PDA

View Full Version : Τhe Official Cinema Thread! (μιλήστε για παλιές/νέες/επερχόμενες ταινίες)



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

gianman122
21-06-2011, 20:43
thanks γιαννη!!

gianman122
21-06-2011, 20:49
οσο αναφορα το super 8 το εχει δει κανεις να μας πει εντυπωσεις ?

badboyfriend
22-06-2011, 02:14
Eλα ρε....το εκανα ηδη το λαθος και για να ειμαι ειλικρινης δεν με χαλασε η ταινια! Καλη μου φανηκε με δυνατες ερμηνειες απο Κιντμαν και Εκχαρτ. (προσωπικα η ερμηνεια του Εκχαρτ μου φανηκε μακραν καλυτερη απο αυτη της Κιντμαν)

Εν τω μεταξυ.....Nicole Kidman WTF happened? Ησουν μια πανεμορφη κοπελα τι σκατα πηγες και μου αρχισες τα μποτοξ και φουσκωσες τα χειλη σου και καταντησες χαζομπιμπο?Εισαι και 40 χρονων γμτο... τα εκανε χαλια τα χειλια της... what the fak...

Τι να σου πω.. Εγώ από τους τίτλους βαρέθηκα κυριολεκτικά..
Ο Mitchell πραγματικά με έχει απογοητεύσει. Κάνεις μια από τις καλύτερες ταινίες της δεκαετίας, ένα rock musical που μπορεί να κοιτάξει στα μάτια το Rocky horror show και μετά πας και κάνεις μια τσόντα και μια mainstream βλακεία.. Τι να πω..

Είδα μόλις το Insidious. Corny όσο δεν πάει, αλλά χέστηκα πάνω μου οφείλω να ομολογήσω. Πολύ ωραίο θρίλερ αν και με χάλασε πολύ η μουσική επένδυση.

volyros
22-06-2011, 04:36
οσο αναφορα το super 8 το εχει δει κανεις να μας πει εντυπωσεις ?

μολις γυρισα απο το σινεμα!!
ηταν αρκετα καλο με εντονες στιγμες και το σεναριο ξετυλιγοταν πολυ ομορφα.προσωπικα τρελαινομαι για ταινιες οπου οι ηρωες ειναι παιδια!!μια απο τις αγαπημενες μου ταινιες ever για παραδειγμα ειναι το stand by me!!
σκηνοθετικα ηταν πολυ καλο και ειδικα η σκηνη που μας ειχαν δειξει στο τρειλερ τα σπαει!!(δεν λεω ποια γιατι καποιος μπορει να μην εχει δει τρειλερ και να την spoilerιασω)οι πιτσιρικαδες ηθοποιοι δινουν ρεστα με τις ερμηνιες τους βγαζοντας απιστευτο γελιο αλλα και συγκινηση..
σεναριακα δεν ειναι και οτι καλυτερο εχουμε δει απο ταινιες του ειδους αλλα κρατιεται σε ικανοποιητικα επιπεδα..
γενικοτερα βλεπεται ευχαριστα και σου αφηνει μια γλυκεια γευση στο τελος..

βαθμος 7.5

jimbour
22-06-2011, 12:42
To Rabbit Hole ηταν ενα πολυ καλό δράμα, εξαιρετικό ολο το cast και μ άρεσε που είδαμε την Nicole σαν καλή ηθοποιό πάλι, παρά τα botox της.

Το Biutiful οπως εχω ξαναπει εδω μέσα ειναι απο τις χειρότερες ταινίες που ειδα πέρσι. Ειχα καιρό να δω τετοια μαλακία. Το σινεμα που προσπαθει βία να σου μεταδώσει συναισθηματα και να σε κάνει να νιωσεις χάλια, τον απεχθάνομαι όσο τίποτα.

Απο ταινίες τελευταία εχω δει μόνο το The Borrowers Arriety του studio ghibli που ήταν απιστευτα πανέμορφο, με εξαιρετικό animation και φανταστική μουσική.

Valkyre
22-06-2011, 12:49
^^ Για εμενα φιλε οπως ειπα και στο θρεντ του anime, το Borrowers Arrietty ειναι ισως η καλυτερη ταινια που ειδα το 2011. Ευκολα κιολας! Νασαι καλα..

peolinio
22-06-2011, 12:50
εγω προσφατα ειδα στο cinema τους Πειρατες της καραιβικης το καινουργιο ντεμεκ 3D, δεν τρελαθηκα και τοσο ουτε απο της σκηνες 3d που ηταν και λιγες ....
Ηταν απλα μια ταινια να την παρεις να την δεις σπιτι και οχι για cinema

I_HAVE_A_NAME_
22-06-2011, 15:25
egw exthes eida auto....the troll hunter.....to eide kaneis allos???????ok to perimena polu mapa alla telika einai...xmxmmm...kaloutsiko.....ta efe mou fanikan polu kala gia to eidos tis tainias.....periergi fasi.......
YouTube - ‪The Troll Hunter - Official Trailer‬‏ (http://www.youtube.com/watch?v=TLEo7H9tqSM)[/B]
Το είδα εγω φίλε μου.Ωραία ταινιούλα έχεις δίκιο.Με περιέργως ωραία εφφε για το μπάτζετ της.Πραγματικά πολύ καλή προσπάθεια...

Dragonpaul
23-06-2011, 02:00
Λοιπόν, είδα κι εγω πριν λίγο το Insidious. Βάζω spoiler προς αποφυγήν αποκαλύψεων.
Καταρχήν η ταινία ξεκινά πολυ κοινοτυπα. Ένα σπιτι το οποίο είναι στοιχειωμένο (ή έτσι νόμιζαν), γίνονται διάφορα κουλα μπλα μπλα μπλα. Συνεχίζει το τετριμμενο της υπόθεσης ακόμα και όταν πάνε στο νέο σπίτι. Τα ίδια κι εκει και αναγκάζονται να φέρουν κάποια mentalist. Οκ, ναι μεν τα έχουμε ξαναδεί αυτά, αλλα η αλήθεια είναι πως δε τα βαριομαστε και ποτε. Εκει λοιπόν που τους εξηγεί για το σενάριο με τα δυο σώματα, ψιλοξενερωσα γιατί, παρόλο που, όπως είπα, τα είχα "ξαναδεί" όλα αυτα, ήθελα να μείνει στην πεπατημένη. Αλλα αυτη η νέα προσέγγιση είχε ενδιαφέρον. Με κράτησε στην οθόνη θέλοντας να δω που το παει και τι θα γίνει. Αν εξαιρέσουμε την ωραία ανατροπή στο τέλος, ε, το βασικό τέλος το περιμέναμε. Κατα τα αλλα...
...συμπαθητική ταινιουλα που στο τσακ καταφέρνει να διαφοροποιηθεί. Τρόμου τη λες και δε τη λες... Απότομες σκηνουλες έχει και ανέβασμα της μουσικής και μέχρι εκεί. Άντε... Για να μην είναι και ισοπεδωτικος, ας πούμε πως είχε και μια δυο ψιλοδυνατες σκηνές.
Γενικά προτείνεται. Πολυ ευχάριστη ταινία για τους λάτρεις του είδους.

Υ.Γ. Όλο αυτο το έγραψα με το iPhone. Βαριεμαι να διορθώνω τυχόν λάθη.

badboyfriend
24-06-2011, 01:46
Είδα τελικά το Mars needs moms. Ψιλοαδιάφορη. Μόνο ο σχεδιασμός των χαρακτήρων ήταν ωραίος.

Είδα και το The adjustment bureau. Πολύ καλή. Με εξέπληξε ευχάριστα. Και κάθε φορά που τη βλέπω την Emily Blunt με κερδίζει και πιο πολύ.

Dragonpaul
24-06-2011, 10:47
Eιδα εχθες το "Paul", επηρεασμενος ειναι η αληθεια, απο τον Λευτερη. Και δε το μετανοιωσα καθολου....

Μια ταινια "καθαρη" που δεν κρυβεται πισω απο το δακτυλο της αλλα και πισω απο τα κοινωνικα σκηνικα και ταμπου. Επιτιθεται ευθεως σε αυτα χωρις να "ντρεπεται" καθολου και ο,τι εχει να πει το λεει καθαρα και ξαστερα. Απλετο χιουμορ και καποιες τσακιστικες ατακες απο τον πρωταγωνιστη. H υποθεση δεν ειναι κατι που δεν εχουμε ξαναδει, αλλα, ετσι κι αλλιως, η ταινια αλλα θελει να πει.
Το διδυμο Simon Pegg και Nick Frost (Shaun of the Dead), αν και τραβανε δυνατο κουπι στην ταινια, μοιαζει να πλαισιωνουν περισσοτερο τον Paul, παρα να ειναι συμπρωταγωνιστες του. Αλλα, οπως και να χει, αποτελουν καταπληκτικο τριο (ή μαλλον τετραδα...).
Θα προτεινα να το δειτε ASAP. Προσωπικα ειχα ενα πολυ ευχαριστο συναισθημα μολις τελειωσε η ταινια. Dont miss it! http://planetsmilies.net/alien-smiley-124.gif

nikolaszax
24-06-2011, 12:50
These been posted?
Pics απο το production του hobbit:

http://www.ew.com/ew/gallery/0,,20504849,00.html#20980350

http://thefilmstage.com/wp-content/uploads/2011/06/MARTIN-FREEMAN-Hobbit_610.jpg

http://thefilmstage.com/wp-content/uploads/2011/06/Hobbit-Ian-Mckellan_610.jpg

http://thefilmstage.com/wp-content/uploads/2011/06/Hobbit-Martin-Freeman-Jackson_610.jpg (http://thefilmstage.com/2011/06/23/first-official-images-from-peter-jacksons-the-hobbit/)
LOL Gandalf,"You haven't aged a day." XD.

dimitrisasp
24-06-2011, 13:26
Jizz in my pants!

Desmond
26-06-2011, 13:02
YouTube - ‪A Dangerous Method (2011) Official Trailer - Keira Knightley & Michael Fassbender‬‏

volyros
26-06-2011, 13:30
φαινεται δυνατο ε;και τou vigo mortensen του παει πολυ ο ρολος..

dimitrisasp
26-06-2011, 13:37
Ο Viggo ειναι ο βασιλιας. Οτι κανει ειναι καλο!

Desmond
26-06-2011, 13:53
^Ας είναι καλά ο Cronenberg.Νομίζω είναι η τρίτη φορά που συνεργάζονται.

papatrexas
30-06-2011, 02:43
Transformers...
Τι να πω...Εμεινα με το στομα ανοιχτο!Κλασεις ανωτερο απο τα προηγουμενα δυο!Εκανε πολυ καλη δουλεια ο Bay και ετσι μας αποζημιωσε μετα το μετριο κατ εμε δευτερο στην σειρα.
Το ειδα σε 2D οποτε περιμενω αποψεις για οσους το ειδαν στην τρισδιαστατη εκδοχη!

nikolaszax
30-06-2011, 09:14
Περιμενω να δω αποψεις για το Transformers 3 σε 3d και απο τα παιδια εδω :P.
Διαβασα οτι χρησιμοποιει την τεχνολογια του avatar (και απο τα σχολια των παιδιων στο neogaf μιλανε για τουλαχιστον ισαξιας ποιοτητας με εκεινο και οχι ηλιθια conversions το 3d οπως κανουν οι περισσοτερες ταινιες) οποτε σκεφτομαι σοβαρα να το δω σε 3d.

Ezio
30-06-2011, 09:41
Και εγώ άμα πάω να το δω, θα ήθελα να το δω σε 3D γιατί έχω ακούσει ότι είναι φοβερό το 3D του. Αλλά πρώτα θέλω να δω άμα αξίζει η ταινία και το 3D. Μην πάω να δώσω λεφτά τζάμπα.

tonybsg
30-06-2011, 10:42
Εμένα πάντως δεν με εντυπωσίασε το 3D του, προσωπικά θεωρώ το Avatar 3D ανεπανάληπτη εμπειρία, ενώ εδώ το 3D δεν προσέφερε το κάτι παραπάνω. Μην παρεξηγηθώ, παπάδες έκανε ο Bay πάλι, απλά το 3D δεν έκανε ακόμη πιο εντυπωσιακές τις ήδη εντυπωσιακότατες σκηνές. Εννοείται βέβαια ότι ήταν καλύτερο από του Thor για παράδειγμα!

Valkyre
30-06-2011, 10:56
Μετα απο πολυ πιλατεμα εχθες, πεισθηκα να δω το Transformers 3.

Μια μου ελεγαν θα πληρωσουμε μονο 4,5 ευρω, μια τα παρακαλια απο εδω, μια απο εκει, στο τελος λεω δε γ...ται παμε...παμε να δουμε εκρηξεις και σαματα.

Ξεροντας πολυ καλα λοιπον τι παω να δω και με την συνειδηση μου ψιλο-ησυχη, επειδη εδωσα μολις 4.5 ευρω ιδου οι εντυπωσεις μου.

Η ταινια ειναι καλυτερη απο το αισχος που ακουγε στο Transformers 2. Βεβαια το Transformers 2 ηταν τοσο αισχος που και η τριτη ταινια συγκαταλεγεται στην ιδια κατηγορια, δηλαδη αυτην του "αισχους".

Pew pew pew pew ουαο pew pew, ξερω αυτο πηγα να δω, αλλα 2ΜΙΣΗ ωρες pew pew και συνεχης αμερικανο-πατριωτικες μλκιες, αρχισαν να ανακατευουν το στομαχι μου και να ματωνουν τα ματια και τα αυτια μου.

Στην αρχη γουσταρεις δεν λεω, ο Bay εχει παρει διδακτορικο στις εκρηξεις (μαλλον επρεπε να γινει πυροτεχνουργος, αφου κανει μπαμ οτι με καθε εκρηξη εχει και εναν μικρο οργασμο ο τυπος) αλλα ρε φιλε το ξεσκιζει μεχρι αηδιας ο τυπος. Ναι Transformers παω να δω, ναι ξερω οτι ειναι φουλ ψεμμα αλλα ο τυπος -o Bay ντε- δινει αλλη διασταση στο κινηματογραφικο ψεμμα. Παιρνει την εννοια "φανταστικο σεναριο- κινηματογραφικο ψεμμα" το βιαζει απο ολες τις πλευρες, του βαζει φωτια και το κατουραει και απο πανω.

Νταξ αυτα που γινονται στο πανι δεν περιγραφονται.... οι Ντισεπτικον θα πρεπει να γμσταυριζουν την ωρα και την στιγμη που συναντησαν τον Γουτγικι (πρωταγωνιστη) μιας και ειναι πρακτικα και κυριολεκτικα ΑΘΑΝΑΤΟΣ. Εγω δηλαδη αν ημουν μια εξελιγμενη Α.Ι. θα ειχα καψει πλακετες, δεν ξερω τι, θα ειχε αποτυπωθει στο λογισμικο μου οτι ο κυριος Γουτγικι is fucking Γκαστονε αυτοπροσωπως.

Η πορεια της ταινιας μεσα στο μυαλο του Valkyre:

00:00 - 30:00hrs: "Cool pew pew, cool chick (wtf is wrong with her lips tho), 4,5 euro only, 4.5 euro only, 4.5 euro only)

30:00 - 01:00hrs: "4,5 euro only , pew pew, nice sound, this guy is lucky"

01:00 - 02:00hrs: " ZOMG wtf...hahaha... please die for fuck sake already, pew pew pew pew pew pew pew 4,5 euro , pew pew pew"

02:00 - 02:30hrs: "ok this is not fun anymore...pls end this now... 4,5 euro...overpriced"

Κοντολογοις:
Οι πωρωμενοι ισως να εχουν εναν οργασμο αλα Michael Bay. Οι υπολοιποι που ναι μεν τους αρεσει το pew pew και το ψεμμα (οπως εγω) αλλα for fuck sake θελουν και λιγο την καλμα και δεν αντεχουν την υπερβολη της υπερβολης ω υπερβολη του ψευτικου (γιατι πραγματικα το σκιζει ο Bay) στην αρχη θα το βρουν εντυπωσιακο ως θεαμα, μετα τραγελαφικο και στο τελος κουραστικο.

Αυτα. :) Το Transformers 1 παραμενει μακραν το πιο καλο και αξιοπρεπες της σειρας.

enstikto
30-06-2011, 11:17
Οπότε εμένα που δεν μου άρεσε ούτε το 1 να υποθεσω να μην μπω καν στη διαδικασία ε; (το 2 ακόμα να το δω :p)

Valkyre
30-06-2011, 11:25
^^ Oυτε καν...

Αν θες να δεις κατι σε φαντασιας, καλυτερα πηγαινε δες το Super 8 ή το XMEN first class. ΜΑΚΡΑΝ καλυτερες ταινιες... (και το μακραν ειναι με κεφαλια και σε bold και υπογραμμισμενο)

hakoo
30-06-2011, 11:32
Eμενα ουτε το πρωτο μου αρεσε ιδιαιτερα, τεσπα.
Βασικα εμενα μου συμβαινει το εξης στις ταινιες Transformers, πραγματικα δυσκολευομαι να παρακολουθησω τις cgi action sequences (το 80% της ταινιας δλδ). Ισως ειναι το συγκεκριμενο cgi, ισως ειναι τα ματια μου, δεν ξερω ειλικρινα. Παντως δυσκολευομαι να ξεχωρισω σε καποιες ακομα και το "τι" γινεται ακριβως.

Valkyre
30-06-2011, 11:40
Ε τοτε αν σε δυσκολευαν τα πρωτα Transformers στην παρακολουθηση, σε αυτο εδω -αν κανεις τον κοπο- παρε δραμαμινες λολ :)

Ezio
30-06-2011, 11:42
^^ Oυτε καν...

Αν θες να δεις κατι σε φαντασιας, καλυτερα πηγαινε δες το Super 8 ή το XMEN first class. ΜΑΚΡΑΝ καλυτερες ταινιες... (και το μακραν ειναι με κεφαλια και σε bold και υπογραμμισμενο)

Το super 8 αξίζει; Δεν εννοώ σε σχέση με το transformers 3, αλλά γενικότερα. Έχει δράση ή είναι πιο πολύ μπλα μπλα; Πάντως, ίσως να περιμένω το dvdrip για το tranformers 3 και να μην το δω στο σινεμά. Βλέπω χαμηλόβαθμες κριτικές και καλά σχόλια για τα εφέ και όχι για το σενάριο ας πούμε.

enstikto
30-06-2011, 11:45
^^ Oυτε καν...

Αν θες να δεις κατι σε φαντασιας, καλυτερα πηγαινε δες το Super 8 ή το XMEN first class. ΜΑΚΡΑΝ καλυτερες ταινιες... (και το μακραν ειναι με κεφαλια και σε bold και υπογραμμισμενο)

To XMEN το είδα και ήταν πραγματικά πολύ καλό!
Το Super 8 στο πρόγραμμα το έχω αν και δεν ξέρω καν τι υπόθεση έχει :P

jimbour
30-06-2011, 11:46
Το Transformers αν ειναι να το δεις, το βλεπεις σινεμά και μόνο φυσικά σε 3D. Τωρα τι σενάριο θες απο αυτες τις ταινίες; Σαφως ανώτερο απο το 2ο μέρος σε αυτο το τομέα.

Ο Bay γύρισε την ταινία με βάση το 3D. προφανως η 2D εκδοση ειναι κατώτερη, σαν να βλέπεις άλλη ταινία.

tonybsg
30-06-2011, 11:49
Πιο σενάριο ρε συ στα Transformers; Δεν έχει σενάριο, οι διάλογοι υπάρχουν απλά για να μας οδηγούν στις επόμενες σκηνές δράσης! :a055:

Και για να μην ξεχνιόμαστε: :D

Michael Bay - South Park


Το Transformers αν ειναι να το δεις, το βλεπεις σινεμά και μόνο φυσικά σε 3D. Τωρα τι σενάριο θες απο αυτες τις ταινίες; Σαφως ανώτερο απο το 2ο μέρος σε αυτο το τομέα.

Ο Bay γύρισε την ταινία με βάση το 3D. προφανως η 2D εκδοση ειναι κατώτερη, σαν να βλέπεις άλλη ταινία.

Εμένα πάντως μου φάνηκε ιδιαίτερα διακριτική η χρήση του 3D. Δεν είχε σκηνές που φώναζαν 3D ρε παιδί μου (εκτός από την σκηνή που πέφτουν από τα αεροπλάνα, αυτή μου έρχεται χαρακτηριστικά).

Και το προηγούμενο βράδυ είχα δει το TF2 σε blu ray, και πραγματικά από άποψη χρωμάτων, ευκρίνειας κ.λπ. το προτιμώ.

messi10
30-06-2011, 11:50
Το Transformers εχει ΜΗΔΑΜΙΝΟ σεναριο. Το μονο που εχει ειναι εκρηξεις,εκρηξεις,εκρηξεις,γιγαντια ρομποτ,μαχες και γενικα η ταινια απλως εχει φοβερα εφφε.Τιποτα αλλο,πραγματικα δεν καταλαβαινω τους φανς των συγκεκριμενων ταινιων οπως δεν καταλαβαινω τους φανς του call of duty...

Ezio
30-06-2011, 11:56
Τωρα τι σενάριο θες απο αυτες τις ταινίες; Σαφως ανώτερο απο το 2ο μέρος σε αυτο το τομέα.



Πιο σενάριο ρε συ στα Transformers; Δεν έχει σενάριο, οι διάλογοι υπάρχουν απλά για να μας οδηγούν στις επόμενες σκηνές δράσης! :a055:


Αυτό να μου πείτε. Εντάξει, τώρα αρχίζω να το σκέφτομαι καλύτερα για μια 3D προβολή στο σινεμά (γιατί άμα είναι να το δω σε 2D το βλέπω και σπίτι μου). Θέλω και να ρωτήσω κάτι για το 3D. Έχω ακούσει ότι όταν βλέπεις στο σινεμά ταινία σε 3D, είναι καλύτερα να κάθεσαι στις θέσεις όπου είσαι κοντά στην οθόνη. Ισχύει ή όπου και να καθίσουμε είναι το ίδιο;

Valkyre
30-06-2011, 12:08
Το Transformers αν ειναι να το δεις, το βλεπεις σινεμά και μόνο φυσικά σε 3D. Τωρα τι σενάριο θες απο αυτες τις ταινίες; Σαφως ανώτερο απο το 2ο μέρος σε αυτο το τομέα.

Ο Bay γύρισε την ταινία με βάση το 3D. προφανως η 2D εκδοση ειναι κατώτερη, σαν να βλέπεις άλλη ταινία.

Jim ειπα στο ποστ μου αρκετες φορες οτι ηξερα και ημουν προετοιμασμενος για το τι παω να δω. Αν παρατηρησες δεν αναφερθηκα πουθενα στο σεναριο, γιατι δεν περιμενα και κανα φοβερο σεναριο. Δεν ηταν η απουσια σεναριου που με κουρασε ηταν οτι ο Bay του εσκισε τα πρεκια κυριολεκτικα κατα την γνωμη μου και το γουστο μου.

Δηλαδη υπαρχει το ψεμμα και -πλεον- υπαρχει και ο Bay...πραγματικα του αλλαξε τα φωτα.

Και φυσικα 2μιση ωρες pew pew pew αρχιζει και κουραζει παααααααρα πολυ. Οταν καποιος -συνηθως- σου λεει 2μιση ωρες ταινια, εσυ αυτοματως σκεφτεσαι απο μεσα σου οτι για να ειναι 2μιση ωρες εχει πολλα πραγματα να δειξει ρε παιδι μου και δεν του εφτανε ο χρονος. Ε ο Bay αναλωσε 2μιση ωρες σε συνεχη μπαμ μπουμ, στην αρχη ειπα, ειναι ωραιο...γουσταρεις...την βρισκεις... μετα ομως αρχιζει η υπερβολη της υπερβολης ω υπερβολη (νομιζω δεν θα ξεχασω ποτε την σκηνη καταδιωξης των τυπων που εκαναν ελευθερη πτωση μεσα στο Σικαγο απο τους Ντισεπτικον, ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ -και οχι για καλο λογο-)

Καπου λοιπον αυτο το υπερβολικο (ακομα και για Transformers δεδομενα) ψεμμα και η υπερτιγκα αμερικανο-πατριωτικων αποφθεγματων και ατακων, δολοφονησαν ενα μικρο κομματι του σινεφιλ εαυτου μου για παντα...

Κατα τη γνωμη μου -για να δωσω λιγο το μεγεθος του ψεμματος που κουβαλαει η ταινια- πλησιαζει ακρως επικυνδινα τις Ινδικες ταινιες που κοροιδευουμε στο γιουτουμπ. Καποιες φορες δε, τις ξεπερναει.

Και για οσους δεν ξερουν για ποιες ταινιες λεω ιδου ενα παραδειγμα:

YouTube - ‪Best action scene of all time‬‏
YouTube - ‪Best action scene ever. ever. ever. -- Endhiran (Robot)‬‏

Infact θα μπορουσα να δω αυτες τις ταινιες με πιο ελαφρα τη καρδια γιατι εξαρχης δεν παιρνουν τον εαυτο τους στα σοβαρα, ενω ο Bay προσπαθει να σοβαροποιει το ολο γελοιο της υποθεσης με την ταινια του.

enstikto
30-06-2011, 12:12
Το Transformers εχει ΜΗΔΑΜΙΝΟ σεναριο. Το μονο που εχει ειναι εκρηξεις,εκρηξεις,εκρηξεις,γιγαντια ρομποτ,μαχες και γενικα η ταινια απλως εχει φοβερα εφφε.Τιποτα αλλο,πραγματικα δεν καταλαβαινω τους φανς των συγκεκριμενων ταινιων οπως δεν καταλαβαινω τους φανς του call of duty...

Ξεχασες ότι έχει και τον Σια Λα Μπουφο στον πρωταγονιστικο ρόλο, ο οποίος παίζει να είναι κ ο πιο μισητος ηθοποιός της νέας γενιάς για μένα... Αθλιος ο τύπος....

Τώρα για το γιατί αρέσουν αυτές οι ταινίες εγώ το καταλαβαίνω. Κ γω μερικές φορές θέλω να δω κάτι εντελώς mindless κ να το διασκεδασω. Ταινιαρες όπως το κομαντο και το κομπρα των 80s της βλέπω χαλαροτατα :D
giant robots is not my cup of tea though... (ειδικά όταν κατουρανε λάδι)

messi10
30-06-2011, 12:26
Ξεχασες ότι έχει και τον Σια Λα Μπουφο στον πρωταγονιστικο ρόλο, ο οποίος παίζει να είναι κ ο πιο μισητος ηθοποιός της νέας γενιάς για μένα... Αθλιος ο τύπος....

Τώρα για το γιατί αρέσουν αυτές οι ταινίες εγώ το καταλαβαίνω. Κ γω μερικές φορές θέλω να δω κάτι εντελώς mindless κ να το διασκεδασω. Ταινιαρες όπως το κομαντο και το κομπρα των 80s της βλέπω χαλαροτατα :D
giant robots is not my cup of tea though... (ειδικά όταν κατουρανε λάδι)

Eνταξει,το να δεις αναλογες ταινιες 1 ή 2 φορες ή απλα να σου προσφερουν διασκεδαση ενταξει συμφωνω εν μερει,αλλα το να εισαι FAN και να θελεις να βλεπεις συνεχεια μια απο τα ιδια, πραγματικα δεν το καταλαβαινω εξου και ο ''παραληρισμος'' με το COD που απο το 4 και μετα εχει ,ουσιαστικα,τα ιδια πραγματα. ;)

Desmond
30-06-2011, 12:29
Έχω ακούσει ότι όταν βλέπεις στο σινεμά ταινία σε 3D, είναι καλύτερα να κάθεσαι στις θέσεις όπου είσαι κοντά στην οθόνη. Ισχύει ή όπου και να καθίσουμε είναι το ίδιο;
Ισχύει.Εγώ για 3D κάθομαι πάντα στην 3η σειρά.

volyros
30-06-2011, 12:52
εγω παλι ειδα εχθες σε blu ray το "αγνωστος"(unknown).αρκετα καλοφτιαγμενη ταινια με ανατρεπτικο σεναριο.θεωρω οτι ο λιαμ νισον αρχιζει να φτιαχνει action fun club μετα την "αρπαγη" και το "Α-team" και η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ καλος στο συγκεκριμενο ειδος.
συμπρωταγωνιστρια του ειναι η νταιαν κρουγκερ που προσωπικα την εκτιμω παρα πολυ.
σεναριακα μπορει να μην ειναι κατι που δεν εχουμε ξαναδει αλλα σε κραταει σε αγωνια καθολη την διαρκεια της ταινιας με πολυ ωραιο φιναλε.

must see κατα την αποψη μου για οποιον θελει να περασει ενα 2ωρο βλεποντας μια καλη και ποιοτικη action ταινια.

jimbour
30-06-2011, 13:04
Jim ειπα στο ποστ μου αρκετες φορες οτι ηξερα και ημουν προετοιμασμενος για το τι παω να δω. Αν παρατηρησες δεν αναφερθηκα πουθενα στο σεναριο, γιατι δεν περιμενα και κανα φοβερο σεναριο. Δεν ηταν η απουσια σεναριου που με κουρασε ηταν οτι ο Bay του εσκισε τα πρεκια κυριολεκτικα κατα την γνωμη μου και το γουστο μου.

Δηλαδη υπαρχει το ψεμμα και -πλεον- υπαρχει και ο Bay...πραγματικα του αλλαξε τα φωτα.

Και φυσικα 2μιση ωρες pew pew pew αρχιζει και κουραζει παααααααρα πολυ. Οταν καποιος -συνηθως- σου λεει 2μιση ωρες ταινια, εσυ αυτοματως σκεφτεσαι απο μεσα σου οτι για να ειναι 2μιση ωρες εχει πολλα πραγματα να δειξει ρε παιδι μου και δεν του εφτανε ο χρονος. Ε ο Bay αναλωσε 2μιση ωρες σε συνεχη μπαμ μπουμ, στην αρχη ειπα, ειναι ωραιο...γουσταρεις...την βρισκεις... μετα ομως αρχιζει η υπερβολη της υπερβολης ω υπερβολη (νομιζω δεν θα ξεχασω ποτε την σκηνη καταδιωξης των τυπων που εκαναν ελευθερη πτωση μεσα στο Σικαγο απο τους Ντισεπτικον, ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ -και οχι για καλο λογο-)

Καπου λοιπον αυτο το υπερβολικο (ακομα και για Transformers δεδομενα) ψεμμα και η υπερτιγκα αμερικανο-πατριωτικων αποφθεγματων και ατακων, δολοφονησαν ενα μικρο κομματι του σινεφιλ εαυτου μου για παντα...


Συμφωνω οτι επρεπε να ειναι μικρότερο σε διάρκεια. Κουράζει αρκετά.

Απλα πιστεύω σε όσους άρεσε το πρώτο μέρος, θα αρέσει και αυτό. Ειδικά για αυτους που θέλουν eye candy εφε και καλό 3D. Αν αγοράσεις για αυτό το λόγο το εισιτήριο και είναι αυτο που θες να δεις στην ταινία, τότε μια χαρά θα περάσεις.

Το teaser trailer της νέας ταινίας της Pixar, Brave που βγαίνει το άλλο καλοκαίρι.
tYg0VgPy6Uk

maxcomgr
30-06-2011, 13:10
Μην ξεχνάτε και το batman, που έπαιζε τον νίντζα μάστερ.

Ezio
30-06-2011, 13:48
Ισχύει.Εγώ για 3D κάθομαι πάντα στην 3η σειρά.
Ναι αλλά μετά μπορείς να δεις με άνεση την οθόνη; Δεν σε πιάνει ο σβέρκος σου; Αν θες να κοιτάξεις προς τα κάτω, αριστερά ή δεξιά δεν πρέπει να κουνήσεις λίγο το κεφάλι;

Το teaser trailer της νέας ταινίας της Pixar, Brave που βγαίνει το άλλο καλοκαίρι.
tYg0VgPy6Uk

Μου φάνηκε πιο... ενήλικη να το πω από όσες ταινίες της Pixar έχω δει. Όμως είναι μόνο ένα teaser, η ταινία μπορεί να είναι όπως οι υπόλοιπες της Pixar.

Valkyre
30-06-2011, 13:53
^^ Eιναι πιο ενηλικη, το εχουν δηλωσει οι ιδιοι. Δεν ειναι κακο αυτο, ισα ισα θα ελεγα...αρκει να διατηρει τα στοιχεια μιας ταινιας Πιξαρ.

piterakos
30-06-2011, 14:15
Για σήμερα έχω κλείσει και γω εισητήρια για το Transformers . αντε να δούμε τι θα δούμε

nikolaszax
30-06-2011, 15:24
Μπαμ μπουν ακουω.....και μου αρεσει :P.
No,seriously για αυτο θα παω να το δω και οχι για καποιο σεναριο(as long as it doesnt get in the way σαν το T2 τοτε ειμαστε οκ) αλλα για "robot-porn" και εφε.Μια ταινια τετοια που και που δεν με βλαπτει και την βρισκω διασκεδαστικη :P.Plus i am a fan of Transformers γενικα.2,5 hours mpam mpoum?Μακαρι απο το να δω μονο 25-30 λεπτα δρασης και τα υπολοιπα ιστορια που δεν με ενδιαφερει XD.

messi10
30-06-2011, 15:55
Το teaser trailer της νέας ταινίας της Pixar, Brave που βγαίνει το άλλο καλοκαίρι.
tYg0VgPy6Uk

M'αρεσει...Πολυ...

chronohill
30-06-2011, 19:01
το 3D των transformers ειναι καλο?εχει πολλες σκηνες η ειναι οπως στους πειρατες που το βαλανε για τα ματια(του κοσμου)??Γενικα αξιζει για σινεμα?

Ezio
01-07-2011, 13:50
Ναι αλλά μετά μπορείς να δεις με άνεση την οθόνη; Δεν σε πιάνει ο σβέρκος σου; Αν θες να κοιτάξεις προς τα κάτω, αριστερά ή δεξιά δεν πρέπει να κουνήσεις λίγο το κεφάλι;

Λέτε να υπάρξει τέτοιο πρόβλημα; Θα πάω σήμερα και η οθόνη θα είναι μεγάλη, οπότε σκέφτομαι να μην πάω τέρμα μπροστά. Σκέφτομαι για τέταρτη ή πέμπτη σειρά, αλλά μήπως στην τρίτη θα είναι καλύτερα;

MajereMP44
01-07-2011, 14:05
εγω παλι ειδα εχθες σε blu ray το "αγνωστος"(unknown).αρκετα καλοφτιαγμενη ταινια με ανατρεπτικο σεναριο.θεωρω οτι ο λιαμ νισον αρχιζει να φτιαχνει action fun club μετα την "αρπαγη" και το "Α-team" και η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ καλος στο συγκεκριμενο ειδος.
συμπρωταγωνιστρια του ειναι η νταιαν κρουγκερ που προσωπικα την εκτιμω παρα πολυ.
σεναριακα μπορει να μην ειναι κατι που δεν εχουμε ξαναδει αλλα σε κραταει σε αγωνια καθολη την διαρκεια της ταινιας με πολυ ωραιο φιναλε.

must see κατα την αποψη μου για οποιον θελει να περασει ενα 2ωρο βλεποντας μια καλη και ποιοτικη action ταινια.
φίλε το είδα κ γω.Φοβερή ταινία χωρίς να εχει κατι το περίεργο και το ανατρεπτικό.Απλά ειναι τοσο καλος ηθοποιός που δεν σαφηνει περιθωρια να βρεις κατι να μην σαρέσει.Εκει που γέλασα είναι
οτι μοιραζε τα ευρω ο αμερικάνος σαν ναταν χαρτοπετσέτες.πακο ειχε τα 100ευρα!καλά δεν ξερει οτι θα την δουν και ελληνες την ταινία??

Dragonpaul
01-07-2011, 21:38
New Masters Of The Universe Movie (http://geek-news.mtv.com/2011/06/29/sony-pictures-vp-really-excited-about-new-masters-of-the-universe-movie/)

nikolaszax
02-07-2011, 01:36
Ρε παιδια,να ρωτησω.Εχει κανενας δει 3d ταινια στα ster cinemas και αν ναι ηταν το ιδιο καλη με τις 3d προβολες αλλων cinema?
Θα πηγαινα στα village για 3d Transformers 3(εχοντας μεινει ικανοποιημενος αλλωστε απο τις προβολες των avatar και beowulf) αλλα "καποιοι" απο την παρεα κανουν κονκσες και θελουν ster...
Ευχαριστω εκ των προτερων.

badboyfriend
02-07-2011, 03:26
Στο ster είδα το avatar. Νορμάλ πράγματα, όπως και του village. Δεν παρατήρησα κάποια διαφορά.
Εκείνο που πρέπει να αποφύγεις οπωσδήποτε είναι το odeon. Μου χουν πει οτι τα γυαλιά δεν είναι καν μιας χρήσης (δηλαδή σου δίνουν χρησιμοποιημένα)..

EDIT: Μπορεί να είπα και ψέμματα. Ποιο είναι στο cosmos? Εκεί είδα το Avatar.

nikolaszax
02-07-2011, 10:22
Στο ster είδα το avatar. Νορμάλ πράγματα, όπως και του village. Δεν παρατήρησα κάποια διαφορά.
Εκείνο που πρέπει να αποφύγεις οπωσδήποτε είναι το odeon. Μου χουν πει οτι τα γυαλιά δεν είναι καν μιας χρήσης (δηλαδή σου δίνουν χρησιμοποιημένα)..

EDIT: Μπορεί να είπα και ψέμματα. Ποιο είναι στο cosmos? Εκεί είδα το Avatar.

Στο cosmos ειναι τα village :P.Εκει το ειδα και εγω το avatar.
Απλα τα village ειχαν 3d απο καιρο πριν(τουλαχιστον μεχρι την κυκολοφορια του beowulf) ενω τα αλλα cinema που πηγαινα απεκτησαν την περιοδο του avatar οποτε για αυτο ειμαι επιφυλακτικος απεναντι στα αλλα(+ το οτι δεν εχω παρακολουθησει στα αλλα για να συγκρινω....δεν ειναι και φτηνα για να παμε πεταμενα λεφτα).
Thanks παντως :).

Ezio
02-07-2011, 10:51
Είδα το transformers 3 σε 3D. Εφέ, μάχες και 3D ήταν πολύ καλά, έμεινα ευχαριστημένος από αυτό που είδα, πολύ όμορφη η νέα πρωταγωνίστρια, αλλά το σενάριο ήταν εντελώς αμερικανιά και τα σημεία με τα ρομπότ ήταν πολύ καλύτερα από αυτά των ανθρώπων. Ελπίζω στο επόμενο να δώσουν μεγαλύτερη έμφαση στα ρομπότ και λιγότερη στους ανθρώπους, όπως και να βελτιωθεί το σενάριο. Εντάξει, πάω να δω εφέ και μάχες, αλλά ένα έστω αξιοπρεπές σενάριο δεν βλάπτει. Όσοι θέλετε να δείτε καλά εφέ, μάχες και 3D να πάτε να το δείτε, σε 3D. Αν δεν με γελούν τα μάτια μου, το 3D δεν ήταν σαν την πλειοψηφία των ταινιών που έχουν κάποιες σκηνές σε 3D.

nikolaszax
02-07-2011, 10:59
Είδα το transformers 3 σε 3D. Εφέ, μάχες και 3D ήταν πολύ καλά, έμεινα ευχαριστημένος από αυτό που είδα, πολύ όμορφη η νέα πρωταγωνίστρια, αλλά το σενάριο ήταν εντελώς αμερικανιά και τα σημεία με τα ρομπότ ήταν πολύ καλύτερα από αυτά των ανθρώπων. Ελπίζω στο επόμενο να δώσουν μεγαλύτερη έμφαση στα ρομπότ και λιγότερη στους ανθρώπους, όπως και να βελτιωθεί το σενάριο. Εντάξει, πάω να δω εφέ και μάχες, αλλά ένα έστω αξιοπρεπές σενάριο δεν βλάπτει. Όσοι θέλετε να δείτε καλά εφέ, μάχες και 3D να πάτε να το δείτε, σε 3D. Αν δεν με γελούν τα μάτια μου, το 3D δεν ήταν σαν την πλειοψηφία των ταινιών που έχουν κάποιες σκηνές σε 3D.

Αν επιτρεπεται,σε ποιον κινηματογραφο το ειδες φιλε Γιαννη?
Ευχαριστω για την πληροφορια :).

dimitrisasp
02-07-2011, 11:09
H περιληψη του Mission Impossible 4..


The IMF is shut down when it's implicated in the bombing of the Kremlin, causing Ethan Hunt (Tom Cruise) and his rogue new team to go rogue to clear their organization's name.

To clear their organization's name ειναι ολα τα λεφτα!

Ezio
02-07-2011, 11:15
Αν επιτρεπεται,σε ποιον κινηματογραφο το ειδες φιλε Γιαννη?
Ευχαριστω για την πληροφορια :).

Το είδα σε κινηματογράφο της Odeon.

dspug7
02-07-2011, 13:28
H περιληψη του Mission Impossible 4..



To clear their organization's name ειναι ολα τα λεφτα!

δεν σε πιανω.

dimitrisasp
02-07-2011, 16:03
Και καλα εχει καλο ονομα το ΔΝΤ και πανε να του σωσουνε την εικονα..

geodlord7
02-07-2011, 16:06
Όχι ρε συ! IMF στις ταινίες ΜΙ δεν είναι το ΔΝΤ ! χαχα!! Είναι το αντίστοιχο της CIA κτλπ.

tonybsg
02-07-2011, 16:09
Ποιο ΔΝΤ ωρέ; H IMF είναι η Impossible Mission Force στις σειρές και στις ταινίες :P

geodlord7
02-07-2011, 16:16
Και btw αφήστε τις περιγραφές οταν έχουμε το super duper EPIC trailer :D

V0LQnQSrC-g

Dragonpaul
02-07-2011, 16:21
Όχι ρε συ! IMF στις ταινίες ΜΙ δεν είναι το ΔΝΤ ! χαχα!! Είναι το αντίστοιχο της CIA κτλπ.


Ποιο ΔΝΤ ωρέ; H IMF είναι η Impossible Mission Force στις σειρές και στις ταινίες :P


Και καλα εχει καλο ονομα το ΔΝΤ και πανε να του σωσουνε την εικονα..
Βρε απατεωνα... Γιατι παραπληροφορεις τον κοσμο???????? :a050::a050::a050:

dimitrisasp
02-07-2011, 17:17
Βρε απατεωνα... Γιατι παραπληροφορεις τον κοσμο???????? :a050::a050::a050:

Xαχαχαχα! Δεν ειχα ιδεα! Τωρα διαβασα τα ποστς σας και καταλαβα! :hysterical:

Βασικα ταινια με τον Tom Cruise δεν μπορω να δω τα τελευταια χρονια. Η γνωμη μου για τον ανθρωπο εχει πεσει στο πατωμα. Ειδικα οταν ειδα τα βιντεακια που μιλαει σε κοσμο για τη σαεντολογια και προσπαθει να πεισει για χιλιες δυο π*πες σχετικα με τη δραση της, εχασα πασα ιδεα. Ο ανθρωπος ειναι ηλιθιος. Και μονο το Mission Impossible μπορει να διατηρησει τη καριερα του πλεον btw..

nikolaszax
03-07-2011, 12:17
Ειδα χθες το T3.
Imo ειναι το λιγοτερο ισαξιο του πρωτου της σειρας.Βρηκα την πλοκη πολυ πιο ενδιαφερουσα απο την straightforward του πρωτου και την...απαραδεκτη του 2ου(που εμπαινε στην μεση της διασκεδασης μου) ενω οι action sequences ηταν απειρως καλυτερες απο τις αλλες της σειρας και ενα μεγαλο ποσοστο οφειλεται στο οτι η χρηση του 3d αναγκασε τον Bay να αποφυγει χρηση shaky cam(που ειναι απο τα χειροτερα σε μια ταινια οταν την χρησιμοποιουν) και να κανει πιο "εμφανη" του ποιος πολεμαει τι,κανονατς την δραση ευκολοτερη να την ακολουθησεις.Τα τελευταια 45 λεπτα ηταν απλα απιστευτα ενω ενιωσα και περισσοτερο δεμενος με καποια απο τα transformers σε σχεση με τα προηγουμενα της σειρας.Εξαιρετικο CG και presentation για μια ακομα φορα.
Το 3d ηταν επισης παρα πολυ ομορφο και εξαιρετικο σε καποιες σκηνες και δεν μετανιωνω τα λεφτα που εδωσα,in fact πιστευω οτι ειναι the way to see it :P.

Optimus prime ftw παντως :P.Το κοινο ζητωκραυγαζε σε συγκεκριμενες σκηνες του καθως και του bumblebee οπως
Το transformation-grab-transformation στον αερα που σωζει τον sam το οποιο ηταν απιστευτο στο 3d,η επιστροφη του optimus και το hack and slash charge του απεναντι σε decepticons κτλ ενω πραγματικα φοβηθηκα προς στιγμη πως θα σκοτωναν τον Bumblebee που συμπαθω παρα πολυ,ειδικα μετα απο τον ξαφνικο θανατο του Ironhide(και ειναι πολυ καλο που με καναν να νιωσω συμπαθεια για αυτους).

Τελος η Rosie>>>>Megan και ως συνολο γυναικας αλλα και ως ηθοποιος(πραγματικα η megan ποτε δεν ενιωθα οτι ηταν "μεσα" στην ταινια).Οποτε good riddance :P.

Στα αρνητικα θα βαλω τα 30 λεπτα που θα μπορουσαν να ειχαν αφαιρεθει ή μειωθει,με αχρηστα ή υπερβολικα γεγονοτα που περισσοτερο "τραβουσαν" την ταινια οπως πχ ολα τα sequences με τους γονεις(ηταν απλα για....να ηταν εκει),sequences με τα αφεντικα του sam και τον ασιατη προγραμματιστη(υπερβολη σε ολο της το μεγαλειο) και το κυριοτερο το sequence με το κτιριο προς το τελος οπου ηταν υπερβολικα μεγαλο και λιγο "ηλιθιο" που δεν μπορουσαν να τους εντωπισουν κτλ.Θα μπορουσαν να φτασουν γρηγοροτερα ετσι στο ψητο παρα να κουρασουν.

hakoo
03-07-2011, 15:45
Ποσο σοβαρα μπορω να παρω την αποψη καποιου που λεει good riddance στην Megan Fox? What are you, a film critic? :c055gfe:

nikolaszax
04-07-2011, 01:01
Ποσο σοβαρα μπορω να παρω την αποψη καποιου που λεει good riddance στην Megan Fox? What are you, a film critic? :c055gfe:

:P.
Seriously though,περα του οτι ποτε δεν την συμπαθησα σαν χαρακτηρα,το εχει παρακανει τοσο με τα botox και τις πλαστικες που πλεον...."δεν βλεπεται" imo.Η rosie παλι πριν δω την ταινια ελεγα "μπα δεν θα ειναι τοσο καλη οσο η megan"(which doesn't mean much) με αβση τα stills αλλα τελικα she looks better in motion :P.

volyros
04-07-2011, 03:31
παιδια ειδα και γω το transformers 3 πριν λιγο και πανω κατω συμφωνω με ολα που εχετε πει παραπανω-και τα καλα και τα κακα-αλλα αυτο που με χαλασε πραγματικα ηταντο ποσο ευκολα σκοτωσε ο optimous τον megatron!!υποτιθεται οτι ειναι ο αρχηγος των diseptikon και ο μεγαλος του αντιπαλος και ομως τον τελειωσε μεσα σε 3 δευτερολεπτα λες και ηταν κανα ρομποτακι παραγωγης!!μεγαλο φαουλ του bay αυτο για μενα.δηλαδη κατσε ρε φιλε,μας δειχνεις 2μιση ωρες σκηνες με μαχες και την μαχη των μαχων μας την κανεις αβαβα;;:a122:λες και επρεπε να τελειωσει την ταινια γρηγορα και εκανε ξεπετα μου φανηκε!!

επισης γελασα παρα πολυ στην τελευταια σκηνη που ο la boufos τρεχει σαν 18χρονο κοριτσακι να αγκαλιασει τον αγαπημενο του εεε την αγαπημενη του ηθελα να πω.wtf αγορι μου;;αντρεψε λιγο επιτελους και περιμενε να τρεξει αυτη σε σενα!!:a023:

τελος θελω να πω οτι δηλωνω official ερωτευμενος με την κυρια rosie huntington-whiteley και τις απιστευτες ποδαρες της!!φανταστειτε οτι την εβριζα σε ολη την ταινια και ελεγα "βαλε κι ενα παντελονι μωρη π@@@να μας εχεις καρακ@@@@σει"και οταν επιτελους το εβαλε μου αρεσε πιο πολυ!!:bravo-009:και valkyre εχει χειλαρες δεν ξερω τι σε χαλασε..παντως σε αντιθεση με τον nicolaszax εγω κραταω την megan fox καβατζα γιατι ποτε δεν ξερεις!!:D

|WISE|
04-07-2011, 07:32
Καραταινιαρα ηταν..αξιζε καργα τα 12 ευρω και περιμενουμε και το blu ray..
Επισης το soundtrack της ταινιας ΟΛΑ τα λεφτα...



Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

Kane
04-07-2011, 09:43
Είδα προχθές το Hangover. Έσπασε το χειλάκι μου σε 2-3 σημεία και δεν γέλασα ούτε σε ένα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι ήταν αυτό που έδωσε τέτοια φήμη στην ταινία. Μούφα μεγάλη...
Επίσης είδα και το Transformers (το πρώτο εννοώ). Εντυπωσιακό μπορώ να πω όσον αφορά στις σκηνές δράσης. Από εκεί και πέρα μετριότητα. Δεν έβλεπα και τη σειρά οπότε δεν είμαι και συνδεδεμένος με τους χαρακτήρες. Για ξάπλα στον καναπέ ήταν οκ.

nikon
04-07-2011, 12:11
Είδα την Κοκκινοσκουφίτσα (http://www.cinemanews.gr/v5/movies.php?n=7648)χθες αλλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν αυτό που περίμενα ειδικά από τον μέγιστο Gary Oldman.:a014:

dimitrisasp
04-07-2011, 13:15
Ο Gary Oldman ειναι υπερεκτιμημενος κατα τη γνωμη μου. Θυμαμαι οταν επαιξε στο Χαρι Ποτερ για πρωτη φορα που ελεγε οτι το εκανε για να ξαναξεκινησει η καριερα του. Πλεον παιζει σε τελειως εμπορικες ταινιες που δεν του αφηνουν χωρο για να μεγαλουργησει (ας πουμε :P )..

jk_blue_tiger
04-07-2011, 13:27
Είδα την Κοκκινοσκουφίτσα (http://www.cinemanews.gr/v5/movies.php?n=7648)χθες αλλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν αυτό που περίμενα ειδικά από τον μέγιστο Gary Oldman.:a014:
Δυστυχως για ολους υπαρχουν οι αρπαχτες (διεκπαιραιωση απλα του ρολου),
ετσι ακομα και ο Oldman θα τις κανει και αυτος.
Τη φημη καποιοι εμισησαν, το χρημα ουδεις!

edit:αυτη η σκηνη ηταν απλα κορυφη:
Norman Stansfield (http://www.imdb.com/name/nm0000198/): Bring me everyone.
Benny: What do you mean "everyone"?
Norman Stansfield (http://www.imdb.com/name/nm0000198/): EVERYONE.

Valkyre
04-07-2011, 13:35
Xαχαχαχα! Δεν ειχα ιδεα! Τωρα διαβασα τα ποστς σας και καταλαβα! :hysterical:

Βασικα ταινια με τον Tom Cruise δεν μπορω να δω τα τελευταια χρονια. Η γνωμη μου για τον ανθρωπο εχει πεσει στο πατωμα. Ειδικα οταν ειδα τα βιντεακια που μιλαει σε κοσμο για τη σαεντολογια και προσπαθει να πεισει για χιλιες δυο π*πες σχετικα με τη δραση της, εχασα πασα ιδεα. Ο ανθρωπος ειναι ηλιθιος. Και μονο το Mission Impossible μπορει να διατηρησει τη καριερα του πλεον btw..

O Cruise παιζει απειρως καλυτερα στις τελευταιες ταινιες της καρριερας του απο οτι στις αρχες που τον εμαθε ο κοσμος. Δεν ξερω που κολαει η σαεντολογια και το τι πιστευει ο Tom με το πως αποδιδει στο πανι. Και στο πανι εχει αποδωσει μερικες πολυ καλες ερμηνειες.

Last Samurai και -για εμενα προσωπικα η καλυτερη στιγμη της καρριερας του- Collateral ειναι δειγματα πολυ καλης ερμηνευτικης δουλειας. Ακομα και στο ηλιθιοτατο εργο του Ben Stiller (δεν θυμαμαι καν πως λεγεται αυτο που νομιζαν οτι γυριζαν ταινια στη ζουγκλα..) που ο Tom ειχε ενα πολυ μικρο ρολο, ηταν στην ουσια ο μοναδικος λογος μαζι με τον Gooding Jr που αξιζε να δεις την ταινια.


:P.
Seriously though,περα του οτι ποτε δεν την συμπαθησα σαν χαρακτηρα,το εχει παρακανει τοσο με τα botox και τις πλαστικες που πλεον...."δεν βλεπεται" imo.Η rosie παλι πριν δω την ταινια ελεγα "μπα δεν θα ειναι τοσο καλη οσο η megan"(which doesn't mean much) με αβση τα stills αλλα τελικα she looks better in motion :P.
Ωραια κοπελα αλλα τα χειλια της ειναι καραυπερβολικα σε σημειο που ξενερωνει. Ολα τα χειλια του φορουμ να βαζαμε το ενα πανω στο αλλο παιζει και να μην ξεπερναγαν τα δικα της... επισης...gimme a break... ηθοποιια γλαστρας εδωσε και τιποτα παραπανω, οτι δηλαδη εκανε και η Megan Fox (Η οποια παρεπιπτοντως οντως αναρωτιεμαι αν εχει δει πως εχει καταντησει το ζωον... Μια χαρα κουκλαρα ηταν με φυσικη ομορφια και πηγε και τα εκανε σκατα... ποσο ηλιθια πρεπει να εισαι ρε γμτ να το κανεις αυτο?? wtf δηλαδη...κ**λωνουν να εχουν στο βιογραφικο τους πιστοποιητικα πλαστικης εγχειρησης?? δεν το καταλαβαινω...να πω οτι ειχε προβλημα παει στα κομματια...)


Ο Gary Oldman ειναι υπερεκτιμημενος κατα τη γνωμη μου. Θυμαμαι οταν επαιξε στο Χαρι Ποτερ για πρωτη φορα που ελεγε οτι το εκανε για να ξαναξεκινησει η καριερα του. Πλεον παιζει σε τελειως εμπορικες ταινιες που δεν του αφηνουν χωρο για να μεγαλουργησει (ας πουμε :P )..

Ωχ...ερχεται μπαραζ απο Νικον! :)

nikon
04-07-2011, 16:16
Ο Gary Oldman ειναι υπερεκτιμημενος κατα τη γνωμη μου. Θυμαμαι οταν επαιξε στο Χαρι Ποτερ για πρωτη φορα που ελεγε οτι το εκανε για να ξαναξεκινησει η καριερα του. Πλεον παιζει σε τελειως εμπορικες ταινιες που δεν του αφηνουν χωρο για να μεγαλουργησει (ας πουμε :P )..Υπερεκτιμημένος με ταινίες όπως τα Sid & Nancy, Dracula, Leon, The dark knight, με 11 βραβεία και άλλες 16 υποψηφιότητες;;;;;......ότι πλέον δεν είναι στην "φόρμα" που ήταν είναι άλλο θέμα αλλά όχι και υπερεκτιμημένος.

aris13
04-07-2011, 16:33
O Cruise παιζει απειρως καλυτερα στις τελευταιες ταινιες της καρριερας του απο οτι στις αρχες που τον εμαθε ο κοσμος.

Τον αδικείς νομίζω, και οι πρώτες του ερμηνίες ήταν εξαιρετικές. Risky Business, Color Of Money, Born on the 4th of July και Rain Man. Στο Rain Man ειδικά μπορώ να πω ότι ξεπέρασε και τον Hoffman.

Valkyre
04-07-2011, 16:57
^^ Δεν εχεις αδικο, οι ταινιες που αναφερεις ειναι απο αρκετα-εως πολυ καλες (αν και διαφωνω για τον Χοφμαν στο Rainman αλλα αυτα ειναι προσωπικα γουστα), απλα συνοδευονταν με μερικες πολυ πατατοειδης ταινιες οπου αποσκοπουσαν κυριως στα hot looks οπως βεβαια γινεται συχνα πυκνα με ομορφονιους. (Cocktail, Days of Thunder μου ερχονται προχειρα προχειρα στο μυαλο.)

Δεν τον θεωρουσα ποτε "κακο" ηθοποιο, απλα νομιζω οτι τωρα κανει λιγο καλυτερες επιλογες αναλογικα με παλαιοτερα. Βεβαια κανει και πολυ λιγοτερες ταινιες οποτε παει μια η αλλη.

Παντως παραμενει για εμενα η καλυτερη ερμηνεια του στο Collateral. Ισως επειδη ειχαμε μαθει μια ζωη τον Cruise να ειναι ο classic american hero, που μου αφησε τοσο καλες εντυπωσεις. Επαιξε τον ρολο που του δοθηκε καταπληκτικα κατα την γνωμη μου και -χωρις να θυμαμαι ακριβως τι ταινιες κυκλοφορουσαν εκεινη την χρονια- νομιζω δικαιουτο μια υποψηφιοτητα για την ερμηνεια του αυτη.

nikolaszax
04-07-2011, 17:08
παιδια ειδα και γω το transformers 3 πριν λιγο και πανω κατω συμφωνω με ολα που εχετε πει παραπανω-και τα καλα και τα κακα-αλλα αυτο που με χαλασε πραγματικα ηταντο ποσο ευκολα σκοτωσε ο optimous τον megatron!!υποτιθεται οτι ειναι ο αρχηγος των diseptikon και ο μεγαλος του αντιπαλος και ομως τον τελειωσε μεσα σε 3 δευτερολεπτα λες και ηταν κανα ρομποτακι παραγωγης!!μεγαλο φαουλ του bay αυτο για μενα.δηλαδη κατσε ρε φιλε,μας δειχνεις 2μιση ωρες σκηνες με μαχες και την μαχη των μαχων μας την κανεις αβαβα;;:a122:λες και επρεπε να τελειωσει την ταινια γρηγορα και εκανε ξεπετα μου φανηκε!!




Βασικα

ο Megatron επεσε τοσο ευκολα γιατι ειχε χασει σχεδον ολη του την δυναμη απο το νο.2 οπου ο Optimus τον θερισε.Δεν ειχε καν επισκευαστει και μεχρι και μικρα decepticons εντομα "τρωγαν" το ανοιγμα του :P.Ουτε απεναντι στον sentinel μπορουσε να τα βαλει και εκανε στην ακρη μολις τον εκανε bully ο sentinel.
Αν μαλιστα προσεξεις λεει στο τελος μολις ριχνει απο πισω στον sentine,ανακωχη στον optimus....ο optimus ομως αρνηθηκε και....το αποτελεσμα το ξερουμε.
Στο t3 περισσοτερο ο sentinel ειναι ο main bad guy(και αρχηγος των decepticon ) παρα ο megatron.Για την ακριβεια μεχρι και οι συντελεστες πριν την κυκλοφορια της ταινιας προωθουσαν τον shockwave σαν τον main bad guy(με στοχο να μην φανερωσουν το plot twist με τον sentinel


Gotta love πως ο Optimus prime ουσιαστικα ειναι.....badass murder prime :P

volyros
04-07-2011, 18:19
^^ Επαιξε τον ρολο που του δοθηκε καταπληκτικα κατα την γνωμη μου και -χωρις να θυμαμαι ακριβως τι ταινιες κυκλοφορουσαν εκεινη την χρονια- νομιζω δικαιουτο μια υποψηφιοτητα για την ερμηνεια του αυτη.

εκεινη την χρονια(2005) οσκαρ καλυτερου ανδρικου ρολου πηρε ο συμπρωταγωνιστης του στο collateral jamie foxx για το ray!!και δικαιοτατα μαλιστα γιατι η ερμηνεια του ηταν αψογη.επισης ηταν και υποψηφιος για οσκαρ β' ανδρικου ρολου για το collateral αλλα το εχασε απο τον morgan freeman(million dollar baby).

επισης ο cruise σταθηκε ατυχος εκεινη την χρονια -μιας και γω θεωρω οτι ηταν απο τις καλυτερες ερμηνιες του-γιατι επεσε σε μια χρονια με βαρια πρωταγωνιστικα ονοματα και καλες ερμηνειες.δηλαδη εκτος του jamie foxx ηταν υποψηφιοι οι:

Clint Eastwood-Million Dollar Baby(ηταν η χρονια του αφου το mdb πηρε οσκαρ:καλυτερης ταινιας,σκηνοθεσιας,α' γυναικειου ρολου και β' ανδρικου ρολου!!)

Don Cheadle-Hotel Ruanda(απιστευτη ταινια και ερμηνεια)

Johny Depp-Finding Neverland(πολυ καλος και ο depp εκεινη την χρονια και επειδη δεν το πηρε την προηγουμενη για τους πειρατες ελεω sean penn(σκοτεινο ποταμι) επρεπε "αναγκαστικα" να ειναι τουλαχιστον υποψηφιος την επομενη.american academy awards rules):a023:

Leonardo Di Caprio-Aviator(παρα πολυ καλη ερμηνεια επισης και επειδη οι αμερικανοι τρελλαινονται για βιογραφιες και ειδικα "δικων τους"(Howard Hughes)παιδιων δεν γινοταν να λειπει ο Leo απο τα oscar).

οπως καταλαβαινεις λοιπον μαλλον ηταν ατυχος ο Τom Cruise αφου λογω διαφορων συγκυριων δεν ηταν υποψηφιος εκεινη την χρονια παροτι το αξιζε.

Valkyre
04-07-2011, 18:34
^^ οντως τωρα που τα λες και τα θυμαμαι ηταν μια δυνατη χρονια αν και επιμενω οτι θα εβαζα τον Cruise μεσα στις υποψηφιοτητες, αλλα ναι υπηρχε εντονος ανταγωνισμος.

geodlord7
04-07-2011, 20:56
Χτες είδα το adjustment bureau και ενώ περίμενα κάτι πολύ μέτριο, μάρεσε πάρα πολύ! Μatt Damon φοβερός όπως πάντα....δεν ξέρω τον πάω πάρα πολύ σαν ηθοποιό. Βέβαια κάθε φορά που βλέπω ότι θα βγάλει κάποια ταινια, περιμένω να ρίχνει ξύλο (δεν φεύγει έυκολα η ρετσινιά του bourne) και απογοητεύομαι πάντα (όπως στο αίσχος green zone). Αλλά το adjustment ήταν φοβερό.

Επίσης πρόσφατα είδα το Eagle Eye με Shia Labeouf! Εντάξει ο τυπάς είναι άρχοντας στο να τον κυνηγάνε μυστικές υπηρεσίες, στρατός, robot(transformers) στα 9/10 της ταινιας και να ξεφεύγει πάντοτε και να βγαινει με λίγες γρατσουνιές απο τρελά ατυχήματα :P :P Όποιος δεν χόρτασε δράση και κυνηγητό ας τη δει. Μιλαμε για ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟ κυνηγητό όμως. Κάποια στιγμή με βρήκα να μην αναπνέω... XD
Επίσης γουστάρω που πάντα ξεκινάει σαν το καημένο geek, αλλά στο τέλος της ταινίας αφού έχει περάσει τα πάνδεινα, παίρνει πάντα το καλύτερο γκομενάκι :D

Και μιας και έπιασα τον Shia, θυμηθηκα το disturbia (από τον ιδιο σκηνοθέτη με το eagle eye) το οποίο μου είχε αρέσει πάρα πολύ. Light "θρίλερ" ό,τι πρέπει για βράδυ.

desperate_gamer
04-07-2011, 21:00
Επίσης πρόσφατα είδα το Eagle Eye με Shia Labeouf! Εντάξει ο τυπάς είναι άρχοντας στο να τον κυνηγάνε μυστικές υπηρεσίες, στρατός, robot(transformers) στα 9/10 της ταινιας και να ξεφεύγει πάντοτε και να βγαινει με λίγες γρατσουνιές απο τρελά ατυχήματα :P :P

Εκτός κι αν τον κυνηγάνε οι paparazzi στην πραγματική ζωή, όπου πάει και στουκάρει και ντελαπάρει όλο το αμάξι και συνθλίβει το χέρι του... Not a scratch indeed!

geodlord7
04-07-2011, 21:03
^ Xαχαχαχαχαχα!!! Καλά δε το ξερα αυτό! Τώρα το μαθα! Πόσο ειρωνικό όμως...Μα καλά δεν διδάχτηκε τίποτα από τόσες ταινίες του Bay και Caruso? xD

Kane
05-07-2011, 10:31
Είδα το Super 8 χθες. Μου θύμισε λίγο Goonies να πω την αλήθεια. Ευχάριστη ταινία με αρκετό μπαμ μπουμ. Θα μπορούσα να τη δω και στο σπίτι μου όμως. 9€ μαζί με το απαραίτητο νεράκι στα Village (ποπ κορν κλπ έχουν εκλείψει από το πρόγραμμα)

Valkyre
05-07-2011, 10:38
To Super 8 ηταν καταπληκτικο κατα την γνωμη μου. Αυτη ειναι μια καλοδουλεμενη ταινια φαντασιαας με ενα αξιολογο καστ και μερικες πολυ καλες ερμηνειες απο τους πιτσιρικαδες.

Το Green Zone μια χαρα ταινια μου φανηκε και ειχε πολλα να πει οσον αφορα τις αμερικανικες επεμβασεις επι ιρακινου εδαφους. Δεν χρειαζεται να ριχνει βρωμοξυλο σε καθε ταινια ο Matt Damon για να αξιζει! :)

aris13
05-07-2011, 11:34
Είδα χτες το X Men First Class και έμεινα μ@λακας. Φοβερή σκηνοθεσία, ίσως και η καλύτερη στο είδος του.

P.S: Επανακυκλοφορεί στα θερινά σινεμά το αριστουργηματικό film noir του Billy Wilder, Sunset Bulevard.

Dragonpaul
05-07-2011, 11:41
P.S: Επανακυκλοφορεί στα θερινά σινεμά το αριστουργηματικό film noir του Billy Wilder, Sunset Bulevard.
Χμμμ... Δε το εχω δει... Λες;:scratch:

aris13
05-07-2011, 12:46
^Με κλειστά μάτια.

Dragonpaul
05-07-2011, 12:48
^Με κλειστά μάτια.
Ε, πως θα το δω τοτε;;;; Κρυαδεεες.... :doh:
Ok, it's on its way already!!!!!! Thnx!:a020:

jimbour
05-07-2011, 13:01
Eχθες έκατσα και είδα το Hunger(2008) του Steve McQueen με τον Michael Fassbender.
Ενθουσιάστηκα όσο με λίγες ταινίες των τελευταίων ετών.

http://www.imdb.com/title/tt0986233/

ps: Το Sunset Blvd είναι απο τις μεγάλες ταινίες του κινηματογράφου. Ενα αριστούργημα που επιβάλλεται κάποια στιγμή να το δεις. Με κλειστά μάτια λοιπόν.

geodlord7
05-07-2011, 18:13
Το Green Zone μια χαρα ταινια μου φανηκε και ειχε πολλα να πει οσον αφορα τις αμερικανικες επεμβασεις επι ιρακινου εδαφους. Δεν χρειαζεται να ριχνει βρωμοξυλο σε καθε ταινια ο Matt Damon για να αξιζει! :)

Φυσικά και δε χρειάζεται, αλλά το green zone ήταν από τις ελάχιστες ταινίες, που έπαιζα με κινητό, σέρφαρα στο ιντερνετ και πηγαινοερχόμουν κουζίνα όσο έπαιζε στη ΤV... Τι να πω :P

(Άλλη μια τέτοια ήταν το Primer :runrun: γκουχουjimbourγκουχου :a068:)

ps4
06-07-2011, 02:21
Πολυ καλα νεα για τους λατρεις των ταινιων δρασης. Ακομα και το Avatar λεει πως θα εχει συνεχεια η σελιδα. Πολλα blockbusters ερχονται για το 2012 και ακομα περισσοτερα για το 2013.

http://www.tospirto.net/cinema/index.php?ID=cinema_reportaz&Rec_ID=5799

dimitrisasp
06-07-2011, 02:59
Πολυ καλα νεα για τους λατρεις των ταινιων δρασης. Ακομα και το Avatar λεει πως θα εχει συνεχεια η σελιδα. Πολλα blockbusters ερχονται για το 2012 και ακομα περισσοτερα για το 2013.

http://www.tospirto.net/cinema/index.php?ID=cinema_reportaz&Rec_ID=5799

Πολλα και ενδιαφεροντα pop corn εργακια!

messi10
06-07-2011, 12:48
Πολυ καλα νεα για τους λατρεις των ταινιων δρασης. Ακομα και το Avatar λεει πως θα εχει συνεχεια η σελιδα. Πολλα blockbusters ερχονται για το 2012 και ακομα περισσοτερα για το 2013.

http://www.tospirto.net/cinema/index.php?ID=cinema_reportaz&Rec_ID=5799

Περιμενω πολυ την συνεχια του Sherlock Holmes.Το 1ο ηταν ΤΡΟΜΕΡΟ.

jimbour
06-07-2011, 13:35
^
Δεν μπόρεσα να την δώ ολόκληρη.

Dragonpaul
06-07-2011, 20:23
^
Δεν μπόρεσα να την δώ ολόκληρη.
Kι εγω το ιδιο. Απλα δε με κεντρισε....

Aphelian
06-07-2011, 22:48
Χαχα μια απ'τα ίδια, από τις πιο βαρετές ταινίες που "είδα" στο σινεμα.

dimitrisasp
07-07-2011, 00:28
Εκανε μεγαλη κοιλια η ταινια καποια στιγμη αλλα δεν κοιμηθηκα :P

messi10
07-07-2011, 00:45
Μονο εμενα,δηλαδη,μου αρεσε; :P

Dragonpaul
07-07-2011, 01:23
Μονο εμενα,δηλαδη,μου αρεσε; :P
NAI!.

badboyfriend
07-07-2011, 01:49
Κατάφερα και είδα τα extended του Lord of the Rings,επιτέλους (να ναι καλά η άδεια!). Εντάξει δίνουν πολύ περισσότερο στην ιστορία, αλλά 4 ώρες η κάθε ταινία είναι too much.. Με έπιασε η μέση στον καναπέ 3 μέρες στη σειρά!
Είδα το Hancock, το οποίο με εξέπληξε ευχάριστα.
Είδα το The longest yard, της σειράς ταινία rugby-φυλακών.
Είδα το Karate kid next gen (ή όπως λέγεται τέλος πάντων), το οποίο ήταν παντελώς αδιάφορο.

Και ναι, θα συμφωνήσω, το Sherlock Holmes ήταν μετριότατο.

ps4
07-07-2011, 02:07
Οπως και δηποτε να δειτε το Faster. Παρα πολυ ωραια ταινια.

Dragonpaul
07-07-2011, 02:42
Κατάφερα και είδα τα extended του Lord of the Rings,επιτέλους (να ναι καλά η άδεια!). Εντάξει δίνουν πολύ περισσότερο στην ιστορία, αλλά 4 ώρες η κάθε ταινία είναι too much.. Με έπιασε η μέση στον καναπέ 3 μέρες στη σειρά!
Είδα το Hancock, το οποίο με εξέπληξε ευχάριστα.
Είδα το The longest yard, της σειράς ταινία rugby-φυλακών.
Είδα το Karate kid next gen (ή όπως λέγεται τέλος πάντων), το οποίο ήταν παντελώς αδιάφορο.

Και ναι, θα συμφωνήσω, το Sherlock Holmes ήταν μετριότατο.

Για το LOTR EXT. Βαριεμαι να κάτσω να δω τόσες ώρες ταινία. Ακόμα κι αυτο.
Hancock: Μνιεεε....
The Longest Yard: Απλά απίστευτη!!!!! Κάθε φορά τη βλέπω άνετα. Πρέπει να την έχω δει 7-8 φορές.
The Karate Kid: Προφανώς αναφέρεσαι στο καινούργιο. Αυτο πρέπει να το έχω δει 4-5 φορές μέχρι τώρα. Πολυ μου αρεσε!!!!!!!!

ps4
07-07-2011, 02:52
LoTR Ext δεν το εχω δει, δεν ξερω.
Hancock μου αρεσε πολυ το αγορασα σε blu ray.
The longest yard δεν το ξερω και κακως απο οτι καταλαβα...
The karate kid το καινουργιο, απο τις χειροτερες ταινιες ever.

enstikto
07-07-2011, 03:58
Lotr Ext: Κορυφή! (το 3ο με κουράζει)
Hancock: Μπλιεεεεεεεεε
Longest Yard: Δεν το χω δει (νομίζω :P)
Karate Kid: Καλύτερα να δω το Μιγιάγκι και τον Ντάνιελ Σαν. Άλλωστε καρμπόν ήταν.
Sherlock Holmes: Από τις χειρότερες ταινίες που έχω δει. Over hyped χωρίς λόγο.

Valkyre
07-07-2011, 10:51
Απο τα Lotr Ext πως γινεται να σε κουραζει το 3ο μερος? Εγω νομιζα οτι 4 ωρες ηταν λιγες! Πιο πολυ θα σε καταλαβαινα αν μου ελεγες οτι σε κουραζε το 2ο μερος (γιατι το εκανε και σε εμενα!) Αλλα το τριτο ηταν απλα επικ ρολερκοστερ ride! (πφφ τελικα επρεπε να πατησω το alt και shift...)

enstikto
07-07-2011, 11:06
Το 3ο είναι το πιο μεγάλο απ´ όλα ρε συ. 4μισι+ ώρες.
Και αν κ εκτίμησα την πρώτη φορά τα 15 τέλη (αφού είχα διαβασει το book) είναι λίγο κουραστικά ειδικά όταν έχουν προηγηθεί τόσες ώρες...

dimitrisasp
07-07-2011, 11:11
Ολα τα Lotr ειναι κορυγη αλλα το αγαπημενο μου ειναι το πρωτο!

Valkyre
07-07-2011, 11:19
Kατα τη γνωμη μου ολα τα τελη (κακως λεμε τελη, το τελος του βιβλιου ειναι ενα και μονο και ετσι ειναι στην ταινια) ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, οταν εχουν προηγηθει 9 ολοκληρες κινηματογραφικες ωρες που προσπαθουν να αποδοσουν το πιο δημοφιλες και δυσκολο βιβλιο μυθοπλασια της εποχης μας.

Τι θα μπορουσε να κοψει ο Τζακσον? Την στεψη του Βασιλια? Θα ηταν απαραδεκτο. Την επιστροφη των Χομπιτ στο Σαιρ ή το ταξιδι στους Grey Havens? Θα συμφωνουσα εαν αυτα τα τελη ηταν σκηνοθετημενα και μονταρισμενα ασχημα. Ομως καθε μια απο αυτες τις σκηνες ηταν υπεροχη πραγματικα και με συγκινησαν πολυ. Δακρυσα στην στεψη του Βασιλια οταν ολοι υποκλιθηκαν στα χομπιτ...how fucking epic is that?? Συγκινηθηκα οταν ειδα και παλι το Σαιρ μετα απο τοσες ωρες και -στην ουσια- τοσα χρονια που περιμεναμε. Και φυσικα εκλαψα οταν εγινε το σκηνικο με στους Grey Havens. Ολη η ταινια ηταν fucking epic απο την αρχη μεχρι το τελος. Εγω δεν καταλαβα ποτε πως περασαν ετσι οι ωρες.

Τωρα αν καποιοι προτιμουσαν να πεσει το δαχτυλιδι στη Μορντορ και μετα να αρχιζουν να τρεχουν τα credits (δεν λεω οτι εισαι μεσα σε αυτους) I'll pass.

Για εμενα ο Τζακσον εκανε υποδειγματικη δουλεια και εκλεισε μια επικη ταινια με το επικο τελος που της αξιζε.

ΥΓ: Ισα ισα που ο Τζακσον εκοψε ηδη πολλα απο το ουσιαστικο τελος του βιβλιου αφου αφησε εξω ενα ολοκληρο κεφαλαιο με το scorching του Σαιρ. Και φυσικα καλως το εκοψε αυτο.

enstikto
07-07-2011, 11:34
Ε μα για τους λόγους που λες είπα και εγώ ότι τα εκτίμησα (ειδικά την 1η φορά) και συμφωνώ ότι δεν θα πρεπε να λείπουν. Απο την άλλη είναι όντως κουραστικά....

dimitrisasp
07-07-2011, 11:34
ΥΓ: Ισα ισα που ο Τζακσον εκοψε ηδη πολλα απο το ουσιαστικο τελος του βιβλιου αφου αφησε εξω ενα ολοκληρο κεφαλαιο με το scorching του Σαιρ. Και φυσικα καλως το εκοψε αυτο.

Hλπιζα να υπαρχει στο extended αυτο το κομματι :P

messi10
07-07-2011, 11:36
Ας βαλω κι εγω τα δικα μου.

LOTR Ext: ΦΟΒΕΡΟ!!!
Ηanckock: Μετριο,απλα
Longest yard: Ουτε εγω το εχω δει. :P
Karate kid: Μ@λ@κια σκετη,χαλια.
Sherlock Holmes(να κρυφτω τωρα;; :P) : Τρομερο,περιμενω πως και πως συνεχεια(:P)

Αυταααα.

volyros
07-07-2011, 16:41
Οπως και δηποτε να δειτε το Faster. Παρα πολυ ωραια ταινια.
συγνωμμη ηταν δυνατη περιπετεια δεν λεω αλλα αυτο που τον πυροβολουσαν στο κεφαλι και δεν πεθαινε με τιποτα ηταν καραlol!!:k020:και ειδικα στην τελευταια σκηνη που ο billy bob thornton τον πυροβολει στο κεφαλι ενω ΞΕΡΕΙ οτι φοραει μεταλλικη λαμα(του το εχει πει η συναδελφος του)λεω αποκλειεται να ειναι τοσο ΧΑΖΟΙ!!και ομως ηταν!!sorry αλλα το ξεφτιλισαν και κριμα γιατι ο rock ηταν πολυ καλος.
οσοναφορα το lotr εγω πηρα εχθες αυτο:http://m.engadget.com/default/article.do?artUrl=http://hd.engadget.com/2011/03/21/the-lord-of-the-rings-extended-edition-blu-ray-set-officially-an/&category=hd&postPage=1

η συσκευασια τα σπαει και η τιμη ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.50€ για 6 blu ray και 9 dvd(extras)!!και οποιος δεν καταλαβε ειναι τα extended!!
οποιος το θελει μπορει να το βρει απο την odeon.αν και θα το πουλανε και αλλου σιγουρα!!

messi10
07-07-2011, 16:46
^Τρομερη,οντως, αυτη η εκδοση των LOTR και,αν δεν κανω λαθος,ειναι blu-ray. ;)

Dragonpaul
07-07-2011, 17:47
Mα πως γίνεται να μη σας αρεσε το ΚΚ;;;;;
Θα σας δείξω εγω.... Θα δείτε τι θα παθετε!!!!!!!!!!:a122:

enstikto
07-07-2011, 17:56
Βασικά είναι σαν να λές "μα πως είναι δυνατόν να μην σας άρεσε το Psycho του Gus Van Sant" :P
Είναι καρμπόν η ίδια ταινία με διαφορετικούς ηθοποιούς, το πρώτο είναι κλάσικ το 2ο είναι μιεεεεεεεε.

Respect για το Χλαπάτσας reference! Πρέπει να μπει και στο βρες την ατάκα :D

nikolaszax
07-07-2011, 23:25
More Hobbit pics my fellow LOTR fans :D

http://img8.imageshack.us/img8/7046/27754021750443828516916.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/8/27754021750443828516916.jpg/)
http://www.empireonline.com/images/image_index/hw800/52380.jpg
http://img830.imageshack.us/img830/7046/27754021750443828516916.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/830/27754021750443828516916.jpg/)


Loving the dwarf designs.Κανει και ευκολοτερο να τους ξεχωρισεις XD.

geodlord7
08-07-2011, 00:21
New Uncharted Director Set (http://uk.movies.ign.com/articles/118/1181097p1.html)



Variety reports that Neil Burger (Limitless, The Illusionist) is stepping in for the previous writer-director, David O. Russell, who dropped out in May.

"Burger landed the offer after the studio and producers Avi Arad, Ari Arad, Charles Roven and Alex Gartner sparked to his new take on the pic, which Sony will now move forward with," according to the trade.

Variety says it's unclear on whether or not Mark Wahlberg is still interested in playing Nathan Drake -- he was going to reteam with his frequent collaborator Russell until the latter exited over creative differences -- but how much do you wanna bet that Burger's Limitless star Bradley Cooper will become the new front runner?

Thank god. Τουλάχιστον θα έχει γρήγορο pace η ταινία και μπόλικη δράση.

Επίσης Wahlberg, να μείνεις uninterested για την ταινία. Aς αρχίσουν το casting μπας και βρουν κανέναν ταιριαστό nathan drake...

badboyfriend
08-07-2011, 02:45
Hλπιζα να υπαρχει στο extended αυτο το κομματι :P

Όχι δεν υπάρχει. Και με ξένισε λίγο για να πω την αλήθεια. Αν και το περίμενα ότι δε θα είναι αφού έδειξαν το θάνατο του Saruman εκεί που τον έδειξαν.

Είδα το Ghost World σήμερα. Πολύ ωραία ταινία. Φαντάζομαι θα την ευχαριστιόμουν περισσότερο αν την έβλεπα το 2001 που ήμουν 20 :)

jimbour
08-07-2011, 03:20
Όχι δεν υπάρχει. Και με ξένισε λίγο για να πω την αλήθεια. Αν και το περίμενα ότι δε θα είναι αφού έδειξαν το θάνατο του Saruman εκεί που τον έδειξαν.

Είδα το Ghost World σήμερα. Πολύ ωραία ταινία. Φαντάζομαι θα την ευχαριστιόμουν περισσότερο αν την έβλεπα το 2001 που ήμουν 20 :)

Τσέκαρε και το κομικ. Ειναι πολύ καλό.

badboyfriend
09-07-2011, 03:36
Θα το τσεκάρω όταν μπορέσω. Έχω ακούσει καλά λόγια (όπως είχα ακούσει και για την ταινία).

Είδα το Equilibrium. Ψιλοβαρετό. Το θέμα χιλιοπαιγμένο. Δεν προσφέρει τίποτα καινούριο νομίζω. Συν το ότι δεν πάω τον Bale μία.

nikolaszax
09-07-2011, 10:56
2o video απο το roduction του hobbit.Ισως να θελει να εχετε Facebook και να εχετε κανει like τον Peter :P.

http://www.facebook.com/video/video.php?v=10150314562706807&oid=141884481557&comments

τελος μια ακομα pic:

http://www.grumpyfacestudios.com/oingloin.jpg
Στα δεξια σας βλεπεται τον Gloin,που οσοι ειστε φαν γνωριζεται πως ειναι πατερας του gimli :P
http://i190.photobucket.com/albums/z72/Norante/Screenshot2011-07-08at94357PM.png

My god at new zealand στο video παντως ....Παραδεισος στην γη πραγματικα....

ps4
10-07-2011, 12:05
συγνωμμη [spoiler]ηταν δυνατη περιπετεια δεν λεω αλλα

Λεπτομερεια. Μικρη κιολας. :) Εργαρα πραγματικα και περιμενω να βγει σε blu ray για αγορα.

Ειδα το transformers χτες το βραδυ. Παρα πολυ καλο, τα εφε εξωγηινα και οι ερμηνειες καλες. Πραγματικα καλες. Που και να μην ηταν σε τετοια ταινια χεστηκες. Παντως τα εφε ειναι WOW, οι αμερικανοι εχουν ξεφυγει ΚΑΙ σε αυτον τομεα.

Υ.Γ. Απορω πως γινεται να ΑΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΑΙΘΟΥΣΩΝ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΩΝ γιατι δεν παει ο κοσμος να δει σινεμα. Εγω εδωσα 19 ευρω + τα πατατακια μπινελικια 30 ευρω συνολο (9.50 ευρω το εισητηριο) για να δω μια ταινια. Ημαρτον ρε, ημαρτον. Ενα μεροκαματο για μια ταινια; Ασχετο, τεσπα.

jimspy
10-07-2011, 14:28
eida k ego to INSIDIUS xthes to brady......patata epipedou ''an den exeis tipota allo xeirotero na kanes tote na to deis'' .........

I_HAVE_A_NAME_
10-07-2011, 19:21
Είδα το Transformers 3 χθες το βράδυ.Εντάξει...Στο ίδιο επίπεδο με τα 2 προηγούμενα κατα την γνώμη μου.Ξέρεις τι πας να δεις και αυτό σχολιάζεις.Φυσικά το μόνο που άξιζε στην ταινία ήταν τα εφέ της και μερικές σκηνές που έβγαζαν γέλιο άλλα όλα οκ :D
Αυτό που με χάλασε απίστευτα ήταν η νέα αγαπημένη του πρωταγωνιστή που τα χείλη της θυμίζουν hovercraft με μια πρώτη ματιά.Κρατάμε πόδια και κώλο και όλο το άλλο το πετάμε :D :D :D
Για χαζοταινιούλα με ποπ κορν είναι μια χαρά...

Μα όχι κοιτάξτε και μόνοι σας και πείτε μου!

http://www.contactmusic.com/pics/lb/glamour_awards_4_020609/rosie_huntington-whiteley_2441415.jpghttp://4.bp.blogspot.com/-HjVN3SV9UBI/TaxbFPYxZnI/AAAAAAAAHuE/7LhKxexrOts/s1600/Megan+Fox1.jpg

badboyfriend
11-07-2011, 02:45
Είδα το The romantics. Χαζορομαντζοδράμα με την αχώνευτη Katie Holmes. Η Anna Paquin πέρασε και δεν ακούμπησε δυστυχώς.

|WISE|
11-07-2011, 04:40
Μολις γυρισα απο τους πιγκουινους.μαρεσε πολυ.
Κ ο τζιμ καρευ μ επιβεβαιωσε ακομα μια φορα γιατι τον θεωρω τον καλυτερο ηθοποιο..

εσταλη απο το κ*λοφτιαγμενο μου xperia X10 mini pro

WolfRathmA
11-07-2011, 04:48
Για μπειτε καμια τρεις, τέσσερις ταινιες να παρω μαζι μου για το καραβι στις διακοπες! Να ειναι ευχαριστες ομως ετσι, να βλεπονται! Μη βαρεθω περισσοτερο! =Ρ

Ezio
11-07-2011, 08:48
Θέλεις να σου προτείνουμε κάποιο συγκεκριμένο είδος;

messi10
11-07-2011, 11:46
Τηλε-Φονικος Θαλαμος, για 5η φορα. Παρα πολυ ωραια ταινια.

Lefteris_X
11-07-2011, 14:04
Deep Throat. Ενημερωτική και επιμορφωτική.

Προσφέρεται και για "δουλειά στο σπίτι" ή αλλιώς home alone homework.

Ε, μα πια! Πολύ ρομάντσο και μύθος έπεσε τελευταίως :P

nikolaszax
11-07-2011, 18:56
Είδα το Transformers 3 χθες το βράδυ.Εντάξει...Στο ίδιο επίπεδο με τα 2 προηγούμενα κατα την γνώμη μου.Ξέρεις τι πας να δεις και αυτό σχολιάζεις.Φυσικά το μόνο που άξιζε στην ταινία ήταν τα εφέ της και μερικές σκηνές που έβγαζαν γέλιο άλλα όλα οκ :D
Αυτό που με χάλασε απίστευτα ήταν η νέα αγαπημένη του πρωταγωνιστή που τα χείλη της θυμίζουν hovercraft με μια πρώτη ματιά.Κρατάμε πόδια και κώλο και όλο το άλλο το πετάμε :D :D :D
Για χαζοταινιούλα με ποπ κορν είναι μια χαρά...

Μα όχι κοιτάξτε και μόνοι σας και πείτε μου!

http://www.contactmusic.com/pics/lb/glamour_awards_4_020609/rosie_huntington-whiteley_2441415.jpghttp://4.bp.blogspot.com/-HjVN3SV9UBI/TaxbFPYxZnI/AAAAAAAAHuE/7LhKxexrOts/s1600/Megan+Fox1.jpg

You mean πως ηταν πριν τα πολλαπλα botox :P.

http://famousplastic.com/images/meganfoxbeforebotox.jpg
http://mommysdirtylittlesecret.com/wp-content/uploads/2011/07/megan-fox-before-after-disaster.jpg
http://static.igossip.com/photos_2/july_2011/small_n_gallery_main.jpg
http://premium.mofusecdn.com/9d313378e1377e518688902be5ab2fce/cache/post-images/0be6c98676e1e2cba324bdf5a4879565.570.0.0.jpg

Ugh.....
Sorry αλλα ετσι οπως ειναι τωρα Rosie>Megan.Και πιστευα αρχικα πως η rosie δεν φαινοταν καλη στις εικονες αλλα στην ταινια ηταν φοβερα

I_HAVE_A_NAME_
11-07-2011, 21:05
Νικόλα φυσικά εννοώ πριν οποιαδήποτε αισθητική παρέμβαση.Προσωπικά η Rosie στην ταινία μου φαινόταν ότι προσπαθεί πολύ να δείξει γκομενάρα,sexy,κλπ και κάπου έχανε το παιχνίδι.
Ειδικά κάτι σκηνές που γινόταν γύρω της ο κακός χαμός από τις μάχες και αυτή στεκόταν ΦΟΥΛ βαμμένη με μαλλί στην τρίχα και κοιτούσε τον κινηματογραφικό φακό!!! ΧαχαχΧΑχ ΕΛΙΩΝΑ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ!!!
Μην παρεξηγηθώ,φυσικά η τύπισσα έχει απίστευτα πόδια και τρομερό "πίσω μέρος" άλλα αυτά τα βρίσκεις σε οποιονδήποτε κατάλογο της Victoria Secret ανοίξεις :D

WolfRathmA
12-07-2011, 01:26
Θέλεις να σου προτείνουμε κάποιο συγκεκριμένο είδος;

Ότι ταινία θες εκτός απο θρίλερ γιατί η κοπέλα φοβάται. Χε χε.

Καμία καλή περιπέτεια, μυστηρίου. Τέτοια πράματα. Θα γουσταρα κάτι σε L.A Noire στυλ.

Πείτε μου βρε παιδιά!!

volyros
12-07-2011, 01:39
Λεπτομερεια. Μικρη κιολας. :) Εργαρα πραγματικα και περιμενω να βγει σε blu ray για αγορα.
μικρη λεπτομερεια;;;;;;;;;;;;;;;:a010bg::a010bg::a010bg:
ε οχι δα!!!!!!

νταξ κοιτα ειναι τι γουσταρει ο καθενας.εγω ας πουμε θελω ο σεναριογραφος να με σεβεται και να μην με περναει για 8χρονο,εσυ παλι μπορει να θες το σεναριο να υπαρχει απλα εκει για να διακοπτει που και που τις σκηνες δρασης.γουστα ειναι αυτα.:d055:

ειδα πριν λιγο το adjustment bureau.καλο ηταν.και ενας matt damon απο τα παλια.οσο για την emily blunt οτι και να πουμε ειναι λιγο,η τυπισα εχει τα πιο εκφραστικα ματια του holywood.τελεια και παυλα.
το δυνατο σημειο της ταινιας για μενα ειναι οτι καταφερνει να σε κανει να δεθεις με τους χαρακτηρες και να αγωνιας αν τελικα καταφερουν να ειναι μαζι παρα την προσπαθεια που κανουν οι "ρυθμιστες" για να τους χωρισουν.

badboyfriend
12-07-2011, 02:58
Είδα το take me home tonight. Πολύ ευχάριστη ταινία. Στα plus η Anna Faris αν και με μικρό σχετικά ρόλο.

dimitrisasp
12-07-2011, 03:33
Ειδα την Amelie. Πολυ ομορφη!

Dragonpaul
12-07-2011, 03:55
Eιδα το Apt Pupil. Οχι για πρωτη φορα, βεβαια.
Eιλικρινα, για εμενα μια απο τις πιο ολοκληρωμενες ταινιες σε πλοκη, συναισθημα και food for thought. Τι να πρωτοπω.... Και μονο που καταφερερνει να σου μεταδωσει τοσο συναισθηματα και φοβο η συζητηση, ουσιαστικα, δυο χαρακτηρων, λεει πολλα. Ο καταπληκτικος Ian McKellen δινει απλα τα ρεστα του. Και ο Brad Renfro (για τον οποιο μολις τωρα εμαθα πως πεθανε το 2008) δεν ειναι καθολου κακος.
Οσοι δε την εχετε δει ( που ποσοι να ειστε; ), θα σας προτεινα να σπευσετε!!!!!

ps4
12-07-2011, 12:30
μικρη λεπτομερεια;;;;;;;;;;;;;;;:a010bg::a010bg::a010bg:
ε οχι δα!!!!!!

νταξ κοιτα ειναι τι γουσταρει ο καθενας.εγω ας πουμε θελω ο σεναριογραφος να με σεβεται και να μην με περναει για 8χρονο,εσυ παλι μπορει να θες το σεναριο να υπαρχει απλα εκει για να διακοπτει που και που τις σκηνες δρασης.γουστα ειναι αυτα.:d055:

[/spoiler].

Μικρη λεπτομερεια γιατι (επειδη δεν μπορω να βαλω σποιλερ) σκεψου μηπως ηθελε κατι αλλο ο ''κακος''. Αυτο μονο. Μην το κοιτας επιφανειακα.

Desmond
12-07-2011, 12:54
Ότι ταινία θες εκτός απο θρίλερ γιατί η κοπέλα φοβάται. Χε χε.

Καμία καλή περιπέτεια, μυστηρίου. Τέτοια πράματα. Θα γουσταρα κάτι σε L.A Noire στυλ.

Πείτε μου βρε παιδιά!!
Έχεις δει το LA Confidential?
http://www.imdb.com/title/tt0119488/

enstikto
12-07-2011, 13:07
Σωστός ο des! Ταινιαρα!!!!!
(κ ας παίζει ο ακατανομαστος)

Dragonpaul
12-07-2011, 13:28
^^ Εγω την παρατησα στη μεση. Δε μου αρεσε καθολου. Ισως, ομως, επειδη δε μου αρεσει και το κλιμα της συγκεκριμενης εποχης.

aris13
12-07-2011, 15:07
Έχεις δει το LA Confidential?
http://www.imdb.com/title/tt0119488/

I'll raise you.
http://legalplanet.files.wordpress.com/2010/02/chinatown-poster.jpg

aris13
12-07-2011, 15:18
http://img29.imageshack.us/img29/1499/33032317.jpg

Αναμένουμε και το trailer σε λίγες μέρες.

Valkyre
12-07-2011, 15:26
^^ Eχουν ξεκινησει τα γυρισματα Αρη? Ειχα την εντυπωση οτι θα καθυστερουσαν.

Ανυπομονω παντως αν και εχω την εντυπωση οτι θα ειναι απλα teaser τουτεστην δεν θα εχει ουτε μια σκηνη απο την ταινια, απλα το λογοτυπο και 5-6 ατακες...

Αντε ρε Νολαν παμε!

aris13
12-07-2011, 16:16
^^ Eχουν ξεκινησει τα γυρισματα Αρη? Ειχα την εντυπωση οτι θα καθυστερουσαν.

Εδώ και 2 μήνες περίπου.


Ανυπομονω παντως αν και εχω την εντυπωση οτι θα ειναι απλα teaser τουτεστην δεν θα εχει ουτε μια σκηνη απο την ταινια, απλα το λογοτυπο και 5-6 ατακες...

1μισι λεπτό λέγεται ότι διαρκεί το teaser άρα δεν νομίζω ότι θα έχει μόνο ατακες.

Valkyre
12-07-2011, 16:30
Eφοσον ειναι 2 μηνες τα γυρισματα λογικα οπως τα λες θα ειναι θα εχει και σκηνες μεσα. Εξαιρετικα νεα...πραγματικα νομιζα οτι τα γυρισματα θα γινοντουσαν τελη με αρχες του επομενου ετους και κυκλοφορια της ταινιας το επομενο καλοκαιρι. Προφανως οτι ναναι θυμαμαι! :)

Ελπιζω ο Νολαν να κλεισει καθωσπρεπει την -κατ'εμε- καλυτερη μεταφορα κομικ ηρωα που βγηκε ποτε στο πανι.

Ezio
12-07-2011, 17:21
Φοβερό πόστερ. Πάμε ρε Nolan θεέ για την ταινιάρα!

enstikto
12-07-2011, 17:35
Δύσκολα θα φτάσει το dark knight οπου είχε με το μέρος του εναν εκπληκτικο χιθ λετζερ....
Κρατάω μικρό καλάθι, καθώς κ το tdk για μένα πήρε πολύ περισσότερα εύσημα απ´ ότι άξιζε...

Ezio
12-07-2011, 17:41
Δύσκολα θα φτάσει το dark knight οπου είχε με το μέρος του εναν εκπληκτικο χιθ λετζερ....
Κρατάω μικρό καλάθι, καθώς κ το tdk για μένα πήρε πολύ περισσότερα εύσημα απ΄ ότι άξιζε...

Μπορεί να μην έχει τον Ledger αλλά έχει άλλους πολύ καλούς ηθοποιούς. Όσο για τα εύσημα που πήρε, πιστεύω ότι δικαίως τα πήρε. Το the dark knight ήταν τρομερό, κατά την γνώμη μου, από όλες τις απόψεις και η καλύτερη υπερηρωϊκή ταινία που έχω δει μέχρι τώρα.

enstikto
12-07-2011, 17:50
Για μένα ούτε καν το καλύτερο bat movie είναι (Βatman Returns FTW).
Η ταινία είχε άπειρα σκηνοθετικά/σεναριακά λάθη μερικά εκ των οποίων μπορείς να τα παρατηρήσεις απο την πρώτη προβολή ενώ κάποια άλλα ντάξει τα παρατηρείς όταν την ξαναδείς/καλοσκεφτείς.
Βασικό παράδειγμα η σκηνή που

Την πέφτουν στον πύργο ο Τζόκερ και οι φίλοι του σε ένα πάρτυ με δεν ξέρω και γω πόσους καλεσμένους, πετάνε την γκόμενα του Μπρους Γουέιν απο το παράθυρο αυτός πάει να την σώσει και αφού την σώνει αλλάζει τελείως η σκηνή. Όλοι οι υπόλοιποι καλεσμένοι στα @@ μας αφού έσωσε την καλή του ε;

Είναι πολλά ακόμα αλλά βαριέμαι να γράψω....
Σε αυτό το site (http://www.thedarkknightsucks.com/) μπορείτε να δείτε περισσότερα αν και νταξει παραδέχομαι οτι μερικά απο αυτά που λένε είναι τραβηγμένα απο τα μαλλιά....

Valkyre
12-07-2011, 17:58
^^ Aν χρησιμοποιησεις αυτην την τακτικη και λογικη στο Batman Returns θα βρεις απειρως περισσοτερα σεναριακα λαθη και καρα-υπερβολες. Σε τετοιο βαθμο, που ο Μπατμαν του Νολαν μοιαζει Νονος.

Μπορει ο Νολαν να θελησε να απεικονησει πιο ρεαλιστικα την μυθοπλασια γυρω απο τον Μπατμαν, δεν ξεχασε σαφως ομως οτι προκειται για κομικ ηρωα. Νομιζω οτι εξισορροπησε τελεια αναμεσα στον ρεαλισμο και την μυθοπλασια κι εφτιαξε ενα εξαιρετικο crime comic movie που ομοιο του δεν υπαρχει. Ναι με τις υπερβολες του και φυσικα με τα λαθη του. Αλλα ταυτοχρονα με μια καταπληκτικη αλληγορια μεταξυ Dark Knight- White Knight, εξαιρετικες ερμηνειες, σωστη δοση δρασης και character development (εξαιρεση η γκομενα) καλους villains, εκπληκτικη εικονα και εκπληκτικη μουσικη.

Για εμενα μπροστα στον Batman του Νολαν, αυτος του Tim Burton μοιαζει πολυ λιγοτερο σοβαρος και επιβλητικος.

enstikto
12-07-2011, 18:07
Γράφω από το κιν οπότε δεν μπορώ να γράψω πολλά...
Δεν μπορεί από τη μια να παρουσιαζετε ως ο πιο ρεαλιστικός batman κ μετά να πετάει το όλο σκηνικό με τα κινητά (τραγικό κ δεν υπολογιζω κ την παραβίαση δικαιωμάτων όλου του πλυθησμου του gotham city) η να ξεχνάει τους μίσους καλεσμένους...
Character development πλην του τζοκερ κ του Harvey δεν υπήρχε...
Ακόμα κ ο batman έμοιαζε κομπαρσος στην ίδια του την ταινία μπροστά στον χιθ λετζερ...

Edit: περισσότερα αν θέλετε να συνεχίσουμε την κουβέντα, το βραδάκι που θα πάω σπιτι...
Υγ. Bat music by Danny Elfman > tdk music

Lefteris_X
12-07-2011, 18:08
Παιδιά τι να πω...........ίσως να είμαι απο τους λίγους αν όχι ο μόνος, που θεωρώ τα νέα Batman του Νόλαν, ότι πιο εμετικό υπάρχει στην ιστορία του Batman απο το 1989 που είδα την επαναφορά του ήρωα απο το κουαρτέτο Μπέρτον, Κήτον, Νίκολσον, Μπέϊσιντζερ.

Απεχθανομαι τον σύγχρονο εξανθρωπισμό του, απεχθάνομαι την στολή του, για γέλια είναι η όλη πλοκή και εν γένει μου είναι πλήρως αδιάφορος ο χαρακτήρας.

Κατ' εμέ, ο πιο αυθεντικός Batman είναι του Μπέρτον, γιατί

αφήνει κάποια πράματα στο μυστήριο, πχ. πέθανα στα γέλια με τη νέα ταινία, που ο Μπρους Γουέην αγοράζει τα μέρη της στολής του απο Κίνα, και απο διαφορετικούς κατασκευαστές, ώστε να μην μπορεί κάποιος να ανακαλύψει ότι αυτός είναι ο Batman. Ρε καραμήτρο σεναριογράφε το 2007 που βγήκε η ταινία, δεν σε βρίσκει όποιος γουστάρει απο τις κυβερνήσεις, απλά ακολουθώντας τα trace του χρήματος; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ΓΕΛΙΟ ΤΡΕΛΟ. Ενώ στο 1ο Batman, ο Μπέρτον παρουσίασε τον Batman....ως ήδη Batman, δεν ασχολήθηκε με παπαριές origins κ μλκίες. Άλλωστε ποτέ δεν ήταν το νόημα του αναγνώστη του Batman, πως ξεκίνησε ο Batman, απλά γνώριζε ότι δολοφόνησαν τους γονείς του όταν ήταν μικρός και αυτό αρκούσε για να κάνει "snap" το μυαλό του μικρού Μπρους, ώστε μεγάλος να γίνει ο Τιμωρός του Εγκλήματος.

Εμ ο ίδιος ο Γουέην; Το ξύλο της αρκούδας που τρώει (εξανθρωπισμός). ΔΕΝ θέλω βρε αδερφέ να βλέπω φιλόσοφο Batman, ούτε να τρώει τόσες μάπες, ούτε να αγχώνεται. Αν ήθελα τέτοιο έβλεπα τον άλλο συνονόματο: Μπρους Γουίλις.
Batman βλέπω, γιατί θέλω να "ξεφύγω". Να μπω στην φαντασία που είχα πιτσιρικάς, να σκεφτώ όπως τότε, να πωρωθώ όπως τότε. Αν ήταν να βλέπω το Batman με τα μυαλά του 35άρη..............ε, σόρρυ κλάνω στα γέλια. 35,5 και Batman να παίρνω στα σοβαρά (όπως ο Νολαν θέλει να με κάνει να τον βλέπω στα σοβαρά)........είναι τραγελαφικό.

Επίσης, μηδέν gadget. Batman και χωρίς gadget? Θα μου πεις είναι στην αρχή του ο Batman. Ε, στα @@ μου. Ας μην τον παρουσίαζαν απο την αρχή. Απλό ε;

Τι εμετίλα είναι το σύγχρονο batmobile? έλεος. Αυτό είναι για βόλτες στη Σελήνη. Όχι για Batman.

Τελικά απο όσους έχω μιλήσει περί του νέου Batman, έχω καταλάβει ότι:

σε όσους δεν αρέσει καθόλου, γουστάρουν με 1000 τις δύο πρώτες ταινίες.

σε όσους αρέσει όμως, δεν γούσταραν καθόλου τις δύο παλιές.

Το λοιπόν;

Ένας Batman για να μας δώσει τα λεφτά του το νέο κοινό, που έχει "moto": όλα μπορεί να τα κάνει ένας άνθρωπος. (ναι μεν, αλλά υπερ-άνθρωπος δεν μπορεί να γίνει......και ΟΛΟΙ αυτοί οι κομιξ χαρακτήρες των Marvel και DC ΕΙΝΑΙ στην κατηγορία υπερ-ανθρώπων).

Το μοναδικό που εκτίμησα ήταν η ερμηνεία του μαλάκα Λέτζερ (μαλάκας = γιατί εμπιστευόταν τους ψυχολόγους / νευρολόγους των ΗΠΑ που είναι επαγγελματίες χαπακο-δότες και τελικά "έφυγε" απο overdose κατά λάθος). Ειλικρινά στεναχωρήθηκα που πέθανε το παλικάρι.

Τέσπα, άντε να δούμε και την 3η ταινία, για την οποία ομολογώ πως έχω αρκετή περιέργεια (δεν σημαίνει ότι επειδή δεν μου άρεσαν οι δύο πρώτες του Νόλαν, δεν θα δω την τρίτη. Θα την δω για να έχω α) άποψη και β) για να αντιλαμβάνομαι τα γούστα των υπολοίπων).

Πάντως, μια πρόσφατη ταινία ξεπερνά σε εμετίλα και τις δύο νέες ταινίες Batman. Το Star Trek του Αμπραμς. Ιεροσυλία, υπερ-μπούρδα, εύπεπτη ευκοίλια-με-γεύση-φράουλας, μασχαλίλα με άρωμα γραβιέρας. Μπορώ να πω κ άλλα :P

aris13
12-07-2011, 18:24
Για μένα ούτε καν το καλύτερο bat movie είναι (Βatman Returns FTW).


http://img257.imageshack.us/img257/3213/highfiveuo0.png




Μπορει ο Νολαν να θελησε να απεικονησει πιο ρεαλιστικα την μυθοπλασια γυρω απο τον Μπατμαν δεν ξεχασε σαφως ομως οτι προκειται για κομικ ηρωα.

Αυτό δεν μου αρέσει με την εκδοχή του Nolan αυτή η ρεαλιστικότητα δεν αρμόζει σε εναν άνθρωπο που ντύνεται σαν νυχτερίδα για να πολεμήσει το έγκλημα.

messi10
12-07-2011, 18:40
Προσωπικα βρισκω το Dark Knight την καλυτερη superhero movie Ever με τον Χιθ Λετζερ να κανει τον ΚΑΛΥΤΕΡΟ Τζοκερ που θα μπορουσε να γινει...

Περιμενω πως και πως το DKR, να δουμε τι ετοιμαζει παλι ο Nolan...:D

Valkyre
12-07-2011, 18:42
well sucks to be you then! χαχα :)

I like it. Για εμένα ο Μπατμαν του Νολαν δεν είναι ακριβώς πιο ρεαλιστικός είναι πιο "προσιτός" θα έλεγα και σίγουρα προτιμώ ενα Χιθ Λετζερ και έναν Aaron Eckhart σαν villain απο έναν ΝτεΒιτο και σίγουρα έναν Μπεηλ για Μπατμαν αντι για τον Michael Keaton που χρειαζόταν να στέκεται πάνω σε καφασι δίπλα στην Μισελ φαιφερ και την αταλαντη Μπασινγκερ.

Απόψεις.... διίστανται! :)

Πάντως όσους δεν σας αρεσε η μέχρι τώρα εκδοχή του Νολαν μην περιμένετε κάτι διαφορετικό...

hakoo
12-07-2011, 19:18
Τελικά απο όσους έχω μιλήσει περί του νέου Batman, έχω καταλάβει ότι:

σε όσους δεν αρέσει καθόλου, γουστάρουν με 1000 τις δύο πρώτες ταινίες.

σε όσους αρέσει όμως, δεν γούσταραν καθόλου τις δύο παλιές.

Το λοιπόν;




To δειγμα σου μπορει οντως να ειναι αυτο αλλα δεν νομιζω οτι ισχυει γενικα. Εμενα πχ μου αρεσουν εξισου οι ταινιες του Burton με τις ταινιες του Nolan (οι batman movies εννοειται) και απο οτι εχω δει,διαβασει,συζητησει δεν ειμαι ο μονος.
Τα ευσημα στον Burton για τις σκηνοθετικες ιδιαιτεροτητες του και τον τροπο που καταφερε να τις δεσει με το συμπαν του Batman, τα ευσημα και στον Nolan που εκανε το τελειο reboot με τον "εξανθρωπισμο" που λες κι εσυ. Εγω θεωρω οτι αυτο ηταν και το κλειδι για να ειναι φρεσκο ενα καινουριο Batman εν ετει 2005 που βγηκε και μετα τα εκτρωματα του Shumacher που ειχε καταντησει τον ηρωα ενα μακιγιαρισμενο ψεμα με φανταχτερους guests λες και ηταν your typical american series με τα cameos ξερω γω.
Παρολα αυτα θελω να πω οτι το begins μου αρεσε πολυ πολυ περισσοτερο απο το the dark knight. Στο δευτερο ειχα θεμα με το pacing της ταινιας, θα μπορουσε χαλαρα να ειναι 20 λεπτα μικροτερη.
Φυσικα ειμαι excited για την συνεχεια.

I_HAVE_A_NAME_
12-07-2011, 20:07
Σε λίγο ρε παιδιά θα βγάλουμε και το Batman με τους George Clooney,Uma Therman και Swartzeneger την καλύτερη ταινία της σειράς :D
Πιο αντιστρόφως ανάλογη σχέση μεταξύ cast και ποιότητας ταινίας δεν έχω ξανασυναντήσει :a050:

EyeOfHorus
12-07-2011, 21:27
O άλλος λέει ότι δεν χρειάζεται το origin ενός superhero....χαχαχα τι άλλο θα ακούσουμε!

Τα μπατμαν του μπάρτον είναι επιεικώς αηδιαστικά και απαράδεκτα. ΤΟΥ στυλ είμαι-γκόθικ-και-φτιάχνω-κόσμους-σκοτεινούς-με-χαρακτήρες-νεκρούς-σκελετωμένους-και-σουρεάλ-περιστατικά-τυπου-φυτα-που-μιλανε-και-τοιχοι-που-λαλανε-και-το-παιζω-μαγκας. Ενας τέτοιος σκηνοθέτης δεν είναι για το έπος τον μπατμαν.

To οριτζιν είναι το σημαντικότερο κομμάτι ενός σουπερήρωα. Αλλά όχι θέλουμε λέει, να τον δούμε κατευθείαν στη μ εση της καριέρας του απλα να δερνει και να ξεσκίζει! Όχι προβληματισμου΄ς..... λολζ

Lefteris_X
12-07-2011, 21:40
τα Batman με τους Βαλ Κίλμερ και Κλούνευ, για εμένα δεν υφίστανται καν ως φιλμ.

Όσο για τον νέο Batman, τι να πω παιδιά; Εμένα δεν μου αρέσουν οι άνθρωποι (κυριολεκτώ), με την έννοια των θνητών ανθρώπων. Μου αρέσουν οι υπερ-άνθρωποι. Οι mutants. Οι εξωγήινοι. Οι uber-οντότητες που νιώθεις ένα αρχ*δάκι μπροστά τους. Αυτούς που δεν αγγίζεις.

Τώρα όπως λέγαμε και όταν ήμασταν μικροί, ο Batman του Νόλαν, τρώει άνετα ξύλο απο τον DareDevil, καλά ο Spiderman τον κάνει σκόνη, και ο Hulk απλά τον σβήνει κλάνοντας.

Ε, προτιμώ Superman ΧΑΑΧΧΑΑΧΧΑΧΑΑΧΑΧΧΑ πάει "έφυγα".

Α! και κάτι άλλο: έχω όνομα δεν με λένε "άλλος". Στο μέλλον σεβασμός, επιβάλλεται. Παρακαλώ δηλαδή, μην το χέσουμε και αυτό το θέμα. Δεν ξεκινάς (4ο ποστ) αναφερόμενος σε συνφορουμίτη με χαρακτηρισμό "άλλος". Που ξέρεις; Μπορεί και να σου ρίχνει double score στα χρόνια, οπότε λίγο σέβας δεν βλάπτει.

Και ένα τελευταίο: μάθε πρώτα ποιός είναι αυτός που ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι δεν προβληματίζεται, και μετά ακούμπα τα δάχτυλά σου στο πληκτρολόγιο για να γράψεις για αυτόν, έλεος δηλαδή, ήρθες απο το πουθενά, χωρίς να γνωρίζεις άτομα και αρχίζεις κριτικές στις απόψεις. Θες να κριτικάρεις; Κάνε το για την ταινία. Όχι να έρχεσαι (και καλώς ήρθες) σε ένα νέο χώρο, και να εκτοξεύεις χαρακτηρισμούς και κριτικές ασύστολα. ΟΠΑΤΙΣ. ΗΡΕΜΑ. Και ψύχραιμα.

aris13
12-07-2011, 21:46
Μπατμαν αντι για τον Michael Keaton που χρειαζόταν να στέκεται πάνω σε καφασι δίπλα στην Μισελ φαιφερ και την αταλαντη Μπασινγκερ.


Τουλάχιστον δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσει τη "φωνή" του Bale για να το παίξει σκληρός. Ίσα ίσα που δεν μίλαγε πολύ ως Batman κάτι που ταίριαζε στον χαρακτήρα.

EyeOfHorus
12-07-2011, 21:57
Nα με συγχωράτε κ. Λευτέρη. Άι γουοζ κέριντ αγουέι.

Valkyre
12-07-2011, 22:10
Κακως ερχομαστε σε αντιπαραθεση, αυτα ειναι γουστα απλα, προτιμησεις. Προσωπικα δεν με εκφραζει ο Μπατμαν του Burton ακριβως επειδη το υφος του Burton δεν μου κανει για Μπατμαν. Επισης καπου το εχω βαρεθει το στυλ του Burton του οποιου οι ταινιες -συγνωμη αλλα ετσι μου φαινονται- ειναι καρμπον η μια με την αλλη. Ειτε βλεπω Ψαλιδοχερη ειτε βλεπω Σκαθαροζουμη ειτε βλεπω Μπατμαν εχω την ιδια ακριβως γευση. Και ναι ωραιο ειναι αυτο, μεχρι το σημειο που αρχιζει και κουραζει ακριβως γιατι δεν εχει δειξει ως σκηνοθετης κατι διαφορετικο. Ειναι σαν να φτιαχνει το ιδιο φαγητο με λιγο διαφορετικα υλικα καθε μα καθε φορα. Ε οσο και να σου αρεσει στο τελος της εβδομαδας αρχιζεις και το βαριεσαι.

Η μεταξυ αστειου και σοβαρου προσεγγιση του Burton δεν μου αρεσε. Ο Νολαν δεν προσπαθησε να κανει τον Μπατμαν ρεαλιστικο, προσπαθησε να τον κανει πιο πειστικο...πιο πιστευτο...που απευθυνεται σε ενα κοινο που περιμενει να δει κατι περισσοτερο απο ζογκλερ, cheesy lines και καργα προβλεψιμη υποθεση.

Επισης κατι που αξιζει να αναφερθει οσον αφορα τον ιδιο τον Μπατμαν, αυτον που προηλθε απο τα κομιξ... ο Μπατμαν του Νολαν συμβαδιζει πολυ περισσοτερο με το αυθεντικο κομιξ και την ιστορια του Μπατμαν, απο οτι ο Μπατμαν του Burton, που -συγνωμη αλλα αυτο ειναι fact- βιασε κυριολεκτικα χαρακτηρες και ιστορια στις ταινιες του.

Δεν ειδα δυσαρεστα τις ταινιες του Burton, για εμενα ομως Μπατμαν δεν ειναι. Οσον αφορα τις ταινιες του Τζοελ Σουμαχερ ειναι ισως η προσβολη η ιδια για τον ηρωα που ακουει στο ονομα Μπατμαν και η DC θα επρεπε εκτος απο τα εκατομυρρια που εβγαλε λογο Νολαν να του κανει και ενα αγαλμα γιατι ετσι οπως καταντησε η δημοτικοτητα του Μπατμαν λογο των ταινιων, ειναι θαυμα που ξαναγυρισε εκει που του αρμοζει. Στο τοπ των -περισσοτερων τουλαχιστων- θεατων.

Αλλα οπως ειπα ειναι αποψεις. Ο καθενας οπως το βλεπει. Καποιοι το βλεπουν ετσι καποιοι γιουβετσι. Το σιγουρο ειναι οτι εγω τουλαχιστον χαιρομαι στην προκειμενη περιπτωση γιατι μου αρεσει ο Μπατμαν του Νολαν και ανυπομονω να δω την συνεχεια. So...I win! :)

mania
13-07-2011, 00:02
Η συζητηση εχει ξαναγινει με valkyre απ οτι θυμαμαι.Η διαφορα που βλεπω εγω στους δυο σκηνοθετες και φυσικα στις ταινιες τους ειναι κλασικη στον χωρο της τεχνης.(Η γνωμη ειναι προσωπικη βεβαια).Τον εναν τον βλεπω σαν εναν πολυ καλο τεχνιτη του κινηματογραφου(Νολαν),ενω τον αλλο τον βλεπω πιο πολυ ως καλλιτεχνη(Burton,ιδιαιτερο βεβαια αλλα ειναι πιο καλλιτεχνικος).Το ιδιο βεβαια και για το cast,μουσικοσυνθετη,φωτογραφο των αντιστοιχων σκηνοθετων.

Η φαντασια του burton ηταν αυτο που μου ελειψε απο τις ταινιες του νολαν.Μιλαμε για κομικ,για υπερηρωα,αρα μπορουμε να υπερβαλουμε παντα και να δωσουμε ακομα και χιουμορ.Ετσι γινεται πιο προσιτος.Κακη ταινια το batman του Νολαν δεν την λεω,αλλα στα ματια μου φανηκε αρκετα ψυχρη,χωρις συναισθημα(δεν μιλαω για τον χαρακτηρα του batman,αλλα για το συνολο και την σκηνοθεσια).

Για το στοιχειο gothic που επιμενει ο Burton,δεν το βρισκω κουραστικο.Απλα ειναι η δικια του σφραγιδα στις ταινιες και πιστευω ειναι κατι που βγαινει αυθορμητα.Πχ παρε τον Αλμοδοβαρ.Συνεχεια θα δεις τραβεστι,πορνες κτλ στις ταινιες του.Επισης εχει συγκεκριμενο χρωμα.Ενα καρε απο την ταινια του να δεις,φωναζει Αλμοδοβαρ.Το ιδιο στην μουσικη.Ο Handel εχει παλι ενα συγκερκριμενο χρωμα.Οι oasis,δυο ακορντα να ακουσεις καταλαβαινεις οτι ειναι oasis.Ο Stephen King,γραφει με εναν τροπο που σου ειναι οικειος,sxeδον καρμπον αν εχεις διαβασει ενα-δυο βιβλια του.Ολα αυτα ειναι συγκεκριμενες εμμονες που γινονται αυθορμητα στους καλλιτεχνες.Η αλλαγη παντα ειναι καλη βεβαια,αλλα δεν νομιζω να μπορεις να ξεφυγεις και πολυ απ αυτα που ηδη εχεις μαθει.Ο Burton το δοκιμασε πετυχημενα στο Big fish.

Η αληθεια ειναι οτι και τον Κητον τον προτιμω χιλιες φορες σαν Batman.Για την bαtmobile συμφωνω δαγκωτο με Λευτερη.Κλασικουρα το οχημα!

Lefteris_X
13-07-2011, 02:12
συγνώμη αλλά ενδέχεται να με παρεξηγήσατε.

Δεν είπα ότι κόβω φλέβες για τον Μπέρτον.

Ίσα-ίσα που μου άρεσαν οι ταινίες του μέχρι και το Batman Returns (το οποίο θεωρώ υποδεέστερο του Batman The Movie), ήτοι αυτές οι δύο, ο σκαθαροζούμης και άντε με το ζόρι ο Ψαλιδοχέρης. Μέχρι εκεί μου άρεσε ο Μπέρτον - μετά τον βαρέθηκα απίστευτα. Πλέον δεν με ελκύει η γκόθικη παρωχημένη despare φαντασία του, μου είναι προβλέψιμη στην ανάπτυξη και απεικόνισή της, οι τεχνικές του μου είναι λίαν οικείες (άρα και αρκετά ίδιες στο πέρας του χρόνου) και διάφορα άλλα, το σύνολο όλων εστί ότι δεν μου αρέσει εδώ και 20 χρόνια περίπου ο Μπέρτον λολ.

Απο εκεί και πέρα, με τον Δημήτρη δεν διαφωνώ - ούτε συμφωνώ, διότι το γούστο στον κινηματογράφο, κατ' εμέ, έγκειται στο ρητό "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα", θέλοντας να πω ότι, δεν τίθεται θέμα συμφωνίας ή διαφωνίας μεταξύ Δημήτρη και εμού, για τον "καλύτερο" Batman, του Μπέρτον/Κήτον ή του Νόλαν/Μπέηλ, απλά παραθέσαμε γιατί μας / δεν αρέσει ο κάθε Batman. That's all.

Κάτι αντίστοιχο μεταξύ των δυό μας, είχαμε συζητήσει περί Superman, όπου και πάλι είναι καθαρά "περί ορέξεως..."

Carry on.

GRZEUS
13-07-2011, 03:49
Σε ότι αφορά το μπάτμαν συμφωνώ με λεφτέρη....οκ ο μπερτον το είχε δηλώσει άλλωστε ότι του αρέσει το γκόθικ στοιχείο κάτι που για εμένα ταίριαζε περισότερο στον χαρακτήρα του μπάτμαν....όσο αφορά το γκόθικ στοιχείο γενικά όμως ο μπερτον δεν είναι κσι ο καλύτερος για μένα αλλά οκ .... Από εκεί πέρα προσωπικα κανείς από αυτός τους ήρωες δεν με εκφράζει.....αυτοί οι φανταχτεροι ήρωες μου την δίνουν...ο σούπερμαν κάτι λέει. Αλλά ο σπαιντερμαν..απλά ΕΛΕΟΣ. Καλά ο αμέρικαν χαχα. Άστο.... Αγαπημένος μου ήρωας θα είναι πάντα το κορακι και ο darkman Οκ. Γούστα..

Valkyre
13-07-2011, 10:30
συγνώμη αλλά ενδέχεται να με παρεξηγήσατε.

Δεν είπα ότι κόβω φλέβες για τον Μπέρτον.

Ίσα-ίσα που μου άρεσαν οι ταινίες του μέχρι και το Batman Returns (το οποίο θεωρώ υποδεέστερο του Batman The Movie), ήτοι αυτές οι δύο, ο σκαθαροζούμης και άντε με το ζόρι ο Ψαλιδοχέρης. Μέχρι εκεί μου άρεσε ο Μπέρτον - μετά τον βαρέθηκα απίστευτα. Πλέον δεν με ελκύει η γκόθικη παρωχημένη despare φαντασία του, μου είναι προβλέψιμη στην ανάπτυξη και απεικόνισή της, οι τεχνικές του μου είναι λίαν οικείες (άρα και αρκετά ίδιες στο πέρας του χρόνου) και διάφορα άλλα, το σύνολο όλων εστί ότι δεν μου αρέσει εδώ και 20 χρόνια περίπου ο Μπέρτον λολ.

Απο εκεί και πέρα, με τον Δημήτρη δεν διαφωνώ - ούτε συμφωνώ, διότι το γούστο στον κινηματογράφο, κατ' εμέ, έγκειται στο ρητό "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα", θέλοντας να πω ότι, δεν τίθεται θέμα συμφωνίας ή διαφωνίας μεταξύ Δημήτρη και εμού, για τον "καλύτερο" Batman, του Μπέρτον/Κήτον ή του Νόλαν/Μπέηλ, απλά παραθέσαμε γιατί μας / δεν αρέσει ο κάθε Batman. That's all.

Κάτι αντίστοιχο μεταξύ των δυό μας, είχαμε συζητήσει περί Superman, όπου και πάλι είναι καθαρά "περί ορέξεως..."

Carry on.

Για τον Σουπερμαν δεν νομιζω να μιλαγαμε για τις ταινιες τοσο, οσο οτι ως ηρωας πραγματικα δεν μου αρεσει καθολου. Νομιζω η συζητηση ξεκινησε απο ενα περιστατικο που ανεφερα οτι μου ειχε συμβει οταν ημουν μικρος και γελαγα οταν εβλεπα τον Σουπερμαν επειδη δεν μπορουσα να καταλαβω για ποιο λογο φοραει το βρακι του πανω απο την στολη του. Ναι ξερω οτι η ουσιαστικη στολη του Σουπερμαν ειναι...το κουστουμι του Κλαρκ Κεντ! Αλλα και παλι... I just dont like him.

Οπως ειπαμε, περι ορεξεως.... :)

enstikto
13-07-2011, 11:23
Τελικά απο όσους έχω μιλήσει περί του νέου Batman, έχω καταλάβει ότι:
σε όσους δεν αρέσει καθόλου, γουστάρουν με 1000 τις δύο πρώτες ταινίες.
σε όσους αρέσει όμως, δεν γούσταραν καθόλου τις δύο παλιές.


Δεν νομίζω οτι ισχύει αυτό Λευτέρη καθώς εμένα μου αρέσουν και οι 2 batman (προτιμώ burton βέβαια). Πιο πολύ θέμα έχω με το ντόρο που έχει γίνει για το tdk kai για το πόσο "τυφλοί" είναι οι φανς του που δεν βλέπουν κάποια τεράστια προβλήματα/θέματα που έχει σαν ταινία και πετάνε τα best comic-book movie ever για πλάκα...




Πάντως όσους δεν σας αρεσε η μέχρι τώρα εκδοχή του Νολαν μην περιμένετε κάτι διαφορετικό...

Δηλαδή να περιμένω τρύπες και σε αυτή την ταινία; :D


http://img257.imageshack.us/img257/3213/highfiveuo0.png



Θεϊκια η φώτο χαχά! Σαφώς best bat movie το Batman Returns ;)




Παρολα αυτα θελω να πω οτι το begins μου αρεσε πολυ πολυ περισσοτερο απο το the dark knight.

Συμφωνώ σε αυτό! Στο begins όντως έκανε αυτό που ξεκίνησε να κάνει και το κανε καλά. Στο tdk προσπάθησε να κάνει 1000 πράγματα ταυτόχρονα και έπεσε σε πολλά λάθη.


1. Προσωπικα δεν με εκφραζει ο Μπατμαν του Burton ακριβως επειδη το υφος του Burton δεν μου κανει για Μπατμαν. Επισης καπου το εχω βαρεθει το στυλ του Burton του οποιου οι ταινιες -συγνωμη αλλα ετσι μου φαινονται- ειναι καρμπον η μια με την αλλη. Ειτε βλεπω Ψαλιδοχερη ειτε βλεπω Σκαθαροζουμη ειτε βλεπω Μπατμαν εχω την ιδια ακριβως γευση. Και ναι ωραιο ειναι αυτο, μεχρι το σημειο που αρχιζει και κουραζει ακριβως γιατι δεν εχει δειξει ως σκηνοθετης κατι διαφορετικο. Ειναι σαν να φτιαχνει το ιδιο φαγητο με λιγο διαφορετικα υλικα καθε μα καθε φορα. Ε οσο και να σου αρεσει στο τελος της εβδομαδας αρχιζεις και το βαριεσαι.

2. Η μεταξυ αστειου και σοβαρου προσεγγιση του Burton δεν μου αρεσε. Ο Νολαν δεν προσπαθησε να κανει τον Μπατμαν ρεαλιστικο, προσπαθησε να τον κανει πιο πειστικο...πιο πιστευτο...που απευθυνεται σε ενα κοινο που περιμενει να δει κατι περισσοτερο απο ζογκλερ, cheesy lines και καργα προβλεψιμη υποθεση.

3. Επισης κατι που αξιζει να αναφερθει οσον αφορα τον ιδιο τον Μπατμαν, αυτον που προηλθε απο τα κομιξ... ο Μπατμαν του Νολαν συμβαδιζει πολυ περισσοτερο με το αυθεντικο κομιξ και την ιστορια του Μπατμαν, απο οτι ο Μπατμαν του Burton, που -συγνωμη αλλα αυτο ειναι fact- βιασε κυριολεκτικα χαρακτηρες και ιστορια στις ταινιες του.

4. Δεν ειδα δυσαρεστα τις ταινιες του Burton, για εμενα ομως Μπατμαν δεν ειναι. Οσον αφορα τις ταινιες του Τζοελ Σουμαχερ ειναι ισως η προσβολη η ιδια για τον ηρωα που ακουει στο ονομα Μπατμαν και η DC θα επρεπε εκτος απο τα εκατομυρρια που εβγαλε λογο Νολαν να του κανει και ενα αγαλμα γιατι ετσι οπως καταντησε η δημοτικοτητα του Μπατμαν λογο των ταινιων, ειναι θαυμα που ξαναγυρισε εκει που του αρμοζει. Στο τοπ των -περισσοτερων τουλαχιστων- θεατων.

5. Αλλα οπως ειπα ειναι αποψεις. Ο καθενας οπως το βλεπει. Καποιοι το βλεπουν ετσι καποιοι γιουβετσι. Το σιγουρο ειναι οτι εγω τουλαχιστον χαιρομαι στην προκειμενη περιπτωση γιατι μου αρεσει ο Μπατμαν του Νολαν και ανυπομονω να δω την συνεχεια. So...I win! :)

Απάντηση σε κάθε παράγραφο ξεχωριστά:
1. Μα το στυλ του Μπάρτον ως μπάτμαν είναι πολύ πιο κοντά στον μπάτμαν των κομικς παρά του Νόλαν που τον έκανε πιο ανρθώπινο κ ρεαλιστικό. Βάλε και την Γκόθαμ Σίτυ του ενώς και την Γκόθαμ σίτυ του άλλου να συγκρίνεις... Καμμία σχέση του Νόλαν. Για την υπόλοιπη παράγραφο με κάλυψε ο mania.

2. Θεωρώ το BR λιγότερο προβλέψιμο απο το tdk. Το tdk ήταν αρκετά προβλέψιμο αν εξαιρέσεις το trick που εμφανίζετε η λύση του προβλήματος στο τέλος απο το υπερπέραν (με τα κινητά) σαν απο μηχανής θεός, και ηταν και πραγματικό πασάλειμα σαν λύση.

3. Ο Batman του Nolan συμβαδίζει με το origin του batman απο το batman begins όπως είχε βγει σχετικά πρόσφατα στα comics (λίγο πριν βγει το begins).
Για τον Τζόκερ ο Μπάρτον έδωσε και ένα όριτζιν στόρυ που δεν υπάρχει στα comics το οποίο όμως κατα τη γνώμη μου το έδεσε καλά. Θεϊκη ατάκα: -"You made me"
-"No, you made me first" (κάπως έτσι τέλος πάντον).
Όσον αφορά τον χαρακτήρα του Τζόκερ στα πρώτα μπάτμαν (κομιξ) ο Joker φαιρόταν πιο πολύ στο στυλ του Νίκολσον παρά του Λέτζερ. Αυτό άλλαξε αργότερα και περισσότερο με το "The Killing Joke" (πολύ καλό GN btw) το οποίο είναι πιο κοντά στη version του Λέτζερ.
H vερσιον τoυ Burton για τον Πιγκουίνο επίσης μου άρεσε πολύ περισσότερο απο αυτή που έχουμε δει (και 1000δει και σε άλλους τίτλους με παρόμοιους χαρακτήρες) στα κόμιξ. Πολύ πιο ενδιαφέρον τον έκανε τον χαρακτήρα...
Όσο για catwoman δεν θα μπω καν στον κόπω να γράψω οτιδήποτε, μου φαίνετε αδιανόητο να μην άρεσε σε κάποιον η catwoman όπως παρουσιάστηκε απο burton και pfeifer...

4. Συμφωνούμε στο οτι οι ταινίες του Σουμάχερ δεν έπρεπε καν να υπάρχουν. Ίδια κατηγορία με matrix 2 & 3, Indiana Jones 4 κτλ....

5. Όντως απόψεις είναι. Υπάρχουν βέβαια καi γεγονότα όσον αφορά τα προβλήματα του tdk που απλά επιλέγεις να αγνοείς ή να μην τους δίνεις πολύ βάση. Και γούστο σου καπέλο σου εδώ που τα λέμε. Ότι θέλεις κάνεις :) Και όντως με αυτή τη στάση μπορείς να νιώθεις οτι "You win" (άσχετα αν αντικειμενικά προτιμάς να αγνοείς κάποια τεράστια λάθη του Νόλαν).



Η συζητηση εχει ξαναγινει με valkyre απ οτι θυμαμαι.Η διαφορα που βλεπω εγω στους δυο σκηνοθετες και φυσικα στις ταινιες τους ειναι κλασικη στον χωρο της τεχνης.(Η γνωμη ειναι προσωπικη βεβαια).Τον εναν τον βλεπω σαν εναν πολυ καλο τεχνιτη του κινηματογραφου(Νολαν),ενω τον αλλο τον βλεπω πιο πολυ ως καλλιτεχνη(Burton,ιδιαιτερο βεβαια αλλα ειναι πιο καλλιτεχνικος).Το ιδιο βεβαια και για το cast,μουσικοσυνθετη,φωτογραφο των αντιστοιχων σκηνοθετων.

Η φαντασια του burton ηταν αυτο που μου ελειψε απο τις ταινιες του νολαν.Μιλαμε για κομικ,για υπερηρωα,αρα μπορουμε να υπερβαλουμε παντα και να δωσουμε ακομα και χιουμορ.Ετσι γινεται πιο προσιτος.Κακη ταινια το batman του Νολαν δεν την λεω,αλλα στα ματια μου φανηκε αρκετα ψυχρη,χωρις συναισθημα(δεν μιλαω για τον χαρακτηρα του batman,αλλα για το συνολο και την σκηνοθεσια).

Για το στοιχειο gothic που επιμενει ο Burton,δεν το βρισκω κουραστικο.Απλα ειναι η δικια του σφραγιδα στις ταινιες και πιστευω ειναι κατι που βγαινει αυθορμητα.Πχ παρε τον Αλμοδοβαρ.Συνεχεια θα δεις τραβεστι,πορνες κτλ στις ταινιες του.Επισης εχει συγκεκριμενο χρωμα.Ενα καρε απο την ταινια του να δεις,φωναζει Αλμοδοβαρ.Το ιδιο στην μουσικη.Ο Handel εχει παλι ενα συγκερκριμενο χρωμα.Οι oasis,δυο ακορντα να ακουσεις καταλαβαινεις οτι ειναι oasis.Ο Stephen King,γραφει με εναν τροπο που σου ειναι οικειος,sxeδον καρμπον αν εχεις διαβασει ενα-δυο βιβλια του.Ολα αυτα ειναι συγκεκριμενες εμμονες που γινονται αυθορμητα στους καλλιτεχνες.Η αλλαγη παντα ειναι καλη βεβαια,αλλα δεν νομιζω να μπορεις να ξεφυγεις και πολυ απ αυτα που ηδη εχεις μαθει.Ο Burton το δοκιμασε πετυχημενα στο Big fish.

Η αληθεια ειναι οτι και τον Κητον τον προτιμω χιλιες φορες σαν Batman.Για την bαtmobile συμφωνω δαγκωτο με Λευτερη.Κλασικουρα το οχημα!

Ωραία τα πες :a023::a023::a023:


Τελειώνοντας τονίζω ότι μου άρεσαν οι ταινίες του Nolan, κυρίως επειδή τις είδα με τελείως διαφορετικό μάτι. Η ένσταση μου είναι στο "Best comic book ever" όταν η ταινία έχει τόσα πολλά θέματα.... Και ναι για μένα είναι overrated (για τον ίδιο λόγο).

Valkyre
13-07-2011, 12:13
Eγω μιλησα καθαρα με βαση το προσωπικο μου γουστο. Εσυ σε αρκετα σημεια του ποστ σου εκφραζεις την αποψη/προτιμηση σου ως αδιαμφησβητητο fact. Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να τα αναλυουμε τοσο πολυ. Κι εγω μπορω να μιλησω με facts.

Το οτι ο Μπατμαν του Burton ειναι ασχετος με τα κομιξ ειναι fact. (ασχετο απο τις προτιμησεις)

Οπως το γεγονος οτι ο Μπατμαν του Νολαν ειναι οχι μονο απο το κοινο αλλα και απο τους κριτικους πολυ πιο πανω στην συτνριπτικοτατη πλειοψηφεια, απο αυτον του Burton. (και μην ακουσω οτι ξαφνικα δεν μας ενδιαφερει η γνωμη του κοινου και των κριτικων γιατι αν ειναι ετσι αυτο ισχυει και για αλλες ταινιες μεγαθηρια βλεπε Νονος κλπ κλπ κλπ) Κοινως το appeal ειναι πολυ μεγαλυτερο.

Και? Τι με αυτο? Τιποτα. Who cares really... Απλα εγω χαιρομαι γιατι ο Μπατμαν που προτιμω ερχεται με νεα ταινια. Εσεις οχι και τοσο. So, το ξαναλεω... I win! :)

enstikto
13-07-2011, 12:17
Σαν facts παρουσιασα μόνο facts. Σε όλα τα υπόλοιπα έλεγα κατα τη γνώμη μου....

Επίσης βλέπω ότι εξακολουθεις να επιλέγεις να αγνοησεις τα αρνητικά του tdk...

ΥΓ. Και ο τιτανικος Θεωρείτε από πολύ κόσμο απίστευτη ταινία...

messi10
13-07-2011, 12:19
Τα λογια ειναι περιττα. Προσωπικα την θεωρω την πιο EPIC ταινια μαζι με το Return of the King(και ισως το Dark Knight). Δεν χρειαζεται να πω πολλα...Μονο οτι η σειρα εκλεισε με τον πιο επικο τροπο...Η καλυτερη HP Movie για μενα ΑΝΕΤΑ.
Μπορει να τελιωσαν ολα,αλλα ΠΑΝΤΑ θα το θυμομαστε.




10/10

dimitrisasp
13-07-2011, 12:23
Τα λογια ειναι περιττα. Προσωπικα την θεωρω την πιο EPIC ταινια μαζι με το Return of the King(και ισως το Dark Knight). Δεν χρειαζεται να πω πολλα...Μονο οτι η σειρα εκλεισε με τον πιο επικο τροπο...Η καλυτερη HP Movie για μενα ΑΝΕΤΑ.
Μπορει να τελιωσαν ολα,αλλα ΠΑΝΤΑ θα το θυμομαστε.




10/10


Την ειδες? Κερδισες σε κανα διαγωνισμο ή κατι τετοιο? Ειδα κατι κριτικες (βασικα ειδα τη κριτικη του IGN=μνιε) και επεσε λιγο θαψιμο. Οτι δηλαδη θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερο και οτι ηταν βιαστικο, αλλα σε γενικες γραμμες καλο! Θα το δω και γω απο βδομαδα λογικα!

Α και κατι ακομα. Ολα τα Harry Potter μαζι (ταινιες και βιβλια) δεν πιανουν μια μπροστα στην Επιστροφη του Βασιλια! :P

Dragonpaul
13-07-2011, 12:32
Α και κατι ακομα. Ολα τα Harry Potter μαζι (ταινιες και βιβλια) δεν πιανουν μια μπροστα στην Επιστροφη του Βασιλια! :P

Aχμ... ΝΟΤ!

dimitrisasp
13-07-2011, 12:38
Aχμ... ΝΟΤ!

:P :P Οταν βγει cross universe movie με Lotr και Harry Potter θα δεις εσυ! :P

Valkyre
13-07-2011, 12:41
Σαν facts παρουσιασα μόνο facts. Σε όλα τα υπόλοιπα έλεγα κατα τη γνώμη μου....

Επίσης βλέπω ότι εξακολουθεις να επιλέγεις να αγνοησεις τα αρνητικά του tdk...


Πιο πολύ θέμα έχω με το ντόρο που έχει γίνει για το tdk kai για το πόσο "τυφλοί" είναι οι φανς του που δεν βλέπουν κάποια τεράστια προβλήματα/θέματα που έχει σαν ταινία και πετάνε τα best comic-book movie ever για πλάκα...

Όσο για catwoman δεν θα μπω καν στον κόπω να γράψω οτιδήποτε, μου φαίνετε αδιανόητο να μην άρεσε σε κάποιον η catwoman όπως παρουσιάστηκε απο burton και pfeifer...

4. Συμφωνούμε στο οτι οι ταινίες του Σουμάχερ δεν έπρεπε καν να υπάρχουν. Ίδια κατηγορία με matrix 2 & 3, Indiana Jones 4 κτλ....

Και όντως με αυτή τη στάση μπορείς να νιώθεις οτι "You win" (άσχετα αν αντικειμενικά προτιμάς να αγνοείς κάποια τεράστια λάθη του Νόλαν).



Λοιπον επειδη εχει αρχισει και με κουραζει ολη αυτη η αναλυση στο γιατι θα πρεπει ντε και καλα να πω/αναλυσω για ποιο λογο προτιμω απλα περισσοτερο τον Μπατμαν του Νολαν απο αυτον του Burton θα κανω ενα τελευταιο μηνυμα και ελπιζω να γινω σαφεις.

Πρωτα απο ολα στο quote εχω κρατησει αυτα που κατα τη γνωμη μου αποτελουν αποψεις και εκφραστηκαν ως γεγονοτα. Μαλιστα ορισμενα απο αυτα αδιανοητα. Επισης διαφοροι χαρακτηρισμοι "τυφλοι" κλπ που δεν χρειαζονται.

Μετα με ρωτας και μου τονιζεις οτι προτιμαω να αγνοω τα λαθη στις ταινιες του Νολαν.

Και λεω εγω με την σειρα μου:
α) ειπα ποτε οτι ο Μπατμαν του Νολαν δεν εχει λαθη?

β) με ειδες να σε ρωταω εσενα για τα λαθη του Μπατμαν του Burton που ειναι αρκετα ή για τις ατελειες??

Δηλαδη δεν το καταλαβαινω...δεν αρκει ενα "προτιμω αυτην την εκδοχη"? Πρεπει να κανω αποσαφηνηση ολων των λαθων του Νολανω για να δικαιολογησω την γνωμη μου, αλλιως ειμαι ενας τυφλος υποστηρικτης του Νολαν? Και στην τελικη εσυ ανεφερες τιποτα αρνητικο για τις εκδοχες του BUrton και τα λαθη τους? Γιατι να αγνοω εγω τα λαθη του Νολαν και οχι εσυ αυτα του Burton. Μονο αυτοι που τους αρεσει ο Μπατμαν του Νολαν ειναι τυφλοι με την λογικη αυτη?

Εν κατακλειδι δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσος ντορος και γιατι τοση προσπαθεια να με πεισετε να μου αρεσει κατι περισσοτερο απο κατι αλλο. Γιατι ετσι εχει αρχιζει να μοιαζει με το μπαραζ των ποστ εδω μεσα. Ή θα πρεπει να πω οτι "μου αρεσει ο Batman του Burton παιδια ενταξει με πεισατε" ή θα πρεπει να γραψω μια ολοκληρη εκθεση-κειμενο δικαιολογοντας οχι μονο γιατι μου αρεσει περισσοτερο αυτος του Νολαν, αλλα να κανω και λεπτομερη καταγραφη των αρνητικων του σημειων, των κενων στην υποθεση και το σεναριο κλπ κλπ. Ενω εσεις απλα λετε ενα "Ο Μπατμαν του Burton μου αρεσει περισσοτερο" και ειστε κομπλε, δεν χρειαζεται αποσαφηνηση ουτε αναφορα στα οποια λαθη/ατελειες. Λες και επειδη ο Burton αποφασισε να παρει την εκδοχη του Batman υπο διαφορετικη πιο light σκοπια, μεταξυ σοβαρου και αστειου, δικαιολογειται αψογα να βλεπεις ολα τα κουλα που βλεπεις στο πανι και κατα τα αλλα θα πρεπει να σταθω στο θεμα των κινητων στο Μπατμαν του Νολαν (το οποιο συγκεκριμενα επειδη το ανεφερες δεν παρουσιαστηκε απο το υπερπεραν ειχε αναφερθει στις αρχες μαλιστα της ταινιας οπου ο Μπρους Γεην το εκρυβε σαν τεχνολογια απο τον Φρημαν, υπαρχει σκηνη κανονικα).

Στην τελικη δεν καταλαβαινω γιατι εχω καθησει στο ειδωλιο για μια απλη συγκεκριμενη προτιμηση...ημαρτον, δηλαδη οτι ναναι εντελως...

ΥΓ: Το "I win" προφανως το εβαλα για χιουμοριστικο λογο, αλλα δεν απεχει απο την αληθεια απο την αποψη οτι εγω ειμαι πιο ενθουσιασμενος απο εσας για μια ταινια απο οτι εσεις. Τονισα μαλιστα σε προηγουμενο ποστ μου το ασημαντο της ολης υποθεσης λεγοντας "Και? Τι με αυτο? Τιποτα. Who cares really..."

Ιndeed λοιπον...who cares really! :)

enstikto
13-07-2011, 12:43
Χμμμ... Μήπως να αφήσουμε το Batman και να πιάσουμε το Harry Potter??????
Μιεεεεεε. Not worth the time....

Edit: @Val. Φυσικά και μπορείς να έχεις τη γνώμη σου. Επίσης αν θες ανάφέρε τα λάθη του Βurtonικού batman ή δωσε κάποιο link γιατί εγώ δεν είχα προσέξει κάτι (για αυτό και δεν αναφέρθηκα σε κάτι τέτιο)...
Επίσης αυτό που λέω και ξαναλέω είναι οτι καλό το tdk αλλά δεν δικαιολογείτε αυτό το hype για μία ταινία με τόσα λάθη.
Σαφώς και μπορείς να προτιμάς τον batman του Nolan. Και ούτε προσπαθώ να σε πείσω ότι ο batman του burton είναι καλύτερος (not gonna happen ούτως ή άλλος).
Αυτό που θέλω να καταλάβω περισσότερο είναι αν δεν καταλάβατε (ή αν καταλάβατε γιατί δεν σας ενόχλησαν) αυτά τα λάθη της ταινίας (και δεν μιλάω μόνο για τους καλεσμένους (χοντρό) και τα κινητά αλλά για πολλά τα οποία παρουσιάζονται στο site που παρέθεσα εχτές). Και πως ενώ υπάρχουν τόσο μεγάλα λάθη μπορείτε να δικαιολογείτε τη φράση "Best comic book movie ever". Αυτό και μόνο...

Όσο για τις φράσεις που λες οτι εξέφρασα ως facts



Πιο πολύ θέμα έχω με το ντόρο που έχει γίνει για το tdk kai για το πόσο "τυφλοί" είναι οι φανς του που δεν βλέπουν κάποια τεράστια προβλήματα/θέματα που έχει σαν ταινία και πετάνε τα best comic-book movie ever για πλάκα...

Ημι-fact. Μπορεί να τα βλέπουν αλλά να μην τους δείνουν σημασία. Αλλιώς fact.



Όσο για catwoman δεν θα μπω καν στον κόπω να γράψω οτιδήποτε, μου φαίνετε αδιανόητο να μην άρεσε σε κάποιον η catwoman όπως παρουσιάστηκε απο burton και pfeifer...


Εμένα μου φαίνετε αδιανόητο. Not a fact. An opinion.



4. Συμφωνούμε στο οτι οι ταινίες του Σουμάχερ δεν έπρεπε καν να υπάρχουν. Ίδια κατηγορία με matrix 2 & 3, Indiana Jones 4 κτλ....


Συμφωνώ σε κάτι μαζί σου δεν σημένει ότι είναι fact.... Σημένει ότι συμερίζομαι την άποψή σου (άρα έχω την ίδια άποψη).



Και όντως με αυτή τη στάση μπορείς να νιώθεις οτι "You win" (άσχετα αν αντικειμενικά προτιμάς να αγνοείς κάποια τεράστια λάθη του Νόλαν)

Γιατί δεν είναι fact αυτό;

messi10
13-07-2011, 13:16
Την ειδες? Κερδισες σε κανα διαγωνισμο ή κατι τετοιο? Ειδα κατι κριτικες (βασικα ειδα τη κριτικη του IGN=μνιε) και επεσε λιγο θαψιμο. Οτι δηλαδη θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερο και οτι ηταν βιαστικο, αλλα σε γενικες γραμμες καλο! Θα το δω και γω απο βδομαδα λογικα!

Α και κατι ακομα. Ολα τα Harry Potter μαζι (ταινιες και βιβλια) δεν πιανουν μια μπροστα στην Επιστροφη του Βασιλια! :P

Oχι δεν κερδισα σε διαγωνισμο. :P Την ειδα τα Μεσανυχτα, στην Πρωτη Προβολη σε ολη την Ελλαδα. :D
Τσεκαρε την κριτικη του IMDb(8,7! ενω το LOTR εχει 8,8!), και στο metacritic που εχει 90!
Πραγματικα δεν μπορουσε να τελιωσει καλυτερα, εχει σκηνες που δεν υπαρχουν σου βιβλιο(αν εχεις δει το trailer θυμασε την ατακα ''oh,come on tom let's finish it the way we started it...together'', δεν υπαρχει στο βιβλιο), και η Τελευταια Μαχη ειναι επικη.
Οσο για την συγκριση με το Return of the King(ειδες και τις βαθμολογιες του IMDb :P)εχεις ενα δικιο αλλα πραγματικα την απολαυσα(και φαντασου, ημουν 5μιση ωρες στο cinema :P) οσο το LOTR που μεχρι προτινως ηταν η αγαπημενη μου ταινια...Οποτε καταλαβαινεις..:P

Desmond
13-07-2011, 13:23
Άμα δεις την δημογραφική ανάλυση των ψήφων στο imdb, θα καταλάβεις γιατί είναι τόσο ψηλά.;)

Valkyre
13-07-2011, 13:37
Φιλε Enstikto πρεπει καθε ταινια που μου αρεσει ή οχι να ανατρεχω μετα την προβολη της σε καποιο "site" να ερευνησω λεπτομερως τα λαθη τα οποια εχει, ωστε μετα να βγαλω το συμπερασμα του αν μου αρεσε ή οχι αυτη η ταινια καθως και αν της αξιζει ή οχι ο τιτλος best comic movie?

Πιο πολυ μου μοιαζει εμενα αυτο με συμπεριφορα καποιου ο οποιος (για εναξηγητους λογους) εχει διακαη ποθο να εστιασει στα λαθη της ταινιας και σαν να εχει ξεκινησει σταυροφορια εναντιον της παρα το αντιθετο, δηλαδη απλα να δει την ταινια και να βγαλει τα δικα του συμπερασματα. Αυτο μπορεις να το κανεις για ολες τις ταινιες που υπαρχουν. Απο τις πιο καλες μεχρι τις χειροτερες. Και τον Νονο αν τον παρεις και τον ξεψαχνησεις μεχρι τελικης πτωσης θα βρεις λαθη και ατελειες.

What is the point of that??

Οταν παω να δω μια ταινια, την κρινω με βαση του πως περασα τις 2 αυτες ωρες που την παρακολουθησα. Αν αυτες τις 2 ωρες εχω περασει καλα, δεν θα κατσω να το αναλυσω εκτος και αν μιλαμε για πολυπλοκη ταινια που σκοπο εχει να σε κανει να προβληματιστεις και να σκεφτεις οποτε χρειαζεται και 2η προβολη. Ε το Dark Knight δεν ειναι κοινωνικο δραμα ουτε εκλεπτυσμενη/υπερπολυπλοκη ιστορια. Εντοπισα λαθη? Σαφως, το ανεφερα και στο πρωτο μου ποστ οτι εχει λαθη.

Ομως εντοπισα πολυ περισσοτερα πραγματα που μου αρεσουν. Οπως για παραδειγμα η σκηνη της ανακρισης του Μπατμαν με τον Τζοκερ την οποια θεωρω ακρως μα ακρως εκπληκτικη γι αυτον τον τυπο ταινιας, που δεν εχουμε δει σε αλλη ταινια του ειδους. Τι κι αν ο τροπος με τον οποιο δραπετευσε ο Τζοκερ δεν ηταν εξισου πειστικος ή ρεαλιστικος (επεισε ταχατες μου τον μπατσο που τον φυλαγε να πλακωθουν, χαζο). Δεν θα σταθω σε αυτο. Δεν βλεπω Αμλετ, βλεπω Μπατμαν. Και ο Νολαν το ξερει αυτο. Μου δινει μια πιο Noir εκδοχη του Μπατμαν χωρις να θελει να ειναι 100% ρεαλιστικος (αρκετες δε φορες ειναι σουρεαλιστικος βλεπε τις πτησεις του Μπατμαν), θελει απλα να ειναι πιο πειστικος, πιο προσιτος. Θελησε να δωσει μια λιγο πιο πολυπλοκη εκδοχη ενος comic story απο το κλασσικο "αυτος ειναι ο κακος, αυτος ειναι ο καλος, αυτη ειναι η γκομενα, fight - win". Εδωσε μια περισσοτερο πολυεπιπεδη εκδοχη με ρεαλιστικα σουρεαλιστικα και καθολου ρεαλιστικα χαρακτηριστικα. Ασχοληθηκε με το character development πολυ καλυτερα -κατ'εμε- απο τον Burton, ασχοληθηκε με τους "κακους" ειδικα ο Two Face με την εκπληκτικη ερμηνεια του Εκχαρτ και την αλληγορια Dark Knight - White Knight ηταν για εμενα ολα τα λεφτα. Δεν θελησε να φτιαξει εναν Μπατμαν-Νονο, θελησε να φτιαξει εναν Μπατμαν διαφορετικο και πιο "σοβαρο". Για εμενα -και την συντριπτικη απο οτι φαινεται πλειοψηφια- τα καταφερε περιφημα.

ΥΓ: Αμφιβαλλεις οτι το Μπατμαν του Burton εχει λαθη? Οχι αληθεια αμφιβαλλεις? Εγω θυμαμαι κατι αρρωστα σκηνικα να γινονται. Απλα ο Burton με το στυλ του, δεν σε βαζει καν στην διαδικασια να ασχοληθεις με λαθη, γιατι εχει αυτο το υφος μεταξυ σοβαρου και αστειου. Ξαναλεω ομως, δεν ειπα οτι ο λογος που δεν προτιμω την εκδοχη του Burton ειναι τα λαθη. Δεν κολαω σε αυτα. Μεχρι πριν τον Νολαν σαφως και ηταν και για εμενα οι καλυτερες ταινιες του συγκεκριμενου ηρωα. Ομως δεν με ειχαν ικανοποιησει τοσο. Ο Νολαν μου εδωσε εναν Μπατμαν που ηθελα, σοβαροτερο, πιο πειστικο (οχι ρεαλιστικο προσοχη) και πιο επιβλητικο.

tonybsg
13-07-2011, 13:38
Για μένα πάντως το Dark Knight (με το Begins να είναι κοντά, και μετά το X2) είναι η καλύτερη ταινία του είδους (και βασικά αυτό που κατάφερε το TDΚ και είναι εξαιρετικά σημαντικό, είναι να ξεφύγει από το είδος αυτό, να προσελκύσει και κοινό που δεν θα έβλεπε ποτέ τέτοιου είδους ταινία, και γι' αυτό πλασάρεται τόσο ψηλά, είτε από τους θεατές, είτε από τους κριτικούς). :)

Επειδή αναφέρθηκε στην προηγούμενη σελίδα, έτσι για την ιστορία, μου άρεσαν (αρκετά μάλιστα) και τα δύο πρώτα Batman του Burton (του οποίου τις περισσότερες ταινίες τις λατρεύω), απλά θεωρώ και γω ότι τα δύο του Nolan είναι πολύ καλύτερες ταινίες συνολικά.

Dragonpaul
13-07-2011, 13:40
:P :P Οταν βγει cross universe movie με Lotr και Harry Potter θα δεις εσυ! :P
:c030::c030::c030:

Παντως, για να τα βαλω ολα σε μια σειρα.
Λατρευω το LOTR! Πραγματικα! Απλα το universe του Ηarry Potter με συγκινει μια ιδεα περισσοτερο. Ολη αυτη η μαγεια δε με αφηνει καθολου αδιαφορο. Ξερεις ποτε "ερωτευτηκα" το (σε bold για να μην εχουμε παρεξηγησεις... lol...) Harry Potter; Οταν στην πρωτη ταινια φτανουν ολοι μαζι στο Hogwarts. Γινεται η επιλογη, το γευμα, τα δωματια... Ολα αυτα... Δεν ξερω. Με πηγε πολυ πισω στην παιδικη μου ηλικια, οπου με προστατευαν αλλοι και δε με ενοιαζε τιποτα ( κανας ψυχαναλυτης εδω μεσα;;; ). Ε, αυτο εφτανε. Βαλε και την ιστορια που με κεντρισε και εδεσε το γλυκο.

Valkyre
13-07-2011, 13:45
Θα παω να το δω το HP αλλα το πρωτο part μου ειχε φανει απιστευτα βαρετο, ενιωθα οτι θα μπορουσε να ειναι ανετα μια ιστορια 45 λεπτων, ενα επισοδειο τηλεοπτικης σειρας δηλαδη, και αυτοι το ξεχειλωσαν στις 2μιση ωρες. Λογικα φυλανε το καλυτερο για το τελος, αλλα η αληθεια ειναι οτι ψιλοεκλαψα τα λεφτα μου στην προηγουμενη ταινια και ενιωσα να εχω πιαστει κοροιδο.

Θα πω κι εγω παντως την προτιμηση μου, LOTR >>>>>> HP.(ναι με τοσα ">" ενδιαμεσα) Οι προσωπικοι μου λογοι παρα μα παρα πολλοι αλλα δεν θα τους αναφερω (ελπιζω να μην χρειαστει πραγματικα :) )

Ελπιζω παντως σε μια καλη προβολη. Τωρα το ποτε θα παω δεν ξερω....

messi10
13-07-2011, 13:45
:c030::c030::c030:

Παντως, για να τα βαλω ολα σε μια σειρα.
Λατρευω το LOTR! Πραγματικα! Απλα το universe του Ηarry Potter με συγκινει μια ιδεα περισσοτερο. Ολη αυτη η μαγεια δε με αφηνει καθολου αδιαφορο. Ξερεις ποτε "ερωτευτηκα" το (σε bold για να μην εχουμε παρεξηγησεις... lol...) Harry Potter; Οταν στην πρωτη ταινια φτανουν ολοι μαζι στο Hogwarts. Γινεται η επιλογη, το γευμα, τα δωματια... Ολα αυτα... Δεν ξερω. Με πηγε πολυ πισω στην παιδικη μου ηλικια, οπου με προστατευαν αλλοι και δε με ενοιαζε τιποτα (κανας ψυχαναλυτης εδω μεσα;;;;). Ε, αυτο εφτανε. Βαλε και την ιστορια που με κεντρισε και εδεσε το γλυκο.

Συμφωνω απολυτα....:f045:

Desmond, δεν το διαβασα αλλα θα το κανω αργοτερα.

messi10
13-07-2011, 13:47
Θα παω να το δω το HP αλλα το πρωτο part μου ειχε φανει απιστευτα βαρετο, ενιωθα οτι θα μπορουσε να ειναι ανετα μια ιστορια 45 λεπτων, ενα επισοδειο τηλεοπτικης σειρας δηλαδη, και αυτοι το ξεχειλωσαν στις 2μιση ωρες. Λογικα φυλανε το καλυτερο για το τελος, αλλα η αληθεια ειναι οτι ψιλοεκλαψα τα λεφτα μου στην προηγουμενη ταινια και ενιωσα να εχω πιαστει κοροιδο.

Θα πω κι εγω παντως την προτιμηση μου, LOTR >>>>>> HP.(ναι με τοσα ">" ενδιαμεσα) Οι προσωπικοι μου λογοι παρα μα παρα πολλοι αλλα δεν θα τους αναφερω (ελπιζω να μην χρειαστει πραγματικα :) )

Ελπιζω παντως σε μια καλη προβολη. Τωρα το ποτε θα παω δεν ξερω....

Φιλε Valkyre πραγματικα μη το χασεις...Ειναι μακραν το καλυτερο τις σειρας, και αυτο δειχνουν και οι βαθμολογιες.

Παρτε ενα ΤΡΟΜΕΡΟ wallpaper που βρηκα.

http://www.blogcdn.com/blog.moviefone.com/media/2011/06/harry-potter-and-the-deathly-hallows-part-2-poster-3-1308235812.jpg

Ezio
13-07-2011, 14:00
Φιλε Enstikto πρεπει καθε ταινια που μου αρεσει ή οχι να ανατρεχω μετα την προβολη της σε καποιο "site" να ερευνησω λεπτομερως τα λαθη τα οποια εχει, ωστε μετα να βγαλω το συμπερασμα του αν μου αρεσε ή οχι αυτη η ταινια καθως και αν της αξιζει ή οχι ο τιτλος best comic movie?

Πιο πολυ μου μοιαζει εμενα αυτο με συμπεριφορα καποιου ο οποιος (για εναξηγητους λογους) εχει διακαη ποθο να εστιασει στα λαθη της ταινιας και σαν να εχει ξεκινησει σταυροφορια εναντιον της παρα το αντιθετο, δηλαδη απλα να δει την ταινια και να βγαλει τα δικα του συμπερασματα. Αυτο μπορεις να το κανεις για ολες τις ταινιες που υπαρχουν. Απο τις πιο καλες μεχρι τις χειροτερες. Και τον Νονο αν τον παρεις και τον ξεψαχνησεις μεχρι τελικης πτωσης θα βρεις λαθη και ατελειες.

What is the point of that??

Οταν παω να δω μια ταινια, την κρινω με βαση του πως περασα τις 2 αυτες ωρες που την παρακολουθησα. Αν αυτες τις 2 ωρες εχω περασει καλα, δεν θα κατσω να το αναλυσω εκτος και αν μιλαμε για πολυπλοκη ταινια που σκοπο εχει να σε κανει να προβληματιστεις και να σκεφτεις οποτε χρειαζεται και 2η προβολη. Ε το Dark Knight δεν ειναι κοινωνικο δραμα ουτε εκλεπτυσμενη/υπερπολυπλοκη ιστορια. Εντοπισα λαθη? Σαφως, το ανεφερα και στο πρωτο μου ποστ οτι εχει λαθη.

Ομως εντοπισα πολυ περισσοτερα πραγματα που μου αρεσουν. Οπως για παραδειγμα η σκηνη της ανακρισης του Μπατμαν με τον Τζοκερ την οποια θεωρω ακρως μα ακρως εκπληκτικη γι αυτον τον τυπο ταινιας, που δεν εχουμε δει σε αλλη ταινια του ειδους. Τι κι αν ο τροπος με τον οποιο δραπετευσε ο Τζοκερ δεν ηταν εξισου πειστικος ή ρεαλιστικος (επεισε ταχατες μου τον μπατσο που τον φυλαγε να πλακωθουν, χαζο). Δεν θα σταθω σε αυτο. Δεν βλεπω Αμλετ, βλεπω Μπατμαν. Και ο Νολαν το ξερει αυτο. Μου δινει μια πιο Noir εκδοχη του Μπατμαν χωρις να θελει να ειναι 100% ρεαλιστικος (αρκετες δε φορες ειναι σουρεαλιστικος βλεπε τις πτησεις του Μπατμαν), θελει απλα να ειναι πιο πειστικος, πιο προσιτος. Θελησε να δωσει μια λιγο πιο πολυπλοκη εκδοχη ενος comic story απο το κλασσικο "αυτος ειναι ο κακος, αυτος ειναι ο καλος, αυτη ειναι η γκομενα, fight - win". Εδωσε μια περισσοτερο πολυεπιπεδη εκδοχη με ρεαλιστικα σουρεαλιστικα και καθολου ρεαλιστικα χαρακτηριστικα. Ασχοληθηκε με το character development πολυ καλυτερα -κατ'εμε- απο τον Burton, ασχοληθηκε με τους "κακους" ειδικα ο Two Face με την εκπληκτικη ερμηνεια του Εκχαρτ και την αλληγορια Dark Knight - White Knight ηταν για εμενα ολα τα λεφτα. Δεν θελησε να φτιαξει εναν Μπατμαν-Νονο, θελησε να φτιαξει εναν Μπατμαν διαφορετικο και πιο "σοβαρο". Για εμενα -και την συντριπτικη απο οτι φαινεται πλειοψηφια- τα καταφερε περιφημα.

ΥΓ: Αμφιβαλλεις οτι το Μπατμαν του Burton εχει λαθη? Οχι αληθεια αμφιβαλλεις? Εγω θυμαμαι κατι αρρωστα σκηνικα να γινονται. Απλα ο Burton με το στυλ του, δεν σε βαζει καν στην διαδικασια να ασχοληθεις με λαθη, γιατι εχει αυτο το υφος μεταξυ σοβαρου και αστειου. Ξαναλεω ομως, δεν ειπα οτι ο λογος που δεν προτιμω την εκδοχη του Burton ειναι τα λαθη. Δεν κολαω σε αυτα. Μεχρι πριν τον Νολαν σαφως και ηταν και για εμενα οι καλυτερες ταινιες του συγκεκριμενου ηρωα. Ομως δεν με ειχαν ικανοποιησει τοσο. Ο Νολαν μου εδωσε εναν Μπατμαν που ηθελα, σοβαροτερο, πιο πειστικο (οχι ρεαλιστικο προσοχη) και πιο επιβλητικο.
Τα είπες πολύ ωραία, συμφωνώ. Το the dark knight μπορεί να έχει κάποια αρνητικά, όμως είναι τελείως αντιαμερικάνικο στο σενάριο και έχει κάποιες αριστουργηματικές σκηνές. Ο Nolan (για μένα) έκανε μια εκπληκτική και πολύ σοβαρή ταινία, που μπορεί να έχει ατέλειες, όμως πέρασα υπέροχα με την προβολή της και την ξαναείδα φυσικά. Το στυλ αυτό μου άρεσε πολύ και για αυτό περιμένω ανυπόμονος για το the dark knight rises.

edit: messi10, μιας και το είδες, σε σχέση με τα υπόλοιπα είχε περισσότερη δράση;

Valkyre
13-07-2011, 14:06
Eν τω μεταξυ το μονο θετικο απο την ολη συζητηση ειναι οτι ξαναπωρωθηκα παλι και θελω να δω (εχει περασει καιρος) τα 2 Μπατμαν του Νολαν. :D

Edit: I mean look... to me... this is epic WIN... ο τροπος που εμφανιζεται ο Μπατμαν στην σκηνη (δεν το περιμενα με τιποτα οταν την εβλεπα) καθως και οι διαλογοι μεταξυ τους ειναι απλα ολα τα λεφτα. Ο Τζοκερ οτι λεει ειναι 100% αληθεια και ο Μπατμαν διαπιστωνει οτι οντως...δεν εχει τιποτα με το οποιο μπορει να τον απειλησει, νιωθει κυριολεκτικα ερμαιο του...

Ισως η αγαπημενη μου σκηνη σε κομικ ταινια.

http://www.youtube.com/watch?v=rIj2uL2f1rE

Dragonpaul
13-07-2011, 14:07
Θα παω να το δω το HP αλλα το πρωτο part μου ειχε φανει απιστευτα βαρετο, ενιωθα οτι θα μπορουσε να ειναι ανετα μια ιστορια 45 λεπτων, ενα επισοδειο τηλεοπτικης σειρας δηλαδη, και αυτοι το ξεχειλωσαν στις 2μιση ωρες. Λογικα φυλανε το καλυτερο για το τελος, αλλα η αληθεια ειναι οτι ψιλοεκλαψα τα λεφτα μου στην προηγουμενη ταινια και ενιωσα να εχω πιαστει κοροιδο.

Θα πω κι εγω παντως την προτιμηση μου, LOTR >>>>>> HP.(ναι με τοσα ">" ενδιαμεσα) Οι προσωπικοι μου λογοι παρα μα παρα πολλοι αλλα δεν θα τους αναφερω (ελπιζω να μην χρειαστει πραγματικα :) )

Ελπιζω παντως σε μια καλη προβολη. Τωρα το ποτε θα παω δεν ξερω....

Aαααα.... Δεν ξερω... Εγω θελω να κατσεις και να αναλυσεις τα παντα. Τι εννοεις με αυτο ">>>>>>" δηλαδη;;;; Χα χα... :c055gfe::c055gfe::c055gfe:
Παντως Δημητρη, ειναι φανερο οτι στο πρωτο μερος σε προετοιμαζει απλα για το δευτερο. Δε νομιζω οτι μπορουσε να γινει ενα τετοιο βιβλιο μονο μια ταινια normal διαρκειας. Οποτε, δε νομιζω να υφισταται το "κλαιω τα λεφτα μου", παρα μονο αν δει κανεις και τα δυο μερη σα συνολο. Ειναι οπως το Kill Bill, ή και το LOTR. Oι ταινιες που ακολουθησαν των πρωτων δε θεωρουνται sequels αλλα απλα οι συνεχειες τους. Εγω τις βλεπω σα μια.
I can't wait 4 HP!!!!!!!!

enstikto
13-07-2011, 14:08
Ποιός είπε οτι κάθησα και το ψαξα για να βρώ τα λάθη;
Στην πρώτη προβολή της ταινίας αμέσως μετά απο το σκηνικό με τους καλεσμένους γυρνάω στο φίλο που είμασταν μαζί και του κάνω "WTF????? Άλλαξε σκηνή???? Οι καλεσμένοι???"
Στη δε σκηνή με τα κινητά έβαλα τα γέλια, ενώ υπήρχαν και άλλα που με χάλασαν αλλά είπα "δε γμτ". Αργότερα που την ξαναείδα (κυρίως για να ξαναπολαύσω τον Τζόκερ του Λέτζερ) πρόσεξα και άλλα και αργότερα μου στείλαν και link με το συγκεκριμένο site.
Απο το να κάτσω να γράψω τα πάντα σας έδωσα και εγώ το link να δείτε.
Στην επόμενη παράγραφο επιτέλους απαντάς στην ερώτησή μου :D
Είδες λάθη αλλά τα αγνόησες γιατι σου άρεσαν άλλα μέρη της. Σεβαστό...
Όσον αφορά τον μπάρτον δεν θυμάμαι πραγματικά κάποιο λάθος (αν και όντως μπορεί να έχει) αλλά ο μπαρτονικός μπάτμαν δεν βαφτίστηκε ποτέ η καλύτερη comic book movie ever....

ΥΓ. @Τονυ: X2 is the best comic book movie ever for me too!!!

MajereMP44
13-07-2011, 14:17
Ποιος συγκρινε LoTR με Μιχαλη Ποτερ?Που να βλέπει ολη νυχτα τον Σαρουμαν να του ψελνει ξορκια!Σγχυστηκα!
Εδω το παλικαρι ναουμ εφτιαξε εναν κοσμο που για να τον περιγραψει σωστα σε ταινια ηθελε 150 επεισοδια!Μιλαμε για τον πιο πληρη φανταστικοο κοσμο ever, με γλωσσες, διαλλεκτους, παραδοσεις, κοσμογεννεση οτι γουσταρεις.
Λοιπον "να σας καει το πληκτρολογιους" (με το ραβδακι του σας σημαδυει) οπως θα έλεγε κ ο Χαρχαλης Ποντερ.

dimitrisasp
13-07-2011, 14:19
:c030::c030::c030:

Παντως, για να τα βαλω ολα σε μια σειρα.
Λατρευω το LOTR! Πραγματικα! Απλα το universe του Ηarry Potter με συγκινει μια ιδεα περισσοτερο. Ολη αυτη η μαγεια δε με αφηνει καθολου αδιαφορο. Ξερεις ποτε "ερωτευτηκα" το (σε bold για να μην εχουμε παρεξηγησεις... lol...) Harry Potter; Οταν στην πρωτη ταινια φτανουν ολοι μαζι στο Hogwarts. Γινεται η επιλογη, το γευμα, τα δωματια... Ολα αυτα... Δεν ξερω. Με πηγε πολυ πισω στην παιδικη μου ηλικια, οπου με προστατευαν αλλοι και δε με ενοιαζε τιποτα ( κανας ψυχαναλυτης εδω μεσα;;; ). Ε, αυτο εφτανε. Βαλε και την ιστορια που με κεντρισε και εδεσε το γλυκο.

Δεν φαινεται απο τα ποστ μου αλλα και γω τον παω πολυ τον Ποτερ. Ξεκινησα να τα διαβαζω στα 14 περιπου και μετα απο καθε βιβλιο ημουν σε Χαρι Ποτερ κλιμα για κανα 2μηνο :P

Απλα ο αρχοντας ειναι πολυ πιο πανω στα ματια μου γιατι ειναι πραγματικα δουλεμενο και ψαγμενο εργο (μιλαω για τα βιβλια πρωτα και μετα για την κινηματογραφικη μεταφορα). Ο Τολκιν δημιουργησε γλωσσες, κοσμους, φυλες με λιγες επιρροες απο παλιες μυθολογιες (εκ των οποιων και η ελληνικη αξιζει να σημειωθει) ενω η Ροουλινγκ εκανε μια σουμα τις ηδη υπαρχοντες ιδεες αλλα ευτυχως ειχε ταλεντο στο να δωσει ωραιους χαρακτηρες και ενα πολυ ζεστο κλιμα. Ισως επηρεαστηκε λιγο απο τις ταινιες ομως η Ροουλινγκ γιατι οταν ξεκινησαν να βγαινουν δεν ειχε ολοκληρωθει η σειρα. Παντως συνολικα ειναι παραπανω απο αξιπρεπης ιστορια και αξιζει να ασχοληθει με τα χιλια οποιος δεν εχει.

Δεν το συζηταμε Χαρι Ποτερ=παιδικες αναμνησεις. Ακομα και τα τελευταια βιβλια που ειναι μεγαλος πια σε πηγαιναν πισω. Και αυτο που λες για το καστρο στο πρωτο βιβλιο/ταινια νομιζω το νιωσαμε ολοι μας οταν το πρωτοσυναντησαμε!

Αυτο που μου τη δινει ομως στα νευρα ειναι που βαζουν στην ιδια κατηγορια αυτα τα δυο εργα με το Tουαλαιτ! Ελεος! Σπαταλη μελανιου και χαρτιου! :P

messi10
13-07-2011, 14:19
Ezio, εννοειτε οτι εχει περισσοτερη δραση ειδικα σε σχεση με το 6 που ηταν και το χεροτερο της σειρας. Η Μαχη στο Hogwarts δεν διαρκει παντως παρα πολυ, αλλα σε αποζημιωνει η Τελικη Μαχη που στο βιβλιο κρατησε 2 σειρες ενω στην ταινια εχει μεαλη διαρκεια...Δεν λεω τιποτα αλλο, να μην κανω spoiler. :)

personGR
13-07-2011, 14:20
Αναλύετε το θέμα Burton v Nolan λες και μιλάτε για τις φιλοσοφίες των Spinoza v Rousseau.

Είναι δύο σημαντικοί, mainstream σκηνοθέτες με τελείως διαφορετική αισθητική. Ο καθένας έχει τη φαντασία του και του αρέσουν οι ταινίες που συμφωνούν με αυτή.

GET OVER IT.

ΥΓ: Προτιμώ την προσέγγιση του Nolan πάντως, ταιριάζει πιο πολύ με την ιδέα που έχω προσωπικά για τον batman ως ήρωα, ειδικά μετά το περιστατικό με τον Bane :)

Valkyre
13-07-2011, 14:20
Όσον αφορά τον μπάρτον δεν θυμάμαι πραγματικά κάποιο λάθος (αν και όντως μπορεί να έχει) αλλά ο μπαρτονικός μπάτμαν δεν βαφτίστηκε ποτέ η καλύτερη comic book movie ever....


Kατι το οποιο πραφανως δειχνει ποσο περισσοτερο αρεσε και εξακολουθει να αρεσει στον κοσμο η εκδοχη του Νολαν. Οχι οτι αυτο αποτελει ευαγγελιο, απλα επιβεβαιωνει οτι η επιλογη του Νολαν ηταν η σωστη. Και απο κινηματογραφικης αποψης και απο επιχειρηματικης.

Συμφωνω με αυτο που λες PersonGR πιο πανω. Κι εμενα η εικονα που ειχα του Μπατμαν στο μυαλο μου ηταν πολυ μα πολυ περισσοτερο αυτη που παρουσιαζει ο Νολαν.

Οσον αφορα το HP Παυλο, το οτι χρειαζεται 2 ταινιες για το τελευταιο βιβλιο οκ να συμφωνησω. Να μην νιωθω κοροιδο ομως για το πρωτο μερος επειδη το δευτερο ειναι καταπληκτικο, δεν υφισταται. Γιατι οπως ειπα το πρωτο μερος μου εδωσε την αισθηση οτι ειναι ταινια 45 λεπτων που εγινε 2μιση ωρες και με κουρασε καθως και οτι εγινε πιο πολυ για τα εξτρα φραγκα παρα για ουσια.

Το ιδιο θα πω και για το Χομπιτ αν ο Τζακσον το ξεχειλωσει.

Dragonpaul
13-07-2011, 14:23
Αυτο που μου τη δινει ομως στα νευρα ειναι που βαζουν στην ιδια κατηγορια αυτα τα δυο εργα με το Tουαλαιτ! Ελεος! Σπαταλη μελανιου και χαρτιου! :P
Absolutely no comment on this one!!!!!!

enstikto
13-07-2011, 14:53
Όχι δεν δείχνει αυτό προφανος. Δείχνει ότι τότε υπήρχαν μόνο μπάτμαν κ σουπερμαν ταινίες κ ακόμα τότε οι ταινίες αυτές θεωρουντουσαν παιδικες οπότε κανείς δεν μπήκε στον κόπο να πει «ποια είναι η καλύτερη κομικ ταινία» γιατί απλούστατα εκείνη την εποχή λίγοι ήταν αυτοί που ασχολιοντουσαν.
Τώρα που έχουν κυκλοφορήσει πάνω από 20-25 ταινίες λογικό να μπαίνει κάποιος σε αυτό το τριπακι...

Άλλη ταινία που θεωρώ καλύτερη του tdk κ είναι περισσότερο στο είδος «σκεπτόμενο κομικ» είναι το watchmen το οποίο δυστηχως δεν τα πήγε πολύ καλά γιατί οι περισσότεροι περίμεναν να δουν xmen κ όχι film noir με στοιχεία φαντασίας...

Valkyre
13-07-2011, 14:57
To oτι ξεχωριζει αναμεσα σε 20-25 ταινιες και παιρνει τον τιτλο αυτο, ειναι πολυ πιο δυσκολο απο το να ξεχωρισει αναμεσα σε 3-4 ταινιες. Με λιγα λογια το οτι ξεχωρισε αυτην την περιοδο που εχουμε τοσες πολλες ταινιες του ειδους, λεει πολλα.

Το watchmen εμενα προσωπικα μου αρεσε πολυ.

tonybsg
13-07-2011, 15:01
Και μένα μου άρεσε πάρα πολύ το Watchmen, και πιστεύω ότι ήταν εξαιρετική μεταφορά (κάτι που ήταν πάρα πολύ δύσκολο εκ των πραγμάτων - και ακόμη δεν έχω δει το Ultimate Cut - The Complete Story).

Πάντως και αυτό και το V for Vendetta (το οποίο είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες γενικότερα), εντάξει, μπορεί να προέρχονται και αυτά από την ίδια "πηγή" με τις υπόλοιπες ταινίες που συζητάμε, αλλά είναι άλλου είδους graphic novels (και στοχεύουν και σε διαφορετικό κοινό).

Ezio
13-07-2011, 15:06
Μήπως υπάρχει πουθενά το poster του the dark knight rises σε 1080p;

Valkyre
13-07-2011, 15:08
^^ Συνηθως εχω παρατηρησει οτι οι οχι και τοσο γνωστοι και δημοφιλεις ηρωες, οπως για πχ Watchmen, V for Vendetta (αλλη μια σπουδαια ταινια) καταληγουν σε πολυ καλες ταινιες και μεταφορες.

Οι δημοφιλεις ηρωες ειναι αυτοι που γινονται οι χειροτερες -με διαφορα- ταινιες. Τα Spiderman ξεκινησαν καλα αλλα τελειωσαν με ακρως αθλιο τροπο, τα fantastic four ηταν χαλια για εμενα, το ιδιο και τα Wolverine και τα 2 XMEN, οπως και το τελευταιο Σουπερμαν. Σπανια οι γνωστοι αποδιδονται καλα και λιγες ειναι οι εξαιρεσεις.

Για εμενα: Ο Μπατμαν του Νολαν, το πρωτο XMEN οπως και το τελευταιο First Class ειναι οι πιο καλες προσπαθειες στον χωρο των "δημοφιλων" κομικ ταινιων. Η συντριπτικη πλειοψηφια των υπολοιπων ειναι ψιλοχαλια.

enstikto
13-07-2011, 15:25
Θα συμφωνήσω μαζί σου με εξαίρεση το X2. Φοβερό pacing, characterization, εφέ, δράση, true to the source material, χαρακτήρες.
Την πρώτη φορά που το είχα δει είχα μείνει μαλ...ας απο το πόσο καλό ήταν και αυτό κυρίως γιατί είμαι και φαν των xmen απο τα comics οπότε όταν έβλεπα να έχει μεταφερθεί τόσο τέλεια σε συνδιασμό με όλα τα υπόολοιπα που προανέφερα είχα πάθει πλάκα...
Τώρα για το 3 και το wolverine origins δεν θα μπώ καν στη διαδικασία να σχολιάσω ενώ το first class ήταν όντως πολύ καλύτερο απ 'οτι περίμενα...
Αρκετά καλό ήταν και το Iron Man (το 1 γιατί το 2 ήταν ένα μάτσο χάλια).

Valkyre
13-07-2011, 15:27
Ναι και το Ironman ηταν πολυ καλο το πρωτο. Το δευτερο πραγματικα ηταν απαραδεκτο....

Dragonpaul
13-07-2011, 15:33
Βρε παιδια, ειλικρινα, τι σας αρεσε στο Watchmen;;;;;;;;

enstikto
13-07-2011, 16:00
Θα μπορούσα να απαντήσω κ γω με ερώτηση (τι σου άρεσε στο twilight???) αλλά δεν θα το κάνω :P

η ταινία παρουσίασε παρά πολύ πειστικά το πως θα ήταν μια Αμερική αν είχαν εμφανιστεί υπερηρωες/vigilantes νωρίς σχετικά στην ιστορία της, είχε ενδιαφέροντες χαρακτήρες κ μυστήριο, βασίστηκε σε ένα από τα καλυτερα gns όλων των εποχών, φοβερή ατμόσφαιρα, τροπο εξιστορησης των γεγονότων κτλ κτλ.
Η σωστή ερώτηση είναι: γιατί δεν σου άρεσε εσένα;

enstikto
13-07-2011, 16:00
Θα μπορούσα να απαντήσω κ γω με ερώτηση (τι σου άρεσε στο twilight???) αλλά δεν θα το κάνω :P

η ταινία παρουσίασε παρά πολύ πειστικά το πως θα ήταν μια Αμερική αν είχαν εμφανιστεί υπερηρωες/vigilantes νωρίς σχετικά στην ιστορία της, είχε ενδιαφέροντες χαρακτήρες κ μυστήριο, βασίστηκε σε ένα από τα καλυτερα gns όλων των εποχών, φοβερή ατμόσφαιρα, τροπο εξιστορησης των γεγονότων κτλ κτλ.
Η σωστή ερώτηση είναι: γιατί δεν σου άρεσε εσένα;

tonybsg
13-07-2011, 16:10
^^ Συνηθως εχω παρατηρησει οτι οι οχι και τοσο γνωστοι και δημοφιλεις ηρωες, οπως για πχ Watchmen, V for Vendetta (αλλη μια σπουδαια ταινια) καταληγουν σε πολυ καλες ταινιες και μεταφορες.

Οι δημοφιλεις ηρωες ειναι αυτοι που γινονται οι χειροτερες -με διαφορα- ταινιες. Τα Spiderman ξεκινησαν καλα αλλα τελειωσαν με ακρως αθλιο τροπο, τα fantastic four ηταν χαλια για εμενα, το ιδιο και τα Wolverine και τα 2 XMEN, οπως και το τελευταιο Σουπερμαν. Σπανια οι γνωστοι αποδιδονται καλα και λιγες ειναι οι εξαιρεσεις.

Για εμενα: Ο Μπατμαν του Νολαν, το πρωτο XMEN οπως και το τελευταιο First Class ειναι οι πιο καλες προσπαθειες στον χωρο των "δημοφιλων" κομικ ταινιων. Η συντριπτικη πλειοψηφια των υπολοιπων ειναι ψιλοχαλια.

Οι Watchmen και ο V, προέρχονται από καταπληκτικά λογοτεχνικά έργα. Απλά ήταν πολύ συγκεκριμένο το κοινό τους έτσι κι αλλιώς, περιορισμένο στις μεγαλύτερες ηλικίες, οπότε είναι λογικό να μην είναι δημοφιλείς στις μικρότερες και σε όσους δεν ασχολούνται με τα υπόλοιπα graphic novels/comics, πέρα των υπερηρωϊκών. Όσοι ασχολούνται δηλαδή, ήξεραν τι εστί το καθένα από αυτά τα έργα.

Συμφωνώ φυσικά και έχεις δίκιο ότι περισσότερος κόσμος ξέρει τον Superman και τον Spiderman προφανώς κ.λπ., απλά δεν έχει σημασία εν τέλει όταν μιλάμε για άλλους είδους comics και "ήρωες".

Πάντως, σχετικά με τα X-Men, χωρίς αυτό που θα πω να μειώνει καθόλου το πρώτο X-Men, το X2 συνέχισε την ιστορία και την απογείωσε κυριολεκτικά. Όπως είπε και ο Δημήτρης:


Φοβερό pacing, characterization, εφέ, δράση, true to the source material, χαρακτήρες.Πραγματικά ήταν απίστευτη μεταφορά, χορταστική ταινία, πήρε όλα τα καλά του πρώτου και έβαλε άλλα τόσα και ακόμη παραπάνω.

Το First Class ήταν πολύ αξιόλογο, το χάρηκα το reboot, φοβερά δουλεμένοι οι (δύο κύριοι) χαρακτήρες, αλλά έχω την εντύπωση (βασικά το ελπίζω, μάλλον πιο πολύ είναι ευσεβής μου πόθος) ότι αν τελικά κάνουν sequel, και αυτό θα είναι ακόμη καλύτερο, κάπως δηλαδή σαν την πορεία των Χ-Men, X2.

Το κακό με μένα με το First Class είναι ότι είχα διαβάσει τα σύντομα σχόλια των κριτικών όταν είχαν βγει από το πρώτο screening (τους είχε απαγορευτεί να πουν αναλυτικά κάτι) και απλά ανέφεραν ότι χωρίς να πλησιάζει τις ταινίες του Nolan, είναι εξαιρετική, reboot done right κ.λπ. οπότε είχα απαιτήσεις και κάπου δεν με ενθουσίασε τελικά τόσο όσο περίμενα και ήθελα (δεν βγήκα από το σινεμά στην πρεμιέρα όπως όταν βγήκα από το X2 ας πούμε).

Το Last Stand και το Wolverine ρε γμτ, ποτέ δεν μου είχαν φανεί ΤΟΣΟ χάλια, εντάξει δεν πλησίαζαν τα άλλα, αλλά διασκεδαστικά τα είχα βρει, και τα δύο είχαν στιγμές και χαρακτήρες που γουστάρεις (αν και θα ήταν γαμάτο να βλέπαμε μία ακριβής μεταφορά των Astonishing X-Men του Whedon). Για τους ίδιους λόγους πάνω κάτω μια χαρά απόλαυσα και το δεύτερο Iron Man, εντάξει το πρώτο ήταν φοβερό, αλλά εγώ μια χαρά το βρήκα και αυτό.

Εντάξει, προσωπικά τα περισσότερα από αυτά τα βλέπω χωρίς πολλές απαιτήσεις (αναφέρομαι στους υπερήρωες των Marvel/DC κυρίως), μου αρέσει που βλέπω χαρακτήρες και ήρωες των οποίων διάβαζα και διαβάζω τις περιπέτειές τους στην μεγάλη οθόνη, μου αρέσει η όλη συζήτηση σχετικά με το ποιος ηθοποιός είναι κατάλληλος για τον εκάστοτε ρόλο, μου αρέσει όλο αυτό το νταβαντούρι από την ανακοίνωση μέχρι την προβολή μιας ταινίας κ.λπ. Ούτε και μένα μου αρέσει να μου καταστρέφουν τους χαρακτήρες φυσικά, αλλά σπανίως θα μου χαλάσει την διασκέδαση κάτι τέτοιο. Σίγουρα υπήρχαν και μεταφορές που δεν μου άρεσαν, πχ στο Spiderman 3 δεν πίστευα αυτά που έβλεπα. :)


Βέβαια ενθουσιάζομαι όταν μερικές από αυτές τις ταινίες ξεφεύγουν από το είδος, και προσφέρουν ψυχαγωγία.

Valkyre
13-07-2011, 16:15
H Αληθεια ειναι οτι το 2ο ΧΜΕΝ δεν το θυμαμαι καλα οποτε ισως το αδικω. Δεν θυμαμαι καν την υποθεση του, μονο οτι στο τελος η Τζην Γκρευ γινεται Φοινιξ. Θα ριξω αλλη μια προβολη να το φρεσκαρω.

Dragonpaul
13-07-2011, 16:18
Θα μπορούσα να απαντήσω κ γω με ερώτηση (τι σου άρεσε στο twilight???) αλλά δεν θα το κάνω :P

η ταινία παρουσίασε παρά πολύ πειστικά το πως θα ήταν μια Αμερική αν είχαν εμφανιστεί υπερηρωες/vigilantes νωρίς σχετικά στην ιστορία της, είχε ενδιαφέροντες χαρακτήρες κ μυστήριο, βασίστηκε σε ένα από τα καλυτερα gns όλων των εποχών, φοβερή ατμόσφαιρα, τροπο εξιστορησης των γεγονότων κτλ κτλ.
Η σωστή ερώτηση είναι: γιατί δεν σου άρεσε εσένα;
Αχ, τωρα με σηκωνεις απο το κρεβατι, αλλα τι να σε κανω....
Καταρχην απο τα Twilight, μονο το πρωτο μου αρεσε. ΜΟΝΟ! Τα αλλα τα ειδα για την ιστορια.
Τωρα το Watchmen, απλα καταφερε να με κανει να βαρεθω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, αν και ηξερα τι εβλεπα. Δε περιμενα να δω υπερηρωες να πλακωνονται. Περιμενα να δω ακριβως αυτο που ειδα. Και δυστυχως αποδειχθηκα σωστος. Και ευτυχως, προς ενισχυση αυτων που λεω, οι κριτικες (http://www.metacritic.com/movie/watchmen) το αποδεικνυουν. :c055gfe::c055gfe::c055gfe:

jk_blue_tiger
13-07-2011, 16:21
Μια μικρη λιστα με ταινιες που βασιζονται σε super-heroes.
Ο διαχωρισμος ειναι προσωπικη εκτιμηση.

Κακες:
Daredevil, Electra, Wolverine, Blade 3, Superman (3,4, Returns) , Supergirl, Batman (3,4), Catwoman, The Crow (2,3,4), Spiderman 3, Ironman 2, Fantastic 4 (1,2), The Spirit, Ghost Rider, The Phantom

Καλες:
(X-Men 1,2,3 Val διαφωνω ολα τα Χ-men ηταν ωραια), Blade (1,2), Spawn, Superman (1,2), Batman (1,2, Begins, DK), Watchmen, The Crow ,
Spiderman (1,2), Ironman, Hulk (1,2), Hellboy (1,2)

Δεν εχω δει ακομα: X-Men First Class, Thor, Green Lantern

enstikto
13-07-2011, 16:28
WTF??? Έχουν βγεί 4 Crows???? Εγώ μόνο το 1ο έχω δει :P

jk_blue_tiger
13-07-2011, 16:41
Ναι αλλα τελικα και το 2 δεν αξιζει (my bad) οποτε εχεις δει και το μοναδικο που αξιζε.
Anyway
No 2 (City of Angels)
http://www.imdb.com/title/tt0115986/
No 3 (Salvation)
http://www.imdb.com/title/tt0132910/
No 4 (Wicked Prayer) πραγματικο αισχος
http://www.imdb.com/title/tt0353324/

Valkyre
13-07-2011, 16:43
4 crows εχουν βγει οντως, εμενα μονο το 1 μου αρεσε. Τα υπολοιπα τα σκοτωσαν.

I_HAVE_A_NAME_
13-07-2011, 17:43
Προσωπικά το V for Vendetta πιστεύω ότι είναι ίσως η καλύτερη ταινία που βγήκε σε αυτό το είδος!Πραγματικά σε κρατάει σε μία τρομερή ένταση καθόλη την διάρκεια της.
Το Watchmen ήταν επιεικώς αίσχος!

jk_blue_tiger
13-07-2011, 18:01
Βρε παιδια, ειλικρινα, τι σας αρεσε στο Watchmen;;;;;;;;


Αχ, τωρα με σηκωνεις απο το κρεβατι, αλλα τι να σε κανω....
Καταρχην απο τα Twilight, μονο το πρωτο μου αρεσε. ΜΟΝΟ! Τα αλλα τα ειδα για την ιστορια.
Τωρα το Watchmen, απλα καταφερε να με κανει να βαρεθω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, αν και ηξερα τι εβλεπα. Δε περιμενα να δω υπερηρωες να πλακωνονται. Περιμενα να δω ακριβως αυτο που ειδα. Και δυστυχως αποδειχθηκα σωστος. Και ευτυχως, προς ενισχυση αυτων που λεω, οι κριτικες (http://www.metacritic.com/movie/watchmen) το αποδεικνυουν. :c055gfe::c055gfe::c055gfe:


Προσωπικά το V for Vendetta πιστεύω ότι είναι ίσως η καλύτερη ταινία που βγήκε σε αυτό το είδος!Πραγματικά σε κρατάει σε μία τρομερή ένταση καθόλη την διάρκεια της.
Το Watchmen ήταν επιεικώς αίσχος!

Το γιατι δεν σας αρεσε στο Watchmen δεν το εξηγειτε.
Ουτως ή αλλως ο καθενας εχει διαφορετικα κριτηρια.
Προσωπικα για το Twilight να μην μιλησω καλυτερα. Στο 2 κοντεψα να σηκωθω να φυγω απο το σινεμα και παρακαλουσα να τελειωσει η ταλαιπωρια.
Οι συνολικες κριτικες ομως Παυλο ειναι πολυ καλες (π.χ. imdb 7,7).
Τωρα αν περιμενατε κατι του στυλ X-men και απογοητευτηκατε το καταλαβαινω.
Η ταινια ομως εχει πιο βαθια νοηματα απο το X-men, ειναι dark δεν ακολουθει την πεπατημενη αλλων ταινιων που βασιζονται σε superheroes.
Ο Snyder καταφερε (σε μεγαλο βαθμο) οτι και ο Jackson (με 3 ταινιες ομως) στον Αρχοντα, να αποδωσει δηλαδη ενα τεραστιο εργο σε μια ταινια.

Valkyre
13-07-2011, 18:29
καλα εντάξει είπαμε καλο το watchmen αλλα οχι να συγκριθεί σε μέγεθος και πολυπλοκότητα με το σύνολο του LOTR! Νομίζω είναι υπερβολικό.

Lefteris_X
13-07-2011, 18:44
Ξεχάσατε ρε σεις τον Flash Gordon.

FLASH! OOOOOOooooooooOh (η κραυγή του Φρέντυ Μερκιουρι των Queen)

ξεχνάει κανείς το εμπρός / πίσω "πυροβολικό" της Ορνέλα Μούτι;

χώρια ότι είναι uber-χάλι, σε επίπεδα cult. Συγκριτικά με την υπερπαραγωγή Superman 1 - 2 (που γυρίστηκαν ταυτόχρονα 1975-1980), φαινόταν λες και γυρίστηκε με κόστος....πίτσας.

όσο για το Watchmen......(θα αστειευτώ τώρα).....ήταν ότι πρέπει για την Στρουμφίτα......να δει και αυτή κανά κώλο και τσουτσού μπλέ στην ζωή της εκτός των Στρούμφ.....
:D:D:D:D

MajereMP44
13-07-2011, 18:50
Τωρα που ειπες για στρουμφιτα ειναι η μοναδικη γυναικα στρουμφακι στο στρουμφοχωριο.

Lefteris_X
13-07-2011, 18:53
εξ ου και το παλιό ανέκδοτο:

"Τι είπε η Στρουμφίτα όταν είδε τα Στρουμφάκια ξεβράκωτα;

Πο*τσες μπλέ! "

κι έτσι έμεινε απο το 1986 και μετά η φράση "πο*τσες μπλέ"....

Ezio
13-07-2011, 18:56
Από ένα σημείο και μετά στο στρουμφοχωριό μένουν και 4 παιδιά (αν θυμάμαι καλά τον αριθμό) εκ των οποίων το ένα είναι κορίτσι.

edit: Επίσης, μένει και ένα μωρό.

MajereMP44
13-07-2011, 18:58
Ε λογικό σε καποια φαση θα γλιστραγε κανενα παιδι η Στρουμφιτα.Και φανταζομαι θα ειναι με μουσι το κοριτσακι..του γερου ειναι στανταρ.

Dragonpaul
13-07-2011, 19:41
Τωρα αν περιμενατε κατι του στυλ X-men και απογοητευτηκατε το καταλαβαινω.


Νομιζω πως και στο post μου (το οποιο εχεις κανει quote), λεω πως δεν περιμενα να δω μια super hero movie σε στυλ x-men. Αυτο το ηξερα. Η ταινια απλα δε μου αρεσε, γιατι δε μου αρεσε το concept. Δε υπαρχει κατι αλλο. Ατερμονο μπλα μπλα, ιντριγκες και αυτοψυχαναλυομενοι wannabe super heroes (με εξαιρεση τον dr Manhattan), που ακροβατουσαν απο ατακα σε ατακα. Δεν με ενδιεφερε να δω κατι τετοιο και γι' αυτο η ταινια μου φανηκε SUPER βαρετη και με εκανε να νομιζω οτι εβλεπα Φωσκολο. Simple as that!!!!! Kαι κατι αλλο....

Ελεος πια με τη μαλαπερδα του Dr Manhattan που κουνιοταν μπροστα στα μουτρα μας σε ΟΛΗ την ταινια.

Valkyre
13-07-2011, 23:11
αυτη τη στιγμη που σας γράφω απο το κινητο μου, παρακολουθώ την ταινία Battle Los Angeles. Η ταινία είναι σε τέτοιο βαθμό ελεεινή που βαριεμαι τόσο πολυ και κάθομαι και σερφαρω μέσω κινητού...

Γιατί δεν την βγάζεις τότε ρε Valkyre?

Για 2 λόγους παιδια:

α) το να βλέπεις μια τόσο κακή ταινία έχει και τα θετικά του. Μετα απο αυτη βλέπεις μια μέτρια ταινία και την θεωρείς αριστούργημα!

β) λυπάμαι το bandwidth που σπαταλησα και δεν θέλω να παει χαμένο λολ! Την κατέβασα και σε 720Ρ γιατί ήθελα να την απόλαυσω δολβυ διτζιταλ ναουμ και χαι ντεφινισιον! ο γεα!

let's go mariiines!!! pew pew pew

Ezio
13-07-2011, 23:50
Δεν την έχω δει αυτή που λες, αλλά έχω δει αποσπάσματα (σιγά μην άντεχα να τη δω όλη) από το νέο ρόδα τσάντα και κοπάνα. Η ταινία είναι εντελώς άθλια.

Valkyre
14-07-2011, 00:04
θεαματικά κακή ταινία... την συνιστώ ανεπιφύλακτα...!

Ezio
14-07-2011, 00:08
Το αυθεντικό trailer του the dark knight rises. Το βρήκα σε άλλο forum και το βάζω και εδώ.
http://www.mediafire.com/?xkgtew5udbtt8x9
Είναι τραβηγμένο από κινητό μέσα σε σινεμά.

Valkyre
14-07-2011, 00:27
^^ looks legit... αλλα όπως προέβλεψε είναι απλά ενα teaser ελάχιστες σκηνές απο την καινούργια ταινία ουσιαστικά! περιμένουμε καλύτερη ποιότητα! :)

Ezio
14-07-2011, 00:32
Αν το είδες (ή όποιος άλλος το είδε), μπορείς να μου πεις τι λέει ο τύπος στο κρεβάτι;

messi10
14-07-2011, 00:36
αυτη τη στιγμη που σας γράφω απο το κινητο μου, παρακολουθώ την ταινία Battle Los Angeles. Η ταινία είναι σε τέτοιο βαθμό ελεεινή που βαριεμαι τόσο πολυ και κάθομαι και σερφαρω μέσω κινητού...

Γιατί δεν την βγάζεις τότε ρε Valkyre?

Για 2 λόγους παιδια:

α) το να βλέπεις μια τόσο κακή ταινία έχει και τα θετικά του. Μετα απο αυτη βλέπεις μια μέτρια ταινία και την θεωρείς αριστούργημα!

β) λυπάμαι το bandwidth που σπαταλησα και δεν θέλω να παει χαμένο λολ! Την κατέβασα και σε 720Ρ γιατί ήθελα να την απόλαυσω δολβυ διτζιταλ ναουμ και χαι ντεφινισιον! ο γεα!

let's go mariiines!!! pew pew pew

Πες τα!!!!
Και 'γω μαλιστα την ειχα δει και στο cinema...:c082:

Valkyre
14-07-2011, 00:47
Αν το είδες (ή όποιος άλλος το είδε), μπορείς να μου πεις τι λέει ο τύπος στο κρεβάτι;

Δεν μπορω κι εγω να καταλαβω ακριβως γιατι ο ηχος ειναι χαλια νομιζω λεει:

- "we are in this together"
- ακαταληπτο (λολ θυμιζει τις κασσετες με τον Μπεο) .... "Evil rises"
- "The Batman has to combat (ή μηπως λεει come back?)"
κι εδω μιλαει ο Μπατμαν:
- " What if it (the Batman) doesnt exist anymore"
και ο τυπος απαντα:

-"He must....he must"

Αυτα καταλαβαινω εγω αλλα ο ηχος ειναι χαλια μαυρα.

Ezio
14-07-2011, 00:56
Δεν μπορω κι εγω να καταλαβω ακριβως γιατι ο ηχος ειναι χαλια νομιζω λεει:

- "we are in this together"
- ακαταληπτο (λολ θυμιζει τις κασσετες με τον Μπεο) .... "Evil rises"
- "The Batman has to combat (ή μηπως λεει come back?)"
κι εδω μιλαει ο Μπατμαν:
- " What if it (the Batman) doesnt exist anymore"
και ο τυπος απαντα:

-"He must....he must"

Αυτα καταλαβαινω εγω αλλα ο ηχος ειναι χαλια μαυρα.

Ευχαριστώ πολύ. Θα κάτσω και εγώ να το ακούσω πιο προσεκτικά μπας και βγάλω κάτι. Μόνο το τι είπε πριν δείξει τον τύπο κατάλαβα. Λέτε να δούμε το trailer και στα δικά μας σινεμά αυτές τις μέρες;

messi10
14-07-2011, 01:25
^Πολυ δυσκολο, ισως το βαλει το Village αλλα δεν ειμαι σιγουρος καθως ουσιαστικα δεν ειναι trailer...

badboyfriend
14-07-2011, 01:51
Αγνοώντας τις 3 τελευταίες σελίδες:

Είδα το Cloverfield. Καλή παπαριά... Αν μου χε πει κάποιος ότι ήταν με handcam δε θα έμπαινα καν στη διαδικασία. Το βάζω στην ίδια κατηγορία με το Battle: Los Angeles..

Πάμε γι'άλλα

ps4
14-07-2011, 02:00
We will end this together
κατι your god λεει εκει και μετα evil rises, so batman has to come back
What if he doesnt exist any more
He must he must.

Πολυ δυσκολο να καταλαβω αν και εχω μεταφρασει ταινιες. Για παρτι μου.

jk_blue_tiger
14-07-2011, 02:09
Αγνοώντας τις 3 τελευταίες σελίδες:
Είδα το Cloverfield. Καλή παπαριά... Αν μου χε πει κάποιος ότι ήταν με handcam δε θα έμπαινα καν στη διαδικασία.
Το βάζω στην ίδια κατηγορία με το Battle: Los Angeles..
Πάμε γι'άλλα

Το Cloverfield βασιζεται στην τεχνικη filming του Blair Witch Project.
Love it or hate it.
Αν και το BWP to ειδα στο σινεμα και ξενερωσα απιστευτα οταν
συνηδειτοποιησα τι βλεπω, για το Cloverfield τα συναισθηματα ηταν λιγο καλυτερα.
Απλα υποφερτο.

Dragonpaul
14-07-2011, 02:19
Το Clvfd απλά το λατρεψα!!!! Εξαιρετική δουλεια, κατα τη γνώμη μου.

nikolaszax
14-07-2011, 09:53
More Hobbit pics.
http://moviesmedia.ign.com/movies/image/article/118/1181874/the-hobbit-an-unexpected-journey-20110713111341600-000.jpg
http://media.social.s-msn.com/images/blogs/00290065-0000-0000-0000-000000000000_00000065-06d3-0000-0000-000000000000_20110712161810_HBT-DWF-003550.jpg
Μαλλον ξερουμε απο τωρα ποιος θα παρει oscar για κουστουμια(ή οπως λεγεται τεσπα) XD.

Valkyre
14-07-2011, 10:29
Oscar ενδυματολογιας :)

Πραγματι δειχνουν καταπληκτικα :)

messi10
14-07-2011, 11:35
ΤΡΟΜΕΡΗ η τελευταια....

Dragonpaul
14-07-2011, 14:27
Ειδα εχτες το Rango!!!!! (ω, ναι... τα θαυμαστικα δεν ειναι τυχαια)
Λοιπον, τελικα ειναι μερικες ταινιες οι οποιες δε σου κλεινουν το ματι απο την αρχη. Δε σου κανουν κλικ που λενε. Βλεπεις μια αφισα ξεμπαρκη σε μια κινηματογραφικη αιθουσα, κανα τρεϊλερ που μπορει να μη του δωσεις σημασια, αλλα ερχεται καποια στιγμη που τυχαινει να δεις την ταινια. Και τοτε λες "Μα ποσο βλακας ημουν που δε την ειδα στο πανι;;;". Για να εξηγηθω...
Το Rango ειναι μια computer animated ταινια διαφορετικη απο τις αλλες. Οχι τοσο ως προς την πλοκη (η οποία θα σας θυμισει διαφορα), οσο προς την ενηλικη προσεγγιση του θεματος. Ας πουμε απλα οτι παει ενα βημα παραπερα οσον αφορα στην ωριμοτητα και ωμοτητα του θεματος, χωρις ομως να ξεχνα πως παρακολουθουν και παιδια. Καπου, λοιπον, κρατα τις ισορροπιες.
Στην οθονη παρελαυνουν δεκαδες "ζωα" (και ενα "πνευμα"/καμεο εμφανιση για την οποια δε λεω τιποτα) τα οποια εχουν απλα απιστευτη λεπτομερεια. Στο σημειο αυτο να πω πως προτινεται να δειτε την ταινια σε υψηλοτατη αναλυση ητοι σε 1080p. Τα ζωα λοιπον... Θα δειτε τυφλοποντικες, σαυρες (οπως ο ηρωας), αμφιβια, ερπετα γενικοτερα και αγνωστου προελευσεως ειδη, για τον γραφων τουλαχιστον. Ολα, μα ολα ομως, εχουν τρελες/ωμες λεπτομερειες επανω τους, πραγμα που σε κανει να αναρωτιεσαι για το ποσες ανθρωποωρες δαπανηθηκαν για να βγει ενα τετοιο αποτελεσμα. Απλα εκπληκτικο!!!!
Η ιστορια δεν ειναι κατι πρωτοτυπο, αλλα εχει ενδιαφερον ως προς το πως εξελισσεται και σε κανει να αγωνιας για την τυχη του ηρωα αλλα και ενος ολοκληρου χωριου σε μια ερημο, οπου τοποθετειται και ολο το story. Η ταινια βριθει "τσακιστικων" ατακων που βγαζουν πολυ γελιο, αλλα, παραλληλα, κρατα και ενα σοβαρο υφος (ειναι αυτο που ελεγα παραπανω). Eιναι ενα σπαγγετι γουεστερν (ω, ναι...) και εχει ολα τα στοιχεια αυτου και ας ειναι "cartoon" (τι κλισε...).
Συμβολικη ειναι η χρωματικη αποκλιση του ηρωα απο ΟΛΑ και ΟΛΟΥΣ. Αλλα το γιατι θα το καταλαβετε αφοσον δειτε την ταινια.
Εγω περιμενω πως και πως να την προσθεσω στη συλλογη μου Blu Ray. Απλα μη την χασετε!!!!!!

I_HAVE_A_NAME_
14-07-2011, 14:30
Πραγματικά πολύ συμπαθητική ταινία το Rango! Το είχα δει και εγώ κάποιους μήνες νωρίτερα και μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις...

PDS
14-07-2011, 16:23
Παυλο την ειδες μεταγλωτισμενη?

Dragonpaul
14-07-2011, 16:29
Όχι... Ποτε δε βλέπω μεταγλωτισμενες τέτοιες ταινίες.

PDS
14-07-2011, 16:33
Συμφωνω και εγω μια απο τα ιδια,αλλα ηθελα να δω μηπως και αξιζε η μεταγλωτιση.
Τεσπα θα το δω σιγουρα σε blu ray.
Eσυ την ειδες cinema?3d?

Dragonpaul
14-07-2011, 16:42
Όχι, σπίτι εχθές το βράδυ.

dimitrisasp
14-07-2011, 18:16
Όχι, σπίτι εχθές το βράδυ.

Παυλο υπαρχει σε καλη ποιοτητα? Αν ναι δωσε καμια βοηθεια σε pm :whistle: :surfing:

Valkyre
14-07-2011, 18:25
^^ κι εγω με την σειρά μου θα ήθελα ανάλογης καθοδήγηση για την συγκεκριμένη ταινία!

I_HAVE_A_NAME_
14-07-2011, 18:26
Μετά από προτροπές φίλων και την απίστευτα υψηλή βαθμολογία στο IMDb είδα πριν λίγο το The Shawshank Redemption (http://www.imdb.com/title/tt0111161/).
Στην αρχή ξεκίνησα με καχυποψία αφού περίμενα να μου δικιολογήσει απ'τα πρώτα λεπτά το 9.2 της :D άλλα καθώς προχωρούσε η ταινία όλο και περισσότερο θαύμαζα αυτούς τους τεράστιους ηθοποιούς που πρωταγωνιστούν!
Φτάνοντας στο τέλος βασικά μόνο μία λέξη μπορώ να πω...
!!!....Τ-Α-Ι-Ν-Ι-Α-Ρ-Α...!!!

Το torrent που κατέβασα όταν είχα δει εγώ το Rango.Πολύ καλή ποιότητα... http://www.kat.ph/rango-2011-extended-dvdrip-xvid-exvid-t5594386.html
Φυσικά υπάρχει και σε 1080p άλλα είναι μόλις :D 6.56GB http://www.kat.ph/rango-2011-extended-1080p-bluray-x264-vedett-t5603364.html

muku
14-07-2011, 19:09
Παυλο υπαρχει σε καλη ποιοτητα? Αν ναι δωσε καμια βοηθεια σε pm :whistle: :surfing:


^^ κι εγω με την σειρά μου θα ήθελα ανάλογης καθοδήγηση για την συγκεκριμένη ταινία!

Τα θετικά σχόλια για την εν λόγω ταινία, μου κίνησαν το ενδιαφέρον και είπα να την δω κι εγώ. Οπότε υπάρχει σε public trackers σε 720p με dts ήχο που είναι απίστευτη ποιοτικά. Υπάρχει και σε 1080p αλλά δεν την δοκίμασα.

ps4
14-07-2011, 19:15
Μετά από προτροπές φίλων και την απίστευτα υψηλή βαθμολογία στο IMDb είδα πριν λίγο το The Shawshank Redemption (http://www.imdb.com/title/tt0111161/).
Στην αρχή ξεκίνησα με καχυποψία αφού περίμενα να μου δικιολογήσει απ'τα πρώτα λεπτά το 9.2 της :D άλλα καθώς προχωρούσε η ταινία όλο και περισσότερο θαύμαζα αυτούς τους τεράστιους ηθοποιούς που πρωταγωνιστούν!
Φτάνοντας στο τέλος βασικά μόνο μία λέξη μπορώ να πω...
!!!....Τ-Α-Ι-Ν-Ι-Α-Ρ-Α...!!!

Το torrent που κατέβασα όταν είχα δει εγώ το Rango.Πολύ καλή ποιότητα... http://www.kat.ph/rango-2011-extended-dvdrip-xvid-exvid-t5594386.html
Φυσικά υπάρχει και σε 1080p άλλα είναι μόλις :D 6.56GB http://www.kat.p (http://www.kat.ph/rango-2011-extended-1080p-bluray-x264-vedett-t5603364.html)h/rango-2011-extended-1080p-bluray-x264-vedett-t5603364.html (http://www.kat.ph/rango-2011-extended-1080p-bluray-x264-vedett-t5603364.html)

Δεν ειχες δει το shawshank redemption;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Ποτε δεν ειναι αργα φιλε μου και πολυ καλα εκανες οπως και εσυ ειδες. ΤΑΙΝΙΑΡΑ απο τις λιγες.

volyros
14-07-2011, 21:05
Δεν ειχες δει το shawshank redemption;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Ποτε δεν ειναι αργα φιλε μου και πολυ καλα εκανες οπως και εσυ ειδες. ΤΑΙΝΙΑΡΑ απο τις λιγες.αφου ειναι stephen king τι περιμενατε;:k020:

οταν συνεργαζονται ο stephen king με τον frank darabort βγαζουν αριστουργηματα green mile,shawsank redemption,the mist.

εγω προσωπικα εχω ερωτα με τον stephen king εχω ολα τα βιβλια του,οτι εχει κυκλοφορησει στα ελληνικα!!:a023::a023:

Valkyre
14-07-2011, 21:17
Το εχω ξαναπει... το shawshank redemption ειναι απο τις πιο αδικημενες ταινιες ολων των εποχων.... σε καμμια περιπτωση δεν αξιζε να παρει τα βραβεια το Forrest Gump αντι του Shawshank. Μια απιστευτη ταινια με απιστευτα ανθρωπινες ερμηνειες και καταπληκτικη σκηνοθεσια.

Και θα ματαξαναπω οτι το τελος της ταινιας ειναι απο τα πιο υπεροχα τελη που εχω δει. Στα ματια μου πλησιαζει επικυνδινα την ποιηση αντι την κινηματογραφηση. Σουπερ movie is super...

AriStos13
14-07-2011, 22:00
εχει δει κανενας το super 8 Spielberg και του Abrams να μου πει την γνωμη του?
λεω να παω να το δω σημερα!!