περιπετειουλα, επαναλαμβανεται σε αρκετα σημεια, ο Κοσνερ παντα θα εχει τη σταμπα του "Bodyguard"

Winter's Tale - Ξεκιναει καλα με ενδιαφερον ιστορια, αλλα οταν μπαινει στο παιχνιδι το μεταφυσικο στοιχειο, χαλαει ολη τη ταινια.

nikon
15-05-2014, 16:45
Ειδα το monuments men, συμφωνω με Νικον τρομερα αδιαφορη σαν ταινια, ολα συμβαινουν λες και εισαι σε φαση national geographic. Εξαιρω 2-3 σκηνες και σιγουρα την καλλιτεχνικη διευθυνση αλλα κατα τα αλλα ουτε καν. Αποφυγετε τη ακομη και αν ειναι Σαββατο απαογευμα και παιζει Καρατε Κιντ στο μεγκα.Γιατί ρε c και να το χάσουν θα το δουν Κυριακή μεσημέρι πάλι θα το έχει.:P
Εγώ είδα το Big Bad Wolves (http://www.imdb.com/title/tt2309224/) αρκετά καλό αλλά κάποια άλλη μου θύμιζε.

Nikoladim
15-05-2014, 16:47
Όχι ρε Νίκο Κυριακή θα είχε το καράτε 2

Sent from my Nexus 5

Lefteris_X
15-05-2014, 16:52
όχι, την Κυριακή έχει επανάληψη του Σαββατόβραδου (καρα-λολ). Αφού την πρώτη φορά που είδα Κυριακή, την ίδια ταινία, προς στιγμής είπα "μλκ, εχτές γύρισες σπίτι ΤΟΣΟ λιώμα, που νόμιζες ότι είδες την ταινία που βλέπεις.......σήμερα!"..........τελικά δεν έφταιγε το λιώμα, αλλά το κανάλι...

jimspy
15-05-2014, 17:00
Γιατί ρε c και να το χάσουν θα το δουν Κυριακή μεσημέρι πάλι θα το έχει.:P
Εγώ είδα το Big Bad Wolves (http://www.imdb.com/title/tt2309224/) αρκετά καλό αλλά κάποια άλλη μου θύμιζε.

εμενα μου φανηκε οτι ακολουθουσε τα χναρια του Prisoners.....παντως πολυ καλο.....

nikon
15-05-2014, 19:50
A γεια σου με αυτή μοιάζει και δεν μπορούσα να θυμηθώ με ποια, το Prisoners ήταν πιο soft γι'αυτό και το Big bad wolves έκανε τον Ταραντίνο να πει ότι είναι η καλύτερη του 2013 για εκείνον.

isildur83
17-05-2014, 00:33
https://www.youtube.com/watch?v=WgxChhHcSkA

Crazy_vision
17-05-2014, 00:48
Παιδια ειδε κανενας το Godzilla ? Αξιζει ?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Dragonpaul
17-05-2014, 03:53
Είδα το "Martyrs"....
Ok... Απο τις πιο ενοχλητικές ταινιες που εχω δει, αλλα παράλληλα γαματη!!!!! Οταν μια ταινια σε κανει να συζητάς για ωρα του τι μπορει να συνέβη και τι ήθελε να πει, εχει πετύχει τον σκοπό της. Ειναι too gory, αλλα αξίζει!!!!!

Desmond
17-05-2014, 06:54
Άργησες κιόλας...;)

Dragonpaul
17-05-2014, 11:23
Άργησες κιόλας...;)
Trust me, δε την ειχα παρει χαμπάρι... Με απασχολεί απο την ωρα που την ειδα....

obione
17-05-2014, 13:15
Trust me, δε την ειχα παρει χαμπάρι... Με απασχολεί απο την ωρα που την ειδα....

Απο τοτε εχω να δω κατι αξιολογο...Απο της τοπ για εμενα

- - - Updated - - -


Trust me, δε την ειχα παρει χαμπάρι... Με απασχολεί απο την ωρα που την ειδα....

Απο τοτε εχω να δω κατι αξιολογο...Απο της τοπ για εμενα

spartan
18-05-2014, 01:35
https://www.youtube.com/watch?v=-gieJQejbHQ

jimspy
18-05-2014, 09:17
ειδα το Mientras Duermes (http://www.imdb.com/title/tt1437358/)........πολυ καλο κ ΄΄διαφορετικο΄΄

mihalis13
18-05-2014, 10:52
ειδα το Mientras Duermes (http://www.imdb.com/title/tt1437358/)........πολυ καλο κ ΄΄διαφορετικο΄΄

Πραγματικά πολυ ωραία ταινια.

Dragonpaul
18-05-2014, 22:35
Έψαχνα να βρω καποια ταινια να δω σημερα το βράδυ και βρήκα αυτα τα sites. Τα παραθέτω κι εδώ για να υπάρχουν:

http://www.whatmovieshouldiwatch.co.uk

http://blog.whatmovieshouldiwatchtonight.com

Crazy_vision
18-05-2014, 22:56
Ειδα σημερα το Γκοτζιλα . Δε θελω να "σποιλαρω" αλλα πραγματικα ειναι μια ταινια με alternative τελος . Απο τη ταινια των 90's κατ'εμε 1000 φορες καλυτερη !

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Dragonpaul
18-05-2014, 22:57
Θελω να τη δω κι εγώ, ρε γμτ, αλλα δε μου "κάθεται" παρέα για τη συγκεκριμένη.

Valkyre
19-05-2014, 11:53
https://www.youtube.com/watch?v=-gieJQejbHQ

Παιδια το εν λογω τρεηλερ ειναι αρκετα spoiler-ific ή οχι? Δεν ξερω αν θελω να το δω ή οχι. Ο Νολαν δεν συνηθιζει να δειχνει την μιση ταινια στα τρεηλερ του οποιος καποιοι αλλοι (με λενε Michael Bay και θα σου δειξω απο τις 10 εκρηξεις τις ταινιας, τις 7 στο τρεηλερ)

Γενικα παντως μου αρεσει τωρα που εχω πολυ αμυδρη ιδεα περι τινος προκειται και δεν ξερω εαν απο το τρεηλερ θα καταλαβω τοσα ωστε να χαθει το μυστηριο.

Slay
19-05-2014, 12:09
Εγω παντως απο το trailer πιστευω οτι δειχνει μονο την αρχη της ταινιας και τιποτε περισσοτερο.

Valkyre
19-05-2014, 12:15
^^ Καλο αυτο, κλασσικος Νολαν, το περιμενα. Λογικα θα δειχνει πανω κατω αυτα που ξερουμε, δηλαδη ελαχιστα. Still, δεν ξερω καν αν θελω να δω ακομα και αυτο.

Παντως, πραγματικα ολο και περισσοτεροι σκηνοθετες πρεπει να προσπαθουν να μην σου δειχνουν την μιση ταινια μεσα απο ενα τρεηλερ. Ναι, οκ καταλαβαινω οτι το τρεηλερ ειναι απο τους σημαντικοτερους παραγοντες που καθοριζουν το box office/εισητηρια για τις ταινιες. But fuck this shit... πας να δεις κωμωδια και εχεις δει στο τρεηλερ τις καλυτερες ατακες. Πας να δεις βρωμοξυλο, εχεις δει τα καλυτερα bits στο τρεηλερ ηδη, πας να δεις εκρηξεις, ολες σχεδον στο τρεηλερ... ε χεσε με...

enstikto
19-05-2014, 12:17
Παιδια το εν λογω τρεηλερ ειναι αρκετα spoiler-ific ή οχι? Δεν ξερω αν θελω να το δω ή οχι. Ο Νολαν δεν συνηθιζει να δειχνει την μιση ταινια στα τρεηλερ του οποιος καποιοι αλλοι (με λενε Michael Bay και θα σου δειξω απο τις 10 εκρηξεις τις ταινιας, τις 7 στο τρεηλερ)

Γενικα παντως μου αρεσει τωρα που εχω πολυ αμυδρη ιδεα περι τινος προκειται και δεν ξερω εαν απο το τρεηλερ θα καταλαβω τοσα ωστε να χαθει το μυστηριο.

Απο το "ζουμί" της ταινίας δεν δείχνει απολύτως τίποτα. Αλλά αν δεις το trailer θα ξέρεις ίσως τι θα συμβεί στο πρώτο μισάωρο της ταινίας....
Εκτός αν η ταινία έχει περίεργο flow/μοντάζ όπου εκεί είναι τρελά spoilerific....

Dragonpaul
21-05-2014, 02:39
Godzilla

Ωραία μαλακια!!!!

Leon_DiZ
21-05-2014, 02:45
Πήγε η αδερφή μου στο Cine Paris (στην Πλάκα) και μου είπε ότι πλέον έχουν οθόνη 4Κ.

Δεν έχω πάει ποτέ αλλά σίγουρα θα το τιμήσω.

Dragonpaul
21-05-2014, 03:06
Πολυ ενδιαφέρουσα πληροφορία, Λεω!
Βεβαια, λιγο εχω μπερδευτεί τωρα, επειδη δε ξερω εάν "μετριέται" ετςι η ανάλυση της οθόνης ενός σινεμα, ποσο μαλλον ενός θερινού σινεμα, οπως το συγκεκριμένο. Θελω να πω, πως εάν είχαμε περασει σε άλλες αναλύσεις στο πανί, δε θα ειχε ξεκινήσει κατι τέτοιο απο mainstream αίθουσες, οπως, πχ, τα Village;

Leon_DiZ
21-05-2014, 03:28
Πολυ ενδιαφέρουσα πληροφορία, Λεω!
Βεβαια, λιγο εχω μπερδευτεί τωρα, επειδη δε ξερω εάν "μετριέται" ετςι η ανάλυση της οθόνης ενός σινεμα, ποσο μαλλον ενός θερινού σινεμα, οπως το συγκεκριμένο. Θελω να πω, πως εάν είχαμε περασει σε άλλες αναλύσεις στο πανί, δε θα ειχε ξεκινήσει κατι τέτοιο απο mainstream αίθουσες, οπως, πχ, τα Village;

Πιθανότατα να έκανα λάθος που ανέφερα τη λέξη "οθόνη".

Χωρίς να είμαι και απόλυτα βέβαιος πως λειτουργεί, νμζ ότι έχει να κάνει πιο πολύ με τον προβολέα/server παρά με την οθόνη. Μου φαίνεται πιο λογικό δλδ να πρέπει να χρειάζεσαι νέο μηχάνημα για να προβάλεις την ταινία παρά νέo "πανί" όπως λες και εσύ.

Anyway, μέχρι να μας το αναλύσει κάποιος που το ξέρει, το θέμα είναι ένα: Cine Paris = 4K ;)

EDIT: επειδή το ξέχασα... Παύλο τα Village έχουν άθλιες προβολές στις πρεμιέρες που πηγαίνουν και οι συντελεστές των ταινιών, το 4K τους νοιάζει νομίζεις;;

Dragonpaul
21-05-2014, 03:32
Μπορει να εχεις δικιο σε αυτο, απλα σκέφθηκα οτι μονο λογικό ειναι να δούμε εκει πρώτα τέτοια τεχνολογια.
Στο CP πηγαίνω, επειδη μου αρεσει η τοποθεσία. Οπότε θα δω κι εγώ και θα μεταφέρω εντυπώσεις. ;)