PDA

View Full Version : Τhe Official Cinema Thread! (μιλήστε για παλιές/νέες/επερχόμενες ταινίες)



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

polakis
14-12-2012, 01:46
Φιλε το ειδες σε 48 frames 3d;

personGR
14-12-2012, 02:18
γυρισα απο το Hobbit: An Unexpected Journey,

απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ταινια.

Ειχε καποια αρνητικα αλλα σαν συνολο ηταν τρομερη!

Δε θέλω να βγάλω βιαστικά συμπεράσματα γιατί και εγώ μόλις γύρισα, αλλά σίγουρα δε μου φάνηκε απίστευτη.

Είχε μερικές απίστευτα πωρωτικές σκηνές, αλλά νομίζω ήταν υπερβολικά μεγάλη. Πάντως δεν ήταν ποτέ βαρετή όπως ήταν το δεύτερο μισό της Συντροφιάς του Δαχτυλιδιού, οπότε νομίζω εις βάθος χρόνου θα μου περισσότερο το Αναπάντεχο Ταξίδι.

stavros88
14-12-2012, 02:22
messi 10 μπορεις να μας πεις που περιπου τελιωνει η πρωτη ταινια?οχι την τελευταια σκηνη αλλα γενικα σε ποιο μερος τους αφηνουμε?εκτος και αν νομιζεις οτι μπορει ετσι να χαλασει εντελως το τελος....(σε σποιλερ φυσικα)!το βιβλιο το εχεις διαβαζει να φανταστω?

Leon_DiZ
14-12-2012, 03:22
messi 10 μπορεις να μας πεις που περιπου τελιωνει η πρωτη ταινια?οχι την τελευταια σκηνη αλλα γενικα σε ποιο μερος τους αφηνουμε?εκτος και αν νομιζεις οτι μπορει ετσι να χαλασει εντελως το τελος....(σε σποιλερ φυσικα)!το βιβλιο το εχεις διαβαζει να φανταστω?

Αν δεν κανω λαθος τελειωνει στην μαχη με τα wargs + goblin, πριν πανε στον Beorn

Nikoladim
14-12-2012, 09:32
Λοιπον ενα Review απο μενα με spoilers και μη. Η αποψη μου δεν μπορει να ειναι και απο τις πιο αντικειμενικες γιατι απο πιτσιρικας, πριν βγει η πρωτη τριλογια, ημουν ηδη φαν του Τολκιεν. Eδω πρεπει να αναφερω πως ο CHILL αντι να παει να δει την ταινια προτιμησε το μεταπτυχιακο! ΑΙΣΧΟΣ :P

Oσο αναφορα τον τεχνικο τομεα να αναφερω πως το ειδα χθες στα Village σε αυτο το λεγομενο HFR 3D. Εχοντας δει μονο 2 3D στη ζωη μου, με το αλλο να ειναι το Αβαταρ, πιστευω πως το Χομπιτ οσο αναφορα το 3D ηταν αρκετα κοντα στο Αβαταρ χωρις ομως να το ξεπερναει. Τωρα το HFR αν θα μπορουσα να το προσδιορισω θα ελεγα πως "ετρεχε γρηγορα" η ταινια συγριτικα με τις απλες, φανταστειτε ενα παιχνιδι πχ το Mass Effect 3 στο 360 με framerate 30 fps και αντιστοιχα στο Ps3 στα 22. Ε το χομπιτ ηταν στα 30. Εντυπωσιαστηκα απο το CGI (αν και εγινε λιγο υπερβολικο) και μου αρεσαν παρα πολυ τα χρωματα. Επισης ο ηχος ηταν εξαιρετικος.

Η ατμοσφαιρα της ταινιας Ουσιαστικα εδω παρουσιαζεται το πρωτο προβλημα της ταινιας, με το Χομπιτ να ισορροπει αναμεσα στο εντονο κομικο στοιχειο και στην επικη/σκοτεινη ατμοσφαιρα. Θεωρω πως δοθηκε ενα υπερβολικα κωμικο υφος στους νανους(που πολλες φατσες μου θυμιζαν τον Γλινβντορ απο μια ξεχασμενη τραγωδια που λεγοταν Masters of the Universe...) για το οποιο ναι μεν το ξεραμε απο το Γκιμλι αλλα στο Χομπιτ δωσανε ρεστα! Παρολα αυτα υπαρχει χιουμορ και μαλιστα σε ορισμενα σημεια, οταν πχ επεσε ο Βασιλιας γκομπλιν στους Νανους ξεκαρδιστηκαμε στα γελια. Στο επικο μερος, υπαρχουν σκηνες που σου κοβουν την ανασα, μαχη του Δρυασπι με τον Αζογκ κλπ. Απλως πιστευω πως γινονται τοσο γρηγορα οι εναλλαγες που δεν σε αφηνει να "χωνεψεις" καποια πραγματα. Επισης ΛΟΛ βρηκαμε τον Τζαρ Τζαρ Μπινγκς του Αρχοντα ειναι ο Ρανταγκαστ. ΤΡΑΓΙΚΟΣ!Στην ιδια κατηγορια και τα ΤΡΟΛΣ, ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΑΦΡΟΙ!

Το σεναριο Διαφερει σε αρκετα σημεια απο το βιβλιο, αλλα δεν προσωπικα δεν με πειραζει το συγκεκριμενο γεγονος. Παρουσιαζει τους Νανους λιγο περισσοτερο "πολεμιστες" απο οτι ειναι στο βιβλιο και γενικοτερα παιρνει ο Πιτερ καποιες πρωτοβουλιες. Μου αρεσε παρα πολυ που κανει ενα προλογο για το βασιλειο των νανων και επισης μου αρεσε παρα πολυ που στην αρχη κανει συνδετικο κρικο με το LOTR. Υπαρχει οντως προβλημα pacing σε ορισμενες σκηνες, αλλα αυτο ηταν λογικο αποτελεσμα της τριλογιας ενος βιβλιου...

Σκηνοθεσια/Δραση/Καμερα/OST Η σκηνοθεσια του Τζακσον(που μου θυμιζει αρκετα τον Lucas) ηταν για ακομη μια φορα παραπανω απο καλη. Aν και οπως το αναφερα στην ατμοσφαιρα/σεναρια παρουσιαζει καποια προβληματα στο υφος-pacing τα πηγαινει πολυ καλα στα υπολοιπα. Η καμερα εχω μια εντυπωση-δεν ξερω αν ειναι λογω HFR-εστιαζει τοσο κοντα στους πρωταγωνιστες που σε ορισμενες στιγμες νοιωθεις οτι το παρακολουθεις απο κοντα, σαν το 16 μελος της παρεας. Οι σκηνες δρασης πραγματικα ειναι καλογραμμενες και WoW εντυπωσιακες, καλοκουρδισμενες, ισως σε καποια σημεια υπερβολικες αλλα τελεια δεμενες με το υφος της ταινιας. Εδω παραδεχτηκα ολο το team. Η λογικη λεει πως στις επομενες 2 ταινιες θα δουμε πραγματα και θαυματα.Το OST για ακομη μια φορα εξαιρετικο, με παλιες και νεες μελωδιες να ενωνονται.

Ερμηνειες Καλα ο Μακελεν στον ρολο του Γκανταλφ τα εσπασε, ο Θοριν πραγματικα επιβλητικος (γενικοτερα μου αρεσε ο ρολος του) αλλα πιστευω την παρασταση την εκλεψε ο Φριμαν στον ρολο του Μπαγκινς(ασχετο αλλα δειτε και το Hot Fuz που πρωταγωνιστει τρελο γελιο). Επιτελους πρεπει να μαθει ο κοσμος ποιος ειναι το σωστο χομπιτ στον Αρχοντα, οχι ο κλαψιαρης Φροντο!Το υπολοιπο επισης καστ δεν τα πηγε ασχημα, με ευχαριστες παρουσιες οπως του Ελροντ και της Γκαλαντριελ να κανουν την εμφανιση τους. Τελος ειμαι ο μοναδικες που του φανηκε ο Κριστοφερ Λι τελειως ρεταλι??? :P

Κλεινοντας θεωρω πως η ταινια με αφησε απολυτα ευχαριστημενο απο οσα ειδα, με τα + και τα - της, πιστευω πως ειναι κοντα στην πρωτη τριλογια με το δικο της ομως υφος που σε καποιους θα αρεσει και σε αλλους ισως οχι και τοσο. Μου αφησε ενα γλυκο υφος στο τελος, ισως γιατι μου θυμισε τα παιδικα μου χρονια (τοτε που διαβαζα το Χομπιτ), εποχες με λιγοτερα αγχη, χρεη και κρισεις... Επισης μου αρεσε που παιχτηκε ολο το στορι με χαμενες πατριδες, ισως μου θυμιζει λιγο και την Παλαιστινη, καθως και πολλες ανρθωπιστικες ατακες που συνηθως πετουσε ο Gandalf, οι οποιες ειναι απολυτα πιστες στο κλιμα του Τολκιεν(β παγκοσμιος) και δυστυχως λειπουν απο τις μερες μας

Valkyre
14-12-2012, 12:21
Σημερα θα το δω κι εγω... Απο την μια ενθουσιασμενος που επιστρεφω στην Μεση Γη, απο την αλλη τον εχω στην μπουκα τον Πετρο!! χαχαχα :) καλες προβολες σε ολους παιδια!

Leon_DiZ
14-12-2012, 14:36
Τελος ειμαι ο μοναδικες που του φανηκε ο Κριστοφερ Λι τελειως ρεταλι??? :P

Λιγος σεβασμος :whistle:

Ο ανθρωπος ειναι 90! παλι καλα που μπορεσε να παιξει να λεμε

messi10
14-12-2012, 18:13
Φιλε το ειδες σε 48 frames 3d;

Ναι φίλε.


Δε θέλω να βγάλω βιαστικά συμπεράσματα γιατί και εγώ μόλις γύρισα, αλλά σίγουρα δε μου φάνηκε απίστευτη.

Είχε μερικές απίστευτα πωρωτικές σκηνές, αλλά νομίζω ήταν υπερβολικά μεγάλη. Πάντως δεν ήταν ποτέ βαρετή όπως ήταν το δεύτερο μισό της Συντροφιάς του Δαχτυλιδιού, οπότε νομίζω εις βάθος χρόνου θα μου περισσότερο το Αναπάντεχο Ταξίδι.

για αυτο ειπα ειχε και καποια αρνητικα. Για μενα ενα απο αυτα ηταν οτι καποιες απλες σκηνες κρατησαν περισσοτερο απ' οσο θα πρεπε οχι βεβεαια οτι γινοντουσαν και βαρετες, αλιμονο!

Ένα άλλο ειναι οπως ειπε πολυ σωστα ο nikolasd, το ''κωμικο'' στοιχειο που παρολο που ειναι επιτυχημενο, ισως θα μπορουσε να λειπει καποιες φορες .

Για μενα ολα τα αλλα ηταν τρομερα, απο σκηνοθεσια μεχρι soundtrack(σε καποια στιγμη της ταινιας μου ρθε να κλαψω απο το ποσο επικο ηταν) και στορυ.

Γενικα παρα πολυ ωραια.

edit: Α και φυσικα διαφωνω στην αποψη σου περι Fellowship of the Ring! Ταινιάρα, επίσης.

Nikoladim
14-12-2012, 18:57
Τo fellowship για μενα ειναι η καλυτερη ταινια της πρωτης τριλογιας. Περισσοτερο εμφαση στο χτησιμο χαρακτηρων/ σεναριο παρα σε μαχες.

personGR
14-12-2012, 19:04
edit: Α και φυσικα διαφωνω στην αποψη σου περι Fellowship of the Ring! Ταινιάρα, επίσης.


Τo fellowship για μενα ειναι η καλυτερη ταινια της πρωτης τριλογιας. Περισσοτερο εμφαση στο χτησιμο χαρακτηρων/ σεναριο παρα σε μαχες.

Ίσως να φταίει μου δε μου αρέσει πολύ η epic fantasy (και κατ' επέκταση δεν έχω διαβάσει tolkien), αλλά τρεις φορές επειχείρησα να δω την ταινία, ακόμα δεν ξέρω πως τελειώνει. Πάντα κάπου πριν μπουν στο δάσος της galandriel την παρατάω.

Leon_DiZ
14-12-2012, 20:10
με πηραν τηλεφωνο οτι κερδισα μια διπλη προσκληση για το εργο "Η Ζωη του Πι" :what: απο διαγωνισμο στον οποιο δεν θυμαμαι να ελαβα μερος.

Valkyre
15-12-2012, 15:55
Λοιπον ειδα κι εγω εχθες την ταινια σε 3D 48fps στα Village.

Εντυπωσεις:

Αρκετα διαφορετικη απο το βιβλιο σε σχεση με τις μεταφορες του Αρχοντα. Απο καποια οπτικη καταλαβαινω τις επιλογες του Τζακσον καθως το Χομπιτ ηταν πολυ παραμυθι μπροστα στον Αρχοντα και ο Τζακσον ηθελε να το "σοβαρεψει" λιγο περισσοτερο καθως ηθελε να εχει συνοχη σε σχεση με την τριλογια του αρχοντα.

Απολυτως κατανοητο και σεβαστο αυτο. Θεωρω οτι ειναι η σωστη επιλογη. ΟΜΩΣ... ενω προσπαθει ο Τζακσον να το σοβαρεψει, σε καποια σημεια το επιστρεφει σε παραμυθενια/παιδικα επιπεδα που με χαλασε. Και με χαλασε επειδη απο την μια σκηνη εβλεπες ενα πολυ dark εργο και στην αλλη εβλεπες ενα πολυ πιο light παραμυθακι.

Αναφερω μερικες σκηνες για παραδειγμα:

ο διαλογος με τα τρολ. Παροτι αρκετα πειστικος με το βιβλιο, παρολαυτα πολυ παιδικο (οπως ηταν και στο βιβλιο δηλαδη) το σκηνικο για μια ταινια η οποια πιο κατω σε ανατριχιαζε με το σκηνικο Γκολουμ-Μπιλμπο, που στο βιβλιο δεν παρουσιαζεται τοσο σκοτεινο επιβλητικο και creepy. Παρεπιπτοντως θεωρω οτι η ολη σκηνη με το Γκολουμ ηταν η καλυτερη της ταινιας.

Απλα ηθελα ο Τζακσον να διατηρησει μια τετοια συνοχη. Εφοσον επιλεγεις να το κανεις πιο σκοτεινο , κρατα το για ολη την διαρκεια της ταινιας οχι αποσπασματικα

Oσον αφορα στο σεναριο, ενταξει το Χομπιτ ειναι μια απλη ιστορια στον πυρηνα της σε σχεση με τον Αρχοντα και οσο και να προσπαθει ο Τζακσον να βγαλει επικηλα, δεν μπορει να το κανει διοτι τα μηνυματα του Αρχοντα ηταν χαωτικως τεραστια μπροστα σε αυτα του Χομπιτ. Μιλαμε για ΜΕΡΑ - ΝΥΧΤΑ σκηνικο.

Σαν σκηνοθεσια ηταν πολυ καλογυρισμενο, δεν βαριοσουν αλλα εχω αρκετες ενστασεις οσον αφορα σε καποιες παρατραβηγμενες σκηνες. Ο Τζακσον το παραεκανε και ξεφυγε αρκετα σε καποια σημεια που με χαλασαν ιδιαιτερως.

Αναφερομαι σαφως στο σημειο που ειναι πανω στους πετρινους γιγαντες και γινεται μακελειο και αυτοι ειναι λες και απλα κρατιονται (λολ) . Μαλιστα δεν υπηρχε λογος να την κανει ετσι αυτην την σκηνη μιας και θυμαμαι οτι στο βιβλιο το εβλεπαν στο βαθος απο καποιο αλλο βουνο και δεν ηταν πανω σε αυτους. Τραβηγμενη απο τα μαλλια σκηνη.

Μια αλλη σκηνη που με ενοχλησε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και απορρω πως διαβολο του ηρθε να κανει τετοια αμερικανια και βλαχια ο Τζακσον ηταν οταν τελειωσε η μαχη με τα τελωνεια με 13 νανους και εναν Γκναταλφ να κανουν ελευθερη πτωση σε μια σανιδα, μεσα σε μια χαραδρα, χτυποντας καμμια 20αρια φορες, με καταληξη να πεσουν σωοι και αβλαβεις ΟΛΟΙ τους και να σκασει και απο πανω τους το Μπος το βοδι... ΦΕΗΛ ρε Πετρο... ημαρτον δηλαδη ενταξει μην το γαμας... τοσο ωραια σκηνη δρασης ηταν και στο τελος το μαμησε και ψοφησε...

Τωρα οι μαχες γενικοτερα ηταν πολυ ωραια σκηνογραφημενες, σαφως εμαθε απο τον Αρχοντα ο Τζακσον καινουργια κολπα και φυσικα η τεχνολογια τον βοηθησε να κανει καλυτερα αυτο που ηθελε. Πραγματικα ορισμενες σκηνες ηταν εκπληκτικες. Επισης τα σκηνικα και τα τοπια σαφως σε αφηνουν με το στομα ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ καπως ετσι.

Δεν μπορω ομως να μην αναφερθω στην διαρκεια της ταινιας και τα παραπονα μου που ολοι ξερετε με τις επιλογες του Τζακσον να ξεχειλωσει μεχρι αηδιας ενα παραμυθι 300 σελιδων σε 9 κινηματογραφικες ωρες...

Ολοι λεγαμε για τα φοβερα και τρομερα appendices ... πλακα μου κανετε?

το ολο σκηνικο με τον Ρανταγκαστ ηταν μια μαλακια και μιση με αποκορυφωμα το κυνηγητο μεταξυ γουαργκ και.... λαγων.... ενταξει... μια ακομα σκηνη καθυστερημενη που ριχνει και το πιο σκοτεινο υφος που ηθελε να δωσει ο τζακσον.

Το ολο σκηνικο με τα Τρολλ... πολυ μεγαλο και βαρετο... δεν χρειαζοταν οοοολο αυτο.

Επισης πολυ κωμωδια, και παλι ομως αυτο κολαει στο "αφου θες να το κανεις σκοτεινο, αποφασισε ποσο κωμωδια θες να εχει και ποσο οχι"

Απο την αλλη καποιες σκηνες που προσθεσε πραγματικα ηταν ωραιες και εξυπνες οπως η εκτεταμμενη αναφορα στον Νεκρομαντη που στο βιβλιο απλα πεταγεται καπου ακυρα και χωρις ο αναγνωστης να εχει ιδεα ακριβως.

Αλλα γενικα το ξεχειλωσε ανουσια. Πραγματικα το σκηνικο με τον Ρανταγκαστ ηταν μαλακια.

Το τελος ειναι επισης αντικλιματικο εντελως. Ενω θα περιμενε καποιος να τελειωσει λιγο διαφορετικα δεν θα πω κατι παραπανω.

Ας επιστρεψω ομως στα θετικα που ειναι για μια ακομη φορα το ΕΠΙΚΟ σαουντρακ.... πραγματικα το theme της ταινιας ειναι ενα επος και μισο... θα μπορουσα να το ακουω ωρες, ειδικα οταν εσκαγε στις μαχες ηταν για πολυ fap fap fap καταστασεις (if you know what I mean)!

Τελος να μιλησω λιγο και για την τεχνολογια 48fps... Στις σκηνες μαχης πραγματικα τα 48 FPS κανουν την διαφορα καθως μπορεις να δεις περισσοτερες λεπτομερειες με την πιο φυσικη κινηση. Σε αλλες σκηνες ομως οπου ειναι απλες, η κινηση φαινεται καπως γρηγορη και πιο αφυσικη. Ειδικα στις αρχες της ταινιας, καθοτι δεν ειμαστε συνηθισμενοι, νομιζεις οτι η ταινια παιζει σε ταχυτητα αυξημενη σε 1.5 playback. Παορολαυτα το συνηθιζεις στην πορεια αλλα συνεχεια σου φαινεται κατι off... Δεν ξερω εαν μου αρεσει τελικα. Στις μαχες ειναι πολυ καλο, αλλα σε κανονικες σκηνες προτιμω τα παραδοσιακα 24 φρεημς.

Αυτα γενικα. Η ταινια για εμενα παιρνει ενα 7.5-8.0 στα 10 το οποιο ειναι φυσικα πολυ καλο για το ειδος της αλλα μπροστα στα αλλα Lotr χανει αρκετα.

Συγκεκριμενα τα LOTR τα βαθμολογω καπως ετσι:

Fellowship 9.5 / 10
Two Towers 9.0/10
Return of the King 15/10 (ναι 15... δεν εχει υπαρξει απο τοτε που το ειδα 10 χρονια πριν αλλη ταινια που να με κανει να φυγω απο την αιθουσα με το στομα ανοιχτο για κανα 5αωρο...)

Bcool
16-12-2012, 01:12
Ωραία παρουσίαση Valkyre (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=652) , ιδιως για το 3d 48fps με ενδιέφερε να ακούσω γνώμες

Dragonpaul
16-12-2012, 04:04
Χαιρετε!

Θα γραψω κι εγω τη γνωμη μου για το Hobbit, αφου μολις γυρισα απο το Village. Βλεπω οτι εχει γραψει και ο Δημητρης πιο πανω, αλλα δεν εχω διαβασει τι, προκειμενου να μην επηρεαστω. Μολις τελειωσω με ο,τι γραψω εδω, θα διαβασω και τη δικη του παρουσιαση. Ξεκιναμε...

...αλλα πριν ξεκινησω, θεωρω απαραιτητο να πω οτι παει καμια 15ετια που εχω διαβασει και το βιβλιο, οποτε δε θυμαμαι τιποτα σχετικα με την ιστορια. Ακομα και οταν εβλεπα οσα διαδραματιζονταν στην οθονη, το μυαλο μου δεν ανακαλουσε τιποτα. Καλο αυτο, γιατι δε θα σποϊλεριασω και την ταινια απο μονος μου. Επισης, το επισημαινω, επειδη δε θα προβω σε συγκρισεις βιβλιο-ταινια.
Η ταινια ξεκινα και το πρωτο πραγμα που παρατηρω ειναι η ομαλοτητα του scrolling της οθονης. Oh, the frame rate!!!!! Σα να εβλεπα κατι πραγματικο, μονο που ηταν σε μια τρισδιαστατη οθονη. Δεν περιμενα σε καμια περιπτωση να με εντυπωσιασει τοσο πολυ. Και ποσο χρησιμο ηταν και για την ιδια την ταινια... Αλλα θα επανελθω αργοτερα σε αυτο το κομματι. Ας παμε πρωτα στο story, το οποιο ειναι αρκετα πιο ενηλικο και σοβαρο απο αυτο του ιδιου του βιβλιου.
Η ταινια, οπως ανεμενα, ξεκινα αρκετα slow paced. Η γνωριμια των χαρακτηρων (μεταξυ τους και προς εμας), το task που πρεπει να φερουν εις περας, η ετοιμασια, το ξεκινημα, κλπ κλπ. Μεχρι εκεινο το σημειο δεν ειχα εντυπωσιαστει. Και ο λογος ηταν απλουστατος. Τη Μεση Γη την ειχα ξαναδει... Τα Χομπιτς το ιδιο... Μαγος, πλασματα, τοπια, χομπιτοσπιτα, check. Ολα εδω. Kαμια εκπληξη... Ο Πετρος "Μαγος" Τζακσον (ω, ναι...) μας μεταφερει σε ενα μερος οπου μας πρωτοσυστησε πριν απο 11 περιπου χρονια. Μονο που τωρα η τεχνολογια βοηθα να δουμε πιο βαθια σε ενα κοσμο που γεννιεται μονο μεσα απο παραμυθια. Τα παντα ειναι ανανεωμενα, εμπλουτισμενα, με ευρυτερη προοπτικη και πιο καλοδουλεμενα!!!!! Ισως στο χωριο να ενιωσα λιγη "μοναξια", αφου, ουσιαστικα, τα μονα Χομπιτς που συνανταμε -μεχρι την τρεχαλα του Μπιλμπο να προλαβει την παρεα- ειναι ο ιδιος και ο Φροντο. Αλλα, οκ, thats the story. Το ταξιδι ομως αρχιζει και μαζι του η μαγεια...!!!!!!
Απο κει και περα, ημουν απλα "μεσα" στην ταινια!!!! Ακολουθουσα την πλοκη, θαυμαζα ο,τι εβλεπα και περιμενα να μαθω τη συνεχεια. Και αυτα που ειδα με ικανοποιησαν στο επακρο. Ισως ειναι η στιγμη που θα πρεπει να αναφερθω στις "τσοντες" (οχι ρε σεις κατι βρωμικο, τα συμπληρωματα για να βγουν οι τρεις ταινιες εννοω) του Τζακσον. Οκ, ο τυπακος ηθελε να βγαλει τρεις ταινιες και για να το κανει αυτο επρεπε να πει κι αλλες ιστοριες. Σε πρωτη φαση δε με χαλασε καθολου. Η ιστορια του καφε μαγου (συγχωρηστε με, δε θυμαμαι πως τον λενε) ειναι βγαλμενη απο το Σιλμαριλιον, εκτος απο το κομματι με τις αραχνες που επιτεθηκαν στο σπιτι του, το οποιο ειναι βγαλμενο απο το κεφαλι του Πετρου. Αν γενικα χρησιμοποιησει (οπως και παλιοτερα εχω πει) κομματια Τολκινικα, ας κανει και 5 ταινιες. Totally fine by me!
Στο οπτικο κομματι, ολα (ΟΛΑ ομως...) ηταν μια πανδαισια!!!!!! Ισως να περιμενα καλυτερο 3D, αλλα δε με χαλασε κιολας. Aυτο με ξετιναξε πραγματικα, ηταν τα 48fps!!!! Επαθα πλακα!!!! Τετοια ομαλοτητα, καθαροτητα κινησης δεν ειχα ξαναδει πουθενα!!!!! Και περα απο το οπτικο, εξυπηρετουσε και πρακτικα!!!! Σε καμια σκηνη δεν "εχασα" τους χαρακτηρες σε μακρινα πλανα. Για παραδειγμα σε σκηνες οπως αυτη με τη γεφυρα που γκρεμιζοταν και ετρεχαν ολοι να προλαβουν να σωθουν, αντιμετωπιζοντας σωρεία γκομπλιν , δεν εχασα κανεναν χαρακτηρα απο τα ματια μου στο βωμο των παλαιότερων 24fps που τα αντικειμενα χανονται καπου στο χαος σε γρηγορο scrolling. Τα βουνα απο helicopter view, τα δαση, οι μαχες, ολα ηταν μπροστα μου χωρις να χανονται!!!! Εξαιρετικο αποτελεσμα και χαιρομαι που επελεξα να δω την ταινια οπως ο Τζακσον την προοριζε να ειναι. Απο εμενα "ΕΥΓΕ" και αδυνατω να καταλαβω τις επικρισεις για αυτη του την επιλογη.
Α... να μη ξεχασω και το "κομπιουτερ". Αριστη δουλεια!!!! Οι μορφασμοι του Γκολουμ θα μου μεινουν αξεχαστοι. Τι λεπτομερεια, τι τεχνικη, τι τι τι...
Kαι η μουσικη, απλα επικη!!!!!
Τα μονα αρνητικα που βρηκα ηταν η επαναληψη σε καποιες χαρακτηριστικες κινησεις του Γκανταλφ, οπως το οτι σκοτεινιαζει οταν αυτο μιλα επιπληκτικα, η συνεννοηση με την πεταλουδα για βοηθεια και κατι αλλα επουσιωδη σημεια. Αυτο και ή, καπως, αργη αρχη. Κατα τα αλλα... ΜΑΓΕΙΑ!!!!!!

Αρχισαμε λοιπον κυριοι και... now we 're Tolkien!

AgentPrinny007
16-12-2012, 23:34
Ειδα και εγω το Χομπιτ και θα συμφωνησω απολυτα με τα σποιλερ του Valkyre. Ναι ειναι ενα παιδιο βιβλιο , αρκετα μικροτερο απο τον αρχοντα , το οποιο μαλιστα θα το κανει και τρεις ταινιες !!! Ελεος μαστορα !!!Απλα απο ενα σημειο και μετα με κουρασε τοσο πολυ που ενιωθα οτι εβλεπα video game και οχι ταινια.
Ενα 7 θα εβαζα μονο και μονο για τη σκηνη
με το γκολουμ

tnf50
17-12-2012, 02:11
Eγω ενθουσιαστηκα με την ταινια. Την περιμενα τελειως προχειροφτιαγμενη με σκοπο μονο το ''αρμεγμα'' του βιβλιου. Τελικα αυτο που ειδα ηταν μια αξιοπρεπεστατη ταινια, με απιστευτη επικιλα σε καποιες στιγμες. Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι 3 ταινιες ειναι πολλες και φοβαμαι οτι μεχρι την 3η θα χουν μπει πολλα ακυρα γεγονοτα που ισως να με κουρασουν...

Ειδικα
στο σημειο που τραγουδανε οι νανοι μεσα στο σπιτι του μπιλμπο επαθα πλακα....ανατριχιλα σκετη...

the master
17-12-2012, 02:27
Εγω πηγα περιμενοντας να δω επικιλα...
και αυτο εγινε!

Valkyre
17-12-2012, 12:27
Χθες ετυχε και ειδα ξανα το Last Action Hero με τον Arnold... τι γαματη ταινιουλα ρε γμτ... Σαββατιατικη ταινια, χαβαλες, cheesy οσο δεν παει (και το κανει και εσκεμμενα βασει σεναριου) τρελη μουσικη (Megadeth , AC/DC, Def Leppard)

Συγκεκριμενα το Big Gun των AC/DC ειναι το γαμηστεροτερο car chase τραγουδι που εχει παιξει ποτε για εμενα, ειδικα ετσι οπως το εκαναν στην ταινια:

AC/DC - Big Gun - YouTube

Και η σκηνη:

Last Action Hero - YouTube

Επικηλα!!

πολυ την ευχαριστηθηκα...! Δεν βγαινουν τετοιες ταινιες πλεον ρε γμτ... αταλαντος ο Αρνι οσο και να λεμε ομως μας λειπει ενας τετοιος cheesy, macho testosterone ηρωας στον σημερινο κινηματογραφο!

Nikoladim
17-12-2012, 13:16
Ωχαχαχαχα αταλαντος ο Αρνι οσο και να λεμε ομως μας λειπει ενας τετοιος cheesy, macho testosterone ηρωας στον σημερινο κινηματογραφο! συμφωνω απολυτα. Βγηκαν κατα καιρο απομιμησεις τυπου Βιν Ντιζελ-Σταθαμ (Ο Σταθαμ βεβαια καθιερωθηκε και ηταν σε αλλο στυλ πιο Σταλονε), τωρα προβαλουν και τον Momoa αλλα δεν βλεπω να τον φτανει καν στο δαχτυλακι του. Παντως cheesy movies στυλ 80ς αρχες 90ς αρχιζουν να ξαναβγαινουν Βαλ. Η αρχη εγινε με το expendables και τωρα εχουμε και το The last Stand,The Tomb και συνεχιζεται ο θιασος.
A ναι και απο την ταινια προσωπικα μου αρεσε το No More Mr Nice Guy!

Valkyre
17-12-2012, 13:34
Ποιος Staham ρε συ! Οπως ειπες δεν τον φτανει στο δαχτυλακι του τον Αρνι! Το presence του Arni δεν παιζεται απλα.... Ακομα και στην σκηνη που εχω βαλει παραπανω, οταν ξεκιναει το βιντεο που τον δειχνει η καμερα να σηκωνει με αυτη τη στραβοφατσα σε στυλ "θα τα γ***ησω ολα τωρα!" Ε δεν ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΡΕ ΣΥ!!!! χαχαχα :D

Οι καινουργιες οντως εχουν φαση αλλα και παλι δεν φτανουν τις παλιες για εμενα. Το expendables ok ναι γουσταρω αλλα ηταν πολυ τρελο bodycount και ηθελα και λιγο περισσοτερο μπαχαρικο μεσα.

Αλλα ειναι ειδος υπο εξαφανιση δυστυχως... μακαρι να αλλαξει, αλλα ολα τα λεφτα ειναι ο ηθοποιος ρε φιλε... οπως ειπα το presence του Arni στην σκηνη ειναι απλα επος! Ο τυπος γεννηθηκε κυριολεκτικα για να σηκωνεται σιγα σιγα και να τον δειχνει η καμερα ετοιμο να παρει φορα και να τα κανει ολα μπουρδελο εντελως! Δεν χρειαζεται να μιλησει. Απλα τον βλεπεις. Μπορει να ειναι αταλαντος ηθοποιος αλλα ο Αρνι διδαξε πως πρεπει να δειχνει ενας τετοιος ηρωας οταν τον δειχνει η καμερα να σηκωνεται!

Ανατριχιαζω απο την νοσταλγια ρε συ....

YΓ: Κοιτα εδω την αρχικη εισαγωγη του Αρνι στην ταινια... ρε φιλε δεν παιζεται απλα... ροκια, παταει πανω στα περιπολικα, πουρο, στα @@ μου ο αρχηγος της αστυνομιας, στα @@ μου το πρωτοκολο ... τεραστιο πιστολι... δεν παιζεται απλα!
[/URL]
[URL]https://www.youtube.com/watch?v=kq_5RZ3HphY (https://www.youtube.com/watch?v=kq_5RZ3HphY)

PDS
17-12-2012, 13:38
Θρυλος ο αρνολντ ρεεεε:a014:
Οι ταινιες δρασης εκεινης της εποχης μου αρεσαν πολυ περισσοτερο απο τις σημερινες.Δεν ξερω αν κυριαρχει η νοσταλγια ή απλα ηταν πολυ καλυτερες εκεινες,αλλα τις περισσοτερες τετοιου ειδους ταινιες που βγαινουν σημερα τις βαριεμαι.

Valkyre
17-12-2012, 13:49
^^ Για εμενα λειπουν τετοιοι ηθοποιοι πλεον... αυτο ειναι το θεμα.

Ποιος σημερινος ηθοποιος ειναι Αρνολντ? Κανεις. Δεν υπαρχει υποκαταστατο πραγματικα. Ο τυπος γεννησε (μαζι με τον Σταλονε) μια ολοκληρη κατηγορια ταινιων απο μονοι τους.

Και δεν ειναι οι μονοι ετσι. Ποιος αλλος μπορει να σταθει σαν γουεστερν ηρωας διπλα στον Κλιντ Ιστγουντ? Υπαρχει απο τοτε που σταματησε αυτος, αλλος τετοιος ηρωας στο συγκεκριμενο ειδος? Ουτε καν. Δυστυχως οταν φευγουν απο την ενεργο δραση τετοια icons, εξαφανιζονται και τα συγκεκριμενα ειδη ταινιων... :(

Nikoladim
17-12-2012, 14:16
Eνταξει ο Αρνορλντ επιστρεφει με δυναμικο ντεπουτο. Εχει ηδη υπογραψει για 4 ταινιες και βλεπουμε τι αλλο μπορει να κανει. Γενικοτερα ως πιτρισιρικας ηταν ο αγαπημενος μου ηθοποιος με τα 2 Terminator και το Κοναν να ειναι απο τις all time favourite ταινιες. Καλα το presence του δεν υπαρχει, σαφεστατα το πιο αντιπροσωπευτικο δειγμα ειναι ο εξολοθρευτης που ειδικα στην πρωτη ηξερες πως οταν κοιταξει καποια μαλακια θα γινει και γινοταν. Παντως αποτελει το κλασικο παραδειγμα ανθρωπου που οτι και να εκανε στη ζωη του πετυχε (εκτος απο την οικογενεια :P)

Valkyre
17-12-2012, 14:29
Παντως αποτελει το κλασικο παραδειγμα ανθρωπου που οτι και να εκανε στη ζωη του πετυχε (εκτος απο την οικογενεια :P)
Θεωρω οτι ειναι ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΣ, ειναι ΜΑΓΚΑΣ και κατα την γνωμη μου -παντα- αντιπροσωπευσε αυτο που υποδυοταν στις ταινιες (τον badass) , στην πραγματικη του ζωη στο 100%.

Ο ανθρωπος οτι στοχους εβαλε τους πετυχε. Τελος.

α) Ηθελε να γινει ο καλυτερος body builder ολου του κοσμου. Οχι απλα το καταφερε, το εκανε με τετοιο τροπο που αλλαξε ολο το αθλημα, εγραψε ολοκληρα βιβλια, διελυσε τον συναγωνισμο και ακομα και σημερα ολοι οσοι ασχολουνται με αυτο, τον εχουν σαν εικονισμα.

β) Μετα ηθελε να γινει ηθοποιος. Ουτε αγγλικα δεν ηξερε. Τον πηραν απλα για να ποζαρει τους μυς του και την φωνη του την εκανε αλλος με ντουμπλαρισμα. Γουσταρε ομως.

Νομιζετε οτι ο Αρνολντ ειχε την εντυπωση οτι ειναι "ΚΑΛΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ"?

Οχι φυσικα... ο ανθρωπος γνωριζε οτι ειναι αταλαντος, αλλα ηξερε παρα μα παρα πολυ καλα τι μπορουσε να πουλησει και πως ακριβως επρεπε να το κανει αυτο.
Το αποτελεσμα? Να γινει ο πιο ακριβοπληρωμενος ηθοποιος του Χολυγουντ για πολλα χρονια. Ωντας ενας αταλαντος σακος απο κοκκαλα και κρεας... αλλα και παρα πολυ μυαλο.

γ) Μετα ηθελε να γινει πολιτικος. Ποιος? Αυτος ο Κοναν! ΛΟΛ ελεγαν ολοι. Τελικα βγηκε Κυβερνητης για 2 συνεχομενες θητειες.
Και τωρα θα πουν ολοι, αφου ειναι ηλιθιοι οι αμερικανοι και πανε και ψηφιζουν οτι ναναι... Φιλοι μου χανετε το νοημα...

Σε αυτο ακριβως ΠΟΝΤΑΡΕ ο ανθρωπος. Ηξερε ακριβως τι εκανε.

Αν καποιος δει πως εχτισε την καρριερα του θα καταλαβει οτι καθε βημα εγινε με σκοπο να οδηγησει στο επομενο:
Μυς και τρελη εμφανιση -> Ηθοποιια με βαση αυτο το προσον -> action hero icon-> πολιτικος λογω της δημοτικοτητας του και του catch-phrase "governator"

Διολου ασχημα για εναν ανρθωπο ο οποιος ξεκινησε χωρις μια δεκαρα στην τσεπη του και που οι περισσοτεροι τον θεωρουσαν απλα ενα ματσο μυς.
Βασικα για εμενα ειναι ιδιοφυιια ο τυπος και επειδη ασχολουμαι και με γυμναστικη τα βιβλια που εγραψε για ασκησεις/προπονησεις και διατροφη δεν υπαρχουν, ηταν πολλααααα χρονια μπροστα οταν τα εβγαλε και ακομα και σημερα θεωρουνται ευαγελλια του χωρου.

ΥΓ: BTW o Arni ηταν και real life hero αφου εσωσε εναν ανθρωπο απο πνιγμο... Badass πραγματικα!

Nikoladim
17-12-2012, 16:53
Kαπου ειχα διαβασει πως εχει σπουδασει κιολας. In November 1979, Arnold Schwarzenegger graduated from the University of Wisconsin Superior with a Bachelor of Arts Degree in international marketing of fitness and business administration.
και ασφαλως η καλυτερη χριστουγεννιατικη του ατακα...
Arnold Schwarzenegger Put That Cookie Down Remix - YouTube

messi10
17-12-2012, 20:31
(τνφ) ,μαστερ,,i told you so

Leon_DiZ
18-12-2012, 03:04
Γυρισα απο την πρεμιερα του "Η Ζωη του Πι" (Odeon Kosmopolis - 3D).

Ωραια ταινια, καλογυρισμενη και προσεγμενη. Ειναι πολυ ομορφο οπτικα, εχει καταπληκτικη φωτογραφια αλλα η υποθεση δεν ειναι κατι που θα σε συναρπασει. Ειναι απο αυτες τις ταινιες που η αφισα σου λεει το 95% της υποθεσης και στις οποιοες τελικα πιο πολυ μετραει η εκτελεση (και μιλαω εγω που το μονο που ειχα ακουσει ειναι για "ενα παιδι και μια τιγρη μεσα σε μια βαρκα")

aris13
19-12-2012, 17:03
Νεος Terence Malick.

To the Wonder - Trailer - TheFilmStage.com (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=csstykAOQKI)

Nikoladim
19-12-2012, 17:56
Ω ρε φιλε, ωραιος. Την τελευταια του ταινια "το δεντρο της ζωης" ΤΟ ΛΑΤΡΕΨΑ. Αν εξαιρεσεις λιγο το κακο CGI στην αρχη, η ταινια για μενα ηταν ενα ποιημα. Για thin red line δεν συζητω... και το New World μου παραφανηκε σουρεαλ για το θεμα.

Leon_DiZ
20-12-2012, 01:35
Γυρισα απο το Χομπιτ. Απλα καταπληκτικο! Ουτε βαρεθηκα, ουτε τα προσθετικα ειδα που λεγανε μερικοι ουτε τπτ. Καποια πραγματα δεν μου αρεσαν (οπως και στον Αρχοντα) αλλα γενικα με καλυψε πληρως η αποδοση του βιβλιου, ισα ισα το περιμενα χειροτερο.

τα 48fps ειναι πραγματικα απιστευτα! καταπληκτικη κινηση, μου πηρε μισο λεπτο μονο να συνηθισω στην αλλαγη (ισως επειδη βλεπω ταινιες με motion interpolation συχνα στο σπιτι), πραγματικα αυτοι που λενε κατι π***ς του τυπου "δεν φαινεται σαν ταινια" να πανε να κοιταχτουν καλυτερα. το 3D εξισου καλο. αν δεν εκανε 12€ λογικα θα ξαναπηγαινα.

κατι που μου εκανε εντυπωση ηταν το ποσο κοντα στην δομη της Συντροφιας του Δαχτυλιδιου ηταν η ταινια. το συγκεκριμενο δεν ξερω αν μ αρεσε ή οχι.

πολυ καλες οι προσθηκες των appendices, πραγματικα κολλανε και δενουν απολυτα με την ταινια. μακαρι να το συνεχισει ετσι και να το εμβαθυνει ακομα περισσοτερο. θελω να το ενσωματωσει πληρως στην ευρητερη ιστορια του αρχοντα. καλα τα πηγε στο πρωτο μερος.

Μερικα αρνητικα:
- μου την εσπασε λιγο που ο Frodo τωρα ειναι πιο αδυνατος. μου χτυπησε καπως. Holm και Lee μετριοι. γερασμενοι και οι δυο, με ενοχλησε το CG στα προσωπα τους αλλα ο Holm δεν μου πολυαρεσε ουτε οπως επαιζε φια καποιο λογο. ο Lee νταξει, απλα εχει γερασει.
- το τελος στην σπηλια με τα goblins ηταν παραπανω hollywood απ'ο,τι θα πρεπε
- η ατακα που ειπε ο Goblin King πριν πεθανει ηταν τραγικη απλα
- δεν μ αρεσε που καποια flashbacks που εδειξαν στον Αρχοντα τα αλλαξανε στο Χομπιτ (την σκηνη που πεφτει ο Μπιλμπο και πιανει το δαχτυλιδι πχ)

9/10

ezio_auditore
20-12-2012, 12:39
Ειδα το argo του ben affleck,ταινιαρα πραγματικα,δικαια θα παρει αν παρει τα οσκαρ,τρομερο pacing κ κορυφωση στο τελος,αν κ η ταινια βασιζεται σε αληθινη ιστορια,3/3 μεχρι τωρα ο αταλαντος ben με gone baby gone,the town κ argo.

Valkyre
20-12-2012, 12:56
Ο Ben Afleck ειναι πραγματικα ενας ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ σκηνοθετης/σεναριογραφος.

Δεν πηρε τυχαια το οσκαρ για το σεναριο (μαζι με τον κολλητο του) για το Good Will hunting και πραγματικα οι 3 ταινιες που εχεις σκηνοθετησει ειναι καταπληκτικες ολες.

Σαν ηθοποιος μπαζει απο πολλα σημεια, αλλα σαν σκηνοθετης/σεναριογραφος, πραγματικα του βγαζω το καπελο. Δεν εχω δει ακομα το argo αλλα φαινεται απο αυτα που ακουω και διαβαζω οτι εξακολουθει να ειναι σε υψηλο επιπεδο.

Μπραβο στον Αφλεκ, λες την πρωτη φορα "θα του εκατσε", την δευτερη φορα λες, "ρε συ αυτος μαλλον το εχει", ε την τριτη εισαι σιγουρος οτι ο ανθρωπος απλα τα σπαει οταν σκηνοθετει.

Dragonpaul
20-12-2012, 13:33
Συγγνώμη.... Ξεκίνησε το "Argo";;;;

Nikoladim
20-12-2012, 13:47
Θεωρω τον Αφλεκ ως τουλαχιστον απαραδεκτο ηθοποιο. Ο αδερφος του ειναι πολυ καλυτερος. Σαν σκηνοθετης/σεναριογραφος βεβαια αλλαζει πολυ το πραγμα. Το Good Will Hunting πολυ καλο και το The Town εξισου, αλλα ισως δεν το αποθεωσα επειδη σε ταινιες τετοιου ειδους εχω στο μυαλο μου το αξεπεραστο THE HEAT! Τελος το Gone Baby Gone την λατρεψα σαν ταινια και ηταν μια τεραστια εκπληξη για μενα. Ακομη και σημερα θυμαμαι την φοβερα μελαγχολικη ατμοσφαιρα και το σασπενς στο τελος (+την τελευταια σκηνη του καναπε).

Leon_DiZ
20-12-2012, 13:48
παδια μια βοηθεια. θυμαται κανεις ποια trailer παιχτηκαν πριν το Χομπιτ; θυμαμαι τα Django + Gambit. κανενα αλλο;


Συγγνώμη.... Ξεκίνησε το "Argo";;;;

10 Ιανουαριου στην Ελλαδα

Ezio
20-12-2012, 13:52
παδια μια βοηθεια. θυμαται κανεις ποια trailer παιχτηκαν πριν το Χομπιτ; θυμαμαι τα Django + Gambit. κανενα αλλο;


Στη δικιά μου προβολή θυμάμαι ότι παίχτηκαν επίσης τα trailer του love in the end, η ζωή του Πι και του the impossible.

ezio_auditore
20-12-2012, 14:14
Το argo το ....βρηκα σε dvd rip,το gone baby gone ειναι απο τις αγαπημενες μου ταινιες,ετυχε να πεσει πανω στην εξαφανιση ενος κοριτσιου απο την αγγλια κ το εκρυψαν,δεν διαφημιστηκε πολυ.

Leon_DiZ
20-12-2012, 15:44
Στη δικιά μου προβολή θυμάμαι ότι παίχτηκαν επίσης τα trailer του love in the end, η ζωή του Πι και του the impossible.

το the impossible το δειξανε και στην δικη μου. αλλα δεν ειναι αυτο που ψαχνω γμτ.. thanks παντως!


BTW


Κερδίσατε 1 πρόσκληση για δύο άτομα, για την πρεμιέρα της ταινίας (Ραλφ η επόμενη πίστα) το (Σάββατο 22/12 στις 12:00) στα Village @ Mall.
στο Μαρούσι.

and that's how it's done!

Ezio
20-12-2012, 15:53
το the impossible το δειξανε και στην δικη μου. αλλα δεν ειναι αυτο που ψαχνω γμτ.. thanks παντως!

Ψάχνεις κάποιο trailer; περιέγραψε το και ίσως το βρει κάποιος.

Leon_DiZ
20-12-2012, 15:57
Ψάχνεις κάποιο trailer; περιέγραψε το και ίσως το βρει κάποιος.

Ψαχνω την μουσικη απο ενα trailer και δεν θυμαμαι πιο! Ασε, προβληματα :P

Nikoladim
20-12-2012, 19:04
shazaam/track id Λεωνίδα? Με έχει σώσει πολλές φορές.

jimbour
20-12-2012, 22:46
το the impossible το δειξανε και στην δικη μου. αλλα δεν ειναι αυτο που ψαχνω γμτ.. thanks παντως!


BTW



and that's how it's done!

to wreck it ralph είναι αρκετά καλό, το είδα στα ελληνικά και σιγουρα θα παω να το δω και στα αγγλικα μόλις βγει (η εταιρεια διανομης θα το φερει και στα αγγλικα παρα την παγια τακτικη του να ερχονται πλεον ολα μεταγλωτισμενα)

Leon_DiZ
20-12-2012, 23:32
shazaam/track id Λεωνίδα? Με έχει σώσει πολλές φορές.

δεν βρισκω το trailer για να βρω την μουσικη, εκει ειναι το προβλημα μου. τεσπα, καποια στιγμη θα το βρω που θα μου παει


to wreck it ralph είναι αρκετά καλό, το είδα στα ελληνικά και σιγουρα θα παω να το δω και στα αγγλικα μόλις βγει (η εταιρεια διανομης θα το φερει και στα αγγλικα παρα την παγια τακτικη του να ερχονται πλεον ολα μεταγλωτισμενα)

που το ειδες στα Ελληνικα κιολας;

Dragonpaul
21-12-2012, 17:08
Είδα πάλι την Τριλογία! Και μαλιστα τις extended versions που δεν είχα δει.
Ρε γμτ, τι επικές ταινίες!!!!!!! Απορώ, αν μετα απο πολλα χρόνια, τολμήσει κάποιος επίδοξος σκηνοθέτης να καταπιαστει πάλι με αυτές τις ταινίες και να ξεπεράσει το επίτευγμα του Τζακσον...

Leon_DiZ
22-12-2012, 17:54
Wreck-it Ralph

Για εμενα η καλυτερη ταινια κινουμενων σχεδιων της χρονιας (απο αυτες που εχω δει τουλαχιστον - και εχω δει πολλες). Πραγματικα το αδικουν τα trailers. Οι χαρακτηρες ειναι ενας κι ενας, το art design καταπληκτικο, ωραιες ανατροπες, συγκινητικο χωρις να ειναι μελο. Θα την προτινα πιο πολυ σε μεγαλους παρα σε μικρα παιδια. Και για τους δυο ειναι διασκεδαστικη και ωραια ταινια, αλλα οι μεγαλυτεροι θα χορτασουν references και cameos απο παλια παιχνιδια (πολλα δεν τα επιασα ουτε εγω που παιζω παιχνιδια απο τα γεννοφασκια μου) και γενικα θα δεθουν πολυ καλυτερα με τους χαρακτηρες. Πραγματικα πολυ καλο!

8,5/10

aris13
23-12-2012, 12:16
The place beyond the pines με ryan gosling, bradley cooper και eva mendes.

*The Place Beyond the Pines* Official Trailer #1 Starring Ryan Gosling (2013) [HD]

Desmond
24-12-2012, 06:14
Μόλις γύρισα από το Χόμπιτ.Η ταινία είναι καλή της τάξεως του 6.5/10.
Ερμηνευτικά είναι άνιση.Ενώ οι main characters, όπως του Μπάγκινς, του Γκάνταλφ ή του Θόριν είναι απολύτως πειστικοί, κάποιοι δευτερεύοντες όπως αυτοί του Σάρουμαν και του Φρόντο και των περισσότερων νάνων, είναι διεκπερωτικοί.
Σκηνοθετικά, τίποτα το ιδιαίτερο.Ο Τζάκσον έκανε αυτό που "πρέπει" να κάνει:
Να βγάλει μπόλικο χρήμα δλδ.
Σεναριακά η μπάλα εχάθη.Ακόμα να καταλάβω τι ρόλο βάραγε ο μάγος του δάσους που πετάχτηκε από το πουθενά και έστειλε το pacing κατά διαόλου.Ερασιτεχνικό τουλάχιστον.
To 3D xωρίς περιττούς φθηνούς εντυπωσιασμούς, αλλά με ελάχιστο pop-out.
Σε ό,τι αφορά το περιβόητο 48fps: Διάβασα τις απόψεις μελών που εκτιμώ όπως οι ldns, dragonpaul, valkyre κ.α., και δεν μπορώ να πω οτι ταυτίστηκα.Φρέσκο και πρωτοποριακό, αλλά σε αρκετά σημεία χάνει.Πχ. την αγαπημένη μου σκηνή της ταινίας, χόμπιτ vs γκόλουμ την κατέστρεψε.Το συμπέρασμά μου δεν είναι αρνητικό.Απλά πιστεύω οτι δεν κάνει και δεν πρέπει να γίνει ο κανόνας για κάθε ταινία.Και για να προλάβω τους φουτουριστές, μην ξεχνάμε ταινιάρες που βγήκαν με "οπισθοδρομικά" ασπρόμαυρα φιλμ, που δεν μπορούμε να τα διανοηθούμε έγχρωμα, όπως τα Eraserhead, π, man bites dog, για να θυμηθώ κάποια πρόχειρα. Από την άλλη, ενώ παρακολουθούσα το Χόμπιτ, στο μυαλό μου ερχόταν πως θα φαινόντουσαν τα "Eγώ, ο Κλάυδιος" και το Doctor Who (Tom Baker era) στα 48fps.Πολυαγαπημένα και τα δύο.Studio και τα δύο.Δεν είμαι αρνητικός, αλλά για κανέναν λόγο δεν πρέπει να γίνει mainstream.
Έφυγα ικανοποιημένος από το σινεμά, από την άποψη οτι παρακολούθησα μια διασκεδαστική ταινία, την οποία δεν θα την αναφέρει κανένας ως σημείο αναφοράς στην ιστορία του κινηματογράφου μόλις "κατέβει" από τις αίθουσες.

messi10
24-12-2012, 11:59
^ αν και διαφωνω σε πολλα, σεβαστη η αποψη σου Νικο αλλα περιμενα να αναφερθεις στο απιστευτο soundtrack..., εκτος αν ουτε αυτο σου αρεσε.

Valkyre
24-12-2012, 12:04
Κι εγω με το 48fps διχαζομαι... οπως ειπα σε σκηνες μαχης ειναι πολυ καλο αλλα σε ολες τις υπολοιπες απλες σκηνες χανει αρκετα και χαλαει την σκηνη και για εμενα...

Ωραιο για slow motion και παναρισμα της καμερας σε μεγαλα τοπια και σε γρηγορες σκηνες μαχης, αλλα σε ολα τα υπολοιπα... μνιε.

Desmond
24-12-2012, 12:11
Παναγιώτη, παράλειψή μου.Η μουσική ανέβαζε πολύ την παραμυθένια επικίλα!

tonybsg
24-12-2012, 16:48
Και γω έτσι κι έτσι με τα 48fps. Σίγουρα εντυπωσιακή τεχνολογία αλλά έχω την εντύπωση ότι πρόδιδε τα CGI σε πολλά σημεία, με αποτέλεσμα να avatarίζει αρκετά (έτσι κάπως μπορώ να το περιγράψω - και το οποίο στο Avatar ήταν φυσιολογικό). Δηλαδή έβλεπα τα Extended τις προάλλες σε bd και έλεγα ότι μάλλον τα προτιμώ για την ώρα.

Βέβαια να πω ότι χαλαρά ήταν το πρώτο 3D που πραγματικά άξιζε μετά το Avatar για μένα (δεν είχα δει όμως Hugo και όλες τις animated).

messi10
26-12-2012, 10:38
Είδα το Dragons: Gift of the Night Fury

ή αλλιως How to train your Dragon σε christmas spirit, ως φαν της ταινιας πραγματικα

μου αρεσε παρα πολυ και το προτεινω για μια χαλαρη 20λεπτη animated movie :)

PDS
26-12-2012, 14:00
Life of pi.
Εξαιρετικο σε ολα τα επιπεδα.Πανεμορφο.Το λατρεψα:D

hakoo
27-12-2012, 05:35
Ειδα κι εγω το Hobbit, θα συμφωνησω με τον Desmond στα περισσοτερα σημεια, η λεξη διεκπεραιωση μου ηρθε στο μυαλο αρκετες φορες βλεποντας την ταινια αναφορικα με ερμηνειες, σκηνοθεσια, set pieces κτλ.
Για τα τεχνικα μερη δεν θα ειμαι πολυ αυστηρος, ειδα την ταινια σε 3D αλλα μη εχοντας ιδεα για το τι σοι προβολη ηταν αυτη που ειδα δεν μπορω να τοποθετηθω. Σιγουρα δεν μου εκανε καμια ιδιαιτερη εντυπωση παντως και δεν πλησιαζει τα standards του avatar στο δικο μου το μυαλο.
Για να ειμαι φυσικα απολυτα ειλικρινης δεν υπηρξα ποτε ενθουσιασμενος με την προοπτικη της ταινιας μιας και θεωρουσα εκ των προτερων οτι το υλικο του συγκεκριμενου βιβλιου ειναι πολυ πιο limited απο τα αντιστοιχα του LOTR.
Κατα τα αλλα μια ειλικρινης προσπαθεια για fanservice, νομιζω ετσι πρεπει να αντιμετωπιστει η ταινια μιας και ο Jackson ηταν σαφες εξ αρχης τι ηθελε να κανει αλλα και εμεις τι πηγαμε να δουμε.
Καταπληκτικο soundtrack και σκηνικα οπως αναμενοταν.

Nikoladim
27-12-2012, 16:09
Ειδα εχθες το Dredd 3D (rip) μια ταινια που μου φανηκε πως περασει τελειως "under the radar" ενω σιγουρα αξιζει περισσοτερης προσοχης. Αν και φαινεται ως ενα κλασικο action flick υπαρχουν παρα πολλα σημεια που το κανουν να διαφερει αρκετα απο το genre. Πρωτα απο ολα ειναι παρα πολυ κοντα στο Dredd Universe, πραγμα που σημαινει πως εχει παρα πολυ σκοτεινη sci-fi ατμοσφαιρα με εντονη γραφικη βια. Το αρτ direction δινει ρεστα και δημιουργει ενα αρκετα "ρεαλιστικο" περιβαλλον. Ο Ντρεντ δεν καταλαβαινει απολυτως τπτ, ειναι τελειως "στεγνος" σε οτι κανει και οι σφαιρες φευγουν για την πλακα, με οτι αυτο συνεπαγεται. H Ροοκι σε απολυτη αντιθεση με τον Ντρεντ, ειναι ξανθια(επιτηδες το χρωμα) χωρις κρανος και καποως ψαρομενη. Το σεναριο δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, κλασικα στελνουν το δικαστη Ντρεντ μαζι με μια Ροοκι να εξερευνησει καποιο φονο και μετα γινεται της κολασεως, αφου ολοκληρη η μαφια θελει να τους σκοτωσει σε ενα συμπλεγμα/πολυκατοικια. Η μουσικη τα σπαει, ηλεκτρονικη το δε ντεθ θυμιζοντας σε αρκετα σημεια το mass effect. Το τελος ειναι εκπληκτικο, τελειως απλο και για αυτο το λογο ειναι τοσο γαματο.
Στα - σιγουρα η αρκετα μικρη διαρκεια(1.30 ωρα με το ζορι) του που δεν αφηνει να διατυπωθει καποιο backstory των πρωταγωνιστων και κακων (ιδιαιτερως της ma-ma), καποιες σκηνες δρασης που δειχνουν πως ο σκηνοθετης δεν ηταν και η καλυτερη επιλογη οπως επισης και καποιες cheesy ατακες εκτος κλιματος. Ο πρωταγωνιστης Urban σκεκεται στο υψος του ρολου, ποτε δεν βγαζει το κρανος του και σε ενα σημειο δινει ενα αντιπροσωπευτικο "Ντρεντ" λογο. Προφανως και η ταινια δεν εχει απολυτως καμια σχεση με την απολυτη πατατα με τον Σταλονε, την προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους τους φαν των action movies.

djpar
27-12-2012, 16:21
εγω το dredd ευτυχως δεν το ειδα 3d γλιτωσα κ την ωρα του κατεβασματος οταν θα εβγαινε.Δεν μου αρεσε τοσο ειδικα ο τυπος που το επαιζε stalone. το 1ο ηταν καλυτερο

Desmond
27-12-2012, 23:22
Τεράστια πολυαγαπημένη cult ταινιάρα!
Ξ–ΞŸΞ₯Ν Ξ‘ΞΞ‘ΞœΞ•Ξ£Ξ‘ ΞœΞ‘Ξ£ - THEY LIVE 1988 720p HD Ξ•Ξ›Ξ›Ξ—ΞΞ™ΞšΞŸΞ™ Ξ₯Ξ*ΞŸΞ€Ξ™Ξ€Ξ›ΞŸΞ™ - YouTube

jimbour
28-12-2012, 14:55
Ειδα εχθες το Dredd 3D (rip) μια ταινια που μου φανηκε πως περασει τελειως "under the radar" ενω σιγουρα αξιζει περισσοτερης προσοχης. Αν και φαινεται ως ενα κλασικο action flick υπαρχουν παρα πολλα σημεια που το κανουν να διαφερει αρκετα απο το genre. Πρωτα απο ολα ειναι παρα πολυ κοντα στο Dredd Universe, πραγμα που σημαινει πως εχει παρα πολυ σκοτεινη sci-fi ατμοσφαιρα με εντονη γραφικη βια. Το αρτ direction δινει ρεστα και δημιουργει ενα αρκετα "ρεαλιστικο" περιβαλλον. Ο Ντρεντ δεν καταλαβαινει απολυτως τπτ, ειναι τελειως "στεγνος" σε οτι κανει και οι σφαιρες φευγουν για την πλακα, με οτι αυτο συνεπαγεται. H Ροοκι σε απολυτη αντιθεση με τον Ντρεντ, ειναι ξανθια(επιτηδες το χρωμα) χωρις κρανος και καποως ψαρομενη. Το σεναριο δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, κλασικα στελνουν το δικαστη Ντρεντ μαζι με μια Ροοκι να εξερευνησει καποιο φονο και μετα γινεται της κολασεως, αφου ολοκληρη η μαφια θελει να τους σκοτωσει σε ενα συμπλεγμα/πολυκατοικια. Η μουσικη τα σπαει, ηλεκτρονικη το δε ντεθ θυμιζοντας σε αρκετα σημεια το mass effect. Το τελος ειναι εκπληκτικο, τελειως απλο και για αυτο το λογο ειναι τοσο γαματο.
Στα - σιγουρα η αρκετα μικρη διαρκεια(1.30 ωρα με το ζορι) του που δεν αφηνει να διατυπωθει καποιο backstory των πρωταγωνιστων και κακων (ιδιαιτερως της ma-ma), καποιες σκηνες δρασης που δειχνουν πως ο σκηνοθετης δεν ηταν και η καλυτερη επιλογη οπως επισης και καποιες cheesy ατακες εκτος κλιματος. Ο πρωταγωνιστης Urban σκεκεται στο υψος του ρολου, ποτε δεν βγαζει το κρανος του και σε ενα σημειο δινει ενα αντιπροσωπευτικο "Ντρεντ" λογο. Προφανως και η ταινια δεν εχει απολυτως καμια σχεση με την απολυτη πατατα με τον Σταλονε, την προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους τους φαν των action movies.

Μαζι σου σε όλα. Κριμα που δεν ηρθε Ελλαδα, αλλα ολες οι Rated R ταινιες δεν εχουν τυχη εδω :/.

Leon_DiZ
29-12-2012, 13:34
O1eAWskbUrs

isildur83
29-12-2012, 13:57
Ειδα εχθες το Dredd 3D (rip) μια ταινια που μου φανηκε πως περασει τελειως "under the radar" ενω σιγουρα αξιζει περισσοτερης προσοχης. Αν και φαινεται ως ενα κλασικο action flick υπαρχουν παρα πολλα σημεια που το κανουν να διαφερει αρκετα απο το genre. Πρωτα απο ολα ειναι παρα πολυ κοντα στο Dredd Universe, πραγμα που σημαινει πως εχει παρα πολυ σκοτεινη sci-fi ατμοσφαιρα με εντονη γραφικη βια. Το αρτ direction δινει ρεστα και δημιουργει ενα αρκετα "ρεαλιστικο" περιβαλλον. Ο Ντρεντ δεν καταλαβαινει απολυτως τπτ, ειναι τελειως "στεγνος" σε οτι κανει και οι σφαιρες φευγουν για την πλακα, με οτι αυτο συνεπαγεται. H Ροοκι σε απολυτη αντιθεση με τον Ντρεντ, ειναι ξανθια(επιτηδες το χρωμα) χωρις κρανος και καποως ψαρομενη. Το σεναριο δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, κλασικα στελνουν το δικαστη Ντρεντ μαζι με μια Ροοκι να εξερευνησει καποιο φονο και μετα γινεται της κολασεως, αφου ολοκληρη η μαφια θελει να τους σκοτωσει σε ενα συμπλεγμα/πολυκατοικια. Η μουσικη τα σπαει, ηλεκτρονικη το δε ντεθ θυμιζοντας σε αρκετα σημεια το mass effect. Το τελος ειναι εκπληκτικο, τελειως απλο και για αυτο το λογο ειναι τοσο γαματο.
Στα - σιγουρα η αρκετα μικρη διαρκεια(1.30 ωρα με το ζορι) του που δεν αφηνει να διατυπωθει καποιο backstory των πρωταγωνιστων και κακων (ιδιαιτερως της ma-ma), καποιες σκηνες δρασης που δειχνουν πως ο σκηνοθετης δεν ηταν και η καλυτερη επιλογη οπως επισης και καποιες cheesy ατακες εκτος κλιματος. Ο πρωταγωνιστης Urban σκεκεται στο υψος του ρολου, ποτε δεν βγαζει το κρανος του και σε ενα σημειο δινει ενα αντιπροσωπευτικο "Ντρεντ" λογο. Προφανως και η ταινια δεν εχει απολυτως καμια σχεση με την απολυτη πατατα με τον Σταλονε, την προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους τους φαν των action movies.
Ετσι ακριβως!!!Καμια σχεση με το αισχρο Judge Dredd του 1995.

ezio_auditore
29-12-2012, 22:10
black hawn down,η καλυτερη war movie που εχω δει αν και προπαγανδιζει υπερ των αμερικανων.

Nikoladim
30-12-2012, 11:12
WoW ναι και εγω την θεωρω απο τις καλυτερες, δεν νομιζω πως ειναι ομως οντως η καλυτερη. Γενικοτερα δεν μπορω να θυμηθω μια αμερικανινη ταινια που να περιγραφει την κατασταση ως εχει. Δηλαδη, ιμπεριαλιστικες κυβερνησεις να στελνουν σε 3 χωρες φανταρους και προφανως οι ντοπιοι να αμυνονται...
Μια ταινια η οποια (και αυτη φουλ προπαγανδα) αν και μου αρεσε αρκετα, ειναι το Rules of Engagement http://www.imdb.com/title/tt0160797/. Περιγραφει αρκετα καλα το πως μπορεις να εισαι πατριωτης και το πως αυτο να μην σημαινει τιποτα για το κρατος.

personGR
30-12-2012, 14:00
WoW ναι και εγω την θεωρω απο τις καλυτερες, δεν νομιζω πως ειναι ομως οντως η καλυτερη. Γενικοτερα δεν μπορω να θυμηθω μια αμερικανινη ταινια που να περιγραφει την κατασταση ως εχει. Δηλαδη, ιμπεριαλιστικες κυβερνησεις να στελνουν σε 3 χωρες φανταρους και προφανως οι ντοπιοι να αμυνονται...
Μια ταινια η οποια (και αυτη φουλ προπαγανδα) αν και μου αρεσε αρκετα, ειναι το Rules of Engagement http://www.imdb.com/title/tt0160797/. Περιγραφει αρκετα καλα το πως μπορεις να εισαι πατριωτης και το πως αυτο να μην σημαινει τιποτα για το κρατος.

Apocalypse Now, κατά προτίμηση την extended έκδοση γιατί εξηγεί καλύτερα το ρόλο των Γάλλων στον πόλεμο του Βιετναμ.

Lefteris_X
30-12-2012, 14:58
I love the smell of napalm in the morning.......

αυτή η ταινία μαζί με τα Scarface (και το παλιό του 30-40 και το νεότερο του Πατσίνο), τις 3 μέρες του Κόνδορα, Όλοι οι άνθρωποι του Προέδρου, ο Ελαφοκυνηγός.....

είναι ταινίες που με έβαλαν σε πολλές σκέψεις και ακολούθως δημιούργησαν δίψα για έρευνα, όταν τις πρωτοείδα πιτσιρίκος.

Valkyre
02-01-2013, 11:34
Προσωπικα βρηκα το Thin Red Line πολυ πιο ποιητικο και καλο απο το Apocalypse Now... ναι το ξερω οτι αποτελω μειοψηφια, αλλα πραγματικα το Thin Red Line ειχε καποιες στιγμες που εμενα προσωπικα μου θυμισαν ποιηση και οχι κινηματογραφο.

Σε αλλα νεα ειδαμε με τον enstikto το Life of Pi.

Προσωπικα για εμενα η συγκεκριμενη ταινια ειναι ισως η καλυτερη ταινια που ειδα το 2012 (ναι και ειχε μεσα το dark knight O_O_O_O ) Θεωρω οτι δεν μπορει να μιλησει καποιος για την ταινια, χωρις να προδωσει σοβαρα κομματια της υποθεσης γι αυτο και δεν θα πω πολλα. Η ταινια παντως για εμενα αποτελεσε εκπληξη. Νομιζα οτι ηταν ενα απλο παραμυθι, ομως ειναι απο τις ταινιες εκεινες που μολις βγεις απο τον κινηματογραφο λες " α γι αυτο σε εκεινη την σκηνη" κλπ κλπ.

Τιγκα στους συμβολισμους και με πανεμορφο θεαμα. Καταπλικτικη δουλεια απο τον Ανγκ Λι που καθε φορα εντυπωσιαζει με το σκηνοθετικο του ευρος.

PDS
02-01-2013, 12:43
Προσωπικα για εμενα η συγκεκριμενη ταινια ειναι ισως η καλυτερη ταινια που ειδα το 2012

:d055:

Eιναι απο τις λιγες ταινιες που θα ξαναπηγαινα cinema για να την δω.

Valkyre
02-01-2013, 12:48
Tωρα που θα παμε Ολλανδια με Enstikto θα παμε λογικα ΙΜΑΧ να δουμε το Hobbit. Δυστυχως εχει μονο μια αιθουσα ΙΜΑΧ και παιζει το hobbit. Εαν ειχα την επιλογη να δω Hobbit ή Life of Pi σε ΙΜΑΧ, εννοειται θα επελεγα life of pi.

Εκπληξη της χρονιας για εμενα!

PDS
02-01-2013, 12:58
IMAX φανταζομαι δεν υπαρχει εδω ε?

Ειμαι λιγο ασχετος απο σινεμα οθονες.

Τεραστια η διαφορα με την VMAX των village?


Η Ταινια σιγουρα ηταν εκπληξη και πραγματικα υπεροχη.Το μονο που με χαλασε ειναι οτι τα trailers δειχνουν σχεδον τα παντα.Και δεν μιλαω για σεναριο αλλα για εικονα.

Valkyre
02-01-2013, 13:08
Οχι δεν εχουμε ΙΜΑΧ και ουτε και προκειται ετσι οπως ειναι η κατασταση...

Δεν εχει καμια σχεση το ΙΜΑΧ με το VMAX του Βιλατζ. Η VMAX δεν εχει καν σχεση με την ποιοτητα της εικονας, απλα υποδηλωνει το μεγεθος της αιθουσας, οτι ειναι η μεγαλυτερη σε χωριτηκοτητα στην Ελλαδα.

Το ΙΜΑΧ ειναι τεχνολογια προβολης της ταινιας με ειδικες μπομπινες σε πολυ μεγαλυτερη αναλυση εικονας και συνηθως εξοπλισμενες με την τελευταια λεξη της τεχνολογιας σε ηχο επισης. Βγαζουν και ενα διαφημιστικο πριν την εναρξη της ταινιας το οποιο λεγεται "the IMAX experience" στο οποιο κανουν και καλα ενα μικρο κλιπ που ειναι για να δειξει την τεχνολογια και τρεμει ολη η αιθουσα. Ειναι κατα τοις ανατριχιαστικο και σε πορωνει πριν ξεκινησει το φιλμ!

PDS
02-01-2013, 13:11
Η VΜΑΧ ειναι και μεγαλυτερη οθονη,αλλα φανταζομαι στην ιδια αναλυση με τις κανονικες.

Εχεις δει σε ΙΜΑΧ ε?Τοσο μεγαλη η διαφορα?

Καλα φανταζομαι πως θα δειχνει κανα life of pi εκει.Μεγαλυτερη αναλυση = και πιο ζωντανα χρωματα.Θα την απογειωνε την εικονα.

Valkyre
02-01-2013, 13:18
Φαντασου την διαφορα DVD με Blu Ray ταινια στο PS3. Κατι τετοιο.

Ezio
02-01-2013, 13:25
Σε αλλα νεα ειδαμε με τον enstikto το Life of Pi.

Προσωπικα για εμενα η συγκεκριμενη ταινια ειναι ισως η καλυτερη ταινια που ειδα το 2012 (ναι και ειχε μεσα το dark knight O_O_O_O ) Θεωρω οτι δεν μπορει να μιλησει καποιος για την ταινια, χωρις να προδωσει σοβαρα κομματια της υποθεσης γι αυτο και δεν θα πω πολλα. Η ταινια παντως για εμενα αποτελεσε εκπληξη. Νομιζα οτι ηταν ενα απλο παραμυθι, ομως ειναι απο τις ταινιες εκεινες που μολις βγεις απο τον κινηματογραφο λες " α γι αυτο σε εκεινη την σκηνη" κλπ κλπ.

Τιγκα στους συμβολισμους και με πανεμορφο θεαμα. Καταπλικτικη δουλεια απο τον Ανγκ Λι που καθε φορα εντυπωσιαζει με το σκηνοθετικο του ευρος.


:d055:

Eιναι απο τις λιγες ταινιες που θα ξαναπηγαινα cinema για να την δω.
Τόσο καλό είναι το Life of pi; Τότε ίσως το δω και εγώ.

Οχι δεν εχουμε ΙΜΑΧ και ουτε και προκειται ετσι οπως ειναι η κατασταση...
Αν δεν κάνω λάθος, έχουμε IMAX στην Αθήνα, στο πλανητάριο, αλλά δεν προβάλει ταινίες όπως το the dark knight rises για παράδειγμα,αλλά μόνο ντοκιμαντέρ.

Είδα πριν καμιά δεκαριά με δεκαπενταριά μέρες το the perks of being a wallflower. Πάρα πολύ ωραίο, συγκινήθηκα 5-6 φορές, και συγκινούμαι πάρα πολύ σπάνια σε ταινία και ταυτίστηκα με τον πρωταγωνιστή, μιας και μοιάζαμε, αν και όχι σε όλα. Πολύ καλή η ερμηνεία του πρωταγωνιστή.

Θα πάω σήμερα να δω το Wreck-It Ralph και όταν γυρίσω θα πω εντυπώσεις.

PDS
02-01-2013, 13:30
Τόσο καλό είναι το Life of pi; Τότε ίσως το δω και εγώ.

Είδα πριν καμιά δεκαριά με δεκαπενταριά μέρες το the perks of being a wallflower. Πάρα πολύ ωραίο, συγκινήθηκα 5-6 φορές, και συγκινούμαι πάρα πολύ σπάνια σε ταινία και ταυτίστηκα με τον πρωταγωνιστή, μιας και μοιάζαμε, αν και όχι σε όλα. Πολύ καλή η ερμηνεία του πρωταγωνιστή.


Για μενα εξαιρετικη.

Μου αρεσε και μενα πολυ το the perks of being a wallflower.

ezio_auditore
02-01-2013, 13:31
valkyre τους αθικτους τους ειδες?επειδη ανεφερες το μπατμαν,αν δεν τους εχεις δει τρεξε θα γινει μαχη για την 1η θεση σου,για μενα οι αθικτοι ηταν η ταινια της χρονιας,σημερα θα παω στο the impossible,τρελενομαι για συγκινηση κ κλαμματα ανετα θα παρω κ χαρτομαντηλα μαζι μου.

Lefteris_X
02-01-2013, 14:59
valkyre τους αθικτους τους ειδες?επειδη ανεφερες το μπατμαν,αν δεν τους εχεις δει τρεξε θα γινει μαχη για την 1η θεση σου,για μενα οι αθικτοι ηταν η ταινια της χρονιας,σημερα θα παω στο the impossible,τρελενομαι για συγκινηση κ κλαμματα ανετα θα παρω κ χαρτομαντηλα μαζι μου.


τώρα αυτό, για αλήθεια το είπες ή για αστείο;

δυσκολεύομαι να αποδεχτώ πώς κάτι τέτοιο, αποφέρει entertainment...(αν και τι εστί "ψυχαγωγία" είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό.......oh wait a minute, νομίζω ότι απάντησα στην ερώτησή μου: περί ορέξεως κολοκυθόπιτα....απλά δεν περίμενα τέτοιου είδους κολοκυθόπιτα να γουστάρουν και οι άντρες...μέχρι τώρα είχα συνηθίσει τις γυναίκες να κάνουν κέφι μελο-κλαμματο-χαρτομαντηλο ταινίες! Και δεν υπονοώ κάτι, μην παρεξηγηθώ, προς Θεού!)


ΥΓ: Παρένθεση: η τίγρης στο Pi (οπως και τα άλλα ζώα) είναι CGI...όλες οι κινήσεις, εκφράσεις, τα πάντα είναι CGI. Για να καταλάβουμε πλέον ότι δεν υπάρχουν όρια στο τι μπορούν να κάνουν τα raytraced γραφικά και πόσο "μπροστά" ήταν πάντα, εδώ και 30 χρόνια περίπου, σε σχέση με τα "οικιακά" γραφικά (υπολογιστές - κονσόλες).

Leon_DiZ
02-01-2013, 16:11
Year in Review: Why Movies in 2012 Were About Personalities, Not Characters (http://www.filmschoolrejects.com/features/year-in-review-why-movies-in-2012-were-about-personalities-not-characters-lpalm.php?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+FilmSchoolRejects+(Film+School+ Rejects))

nickolas82
02-01-2013, 16:23
Εγώ θα σας προτείνω μια ταινία (για όποιον δεν την έχει δει) με πάρα πολύ έξυπνο σενάριο και εξέλιξη....
Exam
http://www.imdb.com/title/tt1258197/?ref_=fn_al_tt_1

ezio_auditore
02-01-2013, 16:31
τώρα αυτό, για αλήθεια το είπες ή για αστείο;

δυσκολεύομαι να αποδεχτώ πώς κάτι τέτοιο, αποφέρει entertainment...(αν και τι εστί "ψυχαγωγία" είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό.......oh wait a minute, νομίζω ότι απάντησα στην ερώτησή μου: περί ορέξεως κολοκυθόπιτα....απλά δεν περίμενα τέτοιου είδους κολοκυθόπιτα να γουστάρουν και οι άντρες...μέχρι τώρα είχα συνηθίσει τις γυναίκες να κάνουν κέφι μελο-κλαμματο-χαρτομαντηλο ταινίες! Και δεν υπονοώ κάτι, μην παρεξηγηθώ, προς Θεού!)


ΥΓ: Παρένθεση: η τίγρης στο Pi (οπως και τα άλλα ζώα) είναι CGI...όλες οι κινήσεις, εκφράσεις, τα πάντα είναι CGI. Για να καταλάβουμε πλέον ότι δεν υπάρχουν όρια στο τι μπορούν να κάνουν τα raytraced γραφικά και πόσο "μπροστά" ήταν πάντα, εδώ και 30 χρόνια περίπου, σε σχέση με τα "οικιακά" γραφικά (υπολογιστές - κονσόλες).
χαχαχα με σταυρωσες,ενταξει δεν ειπα οτι θα δω κ το ημερολογιο αναποδα αλλα γενικοτερα μ αρεσει το δραμα στις ταινιες γιατι κλαιω ευκολα,εδω δακρυσα στο rises,οταν εβγαζε λογο ο αλφρεντ στον ταφο λιγο πριν τελειωσει η ταινια,

FotisGRC
02-01-2013, 16:41
Εγώ θα σας προτείνω μια ταινία (για όποιον δεν την έχει δει) με πάρα πολύ έξυπνο σενάριο και εξέλιξη....
Exam
http://www.imdb.com/title/tt1258197/?ref_=fn_al_tt_1

Την είδα τυχαία Νίκο πριν 2 χρόνια..

δεν θυμάμαι πολλά αλλά θυμάμαι αυτό που λές.. Πραγματικά πολύ έξυπνο σενάριο... Το όλο σκηνικό δεν είναι καθόλου συνηθισμένο..

Lefteris_X
02-01-2013, 17:37
χαχαχα με σταυρωσες,ενταξει δεν ειπα οτι θα δω κ το ημερολογιο αναποδα αλλα γενικοτερα μ αρεσει το δραμα στις ταινιες γιατι κλαιω ευκολα,εδω δακρυσα στο rises,οταν εβγαζε λογο ο αλφρεντ στον ταφο λιγο πριν τελειωσει η ταινια,



για αυτό μετά τα 25-27 μου περίπου, αποφεύγω τέτοιου είδους ταινίες σαν το διάολο το λιβάνι. Βγαίνω ράκος μετά από την αίθουσα (ή στο σπίτι αν την έχω δει). Οπότε.....αποφάσισα να απέχω.


επίσης,

σόρρυ! δεν είχα καμία πρόθεση για σταύρωμα, απεναντίας όταν έγραφα το ποστ έλεγα από μέσα μου "καλά; πως αντέχει; επίτηδες το κάνει στον εαυτό του; ή μήπως έχει βρει κάποιο κόλπο να μην επηρεάζεται ιδιαίτερα; αν το έχει βρει ας το πει και σε εμένα! "

αλλά τελικά δεν έχεις βρει λολ

οπότε θα συνεχίσω να απέχω! (αναγκαστικά)

enstikto
02-01-2013, 18:09
Όντως τα έσπασε το Pi και να πω την αλήθεια και εγώ αυτό θα προτιμούσα τελικά να δω σε Imax παρά το Hobbit....

nickolas82
02-01-2013, 18:15
Την είδα τυχαία Νίκο πριν 2 χρόνια..

δεν θυμάμαι πολλά αλλά θυμάμαι αυτό που λές.. Πραγματικά πολύ έξυπνο σενάριο... Το όλο σκηνικό δεν είναι καθόλου συνηθισμένο..

Και εγώ τυχαία τελείως την είδα και μου έκανε εντύπωση πως μια ταινία χωρίς σκηνικά και εφέ (όλη είναι γυρισμένη σε ένα δωμάτιο) μπορεί να γίνει ενδιαφέρουσα μόνο από το πρωτότυπο σενάριο.
Μου θύμισε πολύ την πλάκα που είχα πάθει όταν είχα δει το πρώτο "σε βλέπω"

Ezio
02-01-2013, 19:38
Θα πάω σήμερα να δω το Wreck-It Ralph και όταν γυρίσω θα πω εντυπώσεις.
Πολύ καλό το Wreck-It Ralph, περνούσε μηνύματα, απλώς θα ήθελα αναφορές και σε λιγότερο κλασσικές σειρές βιντεοπαιχνιδιών αν γινόταν.

@ezio_auditore Εγώ δεν συγκινήθηκα, αλλά στεναχωρήθηκα εκεί που (the dark knight rises spoiler)ο Μπάτμαν μεταφέρει την βόμβα πάνω από την θάλασσα. Νόμιζα πως θα πέθαινε. Μόνο όταν σκέφτηκα πως θα μπορούσε να φύγει από το batwing ένιωσα καλύτερα.

Leon_DiZ
02-01-2013, 20:13
48 FPS and Beyond: How High Frame Rate Films Affect Perception (http://www.tested.com/art/movies/452387-48-fps-and-beyond-how-high-frame-rates-affect-perception/)



Χρονιά Ρεκόρ για τις κινηματογραφικές αίθουσες της Αμερικής!



$10,8 δις ήταν τα έσοδα μόνο στις αίθουσες της Αμερικής, ξεπερνώντας κάθε προηγούμενο. Μέχρι και σήμερα, οι πρώτες 15 ταινίες του 2012, με τις εισπράξεις τους όπως είχαν μέχρι το τέλος της χρονιάς (καθώς ορισμένες ταινίες συνεχίζουν να προβάλλονται) είναι οι εξής:

1. Marvel's The Avengers - $623,357,910
2. The Dark Knight Rises - $448,139,099
3. The Hunger Games - $408,010,692
4. Skyfall - $289,600,000
5. The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 2 - $286,433,000
6. The Amazing Spider-Man - $262,030,663
7. Brave - $237,259,580
8. The Hobbit: An Unexpected Journey - $228,693,000
9. Ted - $218,665,740
10. Madagascar 3: Europe's Most Wanted - $216,391,482
11. Dr. Seuss' The Lorax - $214,030,500
12. MIB 3 - $179,020,854
13. Wreck-It Ralph - $175,505,332
14. Ice Age: Continental Drift - $161,130,056
15. Snow White and the Huntsman - $155,136,755

Το 2013 φέρνει πολλές νέες ταινίες, αλλά και συνέχειες. θα είναι η φετινή χρονιά μια νέα χρονιά ρεκόρ? Η απόφαση ανήκει στους θεατές!

You know what that means right?? -- SEQUELS!!!!

EDIT:
Πολύ καλό το Wreck-It Ralph, περνούσε μηνύματα, απλώς θα ήθελα αναφορές και σε λιγότερο κλασσικές σειρές βιντεοπαιχνιδιών αν γινόταν.

Οντως, μονο 2 "συγχρονα" ειχε. Στο sequel :)

Ezio
02-01-2013, 20:24
Οντως, μονο 2 "συγχρονα" ειχε. Στο sequel :)

Έχουν πει κάτι για sequel;

Leon_DiZ
02-01-2013, 20:32
Έχουν πει κάτι για sequel;

1) θελει να το κανει ο σκηνοθετης
2) το box office ηταν μια χαρα για την Disney
3) οι πρωταγωνιστες εχουν πεταξει καποια hints
4) το θεμα ειναι τοσο αχανες που θα χωραγε οχι sequel, σειρα ολοκληρη.


In an interview on October 25, 2012, director Rich Moore said that he and Disney have ideas about a sequel that would bring the characters up to date and explore online gaming and console gaming.

Wreck-It Ralph Sequel Happening, And A Big Name Character May Finally Appear (http://www.cinemablend.com/new/Wreck-It-Ralph-Sequel-Happening-Big-Name-Character-May-Finally-Appear-34471.html)

Tilemaxx
03-01-2013, 06:02
Τις τελευταίες μέρες είδα Skyfall (σινεμά), Dark Knight Rises, Expendables 2 και Looper (Blu-Ray). Οι δύο πρώτες ήταν εξαιρετικές και αυτό που περίμενα πάνω-κάτω, το Expendables 2 ήταν μια μάλλον μέτρια και ανέμπνευστη ταινία δράσης, και το Looper μου άφησε μια πικρή γεύση, σαν μια φθηνή αντιγραφή του Inception. Κρίμα γιατί περίμενα περισσότερα απο αυτή την ταινία. Σειρά έχουν οι Avengers και το Hobbit.

Nikoladim
03-01-2013, 10:14
Eχθες ειδα και εγω τη ζωη του Π στο ΔΑΝΑΩ, σε 3D προβολη και εφυγα με αναμεικτες εντυπωσεις. Πρωτα απο ολα να σχολιασω το 3D το οποιο θεωρω πως ηταν αχρειαστο για την ταινια. Συγκριτικα με το Αβαταρ και το Χομπιτ,, θεωρω πως ειναι μιλια πισω και ενω στην αρχη σου πεταει αρκετες 3D σκηνες, στη συνεχεια μειωνονται αρκετα. Το μονο καλο ηταν πως ειχα κλεισει τα εισιτηρια μεσω προσφορας οποτε μας ηρθε 5ε το ατομο. Παλι καλα που δεν πληρωσα το 3D τζαμπα και βερεσε.
Οσο αναφορα την ταινια θεωρω πως τουλαχιστον για μενα ανηκει στην κατηγορια των Μασινιστ, 5η αισθηση, Συνηθεις υποπτοι ωπου το τελος της ταινιας ουσιαστικα σου ανατρεπει ολα τα δεδομενα και σου δειχνει το πραγματικο "νοημα" του σεναριου.Το φιναλε ειναι και οτι κραταω απο την ταινια (και του οπτικου υλικου που θα μιλησω μετα) το οποιο εδεσε τελεια με το κεντρικο νοημα του εργου, αν υπαρχει θεος και το τι κανουμε για να τον ανακαλυψουμε και σιγουρα πολλοι αλλοι συμβολισμοι που καταλαβα η οχι. Στην διηγηση της 2ης ιστοριας καταλαβα οτι γινοταν αμεση αναφορα στον κυκλο του Π, μαμα ουρακοταγκος- Ζεραρ ιαιανα, αλλα δεν μου κολλουσε οτι αυτος ηταν ο Παρκερ! Βεβαια τα σημαδια παντου ηταν εμφανεστατα, οπως τοτε που του ειπε ο ιερεας οτι " you must be thirsty", και αυτο με την αντανακλαση των ματιων. Επισης το εξελαβα και πως ο Π δημιουργησε ενα φανταστικο χαρακτηρα, φιλο και εχθρο, ωστε να βοηθηθει ψυχολογικα και να μεινει ζωνταντος. Η σκηνοθεσια ηταν ενα κραμα καλου/κακου. Σε ορισμενα σημεια σου κοβοταν ειλικρινα η ανασα απο το οπτικο θεαμα, πραγμα που θυμαμαι αρκετο καιρο ειχε να γινει σε ταινια (συμπτωματικα επαιξα και το journey στις γιορτες, το ιδιο πραγμα μου ηρθε στο νου). Το CGI ηταν πολυ καλο, απο τα καλυτερα αυτης της γεννιας. Παρα πολυ αληθοφανες, σε λιγα σημειο μονο θυμιζε ψευτικο. Στη συνεχεια θεωρω πως σε ορισμενα σημεια η ταινια κουρασε παρα πολυ, με πολυ κακο pacing και αδιαφορες σκηνες. Δηλαδη οκ ειδαμε τις προσπαθεις του Π να μεινει στην βαρκα, ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΣΕ. Το σεναριο εκτος απο το τελευταιο twist, δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο, αν δει κανεις το trailer, εχει δει σχεδον ολη την ταινια.
Μου αρεσε βεβαια αρκετα το γεγονος του οτι η ταινια ειχε ενα βιβλικο/παραμυθενιο τονο και ουσιαστικα ηταν σαν να διαβαζεις ενα κραμα του βιβλιου της ζουγκλας (σε σχεδια :P) και την παλιας διαθηκης.
Οι ηθοποιοι θεωρω πως δεν ηταν και οτι καλυτερο για να σταθουν στην ταινια. Μου αρεσε παρα πολυ ο πολυ μικρος Π και ο ενηλικας(που παιζουν ελαχιστα βεβαια), αλλα ο "κυριος" πρωταγωνιστης ναυαγος Π, ηταν καπως αδιαφορος. Δεν με επεισε σε κανενα σημειο στην ταινια και ειδικα εκει που εβγαζε κατι κραυγες μαλλον το χειροτερευε, γελουσε ολη η αιθουσα
Εν κατακλειδι μιλαμε για μια πολυ καλη ταινια, που ειχε αρκετες δυνατοτητες να γινει movie of the year αλλα πιστευω πως καποιες επιλογες δεν της εκατσαν.

Valkyre
03-01-2013, 12:07
Η ινδικη προφορα ειναι ισως που επηρεαζει λιγο το πως βλεπει ο καθενας την υποκριτικη των ηθοποιων στην ταινια του Πι. Ολοι ομως μιλανε για εξαιρετη δουλεια ΕΙΔΙΚΑ απο τον 17αχρονο Πι. Εμενα προσωπικα μου αρεσε πολυ η ερμηνεια του.

PDS
03-01-2013, 13:35
Kαι μενα μου αρεσαν πολυ ολοι οι Π.

Επισης για καποιον λογο δεν με κουρασε καθολου εμενα η ταινια,παρ'ολο που θεωρητικα θα ηταν λογικο να με κουρασει σε καποια σημεια.
Θα ηθελα να μην ειχα δει κανενα trailer βεβαια,ουτε καν το ποστερ της ταινιας.

Valkyre
03-01-2013, 14:02
Ουτε κι εμενα με κουρασε, κολλημενος στην οθονη ημουν. Το τρεηλερ δεν με επηρεασε τοσο καθως δεν αποτυπωνει ακριβως αυτο που θελει να πει η ταινια. :)

PDS
03-01-2013, 14:05
Σιγουρα το trailer δεν εχει επαφη τελικα με την ουσια της ταινιας, αλλα επειδη η ταινια ειναι ''εικονα'' σε μεγαλο βαθμο,δυστυχως το trailer δειχνει τα παντα.

PDS
03-01-2013, 14:45
Στην διηγηση της 2ης ιστοριας καταλαβα οτι γινοταν αμεση αναφορα στον κυκλο του Π, μαμα ουρακοταγκος- Ζεραρ ιαιανα, αλλα δεν μου κολλουσε οτι αυτος ηταν ο Παρκερ! Βεβαια τα σημαδια παντου ηταν εμφανεστατα, οπως τοτε που του ειπε ο ιερεας οτι " you must be thirsty", και αυτο με την αντανακλαση των ματιων. Επισης το εξελαβα και πως ο Π δημιουργησε ενα φανταστικο χαρακτηρα, φιλο και εχθρο, ωστε να βοηθηθει ψυχολογικα και να μεινει ζωνταντος.


Εκει σκαλωσα και εγω.
Ισως ο παρκερ και η συμβιωση υπο τετοιες συνθηκες ηταν η παλη με τον εαυτο του.Αφου οι αλλοι δεν υπηρχαν πλεον, παρκερ και πι παλευαν για την φαντασια και πραγματικοτητα.Οταν ο πι εξημερωσε τον παρκερ ισως ενιωσε ηρεμος γιατι ''εξημερωσε'' την φρικτη πραγματικοτητα.Οταν βρηκαν ομως τον Πι στην αμμουδια ο παρκερ εφυγε δεν γυρισε να τον κοιταξει και ο π υπεφερε.Ισως εκεινη ηταν η στιγμη που συνειδητοποιησε ξανα καθως ηρθε σε επαφη με ανθρωπους(πραγματικοτητα) οτι ο παρκερ ηταν φαντασια.
Τελικα για να συνεχισει να ζει, προτιμα να κρατησει την εκδοχη με τον Ρ.παρκερ,οπως και ολοι μας.

Το συνδεση με τις θρησκειες/πιστη δεν μπορεσα να κατανοησω στο 100%.

Nikoladim
03-01-2013, 15:20
Εκει σκαλωσα και εγω.
Ισως ο παρκερ και η συμβιωση υπο τετοιες συνθηκες ηταν η παλη με τον εαυτο του.Αφου οι αλλοι δεν υπηρχαν πλεον, παρκερ και πι παλευαν για την φαντασια και πραγματικοτητα.Οταν ο πι εξημερωσε τον παρκερ ισως ενιωσε ηρεμος γιατι ''εξημερωσε'' την φρικτη πραγματικοτητα.Οταν βρηκαν ομως τον Πι στην αμμουδια ο παρκερ εφυγε δεν γυρισε να τον κοιταξει και ο π υπεφερε.Ισως εκεινη ηταν η στιγμη που συνειδητοποιησε ξανα καθως ηρθε σε επαφη με ανθρωπους(πραγματικοτητα) οτι ο παρκερ ηταν φαντασια.
Τελικα για να συνεχισει να ζει, προτιμα να κρατησει την εκδοχη με τον Ρ.παρκερ,οπως και ολοι μας.

Το συνδεση με τις θρησκειες/πιστη δεν μπορεσα να κατανοησω στο 100%.
Ναι στο οτι δεν γυρισε να τον δει ισως να σημαινει οτι "αφησε" την προηγουμενη του ζωη και ηταν ωρα να δημιουργησει μια καινουργια. Tη συνδεση θρησκειων/πιστης πιστευω οτι η ταινια οδηγησε στο -> ο "θεος βρισκεται παντου" ακομη και μεσα μας (βουδισμος?) και για να τον ανακαλυψουμε χρειαζομαστε εμπειριες, τις οποιες και τις αποκτουμε μεσα απο ταξιδια/οδυσσειες. Επισης οτι για να καταλαβεις μια θρησκεια καλο ειναι να εξηγηθει αλληγορικα, με παραμυθακια και παραβολες παρα με τη σκληρη πραγματικοτητα. Προφανως επειδη αναφερονται πολλες θρησκειες κατι δεν θα εποιασα.

Valkyre
03-01-2013, 15:49
Να πω εγω πως ερμηνευσα την ταινια Life of Pi:

Πιστευω οτι η πραγματικη βερζιον του τι συνεβη ειναι αυτη που ειπε στο τελος με τους ανθρωπους δηλαδη.

Η τιγρης ειναι ο Πι. Αλλα οχι ο κανονικος Πι, ο "δαιμονας" που εχει ο καθενας μας μεσα του. Το ζωωδες ενστικτο, αυτο της επιβιωσης, της εκδικησης, του θαρρους, του φοβου, ολα αυτα.

Αυτο στην ουσια συμβολιζε ο Παρκερ. Και φαινεται σε παρα πολλες σκηνες της ταινιας πως ο Πι προσπαθουσε στην ουσια να χαλιναγωγησει, να "δαμασει" αυτον τον δαιμονα μεσα του. Απο το πως εμφανιζεται ο Παρκερ στην ταινια, που ηταν κρυμμενος βαθια κατω στον πατο της βαρκας, οπως βαθια μεσα μας κρυβεται ενας δαιμονας, και ξεπεταγεται εξω, μεχρι το πως προσπαθησε ο Πι να πλακωθει με τον δαιμονα μεσα του για το καθε τι. Απο το ποιος ελεγχει την κατασταση και ποιος οχι, απο το πως θα ξεπερασει τις αξιες του σκοτωνοντας ενα ψαρι για να φαει, απο το πως τελικα εφαγε αυτο το ψαρι καθοτι ηταν χορτοφαγος, απο τα παντα.

O Pi Χρειαζοταν τον Παρκερ για να τον κανει να κανει πραγματα που ποτε δεν φανταζοταν και ο Παρκερ χρειαζοταν τον Πι για να κραταει τα λουρια μην λαλησει εντελως και ξεφυγει τελειως. Η σχεση τους ηταν αναγκαια για την επιβιωση και των 2.

Ολες οι σκηνες ειναι συμβολικες, ο Πι εζησε μια φρικτη δοκιμασια και επρεπε καπως να συνεχισει την ζωη του μετα απο τα τερατωδη πραγματα που αναγκαστηκε να βιωσει και να πραξει ο ιδιος σε αυτην την μικρη ηλικια. Αναγκαστηκε να ανακατασκευασει την ιστορια που εζησε με τα ζωα, να προσθεσει παραμυθενια γεγονοτα και εικονες, να δει ολη αυτην την φρικτη εμπειρια σαν ενα παραμυθενιο ταξιδι.

Οταν αναφερει στο γιατι ο τιγρης, ο δαιμονας του μπαινει μεσα στην ζουγκλα χωρις να τον κοιταξει καν πισω, αυτο ειναι παλι για εμενα ο συμβολισμος οτι ο Πι διωχνει τον δαιμονα του μια για παντα μιας και πλεον δεν τον χρειαζεται του και αποφασιζει να ζησει την ζωη του μετα απο αυτα χωρις να κοιταξει ποτε ξανα πισω του και στο τι χρειαστηκε να κανει. Ταυτοχρονα νιωθει ομως περιεργα θα ελεγε κανεις νοσταλγικα, καθοτι ο δαιμονας τον κρατησε στην ζωη και νιωθει ευγνωμοσυνη γι αυτο ο Πι. Το δε νησι ηταν το κομβικο σημειο και συμβολιζε την στιγμη που ο Πι πηρε την αποφαση οτι παρολο που ειχε μαθει πλεον να συμβιωνει με τον δαιμονα του (την τιγρη), δεν αντεχε να ζησει κατ αυτον τον τροπο και επρεπε να προσπαθησει παση θυσια να επιστρεψει πισω και να ζησει μια φυσιολογικη ζωη.

Το δε θρησκευτικο ολης της υποθεσης ειναι οι τελευταιες ατακες της ταινιας:

Πι: "σου ειπα 2 ιστοριες. Ποια απο τις 2 προτιμας?"
Συγγραφεας: "προτιμω αυτην με τα ζωα"
Πι: "το ιδιο ειναι και με τον Θεο".

Με λιγα λογια η πραγματικοτητα ειναι πολυ σκληρη και φρικτη συχνα στις ζωες μας, η πιστη (σε κατι οτιδηποτε) ειναι πηγη απο την οποια μπορεις να αντλησεις δυναμη να αντεπεξελθεις, δεις τα πραγματα αλλιως, πιο ελπιδοφορα, πιο αισιοδοξα.

Δεν μπορεις να αποδειξεις ποια ιστορια απο αυτες που σου ειπα ειναι αληθινη αλλα ενω το μυαλο σου σου λεει οτι η φρικτη ιστορια ειναι η πραγματικη, παρολαυτα θες να πεισεις (εστω κι αν κοροιδεψεις τον εαυτο σου) οτι η παραμυθενια ιστορια ειναι η αληθινη γιατι αυτο θα σε γεμισει με συναισθηματα ομορφα.

Ετσι ειναι και ο Θεος και ο καθε Θεος. Δεν υπαρχει αποδειξη, δεν υφισταται κατι χειροπιαστο, κι ομως θες να πιστευεις γιατι νιωθεις οτι αυτο αποτελει ενα σωσιβιο σε εναν ωκεανο γεματο κινδυνους.

Η ταινια και το βιβλιο ειναι καταπληκτικα. Ο τροπος με τον οποιο φανηκαν ολοι αυτοι οι συμβολισμοι στην ταινια ειναι φανταστικος και ειδικα ο τροπος που ο Πι προσπαθουσε να δαμασει τον "¨δαιμονα" Παρκερ και μετα να τον εξορισει, για να μπορεσει να ζησει μια φυσιολογικη ζωη.

Nikoladim
03-01-2013, 15:57
Συμφωνω με ΒΑΛ + βεβαια οτι ειπα :P

PDS
03-01-2013, 16:38
Σωστος.(και οι 2:P)
Ιδιαιτερα το σημειο με τις θρησκειες με καλυψε στο 100%,καθως δεν ειχα δωσει την απαραιτητη σημασια σε εκεινο τον διαλογο,το οποιο θυμαμαι.

Ειναι ωραιο παντως που με την συζητηση ακουγονται διαφορετικες σκεψεις.(ή οχι και τοσο διαφορετικες,καθως για μενα συμπληρωνουν η μια την αλλη και μπορουν να συνυπαρχουν).
Στο σημειο του αποχωρισμου, εγω εμεινα περισσοτερο στο κλαμα του pi για τον Ρ.Παρκετ που φευγει.Δεν ειδα σε πρωτη φαση λυτρωση με την φυγη ενος δαιμονα,αλλα πονο γιατι φευγει η ''λυτρωτικη'' φαντασια και επανερχεται η πραγματικοτητα.Κλαιει ακομα και οταν διηγειται την στιγμη εκεινη.Ο Παρκερ φευγει χωρις να κοιταξει πισω και μαζι του παιρνει μια και καλη ολον τον κοσμο που δημιουργησε ο πι.
Ο πι εκει ξεσπαει και λυγιζει.Η Εξημερωση του παρκερ ή η ηρεμια του πι εδωσε την θεση της εστω για λιγο στην σκληρη αληθεια.
Η Ζωη συνεχιζεται ομως και ο πονος περιοριζεται σε εκεινο το σημειο.Στην πορεια της ζωης του ο Π αντλει δυναμη απο την ιστορια με την τιγρη,δεν την απεβαλε ποτε.

Οταν απομακρυνεται ο Ριτσαρντ Παρκερ φευγει ο δαιμονας του,ο αλλος του εαυτος αλλα απομακρυνεται για πρωτη φορα και ο φανταστικος κοσμος που ειχε στο μυαλο του.Εκει λυγιζει προσωρινα,αλλα το πρωτο του δινει δυναμη για να συνεχισει.

Slay
04-01-2013, 02:21
Eιδα σημερα απο σποντα, το Upside Down , η συμβουλη μου..
STAY AWAY

Lefteris_X
04-01-2013, 10:47
είδα πριν μέρες το Cloud Atlas, εντελώς μόνος μου, με αγγλικούς υπότιτλους, καθώς ήθελα να "πιάσω" τις διαλέκτους σωστά (ιδιαίτερα τις φουτουριστικές).

Λοιπόν, overhyped ταινία του κερατά και εξηγώ:

η ταινία ως ταινία, έχει δύο μέρη εντελώς ξεχωριστά: ένα πολύ πεζό σενάριο και μια ιδιαίτερα πολύπλοκη δομή στο μοντάζ.
Υποθέτω (καθώς δεν γνωρίζω προσωπικά τον σκηνοθέτη), ότι ο λόγος για την επιτηδευμένη πολυπλοκότητα του μοντάζ / ροής καρέ, είναι για να προσδώσει στην ταινία "βάθος" και κουλτούρα "ολκής". Τρίχες ολέ, λέω εγώ.

Απλά η ταινία, λόγω μοντάζ, έχει πάρει 5 ιστορίες, που πραγματεύονται ακριβώς την ίδια ιδέα επαναλαμβανόμενη, και στις λέει ταυτόχρονα με κουραστικό μοντάζ αλλεπάλληλων διαφορετικών σκηνών από την κάθε ιστορία. Μέσω αυτή της τεχνικής ο σκηνοθέτης / παραγωγοί πέτυχαν το εξής:

2 layers ερμηνείας: ένα για τον μέσο (και εντελώς casual) θεατή......που θα κάτσει να το σκεφτεί το έργο, να το αναλύσει (όσο μπορεί) μέσα στο μυαλό του.........θα καταλήξει στο συμπέρασμα του "κρυμμένου" νοήματος (δήθεν η αγάπη everlasting και οι συνέπειες των πράξεών μας στο χρόνο)..........οπότε και θα αισθανθεί όμορφα = ότι είναι ιδιαίτερα έξυπνος και συνάμα ποιοτικός. Δηλαδή ο ίδιος ο θεατής, νιώθει όμορφα, επειδή "έλυσε" τον γρίφο του κρυμμένου νοήματος, όποτε ρε παιδάκι μου νιώθει κι αυτός ότι μπορεί να εκτιμήσει "κουλτουρέ - βάθους" ταινία.

μόνο που...αυτό είναι η πρώτη φλούδα (layer) εύκολης κατάποσης (ή βρώσης αν θέλετε).

το δεύτερο layer, που αποκαλύπτεται ΜΟΝΟ αν προσπεράσεις την μούφα τεχνική του μοντάζ και στήσεις τις μικρο-ταινίες στην σειρά.....τότε αναδύεται το πραγματικό νόημα, που δεν είναι τίποτα νέο για να συζητάμε:

α) δεν υπάρχει ποτέ ελευθερία.

β) για να αισθανθεί και εκτιμήσει την όποια ελευθερία ο άνθρωπος, θα πρέπει να ζει υπό καθεστώς δέσμευσης (μη-ελευθερία), υποταγμένος και όταν (και αν) εξεγερθεί, τότεο και μόνο νιώθει "ελεύθερος".

γ) ποτέ δεν εξεγείρεσαι με την δική σου δύναμη, πάντα κάποιος άλλος είναι το "φυτίλι" ή/και το στήριγμα.

δ) η Ιστορία ΠΑΝΤΑ επαναλαμβάνεται, γιατί ο Άνθρωπος στην πλειοψηφία του, είναι διαχρονικός κάφρος.


πω πω, νέα πράματα όμως έτσι; πολύ food for thought ρε παιδάκι μου, χρειάζεται thinking cap για να τα επεξεργαστείς όλα αυτά λολ


ΥΓ: Να προσθέσω ότι το ρεσιτάλ (κυριολεκτώ) ερμηνείας, για εμένα, πάει στον Χιούγκο Γουΐβινκγ, ο ηθοποιός που έπαιζε τον Agent Smith στο Matrix και τον πατέρα elf στο LOTR (αναφέρω τους ρόλους γιατί μπορεί να έκανα λάθος το όνομα του ηθοποιού). Δεύτερος έρχεται ο παππούς συνθέτης (που τον πρωτοείδα στο Κάπτεν Χουκ του Σπήλπμερκγ 23 χρόνια πριν), τρίτος έρχεται και με διαφορά όμως ο Τομ Χάνκς, ακολουθεί ο "φιρφιρίκις" πιτσιρικάς, μετά έρχεται η κοπελιά από την φουτουρο-Κορέα και μετά η Χάλι(α) Μπέρι.


ΥΓ2: προσπάθησα να μην έχω πουθενά σπόιλερς. Όλα μα όλα τα παραπάνω είναι οι δικές μου ερμηνείες επί του έργου, συνεπώς είναι ακραίο να θεωρηθούν σπόιλερ. Τώρα αν κάνω λάθος, και κάποιοι αισθάνονται ότι τους "μαρτυρώ" κάτι από το έργο, ας επέμβουν οι mods ή να μου πουν τι να διορθώσω - πολύ ευχαρίστως.

Nikoladim
04-01-2013, 11:00
Γυμνο εχει Λεφ?

Valkyre
04-01-2013, 11:52
Bασικα εγω απο το Cloud Atlas αποκομμισα αυτα που λες Λευτερη αλλα και κατι ακομα το οποιο μου αρεσε, γιατι το συγκεκριμενο δεν το ειχα δει να ξεδιπλωνεται με αυτον τον τροπο σε αλλη ταινια.

Δεν επαθα την πλακα της ζωης μου βεβαια, αλλα μου αρεσε μονο και μονο γιατι με εβαλε στην διαδικασια σκεψης.

Αυτο στο οποιο αναφερομαι ειναι και αυτουσια ατακα της ταινιας.

"Η ζωη σου, δεν σου ανηκει"

Το οποιο υφισταται και ειναι περα για περα αληθινο. Οτι πραξεις κανεις, καλες/κακες/αδιαφορες, αυτες οι πραξεις εχουν αμεσο αντικτυπο οχι μονο στην δικη σου ζωη, αλλα και στις ζωες ολων των αλλων. Ακομα και πραξεις οι οποιες μπορει να φαινονται "καλες" στο παρον, στο μελλον οι πραξεις αυτες μπορει να εχουν καταστροφικα αποτελεσματα.

Ολα αυτα τα εδειχνε η ταινια μεσα απο τις ιστοριες που πραγματευοταν οπου χαρακτηρες που επρατταν σωστα, στο μελλον οι πραξεις αυτες οδηγησαν σε καταστροφικα γεγονοτα. Αντιστοιχα αλλες πραξεις οι οποιες εμοιαζαν αδιαφορες (να γραφεις ενα προσωπικο ημερολογιο ας πουμε) υπηρξαν καταλυτης για επαναστατικα κινηματα.

Γενικα μου αρεσε παρα πολυ το συγκεκριμενο αντικειμενο και οπως το παρουσιασε η ταινια και οπως φανηκε ξεκαθαρα και "ρεαλιστικα" μεσα σε αυτην.

Ειναι λοιπον περα για περα αληθινο οτι δεν υφισταται ορολογια "η ζωη μου", αλλα "οι ζωες μας". Ειμαστε αρρικτα συνδεδεμενοι ο ενας με τον αλλο και καθετι που πραττουμε καλο/κακο/αδιαφορο επηρεαζει τις ζωες ολων, ισως οχι αμεσα, ισως οχι στο παρον, αλλα σιγουρα καποια στιγμη εμμεσα, στο μελλον.

Αυτο ηταν που μου εμεινε πραγματικα απο την ταινια και οντως αποτελει μια πρωτοτυπη ιδεα να προβληματισεις τον θεατη.

Slay
04-01-2013, 13:16
Εγω συμφωνω περισσοτερο με τον val παρα με τον λευτερη οσο αφορα το cloud atlas.
Εγω παντως την βρηκα πολυ καλη την ταινια, και το μονταζ που δεν αρεσε στον λευτερη ηταν απο τα αγαπημενα μου στοιχεια.

Lefteris_X
04-01-2013, 14:46
ε, το μοντάζ το βρήκα ως μια αξιοπερίεργη (για παρατήρηση, σχολιασμό, δομή) τεχνική. Όσο πιο "αντικειμενικά" μπορώ να το θέσω (τα εισαγωγικά τα έβαλα, καθώς δεν υφίσταται 100% αντικειμενικότητα μιας και άνθρωπος εκφράζεται και όχι άψυχο ρομπότ). Εντελώς υποκειμενικά όμως, το μοντάζ το βρήκα ένα τρυκ - ενδιαφέρον μεν, κουραστικό από κάποιο σημείο και μετά δε. Τονίζω: καθαρά υποκειμενικά μιλώντας.

Ως ταινία, δεν μπορώ να πω ότι με συγκίνησε, μια και πραγματευόταν κάτι οικείο στον τρόπο σκέψης μου έτσι κι αλλιώς ή αν θέλετε καλύτερα, ήταν από τα "φιλοσοφικά" θέματα συζήτησης επί σειρά πολλών ετών (οι πράξεις άμεσα ή έμμεσα έχουν αντίκτυπο αρνητικό/θετικό σε όλους και σε σειρά ετών, λόγω αλυσιδωτής δομής της κοινωνίας - ένα αναπόφευκτο side effect από την Μεσοποταμία κι έπειτα...)

messi10
05-01-2013, 18:07
υπαρχουν πολλοι κομπλεξικοι τελικα

http://uk.ign.com/articles/2013/01/03/everything-thats-wrong-with-the-dark-knight-rises

προσωπικα το σταματησα εκει που λεει για το galaxy note...

ezio_auditore
05-01-2013, 21:21
ο τυπος που το ανεβασε φαινεται ποσο τρολ ειναι αφου απο κατω εχει ιδιο βιντεο με τους επικους avengers.

messi10
05-01-2013, 21:57
χαχα δεν το ειδα αυτο. λολ μιλαμε για professional τρολλ
και ετσι, οχι αστεια πραγματα.

και μου βαζει το avengers,
την mindless movie της δεκαετιας!

aris13
06-01-2013, 23:15
1ο teaser για την πιο αναμενομενη ταινια της χρονιας για εμενα.

Only God Forgives του Nicolas Winding Refn (Drive, Pusher trilogy, Bronson). Πρωταγωνιστουν οι Ryan Gosling και Kristin Scott Thomas.

Only God Forgives - Teaser Clip

Nikoladim
07-01-2013, 01:20
Αρη τα PUsher-Bronson λενε τπτ?

aris13
07-01-2013, 17:02
Αρη τα PUsher-Bronson λενε τπτ?

Φυσικα και τα προτεινω.

Προσωπικα θεωρω το Brosnon την "χειροτερη" ταινια του επειδη δεν μου κεντρισε το ενδιαφερον ο κεντρικος χαρακτηρας και η ιστορια του. Αξιζει να την δεις ομως για την εκρηκτικη ερμηνεια του Tom Hardy και το visual style του Refn.

Τωρα τα pusher ισως και να ειναι η αγαπημενη μου τριλογια. Απο τις σπανιες περιπτωσεις που καθε ταινια ειναι και καλυτερη.

Θα σου προτεινα επισης τα Fear X, Bleeder και Valhalla Rising. To τελευταιο με μια επιφυλαξη γιατι δεν ειναι για ολους.

Desmond
07-01-2013, 17:18
Aρη, το only god forgives, είναι sequel του drive (έστω κ "χαλαρό")?
Το bronson δεν το έχω δει, αλλά τα pusher τα σπάνε!

aris13
07-01-2013, 18:05
^O Refn ειχε δηλωσει οτι οι 2 ταινιες μοιραζονται την ιδια "γλωσσα".

tnf50
08-01-2013, 12:30
Απ' οτι φαινεται θα βγει και 2η ταινια 300...τωρα δεν ξερω αν χαιρομαι η οχι...

Lefteris_X
08-01-2013, 12:37
this is Spartwo, όχι Sparta...

Dragonpaul
08-01-2013, 12:57
Απ' οτι φαινεται θα βγει και 2η ταινια 300...τωρα δεν ξερω αν χαιρομαι η οχι...

Ελπίζω απλα να αστειευσαι....

tnf50
08-01-2013, 13:07
Ελπίζω απλα να αστειευσαι....

Τι εννοεις?

tonybsg
08-01-2013, 13:17
Παιδιά, εδώ και δυο τρία χρόνια είναι επίσημο, με τον Frank Miller (συγγραφέα του original graphic novel των 300) να υπογράφει και αυτό.

Leon_DiZ
08-01-2013, 13:30
και θα ειναι prequel. παιζει η Eva Green οποτε παλευεται :p

tnf50
08-01-2013, 13:35
Αν ακολουθησουν το μονοπατι της πρωτης ταινιας τοτε θα ειναι μια χαρα.

Kane
08-01-2013, 14:20
Ειδα εχθες το Dredd 3D (rip) μια ταινια που μου φανηκε πως περασει τελειως "under the radar" ενω σιγουρα αξιζει περισσοτερης προσοχης. Αν και φαινεται ως ενα κλασικο action flick υπαρχουν παρα πολλα σημεια που το κανουν να διαφερει αρκετα απο το genre. Πρωτα απο ολα ειναι παρα πολυ κοντα στο Dredd Universe, πραγμα που σημαινει πως εχει παρα πολυ σκοτεινη sci-fi ατμοσφαιρα με εντονη γραφικη βια. Το αρτ direction δινει ρεστα και δημιουργει ενα αρκετα "ρεαλιστικο" περιβαλλον. Ο Ντρεντ δεν καταλαβαινει απολυτως τπτ, ειναι τελειως "στεγνος" σε οτι κανει και οι σφαιρες φευγουν για την πλακα, με οτι αυτο συνεπαγεται. H Ροοκι σε απολυτη αντιθεση με τον Ντρεντ, ειναι ξανθια(επιτηδες το χρωμα) χωρις κρανος και καποως ψαρομενη. Το σεναριο δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, κλασικα στελνουν το δικαστη Ντρεντ μαζι με μια Ροοκι να εξερευνησει καποιο φονο και μετα γινεται της κολασεως, αφου ολοκληρη η μαφια θελει να τους σκοτωσει σε ενα συμπλεγμα/πολυκατοικια. Η μουσικη τα σπαει, ηλεκτρονικη το δε ντεθ θυμιζοντας σε αρκετα σημεια το mass effect. Το τελος ειναι εκπληκτικο, τελειως απλο και για αυτο το λογο ειναι τοσο γαματο.
Στα - σιγουρα η αρκετα μικρη διαρκεια(1.30 ωρα με το ζορι) του που δεν αφηνει να διατυπωθει καποιο backstory των πρωταγωνιστων και κακων (ιδιαιτερως της ma-ma), καποιες σκηνες δρασης που δειχνουν πως ο σκηνοθετης δεν ηταν και η καλυτερη επιλογη οπως επισης και καποιες cheesy ατακες εκτος κλιματος. Ο πρωταγωνιστης Urban σκεκεται στο υψος του ρολου, ποτε δεν βγαζει το κρανος του και σε ενα σημειο δινει ενα αντιπροσωπευτικο "Ντρεντ" λογο. Προφανως και η ταινια δεν εχει απολυτως καμια σχεση με την απολυτη πατατα με τον Σταλονε, την προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους τους φαν των action movies.

την είδα το ΣΚ. Ταινιάρα... αν η μηχανή ήταν chopper και ο αετός στον ώμο του μεγαλύτερος θα ήταν φτυστός.

muku
09-01-2013, 01:38
Είδα σήμερα το Hobbit σε IMAX 3D αλλά όχι 48fps. Αρκετά καλή ταινία, με κούρασε σε κάποια σημεία αλλά οι εντυπώσεις στο τέλος ήταν θετικές και σίγουρα περιμένω να δω τη συνέχεια. Ορισμένες σκηνές ήταν too much είναι η αλήθεια βέβαια. Η αίθουσα έπαιξε και αυτή τον ρόλο της αφού η ποιότητα εικόνας και ήχου ήταν κάποιες σκάλες πάνω. Η πιο πρόσφατη μνήμη για σύγκριση βέβαια είναι από το Bourne στην αθλίοτερη αίθουσα του Cinepolis στη Γλυφάδα...

Το πιο εντυπωσιακό που είδα ήταν 10 λεπτά από το επερχόμενο Star Trek στην αρχή πριν την ταινία! Και δεν έχω δει ούτε την προηγούμενη ταινία, ούτε κανένα επεισόδιο από τη σειρά. Νομίζω με εντυπωσίασε περισσότερο και από το Hobbit. Απίστευτα σκηνικά, απίστευτα γραφικά, φανταστικός κόσμος από αυτα που είδα. Με πόρωσε πραγματικά. Είχε όμως και ένα τρελό spoiler και απόρω γιατί το δείξανε.

personGR
09-01-2013, 01:58
Να πω εγω πως ερμηνευσα την ταινια Life of Pi:


Πολυσύνθετη και απίστευτα δαιδαλώδης ερμηνεία, εγώ επιλέγω να εμπιστευτώ το ξυράφι του Όκκαμ, και να δω τα πράγματα όπως τα έδειξε η ταινία :P

Κατά τ'άλλα, πανέμορφη, όπτικα και ηχητικά, ενώ ο Ang Lee σε σημεία απλά έδωσε ρέστα. Και επειδή αναφέρθηκε, ούτε εγώ κατάλαβα πως πέρασε η ώρα!

PDS
09-01-2013, 16:36
Το εχω λιωσει το soundtrack.Πραγματικα υπεροχο.
Mychael Danna - Life of Pi Soundtrack (All Tracks) - YouTube

Leon_DiZ
10-01-2013, 16:21
7Am7i7uM9r0

Valkyre
10-01-2013, 16:43
Ειδαμε με τον Δημητρη (enstikto) σε ΙΜΑΧ το Hobbit ξανα.

Μια χαρα η ποιοτητα εικονας και ηχου, αλλα παιδια σαν απο θαυμα δεν μας πηρε ο υπνος ειδικα στα πρωτα 40 λεπτα....

πωπω θεε μου το σκηνικο στο Μπαγκ Εντ απλα δεν παλευεται....

Νομιζω οτι δεν θα αντεχα με καμμια δυναμη να δω την ταινια ξανα. Και το λεω εχοντας δει αμετρητες φορες τον Αρχοντα. Σορρυ αλλα ο Πετρος θυμισε ολιγον τι Φωσκολο και Αγγελοπουλο...

Leon_DiZ
10-01-2013, 17:01
Academy Award Nominations

Performance by an actor in a leading role
Bradley Cooper in “Silver Linings Playbook”
Daniel Day-Lewis in “Lincoln”
Hugh Jackman in “Les Misérables”
Joaquin Phoenix in “The Master”
Denzel Washington in “Flight”

Performance by an actor in a supporting role
Alan Arkin in “Argo”
Robert De Niro in “Silver Linings Playbook”
Philip Seymour Hoffman in “The Master”
Tommy Lee Jones in “Lincoln”
Christoph Waltz in “Django Unchained”

Performance by an actress in a leading role
Jessica Chastain in “Zero Dark Thirty”
Jennifer Lawrence in “Silver Linings Playbook”
Emmanuelle Riva in “Amour”
Quvenzhané Wallis in “Beasts of the Southern Wild”
Naomi Watts in “The Impossible”

Performance by an actress in a supporting role
Amy Adams in “The Master”
Sally Field in “Lincoln”
Anne Hathaway in “Les Misérables”
Helen Hunt in “The Sessions”
Jacki Weaver in “Silver Linings Playbook”

Best animated feature film of the year
“Brave” Mark Andrews and Brenda Chapman
“Frankenweenie” Tim Burton
“ParaNorman” Sam Fell and Chris Butler
“The Pirates! Band of Misfits” Peter Lord
“Wreck-It Ralph” Rich Moore

Achievement in cinematography
“Anna Karenina” Seamus McGarvey
“Django Unchained” Robert Richardson
“Life of Pi” Claudio Miranda
“Lincoln” Janusz Kaminski
“Skyfall” Roger Deakins

Achievement in costume design
“Anna Karenina” Jacqueline Durran
“Les Misérables” Paco Delgado
“Lincoln” Joanna Johnston
“Mirror Mirror” Eiko Ishioka
“Snow White and the Huntsman” Colleen Atwood

Achievement in directing
“Amour” Michael Haneke
“Beasts of the Southern Wild” Benh Zeitlin
“Life of Pi” Ang Lee
“Lincoln” Steven Spielberg
“Silver Linings Playbook” David O. Russell

Best documentary feature
“5 Broken Cameras”
Emad Burnat and Guy Davidi
“The Gatekeepers”
Nominees to be determined
“How to Survive a Plague”
Nominees to be determined
“The Invisible War”
Nominees to be determined
“Searching for Sugar Man”
Nominees to be determined

Best documentary short subject
“Inocente”
Sean Fine and Andrea Nix Fine
“Kings Point”
Sari Gilman and Jedd Wider
“Mondays at Racine”
Cynthia Wade and Robin Honan
“Open Heart”
Kief Davidson and Cori Shepherd Stern
“Redemption”
Jon Alpert and Matthew O’Neill

Achievement in film editing
“Argo” William Goldenberg
“Life of Pi” Tim Squyres
“Lincoln” Michael Kahn
“Silver Linings Playbook” Jay Cassidy and Crispin Struthers
“Zero Dark Thirty” Dylan Tichenor and William Goldenberg

Best foreign language film of the year
“Amour” Austria
“Kon-Tiki” Norway
“No” Chile
“A Royal Affair” Denmark
“War Witch” Canada

Achievement in makeup and hairstyling
“Hitchcock”
Howard Berger, Peter Montagna and Martin Samuel
“The Hobbit: An Unexpected Journey”
Peter Swords King, Rick Findlater and Tami Lane
“Les Misérables”
Lisa Westcott and Julie Dartnell

Achievement in music written for motion pictures (Original score)
“Anna Karenina” Dario Marianelli
“Argo” Alexandre Desplat
“Life of Pi” Mychael Danna
“Lincoln” John Williams
“Skyfall” Thomas Newman

Achievement in music written for motion pictures (Original song)
“Before My Time” from “Chasing Ice”
Music and Lyric by J. Ralph
“Everybody Needs A Best Friend” from “Ted”
Music by Walter Murphy; Lyric by Seth MacFarlane
“Pi’s Lullaby” from “Life of Pi”
Music by Mychael Danna; Lyric by Bombay Jayashri
“Skyfall” from “Skyfall”
Music and Lyric by Adele Adkins and Paul Epworth
“Suddenly” from “Les Misérables”
Music by Claude-Michel Schönberg; Lyric by Herbert Kretzmer and Alain Boublil

Best motion picture of the year
“Amour” Nominees to be determined
“Argo” Grant Heslov, Ben Affleck and George Clooney, Producers
“Beasts of the Southern Wild” Dan Janvey, Josh Penn and Michael Gottwald, Producers
“Django Unchained” Stacey Sher, Reginald Hudlin and Pilar Savone, Producers
“Les Misérables” Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward and Cameron Mackintosh, Producers
“Life of Pi” Gil Netter, Ang Lee and David Womark, Producers
“Lincoln” Steven Spielberg and Kathleen Kennedy, Producers
“Silver Linings Playbook” Donna Gigliotti, Bruce Cohen and Jonathan Gordon, Producers
“Zero Dark Thirty” Mark Boal, Kathryn Bigelow and Megan Ellison, Producers

Achievement in production design
“Anna Karenina”
Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
“The Hobbit: An Unexpected Journey”
Production Design: Dan Hennah; Set Decoration: Ra Vincent and Simon Bright
“Les Misérables”
Production Design: Eve Stewart; Set Decoration: Anna Lynch-Robinson
“Life of Pi”
Production Design: David Gropman; Set Decoration: Anna Pinnock
“Lincoln”
Production Design: Rick Carter; Set Decoration: Jim Erickson

Best animated short film
“Adam and Dog” Minkyu Lee
“Fresh Guacamole” PES
“Head over Heels” Timothy Reckart and Fodhla Cronin O’Reilly
“Maggie Simpson in “The Longest Daycare”" David Silverman
“Paperman” John Kahrs

Best live action short film
“Asad” Bryan Buckley and Mino Jarjoura
“Buzkashi Boys” Sam French and Ariel Nasr
“Curfew” Shawn Christensen
“Death of a Shadow (Dood van een Schaduw)” Tom Van Avermaet and Ellen De Waele
“Henry” Yan England

Achievement in sound editing
“Argo” Erik Aadahl and Ethan Van der Ryn
“Django Unchained” Wylie Stateman
“Life of Pi” Eugene Gearty and Philip Stockton
“Skyfall” Per Hallberg and Karen Baker Landers
“Zero Dark Thirty” Paul N.J. Ottosson

Achievement in sound mixing
“Argo”
John Reitz, Gregg Rudloff and Jose Antonio Garcia
“Les Misérables”
Andy Nelson, Mark Paterson and Simon Hayes
“Life of Pi”
Ron Bartlett, D.M. Hemphill and Drew Kunin
“Lincoln”
Andy Nelson, Gary Rydstrom and Ronald Judkins
“Skyfall”
Scott Millan, Greg P. Russell and Stuart Wilson

Achievement in visual effects
“The Hobbit: An Unexpected Journey”
Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and R. Christopher White
“Life of Pi”
Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer and Donald R. Elliott
“Marvel’s The Avengers”
Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams and Dan Sudick
“Prometheus”
Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley and Martin Hill
“Snow White and the Huntsman”
Cedric Nicolas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould and Michael Dawson

Adapted screenplay
“Argo” Screenplay by Chris Terrio
“Beasts of the Southern Wild” Screenplay by Lucy Alibar & Benh Zeitlin
“Life of Pi” Screenplay by David Magee
“Lincoln” Screenplay by Tony Kushner
“Silver Linings Playbook” Screenplay by David O. Russell

Original screenplay
“Amour” Written by Michael Haneke
“Django Unchained” Written by Quentin Tarantino
“Flight” Written by John Gatins
“Moonrise Kingdom” Written by Wes Anderson & Roman Coppola
“Zero Dark Thirty” Written by Mark Boal

ezio_auditore
10-01-2013, 17:34
H ακαδημια καταφερε να τρελανει κοσμο παλι,εκτος λιστας η καλυτερη αμερικανικη ταινια the master,εκτος στις ξενογλωσσες εμειναν οι αθικτοι κ το κυνηγι(απιστευτες ταινιες κ οι δυο),εκτος σκηνοθεσιας τα 2 φαβορι αφλεκ κ μπιγκελοου κ εκτος β'ρολου για αλλη μια φορα ο ντι καπριο,ο μπατμαν δεν πηρε ουτε μια θεση ουτε καν στα εφε,τουλαχιστον ας σαρωσει το argo κ οχι παλι ο spielberg με το λινκολν.

ezio_auditore
10-01-2013, 17:36
Επισης εχω τρελο hype για το silver lining playbook,ολοι λενε οτι ειναι πολυ καλη ταινια κ πηρε κ 7 υποψηφιοτητες.
Ξεχασα κ αλλες ταινιες,τελικα εγινε σφαγη στις ξενογλωσσες,εκτος απο τις 2 που ειπα εμειναν απεξω κ τα holy motors κ σωμα με σωμα.

Valkyre
10-01-2013, 17:45
H λιστα της ακαδημιας εφετος μου θυμιζει την λιστα του videogame awards...

Desmond
10-01-2013, 17:58
Σορρυ αλλα ο Πετρος θυμισε ολιγον τι Φωσκολο και Αγγελοπουλο...
Στην ίδια πρόταση ο PJ, ο Φώσκολος και ο... Αγγελόπουλος?!?!WTF?!?

Έχεις δει τον "Θίασο"?, το "Μέρες του 36"?
http://forgifs.com/gallery/v/Cats/Nocat.jpg.html

Valkyre
10-01-2013, 18:05
Προφανως και αναφερομουν στην πολυ πολυ αργη εξελιξη της πλοκης της ταινιας Βρε συ Desmond, και φυσικα παντα επροκειτο για προσωπικη αποψη.

Εγω δεν μπορω να βλεπω εναν ανθρωπο να κανει 1 τεταρτο να βγει απο το αμαξι δεν πα να ειναι αριστουργημα η ταινια. Λυπαμαι αλλα ετσι μου βγαινει εμενα προσωπικα.

aris13
10-01-2013, 18:08
εκτος στις ξενογλωσσες εμειναν οι αθικτοι κ το κυνηγι(απιστευτες ταινιες κ οι δυο)

Η Δανια εστειλε το royal affair στα oscar.

Best foreign language film of the year
“Amour” Austria
“Kon-Tiki” Norway
“No” Chile
“A Royal Affair” Denmark
“War Witch” Canada

Nikoladim
10-01-2013, 19:23
Tα όσκαρ μια ζωή pr-τζιδικιες @@ριες ήταν, έχω σταματήσει να ασχολούμαι με τον θεσμό από τότε που ο Λούκας έχασε το 1977 το καλύτερο βραβείο σκηνοθεσίας (τζοουκινγκ).

Desmond
10-01-2013, 19:42
Προφανως και αναφερομουν στην πολυ πολυ αργη εξελιξη της πλοκης της ταινιας Βρε συ Desmond, και φυσικα παντα επροκειτο για προσωπικη αποψη.

Εγω δεν μπορω να βλεπω εναν ανθρωπο να κανει 1 τεταρτο να βγει απο το αμαξι δεν πα να ειναι αριστουργημα η ταινια. Λυπαμαι αλλα ετσι μου βγαινει εμενα προσωπικα.
Ρε να σε πάρει κ να σε σηκώσει κ***παιδο!Χαχα!
Εννοείται προσωπικά και υποκειμενικά, γι'αυτό και σου ανέφερα τις συγκεκριμένες ταινίες, καθώς αυτές της τελευταίας του περιόδου με αφήνουν σχετικά αδιάφορο.
Οκ, δεν είχε ποτέ τους ρυθμούς του Die Hard (ΛΟΛ!) αλλά την συγκεκριμένη κατηγορία, την θεωρώ υπερβολική και "πιπίλα" κυρίως όταν προέρχεται από άτομα που δεν έχουν επαφή με το έργο του (δεν αναφέρομαι προσωπικά).

muku
10-01-2013, 20:04
Ειδαμε με τον Δημητρη (enstikto) σε ΙΜΑΧ το Hobbit ξανα.

Μια χαρα η ποιοτητα εικονας και ηχου, αλλα παιδια σαν απο θαυμα δεν μας πηρε ο υπνος ειδικα στα πρωτα 40 λεπτα....

πωπω θεε μου το σκηνικο στο Μπαγκ Εντ απλα δεν παλευεται....

Νομιζω οτι δεν θα αντεχα με καμμια δυναμη να δω την ταινια ξανα. Και το λεω εχοντας δει αμετρητες φορες τον Αρχοντα. Σορρυ αλλα ο Πετρος θυμισε ολιγον τι Φωσκολο και Αγγελοπουλο...

Και εγώ πήγα και το είδα με κάτι παιδιά εδώ σε IMAX. Εμένα η φίλη μου δεν άντεξε. Την πήρε ο ύπνος και ροχάλιζε κανονικά! Χαχαχα! Να σου πω. Δείχνανε και εκεί το 10λεπτο του Star Trek?? Δεν κατάλαβα αν ήταν σαν promotion σε όλες τις IMAX ή μόνο στο BFI που πήγα. Εμένα πάντως αυτό παίζει να με πόρωσε περισσότερο από ότι όλο το Hobbit.

nickolas82
10-01-2013, 20:48
Christopher Nolan's New Project is Called Interstellar

" According to*The Hollywood Reporter, The Dark Knight Rises director is in talks to direct and produce sci fi flick 'Interstellar' for Paramount and Warner Brothers.The screenplay, written by his regular collaborator and brother Jonathan Nolan, sees a group of explorers travel through a wormhole. Heavily focused on "time travel and alternative dimensions", the story is apparently based on scientific theories by theoretical physicist and gravitational physicist Kip Thorne."

http://uk.ign.com/articles/2013/01/10/christopher-nolans-new-project-is-called-intersteller

Ακούγεται να βαδίζει πάρα πολύ στα βήματα του Inception από πλευράς Mind blowing



On other news



Ang Lee Wants to Direct Angelina Jolie's Cleopatra


" Angelina Jolie's planned big-screen version of the book Cleopatra: A Life has spit out a bunch of would-be directors, including James Cameron, Paul Greengrass and David Fincher. But now Life of Pi director*Ang Lee*says it's his turn to take a shot at the age-old story."

http://uk.ign.com/articles/2013/01/10/ang-lee-wants-to-direct-angelina-jolies-cleopatra

Leon_DiZ
12-01-2013, 19:53
Life of Pi
http://i.imgur.com/OeMwK.jpg

Django Unchained
http://i.imgur.com/qstob.jpg

Lincoln
http://i.imgur.com/iKmPI.jpg

Zero Dark Thirty
http://i.imgur.com/RD37l.jpg

Amour
http://i.imgur.com/cLqXY.jpg

Les Misérables
http://i.imgur.com/AuQZY.jpg

Beasts of the Southern Wild
http://i.imgur.com/6MfFY.jpg

Argo
http://i.imgur.com/nOML1.jpg

Silver Linings Playbook
http://i.imgur.com/Fnv0L.jpg

ezio_auditore
14-01-2013, 22:43
Δικαιωση για τον αφλεκ,κερδισε το argo σε 2 σημαντικες κατηγοριες,πηρε κ ο ταραντινο το σεναριο αλλα κ ο γερμανος 2ο σερι βραβειο,λογικα θα παρει κ το οσκαρ,το django μιας κ υπαρχει σε dvd rip δεν αντεξα κ το ειδα αλλα θα το ξαναδω στο σινεμα ανετα,η 2η καλυτερη ταινια του ταραντινο για μενα μετα το pulp κ πολυ ανωτερο των αδοξων μπαστ... μιας κ θεωρειται συνεχεια σε μια ατυπη τριλογια,ειδε μηπως κανενας το argo?

Desmond
15-01-2013, 01:44
Δικαιωση για τον αφλεκ,κερδισε το argo σε 2 σημαντικες κατηγοριες,πηρε κ ο ταραντινο το σεναριο αλλα κ ο γερμανος 2ο σερι βραβειο,λογικα θα παρει κ το οσκαρ,το django μιας κ υπαρχει σε dvd rip δεν αντεξα κ το ειδα αλλα θα το ξαναδω στο σινεμα ανετα,η 2η καλυτερη ταινια του ταραντινο για μενα μετα το pulp κ πολυ ανωτερο των αδοξων μπαστ... μιας κ θεωρειται συνεχεια σε μια ατυπη τριλογια,ειδε μηπως κανενας το argo?
Μεγάλη κουβέντα.Τόσο πολύ σου άρεσε?

ezio_auditore
15-01-2013, 01:48
περιμενα αντιδρασεις γι αυτο που ειπα,λογω του ειδους την βαζω 2η,για τους περισσοτερους λογικα το reservoir dogs θα ειναι η νο.2,εχω αδυναμια στα γουεστερν.

PDS
15-01-2013, 01:53
Για μενα ειναι πρωτο το Reservoir dogs.
Xωρις να εχω δει kill bill(και django)

enstikto
15-01-2013, 02:01
Με διαφορά reservoir η καλύτερη ταινία του Ταραντίνο για μένα.
Το Django δεν το έχω δει ακόμα...
Το Pulp πολύ καλό.
Το Jackie Brown μαζί με το Death Proof ήταν για μένα απλά κακές/μέτριες ταινίες.
Το πρώτο Kill Bill πολύ καλό ενώ το 2ο μέτριο προς καλό...
Τέλος οι μπάσταρδοι μου άρεσαν σκηνοθετικά και σεναριακά αλλά θεωρώ οτι η ταινία χάνει στην 2η προβολή (που ξέρεις τι θα γίνει). Στην πρώτη τα έσπασε όμως...

Valkyre
16-01-2013, 11:37
Εμενα παλι με εχει κουρασει ο Ταραντινο. Οπως και ο Μπαρτον, ο Ταραντινο δειχνει οτι ειναι μονοδιαστατος σκηνοθετης, εχει ενα και μοναδικο σκηνοθετικο στυλ το οποιο και συνεχως ανακυκλωνει.

Ε με κουρασε.

Οι χαρακτηρες που χρησιμοποιει στις ταινιες του ειναι πανω κατω του ιδιου στυλ και της ιδιας φιλοσοφιας ολοι σχεδον (με ελαχιστες εξαιρεσεις οι οποιες δεν αποτελουν καν κεντρικους ρολους). Οι γωνιες ληψης, η σκηνοθεσια, κινειται παντα στα ιδια πλαισια και αυτος ο ερωτας του με την αποθεωση της βιας παλιωσε.

Οπως λοιπον ο Μπαρτον δεν μπορει να γυρισει ταινια που να μην εχει γοτθικο στυλ, ετσι και ο Ταραντινο εχει το δικο του στυλ και μου δειχνει οτι ειναι σκηνοθετης για ενα και μονο πραγμα και τιποτα αλλο. Στο δικο μου βιβλιο αυτο μεταφραζεται ως μονοδιαστατος σκηνοθετης χωρις ιδιαιτερη φαντασια και ικανοτητες σε κατι διαφορετικο.

Δεν εχω δει καν το Django αλλα πανω κατω νιωθω σαν να την εχω δει την ταινια... αυτο λεει πολλα. (θα την δω και κανονικα μην αγχωνεστε, για το feeling μιλαω)

isildur83
16-01-2013, 11:45
το django μιας κ υπαρχει σε dvd rip δεν αντεξα κ το ειδα αλλα θα το ξαναδω στο σινεμα ανετα,η 2η καλυτερη ταινια του ταραντινο για μενα μετα το pulp
Ουτε κ εγω αντεξα και το ειδα ετσι αλλα αυριο θα το δω και σινεμα!
Συμφωνω απολυτα,η δευτερη καλυτερη ταινια του QT μετα το Pulp Fiction και για'μενα.Waltz,DiCaprio,Foxx και Samuel Jackson απλα φανταστικοι!

Leon_DiZ
16-01-2013, 12:09
Ολες οι ταινιες του 2013 (http://www.firstshowing.net/schedule2013/) (US version)

Release Dates for PIRATES OF THE CARIBBEAN 5, THE MUPPETS 2, and 1952; MALEFICENT Pushed Back to July 2014 (http://collider.com/pirates-of-the-caribbean-5-release-date-the-muppets-2-release-date/224113/)

ezio_auditore
17-01-2013, 02:50
μολις ειδα το little miss sunshine,ωραια feelgood ταινια με μαυρο χιουμορ,περασε ευχαριστα η ωρα.

ezio_auditore
17-01-2013, 04:07
http://flix.gr/cinema/django-o-timoros.html 4/5 απο το flix.

Leon_DiZ
17-01-2013, 14:43
Ο Nicolas Cage δεν εχει βαρεθει να παιζει σε :censored:? Ελεος πια!

για την τελευταια του


The film currently does not yet have a consensus rating on Rotten Tomatoes, but a score of 13% "Rotten" based on eight reviews. Stolen was a box office failure, grossing only $304,318 domestically ($2,106,557 worldwide) on a budget of over $35 million and was pulled from theaters after two weeks.

Valkyre
17-01-2013, 14:51
Αφου τα οικονομικα του ειναι cencored παιζει οπου ναναι και σε οτι ναναι.

Δεν θα μου κανει εντυπωση να τον δω και σε πορνοταινια! χαχα :D

Leon_DiZ
17-01-2013, 15:39
Αφου τα οικονομικα του ειναι cencored παιζει οπου ναναι και σε οτι ναναι.

Δεν θα μου κανει εντυπωση να τον δω και σε πορνοταινια! χαχα :D

χαχα!

δεν ξερω πως τα παει στα οικονομικα του, διαβαζω οτι γενικα ειναι σπαταλος και απροσεχτος, οχι οτι δεν εχει, ισα ισα μαλιστα.

το θεμα λοιπον ειναι οτι επιλεγει να παιξει στις ιδιες τυποποιημενες :censored::censored::censored: (http://www.rottentomatoes.com/celebrity/nicolas_cage/)!! κοιτα χαλια. *πρεπει να δω το Adaptation btw, ολο το αναβαλλω*


H_0a1eJQEv4

Valkyre
17-01-2013, 15:59
^^ Αθανατος Nicolas Cage...

μια απο τις καλυτερες στιγμες του:

Nicolas Cage - FUUUUUUUU - YouTube

Edit: αφου ειδα 2-3 φορες το παραπανω κλιπακι δεν αντεξα... επρεπε να δω μαζεμενες ολες τις απιστευτες στιγμες του...

Αυτο το βιντεο απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ... απο τον τροπο που ξεκιναει, την μουσικη που εχει, το μονταζ.... ολα τα λεφτα χαχαχα!

Nicolas Cage Losing His Shit - YouTube

aris13
17-01-2013, 17:06
Το Vampire's Kiss ειναι ισως το highpoint της καριερας του. Απο τις καλυτερες ερμηνιες evar.




Vampire's Kiss - Misfiling & the ABC's




Nicolas Cage Vampire's Kiss Car Scene

Leon_DiZ
18-01-2013, 12:16
Limited Paper: Mondo Announces Brand New E.T. and JAWS Posters from Mike Mitchell and Laurent Durieux, Craig Drake Does THE THING (http://collider.com/mike-mitchell-et-mondo-poster-jaws-laurent-durieux/)


http://collider.com/wp-content/uploads/Mondo-Mike-Mitchell-ET-The-Extraterrestrial.-600x399.jpghttp://collider.com/wp-content/uploads/Mondo-Laurent-Durieux-Jaws-400x600.jpghttp://collider.com/wp-content/uploads/Hero-Complex-Craig-Drake-Macready-600x400.jpg

Lefteris_X
18-01-2013, 12:27
εμένα γιατί δεν μου αρέσουν καθόλου; μα καθόλου όμως;

αυτή με τον ΕΤ, κυριολεκτικά το έσκισε. Γιατί; Διότι δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την επική σκηνή (ακόμα θυμάμαι ΟΛΗ την αίθουσα να μένει με το στόμα ανοιχτό, όταν το είδα με το που βγήκε στο σινεμά), που ήταν........στη νύχτα! ΤΟΣΟ δε κλασική σκηνή, αυτή με την φιγούρα του παιδιού-ποδηλάτου στο φεγγάρι που έγινε μέρος του Logo της DreamWorks.

αυτή με το jaws, επίσης καμία σχέση, πιο πολύ θυμίζει παραλία ελληνικού νησιού, παρά τα θαλάσσια νερά και τον καρχαρία...πολύ καλύτερο το αυθεντικό πόστερ, που σου έκοβε την ανάσα.

Το δε τρίτο πόστερ, αν δεν έχεις δει την ταινία, πολύ απλά δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται κάν. Σα να βλέπεις τον Τζιμ Μόρισσον να έχει φλογοβόλο. Απολύτως καμία σχέση με το theme της ταινίας.

Ποιο είπαμε είναι το point των παραπάνω poster; (γιατί δεν το έπιασα, ούτε από καλλιτεχνικής ελευθερίας μεριά...)

Valkyre
18-01-2013, 12:58
Μονο αυτο του Jaws μου αρεσει παρα πολυ , τα υπολοιπα οχι και τοσο.

Leon_DiZ
18-01-2013, 13:02
εμενα μ αρεσουν τα πρωτα δυο, αλλα θα συμφωνησω για το 3ο το οποιο μου ειναι παντελως αδιαφορο.

του Jaws το βρισκω πολυ ιδιαιτερο, εχουν βαλει αρκετες λεπτομερειες απο την ταινια και εχουν αποδοσει τελεια για εμενα το αρχικο feeling της ταινιας (αρχικο μετα την αρχικη σκηνη :P). γενικα ως κατι πιο ασαφες μ αρεσει πολυ. του ΕΤ αν το βαζανε με τα χρωματα της ταινιας θα μου θυμιζε screenshot. υπαρχει και εναλλακτικο βεβαια

http://www.slashfilm.com/wp/wp-content/images/E.T.blue_.4.jpg

btw, η σκηνη ειναι στο logo της Amblin Entertainment, οχι της DreamWorks (λογικα μπερδευτηκες γτ και στις 2 ειναι συνιδρυτης ο Spielberg).

aris13
18-01-2013, 13:26
Ειδα και εγω το Django

Αν και προσφερει μπολικο θεαμα πρεπει να πω οτι ψιλοαπογοητευτικα. Οπτικα ειναι η χειροτερη ταινια του με διαφορα, δεν ξερω αν φταιει ο DP του ή η δικια του αγαπη για τα b movie westerns. Το μεγαλυτερο προβλημα που ειχα ηταν η ροη.

Τη στιγμη που φευγουν απο την ταινια οι χαρακτηρες των Waltz και DiCaprio και με το πιστολιδι που ακολουθει περιμενα η ταινια να τελειωσει και καλυτερα να τελειωνε εκει. Δυστυχως ακολουθουν περιπου 40 λεπτα βαρεμαρας με τον μονοδιαστατο και αδιαφορο Django.

Ερμηνευτικα η ταινια δεν απογοητευει, ολοι οι ηθοποιοι δειχνουν να το διασκεδαζουν με τους ρολους τους. Αυτος που ξεχωρισε για μενα ηταν ο Samuel L Jackson, χρονια εχω να τον δω τοσο καλο σε ταινια. Η σχεση του με τον χαρακτηρα του Dicaprio ηταν ενα απο τα λιγα highlight της ταινιας.

Την κατατασσω στις πιο αδυναμες ταινιες του

Jackie Brown > Pulp Fiction > Ingourious Basterds > Reservoir Dogs > Kill Bill Vol 2 > Django Unchained > Death Proof > Kill Bill Vol 1

Lefteris_X
18-01-2013, 21:34
πω πω ναι Amblin! πόσα χρόνια είχα να την θυμηθώ!!!! σωστός!

ilias78
19-01-2013, 21:30
2013 Movies Preview: Οι 20 ταινίες που ανυπομονούμε να δούμε φέτος



http://www.cosmo.gr/Entertainment/Cinema/afieromata-cinema/2013-movies-preview-oi-20-tainies-poy-anypomonoume-na-doume-fetos.2089963.html

FotisGRC
19-01-2013, 21:38
btw, η σκηνη ειναι στο logo της Amblin Entertainment, οχι της DreamWorks (λογικα μπερδευτηκες γτ και στις 2 ειναι συνιδρυτης ο Spielberg).

Dreamworks με τον πιτσιρικά που ψαρεύει στο φεγγάρι = childhood! Πάρα πολλές ταινίες και παιχνίδια... Δεν ξεχνάω ποτέ! ;)

Leon_DiZ
21-01-2013, 23:16
:what: :ice:

βρηκα το trailer και το κομματι του που ψαχνω εδω και κατι βδομαδες/μηνες!


bRVvEHk7xOs

Fl-zvU4Ntg8

ezio_auditore
21-01-2013, 23:26
πολυ μετριες κριτικες για την ταινια παντως,απο soundrack ταινιας λατρεψα ενα κομματι απο το lawless Lawless [Soundtrack] - 01 - Fire And Brimstone [HD] - YouTube

Leon_DiZ
23-01-2013, 19:37
Disney Wants Poster Artist Drew Struzan to Return for New STAR WARS Films (http://collider.com/star-wars-drew-struzan-posters/)

Marvel Considering Jim Carrey and Adam Sandler for GUARDIANS OF THE GALAXY? Wes Bentley and More Reportedly Added to Star-Lord Shortlist (http://collider.com/jim-carrey-adam-sandler-guardians-of-the-galaxy/)

New Promo Posters for 47 RONIN Starring Keanu Reeves (http://collider.com/47-ronin-posters/)

Ron Howard in Talks to Direct Neil Gaiman’s THE GRAVEYARD BOOK for Disney as Live-Action Film (http://collider.com/ron-howard-the-graveyard-book/)

Arnold Schwarzenegger Confirms Involvement in TERMINATOR 5 (http://collider.com/arnold-schwarzenegger-terminator-5/)

ezio_auditore
23-01-2013, 20:56
Πρεπει να επεσε πολυ πεινα στο σπιτι του αρνολντ,γυρναει συνεχεια ταινιες τωρα.

Valkyre
23-01-2013, 21:10
^^ Μπα δεν πειναει καθολου. Απλα κανει και αυτος τις τελευταιες αρπαχτες του οπως κανουν ολοι (βλεπε Μπρους Γουλις, Σταλονε κλπ κλπ)

ezio_auditore
23-01-2013, 21:49
ενταξει για τον σταλλονε που ξαναηρθε κ αυτος τωρα στο προσκηνιο,αλλα ο μπρους συνεχιζει απο κει που σταματησε,κανει κ καλες ταινιες ακομα κ τα τελευταια χρονια.

PDS
23-01-2013, 21:52
^ Δεν μου αρεσει παντως το πως παιζει τα τελευταια χρονια ο Μπρους.Σαν να βαριεται.Σαν να μην του αρεσει αυτο που κανει.Παλιοτερα ηταν διαφορετικος.

ezio_auditore
23-01-2013, 22:23
τωρα τελευταια ηταν φοβερος στο red,πολυ cool ταινια κ ειδικα ο μαλκοβιτς τα εσπασε,το καλοκαιρι βγαινει το 2. RED 2 - Official Teaser Trailer (2013) [HD] - YouTube

tonybsg
23-01-2013, 22:46
O Σταλόνε την πλάκα του κάνει, βγάζει λεφτά, διασκεδάζουμε και μεις και όλα καλά.

Ο Μπρους μια χαρά ταινίες όπως έκανε πάντα! Και μούφες και πολύ καλές.

Ούτε στο Looper σου άρεσε PDS; Ή στo Red;

Αν και απ' ότι φαίνεται μια χαρά θα συνεχίσει να κάνει ταινίες δράσης, εγώ θα ήθελα να μας δείχνει την κωμική του φλέβα ακόμη πιο πολύ τώρα που μεγάλωσε.

PDS
23-01-2013, 22:56
Δεν ειναι οτι πλεον δεν μου αρεσει σαν ηθοποιος, αλλα βλεπω λιγοτερη ενεργεια και διαθεση τωρα.

Δεν ειναι αυτος o μπρους δλδ.
Death Becomes Her (5/10) Movie CLIP - Madeline Takes a Fall (1992) HD - YouTube

Ουτε αυτος των die hard.

Νομιζω οτι ηταν πιο ''ζωντανος'' παλιοτερα.

I_HAVE_A_NAME_
23-01-2013, 23:19
Νομιζω οτι ηταν πιο ''ζωντανος'' παλιοτερα.

Νομίζω ότι ο PDS εννοεί ότι δεν έχει αυτή την "τρέλα στο μάτι" που είχε παλαιότερα (όποτε χρειαζόταν) στο παίξιμο του.
Αυτή η τρέλα στο μάτι που συναντούσες πχ στον Mel Gibson του φονικού όπλου. Εκεί που νόμιζες ότι θα δαγκώσει την μύτη του Glover :D

http://snakkle.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2012/03/mel-gibson-lethal-weapon-1987-movie-photo-GC.jpg

Dragonpaul
23-01-2013, 23:40
Χωρις πολλα πολλα, δειτε το "Le Capital" (Το Κεφαλαιο) του Γαβρα!

Valkyre
24-01-2013, 11:44
Βρε παιδια... λογικο ειναι να μην εχουν την τρελα στο ματι και το ιδιο νευρο.... ειναι μεγαλοι ανθρωποι!

FotisGRC
24-01-2013, 12:03
Είδα χθες το Django..

Εντάξει ότι και να πούμε για τον άνθρωπο που ονομάζεται Tarantino είναι λίγο.. Δεν είμαι κριτικός κινηματογράφου και δεν θα πω οτι ήταν ένα αριστούργημα της Τέχνης..

Αλλά ξέρεις οτι όποτε πας σε ταινία του θα γελάσεις, θα γουστάρεις, θα δεις τρομερούς χαρακτήρες, και πάνω απ'όλα θα δεις μια ταινία που έχει αρχή, μέση, τέλος! Και το γεγονός οτι υπογράφει σενάριο και σκηνοθεσία με κάνει να γουστάρω ακόμα περισσότερο..

Φεύγεις ευχαριστημένος και ολοκληρωμένος ρε παιδί μου! Δεν κλαίς τα ευρώ σου.. Και αυτό αρκεί..

Δεν θα μπω σε διαδικασία σύγκρισης με άλλες ταινίες του, απλά θα πω οτι μπαίνει στις αγαπημένες μου ταινίες of all time!

Και για μια σκηνή της ταινίας που γούσταρα..

Προς το τέλος που ο Γερμανός σκοτώνει τον Di Caprio και αρχίζει ο χαμός μέσα στην έπαυλη και μπαίνει Rap!! Rap σε Western! Tους καθαρίζει έναν έναν και απο πίσω πέφτουν οι ρίμες.. Και όμως γούσταρα τρελά! Γι'αυτό λέω για την μεγαλοφυΐα του Tarantino.. Respect..Django Unchained OST - Track 12 - RICK ROSS - 100 BLACK COFFINS - YouTube

Μαζί με την κλασσική σκηνή του Scarface " Say Hello to My Little Friend" είναι η αγαπημένη μου σκηνή πλέον..

ezio_auditore
24-01-2013, 14:34
συμφωνω μαζι σ κ γω πορωθηκα με εκεινη την σκηνη,σαν ζωγραφια ηταν.

FotisGRC
24-01-2013, 14:36
Αυτά ήταν τα λόγια που έψαχνα.. Πραγματικά σαν ζωγραφιά!

PDS
24-01-2013, 14:38
Βρε παιδια... λογικο ειναι να μην εχουν την τρελα στο ματι και το ιδιο νευρο.... ειναι μεγαλοι ανθρωποι!

O Jack απανταει ειρωνικα.
http://i7.photobucket.com/albums/y300/MrViviIGN/3346f60.gif

:makefun::makefun:

Valkyre
24-01-2013, 14:58
^^ H ταινια κοντευει να κλεισει 10 χρονια και ασε που το υφος του αυτο ειναι αιωνες πισω απο το "here's Jhonny"!

PDS
24-01-2013, 16:19
O nicholson σε αυτην την ταινια(gif) ειναι 66 ετων.
Ο bruce σημερα ειναι 58 και παιζει με αυτον το υποτονικο στυλ εδω και μια 5ετια.
Δεν εχει να κανει λοιπον με το γεγονος οτι η ταινια του gif ειναι 10 χρονια πριν.
Anger management - Jack Nicholson Laugh - YouTube
Adam Sandler - I Feel Pretty - Anger Management - YouTube
Και δεν ειναι τοσο οι φωνες ή το γκαρισμα,ειναι ειναι η διαθεση/ενεργεια/τρέλα στο μάτι(που λεει και ο I_HAVE_A_NAME_)

Aυτο που υποστηριζω ειναι οτι δεν εχει να κανει τοσο με την ηλικια η ενεργεια και η διαθεση στις ταινιες.Ο Νικολσον ειναι το καλυτερο παραδειγμα.

Θεωρω οτι ο Bruce εχει αλλαξει πολυ στον τροπο που παιζει.Μακαρι να φταινε οι ταινιες που παιζει,αλλα δεν το νομιζω.

Valkyre
24-01-2013, 16:55
Εγω βεβαια εξαρχης δεν βλεπω την τοσο τραγικη διαφορα την οποια περιγραφετε εσεις να πω. Για πχ το Die Hard 4 μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο το Die Hard 2 για πχ και θα ελεγα εξισου με το 3. Επισης το Red ηταν μαματο. Το οτι εχει κανει και μουφες ταινιες, οκ , ομως, παντα εκανε και μουφες ταινιες ο Μπρους. Ειχε δνε ειχε ορεξη.

Ο Σταλονε δεν μου φανηκε καθολου να μην εχει ορεξη με τα expendables, το οτι δε ειναι 66 και εχει το σωμα που εχει λεει πολλα για ποση τρελα κουβαλαει ο συγκεκριμενος. Για τον Αρνι ακομα δεν ειδαμε. Ας δουμε πρωτα και να πουμε μετα αν εχει ή οχι ορεξη.

PDS
24-01-2013, 16:59
Οι ταινιες ειναι οκ δεν το συζητω.
Απλα θεωρω οτι η ερμηνειες του χανουν σε σχεση με παλιοτερα.Δεν ξερω αν γερναει ασχημα(ως ηθοποιος παντα) ή εχει βαρεθει, αλλα αυτο μου βγαζει.
Και ειναι κριμα γιατι απο αυτον εχω κατι να περιμενω.
Ο αρνολντ εδω που τα λεμε δεν ηταν και ποτε ηθοποιος:P
Αλλο που τον παω τρελα!
Οπως και τον bruce βεβαια.

O σταλονε ποτε δεν μου αρεσε.

Valkyre
24-01-2013, 17:12
Σταλονε, Μπρους Γουιλις Και Αρνι ειναι action heroes οχι ηθοποιοι.

Οκ ο Μπρους Γουιλις εχει μια-δυο εξαιρεσεις, αλλα παρολαυτα action hero ειναι, οχι του βεληνεκους ενος Νικολσον. Και καλα κανουν. Ειδικα Αρνι και Σταλονε ποτε δεν νοιαστηκαν να κερδισουν μια Χρυση Σφαιρα, ενα Οσκαρ, αλλα το κοινο και να αλλαξουν τις ταινιες δρασης με εικονικους χαρακτηρες. Μια χαρα το καταφεραν και μακραν καλυτεροι απο τους σημερινους Statham και αλλες τετοιες απομιμησεις.

Προσωπικα ανυπομονω να δω τις καινουργιες ταινιες του Αρνι.

ezio_auditore
24-01-2013, 18:06
Συμφωνω το die hard 4 ηταν πολυ καλυτερο απο το 2,ο σταλλονε κ σαν action ηθοποιος δεν εχει κανει κ καμια καλη ταινια,δεν συγκρινεται με τους αλλους 2,ο μπρους εχει δωσει ρεστα σε pulp fiction,6η αισθηση,αφθαρτος,12 πιθηκοι κ πολλες αλλες,για τον στειθαμ διαφωνω ειναι απο τους αγαπημενους μ κ πιστευω οτι εχει το στυλ του σταλονε αλλα ειναι πολυ πιο cool.

Valkyre
24-01-2013, 18:08
Πωωω τον απεχθανομαι τον Στεηθαμ θανασιμα. :D :P

ezio_auditore
24-01-2013, 18:12
Jason Statham - bar scene (Blitz) - YouTube
don't be ridiculous

dimitrisasp
24-01-2013, 18:19
Είδα το Django του Ταραντίνο! Είμαι μεγάλος φαν των γουέστερν και αυτό (αν και σαουθερν) ήταν σίγουρο ότι θα μου αρέσει. Η ιστορία απλή και λιτή, οι χαρακτήρες πολύ ενδιαφέροντες, μουσική απίστευτη και κλασική σκηνοθεσία Ταραντίνο. Έχει μια-δυο σκηνές που προσφέρουν απίστευτο γέλιο. Ειδικά το cameo του Ταραντίνο..

Aυτό το κομμάτι μου έχει κολλήσει όλη μέρα στο μυαλό..
"Freedom" by Anthony Hamilton & Elayna Boynton in "Django Unchained" - YouTube

ezio_auditore
24-01-2013, 18:22
welcome to the club,το cameo του ταραντινο ειναι το καλυτερο του σε σχεση με ολες τις ταινιες του,valkyre θα το δεις αυτες τις μερες?περιμενω εντυπωσεις γιατι ειχες πει οτι σε κουρασε ο ταραντινο.

FotisGRC
24-01-2013, 18:26
Kαι το main theme, που παίζει στην αρχή τα σπάει!

Ταιριάζει τόσο πολύ με το ύφος της ταινίας.. Γενικά δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που είδα ταινία που να πέτυχε σε κάθε στιγμή το κατάλληλο κομμάτι!

Leon_DiZ
25-01-2013, 11:36
J.J. Abrams to Direct Next ‘Star Wars’ Movie


Despite his public declaration a few weeks ago that he was not interested, J.J. Abrams will direct the next “Star Wars” chapter after all.

An official announcement about the hiring of Mr. Abrams is expected to come later Thursday from Walt Disney Studios and its Lucasfilm unit, according to a person with knowledge of the matter who asked for anonymity to avoid conflict with the studios. A script for the movie is being written by Michael Arndt (“Little Miss Sunshine”), and the film is expected to be released in 2015.

Mr. Abrams has long been popular with the science fiction crowd; his next movie is “Star Trek Into Darkness,” set for release by Paramount Pictures in May. His decision to tackle “Star Wars,” which was first reported by the Hollywood news blog theWrap.com, comes as a surprise, however, because he told Entertainment Weekly in November that he wasn’t interested in the job. “I have some original stuff I am working on next,” he said then.

Disney bought Lucasfilm in late October for $4 billion, thus acquiring the rights to the hugely successful “Star Wars” franchise. It immediately said it would make a seventh film in the series.

Valkyre
25-01-2013, 12:03
Star wars star trek τα εχει παρει ολα τα αστρα στην πλατη του ο JJ abrams

Leon_DiZ
25-01-2013, 12:07
Star wars star trek τα εχει παρει ολα τα αστρα στην πλατη του ο JJ abrams

LOL

Studio exec: We have another movie we want to make. It's called Star...
JJ Abrams: MINE!!!!

Valkyre
25-01-2013, 12:18
^^ :D

next in line:

Stargate reboot! :D

FotisGRC
25-01-2013, 12:28
Λέτε να δούμε και Dancing With the Stars??

dspug7
25-01-2013, 12:38
αυτος ειχε βαλει την πετρουλα στο σταρ...

aris13
25-01-2013, 14:30
Star wars star trek τα εχει παρει ολα τα αστρα στην πλατη του ο JJ abrams

Ειναι και επισημα ο βασιλιας των nerds.

djpar
25-01-2013, 14:34
και θα παιζει starwars με αναλαμπες...χμμμμμμ αντε γεια μου αν ειναι τυπου total recall που το μονο που εδειχνε ειναι φωτισμους

Nikoladim
25-01-2013, 15:00
Πάντως η δουλειά του στο Σταρ Τρεκ μου άρεσε πολύ και μιλάμε πως ήμουν τελείως αντι-Σταρ Τρεκ φαν. Καλή περίπτωση τον θεωρώ, πιστεύω πως είναι εξαιρετικά δύσκολο να τα πάει χειρότερα από τον Λούκας στη 2η τριλογία. Ίσως η καλύτερη λύση θα ήταν βέβαια ο Peter Jackson που είναι και δηλωμένος SW fan.

enstikto
25-01-2013, 17:54
Εγώ θεωρώ οτι είναι πολύ καλή επιλογή αν και ίσως ο Whedon να ήταν καλύτερη...
Απο την άλλη μου την ψιλοδείνει που κάποιος που έκανε Star Trek (είμαι πολύ αντιΤρεκι) θα πιάσει το έπος....
Αλλά είναι καλός σε αυτό που κάνει οπότε το δέχομαι.... :P

Leon_DiZ
25-01-2013, 19:40
O Whedon δεν προλαβαινει να παρει ανασα, δυσκολα θα μπορουσε να ασχοληθει με το Star Wars. η Disney τον εχει κανει "υπευθυνο" για τα παντα Marvel.

INDIGO
25-01-2013, 22:10
Είδα το Django του Ταραντίνο! Είμαι μεγάλος φαν των γουέστερν και αυτό (αν και σαουθερν) ήταν σίγουρο ότι θα μου αρέσει. Η ιστορία απλή και λιτή, οι χαρακτήρες πολύ ενδιαφέροντες, μουσική απίστευτη και κλασική σκηνοθεσία Ταραντίνο. Έχει μια-δυο σκηνές που προσφέρουν απίστευτο γέλιο. Ειδικά το cameo του Ταραντίνο..

Aυτό το κομμάτι μου έχει κολλήσει όλη μέρα στο μυαλό..
"Freedom" by Anthony Hamilton & Elayna Boynton in "Django Unchained" - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=_bdOTUocn5w)

Όλα τα τραγούδια είναι υπέροχα.Εγώ έχω κολήσει μ'αυτό..

http://www.youtube.com/watch?v=lP-wrI8G1bE&NR=1&feature=endscreen

FotisGRC
25-01-2013, 22:13
Όντως κι αυτό πολύ ωραίο..!! Τι soundtrack ήταν αυτό ρε παιδιά..! Ενα προς ένα τα τραγούδια.. Ταιριάζαν απόλυτα με την ταινία!!

Django Unchained - Trailer #4 Music #1 (John Legend - Who Did That To You) - YouTube

ezio_auditore
26-01-2013, 01:45
εμενα παλι μ αρεσε περισσοτερο το τραγουδι στο τελος,που σφυραει Django Unchained Ending Song - Trinity (Titoli) - YouTube

Leon_DiZ
26-01-2013, 15:04
Kevin Feige Confirms ANT-MAN as Official Start to Marvel’s Phase Three, Which Will Include DOCTOR STRANGE; Plus Updates on IRON MAN 3 & AVENGERS 2 (http://collider.com/doctor-strange-movie-marvel-phase-3/)

το 2015 θα ειναι χρονια blockbuster!!

Nikoladim
26-01-2013, 17:29
Περισσότερο θα μου άρεσε ένα remake του Dare Devil να πω την αλήθεια.

dimitrisasp
26-01-2013, 21:33
Περισσότερο θα μου άρεσε ένα remake του Dare Devil να πω την αλήθεια.

What he said! :a042:

Dragonpaul
29-01-2013, 22:03
Παιζει πουθενα το Django με καλη ποιοτητα;;;; Οπου το βρηκα ηταν χαλια. Οποιος ξερει, plz πμ.

ezio_auditore
30-01-2013, 01:35
υπαρχει σε dvd scr δηλαδη dvd ποιοτητα αλλα καπου καπου πεταει ενα watermark,δεν επηρεαζει καθολου θα το βρεις ευκολα στο is......unt(δεν διαγραφεται ετσι?),θες κ πμ?

nikon
30-01-2013, 20:19
Με το Django μόνο εγώ δεν τρελάθηκα ή υπάρχει και άλλος;;;;.....μια ταινία προβλέψιμη που αν την δεις χωρίς να σου πουν ότι είναι του Ταραντίνο μπορεί και να μη το καταλάβεις αφού η μόνη σκηνή που τον θυμίζει είναι....το μεγάλο πιστολίδι που πέφτει στο σπίτι μέχρι να παραδωθεί Django....μάλλον μ'αρέσει ο παλιός Ταραντίνο γιατί ούτε το Inglourious Basterds μ'άρεσε.

ezio_auditore
30-01-2013, 20:58
υπαρχει κ ο aris13,3-2 υπερ ειμαστε μεχρι τωρα,δεν το εχουν δει πολλοι ακομα.

Dragonpaul
30-01-2013, 21:11
υπαρχει σε dvd scr δηλαδη dvd ποιοτητα αλλα καπου καπου πεταει ενα watermark,δεν επηρεαζει καθολου θα το βρεις ευκολα στο is......unt(δεν διαγραφεται ετσι?),θες κ πμ?

Το βρήκα αυτό, αλλα η ποιότητα ειναι χάλια!!!!
Thnx, πάντως.

ezio_auditore
30-01-2013, 21:25
ε και συ το θες κ τελειο,μια χαρα ειναι,dvd ποιοτητα,υπομονη θα βγει σε λιγο καιρo.

PDS
30-01-2013, 21:26
Εμενα μου αρεσε το Django.Δεν ειναι η καλυτερη ταινια που εχω δει ποτε, αλλα περασε εξαιρετικα ευχαριστα η ωρα.

ezio_auditore
30-01-2013, 21:47
4-2 υπερ του τζανγκο

Leon_DiZ
30-01-2013, 22:49
aTLySbGoMX0

FotisGRC
30-01-2013, 23:46
Εμενα μου αρεσε το Django.Δεν ειναι η καλυτερη ταινια που εχω δει ποτε, αλλα περασε εξαιρετικα ευχαριστα η ωρα.

Aυτό ακριβώς.. Και είχα πάρα πολύ καιρό να δω ταινία (εμπορική,και όχι καμιά Φινλανδική κουλτουριάρικη) που να ταιριάζει το soundtrack της τόσο απίστευτα με τις σκηνές που διαδραματίζονται..

Και γενικά φεύγεις απο την αίθουσα γεμάτος. Δεν ζητάς τίποτα παραπάνω.. Τα έχει όλα..

nikon
31-01-2013, 08:10
Εντάξει δεν είπαμε ότι δεν την βλέπεις ευχάριστα απλά δεν σου αφήνει αυτό το κάτι διαφορετικό που σου άφηναν οι ταινίες του Ταραντίνο.

Δείχνει να θέλει να γίνει πιο προσιτός/εμπορικός.

Leon_DiZ
31-01-2013, 11:03
Robert Downey Jr. Free Falls in Busted Suit in New IRON MAN 3 Poster; Plus Better Quality Super Bowl Spot Teaser (http://collider.com/iron-man-3-poster-2/)

http://collider.com/wp-content/uploads/iron-man-3-poster1-411x600.jpg

Screenwriter Scott Z. Burns Clarifies His Involvement with Ridley Scott’s New BLADE RUNNER Film (http://collider.com/scott-z-burns-blade-runner-ridley-scott/)

Producer Kathleen Kennedy Explains How She Got J.J. Abrams to Direct STAR WARS: EPISODE VII; Won’t Confirm 2015 Release (http://collider.com/star-wars-episode-7-abrams-kennedy/)

Eva Green to Lead SIN CITY: A DAME TO KILL FOR; Julia Garner Joins Cast (http://collider.com/sin-city-a-dame-to-kill-for-eva-green-julia-garner/)




1) Ο Scott το εχει γυρισει στις αρπαχτες ή μου φαινεται;
2) FUCK YES για την Eva Green!!! :a049:

Leon_DiZ
01-02-2013, 23:35
Κανει τρελο ντορο το Paperman και μου κανει τρομερη εντυπωση. Και η κουτση Μαρια το εχει δει. Πολυ θετικο βεβαια αλλα και παλι. Αναπαντεχο.

Valkyre
02-02-2013, 04:17
^^ Εγω ειμαι η κουτση Μαρια?? :P

Leon_DiZ
02-02-2013, 08:54
^^ Εγω ειμαι η κουτση Μαρια?? :P

Χαχα, ουτε καν. Το σκεφτόμουν οταν μπήκα Facebook και γινόταν ένας ψιλοπανικος με το βίντεο.

Leon_DiZ
02-02-2013, 23:36
Παλια ειδηση αλλα αξιζει.. 8-)


http://cdn.bloody-disgusting.com/wp-content/uploads/2012/06/Pinocchio_concept_art.jpg

ezio_auditore
03-02-2013, 00:18
μιας κ ανεβασες ντελ τορο,ειδατε το τρειλερ της επικιλας που ετοιμαζει?pacific rim Pacific Rim - Official Trailer (HD) - YouTube

Valkyre
03-02-2013, 00:23
^^ επικιλα;;

Εγω σκεφτομαι αν θα ξαναδω ποτε ταινια του ντελ τορο μετα απο αυτο το εκτρωμα....

ezio_auditore
03-02-2013, 03:43
παρατησε τα χομπιτ γι αυτο το προτζεκτ κ τελικα τα χομπιτ αποδειχτηκαν απλα καλα,πιστευω κατι θα λεει αυτη.

tonybsg
03-02-2013, 03:54
Βασικά αυτή ξέρουμε τι θα λέει, τεράστια τέρατα εναντίον εξίσου τεράστιων ρομπότ! Δεν χρειαζόμαστε τίποτα άλλο να ξέρουμε, σε σκηνοθεσία/σενάριο del Toro, όλα τέλεια δηλαδή, ανυπομονώ :D

enstikto
03-02-2013, 17:56
Βασικά αυτή ξέρουμε τι θα λέει, τεράστια τέρατα εναντίον εξίσου τεράστιων ρομπότ! Δεν χρειαζόμαστε τίποτα άλλο να ξέρουμε, σε σκηνοθεσία/σενάριο del Toro, όλα τέλεια δηλαδή, ανυπομονώ :D

Χμμμμ.... προσπαθώ να καταλάβω αν το μήνυμά σου είναι ειρωνικό ή κανονικό... :P

tonybsg
03-02-2013, 18:07
^^^ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Όχι κανονικό είναι ρε συ, ξέρεις τι θα δεις 100%, οπότε αν αρέσει σε κάποιον αυτό το "concept" το πιο πιθανό είναι να το καταδιασκεδάσει, αρκεί να έχει εντυπωσιακά εφέ και πολλές μάχες! Προσωπικά περνάω διασκεδαστικότατα σε τέτοια δίωρα, οπότε εκτός απροόπτου θα το τιμήσω σινεμά. :D

Και αφού είναι και του del Toro, έχει και γαμάτο cast, μπορεί να μας εκπλήξει ευχάριστα (ίσως και έχει και κάποιου είδους σενάριο δηλαδή χαχα). :)

jimbour
03-02-2013, 19:20
χθες ειχε ενα secret screening παντως της ταινιας και φαινεται να ειναι οντως αυτό που περιμένουμε.

http://twitter.com/rianjohnson/status/297856864555790336

ps: τις ταινιες του del toro(ως σκηνοθετη) τις εχω απολαυσει ολες, και ο λαβυρινθος ειναι αριστουργημα, so, i am fuckin excited.

tnf50
03-02-2013, 22:07
Χαχα την ειχα παρεξηγησει αυτη την ταινια. Τελικα ειναι παρωδια του twilight(το τρειλερ εχει γελιο)

Warm Bodies Official Trailer #1 (2013) - Zombie Movie HD - YouTube

Dragonpaul
03-02-2013, 22:17
Βασικα κι εγω τωρα την προσεξα. Οκ, ειναι μια γεματη με κλισε ταινια, αλλα εχει μεγαλυτερο ενδιαφερον απ' ο,τι, αρχικα, ειχα φανταστει.
To trailer ειναι γεματο spoilers!!!!!!!!!!!!

jimbour
03-02-2013, 22:38
Δε θα λεμε παρωδίες ή twi-like ο,τι εχει ερωτες με υπερφυσικα πλάσματα. Υπηρχαν σαν ειδος αυτές οι ιστορίες πολυ πριν το twilight.
Το ειδα προχθες σινεμά και ήταν μια χαρά ταινία με ωραίο soundtrack.

tnf50
03-02-2013, 23:46
Δε θα λεμε παρωδίες ή twi-like ο,τι εχει ερωτες με υπερφυσικα πλάσματα. Υπηρχαν σαν ειδος αυτές οι ιστορίες πολυ πριν το twilight.
Το ειδα προχθες σινεμά και ήταν μια χαρά ταινία με ωραίο soundtrack.

Δεν ξερω αλλα εμενα μου φαινεται οτι η ταινια κοροιδευει το twilight...γι' αυτο ειπα οτι ειναι παρωδια.

ezio_auditore
04-02-2013, 00:06
jimbour ο johnson ειναι ο ιδιος που εφτιαξε το φανταστικο λοοπερ η δημοσιογραφος με συνωνυμια ειναι?

Dragonpaul
04-02-2013, 00:08
Δεν ξερω αλλα εμενα μου φαινεται οτι η ταινια κοροιδευει το twilight...γι' αυτο ειπα οτι ειναι παρωδια.

Καμία σχέση, ρε συ, απ' ο,τι βλέπω. Δεν παρωδει, καν, κάτι. Είναι μια απλή ταινία.

tnf50
04-02-2013, 00:16
Καμία σχέση, ρε συ, απ' ο,τι βλέπω. Δεν παρωδει, καν, κάτι. Είναι μια απλή ταινία.

Οκ

Still a better love story than twilight!

Dragonpaul
04-02-2013, 00:34
Οκ

Still a better love story than twilight!

Αλλο αυτό..... :P

Nikoladim
04-02-2013, 00:39
Πολύ ωραίο το paperman!! Μου θύμισε για κάποιο λόγο τα flower/journey.
Ωραίο επίσης το pacific rift, για το θεό κάντε μια ταινία ROBOTECH!

jimbour
04-02-2013, 01:26
jimbour ο johnson ειναι ο ιδιος που εφτιαξε το φανταστικο λουπερ η δημοσιογραφος με συνωνυμια ειναι?

αυτός είναι ναι, και είναι και γαμάτος τύπος στο twitter.

Valkyre
04-02-2013, 02:13
Πολύ ωραίο το paperman!! Μου θύμισε για κάποιο λόγο τα flower/journey.
Ωραίο επίσης το pacific rift, για το θεό κάντε μια ταινία ROBOTECH!

Robotech ρε φιλε.... το αγαπημενο μου ανιμε οταν ημουν μικρος... σαν τρελος εκανα να γυρισω απο το σχολειο να προλαβω το επισοδειο....

επικο σαγκα... Ρικ Χαντερ, Λιζα Χεηζ, Μαξ, Μπεν, Μιρυια, Ρου Φοκερ... και πολλοι αλλοι αθανατοι χαρακτηρες.... πραγματικα τα θυμαμαι ολα...

μονο ενα σπαστικο πραγμα ειχε το Ρομποτεκ...

Λιν Μινμευ... ηθελα να την σφαξω... :D

Innersense
04-02-2013, 06:03
Το Robotech εχει super story ωραιους χαρακτηρες και με τις δηνατοτητες της τεχνολογιας πλεον ειναι εφικτο να υλοποιηθει στη μεγαλη οθονη και να μας αφησει (για μια ακομα φορα) με το στομα ανοιχτο... Εδω και αρκετα χρονια πιστευω οτι ειναι ενας κρυμενος ασσος για τη βαρια βιομηχανια του Χολιγουντ. Ο χρονος θα δειξει...

Leon_DiZ
04-02-2013, 17:12
Details on New HULK Movie after AVENGERS 2, Plus Possible Hulk-Centric Plot for AVENGERS 3 (http://collider.com/avengers-2-ending-planet-hulk-movie/)

http://collider.com/wp-content/uploads/planet-hulk-slice.jpg

O_OO_O τι να πω... αν καταφερουν να το γυρισουν αυτο μπραβο τους!

Nikoladim
06-02-2013, 00:19
Iron Man 3 - Extended Super Bowl Spot (HD) - YouTube Iron Man 3 Super Bowl

Ezio
06-02-2013, 20:02
Το synopsis του the amazing spider-man 2.


The sequel to last year’s critical and box office hit The Amazing Spider-Man, the film stars Andrew Garfield, Emma Stone, Jamie Foxx, Shailene Woodley, Dane DeHaan, Colm Feore, Paul Giamatti, and Sally Field.


In The Amazing Spider-Man™ 2, for Peter Parker (Andrew Garfield), life is busy – between taking out the bad guys as Spider-Man and spending time with the person he loves, Gwen (Emma Stone), high school graduation can’t come quickly enough. Peter hasn’t forgotten about the promise he made to Gwen’s father to protect her by staying away – but that’s a promise he just can’t keep. Things will change for Peter when a new villain, Electro (Jamie Foxx), emerges, an old friend, Harry Osborn (Dane DeHaan), returns, and Peter uncovers new clues about his past.


The film is directed by Marc Webb from a screenplay by Alex Kurtzman & Roberto Orci & Jeff Pinkner, with a previous draft by James Vanderbilt, and based on the Marvel Comic Book by Stan Lee and Steve Ditko. Avi Arad and Matt Tolmach are the producers.

http://collider.com/the-amazing-spider-man-2-synopsis/

Ελπίζω να είναι καλύτερο από το προηγούμενο που μου άρεσε πολύ.

Nikoladim
07-02-2013, 10:09
Είδα το Αργκό και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε τόσος ντόρος. Εξαιρώντας την σκηνοθεσία που σε ορισμένα σημέια όντως είναι πάρα πολύ καλή και άντε μια καλή φωτογραφία, όλα τα υπόλοιπα ήταν μιε. Συν βέβαια το γεγονός πως ήδη ξέρουμε τι "γίνεται στο τέλος" οπότε σασπενς 0. Τέλος θέλω να αναφέρω πως αν δεν υπήρχε το εισαγωγικό βιντεάκι να πει κάποια πράγματα για τους καλούς Αμερικάνους πάλι θα μιλούσαμε για μια σύγχρονη προπαγάνδα. Δηλαδή προσπαθούν να περάσουν μια τεράστια διπλωματική αποτυχία, ως νίκη των μυστικών υπηρεσιών των ΗΠΑ. ΔΕΝ.

nikon
07-02-2013, 10:34
Εγώ είδα το Τaken 2 και κλαίω την ώρα που έχασα.....τόσες γελοιότητες μαζεμένες καιρό είχα να δω σε ταινία.

Υ.Γ.: Όταν ο καλός είναι τετ-α-τετ με τον κακό και σημαδεύει με όπλο ο ένας τον άλλον γιατί δεν πυροβολεί κανένας από τους 2;;;;.....τηρούν κάποιο πρωτόκολλο (εσύ πρέπει να ρίξεις πρώτος.....όχι σε παρακαλώ εσύ.....όχι όχι μην επιμένεις εσύ);;;;

tnf50
07-02-2013, 11:37
Εγώ είδα το Τaken 2 και κλαίω την ώρα που έχασα.....τόσες γελοιότητες μαζεμένες καιρό είχα να δω σε ταινία.

Υ.Γ.: Όταν ο καλός είναι τετ-α-τετ με τον κακό και σημαδεύει με όπλο ο ένας τον άλλον γιατί δεν πυροβολεί κανένας από τους 2;;;;.....τηρούν κάποιο πρωτόκολλο (εσύ πρέπει να ρίξεις πρώτος.....όχι σε παρακαλώ εσύ.....όχι όχι μην επιμένεις εσύ);;;;

Χτιζεται η ενταση:a068:

nikon
07-02-2013, 11:52
Το κακό είναι ότι πέφτει τόσο "χτίσιμο" από την αρχή που καταντάει γελοίο.

Nikoladim
08-02-2013, 18:02
http://www.tokoulouri.com/culture/lord_bibilas/#axzz2KJnn72Ps

Στο καστ της νέας ταινίας Hobbit ο Σπύρος Μπιμπίλας


Αν και κανείς δεν θα με πιστέψει, εγώ προσωπικά το περίμενα. Ίσως ο καλύτερος Έλληνας ηθοποιός μετά τον Δημήτρη Χορν επιτέλους καταξιώνεται στο Χόλιγουντ, σε ένα ρόλο που λίγο πολύ του πάει.

FotisGRC
08-02-2013, 18:08
χαχαχα.. σωστός!!

nikon
11-02-2013, 11:41
Είδα το Αργκό και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε τόσος ντόρος. Εξαιρώντας την σκηνοθεσία που σε ορισμένα σημέια όντως είναι πάρα πολύ καλή και άντε μια καλή φωτογραφία, όλα τα υπόλοιπα ήταν μιε. Συν βέβαια το γεγονός πως ήδη ξέρουμε τι "γίνεται στο τέλος" οπότε σασπενς 0. Τέλος θέλω να αναφέρω πως αν δεν υπήρχε το εισαγωγικό βιντεάκι να πει κάποια πράγματα για τους καλούς Αμερικάνους πάλι θα μιλούσαμε για μια σύγχρονη προπαγάνδα. Δηλαδή προσπαθούν να περάσουν μια τεράστια διπλωματική αποτυχία, ως νίκη των μυστικών υπηρεσιών των ΗΠΑ. ΔΕΝ.Με την ίδια απορία έμεινα και εγώ.....σιγά τ'αυγά δηλαδή για να είναι και υποψήφιο να σαρώσει τα Οσκαρ.

ezio_auditore
11-02-2013, 13:06
μεχρι τωρα σαρωσε παντου,χρυσες σφαιρες,bafta,σκηνοθετων,παραγωγων,ηθοποιων ολα τα βραβεια,αμα δεν παρει τα οσκαρ θα ειναι μεγα σκανδαλο,καταπληκτικη ταινια.