PDA

View Full Version : Τhe Official Cinema Thread! (μιλήστε για παλιές/νέες/επερχόμενες ταινίες)



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

Leon_DiZ
11-11-2012, 13:02
Ψάρωσα μόλις το είδα αυτό σήμερα!

Αλλά μετά διάβασα... PROBABLY NOT COMING SOON.. TROLOLOL...

Spoiler και γρήγορα γτ αν το δει κάποιος που δεν εχει δει την ταινία..

Valkyre
11-11-2012, 13:06
^^ Oντως το εβαλα εγω σε σποιλερ μην γινει καμμια στραβη. Παντως πλακα ειχε χαχα! :)

FotisGRC
11-11-2012, 13:09
Έχετε δίκιο! Επειδή ήταν μούφα δεν σκέφτηκα οτι μπορεί να είναι spoiler.. Sorry guys!

Leon_DiZ
11-11-2012, 22:22
Αγαπητέ κε ...........,


Η ταινία δεν θα προβληθεί στους κιν/φους Odeon σε 48 fps.

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας μαζί μας,


Για τους κιν/φους Odeon,

Γ. Μούρτης

Valkyre
11-11-2012, 22:36
Αναμενομενο δυστυχως.... Αν το παιζουν ακομα ιανουαριο στην ολλανδια και παω τελικα λογικα θα το ευχαριστηθω εκει και σε ΙΜΑΧ.

Dragonpaul
11-11-2012, 22:37
Αγαπητέ κε ...........,


Η ταινία δεν θα προβληθεί στους κιν/φους Odeon σε 48 fps.

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας μαζί μας,


Για τους κιν/φους Odeon,

Γ. Μούρτης
Για ποια ταινια λες;;;;; Για το Hobbit;;;;;

chronohill
11-11-2012, 22:47
λεω να δω το Journey 2: The Mysterious Island σε 3D να εγκαινιασω κανονικοτατα την τηλεοραση...ειναι καλη?Αν οχι ποια αλλη προτεινετε σε 3D αλλα εχω δει καμποσες στον κινηματοφραφο(Final destination5.transformers κτλ)

Leon_DiZ
11-11-2012, 23:52
λεω να δω το Journey 2: The Mysterious Island σε 3D να εγκαινιασω κανονικοτατα την τηλεοραση...ειναι καλη?Αν οχι ποια αλλη προτεινετε σε 3D αλλα εχω δει καμποσες στον κινηματοφραφο(Final destination5.transformers κτλ)

Απ' ο,τι φαίνεται (http://www.blu-ray.com/movies/Journey-2-The-Mysterious-Island-3D-Blu-ray/39881/#Review) ειναι πολυ καλό το 3D. Τσεκαρε σε αυτο το site για κριτικές άλλων ταινιών αν θες. Απλά γράφεις στο search και στα βγάζει αυτόματα. Θα σου έλεγα μερικές αλλα δεν ξερω αν ειναι τις αρεσκείας σου τα κινούμενα σχέδια :Ρ


3D is, hands down, the way to go with Journey 2. The sequel's 2D presentation is excellent, near-perfect even, but its 1080p/MVC-encoded 3D experience actually makes for a more enjoyable movie. That's right. The film's 3D is such an asset that Journey 2 3D is better than Journey 2. Dense jungles stretch into the distance, pyramids and temples reach toward the heavens, a gold-spewing volcano looms on the horizon, massive lizards lunge at the viewer, bouncing berries ricochet into the camera, giant bees dart into the foreground, waves and currents splash upwards and outwards as the mysterious island begins to sink, electric eels snap their jaws as their enormous heads jut out of the screen, and rocks tumble down as an ancient submarine makes its daring escape, each one taking full advantage of the three-dimensional fun. Depth and dimensionality are exceptional -- the chief benefit of shooting in native 3D -- in both live-action and completely CG environments. The bright, colorful image lends itself to the experience wonderfully, and aliasing and other anomalies aren't a factor. And those who own displays that are prone to crosstalk won't encounter many significant instances of ghosting. It all comes together beautifully, without any problems to point to or any issues to address.

Warner's 1080p/AVC-encoded video presentation is, as I said, a terrific one. There are a few noticeable instances of artifacting -- during the opening credits, later as Sean's helicopter nears the water tornado that leads to the mysterious island, and in the night sky as glimpsed through Alexander's tree-house window -- but each one is brief, fleeting and fairly innocuous. Otherwise, no complaints here. Colors are bold and vibrant, with lush lost-island greens, dazzling ocean blues, rich reds and ornate golds, and deep, earthy blacks. Detail is outstanding too. Every pore, hair, scale, leaf, blade of grass and underwater air bubble is crisp and refined, edges are nice and sharp (without a halo to be found), textures are remarkably resolved, shadow delineation is natural and revealing, and closeups and wide shots are both stunning. If Peyton and DP David Tattersall intended it, if the visual effects team created it, it's present and accounted for in all its high definition glory. Better still, the aforementioned artifacting isn't a prevailing issue (by any means), banding and other eyesores are either entirely negligible or altogether absent, and distractions are few and very far between. Videophiles of all ages will be thrilled with the results.

chronohill
12-11-2012, 00:46
αααα σευχαριστω Λεωνιδα!καλο site θα το αποθηκευσω!να σαι καλα!
Εννοειται οτι μαρεσουν τα κινουμενα!Εχω την Μαδαγασκαρη 3!και γενικα μαρεσουν γιατι δειχνουν πολυ εντυπωσιακα στο 3D αποτι εχω δει!

fotaras
12-11-2012, 01:46
λεω να δω το Journey 2: The Mysterious Island σε 3D να εγκαινιασω κανονικοτατα την τηλεοραση...ειναι καλη?Αν οχι ποια αλλη προτεινετε σε 3D αλλα εχω δει καμποσες στον κινηματοφραφο(Final destination5.transformers κτλ)

Η παραπανω ταινια ειναι μαπα.Την ειδα τις προαλλες.Σε 3D δεν ξερω τι θα λεει,δεν εχω 3D τηλεοραση.

Πολυ ωραια ταινια ειναι το Seeking a friend for the end of the world.Ενας Στιβ Καρελ σε εναν ρολο που δεν μας εχει συνηθησει.Αν και δραματικη,μου αρεσε πολυ και σου περναει τα συναισθηματα που θελει να σου περασει.Δειτε την με γυναικεια παρεα καλυτερα και μπολικα χαρτομαντιλα.

Επισης τις προαλλες ειδα το The Thirteen Floor.
Με εξεπληξε ευχαριστα με το σεναριο του και το τελος του που δεν το περιμενεις.Lefteris_x thanks man.

Leon_DiZ
12-11-2012, 01:58
Για ποια ταινια λες;;;;; Για το Hobbit;;;;;

Τωρα το ειδα.
Ε ναι, μια θα βγει αμεσα σε 48 :p

chronohill
12-11-2012, 14:19
Η παραπανω ταινια ειναι μαπα.Την ειδα τις προαλλες.Σε 3D δεν ξερω τι θα λεει,δεν εχω 3D τηλεοραση.

Πολυ ωραια ταινια ειναι το Seeking a friend for the end of the world.Ενας Στιβ Καρελ σε εναν ρολο που δεν μας εχει συνηθησει.Αν και δραματικη,μου αρεσε πολυ και σου περναει τα συναισθηματα που θελει να σου περασει.Δειτε την με γυναικεια παρεα καλυτερα και μπολικα χαρτομαντιλα.

Επισης τις προαλλες ειδα το The Thirteen Floor.
Με εξεπληξε ευχαριστα με το σεναριο του και το τελος του που δεν το περιμενεις.Lefteris_x thanks man.

Ναι σεναριακα πρεπει να ειναι κατω του μετριου αλλα λενε εχει πολυ καλο 3D οποτε μπορει να του ριξω μια ματια!
Πολυ καλο φαινεται το Thirteenth floor!θα το δω!!!!!

Ezio
12-11-2012, 18:25
λεω να δω το Journey 2: The Mysterious Island σε 3D να εγκαινιασω κανονικοτατα την τηλεοραση...ειναι καλη?Αν οχι ποια αλλη προτεινετε σε 3D αλλα εχω δει καμποσες στον κινηματοφραφο(Final destination5.transformers κτλ)

Το avengers είναι τρομερό και το the amazing spiderman είναι πάρα πολύ καλό. Και τα 2 έχουν βγει σε 3D blu-ray αν δεν κάνω λάθος. Επίσης το hugo, κι αυτό πολύ καλή ταινία, έχει 3D έκδοση και σύμφωνα με το blu-ray.com αύριο βγαίνει το brave. Φοβερή ταινία.

messi10
12-11-2012, 19:03
σε 1 μηνα βγενει το Hobbit!

can't wait!! :D

Leon_DiZ
12-11-2012, 21:15
Δεν είμαι καθόλου hyped για το Hobbit γμτ.. Ασχετα απο αυτο όμως, σκέφτομαι να το σνομπάρω γενικά στο σινεμά.

Dragonpaul
12-11-2012, 21:18
Δεν είμαι καθόλου hyped για το Hobbit γμτ.. Ασχετα απο αυτο όμως, σκέφτομαι να το σνομπάρω γενικά στο σινεμά.
Ενας ενας -rep στον, κατα τα αλλα συμπαθεστατο, κυριο απο πανω!!!!!! :c055gfe::c055gfe::c055gfe:

Leon_DiZ
12-11-2012, 21:38
Ενας ενας -rep στον, κατα τα αλλα συμπαθεστατο, κυριο απο πανω!!!!!! :c055gfe::c055gfe::c055gfe:

Lol! Δεν ξερω.. Στην αρχή με το πρώτο trailer ήμουν πολυ hyped, με το δεύτερο ξενερωσα αρκετά γτ έχουν αλλάξει πολυ πράμα και τωρα που έμαθα οτι λογικα δεν θα παιχτεί πουθενά σε 48fps εχω ξενερωσεις αγορά. Ελπίζω να ειναι γαματο και να ξαναβρω τον ενθουσιασμό μου.

Θα ψάξω τωρα να βρω να στείλω και στα village σε κανένα Facebook γτ με mail δεν...

Leon_DiZ
13-11-2012, 00:34
Απάντηση και απο τα Village. Ακομα ελπίζω.

Leon_DiZ
13-11-2012, 16:11
Hobbit Behind The Scenes Pics: 150 images (http://imgur.com/a/fHnbj#0)

Και το τραγουδι που θα παιξει την ωρα των credits. Ειναι το ιδιο που ηταν και στο πρωτο trailer. Πιστευω οτι εχασε ολη την αιγλη του σε αυτη την εκτελεση. Δεν μου παει καθολου σε ταινια LotR/Hobbit

Neil Finn - "Song of the Lonely Mountain."

http://www1.rollingstone.com/hearitnow/player/neilfinn.html

EDIT: για συγκριση

May it be - Enya - YouTube
The Two Towers Soundtrack-19-Gollum's Song - YouTube
The Return of the King Soundtrack-19-Into the West - YouTube

Nikoladim
13-11-2012, 18:05
Καλά στο gollum song ακόμη και σήμερα μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο(όσες έχουν μείνει :a050:)! :a010bg:

Lefteris_X
13-11-2012, 18:16
ωπ! Καπιλαρίν δοκίμασες; (λολ για να ευθυμήσουμε το είπα)

stavros88
13-11-2012, 20:47
το τραγουδι δεν θα το ακουσω.Πιστευω οτι εκεινη την στιγμη στο τελος της ταινιας αλλη διαθεση θα εχεις και δεν θα σου φανει το ιδιο οπως αν το ακουσεις τωρα.Το ιδιο πιστευω και στον Αρχοντα.Τα 3 τραγουδια στο τελος ειναι αψογα αλλα γινονται εγιναν ακομα καλυτερα επειδη τα ακουσαμε την στιγμη ακριβως που επρεπε

Leon_DiZ
13-11-2012, 22:12
το τραγουδι δεν θα το ακουσω.Πιστευω οτι εκεινη την στιγμη στο τελος της ταινιας αλλη διαθεση θα εχεις και δεν θα σου φανει το ιδιο οπως αν το ακουσεις τωρα.Το ιδιο πιστευω και στον Αρχοντα.Τα 3 τραγουδια στο τελος ειναι αψογα αλλα γινονται εγιναν ακομα καλυτερα επειδη τα ακουσαμε την στιγμη ακριβως που επρεπε

δεν συμφωνω. και τα 3 μ αρεσουν ως τραγουδια (του 1,3 πιο πολυ απο το 2). το may it be συγκεκριμενα δεν το ειχα ακουσει στα credits οταν ειχα δει την ταινια, το ακουσα αργοτερα και μετα ειδα οτι ειναι απο τον αρχοντα. το Into the West ΟΝΤΩΣ πιστευω οτι εχεις αλλη συναισθηματικη φορτιση αν εχεις δει την ταινια και προσεξεις τους στιχους αλλα και παλι ειναι πολυ ωραια τραγουδι.

ΑΝ αποφασισεις να το ακουσεις θελω αποψη.. δεν μου κανει σε Tolkien το τραγουδι, ενω τα υπολοιπα ταιριαζουν τα ατιμα στο υφος!

Leon_DiZ
14-11-2012, 14:54
http://2.bp.blogspot.com/-j_0dsUPM-Ys/UJbfXpzoMYI/AAAAAAAAGWQ/ackxqK8Y9jQ/s1600/%CE%A1%CE%91%CE%9B%CE%A6+%CE%97+%CE%95%CE%A0%CE%9F %CE%9C%CE%95%CE%9D%CE%97+%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%A4% CE%91.jpg

για την συγκεκριμενη ακουω τα καλυτερα!

Dragonpaul
14-11-2012, 16:26
Εμένα σα σενάριο δε με πολυψηνει, αλλα μάλλον θα τη δω.

Leon_DiZ
14-11-2012, 16:36
Εμένα σα σενάριο δε με πολυψηνει, αλλα μάλλον θα τη δω.

ουτε εμενα.. αλλα απο παιδια που το εχουν δει στην αμερικη εχω ακουσει πραγματα του στυλ "το μαρκετινγκ ηταν τραγικο και αδικει την ταινια", "δεν ηταν περιμενα τοσο καλη" και αλλα αναλογα...

εγω θα παω να το δω μονο και μονο για το Paperman (short film), απο εκει και περα αν ειναι καλη και η ταινια εχει καλως

messi10
16-11-2012, 13:33
ΧΟΜΠΙΤ:ΕΝΑ ΑΝΑΠΑΝΤΕΧΟ ΤΑΞΙΔΙ 3D 48fps

http://www.villagecinemas.gr/index.asp?a_id=60&parent_id=45&movie_id=103399

λολ lnds!!

Valkyre
16-11-2012, 13:48
^^well...i'll be damned!

Still θα το δω σε ΙΜΑΧ μαλλον μαζι με enstikto χαχα. λολ.

messi10
16-11-2012, 13:52
^ imax ? που?

muku
16-11-2012, 14:03
Ολλανδία θα το δείτε Δημήτρη? Για πες plans μήπως πεταχτώ κι εγώ αν έχω τακτοποιηθεί μέχρι τότε! Κι εγώ σε IMAX έλεγα να το δω αλλά εδώ Αγγλία.

messi10
16-11-2012, 14:05
Ελλαδα δεν υπαρχει σε imax ,ε? :P :P

Leon_DiZ
16-11-2012, 16:02
ΧΟΜΠΙΤ:ΕΝΑ ΑΝΑΠΑΝΤΕΧΟ ΤΑΞΙΔΙ 3D 48fps

http://www.villagecinemas.gr/index.asp?a_id=60&parent_id=45&movie_id=103399

λολ lnds!!

:a040::a040:

IMAX οχι, δεν υπαρχει, εκτος αν μας πουνε 5 μερες μετα το αντιθετο τα Village :P

King africa - Bomba - YouTube


Oz The Great and Powerful Trailer 2 - YouTube

Leon_DiZ
17-11-2012, 08:17
Σκεφτόμουν να ξαναδώ το Kill Bill και πήγα στο wiki να διαβασω αν υπάρχουν νεώτερα για το The Whole Bloody Affair και είδα / θυμήθηκα οτι θα βγάλουν και sequel και μάλιστα θα ειναι το επόμενο film του Tarantino! :aek:

Ελπίζω να βγάλουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ και το whole Bloody Affair σε Blu-ray.

Slay
17-11-2012, 09:54
ειδα το Total Recall χθες, βασικα μου φανηκε μιεεεε , και σιγουρα κατωτερο του original, ακολουθουν περισσοτερα σε spoiler.
γενικα το ολο σκηνικο που διαδραματιζεται στη γη με χαλασε, και δεν με επεισε για τιποτα, εγινε και καλα πολεμος και εμεινε μονο η αγγλια και η αυστραλια, που για καποιο ηλιθιο λογο την κανανε rename σε colony!!!!, εντωμεταξυ το ολο σκεπτικο του fall ειναι απλα ΦΟΛΑ, δεν αρχιζω καν να λεω γιατι κατι τετοιο δεν στεκει απο πουθενα, η αρχικη ταινια ειχε πολυ καλυτερο concept και φυσικα καλυτερο τελος, και να μην μιλησω και για την αρχιτεκτονικη στις πολεις, η αυστραλια για καποιο λογο εγινε Shangai Slum , ενω η αγγλια εγινε Borg Cube υπο κατασκευη, μπορει αρτιστικα να ηταν πολυ ομορφο, αλλα αντιβαινει την κοινη λογικη, οπως και το Fall.

dimitrisasp
17-11-2012, 11:03
Είδα το Brave. Η Pixar έχει αυτήν την απίστευτη ικανότητα να λέει παραμύθια και να χάνεσαι μέσα τους! Πολύ καλό!

chronohill
17-11-2012, 11:49
Είδα το Brave. Η Pixar έχει αυτήν την απίστευτη ικανότητα να λέει παραμύθια και να χάνεσαι μέσα τους! Πολύ καλό!

Ωραια θα το δω και γω σημερα σε 3D!φαινεται καλο οντως!

Dragonpaul
17-11-2012, 14:24
Eιδα την περασμενη Τεταρτη "Το Κυνηγι (http://www.cine.gr/film.asp?id=716761)". Γενικοτερα, προσπαθω να βλεπω μια φορα τη βδομαδα ευρωπαϊκο κινηματογραφο και, πιστεψτε με, υπαρχουν πολλα διαμαντια αναμεσα τους.
Για την ταινια δε θα σας πω πολλα, παρολο που θα μπορουσα. Προκειται για μια πολυ καλη δουλεια, με συνοχη, νοημα, αρχη και τελος. Η ερμηνεια του πρωταγωνιστη Mads Mikkelsen (ο οποιος κερδισε το πρωτο βραβειο ανδρικης ερμηνειας ακριβως γι' αυτον τον ρολο του στις Καννες) ειναι σε πολυ καλα επιπεδα και, αν και εχω καποιες ενστασεις στον τροπο αντιδρασης του στα γεγονοτα της ταινιας, σε πειθει, τελικα, για ολα οσα συμβαινουν.
Και τι συμβαινει...;;;; Καποιο κοριτσακι λεει ενα ψεμα για τον ιδιο και εκεινος ερχεται αντιμετωπος με ολη την τοπικη κοινωνια (δεν ειναι spoilers αυτα, ειναι η βασικη υποθεση). Η ταινια διαπραγματευεται το πως αντιμετωπιζεται απο μια μικρη κοινωνια ενα ψεμα, ή μια φήμη αν θελετε και πως αυτο διογκωνεται στον "επιθυμητο" βαθμο, προκειμενου να δημιουργηθει ενας "στοχος" εκτονωσης. Ειναι φοβερο να παρατηρεις την παλινδρόμηση της ανθρωπινης ψυχολογιας, οταν αυτη εγκλωβιζεται σε αβεβαια γεγονοτα.

Εαν αρεσκεστε σε πιο σινεφιλ καταστασεις και δε σας χαλα η δανεζικη γλωσσα (δε βλεπω το λογο αλλωστε), δειτε το. Το σιγουρο ειναι οτι δε θα απογοητευθειτε.

messi10
18-11-2012, 09:08
εβαλα εχτες το βραδυ σε DVD το 1ο Harry Potter. :D

All - time classic.

Leon_DiZ
18-11-2012, 23:12
το Dark Knight Rises εχει διαρρευσει για οποιον το θελει

Nikoladim
19-11-2012, 08:50
Είδα το Σκ το The hunger games. Έγινε πολύς ντόρος και αναρωτιέμαι. Είμαι ο μοναδικός που του φάνηκε η ταινία ως μετριότητα? Άθλια κάμερα, ειλικρινά ώρες ώρες είχα πάθει ναυτία, μέτρια σκηνοθεσία, ηθοποιοί επιπέδου twillight(και τα σπέσιαλ εφέ το ίδιο) με εξαίρεση την πρωταγωνίστρια και καλό ναι μεν σενάριο, αλλά κλόπι πέιστ από Battle Royal-Lord of the flies-1984-Truman Show. Ειδανικό για μένα φινάλε θα ήταν να τρώγανε και οι δύο τα μούρα!

Valkyre
19-11-2012, 10:04
Είδα το Σκ το The hunger games. Έγινε πολύς ντόρος και αναρωτιέμαι. Είμαι ο μοναδικός που του φάνηκε η ταινία ως μετριότητα? Άθλια κάμερα, ειλικρινά ώρες ώρες είχα πάθει ναυτία, μέτρια σκηνοθεσία, ηθοποιοί επιπέδου twillight(και τα σπέσιαλ εφέ το ίδιο) με εξαίρεση την πρωταγωνίστρια και καλό ναι μεν σενάριο, αλλά κλόπι πέιστ από Battle Royal-Lord of the flies-1984-Truman Show. Ειδανικό για μένα φινάλε θα ήταν να τρώγανε και οι δύο τα μούρα!

το κακο ειναι οτι το βιβλιο ειναι πολυ πιο dark σε σχεση με αυτο που εδειξαν στην ταινια. Το καλο ειναι οτι οι 2 πρωταγωνιστες ειναι παρα πολυ καλες επιλογες. Δυστυχως το βλεπω να το κανουν εντελως twilight στις επομενες 2 ταινιες και λεω δυστυχως, διοτι κανονικα αν κανουν αυτα που γραφει το βιβλιο η ταινια θα επρεπε να ειναι αυστηρα Κ18.

enstikto
19-11-2012, 10:12
το κακο ειναι οτι το βιβλιο ειναι πολυ πιο dark σε σχεση με αυτο που εδειξαν στην ταινια. Το καλο ειναι οτι οι 2 πρωταγωνιστες ειναι παρα πολυ καλες επιλογες. Δυστυχως το βλεπω να το κανουν εντελως twilight στις επομενες 2 ταινιες και λεω δυστυχως, διοτι κανονικα αν κανουν αυτα που γραφει το βιβλιο η ταινια θα επρεπε να ειναι αυστηρα Κ18.

Για ποια λες Δημήτρη; Τα έχω διαβάσει τα βιβλία αλλά δεν μπορώ να θυμηθ΄β κάποιο τόσο dark σκηνικό....

Valkyre
19-11-2012, 10:21
^^ huge hunger games TRILOGY spoilers BEWARE!

ε στο τελευταιο βιβλιο ρε συ εχει αποκεφαλισμους,διαμελισμους, βασανισμους, η πρωταγωνηστρια ειναι σωματικα και ψυχολογικα διαλυμενη εντελως, πεφτει πολυ πετσοκομμα και πολυς θανατος στο τελευταιο βιβλιο. Σχεδον οι μισοι απο τους βασικους χαρακτηρες ψοφανε. Μαλιστα σε καποια σημεια ειναι αρκετα περιγραφικο το ολο σκηνικο οποτε θεωρω οτι αν τα δειξουν αυτα στο πανι η ταινια θα θεωρηθει Κ18.

Αλλα λογω του ερωτικου τριγωνου θα το κανουν εντελως twilight, στανταρ πραγματα.

enstikto
19-11-2012, 10:35
Υπάρχουν τρόποι να τα προσπεράσουν όλα αυτά ρε συ, πχ με το να τα βάλουν να γίνοντε στο background κτλ....
Σου άρεσαν τα βιβλία εσένα; Απο ένα σημείο και μετά μου φάνηκαν πολύ προβλέψιμα και με ενόχλησε πάρα πολύ ο χαρακτήρας της Κάτνις...
Και η αλήθεια είναι οτι

έβγαλε προς το τέλος μια Twilightίλα και το βιβλίο....
Ειδικά το 3ο δεν μου άρεσε καθόλου....
Άσε που γινόντουσαν πολλά "drama for the sake of drama". Του στυλ πως θα τους ξαφνιάσω τώρα; Ας βάλω σε εντελώς άκυρη στιγμή να πατήσει κάποιος μία νάρκη και να μείνει μισός και διάφορα παρόμοια...

Valkyre
19-11-2012, 10:59
^^ Kι εμενα μου την εσπασε η πρωταγωνηστρια σε καποια σημεια δεν το συζηταω, αλλα δεν ηταν και ο αγαπημενος μου χαρακτηρας γενικα απο την ιστορια. Δεν μπορω να πω οτι καραενθουσιαστηκα με το τελευταιο βιβλιο αλλα δεν με χαλασε κιολας που λεμε.

Nikoladim
19-11-2012, 20:38
The Hobbit (http://www.imdb.com/title/tt0903624/) has found itself in an unexpected controversy. The filmmakers behind the highly anticipated movie trilogy based on J.R.R. Tolkien (http://www.imdb.com/name/nm0866058/)'s novel are on the receiving end of accusations that they helped to cause the deaths of up to 27 animals that were used in filming, supposedly due to poor living conditions on the farm where they were kept. The Shire will never be the same. Per published reports, several animal wranglers employed in the production allege that the New Zealand ranch near Wellington where Peter Jackson (http://www.imdb.com/name/nm0001392/)'s production company housed and trained the critters had "death traps" in the form of bluffs, sinkholes and broken fences that resulted in a number of...
http://www.imdb.com/news/ni41044980/

messi10
24-11-2012, 08:09
παιδια λετε να δω το hobbit σε 3D ή κανονικα? δεν ξερω τι να επιλεξω γμτ...

Leon_DiZ
24-11-2012, 12:23
παιδια λετε να δω το hobbit σε 3D ή κανονικα? δεν ξερω τι να επιλεξω γμτ...

Ο Jackson το γύρισε για να παιχτεί στα 48fos + 3D, οτιδήποτε άλλο ειναι διαφορετικό απο την ταινία που θέλει να δείξει ο Jackson. Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με το 3D, προτείνω την προβολή 48fps+3D.

Ezio
24-11-2012, 12:51
Έχει γυριστεί δηλαδή με 3D κάμερες; όπως και το avatar; δεν το ήξερα.

Leon_DiZ
24-11-2012, 12:57
Έχει γυριστεί δηλαδή με 3D κάμερες; όπως και το avatar; δεν το ήξερα.

Ναι. Και θα ειναι η πρωτη ταινια μεγαλου μηκους που θα γυριστει στα 48fps (εναντι του συνηθισμενου 24fps)

The Hobbit - Official Production Video #4 [HD] - YouTube

messi10
24-11-2012, 13:25
Ο Jackson το γύρισε για να παιχτεί στα 48fos + 3D, οτιδήποτε άλλο ειναι διαφορετικό απο την ταινία που θέλει να δείξει ο Jackson. Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με το 3D, προτείνω την προβολή 48fps+3D.

δεν ξερω τι στο διαλο παιζει με τα






village αλλα στο site τους τωρα δεν υπαρχει στα 48fps (ωχ,ερχεται το -rep).

δεν ξερω και βαριεμενε να στελνω e - mail .

Leon_DiZ
24-11-2012, 13:42
δεν ξερω τι στο διαλο παιζει με τα






village αλλα στο site τους τωρα δεν υπαρχει στα 48fps (ωχ,ερχεται το -rep).

δεν ξερω και βαριεμενε να στελνω e - mail .

το ξερω, το ειδα πριν κατι μερες και οταν τους ρωτησα παλι στο facebook μου ειπαν " Αγαπητέ φίλε Leonida, τις επόμενες ημέρες θα έχουμε νεότερα... Οι εκπλήξεις έρχονται!" (το 'αγαπητε φιλε Leonida' δεν το σχολιαζω καν)

ελπιζω να το ξαναβαλουν οχι τπτ' αλλο, αλλα τα cinema ειναι ο μονος χωρος που μπορεις να δεις την συγκεκριμενη ταινια οπως θελει να την δεις (και να την ακουσεις αλλα για Dolby Atmos ουτε λογος στην Ελλαδα) ο Jackson.


BTW, αν ξανακάνουν share τα village ζωγραφιές με Bella και Edward θα πάω να τους το καψω το μπ***ελο :a015rt::thumbsdown:

messi10
24-11-2012, 13:52
οποτε δεν θα αγορασω εισητηριο... μπας και το δουμε σε 48fps.

thanks!!

isildur83
24-11-2012, 17:34
The Hobbit: An Unexpected Journey, Video #9 - YouTube

Dragonpaul
25-11-2012, 11:13
Ενημερωτικα...

Πηγα εχτες στο Mall και ρωτησα για το Hobbit και για το αν θα προβληθει στα 48fps κλπ κλπ. Προς καμια απολυτως εκπληξη μου, ο υπαλληλος δεν ειχε ιδεα για το τι πραγμα του μιλαγα. Μεχρι που με ρωτησε για το αν εννοω οτι θα προβληθει σαν το Avatar (!!!!!!!). Αnyway, το λεει στην προϊσταμένη και εκεινη κανει ενα τηλεφωνο. Οι τυποι στους οποιους καλεσε ηξεραν περι τινος προκειται και την ενημερωσαν -και αυτη εμενα μετα- οτι τους εχουν πει (γυρευε δλδ τωρα...) οτι, οντως, σε 48fps θα προβληθει η ταινια.
Η συζητηση εγινε ετσι ακριβως. Τα συμπερασματα δικα σας.

jimbour
25-11-2012, 11:44
Κανετε θεμα τα 48fps που ολοι λενε ειναι too soon και που σε αρκετούς δεν αρεσε οταν ειχαν δειξει footage στο κομικον.

Εγω προσωπικα αν εψαχνα μια αφορμη για να μη δω το χομπιτ, ο τζακσον τα καταφερε μια χαρα κανοντας το τριλογια και σε 48fps.

Επίσης καλό χειμώνα παιδιά, χαίρομαι που σας ξαναβρήκα ^^

Eιδα Cloud Atlas και Holy Motors απο τις καινουριες αυτης της εβδομάδας.
Την πρωτη, οι fans των wachowski να την δουν αλλά και γενικότερα ολοι όσοι θελουν μια ταινία που μιλάει περι new age φιλοσοφίας.

Η δευτερη θα εκτιμηθει περισσότερο από το κοινό που γουστάρει ταινίες με κινηματογραφικες αναφορες (πολλες) και πολλά wtf.

Dragonpaul
25-11-2012, 12:30
To Holy Motors θα παω να τω δω αυτη την εβδομαδα. Aν εχεις το χρονο, πες δυο πραγματα παραπανω.

jimbour
25-11-2012, 12:45
Δε ξερω τι ξερεις για την ταινία αλλά έτσι κι αλλιώς δεν έχει σημασία. Το θέμα είναι κατά πόσο θα σε εντυπωσιάσει αυτό που κάνει ο Κάραξ στη ταινία.

Εχεις τον Οσκαρ (θεούλης Denis Lavant) και παρακολουθεις μια μέρα από την ζωή του στην οποία (δεν ειναι σποιλερ), αυτός, παίρνει πολλους διαφορετικούς ρολους-χαρακτηρες. Αλλους νορμαλ κι άλλους απίστευτα weird και wtf που μπορει να σε ενθουσιάσουν όπως έκαναν με μένα.

Μέσα από αυτους τους χαρακτήρες που "υποδυεται" ο Oscar, ο Karax σου πεταει κομμάτια απο την δυναμη του κινηματογραφου, με αναφορές σ αυτόν, άλλες πιο generic κι άλλες πιο συγκεκριμένες.

Το κατα πόσο θα σ αρέσει είναι θέμα γούστου και νοήματος που θα βρεις εσύ σ αυτό που βλέπεις.

Dragonpaul
25-11-2012, 12:49
Ok, εισαι σαφεστατος! Σε ευχαριστω πολυ!

Στο μεταξυ, θελω να δω τοσες ταινιες αυτη τη βδομαδα και δε ξερω αν θα προλαβω... Holy Motors, Cloud Atlas, Frankenweenie...

tnf50
25-11-2012, 13:57
Εγω πηγα με τον μαστερ και ειδαμε το Frankenweenie. Πολυ ωραια ταινια, ισως η καλυτερη που ειδα τωρα τελευταια...ωραιοι χαρακτηρες και ενδιαφερουσα πλοκη. Σταντε καλυτερη απο ολες αυτες που εχουν 500 εφε και καθολου περιεχομενο.

Leon_DiZ
25-11-2012, 14:37
Κανετε θεμα τα 48fps που ολοι λενε ειναι too soon και που σε αρκετούς δεν αρεσε οταν ειχαν δειξει footage στο κομικον.

Εγω προσωπικα αν εψαχνα μια αφορμη για να μη δω το χομπιτ, ο τζακσον τα καταφερε μια χαρα κανοντας το τριλογια και σε 48fps.

Εγω παλι ανυπομονω κυριως γι αυτο. Κανεις δεν λεει οτι ειναι "too soon". η τεχνολογια υπαρχει εδω και χρονια σε μορφη που μπορει να αξιοποιηθει (σε πειραματικη μορφη υπαρχει εδω και δεκαετιες). Το οτι δεν αρεσε στην Comic-Con μου ειναι σχεδον αδιαφορο αφου απο κριτικες που εχω διαβασει οι περισσοτερες ηταν βασισμενες πανω στο επιχειρημα-καραμελα "δεν μοιαζει με film" (= "δεν μοιαζει με αυτο που εχουμε συνηθισει ως film).

PDS
25-11-2012, 21:18
Τι sites προτεινετε για κριτικες ταινιων?:)

Leon_DiZ
25-11-2012, 21:24
Τι sites προτεινετε για κριτικες ταινιων?:)

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Rotten Tomatoes το οποίο ειναι ωραίο γιατί εχει και απο κριτικούς και απο κοινό. Θα μ άρεσε να ειχε την βαθμολόγηση του κοινού σε 10βαθμη κλίμακα.

PDS
25-11-2012, 21:27
Αυτο ηταν το μονο που χρησιμοποιουσα ετσι και αλλιως χεχε:P
Ξερω αρκετα,αλλα θελω να δω ποια εμπιστευεστε.

Dragonpaul
26-11-2012, 00:21
Εγω πηγα με τον μαστερ και ειδαμε το Frankenweenie. Πολυ ωραια ταινια, ισως η καλυτερη που ειδα τωρα τελευταια...ωραιοι χαρακτηρες και ενδιαφερουσα πλοκη. Σταντε καλυτερη απο ολες αυτες που εχουν 500 εφε και καθολου περιεχομενο.
Πηγα και την ειδα και εγω με τη φιλη μου. Οκ... Καλουλα ηταν. Η πλοκη οχι και τοσο ενδιαφερουσα, αφου ηταν γεματη με κλισε. Βασικα ακολουθουσε ενα συγκεκριμενο μπουσουλα που εχουμε χιλιοδει. Απλα οκ... Απορω γιατι παιρνει τοσο καλες κριτικες γυρω γυρω.

aris13
26-11-2012, 10:10
Τι sites προτεινετε για κριτικες ταινιων?:)
Thefilmstage
Sound On Sight
Collider

Επισης κανουν και εξαιρετικη καλυψη κινηματογραφικων φεστιβαλ.

Valkyre
26-11-2012, 10:17
Ενημερωτικα...

Πηγα εχτες στο Mall και ρωτησα για το Hobbit και για το αν θα προβληθει στα 48fps κλπ κλπ. Προς καμια απολυτως εκπληξη μου, ο υπαλληλος δεν ειχε ιδεα για το τι πραγμα του μιλαγα. Μεχρι που με ρωτησε για το αν εννοω οτι θα προβληθει σαν το Avatar (!!!!!!!). Αnyway, το λεει στην προϊσταμένη και εκεινη κανει ενα τηλεφωνο. Οι τυποι στους οποιους καλεσε ηξεραν περι τινος προκειται και την ενημερωσαν -και αυτη εμενα μετα- οτι τους εχουν πει (γυρευε δλδ τωρα...) οτι, οντως, σε 48fps θα προβληθει η ταινια.
Η συζητηση εγινε ετσι ακριβως. Τα συμπερασματα δικα σας.

Παυλο εχω καταληξει οτι δεν εχει απολυτως κανενα νοημα να καθεσαι και να ρωτας πλεον... Εκτος του οτι ειναι αστοιχειωτοι εντελως και μαλιστα στον χωρο τον οποιο υποτιθεται δουλευουν, παραλληλα σε κανουν και αισθανεσαι οτι εισαι κανενας ανωμαλος ψυχακιας διαστημανθρωπος απο τον πλανητη Κικτουπαλ 617 και οτι ρωτας πραγματα εξωγηινα εντελως.

Με εκνευριζει παρα πολυ αυτο το πραγμα γιατι δεν φτανει που δεν γνωριζουν την τυφλα τους, εχουν παραλληλα και μια σταση "dude get a life" την οποια θεωρω ακρως προσβλητικη...

Για κριτικες ταινιων κι εγω rotten tomatoes χρησιμοποιω.

enstikto
26-11-2012, 10:24
Το Cloud Atlas το είδε κανείς; Το trailer είναι πολύ εντυπωσιακό (μου κίνησε το ενδιαφέρον να δω την ταινία) αλλά βλέπω στις κριτικές (μόνο βαθμολογίες) ότι τα πάει πολύ μέτρια....

Valkyre
26-11-2012, 10:45
Ααχετα με τις κριτικες θελω πολυ να το δω Δημητρη... Ψηνεσαι;

enstikto
26-11-2012, 10:46
Ναι αμέ! Το κανονίζουμε! Παύλο; Desmond; Κανας άλλος;

Dragonpaul
26-11-2012, 11:37
Θέλω να το δω! Βολευει Πεμπτη; Παρασκευή δε μπορω.

Leon_DiZ
26-11-2012, 11:48
Peter Jackson has finished his final cut of The Hobbit: An Unexpected Journey, just days out from the film's premiere in Wellington.

Jackson's spokesman Matt Dravitzki said the director had approved the final version of the film yesterday, to the relief of its sleep-deprived post-production crew.

"There has definitely been some tired people getting some much-needed sleep. And there was a few celebratory drinks, with some bubbles."

The film has been a long time in the making, with Sir Peter only starting filming in Wellington in March after a fraught five-year build up which included an industrial dispute and a legal battle between the director and producers New Line Cinemas.

However, Jackson has no time to take a break.

He is due to front a three-day media blitz ahead of The Hobbit's premiere, before heading to Japan on a promotional tour.

After that he would be straight back to work cutting the other two movies in The Hobbit trilogy, Dravitzki said.

The Hobbit was finished a day before the director predicted in his most recent behind-the-scenes video diary detailing post-production work on the film.

In the video, a slightly worn-looking Jackson said the film was only expected to be finished today - two days before its premiere at Wellington's Embassy Theatre.

"It's due to be finished literally two days before the premiere - hopefully.

"You're going to see a lot of sleep deprived people in this blog. Everyone's working around the clock to get the film finished."

Jackson also showed himself in the final stages of cutting the film together with editor Jabez Olssen.

The Hobbit: An Unexpected Journey will open on November 28.

It is due to be released in cinemas on December 14, with the second film, The Hobbit: The Desolation of Smaug released December 13 next year and the third film, The Hobbit: There and Back Again released on July 18, 2014.

http://www.odt.co.nz/news/national/236588/jackson-races-finish-final-cut-hobbit

Valkyre
26-11-2012, 11:56
Ετσι και ειναι 3 ωρες το πρωτο μερος απο τα ΤΡΙΑ για το μικροτερο βιβλιο που εγραψε ποτε ο Τολκην θα λολαρω πολυ ασχημα...!

Leon_DiZ
26-11-2012, 12:01
Ετσι και ειναι 3 ωρες το πρωτο μερος απο τα ΤΡΙΑ για το μικροτερο βιβλιο που εγραψε ποτε ο Τολκην θα λολαρω πολυ ασχημα...!

:a068:
παντως λολαρε αφου την δεις

The Hobbit running time:
“It’s looking like it’s going to be about ten minutes shorter than Fellowship was," explains Jackson. "So it’s going to be officially our shortest Middle-earth yet. I mean, Fellowship was just under three hours and this is about 2 hours 40 minutes at the moment.”

The "at the moment" refers to the fact that the credits hadn't yet been added and not all effects shots finalised when we spoke to Jackson, but it's going to be close.

enstikto
26-11-2012, 12:04
Με το extended θα πάει γύρω στις 5 πάντος :P :P :P

Valkyre
26-11-2012, 12:14
Χαχαχα λολαρω απο τωρα. Φυσικα θα την δω και φυσικα οσο και να μου αρεσει δεν θα παψω ποτε να λεω οτι ο Πετρος το εσκισε το θεμα για τους λογους που εχω πει στο παρελθον.

Leon_DiZ
26-11-2012, 12:17
Χαχαχα λολαρω απο τωρα. Φυσικα θα την δω και φυσικα οσο και να μου αρεσει δεν θα παψω ποτε να λεω οτι ο Πετρος το εσκισε το θεμα για τους λογους που εχω πει στο παρελθον.

χαχα.. ο Πετρακης. αν σ αρεσει ρε συ και αν τελικα σε ψησει οτι αξιζε που το τραβαει σε 3 ταινιες δεν ειναι υπερβολη να λες οτι το "εσκισε το θεμα";

Valkyre
26-11-2012, 12:39
Οχι ρε συ γιατι πραγματικα οπως και να το βαλω κατω δεν μπορω να δικαιολογησω 2 πραγματα κυριως:

1) πως δικαιολογουνται 3 ταινιες για ενα βιβλιο ΑΠΛΟ, παιδικο, και ΜΙΚΡΟ

Σε συνδυασμο με το

2) οτι χρειαστηκαν εξισου 3 ταινιες με το ιδιο running time για να πουν μια υπερβολικα πολυπλοκη (σχεδον αδυνατον να κινηματογραφηθει) ιστορια, 3 ΒΙΒΛΙΩΝ , που το καθενα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το Χομπιτ.

Ειναι υπερβολη απο τον Πετρο αυτο (αν ειναι καθαρα δικη του αποφαση που δεν το νομιζω). Ξεκαθαρα και ανεξαρτητως αποτελεσματος του Χομπιτ. Το εχω ξαναπει ουι με αυτην την αποφαση του ειναι σαν να μειωνει το μεγεθος την ουσια και το impact της τριλογιας του Αρχοντα που την θεωρουσα την πιο επικη τριλογια εβερ. Ακουγεται στο δικο μυαλο πολυ λολ οτι χρειαστηκε 3 ταινιες για ενα Χομπιτ και μονο 3 για ολη την τριλογια... Η αναλογια ειναι λαθος εντελως. Κανονικα ο Αρχοντας με αυτην την πρακτικη θα επρεπε να ειναι 9 με 11 ταινιες περιπου...

aris13
26-11-2012, 12:45
Αξιολυπητο και απληστο το ολο θεμα με το Hobbit. Προσωπικα θα ενδιαφερομουν να δω την εκδοχη του Del Toro.

EDIT: Val, αν δεν κανω λαθος ο Jackson πηγε στους παραγωγους του με την ιδεα για να γινει τριλογια. Το ειχε αναφερει και σε καποιες συνεντευξεις του πριν την ανακοινωση.

Valkyre
26-11-2012, 12:49
Εαν ειναι ετσι τοτε κριμα γιατι οντως φερνει σε απληστια και milking. 2 ταινιες γταν more than enough.

Leon_DiZ
26-11-2012, 14:57
Οχι ρε συ γιατι πραγματικα οπως και να το βαλω κατω δεν μπορω να δικαιολογησω 2 πραγματα κυριως:

1) πως δικαιολογουνται 3 ταινιες για ενα βιβλιο ΑΠΛΟ, παιδικο, και ΜΙΚΡΟ

Σε συνδυασμο με το

2) οτι χρειαστηκαν εξισου 3 ταινιες με το ιδιο running time για να πουν μια υπερβολικα πολυπλοκη (σχεδον αδυνατον να κινηματογραφηθει) ιστορια, 3 ΒΙΒΛΙΩΝ , που το καθενα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το Χομπιτ.

Ειναι υπερβολη απο τον Πετρο αυτο (αν ειναι καθαρα δικη του αποφαση που δεν το νομιζω). Ξεκαθαρα και ανεξαρτητως αποτελεσματος του Χομπιτ. Το εχω ξαναπει ουι με αυτην την αποφαση του ειναι σαν να μειωνει το μεγεθος την ουσια και το impact της τριλογιας του Αρχοντα που την θεωρουσα την πιο επικη τριλογια εβερ. Ακουγεται στο δικο μυαλο πολυ λολ οτι χρειαστηκε 3 ταινιες για ενα Χομπιτ και μονο 3 για ολη την τριλογια... Η αναλογια ειναι λαθος εντελως. Κανονικα ο Αρχοντας με αυτην την πρακτικη θα επρεπε να ειναι 9 με 11 ταινιες περιπου...

για μενα δεν μπορεις να συγκρινεις τις 2 καταστασεις. το γιατι κανει 3 ταινιες ειναι πολυ απλο: γιατι τον αφηνουν. ο Jackson για μενα ειναι ο fanboy-σκηνοθετης που εχει παρει ολο το saga στον ωμο του και το γυριζει σε ταινιες. δωσ'του χρονο και χρηματα και ασ'τον να γυριζει. υπηρχε περιπτωση να τον αφηνανε τοτε (τελη δεκαετιας '90) να γυρισει παραπανω απο 3 ταινιες (με την μια= back-to-back) χωρις καποια εγγυηση οτι θα πανε καλα;

η 1η τριλογια ηταν μεγαλο ρισκο για την Warner. ναι, ηταν βασισμενο σε πολυ γνωστα βιβλια, ναι θα εβγαζε τα χρηματα της αλλα νμζ οτι ξεπερασε καθε προσδοκια των παραγωγων/κοινου/συντελεστων κτλ (και δεν μιλαω μονο σε box office + κριτικες, μιλαω και για τεχνολογικη υπεροχη και πρωτοπορια κτλ). η Warner αυτη τη στιγμη ψαχνει απεγνωσμενα για ενα τεραστιο franchise. το 2011 τελειωσε το Harry Potter, το 2012 τελειωσε η τριλογια του Dark Knight. Θελουν κατι που θα σπασει σιγουρα ταμεια και θα πουλησει τρελα σε home video/βιντεοπαιχνιδια/memorabilia κτλ. και τους δινει την ευκαιρια στο πιατο ο Jackson, 3 ταινιες-εγγυηση και αφου η σειρα εχει αποδειχτει οτι ειναι χρυσωρυχειο, θα ηταν χαζο εκ μερους της Warner (1) να μην τον αφησει να κανει ο,τι γουσταρει και (2) να πει οχι σε σιγουρα χρηματα.

EDIT: για να μην το ξεχασω, μην λεμε οτι 1 βιβλιο/3 ταινιες γιατι δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ετσι. τα appendices ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ και καλυπτουν ανετα την αναγκη για 3 ταινιες. εχω διαβασει αναλυσεις με το πως παιζει να δομησουν την ιστορια (τις εχα βαλει και εδω παλιοτερα) και μπορω να σας πω ανετα οτι μου τρεχουν τα σαλια με αυτα που βλεπω.

enstikto
26-11-2012, 15:01
Ναι ρε συ απο οικονομικής πλευράς είναι πολύ έξυπνη κίνηση γιατί θα χ..τουν στο τάληρο...
Αυτό δεν σημένει όμως οτι καλλιτεχνικά ισχύει το ίδιο....
Πιστεύεις πραγματικά οτι η μεταφορά ενώς βιβλίου σαν το hobbit χρειάζετε 3 (σχεδόν 3ωρες) ταινίες;
Too much of the same thing is not always a good thing....

Leon_DiZ
26-11-2012, 15:02
Ναι ρε συ απο οικονομικής πλευράς είναι πολύ έξυπνη κίνηση γιατί θα χ..τουν στο τάληρο...
Αυτό δεν σημένει όμως οτι καλλιτεχνικά ισχύει το ίδιο....
Πιστεύεις πραγματικά οτι η μεταφορά ενώς βιβλίου σαν το hobbit χρειάζετε 3 (σχεδόν 3ωρες) ταινίες;
Too much of the same thing is not always a good thing....

θα σε παραπεμψω στο EDIT μου

Valkyre
26-11-2012, 15:09
Mα φιλε Λεωνιδα δεν αναρωτιεμαι γιατι κανει 3 ταινιες, αυτο ειναι πασιφανες. Οπως ειπε και ο Δημητρης ειναι καλλιτεχνικο το θεμα.

Οσο για τα appendices εχει ξαναναφερθει και ειχα πει το εξης: Και το LΟΤR ειναι με ενα καρο appendices. Βασικα καποιος θα μπορουσε να πει οτι ολο το Silmarillion ειναι ενα appendice του LOTR... αυτα γιατι να μην τυχουν της ιδιας προσοχης με αυτην την λογικη? Γιατι να μην κανει μια ταινια γι αυτα?

Δεν ειναι σωστο για εμενα παντα. Ειναι μikling σε αρκετα μεγαλο βαθμο. Οτι και να βαλουν μεσα ειναι milking. Ξερω οτι θα ειναι ευχαριστες ταινιες αλλα με ενοχλει να σκεφτομαι οτι σπαταληθηκε τοσος χρονος και χρημα για ενα φαινομενικα απλο παραμυθι και μικρο βιβλιο...επισκιαζει την σημασια του LOTR και το Ιmpact που ειχε. Ενταξει το λεω ειναι δικο μου "θεμα" αυτο το αναγνωριζω οτι μπορει καλλιστα να μη συμφωνει καποιος με αυτο δεν αντιλεγω.

enstikto
26-11-2012, 15:16
Το ξέρω Λεωνίδα οτι θα βάλει και τα appendices μέσα καθώς και άλλα δικά του... Παύει να είναι το Hobbit αυτό όμως.... Εννοείτε πως θα τις δω και εγώ τις ταινίες (όλες εκτός αν η πρώτη βγεί τρελή μούφα και το πάρω πεισματικά) αλλά αμφιβάλλω λίγο για το αποτέλεσμα...
Το milking συνήθως κάνει κακό... πολύ κακό...
Μακάρι να με διαψεύσει ο Πέτρος...

Leon_DiZ
26-11-2012, 16:10
Mα φιλε Λεωνιδα δεν αναρωτιεμαι γιατι κανει 3 ταινιες, αυτο ειναι πασιφανες. Οπως ειπε και ο Δημητρης ειναι καλλιτεχνικο το θεμα.

Οσο για τα appendices εχει ξαναναφερθει και ειχα πει το εξης: Και το LΟΤR ειναι με ενα καρο appendices. Βασικα καποιος θα μπορουσε να πει οτι ολο το Silmarillion ειναι ενα appendice του LOTR... αυτα γιατι να μην τυχουν της ιδιας προσοχης με αυτην την λογικη? Γιατι να μην κανει μια ταινια γι αυτα?

Δεν ειναι σωστο για εμενα παντα. Ειναι μikling σε αρκετα μεγαλο βαθμο. Οτι και να βαλουν μεσα ειναι milking. Ξερω οτι θα ειναι ευχαριστες ταινιες αλλα με ενοχλει να σκεφτομαι οτι σπαταληθηκε τοσος χρονος και χρημα για ενα φαινομενικα απλο παραμυθι και μικρο βιβλιο...επισκιαζει την σημασια του LOTR και το Ιmpact που ειχε. Ενταξει το λεω ειναι δικο μου "θεμα" αυτο το αναγνωριζω οτι μπορει καλλιστα να μη συμφωνει καποιος με αυτο δεν αντιλεγω.

Τα appendices ειναι του LotR, το Hobbit δεν ειχε appendices, εκτος αν κανω λαθος. Ολο αυτο το υλικο δεν χρησιμοποιηθηκε στην τριλογια (αν εξαιρεσεις το οραμα της Arwen).

Τεσπα, ξερω οτι και οι δυο δεν ειστε fan της ιδεας (το χει το ονομα μαλλον :P) παντως εχω επιμενω οτι αν το "δεσει" ετσι οπως το φανταζονται καποιοι (με τον Smaug ως δευτερευων ανταγωνιστη και με μεγαλυτερη εμφαση στον κοσμο του αρχοντα παρα στο Hobbit) και το κανει καλα, οχι μονο δεν θα επισκιασει τον αρχοντα, αλλα θα τον εδραιωσει και θα γινει το απολυτο κινηματογραφικο saga για μενα.

Ναι, μαλλον εχω αρχισει να γινομαι hyped :a038::banana:

aris13
26-11-2012, 16:28
Το καλυτερο ισως milking/sell out το εχει κανει ο Nicolas Winding Refn οταν γυρισε τα sequels του pusher (Pusher 2: With Blood On My Hands, Pusher 3: I'm the angel of death ενω ηταν να γυρισουν και 4ο) εξαιτιας της αποτυχιας μιας αλλης ταινιας του (Fear X). Μπορει να ηταν οικομομικος ο λογος που τις εκανε αλλα το αποτελεσμα δεν αμφισβητειται καλλιτεχνικα.

messi10
26-11-2012, 19:19
παυλο βαριεμε να κανω quote, thanks for the info, οποιος αλλος μαθει κατι για 48fps - χομπιτ let us know.. :)

obione
27-11-2012, 18:30
The Collection Official Theatrical Trailer #1 (2012) Christopher McDonald, Josh Stewart Movie HD - YouTube

tonybsg
28-11-2012, 01:21
Τίποτα σημαντικό μωρέ, απλά ο Bryan Singer στο twitter του επιβεβαίωσε την αναμενόμενη επιστροφή των γνωστών James McAvoy, Jennifer Lawrence, Michael Fassbender, & Nicholas Hoult στο Days of Future Past αλλά ανακοίνωσε και την προσθήκη των Patrick Stewart και Ian McKellen :a014::a014:

dimitrisasp
28-11-2012, 02:42
Είδα το Hunger Games που να μην το βλεπα..

messi10
28-11-2012, 19:11
ουτε φωνη ουτε ακροαση απο village οσον αφορα hobbit - 48fps ...

Dragonpaul
28-11-2012, 19:17
Είδα το Hunger Games που να μην το βλεπα..
Ε, ναι... Σιγά τη "μπαμια"

ουτε φωνη ουτε ακροαση απο village οσον αφορα hobbit - 48fps ...
Εσένα δε σου μιλάω....

messi10
28-11-2012, 19:21
^ για αυτο που εγινε στο ''αλλο'' τοπικ ; :P :P

Dragonpaul
28-11-2012, 19:29
...............

Leon_DiZ
28-11-2012, 23:22
σκιζει το Hobbit στις αρχικες εντυπωσεις!! ελπιζω να συνεχισει ετσι

Hobbit premiere screening dazzles (http://www.stuff.co.nz/entertainment/film/8011539/Hobbit-premiere-screening-dazzles-audience)


Like all unexpected journeys, there are a few pitfalls along the way, most notably the tangential subplot surrounding bumbling wizard Radagast the Brown (Sylvester McCoy), whose buffoonery at times descends into Jar Jar Binks territory.

The movie offers technological wizardry, thanks to a 48 frames-per-second format, twice the industry standard. Critics who saw a trailer earlier this year were unimpressed, but after a minute or two of adjusting, the higher resolution is eye-popping, similar to discovering HD television for the first time.

Alas, the higher resolution has one downside: it really makes you wince when you see the obscenely corpulent Goblin King in such crystal clarity.

Lighter and funnier than its “Lord of the Rings” predecessors, “The Hobbit: An Unexpected Journey” remains faithful to the fantasy world last seen in the 2003 Academy Award-winning “The Lord of the Rings: The Return of the King.”

The connections abound through the two-hour-forty-minute epic, including important cameos from Andy Serkis’ Gollum and Elijah Wood’s Frodo.


Read more: http://www.nydailynews.com/entertainment/tv-movies/new-hobbit-film-eye-popping-article-1.1209539#ixzz2DYS0TEHz

Dragonpaul
28-11-2012, 23:27
Eχω χρονια να νιωσω hyped για ταινια!!!! Ειμαι hyped για το Hobbit!!!! Θα ειναι φοβερη προσθηκη στην προηγουμενη τριλογια. Bring it on bitches!!!!!!!

Tilemaxx
29-11-2012, 00:01
Στο μενού τώρα είναι το Drive και το Moneyball που ακόμα δεν έχω δεί απο πέρσυ. Μετά σειρά έχει το Dark Knight Rises και το Avengers.

Nikoladim
29-11-2012, 08:55
To Drive είναι ταινιάρα, ότι καλύτερο έχει βγει κατά την άποψη μου σε θρίλερ/δράμα/δράση-καταδίωξη τα τελευταία χρόνια. Τρομερές ερμηνείες από τους πρωταγωνιστές, εκπληκτική κάμερα, καλό σενάριο, "ηλεκτρικό" OST-φοβερός ήχος, στιβαροί διάλογοι (ο "ανώνυμος" πρωταγωνιστής δεν ανοίγει το βρωμόστομα του κάθε 5 λεπτά λέγοντας μαλακίες) και γραφική βία εκεί που χρειάζεται. Εναλλακτικά μπορείς να δεις και το Drive angry με τον Nicolas Cage :P :P :P Για DK rises προφανώς καιέπρεπε να το είχες ήδη δει.
Eχθές είδα και το Expendables 2, μνιε από εμένα, μου φαίνεται πως συνολικά η πρώτη ήταν λίγο καλύτερη. Το μόνο που αποθέωσα ήταν Σταλόνε, Αρνι, Μπρους (οι παιδικοί μου ήρωες :D) να είναι μαζί σε άκτιον σκηνή και ασφαλώς τα κόμικ ρελίφ με τον Τσακ Νόρις. Περιμένω αν βγει και τρίτη ταινία να προσθέσουν 100% Σιγκάλ, Σναιπς,Τσάκι Τσάν και Βιν Ντίζελ.

enstikto
29-11-2012, 09:22
Συγγνώμη διάβασα καλα;
Έχουν προσθέσει comic relief χαρακτήρα στο hobbit που θυμίζει jar jar?

Valkyre
29-11-2012, 10:34
νομιζω οτι οσο και να προσπαθησουν το μεγαλειο του jar jar δεν θα το φτασει κανεις.... ΠΟΤΕ!

enstikto
29-11-2012, 10:44
Η αλήθεια είναι οτι είναι αρκετά δύσκολο να φτάσει κάποιος το "μεγαλείο" (lol) του Jar Jar αλλά "never say never mate"...

Famous last words: "Πόσο χειρότερα μπορούν να γίνουν τα πράγματα";

Valkyre
29-11-2012, 10:46
Καλα αν το καταφερουν αυτο με το Χομπιτ τοτε κριμα.... αλλα θελω να πιστευω οτι δεν θα συμβει!

Dragonpaul
29-11-2012, 10:51
Μέρα!
Είδα το Holy Motors. Σίγουρα μια ταινία η οποία ΔΕΝ απευθύνεται σε ευρύ κοινό. Θα τολμήσω να πω ότι για τον ανυποψίαστο θεατή, γίνεται προσβλητικα δυσνοητη (σε σημείο να αναρωτιέσαι για την νοητική σου ικανότητα). Ωστόσο, οταν αντιληφθείς (αν...) το μήνυμα του δημιουργού, τότε τα πραγματα αποσαφηνιζονται (λιγάκι...). Φαντάζομαι ότι για τους ειδήμονες/κριτικούς και φανατικούς σινεφιλ, επρόκειτο για διαμάντι. Κι εμένα μου άρεσε, αφού ξεκαθάρισε το "τι θέλει να πει ο ποιητής".

Valkyre
29-11-2012, 11:04
Δεν την εχω δει την ταινια, αλλα αυτου του ειδους οι ταινιες με εκνευριζουν παρα πολυ. Παρα πολυ ομως.

Ξερω οτι θα πεσουν ολοι να με φανε με αυτο που θα πω τωρα, αλλα τα πρωτεια τα κατεχει το Malholland Drive σε αυτο το ειδος.

Καταπληκτικες ερμηνειες δεν λεω, αλλα ρε φιλε.... πολυ ναρκωτικο.... παρα πολυ ναρκωτικο ο σκηνοθετης και "δηθεν" βαθυστοχαστο στυλ σκηνοθεσιας που αρεσκεται απλα στο να τα κανει ολα μπ****ελο εντελως, να κανει τον θεατη να νιωθει ηλιθιος, λες και εσυ ο ιδιος εχεις καμμια ιδεα του τι θες να πεις ακριβως. βαζω στοιχημα οτι σε τετοιες ταινιες ο σκηνοθετης επιτηδευμενα πεταει ετσι καποιες παντελως ακυρες σκηνες γιατι γουσταρει να κανει τον θεατη ετσι, γιατι υποτιθεται οτι αυτο αποτελει βαθυστοχαστη κουλτουρα του στυλ "πρεπει να ανακλαυψω τι θελει να μου πει ο σκηνοθετης αυτη τη στιγμη!"

Αηδιες.

ΥΓ: Και ναι μεσες ακρες νοημα εβγαλα απο το Malholland Drive , δεν παυει ομως να ειναι ενα συνοθυλευμα των παραπανω που περιεγραψα κατα την αποψη μου. Και οταν ο σκηνοθετης προσπαθει επιτηδευμενα και δηθεν να με κανει να νιωθω "ηλιθιος" ε τοτε εκνευριζομαι γιατι μου δινει την αισθηση που ειπα πιο πανω.

Leon_DiZ
29-11-2012, 11:36
Συγγνώμη διάβασα καλα;
Έχουν προσθέσει comic relief χαρακτήρα στο hobbit που θυμίζει jar jar?


νομιζω οτι οσο και να προσπαθησουν το μεγαλειο του jar jar δεν θα το φτασει κανεις.... ΠΟΤΕ!

Θα δείξει. Διάβασα οτι κατι παρόμοιο λέγανε και για τους Merry + Pippin στο LotR.

enstikto
29-11-2012, 11:43
Κάποιους τους είχαν ενοχλήσει οι Μέρι + Πίπιν αλλά εγώ τους χαιρόμουνα :D
Αν μιλάμε για τέτιο επίπεδο Jar Jarοσύνης μια χαρά θα είναι....

Nikoladim
29-11-2012, 11:51
http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231224171
Αθήνα
Με αφορμή την Διεθνή ημέρα Αλληλεγγύης στον Παλαιστινιακό λαό (29 Νοεμβρίου) διοργανώνεται στον κινηματογράφο Τιτάνια Cinemax (Πανεπιστημίου & Θεμιστοκλέους) φεστιβάλ αλληλεγγύης που θα προβάλλει συνολικά 14 ταινίες και ντοκιμαντέρ, από διάφορους δημιουργούς και χώρες για τους Παλαιστίνιους.

Το φεστιβάλ θα διαρκέσει από έως τις 5 Δεκεμβρίου.

Οι προβολές ξεκινούν στις 21:00.

Το εισιτήριο θα είναι ημερήσιο-ενιαίο (για όλες τις προβολές της ημέρας) και θα κοστίζει 5 ευρώ και για τους ανέργους 3 ευρώ.

Οι ταινίες που θα προβληθούν είναι οι εξής: Palestine Blues, Παραμύθια Εμπόλεμης Ζώνης, Το Αλάτι της Θάλασσας, Η Γεύση της Επανάστασης, Η Σφαγή, Κάτω από τις Βόμβες, Τσίρκο Παλαιστίνη, Το Σιδερένιο Τείχος, Το Χρονικό Μιας Εξαφάνισης, Το Τείχος, Στο Σπίτι, 9 Star Hotel, Γάμος στη Γαλιλαία, Σημείο Σύγκρουσης, Κάτω από τις Βόμβες.


Αξίζει η συμμετοχή μας.

Desmond
29-11-2012, 11:54
Δεν την εχω δει την ταινια, αλλα αυτου του ειδους οι ταινιες με εκνευριζουν παρα πολυ. Παρα πολυ ομως.

Ξερω οτι θα πεσουν ολοι να με φανε με αυτο που θα πω τωρα, αλλα τα πρωτεια τα κατεχει το Malholland Drive σε αυτο το ειδος.

Καταπληκτικες ερμηνειες δεν λεω, αλλα ρε φιλε.... πολυ ναρκωτικο.... παρα πολυ ναρκωτικο ο σκηνοθετης και "δηθεν" βαθυστοχαστο στυλ σκηνοθεσιας που αρεσκεται απλα στο να τα κανει ολα μπ****ελο εντελως, να κανει τον θεατη να νιωθει ηλιθιος, λες και εσυ ο ιδιος εχεις καμμια ιδεα του τι θες να πεις ακριβως. βαζω στοιχημα οτι σε τετοιες ταινιες ο σκηνοθετης επιτηδευμενα πεταει ετσι καποιες παντελως ακυρες σκηνες γιατι γουσταρει να κανει τον θεατη ετσι, γιατι υποτιθεται οτι αυτο αποτελει βαθυστοχαστη κουλτουρα του στυλ "πρεπει να ανακλαυψω τι θελει να μου πει ο σκηνοθετης αυτη τη στιγμη!"

Αηδιες.

ΥΓ: Και ναι μεσες ακρες νοημα εβγαλα απο το Malholland Drive , δεν παυει ομως να ειναι ενα συνοθυλευμα των παραπανω που περιεγραψα κατα την αποψη μου. Και οταν ο σκηνοθετης προσπαθει επιτηδευμενα και δηθεν να με κανει να νιωθω "ηλιθιος" ε τοτε εκνευριζομαι γιατι μου δινει την αισθηση που ειπα πιο πανω.
Να το έλεγες για το Lost Highway (ταινιάρα btw) να το καταλάβω.Αλλά το Mulholland Drive είναι αρκετά εύκολο από την άποψη οτι με το που αρχίζει το "δεύτερο" μισό της ταινίας καταλαβαίνεις τι παίζει.

ΥΓ.μην ξεχάσω: Να πέσει φωτιά να σε κάψει!

enstikto
29-11-2012, 11:54
@Val: Τα τελευταία χρόνια απέφευγα την συγκεκριμένη ταινία(Mullholand Drive) ακριβώς γιατί είχε αυτή τη φήμη που αναφέρεις...
Τελικά την είδα πριν μερικές εβδομάδες, μαζί με καπάκι 2η προβολή για να το καταλάβω καλύτερα. Παραδόξως τελικά μου άρεσε. Διάβασα μετά και αυτό (http://www.imdb.com/title/tt0166924/faq#.2.1.3) και το εκτίμησα περισσότερο....

Valkyre
29-11-2012, 13:47
ναι παιδια σας καταλαβαινω και ναι "επιασα" το νοημα οπως ειπα (με 2η προβολη) αλλα σκηνοθετικα μου φαινονται πολυ "φτηνα" ολα αυτα τα κολπα, μου φαινονται παντελως ΑΝΟΥΣΙΑ (με κεφαλαια γραμματα), θα μπορουσε πολυ ανετα ο σκηνοθετης να κρατησει αυτο το "κουλτουρε" "σουρεαλ" "mystic" σκηνικο, χωρις να χρειαζεται να του σκιζει τα ραμματα στην κυριολεξια με καποιες ακυρες σκηνες απο εκει και απο εδω απλα και μονο για εντυπωσιασμο.

Ολα τα ως ανω οπως ειπα καθαρα και ξαστερα δικη μου προσωπικη αποψη ετσι, απλα αυτο το στυλ μου την δινει.

PDS
29-11-2012, 15:27
Eιδα το skyfall.
Ειμαι ο μοναδικος που δεν του αρεσε καθολου?
Αν και ποτε δεν μου αρεσαν τα james bond.

Dragonpaul
29-11-2012, 15:34
Eιδα το skyfall.
Ειμαι ο μοναδικος που δεν του αρεσε καθολου?

Δε νομίζω... Πρεπει να ειναι άλλοι δυο τρεις στον κόσμο....




:P :P

PDS
29-11-2012, 15:36
Θα τους βρω και θα τους σφιξω το χερι.:a050:

enstikto
29-11-2012, 15:37
Εγώ δεν το έχω δει αλλά κάτι μου λέει οτι θα μου αρέσει όταν το δώ :P

PDS
29-11-2012, 15:43
Ενταξει πηγα σχεδον με το ζορι.
Αλλα μου αρεσoυν περισσοτερο τα batman.Τουλαχιστον τα σκηνοθετησε ο πραγματικος Nολαν.:makefun:
if you know what i mean

Αυτο που περιμενω ειναι το life of pi.
Μακαρι να μην με απογοητευσει.

chronohill
29-11-2012, 16:34
Ενταξει πηγα σχεδον με το ζορι.
Αλλα μου αρεσoυν περισσοτερο τα batman.Τουλαχιστον τα σκηνοθετησε ο πραγματικος Nολαν.:makefun:
if you know what i mean

Αυτο που περιμενω ειναι το life of pi.
Μακαρι να μην με απογοητευσει.

και γω θα παω να το δω το Life of Pi.θα ειναι καλο πιστευω!θελω και το silent hill κ ας πατωσε παντελως!
γιατι μου απαντησες λακωνικα στο αλλο το θεμα?PDS???

PDS
29-11-2012, 16:35
Γιατι δεν εxω γραψει τπτ σε εκεινο το θεμα.
Εισαι σιγουρος οτι απευθυνεσαι σε μενα εκει?:makefun:

chronohill
29-11-2012, 16:42
Γιατι δεν εxω γραψει τπτ σε εκεινο το θεμα.
Εισαι σιγουρος οτι απευθυνεσαι σε μενα εκει?:makefun:

γελασα!καμια επαφη με το περιβαλλον!!!!εχεις δικιο!!!και ελεγα τι στο καλο εκανα???

PDS
29-11-2012, 16:44
Nαι,ειδα το ονομα μου και αρχισα να ανησυχω.Λεω δεν μπορει να μην θυμαμαι.:makefun:

messi10
29-11-2012, 17:13
παιρνω τηλεφωνο να ροτησω για hobbit (το γνωστο θεμα, 48fps) και δεν ξερουν οι υπαλληλοι τι ειναι αυτο!

chronohill
29-11-2012, 21:10
ΧΟΜΠΙΤ: ΕΝΑ ΑΝΑΠΑΝΤΕΧΟ ΤΑΞΙΔΙ 3D 48fps
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY 3D 48fps (http://www.villagecinemas.gr/index.asp?a_id=62&parent_id=45&mov_id=103399)
Τι ειναι αυτο ρε παιδια?ισχυει????

Leon_DiZ
29-11-2012, 22:07
^μαλλον ισχυει, αφου μας εχουν βγαλει το λαδι τα π****ια

δειτε και αυτο (https://www.facebook.com/thehobbitmoviegr/posts/527793817232309)

Nikoladim
30-11-2012, 08:12
http://kotaku.com/5964495
LEGO The Battle of Helm's Deep - YouTube

Valkyre
30-11-2012, 10:39
Ξενερωσα πολυ ασχημα που δεν καταφερα τελικα εχθες να παω με τα παιδια στο cloud atlas... sorry guys.... sucks...

πως ηταν η ταινια??

Dragonpaul
30-11-2012, 10:43
Δημητρη, εμενα μου αρεσε πολυ. Μονο ενα "παραπονο" εχω, που, δυστυχως, αν στο πω, θα ειναι, κατα καποιο τροπο, spoiler. Γενικα, πολυ την ευχαριστηθηκα και απ' ο,τι καταλαβα και τα παιδια το ιδιο!!!!!

enstikto
30-11-2012, 10:51
Δύσκολα 3ωρη (σχεδόν) ταινία σε κρατάει τόσο πολυ όσο αυτη χωρίς να βαρεθεις καθόλου!
Να πω την αλήθεια δεν ήταν αυτο που περίμενα αλλα την ευχαριστηθηκα!
Προσφέρει αρκετό food for thought και μετα το πέρας της προβολής.
Και εμένα με χάλασε αυτο που (δεν) αναφέρει ο Παύλος καθώς κ μερικές τρύπες στο σενάριο αλλα overally την ευχαριστηθηκα!

Valkyre
30-11-2012, 11:12
^^ Kαλα εσυ με τις τρυπες δεν παιζεσαι ρε Δημητρη.... Α ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ.... ΑΑΑ

να μην ειμαι εκει! Να σε ακουσω! :)

Ωραια ρε παιδια μπραβο... τωρα να δω εγω ποτε και αν θα την δω ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα γιατι οι δικοι μου ειναι λιγο της φασης "3ωρη ταινια? δεν την παλευω!" λολ :)

Dragonpaul
30-11-2012, 16:23
Οπως είπε και ο Δημήτρης, δε βαριέσαι ποτέ και ας ειναι τρίωρη η ταινία. Οι ιστορία συνδυάζεται πολυ έντεχνα και όμορφα.
Ωχ... Λες να σου πουν το ίδιο και με Hobbit????

Valkyre
30-11-2012, 16:27
Oχι με το Χομπιτ εχω καβατζα, ασε που θα το δω και σε ΙΜΑΧ ;)

Dragonpaul
30-11-2012, 16:28
Oχι με το Χομπιτ εχω καβατζα, ασε που θα το δω και σε ΙΜΑΧ ;)

DAMN YOUUUUUUU....!!!!!!!!!!!!!!

Θέλω κι εγώωωωω!!!!!

messi10
30-11-2012, 16:59
ΕΛΠΙΖΩ Ο ΤΥΠΟΣ ΣΤΟ FACEBOOK ΝΑ ΧΕΙ ΔΙΚΙΟ.

thanks Lnds.

PDS
01-12-2012, 02:02
Ειδα κυνοδοντα.
Μου αρεσε.
:runrun:

enstikto
01-12-2012, 11:32
^^
Επιτέλους συμφωνούμε σε μιά ταινία!

FotisGRC
01-12-2012, 11:34
Post Production βιντεακια απο το κανάλι του Peter Jackson. Δεν ξέρω αν τα έχει ανεβάσει κάποιος, αλλά έχουν χαβαλέ.

The Hobbit: An Unexpected Journey, Video #9 - YouTube

PDS
01-12-2012, 12:53
^^
Επιτέλους συμφωνούμε σε μιά ταινία!

Ενταξει σε μια δεν συμφωνουμε,το skyfall δεν το εχεις δει ακομα.:makefun:

Η Ταινια παντως σου ανακατευει το στομαχι σε φαση που δυσκολευτηκα να κοιμηθω.Δεν ειναι ταινια που θα προτεινα ευκολα,απο την αποψη οτι κανεις δεν θα διασκεδασει,ακομα και αν αρεσει.(βεβαια καποιοι θα την παρουν στην πλακα οποτε δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια)

Το τελος με αποτελειωσε.

Ο ανθρωπος απο την φυση του θελει να ειναι ελευθερος.Ο κυνοδοντας ηταν το εισιτηριο για την ελευθερια.
Η ελευθερια για αυτα τα παιδια,δεν ηταν ποτε κατι καθαρο,αλλα παραποιημενη εννοια μεταξυ μιας αναγκης/φυσης και περιορισμενων και διαστρεβλωμενων εμπειριων.
Η καμερα μενει για μερικα λεπτα στο πορτ-μπαγκαζ..

obione
02-12-2012, 16:15
Cloud Atlas!!!
to exei dei kanenas?tha paw mesa stin evdomada alla ithela na akousw merikes gnwmes!!!

Valkyre
03-12-2012, 11:03
Το ειδα κι εγω εχθες το cloud atlas και μπορω να πω οτι εμεινα αρκετα ευχαριστημενος. Σε αντιθεση με πολλους θεωρω οτι ηταινια δεν ειναι σε κανενα επιπεδο πολυπλοκη και ανετα αποκομιζεις αυτο που θελει να σου πει. Το μεγαλο λαθος στην προκειμενη περιπτωση ειναι να δει καποιος την ταινια και ευθυς εξαρχης να προσπαθησει να συνδεσει ολα τα γεγονοτα κατευθειαν. Οχι ειναι λαθος αφηστε την ταινια να ξεδιπλωσει μονη της αυτο που θελει. Και καλυτερα να εστιασετε σε καθε ιστορια μεμονωμενα, παρα να προσπαθειτε να βρειτε την σχεση μεταξυ τους.

Εμενα με αφησε πολυ ικανοποιημενο και πραγματικα ειναι μια τεραστια παραγωγη... Τεραστια ομως. Και με καταπληκτικες ερμηνειες... Τομ Χανκς και Χιουγκο Γουιβινγκ δεν παιζονται...

Τελος να πω οτι η ταινια δεν συνισταται σε ολους... Ειναι μια μεγαλη ταινια με συνεχεια και γρηγορες εναλλαγες σε διαφορετικες ιστοριες που διαδραματιζονται ακομα και εκατονταδες χρονια η μια με την αλλη. Η ταινια μεσα σε ενα κινηματογραφικο λεπτο παιζει και να κανει ταξιδι εκατονταδων χρονων και παλι πισω. Ομως τα παντα ειναι συμβολικα και αλληγορικα απλα θελουν και λιγο την υπομονη του θεατη καθοτι ειναι κατι διαφορετικο.

obione
03-12-2012, 20:32
tha mou aresei ! For sure! Thanks Val!

messi10
03-12-2012, 21:01
ψηνομαι να κανω προπαραγγελια για το hobbit... ακομα δεν εχουν πει τπτ για 48fps το παιδι στο fb δεν ξερουμε αν ελεγε αληθεια ή τρολαρε και γενικα δεν ξερω...

αλλα λεω να μην το αφησω για τελευταια στιγμη.... .

Valkyre
03-12-2012, 21:07
Οσον αφορα το Χομπιτ το θεμα μου εμενα ειναι το εξης....

περιμενω μεχρι τις 4 ιανουαριου να το δω κατευθειαν σε ΙΜΑΧ 48fps ή να παω να το δω κι εδω???

Το σιγουρο ειναι οτι ανεξαρτητα του τι κανω οτι θα το δω σε ΙΜΑΧ. Αλλα δεν ξερω αν λεει να το δω κι εδω...

FotisGRC
03-12-2012, 21:51
Αύριο έχω ταξίδι. Πείτε 2-3 ταινίες που είδατε τελευταία να κατεβάσω να περάσω την ώρα..!

Dragonpaul
03-12-2012, 22:10
Οσον αφορα το Χομπιτ το θεμα μου εμενα ειναι το εξης....

περιμενω μεχρι τις 4 ιανουαριου να το δω κατευθειαν σε ΙΜΑΧ 48fps ή να παω να το δω κι εδω???

Το σιγουρο ειναι οτι ανεξαρτητα του τι κανω οτι θα το δω σε ΙΜΑΧ. Αλλα δεν ξερω αν λεει να το δω κι εδω...
Eγω, Δημητρη, δε θα μπορουσα να περιμενω... Πραγματικα δε θα μπορουσα. Κοιτα... Αν την δεις οπωσδηποτε και σε IMAX, τοτε, pas de probléme. Το βλεπεις και εδω και μια χαρα.

ezio_auditore
04-12-2012, 00:11
Αύριο έχω ταξίδι. Πείτε 2-3 ταινίες που είδατε τελευταία να κατεβάσω να περάσω την ώρα..!

the bourne legacy,ted,expendables 2.

FotisGRC
04-12-2012, 00:14
Thnx man!

Nikoladim
04-12-2012, 08:50
+1 για Ted, expendables 2 και μιας και είσαι μπαλαδόφατσα βάλε και το Damned United

Dragonpaul
04-12-2012, 10:05
http://collider.com/hobbit-movie-review/215612/

http://www.smh.com.au/entertainment/movies/hobbit-adaptation-a-dark-spectacular-adventure-20121204-2assx.html

http://www.stuff.co.nz/entertainment/film/film-reviews/8034659/Review-The-Hobbit-An-Unexpected-Journey

http://tvnz.co.nz/hobbit-news/unexpected-journey-movie-review-5261087

jimbour
04-12-2012, 20:25
ειδα το Life of Pi, απιστευτα εντυπωσιακο με φοβερο 3D. η ενσταση μου η ουσια της ταινιας και το τελος της, κατα τ αλλα προσκυνώ ang lee.

PDS
04-12-2012, 20:39
ειδα το Life of Pi, απιστευτα εντυπωσιακο με φοβερο 3D. η ενσταση μου η ουσια της ταινιας και το τελος της, κατα τ αλλα προσκυνώ ang lee.

Υπαρχει καπου?Εννοω cinema.

jimbour
04-12-2012, 20:55
Υπαρχει καπου?Εννοω cinema.
εχθες ειχε το περιοδικο ΣΙΝΕΜΑ μια μυστικη πρεμιερα (που γίνεται καθε πρωτη Δευτερα του μηνα, στο κινηματογραφο Δαναο, με εισοδο 6 ευρω) που τελικα η ταινία που έπαιξε ηταν το life of pi (σε 3D).

http://www.e-go.gr/cinemag/article.asp?catid=10167&subid=2&pubid=129230737

Κανονικά στους κινηματογράφους από 20 Δεκεμβρίου.

PDS
04-12-2012, 20:58
Aαα μαλιστα thanks:)
Αργει λιγο γμτ.

FotisGRC
04-12-2012, 21:51
+1 για Ted, expendables 2 και μιας και είσαι μπαλαδόφατσα βάλε και το Damned United

Respect το Damned United! Θα αρχίσω να υποστηρίζω Derby και Leeds! Μου θύμισε λίγο Murinho ο τύπος..

Τον φαντάζομαι κάπως έτσι γενικά.. Thnx Τάσο!

Nikoladim
04-12-2012, 22:29
ΤπΤ! Εϊναι θεός!
Ατάκα που έχει πει στο κρεβάτι!
Γυναίκα του : God, your feet are cold
Clough: In bed you can call me Bryan!
LOL

dimitrisasp
04-12-2012, 23:47
Μην το δείξετε στον Val :P

Honest Trailers - The Dark Knight Rises - YouTube

karlat89
05-12-2012, 00:46
Respect το Damned United! Θα αρχίσω να υποστηρίζω Derby και Leeds! Μου θύμισε λίγο Murinho ο τύπος..

Τον φαντάζομαι κάπως έτσι γενικά.. Thnx Τάσο!

Μπα, θέλει πολλά ψωμιά για να τον φτάσει o μουρινιο

Nikoladim
05-12-2012, 08:46
Ωραιος ρε Σακη!

Valkyre
05-12-2012, 10:38
Μην το δείξετε στον Val :P

Honest Trailers - The Dark Knight Rises - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=WQJuGeqdbn4&feature=g-u)

Αψογο! χαχα :)

FotisGRC
05-12-2012, 10:59
ΤπΤ! Εϊναι θεός!
Ατάκα που έχει πει στο κρεβάτι!
Γυναίκα του : God, your feet are cold
Clough: In bed you can call me Bryan!
LOL

Respect! χαχαχα...

Γούσταρα κι εκεί που είπε " I wouldn't say I was the best manager in the country. But I'm in the top one. "

Πολύ ενδιαφέρον να βλέπεις πάντως πως λειτουργεί ένα club. Πίσω απο το θέαμα που βλέπουμε εμείς έχει τόσα άλλα πράγματα.. Αν ξέρετε και καμία άλλη έτσι σχετική με το θέμα προτείνεται άφοβα!

Έφαγα σκάλωμα τώρα.. Πάω για λίγο Football Manager.. :P

ezio_auditore
05-12-2012, 11:06
βασικα το damned united αν κ εχει φαση κ ειναι καλη ταινια,ειναι εντελως μουφα απο σεναριο,βαζιζεται σε αληθινη ιστορια αλλα μολις βγηκε εφαγε απειρες μυνησεις,στην ταινια ο προπονητης μοιαζει σαν ηρωας,στην πραγματικοτητα ενας αλεφαντος της αγγλιας ηταν που εμεινε στην λιντς για 1,5 μηνα κ ειδικα ενας παικτης που τον παρουσιαζουν πολυ εχθρικο(δεν θυμαμαι ακριβως,νομιζω εχει ενα τετοιο χαρακτηρα)ηταν ο πρωτος που εκανε μηνυση,ειχε πει οτι δεν εκανε τπτ απο αυτα κ απο την αρχη στηριζε τον προπονητη του,δεν ξερω τι απο ολα ισχυει.
Υπαρχει το any given sunday αν θες παρομοια αλλα με αλλο αθλημα.

FotisGRC
05-12-2012, 11:44
βασικα το damned united αν κ εχει φαση κ ειναι καλη ταινια,ειναι εντελως μουφα απο σεναριο,βαζιζεται σε αληθινη ιστορια αλλα μολις βγηκε εφαγε απειρες μυνησεις,στην ταινια ο προπονητης μοιαζει σαν ηρωας,στην πραγματικοτητα ενας αλεφαντος της αγγλιας ηταν που εμεινε στην λιντς για 1,5 μηνα κ ειδικα ενας παικτης που τον παρουσιαζουν πολυ εχθρικο(δεν θυμαμαι ακριβως,νομιζω εχει ενα τετοιο χαρακτηρα)ηταν ο πρωτος που εκανε μηνυση,ειχε πει οτι δεν εκανε τπτ απο αυτα κ απο την αρχη στηριζε τον προπονητη του,δεν ξερω τι απο ολα ισχυει.
Υπαρχει το any given sunday αν θες παρομοια αλλα με αλλο αθλημα.

Μάλλον εννοείς τον αρχηγό της Leeds που τον έχουν με το τσιγαράκι και 100 κιλά κουράδι.. ;)

Κοίτα, δεν ξέρω τι απο αυτά είναι αληθινά, γιατί το Αγγλικό ποδόσφαιρο έχει τεράστια ιστορία και δεν ξέρω για τότε τι παιζόταν..

Αλλά ρε συ ένας προπονητής που παίρνει την Derby και την ανεβάζει κατηγορίες με το τσουβάλι, παίρνει το πρωτάθλημα και βγαίνει και Ευρώπη για μένα μόνο ήρωας μπορεί να χαρακτηριστεί!

Άσχετο πόσο κωλοπαιδαράς είναι.. Και ο Μουρίνιο είναι κωλοπαιδαράς αλλά όταν είδα τα πρώτα του βήματα και τι έχει κάνει στην αρχή απλά έπαθα πλάκα..

Nikoladim
05-12-2012, 15:40
βασικα το damned united αν κ εχει φαση κ ειναι καλη ταινια,ειναι εντελως μουφα απο σεναριο,βαζιζεται σε αληθινη ιστορια αλλα μολις βγηκε εφαγε απειρες μυνησεις,στην ταινια ο προπονητης μοιαζει σαν ηρωας,στην πραγματικοτητα ενας αλεφαντος της αγγλιας ηταν που εμεινε στην λιντς για 1,5 μηνα κ ειδικα ενας παικτης που τον παρουσιαζουν πολυ εχθρικο(δεν θυμαμαι ακριβως,νομιζω εχει ενα τετοιο χαρακτηρα)ηταν ο πρωτος που εκανε μηνυση,ειχε πει οτι δεν εκανε τπτ απο αυτα κ απο την αρχη στηριζε τον προπονητη του,δεν ξερω τι απο ολα ισχυει.
Υπαρχει το any given sunday αν θες παρομοια αλλα με αλλο αθλημα.
Ενταξει ειναι τουλαχιστον υπερβολη να αποκαλεσεις Αλεφαντο της Αγγλιας ενα προπονητη που πηρε 2 πρωταθληματα (το ενα αηττητο!!!!) και 2 τσου λου. Ο δικος μας ουτε την κουπα του νεσκαφε εχει σηκωσει. Οσο αναφορα την ταινια ειναι μεταφορα απο το ομωνυμο βιβλιο, το οποιο αποτελει μυθηστορηματικη βιογραφια του Κλαφ γραμμενη συμφωνα με πολλες πηγες, επισημες και ανεπισημες.

Στα του θρεντ ομως, οσο αναφορα για αθλητικες ταινιες/ντοκυμαντερ(οχι τυπου Jerry Maguire η Million Dollar Baby) προτεινω τις εξης:
1. Ali
2. Fever Pitch
3. When we were kings
4. Hoop Dreams
5. Tyson

σαν εξτρα θα εβαζα το football factory, Green Street Hooligans(bubbles bubbles in the air), Mean Machine (πρωταγωνιστης ο υπερμεγιστος Vinnie Jones) και το WWE divas undressed :a057:

karlat89
05-12-2012, 16:00
Τώρα που είπες Vinnie Jones, πραγματικός τρελάρας, δεν μπορώ να πιστέψω ότι έπαιξε τόσα χρόνια premier,, μιλάμε για πολύ ξύλο

Nikoladim
05-12-2012, 16:14
https://www.youtube.com/watch?v=jkhqFXxVwNg
https://www.youtube.com/watch?v=X2P9gGElMB4
Μονο με τον Keane συγκρινεται :P

dimitrisasp
05-12-2012, 18:27
Είναι απίστευτα! Enjoy! Λέει πολλές αλήθειες :P Προσοχή αν δεν έχετε δει τις ταινίες έχει spoilers!

Honest Trailers - Prometheus - YouTube

Honest Trailers - The Amazing Spider-Man - YouTube

Honest Trailers - The Avengers - YouTube

Honest Trailers - The Dark Knight - YouTube

Honest Trailers - The Hunger Games - YouTube

Honest Trailers - Twilight - YouTube

Honest Trailers - Phantom Menace 3D - YouTube

aris13
05-12-2012, 19:29
^Πιστευω το καλυτερο που εχουν κανει ειναι αυτο του Τιτανικου.

Leon_DiZ
05-12-2012, 23:42
Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ!

Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ HFR 3D (48καρέ/sec) ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΑ VILLAGE CINEMAS!

"ΧΟΜΠΙΤ: ΕΝΑ ΑΝΑΠΑΝΤΕΧΟ ΤΑΞΙΔΙ" - 13 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΣΕ HFR 3D ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΑ VILLAGE CINEMAS

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/c0.0.843.403/p843x403/154437_518676794817686_2107064277_n.jpg (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=518676794817686&set=a.136618546356848.20136.124396370912399&type=1)

YEAH BITCHES!!! :a040::a040::a040::what::what::what::a023: :a023::a023: :a049::a049::a049:


Η τιμή εισιτηρίου είναι ίδια με την τιμή εισιτηρίου των προβολών σε κανονικό 3D. Μείνετε συντονισμένοι, θα έχουμε περισσότερα σε επόμενες αναρτήσεις μας.


Οι προπωλήσεις που είναι διαθέσιμες ως τώρα αφορούν σε αίθουσες μόνο για τις 3D προβολές ή τις συμβατικές.

Οι προπωλήσεις για τις αίθουσες που θα υποστηρίξουν τη νέα τεχνολογία HFR 3D (και οι σχετικές λεπτομέρειες) θα αναρτηθούν από τη σελίδα μας εδώ, αμέσως μόλις είναι διαθέσιμες. Μπορείς να μας αποστείλεις inbox, ώστε να σε ενημερώσουμε αντίστοιχα με μήνυμα, μόλις ανακοινωθούν.

hakoo
06-12-2012, 00:30
Είναι απίστευτα! Enjoy! Λέει πολλές αλήθειες :P Προσοχή αν δεν έχετε δει τις ταινίες έχει spoilers!



^Πιστευω το καλυτερο που εχουν κανει ειναι αυτο του Τιτανικου.

Kλαιω!
Favourites απο αυτα που ειδα τα The Amazing Spiderman και Twilight, θα τα δω ολα lol

Kane
06-12-2012, 09:00
Ωραίος Λεωνίδα. Επειδή δεν εγώ, και σίγουρα και άλλοι, δεν έχω facebook αν θέλεις γράψε πότε θα διατεθούν τα εισιτήρια για 48fps, όταν το ανακοινώσουν βέβαια

Nikoladim
06-12-2012, 09:23
Ποσο εχει το 3d εισιτηριο? Καμια προσφορα με ποπκορν δεν εχουμε??? :D

Dragonpaul
06-12-2012, 10:34
http://www.newsbeast.gr/entertainment/cinema/arthro/454555/oi-25-akrivoteres-tainies-olon-ton-epohon/

Leon_DiZ
06-12-2012, 12:53
Ωραίος Λεωνίδα. Επειδή δεν εγώ, και σίγουρα και άλλοι, δεν έχω facebook αν θέλεις γράψε πότε θα διατεθούν τα εισιτήρια για 48fps, όταν το ανακοινώσουν βέβαια

Ειμαι σε επιφυλακη :ice:


Ποσο εχει το 3d εισιτηριο? Καμια προσφορα με ποπκορν δεν εχουμε??? :D

και εγω αυτο κοιταζα χτες. δεν βρηκα κατι στο site, αν πας να κανεις μια "ψευτοκρατηση" νμζ στα χρεωνει με υπουλο τροπο και δεν το ρισκαρω παλι (την ειχα πατησει με το Dark Knight Rises).

εχει στα village μονο μια καρτελιτσα στα ταμεια που λεει τις τιμες και τις προσφορες. αν ειναι αυτες που λενε στο αθηνοραμα ειναι 12€ και 11€ φοιτητικο/παιδικο κτλ.

φαρμακειο αλλα μπορουμε να κανουμε και αλλιως; ελπιζω τουλαχιστον να ειναι καλη η προβολη γτ τα village ποτε δεν με ενθουσιασαν στο 3D τους

Nikoladim
06-12-2012, 13:38
θα στειλω ενα φιλο στο Μολ να δω τι παιζει και θα ενημερωσω.

Nikoladim
06-12-2012, 18:19
Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ !

ΟΙ ΠΡΟΠΩΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΜΕ ΤΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ HFR 3D (48καρέ/sec) ΜΟΛΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ !

Εξασφαλίστε τώρα τα εισιτήριά σας :
• ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΣΤΟ 1 48 48
• ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΤΩΝ VILLAGE CINEMAS
• ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ www.villagecinemas.gr (http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.villagecinemas.gr&h=PAQGQFYxqAQF3QY6KKJyjbVRFJ_Edb9JDbRUgAtU0hXgHSQ&s=1) κάνοντας κλικ στο εικονίδιο "BOOK NOW"
• ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ "ΓΕΡΜΑΝΟΣ"

ezio_auditore
06-12-2012, 19:46
Ειδα το end of watch,παρομοια ταινια με training day(ταινιαρα) κ harsh times(καλο),ο ιδιος το σκηνοθετει,η ταινια ειναι γυρισμενη με καμερα,πολυ πρωτοτυπη οχι σεναριακα κ μου αρεσε πολυ.

Dragonpaul
06-12-2012, 20:19
2012 Movie Trailer Mashup - YouTube

Nikoladim
07-12-2012, 15:05
Εκλεισα εισιτηρια για χομπιτ στο HFR , οσοι πιστοι θελετε προλαβετε γιατι ηδη πολλα ειχαν κανει φτερα χθες βραδυ για Πεμπτη-Παρασκευη(ειδικα την Παρασκευη).

Leon_DiZ
07-12-2012, 15:13
Εκλεισα εισιτηρια για χομπιτ στο HFR , οσοι πιστοι θελετε προλαβετε γιατι ηδη πολλα ειχαν κανει φτερα χθες βραδυ για Πεμπτη-Παρασκευη(ειδικα την Παρασκευη).

ποσο θα παει τελικα;

messi10
07-12-2012, 17:49
^ 12Ε οσα και η προβολη σε 3D.

PDS
07-12-2012, 17:59
Δεν βλεπω να τα πηγαινει και φοβερα στα reviews παντως.

Nikoladim
07-12-2012, 18:17
12 ε εχει και ουτε ενα ποπκορν δωρο!!!!

Leon_DiZ
07-12-2012, 18:26
12 ε εχει και ουτε ενα ποπκορν δωρο!!!!

Πάλι καλα που δεν το βάζουν στα 15€ με την πρόφαση οτι ειναι "καινούργια τεχνολογία" να λέμε. Επίσης μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο που τα 48fps θα το δείξουν μόνο στα Village. Δλδ οι υπόλοιποι (Odeon, Athinaion, Ster) δεν το ζήτησαν; Μου φαίνεται οτι έπαιξε π**ια η Village ως εταιρεία διανομής

Leon_DiZ
07-12-2012, 22:35
diP-o_JxysA

mOV86u8Uwho

0YlEBUAclrY

jimbour
07-12-2012, 23:55
The Master : Holy Shit, η καλύτερη αμερικάνικη ταινία για φέτος. Ερμηνειάρες από τους δύο πρωταγωνιστές.
Like Someone in Love: Παντα θα με συναρπαζει αυτο που κανει ο Κιορασταμι, μεσα απο τόσες απλες ταινιες να σε γεμίζει τοσο συναισθημα.

Α και τα περισσοτερα τουητς για τα 48 του χομπιτ στο timeline μου στο twitter με κανουν να μη θελω καν να ασχοληθω με την ταινια (εχω προσκληση για avant την τριτη στα village, αν δε παω θα την δωσω σε καποιον εδω μεσα).


@vishnevetsky: 48 fps: a good idea atrociously executed. Makes quick camera movement look jittery. Great for waterfalls & objects ...

@MarkHarrisNYC: 48fps is a huge misstep. Sometimes looks like a football game on HDTV, sometimes like "Avonlea." Avoid this version.

Leon_DiZ
08-12-2012, 00:16
Α και τα περισσοτερα τουητς για τα 48 του χομπιτ στο timeline μου στο twitter με κανουν να μη θελω καν να ασχοληθω με την ταινια (εχω προσκληση για avant την τριτη στα village, αν δε παω θα την δωσω σε καποιον εδω μεσα).

εγω προσπαθω εδω και μερες να κερδισω και δεν και εσυ που κερδισες... :thumbsdown:

η πρεμιερα θα ειναι στα 48fps?

Dragonpaul
08-12-2012, 00:29
Αυριο θα παρω κι εγω εισιτηρια για το Σαββατο 15/12, για 3D και 48 frames. Ανυπομονω!!!!

Valkyre
08-12-2012, 01:20
Βλεπω να πεφτει πολυ κραξιμο για το pacing της ταινιας....

οση σαλτσα/appendix stuff και να εριξε ο Πετρος, ειναι φανερο οτι του πηδηξε λιγο την μανα που ηθελε να κανει 3 ταινιες ενα μικρο παραμυθι...

aris13
08-12-2012, 09:48
Like Someone in Love: Παντα θα με συναρπαζει αυτο που κανει ο Κιορασταμι, μεσα απο τόσες απλες ταινιες να σε γεμίζει τοσο συναισθημα.


Η Odeon κανει την διανομη? Θελω πολυ να το δω.

jimbour
08-12-2012, 10:11
Η Odeon κανει την διανομη? Θελω πολυ να το δω.

οχι, η feelgood, να φανταστω ρωτας για να δεις αν θα ερθει θεσσαλονικη ε;

aris13
08-12-2012, 10:26
Ναι δεν παιζει να το βρω σε κανα πρεπον σινεμα οποτε υπομονη μεχρι τις γιορτες που θα κατεβω αθηνα.

EDIT: Εδω να φανταστεις δεν παιζουν καν το master. Fuck me gently.

Leon_DiZ
08-12-2012, 14:15
Disney mad for 'Alice in Wonderland' sequel (http://www.variety.com/article/VR1118063318)


Disney wants Alice to return to Wonderland.

Mouse House stalwart Linda Woolverton is penning a sequel to Tim Burton's "Alice in Wonderland," the 2010 hit that starred Mia Wasikowska as Alice and Johnny Depp as the Mad Hatter. The 3D film went on to earn $1 billion worldwide and scored Oscars for art direction and costume design.

Woolverton has a long history with Disney, having previously written the studio's "Beauty and the Beast," "The Lion King," "Homeward Bound: The Incredible Journey," and "Maleficent," and contributed to toons "Mulan" and "Aladdin." Sequel's plot details are under wraps, but first film was inspired by Lewis Carroll's "Alice's Adventures in Wonderland" and its sequel "Through the Looking-Glass," with Alice fleeing real-world pressures by returning to Wonderland.

Joe Roth, Suzanne Todd and Jennifer Todd would return as producers.

Disney's first "Alice" pic is already is being developed as a musical by Disney Theatrical Prods, with Rob Ashford set to direct based on a script that Woolverton also wrote. Stage version will follow the plot of the "Alice" movie.

The "Alice" sequel is the latest fantasy tale Disney is currently lensing or developing along with big budget fantasy tales, including "Maleficent," "Cinderella," "Peter and the Starcatchers" and "Magic Kingdom" that feature characters found in its theme parks. It has "Oz the Great and Powerful" bowing in March.

:frusty::frusty::frusty:

jimbour
08-12-2012, 14:22
Ναι δεν παιζει να το βρω σε κανα πρεπον σινεμα οποτε υπομονη μεχρι τις γιορτες που θα κατεβω αθηνα.

EDIT: Εδω να φανταστεις δεν παιζουν καν το master. Fuck me gently.

συνηθως οι ταινιες τις οντεον που ανοιγουν αθηνα μονο στο odeon opera δεν ερχονται θεσσαλονική ή αργουν λίγο περισσότερο. αλλα είδα ειχε κοσμο στο σινεμα οποτε την αλλη πεμπτη θα είναι και σε αλλες αιθουσες νομίζω.

DJTaurus
08-12-2012, 19:23
Oblivion Official Trailer #1 Tom Cruise Sci-Fi Movie HD - YouTube

Leon_DiZ
08-12-2012, 21:23
Ενα μικρο making of, περιεχει spoilers

EHfs41EaV7A

Leon_DiZ
09-12-2012, 03:06
Val, Peter sends kisses :whistle:


Peter Sciretta @slashfilm
Peter Jackson says The Hobbit extended cut will be 20-25 min longer than theatrical #BNAT14
about 2 hours ago

Valkyre
09-12-2012, 03:39
Καλα αυτο αναμενομενο ηταν δεν μου κανει εντυπωση. Και δεν εχω προβλημα μια extended directors/οτιδηποτε εκδοση να ειναι και 5 ωρες μεγαλυτερη απο το theatrical release. Το θεμα ομως ειναι οτι υπερεβαλε εαυτον αυτη τη φορα.

Ezio
10-12-2012, 15:39
Λέω να πάω να δω το hobbit με τον μπαμπά μου. Το θέμα είναι ότι έχει μυωπία και φοράει γυαλιά. Φακούς μυωπίας δεν έχει. Τα 3D γυαλιά του σινεμά τα φοράει πάνω από τα κανονικά γυαλιά;

Dragonpaul
10-12-2012, 16:04
Ναι, οποτε μην ανησυχείς. :)

Ezio
10-12-2012, 16:08
Ναι, οποτε μην ανησυχείς. :)

Ωραία τότε.

ezio_auditore
11-12-2012, 13:55
bowling for columbine,το καλυτερο documentary που εχω δει,γαματος τυπος ο michael moore.

Nikoladim
11-12-2012, 14:48
Ειδα το end of watch,παρομοια ταινια με training day(ταινιαρα) κ harsh times(καλο),ο ιδιος το σκηνοθετει,η ταινια ειναι γυρισμενη με καμερα,πολυ πρωτοτυπη οχι σεναριακα κ μου αρεσε πολυ.
Και εγω την ειδα, την περιμενα σαν τρελος γιατι ξετρελενομαι για τις ταινιες του Ayer. Δεν μου αφησε την καλυτερη εντυπωση, το ολο στορι με την καμερα/project μου φανηκε υπερβολικο και επισης οι δυο πρωταγωνιστες μου φανηκε πως δεν "κολλανε". Παρολα αυτα ειναι κλασικα "ρεαλιστικη'' αστυνομικη ταινια με αρκετες δοσεις βιας και με ωραιο φιναλε.
Ιωσηφ αν δεν εχεις δει το Street Kings http://www.imdb.com/title/tt0421073/?ref_=fn_al_tt_2, τρεξε!!!

Desmond
11-12-2012, 15:35
bowling for columbine,το καλυτερο documentary που εχω δει,γαματος τυπος ο michael moore.
"Λαϊκίζει" ώρες-ώρες (ίσως εξαιτίας του τραγικού θέματος) αλλά την δουλειά του την κάνει.Αν δεν έχεις δει το Capitalism: A Love Story, όπου είναι απολαυστικός, κάντο ανεπιφύλακτα.

Nikoladim
11-12-2012, 15:46
"Λαϊκίζει" ώρες-ώρες (ίσως εξαιτίας του τραγικού θέματος) αλλά την δουλειά του την κάνει.Αν δεν έχεις δει το Capitalism: A Love Story, όπου είναι απολαυστικός, κάντο ανεπιφύλακτα.
Προμοταρει πολυ τον Ομπαμα ομως και τελικα δεν του "βγηκε".

Desmond
11-12-2012, 16:03
Προμοταρει πολυ τον Ομπαμα ομως και τελικα δεν του "βγηκε".
Αν δεν κάνω λάθος, έριξε κατόπιν το κραξιματάκι του.

Nikoladim
11-12-2012, 18:06
https://www.youtube.com/watch?v=9wEu2w418ko
Μια απο τις πιο αγαπημενες μου σκηνες σε "επικη" ταινια.
Το excalibur αποτελει για μενα την καλυτερη μεταφορα του θρυλου του Αρθρουρου/Καμελοτ. Σκοτεινη,σουρεαλ και παραμυθενια ταινια,ρεαλιστικες μονομαχιες, απιστευτος ηχος με θρυλικο ΟST και γεματο συμβολισμους (καλο/κακο-νεο/παλιο-αμαρτιες πατεραδων κλπ). Στα - οι ερμηνειες που ειναι λιγο καπως μετριες.
Την ταινια την θυμηθηκα προσφατα, μιας και μικρος την εβλεπα συνηθως στο Mega της γιορτες. Οποιος δεν την εχει δει και του αρεσουν οι ταινιες με ιπποτες/epic ας ριξει ενα βλεφαρο.
http://www.imdb.com/title/tt0082348/

hakoo
11-12-2012, 19:19
Kι εμενα μου αρεσε πολυ το excalibur.
Συγνωμη, να ρωτησω κατι γιατι το ειδα τυχαια στο νετ.

ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΑΙΝΙΑ ANGRY BIRDS????????????:doh:
Τρολαρουν?

Nikoladim
11-12-2012, 19:22
Εσκασε 2o trailer MAN OF STEEL
http://www.facebook.com/photo.php?v=10101888480466826
AΠΛΑ WOW...
Πρεπει να στησει ενα αγαλμα η DC στον Νολαν μου φαινεται για διασωσεις franchice

Valkyre
11-12-2012, 20:30
^^ Aυτο ξαναπεστο... για εμενα ο ανθρωπος αυτος ειναι ιδιοφυια... και ναι ξερουμε οτι το σκηνοθετει ο Σναιντερ, αλλα σεναριο και παραγωγη ειναι αδελφοι Νολαν.

Οχι οτι ειναι βεβαιο οτι θα ειναι καλη η ταινια, αλλα ρε φουστη μου ακομα κι εγω που σιχαινομαι τον σουπερμαν σαν ηρωα, με το που ειδα αυτο το τρεηλερ θελω να δω την ταινια...

Nikoladim
11-12-2012, 20:39
^^ Mια απο τα ιδια ακριβως. Παρακαλω μην πεσουν -rep :P ο Superman σαν ηρωας δεν μου αρεσει καθολου και επισης θεωρω τις δυο ταινιες με τον Reeve τουλαχιστον μετριες(με την πρωτη να ειναι η καλυτερη την δευτερη μιε και 3-4 απλως delete ). Προτιμω του Singer :O το Returns.
Παντως αυτη η προσεγγιση, των Snyder-Nolan με εχει εξισου τρελανει!

Dragonpaul
11-12-2012, 20:45
Ρε παιδια, μονο σε εμενα θυμισε αργη σαπουνοπερα το trailer;;;;; Ok, αμα ειναι να δουμε κατι σα το τελευταιο Superman, να μενει καλυτερα...

Leon_DiZ
11-12-2012, 22:37
Ελπιζω να εχουν μεγαλο ποσοστο creative input οι Nolan Brothers γτ τον Snyder δεν τον εμπιστευομαι καθολου, ποσο μαλλον για να βαλει την βαση για ολοκληρη σειρα-μεγαθηριο.

In other news, ειδα (οχι οτι με ρωτησατε)

Paranorman - 7,5/10 (το περιμενα καλυτερο, εξαιρετικο οπτικα, ανω του μετριου ως ιστορια/εκτελεση)
Rosemary's Baby - 8/10 (ευτυχως δεν ηξερα τπτ γτ την υποθεση, το περιμενα κατι σε στυλ εξορκιστη. μ αρεσε πολυ, μου θυμησε φυσικα απειρες μεταγενεστερες σειρες/ταινιες - American Horror Story, 666 Park Avenue, Charmed κτλ)
Arthur Christmas - 8/10 πολυ ωραια ταινια, καλοφτιαγμενη, ωραιο animation + voice acting. την ειχα δει περυσι στην πρεμιερα και δεν ειχα αποφασισει ποσο μ αρεσε. οποιως θελει χριστουγεννιατικη ταινια και δεν την εχει δει την προτεινω
Abraham Lincoln: Vampire Hunter - 3/10 ειχα πει να την δω ετσι για τα εφε και επειδη εκανε παραγωγη ο Burton. ειχα καιρο να δω τετοια φολα...μακρια

Ezio
11-12-2012, 22:41
Μου άρεσε πολύ το trailer.

^^ Aυτο ξαναπεστο... για εμενα ο ανθρωπος αυτος ειναι ιδιοφυια... και ναι ξερουμε οτι το σκηνοθετει ο Σναιντερ, αλλα σεναριο και παραγωγη ειναι αδελφοι Νολαν.

Οχι οτι ειναι βεβαιο οτι θα ειναι καλη η ταινια, αλλα ρε φουστη μου ακομα κι εγω που σιχαινομαι τον σουπερμαν σαν ηρωα, με το που ειδα αυτο το τρεηλερ θελω να δω την ταινια...
Σύμφωνα με το imdb (http://www.imdb.com/title/tt0770828/fullcredits#writers), το screenplay είναι του Goyer και το story του Goyer και του Nolan.

Valkyre
11-12-2012, 22:45
Μου άρεσε πολύ το trailer.

Σύμφωνα με το imdb (http://www.imdb.com/title/tt0770828/fullcredits#writers), το screenplay είναι του Goyer και το story του Goyer και του Nolan.

Χμμ δικιο εχεις, αλλα γιατι θυμαμαι να διαβαζω οτι το σεναριο το ειχαν γραψει τα αδερφια?? Ισως ηταν το αρχικο draft, ή εγω να το μπερδεψα εντελως με το στορυ...ποιος ξερει...

Mouxlalouda
12-12-2012, 02:41
τι τρισμέγιστη αθλιότητα ήταν αυτό το νέο resident evil ρε γμτ; μήπως να το σταματήσουν κάπου εδώ καλύτερα; έλεος... είδα πως το silent hill revelation προς το παρόν δε θα έρθει ελλάδα. ξέρει κανείς τπτ περί αυτού; αν αναφέρθηκε ξανά, ζητάω συγνώμη, αλλά μην ψάχνω τόσες σελίδες πιο πίσω...

Nikoladim
12-12-2012, 12:52
http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/6050494_700b.jpg

Valkyre
12-12-2012, 12:55
^^ ΛΟΛΟΛΟΛ

(εκλεισα εισητηρια για την παρασκευη... oh the irony! :D )

Αλλα ναι πολυ δυσκολα θα με πεισει ο Πετρος οτι ειχε λογους αλλους περαν του χρηματικου για την επιλογη του...

Leon_DiZ
12-12-2012, 13:56
EXCLUSIVE - Misty Mountains song HD from The Hobbit - YouTube

chronohill
12-12-2012, 14:54
τι τρισμέγιστη αθλιότητα ήταν αυτό το νέο resident evil ρε γμτ; μήπως να το σταματήσουν κάπου εδώ καλύτερα; έλεος... είδα πως το silent hill revelation προς το παρόν δε θα έρθει ελλάδα. ξέρει κανείς τπτ περί αυτού; αν αναφέρθηκε ξανά, ζητάω συγνώμη, αλλά μην ψάχνω τόσες σελίδες πιο πίσω...

Ωχ εγινε αυτο που φοβομουνα...ειχαν ανακοινωσει οτι θα εβγαινε 6 Δεκεμβριου Ελλαδα αλλα αποτι υποψιαζομαι επειδη ειδαν οτι πατωσε Αμερικα δεν θα το φερουν κινηματογραφους...γαμωτο ηθελα να το δω στην μεγαλη οθονη...

Leon_DiZ
12-12-2012, 20:58
Πρεμιερα του Χομπιτ στο Λονδινο LIVE (http://www.youtube.com/villagegr?feature=inp-lt-hob)

Dragonpaul
12-12-2012, 22:27
Είδα το "The Master". Πέρα απο τις δυο εκπληκτικές ερμηνείες των Χοφμαν και Φοινιξ, δεν κρατάω ΤΊΠΟΤΑ αλλο.

the master
12-12-2012, 22:34
ρε σεις μου τη σπαει τωρα τελευταια ολο με αντιγραφουν...

Dragonpaul
12-12-2012, 22:53
^^ Το 'ξερα οτι θα ελεγες κατι τετοιο...

Mouxlalouda
12-12-2012, 22:57
Ωχ εγινε αυτο που φοβομουνα...ειχαν ανακοινωσει οτι θα εβγαινε 6 Δεκεμβριου Ελλαδα αλλα αποτι υποψιαζομαι επειδη ειδαν οτι πατωσε Αμερικα δεν θα το φερουν κινηματογραφους...γαμωτο ηθελα να το δω στην μεγαλη οθονη...

και γω φίλε μου το περίμενα από τότε που ανακοινώθηκε ότι θα γυριστεί και 2ο μέρος... είχα σκοπό να πάω σινεμά μετά από 2 χρόνια και μάλιστα και στη 3D έκδοσή του... κρίμα, αλλά τι να κάνεις...

the master
12-12-2012, 23:10
^^ Το 'ξερα οτι θα ελεγες κατι τετοιο...

These pathetic films will not lessen my superior nature dear dragonpaul...
I am the master...I will always be,no matter what happens,no matter what...

Remember this for I shall not accept such disgrace...

Dragonpaul
12-12-2012, 23:12
^^ Πως να μη σου δωσω rep τωρα;;;;; 'Η οταν με αφησει...

the master
12-12-2012, 23:17
Reputation means nothing to me...you should have known ...

Human pitiful habits do not apply to my higher existence...

But fear not,you are certainly still my friend...

Dragonpaul
12-12-2012, 23:28
Reputation means nothing to me...you should have known ...

Human pitiful habits do not apply to my higher existence...

But fear not,you are certainly still my friend...
Honored!

the master
12-12-2012, 23:36
Your kind words will accompany me in my tough journey,thank you ,you do not need to feel like that,you are in my level now .

You are deeply appreciated.

Leon_DiZ
12-12-2012, 23:53
δινει proficiency ή γραφεις για το επομενο FF? *spooky*

the master
12-12-2012, 23:56
I find this not spooky at all,,,
anyway search the forum and you will find the answer my friend...

ezio_auditore
13-12-2012, 00:42
Eιδα το In bruges που μ ειχε προτεινει καποιος εδω,φοβερη ταινια,μ αρεσε παρα πολυ,εκανα μαλακια επρεπε να δω τους επτα ψυχοπαθεις στο σινεμα,επισης nikoladim ειδα το street kings πολυ καλο αλλα δεν μ αρεσε περισσοτερο απο τις αλλες δουλειες του ayer,desmond τρελη φαση ο μαικλ μουρ οταν παει να με το φορτηγο να συλλαβει μεγαλοκαρχαριες και τελος πρεπει να ευχαριστουμε που δεν γραφουν το σεναριο του σουπερμαν οι αδερφοι τρυπες,o ενας μονος του φτανει.

edit: review του χομπιτ απο το flix http://flix.gr/cinema/xompit-ena-anapantexo-taksidi.html νομιζω οτι ειναι πολυ καλο το review,πανω κατω κ γω αυτα που αναφερει περιμενω απο τα χομπιτ.
edit 2: Μολις βγηκε ενα απιστευτο τρεηλερ για το pacifc rim του ντελ τορο,enjoy http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QOyEPsme7wc suck on that michael bay!!

enstikto
13-12-2012, 09:18
Γαματο το in Bruges!
Θελω να παω Μπριτζ!

Valkyre
13-12-2012, 10:33
Μaster εχεις αρχισει και γινεσαι hipster σε επικυνδινο βαθμο!! :D :P χαχαχα

chronohill
13-12-2012, 10:50
Α δεν το ηξερα αυτο το In bruges!ωραιο φαινεται!
@Enstikto εχω παει δυο φορες!ειναι υπεροχη πολη πανεμορφη..ερωτιαρικη...

enstikto
13-12-2012, 10:52
Τυχεράκια!!! Να δω πότε θα πάω εγώ.... Προς το παρόν έχει Amsterdam όμως χεχε :D

chronohill
13-12-2012, 11:19
Τυχεράκια!!! Να δω πότε θα πάω εγώ.... Προς το παρόν έχει Amsterdam όμως χεχε :D

Α και εκει πηγα το καλοκαιρι!!!Δεν τρελλαθηκα παρεπιπτοντως. Η πολη μου φαινόταν λες πέρναγα απτα ιδια σημεια. (Δεν ειχα πιει τπτ λολ)...περνας απο μια γεφυρα και μετα απο λιγο μια που ειναι σχεδον ιδια με την προηγουμενη!!!

τεσπα για να ειμαστε και on topic καιρο ηθελα να σας την προτεινω. Να δειτε το " the hidden face" . Ισπανικος κινηματογραφος. Είναι ενα ιδιαιτερο ερωτικο "θριλερ" με εξυπνο σεναριο. Οποιος θελει ας το δει χωρις να δει το τρειλερ γιατι μεσα σε αυτο αποκαλυπτει ένα πολυ βασικο σημειο της ταινιας και θα σας την χαλασει.Αν δεν το ξερετε θα ενθουσιαστειτε ακομα περισσοτερο...

Valkyre
13-12-2012, 11:29
Τυχεράκια!!! Να δω πότε θα πάω εγώ.... Προς το παρόν έχει Amsterdam όμως χεχε :D
Θα πας Αμστερνταμ ρε κωλοπαιδο??

Leon_DiZ
13-12-2012, 11:40
τεσπα για να ειμαστε και on topic καιρο ηθελα να σας την προτεινω.


Θα πας Αμστερνταμ ρε κωλοπαιδο??

χαχα, χασμουριομουν και εβαλα τα γελια.. το μελος να μας γυρναει on-topic και ο mod off :respect7:

enstikto
13-12-2012, 11:49
Θα πας Αμστερνταμ ρε κωλοπαιδο??

Ναι έτσι λέω με ένα φιλαράκι. Θα πάμε και σε ένα μαγαζί που γυρίστηκαν σκηνές για το Ocean's 12 (είμαι on-topic :P).

Valkyre
13-12-2012, 11:52
Ναι έτσι λέω με ένα φιλαράκι. Θα πάμε και σε ένα μαγαζί που γυρίστηκαν σκηνές για το Ocean's 12 (είμαι on-topic :P).

Και σε εμας τιποτα ε? Νταξει ρε οκ...

να πας και στο bjilmer arena... (να ειμαστε και ontopic) εχει τρελο μουλτιπλεξ εκει με ΙΜΑΧ οθονη και τα ρεστα.

Να πας να δεις και το χομπιτ εκει. Εχω ακουσει οτι στην ταινια εχει μεσα και κατι σκηνες με κατι βρωμερα τρολλ σαν κι εσενα...!

:P :D :P

enstikto
13-12-2012, 12:00
Ε σόρρυ ρε συ αλλά θα με φιλοξενήσει ένας φίλος οπότε δεν μπορούσα να πω σε άλλα άτομα....

Στο πρόγραμμα το έχω να πάω εκεί, απλά ελπίζω να είναι καλή η ταινία....

ΥΓ. Με προσβάλεις τώρα. Είμαι τρολ αλλά κάνω μπάνιο κάθε μέρα οπότε δεν είμαι βρωμερός :P

the master
13-12-2012, 12:37
Μaster εχεις αρχισει και γινεσαι hipster σε επικυνδινο βαθμο!! :D :P χαχαχα


http://fc05.deviantart.net/fs71/f/2012/308/9/c/deal_with_it_meme__1__jimmy_neutron_by_thekirbykri sis-d5k0iwi.png

Leon_DiZ
13-12-2012, 15:25
Studio Ghibli double billing! :k020::k020:


http://sociorocketnewsen.files.wordpress.com/2012/12/kazetachinu_poster.jpg?w=580&h=803 http://sociorocketnewsen.files.wordpress.com/2012/12/kaguyahime_poster.jpg?w=580&h=813


In case you needed another reason to hope the world doesn’t end on December 21, Studio Ghibli has officially announced it will release two new films on the same day in summer 2013.

The first film is Kaze Tachinu (“The Wind Rises”) and tells the story of of Jiro Horikoshi, the cheif engineer of the Zero fighter plane used by Japan in World War II. It is being directed by acclaimed animator Hayao Miyazaki, his first theatrical release since Ponyo in 2008.

The first official poster for Kaze Tachinu (above) carries the tagline: “We must endeavor to live”. It is also written that the film is in honor of Jiro Horikoshi and Tatsuo Hori, an early 20th century Japanese writer and poet who authored a novel that shares the same name as the film.

The second film is Kaguya-Hime no Monogatari (“The Tale of Princess Kaguya”), based on the popular Japanese folk story ‘The Tale of the Bamboo Cutter‘. It is being directed by Isao Takahata, who is best known for writing and directing Grave of the Fireflies.



The film will be in the style of classical Japanese picture scrolls and is about Kaguya-hime, a thumb-sized baby girl found sleeping in a mysterious, glowing stalk of bamboo. While it sounds all very lighthearted and magical, the poster tagline, “The Princess’ Crime and Punishment”, suggests a darker tone.

Both films will be released nationwide on the same day in summer 2013.

Valkyre
13-12-2012, 15:45
Ο Μιγιαζακι τελος παιδια? Δεν θα εκανε αλλη μια τελευταια ταινια?

Οπως και να εχει Γκιμπλι = εγγυηση! :)

Leon_DiZ
13-12-2012, 15:54
Ο Μιγιαζακι τελος παιδια? Δεν θα εκανε αλλη μια τελευταια ταινια?

Οπως και να εχει Γκιμπλι = εγγυηση! :)

Η πρωτη ειναι του Miyazaki, το γραφει και στο αρθρο. Η υποθεση μαλιστα βγαζει ματι οτι ειναι Miyazaki.

Το προηγουμενο double billing απο το studio (τυχαινει να ειναι και απο τους ιδιους ακριβως σκηνοθετες) ηταν το My Neighbour Totoro / Grave of the Fireflies. Οποιος τις εχει δει ξερει για τι ταινιες μιλαμε. Μακαρι να ειναι κατι αντιστοιχο και αυτες οι δυο.

Valkyre
13-12-2012, 15:58
Η πρωτη ειναι του Miyazaki, το γραφει και στο αρθρο. Η υποθεση μαλιστα βγαζει ματι οτι ειναι Miyazaki.

Το προηγουμενο double billing απο το studio (τυχαινει να ειναι και απο τους ιδιους ακριβως σκηνοθετες) ηταν το My Neighbour Totoro / Grave of the Fireflies. Οποιος τις εχει δει ξερει για τι ταινιες μιλαμε. Μακαρι να ειναι κατι αντιστοιχο και αυτες οι δυο.

Για καποιον περιεργο λογο δεν εβλεπα καθολου το quoted κειμενο που ειχες βαλει κατω απο τις φωτο! το προσθεσες μετα? Οπως και να εχει τελεια νεα πραγματικα... θεωρω Μιγιαζακι την κορυφη σε οτι αφορα ανιμε... πραγματικα τον λατρευω!

Leon_DiZ
13-12-2012, 16:41
Για καποιον περιεργο λογο δεν εβλεπα καθολου το quoted κειμενο που ειχες βαλει κατω απο τις φωτο! το προσθεσες μετα? Οπως και να εχει τελεια νεα πραγματικα... θεωρω Μιγιαζακι την κορυφη σε οτι αφορα ανιμε... πραγματικα τον λατρευω!

lol, οχι. ετσι οπως το βλεπεις το ανεβασα.

Valkyre
13-12-2012, 16:45
Ε οτι ναναι τοτε Ι φακντ απ! λολ :P

Eιναι οντως η τελευταια του ταινια ή θα κανει κι αλλες? Εχει ειπωθει τιποτα?

Leon_DiZ
13-12-2012, 16:58
Ε οτι ναναι τοτε Ι φακντ απ! λολ :P

Eιναι οντως η τελευταια του ταινια ή θα κανει κι αλλες? Εχει ειπωθει τιποτα?

Val ο Miyazaki σκεφτεται να κλεισει το studio απο το Princess Mononoke (1997). καθε τοσο σκαει νεο οτι "αυτη ειναι η τελευταια του ταινια". το σιγουρο ειναι οτι εχει μεγαλωσει και αυτος (71) και ο Takahata (77) και δεν εχουν τις ιδιες αντοχες με πριν. εγω πιστευω οτι ο Miyazaki θα πεθανει δουλευοντας, ειτε αυτο ειναι σκηνοθετωντας ειτε ως σεναριογραφος κτλ. επισης πιστευω οτι δεν θελει να το αφησει το studio γτ ο ιδιος τις ταινιες του τις βλεπει ως "χρεος στην κοινωνια" (λογια του). Ε, αμφιβαλλω αν τον πειθουν οι νεοτεροι σκηνοθετες οτι μπορουν να συνεχισουν την δουλεια που εχει γινει μεχρι τωρα, δυστυχως.

ezio_auditore
13-12-2012, 20:19
ανακοινωθηκαν οι υποψηφιοτητες για τις χρυσες σφαιρες,ντερμπυ σε πολλες κατηγοριες,πολυ καλυτερη η χρονια φετος σε σχεση με τις μετριες ταινιες της περσυνης εκτος του artist. http://www.imdb.com/oscars/nominations/golden-globes

messi10
14-12-2012, 00:20
γυρισα απο το Hobbit: An Unexpected Journey,

απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ταινια.

Ειχε καποια αρνητικα αλλα σαν συνολο ηταν τρομερη!