PDA

View Full Version : Τhe Official Cinema Thread! (μιλήστε για παλιές/νέες/επερχόμενες ταινίες)



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

dimitrisasp
16-04-2012, 21:18
Διάβασα δύο φορές και μετά είδα το NOT...

Dragonpaul
16-04-2012, 21:21
Χα χα χα!!!!!! Τι γελιο...!!!!!!!!!!

ParanoidGR
17-04-2012, 00:28
Dwayne Johnson, Bruce Willis τελευταία τρυπώνουνε παντού!!
zWKwat0kpko

Valkyre
17-04-2012, 10:38
^^ Τελευταιες αρπαχτες!

chronohill
17-04-2012, 22:53
παιδες ειδε κανεις το cabin in the woods?λεω να παω να το δω αυριο και ηθελα καμια γνωμη υποπτη που μπορει να με αποτρεψει!!!!!

Noobios
17-04-2012, 23:13
παιδες ειδε κανεις το cabin in the woods?λεω να παω να το δω αυριο και ηθελα καμια γνωμη υποπτη που μπορει να με αποτρεψει!!!!!

Και εγω για αυριο το βλεπω. Το εχει δει κανεις? Εχει υπερβολικα καλες κριτικες και 92% στο rottentomatoes. Τοσο καλες που ειναι λιγο υποπτο :Ρ

isildur83
18-04-2012, 08:48
Happy Birthday David (NEW Prometheus Viral!) - YouTube

aris13
18-04-2012, 09:29
παιδες ειδε κανεις το cabin in the woods?λεω να παω να το δω αυριο και ηθελα καμια γνωμη υποπτη που μπορει να με αποτρεψει!!!!!

Το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι δεν εχεις ξαναδει τετοιο θριλερ. Εγω τη θεωρω ταινια - σταθμο για το ειδος.

chronohill
19-04-2012, 01:01
Νταξει τα εσπασε το cabin!Συμφωνω με τον Αρη 100%!!!!!!απολαυση!!!!!!!τι να πω.ολα τα κλισε μαζι μαζεμενα τα πηρε και τα πεταξε στα ταρταρα!!!!!!εγω πιστευω ειναι στην ιδια φαση με το scream οταν βγηκε."παρωδια τρομου" και αυτο.που ανανεωσε το ειδος....τελειο φιναλε...δεν εχω να πω κατι αλλο!

Noobios
19-04-2012, 01:04
Δεν πηγα σημερα τελικα ειχα ξεχασει οτι εχει το κοσμοτε 2 φορ 1 κ γινοταν της π0ρνης. Αυριο πιθανοτατα κ μετα εχει σειρα το Battleship γιατι εχω καιρο να δω κανα blockbusteraki και μετα φυσικα το Avengers που αν αληθευουν αυτα που ακουγονται θα μαμαει.

PDS
19-04-2012, 23:41
Το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι δεν εχεις ξαναδει τετοιο θριλερ. Εγω τη θεωρω ταινια - σταθμο για το ειδος.


Νταξει τα εσπασε το cabin!Συμφωνω με τον Αρη 100%!!!!!!απολαυση!!!!!!!τι να πω.ολα τα κλισε μαζι μαζεμενα τα πηρε και τα πεταξε στα ταρταρα!!!!!!εγω πιστευω ειναι στην ιδια φαση με το scream οταν βγηκε."παρωδια τρομου" και αυτο.που ανανεωσε το ειδος....τελειο φιναλε...δεν εχω να πω κατι αλλο!


Παιδια ελπιζω να κανετε πλακα.Η ταινια ηταν τραγικη.Μολις βγηκα απο το cinema και ολοι εβριζαν.:pound:

Για ταινια τρομου θα της εβαζα ενα 1/10 ετσι και για την προσπαθεια.
Για κωμωδια θα της εβαζα ενα 3/10.:P

tonybsg
19-04-2012, 23:55
Μάλλον δεν κάνουν πλάκα!

Κοίτα κάτι που εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί για τέτοια ταινία

http://www.rottentomatoes.com/m/the_cabin_in_the_woods/#

Και την γνώμη των παιδιών την έχω ακούσει πολλάκις!

Βέβαια είναι Whedon οπότε προσωπικά περιμένω κάτι διαφορετικό και σίγουρα αξιόλογο, αν και δεν έχω ιδέα τι παίζει, επίτηδες δεν ξέρω τίποτα για την ταινία.

Κυριακή πάω πρεμιέρα Avengers (πάλι του Whedon!) και από βδομάδα λογικά και Cabin in the Woods.

Ένα αφιέρωμα στον δημιουργό

http://flix.gr/articles/tzos-goyinton-enas-auteur-ths-thleorashs-kanei-sin.html

PDS
20-04-2012, 00:03
Tι να πω,απλα απορω για την βαθμολογια.

99 φορες στις 100 μπορω να καταλαβω γιατι μια ταινια πηρε μεγαλο βαθμο ,ακομα και αν εμενα δεν μου αρεσει καθολου.

Εδω μιλαμε για αθλιοτητα!!

Ειμαι ολος αυτια.Θελω να καταλαβω γιατι μπορει να θεωρηθει καλη ταινια αυτο το πραγμα.Πραγματικα θελω να μαθω.:p
Περιμενω με αγωνια αποψεις.

Dragonpaul
20-04-2012, 06:44
Ωχ... Με προδιαθετει άσχημα ο Βαγγέλης.

enstikto
20-04-2012, 09:56
Γενικά να πω οτι ο τρόπος που θα πάει να την δει την ταινία ο Tony είναι ο καλύτερος. Δεν πρέπει να ξέρεις ΤΙΠΟΤΑ για την ταινία και ακόμα και οι "υποθέσεις" των 2 προτάσεων στα διάφορα περιοδικά/imdb αποτελούν κατα τη γνώμη μου spoiler.
Επίσης προτείνω να προσπαθήσετε να μην προδιαθετείτε ούτε θετικά ούτε αρνητικά πριν την δείτε και αποκτήσετε την δική σας γνώμη. ΜΗ ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΥΤΕ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.
Εκτός spoiler δεν λέω τίποτε άλλο για την ταινία πέρα του οτι προτείνω να την δείτε χωρίς να το ψάχνετε πολύ και ελάτε μετά να πείτε την άποψή σας....

Πάμε στα spoiler τώρα...

Εμένα Βαγγέλη μου άρεσε ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ.
Καταρχήν πολύ σπάνια με εκπλήσει θετικά πλέον μια ταινία. Το cabin ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό απο αυτά που έχουμε συνηθίσει μέχρι στιγμής στο είδος. Ήταν απρόβλεπτο. Ξεκινάει χρησιμοποιειώντας τα γνωστά κλισέ των ταινιών αυτών αλλά απο την αρχή καταλαβαίνεις οτι θα έχει να σου πει κάτι παραπάνω. Απλά το "παραπάνω" δεν μπορείς νατο μαντέψεις ούτε in a million years (εκτός αν σε σποιλεριάσει κάποιος). Απο τη στιγμή που μπαίνουν στο ασανσέρ η ταινία απο απλά καλή γίνετε ΕΠΙΚΗ. Όλο το στήσιμο, ο τρόπος που εξελίσετε το σενάριο, το οτι σου παρουσιάζει κάποια πράγματα με κάποιον τρόπο αλλά μετα απο λίγο τα καταρρίπτει με ένα τρόπο που μέσα στο κόσμο της ταινίας makes sense, ενώ τέλος προσπαθεί να δώσει μία εξήγηση για όλα αυτά που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια στις ταινίες του είδους.
Νιώθω οτι είναι η ταινία που φτιάχτηκε για fan boys του είδους που πλεόν όμως έχουν δει τόσες φορές τα ίδια και τα ίδια που δεν τους συγκινεί τίποτα. Η ταινία πατάει πάνω σε αυτό και εξελίσετε εντελώς εκτός των συνηθισμένων ενώ ταυτόχρονα έχει και αρκετές σκηνές που προκαλούν γέλιο. Α και πέρα απο όλα αυτά η σκηνή με τους Swat και τις 10 πόρτες που ανοίγουν και βγαίνουν ταυτόχρονα απο μέσα τα διάφορα τέρατα είναι a horror fan-boys' wet dream.
Τα μόνο που ίσως να έκανε την ταινία να είναι λίγο καλύτερη θα ήταν αν στο τέλος η Σιγκούρνι δεν πέθαινε απο το κοριτσάκι ζόμπι αλλά έσκαγε κανα alien και την έτρωγε (αλλά μάλλον δεν είχαν τα rights).


Παιδιά το ξαναλέω. Προσπαθήστε να μην έχετε κανένα expectation για την ταινία πριν την δείτε... Το λέω γιατί ένας φίλος που το είδε επειδή περίμενε κάτι άλλο δεν το ευχαριστήθηκε τόσο όσο εγώ που πραγματικά δεν ήξερα τίποτα και δεν περίμενα τίποτα. Ακόμα και οι διθυραμβικές κριτικές μπορούν να κάνουν κακό στον θεατή που θα πάει να την δει....

chronohill
20-04-2012, 10:49
Γενικά να πω οτι ο τρόπος που θα πάει να την δει την ταινία ο Tony είναι ο καλύτερος. Δεν πρέπει να ξέρεις ΤΙΠΟΤΑ για την ταινία και ακόμα και οι "υποθέσεις" των 2 προτάσεων στα διάφορα περιοδικά/imdb αποτελούν κατα τη γνώμη μου spoiler.
Επίσης προτείνω να προσπαθήσετε να μην προδιαθετείτε ούτε θετικά ούτε αρνητικά πριν την δείτε και αποκτήσετε την δική σας γνώμη. ΜΗ ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΥΤΕ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.
Εκτός spoiler δεν λέω τίποτε άλλο για την ταινία πέρα του οτι προτείνω να την δείτε χωρίς να το ψάχνετε πολύ και ελάτε μετά να πείτε την άποψή σας....

Πάμε στα spoiler τώρα...

Εμένα Βαγγέλη μου άρεσε ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ.
Καταρχήν πολύ σπάνια με εκπλήσει θετικά πλέον μια ταινία. Το cabin ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό απο αυτά που έχουμε συνηθίσει μέχρι στιγμής στο είδος. Ήταν απρόβλεπτο. Ξεκινάει χρησιμοποιειώντας τα γνωστά κλισέ των ταινιών αυτών αλλά απο την αρχή καταλαβαίνεις οτι θα έχει να σου πει κάτι παραπάνω. Απλά το "παραπάνω" δεν μπορείς νατο μαντέψεις ούτε in a million years (εκτός αν σε σποιλεριάσει κάποιος). Απο τη στιγμή που μπαίνουν στο ασανσέρ η ταινία απο απλά καλή γίνετε ΕΠΙΚΗ. Όλο το στήσιμο, ο τρόπος που εξελίσετε το σενάριο, το οτι σου παρουσιάζει κάποια πράγματα με κάποιον τρόπο αλλά μετα απο λίγο τα καταρρίπτει με ένα τρόπο που μέσα στο κόσμο της ταινίας makes sense, ενώ τέλος προσπαθεί να δώσει μία εξήγηση για όλα αυτά που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια στις ταινίες του είδους.
Νιώθω οτι είναι η ταινία που φτιάχτηκε για fan boys του είδους που πλεόν όμως έχουν δει τόσες φορές τα ίδια και τα ίδια που δεν τους συγκινεί τίποτα. Η ταινία πατάει πάνω σε αυτό και εξελίσετε εντελώς εκτός των συνηθισμένων ενώ ταυτόχρονα έχει και αρκετές σκηνές που προκαλούν γέλιο. Α και πέρα απο όλα αυτά η σκηνή με τους Swat και τις 10 πόρτες που ανοίγουν και βγαίνουν ταυτόχρονα απο μέσα τα διάφορα τέρατα είναι a horror fan-boys' wet dream.
Τα μόνο που ίσως να έκανε την ταινία να είναι λίγο καλύτερη θα ήταν αν στο τέλος η Σιγκούρνι δεν πέθαινε απο το κοριτσάκι ζόμπι αλλά έσκαγε κανα alien και την έτρωγε (αλλά μάλλον δεν είχαν τα rights).


Παιδιά το ξαναλέω. Προσπαθήστε να μην έχετε κανένα expectation για την ταινία πριν την δείτε... Το λέω γιατί ένας φίλος που το είδε επειδή περίμενε κάτι άλλο δεν το ευχαριστήθηκε τόσο όσο εγώ που πραγματικά δεν ήξερα τίποτα και δεν περίμενα τίποτα. Ακόμα και οι διθυραμβικές κριτικές μπορούν να κάνουν κακό στον θεατή που θα πάει να την δει....

^This^

διαφωνω μονο για τοalien!!!!!!!!!!!!Δεν ξερω αν το μυαλο μου εκανε τον συνδυασμο η αν εσυ δεν το παρατηρησες αλλα οταν εδειχνε την γουιβερ και πισω της βγηκε ο λυκανθρωπος αν θυμαμαι καλα εδειξε μεσα στο σκοταδι τα δοντια του και λεω Holy F@ck και το alien μεσα?αλλα ηταν ο λυκανθρωπος.Αν ηθελημενα το κανανε και δεν το "εφιαξα" εγω με το μυαλο μου τοτε προσκυνω τους δημιουργους!!!!!!!!!:a052:
Ειχα καιρο να διασκεδασω ετσι σε ταινια.Και η πλακα ηταν που ελεγα απο μεσα μου.ναι τωρα θα γινει αυτο..και μπααααααααμ καμια σχεση ανατρεποντουσαν ολα!:a010:
εγω ειχα δει μονο το τρειλερ αυτο το γνωστο.Δεν ειχα ιδεα περι τινος προκειται.Γιαυτο ρωτησα και τον Αρη το απογευμα πριν παω.Φοβομουν οτι θα την πατησω αλλα ευτυχως το καταχαρηκα:d030:

PDS
20-04-2012, 13:51
Δεν ξερω enstikto.:p

Πραγματικα σηκωνω τα χερια ψηλα με αυτη τη ταινια.
Ειδικα επειδη ειχα διαβασει καλες κριτικες παιζει να προτιμουσα τελικα να δω κανα σκουπιδι τυπου βλεπω τον θανατο σου παρα αυτο.
Καμια ανατροπη και εκπληξη για μενα στην ταινια.Περιμενα μεχρι το τελος να δω μπας και σωθει η κατασταση, αλλα τελικα εγινε ακομα χειροτερο.:b030:

χαχα:makefun:

Αποψεις βεβαια,αλλα ειλικρινα δεν μπορω να ακολουθησω,και ειναι η πρωτη φορα που δεν μπορω να καταλαβω πως στο καλο εχει παρει καλες κριτικες μια ταινια.Ακομα και να μισησω μια καλη(αντικειμενικα) ταινια,μπορω να καταλαβω γιατι μπορει να τα εχει παει καλα σε reviews.
Ισως αν πηγαινα να το δω ως κωμωδια να ειχε καποιο ενδιαφερον.Αλλα περιμενα πολλα και ειδα αθλιες ερμηνιες,wtf οτι να ναι σεναριο,τιγκα στα κλισε,για μια ταινια που δεν ξερει τι τελικα ειναι.

Τεσπα.
Θα ηθελα να διαβασω κι αλλες αποψεις.Γιατι πραγματικα θα ηθελα να μαθω τι βλεπουν οι αλλοι που δεν βλεπω εγω.


ΥΓ.Επισης θα ηθελα να μαθω ακριβως ποιες ειναι oι ανατροπες που ειδατε και δεν ειδα.Με την κοπελα μου 1 λεπτο πριν συζηταγαμε τι θα γινει μετα και γινοταν.:P

Noobios
20-04-2012, 13:52
Εχει δικιο το Ενστικτο. Εγω την ειδα χ8ες και ειχα παρασυρθει απτο hype και τελικα δεν με τρελλανε. Καλο ειναι να μην διαβασετε τιποτα για την ταινια...ουτε συνοψη ουτε τιποτα...Παντως για οσους τους μπερδευει το στυλ τις ταινιας (δλδ αν ειναι σοβαρη η παρωδια) θα σας παραπεμψω στο Evil Dead Trilogy του Raimi που ειναι πολυ κοντα σε στυλ.

jimbour
20-04-2012, 13:58
Σαν φαν του Whedon (και των εξαιρετικών κριτικων απο sites που εμπιστευομαι) πήγα στη ταινία με τις προσδοκίες στο ΘΕΟ και η ταινία τελικά κατάφερε να τις ξεπεράσει.
Ε Π Ο Σ

οτι εκανε πριν πολλα χρονια το πρώτο scream ηρθε και το εκανε ακόμα καλυτερα το Cabin in the Woods.

Και σε λίγες μέρες έχουμε Avengers, α ρε Whedon πόσο χαιρομαι για την αναγνώριση που παίρνεις επιτέλους.

Valkyre
20-04-2012, 14:09
Εχει δικιο το Ενστικτο. Εγω την ειδα χ8ες και ειχα παρασυρθει απτο hype και τελικα δεν με τρελλανε. Καλο ειναι να μην διαβασετε τιποτα για την ταινια...ουτε συνοψη ουτε τιποτα...Παντως για οσους τους μπερδευει το στυλ τις ταινιας (δλδ αν ειναι σοβαρη η παρωδια) θα σας παραπεμψω στο Evil Dead Trilogy του Raimi που ειναι πολυ κοντα σε στυλ.

Ελπιζω απλα να μην ειναι σαν το Drag me to Hell απο τον Sam Raimi γιατι πραγματικα παιδια εγω τετοια ταινια δεν την αντεχω....

Ειναι μια ταινια που πηρε διθυραμβικες κριτικες και αναλογα οπως ειπε και ο Βαγγελης για το Cabin in the Woods δεν καταλαβα ποτε τον λογο.

Πραγματικα το Drag me to Hell το θεωρω απο τις πιο απαισιες ταινιες που εχω δει ποτε... οταν στο τελος ειδα στο τραπεζι και τον τραγο, ηθελα να σηκωθω και να φυγω απο το σινεμα... δεν θα το ξεχασω ποτε.

Οποτε πειτε μου αν εχει σχεση με τετοιο στυλ οπως το drag me to hell για να ξερω!

jimbour
20-04-2012, 14:22
φιλε Val η ταινία παίρνει όλα τα κλισέ και τα πράγματα που θεωρούμε δεδομένα στις ταινίες τρόμου και τους αλλάζει τα φώτα.
Δεν υπάρχει κάτι αλλό παρόμοιο αλλα ναι δανείζεται ΚΑΙ απο το το evil dead (υπαρχουν και αναφορες στη ταινια).

PDS
20-04-2012, 14:24
Για δες το ρε Δημητρη και εσυ.
Αν πουν λιγοι ακομα οτι ειναι καλη αυτη η ταινια, σταματαω να βλεπω ταινιες για παντα:p

btw η κοπελα μου ειναι fan για του Whedon και ειχε υψηλες προσδοκιες και αυτη, αλλα με τραβαγε να φυγουμε πριν τελειωσει.:c030:

nikon
20-04-2012, 14:31
Για ταινια τρομου θα της εβαζα ενα 1/10 ετσι και για την προσπαθεια.
Για κωμωδια θα της εβαζα ενα 3/10.:PΊσως γιατί δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο.....δεν την έχω δει αλλά χθες είδα στην tv έναν κριτικό που έλεγε ότι η ταινία προσπαθεί να διακωμωδήσει τις splatter ταινίες αλλά δείχνοντας παράλληλα και έναν σεβασμό απέναντι τους.

enstikto
20-04-2012, 14:32
Καταρχήν να πω οτι πιστεύω οτι αυτή τη στιγμή κάνουμε τεράστιο λάθος γράφοντας όλα αυτά που γράφουμε έτσι χύμα γιατί μπορεί να μην είναι μεν spoiler αλλά προϊδεάζουν αυτούς που δεν την έχουν δει την ταινία. Προτείνω όσοι δεν την έχετε δει να σταματήσετε να διαβάζετε αυτά που γράφουμε...

@Val: Δεν το έχω δει οπότε δεν μπορώ να σου πω. Σταμάτα όμως να σκέφτεσαι τι τύπος ταινίας είναι, και προσπάθησε να μην περιμένεις τίποτα. Προτείνω να την δεις και να σχηματίσεις την δική σου άποψη.

@PDS

Τι είχες διαβάσει για την ταινία; Εγώ το μόνο που ήξερα ήταν ο τίτλος και οτι "είναι καλό". Πήγα στην ουσία δηλαδή χωρίς να ξέρω τίποτα απολύτως.
To πρώτο μέρος ναι ήταν προβλέψιμο όσον αφορά το τι γινόταν στο cabin, αλλά το όλο σκηνικό με τους "επιστήμονες" κτλ ήταν απο την αρχή πρωτότυπο. Επίσης η ταινία ΕΠΡΕΠΕ να μπει στα κλισέ των άλλων ταινιών του είδους καθώς ήθελε να μας κλείσει το μάτι και να ενώσει όλες τις ταινίες που έχουμε δει στο παρελθόν με την "αποκάλυψη" της ταινίας.

Όσο για το πόσο προβλέψιμο ήταν, αν μου πεις οτι ξεκίνησε η ταινία και μπόρεσες να πεις οτι θα καταλήξει έτσι όπως κατέληξε τότε πάω πάσο... Απο ένα σημείο και μετά ήταν εντελώς εκτός του γνωστού generic horror formula.

Το απρόβλεπτο που λέω δεν είχε να κάνει με το "τώρα θα πεθάνει αυτός, τώρα θα πεθάνει εκείνος, ο τάδε ζει" κτλ. Αυτά λίγο πολύ όσοι έχουν δει τέτοιες ταινίες θα μπορούσαν να τα προβλέψουν ;)

Valkyre
20-04-2012, 14:39
^^ Τι να μην περιμενω τιποτα βρε Δημητρη αφου 2 σε λιδες αυτο συζητατε, και να θελω δεν μπορω να τα βγαλω απο το μυαλο μου λολ! :)

enstikto
20-04-2012, 14:41
Καλά ναι δίκιο έχεις τώρα... Εγώ πάντος έχω την συνείδηση μου καθαρή. Το μόνο που έχω γράψει εκτός spoiler είναι "να πάτε να το δείτε" και "αποφύγετε να ακούσετε/διαβάσετε οτιδήποτε για την ταινιά" :P

PDS
20-04-2012, 14:45
@PDS

Τι είχες διαβάσει για την ταινία; Εγώ το μόνο που ήξερα ήταν ο τίτλος και οτι "είναι καλό". Πήγα στην ουσία δηλαδή χωρίς να ξέρω τίποτα απολύτως.
To πρώτο μέρος ναι ήταν προβλέψιμο όσον αφορά το τι γινόταν στο cabin, αλλά το όλο σκηνικό με τους "επιστήμονες" κτλ ήταν απο την αρχή πρωτότυπο. Επίσης η ταινία ΕΠΡΕΠΕ να μπει στα κλισέ των άλλων ταινιών του είδους καθώς ήθελε να μας κλείσει το μάτι και να ενώσει όλες τις ταινίες που έχουμε δει στο παρελθόν με την "αποκάλυψη" της ταινίας.

Όσο για το πόσο προβλέψιμο ήταν, αν μου πεις οτι ξεκίνησε η ταινία και μπόρεσες να πεις οτι θα καταλήξει έτσι όπως κατέληξε τότε πάω πάσο... Απο ένα σημείο και μετά ήταν εντελώς εκτός του γνωστού generic horror formula.

Το απρόβλεπτο που λέω δεν είχε να κάνει με το "τώρα θα πεθάνει αυτός, τώρα θα πεθάνει εκείνος, ο τάδε ζει" κτλ. Αυτά λίγο πολύ όσοι έχουν δει τέτοιες ταινίες θα μπορούσαν να τα προβλέψουν ;)


Tιποτα δεν ειχα διαβασει.Ουτε λεξη για την ταινια.
Αλλα εξακολουθω να μην καταλαβαινω που ειναι το απροβλεπτο.Περισσοτερο σου δειχνει πιο αναλυτικα κατι που πανω κατω το καταλαβαινεις απο ενα σημειο της ταινιας και μετα.Δεν μπορω να θεωρησω ανατροπη την εικονα στο το πως δουλευε ολο αυτο.Γιατι μονο η εικονα δεν υπηρχε στο μυαλο μου.Πανω κατω φανταζομουν οτι κατι τετοιο γινεται σε γενικες γραμμες.
Δεν ξερω τι να πω.
Ασε που δεν τρομαξα σε καμια στιγμη μα καμια στιγμη.Γελασα βεβαια 2 φορες με τον τυπο που εζησε.:p


Καλά ναι δίκιο έχεις τώρα... Εγώ πάντος έχω την συνείδηση μου καθαρή. Το μόνο που έχω γράψει εκτός spoiler είναι "να πάτε να το δείτε" και "αποφύγετε να ακούσετε/διαβάσετε οτιδήποτε για την ταινιά" :P

Δεν νομιζω οτι εχει δωσει καποιος spoiler.Εκτος αν ειναι spoiler οι αποψεις ''ταινιαρα'' κ ''αθλιοτητα'':p

Iσα ισα που αυτος που θα την δει πραγματικα δεν θα ξερει αν θα του αρεσει ή οχι πλεον.:p

enstikto
20-04-2012, 14:52
Καλά ούτε εγώ τρόμαξα. Αλλά έχω να τρομάξω σε ταινία τέτια απο μικρός. Πλέον σε αυτές τις ταινίες τρομάζω μόνο όταν γίνετε κάτι ξαφνικό. Και αυτός ε΄ναι και ο λόγος που τελικά προτιμώ τις ταινίες του είδους που δεν πέρνουν στα σοβαρά τον εαυτό τους. Δηλαδή ταινίες σαν την άλλη τη μλκια με τον Harry Potter η κυρία τάδε (δεν θυμάμε πως το λένε) θεωρώ οτι είναι υπέρτατες @@...
Στις άλλες τουλάχιστον το διασκεδάζεις και κάνεις και χαβαλέ...
Στο cabin αυκάτι τέτιο περίμενα οτι θα δω, αλλά τελικά η ταινία βγήκε waaaay better than expected!


Edit: @PDS

Έχουν πέσει ατάκες του στυλ, μοιάζει με αυτό, σπάει όλα τα κλισέ, είναι παρωδία είναι έτσι, είναι αλλιώς κτλ... Πραγματα που καλώς η κακώς επηρεάζουν κάποιον που θα πάει να την δει. Εγώ πραγματικά χαίρομαι που δεν ήξερα τίποτα και δεν με προιδέασε κανένας για το τι θα δω....

PDS
20-04-2012, 15:08
Καλά ούτε εγώ τρόμαξα. Αλλά έχω να τρομάξω σε ταινία τέτια απο μικρός. Πλέον σε αυτές τις ταινίες τρομάζω μόνο όταν γίνετε κάτι ξαφνικό. Και αυτός ε΄ναι και ο λόγος που τελικά προτιμώ τις ταινίες του είδους που δεν πέρνουν στα σοβαρά τον εαυτό τους. Δηλαδή ταινίες σαν την άλλη τη μλκια με τον Harry Potter η κυρία τάδε (δεν θυμάμε πως το λένε) θεωρώ οτι είναι υπέρτατες @@...
Στις άλλες τουλάχιστον το διασκεδάζεις και κάνεις και χαβαλέ...
Στο cabin αυκάτι τέτιο περίμενα οτι θα δω, αλλά τελικά η ταινία βγήκε waaaay better than expected!




Καλα και εγω δεν τρομαζω ευκολα,αλλα θεωρω οτι μπορουν να βγουν ταινιες που να σε τρομαζουν.Ειναι περισσοτερο οτι δεν βγαινουν πιστευω πλεον και οχι οτι δεν τρομαζουμε εμεις.

Ειδα την γυναικα με τα μαυρα και ηταν αθλια ταινια.Κυριως γιατι προσπαθουσε να ειναι σοβαρη,πραγμα που την εκανε ακομα χειροτερη.
Οπως και να χει ισως αν πηγαινα εντελως χαλαρα και ηξερα οτι περισσοτερο θα γελασω να μπορουσα να την δω.
Αλλα χθες δεν αντεχα ρε συ.
Το chronicles για παραδειγμα προσπαθησε να ειναι καπως διαφορετικο απο τα συνηθισμενα super hero movies και το καταφερε κατ'εμε.Ειχε την δικη του γοητεια και μου αρεσε αρκετα.
To cabin παρ'ολο που προσπαθησε οντως να δωσει κατι διαφορετικα,για μενα τελικα ηταν μια απο τα ιδια.Ετσι το ειδα εγω.Ως μια αποτυχημενη προσπαθεια.Θα μου πεις τουλαχιστον προσπαθησαν.Δεκτο.
Οι αλλοι συνεχιζουν να βγαζουν σαβουρες ταινιες τρομου που θελουν να τις παρεις στα σοβαρα.

ΥΓ.Για το edit οκ εχεις δικιο.

isildur83
20-04-2012, 17:41
Cosmopolis - Official trailer #2 (english) - YouTube

Valkyre
20-04-2012, 17:48
^^ΛΟΛ ελα ρε Kevin Durant και στο πανι λεμε! λοοολ :P

chronohill
20-04-2012, 18:46
Ελπιζω απλα να μην ειναι σαν το Drag me to Hell απο τον Sam Raimi γιατι πραγματικα παιδια εγω τετοια ταινια δεν την αντεχω....

Ειναι μια ταινια που πηρε διθυραμβικες κριτικες και αναλογα οπως ειπε και ο Βαγγελης για το Cabin in the Woods δεν καταλαβα ποτε τον λογο.

Πραγματικα το Drag me to Hell το θεωρω απο τις πιο απαισιες ταινιες που εχω δει ποτε... οταν στο τελος ειδα στο τραπεζι και τον τραγο, ηθελα να σηκωθω και να φυγω απο το σινεμα... δεν θα το ξεχασω ποτε.

Οποτε πειτε μου αν εχει σχεση με τετοιο στυλ οπως το drag me to hell για να ξερω!

Val αυτο ηθελα να γραψω...ανοιξε το ΜΟΝΟ ΕΣΥ!το στυλ θα ελεγα οτι μοιαζει λιγο.Ειναι διαφορετικης λογικης αλλα θα ελεγα οτι εχουν καποια κοινα σαν ταινιες....Να σημειωσω οτι μαρεσε πολυ το Drag me to hell!!!!!!!:osfp:

Noobios
20-04-2012, 20:46
Οτι ειπε ο Chrono.

ParanoidGR
21-04-2012, 14:30
cFv2xPvQfJ4

γιατί αυτό ο samuel jakson πρέπει να βρίσκετε σε όλες σχεδόν τις ταινίες δράσης και πάντα σαν αρχηγός. δεν βγάζω νόημα.

Valkyre
21-04-2012, 23:02
Λοιπον μολις γυρισαμε παρεακι Valkyre-Dragonpaul- Nikon απο την προβολη cabin in the woods. Θα συμφωνησω με τα παιδια... μου αρεσε αρκετα... τρελο γελιο και αρκετη πρωτοτυπια και θα ελεγα καμμια σχεση -ευτυχως- με το αηδιαστικο Drag me to Hell (το οποιο πιο πολυ προσπαθουσε μαλλον να αηδιασει με ολους τους εμετους το κοινο παρα να το διασκεδασει -ενιγουεη-).

Ειχε κατι σκηνες η ταινια που πεταχτηκα απο την καρεκλα απο τα γελια! το σκηνικο με τα κοριτσακια που καταφεραν να νικησουν το κακο και ξαφνικα να εμφανιζεται ο τυπος απο το κοντρολ ρουμ να φωναζει με παθος "αντε γαμηθειτε!" ...πραγματικα ελιωσα! Γενικα η ταινια ηταν γεματη αντιφατικες σκηνες που εσπαγαν το κατεστημενο απο τις προβλεψιμες ταινιες τρομου. Για πχ ποσες φορες στην ταινια ανεβαινε η μουσικη σε στυλ οτι "κατι θα συμβει τωρα" και τελικα δεν γινοταν απολυτως τιποτα, ηταν εμφανεστατο οτι ηθελε να κοροιδεψει ολες τις ταινιες που μεσω τις μουσικης κανουν κατι τετοιο. Ή ακομα και ο τροπος που εμφανιζεται ο τιτλος της ταινιας, σε ακυρη εντελως στιγμη και με πολυ αποτομου "φτηνο" τροπο ξεκαθαρα για να σαρκασει ολες τις ταινιες που τρομαζουν με αυτο το στυλ. Genious :)

Βεβαια η βραδια ηταν επικη απο την αρχη, πριν δουμε την ταινια και σε αυτο οφειλουμε να ομολογησουμε οτι ευθυνεται ο Desmond aka "Μητσαρας"! Οπως ειδατε δεν τον ανεφερα στο παρεακι που τελικα ειδε την ταινια...!

Μητσαρα, εισαι Θεος ρε φιλε... μεγααααααλο ρησπεκτ!! χαχαχα :D :P

Dragonpaul
21-04-2012, 23:51
Νικο, it was an honest mistake!!!!! NOT :hysterical::hysterical::hysterical:

Λοιπον, αν και με προλαβε ο φιλος Δημητρης, ας πω και γω δυο λογια για την ταινια, ξεκινωντας με το εξης:

Νομιζω οτι για εμενα περασε ο καιρος που θα βγω απο την αιθουσα εχοντας δει μια τετοια ταινια και θα ειμαι ενθουσιασμενος. Οχι, βεβαια, επειδη μια τετοιου ειδους ταινια δε μπορει να ειναι αριστη για τα standards που εχουν θεσει ολες οι ταινιες του ειδους, αλλα επειδη τωρα ψαχνω αλλα πραγματα απο μια ταινια (βαθος, νοηματα και αλλες τετοιες κουλτουριαρικες κοινοτυπιες). Ωστοσο, παντα ειναι ευχαριστο ενα τετοιο διαλειμμα και εχοντας υπαρξει λατρης τετοιων ταινιων, νομιζω οτι ποτε δε θα σταματησω να τις βλεπω, οσο γραφικες, επαναλαμβανομενες και low value ειναι. Μονο που το Cabin in the Woods εκανε τη διαφορα. Ας τα παρουμε απο την αρχη....
Καταρχην προκειται για μια ταινια μιξης τρομου και γελιου. Υπηρξαν πολλες στιγμες που ολη η αιθουσα πεταγοταν απο τα γελια. Θελοντας η ταινια να κανει τη διαφορα, "κομματιασε" κυριολεκτικα ολα τα κλισε που εχουμε δει σε ταινιες τρομου/splatter. Απο το πως ξεκινα, πως εμφανιζεται ο τιτλος (οπως ανεφερε και ο Δημητρης), μεχρι και τι γραμματοσειρα χρησιμοποιηθηκε για τον τιτλο. Και εκει που σε κανει να πιστευεις οτι προκειται να δεις "μια απο τα ιδια με απ'ολα", ξαφνικα το ξεχνας. Δυστυχως δε μπορω να επεκταθω παρα πολυ χωρις να υποπεσω σε spoiler, οποτε θα ειμαι πολυ φειδωλος με τα λεγομενα μου.
Στοιχεια που εχουμε ξαναδει, η ταινια τα "παιρνει πισω" και τα ανακατασκευαζει στα δικα της μετρα. Μοιαζει να κοροϊδευει :makefun: ολους τους προγονους της -λεγε με ταινια τρομου- και να θετει αλλα θεμελια (που, ομως, κατα την προσωπικη μου αποψη, δυσκολα κτιζεται κατι νεο επανω σε αυτα). Ακομα και η κλασικη συνθεση παρεας/πρωταγωνιστων, εχει λογο που ειναι αυτη που ειναι, οχι μονο για τη δομη και την εξελιξη της ιδιας της ταινιας, αλλα και να "πικαρει" ολες τις υπολοιπες ταινιες. Μεχρι το απροσμενο.... Χμμμ... No more. Οποιος θελει παει και τη βλεπει και δε θα χασει.
Σιγουρα μια ταινιας αναφορα για εμενα -σε πολλαπλα, ισως, επιπεδα- που αξιζει και με το παραπανω τις πολυ καλες κριτικες που εχει παρει. Σιγουρα θα την ξαναδω, αλλα απο τα "γνωστα μερη". Μια απορια εχω μονο....


ΡΕ ΒΑΓΓΕΛΗ (PDS), ΑΛΛΗ ΤΑΙΝΙΑ ΕΙΔΕΣ ΕΣΥ;;;;;;;;;
:makefun::makefun::makefun::makefun::makefun:

PDS
22-04-2012, 04:53
ΡΕ ΒΑΓΓΕΛΗ (PDS), ΑΛΛΗ ΤΑΙΝΙΑ ΕΙΔΕΣ ΕΣΥ;;;;;;;;;
:makefun::makefun::makefun::makefun::makefun:


Σιγουρα επαιζε αλλη ταινια στον κινηματογραφο που πηγα γιατι ολοι εβγαιναν βριζοντας.
Αλλος εβριζε τον φιλο του ''δεν ξαναβλεπω μαζι σου ταινια''
Αλλοι βαραγαν facepalms κτλ
χεχε

Ως κωμωδια θα μπορουσα εν μερη να κατσω να την δω.Αλλα πηγα να δω θριλερ τρομαρα μου:c055gfe:

Dragonpaul
22-04-2012, 05:17
Περιμένω να τήρησεις την υπόσχεση σου και να μην ξαναδεις ταινία... Χαχαχαχαχα!!!!!

PDS
22-04-2012, 05:25
Tαινια τρομου σιγουρα δεν θα ξαναδω.Καθε φορα που δοκιμαζω να δω νεες ταινιες(θριλερ/τρομου),ειμαι σε φαση
http://www.terrariaonline.com/attachments/okay-meme-jpg.3008/
Παμε για την επομενη.


Η μια ομως μου βγαινει μουφα ή αλλη τελικα ειναι κωμωδια.Ε ως εδω!Φτανει:ice:

Dragonpaul
22-04-2012, 05:36
Πάντως, πρέπει να παραδεχθεις πως μόνο σε εσένα και στην αίθουσά σου δεν άρεσε η ταινία. Δεν έχει πει κανεις άλλος κακο λόγο γι'αυτη.
Το "ταινία τρόμου" γενικότερα, θα συμφωνήσω πως ειναι κάπως overrated στις μέρες μας. Δε νομίζω ότι κανεις περιμένει να τρομάξει με τέτοιες ταινίες. Ποιο πολυ παει για την splatterια. Αν και αλλιώς επιδρά στον καθένα το καθε είδος. Πχ, εγώ που δεν τρομάζω με τίποτα, ωστόσο οι ταινίες τρόμου που με "πιάνουν" περισσότερο, ειναι αυτές που έχουν θέμα υπερφυσικο. Άλλοι τρομάζουν στη θέα του αίματος κλπ κλπ.
Το CITW γι'αυτο που δημιουργήθηκε, κάνει τέλεια τη δουλειά του.

PDS
22-04-2012, 05:52
Πάντως, πρέπει να παραδεχθεις πως μόνο σε εσένα και στην αίθουσά σου δεν άρεσε η ταινία. Δεν έχει πει κανεις άλλος κακο λόγο γι'αυτη.

Ναι και απορω.
Διαβαζω πχ αυτο το thread απο την αρχη του και οταν μια ταινια θεωρειται απο πολλους καλη.8/10 φορες θα μου αρεσει και εμενα πολυ, ενω τις 2/10 που δεν θα μου αρεσει ή απλα δεν θα με ενθουσιασει,θα καταλαβω γιατι αρεσει στο κοσμο.
Εδω σηκωνω τα χερια ψηλα.Δεν μπορω να δω κατι θετικο και εξακολουθω να την θεωρω κακη ταινια.
(ισως μαλλον θεωρω ως θετικο την προσπαθεια να δωσει κατι διαφορετικο,ασχετα αν πιστευω οτι δεν καταφερνει τελικα να το περασει ικανοποιητικα ως αποτελεσμα).



Το "ταινία τρόμου" γενικότερα, θα συμφωνήσω πως ειναι κάπως overrated στις μέρες μας. Δε νομίζω ότι κανεις περιμένει να τρομάξει με τέτοιες ταινίες. Ποιο πολυ παει για την splatterια. Αν και αλλιώς επιδρά στον καθένα το καθε είδος. Πχ, εγώ που δεν τρομάζω με τίποτα, ωστόσο οι ταινίες τρόμου που με "πιάνουν" περισσότερο, ειναι αυτές που έχουν θέμα υπερφυσικο. Άλλοι τρομάζουν στη θέα του αίματος κλπ κλπ.
Το CITW γι'αυτο που δημιουργήθηκε, κάνει τέλεια τη δουλειά του.

Παιξε το καινουριο Sillent hill και θα τρομαξεις 10Χ περισσοτερο απο τις ταινιες τρομου των τελευταιων χρονων.

Το λαθος μου τελικα ειναι οτι δεν διαβασα κανενα review για την ταινια.Και εδω διαφωνω με enstikto.Αν διαβαζα και ηξερα τι παω να δω,ισως να μην ειχα απογοητευτει τοσο πολυ.

Τεσπα ταινια ειδα,δεν μου εκαναν βασανιστηρια.
Θα το ξεπερασω το ''σοκ''.:c055gfe:

nikon
22-04-2012, 08:28
Εντάξει η ταινία ήταν αυτό που περίμενα ακούγοντας και έναν κριτικό ταινιών που έγραψα και πιο πάνω τι είπε.
Κατά την γνώμη μου ταινία που την βλέπεις και σπίτι δεν είναι ανάγκη να τρέξεις στο σινεμά αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι άσχημη.

Άσχετο αλλά ο Desmond ακόμα δεν γύρισε από το Public Λευκωσίας;;;;....εμείς πάντως περιμέναμε στο σωστό Public Μήτσο.

Ezio
22-04-2012, 09:15
Ναι και απορω.

Θέμα γούστου. Άλλες ταινίες αρέσουν σε μένα, άλλες σε σένα κ.ο.κ.

Χθες βράδυ είδα το the hunger games. Πολύ καλή, και μου άρεσε που (μην ανοίξετε το spoiler αν δεν έχετε δει την ταινία) έδειξε πόσο φρικτή και αρρωστημένη ήταν η κατάσταση, η εξουσία για να επιβληθεί μέσω της ελπίδας (αν και ίσως οι περιοχές φοβόντουσαν την εξουσία, καθώς δέχονταν να πάρουν μέρος στην κλήρωση των αγώνων πείνας χωρίς να αντισταθούν, τουλάχιστον από την ταινία αυτό φάνηκε, μπορεί βέβαια η ελπίδα να βοηθά στην υποταγή) δημιουργώντας ένα φρικιαστικό σόου κρατώντας ευχαριστημένους τους πολίτες της Capitol, που βλέπουν τα παιχνίδια, υποταγμένους τους πολίτες των 12 περιοχών και την εξουσία στη θέση της.

Και ελάχιστοι φάνηκαν να εναντιώνονται σε αυτή την πραγματικότητα έκτρωμα. Αν και με τον θάνατο της Rue, οι άνθρωποι της περιοχής της εναντιώθηκαν στους ειρηνοποιούς (ειρηνοποιοί δεν λέγονταν αυτοί με τα άσπρα ρούχα; ). Ελπίζω να υπάρξει μια εξέγερση στις περιοχές και κατακραυγή της εξουσίας και των αγώνων πείνας από τους πολίτες της Capitol.

Δυο ερωτήσεις μου για τους αγώνες πείνας:
Αυτή που έβγαλε τα φακελάκια στην περιοχή 12, που ήταν περίεργα ντυμένη, η Effie, γιατί είπε στην Katniss ότι επηρεάζονται από το αποτέλεσμα όλοι; Τα δύο παιδιά θα πεθάνουν αν δεν τα καταφέρουν, αλλά αυτή, ο Cinna και ο Haymitch, τι ακριβώς θα πάθουν αν συμβεί αυτό;

Επίσης, ο έρωτας της Katniss προς τον Peeta δεν ήταν κάπως ξαφνικός και απροσδόκητος; Εκτός κι αν έπαιζε θέατρο όλη την ώρα. Στο τέλος μπορεί να αποφάσισε να πεθάνει μαζί του, αλλά ίσως να το έκανε γιατί πίστευε ότι δεν είχε νόημα να βγει κάποιος νικητής. Το βιβλίο τι ακριβώς αναφέρει; Το όλο σκηνικό ήταν και εκεί κάπως ξαφνικό και απροσδόκητο; Τον ερωτεύτηκε στα αλήθεια;

Valkyre
22-04-2012, 11:40
Tαινια τρομου σιγουρα δεν θα ξαναδω.Καθε φορα που δοκιμαζω να δω νεες ταινιες(θριλερ/τρομου),ειμαι σε φαση
http://www.terrariaonline.com/attachments/okay-meme-jpg.3008/
Παμε για την επομενη.


Η μια ομως μου βγαινει μουφα ή αλλη τελικα ειναι κωμωδια.Ε ως εδω!Φτανει:ice:

Η ταινια δεν νομιζω οτι λεγεται σε καμμια περιπτωση ταινια τρομου. Ευθυς εξαρχης απο τα πρωτα 5-10 λεπτα το κανει σαφες οτι δεν ανηκει στην κατηγορια ταινιων τρομου. Το λεω επειδη σε βλεπω και το επαναλαμβανεις αρκετες φορες, δεν ειχε η ταινια σκοπο να τρομαξει. Τωρα ενταξει αν επεσες θυμα παραπληροφορησης απο μηντια και φιλους το καταλαβαινω να ησουν σε διαθεση για τρομο και τελικα να σου εκατσε παρωδια τρομου.

Εγω γενικα τις ταινιες τρομου τις απεχθανομαι. Με εκνευριζουν τα μοντερνα "δηθεν" θριλερ που στις κοπελες εχει γινει μοδα να τους αρεσουν τελευταια. Ειναι πραγματικα η πιο ηλιθια κατηγορια ταινιων για εμενα. Φτηνα κολπα για να σε κανουν να τρομαξεις (ξαφνικα η νταλικα απο το πουθενα που ακουγεται μονο στα τελευταια 2 δευτερολεπτα, ξαφνικα το ταδε κατοικιδιο θα πεταχτει ενοσο ο χαρακτηρας νομιζει οτι καποιος ειναι στο σπιτι κλπ κλπ) τα οποια εχουν αρχισει και μου προσβαλουν την νοημοσυνη αρκετα.

Λατρευω τα ψυχολογικα θριλερ ή αυτα που δεν προσπαθουν να σε τρομαξουν με την εικονα και τον ηχο, αλλα με δυνατους και βλοσυρους χαρακτηρες, με διαλογους και με ατμοσφαιρα. Δυστυχως στις μερες μας ειναι μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου.

Γι αυτο και μου αρεσε τοσο πολυ η ταινια γιατι διακωμωδει ολα αυτα τα χαζοκολπα της εποχης μας.

ΥΓ: για το Hunger Games εγω μονο μια ερωτηση εχω. Ποια ειναι η διευθυνση της πρωταγωνιστριας...

nickolas82
22-04-2012, 12:50
Η μόνη ταινια τρόμου που κατάφερε να με τρομάξει μετα απο τόσα χρόνια που παρακολουθώ θρίλερ είναι το paranormal activity (το πρώτο) γιατι δεν ήξερα σχεδόν τίποτα παρα μόνο ότι είναι σαν το Blair witch project (που δεν τρελαθηκα). Πολυ έξυπνη και αληθοφανές ταινια!
Τα υπόλοιπα και καλά θρίλερ είναι αστα να παν

jimbour
22-04-2012, 13:06
Θέμα γούστου. Άλλες ταινίες αρέσουν σε μένα, άλλες σε σένα κ.ο.κ.

Χθες βράδυ είδα το the hunger games. Πολύ καλή, και μου άρεσε που (μην ανοίξετε το spoiler αν δεν έχετε δει την ταινία) έδειξε πόσο φρικτή και αρρωστημένη ήταν η κατάσταση, η εξουσία για να επιβληθεί μέσω της ελπίδας (αν και ίσως οι περιοχές φοβόντουσαν την εξουσία, καθώς δέχονταν να πάρουν μέρος στην κλήρωση των αγώνων πείνας χωρίς να αντισταθούν, τουλάχιστον από την ταινία αυτό φάνηκε, μπορεί βέβαια η ελπίδα να βοηθά στην υποταγή) δημιουργώντας ένα φρικιαστικό σόου κρατώντας ευχαριστημένους τους πολίτες της Capitol, που βλέπουν τα παιχνίδια, υποταγμένους τους πολίτες των 12 περιοχών και την εξουσία στη θέση της.

Και ελάχιστοι φάνηκαν να εναντιώνονται σε αυτή την πραγματικότητα έκτρωμα. Αν και με τον θάνατο της Rue, οι άνθρωποι της περιοχής της εναντιώθηκαν στους ειρηνοποιούς (ειρηνοποιοί δεν λέγονταν αυτοί με τα άσπρα ρούχα; ). Ελπίζω να υπάρξει μια εξέγερση στις περιοχές και κατακραυγή της εξουσίας και των αγώνων πείνας από τους πολίτες της Capitol.

Δυο ερωτήσεις μου για τους αγώνες πείνας:
Αυτή που έβγαλε τα φακελάκια στην περιοχή 12, που ήταν περίεργα ντυμένη, η Effie, γιατί είπε στην Katniss ότι επηρεάζονται από το αποτέλεσμα όλοι; Τα δύο παιδιά θα πεθάνουν αν δεν τα καταφέρουν, αλλά αυτή, ο Cinna και ο Haymitch, τι ακριβώς θα πάθουν αν συμβεί αυτό;

Επίσης, ο έρωτας της Katniss προς τον Peeta δεν ήταν κάπως ξαφνικός και απροσδόκητος; Εκτός κι αν έπαιζε θέατρο όλη την ώρα. Στο τέλος μπορεί να αποφάσισε να πεθάνει μαζί του, αλλά ίσως να το έκανε γιατί πίστευε ότι δεν είχε νόημα να βγει κάποιος νικητής. Το βιβλίο τι ακριβώς αναφέρει; Το όλο σκηνικό ήταν και εκεί κάπως ξαφνικό και απροσδόκητο; Τον ερωτεύτηκε στα αλήθεια;


το πρωτο εχει να κανει με τα προνομια που εχει για ενα χρονο το district απο το οποιο θα ειναι ο νικητης των hunger games

για το δευτερο, ισως να μην το προσεξες στη ταινια γιατι δε το εδωσε τοσο ξεκαθαρα οσο στο βιβλιο αλλα η κατνις υποκρινεται οτι τον αγαπαει ΓΙΑΤΙ ηταν κατι που πουλουσε εξω σε αυτους που εβλεπαν των αγωνα και έτσι θα της εστελναν δωράκια για να επιζησει (εκεινα τα μπαλονια που της εστελνε ο haymitch ηταν απο τους σπονσορες οι οποιοι γουσταραν ρομαντζο).

Οποτε ναι, ουτε καν ειναι ερωτευμενη με τον Πιτα η Κατνις, μονο Γκέιλ θέλει


Kαι Jennifer Lawrence λατρεία, τα έχουμε πει απο περυσι που ηταν και φανταστικη στο Winter's bone.

Dragonpaul
22-04-2012, 13:07
Με το ΡΑ ειχα κι εγω ενα θεματακι. Πολυ καλη ταινια. Γενικα, οπως ειπα πιο πανω, οι ταινιες που με αγχωνουν (οχι με τρομαζουν) ειναι αυτες που ασχολουνται με το υπερφυσικο. Οι επομενες δυο, αν και μου αρεσαν και αυτες, εχασαν πια την πρωτοτυπια, οποτε, λιγο πολυ, ηξερε τι να περιμενει κανεις.
Α... και να μην ξεχασω τον "Εξορκιστη":priest: φυσικα!!!!!!!!! Σιγουρα η κορυφαια ταινια τρομου (με την κυριολεκτικη εννοια του ορου) μεχρι και σημερα!!!!!!!!!:a010bg: Μου ειχε δημιουργησει προβλημα για χρονια.

PDS
22-04-2012, 13:45
Η ταινια δεν νομιζω οτι λεγεται σε καμμια περιπτωση ταινια τρομου. Ευθυς εξαρχης απο τα πρωτα 5-10 λεπτα το κανει σαφες οτι δεν ανηκει στην κατηγορια ταινιων τρομου. Το λεω επειδη σε βλεπω και το επαναλαμβανεις αρκετες φορες, δεν ειχε η ταινια σκοπο να τρομαξει. Τωρα ενταξει αν επεσες θυμα παραπληροφορησης απο μηντια και φιλους το καταλαβαινω να ησουν σε διαθεση για τρομο και τελικα να σου εκατσε παρωδια τρομου.

Λες να μη το καταλαβα βρε Δημητρη οτι δεν ηταν ταινια τρομου?:p
To επαναλαμβανω γιατι ακριβως νομιζα οτι θα ηταν ταινια τρομου και μαλιστα καλη,γιατι ειδα αρκετα καλες βαθμολογιες.
Δεν μου ειπε κανεις τιποτα για την ταινια,ουτε διαβασα τι παιζει.Με παραπληροφορησαν τα καλα reviews και η μη ενημερωση μου για το οτι δεν προκειται για ταινια τρομου.
Τελικα η απογοητευση ηταν τεραστια,γιατι αλλα πραγματα περιμενα και αλλα ειδα.


Εγω γενικα τις ταινιες τρομου τις απεχθανομαι. Με εκνευριζουν τα μοντερνα "δηθεν" θριλερ που στις κοπελες εχει γινει μοδα να τους αρεσουν τελευταια. Ειναι πραγματικα η πιο ηλιθια κατηγορια ταινιων για εμενα. Φτηνα κολπα για να σε κανουν να τρομαξεις (ξαφνικα η νταλικα απο το πουθενα που ακουγεται μονο στα τελευταια 2 δευτερολεπτα, ξαφνικα το ταδε κατοικιδιο θα πεταχτει ενοσο ο χαρακτηρας νομιζει οτι καποιος ειναι στο σπιτι κλπ κλπ) τα οποια εχουν αρχισει και μου προσβαλουν την νοημοσυνη αρκετα.

Συμφωνω.
Δεν τις μπορω αυτες τις ταινιες.Δε τις μπορουσα ποτε.


Λατρευω τα ψυχολογικα θριλερ ή αυτα που δεν προσπαθουν να σε τρομαξουν με την εικονα και τον ηχο, αλλα με δυνατους και βλοσυρους χαρακτηρες, με διαλογους και με ατμοσφαιρα. Δυστυχως στις μερες μας ειναι μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου.

:a020:
Κατι τετοιο περιμενα να δω με το cabin in the woods.
Διαβασα και κατι σχολια τυπου ''ταινια σταθμος'' απο τον Αρη νομιζω παραπανω.Και λεω Ωπ !εδω ειμαστε.Επιτελους κατι καλο!

Αν
με ειχε προειδοποιησει καποιος οτι θα δω μια πιο σοβαρη/εξυπνη παρωδια απο τα scary movies,θα την εβλεπα με αλλο ματι.Αλλα ελα λιγο στην θεση μου και σκεψου πως πηγα να δω κατι αλλο και μαλιστα με προσδοκιες.

Dragonpaul
22-04-2012, 14:10
Διαβασα και κατι σχολια τυπου ''ταινια σταθμος'' απο τον Αρη νομιζω παραπανω.Και λεω Ωπ !εδω ειμαστε.Επιτελους κατι καλο!

Αν
με ειχε προειδοποιησει καποιος οτι θα δω μια πιο σοβαρη/εξυπνη παρωδια απο τα scary movies,θα την εβλεπα με αλλο ματι.Αλλα ελα λιγο στην θεση μου και σκεψου πως πηγα να δω κατι αλλο και μαλιστα με προσδοκιες.
Μα ειναι ταινια σταθμος, απλα οχι οπως, ισως, το περιμενες εσυ. Καθε ταινια η οποια πρωτοπορει σε κατι, ειναι σταθμος. Οπως η πρωτη ταινια τρομου, η πρωτη παρωδια κλπ κλπ. Ενταξει, εγω τη χαρακτηρισα με το λιγοτερο βαρυγδουπο "ταινια αναφορα". Και ειναι!!!!! Ξερεις γιατι;;;; Γιατι οποιαδηποτε ταινια "τρομου" (ειδες;;; το βαζω και σε "αυτακια") θα κυκλοφορησει απο τουδε και στο εξης, θα εχει στο μυαλο της το "καζο" που εχει κανει σε ολες αυτες τις ταινιες το CITW. Και οχι, ρε συ. Δε συμφωνω με το spoiler (που δεν υπηρχε λογος να το βαλεις σε spoiler). Δεν ειναι παρωδια, μην εισαι υπερβολικος.

jimbour
22-04-2012, 14:18
Και το scream ειναι μια ταινια σταθμος για το genre. μπορει μερικοί να μην την γουστάρουν καν, αλλά αυτό που εκανε οταν βγήκε ηταν κάτι καινουριο.

Το κάμπιν πάει αυτο το αυτοαναφορικο parody που επιχειρησε τοτε το scream ένα βήμα παραπέρα και κάνει κάτι απολυτως δικό του. Ασχετως τα οσα δανειζεται απ άλλες ταινίες για να το καταφέρει αυτό.

Dragonpaul
22-04-2012, 14:22
^^ Θα συμφωνησω!!!!!

PDS
22-04-2012, 14:25
Και οχι, ρε συ. Δε συμφωνω με το spoiler (που δεν υπηρχε λογος να το βαλεις σε spoiler). Δεν ειναι παρωδια, μην εισαι υπερβολικος.

Δεν το ειπα για κακο το παρωδια,αλλα για μενα ειναι.Αν ηξερα οτι θα δω κατι τετοιο,θα την εβλεπα με αλλο ματι.Αν και ως παρωδια παλι δεν θα μου αρεσε,σιγουρα δεν θα εβγαινα απο το cinema τοσο ξενερωμενος.

Ezio
22-04-2012, 14:45
το πρωτο εχει να κανει με τα προνομια που εχει για ενα χρονο το district απο το οποιο θα ειναι ο νικητης των hunger games

για το δευτερο, ισως να μην το προσεξες στη ταινια γιατι δε το εδωσε τοσο ξεκαθαρα οσο στο βιβλιο αλλα η κατνις υποκρινεται οτι τον αγαπαει ΓΙΑΤΙ ηταν κατι που πουλουσε εξω σε αυτους που εβλεπαν των αγωνα και έτσι θα της εστελναν δωράκια για να επιζησει (εκεινα τα μπαλονια που της εστελνε ο haymitch ηταν απο τους σπονσορες οι οποιοι γουσταραν ρομαντζο).

Οποτε ναι, ουτε καν ειναι ερωτευμενη με τον Πιτα η Κατνις, μονο Γκέιλ θέλει



Ναι, λογικό μου φαίνεται, αλλά είναι σίγουρο ότι θέλει τον Γκέιλ; Προς το παρόν φίλοι είναι, αυτός πιστεύω ότι την θέλει αν κρίνω από την έκφρασή του όταν είδε να φιλάει τον Peeta, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι τον θέλει. Βέβαια το ότι τον κοίταξε στην κλήρωση και το χαμόγελο που του έριξε ίσως προϊδεάζουν έρωτα, αλλά μπορεί και να σημαίνουν απλώς φιλία.

PDS
22-04-2012, 14:49
Το Intouchables το εχει δει κανεις?

Dragonpaul
22-04-2012, 14:55
^^ http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=374188&postcount=4440

PDS
22-04-2012, 15:33
^^ http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=374188&postcount=4440

Μαλιστα thanks:)

Κατι μου λεει οτι θα συμφωνησω μαζι σου αυτη τη φορα:p
Σιγουρα θα την δω ,cinema ή σπιτι.

Αν και θα διαφωνησω μαζι σου με εκεινο το ποστ σου.Για μενα σε μια ταινια δεν μετραει μονο το σεναριο(ανατροπες,με βαθος,εξυπνο κτλ).Το avatar δεν ηταν τiπoτa το ιδιαιτερο,αλλα οπτικοακουστικα μου αρεσε αυτο που ειδα.Ηταν ευχαριστο ως αποτελεσμα χωρις παραπανω αναλυσεις(γιατι και πως).

Δεν θα ελεγα το ιδιο και για αλλες ταινιες που ειναι πνιγμενες στα σουπερ εφε,καθως σπανια μου αρεσουν τετοιες ταινιες.Αλλα εδω ως συνολο ειχαμε κατι καλο πιστευω.

tonybsg
22-04-2012, 15:41
Avengers.

Γάμησε.

PDS
22-04-2012, 15:44
Βγηκε το avengers?

Που το ειδες?

TJohn
22-04-2012, 15:47
^^ http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=374188&postcount=4440
Τρομερή ταινία!!! Και δεν είναι δημιούργημα της φαντασίας η όλη ιδέα! Είναι βασισμένη σε αληθινή ιστορία...

Dragonpaul
22-04-2012, 17:57
Αν και θα διαφωνησω μαζι σου με εκεινο το ποστ σου.
Βρε πνευμα αντιλογιας, απο συνηθεια το κανεις;;;;;;;;;;;;;;:c055gfe:
Κοιτα... Εξαρταται τι θελει να δει κανεις. Εγω, πια, δε ζητω απο μια ταινια μονο οπτικοακουστικη απολαυση. Θελω και περιεχομενο. Σιγουρα θυμαμαι το Avatar σα κατι εντυπωσιακο, αλλα παντα ο εντυπωσιασμος ειναι επιφανειακος και προσκαιρος. Περαν αυτου, δεν εχω να θυμαμαι κατι αλλο απο αυτη την ταινια. :rip: Φαντασου οτι την πρωτη φορα κοιμηθηκα....
Αντιθετα, το Intouchables (http://www.imdb.com/title/tt1675434/) ειναι κατι που θεωρω πως αξιζε να δω, να θυμαμαι, να αναλυσω με το μυαλο μου, να προβληματιστω και τελος να προτεινω (αν και με σενα βλεπω να εχουμε και εκει νεες αντιπαραθεσεις :a0141:!!!! :c055gfe::c055gfe::c055gfe:).


Τρομερή ταινία!!! Και δεν είναι δημιούργημα της φαντασίας η όλη ιδέα! Είναι βασισμένη σε αληθινή ιστορία...
Tο ξερω!!!

Lefteris_X
22-04-2012, 18:33
τελικα το avengers το ειδε το παλικαρι μεσω piradev;

και...ας βαλει καποιος φωτια να καει παραναλωμα αυτη η φουτανα η καμπινα στο δασος...

προκαλει αλλεπαλληλα...ποστ :D

tonybsg
22-04-2012, 18:39
Βγηκε το avengers?

Που το ειδες?

Όχι, Πέμπτη βγαίνει, πήγα avant premiere σήμερα όμως. :a068:

Βασικά δεν είμαι αντικειμενικός έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν λέω τίποτα πέρα από το προηγούμενο ποστ. :c055gfe:

Δείτε αυτό αν θέλετε (μερικές αντιδράσεις μαζεμένες)

http://flix.gr/news/malaka-einai-teleio-kai-alles-antidraseis-apo-thn.html

Dragonpaul
22-04-2012, 21:50
“The Dark Knight Rises”: Νέες PHOTOS (http://newsbay.gr/the-dark-knight-rises-%CE%BD%CE%AD%CE%B5%CF%82-photos-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B9%C E%B1-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%80%CE%AD%CF%84%CE%B5/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook)

chronohill
23-04-2012, 15:18
ωωωωωωωω με εχετε ψησει και εμένα για avengers....τσ παλι θα μας τα φανε τα λεφτα στο σινεμα ρε φουστη μου!!!!!!!!!Δεν πειραζει αν τα σπαει οπως λενε ας μου τα παρουν τα λεφτα...
Μια ερωτηση.Διαβαζω οτι έχει φοβερό 3D.Ισχυεί?????????

tonybsg
23-04-2012, 15:28
Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι θα χάσει κάτι όποιος προτιμήσει να την δει 2D την ταινία. Αν έχεις δει τις άλλες ταινίες της Marvel σε 3D (πχ Thor) ξέρεις τι να περιμένεις (και κει ας πούμε εμένα δεν με εντυπωσίασε).

Leon_DiZ
23-04-2012, 15:32
ωωωωωωωω με εχετε ψησει και εμένα για avengers....τσ παλι θα μας τα φανε τα λεφτα στο σινεμα ρε φουστη μου!!!!!!!!!Δεν πειραζει αν τα σπαει οπως λενε ας μου τα παρουν τα λεφτα...
Μια ερωτηση.Διαβαζω οτι έχει φοβερό 3D.Ισχυεί?????????

μπα... η Marvel ειναι γνωστη για τις μετριες μετατροπες σε 3D. μαλλον λογω οτι βγαινουν συνεχεια ταινιες του ειδους η Disney δεν θεωρει αναγκαιο το να τα σκασει για καλο 3D οπως εκανε με την Αλικη, οποτε..

PDS
23-04-2012, 18:15
Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι θα χάσει κάτι όποιος προτιμήσει να την δει 2D την ταινία. Αν έχεις δει τις άλλες ταινίες της Marvel σε 3D (πχ Thor) ξέρεις τι να περιμένεις (και κει ας πούμε εμένα δεν με εντυπωσίασε).

Το trailer σε 3d με εντυπωσιασε παντως σε φαση που ειπα ''omg το πιο εντυπωσιακο 3d που εχω δει''.Τοσο παραπλανητικο ηταν?:p

tonybsg
23-04-2012, 18:36
Ξέρω γω ρε συ... πάντως σκέψου ότι μετατροπή έγινε πάλι, όπως είπε και ο Λεωνίδας πιο πάνω, δεν γυρίστηκε σε 3D.

Εμένα οι ταινίες που γίνεται η μετατροπή κατόπιν των γυρισμάτων, μου φαίνονται υπερβολικά σκοτεινές (στις ...σκοτεινές σκηνές προφανώς), ενώ παράλληλα δεν απολαμβάνω όσο θα ήθελα τα χρώματα, τα εφέ κ.λπ.. Κάτι που δεν ισχύει πχ στο Avatar ή ακόμη και στο τελευταίο Resident Evil (αναφέρομαι συγκεκριμένα στις σκηνές που είχαν γυριστεί σε 3D).

Πάντως και εκεί που συζητούσαμε μετά και άλλοι το έλεγαν, ενώ και στο twitter ένας δημοσιογράφος/blogger το έγραψε απατώντας σε αντίστοιχη ερώτηση. Τώρα δεν ξέρω κιόλας, αν είναι κάποιος να του μείνει απωθημένο, ας το δει σε 3D! :D

Leon_DiZ
24-04-2012, 22:44
στο CinemaCon 2012 η Warner εδειξε ενα preview του The Hobbit.

καποιες εντυπωσεις


Saw 10 min of THE HOBBIT in 48fps. It's def a drastic change from 24fps and many are not going to be on board with it.


The footage featured some amazing stuff. Saw Orlando Bloom as Legolas. Bilbo challenging Gollum to a riddle game. And so much more.


48fps makes it look like you're almost watching real life & not a movie. It's a massive change. Positive is the 3d has much less eye strain

για οποιον δεν ξερει, το Hobbit θα ειναι η πρωτη ταινια (μαζι με την συνεχεια του) που θα γυριστει στον διπλασιο αριθμων καρε ανα δευτερολεπτο (fps) [48fps αντι για 24fps οπως γινεται εδω και δεκαετιες].

Dragonpaul
24-04-2012, 23:21
Δε το ήξερα αυτο...

Leon_DiZ
24-04-2012, 23:27
Δε το ήξερα αυτο...

χαιρομαι που σε μορφωσα :) τα Avatar 2 + 3 θα γυριστουν στα 60fps. Λογικα θα μοιαζει πολυ με την "ομαλη κινηση" που εχει γινει must πλεον σε ολες τις νεες τηλεορασεις. σε πολλους δεν αρεσει αυτο το ειδος κινησης στις ταινιες, αλλα ειναι γεγονος οτι βελτιωνει κατα πολυ τις σκηνες δρασεις και απ'ο,τι εχω ακουσει και το 3D

Lefteris_X
24-04-2012, 23:57
επίσης, γίνονται εντελώς smooth και τα παναρίσμστα της κάμερας (pan), ανεξαρτήτως υψηλής κινητικότητας ή όχι στην σκηνή (αναφέρομαι στα 60 fps).

Leon_DiZ
24-04-2012, 23:58
επίσης, γίνονται εντελώς smooth και τα παναρίσμστα της κάμερας (pan), ανεξαρτήτως υψηλής κινητικότητας ή όχι στην σκηνή (αναφέρομαι στα 60 fps).

και στα 48 ισχυει αυτο

aris13
25-04-2012, 01:25
για οποιον δεν ξερει, το Hobbit θα ειναι η πρωτη ταινια (μαζι με την συνεχεια του) που θα γυριστει στον διπλασιο αριθμων καρε ανα δευτερολεπτο (fps) [48fps αντι για 24fps οπως γινεται εδω και δεκαετιες].

http://i.imgur.com/dWfnF.gif

Εχει να φαει τρελο κραξιμο ο PJ.

Leon_DiZ
25-04-2012, 01:41
http://i.imgur.com/dWfnF.gif

Εχει να φαει τρελο κραξιμο ο PJ.

οντως, μαζι με τον Cameron. θα ειναι το επομενο 3D. ηδη εχουν αρχισει. (http://badassdigest.com/2012/04/24/cinemacon-2012-the-hobbit-underwhelms-at-48-frames-per-secon/) εμενα παλι μου αρεσει και προτιμω οι ταινιες μου να εχουν αυτη την ομαλοτητα στην κινηση.

Noobios
25-04-2012, 02:04
Παντως θα παιξει κανονικα κ σε 24fps διαβασα εγω.

http://www.aintitcool.com/node/55212

Leon_DiZ
25-04-2012, 02:14
Παντως θα παιξει κανονικα κ σε 24fps διαβασα εγω.

http://www.aintitcool.com/node/55212

ναι κανονικα θα βγουν οι κοπιες για 24fps. στην ουσια σου βγαζει καθε δευτερο frame και ειναι ετοιμο. και σε blu-ray μονο σε 24 θα βγει, ουτε το blu-ray δεν τα υποστηριζει τα extra frames και λογικα θα ειχαν θεμα και με τον χωρο.

MajereMP44
25-04-2012, 02:24
Το Drive ειδα προσφατα.Παρα πολυ καλό κατ'εμε.Απο τα πολυ καλα που εχω δει τελευταια.Βεβαια, νομζιω ανηκει στην κατηγορια που ειτε θα αρεσει σε καποιον ειτε οχι.Επομενως δεν θα την προτεινα ευκολα.Ο βασικος λογος ειναι οτι περιμενα λιγο παραπανω δραση και δεν ειδα κατι τετοιο.Δεν με χαλασε καθολου αυτο βεβαια αλλα καποιον που θα την παρει νομιζοντας οτι γινεται ο κακος χαμος ας το ξανασκεφτει.Επισης ειναι λιγακι αργο/"βουβο" να το πω και δεν στα δινει στο πιατο ολα πραγμα που επισης μπορει να μην αρεσει.Στο τοπ 5 παντως το δικο μου (φετος) ειναι σιγουρα.

fotaras
25-04-2012, 02:44
Δεν ισχυει δηλαδη αυτο που λενε οτι το ανθρωπινο ματι βλεπει μεχρι τα 30 fps?

Leon_DiZ
25-04-2012, 02:46
Δεν ισχυει δηλαδη αυτο που λενε οτι το ανθρωπινο ματι βλεπει μεχρι τα 30 fps?

60.... (99%)

fotaras
25-04-2012, 02:52
Εγω για 30 ηξερα..anyway,για να το βγαζουν αυτοι στα 48,κατι παραπανω θα ξερουν...

Leon_DiZ
25-04-2012, 02:56
Εγω για 30 ηξερα..anyway,για να το βγαζουν αυτοι στα 48,κατι παραπανω θα ξερουν...

Νμζ ότι μετα τα 60 δεν καταλαβαίνουμε διάφορα. Μέχρι 60 πάντως είναι σίγουρα. Δες στο YouTube για να καταλάβεις τη διάφορα απο 30 σε 60. Ειδικα σε βίντεο παιχνίδια αυτοί του pc το συναντούν συχνά. Το Peace Walker HD νμζ τρέχει και αυτο στα 60.

fotaras
25-04-2012, 03:05
Υπεθετα οτι για τα παιχνιδια που τρεχουν στα 60 fps θα χρησιμοποιουσαν τιποτα διαφορες τεχνικες η δεν ξερω και εγω τι αλλο για να μην αντιλαμβανεται την διαφορα το ματι και ο εγκεφαλος.Τι να πω,δεν ξερω.Μπορει να ειναι και στα 60 οπως λες.

Leon_DiZ
25-04-2012, 03:08
Υπεθετα οτι για τα παιχνιδια που τρεχουν στα 60 fps θα χρησιμοποιουσαν τιποτα διαφορες τεχνικες η δεν ξερω και εγω τι αλλο για να μην αντιλαμβανεται την διαφορα το ματι και ο εγκεφαλος.Τι να πω,δεν ξερω.Μπορει να ειναι και στα 60 οπως λες.

Δες εδω

http://www.100fps.com/how_many_frames_can_humans_see.htm

Πάντα το διαβάζω και πάντα το ξεχνάω ότι δεν βλέπουμε σε fps. Τα αλλα που σου είπα όμως νμζ ότι είναι σωστά. Σίγουρα καταλαβαίνεις την διάφορα απο 30 σε 60 κτλ.

tonybsg
25-04-2012, 03:17
Παίδες εγώ διάβασα στα γρήγορα εντυπώσεις από δύο δημοσιογράφους (αν βρω αύριο τα links στο twitter θα ποστάρω, τα έχασα τώρα) και ήταν πλήρως απογοητευμένοι από αυτό που είδαν. Εκτός από τα πανοραμικά πλάνα που ήταν απίστευτα, και οι δύο συμφωνούσαν ότι αυτό που είδαν έμοιαζε με τηλεταινία/σειρά... του BBC. :(

Leon_DiZ
25-04-2012, 03:19
Παίδες εγώ διάβασα στα γρήγορα εντυπώσεις από δύο δημοσιογράφους (αν βρω αύριο τα links στο twitter θα ποστάρω, τα έχασα τώρα) και ήταν πλήρως απογοητευμένοι από αυτό που είδαν. Εκτός από τα πανοραμικά πλάνα που ήταν απίστευτα, και οι δύο συμφωνούσαν ότι αυτό που είδαν έμοιαζε με τηλεταινία/σειρά... του BBC. :(

Εγω βρήκα αυτόν εδω που λέει ακριβώς το αντίθετο. Είναι καθαρά τι απο τα δυο σου αρέσει.

https://mobile.twitter.com/#!/wellshwood

Και αυτο.


.

48 Frames Changes Everything

The state of cinema as most of us know it changed radically today when 10 minutes of footage from Peter Jackson's 48 frames-per-second 3D The Hobbit were shown on the huge Collisseum screen inside Caeser's Palace today. 48 fps 3D is such a startling and game-changing thing that it's like the introduction of sound in 1927, and of CinemaScope in 1953, and high-end 3D with Avatar. I was knocked back in my seat...open-mouthed. This is the most startlingly "real" form of cinema I've ever seen, so much so that it isn't "cinema." And there's the rub.

It's like watching super high-def video, or without that filtered, painterly, brushstroke-y, looking-through-a-window feeling that feature films have delivered since forever. On one level what I saw this morning was ****ing fantastic, and on another it removed the artistic scrim or membrane that separates the audience from the performers. Which gave a little feeling of "hmmm."

The effect is that you're not really watching a "film." You're watching, it seems, high-def video footage that, in an earlier time, might have been shot simultaneously along with the traditionally captured, more cinematic version that would be shown in theatres...or so you would have told yourself as you watched it in 1998 or 2005 or whenever. Except this is now and the high-def, 48 fps footage we saw this morning is it -- this is how the movie will actually look.

Forget the windowpane. You're right there and it's breathtaking -- no strobing, no flickering, pure fluidity and much more density of information. This makes the action scenes seem more realistic because it looks too real to be tricked up, and the CG stuff looks astonishing for the same reason.

Believe it or not but I, Jeffrey Wells, a Peter Jackson and Rings trilogy hater from way back, am looking forward big-time to The Hobbit now. I really am. This is going to be amazing. Shallow Hal that I am, I'm not into it big-time.

In a manner of speaking I was creaming in my pants this morning. This is almost too good, I was half-telling myself. It's the best 3D I've ever seen and probably ever will see in my life. 48 fps 3D is so much easier on your eyes than 24 fps 3D. It was like being on a strange new planet, watching this process. It looks a lot like 60 fps Showscan did way back when. But it's not "cinema" -- it's the new world. You definitely can't see this at home. Or at least you won't be able to for a while yet.

Younger audiences and persons like myself will, I suspect, completely flip over this when The Hobbit opens in December. And I can't wait to see 48 fps in 2D. In fact, I agree with a statement posted this morning by About.com's Rebecca Murray that "once audiences get to see The Hobbit screened at the 48 frames per second rate, I can guarantee moviegoers are going to demand all films be presented at 48 fps."

But because 48 fps 3D is not "cinema" in the pre-4.28-12 sense of the term, some have reacted very negatively to what we saw this morning. Older viewers especially. Guys of a certain age are going to dig in their heels and say "nope, not me, no way...this isn't a movie ...this is live video." Grain monks are going to have screaming fits. I can hear the rants already: "It's too CNN! Like a local newcast report with high-def cameras. It's not dreamy or compositional enough. The worst technical thing that has ever happened to motion pictures! It's the new Smellovision," etc.

I disagree. 48 fps is too jolting and breathtaking. I believe that henceforth 48 fps will not just become the norm but we're going to hear calls for up-rezzing classic 24 fps films to 48 fps. Douglas Trumbull has allegedly done such conversions, and I for one would be highly in favor if they caught on. And yet 48 fps kills that classic filtered, strobing effect that we've know all our lives. It's a shocker, all right, and I'm not sure if the industry as a whole is going to be on my side of this.

But any action or spectacle director henceforth is going to have to use 48 fps, 3D or not. It's just too astonishing to dismiss.

Here's a good summary of reactions so far from Indiewire's Kevin Jagernauth.

From AICN's Moises Chiullan: "I have major reservations, but at the same time am beyond awed at many elements of what hit my visual cortex. Recalling the sweeping landscape shots they opened with now, I almost feel tears welling, and I can't explain why. It was overwhelming in the most literal sense. It directly assaults your synapses with twice as much information through your retinas as you have become conditioned to expect from traditional cinema. I did not see the digital seams around creatures like Gollum and the trolls, a major benefit over 24fps. The creatures had a sense of mass in the environment, which was disconcerting in a good way."


________________


http://hollywood-elsewhere.com/2012/...ames_chang.php


Hmmm...

.

tonybsg
25-04-2012, 03:31
Για την ιστορία, το ένα ήταν του Badassdigest (http://badassdigest.com/2012/04/24/cinemacon-2012-the-hobbit-underwhelms-at-48-frames-per-secon/) που πόσταρες και συ (τώρα το είδα):



(...)

As the presentation started I gasped. The footage began with sweeping helicopter shots of mountains, and it was like I was floating over them myself. It looked stunning (this was also in 3D, by the way) and I truly felt like I was seeing something new, something that would redefine the theatrical experience.

And then the rest of the footage played.

I've been trying to figure out how to explain to you why this footage looked bad. First it's worth noting that the CinemaCon honchos bragged that their projection system in that theater was the most advcanced and best ever assembled by man. That's almost a direct quote. So the presentation would almost certainly never be better than what I saw today.

Second, I must say that it's possible there will be lots of post-production work done to offset some of the lighting issues. I also assume that the few 'complete' scenes we saw will continue to be edited before release.

With those caveats out of the way, here's what The Hobbit looked like to me: a hi-def version of the 1970s I, Claudius. It is drenched in a TV-like - specifically 70s era BBC - video look. People on Twitter have asked if it has that soap opera look you get from badly calibrated TVs at Best Buy, and the answer is an emphatic YES.

The 48fps footage I saw looked terrible. It looked completely non-cinematic. The sets looked like sets. I've been on sets of movies on the scale of The Hobbit, and sets don't even look like sets when you're on them live... but these looked like sets.
The other comparison I kept coming to, as I was watching the footage, was that it all looked like behind the scenes video. The magical illusion of cinema is stripped away completely.

As I said above the landscape shots are breathtaking. 48fps is the future of nature documentaries. But if it's the future of narrative cinema I don't know if that future includes me.

(...)


Και το άλλο από το ign (http://movies.ign.com/articles/122/1223523p1.html):




(...)

A taped intro from director Peter Jackson preceded the footage. There is no honest discussion that can be had about this Hobbit footage without emphasizing the 48fps presentation. The film was shot this way and will be digitally projected this way, as well as presented in 3D. So what does 48fps movie footage look like as opposed to your usual 24fps theatrical movie experience? In this reporter's opinion, it looks like live television or hi-def video. And it didn't look particularly good. Yes, this is shocking, but I was actually let down by the Hobbit footage, as were a number of the other journalists that I spoke with afterward.


It looked like an old Doctor Who episode, or a videotaped BBC TV production. It was as shocking as when The Twilight Zone made the boneheaded decision to switch from film to tape one season, and where perfectly good stories were ruined by that aesthetic. Here, there were incredibly sharp, realistic images where colors seem more vivid and brighter than on film, but the darker scenes were especially murky (and the 3D only dims that image even more). Frankly, it was jarring to see Gandalf, Bilbo or the dwarves in action against CG-created characters or even to move quickly down a rocky passage. The whipping of a camera pan or the blur of movement was unsettling.

While 48fps may create a more realistic, "you are there" picture quality, it actually works against The Hobbit from the 10 minutes of footage we saw. This undeniable "reality" kept pulling me out of the movie rather than immersing me fully into its world as the Lord of the Rings films did; the very fantasy element, the artifice of it all (whether it's the wigs, fake beards or CG monsters) was plainly, at times painfully, evident. There was none of the painterly gentleness that film offers a fantasy film, as was so beautifully the case with the original (shot on film) LOTR trilogy. I fully expect the 48fps issue to become the much-talked about "mumbling Bane" flap to come out of CinemaCon.

(...)

Leon_DiZ
25-04-2012, 03:39
Για την ιστορία, το ένα ήταν του Badassdigest (http://badassdigest.com/2012/04/24/cinemacon-2012-the-hobbit-underwhelms-at-48-frames-per-secon/) που πόσταρες και συ (τώρα το είδα):




Και το άλλο από το ign (http://movies.ign.com/articles/122/1223523p1.html):

Πραγματικά με εντυπωσιάζει η διάφορα στις απόψεις. Εγω ξέρω ότι το περιμένω πως και πως!! :yes:

btw, στο video blog του ο Jackson έλεγε ότι τωρα με το υψηλότερο fr έπρεπε όλα να είναι πιο λεπτομερή (ρούχα και μαλλια κυρίως) για να μην γίνεται αντιληπτό ότι είναι ψεύτικα. Στην αρχη νμζ ότι ήταν βλακείες PR αλλα μάλλον είχαν κάποια βάση.

Leon_DiZ
25-04-2012, 10:24
οποιον δεν τον ενδιαφερει το animation σταματαει εδω

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/532964_215711638539112_207899989320277_347715_5882 81936_n.jpg

στο CinemaCon εδειξαν το logo του πολυαναμενομενου short Paperman. πολυ λιγα πραγματα ειναι γνωστα για το short, το πολυ βασικο ειναι οτι θα χρησιμοποιει μια καινουργια τεχνικη η οποια παντρευει το 2D με 3D animation με πρωτοφανη τροπο. οσοι το εχουν δει δυσκολευονται να το περιγραψουν αλλα ειναι ολοι τους εντυπωσιασμενοι και συμφωνουν οτι αυτου του τυπου το animation θα μπορει να δωσει τελος στο debate "2D vs 3D animations".

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/403383_213360795440863_207899989320277_341683_1983 806872_n.jpg

Η Pixar εδειξε επισης μια σκηνη απο το Monsters University (prequel του Monsters Inc.), ανακοινωσε το ονομα της μιας απο τις δυο ταινιες που ειχε πει οτι εχει στα σκαρια και ανακοινωσε μια τριτη.

The Good Dinosaur - May 30, 2014

What if the cataclysmic asteroid that forever changed life on Earth actually missed the planet completely and giant dinosaurs never became extinct?

The Untitled Pixar Movie That Takes You Inside the Mind - June 19, 2015

From director Pete Docter comes an inventive new film that explores a world that everyone knows, but no one has seen: inside the human mind.

Untitled Pixar Movie Set in the World of Dia de los Muertos (http://en.wikipedia.org/wiki/Dia_de_los_Muertos) - 2015

Leon_DiZ
25-04-2012, 21:47
σας κουραζω το ξερω :whistle:, αλλα διαβασα κατι ενδιαφερον για τον ηχο των ταινιων..

Η πρωτη ταινια που ειχε original 7.1 audio mix ηταν το Toy Story 3. σημερα το πρωι διαβαζα για το Dolby Atmos (http://www.dolby.com/us/en/professional/technology/cinema/dolby-atmos.html).

Πριν λιγα λεπτα διαβασα οτι η ταινια Brave, παλι της Pixar, θα ειναι η πρωτη που θα εκμεταλευεται το παραπανω συστημα. Για οσους δεν το ξερουν, μιλαμε για ενα συστημα ηχειων αριστερα, δεξια, μπροστα, στα πλαγια και στην οροφη (αν δειτε το βιντεακι θα το καταλαβεται καλυτερα). σε μια αιθουσα δλδ στοχος ειναι να υπαρχουν παντου γυρω σου ηχεια.

το πανω link εχει πιο προσφατο βιντεο και σας παει στην σελιδα του Dolby Atmos

Dolby Atmos - Entenda a nova revolução no Ñudio para filmes - YouTube

Slay
26-04-2012, 00:53
Εκτός από τα πανοραμικά πλάνα που ήταν απίστευτα, και οι δύο συμφωνούσαν ότι αυτό που είδαν έμοιαζε με τηλεταινία/σειρά... του BBC. :(απολυτα λογικο μου φενεται, γιατι υποσυνειδητα εχουμε συνδεσει τα 24 fps με κινηματογραφο αρα και υψηλη παραγωγη, ενω τα 50 και 60 τα εχουμε συνδεδεμενα με τηλεοραση/home video, και αυτο γιατι ολες οι τηλεοπτικες καμερες στην SD εποχη παροτι ελεγαν ειτε 25 ειτε 30 καρε, στην πραγματικοτητα επειδη δεν εγραφαν καρε αλλα fields, οι μεν pal εγραφαν στα 50 και οι ntsc στα 60, αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να εχει ποιο ομαλη κινηση το video απο τον κινηματογραφο.

Να φανταστειτε οτι υπαρχει plugin για το After Effects που κοστιζει 200 δολαρια , που σκοπο του εχει να μετατρεπεις πειστικα ενα υλικο των 50 fields σε 25 frames , να το κανεις δηλαδη να μοιαζει λες και εχει γυριστει σε φιλμ.

Lefteris_X
26-04-2012, 01:05
πέστα βρε Slay (viva Amiga)

2 fileds = 1 frame..........έτσι 30 fp/s = 60 fields (αντίστοιχα 25fp/s = 50 fields) και όλο το θέμα είναι γιατί έτσι δούλευε το αναλογικό σύστημα, χρησιμοποιώντας την interlace τεχνική απεικόνισης.

NTSC = χρησιμοποιείτο USA κατά κόρον (και Japan) έτρεχε σε ελαφρώς χαμηλότερη ανάλυση απο το PALκαι με χειρότερη χρωματική σταθερότητα (εξ ου και το λογοπαίγνιο της παλιάς εποχής NTSC = Never The Same Color), αλλά στα 30fp/s

PAL = ελαφρώς αυξημένη ανάλυση, πολύ καλή σταθερότητα χρωμάτων, αλλά 25 fp/s (εκτός απο το πιο σύγχρονο PAL / BG).

για την ιστορία NTSC = National Television Standards Committee και PAL= Phase Alternate Line

υποχρεωτικές γνώσεις για όποιον ασχολείτο back in the day, με Amiga και βίντεο μοντάζ (όπως ο υποφαινόμενος για το χαρτζηλίκι του)

isildur83
26-04-2012, 09:06
Lawless Official Trailer #1 (2012) Shia LaBeouf Movie HD - YouTube

Lefteris_X
26-04-2012, 10:53
πλήρης περιγραφή απο την Dolby, για το Dolby Atmos. Με πολύ απλά λογάκια, 64 ηχεία μέσα στην κινηματογραφική αίθουσα, αριστερά-δεξιά-μπροστά-πίσω-πάνω τα οποία αποδίδουν έως και 128 ξεχωριστά κανάλια ήχου, αλλά και επίσης, προσφέρουν την δυνατότητα ελεύθερου στροβιλισμού εντός αιθούσης του ήχου (που σημαίνει απο όλες τις μεριές νιώθεις τις ηχητικές πηγές).

http://investor.dolby.com/releasedetail.cfm?ReleaseID=666401

tsakali GR
26-04-2012, 13:29
The Avenger review από το enternity: http://www.enternity.gr/Article/The-Avengers/8629.html

Το είδα χθες! Απολαυστική και γεμάτη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο action hero movie, όπου όλα δένουν ιδανικά.

Το εκρηκτικό μείγμα των πρωταγωνιστών λειτουργεί πολύ καλά -αν και η αλήθεια εις βάρος των μεμονωμένων "προσωπικοτήτων" τους-, οι σκηνές δράσεις και το soundtrack καθηλωτικά και η θέαση σε 3D σίγουρα επιβάλλεται για όλους τους comic fans!

Αν δεν έχετε δει τις ομόνυμες ταινίες για τον κάθε ήρωα, προτείνω να τις δείτε προτού πάτε, όχι γιατί θα έχετε ελλείψεις, αλλά γιατί τότε βιώνεις μια πιο ολοκληρωμένη εμπειρία και ακολουθείς πιο εύκολα την ιστορία!

Θα το ξαναδώ σίγουρα μία δεύτερη δόση! Μην το χάσετε!

Lefteris_X
26-04-2012, 13:47
σε ποια αίθουσα το είδες;

tsakali GR
26-04-2012, 14:00
^^ Avant premiere στο ODEON Kosmopolis αίθουσα 11.

Να σου πω την αλήθεια το 3D του ODEON μου φαίνεται "χειρότερο" από του Village, αλλά αυτό είναι νομίζω θέμα γούστου.

Noobios
26-04-2012, 14:03
Σημερα 22:15 Mall 3D ;)

PDS
26-04-2012, 14:13
Ενα ωραιο review για το The Cabin In The Woods που μας καλυπτει ολους νομιζω και ολα καλα.:p
http://www.authority.gr/index.php/component/content/article/15663-the-cabin-in-the-woods-review.html

Το κομματι του review που κραταω εγω ειναι το παρακατω.Γιατι εμενα με εχασε ακριβως εκει(σε συνδιασμο με τις μεγαλες προσδοκιες που ειχα λογο βαθμολογιων).

Το μεγάλο στοίχημα της ταινίας είναι αν θα ικανοποιήσει τους fan του τρόμου, μιας και δεν είναι “πρωτότυπη”, δεν είναι ιδιαιτέρως τρομακτική, δεν προσθέτει κάτι στο είδος, ίσα ίσα το αποδομεί. Το trailer δε, είναι αρκετά παραπλανητικό, μιας και προϊδεάζει για μια απλή ταινία τρόμου, αλλά η πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική.

Στα υπολοιπα(του review) θα συμφωνησουν αυτοι που διασκεδασαν με την ταινια.:)

enstikto
26-04-2012, 14:22
Το review που πόσταρες Βαγγέλη φαίνετε λίγο αναποφάσιστο. Την μία λέει"έτσι" την άλλη γιουβέτσι... πάω πάσο...

Valkyre
26-04-2012, 14:23
Λολ ακομα γι αυτο μιλαμε ρε παιδια?? :)

Dragonpaul
26-04-2012, 14:24
Αν και έχω πάψει να ακούω τους διάφορους reviewers, το 3,5/5 ειναι καλη βαθμολογία... Βαγγέλη!!!!!! :P
Εκτός αν ειναι 3,5/10. Χα χα...

PDS
26-04-2012, 14:39
Το review που πόσταρες Βαγγέλη φαίνετε λίγο αναποφάσιστο. Την μία λέει"έτσι" την άλλη γιουβέτσι... πάω πάσο...

Γιατι μηπως μια ετσι και μια γιουβετσι ειναι και τα συμπερασματα που βγαζουν καποιοι απο την ταινια?:p


Λολ ακομα γι αυτο μιλαμε ρε παιδια??

Kακο ειναι?:p


Αν και έχω πάψει να ακούω τους διάφορους reviewers, το 3,5/5 ειναι καλη βαθμολογία... Βαγγέλη!!!!!!
Εκτός αν ειναι 3,5/10. Χα χα...

Ειναι και αυτο για να τους καλυπτει ολους ρε συ.
3.5/10 για μενα,3.5 στα 5 για σενα χεχε.

Dragonpaul
26-04-2012, 14:41
Λοιπόν... Ασε τώρα τις pop corn movies κατα μερος και δες αυτη που είπαμε...

Valkyre
26-04-2012, 14:41
^^ οχι βρε κακο δεν ειναι, απλα μου φανηκε περιεργο που διαβαζεις κριτικες για μια ταινια την οποια εχεις ηδη δει και διαμορφωσει αποψη! Εφοσον δεν σου αρεσε εσενα, τι καθεσαι και ψαχνεις ενα review το οποιο να αντικατοπτριζει την αποψη σου αυτη? :)

its weird! Θα το καταλαβαινα αν το εγραφες πριν δεις την ταινια, αλλα αφου την ειδες, whats the point? :)

PDS
26-04-2012, 14:42
Δημητρη απλα διαβασα ενα review που πιστευω οτι καλυπτει ολες τις αποψεις για την ταινια.Μου αρεσε που εγραφε σε ενα κομματι του ακριβως αυτο ενιωσα εγω για την ταινια και το ποσταρα.
Δεν βρισκω κατι κακο σε αυτο.Φορουμ ειμαστε νομιζω.Ελπιζω τωρα που απολογηθηκα να μην υπαρχει θεμα:p

Ειναι ενα θετικο review ετσι και αλλιως.Δεν το εβαλα προς θεου για να θαψω την ταινια(για να μην παρεξηγηθω).Αλλωστε το 80%-90% του review γραφει πολυ θετικα πραγματα.


Λοιπόν... Ασε τώρα τις pop corn movies κατα μερος και δες αυτη που είπαμε...

Θα την δω μετα το avengers μαλλον.:D

enstikto
26-04-2012, 14:48
Ε μα ρε Βαγγέλη δεν μπορεί να γράφει στην μία παράγραφο ότι

"Δεν έχει καμιά μεγάλη ανατροπή, δεν έχει ευφάνταστους τρόπους θανάτου, είναι γεμάτο κλισέ. "


και στην επόμενη

"Οι Whedon και Goddard δεν προσπαθούν απλώς να παρωδήσουν τα κλισέ του είδους, αλλά να τα χρησιμοποιήσουν με τρόπο που να ακυρώνει τις εύκολες υποθέσεις του “εκπαιδευμένου” θεατή. "
και πιο μετά
" όπου μέσα σε είκοσι λεπτά συμπυκνώνονται όσες εξελίξεις αντέχεις και μέχρι να πέσουν οι τίτλοι, έχεις αυτοχαστουκιστεί που νόμιζες ότι ήξερες τι θα δεις όταν μπήκες στην αίθουσα. "


Ο αρθρογράφος ή είναι διχασμένη προσωπικότητα, ή τσαπατσούλης (δεν ξαναδιαβάζει τι έγραψε) ή απλά... ηλίθιος :P

PDS
26-04-2012, 14:58
Ε μα ρε Βαγγέλη δεν μπορεί να γράφει στην μία παράγραφο ότι

"Δεν έχει καμιά μεγάλη ανατροπή, δεν έχει ευφάνταστους τρόπους θανάτου, είναι γεμάτο κλισέ. "


και στην επόμενη

"Οι Whedon και Goddard δεν προσπαθούν απλώς να παρωδήσουν τα κλισέ του είδους, αλλά να τα χρησιμοποιήσουν με τρόπο που να ακυρώνει τις εύκολες υποθέσεις του “εκπαιδευμένου” θεατή. "
και πιο μετά
" όπου μέσα σε είκοσι λεπτά συμπυκνώνονται όσες εξελίξεις αντέχεις και μέχρι να πέσουν οι τίτλοι, έχεις αυτοχαστουκιστεί που νόμιζες ότι ήξερες τι θα δεις όταν μπήκες στην αίθουσα. "


Ο αρθρογράφος ή είναι διχασμένη προσωπικότητα, ή τσαπατσούλης (δεν ξαναδιαβάζει τι έγραψε) ή απλά... ηλίθιος :P

Ουτε εγω ειδα καμια ανατροπη(οπως εχουμε συνηθισει τις ανατροπες),οπως ειχα ξαναγραψει,οποτε συμφωνω με το πρωτο κομματι.
Και με το δευτερο συμφωνω,γιατι ηταν συνολικα ανατρεπτικη η ταινια.

Nομιζω οτι μια χαρα τα λεει ο ποιητης:D

Θα ηταν ωραιο να ακουγαμε και την δικη του αποψη βεβαια.

Valkyre
26-04-2012, 15:11
Βαγγελη δεν νομιζω να σου ειπα πουθενα οτι κακως εγραψες για το θεμα. Απορρια εκφρασα, ουτε σου ζητησα να απολογηθεις...ημαρτον δηλαδη....

Μην αρπαζεσαι.

Εdit: εν τω μεταξυ οντως λολ αυτο που λεει ο Δημητρης Enstikto. :) Δεν εχω διαβασει ολο το review αλλα ειχε πλακα η αντιφαση στις 2 αυτες προτασεις.

PDS
26-04-2012, 15:27
Βαγγελη δεν νομιζω να σου ειπα πουθενα οτι κακως εγραψες για το θεμα. Απορρια εκφρασα, ουτε σου ζητησα να απολογηθεις...ημαρτον δηλαδη....

Μην αρπαζεσαι.

Εdit: εν τω μεταξυ οντως λολ αυτο που λεει ο Δημητρης Enstikto. :) Δεν εχω διαβασει ολο το review αλλα ειχε πλακα η αντιφαση στις 2 αυτες προτασεις.
Δεν αρπαχτηκα ρε συ.
Απλα απαντησα στο ποστ σου.Μετα το απολογηθηκα εβαλα και emoticon.Απλα θεωρησα οτι δεν χρειαζοταν τετοια αναλυση.
Φορουμ ειμαστε.
Οπως και να χει σου εδωσα την απαντηση στο γιατι εκανα εκεινο το ποστ.

Για το edit σου,οπως εγραψα πιο πανω,δεν ειδα αντιφαση.Τουλαχιστον αν ο ανθρωπος εννοει αυτο που καταλαβα,διαβαζοντας το review του.

Valkyre
26-04-2012, 15:43
^^ Βtw αυτο το emoticon :p κυριολεκτικα το μισω... δεν ξερω το θεωρω ακρως παρεξηγησιμο emoticon και γι αυτο δεν το χρησιμοποιω ποτε. Δεν καταλαβαινεις αν το emoticon εκφραζει κοροιδια ή γελιο και γενικα δεν ξερω πιο πολυ μου βγαζει χλευασμο.Δεν ξερω εχει περιεργη φατσα λολ εχει και τα ματια ετσι ψιλονευριασμενα...!

Αυτο πως μου βγαινει εμενα ετσι, σαφως και δεν θεωρω οτι οποιος το ποσταρει κανει κατι τετοιο, (ουτε κι εσυ Βαγγελη) απλα γενικα εγω προτιμω το :P το οποιο μου μοιαζει πιο ξεκαθαρο και ωραιο!

Κουβεντα να γινεται δηλαδη οχι τιποτα, απλα ετσι μου ηρθε τωρα να το πω με αφορμη το ποστ σου! :P

PDS
26-04-2012, 15:49
^^ Βtw αυτο το emoticon :p κυριολεκτικα το μισω... δεν ξερω το θεωρω ακρως παρεξηγησιμο emoticon και γι αυτο δεν το χρησιμοποιω ποτε. Δεν καταλαβαινεις αν το emoticon εκφραζει κοροιδια ή γελιο και γενικα δεν ξερω πιο πολυ μου βγαζει χλευασμο.Δεν ξερω εχει περιεργη φατσα λολ εχει και τα ματια ετσι ψιλονευριασμενα...!

Αυτο πως μου βγαινει εμενα ετσι, σαφως και δεν θεωρω οτι οποιος το ποσταρει κανει κατι τετοιο, (ουτε κι εσυ Βαγγελη) απλα γενικα εγω προτιμω το :P το οποιο μου μοιαζει πιο ξεκαθαρο και ωραιο!

Κουβεντα να γινεται δηλαδη οχι τιποτα, απλα ετσι μου ηρθε τωρα να το πω με αφορμη το ποστ σου! :P

Χαχα.
Aν σου πω οτι τις μισες και παραπανω φορες απλα παταω στα γρηγορα και αφθορμητα : + p και οτι βγει ,θα με πιστεψεις?
Αλλες φορες μου βγαινει αυθορμητα το κεφαλαιο P και αλλες φορες το μικρο : p

Στο μυαλο μου ειναι ομως το ιδιο πραγμα.
Αντιθετα το χαμογελο(:)) σε αυτα τα emoticons μου φαινεται καπως περιεργο και δεν το συμπαθω και τοσο πολυ(αν και το εχω βαλει αρκετες φορες).:p:P(και τα 2 για να μην παρεξηγηθω χεχε)

Valkyre
26-04-2012, 15:53
Εγω το :) το χρησιμοποιω οταν βαριεμαι να πατησω alt+shift για να αλλαξω γλωσσα ωστε να βγει το :P

λολ!

PDS
26-04-2012, 15:55
λολ οντως δεν ειχα σκεφτει οτι γινεται.Οσο ζεις μαθαινεις:P

jimbour
26-04-2012, 16:04
Λοιπόν... Ασε τώρα τις pop corn movies κατα μερος και δες αυτη που είπαμε...

το cabin προσφέρει πολλά περισσότερα στον "σινεφίλ", απ ό,τι το intouchables που ειναι απλά ένα πετυχημένο κράμα κλισέ στοιχείων που το κάνει να ειναι μια καλή feelgood ταινία.


(εννοειται πως τα παντα που λέμε εδω μέσα ειναι υποκειμενικά ε, η δικη μας γνώμη/αποψη και τίποτα περισσότερο)

PDS
26-04-2012, 16:50
το cabin προσφέρει πολλά περισσότερα στον "σινεφίλ", απ ό,τι το intouchables που ειναι απλά ένα πετυχημένο κράμα κλισέ στοιχείων που το κάνει να ειναι μια καλή feelgood ταινία.


(εννοειται πως τα παντα που λέμε εδω μέσα ειναι υποκειμενικά ε, η δικη μας γνώμη/αποψη και τίποτα περισσότερο)

Aσχετο με το cabin.
Θα ηθελα την αποψη σου για το The Village.

PDS
27-04-2012, 00:33
Πολυ καλο το avengers!
Ειναι καπως βαρετη αρχικα η ταινια,αλλα μετα του δινει και καταλαβαινει.

Επισης το 3d στις καλυτερες στιγμες του στην ταινια, ηταν το καλυτερο που εχω δει ever.

Noobios
27-04-2012, 01:25
Καλο το Avengers. Good, clean, popcorn fun.

Οσο για το 3D δεν θα συμφωνησω με τον PDS. Η ταινια δεν ηταν γυρισμενη για 3D οποτε μιλαμε απλα για conversion και σαν conversion ηταν καλη. Απλα καλη ομως τιποτα το εξαιρετικο.

PDS
27-04-2012, 01:42
Οσο για το 3D δεν θα συμφωνησω με τον PDS. Η ταινια δεν ηταν γυρισμενη για 3D οποτε μιλαμε απλα για conversion και σαν conversion ηταν καλη. Απλα καλη ομως τιποτα το εξαιρετικο.

Δεν μπορω να σκεφτω καλυτερη ειλικρινα.:p

Εχω δει πολλες 3d ταινιες και στην tv μου,εχω παιξει πολλα 3d παιχνιδια,εχω δει αρκετες στο cinema,αλλα καλυτερο 3d δεν εχω δει(στις καλες στιγμες του παντα,γιατι καποιες φορες ηταν ανυπαρκτο).

Μηπως υπαρχει διαφορα απο cinema σε cinema?(μπορει να λεω και βλακειες).
Πoυ το ειδες?

Noobios
27-04-2012, 12:01
Στο Mall στην αιθουσα 8. Απλα αυτο που λεω εγω ειναι οτι ειναι αισθητη η διαφορα οταν προκειται για ταινια που δεν ειναι γυρισμενη σε 3d. O Whedon ηξερε οτι θα παιχτει και 3d γιαυτο φροντισε να βαλει πλανα που να το αναδεικνυουν αλλα φαινεται οτι δεν ειναι γυρισμενο απο την αρχη ετσι. Για παραδειγμα το Resident Evil 3d οσο τραγικη και να ηταν η ταινια...τα πλανα 3d που ειχε ηταν εξωφρενικα. Το ιδιο και το Saw 3d. Βγαινανε πραγματα απο την οθονη.

Παντως οντως για ταινια που δεν ειναι γυρισμενη 3d ηταν απτα καλυτερα conversion. Αλλα δεν συγκρινεται με γυρισμενες 3d.

Πιστεψε με εχω αφησει πολλα 12ευρα εκει για διαφορες λαλακιες 3d τυπου Ναρνια και Τα Ταξιδια του Γκιουλιβερ και αλλα που απλα τα βαλανε 3d μπας και βγαλουν κανα φραγκο και το μονο 3d που ειχαν ηταν οι υποτιτλοι.

jimbour
27-04-2012, 12:52
Aσχετο με το cabin.
Θα ηθελα την αποψη σου για το The Village.

Ξέρω γιατί κάνεις την ερώτηση αλλά δυστυχώς την ταινία την είδα για πρώτη φορά πριν απο 2 χρονια ξέροντας ΑΚΡΙΒΩΣ τι θα δω, οπότε δεν είχα τις απαιτησεις που είχε κάποιος που είχε δει εκείνο το trailer οταν ειχε βγει η ταινία εδώ.

Για να απαντήσω όμως, την ταινία την θεωρω καλή, τίποτα όμως το ιδιαίτερο.

PDS
27-04-2012, 13:28
Βγαινανε πραγματα απο την οθονη.

Επειδη και στο avengers βγαινανε απο την οθονη,για αυτο λεω μηπως ειναι θεμα κινηματογραφου.:p
Εγω το ειδα στα ster του Ιλιον btw.

Eιδικα στις σκηνες δρασης επαθα πλακα.



Ξέρω γιατί κάνεις την ερώτηση αλλά δυστυχώς την ταινία την είδα για πρώτη φορά πριν απο 2 χρονια ξέροντας ΑΚΡΙΒΩΣ τι θα δω, οπότε δεν είχα τις απαιτησεις που είχε κάποιος που είχε δει εκείνο το trailer οταν ειχε βγει η ταινία εδώ.

Για να απαντήσω όμως, την ταινία την θεωρω καλή, τίποτα όμως το ιδιαίτερο.

Το ειχα δει οταν βγηκε.Η ταινια ναι δεν ηταν τιποτα το ιδιαιτερο(καλη οκ,αλλα ως εκει),αλλα οταν την ειδα(και δεν την εχω ξαναδει απο τοτε) την θεωρησα ανατρεπτικη.Αντιθετα ολοι εβριζαν για το τελος και εγω αποθεωνα το τελος,παρ'ολο που και τοτε ημουν προετοιμασμενος να δω κατι διαφορετικο.

Ενταξει γουστα ειναι αυτα στην τελικη,αλλα εκεινη η ταινια δουλεψε σε μενα τοτε, οπως περιπου το cabin σε καποιους σημερα.
Με την διαφορα οτι εκεινη ηταν ανατρεπτικη και ειχε ανατροπη,ενω το cabin για μενα ηταν μονο ανατρεπτικη στο συνολο της.

Valkyre
27-04-2012, 13:31
Ρε παιδια η εικονα στο 3d χανει πολυ λογω γυαλιων... ειναι σκοτεινη, τα χρωματα ειναι επηρεασμενα, προσωπικα θεωρω οτι η πτωση στην ποιοτητα εικονας δεν αξιζει το αντιτιμο του 3D.

PDS
27-04-2012, 13:37
Ρε παιδια η εικονα στο 3d χανει πολυ λογω γυαλιων... ειναι σκοτεινη, τα χρωματα ειναι επηρεασμενα, προσωπικα θεωρω οτι η πτωση στην ποιοτητα εικονας δεν αξιζει το αντιτιμο του 3D.

Διαφωνω εφοσον μιλαμε για καλο 3D(και αυτο εχει να κανει σε μεγαλο βαθμο και με το ειδος της ταινιας).Δεν χανει και τοσο πολυ σε φωτεινοτητα,τουλαχιστον στο cinema που ειναι ηδη σκοτεινες οσες ταινιες εχω δει 2D.

Leon_DiZ
27-04-2012, 13:38
Ρε παιδια η εικονα στο 3d χανει πολυ λογω γυαλιων... ειναι σκοτεινη, τα χρωματα ειναι επηρεασμενα, προσωπικα θεωρω οτι η πτωση στην ποιοτητα εικονας δεν αξιζει το αντιτιμο του 3D.

το 3D δεν επηρεαζει τα χρωματα και, απ' ο,τι εχω καταλαβει δλδ, το ποσο "σκοτεινη" ειναι η εικονα ειναι θεμα της οθονης (εκτος αν μιλαμε για προβληματικη πηγη)

tonybsg
27-04-2012, 13:44
Δεν είναι θέμα κινηματογράφου PDS, δεν είχε κανά σπουδαίο 3D έτσι κι αλλιώς. Τυπικό conversion σε 3D ήταν. Στις σκηνές δράσης πράγματι όλοι πάθαμε πλάκα (και με την σκηνοθεσία του Whedon, που κάποιες τις γύρισε έτσι ώστε να τονιστεί το βάθος μετά την μετατροπή), αλλά όχι εξαιτίας του 3D! :D

Καμία σχέση με Avatar, Resident Evil, Transformers σε κάποιες σκηνές κ.λπ. Δεν λέω ότι ντε και καλά σου χαλάει την εμπειρία, ούτε καν, απλά ότι δεν εντυπωσιάζεσαι.

Αν το ξαναέβλεπα, σίγουρα θα επέλεγα να το δω στην κανονική προβολή πάντως, ακριβώς για τους λόγους που έχω ξαναπεί και μόλις πόσταρε και ο Val*.


*Έχω δει 3D σε πολλά σινεμά στην Αθήνα (multiplex και μη) και στις ταινίες που έχει γίνει μετατροπή, και μένα μου φαίνονται πιο σκοτεινές, χωρίς να υπάρχει η επιθυμητή ευκρίνεια (προφανώς το καταλαβαίνεις στις σκηνές που υπάρχει... σκοτάδι κυρίως).

Valkyre
27-04-2012, 13:48
το 3D δεν επηρεαζει τα χρωματα και, απ' ο,τι εχω καταλαβει δλδ, το ποσο "σκοτεινη" ειναι η εικονα ειναι θεμα της οθονης (εκτος αν μιλαμε για προβληματικη πηγη)

Εγω ξερω οτι για να γινει μετατροπη απο 2D σε 3D η φωτεινοτητα της οθονης πεφτει. Γινεται ακομα και στην τηλεοραση μου αυτο σαν default setting. Το γιατι ακριβως ουτε κι εγω το ξερω, αλλα σε αρκετα σινεμα εχω παρατηρησει το φαινομενο που λεω και παιζουν πιο σκοτεινη οθονη οταν ειναι 3d παρα οταν παιζουν σε 2D το ιδιο εργο.

Ειναι σημαντικα πιο σκοτεινη η εικονα σε σημειο ενοχλητικο ακομα και για εμενα που μου αρεσει η πιο σκοτεινη αισθηση.

PDS
27-04-2012, 13:52
Δεν είναι θέμα κινηματογράφου PDS, δεν είχε κανά σπουδαίο 3D έτσι κι αλλιώς. Τυπικό conversion σε 3D ήταν.

Τεσπα διαφωνω τουλαχιστον για την τελευταια μια ωρα της ταινιας.
Εχω δει του avatar και μου φανηκε χειροτερο.

Mπορω να δεχτω βεβαια το γεγονος οτι εντυπωσιαζει μονο σε ενα μερος της ταινιας και αυτο ισως να μην ειναι αρκετο,αλλα να το εβλεπα σε 2D δεν παιζει.Μερα με την νυχτα για μενα.
Αποψεις:D


Εγω ξερω οτι για να γινει μετατροπη απο 2D σε 3D η φωτεινοτητα της οθονης πεφτει. Γινεται ακομα και στην τηλεοραση μου αυτο σαν default setting. Το γιατι ακριβως ουτε κι εγω το ξερω, αλλα σε αρκετα σινεμα εχω παρατηρησει το φαινομενο που λεω και παιζουν πιο σκοτεινη οθονη οταν ειναι 3d παρα οταν παιζουν σε 2D το ιδιο εργο.

Ειναι σημαντικα πιο σκοτεινη η εικονα σε σημειο ενοχλητικο ακομα και για εμενα που μου αρεσει η πιο σκοτεινη αισθηση.

Οντως παντα πεφτει η φωτεινοτητα ενα κλικ,αλλα ειδικα στο cinema δεν βλεπω την τεραστια διαφορα.Στην TV μου ναι.Μου κακοφαινεται στο uncharted για παραδειγμα.Στο SH απο την αλλη οχι.Αναλογα δηλαδη.
Αλλα το καλο στην tv ειναι οτι μπορεις να παιξεις με τις ρυθμισεις για να βελτιωσεις την εικονα.

tonybsg
27-04-2012, 13:55
Εχω δει του avatar και μου φανηκε χειροτερο.


http://i2.kym-cdn.com/photos/images/original/000/201/508/221435NothingtodoHereGifMadethiscuzIwas2479d828227 23.gif

:D :P

Valkyre
27-04-2012, 13:58
^^ Μαματο gif!!!! :D :P

PDS
27-04-2012, 14:00
http://i2.kym-cdn.com/photos/images/original/000/201/508/221435NothingtodoHereGifMadethiscuzIwas2479d828227 23.gif

:D :P

χαχα:a045:

Κοιτα να τα παιρνουμε απο τις εταιριες για να προωθησουμε τις ταινιες,δεν παιζει.
Οποτε κατι αλλο συμβαινει γιατι πιστευω οτι λεμε αυτο που ειδαμε και οι 2 μας.
Απλα θα σου πω οτι με τα 2 απο τα τα ατομα που ειδα τις 2 αυτες ταινιες,ειδαμε μαζι και avatar και avengers και εχουν την ιδια αποψη με μενα.:P

tonybsg
27-04-2012, 14:13
Ναι, ρε πλακίτσα, εγώ προσωπικά θεωρώ το Avatar ό,τι καλύτερο έχω δει σε 3D (ακόμη και σε τηλεόραση) εξού και το meme. Από όταν το είχα δει σινεμά δε, πολύ απλά είναι η καλύτερη εμπειρία που είχα σε κινηματογράφο (στον οπτικοακουστικό τομέα τουλάχιστον) - και έχω δει κάτι 100άδες ταινίες. Συγκριτικά/αναλογικά και στην τηλεόραση το θεωρώ εξίσου πιο εντυπωσιακό σε σχέση με τα άλλα που έχω δει.

Τώρα για το πόσοι συμφωνούν ή όχι ρε συ, το ένα είναι σημείο αναφοράς στον κόσμο και στους κριτικούς ακόμη και σήμερα (και βρίσκεται ο κόσμος στην αnαμονή για να βγει επιτέλους σε Blu-ray 3D) και για το Avengers δεν αναφέρονται καν (για το 3D του), μιας και είναι ένα ακόμη conversion από αυτά που γίνονται σε όλα τα block busters (καλά σίγουρα ήταν καλύτερο από άλλα που έχουμε δει).

Εντάξει, έχουμε βγάλει το "εντυπωσιακόμετρο" τώρα και μετράμε πόσο μας εντυπωσίασε το 3D, σημασία έχει που η ταινία τα έσπασε. :D

Leon_DiZ
27-04-2012, 14:13
χαχα:a045:

Κοιτα να τα παιρνουμε απο τις εταιριες για να προωθησουμε τις ταινιες,δεν παιζει.
Οποτε κατι αλλο συμβαινει γιατι πιστευω οτι λεμε αυτο που ειδαμε και οι 2 μας.
Απλα θα σου πω οτι με τα 2 απο τα τα ατομα που ειδα τις 2 αυτες ταινιες,ειδαμε μαζι και avatar και avengers και εχουν την ιδια αποψη με μενα.:P

ειχε "in your face moments"??

PDS
27-04-2012, 14:29
Ναι, ρε πλακίτσα, εγώ προσωπικά θεωρώ το Avatar ό,τι καλύτερο έχω δει σε 3D (ακόμη και σε τηλεόραση) εξού και το meme. Από όταν το είχα δει σινεμά δε, πολύ απλά είναι η καλύτερη εμπειρία που είχα σε κινηματογράφο (στον οπτικοακουστικό τομέα τουλάχιστον) - και έχω δει κάτι 100άδες ταινίες. Συγκριτικά/αναλογικά και στην τηλεόραση το θεωρώ εξίσου πιο εντυπωσιακό σε σχέση με τα άλλα που έχω δει.

Τώρα για το πόσοι συμφωνούν ή όχι ρε συ, το ένα είναι σημείο αναφοράς στον κόσμο και στους κριτικούς ακόμη και σήμερα (και βρίσκεται ο κόσμος στην αnαμονή για να βγει επιτέλους σε Blu-ray 3D) και για το Avengers δεν αναφέρονται καν (για το 3D του), μιας και είναι ένα ακόμη conversion από αυτά που γίνονται σε όλα τα block busters (καλά σίγουρα ήταν καλύτερο από άλλα που έχουμε δει).

Kαλα ναι ,συνολικα στον οπτικοακουστικο τομεα εσπερνε ρε το avatar.Καμια σχεση μαλλον με οτιδηποτε αλλο εχω δει μεχρι σημερα.
Aλλα το 3d του ειχε και αυτο καλες και μετριες στιγμες.

Μετα τις τελευταιες σκηνες δρασης του the avengers θεωρησα οτι δυσκολα θα δω κατι καλυτερο στο μελλον.
Τι αλλο?Να βγει το τερας μεσα στο cinema?:makefun:Εχω την εντυπωση οτι τερματησε.Mετα απο αυτες τις σκηνες τι?:P
Βοηθησαν και οι σκηνες βεβαια.

Τωρα για αυτο που λες και τη 3d καμερα ,δεν εχω γνωσεις για το θεμα και δεν επιμενω,αλλα οταν υπαρχει επεξεργασια καρε καρε,μηπως τελικα εχουμε καλυτερο(oχι πιο πιστο στην πραγματικοτητα,αλλα εντυπωσιακοτερο) αποτελεσμα ορισμενες φορες?
Για παραδειγμα στα παιχνιδια παιζει αρκετα σημαντικο ρολο αυτο.


Τεσπα σημασια εχει οτι η ταινια ηταν καλη.

ΥΓ.Πως σου φανηκε το 3d του spiderman(γιατι σιγουρα επαιξε σε trailer)

Leon_DiZ
27-04-2012, 14:52
Τωρα για αυτο που λες και τη 3d καμερα ,δεν εχω γνωσεις για το θεμα και δεν επιμενω,αλλα οταν υπαρχει επεξεργασια καρε καρε,μηπως τελικα εχουμε καλυτερο(oχι πιο πιστο στην πραγματικοτητα,αλλα εντυπωσιακοτερο) αποτελεσμα ορισμενες φορες?
Για παραδειγμα στα παιχνιδια παιζει αρκετα σημαντικο ρολο αυτο.


Αναλογως ποσα λεφτα πεσουν στην παραγωγη, το 3D μπορει να ειναι ισαξιο με native 3D. Επισης (θεωρητικα) η μετατροπη μπορει να δωσει περισσοτερη ελευθερια στον "καλλιτεχνη" να αποδοσει αυτο που θελει καλυτερα κτλ. Τωρα καθε ποτε βγαινει παραγωγη που να εχει τα δυο παραπανω, ασ'το. γι αυτο το πιο σιγουρο ειναι να το γυρισεις 3D με την πρωτη και απο κει και επειτα παιζει ρολο κυριως το ποσο δημιουργικος και εξοικιωμενος με το 3D ειναι (κυριως) ο σκηνοθετης.

PDS
27-04-2012, 15:01
Αναλογως ποσα λεφτα πεσουν στην παραγωγη, το 3D μπορει να ειναι ισαξιο με native 3D. Επισης (θεωρητικα) η μετατροπη μπορει να δωσει περισσοτερη ελευθερια στον "καλλιτεχνη" να αποδοσει αυτο που θελει καλυτερα κτλ. Τωρα καθε ποτε βγαινει παραγωγη που να εχει τα δυο παραπανω, ασ'το. γι αυτο το πιο σιγουρο ειναι να το γυρισεις 3D με την πρωτη και απο κει και επειτα παιζει ρολο κυριως το ποσο δημιουργικος και εξοικιωμενος με το 3D ειναι (κυριως) ο σκηνοθετης.

Μαλιστα.Αυτο πιστευω και εγω.
Το 3d του avatar για παραδειγμα,αμφιβαλλω(επαναλαμβανω χωρις να εχω γνωσεις για το θεμα,οποτε μπορει να κανω λαθος) οτι ειναι ολο native 3D(εννοω με καμερα).Δεν ξερω πως μπορει να γινει κατι τετοιο εφοσον το μεγαλυτερο μερος της ταινιας ειναι ψηφιακα εφε και οχι ληψη με καμερα 3D.Οι εντυπωσιακοτερες 3d σκηνες μαλιστα ειναι αυτες με τα ψηφιακα εφε.


Για το avengers τωρα.Απο ενα review.

The 3D seems unnecessary at times; but, for the most part, the addition is a perfectly acceptable and a respectable conversion to 3D process. There are times when it is extraordinary but not as many times needed to warrant the conversion.

Leon_DiZ
27-04-2012, 15:04
Μαλιστα.Αυτο πιστευω και εγω.
Το 3d του avatar για παραδειγμα,αμφιβαλλω(επαναλαμβανω χωρις να εχω γνωσεις για το θεμα,οποτε μπορει να κανω λαθος) οτι ειναι ολο native 3D(εννοω με καμερα).Δεν ξερω πως μπορει να γινει κατι τετοιο εφοσον το μεγαλυτερο μερος της ταινιας ειναι ψηφιακα εφε και οχι ληψη με καμερα 3D.Οι εντυπωσιακοτερες 3d σκηνες μαλιστα ειναι αυτες με τα ψηφιακα εφε.


Για το avengers τωρα.Απο ενα review.

αν ειναι ετσι λογικο τα ψηφιακα να φαινονται ωραια. τα ψηφιακα φτιαχνονται σε pc (you don't say!) οπου ειναι πολυ ευκολο να βαλουν μια δευτερη ψηφιακη καμερα στο πλανο για να δημιουργησουν το 3D effect. ετσι κανανε και τα toy story 1+2 (τα οποια ΔΕΝ ειναι μετατροπη). φανταζομαι κατι τετοιο κανανε και εδω.

PDS
27-04-2012, 15:14
Τελικα δεν ειναι και πολυ μακρια απο την πραγματικοτητα αυτο που εγραψα παραπανω:p
Mε ενα απλο google search.


Film that is converted well is indistinguishable from film that is shot in stereo or “native” 3D and it is an open secret that most – if not all – 3D films contain converted material whether or not it is acknowledged. By way of example, James Cameron has always been coy about whether Avatar contained converted material but his collaborators have been more forthcoming. In fact, it is increasingly not a discussion about WHETHER to convert or shoot, but HOW MUCH to convert; when locking down a 3D budget. Avatar, Pirates of the Caribbean, Judge Dredd, John Tucker, Transformers Dark of The Moon… they have all included conversion material – and for the latter three it has been at least 50% of the content.

One of the reasons most 3D films contain converted material is that shooting in stereo usually means that there is loads of footage to correct in post-production and often the easiest and best solution is to simply convert. Also, converting film well allows for much greater creative and production flexibility; whilst being a lot less expensive.




Some people are prejudice in favour of “native” 3D and believe that is superior to conversion in every way which – as with most prejudices – is not true.


Stereo Conversion – as a rough guide allow 5-10% increase on a 2D budget
PROS
i. Cost: it’s cheaper
ii. Shoot as normal but plan for 3D to maximize the effect
iii. Complete range of options. Can shoot on film (see latest Star Trek) with any film camera or use any digital camera
iv. Complete range of camera lenses
v. Complete flexibility to add depth even when using telephoto lenses
vi. In edit, complete flexibility to set the convergence
vii. In post, complete flexibility to set the depth and volume for each and every element in each and every scene.
viii. In post, complete flexibility to add or delete elements
ix. VFX is as per usual
Stereo Conversion – CONS
a. Crowds, rain, snow and smoke, sparks are more difficult to convert, but certainly not impossible.
There is a huge range in quality and price with an array of different workflows so it is important to choose a good company offering sensible prices, who have a great reel.




Εκανα quote στα γρηγορα καποια σημεια.
Τα υπολοιπα εδω.
http://the3d.co/2012/02/15/native-3d-versus-2d-to-3d-conversion-pros-and-cons/

Leon_DiZ
27-04-2012, 15:18
Τελικα δεν ειναι και πολυ μακρια απο την πραγματικοτητα αυτο που εγραψα παραπανω:p
Mε ενα απλο google search.


ωραια, απ' ο,τι βλεπω και γω δεν στα πα λαθος :P

PDS
27-04-2012, 15:21
ωραια, απ' ο,τι βλεπω και γω δεν στα πα λαθος :P

Μα ειναι και λογικο τελικα να συμβαινει αυτο.

tonybsg
27-04-2012, 15:26
ΥΓ.Πως σου φανηκε το 3d του spiderman(γιατι σιγουρα επαιξε σε trailer)

Δεν παίχτηκαν trailers στην προβολή που πήγα την Κυριακή. :)

PDS
27-04-2012, 15:29
Δεν παίχτηκαν trailers στην προβολή που πήγα την Κυριακή. :)

Παραξενο.

Παντως μου φανηκε εξαιρετικο το 3D του σε καποια πλανα.Λογικα θα εντυπωσιαστω το ιδιο και εκει:P

tonybsg
27-04-2012, 15:33
Παραξενο.

Παντως μου φανηκε εξαιρετικο το 3D του σε καποια πλανα.Λογικα θα εντυπωσιαστω το ιδιο και εκει:P

Ήταν avant premiere από την feelgood όπως είχα πει!

Μόνο το μήνυμά της εταιρείας για την πειρατεία έδειξαν πριν την ταινία. :D

PDS
27-04-2012, 15:37
Ήταν avant premiere από την feelgood όπως είχα πει!

Μόνο το μήνυμά της εταιρείας για την πειρατεία έδειξαν πριν την ταινία. :D
λολ ναι αυτο το ειδα και εγω.:p

Χθες εδειξε αρκετα trailer σε 3D.Ξεχωρισα και με εντυπωσιασαν κατα σειρα το spiderman,ice age 4 και το Prometheus(To oποιο δειχνει και εξαιρετικα ενδιαφερον γενικοτερα).

tonybsg
27-04-2012, 15:43
Ναι, Spiderman και Prometheus θα δω σίγουρα!

Αν και έχω κόψει τα trailers, ή βλέπω μόνο τα πρώτα πρώτα που βγαίνουν. Avengers ας πούμε δεν είχα δει σχεδόν τίποτα, εκτός από το πρώτο, για να μην ξέρω τι να περιμένω (και να μην μου χαλάσουν σκηνές)! Και τελικά καλά έκανα. :D

Leon_DiZ
28-04-2012, 19:15
Episode IV: THE NEW CINEMA OF DOUGLAS TRUMBULL - AIN'T IT COOL With Harry Knowles - YouTube

Μιλανε για τεχνικα θεματα, φωτεινοτητα, 3D, fps κτλ. ο Douglas Trumbull (http://en.wikipedia.org/wiki/Douglas_Trumbull) ειναι πρωτοπορος σε θεματα εφε και frame-rate και ειναι ο δημιουργος του Showscan (http://en.wikipedia.org/wiki/Showscan)

Ezio
29-04-2012, 11:57
Πάρα πολύ καλό το avengers, είχε καλό σενάριο, ωραία αστεία και αρκετή δράση. Αξίζει να το δείτε.

Έχω επίσης και κακά νέα για όσους περιμένουν το the dark knight rises, σύμφωνα με το imdb (http://www.imdb.com/title/tt1345836/releaseinfo) θα έρθει στην Ελλάδα στις 23 Αυγούστου. Γιατί το καθυστερούν στην Ελλάδα;

Dragonpaul
29-04-2012, 12:17
Mαλακια, αλλα μικρο το κακο...

Leon_DiZ
29-04-2012, 13:13
Πάρα πολύ καλό το avengers, είχε καλό σενάριο, ωραία αστεία και αρκετή δράση. Αξίζει να το δείτε.

Έχω επίσης και κακά νέα για όσους περιμένουν το the dark knight rises, σύμφωνα με το imdb (http://www.imdb.com/title/tt1345836/releaseinfo) θα έρθει στην Ελλάδα στις 23 Αυγούστου. Γιατί το καθυστερούν στην Ελλάδα;

Γτ είναι ζώα. Το ίδιο κάνανε με το Hugo, το ίδιο θα κάνουν με το Brave + Dark Knight. Και μετα τολμάνε να παραπονιούνται για την πειρατεία, οι ξεφτιλες.

messi10
29-04-2012, 13:17
Έχω επίσης και κακά νέα αγια όσους περιμένουν το the dark knight rises, σύμφωνα με το imdb (http://www.imdb.com/title/tt1345836/releaseinfo) θα έρθει στην Ελλάδα στις 23 Αυγούστου. Γιατί το καθυστερούν στην Ελλάδα;

Παλια μαντατα, το ειχα δει εδω και καιρο... Κριμα, παντως, τωρα θα γεμισει ολο το net spoilers.

Lefteris_X
29-04-2012, 16:06
στην Ελλάδα ανέκαθεν απέφευγαν την καθαρόαιμη καλοκαιρινή περίοδο απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου να πηγαίνει σινεμά.

κάποτε, που είχα έναν γνωστό στην "Προοπτική" εισαγωγική εταιρεία ταινιών, μου το είχε πει ξεκάθαρα: "απλά, ο κόσμος προτιμά να βγει έξω για διασκέδαση, μπάνιο, φαγητό, ποτό και λιγότερο σινεμά, οπότε οι ταινίες μεγάλου budget επανέρχονται μετά την λήξη των αδειών καλοκαιριού, περί τα τέλη Αυγούστου"....

λογικό μου φαίνεται για την ελληνική πλειοψηφία...(και δυστυχώς οι λιγότεροι σινεφίλ παίρνουν το 3ο το μακρύτερο)

tonybsg
29-04-2012, 16:41
To Dark Knight είχε έρθει στην ώρα του πάντως, οπότε... θα ελπίζω μέχρι καμιά ανακοίνωση!

jimbour
30-04-2012, 10:47
International trailer για το Prometheus
1byZkbNB3Jw

Valkyre
30-04-2012, 12:18
Πάρα πολύ καλό το avengers, είχε καλό σενάριο, ωραία αστεία και αρκετή δράση. Αξίζει να το δείτε.

Έχω επίσης και κακά νέα για όσους περιμένουν το the dark knight rises, σύμφωνα με το imdb (http://www.imdb.com/title/tt1345836/releaseinfo) θα έρθει στην Ελλάδα στις 23 Αυγούστου. Γιατί το καθυστερούν στην Ελλάδα;

Την μαμησαμε..... εντελως ομως....

με τον ΠΑΤΑΓΟ που επροκειτο να κανει η ταινια θα ειναι αδυνατον να αποφυγει καποιος τα σποιλερ....

ΑΔΥΝΑΤΟΝ.

Απο το youtube μεχρι το 9gag (που στανταρ θα γεμισει με φωτο απο σποιλερ και αστεια σκηνικα) δεν το γλυτωνουμε...

Μπραβο μας για μια ακομη φορα...

Δεν εχω προβλημα με την καθυστερηση αυτη καθεαυτη οσο το συνεπακολουθο αποτελεσμα και τις επιπτωσεις που θα εχει...

Ezio
30-04-2012, 14:41
Παλια μαντατα, το ειχα δει εδω και καιρο...
Το ξέρω ότι είναι ψιλοπαλιό, αλλά είχα ξεχάσει να το ποστάρω τότε.

To Dark Knight είχε έρθει στην ώρα του πάντως, οπότε... θα ελπίζω μέχρι καμιά ανακοίνωση!
Μακάρι.

Την μαμησαμε..... εντελως ομως....

με τον ΠΑΤΑΓΟ που επροκειτο να κανει η ταινια θα ειναι αδυνατον να αποφυγει καποιος τα σποιλερ....

ΑΔΥΝΑΤΟΝ.

Απο το youtube μεχρι το 9gag (που στανταρ θα γεμισει με φωτο απο σποιλερ και αστεια σκηνικα) δεν το γλυτωνουμε...

Μπραβο μας για μια ακομη φορα...

Δεν εχω προβλημα με την καθυστερηση αυτη καθεαυτη οσο το συνεπακολουθο αποτελεσμα και τις επιπτωσεις που θα εχει...
Εγώ θα απέχω από όλα τα site στα οποία αν μπω μπορεί να μάθω κάτι για την ταινία. Όχι βέβαια από τώρα.

Dragonpaul
30-04-2012, 14:54
International trailer για το Prometheus
1byZkbNB3Jw
Aπλα σπερνει το trailer!!!!!!!!!!!!! Εχει, ομως, ψιλοspoilerακια, οποτε, οποιος θελει να απεχει, καλυτερα να μη το δει. Εμενα, παντως, με εκανε να ανυπομονω περισσοτερο!!!!!!!!

jimbour
30-04-2012, 15:34
ναι ρε φίλε, αν η ταινία είναι όσο καλή ειναι τα trailers της, τότε μιλάμε για ταινία της χρονιάς.

Παντως ισχυει οτι δειχνει αρκετα νέα πράγματα, αλλά απο την στιγμη που είχα δει το προηγούμενο, είπα "ένα ακόμα, δε γ@μιέται"

enstikto
30-04-2012, 15:46
To trailer δεν κάνει την ταινία παιδιά.... Εγώ αν δεν δω την ταινία δεν λέω τίποτα...
Και τα matrix 2 & 3 ωραία trailers είχαν αλλά....

jimbour
30-04-2012, 15:54
Μα αυτο λέμε, ΑΝ η ταινία ειναι οσο καλη ειναι τα τρεηλερ (τα οποια ειναι εντυπωσιακα το λιγότερο) τότε θα μιλάμε για έπος ισάξιο των 2 πρώτων alien

Valkyre
30-04-2012, 16:03
φυσικα δεν το βλεπω το τρεηλερ αλλα αεχιζω και καταλαβαινω γιατι περιμενε τοσα χρονια ο Σκοτ για να κανει αυτην την ταινια πραγματικοτητα...

Σιγουρα περιμενε να ηρεμησει λιγο ολη η τρελα με το franchise το οποιο ειχε αρχισει να ψιλοξεφτυλιζεται (μην πω χοντρο...) για να δωσει αυτο που ηθελε και θελαμε!

Ezio
30-04-2012, 16:11
Εγώ για το prometheus έχω δει μόνο ένα trailer που δείξανε πριν αρχίσει το avengers. Δεν έχω δει κάποιο alien, αλλά βλέπω ότι υπάρχει ενθουσιασμός για την ταινία. Αν ακούσω καλά σχόλια όταν βγει στις αίθουσες μάλλον θα πάω να το δω.

Valkyre
30-04-2012, 16:37
^^ Ο Ριντλευ Σκοτ δεν ειναι τυπος σκηνοθετη που θα σου δειχνει Αλιεν με το τσουβαλι. Εδω στο πρωτο Αλιεν δεν σου εδειχνε σχεδον ποτε το τερας καθολη την διαρκεια της ταινιας παρα μοναχα στο τελος. Σου εδειχνε μονο συντομες εικονες τοσο γρηγορες που δεν μπορουσες να καταλαβεις τι ακριβως ηταν αυτο το τερας...

και αυτη ηταν η απολυτη ιδιοφυια του και το γραφω και ανατριχιαζω... δεν ηξερες τι ηταν αυτο το πλασμα. Δεν ειχες εικονα γι αυτο, απλα εβλεπες να θεριζει κοσμο. Αναρωτιοσουν τι στο καλο ειναι, ενιωθες τρομοκρατημενος μονο και μονο επειδη ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΣ.
Απιστευτη ταινια. Τα υπολοιπα που βγηκαν ηταν απλα αηδιες. Ναι ωραιο το Aliens του Cameron , αλλα μπουχτισαμε να βλεπουμε Αλιεν. Δεν ηταν ταινια θριλερ, ηταν περιπετεια φαντασιας.

Τα λεω ολα αυτα για να σου πω οτι ο Σκοτ δεν προκειται να εστιασει -εκτος και αν αλλαξε τοσο πολυ- στην παρουσια του τερατος στην ταινια του. Εδω δεν το εδειχνε σε ολοκληρη την ταινια του, περιμενεις να στο δειξει σε τρεηλερ?

Πιστευω οτι μας φυλαει μια πολυ μεγαλη εκπληξη ο Σκοτ. Πιστευω οτι δεν θα ειναι "α να κοιτα επιτελους το Αλιεν". θα ειναι κατι καινουργιο... κατι διαφορετικο. Ολοι μας εχουμε δει πως ειναι τα Αλιεν. Κανενας δεν θα εντυπωσιαστει με κατι τετοιο. Το ξερει ο Σκοτ αυτο... και θα το εκμεταλλευτει πιστευω αναλογα! :)

Leon_DiZ
30-04-2012, 16:42
^^ Ο Ριντλευ Σκοτ δεν ειναι τυπος σκηνοθετη που θα σου δειχνει Αλιεν με το τσουβαλι. Εδω στο πρωτο Αλιεν δεν σου εδειχνε σχεδον ποτε το τερας καθολη την διαρκεια της ταινιας παρα μοναχα στο τελος. Σου εδειχνε μονο συντομες εικονες τοσο γρηγορες που δεν μπορουσες να καταλαβεις τι ακριβως ηταν αυτο το τερας...

και αυτη ηταν η απολυτη ιδιοφυια του και το γραφω και ανατριχιαζω... δεν ηξερες τι ηταν αυτο το πλασμα. Δεν ειχες εικονα γι αυτο, απλα εβλεπες να θεριζει κοσμο. Αναρωτιοσουν τι στο καλο ειναι, ενιωθες τρομοκρατημενος μονο και μονο επειδη ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΣ.
Απιστευτη ταινια. Τα υπολοιπα που βγηκαν ηταν απλα αηδιες. Ναι ωραιο το Aliens του Cameron , αλλα μπουχτισαμε να βλεπουμε Αλιεν. Δεν ηταν ταινια θριλερ, ηταν περιπετεια φαντασιας.

Τα λεω ολα αυτα για να σου πω οτι ο Σκοτ δεν προκειται να εστιασει -εκτος και αν αλλαξε τοσο πολυ- στην παρουσια του τερατος στην ταινια του. Εδω δεν το εδειχνε σε ολοκληρη την ταινια του, περιμενεις να στο δειξει σε τρεηλερ?

Πιστευω οτι μας φυλαει μια πολυ μεγαλη εκπληξη ο Σκοτ. Πιστευω οτι δεν θα ειναι "α να κοιτα επιτελους το Αλιεν". θα ειναι κατι καινουργιο... κατι διαφορετικο. Ολοι μας εχουμε δει πως ειναι τα Αλιεν. Κανενας δεν θα εντυπωσιαστει με κατι τετοιο. Το ξερει ο Σκοτ αυτο... και θα το εκμεταλλευτει πιστευω αναλογα! :)

spoilers

Valkyre
30-04-2012, 16:56
spoilers ταινιας του 1979 (...) της οποιας το prequel συζηταμε... Σορρυ βρε Lnds500 αλλα αν αυτο θεωρειται σποιλερ, που στην ουσια την σκηνοθετικη επιλογη του Σκοτ σχολιαζω και οχι την υποθεση της ταινιας, ε πρεπει να βαλουμε παντου σποιλερ...

αλλωστε ξαναλεω δεν ειπα τιποτα για την υποθεση της ταινιας περα απο ενα "το Αλιεν δεν εμφανιζεται οπως γινεται τυπικα στις ταινιες τρομου". Σιγα τα ωα. Και την ταινια του 1979 να μην εχει δει καποιος την οψη του Αλιεν σιγουρα την εχει δει μιας και κυκλοφορει μεχρι και σε κουπες σημερα...

tonybsg
30-04-2012, 17:07
Πάντως παιδιά ο Lindelof αρκετές φορές έχει πει ότι δεν πρόκειται για prequel με την αυστηρή έννοια του όρου, στο ίδιο universe ας πούμε ναι, αλλά θα είναι κάτι εντελώς καινούριο επί της ουσίας.

Valkyre
30-04-2012, 17:11
^^ Και αυτο ελπιζω κι εγω πραγματικα. Αλιεν εχουμε δει μπολικα. Ας δουμε κατι φρεσκο. Να εχει σχεση μεν, αλλα να ειναι κατι καινουργιο.

Dragonpaul
30-04-2012, 17:32
^^ Και αυτο ελπιζω κι εγω πραγματικα. Αλιεν εχουμε δει μπολικα. Ας δουμε κατι φρεσκο. Να εχει σχεση μεν, αλλα να ειναι κατι καινουργιο.

Δες το trailer... ;)

Valkyre
30-04-2012, 17:33
^^ Mε τιποτα! :)

Leon_DiZ
30-04-2012, 17:37
spoilers ταινιας του 1979 (...) της οποιας το prequel συζηταμε... Σορρυ βρε Lnds500 αλλα αν αυτο θεωρειται σποιλερ, που στην ουσια την σκηνοθετικη επιλογη του Σκοτ σχολιαζω και οχι την υποθεση της ταινιας, ε πρεπει να βαλουμε παντου σποιλερ...

αλλωστε ξαναλεω δεν ειπα τιποτα για την υποθεση της ταινιας περα απο ενα "το Αλιεν δεν εμφανιζεται οπως γινεται τυπικα στις ταινιες τρομου". Σιγα τα ωα. Και την ταινια του 1979 να μην εχει δει καποιος την οψη του Αλιεν σιγουρα την εχει δει μιας και κυκλοφορει μεχρι και σε κουπες σημερα...

εγω αυτο


Εδω στο πρωτο Αλιεν δεν σου εδειχνε σχεδον ποτε το τερας καθολη την διαρκεια της ταινιας παρα μοναχα στο τελος. Σου εδειχνε μονο συντομες εικονες τοσο γρηγορες που δεν μπορουσες να καταλαβεις τι ακριβως ηταν αυτο το τερας...

το θεωρω spoiler για μια ταινια που ειναι βασισμενη στο suspense οπως ειπες και εσυ. δεν σου λεω οτι μου το γ@μησες αλλα σε ενα βαθμο τωρα ξερω τι να περιμενω.το να αναφερθεις οτι υπαρχει "τερας" στην ταινια προφανως δεν ειναι spoiler γιατι οπως ειπες και εσυ υπαρχει παντου (εξωφυλλα, dvd, αφισες κτλ) και (Duh!) Alien.

Valkyre
30-04-2012, 18:00
^^ Eχεις δει την ταινια, ή οποιαδηποτε ταινια Αλιεν γενικα?

nickolas82
30-04-2012, 19:12
Εγω αυτό που παρατήρησα σε όλα τα τρέιλερ του Prometheus είναι ότι έχει την ίδια ακριβώς (ανατριχιαστική) μουσική των τρέιλερ του alien του 1979 και την ίδια ακριβώς αισθητική.....ελπίζω και οι ταινίες να έχουν την ίδια ποιότητα τελικά
Να και του λόγου το αληθές
http://m.youtube.com/watch?v=LjLamj-b0I8&feature=youtube_gdata_player

Ixor24
30-04-2012, 20:22
Παιδια θα παω σημερα ή αυριο να δω το Avengers να κατσω μετα το τελος της ταινιας και αφου τελειωσουν οι τιτλοι τελους? θα εχει να δω τπτ ή να την κανω?

personGR
30-04-2012, 20:24
Παιδια θα παω σημερα ή αυριο να δω το Avengers να κατσω μετα το τελος της ταινιας και αφου τελειωσουν οι τιτλοι τελους? θα εχει να δω τπτ ή να την κανω?

Πόσο άκυρο αυτό ρε παιδιά. Να φεύγει όλη η αίθουσα και να κάθονται καμια δεκαριά άτομα για να δουν πιθανό hint για sequel. Ποτέ δεν το κατάλαβα. Άντε στα παιχνίδια, ok, κάθεσαι στον καναπέ λίγο παραπάνω, αλλά στον κινηματογράφο γιατί; No offence φίλε Ixor απλά μου φαίνεται κάπως :S

Ixor24
30-04-2012, 21:09
Πόσο άκυρο αυτό ρε παιδιά. Να φεύγει όλη η αίθουσα και να κάθονται καμια δεκαριά άτομα για να δουν πιθανό hint για sequel. Ποτέ δεν το κατάλαβα. Άντε στα παιχνίδια, ok, κάθεσαι στον καναπέ λίγο παραπάνω, αλλά στον κινηματογράφο γιατί; No offence φίλε Ixor απλά μου φαίνεται κάπως :S

Εμενα offence σιγα ρε φιλαρακι,στους παραγωγούς κ σκηνοθέτες πεστα...Ο μονος λογος που το κανουν αυτο ειναι για να δεις Sony και καλα ποσα ατομα εργάστηκαν για την ταινια...

tonybsg
30-04-2012, 21:28
Παιδια θα παω σημερα ή αυριο να δω το Avengers να κατσω μετα το τελος της ταινιας και αφου τελειωσουν οι τιτλοι τελους? θα εχει να δω τπτ ή να την κανω?

Να κάτσεις κλασικά, και δεν θα χρειαστεί να περιμένεις όσο τις προηγούμενες φορές.


Πόσο άκυρο αυτό ρε παιδιά. Να φεύγει όλη η αίθουσα και να κάθονται καμια δεκαριά άτομα για να δουν πιθανό hint για sequel. Ποτέ δεν το κατάλαβα. Άντε στα παιχνίδια, ok, κάθεσαι στον καναπέ λίγο παραπάνω, αλλά στον κινηματογράφο γιατί; No offence φίλε Ixor απλά μου φαίνεται κάπως :S

Τι ακριβώς ρε συ δεν κατάλαβες; Στις ταινίες της Marvel ήταν δεδομένο, και δεν καθόντουσαν μόνο καμιά δεκαριά άτομα (ειδικά στις τελευταίες ταινίες). :)

jimbour
01-05-2012, 10:22
Να και το τρίτο και μάλλον τελευταίο trailer για το The Dark Knight Rises.
Ωραίο!
g8evyE9TuYk

Leon_DiZ
01-05-2012, 12:37
^^ Eχεις δει την ταινια, ή οποιαδηποτε ταινια Αλιεν γενικα?

Όχι, γτ;

Desmond
01-05-2012, 12:59
Όχι, γτ;
:banplease:
Fixed!:a020:

Lefteris_X
01-05-2012, 13:29
πως το κατάφερες αυτό?!?!?!?!?!?!? για μισό όμως: αν ο Λεωνίδας, είναι μιας αρκετά νεότερης ηλικίας (πχ 17-24, τότε ναι, πολύ λογικό να μην έχει ζήσει την "επανάσταση" του πρώτου "Alien" και της μετέπειτα υπο-κουλτούρας που γεννήθηκε στα 80ς έως early 90ς)...Λεωνίδα πόσο είσαι αν επιτρέπεται;

(υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις, στην ίδια ηλικία 33-45 αντρών, που δεν έχουν καμία σχέση, ούτε ξώφαλτσα που λέμε, με το/τα Alien. Αλλά είναι οι εξαιρέσεις, που ως γνωστό, επιβεβαιώνουν τον κανόνα!)

Leon_DiZ
01-05-2012, 13:43
Fixed!:a020:


πως το κατάφερες αυτό?!?!?!?!?!?!? για μισό όμως: αν ο Λεωνίδας, είναι μιας αρκετά νεότερης ηλικίας (πχ 17-24, τότε ναι, πολύ λογικό να μην έχει ζήσει την "επανάσταση" του πρώτου "Alien" και της μετέπειτα υπο-κουλτούρας που γεννήθηκε στα 80ς έως early 90ς)...Λεωνίδα πόσο είσαι αν επιτρέπεται;

(υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις, στην ίδια ηλικία 33-45 αντρών, που δεν έχουν καμία σχέση, ούτε ξώφαλτσα που λέμε, με το/τα Alien. Αλλά είναι οι εξαιρέσεις, που ως γνωστό, επιβεβαιώνουν τον κανόνα!)

παιδια χαλαρωστε, δεν εχω δει πολλες "κλασικες" αλλα ολες ειναι στα υποψιν :a068:. το alien το εβαλα πριν μερικες μερες να κατεβαινει αλλα επειδη ειναι 44GB :a025dfg: αργει λιγο.

Το Πασχα εκλεισα τα 20.

Valkyre
01-05-2012, 14:13
^^ Bρε δεν θα πεσουμε να σε φαμε (ακομα :D ) αλλα η αληθεια να λεγεται η ταινια ειναι σταθμος στον κινηματογραφο. Ειναι μια ταινια που αλλαξε τα παντα οχι μονο θεματικα στο ειδος αυτο, αλλα -κυριως- σκηνοθετικα.

Η αληθεια ειναι οτι ακουγεται σε εμας λιγο αδιανοητο να μην εχει δει καποιος αυτην την ταινια. Και ειναι μεγαλο κριμα εαν καποιος ειχε την πρωτη του επαφη με το πλασμα Αλιεν με οποιαδηποτε αλλη ταινια που το ειχε μεσα. Ναι ακομα και το πολυ καλο Αλιενς του Καμερον. Αν δε καποιος ειδε πρωτη φορα το Αλιεν σε κανενα Alien vs Predator ε, τοτε ειναι αμαρτια απο τον θεο πραγματικα! :)

Γι αυτο σου λεω οτι θεωρω αδιανοητο καποιος να μην εχει δει την οψη και την εμφανιση του Αλιεν τοσες ταινιες, παιχνιδια που εχουν κυκλοφορησει. Εδω το βαζουν στα εξωφυλλα των ταινιων και των παιχνιδιων, εχουν βγει απειρες φιγουρες μεχρι και εργα τεχνης με θεματολογια αυτο.Ηδη δηλαδη την εμφανιση του την εχει σποιλεριασει αυτο το εξοντωτικο μαρκετινγκ. Δεν μπορει να μην το εχεις δει εστω μια φορα!

Τοτε ηταν αλλη φαση.... αλλη αισθηση, ενιωθες κυριολεκτικα ερμαιο της σκηνοθεσιας του Ριντλευ Σκοτ. Ενιωθες παντου και παντα την απειλη αλλα δεν ειχες ιδεα τι ακριβως ηταν.

ΥΓ: βεβαια αν μου πεις οτι ακους Αλιεν και δεν εχεις την παραμικρη ιδεα του πως ειναι οπτικα, ε τοτε θα σου ζητησω πραγματικα συγνωμη αλλα ειλικρινα πρεπει να ειναι αθλος να το εχεις καταφερει αυτο! :)

Εστω κι ετσι η ταινια αξιζει με χιλια να την δεις. Για εμενα ακομα και σημερα, η μοναδικη ταινια με "τερας" η οποια με τρομαξε αυθεντικα, με σεβασμο στην νοημοσυνη μου, χωρις φτηνα σκηνοθετικα κολπα. Ξαναλεω ειναι ταινια του 1979... σου ριχνει δηλαδη 13 χρονια! Οταν την δεις να το εχεις υποψιν σου αυτο! Τοτε δεν υπηρχε κατι αναλογο και ακομα και σημερα για εμενα ελαχιστα αναλογα υπαρχουν.

isildur83
03-05-2012, 13:10
Αυτα ειναι!!! LOL

CHILLERAMA Trailer - YouTube

Dear God No! - Trailer - YouTube

Leon_DiZ
03-05-2012, 20:52
Peter Jackson Considering Dolby Atmos for 'The Hobbit' (http://www.hollywoodreporter.com/news/peter-jackson-hobbit-dolby-atmos-318708)


ζηλευω γμτ...

isildur83
04-05-2012, 00:05
EXCLUSIVE The Expendables 2 - Debut Trailer - YouTube

PDS
04-05-2012, 00:08
Ειδα σημερα το 21 JUMP STREET.Εμεινα ικανοποιημενος,μου αρεσε.Την περιμενα χειροτερη.

enstikto
04-05-2012, 11:58
Μου κάνει πολύ εντύπωση που δεν έχω δει πολλούς να γράφουν για το Avengers.
Η ταινία ήταν Α-Π-Ο-Λ-Α-Υ-Σ-Η, και σαφώς απο τις λίγες ταινίες που πραγματικά αξίζει να δεις στον κινηματογράφο...

isildur83
04-05-2012, 13:28
The Amazing Spider-Man Trailer 3 - YouTube

dimitrisasp
04-05-2012, 20:17
Eπιτέλους ένα καλό trailer για τον Spiderman Reboot! Βtw είδα το Avengers και το λάτρεψα. Πετυψημένη η συνταγή και νομίζω ότι μπορούμε ασφαλώς να περιμένουμε μια τριλογία τουλάχιστον για το μέλλον. Ο Hulk για μένα έκλεψε την παράσταση!

frokenok
04-05-2012, 21:02
Eπιτέλους ένα καλό trailer για τον Spiderman Reboot! Βtw είδα το Avengers και το λάτρεψα. Πετυψημένη η συνταγή και νομίζω ότι μπορούμε ασφαλώς να περιμένουμε μια τριλογία τουλάχιστον για το μέλλον. Ο Hulk για μένα έκλεψε την παράσταση!

Χαχα, οντως την εκλεψε. xD

Φανταστικη ταινια. Ειχα καιρο να δω τοσο καλη ταινια.

Και απο το ποστ σου μαλλον δεν εκατσες να δεις μετα τα 1α credits?

Α και το spiderman φαινεται καλο.

ezio_auditore
04-05-2012, 21:38
αν βρει κανενας το βιντεο μετα τα credits ας ποσταρει,ουτε εγω το ειδα,λογικα παμε κ για δευτερο?

frokenok
04-05-2012, 22:07
Με μια λεξη? ΝΑΙ!

isildur83
04-05-2012, 22:14
Αγορα σε Blu Ray επιτοπου το Avengers μολις βγει!
Οσοι δεν το εχετε δει και γουσταρετε ταινιες με super heroes μην κανετε το λαθος και δεν το δειτε cinema!
Εγω το ειδα 2 φορες σε 3D παρόλο που δεν ειμαι και fan των ηρώων της Marvel.

After credits scene...


Thanos

Avengers after credits - YouTube

Leon_DiZ
05-05-2012, 01:59
αν βρει κανενας το βιντεο μετα τα credits ας ποσταρει,ουτε εγω το ειδα,λογικα παμε κ για δευτερο?

εχουν πει πολυ καιρο τωρα οτι οι ιστοριες των υπερηρεων που βγηκαν τα τελευταια χρονια θα εκλειναν σαν "story ark" με το Avengers και τα sequels των ταινιων αυτων (Iron Man 2, Captain America, Thor) θα κλεινουν με το Avengers 2. απο του χρονου δηλαδη παμε σε νεο story ark με το Iron Man 3

messi10
06-05-2012, 16:56
δλδ για να δεις το Avengers θα πρεπει να εχεις δει και iron man, thor κ.τ.λ.; αν ναι, να μου λειπει, το iron man 2 ηταν μια επιεικως μπουρδα.

Leon_DiZ
06-05-2012, 17:06
δλδ για να δεις το Avengers θα πρεπει να εχεις δει και iron man, thor κ.τ.λ.; αν ναι, να μου λειπει, το iron man 2 ηταν μια επιεικως μπουρδα.

δεν "πρεπει" αλλα καλο ειναι να τα εχεις δει.

messi10
06-05-2012, 18:44
δεν ειμαι φαν, οποτε λεω να τις αφησω... εξαλλου οπως ειπα το iron man (για μενα) ειναι τρελη μουφα.

Οπως και να 'χει, thanks for the info!

Dragonpaul
06-05-2012, 18:47
Τωρα εμενα γιατι μου αρεσε και το ΙΜ 2;;;;

messi10
06-05-2012, 19:41
Ελα ντε... :P

Dragonpaul
06-05-2012, 19:50
Est la question...

dimitrisasp
06-05-2012, 20:23
Εμένα μου άρεσαν όλες οι ταινίες που οδήγησαν στο Avengers όσο κλισέ κι αν έγιναν κάποια στιγμή. Το Avengers είναι επίσημα για τα γούστα μου η καλύτερη super hero ταινία και προβλέπεται επική συνέχεια.

Μια πρόβλεψη
Στην αρχή της ταινίας βλέπουμε τον Thanos (που μαθαίνουμε γι αυτόν μετά τα credits) να μιλάει σε κάποιο ανώτερό του και να του λέει ότι θα χρησιμοποιήσουνε τον Loki για να πάρουν τη Γη. Οπότε το πρώτο μέρος το λαμβάνω σαν μία εισαγωγή σε αυτό το universe. Δεύτερος κακός οπότε Thanos και τρίτος ίσως να ναι ο Galactus που καταβροχθίζει κόσμους.

Spiderman θέλω πολύ να δω στη νέα ομάδα αλλά δύσκολα με τα δικαιώματα στη μέση...

Leon_DiZ
07-05-2012, 22:56
Director James Cameron is currently developing the sequels Avatar 2 and Avatar 3, the first of which will likely miss its proposed 2014 release date. While it is believed that both Avatar 2 and Avatar 3 will be shot back-to-back, the filmmaker also teased that Avatar 4 is a possibility.

Take a look at what he had to say below, where the filmmaker reveals he isn't interested in developing anything else except for these Pandora-set sequels.

"I've divided my time over the last 16 years over deep ocean exploration and filmmaking. I've made two movies in 16 years, and I've done eight expeditions. Last year I basically completely disbanded my production company's development arm. So I'm not interested in developing anything.

I'm in the "Avatar" business. Period. That's it. I'm making Avatar 2, Avatar 3, maybe Avatar 4, and I'm not going to produce other people's movies for them. I'm not interested in taking scripts. And that all sounds I suppose a little bit restricted, but the point is I think within the Avatar landscape I can say everything I need to say that I think needs to be said, in terms of the state of the world and what I think we need to be doing about it. And doing it in an entertaining way. And anything I can't say in that area, I want to say through documentaries, which I'm continuing.

I've done five documentaries in the last 10 years, and I'll hopefully do a lot more. In fact, I'm doing one right now, which is on this, the DeepSea Challenge project that we just completed the first expedition. So that'll be a film that'll get made this year and come out first quarter of next year."


Last month, we reported that the filmmaker wanted to make the long-delayed Battle Angel after his sequel to Avatar. It seems that plan may not come to fruition now. The director also gave a status update regarding the progress of Avatar 2 and Avatar 3.

"We've spent the last year and a half on software development and pipeline development. The virtual production methodology was extremely prototypical on the first film. As then, no one had ever done it before and we didn't even know for two and half years into it and $100 million into it if it was going to work. So we just wanted to make our lives a whole lot easier so that we can spend a little more of our brainpower on creativity. It was a very, very uphill battle on the first film. So we've been mostly working on the tool set, the production pipeline, setting up the new stages in Los Angeles, setting up the new visual effects pipeline in New Zealand, that sort of thing. And, by the way, writing. We haven't gotten to the design stage yet. That'll be the next."


Avatar 2 comes to theaters in 2014. The film is directed by James Cameron.

Avatar 3 comes to theaters in 2015. The film is directed by James Cameron.

enstikto
08-05-2012, 09:24
Εγω παντός έχω απογοητευτεί με τον Cameron και τις επιλογές του...
Ποσά πια ντοκιμαντέρ να κανει για τα βάθη των οκεανων;
Απο εκει που έβγαζε ταινιαρες όπως το terminator κ το aliens τα τελευταία 18 χρόνια ΕΧΕΙ μόνο ντοκιμαντέρ, τον τιτανικο κ το avatar. Και δεν λέω, πολυ εντυπωσιακές και οι τελευταίες του δουλειές αλλα σε όλες κατι λείπει... Ακομα κ το αβαταρ σεναριακα ήταν για τα μπάζα (αντιγραφή ποκαχοντας). Και τα πράγματα δείχνουν ότι κ το 2 κ το 3 ΕΚΕΙ κοντά θα ΕΙΝΑΙ σεναριακα καθώς όπως είπε δεν ΕΧΕΙ ξεκινήσει καν να γράφει το σενάριο...

Valkyre
08-05-2012, 10:19
Tα ντοκυμαντερ ειναι πραγματικα τιμη του που τα εχει κανει Δημητρη. Γιατι το ντοκυμαντερ προσφερει και εργο, οχι μονο στον θεατη, αλλα κυριως στον επιστημονα και την ανθρωποτητα γενικα. Και 200 ντοκυμαντερ να εκανε για τα απυθμενα σημεια των ωκεανων και παλι δεν θα ηταν αρκετα για να ανακαλυψει ο ανθρωπος το μισο απο αυτο που υπαρχει εκει κατω. Αυτην την στιγμη οι ωκεανοι ειναι ακομη το μεγαλυτερο αγνωστο στον πλανητη μας, απο τα πιο (αν οχι το πιο) ανεξερευνητο μερος.

Το οτι εδωσε λεφτα για να γινουν ερευνητικες αποστολες με επιστημονες κλπ κλπ ειναι μεγαλο "μπραβο" απο εμενα. Ενταξει ο ανθρωπος ειναι ερωτευμενος με τους ωκεανους. Και ο Κουστω αφιερωσε την ζωη του σε ωκεανους, δεν μπορεις να πεις "ποσα πια ντοκυμαντερ να κανει με ωκεανους", ειναι αδικο.

Καταλαβαινω γιατι το λες, γιατι εχεις επιθυμησει ταινιαρες οπως αυτες που ανεφερες, ομως Δημητρη η κοινωφελης αξια ενος ντοκυμαντερ ειναι απειρως μεγαλυτερη απο οποιοδηποτε Terminator.

Το οτι βεβαια εγινε τοσο απολυτος ο Καμερον και λεει τωρα οτι οτι κανει θα ειναι Avatar και παλι Avatar, θα συμφωνησω μαζι σου, δεν μου αρεσει ιδιαιτερα και δεν μπορω να φανταστω ποσο μπορει να το τραβηξει πια χωρις να κουρασει τον κοσμο.

enstikto
08-05-2012, 10:30
Ρε συ Δημήτρη δεν διαφωνώ. Καλά και χρήσιμα τα ντοκιμαντέρ. Αλλά ΜΟΝΟ ντοκιμαντέρ; Το fan boy μέσα μου κλαίει... :P

Valkyre
08-05-2012, 10:46
Eνταξει σου λεω το καταλαβαινω, αλλα γενικα ο Καμερον ποτε δεν ηταν hardcore ταινιακιας... μην ξεχναμε το γεγονος οτι απο το 1996 και τον Τιτανικο μεχρι το Avatar του 2009 ο Καμερον δεν εκανε ταινιες. Ειναι ετσι γενικα. Καποια στιγμη μετα τον Τιτανικο που τα σαρωσε ολα, λογικα το θεωρησε σαν "εκανα αυτο που ηθελα να κανω, πετυχα αυτο που ηθελα, παμε γι αλλα".

Ενω ολοι νομιζαν οτι στην μετα Τιτανικο εποχη ο Καμερον θα αρχισει να κανει ταινιες αβερτα κουβερτα, τελικα απλα αφιερωθηκε στην κινηματογραφηση ντοκυμαντερ. Θεωρω μαλιστα οτι η ολη παραγωγη του Τιτανικου (πριν τα γυρισματα πηγε με βαθυσκαφος στο πραγματικο ναυαγιο για να παρει καποια πλανα και μιλησε με ειδικους) ηταν αυτη που τον εκανε να ερωτευτει με τους ωκεανους, τα ναυαγια και γενικα την θαλασσα.

Θα μας λειψει ο Καμερον των ταινιων, αλλα ενταξει, εχουμε ακομα καλους στον τομεα :)

enstikto
08-05-2012, 10:57
Καλά κόλλημα με τον βυθό είχε πολύυυυυυυ πριν τον Τιτανικό....
Remember "The Abyss"? ;)

antoniss
08-05-2012, 10:58
λέω να πάω να δω το Avengers , να προτημίσω 3D ή 2D ?

Valkyre
08-05-2012, 11:08
Καλά κόλλημα με τον βυθό είχε πολύυυυυυυ πριν τον Τιτανικό....
Remember "The Abyss"? ;)

Δεν εχεις αδικο.... και πωωωω..... τι ταινιαρα και αυτη.... την θυμαμαι για 2 λογους...

την ειχα δει στο σινεμα, ημουν αρκετα μικρος και ηταν η πρωτη "ενηλικη" (για τα δεδομενα παιδιου δημοτικου και μαλιστα πρωτων ταξεων) ταινια που εβλεπα σε κινηματογραφικη αιθουσα (Σπορτινγκ στην Νεα Σμυρνη και ναι, ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ!)

Οι λογοι που την θυμαμαι:

α) Ο τρομακτικος (λογω ηλικιας οπως ειπα) Michael Biehn (ο κακος που ειχε παθει ντελιριο απο την συμπιεση/αποσυμπιεση)

και
β) και κυριοτερον, το στηθος της Mary Elisabeth Mastradonio... :D :P

ΥΓ: Οριστε ρε Δημητρη θα με κανεις κι εμενα να θελω να γυρισει πισω στα κινηματογραφικα καλα του ο Καμερον.... Θυμαμαι οτι συγκεκριμενα γγια την Αβυσσο ο Καμερον ειχε πει οτι ηθελε να γυρισει μια "διαστημικη ταινια στον βυθο της θαλασσας"... επικο σαν σκεψη αλλα και σαν υλοποιηση!

antoniss
08-05-2012, 11:10
Eνταξει σου λεω το καταλαβαινω, αλλα γενικα ο Καμερον ποτε δεν ηταν hardcore ταινιακιας... μην ξεχναμε το γεγονος οτι απο το 1996 και τον Τιτανικο μεχρι το Avatar του 2009 ο Καμερον δεν εκανε ταινιες. Ειναι ετσι γενικα. Καποια στιγμη μετα τον Τιτανικο που τα σαρωσε ολα, λογικα το θεωρησε σαν "εκανα αυτο που ηθελα να κανω, πετυχα αυτο που ηθελα, παμε γι αλλα".

Ενω ολοι νομιζαν οτι στην μετα Τιτανικο εποχη ο Καμερον θα αρχισει να κανει ταινιες αβερτα κουβερτα, τελικα απλα αφιερωθηκε στην κινηματογραφηση ντοκυμαντερ. Θεωρω μαλιστα οτι η ολη παραγωγη του Τιτανικου (πριν τα γυρισματα πηγε με βαθυσκαφος στο πραγματικο ναυαγιο για να παρει καποια πλανα και μιλησε με ειδικους) ηταν αυτη που τον εκανε να ερωτευτει με τους ωκεανους, τα ναυαγια και γενικα την θαλασσα.

Θα μας λειψει ο Καμερον των ταινιων, αλλα ενταξει, εχουμε ακομα καλους στον τομεα :)

απλά μετά τον Τιτανικό , ήθελε να βγάλει το Avatar , αλλά δεν μπορεσε κυρίως λόγω κόστους (πάνω από 400εκατομύρια $) , για μένα καλύτερα γιατί βγήκε με σαφώς πολύ καλύτερη τεχνολογία (και κόστος 190εκ. νομίζω)

επίσης σε όλες τις ταινίες ήθελε να μπαίνει στο πετσί του ρόλου /σκηνικών / θέματος κτλ. στο Avatar είχε πάει όλο το συνεργείο στα δάση της Χαβάης που γυρίστηκε και ζούσανε όπως στην ταινία σε καταυλισμούς ...:respect7:

Lefteris_X
08-05-2012, 12:23
στο Σπόρτινγκ Νέας Σμύρνης (ναι, στην ελαφρώς κατηφοριά, στην δεξιά μεριά) είδα με το που βγήκε στις αίθουσες το Superman III (1983 αν θυμάμαι καλά).

Επικές στιγμές, τι μου θύμισες τώρα.

Όσο αφορά το Abyss, όταν το είχαμε δει με παρέα (εννοείται άρρωστων και μεγαλύτερων ηλικιακά κομπιουτεράδων), είχαμε πάθει πλάκα με τα CGI (που δεν λέγονταν ακόμα έτσι), καθώς για πρώτη φορά στον κινηματογράφο χρησιμοποιήθηκαν τεχνικές splines, caustics και blending σε raytracing γραφικά, ώστε να αποδοθεί τόσο άψογα το ψηφιακό νερό. Τεχνικές που τώρα στο PS3, μπορούμε και βλέπουμε (λόγω τεχνικής δύναμης) :P... (και πάλι όχι μέσω raytracing άψογων γραφικών)


ΥΓ: "Γράψε λάθος" γιατί ο κινηματογράφος στην κατηφοριά, στην δεξιά μεριά του δρόμου δεν είναι το Σπορτινγκ, αλλά ο "Άτταλος" Νέας Σμύρνης. Εκεί είδα το Superman III, ενώ το Abyss το είχα δει στον απόλυτο ηχητικά κινηματογράφο της εποχής, το "Ιντεάλ" στο κέντρο της Αθήνας. ε, ρε γέλια "εκεί - εκεί, πρόλαβε αυτές τις γαμάτες θέσεις! Τρέχα μην τις προλάβει άλλος!" και το κλασσικό, όταν είχες αργήσει να μπεις στην αίθουσα άρα είχες χάσει τα πρώτα 10 λεπτά της ταινίας, παρέμενες και στην επόμενη προβολή ώστε να τα δεις και μόλις καταλάβαινες ότι τα είδες, έλεγες στην παρέα "εδώ ήρθαμε" και φεύγατε όλοι μαζί. Μάλιστα, η ατάκα "εδώ ήρθαμε" παρέμεινε να χρησιμοποιείται για πάρα πολλά θέματα, εκτός σινεμά, για πολλά χρόνια...

aris13
08-05-2012, 20:25
'ARGO' Trailer (2012) [HD]

Desmond
09-05-2012, 00:01
Confirmed: Ridley Scott’s PROMETHEUS Is Rated R (http://collider.com/prometheus-rating-rated-r/164532/)

Kane
09-05-2012, 08:37
... ενώ το Abyss το είχα δει στον απόλυτο ηχητικά κινηματογράφο της εποχής, το "Ιντεάλ" στο κέντρο της Αθήνας. ε, ρε γέλια "εκεί - εκεί, πρόλαβε αυτές τις γαμάτες θέσεις! Τρέχα μην τις προλάβει άλλος!" και το κλασσικό, όταν είχες αργήσει να μπεις στην αίθουσα άρα είχες χάσει τα πρώτα 10 λεπτά της ταινίας, παρέμενες και στην επόμενη προβολή ώστε να τα δεις και μόλις καταλάβαινες ότι τα είδες, έλεγες στην παρέα "εδώ ήρθαμε" και φεύγατε όλοι μαζί. Μάλιστα, η ατάκα "εδώ ήρθαμε" παρέμεινε να χρησιμοποιείται για πάρα πολλά θέματα, εκτός σινεμά, για πολλά χρόνια...

Και εγώ εκεί το είχα δει. Νομίζω ότι είναι και το μοναδικό έργο που είδα σε αυτόν τον κινηματογράφο. Ήταν όντως η κορωνίδα της εποχής.

Valkyre
09-05-2012, 10:25
Confirmed: Ridley Scott’s PROMETHEUS Is Rated R (http://collider.com/prometheus-rating-rated-r/164532/)

GOOD NEWS!!

Desmond
09-05-2012, 18:01
Iron Sky Official Theatrical Trailer [HD] - YouTube

aris13
10-05-2012, 14:22
Gangster Squad Official Trailer (2012) Ryan Gosling Movie HD

Valkyre
10-05-2012, 14:31
ενδιαφερον ενδιαφερον. Κι θα ηθελα να δω μια καινουργια γκανγκστερικη ταινια, τελευταια που ειδα ηταν με τον Τζονι Ντεπ το Public Enemy.

jimbour
10-05-2012, 14:36
Eίναι απο τον σκηνοθετη του Zombieland αυτο με προβληματίζει στο πόσο σοβαρο μπορεί να είναι ή να μην είναι.

Leon_DiZ
10-05-2012, 18:25
Eίναι απο τον σκηνοθετη του Zombieland αυτο με προβληματίζει στο πόσο σοβαρο μπορεί να είναι ή να μην είναι.

το zombieland ειχε παρει πολυ καλες κριτικες παντως. και ειναι φολα, τουλαχιστον παιζει και σε αυτο η stone

Ezio
10-05-2012, 20:57
ενδιαφερον ενδιαφερον. Κι θα ηθελα να δω μια καινουργια γκανγκστερικη ταινια, τελευταια που ειδα ηταν με τον Τζονι Ντεπ το Public Enemy.

Καλό ήταν το public enemy;

Valkyre
11-05-2012, 10:49
^^ Εμενα μου αρεσε πολυ. Φοβερος ο Ντεπ για ακομη μια φορα και θυμαμαι οτι το soundtrack ειναι εκπληκτικο!

isildur83
11-05-2012, 14:18
Excision Official Red Band Trailer #1 (2012) - John Waters, Malcolm McDowell Movie HD - YouTube

ParanoidGR
15-05-2012, 16:12
Gangster Squad Official Trailer (2012) Ryan Gosling Movie HD (http://www.youtube.com/watch?v=4lK4rc2YvKo)

τα σπάει η ταινία !!!!:modecris:

jimbour
21-05-2012, 11:27
xJ4dAY3DW4c

Dragonpaul
21-05-2012, 18:38
16 ατάκες που έγραψαν ιστορία στο σινεμά (http://www.oneman.gr/keimena/diaskedash/watchlist/16-atakes-poy-egrapsan-istoria-sto-sinema.1784748.html)



Το “I 'll be back”, το “yippee ki yay motherfucker” και άλλες κινηματογραφικές ατάκες που αξίζει να χαραχτούν στην λεωφόρο της δόξας στο Χόλιγουντ.




http://www.oneman.gr/keimena/diaskedash/watchlist/article1784751.ece/BINARY/original/movie_lines.jpg





Βλέποντας το trailer για το Men in Black III που βγαίνει στις αίθουσες την Πέμπτη, προσπαθούσα να σκεφτώ κάποια ατάκα που να μου έχει μείνει από την πρώτη ταινία. Μάταια όμως. Και είναι στοιχείο καταξίωσης για μια ταινία και έναν ηθοποιό να μένει χαραγμένη στην ιστορική μνήμη (όχι μόνο την δική μου προφανώς) μία ατάκα χαρακτηριστική.
Έκατσα λοιπόν και σκέφτηκα, έψαξα και ρώτησα για τις καλύτερες ατάκες στην ιστορία του σινεμά. Εκείνες που έχουν τυπωθεί σε αφίσες, έχουν αναπαραχθεί σε βίντεο από επίδοξους Σταλόνε και Σαβρτσενέγκερ και αποτελούν ορόσημα για κάθε ταινία και κάθε ηθοποιό.
Ιδού λοιπόν μια λίστα με κάποιες από τις πιο χαρακτηριστικές ατάκες. Ξεκινώντας από τις δικές μου αγαπημένες..


You talkin' to me?

Την είπε: Ο Robert De Niro
Ταινία: Taxi Driver
Αξίζει να την θυμάσαι: Γιατί είναι η μοναδική ατάκα που δικαιούσαι ως άντρας να προβάρεις στον καθρέφτη.


Yippee ki yay motherfucker

Την είπε: Ο Bruce Willis
Ταινία: Die Hard
Αξίζει να την θυμάσαι: Γιατί ανήκει σε ένα από τα επικότερα action sequels του κινηματογράφου και είναι μακράν πιο bad-ass από άλλες ατάκες ηρώων που ετοιμάζονται να τα κάνουν όλα λίμπα.


How do you like them apples?

Την είπε: Ο Matt Damon
Ταινία: Good Will Hunting
Αξίζει να την θυμάσαι: Γιατί είναι η επιβίωση αυτού που έχει κοχόνες και μυαλό απέναντι στον εξυπνάκια.

You can't handle the truth

Την είπε: Ο Jack Nicholson
Ταινία: A few good men
Αξίζει να την θυμάσαι: Γιατί είναι η κορύφωση ενός αριστοτεχνικά πλασμένου πολέμου νεύρων ανάμεσα σε Νίκολσον και Κρουζ μέχρι να λάμψει η αλήθεια.


I 'll be back

Την είπε: Ο Arnold Schwarzenegger
Ταινία: Terminator
Αξίζει να την θυμάσαι: Γιατί δεν υπάρχει ούτε ένα πιτσιρίκι που να είδε Terminator και να μην είπε “I'll be back” πολεμώντας με τους φίλους του.


Frankly my dear, I don't give a damn

Την είπε: Ο Clark Gable
Ταινία: Όσα παίρνει ο άνεμος
Αξίζει να την θυμάσαι: Για κάτι βραδιές με κουλτουρογκόμενες που θα αρχίσουν να μιλάνε για την Casablanca, τον Bogart και την Hepburn.


Here's looking at you kid

Την είπε: Ο Humphrey Bogart
Ταινία: Casablanca
Αξίζει να την θυμάσαι: Για κάτι βραδιές με κουλτουρογκόμενες που θα αρχίσουν να μιλάνε για το Όσα παίρνει ο άνεμος, τον Gable και την Hepburn.


Go ahead, make my day

Την είπε: Ο Clint Eastwood
Ταινία: Sudden impact
Αξίζει να την θυμάσαι: Γιατί ο Dirty Harry είναι η σημαντικότερη φιγούρα που έχει υποδυθεί ο Κλιντ και αυτή για την οποία θα τον θυμάσαι.


I see dead people

Την είπε: Ο (μικρός τότε) Haley Joel Osment
Ταινία: The Sixth Sense
Αξίζει να την θυμάσαι: Γιατί ήταν η αρχή του μεγαλύτερου ανατρεπτικού φινάλε που είχες δει σε ταινία αυτού του είδους. Κι ας το έκανε μετά τραγούδι η Κολέτσα.


May the force be with you

Την είπε: Ο Harrison Ford
Ταινία: Star Wars
Αξίζει να την θυμάσαι: Γιατί αν δεν την θυμάσαι δεν είσαι αποδεκτός στο σπίτι εκείνου του φίλου σου με το φωτόσπαθο και την κάσκα ρέπλικα του Darth Vader.


E.T. phone home

Την είπε: Ο Pat Welsh
Ταινία: E.T.
Αξίζει να την θυμάσαι: Γιατί είναι από τις πιο συγκινητικές στιγμές σε μία φαινομενικά παιδική ταινία.


Bond. James Bond

Την είπε: Πρώτος ο Sean Connery
Ταινία: James Bond
Αξίζει να την θυμάσαι: Γιατί είναι η πιο ποζέρικη ατάκα που θα μπορούσε ποτέ να πει κατάσκοπος / πράκτορας / license to kill τύπος.


Say “Hello” to my little friend

Την είπε: Ο Al Pacino
Ταινία: Scarface
Αξίζει να την θυμάσαι: Γιατί ξέρεις ότι όταν ακούς αυτή την ατάκα, ακολουθεί μακελειό. Pacino style μακελειό.


My Precious

Την είπε: Ο Andy Serkis σε μορφή γκόλουμ
Ταινία: Lord of the Rings
Αξίζει να την θυμάσαι: Γιατί μπορείς να την επαναλαμβάνεις σε παιδάκια για να φάνε το φαί τους.


This is Sparta

Την είπε: Ο Gerard Butler
Ταινία: 300
Αξίζει να την θυμάσαι: Γιατί είσαι Έλληνας και έτσι φτιάχνεσαι ρε παιδί μου λίγο πατριωτικά όταν κλωτσάει τον Πέρση.


I'm the king of the world

Την είπε: Ο Leonardo di Caprio
Ταινία: Titanic
Αξίζει να την θυμάσαι: Γιατί μετά πνίγηκε και το μισό σινεμά έκλαιγε ενώ το άλλο μισό γέλαγε. Α ναι, ήταν και η αρχή μιας μεγάλης καριέρας για τον Leo.




Στο link υπαρχουν και τα σχετικα video.

Valkyre
21-05-2012, 19:21
Γιατί μετά πνίγηκε και το μισό σινεμά έκλαιγε ενώ το άλλο μισό γέλαγε.

ΚΛΑΙΩ!!!!!!:a045::a045::a045:

aris13
21-05-2012, 19:53
The Master του Paul Thomas Anderson

The Master

enstikto
24-05-2012, 10:32
Shadow of the Colossus movie adaptation gets a director (http://kotaku.com/5912843/shadow-of-the-colossus-film-adaptation-in-the-works)

lykos7
25-05-2012, 02:36
σημερα ειδα την ταινια zenith.πολυ ψαγμενη ταινια,πολλα μηνυματα περναει.το θεμα ειναι οτι ολη η ταινια ειναι ενας γριφος και σου δινει καποια clues μεσα στην ταινια ωστε να ψαξεις για να βρεις μονος σου την αληθεια.το τελος με μπερδεψε γιαυτο εκανα ποστ εδω μηπως την εχει δει κανεις να μου λυσει αποριες.
η ταινια πλασαρετε ως a film by anonymous.
οποιος την εχει δει ας πει την γνωμη του..

Leon_DiZ
25-05-2012, 14:20
Πληροφοριες για το Thor 2

- θα κυκλοφορησει 15 Νοεμβριου 2013
- θα το σκηνοθετησει ο Alan Taylor (Game of Thrones :a049:)
- γινονται συζητησεις για να ενσαρκωσει ο Mads Mikkelsen (https://www.google.gr/search?sugexp=chrome,mod%3D12&q=Mads+Mikkelsen&um=1&ie=UTF-8&hl=en&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=amm_T8SLJMzcsgbtku3NCg&biw=1920&bih=973&sei=b2m_T4StBo3ktQaorKidCg) τον "κακο" της ταινιας
- θα επιστρεψει ο Tom Hiddleston στον ρολο του Loki

Dragonpaul
25-05-2012, 16:32
Thor 2??? Really??????

Leon_DiZ
25-05-2012, 16:35
Thor 2??? Really??????

τι εννοεις; δεν το ξερες;

tonybsg
25-05-2012, 16:36
Είναι δυνατόν να μην βγει μετά την τεράστια επιτυχία των Avengers; Που έτσι κι αλλιώς τα έβγαλε τα λεφτά του 3 φορές αν θυμάμαι καλά.

Αναμενόμενες οι ανακοινώσεις των Iron Man 3 (καλά εδώ και καιρό αυτό), Captain America 2, Thor 2 και περιμένουμε για ποιους καινούριους χαρακτήρες (ή ακόμη και παλιούς, βλέπε Hulk) θα αποφασίσουν την δημιουργία ταινίας μέχρι το Avengers 2.

Dragonpaul
25-05-2012, 16:37
@Leo

Όχι αυτο... Εννοώ πως το πρώτο δε μου άρεσε ΚΑΘΌΛΟΥ -όπως και πολλούς φίλους μου που το είδαν- και γενικά το θεωρώ πολυ κακή ταινία. So... και 2;;;;;

Leon_DiZ
25-05-2012, 16:41
Είναι δυνατόν να μην βγει μετά την τεράστια επιτυχία των Avengers; Που έτσι κι αλλιώς τα έβγαλε τα λεφτά του 3 φορές αν θυμάμαι καλά.

Αναμενόμενες οι ανακοινώσεις των Iron Man 3 (καλά εδώ και καιρό αυτό), Captain America 2, Thor 2 και περιμένουμε για ποιους καινούριους χαρακτήρες (ή ακόμη και παλιούς, βλέπε Hulk) θα αποφασίσουν την δημιουργία ταινίας μέχρι το Avengers 2.


@Leo

Όχι αυτο... Εννοώ πως το πρώτο δε μου άρεσε ΚΑΘΌΛΟΥ -όπως και πολλούς φίλους μου που το είδαν- και γενικά το θεωρώ πολυ κακή ταινία. So... και 2;;;;;

ΟΛΑ τα παραπανω ηταν να εχουν sequels πολυ πριν βγει το avengers. νομιζω κιολας οτι το πανε για 3 το καθενα.

παιδια Disney ειναι, οσο βγαζουν λεφτα...

Παυλο δεν ξερω τι να σου πω. Εγω το ειχα δει ειχα πει οτι ηταν ωραιο προς το πολυ ωραιο. Αλλα δεν θα ταν κατι που θα ξαναβλεπα :p

tonybsg
25-05-2012, 16:46
Δεν έχεις άδικο Λεωνίδα, αυτός ήταν ο σκοπός τους αλλά δεν θυμάμαι αν είχαν βγει επίσημες ανακοινώσεις, μετά το Avengers άνοιξε η όρεξη πάντως και για άλλες ταινίες, ενώ αμέσως ουσιαστικά επιβεβαιώθηκαν όλα τα sequels. Αν το καλοσκεφτείς κιόλας τα σενάρια αυτών των ταινιών ουσιαστικά θα ακολουθούν αυτό του Avengers.

Προχθές διάβαζα την φήμη ότι εξαιτίας της επιτυχίας των Avengers, σκάσανε επιπλέον 60εκ δολάρια στο Iron Man 3!

Leon_DiZ
25-05-2012, 17:02
Δεν έχεις άδικο Λεωνίδα, αυτός ήταν ο σκοπός τους αλλά δεν θυμάμαι αν είχαν βγει επίσημες ανακοινώσεις, μετά το Avengers άνοιξε η όρεξη πάντως και για άλλες ταινίες, ενώ αμέσως ουσιαστικά επιβεβαιώθηκαν όλα τα sequels. Αν το καλοσκεφτείς κιόλας τα σενάρια αυτών των ταινιών ουσιαστικά θα ακολουθούν αυτό του Avengers.

Προχθές διάβαζα την φήμη ότι εξαιτίας της επιτυχίας των Avengers, σκάσανε επιπλέον 60εκ δολάρια στο Iron Man 3!

ειχαν γινει επισημες ανακοινωσεις. το thor 2 το ετοιμαζουν απο τον περασμενο Οκτωβρη να φανταστεις.

Valkyre
25-05-2012, 17:14
Εγω αν πω οτι μου αρεσε το Θορ και μαλιστα αρκετα θα μου ξαναμιλησει ο Παυλος ή οχι? :)

tonybsg
25-05-2012, 17:16
Θενξ, δεν ήξερα για το Thor φίλε, θυμόμουν βέβαια ότι ψάχναν σκηνοθέτη γενικά. Τώρα είδα ότι και για το Captain America 2 έχει ανακοινωθεί ημερομηνία (April 4th, 2014) εδώ και κανά δίμηνο. :)

PanaVee
26-05-2012, 00:32
thor,iron man ειναι κορυφη και τα 2.και ναι,κι εγω νομιζω πως εχω δει επισημες ανακοινωσεις,τουλαχιστον για αιρον μαν και καπτεν αμερικα(δεν μου αρεσε ιδιαιτερα...)

the dark knight rises ftw για φετος!!!

Dragonpaul
26-05-2012, 01:11
Εγω αν πω οτι μου αρεσε το Θορ και μαλιστα αρκετα θα μου ξαναμιλησει ο Παυλος ή οχι? :)
Σιγα μη σου ξαναμιλησω.... :P :P

Κοιτα... Ευκαιριας δοθεισης, να πω μερικα πραγματα για τις ταινιες με σουπερ ηρωες. Παντα πιστευα οτι καποια πραγματα πρεπει να μενουν ως εχουν. Εν προκειμενω, οι σουπερ ηρωες να μεινουν σε χαρτινη μορφη και να μη μεταφερονται στον κινηματογραφο. Πιστευω οτι στην οθονη παραβιαζεται η φυση τους και αλλοιωνεται ο χαρακτηρας τους. Η "χαρτινη" μαγεια δυσκολα γινεται "πανινη", κυριως επειδη το οπτικο αποτελεσμα δεν ειναι ιδιο. Παρτε για παραδειγμα τον Captain America. Κατα καποιο τροπο η στολη του δεν ειναι γελοια στο χαρτι, ενω στην οθονη του κινηματογραφου ειναι. O Hulk... Αυτος ο κομπιουτεριστικος πρασινος ογκος δε με πειθει αρκετα. Τα πηδηματα απο κτιριο σε κτιριο μου μοιαζουν ψευτικα... Η στολη του Spidey... Οσο καλες και να ηταν οι δυο πρωτες ταινιες, κατι με χαλαγε στη στολη... Δε ταιριαζαν τα χρωματα με τον "αληθινο" κοσμο... Καλα, για τη στολη του καινουργιου Spidey που ειναι τελειως τσιρκο, δε το συζητω. Ειναι παραταιρη εντελως με τα γυρω περιβαλλοντα, κατι που δεν ισχυει στα κομικς.
Και επειδη δε μου αρεσει να αφοριζω, χωρις να εχω να προτεινω κατι, για εμενα, μια καλη προσεγγιση μιας τετοιας ταινιας, θα ηταν να γινοταν με την τεχνικη του Avatar. Εκει πιστευω θα ειχαμε καλυτερα αποτελεσματα και στον οπτικο, αλλα και στον τομεα της "αληθοφανειας", τηρουμενων των αναλογιων βεβαια και εχοντας παντα στο νου οτι παρακολουθουμε μια ταινια με υπερηρωες.

Leon_DiZ
26-05-2012, 04:30
Το trailer του Django Unchained (η καινουργια ταινια του Tarantino) θα παιχτει πριν το Prometheus.

Valkyre
26-05-2012, 11:46
Σιγα μη σου ξαναμιλησω.... :P :P

Κοιτα... Ευκαιριας δοθεισης, να πω μερικα πραγματα για τις ταινιες με σουπερ ηρωες. Παντα πιστευα οτι καποια πραγματα πρεπει να μενουν ως εχουν. Εν προκειμενω, οι σουπερ ηρωες να μεινουν σε χαρτινη μορφη και να μη μεταφερονται στον κινηματογραφο. Πιστευω οτι στην οθονη παραβιαζεται η φυση τους και αλλοιωνεται ο χαρακτηρας τους. Η "χαρτινη" μαγεια δυσκολα γινεται "πανινη", κυριως επειδη το οπτικο αποτελεσμα δεν ειναι ιδιο. Παρτε για παραδειγμα τον Captain America. Κατα καποιο τροπο η στολη του δεν ειναι γελοια στο χαρτι, ενω στην οθονη του κινηματογραφου ειναι. O Hulk... Αυτος ο κομπιουτεριστικος πρασινος ογκος δε με πειθει αρκετα. Τα πηδηματα απο κτιριο σε κτιριο μου μοιαζουν ψευτικα... Η στολη του Spidey... Οσο καλες και να ηταν οι δυο πρωτες ταινιες, κατι με χαλαγε στη στολη... Δε ταιριαζαν τα χρωματα με τον "αληθινο" κοσμο... Καλα, για τη στολη του καινουργιου Spidey που ειναι τελειως τσιρκο, δε το συζητω. Ειναι παραταιρη εντελως με τα γυρω περιβαλλοντα, κατι που δεν ισχυει στα κομικς.
Και επειδη δε μου αρεσει να αφοριζω, χωρις να εχω να προτεινω κατι, για εμενα, μια καλη προσεγγιση μιας τετοιας ταινιας, θα ηταν να γινοταν με την τεχνικη του Avatar. Εκει πιστευω θα ειχαμε καλυτερα αποτελεσματα και στον οπτικο, αλλα και στον τομεα της "αληθοφανειας", τηρουμενων των αναλογιων βεβαια και εχοντας παντα στο νου οτι παρακολουθουμε μια ταινια με υπερηρωες.

Στις περισσοτερες περιπτωσεις συμφωνω Παυλο, αλλα οταν βλεπω κατι Dark Knight καταλαβαινω οτι υπαρχει τροπος οχι απλα να πεις μια καλη ταινια με σουπερ ηρωα, αλλα και μια καλη ταινια γενικα. 9 στις 10 superhero movies ειναι απο γελοιες εως απλα μετριες. Φυσικα δεν θεωρω το Θορ που ειπα οτι μου αρεσε μια καλη ταινια, απλα μου αρεσε συγκριτικα με τις αλλες που κυκλοφορουν, στυλ Καπτεν Αμερικα (ηθελα ειλικρινα να φυγω στην μεση της ταινιας) Wolverine κλπ κλπ κλπ

Dragonpaul
26-05-2012, 12:00
Στο Dark Knight, η αλήθεια ειναι, ότι βοηθά και η σκοτεινή ατμόσφαιρα του ίδιου του comic, έτσι ώστε η ταινία να μην παρεκκλίνει ιδιαίτερα. But still... έστω και λιγάκι...

Dragonpaul
27-05-2012, 01:17
Χαιρετε!

O Τim Burton ειναι ενας ικανοτατος μαγος ταινιων!!!!!! Αυτο ολοι το ξερουμε και δε σας λεω κατι καινουργιο. Αυτο που, ομως, μου αρεσει περισσοτερο σε αυτον τον σκηνοθετη, ειναι η αδιαμφισβητητη ικανοτητα που εχει να δημιουργει μοναδικους, μαγικους, παραμυθενιους και παδικους κοσμους. Ακομα και αν μια του ταινια δε μου αρεσει σεναριακα (οχι οτι ειναι και πολλες αυτες), το σιγουρο ειναι οτι ο κοσμος που θα εχει δημιουργησει θα με κερδισει σιγουρα.
Οχι οτι δε μου αρεσε σεναριακα το Dark Shadows, αλλα και παλι με κερδισε ο οπτικος τομεας και το περιβαλλον που "ζωγραφισε" στο πανι. Και το καταφερε απο το πρωτο λεπτο της ταινιας, αφου αυτη ξεκινα με μια καταπληκτικη εισαγωγη. Και συνεχιζει πολυ ωραια... μεχρι ενα σημειο.
Για να ξεκινησω, να πω οτι ο Johnny Depp ειναι καταπληκτικος ηθοποιος. Δε νομιζω οτι υπαρχει ρολος που αυτος ο ανθρωπος δε μπορει να ενσαρκωσει. Αλλα αυτο το ξερετε..
Οπως ειπα, η ταινια σε κερδιζει απο την πρωτη σκηνη. Θες να δεις τι προκειται να γινει στη συνεχεια και τα στοιχεια της ιστοριας (οπως, πχ, η ιδια η υποθεση και η δυσλειτουργικη οικογενεια που πρωταγωνιστει) προσφερονται με σωστες δοσεις, χωρις να κουραζει καθολου. Το χιουμορ που εχει η ταινια ειναι πολυ καλο και εξυπνο και ειναι πολυ σωστα "τοποθετημενο" σε ολη τη διαρκεια.
Οταν εκανε διαλειμμα, ειχα ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια, γιατι πραγματικα απολαμβανα αυτο που εβλεπα. Ομως, αφου ξεκινησε το δευτερο μερος, η ταινια "επεσε" ποιοτικα, αφου πολλα κλισε ακολουθησαν και αυτο συνεχιστηκε μεχρι την κορυφωση της, οπου εκει "παιχτηκαν" σκηνες που νομιζει κανεις οτι εχει ξαναδει σε παρα πολλες ταινιες.
Αυτο δε μου χαλασε την εμπειρια, απλα μου την μετριασε λιγο. Γενικα, ειναι μια ταινια που σιγουρα προτεινεται για καποιον/καποια που θελει να περασει καλα και σιγουρα αξιζει τα χρηματα του εισιτηριου (το οποιο να θυμισω οτι εχει φθηνηνει κιολας). Σε εμενα αρεσε λιγο παραπανω, γιατι πολυ απλα ο Burton ειναι δεξιοτεχνης στη δημιουργια κοσμων!!!!!!!

Μετα πηγα και "πλακωθηκα" στα Fridays!!!!!!! Ακομα με πονα το στομαχι.... Δε βαριεσαι...

Leon_DiZ
27-05-2012, 01:22
Χαιρετε!

O Τim Burton ειναι ενας ικανοτατος μαγος ταινιων!!!!!! Αυτο ολοι το ξερουμε και δε σας λεω κατι καινουργιο. Αυτο που, ομως, μου αρεσει περισσοτερο σε αυτον τον σκηνοθετη, ειναι η αδιαμφισβητητη ικανοτητα που εχει να δημιουργει μοναδικους, μαγικους, παραμυθενιους και παδικους κοσμους. Ακομα και αν μια του ταινια δε μου αρεσει σεναριακα (οχι οτι ειναι και πολλες αυτες), το σιγουρο ειναι οτι ο κοσμος που θα εχει δημιουργησει θα με κερδισει σιγουρα.
Οχι οτι δε μου αρεσε σεναριακα το Dark Shadows, αλλα και παλι με κερδισε ο οπτικος τομεας και το περιβαλλον που "ζωγραφισε" στο πανι. Και το καταφερε απο το πρωτο λεπτο της ταινιας, αφου αυτη ξεκινα με μια καταπληκτικη εισαγωγη. Και συνεχιζει πολυ ωραια... μεχρι ενα σημειο.
Για να ξεκινησω, να πω οτι ο Johnny Depp ειναι καταπληκτικος ηθοποιος. Δε νομιζω οτι υπαρχει ρολος που αυτος ο ανθρωπος δε μπορει να ενσαρκωσει. Αλλα αυτο το ξερετε..
Οπως ειπα, η ταινια σε κερδιζει απο την πρωτη σκηνη. Θες να δεις τι προκειται να γινει στη συνεχεια και τα στοιχεια της ιστοριας (οπως, πχ, η ιδια η υποθεση και η δυσλειτουργικη οικογενεια που πρωταγωνιστει) προσφερονται με σωστες δοσεις, χωρις να κουραζει καθολου. Το χιουμορ που εχει η ταινια ειναι πολυ καλο και εξυπνο και ειναι πολυ σωστα "τοποθετημενο" σε ολη τη διαρκεια.
Οταν εκανε διαλειμμα, ειχα ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια, γιατι πραγματικα απολαμβανα αυτο που εβλεπα. Ομως, αφου ξεκινησε το δευτερο μερος, η ταινια "επεσε" ποιοτικα, αφου πολλα κλισε ακολουθησαν και αυτο συνεχιστηκε μεχρι την κορυφωση της, οπου εκει "παιχτηκαν" σκηνες που νομιζει κανεις οτι εχει ξαναδει σε παρα πολλες ταινιες.
Αυτο δε μου χαλασε την εμπειρια, απλα μου την μετριασε λιγο. Γενικα, ειναι μια ταινια που σιγουρα προτεινεται για καποιον/καποια που θελει να περασει καλα και σιγουρα αξιζει τα χρηματα του εισιτηριου (το οποιο να θυμισω οτι εχει φθηνηνει κιολας). Σε εμενα αρεσε λιγο παραπανω, γιατι πολυ απλα ο Burton ειναι δεξιοτεχνης στη δημιουργια κοσμων!!!!!!!

Μετα πηγα και "πλακωθηκα" στα Fridays!!!!!!! Ακομα με πονα το στομαχι.... Δε βαριεσαι...


εκανες αυτο ακριβως που ηθελα να κανω σημερα το βραδυ. Dark Shadows + Friday's. ζηλευω

χαιρομαι που σ αρεσε, ηθελα να ακουσω και κατι καλο για την ταινια! θα παω να την δω αμεσα!

Dragonpaul
27-05-2012, 01:24
Να πας Λεωνιδα! Θα περασεις σιγουρα καλα!!!!!!

Leon_DiZ
27-05-2012, 01:26
Να πας Λεωνιδα! Θα περασεις σιγουρα καλα!!!!!!

Το ελπιζω, γιατι ενω μ αρεσει πολυ ο Burton (ειδικα μετα το Sweeney Todd), η Αλικη με κλωνησε, οπως και να το κανουμε... :P

Dragonpaul
27-05-2012, 01:28
Εμένα, πάντως, και το Alice in Wonderland μου άρεσε.

Dragonpaul
27-05-2012, 03:13
...και μετα ειδα και το The Woman in Black!!!!!!!
Απλα ελεος!!!!!!!!! What the fuck was that shit!!!!!!!!!! Και ας τους πει καποιος οτι μια ταινια τρομου/θριλερ, δε μπορει να βασιζεται σε ξαφνικα ξεσπασματα και αποτομα "πεταγματα" αντικειμενων και χαρακτηρων. Περασαν αυτα εδω και δεκαετιες...