PDA

View Full Version : Τhe Official Cinema Thread! (μιλήστε για παλιές/νέες/επερχόμενες ταινίες)



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

Dragonpaul
22-08-2012, 00:45
Οποίος δει το Batman, ας γράψει μερικά πράγματα εδώ (εντυπώσεις κυρίως), χωρίς spoilers εννοείται.

the master
22-08-2012, 01:04
οπ καλα που ειπες να γραψω εντυπωσεις χωρις σποιλερ γιατι παραλιγο να εγραφα οτι στο τελος ο ...λολ πλακα κανω μη με φατε δεν το χω δει χεχε

AlexandrosQV
22-08-2012, 01:11
Αυριο στις 22.00 θα ειναι κανεις στην βε-μαξ στο μολ? :P

the master
22-08-2012, 01:16
αυριο φιλε εχει παναθα!

dimitrisasp
22-08-2012, 02:24
Μόλις γύρισα από το Batman! Ταινιάρα! Κρατάει ψηλά το επίπεδο και ικανοποιεί!

Από την άλλη δεν ικανοποιούν οι βλάκες του Village. Πήγαμε στη Vmax, την και καλά καλύτερη αίθουσα του κινηματογράφου, και τα μπάσα σκάγανε λες και ήμασταν στα μπουζούκια με το που ανέβαινε η ένταση. Μιλάμε για ενοχλητική κατάσταση, ακουγόταν κάτι σαν τσιρτσίρισμα που δεν είχε σχέση με τον ήχο της ταινίας. Βγήκαμε διάφοροι να παραπονεθούμε αλλά μας γράψανε για τα καλά. Όποιος σκοπεύει να τη δει στη Θεσσαλονίκη στο Vmax ας το αποφύγει καλύτερα και ας αποφύγει και γενικότερα το Village εδώ που τα λέμε που κάνουν test ήχου στην πρεμιέρα τα κωλόζωα... Αυτά! Η ταινία αξίζει με τα χίλια!

WolfRathmA
22-08-2012, 02:33
Το εχω ηδη να κατεβαινει σε 720p αλλα εχει πιασει ταχυτητα κουτσης χελωνας...
Τελος του μηνα θα εχω το 3D BR που εχω κανει pre-order!

Απο που αγοραζεις 3D BR; Ψαχνω να βρω Avatar σε 3D αλλα μονο ebay βρισκω.

Γενικα κανενα καλο μαγαζακι και με ελληνικους υποτιτλους; Για 3D παντα.

tonybsg
22-08-2012, 03:23
Την είδα και γω. Τι να πεις για την ταινία... μελαγχόλησα που τέλειωσε αυτό το ταξίδι στην Γκόθαμ του Νόλαν. :(

stavros88
22-08-2012, 03:36
Ενταξει μολις ειδα την ταινια ισως η καλυτερη τριλογια που εχω δει.Το the dark knight rises δεν απογοητευσε!καποιες αμφιβολιες που ειχα οπως για την Αν Χαθαγουει(παρα πολυ καλη) και κυριως για το πως θα ειναι ο νεος κακος ο Μπειν(τι πραγμα ηταν αυτο οποτε εμφανιζοταν!!!,τερμα επιβλητικη παρουσια) εξανεμιστηκαν στο πρωτο 5λεπτο.Επισης καταπληκτικος και ο Κριστιαν Μπειλ

Αντε τωρα να βρεθει καποιος να πειραξει τον Μπατμαν μετα απ αυτο.

isildur83
22-08-2012, 04:13
Απο που αγοραζεις 3D BR; Ψαχνω να βρω Avatar σε 3D αλλα μονο ebay βρισκω.

Γενικα κανενα καλο μαγαζακι και με ελληνικους υποτιτλους; Για 3D παντα.
Ναι,μονο απο ebay μεχρι στιγμης το Avatar σε 3D,τον Οκτωμβρη λογικα θα γινει το επισημο release.Εχω αγορασει μια Ρωσσικη version του Avatar 3D απο ebay και την χρυσοπληρωσα...Για μαγαζι που ρωτας σου εστειλα π.μ.


Dark Knight Rises απλα ΕΠΟΣ,οπως και ολη η τριλογια Batman του Νολαν!
Πραγματικα μου ειναι πολυ δυσκολο να ξεχωρισω ποιο απο τα 3 μου αρεσε περισσοτερο αλλα αν ηταν οπωσδηποτε να διαλεξω μια απο τις 3 ταινιες αυτη θα ηταν το Dark Knight.Tom Hardy σαν Bane απλα respect και μονο η φωνη του φτανει για να σου προκαλεσει ''ανατριχιλες''.Επισης Christian Bale σαν Bruce Wayne και Michael Caine σαν Alfred πιο ''ανθρωπινοι'' απο ποτε.Ολο το cast ηταν εξαιρετικο με τον δικο του τροπο.Θα την ξαναδω παλι την ταινια,δεν χορτασα...

OldSnake
22-08-2012, 04:29
για εμενα παλι δεν συγκρινεται η pure gothιλα του Burton(Batman,Batman Returns) με τις αρκετα καλες μεν υπερβολικα σοβαροφανεις δε ταινιες του Nolan.
Seriously now η καλυτερη Catwoman ηταν μακραν η Michelle Pfeiffer.

stavros88
22-08-2012, 06:05
τοσο καλη ταινια ηταν που κανουμε και λαθη απο την υπερενταση.Εσυ παντως σιγουρα εισαι ΒΛΗΜΑ

djpar
22-08-2012, 08:43
κ τα μπάνια συνεχίζουν ρε κ εσύ βλέπεις τύπο με 2 ποστ τι συνεχίζεις το παιχνίδι. του;

Lefteris_X
22-08-2012, 11:05
πάντως αυτό το άσχετο ποστ με την ερώτηση περί gay κινηματογράφων, με έκανε και έλιωσα στα γέλια.

παρακμή / decadence όσο δεν πάει βέβαια...

τέλος πάντων, carry on.

messi10
22-08-2012, 11:36
ΕΝΤΑΞΕΙ, ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ

Μετα απο 1 μηνα σχεδον embargo σε ΟΛΟ το internet (ακομα και σε ολα τα offtopic threads του forum :D), το μονου που εχω να πω ειναι οτι πραγματικα αξιζε ο κοπος / η ταλαιπωρια (γιατι δεν ηταν μονο αυτο, πριν μπω στον κινηματογραφο για την ταινια πηγα - υποτιθετε - τουαλετα γιατι εβγεναν απο την προηγουμενη προβολη κ αν ακουγα το παραμικρο, λεπτα πριν αρχισει η δικη μας προβολη, ενταξει η αντιδραση μου θα ηταν φρικτη. :P) ...

Ενταξει τι να πω... Απιστευτη ταινια! Αυτος ο σκηνοθετης δλδ ειναι πανω απ' ολους. Δεν μπορω να εκφραστω. Καταφερε ακομα και στο Μπατμαν (μετα το τρομερο Inception) να γραψει ενα σεναριο... out of this world! Ολο το universe συνδεθηκε με αριστουργηματικο τροπο!

Δεν ξερω, δεν εχω λογια.

10/10

the master
22-08-2012, 13:03
Παιδια δε μπορει να αξιζει 10/10 μαλλον τα παραλετε επειδη ειστε φαν του μπατμαν...
και επειδη εχει γινει και τοσος ντορος...

muku
22-08-2012, 13:07
Το είδα κι εγώ χθες. Εντάξει αρκετά καλό, εντυπωσιακότατο αλλά το προηγούμενο ήταν ανώτερο πιστεύω.

Αυτός ο Nolan πάντως έχει ένα θέμα στα σενάρια. Θυμάμαι στο inception ένα θεικό meme :D Αυτό εδώ για την ακρίβεια :

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs112.ash2/38943_636060343207_39601387_36420974_747287_n.jpg

Στο batman όχι και τόσο αφού το δικαιολογεί κάπως αλλά :

Γιατί ας πούμε δεν σκάνε την βόμβα εξ'αρχής στο gotham αφού αυτός είναι ο σκοπός? Για να δει ο Batman τις καταστροφές και να υποφέρει? Δεν πείθει και τόσο ο λόγος!

messi10
22-08-2012, 13:22
Παιδια δε μπορει να αξιζει 10/10 μαλλον τα παραλετε επειδη ειστε φαν του μπατμαν...
και επειδη εχει γινει και τοσος ντορος...

φιλε μπορει να ειμαι φαν του Μπατμαν αλλα πραγματικα σου λεω οτι η ταινια ειναι αριστουργημα. Δεν ξερω αν αντικειμενικα ξεπερναει την (επισης καταπληκτικη) 2η αλλα το batman begins το αφηνει μιλια πισω. Το σεναριο ειναι :a014:

Δες την αμεσα, σιγουρα η Καλυτερη ταινια της Χρονιας μεχρι τωρα τουλαχιστον (μενει το Χομπιτ!) , καμοια σχεση με αλλες αναμενομενες ταινιας που τελικα δεν ανταποκριθηκαν στις προσδοκιες του κοινου (prometheus, spiderman reboot) κ.τ.λ.

the master
22-08-2012, 13:25
οκ θα τη δω, πες μου ομως ειναι αυτοτελης ετσι?

Dragonpaul
22-08-2012, 13:30
@master
Βρε να μη σου πω τίποτα.... Τι αυτοτελης;;;; Αφού είναι κομμάτι τριλογίας....

messi10
22-08-2012, 13:37
ναι μαστερ δικιο εχει ο Παυλος, ειναι το Τελος της Τριλογιας του Christopher Nolan (Batman Begins, Dark Knight, Dark Knight Rises). Αξιζει να δεις κατι τις προηγουμενες, ειναι πραγματικα ταινιαρες.

the master
22-08-2012, 13:39
καμια δεν εχω δει ρε... χαχαχα

http://cdn.memegenerator.net/instances/400x/22218435.jpg

messi10
22-08-2012, 13:44
ε, κανε την αρχη. Ποτε δεν ειναι αργα.

Lefteris_X
22-08-2012, 13:45
εχμ, ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι και αυστηροί στις εκφράσεις μας, περί τριλογίας Νόλαν / Μπατμαν, γιατί είναι σίγουρο ότι ο fanboy χαρακτηρισμός θα αποδοθεί.

οκ, αντιληπτό ότι σε κάποιους αρέσει πάρα πολύ, αλλά είναι "προκλητικό" το 10/10 ή όποια άλλη αυστηρή ατάκα (κατ' επέκταση και ταυτόχρονα ισοπεδωτική για τις ταινίες του Burton).

δηλαδή εμένα που η τριλογία (και η 3η ταινία) δεν με αγγίζει καθόλου, τι πρέπει να πω, διατηρώντας τον αντίστοιχο αυστηρό και απόλυτο τόνο γραφής;

ότι η ταινία είναι για 4/10 και όλη η τριλογία για 3/10; όχι βέβαια (εκτός και αν έχω ψυχολογικές ελλείψεις = γουστάρω να προκαλώ.......κάτι που σαφώς δεν ισχύει).

εν γένει καλή ταινία, για όσους δεν ασχολούνται με υπερ-ήρωες.

πολύ καλή ταινία, για όσους ασχολούνται.

άριστη, για τους φαν της νέας τριλογίας.

και, απλώς υποφερτή / περνά σχεδόν ευχάριστα η ώρα, για όσους δεν τους άρεσε προσέγγιση του Νόλαν.

και μέχρι εκεί. Κάθε "ομάδα" θεατών, το κρίνει αντίστοιχα.

messi10
22-08-2012, 13:59
καλα ρε παιδια στο βαθμο σκαλωσατε? τον βαθμο τον εβαλα για τα τυπικα, ειναι απλα προσωπικος βαθμος με αξονα το ποσο μου αρεσε, με συγκινησε κ.τ.λ. η ταινια.

ΔΕΝ εκανα review, ουτε τπτ αναλογο.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ και για ΟΛΟΥΣ τους φαν του μπατμαν, της τριλογιας του νολαν, οπως λες Λευτερη, η ταινια ηταν αριστουργημα. Για καποιους αλλους μπορει να μην ειναι. Στο 1ο ποστ ΔΕΝ ειπα κατι αντιθετω, μιλησα για μενα το 10/10 ειναι προσωπικη γνωμη, πραγματικα δεν θα με πειραζε αν εσυ ή ο οποιοςδηποτε αλλος που δεν του αρεσε η ταινια να εβαζε και 4 και 5 και 2.

προσωπικα, οπως και να 'χει, δεν συγκρινω τις ταινιες του Νολαν με αυτες του Burton γιατι απλα δεν εχω δει τις δευτερες. Οποτε ΔΕΝ καταλαβαινω πως ''ισοπεδωνω'' τις ταινιες του burton, βαζωντας βαθμο στην ταινια που τελιωνει την τριλογια του νολαν... μπορει και η τριλογια του burton να ναι για 10, μπορει να ναι για 8, μπορει να ναι για 4. ΔΕΝ ξερω, αφου απλουστατα δεν την εχω δει.

Μην κολλατε στους βαθμους πραγματικα.

muku
22-08-2012, 14:01
Συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω ποστ του Λευτέρη. Ειδικά το δεύτερο μισό είναι ακριβώς αυτό που μπορείς να χαρακτηρίσεις την ταινία.

Messi θα συμφωνήσω, φέτος ήταν μια αρκετά στείρα χρονιά από ταινίες μέχρι στιγμής. Αλλά το Prometheus εμένα προσωπικά με καθήλωσε πολύ περισσότερο από το Batman. Ίσως φταίει ότι δεν είμαι και πολύ φαν του είδους (σούπερ ήρωες κι έτσι) αλλά το 2ο κομμάτι της τριλογίας θυμάμαι με είχε εκπλήξει.

Slay
22-08-2012, 15:34
Αλλά το Prometheus εμένα προσωπικά με καθήλωσε πολύ περισσότερο από το Batman.
αν και δεν εχω δει το τελευταιο batman και επιφυλασομαι, θα ηθελα να μου πεις τι ακριβως σε καθηλωσε στο prometheus, γιατι εγω το βρηκα εκτος συμπαντος και κλιματος alien, παροτι το σκηνοθετησε ο ridley scott.

Lefteris_X
22-08-2012, 15:52
ο Προμηθέας, είναι μια 100% "ιερόσυλη" ταινία απέναντι στα Alien και Aliens (δηλ. οι 2 πρώτες ταινίες, γιατί το Alien 3 ήταν μια θρησκευτικο-απομονωτική μπούρδα και το Alien Resurrection, βγήκε καθαρά επειδή το 1996 πέτυχαν την κλωνοποίηση στην προβατίνα Ντόλυ, με συνέπεια έναν ορυμαγδό ταινιών με τον νέο "απο μηχανή θεό" - την κλωνοποίηση).

τρύπες στο σενάριο, ψευτο-κουλτούρα με ελλιπέστατες στιχομυθίες, κενά τεράστια με την επόμενη ταινία (Alien) μιας και ο Προμηθέας είναι prequel, εντελώς αδιάφορη η παρουσία μερικών ατόμων (πχ. Σαρλιζ Θερόν - ο χαρακτήρας της, και να μην υπήρχε, δεν θα άλλαζε τίποτα στο σενάριο / πλοκή), η μουσική επίσης εξοργιστικά αδιάφορη (μηδέν build-up ατμόσφαιρας), το ανδροειδές (David) είναι το πιο μαλακισμένο από όλα τα ανδροειδή που πέρασαν από τα Alien έργα (συναγωνίζεται την Call του Alien 4), εμετίλα η παρουσία θρησκευτικών σταυρών σε επιστήμονα του έτους 2100 και βάλε....

γενικότερα...αυτό δεν ήταν Προμηθέας (που έφερε την απαγορευμένη γνώση / τεχνολογία / φωτιά στον Άνθρωπο κατά την αρχαία ελληνική μυθολογία), αλλά ο γύφτος που πουλάει καρέκλες (των 60s-70s-80s). Ο καρεκλάααααααας, όπως φώναζε στις γειτονιές περιπλανώμενος...

muku
22-08-2012, 16:05
αν και δεν εχω δει το τελευταιο batman και επιφυλασομαι, θα ηθελα να μου πεις τι ακριβως σε καθηλωσε στο prometheus, γιατι εγω το βρηκα εκτος συμπαντος και κλιματος alien, παροτι το σκηνοθετησε ο ridley scott.

Καλά εγώ τα παλιά alien ούτε που τα θυμόμουν, ήμουν αρκετά πιτσιρικάς τότε. Τώρα τα έχω κατεβάσει να τα δω ξανά, μετά το prometheus για να ξεσκονίσω λίγο τις μνήμες μου από τις ταινίες.

Άσχετα λοιπόν με το σύμπαν των Alien, το prometheus σαν ταινία βασιζόταν σε μια ιδέα που τουλάχιστον εμένα με συναρπάζει. Δηλαδή η αναζήτηση απαντήσεων για το άγνωστο, για το πως δημιουργηθήκαμε από που προερχόμαστε κλπ. Μόνο και μόνο αυτό, που περίμενα να δω τι απαντήσεις θα βρουν οι ήρωες στην ταινία μου έφτανε για να κολλήσω στην οθόνη και να περιμένω να δω παρακάτω και να με αφήσει με μια ανεκπλήρωτη επιθυμία στο τέλος αλλά και με την προσμονή για τη συνέχεια. Ναι για κάποιον fan των alien ίσως να μην ήταν αυτό που περίμενε επειδή αλλάζει το ύφος κυρίως της ταινίας. Αλλά σαν prequel συνδέεται με τον κόσμο και επίσης και κάποιον όπως εμένα που δεν θυμάται σχεδόν τίποτα από τα παλιά, μια χαρά τον κρατάει σαν ταινία.

Nikoladim
22-08-2012, 16:28
Η άποψη μου για την ταινία είναι ένα 8.5/10, με το Dark Knight να παίρνει ένα καθαρό 9. Για ακόμη μια φορά με εξέπληξε η αριστουργηματική σκηνοθεσία του Νόλαν, ενώ πιστεύω πέτυχε και το ακατόρθωτο: Να δημιουργήσει ένα καινούργιο κακό αντάξιο του Τζόκερ της δεύτερης ταινίας, με διαφορετική προσέγγιση, αλλά ίδιο αποτέλεσμα. Θεωρώ πως η διάρκεια δεν με κούρασε καθόλου και αυτό είναι πραγματικά επίτευγμα αφού στο Dark Knight μου φάνηκε πως έκανε μια μινι-κοιλιά, κάπου γύρω στην Ιαπωνία. Το σενάριο ήταν εκπληκτικό, με τα twists εκεί που πρέπει ώστε να δώσει όσο πρέπει ώθηση.Το γεγονός επίσης πως συναντιώνται ο Bat και ο Bane στην αρχή είναι όντως μια ευχάριστη έκπληξη, καθώς επίσης και το φινάλε που προσωπικά περίμενα μέχρι τα 3/4 πως o Gordon θα γινόταν κάτι σαν Robin Ο Bale ως Bruce-Batman θεωρώ πως έκανε την καλύτερη ερμηνεία της τριλογίας αλλά και το υπόλοιπο καστ κινήθηκε σε εξαιρετικά επίπεδα. Ενδιαφέρουσα και η Hethaway ως catwoman, πολύ διαφορετική από την αντίστοιχη της Michelle Pfeifer. Αν κάτι υπάρχει το οποίο με ξένισε είναι πως η drama-film noire-ρεαλιστική προσέγγιση του Νόλαν δεν περιέχει κάποια πιο "κομικ" στοιχεία και ήθελα ίσως περισσότερες σκηνές δράσης με τον bats. Τέλος το soundtrack το θεωρώ για ακόμη μια φορά τέλειο! Πιστεύω πως ήταν το ιδανικό φινάλε για την καλύτερη τριλογία υπερήρωα.

Lefteris_X
22-08-2012, 16:54
Καλά εγώ τα παλιά alien ούτε που τα θυμόμουν, ήμουν αρκετά πιτσιρικάς τότε. Τώρα τα έχω κατεβάσει να τα δω ξανά, μετά το prometheus για να ξεσκονίσω λίγο τις μνήμες μου από τις ταινίες.

Άσχετα λοιπόν με το σύμπαν των Alien, το prometheus σαν ταινία βασιζόταν σε μια ιδέα που τουλάχιστον εμένα με συναρπάζει. Δηλαδή η αναζήτηση απαντήσεων για το άγνωστο, για το πως δημιουργηθήκαμε από που προερχόμαστε κλπ. Μόνο και μόνο αυτό, που περίμενα να δω τι απαντήσεις θα βρουν οι ήρωες στην ταινία μου έφτανε για να κολλήσω στην οθόνη και να περιμένω να δω παρακάτω και να με αφήσει με μια ανεκπλήρωτη επιθυμία στο τέλος αλλά και με την προσμονή για τη συνέχεια. Ναι για κάποιον fan των alien ίσως να μην ήταν αυτό που περίμενε επειδή αλλάζει το ύφος κυρίως της ταινίας. Αλλά σαν prequel συνδέεται με τον κόσμο και επίσης και κάποιον όπως εμένα που δεν θυμάται σχεδόν τίποτα από τα παλιά, μια χαρά τον κρατάει σαν ταινία.


ε, ας ονόμαζαν την ταινία "Παπαρόπουλος" ή οτιδήποτε άλλο, που ΔΕΝ έχει ούτε τυπική, ούτε ύφους, ούτε στορυ, ούτε ατμόσφαιρα, ούτε ίδιες αναζητήσεις / απαντήσεις / πλοκή με το saga των Alien.

γιατί βασει αυτών που λες και που σου έχω υπογραμμίσει:

α) δεν θυμάσαι τις παλιές ταινίες
β) ακόμα και αν τις θυμόσουν, ήσουν όπως λες αρκετά πιτσιρικάς, οπότε δύσκολο να έπιανες οτιδήποτε περισσότερο από τα εφφέ / δράση.

ε, τα α) και β) δε νομίζεις ότι σου αφαιρούν το δικαίωμα κριτικής σχολιασμού του Προμηθέα σε σχέση με τις παλιές ταινίες;; Να κριτικάρεις τον Προμηθέα, με καμία παραβολή - σύνδεση με τις παλιές ταινίες, οκ είναι αποδεκτό, μέσα στα πλαίσια της κάθε γνώμης.

αλλά συγνώμη τώρα, με τις παραδοχές σου (α+β) ουσιαστικά "αυτό-ακυρώνεις" πάσα γνώμη σου, που συνδέει Προμηθέα και τα παλιά Alien (1,2).

Να επικεντρωθείς και μόνο στον Προμηθέα, ΑΛΛΑ: να τονίσεις πως δεν έχεις καμία ανάμνηση (άρα και καμία ή ισχνή τέλος πάντων ιδέα / με λίγες ή καθόλου λεπτομέρειες) του backstory των Alien, κι έτσι βλέπεις τη νέα ταινία ως εντελώς νέα εμπειρία / ξεχωριστό έργο και με αυτά ως βάση, την κρίνεις ανάλογα.

πίστεψέ με, αν κάτσεις και δεις 1000 φορές (τρόπος του λέγειν, πάντως σίγουρα πάνω από 20 φορές) την κάθε μια Alien ταινία και σου έχουν αποτυπωθεί τα πάντα στο μυαλό (πόσω μάλλον σκέψου εμάς τους μεγαλύτερους, που έχουμε αποτυπωμένα κάποια στάνταρντ πράματα, δεκαετίες τώρα).........μετά ο Προμηθέας αν πας να τον συνδέσεις με τις παλιές ταινίες, θα σου φανεί εμετικά εκτός τόπου και χρόνου.

όπως μου φάνηκε το σύγχρονο Total Recall ή το Conan the Barbarian.
Καμία σχέση με τα έπη του Σβαρτς. Και δεν γίνεται να μην συγκριθούν με τις παλιές ταινίες. Με τι θα συγκριθούν άλλωστε; Με φασόλια; Με ταινίες θα συγκριθούν, και επειδή προυπάρχουν οι αρχικές ταινίες, λογικό και επόμενο είναι να συγκριθούν οι παλιές με τις νέες εκδόσεις / prequel / whattever.

Φαντάζεστε σε 10 χρόνια από τώρα, δηλαδή σύνολο καμιά 20ετία από τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών των early 2000s, να ξαναβγει remake / reboot / όπως θέτε πείτε το;;;; Ε, με τι θα το συγκρίνουμε; Με τον "Μπαρμπα Στάθη" ή μισό κιλό φέτα; λολ! Όχι - θα το συγκρίνουμε με τον "παλιό" Άρχοντα. (ήθελα να φέρω παράδειγμα τον Χάρρυ Ποττερ αντί του Άρχοντα, αλλά κάποιοι νεαροί θα ξενέρωναν άσχημα λολ)

Slay
22-08-2012, 16:58
Καλά εγώ τα παλιά alien ούτε που τα θυμόμουν, ήμουν αρκετά πιτσιρικάς τότε. Τώρα τα έχω κατεβάσει να τα δω ξανά, μετά το prometheus για να ξεσκονίσω λίγο τις μνήμες μου από τις ταινίες.


ετσι εξηγειται τοτε, δυστηχως συμφωνω με τον λευτερη, η ταινια δυστηχως με απογοητευσε, ενα prequel υποτιθεται οτι εξηγει πως εφτασες σε ενα σημειο, οχι φτιαχνω μια αλλη ταινια εντελως διαφορετικη που εχει τεραστια κενα συνδεσης με τις συνεχειες και την ονομαζω prequel. Ακολουθει spoiler
Για παραδειγμα τοσο απο το alien αλλα κυριως απο το aliens δεν φενεται πουθενα οτι η weyland Yutani ηξερε για την υπαρξη του διαστημοπλοιου και για την υποτιθεμενη μεγαλη αποστολη που προηγηθηκε, επισης η αλλη τρυπα στην υποθεση ειναι το γεγονος οτι δεν ηξεραν ουτε τον πλανητη, εαν η πρωτη αποστολη ηταν στον LV426 (δεν μας το λεει, μαλιστα δειχνει οτι πηγαινουν σε δορυφορο και οχι σε πλανητη) τοτε θα επρεπε να το ξερουν και για το nostromo, πολυ δε περισσοτερο την στιγμη που αποφασισαν να κανουν terraform τον LV426 κατι που απο το Aliens δειχνει οτι δεν ειχαν ιδεα για 20 περιπου χρονια μεχρι που βρηκαν την Ripley.

messi10
22-08-2012, 17:24
Θα συμφωνησω πανω - κατω με τον nikolasdim.

Για την δραση, πολλα ακουσα, προσωπικα ομως μου φανηκε αρκετη, τι να πω...

Dragonpaul
22-08-2012, 17:27
Aπλα να πω μονο πως το Prometheus θα ειναι κι αυτο τριλογια. Οποτε, ας περιμενουμε...

Lefteris_X
22-08-2012, 17:39
come again??? πως μου έχει διαφύγει κάτι τέτοιο;;;

muku
22-08-2012, 17:42
Aπλα να πω μονο πως το Prometheus θα ειναι κι αυτο τριλογια. Οποτε, ας περιμενουμε...

Και μένα για τριλογία μου είπαν αλλά όταν το έψαχνα βρήκα κάτι δηλώσεις του Scott που έλεγε ότι το σκέφτονται για το αν θα κάνουν sequel.

Slay αυτές τις μέρες σκοπεύω να δω τις παλιές ταινίες, οπότε θα μπορέσω να κρίνω καλύτερα. Αλλά όπως είπα εμένα με ενθουσίασε και σαν ταινία, άσχετα με την ιστορία της σειράς.

DJTaurus
22-08-2012, 17:44
Aπλα να πω μονο πως το Prometheus θα ειναι κι αυτο τριλογια. Οποτε, ας περιμενουμε...


Aν θυμάμαι καλα στην συνέντευξη του Verge μίλησε μόνο για συνέχεια όχι trilogy.

Damon Lindelof extended interview - On The Verge - YouTube

enstikto
22-08-2012, 18:05
Messi φίλε μου φαντάζομαι ότι το signature σου ΕΧΕΙ ατάκες απο το νέο batman (δεν τις διάβασα ΓΙΑΤΙ δεν ΘΕΛΩ να spoilerιαστω).
Αν όντως ειναι έτσι δεν την αλλάζεις καλυτερα;
Σκέψου να είχε βάλει κανεις άλλος τετιο signature κ να το διαβάζες πριν δεις την ταινία...
Μλκια ε;

muku
22-08-2012, 18:38
ε, ας ονόμαζαν την ταινία "Παπαρόπουλος" ή οτιδήποτε άλλο, που ΔΕΝ έχει ούτε τυπική, ούτε ύφους, ούτε στορυ, ούτε ατμόσφαιρα, ούτε ίδιες αναζητήσεις / απαντήσεις / πλοκή με το saga των Alien.

γιατί βασει αυτών που λες και που σου έχω υπογραμμίσει:

α) δεν θυμάσαι τις παλιές ταινίες
β) ακόμα και αν τις θυμόσουν, ήσουν όπως λες αρκετά πιτσιρικάς, οπότε δύσκολο να έπιανες οτιδήποτε περισσότερο από τα εφφέ / δράση.

ε, τα α) και β) δε νομίζεις ότι σου αφαιρούν το δικαίωμα κριτικής σχολιασμού του Προμηθέα σε σχέση με τις παλιές ταινίες;; Να κριτικάρεις τον Προμηθέα, με καμία παραβολή - σύνδεση με τις παλιές ταινίες, οκ είναι αποδεκτό, μέσα στα πλαίσια της κάθε γνώμης.

αλλά συγνώμη τώρα, με τις παραδοχές σου (α+β) ουσιαστικά "αυτό-ακυρώνεις" πάσα γνώμη σου, που συνδέει Προμηθέα και τα παλιά Alien (1,2).

Να επικεντρωθείς και μόνο στον Προμηθέα, ΑΛΛΑ: να τονίσεις πως δεν έχεις καμία ανάμνηση (άρα και καμία ή ισχνή τέλος πάντων ιδέα / με λίγες ή καθόλου λεπτομέρειες) του backstory των Alien, κι έτσι βλέπεις τη νέα ταινία ως εντελώς νέα εμπειρία / ξεχωριστό έργο και με αυτά ως βάση, την κρίνεις ανάλογα.

πίστεψέ με, αν κάτσεις και δεις 1000 φορές (τρόπος του λέγειν, πάντως σίγουρα πάνω από 20 φορές) την κάθε μια Alien ταινία και σου έχουν αποτυπωθεί τα πάντα στο μυαλό (πόσω μάλλον σκέψου εμάς τους μεγαλύτερους, που έχουμε αποτυπωμένα κάποια στάνταρντ πράματα, δεκαετίες τώρα).........μετά ο Προμηθέας αν πας να τον συνδέσεις με τις παλιές ταινίες, θα σου φανεί εμετικά εκτός τόπου και χρόνου.

όπως μου φάνηκε το σύγχρονο Total Recall ή το Conan the Barbarian.
Καμία σχέση με τα έπη του Σβαρτς. Και δεν γίνεται να μην συγκριθούν με τις παλιές ταινίες. Με τι θα συγκριθούν άλλωστε; Με φασόλια; Με ταινίες θα συγκριθούν, και επειδή προυπάρχουν οι αρχικές ταινίες, λογικό και επόμενο είναι να συγκριθούν οι παλιές με τις νέες εκδόσεις / prequel / whattever.

Φαντάζεστε σε 10 χρόνια από τώρα, δηλαδή σύνολο καμιά 20ετία από τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών των early 2000s, να ξαναβγει remake / reboot / όπως θέτε πείτε το;;;; Ε, με τι θα το συγκρίνουμε; Με τον "Μπαρμπα Στάθη" ή μισό κιλό φέτα; λολ! Όχι - θα το συγκρίνουμε με τον "παλιό" Άρχοντα. (ήθελα να φέρω παράδειγμα τον Χάρρυ Ποττερ αντί του Άρχοντα, αλλά κάποιοι νεαροί θα ξενέρωναν άσχημα λολ)

To post μου σε μπέρδεψε λίγο εκεί στο τέλος επειδή ξέχασα να συμπληρώσω μια σημαντική λεπτομέρεια στην τελευταία πρόταση :D Πήγα και είδα την ταινία με παρέα. Οι 2 από τους 4 ήταν με φρέσκια τη μνήμη από τη σειρά. Από τις συζητήσεις που είχαμε μετέπειτα, σαν prequel τους άρεσε απλά και κολλούσε από ότι κατάλαβα στον κόσμο. Το ύφος από αυτά που θυμόμουν μπορούσα να καταλάβω και μόνος μου ότι είναι τελείως διαφορετικό.

Άσχετα με αυτό εμένα η άποψη που εξέφρασα για το prometheus είναι κρίνοντας το σαν ταινία και όχι σαν prequel του Alien. Στην τελευταία γραμμή απλά ανέφερα ότι συνδέεται με τα προηγούμενα βασιζόμενος σε δύο γεγονότα . α) Στο ότι ως αυτό λανσάρεται, prequel της σειράς και β) Στο ότι μίλησα με την παρέα μετέπειτα.

Κάποιος γηραιότερος (με χιουμοριστικό ύφος ο χαρακτηρισμός) και fan θα μπορεί να το συγκρίνει ως προς την σύνδεση του με τις παλιές ταινίες προφανώς σε μεγαλύτερο βαθμό και να βρει τυχόν τρύπες ή ελλιπή σημεία. Παρόλα τα μελανά σημεία που τυχόν θα ανακαλύψει, η ταινία δεν διαδρματίζεται στο σύμπαν του Χάρρυ Πόττερ για παράδειγμα αλλά στο σύμπαν των προηγούμενων alien. Δεν έγραψα κάτι περισσότερο/λιγότερο στην τελευταία γραμμή του ποστ μου. Εκτός από τις όποιες τρύπες μπορεί να απογοητεύει και για άλλους λόγους τους παλιούς αλλά εμένα καθαρά σαν ταινία με συνεπήρε.

messi10
22-08-2012, 19:17
Messi φίλε μου φαντάζομαι ότι το signature σου ΕΧΕΙ ατάκες απο το νέο batman (δεν τις διάβασα ΓΙΑΤΙ δεν ΘΕΛΩ να spoilerιαστω).
Αν όντως ειναι έτσι δεν την αλλάζεις καλυτερα;
Σκέψου να είχε βάλει κανεις άλλος τετιο signature κ να το διαβάζες πριν δεις την ταινία...
Μλκια ε;

Δημητρη ναι δεν εχουμν σχεση με το story βεβαια αλλα θα τις βαλω σε σποιλερ γιατι εμενα θα μου την εσπαγε πολυ κατι τετοιο.

Σορρυ, παρασυρθηκα.

Υ.Γ. Αντε να την δειτε ολοι!

dimitrisasp
22-08-2012, 21:29
Έχω μπει σε Batman mood από χθες. Μάλλον θα ξαναπαίξω το Arkham City :P

OldSnake
22-08-2012, 21:36
Εγω τους superheroes τους ηξερα σαν καποιους πολυ μαμαω-μασαω σιδερα αμα λαχει τυπους ο Nolan μαλλον τους βλεπει σαν καθημερινους ανθρωπους με μασκα και πολιτικες αποψεις.Γουστα ειναι αυτα...

messi10
22-08-2012, 22:15
Έχω μπει σε Batman mood από χθες. Μάλλον θα ξαναπαίξω το Arkham City :P

λολ και γω σκεφτομουν να παιξω ξανα το Arkham Asylum... :a036: :P

Υ.Γ. Εβγαλα εντελως τα quotes απο την sig μου. Μου την εσπαγε το σποιλερ πολυ να το βλέπω συνεχεια. :D :P

dimitrisasp
22-08-2012, 23:17
Απορία για το Dark Knight Rises

O John Blake πώς ψιλιάστηκε ότι ο Wayne είναι ο Batman στην αρχή της ταινίας από το πουθενά? Ο Gordon πάντως δεν του το είπε γιατί στο τέλος κατάλαβε ποιος ήταν (πολύ ωραία σκηνή btw).

tonybsg
22-08-2012, 23:40
Απορία για το Dark Knight Rises

O John Blake πώς ψιλιάστηκε ότι ο Wayne είναι ο Batman στην αρχή της ταινίας από το πουθενά? Ο Gordon πάντως δεν του το είπε γιατί στο τέλος κατάλαβε ποιος ήταν (πολύ ωραία σκηνή btw).

Το εξηγεί σε κάποιο σημείο, σε διάλογο Blake - Wayne. Ουσιαστικά από το πουθενά είναι υπό μία έννοια. Εκεί που του έλεγε για το ορφανοτροφείο και πως κάποιος που έχει χάσει τους γονείς του δεν μπορεί να το ξεπεράσει ουσιαστικά, αλλά αντ' αυτού πρέπει να μάθει να φοράει ένα προσωπείο για τον κόσμο ώστε να μην δείχνει τα συναισθήματα του. Και πως όταν είχε συναντήσει τον Wayne, είχε καταλάβει πως και εκείνος ως Wayne είχε μάθει να υποκρίνεται ουσιαστικά, "φορώντας" το ίδιο χαμόγελο που είχε μάθει και αυτός στον εαυτό του (κάπως έτσι το είπε). Και άλλα είχαν ειπωθεί σε αυτή την κουβέντα, σε αυτό το πλαίσιο. Από κει και πέρα, τον Blake μας τον παρουσιάζουν γενικά για έξυπνο τύπο μες στην ταινία, οπότε υποθέτουμε ότι συνέδεσε διάφορα ημιπροφανή γεγονότα και κατέληξε εκεί. Από τον άλλη o Gordon χαμπάρι δεν πήρε τόσα χρόνια :a036:

DJTaurus
23-08-2012, 00:41
Μόλις γύρισα από το Rises. Σε γενικές γραμμές δεν ήταν αυτό που θα ήθελα να είναι αλλα περισσότερο μου έκανε ως τον ιδανικό τρόπο για να κλείσεις μια τριλογία. Σίγουρα έχει τις στιγμές του με τις υπέροχες/"πολύχρωμες" λήψεις της Gotham & τις καταδιώξεις που δεν δίνουν κάτι το εντυπωσιακό αλλά σε μαγεύει η σκηνοθεσία. Προσφέρει επίσης μερικές δυνατές στιγμές ψυχικής ανάτασης, συγκίνησης και αγωνίας. Αλλά θεωρώ ότι σαφώς & το Dark Knight ήταν πιο "σκοτεινή ταινία"... ακόμα και ρεαλιστικά να το δούμε οι περισσότερες σκηνές στο Rises ήταν γυρισμένες σε μέρα. Από την άλλη η ταινία θα μπορούσε να κουράσει (κατι λογικά αναμενόμενο λόγω διάρκειας) και κούρασε σε μερικά σημεία αλλά ο master Nolan με την συνεχή εναλλαγή σκηνών και την μαγευτική οπτική γωνία που επιλέγει να κάνει τις λήψεις του δεν σε αφήνει να "πλήξεις". 2 πράγματα δεν θα δεχτώ με τίποτα στην σύγκριση με το Dark Knight: Οκ ναι ο Hardy μας έδωσε με τον καλύτερο τρόπο την ωμή βία του Bane αλλά θεωρώ υποκριτικά οτι οι Ledger /Jack ήταν περισσότερο απολαυστικοί. Και δεν θέλω να ακούω για overeact γιατι από μόνος του ο χαρακτήρας του Joker ειναι τίγκα στην υπερβολή. Tώρα αν ο Bane σαν χαρακτήρας και λόγω της μάσκας δεν βοήθησε τον Hardy ωστε να δείξει κάτι περισσότερο αυτό ειναι αλλου παπά ευαγγέλιο. Δεν ξέρω γιατι αλλά οι χορογραφίες όταν έπεφτε ξυλικι ήταν απλά για να υπάρχουν. Σκηνές ανάλογες με την ωμή βία της ανάκρισης του Joker στο Dark Knight απλώς δεν.... Θεωρώ οτι στο Rises υπήρξε μια προσπάθεια super size me (με την καλή εννοια της εξάπλωσης του story/πεδιου δράσης του batman σε όλη την πόλη όχι με την έννοια του να τιγκάρουμε την ταινία στα εφε) με αποτέλεσμα να χαθεί η ιδανική ισορροπια (εξανθρωπισμός batman+comic στοιχεία) και δυστυχώς γέμισε το σενάριο με αρκετές αμερικανιές & τους ακόμα πιο κλασσικούς αμερικανοδιαλόγους, αυτά τα 2-3 χαζόλογα που λένε οι πρωταγωνιστές πριν το μπαμ! Το dark knight ηταν "ατμοσφαιρα" δλδ σε ολη την διαρκεια με ειχε ρουφηξει η οπτικη του Νολαν για τον κόσμο του batman.... Το rises ηταν πιο χολυγουντιανο. Μπορεί να φταίνε και οι μεγαλυτερες απαιτησεις μετά το Dark Knight αλλά αν κρίνω αυτό που είδα σαν

1) Σάκης Fanboy -> Mε κάλυψε και με το παραπάνω κλείνοντας ιδανικα την τριλογια.
2) Σάκης Cinefil -> Download 720p για προβολή στην tv. Το Dark Knight παραμένει αξεπέραστο στα δικά μου μάτια όχι μόνον ανάμεσα στις Batman movies (αν και μετά το dark knight βάζω batman με Jack και Returns) αλλά στο ότι επαναπροσδιόρισε τις "superhero" movies δίνοντας τους ανθρώπινες διαστάσεις.....και για να κλείσω δεν δέχομαι απο το Nolan να εισάγει το όλο story με το κυνήγι/καταστροφή της βόμβας ως μέρος του σεναριου. Ας σκεφτόταν κάτι άλλο αυτες είναι ιδέες για ταινίες του Michael Bay ασχέτως αν είχε καλύτερη υλοποιηση...... πάμε τώρα για reboot του Superman.

messi10
23-08-2012, 01:42
θα συμφωνήσω για το οτι ήταν λιγότερο σκοτεινό, πραγματικα απο τα ελαχιστα πραγματα που εκατσαν ''καπως'' στην ταινια οτι δλδ τα περισσοτερα σκηνικα διαδραματιζοταν την ημερα.

θα διαφωνησω οτι κουρασε αλλα αυτο βεβαια ειναι θεμα προσωπικο, για μενα τα plot twists ηταν εκει που επρεπε και ετσι η αγωνια πηγαινε φουλ.

συμφωνω και για τον Χιθ Λετζερ, αυτος ο ηθοποιος, η ερμηνεια αυτου του καλλιτεχνη ειναι αξεπεραστη.

Nikoladim
23-08-2012, 01:49
Μου αρέσει πάντως πως και οι τρεις ταινίες είχαν ένα ιδιαίτερο στυλ. Η μια ξεχώριζε από την άλλη.

FotisGRC
23-08-2012, 02:09
Οποίος δει το Batman, ας γράψει μερικά πράγματα εδώ (εντυπώσεις κυρίως), χωρίς spoilers εννοείται.

Προσωπική μου άποψη και ίσως κάποιοι να διαφωνούν.. Καταρχάς δεν ξέρω γιατί αλλά απο την στιγμή που μπήκα στην αίθουσα είχα μια "αγωνία". Δεν ξέρω, καιρό είχα να νιώσω έτσι για ταινία.. Ήθελα να είναι καλή, να μην με απογοητεύσει..

Τελικά η ταινία είχε όλα ακριβώς αυτά που χρειάζονται για να φύγεις ευχαριστημένος και να λες οτι και 15 ευρώ να είχες δώσει τα άξιζε..

Δράση, λίγο χιούμορ, αρκετό συναίσθημα, δάκρυα, ικανοποίηση, εκπλήξεις!

Για μένα Όσκαρ σεναρίου( εντάξει, ίσως υπερβολικό απλά για να δείξω το point μου)

FotisGRC
23-08-2012, 02:15
. Tώρα αν ο Bane σαν χαρακτήρας και λόγω της μάσκας δεν βοήθησε τον Hardy ωστε να δείξει κάτι περισσότερο αυτό ειναι αλλου παπά ευαγγέλιο.

Ναι σε αυτό συμφωνώ κι εγώ.. Άλλωστε σε όλη την ταινία ούτε εκφράσεις του Bane έβλεπες ούτε τίποτα. Οπότε μάλλον δεν τον βοήθησε.

Και κάτι άλλο δεν μου άρεσε στον Bane.. Βλέπεις έναν τουμπανιάρη τρομακτικό μισθοφόρο και περιμένεις η φωνή του να είναι ανάλογη..

Αλλά αντι για αυτό παίρνεις μία αρκετά "ελαφρια" φωνή(Για Bane) και με Βρετανική προφορά!! Δεν με έπεισε ιδιαίτερα..

Lefteris_X
23-08-2012, 11:00
ε, ρε τι έχει να γίνει με το reboot του Kal-El (Superman).

δεν ξέρω πόσες φορές θα την δω την ταινία, για να ρουφήξω και την παραμικρή λεπτομέρεια.

έχω προσωπικό κόλλημα με τον ήρωα, προφανώς επειδή τον είδα 4-5 ετών στον κινηματογράφο, με το που βγήκε η 1η ταινία του Κρίστοφερ Ρηβ και πραγματικά με έκανε να πιστέψω πως αν προσπαθήσω πολύ, θα πετάξω. Και το κατάφερνε μέχρι και το Spiderman του Sam Raimi, όπου ξεπέρασε σε αξία, προσοχή και εφφε το Superman του 1978 (1979 προβολή Ελλάδα). Δηλαδή γύρω στα 21 χρόνια η ταινία, παρέμενε από τις καλύτερες στο είδος της (και στα εφφε).

Anyway, αναμένω τρομερά το Man of Steel, το οποίο θα βασίζεται στο νέο στυλ της DC Comics, εντελώς πιο "μαύρο" και σκοτεινό......που λέγεται DC's The New 52s: Superman, DC's The New 52s: Batman, xxxxxx: Aquaman, xxxxx: Dark Knight κλπ κλπ (δηλαδή είναι όλοι οι ήρωες πλέον διαφορετικοί, υπό το πέπλο του DC's The New 52s).

και το καστ, υπόσχεται πολλά, το βάθος του σεναρίου (προλογίζεται και sequel - και ανάλογα την αντίδραση του κόσμου στην 1η ταινία του 2013, ενδέχεται να αποφασιστεί τριλογία) και φυσικά τα τέλεια εφφε.

Dragonpaul
23-08-2012, 11:33
Αν και δεν είμαι τοσο πολυ into Superman, ανυπομονώ κι εγώ για την ταινία, κυρίως για το λίγο του ότι θα είναι πιο dark. Το χρειαζόταν κάτι τέτοιο ο συγκεκριμένος ήρωας.

Lefteris_X
23-08-2012, 11:50
ρίξε μια ματιά στα νέα κόμικ DC's the new 52: Superman, Action Comics και αν κάνεις κέφι και στα Dark Knight, Batman, The Flash και θα πάθεις πλάκα.

ότι ξέραμε μέχρι τώρα, έρχεται τούμπα / ανατρέπεται.

πχ. ο Superman, είναι καθαρά ένας εξωγήινος, που προσπαθεί να καταλάβει τι ρόλο βαράει στην Γη, καθώς τις δυνάμεις του τις έλαβε σταδιακά, μέσα σε ένα διάστημα αρκετών ετών....κάνοντάς έτσι (με την 1η εμφάνιση των alien χαρακτηριστικών, που ήταν η μεγάλη μυική δύναμη) να ανακαλύψει ότι "κάτι δεν πάει καλά με τον εαυτό του", να ρωτήσει τους γονείς του "τι μου συμβαίνει" κι έτσι να του αποκαλυφθεί η ρουκέτα / κομήτης (διαστημόπλοιο mini), θαμμένη και κρυμμένη στο στάβλο της φάρμας των Kent.....και ο νεαρός Κλαρκ να παθαίνει ΤΕΤΟΙΟ κοκομπλόκο, που τον ακολουθεί μέχρι και στα 20-κάτι του (με πολλαπλές συνέπειες αρνητικές / θετικές στην γήινη ζωή του, αλλά στην superman συμπεριφορά του).

τα λέω κάπως έτσι θολά γιατί δεν θέλω να σποιλεριάσω.

το ξαναλέω: αξίζει η νέα σειρά κόμικ της DC.

μια αμυδρότατη γεύση:


http://www.bigshinyrobot.com/reviews/wp-content/uploads/2012/06/jl-new-superman.jpg


http://whysoblu.com/wp-content/uploads/2011/09/dc-new-52-poster.jpg


http://smallvilletalk.files.wordpress.com/2011/08/superman1.jpg






http://www.evilsquirrelcomics.com/images/archive/dc-new-52-superman-6/dc-new-52-superman-6-1.jpeg


αίμα στην DC Comics? ανήκουστο αυτό μέχρι σήμερα!


(σόρρυ για το οφφτοπικ, αν κρίνουν οι mods ότι πρέπει να μεταφερθεί όλο το ποστ αλλού ή να το σβηστεί, κανένα πρόβλημα)

Nikoladim
23-08-2012, 14:37
Μιας και μιλάμε για Batman-Nolan αξίξει για τους φαν του δεύτερου να δείτε και την πρώτη του μεγάλη ταινία το Following. Ασπρόμαυρη, ιδιαίτερη, ανατρεπτική και περισσότερο κοντά στο memento-insomnia. http://www.imdb.com/title/tt0154506/

hakoo
24-08-2012, 16:41
Eιδα χθες το Batman και πραγματικα αξιζε η αναμονη.
Πριν μπω να δω την ταινια συγκεκριμενα στην τουαλετα I had to sush a guy που μιλαγε με τον φιλο του (μολις ειχαν βγει απο την προηγουμενη προβολη) , αν δεν το ειχα κανει θα μου ειχε ριξει τρελο spoiler. Τι κακο ειναι αυτο ρε? Ελεος, δεν κρατιουνται.

Dragonpaul
24-08-2012, 17:15
Ναι, αλλα και τι να τους πεις, ρε συ;;; Μη μιλάτε; Και που ξέρει ο άλλος τι ταινία πας να δεις εσύ;;;;
Πάντως, πλάκα πλάκα, θέλει προσοχή αυτο. Ευτυχώς που την Κυριακή που θα πάω, θα είναι πολυ νωρίς η προβολή. Αν και το spoiler το έχω φάει... Μάλλον...

hakoo
24-08-2012, 17:52
I sushed him αλλα του εξηγησα οτι μπαινω να δω την ταινια και αν μπορει να περιμενει μεχρι να φυγω. Στην αρχη λιγο παραξενευτηκε αλλα μετα μου φαινεται καταλαβε τι ζημια πηγε να μου κανει οποτε ηταν σουπερ φιλικος :a036:
Παντως ρε συ εγω ποτε δεν το κανω, προφανως και υπαρχει κοσμος εξω που περιμενει να μπει και χθες ηταν σαφες οτι ολο το σινεμα ηταν εκει για το batman. Δεν συζηταω το τελος της ταινιας στην τουαλετα με τον φιλο μου, it can wait a bit, or maybe it's just me.

Leon_DiZ
24-08-2012, 18:57
Παιδια σε ποια αιθουσα/σινεμα το ειδατε; Θελω να παω και εγω

messi10
24-08-2012, 19:22
^ φιλε εγω Village V - Max


Πριν μπω να δω την ταινια συγκεκριμενα στην τουαλετα I had to sush a guy που μιλαγε με τον φιλο του (μολις ειχαν βγει απο την προηγουμενη προβολη) , αν δεν το ειχα κανει θα μου ειχε ριξει τρελο spoiler. Τι κακο ειναι αυτο ρε? Ελεος, δεν κρατιουνται.

ποσο δικιο εχεις!! εγω βεβαια οταν ειχα παει να δω την ταινια, ειχα παει στην τουαλετα για αυτο κ μονο δλδ για να μην ακουσω κανα σποιλερ απο τους δεκαδες που ειχαν βγει απο την προηγουμενη προβολη αλλα τελικα δεν εμεινα πανω απο 5 λεπτα γιατι εξω ειχε ουρα κ θα με εβρισαν σιγουρα. :c030:


Παντως ευτηχως που ΔΕΝ ειχα δει κανενα trailer, περα απο το αρχικο teaser με τον gordon στο Νοσκομειο. Πραγματικα το ξεχειλωσε η WB και παλι. Απορω αυτους που τα βλεπουν ΟΛΑ πριν την ταινια. Εγω ΤΩΡΑ εχω καει και βλεπω ολα τα trailer, tv spots κ.τ.λ. :P

btw, ξεχασα να το πω η ταινια εχει και τρομερο soundtrack!

Leon_DiZ
24-08-2012, 19:42
Εκανα την πιο χοντρη μ**ια που μπορει να κανει ανθρωπος... νμζα οτι το Νο 5 που εχουν στα Village στις ηλεκτρονικες κρατησεις ("Επιβεβαιωση Κρατησης") ειναι ο,τι και του amazon.. τσεκαρεις να δεις αν ολα ειναι οκ και επιβεβαιωνεις.

τωρα εχω κλεισει 2 θεσεις σε αιθουσα που δεν ειναι ψηφιακη στις 13:30 :doh:

FotisGRC
24-08-2012, 20:13
ouch...

Dragonpaul
24-08-2012, 20:20
I sushed him αλλα του εξηγησα οτι μπαινω να δω την ταινια και αν μπορει να περιμενει μεχρι να φυγω. Στην αρχη λιγο παραξενευτηκε αλλα μετα μου φαινεται καταλαβε τι ζημια πηγε να μου κανει οποτε ηταν σουπερ φιλικος :a036:
Παντως ρε συ εγω ποτε δεν το κανω, προφανως και υπαρχει κοσμος εξω που περιμενει να μπει και χθες ηταν σαφες οτι ολο το σινεμα ηταν εκει για το batman. Δεν συζηταω το τελος της ταινιας στην τουαλετα με τον φιλο μου, it can wait a bit, or maybe it's just me.
Aκουστε ιστορια. Προ αμνημονευτων χρονων, ειχαμε παει μια παρεα να δουμε το "Πρασινες Τηγανιτες Τοματες" (http://www.imdb.com/title/tt0101921/) (το '91 τωρα, που εγω ημουν 13ων). Που λετε, ειχαμε ενα φιλο μαζι που ηταν εντελως ζιζανιο. Παρολο που η ταινια δε φαινεται για τετοια, εχει να κανει και με ενα serial killer. Ε, μολις τελειωσε η ταινια και αφου βγαιναμε απο την ιδια εισοδο/εξοδο που εμπαιναν οι θεατες της επομενης προβολης (ετσι ηταν τοτε), αφου ο φιλος μου βεβαιωθηκε οτι ημασταν σε αποσταση ασφαλειας για να μη μας πιασουν μεν, αλλα να μας ακουν τελεια δε, αρχισε να φωναζει ποιος ειναι ο δολοφονος. LOLOLOLOLOLOL!!!!!!! Καπνος γιναμε μετα...



ποσο δικιο εχεις!! εγω βεβαια οταν ειχα παει να δω την ταινια, ειχα παει στην τουαλετα για αυτο κ μονο δλδ για να μην ακουσω κανα σποιλερ απο τους δεκαδες που ειχαν βγει απο την προηγουμενη προβολη αλλα τελικα δεν εμεινα πανω απο 5 λεπτα γιατι εξω ειχε ουρα κ θα με εβρισαν σιγουρα.
Ναι... "Ποσο δικιο εχεις!!". Ενω οταν εσυ ανεβασες χυμα στο κυμα ατακες απο την ταινια, δεν πειραζε, επειδη την ειχες ηδη δει. Αυτα δηλαδη δεν ηταν spoilers????
Fuck logic!!!!!

Dragonpaul
24-08-2012, 20:22
Εκανα την πιο χοντρη μ**ια που μπορει να κανει ανθρωπος... νμζα οτι το Νο 5 που εχουν στα Village στις ηλεκτρονικες κρατησεις ("Επιβεβαιωση Κρατησης") ειναι ο,τι και του amazon.. τσεκαρεις να δεις αν ολα ειναι οκ και επιβεβαιωνεις.

τωρα εχω κλεισει 2 θεσεις σε αιθουσα που δεν ειναι ψηφιακη στις 13:30 :doh:
Δλδ, ποιες αιθουσες ειναι ψηφιακες;;;;;;

Leon_DiZ
24-08-2012, 20:28
Δλδ, ποιες αιθουσες ειναι ψηφιακες;;;;;;

ειχα στειλει παλιοτερα στα village και μου ειχαν απαντησει το παρακατω. δεν ξερω αν αλλαξε κατι. εγω ειμαι στην 3


Στα Village Cinemas στο Athens Metro Mall στον Αγ. Δημήτριο, οι αίθουσες που υποστηρίζουν ψηφιακές προβολές είναι η αίθουσα 1 και η αίθουσα 5 (χωρίς αυτό να συνεπάγεται ότι όσες ταινίες προβάλλονται στις συγκεκριμένες αίθουσες είναι και ψηφιακές).

Ωστόσο στο website μας δεν υπάρχει αντίστοιχη σήμανση για το ποια ταινία προβάλλεται σε 35mm ή σε digital format (υπάρχει μόνο η διάκριση για 3D ή αναλογική).
Προκειμένου να λάβετε την εν λόγω πληροφορία θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιο από τα ταμεία των Village Cinemas ή να μας απευθύνετε σχετικό ερώτημα στο website (info@village.com.gr) και θα σας πληροφορήσουμε ευθύς αμέσως.

Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να σημειώσουμε ότι βρισκόμαστε στη φάση ανασχεδιασμού του website μας και μεταξύ των όσων τροποποιήσεων θα λάβουν χώρα εξετάζεται και η ανωτέρω περίπτωση.

messi10
24-08-2012, 20:31
παυλο σορρυ κι ολας λολ αλλα οι ατακες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν ειχαν κανενα απολυτως σποιλερ. και της εβγαλα αμεσως οπως ειπα, ζητησα και συγνωμη αν και ξαναλεω ΔΕΝ περιειχαν κανενα απολυτως σποιλερ.
(το λεω ισως για χιλιοστη φορα γιατι ειτε δεν καταλαβες ειτε κανεις πως δεν καταλαβες).

να ξερεις φιλε μου,
οσο σιχαινομαι να μου κανουν σποιλερς
αλλα τοσο σιχενομαι να κανω ο ιδιος σποιλερς.

Dragonpaul
24-08-2012, 20:34
ειχα στειλει παλιοτερα στα village και μου ειχαν απαντησει το παρακατω. δεν ξερω αν αλλαξε κατι. εγω ειμαι στην 3
Οκ... Κουκουρουκου.... Εγω τους πηρα προχτες τηλεφωνο και μου ειπαν οτι η ταινια πρεπει να ειναι ψηφιακη και οτι δεν εχει να κανει με την αιθουσα. Και πως το Batman ειναι ψηφιακη και πως οπου και να το δεις (και σε οποιο σινεμα δλδ), θα ειναι σε ψηφιακη μορφη.

( Ελεος... Ποσες φορες ειπα τη λεξη "ψηφιακη";;; )

messi10
24-08-2012, 20:37
κ για να φανει και στην πραξη,

ακομα και μια σκηνη του teaser εχω βαλει σε σποιλερ γιατι σεβομαι οτι μερικοι μπορει να ΜΗΝ το εχουν δει ή να ΜΗΝ θελουν να το δουν.


περα απο το αρχικο teaser με τον gordon στο Νοσκομειο.

αν τωρα επιμενεις οτι κανω σποιλερς ποιος ειμαι εγω που θα σου αλλαξω γνωμη; :yes:

Dragonpaul
24-08-2012, 20:38
παυλο σορρυ κι ολας λολ αλλα οι ατακες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν ειχαν κανενα απολυτως σποιλερ. και της εβγαλα αμεσως οπως ειπα, ζητησα και συγνωμη αν και ξαναλεω ΔΕΝ περιειχαν κανενα απολυτως σποιλερ.
(το λεω ισως για χιλιοστη φορα γιατι ειτε δεν καταλαβες ειτε κανεις πως δεν καταλαβες).

να ξερεις φιλε μου,
οσο σιχαινομαι να μου κανουν σποιλερς
αλλα τοσο σιχενομαι να κανω ο ιδιος σποιλερς.
Κακομοιρη μου, ε και ξαναντιμιλησεις. Θα σου δινω αιωνιως -rep μεχρι να φτασεις στο -1000. Οριστε μας.....















Παναγιωτακη μου, εσυ.... :a055::a055::a055::a050::a050::a050:

messi10
24-08-2012, 20:47
δεν εβγαλα νοημα απο το ολο ποστ (χωρις παρεξηγηση) αλλα αυτο που εχω να πω ειναι οτι πραγματικα δεν με ενδιαφερει το ποσα θετικα ή αρνητικα rep's εχω. :)

the master
25-08-2012, 01:33
http://assets.diylol.com/hfs/0c5/97b/4d2/resized/back-in-the-day-meme-generator-back-in-the-day-reputation-meant-something-8cb88b.jpg?1322352804.jpg

DJTaurus
26-08-2012, 13:18
Μιας και ο Batman είναι θέμα των ημερών απολαύστε το αγαπημένο μου review από το Classic Nostalgia.... και φυσικά είναι το Batman n Robin :P

Classic Nostalgia Critic - Batman and Robin Review Part 1 - YouTube
Classic Nostalgia Critic - Batman and Robin Review Part 2 - YouTube

hakoo
26-08-2012, 16:06
Πρωτη φορα τα βλεπω LOL
+ rep

Οντως ειναι ισως η χειροτερη ταινια που εχω δει ποτε, συμπεριλαμβανομενου και του catwoman.

messi10
26-08-2012, 23:07
παιδια ξερει κανεις αν το red lights (με τον robert de niro) θα ερθει στην Ελλαδα;

στο imdb που κοιταξα λιγο (http://www.imdb.com/title/tt1748179/releaseinfo) ΔΕΝ υπαρχει η Χωρα μας...

ξερει κανεις τπτ περισσοτερο ??

stavros88
26-08-2012, 23:34
ειδα για λιγο batman and robin και πραγματικα μου φαινεται σαν παρωδια μπροστα στη Τριλογια του Nolan!Ειδικα τα σημεια με τον Bane ηταν για γελια και για κλαματα

Dragonpaul
26-08-2012, 23:37
Μολις γυρισα απο την ταινια...
Οκ, δε θα πω πολλα, γιατι σε τετοια θεαματα τα λογια ειναι απλα περιττα. Η ταινια ηταν αρτια απο ολες τις αποψεις. Σκηνοθετικα, ερμηνευτικα (ναι, μου αρεσε ακομα και η Χαθαγουεϊ), χρονικα κλπ κλπ. Η οποια αμφιβολια ειχα για τον κακο που ο Νολαν εχει επιλεξει για την ταινια, τον Bane δηλαδη, εξανεμιστηκε απο την πρωτη στιγμη. Επιβλητικοτατος, με εκτοπισμα σωστου vilain και ΚΑΚΟΣ!!!!!!!
Η ταινια ειναι πολυ μεγαλη σε διαρκεια, αλλα για να πει οσα ηθελε να πει, τετοια επρεπε να ειναι η διαρκεια της. Βεβαια, αν επιλεξει κανεις τα Village για να τη δει, ενα θεμα πιασιματος θα το εχει. Επισης πρεπει να εχει και γερη κυστη αν αποφασισει να παρει καποιο υπερμεγεθες αναψυκτικο.
Οι χαρακτηρες αψογοι και φανηκε οτι ο Νολαν ειχε στο νου του ολο το story απο την πρωτη, κιολας, ταινια. Μου αρεσει που δεν "ξεχνα" τους χαρακτηρες που εχουν πρωταγωνιστησει στις περασμενες ταινιες, οπως, πχ, το Σκιαχτρο.
Αυτο που ισως κουρασει, ειναι οτι το πρωτο μερος της ταινιες χρησιμοποιειται για τη δομηση της υποθεσης. Ωστοσο, οταν ολοκληρωθει η ταινια, κανεις δε θα παραπονιεται γι'αυτο, γιατι, τελικα, τα εχει ολα σε σωστες δοσεις.
Τηρουμενων των αναλογιων (αφου μιλαμε για ταινια με καποιον υπερηρωα), δεν υπηρχαν υπερβολες, τετοιες που συνηθως χρησιμοποιουνται για να βγαλουν τον ηρωα απο μια δεινη θεση. Ακομα και οταν ο Batman τις "τρωει" απο τον Bane και τον στελνει στο λακκο, υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια για να καταφερει να βγει και περνανε και μηνες. Δεν πινει καποιο μαγικο ματζουνι και ολα καλα.
Για να τελειωνω, να πω οτι πολυ δυσκολα θα ξεπεραστει η ποιοτητα των συγκεκριμενων ταινιων και, οπως πολυ σωστα ειπε καποιος συμφορουμιτης, οποιος αποφασισει να καταπιαστει κινηματογραφικα παλι με τον συγκεκριμενο ηρωα, θα πρεπει να το σκεφτει πολυ καλα και σιγουρα να εχει πολλα "οπλα" στην αρμαδα του. Εκτος αν συνεχιστει απο τον ιδιο τον Νολαν και αποφασισει να δουμε τον Bats μαζι με τον τρισμισητο Ρομπιν, οπως βλεπουμε και στο τελος της ταινιας. Ελπιζω πως οχι, εκτος αν εχει καποια ιδιαιτερη προσεγγιση, οπως αυτη του Nightwing, ή του Red Hood. Αλλα εχουμε καιρο γι'αυτο...

Και κατι τελευταιο στο οποιο θα ηθελα να αφιερωσω μια ξεχωριστη παραγραφο και αφορα στο φοβο πολλων απο εμας -εμου συμπεριλαμβανομενου- να μη "φαμε" καποιο spoiler. Οκ, θεμιτο αυτο και το καταλαβαινω, Ομως, τελικα, τι σημασια εχει αν σας πω εδω και τωρα οτι ο Batman καποια στιγμη στην ταινια βγαζει τρια κεφαλια;;;;; Σημασια εχει να δεις το "ολο" και εκει ειναι η μαγεια. Τωρα αν ακουσεις κατα λαθος και κατι το οποιο μπορει να "δινει" κατι απο την ταινια, ειναι μικρο το κακο, μπροστα στη μαγεια του συνολου. Και μη νομιζετε οτι σας τα λεω αυτα επειδη "εφαγα" spoiler πριν δω την ταινια, γιατι πολυ απλα... δεν "εφαγα" τελικα. Απλα υπεθετα...

Anyway... Σπευσατε!!!!! Η ταινια παιρνει ενα ευκολο 9 απο εμενα!!!!!!

Dragonpaul
26-08-2012, 23:56
ειδα για λιγο batman and robin και πραγματικα μου φαινεται σαν παρωδια μπροστα στη Τριλογια του Nolan!Ειδικα τα σημεια με τον Bane ηταν για γελια και για κλαματα

Σε παρακαλω, μην συμπεριλαβεις ξανά σε ίδιο post αυτη τη βλακεία με τις ταινίες του Νολαν, έστω και αν θες να πεις πόσο αντίθετες ποιοτικά είναι. Απλά δεν υφίσταται καμία σύγκριση.

messi10
27-08-2012, 00:32
Παυλο συμφωνω στα περισσοτερα, αν οχι σε ολα, εμενα προσωπικα οπως εχω πει ΔΕΝ με κουρασε καθολου στο πρωτο μισο η ταινια, αντιθετως.

Για το τελευταιο σποιλερ: Αποκλειω ΚΑΘΕ ενδεχομενο να δουλεψει ο Νολαν, ξανα, σε αυτο το universe (robin κ.τ.λ.) ποσο μαλλον σε batman ταινια, εκλεισε οσο καλυτερα μπορουσε την Τριλογια πραγματικα. Αν και στην τελευταια σκηνη εχω την εντυπωση οτι ο Batman / Bruce Wayne αφηνει τον Blake ως εναν διαδοχο του, οχι τον Robin απαραιτητα. Κατι σε εναν νεο προστατη της Πολης, ισως και εναν μικρο batman. Για την ακριβεια, εχω μπερδευτει. Στην αρχη πιστευα αυτο που λες, μετα αρχισα να σκεφτομαι αυτο που λεω τωρα λολ τεσπα πιστευω καταλαβες τι θελω να πω

Για τα σποιλερς θα διαφωνησω αλλα φοβαμαι να εκφρασω την αποψη μου. :( χαχα

Dragonpaul
27-08-2012, 00:38
Που διαφωνεις ακριβως;;;;;

messi10
27-08-2012, 00:45
στο περι σποιλερ, οτι αν δλδ ακουσω / διαβασω κατι ΔΕΝ θα με χαλασει κ οτι μπορστα στο συνολο ολα περισσευουν... ε, τι να το κανω εγω το συνολο αν μου χουν πει τι γινεται στην μεση ή στο τελος της ταινιας;

Dragonpaul
27-08-2012, 00:50
Α, κατάλαβα τι λες. Sorry...
Μα εννοείται ότι δεν εννοώ να σου αποκαλύψει κανεις τι γίνεται σε όλη την ταινία. Εννοουσα ότι στο πλαίσιο "Αποφεύγω τα spoilers", αν κάποιος "φάει" κάποιο μικρό (γιατί το πιο πιθανό είναι να είναι μικρο το spoiler), αυτο δε χαλάει το σύνολο της ταινίας. Βέβαια, αυτο δε σημαίνει ότι δε θα αποφεύγω με τρέλα τα spoilers. Χα Χα...

messi10
27-08-2012, 00:52
Σιγουρα, ομως παιζουν πολλοι πραγοντες ρολο οπως το ποσο ''μικρο'' σποιλερ θα φαει και το ποσο πολυ ή λιγο αναμενει την συγκεκριμενη ταινια.

the master
27-08-2012, 01:00
εν τω μεταξυ εχει πλακα πως ολοι προσπαθουμε να αποφυγουμε τα σποιλερς
και νοικοκυρες που βλεπουν τουρκικα σιριαλ αγοραζουν περιοδικα για να δουν σποιλερς!

fuck logic!

Leon_DiZ
27-08-2012, 01:34
Star Wars Episodes II and III 3D re-releases officially dated for theaters in September and October 2013


Breaking news from StarWarsCVI: Attack of the Clones and Revenge of the Sith to be theatrically released in 3D back-to-back, September 20, 2013 and October 11, 2013 respectively.



ειδα Cabin the Woods - 7/10

Dark Knight Rises - 9,5/10

καναμε μαραθωνιο τις 2 πρωτες ταινιες της νεας τριλογιας με την κοπελα μου πριν 2 μερες και σημερα το ειδαμε. η προβολη δεν ελεγε και πολλα πραγματα (και αυτος ο ηχος!!!) αλλα η ταινια ηταν απλα κορυφη!!!

FotisGRC
27-08-2012, 02:14
Παυλο συμφωνω στα περισσοτερα, αν οχι σε ολα, εμενα προσωπικα οπως εχω πει ΔΕΝ με κουρασε καθολου στο πρωτο μισο η ταινια, αντιθετως.

Για το τελευταιο σποιλερ: Αποκλειω ΚΑΘΕ ενδεχομενο να δουλεψει ο Νολαν, ξανα, σε αυτο το universe (robin κ.τ.λ.) ποσο μαλλον σε batman ταινια, εκλεισε οσο καλυτερα μπορουσε την Τριλογια πραγματικα. Αν και στην τελευταια σκηνη εχω την εντυπωση οτι ο Batman / Bruce Wayne αφηνει τον Blake ως εναν διαδοχο του, οχι τον Robin απαραιτητα. Κατι σε εναν νεο προστατη της Πολης, ισως και εναν μικρο batman. Για την ακριβεια, εχω μπερδευτει. Στην αρχη πιστευα αυτο που λες, μετα αρχισα να σκεφτομαι αυτο που λεω τωρα λολ τεσπα πιστευω καταλαβες τι θελω να πω

Για τα σποιλερς θα διαφωνησω αλλα φοβαμαι να εκφρασω την αποψη μου. :( χαχα


Παναγιώτη ποτέ μην αποκλείεις οτι ο Nolan θα καταπιαστεί με επόμενη ταινία Batman..Υπάρχουν κάμποσα εκατομμύρια λόγοι που τον πείθουν άνετα!!

Το spoiler είναι για εφέ και μπορούν να το ανοίξουν όλοι άνετα!

$$$$$$$$$$

FotisGRC
27-08-2012, 02:16
καναμε μαραθωνιο τις 2 πρωτες ταινιες της νεας τριλογιας με την κοπελα μου πριν 2 μερες και σημερα το ειδαμε. η προβολη δεν ελεγε και πολλα πραγματα (και αυτος ο ηχος!!!) αλλα η ταινια ηταν απλα κορυφη!!!

Κι εγώ αυτό έκανα.. Και έφαγε τρελό σκάλωμα.. Με παρακαλούσε να την πάω πρώτη προβολή! Φαντάσου ταινιάρα για να τρώνε σκάλωμα οι γκόμενες..

Lefteris_X
27-08-2012, 10:02
ή και το αντίθετο ε;

Dragonpaul
27-08-2012, 10:12
Η προβολή στο Village, στην αίθουσα Vmax, ήταν άψογη. Κανένα παράπονο!!!!! Άσε, δε, ο ήχος... Έτρεμε όλη η αίθουσα που είναι και τεράστια.

djpar
27-08-2012, 10:35
expandables 2...ΤΑΙΝΙΑΡΑ ΑΠΛΑ

Dragonpaul
27-08-2012, 10:58
Άσε, ρε Παρι... "Ταινιαρα"... Νταξει, για να περάσει το δίωρο καλή είναι. Δεν είναι και κάτι που θα το θυμάμαι.

Leon_DiZ
27-08-2012, 10:59
Η προβολή στο Village, στην αίθουσα Vmax, ήταν άψογη. Κανένα παράπονο!!!!! Άσε, δε, ο ήχος... Έτρεμε όλη η αίθουσα που είναι και τεράστια.

καλα απο μπασα δεν εχουμε παραπονο... παραηχε. ετρεμαν και τα τυμπανα μας

Slay
27-08-2012, 11:53
Star Wars Episodes II and III 3D re-releases officially dated for theaters in September and October 2013


Νισαφι ποια με αυτα τα re-releases των star wars , εννοειται πως δεν θα τα δω.




ειδα Cabin the Woods - 7/10

Dark Knight Rises - 9,5/10για το πρωτο θα εβαζα 8 για το δευτερο αποψη θα εχω αποψε.


εν τω μεταξυ εχει πλακα πως ολοι προσπαθουμε να αποφυγουμε τα σποιλερς
και νοικοκυρες που βλεπουν τουρκικα σιριαλ αγοραζουν περιοδικα για να δουν σποιλερς!

fuck logic!
ααα καλα και το θεικο ειναι να τις βλεπεις να νευριαζουν οταν ΔΕΝ τους λες το spoiler.

enstikto
27-08-2012, 12:32
Είδα και εγώ το νέο Batman. Έχω "διχασμένη" γνώμη όσον αφορά την ταινία. Υπήρχαν κάποια πράγματα που μου άρεσαν πολύ και υπήρχαν και αρκετά που με ξενερώσαν επίσης πολύ...

Τι μου άρεσε:

- Bane και Catwoman απο όλες τις πλευρές (characterization & acting)
- Christian Bale/batman (acting μόνο)
- Το πως το έδεσε με το Begins
- Όλο το surprise με την Τάλια που παραδέχομαι οτι δεν το είδα να έρχεται :D
-Όλο το σκηνικό στην φυλακή και πως παρουσιάστηκε (αν εξαριρέσουμε τον μαγικό τρόπο που έφτιαξε η σπασμένη μέση του :P)


Τι δεν μου άρεσε:

-Το σενάριο 'ωρες ώρες δεν σέβεται την νοημοσύνη του θεατή. πχ:
α. Ρόμπιν: Σε είδα όταν είμουν πιτσιρικάς και είδα την έκφραση στα μάτια σου και κατάλαβα πως είσαι ο Batman... WTF???????? (Το πιο τραγικό πράγμα της ταινίας is right here).
b. H βόμβα είναι βρώμικη και θα καταστραφεί απο μόνη της σε 5 περίπου μήνες. 5 μήνες μετά ξέρουμε το ακριβές δευτερόλεπτο στο οποίο θα εκραγεί :P
γ. ο Γκόρντον που έχουν γίνει τόσα και τόσα δεν εχει καταλάβει τόσο καιρό οτι ο Μπάτμαν είναι ο Μπρους Γουέιν και του πετάει ο Μπάτμαν μια ατάκα "ήρωας είναι αυτός που δίνει παλτό στο παιδί (κάτι τέτιο)" και θυμάται οτι πριν 30-40 χρόνια είχε βάλει παλτό στο Μπρους Γουέιν οταν ήταν πιτσιρικάς....
- Σε ορισμένες σκηνές το μοντάζ. Συγκεκριμένα μου έρχεται η σκηνή προς το τέλος δείχνει τον Ρόμπιν που πάει να σώσει τους μπάτσους και τον πιάνουν οι κακοί για νατον εκτελέσουν. Μετά κάνει κατ στον Γκόρντον που κινδυνεύει και τον σώνει ο Μπάτμαν. Και μετά ξαναγυρνάει στον Ρόμπιν που τον ξανασώνει ο Μπάτμαν. Λίγο χρονολογική συνέχεια δεν θα έβλαπτε :P
- Μου φάνηκε λίγο περίεργο που όλη η πόλη έψαχνε τον γερουσιαστή και η Σελίνα έκοβε βόλτες μαζί του χωρίς φόβο κτλ. Φάνηκε να τον έχει ναρκώσει or sth? Δεν ξέρω μπορεί και να μην το έπιασα καλά αυτό και να φταίω εγώ... dunno
- Ο χαρακτήρας του Μπάτμαν/Bruce Wayne. Θεωρώ πως δεν υπήρχε περίπτωση ο χαρακτήρας του κόμικ να κλειστεί στο σπίτι του 7 χρόνια (ακόμα και να μην ήταν ο Μπάτμαν) και να τα αφήσει όλα στην τύχη τους. Επίσης δεν νομίζω ποτέ να μιλούσε τόσο άσχημα στον Άλφρεντ...
- Ο Ρόμπιν γενικά. Απο την στιγμή που "κατάλαβε" οτι ο Μπρους Γουειν είναι ο Μπάτμαν δεν μου έκατσε καθόλου καλά και δεν μπορούσα να τον πάρω στα σοβαρά.
-Ο Morgan Freeman ήταν κομπάρσος.


Και τέλος μία απορία που παίζει να είναι και αυτή στα αρνητικά

Δείχνει τον Μπρους Γουέιν να γυρνάει στο Γκόθαμ (ας δεχτώ οτι δεν χρειάζετε να μας δείξει πως γύρισε, μπάτμαν είναι βρήκε τρόπο) και κάθεται και τον πιάνουν επίτηδες. Συναντάει τον Morgan Freeman και την Μιράντα (Τάλια) εκεί που τον πιάνουν. Στην επόμενη σκηνή πάει να σώσει τον Γκόρντον και αφού των σώνει γυρνάει και τον ρωτάει "που είναι η Μιράντα;". Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί
α. ρώτησε που είναι η Μιράντα αφού πριν μια σκηνή ήταν μαζί τις
β. ρώτησε τον Γκόρντον που δικάζεται εδώ και 7,8 σκηνές πριν;


Γενικά ήταν συμπαθητική η ταινία και την είδα ευχάριστα αλλά με τόσα "λάθη" ρε παιδιά εγώ δεν μπορώ να δεχτώ τα 10άρια ασυζητητί και τα λοιπά που λέτε... (και αυτά τα "λάθη" τα είδα μόνος μου με ένα φίλο μου την ώρα που βλέπαμε την ταινία. Φαντάζομαι οτι αν κάτσω να ψάξω στο νετ ή να το σκεφτώ παραπάνω θα υπάρχουν και άλλα)

djpar
27-08-2012, 12:37
ελα ρε μια χαρα ταινια ηταν,ειδικα εγω που παω cinema και τις περισσοτερες φορες ξενερωνω σε αυτην την ταινια βγηκα εξω και λεω ΝΑΙΙΙ ΡΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ cinema γιατι ειχε τις φασεις με τα πιστολιδια γραφικα 2000+(αυτο που πρεπει δλδ οχι φουλ εφε κ βλακειες) ειχε και τον τσακ που με το που εσκασε το cinema πορωθηκε κ εκει νιωθεις οτι ειστε ολοι μια παρεα πεταγετε ο διπλανος μου πεταει ατακα τσακ και δεν συμμαζευεται

Leon_DiZ
27-08-2012, 12:45
Είδα και εγώ το νέο Batman. Έχω "διχασμένη" γνώμη όσον αφορά την ταινία. Υπήρχαν κάποια πράγματα που μου άρεσαν πολύ και υπήρχαν και αρκετά που με ξενερώσαν επίσης πολύ...

Γενικά ήταν συμπαθητική η ταινία και την είδα ευχάριστα αλλά με τόσα "λάθη" ρε παιδιά εγώ δεν μπορώ να δεχτώ τα 10άρια ασυζητητί και τα λοιπά που λέτε... (και αυτά τα "λάθη" τα είδα μόνος μου με ένα φίλο μου την ώρα που βλέπαμε την ταινία. Φαντάζομαι οτι αν κάτσω να ψάξω στο νετ ή να το σκεφτώ παραπάνω θα υπάρχουν και άλλα)

θα συμφωνησω με το 1ο που λες στα αρνητικα. και εγω το ειδα και ειχα ακριβως την ιδια αντιδραση. αλλα δεν ξερω... μεχρι το τελος της ταινιας το ειχα ξεχασει και πραγματικα το φχαριστηθηκα! και αυτο με τον Gordon το ιδιο. αλλα εκει το συναισθημα υπερισχυε του 'wtf?'... εγω του βαζω 9,5/10 και να σκεφτεις οτι ουτε crazy fanboy της τριλογιας υπηρξα ποτε, ουτε κοβω φλεβες για batman γενικοτερα. τωρα για τα αλλα που λες δεν τα πολυθυμαμαι ακριβως.. με ενα second viewing θεωρω ξεκαθαριζουν

aris13
27-08-2012, 13:25
H ταινια ειχε τα προβληματα της αλλα μου αρεσε καλυτερα απο το Dark Knight.

Θετικα

-Η συνδεση της ταινιας με το Begins
-Πιο καλοσκηνοθετημενη δραση
-Ο Tom Hardy ως Bane που επαιξε με τα ματια του
-Οι σκηνες μεταξυ Michael Caine - Christian Bale
-H Catwoman να κλεβει την παρασταση με τις εξυπνες ατακες της αν....


Αρνητικα

....και ο ρολος της στην ιστορια δεν ηταν και τοσο σημαντικος
- Ο τροπος που σκοτωνεται ο Bane
- Η ολη πλοκη με τη βομβα ηταν κουραστικη και εχει ξαναγινει
- Το οτι σχεδον ολη η αστυνομικη δυναμη της πολης ηταν παγιδευμενη στο τουνελ ενω ο Bane καταφερε με εναν μικρο στρατο να εχει στο χερι του την Γκοθαμ για 5 μηνες. We don't nagotiate with terrorists!!!:P
- Και τελος - απορω πως δεν το ανεφερε ο enstikto:P - ο "θανατος" του Bruce. Ή κωλωσε ο Νολαν ή δεν το επετρεψε η Warner.


Το Begins παραμενει το αγαπημενο μου της τριλογιας.

tonybsg
27-08-2012, 13:28
Και τέλος μία απορία που παίζει να είναι και αυτή στα αρνητικά

Δείχνει τον Μπρους Γουέιν να γυρνάει στο Γκόθαμ (ας δεχτώ οτι δεν χρειάζετε να μας δείξει πως γύρισε, μπάτμαν είναι βρήκε τρόπο) και κάθεται και τον πιάνουν επίτηδες. Συναντάει τον Morgan Freeman και την Μιράντα (Τάλια) εκεί που τον πιάνουν. Στην επόμενη σκηνή πάει να σώσει τον Γκόρντον και αφού των σώνει γυρνάει και τον ρωτάει "που είναι η Μιράντα;". Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί
α. ρώτησε που είναι η Μιράντα αφού πριν μια σκηνή ήταν μαζί τις
β. ρώτησε τον Γκόρντον που δικάζεται εδώ και 7,8 σκηνές πριν;



Όταν τον είχαν πιάσει, ουσιαστικά χρειαζόταν τον Fox μόνο (για να πάνε να πάρουν την στολή κ.λπ) και με την βοήθεια της Selena αυτοί δραπέτευσαν. Και την Μιράντα την είχε αφήσει εκεί με τους υπόλοιπους. Φεύγοντας, της είπε κάτι του στυλ "δεν θα σε ξεχάσω".

α. Πέρασε πολύ ώρα (και όχι μία σκηνή), πήγαν να πάρουν την στολή, πήγαν στο Batplane, ενώ νύχτωσε κιόλας, οπότε λογικό να ρωτήσει που είναι. Και εν τέλει καλά έκανε γιατί την είχε πάρει ο Bane αλλού

β. Ε αυτόν βρήκε αυτόν ρώτησε! :a068:
Ο Γκόρντον ήταν στον ίδιο χώρο με τους άλλους μέχρι να τον πάνε στην εξορία, κάτι μπορεί να ήξερε (και τελικά ήξερε)

FotisGRC
27-08-2012, 13:38
ή και το αντίθετο ε;

Είσαι κακός! :P

enstikto
27-08-2012, 14:04
@aris: το τελευταίο που αναφέρεις προσωπικά δεν με πείραξε...
Και για μενα η σειρα παει begins>rises>dark knight

@tony

Έχω την εντύπωση ότι μεταξύ της σκηνής που τον πιάνουν κ της σκηνής που σώνει τον γκορντον δεν υπάρχει άλλη σκηνή που να περιέχει τον Bruce/batman.

messi10
27-08-2012, 14:41
ρε παιδια θα μας τρελανετε, τελευταιο το Dark Knight; :a038-1:


Παναγιώτη ποτέ μην αποκλείεις οτι ο Nolan θα καταπιαστεί με επόμενη ταινία Batman..Υπάρχουν κάμποσα εκατομμύρια λόγοι που τον πείθουν άνετα!!


φιλε το ειχε δηλωσει κ ο ιδιος και πραγματικα ειπε αυτο που ηθελε να πει ΔΕΝ μπορω να καταλαβω πως δινεται πιθανοτητες να ασχοληθει, ξανα, με batman. ΑΝ γινει, θα γινει κανα reboot κ ΟΧΙ απο τον Νολαν.


Η προβολή στο Village, στην αίθουσα Vmax, ήταν άψογη. Κανένα παράπονο!!!!! Άσε, δε, ο ήχος... Έτρεμε όλη η αίθουσα που είναι και τεράστια.

Θα συμφωνησω.

@δημητρης


α. Ρόμπιν: Σε είδα όταν είμουν πιτσιρικάς και είδα την έκφραση στα μάτια σου και κατάλαβα πως είσαι ο Batman... WTF???????? (Το πιο τραγικό πράγμα της ταινίας is right here).

το εξηγει καλυτερα μεσα στην ταινια αυτο. ΔΕΝ θυμαμαι τι ακριβως λεει ο blake αλλα το εξηγει καπως.

enstikto
27-08-2012, 14:53
Μωρε ναι δεν το λέει ακριβώς έτσι όπως το έγραψα αλλά το ζουμί είναι αυτό το οποίο είναι καραλόλ :P

Την γνώμη μου για το Dark Knight και το πόσο υπερεκτιμημένο θεωρώ πως είναι την έχω γράψει παλαιότερα αναλυτικότατα ;)
Η ταινία έχει πιο πολλές τρύπες και απο αυτήν:

http://jay.kusnetz.net/pics4ext/350_piercing0.jpg

messi10
27-08-2012, 15:08
τρυπες εννοεις με βαση τα κομικ?

tonybsg
27-08-2012, 15:13
@tony

Έχω την εντύπωση ότι μεταξύ της σκηνής που τον πιάνουν κ της σκηνής που σώνει τον γκορντον δεν υπάρχει άλλη σκηνή που να περιέχει τον Bruce/batman.


Έχει τις σκηνές που σου είπα ωρέ, δεν τις έβγαλα από το μυαλό μου!

Πήγαν με τον Fox εκεί που είχε την στολή και τα εργαλεία στο Dark Knight, μετά πήγαν στο Batplane και μετά έσωσε (εντωμεταξύ είχε βραδιάσει) τον Gordon.

enstikto
27-08-2012, 15:27
Οχι με το κομικ. Το σενάριο της ταινίας ειναι μες στις τρύπες...

@tony: ok παω πάσο τότε :P
Αν και εξακολουθώ να πιστεύω οτι

σεναριακά είναι λίγο out of the blue η ερώτηση...

messi10
27-08-2012, 15:29
^ τι να σου πω εγω ΔΕΝ θυμμαι κατι τετοιο... βεβαια, εχω να την δω κανα 2 χρονια.

Nikoladim
27-08-2012, 19:08
Ένα πράγμα που ξέχασα πως μου έκανε επίσης αρνητική εντύπωση στο Rises ήταν
το showdown μεταξύ αστυνομικών και κατάδικων. Μου φάνηκε πολύ άκυρο.

enstikto
27-08-2012, 19:32
Όσοι έχετε δει το DKR ανοίξτε το spoiler


How The Dark Knight Rises Should Have Ended - YouTube

ezio_auditore
27-08-2012, 21:07
λιγο οφ τοπικ δεν εβρισκα που να το βαλω,που μπορω να βρω την ζακετα με τον σκορπιο του γκοσλινγκ απο το drive?

tonybsg
27-08-2012, 21:23
@tony: ok παω πάσο τότε :P
Αν και εξακολουθώ να πιστεύω οτι

σεναριακά είναι λίγο out of the blue η ερώτηση...


Γιατί όμως; Αφού πέρασαν κάμποσες ώρες, της είχε υποσχεθεί ότι θα γυρίσει για αυτήν, τι πιο λογικό από τα να ρωτούσε που ήταν;

Αν δεν ρωτούσε δεν θα έστεκε σεναριακά...

Και εκ του αποτελέσματος καλά έκανε γιατί ο Bane την είχε πάει στο Δημαρχείο or sth

isildur83
27-08-2012, 21:24
λιγο οφ τοπικ δεν εβρισκα που να το βαλω,που μπορω να βρω την ζακετα με τον σκορπιο του γκοσλινγκ απο το drive?
Ριξε μια ματια ΕΔΩ (http://www.ebay.com/itm/SLIM-FIT-DRIVE-GOSLING-BIKER-RIDER-TRUCKERS-JACKET-WITH-EMBROIDERED-SCORPION-/180958412647?pt=US_CSA_MC_Outerwear&hash=item2a21f63f67).


Ενα κορυφαιο parody video απο TDKR...

The Dark Knight & 60's Robin - YouTube

Dragonpaul
27-08-2012, 21:30
Nικο, EPIC!!!!!!!!!

ilias78
27-08-2012, 21:36
Οι δημιουργοί της τριλογίας The Matrix Andy και Lana Wachowski φαίνεται πως έχουν συζητήσει με την Warner Bros. για να αναλάβουν τη δημιουργία μιας ταινίας Justice League.

Οι δύο πλευρές ούτε επιβεβαιώνουν, ούτε διαψεύδουν τις πρώτες συζητήσεις και αξίζει να σημειώσουμε πως εκτός από το Matrix, τα δύο ταλαντούχα στελέχη της βιομηχανίας του κινηματογράφου έχουν αφήσει ανεξίτηλο το σημάδι τους και με το V for Vendetta.

O Will Beall είναι υπεύθυνος για το σενάριο που θα φέρει στο πανί τους πιο δημοφιλείς ήρωες, όπως τους Batman, Superman, Green Lantern, Wonder Woman και Flash.

Πηγή: Enternity.gr (http://www.enternity.gr/Article/Justice-League-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-Wachowskis/11157.html)

enstikto
27-08-2012, 21:57
Γιατί όμως; Αφού πέρασαν κάμποσες ώρες, της είχε υποσχεθεί ότι θα γυρίσει για αυτήν, τι πιο λογικό από τα να ρωτούσε που ήταν;

Αν δεν ρωτούσε δεν θα έστεκε σεναριακά...

Και εκ του αποτελέσματος καλά έκανε γιατί ο Bane την είχε πάει στο Δημαρχείο or sth


Δεν έχει λόγο σε εκείνη την φάση να πιστεύει οτι την κάναν κάτι άλλο.
Και είναι άκυρο να ρωτήσει τον Γκρίσομ γιατί αυτος έχει να την δει περισσότερη ώρα απ' ότι ο ίδιος....

tonybsg
27-08-2012, 22:15
Δεν έχει λόγο σε εκείνη την φάση να πιστεύει οτι την κάναν κάτι άλλο.
Και είναι άκυρο να ρωτήσει τον Γκρίσομ γιατί αυτος έχει να την δει περισσότερη ώρα απ' ότι ο ίδιος....



Και να γυρίσει τζάμπα εκεί που την είχε αφήσει κάμποσες ώρες πριν; Μπας και δεν την έχει μετακινήσει; Και που ξέρει ότι δεν την "δίκασαν" και εκείνη; Δεν στέκει να μην ρωτήσει τόσες ώρες μετά, όταν έχει σκοπό να επιστρέψει να την σώσει.

Γιατί ο Γκόρντον να έχει παραπάνω ώρα να την δει; Αν τόση ώρα ήταν στον ίδιο χώρο κρατούμενοι;

Νομίζω τζάμπα συζητάμε τέτοιες λεπτομέρειες...!

the master
28-08-2012, 00:49
Puss in boots 3D!!!!

Μαμησε!
πολυ γελιο και ενδιαφρουσα υποθεση!

Valkyre
28-08-2012, 03:11
Γεια σας! Επεστρεψα απο τις διακοπες και μολις τωρα απο το σινεμα....

Δεν μπορω να γραψω πολλα τωρα γιατι πραγματικα χρειαζομαι χρονο...

Ενα πραγμα απλα θα πω:

Νολαν, εισαι μεγαλος μαγκας αγορι μου...νασαι καλα μακαρι να ακολουθησουν και αλλοι το παραδειγμα σου.

Εγω προσωπικα ενιωσα ΔΕΟΣ σε αρκετα σημεια της ταινιας... και πρωτη φορα σε ελληνικο κινηματογραφο ειδα να χειροκροταει ολο το κοινο στο τελος.

Εισαι μαστορας ρε μπαγασα Νολαν...

Περισσοτερα αυριο, παω να ακουσω το σαουντρακ!

ezio_auditore
28-08-2012, 03:40
Επος ηταν το μπατμαν,αν και ειχε καποια θεματα το σεναριο δεν χαλουσαν την μαγεια,πλεον περιμενουμε στο μελλον για το reboot αν και δεν νομιζω να ρισκαρει κανεις να δωσει ρεαλιστικη εικονα ξανα στον μπατμαν,ελπιζω σε κατι πιο κομικ.

enstikto
28-08-2012, 11:46
@tony: η αλήθεια ειναι πως

Εχει τόσες πολλές άλλες τρύπες (που έχω αναφέρει ήδη κ άλλες που δεν έχω αναφέρει) που όντως δεν αξίζει να ασχολούμαστε με τέτοιες λεπτομεριες ;)

Valkyre
28-08-2012, 12:11
Να πω γενικοτερα-αναλυτικοτερα τι μου αρεσε απο την ταινια. Δεν θα γραψω τα κλασσικα αρνητικα/θετικα που εχω δει στα μηνυματα των περισσοτερων παιδιων εδω που αναφερονται απλα σε ερμηνειες ή σε αλλα σημεια δρασης/ ειδικων εφφε απλα και κοφτα.

Θα αναφερθω στους συμβολισμους και τις αντιφασεις που χρησιμοποιει ο Νολαν για μια ακομη φορα.


Ο τιτλος της ταινιας. Για μια ακομη φορα ο Νολαν καταφερε να κανει εναν τιτλο και μια λεξη "Rises" να εχει πολλαπλη σημασια για την ταινια.

The Dark Knight Rises. Rises οχι μονο απο την αφανεια, οχι μονο απο το κατεστραμενο του κορμι, αλλα κυριως Rises απο την μιζερια, την ανυπαρκτη διαθεση για ζωη. Ενας χαρακτηρας που εχει καταθεσει τα οπλα σε ολο του το ειναι, ενας χαρακτηρας που στο πρωτο μισο της ταινιας δειχνει να ψαχνει απλα εναν τροπο να βγει απο την ζωη ξεγελωντας τον ιδιο του τον εαυτο οτι το εκανε απλα "προσπαθωντας".Κι εδω ερχεται η επικη πρωτη συμβολικη συναντηση με τον Bane. Μια απο τις πιο ανατριχιαστικες και εντυπωσιακες σκηνες της ταινιας για εμενα.

Κανει την συναντηση/ανακριση Μπατμαν-Τζοκερ να φαινεται βολτα στο παρκο... Τα λογια που ξεστομιζει ο Bane ενω ο Σκοτεινος Ιπποτης μοιαζει να παλευει περισσοτερο με το διαλυμενο του κορμι παρα με τον αντιπαλο του τα λενε ολα. Μεχρι φυσικα που ο Bane ξεστομιζει το επικο -απο τα κομικ- I WILL BREAK YOU! ΤHe Dark Knight FALLS....και παραλληλα evil RISES.

Και μιας και μιλαω για τον Bane... εναν κακο που οταν τον πρωτοακουσαμε εγω ειχα εκδηλωσει την αμφιβολια μου στο κατα ποσο ειναι κατι το οποιο θα δεσει σεναριακα στο συμπαν του Νολαν... τον κοιταζω τωρα και λεω μεσα μου... "ποσο προφανης επιλογη ηταν?"

Ηταν αυτο που χρειαζοταν το τελευταιο μερος της τριλογιας. Μετα τον καταπληκτικο Τζοκερ, εναν αδυναμο σωματικα χαρακτηρα, μα εντελως αναρχικο και τρελο, ερχεται ενας τουμπανομυωδης χαρακτηρας, οργανωτικος, το ακριβως αντιθετο απο τον Τζοκερ. Ενας χαρακτηρας που μπορει να σπασει τον Μπατμαν χερι με χερι, ενας που θα επιβαλλει τον στρατιωτικο νομο και θα οργανωσει μια ολοκληρη τρομοκρατικη οργανωση.

Αλλα καπου εδω επανερχομαι στο Rises... που παιρνει σαρκα και οστα στην φυλακη οπου ο Μπρους πρεπει ουσιαστικα να "ξαναγινει" απο την αρχη Μπατμαν, και οχι μονο να γινει, αλλα να πιστεψει οτι ειναι κιολας. Ποιος αλλος σκηνοθετης θα ειχε τα κοτσια να κατσει να βαλει το κοινο του, που ηδη εχει 2 ταινιες, να βλεπει τον ηρωα να ξαναγεννιεται? Και οχι μονο αυτο... να το κανει και ακρως ενδιαφερον. Οι περισσοτεροι σημερινοι σκηνοθετες απλα θα αρεσκονταν σε μπολικα κλωτσομπουνιδια αντι για κατι τετοιο.

Το ποσο επικαιρο ειναι το σεναριο επισης δεν παιζεται... για μια ακομη φορα ο Νολαν χρησιμοποιει κακους που βασιζουν τις αποτροπαιες πραξεις τους στην λογικη, σε μια σωστη φιλοσοφια. Απλα ειναι εξτρεμιστες και φυσικα αδιστακτοι. Οτι λεει ο Bane για την ταξικη αδικια, την συγκεντρωση του πλουτου στους λιγους και την αδυναμια του λαου να αντιδρασει, να "ξυπνησει" απο τον λιθαργο ειναι 100% αληθινα και σωστα. Οι πλουσιοι ζουν σε βαρος των φτωχων.

Για να μην μιλησω για μια ακρως συμβολικη σκηνη παλι, αυτην στο γηπεδο οπου το παιδακι τραγουδαει τον εθνικο υμνο των ΗΠΑ και μαλιστα ο Νολαν επιτηδες τον αφηνει ΟΛΟΚΛΗΡΟ να ακουστει ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ, ελείψη οποιουδηποτε αλλου ηχητικου εφφε, για να δωσει προσοχη ο θεατης στο τι λεει ακριβως ο εθνικος υμνος των ΗΠΑ, ωστε μετα να τον καταστρεψει στα θεμελια του ΟΛΟΣΧΕΡΩΣ... απλα ανατριχιαστικη σκηνοθεσια... ανατριχιαστικη!

Επισης το ολο υφος της ταινιας ειναι εκ διαμετρου αντιθετο απο τις αλλες... Ο Σκοτεινος Ιπποτης να μαχεται την ημερα, υπο το φως του ηλιου με χιονοπτωση!! Πραγματικα...ποσο μα ποσο αντιφατικο, αντιθετο προς την φυση του ιδιου του Μπατμαν, των υπολοιπων ταινιων του ειδους? Μοιαζει σαν ο Σκοτεινος Ιπποτης πλεον να βγαινει στο φως, να ξεπηδαει μεσα απο το σκοταδι για την υστατη στιγμη του. Να κατακταει την ημερα. "The Shadows Betray you" του ειχε πει ο Bane... και το παιρνει αυτο ο Νολαν και το γυρναει μονο με τον δικο του μοναδικο συμβολικο τροπο στο τελος της ταινιας!

Και φυσικα το τελος, οπου η ολη ιστορια με το "clean slate" που εφτιαξαν οι τρομοκρατες ειναι στην ουσια αυτο που παντοτε αναζητουσε κυριολεκτικα ο Μπρους Γεην, ο Μπατμαν... να σβησει τα παντα, οχι ομως να ξεχασει τα παντα, οχι να παραδοθει και να στερησει το συμβολο της ελπιδας που αντιπροσωπευει απο τον κοσμο. Στελνει στον Γκορντον τον προβολεα με το σημα, στον Μπλεηκ αφηνει την διαθηκη του Μπατμαν και για μια ακομη φορα... την τελευταια στην τριλογια του Νολαν... The Dark Knight RISES...δειχνοντας τον Μπλεηκ να παταει πανω στο πανελ και να σηκωνεται γεμιζοντας την οθονη του σινεμα....

Credits, End.

ετσι φτιαχνεις μια ταινια κομικ ηρωα, και οχι "σουπερ"ηρωα. Ο Μπατμαν δεν εχει τιποτα σουπερ απανω του.

Ευγε, απλα ευγε. Αυτα εγω παιρνω απο την ταινια. Αυτα μετρανε για εμενα. Δεν θα κατσω να εστιασω σε ανουσια σημεια, στο αν η χρονολογικη ακριβεια των γεγονοτων ειναι αψεγαδιαστη ή στο αν σεναριακα υπαρχουν τρυπες εδω και εκει. Κοιταω τι μου αφηνει αυτη η ταινια. Τι μου ειπε.

Ελπιζω να αργησουν πολυ να κανουν reboot τον χαρακτηρα (που εμφανως και φυσικα η Warner αλλα και κυριως η DC Comics δεν θελει να δει τον ηρωα της να εμφανιζεται νεκρος στο τελος μιας ταινιας). Πρακτικα ο Νολαν σκιαγραφησε την τραγικη φιγουρα του Μπρους Γεην/Μπατμαν οπως κανενας αλλος. Ασχοληθηκε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με τον χαρακτηρα και οχι απλα διαδικαστικα οπως εκαναν ολοι οι προκατοχοι, σαν να ηθελαν απλα να τον βαλουν στο κουστουμι και να αρχισει να ριχνει κλωτσομπουνιδια.

Ο Μπατμαν του Νολαν ειναι ο ουσιαστικος Μπατμαν. Πιο κοντα σε αυτον που σκιαγραφουν τα κομιξ αλλα και η πραγματικοτητα. Πολλα ρησπεκτ σε εναν απο τους αγαπημενους μου σκηνοθετες που ακομη δεν εχει καταφερει να με απογοητευσει.

enstikto
28-08-2012, 12:53
@Val DKR spoilers κτλ

Θα συμφωνήσω οτι έχει πολύ ωραίους συμβολισμούς η ταινία και "νοήματα" αλλά προσωπικά με ενοχλεί το οτι ο Νόλαν έχωντας ως σκοπό να δείξει όλα αυτά τα νοήματα δεν έδωσε ιδιαίτερη σημασία στην ρεαλιστικότητα του σεναρίου (που υποτίθετε οτι είναι και το "ατού" των ταινιών) αλλά είπε "θέλω να δείξω αυτά, δεν έχει σημασία το αν στέκουν σεναριακά, θα δώσω έτσι μια εξήγηση της πλάκας (ή δεν θα δώσω καν) και θα την κάνω την ταινία μου".
Θεωρώ οτι είναι εντελώς out of character (όχι μόνο των comics αλλά και των προηγούμενων ταινιών του Νόλαν) αυτό που συμβαίνει στον Bruce Wayne στην αρχή της ταινίας. Ναι σαν Batman δεν θα μπορούσε να συνεχίσει αλλά δεν θα κατέθετε τα όπλα και ως Μπρους Γουέιν επειδή πέθανε η "μοναδικη του αγάπη", ενώ θα μπορούσε να κάνει πλέον άπειρο καλό ο BW.
Η ταινία στηρίζετε πάνω σε αυτό. Στο οτι ο BW έχει πέσει και συνεχίζει και πέφτει μέχρι τα μέσα της ταινίας ώστε να μπορέσει να σηκωθεί (rise) στο τέλος. Το θέμα είναι οτι εξ αρχής δεν θα έπρεπε να είχε πέσει... ή τουλάχιστον όχι τόσο πολύ....
Όσο για το οτι ο Μπάτμαν δεν έχει τίποτα Σούπερ απάνω του:
Ο τύπος καταφέρνει σε μερικούς μήνες να ξεπεράσει σπάσιμο μέσης, να κάνει γυμναστική, να σκαρφαλώσει και να βγεί απο την φυλακή που βρίσκετε στη μέση του πουθενά και παρόλο που είναι αφραγκος και δεν έχει κανένα τρόπο επικοινωνίας με τον υπόλοιπο κόσμο καταφέρνει να γυρίσει σε μία πόλη η οποία είναι δεν ξέρω και εγώ πόσα μίλια μακρυά σε ελάχιστο χρόνο και η οποία φρουρείτε και έχει κλειστές όλες τις εισόδους και τις εξόδους της και δεν μπαίνει/βγαίνει τίποτα. Αν αυτο δεν είναι σούπερ τι είναι; :P
Και εμένα μου αρέσουν οι συμβολισμοί κτλ αλλά ειδικά σε μία ταινία η οποία πάει να περάσει ως ρεαλιστική και σοβαρή θεωρώ απαράδεκτο να μένουν τέτιες τρύπες (όπως αυτή αλλα και άλλες που έχω αναφέρει προηγουμένως) ή να στηρίζετε σε εξ αρχής λάθος πράγματα για να δείξει αυτό που θέλει... Και αυτό είναι που με χαλάει (και με είχε χαλάσει και με το TDK) γιατί πάντα τον θεωρούσα πολύ αξιόλογο σκηνοθέτη και storyteller τον Νόλαν και δεν μπορώ να δεχτώ οτι όλα αυτά τα περνάει στο ντούκου... Θα ήθελα να ήταν πιο τελειομανής......

Slay
28-08-2012, 13:31
Και εγω μαλλον απογοητευτηκα και κλινω προς τις αποψεις του enstikto
οχι τοσο για τισ τρυπες στο σεναριο , αλλα απογοητευτηκα μαλλον σε σχεση με τα 9,5 και 10/10 που διαβαζα, για μενα η ταινια ηταν κατωτερη της προηγουμενης ισως κατωτερη και απο την πρωτη ταινια.
Δεν λεω οτι ειναι κακη ταινια το αντιθετο μαλιστα ειναι πολυ καλη ταινια αλλα οχι στον βαθμο που την παρουσιαζουν.
Το σκηνικο με την μερα που αρεσε για παραδειγμα στον valkyre εμενα με χαλασε, μου χαλασε το ολο κλιμα που ειχαν οι προηγουμενες ταινιες, ακομα και το gotham που πλεον το εδειξε σαν νεα υορκη με χαλασε επισης.
Τελος θα διαφωνησω και με το οτι ο bane ειναι καλυτερος χαρακτηρας απο τον joker, ουτε σαν χαρακτηρας ηταν καλυτερος , πολυ περισσοτερο δε σαν ερμηνεια.

Valkyre
28-08-2012, 13:36
@ ενστικτο
^^ ωχ τι μαμησαμε τωρα! λολολολολ :P


διαφωνω και αυτο γιατι δεν βλεπω αυτα που αναφερεις να επηρεαζουν την ταινια ουτε στο ελαχιστο.

Δεν ξερω γιατι σε πιανει αυτο το ξεψαχνισμα οταν βλεπεις ταινια Μπατμαν που προερχεται απο τον Νολαν, αλλα αν ειναι αυτο που λες οτι τον εχεις πολυ ψηλα, τοτε οκ αντε να το δεχθω, ειναι προς τιμην του.

Αλλα και παλι δεν εχω καταλαβει σε τι σεναριακη ατελεια αναφερεσαι ιδιαιτερα. Μιλας για το πως βρεθηκε πισω ο Μπρους Γουεην και πως ανεβηκε στο νησι οταν σου εχει δειξει στην ταινια να εμφανιζεται στον Γκορντον φορωντας την στολη του Μπατμαν περπατωντας ανετα πανω στον παγο. Τωρα θα μου πεις "ε αυτο δεν ειναι σεναριακη ατελεια οταν ολοι οι αλλοι ψοφανε?" οπου κι εγω θα σε παραπεμψω στην πρωτη ταινια οπου δειχνει τον Μπατμαν να κανει προπονηση ξιφομαχιας πανω σε παγο μαζι με τον Ρας Αλ Γκουλ... το περπατημα πανω στον παγο για τον Μπατμαν ειναι απλα διαδικαστικο...οσο για το οτι ηταν αφραγκος να πω οτι διασυνδεσεις ειχε παντου...δεν σημαινει οτι επειδη εμεινε αφραγκος δεν ειχε ανθρωπους να τον βοηθησουν ή οτι ολοι οι δικοι του ανθρωποι ντε και καλα ηταν στην Γκοθαμ... ο ανθρωπος ειχε γνωστους παντου, σε ολο τον κοσμο...

Λες μετα οτι το οτι "πεφτει" τοσο πολυ ο Μπατμαν ειναι απαραδεκτο, οταν η δευτερη ταινια στο δειχνει στο τελος της με αυτον τον ξεκαθαρο τροπο. Ο Μπρους Γουεην απο την αρχη της 2ης ταινιας δηλωνει ξεκαθαρα πως δεν θελει πια να ειναι ο Μπατμαν. Στο πρωτο μισο της ταινιας αναζητα απεγνωσμενα τον αντικαταστατη του στο προσωπο του Ντεντ. Ολη η ταινια περισττρεφεται γυρω απο αυτο. Ο Μπατμαν θελει να φυγει και να ζησει ομορφα και ωραια με την Ρεητσελ. Φυσικα ο Μπρους Γουεην καταστρεφεται ολοκληρωτικα την στιγμη που πεθαινει η Ρεητσελ στην δευτερη ταινια. Ο Τζοκερ νικησε στην ουσια και ο Ντεντ ηταν ο τελευταιος ασσος στο μανικι του.

Ο Μπατμαν παιρνει το φταιξιμο για να μην χαθουν τα λιγα καλα που επετευχθησαν μεσα απο ολη αυτην την τραγωδια και επισημως αποσυρρεται. Ε δεν ειναι παραλογο οταν θεωρειται δολοφονος, οταν η μεγαλη του αγαπη εχει πεθανει και νιωθει υπευθυνος γι αυτο, οταν ολοκληρη η ζωη του ειναι μια τραγωδια και οταν αποτυγχανει ακομα και ως Μπατμαν αυτο που αρχικα ειχε σκοπο να κανει (ασε που το κορμι του ηταν διαλυμενο), να τα βαψει ολιγον τι καταμαυρα και να πει νησαφι.

Το θεωρω απολυτως φυσιολογικο και "ανθρωπινο" κυριως. Ο Μπατμαν του Νολαν ειναι ανθρωπινος. Ταυτοχρονα αυτο δεν σημαινει οτι ως Μπρους Γουεην δεν προσπαθουσε να βοηθησει. Τα φιλανθρωπικα του ιδρυματα δουλευαν κανονικα για το μεγαλυτερο διαστημα και ειχε αφησει την επιχειρηση στα εμπιστα χερια του Φοξ. Απλα δεν αντεχε αλλο να υποκρινεται τον playboy και ενιωθε κενος μεσα απο ολη αυτην την τραγωδια που ειχε περασει.

Συγνωμη αλλα δεν βρισκω τιποτα υπερβολικο ή παραλογο. Δεν μας εδειξε τον Μπρους Γοευην να εχει τασεις αυτοκτονιας ή κατι τετοιο ή οτι επινε και εκανε ναρκωτικα για να ξεπερασει τον πονο του. Απλα εμεινε αδρανεις και απαθεις οσον αφορα το να φτιαξει την προσωπικη του ζωη και να προχωρησει. Και μου φαινεται απιστευτα λογικο δεδομενων των καταστασεων. Και σε πληροφορω δεν ειναι καθολου out of character αν εχεις διαβασει αρκετα το κομικ. Καθολου ομως. Υπαρχουν μαλιστα επισοδεια στα κομικ που ο Μπατμαν απεικονιζεται πολυ μα πολυ πιο καταθλιπτικος.

Τωρα το οτι εσυ δεν ηθελες να πεσει, ε οκ αυτο ειναι προσωπικο γουστο, δεν μπορω να σου πω οτι εισαι λαθος, απλα εγω το βρηκα μια παρα πολυ ομορφη σκηνοθετικη επιλογη ωστε να εξιψωσει τον χαρακτηρα ακομα περισσοτερο στο τελος. Δειχνει την ανθρωπινη πλευρα του, οτι δεν ειναι κανενας ανικητος, χωρις ελαττωματα και μετα το γυρναει ολο αυτο για να τον κανει πραγματικο ηρωα. Ειλικρινα το θεωρω ιδιοφυες. Η αλλη πλευρα του να μην εκανε κατι τετοιο θα ηταν η ευκολη λυση. Ριξε κλωτσομπουνιδια και μπολικα εφφε και κανε το Μπατμαν Avengers... οχι δεν θα παρω ευχαριστω.

Τωρα για το σουπερ, ελπιζω να αντιλαμβανομαστε 2 πραγματα... σαφως και αναφερομουν σε υπερδυναμεις τυπου βγαζω λεηζερ απο τα ματια κλπ. Το οτι ειναι εκπαιδευμενος μεχρι αηδιας οτι εχει μυαλο ιδιοφυιας κλπ δεν τα θεωρω σουπερ. Το οτι εφτιαξε η σπασμενη του μεση σε 4-5 μηνες, οκ ναι ειναι κατι σχεδον αδυνατον, αλλα "σχεδον" οπως το λες κι εσυ. Δεν ειναι και τοσο ακυρο οταν ξερεις οτι μιλαμε για ταινια. Δηλαδη τι επρεπε να κανει ρε συ, να τον δειχνει κρεμασμενο επι 3 χρονια για να σε ικανοποιησει πληρως στο ρεαλιστικο κομματι? Ή μηπως να μην εδειχνε καθολου την πιο κλασσικη στιγμη Μπατμαν Μπεην οπου του σπαει την μεση? Και αν αρχισουμε να αναρωτιομαστε πως γινονται ολα αυτα, ε ας αναρωτηθουμε και πως γινεται να φοραει την μασκα που φοραει ο Μπεην και πως ειναι δυνατον να ειναι ποτισμενος με αναισθητικα για να μην νιωθει πονο και που βρηκαν τα καυσιμα για το Μπατ, και ποτε εμαθε να πιλοταρει ο Μπρους Γουεην αεροπλανο μιας και δεν μας το εδειξε ποτε σε ταινια, και πολλα πολλα αλλα, τα οποια αν ασχολιοταν με τοση λεπτομερεια ο Νολαν, ε συγνωμη αλλα θα εχανε την ουσια της ταινιας.

Ασε που πραγματικα δεν βλεπω να αναφερεις κατι ουσιαστικα λειψο σεναριακα....

Ισα ισα που το ολο σχεδιο που οργανωσε η Ταλια (που δεν το ειδε κανεις να ερχεται) μαζι με τον bane ηταν ΕΦΥΕΣΤΑΤΟ αν το βαλεις κατω και το δεις βημα βημα.

Valkyre
28-08-2012, 13:48
Και εγω μαλλον απογοητευτηκα και κλινω προς τις αποψεις του enstikto
οχι τοσο για τισ τρυπες στο σεναριο , αλλα απογοητευτηκα μαλλον σε σχεση με τα 9,5 και 10/10 που διαβαζα, για μενα η ταινια ηταν κατωτερη της προηγουμενης ισως κατωτερη και απο την πρωτη ταινια.
Δεν λεω οτι ειναι κακη ταινια το αντιθετο μαλιστα ειναι πολυ καλη ταινια αλλα οχι στον βαθμο που την παρουσιαζουν.
Το σκηνικο με την μερα που αρεσε για παραδειγμα στον valkyre εμενα με χαλασε, μου χαλασε το ολο κλιμα που ειχαν οι προηγουμενες ταινιες, ακομα και το gotham που πλεον το εδειξε σαν νεα υορκη με χαλασε επισης.
Τελος θα διαφωνησω και με το οτι ο bane ειναι καλυτερος χαρακτηρας απο τον joker, ουτε σαν χαρακτηρας ηταν καλυτερος , πολυ περισσοτερο δε σαν ερμηνεια.

Αυτο που λες Παναγιωτη λιγο-πολυ επιβεβαιωνει αυτο που λεω εδω και καιρο. Οτι δεν λεει να καθεσαι και να διαβαζεις τι πιστευει ο καθενας πριν πας να δεις την ταινια μονο σου. overhyping σιγουρα επηρεαζει αρνητικα τις περισσοτερες φορες. Εγω οκ ειμαι υπερβολικος, δεν διαβασα κανεναν που να λεει για 10αρια δεν ασχοληθηκα καθολου με κριτικες, πηγα με Ηype προφανως, αλλα οχι με το τρελο hype του "η ταινια ειναι οτι καλυτερο εχω δει ποτε μου" κλπ κλπ.

Και βγηκα ικανοποιημενος απο αυτο που ειδα.

personGR
28-08-2012, 13:57
Αυτο που λες Παναγιωτη λιγο-πολυ επιβεβαιωνει αυτο που λεω εδω και καιρο. Οτι δεν λεει να καθεσαι και να διαβαζεις τι πιστευει ο καθενας πριν πας να δεις την ταινια μονο σου. overhyping σιγουρα επηρεαζει αρνητικα τις περισσοτερες φορες. Εγω οκ ειμαι υπερβολικος, δεν διαβασα κανεναν που να λεει για 10αρια δεν ασχοληθηκα καθολου με κριτικες, πηγα με Ηype προφανως, αλλα οχι με το τρελο hype του "η ταινια ειναι οτι καλυτερο εχω δει ποτε μου" κλπ κλπ.

Και βγηκα ικανοποιημενος απο αυτο που ειδα.

Και εγώ πάνω κάτω τα ίδια έκανα, λίγο όμως

ο πανηλίθιος θάνατος του Bane και της Talia, που υποτίθεται πως είναι αθάνατη όπως και ο πατέρας της

λίγο

το σκηνικό με τη βόμβα που δε μου άρεσε σα σχέδιο τόσων villains

και άλλα, κυρίως μικροπράγματα, έκαναν την ταινία για μένα μάλλον την πιο αδύναμη της τριλογίας :/

Valkyre
28-08-2012, 14:05
Και εγώ πάνω κάτω τα ίδια έκανα, λίγο όμως

ο πανηλίθιος θάνατος του Bane και της Talia, που υποτίθεται πως είναι αθάνατη όπως και ο πατέρας της

λίγο

το σκηνικό με τη βόμβα που δε μου άρεσε σα σχέδιο τόσων villains

και άλλα, κυρίως μικροπράγματα, έκαναν την ταινία για μένα μάλλον την πιο αδύναμη της τριλογίας :/

Με το πρωτο που λες θα συμφωνησω. Ηθελα να το γραψω κιολας αλλα το ξεχασα. Ναι ο θανατος του bane ηταν λιγακι αποτομος ξεμπαρκος και "προχειρος". Βεβαια θα ηταν εντελως anticlimatic να δειξει τον Μπατμαν να ξαναπλακωνεται μαζι του οταν πλεον ο θεατης εχει καταλαβει ποιος ειναι ο πραγματικος mastermind της ταινιας και ο Νολαν ηθελε να ριξει το focus εκει. Αλλα ναι κι εμενα δεν μου αρεσε τοσο ο τροπος με τον οποιο εφυγε ο Bane απο το σκηνικο.

Η δε Ταλια δεν μπορει να ειναι αθανατη στο συμπαν του Νολαν. Το ξερουμε αυτο, ειναι λογικο και δεν ειχα προβλημα με τον θανατο της. Ισα ισα.

personGR
28-08-2012, 14:09
Με το πρωτο που λες θα συμφωνησω. Ηθελα να το γραψω κιολας αλλα το ξεχασα. Ναι ο θανατος του bane ηταν λιγακι αποτομος ξεμπαρκος και "προχειρος". Βεβαια θα ηταν εντελως anticlimatic να δειξει τον Μπατμαν να ξαναπλακωνεται μαζι του οταν πλεον ο θεατης εχει καταλαβει ποιος ειναι ο πραγματικος mastermind της ταινιας και ο Νολαν ηθελε να ριξει το focus εκει. Αλλα ναι κι εμενα δεν μου αρεσε τοσο ο τροπος με τον οποιο εφυγε ο Bane απο το σκηνικο.

Η δε Ταλια δεν μπορει να ειναι αθανατη στο συμπαν του Νολαν. Το ξερουμε αυτο, ειναι λογικο και δεν ειχα προβλημα με τον θανατο της. Ισα ισα.

Ναι, δε διαφωνώ

Με το να δείξει κάποιον αθάνατο ο Νόλαν, ίσως διέλυε το "ανθρώπινο" της τριλογίας, και πάλι όμως δε θα ήθελα τους δω να πεθαίνουν, σίγουρα θα προτιμούσα να τους έπιανε η αστυνομία, όπως έγινε και με τον Crane, και με τον Joker. Τουλάχιστον έναν από τους δύο, όπως έγινε και στις προηγούμενες ταινίες (πχ στο begins πεθανε ο Ras, έζησε ο Crane, στο tdk, πέθανε ο dent, έζησε ο joker)..


Κατά τ'άλλα απολαυστικότατη ήταν η ταινία :a068:

enstikto
28-08-2012, 14:12
πάμε για μαραθώνιο spoilertag πάλι; :P

Καταρχήν ήταν κλέισμένος μέσα στο σπίτι του για 7 χρόνια (ή 8 δεν θυμάμαι ακριβως). Ότι διασυνδέσεις είχε ήταν περισσότερο επιφανιακές (αυτό ήταν και ένα απο τα θέματα του) και μόλις έχασε τα λεφτάκια του λογικά όλοι αυτοί θα την κάναν με ελαφρά πηδηματάκια... Αλλά και πάλι και να μην την είχαν κάνει με ελαφρά πηδηματάκια χλωμό να είχε διασυνδέσεις στη φυλακή που βρισκόταν στη μέση του πουθενά. Γενικά πρέπει να παραδεχτείς οτι το συγκεκριμένο δεν πείθει ιδιαίτερα (ειδικά το κομμάτι μεταφοράς απο φυλακή -> america). Για το πως μπήκε στο gotham ντάξ ninja είναι το κατάφερε....
Αυτό με τον πάγο μου το είπε και ένας φιλος μου και του είπα ακριβώς αυτό που είπς και εσύ (στο 1 εκπαίδευση στον πάγο κτλ).
Sorry αλλά υποτίθετε οτι ήθελε να κάνει το καλό να βοηθάει το gotham κτλ και αυτός κλείστηκε στο σπίτι του και άφησε τον Μόρκαν Φρίμαν να κάνει κουμάντο και δεν ήξερε καν τι γινόταν έξω. Βοηθούσε; Δεν βοηθούσε. Εδώ περίμενε απο τον Ρόμπιν να πάει να του πει οτι το ίδρυμα για τα ορφανά δεν πάει καλά. Δεν διαφωνώ οτι θα μπορούσε να πέσει σε κατάθλιψη. Πάντα ο Μπάτμαν ήταν χαρακτήρας με τρελά ψυχολογικά. Διαφωνώ στο οτι έπεσε τόσο πολύ που κλείστησκε στο mansion και δεν έκανε τίποτα.
Για τις τρύπες σεναριακά διάβασε τα προηγούμενα post μου (μία σελίδα πίσω το πολύ), δες το videaκι που έχω postάρει "How it should have ended" που είναι περισσότερο αστείο αλλά στέκουν τα περισσότερα που λέει, + το όλο σκηνικό με το πως γύρισε στο Γκόθαμ.
Το surprise με την Talia ήταν όντως πολύ ωραίο και το αναφέρω και εγώ σε προηγούμενο post μου οτι μου άρεσε. Το αν όλο το σχέδιο ήταν ευφυέστατο όμως δεν ξέρω ρε φίλε.... Ήθελαν για παράδειγμα να πάρουν εκδίκηση απο το Γκόθαμ. Ήθελαν πρώτα να περάσουν την αναρχεία κτλ και μετά όταν είχαν ελπίδα or whatever να σκάσουν την βόμβα. Why wait until the last possible moment to blow up the bomb then? Ακόμα και όταν σκάει ο Batman και οι μπάτσοι δεν λένε "ας το επισπέυσουμε". Περιμένουν να γίνει το απαραίτητο confrontation με τον batman και μετά.... Classis bond vilain mistake που τα βλέπουμε και γελάμε...

Nikoladim
28-08-2012, 14:18
Μιας και μιλάμε για συμβολισμούς Εκτός από την αστική συνείδηση κλπ. που πολύ ωραία ανέλυσε ο Val και ήδη έχει αρχίσει από το 2, πρέπει να αναφέρουμε πως ο Bane για μένα αποτελεί μια σύγχρονη μορφή χούντας. Δηλαδή θέλει να ανατρέψει την κατάσταση στο Γκόθαμ, όχι ειρηνικά δημοκρατικά αλλά με βία-τρόμο-αίμα-όπλα. Δίνει την ψευδαίσθηση στον κόσμο πως υπάρχει μια νέα τάξη πραγμάτων αλλά στην πραγματικότητα ζούνε μέσα σε ένα "κλουβί". Επίσης πως οι αστυνομικοί είναι οι αντιπρόσωποι της ανακατάληψης του Γκόθαμ πάλι δεν μου κολλάει :thumbsdown:. Τέλος προφανώς και υφίσταται και το δίλημμα αναρχικών χρήση ή μη της βίας (Βατς-Κατ).

hakoo
28-08-2012, 14:20
spoiler περι batman, τοποθετηση επανω στην τοποθετηση (ω τοποθετηση !:c055gfe:)

Εγω παλι τεινω να συμφωνησω με τον Valkyre.
Δεν τα βρηκα ολα ροδινα, προφανως εχει η ταινια τις αδυναμιες της οπως ολες οι ταινιες αλλα οπως ειπε και Δημητρης το συναισθημα και ο συμβολισμος μου εμεινε απο την ταινια, οχι το πως εφτασε απο την φυλακη της Καραιβικης (καπου εκει νομιζω ειναι αυτη η φανταστικη πολη) στην Γκοθαμ city μεσα σε λιγες ωρες.
Sure, το σκεφτηκα σε πραγματικο χρονο και μου φανηκε ακυρο, αλλα ως εκει. Δεν θα προτιμουσα με τιποτα να ετρωγε χρονο απο την ταινια για να μου εξηγησει ποιον βρηκε και τον βοηθησε και πως πηγε και ποτε πηγε ουτε θα ηθελα με τιποτα να τον δω να επιστερφει στην πολη bypassing τα μπλοκα και να πηγαινει στο ταδε batman hideout και να παιρνει τη στολη κτλ.
Θεωρω οτι οι λεγομενες τρυπες καποιες φορες ειναι αναγκαιες αφενος για να μην εχει η καθε ταινια runtime 8 ωρων, αφετερου γιατι ειναι κουραστικο να βλεπεις every little detail μονο και μονο για να μην μπορει να κατηγορηθει το σεναριο για τρυπες.
Το οτι τον ειδα να σκαρφαλωνει στην κορυφη του πηγαδιου ηταν αρκετο, η αντιθεση του να τον βλεπεις στην αμεσως επομενη σκηνη του ως Dark Knight μου δινει πολλα περισσοτερα απο το να εβλεπα πως εκλεισε τα εισητηρια και αν ειχε καλη πτηση :c055gfe:
Θα συμφωνησω επισης με τον Δημητρη στην σκιαγραφηση του Batman απο τον Nolan, για μενα η ρεαλιστικη προσεγγιση (οσο ρεαλισμο μπορει να εχει μια super hero movie) που επιχειρησε ειναι απλα η συνεχεια της φιλοσοφιας που διεπει ολη την τριλογια και δεν θα ηθελα με τιποτα να αλλαξει αυτο. Μοναδικη ενσταση στην ολοκληρωση του χαρακτηρα ειναι προφανως το τελος, θεωρω οτι στο μυαλο του Nolan ο Batman στο τελος πεθαινει. Βεβαια το οραμα ενος σκηνοθετη εχει ορια, συγκεκριμενα αυτα που θετει η Warner.
Απο κει και περα, 2 αρνητικα για μενα.
1. Ο Bane ενω ηταν εξαιρετικα καλογραμμενος χαρακτηρας δεν καταφερε να με πεισει, ο Hardy ειναι πολυ καλος ηθοποιος αλλα υποκριτικα για μενα περιοριστηκε. Δεν μπορω ακριβως να το προσδιορισω, πιθανολογω οτι η μασκα και η αλλοιωση της φωνης επαιξαν τον ρολο τους.
2. Η εκπληξη με την Tαλια δεν δουλεψε τοσο σε μενα. Δεν θελω να το παιξω smartass, προφανως και δεν το περιμενα οτι θα ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα αλλα απο τη στιγμη που της εδωσε τοσο screentime ο Nolan και απο τη σκηνη με την ουλη και μετα ηξερα οτι καποιον twist ρολο θα παιξει στο τελος.

Valkyre
28-08-2012, 14:58
πάμε για μαραθώνιο spoilertag πάλι; :P

Καταρχήν ήταν κλέισμένος μέσα στο σπίτι του για 7 χρόνια (ή 8 δεν θυμάμαι ακριβως). Ότι διασυνδέσεις είχε ήταν περισσότερο επιφανιακές (αυτό ήταν και ένα απο τα θέματα του) και μόλις έχασε τα λεφτάκια του λογικά όλοι αυτοί θα την κάναν με ελαφρά πηδηματάκια... Αλλά και πάλι και να μην την είχαν κάνει με ελαφρά πηδηματάκια χλωμό να είχε διασυνδέσεις στη φυλακή που βρισκόταν στη μέση του πουθενά. Γενικά πρέπει να παραδεχτείς οτι το συγκεκριμένο δεν πείθει ιδιαίτερα (ειδικά το κομμάτι μεταφοράς απο φυλακή -> america). Για το πως μπήκε στο gotham ντάξ ninja είναι το κατάφερε....
Αυτό με τον πάγο μου το είπε και ένας φιλος μου και του είπα ακριβώς αυτό που είπς και εσύ (στο 1 εκπαίδευση στον πάγο κτλ).
Sorry αλλά υποτίθετε οτι ήθελε να κάνει το καλό να βοηθάει το gotham κτλ και αυτός κλείστηκε στο σπίτι του και άφησε τον Μόρκαν Φρίμαν να κάνει κουμάντο και δεν ήξερε καν τι γινόταν έξω. Βοηθούσε; Δεν βοηθούσε. Εδώ περίμενε απο τον Ρόμπιν να πάει να του πει οτι το ίδρυμα για τα ορφανά δεν πάει καλά. Δεν διαφωνώ οτι θα μπορούσε να πέσει σε κατάθλιψη. Πάντα ο Μπάτμαν ήταν χαρακτήρας με τρελά ψυχολογικά. Διαφωνώ στο οτι έπεσε τόσο πολύ που κλείστησκε στο mansion και δεν έκανε τίποτα.
Για τις τρύπες σεναριακά διάβασε τα προηγούμενα post μου (μία σελίδα πίσω το πολύ), δες το videaκι που έχω postάρει "How it should have ended" που είναι περισσότερο αστείο αλλά στέκουν τα περισσότερα που λέει, + το όλο σκηνικό με το πως γύρισε στο Γκόθαμ.
Το surprise με την Talia ήταν όντως πολύ ωραίο και το αναφέρω και εγώ σε προηγούμενο post μου οτι μου άρεσε. Το αν όλο το σχέδιο ήταν ευφυέστατο όμως δεν ξέρω ρε φίλε.... Ήθελαν για παράδειγμα να πάρουν εκδίκηση απο το Γκόθαμ. Ήθελαν πρώτα να περάσουν την αναρχεία κτλ και μετά όταν είχαν ελπίδα or whatever να σκάσουν την βόμβα. Why wait until the last possible moment to blow up the bomb then? Ακόμα και όταν σκάει ο Batman και οι μπάτσοι δεν λένε "ας το επισπέυσουμε". Περιμένουν να γίνει το απαραίτητο confrontation με τον batman και μετά.... Classis bond vilain mistake που τα βλέπουμε και γελάμε...



οχι θα προσπαθησω να μην μπουμε σε τρελο σποιλερφεστ γιατι θα το καψουμε παλι λολ! :P

Ομως, ειλικρινα νομιζω οτι εστιαζεις σε λαθος σημεια. Ελπιζω να μην το κανεις γενικοτερα στις ταινιες, γιατι οκ ξερω οτι ο Μπατμαν του Νολαν δεν ειναι στα γουστα σου και το εχεις πει στο παρελθον οποτε ημουν 100% βεβαιος πριν ακομα δω την ταινια οτι θα κανουμε τετοιου ειδους συζητηση. Οπως και να το δεις εισαι λιγακι προκατηλλειμενος και ξεψαχνιζεις την ταινια σε υπερβολικο βαθμο.

Αλλα οπως και να εχει, σε ορισμενα σημεια πραγματικα απορω μιας και εισαι τοσο παρατηρητικος (δεν το λεω ειρωνικα εννοειται, σοβαρα μιλαω) πως γινεται να σου ξεφευγουν καποια σοβαρα πραγματα.

Λες δηλαδη γιατι καθοταν κλεισμενος μεσα στο σπιτι του ο Μπατμαν 8 χρονια ενω μπορουσε να βοηθησει τον κοσμο? Μα.... αυτο εκανε.... δεν ξερω αν προσεξες αλλα σε ολη την αρχη της ταινιας γινεται εμφανες οτι πλεον δεν υπαρχει αναγκη για Μπατμαν... επικραττει ειρηνη ως επι το πλειστον ολα αυτα τα χρονια. Ο δε Μπρους Γουεην εχει αφιερωθει στην εφευρεση αυτη που θα προσφερε ανεξαντλητη πηγη ενεργειας για ολοκληρη την πολη, και προφανως τον κοσμο. Και μονο το παγκοσμιο ευεργετικο κομματι απο μια τετοια ανακαλυψη ειναι ολα τα λεφτα... ο τυπος pretty much εκανε την ανακαλυψη του αιωνα. Ναι μεσα απο το σπιτι του, χωρις να βγαινει εξω. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειχε τηλεφωνο και δεν μιλαγε για τα projects του. Το οτι δεν γνωριζε για το ορφανοτροφειο ηταν επειδη το θεωρουσε στανταρ και επειδη προς το τελος κοπηκε η χρηματοδοτηση.

Μετα λες οτι πρεπει να το παραδεχθω οτι μπαζει καππου το ολο σκηνικο "πως επεστρεψε πισω". Σορρυ, δεν το βρισκω καθολου παραλογο θα το ξαναπω, ενας ΖΑΜΠΛΟΥΤΟΣ ανθρωπος να μην μπορει να βρει και να πεισει ΕΝΑΝ ανθρωπο να του κανει ΜΙΑ χαρη. Δηλαδη επειδη πτωχευσε ξαφνικα δεν βρηκε καποιον να του χρωσταει μια χαρη? Σορρυ αλλα δεν μπαζει καθολου και ειλικρινα το θεωρω χαζο να το ψαξω περισσοτερο το θεμα. Ο τυπος ηταν ο Μπρους Γουεην... τον ηξεραν σχεδον ολοι οι προεδροι των κρατων προσωπικα...

Οσο για την βομβα και το σχεδιο, το ολο θεμα περιπλεκεται γυρω απο την ελπιδα και ειναι ενας ακομα συμβολισμος καταπληκτικος που ξεχασα να γραψω στο αρχικο μου ποστ. Ολη η συζητηση μεσα στην φυλακη για την αποδραση και το ποσο ευκολο δειχνει αλλα ειναι τοσο δυσκολο και ποσο μεγαλη αναγκη ειναι να υπαρχει παντα η ελπιδα... πω... καλα... τωρα μπορω να γραψω κειμενο ετσι οπως το σκεφτομαι με αυτα που ειπε η ταινια...δηλαδη αυτην την στιγμη συνειδητοποιω και πραγματα που δεν τα ειχα δει αρχικα...!

Το σχεδιο δεν ηταν απλα εκδικηση μπουμ καπουτ. Το σχεδιο ηταν να γινει η Γκοθαμ παραδειγμα. Το σχεδιο ηταν να χρησιμοποιηθει η "ελπιδα" εναντιον του καθεστωτος, εναντιον του κατεστημενου. Ολα βασιζονταν στην ελπιδα και φυσικα στην προσωπικη ατζεντα που ειχε η Ταλια για τον Μπατμαν. Ο Μπατμαν ειχε την ελπιδα οτι μπορει να βγει απο την φυλακη. Ετσι και οι κατοικοι της Γκοθαμ ειχαν μια αναλογη ελπιδα. Απατηλη ελπιδα ομως.

Επισης σιγουρα Ταλια και Μπεην ειχαν σκοπο να φυγουν απο την πολη, αλλα τα σχεδια αλλαξαν οταν ο Μπατμαν ελευθερωσε τους αστυνομικους και εμφανιστηκε πισω. Προσπαθησαν να δουν εαν θα τα βγαλουν περα και οταν ειδαν οτι δεν τα καταφεραν, φυσικα και καταλαβαν οτι δεν υπαρχει γυρισμος και θα χρειαστει να πεθανουν και οι ιδιοι προκειμενου να εφαρμοσουν το σχεδιο τους. Σκοπος τους ηταν εξαρχης να σκασει η βομβα απο μονη της. Προσπαθησαν να το επισπευσουν οταν ειδαν τα σκουρα αλλα τους σταματησε ο συνδυασμος Σελινα, Μπλεηκ, Μπατμαν , Γκορντον.

Kαι παλι ομως ειλικρινα.... what the fuck is the point απο ολη αυτην την αναλυση? Ειλικρινα δεν μου λεει τιποτα ολη αυτη η συζητηση που γινεται προσπαθωντας να βρουμε που υπαρχει τρυπα και που δεν υπαρχει... Ουτε στον Νονο δεν εχουν κανει τετοια αναλυση και φυσικα σκοπος του Νολαν δεν ειναι να κανει την πρωτη αλανθαστη ταινια στο συμπαν. Ολα αυτα ειναι πολυ μα παρα πολυ μικρα μπροστα στο ζουμι. Ειναι κλασσικη περιπτωση του κοιταζω το δεντρο και χανω το δασος για εμενα.

Νταξ δεν λεω χαβαλε εχει και δεν εχω προβλημα με οσους δεν τους αρεσε, αλλα νομιζω ειναι υπερβολικο να ξεψαχνιζεται τοσο πολυ μια ταινια κομικ ηρωα οταν ολες οι υπολοιπες του ειδους ταινιες ειναι στην συντιρπιτικη τους πλειοψηφια.... ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ που απλα τα βλεπεις για να φας ποπ κορν και να δεις εκρηξεις.

tonybsg
28-08-2012, 15:19
Αν και έχετε συνεχίσει την κουβέντα πολύ συγκεκριμένα, ένα γενικό σχόλιο με αφορμή αυτό:


@tony: η αλήθεια ειναι πως

Εχει τόσες πολλές άλλες τρύπες (που έχω αναφέρει ήδη κ άλλες που δεν έχω αναφέρει) που όντως δεν αξίζει να ασχολούμαστε με τέτοιες λεπτομεριες ;)


Για μένα, η έννοια της "τρύπας" ή του "plot hole" σε μια ταινία/σειρά είναι καθαρά αντικειμενικό ζήτημα, όχι υποκειμενικό. Είναι εντελώς διαφορετικό το να μην αρέσει σε κάποιον μία επιλογή του σκηνοθέτη/σεναριογράφου, να μην τον πείθει μία εξήγηση, να μην του αρκεί το πως παρουσιάστηκε κάτι, με το να υπάρχει μία αντικειμενική τρύπα στο σενάριο.

Δεν υπάρχει λόγος να αναφέρεσαι ντε και καλά σε τρύπες Δημήτρη, όταν απλά κάποια πράγματα δεν σου άρεσαν ή δεν δούλεψαν για σένα ή για τον οποιονδήποτε (όπως ο διάλογος Blake - Wayne για την ταυτότητα του Batman, ούτε γω τρελάθηκα με αυτό την ώρα που ο Γκόρντον δεν είχε πάρει χαμπάρι, ή αυτό που λες με το πώς γύρισε στην Gotham, btw η Wayne Manor είναι έξω από την Gotham, ή για το αν ήταν out of character η αρχή της ταινίας... σημασία έχει αν ήταν στο σύμπαν του Νόλαν out of character, και εκεί δεν ήταν κ.λπ. κ.λπ. που απ' ότι βλέπω τώρα αναλύει και άλλα ο Val ). Αυτά, και τόσα άλλα, δεν είναι τρύπες, απλά δεν σου άρεσαν αυτές οι επιλογές και είναι απολύτως αποδεκτό (προφανώς!).

Και γενικά είναι ένα από τα φαινόμενα της εποχής, τις ταινίες που τις περιμένει κόσμος και με hype στα ύψη να ψάχνουμε να βρούμε plot holes από το πουθενά, ή να βγαίνουν τα διασκεδαστικότατα κατά τ' άλλα βιντεάκια με τα εναλλακτικά τέλη, όπου αν παρθούν σοβαρά, τότε πολύ απλά το 95% των ταινιών που κυκλοφορούν δεν θα αξίζουν μία (αν έβγαζαν βιντεάκια για όλες δηλαδή).

Εμένα ας πούμε με προβλημάτισε (το ανέφερε και ο Val το συγκεκριμένο ζήτημα) περισσότερο το πως παρουσίασε το Occupy Wall Street κίνημα - εν τέλει ποιους κατέκρινε και με ποιον τρόπο; Ποιος ήταν το 99% και ποιος το 1%; Μάλλον κανείς επί της ουσίας (αυτό θέλω να πιστεύω) γιατί ο λαός από την μία ήταν με τον φόβο του Bane, ενώ από την άλλη οι μπάτσοι ήταν με τον Batman (πολύ απλοϊκά).

Speaking of Bane, στα αρνητικά της ταινίας για μένα ο θάνατός του :(

Παρακαλώ συνεχίστε το spoilerfest, μια χαρά κουβέντα είναι!

enstikto
28-08-2012, 15:19
[
Γενικά απο την ταινία φάνηκε να τα κάνουν και πάλι όλα άλλοι για αυτόν. Δεν φάνηκε να ασχολείτε με κάτι ο ίδιος. Για το οτι δεν μπορούσε να κάνει κάτι σαν μπάτμαν το έγραψα και εγώ. Σαν BW θα μπορούσε να κάνει πολύ περισσότερα πράγματα με τόσα φράγκα αν δεν καθόταν σπιτάκι του...

Δεν ξέρω αν δεν θυμάμαι καλά τις προηγούμενες ταινίες αλλά εγώ είχα μείνει με την εντύπωση οτι γενικά δεν ασχολιόταν ιδιαίτερα με τους υπόλοιπους ανθρώπους και γενικά είχε και ένα "πέπλο μυστηρίου" απο πάνω του ακόμα και σαν BW. Απο που βγήκε οτι ήξερε προέδρους κρατών προσωπικά; Ίσα ίσα αυτό που έβγαζε προς τα έξω ήταν εντελώς unsympathetic για τον περισσότερο κόσμο. Κακομαθημένος λεφτάς playboy. Ο ίδιος δεν ασχολιόταν με τίποτα προσωπικά, όλα οι άλλοι τα κάναν για αυτόν.... Γιατί να τον βοηθήσει κάποιος οτα δεν έχει να κερδίσει τίποτα;

Τις περισσότερες ταινίες comic κτλ δεν τις περνάω απο τέτιο κόσκινο, αυτό είναι αλήθεια. Το τελευταίο spider-man και οποιοδήποτε spider-man ίσως θεωρώ οτι θα έχει σίγουρα περισσότερα plotholes. Δεν ασχολούμαι όμως... Γιατί; Γιατί είναι ταινία pop-corn. Δεν περιμένω κάτι παραπάνω απο αυτή.
Οταν ο Νόλαν αποφασίζει να φτιάξει τον σοβαρό και ρεαλιστικό batman ναι μπαίνω στην διαδικασία να την δω με άλλο μάτι. και θα προσέξω και τα λάθη και τις ατέλεις πολύ περισσότερο γιατί δεν μπορώ να την κρίνω όπως θα κρίνω το spider-man και το thor. Δεν είναι ταινία pop-corn.
Την τετάρτη θα πάω να δω expendables 2. Πιστεύω οτι θα ενθουσιαστώ και φυσικά όχι γιατί θα έχει το uber-σενάριο χωρίς plotholes κτλ. Το avengers το λάτρεψα. ¨Ηταν pop-corn movie όμως και δεν την πέρασα απο 1000 κόσκινα.
Τις σοβαρές ταινίες όμως τις προσέχω πολύ περισσότερο απο τις pop-corn. Πόσο μάλλον μία ταινία που έχει βάλει προσωπικό στοίχημα ο σκηνοθέτης να κάνει κάτι πολύ δύσκολο. Να φτιάξει ένα ρεαλιστικό Μπάτμαν. Κατί το οποίο θεωρώ οτι δυστηχώς δεν πέτυχε. Μπορεί να έχω too high expectations τι να πω;

enstikto
28-08-2012, 15:29
@Τονυ

Και για μένα υπάρχουν plot hols και plot holes.
Πχ δεν περιμένω να δείξει το πως μπήκε στο Gotham City. Έχει κάνει εκπαίδευση είναι ninja και το περπάτημα πάνω στον πάγο το έχει για πλάκα.
Αλλά το πως απο την φυλακή βρέθηκε Αμερική θα ήθελα να δείξει τουλάχιστον μία ένδειξη. Γιατί προσωπικά δεν με πείθει το "λογικά του έκανα κάποιος χάρη" απο την στιγμή που δεν έχει δείξει να τον συμπαθεί ιδιαίτερα ο κόσμος στις προηγούμενες ταινίες.
Και υπάρχει και αυτό που λες οτι μπορεί να μην με ικανοποιήσει η εξήγηση που δίνει η ταινία. Δεν ξέρω αν είμαι στενόμυαλος or whatever αλλά πραγματικά δεν μπορώ να δεχθώ ότι κάποιον τον ικανοποιεί 100% το συγκεκριμένο παράδειγμα που ανέφερες. Μου παραφένετε ρε φίλε @παριά... Εσένα σε ικανοποίησε δηλαδή αυτό;

tonybsg
28-08-2012, 15:37
@Τονυ

Και για μένα υπάρχουν plot hols και plot holes.
Πχ δεν περιμένω να δείξει το πως μπήκε στο Gotham City. Έχει κάνει εκπαίδευση είναι ninja και το περπάτημα πάνω στον πάγο το έχει για πλάκα.
Αλλά το πως απο την φυλακή βρέθηκε Αμερική θα ήθελα να δείξει τουλάχιστον μία ένδειξη. Γιατί προσωπικά δεν με πείθει το "λογικά του έκανα κάποιος χάρη" απο την στιγμή που δεν έχει δείξει να τον συμπαθεί ιδιαίτερα ο κόσμος στις προηγούμενες ταινίες.
Και υπάρχει και αυτό που λες οτι μπορεί να μην με ικανοποιήσει η εξήγηση που δίνει η ταινία. Δεν ξέρω αν είμαι στενόμυαλος or whatever αλλά πραγματικά δεν μπορώ να δεχθώ ότι κάποιον τον ικανοποιεί 100% το συγκεκριμένο παράδειγμα που ανέφερες. Μου παραφένετε ρε φίλε @παριά... Εσένα σε ικανοποίησε δηλαδή αυτό;


Όχι, συμφωνώ, θα μπορούσε να δείξει κάτι και να μην το αφήσει εντελώς στον αέρα. Απλά δεν πιστεύω φίλε ότι σου χαλάει την εμπειρία ή σου ρίχνει τις προσδοκίες που είχες ξέρω γω... δηλαδή με το τέλος της ταινίας το ξέχασα εντελώς! Το ότι ο Γκόρντον δεν είχε πάρει πρέφα τόσα χρόνια, ε, ψιλογελούσα με την όλη φάση στο τέλος χεχε

Valkyre
28-08-2012, 15:42
Δημητρη οντως δεν θυμασαι καλα τις ταινιες. Ο BW ηταν αυτος που ευθυς εξαρχης ασχολιοταν χωρις να το ξερουν οι υπολοιποι με τα παντα. Ηταν αυτος που στο begins αγορασε κρυφα το μεγαλυτερο μερος των μετοχων της εταιρειας του πατερα του ωστε να δωσει τα ηνια στον Φοξ. Στο 2 ο ρολος του ειναι ακομα μεγαλυτερος και δραστηριος, ειναι ο BW που χρηματοδοτει τον Χαρβευ Ντεντ και τον υποστηριζει στην εκστρατεια του και ειναι αυτος ο οποιος ριχνει μεγαλα ποσα σε φιλανθρωπικα ιδρυματα. Στο δε 3ο μερος, σορρυ αλλα αυτο που κανει ειναι η ανακαλυψη του αιωνα. Μιλαμε για ανεξαντλητη πηγη ενεργειας, μιλαμε για οικολογικες μεγαλουπολεις χωρις κοστος, χωρις πετρελαιο κλπ. Τι αλλο επρεπε να κανει ή για να το πω στην γλωσσα του κινηματογραφου, τι αλλο περιμενες να δειξει ο Νολαν? Τι εκανε αναλυτικα ολα αυτα τα χρονια ο Μπρους Γουεην ή να σου αποδειξει οτι σαν Μπρους γουεην θα μπορουσε να ειναι καλυτερος και αρα να ακυρωσει την οποια αναγκη για μια τριτη ταινια Μπατμαν? Ε... θα ηταν ηλιθιο ρε συ Δημητρη... θα εβλεπς μια ταινια καθαρα Μπρους γουεην και καθολου Μπατμαν... σκεψου το λιγο.

Αρα με αυτα που λες στην δευτερη πραγραφο αντιλαμβανεσαι οτι εισαι κοματακι αδικος που περνας απο κοσκινο τον Μπατμαν του Νολαν. Γιατι γενικοτερα δεν σε εχω δει και αλλες ρεαλιστικες ταινιες γενικοτερα να τις σχολιαζεις με τοσο παθος σεναριακα εδω στο φορουμ. Εχουμε πει για πολλες ταινιες που αντιστοιχα προσπαθουν να βγαλουν ρεαλισμο αλλα δεν ειδα να τις περνας απο κοσκινο. Αλλα ακομα και ετσι να ειναι, το γεγονος και μονο οτι μπαινεις στην διαδικασια να τις περασεις απο κοσκινο τις ταινιες Μπατμαν του Νολαν αυτο απο μονο του αποδεικνυει ποσο πιο σεβαστο ειναι σαν δουλεια σε σχεση με τις υπολοιπες ταινιες του ειδοους.

Απλα θεωρω οτι τσαμπα δεν ευχαριστιεσαι ταινιες που θα επρεπε να τις ευχαριστηθεις και να τις δεις με πιο relax ματι και να εστιασεις σε αλλα κομματια απο αυτα που εστιαζεις. Δηλαδη οταν σου βγαζει τοσο ομορφα το ολο Fall και Rise σκηνικο μεσα στην ταινια, ε δεν μπορω να καθομαι και να εστιαζω στο πως ακριβως ο Μπατμαν βρεθηκε πισω στην πολη... ειναι πραγματικα ανευ οποιασδηποτε ουσιας και κινηματογραφικα και σκηνοθετικα.

Ενταξει εσενα δεν σε πειθει, οκ το δεχομαι δεν εχω προβλημα, οπως κι εγω αντιστοιχα ναι μεν μου αρεσε ο Μπατμαν του Μπαρτον οταν τον ειδα στο γυμνασιο, αλλα τωρα που τον ξαναβλεπω μου μοιαζει Τσιρκο Μεντρανο απο ολες τις αποψεις και δεν μπορω να το δω σοβαρα καθολου. Κανενα προβλημα, αλλα θεωρω οτι πραγματικα απο τν στιγμη που το ψαχνεις τοσο πολυ δεν εχει νοημα εγω να προσπαθω να σου πω να μην το ψαχνεις τοσο πολυ μπας και το ευχαριστηθεις περισσοτερο. Εχεις φαει το κολληματακι σου με το συγκεκριμενο εγχειρημα του Νολαν! Τουλαχιστον τελειωσε τωρα και μπορεις να το χωνεψεις καπως λολ τρολ! :)

YΓ 2 tony + enstikto: O Gordon απο την δευτερη ταινια υποψιαζοταν τον Μπρους οτι ηταν ο Μπατμαν απλα ποτε δεν ασχοληθηκε τοσο εντονα και το αφησε να περασει ετσι, ασε που προτιμουσε να μην ξερει.

PDS
28-08-2012, 16:09
Θα συμφωνησω με τον Δημητρη(Val) σε αυτο.

Απλα θεωρω οτι τσαμπα δεν ευχαριστιεσαι ταινιες που θα επρεπε να τις ευχαριστηθεις και να τις δεις με πιο relax ματι και να εστιασεις σε αλλα κομματια απο αυτα που εστιαζεις.

Και θα φερω ως παραδειγμα ενα παιχνιδι,το heavy Rain,το οποιο κατ'εμε ειναι απο τις σημαντικοτερες εμπειριες που ειχα ποτε οσον αφορα το gaming και ειδα οτι πολλοι δεν το απολαυσαν γιατι δεν εμειναν στην ουσια(δλδ στην εμπειρια) αλλα σε ολα τα γυρω γυρω(κενα στο σεναριο κτλ).
Ειναι κριμα.Μονο αυτο.

Το rises μου αρεσε και μενα παρα πολυ και το θεωρω ενα κλικ καλυτερο απο το προηγουμενο.Αν και δεν ειμαι fan του batman,στην πραγματικοτητα δεν μου αρεσει καθολου,απολαυσα παρα πολυ και τις 2 ταινιες.Δεν εχω δει ακομα το πρωτο.Αλλα θα γινει και αυτο.:D

enstikto
28-08-2012, 16:17
@Val

Νομίζω οτι μπέρδεψες αυτό που είπα με αυτό που μου απάντησες. Αυτό που είπα είναι οτι θεωρώ οτι είναι εκτός χαρακτήρα κάποιος που θέλει να κάνει καλό να κλέίνετε μέσα στο σπίτι του 7 χρόνια και να μην κάνει τίποτα. Ακόμα και ο Φοξ (που ασχολήθηκε με το project ενέργειας κτλ) είχε να τον δεί χρόνια. Τα είχε αφήσει όλα στους άλλους και αυτός πλέον δεν ασχολιόταν καν ούτε μέσω άλλων.

Παρ΄όλα αυτά που έκανε και στο 2 που αναφέρεις το πρόσωπο που έβγαζε προς τα έξω ήταν εντελώς douchebag. Σε σημείο που και πολοί απο ζήλεια, φθόνο η οτιδήποτε να χαρήκαν που έχασε τα λεφτά του. Δύσκολα θεωρώ οτι θα τον βοηθούσε κάπποιος.

Γενικά δεν θυμάμαι να έχουμε μιλήσει ιδιαίτερα για άλλες σοβαρες ταινίες στο forum να πω την αλήθεια.Είναι αρκετές που έχω κακή γνώμη πάντος αλλά πιθανότατα να μην έχω μπει στην διαδικασία να το σχολιάσω γιατί δεν υπήρχε αντιπαράθεση/δυνατότητα να γίνει καλός διάλογος.

Πραγματικά δεν μπορώ να τις δω με πιο relax μάτι τις ταινίες που περνάνε σαν κάτι διαφορετικό απο pop-corn. Ειδικά αν την ώρα της προβολής με χαλάσει κάτι μετά δεν μπορώ εύκολα να το βγάλω απο το μυαλό μου. Πχ ο Προμηθέας είχε και αυτός κάποιες @@.Τις οποίες όμως τις συνηδητοποίησα μετά την προβολή. Την ώρα της προβολής δεν με απασχόλησαν και την χάρηκα την ταινία. Στο DKR το σκηνικό με τον γερουσιαστή στην αρχή και (κυρίως) το πως κατάλαβε ο Ρόμπιν ποιός είναι ο Μπάτμαν με χαλάσαν απο την αρχή. Μου φάνηκε εντελώς τραγικό ειδικά το 2ο. Δεν λέω οτι δεν το ευχαριστήθηκα αλλά πραγματικά με σταναχωρεί να κάνει τέτιες επιλογές ο Νόλαν τον οποίο τον έχω πολύ σε εκτίμηηση και στην τελική να μου αφήνει μία ντεμί γεύση η ταινία του. What was he thinking λεω και χαλιέμαι....

Την συζήτηση για τον Μπάρτον δεν την πιάνω την έχουμε ξανακάνει :P
To ΥΓ1 που πήγε; :P
ΥΓ2. Αυτό δεν το θυμόμουν. Μου φαίνετε ακόμα πιο γελίο τώρα το πως ακριβώς κατάλαβε ο Γκόρντον πιος ειναι τελικά ο Μπάτμαν :P


@Hakoo: Το Heavy Rain το ευχαριστήθηκα όταν το έπαιξα πάρα πολύ και το θεωρώ ακόμα αξιόλογο. Αλλά κάποια plot holes (τα οποία τα παρατήρησα περισσότερο την 2η φορά που το έπαιξα) με ξίνησαν και μένα και είπα και εκεί "γιατί ρε γμτ να μην το πρόσεχε αυτό λίγο παραπάνω"; Γενικά με σταναχωρεί να βλέπω κάτι το οποίο θέλω να είναι καλό και να πάει καλά να έχει τόσα θέματα και "απροσεξίες".

Valkyre
28-08-2012, 16:22
^^ Πες μια ταινια ρεαλιστικη και σοβαρη την οποια θεωρεις αρτια και χωρις σεναριακες ατελειες και plot holes. Για το Batman δεν εχει νοημα να συζηταμε περαιτερω, απλα θελω να δω εαν αυτην την τακτικη του ψειρισματος που οπως λες στο παραπανω ποστ την κανεις γενικα σε ταινιες σοβαρου/ρεαλιστικου υφους, εχεις καταφερει με καποια ταινια να την νικησεις. Δηλαδη αν υπαρχει ταινια που να σε ικανοποιησε σε αυτους τυος τομεις.

Ετσι για να καταλαβω και να μπω στο κλιμα του τροπου σκεψης σου περισσοτερο.

enstikto
28-08-2012, 16:29
Θα σου δώσω 3 παραδείγματα τα οποία είναι και πολύ αγαπημένες μου ταινίες και τα έχω δει αρκετές φορές και δεν έχω βρει κάτι που να με χαλάσει...
1. Memento (εδώ ρε φίλε γιατί πρόσεχε να μην κάνει @@; )
2. The Shawsank Redemption
3. Old Boy

και ένα παράδειγμα complicated universe που σέβετε απίστευτα τους κανόνες του και τα σπάει πραγματικά (και δεν είναι "σοβαρή" αλλά την θεωρώ άκρως ποιοτική):
Back to the future trilogy

Valkyre
28-08-2012, 16:43
Θα σου δώσω 3 παραδείγματα τα οποία είναι και πολύ αγαπημένες μου ταινίες και τα έχω δει αρκετές φορές και δεν έχω βρει κάτι που να με χαλάσει...
1. Memento (εδώ ρε φίλε γιατί πρόσεχε να μην κάνει @@; )
2. The Shawsank Redemption
3. Old Boy

τωρα κοιτα σε τι διαδικασια με βαζεις.... εχω δει και τις 2 πρωτες ταινιες που αναφερεις. Το old boy οχι ακομα (ντροπη μου το ξερω).

Αλλα κοιτα τι με βαζεις να κανω.... να δω 2 απο τις πιο αγαπημενες μου ταινιες με την σκοπια την δικη σου με αποτελεσμα να βρισκω σεναριακες ατελειες και να τις "καταστρεφω" κατα την γνωμη μου.

Ειδικα για το Shawsank Redemption Mου ειναι πολυ ευκολο να βρω τρελες σεναριακες ατελειες. Και ξαναλεω μιαλω για μια ταινια που την λατρευω... που τα τελευταια 10 της λεπτα εγω τα θεωρω ΠΟΙΗΣΗ και οχι κινηματογραφο... και τωρα με βαζεις να την κατακρουργησω...

- Θεωρεις σεναριακα λογικο και ευσταθες επι 17 χρονια να ανοιγει τρυπα/τουνελ μεσα στην φυλακη και να μην τον παρει κανεις χαμπαρι οταν το μοναδικο πραγμα που ειχε για καλυψη ηταν ενα ποστερ?? Με τοσες επιθεωρησεις? Ποσο βλακες πρεπει να ηταν οχι μονο οι φυλακες αλλα και οι συγκρατουμενοι ολοι? Εντυπωσιακη αποκαλυψη στο τελος της ταινιας αυτο, αλλα και ολιγον βολικο δεν νομιζεις? Τους ηρθε δηλαδη την τελευταια στιγμη να τσεκαρουν το ποστερ ως δια μαγειας?

- Καταφερε και εκανε αχταρμα τα φορολογικα του αλλουνου και να μπλεξει μεσα στους τραπεζικους λογαριασμους και να μπει στις τραπεζες μεσα ανετος χωρις να εχει μεταμφιεστει καν και απλα να παρει τα λεφτα χωρις κανενα προβλημα? Και μετα να ζει καπου χωρις να τον κυνηγαει κανεις?

- Και τα ρισκαρε ολα αυτσα λεγοντας στο Μοργαν Φρημαν ακριβως που ειναι και τι κανει? Τον εμπιστευτηκε τοσο πολυ

Αυτα μου ερχονται αστραπιαια στο μυαλο. Δεν την θυμαμαι και πολυ καλα την ταινια, αλλα ειλικρινα τα γραφω ολα αυτα και στεναχωριεμαι που τα γραφω γιατι η ταινια ειναι πραγματικα υπεροχη και απο τις λιγες που με εκαναν να δακρυσω στο τελος.

Και εκει θελω να καταληξω οτι δεν θα επρεπε να ασχολουμαι με το αν και κατα ποσο ειναι ρεαλιστικο να σκαβει καποιος τουνελ επι 17 χρονια χωρις να τον παρει κανεις χαμπαρι οταν εσκαβε 100 μετρα μεσα και το κελι του ηταν αδειο. Ενας φρουρος να περναγε θα εβλεπε οτι ο τυπας απλα... λειπει απο το κελι του!! Δεν εχει σημασια αυτο. Σημασια και αυτο που μου εμεινε απο αυτην την ταινια ειναι η φιλια, η αδικια, η εξιλεωση.

Δεν θα γραψω και για το Μεμεντο αλλα και εκει υπαρχει μπολικο υλικο για να γραψει καποιος αν θελει.

ΥΓ: Καλα πλακα με κανεις με το Back to the Future τωρα? Σκεψου μονο αυτο... Η μητερα του Michael Jay Fox και ο Πατερας του θα επρεπε μολις γεννηθηκε και μεγαλωσε να καταλαβαν οτι καπου τον εχουν ξαναδει αυτον τον τυπο... δεν νομιζεις?? Come on man.... η ταινια ειναι φουλ στα παραδοξα και με τιποτα δεν την λες οτι βασιζεται σε κατι "ρεαλιστικο". Ειναι καθαρα ταινια φαντασιας οποτε δεν ειναι το θεμα που συζηταμε εδω!

enstikto
28-08-2012, 16:57
Shawsank Redemption Spoiler (και το spoilertagfest συνεχίζεται :P)

- Μου φαίνετε αρκετά λογικό ιδίως απο την στιγμή που ο Άντυ ήταν και το "πουτανάκι" του διευθυντή αλλά τα είχε καλά και με όλους τους φύλακες και είχε καλύτερη περιποίηση απο τους άλλους κρατούμενους = λιγότερες επιθεωρήσεις κτλ.
Δεν θυμάσαι καλά την ταινία. Ξανα δες την. Το καταλαβαίνουν όταν τα πρνει στο κρανίο ο διευθυντής και πετάει τα πιόνια απο το σκάκι στην αφισα και αυτή τρυπάει. Δεν μυρίσαν τα νύχια τους ;)
- To security εκείνη την εποχή δεν έχει καμμία σχέση με το σημερινό. Δες τι έκανε ο Di Caprio στο Catch me if you can που είναι υποτίθετε και αληθινή ιστορία και εξελίσετε και σε μεταγενέστερη εποχή. Και να τον ψάχναν που θα τον βρίσκαν;
- Κολητάρια απο τα λίγα. Απο τις λίγες πραγματικές σχέσεις φιλίας που παραδέχομαι στον κινηματογράφο. Και ναι και λίγο τον εμπιστεύτηκε μπορώ να σου πω...
-Keep them coming :P


Για το BTTF. Προσωπικά το είχα σκεφτεί αυτό που λες αλλά επίσης προσωπικά έχω γνωρίσει άτομα για μικρά χρονικά διατήματα της ζωής μου (μία εβδομάδα έκανε παρέα μαζί τους) τα οποία όσο και να προσπαθήσω δεν μπορώ να θυμηθώ τα πρόσωπά τους. Μου φαίνετε απολύτως λογικό μετά απο τόσα χρόνια να μην κάνουν τον συνδιασμό....

Valkyre
28-08-2012, 17:08
Shawsank Redemption Spoiler (και το spoilertagfest συνεχίζεται :P)

- Μου φαίνετε αρκετά λογικό ιδίως απο την στιγμή που ο Άντυ ήταν και το "πουτανάκι" του διευθυντή αλλά τα είχε καλά και με όλους τους φύλακες και είχε καλύτερη περιποίηση απο τους άλλους κρατούμενους = λιγότερες επιθεωρήσεις κτλ.
Δεν θυμάσαι καλά την ταινία. Ξανα δες την. Το καταλαβαίνουν όταν τα πρνει στο κρανίο ο διευθυντής και πετάει τα πιόνια απο το σκάκι στην αφισα και αυτή τρυπάει. Δεν μυρίσαν τα νύχια τους ;)
- To security εκείνη την εποχή δεν έχει καμμία σχέση με το σημερινό. Δες τι έκανε ο Di Caprio στο Catch me if you can που είναι υποτίθετε και αληθινή ιστορία και εξελίσετε και σε μεταγενέστερη εποχή. Και να τον ψάχναν που θα τον βρίσκαν;
- Κολητάρια απο τα λίγα. Απο τις λίγες πραγματικές σχέσεις φιλίας που παραδέχομαι στον κινηματογράφο. Και ναι και λίγο τον εμπιστεύτηκε μπορώ να σου πω...
-Keep them coming :P


Για το BTTF. Προσωπικά το είχα σκεφτεί αυτό που λες αλλά επίσης προσωπικά έχω γνωρίσει άτομα για μικρά χρονικά διατήματα της ζωής μου (μία εβδομάδα έκανε παρέα μαζί τους) τα οποία όσο και να προσπαθήσω δεν μπορώ να θυμηθώ τα πρόσωπά τους. Μου φαίνετε απολύτως λογικό μετά απο τόσα χρόνια να μην κάνουν τον συνδιασμό....

λογικεψου... το παιδι σου δεν θα αναγνωριζες????

κοιτα πως εχουν αντιστραφει τωρα οι ρολοι...

Ξαφνικα κατι που εμενα μου φαινεται παραλογο, εσενα σου φαινεται λογικο. Μιλαω για το Shawshank Redemption. Αυτο ακριβως κανεις κι εσυ με το Μπατμαν. Εισαι ελαστικος τωρα οσον αφορα τα σεναριακα λαθη/ατελειες του Shawshank αλλα πολυ αυστηρος με αυτα του Μπατμαν. Για το θεμα με το σκακι ναι τωρα που το λες το θυμηθηκα. Αλλα το να σκαβει τουνελ και να μην τον παρει κανενας χαμπαρι 17 χρονια ουτε ο τυπος στο διπλανο κελι, ουτε να περασει καν φρουρος εξω απο το κελι για τον τυπικο ελεγχο που γινεται καθε βραδυ, ε σορρυ αλλα ειναι "μυστηριο" και βολικο.

Ο Di caprio μεταμφιεζοταν, και η ιστορια "βασιζεται" σε αληθινα γεγονοτα και ο Dicaprio δεν ειχε μπει στην φυλακη για φονο οπου και απεδρασε μετα απο 17 χρονια...!

Μη το ψαχνουμε. Ειναι οπως στο λεω. Σε καποιες ταινιες εισαι παρα πολυ αυστηρος. Ισως επειδη εξαρχης δεν σε αγγιξαν, το δεχομαι , το κανω κι εγω αυτο. Αντιθετα σε καποιες αλλες δεν εισαι τοσο αυστηρος και προσπαθεις να δικαιολογησεις καποια πραγματα επειδη σε κερδισαν. Οπως και παλι κανω κι εγω.

Κοντολογοις ειμαστε το ιδιο πραγμα, απλα χρησιμοποιουμε την αυστηροτητα και την ελαστικοτητα μας σε διαφορετικες ταινιες. Νομιζω ειναι οτι πιο κοντινο μπορουμε να βγαλουμε σαν συμπερασμα! :)

enstikto
28-08-2012, 17:39
Αν είχαν γνωρίσει πρώτα το παιδί ναι θα τον αναγνωρίζαν. Το αντίστροφο θεωρώ οτι είναι απίθανο αν βάλεις και το γεγονός οτι το μυαλό προσπαθεί να εκλογικέψει τα πάντα οπότε και την παραμικρή τέτια σκέψη να είχαν απλά θα την απέριπταν. Εσύ απο τα 16,17 σου θυμάσαι τα πρόσωπα όλων των ανθρώπων που είχες γνωρίσει; Εγώ καλά καλά δεν μπορώ να θυμηθώ πρόσπωα ατόμων με τα οποία είχα κάνει εκείνο τον καιρό πολύ παρέα. Έναν άσχετο που γνώρισα για μία εβδομάδα θα θυμάμαι; :P


Αυτό με την νυχτερινή περιπολία μπορεί και να είναι βολικό αλλά αν είχα βάλει το μαξιλάρι στην κουβέρτα ώστε να φαίνετε οτι κοιμάτε ο φρουρός δεν θα είχε λόγο να μπει να τον ελέγξει ούτως ή άλλως.
Η εποχή που διαδραματίζεται η ταινία ξαναλέω είναι πολύ πριν το catch me if you can. Πως ακριβώς θα τον αναγνωρίζαν; Εδικα απο την στιμγή που κινήθηκε τόσο γρήγορα; Θα είχαν μοιράσει τη φάτσα του σε όλες τις τράπεζες; Ο άλλος δεν είχε καν σκεφτεί οτι μπορεί να το κάνει αυτό που έκανε. Το κατάλαβε πολύ αργά...


Θα συμφωνήσω με το συμπέρασμά σου με την διαφορά ότι


οι δικές μου ταινίες είναι αριστουργήματα ενώ οι δικές σου είναι βλακείες! νια νια νια

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/7/78/Trollface.svg/200px-Trollface.svg.png



ΥΓ5. mr απαράδεκτε δες old boy.-

Leon_DiZ
29-08-2012, 17:54
Batman Reboot Might Get Introduced in Justice League of America


The Dark Knight Rises put director Christopher Nolan's Batman series to bed, with Warner Bros. and DC Comics making it quite clear that they plan to reboot the franchise in the coming years.

Today, we have some industry insider news that suggests this new Untitled Batman Reboot franchise will be launched by the upcoming Justice League of America movie. The hope is that Bruce Wayne's next big screen incarnation ties into DC's overall cinematic arc.

The Justice League movie is said to be planned as Warner Bros. and DC's next big comic book tent pole after Man of Steel, with the winds pointing towards Henry Cavill's Superman as the leader of the group.

Batman on Film, a trusted source on all things happening in the Batman universe, brings us this news. Here's what they had to say.

"
Said reboot will come after the JL film, not before. Therefore, the new cinematic Batman will be introduced in the JL film as opposed to a solo film. This would, according to my industry "FOBOF," assure the new Batman film series will be part of a "DC Cinematic Universe."


What do you Batfans think of this news? Are you happy to see Batman become a player in this wider ranging universe? Or would you rather see another visionary director such as Christopher Nolan tackle the material?

One good thing to come out of this is that we won't likely be treated to another boring origin movie.

Untitled Batman Reboot comes to theaters in 2015.

Justice League of America is in development .


Δηλαδη θα κανουν ο,τι ακριβως κανει η Marvel με τους δικους τους υπερηρωες

ezio_auditore
29-08-2012, 18:02
romance update:before sunrise 8/10,before sunset 9/10,midnight in paris 8,5/10,blue valentine 9/10,the reader 7/10,little children 7/10,revolutionary road 8/10,once 10/10.

MajereMP44
29-08-2012, 18:07
Ειδα το Avengers σε 3D.Τουμπανο κανονικοτατα η ταινια.Δεν βαρεθηκα δευτερολεπτο.Eκει που ψιλο-αρχιζε να καταντησει βαρετο ειχε σκηνες που σε εβαζαν παλι στο κλιμα.Ειδικα στο τελος που κατεβαινει ο στρατος του Λοκι στην πολη το 3D δινει ρεσταΟ Σταρκ μεγας καραγκιοζης.

Ειδα και το How to train your dragon, επισης 3d.Τρομερα γραφικα και μερικες σκηνες ηταν οτι καλυτερο σε animated εχω δει (το Puss in boots για εμενα ειναι το μονο που το φτανει σε γραφικα και 3d)

Το batman δυστυχως δεν προλαβαινω να παω σινεμα να το δω.Θα το δω σε blu-ray οοοοταν με το καλο βγει.

Leon_DiZ
29-08-2012, 18:12
Ειδα το Avengers σε 3D.Τουμπανο κανονικοτατα η ταινια.Δεν βαρεθηκα δευτερολεπτο.Eκει που ψιλο-αρχιζε να καταντησει βαρετο ειχε σκηνες που σε εβαζαν παλι στο κλιμα.Ειδικα στο τελος που κατεβαινει ο στρατος του Λοκι στην πολη το 3D δινει ρεσταΟ Σταρκ μεγας καραγκιοζης.

Ειδα και το How to train your dragon, επισης 3d.Τρομερα γραφικα και μερικες σκηνες ηταν οτι καλυτερο σε animated εχω δει (το Puss in boots για εμενα ειναι το μονο που το φτανει σε γραφικα και 3d)

Το batman δυστυχως δεν προλαβαινω να παω σινεμα να το δω.Θα το δω σε blu-ray οοοοταν με το καλο βγει.

δες το kung fu panda 2 σε 3D

Valkyre
29-08-2012, 18:17
Ρε παιδια... ειμαι ο μονος που δεν του αρεσε το Avengers? Οχι οτι το βρηκα κακο, απλα... πολυ μετριο...

Το σεναριο μου φανηκε απλα ανυπαρκτο, δηλαδη σε σημειο που υπηρχε απλα για να δικαιολογησει εκρηξεις. Οι δε χαρακτηρες οκ πεταγαν κατι ωραια ανα μεταξυ τους, αλλα πραγματικα δεν ξερω δεν με συγκινησε. Δεν βρηκα καν ιδιαιτερα εντυπωσιακες τις μαχες με εξαιρεση μια σκηνη η οποια ηταν μονοκοματη και εδειχνε ολους τους ηρωες μαζι. Αυτη ναι ηταν σουπερ. Ο δε κακος της ταινιας, ο Λοκι σε καμμια περιπτωση δεν ηταν καν απειλητικος... δεν εμοιαζε με κακος... ολοι τον πλακωσαν στις μαπες... ΟΛΟΙ ομως λολ!

Αλλα να παλευουν εξωγηινους και τεραστιους ιπταμενους γυμνοσαλιαγκες με αγκαθια...? Really?

Δεν ξερω δεν το βρηκα και τοσο καλο. Απο την αλλη το Spiderman ηταν καλυτερο των προσδοκιων μου. Δεν εμεινα με το στομα ανοιχτο, αλλα σαν πητερ παρκερ ηταν μακραν καλυτερος απο τον Τομπυ και ο Λιζαρντ δεν ηταν ασχημος σαν κακος. Και ειχε και κατι να σου πει περισσοτερο απο μπαμ μπουμ ολη την ωρα.

aris13
29-08-2012, 18:18
romance update:before sunrise 8/10,before sunset 9/10

H 3η ταινια γυριζεται τωρα Ελλαδα.
http://collider.com/ethan-hawke-before-sunset-sequel-before-midnight-greece/191836/

PDS
29-08-2012, 18:26
Ρε παιδια... ειμαι ο μονος που δεν του αρεσε το Avengers? Οχι οτι το βρηκα κακο, απλα... πολυ μετριο...

Το σεναριο μου φανηκε απλα ανυπαρκτο, δηλαδη σε σημειο που υπηρχε απλα για να δικαιολογησει εκρηξεις. Οι δε χαρακτηρες οκ πεταγαν κατι ωραια ανα μεταξυ τους, αλλα πραγματικα δεν ξερω δεν με συγκινησε. Δεν βρηκα καν ιδιαιτερα εντυπωσιακες τις μαχες με εξαιρεση μια σκηνη η οποια ηταν μονοκοματη και εδειχνε ολους τους ηρωες μαζι. Αυτη ναι ηταν σουπερ. Ο δε κακος της ταινιας, ο Λοκι σε καμμια περιπτωση δεν ηταν καν απειλητικος... δεν εμοιαζε με κακος... ολοι τον πλακωσαν στις μαπες... ΟΛΟΙ ομως λολ!

Αλλα να παλευουν εξωγηινους και τεραστιους ιπταμενους γυμνοσαλιαγκες με αγκαθια...? Really?

Δεν ξερω δεν το βρηκα και τοσο καλο. Απο την αλλη το Spiderman ηταν καλυτερο των προσδοκιων μου. Δεν εμεινα με το στομα ανοιχτο, αλλα σαν πητερ παρκερ ηταν μακραν καλυτερος απο τον Τομπυ και ο Λιζαρντ δεν ηταν ασχημος σαν κακος. Και ειχε και κατι να σου πει περισσοτερο απο μπαμ μπουμ ολη την ωρα.

Διαφωνω και στα 2:P

To avengers οκ δεν ειναι batman και αν δεν το παρεις τοσο στα σοβαρα,θα σε διασκεδασει(οπως για παραδειγμα με διασκεδασε και το expendables 2).
Hταν εξαιρετικα ευχαριστη pop corn ταινια.Ειδικα το δευτερο μισο.

To spiderman επισης μου φανηκε κακιστο.Πηγε να γινει πιο σοβαρο/σκοτεινο αλλα απετυχε παταγωδως για μενα.
Πιο πολυ διασκεδασα με τα προηγουμενα.

Ααααααα!!!
Και το Cabin ηταν αθλιο για να μην ξεχνιομαστε.:makefun::makefun:

MajereMP44
29-08-2012, 18:29
@lnds500
Ναι τοχω στη λιστα να το δω κιαυτο, ειδα το trailer ηταν φοβερο.

@Valkyre
ε, νταξει ειχε ωραια γραφικα και πολλες σκηνες σε 3D που σε αποζημιωνουν , ακρως εντυπωσιακες!Τι να πρωτο-αναφερω απο τετοιες σκηνες.Εντελως mindless φασαρια , που εγω στη χρονικη περιοδο που το ειδα ηταν ακριβως οτι ηθελα! Νομιζω οτι δεν ειχε και κανενα νοημα να το ψαξουν και πολυ σεναριακα, τι να με προβληματισει μια τετοια ιστορια με αυτους τους υπερ-ηρωες?Δεν ειναι και "σκοτεινο" απο τη φυση του .Ξερω γω...Μαρεσε παρα μα παρα πολυ! Αυτα τα εργακια πρεπει να τα πετυχεις και να εισαι και σε μια κουκουρουκου ψυχολογια για να δεσει το γλυκο.

Valkyre
29-08-2012, 18:35
Διαφωνω και στα 2:P

To avengers οκ δεν ειναι batman και αν δεν το παρεις τοσο στα σοβαρα,θα σε διασκεδασει(οπως για παραδειγμα με διασκεδασε και το expendables 2).
Hταν εξαιρετικα ευχαριστη pop corn ταινια.Ειδικα το δευτερο μισο.

To spiderman επισης μου φανηκε κακιστο.Πηγε να γινει πιο σοβαρο/σκοτεινο αλλα απετυχε παταγωδως για μενα.
Πιο πολυ διασκεδασα με τα προηγουμενα.

Ααααααα!!!
Και το Cabin ηταν αθλιο για να μην ξεχνιομαστε.:makefun::makefun:

Οχι οχι μην μπλεκεις το Μπατμαν στην συζητηση ειναι παντελως διαφορετικες ταινιες. Δεν ηθελα το Avengers να ειναι σκοτεινο ή ρεαλιστικο προς θεου!

Απλα ηθελα να ειναι πιο... ευρηματικο. Δηλαδη να δω να υπαρχει καποια ουσιωδης απειλη. Οχι μονο στο σεναριακο κομματι... αλλα και στο ουσιαστικο. Δεν ενιωθες οτι η απειλη ηταν κατι σημαντικο... απλα ειχαν μεγαλους αριθμους... κατα τα αλλα τους ξηλοφορτωναν ανελεητα. Εμοιαζε πιο πολυ σαν ενα μεγαλο και δυσκολο practice session της ομαδας Avengers παρα ουσιαστικη μαχη μεχρις εσχατων. Ο δε Λοκι οπως ειπα ηταν απλα τραγικος... νομιζω ολοι πρεπει να τον εσπασαν στο ξυλο στην ταινια, δεν πρεπει να εχει ξαναγινει αυτο λολ!

Απο αυτην την αποψη με χαλασε. κατα τα αλλα το ξερω οτι ειναι ποπ κορν ταινια και οτι δεν στοχευει να σε προβληματισει, αλλα θα ηθελα να υπαρχει μια σεναριακη εκπληξη δηλαδη κατι που να κανει τον θεατη να πει "ουαο, δεν το περιμενα αυτο να συμβει".

Υπηρχαν ωραιες στιγμες και οι αγαπημενες μου ηταν οταν πλακωνονταν μεταξυ τους οι χαρακτηρες.

stavros88
29-08-2012, 18:41
Batman Reboot Might Get Introduced in Justice League of America




Δηλαδη θα κανουν ο,τι ακριβως κανει η Marvel με τους δικους τους υπερηρωες

boring origin movie??δηλαδη το begins ηταν βαρετο?πλακα κανει?

Το Avengers ουτε εμενα μου αρεσε γιατι το ειδα μια μερα μετα το The Dark Knight Rises οποτε η συγκριση ηταν αναποφευκτη,Ισως αν το εβλεπα αλλη περιοδο να μου αρεσε περισσοτερο

enstikto
29-08-2012, 18:50
Μητσοοοοοοοο το avengers ήταν το διασκεδαστικοτερο popcorn movie της δεκαετίας!
Δεν μπορείς να το κρίνεις με κριτήρια σεναρίου κτλ
Και εμένα δεν με τρελενουν οι εξωγήινοι κτλ αλλα ειναι μεγάλο μέρος του κομιξικου marvel universe. Το βασικότερο ειναι ότι ήταν πιστοτατο σε όλους τους χαρακτήρες και κατάφερε και ένα πραγματικά μεγάλο επίτευγμα: να μοιράσει πολυ καλα τον χρόνο κ να μη κανει τον θεατή να χαθεί μεσα σε τόσους χαρακτήρες.
Όσο για τον λοκι σίγουρα δεν ήταν επιβλητικός σαν κακός αλλα το ατού του ούτως η άλλως δεν ειναι αυτο ;)
Υπάρχει και θεωρία για το 2

ήδη για το πως η νίκη του 1 των καλών δεν ήταν στην πραγματικότητα νίκη αλλα ακριβώς αυτο που ήθελε ο λοκι! Θα δείξει...

tonybsg
29-08-2012, 18:54
^^Και για μένα ήταν το event της χρονιάς και όχι μόνο, απίστευτο project, απίστευτος Whedon, απίστευτη κινηματογραφική εμπειρία!

Όσο για την θεωρία που λες, δεν ξέρω κατά πόσο το έχουν σκεφτεί τόσο μακροπρόθεσμα, αλλά αν μη τι άλλο, ήταν πράγματι πολύ ενδιαφέρουσα. :)

btw βάλτο σε spoiler καλύτερα ρε φίλε!

Leon_DiZ
29-08-2012, 18:57
boring origin movie??δηλαδη το begins ηταν βαρετο?πλακα κανει?

σιγουρα ηταν πιο slow απο αλλες ταινιες με υπερηρωες, χωρις αυτο να σημαινει οτι ηταν κακη ταινια ή οτι δεν ηταν ενα "αναγκαιο κακο".

το θεμα δεν ειναι αυτο, αυτο ειναι προσωπικη αποχη του αρθρογραφου... αλλου ειναι το ζουμι

Valkyre
29-08-2012, 18:58
Γιατι το λες αυτο? Δεν μπορει ενα ποπ κορν movie να εχει και ενα αξιοπρεπες σεναριο, καποια εκπληξη αναπαντεχη για τον θεατη? Δεν λεω να εχει σεναριο Σερπικο ή ερμηνειες οσκαρικες ή να ειναι κατι πολυπλοκο, απλα να μην ειναι κατι παντελως προβλεψιμο, να εχει λιγη σαντιγυ ρε παιδακι μου, καταλαβες πως το λεω. Υπαρχουν τετοιες ταινιες αρκετες. Δεν νομιζω οτι το εκαναν οσο πιο τελεια γινοταν.

Και το Ironman το πρωτο ποπ κορν movie το λες, αλλα ειχε να σου προσφερει και συγκινησεις που δεν τις περιμενες. Και δεν ειναι καν το καλυτερο μου παραδειγμα ετσι, απλα μου ηρθε τωρα. :) Βεβαια στο Ironman 2 το εσκισαν εντελως....!

enstikto
29-08-2012, 19:06
Πραγματικά δεν θεώρησα οτι θα χρειαζόταν κάτι τέτιο. Ναι οκ καλά θα ήταν να έχει αλλά θεωρώ οτι δεν ήταν ούτως η άλλως αυτό που ήθελε να δώσει στον θεατή ο Γουίντον. Δεν χρειάζετε όλες οι ταινίες να είναι σοβαρές και ψαγμένες. Αυτό που ήθελε να κάνει η ταινία το έκανε 100%.
Άσε που αν τελικά ισχύσει αυτό που έγραψα στο spoiler δεν υπάρχει κάτι πιο ανατρεπτικό.

Αυτό που ξέρω είναι οτι πήγα να δω την ταινία overhyped γιατί όλοι λέγαν τι τέλεια που είναι κτλ και είμουν έτοιμος να πω "ε ντάξει δεν ήταν και τόσο καλό" και τελικά το μόνο αρνητικό που μπορούσα να πω για αυτήν ήταν οτι είχε λίγο slow start (τα πρώτα 10-15 λεπτά). Μετά κόλησα... Εντελώς ανώτερη των προσδοκιών μου.
Εδώ έχω ένα φίλο ο οποίος είναι χειρότερος απο εμένα στο ξεψάχνισμα και για την συγκεκριμένη δεν είχε να πει τίποτα απολύτως!

@Τονυ: Το έβαλα ;)

Kane
29-08-2012, 21:52
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κινηματογράφος στην Αθήνα που κάνει ψηφιακή προβολή του Batman (αν το λέω καλά) ;

enstikto
30-08-2012, 12:13
Metal Gear Movie Announced!!!! (http://uk.ign.com/articles/2012/08/30/metal-gear-movie-announced)

In other news πολύ καλό το expendables 2. Εντελώς ανύπαρκτο σενάριο αλλά πολύ δράση, ωραίοι εντελώς cheesy διάλογοι και ατάκες και μερικά τρελά σκηνικά.
Το είδα παρέα με άλλους 5 μαντράχαλους και το γέλιο πήγε σύννεφο.
Αν εξαιρέσεις ένα μικρό action down-time λίγο μετά την εισαγωγή της ταινίας το καταευχαριστηθήκαμε!
Τρελές ατάκες:

-Σβαρτσ: I'm out of ammo. I'll be back!
-Γουίλις: No you've been back enough. I'll be back!
Σβαρτσ: Yippi ka yay!

---

-Γουίλις: Σου έχω και ένα δωράκι (του δείχνει ένα παμπάλαιο αεροπλάνο)
-Σταλόνε: This belongs to a museum
-Σβαρτς: So are we!

---

Σταλόνε: I heard another rumor that you were bitten by a king cobra.
Νόρις: Yeah. But after five days of agonizing pain, the cobra died.

Γενικά όλη η σκηνή που πρωτοσκάει μύτη ο Τσακ Νόρις ήταν ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!


Η ταινία πρέπει να έχει το μεγαλύτερο body-count σε ταινία ever (και by a mile μπορώ να πω). Καλύτερο απο το 1!
Απλά μην περιμένετε να δείτε κανένα οσκαρικό δημιούργημα. Pure action, adrenaline, testosterone και 80ίλας!

tonybsg
30-08-2012, 12:27
Γμτ, εγώ δύσκολο να πάω τελικά Expendables 2 και ψηνόμουν! Δεν εκτιμά η παρέα τον καλό κινηματογράφο :a038:


Ξέρει κανείς αν υπάρχει κινηματογράφος στην Αθήνα που κάνει ψηφιακή προβολή του Batman (αν το λέω καλά) ;

Δεν το έψαξα προσωπικά, αλλά απ' ότι μου είπε φίλος στην VMax στο Mall ήταν ψηφιακή (εγώ το είδα Odeon σε μια αίθουσα και δεν ήταν). Με κάθε επιφύλαξη όμως!

messi10
30-08-2012, 18:18
@ Σπυρο,

Στο Village Φαληρου
Αιθουσα: 1,6,7

Στου Village Ρεντη

Αιθουσα: 4,7,8



Συμφωνα με search που εκανα στο google. :D ΑΛΛΑ παρε κ ενα τηλ. να ΜΗΝ σε παρω στο λαιμο μου. Αν θες, μου λες να σου στειλω μεσω pm το λινκ που τα βρηκα. ;)

Leon_DiZ
30-08-2012, 21:48
απο τον σκηνοθετη του Baraka


Samsara Official Trailer #2 (2012) International Movie HD - YouTube



sorry αν εχει ξαναμπει

DJTaurus
30-08-2012, 23:20
Προσωπικά η πιο αναμενόμενη ταινία της χρονιάς απο τον σκηνοθέτη των Boogie Nights / Magnolia και there will be blood.... αισθητική που σε ρουφάει σε άλλες εποχές.

The Master - Official Trailer (2012) [HD] - YouTube

isildur83
31-08-2012, 17:29
The Iceman - Official Trailer HD (2012) - YouTube

isildur83
01-09-2012, 00:12
Μα καλα,γιατι το αφαιρεσαν αυτο το κομματι απο το official soundtrack?
Τα σπαει!!!

[HD] The Dark Knight Rises (Airplane Scene) - YouTube


Btw βρηκα μερικα Batman fan made short films στα οποια εχει γινει πολυ καλη δουλεια!!!

BATMAN: CITY OF SCARS featuring The Joker - YouTube

THE DARK KNIGHT vs KILLER CROC and POISON IVY - YouTube

Batman Patient J HD - YouTube

BATMAN The Last Laugh- Fan Film - YouTube

Batman: Puppet Master - YouTube

Leon_DiZ
01-09-2012, 01:32
Snow White and the Huntsman (2012) - 6/10
The Incredible Hulk (2008) - 6,5/10
Hocus Pocus (1993) - 5,5/10
Pirates! Band of Misfits (2012) - 7,5/10 (αλλα αυτο ειναι το μονο που θελω να ξαναδω για να ειμαι σιγουρος - μπορει οταν το δω δευτερη φορα να μου αρεσει πιο πολυ)

Dragonpaul
01-09-2012, 02:29
Eιδα το "Ted (http://www.imdb.com/title/tt1637725/)". Nothin much, απλα ειχε τις στιγμες του. Πολυ κλισε ταινια και "προβλεπε" τελος, αλλα το τσακιστικο χιουμορ του MacFarlane σωζει καπως την κατασταση.
Θα προτεινα να περιμενετε να κυκλοφορησει στα γνωστα μερη για να το δειτε.

Valkyre
01-09-2012, 04:02
Το είδα κι εγώ χθες. Εντάξει αρκετά καλό, εντυπωσιακότατο αλλά το προηγούμενο ήταν ανώτερο πιστεύω.

Αυτός ο Nolan πάντως έχει ένα θέμα στα σενάρια. Θυμάμαι στο inception ένα θεικό meme :D Αυτό εδώ για την ακρίβεια :

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs112.ash2/38943_636060343207_39601387_36420974_747287_n.jpg

Στο batman όχι και τόσο αφού το δικαιολογεί κάπως αλλά :

Γιατί ας πούμε δεν σκάνε την βόμβα εξ'αρχής στο gotham αφού αυτός είναι ο σκοπός? Για να δει ο Batman τις καταστροφές και να υποφέρει? Δεν πείθει και τόσο ο λόγος!

πανε αιωνες βεβαια απο τοτε που εκανες το ποστ φιλε muku αλλα καθοτι ελειπα τωρα το διαβασα λολ! να απαντησω λοιπον στα σποιλερ διοτι και τα 2 που αναφερεις εχουν εξηγηση μεσα στις εν λογω ταινιες:



inception: ο λογος που δεν μπορει να στειλει απλα τα παιδια στην Γαλλια ειναι διοτι τα παιδια παρακολουθουνται στενα απο ολους αυτους που κυνηγανε τον Κομπ. Ειναι προφανες οτι δεν μπορει να εχει καν επαφες μαζι τους και ακομα και στο τηλεφωνο δεν τον αφηνουν να τους μιλησει. Ασε που θα ηταν και ακρως λογικο οι μεγαλοεταιρειες που τον κυνηγανε να χρησιμοποιησουν τα παιδια σαν το πιο ευκολο μεσο για να τον βρουν. Ειναι απολυτως λογικο να μην μπορει απλα να τους παρει εισητηρια για την Γαλλια.

Dark knight rises:

Αυτο πως και σου ξεφυγε; το λεει η ταινια ξεκαθαρα μεσα και μαλιστα εκτεταμενα και σε αρκετα σημεια. Ο στοχος της Λεγεωνας και της Ταλια και του Μπεην δεν ηταν απλα να σκασουν την βομβα. Αυτο ηταν απλα Το τελικο σταδιο του σχεδιου. Το βασικο κομματι του σχεδιου ομως ηταν να περασουν ενα μηνυμα σε ολον τον κοσμο. Δεν εκαναν οτι εκαναν επειδη απλα τους βολευε, ηθελαν να ξεσηκωσουν τον κοσμο και να φερουν στο προσκηνιο την ταξικη αδικια (πλουτος συγκεντρωμενος στους λιγους) να φερουν τον κοσμο πισω στο μηδεν, σε μια κατασταση οπου το χρημα δεν εχει δυναμη και εξουσια και ανταυτου αυτη περναει στον λαο που την στερηθηκε τοσα χρονια. Ταυτοχρονα φυσικα ειναι και η βεντετα που εχει συγκεκριμεν η Ταλια με τον Μπατμαν που σκοτωσε τον πατερα της. Γι αυτο ο Μπεην δεν τον σκοτωνει αλλα θελει να τον κανει να υποφερει και γιναυτο τον καταστρεφουν πρωτα ως μπρους γουεην και μετα ως Μπατμαν.

επισης κατι αλλο που ελεγαν στην συζητηση τους οι εν λογω χαρακτηρες και που εξηγει τους λογους για τους οποιους εκαναν οτι εκαναν ειναι και η ψευδεσθηση της ελπιδας, το οποιο ο Μπεην το παρομοιαζει/συμβολιζει με την φυλακη που ηταν αυτος και μετα εριξε και τον Μπρους Γουεην. Παραληριζε λοιπον το πως η ελπιδα αποτελει τον ισχυροτερο φοβο, την μεγαλυτερη οφθαλμαπατη και οπως η φυλακη σου εδινε την φρουδα ελπιδα οτι επειδη βλεπεισ τον ουρανο και την εξοδο απλοχερα ορθανοιχτη, πιστευεισ οτι μπορεις να βγεις απο εκει μεσα, κατα παρομοιο τροπο και η Γκοθαμ ειχε την ελπιδα οτι θα σωθει αλλα ηταν απλα και μονο μια οφθαλμαπατη, ενα ψεμα. Μεχρι βεβαια που ο Μπατμαν το εκανε πραγματικοτητα.

Γενικα ο Νολαν λατρευει να χρησιμοποιει συμβολισμους στις ταινιες του. Το κανει συνεχεια και πολλες φορες αυτο εχει καποια "αρνητικα" αποτελεσματα σε καποια στοιχεια της ταινιας. Ομως για εμενα ειναι ο λογος που τον λατρευω σαν σκηνοθετη, γιατι μπορει μεν αυτη η τακτικη του να φερνει καποια ψεγαδια ορισμενες φορες, ομως ο τροπος που καταφερνει να δεσει αυτο που θελει να πει με συμβολοσμους οι οποιοι δεν εχουν μονο μια σημασια ή μεταφραση αλλα πολλες (το Rise για παραδειγμα δεν ειναι συμβολικο μονο για τον Μπατμαν αλλα και το ιδιο το κακο. Γινεται Rise το κακο και μετα ο Μπατμαν. Ή η φυλακη οπως ειπα που συμβολιζει την φρουδα ελπιδα σε παραληρισμο με την κατασταση στην Γκοθαμ και πολλα αλλα) ειναι ενα στοιχειο που πραγματικα για εμενα σηκωνει τις ταινιες του πολυ ψηλα. Γιατι για εμενα εκει ειναι η ολη ουσια ολο το ειναι της ταινιας, αυτο που θελει να σου αφησει σαν μηνυμα, νοημα και εμπειρια.

DJTaurus
01-09-2012, 12:46
Kubrick // One-Point Perspective
https://vimeo.com/48425421

Ωραία τα λέει ο "γέρος"

Exclusive Jean-Claude Van Damme 9-Minute Interview (Part 1) - YouTube

Leon_DiZ
01-09-2012, 18:56
Insomnia (2002) - 7,5/10

Lefteris_X
01-09-2012, 23:08
με ψιλο-χάλασε που είδα τον Ρόμπιν Γουίλιαμς ως "κακό"...δεν τον έχω συνηθίσει έτσι. (όταν είχα δει την ταινία αρκετά χρόνια πριν στον κινηματογράφο)

Leon_DiZ
02-09-2012, 01:01
με ψιλο-χάλασε που είδα τον Ρόμπιν Γουίλιαμς ως "κακό"...δεν τον έχω συνηθίσει έτσι. (όταν είχα δει την ταινία αρκετά χρόνια πριν στον κινηματογράφο)

Spoilers. Εμένα δεν μου έκανε κάτι, με παραξενεψε, αλλα μέχρι εκει.

ezio_auditore
02-09-2012, 01:27
Εχει δει κανενας το οριτζιναλ?αυτο ειναι αμερικανικο ριμεικ,γενικα ηταν καλη ταινια αλλα σε σχεση με τις αλλες δουλειες του νολαν αυτη ηταν η χειροτερη.

the master
02-09-2012, 01:56
ειδα τη μαδαγασκαρη!!!
παιδια πολυυυυυυυυυυ γελιο ειχε!

Leon_DiZ
02-09-2012, 02:52
Εχει δει κανενας το οριτζιναλ?αυτο ειναι αμερικανικο ριμεικ,γενικα ηταν καλη ταινια αλλα σε σχεση με τις αλλες δουλειες του νολαν αυτη ηταν η χειροτερη.

το σκεφτομουν να σου πω την αληθεια ποιο απο τα δυο ηθελα να δω αλλα πανω κατω τις ιδιες κριτικες ειδα στο rotten οποτε ειδα και του Nolan που μ αρεσαν καλυτερα οι ηθοποιοι. θα δεις και τα δυο;


ειδα τη μαδαγασκαρη!!!
παιδια πολυυυυυυυυυυ γελιο ειχε!

ποιο απ' ολα;

the master
02-09-2012, 02:55
europes most wanted

Valkyre
02-09-2012, 03:19
με ψιλο-χάλασε που είδα τον Ρόμπιν Γουίλιαμς ως "κακό"...δεν τον έχω συνηθίσει έτσι. (όταν είχα δει την ταινία αρκετά χρόνια πριν στον κινηματογράφο)

Αληθεια σε χαλασε? Εγω πραγματικα τον υπεραπολαυσα σε αυτην την ταινια. Ναι κι εμενα με παραξενεψε στην αρχη αλλα ηταν τοσο καλος και ηταν επιτελους ενας ξεχωριστος ρολος γι αυτον που συνεχεια τα ιδια πραγματα επαιζε πανω κατω! Για εμενα ιδιοφυης επιλογη του Νολαν να κανει τον Ρομπιν Γουιλλιαμς κακο. Ηξερε οτι το κοινο θα ελεγε WTF αλλα ηθελε επιτηδες να τα γυρισει ολα τουμπα. Πραγματικα μια πολυ πολυ καλη πρωτοτυπη σεναριακα αστυνομικη ταινια και ο Πατσινο ηταν εκθαμβωτικος πραγματικα.

Lefteris_X
02-09-2012, 12:42
έχεις δίκιο, ακούγεται άσχημα το "ψιλο-χάλασε".

αυτό που ήθελα να περιγράψω είναι με ξένισε αρχικά, καθώς δεν είχα συνηθίσει τον Γουίλιαμς σε τέτοιο ρόλο.........και στην πορεία, όπως πολύ σωστά λες, ήταν απολαυστικός στον ρόλο του.


ΤΟΣΟ μάλιστα ήταν in-character, που με πλημμύρισε με μουντά κ' ελαφρώς αντικρουόμενα συναισθήματα:

απο την μία είχα το συμπαθές πρόσωπο του Γουίλιαμς (που έχω συνηθίσει - ταυτίσει με εύθυμους ρόλους) και από την άλλη είχα ένα πραγματικό τέρας - άνθρωπο (άρρωστο επιπλέον?) που έκανε τερατώδη εγκλήματα (αναφέρομαι στον χαρακτήρα βέβαια, και πόσο πειστική ήταν η ερμηνεία του Γουίλιαμς).

ε, όλο αυτό μου έρχεται κάπως "δύσπεπτο". Αρκετά καλή η ταινία, μην παρεξηγηθώ, αλλά αν κάποια στιγμή θελήσω να δω μια ταινία του Γουίλιαμς, δεν θα είναι αυτή που θα προτιμήσω σίγουρα.

Valkyre
02-09-2012, 13:52
^^ Nαι οπως το περιγραφεις ειναι το συναισθημα που μας αφησε σε ολους και νομιζω αυτο που πονταρε ο σκηνοθετης. Σιγουρα αν θες να δεις μια χαρακτηριστικη Ρομπιν Γουλιαμς ταινια δεν θα προτιμησεις αυτην, ουτε κι εγω. Αλλα αν θελω να τον δω στον πιο ανατρεπτικο ρολο του στην καρριερα του θα ειναι ισως η μοναδικη! :)

Leon_DiZ
02-09-2012, 22:52
Taken 2 - International Trailer (2012) [HD] - YouTube

enstikto
03-09-2012, 10:01
Αν θέλετε γουιλιαμς όπως δεν τον έχετε ξαναδεί δείτε το "one hour photo".
Οχι ότι ειναι καμμια αξιόλογη ταινιαρα αλλα εχει ενδιαφέρον ακριβώς για τον γουιλιαμς...

enstikto
03-09-2012, 10:01
Αν θέλετε γουιλιαμς όπως δεν τον έχετε ξαναδεί δείτε το "one hour photo".
Οχι ότι ειναι καμμια αξιόλογη ταινιαρα αλλα εχει ενδιαφέρον ακριβώς για τον γουιλιαμς...

Valkyre
03-09-2012, 12:27
^^ Το εχω δει το συγκεκριμενο αλλα δεν μου αρεσε μπορω να πω. Και σιγουρα δεν ηταν εκει ο Γουιλιαμς το ιδιο καλος οπως στο Insomnia. Αλλα ναι αλλη μια περιεργη ταινια με αυτον σε ρολο που δεν τον εχει συνηθισει ο κοσμος.

Lefteris_X
03-09-2012, 12:50
bicentennial man, final cut (ή κάπως έτσι) από τις πιο "πρόσφατες" και καλές ταινίες του, πιστεύω.

από τις παλιές......λολ το Popeye (αστειεύομαι, αν και ήταν αρκετά πιστό στο κομικ - 1980 ταινία)

Leon_DiZ
03-09-2012, 19:46
Spoiler για το Dark Knight Rises


Is Joseph Gordon-Levitt's 'Dark Knight Rises' Character Going To Be Nightwing? (http://www.forbes.com/sites/erikkain/2012/07/28/is-joseph-gordon-levitts-dark-knight-rises-character-going-to-be-nightwing/)

minaras_tio
03-09-2012, 20:39
Ο Kojima μιλάει για την ταινία Metal Gear (http://gameside.gr/ο-kojima-μιλάει-για-την-ταινία-metal-gear-solid/)

DJTaurus
03-09-2012, 20:39
Για να δούμε τι θα λέει η επιστροφή τους...

YouTube - Cloud Atlas Extended Trailer #1 (2012) - Tom Hanks, Halle Berry, Wachowski Movie HD

Valkyre
03-09-2012, 20:45
Ειναι μια οντως ακρως ενδιαφερουσα ταινια αλλα δεν θα την βαφτιζα "επιστροφη των αδελφων" και αυτο γιατι απλα δεν σκηνοθετουν. Ναι ειναι παραγωγοι, αλλα αυτο δεν ειναι για εμενα φουλ επιστροφη μεχρι να σκηνοθετησουν κατι οι ιδιοι. Αυτην την στιγμη ειναι απλως το κεφαλαιο/οι επενδυτες της δουλειας ενος αλλου ανθρωπου.

YΓ: λολ ειμαι ακυρος... γραψτυε λαθος, σκηνοθετουν τελικα και οι αδερφοι μαζι με τον αλλο σκηνοθετη... 3 σκηνοθετες? πρωτη φορα νομιζω το συνανταω αυτο! :)

Valkyre
03-09-2012, 21:00
Ρε μαγκες... εχω μεινει μλκς... με αφορμη την -οπως ειπα ακρως ενδιαφερουσα- ταινια που εβαλε ο φιλος πιο πανω κοιταζω πληροφοριες. Εχω φτασει λοιπον στους σκηνοθετες και βλεπω Andy & LANA Wachowski.

Και λεω μεσα μου.. "ρε μλκ Δημητρη... Andy & Larry δεν τους ξεραμε? τι στο καλο υπαρχει και 3 μελος οικογενειας γενος θυληκου?"

Παω λοιπον στο imdb και κανω search "Matrix" και βλεπω στους σκηνοθετες παλι Andy & LANA Wachowski.

Καπου εδω αρχιζω και ανησυχω οτι πασχω απο κατι πολυ περιεργο και σοβαρο διοτι θυμαμαι να ειχα δει συνεντευξεις με 2 αδερφια και τα 2 αντρες.

Αφου λοιπον τρομαξα αρκετα μπορω να πω για την ψυχικη μου κατασταση, εκανα περισσοτερο search και διαπιστωσα οτι ο Larry Wacchowski εκανε αλλαγη φυλου και εγινε Lana Wachowski...

Oτι ναναι γινεται σε αυτον τον κοσμο ρε μαγκες... οτι ναναι εντελως...και αν τον/την δειτε πως εγινε..... τι να σας πω... τετοια τελειωμενα τραβελια ουτε στον απεναντι παραδρομο της Συγγρου (κοντα στο πλανηταριο, εκει ηταν η πιατσα απο τα εντελως τελειωμενα) δεν συναντουσες παλια...

DJTaurus
03-09-2012, 21:14
Ρε μαγκες... εχω μεινει μλκς... με αφορμη την -οπως ειπα ακρως ενδιαφερουσα- ταινια που εβαλε ο φιλος πιο πανω κοιταζω πληροφοριες. Εχω φτασει λοιπον στους σκηνοθετες και βλεπω Andy & LANA Wachowski.

Και λεω μεσα μου.. "ρε μλκ Δημητρη... Andy & Larry δεν τους ξεραμε? τι στο καλο υπαρχει και 3 μελος οικογενειας γενος θυληκου?"

Παω λοιπον στο imdb και κανω search "Matrix" και βλεπω στους σκηνοθετες παλι Andy & LANA Wachowski.

Καπου εδω αρχιζω και ανησυχω οτι πασχω απο κατι πολυ περιεργο και σοβαρο διοτι θυμαμαι να ειχα δει συνεντευξεις με 2 αδερφια και τα 2 αντρες.

Αφου λοιπον τρομαξα αρκετα μπορω να πω για την ψυχικη μου κατασταση, εκανα περισσοτερο search και διαπιστωσα οτι ο Larry Wacchowski εκανε αλλαγη φυλου και εγινε Lana Wachowski...

Oτι ναναι γινεται σε αυτον τον κοσμο ρε μαγκες... οτι ναναι εντελως...και αν τον/την δειτε πως εγινε..... τι να σας πω... τετοια τελειωμενα τραβελια ουτε στον απεναντι παραδρομο της Συγγρου (κοντα στο πλανηταριο, εκει ηταν η πιατσα απο τα εντελως τελειωμενα) δεν συναντουσες παλια...

xaxaxaaxaxaxaxa epic post

http://affaritaliani.libero.it/static/upload/larr/larry-lana-wachowski-ape.jpg

FotisGRC
03-09-2012, 21:28
Χαχαχα... .Δημήτρη My mind is officially blown!!

Lefteris_X
03-09-2012, 22:37
έχω λιποθυμήσει ΚΛ@ΝΟΝΤΑΣ από τα γέλια! ΧΑΑΧΑΧΑχαχαχαΧΑΧΑΧΑχαχαχαχαΑΧΑΧαχαχα

δεν περιγράφεται το γέλιο που έζησα, μιλάμε πόνεσαν τα μάγουλά μου, έκλαιγα, έκανα γκαγκ τα σάλια μου από το αλλεπάλληλο γέλιο, πόνεσαν οι κοιλιακοί μου........πολύ γέλιο λέμε!!!

να 'σαι καλά Δημήτρη, υγεία να έχεις βρε άνθρωπε με τέτοιο γέλιο που έσπειρες.

enstikto
04-09-2012, 10:16
Εγω έχω την εντύπωση ότι ήταν "lana" απο τον καιρο των matrix απλα δεν το είχαν επισημοποιησει ακόμα. Θυμαμαι standart ότι είχα διαβάσει ότι ο larry ειναι "cross-dresser" οπότε δεν μου φάνηκε τόσο περίεργο :P

enstikto
04-09-2012, 11:15
R.I.P. Michael Clark Duncan :( (http://www.imdb.com/news/ni35483831/)

Valkyre
04-09-2012, 12:03
Καλα εκανα το τραγικο λαθος εχθες -καθοτι δεν ειχα κατι καλυτερο- να δω το Fast n Furious Rio ...κατι, δηλαδη το τελευταιο της σειρας.

Παιδια τι ηταν αυτο το πραγμα? Καλα μιλαμε επαθα σοκ... προς το τελος ειδικα επιασα τον εαυτο μου να κλεινει τα ματια του λες και ειναι παιδακι 12 χρονων που παει να δει το Hostel και φοβαται να δει τι θα συμβει... ειδικα εκει με το χρηματοκιβωτιο... παιδια δεν το πιστευα...!!

Και παιρνει και τον εαυτο της σοβαρα η ταινια ετσι! Αυτο ειναι το πιο κορφαιο απο ολα! Αυτος δε ο Paul Walker ... καλα μιλαμε για ταλεντο οχι μλκιες... κοιταει σαν χανος την καμερα με ενα χαζοχαμογελο το οποιο περισσοτερο δηλωνει "wtf is going on here, wtf am i doing here" παρα αυτο που ζητα η σκηνη... η οποια δε ρημαδιασμενη σκηνη... αντε γεια!

Σοβαρα τωρα προτεινω σε οσους θελουν να δουν την ταινια να σβησουν ολα τα φωτα στο σπιτι, για εμενα ηταν ισως η καλυτερη ταινια τρομου που ειδα εδω και καιρο... ευγε στους συντελεστες αυτου του επους!

Valkyre
04-09-2012, 12:44
R.I.P. Michael Clark Duncan :( (http://www.imdb.com/news/ni35483831/)
OMG τωρα το ειδα το μηνυμα.... RIP :( ισως ο πιο συμπαθης γιγαντας που ειχα δει στο πανι... κριμα :(

djpar
04-09-2012, 13:01
R.I.P. Michael Clark Duncan :( (http://www.imdb.com/news/ni35483831/)

...κριμα...απο τους λιγους ηθοποιους που γουσταρα ακομα και οταν ειχε γινει ο kingpin στο daredevil(αν δεν κανω λαθος)

Valkyre
04-09-2012, 13:03
^^ Δεν κανεις λαθος

isildur83
07-09-2012, 10:42
Rumor:Το Blu-ray του «Dark Knight Rises» θα είναι το director's cut με 30 έξτρα λεπτά! (http://flix.gr/news/trelane-mas-nolan-to-blu-ray-toy-dark-knight-rises.html)

Dragonpaul
07-09-2012, 11:31
Μακάρι!!!!

isildur83
07-09-2012, 11:54
Μακάρι!!!!
Δεν φανταζεσαι το ποσο περιμενω να επιβεβαιωθει το παραπανω νεο!





Cloud Atlas Official Trailer 2 [HD]: Tom Hanks, Halle Berry & The Wachowskis - YouTube

Leon_DiZ
07-09-2012, 11:54
Monsters, Inc. 3D Trailer - YouTube

HANSEL AND GRETEL: WITCH HUNTERS - Official Trailer (2013) [HD] - YouTube

enstikto
07-09-2012, 11:59
Ναι όντως μακάρι. Μπας και γεμίσει καμμία τρύπα :P

In other news
Είδα εχτές το Ολική Επαναφορά. Συμπαθητικό ήταν αλλά η ιστορία αν εξαιρέσουμε τον κόσμο στον οποίο εξελίσετε (δεν εξελίσετε στον Άρη) είναι καρμπόν με το προηγούμενο οπότε δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει να το δει κάποιος που έχει δει το original (0 surprises για κάποιον που έχει δει το original).
Εγώ καθώς το έβλεπα απλά ξαναθυμήθηκα πόσο πολύ μου άρεσε το original και το "mindfuck" που προσέφερε....
Η ταινία στην ουσία είναι το story του original (μέχρι και ατάκες είναι 100% copy+paste απο το original), σε διαφορετικό κόσμο και με διαφορετικές action σκηνές.
Δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα αλλά θεωρώ οτι μπορεί να αρέσει πολύ σε κάποιον που δεν έχει δει το original.
Το είδα με ένα φίλο μου και είχαμε μία διαφωνία όσον αφορά το original.

Εγώ θεωρώ οτι δεν είναι ξεκάθαρο τελικά αν αυτό που γίνετε στην ταινία είναι πραγματικότητα ή recall. Αυτός θεωρεί οτι ήταν ξεκάθαρο οτι ήταν πραγματικότητα. Εσείς τι γνώμη έχετε;
(Έχω και επιχειρήματα για την άποψή μου αλλά θα τα γράψω μόνο αν δω ανταπόκριση).

AlexandrosQV
07-09-2012, 12:27
Rumor:Το Blu-ray του «Dark Knight Rises» θα είναι το director's cut με 30 έξτρα λεπτά! (http://flix.gr/news/trelane-mas-nolan-to-blu-ray-toy-dark-knight-rises.html)

Πρεπει. Παντως ακομα κι ετσι το DK δεν θα το φτασει! :P

Valkyre
07-09-2012, 12:34
Wow... 30 εξτρα λεπτα? Καλο μεν νεο αλλα μονο για το blu ray συμφωνω. Παντως ελπιζω μεσα στο blu ray να υπαρχει και επιλογη να δεις την κινηματογραφικη εκδοση και οχι να εισαι αναγκασμενος να την δεις μονο σαν directors cut.

isildur83
07-09-2012, 12:38
^^Θα υπαρχει σιγουρα επιλογη μεταξυ των 2 version.

Valkyre
07-09-2012, 12:47
^^ Αν ειναι ετσι τοτε ΤΡΕΛΑ! :)

Nikoladim
09-09-2012, 15:16
Οπαδοί των Video Games rejoice!!!!
Wreck-It Ralph Teaser Trailer - YouTube
Κανείς gamer δεν πρέπει να χάσει αυτή την ταινία!
Το σενάριο από ότι φαίνεται είναι πως ο Ralph (donkey kong arcade) βαριέται να θεωρείται κακός και φεύγει από το παιχνίδι αναζητώντας το ρόλο του καλού. Τα σπάει..

Leon_DiZ
09-09-2012, 15:17
Οπαδοί των Video Games rejoice!!!!
Wreck-It Ralph Teaser Trailer - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=JPSQOomMWro)
Κανείς gamer δεν πρέπει να χάσει αυτή την ταινία!

Έχει ξαναμπεί.

Dragonpaul
09-09-2012, 16:11
Εγώ δε το είχα ξαναδεί. Ωστόσο, δε μου φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον.

Leon_DiZ
09-09-2012, 16:13
Εγώ δε το είχα ξαναδεί. Ωστόσο, δε μου φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον.

ουτε και εμενα, παραδοξως, αλλα νμζ οτι το αδικει το trailer.

djpar
11-09-2012, 09:52
Prometheus...σκατοαντιγραφη του alien απο τους ιδιους παραγωγους/director που ναι μεν δεν θελανε καποιο prequel του alien και θελανε μια ταινια με δικια τους φιλοσοφια/υποβαθρο αλλα η ταινια ειναι μια βαρετη 2ωρη παπατζα που μοιαζει με alien αλλα σε χειροτερη κατασταση...δυστηχως εχασα 2 ωρες υπνου χτες

karlat89
12-09-2012, 11:56
Να ρωτησω κατι σε αυτους που ειδαν το MIB 3

Η πρακτορασ Ο λεει στον σμιθ οτι το 1969 στο καναβεραλ εγινε κατι συνταρακτικό στο πρακτορα J που τον άλλαξε,τι ηταν αυτο γιατι δεν είδα κατι τοσο συνταρακτικό

Lefteris_X
12-09-2012, 12:02
το συνταρακτικό ήταν ότι, ο K πράκτορας βίωσε τον θάνατο του πατέρα του J πράκτορα Γουίλ Σμιθ, με αποτέλεσμα να φλασάρει τον πιτσιρικά ώστε να μην θυμάται το γεγονός......ενώ παράλληλα, το έργο αφήνει να εννοηθεί, ότι από τότε και μετά, έως το MiB 1, ο K παρατηρούσε "από μακριά" την ζωή / εξέλιξη του Σμιθ, μέχρι που τον έκανε και αυτόν πράκτορα


καρά-γελοίο γεγονός, αναμφισβήτητα.

και βέβαια, οι παραγωγοί τα έκαναν σκατά με τις ημερομηνίες.

οι ηλικίες που έχουν οι πρωταγωνιστές το 1969...αντιστοιχούν στο 2012, ο J να είναι γύρω στα 47 του (καμία σχέση), ο Κ κοντά στα 70 του και η αρχηγός Έμα Τομσον στα mid60ς......κοινώς "άντε γεια" υπολογισμός ηλικιών..ή μήπως ανακάλυψαν και την τέλεια πλαστική προσώπου και αναγέννηση κυττάρων; (θα το μάθουμε στο MiB 4; λολ)

karlat89
12-09-2012, 12:18
Oντως ,προσωπικά ξενερωσα γιατι περιμενα

να πεθαίνει το 69 ο J και το γεγονος αυτο εκανε "δυσκοίλιο" τον Κ γιατι ηξερε πως καποια στιγμη θα χασει τον συνεργάτη του

Lefteris_X
12-09-2012, 12:43
να σου πω την αλήθεια, αυτό περίμενα κι εγώ....αλλά έφαγα την σκηνοθετική / σεναριακή φόλα, όπως κ εσύ.........και ήταν όλη δικιά μας!

λε - μπουρδέν.

"Παίξε Στοίχημα": Πόσες από τις επόμενες ταινίες της σαιζόν του χειμώνα, θα είναι φόλες; Παίξε και κέρδισε δωρεάν εισιτήρια...(χααχαχααχαχχα)

karlat89
12-09-2012, 12:47
Παντως δεν θα θελα να υπαρξει συνεχεια.Η οψη του γερασμενου και ταλαιπωριμενου Jones πολυ με στεναχωρεσαι

Desmond
12-09-2012, 18:29
Frankenweenie (2012). De Tim Burton. TRAILER SUB - YouTube

the master
12-09-2012, 21:53
δε φαινεται και τοσο ενδιαφερον ισα ισα αν δεν ηταν του τιμ θα το προσπερναγα χαλαρα...
τεσπα


παιδια θελω να δω κωμωδια με πολυ γελιο, εχετε να προτεινετε τιποτα?

ezio_auditore
13-09-2012, 00:38
δε φαινεται και τοσο ενδιαφερον ισα ισα αν δεν ηταν του τιμ θα το προσπερναγα χαλαρα...
τεσπα


παιδια θελω να δω κωμωδια με πολυ γελιο, εχετε να προτεινετε τιποτα?

the dictator,21 jump street,this means war απο καινουριες και αν θες τσεκαρε την φιλμογραφια του will ferrell,τρελες κωμωδιες,καποιες ειναι κ καλες ταινιες.

Valkyre
13-09-2012, 11:58
O Tim Burton πρεπει οπωσδηποτε να κανει επιτελους κατι διαφορετικο.... εχει καταντησει παντελως μονοδιαστατος σκηνοθετης.

Καλο το στυλ του, αλλα ημαρτον, βαρεθηκαμε ρε Τιμ... κανε και κατι διαφορετικο ετσι για αλλαγη....

Desmond
13-09-2012, 12:15
To frankenweenie είναι ουσιαστικά η full version του short film του 1984.
Κατά τ'άλλα συμφωνώ μαζί σου.

Nikoladim
13-09-2012, 17:24
Δύο "σκοτεινές" προτάσεις για τους λάτρεις των ντοκυμαντέρ και για αυτούς που ψάχνονται.
Η πρώτη είναι η τριλογία του Paradise Lost. Μιλάμε για μια δολοφονία τριών ανήλικων παιδιών στο Μέμφις των ΗΠΑ το 1993, που προκαλέσανε σοκ στην τοπική, κλειστή κοινωνία (rednecks). Κατηγορίθηκαν τρια νεαρά παιδιά, φαν της μέταλ μουσικής και κουλτούρας. Τα υπόλοιπα δεν μπορώ να τα πω γιατί θα υπάρξει spoiler. Το θέμα είναι πως αυτή ιστορία εξελίχθηκε από το 1993 εως και το 2011 και ασφαλώς οι παραγωγοί της ταινίας δεν το είχαν υπόψην τους ότι θα "τραβήξει" τόσο πολύ το θέμα ώστε να φτιαχτεί τελικώς μια τριλογία!Στα + είναι πως σκηνοθέτης και παραγωγός είναι Joe Berlinger ο οποίος είχε σκηνοθετήσει και το Metallica: Some kind of a monster. Έχει προσδώσει ένα σκοτεινό τόνο στην τριλογία και τα κομμάτια που χρησιμοποιεί από τους Metallica δένουν απόλυτα με την ατμόσφαιρα.Τέλος αν και δεν σημαίνει κάτι το ιδιαίτερο η τελευταία ταινία ήταν υποψήφια για όσκαρ καλύτερου ντοκιμαντέρ. Βλέπεται με την κατανάλωση αλκοόλ, κυρίως Jack :P
http://www.imdb.com/title/tt0117293/
http://www.imdb.com/title/tt0239894/
http://www.imdb.com/title/tt2028530/

Η δεύτερη μου πρόταση είναι το http://www.imdb.com/title/tt0762111/
Εδώ αναφερόμαστε στο συμβάν του Jonestown του 1978, που 900+ άτομα τα οποία άνηκαν σε μια καλτ οργάνωση, βρήκαν τον θάνατο από δηλητηριασμό.

Leon_DiZ
14-09-2012, 16:29
:pop2::a049::a049::a049:


Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώνω ότι έχετε κερδίσει μια διπλή πρόσκληση για την πρεμιέρα της ταινίας Brave στο Village Mall (VMax), την Κυριακή 16/9 στις 12 το μεσημέρι.

enstikto
14-09-2012, 16:45
^^που; Πως; Ποτε; Γιατι;
Συγχαρητήρια φίλε!

Leon_DiZ
14-09-2012, 16:46
^^που; Πως; Ποτε; Γιατι;
Συγχαρητήρια φίλε!

thanks! την περιμενα πως και πως την ταινια!
να σου πω την αληθεια δεν ξερω απο ΠΟΥ το κερδισα, πηρα μερος σε διαφορους διαγωνισμους... μπορει να ειναι απο το αθηνοραμα.

djpar
15-09-2012, 08:54
wind το κέρδισες,εγώ πήγα στο Spiderman 3D!

Leon_DiZ
15-09-2012, 12:23
wind το κέρδισες,εγώ πήγα στο Spiderman 3D!

οχι, απο το αθηνοραμα ειναι τελικα. spiderman ειχα παει και εγω με wind.

η πρεμιερα της wind θα γινει την τεταρτη στα Cinepolis

isildur83
15-09-2012, 15:07
Lincoln (2012) Official Full Trailer [HD]: Steven Spielberg, Daniel Day Lewis & Joseph Gordon-Levitt - YouTube

Mama Official Trailer #1 (2012) - Guillermo Del Toro Horror Movie HD - YouTube

Stand Up Guys Official Trailer #1 (2012) - Al Pacino, Christopher Walken Movie HD - YouTube

Leon_DiZ
16-09-2012, 18:08
Brave 7,5/10

καλο, αλλα κατι ελειπε. στο πρωτο μισο τουλαχιστον μου φαινοταν μετρια σαν ταινια, μετα εφτιαχνε καπως. η ιστορια δεν προκαλει την συναισθηματικη φορτιση που προκαλουσαν αλλες ταινιες τους (UP/ Toy Story 3 / WALL-E), ουτε και προσφερει κατι καινουργιο. Προσωπικα θα την προτιμουσα πιο πολυ "παραμυθι". επισης τα αστεια δεν ηταν και τοσο καλα. σε μια σκηνη το χιουμορ γινεται πολυ φτηνιαρικο, ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι μιλαμε για Pixar και οχι DreamWorks.
ωστοσο, ειναι χωρις αμφιβολια η πιο ομορφη ταινια της Pixar (animation των μαλλιων + ρουχων απλα σκιζει).

η προβολη απο τα Village μετρια. το ειδαμε στην V-Max 3D και αν και ψηφιακη, η εικονα ηταν καπως θολη και αρκετα σκοτεινη.

Leon_DiZ
17-09-2012, 00:18
New Trailer for The Hobbit: An Unexpected Journey Coming Wednesday Septemper 19, 2012
Source: Peter Jackson (http://www.comingsoon.net/news/movienews.php?id=94853)

Dragonpaul
18-09-2012, 00:25
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/330666_431732863529053_269975545_o.jpg

Οκ, υποθετω κανεις δε θα το προσπαθησει, αλλα αμα εχει χρονο...

chronohill
18-09-2012, 02:23
jesus christ παυλο!που τους βρηκες ολους μαζεμενους!!!!!!!!!!

dimitrisasp
18-09-2012, 17:37
Είδα τον Προμηθέα. Αν εξαιρέσεις τη σκηνοθεσία/φωτογραφία δεν μου έκανε καμία εντύπωση. Το σενάριο πολύ κακό κατά τη γνώμη μου. Δεν με κράτησε καθόλου και έχει μέσα όλα τα κλισέ αυτού του είδους. Οι χαρακτήρες ήταν από τους πιο ανιαρούς που έχω δει. Και καλά έχουν επενδυθεί τρισεκατομμύρια για να γίνει αυτό το ταξίδι αλλά οι μισοί επιστήμονες δεν γνωρίζουν γιατί είναι εκεί και φέρονται πολύ κατώτερα του πνευματικού τους (δηθεν) επιπέδου.

Το απόλυτο γέλιο το έριξα με την παρέα στην εξής σκηνη
Συναντάει η Σαρλιζ το χούφταλο και πέφτει σιωπή. Πριν το αποκαλύψει η ταινία πετάγεται ένας φίλος και λέει "father". Όταν το επιβεβαίωσε και Σαρλιζ μετά λιώσαμε. Μα πόσο προβλέψιμο. Και Να μην ήταν όμως οι δύο αυτοί χαρακτήρες είναι τόσο αδιάφοροι σε όλη την ταινία που δε σε καίγεται καρφάκι για τη σχέση τους..

Βλέπω στο IMDB ότι ετοιμάζεται και sequel. Σεναριακά φαίνεται να έχει πλεονέκτημα, έτσι όπως τελειώνουν τα πράγματα στον Προμηθέα...

isildur83
19-09-2012, 18:04
The Hobbit - Official Trailer #2 [1080p HD] - YouTube

Leon_DiZ
19-09-2012, 18:16
μονο σε μενα φαινονται αθλιες οι σκηνες που ειναι hobbit/νανοι και ανθρωποι μαζι;

Nikoladim
19-09-2012, 19:48
http://www.altfg.com/Stars/photo-actors-r/robocop-2013-suit.jpg (http://www.altfg.com/Stars/photo-actors-r/robocop-2013-suit.jpg)

πρώτες εικόνες από το reboot του robocop

Dragonpaul
19-09-2012, 19:52
http://www.altfg.com/Stars/photo-actors-r/robocop-2013-suit.jpg (http://www.altfg.com/Stars/photo-actors-r/robocop-2013-suit.jpg)

πρώτες εικόνες από το reboot του robocop
Που ειναι;;;;;;;

aris13
19-09-2012, 19:53
Καλυτερα να μην τις δεις.

Dragonpaul
19-09-2012, 19:54
Μαλιστα.... Καταλαβα.

FotisGRC
19-09-2012, 20:05
http://www.iwatchstuff.com/2012/09/17/robocop-lot.jpg

http://www.iwatchstuff.com/2012/09/17/robocop-lot-2.jpg

http://nerdbastards.com/wp-content/uploads/2012/09/joel-kinnaman-as-robocop-first-look-25.jpg

http://www.horror-asylum.com/news/pics/on-set-with-robocop.jpg

Dragonpaul
19-09-2012, 20:12
Batcop;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Lefteris_X
19-09-2012, 20:41
emeto-cop, κρυφο-gay (latex φετιχ και cyber-δονητές)

:P:P

Desmond
19-09-2012, 20:48
Νύχτες Πρεμιέρας: Πρόγραμμα (http://camerastyloonline.files.wordpress.com/2012/09/nyxtes-premieras-2012-plires-programma.pdf)

Να δω που θα πρωτοπάω...

ezio_auditore
19-09-2012, 20:58
Για αρχη πανε αυριο στην καινουργια του κρονεμπεργκ να μας πεις αν αξιζει,αλλιως να την κατεβασουμε,help us.

Desmond
19-09-2012, 21:13
Το οτι θα πάω στο cosmopolis, είναι το μόνο σίγουρο.Από κει και πέρα όμως, επειδή έχω μία κάποια αδυναμία στον Καναδό, θα αποφύγω (όπως και με το a dangerous method) τις άμεσες και ίσως παραπλανητικές εντυπώσεις.

ezio_auditore
19-09-2012, 22:52
Τοσο πολυ σου ειχε αρεσει?Το βρηκα αρκετα μετριο,αλλα αυτο φαινεται καλυτερο,τουλαχιστον απο την περιληψη.

overclocker
19-09-2012, 23:46
Μου γύρισαν τα άντερα βλέποντας τις φωτο από το reboot του RoboCop...τι έκτρωμα είναι αυτό;

MajereMP44
19-09-2012, 23:52
Μοιαζει με τη ενδυμασια του Ρακιντζη στη γιουροβισιον.Great success!

FotisGRC
20-09-2012, 00:02
Dredd 3d.. http://www.filmjunk.com/images/weblog/2012/06/dreddtrailer.jpg

To παλιό είχε το χαβαλέ του.. Λέτε να το τιμήσουμε..? Του δίνουν και καλές βαθμολογίες.

dimitrisasp
20-09-2012, 00:21
Ρε παιδιά δεν είναι και τόσο τραγικός ο Robo. Τον εκμοντερνίσανε.. Δεν θα είχε πέραση το παλιό look. Πολύ χοντροκομένο.. Τώρα πουλάνε τα αεροδυναμικά looks :P