PDA

View Full Version : Τhe Official Cinema Thread! (μιλήστε για παλιές/νέες/επερχόμενες ταινίες)



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

Valkyre
04-11-2011, 18:13
Eιδα το καινουργιο τρεηλερ του Σπαιντερμαν...παιδια μονο εμενα μου φανηκε το ολο σκηνικο

Spiderman turned into an EMO? Μεσα στην καταθλιψη και την μελαγχολια δειχνει ο καινουργιος Πητερ Παρκερ λολ! Υποτιθεται οτι ειναι nerd και γκαφατζης, οχι ΕΜΟ!

dimitrisasp
04-11-2011, 18:29
Ποιο trailer λες? Αυτό που βγάλανε πριν μερικούς μήνες ή υπάρχει καινούριο?

Valkyre
04-11-2011, 18:33
www.youtube.com/watch?v=_XayxMPrUP4

dimitrisasp
04-11-2011, 18:35
Thanks, το παλιό είναι τελικά. Πολύ κακό trailer κατά τη γνώμη μου. Δεν δείχνει κάτι ουσιαστικό. Ίσα ίσα προκαλεί αναμονή για κάτι πιο καλό..

Valkyre
04-11-2011, 18:41
^^ Αν εξαιρεσω το υπερβολικα μελαγχολικο σκηνικο για ΣΠαιντερμαν ταινια (που δεν ειμαι ακριβως αρνητικος, αλλα περιεργος να δω πως θα δουλεψει), το feeling που αποκομμισα ηταν, same old same old.

Παλι πρεπει να βλεπουμε πως εγινε ο Πητερ Παρκερ Σπαιντερμαν. Εχω την αισθηση οτι την μιση ταινια ηδη θα την εχουμε δει. Καλο θα ηταν να μας εδειχνε τι θα κανει διαφορετικα η ταινια απο τις υπολοιπες. Αν ειναι απλα ο μελαγχολικος τονος, τοτε δεν ειμαι και πολυ excited...

pslover
04-11-2011, 20:21
Συμφωνώ και εγώ. Τουλάχιστον το καλό είναι οτι αυτή την φορά μετέφεραν σωστά την ιστορία. Δεν ήταν η Mary Jane η κοπέλα του εξ'αρχής όπως το παρουσίασαν στη προηγούμενη τριλογία.

Dragonpaul
04-11-2011, 20:58
Εμενα μου μοιαζει ξαναζεσταμενο φαγητο και συμφωνω με το Δημητρη που ειπε οτι θα ειναι σα να εχουμε δει τη μιση ταινια. Ελεος πια με αυτα τα reboots.

jimbour
05-11-2011, 13:06
Tεχνικα το Tintin είναι εντυπωσιακότατο με 3D που έχει λόγο ύπαρξης. Σαν ταινία είναι αυτο που θες για να περάσεις καλά στο κινηματογράφο με τα ποπ κορν σου. Τρομερες σκηνές δράσης (ισως υπερβολικά πολλές).
Οσοι παίξατε το Uncharted αυτες τις μέρες επειδή θα δείτε πολλες ίδιες σκηνές (λογικό είναι να μοιάζουν) καλύτερα να περιμένετε λίγες μέρες για να πάτε. Εγω προσωπικά ενα overdose το έπαθα. Βεβαια σε μερικούς μπορει να λειτουργησει ανάποδα και να γουστάρουν κι άλλο.

pslover
05-11-2011, 16:39
Σε λίγο βγαίνει και το immortals. Έχω περιέργεια να δω πόσο μεγάλη διαστρέβλωση της ιστορίας θα υπάρχει. Πάντως απο εφέ πρέπει να είναι τρομερό.

kabamaru
05-11-2011, 16:41
Εχω μια τρελη επιθυμια να δω το παλιο το Dune. Το ξερει αραγε κανεις;

minaras_tio
05-11-2011, 18:04
Σε λίγο βγαίνει και το immortals. Έχω περιέργεια να δω πόσο μεγάλη διαστρέβλωση της ιστορίας θα υπάρχει. Πάντως απο εφέ πρέπει να είναι τρομερό.

Εχω περιεργεια να δω αν θα ειναι μεγαλυτερη μαλακια απο τους 300, η το ιδιο!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris_X
05-11-2011, 18:06
ΧάιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιΑ και φεύγει η ακτίνα, απο το φωνό-όπλο.

Το μπαχάρι (spice) που κάνει μπλε τα μάτια..........

.....ο αιωρούμενος τύπος που ήταν σε κατάσταση σαπίλας (με συνεχή συντήρηση).

το απίστευτο πλάσμα - μέσα σε ειδική γυάλα / τραίνο....

......τα γιγαντιαία αμμο-σκουλήκια της σαχάρας...

...το κούφιο δόντι του Βασιλιά...

....και πολλά άλλα......

το είχα δει πρώτη φορά στο σινεμά νομίζω 1984 πρέπει να ήταν....

....και αρκετές φορές σε VHS.........και μόλις 1 σε DVD......γιατί ακόμα το θυμάμαι έντονα......

.....επίσης, σε αυτό το έργο πρωτο-είδα τον "Captain Ζαν - Λουκ Πικάρντ" του Star Trek The Next Generation ή αλλιώς" Καθηγητής Xavier" των X-Men 1/2/3 για τους νεότερους...

πολύ καλή ταινία, με ιδιαίτερη έμφαση στην ατμόσφαιρα.

απο εφφέ όμως..........είναι πολύ πίσω με τα σημερινά δεδομένα....δείχνει παρωχημένη του κερατά.

Κατά ένα περίεργο τρόπο (άσχετο θα πω τώρα με το Dune), το Star Wars του 1977, ακόμα και σήμερα μου φαίνεται σύγχρονο....σα να γυρίστηκε μέσα των 90ς...και όχι πριν 35 χρόνια (λολ πέρασαν κιόλας τόσα?)

kabamaru
05-11-2011, 19:14
ΧάιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιΑ και φεύγει η ακτίνα, απο το φωνό-όπλο.

Το μπαχάρι (spice) που κάνει μπλε τα μάτια..........

.....ο αιωρούμενος τύπος που ήταν σε κατάσταση σαπίλας (με συνεχή συντήρηση).

το απίστευτο πλάσμα - μέσα σε ειδική γυάλα / τραίνο....

......τα γιγαντιαία αμμο-σκουλήκια της σαχάρας...

...το κούφιο δόντι του Βασιλιά...

....και πολλά άλλα......

το είχα δει πρώτη φορά στο σινεμά νομίζω 1984 πρέπει να ήταν....

....και αρκετές φορές σε VHS.........και μόλις 1 σε DVD......γιατί ακόμα το θυμάμαι έντονα......

.....επίσης, σε αυτό το έργο πρωτο-είδα τον "Captain Ζαν - Λουκ Πικάρντ" του Star Trek The Next Generation ή αλλιώς" Καθηγητής Xavier" των X-Men 1/2/3 για τους νεότερους...

πολύ καλή ταινία, με ιδιαίτερη έμφαση στην ατμόσφαιρα.

απο εφφέ όμως..........είναι πολύ πίσω με τα σημερινά δεδομένα....δείχνει παρωχημένη του κερατά.

Κατά ένα περίεργο τρόπο (άσχετο θα πω τώρα με το Dune), το Star Wars του 1977, ακόμα και σήμερα μου φαίνεται σύγχρονο....σα να γυρίστηκε μέσα των 90ς...και όχι πριν 35 χρόνια (λολ πέρασαν κιόλας τόσα?)

Επρεπε να περιμενω οτι εσυ θα το θυμοσουν. Για τα Star Wars που λες, εχουν φαει τρελο ρετουσαρισμα μετα την κυκλοφορια της νεας τριλογιας. Ειδικα τωρα που βγηκαν σε πακετο 6 BluRay, λεγεται οτι τα εφε των πρωτων 3 ειναι ισα, μεχρι και καλυτερα, απο τα καινουρια 3.

Το Dune με κερδισε λογω της ατμοσφαιρας. Μετα επιασα να διαβαζω και τα βιβλια του Frank Herbert πανω στα οποια βασιστηκε η ταινια. Καποια στιγμη ειχε βγει και τηλεταινια βρεττανικης παραγωγης 2 επεισοδιων που ηταν πιο πιστη στα βιβλια, αν και οχι το ιδιο ατμοσφαιρικη με την ταινια του DeLaurentis (αν δεν κανω λαθος). Εχω και το soundtrack

pslover
05-11-2011, 19:16
Εχω περιεργεια να δω αν θα ειναι μεγαλυτερη μαλακια απο τους 300, η το ιδιο!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Χαχαχά! Γέλασα όταν το διάβασα..! Είναι ταινία που βλέπεις με το μυαλό κλειστό πραγματικά.

minaras_tio
05-11-2011, 19:19
Χαχαχά! Γέλασα όταν το διάβασα..! Είναι ταινία που βλέπεις με το μυαλό κλειστό πραγματικά.

Ρε με τα ματια και τα αυτια κλειστα τη βλεπεις!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris_X
05-11-2011, 20:32
@kabamaru

ως σωστός άρρωστος, είχα σε αυθεντική μορφή σε VHS τα πρώτα Star Wars χωρίς κανένα ρετούς. Μετά έχω τη πρώτη φουρνιά DVD, η οποία είναι 1-προς-1 μεταφορά, απο την επανέκδοση των πρώτων SW σε VHS που είχε την πρώτη προσπάθεια για ρετους, (γιατί είχε βγει και δεύτερη φουρνιά των πρώτων SW, μετά το 2003, με την δεύτερη προσπάθεια βελτίωσης = ακόμα περισσότερο ρετους).

Τώρα έχει βγει η 6λογία σε Blu-ray και θεωρείται το ultimate ρετους.

Η πλάκα όμως ποια είναι; Ότι αναφερόμουν στα εφφέ της αυθεντικής κόπιας, χωρίς κανένα ρετούς. Εκεί είναι που υποκλίνομαι στην παραγωγή του 1974-77.....

Περί Dune, ειλικρινά προσπάθησα να δω την τηλεταινία σε DVD, αλλά δεν τα κατάφερα, δεν με κράτησε. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω, αλλά δεν μου απέδωσα ατμόσφαιρα.

Όπως και να το κάνουμε, ένας είναι ο Μουαντίπ! Είναι ο πρώην σύζυγος, που δεν του σηκώνεται, μιανής απο τις 4 χαμένες του σεξ & σίτι (απίστευτη κωμωδία για τα δικά μου μάτια, έχω δει αρκετά επεισόδια). ΑΧΧΑΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑ

Πάντως μια φορά, ως πιτσιρίκι, γούσταρα την Πριγκίπισσα Λέια, στο Star Wars VI, με την στολή που φορούσε ως σκλάβα του Τζάμπα δε Χάντ.

Και μια και αναφέρθηκα στον Τζάμπα, προτιμώ την καθαρά κλασσικών εφφέ μορφή του, παρά την βελτιωμένη/CGI ρετους, που έχουν πλέον βάλει στις αναβαθμισμένες εκδόσεις των πρώτων SW.

Προσωπικά, απο παλιές ταινίες, έχω πεθυμήσει να δω το "Στοιχειωμένος Μήνας του Μέλιτος" με τον Τζην Γουάιλντερ και την τότε σύζυγό του. (μακαρίτισσα πολλά χρόνια απο την σκατασθένεια). Τρελό γέλιο, ηθοποιία, ατμόσφαιρα που σήμερα θα χρειάζονταν πάρα πολλά εκ. δολάρια για να πετύχουν....γενικά μια ταινία, πολύ προσεγμένη.

Και βέβαια τα δάκρυα που ρίχνω με το δίδυμο Τζην Γουαιλντερ - Ρίτσαρντ Πράιορ στο "Δεν βλέπω τίποτα, δεν ακούω τίποτα" (See no Evil, Hear no Evil).

.....μέσα σε βαγόνι του Μετρό............"καλά ακόμα θες να φαίνεσαι στον κόσμο ότι βλέπεις, ενώ είσαι τυφλός, με το να κρατάς μια εφημερίδα, δήθεν ότι την διαβάζεις;" λέει η αδελφή του.....

......."ναι, ως τώρα μια χαρά τα πάω" απαντά ο Πράιορ..............μόνο που κρατάει την εφημερίδα ανάποδα....ΧΑΧΑΧΑΧαχαχαχοχοχοχοχοχΑΧΧΑΧΑ

και η απίστευτη στιχομυθία / πρώτος διάλογος μεταξύ των Πράιορ - Γουάιλντερ, στο μαγαζί του δεύτερου.....την θυμάμαι και αρχίζουν να με πιάνουν τα γέλια (βέβαια πρέπει κάποιος να γνωρίζει πάρα πολύ καλά αγγλικά, όχι ως γλώσσα μόνο, αλλά ως ιδιωματισμοί και εκφράσεις καθομιλουμένης, για να καταλάβει και να βιώσει το μέγεθος του χιούμορ).

messi10
05-11-2011, 23:03
Εχω περιεργεια να δω αν θα ειναι μεγαλυτερη μαλακια απο τους 300, η το ιδιο!


Sent from my iPhone using Tapatalk

+1.

Αν και πιστευω, οτι δεν θα ξαναβγει τετοια μαλακια...

badboyfriend
06-11-2011, 04:37
Επρεπε να περιμενω οτι εσυ θα το θυμοσουν. Για τα Star Wars που λες, εχουν φαει τρελο ρετουσαρισμα μετα την κυκλοφορια της νεας τριλογιας. Ειδικα τωρα που βγηκαν σε πακετο 6 BluRay, λεγεται οτι τα εφε των πρωτων 3 ειναι ισα, μεχρι και καλυτερα, απο τα καινουρια 3.

Το Dune με κερδισε λογω της ατμοσφαιρας. Μετα επιασα να διαβαζω και τα βιβλια του Frank Herbert πανω στα οποια βασιστηκε η ταινια. Καποια στιγμη ειχε βγει και τηλεταινια βρεττανικης παραγωγης 2 επεισοδιων που ηταν πιο πιστη στα βιβλια, αν και οχι το ιδιο ατμοσφαιρικη με την ταινια του DeLaurentis (αν δεν κανω λαθος). Εχω και το soundtrack

Παραγωγή Delaurentis εννοείς. Η ταινία είναι του Lynch.

Valkyre
06-11-2011, 05:09
@kabamaru

ως σωστός άρρωστος, είχα σε αυθεντική μορφή σε VHS τα πρώτα Star Wars χωρίς κανένα ρετούς. Μετά έχω τη πρώτη φουρνιά DVD, η οποία είναι 1-προς-1 μεταφορά, απο την επανέκδοση των πρώτων SW σε VHS που είχε την πρώτη προσπάθεια για ρετους, (γιατί είχε βγει και δεύτερη φουρνιά των πρώτων SW, μετά το 2003, με την δεύτερη προσπάθεια βελτίωσης = ακόμα περισσότερο ρετους).

Τώρα έχει βγει η 6λογία σε Blu-ray και θεωρείται το ultimate ρετους.

Η πλάκα όμως ποια είναι; Ότι αναφερόμουν στα εφφέ της αυθεντικής κόπιας, χωρίς κανένα ρετούς. Εκεί είναι που υποκλίνομαι στην παραγωγή του 1974-77.....

Περί Dune, ειλικρινά προσπάθησα να δω την τηλεταινία σε DVD, αλλά δεν τα κατάφερα, δεν με κράτησε. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω, αλλά δεν μου απέδωσα ατμόσφαιρα.

Όπως και να το κάνουμε, ένας είναι ο Μουαντίπ! Είναι ο πρώην σύζυγος, που δεν του σηκώνεται, μιανής απο τις 4 χαμένες του σεξ & σίτι (απίστευτη κωμωδία για τα δικά μου μάτια, έχω δει αρκετά επεισόδια). ΑΧΧΑΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑ

Πάντως μια φορά, ως πιτσιρίκι, γούσταρα την Πριγκίπισσα Λέια, στο Star Wars VI, με την στολή που φορούσε ως σκλάβα του Τζάμπα δε Χάντ.

Και μια και αναφέρθηκα στον Τζάμπα, προτιμώ την καθαρά κλασσικών εφφέ μορφή του, παρά την βελτιωμένη/CGI ρετους, που έχουν πλέον βάλει στις αναβαθμισμένες εκδόσεις των πρώτων SW.

Προσωπικά, απο παλιές ταινίες, έχω πεθυμήσει να δω το "Στοιχειωμένος Μήνας του Μέλιτος" με τον Τζην Γουάιλντερ και την τότε σύζυγό του. (μακαρίτισσα πολλά χρόνια απο την σκατασθένεια). Τρελό γέλιο, ηθοποιία, ατμόσφαιρα που σήμερα θα χρειάζονταν πάρα πολλά εκ. δολάρια για να πετύχουν....γενικά μια ταινία, πολύ προσεγμένη.

Και βέβαια τα δάκρυα που ρίχνω με το δίδυμο Τζην Γουαιλντερ - Ρίτσαρντ Πράιορ στο "Δεν βλέπω τίποτα, δεν ακούω τίποτα" (See no Evil, Hear no Evil).

.....μέσα σε βαγόνι του Μετρό............"καλά ακόμα θες να φαίνεσαι στον κόσμο ότι βλέπεις, ενώ είσαι τυφλός, με το να κρατάς μια εφημερίδα, δήθεν ότι την διαβάζεις;" λέει η αδελφή του.....

......."ναι, ως τώρα μια χαρά τα πάω" απαντά ο Πράιορ..............μόνο που κρατάει την εφημερίδα ανάποδα....ΧΑΧΑΧΑΧαχαχαχοχοχοχοχοχΑΧΧΑΧΑ

και η απίστευτη στιχομυθία / πρώτος διάλογος μεταξύ των Πράιορ - Γουάιλντερ, στο μαγαζί του δεύτερου.....την θυμάμαι και αρχίζουν να με πιάνουν τα γέλια (βέβαια πρέπει κάποιος να γνωρίζει πάρα πολύ καλά αγγλικά, όχι ως γλώσσα μόνο, αλλά ως ιδιωματισμοί και εκφράσεις καθομιλουμένης, για να καταλάβει και να βιώσει το μέγεθος του χιούμορ).

Xχρις να ξερω πραγματικα το γιατι εχω 1 ντουλαπι γεματο VHS ταινιες! Οτι μπορει να φανταστει κανεις και φυσικα εχω ολα τα Star wars καθως και το θεικο εργο με τους Πραιορ και Γουαιλντερ!

Αγαπημενη σκηνη? Μην με ρωτησεις γιατι αλλα το σκηνικο στο αστυνομικο τμημα! Καλα μιλαμε για πολυ επος η ολη φαση ειδικα εκει με τις φωτογραφιες! χαχαχα Και το κορυφαιο μετα εκει που περπαταει ο Γουαιλντερ με τον μπατσο αλυσοδεμενος και εχει ξεμεινει πισω ο Πραιορ και κανεις δεν τον κραταει απο το χερι... και καπου λοιπον οι αλλοι κανουν στροφη και αυτος τραβαει ευθεια αμετοχος εντελως... χαχαχα εκλαιγα και ακομα κλαιω...

see no evil hear no evil funny scene - YouTube

messi10
06-11-2011, 10:49
Τελευταιες ταινιες...

Harry Potter and the Chamber of Secrets. Παρα πολυ ωραια. Δεν την βαρεθηκα καθολου παρολο που την βλεπω για 20η φορα.

Madagascar. Βλακεια. Ειδικα ενα τραγουδι που ειχαν μεταφρασει στα Ελληνικα, ηταν....

A Series of Unfortunate Events. Ως μεγαλος φαν της σειρας των ομονυμων Βιβλιων, μου αρεσε πολυ.

Lefteris_X
06-11-2011, 10:51
mens rea? I have men's reaaaaaaaaaaaa!ε

εκεί που πραγματικά κ εγώ λιώνω, είναι με την ερώτηση: "ήταν εκεί μια γυναίκα;"

και τους διαλόγους που ξεκινούν.

αλλά και μια σκηνή, καλή, είναι στο car chase, όπου καλούν στο CD radio των αρχηγό του αστ. τμήματος και του λένε "είμαστε σε καταδίωξη και μας πυροβολεί ο κουφός με μια καραμπίνα"
.
.
.
.
.
.
ερώτηση αρχηγού "και ποιος οδηγεί;"
.
.
.
.
.
"ο τυφλός"

ΧΑΧΧΧΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧ (και καπάκι, φούντο μέσα στα σκουπίδια, και ατάκα τυφλού "αααα, σε σκουπίδια είμαστε χωμένοι...κι εγώ νόμιζα ότι "άφησες" μια, και λέω να μην στο πω, μην νιώσεις άσχημα" ΑΧΧΧΧΧΧΧΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑ κλαίω απ τ γέλια

kabamaru
06-11-2011, 12:27
Mιας που επιασες τον Τζην Γουαιλντερ, αυτος δεν ηταν που επαιζε στο Μπο Ζεστ; Αυτη ειναι ταινια που θελω να ξαναδω, αλλα ολο το ξεχναω...

Δικιο εχει ο φιλος πιο πανω για το Dune. Η ταινια ειναι του Lynch.

tnf50
06-11-2011, 12:57
Ειναι αληθεια οτι θα βγει τριτο kill bill? Χθες το βραδυ ειδα επιτελους και το vol 2 παρεπιπτοντως...

Dragonpaul
06-11-2011, 13:29
http://www.imdb.com/title/tt1521225/

Ixor24
06-11-2011, 14:35
γιατι δεν σας αρεσε οι 300?

Dragonpaul
06-11-2011, 14:38
γιατι δεν σας αρεσε οι 300?
Κι εγω δε μπορω να καταλαβω.... Περι ορεξεως, ομως...

Ixor24
06-11-2011, 14:44
Κι εγω δε μπορω να καταλαβω.... Περι ορεξεως, ομως...

καλα γουστα ειναι αυτα...και βασικη προϋπόθεση ειναι η προδιάθεση που πας να δεις μια ταινια στους 300 δεν πας πας να δεις ιστορικα γεγονότα εφε πας να δεις και δραση.τεσπα εγω θα παω να δω το Immortals παντως.:triniti::triniti:

http://www.enternity.gr/files/Image/News/Movies_and_TV_Series/Expendables2_Promo_News_Image_01.jpg

Chuck Norris hell Yhea!!!
Van Dam??? Hahaha OH Yes!!!

volyros
06-11-2011, 14:58
Εχω περιεργεια να δω αν θα ειναι μεγαλυτερη μαλακια απο τους 300, η το ιδιο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εγω παλι εχω περιεργεια και αγωνια να δω αν ειναι τοσο καλο και επικο οπως οι 300..Τους οποιους εχω δει 3 φορες..

Εχθες ειδα το ΚΟΝΑΝ..ΟMG!!Μιλαμε για μ@λ@κι@ ολκης!!Γελαγα ολη την ωρα!Ευτυχως που δεν υπεκυψα και δεν ειχα παει να το δω σινεμα!

Ειδικα η σκηνη της γεννησης που της καρφωνει το μαχαιρι και βγαζει το μωρο,ηταν για τρελλα γελια!!Χαχαχαχαχαχα!!

Valkyre
07-11-2011, 13:48
Παιδια σορρυ αλλα οι 300 ηταν (με εξαιρεση καποιες σκηνες δρασης) μιλο ξεφτυλισμος ειδικα αν ειμαστε ελληνες. Παντα κατα την ταπεινη μου γνωμη ετσι.

Ιστορικη ακριβεια καμμια απολυτως, ο Ξερξης εμοιαζε να μην πω με τι, οι 300 ηταν λες και εκαναν διαφημιση των γυμναστηριων Jow Wilder, οι Θερμοπυλες εγιναν Hotgates (ΗΜΑΡΤΟΝ) δηλαδη ενταξει, οκ ξερω οτι δεν παω να δω ντοκυμαντερ αλλα το μαμησαν το θεμα συγνωμη για την εκφραση...

tonybsg
07-11-2011, 13:57
Τρομερή μεταφορά του καταπληκτικού graphic novel ήταν πάντως (και όχι των ιστορικών γεγονότων), και πιστότατη σε αυτό. Τα υπόλοιπα, προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου, δεν ένιωσα ότι ξεφτιλίστηκα ή κάτι τέτοιο, αντιθέτως το καταδιασκέδασα κατά την διάρκεια της ταινίας.

enstikto
07-11-2011, 14:05
^^I'm with Tony on this...
Το hot gates ίσα ίσα που μου άρεσε εμένα, γιατί θα έλεγες στους ξένους Θερμοπύλες και θα σου λέγαν "ΑΓΚΟΥ"; Μια καλή μετάφραση ήταν και πάλι καλά που ασχολήθηκε με αυτό ο Miller όταν έγραφε το comic...
Το βασικό ήταν ότι οι Σπαρτιάτες ήταν γ@μ@ω και πέσαν ηρωικά. Όλα τα άλλα αδιάφορα μου είναι... Μια χαρά την ευχαριστήθηκα την ταινία!

Edit: Το μόνο που με χάλασε ήταν που ασχολήθηκε τόσο πολύ με τη γυναίκα του Λεωνίδα που κανονικά δεν υπήρχε στο κόμικ όλο αυτό το σκηνικό...

Valkyre
07-11-2011, 14:09
Eνταξει ουτε κι εγω ξεφτυλιστηκα σαν ελληνας δεν το ελεγα ετσι, ποιο πολυ ελεγα οτι το ξεφτυλησαν σκηνοθετικα/παρουσιαστικα... σαν ταινια δηλαδη. Το novel δεν το διαβασα ποτε αλλα αν ειναι πιστοτατη η ταινια καλα εκανα! :)

Περι ορεξεως οπως ειπαμε απλα καποια πραγματα με χαλασαν πολυ οπως ειπα.

tonybsg
07-11-2011, 14:17
Βασικά enstikto το storyline που λες φαντάζομαι πως μπήκε (με την άδεια του Miller) γιατί αλλιώς η ταινία θα ήταν ακόμη μικρότερη!

Ναι val, όχι απλά είναι πιστότατη (εκτός από το αυτό το storyline που λέμε), αλλά είναι λες και βλέπεις σκηνή σκηνή το graphic novel.

Dragonpaul
07-11-2011, 14:21
Παιδια σορρυ αλλα οι 300 ηταν (με εξαιρεση καποιες σκηνες δρασης) μιλο ξεφτυλισμος ειδικα αν ειμαστε ελληνες. Παντα κατα την ταπεινη μου γνωμη ετσι.

Ιστορικη ακριβεια καμμια απολυτως, ο Ξερξης εμοιαζε να μην πω με τι, οι 300 ηταν λες και εκαναν διαφημιση των γυμναστηριων Jow Wilder, οι Θερμοπυλες εγιναν Hotgates (ΗΜΑΡΤΟΝ) δηλαδη ενταξει, οκ ξερω οτι δεν παω να δω ντοκυμαντερ αλλα το μαμησαν το θεμα συγνωμη για την εκφραση...
Μισο λεπτο, βρε Δημητρη μου... Το ειπες και μονος σου, δεν ειναι ντοκυμαντερ. Ειναι μια αλλη οπτικη γωνια, μια "διασκευη" αν θες καλυτερα, μιας ιστοριας. Χωρις τετοιες παραλλαγες, πολλα θεματα θα ειχαν χασει το ενδιαφερον τους, πολυ απλα επειδη ιστορικα/μυθολογικα ξερεις πως εχουν τα πραγματα, δε χρειαζεται να δεις κατι περαιτερω. Απο κει και περα, γνωριζεις οτι πας να δεις κατι το οποιο εχει υποστει αλλαγες (πολλες μαλιστα...) και αποφασιζεις αν καλλιτεχνικα σου αρεσε αυτο που ειδες. Ξεχνας οτι υπαρχει μια αυθεντικη ιστορια και επικεντρωνεσαι σε αυτο που βλεπεις μπροστα σου.
Θα σου πω ενα παραδειγμα, χρησιμοποιωντας τον αγαπημενο σου(?) κομικ ηρωα, τον Batman. Μαλιστα, ειναι καλη συγκυρια που ο δημιουργος στο παραδειγμα ειναι παλι ο Frank Miller. The Dark Knight. O Miller εχει πιασει τον Bats και του εχει πεταξει τα ματια εξω. Μαλιστα, στο συγκεκριμενο comic (αν δε θυμαμαι καλα, ας με διορθωσει καποιος), βλεπουμε τον Batman να σκοτωνει για πρωτη φορα. Αν δεν ειναι αυτο υπερτατη αλλαγη στη νοοτροπια, στην ψυχοσυνθεση και γενικοτερα στον μυθο του Batman, τοτε τι ειναι; Αλλα ποιον χαλασε αυτο; Δε νομιζω και πολλους (οκ, ισως εμενα στην αρχη, αλλα εκανα reconsider και το εκτιμησα για αυτο που ηθελε να πει). Ο Miller (με τις οποιες "ακραιες" αποψεις κουβαλα) μας δινει κατι εκπληκτικο. Θα μου πεις πως δε διασκευαζει καποια ιστορια, αλλα ειναι κανουργια, αλλα νομιζω "πιανεις" τι θελω να πω.
Ολα αυτα ειναι η προσωπικη μου αποψη φυσικα. Ειμαι παντα ανοικτος σε νεες ιδεες και προσεγγισεις και απο κει και περα κρινω βασει αυτου που βλεπω ανεπηρεαστος απο οποιαδηποτε ιστορικη σταθερα. Αντιλαμβανεστε, βεβαια, οτι δεν αναφερομαι σε θεαματα του στυλ "Ηρακλης" και "Ζινα". Αναφερομαι σε περιπτωσεις που ο κεντρικος πυρηνας και story εχουν διατηρηθει.

kabamaru
07-11-2011, 14:31
Τρομερή μεταφορά του καταπληκτικού graphic novel ήταν πάντως (και όχι των ιστορικών γεγονότων), και πιστότατη σε αυτό. Τα υπόλοιπα, προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου, δεν ένιωσα ότι ξεφτιλίστηκα ή κάτι τέτοιο, αντιθέτως το καταδιασκέδασα κατά την διάρκεια της ταινίας.

Συμφωνω απολυτως. Ειναι μεταφορα απο κομικ, και ως τετοια, πολυ πετυχημενη. Εγω ξενερωνω οταν βλεπω σε καθε ταινια με θεμα την αρχαια Ελλαδα να βγαινουν πατριδογνωστες-ιστοριοδιφες και να τη θαβουν με σχολια τυπου "το κρανος αυτο δεν υπηρχε τοτε".

Ακομα και στην Τροια, που ηταν Light ταινια για χαβαλε και μονο, καποιοι καθοντουσαν κι ελεγαν οτι δεν αποδιδει σωστα τον... Ομηρο. Μονο που η ταινια λεγοταν Τροια κι οχι Ιλιαδα, για να οφειλει ομοιοτητες. Και μην ξεχναμε οτι κι ο Ομηρος απεδωσε το "πραγματικο" γεγονος απ τη δικη του σκοπια. Ο,τι ακριβως εκανε κι ο σκηνοθετης της ταινιας.

Αναλογα, ας πουμε και για το GOW, που ξεφτυλιζει ολους τους θεους.

Valkyre
07-11-2011, 16:26
Παιδια μισο λεπτο... δεν ειπα οτι δεν επρεπε να σας αρεσει... ειπα απλα οτι εμενα αυτη η διασκευη δεν μου αρεσει. Επισης αλλο να κανεις διασκευη ενος κομικ ηρωα και αλλο να κανεις διασκευη μια ιστορικη στιγμη που συνεβη στην πραγματικοτητα.

Δεν με νοιαζει καθολου αν ο οποιοσδηποτε παει και βγαλει μια διασκευη Μπατμαν οπου ο Μπατμαν ειναι ψηστης σε ελληνικιο σουβλατζιδικο. Ή για να το πω καλυτερα θα με νοιαξει ελαχιστα σε σχεση με καποιον που θα παρει μια αληθινη και σημαντικη ιστορια και θα της πεταξει τα ματια εξω.

Ξαναλεω δεν ενοχληθηκα τοσο ως ελληνας, ενοχληθηκα περισσοτερο ως συνεφιλ, απλα δεν μου αρεσε η ταινια σκηνοθετικα, ερμηνευτικα και καλλιτεχνικα. Σκηνοθετικα δεν μου αρεσε γιατι φανηκε οτι εστιαζει περισσοτερο στην βια, παρα στην ανδρεια (η βια ηταν το κορυφαιο selling point της ταινιας και οχι το θαρρος και η θυσια) , ερμηνευτικα δεν μου αρεσε για τους προφανεις λογους που ειναι παρα πολλοι, καλλιτεχνικα δεν μου αρεσε επειδη ο Ξερξης επρεπε να ηταν ενας γιγαντας με κραγιον σκουλαρικια και αδερφη εντελως, οι "στολες" (ποιες στολες λολ) των 300 ηταν απλα βρακια και κοιλιακοι, ο Εφιαλτης ηταν σαν τον Κουασιμοδο, μυθικα πλασματα ακυρα εντελως κλπ κλπ

Απλα δεν μου αρεσε ρε σεις μην κολλατε! Καλα κανετε και σας αρεσει εμενα απλα δεν μου εκατσε. (Η αρχη παντως με την περιγραφη της ολης διαδικασια της σπαρτιατικης αγωγης ηταν πολυ καλη)

Ισα ισα που ακομα κι ετσι εγινε διαφημιση για την Ελλαδα και ισως καποιοι να εψαξαν να διαβασουν για τα αληθινα γεγονοτα.

kabamaru
07-11-2011, 16:52
Eνταξει βρε, δεν ειπαμε και τιποτα (εγω τουλαχιστον). Βγαλε τοον εαυτο σου εξω απ τα λεγομενα μου και δες. Ετσι δεν ειναι καπως τα πραγματα; Δε μας φλομωσαν οι δηθεν εθνοπατερες σε διαφορες εκπομπες;

Dragonpaul
07-11-2011, 17:11
Ναι, εννοείται βρε Jim. Πιο πολυ είπα την άποψή μου για τέτοιου είδους ταινίες και πως το βλέπω εγώ καθαρά. Όλες οι απόψεις είναι θεμιτες.

tnf50
07-11-2011, 18:28
Εγω οταν την ειδα μου αρεσε αρκετα λογω soundtrack και ατμοσφαιρας. Περα απ' αυτο μου φαινεται οτι κατα καποιο τροπο οι σπαρτιατες(της ταινιας παντα) συμβολιζουν τους αμερικανους ενω οι περσες (παραμορφωμενα,αιμοδιψη τερατα) τους παλαιστηνιους...ισως να εχω αδικο και να το αναλυω υπερβολικα, αλλα υποψιαζομαι κατι τετοιο. Θα την ξαναβλεπα(για τεταρτη φορα) ευχαριστως, παρα το οτι δε μου αρεσουν οι ''αμερικανιες'' γενικα

|WISE|
07-11-2011, 18:38
ειδα το pontypool..εμεινα μλκς.Φοβερο ψυχολογικο θριλερ.με τρελη μουσικη και ατμοσφαιρα που σε τρομαζει χωρις να χει τρομακτικες σκηνες.
το συνιστω!

tonybsg
07-11-2011, 19:47
Εγω οταν την ειδα μου αρεσε αρκετα λογω soundtrack και ατμοσφαιρας. Περα απ' αυτο μου φαινεται οτι κατα καποιο τροπο οι σπαρτιατες(της ταινιας παντα) συμβολιζουν τους αμερικανους ενω οι περσες (παραμορφωμενα,αιμοδιψη τερατα) τους παλαιστηνιους...ισως να εχω αδικο και να το αναλυω υπερβολικα, αλλα υποψιαζομαι κατι τετοιο. Θα την ξαναβλεπα(για τεταρτη φορα) ευχαριστως, παρα το οτι δε μου αρεσουν οι ''αμερικανιες'' γενικα

Το αντίθετο είναι πιο πιθανό, παρά αυτό που λες.

Desmond
07-11-2011, 21:39
^Συμφωνώ.
Μια χαρά ταινία είναι το 300 ως μεταφορά του original concept και όχι σαν κάτι άλλα *γκουχου" v for vendetta "γκούχου"...

kabamaru
07-11-2011, 23:41
To ψηνω για "Χρωμα του χρηματος"....

67859η φορα

Lefteris_X
08-11-2011, 10:16
αξέχαστος ο Πωλ Νιούμαν, αδιάφορος ο -τάπας- Τομ Κρουζ και σχετικά ελκυστική η Μαίρη Ελίζαμπεθ Μαστραντόνιο (που είχα πρωτοδει ως αδελφή του Τόνυ Μοντάνα, στο remake του ScarFace του 1980, με τον Al Pacino).

Αν και ποτέ μου δεν κατάλαβα ποιος γμεί και το μπιλιάρδο, που ήταν το main theme της ταινίας.

Εχτές είδα το Running Man, απο τις αγαπημένες μου του Σβαρτς. Και απο τις λιγότερο γνωστές (είχε βγει κοντά σε μεγαθήρια ταινίες, όπως το Predator/Goonies/Innerspace), αλλά διαμαντάκι, πάντα για τα επίπεδα του Σβαρτσενέγκερ.

Και μια την ανέφερα, θα ξαναδώ το InnerSpace του Σπήλμπεργκ. Ταινία, που έβαλα μέσα στην καρδιά μου (μου άρεσαν οι χαρακτήρες όλοι, απο την Μεγκ Ράϊαν, τον Ντένις Κουέϊντ, τον Μάρτιν Σορτ, μέχρι και ο "καουμπόϋ" που αργότερα ήταν ο γιατρός-ολόγραμμα στο Star Trek Voyager). Πάρα πολύ καλή ταινία, απο τον παλιό καλό αμερικάνικο κινηματογράφο, που μπορούσε να φτιάξει ταινία ανάλαφρη, με γέλιο, δράση, λίγο απο συναίσθημα, φανταστικό soundtrack (γνωστών τραγουδιών και όχι ειδικό soundtrack φτιαγμένο για την ταινία, ίσως για αυτό να μου άρεσε), ευρηματικές σκηνές (Σπήλμπεργκ ακόμα στα ωραία του) και ολίγο απο science-fiction..............ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ούτε ένα βρισίδι, βυζί, κοιλιακοί (λίγο μόνο στην αρχή του Κουέϊντ) και μαγκιές στους χαρακτήρες.

kabamaru
10-11-2011, 14:13
Tι εννοεις δεν καταλαβες ποιος γμει και το μπιλιαρδο; Το Running Man το ειδα προσφατα. Ζαχαρη. Σημερα παω για Total Recall.

Lefteris_X
10-11-2011, 17:24
θέλω να πω, γιατί το όλο στόρυ είχε ως άξονα το μπιλιάρδο;

ένα άθλημα / ενασχόληση / χόμπυ, που δεν ακολουθεί μαζικά κόσμος, αντιθέτως ελκύει (αλλά αρκετά έντονα) μια μικρή μερίδα πληθυσμού = αρκετές σκηνές με skillful ή φλόμπες στεκιές σε κρίσιμα σημεία των ματς μέσα στην ταινία, δεν μπορούσε να τις "μεταφράσει" (τι impact είχαν στους χαρακτήρες) αρκετό κομμάτι των θεατών στο σινεμά (έτσι θυμάμαι τότε, που είχα πάει να το δω), γιατί δεν ασχολείται όπως είπα, με το μπιλιάρδο.


άσχετο αλλά σχετικό με Σβαρτς. Λέω να χιλιο-ξαναδω το Predator...:D:D

kabamaru
10-11-2011, 17:29
Ισα ισα που εκανε πολυ κοσμο να ενδιαφερθει για το μπιλιαρδο. Ασε που σαν αθλημα, ειναι παρομοια τεχνικο και λεπτο οσο το alter ego του στην ταινια:την "επιστημη της ανθρωπινης συμπεριφορας"

fotaras
10-11-2011, 22:38
The andrmeda strain.
Ωραιο εργακι,εχει να κανει με εναν ιο και μια ομαδα επιστημονων που μαζευονται για να βρουν τροπο να τον σταματησουν κτλ κτλ κτλ !!!
3 ωρες διαρκεια.χωρισμενο σε 2 μερη,μια χαρα ταινιουλα να περασεις το βραδακι σου.

dimitrisasp
11-11-2011, 00:16
Είδα τον Τιν Τιν. Πολύ καλή ταινία. Πολύ όμορφη σκηνοθεσία και άψογα γραφικά. Μου θύμισε τα παιδικά μου χρόνια όταν νοικιάζαμε κασέτες του. Οι φαν θα το αγαπήσετε σίγουρα, οι υπόλοιποι θα περάσετε απλά καλά. Πολύ ωραίο 3D επίσης!

Dragonpaul
11-11-2011, 01:16
Mάλλον θα το δω το Σάββατο.
Και κάτι άσχετο... Βλέπω τώρα το Batman του 1989 και ο Harvey Dent είναι μαύρος. Δε το θυμόμουν αυτο...

enstikto
11-11-2011, 11:56
Και όχι μόνο μαύρος.... Είναι ο Lando Calrissian (και τραγικός στον ρόλο του)!!! :P

Dragonpaul
11-11-2011, 11:59
Καλα, όχι ότι χρειάστηκε να αποστηθισει και πολλες ατάκες....

Lefteris_X
11-11-2011, 23:37
Ghouls 'n' Goblins με σαρδόνιο γέλιο.........αυτή δεν ήταν η τελευταία ατάκα που ξεστόμισε;

άθλιο μου φαίνεται τώρα, αλλά τότε (1989 εντός αίθουσας cinema) μου πέρασε εντελώς αδιάφορο.......γιατί με είχε ήδη απορροφήσει η ατμόσφαιρα του Μπέρτον.

ezio_auditore
12-11-2011, 20:34
εχετε να μ προτεινετε περιπετειες χωρις πολλα πιστολιδια αλλα με καλο σεναριο?αν δεν καταλαβατε εννοω ταινιες του στυλ snatch,lock stock and two smoking barells,usual suspects.Στο καινουριο batman,μονο σε μενα φανηκε πολυ μικρος σε μεγεθος ο bane απο τις φοτο?για πρωινο τον εχει ο batman.

dimitrisasp
12-11-2011, 20:44
Το Rockenrolla το έχεις δει..? Κι αυτό του Guy Richie είναι και είναι πολύ καλό..

ezio_auditore
12-11-2011, 21:10
το εχω δει,οντως ηταν πολυ καλο,ευχαριστω για το ενδιαφερον.

dimitrisasp
12-11-2011, 21:16
Δες το Heat τότε.. Θα γουστάρεις σίγουρα! http://www.imdb.com/title/tt0113277/
Al Pacino και Robert Deniro μαζί!

Dragonpaul
12-11-2011, 21:34
Χτες το βράδυ, ξαφνικά, θυμήθηκα το "The Cable Guy". Καιρο έχω να τη δω αυτήν την ταινία. Η μήπως όχι; Χμμμ...

ezio_auditore
12-11-2011, 21:43
βασικα ας γραψω μια λιστα των ταινιων που εχω δει τετοιου ειδους στο περιπου γιατι εχω δει κ το heat :P
the departed/snatch/lock stock/rocknrolla/heat/usual suspects/l.a. confidental/collateral/memento/drive/pride and glory/public enemies/sherlock holmes/taken/no country for old men/hurt locker/seven/casino jack,δεν μ ερχονται αλλες,αν μπορειτε να σκεφτειται καμια αλλη που να αξιζει.
υ.γ το casino jack με τον kevin spacey δεν ειναι τοσο γνωστο οσο τα αλλα,αν θυμαται κανενας σας εναν τυπο που σκοτωσαν με ονομα gus Μπουλης,αυτος ειναι απο το χωριο μ στην χαλκιδικη,εφυγε απο δω στα 14 κ εγινε οτι κ στην ταινια.

the master
13-11-2011, 01:43
ειδα στο σταρ την ταινια με την σκαρλοτ την αραχνη

πολυ dramatic φαση ρε σεις...

Dragonpaul
13-11-2011, 03:07
ειδα το pontypool..εμεινα μλκς.Φοβερο ψυχολογικο θριλερ.με τρελη μουσικη και ατμοσφαιρα που σε τρομαζει χωρις να χει τρομακτικες σκηνες.
το συνιστω!

Το βλέπω αυτη τη στιγμή...
Βρε συ, χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω (τη γνώμη σου λες), ειλικρινά, παίζει να είναι ο,τι χειρότερο έχω δει φέτος. Πραγματικά, δε καταλαβαίνω τι σου άρεσε τόσο πολυ. Ήδη μετανιωνω την ώρα που του αφιέρωσα.

EDIT: Για να είμαι τελείως δίκαιος, να πως προς το τέλος της ταινίας, τα πράγματα γίνονται λιιιιιιιιιιιγο πιο ενδιαφέροντα. Πολυ λίγο, όμως... Με τίποτα δε συνιστώ την ταινία.

ps4
13-11-2011, 07:03
εχετε να μ προτεινετε περιπετειες χωρις πολλα πιστολιδια αλλα με καλο σεναριο?αν δεν καταλαβατε εννοω ταινιες του στυλ snatch,lock stock and two smoking barells,usual suspects.Στο καινουριο batman,μονο σε μενα φανηκε πολυ μικρος σε μεγεθος ο bane απο τις φοτο?για πρωινο τον εχει ο batman.

Smoking aces. :k020:

ezio_auditore
13-11-2011, 11:15
θα το τσεκαρω!!

kabamaru
13-11-2011, 12:13
βασικα ας γραψω μια λιστα των ταινιων που εχω δει τετοιου ειδους στο περιπου γιατι εχω δει κ το heat :P
the departed/snatch/lock stock/rocknrolla/heat/usual suspects/l.a. confidental/collateral/memento/drive/pride and glory/public enemies/sherlock holmes/taken/no country for old men/hurt locker/seven/casino jack,δεν μ ερχονται αλλες,αν μπορειτε να σκεφτειται καμια αλλη που να αξιζει.
υ.γ το casino jack με τον kevin spacey δεν ειναι τοσο γνωστο οσο τα αλλα,αν θυμαται κανενας σας εναν τυπο που σκοτωσαν με ονομα gus Μπουλης,αυτος ειναι απο το χωριο μ στην χαλκιδικη,εφυγε απο δω στα 14 κ εγινε οτι κ στην ταινια.

Δες το lucky number Slevin. Ψαχνω κι ενα ακομα γιατι δε θυμαμαι τον τιτλο.

ΕDIT: Revolver. Θα σ αρεσει κι αυτο

ezio_auditore
13-11-2011, 15:21
θενξ το εχω ηδη κατεβασμενο το lucky number slevin αλλα δεν το εχω δει ακομα.

kabamaru
13-11-2011, 17:00
θενξ το εχω ηδη κατεβασμενο το lucky number slevin αλλα δεν το εχω δει ακομα.

Δες και το revolver

chronohill
13-11-2011, 22:01
ειδα και γω τεν τεν.Ωραιο ηταν αλλα δεν ξερω.Δεν τρελλαθηκα.Το 3d δεν ηταν και παρα πολυ.Μαλλον επρεπε να περιμενω να το δω σε κανα bluray...τεσπα...απλα λεω μηπως ηταν καλυτεροι οι αθανατοι να το δω σινεμα-3D...

jk_blue_tiger
14-11-2011, 02:57
ειδα και γω τεν τεν.Ωραιο ηταν αλλα δεν ξερω.Δεν τρελλαθηκα.Το 3d δεν ηταν και παρα πολυ.Μαλλον επρεπε να περιμενω να το δω σε κανα bluray...τεσπα...απλα λεω μηπως ηταν καλυτεροι οι αθανατοι να το δω σινεμα-3D...

Ειδα τους αθανατους πριν λιγο σε 3D. Δεν εντυπωσιασε.

chronohill
14-11-2011, 13:58
Ειδα τους αθανατους πριν λιγο σε 3D. Δεν εντυπωσιασε.

Κριμα και φαινοταν οτι θα ηταν καλο.Να σου πω οι 300 σε ειχαν εντυπωσιασει?Γιατι ειναι στο ιδιο στυλ.Το 3D πως ηταν?

jk_blue_tiger
14-11-2011, 15:48
Κριμα και φαινοταν οτι θα ηταν καλο.Να σου πω οι 300 σε ειχαν εντυπωσιασει?Γιατι ειναι στο ιδιο στυλ.Το 3D πως ηταν?

Οι 300 για τα γουστα μου ηταν σαν ταινια καλουτσικη, χωρις ομως να συγκαταλεγεται στα τοπ μου. Για popcorn movie τλχ βλεπεται ευχαριστα.
Δυστυχως στους αθανατους οι μαχες ηταν λιγοτερες (τουλαχιστον αρκετα καλες), με συνεχη χρηση slowmotion cam και usage of blood, ενω η διαστρεβλωση της ιστοριας ηταν εντονοτερη απο οτι στους 300 (π.χ. Θησεας, Μινωταυρος, Τιτανες)
3D γενικοτερα δεν βλεπω αλλα χθες λογω παρεας αναγκαστηκα.
Πιο πολυ εντυπωσιακα ηταν τα διαφημιστικα στην αρχη της ταινιας, παρα το 3D της ταινιας. Ρωτωντας καποιους που ειμασταν μαζι (που εχουν δει αρκετες σε 3D και εχουν μετρο συγκρισης) δεν τους εντυπωσιασε επισης.
Τα τοπια (αρκετα πιστευω computer generated) τελος ηταν breathtaking.

Για οσους την ειδαν τσεκαρετε τον παρακατω τυπο παιζει και στις 2 ταινιες:
http://www.imdb.com/name/nm0537631/

jimbour
15-11-2011, 11:58
Κριμα και φαινοταν οτι θα ηταν καλο.Να σου πω οι 300 σε ειχαν εντυπωσιασει?Γιατι ειναι στο ιδιο στυλ.Το 3D πως ηταν?

To immortals οπτικά ειναι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΤΑΤΟ. στορυ στην ουσία δεν υπάρχει αλλα οταν πας να δεις ταινια του tarsem ξερεις οτι τουλάχιστον αυτο που θα δεις είναι οπτικο αριστουργημα (the fall ΤΑΙΝΙΑΡΑ). Η δε μαχη των θεών είναι W O W

Ixor24
16-11-2011, 00:53
μακαρι να ειναι τοσο καλο οσο το 1
aabaEswyYUg

Desmond
16-11-2011, 01:13
Από τις λίγες φορές, για να μην πω η μοναδική, που με άφησε ικανοποιημένο η μεταφορά vg στο cinema.

Ixor24
16-11-2011, 01:16
Από τις λίγες φορές, για να μην πω η μοναδική, που με άφησε ικανοποιημένο η μεταφορά vg στο cinema.

μια απο τα ιδια.

Desmond
16-11-2011, 01:23
Τώρα είδα το βιντεάκι και είναι fake.

Εικόνες από την πραγματική παραγωγή.
http://2.bp.blogspot.com/-j3QpH6T5dDw/TZ0GBJK6yvI/AAAAAAAAAB8/7RWLAPMqr-c/s1600/Silent%2BHill%2B2%2BNew%2BPic.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-cc9kq3uZkgw/TYAXetS5LPI/AAAAAAAAABs/KtshtPluclE/s1600/Silent%2BHill%2B2%2BRadha%2BMitchell.jpg

chronohill
16-11-2011, 01:40
Ναι ειναι fake το βιντεακι ειναι απο ενα γαλλικο θριλερ αν θυμαμαι καλα...
Μακαρι να κανουν καλη δουλεια οπως στο 1.οντως ηταν πολυ καλη μεταφορα...αν οχι η καλυτερη...
Θα ηταν καταπληκτικο να κανανε το 2 ταινια(και να την πετυχαινανε!)!

Ixor24
16-11-2011, 02:01
ελα ρε ποια ταινια ειναι? καλη φαινεται.

jk_blue_tiger
16-11-2011, 02:27
ελα ρε ποια ταινια ειναι? καλη φαινεται.

THEY
http://www.imdb.com/title/tt0283632/

Dragonpaul
20-11-2011, 03:53
Μόλις είδα το Super 8. Σοβαρά τώρα... Τι υπερμπουρδα ήταν αυτή;;;;;

Dragonpaul
20-11-2011, 15:50
Ως Steve Jobs πιθανότατα θα δούμε τον George Clooney! (http://www.cosmo.gr/Entertainment/Cinema/Eidiseis/ws-steve-jobs-pithanotata-tha-doume-ton-george-clooney.1504070.html)

dimitrisasp
21-11-2011, 01:17
Το trailer του Brave από την Pixar
http://www.imdb.com/video/imdb/vi924163609

Valkyre
21-11-2011, 12:35
^^ cant wait! πανεμορφο! Επιτελους οχι sequel απο την Πιξαρ μετα απο καιρο...! :)

PDS
23-11-2011, 12:51
Eιδα τους Αθανατους 3D και δεν μου αρεσε καθολου μα καθολου η ταινια.Καλουτσικο το 3D,αρκετα καλα τα εφε,αλλα σε ολα υποδεεστερο των 300 κατ'εμε.
Βαρεθηκα.

Eπισης δν μπορω να καταλαβω τι φταιει και στο cinema ο φωτισμος ειναι 10X λιγοτερος απο την tv μου.Ειναι μερα και νομιζεις οτι ειναι νυχτα.Φταιει η αναλυση?Μπορει και αυτο.

Valkyre
23-11-2011, 13:21
^^ Φταιει το 3D ... οι προβολες 3D ειναι πιο σκοτεινες απο οτι οι παραδοσιακες. Ειναι και το γυαλι που το κανει ακομα ενα τονο πιο σκοτεινο και δεν ειναι να απορρεις. :)

PDS
23-11-2011, 13:28
^
Oχι ρε συ δεν ηταν αυτο.Ειναι η πρωτη 3D ταινια που βλεπω.Οσες ταινιες εχω δει απο τοτε που πηρα για πρωτη φορα HD TV(2007?),μου φαινονται σκοτεινες και χαμηλης αναλυσης.

Valkyre
23-11-2011, 13:52
Τοτε απλα στην TV σου χρησιμοποιεις υπερβολικο φωτισμο. No pun intended αλλα αν εχεις την τηλεοραση σου ρυθμισμενη οπως τις βλεπουμε στα διαφορα μαγαζια (dynamic φωτισμος και τα ρεστα) τοτε the "problem" is you! :P

λεγοντας problem (εξου και τα εισαγωγικα) δεν το εννοω φυσικα κανονικα, προτιμηση ειναι αυτο, αλλα ο δυναμικος φωτισμος μιας τηλεορασης και τα πολυ εντονα χρωματα δεν ανταπορκινονται στα πραγματικα, και θα εχεις πολυ "bleeding" χρωματων.

Στις 2 D προβολες το σινεμα ειναι σηνυθως πολυ καλο ως προς το να παρουσιαζει τα χρωματα ρεαλιστικα.

Τωρα αν εχεις συνηθισει σε τοσο εντονο φωτισμο, σου προτεινω να κοιταξεις λιγο για ρυθμισεις στην τηλεοραση σου. Στην αρχη θα λες "δεν βλεπω τιποτα τι αηδια ειναι αυτη" αλλα μολις το συνηθισει το ματι σου μετα δεν θα ξαναγυρισεις ποτε πισω στις ρυθμισεις default και demo, με τις οποιες ερχονται οι τηλεορασεις απο το κουτι καθαρα και μονο για να τραβηξουν το βλεμα του επιδοξου αγοραστη. :)

PDS
23-11-2011, 13:58
Ρε Δημητρη μιλας λες και ειδα ταινια ή προγραμμα σε οθονη ''χθες'' για πρωτη φορα.:P
Ο φωτισμος της ημερας για μενα δεν ειναι καθολου ρεαλιστικος και πραγματικος στο cinemα,γιατι δεν ειναι ετσι ο φωτισμος της ημερας.Εγω αλλιως βλεπω το φως οταν βγαινω στο μπαλκονι μου και μοιαζει περισσοτερο με αυτον που βλεπω σε ενα blu ray στο ps3 μου.:makefun:

YΓ.Kαι τα χρωματα ειναι λιγοτερο ζωντανα στο cinema.

Valkyre
23-11-2011, 14:30
Εσυ ειπες οτι εδω και χρονια τα βλεπεις ολα σκοτεινα στο σινεμα... εγω σου ειπα οτι δεν τα βλεπω σκοτεινα (εκτος 3d προβολες). Τωρα δεν ξερω εαν φταιει το σινεμα που πηγαινεις ή κατι αλλο απλα ξερω οτι πολλοι χρηστες παιρνουν την τηλεοραση απο το καταστημα και βαζουν φουλ φωτεινα τα χρωματα. Αν δεν το εχεις κανει, οκ πασο, το κοιταμε αλλου το γιατι.

Παντως το σινεμα δεν ειναι τοσο σκοτεινο οσο το περιγραφεις 8 στις 10 φορες που παω.

hakoo
23-11-2011, 14:42
Στο debate εγω καπου στη μεση ειμαι, αν και θεωρω λογικο να ειναι πιο σκοτεινο το πανι απο ενα πανελ TV.
To immortals το ειδα κι εγω στο σινεμα (πηγα μετα απο αρκετο καιρο), δεν προτιμησα την 3d version μιας και συνηθως βγαινω απογοητευμενος. Δεν μου αρεσε η ταινια, ισως περιμενα να δω κατι αλλο, ισως το μικρο scale συνολικα της ταινιας να με ξενερωσε, ισως η δραση στην τελικη δεν ηταν αρκετη. Προσωπικη αποψη.
Κατι αλλο ρε παιδια, να δω δλδ αν ειμαι ο μονος που το σκεφτεται. Δεν ειναι τραγικες οι τιμες στο σινεμα? Δλδ με την κατασταση οπως ειναι και τα εισιτηρια να εχουν τον ακατεβατο? Στα ster της Πατρας (που ειναι υποτιθεται οι καλυτερες αιθουσες) εχει 9 το απλο και 11 το 3d. Δεν θα μιλησω καν για τα παρελκομενα (αναψυκτικο 2.80 κτλ) μιας και ειναι επιλογη σου.
Δεν προκειται να το κοψω μιας και ειναι συνηθεια μου απο το δημοτικο, αλλα εχω αραιωσει αρκετα, κυριως λογω κοστους.

Valkyre
23-11-2011, 14:55
Δεν εισαι ο μονος...εγω το εχω ελλατωσει ενω το λατρευω... ειναι απαραδεκτη ξεφτυλα αυτο που ζουμε γενικοτερα...

FotisGRC
23-11-2011, 15:01
Μόλις είδα το Super 8. Σοβαρά τώρα... Τι υπερμπουρδα ήταν αυτή;;;;;

Πες τα ρε Παύλο!!! Και παντού σε όλα τα site λένε τα καλύτερα λόγια..! Που το είδατε το καλό ρε????

Dragonpaul
23-11-2011, 16:37
Δηλαδή, σε όλη την ταινία έψαχνα να βρω τι μου διαφεύγει.... Αλλα, εις ματην.

kabamaru
23-11-2011, 16:49
Kι εγω ειδα το Immortals... Μου φανηκε λες και ειναι το "παραξενο ονειρο" που ειδε καποιος το βραδυ. Σαν αυτα που σε καθηλωνουν οταν τα σκεφτεσαι το πρωι, αλλα οπως και να τα περιγραψεις, σε οποιον να τα περιγραψεις, δεν τους δινεις να πιασουν το "feeling". Ισως βεβαια να φταινε και τα χρωματα που μου φανηκε ετσι.

ParanoidGR
27-11-2011, 00:57
είναι σαν το 300 ακριβώς η καμια σχέση γιατί σκέφτομαι να το δω.οι 300 μου αρέσανε πολύ

kabamaru
27-11-2011, 00:59
Moιαζει σε μερικα σημεια, αλλα γενικα...μπα!

ParanoidGR
27-11-2011, 11:55
τα 10 ευρώ που θα δώσω ια το εισιτήριο τα αξίζει τουλάχιστον!

Lefteris_X
27-11-2011, 13:44
Μέρεν!

Είδα το The Thing και το Φρίτζιτ Νίτζιτ, ούπς σόρρυ το Fright Night ήθελα να πω.

Και οι δύο ταινίες είναι remake των αντίστοιχων / ομώνυμων ταινιών των αρχών - μέσων 80s.

Το The Thing, μπορώ να πω ότι για ταινία του 2011 είχε αρκετά "πυκνή" και συμπαγή ατμόσφαιρα, κάτι που σπάνια υπάρχει πλέον, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Μπορώ να πω ότι η κινηματογραφία, μοντάζ και φωτογραφία θυμίζουν αρκετά τις τεχνικές των 80s. Βέβαια, εντάξει, καθότι είμαστε στο 2011, το τέρας / Thing φαίνεται φάτσα - κάρτα σε πολλές σκηνές (μίξη κλασικών εφφέ μάσκας και πλαστικού τέρατος και CGI), ενώ στην παλιά ταινία το έβλεπες φευγαλέα, κάτι που δημιουργούσε περισσότερο σασπένς, ενώ τώρα το σασπένς έχει μειωθεί πολύ και έχει αυξηθεί η δράση.

Το Fright Night (Νύχτα Τρόμου 1 και 2 ήταν οι τίτλοι των 80s), μπορώ να πω ότι ήταν φτωχό. Καλό μεν μέχρι ενός βαθμού (ίσως να έπαιξε ρόλο η προβολή ταινίας στις 3.30 το βράδυ), αλλά αρκετά low-budget παραγωγή. 4 ή 5 χαρακτήρες όλοι κ όλοι, 5 δωμάτια όλα κ όλα που συμβαίνει η δράση. Μόνο CGI τα δόντια των βρυκολάκων, εκτός 2-3 σκηνών = δεν πείθουν ως βρυκόλακες ιδιαίτερα. Ο Πήτερ Βίνσεντ μια σκέτη απογοήτευση συγκρινόμενος με αυτόν στην παλιά ταινία. Ατμόσφαιρα ΓΤΠ, αλλά αυτό το καταλαβαίνουν μόνο όσοι έχουν δει πολλές παλιές (60ς-70ς-αρχές 80ς) τρόμου. Για τους νεότερους που έχουν μάθει σε φλωρο-Twilight στυλάκι, ίσως να τους φανεί μια χαρά.

Γενικότερα θα έλεγα και οι δύο ταινίες είναι μόνο για να περάσεις την ώρα σου, όταν δεν σε παίρνει ο ύπνος αργά το βράδυ. Καλές μεν, αλλά όχι για σινεμά με την καμία (τις είδα σπίτι). Το Fright Night και να το προσπεράσετε δεν θα σας χαλάσει - keep that in mind.

jimbour
28-11-2011, 01:54
Το the thing είναι πρίκουελ (ένος ριμέικ :P). το βρηκα και εγω καλό, πέρασε η ώρα δε με χάλασε.

Στο Fright Night το μόνο που μ άρεσε περισσότερο απο το παλιό ηταν ο Vincent, ηθελε σαν ταινία αρκετη δόση τρέλας για να την ευχαριστηθεις για το camp fun της.

Lefteris_X
28-11-2011, 09:35
σωστά, λάθος μου που το παρέλειψα είναι το prequel του The Thing - τελειώνει ακριβώς εκεί που ξεκινά η ταινία του 1982. Ακριβώς όμως!

Valkyre
28-11-2011, 12:16
Εγω ειδα το Another Earth και μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα. Ειναι κοινωνικη δραματικη ταινια με δοση sci-fi, οσοι πιστοι προσελθετε.

jimbour
28-11-2011, 14:10
^
Απο τις αγαπημένες μου φετινές. Εξαιρετική η πρωταγωνίστρια.

Valkyre
28-11-2011, 14:22
^^ Εξαιρετικη δεν λες τιποτα φιλε μου. Το ποσο την εκτιμησα οταν εμαθα οτι οχι μονο ειναι η πρωταγωνιστρια αλλα και η σεναριογραφος! Εγραψε το σεναριο μαζι με τον σκηνοθετη.

Πολυ δυνατες ερμηνειες (σε αγγιζει αληθινα) και πραγματικα το πως το δεσανε με το sci fi, λεγοντας μια αληθινη και τραγικη ιστορια, μου αρεσε πολυ.

enstikto
30-11-2011, 10:41
Πήγα εχτές και είδα το Τεν-τεν στο σινεμά. Παιδιά είναι πραγματικά πολύ καλή ταινία. Ένιωσα σαν να έβλεπα περιπέτεια απο τον παλιό καλό καιρό (εποχές Indiana Jones - τα παλιά όχι το αίσχος το κρανίο). Επιτέλους και μια περιπέτεια με σενάριο!
Η σκηνοθεσία του Σπίλμπεργκ απλά απίστευτη. Ενώ τα τελευταία χρόνια δεν τον είχα και πολύ σε εκτίμηση, μας έδειξε τι μπορεί να κάνει όταν δεν τον περιορίζει ο ρεαλισμός της live-action ταινίας. Το animation επίσης φοβερό.
Πολύ πιστή στο κόμικ επίσης οπότε οι φανς του κόμικ ΔΕΝ πρέπει να την χάσετε. Το μόνο που με χάλασε ήταν οι "Ντυπόν" και "Ντιπόν" που όταν διάβαζα το κόμικ είχα άλλη εντύπωση για το πως μιλάνε κτλ...
Η ταινία είναι για ΣΙΝΕΜΑ! Πηγέντε να την δείτε (το 3d δεν είναι απαραίτητο καθώς είναι ψιλομουφέξ). ΤΡΕΧΑΤΕ!

jimbour
30-11-2011, 11:58
εμενα μετα το avatar ηταν η μονη ταινία που βρηκα το 3d της να εχει λόγο υπαρξης. Πραγματικα την ζωντάνευε. Βεβαια ισως παίζει ρόλο και η αιθουσα, δε ξέρω.

Valkyre
30-11-2011, 12:00
^^ Προτεινε καμμια ταινια Jimbour. Αν εξαιρεσω την διαφορα μας για Νολαν, ταιριαζουμε αρκετα στο ολο θεμα καθως σχεδον παντα οταν βαζω ταινια που μου αρεσει σχολιαζεις κι εσυ. :)

jimbour
30-11-2011, 12:22
^ Bγηκε πριν μερικές μέρες η καινούρια δουλεια του makoto shinkai που είναι ενας απο τους αγαπημένους μου δημιουργός στον χώρο των anime. Η καινουρια του ταινία που λέγεται hoshi wo ou hodomo φέρνει πολύ στις δουλειές του studio ghibli και πιστεύω θα σ αρέσει.
Θα την βρεις στο nyaa.eu και με ελληνικούς υπότιτλους.

Σε ταινίες οι 2 αγαπημένες μου για το 2011 είναι η ιρανική A Separation και το καναδεζογαλλικό Incendies. Kαι οι 2 υπάρχουν με ελληνικούς υπότιτλους.

Αλλες που μ άρεσαν πάλι πολύ είναι το Beginners, Melancholia, Tyrannosaur, The Kid With a Bike, The Guard.

Σε action το Warrior που παίζει και ο Hardy (τρελό σώμα τελικά, να δω πόσο αλλο φουσκωσε για το Batman). Kλισεδιάρικο αλλα ανταμείβει με ωραίες ερμηνείες. Και αν θες απο Iαπωνία μεριά υπάρχει το 13 Assassins.

Tσέκαρε και το όμορφα γλυκό 50/50 που παίζει ο Levitt να κλείσεις έτσι με ταινίες απο ηθοποιους που θα παίξους στο νέο batman.

Valkyre
30-11-2011, 12:50
+rep σε ευχαριστω πολυ! Πολλες επιλογες κιολας θα εχω καιρο να βλεπω! :) Νασαι καλα θα επανελθω και με εντυπωσεις! και παλι θενκς! :)

personGR
30-11-2011, 22:09
Επίσης και το Le Piel Que Habito του Αλμοδοβάρ είναι υπέροχα διεστραμμένη - ποτέ δεν περίμενα να μου παγώσει το αίμα το ύφος του Banderas :S

ezio_auditore
30-11-2011, 22:48
καμια ''τρελη'' ταινια να μ προτεινετε?του τυπου the prestige,inception,shutter island.

Valkyre
01-12-2011, 12:10
^^ Memento απο τον ιδιο σκηνοθετη του Prestige Inception Dark knight.

Αν δεν την εχεις δει, πιστευω οτι θα σου αρεσει πολυ.

Desmond
01-12-2011, 12:18
Σήμερα ή αύριο κατά πάσα πιθανότητα θα δω το a dangerous method.
Δεν θα επανέλθω με εντυπώσεις καθώς δεν γίνεται να είμαι αντικειμενικός με τον Cronenberg.

Valkyre
01-12-2011, 12:55
^^Και να ηταν μονο αυτος με τον οποιο δεν εισαι αντικειμενικος Δημητρη... και να ηταν μονο αυτος....




http://geekville.altervista.org/phpBB3/images/smilies/trollface.png

Ignition
01-12-2011, 14:35
Εγώ πήγα είδα το immortals σε 3D, το βρήκα ψιλομετριο περίμενα πιο πολλές μάχες να σας πω την αλήθεια. Επίσης το 3D είναι ψιλοαπατεωνια, δεν ήταν όλη η ταινία αλλά μερικά κομμάτια. Τα 12€ εισητηριο για 3D είναι κλεψιά ...

Lefteris_X
01-12-2011, 17:54
http://img42.imageshack.us/img42/9140/36460802.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/42/36460802.jpg/)


????? :D:D:D

Valkyre
01-12-2011, 18:24
^^ Ξερει αυτος.... ξερει! :P

To trollface δεν το ειδες? :P

Lefteris_X
01-12-2011, 19:02
το είδα αλλά δεν "έπιασα" τι υποννοεί!

να τα σβήσουμε τα τελευταία δύο ποστ μας (το δικό μου και το δικό σου) ώστε να μην "χαθεί" το δικό σου με το trollface;


ΥΓ: με το παρόν 3 ποστ.

Desmond
01-12-2011, 23:04
Valkyre, ολισθαίνεις σε δρόμο επικίνδυνο.Προς το παρόν δεν θα σε ακολουθήσω.Μην το εκλάβεις μόνο ως αδυναμία γιατί ο πέλεκυς... ή μάλλον το trollhammer θα πέσει αδυσώπητο!
FINNTROLL - Trollhammeren (OFFICIAL VIDEO) - YouTube

ezio_auditore
01-12-2011, 23:42
ειδα το μεμεντο,πολυ καλο,θενξ valkyre,το donie darko ειναι του ιδιου επιπεδου με τις προηγουμενες π ανεφερα γιατι θελω να το δω κ μ ειπαν οτι κ αυτο ειναι στο ιδιο στυλ με τα αριστουργηματα του νολαν πανω κατω.

PDS
02-12-2011, 04:22
ειδα το μεμεντο,πολυ καλο,θενξ valkyre,το donie darko ειναι του ιδιου επιπεδου με τις προηγουμενες π ανεφερα γιατι θελω να το δω κ μ ειπαν οτι κ αυτο ειναι στο ιδιο στυλ με τα αριστουργηματα του νολαν πανω κατω.

Το Donnie Darko ειναι μια απο τις αγαπημενες μου ταινιες.Να το δεις:)

WolfRathmA
03-12-2011, 21:48
Κάλα ρε παιδιά... το Drive ακόμα να βγει σε BluRay (rip LOL) ;;;

Το βγάλανε και από το cinema ρε γαμώτο!

dspug7
03-12-2011, 21:55
προτεινω το ''United'' ακομα και σε οσους δεν ειναι ποδοσφαιροφιλοι. πολυ καλη ταινια βασισμενη σε αληθινο γεγονος.

ezio_auditore
05-12-2011, 18:41
συμπαθητικο το real steel,πιστευω οτι αξιζει να το δειτε!!

ParanoidGR
05-12-2011, 21:36
συμπαθητικο το real steel,πιστευω οτι αξιζει να το δειτε!!

είναι σαν το over the top του stallone

gB5iDUnx0iY

pol_xalandri13
05-12-2011, 22:05
παιδια πηρα την μεγαλη αποφαση να δω τα star wars μιας και ποτε δεν δεν μου εκαναν αισθηση μεχρι τωρα, που ειδα καποια trailer και ειπα να τους δωσω μια ευκαιρια...το θεμα ειναι οτι η σειρα με την οποια βγηκανε δεν συναυδει με την σειρα των γεγονοτων της ταινιας και δεν ξερω απο που να αρχισω...η λογικη λεει να τα ξεκινισω με την σειρα των γεγονοτων της ταινιας, αλλα φοβαμαι μην ξενερωσω πηδωντας απο τα εφε του 2000 στα εφε των 80s..τι μου προτεινετε?

litanies
05-12-2011, 22:07
Drive....χμ...περίμενα περισσότερα πήρα λιγότερα...

jimbour
05-12-2011, 22:13
παιδια πηρα την μεγαλη αποφαση να δω τα star wars μιας και ποτε δεν δεν μου εκαναν αισθηση μεχρι τωρα, που ειδα καποια trailer και ειπα να τους δωσω μια ευκαιρια...το θεμα ειναι οτι η σειρα με την οποια βγηκανε δεν συναυδει με την σειρα των γεγονοτων της ταινιας και δεν ξερω απο που να αρχισω...η λογικη λεει να τα ξεκινισω με την σειρα των γεγονοτων της ταινιας, αλλα φοβαμαι μην ξενερωσω πηδωντας απο τα εφε του 2000 στα εφε των 80s..τι μου προτεινετε?

βλέπεις την παλιά τριλογία. που είναι ΕΠΟΣ. κινηματογραφικό.

την καινούρια και να μην την δεις καλό στον εαυτο σου θα κάνεις. (αν και το 3ο μέρος το βρισκω καλό)

aris13
05-12-2011, 22:31
Νέο trailer της ταινιας Girl With The Dragon Tattoo του David Fincher.
http://thefilmstage.com/trailer/8-minute-the-girl-with-the-dragon-tattoo-trailer-jeff-cronenweth-talks-cinematography/

Dat Reznor score.

kabamaru
06-12-2011, 10:55
βλέπεις την παλιά τριλογία. που είναι ΕΠΟΣ. κινηματογραφικό.

την καινούρια και να μην την δεις καλό στον εαυτο σου θα κάνεις. (αν και το 3ο μέρος το βρισκω καλό)

Συμφωνω κι επαυξανω λεγοντας οτι τα εφε της παλιας εχουν υποστει μαματη επεξεργασια και σε σημεια ξεπερναει και τα εφε της καινουριας.

ParanoidGR
06-12-2011, 23:39
παιδια πηρα την μεγαλη αποφαση να δω τα star wars μιας και ποτε δεν δεν μου εκαναν αισθηση μεχρι τωρα, που ειδα καποια trailer και ειπα να τους δωσω μια ευκαιρια...το θεμα ειναι οτι η σειρα με την οποια βγηκανε δεν συναυδει με την σειρα των γεγονοτων της ταινιας και δεν ξερω απο που να αρχισω...η λογικη λεει να τα ξεκινισω με την σειρα των γεγονοτων της ταινιας, αλλα φοβαμαι μην ξενερωσω πηδωντας απο τα εφε του 2000 στα εφε των 80s..τι μου προτεινετε?

η σειρά που προτείνω είναι η εξής ξεκινάς με το episode 4-5-6 και μετά με το 1-2-3 θα το καταλάβεις καλύτερα εάν το δεις από το 1 έως το 6 θα μπερδευτείς πολύ

pol_xalandri13
07-12-2011, 01:24
Συμφωνω κι επαυξανω λεγοντας οτι τα εφε της παλιας εχουν υποστει μαματη επεξεργασια και σε σημεια ξεπερναει και τα εφε της καινουριας.


βλέπεις την παλιά τριλογία. που είναι ΕΠΟΣ. κινηματογραφικό.

την καινούρια και να μην την δεις καλό στον εαυτο σου θα κάνεις. (αν και το 3ο μέρος το βρισκω καλό)

Με πεισατε παιδια θα ξεκινησω με τα παλια και βλεπουμε...να σημειωσω οτι ειχα φυγει απο την αιθουσα του σινεμα πιτσιρικας οταν ειχα παει με εναν ξαδερφο μου να το δω...δεν θυμαμαι ποιο ηταν παντως ηταν απο τα καινουρια επεισοδια...
ειμαι περιεργος να δω αν αλλαξαν τα γουστα μου πολλυ...

messi10
08-12-2011, 16:50
Παιδια, αυτη (--> http://www.imdb.com/title/tt0970179/ ) η ταινια θα ερθει Ελλαδα;

jimbour
08-12-2011, 17:07
^ ναι, δεν υπάρχει απλά ημερομηνία ακόμα.

messi10
08-12-2011, 17:16
οκ, ευχαριστω για την απαντηση. κοιταξα τα release dates και δεν ειδα πουθενα greece για αυτο ροτησα. :)

btw, καλη δειχνει...

jimbour
08-12-2011, 17:21
το βιβλιο είναι αρκετά καλό και οι κριτικές απο αμερική λένε τα καλύτερα. θα το δούμε στα οσκαρ στις μεγάλες κατηγορίες.

Leon_DiZ
08-12-2011, 17:50
Παιδια, αυτη (--> http://www.imdb.com/title/tt0970179/ ) η ταινια θα ερθει Ελλαδα;

16/2/2012 (Ελλάδα)

δυστυχως... προσωπικα θα την κατεβασω και μετα θα την παρω σε BD. ή θα παρω το BD και θα την κατεβασω μεχρι να ρθει :P

messi10
08-12-2011, 17:56
^ link εχεις(ή αλλιως ,εισαι σιγουρος);

Leon_DiZ
08-12-2011, 17:57
^ link εχεις(ή αλλιως ,εισαι σιγουρος);

http://www.myfilm.gr/7248

το λεει κατω απο τα βιντεο

messi10
08-12-2011, 18:02
ευχαριστω για την απαντηση επισης! :)

jimbour
08-12-2011, 21:35
16/2/2012 (Ελλάδα)

δυστυχως... προσωπικα θα την κατεβασω και μετα θα την παρω σε BD. ή θα παρω το BD και θα την κατεβασω μεχρι να ρθει :P

Δε προκειται να βγει σε bluray πριν περάσουν 4 5 μηνες απο την κυκλοφορία της. Οπότε μέχρι να ερθει εδω bluray δε θα εχει βγει.
Επισης εχοντας διαβάσει το βιβλίο, θελω να την δω σε 3D λόγω συγκεκριμένης σκηνής.

Leon_DiZ
09-12-2011, 00:51
Δε προκειται να βγει σε bluray πριν περάσουν 4 5 μηνες απο την κυκλοφορία της. Οπότε μέχρι να ερθει εδω bluray δε θα εχει βγει.
Επισης εχοντας διαβάσει το βιβλίο, θελω να την δω σε 3D λόγω συγκεκριμένης σκηνής.

καλα, δεν σε διεταξα να πας, ο καθενας ο,τι θελει κανει :P σε BD θα βγει εναμιση μηνα μετα την κυκλοφορια της στην ελλαδα. σε τετοιες φασεις προσωπικα ξενερωνω. αν ειναι να περιμενω τοσο πολυ να βγει μια ταινια, περιμενω αλλο λιγο και την αγοραζω..

jimbour
09-12-2011, 01:31
Δεν είπα τίποτα, το τι θα κανω εγω με την συγκεκριμένη είπα.
http://twitter.com/#!/davidehrlich/status/139471613602177025

Valkyre
09-12-2011, 13:25
^^ Να τσακιστεις και να πας.... ακου εκει... γλωσσά... ε γλωσσά! :D :P

Ignition
09-12-2011, 13:30
Καλημέρα, χτες πήγα και είδα το INTIME με τον Justin Timberlake. Τρομερή ταινία πολύ φουτουριστική, προσωπικά μου άρεσε πολύ...

jimbour
11-12-2011, 00:40
για πάμε και poster για το The Dark Knight
http://img534.imageshack.us/img534/8691/darkknightrisesteaserpo.jpg

και σε λιγες μερες θα εχει κυκλοφορησει και το prologue της ταινίας που έχει τον Bane.

Dragonpaul
11-12-2011, 00:42
Aπλα τα "σπαει"!!!!!!!!!

jimbour
11-12-2011, 00:54
Προσπαθω να καταλαβω αν μας δινουν χιντς για την υποθεση, δεν γινεται να πετας ενα τετοιο ποστερ χωρις αυτο να σημαινει τιποτα για την ταινία. Και με συνδιασμο με τον τιτλο αυτης ισως κάτι να σου περνάει στο μυαλό.

ezio_auditore
11-12-2011, 23:01
μηπως τελικα το κακο θα νικησει?θα πεθανει ο batman?
ειδα το warrior Με τον tom hardy,πολυ καλη ταινια,περασε ευχαριστα το βραδυ.

Valkyre
12-12-2011, 12:11
Προσπαθω να καταλαβω αν μας δινουν χιντς για την υποθεση, δεν γινεται να πετας ενα τετοιο ποστερ χωρις αυτο να σημαινει τιποτα για την ταινία. Και με συνδιασμο με τον τιτλο αυτης ισως κάτι να σου περνάει στο μυαλό.

παλι καλα που το ειπες για να μην το ανοιξω καν. Και προσεξτε με τα σποιλερ παιδια πραγματικα...

MajereMP44
12-12-2011, 12:20
Ειδα χθες το "Κοναν ο Μαρμαρος" :P

Χειροτερη ταινια απο την αλλη των 80's δεν το συζητω.Εκει που γελασα παρα πολυ ειναι που παει κ καλα να σοβαρεψει η κουβεντα αναμεσα στον Κοναν και την γκομενιτσα εκει και του λεει: "πιστευεις οτι οι Θεοι, η μοιρα μπλα μπλα το πεπρωμενο" χαχα και αλλα τετοια και απανταει ο Μαρμαρος " Οχι.εγω σκοτωνω μονο" κατι τετοιο.
Ψιλοδημοτικο φαση, αλλα ηταν οτι επρεπε να φας κανα πατατακι:P

jimbour
12-12-2011, 12:22
παλι καλα που το ειπες για να μην το ανοιξω καν. Και προσεξτε με τα σποιλερ παιδια πραγματικα...

ειναι το official, θα το δεις και στο σινεμα απεξω οταν ερθει. εκτος αν κλείσεις τα μάτια :P (δες το )

Valkyre
12-12-2011, 12:28
θα προσπαθησω να πηγαινω με κλειστα ματια τοτε! χαχα :)

jimbour
12-12-2011, 12:36
Η αληθεια είναι οτι μπορει το ποστερ να φαινεται σαν να λέει τι θα συμβει αλλα προφανως δεν ειναι αυτό. Μαρκετινγ είναι και μαλιστα απο αυτα που δημιουργουν hype. Χαμος εγινε στα ιντερνετς το σουκου μολις κυκλοφόρησε.


Και του spiderman το ποστερ αρκετά εξυπνο και ωραίο.
http://cdn.superherohype.com/images/stories/2011/December/thumbnails/asm-poster-large.636x942.jpg

Leon_DiZ
12-12-2011, 13:31
Και του spiderman το ποστερ αρκετά εξυπνο και ωραίο.
http://cdn.superherohype.com/images/stories/2011/December/thumbnails/asm-poster-large.636x942.jpg

ναι, αν εξαιρεσεις οτι οι περισσοτεροι που δεν ξερουν για την καινουργια ταινια του spiderman θα νομιζουν οτι η ταινια λεγεται "THE UNTOLD STORY" ετσι οπως το χουν κανει.. :thumbsdown:

jimbour
12-12-2011, 16:03
trailer και για το men in black 3:

IyaFEBI_L24

dimitrisasp
12-12-2011, 16:10
Ωραία και τα δύο πόστερ. Σε hyperιαζουν!

chronohill
12-12-2011, 21:01
Eιδα προχθες το another earth!καταπληκτικη ταινια...Δεν το περιμενα.πολυ ομορφες ερμηνιες και ωραιο σεναριο...το προτεινω ανεπιφυλακτα...
ANOTHER EARTH Official HD Trailer - YouTube
ακομα και το τρειλερ ειναι ανατριχιαστικο...

Valkyre
13-12-2011, 14:34
^^ την ειχα προτεινει κι εγω! Να ξερεις οτι το σεναριο το εγραψε η κοπελια που πρωταγωνιστει! :)

chronohill
13-12-2011, 17:47
^^ την ειχα προτεινει κι εγω! Να ξερεις οτι το σεναριο το εγραψε η κοπελια που πρωταγωνιστει! :)

Δεν το ειχα δει Val!καταπληκτικη!μωρε μπραβο της!Εκλεψε την παρασταση στην ταινια και εχει και ωραιες ιδεες..και ηταν και καλο κομματι...:a057:

Aphelian
14-12-2011, 13:17
Προσπαθω να καταλαβω αν μας δινουν χιντς για την υποθεση, δεν γινεται να πετας ενα τετοιο ποστερ χωρις αυτο να σημαινει τιποτα για την ταινία. Και με συνδιασμο με τον τιτλο αυτης ισως κάτι να σου περνάει στο μυαλό.

Όχι ακριβώς spoiler αλλά ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΤΕ αν δεν θέλετε να μπείτε σε σκέψεις!

Είναι hint για όσους ξέρουν τι γίνεται με τον Bane (που είναι "ο κακός" στην ταινία) από το αντίστοιχο comic.
Δεν ξέρω κατα πόσο θα το πάνε για εκεί, αλλά τον Nolan τον έχω ικανό!

ezio_auditore
14-12-2011, 15:58
τι γινεται με τον bane στο κομικ?

Aphelian
14-12-2011, 20:35
@ ezio
ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΕΙΝΑΙ SPOILER ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΤΜΑΝ


Ο Bane σπάει στα δύο τον Μπάτμαν και μένει ανάπηρος για ένα τεράστιο χρονικό διάστημα που "εκπαιδέυει μετά εναν νέο μπάτμαν κλπ κλπ.

Λογικά ο Νόλαν μπορέι να το πάει σε κάτι πιο ακραίο ή να το τελειώσει με τον Μπάτμαν σακατεμένο για να είναι το τέλος τρελλό cliffhanger.
Πάρε και μια φώτο να γουστάρεις!
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/8/8a/Bane_breaks_Batman.png/175px-Bane_breaks_Batman.png

Κι ένα link αν θες να διαβάσεις 2-3 πραγματάκια παραπάνω για τη σειρά http://en.wikipedia.org/wiki/Batman:_Knightfall#Knightfall

ezio_auditore
14-12-2011, 23:11
ποτε βγαινει The Girl with the Dragon Tattoo στην ελλαδα?δεν πηγαινω συχνα σινεμα λογω αποστασης αλλα θα παω για τα χριστουγεννα,τι προτεινετε mision impossible η The Girl with the Dragon Tattoo?

aris13
14-12-2011, 23:32
ποτε βγαινει The Girl with the Dragon Tattoo στην ελλαδα?

12 Ιανουαριου.

Leon_DiZ
14-12-2011, 23:34
ποτε βγαινει The Girl with the Dragon Tattoo στην ελλαδα?δεν πηγαινω συχνα σινεμα λογω αποστασης αλλα θα παω για τα χριστουγεννα,τι προτεινετε mision impossible η The Girl with the Dragon Tattoo?

12/1 το girl with the dragon tatoo
12/12 το mission impossible

το mission impossible παντως εχει παρει τις καλυτερες κριτικες απ'ολες τις ταινιες της σειρας μεχρι στιγμης. brad bird παιδι μου.

για τι αποσταση μιλαμε (ο περιεργος :P);

jimbour
15-12-2011, 11:42
το teaser trailer για το expendables 2
7rkdTcQLwZ4

Ezio
18-12-2011, 14:32
Είδα το Drive. Δεν με ενθουσίασε.

MetalGearFan
18-12-2011, 17:31
το teaser trailer για το expendables 2
7rkdTcQLwZ4

"This movie has so much testosterone in it, it could just be called balls" Craig Ferguson

Απίστευτα γαμάτη, στην κυριολεξία τα πάντα όλα και τα κοάλα τίποτα.

ezio_auditore
18-12-2011, 23:08
12/1 το girl with the dragon tatoo
12/12 το mission impossible

το mission impossible παντως εχει παρει τις καλυτερες κριτικες απ'ολες τις ταινιες της σειρας μεχρι στιγμης. brad bird παιδι μου.

για τι αποσταση μιλαμε (ο περιεργος :P);

δεν ειχα προσεξει οτι ρωτησες κ αποσταση,2 ωρες για θεσαλονικη.νεα ροδα χαλκιδικης βρισκομαι.

Valkyre
18-12-2011, 23:42
ειδα το μισσιον ιμποσιμπλ 4.

Μια χαρα ποπ κορν ταινια ηταν δεν με χαλασε.
http://gamersmafia.com/storage/comments/577/77/me-gusta-meme.jpg

Leon_DiZ
19-12-2011, 00:06
δεν ειχα προσεξει οτι ρωτησες κ αποσταση,2 ωρες για θεσαλονικη.νεα ροδα χαλκιδικης βρισκομαι.

2 ωρες... τι λες τωρα.

jimbour
19-12-2011, 12:05
ειδα το μισσιον ιμποσιμπλ 4.

Μια χαρα ποπ κορν ταινια ηταν δεν με χαλασε.


Απο τις ταινίες που η δράση και η αγωνία σε κρατάνε κολλημένο στη θέση σου. Δεν ηθελα κάτι παραπάνω απο την ταινία.


Είδα το Drive. Δεν με ενθουσίασε.

Τωρα που βγηκε και σε bluray θα κάτσω να την ξαναδω. Τα 10 πρώτα της λεπτά ( μέσα και τα opening credits με το nightcall να παιζει) τα θεωρω mind=blown.

Valkyre
19-12-2011, 12:54
^^ Καλα εννοειται... τα πρωτα 10 λεπτα στο drive ειναι η καλυτερη και ρεαλιστικοτερη σκηνη καταδιωξης εβερ σε ταινια με αυτοκινητα. Εμφαση στην λεξη ρεαλισμος... οσοι περιμενετε παντιλικια και κωλοτουμπες θα απογοητευτειτε. Αλλωστε δουλεια ενος οδηγου ειναι να μην ξεσηκωσει την μιση αστυνομικη δυναμη προσπαθωντας να ξεφυγει λολ.

Και η ολη σκηνοθεσια του opening μαζι με την μουσικη...λες και ησουν μεσα επιβατης ηταν. Πολυ πολυ καλο.

jimbour
19-12-2011, 14:22
btw τις τελευταίες μέρες εχει λικάρει το trailer του batman, bootleg φυσικά, οπότε σπάνια να μείνει κάπου ανεβασμένο για πολύ ωρα πριν το κατεβάσουν.
οσοι θέλουν μπορούν να το δουν εδώ
http://www.dailymotion.com/video/xn2yyl_the-dark-knight-rises-bootlegged-full-trailer_shortfilms?

Ezio
19-12-2011, 15:33
ειδα το μισσιον ιμποσιμπλ 4.

Μια χαρα ποπ κορν ταινια ηταν δεν με χαλασε.

Αξίζει τα λεφτά της για σινεμά;

Τωρα που βγηκε και σε bluray θα κάτσω να την ξαναδω. Τα 10 πρώτα της λεπτά ( μέσα και τα opening credits με το nightcall να παιζει) τα θεωρω mind=blown.

Τι να σου πω, μπορεί και να υποτιμώ την ταινία, αλλά δεν είναι αυτό που περίμενα. Δεν περίμενα να δω ένα fast & furious, ούτε trailer είχα δει ούτε για την υπόθεση ήξερα κάτι, αλλά είχα ακούσει πολύ καλά σχόλια. Δεν λέω ότι την σιχάθηκα ή μετάνιωσα που την είδα, αλλά όπως είπα και πριν, δεν με ενθουσίασε.

Το trailer του the dark knight rises να το δω ή όχι; Δείχνει πολύ πράμα από την ταινία ή δείχνει και τις πιο παλιές όπως στο teaser;

jimbour
19-12-2011, 15:56
Eίναι με νέο footage το trailer. Το κανονικό trailer της ταινίας, όχι teaser όπως το προηγουμενο. Σε λιγες μέρες θα υπάρχει και κανονικά διαθέσιμο.

επίσης κατι που θα ενθουσιάσει τον Valkyre είναι οτι όσοι ειδαν το prologue με τον Bane μιλάνε για φανταστική imax εμπειρία. Οτι εχει κάνει απιστευτη δουλεια ο Νόλαν γυρίζοντας την ταινια σε imax.

Valkyre
19-12-2011, 16:27
Eίναι με νέο footage το trailer. Το κανονικό trailer της ταινίας, όχι teaser όπως το προηγουμενο. Σε λιγες μέρες θα υπάρχει και κανονικά διαθέσιμο.

επίσης κατι που θα ενθουσιάσει τον Valkyre είναι οτι όσοι ειδαν το prologue με τον Bane μιλάνε για φανταστική imax εμπειρία. Οτι εχει κάνει απιστευτη δουλεια ο Νόλαν γυρίζοντας την ταινια σε imax.

:fans::fans::a055::fans:

Oσο μπορω θα προσπαθησω να απεχω εντελως απο τρεηλερς και νεα για την ταινια. Οσο μπορω.

Παντως ρε γμτ να φερουμε και ενα ΙΜΑΧ εδω στην Ελλαδα... βεβαια κακα τα ψεμματα στο ODEON στην Συγγρου που ειδα το MI:IV ηταν σε ψηφιακη προβολη, κατι που δεν ειχα ξαναδει να υπαρχει σε ελληνικο σινεμα. Η ποιοτητα ηταν ΣΑΦΩΣ καλυτερη απο αυτην που εχουμε μαθει εδω στην χωρα μας, αλλα ακομα καμμια σχεση με ΙΜΑΧ εμπειρια οπως ειδα στην ΝΥ.

Παντως ειναι ενα πολυ καλο βημα και δεν ξερω εαν γενικα εχουν προμηθευτει οι σινεμαδες ολοι ψηφιακους προβολεις, αλλα απο εδω και στο εξης μονο στο ODEON που ξερω σιγουρα οτι εχει θα βλεπω και μονο ψηφιακες προβολες.

Πληρωνουμε που πληρωνουμε τα κερατα μας, τουλαχιστον να εχει και μια ταδε αξια.

Leon_DiZ
19-12-2011, 18:08
:fans::fans::a055::fans:

Oσο μπορω θα προσπαθησω να απεχω εντελως απο τρεηλερς και νεα για την ταινια. Οσο μπορω.

Παντως ρε γμτ να φερουμε και ενα ΙΜΑΧ εδω στην Ελλαδα... βεβαια κακα τα ψεμματα στο ODEON στην Συγγρου που ειδα το MI:IV ηταν σε ψηφιακη προβολη, κατι που δεν ειχα ξαναδει να υπαρχει σε ελληνικο σινεμα. Η ποιοτητα ηταν ΣΑΦΩΣ καλυτερη απο αυτην που εχουμε μαθει εδω στην χωρα μας, αλλα ακομα καμμια σχεση με ΙΜΑΧ εμπειρια οπως ειδα στην ΝΥ.

Παντως ειναι ενα πολυ καλο βημα και δεν ξερω εαν γενικα εχουν προμηθευτει οι σινεμαδες ολοι ψηφιακους προβολεις, αλλα απο εδω και στο εξης μονο στο ODEON που ξερω σιγουρα οτι εχει θα βλεπω και μονο ψηφιακες προβολες.

Πληρωνουμε που πληρωνουμε τα κερατα μας, τουλαχιστον να εχει και μια ταδε αξια.

εγω γιατι νομιζω οτι τα περισσοτερα πλεον ειναι ψηφιακα (τα μεγαλα τουλαχιστον); στο cinepolis που πηγαινω συχνα το digital το εχουν βαλει και στον τιτλο :PIMAX οντως δεν εχουμε, μας φαγανε οι multiplex :whistle:

isildur83
19-12-2011, 19:27
Την ειδα πριν απο λιγες μερες και με εξεπληξε ευχαριστα!
Η απολυτη καφριλα!!!

Hobo With A Shotgun (2011) - Unrated Trailer [HD] - YouTube

jimbour
19-12-2011, 21:11
βγηκε το trailer σε HD officially
http://trailers.apple.com/trailers/wb/thedarkknightrises/

dimitrisasp
19-12-2011, 23:43
Κάποιος να κρατήσει τον Val ήρεμο... Ίσως η πιο αναμενόμενη ταινία εδώ και πολύ καιρό!

Valkyre
20-12-2011, 11:28
^^ Ο Val Κρατιεται μια χαρα... βασταει γερα... εχει παει στο link πολλες φορες, αλλα εχει αντισταθει!

Επισης εχει βαλει σε λειτουργια σχεδιο ωστε να μην δει το τρεηλερ ακομα και στο σινεμα. Ενα ζευγαρακι ωτοασπιδες απο εδω και μπρος και κλεισιμο ματιων με το που ξεκινησει το τρεηλερ να παιζει! χαχαχαχα

Αυτο που λεω το ειχα κανει στο Η Επιστορφη του Βασιλια (οχι με ωτοασπιδες βεβαια, απλα βουλωνα τα αυτια μου μονος μου χαχα) και με κοιταζανε οι κολλητοι μου σαν να ειμαι ανωμαλος χαχαχαχ, δεν τους αδικω! Πολυ γελιο!

Οχι αληθεια, ορισμενα τρεηλερ πλεον στις μερες μας πραγματικα σου δειχνουν την μιση ταινια... επιλεγουν συνηθως και τα πιο εντυπωσιακα σκηνικα που παιζουν , οποτε ειναι λιγο μλκια.

Αφου ξερω.... θα την δω δεν παιζει... γιατι να κοιταζω το τρεηλερ??

enstikto
20-12-2011, 11:38
I agree with Val on this ειδικά για ταινιές/games που δεν θέλω να ξέρω τίποτα.
Τα trailers στις μέρες μας είναι μές στα spoilers. Πόσες φορές δεν έχουμε αγχοθεί για τον "υποτιθέμενο" θάντατο κάποιου χαρακτήρα αφού τον έχουμε δει στο trailer να παίζει και σε άλλη σκηνή; Η πόσες φορές έχουμε μαντέψει πως θα εξελιχθεί η ιστορία καθώς "ακόμα δεν έχουμε δει τη σκηνή απο το trailer με το ελικόπτερο";
Για να μην πω οτι ΠΟΛΛΑ απο τα trailer σου λένε ΟΛΗ την ταινία, με αποτέλεσμα να μην έχεις πουθενά καμμία έκπληξη.

Βέβαια υπάρχουν και τα Scumbag Trailers που επίτηδες σε κάνουν να νομίζεις κάτι ώστε να φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα η ταινία (matrix revolutions "bring me the eyes of the oracle")/

Valkyre
20-12-2011, 11:48
^^ Καλα ειδικα στις κωμωδιες το τρεηλερ ειναι απλα η καταστροφη η ιδια... μα να σου πετανε τα καλυτερα αστεια στο τρεηλερ?

Μετα δεν νιωθεις μαλακας που καθεσαι και γελας με μια ατακα/ενα σκηνικο που το εχεις ΗΔΗ δει και ξερεις ακριβως τι προκειται να πει ο πρωταγωνιστης?

Ποσες φορες πηγα να δω κωμωδια και ενιωθα οτι ηξερα ολα τα αστεια κομματια και ατακες, πριν ακομα αρχισει η ταινια. Εμοιαζε σαν να εδωσα 10 ευρω για να δω επαναληψη μιας ταινιας που ειχα ηδη δει λολ.

Και τελευταια ειδικα το εχουν παραξηλωσει εντελως με τα σποιλερς στα τρεηλερ. Ενταξει να δω το τρεηλερ μιας ταινιας που δεν εχω ιδεα αν θα παω σινεμα να την δω ή οχι. Αλλα το Μπατμαν? Φιλε αν γινοταν να παρω απο τωρα εισητηριο θα το εκανα....

dimitrisasp
20-12-2011, 21:53
Συμφωνώ μαζί σας αλλά δεν κρατιέμαι συνήθως και τα βλέπω. Μόνο στο U3 και το ME3 έχω κρατηθεί προς το παρόν..

Dragonpaul
20-12-2011, 22:54
Βλέπω τα Gremlins μετα απο πολλααααααα χρόνια!!!

aris13
21-12-2011, 09:31
Trailer και poster για το Hobbit του Peter Jackson.
http://thefilmstage.com/trailer/first-trailer-for-peter-jacksons-the-hobbit-an-unexpected-journey/

Leon_DiZ
21-12-2011, 10:32
Trailer και poster για το Hobbit του Peter Jackson.
http://thefilmstage.com/trailer/first-trailer-for-peter-jacksons-the-hobbit-an-unexpected-journey/

Νεα μόδα είναι αυτη που βάζουν τον υποτιτλο της ταινίας και όχι τον τίτλο στα poster? :doh::thumbsdown:

nikolaszax
21-12-2011, 11:21
Trailer και poster για το Hobbit του Peter Jackson.
http://thefilmstage.com/trailer/first-trailer-for-peter-jacksons-the-hobbit-an-unexpected-journey/


HOLY SHIT!
Νιωθω σαν να ξαναγυρναω σπιτι,σαν να ελειπα τοσα χρονια και ξαφνικα να ειμαι πισω να βλεπω γνωστους και φιλους XD.
It's gonna be so epic...και μονο που ακουω howard shore ξανα ειναι αρκετο :D.

Valkyre
21-12-2011, 11:50
^^ O Howard Shore δεν εγραψε soundtrack για το Lord of the Rings, εγραψε κανονικη συμφωνια...

ειδικα στην επιστροφη του βασιλια, πολλες φορες ανατριχιασα τοσο πολυ με την επικοτητα της μουσικης που σχεδον δακρυζα απο την πορωση!!

AgentPrinny007
21-12-2011, 13:06
Η μουσικη μου εχει κολλησει στο μυαλο και δεν λεει να φυγει.
Τα λογια δε, κατι μου θυμιζαν

Dwarven Song About Old Wealth (http://tolkien.cro.net/talesong/mountains.html)

kabamaru
21-12-2011, 13:55
Σκουπισα τα δακρυα και συνεχιζω το σερφαρισμα. Το βιβλιο που εχω (Χομπιτ) ειναι με περισπωμένες κλπ.

grip
21-12-2011, 21:12
Μόλις είδα την leaked -5λεπτη περίπου εισαγωγή- του Batman...
Καλά εντάξει,ότι και να πω είναι λίγο....

Ezio
21-12-2011, 21:20
Αυτός ο πρόλογος ή εισαγωγή (αν και ίσως δεν λέμε το ίδιο πράγμα), πρέπει να το έχουμε δει πριν δούμε την ταινία ή θα είναι κομμάτι της ταινίας; Εννοώ το the dark knight rises θα τον προβάλλει τον πρόλογο ή θα πρέπει να τον έχουμε δει γιατί στην ταινία δεν θα υπάρχει;

grip
21-12-2011, 21:24
Εγώ αυτό που είδα είναι κατά 99% πρέπει να είναι κομμάτι της ταινίας.
Το θεωρώ πολύ ''υπερπαραγωγή-δαπανηρό-εντυπωσιακό-'' για να είναι κάτι εκτός ταινίας αυτό το πράμα.

messi10
21-12-2011, 21:40
Τουλαχιστον επικο το τρειλερ, ειδικα η μουσικη ειναι ανατριχιαστικη....

Ixor24
21-12-2011, 22:01
Μόλις είδα την leaked -5λεπτη περίπου εισαγωγή- του Batman...
Καλά εντάξει,ότι και να πω είναι λίγο....

που την ειδες?
εχεις λινκ?

grip
21-12-2011, 22:13
Yeap.
Ορίστε.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=qz1SL0W5kLc

Ixor24
21-12-2011, 22:26
thnx μαν το ειδα...καλα δεν δειχνει και κατι που να ειναι τοσο spoiler

papatrexas
21-12-2011, 22:57
Ρε παιδια sorry για το ασχετο,αλλα τι στο καλο ειναι πια αυτες οι IMAX αιθουσες;

TJohn
22-12-2011, 03:26
Είδα το In Time... Πολύ μου άρεσε!!! Να και κάτι καινούριο... Πολύ όμορφη ταινία με πρωτότυπη ιδέα...

Valkyre
22-12-2011, 12:20
Ρε παιδια sorry για το ασχετο,αλλα τι στο καλο ειναι πια αυτες οι IMAX αιθουσες;

κι εγω ετσι ελεγα μεχρι που πηγα και ειδα και καταλαβα πολυ καλα...

φαντασου απλα ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΗ ποιοτητα εικονας και ηχου. Ειδικα εικονας...τεραστιο πανι και η ποιοτητα της εικονας κανει το 1080ρ να μοιαζει με κακογουστο αστειο... (οχι δεν ειμαι υπερβολικος λολ).

Ειδικα οταν μια ταινια ειναι γυρισμενη με ΙΜΑΧ καμερα τοτε ειναι που σε πιανει ντελιριο...

minaras_tio
22-12-2011, 13:03
The Hobbit Official Trailer #1 - Lord of the Rings Movie (2012) HD - YouTube

Καλα.οχι οτι ανυπομονω απιστευτα!! Τα lord of the rings ειναι οι αγαπημενες μου ταινιες ever!!
Ελπιζω να μη δουμε κανα βιασμο εδω της ιστοριας….
Υπομονη μεχρι τις 14 δεκεμβριου 2012!!!!

aris13
22-12-2011, 20:34
Trailer για το Prometheus του Ridley Scott.

http://collider.com/prometheus-movie-trailer/123981/

Valkyre
23-12-2011, 12:09
^^ wow δεν περιμενα οτι τοσο συντομα θα ειχαμε τρεηλερ, φαντασου οτι νομιζα οτι ακομα δεν εχουν ξεκινησει τα γυρισματα.... οτι ναναι!!

Αντε να δουμε ρε Riddley θα δωσεις ζωη στα Alien κινηματογραφικα?

dimitrisasp
23-12-2011, 12:46
Ρε παιδιά στο trailer του Hobbit είμαι ο μόνος που όταν αρχίζουν να τραγουδάνε και μπαίνουν ένας ένας ανατριχιάζω? Το soundtrack φαίνεται για άλλη μια φορά να κλέβει την παράσταση!

minaras_tio
23-12-2011, 13:02
Φιλε Δημητρη δε ξερω αν σε ανατριχιαζει μονο αυτο,αλλα θελω να πιστευω οτι θα δουμε κατι που θα μας κανει να ανατριχιασουμε απο την αρχη ως το τελος!!!!

kabamaru
23-12-2011, 13:09
Ρε παιδιά στο trailer του Hobbit είμαι ο μόνος που όταν αρχίζουν να τραγουδάνε και μπαίνουν ένας ένας ανατριχιάζω? Το soundtrack φαίνεται για άλλη μια φορά να κλέβει την παράσταση!

+11111 Kαγκελο η τριχα

msnes7
24-12-2011, 02:28
σωστά, λάθος μου που το παρέλειψα είναι το prequel του The Thing - τελειώνει ακριβώς εκεί που ξεκινά η ταινία του 1982. Ακριβώς όμως!

Δεν ήξερα,νόμιζα και εγώ ότι ήταν remake αλλά στο τέλος είναι όπως αρχίζει η ταινία του 82 και υπάρχει και μια εξήγηση για το πως έγινε το πράγμα.Καλή ταινία πάντως όχι στα επίπεδα της παλιάς αλλά βλέπεται

messi10
24-12-2011, 10:35
Ρε παιδιά στο trailer του Hobbit είμαι ο μόνος που όταν αρχίζουν να τραγουδάνε και μπαίνουν ένας ένας ανατριχιάζω? Το soundtrack φαίνεται για άλλη μια φορά να κλέβει την παράσταση!


Τουλαχιστον επικο το τρειλερ, ειδικα η μουσικη ειναι ανατριχιαστικη....


Εχτες , ακουγοντας το παραλιγο να δακρυσω...

Leon_DiZ
24-12-2011, 17:02
hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped hyped!!!!!

σκεφτομαι να κρατηθω και να μην δω τα επομενα trailer.. την περιμενω πως και πως πραγματικα... 1 χρονος :(

το μονο που μου την σπαει ειναι οτι ολοι εχουν μεγαλωσει και μου χτυπαει καπως επειδη ειναι prequel οι ταινιες. ο frodo και ο bilbo μου χτυπανε πολυ...

Leon_DiZ
24-12-2011, 17:10
παρτε και το τραγουδακι μεχρι να βγει το official ost! (εχει link κατω απο το βιντεο για να το κατεβασετε)

The Hobbit -- Trailer Theme Song: "Misty Mountains (Cold)" + DOWNLOAD LINK - YouTube

isildur83
24-12-2011, 23:44
The Hobbit: Peter Jackson's Fifth Video Blog from the Set - YouTube

messi10
25-12-2011, 13:10
Eιδα το Ηome Alone για πολλοστη φορα. Ο,τι πρεπει για τα Χριστουγεννα! ;)

hakoo
26-12-2011, 22:43
ΣK ταινιων, να πω 2 λογια.

Margin call
H μοναδικη ταινια που ειδα απο τον θειο, δεν ξερω καν αν εχει βγει στην Ελλαδα. Για οποιον δεν τη γνωριζει, προκειται για μια προσπαθεια ενος all star cast για συγχρονο business drama. Τοποθετειται στο προσφατο παρελθον και πραγματευεται την αρχη της οικονομικης κρισης μεσα απο τα ματια των μεγαλοστελεχων μιας huge εταιριας στην Αμερικη. Σιγουρα ενδιαφερουσα ταινια και λυνει αρκετες αποριες για την συμπεριφορα των εταιριων και τον ρολο τους απο την στιγμη που ξεκινησε στην Αμερικη η ολη ιστορια με την κριση. Στα δικα μου ματια περισσοτερο σαν documentary λειτουργησε να πω την αληθεια, αν και δεν ηταν αυτος ο σκοπος του σκηνοθετη (υποθετω).


Super 8

Tην ειδα σε bluray, ενταξει νομιζω οτι θα συμφωνησω 100% με τους "απογοητευμενους". Μια αποτυχημενη προσπαθεια αναβιωσης του teen comedy/action, το λιγοτερο. Μου αρεσε μονο η κοπελιτσα σε αυτη τη ταινια, θεωρω οτι ειναι απο τα δυνατα "κοριτσια" της βιομηχανιας.
Still καμια συγκριση με το παιδακι απο τo true grit αλλα ηταν μια ευχαριστη εκπληξη.


Legion

Bluray κι αυτο, ενα εχω να πω. Καλα να παθω.

konstantinos
27-12-2011, 01:54
Εγω χτες κ σημερα ειδα The Smurfs A Christmas Carol(τπτ ενδιαφερον) Black Swan(μου αρεσε) το Abduction(καλη περιπετιουλα)Red Faction Origins(.......)The King Of Fighters(δεν εχω παιξει το παιχνιδι αλλα η ταινια ναι αστο βλεπετε)How to train your dragon holiday special(χμμμ σαν τα Smurfs)

isildur83
27-12-2011, 10:57
Προχθες ειδα το Hugo.
Πανεμορφη ταινιουλα και μια καταπληκτικη σκηνοθεσια απο τον Scorsese.

messi10
27-12-2011, 12:18
Εγω χτες κ σημερα ειδα The Smurfs A Christmas Carol(τπτ ενδιαφερον) Black Swan(μου αρεσε) το Abduction(καλη περιπετιουλα)Red Faction Origins(.......)The King Of Fighters(δεν εχω παιξει το παιχνιδι αλλα η ταινια ναι αστο βλεπετε)How to train your dragon holiday special(χμμμ σαν τα Smurfs)

What; εχει βγει καμια τετοια version;

tonybsg
27-12-2011, 13:04
Εγώ είχα δει το Warrior (http://www.imdb.com/title/tt1291584/) πριν από αρκετές μέρες, γαμάτο - δείτε το, οκ έχει τα κλισέ του, αλλά το πότε θα περάσουν οι 2+ ώρες δεν θα το καταλάβετε, και ίσως να φύγει και κανά δάκρυ σε διάφορες σκηνές! Παίζει να μου άρεσε περισσότερο από το περσινό οσκαρικό The Fighter (που μου άρεσε πάρα πολύ).

Είδα και τα Ides of March (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=ides%20of%20march&source=web&cd=1&sqi=2&ved=0CCcQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.imdb.com%2Ftitle%2Ftt1124035% 2F&ei=U5j5TvGcHJGdOtWb3L8B&usg=AFQjCNEFQtwfzwtOHE1CHah7ymZy3P04TQ&cad=rja) και Moneyball (http://www.imdb.com/title/tt1210166/). Το πρώτο είναι ένα ενδιαφέρον πολιτικό δράμα, με πολύ καλές ερμηνείες από όλο το cast, χωρίς όμως να κάνει την υπέρβαση στα μάτια μου. Στα ίδια πάνω κάτω και το Moneyball, αναμενόμενα φοβερός ο Pitt, σε μία ιστορία για ένα άθλημα που δεν έχω ιδέα, οπότε σίγουρα έχανα όρους από δω και από κει, αλλά την ιστορία που θέλει να πει, την παρακολουθείς πλήρως.

Τέλος, για κάποιον λόγο δεν είχα δει και το The Game (http://www.imdb.com/title/tt0119174/) του Fincher, μου άρεσε αλλά δεν ξετρελάθηκα, βασικά δεν μου πολυάρεσε και το τέλος τέλος, τεταρτοπέμπτο το κατατάσσω στις ταινίες του.

dimitrisasp
27-12-2011, 13:27
Είδα τον λόγο του βασιλιά και κατάλαβα γιατί άξιζε τόσες υποψηφιότητες για Οσκαρ και γιατί κέρδισε ο Κόλιν Φερθ αυτό του πρώτου ανδρικού. Αν βγάλεις από τη μέση το βασιλικό κόνσεπτ που αντιπαθώ πρόκειται για ταινιάρα!

konstantinos
27-12-2011, 15:50
What; εχει βγει καμια τετοια version;

Ναι εχει βγει ειναι κ καλα χριστουγεννιατικο κλιμα κανα 20λεπτο κρατουσε.

messi10
27-12-2011, 16:30
thanks για την διευκρινηση, προσωπικα θα το δω, γιατι θεωρω το How to train your Dragon την καλυτερη animation ταινια τα τελευταια χρονια...

fotaras
28-12-2011, 03:06
Εχει βγει και μια παρομοια 25λεπτη περιπου ταινια με χριστουγεννιατικο κλιμα με το Ice Age και την γωνστη παρεα.Την ειδα τις προαλλες ενα βραδυ,καλουτσικη ηταν για λιγο γελιο πριν τον υπνο.Λεγεται "ICE AGE : A MAMMOTH CHRISTMAS" .
Επισης βρηκα και αυτο στο youtube,δεν ξερω αν ειναι fake η οχι.
Ice Age 4 - First Look Teaser | HQ - YouTube

konstantinos
28-12-2011, 13:55
Ναι υπαρχει κ αυτο το ειδα το ιδιο με τα αλλα ειναι κ υπαρχει με τον shrek.

Leon_DiZ
28-12-2011, 13:59
What; εχει βγει καμια τετοια version;

Είναι δυο καινούργια shorts που βγήκανε πακετο πολυ πρόσφατα σε blu-ray. Το ένα είναι το Book of Dragons και το άλλο το Gift of the Night Fury (χριστουγεννιάτικο).

messi10
28-12-2011, 14:04
^ +rep απλα, εψαχνα απο εχτες τον τιτλο! :P

Να ροτησω, ειναι και τα 2 χριστουγεννιατικα; και κατι ακομα, παιζει ρολο αν θα δω πρωτο καποιο απο τα 2 ή ειναι stand alone ιστοριουλες;

Υ.Γ. Αντε, κι ενα How to train your dragon 2, τωρα! :)

Leon_DiZ
28-12-2011, 14:21
^ +rep απλα, εψαχνα απο εχτες τον τιτλο! :P

Να ροτησω, ειναι και τα 2 χριστουγεννιατικα; και κατι ακομα, παιζει ρολο αν θα δω πρωτο καποιο απο τα 2 ή ειναι stand alone ιστοριουλες;

Υ.Γ. Αντε, κι ενα How to train your dragon 2, τωρα! :)

Χριστουγεννιάτικο απ'ο,τι κατάλαβα είναι το gift of the night fury, το άλλο έχει άλλο story. Stand-alone είναι και τα δυο.

How to train your dragon 2 το 2013 και λογικα θα δούμε και 3 (έτσι έχουν πει τουλάχιστον)

messi10
28-12-2011, 14:32
ευχαριστω φιλε για την διευκρινηση και τις πληροφοριες! :)

Dreamworks, δωσε Dragons στο Λαο!!

:D

Leon_DiZ
28-12-2011, 14:49
ευχαριστω φιλε για την διευκρινηση και τις πληροφοριες! :)

Dreamworks, δωσε Dragons στο Λαο!!

:D

Είναι απλα το καλύτερο franchise τους. Αυτο και το Kung Fu Panda. Ελπίζω να μην το παραξυλωσουν όπως κάνανε με το shrek.

AriStos13
29-12-2011, 23:03
παιδια εχει βγει καμια ταινια η ντοκυμαντερ για τον Νοστραδαμο και τις προφητειες του?

GRZEUS
30-12-2011, 00:20
Silent Hill: Revelation 3D - Trailer - YouTube

Hostel: Part III Trailer Official - Brian Hallisay, Kip Pardue, John Hensley - YouTube

dimitrisasp
30-12-2011, 00:43
Μόλις είδαι το Μεμέντο. Είμαι πολύ μπερδεμένος.... Περιμένω μια εξήγηση για το τι στον &%*%&^ έγινε :P

kabamaru
30-12-2011, 02:14
Ξανα δεσ το. Η ταινια παιζει ταυτοχρονα απ την αρχη προς το τελος κι απ το τελος προς την αρχη. Το... δευτερο playthrough ειναι ακομα καλυτερο.

Dragonpaul
30-12-2011, 02:19
Μόλις είδα το Another Earth. Πολυ ωραία ταινία! Το τέλος, βέβαια, μπορει να υπονοεί πολλα σενάρια.

Valkyre
30-12-2011, 11:50
^^ Το τελος το αφηνει επιτηδες ανοιχτο. Αλλα δεν νομιζω οτι το τελος ηταν η ταινια, οσο η διαδρομη προς αυτο. Υπηρχαν στιγμες στην ταινια που η ερμηνεια της κοπελας ηταν καθηλωτικη οπως και το πως εκατσαν ολα τα γεγονοτα.

ezio_auditore
31-12-2011, 14:19
φοβερο το donnie darko,εχω δει εδω κ καιρο το shutter island αλλα δεν το καταλαβα στο τελος.γιατι στο τελος τον λεει τεντυ?δεν ειπε πιο πριν οτι τον λενε αντριου λαεντις?μηπως τελικα δεν ηταν τρελος?δεν κτλβ.οποιος εχει δει την ταινια ας μ απαντησει το σποιλερ.

messi10
31-12-2011, 14:33
^ και εγω ειχα αυτην την απορια, και μαλιστα νομιζω την ειχα ροτησει εδω, και μυο ειχαν απντησει....

Οτι ειναι τρελος

Δεν θυμαμαι τπτ περισσοτερο, εχω πανω απο μισο χρονο που την ειδα...

edit: τελικα, δεν το ειχα ροτησει εδω..

Dragonpaul
31-12-2011, 15:48
^^ Το τελος το αφηνει επιτηδες ανοιχτο. Αλλα δεν νομιζω οτι το τελος ηταν η ταινια, οσο η διαδρομη προς αυτο. Υπηρχαν στιγμες στην ταινια που η ερμηνεια της κοπελας ηταν καθηλωτικη οπως και το πως εκατσαν ολα τα γεγονοτα.

Απλα, για εμένα, το τέλος ήταν που "έδεσε" όλη την ταινία. Το ότι μπορει να σημαίνει πολλα δε πειράζει καθόλου. Αλλα αν δεν είχε το τέλος που είχε, δε θα μπορούσα να καταλάβω -όπως, πράγματι, δε μπορούσα μέχρι εκείνη τη στιγμη- γιατι χρειαζόταν μια, κατα τα αλλα, κοινή ιστορία, να πλαισιώνεται απο μια background ιστορία, όπως αυτη της ύπαρξης μιας γης σωσία της δικής μας και μάλιστα με copycat ανθρώπους, όχι μόνο εμφανισιακα, αλλα και στις πράξεις. Το τέλος ήταν, λοιπόν, που με έκανε να πω: ""Ωραία ταινία! Εδώ ήθελε να τα φέρει τα πράγματα λοιπόν."

ezio_auditore
01-01-2012, 17:36
ειδα το the machinist,αν κ εχει καλες κριτικες,το βρηκα πολυ μετριο,κλασσικη ψυχολογικη ταινια,δεν ξερω αν ειναι σωστη η συγκριση αλλα το shutter island ηταν κλασσεις ανωτερο.

Desmond
03-01-2012, 00:58
Βασισμένο στο γοτθικό μυθιστόρημα του Λιούις "ο καλόγερος".Όταν είχα διαβάσει την διασκευή από τον Αντονέν Αρτό, είχα πάθει πλάκα.
Ας ελπίσουμε αυτή η κινηματογραφική μεταφορά να είναι αντάξια του αρχικού υλικού.
The Monk / Le Moine / 2011 - Eng Trailer - YouTube

Valkyre
03-01-2012, 12:40
ειδα το the machinist,αν κ εχει καλες κριτικες,το βρηκα πολυ μετριο,κλασσικη ψυχολογικη ταινια,δεν ξερω αν ειναι σωστη η συγκριση αλλα το shutter island ηταν κλασσεις ανωτερο.

μπορει να ειναι συγγενικες οι ταινιες ως προσ το αντικειμενο ομως ειναι παντελως διαφορετικες ως εκτελεση, που καθιστα την συγκριση λαθος κατα την ταπεινη μου αποψη. Και οι 2 ταινιες εξαιρετικες, ομως το Machinist κινειται σε καθαρα δραματικο κοινωνικο τονο, ενω το shutter island ειναι πιο πολυ "action" (οχι με την καθιερωμενη εννοια αλλα για το ειδος της παντα), και εχει και στοιχεια τρομου.

kabamaru
03-01-2012, 14:04
Ξαναματαειδα το Dune του 1984. Επος για μενα.

ezio_auditore
03-01-2012, 14:47
ειδα ξανα το μεμεντο,πιστευω οτι μου εγινε κατανοητο δεν εχασα κατι,νομιζω οτι τελικα ειναι ενα κλικ κατωτερο απο το prestige κ το inception που τα θεωρω τις καλυτερες ταινιες του νολαν.

enstikto
03-01-2012, 15:12
Για μένα το memento ήταν και θα είναι η καλύτερη ταινία του Νόλαν.
Καλά και τα άλλα 2 αλλά δεν υπάρχει σύγκριση (ειδικά για το prestige) σε concept και mindfuck....

Valkyre
03-01-2012, 15:26
Για μένα το memento ήταν και θα είναι η καλύτερη ταινία του Νόλαν.
Καλά και τα άλλα 2 αλλά δεν υπάρχει σύγκριση (ειδικά για το prestige) σε concept και mindfuck....

Εnstikto ladies and gentlemen! ή αλλιως:

Διπλωματούχος Μέντιουμ Εφηρμοσμένης Ψυχολογίας - Παραψυχολογίας!!:ice:

Πες μου τα νουμερα του τζοκερ ρε συ!!:a030::d030tr::d030tr:

:D :D :D

dimitrisasp
03-01-2012, 17:49
Μετά από πολύ σκέψη το Memento δεν μου άρεσε. Περίμενα κάτι πολύ καλύτερο με βάση τη διαφήμιση που έφαγα από τους φίλους μου. Σκηνοθετικά είχε μια πολύ καλή ιδέα αλλά εμένα με κούρασε..

ezio_auditore
03-01-2012, 18:23
συμφωνω.

dimitrisasp
03-01-2012, 20:07
Επίσης οι χαρακτήρες μου φάνηκανα αδιάφοροι. Δεν συμπάθησα κανέναν κια ειδικά τον πρωταγωνιστή..

jimbour
03-01-2012, 22:20
το εχω ξαναπει, αλλα και για μένα memento και prestige ειναι ταινιάρες. Με τα batman και inception δε καταφερε να τις ξεπεράσει (για μένα) αλλα μακάρι να συμβει.

Valkyre
04-01-2012, 12:37
Mα ρε συ, λες να ειχε σκοπο να ξεπερασει ενα Memento με ενα Μπατμαν? Παιδια... για ταινιες Μπατμαν μιλαμε...

θυμαστε πως ηταν οι ταινιες Μπατμαν μετα τον Μπαρτον και πριν τον Νολαν... θυμηθειτε λιγακι!

Δεν ειναι καμμια ταινια που σκοπο εχει να προβληματισει ιδιαιτερα τον θεατη, δεν εκφραζει ιδιαιτερες κοινωνικες ανησυχιες και τα συναφη. Ειναι εντελως ακυρο πιστευω να περιμενει καποιος απο μια ταινια Μπατμαν να ειναι αμεσα συγκρισιμη με μια ταινια οπως το Memento.

Το δε Inception, νομιζω και αυτο ειναι σε μια δικη του κατηγορια εντελως. Δεν νομιζω οτι υπαρχουν ταινιες που θα μπορουσαν να μπουν στην ιδια κατηγορια, αντε να βαλω το Ματριξ μαζι του, που και παλι δεν λες οτι ταυτιζονται ιδιαιτερα.

Εν τω μεταξυ κανεις δεν αναφερει το Insomnia, το οποιο θεωρω οτι ειναι πραγματικα καταπληκτικο στο ειδος του και με ενα Πατσινο που πραγματικα δινει ρεσιταλ...απο τις καλυτερες ερμηνειες εβερ. Το ιδιο και ο Ρομπιν Γουιλιαμς.

Γενικα η συγκριση Μεμεντο - Μπατμαν μοιαζει για εμενα πορτοκαλια-μηλα. Με τιποτα δεν ειχε σκοπο να ξεπερασει τον εαυτο του με ενα Μπατμαν ο Νολαν. Απλα ειχε σκοπο να ξεπερασει οτιδηποτε ειχε σχεση με Μπατμαν και κομικ ταινιες γενικοτερα. Και αν κρινω απο την συντριπτικη πλειοψηφια το καταφερε. :)

Ελπιζω το Dark Knight Rises να ειναι αξιος συνεχιστης και να μην γινει τσιρκο.

jimbour
04-01-2012, 12:54
οταν λεω ξεπερασει, αναφερομαι στο αν συνεχισε να κανει καλες ή καλυτερες ταινιες, δεν με ενδιαφερει το ειδος. (νομιζω ξερεις την γνωμη μου για τον νολαν του μπατμαν και του inception οποτε θεωρησα καταλαβες γιατι λεω δεν τις ξεπερασε. Κινηματογραφικα)

Το prestige για μενα ηταν η τελευταια του μεγαλη ταινία, οτι εκανε μετα μου φανηκε μετριο. Αν μου αρεσε το inception και το εβρισκα ταινιαρα θα ελεγα οτι με το inception εφτασε στα ιδια επιπεδα awesomeness ξανά, και ας μην μοιαζουν σαν ταινιες.

Ασχετο, αλλα τα πορτοκαλια ειναι καλυτερα απο τα μηλα. :P