PDA

View Full Version : Nέα engine για το Wii υπόσχεται γραφικά ισάξια του PS3!!



NonBorn
21-04-2008, 20:53
New Wii game engine promises PS3 visuals - Quantum3 engine claims to be the most powerful in the industry (http://www.videogamer.com/news/21-04-2008-8085.html)



High Voltage Software is hoping to change the face of Wii video games, with its new Quantum3 engine, which is claimed to enable Xbox 360 and PlayStation 3 visuals on the tiny Wii console.

Quantum3 is the result of 15 years development experience and enables developers to make use of advanced graphical features, including better dynamic bump mapping, light effects, glossing and other visual improvements. Additionally, Quantum3 uses a 16 TEV stage material pipeline that can blend up to 8 separate texture sources.

The engine also uses advanced processing techniques to make gameplay smoother, examples including seamless resource streaming, projected shadows, morphing and much more.

"The Wii platform is capable of a lot more than what consumers have seen so far. We're hoping to raise a new bar," said High Voltage Software CEO Kerry Ganofsky.

The first title from High Voltage to use the new Quantum3 engine is first-person shooter The Conduit. The developer is aiming to create a game that looks like an Xbox 360 and PS3 game.
8aW9BpamQSA RprtzsO4YSc


Kρίνετε μόνοι σας... Οι δηλώσεις των υπευθύνων εμένα μου προκαλούν τουλάχιστον γέλια...

klepidas
21-04-2008, 20:54
τι ισάξια μορέ εγώ πιστευω θα το περάσει το ps3:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Valkyre
21-04-2008, 21:00
εεεεεεε ... lol

Katana
21-04-2008, 21:04
New Wii game engine promises PS3 visuals - Quantum3 engine claims to be the most powerful in the industry (http://www.videogamer.com/news/21-04-2008-8085.html)



8aW9BpamQSA RprtzsO4YSc


Kρίνετε μόνοι σας... Οι δηλώσεις των υπευθύνων εμένα μου προκαλούν τουλάχιστον γέλια...






Φαντάσου τι θα κάνει στο PSP η engine αυτή!:rofl::rofl::rofl::rofl:

personGR
21-04-2008, 21:08
Παιδιά το Wii, όσο και υποβαθμισμένο και να είναι, εξακολουθεί να είναι ανώτερο ακόμα και από το πρώτο Xbox..

Θυμάστε το God of War II?Όταν πρωτοκυκλοφόρησε όλοι μιλούσαμε για ένα next-gen παιχνίδι σε μια past-gen κονσόλα...

Οι τύποι προμοτάρουν πολύ σωστά το παιχνίδι..
Να θυμάστε ότι το Wii δέν έχει hd δυνατότητες, αλλά αυτό δε σημαίνει πως δε μπορεί να αναπαραστήσει περισσότερα από τις προηγούμενες κονσόλες πολύγωνα σε χαμηλότερες αναλύσεις (576i άντε το πολύ 480p)...
Δε λέω ότι θα δούμε παιχνίδια με την οπτική ποιότητα του Uncharted ή του Heavenly Sword ή του Gears of War, αλλά οπωσδήποτε το Wii μπορεί να απεικονίσει παιχνίδια με εξαιρετική οπτική ποιότητα..

Άλλωστε αν το Sadness δεν είναι ένας...urban legend, θα χρησιμοποιεί τη GameBryo, τη μηχανή του Oblivion...

Valkyre
21-04-2008, 22:04
Εγω δεν διαφωνω μαζι σου και πιστευω πως πραγματικα τα μελλοντικα παιχνιδια του wii θα ειναι πολυ πιο ομορφα απο τα τωρινα.

Ομως... το ιδιο ,και μαλιστα πολλαπλασιασμενο μερικες φορες παραπανω, ισχυει και για το PS3.Ιδιως οταν ακουμε οτι το Uncharted χρησιμοποιει περιπου το 30% μονο ,των δυνατοτητων του μηχανηματος ... ;)

geodlord7
21-04-2008, 22:13
Oταν γίνει αυτο, εμεις με το ps9 θα κανουμε αυτο

n2gzRQ5f3No

MBALLACK
21-04-2008, 22:24
etsi,etsi,etsi ti isaksia as k m@l@kies akuo ante to wii na ftasei ta grafika to ps2 k meta as mas sfirksei kleftika

kostasb13
21-04-2008, 23:32
Ας βγαλει πρωτα ενα παιχνιδι που θα ξεπερναει σε γραφικα τη last gen και βλεπουμε...1ghz και 88mb μνημης ειναι αστεια για τα σημερινα δεδομενα οπως αστειο ειναι και το παιχνιδακι της ninty

gepe13
22-04-2008, 10:45
"Σύστημα - ιός" και άλλα υποτιμητικά σχόλια από τον πρόεδρο της Epic για το σύστημα της Nintendo.


http://www.gamelife.gr/admin/news/images_small/wiiconsole.jpg
«Προτιμάμε να πηγαίνουμε μπροστά, όχι πίσω». Αυτό ήταν το σχόλιο του MikeCapps, προέδρου της Epic, στην ερώτηση δημοσιογράφου του IGN σχετικά με το ενδεχόμενο η εταιρεία του Unrealκαι του GearsofWars να δημιουργήσει πάνω στο Wii. Ο πρόεδρος της Epicπαρέθεσε μια σειρά από αρνητικά σχόλια σε σχέση με την κονσόλα της Nintendo, δηλώνοντας πως δεν έχει βρει ακόμη κάποιο λόγο για να ασχοληθεί σοβαρά με το σύστημα.

«Νομίζω πως είναι κάτι σαν ιός..», δήλωσε χαρακτηριστικά ο Capps, συνεχίζοντας «…πηγαίνεις και το παίζεις με τους φίλους σου, σταματάς να παίζεις μετά από δυο μήνες. Εκείνοι πηγαίνουν και το αγοράζουν, σταματούν μετά από δυο μήνες, αλλά στο μεταξύ το έχουν δείξει στους δικούς τους φίλους, και ούτω καθεξής. Όσοι ξέρω το έχουν και κανείς δεν παίζει». Ο Capps δήλωσε επίσης απογοητευμένος από τους τίτλους της Nintendo, ενώ υποστήριξε πως αν υπάρχει μια ομάδα που ασχολείται με το Wii και το software του, σίγουρα δεν ανήκει σε αυτή.

Όσο για το ποια είναι η σχέση της Epicμε το Wii: «Η Nintendoξέρει τι κάνει και θα βγάλουν περισσότερα χρήματα από οποιονδήποτε άλλο. Σαν επενδυτής τους αγαπάς, σαν δημιουργός τεχνολογικού συστήματος όμως, δεν «τρέχουν» την UnrealEngine 3 και δεν μπορούν να το κάνουν. Είναι τόσο εύκολο όσο το να προσπαθήσουμε να φτιάξουμε κάτι στο PSP. Ίσως να έχει κάποιο νόημα, αλλά εμείς προτιμούμε να επενδύσουμε προς τα μπροστά».

Iσως η καλυτερη απαντηση - αναλυση για το φαινομενο Wii



απο gamelife.gr

desperate_gamer
25-04-2008, 02:38
Τρέμε Uncharted! Πού 'πα ρε Final Fantasy 13 Versus!!!

Έρχονται ανταγωνιστικά γραφικά ισάξια των FMVs του Tomb Raider επί εποχές PS1.

Το Wii θα σας κάνει σκόνη!!

geogoku
29-04-2008, 16:49
Ας βγαλει πρωτα ενα παιχνιδι που θα ξεπερναει σε γραφικα τη last gen και βλεπουμε...1ghz και 88mb μνημης ειναι αστεια για τα σημερινα δεδομενα οπως αστειο ειναι και το παιχνιδακι της ninty


entaksei paidia mhn ta isopedonoyme ola....oxi kai paixnidaki...

PaneDi
29-04-2008, 19:49
Τα γραφικά μου θυμίζουν εποχή Half-Life 1 στο PC το 1998....

Valkyre
29-04-2008, 19:59
Τα γραφικά μου θυμίζουν εποχή Half-Life 1 στο PC το 1998....

Lol :D

Ενταξει χαλι μαυρο ειναι αλλα ρε συ , εσυ του εδωσες το τελειωτικο χτυπημα λολ! :D

pictorino
15-05-2008, 21:08
και μετά θα ξυπνήσουν

redismagik
03-07-2008, 16:11
exei megali aniforia o dromos............................gia to wii!

Omega
04-07-2008, 02:04
Δηλαδη για να καταλαβω τωρα,τοσα θρεντς εχουν ανοιξει,τοσες συζητησεις επι του θεματος και εμεις λεμε παλι τα ιδια.
Η κονσολα αυτη της Nintendo δεν προσπαθει να πλασαρει τα γραφικα και τις δυνατοτητες της σε αυτο το θεμα.
Στοχευει αλλου...
Αν εσεις περιμενετε να δειτε την Ναρικο οπως την ειδατε στο PS3,να την δειτε και στο Wii,τοτε αυτο ή θα συμβει πολυ αργοτερα(αν συμβει) ή θα ειναι η 23423423 εκοδση του Wii.
Η κονσολα αυτη δεν βγηκε για να θαμπωσει το ματι μας αλλα για να μας διασκεδασει με τισ καινοτομιες της και το γενικο "fun" που δινουν τα παιχνιδια της.

Και ΟΧΙ δεν ειμαι ουτε Sony/MS/Nintendo fanboy.
Απλα μην λεμε ΣΥΝΕΧΕΙΑ τα ιδια και τα ιδια.
Θελετε γραφικα?Πατε PS3/XBOX360
Και δεν το εννοω μονο για εμας τα ατομα του forum αλλα και για τον "εξυπνο" προεδρο της Epic.

music_lover
17-07-2008, 12:06
δεν υπάρχει λόγος να γίνει ανώτερο το wii καθότι και έτσι όπως είναι,είναι το πιο επιτυχημένο από όλα.

από αυτό και μόνο η είδηση είναι μούφα..

Stevepredator
30-07-2008, 15:46
Το wii μια φορά στα περισσότερα games μου φαίνετε ότι δεν περνά ούτε τα γραφικά του ps2 που να φτάσει το ps3 το πολύ πολύ να ανατιναχτεί ενώ θα προσπαθεί