PDA

View Full Version : Τhe Official Cinema Thread! (μιλήστε για παλιές/νέες/επερχόμενες ταινίες)



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

Dragonpaul
09-08-2011, 11:09
Ναι, αυτο είναι. Μπορει να μη γίνονται αυτα στην πραγματικότητα, αλλα, ναι, σου δίνουν ελπίδα. Αν και νομίζω πως η Γκροουλ, είναι υπαρκτό πρόσωπο και η ιστορία είναι αληθινή.

dimitrisasp
09-08-2011, 11:16
Ναι, αυτο είναι. Μπορει να μη γίνονται αυτα στην πραγματικότητα, αλλα, ναι, σου δίνουν ελπίδα. Αν και νομίζω πως η Γκροουλ, είναι υπαρκτό πρόσωπο και η ιστορία είναι αληθινή.

Ειναι γιατι στο τελος λεει τι απεγιναν αυτα τα προσωπα. Εχει και μια φωτογραφια. :cheer2:

jimspy
09-08-2011, 11:17
@valkyre

Σε καποιες στιγμες θαρρεις και δεν υπαρχει λογος να περιγραφει κανεις. Απλα και μονο οι εικονες και οι εκφρασεις του προσωπου του Σεννα τα λενε ολα.
ayto akribos......to eida prin merikes meres k pragmatika einai sygklonistiko...

epishs analogoy periexomenoy tainia einai h zoh toy maradona (http://www.imdb.com/title/tt0454976/) toy kusturica...poly kalo k ayto

Desmond
11-08-2011, 15:12
Ένα industrial φιλμάκι (25min) του 1981 των Caro & Jeunet (Delicatessen, La Cite des Enfants perdus, Amelie κλπ.).
Le Bunker de la DerniΓ©re Rafale (1) - YouTube
Le Bunker de la DerniΓ©re Rafale (2) - YouTube
Le Bunker de la DerniΓ©re Rafale (3) - YouTube

Ezio
11-08-2011, 16:01
Είδα το rise of the planet of the apes. Δεν ήταν κακό, αλλά δεν ήταν και κάτι το φοβερό. Και να το δείτε σε dvd ή blu-ray στο σπίτι σας δεν θα χάσετε και τίποτα.

dimitrisasp
11-08-2011, 16:10
Ολη η υποθεση ειναι στο trailer... Στην ταινια εχει τις λεπτομερειες..

Valkyre
11-08-2011, 16:44
To Rise of the Planet of the Apes το ειδα κι εγω και μπορω να πω οτι μου αρεσε παρα πολυ. Η ταινια δεν λεει κατι καινουργιο αλλα ο τροπος που το λεει και η δουλεια του Andy Serkis (Gollum/Κινγκ Κονγκ) ειναι πολυ μα πολυ καλες.

dimitrisasp
17-08-2011, 21:15
Ειδα επιτελους το Blad Runner! Πολυ καλο εργακι αν και με χαλασε λιγο το τελος γιατι περιμενα κι αλλο. Εχει πλακα παντως καθε φορα το ποσο κοντα φανταζονταν το μελλον τη δεκαετια του 80 (2019 διδραματιζονται τα γεγονοτα της ταινιας). Η ταινια ειχε αυτην τη δοση 80ιλας που ηθελα παντως για το καλοκαιρι! :P

jk_blue_tiger
17-08-2011, 22:29
Ειδα επιτελους το Blad Runner! Πολυ καλο εργακι αν και με χαλασε λιγο το τελος γιατι περιμενα κι αλλο. Εχει πλακα παντως καθε φορα το ποσο κοντα φανταζονταν το μελλον τη δεκαετια του 80 (2019 διδραματιζονται τα γεγονοτα της ταινιας). Η ταινια ειχε αυτην τη δοση 80ιλας που ηθελα παντως για το καλοκαιρι! :P
Ιεροσυλε :ban:! Θα τρεμουν τα κομματια των replicants:a122:!
Δημητρη τσεκαρε ποια version ειδες, καθως υπαρχουν 7:a045fgf:!
Η τελευταια (The Final Cut) ειναι και η πιο σωστη, καθως εκει ο Ridley ειχε τον απολυτο ελεγχο δημιουργικα.
http://en.wikipedia.org/wiki/Versions_of_Blade_Runner

dimitrisasp
17-08-2011, 22:36
Eννοεις απο αποψη σεναριου εχει διαφορες?

jimspy
17-08-2011, 23:08
eida to incendies (http://www.imdb.com/title/tt1255953/)...

to ergo einai ena sygklonistiko mythistorhma poy diadramatizetai sto libano kata thn diarkeia toy emfylioy.....pragmatika mia taineia gemath realismo poy afypnizei thn nohsh ....
synistatai anepifylakta...

jk_blue_tiger
17-08-2011, 23:10
Eννοεις απο αποψη σεναριου εχει διαφορες?

Ναι. Στο link που σου εδωσα γραφει για 32 αλλαγες.

Ενα μικρο διαμαντακι για οσους δεν το εχουν δει: Swimming with the Sharks 1994 (aka The Buddy Factor)
Πρωταγωνιστουν: Frank Whaley (http://www.imdb.com/name/nm0001844/), Kevin Spacey (http://www.imdb.com/name/nm0000228/), Benicio Del Toro (http://www.imdb.com/name/nm0001125/), Michelle Forbes (http://www.imdb.com/name/nm0000405/).
Καντε μια χαρη στον εαυτο σας και δειτε το. Απλα μετα μην κανετε οτι ο πρωταγωνιστης στο τελος γιατι οι συνεπειες μπορει να ειναι διαφορετικες...

Desmond
18-08-2011, 21:36
@dimitrisasp.Κατ'αρχάς το material που βασίστηκε το blade runner είναι από τον Philip K. Dick με τον τίτλο "Do androids dream of electric sheep?" του 1968 και όχι 80ίλα όπως περιπαικτικά και προσβλητικά ανέφερες....Κάθαρμα...
Εννοείται final cut όπως σου είπε ο Γιάννης.

Blade runner sequel από τον Σκοτ (ευτυχώς) και όχι από τον Νόλαν:
http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes&id=302593

Lefteris_X
18-08-2011, 22:17
χώρια που έχει και διαφορετικό τέλος (το σωστό) στο director's cut.

τον Ντέκαρντ τον είχα υποπτευθεί απο την αρχή.........αλλά στο κινηματογραφικό τέλος με απογοήτευσε, ευτυχώς στο director's cut σχεδόν με επιβεβαίωσε...

θυμάμαι τη σκηνή στην αρχή του έργου που μου είχε καρφωθεί στο μυαλό, ως τεστ αναγνώρισης ενός ανδροειδούς, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση καθώς τότε τεχνολογικά το "αγιο δισκοπότηρο" ήταν η Τεχνητή Νοημοσύνη (ΑΙ).

Ερώτηση: "Βλέπεις στην μέση της ερήμου μια αναποδογυρισμένη χελώνα. Διψάει και θα πεθάνει σίγουρα. Τι κάνεις; "

Απάντηση: "Τι είναι χελώνα; "

μου είχε μείνει στο μυαλό λέμε. Ακόμα τη θυμάμαι.

Όπως και τα σπασίματα στα δάχτυλα του Ντέκαρντ, σκηνή ωμής βίας, χωρίς δράση. Ψυχολογικό τουρλομπούκι μέσα μου. Και οι συνομήλικοι έβλεπαν Thundercats........είχαμε και γμώ τα θέματα να συζητήσουμε (not). :D

Valkyre
18-08-2011, 22:46
@dimitrisasp.Κατ'αρχάς το material που βασίστηκε το blade runner είναι από τον Philip K. Dick με τον τίτλο "Do androids dream of electric sheep?" του 1968 και όχι 80ίλα όπως περιπαικτικά και προσβλητικά ανέφερες....Κάθαρμα...
Εννοείται final cut όπως σου είπε ο Γιάννης.

Blade runner sequel από τον Σκοτ (ευτυχώς) και όχι από τον Νόλαν:
http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes&id=302593
φλερταρεις με το -ρεπ....

και αυτο οχι επειδη θα το αναλβει ο Σκοτ που λατρευω (αν και οι τελευταιες του ταινιες δεν ειναι αναλογες του παρελθοντος), αλλα για το "ευτυχως" λες και κατατασσεις τον Νολαν στην κατηγορια Michael Bay...

φτου σου! :P

jimbour
18-08-2011, 22:47
αφου το φερε η κουβέντα. Ορίστε
http://www.imdb.com/news/ni14246256/

aris13
18-08-2011, 23:34
^^
Press Release


LOS ANGELES, CA, AUGUST 18, 2011—Three-time Oscar-nominated director Ridley Scott is set to helm a follow up to his own ground-breaking 1982 science fiction classic “Blade Runner” for Warner Bros-based financing and production company Alcon Entertainment (“The Blind Side,” “The Book of Eli”).

Alcon co-founders and co-Chief Executive Officers Broderick Johnson and Andrew Kosove will produce with Bud Yorkin and Cynthia Sikes Yorkin, along with Ridley Scott. Frank Giustra and Tim Gamble, CEO’s of Thunderbird Films, will serve as executive producers.

The filmmakers have not yet revealed whether the theatrical project will be a prequel or sequel to the renowned original.

Desmond
18-08-2011, 23:51
φλερταρεις με το -ρεπ....

και αυτο οχι επειδη θα το αναλβει ο Σκοτ που λατρευω (αν και οι τελευταιες του ταινιες δεν ειναι αναλογες του παρελθοντος), αλλα για το "ευτυχως" λες και κατατασσεις τον Νολαν στην κατηγορια Michael Bay...

φτου σου! :P
Χαχα!Τώρα που το ξαναδιαβάζω, έχεις δίκιο, ακούγεται κάπως ισοπεδωτικό!
Βασικά ευτυχώς για τον ίδιο τον Νόλαν που δεν έμπλεξε με ένα τόσο βαρύ όνομα καθώς θα τον περίμεναν στη γωνία fans και κριτικοί.Πόσο μάλλον όταν θα ήθελε να προσθέσει την προσωπική του σφραγίδα κάτι που δύσκολα θα γινόταν αποδεκτό.Άσε που δε νομίζω να είχε και την ίδια ελευθερία από το studio που φαντάζομαι οτι θα απολαμβάνει ο Scott.

aris13
19-08-2011, 00:13
^Μακάρι να του δώσουν τελικό μοντάζ. Κάτι που δεν του έδωσαν σε Kingdom of Heaven και Robin Hood, όπως και στην αρχική εκδοχή του Blade Runner με τα voice overs.

Lefteris_X
19-08-2011, 00:39
τελικά δεν έλεγα ψέμματα όταν πριν απο αρκετό καιρό είχα πει ότι ο Σκοτ ετοιμάζει το prequel του Alien.

Είναι γεγονός, προορίζεται για τέτοιο καιρό 2012 και λεγεται Prometheus. Ανυπομονώ περισσότερο απο το Blade Runner, καθώς δεν μπορώ να καταλάβω τι του "λείπει", ώστε να το δώσει μια 2η ταινία (prequel δεν λείπει, συνέχεια σεναριακά δεν έχει νόημα, οπότε; τι; remake; δεν με ενδιαφέρει, προτιμώ το αυθεντικό Blade Runner με την πόλη των αγγέλων όπως την προλόγιζε και την τεχνολογία του 2019, εκεί που υποτίθεται ότι θα είχε φτάσει, όχι στον εμετό του σήμερα, που είναι πουσαρισμένα τα 80s τεχνολογικώς).

Valkyre
19-08-2011, 00:59
Καλα και το αρχικο Αλιεν δεν νομιζω οτι του ελειπε κατι για να κανει prequel o Scott. Ναι ξερω οτι θα μας δειξει τι συνεβη στο σκαφος που τελικα πηγε να βοηθησει το αρχικο πληρωμα του Αλιεν, αλλα πραγματικα το μυστηριο του τι μπορει να ειχε συμβει ηταν μερος της μαγειας του Αλιεν. Θα προτιμουσα ή να πει μια τελειως διαφορετικη ιστορια (που δηλαδη δεν θα ξερουμε την καταληξη της γιατι σκεψου, να δουμε μια ταινια που ηδη ξερουμε το τελος? μλκια δεν ειναι?) εστω χρονολογικα πριν το πρωτο Αλιεν, ή ενα sequel απο τον ιδιο.

Δεν ξερω μερικα εργα σου κανουν μεγαλη αισθηση και δεν πρεπει να τα αγγιζουμε ευκολα. Μερος της μαγειας του Αλιεν ηταν αυτο που δεν εβλεπες σε ολη την ταινια,αυτο που δεν γνωριζες, το μυστηριο που ξετυλιγονταν αργα αργα και βασανιστικα. Τα λεω ολα αυτα και πωρωνομαι σιγα σιγα....Με βλεπω να βαζω το εργακι να το δω παλι για 232252η φορα!

Lefteris_X
19-08-2011, 01:15
συμφωνώ, if ain't broken don't fix it.

αλλά για το Alien, όταν το είχα δει, μου είχε προκαλέσει τρομερή (καρα-τρομερή) το διαστημόπλοιο που βρήκαν στον πλανήτη, για ένα λόγο: ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Σαν μικρή πόλη ήταν. Και η πλάκα είναι ότι απ' έξω δεν το έπαιρνες χαμπάρι το πόσο μεγάλο είναι, ούτε στα πρώτα βήματα που έκαναν όταν μπήκαν μέσα.

Ακόμα όμως θυμάμαι μόλις μπήκαν στην "αίθουσα", χέστηκα πάνω μου με το μεγαλειώδη και τεράστιο χώρο. Έπαθα την πλάκα μου, όταν πλησίασαν αυτό το εξωγήινο πλάσμα, που καθόταν σε μια τεράστια καρέκλα (σαν τις ζωγραφιές των Μάγια / Ινκας, άλλος ένας λόγος που μου τράβηξε την προσοχή το πλάσμα). Ιδιαίτερα δε, όταν καταλαβαίνουμε αργότερα στην ταινία, ότι ακόμα και αυτό το τεράστιο πλάσμα και παρ' όλη την τεχνολογική υπεροχή που είχε το είδος (species) του πλάσματος, δεν κατάφερε να επιβιώσει μετά το Alien.

Είμαι πολύ "ψαχουλευτικός" χαρακτήρας και μυστήρια ή ανεξήγητα δεν μου αρέσουν - μπορεί να προσθέτουν στην ατμόσφαιρα, αλλά εμένα μου αφήνουν μια αίσθηση ανεξήγητου και αυτό με διαολίζει γμσέτα, μου σπάει τα νεύρα, γιατί όταν θέλω κάτι να μάθω, θέλω να το μάθω - πχ. ποτέ δεν μου άρεσαν οι ταχυδακτυλουργοί, γιατί δεν αποκάλυπταν τα μυστικά τους - το ίδιο το "κόλπο" ποσώς με ενδιέφερε, το "πως" το έκανε με ενδιέφερε μόνο και αυτό δεν το έλεγαν, οπότε κι εγώ δεν γουστάρω φάση καθόλου.

Για αυτό και με το που πρωτο-είδα το Αλιεν είχα την απορία, απο που σκατά ξεκίνησε, και πως μπορούσε να μεταφέρεται στο διάστημα (απο ξενιστές; ) μιας και έδειχνε να μην έχει καν κοινωνικό ιστό, κοινωνία, εξέλιξη, τεχνολογία. Αλλά ως "κυνηγός" είναι ο απόλυτος, με τον τέλειο αμυντικό μηχανισμό (όπως λένε και στα έργα): οξύ για αίμα= δεν το τρυπάς, δεν το πυροβολείς και φυσικά δεν προλαβαίνεις να πεις "κιχ" σε μάχη σώμα με σώμα.

Ε, έχω ιντριγκαριστεί απο τότε, ποιές είναι οι ρίζες των Alien.

Και κακώς όλοι (κ εγώ) τα λέμε Alien, γιατί σημαίνει απλά "αλλοδαπός", όχι εξωγήινος (κοινώς στην Αθήνα έχουμε πήξει στους Αλιεν λολ).

Οπότε άλλη μια απορία που είχα πάντα; Ποιό είναι το όνομα των Alien; Έχουν; Δεν έχουν; (αν έχουν αποτελεί ένδειξη κοινωνικού ιστού για παράδειγμα και επικοινωνιακής γλώσσας).

Γενικότερα το περιμένω πως και πως, αν και έχω πολλές επιφυλάξεις, γιατί έχω να δω remake καλό απο τότε που δεν θυμάμαι. (αλήθεια, τώρα που το σκέπτομαι στα γρήγορα δεν έχω δει κανένα remake που να μου άρεσε περισσότερο απο το original. Ίσως το Invasion of the Body Snatchers με τον Ντόναλντ Σάδερλαντ μπορώ να πω, γιατί αυτό, όντως ήταν remake της ακόμα πιο παλιάς έκδοσης).

Valkyre
19-08-2011, 01:30
Tα remake σπανια (πολυ σπανια) ειναι καλυτερα απο τα original. Μονο σε reboot καταστασεις μπορεις να πεις οτι κατι ξεπερναει το παρελθον. Αν και εκει παλι ειναι πολυ λιγες οι περιπτωσεις. Αυτο που σου δινει το reboot εναντι του remake, ειναι οτι μπορεις να αλλαξεις αρδην τα παντα. Απο το υφος, την σκηνοθεσια ολα. Μπορεις να αγνοησεις την προηγουμενη ιστορια και οτι συνεβη ως μη γενομενο και να ξεκινησεις απο μια λευκη κολα χαρτι να δημιουργησεις αυτο που εσυ πραγματικα εχεις φανταστει. Γι αυτο και εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να ξεπερασεις το original.

Tωρα γι αυτο που λες, ναι κι εγω εχω τετοιες απορριες και ειδικα για το Αλιεν αυτες ειχα, αλλα πραγματικα, με συναρπαζει αυτο που δεν ξερω. Δεν λεω Σκοτ ειναι αυτος θα βρει τον τροπο να μου κινησει το ενδιαφερον και σιγουρα θα δω την προσπαθεια του, απλα φοβαμαι μην μου καταστρεψει την μαγεια/νοσταλγια και το δεος που μου ειχε προκαλεσει το αρχικο Αλιεν ακριβως γιατι ολο το σκηνικο ηταν "Αλιεν" και οχι μονο το εξωγηινο πλασμα.

Τοσα πραγματα ηταν αγνωστα στην ταινια. Και ηταν ιδιοφυης αυτη η σκηνοθετικη αποφαση του Σκοτ. Να μην ξερει ο θεατης σχεδον τιποτα, ουτε για το πληρωμα, ουτε για την δουλεια που εκαναν (μονο τις βασικες λεπτομερειες) ουτε για το distress call απο το διαστημοπλοιο, ουτε για τους εξωγηινους ουτε τιποτα. Ο θεατης σιγα σιγα μαθαινε λιγα λιγα τα στοιχεια για το καθε τι που αποτελουσε την ταινια. Ανακαλυπτε παρεα με το πληρωμα τα χαρακτηριστικα του εξωγηινου, ανακαλυπτε το ιδιο το πληρωμα και το ιδιο το σκαφος που επεβαιναν.

Αριστουργηματικη στο ειδος της ταινια.... κατα την γνωμη μου αξεπεραστη μεχρι σημερα....

Εληξε... παω να το δω τωρα... λολ...

Desmond
19-08-2011, 01:36
^Μακάρι να του δώσουν τελικό μοντάζ. Κάτι που δεν του έδωσαν σε Kingdom of Heaven και Robin Hood, όπως και στην αρχική εκδοχή του Blade Runner με τα voice overs.
Όταν μίλαγα για ελευθερία είχα στο μυαλό μου την καλλιτεχνική δημιουργία περισσότερο.Αν ισχύει αυτό που είχα διαβάσει οτι με τόσο budget που έδωσαν στον Scott "απαιτούν" PG13 για την κινηματογραφική version του prometheus, ε, τότε η έκδοση που θα φτάσει στο σινεμά θα είναι πετσοκομμένη και μεις θα κάνουμε υπομονή για την director's cut unrated version.Το ίδιο πιστεύω θα συμβεί και με το blade runner.

Aphelian
19-08-2011, 03:19
Οπότε άλλη μια απορία που είχα πάντα; Ποιό είναι το όνομα των Alien; Έχουν; Δεν έχουν; (αν έχουν αποτελεί ένδειξη κοινωνικού ιστού για παράδειγμα και επικοινωνιακής γλώσσας).


Ενώ στις ταινίες δεν μας έχουν αναφέρει κάτι σχετικό με το είδος και πως ονομάζεται "κανονικά", το πιο "σωστό" όνομα είναι το Xenomorph.

Όπως είπες, έχουμε γεμίσει Aliens στην Αθήνα :p

Lefteris_X
19-08-2011, 12:57
@Desmond

Ξενόμορφο. Ορθό. αλλά δεν εννοούσα πως εμείς να τα αποκαλούμε, αλλά πως όντως αποκαλούνται (αν έχουν ονομασία);;;;

το όνομα του species τέλος πάντων.

@Valkyre

όντως, πάλι θα συμφωνήσω, αυτές οι άγνωστες πτυχές του σεναρίου είναι που προσέδιδαν ατμόσφαιρα, μαζί με τη σκηνοθεσία, την γενικότερη έλλειψη φωτός (όταν έβλεπα τη πρώτη ταινία κι επειδή είχα πρόσφατο μέσα μου το Star Trek, που είναι ΜΕΣΑ στην αποστείρωση και όλα πεντακάθαρα φωτεινά, η διαφορά των 2 ταινιών είναι "μέρα-νύχτα"), την εμφανή "χρήση" επί πολλά χρόνια (φθορά) στο διαστημόπλοιο, η μουσική υπόκρουση (δεν ξεχνιούνται αυτές οι νότες οι μυστηριακές) και φυσικά η έλλειψή της σε αρκετά σημεία, που έχει αντικατασταθεί με τρομερά περιβαλλοντικά ηχητικά εφφέ.

Λολ, "ξέφυγα" πάλι και άρχισα να μιλάω για το Αλιεν, λες και είμαστε σε θρεντ περί Αλιεν. Τόσο καλό θεωρώ το έργο, που εύκολα με παρασέρνει να μιλάω για αυτό.

και η πλάκα;

σε μερικά χρόνια, η ταινία θα είναι 40ετίας! αν θυμάμαι καλά είναι του 1979!!!!

και τα εφφέ τα βλέπεις και άνετα πιστεύεις ότι είναι σημερινά, ιδιαίτερα το πλάσμα - μην σου πω και αρκετά καλύτερο απο τα CGI πλάσματα του σήμερα. (αρκεί να δεχτείς κάποια πράματα ως σκηνοθετικές επιλογές και όχι να τα κρίνεις με την σημερινή εξέλιξη της τεχνολογίας - πχ. μην κράξει κάποιος βλέποντας ότι οι 1-2 υπολογιστές που φαίνονται δεν έχουν LCD TFT οθόνη, ή το γεγονός ότι δεν υπάρχουν force fields στο διαστημόπλοιο ή εξελιγμένες ιατρικές τεχνικές για scannάρισμα ιών κλπ).

Dragonpaul
19-08-2011, 13:29
Κάτσε γιατί τώρα έχω ένσταση σε κάτι. Καταρχήν τη λατρευω την ταινία, δεν το συζητώ. Αλλα boy, το Alien είναι αισχρο. Απο τη στιγμη που γεννιέται (που είναι σα κούκλα κουκλοθέατρου και απομακρυνεται απο τον ξενιστή με ψεύτικες σπασμωδικες κινήσεις), μέχρι και όταν φαίνεται ολόκληρο που φαίνεται πως είναι ηθοποιός μέσα στο κουστούμι και οι κινήσεις είναι αστα να πάνε. Καλα έκανε ο Σκοτ και δε το πολυεμφανιζε στην ταινία.
Επαναλαμβάνω: λατρευω την ταινία, αλλα όταν βλέπω το Alien, ξενερωνω πολυ. Βέβαια για την εποχή, ήταν επαναστατικό. Αλλα καμία σύγκριση με σημερινά εφφε.

EDIT: Οποίος μου δώσει -rep, να του καεί το πρώτο PS4 που θα πάρει!!!!!

dimitrisasp
19-08-2011, 13:50
Πας γυρευοντας! :a045fgf:


EDIT: Οποίος μου δώσει -rep, να του καεί το πρώτο PS4 που θα πάρει!!!!!

Λες και η Sony χρειαζεται βοηθεια..

Dragonpaul
19-08-2011, 14:38
LOLOLOLOLOLOLOL!!!!!!!!

Valkyre
19-08-2011, 14:40
Κάτσε γιατί τώρα έχω ένσταση σε κάτι. Καταρχήν τη λατρευω την ταινία, δεν το συζητώ. Αλλα boy, το Alien είναι αισχρο. Απο τη στιγμη που γεννιέται (που είναι σα κούκλα κουκλοθέατρου και απομακρυνεται απο τον ξενιστή με ψεύτικες σπασμωδικες κινήσεις), μέχρι και όταν φαίνεται ολόκληρο που φαίνεται πως είναι ηθοποιός μέσα στο κουστούμι και οι κινήσεις είναι αστα να πάνε. Καλα έκανε ο Σκοτ και δε το πολυεμφανιζε στην ταινία.
Επαναλαμβάνω: λατρευω την ταινία, αλλα όταν βλέπω το Alien, ξενερωνω πολυ. Βέβαια για την εποχή, ήταν επαναστατικό. Αλλα καμία σύγκριση με σημερινά εφφε.

EDIT: Οποίος μου δώσει -rep, να του καεί το πρώτο PS4 που θα πάρει!!!!!

Α θα διαφωνησω φουλ Παυλο! Ο Σκοτ εσκεμμενα δεν εμφανιζε το Αλιεν οχι επειδη πιστευε οτι δεν ειναι πειστικο, αλλα ακριβως επειδη αυτο το αγνωστο της ολοκληρωμενης μορφης του, προκαλουσε δεος και ανατριχιλα στον θεατη. Ο οποιος δεν ηξερε μεχρι σχεδον το τελος της ταινιας τι ειναι αυτο το πραγμα που σκοτωνει τον κοσμο ετσι. Ειναι πραγματικα ανατριχιαστικο να μην ξερεις το μεγεθος, το σχημα και την οψη της απειλης. Δεν θα ξεχασω ποτε την σκηνη που ο καπετανιος εχει μπει μεσα στους αεραγωγους σε μια προσπαθεια να εγκλωβισουν το Αλιεν και να το σκοτωσουν. Ειχε μαζι του εναν ανιχνευτη κινησης που εκανε ενα απλο "μπιμ" και ειχε μια απλη κουκιδα σε ενα απλο φοντο. Το μονο που ακουγες ηταν ηχοι, δεν εβλεπες τιποτα και η ηθοποιια και η σκηνοθεσια ηταν αυτες που σε εκαναν να κρατας την κουβερτα ή το μαξιλαρι οσο πιο σφιχτα γινεται...

Δεν εδειξε σχεδον καθολου το Αλιεν σε εκεινο το σημειο (μονο 1 κλασμα του δευτερολεπτου) κι ομως ηταν η πιο αγχωτικη για εμενα και τρομακτικη σκηνη της ταινιας! Μαεστρια εντελως απο τον Σκοτ.

Δεν μου αρεσει οταν ο σκηνοθετης επιλεγει να σου δειξει το πλασμα/απειλη απο την αρχη της ταινιας. Με το που εχεις δει την ολοκληρωμενη μορφη μιας απειλης, παυει να ειναι και τοσο "απειλη". Το κουστουμι ηταν υπεροχο, ηταν αηδιαστικο, αποκρουστικο, οτι ακριβως επρεπε να ειναι. Για την εποχη του ηταν πολυυυυυ μπροστα αυτα τα εφφε!

Desmond
19-08-2011, 14:43
Κάτσε γιατί τώρα έχω ένσταση σε κάτι. Καταρχήν τη λατρευω την ταινία, δεν το συζητώ. Αλλα boy, το Alien είναι αισχρο. Απο τη στιγμη που γεννιέται (που είναι σα κούκλα κουκλοθέατρου και απομακρυνεται απο τον ξενιστή με ψεύτικες σπασμωδικες κινήσεις), μέχρι και όταν φαίνεται ολόκληρο που φαίνεται πως είναι ηθοποιός μέσα στο κουστούμι και οι κινήσεις είναι αστα να πάνε. Καλα έκανε ο Σκοτ και δε το πολυεμφανιζε στην ταινία.
Επαναλαμβάνω: λατρευω την ταινία, αλλα όταν βλέπω το Alien, ξενερωνω πολυ. Βέβαια για την εποχή, ήταν επαναστατικό. Αλλα καμία σύγκριση με σημερινά εφφε.

EDIT: Οποίος μου δώσει -rep, να του καεί το πρώτο PS4 που θα πάρει!!!!!
Εκεί ήταν και η όλη μαεστρία του Scott.Οι σκηνές δράσεις και gore ήταν περιορισμένες χωρίς να αφαιρεί απολύτως τίποτα από την εμπειρία αλλά αντιθέτως να προσθέτει κιόλας.

Dragonpaul
19-08-2011, 14:46
Οκ, συμφωνώ με όλα αυτα. Ξέρω γιατί ο Σκοτ δεν το πολυπαρουσιαζε και πως η ταινία επικεντρώνει στο σκοτεινό και αγωνιωδες κομμάτι. Εννοείται πως δεν το έκανε επειδή το Alien ήταν/είναι αισχρο. Πρέπει να την έχω δει άπειρες φορές. Μου αρέσει πολυ!!!!! Αλλα τα Alien, μπορει για την εποχή να ήταν οκ, αλλα για τώρα, όπως είπε ο Λευτερης, είναι ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΆΝΕ!!!!!! Υπέροχα ήταν τα Alien στο 4!!!!!

Valkyre
19-08-2011, 15:02
νομίζω ότι ο Λευτέρης το αντίθετο έλεγε ότι δηλαδή το πλάσμα του Αλιεν στέκεται άνετα ακόμη και σήμερα.

Dragonpaul
19-08-2011, 15:07
Ναι, αυτο είπε και εγω διαφωνώ. Αν έβλεπα ένα τέτοιο "κατασκεύασμα" σε σημερινή ταινία, θα έφευγα απο την αίθουσα.

aladdin7
19-08-2011, 15:12
Χθεσινοβραδυνή επίσκεψη στον κινηματογράφο για το Blitz! Το ταινιάκι δεν είναι κακό! Κάθε άλλο. Βλέπεται πολύ ευχάριστα!

Μικρή "πατάτα" στο τέλος
όπου ο Statham πυροβολεί με ένα μαύρο πιστόλι και στην αλλαγή του πλάνου φαίνεται να κρατάει ένα ασημί Magnum!!!!!

Valkyre
19-08-2011, 15:38
Ναι, αυτο είπε και εγω διαφωνώ. Αν έβλεπα ένα τέτοιο "κατασκεύασμα" σε σημερινή ταινία, θα έφευγα απο την αίθουσα.


ναι ρε συ αλλα έτσι δεν είναι σαν να λες ότι βάζεις τα εύγε πάνω απο το σενάριο;

aris13
19-08-2011, 15:44
Drive του Nicolas Winding Refn (pusher trilogy, Bronson). Η ταινία κέρδισε το βραβείο σκηνοθεσίας στο φεστιβαλ των καννών.

http://thefilmstage.com/wp-content/uploads/2011/08/drive_ver5_xlg-620x918.jpg

Drive Red Band Movie Trailer Official (HD)

Dragonpaul
19-08-2011, 15:55
ναι ρε συ αλλα έτσι δεν είναι σαν να λες ότι βάζεις τα εύγε πάνω απο το σενάριο;

Μάλλον θες να πεις "εφφε". Όχι Δημήτρη, δε λέω αυτο. Αν ήταν έτσι δε θα έβλεπα το Alien 8000000 φορές. Άλλωστε είπα πως τα εφφε είναι καλα "για την εποχη". Επικεντρωνω σε αυτο που είπε ο Λευτερης πως τα εφφε είναι επαρκή ακόμα και για σήμερα, κάτι στο οποίο δε συμφωνώ.
Δεν είμαι τόσο ρηχός για να βάζω το οπτικό κομματι πάνω απο το σενάριο. Αλίμονο.

Valkyre
19-08-2011, 16:00
Μάλλον θες να πεις "εφφε". Όχι Δημήτρη, δε λέω αυτο. Αν ήταν έτσι δε θα έβλεπα το Alien 8000000 φορές. Άλλωστε είπα πως τα εφφε είναι καλα "για την εποχη". Επικεντρωνω σε αυτο που είπε ο Λευτερης πως τα εφφε είναι επαρκή ακόμα και για σήμερα, κάτι στο οποίο δε συμφωνώ.
Δεν είμαι τόσο ρηχός για να βάζω το οπτικό κομματι πάνω απο το σενάριο. Αλίμονο.

lol το αυτόματο λεξικό του κινητού την έκανε την πατάτα! χαχα

Εντάξει δεν αμφεβαλλα γι αυτό απλά έτσι όπως το εγραψες νομίζω ότι δεν μπορούσες καν να το αντικρυσεις πια χαχα! :)

Dragonpaul
19-08-2011, 16:05
lol το αυτόματο λεξικό του κινητού την έκανε την πατάτα! χαχα

Εντάξει δεν αμφεβαλλα γι αυτό απλά έτσι όπως το εγραψες νομίζω ότι δεν μπορούσες καν να το αντικρυσεις πια χαχα! :)
Aστειευεσαι;;;;; Το/τα λατρευω!!!!! Ακομα και το 3 που θεωρειται το χειροτερο (καλα, μην αρχισω για το Alien εκει...). Πριν λιγες μερες ειδα τα δυο πρωτα παλι και τα απολαμβανω το ιδιο καθε φορα.

dimitrisasp
19-08-2011, 20:48
Ειδα χθες το Sawshank Redemption! Πολυ πολυ καλη ταινια με ωραιες ερμηνειες και ιστορια που σε κραταει μεχρι τελος. Επισης πολυ καλο το soundtrack!

jimspy
19-08-2011, 20:51
^^nomizo oti arghses poly alla toylaxiston to eides .....

ego eida to ¨¨source code¨¨....... blepetai eyxarista alla tipota to idiaitero......

Dragonpaul
19-08-2011, 20:52
Ειδα χθες το Sawshank Redemption! Πολυ πολυ καλη ταινια με ωραιες ερμηνειες και ιστορια που σε κραταει μεχρι τελος. Επισης πολυ καλο το soundtrack!
Xθες το ειδες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Στη γωνια του forum ορθιος στο ενα ποδι!!!!!!!!!!:a122:

dimitrisasp
19-08-2011, 21:08
LOL Παυλο :P Το ειχα στο προγραμμα πολυ καιρο τωρα γιατι ειχα δει οτι ειναι top rated (#1) στο IMDB. Σημερα εχει Taxi Driver το προγραμμα!

Παντως να πω οτι η χημεια Robins/Freeman ηταν απιστευτη!

Dragonpaul
19-08-2011, 21:21
LOL Παυλο :P Το ειχα στο προγραμμα πολυ καιρο τωρα γιατι ειχα δει οτι ειναι top rated (#1) στο IMDB. Σημερα εχει Taxi Driver το προγραμμα!

Παντως να πω οτι η χημεια Robins/Freeman ηταν απιστευτη!
Δεν ξερω ποσες φορες την εχω δει...

jimbour
19-08-2011, 21:48
Οσοι είναι Αθηνα αυτες τις μέρες και ψήνονται για θερινό, έχουμε την επανεκδοση του Breathless του Godard, ισως η αγαπημένη μου ταινία απο αυτόν.
http://www.imdb.com/title/tt0053472/

Αλλιως μπορείτε να δείτε το Βeginners
http://www.imdb.com/title/tt1532503/

aris13
20-08-2011, 00:36
^Θα τα τιμησω και τα 2.

dimitrisasp
20-08-2011, 02:33
Καλος και ο ταξιτζης! Η Jodie Foster πανεμορφη!

Lefteris_X
20-08-2011, 11:50
τον Χάρβευ Καϊτέλ τον πήρατε χαμπάρι ως "νταβατζή" στον "Ταξιτζή";

ε, ρε νιάτο και "τουμπανιασμένος" (με φυσικό τρόπο, όχι φαρμάκι) που ήταν ε;

ε, πάνε και 40 χρόνια περίπου, παίζει κ αυτό το ρόλο του :D

είδα το Pirates της Καραϊβικής, Stranger Tides.

Καλούλι ήταν, αλλά έχω κάποιες σκηνοθετικές ενστάσεις:

α) η μουσική επένδυση ήταν μέτρια, γιατί πολλές φορές χρησιμοποιούνταν για να δώσει περισσότερη "ένταση" σε σκηνές που είχαν λίγη, όμως αυτό κάνει "μπαμ" καθώς χαρακτήρες+δράση τους - μουσική φαίνονται άνισα στοιχεία.

β) αρκετές σεκάνς δράσης, είχαν τραβηχτεί σε χρονική διάρκεια τόσο μεγάλη, που έκανε "κοιλιά" το στοιχείο της αδρεναλίνης = όταν τραβάνε αρκετά δευτερόλεπτα οι σκηνές δράσης στον κινηματογράφο, ο θεατής δεν γίνεται να είναι στην "τσίτα" πολλή δευτερόλεπτα συνεχόμενα, με συνέπεια ("εγκλιματίζεται" ο εγκέφαλος) να παθαίνει "ανοσία" μετά απο λίγο = η τόση δράση, γίνεται "συνήθεια" και χάνεται το νόημα (της αδρεναλίνης) όλης της σεκάνς (για δράση πήγαινε, τελικά συνήθεια έγινε).

γ) δεν είδα πουθενά χιούμορ, τουλάχιστον στα επίπεδα των προηγούμενων Πειρατών. Κάτι ψιλά είχε, κυρίως ο τρόπος που μιλάνε τα Αγγλικά (το είδα με αγγλικούς υπότιτλους), αλλά μέχρι εκεί.

Τέλος, επίσημα μπορώ να πω ότι 2 γοργόνες τις ερωτεύτηκα (την πρώτη ξανθιά που εμφανίζεται στην βάρκα και μετά αυτή που παγίδευσαν).

Οι ιεροκήρυκες τελικά κατά τους Πειρατές είναι κ@λόφαρδοι = γλυτώνουν όλες τις κακοτοπιές, δεν τους σφάζουν/κρεμούν οι πειρατές, είναι εν μέρη Wolverine (= έχουν αναγέννηση κυττάρων αντίστοιχη, πχ παίζει σφαχτέν στο λαιμό αλλά επιζούν).....και βέβαια καταλήγουν να τους γουστάρει μια πανέμορφη γοργόνα και να ζουν στον τόπο τους.


ΥΓ: Το πρώτο μου σπόϊλερ! Ολέ!

dimitrisasp
20-08-2011, 13:30
Τον προσεξα Λευτερη! Και κοκκινο μακρυ νυχακι για κοκα προσεξα :P

volyros
20-08-2011, 19:30
Ειδα χθες το Sawshank Redemption! Πολυ πολυ καλη ταινια με ωραιες ερμηνειες και ιστορια που σε κραταει μεχρι τελος. Επισης πολυ καλο το soundtrack!

ΔΕΝ το ειχες δει;;Ban him now please!!

Η κορυφαια ταινια ολων των εποχων για μενα και ενα απο τα αγαπημενα μου μυθιστορηματα του Stephen King μαζι με το Αυτο και τα Χρησιμα Αντικειμενα.Πρεπει να την εχω δει 60-65 φορες χωρις υπερβολη.

Stephen King+Frank Darabont=ΤΑΙΝΙΑΡΕΣ...

Canto
20-08-2011, 19:37
Δεν ξερω αν εχει ξαναγραφτει:
Νεο Blade Runner απο τον Ridley Scott,ειναι σε πολυ πρωιμο σταδιο βεβαια διοτι ακομα δεν ξερουμε αν θα ειναι sequel ή prequel.
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=23138&subid=2&pubid=63317126

dimitrisasp
20-08-2011, 19:41
Σημερα θα δω το One Flew Over the Cuckoo's Nest με τον Jack! Χρονια τωρα θελω να το δω κι αυτο αλλα δεν ειχα αξιωθει!

Dragonpaul
20-08-2011, 19:46
Σημερα θα δω το One Flew Over the Cuckoo's Nest με τον Jack! Χρονια τωρα θελω να το δω κι αυτο αλλα δεν ειχα αξιωθει!
Ουτε εγω το εχω δει... Ξεκινησα να το βλεπω πριν μερικες μερες, το διεκοψα και περιμενω να δω καποια στιγμη τη συνεχεια. Παντως, μεχρι εκει που ειδα, δε με πολυενθουσιασε.

tonybsg
20-08-2011, 19:50
Αυτή κι αν είναι από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών. :)

Dragonpaul
20-08-2011, 19:52
Εννοειται θα επανελθω μολις τη δω ολοκληρη.

dimitrisasp
20-08-2011, 19:52
Ουτε εγω το εχω δει... Ξεκινησα να το βλεπω πριν μερικες μερες, το διεκοψα και περιμενω να δω καποια στιγμη τη συνεχεια. Παντως, μεχρι εκει που ειδα, δε με πολυενθουσιασε.

Οταν διακοπτεις ετσι μια ταινια οσο καλη και να ναι χανεις το κλιμα! Το χω παθει και γω.. Γενικα μην αρχιζεις μια ταινια αν δεν εχεις διαθεση να τη δεις ειναι ο κανονας μου :P

Dragonpaul
20-08-2011, 19:54
Οταν διακοπτεις ετσι μια ταινια οσο καλη και να ναι χανεις το κλιμα! Το χω παθει και γω.. Γενικα μην αρχιζεις μια ταινια αν δεν εχεις διαθεση να τη δεις ειναι ο κανονας μου :P
Μωρε δεν ειναι αυτο. Την ειχα ξεκινησει αργα και επειδη ειναι και μεγαλουτσικη, θα με επαιρνε πολυ αργα. Οποτε την διεκοψα με σκοπο να τη συνεχισω την επομενη μερα, αλλα δεν εκατσε. Παντως, θυμαμαι πολυ καλα τι γινοτανε μεχρι εκει.

Lefteris_X
20-08-2011, 21:04
πλοκή δεν έχει σχεδόν καθόλου Παύλο.

Εστιάζεις μόνο απο καλλιτεχνικής (υποκριτικής) πλευράς στις ερμηνείες.......πχ. σε πείθουν ή όχι ότι τα άτομα έχουν κάποιες εμμονές / ψυχολογικές ασθένειες;

όλοι οι χαρακτήρες όντως έχουν ή τους έχουν "βαπτίσει" ντε και καλά ότι έχουν;

αυτοί πως αντιδρούν σε αυτό - αν αντιδρούν, ποιοί και πως ο καθένας ξεχωριστά;

υπάρχει μια άτυπη γλώσσα επικοινωνίας μεταξύ των "θαμώνων" παρόλο που ο καθένας λόγω ασθένειας - εμμονής ζει σε έναν "δικό" του κόσμο;

εν τέλει, ποιοί είναι οι "τρελοί"; οι μέσα ή οι έξω;

και μπορείς να βγεις στους "όχι-τρελούς", που είναι έξω;

σε αφήνουν; σε "αφήνεις";

ε, με τέτοια θέματα πραγματεύεται "Η Φωλιά του κούκου".

jimspy
21-08-2011, 05:10
eida to ''super 8''....... gia na perasei h ora kalo htan....alla mexri ekei

Dragonpaul
21-08-2011, 05:15
πλοκή δεν έχει σχεδόν καθόλου Παύλο.

Εστιάζεις μόνο απο καλλιτεχνικής (υποκριτικής) πλευράς στις ερμηνείες.......πχ. σε πείθουν ή όχι ότι τα άτομα έχουν κάποιες εμμονές / ψυχολογικές ασθένειες;

όλοι οι χαρακτήρες όντως έχουν ή τους έχουν "βαπτίσει" ντε και καλά ότι έχουν;

αυτοί πως αντιδρούν σε αυτό - αν αντιδρούν, ποιοί και πως ο καθένας ξεχωριστά;

υπάρχει μια άτυπη γλώσσα επικοινωνίας μεταξύ των "θαμώνων" παρόλο που ο καθένας λόγω ασθένειας - εμμονής ζει σε έναν "δικό" του κόσμο;

εν τέλει, ποιοί είναι οι "τρελοί"; οι μέσα ή οι έξω;

και μπορείς να βγεις στους "όχι-τρελούς", που είναι έξω;

σε αφήνουν; σε "αφήνεις";

ε, με τέτοια θέματα πραγματεύεται "Η Φωλιά του κούκου".
Got it!!!! Thnx!


eida to ''super 8''....... gia na perasei h ora kalo htan....alla mexri ekei
Και, προσωπικα, ειχα προσδοκιες για αυτη την ταινια.

volyros
21-08-2011, 09:44
eida to ''super 8''....... gia na perasei h ora kalo htan....alla mexri ekei

Πάντως πολύ καλύτερο από άλλες ταινίες του είδους ακόμα και με ψηλότερο budget...Και οι πιτσιρικάδες έπαιξαν τελεία...

jimspy
21-08-2011, 23:30
oi pitsirikades ontos htan apsogoi.....ayto poy den moy arese htan to senario .....moy fanhke synithismeno k xoris idiaiterh prototypia......

dimitrisasp
22-08-2011, 04:14
Τελικα αντι για φωλεια του κουκου ειδαι το goodfellas! Πολυ καλο εργακι! Gangster κλπ τινα!

jk_blue_tiger
22-08-2011, 04:40
Τελικα αντι για φωλεια του κουκου ειδαι το goodfellas! Πολυ καλο εργακι! Gangster κλπ τινα!

Δες ακομα το Casino (Martin Scorsese).

badboyfriend
22-08-2011, 04:48
Τελικα αντι για φωλεια του κουκου ειδαι το goodfellas! Πολυ καλο εργακι! Gangster κλπ τινα!

Δες το Chinatown αφού έπιασες ποιότητα

Valkyre
22-08-2011, 13:38
eida to ''super 8''....... gia na perasei h ora kalo htan....alla mexri ekei

Γιατι βρε Jim τι παραπανω περιμενες? Ενα "Goonies" του 2011 ειναι, με αξιολογους πιτσιρικαδες, καλη ατμοσφαιρα και ωραια σκηνοθεσια. Σαφως και δεν ειναι ταινια που θα σου μεινει για χρονια, αλλα στο ειδος της νομιζω ηταν μια χαρα. Εμενα μου αρεσε πολυ. Γουστα βεβαια... :)

messi10
24-08-2011, 16:12
Eχει δει κανεις το Conan; Αν ναι, περιμενω εντυπωσεις. ;)

ParanoidGR
25-08-2011, 06:18
είδα το nightmare on elm street, πολύ καλο ο φρέντυ ανεπανάληπτος.ωραία ατμόσφαιρα με κράτησε μέχρι το τέλος παρόλο που νύσταζα .το είδα σε blueray πολύ καλο.

επίσης είδα και το blitz, απερίγραπτο, με μια λέξη jasion statham.αστυνομικό με serial killer που σκοτώνει αστυνομικούς.έξυπνο σενάριο πολύ καλές ερμηνείες.

το planet of the apes δεν μου άρεσε καθόλου, ευτυχώς που δεν το είδα στους κινηματογράφους, πεταμένα λεφτά.

nikon
25-08-2011, 09:08
....επίσης είδα και το blitz, απερίγραπτο, με μια λέξη jasion statham.αστυνομικό με serial killer που σκοτώνει αστυνομικούς.έξυπνο σενάριο πολύ καλές ερμηνείες.....Και εγώ το είδα προχθές αρκετά καλή αλλά για μένα την παράσταση κλέβει ο Aidan Gillen (http://www.imdb.com/name/nm0318821/) που μου θύμισε παλιό καλό Gary Oldman (http://www.imdb.com/name/nm0000198/).

Valkyre
25-08-2011, 11:15
ο καλυτερος Gary Oldman ever για εμενα ηταν στην ταινια Fifth Element! Απλα τα εσπαγε! Απο ξεκαρδιστικος μεχρι αυθεντικα τρομακτικος με την ερμηνεια του! Η ταινια ηταν απλα καλουτσικη, ο Oldman ομως ηταν η απολαυση η ιδια! Κριμα που τον εβγαλαν απο την μεση ετσι αποτομα στο τελος :(

Kane
25-08-2011, 11:59
Απολαυστική η ερμηνεία του, όντως. Για μένα οι καλύτερες του στιγμές είναι στο Leon, Dracula και φυσικά στο Rosencrantz & Guildenstern Are Dead. Το δίδυμο με τον Tim Roth είναι ανεπανάληπτο. Αν κάποιος δεν το έχει δει, παρακάτω το βιντεάκι από τα πρώτα λεπτά αυτής της... ασυνήθιστης ταινίας

Rosencrantz&Guildenstern are dead 1/12 - YouTube

Valkyre
25-08-2011, 12:13
^^ δεν το εχω δει αυτο! + ρεπ γιατι μου εδωσες μια παρα πολυ καλη ιδεα για ταινια! Ευχαριστω! :)

ParanoidGR
25-08-2011, 12:30
Και εγώ το είδα προχθές αρκετά καλή αλλά για μένα την παράσταση κλέβει ο Aidan Gillen (http://www.imdb.com/name/nm0318821/) που μου θύμισε παλιό καλό Gary Oldman (http://www.imdb.com/name/nm0000198/).



ακριβώς για αυτό είπα πολύ καλές ερμηνείες.και εμενα μου άρεσε παρα πολύ η ερμηνεία του,δεν ξέρω πως αλλα έδειχνε πολύ psico το άτομο.gary oldman
μεγάλη ηθοποιόαρα έτσι, αλλα γέρασε τώρα πια.

Kane
25-08-2011, 12:35
Τίποτα φιλαράκι. Ελπίζω να την απολαύσεις. Εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Rosencrantz_and_Guildenstern) είναι οι πληροφορίες για αυτούς τους χαρακτήρες σε περίπτωση που θέλεις να προετοιμαστείς.

nikon
25-08-2011, 19:50
.....Για μένα οι καλύτερες του στιγμές είναι στο Leon, Dracula και φυσικά...........στο Sid & Nancy.....για μένα.


....μεγάλη ηθοποιόαρα έτσι, αλλα γέρασε τώρα πια.Tι τώρα πια γεννήθηκε γέρος (Oldman).:P

GRZEUS
25-08-2011, 21:45
begotten

prosfata eida autin meta apo parotrinsi apo ena forum me tainies tromou opou eimai egegrammenos.. ok..se opoin aresoun paraksena kai allokota film isos tou aresei......einai om os ligo monotoni........ prin tin deite epidei den tha katalavete pola kalo einai na diavasete ligo to story....... stin ellada na pw oti apagorevftike to 1999 otan vgeike kai apo tote kaneis ellhnikos promitheftis den tin efere.....

http://www.lifo.gr/guests/u7852/22802

http://www.imdb.com/name/nm0580729/

i tainia to ksanalew einai gia ligous.....oi upolipoi tha to thapsoun kanonika.....

Begotten (Full Movie)


Begotten (Full Movie) - YouTube

jk_blue_tiger
25-08-2011, 23:58
begotten

prosfata eida autin meta apo parotrinsi apo ena forum me tainies tromou opou eimai egegrammenos.. ok..se opoin aresoun paraksena kai allokota film isos tou aresei......einai om os ligo monotoni........ prin tin deite epidei den tha katalavete pola kalo einai na diavasete ligo to story....... stin ellada na pw oti apagorevftike to 1999 otan vgeike kai apo tote kaneis ellhnikos promitheftis den tin efere.....

http://www.lifo.gr/guests/u7852/22802

http://www.imdb.com/name/nm0580729/

i tainia to ksanalew einai gia ligous.....oi upolipoi tha to thapsoun kanonika.....

Begotten (Full Movie)


Begotten (Full Movie) - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=ubfkP1rweBo&feature=related)

To link στο imdb που δινεις ειναι για τον σκηνοθετη.
Το σωστο link για την ταινια ειναι αυτο http://www.imdb.com/title/tt0101420/ και βγηκε το 1990.

jimspy
26-08-2011, 00:16
eida to ordinary decent criminal (http://www.imdb.com/title/tt0160611/) tainia toy 2000 ....poly kalh ermhneia apo ton kevin spasy eno k h tainia einai arketa kalh k blepetai eyxarista....

ParanoidGR
26-08-2011, 00:33
Tι τώρα πια γεννήθηκε γέρος (Oldman).:P



ΧΑ ΧΑ ΧΑ καλο πολύ καλο.

GRZEUS
26-08-2011, 03:20
To link στο imdb που δινεις ειναι για τον σκηνοθετη.
Το σωστο link για την ταινια ειναι αυτο http://www.imdb.com/title/tt0101420/ και βγηκε το 1990.

Έχεις δίκιο....το 1990 ηθελα να γράψω..... Ευχαριστώ για την διόρθωση...το λινκ ναι ειναι του σκηνοθέτη.....της ταινίας δεν το έβαλα....

the master
27-08-2011, 07:13
ολη η ταινια μπομπ σφουγγαρακης στα ελληνικαααααααααααααααααααα!!!!!!

ΞœΟ€ΞΏΞΌΟ€ Σφουγκαράκης (Spongebob Squarepants) - Ξ— ΀αινία (The Movie) (Greek) - YouTube

jimspy
28-08-2011, 15:21
Guardian: "Παράξενες" αλλά "ιδιοφυείς" οι ελληνικές ταινίες

http://www.cosmo.gr/Entertainment/Cinema/Eidiseis/article1344775.ece/ALTERNATES/w460/guardian+movies+280811sk.jpg

Αναφορά στις πρόσφατες ελληνικές ταινίες Attenberg και Κυνόδοντα κάνει ο Steve Rose, σε άρθρο του στην Guardian, χαρακτηρίζοντάς τις "παράξενες" και "ιδιοφυείς", ενώ αναρωτιέται... "Είναι απλή σύμπτωση, ότι η πιο προβληματική χώρα φτιάχνει το πιο ασυνήθιστο σινεμά;" (vids)



"Το Attenberg δεν είναι το πρώτο ιδιοφυώς παράξενο φιλμ, που προήλθε από την Ελλάδα το τελευταίο διάστημα. Πέρυσι είχαμε τον Κυνόδοντα του Γιώργου Λάνθιμου, μια σουρεαλιστική, ψυχρή μελέτη οικογενειακής δυσλειτουργίας.
Τα τελευταία χρόνια η εικόνα της Ελλάδας παγκοσμίως έχει αλλάξει από ειδυλλιακό μέρος για διακοπές στη Μεσόγειο, σε ανυπότακτο προβληματικό τόπο. Και όχι μόνο με οικονομικούς όρους. Μην ξεχνάμε ότι η Ελλάδα είχε τη δική της εξέγερση στους δρόμους το 2008", γράφει ο Rose.
"Επομένως, είναι ίσως αναμενόμενο ότι το σινεμά της χώρας αλλάζει και αυτό. Ο ολοένα και αυξανόμενος αριθμός ανεξάρτητων, και ανεξήγητα παράξενων, νέων ελληνικών ταινιών έχει κάνει πολλούς να καλωσορίζουν την έλευση ενός νέου ελληνικού κύματος, ή όπως το ονομάζουν μερικοί του 'Ελληνικού Κύματος του Παράξενου'", γράφει ο συντάκτης, ο οποίος αναφέρεται και σε... λιγότερο παράξενες (όπως λέει) ταινίες, όπως το Wasted Youth, τη Χώρα Προέλευσης, τον Μαχαιροβγάλτη και τη Στρέλλα.
Για τον Rose, δεν είναι απλή σύμπτωση το γεγονός ότι η πιο προβληματική χώρα βγάζει το πιο ασυνήθιστο σινεμά.
Μπορεί όπως λέει, η ταινία Attenberg να μην κάνει σαφή αναφορά στην οικονομική κρίση, ωστόσο, αντανακλά τη σημερινή κατάσταση, όπως την αντιμετωπίζουν οι νέοι της Ελλάδας.


Όσο για το Γιώργο Λάνθιμο, σκηνοθέτη του "Κυνόδοντα", δεν πρόκειται για σύμπτωση, ωστόσο, σημειώνει ότι δεν υπάρχουν τα κατάλληλα μέσα για την ανάπτυξή του.
"Το μονο που έχουμε κοινό, είναι η φιλοσοφία μας, κάτι θετικό, νομίζω. Ωστόσο, δεν έχουμε θεμέλια για να προχωρήσουμε κι έτσι αναγκαζόμαστε, να κάνουμε τις δικές μας πολύ φτηνές παραγωγές μόνοι μας", σημειώνει.
Αν και οι Άλπεις του Γ.Λάνθιμου προβάλλονται σε λίγες ημέρες στο διαγωνιστικό τμήμα της Βενετίας, ο σκηνοθέτης δεν είναι τόσο αισιόδοξος ότι μπορεί να συνεχίσει να γυρίζει ταινίες στην Ελλάδα.
"Πίστευα ότι η επιτυχία του Κυνόδοντα θα το έκανε ευκολότερο, αλλά δεν το πιστεύω πια. Δεν ξέρω πόσο θα πρέπει να συνεχίσουν οι άνθρωποι να θυσιάζουν τους εαυτούς τους για την τέχνη", δηλώνει.
Από την πλευρά της, η Αθηνά Τσαγγάρη που έχει ζήσει το μεγαλύτερο διάστημα των τελευταίων 15 ετών στο εξωτερικό δηλώνει ότι ήρθε για να μείνει. "Αυτή είναι η κατάσταση και κάπως πρέπει τώρα να την φτιάξουμε. Το σινεμά είναι ένας υπέροχος τρόπος για να γίνει αυτό", τονίζει.

cosmo.gr

messi10
28-08-2011, 15:31
Κανεις ρε παιδια που να ειδε το Conan;

Dragonpaul
28-08-2011, 15:36
Eχει δει κανεις το Conan; Αν ναι, περιμενω εντυπωσεις. ;)


Κανεις ρε παιδια που να ειδε το Conan;
Λυσσαξες με το Conan. Φαντασου τη μλκ ειναι για να μην το εχεις δει κανεις. :makefun::makefun:

Desmond
28-08-2011, 16:11
@jimspy's post.
Δεν είναι αξιοπερίεργη η άνθηση του "ποιοτικού" καλλιτεχνικού σινεμά έπειτα από την κατάρρευση της σοσιαλοδημοκρατικής λαίλαπας και της πλαστής ευδαιμονίας της.Στο Τέλος Εποχής που ζούμε όλοι μας, το κοινωνικοπολιτικό ψάξιμο δεν είναι δυνατόν να μην επηρρεάσει θετικά και τα καλλιτεχνικά δρώμενα.Αντίστοιχες συνθήκες σε διαφορετικές περιόδους με δημιουργικά διαμαντάκια μπορούμε να βρούμε για παράδειγμα στο γαλλικό, γερμανικό, ιταλικό ή ισπανικό σινεμά, ανάλογα με τις κοινωνικοπολιτικές συγκυρίες από το τέλος του Β'ΠΠ μέχρι σήμερα.

ParanoidGR
28-08-2011, 18:12
για πες μου desmond το εξής δει αυτό το γαλλικό έργο


QegqLS83FFw


αν όχι βουρ για download

messi10
28-08-2011, 18:28
Posts του χρηστη dragonpaul στο τοπικ ''Η γωνια των βιβλιοφιλων Gamers''.

''Θέλω να μου πείτε γνώμες όσοι έχετε διαβάσει το Εκκρεμες του Φουκω.

Ευχαριστω σας.''


''Βρε άχρηστα :P, κάνεις δεν έχει διαβάσει το Εκκρεμες να μου πει;;;; Μόνο φανταστική λογοτεχνία διαβάζετε;;;;; Αχχχχ..... :P''

Sorry ρε Παυλο, αλλα βγηκα εγω/αυτος/ ο αλλος να σου πει ''αφου δεν σου απανταει κανεις, ειναι μ@λ@κια'' ή ''τι ρωτας''. ΕΛΕΟΣ δηλαδη ρε, ελπιζω να το εγραψες απλα για χαβαλε....

volyros
28-08-2011, 18:33
για πες μου desmond το εξής δει αυτό το γαλλικό έργο


QegqLS83FFw


αν όχι βουρ για download

Φαινεται οτι ο μονος που βλεπει ταινιες απο videoclub εδω μεσα ειμαι εγω ε;:a062:

Desmond
28-08-2011, 18:33
Γουστάρεις στο full έργα με τέτοιο concept, ε?Not my thing.Μόνο ποδηλατάκι οδηγώ!Χαχα!
Btw, δεν το κόβω για γαλλικό αλλά από Quebec μεριά.

ΥΓ.Τι λυκόβρυση ρε συ?Έφυγες από τα μέρη μας?

Edit: @messi.Φαντάζομαι οτι γι'αυτό χρησιμοποίησε emoticons ο Παύλος...;)

tnf50
28-08-2011, 18:35
Posts του χρηστη dragonpaul στο τοπικ ''Η γωνια των βιβλιοφιλων Gamers''.

''Θέλω να μου πείτε γνώμες όσοι έχετε διαβάσει το Εκκρεμες του Φουκω.

Ευχαριστω σας.''


''Βρε άχρηστα :P, κάνεις δεν έχει διαβάσει το Εκκρεμες να μου πει;;;; Μόνο φανταστική λογοτεχνία διαβάζετε;;;;; Αχχχχ..... :P''

Sorry ρε Παυλο, αλλα βγηκα εγω/αυτος/ ο αλλος να σου πει ''αφου δεν σου απανταει κανεις, ειναι μ@λ@κια'' ή ''τι ρωτας''. ΕΛΕΟΣ δηλαδη ρε, ελπιζω να το εγραψες απλα για χαβαλε....


Πω πω κακίες...:a068:

messi10
28-08-2011, 18:39
Aν φενομαι ''κακος'' δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου, αλλα οντως ειμαι νευριασμενος. 1 ερωτηση εκανα και πηγε να με φαει(για αυτο βλεπει twilight και true blood?! :D), ενω κανει το ιδιο ακριβως πραγμα σε αλλο topic....Αν το ποστ παντως ηταν ''χαβαλετζιδικο''(νεα λεξη, ωραια ε; :P), τοτε ok αλλα αν οντως μου κανει ''παρατηρηση'' ειναι απλα γελια τα πραγματα, αφου κι ο ιδιος εκανε το συγκεκριμενο...

Desmond
28-08-2011, 18:43
Καλά δεν λες οτι έκανε το ίδιο όταν το ένα post αναφέρεται στο εκκρεμές του Φουκώ και το άλλο στον Κόναν!:whistle:

ΥΓ.Χαβαλές mode on.

messi10
28-08-2011, 18:48
Καλά δεν λες οτι έκανε το ίδιο όταν το ένα post αναφέρεται στο εκρεμές του Φουκώ και το άλλο στον Κόναν!:whistle:

ΥΓ.Χαβαλές mode on.

Ευτηχως που το 'γραψες.:a068:

ParanoidGR
28-08-2011, 18:53
Γουστάρεις στο full έργα με τέτοιο concept, ε?Not my thing.Μόνο ποδηλατάκι οδηγώ!Χαχα!
Btw, δεν το κόβω για γαλλικό αλλά από Quebec μεριά.

ΥΓ.Τι λυκόβρυση ρε συ?Έφυγες από τα μέρη μας?

Edit: @messi.Φαντάζομαι οτι γι'αυτό χρησιμοποίησε emoticons ο Παύλος...;)

καμια σχέση δεν έχει η ταινία με κόντρες και τα λοιπά έχει τρελή υπόθεση φοβερες ερμηνείες είναι made in france
απλά δείχνει έναν τυπά που κάνει κόντρες και δεν υπολογίζει κανένανε και παθαίνει σοβαρό ατύχημα τι καρδια έχει και τι κάνει προηγούμενος να σώσει την αγάπη του. πρέπει να την δεις οπωσδήποτε.

Υ.Γ αν περιμένεις κάτι σαν fast and φυρούς θα ξενερώσεις δεν έχει τίποτα τέτοιο.

Υ.Γ ναι μετακόμισα πριν το πάσχα βασικά είμαι ακριβώς σύνορα λυκόβρυσης με μεταμόρφωση, λεφόρο ηρακλειου μετά την αττική οδός, διπλα είμαστε.άντε κανόνισε να πιούμε κανένα καφεδάκι εκεί στο φλόκα στην ν.ιωνια.

Dragonpaul
28-08-2011, 18:57
Posts του χρηστη dragonpaul στο τοπικ ''Η γωνια των βιβλιοφιλων Gamers''.

''Θέλω να μου πείτε γνώμες όσοι έχετε διαβάσει το Εκκρεμες του Φουκω.

Ευχαριστω σας.''


''Βρε άχρηστα :P, κάνεις δεν έχει διαβάσει το Εκκρεμες να μου πει;;;; Μόνο φανταστική λογοτεχνία διαβάζετε;;;;; Αχχχχ..... :P''

Sorry ρε Παυλο, αλλα βγηκα εγω/αυτος/ ο αλλος να σου πει ''αφου δεν σου απανταει κανεις, ειναι μ@λ@κια'' ή ''τι ρωτας''. ΕΛΕΟΣ δηλαδη ρε, ελπιζω να το εγραψες απλα για χαβαλε....


Γουστάρεις στο full έργα με τέτοιο concept, ε?Not my thing.Μόνο ποδηλατάκι οδηγώ!Χαχα!
Btw, δεν το κόβω για γαλλικό αλλά από Quebec μεριά.

ΥΓ.Τι λυκόβρυση ρε συ?Έφυγες από τα μέρη μας?

Edit: @messi.Φαντάζομαι οτι γι'αυτό χρησιμοποίησε emoticons ο Παύλος...;)

Νομίζω είναι σαφές, messi!!!!!

tnf50
28-08-2011, 19:02
Σκεφτομαι και γω να δω το κοναν, εκτος και αν μαθω οτι ειναι μια απο τις πολλες generic ταινιες που βγαινουν τωρα...αν και ως χαρακτηρα δεν τον συμπαθω καθολου γιατι μου φαινεται λιγο βοδι. Οποτε περιμενω και εγω εντυπωσεις...

the master
28-08-2011, 20:17
αφου ειπαμε οτι δεν την εχει δει κανεις ,τι εντυπωσεις περιμενεις?

messi10
28-08-2011, 20:29
Δες την ρε συ master εσυ, να μας πεις αποψεις. :P

Και αν ειναι χαλια θα σου δοσω το 50% απο αυτα που πληρωσες. :D

the master
28-08-2011, 20:31
εγω δε βλεπω τετοιες γελιοτητες...

αλλωστε σημερα ειναι ευκαιρια να δω επιτελους την ταινια μπομπ σφουγγαρακης!

tnf50
28-08-2011, 20:34
εγω δε βλεπω τετοιες γελιοτητες...

αλλωστε σημερα ειναι ευκαιρια να δω επιτελους την ταινια μπομπ σφουγγαρακης!

Και γω θα δω το borrower arriety(δε θεωρειται offtopic αυτο)

Karigurashi no Arrietty - The Borrower Arrietty Trailer 2 HD - YouTube

Lefteris_X
28-08-2011, 20:34
Konan = Σβαρτς - end of story

messi10
28-08-2011, 20:41
^Σβαρτς;

@master, ε αν ειναι για τον Μπομπ Σφουγγαρακη, ok! :P

Dragonpaul
28-08-2011, 20:45
Και γω θα δω το borrower arriety(δε θεωρειται offtopic αυτο)

Karigurashi no Arrietty - The Borrower Arrietty Trailer 2 HD - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=G3_NUCLwDwk)

Και καλα θα κάνεις!!!! Είναι πολυ καλο!!!!!

Dragonpaul
28-08-2011, 20:47
^Σβαρτς;

@master, ε αν ειναι για τον Μπομπ Σφουγγαρακη, ok! :P

Παναγιώτη, σε λίγο θα αρχίσω να πιστεύω ότι δε την πολυπαλευεις. Μια δεν καταλαβαίνεις ποτε αστειευομαι και μια ότι "Σβαρτς"=Σβαρτσενεγκερ.

messi10
28-08-2011, 20:51
Λες η αναμονη μου για το Skyrim να 'με χει χτυπησει κατα-κουτελα....


Αντε, βγες,.....2 μηνες και κατι εμειναν!!!!!! :D

Lefteris_X
28-08-2011, 22:19
βρε συ Παύλε, μήπως ο Παναγιώτης / messi είναι σχετικά (έως αρκετά) νεαρός και γι' αυτό δεν αναγνωρίζει το "Σβαρτς";;;; γιατί και από κάτι άλλες ατάκες που δεν γνωρίζει στο θρεντ περί ατάκας αλλά + το γεγονός ότι οι ατάκες που συνήθως βάζει είναι απο την 2000ς δεκαετία (παιχνίδια, ταινίες, σειρές) κάτι τέτοιο έχω καταλάβει (ίσως να παίζει ακόμα σχολείο κιόλας!)

Αν είναι έτσι, τότε μιλάμε για χάσμα δεκαετιών! όχι απλά μερικά χρονάκια, με εμάς, οπότε λογικό το βλέπω να μην ξέρει το Σβαρτς......

Όπως εγώ σήμερα το πρωί άνοιξα την τηλεόραση και κατά λάθος ήταν στο STAR (γιατί πλην Αστυνομικές Υποθέσεις με τον Ντ' Ονόφριο και λοιπούς, σπάνια να δω κάτι στο κανάλι)..............και δυστυχώς είδα για 20-30 δευτερόλεπτα (δεν άντεξα άλλο) τι σόι μαλακίες καρτούν βλέπουν σήμερα τα παιδιά - κάτι ονόματα όπως Γκορμίτι και γμσέ με μέσα. Αισχρά τελείως τεχνοτροπικά, μπούρδα εντελώς / βιασμός της ελληνικής γλώσσας στην μεταγλώττιση.....

....άντε να πω σε κανα πιτσιρίκι τώρα ότι εγώ έβλεπα στο σινεμα (με πήγαιναν δλδ) να δώ την "Fantasia" του Disney (και την Fantasia 2000 remake, μεγάλος πλέον), την Bambi (καμία σχέση με την φλωρο-κούκλα, το ελαφάκι Μπάμπι του Disney), το "Βοηθό του Μάγου" με τον Μίκυ και διάφορα άλλα.........


....δεν υπάρχει περίπτωση να συνεννοηθούμε....

(btw, διάφορα καρτούν της "εποχής" μου όπως, He-Man και GI Joe δεν έβλεπα ούτε για αστείο - τα θεωρούσα υπερ-μπούρδες από όλες τις απόψεις. Ροζ Πάνθηρας, Μυρμηγκοφάγος, Σνούπι, Τσάρλυ Μπράουν και τέτοια παρακολουθούσα - καρα Έλληνας ε? :P)

Dragonpaul
28-08-2011, 22:58
βρε συ Παύλε, μήπως ο Παναγιώτης / messi είναι σχετικά (έως αρκετά) νεαρός και γι' αυτό δεν αναγνωρίζει το "Σβαρτς";;;; γιατί και από κάτι άλλες ατάκες που δεν γνωρίζει στο θρεντ περί ατάκας αλλά + το γεγονός ότι οι ατάκες που συνήθως βάζει είναι απο την 2000ς δεκαετία (παιχνίδια, ταινίες, σειρές) κάτι τέτοιο έχω καταλάβει (ίσως να παίζει ακόμα σχολείο κιόλας!)

Αν είναι έτσι, τότε μιλάμε για χάσμα δεκαετιών! όχι απλά μερικά χρονάκια, με εμάς, οπότε λογικό το βλέπω να μην ξέρει το Σβαρτς......

Όπως εγώ σήμερα το πρωί άνοιξα την τηλεόραση και κατά λάθος ήταν στο STAR (γιατί πλην Αστυνομικές Υποθέσεις με τον Ντ' Ονόφριο και λοιπούς, σπάνια να δω κάτι στο κανάλι)..............και δυστυχώς είδα για 20-30 δευτερόλεπτα (δεν άντεξα άλλο) τι σόι μαλακίες καρτούν βλέπουν σήμερα τα παιδιά - κάτι ονόματα όπως Γκορμίτι και γμσέ με μέσα. Αισχρά τελείως τεχνοτροπικά, μπούρδα εντελώς / βιασμός της ελληνικής γλώσσας στην μεταγλώττιση.....

....άντε να πω σε κανα πιτσιρίκι τώρα ότι εγώ έβλεπα στο σινεμα (με πήγαιναν δλδ) να δώ την "Fantasia" του Disney (και την Fantasia 2000 remake, μεγάλος πλέον), την Bambi (καμία σχέση με την φλωρο-κούκλα, το ελαφάκι Μπάμπι του Disney), το "Βοηθό του Μάγου" με τον Μίκυ και διάφορα άλλα.........


....δεν υπάρχει περίπτωση να συνεννοηθούμε....

(btw, διάφορα καρτούν της "εποχής" μου όπως, He-Man και GI Joe δεν έβλεπα ούτε για αστείο - τα θεωρούσα υπερ-μπούρδες από όλες τις απόψεις. Ροζ Πάνθηρας, Μυρμηγκοφάγος, Σνούπι, Τσάρλυ Μπράουν και τέτοια παρακολουθούσα - καρα Έλληνας ε? :P)
Xmmm.... Σαφως και μπορει να "παιζει" αυτο το σεναριο, ωστοσο, ο Σβαρτσενεγκερ ειναι τοσο γνωστος ακομα και με αυτο το προσωνυμιο που δε νομιζω να μη τον γνωριζει κανεις ΚΑΙ ετσι.
Οσον αφορα στον προβληματισμο σου σχετικα με τα Cartoon του τοτε και του σημερα, μαλλον θα πω πως η καθε εποχη εχει και τα δικα της στανταρτς. Τα "παιδικα" που εμεις τωρα θυμομαστε με νοσταλγια, μπορει να προκαλουν εμετο στα σημερινα παιδια και vice verca. Eιναι αληθεια πως κι εγω καθομαι καμια φορα να δω καποια απο τα σημερινα cartoon, αλλα απλα δε μου κινουν το ενδιαφερον. Τα προτυπα τα οποια εχουν "κτισει" τα pokemon και το Yu Gi Oh για τα σημερινα παιδια, απεχουν μακραν απο αυτα που ειχαμε εμεις τοτε. Αυτο δε το βρισκω λαθος και σαφως δεν το κατακρινω, ετσι ωστε να τα αποκαλεσω "μπουρδες". Καθε εποχη εχει αλλες σταθερες και νομιζω οτι ειναι καλο να αλλαζουν αυτες. Ειμαι σιγουρος πως τα σημερινα παιδια, οταν φτασουν στην ηλικια μας θα κατακρινουν/σχολιαζουν τα cartoon που θα "παιζουν" τοτε, μπαινοντας, μοιραια, στη διαδικασια συγκρισης. Αλλα θα καταλαβουν πως ολα ειναι "ρευματα" των καιρων, οπως η μοδα στα ρουχα, στα κουρεματα και σε πολλα αλλα.
Αυτο περι αθωων "κινουμενων σχεδιων" ανευ βιας που βλεπαμε τοτε εν συγκρισει με τα σημερινα βιαια που λενε οι "μεγαλοι" (lololol! Ειδες πως βγαζω την ουρα μου απ' εξω;; ), απλα για εμενα δεν υφισταται. Δε θα πεσω τωρα στην "παγιδα" να αναλυσω all over again το ιδιο θεμα, αλλα και παλι θελω να πω πως αλλες οι εποχες τοτε και αλλη η σημερινη. Τα παιδια τωρα ειναι πιο "ετοιμα" για διευρυνση του νου, αφου τοτε μας προστατευαν απο το παραμικρο. Δεν ειναι τυχαια αλλωστε η αποδεδειγμενα πιο γρηγορη νοητικη αναπτυξη/αντιληψη των σημερινων παιδιων απο εμας. Δεχονται περισσοτερα ερεθισματα απο το περιβαλλον αλλα και απο το σχολειο. Ειναι τυχαιο που ξεκινουν, πια, δυο ξενες γλωσσες απο το δημοτικο; Εγω πηγα γυμνασιο για να ξεκινησω τα αγγλικα. Εννοειται, βεβαια, πως ηξερα πριν παω πρωτη γυμνασιου.
Αυτα τα ολιγα...

the master
28-08-2011, 23:01
καλα ρε σεις και γω ξερω τον σβαρτζενεγκερ,
αλλα αυτο το σβαρτζ δεν το πιασα.

Dragonpaul
28-08-2011, 23:05
καλα ρε σεις και γω ξερω τον σβαρτζενεγκερ,
αλλα αυτο το σβαρτζ δεν το πιασα.
Toτε επιβεβαιωνεται αυτο που ειπε ο Λευτερης. Δεν ειναι κακο αυτο, μη το παρεις στραβα.

the master
28-08-2011, 23:08
ναι εγω λεω ομως απλα οτι δεν γνωριζα το συγκεκριμενο ψευδωνυμο

Lefteris_X
28-08-2011, 23:56
Xmmm.... Σαφως και μπορει να "παιζει" αυτο το σεναριο, ωστοσο, ο Σβαρτσενεγκερ ειναι τοσο γνωστος ακομα και με αυτο το προσωνυμιο που δε νομιζω να μη τον γνωριζει κανεις ΚΑΙ ετσι.
Οσον αφορα στον προβληματισμο σου σχετικα με τα Cartoon του τοτε και του σημερα, μαλλον θα πω πως η καθε εποχη εχει και τα δικα της στανταρτς. Τα "παιδικα" που εμεις τωρα θυμομαστε με νοσταλγια, μπορει να προκαλουν εμετο στα σημερινα παιδια και vice verca. Eιναι αληθεια πως κι εγω καθομαι καμια φορα να δω καποια απο τα σημερινα cartoon, αλλα απλα δε μου κινουν το ενδιαφερον. Τα προτυπα τα οποια εχουν "κτισει" τα pokemon και το Yu Gi Oh για τα σημερινα παιδια, απεχουν μακραν απο αυτα που ειχαμε εμεις τοτε. Αυτο δε το βρισκω λαθος και σαφως δεν το κατακρινω, ετσι ωστε να τα αποκαλεσω "μπουρδες". Καθε εποχη εχει αλλες σταθερες και νομιζω οτι ειναι καλο να αλλαζουν αυτες. Ειμαι σιγουρος πως τα σημερινα παιδια, οταν φτασουν στην ηλικια μας θα κατακρινουν/σχολιαζουν τα cartoon που θα "παιζουν" τοτε, μπαινοντας, μοιραια, στη διαδικασια συγκρισης. Αλλα θα καταλαβουν πως ολα ειναι "ρευματα" των καιρων, οπως η μοδα στα ρουχα, στα κουρεματα και σε πολλα αλλα.
Αυτο περι αθωων "κινουμενων σχεδιων" ανευ βιας που βλεπαμε τοτε εν συγκρισει με τα σημερινα βιαια που λενε οι "μεγαλοι" (lololol! Ειδες πως βγαζω την ουρα μου απ' εξω;; ), απλα για εμενα δεν υφισταται. Δε θα πεσω τωρα στην "παγιδα" να αναλυσω all over again το ιδιο θεμα, αλλα και παλι θελω να πω πως αλλες οι εποχες τοτε και αλλη η σημερινη. Τα παιδια τωρα ειναι πιο "ετοιμα" για διευρυνση του νου, αφου τοτε μας προστατευαν απο το παραμικρο. Δεν ειναι τυχαια αλλωστε η αποδεδειγμενα πιο γρηγορη νοητικη αναπτυξη/αντιληψη των σημερινων παιδιων απο εμας. Δεχονται περισσοτερα ερεθισματα απο το περιβαλλον αλλα και απο το σχολειο. Ειναι τυχαιο που ξεκινουν, πια, δυο ξενες γλωσσες απο το δημοτικο; Εγω πηγα γυμνασιο για να ξεκινησω τα αγγλικα. Εννοειται, βεβαια, πως ηξερα πριν παω πρωτη γυμνασιου.
Αυτα τα ολιγα...


1000 συγνώμη ειλικρινά, διότι απο αυτά (και όχι μόνο, και από άλλα ποστ, άλλων συνφοορυμιτών), τελικά μεγάλωσα σε άλλη χώρα.

Στην χώρα που ξύπναγα από τις 04.45 για να ετοιμαστώ να πάω σχολείο στο Δημοτικό, όπου έκανα 2 γλώσσες, τα Αγγλικά τα τελείωσα στην ΣΤ' Δημοτικού - προπονήσεις σε αθλητισμό - εκπαίδευση υπολογιστών κ υποχρεωτικά ένα όργανο κλασικής μουσικής (εκεί τα χαλάγαμε τσίναγα) και γυρνούσα σπίτι απο το σχολείο στις 14.30, φαγητό και διάβασμα μέχρι τις 17.00, μετά τα ιδιαίτερα σε γλώσσες ως τις 19.00 και μετά μπάλα/ποδήλατο στην γειτονιά μέχρι τις 21.00 - υποχρεωτικά μέχρι 12 ετών ήμουν στο κρεββάτι το πολύ ως τις 21.45 . Στο δε Γυμνάσιο ήμουν πιο χαλαρός, ξύπναγα στις 05.30 όπου πήγαινα προπόνηση μέχρι τις 06.15 (αερόβια = κολύμβηση, μέρος των προπονήσεων Βόλλευ και αργότερα Μπάσκετ), πήγαινα σχολείο και γυρνούσα στις 16.00 απο αυτό (εκείνη την ώρα τελείωνε). Μετά ξεκίναγε το πήδημα στη μελέτη, ιδιαίτερα (γλώσσες, μαθήματα επόμενης σχολικής χρονιάς) μέχρι τις 20.00 με 20.30 περίπου και μετά μπάσκετ με φίλους έως τις 22.30-23.00 όπου και ξεκίναγε η προπόνηση με την ομάδα μπάσκετ. Επιστροφή σπίτι νεκρός σχεδόν, στις 12.00 και καπάκι πάμε απο την αρχή.

Όταν πήγα για πρώτη φορά στην Γ Γυμνασίου σε Δημόσιο σχολείο, μπορώ να πω ότι ξεκίνησαν οι μόνιμες διακοπές για εμένα. Τουρίστας πήγαινα (έγραφα μάθημα, παράδοση και συνήθως και συμμαθητές εκεί που δεν πιάνει μελάνι, καθότι δεν ταιριάζαμε σε τίποτα λολ) έως και την Γ Λυκείου.

Άλλη χώρα Παύλο. Άλλη χώρα σου λέω. Σίγουρα.

Και στον Στρατό, πέρασα ΓΜΩ τους χαβαλέδες. Τους είχα όλη την ώρα στα "ταληράκια" (5.000 δρχ) του φυτού του Θεού, και με είχαν στα ώπα - ώπα όλοι, έτρωγα απο τα μαγειρεία των αξιωματικών μόνο. Φιλαράκια δεν έκανα ιδιαίτερα, γιατί δεν ήμουν και πολύ μέσα στο στρατόπεδο (λόγω ειδικότητας = "Διοικητική Μέριμνα" = όλη την ώρα αγγαρείες με επίσημη ένδυση του Διοικητή εκτός όμως στρατοπέδου και μηδέν σκοπιές).

Άλλη χώρα λέμε. Πρέπει να βρω το όνομά της μόνο.

jk_blue_tiger
28-08-2011, 23:57
καλα ρε σεις και γω ξερω τον σβαρτζενεγκερ,
αλλα αυτο το σβαρτζ δεν το πιασα.

To Arnie μηπως σου λεει κατι;

the master
28-08-2011, 23:59
μου λεει ρε συ ,απλα αν το δω ετσι στο ακυρο ισως δεν παει το μυαλο μου

Lefteris_X
29-08-2011, 00:03
το Σεβαρτνάτζε μήπως λέει κάτι (εδώ γελάμε - ειλικρινά θα χαρώ αν το ξέρει κάποιος);;;;;;

dimitrisasp
29-08-2011, 00:07
Ξεκιναω να δω σε λιγο το "Αγαπα με αν τολμας" γιατι ειμαι πολυ ρομαντικος αντρας να ουμ..

jk_blue_tiger
29-08-2011, 00:07
Κατι σε πολιτικος μου θυμιζει προς Ρωσια μερια. Εντβαρτ το μικρο;

Lefteris_X
29-08-2011, 00:15
ναι, όντως. Εύγε.

Θυμάμαι εποχές 80s, προς τα τέλη για να είμαι ακριβής, ο πατέρας για να με κοροϊδέψει όταν πήγαινα να δω ταινία στο σινεμά του Σβαρτς, έλεγε "άντε σαν τα ζώα, να πάτε να δείτε τον........Σεβαρνάντζε" και γέλαγε........

ε, ρε γέλια.....επειδή ήμουν καλός στις μιμήσεις, έκανα τότε φίλους και παρέα γενικότερα να λύνονται στα γέλια όταν μιμούμουν την στραβή ομιλία του Σταλλόνε (Αντριάαααααννν...if I can change You can change και τέτοια) και την απαράδεκτη προφορά του Σβάρτς (Terminator 1, ο T-800 μιμείται την φωνή της μητέρας της πρωταγωνίστριας και μιλάει σε αυτή, ρωτώντας τη το όνομα του ξενοδοχείου που μένει για να την βρει. Το μαθαίνει και καπάκι παίρνει τηλ στο ξενοδοχείο να ρωτήσει διεύθυνση. Οι ατάκες πάνε κάπως έτσι (με γυναικεία φωνή) "I love you too sweetheart"....και "Gimme address there".......αυτή η τελευταία, ήταν σήμα κατατεθέν Σβαρτς)

oh well.....past times...good times.

Dragonpaul
29-08-2011, 00:23
@Lefteris
Αντιλαμβανεσαι, βεβαια, πως οταν αναφερομουν στο σχολειο, εννοουσα το "συμβατικο"/δημοσιο που παρακολουθουσε η συντριπτικη πλειοψηφια των παιδιων. Σαφως και ηξερα -ακομα και τοτε- πως στα ιδιωτικα σχολεια το προγραμμα ηταν εντελως διαφορετικο.

Lefteris_X
29-08-2011, 02:28
ok, my bad then. (πάντως, αυτές οι χρονιές Α' Δημοτικού - Β' Γυμνασίου πήρα όλες τις γνωσιακές βάσεις, γιατί μετά στο Δημόσιο Γ' Γυμνασίου έως κ Γ' Λυκείου στα Κ. Πετράλωνα και Καλλιθέα, πλην 2-3 καθηγητών συνολικά όλες τις χρονιές δεν έμαθα τίποτα - για αυτό κ Β'+Γ' Λυκείου δεν πάταγα σχεδόν ποτέ στο σχολείο. Όμως το ιδιωτικό και οι ρυθμοί με τους οποίους ουσιαστικά γνώρισα την "ζωή", από 5,5 ετών περίπου στην Α' Δημοτικού/κέρδιζα χρόνο........μίσησα το σχολείο.....ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Ακόμα και μέχρι σήμερα 35 ετών, ακόμα δεν μου έχει λείψει, δεν το έχω πεθυμήσει καθόλου. Τέσπα, αυτά :D πολύ offtopic του κερατά, σόρρυ!)

dimitrisasp
29-08-2011, 02:52
Εχει δει κανεις το "Αγαπα με αν τολμας" ? http://www.imdb.com/title/tt0364517/

Εχω ερωτευτει την Marion Cotillard http://www.imdb.com/name/nm0182839/

Κατι εχουν αυτες οι Γαλλιδες τελικα.

Για το τελος
Εμεινα μαλακας με τον τελος. Δεν περιεμενα απο πουθενα να αυτοκτονησουν και ξενερωσα λιγο γιατι τους ηθελα να καταλειξουν μαζι οσο ψευτικο και μη ρεαλιστικο και αν φαινοταν..

Διδαγμα της ταινιας αν αγαπας καποια γραπωσε την απο τα μαλλια και μην την αφηνεις να φυγει..

Ezio
29-08-2011, 09:59
Δημήτρη, συμφωνώ, όμορφη η Marion Cotillard, αλλά έχει μια ελιά (ελιά πρέπει να είναι) στο κούτελο, που την χαλάει λίγο. Αλλά και πάλι παραμένει όμορφη. Τώρα που είπες για τις Γαλλίδες, μου θύμισες μια όμορφη Γαλλίδα που είδα χθες στον Άγιο Νικόλαο.

Kane
29-08-2011, 10:06
Σκεφτομαι και γω να δω το κοναν, εκτος και αν μαθω οτι ειναι μια απο τις πολλες generic ταινιες που βγαινουν τωρα...αν και ως χαρακτηρα δεν τον συμπαθω καθολου γιατι μου φαινεται λιγο βοδι. Οποτε περιμενω και εγω εντυπωσεις...

Ο Conan σου φαίνεται βόδι ή ο ηθοποιός που τον υποδύεται; Γιατί αν είναι το πρώτο το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι δεν ξέρεις τίποτα για τον χαρακτήρα. Μπορείς να χαρακτηρίσεις τον Conan με πολλά ονόματα, βόδι (με την έννοια του χαζού) όμως όχι.

ParanoidGR
29-08-2011, 13:02
το ida το conan download φυσικά μια μ...λ...κ.. και μιση πολλά εφέ και δίφορα κολπάκια τύπου δεν μασάω όπως στον hercules και zena τι να πω σαν τον arnold κανεις!

καλύτερα να κάτσω να δω αυτά εδώ τα οποια τα πήρα από κάτι εφημερίδες και τα έχω καιρό στο συρτάρι που αξίζουν και κάτι.

bqLyTdcMLhc

Ea-vkUctovQ

JgAjxiu2O2M

dimitrisasp
29-08-2011, 13:29
Δημήτρη, συμφωνώ, όμορφη η Marion Cotillard, αλλά έχει μια ελιά (ελιά πρέπει να είναι) στο κούτελο, που την χαλάει λίγο. Αλλά και πάλι παραμένει όμορφη. Τώρα που είπες για τις Γαλλίδες, μου θύμισες μια όμορφη Γαλλίδα που είδα χθες στον Άγιο Νικόλαο.

Ερωτας σου λεω.. Ηδη ψαχνω τις επομενες ταινιες της..

Lefteris_X
29-08-2011, 13:51
are you talking to me? απίθανη ταινία του Πατσίνο, την είχα δει κατόπιν προτροπής των γονέων τότε (καθότι αρκετά μικρός για τέτοιες ταινίες), βέβαια απαγορεύοντάς μου (Λευτέρη γύρνα κεφάλι τώρα απο την οθόνη του σινεμά) στις άγριες σκηνές βίας (αλυσοπρίονο στο κεφάλι - αρχές του έργου), μπας και μου περάσουν κανά μήνυμα τι γίνεται με τα σκληρά ναρκωτικά και την κατάληξη που έχει κάποιος άπαξ και ασχοληθεί επαγγελματικά (και παράλληλα ως χρήστης) μαζί τους.

Άψογη ταινία. Βέβαια δεν την ξαναείδα ποτέ, γιατί μεγαλώνοντας κάποια σκηνικά τα έζησα.....και είναι ακριβώς έτσι (κοινώς κάποιοι φίλοι/γνωστοί την έκαναν για "θυμαράκια")........

volyros
30-08-2011, 14:27
Ερωτας σου λεω.. Ηδη ψαχνω τις επομενες ταινιες της..

Δημητρη δες το φετινο μιουζικαλ "Nine"..Εκει να δεις που θα θες να την παντρευτεις κιολας:a023:Σε συμβουλευω να την δεις με τα υπογλωσσια διπλα σου αλλιως δεν φερνω καμια ευθυνη για οτι σου συμβει!!

WolfRathmA
30-08-2011, 14:41
Παιδια έχει δει κανείς το Thor; Ειναι καλο η τσάμπα χρόνος;

Kane
30-08-2011, 14:44
Αποστόλη, τo είδα στο σινεμά όταν είχε βγει. Αν είσαι fan είναι μέτριο. Αν δεν είσαι ασ' το καλύτερα.

aris13
30-08-2011, 15:02
The Hunger Games Teaser Trailer Official (HD)

volyros
30-08-2011, 16:08
Ξερουμε τιποτα παραπανω για την ταινια;

aris13
30-08-2011, 17:27
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Hunger_Games

dimitrisasp
30-08-2011, 18:51
Τα χει παρει σβαρνα τα βιβλια το Hollywood..

aris13
31-08-2011, 01:41
^Σχεδόν όλοι οι μεγάλοι σκηνοθέτες διασκευάζουν βιβλία, δεν είναι κάτι που γίνεται τα τελευταία χρόνια.

Lefteris_X
31-08-2011, 10:24
εχμ, ναι, βασικά έτσι γινόταν πάντα, απο τότε που ξεκίνησε το Χόλυγουντ.

Για παράδειγμα, σχεδόν όλες οι μεγάλες παραγωγές sci-fi ταινιών (πλην των εμετικών b-movies των 50ς-60ς), βασίζονται σε βιβλία...


εδώ και το deep throat απέκτησε βιβλίο........αλλά δεν θυμάμαι αν βγήκε πρώτα η ταινία και μετά το βιβλίο ή το αντίθετο...λολ......11880. ΕΤΣΙ. (μέσα όλο)

dimitrisasp
31-08-2011, 10:28
Ειδα το Super 8. Πολυ καλη ταινια αν ειχε καλυτερο τελος..

jimspy
31-08-2011, 10:37
ego eida to Super (sketo) ..... kalh tania me arketo humor alla k splatter skhnes .....pantos perase h ora mia xara....

ParanoidGR
31-08-2011, 18:28
ov63lTUvNok

jimbour
31-08-2011, 18:37
Που είσαι ρε Άρη και δεν έχεις ποστάρει το τίζερ τρέιλερ απο τις Άλπεις. Είμαστε και απο κινητο διακοπές και δεν μπορούμε.

Δώσε Λάνθιμο στο λαό.

aris13
31-08-2011, 19:26
^Διαβαζα κριτικές της νέας ταινίας του Clooney:P


iW Exclusive: "Alps" Teaser

jimspy
31-08-2011, 19:38
μετα την τελευταια ταινια του Λανθιμου το αναμενω πως κ πως ..... διαβασα την υποθεση .....πρωτοτυπη κ ενδιαφερουσα .....

Dragonpaul
31-08-2011, 19:48
http://www.cosmo.gr/Entertainment/Cinema/opionion-cimema/article1349329.ece/ALTERNATES/w460/kentriki3d.jpg

Πριν 12-13 χρόνια είχε βγει η “Έκτη Αίσθηση”, την θυμάσαι; Φυσικά τη θυμάσαι, υπέροχη ταινία. Κι είχε κι εκείνο το φινάλε, φοβερή ανατροπή, όλο το σινεμά παραμιλούσε μετά, χρόνια έχουν περάσει ακόμα θυμόμαστε πώς νιώσαμε το δευτερόλεπτο που καταλάβαμε ότι ο Bruce ήταν νεκρός. Γιατί τα λέω όλα αυτά;



Διότι ξαφνικά μετά την “Έκτη Αίσθηση” το σινεμά τρόμου πλημμύρισε με creepy παιδάκια και με βεβιασμένες και πλήρως ακατανόητες ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ! που βύθιζαν ό,τι είχε προηγηθεί στην ανουσιότητα και τα πρόσωπα των θεατών να αγκαλιάζονται βαθιά και σφιχτά από τις χούφτες τους. Εν ολίγοις, ταινιάρα η “Έκτη Αίσθηση”, αλλά κάπου-κάπου εύχεσαι να μην είχε βγει ποτέ.

http://www.cosmo.gr/Entertainment/Cinema/opionion-cimema/article1349320.ece/BINARY/w460/3d2.jpg
Σκεπτικό που μας οδηγεί στο “Avatar”. Το 3D στις ταινίες υπήρχε από πριν, πολύ πριν, γνωρίζοντας τις πρώτες του δόξες από κάτι απολυαστικά trashy sci-fi b-movies των ‘50s. Όπως και οι ανατροπές στο φινάλε υπήρχαν πριν την “Έκτη Αίσθηση”. Όμως το “Avatar”, σε αντίθεση με το “Attack of the 50 ft. Woman”, έγινε η εμπορικότερη ταινία στην ιστορία του σινεμά, προφανώς βοηθούμε πολύ κι από τις τσιμπημένες τιμές εισιτηρίων των 3D προβολών. Σκέψου: Το μέσο εισιτήριο σινεμά στις ΗΠΑ το 2010 κόστιζε $7.89, ενώ οι 3D προβολές κοστίζουν $14-16.
Τρίβαν τα χέρια τους οι κουστουμάτοι του Χόλιγουντ ξαφνικά. Από τη μια μέρα στην άλλη, όλα τα στούντιο άρχισαν να σκοντάφτουν στους εαυτούς τους πάνω στην πανικόβλητη προσπάθειά τους να βγάλουν τα πάντα σε 3D. Τα πάντα όμως. Ταινίες που είχαν αρχίσει να αναπτύσσονται με το σκεπτικό πως θα είναι κανονικές, δισδιάστατες. Ταινίες που ήδη γυρίζονταν. Ταινίες που είχαν γυριστεί κι απείχαν 3 μήνες από την κυκλοφορία τους στις αίθουσες.

http://www.cosmo.gr/Entertainment/Cinema/opionion-cimema/article1349326.ece/BINARY/w460/3d3.jpg
Οι καρχαρίες μύρισαν αίμα, και το καημένο το κοινό έδειχνε αμέριμνο το πτερύγιο κι έλεγε “αχ τι ωραίο και κοφτερό που είναι, ας κάτσω λίγο εδώ να με ξεσκίσει”. Από το “Avatar” δεν έχουν περάσει ούτε δυο χρόνια, αλλά η τρομακτική ποσότητα 3D σκουπιδιού που έχουν δει τα ταλαίπωρα, ταλαίπωρα ματάκια μας από τότε, δεν περιγράφεται. Ούτε μετριέται. Δηλαδή μετριέται, αλλά ποιος μετράει τώρα.
Και άσε πες τα τσιμπημένα εισιτήρια. Είμαστε large τύποι. Αλλά συχνότερα από ό,τι όχι, αυτές οι τσαπατσούλικες προσπάθειες, δεν βλέπονται. Είδες μήπως σε 3D το “Last Airbender” του M. Night Shyamalan (σκηνοθέτη της “Έκτης Αίσθησης”, καλή ώρα); Ή την “Τιτανομαχία”; Ή την προηγούμενη βδομάδα τον “Κόναν”; Δε μπορώ να σκεφτώ πιο κατάλληλη λέξη, από την “λάσπη”. Μουντά χρώματα, πλήρες σκοτάδι, και τα εφέ μοιάζουν περισσότερο μουτζούρες πάνω σε κάτι που κάποτε έμοιαζε με ταινία, παρά με κάτι που όντως κάνει το θέαμα καλύτερο.
Ακόμα και οι καλές μετατροπές όμως. Η ανουσιότητα παραλύει τον εγκέφαλο - αν δεν το έχει κάνει προηγουμένως η 3D ζαλάδα. (http://www.cinemablend.com/new/Study-Proves-That-3D-Makes-You-Sick-And-Doesn-t-Make-The-Movies-Any-Better-26180.html) Το τελευταίο “Χάρι Πότερ” ή το “Captain America” που βγαίνει αύριο; Θαυμάσιες ταινίες. Και το επίπεδο παραγωγής τους είναι εξαιρετικό σε κάθε επίπεδο, ακόμα και στην μετατροπή σε 3D. Που θα πει, τα χρώματα δεν μοιάζουν άτονα, τα εφέ δεν μοιάζουν με μουτζούρες. Όλα ωραία και καλά. Αλλά; Και τι με αυτό; Το βάθος που φέρνει η 3η διάσταση, δεν προσθέτει τίποτα σε αυτές τις ταινίες. Το βάθος το αντιλαμβάνεσαι, δεν σου καίει τον εγκέφαλο, αλλά δεν έχει και κανέναν απολύτως λόγο ύπαρξης. Το ότι αυτές οι ταινίες δεν πληγώνονται από το ότι είναι σε 3D είναι το καλύτερο που μπορούμε να ελπίζουμε. Η τσέπη σου, πάλι, θα έχει ματώσει λίγο παραπάνω, χωρίς να υπάρχει λόγος.

http://www.cosmo.gr/Entertainment/Cinema/opionion-cimema/article1349317.ece/BINARY/w460/3d1.jpg
Δεν απορρίπτουμε φυσικά μαζικά αυτή τη νέα τεχνολογία. Αλλά όπως κάθε τι νέο, πρέπει να χρησιμοποιείται σωστά, όταν έχει νόημα, κι όχι με τρόπο που απλά φέρνει μια περιστασιακή (και πλασματική) αύξηση στα τριμηνιαία έσοδα των στούντιο. Όταν ένας σκηνοθέτης ξεκινήσει να γυρίσει μια ταινία σε 3D, το κάνει επειδή έχει στο μυαλό του μια ιστορία ή έναν κινηματογραφικό κόσμο που οι δύο διαστάσεις δεν μπορούν να αναδείξουν όπως πρέπει.
Το “Avatar” ήταν όντως μια ταινία που δε νοείται χωρίς το 3D - κι όχι μόνο επειδή η σκέτη ιστορία ήταν απλοϊκή! Η νέα τεχνολογία όπως την εκμεταλλεύτηκε ο James Cameron, έφερε το δάσος των Na’vi στη ζωή, το ανέδειξε ως τον πρωταγωνιστικό χαρακτήρα που όντως ήταν, στο πλαίσιο της ταινίας. Κάθε φύλλο, κάθε δέντρο, ήταν ζωντανό. Η ομορφιά αυτή δεν θα μπορούσε ποτέ να έχει αναδειχθεί στις δύο διαστάσεις.


Σε άλλες περιπτώσεις, απενοχοποιημένων b-movies συνήθως τρόμου (όπως οι παλιές καλές των ‘50s που λέγαμε), η 3η διάσταση είναι ένα απλό gimmick, αλλά δίχως αναστολές χρησιμοποιείται προς απόλαυση του κάφρου θεατή. Παλουκώματα που βγαίνουν από την οθόνη, φλεγόμενα αμάξια που ίπτανται προς τα πάνω σου, αίματα που ξερνούνται κατευθείαν στα μούτρα του κοινού. Δε θα κατηγορήσει ποτέ κανείς ταινίες σαν το “Piranha 3D” ή το “Drive Angry” ή το “Final Destination 5” από τη στιγμή που χρησιμοποιούν το 3D τόσο αποτελεσματικά προς τέρψη του θεατή - και όταν έχει αποτελέσει μέρος της σύλληψης αυτών των ταινιών από πριν καν ξεκινήσουν να γυρίζονται. Είναι τίμιο 3D porn. Και τις λατρεύουμε γι’αυτό ακριβώς το λόγο.
Αλλά αν δεν είσαι αγνός μπιμουβάκιας σκηνοθέτης τρόμου ή ο James Cameron, σε εκλιπαρούμε: Σκέψου ένα 3D που έχει νόημα, ή απλά παράτα αυτό (κι εμάς) ήσυχους.

http://www.cosmo.gr/Entertainment/Cinema/opionion-cimema/article1349328.ece/BINARY/w460/3d4.jpg
ΥΓ. Μια ευγενική προσφορά: Ζαλίζεσαι κάθε φορά που βλέπεις μια πρόχειρη 3D μετατροπή; Δεν αντέχεις τα χρώματα-λάσπη; Είσαι πιουρίστας και θες η ταινία να έρχεται στις δύο διαστάσεις όπως μας τις έμαθαν οι αδερφοί Lumiere; Έχεις όμως την ατυχία η παρέα σου να θέλει να δει καλά και ντε μια ταινία σε 3D ακόμα κι αν δεν πρόκειται να έρθει κατά πάνω σας ούτε ένα δόρυ; Σαν άλλο ΑΜΑΝ Teleshopping, σου έχουμε τη λύση.
Γυαλιά 2D (http://www.thinkgeek.com/tshirts-apparel/miscellaneous/e9b4/) για ταινίες 3D Γυαλιά δηλαδή που, ναι, μετατρέπουν την 3D εικόνα στο παλιό, καλό δισδιάστατο κάδρο.
Ευχαριστούμε, δεν κάνει τίποτα.


http://www.cosmo.gr/Entertainment/Cinema/opionion-cimema/pws-to-3d-katastrefei-to-sinema-mia-apopsh-xwris-gyalia.1349307.html

jimspy
31-08-2011, 19:53
^^μεγαλες αληθειες

volyros
31-08-2011, 20:16
Αυτο το αρθρο ειναι σαν να το εγραψα εγω,εχω ακριβως τις ιδιες αποψεις με τον συγγραφεα!!!Απιστευτο!!

tnf50
31-08-2011, 20:42
Αυτο που λεει με την εκτη αισθηση τι ακριβως ειναι?

volyros
31-08-2011, 23:32
Αυτο που λεει με την εκτη αισθηση τι ακριβως ειναι?

Την ταινια "Εκτη Αισθηση" εννοει βρε tnf..

dimitrisasp
01-09-2011, 01:49
Ειδα το The Fountain του Αρονοφσκι. Μελοοο... Καλουλα ταινια αλλα δεν με ξετρελανε κιολας. Να τη δειτε με παρεα και μονο γιατι τωρα ειμαι λιγο μιζερος που την ειδα μονος..

Desmond
01-09-2011, 01:58
Κακή ταινία, η χειρότερη του Αρονόφσκι κατ'εμέ.

badboyfriend
01-09-2011, 05:04
Ειδα το The Fountain του Αρονοφσκι. Μελοοο... Καλουλα ταινια αλλα δεν με ξετρελανε κιολας. Να τη δειτε με παρεα και μονο γιατι τωρα ειμαι λιγο μιζερος που την ειδα μονος..

Ε τι περίμενες μετά από ταινία του Αρονόφσκι?? Να πηδάς από τη χαρά?! :Ρ
Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η φωτογραφία στη συγκεκριμένη. Και ακόμη και αν είναι η χειρότερή του, δε σημαίνει ότι δεν είναι καλή!

volyros
01-09-2011, 10:26
Κακή ταινία, η χειρότερη του Αρονόφσκι κατ'εμέ.

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου.Εμενα μου αρεσε παρα πολυ..Η ταινια σε ταξιδευει σε αλλους κοσμους και σε κανει μια να χαμογελας και μια να δακρυζεις.Την εχω δει 3 φορες και σε καμμια περιπτωση δεν την θεωρω την χειροτερη ταινια του,να μου πεις τον "Παλαιστη" να σου πω ναι.Επισης η ταινια ειχε και πολυ καλες ερμηνιες και απο τον Χιου Τζακμαν και απο την Ρειτσελ Βαις..

Λεω να το βαλω να το ξαναδω!!:yes:

Valkyre
01-09-2011, 11:08
Kαι εγω θα διαφωνησω.... καθολου κακη ταινια το The Fountain! Μια χαρα ηταν και με μια μαγευτικη, απιστευτη μουσικη. Ντροπη σου Desmond εχασες παρα πολλους ποντους φιλε... παρα πολλους!! :P :D :P

dimitrisasp
01-09-2011, 12:47
να μου πεις τον "Παλαιστη" να σου πω ναι

Δε σ αρεσε ο παλαιστης? Μου φανηκε καταπληκτικη ταινια!

enstikto
01-09-2011, 12:48
Desmond άστους να λένε.... Μεγάλη μούφα το συντριβάνι! Επίσης ο παλαιστής τα σπασε!

Desmond
01-09-2011, 14:29
Έχουμε και λέμε:
-"π"
-Requiem for a Dream
-Fountain
-Wrestler
-Black Swan

Ειλικρινά και σοβαρά, το fountain στην παραπάνω λίστα φαντάζει ως παραφωνία.Αισθητικά η λίστα δεν θα ήταν πιο ωραία έτσι?
-"π"
-Requiem for a Dream
-Wrestler
-Black Swan
Αψεγάδιαστη!
Μια φορά την έχω δει.Το μόνο που μου έχει μείνει είναι οτι όταν έβγαινα από το σινεμά έβριζα τον Βούδα!

volyros
01-09-2011, 15:40
Δε σ αρεσε ο παλαιστης? Μου φανηκε καταπληκτικη ταινια!

Μου αρεσε ρε συ εξαλλου ο Αρανοφσκι ειναι απο τους αγαπημενες μου σκηνοθετες και γιατι εχει κανει ωραιες ταινιες ασχολουμενος καθε φορα με διαφορετικο χωρο.ΣΣτο "πι" με τα μαθηματικα και την δυναμη του μυαλου.Στο "Ρεκβιεμ" ασχολειται με το θεμα νεολαια/ναρκωτικα,Στο "Fountain" με την επιστημη/θρησκεια/αγαπη,στον "Παλαιστη" με τον χωρο της παλης και πως αντιμετωπιζουν οι ανθρωπο την μεση ηλικια οταν οι δυναμεις τους τους εγκαταλειπουν και στο "Black swan" ασχολειτε με το μπαλετο και τις ψυχωσεις που αποκτας για να φτασεις στην κορυφη..Επισης δεν κανει ταινια καθε χρονο οπως αλλοι σκηνοθετες απλα για να κανει αλλα κανει τρελλη ερευνα για το θεμα /χωρο που ασχολειται πριν βγαλει την ταινια..Γι αυτο εχει βγαλει μονο 5 ταινιες σε 14 χρονια!!

Αλλα αν με ρωτουσες ρε παιδι μου ποια ταινια του βαζεις τελευταια(οχι χειροτερη) απο τις 5 θα σου ελεγα τον "Παλαιστη"..Ισως επειδη δεν μπορεσα να ταυτιστω με το θεμα,παρολαυτα μου αρεσε..Αυτο εννοουσα στο ποστ μου προς τον desmond..

Lefteris_X
01-09-2011, 15:42
άσχετο με τη ροή της συζήτησής σας, πάντως απο τις παραπάνω ταινίες μόνο το "Π" (3,14) έχω δει, και μπορώ να πω ότι κ εγώ το ίδιο θα έκανα στο τέλος της ταινίας (ταυτίστηκα αρκετά με τον πρωταγωνιστή μπορώ να πω).


Καλά, για τις άλλες ταινίες, είναι προφανές ότι δεν τις έχω δει.......όσοι με γνωρίζουν ή με έχουν καταλάβει, δεν είναι της προτιμήσεώς μου. Καν.

Desmond
01-09-2011, 16:14
@volyros.Η πάλη και το μπαλέτο είναι απλά το setting, όχι το θέμα.

hakoo
01-09-2011, 16:38
^^Συμφωνω απολυτα. Το θεμα μπορει να ειναι παντελως ασχετο απο το setting. Εκει φαινεται και η "μαστορια" του σκηνοθετη πολλες φορες.

jimbour
01-09-2011, 17:30
Τεράστια ταινία το Fountain.
Πανέμορφο soundtrack.

Οι πιο μέτριες του δουλειες για μένα είναι παλαιστης και μαύρος κύκνος, αλλα και πάλι δε παυουν να είναι αρκετα καλες σαν ταινίες.

gianman122
01-09-2011, 17:35
εχετε δικιο σε πολλα για τον αρανοφσκι αλλα στα περισσοτερα εργα του (σχεδον σε ολα)ειναι ακραιος και υπερβολικος

Desmond
01-09-2011, 17:52
Ίσως γιατί έγινε σκηνοθέτης εξαιτίας του Tokyo Fist (:a014:) από τον Shinya Tsukamoto (:respect7:), όπως επίσης είναι μεγάλος fan του David Cronenberg (:a023:).Επιρροές από τους δύο παραπάνω σκηνοθέτες μπορούμε να βρούμε σε όλες τις ταινίες του Aronofsky (το fountain δεν το θυμάμαι/το έχω διαγράψει από την μνήμη μου).Πάντως οι όποιες "ακρότητες" και "υπερβολές" στις δουλειές του δεν είναι κινηματογραφικά δοσμένες προς τέρψιν ενός φθηνού εντυπωσιασμού, αλλά αποτυπώνονται ρεαλιστικά στα πλαίσια της πολυπλοκότητας της ανθρώπινης ύπαρξης.

volyros
01-09-2011, 19:37
Ίσως γιατί έγινε σκηνοθέτης εξαιτίας του Tokyo Fist (:a014:) από τον Shinya Tsukamoto (:respect7:), όπως επίσης είναι μεγάλος fan του David Cronenberg (:a023:)..Πάντως οι όποιες "ακρότητες" και "υπερβολές" στις δουλειές του δεν είναι κινηματογραφικά δοσμένες προς τέρψιν ενός φθηνού εντυπωσιασμού, αλλά αποτυπώνονται ρεαλιστικά στα πλαίσια της πολυπλοκότητας της ανθρώπινης ύπαρξης.
Τι ειπε ο θεος!!!:a010bg:Μου θυμισες τον τυπο που παρουσιαζει τις ταινιες στο mad!!

Οσο για το setting το ξερω ρε συ αφου εγραψα οτι ασχολειτε με θεματα απο διαφορετικο ΧΩΡΟ εννοωντας οτι "εισαγει"τα θεματα του σε διαφορετικο χωρο/setting οπως τον χωρο των μαθηματικων,της παλης,του μπαλετου κ.τ.λ.Το ιδιο λεμε αλλα το εγραψα λιγο ατσουμπαλα πριν!!

dimitrisasp
01-09-2011, 21:41
Παντως νομιζω οτι ολοι συμφωνουμε οτι στο Fountain ο Clint Mansel εγραψε παλι!
The Fountain Soundtrack - 10 Together We Will Live Forever - YouTube

Slay
02-09-2011, 10:48
Για μενα ο aronofsky εφτιαξε δυο αριστουργηματα, Π, requiem for a dream, αλλα μετα καπου το εχασε, οχι οτι οι επομενες ταινιες του ηταν κακες, απλα δεν ηταν στο ιδιο επιπεδο με αυτες που προανεφερα.

jimspy
02-09-2011, 11:01
προσωπικα το requiem for a dream ειναι οτι καλυτερο εχει παρουσιασει ο σκηνοθετης κ μια απο τις καλυτερες ταινιες που εχω δει.....συμφωνοντας με τον slay, τα υπολοιπα ειναι καλα αλλα δεν μπορω να πω οτι μπορουν να συγκριθουν με το ρεκβιεμ....

υ.υ το συντριβανι δεν το εχω δει....

dimitrisasp
02-09-2011, 11:07
Μονο το Π δεν εχω δει αλλα και γω νομιζω οτι το Requiem ειναι η καλυτερη ταινια του!

ParanoidGR
02-09-2011, 21:59
ahS422CdZBw
7VdONYkKFmQ

gianman122
02-09-2011, 22:19
ελπιζω το immortals να ειμαι τοσο καλο οσο και οι 300

messi10
02-09-2011, 22:21
Ωραιο το trailer του Immortals αν και το τελος ειναι copy-paste απο ΤΡΟΜΕΡΟ trailer του Skyrim...Οσοι το εχουν δει, καταλαβενουν τι εννοω.

messi10
02-09-2011, 22:23
ελπιζω το immortals να ειμαι τοσο καλο οσο και οι 300

:frusty: Δηλαδη να 'ναι fail;;;

gianman122
02-09-2011, 22:27
εμενα προσωπικα μου αρεσαν παρα πολλοι οι 300

ParanoidGR
03-09-2011, 01:48
η 300 ήτανε μια παρα πολύ καλή ταινία με τα εφέ του και τα όλα του, μακάρι να εστί και το immortals!!!

ο rowan atkinson κλέβει την παράσταση όμως, είναι παρα πολύ καλός κωμικός ειδικά το mr been holidays τα'σπάγκε!!!!!!!!!!!!!!

minaras_tio
03-09-2011, 01:54
Οι 300 ηταν μια ελλεεινη μουφα. (Ακομα θυμαμαι τι πιπα τρωγαμε στο flocafe που δουλευα του village στο ρεντη,οταν προβαλοταν!)


Sent from my iPhone using Tapatalk

ParanoidGR
03-09-2011, 04:13
Οι 300 ηταν μια ελλεεινη μουφα. (Ακομα θυμαμαι τι πιπα τρωγαμε στο flocafe που δουλευα του village στο ρεντη,οταν προβαλοταν!)


Sent from my iPhone using Tapatalk

από πια άποψη το λες γιατί την ιστορία;, δεν την διαστραβλοσανε, την κρατήσανε όπως ήτανε απο'σο τι ξέρω και εγώ δηλαδή. το είδος που ήταν magna;. τι ήταν μούφα; γιατί και εγώ εκεί στο village την είδα και δεν υπήρχε κενή θέση.

ps4
03-09-2011, 22:38
Φυσικα και την διαστρεβλωσανε και πολυ καλα κανανε. Γιατι δεν ειναι ντοκυμαντερ αλλα ΤΑΙΝΙΑ.

Μια χαρα το 300 κατα την γνωμη μου. Και απολυτα πιστο στο κομικ. Οπως πρεπει. :)

ParanoidGR
03-09-2011, 23:25
δεν διαστρεβλώσανε την γενική ιστορία, όμως ότι ο εφιάλτης του πρόδωσε το ξέρουμε. ότι πεθάνανε όλοι εκτος από τον αγγελιοφόρο το ξέραμε. λιγάκι εκεί με την γυναικα του αλλάξανε .τι να πω για το troy που ο brad pit δεν πεθαίνει στο τέλος ,δηλαδή το κάνανε σα τα μούτρα τους.

Aphelian
04-09-2011, 00:16
Άλλο troy έχω δει εγώ?

messi10
04-09-2011, 00:50
γιατί και εγώ εκεί στο village την είδα και δεν υπήρχε κενή θέση.

Aυτο τι σημαινει;;; Εδω οι αιθουσες γεμιζουν ΣΤΙΣ μουφες, δεν θα γεμιζαν σε αυτη(βλ. προσφατο παραδειγμα, Green latern). Αν κοιταξεις τις βαθμολογιες, ευτηχως εχουν καποιο δικιο(51/100 στο metacritic), αν και για μενα επρεπε να ηταν 28/100....

+10 στον minaras tio.

the master
04-09-2011, 01:16
στο mall πας και βλεπεις ταινια στις 12 το βραδυ χαλαρα...

tnf50
04-09-2011, 01:31
Eμενα οι 300 μου φανηκαν πολυ αμερικανια. Οτι και καλα οι ελληνες(αμερικανοι )ειναι τα τουμπανα ενω οι περσες(παλαιστηνιοι)ειναι τερατα και ομοφυλοφυλοι(ξερξης)...παρ'ολα αυτα μου αρεσε λογω soundtrack και dark ατμοσφαιρας.

Giannis7
04-09-2011, 01:38
Έχει δει κανείς άλλος το shutter island ? Το έβλεπα με φίλους και μείναμε λίγο "μακάκες" στο τέλος.... Ίσως δεν δώσαμε και πάρα πολύ προσοχή, γιατί μιλάγαμε που και που.

ParanoidGR
04-09-2011, 04:48
Έχει δει κανείς άλλος το shutter island ? Το έβλεπα με φίλους και μείναμε λίγο "μακάκες" στο τέλος.... Ίσως δεν δώσαμε και πάρα πολύ προσοχή, γιατί μιλάγαμε που και που.

στο τέλος δείχνει ότι oλλα αυτά που είδες ήταν στο μυαλό του, ήταν άρρωστος τελικά.

Dragonpaul
04-09-2011, 05:26
^^ Να ξέρεις ότι μετα απο πολλη σκέψη δε σου εδωσα -rep. Ήθελα να δω την ταινία και μου τη χαλασες κυριολεκτικά αποκαλύπτοντας το τέλος.
Την επόμενη φορά θα στο δώσω χωρίς σκέψη, σε εσένα και σε όποιον άλλο κάνει το ίδιο.

the master
04-09-2011, 07:44
dragon ολα αυτα περι μειον ρεπ ειναι στο μυαλο σου ...

ParanoidGR
04-09-2011, 07:54
έχεις απόλυτο δίκιο και το έβαλα σε spoiler είχα την εντύπωση ότι είναι ταινία παλιά για αυτό sorry. αν και δεν αποκάλυψα τίποτα σχεδόν μονο 10 λεπτά από το τέλος που ρώτησε το παλικάρι. κάτι γίνετε στα 10 λεπτά αυτά και αυτό είναι όλο . αλλα τα γεγονότα που συμβαίνουν κατά την διάρκεια τις ταινίας δεν έχουνε καμια σχέση με το τέλος τις ταινίας έχουν συμβεί πραγματικά.

ps4
04-09-2011, 12:22
Εγω καταλαβα αλλο. Τελικα η αυτη η ταινια εχει πολλες ερμηνειες.

Ezio
04-09-2011, 13:15
Είδα το Captain America. Οι εντυπώσεις σε spoiler γιατί θα αποκαλύψω κάποια πράγματα από την πλοκή.
Το σενάριο το βρήκα τραγικό. Η ταινία περνούσε απαράδεκτα μηνύματα:
1) Αν θέλεις να σε θέλουν οι γυναίκες και να σε σέβονται οι άλλοι, πρέπει να είσαι ψηλός και μπρατσαράς.
2) Αν σκοτώνεις υπέρ της Αμερικής και το διαφημίζεις, τότε θα είσαι ήρωας για τα παιδιά και διάσημος.
3) Η Hydra ήθελε να κατακτήσει όλο τον κόσμο, ξεκινώντας φυσικά από την Αμερική, αφού αυτή είναι η καλή χώρα.
4) Ο επιστήμονας των Αμερικάνων πίστευε στην δύναμη της καρδιάς ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Ναι, καλά, είδαμε πόσο πολύ ο Κάπτεν στηρίχτηκε στην θέληση του, με τα μπράτσα τα κατάφερε. Με την θέλησή του κατάφερε μόνο το ότι απέκτησε δυνάμεις και το ότι πήγε να σώσει τον αδερφό του (αδερφός του δεν ήταν αυτός στην 107η; )
Δεν μου άρεσε καθόλου ο ρόλος αυτής της κοπέλας που τον φίλησε πριν πάει στο αεροπλάνο, ήταν το δυναμικό γκομενάκι που πουλάει πολύ μαγκιά. Πρόσεχε μόνο μην πάθεις κάτι από την πολύ μαγκιά. Δεν έχω κάτι με τον αν μια κοπέλα είναι δυναμική, ίσα ίσα, αλλά αυτό το υφάκι δήθεν μαγκιάς και εξυπνάδας απέναντι στον πιο "ήσυχο παιδί" πρωταγωνιστή, το βρίσκω κακή επιλογή για το σενάριο.

Κατά την γνώμη μου, δεν αξίζει να την δείτε στο σινεμά, δείτε την σπίτι. Αν και το σενάριο το βρήκα άθλιο (πότε επιτέλους θα σταματήσουν με τις αμερικανιές; ) βλέπεται για σκότωμα ώρας και είναι καλύτερο από το thor.

dimitrisasp
04-09-2011, 13:41
^^ Να ξέρεις ότι μετα απο πολλη σκέψη δε σου εδωσα -rep. Ήθελα να δω την ταινία και μου τη χαλασες κυριολεκτικά αποκαλύπτοντας το τέλος.
Την επόμενη φορά θα στο δώσω χωρίς σκέψη, σε εσένα και σε όποιον άλλο κάνει το ίδιο.

Δεν υπαρχει μεγαλυτερο ξενερωμα απο το spoiler. Αν δεν ξερετε να βαζετε spoiler tag μην μιλατε για την υποθεση.

minaras_tio
04-09-2011, 13:54
Είδα το Captain America. Οι εντυπώσεις σε spoiler γιατί θα αποκαλύψω κάποια πράγματα από την πλοκή.
Το σενάριο το βρήκα τραγικό. Η ταινία περνούσε απαράδεκτα μηνύματα:
1) Αν θέλεις να σε θέλουν οι γυναίκες και να σε σέβονται οι άλλοι, πρέπει να είσαι ψηλός και μπρατσαράς.
2) Αν σκοτώνεις υπέρ της Αμερικής και το διαφημίζεις, τότε θα είσαι ήρωας για τα παιδιά και διάσημος.
3) Η Hydra ήθελε να κατακτήσει όλο τον κόσμο, ξεκινώντας φυσικά από την Αμερική, αφού αυτή είναι η καλή χώρα.
4) Ο επιστήμονας των Αμερικάνων πίστευε στην δύναμη της καρδιάς ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Ναι, καλά, είδαμε πόσο πολύ ο Κάπτεν στηρίχτηκε στην θέληση του, με τα μπράτσα τα κατάφερε. Με την θέλησή του κατάφερε μόνο το ότι απέκτησε δυνάμεις και το ότι πήγε να σώσει τον αδερφό του (αδερφός του δεν ήταν αυτός στην 107η; )
Δεν μου άρεσε καθόλου ο ρόλος αυτής της κοπέλας που τον φίλησε πριν πάει στο αεροπλάνο, ήταν το δυναμικό γκομενάκι που πουλάει πολύ μαγκιά. Πρόσεχε μόνο μην πάθεις κάτι από την πολύ μαγκιά. Δεν έχω κάτι με τον αν μια κοπέλα είναι δυναμική, ίσα ίσα, αλλά αυτό το υφάκι δήθεν μαγκιάς και εξυπνάδας απέναντι στον πιο "ήσυχο παιδί" πρωταγωνιστή, το βρίσκω κακή επιλογή για το σενάριο.

Κατά την γνώμη μου, δεν αξίζει να την δείτε στο σινεμά, δείτε την σπίτι. Αν και το σενάριο το βρήκα άθλιο (πότε επιτέλους θα σταματήσουν με τις αμερικανιές; ) βλέπεται για σκότωμα ώρας και είναι καλύτερο από το thor.

Ε ρε τι περιμενες και εσυ; Αφου captain america ηταν ο ηρωας; Παντως χωρις να τη δω μπορω να φανταστω ποσο τραγικη θα ειναι. Οτι ταινια εχουν βγαλει με super ηρωα,την εχουνε βιασει! Εξαιρεση το spiderman για μενα αντε και λιγο transformers. Κατι λουκυ λουκ,fantastic 4,hulk κ.α., μιλαμε για βιασμο!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ezio
04-09-2011, 13:59
Δες το batman begins και το the dark knight. Δεν είναι βιασμένα, το αντίθετο μάλιστα. Τα transformers τα βρίσκω κακές ταινίες, με αποκορύφωση το dark of the moon που είναι έκτρωμα.

messi10
04-09-2011, 14:01
@minaras tio To transformers ειναι η μεγαλυτερη αμερικανια! Ειδα το trailer του Captain america και εσκασα στα γελια. Τι μ@λ@κια ειναι αυτη; Φανταστειτε την ταινια...:P

+100000 σε Παυλο και Δημητρη, αν δεν ξερετε να βαζετε spoiler tags ΜΗΝ κανετε spoilers. Εγω παντως στη θεση του Παυλου θα ειχα δωσει, το 1ο μου, -rep σιγουρα.

dimitrisasp
04-09-2011, 14:10
Καλά από ταινία με όνομα Captain America τι περιμένατε και σεις. Μια (στην καλύτερη περίπτωση) μετριότητα θα ήταν. Δεν την έχω δει, αλλά θα το κάνω σε μια στιγμή άπειρου ξαψίματος.

Προς το παρόν είδα το Social Network και μου φάνηκε εντάξει. Κλασική βιογραφική ταινία κάποιου πλούσιου ατόμου με σκαμπανεβάσματα και υπερβολές κατά καιρούς. Ο Eisenberg δεν ξερω πως πήρε υποψηφιότητα. Τον πάω γενικά αλλά δεν είδα τον λόγο (βλέπε κατάληξη berg :P ) Έχει ένα γκομενάκι μέσα στη ταινία όλα τα λεφτά!

Ezio
04-09-2011, 14:17
Μήπως λες την Brenda Song, που έκανε την κοπέλα του φίλου αυτού που έφτιαξε το facebook;

dimitrisasp
04-09-2011, 14:23
Aκριβώς, εν τω μεταξύ αν δεις πως είναι η κανονική κοπέλα της οποίας το ρόλο έπαιξε δε θα πιστεύεις στα μάτια σου. 10 φορές καλύτερη!

Ezio
04-09-2011, 14:32
Η Brenda Song παίζει στην αγαπημένη μου σειρά, το the suite life on deck. Την λατρεύω αυτή τη σειρά. Off-topic, αλλά μιας και είπαμε για την Brenda Song, είπα να το αναφέρω. Δημήτρη, πως την λένε την κοπέλα; Λι δεν ήταν το επίθετό της;

dimitrisasp
04-09-2011, 14:39
Η Brenda Song παίζει στην αγαπημένη μου σειρά, το the suite life on deck. Την λατρεύω αυτή τη σειρά. Off-topic, αλλά μιας και είπαμε για την Brenda Song, είπα να το αναφέρω. Δημήτρη, πως την λένε την κοπέλα; Λι δεν ήταν το επίθετό της;

Christy Lee αλλα δε θα τη βρεις στο Google. Εγω την πετυχα σε μια συνεντευξη καποιου τυπου που μιλουσε για το Facebook και ηταν εκει γυρω κι αυτη.

minaras_tio
04-09-2011, 16:07
Εχεις δικιο ezio,το dark night το ειχα ξεχασει,πολυ καλη ταινια οντως.
Τα transformers τα συμπαθω λογω soundtrack!! Γενικα παντως τα βλεπεις πιο ανετα απο αλλες ταινιες με surer ηρωες...

Ezio
04-09-2011, 16:17
0MFI0PE9I-8

Μπορεί να ενδιαφέρει κάποιον. Εσάς πώς σας φαίνεται το ελληνικό σινεμά; Εγώ πάντως το θεωρώ πολύ χαμηλού επιπέδου, δεν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος μαζί του, γιατί τους πρωταγωνιστές τους ενδιαφέρουν 3 πράγματα: το σεξ, το κάπνισμα και το βρισίδι. Δεν έχουν και κανένα σπουδαίο σενάριο οι ταινίες.

Υ.Γ.: Όταν λέω ελληνικό σινεμά, εννοώ το τωρινό, όχι το παλιό του Βέγγου, της Βουγιουκλάκη και άλλων ηθοποιών.

dimitrisasp
04-09-2011, 16:26
Μεγάλη πατάτα, να χαμε να λέγαμε ειναι αυτές οι ταινίες..

ps4
04-09-2011, 16:33
Μια παρατηρηση. Τις ταινιες τις φτιαχνουν Αμερικανοι. Τι ακριβως θα θελατε να προπαγανδισουν; Την Ελλαδα; ή την Ζιμπάμπουε;

Carry on... :)

Ezio
04-09-2011, 16:39
Μια παρατηρηση. Τις ταινιες τις φτιαχνουν Αμερικανοι. Τι ακριβως θα θελατε να προπαγανδισουν; Την Ελλαδα; ή την Ζιμπάμπουε;

Carry on... :)

Να μην προπαγανδίσουν τίποτα. Στο the dark knight για παράδειγμα γιατί δεν προπαγανδίζεται τίποτα;

tnf50
04-09-2011, 16:56
Το οτι τις φτιαχνουν αμερικανοι δε σημαινει οτι πρεπει να εχουν στοχο μονο την προβολη της χωρας τους. Γιατι δε φτιαχνουν ας πουμε μια ταινια με νοημα που δε θα εχει εκρηξεις και βια καθε 10 λεπτα? Η μια που θα καταδικαζει τον πολεμο? Α ξεχασα...δεν τους συμφερει επειδη
1 απευθυνονται σε ανεγκεφαλο κοινο
2 θελουν να μονο να πουλησουν χωρις να τους νοιαζει η τεχνη
3 θελουν να περασουν στο κοινο οτι η βια και οι πρωταγωνιστες τουμπανια ειναι κατι το φυσιολογικο

@ezio Το ελληνικο σινεμα ειναι ακομα χειροτερο αφου προσπαθει να μιμιθει αυτα που ανεφερα παραπανω κανοντας τα χειροτερα...ευτυχως που βαζει και καμια παλια ελληνικη ταινια η τηλεοραση.

aris13
04-09-2011, 16:57
Εντυπωσίασε τους κριτικούς η νέα ταινία του Λάνθιμου.

http://www.hollywoodreporter.com/review/alps-venice-film-review-231014
http://blogs.indiewire.com/theplaylist/archives/venice_11_review_alps_yorgos_lanthimos_remarkable_ unique/
http://incontention.com/2011/09/03/venice-alps-and-other-drugs/
http://www.empireonline.com/empireblogs/under-the-radar/post/p1122

minaras_tio
04-09-2011, 17:07
Το ελληνικο σινεμα δεν υπαρχει πια…Ουτε μια,ουτε μια ομως ταινια δεν αξιζει να ασχοληθεις! Τελευταια τραγικη εμπειρια μου το ροδα,τσαντα και κοπανα..ΤΡΑΓΙΚΟ! 15' αντεξα και το ειχα νοικιασει κιολας…
Ο παλιος κινηματογραφος ηταν εξαιρετικος(αν εξαιρεσουμε κατι Βουγιουκλακηδες,Παπαμιχαηλ και τετοιους). Θυμηθειται:Κωνστανταρας,Βεγγος,Παπαγιανοπουλος,Ηλι οπουλος,Χατζηχρηστος κ.α.
Οσον αφορα τις ελληνικες σειρες….Α καλα…Οτι και να πω θα ειναι λιγο πραγματικα.:thumbsdown:

tnf50
04-09-2011, 17:22
Το ελληνικο σινεμα δεν υπαρχει πια…Ουτε μια,ουτε μια ομως ταινια δεν αξιζει να ασχοληθεις! Τελευταια τραγικη εμπειρια μου το ροδα,τσαντα και κοπανα..ΤΡΑΓΙΚΟ! 15' αντεξα και το ειχα νοικιασει κιολας…
Ο παλιος κινηματογραφος ηταν εξαιρετικος(αν εξαιρεσουμε κατι Βουγιουκλακηδες,Παπαμιχαηλ και τετοιους). Θυμηθειται:Κωνστανταρας,Βεγγος,Παπαγιανοπουλος,Ηλι οπουλος,Χατζηχρηστος κ.α.
Οσον αφορα τις ελληνικες σειρες….Α καλα…Οτι και να πω θα ειναι λιγο πραγματικα.:thumbsdown:

Oυσιαστικα οι συγχρονες ελληνικες ταινιες ειναι ιδιες με τις σειρες απο αποψη περιεχομενου.

jimbour
04-09-2011, 17:38
Εντυπωσίασε τους κριτικούς η νέα ταινία του Λάνθιμου.

http://www.hollywoodreporter.com/review/alps-venice-film-review-231014
http://blogs.indiewire.com/theplaylist/archives/venice_11_review_alps_yorgos_lanthimos_remarkable_ unique/
http://incontention.com/2011/09/03/venice-alps-and-other-drugs/
http://www.empireonline.com/empireblogs/under-the-radar/post/p1122

και του κρασσακοπουλου στο flix.gr

http://flix.gr/news/alpeis-venice.html

Giannis7
04-09-2011, 18:10
^^ Να ξέρεις ότι μετα απο πολλη σκέψη δε σου εδωσα -rep. Ήθελα να δω την ταινία και μου τη χαλασες κυριολεκτικά αποκαλύπτοντας το τέλος.
Την επόμενη φορά θα στο δώσω χωρίς σκέψη, σε εσένα και σε όποιον άλλο κάνει το ίδιο.

Δες την ταινία... Στο τέλος ίσως να έχεις διαφορετική άποψη κι εσύ.

@paranoid
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα, αλλά βρήκα και διαφορετικές ερμηνείες στο ίντερνετ...

ps4
04-09-2011, 19:13
Μα υπαρχουν ταινιες που δεν προπαγανδιζουν τιποτα αλλα αυτες ειναι κοινωνικες και λοιπα θριλερ κωμωδιες κουτουλουπου κουτουλουπου.

Εκει που τους παιρνει να το κανουν το κανουν και καλα κανουν. :) πολλα ''κανουν'' WTF.
Αλλωστε δεν μπορεις να μην προπαγανδισεις σε μια ταινια με οπλα και αλλα τετοια βιαια πραγματα/σκηνικα/καταστασεις.

Το dark knight ειχε προπαγανδα κανονικοτατα. Οπως ολες οι ταινιες με μπαμ μπουμ.

Για τον Ελληνικο κινηματογραφο τι να γραψω; Κριμα που φτιαχνονται ακομα Ελληνικες ταινιες. Ας το σταματησουν, δεν προσφερουν τιποτα. Πραγματικα τον σιχαινομαι.

dimitrisasp
04-09-2011, 19:33
Γενικα δεν πρεπει να δινεις μεγαλη βαση σε ταινιες οτι και να αφορουν. Μονο για καθαρη διασκεδαση.

@ Παύλο

Δες την ταινία πάντως γιατί αν και είσαι υποψιασμένος τώρα θα σου αρέσει πολύ σαν ταινία.

volyros
04-09-2011, 19:55
Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι ταινιες οπως:το Δυσκολοι αποχαιρετισμοι:ο μπαμπας μου,Νυφες,Πολιτικη κουζινα η το Ψυχη βαθια του Βουλγαρη σας αφησαν ασυγκινητους;Ακομα και κωμωδιες οπως Η Νησος η το Πρωτη φορα νονος ειναι πολυ καλυτερες απο πολλες Αμερικανικες...Και αν ψαξω θα βρω κι αλλες.

Συμφωνω οτι ο Ελληνικος κιν/γραφος ειναι πολυ πισω σε σχεση με τον Γαλλικο,τον Ισπανικο,τον Γερμανικο η τον Δανεζικο αλλα μην τα τσουβαλιαζουμε και ολα στο ιδιο τσουβαλι.Η πλειοψηφια των Ελληνικων ταινιων ειναι σκουπιδια η στην καλυτερη περιπτωση αδιαφορες αλλα οχι και ΟΛΕΣ ρε παιδια..

Και μπραβο στον Λανθιμο για τις κριτικες που εισπρατει για την καινουρια του ταινια..

tnf50
04-09-2011, 20:12
Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι ταινιες οπως:το Δυσκολοι αποχαιρετισμοι:ο μπαμπας μου,Νυφες,Πολιτικη κουζινα η το Ψυχη βαθια του Βουλγαρη σας αφησαν ασυγκινητους;Ακομα και κωμωδιες οπως Η Νησος η το Πρωτη φορα νονος ειναι πολυ καλυτερες απο πολλες Αμερικανικες...Και αν ψαξω θα βρω κι αλλες.

Συμφωνω οτι ο Ελληνικος κιν/γραφος ειναι πολυ πισω σε σχεση με τον Γαλλικο,τον Ισπανικο,τον Γερμανικο η τον Δανεζικο αλλα μην τα τσουβαλιαζουμε και ολα στο ιδιο τσουβαλι.Η πλειοψηφια των Ελληνικων ταινιων ειναι σκουπιδια η στην καλυτερη περιπτωση αδιαφορες αλλα οχι και ΟΛΕΣ ρε παιδια..

Και μπραβο στον Λανθιμο για τις κριτικες που εισπρατει για την καινουρια του ταινια..

Δεν ειπε κανεις για ολες τις ταινιες!!!:look: Απλα σε σχεση με τις παλιες η κατασταση ειναι τραγικη. Και ειναι επισης σπαστικο το οτι οι ταινιες που ανεφερες θεωρουνται απο πολλους ''βαρετες'' επειδη δεν εχουν βρισιδι,σεξουαλικα υπονοουμενα κλπ,κλπ...αρα για αυτη την κατασταση φταιμε εμεις οι θεατες-ζωα που εχουμε συνηθισει τα ''ευκολα''

dimitrisasp
05-09-2011, 01:35
Όπως λέει ο tnf είναι. Ο νεοέλληνας θέλει βρισιδι και βυζιά στις ταινίες του για να ασχοληθει. Κατι σαν το Χανγκοβερ ας πουμε αλλα στα ελληνικα θα εκανε παταγο εδω. Καλές ταινίες υπάρχουν στην Ελλάδα αλλά για τα γούστα μου είναι πολύ λίγες.

Παραληρημα (ορθογραφία μηδέν) για τη νέα στρατιωτική ταινία που έρχεται:
Ο Περακης καταντησε γελοιος. Το εκανε μια, δυο, τρεις, ε αντε ρε ανθρωπε φτανει. Ούτε καν ενδιαφέρουσες δεν μπορούν να χαρακτηριστούν οι ταινίες του. Είναι για σκότωμα ώρας στην καλύτερη περίπτωση. Κι όμως θα κάνει εισπράξεις εξαιτίας των ονομάτων που έχει. Το χιούμορ θα είναι εξίσου ανύρπακτο με τις προηγούμενες προσπάθειες του.

Ezio
05-09-2011, 02:24
Το dark knight ειχε προπαγανδα κανονικοτατα. Οπως ολες οι ταινιες με μπαμ μπουμ.

Το μοναδικό σημείο που θα μπορούσα να πω ότι έχει προπαγάνδα είναι εκεί όπου ο Harvey Dent δίνει μπουνιά στον τύπο στο δικαστήριο επειδή έβγαλε όπλο. Αλλά και εκεί ίσως να δικαιολογείται επειδή κινδύνευε και ο Harvey Dent αλλά και όσοι άλλοι βρίσκονταν εκεί πέρα ή μπορεί και να επιτρέπεται από κάποιον αμερικάνικο νόμο, ότι δηλαδή μπορείς να χτυπήσεις κάποιον αν πάει να σε πυροβολήσει.

Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι ταινιες οπως:το Δυσκολοι αποχαιρετισμοι:ο μπαμπας μου,Νυφες,Πολιτικη κουζινα η το Ψυχη βαθια του Βουλγαρη σας αφησαν ασυγκινητους;Ακομα και κωμωδιες οπως Η Νησος η το Πρωτη φορα νονος ειναι πολυ καλυτερες απο πολλες Αμερικανικες...Και αν ψαξω θα βρω κι αλλες.


Δεν έχω δει τις ταινίες που αναφέρεις εκτός από την Νήσο και το πρώτη φορά νονός. Την Νήσο την βρήκα κακή ταινία, δεν αξίζει. Το πρώτη φορά νονός βλέπεται. Πάντως, το ελληνικό σινεμά μια χαρά θα μπορούσε να καλυτερεύσει. Δεν θα μπορούσαν να πάρουν ηθοποιούς που έχουν λίγη εμπειρία αλλά ταλέντο; Δεν θα τους κοστίσει τόσα όσο θα τους κοστίσει ένα μεγάλο όνομα. Τα σενάρια θα μπορούσαν μια χαρά να ήταν καλύτερα. Για παράδειγμα, θα μπορούσε να βγει μια ταινία όπου ο κεντρικός χαρακτήρας να ήταν ντεντέκτιβ και να λύνει ένα μυστήριο. Και φυσικά κομμένα τα καραγκιοζιλίκια των χαμηλής ποιότητας ελληνικών ταινιών.

the master
05-09-2011, 02:29
τνφ δεν ειμαστε θεατες ζωα που εχουμε συνηθισει στα ευκολα,
δεν ειναι κακο να θες να σκοτωσεις την ωρα σου μ κατι αστειο
στο κατω κατω ακομα κ αυτες οι ταινιες (hangover) στο τελος παιρνανε ενα αισιοδοξο μυνημα.

tnf50
05-09-2011, 09:16
Nαι ρε συ μαστερ αλλα αν θες να δεις μια ταινια με ωραιο σεναριο που θα σου περναει αισιοδοξο μηνμα μπορεις να το κανεις χωρις να δεις τετοιου ειδους ταινια. Οσες ταινιες εχω δει τον τελευταιο καιρο πχ spirited away(ισως να ειναι λιγο ασχετη με το θρεντ) η το battle royale μου προσφεραν διασκεδαση χωρις να εχουν γελοιες ατακες και χαζο σεναριο...

Και ναι ειμαστε θεατες-ζωα αφου οι περισσοτεροι προτιμαμε να δουμε μεσημεριανες εκπομπες,μεξικανικες σαπουνοπερες,τουρκικες σαπουνοπερες,''τα παρατραγουδα'' και οποιαδηποτε αλλη βλακεια μας πασαρουν για το λογο που ειπες: Για να σκοτωσουμε την ωρα μας...

Lefteris_X
05-09-2011, 09:46
Το μοναδικό σημείο που θα μπορούσα να πω ότι έχει προπαγάνδα είναι εκεί όπου ο Harvey Dent δίνει μπουνιά στον τύπο στο δικαστήριο επειδή έβγαλε όπλο. Αλλά και εκεί ίσως να δικαιολογείται επειδή κινδύνευε και ο Harvey Dent αλλά και όσοι άλλοι βρίσκονταν εκεί πέρα ή μπορεί και να επιτρέπεται από κάποιον αμερικάνικο νόμο, ότι δηλαδή μπορείς να χτυπήσεις κάποιον αν πάει να σε πυροβολήσει.



Καλημέρα. Τελικά σε κάποια πράματα παίζει ρόλο η ηλικία και η πείρα για να μπορείς να τα αντιληφθείς. Δεν μου έρχεται κάποιος άλλος λόγος βρε συ Ezio.

Ξέρεις γιατί;

Διότι οι σκηνές που κάνουν "ΚΡΑ" απο προπαγάνδα, τουλάχιστον για τα δικά μου και του Σταύρου τα μάτια (που πριν ποστάρει, τα είχαμε πει στο τηλέφωνο και γελάγαμε απίστευτα περί του ότι ο Captain America είναι προπαγανδιστικός υπέρ της Αμερικής) είναι άλλες - ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτή που λές με τον Dent.

α) Το γεγονός ότι ο Joker, λέει στην συγκεντρωμένη ομάδα της Μαφίας, ότι εκεί που έχει πάει ο λογιστής τους (Κίνα) μαζί με τα λεφτά τους, δεν σημαίνει ότι μπορεί να γλυτώσει απο τον Batman, καθώς ο τελευταίος δεν έχει συγκεκριμένη δικαιοδοσία, όλος ο πλανήτης είναι η δικαιοδοσία του. (μπά; τι κουλά είναι αυτά; ποιός είσαι εσύ ο γμάω κ δέρνω που έχω χεσμένους όλους τους νόμους; και παγκοσμίως μάλιστα?)

β) τελικά ο Batman / Μπρους Γουέην πάει Κίνα, με την ταυτότητα του Γουέην, δήθεν για να συζητήσει περί επαγγελματικής συνεργασίας μεταξύ των εταιρειών του και αυτών του Κινέζου "λογιστή". Μπουκάρει όμως, με το έτσι θέλω, βραδιάτικα μέσα στο κτήριο του λογιστή (σημειώνουμε μιας άλλης χώρας) και επειδή κιόλας ξέρει ότι αυτό που κάνει είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, κανονίζει να τον πάρει ένα αεροπλάνο (που κι αυτό ΔΕΝ πετάει επειδή έχει πάρει άδεια πτήσης, αλλά με το έτσι θέλω), πετώντας του το skyhook (αιωρούμενος γάντζος) για να την "κάνει" γρήγορα απο το κτήριο και να μην τον πάρουν χαμπάρι. (όλα αυτά είναι μια έμμεση, αλλά ΤΙΓΚΑ προπαγάνδα)

γ) Οι Αμερικάνοι, δέχονται μετά χαράς να φυλακίσουν τον Κινέζο, χωρίς καν να αναρωτηθούν απο που τους ήρθε αυτό το "δώρο". Λες και δεν τρέχει τίποτα, μόνο μια υποψία ότι μάλλον ο Batman έβαλε το χεράκι του. Που σημαίνει ότι επειδή γνώριζαν ο λογιστής ήταν Κίνα, άρα και ο Batman πήγε Κίνα για να τον πιάσει. Κάτι τελείως παράνομο (λολ, άλλωστε ο Batman δρα, παράνομα ΚΑΙ στις USΑ)......όμως δεν πειράζει την Αμερικάνικη Δικαιοσύνη, καθώς τον φυλακίζει, τον προωθεί για Δίκη και μάλιστα, όταν αργότερα στο έργο, ο Batman ανακρίνει τον joker εντός φυλακής, κανένας μα κανένας απο τους αστυνομικούς / επιθεωρητές, δεν τον ρωτάει κάτι περί του απαράδεκτου = να μπουκάρει σε μια ξένη χώρα και σε μια ξένη επιχείρηση, με το "έτσι θέλω" και να πιάσει τον λογιστή.


Δεν τρέχει τίποτα γιατί είναι ο Batman νομίζεις Ezio? Επειδή είναι εργάκι; Επειδή είναι τί; Για να περνάμε την ώρα μας; ΛΑΘΟΣ. Προπαγάνδα του κερατά είναι και απ ότι βλέπω ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ της, γιατί η δουλειά της προπαγάνδας είναι να σου περνάει τα μηνύματα στο υποσυνείδητο, χωρίς να το καταλαβαίνεις....όπως σε εσένα, κάτι που φαίνεται απο τα λεγόμενά σου, τι κατάλαβες ως "προπαγάνδα" από το έργο. Δηλαδή τίποτα. Εκεί που όντως ήταν η προπαγάνδα, το προσπέρασες. Ουσιαστικά έβριθε απο προπαγάνδα και το ένα και το άλλο το Batman του Nolan.

Προσωπικά πάντως δεν έχω πρόβλημα με την ύπαρξη της προπαγάνδας, ευτυχώς απο πιτσιρίκι είχα το περιβάλλον και καλλιέργεια να την αναγνωρίζω, να την απαξιώνω και να την προσπερνώ.

Κάθισα να γράψω όλο αυτό το κατεβατό, διότι απ ότι έχω καταλάβει Ezio, είσαι ακόμα σε ηλικία σχολείο και σκέφτηκα ότι κρίμα είναι το παιδί να μην του μιλήσω / αναλύσω αυτά που δεν έχει δει, τουλάχιστον να του τα πω, μπας και τα παρατηρήσει και εν τέλει (μελλοντικά σε άλλες ταινίες) καταφέρει να βλέπει την αυθεντική προπαγάνδα και όχι μερικές σκηνοθετικές παπαρίτσες όπως αυτές περί Dent.

Άντε καλημέρα μας!


ΥΓ: Δεν megabyte λέω εγώ πια με τον Batman του Νόλαν; Άιντε να βγεί και το 3ο και τελευταίο να τελειώνουμε....:D (έχω λιώσει στα γέλια με την διαφήμιση της Q, που λέει το ανθρωπάκι "δεν megabyte ρε συ, αμάν πια!")

MajereMP44
05-09-2011, 10:01
Καλημέρα!
Υπαρχει διαφημιση που λεει δεν megabyte???xaxaxaxa εβρασα!
Σχετικα με ταινιες, να πω και γω οτι ειδα το "The beaver" πρόσφατα.Ειναι καλος ηθοποιος ο κερατας ο Γκιμπσον τελικά.Ενα το κρατουμενο.Η σκηνοθεσια ειναι απο τη Φοστερ και πριν το ψάξω λίγο, ειπα εκει που την εβλεπα "καλα απο γυναικα ειναι η σκονοθεσία??".Δεν ειναι του γουστου μου αυτες οι ταινιες παντως , γέλασα σε σημεια που δεν έπρεπε, δεν εχω την αυτοσυγκρατηση να τα δω σοβαρα αυτα τα έργα.
Εμενα, δωσε μου καρατε μεταγλωτισμενο ή καουμπόικο.

tnf50
05-09-2011, 10:03
Καλημέρα!
Υπαρχει διαφημιση που λεει δεν megabyte???xaxaxaxa εβρασα!
Σχετικα με ταινιες, να πω και γω οτι ειδα το "The beaver" πρόσφατα.Ειναι καλος ηθοποιος ο κερατας ο Γκιμπσον τελικά.Ενα το κρατουμενο.Η σκηνοθεσια ειναι απο τη Φοστερ και πριν το ψάξω λίγο, ειπα εκει που την εβλεπα "καλα απο γυναικα ειναι η σκονοθεσία??".Δεν ειναι του γουστου μου αυτες οι ταινιες παντως , γέλασα σε σημεια που δεν έπρεπε, δεν εχω την αυτοσυγκρατηση να τα δω σοβαρα αυτα τα έργα.
Εμενα, δωσε μου καρατε μεταγλωτισμενο ή καουμπόικο.

Δεν πιστευω να μην ειδες το Καρατε Τσι (kid) χθες????

MajereMP44
05-09-2011, 10:08
Το ειχε η τελεόραση ναουμε?Αν το ειχε δεν το ειδα!Δεν βλεπω καθόλου τελεοραση.Κανενα λιακοπουλο οταν τρωω βλέπω, καμια Χριστινα Βαμπιρη (lol) συνολικα 1 ωρα τη βδομάδα! Ποιο καρατε κιντ ειχε, το Νο5???

tnf50
05-09-2011, 10:20
Υπαρχει και 5??? Νομιζω το 1 ηταν. Ο daniel-san επαιζε παντως

Lefteris_X
05-09-2011, 10:23
τα 3 πρώτα ήταν με τον χαρακτήρα Ντάνιελ Λαρούσο. (Ράλφ Μάκιο, άσχετα αν ο βλάκας λέει λάθος το επίθετό του, ως Μάτσιο).

Το 4 ήταν με την πανέμορφη τότε πιτσιρίκα Χίλαρυ Σγουάνγκ και το τελευταίο (5) ήταν το πιο άσχετο με ένα μαυράκι (σόρρυ, λολ, αφροαμερικανάκι) του Δημοτικού.........έλεος.



ΥΓ: Εννοείται τα 4, 5 δεν τα έχω δει. Τα 3 πρώτα, δε νομίζω να υπήρχε πιτσιρίκι των 80s που να μην τα είχε δει. Πάντα όμως απορούσα: πως γίνεται αυτός ο υπερ-φλώρος Λαρούσο, να νικάει άλλους με περισσότερα σωματικά προσόντα και να έχει κιόλας το πιο όμορφο κορίτσι....(α, ναι ξέχασα......είχε τότε ξεκινήσει ήδη η εποχή της "απελευθέρωσης και κοινωνικής ένταξης" των nerds / φλώρων...ας είναι καλά ο Bill Gates, που ξεκίνησε τότε αυτή την προπαγάνδα, καθώς ήταν ο πρώτος φλώρος που έγινε δισεκατομμυριούχος χωρίς να είναι ΚΑΝ playboy / ή στο "jet set"....φλωριά λέμε τίγκα)

Ezio
05-09-2011, 12:06
Πιστεύω ότι ένα μέρος του post σου πρέπει να μπει σε spoiler, για αυτό έβαλα spoiler στην παράθεση.

α) Το γεγονός ότι ο Joker, λέει στην συγκεντρωμένη ομάδα της Μαφίας, ότι εκεί που έχει πάει ο λογιστής τους (Κίνα) μαζί με τα λεφτά τους, δεν σημαίνει ότι μπορεί να γλυτώσει απο τον Batman, καθώς ο τελευταίος δεν έχει συγκεκριμένη δικαιοδοσία, όλος ο πλανήτης είναι η δικαιοδοσία του. (μπά; τι κουλά είναι αυτά; ποιός είσαι εσύ ο γμάω κ δέρνω που έχω χεσμένους όλους τους νόμους; και παγκοσμίως μάλιστα?)


Τον Batman δεν τον ενδιέφερε (κατά την γνώμη μου) που έχει δικαιοδοσία, αλλά να ανακρίνει τον λογιστή. Οι υπερήρωες δεν έχουν κάποιο συγκεκριμένο πεδίο δράσης.



β) τελικά ο Batman / Μπρους Γουέην πάει Κίνα, με την ταυτότητα του Γουέην, δήθεν για να συζητήσει περί επαγγελματικής συνεργασίας μεταξύ των εταιρειών του και αυτών του Κινέζου "λογιστή". Μπουκάρει όμως, με το έτσι θέλω, βραδιάτικα μέσα στο κτήριο του λογιστή (σημειώνουμε μιας άλλης χώρας) και επειδή κιόλας ξέρει ότι αυτό που κάνει είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, κανονίζει να τον πάρει ένα αεροπλάνο (που κι αυτό ΔΕΝ πετάει επειδή έχει πάρει άδεια πτήσης, αλλά με το έτσι θέλω), πετώντας του το skyhook (αιωρούμενος γάντζος) για να την "κάνει" γρήγορα απο το κτήριο και να μην τον πάρουν χαμπάρι. (όλα αυτά είναι μια έμμεση, αλλά ΤΙΓΚΑ προπαγάνδα)

Αφού έπρεπε να τον πάει να τον ανακρίνουν και αναφέρθηκε ότι οι Κινέζοι δεν θα απελάσουν ποτέ δικό τους. Βέβαια ίσως να μπορούσαν να τον ανακρίνουν οι Κινέζοι. Το ότι το αεροπλάνο πετάει με το έτσι θέλω είναι επιβεβαιωμένο; Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί πουθενά.



γ) Οι Αμερικάνοι, δέχονται μετά χαράς να φυλακίσουν τον Κινέζο, χωρίς καν να αναρωτηθούν απο που τους ήρθε αυτό το "δώρο". Λες και δεν τρέχει τίποτα, μόνο μια υποψία ότι μάλλον ο Batman έβαλε το χεράκι του. Που σημαίνει ότι επειδή γνώριζαν ο λογιστής ήταν Κίνα, άρα και ο Batman πήγε Κίνα για να τον πιάσει. Κάτι τελείως παράνομο (λολ, άλλωστε ο Batman δρα, παράνομα ΚΑΙ στις USΑ)......όμως δεν πειράζει την Αμερικάνικη Δικαιοσύνη, καθώς τον φυλακίζει, τον προωθεί για Δίκη και μάλιστα, όταν αργότερα στο έργο, ο Batman ανακρίνει τον joker εντός φυλακής, κανένας μα κανένας απο τους αστυνομικούς / επιθεωρητές, δεν τον ρωτάει κάτι περί του απαράδεκτου = να μπουκάρει σε μια ξένη χώρα και σε μια ξένη επιχείρηση, με το "έτσι θέλω" και να πιάσει τον λογιστή.

Από όσο θυμάμαι ο Μπάτμαν ρώτησε τον Harvey Dent για το αν ο Κινέζος θα καταφέρει να τους τα πει όλα αν τον φέρει στην Αμερική. Στα υπόλοιπα έχεις δίκιο, κάτι θα έπρεπε να έχει γίνει, ίσως να έγινε μια συνεννόηση Αμερικής με Κίνα, αλλά θα έπρεπε οι αστυνομικοί να του πουν κάτι του Batman και αυτός θα μπορούσε να τους απαντήσει ότι η βοήθειά του είναι απαραίτητη, καλό κάνει κ.τ.λ.

Lefteris_X
05-09-2011, 14:32
βρε συ, τι κάνεις τώρα; μου εξηγείς τι εστί super-hero? μετά απο χιλιάδες τέτοια κόμιξ που έχω διαβάσει (ας είναι καλά οι εκδόσεις Καμπανά λολ)

λες να μην ξέρω γιατί συμπεριφέρεται όπως συμπεριφέρεται ο Batman? (και εν γένει οι σούπερ-ήρωες της Αμερικής; Το απαράδεκτο πχ. τρίπτυχο του Superman, είναι Truth, Justice and the American Way - ευτυχώς στο Superman Returns το τελευταίο δεν το λέει, γιατί κατάλαβαν ότι θα τους πάρουν με τις πέτρες πια, να λέει αυτό ο Superman στις μέρες μας).

Ο λόγος που σου παρέθεσα τα παραπάνω στο ποστ μου, ΔΕΝ ήταν για να ανοίξουμε διάλογο, αλλά για να σε κάνω να εστιάσεις σε αυτή την ταινία και μελλοντικές που θα δεις, πόσο "κρυφά" (για το ανεκπαίδευτο / νεαρό ακόμα μάτι) είναι τα κόλπα της προπαγάνδας. Τίποτα άλλο.

Ούτε γιατί έχω κενά στο πως δρουν οι υπερ-ήρωες, ούτε γιατί έχω ελλείψεις στο σενάριο του Batman βρε συ!

Ελπίζω να συγκρατήσεις ότι σου έγραψα, και να τα έχεις στο μέλλον στο πίσω μέρος του μυαλού σου όταν βλέπεις ένα έργο.

Τώρα απο εκεί και πέρα, κάνεις ότι θέλεις, ας συνεχίσει παρακάτω το θρεντ.

maxcomgr
05-09-2011, 14:56
Ο φίλος που λέει για την προπαγάνδα έχει απόλυτο δίκιο.
Οι Αμερικλάνοι από την αρχή της δημιουργίας του cinema την χρησιμοποίησαν για να πετύχουν τους σκοπούς τους.
Από μια απλή χαζή ταινία μέχρι τις πιο ψαγμένες, που παίρνουν και το όσκαρ.

Πχ οι ταινίες με εξωγήινους του 60-70 μιλούσαν αλληγορικά για την "κόκκινη απειλή".
Πάντα οι Αμερικάνοι σώζουν τον πλανήτη. Και πολλές φορές ο Πρόεδρος της Αμερικής είναι ο ήρωας.
Πάντα όλοι την Αμερική βάζουν στο μάτι.
Και άλλα πολλά.

Βέβαια υπάρχουν και ταινίες που δείχνουν την σκοτεινή όψη της Αμερικής.
Αλλά πιστεύω ότι και πάλι τις βγάζουν για να δείξουν ότι κάνουν αυτοκριτική και δεν είναι όλοι ίδιοι.

Είχα διαβάσει ένα ωραίο βιβλίο για το θέμα αυτό αλλά δεν θυμάμαι ποίο είναι. Ακόμα και η cinemania στο ΕΡΤ3 είχε ένα σχετικό αφιέρωμα.

Και ειδικά για μια σειρά που αγάπησα πολύ παλαιότερα, το Star Trek.
Ο πρώτος καπετάνιος ο Kirk, ήταν ο γαμάω και δέρνω (συγνώμη για την γλώσσα). Ειδικά πολεμούσε τους Klingons (προσέξατε κάποια ομοιότητα με κάποια "κόκκινη χώρα").

Όταν τέλειωσε ο ψυχρός πόλεμος και άλλαξε εξωτερική πολιτική η χώρα.
Ο καπετάνιος έγινε ο επιστήμονας, διπλωμάτης Πικάρντ. Και υπήρχε πλήρωμα Klingon στο σκάφος.

Τυχαίο, δεν νομίζω.

Valkyre
05-09-2011, 15:06
Λευτερη μαλλον δεν θυμασαι καποια πραγματα καλα απο το συγκεκριμενο Μπατμαν. Θυμασαι μεν το ζουμι και με πολλα απο αυτα συμφωνω, αλλα καποια σημεια που κατα καποιο τροπο απαντουν σε αυτα που γραφεις δεν τα θυμασαι.

Ενιγουεη, κι εγω φυσικα συμφωνω οτι ακομα και το Μπατμαν ειναι εν μερει "αμερικανια" δεν θα φτασω ομως στο σημειο να το βαφτισω προπαγανδα γιατι ξερω οτι η ομαδα πισω απο την δημιουργια του μονο αμερικανικη δεν ειναι.

Να πω επισης οτι προβλημα με προπαγανδιστικες ταινιες δεν πρεπει να υπαρχει, ουτε καν να υπαρχει απορια περι της υπαρξης τους. Γιατι η Ελλαδα δεν εχει προπαγανδιστικες ταινιες δηλαδη? Καργα θα ελεγα....ακομα και οι νεοελληνικες "κωμωδιες" φουλ στην προπαγανδα ειναι, και μιας και αναφερθηκε, εχω δει μονο το πρωτο Λουφα και Παραλλαγη που ειχε βγει πριν χρονια (σιγα μην εβλεπα και τα επομενα) και ανετα θα μπορουσες και αυτο να το πεις μια καλοστημενη προπαγανδα που περναει τα ωραια της "μηνυματακια" με πολυ ομορφο και λιμουτσικο τροπο. Ο δε ελληνικος δραματικος κινηματογραφος της εποχης 60-70-80- ακομα και 90 ναι- ηταν τοσο μα τοσο φουλ στην προπαγανδα που δεν πηγαινε νομιζω περισσοτερο...

Η καθε χωρα ασκει την προπαγανδα της....απο....πολυ νωρις... παρα πολυ νωρις... γιατι τοτε ειναι που σμιλευεται το μυαλο καποιου. Τα πραγματα που μαθαινει ενα παιδι στο δημοτικο, οσον αφορα στον κοσμο και κυριως στην ιστορια ειναι απλα.... ΤΡΑΓΙΚΑ...

και φυσικα επειδη εχει ποτιστει το μυαλο απο τοσο μικρη ηλικια, αν καποιος μεγαλυτερος μερικα χρονια του πει μετα, "ναι ξερεις...αυτα που εμαθες, ειναι ειτε η μιση αληθεια, ειτε παραποιημενη αληθεια ειτε ειτε", και η απαντηση στο μυαλο του μεγαλου πλεον πιτσιρικα θα ειναι "τι λεει αυτος ο ανθελληνας???"

Sad....sad....but true... για ολες τις χωρες και ολα εμας τα προβατα που μας λενε αυτο που θελουν να ακουσουμε και εμεις κανουμε "μπεεεεεεεεεεε..."

Desmond
05-09-2011, 15:13
Ο φίλος που λέει για την προπαγάνδα έχει απόλυτο δίκιο.
Οι Αμερικλάνοι από την αρχή της δημιουργίας του cinema την χρησιμοποίησαν για να πετύχουν τους σκοπούς τους.
Από μια απλή χαζή ταινία μέχρι τις πιο ψαγμένες, που παίρνουν και το όσκαρ.

Τσουβαλιάζεις...

the master
05-09-2011, 16:16
βασικα ο οποιοςδηποτε σκηνοθετης σεναριογραφος κλπ
δε θελει στα εργα του να προβαλει τις ιδεες και τα πιστευω του?

Dragonpaul
05-09-2011, 16:30
Τσουβαλιάζεις...
Mε προλαβες... Και λιγα λες...

Lefteris_X
05-09-2011, 17:42
Λευτερη μαλλον δεν θυμασαι καποια πραγματα καλα απο το συγκεκριμενο Μπατμαν. Θυμασαι μεν το ζουμι και με πολλα απο αυτα συμφωνω, αλλα καποια σημεια που κατα καποιο τροπο απαντουν σε αυτα που γραφεις δεν τα θυμασαι.

Ενιγουεη, κι εγω φυσικα συμφωνω οτι ακομα και το Μπατμαν ειναι εν μερει "αμερικανια" δεν θα φτασω ομως στο σημειο να το βαφτισω προπαγανδα γιατι ξερω οτι η ομαδα πισω απο την δημιουργια του μονο αμερικανικη δεν ειναι.

Να πω επισης οτι προβλημα με προπαγανδιστικες ταινιες δεν πρεπει να υπαρχει, ουτε καν να υπαρχει απορια περι της υπαρξης τους. Γιατι η Ελλαδα δεν εχει προπαγανδιστικες ταινιες δηλαδη? Καργα θα ελεγα....ακομα και οι νεοελληνικες "κωμωδιες" φουλ στην προπαγανδα ειναι, και μιας και αναφερθηκε, εχω δει μονο το πρωτο Λουφα και Παραλλαγη που ειχε βγει πριν χρονια (σιγα μην εβλεπα και τα επομενα) και ανετα θα μπορουσες και αυτο να το πεις μια καλοστημενη προπαγανδα που περναει τα ωραια της "μηνυματακια" με πολυ ομορφο και λιμουτσικο τροπο. Ο δε ελληνικος δραματικος κινηματογραφος της εποχης 60-70-80- ακομα και 90 ναι- ηταν τοσο μα τοσο φουλ στην προπαγανδα που δεν πηγαινε νομιζω περισσοτερο...

Η καθε χωρα ασκει την προπαγανδα της....απο....πολυ νωρις... παρα πολυ νωρις... γιατι τοτε ειναι που σμιλευεται το μυαλο καποιου. Τα πραγματα που μαθαινει ενα παιδι στο δημοτικο, οσον αφορα στον κοσμο και κυριως στην ιστορια ειναι απλα.... ΤΡΑΓΙΚΑ...

και φυσικα επειδη εχει ποτιστει το μυαλο απο τοσο μικρη ηλικια, αν καποιος μεγαλυτερος μερικα χρονια του πει μετα, "ναι ξερεις...αυτα που εμαθες, ειναι ειτε η μιση αληθεια, ειτε παραποιημενη αληθεια ειτε ειτε", και η απαντηση στο μυαλο του μεγαλου πλεον πιτσιρικα θα ειναι "τι λεει αυτος ο ανθελληνας???"

Sad....sad....but true... για ολες τις χωρες και ολα εμας τα προβατα που μας λενε αυτο που θελουν να ακουσουμε και εμεις κανουμε "μπεεεεεεεεεεε..."


γιατί εγώ έφτασα; (να το βαπτίσω "αμερικανιά" εννοώ)

ποτέ.

έχω πεί 1.000.000 φορές ότι δεν εκφράζω τον έγγραφο και φωνητικό λόγο μου, με υπονοούμενα ή κρυφά νοήματα, ούτε με "τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται" αλλά προσπαθώ να ακριβολογώ όσο πιο πολύ μπορώ, ώστε να μην αφήνω τα λόγια μου να ερμηνεύονται ανάλογα με την αντίληψη (τρόπο που σκέπτεται, αναλύει) του καθενός που τα ακούει / διαβάζει.

Έτσι λοιπόν, αν δεν γράψω ή πω φωνητικά σε κατ'ιδίαν κουβέντα, επ' ακριβώς "λόγω προπαγάνδας βαπτίζω 'αμερικανιά' το τάδε έργο", απλά σημαίνει ότι δεν το βαπτίζω αμερικανιά.

Τώρα αν εσύ (ή οποιοσδήποτε άλλος) απο αυτά που διαβάζει να γράφω/λέω, τον κάνουν να συναισθάνεται (γιατί περί συναισθήσεως πρόκειται) ότι εγώ βαπτίζω το έργο αμερικανιά, τότε είναι δικό του το λάθος.

Αν δεν το πω - δεν το γράψω, δεν ισχύει. Τέλος.

Δεν με νοιάζει πως το ερμηνεύει ο άλλος και αφού έχω ξεκαθαρίσει πάρα πολλές φορές ότι δεν εκφράζομαι με υπονοούμενα, ο οποιοσδήποτε, αν κάνει κέφι να διαβάζει τα ποστ μου, καλό είναι για να τα καταλαβαίνει όπως εγώ τα λέω και όχι όπως εκείνος τα ερμηνεύει, να προσπαθήσει (αν θέλει και πάλι) να κάνει τα παρακάτω:

Με λίγα λόγια θα πρέπει να δίνει μεγάλη σημασία σε κάθε λέξη, σε κάθε πρόταση, να μην παραλείπει ή "διαβάζει στα πεταχτά - στα γρήγορα" = τρόποι ανάγνωσης - ερμηνείας που μας οδηγούν σε αλλεπάλληλα επεξηγηματικά πόστ (το κλασσικό άθλημα των φόρουμ, που ειλικρινά με αηδιάζει ανέκαθεν), κάτι που δεν αντέχω άλλο να κάνω, γιατί όλα αυτά γίνονται λόγω των προαναφερθέντων (και μην πεταχτεί να πει κανείς "αυτό λέγεται διάλογος" γιατί θα του απαντήσω ότι για τα δικά μου μέτρα και σταθμά, ναι μεν είναι διάλογος, αλλά είναι "5 δρχ δουλειά και 10 δρχ ζημιά" όπως έλεγαν οι παλιοί...δεν τον αντέχω έναν τέτοιο μη-παραγωγικό-εξελικτικό διάλογο).

Αυτό που είπα για το Batman, ήταν ΜΟΝΟ ότι 2-3 σημεία ήταν με "κρυφή" προπαγάνδα.

Γιατί το είπα;

Μήπως γιατί ήθελα να περιγράψω το Batman ως έργο, πλοκή; Ή μήπως είπα πουθενά "αναλύω το έργο τώρα παιδιά, το ζουμί του και τα κρυφά 'γράμματα΄";;;;

Όχι και όχι.

Ο λόγος που παρέθεσα ΔΥΟ-ΤΡΙΑ σημεία του Batman, ήταν για να επισημάνω φιλικά και ανθρώπινα, ως μεγαλύτερος και κατ' επέκταση εμπειρότερος, στον φίλο συνοφορουμίτη και αρκετά νεαρό στην ηλικία, πως να διακρίνει τα "ψιλά γράμματα" μιας ταινίας.

Και αυτό γιατί τον είδα να ποστάρει περί Batman και που εκείνος νόμιζε ότι ήταν η προπαγάνδα και επειδή ήταν εντελώς εκτός πραγματικότητας οι υποθέσεις του, θεώρησα "υποχρέωσή" μου, να προσπαθήσω να στρέψω την προσοχή του νεαρού εφήβου, προς την σωστή (κατ'εμέ) κατεύθυνση εκεί που βρίσκεται κρυμμένη η προπαγάνδα.

Αυτό.

Μεγάλο, αλλά περιεκτικό ποστ (επίτηδες).

Είναι έτσι δομημένο που αν χαθεί κάποια παράγραφος ή πρόταση ή ακόμα και κάποιο άρθρο/λέξη κατά την ανάγνωση (για τους λόγους που αναφέρω μέσα στο ποστ), κατά πάσα πιθανότητα "βρούβες" θα ερμηνεύσει ο αναγνώστης.

Επιλογές λοιπόν: ή δεν το διαβάζουμε καθόλου ή το διαβάζουμε αυστηρά με τον τρόπο που υπέδειξα = δεν χρειάζεται καν, να το ερμηνεύσουμε, διότι μέσα στο ποστ αποδίδεται ΚΑΙ η ερμηνεία, όχι μόνο η περιγραφή.

Thanks for reading.

Valkyre
05-09-2011, 18:09
Λευτερη γιατι εχεις την ταση να νομιζεις οτι επειδη αναφερομαι σε ενα απλο σημειο στο ποστ μου για εσενα, οτι αυτοματως, ολοκληρο το ποστ αναφερεται σε εσενα και ειναι αφιερωμενο ως απαντηση στο δικο σου?

Ακριβως γι αυτον τον λογο δεν σε εκανα quote για να μην γινει ξανα το ιδιο πραγμα. Απο το ποστ μου η αναφορα που ειχε σχεση με το δικο σου υπαρχει μονο σε αυτην την προταση:


Λευτερη μαλλον δεν θυμασαι καποια πραγματα καλα απο το συγκεκριμενο Μπατμαν. Θυμασαι μεν το ζουμι και με πολλα απο αυτα συμφωνω, αλλα καποια σημεια που κατα καποιο τροπο απαντουν σε αυτα που γραφεις δεν τα θυμασαι.Εσκεμμενα δε αφηνω κενο μετα την προταση αυτη και ξεκιναω καινουργια παραγραφο, με πρωτη λεξη το "ενιγουεη" δηλωνοντας οσο πιο ευθεως μπορω οτι κανω την συγγραφη ενος μηνυματος το οποιο απευθυνεται γενικως σε ολα τα ποστ που διαβασα πιο πανω και οχι ειδικα στο δικο σου. Πολλα μελη εξεφρασαν την αποψη τους για το θεμα, γιατι πιστευεις οτι μιλαω ειδικα για εσενα? Ειπα απλα την αποψη μου σε σχεση παντα με οσα διαβασα γενικα απο τα τελευταια ποστ. Εαν ηθελα να αναλυσω το ποστ σου, τους λογους για τους οποιους πιστευεις εσυ οτι πιστευεις, θα εκανα quote και θα μιλαγα σαφως για εσενα και την δικη σου αποψη.

Περα ομως απο την πρωτη προταση δεν ασχοληθηκα περισσοτερο γιατι απλα ηθελα να καταθεση και την δικη μου αποψη. Η δικη μου λοιπον αποψη ηταν απλα οτι θεωρω το Μπατμαν ως αμερικανια, αλλα οχι στο σημειο που να κατανταει προπαγανδα. Δεν ειπα οτι το ειπες εσυ αμερικανια, ουτε ειπα οτι το εβγαλες εσυ προπαγανδα. Ειπα τι σκεφτομαι εγω ο Δημητρης και πως ξεκιναω την συζητηση μου μετα απο πληθος ποστ ατομων που μιλανε για το ιδιο θεμα.

Lefteris_X
05-09-2011, 18:45
καλά ρε Δημήτρη, με τη νοημοσύνη μου παίζεις; (ακόμα και άθελά σου ενδεχομένως)

όταν γράφεις 1η (πρώτη) παράγραφος κατευθείαν :

"Λευτερη μαλλον δεν θυμασαι καποια πραγματα καλα απο το συγκεκριμενο Μπατμαν. Θυμασαι μεν το ζουμι και με πολλα απο αυτα συμφωνω, αλλα καποια σημεια που κατα καποιο τροπο απαντουν σε αυτα που γραφεις δεν τα θυμασαι."

με την μια απευθύνεσαι σε εμένα.

και μετά, καπάκι στη 2η (δεύτερη) πρόταση - παράγραφο λες :

"Ενιγουεη, κι εγω φυσικα συμφωνω οτι ακομα και το Μπατμαν ειναι εν μερει "αμερικανια" δεν θα φτασω ομως στο σημειο να το βαφτισω προπαγανδα γιατι ξερω οτι η ομαδα πισω απο την δημιουργια του μονο αμερικανικη δεν ειναι."

τι σκατά να καταλάβω δηλαδή; (μέχρι την λέξη "προπαγάνδα" σχολιάζω, γιατί τα υπόλοιπα όντως είναι η άποψή σου, οπότε δεν τίθεται από εμένα καν θέμα συμφωνίας/διαφωνίας)

ότι το λες γενικά αναφερόμενος στον οποιονδήποτε; ε, σόρρυ δηλαδή αλλά με επεξεργάζεσαι / δουλεύεις ή (για να μην είμαι απόλυτος) διαθέτεις έναν τρόπο γραπτής έκφρασης που δεν μπορώ να τον καταλάβω με τίποτα.

Αντιλαμβάνομαι ότι η πρώτη λέξη της δεύτερης πρότασης-παραγράφου, λες "Ενιγουεη" (anyway), εννοώντας / υπονοώντας ότι απο εδώ και πέρα δεν αναφέρεσαι σε εμένα αλλά "γενικά".

Ε, τρίχες δηλαδή εγώ άλλα καταλαβαίνω= ότι μετά το anyway, μόνο σε εμένα αναφέρεσαι με το να λες "ε, δεν θα φτάσω στο σημείο να το βαπτίσω προπαγάνδα", υπονοώντας ότι μέσα στα λεχθέντα του ποστ μου προς τον Ezio, άφηνα αυτό να εννοηθεί (γιατί όπως το τόνισα ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έγραψα ή πλαγίως υπονόησα κάτι τέτοιο), ότι το Batman "βαπτίζεται προπαγάνδα".

Τώρα απο εκεί και πέρα έχεις κάθε δικαίωμα στο τελευταίο πόστ σου να λες "Λευτερη γιατι εχεις την ταση να νομιζεις οτι επειδη αναφερθηκα σε ενα απλο σημειο στ5ο ποστ μου για εσενα, οτι ολοκληρο το ποστ μου αναφερεται σε εσενα και λειτουργει ως απαντηση στο δικο σου?".....

......το οποίο ΟΝΤΩΣ δεν αναφέρεται μόνο σε εμένα, αλλά οι 2 πρώτες παράγραφοι, όποιος και να το διαβάσει πιστεύω θα συμφωνήσει,

ΜΟΝΟ σε εμένα αναφέρονται. (η πρώτη παράγραφος ονομαστικά κ' η δεύτερη έμμεσα, ως νοηματική προέκταση της πρώτης)

Και πάλι έχεις το δικαίωμα να ισχυρίζεσαι ότι το "δεν θα φτάσω και στο σημείο να βαπτίσω προπαγάνδα" σημαίνει ότι μιλάω "γενικά" και όχι προς εμένα, το ξαναλέω

(γιατί τηλεπάθεια δεν έχω να μπω στο μυαλό σου, ώστε να δω αν οι αρχικές προθέσεις σου όταν έγραφες τις 2 πρώτες παραγράφους, ήταν να απευθυνθείς μόνο σε εμένα)

αλλά ειλικρινά, κατάλαβέ το:

και να αναφέρθηκες, όπως πιστεύω ότι έκανες (έχω το δικαίωμα κ εγώ να κρίνω ότι πιστεύω ότι αυτό σκέφθηκες γράφοντας τις 2 πρώτες παραγράφους), αποκλειστικά προς εμένα,

δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, και αυτό φαίνεται στο τεράστιο ποστ που έλεγα ότι έλεγα. Αν είχα πρόβλημα με το να απευθύνεται κάποιος σε εμένα, δεν θα έγραφα κατεβατά διευκρινήσεις / "manual" ανάγνωσης των πόστ μου.

Θα προτιμούσα να μου έλεγες "ρε Λευτέρη, όντως δεν είπες επ' ακριβώς ή ίσχυρίστηκες ότι το Batman είναι αμερικανιά ή προπαγάνδα, όντως είπες ότι 2-3 σημεία έχουν κρυφή προπαγάνδα, αλλά επειδή δεν ήξερα το τρόπο που γράφεις/εκφράζεσαι, υπέθεσα ότι υπονοείς έμμεσα ότι το Batman είναι προπαγάνδα. Τώρα που τον εξήγησες, θα προσπαθήσω μελλοντικά να ακολουθήσω αν έχω κέφι/χρόνο/όρεξη το "manual" ώστε να διαβάζω αυτά που γράφεις και όχι αυτά που νομίζω ότι έγραψες."

εσύ προτίμησες να πεις "Λευτερη γιατι εχεις την ταση να νομιζεις οτι επειδη αναφερθηκα σε ενα απλο σημειο στ5ο ποστ μου για εσενα, οτι ολοκληρο το ποστ μου αναφερεται σε εσενα και λειτουργει ως απαντηση στο δικο σου?"

ΟΚ σεβαστό, γιατί μπορεί αυτή να είναι η αλήθεια (είπαμε τηλεπάθεια δεν έχω δυστυχώς).

Ας συνεχίσει το θρέντ, έχω καρα-αναλύσει τον τρόπο σκέψης μου και γενικότερα και ειδικότερα προς τον Ezio (περί της προπαγάνδας και ότι άλλο λέω σε εκείνο το ποστ) κ προς τον Δημήτρη.


ΥΓ: Όσο περί "της τάσης" που έχω να "νομίζω" ότι τα ποστ σου, ή ένα κομμάτι τους, αναφέρεται σε εμένα, θα σου πω γιατί συμβαίνει: γιατί αυτά που διαβάζω να γράφεις, όποιον και να έχω ρωτήσει τα ίδια πιστεύει όπως κ εγώ, ότι δηλαδή σχολιάζεις (και καλά κάνεις λέω εγώ) κάτι που έχω πει και μετά λές επίσης και την γνώμη σου, ενώ εσύ κάνεις ένα πόστ επεξηγηματικό όπου ισχυρίζεσαι "όχι Λευτέρη δεν αναφερόμουν σε εσένα, αλλά γενικά". Και επειδή (εδώ συμφωνούμε), αυτό έχει γίνει σε διάφορα θρεντ, διαφόρων τόπικ: ή ξεχώριζε περισσότερο την γνώμη σου απο τα σχόλια προς εμένα, ώστε να παίρνω χαμπάρι πότε αναφέρεσαι και πότε σταματάς σε εμένα ή μην αναφέρεσαι καθόλου σε εμένα ή δείξε μου έναν τρόπο να μπορώ να σε ερμηνεύσω όπως εσύ θέλεις να σε ερμηνεύσω. Αν δεν κάνεις τίποτα απο αυτά, τότε σόρρυ αυτό το πρόβλημα θα έχουμε. Συνέχεια.

Valkyre
05-09-2011, 19:17
Σε διαβεβαιω οτι δεν θα εχουμε κανενα απολυτως προβλημα απο εδω και περα Λευτερη.

Lefteris_X
05-09-2011, 19:22
μάλιστα, ευτυχώς πέτυχα κάτι απο αυτά που ήθελα να πετύχω.

εμφανώς επέλεξες την επιλογή Νο2. (να μην αναφέρεσαι καθόλου σε εμένα)

Αν όντως έπεσα μέσα, πολύ σωστά έπραξες, κρίνοντας από μόνος σου (προφανώς) ότι δεν μπορείς να ακολουθήσεις το manual ή δεν θέλεις / μπορείς να υποδείξεις έναν τρόπο να σε ερμηνεύσω ή δεν θέλεις να παραδέχεσαι κάποια πράματα (αν ισχύουν).

Συνετή επιλογή. Αυτή έπρεπε να επιλέξεις, αν και εφόσον ισχύουν αυτά που υπέθεσα ότι έκρινες. (δεν ειρωνεύομαι).

Valkyre
05-09-2011, 19:40
Aκριβως και αυτο γιατι δεν εχει κανενα απολυτως νοημα να καθομαι να σπαζοκεφαλιαζω (οχι μονο εγω αλλα κι εσυ απο οτι φαινεται) το πως πρεπει να εκφραστω και το πως θα πρεπει να διαμορφωσω τον τροπο εκφρασης μου ωστε, και να με εκλαμβανουν ως Δημητρη ολοι στους οποιους αναφερω την αποψη μου, και ταυτοχρονα να μην νομιζει ο Λευτερης ή ο οποιος Λευτερης οτι αναφερομαι αποκλειστικα σε εκεινον σαν να εχω εμμονη.

Γενικα τετοιες σκεψεις δεν με προβληματιζουν για πολυ. Δεν θεωρω καν οτι υπαρχει επιλογη 1 και επιλογη 2 στις περισσοτερες περιπτωσεις. Υπαρχει επιλογη 1 και αυτη ειναι οτι οταν δεν μπορει να ταιριαξει ενας τροπος σκεψης ή ενας τροπος γραφης ή οτιδηποτε αλλο με καποιον ανθρωπο, η επιλογη ειναι μια. Δεν βρισκω δηλαδη λογους για τους οποιους εγω θα πρεπει να διαμορφωθω για να ταιριαξω στα οποια προτυπα των αλλων, οταν φυσικα μιλαμε για trivial πραγματα οπως τωρα.(το ιδιο και εκεινοι εξυπακουεται) Οποτε καλυτερο για ολους να υπαρξει αποχη.

Βασικα την οποια "επιλογη 2", μπορεις να πεις οτι την εφαρμοσα στο προ-προηγουμενο ποστ μου, προσπαθωντας να ξεκαθαρισω οτι δεν αναφερομαι αποκλειστικα σε εσενα. Μετα αρχισα να ακουω για τασεις, αρχισα να ακουω για "συζητησεις με αλλους"...

...πολυπλοκα πραγματα για εμενα αυτα και κουραζομαι και γρηγορα τελευταια μιας και τα περιθωρια υπομονης μου γενικα σε τετοια θεματα βρισκονται σε πολυ χαμηλα επιπεδα. Οποτε και δια της ατοπου απαγωγης κατεληξα γρηγορα. (δεν ειρωνευομαι επισης)

iou21
05-09-2011, 21:20
παιδια καλησπερα μηπως καποιος εχει δει τον κοναν που παιζεται σε3d να μου πει αν αξιζει να το δω η καποια κρητικη γιατι το ψηνω για σημερα.ευχαριστω!

dimitrisasp
05-09-2011, 21:42
παιδια καλησπερα μηπως καποιος εχει δει τον κοναν που παιζεται σε3d να μου πει αν αξιζει να το δω η καποια κρητικη γιατι το ψηνω για σημερα.ευχαριστω!

5.3 το δίνει στο imdb και μου κάνει εντύπωση γιατί το περίμενα δυνατό.
http://www.imdb.com/title/tt0816462/

Valkyre
05-09-2011, 22:04
έχω ακουσει τα χειρότερα για το Κοναν...

messi10
05-09-2011, 22:04
Και στο metacritic εχει 36/100....

Εγω παντως θα παω να την δω τις επομενες μερες...

iou21
05-09-2011, 22:17
ok euxaristo paidia den me epeise mallon apo oti vlepo!

WolfRathmA
06-09-2011, 03:04
Αποστόλη, τo είδα στο σινεμά όταν είχε βγει. Αν είσαι fan είναι μέτριο. Αν δεν είσαι ασ' το καλύτερα.


Ευχαριστω!




Οποιος δεν εχει δει το Fast Five να το δει! Τα σπαει!

overclocker
06-09-2011, 04:13
Οποιος δεν εχει δει το Fast Five να το δει! Τα σπαει!
Μόλις το είδα και εγώ. Αρκετά καλή ταινία δράσης για να περάσεις ευχάριστα το βράδυ.
Για μένα είναι ίσως και το καλύτερο της σειράς.

ParanoidGR
06-09-2011, 05:56
το καλύτερο είναι το 1, όλα τα υπόλοιπα το ακολουθούνε.φυσικά και αυτό είναι μετά από το ένα και μετά παίρνει θέση το τόκιο drift. για να δούμε και το 6 που έρχεται τον ιούνιο.

WolfRathmA
06-09-2011, 06:21
Για μένα είναι ίσως και το καλύτερο της σειράς.


Και εμενα ειναι το καλυτερο της σειρας. Με το 1 να ακουλουθει και τελευταια το Τοκιο...

Valkyre
06-09-2011, 15:17
Λεω να παω να δω το Καπτεν Αμερικα... ακουω καλες κριτικες (ξερω τι παω να δω) και δεν ξερω σημερα ειμαι σε mood για σουπερ χηρο μουβι!

το εχει δει κανεις?

Kane
06-09-2011, 16:05
Το είδα χθες. Δεν θα πετάξεις τα λεφτά σου αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο. Σε 2D το είδα καθώς άκουσα ότι το 3D του δεν αξίζει καθόλου τα παραπάνω χρήματα. Μείνε και μετά τους τίτλους τέλους για την έξτρα σκηνή.

Valkyre
06-09-2011, 16:16
^^ Ωραιος! Χρωσταω ρεπ! Παντα μενω για την σκηνη στο τελος! :) Εννοειται οτι θα το δω 2D! :D

dspug7
06-09-2011, 17:40
ειδα εχτες το ironclad και μου αρεσε αρκετα.

http://www.imdb.com/title/tt1233301/

επειδη εχω φαει ενα κολλημα τελευταια με τετοιου ειδους ταινιες και σειρες ( να ναι καλα το game of thrones) εχετε τιποτα αλλο να προτεινετε;

tnf50
06-09-2011, 23:37
Εχει δει κανεις το final fantasy VII advent children?

Desmond
06-09-2011, 23:40
Αξιοπρεπέστατο και εννοείται σε blu-ray.

tnf50
06-09-2011, 23:58
ΟΚ αμα ειναι θα το κατεβασω!