PDA

View Full Version : 1ο Champions League PES 2008



manos_ps3
10-05-2008, 09:36
Αναλαμβάνω την πρωτοβουλία για την δημιουργία και διεξαγωγή μιας νέας διοργάνωσης εντελώς ξεχωριστής και ανεξάρτητης από το σκληροπυρηνικό πρωτάθλημα, στα πρότυπα και τους κανόνες του Champions League.

Η δημιουργία αυτής της νέας διοργάνωσης ΔΕΝ έχει καμία απολύτως σκοπιμότητα ή πρόθεση έναντι του σκληροπυρηνικού πρωταθλήματος που τρέχει με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ αυτό το διάστημα και διοργανώνεται ΑΨΟΓΑ από τον φίλο ProEvo. Απλά προσφέρει μια εναλλακτική πρόταση πρωταθλήματος - κυπέλλου, σε όλους όσους θέλουν να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό από το σκληροπυρηνικό πρωτάθλημα - χωρίς βέβαια να αποκλείει η συμμετοχή στο ένα, το άλλο! Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να παρεξηγηθεί η πρόθεσή μου, ή να ερμηνευτεί με τρόπο που να δείχνει ότι θέλω να υπονομεύσω την προσπάθεια του ProEvo. Απλούστατα έχω την πεποίθηση ότι μπορούμε όλοι μας να δοκιμάσουμε κάτι εντελώς διαφορετικό!


Η μεγάλη καινοτομία της διοργάνωσης, σε σχέση με τις υπόλοιπες υπάρχουσες, είναι η μή δέσμευση των συμμετεχόντων για επιλογή ομάδας! Αυτό στο οποίο δίνεται έμφαση εδώ, είναι η πορεία του κάθε συμμετέχοντα ονομαστικά και μόνο, χωρίς να εστιάζουμε με ποια ομάδα αγωνίζεται. Ο μόνος όρος που ισχύει φυσικά, είναι η απαγόρευση χρήσης ΕΘΝΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ, καθότι Champions League είναι αυτό, ε... επόμενο είναι να παίζουν μόνο ΣΥΛΛΟΓΟΙ. Από εκεί και πέρα επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως δέσμευση στην επιλογή ομάδας. Ούτε είναι απαραίτητο να δηλώσει - προεπιλέξει κάποιος μια ξεχωριστή ομάδα από τους υπόλοιπους. ΟΛΕΣ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!
Η επιλογή ομάδας από τον καθένα θα γίνεται την στιγμή της έναρξης του αγώνα ανεξάρτητα από το τί διαλέγει ο αντίπαλος. Επιτρέπεται δηλαδή να παίξουν οι δυο αντίπαλοι με την ίδια ομάδα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υποχρεούνται να χρησιμοποιούν την ίδια ομάδα και σε άλλους αγώνες.


Όπως όλοι γνωρίζετε, η μορφή του Champions League θα είναι με ομίλους των τεσσάρων, όπου μετά από διπλά παιχνίδια του κάθε ένα με τους άλλος τρεις προκρίνονται οι δύο πρώτοι από κάθε όμιλο. Έπειτα υπάρχουν διπλά νοκ-άουτ παιχνίδια όπου αυτός που έχει τα καλύτερα αποτελέσματα προκρίνεται στην επόμενη φάση μέχρι τον ΤΕΛΙΚΟ που είναι μονός αγώνας μεταξύ των δύο φιναλίστ.
Στόχος για την σωστή λειτουργία της διοργάνωσης είναι οι 32 συμμετοχές ώστε να δημιουργηθούν (μετά από κλήρωση) 8 όμιλοι των τεσσάρων.
Σε περίπτωση λιγότερων συμμετοχών θα υπάρξουν λιγότεροι όμιλοι.
ΠΑΝΤΩΣ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ 32 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ.



Αποτελέσματα και βαθμολογίες θα ποστάρονται από μένα στην πρώτη σελίδα αυτού του thread (για να μη γεμίζουμε τον κόσμο με thread και κάνουμε τη ζωή των mod δύσκολη). Στα post δεν υπάρχει πρόβλημα να ποστάρει ο καθένας ότι θέλει (αποτελέσματα - σχόλια - γνώμες - στοιχεία αγώνων κτλ). Σε αυτή τη πρώτη σελίδα θα ανακοινωθεί το πλήρες πρόγραμμα και εδώ θα γίνονται από εμένα οι κληρώσεις και η ενημέρωση των αποτελεσμάτων και των βαθμολογιών.

Ξεκινάμε Δευτέρα 19/05/2008 και η διοργάνωση ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Κυριακή 15/06/08 με τον μεγάλο ΤΕΛΙΚΟ. (μπορεί και πιο νωρίς, ανάλογα με την ροή των αγώνων)
Όλα τα παιχνίδια θα γίνονται με τους παίκτες στο πράσινο.
Σε κανένα παιχνίδι δε μετράει παράταση. Σε περίπτωση ίδιων αποτελεσμάτων σε νοκ-άουτ φάση θα διεξάγεται και τρίτος αγώνας, με τον νικητή να προκρίνεται.
Αν υπάρχει πρόβλημα lag, βγαίνουμε από το παιχνίδι και συνεχίζουμε από εκεί που το αφήσαμε και με το σκορ εκεί που ήταν.
Σε περίπτωση ισοβαθμίας στους ομίλους μετράνε πρώτα τα σκορ στα μεταξύ των παικτών παιχνίδια και μετά η συνολική διαφορά των γκολ.
Όλα τα παιχνίδια είναι 10λεπτα.
Όλα τα παιχνίδια θα διεξάγωνται νύχτα και με τις καιρικές συνθήκες στο random.
Κάθε εβδομάδα ο κάθε συμμετέχοντας (εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος όπως απουσία κτλ) υποχρεούται να παίζει τουλάχιστον 3 αγώνες!! Αν όχι αποκλείεται αυτομάτως.
Ο ιδανικότερος τρόπος να κανονίζονται οι αγώνες είναι μέσω του shoutbox στο forum και πολύ λιγότερο μέσω του PSN ή μέσω pm.


Παρακαλώ να ποστάρουν μόνο όσοι έχουν τη διάθεση να παίξουν το 100% των αγώνων τους !!!


Ξεκινάμε λοιπόν, με την δήλωση συμμετοχών όσο γίνεται πιο γρήγορα μέχρι την επόμενη Παρσκευή 16/05/2008.

ΣΤΟΧΟΣ ΟΙ 32 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ !!!


Καλά παιχνίδια και καλή επιτυχία σε όλους!




Συμμετοχές: (αναφέρετε τα Pro ID και PSN ID σας)


manos_ps3 -> Pro ID: Manos_GR PSN ID: Manos_GR
SIRIOS7 -> Pro ID: SIRIOS7 PSN ID: SIRIOS
muku -> Pro ID: muku PSN ID: muku0-400
msnes7 -> Pro ID: msnes7 PSN ID: msnes7
zoom8 -> Pro ID: zoom8 PSN ID: alexrx8
LAZAGR76 -> Pro ID: YIANNHSGR PSN ID: LAZAGR76
gergeo -> Pro ID: ageorg2005 PSN ID: ageorg2005
Maximvs -> Pro ID: Maximvs PSN ID: pelatakos
georgiosdam -> Pro ID: georgiosdam PSN ID: georgiosdam

SIRIOS7
10-05-2008, 11:09
egw eimai mesa file mano

manos_ps3
10-05-2008, 11:53
egw eimai mesa file mano

καλωσήρθες φίλε μου sirios

oddin
10-05-2008, 13:02
Μάνο δεν έχω κανένα απολύτος πρόβλημα με την προθεσή σου,που σίγουρα πιστεύω οτι είναι η καλύτερη,αλλα καλό είναι πριν ανοίξουμε ενα καινούργιο πρωτάθλημα να συζητάμε μεταξύ μας για αυτό,γιατι πολύ απλα,θα φτάσουμε στο αποτέλεσμα,να ανοιγει ο καθένας πρωταθλήματα.....πάντα το λέω οτι ένα και ενιαίο για όλα τα παιδιά του forum είναι το καλύτερο.
Εντελώς φιλικά,και καλή αρχή.

muku
10-05-2008, 14:35
Λογικά θα συμμετάσχω γιατί έχω απογοητευτεί λίγο από τις μικρές ομάδες. Γίνεται λίγο ξενέρωτο το παιχνίδι. Βέβαια ίσως να φταίει και η Sampdoria που είναι πολύ αργή ομάδα :p

msnes7
10-05-2008, 17:09
Και εγώ μέσα είμαι,θα πρότεινα όμως οι καιρικές συνθήκες να είναι καλές διότι έχω δει να κόβει ταχύτητα όταν βρέχει

zoom8
10-05-2008, 18:11
Και γω μεσα παιδια

LAZAGR76
10-05-2008, 19:01
και γω μεσα ειμαι αν και παιζω καιρο δεν πειρα μερος στο φορουμ

LAZAGR76
10-05-2008, 19:07
psn id.LAZAGR76
pro id.YIANNHSGR

SIRIOS7
11-05-2008, 13:57
mano to psn id mou einai sirios

gergeo
11-05-2008, 15:38
psn id ageorg2005

Maximvs
14-05-2008, 21:40
kai ego mesa mano..
PSN ID : pelatakos
PRO EVO ID : Maximvs

kosmios
15-05-2008, 21:25
paidia ti ores paizetai auto to prota8lima?

manos_ps3
16-05-2008, 12:01
paidia ti ores paizetai auto to prota8lima?


file kosmie, kalosirthes stin parea. to protathlima den exei kapoies sygkekrimenes ores diexagogis. oi agones kanonizontai katopin synenoisis me ta alla paidia, eite meso tou shoutbox tou forum, eite meso tou sxetikou thread pou iparxei (kanoniste tous agones sas).

georgiosdam
16-05-2008, 23:14
επειδη δεν βλεπω κανενα αλλο πρωταθληματακι θα μπω για το χαβαλε και μονο!!!! τα αλλα τα παλτα που ειναι;;;; tourist donald proevo gorge;;;;;; kokokokokokokoko;;;;;;; πελατακια δηλωστε συμμετοχη ρεεεεεεε!!!!!!!! (psn-pro id: georgiosdam)

touristas
17-05-2008, 04:35
sorry gia to offtopic mano.......georgiosdam min anisixeis.kai emeis na min paiksoume tha ta fas ta golakia sou!

takaros7
17-05-2008, 17:38
paides dialythikan ola ta protalhimata apo tin ora pou bghka parteto xampari

gavrosdr
17-05-2008, 17:41
το χεις αναφερει 500 φορες...:bgrin2:...ειλικρινα ομως το πιστευεις αυτο?:confused:...εγω παντως οχι...

φιλε μανο αν το πρωταθλημα καθυστερησει και ξεκινησει μεσα ιουνιου τοτε πιθανοτατα θα συμμετασχω και γω μιας και θα βρισκομαι προς το τελος της εξεταστικης...

takaros7
17-05-2008, 17:41
ameee

jorgedept
20-05-2008, 00:28
ameee


εμ φαντάσου πόσο μυαλό έχεις για να το πιστεύεις αυτό!

manos_ps3
20-05-2008, 10:14
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:

Η διοργάνωση ήταν προγραμματισμένη να ξεκινήσει εχθές Δευτέρα 19/5, όμως λόγω του περιορισμένου αριθμού συμμετοχών αναβάλεται προσωρινά, έως ότου δηλωθεί ένας ικανοποιητικός αριθμός συμμετοχών. Επειδή διανύουμε μια δύσκολη περίοδο, λόγω εξεταστικών και άλλων θεμάτων, καλό είναι να είμαστε λίγο υπομονετικοί.


Εν τω μεταξύ όλοι μπορείτε να συμμετέχετε στο thread συζητώντας για θέματα της διοργάνωσης.



Σας ευχαριστώ!

gergeo
20-05-2008, 16:57
den vlepw kinish mano..ti les tha ginei tipota?

manos_ps3
20-05-2008, 17:44
den vlepw kinish mano..ti les tha ginei tipota?

Φίλε μου gergeo πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά και η διοργάνωση θα σκίσει!!! Απλά πρέπει να δωθεί λίγος χρόνος σε πολλά παιδιά που τρέχουν αυτό το διάστημα με εξεταστικές περιόδους. Όλοι τα έχουμε περάσει αυτά και ξέρουμε.

Με την ευκαιρία, να ευχηθώ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε όλα τα παιδιά που ζουν το άγχος των εξετάσεων!

bouzk77
21-05-2008, 11:29
αν είναι να ξεκινήσει από 1 Ιουνίου τότε βάλε κι εμένα μέσα...

***Μιάς και πιάνει καλοκαίρι και το Euro είναι πιο επίκαιρο μήπως θες να το μετονομάσεις? και να παίξουμε με εθνικές?***

touristas
21-05-2008, 23:56
mmmmm,den einai kaki idea,de tha lega oxi gia ethnikes!!!

SIRIOS7
22-05-2008, 09:50
paidia kai egw sumfwnw gia ethnikes

manos_ps3
22-05-2008, 10:57
Παιδιά, όντως δεν είναι κακή ιδέα η διοργάνωση ενός EURO 2008 στα PS3 μας. Είναι το πλέον επίκαιρο.
Αν εσείς το θέλετε, εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να "τρέξω" την διοργάνωση. Όμως με το Champions League τί θα γίνει; Θα το κάνουμε ταυτόχρονα, ή θα το ξεκινήσουμε με την έναρξη της νέας σεζόν;

Το θετικό με το EURO 2008 είναι ότι χρειάζεται η συμμετοχή 16 μόλις παικτών, ενώ το Champions League απαιτεί τους διπλάσιους.

Εγώ πάντως προτείνω να τρέξουν και τα δυο ταυτόχρονα και βλέπουμε...


Περιμένω τις προτάσεις και απόψεις όλων σας πάνω στο θέμα!


*Αν γίνει το EURO 2008, εννοείται ότι θα παίζουν ΜΟΝΟ ευρωπαϊκές εθνικές ομάδες, έτσι;
Μήν κάνει κανείς όνειρα για Βραζιλίες και Αργεντινές!!! Έτσι, για να εξηγούμαστε...

bouzk77
22-05-2008, 14:21
Φίλε manos άποψή μου είναι να παίξουμε πρώτα ένα Euro και μετά να ξεκινήσει το Champions league.

Και φυσικά όπως είπες μόνο εθνικές και μόνο μια εμφάνιση για κάθε ομάδα (ίσως με σειρά επιλογής ανάλογα την κατάταξη στο σκληροπυρηνικό)

gergeo
22-05-2008, 15:15
prwta euro kai meta champion's league..den tha einai kourastiko(vl.poloi agwnes)..egw eimai mesa gia to euro..alla tha prepei na to arxisoume sxetika grhgora giati an pesei panw stous agwnes xlwmo na paizoume..:p

manos_ps3
22-05-2008, 19:54
Φίλε manos άποψή μου είναι να παίξουμε πρώτα ένα Euro και μετά να ξεκινήσει το Champions league.

Και φυσικά όπως είπες μόνο εθνικές και μόνο μια εμφάνιση για κάθε ομάδα (ίσως με σειρά επιλογής ανάλογα την κατάταξη στο σκληροπυρηνικό)

Φίλε bouzk77, όσον αφορά στις ομάδες, παραμένω πιστός στην φιλοσοφία της μή δέσμευσης των συμμετεχόντων για επιλογή. Αυτή άλλωστε είναι και η κεντρική ιδέα που έθεσα ως όρο στην διεξαγωγή του Champions League. Επαναλαμβάνω, σημασία έχει τί πετυχαίνει ο κάθε παίκτης ατομικά, και όχι με ποια ομάδα!



prwta euro kai meta champion's league..den tha einai kourastiko(vl.poloi agwnes)..egw eimai mesa gia to euro..alla tha prepei na to arxisoume sxetika grhgora giati an pesei panw stous agwnes xlwmo na paizoume..:p

Φίλε gergeo, συμφωνώ μαζί σου ότι θα πρέπει να αρχίσουμε γρήγορα την νέα διοργάνωση - πιθανότατα το EURO 2008 - αλλά το θέμα είναι ότι πρέπει πρώτα να δηλωθεί ο κατάλληλος αριθμός συμμετεχόντων! Όσο πιο γρήγορα μαζευτούν οι συμμετοχές, τόσο πιο γρήγορα θα αρχίσουμε.

bouzk77
22-05-2008, 22:25
manos, μετονόμασε το thread με τις 9-10 συμμετοχές έως τώρα, μήπως βλέποντας euro μαζευτούν και άλλοι

LAZAGR76
24-05-2008, 01:21
συμφονω και γω με το euro:)

touristas
26-05-2008, 16:39
ego mesa gia euro pantos

SIRIOS7
30-05-2008, 09:53
ela re paidia ti egine pote tha kseninisoume?ante kai oi upoloipoi na dwsoun summetoxes gia na arxisoume

manos_ps3
01-06-2008, 14:11
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ


Παιδιά, επειδή βλέπω ότι το πράγμα δεν προχωράει και δεν υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για να παικτεί κάποιο πρωτάθλημα αυτό τον καιρό, το όλο θέμα "παγώνει" μέχρι την έναρξη της νέας σεζόν όπου και θα διεξαχθεί - ελπίζω - το Champions League.

Εκτός, αν κάποιος άλλος αναλάβει την διεξαγωγή μιας διοργάνωσης EURO 2008, που είναι και η πλέον επίκαιρη.


Ευχαριστώ!

Panosrx7
12-06-2008, 16:07
Φίλε Μάνο γιατι δεν αναλαβάνεις εσύ την διεξαγωγή του Euro εμείς είμαστε 3 άτομα και το βλέπουμε ζεστά το θέμα

takaros7
14-06-2008, 07:09
kaigo mesa an kai tha mou peite tis dikaiologies sas