PDA

View Full Version : Τhe Official Cinema Thread! (μιλήστε για παλιές/νέες/επερχόμενες ταινίες)



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

Valkyre
14-07-2011, 22:22
^^ να πας να το δεις! εμένα μου αρεσε παρα πολυ.

AriStos13
14-07-2011, 22:28
^^ για να φωναζεις παει να πει οτι οντως ειναι καλο..!χαχαχαχα
πες μου ομως λιγο τι ειδος ειναι??
επιστημονικης φαντασιας??

Valkyre
14-07-2011, 22:56
Επιστημονικης φαντασιας ειναι ναι, θυμιζει Goonies αλλα οχι τοσο παιδικο. Πολυ καλο.

jimbour
14-07-2011, 22:56
λιγο Goonies, λιγο E.T, λίγο Cloverfield.

aris13
15-07-2011, 00:37
^Και λίγο close encounters.

Valkyre
15-07-2011, 01:15
Καταπληκτικο το Rango... πραγματικα δεν το περιμενα τοσο καλο...ευχαριστω και παλι Παυλο!

ειδικα μια σκηνη ειναι απλα μαγικη με εκπληκτικη μουσικη.

Εξαιρετικο καστ, εξυπνο χιουμορ και εξυπνη πλοκη.

Γιατι οι καλυτερες ταινιες του Χολυγουντ τελευταια ειναι σχεδον ολες animated???

jimspy
15-07-2011, 01:19
to katebasa k ego meta thn protroph toy dragon .....me thn proth eykairia tha to do.....h alhtheia einai oti pote den moy ekanan ''klik'' ta hollywoodiana animated ,elktos kapoion eksaireseon ,k gia ayto ta apofeygo....alla to sygkekrimeno moy ekane klik logo toy post toy dragonpaul....

Dragonpaul
15-07-2011, 01:36
Καταπληκτικο το Rango... πραγματικα δεν το περιμενα τοσο καλο...ευχαριστω και παλι Παυλο!

ειδικα μια σκηνη ειναι απλα μαγικη με εκπληκτικη μουσικη.

Εξαιρετικο καστ, εξυπνο χιουμορ και εξυπνη πλοκη.

Γιατι οι καλυτερες ταινιες του Χολυγουντ τελευταια ειναι σχεδον ολες animated???
Δημητρη, χαιρομαι που σου αρεσε. Κατα καποιο τροπο το περιμενα να σου αρεσει, εχοντας δει τι προτιμας γενικοτερα.


to katebasa k ego meta thn protroph toy dragon .....me thn proth eykairia tha to do.....h alhtheia einai oti pote den moy ekanan ''klik'' ta hollywoodiana animated ,elktos kapoion eksaireseon ,k gia ayto ta apofeygo....alla to sygkekrimeno moy ekane klik logo toy post toy dragonpaul....
Ωχ... Ελπιζω να σου αρεσει και σενα και να μη σε εχω παρει στο λαιμο μου.

dimitrisasp
15-07-2011, 02:04
Eγω τωρα το εβαλα να κατεβαινει.. Κανονισε Παυλο :P

papatrexas
15-07-2011, 02:14
Ειδα το Harry Potter εχθες...Το περιμενα παρα πολυ καιρο σαν φαν που ειμαι.Δεν ξερω ρε παιδια αλλα μου αφησε μια γλυκοπικρη γευση.Υπερβολικο hype κατα την γνωμη μου.Θα του δωσω μια ευκαιρια ακομα οταν βγει σε dvd.

Καποιες ερωτησεις...!

Μπορει να μου εξηγησετε το μινι ιστορικο που ειδε ο Harry μεσα απο το δάκρυ του Λουσιους γιατι δεν καταλαβα τιποτα;

Και μια ερωτηση για Transformers...

Ανοιξε τις πυλες ο αλλος Πραιμ και ξυπνησαν οι decepticons στο φεγγαρι και ολα τους τα σκαφη.Αφου στην αρχη κατεπεσε μονο το σκαφος των Otobots.Αφου η πυλη ηταν μια πορτα για τηλεμεταφορα,τοσα χρονια ηταν σε λήθαργο;Η πυλη τα ανεστησε;Αφου ειδαν οι Ρωσοι απο τον δορυφορο οτι τελικα οι κακοι πηραν πολλα κομματια γιατι δεν πηραν και αυτους που ηταν κρυμμενοι στο εδαφος της σεληνης;Με καποιο τροπο τα μετεφεραν στην γη.Αρα δεν ειχαν θεμα μετακινησης.Τι στο διαολο δεν μπορουσαν να κανουν και οι αλλοι το ιδιο;Επρεπε να ανοιξει η πυλη για να πανε στην Γη;

ps4
15-07-2011, 02:46
Θα σου απαντουσα στην ερωτηση για transformers αλλα δεν ξερω να βαζω spoilers οποτε ακυρο. :(

Dragonpaul
15-07-2011, 02:49
Eγω τωρα το εβαλα να κατεβαινει.. Κανονισε Παυλο :P
Ωχ ωχ ωχ.....:help::help::help:

desperate_gamer
15-07-2011, 02:52
Ειδα το Harry Potter εχθες...Το περιμενα παρα πολυ καιρο σαν φαν που ειμαι.Δεν ξερω ρε παιδια αλλα μου αφησε μια γλυκοπικρη γευση.Υπερβολικο hype κατα την γνωμη μου.Θα του δωσω μια ευκαιρια ακομα οταν βγει σε dvd.

Καποιες ερωτησεις...!

Μπορει να μου εξηγησετε το μινι ιστορικο που ειδε ο Harry μεσα απο το δάκρυ του Λουσιους γιατι δεν καταλαβα τιποτα;

To δάκρυ ήταν του Snape. Αυτό που έδειξε στην ουσία ήταν ότι ο Snape ήταν από παιδί ερωτευμένος με τη μητέρα του Harry, Lilly Potter, και ό,τι είχε κάνει, το έκανε για να τιμήσει τη μνήμη της και την αφοσίωσή του σε αυτήν. Ο Snape ήταν θανατοφάγος, αλλά όπως είδες, είχε ζητήσει την εμπιστοσύνη του Dumbledore για να μην τον σκοτώσει. Ο Dumbledore του ζήτησε να λειτουργεί σαν διπλός πράκτορας προδίδοντάς του τις κινήσεις των θανατοφάγων. Έτσι ο Voldemort νόμιζε ότι ο Snape δουλεύει γι' αυτόν έχοντας εισχωρήσει στο Hogwarts, ενώ στην πραγματικότητα ο Snape δούλευε πράγματι για τον Dumbledore.

Όταν ο Voldemort έψαχνε να σκοτώσει τον Harry Potter, o Snape ζήτησε από τον Dumbledore να κάνει ένα ξόρκι προστασίας στη Lilly Potter και την οικογένειά της. Για να λειτουργήσει το ξόρκι ήθελαν ένα άτομο εμπιστοσύνης και δυστυχώς διάλεξαν τον Ποντικοουρά που ήταν σπιούνος και χαφιές. Έτσι το ξόρκι δεν έπιασε, ο Voldemort σκότωσε τη Lilly Potter και ο Snape τάχθηκε να προστατεύει τον Harry Potter σε όλα του τα χρόνια στο Hogwarts (από την πρώτη ταινία κιόλας που προσπαθούσε να τον σώσει από την πτώση του από το σκουπόξυλο στον πρώτο αγώνα Quidditch, ως την τελευταία που είχε στείλει τον προστάση - ελάφι για να υποδείξει το σπαθί του Gryffindor στη λίμνη.

Pretty much αυτό... Αλλά ο Snape ήταν παρεξηγημένη περσόνα σε όλα τα βιβλία και με αυτές τις αναμνήσεις "δικαιώνεται"

Valkyre
15-07-2011, 10:43
to katebasa k ego meta thn protroph toy dragon .....me thn proth eykairia tha to do.....h alhtheia einai oti pote den moy ekanan ''klik'' ta hollywoodiana animated ,elktos kapoion eksaireseon ,k gia ayto ta apofeygo....alla to sygkekrimeno moy ekane klik logo toy post toy dragonpaul....

απο περιεργεια και μονο, το How to train your dragon το εχεις δει και αν ναι σου αρεσε?

messi10
15-07-2011, 11:18
^Val, το How to Train your Dragon για μενα ειναι απο τα καλυτερα animated που υπαρχουν. Προσωπικα το λατρεψα παρα πολυ και πριν παω να δω την ταινια περιμενα κατι μετριο. Τρομερη λεπτομερια στους χαρακτηρες, πολυ ωραιο story,γρηγορη ροη, χιουμορ, πολυ ωραιες ατακες. Και πανω απ' ολα...Dreamworks ;) Παντως θα σου προτεινα αν την δεις, ΜΗΝ την δεις με ελληνικη μεταφραση γιατι προσωπικα δεν μου αρεσε τοσο πολυ...

Valkyre
15-07-2011, 11:24
^Val, το How to Train your Dragon για μενα ειναι απο τα καλυτερα animated που υπαρχουν. Προσωπικα το λατρεψα παρα πολυ και πριν παω να δω την ταινια περιμενα κατι μετριο. Τρομερη λεπτομερια στους χαρακτηρες, πολυ ωραιο story,γρηγορη ροη, χιουμορ, πολυ ωραιες ατακες. Και πανω απ' ολα...Dreamworks ;) Παντως θα σου προτεινα αν την δεις, ΜΗΝ την δεις με ελληνικη μεταφραση γιατι προσωπικα δεν μου αρεσε τοσο πολυ...

Φυσικα και την εχω δει την ταινια και φυσικα την λατρεψα το εχω πει στο παρελθον σε αυτο εδω το θρεντ. Απλα ηθελα να ακουσω την αποψη του Jimspy.

messi10
15-07-2011, 11:28
Α,sorry τοτε. :/

Παντως κριμα που πρεπει να περιμενουμε μεχρι το 2014 για το 2ο...

jimbour
15-07-2011, 13:04
Το Rango ήταν πολύ καλό. Νομίζω εχω πει την γνώμη μου για αυτην εδω μέσα όταν την είδα σινεμα.
Αγαπημένη σκηνη φυσικα ενα συγκεκριμένο cameo.

Εν απουσία λοιπόν για φέτος κάποιας critically acclaimed pixar ταινίας (το cars2 δεν αφησε τις καλύτερες εντυπώσεις σ όλους, αν και προσωπικα μ αρεσε πάρααα πολυ) ισως παίξει δυνατα για το οσκαρ animated ταινιας.

Valkyre
15-07-2011, 13:06
^^ Ακουσα τις κριτικες για το Cars2 και απογοητευτικα η αληθεια ειναι.... το πρωτο το λατρεψα, αλλα να βλεπεις ταινια πιξαρ και να εχει τοσο χαλια κριτικες, νομιζω ειναι πρωτη φορα στα χρονικα. Γιατι δεν πηρε μετριες κριτικες πηρε κακες... :(

jimbour
15-07-2011, 13:23
Ισχύει, αλλα δεν είχαν ενθουσιαστει ετσι και αλλιως με το πρώτο μέρος και αρκετοι θέλουν η Pixar να σταματήσει να ασχολείται με sequels (ένας λόγος αυτός πιχι). Ακόμα και εγω που λάτρεψα το 3ο Τοy Story ξενέρωσα μόλις έμαθα για το 4ο μέρος το 2014.

Αν σ άρεσε η πρώτη και βρεις ευκαιρία να την δεις σινεμα να πας. Είναι δύσκολο να μην σ αρεσει αν αγαπας ηδη τους χαρακτήρες.

Valkyre
15-07-2011, 13:34
Οτι θα το δω ειναι σιγουρο, απλα για το σινεμα δεν ηξερα.... κατι αλλο... θα βγει Toy Story 4??!

Ελπιζω να μην γινει συνηθειο της Πιξαρ αυτο πραγματικα...

jimbour
15-07-2011, 13:42
2010 Toy Story 3
2011 Cars 2
2012 Brave
2012 Monster Inc 2
2013 ?
2014 Toy Story 4

personGR
15-07-2011, 13:44
2010 Toy Story 3
2011 Cars 2
2012 Brave
2012 Monster Inc 2
2013 ?
2014 Toy Story 4

The Incredibles 2

I Want to Believe :)

messi10
15-07-2011, 13:46
YEAH!!!!!

Sherlock Holmes: A Game of Shadows First Trailer

‪'Sherlock Holmes: A Game of Shadows' Trailer HD‬‏ - YouTube

Valkyre
15-07-2011, 13:47
ποτε προλαβανε ρε παιδια? τι γινεται??

jimbour
15-07-2011, 13:56
To Sherlock έχει μήνες που γυρίζεται.
Προσωπικα χέστηκα. Και ας εχω αδυναμία στους 2 πρωταγωνιστές.

Βγήκαν οι πρώτες εικόνες του Spiderman. Και είναι πολυ πιθανον μετα το trailer του Batman που βγαίνει αυτες τις μέρες στα ιντερνετς να έχουμε και το trailer του Spidey την επόμενη εβδομάδα.

aris13
15-07-2011, 14:07
Dark Knight Rises teaser

The Dark Knight Rises Official Trailer

Valkyre
15-07-2011, 14:19
Οκ teaser ειναι αλλα προσωπικα δεν μου αρεσε. Ή μαλλον για να το πω πιο σωστα, δεν εδειξε κατι ιδιαιτερο που να σε ενθουσιασει που λεμε...

Αλλα οπως ειπα...teaser ειναι, επισης ουτε και απο αυτην εδω την προβολη καταφερα να καταλαβω -αν και ειναι πολυ καλυτερη απο την προηγουμενη που ποσταραμε- τι λεει ο τυπος μετα το we will end this together...

κανεις?

dimitrisasp
15-07-2011, 14:22
Εχει κακο ηχο και δεν βγαζεις ακρη! Παντως αρκετα πορωσιαρικο! Ανυπομονω για το real deal. Στο τελος τον Μπατμαν δειχνει?

Ειδα και το Rango. Πολυ καλο! Μπραβο Παυλο που το εφερες στο προσκηνιο! Και οντως το cameo ηταν επικο ειδικα για τους λατρεις του ειδους.




Βγήκαν οι πρώτες εικόνες του Spiderman. Και είναι πολυ πιθανον μετα το trailer του Batman που βγαίνει αυτες τις μέρες στα ιντερνετς να έχουμε και το trailer του Spidey την επόμενη εβδομάδα.

Εχεις κανα link?

messi10
15-07-2011, 14:25
Ουτε εμενα με ενθουσιασαι μπορω να πω το teaser αλλα παρολ' αυτα περιμενω πως και πως την ταινια. :)

jimbour
15-07-2011, 15:07
trailer για το Contagion του Soderbergh:

bdzWcrXVtwg

Kαι το Hugo του Scorsese:
mYIm6bJPolU

Ezio
15-07-2011, 15:25
Βρήκα ένα description για το teaser trailer του the dark knight rises από εδώ (http://batman-news.com/) όπου λέει τα λόγια που ακούστηκαν.
Το descreption στο spoiler.
Trailer opens with studio logos set on top of the blue flame from Dark Knight.

Start panning up some buildings, but to screen card. EVERY HERO HAS A JOURNEY.

Cuts to a shot from Begins with Bruce walking up to that Village when he’s looking for Ra’s

Screen Card: EVERY HERO HAS AN END

Ra’s voice over: If you make yourself more than just a man. If you devout yourself to be ideal. And you become something else entirely. A legend Mr. Wayne….A LEGEND!

Screen Card: THE EPIC CONCLUSION

Cut to Gordon in a hospital bed laying on his side. Looks to be in serious pain. Has A breathing mask on. Is talking to someone.

Gordon: We were in this together, then you were gone…….Now this Evil rises. The Batman…..HAS to come back.(all this is said in a very raspy voice, in much pain)

Bruce/Batman(its not shown who he’s talking to, so don’t know in which form Bruce is visiting him in. My guess would be as Bruce Wayne) : What if he doesn’t exist anymore?

This part is the hardest to understand in the entire trailer, I listened to it at least 10 times but the score is over powering here and Gordon is having trouble talking. It sounds like if says Humor me while trying to laugh. I might be wrong here, full disclosure.

During this quick talk we’re shown a shot of the bat cycle when it drives up the ramp from Dark Knight, Gordon destroying the [Bat] Signal all cut in with the Hospital. As well as super fast flashes of Bane’s face.

Pan up crumbling buildings to reveal the teaser poster, the camera zooms to the white opening and on an all white screen the title appears. The score reaches a fever pitch before turning over to The chanting from the website.

THE DARK KNIGHT RISES

Fades to black and then we see Batman backing away from something, then Bane enters from the left side of the screen. Very quick shot then the trailers done.



Read more: http://batman-news.com/#ixzz1SAje2Tuo

dimitrisasp
15-07-2011, 15:47
Πολυ καλο Ezio +rep

Valkyre
15-07-2011, 16:09
Στην ουσια απο οτι καταλαβα ολοι ψαχνουμε να καταλαβουμε το ιδιο κομματι τι λεει. Ακριβως οτι ζηταω κι εγω χαχα :)

Ezio
15-07-2011, 16:15
Ξέρουμε πότε θα βγει επίσημα το teaser στο inernet; Μέχρι τώρα έχουμε δει μόνο cams.

messi10
15-07-2011, 18:03
^Δεν θ' αργησει...

I_HAVE_A_NAME_
15-07-2011, 20:08
Σήμερα έχει μια πολύ αγαπημένη ταινία που όταν είχα πρωτοδεί είχα μείνει "παγωτό" με το τέλος...
Πολύ ψαγμένη γενικά...
The Prestige (http://www.imdb.com/title/tt0482571/) 22.00 στο Star
Όποιος δεν την έχει δει επιβάλλεται!

pol_xalandri13
15-07-2011, 20:09
παιδια μηπως ξερετε κανενα καλο site με υποτιτλους με μεγαλη γκαμα και κυριως για παλια εργα?? συγκεκριμενα ψαχνω γι αυτη την σειρα εργων http://www.imdb.com/title/tt0079118/ και μεχρι στιγμης σε αυτα που γνωριζω δεν εχω βρει τιποτα..και αγγλικοι υποτιτλοι δεκτοι :)

dimitrisasp
15-07-2011, 20:18
παιδια μηπως ξερετε κανενα καλο site με υποτιτλους με μεγαλη γκαμα και κυριως για παλια εργα?? συγκεκριμενα ψαχνω γι αυτη την σειρα εργων http://www.imdb.com/title/tt0079118/ και μεχρι στιγμης σε αυτα που γνωριζω δεν εχω βρει τιποτα..και αγγλικοι υποτιτλοι δεκτοι :)

Site συγκεκριμενο δεν εχω αλλα αυτο που κανω εγω ειναι να γραφω στο google τον τιτλο της ταινιας και ακριβως μετα "greek subs". Παντα βρισκω ετσι. Τωρα αν ειναι παλιες ταινιες αυτες που σε ενδιαφερουν μπορει να ειναι λιγο πιο δυσκο το εγχειρημα!

pol_xalandri13
15-07-2011, 20:41
Site συγκεκριμενο δεν εχω αλλα αυτο που κανω εγω ειναι να γραφω στο google τον τιτλο της ταινιας και ακριβως μετα "greek subs". Παντα βρισκω ετσι. Τωρα αν ειναι παλιες ταινιες αυτες που σε ενδιαφερουν μπορει να ειναι λιγο πιο δυσκο το εγχειρημα!

χμμ το δοκιμασα αλλα δεν καταφερα κατι..εκτος αν εκανα κατι λαθος..(δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη θα μου πεις :e055gf: ) τεσπα το πολυ πολυ να κανω ταχυρυθμα μαθηματα γερμανικων η να αγορασω vhs και να το νοικιασω απο κανενα απαρχαιωμενο video club :p

messi10
15-07-2011, 20:43
Σήμερα έχει μια πολύ αγαπημένη ταινία που όταν είχα πρωτοδεί είχα μείνει "παγωτό" με το τέλος...
Πολύ ψαγμένη γενικά...
The Prestige (http://www.imdb.com/title/tt0482571/) 22.00 στο Star
Όποιος δεν την έχει δει επιβάλλεται!

πω,πω thanks φιλε που μας το ειπες. :a042: :)

Δεν προλαβα να την δω 2 φορες που ηταν στην tv, θα προσπαθησω τωρα.

dimitrisasp
15-07-2011, 20:49
Το Prestige πολυ καλο εργακι! Μη το χασετε οσοι μεινετε μεσα!

jimbour
15-07-2011, 20:50
παιδια μηπως ξερετε κανενα καλο site με υποτιτλους με μεγαλη γκαμα και κυριως για παλια εργα?? συγκεκριμενα ψαχνω γι αυτη την σειρα εργων http://www.imdb.com/title/tt0079118/ και μεχρι στιγμης σε αυτα που γνωριζω δεν εχω βρει τιποτα..και αγγλικοι υποτιτλοι δεκτοι :)

http://www.subs.to/search/lemon+popsicle/15/0/0/

Valkyre
15-07-2011, 20:56
Το Prestige πολυ καλο εργακι! Μη το χασετε οσοι μεινετε μεσα!

ουτε αυτην την ταινιαρα ειχες δει?? Ντροπη....

dimitrisasp
15-07-2011, 21:01
ουτε αυτην την ταινιαρα ειχες δει?? Ντροπη....

Αφου λεω να μην το χασετε βρε :P Στο σινεμα το ειχα δει κιολας :P

pol_xalandri13
15-07-2011, 21:07
http://www.subs.to/search/lemon+popsicle/15/0/0/


ευχαριστω πολυ φιλε μου !!! 8 ταινιες ειναι προβλεπεται λιωσιμο :c082:

Ezio
15-07-2011, 22:59
Είδα το Harry Potter and the deadly halows part 2. Πολύ καλή ταινία, για μένα το καλύτερο harry potter, είχε πολλή και ωραία δράση αλλά και σεναριακά ήταν καλή.
Στο spoiler αναφέρω κάποια καλά και κακά της ταινίας, οπότε μην το δείτε αν δεν έχετε δει την ταινία ή δεν έχετε διαβάσει το βιβλίο.
Μου άρεσε όλη η προετοιμασία που γινόταν στο Hodwarts για την μάχη, όπως και η μάχη αργότερα.
Πολύ καλό και το κομμάτι με τις αναμνήσεις του Snape, όπου βλέπουμε ότι δεν είναι κακός τελικά.
Πολύ ωραίο το σημείο όπου ο Harry βρέθηκε σε αυτό το -ας το πούμε ενδιάμεσο- σημείο.
Οι μονομαχίες πολύ πετυχημένες, όπως και το σημείο όπου οι θανατοφάγοι κάνουν επίθεση στο τείχος που προστάτευε το Hodwards.
Πετυχημένη ήταν και η μεταμφίεση της Ερμιόνης, έμοιαζε αρκετά με την πραγματική Bellatrix.
Τέλος, πολύ σωστό το σχόλιο που έκανε κάποιος (νομίζω είπε "Τι βάναυσο") όταν ο καλικάντζαρος τους είπε ότι ο δράκος έχει εκπαιδευτεί να περιμένει να πονέσει όταν ακούει το κρόταλο, και φάνηκε ότι τον είχαν κακομεταχειριστεί, από τα σημάδια που είχε.

Βρήκα άκυρα τα φιλιά, εντάξει το φιλί της αδερφής του Ρον με τον Χάρι δεν ήταν τόσο άκυρο, αλλά το φιλί του Ρον με της Ερμιόνης μου φάνηκε πολύ άκυρο. Καταστρέψαμε τον πεμπουσιωτή, ας δώσουμε και ένα φιλί τώρα.
Στο τέλος όπου παρουσιάστηκε ο γιος του Χάρι, δεν μου άρεσε καθόλου το κούρεμα του γιου του. Σαν τον Justin Bieber ήταν. Μην χάσουμε αν δεν βάλουμε την αμερικανιά μέσα. Εκτός κι αν τον περιέγραψε έτσι η Rowling.
Δεν μου άρεσε και το ότι ο Ρον είπε 2 έξυπνα πράγματα και το επιβεβαίωσε η Ερμιόνη. Μου φάνηκε σαν να είπαν: "Τελευταία ταινία, ας παρουσιάσουμε τον Ρον με παραπάνω μυαλό, να βάλουμε και την Ερμιόνη να πει μια καλή κουβέντα, μην τον αφήσουμε έτσι". Μου φάνηκε ότι αλλοιώθηκαν κάπως οι χαρακτήρες του Ρον και της Ερμιόνης.

Και μια απορία.
Ο Χάρι ρώτησε στον Ντράκο ή τον Μαλφόι γιατί δεν έκανε τίποτα όταν τον κατάλαβε κάπου, νομίζω στον πύργο αστρονομίας. Αυτό το γεγονός παρουσιάστηκε σε κάποια ταινία;

messi10
15-07-2011, 23:08
Είδα το Harry Potter and the deadly halows part 2. Πολύ καλή ταινία, για μένα το καλύτερο harry potter, είχε πολλή και ωραία δράση αλλά και σεναριακά ήταν καλή.
Στο spoiler αναφέρω κάποια καλά και κακά της ταινίας, οπότε μην το δείτε αν δεν έχετε δει την ταινία ή δεν έχετε διαβάσει το βιβλίο.
Μου άρεσε όλη η προετοιμασία που γινόταν στο Hodwarts για την μάχη, όπως και η μάχη αργότερα.
Πολύ καλό και το κομμάτι με τις αναμνήσεις του Snape, όπου βλέπουμε ότι δεν είναι κακός τελικά.
Πολύ ωραίο το σημείο όπου ο Harry βρέθηκε σε αυτό το -ας το πούμε ενδιάμεσο- σημείο.
Οι μονομαχίες πολύ πετυχημένες, όπως και το σημείο όπου οι θανατοφάγοι κάνουν επίθεση στο τείχος που προστάτευε το Hodwards.
Πετυχημένη ήταν και η μεταμφίεση της Ερμιόνης, έμοιαζε αρκετά με την πραγματική Bellatrix.
Τέλος, πολύ σωστό το σχόλιο που έκανε κάποιος (νομίζω είπε "Τι βάναυσο") όταν ο καλικάντζαρος τους είπε ότι ο δράκος έχει εκπαιδευτεί να περιμένει να πονέσει όταν ακούει το κρόταλο, και φάνηκε ότι τον είχαν κακομεταχειριστεί, από τα σημάδια που είχε.

Βρήκα άκυρα τα φιλιά, εντάξει το φιλί της αδερφής του Ρον με τον Χάρι δεν ήταν τόσο άκυρο, αλλά το φιλί του Ρον με της Ερμιόνης μου φάνηκε πολύ άκυρο. Καταστρέψαμε τον πεμπουσιωτή, ας δώσουμε και ένα φιλί τώρα.
Στο τέλος όπου παρουσιάστηκε ο γιος του Χάρι, δεν μου άρεσε καθόλου το κούρεμα του γιου του. Σαν τον Justin Bieber ήταν. Μην χάσουμε αν δεν βάλουμε την αμερικανιά μέσα. Εκτός κι αν τον περιέγραψε έτσι η Rowling.
Δεν μου άρεσε και το ότι ο Ρον είπε 2 έξυπνα πράγματα και το επιβεβαίωσε η Ερμιόνη. Μου φάνηκε σαν να είπαν: "Τελευταία ταινία, ας παρουσιάσουμε τον Ρον με παραπάνω μυαλό, να βάλουμε και την Ερμιόνη να πει μια καλή κουβέντα, μην τον αφήσουμε έτσι". Μου φάνηκε ότι αλλοιώθηκαν κάπως οι χαρακτήρες του Ρον και της Ερμιόνης.

Και μια απορία.
Ο Χάρι ρώτησε στον Ντράκο ή τον Μαλφόι γιατί δεν έκανε τίποτα όταν τον κατάλαβε κάπου, νομίζω στον πύργο αστρονομίας. Αυτό το γεγονός παρουσιάστηκε σε κάποια ταινία;


Πρωτ' απ' ολα, δεν λεγεται ''Hodwarts'', αλλα Hogwarts.Το φιλι του Ρον με την Ερμιονη δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ακυρο, απο το 1ο βιλβλιο ειναι ερωτευμενοι και μετα απο 7 χρονια δινουν το πρωτο τους φιλι. Και η Rowling, αν διαβασεις το βιβλιο, το περιγραφει ως εναν θριαμβο. Στο τελευταιο Βιβλιο η Rowling δεν περιεγραψε καθολου τον Γιο του Harry και το μονο που ειπε, αν θυμαμε καλα, ηταν οτι μοιαζει στον Πατερα του. Τελος για την ερωτηση σου Ο Ντρακο και ο Μαλφοι ειναι το ιδιο προσωπο(:P),το Nτρακο ειναι το ονομα του και το Μαλφοι το επιθετο. Το συγκεκριμενο γεγονος εγινε στο Harry Potter and the Deathly Hallows Pt. 1 και δεν εχει καμια σχεση με τον Πυργο Αστρονομια της 6ης ταινιας.

Ezio
15-07-2011, 23:34
Πρωτ' απ' ολα, δεν λεγεται ''Hodwarts'', αλλα Hogwarts.Το φιλι του Ρον με την Ερμιονη δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ακυρο, απο το 1ο βιλβλιο ειναι ερωτευμενοι και μετα απο 7 χρονια δινουν το πρωτο τους φιλι. Και η Rowling, αν διαβασεις το βιβλιο, το περιγραφει ως εναν θριαμβο. Στο τελευταιο Βιβλιο η Rowling δεν περιεγραψε καθολου τον Γιο του Harry και το μονο που ειπε, αν θυμαμε καλα, ηταν οτι μοιαζει στον Πατερα του. Τελος για την ερωτηση σου Ο Ντρακο και ο Μαλφοι ειναι το ιδιο προσωπο(:P),το Nτρακο ειναι το ονομα του και το Μαλφοι το επιθετο. Το συγκεκριμενο γεγονος εγινε στο Harry Potter and the Deathly Hallows Pt. 1 και δεν εχει καμια σχεση με τον Πυργο Αστρονομια της 6ης ταινιας.

Μπορεί να ήταν ερωτευμένοι, αλλά μου φάνηκε άκυρο να το δώσουν την συγκεκριμένη στιγμή. Δεν μου κολλούσε. Κατά την γνώμη μου, καλύτερα να το έδιναν όταν έκαναν επίθεση οι θανατοφάγοι, σαν εμψύχωση ή με την αγωνία και ίσως τον φόβο να νιώσουν πιο κοντά. Μπέρδεψα τα ονόματα, τον Snape ήθελα να βάλω και έβαλα Μαλφόι.

messi10
16-07-2011, 00:01
Μπορεί να ήταν ερωτευμένοι, αλλά μου φάνηκε άκυρο να το δώσουν την συγκεκριμένη στιγμή. Δεν μου κολλούσε. Κατά την γνώμη μου, καλύτερα να το έδιναν όταν έκαναν επίθεση οι θανατοφάγοι, σαν εμψύχωση ή με την αγωνία και ίσως τον φόβο να νιώσουν πιο κοντά. Μπέρδεψα τα ονόματα, τον Snape ήθελα να βάλω και έβαλα Μαλφόι.

Μα και τοτε πηγαινε μια χαρα το φιλι, οταν γλιτωσαν απο ολοκληρη ''επιθεση'' του Νερου, και αφου ειχαν καταστρεψει τον Πεμτουσιωτη.

dimitrisasp
16-07-2011, 00:20
Γενικα ρε παιδια η ολη σχεση ειναι ακυρη! Ποτε δεν μου εκατσε.. Οπως και αυτη του Harry.. Απο τα μεγαλυτερα fail της σειρας..

pol_xalandri13
16-07-2011, 00:48
μολις ειδα το sleuth το original του 1972..παρα πολυ καλη ταινια δυνατες ερμηνειες απο τους τους Laurence Olivier και Michael Caine και ενα σεναριο το οποιο ειχε ανατροπες μεχρι και το τελευταιο λεπτο...must see για εμενα

http://www.imdb.com/title/tt0069281/

I_HAVE_A_NAME_
16-07-2011, 01:51
Είδα για 4η φορά το The Prestige και πραγματικά το έβλεπα άνετα μία 5η στα καπάκια.Από τις καλύτερες δουλειές του Nolan.Η ταινία έχει απίστευτη σκηνοθεσία και τρομερή ατμόσφαιρα.
Μέσα στο Top10 μου σίγουρα...

Valkyre
16-07-2011, 01:57
^^ Και φυσικα για μια ακομη φορα το αλληγορικο στοιχειο ειναι τρομερα εντονο απο τον Νολαν...

papatrexas
16-07-2011, 02:56
To δάκρυ ήταν του Snape. Αυτό που έδειξε στην ουσία ήταν ότι ο Snape ήταν από παιδί ερωτευμένος με τη μητέρα του Harry, Lilly Potter, και ό,τι είχε κάνει, το έκανε για να τιμήσει τη μνήμη της και την αφοσίωσή του σε αυτήν. Ο Snape ήταν θανατοφάγος, αλλά όπως είδες, είχε ζητήσει την εμπιστοσύνη του Dumbledore για να μην τον σκοτώσει. Ο Dumbledore του ζήτησε να λειτουργεί σαν διπλός πράκτορας προδίδοντάς του τις κινήσεις των θανατοφάγων. Έτσι ο Voldemort νόμιζε ότι ο Snape δουλεύει γι' αυτόν έχοντας εισχωρήσει στο Hogwarts, ενώ στην πραγματικότητα ο Snape δούλευε πράγματι για τον Dumbledore.

Όταν ο Voldemort έψαχνε να σκοτώσει τον Harry Potter, o Snape ζήτησε από τον Dumbledore να κάνει ένα ξόρκι προστασίας στη Lilly Potter και την οικογένειά της. Για να λειτουργήσει το ξόρκι ήθελαν ένα άτομο εμπιστοσύνης και δυστυχώς διάλεξαν τον Ποντικοουρά που ήταν σπιούνος και χαφιές. Έτσι το ξόρκι δεν έπιασε, ο Voldemort σκότωσε τη Lilly Potter και ο Snape τάχθηκε να προστατεύει τον Harry Potter σε όλα του τα χρόνια στο Hogwarts (από την πρώτη ταινία κιόλας που προσπαθούσε να τον σώσει από την πτώση του από το σκουπόξυλο στον πρώτο αγώνα Quidditch, ως την τελευταία που είχε στείλει τον προστάση - ελάφι για να υποδείξει το σπαθί του Gryffindor στη λίμνη.

Pretty much αυτό... Αλλά ο Snape ήταν παρεξηγημένη περσόνα σε όλα τα βιβλία και με αυτές τις αναμνήσεις "δικαιώνεται"

Ναι αλλα...

Γιατι ηθελε να σκοτωσει τον Harry;Αν καταλαβα καλα αναφερθηκε στην ταινια οτι μια προφητεια ελεγε οτι ο Voldemort θα πεθανει απο ενα κοριτσι και η Lilly νομιζε οτι η προφητεια αναφεροταν σε αγορι και γι αυτο προστατεψε τον Harry με την αυτοθυσια της.Απο λαθος βρεθηκε στο επικεντρο ο μικρος διοτι στην πραγματικοτητα το κοριτσι εκεινο ηταν η ιδια η Lilly.Καταλαβα καλα;Και γενικα για ποιον λογο εγινε ο Snape θανατοφαγος;Δεν το επεξηγησε στο δακρυ.Το τελος ηταν λιγο ξενερωτο με τους μεσηλικες χαρακτηρες...! :-(

nikolaszax
16-07-2011, 09:41
Ναι αλλα...

Γιατι ηθελε να σκοτωσει τον Harry;Αν καταλαβα καλα αναφερθηκε στην ταινια οτι μια προφητεια ελεγε οτι ο Voldemort θα πεθανει απο ενα κοριτσι και η Lilly νομιζε οτι η προφητεια αναφεροταν σε αγορι και γι αυτο προστατεψε τον Harry με την αυτοθυσια της.Απο λαθος βρεθηκε στο επικεντρο ο μικρος διοτι στην πραγματικοτητα το κοριτσι εκεινο ηταν η ιδια η Lilly.Καταλαβα καλα;Και γενικα για ποιον λογο εγινε ο Snape θανατοφαγος;Δεν το επεξηγησε στο δακρυ.Το τελος ηταν λιγο ξενερωτο με τους μεσηλικες χαρακτηρες...! :-(


Η προφητεια αν θυμαμαι καλα δεν αναφεροταν σε κοριτσι συγκεκριμενα αλλα σε ενα ατομο που θα γεννιοταν μια συγκεκριμενη ημερομηνια και θα σκοτωνε τον voldemort.
Το θεμα ειναι πως η συγκεκριμενη ημερομηνια και συνεπως και προφητεια μπορουσε καλλιστα να ηταν για τον neville (ιδια περιοδος γεννησης με τον harry) αλλα ο voldemort με την επιλογη του να επιτεθει στον potter αντι για τον neville εχρισε τον harry σαν αυτον που θα τον εξοντωνε.

Τωρα γιατι εγινε θανατοφαγος....well δεν θυμαμαι :P.Φοβος ισως?Αναγκη να γινει κατι "σπουδαιο" για να τραβηξει την προσοχη της lily?Το δακρυ ηταν πολυ απλα κατι επειδη του θυμισε την lily ο harry που ακομα αγαπουσε μεχρι τον θανατο του(αν και νομιζω στο βιβλιο δεν γινοταν κατι τετοιο,να δακρυσει αλλα τεσπα).



EDIT:One more Hobbit pic

Balin and Dwalin revealed

http://i.imgur.com/maluQ.jpg

Ezio
16-07-2011, 11:09
Είδα το the prestige. Φοβερή ταινία και καταπληκτικό τέλος.

messi10
16-07-2011, 11:29
Ναι αλλα...

Γιατι ηθελε να σκοτωσει τον Harry;Αν καταλαβα καλα αναφερθηκε στην ταινια οτι μια προφητεια ελεγε οτι ο Voldemort θα πεθανει απο ενα κοριτσι και η Lilly νομιζε οτι η προφητεια αναφεροταν σε αγορι και γι αυτο προστατεψε τον Harry με την αυτοθυσια της.Απο λαθος βρεθηκε στο επικεντρο ο μικρος διοτι στην πραγματικοτητα το κοριτσι εκεινο ηταν η ιδια η Lilly.Καταλαβα καλα;Και γενικα για ποιον λογο εγινε ο Snape θανατοφαγος;Δεν το επεξηγησε στο δακρυ.Το τελος ηταν λιγο ξενερωτο με τους μεσηλικες χαρακτηρες...! :-(

Η Προφητεια δεν ελεγε ΤΙΠΟΤΑ για κοριτσι. Και οπως ειπε ο Νικολας θα μπορουσε να ηταν ο Νεβιλ ο ''εκλετος'' αλλα ο ιδιος ο Βολντεμορτ επελεξε τον Χαρι. Ο Snape ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ θανατοφαγος ΠΟΤΕ!!Τα εξηγει ολα η ταινια, και ειδικα το Βιβλιο. Ο Snape ουσιαστικα ηταν ''κατασκοπος'' του Βολντεμορτ. Ο Νταμπλντορ μαζι με τον Σνειπ ειχαν κανει μια συζητηση μολις πεθαναν οι γονεις του Harry, με τον Σνειπ να ηθελε να προστατεψει παση θυσια τον Χαρι. Ο Νταμπλντορ ειπε οτι η μονη λυση ηταν να φαινεται ''ψυχρος'' μπροστα στον Χαρι, και να γινει ''Θανατοφαγος'' ωστε να κατασκοπευει τα σχεδια του Βολντεμορτ και να βοηθαει οσο μπορει τον Χαρι..μαλιστα αφου ο Νταμπλντορ θα πεθενε ετσι κι αλλιως, εβαλε τον Σνειπ να τον σκοτωσει για να πιστει στην ''αφοσιωση'' του ο Βολντεμορτ.

enstikto
16-07-2011, 12:28
Πάντος ντάξει....

Θα με αναγκάσετε να δω το Harry Potter μόνο και μόνο απο περιέργια για να ανοίξω όλα αυτα τα spoilers :P

messi10
16-07-2011, 12:36
Πάντος ντάξει....

Θα με αναγκάσετε να δω το Harry Potter μόνο και μόνο απο περιέργια για να ανοίξω όλα αυτα τα spoilers :P

Warning: Μην ανυσηχεις, δεν ειναι για την ταινια. :P

Παιδια

να κανετε

οσα spoilers θελετε

:P :P Τωρα θες ακομα πιο πολυ, ετσι;; :a045:

Περα απο τη πλακα, ακομα και αν δεν συμπαθεις την σειρα, πρεπει να δεις την ταινια. Εκτος αν δεν ξερεις τιποτα απο το συμπαν του Harry Potter(βλασφημια! :nono:), οποτε στην ταινια δεν θα καταλαβεις τιποτα. :P

edit: Για τον Δημητρη και για οποιον αλλον δεν εχει πιστει ακομα βαζω τα ακολουθα(τελευταια χρονολογικα)tv spots:

‪"Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2" TV Spot Now Playing #1‬‏ - YouTube

‪"Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2" TV Spot Now Playing #2‬‏ - YouTube

‪"Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2" TV Spot Now Playing #3‬‏ - YouTube

dimitrisasp
16-07-2011, 14:09
Ενα trailer που μου τραβηξε την προσοχη απο την τανια John Carter! Επισης δειτε το πρωτο comment στο Youtube :P


Cowboy vs. Aliens + Star Wars + Skyline + Narnia + 300 + The Last Airbender + Prince of Persia + Thor + Beowulf = John Carter?

‪John Carter - Official Trailer [HD]‬‏ - YouTube

I_HAVE_A_NAME_
16-07-2011, 15:20
Ενα trailer που μου τραβηξε την προσοχη απο την τανια John Carter!
Από το trailer φαίνεται πολύ καλή ταινία.Τρομερά τοπία,ωραίες μάχες,καλή μουσική.
Θα την τιμήσω μόλις βγει...

ps4
16-07-2011, 16:11
Δεν εχω δει κανενα χαρυ ποτερ. Να το δω;

messi10
16-07-2011, 16:19
Μμμ...δηλαδη δεν ξερεις ΤΙΠΟΤΑ;;; Ουτε, για παραδειγμα, ποιος ειναι ο Voldemort, τι ειναι οι Πεμτουσιωτες, ή ποιος ειναι ο Σνειπ;;

Κοιτα, η ταινια ειναι πραγματικα epic αλλα αν δεν ξερεις ουτε 1 χαρακτηρα το πιο πιθανο ειναι να μην καταλαβεις τιποτα...βεβαια μπορω εγω να σου εξηγησω ο,τι θες. Γενικα ακομα και αν δεν εχεις δει καμια ταινια, αν ξερεις καποια πραγματα για τους χαρακτηρες, θα σου αρεσει.

ps4
16-07-2011, 16:30
Ο πρωτος νομιζω ειναι ο υπερκακος της ταινιας. Τους αλλους δεν τους ξερω.

Αξιζει; Ειχα την εντυπωση οτι ειναι ενα παραμυθακι. Αν ειναι καλο να το βαλω να κατεβαινει mkv ή να το νοικιασω.

messi10
16-07-2011, 16:38
Σωστος ο Voldemort ειναι ο ''κακος''. ;)

Εννοειτε πως αξιζει η σειρα, με χιλια να την κατεβασεις/νοικιασεις και πιστευω δεν θα μετανιωσεις.

Μονο μια συμβουλη. Αν τελικα τα κατεβασεις, το 1ο ισως σου φανει λιγο ''παιδικο'' αλλα μην αφησεις την σειρα! Στο 2ο γινεται ''scary'' με την εννοια οτι π.χ. βρισκεις αιμματα στους τοιχους, για αυτο αλλωστε και σε αυτο εγινε PG +13. Το 3ο ειναι και αυτο παρα πολυ καλο, ενω το 4ο ειναι πραγματικα ενα απο τα καλυτερα της Σειρας.

Θα σου πω και τους τιτλους της καθε ταινιας για να μην μπερδευτεις.

1. Harry Potter and the Philosofer's Stone
2. Harry Potter and the Chamber of Secrets
3. Harry Potter and the Prizoner of Azkaban
4. Harry Potter and the Goblet of Fire
5. Harry Potter and the Order of the Phoenix
6. Harry Potter and the Half-Blood Prince
7(Pt1). Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1
7(Pt2). Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2

O,τι αλλο θες, εδω ειμαστε. :)

aris13
16-07-2011, 16:49
Ενα trailer που μου τραβηξε την προσοχη απο την τανια John Carter! Επισης δειτε το πρωτο comment στο Youtube :P

Δες περισσότερα εδώ (http://collider.com/john-carter-video-blog-footage-teaser-trailer/101317/).

ps4
16-07-2011, 17:03
Σε ευχαριστω messi10. Θα το νοικιασω και αν αξιζει θα το κατεβασω σε mkv. Eιχα δει το πρωτο καποτε αλλα δεν θυμαμαι τιποτα. Το παρατησα γιατι οντως μου φανηκε παιδικο πολυ.

Θα του δωσω αλλη μια ευκαιρια ομως αφου λες οτι ειναι καλο και αξιζει. Θα δω το πρωτο και αυτη την φορα θα συνεχισω στο δευτερο. Ελπιζω να με κρατησει μεχρι το τελος.

Ειναι μια φαση σαν τον αρχοντα ας πουμε;

Thanks man. :)

Ezio
17-07-2011, 10:38
Εικόνες από το The Amazing Spider-Man
http://comingsoon.net/nextraimages/spidermannewew1.jpg

http://comingsoon.net/nextraimages/spidermannewew2.jpg

http://comingsoon.net/nextraimages/spidermannewew3.jpg

http://comingsoon.net/nextraimages/spidermannewew4.jpg

http://comingsoon.net/nextraimages/spidermannewew5.jpg

http://comingsoon.net/nextraimages/spidermannewew6.jpg

edit: Κι άλλες εικόνες εδώ (http://www.superherohype.com/news/articles/167849-hi-res-the-amazing-spider-man-photos-from-ew), που δείχνουν την στολή, την κοπέλα του και κάποια άλλα πράγματα.

messi10
17-07-2011, 11:50
Ξεχασα νσ γραψω.
Ειδα το Prestige. Πολυ ωραια αλλα επειδη την ιδια ωρα προσπαθουσα να δω τον master στην ET1 εχασα καποιες σκηνες. Λεω να τη νοικιασω καποια στιγμη παντως...

ps4
17-07-2011, 11:55
Να την νοικιασεις. Οντως ειναι απο τις ταινιες που πρεπει να δεις.

nikon
17-07-2011, 12:07
The Warrior's Way (http://www.imdb.com/title/tt1032751/)σαν ταινία δεν θα σε τρελάνει αλλά την βλέπεις ευχάριστα και έχει πολύ καλά εφέ.

messi10
18-07-2011, 14:35
O-M-G!!!!

http://www.imdb.com/news/ni12935559/

enstikto
18-07-2011, 14:51
Είδα εχτες το harry potter 7-1.
Μου φάνηκε τελείως διαφορετικό από τα αλλά...
Μα ούτε λίγο hogwarts?
στις σκηνές που καναν camp πήγα να βαρεσω ενέσεις... Απαλευτες. Μήπως ήταν guest director π Αγγελόπουλος σε αυτές;
Παντός οφείλω να ομολογήσω ότι οι σκηνές δράσης ήταν καλες ενώ το animation που εξιστορουσε τι είναι τα deathly hollows εξαιρετικό.

Στην ουσία η ταινία θα μπορούσε να είναι κάλλιστα μισή ωριτσα μικρότερη...

enstikto
18-07-2011, 14:51
Είδα εχτες το harry potter 7-1.
Μου φάνηκε τελείως διαφορετικό από τα αλλά...
Μα ούτε λίγο hogwarts?
στις σκηνές που καναν camp πήγα να βαρεσω ενέσεις... Απαλευτες. Μήπως ήταν guest director π Αγγελόπουλος σε αυτές;
Παντός οφείλω να ομολογήσω ότι οι σκηνές δράσης ήταν καλες ενώ το animation που εξιστορουσε τι είναι τα deathly hollows εξαιρετικό.

Στην ουσία η ταινία θα μπορούσε να είναι κάλλιστα μισή ωριτσα μικρότερη...

messi10
18-07-2011, 15:08
Εχεις δικιο εν μερει, αλλα ειχε πολυ ωραιες σκηνες δρασεις που σε κρατουσαν αλλα και συγκινητικες(βλ. θανατος Ντομπι :( ).

Τωρα πηγαινε για Part 2, τα λογια ειναι περιττα. ;)

Valkyre
18-07-2011, 15:14
O-M-G!!!!

http://www.imdb.com/news/ni12935559/

Ετσι οπως το εγραψες νομιζα οτι το διελυσε τον δευτερο.... τελικα μονο 10 μυρια πανω ειναι απο το The Dark Knight...

ε μολις βγει το Dark Knight Rises το βλεπω να γινεται σκονη το Harry Potter.

enstikto
18-07-2011, 15:17
Messi βάλτο σε spoiler αυτό που έγραψες.

Εγώ εκεί χαιρόμουν πάντος :D Απο τους πιο αντιπαθητικούς χαρακτήρες ever και απο το 2 ονειρευόμουν αυτή την σκηνή. Κρίμα που τέλειωσε τόσο γρήγορα βασικά και κρίμα που προσπάθησαν να τον βγάλουν ήρωα για να μας συγκινήσουν....
Dobby SUX. Burn in hell Dobby :D

messi10
18-07-2011, 15:22
Messi βάλτο σε spoiler αυτό που έγραψες.

Εγώ εκεί χαιρόμουν πάντος :D Απο τους πιο αντιπαθητικούς χαρακτήρες ever και απο το 2 ονειρευόμουν αυτή την σκηνή. Κρίμα που τέλειωσε τόσο γρήγορα βασικά και κρίμα που προσπάθησαν να τον βγάλουν ήρωα για να μας συγκινήσουν....
Dobby SUX. Burn in hell Dobby :D


What; :P Και μονο η εκφραση του προσωπου του...μου ηρθε να κλαψω :blink: Πολυ πιο συμπεθητικος χαρακτηρας απο το,αλλο ξωτικο, τον Κριτσερ.:a122:

dimitrisasp
18-07-2011, 15:32
Mιας και μιλαμε για ξωτικα, ξερει κανεις ποια υποτιθεται οτι ειναι η original εμφανιση τους? Παλια οταν ακουγα τη λεξη μου ερχονταν ασχημα πλασματα/τερατα οπως τα βλεπουμε στον Harry Potter αλλα στον αρχοντα ειναι τρελα ποζερια με ξανθα μαλλια και χιλια-δυο καλα :P
Αποριες που εχω ε?

Ezio
18-07-2011, 15:40
ε μολις βγει το Dark Knight Rises το βλεπω να γινεται σκονη το Harry Potter.

Αυτό ακριβώς. Καλά, δεν είναι σίγουρο βέβαια, αλλά για μένα τουλάχιστον είναι πολύ πιθανό να γίνει. Βέβαια, καταβάθος πιστεύω ότι το the dark knight rises θα το κάνει σκόνη. Τελικά με το επίσημο trailer τι θα γίνει; Θα ανεβεί σε κανένα site ποτέ; Εγώ πάντως στο σινεμά δεν το είδα (όχι πως περίμενα να το δω, αλλά είχα μια πολύ μικρή ελπίδα).

Valkyre
18-07-2011, 16:06
Mιας και μιλαμε για ξωτικα, ξερει κανεις ποια υποτιθεται οτι ειναι η original εμφανιση τους? Παλια οταν ακουγα τη λεξη μου ερχονταν ασχημα πλασματα/τερατα οπως τα βλεπουμε στον Harry Potter αλλα στον αρχοντα ειναι τρελα ποζερια με ξανθα μαλλια και χιλια-δυο καλα :P
Αποριες που εχω ε?

Νεραιδες ηταν αρχικα σε φολκλορικες ιστοριες και μυθους. Μετα τα πηρε ο Τολκιν και τα εκανε απο νεραιδες κατι πολυ μα πολυ μα πολυ πιο ομορφο,σαγηνευτικο και επιβλητικο συναμμα. (μαχητες, αθανασια, ομορφια κλπ κλπ)

Εκτοτε οποτε ακους ξωτικο με την μοντερνα εννοια, ειναι αυτα που επλασε στην ουσια ο Τολκιν. Τα ξωτικα του dungeons and dragons, τα ξωτικα πληθους μυθιστορηματων (υπαρχουν εξαιρεσεις) και ταινιων, στην συντριπτικοτατη πλειοψηφια τους ειναι, στην ουσια, τα ξωτικα του Τολκιν και αν δεν ειναι, ειναι εμφανως επηρεασμενα/εμπνευσμενα απο την περιγραφη του.

nikolaszax
18-07-2011, 18:45
*Gimli's voice *FOR BALIN!
http://i.imgur.com/maluQ.jpg
Balin and Dwalin

Και τελος ο Thorin
http://www-images.theonering.org/torwp/wp-content/uploads/2011/07/thorin-richardarmitage520.jpg
Badass!

messi10
18-07-2011, 18:58
Μας χορτασαν με τις εικονες, κανα teaserακι δεν βαζουν....:/

dimitrisasp
18-07-2011, 19:31
Παλι θα γουσταρουμε με επικιλες! Αρε Τολκιν!

jimbour
18-07-2011, 20:54
οριστε
D9SrgHSLA-Y

http://youtu.be/D9SrgHSLA-Y

messi10
18-07-2011, 21:27
οριστε
rpMYdFJeVeo

Oριστε,οριστε αλλα παλι τιποτα....:thumbsdown:

Lefteris_X
18-07-2011, 21:30
<embed src="http://videos.movie-list.net/flvplayer.swf?file=http://videos.movie-list.net/flvideo/1636.flv" loop="false" width="640" height="390" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer" flashvars="config=http://videos.movie-list.net/embed.xml&width=640&height=390&image=http://www.movie-list.com/posters/caps/thing2011.jpg"></embed>

τα @@ μου έγιναν τσουρέκια, όποιος μπορεί ας το κάνει embed, γιατί σε λίγο θα αιωρούμαι πάνω απο την Αθήνα.....(αερόστατα τα @@ κοινώς)

jimbour
18-07-2011, 21:52
Oριστε,οριστε αλλα παλι τιποτα....:thumbsdown:

Περιμενες κάτι αλλο να εχει το trailer;
αν μιλας για το λινκ, πατα να το δεις youtube σε hd αμα δε δουλευει το embed.


Εχουμε και bootleg trailer απο το Avengers του θεού Whedon, που για μένα ειναι η superhero movie που περιμένω περισσότερο απ όλες.

Lefteris_X
18-07-2011, 22:10
βλέπω τρελή επιτυχία ο βίντεο κώδικας που έδωσα ε; δεν προλαβαίνω να μιλήσω στα άτομα στα άτομα που θέλουν να το κάνουν embed λέμε...

τέσπα, επειδή είναι το τρέηλερ του νέου (sequel?) "The Thing" του 1982......(που δεν έγινε γνωστό τότε στα ταμπλόιντ / σινεμά, γιατί κυριαρχούσε η λεγόμενη E.T. φρενίτιδα - μέσα σε αυτή κι εγώ...καβάλα στο ποδήλατό μου κάθε μέρα βραδάκι, περίμενα να αιωρηθώ απο κάποιον εξωγήινο αλλά @@.....με άφησαν στην Ελλάδα...)

jimbour
18-07-2011, 22:18
Eιναι πρίκουελ του the thing, που δεν με ενθουσιάζει σαν ιδέα αλλα ποτέ δε ξέρεις αν θα βγει καλό η όχι. Το the thing του carpenter προφανως και ειναι αριστουργημα.

Lefteris_X
18-07-2011, 22:31
κι εγώ είχα την εντύπωση πως είναι prequel, αλλά όταν είδα ότι οι πρωταγωνιστές είναι αμερικάνοι και όχι Σκανδιναβοί, είπα από μέσα μου ότι μλκία νόμιζα ότι είναι prequel και μάλλον είναι sequel.

Διότι: στο πρώτο The Thing του Κάρπεντερ (το οποίο και σαφώς θεωρώ άριστο), στις πρώτες σκηνές όταν πλησιάζουν οι αμερικάνοι ερευνητές / επιστήμονες με ελικόπτερο στην βάση της Ανταρκτικής, βλέπουμε (οι θεατές και οι πρωταγωνιστές εντός του ελικ/τέρου), στο έδαφος, κάποιοι να κυνηγούν να σκοτώσουν κάποια σκυλιά (αργότερα στο έργο καταλαβαίνουμε το γιατί), αλλά ένα σκυλί......την γλυτώνει. τα υπόλοιπα είναι γνωστά.

Ε, αυτοί οι επιστήμονες / ερευνητές που προυπήρχαν των αμερικάνων στην βάση και που ανακάλυψαν πρώτοι το Thing.........ήταν σκανδιναβικής προελεύσεως - ακούγονται καθαρότατα οι συνομιλίες τους.

Τώρα πως "μαγικά" στο prequel υπάρχουν και πάλι αμερικάνοι......ε, χέσε μέσα. Παντού αμερικάνοι. Στο βόθρο πότε θα τους βρούμε / δούμε; (λίαν συντόμως όπως πάει)

Ezio
18-07-2011, 22:35
οριστε
D9SrgHSLA-Y

http://youtu.be/D9SrgHSLA-Y

Επιτέλους. Σε αυτή την ανάλυση είναι ακόμα καλύτερο γιατί τα βλέπεις με περισσότερη λεπτομέρεια.

Lefteris_X
18-07-2011, 22:39
<embed src="http://videos.movie-list.net/flvplayer.swf?file=http://videos.movie-list.net/flvideo/1636.flv" loop="false" width="640" height="390" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer" flashvars="config=http://videos.movie-list.net/embed.xml&width=640&height=390&image=http://www.movie-list.com/posters/caps/thing2011.jpg"></embed>

τα @@ μου έγιναν τσουρέκια, όποιος μπορεί ας το κάνει embed, γιατί σε λίγο θα αιωρούμαι πάνω απο την Αθήνα.....(αερόστατα τα @@ κοινώς)

έλα κάποιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος!

messi10
18-07-2011, 22:50
Περιμενες κάτι αλλο να εχει το trailer;
αν μιλας για το λινκ, πατα να το δεις youtube σε hd αμα δε δουλευει το embed.




Mιλαγα για το οτι δεν μπορουσα να δω το teaser...νομιζα οτι το διεγραψαν παλι...

Ezio
18-07-2011, 22:54
Εγώ πάντως το είδα κανονικά. Αν πατάς να παίξει και σου λέει ότι η ενσωμάτωση απενεργοποιήθηκε μετά από αίτηση, τότε πάτα στο μαύρο πλαίσιο του βίντεο και δες το. Αλλιώς, ορίστε το link: δεν με αφήνει να το βάλω, γιατί βάζει το βίντεο οπότε να το με ένα αστεράκι στο τέλος http://www.youtube.com/watch?v=rpMYdFJeVeo&feature=player_embedded*
Το δύσκολο σημείο στο βίντεο όταν το βλέπαμε από cam, ποιο ήταν; Αυτό που λέει μια λέξη που ακούγεται σαν να λέει god; Αν ναι, μου φαίνεται ότι λέει "a legend gone".

edit: Αν πατήσεις το link που έβαλα, το αστεράκι δεν είναι πρόβλημα, πάλι θα το δεις.

messi10
18-07-2011, 23:15
Παιδια ποιος ειναι ο snape σε αυτο το comment;

''Snape kills Batman''

^Μ@λ@κιες δεν ειναι;;;

Lefteris_X
18-07-2011, 23:18
κοροϊδεύουν την φρενίτιδα Batman Nolan και Harry Poter. εμφανές! (πέθανα στα γέλια λέμε)

εύστοχο και ότι έπρεπε γιατί έχει πέσει κόλλημα μεγάλο........τόσο που θα έλεγα.........good riddance καθώς και τα δύο τελειώνουν με αυτές τις ταινίες. Επιτέλους δηλαδή, γιατί με την Ποτερίτιδα δεν τα πήγα ποτέ καλά. Δεν είμαι φαν των παραμυθιών / επικών έργων (= δεν μου έκανε "κλικ" καμία ταινία Αρχοντας των δαχτυλιδιών. Ίσως γιατί ακόμα και ως παιδί, όταν πήγα να διαβάσω τα βιβλία του Τολκιεν, αναλογίστηκα: καλά πολύ παραμυθάκι δεν είναι; για μικρά παιδάκια....και ήμουν 8 ετών........κολλημένος με sci-fi, alien, superman/spiderman και οτιδήποτε μη-γηινο απο τότε)

messi10
18-07-2011, 23:20
Λεω κι εγω...Σκεφτομαι Σνειπ,Σνειπ...;; Μονο στο Harry Potter υπαρχει. Thanks για την διευκρηνηση. ;)

Lefteris_X
18-07-2011, 23:30
παρακαλώ! δεν τρέχει τίποτις!


τελικά αυτός ο Πόρδερ, θα "φύγει" παρθένος; αν έχω καταλάβει καλά (έχω δει τις 4 πρώτες ταινίες και αυτές με πολλή προσπάθεια, πολύ ύπνο, σταμάτημα και ξανάπροβολή, μπας και τις καταφέρω, απύθμενη βαρεμάρα) παραμένει παρθενο-πετούγιας (ΧΑΑΧΑΧΧΑΑΧΧΑ)

αν είναι έτσι, πράγματι real pathetic Βρεττανός χαρακτήρας. Πάλι καλά που δεν είναι και gay.

Αν όμως δεν είναι έτσι, τότε πάλι καλά το παιδί που έριξε και ένα φυστικάκι προτού "την κάνει".

Αν και απο τα λίγα που διάβασα, η Ερμιόνη τελικά γμιέται (ή θα γμθεί) με τον άλλο αρχιφλώρο, τον κοκκινοφλωρομάλη....

πόσο άκυρος είναι ο Πόρ/τ/δ/ερ; (αν είναι έτσι)


αστειεύομαι εννοείται, δεν θέλω να το πάρει προσωπικά κανάς φαν του Ποτεράκου, αλλά το κράταγα μέσα μου πόσα χρόνια!

(μετά έχω να ρίχνω για το Twilight........εκεί θα πέσει μεγάλο χ3σιμο χααχαχαχαχχα, ειλικρινά κωμωδία με pathetic losers, που κακώς δεν γεννήθηκαν γυναίκες)

Valkyre
18-07-2011, 23:47
γιατί οι ταινίες sic fi δεν ανήκουν και αυτές στα παραμύθια επι της ουσίας; Ειδικά το σουπερμαν και το σπαιντερμαν της εποχής (δεν ξέρω πόσοι ειχατε την ατυχία να δείτε το πρώτο πρώτο φιλμ σπαιντερμαν οχι με τον Τομπι μιλάμε για παλιά ταινία) ήταν ίσως οτι πιο τραγικό κυκλοφορούσε στο είδος.

εντάξει γούστα είναι αυτα, απλά θέλω να πω οτι όσο παραμύθι είναι ενα Αλιεν , άλλο τόσο είναι και ο Άρχοντας. Μόνο που ο άρχοντας σου προσέφερε -πάντα κατα τη γνώμη μου- πολυ πολυ περισσότερα απο οτι ενα Αλιεν ή ενα σουπερμαν. Παρόλο που είναι παραμύθι ασχολείται με πολυ σοβαρά θέματα και το εύρος των συναισθημάτων που αγγίζει στον αναγνώστη είναι μακραν βαθύτερο.

Λατρευω Αλιεν το εχω δηλώσει, αλλα πέρα απο αγωνία τρόμο και σασπένς δεν προσφερε κάτι άλλο. Δεν μπορει καν να ανήκει στην ίδια κατηγορία/πρόταση/συζήτηση με τον Άρχοντα. Ξαναλέω καθαρά προσωπική άποψη τα ως άνω.

Τώρα το Χάρι Πότερ προσωπικά πάντα ήταν για εμένα ούτε κρύο ούτε ζέστη. Τις δουλειές του Νολαν πάλι και το στυλ κινηματογραφισης του μου αρέσει παρα πολυ. Είτε λέγεται Prestige είτε Memento είτε Inception είτε Batman , I just like him, τον Θεωρώ πανεξυπνο και πρωτότυπο σε ενα χώρο -Χολυγουντ- που γίνεται ολοένα και πιο κλισέ.

messi10
18-07-2011, 23:48
(μετά έχω να ρίχνω για το Twilight........εκεί θα πέσει μεγάλο χ3σιμο χααχαχαχαχχα, ειλικρινά κωμωδία με pathetic losers, που κακώς δεν γεννήθηκαν γυναίκες)

ΠΕΣ ΤΑ!!!! 1 φορα προσπαθησα να δω το 1ο και πραγματικα ηθελα να σπασω την τηλεοραση και να ...... αυτους που με ''εβαλαν'' να τη δω. Ευτηχως εφυγα με ευγενικους τροπους απο το σπιτι βρισκοντας μια καλη δικαιολογια...:a057:

Lefteris_X
19-07-2011, 00:05
μια και λέμε περί Prestige τελευταίως.......δεν το είχα δει καν (αποφεύγω φιλμ-νουαρ όπως έχετε καταλάβει) και το κατέβασα να το δώ.

Συμπαθητική ταινιούλα, αλλά ρε γμτ, μόλις είδα τον Τέσλα, λέω απο μέσα μου "κοίτα να δεις ότι θα εστιάσει στην μηχανή-μύθο του Τέσλα περί τηλεμεταφοράς, η συσκευή δηλαδή που "χάλασε" την εικόνα του Τέσλα στους υπόλοιπους επιστήμονες της εποχής).....................και τελικά μέσα έπεσα. Ιδιαίτερα αυτή η τελευταία σκηνή, για εμένα τουλάχιστον, @@ αποκαλυπτική ήταν (περίμενα τι θα αντικρίσω, αρκετά πριν την τελευταία σκηνή, το κατάλαβα τι να περιμένω όταν είδα τα πολλαπλά καπέλα στα πέριξ της οικίας του Τέσλα).

Τελικά όταν έχεις αρρωστημένη φαντασία και τρόπο σκέψης, όλιγον τι out-of-this-world να το πω, κάποιες ταινίες είναι προβλέψιμες.

Για παράδειγμα προέβλεψα μέσα στο σινεμά το τέλος του Contact με την Τζόντι Φοστερ και ξενέρωσα όλο το σινεμά (μου φαινόταν λογικό να είναι αυτό το τέλος, υπολογίζοντας την θεωρία της σχετικότητας του Αινστάιν, στο σενάριο)...

Όσο αφορά sci-fi, άλιεν και λοιπά επιστημονικής φαντασίας, πάντα, μα ΠΑΝΤΑ, το "παραμυθάκι" μέρος, το προσπερνούσα, δεν με ενδιέφερε. Πχ. στο Αλιεν, φανταζόμουν πως θα ήταν να ζω τότε, και να είμαι αστροναύτης στο Λοστρόμο. Χ3στηκα τελείως για το Αλιεν. Το δέος και η ρίγη που με έλουσαν στο έργο ήταν όταν κατέβηκαν στον πλανήτη και ξεκίνησαν την εξερεύνηση, με κορύφωση όταν βρήκαν το νεκρό/απολιθωμένο πλάσμα πάνω στην καρέκλα του διαστημοπλοίου. Το action μέρος του έργου το ψιλο-προσπέρασα....

να φανταστείς Δημήτρη, τα Star Wars άρχισα να τα κάνω κέφι ως μεγάλος (άνω των 20 ετών), παρόλο που τα είχα δει (ενταξ όχι το 1 ή 4 αλλιώς, αλλά τα 2/5 και 3/6) στο σινεμά όταν βγήκαν. Γιατί; Μα γιατί ήταν εντελώς παραμυθάκια και τίποτα άλλο. Μάχη καλού και κακού με πλοκή για παιδιά. Ε, μου φαίνονταν μπούρδα. Μεγάλος όμως, όταν είχα ήδη ασχοληθεί με παραγωγή 3D γραφικών απο τα 13 μου, ε, στα 20 εκτίμησα την μεγαλειώδη προσπάθεια του Lucas και του συνεργείου του. Αλλά μέχρι εκεί. Σαν στόρυ, δεν μου έλεγε τίποτις....

Όσο περί Superman, δεν μπορώ να πω ότι "καιγόμουν" για το έργο, όταν το είδα 4 ετών περίπου. Απλά "έφαγα" κόλλημα με την ιδέα, ότι "ένας καλός άνθρωπος με τόση δύναμη που δεν μπορεί κανείς κακός να του κάνει τίποτα". Και μου άρεσε (είπαμε αθωάκι παιδάκι 4 ετών!) ως ιδέα. That's all.

Ειλικρινά, έπρεπε να έχω γεννηθεί στα τέλη των 40s στις ΗΠΑ, μπας και είχα καμιά πιθανότητα για NASA στα τέλη 60ς - αρχές 70ς....
Αλλά με έτος γέννησης Νοέμβριο 1975, ίσα ίσα που πρόλαβα να δω τα διαστημολεωφορεία να εκτοξεύονται και το τσάλεντζερ το 1986 να γίνεται παρανάλωμα του πυρός.

Θυμάμαι την μάνα μου να μου λέει "αν ήταν δυνατό, θα πήγαινες NASA για αστροναύτης;".........."Ναι".
"και αν κάτι πήγαινε στραβά, θα σου άρεσε να πεθάνεις μόνος στο Διάστημα;"

"Α) Ναι Β) δεν θα είμαι μόνος, κάποιοι κάποτε θα με βρουν, Γ) υπάρχει και το υδροκυάνιο ή ότι άλλο superpill δίνουν για να "φύγεις" σε 1 second Δ) ρε μάνα δεν γουστάρω καθόλου Γή και humans, είναι σκατάνθρωποι οι περισσότεροι...όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι...οπότε θα τους βλέπω απο μακριά"

πάω καλά; πήγαινα καλά; θα δείξει :P

chronohill
19-07-2011, 00:14
Εγω ειδα με το baby την κοκκινοσκουφιτσα 3μιση το πρωι και επαθα πλακα.Καταρχας ελεος με τους ελληνικους τιτλους.Ξενερωνα μονο και μονο που ελεγα οτι θα δω την κοκκινοσκουφιτσα.Αλλα κατα ταλλα ηταν απιστευτα καλη η ταινια.Υπεροχη φωτογραφια καταπληκτικο soundtrack και πολυ ωραιο σεναριο!δεν το περιμενα...Κριμα που δεν ειδα αυτο στο σινεμα εκεινες τις μερες και ειδα το "the Rite" που ηταν επιεικως απαραδεκτο...

Lefteris_X
19-07-2011, 00:23
το έχω ξαναπεί, δεν με πειράζει να το πω πολλές φορές.

Δείτε μια υπέροχη τηλεταινία (τέτοια "διαμαντάκια" δεν παίρνουν πράσινο φως για κινηματογράφο, φτιάχνονται απευθείας για καλωδιακή TV): The Man from Earth.

Τροφή για σκέψη. Ελαφρώς εμπεριστατωμένοι διάλογοι. Γέλια ξεφτίλας στις θρησκείες. Μεγαλείο η διαχρονική μαλακία του ανθρώπου (ζώο σκέτο μέχρι τις μέρες μας εν γένει). "Ότι δεν γνωρίζουμε το καταδιώκουμε" απεικονίζεται περίτρανα στην ταινία (χωρίς να είναι ο στόχος του σεναρίου).

Ενδιαφέρουσα προσέγγιση, για την πιθανή μας εξέλιξη (ελπίζω πως όχι, γιατί θα πήξουμε σε αιωνόβιους μαλάκες, ώς γνωστό οι ηλίθιοι κληρονομούν πάντα την Γη, όχι οι έξυπνοι...)

Δείτε την.

Δεν είναι κωμωδία, δεν πέφτει καθόλου πιστολίδι, δεν έχει καθόλου βυζί, κοιλιακούς, gayλίκια, ούτε καν φιλιά (ψέμματα, πέφτει ένα μόνο). Δεν έχει αυτοκίνητα, δεν έχει έξυπνες ατάκες, δεν έχει μαγκιές, τυπάρες γμάω κ δέρνω, δεν έχει ψεύτικες τύπισσες τα κάνω όλα και συμφέρω.

Έχει διαλόγους, που όποιος τους καταλάβει / νοήσει, θα του σηκωθεί η τρίχα με την απλότητα στην διάρθρωσή τους, την στιγμή που το περιεχόμενό τους είναι (εν δυνάμει) πολύπλοκο.

Enjoy.

Valkyre
19-07-2011, 00:54
μια και λέμε περί Prestige τελευταίως.......δεν το είχα δει καν (αποφεύγω φιλμ-νουαρ όπως έχετε καταλάβει) και το κατέβασα να το δώ.

Συμπαθητική ταινιούλα, αλλά ρε γμτ, μόλις είδα τον Τέσλα, λέω απο μέσα μου "κοίτα να δεις ότι θα εστιάσει στην μηχανή-μύθο του Τέσλα περί τηλεμεταφοράς, η συσκευή δηλαδή που "χάλασε" την εικόνα του Τέσλα στους υπόλοιπους επιστήμονες της εποχής).....................και τελικά μέσα έπεσα. Ιδιαίτερα αυτή η τελευταία σκηνή, για εμένα τουλάχιστον, @@ αποκαλυπτική ήταν (περίμενα τι θα αντικρίσω, αρκετά πριν την τελευταία σκηνή, το κατάλαβα τι να περιμένω όταν είδα τα πολλαπλά καπέλα στα πέριξ της οικίας του Τέσλα).

Τελικά όταν έχεις αρρωστημένη φαντασία και τρόπο σκέψης, όλιγον τι out-of-this-world να το πω, κάποιες ταινίες είναι προβλέψιμες.

Για παράδειγμα προέβλεψα μέσα στο σινεμά το τέλος του Contact με την Τζόντι Φοστερ και ξενέρωσα όλο το σινεμά (μου φαινόταν λογικό να είναι αυτό το τέλος, υπολογίζοντας την θεωρία της σχετικότητας του Αινστάιν, στο σενάριο)...

Όσο αφορά sci-fi, άλιεν και λοιπά επιστημονικής φαντασίας, πάντα, μα ΠΑΝΤΑ, το "παραμυθάκι" μέρος, το προσπερνούσα, δεν με ενδιέφερε. Πχ. στο Αλιεν, φανταζόμουν πως θα ήταν να ζω τότε, και να είμαι αστροναύτης στο Λοστρόμο. Χ3στηκα τελείως για το Αλιεν. Το δέος και η ρίγη που με έλουσαν στο έργο ήταν όταν κατέβηκαν στον πλανήτη και ξεκίνησαν την εξερεύνηση, με κορύφωση όταν βρήκαν το νεκρό/απολιθωμένο πλάσμα πάνω στην καρέκλα του διαστημοπλοίου. Το action μέρος του έργου το ψιλο-προσπέρασα....

να φανταστείς Δημήτρη, τα Star Wars άρχισα να τα κάνω κέφι ως μεγάλος (άνω των 20 ετών), παρόλο που τα είχα δει (ενταξ όχι το 1 ή 4 αλλιώς, αλλά τα 2/5 και 3/6) στο σινεμά όταν βγήκαν. Γιατί; Μα γιατί ήταν εντελώς παραμυθάκια και τίποτα άλλο. Μάχη καλού και κακού με πλοκή για παιδιά. Ε, μου φαίνονταν μπούρδα. Μεγάλος όμως, όταν είχα ήδη ασχοληθεί με παραγωγή 3D γραφικών απο τα 13 μου, ε, στα 20 εκτίμησα την μεγαλειώδη προσπάθεια του Lucas και του συνεργείου του. Αλλά μέχρι εκεί. Σαν στόρυ, δεν μου έλεγε τίποτις....

Όσο περί Superman, δεν μπορώ να πω ότι "καιγόμουν" για το έργο, όταν το είδα 4 ετών περίπου. Απλά "έφαγα" κόλλημα με την ιδέα, ότι "ένας καλός άνθρωπος με τόση δύναμη που δεν μπορεί κανείς κακός να του κάνει τίποτα". Και μου άρεσε (είπαμε αθωάκι παιδάκι 4 ετών!) ως ιδέα. That's all.

Ειλικρινά, έπρεπε να έχω γεννηθεί στα τέλη των 40s στις ΗΠΑ, μπας και είχα καμιά πιθανότητα για NASA στα τέλη 60ς - αρχές 70ς....
Αλλά με έτος γέννησης Νοέμβριο 1975, ίσα ίσα που πρόλαβα να δω τα διαστημολεωφορεία να εκτοξεύονται και το τσάλεντζερ το 1986 να γίνεται παρανάλωμα του πυρός.

Θυμάμαι την μάνα μου να μου λέει "αν ήταν δυνατό, θα πήγαινες NASA για αστροναύτης;".........."Ναι".
"και αν κάτι πήγαινε στραβά, θα σου άρεσε να πεθάνεις μόνος στο Διάστημα;"

"Α) Ναι Β) δεν θα είμαι μόνος, κάποιοι κάποτε θα με βρουν, Γ) υπάρχει και το υδροκυάνιο ή ότι άλλο superpill δίνουν για να "φύγεις" σε 1 second Δ) ρε μάνα δεν γουστάρω καθόλου Γή και humans, είναι σκατάνθρωποι οι περισσότεροι...όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι...οπότε θα τους βλέπω απο μακριά"

πάω καλά; πήγαινα καλά; θα δείξει :P

Μα το λογικο ειναι οταν βλεπεις παραμυθι ανεξαρτητα απο το ειδος της ταινιας, να προσπερνας το γεγονος οτι ειναι παραμυθι και να βυθιζεσαι στον κοσμο του. Ετσι εκανα κι εγω στο Αλιεν, απλα το ιδιο και πολυ πολυ περισσοτερο το εκανα σε ενα μυθιστορημα (και μετα ταινια) του μεγεθους του Αρχοντα. Ενας κοσμος τοσο ζωντανος και τοσο λεπτομερεις που ειναι -για εμενα- αδυνατον να μην με σαγηνεψει. Γιατι εκει μιλαμε για ολοκληρο κοσμο κυριολεκτικα. Και αν προσθεσεις και ολα τα θεματα με τα οποια ασχολουταν εις βαθος η ιστορια, δεν μπορουσες παρα να υποκλιθεις μπροστα στο εργο που εφτιαξε ο Τολικν και που μετα καταφερε να μεταφερει πιστα ο Τζακσον. (απιστευτα δυσκολο).

Δεν ξερω εμενα τετοια πραγματα με σαγηνευουν στο σινεμα πλεον. Προσοχη στην λεξη, εννοω σαγηνευουν, οχι απλα παρακολουθω ευχαριστα. Πολλες ταινιες θα παρακολουθησω ευχαριστα, μαλιστα θα ελεγα πολυ ευχαριστα, αλλα λιγες θα με σαγηνεψουν πραγματικα. Ειτε ως σκηνοθεσια, ειτε ως concept. Καποιοι για πχ οι οποιοι για τον α ή β -θεμιτο παντα ομως- λογο δεν γουσταρουν τον Νολαν. Εμενα αυτος ο σκηνοθετης με σαγηνευει με καθε του εργο, γιατι το στυλ του ειναι μοναδικο με ολα τα γραμματα κεφαλαια.

Ισως κουρασω, αλλα εξακολουθω να εχω να λεω στον εαυτο μου, οτι δεν θυμαμαι τελευταια φορα που ειδα ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ μπλοκμπαστερικη ταινια στο σινεμα, εκτος απο το Inception. Αν μη τι αλλο αυτο αξιζει να αναγνωριστει. Εχουμε δει ολα τα ειδη ταινιων χιλιαδες φορες σε εξισου χιλιαδες παραλλαγες. Φανταζει αδυνατον να βγει κατι φρεσκο στις μερες μας. Κι ομως, κατι σαν το Inception απλα δεν υπαρχει. (Μην ακουσω για το Dark City ουδεμια σχεση εκτος απο απλως επιφανειακη)

Και δεν ειναι μονο οτι εχει πρωτοτυπες ιδεες και οτι σε κανει να βαλεις και λιγο το μυαλο σου να δουλεψει στις ταινιες του. Ειναι οτι ακομα και οταν ασχολειται με παλιομοδιτικες, γνωστες και κλασσικες ιστοριες (οπως για παραδειγμα μια κομικ ταινια για τον Μπατμαν), ο τροπος που τις σκηνοθετει, ειναι διαφορετικος, ειναι φρεσκος και ειναι εξυπνος. Θα μου πεις γιατι σε επιασε τετοια κα.λα παλι και μιλας για τον Νολαν, ε ειναι επειδη ειδα παλι χθες το inception, σκοπευα απλα να δω λιγο την αρχη απλα για να φαω το βραδινο και τελικα κατεληξα να την δω ολοκληρη....η ταινια πραγματικα ειναι ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ του πως θα επρεπε να ειναι τα σημερινα μπλοκμπαστερ. Οχι απλα pew pew pew , εφφε , ουαααοοο και που να νιωθεις οτι απευθυνεται σε ζομπι με μυαλο λαπα. Ταινια που ακομα και με την 3η-4η προβολη προσεχεις νεες λεπτομερειες που σε κανουν να διαπιστωνεις ποσο σοβαρη, εξυπνη και δυσκολη δουλεια εγινε σωστα. Και απο που? Απο το Χολυγουντ! Που εχει παρει ασχημα τον κατηφορο και προσφερει ξαναζεσταμενο φαγητο τυπου COD-Activision...9 στις 10 φορες.

Θεωρω οτι ειναι με ευκολια ο κορυφαιος στο ειδος του σκηνοθετης(αυτο δεν σημαινει κορυφαιος σκηνοθετης ολων προσοχη) και θα ελεγα και με ανεση. Και αδικηθηκε απιστευτα στα τελευταια οσκαρ που δεν του δοθηκε εστω υποψηφιοτητα και γι αυτο εγινε χαμος στο ιντερνετ (οχι απο τους οπαδους του αλλα την βιομηχανια την ιδια και τους υπολοιπους σκηνοθετες), θεωρουμενο ως το μεγαλυτερο με διαφορα oscar snub του 2011.

Ενιγουεη σορρυ που σας τα πρηζω. :)

jimbour
19-07-2011, 01:23
Δεν παιρνω θεση στις συζητήσεις για νολαν γιατι εχω ξοδέψει μπολικο ιντερνετικό μελανι σε φορουμς (ξενα κυρίως)
Τον εκτιμώ πάντως που καταφέρνει και κάνει καλό mainstream cinema.

Η ταινία που λέει ο Λευτερης το the man from earth εχει σίγουρα φοβερο screenplay που σε κρατάει καρφωμένο στη καρεκλα να την δεις. Την ειχα δει πριν 3 4 χρονια οταν ειχε βγει και είχα εντυπωσιαστει με το πως κάτι απλο ,οπως ενα δωμάτιο και μερικοί ηθοποιοι που απλα συζητάνε μπορούν να κάνουν κάτι τόσο καλό.

Και φιλε messi το "Snape kills Batman" εχει να κανει με το οτι
οταν ειχε βγει το πρωτοτελευταίο βιβλιο της σειρας ειχε γινει χαμος στα ιντερνετς με το spoiler Snape kills Dumbledore, μερικοι μάλιστα πηγαιναν στις ουρες των βιβλιοπωλειων στο εξωτερικό και το φωναζαν, οποτε είναι κάτι σαν αστειο οταν πάει η κουβέντα στα spoilers, κάτι σαν το " Luke, i am your father"

Lefteris_X
19-07-2011, 02:53
η ταινία Man from Earth, που σας ξανα-προτείνω να δείτε (γιατί "χάνεται" λόγω αλλεπάλληλων ποστ) όντως είναι του 2007 αν θυμάμαι καλά, τότε την είδα κ εγώ.

Αξίζει. ΠΟΛΥ. Ένα ενδιαφέρον διάλειμμα απο τις κλασσικές σειρές. Δεν θα δείτε ούτε ένα pixel απο γραφικά. ΤΙΠΟΤΑ. Ένα δωμάτιο ουσιαστικά και 7 χαρακτήρες (έξη* στην ουσία).


ΥΓ: Ο αριθμός 6, γράφεται και ως έξι και ως έξη. :D

GRZEUS
19-07-2011, 03:13
Καλά η ταινίες παιδιά είναι ανάλογα τι θες να δείς. Για παράδειγμα εγώ με παρέα η σινεμά εκτός αν παω μόνος προτιμώ να δω κάπως πιό αναλαφρες και ευχάριστες ταινίες....ενώ σοβαρές μόνο όταν είμαι μόνος.....είναι ανάλογα.....
Για παράδειγμα να πω και το ευχάριστο μου νέο πριν κάποιο καιρό άρχισα ν γράφω ένα βιβλίο με βάση ένα μουσικό cd που ετοιμάζουμε.... Το στορυ είναι τρόμου μυστηρίου με λίγη δόση φαντασίας.. 3 σε ένα που λένε.... Είναι ανάλαφρο και πονταρο πολύ στην ιστορία και στο σκοτεινή και μελαγχολική ατμόσφαιρα..... Έχει να κάνει με έναν τύπο που εργάζεται σε ραδιοφωνικό σταθμό και είναι αραβονιασμενος με μια κοπέλα που είναι νηπιαγωγός.....σε ένα καβγαδακι ου έχουν χωρίζουν για λίγες μέρες.. Έτσι η κοπέλα φεύγοντας στους γονείς της ανακαλύπτει ότι είναι έγκυος..και αποφασίζει να γυρίσει πίσω για να το πει στον αγαπημένο της.....όμως στν επιστροφή πέφτει θύμα τροχαίου και πεθαίνει.... 13 χρόνια μετά ο πρωταγωνιστής σε ένα παράξενο συμβάν βρίσκει τον γιο του που έπρεπε να ήταν νεκρός 13 χρόνια πρίν.....και ένα παράξενο ταξίδι αρχίζει....project 13....έτσι θα λέγετε...

Μιλώντας σήμερα με αυστραλία δέχτηκαν να το δούν να γίνει ελενχος και μετάφραση και έκδοση τοτ βιβλίου με το cd. Και πιθανών και ταινία μιας που είπαν ότι θα το προωθήσουν....μου φαίνεται απίστευτο......από σήμερα πολύ σκληρή δουλειά...... Και μετά αν πάνε όλα καλά θέλουν και αλλά δύο βιβλία....... Πολύ δουλειά....

aris13
19-07-2011, 13:25
The Amazing Spiderman teaser 2012

ProRedGAMER
19-07-2011, 13:55
http://www.youtube.com/watch?v=z5Humz3ONgk&feature=feedf

Valkyre
19-07-2011, 13:56
Mirror's Edge Spiderman

Lefteris_X
19-07-2011, 14:26
κι όμως, το κάνω κέφι αρκετά περισσότερο απο αυτό του Ράϊμι................ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧ μα τι φέσι ήταν αυτός ο σπάιντερμαν; με γενετική αλλαγή, που γεννά πώρους στους καρπούς, οι οποίοι πετούν ιστό....και βέβαια, ο Πητερ Πάρκερ του Τόμπυ Μαγκουάιρ ξεπερνά σε φλωριά ακόμα και τους Nerds της δεκαετίας των 80ς (την ταινία Nerds εννοώ). Χώρια την ασχημούλα Ντάνστ που είχαν για Μαίρη Τζέην.......(η οποία στα κόμιξ ήταν τόσο όμορφη που ήταν για πολλά χρόνια μοντέλο).

aris13
19-07-2011, 14:33
με γενετική αλλαγή, που γεννά πώρους στους καρπούς, οι οποίοι πετούν ιστό

Never again.
http://thefilmstage.com/wp-content/uploads/2011/07/web-shooters_610.jpg

Lefteris_X
19-07-2011, 14:34
ε για αυτό το είπα, έχοντας ήδη διαβάσει την συνειδητή επιλογή σεναριογάφου - παραγωγής, για την αυθεντική απόδοση του σπάιντερμαν, τουλάχιστον όσο αφορά τα web shooters.

Dragonpaul
19-07-2011, 16:57
ΥΓ: Ο αριθμός 6, γράφεται και ως έξι και ως έξη. :D
Ναι, αλλα επειδή η "έξη" (της εξεως) είναι η "συνήθεια", στη νέα ελληνική προτιμάται το "έξι". :P

Ρε γμτ, ακόμα δεν έχω δει την ταινία. Με έχεις μπριζωσει άσχημα είναι η αλήθεια.

Lefteris_X
19-07-2011, 17:13
χμ........μά'στα. Στο σχολείο πάντως το έξη δεν το λάμβαναν ως λάθος. Ούτε και στις εφημερίδες :D που δούλευα!

Δες την ταινία. Κατέβασέ τη και δες την οπωσδήποτε. Θα σου αρέσει πιστεύω.

konpat
19-07-2011, 17:51
Την έχω δει και εγώ την ταινία.Ποτε δεν πίστευα ότι θα καθόμουν να έβλεπα ταινία με κάποιους ανθρώπους να κάθονται σε ένα δωμάτιο και να συζητουν σε όλη την ταινία και ταυτόχρονα να έχω αγωνία και περιέργεια για το τι θα γίνει παρακάτω.

Lefteris_X
19-07-2011, 20:19
το λέμε και ξαναλέμε (και λέω) αλλά δεν βλέπω κανέναν να έχει προβεί στην κατάλληλη κίνηση download και προβολής!

Βαρεμάρα; Καλοκαίρι; Κάτι άλλο; Call of Duty;

Παλαμάς; (εκ του "σταρχίδι@ μας κ μας...Κωστής...")

take your pick.

jimspy
19-07-2011, 20:42
ego den thn katebazo ....eimai enantia sthn peiratia.....xaxa

tespa den anteksa k paranomhsa.....thn katebasa apo gnosto peiratiko site toy eksoterikoy k brhka k ypotitloys se gnosto prohn paranomo site esoterikoy (k nyn eksoterikoy)
tha thn do sigoyra me thn proth eykairia giati pragmati deixnei poly endiaferoysa apo diafora reviews poy diabasa sxetika..............

parepiptontos eida to rango......kalo tainiaki alla oxi toso kalo oso perimena bash ton sxolion......

Lefteris_X
19-07-2011, 20:53
κι εγώ δεν το έχω δει ακόμα το Rango, δεν με έχει πείσει η θεματολογία.

Πάντως, παρόλο που έχω χεσμένο το IMDB, καθώς τα τελευταία 5 χρόνια περίπου έχει μπει μέσα η Σάρα και η Μάρα και δίνει ψήφους σε ότι της κατέβει, το The Man from Earth έχει πάρει σκορ 8.0/10.........αρκετά καλό μπορώ να πω. Για ταινία χωρίς στήθη, mega κοιλιακούς, όπλα, ταχύτητα, εκρήξεις.......γενικά χωρίς τίποτα, σκέτο διάλογοι ΧΩΡΙΣ να γίνονται βαρετοί, είναι πάρα πολύ καλό σκορ.

Προσοχή: όποιος γενικά αυτο-κρίνεται αστοιχείωτος, και γνωρίζει μόνο πχ. περί μπάλας ή σουβλάκια ή παιχτοπουλίασης (τσακ! νέο ουσιαστικό), ή altogether και τα 3 μαζί, ας την προσπεράσει την ταινία, γιατί θα καταλάβει ένα @ και ένα μύδι. Θα κάνει χάρη στον εαυτό του, αλλά και σε εμάς, γιατί θα μπει μετά εδώ μέσα να κράξει την ταινία...(κατ' επέκταση δλδ κ εμάς που την θεωρούμε αρκετά καλή).

DarkUSS
19-07-2011, 20:54
το λέμε και ξαναλέμε (και λέω) αλλά δεν βλέπω κανέναν να έχει προβεί στην κατάλληλη κίνηση download και προβολής!

Βαρεμάρα; Καλοκαίρι; Κάτι άλλο; Call of Duty;

Παλαμάς; (εκ του "σταρχίδι@ μας κ μας...Κωστής...")

take your pick.
Μην είναι ένας συνδυασμός όλων? :P Σκεφτείτε ότι έχω ένα σωρό σειρές που θέλω να δω (έτοιμες κατεβασμένες) και βαριέμαι να τις ξεκινήσω.

Anyway, άντε εφόσον ακούω καλά λόγια από όλους για την συγκεκριμένη ταινία θα κάτσω να την δω κι εγώ κάποια στιγμή.

Lefteris_X
19-07-2011, 20:57
Βρε Νάσο, δεν συγκαταλέγεσαι στα άτομα που το γράφουν στα @@ τους! έλεος, μετά απο τόσα χρόνια είναι γνωστό τι καπνό φουμάρει ο καθένας (εμένα είναι φυσικός λολ του βουνού)

Desmond
19-07-2011, 21:26
parepiptontos eida to rango......kalo tainiaki alla oxi toso kalo oso perimena bash ton sxolion......
Aφού εσύ ρε jim δεν είσαι για τέτοια!Μόνο για κανά "Μπορεί η διαλεκτική να σπάσει τούβλα?" και πολύ σου είναι!Χαχα!

aris13
19-07-2011, 22:19
Trailer της νέας ταινίας του Wong Kar-Wai.

The Grand Master 一代宗師 (1st Trailer)

Lefteris_X
19-07-2011, 22:29
Fear and loathing in Vegas.

Πολλές "κοινές" εμπειρίες, όχι βέβαια σε αυτό τον βαθμό (αλλιώς δεν θα υπήρχα σήμερα κυριολεκτικά), πολύ γέλιο, απίστευτες ερμηνείες, που κάνουν ΜΠΑΜ, ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ οι ερμηνείες να είναι αποτέλεσμα υποκριτικής ικανότητας....πιο πολύ δείχνει ότι οι ηθοποιοί (Τζόνυ Ντεπ, Μπενίτσιο Ντελ Τορο), έχουν "ζήσει" τέτοιες "εμπειρίες", παρά ότι υποκρίνονται...αχαχχααχχααχαχ

Σχετικά παλιά ταινία (πρέπει να είναι άνω των 10 ετών), αλλά αξίζει του κερατά.

Προσοχή: ΡΗΤΑ δεν απευθύνεται σε καλά παιδιά. Δεν θα καταλάβουν τίποτα, δεν πρόκειται να γελάσουν καν, ίσα - ίσα που μπορεί να "αγριέψουν", υπό την έννοια να μαυρίσει η ψυχή τους, γιατί ότι δουν, θα το δουν φιλτραρισμένο μέσα απο την "προπαγάνδα" των γονέων, βιβλίων (του Ελλάντα) και Νόμων. Ότι δηλαδή, χρειάζεται για να μην καταλάβουν τίποτα, εντελώς.

jimbour
19-07-2011, 22:56
Trailer της νέας ταινίας του Wong Kar-Wai.

The Grand Master 一代宗師 (1st Trailer) (http://www.youtube.com/watch?v=dlMHFlJJxUg&feature=player_embedded)

Iσως ο αγαπημένος μου σκηνοθέτης αυτη τη στιγμή.

Ειχα πανικοβληθει λίγο οταν εμαθα για την ταινία, γιατι δεν ηξερα ποσο μπορει να τα καταφέρει σε αυτο το είδος αλλα μπορω να πω οτι λατρεψα το trailer και δε μπορώ να περιμένω άλλο. 4 χρόνια είναι πολλά. :P

Dragonpaul
20-07-2011, 00:42
Moλις ειδα το "The Man from Earth".
Ok, λιγα λογια θα πω... Μια απιστευτης εμβελειας ΜΑΛΑΚΙΑ με 7-8 τυπους σε ενα δωματιο να λενε αερολογιες. Λευτερη, πραγματικα δε περιμενα εσυ ειδικα να προτεινεις μια τετοια χαζομαρα!!!!!!! Δηλαδη, ελεος!!!!!!! Ασυνδετο σκετσακι με ανακριβειες. Τι να πω......
...την αληθεια ισως;;;;;;






Λοιπον, η παραγραφος που μολις διαβασατε, ηταν για να κανω πλακα στον Λευτερη. Δε τον χαλασε καθολου!!!!! Να η πραγματικη μου γνωμη για την ταινια:
Ειχα πολυ καιρο ( χρονια ισως; ) να δω ταινια η οποια πραγματικα να με κανει να κοιτω την οθονη μηπως και χασω καποια ατακα. Σε πολλες περιπτωσεις -για να βεβαιωθω κυριως πως καποιος ειπε αυτο που ειπε- εκανα rewind 2 και 3 φορες.
Οι πρωταγωνιστες ειναι μια παρεα καθηγητων πανεπιστημιου που συναθροιζονται σε ενα σπιτι που προκειται να εγκαταλειψει καποιος αλλος καθηγητης, λογω μετακομισης. Εκει, προς τιμην του ιδιου αλλα και της τελευταιας φορας που συναντιουνται, αρχιζουν να τα λενε παρεα με λιγο ουισκυ. Μεχρι που η κουβεντα γινεται πιο σοβαρη οταν αποκαλυπτεται... κατι.
Προχωρώντας στην υποθεσή της, η ταινια κινδυνολογει απεριγραπτα. Ασχολειται με τον χρονο -κατα μια εννοια-, αλλα οχι με την εκδοχη που εχουμε συνηθισει σε αλλες ταινιες. Αυτο θα το καταλαβετε μολις τη δειτε. (Και πρεπει να τη δειτε!!!!!) Ασχολειται με μια διαφορετικη αντιληψη του χρονου που σε κανει να νοιωθεις απλα ενα τιποτα. Καταπιανεται με πολλα θεματα, τα οποια διυλιζει μεσα απο διαφορες επιστημες αλλα και μεσα απο τη θρησκεια. Ακουγονται πραγματα τα οποια μπορει να εχουμε συζητησει και εμεις οι ιδιοι σε καποια παρεα, αλλα και πραγματα τα οποια ισως δεν ειχαμε φανταστει.
Η ταινια μπορει να χαρακτηριστει με πολλα επιθετα. Αποκαλυπτικη, πρωτοποριακη, βλασφημη, αιρετικη, ακομα και επικινδυνη. Το σιγουρο ειναι πως αφου τελειωσει, μονο με ενα επιθετο κανεις δε θα μπορεσει να την χαρακτηρισει. Αδιαφορη. Ειναι μια ταινια που, οποιες αντιληψεις και να εχει κανεις για τον κοσμο και τη θρησκεια, δε μπορει παρα να κατσει να σκεφτει. Και, πιστεψτε με, θα εχει πολλα να σκεφτει. Ναι, ακομα και αυτοι που θα τη θεωρησουν ιεροσυλη και θα θελουν να πεισουν τους εαυτους τους πως τετοια πραγματα δε μπορει να συμβαινουν, θα κατσουν να σκεφτουν.
Η ταινια κανει κατι παρα πολυ καλα. Μας δειχνει πως ειναι ο κοσμος και οι αντιληψεις του μεσα απο τη μικρογραφια του σε ενα μικρο σπιτι. Καποιοι ειναι ανοιχτομυαλοι και ετοιμοι να διευρυνουν τους οριζοντες τους (οχι οτι ετσι θα βρουν απαραιτητα την "αληθεια") και αλλοι, πιο συντηρητικοι, προτιμουν να εμμενουν στην ασφαλεια των προσωπικων τους διδαχων και να συνεχιζουν ως εχει (μπορει εκεινοι, ηδη, να κατεχουν την "αληθεια"). Τιποτα απο τα δυο δεν ειναι κατακριτεο σε καμια περιπτωση. Θεμα επιλογης ειναι.
Απλα μη χασετε αυτη την ταινια. Εγω απορω πως μου ειχε ξεφυγει.

Lefteris_X
20-07-2011, 01:16
Καταφέρνοντας να γλυτώσω την ανακοπή, επειδή στην αρχή την "πάτησα" διαβάζοντας την πλάκα που μου έκανε ο Παύλος, ομολογώ πως ήταν άκρως επιτυχημένη, γιατί σάλταρα αναλογιζόμενος "πάει κάηκε το μυαλό μου, προτείνω ταινίες μπούρδες! δεν εξηγείται αλλιώς!!?!?!?!"......................θέλω να πω το εξής:

χαίρομαι ιδιαιτέρως που άρεσε στον Παύλο, καθώς τον θεωρώ "δύσκολο" κοινό. Υπο την έννοια της καλλιέργειας, που απαιτεί περιεχόμενο ώστε να μην βαρεθεί.

Ελπίζω να αρέσει και σε όλους τους υπόλοιπους επέλεξαν να την δουν, λόγω της επίμονης προτροπής μου.

R U a Believer?

ParanoidGR
20-07-2011, 04:35
V0LQnQSrC-g
zLKR3GdIK80
CDHnlARYXD0
Zt3oANBn2Fg
Bm5BEZJi_Fk
-J3HfllvXWE
f8ZPg8uaoR0

Valkyre
20-07-2011, 10:33
Ειδα χθες τον Χαρη τον Χαρουλη τον Ποτερ λολ.

Προσωπικα, περα απο 2-3 σεκανς που πραγματικα ηταν ομορφα σκηνοθετημενες και συνοδευονταν απο παρα πολυ καλη μουσικη, δεν μου εκανε ιδιαιτερο κλικ το κλεισιμο.

Επισης το εχω πει απειρες φορες, υπαρχουν μερικες τραγικα κακες ερμηνειες απο τους πρωταγωνιστες. Τραγικα ομως.

Ενιγουεη, οπως ειπα νομιζω οτι η ταινια αφηνει πολλα πραγματα στον αερα, σημαντικα πραγματα θα ελεγα και οχι δεν αναφερομαι σε κομματια του βιβλιου μιας και δεν τα εχω διαβασει. Μιλαω για πραγματα που η ιδια η ταινια εχει ασχοληθει στο παρελθον και στα εχει παρουσιασει ως ακρως σημαντικα και στο τελος τα παραταει συξυλα χωρις να ασχοληθει/εξηγησει καν.

Ixor24
20-07-2011, 10:47
καλα αυτο το real steel πολυ jumaru μου εκανε
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/41661_585275397_244_n.jpg

q-Sktgm0aD8

Valkyre
20-07-2011, 11:12
^^Το τελευταιο τρεηλερ δεν ειναι αληθινο ειναι φανmade και εχει σκηνες απο αλλες παντελως ασχετες με μπατμαν ταινιες.

Ixor24
20-07-2011, 11:16
^^^^^ ναι εχεις δικιο...το εκανα edit

pol_xalandri13
20-07-2011, 21:35
απο τους παραγωγους του shaun of the dead

&#x202a;Attack The Block - Official HD&#x202c;&rlm; - YouTube

dimitrisasp
21-07-2011, 03:27
Moλις γυρισα απο Harry Potter. Εχω να πω ως μεγαλος φαν των βιβλιων παντα πρωτα και μετα των ταινιων οτι ειμαι γενικα απογοητευμενος απο το κλεισιμο. Η ολη μεταφορα της σειρας στον κινηματογραφο εμπαζε απο την αρχη και ειναι λογικο μεχρι ενα σημειο αλλα το κακο παραεγινε στο τελευταιο μερος. Ειναι πραγματα που αναφερθηκαν στην ταινια που αν δεν ηξερα απο τα βιβλια τι παιζει θα ημουν χαμενος.

Οι ερμηνειες ειναι τραγικες τις περισσοτερες φορες. Οι κομπαρσοι ειναι απλα αστειοι και ρολοι οπως της Τζινι αδικαιολογητα αγαρμποι και κρυοι. Οι σχεσεις ακομα και στο βιβλιο ειναι χαζες και στην ταινια μου φανηκαν ακομα περισσοτερο.

Δωσανε χρονο και βαση σε κατι συγκεκριμενο που δε θελω να σποιλεριασω και αφησανε απ εξω πολυ καλυτερες σκηνες και χαρακτηρες ενω αλλαξανε περιστατικα και καταστασεις που ηταν πολυ καλυτερα στο βιβλιο.

Μεγαλο fail για τον Alexander Les Plat ή δεν ξερω και γω πως λεγεται που ανελαβε το soundtrack των δυο τελευταιων μερων και στο part 2 εχει το μισο soundtrack του John Williams απο τις πρωτες ταινιες.

Συμπερασματικα η ταινια ειναι βιαστικη χωρις λογο και σε μενα προσωπικα που το γουσταρω το universe αυτο αφησε ασχημες εντυπωσεις. Αλλα αυτο γινεται οταν η ταινια αλλαζει διαρκως χερια (σκηνοθετες, producers κλπ) και την αναμβανουν ατομα που πανε για το paycheck και δεν ειναι πραγματικοι fan του project. Ειδαμε για παραδειγμα τον Peter Jackson τι επιτυχια ειχε σε πολυ δυσκολοτερο εγχειρημα με τη μεταφορα του αρχοντα. Κριμας.. :P Aντε να δουμε και κανα spin off τωρα..

GRZEUS
21-07-2011, 04:41
Ειδα χθες τον Χαρη τον Χαρουλη τον Ποτερ λολ.

Προσωπικα, περα απο 2-3 σεκανς που πραγματικα ηταν ομορφα σκηνοθετημενες και συνοδευονταν απο παρα πολυ καλη μουσικη, δεν μου εκανε ιδιαιτερο κλικ το κλεισιμο.

Επισης το εχω πει απειρες φορες, υπαρχουν μερικες τραγικα κακες ερμηνειες απο τους πρωταγωνιστες. Τραγικα ομως.

Ενιγουεη, οπως ειπα νομιζω οτι η ταινια αφηνει πολλα πραγματα στον αερα, σημαντικα πραγματα θα ελεγα και οχι δεν αναφερομαι σε κομματια του βιβλιου μιας και δεν τα εχω διαβασει. Μιλαω για πραγματα που η ιδια η ταινια εχει ασχοληθει στο παρελθον και στα εχει παρουσιασει ως ακρως σημαντικα και στο τελος τα παραταει συξυλα χωρις να ασχοληθει/εξηγησει καν.

Εγώ σήμερα πηγα να το δω λόγο παρέας καθαρά αλλά και γιατί βαριόμουν. Να πω ότι δεν ειδα μέχρι σήμερα κανένα από τα προηγούμενα και αυτό γιατί η τυπισσα δεν έχει ιδέα από τον κόσμο της μαγείας....όλα είναι λάθος ....( όσοι κατάλαβαν,κατάλαβαν) αλλά και γιατί μου την δίνουν σενάρια που κάτι μεγάλοι μαλακες προσπαθούν ν σκοτώσουν ένα μικρό μαλακισμενο........ Σήμερα δικαιώθηκα μιας που έλεγα τελευταία ρε δεν μπορεί τόσος κόσμος να λέει τι καλό πού είναι ,μήπως χάνω όντως κάτι καλό...καθ είχα σκοπό να τα δω όλα από την αρχή....αλλά ευτυχώς...... Ο κόσμος όπως παρουσιάζεται είναι φτωχός...και εγώ ακόμα κι σε βιβλία εχω μάθει από άλλους του είδους σε καλύτερους κόσμους και ποιο κοντά στην μαγεία...... Τα εφέ τίποτα σπουδαίο....αλλά αυτό που με έκανε την χειρότερη εντύπωση είναι η ηθοποιία ειδικά των πρωταγωνιστών...... Ρε ήμαρτον που λέει και ο γεωργίου......απλά έλεος....τα άτομα δεν αξίζουν μία..... Πραγματικά είχα άλλη εντύπωση....αλλά όχι τέτοιο χάλι...... Τέλος πάντων γούστα είναι αυτα....για εμένα μαζί με τα μεταμορφωμενα ρομπότ ( στην οποία κοιμήθηκα κανονικά) είναι οι δύο χειρότερες ταινίες μέχρι στιγμής για φέτος.....

the master
21-07-2011, 07:50
καλα παιδες σορυ αλλα ειστε ελεος ,δεν ειμαι κανενα φανμποι
αλλα οι ερμηνιες στο harry potter ειναι καταπληκτικες
μπορειται να μου πειτε και μενα συγκεκριμενα σημεια που τα λενε ασχημα για να καταλαβω?

ο σνειπ φοβερος
ο βολντεμορτ με το δικο του στυλακι κλασικα ψυχακιας
και οι 3 της παρεας μια χαρα μες στο πετσι του ρολου ,δε μπορω να καταλαβω τι σας χαλασε


τωρα για τον κοσμο της μαγειας grzeus
οπως ξερεις εχουν δημιουργηθει απο συγγραφεις χιλιαδες φανταστικοι κοσμοι προσωπικα δε θα κρινω αυτον ως μη ρεαλιστικο αλλωστε για μαγεια μιλαμε ο καθενας φτιαχνεται οπως τον φανταζεται ο συγγραφεας

παντως ισως και να ειναι λογικο να εχεις αυτην την αποψη μιας και δεν εχεις δει τις αλλες ταινιες
και δεν εχεις το συναισθηματικο "κολημα" που εχουμε εμεις οι αλλοι

τεσπα

Valkyre
21-07-2011, 10:51
Oι ερμηνειες ειδικα των παιδιων ειναι κυριολεκτικα αθλιες. Αθλιες. Θα ελεγα οτι σε προηγουμενες ταινιες ηταν καλυτερες. Ακομα και στο part 1 εμοιαζαν καλυτερες. Για το τελευταιο μερος μιας σειρας που γυριζεται 10 χρονια τωρα και 8 ταινιες, οι ερμηνειες ηταν πολυ μα πολυ λιγες.

Βολντεμορτ και Σνειπ οι μονοι αξιολογοι και οπως ειπα για εμενα 2 σεκανς ηταν που αξιζαν πραγματικα και νομιζω βγαζουν ματια ποιες ειναι αυτες. Περα απο αυτες εγω δεν εξεπλαγην οπως και ο Δημητρης και θεωρησα πως μονο "epic" δεν ηταν το κλεισιμο.

nikolaszax
21-07-2011, 11:12
Nw hobbit Production video by Peter.

https://www.facebook.com/video/video.php?v=10150326323406807

Lol @ Ian ,πως στο καλο τους θυμαται ολους τους νανους XD.
Και prepare for a little surprise @ the video ;).

These vids...so good :D.

gianman122
21-07-2011, 11:24
ξερετε αν θα παιζουν οι ιδιοι ηθοποιοι στα hobbit?

messi10
21-07-2011, 13:33
καλα παιδες σορυ αλλα ειστε ελεος ,δεν ειμαι κανενα φανμποι
αλλα οι ερμηνιες στο harry potter ειναι καταπληκτικες
μπορειται να μου πειτε και μενα συγκεκριμενα σημεια που τα λενε ασχημα για να καταλαβω?

ο σνειπ φοβερος
ο βολντεμορτ με το δικο του στυλακι κλασικα ψυχακιας
και οι 3 της παρεας μια χαρα μες στο πετσι του ρολου ,δε μπορω να καταλαβω τι σας χαλασε


τωρα για τον κοσμο της μαγειας grzeus
οπως ξερεις εχουν δημιουργηθει απο συγγραφεις χιλιαδες φανταστικοι κοσμοι προσωπικα δε θα κρινω αυτον ως μη ρεαλιστικο αλλωστε για μαγεια μιλαμε ο καθενας φτιαχνεται οπως τον φανταζεται ο συγγραφεας

παντως ισως και να ειναι λογικο να εχεις αυτην την αποψη μιας και δεν εχεις δει τις αλλες ταινιες
και δεν εχεις το συναισθηματικο "κολημα" που εχουμε εμεις οι αλλοι

τεσπα

Πες τα ρε Φιλλιπε. Εκπληκτικες ερμηνειες απο Ρον, Χαρι, Ερμιονη, Βολντεμορτ, Σνειπ, Νεβιλ, Μπελατριξ, Ντρακο Μαλφοι, Λουσιους Μαλφοι. Οι αλλοι ειναι λιγο μετριοι(π.χ. Μολι) αλλα με τιποτα αθλιοι.

@GRZeus πραγματικα ελεος ρε λες οτι ειναι η χειροτενη ταινια επειδη κοιμηθηκες, επειδη ολες οι ερμηνεις ειναι χαλια και επειδη ΕΣΕΝΑ δεν σε ''πιθει''/αρεσει ο κοσμος που εφτιαξε η Rowling;; ΕΛΕΟΣ πραγματικα.:a010bg:

enstikto
21-07-2011, 13:38
Θα το δω και εγώ σήμερα το βράδυ... Για να δούμε....
Ελπίζω μόνο να έχει καλό pacing...

dimitrisasp
21-07-2011, 13:46
Nw hobbit Production video by Peter.

https://www.facebook.com/video/video.php?v=10150326323406807

Lol @ Ian ,πως στο καλο τους θυμαται ολους τους νανους XD.
Και prepare for a little surprise @ the video ;).

These vids...so good :D.

Kαλα οι νανοι ειναι απιστευτοι! Ο Τζακσον ξαναπηρε τα κιλα? WTF?

Valkyre
21-07-2011, 13:51
^^ Αν τα ξαναπηρε (δεν το εχω δει ακομη θα χαρω ιδιαιτερα!! Δεν μπορω να τον συνηθισω αδυνατο!! Ενταξει δεν λεω ο ανθρωπος να γινει τοφαλος, αλλα ρε γμτ....ειναι μορφη ο π**στης οπως ηταν στον Αρχοντα! ΜΟΡΦΗ! :)

dimitrisasp
21-07-2011, 13:55
Eιναι δυο-τρια κλικ λεπτοτερος απο τοτε. Τοτε ηταν τεραστιος. Τον ειδα πριν ενα χρονο σε μια συνεντευξη και τρομαξα να τον αναγνωρισω. Αλλος ανθρωπος. Ακομα και η φωνη ακουγεται διαφορετικη.. :P ευτυχως παντως που υπαρχουν και αυτες οι δυο ταινιες και εχουμε να περιμενουμε ακομα λιγη μαγεια στο μελλον!

mania
21-07-2011, 14:27
Trailer της νέας ταινίας του Wong Kar-Wai.

The Grand Master 一代宗師 (1st Trailer) (http://www.youtube.com/watch?v=dlMHFlJJxUg&feature=player_embedded)

Με εντυπωσιασε πολυ στην τελευταια του ταινια My blueberry nights.Για οποιον δεν την εχει δει,θα την προτεινα ανετα.Ηρεμη ταινια,πολυ καλη σκηνοθεσια και πανεμορφο soundtrack.Το cast παρα πολυ καλο.
Επισης πολυ καλη ερμηνεια απο την Norah Jones(εκπληκτικη τραγουδιστρια και καλη μουσικος) παρολο που δεν ειναι ηθοποιος.
Παλιοτερη ταινια αλλα αξιζει να την δειτε.
http://youtu.be/zFWEWwE-hjc

Desmond
21-07-2011, 15:13
Εμένα από την άλλη η Norah Jones δεν μου άρεσε και μπορώ να πω οτι μου χάλασε κάπως τις θετικές κατά τ'άλλα εντυπώσεις για το my blueberry nights. Ήταν πολύ νωρίς (πρώτος της ρόλος) για να σηκώσει το βάρος ενός πρωταγωνιστικού ρόλου και αυτό φαινόταν σε σημεία.

mania
21-07-2011, 15:31
Καλα,ηθοποιο σιγουρα δεν την λες,αλλα για πρωτη φορα και για κατι που ουτε σκοπο ουτε ψωνιο ειχε να γινει,ηταν αρκετα καλη.Χωρις πολλες απαιτησεις ο ρολος της,επαιξε απλα,συγκρατημενα και γι αυτο ειχε και αποτελεσμα.Για μενα βεβαια,γιατι περιμενα πολυ χειροτερα τα πραγματα.
Σαν μουσικος ελπιζω να μην εχεις την ιδια γνωμη desmond?Απ τις πολυ καλες φωνες που εβγαλε η Αμερικη τελευταια.

Kane
21-07-2011, 15:58
Man from Earth.

Είχα δει αυτή την ταινία πριν 1,5 χρόνο περίπου. Την είχα σβήσει από το μυαλό μου μέχρι το post του Dragonpaul μου την υπενθύμισε, γιατί παρά το promotion του Λευτέρη δεν μπορούσα να θυμηθώ αν την έχω δει ή όχι. Μπορώ να πω ότι ήμουν εντελώς απορροφημένος από την ταινία μέχρι τη στιγμή της...αποκάλυψης. Από εκεί και μετά πήρα στροφή 180 μοιρών και το υπόλοιπο κομμάτι ήταν διαδικαστικό. Δεν λέω ότι δεν είναι καλή, λέω ότι δεν είναι για μένα.

Desmond
21-07-2011, 15:58
@mania.Μάλλον συμφωνούμε!Χαχα!
Ως μουσικό την εκτιμώ ιδιαίτερα και αναγνωρίζω το ταλέντο της (και πώς θα μπορούσα να κάνω διαφορετικά?), ασχέτως του γεγονότος οτι δεν θα έβαζα να ακούσω κάτι δικό της στο σπίτι.


Αν κάποιος μπορεί να μου βρει ελληνικούς υπότιτλους για το ισπανικό: La lengua de las mariposas, παρακαλώ pm.

hakoo
21-07-2011, 18:10
sorry αν εχει ποσταριστει ξανα

&#x202a;Amazing Spider-Man Trailer (Official Trailer 2012 720p HD)&#x202c;&rlm; - YouTube

way too soon for another reboot, γιατι να το (ξανα)δω?

messi10
21-07-2011, 18:31
^Οχι κι αλλο! Δεν με νοιαζει αν ειναι reboot, το κουρασαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το θεμα. Το 3 για μενα ηταν μαυρα χαλια. Κοιτα τι κανουν για να οικονομησουν.......

ps4
21-07-2011, 19:52
Μολις ειδα το rango. Μετα απο καποια ποστ που εκαναν μερικοι συμφορουμιτες. Μου αρεσε. Βεβαια εμενα μου αρεσουν ολα τα animated cartoons.

Αρκετα καλο και με νοημα. Thanks mohito.

dimitrisasp
21-07-2011, 21:59
^Οχι κι αλλο! Δεν με νοιαζει αν ειναι reboot, το κουρασαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το θεμα. Το 3 για μενα ηταν μαυρα χαλια. Κοιτα τι κανουν για να οικονομησουν.......

Δε σε ειδα να διαμαρτυρεσαι οταν σπασανε το Harry Potter σε δυο μερη για τα φραγκα.. :P Και μη μου πει κανεις οτι δε χωρουσε αλλιως το βιβλιο.. Η επιστροφη του βασιλια εχει πολυ περισσοτερο ζουμι και μια χαρα βγηκε σε μια ταινια..

Με την ευκαιρα το Hobbit ειναι χωρισμενο σε δυο ταινιες τελικα? Ξεφτιλιστηκε και ο Τζακσον για τα φραγκα?

ps4
21-07-2011, 22:40
Υπαρχει καποιος αλλος λογος να ξεφτιλιστει κανεις;

Dragonpaul
21-07-2011, 23:30
^Οχι κι αλλο! Δεν με νοιαζει αν ειναι reboot, το κουρασαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το θεμα. Το 3 για μενα ηταν μαυρα χαλια. Κοιτα τι κανουν για να οικονομησουν.......


Δε σε ειδα να διαμαρτυρεσαι οταν σπασανε το Harry Potter σε δυο μερη για τα φραγκα.. :P Και μη μου πει κανεις οτι δε χωρουσε αλλιως το βιβλιο.. Η επιστροφη του βασιλια εχει πολυ περισσοτερο ζουμι και μια χαρα βγηκε σε μια ταινια..

Με την ευκαιρα το Hobbit ειναι χωρισμενο σε δυο ταινιες τελικα? Ξεφτιλιστηκε και ο Τζακσον για τα φραγκα?
Παντως, εδω που τα λεμε, δεν εχει και αδικο. Εβλεπα το trailer και ηταν σα να εβλεπα το πρωτο μερος της πρωτης τριλογιας, απλα με αλλους ηθοποιους. Εχει παραγινει... Καλυτερα να γυριζοταν ενα Spiderman χωρις το origin.

the master
22-07-2011, 00:24
Πες τα ρε Φιλλιπε. Εκπληκτικες ερμηνειες απο Ρον, Χαρι, Ερμιονη, Βολντεμορτ, Σνειπ, Νεβιλ, Μπελατριξ, Ντρακο Μαλφοι, Λουσιους Μαλφοι. Οι αλλοι ειναι λιγο μετριοι(π.χ. Μολι) αλλα με τιποτα αθλιοι.

@GRZeus πραγματικα ελεος ρε λες οτι ειναι η χειροτενη ταινια επειδη κοιμηθηκες, επειδη ολες οι ερμηνεις ειναι χαλια και επειδη ΕΣΕΝΑ δεν σε ''πιθει''/αρεσει ο κοσμος που εφτιαξε η Rowling;; ΕΛΕΟΣ πραγματικα.:a010bg:

εμενα μου αρεσε παρα πολυ και η καθηγητρια μακ γκοναγκαλ(lolz)

messi10
22-07-2011, 00:34
^Σωστα και η Μκ Γκοναγκαλ εδωσε ρεσιταλ ειδικα

στην μαχη με τον Σνειπ

the master
22-07-2011, 00:39
καλα εκει πορωθηκα, μου ρθε να αρχισω να χειροκροταω αλλα συγρατηθηκα :D

messi10
22-07-2011, 00:49
Kαλα εγω που πηγα στην Πρεμιερα χειροκροτησουν σχεδον παντου.

Στο θανατο της Μπελατριξ,στην Αρχη της Ταινιας, στη τελυταια μαχη, στη σχεση Ρον-Ερμιονης κ.τ.λ.

the master
22-07-2011, 00:55
στο τελευταιο δεν αντεξα και χειροκροτησα και γω
δυστυχως ημουν ο μονος που το εκανε!

οι αλλοι 20 κοιμοντουσαν...

Valkyre
22-07-2011, 02:45
Kαλα εγω που πηγα στην Πρεμιερα χειροκροτησουν σχεδον παντου.

Στο θανατο της Μπελατριξ,στην Αρχη της Ταινιας, στη τελυταια μαχη, στη σχεση Ρον-Ερμιονης κ.τ.λ.

Βρε συ really now:

θανατος Μπελατριξ.... 2 δευτερολεπτα διαρκεια... σορρυ αλλα δεν αξιζει τετοιος θανατος σε εναν τοσο σημαντικο χαρακτηρα. Αμφιβαλλω αν στο βιβλιο εφυγε ετσι ξαφνικα. Οτι πιο ακυρο εχω δει.

Η σχεση Ρον Ερμιονης??? Ποια σχεση?? Στο τελευταιο μερος δεν ειδαμε τιποτα περισσοτερο απο ενα φιλι στην ουσια, αυτο που δεν ειχαν κανει σε ολες τις υπολοιπες ταινιες, mια απλη επισημοποιηση δηλαδη. Σιγα την σημασια που εδωσε ο σκηνοθετης στο να αποτυπωσει την ουσιαστικη σχεση τους. Απλα τους ξεμπερδεψε με ενα φιλι και 2-3 ατακες του στυλ "ρεεεε αυτη ειναι η κοπελα μου ρεεεε" FAIL. Η καλυτερη ταινια που επικεντρωθηκε στην σχεση της Ερμιονης με τον Ρον (ΜΑΚΡΑΝ) ηταν εκεινη που ο Ρον κατι ειχε παθει (δεν θυμαμαι) τωρα και ηταν στο νοσοκομειο του Χογκουαρντς.

Η μονη ουσιαστικα και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλη σκηνη της ταινιας ηταν η αναδρομη της ιστοριας του Σνεηπ. Εκει ναι ηταν καταπληκτικο. Η υπολοιπη ταινια ηταν απλα ενα βιαστικο σουλουπωμα που αντι να επικεντρωθει περισσοτερο στην εξεληξη των χαρακτηρων επικεντρωθηκε στις μαχες και τα πολλα εφφε.

Αυτη ειναι η αποψη μου βεβαια.

the master
22-07-2011, 02:49
καλα και εγω πιστευω οτι ο θανατος που λες επρεπε να ηταν πιο επικ

aris13
22-07-2011, 14:15
Drive 2011 Red Band Trailer Video IGN

messi10
22-07-2011, 14:38
Βρε συ really now:

θανατος Μπελατριξ.... 2 δευτερολεπτα διαρκεια... σορρυ αλλα δεν αξιζει τετοιος θανατος σε εναν τοσο σημαντικο χαρακτηρα. Αμφιβαλλω αν στο βιβλιο εφυγε ετσι ξαφνικα. Οτι πιο ακυρο εχω δει.

Η σχεση Ρον Ερμιονης??? Ποια σχεση?? Στο τελευταιο μερος δεν ειδαμε τιποτα περισσοτερο απο ενα φιλι στην ουσια, αυτο που δεν ειχαν κανει σε ολες τις υπολοιπες ταινιες, mια απλη επισημοποιηση δηλαδη. Σιγα την σημασια που εδωσε ο σκηνοθετης στο να αποτυπωσει την ουσιαστικη σχεση τους. Απλα τους ξεμπερδεψε με ενα φιλι και 2-3 ατακες του στυλ "ρεεεε αυτη ειναι η κοπελα μου ρεεεε" FAIL. Η καλυτερη ταινια που επικεντρωθηκε στην σχεση της Ερμιονης με τον Ρον (ΜΑΚΡΑΝ) ηταν εκεινη που ο Ρον κατι ειχε παθει (δεν θυμαμαι) τωρα και ηταν στο νοσοκομειο του Χογκουαρντς.

Η μονη ουσιαστικα και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλη σκηνη της ταινιας ηταν η αναδρομη της ιστοριας του Σνεηπ. Εκει ναι ηταν καταπληκτικο. Η υπολοιπη ταινια ηταν απλα ενα βιαστικο σουλουπωμα που αντι να επικεντρωθει περισσοτερο στην εξεληξη των χαρακτηρων επικεντρωθηκε στις μαχες και τα πολλα εφφε.

Αυτη ειναι η αποψη μου βεβαια.

Συμφωνω για τον θανατος της Μπελατριξ, αλλα και στο βιβλιο ετσι παρουσιαζετε. Δηλαδη η Μολι λεει ''ασε την κορη μου σκυλα'' και αρχιζει η μονομαχια και τελικα πεθενει η Μπελατριξ. Οσο για την σχεση Ρον-Ερμιονης τι ηθελες να δουμε; Να σαλιαριζουν σε ολη την ταινια και να την χαλασουν οπως στο 6; Και στο βιβλιο δεν εχει πολλες λεπτομερειες για την σχεση τους. Θα διαφωνησω και για την ταινια γενικα, αφου πιστευω οτι καλα εκανε και επικεντρωθηκε στις μαχες, αφου και στο βιβλιο το 2ο μισο ειναι σχεδον ολο με μαχες. Η μονες σκηνες που ξεχωριζουν ειναι το Prince's Tale( η αναδρομη στο παρελθον του Σνειπ) και Ο Σταθμος του Κινγκ Κρος με τον Νταμπλντορ να λεει μια απο τις καλυτερες ατακες τις ταινιας(Of course it is happening inside your head, Harry, but why on earth should that mean that it is not real? ).

dimitrisasp
22-07-2011, 14:42
Καλα ο Dumbledore (ο ηθοποιος) για μενα ειναι τεραστιο fail σαν επιλογη. Aπο τοτε που τον βαλανε εχασε την επικιλα του ο χαρακτηρας. Ο Richard Harris που τον επαιζε πριν ηταν κλασεις ανωτερος. Ο νεος ηταν χαχας και δεν τον βρηκε ποτε τον ρολο κατα τη γνωμη μου..

Για το θανατο που γραφετε γελασα απειρα οταν συνεβη γιατι ηταν μια ακυρη σκηνη στα οσα συνεβαιναν μεχρι τοτε. Χωρια που οι κομπαρσοι γυρω ηταν για τα καρναβαλια και ριχναν τη σκηνη ακομα πιο πολυ..

enstikto
22-07-2011, 14:48
Το είδα και εγώ εχτες και μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλύτερο απ&#180; ότι περίμενα (είχα χαμηλά expectations λόγο 7-1).
Ίσως να είναι το καλύτερο hp καθώς είναι το μοναδικό στο οποίο βαρέθηκα μόνο 5&#180; (σε όλα τα αλλά μόνο που δεν με επερνε ο ύπνος - ψέμματα στο 2 με είχε πάρει 2 φορές το είδα σε 3 συνεχιες)
Το ότι λέω ότι είναι το καλύτερο hp βέβαια δεν λέει κ πολλά (στους τυφλούς βασιλεύει ο μονοφθαλμος όπως λέει κ η signature κάποιου ;) )
είχε αρκετά θέματα η ταινία αλλά το pacing ήταν αρκετά καλό για να με κρατήσει...
Με λίγα λόγια το είδα ευχάριστα....
PS. Εντελώς FAIL η τελευταία σκηνή της ταινίας...
PS2. Πόσο κοντός είναι ο ηθοποιός που κάνει τον hp? τον είδα δίπλα στο παιδάκι και ούτε ένα κεφάλι δεν τον περνούσε :p

messi10
22-07-2011, 14:55
PS. Εντελώς FAIL η τελευταία σκηνή της ταινίας...
PS2. Πόσο κοντός είναι ο ηθοποιός που κάνει τον hp? τον είδα δίπλα στο παιδάκι και ούτε ένα κεφάλι δεν τον περνούσε :p

Xαιρομαι που σου αρεσε. Εισαι ελευθερος τωρα να διαβασεις τα spoilers. :P

Περα απο την πλακα, στο πρωτο διαφονω καθως και η Rowling στα βιβλιο της εκανε αυτο το ''19 Χρονια Μετα''. Βεβαια η ταινια δεν ανεφερε βασικα πραγματα οπως π.χ. οτι ο Νεβιλ εγινε τελικα Καθηγητης Βοτανολογιας στο Hogwarts. Στο 2ο συμφωνω, οντως ειναι πολυ κοντος. :P

+1 Δημητρη για τον Νταμπλντορ.

enstikto
22-07-2011, 14:59
Στο βιβλίο μπορεί να ήταν ωραίο δε λέω (να μάθεις πως εξελίχθηκαν οι χαρακτήρες).
Αλλά το makeup των ηθοποιών για να μοιάζουν ποιό γέροι ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ FAIL. Ειδικά όταν είδα τη κοπέλα του HP έβαλα τα γέλια - με όλους τα έβαλα αλλά περισσότερο με αυτή :P

Valkyre
22-07-2011, 15:00
Συμφωνω για τον θανατος της Μπελατριξ, αλλα και στο βιβλιο ετσι παρουσιαζετε. Δηλαδη η Μολι λεει ''ασε την κορη μου σκυλα'' και αρχιζει η μονομαχια και τελικα πεθενει η Μπελατριξ. Οσο για την σχεση Ρον-Ερμιονης τι ηθελες να δουμε; Να σαλιαριζουν σε ολη την ταινια και να την χαλασουν οπως στο 6; Και στο βιβλιο δεν εχει πολλες λεπτομερειες για την σχεση τους. Θα διαφωνησω και για την ταινια γενικα, αφου πιστευω οτι καλα εκανε και επικεντρωθηκε στις μαχες, αφου και στο βιβλιο το 2ο μισο ειναι σχεδον ολο με μαχες. Η μονες σκηνες που ξεχωριζουν ειναι το Prince's Tale( η αναδρομη στο παρελθον του Σνειπ) και Ο Σταθμος του Κινγκ Κρος με τον Νταμπλντορ να λεει μια απο τις καλυτερες ατακες τις ταινιας(Of course it is happening inside your head, Harry, but why on earth should that mean that it is not real? ).

Δηλαδη θες να μου πεις οτι επειδη εδειξε απλα τον Ρον με την Εμριονη να φιλιονται, αυτο ειναι ξαφνικα φοβερος κινηματογραφος ή συγγραφη βιβλιου (αφου λες οτι το ιδιο εγινε και στο βιβλιο)?? Ξαφνικα η εξεληξη μιας σχεσης 2 χαρακτηρων ολα αυτα τα χρονια, το μονο που χρειαζοταν στο τελευταιο μερος ηταν απλα ενα φιλι? Σορρυ αλλα απεχω πολυ απο αυτο. Αμφιβαλλω πραγματικα αν γραφτηκε ετσι στο βιβλιο.Δεν παιζει ειναι απαραδεκτο. Στο τελευταιο μερος μιας σειρας θες να δεις το πως εξελιχθηκαν οι χαρακτηρες απο το ταξιδι αυτο και πως επηρεαστηκαν οι σχεσεις μεταξυ τους σε βαθος. Οχι με ενα απλο φιλακι. Δες τον αρχοντα των δαχτυλιδιων. Ο Τζακσον απεδωσε φορο τιμης στους χαρακτηρες της ιστοριας, οπως φυσικα και ο Τολκιν. Δεν εβαλε απλα τον Αραγκορν να καθισει σε εναν θρονο, ουτε τα χομπιτ να φτανουν κατευθειαν στο Σαιρ. Ασχοληθηκε συναισθηματικα με τους χαρακτηρες του και το ταξιδι τους.

Δεν ξερω πως γραφτηκε στο βιβλιο ο θανατος της Μπελατριξ, κινηματογραφικα ηταν αθλιο παντως. Ενας χαρακτηρας που εχει κανει τοσα στις υπολοιπες ταινιες και θεωρεις οτι ειναι απο τους σημαντικοτερους, να εξαυλωνεται σε 2 δευτερολεπτα ειναι τραγικο FAIL.

Αν θεωρεις οτι το μονο που χρειαστηκε για να χειροκροτησεις στην αιθουσα ηταν απλα να δεις τον Ρον να φιλαει την Ερμιονη και την Μπελατριξ να εξαυλωνεται σε 2 δευτερολεπτα, ε τοτε ανετα κι εγω μπορω να γινω σκηνοθετης μπλοκμπαστερικης ταινιας! Σιγα το μυαλο που χρειαζεται για να γραψω τετοιες σκηνες. Ολοι ξεραμε οτι θα πεσει το φιλακι στην τελευταια ταινια. ε σορρυ, ειναι σαν να μου λες οτι δεν παιζει ρολο η σκηνοθεσια, αφου οπως και να γινοταν το φιλι, το χειροκροτημα ηταν σιγουρα. Whatever.

Αν το βιβλιο ηταν τοσο κοντα στην ταινια, τοτε κριμα γιατι περιμενα πολυ πιο δυνατο κλεισιμο. Τοσο σεναριακα οσο και σκηνοθετικα. Ο Σνεηπ ευτυχως νομιζω ηταν το καλυτερο μακραν σημειο της ταινιας. Υπεροχο. Οπως και ο Βολντεμορτ που επαιζε πολυ καλα.

Η τελευταια σκηνη ειναι αστεια. Και ο Δημητρης δεν εννοουσε οτι το "19 χρονια μετα" ηταν το προβλημα. Το προβλημα ηταν οτι υποτιθεται οτι τα παιδια ειναι σχεδον 40 χρονων και εχουν τους ιδιους ηθοποιους με φτωχο μεηκαπ...δηλααδη οτι ναναι.

enstikto
22-07-2011, 15:03
^^Δημήτρη νομίζω πως δίνεις στην ταινία περισσότερη σημασία απ' ότι αξίζει :P

Όταν θα ανακυρυχθεί η πιο επική ταινία όλων των εποχών τότε θα αρχίζω και εγώ το κράξιμο :D

Valkyre
22-07-2011, 15:06
Ναι ρε συ ενταξει εχεις δικιο, δεν ειχα σκοπο να κανω περαν του αρχικου μου ποστ αλλη αναφορα στην ταινια. Απλα οταν ακουω οτι επεφτε χειροκροτημα στην αιθουσα με τα σκηνικα αυτα απορρησα. Πιο λογικο θα μου φαινοταν να πεσει το χειροκροτημα αλλου (ξερετε που) παρα σε εκεινες τις σκηνες. Γιατι θα μπορουσαν να ειναι πολυ καλυτερες κατα την ταπεινη μου γνωμη.

enstikto
22-07-2011, 15:11
Ναι ρε συ ενταξει εχεις δικιο, δεν ειχα σκοπο να κανω περαν του αρχικου μου ποστ αλλη αναφορα στην ταινια. Απλα οταν ακουω οτι επεφτε χειροκροτημα στην αιθουσα με τα σκηνικα αυτα απορρησα. Πιο λογικο θα μου φαινοταν να πεσει το χειροκροτημα αλλου (ξερετε που) παρα σε εκεινες τις σκηνες. Γιατι θα μπορουσαν να ειναι πολυ καλυτερες κατα την ταπεινη μου γνωμη.

Όντως, και συμφωνώ, αλλά Harry Potter βλέπεις, δεν βλέπεις LotR :D

dimitrisasp
22-07-2011, 15:14
Val ολα ειναι ετσι ακριβως μεσα στο βιβλιο. Ενα απο τα προβληματα της ταινιας ηταν αυτο. Οτι στηριζοταν σε κακο βιβλιο. Προσωπικα το θεωρω το χειροτερο της σειρας γιατι ολα γινονται πολυ γρηγορα και γλυκαναλατα. Ολες μα ολες οι σχεσεις μου φανηκαν γελοιες και το αποτελεσμα της ταινιας το επιβεβαιωνει. Αυτοι χαρακτηρες δε ταιριαζουν μαζι.

Για τη σχεση Ρον-Ερμιονη δεν θα βρεις κατι διαφορετικο στο βιβλιο. Γινονται ολα το ιδιο αποτομα. Αντε να εχει και μια δυο λεπτομερειες ακομα. Οι ηθοποιοι παντως δεν μπορεσαν ουτε καν μεσα σε αυτον το λιγο χρονο που τους δωσανε να υποστηριξουν αυτα τα συναισθηματα. Η Emma Watson ειναι ξυλαγγουρο γενικα και δεν περιμενα πολλα απο αυτην, ποσο μαλλον απο τον αλλο τον μπουλη..

Valkyre
22-07-2011, 15:18
ε ενταξει αν ειναι ετσι στο βιβλιο παω πασο, ο σκηνοθετης δουλεψε με οτι ειχε. Συνεπως ηταν απλα κατω των προσδοκιων το βιβλιο. Πολλοι αλλωστε μου ειχαν πει οτι απο καποιο βιβλιο και μετα η Ροουλινγκ εγραφε εμφανως κινηματογραφικα, δηλαδη εγραφε το βιβλιο με τετοιο τροπο ωστε να ικανοποιει περισσοτερο τις απαιτησεις μιας μπλοκμπαστερικης κινηματογραφικης παραγωγης, παρα ενος μυθιστορηματος. Τωρα καταλαβα γιατι το ελεγαν.

Dragonpaul
23-07-2011, 12:40
My Soul To Take.
Μια και μιση ωρα σα να βλεπεις κουκλοθεατρο. Σεναριο επιπεδου πατωματος, ηλιθιες "ερμηνειες" ( πως ειπατε;;; ) απο μικρους wannabe ηθοποιους και γενικα.... αστα να πανε.
Wes.... Ελεος, βρε συ. Τι μας ταϊζεις;;;;

Valkyre
23-07-2011, 13:56
Awesome movie poster is awesome. Δεν ξερω αν ειναι official, μαλλον για fanmade μου κανει αλλα ειναι φοβερο:

http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/170858_700b.jpg

Ezio
23-07-2011, 15:44
Το είχα δει στο 9gag και με είχε ενθουσιάσει. Δεν νομίζω να είναι official, μιας και δεν το έχω δει πουθενά να παρουσιάζεται ως official.

Dragonpaul
23-07-2011, 15:53
Ας βαλουν αυτο για official τοτε!!!!!!

volyros
23-07-2011, 18:11
^^ειδα και γω εχθες το Harry Potter και συμφωνω απολυτα με ολα τα παραπανω posts.το τελος το περιμενα καλυτερο και πιο epic και απογοητευτηκα λιγο^^

messi10
23-07-2011, 20:12
^Μα ρε παιδια ετσι τελιωνει στο βιβλιο. Τι αλλο θελατε να βαλουν στην τελευταια μαχη;;

Μαλιστα στο βιβλιο ειναι 2 σειρες ουσιαστικα, ενω στην ταινια διαρκει τουλαχιστον 4-5 λεπτα

Lefteris_X
23-07-2011, 21:36
την Τζίνα Τζέημσον να "πλακώνεται" με την Τζαϊάννα Μάϊκελ και να τους την "πέφτει" ο Πήτερ Νόρθ.

επική μάχη.

jk_blue_tiger
23-07-2011, 21:58
την Τζίνα Τζέημσον να "πλακώνεται" με την Τζαϊάννα Μάϊκελ και να τους την "πέφτει" ο Πήτερ Νόρθ.

επική μάχη.

Αν ερχοταν και ο Ρον Τζερεμυ θα ηταν all-star cast.
Στα Οσκαρ σιγουρα.

chronohill
23-07-2011, 22:03
Παιδια λεω το βραδυ με το ετερον ημισυ να δω το ισπανικο REC γιατι μας αρεσουν και τα θριλερ!Εχω ακουσει καλα λογια.Εχουμε και την επιλογη του paranormal activity.Τι λετε?ποιο απτα δυο?

pol_xalandri13
23-07-2011, 22:05
paranormal activity δαγκωτο...δεν ξερω αλλα το rec δεν με εβαλε ποτε στην ατμοσφαιρα

chronohill
23-07-2011, 22:07
paranormal activity δαγκωτο...δεν ξερω αλλα το rec δεν με εβαλε ποτε στην ατμοσφαιρα

το 2 ομως!ξεχασα να βαλω το 2!το 1ο το εχουμε δει!ειναι καλο το δευτερο μερος?Το rec μ χουν πει ειναι πολυ τρομακτικο.Ειναι με μια καμερα στο χερι το rec?δεν πιστευω να ειναι ζαλουρα σαν το brair witch project?

Dragonpaul
23-07-2011, 22:15
το 2 ομως!ξεχασα να βαλω το 2!το 1ο το εχουμε δει!ειναι καλο το δευτερο μερος?Το rec μ χουν πει ειναι πολυ τρομακτικο.Ειναι με μια καμερα στο χερι το rec?δεν πιστευω να ειναι ζαλουρα σαν το brair witch project?
Kοιτα... Για εμενα, το PA 2 δεν ειναι σα το πρωτο, αλλα ειναι καλο. Ειδικα το τελος!!!! Mαλιστα, ειναι prequel με εκπληξη. Θα δεις..
Το REC, τωρα, ξεκινησα να το βλεπω δυο φορες και με πηρε ο υπνος (οχι απο βαρεμαρα, αλλα επειδη και τις δυο φορες το ξεκινησα πολυ αργα). Αρα δεν εχω εικονα. Παντως, οσο το εβλεπα μου αρεσε πολυ και ηταν αρκετα τρομακτικο.
Σιγα που σε βοηθησα, αλλα it's up to you.

chronohill
23-07-2011, 22:16
Kοιτα... Για εμενα, το PA 2 δεν ειναι σα το πρωτο, αλλα ειναι καλο. Ειδικα το τελος!!!! Το REC ξεκινησα να το βλεπω δυο φορες και με πηρε ο υπνος (οχι απο βαρεμαρα, αλλα επειδη και τις δυο φορες το ξεκινησα πολυ αργα). Αρα δεν εχω εικονα. Παντως, οσο το εβλεπα μου αρεσε πολυ και ηταν αρκετα τρομακτικο.
Σιγα που σε βοηθησα, αλλα it's up to you.

xaxa thanx guys εννοειται οτι βοηθατε!μαλλον θα επιλεξω το REC γιατι το paranormal2 μου φαινεται σαν το 1.θα δω!ευχαριστω παντως!

pol_xalandri13
23-07-2011, 22:22
το 2 ομως!ξεχασα να βαλω το 2!το 1ο το εχουμε δει!ειναι καλο το δευτερο μερος?Το rec μ χουν πει ειναι πολυ τρομακτικο.Ειναι με μια καμερα στο χερι το rec?δεν πιστευω να ειναι ζαλουρα σαν το brair witch project?

εμενα προσωπικα μου αρεσε περισσοτερο το 2ο μερος(γουστα ειναι αυτα),αλλα αφου ειπες θα το δεις με το εττερον ημισυ και εχεις δει και το 1ο μερος καλυτερα να πας σε αυτην την πιο σιγουρη επιλογη...

με την αφορμη αυτη βαζω το trailer |του 3ου μερους...φαινεται αρκετα καλο :k020:

Dailymotion - PARANORMAL ACTIVITY 3 trailer HD - a Film & TV video

Dragonpaul
23-07-2011, 22:29
εμενα προσωπικα μου αρεσε περισσοτερο το 2ο μερος(γουστα ειναι αυτα),αλλα αφου ειπες θα το δεις με το εττερον ημισυ και εχεις δει και το 1ο μερος καλυτερα να πας σε αυτην την πιο σιγουρη επιλογη...

με την αφορμη αυτη βαζω το trailer |του 3ου μερους...φαινεται αρκετα καλο :k020:

Dailymotion - PARANORMAL ACTIVITY 3 trailer HD - a Film & TV video (http://www.dailymotion.com/video/xk1u55_paranormal-activity-3-trailer-hd_shortfilms)
Πολυ καλο και scary trailer. Και επειδη δε το ηξερα rep!!!!! (με δυσκολια, βεβαια, επειδη εισαι βαζελος. Ας ειναι...)

jk_blue_tiger
23-07-2011, 22:49
Χωρις να εχω δει κανενα PA, το Rec για μενα ηταν πολυ καλο.
Και το τελους του τρομερο. Γι' αυτο και το Hollywood το εκανε remake (Quarantine),
ενω κυκλοφορησε και sequel (Rec 2), αλλα οχι τοσο καλο οσο το 1ο.
Το Rec δειχνει πως μια χωρα (Ισπανια) χωρις μεγαλο budget μπορει να βγαλει ποιοτικες ταινιες τρομου και καλυτερες απο αρκετες made in USA.
Τελος να προτεινω απο ισπανικα θριλερ τα εξης:
La Herencia Valdemar, El labirento del fauno, El Orfanato, El espinazo del diablo, Eskalofrio, Darkness, Buried, Fragiles, Abre los ojos, Romasanta, Secuestardos, Los ojos de Julia

Desmond
23-07-2011, 23:01
Οι Ισπανοί το "έχουνε" το σινεμά γενικότερα και όχι μόνο στο θρίλερ κομμάτι.
Πάντως τον λαβύρινθο του πάνα* δεν το λες θρίλερ.Πολιτική ταινία είναι που βασίζεται στην αλληγορία.

*Κακώς στα ελληνικά μεταφέρανε το fauno ως πάνα.

Dragonpaul
23-07-2011, 23:33
Εννοείται ότι δεν είναι θρίλερ.
Τώρα είμαι στην αίθουσα και περιμένω να δω το Horrible Bosses. Εντυπώσεις μετα ή αύριο.

Lefteris_X
24-07-2011, 00:44
Αν ερχοταν και ο Ρον Τζερεμυ θα ηταν all-star cast.
Στα Οσκαρ σιγουρα.


πω πω........τι μας θύμησες τώρα..........Ρον Τζέρεμι.............εποχές τρίχας και στα δύο φύλα.......τρίχα-time λέμε!

Πάντως θα είχε πλάκα ο Τζέρεμι, να σκάσει με την στολή του Mario (έχει εμφανισθεί έτσι)....

Και για να μην το χέζω στο offtopic, δεν έχω δει το REC αλλά τα paranormal activity 1 και 2, τα έχω δει.

Αρκετά καλά μπορώ να πω, κάποια σημεία αγγίζουν πραγματικότητα (όποιος έχει ασχοληθεί με parapsychology καταλαβαίνει τι εννοώ, αφού εννοείται έχει περάσει πρώτα απο τα κλασικά μονοπάτια της - Καρλ Γιουνκ και λοιπών- ψυχολογίας), ενώ κάποια άλλα είναι απλώς ψευτο-μπουρδίτσες. Το Παρανόρμαλ 1 (έχει δύο διαφορετικά τέλη, το ένα ορίτζιναλ και καλύτερο, το άλλο χολλυγουντιανό και εντελώς μπούρδα), είναι ελαφρώς πιο "ρεαλιστικό" (και πάλι για όποιον γνωρίζει), ενώ το Παρανόρμαλ 2 είναι πιο "κινηματογραφικό" και εντυπωσιάζει περισσότερο σε αρκετές σεκάνς, αλλά είναι αρκετά πιο "μουφέ" απο πλευράς αποκρυφισμού.

Διαλέγετε και παίρνετε. Πάντως με γυναίκα, δεν θα το συνιστούσα, γιατί έχουν την τάση να πετάνε τις πιο άκυρες-ξενερωτικές-και λίαν εκτός θέματος ερωτήσεις....και πάει περίπατο η ατμόσφαιρα.

Δείτε καλύτερα κανά.......Twilight :P αν και τότε ίσως αρχίσεις να πετάς τέτοιες ερωτήσεις εσύ...χααχχαχααχαχα

dimitrisasp
24-07-2011, 01:59
Εννοείται ότι δεν είναι θρίλερ.
Τώρα είμαι στην αίθουσα και περιμένω να δω το Horrible Bosses. Εντυπώσεις μετα ή αύριο.

Ειδα τρειλερ και θελω να το δω μονο και μονο για την Ανιστον που ειναι πολυ κα***ρα στη ταινια αυτη! :P

Dragonpaul
24-07-2011, 02:51
Ειδα τρειλερ και θελω να το δω μονο και μονο για την Ανιστον που ειναι πολυ κα***ρα στη ταινια αυτη! :P
Kαι στο επιβεβαιωνω και εγω!!!!!! Απλα απιστευτη!!!!! Και μαλιστα... Ασε, δες τη καλυτερα.
Λοιπον... Καλο ταινιακι για να σκοτωσεις 2 ωριτσες. Μη περιμενετε να δειτε το απαυγασμα της κωμωδιας, αλλα η ταινια εχει γελιο. Ειναι κωμωδια καταστασεων που ενω ολα αρχιζουν με ενα "απλο" -παντα για ταινια- σχεδιο, καταληγουν να θελουν τους πρωταγωνιστες να τρεχουν να ξεμπλεξουν. Μερικες ατακες ειναι "τσακιστικες", αλλα υπαρχουν και σκηνες οι οποιες βγαζουν πολυ γελιο.
Γιατι οχι; Δειτε τη...

gianman122
24-07-2011, 13:32
εχει κανεις γνωμη για το hang over 2?

volyros
24-07-2011, 14:16
εχει κανεις γνωμη για το hang over 2?
εγω!!να σου πω δεν μου αρεσε.στο πρωτο ειχα πεθανει στο γελιο στο δευτερο ισα που εσκασε το χειλακι μου κι αυτο για να δικαιολογησω τα 7€ του κινηματογραφου.

μοναδικη αχτιδα ο γαλυφιανακης αλλα κι αυτος κατωτερος απο το πρωτο.το σεναριο δεν μου αρεσε,ενταξει την πρωτη φορα ειχε πλακα αλλα δευτερη φορα το ιδιο πραγμα κατανταει ανουσιο και ανευρο.
αν το δεις dvd ολα καλα αν θες να πας σινεμα περιμενε να βγει dvd!!

badboyfriend
25-07-2011, 03:00
Είδα χθες το Priest: Α-Θ-Λ-Ι-Α
και σήμερα το Bridesmaids: Πολύ ευχάριστη ρομαντική κωμωδία.

nikon
25-07-2011, 14:41
Wrecked (http://www.imdb.com/title/tt1316622/) αν και λίγο μονότονο καλούτσικο ήταν αλλά ο Βrody πολύ καλός όπως πάντα.

jimspy
25-07-2011, 21:23
Aφού εσύ ρε jim δεν είσαι για τέτοια!Μόνο για κανά "Μπορεί η διαλεκτική να σπάσει τούβλα?" και πολύ σου είναι!Χαχα!
tainiara.....

Fear and loathing in Vegas.


palio k agaphmeno......k mias k piasame ta pio palia k perierga....proteino to '' Its all gone Pete Tong'' .... h skhnh me thn arkoyda ola ta euros

oso gia to The Man From Earth....apla deite to ...aksizei kathe deytrolepto....

chronohill
25-07-2011, 23:23
Kοιτα... Για εμενα, το PA 2 δεν ειναι σα το πρωτο, αλλα ειναι καλο. Ειδικα το τελος!!!! Mαλιστα, ειναι prequel με εκπληξη. Θα δεις..
Το REC, τωρα, ξεκινησα να το βλεπω δυο φορες και με πηρε ο υπνος (οχι απο βαρεμαρα, αλλα επειδη και τις δυο φορες το ξεκινησα πολυ αργα). Αρα δεν εχω εικονα. Παντως, οσο το εβλεπα μου αρεσε πολυ και ηταν αρκετα τρομακτικο.
Σιγα που σε βοηθησα, αλλα it's up to you.


εμενα προσωπικα μου αρεσε περισσοτερο το 2ο μερος(γουστα ειναι αυτα),αλλα αφου ειπες θα το δεις με το εττερον ημισυ και εχεις δει και το 1ο μερος καλυτερα να πας σε αυτην την πιο σιγουρη επιλογη...

με την αφορμη αυτη βαζω το trailer |του 3ου μερους...φαινεται αρκετα καλο :k020:

Dailymotion - PARANORMAL ACTIVITY 3 trailer HD - a Film & TV video (http://www.dailymotion.com/video/xk1u55_paranormal-activity-3-trailer-hd_shortfilms)

παιδια τσαμπα σας επρηξα!Αργησαμε να γυρισουμε σπιτι και δεν ειδαμε τπτ απτα δυο τελικα και καναμε τρελιτσες και υπνο!αλλα την επομενη θα τα δουμε!lol:aek:

Dragonpaul
26-07-2011, 00:57
Eιδα μολις το Quarantine. Μου αρεσε παρα πολυ!!!!!!!! Γνησια ταινια τρομου χωρις περιστροφες. Χυμα ολα και η αισθηση του εγκλεισμου που σου προκαλει ειναι πολυ εντονη.
Προτεινεται με κλειστα ματια.

ParanoidGR
26-07-2011, 02:05
^^ψάχνοντας για το quarantine βρήκα και αυτό. μήπως είναι το 2 δηλαδή η συνεχεια αν είναι να το κατεβάσω και αυτό.να τα δω και τα δυο!

0_QXWQHHr7c

jk_blue_tiger
26-07-2011, 02:18
^^ψάχνοντας για το quarantine βρήκα και αυτό. μήπως είναι το 2 δηλαδή η συνεχεια αν είναι να το κατεβάσω και αυτό.να τα δω και τα δυο!

0_QXWQHHr7c

Ναι ειναι το Νο 2 αλλα δεν ειναι remake του Rec 2.
Βλεπεται και αυτονομα.

badboyfriend
27-07-2011, 00:10
&#x202a;KNIGHTS OF BADASSDOM Comic-Con trailer&#x202c;&rlm; - YouTube
Epic movie is EPIC

ParanoidGR
27-07-2011, 12:11
ZVDiaYQXBVs
H0fuHY4U1UA

christian bale is christian bale!!

CvUxdQ4q-Lg

επιβάλλεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bozo
27-07-2011, 12:23
Quarantine 2 πολη καλη ταινια την ειδα.

messi10
27-07-2011, 15:38
&#x202a;KNIGHTS OF BADASSDOM Comic-Con trailer&#x202c;&rlm; - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=dnQ9Vp4fV4I)
Epic movie is EPIC

ΠΟΤΕ ΒΓΕΝΕΙ;;;;

badboyfriend
28-07-2011, 01:55
^^ 2011 λέει μόνο στο imdb. Δεν μπόρεσα να βρω κάτι πιο συγκεκριμένο :(

messi10
28-07-2011, 11:56
No prob, ευχαριστω για την βοηθεια και +rep για το trailer και τις πληροφοριες. :)

isildur83
28-07-2011, 12:40
&#x202a;Red State Official Trailer - coopersdell.com&#x202c;&rlm; - YouTube

ProRedGAMER
30-07-2011, 14:02
qDMXkPfxjOc

Ezio
31-07-2011, 00:08
Είδα το horrible bosses. Ωραία ταινία, πέρασε ευχάριστα η ώρα.

Και κάτι άλλο, άσχετο με την ταινία. Πιστεύω ότι η τιμή του εισιτηρίου πρέπει να μειωθεί. Η ποιότητα εικόνας στο εξωτερικό είναι καλύτερη (αν και δεν ξέρω αν ισχύει για κάθε αίθουσα ή έστω γενικά για τα σινεμά του εξωτερικού), βλέπουμε κάποιες ταινίες αργότερα από το εξωτερικό και υπάρχουν και θεατές που δεν σέβονται τους υπόλοιπους. Γιατί δεν διορθώνονται αυτά; Εκτός κι αν διορθωθεί αυτή η κατάσταση, θα πηγαίνω σινεμά μόνο σε ταινίες που να αξίζουν τα 8 ευρώ. Άντε καμιά φορά να κάνω κάποια εξαίρεση. Όχι πως δεν εφαρμόζω αυτό το σύστημα, απλά δεν το κάνω πάντα.

katsouras
31-07-2011, 00:14
Μολις ειδα το Limitless(2011) με τους Robert De Niro,Bradley Cooper. Μου αρεσε μπορω να πω αλλα δεν ξετρελαθηκα σε καμια περιπτωση.Αξιζει να την δειτε παντως.. http://www.imdb.com/title/tt1219289/

jk_blue_tiger
31-07-2011, 00:28
Μολις ειδα το Drive Angry. Η κατηφορα του Nick συνεχιζεται.

katsouras
31-07-2011, 00:44
Μολις ειδα το Drive Angry. Η κατηφορα του Nick συνεχιζεται.

Με τα χρεη που χει μπορει να παει και guest star στις επαναληψεις της πολυκατοικιας...Κριμα γιατι ειναι αγαπημενος ηθοποιος και παιζει οπου να ναι πλεον..

kostasb13
31-07-2011, 01:06
Ειδα σημερα το horrible bosses. Μια χαρα ταινια, εχει γελιο και περναει ευχαριστα η ωρα, ειδικα για θερινο ειναι οτι πρεπει

konstantinos
31-07-2011, 03:30
Βλεπονται ευχαριστα
Your Highness (2011)
Scream 4
Source Code (2011)
Priest (2011)

ps4
31-07-2011, 04:22
Το priest το ειδα. Εχασα πασα ιδεα. Μεσα στις 10 χειροτερες ταινιες που εχω δει.

Τα αλλα ειναι ωραιες ταινιες και μου αρεσαν εκτος απο το your highness που δεν εχω δει αλλα θελω πολυ γιατι μου αρεσουν οι κωμωδιες.

badboyfriend
31-07-2011, 23:55
Το Your highness το είδα την Πέμπτη. Αρκετό γέλιο και πολλή καφρίλα!
Για σήμερα έχει είτε το Something borrowed είτε το Hop (μετά το Torchwood!). Θα ενημερώσω

volyros
01-08-2011, 01:06
Εγω ειδα σημερα το Suckerpunch.
Η αρχη της ταινιας ειναι απο τις ομορφοτερες που εχω δει αλλα μετα καπου το εχασε ο σεναριογραφος.Παντως η ταινια ειναι διασκεδαστικη,καλοσκηνοθετημενη και τα κοριτσια hot:love:

jk_blue_tiger
01-08-2011, 02:52
Εγω ειδα σημερα το Suckerpunch.
Η αρχη της ταινιας ειναι απο τις ομορφοτερες που εχω δει αλλα μετα καπου το εχασε ο σεναριογραφος.Παντως η ταινια ειναι διασκεδαστικη,καλοσκηνοθετημενη και τα κοριτσια hot:love:
Πολυ ψυχεδελικο σεναριο. Μου θυμισε Tarantino-Rodriguez αλλα στο πιο χαλια. O Snyder καπου το 'χασε. Προτιμω το Sorce Code που ειδα σημερα.

bozo
01-08-2011, 12:09
Εγω ειδα σημερα το Suckerpunch.
Η αρχη της ταινιας ειναι απο τις ομορφοτερες που εχω δει αλλα μετα καπου το εχασε ο σεναριογραφος.Παντως η ταινια ειναι διασκεδαστικη,καλοσκηνοθετημενη και τα κοριτσια hot


αρκετα καλο μου αρεσε και σε μενα.και ομορφα κοριτσια.

aris13
03-08-2011, 02:34
Twixt του Francis Ford Coppola.

FESTIVAL 2011: TWIXT trailer

Valkyre
03-08-2011, 16:35
Αυτο ειναι το κουστουμι του ΒΑΝΕ στο Dark Knight Rises. Ή ενα απο τα κουστουμια του.

http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/183789_700b.jpg

volyros
03-08-2011, 19:39
Twixt του Francis Ford Coppola.

FESTIVAL 2011: TWIXT trailer (http://www.youtube.com/watch?v=CtLHPKigPc4&feature=player_embedded)

Παχυνε λιγο ο Val Kilmer η μου φανηκε;;Για να πω την αληθεια το trailer δεν με τραβηξε αλλα εχω εμπιστοσυνη στον Coppola.

Dragonpaul
03-08-2011, 19:44
Παχυνε λιγο ο Val Kilmer η μου φανηκε;;Για να πω την αληθεια το trailer δεν με τραβηξε αλλα εχω εμπιστοσυνη στον Coppola.
Τι παχυνε;;;; Σα μοσχαρι εχει γινει....

volyros
03-08-2011, 20:15
Τι παχυνε;;;; Σα μοσχαρι εχει γινει....
Αμαν ρε παυλο μην εισαι τοσο κακος!!Ειδες εγω τι γλυκος που ημουν;Τσ τσ τσ πικροχολε..

Dragonpaul
03-08-2011, 20:27
Αμαν ρε παυλο μην εισαι τοσο κακος!!Ειδες εγω τι γλυκος που ημουν;Τσ τσ τσ πικροχολε..
Α, Γιαννη... Εμενα μ' αρεσει να λεω τα πραγματα με τ' ονομα τους. :a068:

Dragonpaul
04-08-2011, 16:53
Τίτλοι τέλους για τον «Hightower»

http://www.newsbeast.gr/world/arthro/210869/titloi-telous-gia-ton-hightower/

konstantinos
05-08-2011, 01:10
Sucker punch τα μωρα ειδικα αυτη που χορευε ηταν κολαση με τα ρουχαλακια της......
Το Something Borrowed δεν το εχω δει παντως το Hop που το ετρεξα λιγο εχει πολυ πλακα επισεις το Blitz δεν ξερω αν ειναι καλο.

lebron15
05-08-2011, 04:25
Ειδα αυτη την ταινια με το Μελ Γκιμπσον και την Τζοντι Φοστερ που λεγεται The Beaver,αρκετα καλη ταινια,μου αρεσουν εμενα κιολας οι παραξενες ταινιες που κρυβουν ενα νοημα,δεν ειναι ταινια για να μπει στα τοπ καποιους αλλα αξιζει να την παρακολουθησει καποιος,πραγματικα αξιζει!

Lefteris_X
05-08-2011, 12:07
προσπερνώντας τις σύγχρονες εμετίλες, φτηνιάρικης αρπαχτής (no offense προς κανέναν, και φούλ offense για τις ταινίες), να πω κι εγώ τα συλλυπητήριά μου για τον Μπούμπα Σμίθ ή αλλιώς ΧάιΤάουερ / Hightower απο την θρυλικές ταινίες Police Academy / H Μεγάλη των Μπάτσων Σχολή 1 - 2 - 3 (μέχρι αυτές τις είδα στο σινεμά με το που έβγαιναν, τις υπόλοιπες σε VHS video και ήταν αρκετά χειρότερες).

Να σαι καλά Μπούμπα και καλό ταξίδι.

R.I.P.


ΥΓ: Ακόμα θυμάμαι απο την 1η ταινία, που τον βοηθούσε ο Μαχόνυ (Στηβ Γκούτενμπεργκ) για να μάθει να οδηγεί, με το Honda Civic των 600 κυβικών, ενός συναδέλφου (και φλώρου μισητού) μαθητευόμενου μπάτσου. Φυσικά ο ΧάιΤάουερ δεν χώραγε στο κάθισμα, οπότε το ξήλωσε και καθόταν στο πίσω κάθισμα για να χωρέσει! ΤΟ ΓΕΛΙΟ.

Dragonpaul
05-08-2011, 12:25
Ρε συ, πραγματικά απίστευτη σκηνή!!!!!!!!

Lefteris_X
05-08-2011, 12:35
&#x202a;'78 Honda Civic driven by Hightower(Police Academy)&#x202c;&rlm; - YouTube

ακόμα κλαίω με την απορία του Μαχόνυ "I was just kidding, but this is good, it's different. Comfort is good."

και η πλάκα είναι ότι το δεύτερο αυτοκίνητο που είχα στην ζωή μου (1994-1999) ήταν ένα Honda Civic (αλλά το VTec :P, ε, ρε "κολώνες" που έριχνα σε κάτι "γρηγοριάδηδες"......τους πιο γρήγορους τους "είχα" με το Honda NSR Gull Arm μουαχαχχαχ)

aris13
05-08-2011, 13:55
Η 1η official photo της......catwoman?????

http://h6.abload.de/img/selinakyleh477k.jpg

enstikto
05-08-2011, 14:06
Τι ακριβώς την κάνει CATwoman?
γιατί δεν την λένε σκέτο woman η έστω biker chick? :p

Lefteris_X
05-08-2011, 18:19
αίσχος.......

έρχεται με έτοιμο το DLC ή θα βγει μετά;

ωχ, σόρρυ για ταινία λέμε, γιατί η φωτό εμένα μου κάνει ότι είναι μια αρπαχτή απο το Batman του Nolan με μίξη φορεσιάς γυναίκας απο vgame του κώλου κιόλας (Bayonetta) και προς στιγμής μπερδεύτηκα...

jimspy
05-08-2011, 23:26
eida to The Last Circus (http://www.imdb.com/title/tt1572491/).... to mayro humor , to drama, to pathos k h psixosh enallazonte apo skhnh se skhnh.....o de la iglesia dhmioyrgei mia arrosthmenh alligorikh k me symbolsimoys taineia me stoixeia splater , aima k bia k skhnothetika xarakthristika apo fellini mexri rodriguez k tarantino............

dykon
06-08-2011, 01:24
&#x202a;Atrocious - Official Trailer&#x202c;&rlm; - YouTube

ilia auti bgike dvdrip.tin katebazo tora.

MajereMP44
06-08-2011, 01:40
eida to The Last Circus (http://www.imdb.com/title/tt1572491/).... to mayro humor , to drama, to pathos k h psixosh enallazonte apo skhnh se skhnh.....o de la iglesia dhmioyrgei mia arrosthmenh alligorikh k me symbolsimoys taineia me stoixeia splater , aima k bia k skhnothetika xarakthristika apo fellini mexri rodriguez k tarantino............

δεν καταλαβα τιποτα!χαχα

Lefteris_X
06-08-2011, 01:43
άρα το έργο θα σου αρέσει! δες το σαν ένα RPG/adventure με όλα hidden. Βλέπεις και ψάχνεις........τι βλέπεις.

(δεν έχω δει το έργο που λέει ο jimspy, απλά αστειεύομαι).

Πάντως προσωπικά κατάλαβα πλήρως τι περιγράφει ο jimspy.

MajereMP44
06-08-2011, 01:44
το'χω δει το εργο , πλακα κανω !!

ilias78
06-08-2011, 01:48
&#x202a;Atrocious - Official Trailer&#x202c;&rlm; - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=eBz3A8pgRr4&feature=player_embedded)

ilia auti bgike dvdrip.tin katebazo tora.


νομιζω ειχαμε μιλησει για αυτην. θα την ψαξω. thanks man.

dykon
06-08-2011, 02:06
νομιζω ειχαμε μιλησει για αυτην. θα την ψαξω. thanks man.


nai esi mou tin eixes deiksei :)

Dragonpaul
09-08-2011, 01:52
Ειναι μερικες ταινιες, οι οποιες, ομολογουμενως, μοιαζουν μεταξυ τους. Μοιαζουν, μαλιστα, τοσο πολυ, που σε κανουν να λες: "Μια απ' τα ιδια. Ας δω κατι αλλο...". Συμβαινει αυτο, ομως για εμενα παντα θα παρακολουθουνται με το ιδιο ενδιαφερον και ας ξερω, λιγο πολυ, τι προκειται να ακολουθησει και τι θα γινει στο τελος. Ενδιαφερον παρα τα αμετρητα κλισε, τη σχεδον ιδια ροη στο σεναριο και τους ιδιους χαρακτηρες. Η συνταγη ξεκινα με μαθητες/εκπροσωπους φυλων, συνηθως ολοι αντιδραστικοι (στην αρχη εστω...), αλλα ο καθενας με καποιο ιδιαιτερο χαρακτηριστικο. Μια καθηγητρια που, παρ' ολες τις αντιξοοτητες, "πολεμα" για να βγαλει τα παιδια απο το βουρκο και τελος μια σχολικη ταξη. Και τα τρια αυτα χαρακτηριστικα συνθετουν την ταινια μας.
Γνωστη συνταγη, ε; Αλλα εμενα καθε φορα μου "μιλα" αλλες φορες με περισσοτερη και αλλες με λιγοτερη ενταση. Αλλα μου "μιλα"! Και ποιος λεει πως μια χιλιοδοκιμασμενη συνταγη δε μπορει να ειναι ακομα ευγευστη; Κατα τη γνωμη μου μπορει. Χτυπα καθε φορα ευαισθητα σημεια μου και καταφερνει να με "εχει", να με κανει να παρακολουθω αποσβολωμενος.
Αυτο συνεβη με το Freedom Writers. Ριξτε της μια ματια. Πιστευω πως αξιζει. Και με το παραπανω....

Valkyre
09-08-2011, 10:41
Εδω και καιρο γνωριζα οτι ειχε κυκλοφορησει το νεο και πολυαναμενομενο ντοκυμαντερ για την ζωη του Σεννα.

Και εδω και καιρο το προσπερνουσα διοτι εχω διαβασει και εχω δει τοσα πολλα για τον εν λογω ανθρωπο, που θεωρουσα οτι δεν θα μαθω κατι καινουργιο και οτι για μια ακομη φορα θα μεινω στο τελος εκνευρισμενος και στεναχωρημενος απο την αδικια και τα τερτυπια της μοιρας.

Κατα το ημισυ ειχα δικιο. Ναι στο τελος για μια ακομη φορα κατακλυστηκα απο τα εν λογω συναισθηματα. Ομως κατα το πρωτο μερος επεσα πολυ πολυ εξω.

Υπαρχει σημαντικοτατος αριθμος συνεντευξεων και πλανων του Σεννα που δεν ειδαμε/ακουσαμε.μαθαμε ποτε. Ο σκηνοθετης μαεστρικα χρησιμοποιει το υλικο αυτο και σκιαγραφει τον ανθρωπο Σεννα και το παθος του με μοναδικο τροπο. Η μουσικη ειναι υπεροχη και τα εν λογω πλανα μιλανε απο μονα τους. Σε καποιες στιγμες θαρρεις και δεν υπαρχει λογος να περιγραφει κανεις. Απλα και μονο οι εικονες και οι εκφρασεις του προσωπου του Σεννα τα λενε ολα. Συνεντευξεις απο παρα πολυ κοσμο, Προστ, Ντεννις, Γουοτκινς, Γουιλιαμς κλπ κλπ.

Ακομα και να μην εχει ιδεα κανεις απο μηχανοκινητο αθλητισμο και του τι ειναι ο Σεννα επιβαλεται να δει αυτο το ντοκυμαντερ. Γιατι ο Σεννα και τα αλλα παληκαρια ειναι ο λογος που τα σημερινα αυτοκινητα ειναι τοσο ασφαλη. Ο Σεννα και τα αλλα παλικαρια ειναι που εχουν βελτιωσει τοσο πολυ την ασφαλεια εντος και εκτος πιστας. Εδωσαν την ζωη τους γι αυτο. Και συγκεκριμενα ο Σεννα εδωσε ζωη, χαρα και ελπιδα σε εναν ολοκληρο λαο που ζουσε σε συνθηκες εξαθλιωσης και μιζεριας. Ηταν απο μονος του το μοναδικο ισως λαμπρο αστερι πανω απο την Βραζιλια και βοηθησε την χωρα του οσο ελαχιστοι.

Καταπληκτικο ντοκυμαντερ στο τελος φυσικα για μια ακομη φορα δεν αντεξα και ξεσπασα....και η καταπληκτικη σκηνοθεσια το εκανε ακομα πιο δυνατο.

Να προτεινω ομως να δειτε την "κινηματογραφικη" εκδοση του ντοκυμαντερ πρωτα η οποια διαρκει καπου στα 104 λεπτα και οχι την extended εκδοση η οποια διαρκει κοντα στις 3 ωρες. Οχι οτι η extended εκδοση δεν αξιζει, απλα δεν εχει την συνοχη της κινηματογραφικης και σε καποια σημεια πλατιαζει αρκετα. Η εκδοση των 104 λεπτων εχει ολη την ουσια μαζεμενη και ειναι πολυ πιο δεμενη. Δειτε την extended μετα.

dimitrisasp
09-08-2011, 10:43
@Παυλος

Ειναι αυτο με τη Hillary Swank? Οταν το εβλεπα (φετος ηταν κιολας νομιζω) σκεφτομουν το ιδιο πραγμα για τα κλισε οπως τα λες. Ιδια ταινια ακριβως (στο ιδιο μοτιβο δηλαδη) ειναι αυτη με τη Meryl Strip που μαθαινει βιολι σε ενα σχολειο κακοφημης γειτονιας και στο τελος γινονταιο ολοι Vivaldi :P Ωραιες ταινιες. Σου δινουν ελπιδα!