PDA

View Full Version : Τhe Official Cinema Thread! (μιλήστε για παλιές/νέες/επερχόμενες ταινίες)



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

jimspy
24-10-2013, 13:04
Σοβαρά ήσουν έστω και ικανοποιημένος;

Εγώ παρ' όλο που περίμενα οτι δεν θα είναι τελικά καλό (όπως ήλπιζα στην αρχή) πραγματικά εντυπωσιάστηκα από το πόσο ότι να ναι ήταν στα πάντα του. Όντως ωραίο το εφέ αλλά πραγματικά δεν υπήρχε απολύτως τίποτε άλλο. Μέχρι και τα Transformers πιο πολύ ουσία είχαν.

Εμένα με απογοήτευσε απίστευτα, παρ όλο που περίμενα ότι δεν θα είναι καλό. Μαζί με το After Earth είναι ότι χειρότερο είδα φέτος. Αν και δεν είδα και πολλά είναι η αλήθεια.

36 λεπτα θεασης κ delete απο το pc .....αυτα εχω να θυμαμαι απο το Pacific Rim

- - - Updated - - -

chronohill
24-10-2013, 13:14
Gravity 7 November 2013 (Greece) (http://www.imdb.com/title/tt1454468/reference)


Και γω περιμενω να το δω...Επισης λενε για φοβερη εμπειρια σε 3D...μαλλον θα το προτιμησω σε αυτη την ταινια...

Ezio
24-10-2013, 22:09
http://www.youtube.com/watch?v=NLWsK1ZFunA

Το trailer γίνεται καλύτερο προς το τέλος.

Και poster.

http://oyster.ignimgs.com/wordpress/stg.ign.com/2013/10/Captain_America.jpg

jimbour
27-10-2013, 13:29
Πηγαινετε να δειτε Captain Phillips παιδια. Φανταστικό.

Leon_DiZ
29-10-2013, 14:57
http://www.youtube.com/watch?v=pK2zYHWDZKo

Η μονη ταινια με υπερηρωες την οποια περιμενω πως και πως

Dinos
29-10-2013, 15:12
''spoiler warning''


Ρε παιδια για να καταλαβω στο superman (οσοι το ειδαν) στο τελος φορεσε τα γυαλια και υποτιθετε δεν τον καταλαβε κανεις οτι ηταν ο superman ;;;. Αν ειναι δυνατον ειπαμε η ιδεα ειναι απο τα 70s αλλα ας προσαρμοζανε αυτο το καμματι καπως διαφορετικα στην σημερινη εποχη.

chronohill
29-10-2013, 15:31
Δεν το διαβασα ολο αλλα μηπως πρεπει να μπει σποιλερ?

Lefteris_X
29-10-2013, 16:25
@chronochill

ε, εχμ........για κάποιον που δεν έχει την ταινία, δεν είναι σπόιλερ - αναμενόμενο είναι εδώ που τα λέμε.

πχ. υπάρχει κάποιος που να μην ξέρει εδώ και δεκαετίες ότι Superman = Clark Kent? δε νομίζω! Ή ότι τέλος πάντων, αν δεν ξέρει επ' ακριβώς το όνομα, ξέρει ότι ο Superman έχει διπλή ταυτότητα, και φοράει γυαλιά και το παίζει ηπίων τόνων / σωματικών δυνατοτήτων για να κάνει blend in.

@Dino

ε, σαν τι να κάνανε; ο ήρωας έτσι όπως έχει στηθεί εδώ και δεκαετίες δεν μπορεί να δεχθεί ιδιαίτερες αλλαγές, πέραν πχ του χτενίσματος των μαλλιών (πχ. είναι ο 1ος Σουπερμαν χωρίς το trademark τσουλουφάκι να πέφτει στο μέτωπο σε κάθε σκηνή. Στα έργα μάλιστα με τον Κριστοφερ Ρηβ, ανάλογα αν ήταν Σούπερμαν ή Κλαρκ Κεντ, το τσουλούφι έπεφτα στην δεξιά ή αριστερή μεριά του μετώπου). Τι άλλο να κάνουν; να φόραγε καπέλο όπως όλοι οι Κλαρκ Κεντ ως δημοσιογράφοι μέχρι ΚΑΙ τον Κριστοφερ Ρηβ στο σινεμά;;; (γιατί στις TV σειρές από 80s και μετά δεν φόραγε καπέλο καν) Εμ, να φοράς καπελέησον πάσης φύσεως το 2013 για μια δουλειά γραφείου, σαφώς τραβάει τα βλέμματα πάνω σου, ενώ τα παλαιότερα χρόνια όχι τόσο και τα ακόμα πιο παλιά χρόνια (Superman 30s-60s) απολύτως καθόλου.

Κατά τα άλλα, δεν υπάρχουν και περιθώρια: σκουλαρίκι δεν μπαίνει (πως; με τρύπα είναι άκυρο. μήπως με κλιπ; gay Σούπερμαν; λολ).......ε, τι άλλο μπορείς να κάνεις σε έναν άντρα, και όχι φιρ-φιρ-ρίκο, αλλά αρσενικό κανονικό; Δεν υπάρχουν ουσιαστικά ιδιαίτερα περιθώρια...αν φαντάζεσαι κάτι που να στέκει και να δένει με το Σουπερμαν universe, πες το είναι ευπρόσδεκτο.

Nikoladim
29-10-2013, 16:40
Λεφ την ταινια την ειδες(Man of Steel)? Εντυπωσεις?

Lefteris_X
29-10-2013, 17:41
την είδα προχτές - επειδή τώρα δεν έχω χρόνο, συνοπτικά τελείως θα πω ότι έχω ανάμικτα συναισθήματα.

Μερικές ενδιαφέρουσες τροποποιήσεις στο κλασικό σάγκα, μερικές φάουλ (για εμένα). Κάποιοι χαρακτήρες παντελώς αδιάφοροι, άλλοι απλώς υπάρχουν. Πρωταγωνιστής: με έναν περίεργο τρόπο, αν και τον βλέπεις αρκετά στην ταινία, μετά την λήξη της δεν τον θυμάσαι. Θα έλεγα ότι η ερμηνεία των CGI ήταν καλύτερη με την στολή Σούπερμαν, παρά όσο φόραγε το κουστούμι ο ηθοποιός. Αντίθετα οι σκηνές ηρωισμού προ-στολής, αναδεικνύουν περισσότερο τον ηθοποιό παρά τα CGI, όμως αυτές αποτελούν την μειοψηφία.

Γενικά: mixed feelings.

tonybsg
29-10-2013, 19:09
Φυσικά και πρέπει να μπει σποιλερ πιο πάνω, οπωσδήποτε!

Σίγουρα όλοι ξέρουμε αυτό που αναφέρθηκε, αλλά όσον αφορά την συγκεκριμένη ταινία που είναι reboot (και μπορεί να δείξει κάποια πράγματα διαφορετικά - όπως και έδειξε) έχει σημασία πότε το βλέπουμε.

Κάποιος που δεν την έχει δει, δεν χρειάζεται να ξέρει πότε συμβαίνει στην ταινία αυτό που περιγράφεται πιο πάνω (και ας είναι κάτι κοινώς γνωστό).

Dinos
29-10-2013, 19:24
@chronochill

ε, εχμ........για κάποιον που δεν έχει την ταινία, δεν είναι σπόιλερ - αναμενόμενο είναι εδώ που τα λέμε.

πχ. υπάρχει κάποιος που να μην ξέρει εδώ και δεκαετίες ότι Superman = Clark Kent? δε νομίζω! Ή ότι τέλος πάντων, αν δεν ξέρει επ' ακριβώς το όνομα, ξέρει ότι ο Superman έχει διπλή ταυτότητα, και φοράει γυαλιά και το παίζει ηπίων τόνων / σωματικών δυνατοτήτων για να κάνει blend in.

@Dino

ε, σαν τι να κάνανε; ο ήρωας έτσι όπως έχει στηθεί εδώ και δεκαετίες δεν μπορεί να δεχθεί ιδιαίτερες αλλαγές, πέραν πχ του χτενίσματος των μαλλιών (πχ. είναι ο 1ος Σουπερμαν χωρίς το trademark τσουλουφάκι να πέφτει στο μέτωπο σε κάθε σκηνή. Στα έργα μάλιστα με τον Κριστοφερ Ρηβ, ανάλογα αν ήταν Σούπερμαν ή Κλαρκ Κεντ, το τσουλούφι έπεφτα στην δεξιά ή αριστερή μεριά του μετώπου). Τι άλλο να κάνουν; να φόραγε καπέλο όπως όλοι οι Κλαρκ Κεντ ως δημοσιογράφοι μέχρι ΚΑΙ τον Κριστοφερ Ρηβ στο σινεμά;;; (γιατί στις TV σειρές από 80s και μετά δεν φόραγε καπέλο καν) Εμ, να φοράς καπελέησον πάσης φύσεως το 2013 για μια δουλειά γραφείου, σαφώς τραβάει τα βλέμματα πάνω σου, ενώ τα παλαιότερα χρόνια όχι τόσο και τα ακόμα πιο παλιά χρόνια (Superman 30s-60s) απολύτως καθόλου.

Κατά τα άλλα, δεν υπάρχουν και περιθώρια: σκουλαρίκι δεν μπαίνει (πως; με τρύπα είναι άκυρο. μήπως με κλιπ; gay Σούπερμαν; λολ).......ε, τι άλλο μπορείς να κάνεις σε έναν άντρα, και όχι φιρ-φιρ-ρίκο, αλλά αρσενικό κανονικό; Δεν υπάρχουν ουσιαστικά ιδιαίτερα περιθώρια...αν φαντάζεσαι κάτι που να στέκει και να δένει με το Σουπερμαν universe, πες το είναι ευπρόσδεκτο.
@lefteris_x
ολοι οι super ηρωες εχουν διπλη ταυτοτητα αλλα τουλαχιστον φορανε μασκα ως super ηρωες. Ας μην βαζανε τιποτα στον klark αλλα ας βαζανε μια μασκα fullface στον superman οπως στον spiderman η τον ironman η εστω κατι σαν μασκα οπως στον batman που φαινετε μονο το πηγουνι του. ρε με τι καθομαι και ασχολουμε, εννοειτε πως κανω πλακιτσα...

tonybsg
29-10-2013, 19:29
^^Ουσιαστικά, όσον αφορά τον Superman, δεχόμαστε αυτό ως αναγνώστες/θεατές:

http://en.wikipedia.org/wiki/Suspension_of_disbelief

Lefteris_X
29-10-2013, 21:49
ειλικρινά όμως, αν έβλεπα ποτέ έργο με τον Σούπερμαν να φορά μάσκα, επιτόπου και επιδεικτικά μάλιστα, θα σηκωνόμουν και θα έφευγα από την αίθουσα. Αν το έβλεπα σπίτι, θα έφευγα από το σπίτι μου λολ :P Ιεροσυλία!

Valkyre
30-10-2013, 11:23
Εγω απογοητευτηκα οικτρα απο το Σουπερμαν.

Ομολογουμενως ειχε πορωτικες σκηνες δρασεις αλλα μετα αρχισαν να του σκιζουν τα ραμματα κυριολεκτικα... τετοια ισοπεδωση πολης... καλυτερα να εριχναν πυρηνικα.

Το χειροτερο μου ολων βεβαια ηταν το ΚΑΡΑ-ΗΛΙΘΙΟ (σε βαθμο προσβολης της νοημοσυνης του θεατη) σεναριο...

δηλαδη δεν μπορω να χωνεψω το σκηνικο οτι ενας πλανητης με τετοια Σοφια και τεχνολογια, που μπορει να ανοιγει τρυπες απο εκει και απο εδω, τοσα χρονια δεν μπορουσε να χρησιμοποιησει την τεχνολογια αυτη για να σωθει (ειτε πηγαινοντας σε αλλο πλανητη, ειτε με αλλους 2302020 τροπους που σκεφτηκα) και απλα καθονταν ολοι σαν ΚΟΠΑΝΟΙ και περιμεναν την καταστροφη. Μιλαμε για μια φυλη η οποια ,με βαση τα οσα μας ελεγε η ιδια η ταινια, ειχε ταξιδεψει σε απειρους πλανητες ετσι...

Επισης το αλλο το κορυφαιο.... οι χειροτεροι εγκληματιες εβερ? Κανουν πραξικοπημα?? Και τι αποφασιζουν οι ΘΕΟΙ οι πανσοφοι Κρυπτονιτες?? Μα φυσικα οχι θανατο.... ουτε να σαπισουν στην φυλακη μεχρι το τελος του κοσμου που πολυ συντομα ερχεται... Εννοειται οτι θα τους εξορισουμε!!! Γιατι? Μα γιατι ειναι πολυ λογικο να χαλασουμε εναν πακτωλο τεχνολογιας και οικονομικων πορων και φυσικα ειναι οτι καλυτερο να ξερεις οτι οι μοναδικοι Κρυπτονιτες που με τον Α ή Β τροπο θα ζουν οταν καταστραφει ο πλανητης, θα ειναι οι χειροτεροι εγκληματιες τους!!

B R I L L I A N T !!!!

καπου εκει ηθελα να σηκωθω να φυγω απο την αιθουσα. Τελικα εμεινα για τα εφφε. Καλα ηταν στην αρχη, αλλα μετα με επιασε πονοκεφαλος... γενικα η ταινια ειχε σεναριο που εγω το χαρακτηριζω απλα retarded ακομα και για τα δεδομενα κομικ ταινιας, και πραγματικα απορρω πως διαβολο ο Νολαν καθησε και εστω συμμετειχε στο γραψιμο αυτης της μλκιας.

jimbour
30-10-2013, 12:51
ρε φιλε Val από τα 1002 αρνητικά που μπορει να βρει καποιος για την ταινια (εγω περασα σουπερ με την ταινια btw) αναφερεσαι σε αυτα που ισχυουν (με αλλαγές κάθε φορά) από την αρχή του κομικ σε σχεδον καθε adaptation του ήρωα.

Valkyre
30-10-2013, 13:10
Δηλαδη θεωρεις οτι ηταν αδυνατον να το παρουσιασουν λιγο πιο πειστικα? Εγω θα μπορουσα να βρω τροπους να μην ειναι τοσο κραυγαλεο το σκηνικο και να εβγαζε λιγο περισσοτερο νοημα και κυριως λογικη. Τα 2 αρνητικα που ανεφερα για εμενα ειναι εξωφρενικα... καταστρεφουν ολη την πλοκη η οποια επροκειτο να ακολουθησει. Βασικα ειναι ηλιθιο εντελως. Δεν λεω ο τυπος να αφιερωσει 20 λεπτα φιλμ για να μου εξηγησει λεπτομερεστατα το γιατι, αλλα ελεος το να παρουσιαζει μια ολοκληρη φυλη (Κρυπτονιτων) ως παντελως καθυστερημενους, οι οποιοι βεβαια ειχαν τρελη τεχνολογια και ειχαν οργωσει το διαστημα, ε συγνωμη αλλα μου χτυπαει τρελο κοκκινο. Φτανει επιπεδα βλακειας τυπου Expendables για εμενα, μονο που τουλαχιστον το δευτερο δεν παιρνει σοβαρα τον εαυτο του ενω το Σουπερμαν προσπαθησε να γινει πιο "ενηλικο" σε αυτο το reboot.

hakoo
30-10-2013, 13:25
Σοβαρά ήσουν έστω και ικανοποιημένος;

Εγώ παρ' όλο που περίμενα οτι δεν θα είναι τελικά καλό (όπως ήλπιζα στην αρχή) πραγματικά εντυπωσιάστηκα από το πόσο ότι να ναι ήταν στα πάντα του. Όντως ωραίο το εφέ αλλά πραγματικά δεν υπήρχε απολύτως τίποτε άλλο. Μέχρι και τα Transformers πιο πολύ ουσία είχαν.

Εμένα με απογοήτευσε απίστευτα, παρ όλο που περίμενα ότι δεν θα είναι καλό. Μαζί με το After Earth είναι ότι χειρότερο είδα φέτος. Αν και δεν είδα και πολλά είναι η αλήθεια.


Sorry τωρα ειδα το μηνυμα σου, φιλε μου εχω την εντυπωση οτι ηταν μια παρα πολυ σαφης ταινια απο τα trailers και πολυ τιμια απεναντι στον θεατη. Ποσο πιο ξεκαθαρα θα μπορουσε καποιος να σου πει "εχουμε φτιαξει ενα εκπληκτικο cgi fest με alien monsters και τεραστια robot οπου δεν εχει το παραμικρο σεναριο, την παραμικρη συνοχη απλα ειναι κατι που ολοι θελουμε να δουμε"?
Δλδ συγνωμη κιολας δεν θελω να το παρει κανεις στραβα αλλα αυτος που πηγαινει στο σινεμα με προσδοκιες εστω για υποτυπωδες σεναριο και ερμηνειες για να δει το Pacific Rim ειναι λιγο deluded. Αν μου ελεγες για καποια superhero movie, το σουπερμαν ας πουμε που ειναι προσφατο, ναι εκει κι εγω θα ηθελα να δω ενα σεναριο, κατι ρε παιδι μου.

nuntius
30-10-2013, 13:34
superman spoilers

Έμενα δε με πείραξε τόσο ό,τι έχετε αναφέρει όσο η χαζοσκηνή μέσα στο εξωγήινο σκάφος με την Λοις και τον Τζορ Ελ φάντασμα να παίζουν κυνηγητό και το πατροφάντασμα να επεμβαίνει στα συστήματα... απόλυτη γελοιότητα... κατά τα άλλα η καταστροφή της Metropolis από τον κρυπτονιανό Γκοτζίλα ε εντάξει, μια φορά έρχονται επισκέψεις από άλλο πλανήτη, να μη μας αφήσουν σουβενιράκι; αχαχαχα

hakoo
30-10-2013, 13:41
Spoiler much? :blink:

nuntius
30-10-2013, 13:46
Συγγνώμη hakoo, το έστειλα από το κινητό καθ' οδόν στο γραφείο και αφαιρέθηκα!!!:a094:

jimbour
30-10-2013, 14:20
Προσωπικά το nolanization των comic movies μου την σπάει (το The Dark Knight το θεωρω εξαιρετικό, απόλυτο action movie), δε θέλω τον χαζορεαλισμο που λες. Μιλαμε για εναν τυπο που φορα το βρακι του απο πανω και οταν βαζει γυαλια δεν τον αναγνωρίζει κανείς. Περασα σουπερ στο Avengers γιατί ηταν απιστευτό fun. Με ατάκες να εκτοξεύονται κάθε λεπτό.

Το Superman δεν είχε το fun των Avengers αλλά γούσταρα φουλ με το μπαμ μπουμ ολη την ώρα.

Η απάντηση μου Val είναι καθαρά σε αυτό που σ ενόχλησε, όχι στο ότι δε σ άρεσε η ταινία.

Valkyre
30-10-2013, 14:40
^^ To καταλαβα κι εγω απλα με την σειρα μου σου εξηγησα οτι δεν περιμενα φυσικα απο ενα Σουπερμαν να εχει το απιστευτα ρεαλιστικο/πειστικο σεναριο, αλλα υπαρχει και καποιο οριο, τουλαχιστον για εμενα. Οταν βλεπω κραυγαλεα πραγματα δεν μπορω να τα παραβλεψω. Και αυτο δεδομενου οτι το υφος του Man of Steel ειναι αρκετα πιο σοβαρο απο το Avengers που εφερες σαν παραδειγμα. Δειχνει οτι παει να παρει στα σοβαρα τον εαυτο του, ομως για ονομα του θεου δεν μπορω με τιποτα να δεχτω καποια τοσο τραγικα πραγματα στο σεναριο...

Το οτι φοραει βρακι πανω απο την στολη και πεταει δεν μου λεει κατι... ξαναλεω δεν θελω να δω εναν σουπερμαν να ειναι ρεαλιστικος... ξερω για τι πραγμα μιλαμε, ομως ακομα και σε αυτο, το σεναριο επιστημονικης φαντασιας δεν μπορω να δεχθω την ηλιθιοτητα που διεπει το σεναριο. Ειναι απλα αδυνατον για εμενα να το προσπερασω, γιατι ακομα και στην σφαιρα του φανταστικου, αυτο το πραγμα που γινεται στην ταινια απλα ειναι οτι ναναι.

Καλυτερα να ξεκιναγε η ταινια με το που εφτανε ο Σουπερμαν στην Γη για εμενα, θα μπορουσα να την δω πολυ πιο ανετα.

Desmond
30-10-2013, 15:07
Μάγκες δεν έχετε βαρεθεί τις ταινίες DC/Marvel?Κάθε χρόνο πόσες βγαίνουν? 3? 4?

hakoo
30-10-2013, 15:13
Eγω ναι.
Στην αρχη τις εβλεπα φανατικα στο σινεμα, μετα στο pc και τωρα δεν τις βλεπω καν. Το avengers να φανταστεις το ειδα καθαρα και μονο λογω hype και peer pressure.
Πανε πλεον αισιως 12-13 χρονια που ξεκινησε το milking και εχει κουρασει αρκετα.

tonybsg
30-10-2013, 15:20
Μπα, ούτε καν εγώ.

Τέρμα ενθουσιασμένος με το Marvel Cinematic Universe (η Phase One περιλαμβάνει Iron Man 1+2, Thor, Captain America, Incredible Hulk και αποκορύφωμα με τo Avengers, όσες βγουν από το IM3 και μετά είναι Phase 2, θα υπάρξει και Phase 3). Ακόμη πιο hyped με την έλευση του Josh Whedon στο τιμόνι όλου του Universe.

Εκτός του MCU, περιμένω το νέο X-Men πως και πως!

Εννοείται όλα σινεμά. :)

Η DC τώρα προσπαθεί να οργανωθεί, η τριλογία του Nolan μας τέλειωσε, και ελπίζουν σε αντίστοιχο Universe μετά την επιτυχία του Man of Steel.

Valkyre
30-10-2013, 15:53
Της Μαρβελ τα εχω βαρεθει κι εγω. Της DC οχι τοσο γιατι περαν του Μπατμαν και του Σουπερμαν δεν εχω δει κατι αλλο και ασε που δεν βγαζουν 5- ταινιες καθε χρονο.

Η Μαρβελ οντως με κουρασε πολυ πραμα ρε παιδι μου, πριν προλαβεις να δεις οτιδηποτε εχουν πεταχτει ταινιες απο το πουθενα.

Παντως ΧΜΕΝ κι εγω περιμενω.

fotaras
31-10-2013, 00:05
https://www.youtube.com/watch?v=HQAiBlnJ1DQ&feature=youtube_gdata_player

Heavenly Sword: The Movie - Trailer

The first trailer for Heavenly Sword has arrived and can be watched above!
The CG-animated film, coming in Spring 2014 and starring Anna Torv as Nariko, Alfred Molina as King Bohan and Thomas Jane as Loki, is based on the Sony PlayStation video game franchise.

Sent from my GT-P3110 using Tapatalk 4

Valkyre
31-10-2013, 14:56
Eχει ακουστει τιποτα εαν θα βγει το Gravity του Couaron σε ψηφιακη προβολη σε καποιον κινηματογραφο?

Μιλαω για ψηφιακη προβολη 2D, 3D δεν με ενδιαφερει.

Dragonpaul
31-10-2013, 21:14
Λογικά, Δημήτρη, στα Village θα ειναι σε ψηφιακή προβολή και 2D και 3D. Μη σου λέω και ο,τι να 'ναι βεβαια, αλλα έτσι πιστεύω.

Leon_DiZ
01-11-2013, 11:00
Λογικά, Δημήτρη, στα Village θα ειναι σε ψηφιακή προβολή και 2D και 3D. Μη σου λέω και ο,τι να 'ναι βεβαια, αλλα έτσι πιστεύω.

Λογικη ≠ Village Cinemas (και πολλα αλλα)

nikon
01-11-2013, 18:21
2 Guns (http://www.imdb.com/title/tt1272878/)

Mια καλούτσικη περιπέτεια για να περάσεις την ώρα σου αλλά τίποτα παραπάνω.

Valkyre
03-11-2013, 01:02
Παιδια καλησπερα… μολις βγηκα απο την αιθουσα και την ειδικη προβολη της ταινιας Gravity του Αλφονσο Κουαρον…


Για οποιον ενδιαφερεται για σημερα και αυριο στο metro mall τουλαχιστον εχει ειδικες προβολες avant premiere για την ταινια.


Δεν εχει σημασια πως, δεν εχει σημασια ποτε, αυτο που εχει -κατα την προσωπικη μου ταπεινη αποψη- σημασια ειναι να δειτε αυτην την ταινια.


Εχω δει παρα πολλες ταινιες δρασης στην ζωη μου. Παρα πολλες. Απο τις πιο χαζες μεχρι τις πιο εξυπνες…


το Gravity ανηκει σε μια αλλη κατηγορια ειλικρινα…


Ελαχιστες ταινιες εχουν καταφερει να με καθηλωσουν, ειδικα τωρα τελευταια, ελαχιστες ταινιες με εχουν βαλει κυριολεκτικα μεσα στην ταινια. Ελαχιστες ταινιες μου εχουν προκαλεσει ΔΕΟΣ.


Ο τροπος που εχει γυριστει το Gravity ειναι απιστευτος. Ειλικρινα δεν ξερω μα το Θεο πως ο Κουαρον γυρισε καποιες σκηνες. Λατρεις των μεγαλων μονοκομματων γυρισματων χωρις την αλλαγη καμερας, κατι που μας εκανε ο συγκεκριμενος σκηνοθετης με το Children of Men, πραγματικα απορρω πως τα καταφερε να γυρισει καποιες σκηνες. Τα 4 λεπτα μονοκομματου γυρισματος στο Children of Men φαινονται αστεια στο 17αλεπτο (!!!!!!) μονοκομματο γυρισμα του Gravity. Σιγουρα καπου εξυπνα το κοβει το γυρισμα αλλα δεν φαινεται ευκολα.


Μακρυγορω ομως χωρις λογο… το Gravity ειναι η πιο απιστευτη ταινια δρασης/εντασης που εχω δει στο σινεμα τα τελευταια χρονια. Ειναι μια ταινια που πραγματικα με καθηλωσε οσο ελαχιστες στην ζωη μου, που πραγματικα με εκανε να αναρωτιεμαι τι θα συμβει. Ειναι η ταινια με εναν απο τους καλυτερους ηχους που εχω ακουσει ποτε, με μια απιστευτη απιστευτη ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ μουσικη επενδυση…


Ειναι μια ταινια με απιστευτη λεπτομερεια ειδικα στο science της υποθεσης, ειναι μια ταινια που σεβεται τον θεατη και δεν χρησιμοποιει φτηνα κολπα εντυπωσιασμου, ειναι μια ταινια με φοβερες ερμηνειες και με εκπληκτικο pacing…η σκηνοθεσια του Κουαρον ειναι απλα μαγικη... καθηλωτικη καθολη την διαρκεια...


Το Gravity , για εμενα ξανατονιζω, μπορω να το συνοψισω ΑΨΟΓΑ με μια απλη εκφραση, κατι που δεν εχω ξανακανει ποτε:


NEXT GEN ACTION FILM-MAKING / DIRECTING.


Καντε στον εαυτο σας την χαρη να το δει σε καλο σινεμα και σε 3D προβολη. Το θεωρω αριστουργημα στο ειδος του και κυριως οσον αφορα στην σκηνοθεσια του.

Leon_DiZ
03-11-2013, 01:35
Α ναι, σημερα περασα απο Village Metro Mall και ρωτησα.

Αιθουσα 1 + 5 ειναι ψηφιακες.

hakoo
03-11-2013, 02:24
Τοσο καλο Val?
Εγω το ειχα περασει εντελως στο ντουκου απο ενα trailer που ειχα δει στα previews τελευταια φορα που πηγα σινεμα, με το που ειδα δε Μπουλοκ και Κλουνι λεω καλα ο,τιναναι/whatever/μετιποτα.
Μαλλον βιαστηκα να κρινω.

Leon_DiZ
03-11-2013, 02:51
Τοσο καλο Val?
Εγω το ειχα περασει εντελως στο ντουκου απο ενα trailer που ειχα δει στα previews τελευταια φορα που πηγα σινεμα, με το που ειδα δε Μπουλοκ και Κλουνι λεω καλα ο,τιναναι/whatever/μετιποτα.
Μαλλον βιαστηκα να κρινω.

Εδω και καιρο το εκθειαζουν οι παντες στην Αμερικη, κοινο, σκηνοθετες, κριτικοι.

Dragonpaul
03-11-2013, 03:21
Σίγουρα θα πάω να το δω την ερχόμενη εβδομάδα.

Valkyre
03-11-2013, 09:51
Eγω παντως σιγουρα θα το ξαναδω... ειναι χαρμα οφθαλμων, μια οπτικοακουστικη απολαυση που δεν μοιαζει με καμμια αλλη...

η Σκηνοθεσια του Κουαρον ειναι το ξαναλεω... NEXT GEN... σε βαζει κυριολεκτικα ΜΕΣΑ στην ταινια, το immersion ειναι out of this world...

Edit: μολις ειδα οτι η ταινια στο metacritic εχει 96... σιγουρα θα κανω λαθος αλλα πραγματικα δεν θυμαμαι να εχω δει ποτε αλλωτε ταινια με 48 κριτικες και 96 metacritic. Για εμενα το αξιζει πραγματικα.

Lefteris_X
03-11-2013, 10:13
Καλημέρα!

Ερώτησις: η ταινία είναι, πέραν των άλλων, και δραματική; Δηλαδή, έχει στοιχεία που κάνουν τον θεατή να στενοχωρηθεί; Του στυλ να πεθαίνει βασικός / κάποιος άλλος χαρακτήρας; ή κάτι που ψιλο σφίγγει το στομάχι; (δεν με πειράζει το σπόιλερ καθόλου).

Valkyre
03-11-2013, 10:23
Λευτερη νομιζω οτι αν διαβασεις μια απλη συνοψη της ταινιας θα καταλαβεις. Ειναι μια survival ταινια. Και σεβεται τον θεατη, ειναι ρεαλιστικα αποδοσμενο κατα την αποψη μου.

Παντως θα το ξαναπω αλλη μια φορα, μιλαμε για next generation film-making... ποτε ξανα το medium δεν χρησιμοποιηθηκε με τετοιο τροπο. Groundbreaking ειναι μια ακομη λεξη που μου ερχεται στο μυαλο.

Η πλακα ποια ειναι? Πισω μου και γενικια στο σινεμα ηταν αρκετα πιτσιρικια... κατι που απεχθανομαι στο σινεμα.

Και απο την αρχη της ταινιας ειχαν αρχισει τα χαχα χουχου.... (ετοιμος να ορμηξω ημουν)... μετα απο περιπου 15 λεπτα το βουλωσαν κυριολεκτικα για ολη την ταινια.

chronohill
03-11-2013, 12:25
και γωπεριμενω την πεμπτη.δεν αντεχω αλλο την αναμονη.
Val ισχυει οτι πρεπει να την δεις σε 3D ε?Δινει αλλη αισθηση στην ταινια?

Valkyre
03-11-2013, 12:46
Προσωπικα δεν μπορω να δω 3d λογω ενος θεματος που εχω με τα ματια, ομως οπως εγραψα στο ποστ μου η ταινια ειναι για 3d τελος. Ασυζητητι...

chronohill
03-11-2013, 13:13
Προσωπικα δεν μπορω να δω 3d λογω ενος θεματος που εχω με τα ματια, ομως οπως εγραψα στο ποστ μου η ταινια ειναι για 3d τελος. Ασυζητητι...

Ωραια γιατι οταν βλεπω αυτο το ΚΑΙ σε 3D μου μυριζει αρπακολα συνηθως αλλα εδω θα εχουμε την εξαιρεση αποτι φαινεται..

Valkyre
03-11-2013, 13:25
James Cameron: 'Gravity is the best space film ever made'


"I was stunned, absolutely floored. I think it's the best space photography ever done, I think it's the best space film ever done, and it's the movie I've been hungry to see for an awful long time.


Read more: http://www.digitalspy.co.uk/movies/news/a521285/james-cameron-gravity-is-the-best-space-film-ever-made.html#ixzz2ja3u5Igl

Δεν ειναι και λιγο να ακους οτι ο μαιτρ της τεχνολογιας οσον αφορα το 3D και τα εφφε στον κινηματογραφο (δεν λεω για σεναρια, αλλα απο κινηματογραφικη τεχνολογια ο Καμερον ξερει πολλα...) , λεει "was floored"...

muku
03-11-2013, 14:24
Δημήτρη μου έχεις δημιουργήσει τρελό hype. Από το trailer μου φάνηκε απλά μια ταινία που θα ήθελα να δω να περάσω την ώρα μου. Όχι κάτι ιδιαίτερο. Αλλά από αυτά που διαβάζω + ότι το setting είναι διάστημα έχει εκτοξευθεί το hype!

Valkyre
03-11-2013, 14:41
^^ Kαλο θα ηταν να μην δεις τιποτα. Βλεπω οτι στο youtube κυκλοφορουν πολλα κλιπ απο την ταινια και δεν λεει να τα δει καποιος.

Κοιτα οτι εχω πει, εχω τονισει οτι ειναι προσωπικη αποψη. Τυγχανει να συμφωνει με την αποθεωση που εχει παρει η ταινια. Δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι για ολους. Να σημειωσω οτι και εγω εχω αγαπη για το διαστημα που σιγουρα βοηθαει. Αλλα πραγματικα ειναι η πιο immersive εμπειρια που ειχα στο σινεμα... δεν πατε να δειτε Νονο, πατε να δειτε ενα action survival film. Και ειλικρινα ειναι οτι πιο συγχρονο εχω δει απο direction μερια στο ειδος. Καιρο ειχα να αναρωτηθω σε ταινια "πως στο διαβολο το γυρισαν αυτο?", και με το Gravity το λεω για το μεγαλυτερο διαστημα της ταινιας. Και τωρα που μπηκα και εψαξα και ειδα, η εξηγηση ειναι πολυ διαφορετικη απο το κλασσικο "CGI".

Muku, εσυ που εισαι και Λονδινο φιλε μου... ΙΜΑΧ... μην το σκεφτεις ουτε δευτερολεπτο...

hakoo
03-11-2013, 14:43
^^Damn you walking teaser

Lefteris_X
03-11-2013, 15:04
πήγα και διάβασα όλη τη σύνοψη στο imdb. Το ξέρω για αρκετούς, έπραξα το υπέρτατο σπόιλερ μια και γνωρίζω πλέον όλη την πλοκή και την κατάληξη. Εμένα δεν με ενοχλεί, αντιθέτως με αυτό τον τρόπο καταλαβαίνω αν μια ταινία ταιριάζει στα γούστα μου ή όχι. Απ' όσα κατάλαβα από πλευράς πλοκής, καθώς στη σύνοψη μόνο αυτή περιγράφεται και όχι κάτι σκηνοθετικό/φωτογραφικό/σεναριακό/μοντάζ, είναι μια ταινία που αν τα προαναφερθέντα τα έχει σε επαρκές επίπεδο (που προφανώς τα έχει αν κρίνω από την άποψη του Valkyre), σίγουρα αποτελεί ένα "αστέρι" για ταινίες θρίλερ - δράμα - δράση στο διάστημα με σχεδόν ρεαλιστική απεικόνιση (όχι δηλαδή fiction τελείως, όπως Σταρ Τρεκ / Γουώρς).

muku
03-11-2013, 16:25
^^ Kαλο θα ηταν να μην δεις τιποτα. Βλεπω οτι στο youtube κυκλοφορουν πολλα κλιπ απο την ταινια και δεν λεει να τα δει καποιος.

Κοιτα οτι εχω πει, εχω τονισει οτι ειναι προσωπικη αποψη. Τυγχανει να συμφωνει με την αποθεωση που εχει παρει η ταινια. Δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι για ολους. Να σημειωσω οτι και εγω εχω αγαπη για το διαστημα που σιγουρα βοηθαει. Αλλα πραγματικα ειναι η πιο immersive εμπειρια που ειχα στο σινεμα... δεν πατε να δειτε Νονο, πατε να δειτε ενα action survival film. Και ειλικρινα ειναι οτι πιο συγχρονο εχω δει απο direction μερια στο ειδος. Καιρο ειχα να αναρωτηθω σε ταινια "πως στο διαβολο το γυρισαν αυτο?", και με το Gravity το λεω για το μεγαλυτερο διαστημα της ταινιας. Και τωρα που μπηκα και εψαξα και ειδα, η εξηγηση ειναι πολυ διαφορετικη απο το κλασσικο "CGI".

Muku, εσυ που εισαι και Λονδινο φιλε μου... ΙΜΑΧ... μην το σκεφτεις ουτε δευτερολεπτο...

Κοίταζα τώρα και δεν έχει εισιτήρια για το επόμενο Σάββατο. Το άλλο δεν μπορώ. Το παράλλο κατεβαίνω Ελλάδα για weekend. Οπότε αν παίζει ακόμα σε ένα μήνα θα πάω! Αλλιώς 1080p με το καλό του χρόνου :P

Nikoladim
03-11-2013, 18:07
http://www.imdb.com/title/tt2772678/?ref_=nv_sr_2

Army of Darkness 2! Ευχαριστα καλτ νεα :P

Valkyre
03-11-2013, 18:44
Κοίταζα τώρα και δεν έχει εισιτήρια για το επόμενο Σάββατο. Το άλλο δεν μπορώ. Το παράλλο κατεβαίνω Ελλάδα για weekend. Οπότε αν παίζει ακόμα σε ένα μήνα θα πάω! Αλλιώς 1080p με το καλό του χρόνου :P

Oχι... μη.... δες το στο σινεμα... αν οχι ΙΜΑΧ εστω σε καποιο αλλο σινεμα.... η ταινια και 4Κ να την δεις στο σπιτι θα ειναι και παλι... μιση...

muku
03-11-2013, 19:47
Oχι... μη.... δες το στο σινεμα... αν οχι ΙΜΑΧ εστω σε καποιο αλλο σινεμα.... η ταινια και 4Κ να την δεις στο σπιτι θα ειναι και παλι... μιση...

Θα μπορούσα να πάω εδώ Cambridge εύκολα αλλά η αίθουσα που είχα πάει για το Oblivion ήταν πολύ μέτρια. Χειρότερη από village cinemas. Γι αυτό δεν το σκέφτομαι για εδώ. Δεν ξέρω ίσως του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία του cinema εδώ. Ίσως έφταιγε ότι την προηγούμενη ταινία την είχα δει στην IMAX και γι αυτό μου φάνηκε τόσο χάλια.

Dragonpaul
03-11-2013, 23:22
Μόλις την ειδα κι εγώ. Θα πω λίγα πράματα μονο επειδη βαριέμαι να πάω στον υπολογιστή και γράφω απο το ipad. Λοιπόν...
...αν το Gravity παίρνει αυτήν την βαθμολογία στο IMDB και γινεται όλος αυτός ο χαμός με δαυτo λογω της πιο ρεαλιστικης απεικόνισης του διαστήματος και της πραγματικα ασφυκτικης ατμόσφαιράς της, τότε δικαίως δέχεται τέτοιες μνείες. Ειναι πραγματικα συγκλονιστικές οι εικόνες και, όπως ειπε και ο Δημήτρης, ενώ στην αρχη οι γνωστές χαζογκομενες και τα παιδάκια έλεγαν ο,τι μλκ τους κατέβαινε, μετα απο λίγο απλα ολοι το βουλωσαν και δεν ακουγόταν τίποτα στην αίθουσα. Η ατμόσφαιρα που δημιουργείται ειναι μοναδική και σίγουρα δεν εχετε βιώσει πάλι ενα τέτοιο "διάστημα", το οποίο ειναι, μακράν, το πιο πειστικό ever!!!!! Mark my words! Αν όμως παίρνει αυτες τις βαθμολογίες για οτιδήποτε αλλο....
...τότε, να με συμπαθατε, αλλα δε θα συμφωνήσω. Κατα τα αλλα, λοιπόν, ειναι μια κοινή ταινια που δεν εχει κατι καινοτόμο. Δεν ειναι, δηλαδη, οτι δεν έχουμε ξαναδεί κατι τέτοιο. Να ειναι κάποιος μόνος κι έρημος κάπου που δεν υπάρχει περιπτωση να τον βρει κάποιος και να προσπαθεί να σκαρφιστει τρόπους να αποδράσει. Μεσα σε ενα 90λεπτο όλη η κατάρα του κόσμου εχει πεσει στη Σαντρα και προσπαθεί απεγνωσμένα να γλιτώσει. Το μονο που έλειπε ηταν να την φάνε καρχαρίες στο τέλος που προσγειώθηκε σε νερό. Υπερβολικοτατη η σκηνή που διαλύεται ο κινεζικός διαστημικός σταθμός και εκείνη απλα κρατιέται απο την πόρτα και καταφέρνει και μπαίνει και μεσα εύκολα, δεδομένων των συνθηκών.
Συμβολισμοί δεν υπήρχαν και πολλοί. Δείχνει σε καποια φάση τον Άγιο Χριστοφορο και μετα τον Βούδα. Αυτο, μαλλον, μπορει να ερμηνευθεί όπως θέλει ο καθένας. Ή πως εκει πάνω δεν "παίζουν" αυτα ή πως ο Θεός (όπως τον ερμηνεύει ο καθένας) ειναι παντού, πέρα, δηλαδη, απο τα όρια της Γης που εμείς οι "κοινοί" άνθρωποι έχουμε περιοριστεί. Διαλεχτε και πάρτε.
Η ταινια δε θα μπορουσε να κρατήσει παραπάνω απο ενα φτωχό 90λεπτο, διότι δε θα ειχε να μας πει κατι αλλο. Ηταν ιδανική διάρκεια. Απλα οταν τελείωσε ειπα: "Οκ, μια πολυ καλη ταινια, αλλα τόσος ντορος αδικαιολογητος" και, αν έπιασα καλα τον σφυγμό των υπολοίπων, μαλλον το ίδιο σκέφτονταν κι εκείνοι.
Στη συνέχεια θα σκεφτώ και θα ερμήνευσω περισσότερα στοιχεία που θα με οδηγήσουν σε επαναξιολογηση της ταινίας, αλλα προς το παρόν αυτα.
Αυτα απο εμενα με μια συμβουλή. Δείτε το οπωσδηποτε σε 3D. Απο τις λίγες ταινιες που το αξίζουν.

Valkyre
03-11-2013, 23:55
^^ Gravity spoilers Παυλο θα διαφωνησω μαζι σου στο κομματι των συμβολισμων... αν μη τι αλλο για εμενα η ταινια εχει συμβολισμους πολυ μεγαλυτερους απο Βουδες και Αγιους Χριστοφορους χα χα :) . Η ταινια απεικονιζει την θεληση για ζωη, δεν λεω οτι ειναι κατι πρωτοτυπο, αλλα οπως και να το κανεις αλλο να εισαι ναυαγος στην θαλασσα και αλλο να εισαι ναυαγος στο απολυτο κενο, στο διαστημα, στο τιποτα και στο ολα ταυτοχρονα, που ακομα και η ανασα σου ειναι πολυτελεια και χρονος δεν υπαρχει.

Η ταινια ασχολειται με το κινητρο για ζωη, κινητρο για επιβιωση και χρησιμοποιει αλληγορικα την βαρυτητα (gravity) ως μεσο γι αυτο. Σου παρουσιαζει ενα χαρακτηρα που συμπεριφερεται τελειως ρεαλιστικα μεσα σε ολο αυτο το χαος, γεματο τρομο και φοβο και σου δειχνει το ταξιδι του και την αλλαγη του μεσα απο αυτο. Τα θραυσματα στην ταινια και αυτα ειναι αλληγορικα, οπως ολα τα ασχημα που ερχονται πακετο με την ζωη, πραγματα που μα κρατανε δεμενους και δεν μας αφηνουν να τα προσπερασουμε (το αλεξιπτωτο, η χαμενη κορη) πραγματα που σου τρωνε την ζωη σιγα σιγα.

Εν τελη ο χαρακτηρας καλειται να παρει μια αποφαση εαν θελει να ζησει ή εαν θελει να αφησει ολα τα ασχημα να τον υπερνικησουν, να αφησει τον φοβο να τον κυριευσει.

Στοχος δεν ειναι η επιτυχια της αποπειρας να επιβιωσεις, στοχος ηταν η μαχη για αυτην. Ο χαρακτηρας ολοκληρωθηκε οταν ο φοβος εφυγε, οταν ηταν ετοιμος να επιλεξει να παλεψει για να ζησει ή να πεθανει. Η ταινια το παρουσιασε αυτο παρα πολυ ομορφα για εμενα. Η αλληγορια της αναγεννησης ειναι επισης εντονη, ο χαρακτηρας ξαναγεννιεται επι της ουσιας βρισκει τον δρομο του πισω στην ζωη.

Οχι δεν διεκδικει δαφνες για το πρωτοτυποτερο σεναριο ολων των εποχων, ενα space survival action movie ειναι και σαν τετοιο στα ματια τα δικα μου ειναι οτι καλυτερο εχει να επιδειξει το ειδος, και θα ηθελα να μου πειτε εναλλακτικες. Κυριως διοτι οι συνθηκες στις οποιες καλειται να επιβιωσει καποιος σαν αυτες του gravity... απλα δεν συγκρινονται με τιποτα αλλο.

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι "μειωνεις" (σε πολλα εισαγωγικα) το ποσα κακα ετυχαν στον πρωταγωνιστη... ειδικα με τους καρχαριες νομιζω ειναι αδικο... η ταινια σε καμμια περιπτωση δεν προσβαλλει την νοημοσυνη του θεατη για να περιμενεις να την φανε καρχαριες στο τελος... ολο το ταξιδι που σου παρουσιαζεται το βρισκω πολυ ρεαλιστικο ως απεικονηση λαθη σιγουρα θα υπαρχουν , αλλα αληθεια δεν καταλαβαινω τα παροπονα του τυπου "ολα πηγαν στραβα", δηλαδη τι περιμεναμε μια ιστορια που θα τελειωνε μετα το προσπερασμα της πρωτης αναποδιας σε 20 λεπτα? Να εδειχνε τον Κλουνει να πιανει την Μπουλοκ και να εμπαιναν στο διαστημοπλοιο και να γυρναγαν στην γη και ολα καλα? Τι ειδους ταινια θα ηταν αυτη, τι θα ελεγε? Επισης... ειναι τοσο δυσκολο στο διαστημα να πανε ολα στραβα? Ή μηπως ανηκουστο? Και στο Απολο 13 ολα στραβα πηγαν και ειναι αληθινη ιστορια.

Ενιγουεη η ταινια, οπως και καθε ταινια, πρεπει για εμενα να κριθει γι αυτο που ειναι. Δεν προσπαθει να απαντησει σε πολυπλοκα φιλοσοφικα ζητηματα, ασχολειται με το ποσο απαγκιστρωμενος μπορει να ειναι καποιος με το παρελθον του και ποσο διατεθιμενος ειναι ακομα και αν ολα πανε στραβα να θελει να συνεχισει την προσπαθεια για μια ακομα ανασα. Στην τελικα το Gravity ρωταει τον θεατη "θες να ζησεις?". Οχι ομως να ζησεις απλα για να υπαρχεις, αλλα να ΖΗΣΕΙΣ με οτι αυτο συνεπαγεται, ακομα και αν ειναι η ολεθρια αποτυχια και ο ιδιος ο θανατος. Να κυριευσεις τους φοβους σου και να εισαι ετοιμος για τα παντα.

Επισης δεν μπορω να καταλαβω πως λες οτι ειναι μια "κοινη" ταινια οταν -συγνωμη κιολας- γυρισματα και σκηνοθεσια οπως αυτη εγω δεν εχω ξαναδει ποτε στην ζωη μου στο σινεμα. Μονοκομματα γυρισματα 17 ελπτων χωρις να αλλαξει η καμερα... κοινοτυπο? Ολοκληρη τεχνολογια groundbreaking η οποια θα χρησιμοποιηθει στο μελλον σε απειρες ταινιες, την μια στιγμη σε βαζει στα ματια του πρωταγωνιστη, σπαει τον τεταρτο τοιχο και εισαι σε first person view και μετα , χωρις να αλλαξει καν η καμερα, αλλα σε μια ομαλη φυσιολογικη κινηση σε βγαζει εξω απο τον χαρακτηρα και μετα σε ξαναβαζει...

αν ολα αυτα δεν ειναι groundbreaking και ειναι απλα μια κοινοτυπη σκηνοθεσια που εχουμε δει πολλες φορες, θα διαφωνησω αρκετα. Ο τροπος που γυριστηκε αυτη η ταινια ειναι μοναδικος, ουτε καν πλησιαζεται απο κατι αλλο. Το γεγονος οτι ολοι οι σκηνοθετες εδωσαν standing ovation στις πρεμιερες της ταινιας και το γεγονος οτι η τεχνολογια που χρησιμοποιηθηκε θα γινει πλεον προσβασιμη σοτυς υπολοιπους σιγουρα δεν κανει την ταινια -μη καινοτομα- σε αρκετα επιπεδα. Ειναι αυτο που πρεπει να ειναι το σινεμα του μελλοντος. Immersive.

Dragonpaul
04-11-2013, 00:36
^^
Ξεκινω απο το τελευταίο κομμάτι για να εξηγηθώ. Οταν λέω "κοινή", εννοω παντα ως προς το περιεχόμενο. Σαφώς και σκηνοθετικά ειναι κατι διαφορετικό και καινουργιο, αν και για να ειμαι ειλικρινής, πάντα με ενδιαφερει πρωτίστως το περιεχόμενο σε μια ταινια. Μετα κοιτάω όλα τα υπολοιπα.
Οσον αφορά στους συμβολισμούς τωρα, αυτοί ηταν πασιφανεις. Πως να το πω, πολυ επιδερμικοί...ισως γι'αυτο δε με ενθουσίασε. Οκ, οπως πολυ σωστα λες, δε περίμενα κι εγώ να δω να αναλύονται φιλοσοφικά ζητήματα, but still... Ισως ηταν και λίγο κλισέ το οτι ξ πρωταγωνίστρια αποφασίζει να πεθάνει και τελικα αλλάζει γνώμη με το που φαντάζεται οτι ο George μπαίνει στην κάψουλα και της αλλάζει γνώμη.
Δε μείωσα (ισως λαθος μου αν βγήκε έτσι) τα όσα συνέβησαν στη Σαντρα, απλα με "ενόχλησε" το παράδειγμα που εφερα με τον κινέζικο διαστημικό σταθμό.
Don't get me wrong, μου άρεσε πολυ η ταινια, απλα δε με ενθουσίασε.
Btw, πολυ ωραία η ανάλυσή σου. :)

Godweeder
04-11-2013, 21:03
Προτεινετε για πολυ "trippy" καταστασεις (εως για καψιμο lol) !!
Κλασικη ταινια The trip (1967) !
http://www.imdb.com/title/tt0062395/?ref_=nv_sr_5


http://www.youtube.com/watch?v=-o6lKLTzcpc

Σεναριο ? weed ,LSD LSD LSD ,TRIP ,weed , !
Καλο αλλα αρκετα υπερβολικο σε καποιες φασεις.

I_HAVE_A_NAME_
04-11-2013, 22:04
Είδα το Prisoners. Αξιόλογη ταινία.Για κανένα λόγο για cinema αλλά όταν βγει στο web αξίζει να την κατεβάσετε.
Δημιουργεί μια "αποπνικτική" ατμόσφαιρα και ήταν πολύ πιστή στο είδος της.
Με έβαλε τόσο μέσα στην υπόθεση της και στον κόσμο της που δεν υποψιάστηκα ούτε σε μία στιγμή το τέλος της αν και δεν ήταν κάτι πρωτότυπο ή thinking outside of the box ας πούμε.
Στα μεγάλα της συν η ερμηνεία του Jackman.Δεν του την είχα τέτοια ερμηνεία πραγματικά.
Σε ότι τον είχα δει μέχρι τώρα ήταν απλά όσο καλός θα μπορούσε να είναι κάποιος σε έναν, από την γέννηση του, περιορισμένο ερμηνευτικά ρόλο (Wolverine,Real Steel,Swordfish,κλπ).
Στο The Prestige το πάλεψε αλλά πήρε όλη την χαρτούρα ο Bale (για μένα) και η σταθερή αξία Michael Cain...
Σε αυτό το έργο πραγματικά ξέχασα το πραγματικό όνομα του.Αυτό πιστεύω είναι ο υπέρτατος σκοπός ενός ηθοποιού.

Στα μείον της η μεγάλη της διάρκεια..Εκανε κοιλία στο 2ωρο αν θυμάμαι καλά και πραγματικά παρουσιάστηκαν σκηνές και πλάνα που δεν πρόσθεσαν σχεδόν τίποτα στην ταινία.

jimspy
04-11-2013, 22:34
^^ Gravity spoilers Παυλο θα διαφωνησω μαζι σου στο κομματι των συμβολισμων... αν μη τι αλλο για εμενα η ταινια εχει συμβολισμους πολυ μεγαλυτερους απο Βουδες και Αγιους Χριστοφορους χα χα :) . Η ταινια απεικονιζει την θεληση για ζωη, δεν λεω οτι ειναι κατι πρωτοτυπο, αλλα οπως και να το κανεις αλλο να εισαι ναυαγος στην θαλασσα και αλλο να εισαι ναυαγος στο απολυτο κενο, στο διαστημα, στο τιποτα και στο ολα ταυτοχρονα, που ακομα και η ανασα σου ειναι πολυτελεια και χρονος δεν υπαρχει.

Η ταινια ασχολειται με το κινητρο για ζωη, κινητρο για επιβιωση και χρησιμοποιει αλληγορικα την βαρυτητα (gravity) ως μεσο γι αυτο. Σου παρουσιαζει ενα χαρακτηρα που συμπεριφερεται τελειως ρεαλιστικα μεσα σε ολο αυτο το χαος, γεματο τρομο και φοβο και σου δειχνει το ταξιδι του και την αλλαγη του μεσα απο αυτο. Τα θραυσματα στην ταινια και αυτα ειναι αλληγορικα, οπως ολα τα ασχημα που ερχονται πακετο με την ζωη, πραγματα που μα κρατανε δεμενους και δεν μας αφηνουν να τα προσπερασουμε (το αλεξιπτωτο, η χαμενη κορη) πραγματα που σου τρωνε την ζωη σιγα σιγα.

Εν τελη ο χαρακτηρας καλειται να παρει μια αποφαση εαν θελει να ζησει ή εαν θελει να αφησει ολα τα ασχημα να τον υπερνικησουν, να αφησει τον φοβο να τον κυριευσει.

Στοχος δεν ειναι η επιτυχια της αποπειρας να επιβιωσεις, στοχος ηταν η μαχη για αυτην. Ο χαρακτηρας ολοκληρωθηκε οταν ο φοβος εφυγε, οταν ηταν ετοιμος να επιλεξει να παλεψει για να ζησει ή να πεθανει. Η ταινια το παρουσιασε αυτο παρα πολυ ομορφα για εμενα. Η αλληγορια της αναγεννησης ειναι επισης εντονη, ο χαρακτηρας ξαναγεννιεται επι της ουσιας βρισκει τον δρομο του πισω στην ζωη.

Οχι δεν διεκδικει δαφνες για το πρωτοτυποτερο σεναριο ολων των εποχων, ενα space survival action movie ειναι και σαν τετοιο στα ματια τα δικα μου ειναι οτι καλυτερο εχει να επιδειξει το ειδος, και θα ηθελα να μου πειτε εναλλακτικες. Κυριως διοτι οι συνθηκες στις οποιες καλειται να επιβιωσει καποιος σαν αυτες του gravity... απλα δεν συγκρινονται με τιποτα αλλο.

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι "μειωνεις" (σε πολλα εισαγωγικα) το ποσα κακα ετυχαν στον πρωταγωνιστη... ειδικα με τους καρχαριες νομιζω ειναι αδικο... η ταινια σε καμμια περιπτωση δεν προσβαλλει την νοημοσυνη του θεατη για να περιμενεις να την φανε καρχαριες στο τελος... ολο το ταξιδι που σου παρουσιαζεται το βρισκω πολυ ρεαλιστικο ως απεικονηση λαθη σιγουρα θα υπαρχουν , αλλα αληθεια δεν καταλαβαινω τα παροπονα του τυπου "ολα πηγαν στραβα", δηλαδη τι περιμεναμε μια ιστορια που θα τελειωνε μετα το προσπερασμα της πρωτης αναποδιας σε 20 λεπτα? Να εδειχνε τον Κλουνει να πιανει την Μπουλοκ και να εμπαιναν στο διαστημοπλοιο και να γυρναγαν στην γη και ολα καλα? Τι ειδους ταινια θα ηταν αυτη, τι θα ελεγε? Επισης... ειναι τοσο δυσκολο στο διαστημα να πανε ολα στραβα? Ή μηπως ανηκουστο? Και στο Απολο 13 ολα στραβα πηγαν και ειναι αληθινη ιστορια.

Ενιγουεη η ταινια, οπως και καθε ταινια, πρεπει για εμενα να κριθει γι αυτο που ειναι. Δεν προσπαθει να απαντησει σε πολυπλοκα φιλοσοφικα ζητηματα, ασχολειται με το ποσο απαγκιστρωμενος μπορει να ειναι καποιος με το παρελθον του και ποσο διατεθιμενος ειναι ακομα και αν ολα πανε στραβα να θελει να συνεχισει την προσπαθεια για μια ακομα ανασα. Στην τελικα το Gravity ρωταει τον θεατη "θες να ζησεις?". Οχι ομως να ζησεις απλα για να υπαρχεις, αλλα να ΖΗΣΕΙΣ με οτι αυτο συνεπαγεται, ακομα και αν ειναι η ολεθρια αποτυχια και ο ιδιος ο θανατος. Να κυριευσεις τους φοβους σου και να εισαι ετοιμος για τα παντα.

Επισης δεν μπορω να καταλαβω πως λες οτι ειναι μια "κοινη" ταινια οταν -συγνωμη κιολας- γυρισματα και σκηνοθεσια οπως αυτη εγω δεν εχω ξαναδει ποτε στην ζωη μου στο σινεμα. Μονοκομματα γυρισματα 17 ελπτων χωρις να αλλαξει η καμερα... κοινοτυπο? Ολοκληρη τεχνολογια groundbreaking η οποια θα χρησιμοποιηθει στο μελλον σε απειρες ταινιες, την μια στιγμη σε βαζει στα ματια του πρωταγωνιστη, σπαει τον τεταρτο τοιχο και εισαι σε first person view και μετα , χωρις να αλλαξει καν η καμερα, αλλα σε μια ομαλη φυσιολογικη κινηση σε βγαζει εξω απο τον χαρακτηρα και μετα σε ξαναβαζει...

αν ολα αυτα δεν ειναι groundbreaking και ειναι απλα μια κοινοτυπη σκηνοθεσια που εχουμε δει πολλες φορες, θα διαφωνησω αρκετα. Ο τροπος που γυριστηκε αυτη η ταινια ειναι μοναδικος, ουτε καν πλησιαζεται απο κατι αλλο. Το γεγονος οτι ολοι οι σκηνοθετες εδωσαν standing ovation στις πρεμιερες της ταινιας και το γεγονος οτι η τεχνολογια που χρησιμοποιηθηκε θα γινει πλεον προσβασιμη σοτυς υπολοιπους σιγουρα δεν κανει την ταινια -μη καινοτομα- σε αρκετα επιπεδα. Ειναι αυτο που πρεπει να ειναι το σινεμα του μελλοντος. Immersive.

καταπληκτικη αναλυση ........αν κ δεν το εχω δει μετ απο αυο θα παω ......θενκς

jimbour
04-11-2013, 22:38
Valkyre και Dragonpaul να πάτε να δείτε από την Πέμπτη και το All is Lost.
θα αρέσει και στους 2 πολύ.

Dragonpaul
04-11-2013, 22:40
To τσεκαρα τωρα στο imdb. Καλο φαίνεται. Το είδες υποθέτω, ε;

jimbour
04-11-2013, 22:58
To τσεκαρα τωρα στο imdb. Καλο φαίνεται. Το είδες υποθέτω, ε;

Ναι και είναι εξαιρετική, και μοιάζει απίστευτα με το Gravity, σε φάση φοβερο double feature.

Valkyre
04-11-2013, 23:43
καταπληκτικη αναλυση ........αν κ δεν το εχω δει μετ απο αυο θα παω ......θενκς

Ευχαριστω πολυ πραγματικα, αλλα απορρω πως και το διαβασες αφου δεν την εχεις δει! Φανταζομαι δεν σε ενοχλουν τα σποιλερ! Οπως και να εχει και παλι thanks!

@ jimbour

Thanks για το suggestion θα το εχω στα υποψην, αλλα να ειμαι ειλικρινεις την πεμπτη με βλεπω να ΞΑΝΑ-βλεπω το gravity. Δεν μπορω να αφησω την ευκαιρια να παει χαμενη. Χαλαλι τα λεφτα πραγματικα.

Παντως παιδια μετα απο πολλα χρονια θεωρω οτι η φετινη χρονια ηταν μια πολυ καλη χρονια για το σινεμα... πολλες φορες πηγα στην αιθουσα φετος με την αισθηση οτι παω να δω μια κλασσικη κλισεδουρα και εφυγα με αρκετη ικανοποιηση.

Απλες ταινιες οπως το Rush, Gravity , που περιμενεις να ειναι μια χαζοπεριπετεια τιγκα στο εφφε και με μηδεν σεβασμο στην νοημοσυνη του θεατη, και ομως ηταν αξιοπρεπεστατες, υπεροχα γυρισμενες. Αν οι νεες action ταινιες του Χολυγουντ ειχαν ολες αυτην την παστα, τοτε θα ηταν ενας πολυ ομορφος κινηματογραφικος κοσμος!

Χαιρομαι ομως που βλεπω ολοενα και πιο σοβαρες δουλειες.

Αλλες εκπληξεις για εμενα ηταν και το Prisoners (που το περιμενα χαλια, οχι οτι ηταν κορυφαιο αλλα ηταν καθηλωτικο), το Captain Philips γενικα καλη φαση. Ενθαρρυντικη χρονια. Και μονο που βαγινω απο το σινεμα και θεωρω οτι αξιζε το αντιτιμο ειναι κατι πολυ θετικο.

jimspy
05-11-2013, 05:56
δεν ειχα σκοπο να τη δω .....πιστευα οτι θα ηταν αλλη μια ταινια survive με ''εφε'', γραφικα κτλ κ γενικα το διαστημα δεν με ενθουσιαζει ιδιαιτερα σαν θεμα στον κινηματογραφο ....

Leon_DiZ
05-11-2013, 19:34
http://www.youtube.com/watch?v=5hEEknpZtUk


Και σε 1080p (http://movietrailers.apple.com/movies/wb/thehobbit2/thehobbit2-sneakpeek_1080p.mov?) απο την Apple για οποιον θελει.

J1mmys13
06-11-2013, 11:45
Δεν ξέρω πάντως για πόσο θα παίζει ακόμα αλλά το Rush αξίζει στο cinema.
Δυνατή ταινία με καλή μεταφορά της ιστορίας.Στο cinema έχεις τον ήχο της φορμουλα που σίγουρα στο σπίτι θα σου λείψει.

Όποιος δεν πρόλαβε...:confuzed:

Αναμονή για το Gravity τώρα σε 3D!

AriStos13
06-11-2013, 12:00
Ειδα χθες το insidius:chapter 2!! Τοπρωτοηταν πολυ καλυτερο!! Ξεκιναει αρκετα καλα αλλα απο την μεση και μετα το χαλαει!!ειδικα στο τελος ξενερωσα πολυ!
Βλεπετε αλλα Δεν αξιζει για σινεμα κατα την γνωμη μου!!
Κατεβασμα η ενοικιαση και καναπε!!


Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

jimspy
07-11-2013, 11:40
Disconnect (http://www.imdb.com/title/tt1433811/) αρκετα καλο..... αναφερεται στην προσπαθεια του σημερινου ανθρωπου να βρει διεξοδο για ανθρωπινη επαφη στο διαδικτυο κ το που μπορει να οδηγησει κατι τετοιο μεσα απο 4 διαφορετικες παραλληλες ιστοριες....

Dragonpaul
07-11-2013, 14:56
La Vie d'Adele

Trust me! ;)

nikon
07-11-2013, 15:13
Φαρδύ παντελόνι όσοι πάνε ε;;;:censored::whistle:

Dragonpaul
07-11-2013, 16:46
Και οπωσδήποτε σε αίθουσα που κανει διάλειμμα...

Leon_DiZ
07-11-2013, 22:11
Εκλεισα για Gravity 3D. 40€. Αν τα πληρωνα εγω δεν υπηρχε περιπτωση να τα εδινα.

chronohill
07-11-2013, 23:36
Εκλεισα για Gravity 3D. 40€. Αν τα πληρωνα εγω δεν υπηρχε περιπτωση να τα εδινα.

εεεεε?????γιατι τοσο?εγω θα παω αυριο εκτος απροοπτου

Leon_DiZ
07-11-2013, 23:40
εεεεε?????γιατι τοσο?εγω θα παω αυριο εκτος απροοπτου

4 ατομα, 3D, Σαββατο, μεσω ιντερνετ. 42€ μαζι με την χρεωση της "υπηρεσιας".

Αν τα επαιρνα απο εκει περα επιτοπου θα πηγαινε 37 (2 μειωμενα + 2 κανονικα) αλλα ρισκαρεις για τις θεσεις.

Και να σκεφτεις οτι μονο τα εισιτηρια στα Village θα πηγαιναν 48€

Valkyre
07-11-2013, 23:56
^^ Σε ποιο σινεμα εκλεισες Λεωνιδα?

Leon_DiZ
07-11-2013, 23:58
^^ Σε ποιο σινεμα εκλεισες Λεωνιδα?

Αθηναιον Cinepolis. Απο αυτα που κοιταζα ηταν το πιο φτηνο.

jimbour
08-11-2013, 00:13
στα οντεον με κωδικο vodafone πληρωνεις το ενα 10 και το αλλο 5. και μπορεις να κανεις και την αγορα online. 30 ευρω δωσαμε 4 ατομα εμεις.

Leon_DiZ
08-11-2013, 00:15
στα οντεον με κωδικο vodafone πληρωνεις το ενα 10 και το αλλο 5. και μπορεις να κανεις και την αγορα online. 30 ευρω δωσαμε 4 ατομα εμεις.

Ναι ρε συ, το ξερω, αλλα αυτα ειναι για μεσοβδομαδα. Σαββατιατικα δεν βαζει σχεδον κανεις προσφορες.

Μεσοβδομαδα, ναι, υπαρχουν απειρες προσφορες.

jimbour
08-11-2013, 00:20
Πολυ σπανια παω σινεμα σαββατοκυριακο. ενας απο τους λογους ειναι οτι δεν υπαρχουν προσφορες και επειδη βλεπω σινεμα 2 ταινιες κατα μεσο ορο την εβδομαδα, παω σχεδον αποκλειστικα καθημερινες.

Nikoladim
08-11-2013, 01:09
With pre-production in full-swing, a confirmed release date of December 18, 2015, has been set for Lucasfilm's highly anticipated Star Wars: Episode VII.
"We're very excited to share the official 2015 release date for Star Wars: Episode VII, where it will not only anchor the popular holiday filmgoing season but also ensure our extraordinary filmmaking team has the time needed to deliver a sensational picture," said Alan Horn, chairman of The Walt Disney Studios.
Star Wars: Episode VII will be directed by J.J. Abrams (Super 8, Mission: Impossible III, Star Trek) and is being scripted by Abrams and Lawrence Kasdan (Raiders of the Lost Ark, The Empire Strikes Back, Return of the Jedi). Lucasfilm president Kathleen Kennedy, J.J. Abrams, and Bryan Burk are producing, with Tommy Harper (Mission: Impossible - Ghost Protocol, Jack Ryan, Star Trek Into Darkness) and Jason McGatlin (Tintin, War of the Worlds) serving as executive producers. John Williams is returning to score Star Wars: Episode VII.
Shooting is scheduled to begin spring 2014 at Pinewood Studios.
StarWars.com. All Star Wars, all the time.

hakoo
08-11-2013, 12:24
Sorry αν εχει μπει


http://www.youtube.com/watch?v=W9v-3IxjUJ4

:blink:

ΣΚ λογικα θα δω Gravity.

nuntius
08-11-2013, 12:40
Παιδιά, αμαρτία τόσα λεφτά για το 3d... ναναι καλά το 2for1 της cosmote και τσιμπάς και σε 3d village τώρα πια 2 εισιτήρια στην τιμή του ενός...
Προχθές είδα Prisoners...καθηλωτικό αλλά έκανε κοιλιά ώρες ώρες και η μεγάλη διάρκεια δε βοηθούσε...όσο μου άρεσαν οι ερμηνείες τόσο με κούρασε η πλοκή... τείνω στο ότι άξιζε για cinema!!! Ανυπομονώ για Gravity 3D

chronohill
09-11-2013, 02:01
Γυρναω απ το Gravity και απο ενα ποτο και ειπα να σας γραψω και γω τις εντυπωσεις μου..:triniti:

Καιρο ειχα να βυθιστω σε εναν κοσμο ταινιας τοσο πολυ.Τα παιχνιδια δεν τα συγκρινω με τις ταινιες.για μενα οι ταινιες περνανε πολυ πιο επιδερμικα αυτο που θελουν απο ενα παιχνιδι..το Gravity καταφερε ομως να ξεπερασει αυτο το προβλημα για μενα
Ωρες ωρες δεν πιστευα αυτο που εβλεπα.Η τριχα καγκελο και το ματι γαριδα να μην χασω καρε...Απ τις πιο απολαυστικες ταινιες στο σινεμα για μενα και με την πιο στοχευμενη σκηνοθεσια που θα μπορουσε να εχει μια ταινια με ενα τετοιο θεμα...
Οσο για το σεναριο θα συμφωνησω με τον val και θα μοιραστω και γω λιγο απ τις σκεψεις που με συνεπηραν
οταν ειδα την σαντρα σε εμβρυακη σταση με το που μπηκε στον πρωτο σταθμο μου κινησε την περιεργεια και τελικα μονο τυχαιο δεν ηταν.
ολα τα προβληματα που αντιμετωπισε ειναι ενα συνοθυλευμα εμρυακης καταστασεως και προβληματισμου της ζωης.
οι διαστημικοι σταθμοι για μενα ειναι σαν ουσιαστικοι σταθμοι της ζωης, σαν σχεσεις-ζωης που καταστρεφονται και συνεχιζεις, ορμας με ώθηση σε μια καινουρια κατασταση ζωης.
φτανοντας στο αποκορυφωμα, την αναγεννηση της πρωταγωνιστριας μεσα απο το αμνυακο υργο οπου βγαινει στην επιφανεια-δεν μπορει να περπατησει-και κανει τα πρωτα της βηματα σαν ενας νεος ανθρωπος, αργα, σταθερα και με διψα για ζωη.

Μεχρι και το "δεσιμο" της με τον κλουνει βρηκα μαεστρικα αποδωσμενο, σαν μια ερωτικη σχεση που λογω προβληματων-εξωτερικων παραγοντων κοβει τα δεσμα(κοβεται ο ιμαντας) και ο καθενας παιρνει τον δρομο του...
Δεν ξερω εμενα με συνταραξε η ταινια σε ολους τους τομεις...ειναι οτι καλυτερο εχω δει τα τελευταια χρονια...αλλα το αστειο ξερετε πιο ειναι?οτι βγηκαμε απο το σινεμα και
λεγανε οι αλλοι που το ειδαμε μαζι.ενταξει ωραιο ηταν αλλα λιγο κουραστικο-υπερβολικο κτλ.και οταν εξηγησα την δικια μου σκοπια της ταινιας συνταραχτηκανε.και αναρωτιεμαι εγω και λεω.μονο εγω τους ειδα τους συμβολισμους και το "πραγματικο σεναριο" της ταινιας?και φτανουμε στο σημειο και λεμε οτι καποια πραγματα δεν ειναι για ολους.Καποιοι δεν μπορουν να συλαβουν πραγματικα μια ταινια και παραμενουν στην επιφανεια χωρις να εχουν παρει χαμπαρει τι γινεται πραγματικα

Αυτα ειχα να πω,η ταινια αξιζει τις κριτικες και την αποδοχη στο επακρο...

tonybsg
09-11-2013, 03:30
Και γω μόλις γύρισα από το Gravity. Όλα εντυπωσιακότατα, δεν τίθεται θέμα... και πραγματικά χανόσουν σε όλο αυτό που έβλεπες και βίωνες και δεν ήθελες να χάσεις ούτε στιγμή. Απίστευτες εικόνες, απίστευτη σκηνοθεσία και φωτογραφία. Προσωπικά όμως δεν μπορώ να πω πως συγκλονίστηκα. Η κινηματογραφική εμπειρία είναι μοναδική βέβαια, και πρέπει να την απολαύσει κάποιος στο σινεμά, αλλά στα του σεναρίου, δεν ξέρω, περίμενα κάτι περισσότερο... Καλά τα είπε, ωραίοι και οι συμβολισμοί μέχρι και την τελευταία σκηνή, αλλά μέχρι εκεί. Βέβαια και οι προσδοκίες και το hype ήταν στα ύψη, από την προβολή της ταινίας στην Βενετία και μετά!

Edit:

Όποιος θέλει να διαβάσει για τις αστοχίες της ταινίας από επιστημονικής άποψης, ένα ενδιαφέρον (τεράστιο και καθαρά επιστημονικό βέβαια) άρθρο (ο συγγραφέας λάτρεψε την ταινία):

http://www.aintitcool.com/node/64696

Valkyre
09-11-2013, 09:54
^^ Η ταινια ειπαμε δεν διεκδηκει δαφνες πρωτοτυπου σεναριου, το core της ιστοριας ειναι απλο. Survival. Ερχεται και δενει ομορφα με τα θεματα της αναγεννησης, της απαγκιστρωσης απο οτιδηποτε μας κραταει και δεν μας αφηνει να προχωρησουμε και να ζησουμε χωρις φοβο.

Η ταινια ομως πρεπει να κριθει με βαση το ειδος της και τον ανταγωνισμο της. Δηλαδη δεν θα συγκρινα ποτε το σεναριο αυτου του ειδους ταινιας με μια κοινωνικη / δραματικη καθαρα ταινια. Θα την συγκρινω με αλλες παρομοιες ταινιες του ειδους. Που και παλι αδικο ειναι διοτι οπως εξηγησα αλλο να εισαι ναυαγος σε ενα νησι ή στον ωκεανο, που ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ, εχεις την δυνατοτητα καπως να συντηρηθεις και αλλο να εισαι ναυαγος στο κενο του διαστηματος που απλα δεν εχεις χρονο ουτε να σκεφτεις κατι περισσοτερο απο την αμεση επιβιωση σου, ουτε να φιλοσοφησεις πολλες ανησυχιες οπως θρησκειες πιστευω κλπ ουτε τιποτα....

Το γεγονος λοιπον οτι μεσα σε αυτα τα τοσο στενα πλαισια ο Κουαρον καταφερε παρολαυτα να προσθεσει μεσα ενα αξιολογο τροπο με τον οποιο ο χαρακτηρας μεταμορφωνεται, χωρις να προσβαλλει τον θεατη, χρησιμοποιωντας οσο το δυνατον λιγοτερα κλισε και παραλληλα προσφεροντας ενα οπτικοακουστικο σκηνοθετικο θαυμα της εποχης, μονο υπερ του ειναι.

Οπως ειπα για εμενα η ταινια πρεπει να κριθει με βαση αυτο που ειναι. Δεν ειχε ποτε σκοπο να σχοληθει εκτενως με υπαρξιακα ζητηματα και αυτο διοτι φυσικα οπως ειπαμε χρονος δεν υπαρχει για κατι τετοιο εκει απανω. Ειναι το πιο τρομακτικο σεναριο που μπορεις να βρεθεις ναυαγος.

Οσο για τα λαθη, οπως ειπα σε προηγουμενο ποστ μου ειναι φυσικο να υπαρχουν αρκει η κεντρικη φιλοσοφια του εργου να ειναι ρεαλιστικη. Και ο ιδιος ο Κουαρον ειπε οτι "αναγκαζεσαι" να ξεφυγεις απο το 100% ρεαλιστικο διοτι μετα η ιστορια που θες να πεις χανεται και αρχιζει η ταινια σου να μοιαζει με μαθημα αστροφυσικης. Το αρχικο σεναριο του Gravity ηταν φταιγμενο 100% scientifically accurate. Οταν λοιπον αρχισαν να σκεφτονται την ροη της ταινιας, τοτε διαπιστωσαν οτι επρεπε να καθονται και να εξηγουν τα παντα στον θεατη, τι συμβαινει πως και γιατι, και καταντησε η ταινια να μοιαζει με ντοκυμαντερ και χανοταν εντελως η ουσια αυτου που ηθελε να δειξει και να πει. Αμεσως μετα αποφασισαν να κρατησουν το μεγαλυτερο μερος της ταινιας και τους νομους στον ρεαλισμο και πηραν ελευθεριες εκει που επρεπε οπως επρεπε.

Το θεμα για εμενα ειναι η ταινια να σεβεται το διαστημα και τους βασικους νομους που επικρατουν εκει απανω στον μεγαλυτερο βαθμο και επισης τα οσα συμβαινουν που προχωρανε την ιστορια να βασιζονται σε πραγματικα γεγονοτα και οχι σε φανταστικα (πχ ο τροπος που το σογιουζ προσγειωνεται μπορει να βοηθησει στην εκτοξευση οπως ξεγελασε το συστημα η Μπουλοκ ). Και αυτο συμβαινει πραγματικα. Λαθη οπως: οι αποστασεις μεταξυ των σταθμων και η διαφορετικη τροχια τους, ο χρονος που χρειαζεται να περασεις απο τον ενα στον αλλο, ο χρονος που χρειαζεται να ετοιμαστει ενα σκαφος ή o τροπος που χρησιμοποιησε η Μπουλοκ τον πυροσβεστηρα (οχι οτι δεν γινεται αυτο στο διαστημα αλλα απλα ειναι πολυ δυσκολο) klp klp ειναι πραγματα που μπορεις να συγχωρησεις. Το ωραιο ειναι οτι ακομα και αυτα βασιζονται στην πραγματικοτητα απλα ο σκηνοθετης πηρε μεγαλες ελευθεριες ως προς αυτα.

Εγω εξακολουθω να πιστευω οτι ο κοσμος πρεπει να δει την ταινια, μου φαινεται πραγματικα δυσκολο να μην περασει καλα καποιος που την ειδε και αν κρινω και απο τις αποψεις ολων των παιδιων που την εχουν δει εως τωρα, μαλλον αυτο ισχυει. Δηλαδη ακομη και οσοι δεν ενθουσιαστηκαν δεν ειναι οτι εκλαιγαν τα λεφτα τους.

Εχουμε βεβαια και παντα την ταση να ειμαστε υπερβολικα nit picking στις καλες ταινιες που προσπαθουν να ειναι πιο ρεαλιστικες απο τις περισσοτερες εκει εξω. Λογικο μεν να συμαβινει αυτο αν και λιγο αδικο. Θελω να πω οτι το Gravity το εχει ξεσκισει ο κοσμος να βρει μεχρι και αν οι τυποι της βιδας που δειχνει ο Κουαρον ειναι αληθινοι (χωρις πλακα το ειδα αυτο)... too much lol! Seriously it is still a movie, but more realistic than 99% of space movies out there... :P

tonybsg
09-11-2013, 13:14
Διαφωνώ λίγο με το τελευταίο, δεν νομίζω ότι μπορεί η μεγάλη μερίδα του κόσμου να γίνει nit picking με το Gravity. Με τι γνώσεις άλλωστε; Όλα αυτά που λέει το παραπάνω άρθρο για παράδειγμα πως να ενοχλήσουν κάποιον, αφού δεν τα γνωρίζει. Γενικά ό,τι έδειξε η ταινία, οι περισσότεροι απλά θα το δεχτούν χωρίς περαιτέρω προβληματισμούς. Και προσωπικά δέχομαι τις παραχωρήσεις που μπορεί να κάνει ένας σκηνοθέτης για να βοηθήσει την ουσία της ταινίας του.

Σίγουρα να πάει ο κόσμος σινεμά να την δει, και σίγουρα θα εντυπωσιαστεί με πολλά πράγματα από την ταινία. Απλά ο καθένας θα την δει και διαφορετικά κατά πάσα πιθανότητα. Προσωπικά δεν νομίζω ότι επειδή είναι στο διάστημα θα πρέπει να την συγκρίνουμε μόνο με αντίστοιχες ταινίες (δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να την συγκρίνουμε με κάτι, είναι άλλωστε ξεχωριστή και πρωτοποριακή), ως υπαρξιακό δράμα εγώ τη βλέπω ( "...the possibility of rebirth after adversity" λέει ο Cuaron) σε ένα εντυπωσιακό setting, με κεντρικό άξονα την επιβίωση.

Ezio
10-11-2013, 08:09
Είδα και εγώ το gravity. Μου άρεσε πολύ. Το πιο δυνατό κομμάτι της νομίζω είναι η σκηνοθεσία. Αξίζει να την δείτε σε 3D, σε ορισμένα σημεία είναι σαν να είσαι και εσύ στο διάστημα.
Κι άλλα για το gravity σε spoiler.
Στεναχωρήθηκα για τον Κοβάλσκι όταν έλυσε τον ιμάντα και έφυγε μακριά. Όπως και στεναχωρήθηκα για την Ράιαν. Και ήθελα η Ράιαν να γλιτώσει. Όταν ήταν σε εμβρυακή στάση νομίζω ήθελε να δείξει ο σκηνοθέτης ότι η Ράιαν ζητούσε προστασία. Μπορεί βέβαια να ήθελε να δείξει ότι "ξαναγεννιόταν". Πολύ ωραία πλάνα της Γης. Όπως και το first person view. Και ο τρόπος που γυρίστηκε το τέλος με το σκάφος σε κομμάτια να πέφτει από τον ουρανό σαν μετεωρίτης ήταν φοβερός. Και το ότι τελείωσε η ταινία με την Ράιαν να στέκεται στα πόδια της ήταν πάρα πολύ ωραίο. Δείχνει ότι ξεπέρασε το όποιο πρόβλημα είχε. Κατάλαβε κανείς με ποιον μιλούσε η Ράιαν όταν άρχισε να γαβγίζει;
edit: επίσης, όταν τελείωσε η ταινία και έβγαλα τα γυαλιά για το 3D, ένιωσα σαν να επέστρεφα από ένα ταξίδι.
Δεύτερο edit: και οι εναλλαγές μουσικής με ησυχία από την οπτική της Ράιαν, αλλά και χωρίς αυτή ήταν πάρα πολύ ωραίες.
Τρίτο edit: σε ένα σημείο δεν σας θύμισε την Ιθάκη του Καβάφη; εκεί που έλεγε ότι είχε ζήσει πολλά και δεν την ένοιαζε τι θα γίνει μετά ή κάπως έτσι.

mihalis13
11-11-2013, 20:03
Μόλις είδα το The Purge.Ωραία ταινία για το γούστο μου μιας και με είχε ψήσει τρελά το σενάριο.Στους περισσότερους δεν θα αρέσει απο οτι βλέπω και στο Imdb.Πάντως τα 80 λεπτά που διαρκεί τα ευχαριστήθηκα.

Leon_DiZ
12-11-2013, 11:19
Η επιστροφή της Φίνος Φιλμ (http://www.lifo.gr/guide/cultureblogs/cinemablog/37351)





http://www.lifo.gr/icache/520/770/1/585283_finos1.jpghttp://www.lifo.gr/icache/520/506/1/585284_finos2.jpghttp://www.lifo.gr/icache/520/800/1/585285_finos3.jpghttp://www.lifo.gr/icache/520/507/1/585286_finos4.jpghttp://www.lifo.gr/icache/520/501/1/585287_finos5.jpghttp://www.lifo.gr/icache/520/764/1/585289_finos6.jpghttp://www.lifo.gr/icache/520/504/1/585290_finos7.jpghttp://www.lifo.gr/icache/520/739/1/585292_finos9.jpghttp://www.lifo.gr/icache/520/458/1/585293_finos10.jpghttp://www.lifo.gr/icache/520/726/1/585295_finos12.jpghttp://www.lifo.gr/icache/520/744/1/585296_finos13.jpghttp://www.lifo.gr/icache/520/767/1/585294_finos11.jpg

Dragonpaul
12-11-2013, 11:30
Τι ειναι αυτο;;;

Leon_DiZ
12-11-2013, 12:11
Τι ειναι αυτο;;;


Εχει link πανω-πανω

Dragonpaul
12-11-2013, 12:16
A... Δε το είδα. Sorry, Λεω.

tsakali GR
15-11-2013, 14:43
https://a.scdn.gr/images/blog_images/covers/000000/193/medium_Blog_Cover_Thor_2.jpg

Εάν είστε από Αθήνα και σας ψήνει το καινούργιο Thor 2, δοκιμάστε την τύχη σας για μία διπλή πρόσκληση στην 3D avant premiere την ερχόμενη Τρίτη 19/11 στο The Mall.
https://www.skroutz.gr/blog/posts/193-diagonismos-thor-2-skoteinos-kosmos-kerdiste-diples-proskliseis

Kane
18-11-2013, 15:33
Ήμουν στο Λονδίνο την προηγούμενη εβδομάδα και είδα το Gravity σε ΙΜΑΧ 3D. Αν και δεν ήταν η αίθουσα που ήθελα, κατουρήθηκα. Μοναδική εμπειρία και σαν ταινία και σαν οπτικοακουστική εμπειρία.

Είχε και προώθηση του Catching Fire την προηγούμενη Δευτέρα στη Leicester Square και περιττό να σας πω το τι γινόταν από κόσμο. Λιμουζίνες και κομπρέσσορες πηγαινοερχόντουσαν συνέχεια, όλα τα κοριτσάκια στριμωγμένα να δουν την Lawrence και η τσιρίδα πήγαινε σύννεφο. Είχαμε πάρει ένα καφεδάκι (ο Θεός να τον κάνει δλδ) και χαζεύαμε. Είχε πλακίτσα

Godweeder
18-11-2013, 17:37
Eιδα το Elysium χθες .
Οπως το περιμενα , δεν τρελαθηκα .
Μετριο εως αδυναμο σεναριο , καλουτσικη δραση , εφε και acting οχι τιποτα ιδιαιτερο.


Και μια προτεινομενη oldschoolia ταινια απο τα 90s . (Βγαζει gta φαση)
http://www.imdb.com/title/tt0107554/?ref_=nv_sr_1

Ρεαλιστικη στο full, αψογο acting , δυνατα μυνηματα στο τελος.




http://www.youtube.com/watch?v=b2RrX5VaI5Y

fotaras
20-11-2013, 15:49
Παιδια μια ερωτηση για οποιον ξερει. Λεω να δω σημερα το Gravity σε 3D στα odeon θεσ/κης στο εμπορικο,μεσα στο κεντρο που ειναι.
Παιζεται στην αιθουσα 1. Γνωριζετε αν αυτην η αιθουσα ειναι καλη για 3D προβολη? Στο site του odeon δειχνει μονο αυτο εδω:


Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 6010D using Tapatalk

nikon
22-11-2013, 18:21
Prisoners... καταπληκτικη αστυνομικη/θριλερ ταινια μετα απο πολυ καιρο... εκπληκτικοι οι Τζιλενχαλ και Τζακμαν με τον δευτερο να δινει πραγματικα την ερμηνεια της ζωης του...

εν τω μεταξυ ο Τζακμαν στην ταινια ειναι ΟΛΟΙΔΙΟΣ ο Τζοελ απο το Last of Us... σε ολα... κουρεμα, χτενισμα, μουσι, ντυσιμο, υφος... τα ΠΑΝΤΑ! Νομιζα οτι εβλεπα μια ιστορια με τον Τζοελ σε αλλο σκηνικο... τον θυμιζει απιστευτα.Συμφωνώ πολύ καλό αστυνομικό/θρίλερ αλλά στο τέλος μου άφησε ένα θεματάκι ανοιχτό που με χάλασε.....τι απέγινε με τον ’λεξ;;;;.....o καλός κύριος Ντόβερ δεν έπρεπε να τιμωρηθεί για ότι του έκανε;;;;

Ezio
24-11-2013, 09:43
Είδα πριν λίγες μέρες το thor:the dark world. Μου άρεσε. Πάντως, χειρότερο του avengers.

vatraxos
24-11-2013, 11:09
ειδα αυτην την ταινια εχθες...καταπληκτικη... https://www.youtube.com/watch?v=1bkIqZfviXU

Leon_DiZ
24-11-2013, 18:09
Hobbit: The Desolation of Smaug στα 48fps VILLAGE CINEMAS


Leonidas Καλησπέρα! Το the Hobbit θα ρθει σε 48 fps μόνο στα Village ή θα γίνει διανομή και σε άλλους κινηματογράφους;


VILLAGE (https://www.facebook.com/Village.gr) Αγαπητέ Leonida, μπορούμε να σου απαντήσουμε μόνο σε ό,τι αφορά τους κινηματογράφους μας. Η ταινία θα προβληθεί και σε 3D & HFR 3D στα Village Cinemas. Μείνε συντονισμένος για ό,τι νεότερο σχετικά με την ταινία στη σελίδα μας εδώ!

Leonidas Ευχαριστώ για την απάντηση. Ωστόσο, η διάθεση δεν εξαρτάται απο την Village?

VILLAGE (https://www.facebook.com/Village.gr) Η τεχνολογική αναβάθμιση και ο εξοπλισμός άλλων κινηματογράφων αφορά την εκάστοτε κινηματογραφική αίθουσα.Τα Village Cinemas, πιστά στο ραντεβού τους με την τεχνολογική πρωτοπορία, θα προβάλλουν και φέτος την ταινία σε αυτό το format.
Για οποιαδήποτε άλλη κινηματογραφική πληροφορία χρειαστείς ή πρότασή σου, είμαστε πάντα στη διάθεσή σου!



Δεν ξέρω, μου φαίνεται απίστευτο το να έχουν αφήσει την Village να αλωνίζει έτσι. Δλδ κανείς άλλος δεν έχει αίθουσες που να υποστηρίζουν 48fps; Σιγά.

Πάλι για 12κάρι με βλέπω.

Dragonpaul
24-11-2013, 18:22
Λεώ, εάν μπεις στο site τους και διαβάσεις προσεκτικά, θα δεις οτι λένε πως τα 48 fps ειναι αποκλειστικά στα Village.

Leon_DiZ
24-11-2013, 19:46
Λεώ, εάν μπεις στο site τους και διαβάσεις προσεκτικά, θα δεις οτι λένε πως τα 48 fps ειναι αποκλειστικά στα Village.

Α μάλιστα, άρα δεν ήξεραν τι τους γίνεται.

Dragonpaul
24-11-2013, 20:20
Ως συνήθως....

mihalis13
25-11-2013, 01:42
Ειδα εχθες το The Counselor.Απλα απαισιο..

SevenAm
25-11-2013, 14:42
Καλησπέρα παιδιά κ καλή εβδομάδα, είδε κανείς το THOR?

Ezio
25-11-2013, 21:38
Καλησπέρα παιδιά κ καλή εβδομάδα, είδε κανείς το THOR?
Εγώ. Να και η κριτική μου.

Είδα πριν λίγες μέρες το thor:the dark world. Μου άρεσε. Πάντως, χειρότερο του avengers.

Godweeder
27-11-2013, 00:14
Eιδα προχθες το THOR 2 σε 3d.
Πολυ καλυτερο απο οτι περιμενα ..
Ειχε καποια "μελανα" σημεια αλλα γενικα ηταν καλη εμπειρια .Πολυ καλα εφε , και πολυ καλυτερες μαχες σε συγκριση με το πρωτο .(Kαι προφανως πιο "σκοτεινο")
Σεναριο δεν θα ελεγα οτι ηταν και οτι καλυτερο αλλα ενταξει ,βλεποταν .
Αψογος στον ρολο του o Tom Hiddleston (Loki). Γενικα αυτος και Ηemsworth (Τhor) . Η Natalie Portman ειτε επαιζε ειτε οχι το ιδιο θα ηταν lol ..


Παντως απο οσο διαβασα στα γρηγορα εχει αρκετες αλλαγες σε συγκριση με το comic .
Το περιμενε κανεις οτι θα εμφανιστει ο Loki στην θεση του Odin στο τελος ??? wtf (Δεν με χαλασε)!!!
Παμε για Thor 3 χαλαρα, το οποιο λιγο πολυ θα ψαχνουν τι απεγινε ο Odin , και με κεντρικο "κακο" παλι τον Loki (Δεν με χαλασε)

nuntius
27-11-2013, 02:18
Τσόντα ο counselor...τσόντα.... δυσφημεί τον κλάδο μου...

Ezio
29-11-2013, 09:06
Το πρώτο poster του the amazing spider-man 2.
http://i.imgur.com/36voUHW.jpg

Source: http://www.comicbookmovie.com/fansites/nailbiter111/news/?a=90676#comments (http://www.comicbookmovie.com/fansites/nailbiter111/news/?a=90676#comments)

Δεν είναι άσχημο, ο Rhino μου φαίνεται κάπως περίεργος.

Ezio
30-11-2013, 07:35
Tο νέο trailer του the amazing spiderman 2 που θα παρουσιαστεί στις 5 Δεκεμβρίου στις 9.30 pm (μάλλον ώρα Αμερικής) σύμφωνα με ένα tweet της Sony Pictures, θα είναι 2 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα (http://www.comicbookmovie.com/fansites/MarvelFreshman/news/?a=90687). Επίσης, στην Γερμανία η ταινία θα έχει τον τίτλο The Amazing Spider-Man 2: Rise of Electro.

Και το σούπερ νέο (τουλάχιστον για 'μένα). Σύμφωνα με το neogaf το πρώτο trailer του interstellar θα παρουσιαστεί μαζί με το νέο hobbit. Θα έχει διάρκεια 1 λεπτό και 43 δευτερόλεπτα. Και το logo: http://ic.pics.livejournal.com/liferekindled/14576858/910492/910492_original.png

Valkyre
30-11-2013, 10:38
Για να δουμε.... δεν εχω την παραμικρη ιδεα τι ειναι το interstellar

jimbour
30-11-2013, 10:40
^ ας ελπισουμε να ειναι η επιστροφη του Νολαν στις καλες ταινίες
:P

Valkyre
30-11-2013, 10:51
γιατι ποια "κακη" ταινια εχει κανει ρε συ?

Ezio
30-11-2013, 11:00
Για να δουμε.... δεν εχω την παραμικρη ιδεα τι ειναι το interstellar
Απέχεις επίτηδες ή έτυχε να μην μάθεις; Αν θες σου λέω τι ξέρω για την ταινία.

^ ας ελπισουμε να ειναι η επιστροφη του Νολαν στις καλες ταινίες
:P
Κατά την γνώμη μου, η χειρότερή του ταινία, το insomnia, είναι πολύ καλή, μπορεί και καλύτερη. Οι υπόλοιπες αριστουργήματα (πάντα κατά την γνώμη μου), αν πω να είμαι σκληρός μαζί τους θα έλεγα ότι πλησιάζουν το αριστουργηματικό. Από αυτόν μόνο το following και το Doodlebug (http://www.imdb.com/title/tt0411302/?ref_=nm_flmg_dr_10) δεν έχω δει.

stavros88
30-11-2013, 11:04
Δες το following πολυ καλο.Θα συμφωνησω μαζι σου,εγω μονο το insomnia δεν εχω δει ποτε.

Ezio
30-11-2013, 11:15
Δες το following πολυ καλο.Θα συμφωνησω μαζι σου,εγω μονο το insomnia δεν εχω δει ποτε.
Θα το δω.

Να δεις το insomnia, πιστεύω αξίζει, αν και όχι τόσο όσο οι επόμενες ταινίες του Nolan.

Valkyre
30-11-2013, 11:27
Το Insomnia ειναι παρα πολυ καλη ταινια κατ εμε.... απιστευτη στο ειδος της βασικα και πολυ φρεσκια οταν κυκλοφορησε..

Απιστευτοι διαλογοι και απιστευτες ερμηνειες απο Πατσινο και Γουιλιαμς....

βασικα η τελευταια πραγματικα καλη ταινια/ερμηνεια του Πατσινο.

Απο τοτε μονο μαλακιες εχει κανει.

Nikoladim
30-11-2013, 12:37
To insomnia για μενα ηταν μετρια, η πιο αδυνατη ταινια του, ουτε κακο ουτε αριστουργημα, γυρω στο 7 το βαζω. Το following ειναι πολυ ανωτερο.
Προφανως και ο Νολαν πιστωθηκε την μετριοτητα του Man of Steel για το απαραδεκτο writing.

karlat89
30-11-2013, 12:42
Θα διαφωνήσω Righteous kill και ειδικά στο you don't know jack τρομερές ερμηνείες

Ezio
30-11-2013, 12:48
To insomnia για μενα ηταν μετρια, η πιο αδυνατη ταινια του, ουτε κακο ουτε αριστουργημα, γυρω στο 7 το βαζω. Το following ειναι πολυ ανωτερο.
Προφανως και ο Νολαν πιστωθηκε την μετριοτητα του Man of Steel για το απαραδεκτο writing.
Ο Nolan δεν έγραψε το screenplay. Το story έγραψε μαζί με τον Goyer. Το screenplay είναι του Goyer. Εντάξει, κι αυτός φταίει, αλλά κακώς πιστώθηκε μόνο αυτός.

Nikoladim
30-11-2013, 13:12
Γιαννη δεν αναφερθηκα στο screenplay, για το writing εγραψα. Συμφωνω βεβαια για τον Goyer, τα εκανε μπαχαλο. Το κακο ειναι πως του εχουν δωσει το Batman vs Superman...

Ezio
30-11-2013, 13:21
Γιαννη δεν αναφερθηκα στο screenplay, για το writing εγραψα. Συμφωνω βεβαια για τον Goyer, τα εκανε μπαχαλο. Το κακο ειναι πως του εχουν δωσει το Batman vs Superman...
Τι εννοούσες δηλαδή όταν είπες writing; το story;

Nikoladim
30-11-2013, 13:27
Ναι στο στορι.

Ezio
30-11-2013, 13:31
Κατάλαβα. Νόμιζα ότι εννοούσες κάθε πτυχή όσον αφορά το γράψιμο της ταινίας.

Valkyre
30-11-2013, 16:33
Kαλα ναι αν λεμε για το writing του Man of Steel , σιγουρα απογοητευσε ο Νολαν, αλλα δεν λες το Man of Steel "δικη του ταινια".

Δικες του ταινιες θεωρω κυριως αυτες που εχει σκηνοθετησει και η αληθεια ειναι δεν μπορω να πω οτι εχει κανει "κακες" ταινιες. Καποιες μετριες ισως, αν και οι περισσοτερες του μου αρεσαν παρα πολυ πραγματικα και με τιποτα δεν θεωρω οτι με απογοητευσε σε καποια.

Ezio
01-12-2013, 07:26
Θα μιλήσω για μια ταινία που είδα χθες, το hunger games: catching fire.
Η ταινία είναι φοβερή. Πιστέψτε με, ειδικά όσοι θέλετε μια ταινία με μηνύματα, πρέπει να πάτε να τη δείτε. Και όσοι πιστεύετε ότι τα φασιστικά κόμματα είναι αγνά, ότι θα μας σώσουν κτλ.
Τώρα κάποιες εντυπώσεις που αφορούν το σενάριο, σε spoiler γιατί αποκαλύπτω πράγματα από την πλοκή της ταινίας.
Έδειξε το πρόσωπο του φασισμού, μη σας πω ότι ο αληθινός φασισμός είναι χειρότερος. Αλλά ακόμα και έτσι έδειξε πολλά. Τον φόβο των ανθρώπων, τα βασανιστήρια, τις δολοφονίες, το μίσος των ανθρώπων για την αρρωστημένη εξουσία, το ότι οι άνθρωποι καταντούν κρέατα για έλεγχο και έχει και ένα μήνυμα για την οικονομική ζωή, ότι δηλαδή οι φτωχοί σαν σκλάβοι συντηρούν τους προνομιούχους.

Και έρχεται η Katniss σαν σύμβολο της επανάστασης και τα τσακίζει όλα αυτά.

Δεν υπήρχε κάποια σκηνή που δεν μου άρεσε, σε κάποιες θύμωσα λόγω της συμπεριφοράς των φασιστών και ήθελα να μπω στην ταινία να τους σπάσω στο ξύλο. Πολύ αστεία η σκηνή στο ασανσέρ. Φοβερό το βέλος με το κεραυνό.

edit: φοβερό επίσης το δεύτερο φόρεμα της Katniss στην συνέντευξη.Ηρωική η πράξη του Cinna, όπως επίσης και του γέρου που σκοτώσανε οι φασίστες, αλλά και όλων όσων εξεγέρθηκαν.

Τα συγχαρητήριά μου για την ταινία.

Desmond
03-12-2013, 07:06
http://www.youtube.com/watch?v=9zyEegBtC1Q&feature=youtu.be

@mods: Δεν υφίσταται θέμα copyright.

Ezio
05-12-2013, 08:52
Έχει βγει εδώ και κάτι μέρες το ίδιο poster του the amazing spider-man 2, αλλά όχι από κάμερα. Spoiler λόγω μεγέθους.

http://imageshack.us/a/img716/7686/ih67.jpg

Επίσης, το πρώτο trailer βγαίνει σήμερα αν δεν κάνω λάθος, αλλά δεν ξέρω την ώρα. Μήπως την ξέρει κανείς;

Ezio
05-12-2013, 19:04
http://www.youtube.com/watch?v=nbp3Ra3Yp74

Μου άρεσε. Επίσης, στο neogaf κάποιοι λένε ότι πάνε για Sinister Six σε κάποιο επόμενο the amazing spider-man. Και υπάρχουν στοιχεία για αυτό στο trailer. Επίσης, μια σκηνή στο τέλος μου θυμίζει (spoiler γιατί αποκαλύπτω μια στιγμή από το κόμικ που μπορεί να υπάρχει στην ταινία) την στιγμή όπου ο Peter πιάνει την Gwen που πέφτει από την γέφυρα. Βλέπω και κάτι γρανάζια όμως, θα ήθελα αν γίνεται να την έκαναν όπως και στο κόμικ. Όχι όμως όπως στο ultimate.

chronohill
05-12-2013, 19:16
Tωρα που γραφετε για το 2 μου γεννησατε την επιθυμια να δω το 1.Ειναι καλο?δεν ξερω επειδη μαρεσαν πααααααρα πολυ τα παλια 1 και 2, το 3 δεν μαρεσε καθολου, δεν ηθελα να δω το amazing...επισης το 3D του λεει καμια σταλα η να το δω απλα σε πολυ καλη bluray εκδοση???

Ezio
05-12-2013, 19:48
Tωρα που γραφετε για το 2 μου γεννησατε την επιθυμια να δω το 1.Ειναι καλο?δεν ξερω επειδη μαρεσαν πααααααρα πολυ τα παλια 1 και 2, το 3 δεν μαρεσε καθολου, δεν ηθελα να δω το amazing...επισης το 3D του λεει καμια σταλα η να το δω απλα σε πολυ καλη bluray εκδοση???
Από όσο θυμάμαι δεν φτάνει τα batman του Nolan ή το avengers, αλλά το βρήκα καλό.

Lefteris_X
05-12-2013, 20:22
εμένα το Amazing Spider-man μου φάνηκε ως εμετός, ειδικά κομμένος και ραμμένος για εφηβικά ματάκια, τίγκα στο Facebook. Πολύ "glitter" εμφανίσεις εφήβων, πολύ σχολείο φάση και γενικότερα σούπερ φλωριά και της κακομοίρας πιτσιρικαρία. Σορρυ, αλλά επειδή έχω λιώσει τα Spider-man περιοδικά (το καθαρόαιμο Amazing, μέχρι το τέλος του Πάρκερ και την τωρινή συνέχεια Superior Spider-man) από τότε που πρωτοβγήκε..........αυτός ο κινηματογραφικός Amazing Spider-Man τελείως άκυρος για τα δικά μου γούστα. Μπέμπης, φλώρος, μηδέν ατάκες, χιούμορ του κώλου, κοριτσάκια μαλακισμένα, χαρακτήρες άνοστοι.

Με έκπληξη λοιπόν, είδα τον εαυτό μου να ευχαριστιέται (κάπως) το τρέηλερ της νέας "Νο 2" ταινίας Amazing. Φυσικά ξενέρωσα με μια μεταλλική στολή, που αν είναι ο Ρινόκερος, θα ΠΕΘΑΝΩ στα γέλια. Ο κανονικός Ρινόκερος, είναι ένα πραγματικό ανθρώπινο γαιδούρι σωματικής διάπλασης, που απλά φοράει ειδικό "δέρμα" (hide) από πάνω, με έξτρα τεχνητό κέρατο (εξ ου και Ρινόκερος) ώστε να μην χτυπάει / γδέρνεται κατά την διάρκεια μιας μάχης. Ο δε Electro που είδα, είναι η 2η μετουσίαση του χαρακτήρα στο κόμικ, καθώς αρχικά ο Ηλέκτρο είχε στολή (πράσινη - κίτρινη, με μάσκα), αλλά μετά απο -σποιλερ- έγινε ακόμα πιο δυνατός σε ηλεκτρισμό, κατακάηκε όλο το δέρμα του από αυτόν, αλλά επέζησε ως ένας πολύ πιο δυνατός Ηλέκτρο, που πλέον είχε x1000 τις δυνάμεις που είχε πιο πριν. Ε, στο Amazing Νο 2, εμφανίζεται ο τούμπανο Ηλέκτρο........από το πουθενά;

Γενικά, αν στο στόρυ του Σαμ Ράϊμι Spider-man έβαλα ένα 5 στα 10, σε αυτό του Amazing Νο 1 έβαλα 0,5 στα 10. (Σπαιντι 1= 5/10, Σπάιντι 2= 4/10, Σπάιντι 3= -5/10)
Τώρα από το τρέηλερ, κάνει κρα ότι το στόρυ είναι αντίστοιχης.......πολυπλοκότητας (μηδέν δλδ), και πάλι μια ταινία γυρισμένη για εφήβους. Με ατάκες και διερωτήσεις που οι περισσότεροι έφηβοι (στην Ελλάδα των 80s τουλάχιστο) τις είχαν ήδη απαντήσει.
Βέβαια, απο πλευράς CGI το τρεήλερ είναι αρκετά καλό. Πρέπει να πέτυχα και 1-2 σεκς, που να έχουν ΜΟΝΟ CGI σε όλη τη σκηνή. Και προς μεγάλη μου έκπληξη, οι CGI-men άρχισαν να μαθαίνουν να απεικονίζουν ρεαλισμό στις γρήγορες σκηνές, χωρίς ΤΙΓΚΑ χρήση του motion blur για δήθεν ρεαλισμό.

Ezio
05-12-2013, 20:47
Με έκπληξη λοιπόν, είδα τον εαυτό μου να ευχαριστιέται (κάπως) το τρέηλερ της νέας "Νο 2" ταινίας Amazing. Φυσικά ξενέρωσα με μια μεταλλική στολή, που αν είναι ο Ρινόκερος, θα ΠΕΘΑΝΩ στα γέλια.
Ο Ρινόκερος είναι.


Με έκπληξη λοιπόν, είδα τον εαυτό μου να ευχαριστιέται (κάπως) το τρέηλερ της νέας "Νο 2" ταινίας Amazing. Φυσικά ξενέρωσα με μια μεταλλική στολή, που αν είναι ο Ρινόκερος, θα ΠΕΘΑΝΩ στα γέλια. Ο κανονικός Ρινόκερος, είναι ένα πραγματικό ανθρώπινο γαιδούρι σωματικής διάπλασης, που απλά φοράει ειδικό "δέρμα" (hide) από πάνω, με έξτρα τεχνητό κέρατο (εξ ου και Ρινόκερος) ώστε να μην χτυπάει / γδέρνεται κατά την διάρκεια μιας μάχης. Ο δε Electro που είδα, είναι η 2η μετουσίαση του χαρακτήρα στο κόμικ, καθώς αρχικά ο Ηλέκτρο είχε στολή (πράσινη - κίτρινη, με μάσκα), αλλά μετά απο -σποιλερ- έγινε ακόμα πιο δυνατός σε ηλεκτρισμό, κατακάηκε όλο το δέρμα του από αυτόν, αλλά επέζησε ως ένας πολύ πιο δυνατός Ηλέκτρο, που πλέον είχε x1000 τις δυνάμεις που είχε πιο πριν. Ε, στο Amazing Νο 2, εμφανίζεται ο τούμπανο Ηλέκτρο........από το πουθενά;

Στο neogaf βλέπω να λένε ότι οι ταινίες αυτές (τα the amazing spider-man δηλαδή) είναι επηρεασμένες από το ultimate spider-man. Αυτό ίσως να απαντάει σε ενστάσεις που έχεις.

Lefteris_X
05-12-2013, 20:50
α, κατάλαβα. Το περιοδικό που σιχαινόμουν δηλαδή! Ε, καλύφθηκα πλήρως. Ευχαριστώ Γιάννη! Να ΄σαι καλά.

Amazing 2 = torrentsz.eu για εμένα και αυτό μόνο για μεσημεριανό φαγητό. (και αν)

Ezio
05-12-2013, 20:59
α, κατάλαβα. Το περιοδικό που σιχαινόμουν δηλαδή! Ε, καλύφθηκα πλήρως. Ευχαριστώ Γιάννη! Να ΄σαι καλά.

Παρακαλώ.

Godweeder
05-12-2013, 21:36
εμένα το Amazing Spider-man μου φάνηκε ως εμετός, ειδικά κομμένος και ραμμένος για εφηβικά ματάκια, τίγκα στο Facebook. Πολύ "glitter" εμφανίσεις εφήβων, πολύ σχολείο φάση και γενικότερα σούπερ φλωριά και της κακομοίρας πιτσιρικαρία. Σορρυ, αλλά επειδή έχω λιώσει τα Spider-man περιοδικά (το καθαρόαιμο Amazing, μέχρι το τέλος του Πάρκερ και την τωρινή συνέχεια Superior Spider-man) από τότε που πρωτοβγήκε..........αυτός ο κινηματογραφικός Amazing Spider-Man τελείως άκυρος για τα δικά μου γούστα. Μπέμπης, φλώρος, μηδέν ατάκες, χιούμορ του κώλου, κοριτσάκια μαλακισμένα, χαρακτήρες άνοστοι.

Με έκπληξη λοιπόν, είδα τον εαυτό μου να ευχαριστιέται (κάπως) το τρέηλερ της νέας "Νο 2" ταινίας Amazing. Φυσικά ξενέρωσα με μια μεταλλική στολή, που αν είναι ο Ρινόκερος, θα ΠΕΘΑΝΩ στα γέλια. Ο κανονικός Ρινόκερος, είναι ένα πραγματικό ανθρώπινο γαιδούρι σωματικής διάπλασης, που απλά φοράει ειδικό "δέρμα" (hide) από πάνω, με έξτρα τεχνητό κέρατο (εξ ου και Ρινόκερος) ώστε να μην χτυπάει / γδέρνεται κατά την διάρκεια μιας μάχης. Ο δε Electro που είδα, είναι η 2η μετουσίαση του χαρακτήρα στο κόμικ, καθώς αρχικά ο Ηλέκτρο είχε στολή (πράσινη - κίτρινη, με μάσκα), αλλά μετά απο -σποιλερ- έγινε ακόμα πιο δυνατός σε ηλεκτρισμό, κατακάηκε όλο το δέρμα του από αυτόν, αλλά επέζησε ως ένας πολύ πιο δυνατός Ηλέκτρο, που πλέον είχε x1000 τις δυνάμεις που είχε πιο πριν. Ε, στο Amazing Νο 2, εμφανίζεται ο τούμπανο Ηλέκτρο........από το πουθενά;

Γενικά, αν στο στόρυ του Σαμ Ράϊμι Spider-man έβαλα ένα 5 στα 10, σε αυτό του Amazing Νο 1 έβαλα 0,5 στα 10. (Σπαιντι 1= 5/10, Σπάιντι 2= 4/10, Σπάιντι 3= -5/10)
Τώρα από το τρέηλερ, κάνει κρα ότι το στόρυ είναι αντίστοιχης.......πολυπλοκότητας (μηδέν δλδ), και πάλι μια ταινία γυρισμένη για εφήβους. Με ατάκες και διερωτήσεις που οι περισσότεροι έφηβοι (στην Ελλάδα των 80s τουλάχιστο) τις είχαν ήδη απαντήσει.
Βέβαια, απο πλευράς CGI το τρεήλερ είναι αρκετά καλό. Πρέπει να πέτυχα και 1-2 σεκς, που να έχουν ΜΟΝΟ CGI σε όλη τη σκηνή. Και προς μεγάλη μου έκπληξη, οι CGI-men άρχισαν να μαθαίνουν να απεικονίζουν ρεαλισμό στις γρήγορες σκηνές, χωρίς ΤΙΓΚΑ χρήση του motion blur για δήθεν ρεαλισμό.


Απο τα επικοτερα post που εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο !!!! Οραιος !
Συνφωνο 100% φιλος !!!

Οταν ειδα το Amazong spider-Girl σχεδον αποκοιμηθηκα στα πρωτα 10 λεπτα !!! (Και σκεψου οτι δεν εχω αποκοιμηθεί ΠΟΤΕ σε ταινια τα τελευταια χρονια...Και εχω δει αρκετους "εμετους")

Καλα τα εφε , αλλα δεν φτανουν μονο αυτα για να κανουν μια ταινια watchable !

ezio_auditore
07-12-2013, 14:25
κραζεις το amazing spiderman και βαθμολογεις το ιδιο το σπαιντερμαν 1 και το 3?ισως η χειροτερη superhero movie μαζι με τα μπατμαν του σουμαχερ το σπαιντερμαν 3 γνωμη μου,επισης ειδα το hunger games:catching fire,πολυ ανωτερο απο το 1,με πολλα μηνυματα,θυμιζει κατι απο ελλαδα η ολη φαση της καπιταλιστικης κρισης που οδηγει σε φασισμο,αυτοι εξεγερθηκαν,η σειρα μας τωρα....

Allos
07-12-2013, 15:55
κραζεις το amazing spiderman και βαθμολογεις το ιδιο το σπαιντερμαν 1 και το 3?ισως η χειροτερη superhero movie μαζι με τα μπατμαν του σουμαχερ το σπαιντερμαν 3 γνωμη μου

Αν παρατηρησεις καλυτερα στο σπαϊντερμαν 3 εβαλε -5/10, όχι +5/10 :P

Nikoladim
09-12-2013, 22:35
Yes, Bryan Singer Will Direct X-Men: Apocalypse

By Kyle Buchanan (http://nymag.com/author/kyle%20buchanan)


http://pixel.nymag.com/imgs/daily/vulture/2013/12/09/09-bryan-singer.o.jpg/a_190x190.jpg Bryan Singer.

Director Bryan Singer dropped a bomb on comic-book fans last week by tweeting three simple words (https://twitter.com/BryanSinger/status/408707930116980736) — "#Xmen #Apocalypse 2016!" — which suggested a new X-Men movie would arrive in summer 2016 featuring the classic X-Men villain Apocalypse. Since then, he's kept quiet, and other news outlets have sought to fill in the blanks (if you want to know the spoiler-filled particulars of who will be playing Apocalypse (http://www.firstshowing.net/2013/exclusive-how-x-men-days-of-future-past-teases-x-men-apocalypse/), First Showing has got you covered). Still, there are two pretty basic facts that have yet to be confirmed: Is Singer actually directing Apocalypse, and who's going to be in it?

Vulture has learned that after finishing up next summer's X-Men: Days of Future Past, Singer will indeed be behind the camera on the new film, making this the director's first back-to-back foray into the X-Men world since he kicked off the franchise with X-Men (in 2000) and X2 (in 2003). But though Days of Future Past weaves together the veteran X-Men cast (including Patrick Stewart, Ian McKellen, and Halle Berry) and the younger actors introduced in X-Men: First Class (James McAvoy, Michael Fassbender, and Jennifer Lawrence), and Apocalypse will be a direct sequel set up in Days of Future Past's closing moments, the new film is intended to focus strictly on the younger McAvoy-Fassbender cast. The movie suggests that though First Class was the franchise's lowest earner when it bowed in 2011, Fox has enough confidence that the star-packed Days of Future Past will give the new cast enough momentum to stand on its own. In any case, Fox is doubling down hard on the hand it's playing with Days of Future Past, and with good reason: After Avatar, it's the second-most expensive film the studio has ever made.

djpar
10-12-2013, 08:49
εμενα με ψηνει το hobbit σε 3d και αν δεν λαβω το ps4 στα χερια μου την παρασκευη θα παω λογικα να το δω

Dragonpaul
10-12-2013, 21:08
Εγώ ήδη έκλεισα για το Σάββατο. Παρασκευή PS4, Σάββατο Χομπιτ... Ααα!!!! Τέλεια!!!!

Leon_DiZ
10-12-2013, 21:10
Παιδιά τι τιμές έχει το HFR? Πάλι 12€; Έχει ρωτήσει κανείς αν μπορείς να το δεις Τετάρτη με 2 στην τιμή του ενός (οι standard 3D προβολές είναι στο πρόγραμμα πλέον);

Βλακεία μου, ήμουν στο Metro Mall και δεν ρώτησα.

Dragonpaul
10-12-2013, 22:03
12 ευρώ, Λεω! Πήρα 4 και έσκασα 48 ζεστά ευρουλακια!!!!

chronohill
11-12-2013, 00:01
Δεν ψηνομαι καθολου να δω το καινουριο Χομπιτ...το πρωτο δεν μαρεσε πολυ...λενε καλα λογια για το 2 μου φαινεται παντως...

Leon_DiZ
11-12-2013, 00:04
12 ευρώ, Λεω! Πήρα 4 και έσκασα 48 ζεστά ευρουλακια!!!!

Τους π&^%^ς. Το περίμενα βέβαια... Αντε να δω μπας και εχει καμια προσφορα την Τετάρτη.

Desmond
11-12-2013, 00:17
Δεν ψηνομαι καθολου να δω το καινουριο Χομπιτ...το πρωτο δεν μαρεσε πολυ...λενε καλα λογια για το 2 μου φαινεται παντως...

Και μένα το πρώτο μου φάνηκε μέτριο προς καλό σε σημείο να μην το πολυψήνω για σινεμά.

Ezio
12-12-2013, 07:35
Μου αρέσει πολύ το poster.
http://i.imgur.com/9mzHb1t.jpg

’ντε να διαρρεύσει το trailer που θα δείξουν στο hobbit.

Kane
12-12-2013, 09:09
Τύφλα να'χουν ο Neo και οι Avengers. Έρχεται ο Krrish....


http://www.youtube.com/watch?v=MCCVVgtI5xU

Valkyre
12-12-2013, 11:54
Μου αρέσει πολύ το poster.
http://i.imgur.com/9mzHb1t.jpg

’ντε να διαρρεύσει το trailer που θα δείξουν στο hobbit.

Πραγματικα πολυ ωραιο και πολυ ενδιαφερον αντικειμενο για τα γουστα μου!!

Ezio
12-12-2013, 18:37
Το interstellar 6 Νοεμβρίου Ελλάδα.
http://wwws.ww.warnerbros.com/inters.../releasedates/ (http://wwws.ww.warnerbros.com/interstellar/releasedates/)

http://i.minus.com/j6oQBANEqbrvo.PNG

ezio_auditore
12-12-2013, 21:37
μολις γυρισα απο το χομπιτ,απογευματινη προβολη,πολυ μετριο το βρηκα,αλλα εμενα μ ειχε αρεσει το 1ο αρκετα,οποτε μπορει και να σας αρεσει,ουτε μια ατακα δεν ειχε η ταινια,καθολου χιουμορ.

Ezio
13-12-2013, 08:57
μολις γυρισα απο το χομπιτ,απογευματινη προβολη,πολυ μετριο το βρηκα,αλλα εμενα μ ειχε αρεσει το 1ο αρκετα,οποτε μπορει και να σας αρεσει,ουτε μια ατακα δεν ειχε η ταινια,καθολου χιουμορ.
Έδειξε το trailer του interstellar; αν ναι, σε ποιο σινεμά την είδες;

ezio_auditore
13-12-2013, 15:25
στην μυτιληνη ειμαι,δλδ τοπικο σινεμα οχι village η κατι τετοιο,αν και περιμενα πως και πως για σπαιντερμαν 2 και interstellar,δεν εδειξε τπτ,απο καινουργια εδειξε το 300 και τον μυθου του ηρακλη καπως ετσι,μεγιστες παπαριες,λογικα στα village θα παιξουν τα καινουργια τρεηλερ οπως ειχαν πει.

jimbour
13-12-2013, 15:33
^
σήμερα το βράδυ λογικά θα εχει βγει το trailer. οταν λενε για trailer πριν απο καποια ταινία, αναφέρονται για αμερική και όχι σε μας. εδώ πρέπει να μεταφραστεί και άλλα τέτοια πριν παίξει σε κάποιο σινεμά.

Εμένα δεν μου άρεσε το Inception, σκηνοθετικά ναι, πάντα είναι καλός σε αυτό ο Νολαν. Ωστόσο το interstellar προς το παρον ειναι η ταινια που περιμένω περισσότερο.

Επίσης οι fans του Νολαν, λογικά περιμένουν και αυτή την ταινία http://www.imdb.com/title/tt2209764/
Eίναι το σκηνοθετικό ντεμπούτο του Pfister http://www.imdb.com/name/nm0002892/?ref_=tt_ov_dr

Ezio
14-12-2013, 08:33
Τι σας έχω;

http://www.youtube.com/watch?v=HJRcCywe0Fg

Σε spoiler μια μικρή ανάλυση και κριτική για το trailer.
Βλέπουμε την ιστορία της προσπάθειας του ανθρώπου να φτάσει στο διάστημα, από τις πρώτες προσπάθειες στην επιτυχία και στο ταξίδι που θα γίνει στην ταινία. Επίσης, δείχνει το καλαμπόκι, που αν θυμάμαι καλά, αρχίζει να καταστρέφεται ή κάτι τέτοιο και για αυτό ταξιδεύουν στο διάστημα. Ίσως να είναι η τελευταία φυτική τροφή στη γη. Τα λόγια που έλεγε αυτός στο trailer δεν τα κατάλαβα όλα, αλλά ότι κατάλαβα συμβαδίζουν για αυτό που είπα πιο πάνω με την ιστορία. Το trailer δεν με ενθουσίασε τόσο πολύ να πω την αλήθεια, αλλά δεν με πειράζει. Δεν είναι καθόλου κακό, απλώς το περίμενα καλύτερο. Η μουσική του trailer υπέροχη. Και η τελευταία σκηνή του trailer υπέροχη και αυτή. Πιστεύω ότι μας περιμένει άλλο ένα αριστούργημα από τον Nolan.
Δεύτερο edit: αν το δεις βέβαια σαν ένα teaser trailer (που είναι) και όχι γενικά σαν trailer νομίζω είναι μια χαρά teaser.

Ezio
15-12-2013, 13:34
http://www.superherohype.com/news/articles/180787-the-teaser-for-christopher-nolans-interstellar
Το teaser trailer του interstellar σε μη cam (έτσι πιστεύω τουλάχιστον) ποιότητα. Το είδα ξανά και ένιωσα κάτι μέσα μου. Ίσως είναι αυτό το "chills" που λένε στο neogaf.

Ezio
16-12-2013, 09:14
Είδα το Pulp fiction. Πολύ καλό, το σενάριο δεν ήταν άσχημο, η σκηνοθεσία (αν και όπως έχω ξαναπεί, ίσως δεν είμαι ο καταλληλότερος για να κρίνω την σκηνοθεσία) ήταν μια χαρά και η μουσική μου άρεσε πολύ. Πάντως, το περίμενα πιο βίαιο, σύμφωνα με όσα είχα ακούσει για τον Tarantino. Το god of war 3 ας πούμε νομίζω ήταν πιο βίαιο. Τώρα λέω να δω το Inglourious Basterds.

Lefteris_X
16-12-2013, 09:37
ε, δες τον εμετό που λέγεται "Natural Born Killers" του Ταραντίνο να πήξεις στην αρρώστια, καφρίλα και αναρχία, σε μια απόλυτη μίξη που σκιαγραφεί το πόσο νοσηρός είναι ο εγκεφαλικός/ψυχικός κόσμος του Ταραντίνο. Πλήρης προσωπογραφία (του σκηνοθέτη) κατά κάποιο τρόπο - πάντα με αλληγορική διατύπωση στο κινηματογραφικό πανί.

εννοείται ότι η ταινία, όταν την είχα δει πριν 20 σχεδόν χρόνια μου προκάλεσε αηδία - και ανησυχία, λόγω της επιτυχίας της. Ανησυχία, δηλαδή, προς το κοινό που την ανέδειξε ως "καλή" ταινία.

enstikto
16-12-2013, 10:14
Το Natural Born Killers είναι σενάριο μόνο ταραντίνο. Σκηνοθεσία είναι oliver stone.
Και προσωπικά μου άρεσε αρκετά :P

Lefteris_X
16-12-2013, 10:19
ε, στο σενάριο / concept εστίασα, όχι στην σκηνοθετική διατύπωση! Σκηνοθετικά, αν και δεν πολύ θυμάμαι τις σκηνές, πιστεύω ότι ήταν "καλό" έργο.

Αλλά σεναριακά, είναι ουσιαστικά ένα αυτο-πορτρέτο μιας βαθιά προβληματικής ψυχολογίας, αυτής του Ταραντίνο. Προσωπικά, με ενθουσιάζει / προκαλεί ενδιαφέρον να διαβάζω μελέτες και αναλύσεις πραγματικών ψυχασθενικών περιπτώσεων από συγγράμματα / εκδόσεις Ιατρικής και πως (ή αν) αντιμετωπίστηκαν επιτυχώς ή σε κάποιο βαθμό. Σε ταινία, όχι, "τσου" δεν μου αρέσει να βλέπω απεικόνιση της ψυχασθένειας του σεναριογράφου. Τέλος πάντων, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα = έκαστος με τα γούστα του!

mihalis13
16-12-2013, 10:24
Προσωπικά πέραν του Pulp Fiction μπορώ να πω οτι σιχαίνομαι τον Ταραντίνο μιας και όλες τις ταινιες του τις εχω βρει ιδαιτερα βαρετες(και έχω δει αρκετές) πλέον όποτε ακουω Ταραντινο/Ροντριγκεζ δεν μπαίνω καν στον κοπο να διαβάσω την υπόθεση..

nikon
16-12-2013, 10:37
Mα όταν πας να δεις αυτούς τους 2, ειδικά τον Ροντρίγκεζ γιατί ο Ταραντίνο το έχει γυρίσει στο πιο soft στις τελευταίες του ταινίες, δεν πας για την υπόθεση.

Ezio
16-12-2013, 10:58
Mα όταν πας να δεις αυτούς τους 2, ειδικά τον Ροντρίγκεζ γιατί ο Ταραντίνο το έχει γυρίσει στο πιο soft στις τελευταίες του ταινίες, δεν πας για την υπόθεση.
Το σενάριο του pulp fiction (μιλάω για αυτό, γιατί μόνο αυτό έχω δει από Tarantino) σου προσφέρει 2 μηνύματα, οπότε μπορούμε νομίζω να πούμε ότι κάποιος (αν θέλει φυσικά) πάει για την υπόθεση. Αλλά νομίζω ότι η σκηνοθεσία και η μουσική μέτρησαν περισσότερο από το σενάριο.

nikon
16-12-2013, 13:18
Ποια ακριβώς ήταν τα 2 μηνύματα που πήρες από το pulp fiction;;;

enstikto
16-12-2013, 13:23
1) Ποτέ μην αφήνεις το όπλο σου χύμα όταν πας για χ...ιμο..
2) Μην εμπιστεύεσαι ποτέ σε μία γυναίκα να σου μαζέψει τα πράγματα σου για ταξίδι... Σίγουρα θα ξεχάσει το πιό σημαντικό :P

Έπεσα μέσα;

nikon
16-12-2013, 13:25
Εσύ ναι ο Εzio δεν ξέρω πόσο μέσα θα πέσει.:P

Ezio
16-12-2013, 13:33
Ποια ακριβώς ήταν τα 2 μηνύματα που πήρες από το pulp fiction;;;
Είδαμε τι κάνουν τα ναρκωτικά (βέβαια τώρα σκέφτομαι ότι ειπώθηκε ότι η Μία έπαθε ότι έπαθε από υπερβολική δόση, αλλά και πάλι δεν τα λες και αθώα) και ότι ο Τζουλς μετάνιωσε για την ζωή που έκανε, έδειξε ότι είναι κακή αυτή η ζωή που ζούσε

Μόλις τελείωσα το inglourious basterds. Καλύτερο από το pulp fiction.

Υ.Γ.: Μην σας φανεί περίεργο που είδα 2 ταινίες καπάκι (αν και είδα και ένα μέρος του pulp fiction χθες), περιμένω να περάσει η ώρα.

nikon
16-12-2013, 13:41
To ότι θα σου άφηνε ηθικά μηνύματα ταινία του Ταραντίνο πραγματικά δεν το περίμενα και το ότι σου άρεσαν περισσότερο οι μπάσταρδοι από το pulp μου δείχνει ότι δεν μας αρέσει ο ίδιος Ταραντίνο.

enstikto
16-12-2013, 13:41
http://www.youtube.com/watch?v=Uh7l8dx-h8M

Ezio
16-12-2013, 14:04
To ότι θα σου άφηνε ηθικά μηνύματα ταινία του Ταραντίνο πραγματικά δεν το περίμενα και το ότι σου άρεσαν περισσότερο οι μπάσταρδοι από το pulp μου δείχνει ότι δεν μας αρέσει ο ίδιος Ταραντίνο.
Για το πρώτο μέρος του ποστ, έτσι το είδα εγώ. Για το δεύτερο μέρος, γούστα είναι αυτά.

nikon
16-12-2013, 14:13
Όλοι είδαμε και όλοι ξέρουμε τι κάνουν τα ναρκωτικά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η ταινία ήθελε να το περάσει σαν μήνυμα, ο Ροντρίγκεζ στο machete δηλαδή τι θέλει να περάσει ότι τα μαχαίρια κόβουν μη παίζεται πολύ μ'αυτά;;;.....γούστα είναι αλλά δείχνει και τι Ταραντίνο βλέπει ο καθένας.;)

Lefteris_X
16-12-2013, 14:35
κοίτα να δεις ένα πράμα ρε γμτ. πριν την απαγόρευση των "ναρκωτικών" από τις ΗΠΑ (λόγω οικονομικής δυσχέρειας εποχών χρηματιστηριακού crash) οι διάφορες ουσίες ήταν ελεύθερες προς διακίνηση και χρήση. Αβέρτα, από τον καθένα έως και επιστήμονες.

Άπαξ όμως οι ΗΠΑ είπαν "απαππαπαα τα ονομάζουμε όλα αυτά παράνομα", και ακολούθησε η Ευρώπη τάχιστα κιόλας λίγα χρόνια μετά............κοίτα να δεις που τελικά κάνουν κακό στον οργανισμό.

Σαφέστατα η αλήθεια κρύβεται αλλού: στο ότι οι περισσότεροι Αμερικάνοι ζούσαν κάτω από το όριο της φτώχειας, ενώ οι λαοί-μετανάστες (σε αυτούς και οι Έλληνες μετανάστες της εποχής) έβγαζαν αρκετά χρήματα λόγω του νομιμότατου εμπορίου. Ε, σκέφθηκαν λοιπόν οι άρχοντες της αμερικάνικης κοινωνίας, ότι αν παραμείνει ελεύθερο το εμπόριο και η χρήση, σε λίγα χρόνια οι ΗΠΑ θα παραδοθούν οικονομικά στους μετανάστες και οι Αμερικάνοι θα εργάζονται για αυτούς. Οπότε με ένα σπάρο όλα τα τρυγόνια: κηρύσσεται παράνομο το εμπόριο και η χρήση, βγαίνουν ΤΟΝΝΟΙ μελετών και αναλύσεων για το κακό που κάνουν (κατά το 99,9% καθοδηγούμενες μελέτες).......ακολουθεί και η Ευρώπη / Ασία.......και τσουπ! Όλα μια χαρά, κάθε κατεργάρης στον πάγκο του. Και παράλληλα, έχουμε και ένα ΦΟΥΛ τίγκα παράνομο παραεμπόριο των ουσιών (και αρκετών νέων, των τελευταίων 30 ετών που πεθαίνεις πάρα πολύ γρήγορα= ο καλύτερος "πελάτης").......

σημείωση: δεν προωθώ την ιδέα ότι η τάδε ουσία κάνει καλό και η δείνα κακό. Απλά προσπαθώ να δείξω ότι οι λόγοι ποινικοποίησης ΔΕΝ είναι για το "καλό" της υγείας μας, αλλά για τις τσέπες κάποιων άλλων αρχόντων. Γιατί λίγα χρόνια μετά την ποινικοποίηση των "ναρκωτικών" ουσιών, οι ΗΠΑ πήγαν να κάνουν την ίδια πουστιά και με το αλκοόλ, μόνο που εκεί πήραν τα @@ μου σε παγκόσμιο επίπεδο, όχι μόνο τοπικό.

ΥΓ: Στην επίσημη λίστα ουσιών που προκαλούν εθισμό, στις πρώτες καταχωρήσεις είναι η ζάχαρη, η σοκολάτα, ακολουθεί ο καπνός, το αλκοόλ, η ηρωίνη και τα προϊόντα οπίου...........πολύυυυυ μετά είναι η κοκαίνη, πολύύύύύύύύύύύύύύύύύύύύύύύ μετά είναι τα όποια αναβολικά performance enhancements.........και πουθενά δεν υπάρχει η τετραυδροκαναβιόλη (η δραστική ουσία της ινδικής κάναβης και των εφάμιλλων ποικιλιών). Καλό ε; Ξανασκεφτείτε λοιπόν, όταν τρώτε μια σοκολάτα και γουστάρετε την αίσθηση, ότι εκείνη την στιγμή στον εγκέφαλο γίνεται ένα ΠΑΡΤΥ ουσιών και νευροδιαβιβαστών να εργάζονται στο 100%.......επειδή εισέβαλλε η συγκεκριμένη ουσία. Και μάλιστα αναλογιστείτε, ότι ο εγκέφαλος επηρεάζεται ΤΟΣΟ πολύ, από την έκκριση σεροτονίνης (το φυσικό "drug" του εγκεφάλου είναι αυτό).........που αντικαθίσταται η επιθυμία για σεξ, που είναι η πιο δυνατή επιθυμία στα θηλαστικά, μετά την πείνα. Απλά......σκεφτείτε το. Τι ετσί νόμιμο, παράνομο, κακό και καλό στην υγεία..........και κυρίως σκεφτείτε γιατί μας τα "σερβίρουν" έτσι.

just food for thought.

carry on και σορρυ για το οφφτοπικ. (και να θυμάστε: μέτρον άριστον.)

Ezio
16-12-2013, 14:36
Όλοι είδαμε και όλοι ξέρουμε τι κάνουν τα ναρκωτικά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η ταινία ήθελε να το περάσει σαν μήνυμα, ο Ροντρίγκεζ στο machete δηλαδή τι θέλει να περάσει ότι τα μαχαίρια κόβουν μη παίζεται πολύ μ'αυτά;;;.....
Σε ένα σημείο του Δελληγιάννειου Παρθεναγωγείου ένας χαρακτήρας λέει ένα στίχο που λέει "να πατάξουμε τας κόκκινας ακρίδας". Αναφέρεται στους κομμουνιστές, αλλά κάποιος άλλος μπορεί να καταλάβει κάτι άλλο. Αν ας πούμε το έλεγε αυτό ο Φασιστολιάκος, τους κομμουνιστές θα καταλάβαινα εγώ, κάποιος άλλος που δεν ξέρει τον ναζί μπορεί να καταλάβει τους οπαδούς του Ολυμπιακού. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάποιος μπορεί να θέλει ή να μην θέλει να πει κάτι, αλλά κάποιος να το εκλάβει αλλιώς.

γούστα είναι αλλά δείχνει και τι Ταραντίνο βλέπει ο καθένας.;)
Τι εννοείς με αυτό;

nikon
16-12-2013, 21:05
Σε ένα σημείο του Δελληγιάννειου Παρθεναγωγείου ένας χαρακτήρας λέει ένα στίχο που λέει "να πατάξουμε τας κόκκινας ακρίδας". Αναφέρεται στους κομμουνιστές, αλλά κάποιος άλλος μπορεί να καταλάβει κάτι άλλο. Αν ας πούμε το έλεγε αυτό ο Φασιστολιάκος, τους κομμουνιστές θα καταλάβαινα εγώ, κάποιος άλλος που δεν ξέρει τον ναζί μπορεί να καταλάβει τους οπαδούς του Ολυμπιακού. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάποιος μπορεί να θέλει ή να μην θέλει να πει κάτι, αλλά κάποιος να το εκλάβει αλλιώς.Σου είπα όλοι είδαμε ότι τα ναρκωτικά δεν κάνουν καλό και ότι κάποιος που δεν του άρεσε η ζωή του είπε να την αφήσει πίσω και να αρχίσει μια νέα αλλά αυτά δεν είναι μηνύματα που σου αφήνει η ταινία είναι γεγονότα της ταινίας πως αλλιώς να στο πω;;;;

Το να μου αναφέρεις Δελληγιάννεια παρθεναγωγεία την ώρα που μιλάμε για Ταραντίνο είναι σα να ρωτάω τον Ζουράρι τι μηνύματα είδε στο "Εμείς οι βλάχοι όπως λάχει" άσε που δεν είπαμε για φράση που ο καθένας μπορεί να την ερμηνεύσει διαφορετικά.


Τι εννοείς με αυτό;Ότι εσένα σου αρέσει να βλέπεις τον Ταραντίνο των μπάσταρδων ενώ εμένα του Pulp Fiction, του From Dusk Till Dawn κλπ κλπ.

Ezio
16-12-2013, 21:55
Σου είπα όλοι είδαμε ότι τα ναρκωτικά δεν κάνουν καλό και ότι κάποιος που δεν του άρεσε η ζωή του είπε να την αφήσει πίσω και να αρχίσει μια νέα αλλά αυτά δεν είναι μηνύματα που σου αφήνει η ταινία είναι γεγονότα της ταινίας πως αλλιώς να στο πω;;;;

Μπορεί να έχεις δίκιο και να τα ερμήνευσα εγώ έτσι.


άσε που δεν είπαμε για φράση που ο καθένας μπορεί να την ερμηνεύσει διαφορετικά.

Είπαμε όμως για πράγματα που συνέβησαν στην ταινία. Το ίδιο δεν είναι;


Ότι εσένα σου αρέσει να βλέπεις τον Ταραντίνο των μπάσταρδων ενώ εμένα του Pulp Fiction, του From Dusk Till Dawn κλπ κλπ.
Εντάξει.

nikon
17-12-2013, 06:44
Είπαμε όμως για πράγματα που συνέβησαν στην ταινία. Το ίδιο δεν είναι;Όχι δεν είναι το ίδιο γιατί το γεγονός το βλέπουν όλοι όπως έγινε δεν μπορούν να το δουν με διαφορετικούς τρόπους ενώ μια φράση μπορούν να την ερμηνεύσουν με διαφορετικούς τρόπους όπως σωστά είπες.

Ezio
17-12-2013, 07:04
Όχι δεν είναι το ίδιο γιατί το γεγονός το βλέπουν όλοι όπως έγινε δεν μπορούν να το δουν με διαφορετικούς τρόπους
Ναι, αλλά μπορούν να το ερμηνεύσουν με διαφορετικούς τρόπους.

Leon_DiZ
20-12-2013, 11:04
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=WHOB49JzbLw

Valkyre
20-12-2013, 11:16
^^ goosebumps!! Goosebumps i tell ya!!

BTW... Εχει μπει???


http://www.youtube.com/watch?v=3WzHXI5HizQ

God damnit ο Νολαν ξερει να σε "καυλ*νει" για τις νεες του ταινιες με μοναδικο τροπο....

Το 2014 φαινεται να ειναι κομμενο και ραμμενο στη sci fi αγαπη μου...!

EDIT : Παιζει καποιος να βρει την μουσικη απο το τρεηλερ του Interstellar? I need this shit...!

Godweeder
22-12-2013, 05:30
^^ Οντως τα σπαει το soundtrack !
Bρηκα μονο αυτο


http://www.youtube.com/watch?v=BDeC1KP4a3c

Ο Zimmer ειναι εγγυηση !!!!!!!

I_HAVE_A_NAME_
22-12-2013, 13:45
Είδα χθες το Hobbit 2 με φίλους. Νταξει είναι ολοκάθαρο πλέον ότι έχει πάρει την κατηφόρα η εν λόγω σειρά.
Πέρα από 1-2 epic battles δεν μου άφησε απολύτως τίποτα. Προσπάθεια για ανάπτυξη χαρακτήρων αλλά όταν έχεις δει την τριλογία LOTR είναι σαν να τρως ξαναζεσταμένο φαγητό.
Και πολύ ψέμα ρε παιδί μου σε ορισμένες σκηνές (όπως και στο πρώτο Hobbit). Να πέφτει τώρα ο άλλος μαζί με το κτήριο που γκρεμίζεται από ύψος 50-60 μέτρων και να σηκώνεται χωρίς γρατζουνιά λες και παραπάτησε.
Νταξει, είπαμε. Ο γεροGandalf πάντα τίμιος σε ότι κάνει βγάζοντας έντιμα το ψωμί του.Πολύ φοβάμαι ότι το τρίτο μέρος θα είναι ακόμη χειρότερο..

Valkyre
23-12-2013, 11:12
^^ Αυτο ξαναπεστο φιλε.... το ειδα κι εγω το σαββατο.

Οκ σιγουρα πιο καλο απο το πρωτο Hobbit (στο οποιο πηγε λιγο να με παρει ο υπνος), αλλα πλεον ο Πητερ Τζακσον αρχιζει και το ξεσκιζει το θεμα... ενω στην τριλογια του LOTR ο τυπος ηταν ως επι το πλειστον ρεαλιστικος στην απεικονηση των μαχων χωρις υπερβολες και σεβομενος τον θεατη (τα καραγκιοζιλικια του Legolas ηταν 2 ολα κι ολα) , εδω στο Χομπιτ αρχιζει και προσβαλλει την νοημοσυνη μου...

Η χορογραφια των μαχων ειναι fucking joke... 100% accuracy ΕΚΛΑΨΑ οταν απεκρουσε το βελος ενος ορκ με αλλο βελος (!!!!!) χαχαχαχα αν ειναι δυνατον , physics που θα εκαναν τον Νευτωνα να αυτοκτονησει, gravity που εμοιαζε περισσοτερο με αυτο της ταινιας... Gravity παρα την πραγματικοτητα, γενικα αστεια εντελως πραγματα...

Επισης αντιλαμβανεσαι πως διαβολο "χρειαστηκε" ο Πητερ 3 ταινιες για να πει το Χομπιτ... ε μα φυσικα αφου σε αυτην την ταινια τουλαχιστον η 1 ωρα (και λιγο λεω) ειναι υλικο που δεν αναφερεται ποτε στο βιβλιο. Το θεικοτερο ολων ειναι που εχει βαλει χαρακηρες που δεν αναφερονται. Και οχι απλα τους εβαλε ρε παιδι μου, τους εδωσε και πρωταγωνιστικο ρολο!! Και οι αλλαγες που εκανε δεν εγιναν οπως εγιναν στο LOTR ωστε να δεσει τηλεοπτικα καλυτερα η ιστορια (με τις οποιες αλλαγες συμφωνουσα και εδωσα τα συγχαρητηρια μου), αλλα εδω στο Χομπιτ, ολες οι αλλαγες εγιναν για εναν σκοπο... "τσοπα, μαχες ξυλο και εφφε".... τιποτα αλλο. Θα ελεγα δε οτι οι αλλαγες ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ τους χαρακτηρες του βιβλιου και κανουν τον θεατη να εχει αλλα συναισθηματα.
Για πχ Τον Δρακο στο βιβλιο οντως τον αντιλαμβανεσαι ως κατι πολυ ισχυρο, κατι που δεν θα τολμουσες να τα βαλεις μαζι του. Στην ταινια ο Τζακσον τον ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΕ εντελως, μονο και μονο για να ποζαρει τα φοβερα εφφε που εφτιαξαν....

Ολοκληρος δρακος με ενα καρο στοχους, με flame attack που καλυπτει τεραστιες επιφανειες και να μην καταφερει να φαει ουτε ΕΝΑΝ! Accuracy 0% ο Δρακος. Ο οποιος μπορουσε να μυρισει τον αορατο Μπιλμπο, αλλα οταν περναγαν ακριβως απο κατω του 5 βρωμεροι νανοι (δεν ειναι και τα καθαροτερα πλασματα στο συμπαν του Τολκιν) δεν πηρε πρεφα τιποτα. Τι απειλη να νιωσεις γι αυτο το πλασμα στο 3ο μερος? Αφου δεν πετυχαινει ποτε τιποτα, αχρηστος ειναι...σε κανει να απορρεις πως γινεται να εριξε ολοκληρη πολη και ολοκληρο λαο...

Ολα αυτα απλα για τα εφφε... κατεστρεψαν το δεος που σου προκαλοσε ο Δρακος στο μυθιστορημα και τον εκαναν μια γελοιογραφια εντελως.

Αν ηθελα να δω ινδικη ταινια B movie (ξερετε αυτες που περναει με το αλογο κατω απο το φορτηγο που κανει 7 κωλοτουμπες και μπαινει μεσα στο αυτοκινητο ενω καθαριζει 5 τανκς καθολη την διαρκεια), μπορουσα να δω μια τετοια στο Youtube...

Tolkin was proud with LOTR movies, but now he must be sad....

AgentPrinny007
23-12-2013, 11:49
^^ Δεν την εχω δει την ταινια ακομα ( δεν ξερω αν θελω να τη δω εδω που τα λεμε) αλλα σε πιστευω απολυτα αφου το κακο αρχισε με τη πρωτη.
Δεν μπορω καν να φανταστω τι μας εχει ετοιμασει για το τριτο χομπιτ οπου τα πραγματα στο βιβλιο εχουν παρει αντικειμενικα μια πιο επικη μορφη. Εδω στις δυο πρωτες εβαλε παπαδες με λιγοτερη δραση...

Leon_DiZ
23-12-2013, 12:13
Τα μοντέλα φυσικής φαινόντουσαν ότι είχαν ξεφύγει από το πρώτο κιόλας. Στο trailer του 2 τα ξωτικά κινούνται σαν γάτες!! Σε κάνει να νοσταλγείς την εποχή που δεν μπορούσαν να κάνουν παρόμοια εφέ με υπολογιστές (LOTR trilogy).

Ακόμα δεν έχω πάει να το δω..

I_HAVE_A_NAME_
23-12-2013, 20:52
Valkyre, όντως έχουν γίνει πολλές "αυθαίρετες προσθήκες" και αν και κάποιες προσθέτουν θετικά στοιχεία, οι περισσότερες είναι αχρείαστες για μένα.Αυτό που λες με την εφεύρεση νεων χαρακτήρων επειδή έτσι το ήθελε ο Jackson ή πχ
Από ότι διάβασα σε σχόλια το ειδύλλιο μεταξύ της Tauriel και του νάνου δεν υπάρχει πουθενά μες στο βιβλίο. Είναι απλώς φτιαγμένο για να έχουμε άλλο ένα love story τόσο μα τόσο κλισε που δεν προσθέτει τίποτα κατ'εμε στην ταινία.
Αυτά που προσθέτουν αλλά συνεχίζουν να είναι αυθαίρετα?
Η εμφάνιση του Legolas (που δεν αναφέρεται στο βιβλίο) και η μάχη του Gandalf με τον Sauron (που αναφέρεται πολύ επιγραμματικά και δεν έχει καμία σχέση με το πως παρουσιάζεται στην ταινία).
Καλά με τα physics έκλαιγα στα γέλια... Η νάνοι να κάνουν rafting με τα βαρέλια στον ποταμό,να έχουν φάει 3000 βέλη ο καθένας,να έχουν σκάσει σε 50 πέτρες και να μην έχει σπάσει ΟΥΤΕ ΕΝΑ βαρέλι.Να κυλιέται ο χοντούλης νανος στις πλαγιές και όταν βρίσκεται στα πόδια του να δίνει μια και να σπάει το βαρέλι σαν να ήταν χαρτόκουτο και να αρχίζει τα whirlwinds χωρίς να τον ακουμπήσει ούτε ένα ork :D
Fuck logic πραγματικά.
Για τον δράκο έχεις απόλυτο δίκιο.Επίσης του δίνεται η ευκαιρία να σκοτώσει τον Bilbo (λίγο πριν του ρίξουν τον καυτό χρυσό και φύγει για την λιμνούπολη) αλλά αυτός πιάνει την κουβεντούλα μαζί του.
Καλά το flame attack απλώς διακοσμητικό.Σε μια σκηνή έλεγε για τα δόντια του που είναι σαν σπαθιά,τα νύχια του που είναι σαν δόρατα,το δέρμα του που είναι η καλύτερη πανοπλία, και στην επόμενη δεν μπορούσε να σκοτώσει ένα hobbitακι.O Jackson τον ανέβαζε στην μια σκηνή και στην αμέσως επόμενη τον γελοιοποιούσε...

mihalis13
25-12-2013, 19:58
Είχα πετύχει καταλάθος μια συζήτηση στο συγκεκριμένο νήμα οπού μιλούσατε και προτείνατε διάφορες ταινίες επιστημονικής φαντασίας(back to the future κλπ) αν κάποιος από όσους πόσταρε στην συγκεκριμένη συζήτηση και θυμάμαι σε πια σελίδα γινοταν θα με βοηθούσε πολύ να μου στείλει το Link.

Lefteris_X
25-12-2013, 20:23
λολ, παίζει να ήμουν κι εγώ! καθότι για εμένα επιστημονική φαντασία = το πολύ μέχρι το 1991 (Τ2) και μέχρι εκεί. Οι μετέπειτα ταινίες είναι για εμένα, μέτριες (Matrix 1, 2), έως άθλιες (Matrix 3, Elysium και σχεδόν η πλειοψηφία των σύγχρονων ταινιών. Όχι όλων, αλλά της πλειοψηφίας. Μόνο το Man from Earth θεωρώ άξια ταινία σύγχρονης επιστημονικής φαντασίας).

Από παλιές και επικές ταινίες έχω να προτείνω: Alien (1979), Aliens (1986), The Abyss (1987), InnerSpace (1986), Back to the Future 1,2,3 (1985, 1988, 1989), Robocop 1 (1986 ή το 1987; δεν θυμάμαι καλά), Predator (1987 - pure male epicness), The Running Man (1987, also pure male epicness), Terminator 1 (1984)...............και αν γουστάρεις πλήρη αρρώστια (αν καταλάβεις τι θέλει να μεταφέρει το έργο, θα σε προκαλέσω να το διατυπώσεις!)......δες το Eraserhead.......και μετά έλα πες μου αν έρχομαι!

Τέλος, αν δεν έχεις δει το 2001: Space Odyssey (1969) του Στάνλεϋ Κιούμπρικ, δεν έχεις δει τίποτα όσο αφορά την απαρχή των σοβαρών (προς τον εαυτό τους και τον θεατή) ταινιών sci-fi. Εκεί αποδόθηκαν για 1η φορά οι έννοιες της Τεχνητής Νοημοσύνης, των κινηματογραφικών οθονών 16:9, των πρώτων υπολογιστών με χειρισμό αφής (touch panels), την πρώτη απεικόνιση βιντεοσυνομιλίας (η σειρά Σταρ Τρεκ είχε μόνο voice-chat στα communicators, όχι βίντεο), η πρώτη συναναστροφή μεταξύ ανθρώπου και υπολογιστή (με γυναικεία φωνή = τι νομίζεις είδε ο Στηβ Τζομπς νέος και έβαλε γυναικεία φωνή στους Μακ; :D).......γενικά πολλά έλαβαν χώρα σε αυτή την ταινία, για πρώτη φορά, με αντιμετώπιση / απεικόνιση σοβαρή που δεν προσβάλλει τη νοημοσύνη του θεατή (εντάξει μην ξεχνάμε κιόλας ότι μιλάμε για τεχνολογία κινηματογράφου του 1969).

Και αν θες παραμυθάκι για παιδάκια, δες την πρώτη τριλογία του Star Wars.

100% έχω ξεχάσει άριστες ταινίες, ταινιάρες θα έλεγα...Α! Να μια στα γρήγορα που μου ήρθε: Enemy Mine (1985 αν θυμάμαι καλά). Άριστες ερμηνείες και μεγάλη σφαλιάρα στην "Ανθρωπότητα" που αισθάνεται ως το καλύτερο ον που υπάρχει στο σύμπαν. Ωπ! και μια δεύτερη που μου ήρθε και σαφώς παιδική, ανάλαφρη και μόνο για χαβαλεδάκο: The Last Starfighter, που έχει ως κεντρικό θέμα (1984 αν και πάλι θυμάμαι καλά), έναν νεαρό που έχεις ως χόμπυ, τι άλλο; Μα φυσικά αυτό που είχαν όλοι τότε οι "μεγάλοι" (σε σχέση με εμένα): τα videogames στα coin-op! Έμενε σε ένα camping για το καλοκαίρι με τους γονείς του (στο κάμπινγκ μπορεί να κάνω και λάθος, πάντως ήταν καλοκαίρι και σε θέρετρο φάση), και κάθε μέρα έπαιζε ένα vgame coin-op που είχαν εκεί για να παίζουν όλοι. Το τυπάκι ήταν άριστος και μια μέρα κατάφερε να το τερματίσει - ο μοναδικός που τα είχε καταφέρει. Την επόμενη μέρα, εμφανίζεται ένα σούπερ-σπέσιαλ εξωτικό σπορ αμάξι, κατεβαίνει ένας μεσήλικας φουλ τρέντυ και του λέει "είμαι αυτός που έφτιαξε το παιχνίδι. Έλα μαζί μου να σου πω"....και του λέει: "δεν είναι παιχνίδι, αλλά ουσιαστικά με αυτό ψάχναμε να βρούμε άξιο πιλότο του διαστημικού σκάφους που έχουμε, για να πολεμήσει στον πόλεμο που έχουμε. Και επίσης: δεν είμαι γήινος..." (η συνέχεια επί της οθόνης). Για την ιστορία, τα εφφέ είχαν φτιαχτεί εξ ολοκλήρου με έναν Cray supercomputer της εποχής, καθώς κανένα άλλο υπερσύστημα δεν μπορούσε να σηκώσει τέτοια εφφέ.

chronohill
25-12-2013, 20:36
Λευτερη μετριο το Matrix 1?για μενα ειναι απτις καλυτερες "συγχρονες" ταινιες επιστημονικης φαντασιας...και κατ επεκταση μια απο τις αγαπημενες μου...καλα για το 2 και το 3 θα συμφωνησω...
Επισης το Running man Που λες ειναι με τον σβαρτζενεγκερ και ειναι βασισμενο σε βιβλιο του Κινγκ που σκοπευω να παρω γιατι μαρεσε πολυ το στορυ(το εχω γραψει και στο αντιστοιχο θεμα)...ειναι καλη ταινια ε?
Απο τις πιο προσφατες το Oblivion παντως μου αρεσε αρκετα...

Lefteris_X
25-12-2013, 21:16
για εμένα το Matrix καταστρέφεται από όλες τις σκηνές μάχης (ξυλίκι) κάτι από πολεμικές τέχνες με street brawl. Ουδεμία σχέση με τις σκηνές μάχης στις οποίες μαθήτευσα (Σο Κοζούγκι, Μπρους Λη και 1-2 άτομα ακόμα). Μα καμία σχέση. Η αντίδρασή μου στην 1η σκηνή μάχης που εκπαίδευαν τον Κιανού Ρηβς ήταν: μα καλά; πόσο fail είναι σκηνοθετημένη; φαίνεται λες και είναι προ-συνεννοημένοι για το ποια κίνηση θα κάνει ο καθένας, με αποτέλεσμα η κινήσεις τους να είναι ΤΟΣΟ αργές (συγκριτικά με τις σκηνές μάχης που μαθήτευσα)....σα να περιμένει ο ένας να κάνει ο άλλος την προσυνεννοημένη κίνηση και μετά ο πρώτος να την αποκρούσει με προσυνεννοημένη κίνηση και ούτε κάθε εξής. Σαν "απάτη" σκηνές. Λάτρεψα το βασικό point του σεναρίου, το οποίο όμως βασίζεται σε μια πολύυυυυ παλιά ιστορία μεταφυσική (αυτό που βλέπεις δεν υφίσταται καν, ούτε αυτό που αισθάνεσαι και βιώνεις physically διότι πολύ απλά.....δεν είσαι άνθρωπος.....αλλά ένα κύτταρο που κατά λάθος νόμιζε ότι έγινε άνθρωπος - εξαιρετικό στόρυ)....................μίσησα το love story μέχρι αηδίας (το θεώρησα περιττό έως περίττωμα), ενώ πέθανα στα γέλια με κάθε ρήση της Oracle και (σχεδόν) του Μορφέα. Από το Matrix 2 ένας μονόλογος μου άρεσε μόνο, τον οποίο όχι μόνο λάτρεψα, αλλά νιώθω "δικό μου άνθρωπο" αυτόν που τον ξεστόμισε, γιατί πολύ απλά μιλούσε με υπέρτατη ανωτερότητα για την ευφυΐα του, ευθέως περιγράφοντας την ματαιότητα των μικρότερων εγκεφάλων να προσπαθήσουν να ερμηνεύσουν τι είπε. Ο λόγος για τον μονόλογο του "αρχιτέκτονα".

Το Running Man ίσως είναι η καλύτερη ταινία του Σβαρτς ever. Γιατί είναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ σφαλιάρα για τον αμερικανισμό / καπιταλισμό του 1987, και που θα οδηγήσει την κοινωνία τις επόμενες δεκαετίες (δεν έχει πέσει έξω). Το "πρόβλημα" του Σβαρτς που δεν συνέχισε παρόμοιες ταινίες, ήταν ότι παραήταν σφαλιάρα για ΚΑΘΕ τι που λάτρευε ο μέσος αμερικάνος (θέαμα, γέλιο, χρήμα at all costs, αρκεί το cost να βαρύνει κάποιον άλλο) του 1987.....και ο Σβαρτς είχε πολιτικές βλέψεις οσονούπω να θεμελιώσει (ήταν ήδη προσωπικός trainer του μπαμπά Bush).........συνεπώς τέτοιες "σφαλιάρες" στο αμερικάνικο γίγνεσθαι δεν μπορούσε να ξανακάνει. Η μοναδική αυτοσαρκαστική ταινία του Σβαρτς (και απομυθοποίησης όλης της macho δεκαετίας 80ς) ήταν το Last Action Hero του 1993, η οποία επιδερμικά είναι action movie, αλλά "από κάτω" είναι μια ΤΙΓΚΑ σάτιρα για όλα όσα έδειχναν οι ταινίες δράσης μέχρι τότε (πέφτει ο σαρκασμός του αιώνα λέμε).

Το Oblivion δυστυχώς.......κατάλαβα με την μια γιατί ο Τομ Κρουζ δεν "πρέπει" να βγει εκτός επιτρεπτών ορίων κλπκλπ (δεν το λέω λόγω σπόιλερ). Δηλαδή θέλω να πω, ότι στα πρώτα 20 λεπτά της ταινίας, κατάλαβα σχεδόν όλο το στόρυ, συνεπώς απλώς παρακολουθούσα πόσο φτωχό είναι το σενάριο. Έχω δει τόσες και τόσες ταινίες επ. φαντασίας (ξεκινώντας από τις sci-fi του 1950) και παράλληλα, πάντα με ενθουσίαζε οτιδήποτε μη-λογοτεχνικό.....αλλά human-tech fusion, post-apocalyptic, industrial devolution, alien-human hybrids, metahumans, mutants (με την κακή έννοια, όχι υπερ-ήρωες).......που ειλικρινά τις περισσότερες ταινίες, για να μην πω όλες, μετά το 1990-91 μπορώ να καταλάβω τι θα δείξουν σχεδόν από τα πρώτα 20 λεπτά. Με αποτέλεσμα να είμαι κατά κάποιο τρόπο "καταδικασμένος" να μην με ευχαριστεί πλέον αυτό το είδος.......γιατί πολύ απλά δεν έχει να προσφέρει κάτι νέο (πχ. για εμένα το inception, δεν συγκαταλέγεται στις ταινίες επιστημονικής φαντασίας, αλλά στις φιλμ-νουάρ φαντασίας με λογοτεχνική απόδοση).

Chronohill, αν θες ρίξε μια ματιά και στο "Επόμενη Μέρα".......αποκλειστική τηλεταινία, γροθιά στο στομάχι για το τι εστί πραγματικός όλεθρος πυρηνικός. Το είχα δει 7-8 ετών (ίσως και 9) και ήταν γερή κλωτσιά στο στομάχι. Καμία σχέση με αηδίες, τρομακτικές φάτσες κλπκλπ. Κοινωνική ταινία είναι, που βασίζεται σε ανησυχίες του παρελθόντος (γιατί τώρα μόνο κανάς μαλάκας ΒόρειοΚορεάτης μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο. Ρώσοι - Αμερικάνοι ούτε και τότε που αλληλο-φοβερίζονταν θα το έκαναν, γιατί ήξεραν ότι μετά δεν θα μείνει κολυμπηθρόξυλο!).

Α!!!!! Και μια τελευταία ταινία, εφηβικής επιστημονικής φαντασίας: War Games, με τον Μάθιου Μπρόντερικ (1984 ή 1985). Η ταινία που μου άναψε τα λαμπάκια όταν την είδα και αποφάσισα: να παρατήσω τον προγραμματισμό γιατί δεν θα γμσω ποτέ (για τα στάνταρ του τότε) και να μπω κάπως στο Internet, που μόλις 4 χρόνια πριν είχε μετονομαστεί από DARPANET και είχε δοθεί από τον αμερικάνικο στρατό στην υφήλιο. Την ίδια χρονιά σταμάτησα κάθε επαφή με Logo, BASIC που ήμουν σε κάπως βαθύ στάδιο, ενώ έτρεξα και ζήτησα να μου αγοράσουν το πρώτο μου modem (εννοείται από Αμέρικα - για Ελλάδα, αυτά ήταν ακόμα alien λέξεις). Ακόμα θα θυμάται ο πατέρας τον λογαριασμό ΟΤΕ που του ήρθε, όταν είχα μπει σε αρκετές BBSs με τον Commodore 64 στην Αμερική. (χαρά, ευτυχία και μετά, πολύ ξύλο και κλάμα όταν ήρθε ο λογαριασμός λολ).

Godweeder
26-12-2013, 23:19
Bλεπω αναφερθηκατε σε καποιες τεραστιες ταινιες (Alien 1-2 , T2, The Abyss) , και δεν αναφερατε τον ογκολιθο BLADE RUNNER (1982) .


http://www.youtube.com/watch?v=KPcZHjKJBnE

Lefteris_X
26-12-2013, 23:25
Είμαι απαράδεκτος! Απορώ πως δεν αναφέρθηκα. Ειλικρινά, το brain cell που πήγε να γεννηθεί η σκέψη να προτείνω το Blade Runner, μάλλον έχει καεί! Δεν εξηγείται αλλιώς! :P

fotaras
27-12-2013, 00:01
Είχα πετύχει καταλάθος μια συζήτηση στο συγκεκριμένο νήμα οπού μιλούσατε και προτείνατε διάφορες ταινίες επιστημονικής φαντασίας(back to the future κλπ) αν κάποιος από όσους πόσταρε στην συγκεκριμένη συζήτηση και θυμάμαι σε πια σελίδα γινοταν θα με βοηθούσε πολύ να μου στείλει το Link.

Εδω εισαι φιλε μου.
http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/2956-%CE%A4he-Official-Cinema-Thread!-%28%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%AD%CF%82-%CE%BD%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%C E%BD%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82%29?p=40 3133&viewfull=1#post403133
Post 5595 και μετα. Την θυμαμαι καλα την συγκεκριμενα κουβεντα γιατι εγω την ειχα ξεκινησει ρωτωντας για τετοιες ταινιες. Διαβασε 2,3 σελιδες απο το λινκ γιατι εχει απαντησεις απο αρκετα παιδια.

mihalis13
27-12-2013, 00:23
Ωραιος!!! Ευχαριστώ πολύ!!!

mihalis13
27-12-2013, 11:30
@Lefteris_X είδα το The Last Starfighter ωραία ταινιούλα χαλάρη και πέρασε ευχάριστα η ώρα.Σειρά έχει τώρα το Σαβ/κο το The running man.(Έχω να δώ και τις καθιερωμένες Χριστουγεννιάτικες ταινίες που βλέπω κάθε χρόνο και ήδη έχω καθυστερήσει.Home Alone 1&2, Die Hard 1)

Nikoladim
27-12-2013, 20:05
και γκρεμλινς 1 ασφαλως(αντε και το love actually με το αμορε :D)!

Kane
30-12-2013, 10:43
100% έχω ξεχάσει άριστες ταινίες, ταινιάρες θα έλεγα...Α! Να μια στα γρήγορα που μου ήρθε: Enemy Mine (1985 αν θυμάμαι καλά). Άριστες ερμηνείες και μεγάλη σφαλιάρα στην "Ανθρωπότητα" που αισθάνεται ως το καλύτερο ον που υπάρχει στο σύμπαν.

Μέσα στο top 3 των αγαπημένων μου sci-fi ταινιών. Την προτείνω πάντα όποτε με ρωτήσει κανείς για ταινία. Αξεπέραστη

tonybsg
31-12-2013, 03:29
Είδα το The Secret Life of Walter Mitty. Πολύ όμορφη, αυθεντική ταινία από τον Ben Stiller. Προσωπικά με κέρδισε, ειδικά στο δεύτερο της μέρος, σε ταξιδεύει. Εξαιρετική φωτογραφία και πραγματικά απίστευτα τοπία καθώς έχει γυριστεί μεγάλο μέρος της σε κάθε γωνιά της Ισλανδίας. Επίσης, καταπληκτικό soundtrack... με το Far Away που ακούσαμε στο Red Dead Redemption να ακούγεται και εδώ (όχι η ίδια εκτέλεση βέβαια όπως θα ακούσετε παρακάτω - πιο πολύ μου αρέσει του RDR)! Ο Jose Gonzalez με το συγκρότημά του έχουν μπόλικα τραγούδια στο soundtrack, ενώ ακούγεται μεταξύ άλλων και το Space Odity του Bowie από την Kristen Wiig (!).


http://www.youtube.com/watch?v=ZO1SGvFSgZQ


http://www.youtube.com/watch?v=zTZ1Spe5d_A

Ezio
02-01-2014, 08:53
Χθες είδα το Dredd (αυτό του 2012).
Μου άρεσε περισσότερο σκηνοθετικά παρά σεναριακά, οι πρωταγωνιστές έπαιξαν μια χαρά, η μουσική καλή. Δεν θα με χαλούσε ένα δεύτερο dredd με καλύτερο σενάριο, αλλά απ' όσο έμαθα η ταινία πάτωσε εισπρακτικά, οπότε...
edit: μόνο εγώ βρήκα την Lena Headey να έχει μια ομορφιά (αν και όχι πολύ μεγάλη), παρόλο που ήταν όπως ήταν;

Ezio
02-01-2014, 17:09
The pianist.
Καταπληκτική ταινία. Σκηνοθεσία, σενάριο, μουσική, ερμηνείες, μου άρεσαν όλα αυτά πολύ.

gtakis
03-01-2014, 01:00
Rush παίδες!!!!!Μόλις το είδα και έμεινα......απίστευτη ερμηνεία από τον τύπο που υποδύεται τον Niki Lauda.....πραγματικά δεν περίμενα ότι μια ταινία σαν αυτή να με συναρπάσει τόσο.....must see!!!

Nikoladim
05-01-2014, 15:23
Λοιπον παιδια ειδα και εγω χθες το Χομπιτ νο2, μετριο για τα δικα μου γουστα και σιγουρα πολυ χειροτερο απο το πρωτο μερος. Οντως οσα περιγραφετε εχουν συμβει, απο τις σεναριακες πρωτοβουλιες (η δημιουργια της Τοριελ, εμφανιση Λεγκολας, η μαχη Σαουρον-Γκανταλφ (οντως ειχε γινει? δεν θυμαμαι καλα), η Βαλιστρα κλπ) μεχρι τις "κουφες" μαχες. αφου περισσοτερο παρακαλουθουμε καρτουν-video game, παρα ταινια. Θα ελεγα πως πολλες φορες μου θυμισαν οι μαχες και Dota, που πραγματικα ειναι οτι να ναι. Συμφωνω απολυτα με τον Lnds για τα CGI, τα οποια κατεστρεψαν την δευτερη τριλογια (οχι μονο αυτα βεβαια αλλα ειναι εν οδερ στορι) του Star Wars και απο οτι φαινεται το ιδιο κανουν σε μικροτερο μεγεθος στο Χομπιτ. Ευτυχως το 3D στο υψος του, ισως οχι τοσο καλο οσο το πρωτο αλλα σιγουρα αξιζει να το δειτε. Οσο αναφορα τον Smaug που κακα τα ψεματα το ονομα του ειναι στον τιτλο της ταινιας, μιε απο εμενα, μου φανηκε αρκετα καρτουνιστικο το σχεδιο του, μιλαμε για 0 accuracy επιπεδου stormtrooper, με μοναδικη εξαιρεση την απιστευτη φωνη του
Τελος μιλαμε για ενα απαισιο cliffhanger... Το βιβλιο κακα τα ψεματα σηκωνε 2 το πολυ ταινιες....

ΥΓ: Καλα μονο σε μενα η Lake town και η Dolguldur θυμισανε SKYRIM!!!! ?

I_HAVE_A_NAME_
05-01-2014, 17:04
Νταξει εγώ έβαλα έτσι για τον χαβαλέ να δω την τριλογία LOTR (με τα extended) και πραγματικά δεν μπορούσα να ξεκολλήσω από την οθόνη.
Το έχω δει άλλες 4-5 φορές (αποσπασματικά τις περισσότερες από την TV περισσότερο) αλλά σε πάει αλλού πραγματικά.
Δημιουργεί ατμόσφαιρα από τα πρώτα λεπτά και την διατηρεί μέχρι το τέλος της τριλογίας (περίπου 12 ώρες μετά δλδ :D ).
Καμία σχέση με την σειρά Hobbit.. Μα καμία όμως. Μόνο μερικά σκηνικά και ο gandalf μένουν να θυμίζουν λίγο εκείνες τις ταινιάρες.
Κρίμα πραγματικά γτ είχε πολύ potential το όλο universe και του αλλάξαν τα φώτα τελείως..

mihalis13
07-01-2014, 09:16
Είδα εχθές στο σινεμά το Wolf Of Wall Street πραγματικά πάρα πολύ ωραία ταινία!Αν και διαρκει σχεδόν 3 ώρες δεν βαρέθηκα ούτε στιγμή!
Επίσης είδα το μεσημεράκι στο σπίτι το We Are The Millers.Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ και έριξα πολύ γέλιο.Καιρό είχα να γελάσω έτσι με κωμωδία των τελευταίων χρόνων.

Valkyre
07-01-2014, 11:15
^^ Eιδα κι εγω το Wolf of Wall Street και πραγματικα... καποιος να δωσει επιτελους ενα Οσκαρ στον DiCaprio...

Ενω αν με ρωταγε κανεις για τον DiCaprio 10 χρονια πριν θα τον εκραζα ανελεητα, καθοτι τον θεωρουσα τον τυπικο μορφονιο που το παιζει φιλοσοφια-ιστορια στις ταινιες και τους ρολους που διαλεγε, τα τελευταια 10 χρονια τον απωθεωνω κυριολεκτικα σαν ηθοποιο...

Δεν υπαρχουν οι εμρηνειες που εχει δωσει και εχει αποδειξει περιτρανα οτι μπορει να παιξει κυριολεκτικα ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Στο Wolf of Wall Street ειναι και παλι μοναδικος. Δεν υπαρχει ο τροπος που παιζει.

Γενικα τωρα η ταινια σαν ταινια μου αρεσε επισης πολυ. Ο Σκορτσεζε το εχει ακομα. 3 ωρες ταινιας και ουτε που καταλαβα πως περασαν. Επισης ενα μεγαλο χειροκροτημα στον μοντερ της ταινιας. Εκανε καταπληκτικη δουλεια. Γενικα η ταινια ειναι ακρως διασκεδαστικη, σε κανει να θες να δεις πως θα καταληξει, εχει φοβερο pacing για 3ωρη ταινια, καταπληκτικους διαλογους και τρομερο χιουμορ, χωρις ομως η ταινια σαν ταινιια να θεωρειται επουδενι κωμωδια. Την συνιστω.

ΥΓ: Για μια ακομη φορα, δωστε του το Οσκαρ επιτελους και ας μην ειναι η καλυτερη ερμηνια του που εχω δει...

tonybsg
07-01-2014, 12:23
Σπουδαίος είναι ο Di Caprio, από το Gangs of New York το 2002 και μετά είναι πάντα πολύ καλός έως εξαιρετικός. Φέτος πάντως δεν νομίζω να χωρέσει, λίγο αναφέρεται και το όνομα του στην προοσκαρική περίοδο (αν και τελευταία μπαίνει λίγο σφήνα για υποψηφιότητα).

Redford, Hanks, McConaughey είναι σιγουράκια, μαζί και o Bruce Dern (Nebraska) και ο Ejiofor, και έπειτα o Whitaker, o Oscar Isaac (btw σήμερα θα πάω στο Inside Llewyn Davies), o Dicaprio... πολλοί ακούγονται γενικά φέτος!

Nikoladim
08-01-2014, 00:22
Tο ΟΣΚΑΡ ή μαλλον ΟΛΑ ΤΑ ΟΣΚΑΡ δωστε τα σε αυτον που εκανε καστινγκ ολα τα ΥΠΕΡΜΩΡΑ του Λυκου της Γουολ Στριτ!!!!

Valkyre
08-01-2014, 10:40
^^ πραγματικα η γυναικα του ντικαοριο στην ταινια δεν υπηρχε... Αφου τσακωθηκα μεσα στο σινεμα για παρτη της!

Ezio
08-01-2014, 11:21
Είδα το fight club. Αριστούργημα. Από το σύνολο των ταινιών που έχω δει, λίγες είναι τόσο απίστευτες, τόσο αριστουργηματικές. Αυτές οι λίγες ταινίες, είναι επιπέδου Ερωτόκριτου, the killing joke, the last of us κτλ. (τόσο απίστευτες). Προσωπική γνώμη όλα αυτά. Κάντε την χάρη στον εαυτό σας και δείτε το.
Λίγα λόγια από μένα για την πλοκή της ταινίας (μην ανοίξετε το spoiler αν δεν έχετε δει την ταινία):η ταινία μας δείχνει πόσο γελοίο είναι το να είμαστε σκλάβοι των υλικών αγαθών, πιο συγκεκριμένα αυτών που δεν χρειαζόμαστε.
Το fight club μου θύμισε Αντιφώντα (σοφιστής που μίλησε για την καταπίεση της φύσης από τους νόμους που καθιερώνει ο πολιτισμός και ήταν υπέρ της ισότητας των ανθρώπων). Στο fight club οι άνθρωποι παλεύουν, αρνούνται τον καθωσπρεπισμό, αρνούνται τον πολιτισμό της κατανάλωσης, των καθιερωμένων από την κοινωνία προτύπων. Δέχονται την φύση τους. Βλέπουμε ότι τους αρέσει αυτό, γι' αυτό προχωρούν στο σχέδιο μακελειό. Ακόμα και ο Tyler, παρ΄όλο που δεν θέλει αρχικά τον δεύτερο Tyler, αποδέχεται το σχέδιο, την φιλοσοφία του δεύτερου Tyler.
Η αποκάλυψη στο τέλος φοβερή.
Η σκηνή του καψίματος με είχε πολύ επικεντρωμένο. Όχι πως η υπόλοιπη ταινία δεν με είχε, αλλά αυτή η σκηνή ειδικά είχε πιο πολύ ένταση.
Και μια απορία. τι ακριβώς ήθελε να μας πει ο σεναριογράφος με την ύπαρξη της Marla;

tonybsg
09-01-2014, 13:54
Επιτέλους είδα και γω το Hobbit χθες (3D HFR), ακόμη και ένα μήνα μετά, στην τελευταία προβολή, η αίθουσα 2 στο Mall ήταν γεμάτη!

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, οπότε, όπως και στο πρώτο, δεν μου φάνηκε να τραβάει κάτι, το καταδιασκέδασα και απολαμβάνω αυτό το νέο ταξίδι στην Μέση Γη!
Παραμένει αρνητικό για μένα η τόση χρήση CGI (ή τέλος πάντων προτιμώ τα LOTR όπως και να έχει).

Εντάξει, ο Άρχοντας ήταν άλλο επίπεδο βέβαια, σε άγγιζε, σε συγκλόνιζε...


Από την άλλη, σε μία εντελώς διαφορετική κινηματογραφική εμπειρία από το Hobbit :P, είδα και το Inside Llewyn Davis προχθές. Mία ταινία για την folk μουσική και την εποχή της, μέσα από την ζωή ενός μουσικού στην Ν. Υόρκη. Γλυκόπικρη ταινία, με τους κλασικούς χαρακτηριστικούς δευτερεύοντες χαρακτήρες και το ιδιαίτερο χιούμορ των Coen.

Α, είδα και το Rush τις προάλλες και τα έσπασε!

Kapa
09-01-2014, 14:09
Ενταξει το Hobbit κανονικα επρεπε να ειναι μια ταινια. Απλα το milking καλα κρατει.

Τα βιβλια του LOTR σε εβαζαν πιο πολυ μεσα στους χαρακτηρες,η ιστορια ηταν καλογραμμενη που σε κρατουσε μεχρι το τελος.Το ιδιο καταφερε να περασει στη μεγαλη οθονη ο peter jackson.Πιστευω οτι το πετυχε σε μεγαλο βαθμο. Και η τριλογια ηταν σε διαρκεια οσο επρεπε.

Τελος θεωρω το καλυτερο βιβλιο του Tolkien το Silmarillion.

Αν το βγαλουν σε ταινια θα ειναι σιγουρα η μεγαλυτερη παραγωγη ολων των εποχων.

Κατι μου λεει οτι μετα το τελος του Hobbit θα παρει σειρα το Silmarillion.

Desmond
09-01-2014, 14:25
Ενταξει το Hobbit κανονικα επρεπε να ειναι μια ταινια. Απλα το milking καλα κρατει.

Τα βιβλια του LOTR σε εβαζαν πιο πολυ μεσα στους χαρακτηρες,η ιστορια ηταν καλογραμμενη που σε κρατουσε μεχρι το τελος.Το ιδιο καταφερε να περασει στη μεγαλη οθονη ο peter jackson.Πιστευω οτι το πετυχε σε μεγαλο βαθμο. Και η τριλογια ηταν σε διαρκεια οσο επρεπε.

Τελος θεωρω το καλυτερο βιβλιο του Tolkien το Silmarillion.

Αν το βγαλουν σε ταινια θα ειναι σιγουρα η μεγαλυτερη παραγωγη ολων των εποχων.

Κατι μου λεει οτι μετα το τελος του Hobbit θα παρει σειρα το Silmarillion.

Απ'ότι φαίνεται, ευτυχώς όχι (αν και η φημολογία καλά κρατεί)
(http://nerdalicious.com.au/books/why-peter-jackson-will-never-film-the-silmarillion/)“I don’t think the Tolkien estate liked those films. I don’t think The Silmarillion will go anywhere for quite a long time.” (http://nerdalicious.com.au/books/why-peter-jackson-will-never-film-the-silmarillion/)

Nikoladim
11-01-2014, 11:35
Ωχ βλεπω το Σιλμαριλιον να γινει Χαρι ποτε. 8 και βαλε ταινιες, προτιμω να μην συνεχισει εκει ο Τζακσον. Θα μπορουσε να ασχοληθει με κατι αλλο.
Απο φανταστικη λογοτεχνια θα ηθελα καποιον ηρωα του Μουρκοκ, κατα προτιμηση Ελρικ.
Επισης καλο νεο?
http://www.ign.com/articles/2014/01/10/shia-labeouf-retires-from-all-public-life?utm_campaign=fbposts&utm_source=facebook
Transformers star Shia LaBeouf announced via Twitter (https://twitter.com/thecampaignbook) today that he's retiring "from all public life" after his highly publicized case of plagiarism and the ensuing fallout.

DJTaurus
14-01-2014, 17:39
The Wolf of Wall Street VFX Highlights
http://vimeo.com/83523133

Nikoladim
14-01-2014, 22:20
Είχα πετύχει καταλάθος μια συζήτηση στο συγκεκριμένο νήμα οπού μιλούσατε και προτείνατε διάφορες ταινίες επιστημονικής φαντασίας(back to the future κλπ) αν κάποιος από όσους πόσταρε στην συγκεκριμένη συζήτηση και θυμάμαι σε πια σελίδα γινοταν θα με βοηθούσε πολύ να μου στείλει το Link.
Μιχαλη τσεκαρε και αυτο το "αγνωστο" και underrated διαμαντακι. Ειναι αρκετα σοφιστικε-σινεφιλ και ειναι η πρωτη μεγαλης διαρκειας ταινια του .... George Lucas!!! http://www.imdb.com/title/tt0066434/?ref_=nm_flmg_dr_7
THX 1138
http://www.youtube.com/watch?v=rO99j_Ty4Hc

Leon_DiZ
15-01-2014, 21:13
Χτες πήγα στην avant premiere του "Η Μαγική Ομπρέλα" (Saving Mr. Banks). Καταπληκτική ταινία, δεν την περέμενα τόσο καλη!

Για όποιον δεν ξέρει, μιλάει για το τι παιζόταν στα παρασκήνια της Disney την εποχή που φτιαχνόταν η Mary Poppins και την σύγκρουση δυνάμεων (P.L.Travers/Walt Disney). Πολύ καλές ερμηνείες από όλους τους συντελεστές (ιδιαίτερα η Thompson έσκισε!), αστεία όπου έπρεπε και εξαιρετικά συγκινητική (χωρίς ποτέ να είναι μελό). Σε κάποια φάση προς το τέλος απλά άκουγες την μισή αίθουσα να ρουφάει τη μύτη της.

9/10

Godweeder
16-01-2014, 06:49
Ειδα τις προαλες το Gravity !!
Ενταξει απογοητευτικα ...Ειχα μεγαλες προσδοκιες για αυτη την ταινια..
Με λιγα λογια (οπως αναφερθηκε και για το Hobbit 2) ενιωσα οτι υποτιμαει την νοημοσυνη μας ! Η ταινια ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΤΗΣ ΥΠΕΡΒΟΛΗΣ!

Ενταξει ειπαμε ειναι ταινια αλλα οχι και ετσι .Οταν χτυπουσε πανω σε αντοικειμενα η Bullock , επρεπε να ειχε γινει 100 φορες ΚΥΜΑΣ απο την δυναμη...Επισης η δυναμη και η αντοχη της ηταν βγαλμενη απο ταινια υπερ-ηρωων Avengers!!! Στο τελος παρακαλουσα να ψοφησει αλλα που τετοια τυχη...Επισης ο Clooney γιατι επαιζε στην ταινια ??? Guest Star και ετσι ??!!Τα μοναδικα καλα που βρηκα στην ταινια ειναι το κορμι της Bullock (Για την ηλικια της ειναι super) , για τα εφε (Λογικο για τοσο μεγαλο budget), και καποια σημεια που ηταν σε στυλ ντοκιμαντερ.. Γενικα βρηκα την ταινια "παιδιαστικη" και προβλεψιμη !!

6 / 10 για μενα η ταινια και πολυ την βαζω !!!

tonybsg
16-01-2014, 15:32
Όποιος θέλει να δει live την ανακοίνωση των υποψηφιοτήτων για τα Oscars:

http://www.youtube.com/watch?v=hVDo7S4172o#t=64926

Kapa
16-01-2014, 19:20
Λοιπον 3 λεξουλες....

Dallas Buyers Club


Τι ταινιαρα ηταν αυτη....μαθιου εκπληκτικος-φανταστικος-εξαιρετικος!!!!!

I_HAVE_A_NAME_
16-01-2014, 19:48
Είδα το Escape Plan (http://www.imdb.com/title/tt1211956/?ref_=nv_sr_1) με Stallone και Arni..Πολύ καλύτερη από ότι την περίμενα..Ντάξει κλασικό action movie (με τις κλασικές προβλέψιμες "ανατροπές" του και όλα του).
Ο Arni μ''αρεσε πολύ..Σε μιά-δυό σκηνές ήταν μάλιστα και ηθοποιός!!! Εννοώντας ότι έπαιζε επιτέλους έναν ρόλο και όχι απλώς να φέρνει τα μούτρα του και τα μπράτσα του στο εκάστοτε πλατό (βλ Statham.. Σκατά στο στόμα μου ρε γμτ!... )
Πολύ καλή περιπέτεια για 2 χαλαρές ωρίτσες..

Valkyre
17-01-2014, 13:33
Εχει δει κανεις το Great Gatsby? Μιλαω για το τελευταιο. Λεει τιποτα ή θα κλαιω; Ειδα το τρεηλερ και δεν καταλαβα καν τι ειδους ταινια ειναι. Αυτο που καταλαβα ειναι οτι ειχε πολυ σπουδαιο cinematography.

Kapa
17-01-2014, 13:45
Εχει δει κανεις το Great Gatsby? Μιλαω για το τελευταιο. Λεει τιποτα ή θα κλαιω; Ειδα το τρεηλερ και δεν καταλαβα καν τι ειδους ταινια ειναι. Αυτο που καταλαβα ειναι οτι ειχε πολυ σπουδαιο cinematography.

Εγω την βρηκα εξαιρετικη...

Ενταξει βεβαια εχω και μια ιδιαιτερη συμπαθεια στις ταινιες που πρωταγωνιστει ο DiCaprio αλλα γενικα ειναι κινηματογραφικα γυρισμενη και εχει μια ποιοτητα απο το Cast μεχρι το soundtrack.

Nikoladim
17-01-2014, 14:06
Είδα το Escape Plan (http://www.imdb.com/title/tt1211956/?ref_=nv_sr_1) με Stallone και Arni..Πολύ καλύτερη από ότι την περίμενα..Ντάξει κλασικό action movie (με τις κλασικές προβλέψιμες "ανατροπές" του και όλα του).
Ο Arni μ''αρεσε πολύ..Σε μιά-δυό σκηνές ήταν μάλιστα και ηθοποιός!!! Εννοώντας ότι έπαιζε επιτέλους έναν ρόλο και όχι απλώς να φέρνει τα μούτρα του και τα μπράτσα του στο εκάστοτε πλατό (βλ Statham.. Σκατά στο στόμα μου ρε γμτ!... )
Πολύ καλή περιπέτεια για 2 χαλαρές ωρίτσες..
Aλεξανδρε να πω την αληθεια και για μενα ξεκινησε πολυ ωραια, αλλα στην συνεχεια κατεληξε πολυ προβλεψιμο και κλισεδιαρικο. Εντωμεταξυ η παραγωγη μου φανηκε τουλαχιστον μετρια, σαν να βλεπω τηλεταινια.
Αντιθετως θα προτεινα για τσιζι pop corn ταινια το pain n gain, το οποιο βασιζεται σε πραγματικα γεγονοτα ειναι ωραιο στη δραση του και εχει ενδιαφερον το στορι. Ενταξει εχει και τις κλασικες ΜαικλΜπεινιες αλλα σε πολυ λιγοτερο βαθμο (καθοτι το μπατζετ ειναι ελαχιστο) και για πρωτη φορα μετα το Bad Boys δεν τιναζεται ολη η πολη στον αερα.

I_HAVE_A_NAME_
17-01-2014, 15:51
Aλεξανδρε να πω την αληθεια και για μενα ξεκινησε πολυ ωραια, αλλα στην συνεχεια κατεληξε πολυ προβλεψιμο και κλισεδιαρικο. Εντωμεταξυ η παραγωγη μου φανηκε τουλαχιστον μετρια, σαν να βλεπω τηλεταινια.
Αντιθετως θα προτεινα για τσιζι pop corn ταινια το pain n gain, το οποιο βασιζεται σε πραγματικα γεγονοτα ειναι ωραιο στη δραση του και εχει ενδιαφερον το στορι. Ενταξει εχει και τις κλασικες ΜαικλΜπεινιες αλλα σε πολυ λιγοτερο βαθμο (καθοτι το μπατζετ ειναι ελαχιστο) και για πρωτη φορα μετα το Bad Boys δεν τιναζεται ολη η πολη στον αερα.
Ναι έχεις δίκιο για την παραγωγή και για την τροπή φυσικά που κινήθηκε σε κλασικότατα μονοπάτια χωρίς πρωτοτυπίες. Μπορεί να "φταίει" ότι με τις παραγωγές που έχω δει από Stallone περίμενα πολύ χειρότερα πράγματα (στυλ Expendables II που το έβγαλα στο μισάωρο από το media center) γι'αυτό μου φάνηκε καλύτερο από ότι ενδεχομένως είναι στην πραγματικότητα.
Το pain n gain το τσέκαρα με το που το είδα και ψηνόμουν να το κατεβάσω αλλά το θέμα που καταπιάνεται μου φάνηκε λίγο αδιάφορο.
Μπορεί να του δώσω μια ευκαιρία..

Nikoladim
17-01-2014, 16:01
Koιτα ναι οκ, δεν διεκδικει δαφνες ποιοτητας ουτε ειναι κατι το εξαιρετικο. Ειναι ποπκορν ταινια (ή νατσος αν προτιμας), η οποια με ιντριγκαρε επειδη βασιζεται σε πραγματικα γεγονοτα http://en.wikipedia.org/wiki/Pain_and_Gain#Real-life_outcomes <-σποιλερ
Παρολα αυτα μου θυμισε λιγο σε υφος το Μπαντ Μποις, το οποιο για μενα ειναι παρα πολυ καλη ακτιον ταινια. Θεωρω πως αξιζει να της δωσεις μια ευκαιρια.

Nikoladim
17-01-2014, 23:42
http://www.imdb.com/oscars/nominations/
Βγηκαν υποψηφιοτητες.
Μεγαλη επιτυχια για εμενα το 12 χρονια σκλαβος του ιντι σκηνοθετη Μακ Κουιν, αξιος σε ολες τις ταινιες του. Δειτε οσοι το χασατε το Hunger. Επισης το Νεμπρασκα και το Χαστλ φιγουραρουν με πολλες υποψηφιοτητες. Τελος θεωρω αδικια για τον Τζακμαν που δεν μπηκε στη λιστα.
ΥΓ: Παω στοιχημα απο τωρα οτι θα δωσουν στο Ντι Καπριο το οσκαρ α ανδρικου.

Valkyre
18-01-2014, 02:27
^^ καιρος ειναι πια αν και ο μακοναχι ειναι εκπληκτικος.

ezio_auditore
18-01-2014, 13:05
απο αυτα που ακουγονται,ο μακοναχι ειναι το φαβορι,εκτος αν το δωσουν στον λιο και ο μακοναχι το παρει του χρονου με την ταινια του νολαν,διαφορετικοι ρολοι βεβαια,αλλα δεν ειναι και ο πιο αξιοκρατικος διαγωνισμος τα οσκαρ πιστευω.

- - - Updated - - -

edit:valkyre αν θες να δεις εκπληκτικο μακοναχι ξανα,τσεκαρε το true detective,σειρα του Hbo,1ο επισοδειο παιχτηκε πριν 1 βδομαδα,απλα απιστευτος.

Nikoladim
19-01-2014, 16:12
Λοιπον ειδα εχθες το 12 χρονια σκλαβος. Θα ελεγα πως ειναι μια παρα πολυ ταινια, με το δυνατοτερο σημειο της να ειναι καποια εξαιρετικα πλανα και ασφαλως οι ερμηνειες.
Οσοι παιζουν μεσα , δινουν τρομερες ερμηνειες, με καλυτερο σιγουρα τον Τσιγουετελ που παιζει και τον πρωταγωνιστη. Ειναι φοβερα εκφραστικος και δενεσαι αμεσα μαζι του. Πραγματικα καθε κινηση του σε παρασερνει συναισθηματικα. Απιστευτος επισης και ο Φασμπεντερ, τρομερη χημεια μεταξυ τους. Ο Φασμπεντερ εξελισεται σε ηθοποιο χαμελεον, αφου μπορει να παιξει τον οποιοδηποτε ρολο. Οσο αναφορα την σκηνοθεσια, σιγουρα πετυχαινει σε καποια ασυλληπτα πλανα αλλα για μενα, δεν καταφερνει να δωσει το σωστο "pacing". Οχι οτι η ταινια ειναι αργη, αλλα νοιωθεις οτι η ταινια πολλες φορες κολλαει. Τελος δεν ειναι για μενα η ταινια της χρονιας, αλλα αξιζει να τη δειτε.

FotisGRC
20-01-2014, 12:37
Μπαινω τώρα για πλάκα σε στοιχηματική εταιρία να δω αποδόσεις για τη νίκη Οσκαρ Α ανδρικού ρόλου..

Εχουν απόλυτο φαβορί τον ΜακΚοναχι με απόδοση 1,36! Σα να λέμε θεωρούν οτι το έχει πάρει ήδη σπίτι του.. 2ος ο Ετζιοφορ απο το 12 Years a slave και 3ος ο Di Caprio με 9,50 απόδοση..

Τόση σιγουριά πια για τον Μαθιου??

I_HAVE_A_NAME_
20-01-2014, 14:28
Μπαινω τώρα για πλάκα σε στοιχηματική εταιρία να δω αποδόσεις για τη νίκη Οσκαρ Α ανδρικού ρόλου..

Εχουν απόλυτο φαβορί τον ΜακΚοναχι με απόδοση 1,36! Σα να λέμε θεωρούν οτι το έχει πάρει ήδη σπίτι του.. 2ος ο Ετζιοφορ απο το 12 Years a slave και 3ος ο Di Caprio με 9,50 απόδοση..

Τόση σιγουριά πια για τον Μαθιου??
Ναι το έχουν σχεδόν σίγουρο..Το πήρε μου φαίνεται και στα βραβεία της ένωσης ηθοποιών οπότε ενισχύθηκε και άλλο η συγκεκριμένη πεποίθηση..
Ωραίος ο Μακόναχι αλλά αυτή την στροφή την έχει κάνει τα τελευταία χρόνια(πριν έκανε κάτι χαζοκομεντί με την Χάτσον) ενώ ο Di Caprio δίνει πολλά χρόνια τώρα ερμηνείες που διατηρούν τον πήχη ψηλά..

Leon_DiZ
20-01-2014, 14:30
Εμένα ο DiCaprio μου φαίνεται πάνω κάτω ίδιος σε όλους τους ρόλους του. Πολύ καλός μεν αλλά παίζει με ένα συγκεκριμένο τροπο.


Sent from my iPad using Tapatalk

FotisGRC
20-01-2014, 14:36
Ναι το έχουν σχεδόν σίγουρο..Το πήρε μου φαίνεται και στα βραβεία της ένωσης ηθοποιών οπότε ενισχύθηκε και άλλο η συγκεκριμένη πεποίθηση..
Ωραίος ο Μακόναχι αλλά αυτή την στροφή την έχει κάνει τα τελευταία χρόνια(πριν έκανε κάτι χαζοκομεντί με την Χάτσον) ενώ ο Di Caprio δίνει πολλά χρόνια τώρα ερμηνείες που διατηρούν τον πήχη ψηλά..

Ακριβως. Αυτό που μου αρέσει με τον Di Caprio είναι οτι ενώ θα μπορούσε να κάνει 20 ταινίες το χρόνο (βλέπε Nicolas Cage) διαλέγει πολύ προσεκτικά τους ρόλους του και πολλές φορές "κυνηγάει" ο ίδιος ρόλους που θεωρεί οτι είναι καλοί. Οταν παρέλαβε την Χρυσή Σφαίρα προχθές ευχαρίστησε τον Scorcese γιατί λέει τον είχε πρήξει ο DiCaprio για να πάρει τον ρόλο.

Απο το 2000 η πορεία του είναι απίστευτη. Δεν αριθμώ καν τις ταινίες που έχει βγάλει και έκανε αίσθηση με την ερμηνεία του..

Nikoladim
20-01-2014, 14:38
Nαι οκ συμφωνω για Ντι Καπριο ^^, αλλα αν προσεξεις εχει επιλεξει μια προς μια τις ταινιες που θα παιξει απο τον Τιτανικο και μετα. Παραδοξως τρελη στροφη για τον Μακοναχι, απο χαζοκομωδιες το γυρισε στο σοβαρο.

Εdit: Με προλαβε ο Φωτης, χαχα τρελος συγχρονισμος.

Τελος μιλαμε πως ερχεται μια ταινια ΕΠΟΣ για τα σημερινα δεδομενα. Αν θελετε γινεστε και backers.

http://www.kickstarter.com/projects/kungfury/kung-fury


http://www.youtube.com/watch?v=72RqpItxd8M

Eχω πεθανει απο το τρειλερ, καθε καρε ειναι και ενας φορος γκικ τιμης στα 80'ς

FotisGRC
20-01-2014, 14:41
Xαχαχα... Ωραίος!

Μα αυτός ειναι ενας απο τους κύριους λόγους που μου αρέσει! Ο ανθρωπος πλεον βγάζει κατα μέσο όρο 1 ταινία κάθε 1,5 χρόνο. Θα μπορούσε να βγάζει 4-5 στο ίδιο διάστημα και να παίρνει 3πλασια χρήματα.. Αλλα δείχνει οτι πλέον εχει ωριμάσει και θέλει να προσφέρει στην βιομηχανία..

Ο Λεωνίδας ισως εννοεί οτι δεν πειραματίζεται, οπως εκανε ο ΜακΚοναχι.. Επιλέγει ρόλους που ξέρει οτι του ταιριάζουν και θα τους παίξει τέλεια.Θα συμφωνήσω, αλλα και πάλι τουλάχιστον το φετινό Οσκαρ νομίζω το αξίζει ο Leonardo, για τις ερμηνείες του τα τελευταία 10 χρόνια.

tonybsg
20-01-2014, 14:45
Ο Λεωνίδας ισως εννοεί οτι δεν πειραματίζεται, οπως εκανε ο ΜακΚοναχι.. Θα συμφωνήσω, αλλα και πάλι τουλάχιστον το φετινό Οσκαρ νομίζω το αξίζει ο Leonardo, για τις ερμηνείες του τα τελευταία 10 χρόνια.

Μα τα Όσκαρ υποτίθεται πως βραβεύουν ερμηνείες της κάθε χρονιάς, όχι αναδρομικά!

Και γι' αυτό παίζει σημαντικό ρόλο το πόσο θα προωθηθούν οι ταινίες στα χιλιάδες μέλη της ακαδημίας από τους παραγωγούς τους, προκειμένου να δουν μία ταινία, μία ερμηνεία κ.λπ..

Φυσικά υπάρχουν και περιπτώσεις που έχουν δοθεί και τιμής ένεκεν όσκαρ, εννοείται αυτό (για μένα πολύ κακώς).

I_HAVE_A_NAME_
20-01-2014, 14:46
Εμένα ο DiCaprio μου φαίνεται πάνω κάτω ίδιος σε όλους τους ρόλους του. Πολύ καλός μεν αλλά παίζει με ένα συγκεκριμένο τροπο.


Sent from my iPad using Tapatalk
Αυτό που λες συναντάται σε αρκετούς τεράστιους ηθοποιούς (βλ Ντε Νίρο,Πατσίνο) δλδ το να παίζουν με συγκεκριμένο και "ψιλοπαρόμοιο" τρόπο τους ρόλους τους.
Δεν ξέρουν πόσοι συμφωνούν για τους παραπάνω αλλά σε εμένα όποτε τους βλέπω αυτό μου βγάζουν χωρίς να με χαλάει βέβαια.
Ο Χοπκινς ας πούμε μου φαίνεται ότι έχει μεγαλύτερη γκάμα.Οχι τεράστια αλλά σίγουρα μεγαλύτερη.
Ο Di Caprio δεν μου φαίνεται τόσο περιορισμένος πάντως. Ας πούμε μεταξύ Shutter Island και Inception βλέπω διαφορά στους ρόλους. Σίγουρα όχι άλλο πράγμα αλλά όχι και μεταφορά του ίδιου πράγματος από το ένα πλατό στο άλλο.

Kapa
20-01-2014, 14:47
Αντε να πω μερικες ταινιες του dicaprio που τον θεωρω ισως τον πιο αδικημενο στο θεσμο των Oscar.

Titanic, the beach, gangs of new york, catch me if you can, the aviator, the departed, shutter island, inception, j edgar, django unchained, the great gatsby, wolf of wall street.

Πρεπει καποια στιγμη να παρει αυτο το αγαλματακι μονο και μονο για οοοολες αυτες τις ταινιες που εχει παιξει.

tonybsg
20-01-2014, 15:03
Ο DiCaprio από το Gangs και μετά είναι εξαιρετικός. Και φυσικά δεν είναι ίδιος στο Gangs, στο Aviator, στο Shutter Island, στο Blood Diamond, στο Django κ.λπ.

Αλλά είναι και άτυχος!

πχ στο Django, Supporting Role πήρε ο Waltz από την ίδια ταινία (δεν ήταν υποψήφιος ο Leo), την χρονιά του Blood Diamond που ήταν υποψήφιος, το είχαν δώσει στον Forest Whitaker. Όταν ήταν για το Aviator υποψήφιος, το πήρε ο Jamie Foxx για το Ray. Δεν τα λες και άδικα.

Μακάρι να το πάρει κάποια στιγμή πάντως, για να δούμε μήπως και φέτος!

Και ένα ελληνικό αρθράκι για τον Μακόναχι που συζητούσαμε:

http://flix.gr/articles/a-brand-new-matthew-mcconaughey.html

james9
20-01-2014, 15:04
Εχει δει κανεις το Great Gatsby? Μιλαω για το τελευταιο. Λεει τιποτα ή θα κλαιω; Ειδα το τρεηλερ και δεν καταλαβα καν τι ειδους ταινια ειναι. Αυτο που καταλαβα ειναι οτι ειχε πολυ σπουδαιο cinematography.

http://letterboxd.com/james9/film/the-great-gatsby-2013/

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nikoladim
20-01-2014, 15:39
@ Ι have a name: Ισχυει κυριως για τους ρολους τους απο το 95-96 και μετα. Ειδικα ο Ντενιρο ειναι πραγματικα ολοιδιως με μικρη εξαιρεση το Silver Linings Playbook που πραγματικα ηταν κατι το διαφορετικο.
Σε αυτη τη λιστα θα εβαζα και τους Μπρους Γουιλις, Σαμιουελ Τζακσον, Τραβολτα.
Διαχρονικα απο τους πιο αδικημενους των Οσκαρ, εκτος απο τον Ντικαπριο, θα εβαζα σε ηθοποιους: τον Εντ Χαρις (Ο οσκαρ), την Γκλεν Κλοουζ (Ο οσκαρ), Πιτερ Ο Τουλ (Ο οσκαρ) και οριακα Μπραντ Πιτ/Τομ Κρουζ/Ρομπερτ Ντ Τζουνιορ με κανενα οσκαρ και αυτοι.
Και απο σκηνοθετες: τον Σκορτσεζε (σκεφτειτε εχει μονο 1 οσκαρ....),Τζορτ Λουκας (Ο οσκαρ και αυτος εχασε απο το Ανι Χολ...), Χιτσκοκ (0 οσκαρ), Κιουμπρικ (1 οσκαρ για εφε...) και Ταρκοφσκι (Ο οσκαρ)

mania
20-01-2014, 15:57
Ακριβως αυτα που αναφερει ο nikoladim.Μεγαλες μορφες του κινηματογραφου οι οποιες ουτε καν εχουν βραβευτει.Τα οσκαρ και τα βραβεια γενικοτερα ποτε δεν εδωσαν τιποτα,απολυτως τιποτα στις τεχνες.Ενα απλο show ειναι και τιποτα παραπανω.Ειτε τα βραβεια προερχονται απο καποια κριτικη επιτροπη,ειτε απο τον ιδιο τον κοσμο.
Πχ μιας και το φερνει η κουβεντα,εβλεπα χθες στο imdb το top 250.Οk,τρελα πραγματα.Το Batman:a038-1:,βρισκεται στη θεση 4 ολου του κινηματογραφου.Επικο facepalm εννοειται.

Leon_DiZ
20-01-2014, 16:46
Πχ μιας και το φερνει η κουβεντα,εβλεπα χθες στο imdb το top 250.Οk,τρελα πραγματα.Το Batman:a038-1:,βρισκεται στη θεση 4 ολου του κινηματογραφου.Επικο facepalm εννοειται.

Φυσιολογικό αν αναλογιστείς το πότε ξεκίνησε το IMDB και το ποιοί ψηφίζουν.

mania
20-01-2014, 17:00
Φυσιολογικό αν αναλογιστείς το πότε ξεκίνησε το IMDB και το ποιοί ψηφίζουν.

Στο ποιοι ψηφιζουν συφωνω,αλλα δεν εχει να κανει με την ηλικια.Πχ μπορει να εισαι 20,να μην ησουν γεννημενος το 60,αλλα δεν μπορεις να μην εκτιμησεις τους beatles πχ μεσα στην μουσικη.Το ιδιο και ο κινηματογραφος.Και δεν ειναι μονο το batman(που μια χαρα ταινια ηταν γι αυτο που ηταν).Αλλα οκ,απλα μου κανε εντυπωση ολη η λιστα.γι αυτο και αναφερθηκα.

Nikoladim
20-01-2014, 17:08
Συμφωνω με τον Λεο, ειναι καθαρα δημογραφικα στοιχεια, ποιος και ποτε ψηφισε. Προφανως και δεν χρειαζεται να εισαι 60 για να εκτιμησεις τους Μπιτλς, αλλα ο 60αρης εχει περισσοτερες πιθανοτητες να τους εχει ακουσει και αγαπησει απο ενα 15χρονο. Γιατι απλωςο 15χρονος δεν εζησε ποτε την flower era ή τα 60ς.
Και επισης να πω και την αληθεια μου, εγω προσωπικα εχω μια ταση να αξιλογω ταινιες αναλογα με το genre τους. Πχ Terminator 2? Του βαζω ανετα 9 /10. Αλλα παντα με τον γνωμονα πως ειναι μια καθαρα action movie. Συγκρινεται πχ με το αριστουργημα αποκαλυψη τωρα? Οχι, αλλα και στο αποκαλυψη τωρα 9 θα του βαλω. Καπως ετσι ειναι ο συλλογισμος μου και για αυτο εχουμε σε πολλες ταινιες τοσο υψηλες βαθμολογιες. Οπως το και το Dark Knight για μενα παιρνει καθαρα ενα 9αρι. Συγκρινεται με το Νονο ? Οχι αλλα και στο Νονο 9 θα βαλω.

mihalis13
20-01-2014, 17:24
Ακριβώς το ίδιο και εγω.

Leon_DiZ
20-01-2014, 18:15
Το θέμα είναι ότι με τις λίστες του IMDB συνήθως ψηφίζεται τι είναι διάσημο και όχι ότι είναι καλό. Άσε δε που οι "γενικές" λίστες αδικούν τις ταινίες καθώς η τέχνη είναι υποκειμενική για τον καθένα. Αν βαθμολογήσεις το Avengers ως μια διασκεδαστική blockbuster ταινία, μιλάμε για μία από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών πχ. Αν το βαθμολογήσεις σαν αντικείμενο πνευματικού κόπου που στοχεύει να σε συγκινήσει και να σε κάνει καλύτερο άνθρωπο μέσω εσωτερικής διερεύνησης (Schindler's List) τότε πολύ απλά παίρνει το 3ο το μακρύτερο.


http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTg5NzUwMDU5NF5BMl5BanBnXkFtZTcwMjk2MDA4Mg@@._ V1_SY50_CR3,0,34,50_.jpg 40. Terminator 2: Judgment Day (http://www.imdb.com/title/tt0103064/?ref_=chttp_tt_40) (1991)

http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMjMwMDA5NzEwOF5BMl5BanBnXkFtZTcwMzgwNDg3OA@@._ V1_SY50_CR0,0,34,50_.jpg 41. Modern Times (http://www.imdb.com/title/tt0027977/?ref_=chttp_tt_41) (1936)

lol


Στο ποιοι ψηφιζουν συφωνω,αλλα δεν εχει να κανει με την ηλικια.Πχ μπορει να εισαι 20,να μην ησουν γεννημενος το 60,αλλα δεν μπορεις να μην εκτιμησεις τους beatles πχ μεσα στην μουσικη.Το ιδιο και ο κινηματογραφος.Και δεν ειναι μονο το batman(που μια χαρα ταινια ηταν γι αυτο που ηταν).Αλλα οκ,απλα μου κανε εντυπωση ολη η λιστα.γι αυτο και αναφερθηκα.

Μπορείς να ακούσεις Beatles και να σου αρέσουν, αλλά θα καταλάβεις γιατί είναι τόσο διάσημοι σε σύγκριση με τους υπόλοιπους της εποχής τους;

Παρομοίως και στον κινηματογράφο, από την μία μπορεί να μην έχεις δει τις "μεγαλες ταινίες" και από την άλλη μπορεί να μην έχεις την ικανότητα να τις εκτιμήσεις.

Έχω άπειρες ταινίες να δω που δεν τις προλαβαίνω. Όχι μόνο κλασικές, αλλά και σύγχρονες. Ακόμα δεν έχω δει τις περυσινές οσκαρικές και έχω άλλες τόσες τώρα. Από τις κλασικές που θέλω να δω ασ'το καλύτερα...

Ωστόσο έχω δει και πολλές παλιές που θεωρούνται επαναστατικές και επηρέασαν πάρα πολύ τον χώρο οι οποίες μου φάνηκαν, για τον ένα ή τον άλλο λόγο, παντελώς αδιάφορες. Ωραίες ίσως για την εποχή τους, καταλαβαίνεις μέχρι ένα βαθμό τι έχουν προσφέρει, έχουν βγει και καλύτερες από τότε. Ή η συνεισφορά τους σε ένα τομέα (concept) ξεπέρασε και τις ίδιες σαν "ταινίες".

Οπότε δεν διαφωνώ ότι θα μπορούσε να είναι πιο ποιοτική (ίσως και πιο "κουλτουριάρικη") η λίστα, αλλά αναλογικά, από αυτούς που ψηφίζουν, πόσοι έχουν δει το Batman και πόσοι έχουν δει Lang, Hitchcock, Kubrick κτλ (τις οποίες πρέπει να ψάξεις να τις βρεις btw, σπανίζουν στην τηλεόραση); Και από αυτούς που έχουν δει κάποιες από αυτές πόσοι μπορούν να τις αξιολογήσουν αντικειμενικά εφ' όλης της ύλης (χρονολογία, εφέ, κάμερα, μουσική, σενάριο, animation κτλ.);

Κάποια πράγματα πρέπει να τα ζήσεις ή να τα ψάξεις (που και πάλι δεν είναι το ίδιο). Πολλές από τις "μεγάλες" ή διάσημες ταινίες δεν μπορείς να τις εκτιμήσεις πλέον αν δεν ασχολείσαι με τον κινηματογράφο. Χέστηκε αυτός που έχει δει το Hobbit για τα εφέ του A Trip to the Moon, για το Metropolis, το Blade Runner ή ακόμα και για το The Tree of Life του Malick. Το ίδιο για το dolly zoom (Vertigo effect) και για πάρα πολλά άλλα στοιχεία που πλέον θεωρούνται standard ή ξεπερασμένα.

Nikoladim
20-01-2014, 18:22
Δεν με αφηνει για ρεπ, συμφωνω με τη λογικη σου. Οντως το Imdb εχει παρει πλεον παρα πολυ τα πανω του και πλεον θεωρειται μετρο συγκρισης (αδικως) ταινιων. Παρολα αυτα ειναι πολυ καλο database που το ακολουθω απο το 2004 αν θυμαμαι καλα.
Λεω θα μπορουσες να δωσεις ενα τοπ 10 αγαπημενων ταινιων σου?

Leon_DiZ
20-01-2014, 18:34
Λεω θα μπορουσες να δωσεις ενα τοπ 10 αγαπημενων ταινιων σου?

Δεν έχω :p

Από την μία δεν τις κατηγοριοποιώ στο μυαλό μου "αυτή η καλύτερη ever, αυτή πάει μετά κτλ" και από την άλλη δεν θεωρώ ότι έχω αρκετή εμπειρία για να το κάνω αυτό (στις live-action τουλάχιστον). Όπως είπα έχω πάαααρα πολλούς σκηνοθέτες (ούτε καν ταινίες) που θέλω να μελετήσω.

Αν το έκανα ποτέ πάντως σίγουρα θα τις έβαζα σε κατηγορίες και όχι χύμα.

james9
20-01-2014, 18:53
Παιδιά το έχετε δει το Modern Times και το χλευαζετε με λολ ή απλά επειδή είναι ταινία του 1936 , βουβή κιόλας; Γιατί για μένα κ όποιον την έχει δει είναι στο τοπ 50 εύκολα.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

stavros88
20-01-2014, 19:08
Βασικα το αντιθετο εννοει.Το modern times ειναι κορυφαια ταινια

Leon_DiZ
20-01-2014, 19:49
Παιδιά το έχετε δει το Modern Times και το χλευαζετε με λολ ή απλά επειδή είναι ταινία του 1936 , βουβή κιόλας; Γιατί για μένα κ όποιον την έχει δει είναι στο τοπ 50 εύκολα.


Βασικα το αντιθετο εννοει.Το modern times ειναι κορυφαια ταινια

Αυτό που λέει ο Σταύρος. ;)

Βασικά δεν αμφιβάλλω ότι και τα δύο είναι πάρα πολύ καλές στο είδος τους. Τις έβαλα όμως για να δώσω έμφαση σε αυτό που έλεγα από πάνω, ότι η τέχνη είναι υποκειμενική για τον καθένα. Βάσει αυτού, θεωρώ άδικο και για τις δυο ταινίες να μπουν στην ίδια λίστα. Δεν θα τις δεις για τον ίδιο λόγο, ούτε θα πάρεις τα ίδια στοιχεία από αυτές.

EDIT: μου κόλλησε το τραγούδι της ταινίας τώρα :P