PDA

View Full Version : connecting to network (προβλημα)



jammin
18-04-2008, 10:59
παιδια βοηθεια
Σημερα το πρωι ενεργοποιηθηκε η adsl (γραμμη και συνδεση)
Το λαμπακι link ειναι αναμμενο πανω στο ρουτερακι αλλα ενω συνδεω το ps3 με ethernet (ενσυρματα) δε μπορω να μπω ουτε στο internet και προφανως ουτε στο network...
προσπαθωντας να κανω το setup μου ζηταει κατι απο proxy server (δεν εχω ιδεα μιλαμε)
βαλτε ενα χερακι ρε παιδια να χαρειτε αντε γιατι εχω σκασει θελω να μπω στην παρεα

:please2::please2::please2:

MBALLACK
18-04-2008, 11:01
m ti kalodio syndeeis to ps3 s me router

jammin
18-04-2008, 11:02
ethernet

jammin
18-04-2008, 11:03
αυτο που ειχε στη συσκευασια του conn-x

NonBorn
18-04-2008, 11:04
παιδια βοηθεια
Σημερα το πρωι ενεργοποιηθηκε η adsl (γραμμη και συνδεση)
Το λαμπακι link ειναι αναμμενο πανω στο ρουτερακι αλλα ενω συνδεω το ps3 με ethernet (ενσυρματα) δε μπορω να μπω ουτε στο internet και προφανως ουτε στο network...
προσπαθωντας να κανω το setup μου ζηταει κατι απο proxy server (δεν εχω ιδεα μιλαμε)
βαλτε ενα χερακι ρε παιδια να χαρειτε αντε γιατι εχω σκασει θελω να μπω στην παρεα

:please2::please2::please2:

Πρέπει να συνδέσεις το router με το pc και να κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις, να βάλεις κωδικό πρόσβασης κλπ... Τα χεις κάνει αυτά? Αν όχι πάρε την υποστήριξη (ote, forthnet ή ότι άλλο έχεις) και βήμα βήμα κάνε ότι σου λένε... Τι router είναι και τι σύνδεση έχεις? Μπας και ξέρει το router κάποιο απ τα παιδιά και μπορέσουμε και βοηθήσουμε...

MBALLACK
18-04-2008, 11:05
sindese to me to kalodio ethernet pou ixe to ps3 mesa

jammin
18-04-2008, 11:07
εχω κανει την ενεργοποιηση απο τη σελιδα my.otenet.gr. Απο αλλο ομως υπολογιστη (απο το γραφειο μου)
Πρεπει δηλαδη να συνδεσω πρωτα το laptop με το router να γινει η αρχικη εγκατασταση και μετα με το πσ3?


sindese to me to kalodio ethernet pou ixe to ps3 mesa
αυτο ουτε ξερω αν το εχω και που...
αλλα δεν ειναι ολα ιδια?


sindese to me to kalodio ethernet pou ixe to ps3 mesa
αλλωστε σαν συνδεση ethernet την αναγνωριζει το ps. τη συνδεση δε μου κανει

NonBorn
18-04-2008, 11:10
Η ενεργοποίηση δε φτάνει... Πρέπει να βάλεις τα στοιχεία που πήρες από την σελίδα στο router σου μαζί με μερικές ακόμα ρυθμίσεις... Έχει οδηγίες στο κουτάκι που πήρες λογικά (connex) γι αυτό αλλά και πάλι μπορείς να πάρεις την otenet να σε βοηθήσουν...

Βάλτο πρώτα στο laptop να ρυθμίσεις το router και μετά αφού συνδεθείς το συνδέεις στο ps3!!

Όλα ίδια είναι τα καλώδια... Βάλε αυτό του PS3?? :confused::confused: :banghead::banghead::fryingpan::fryingpan:

Stavtag
18-04-2008, 11:18
Έχεις περάσει τις ρυθμίσεις στο router? Επισκέφθηκες καθόλου τη σελίδα 192.168.1.1?

Πάντως μη αγχώνεσαι! Δεν είναι δα και κάτι δύσκολο! Απλά επειδή πρώτη φορά μάλλον ασχολείσαι, σου φαίνεται βουνό! Αν δυσκολεύεσαι με τις οδηγίες που έχει enclosed στο κουτάκι του router και θες περισσότερη βοήθεια πες ποιό router έχεις και θα σε βοηθήσουμε. ;)

jammin
18-04-2008, 11:22
Η ενεργοποίηση δε φτάνει... Πρέπει να βάλεις τα στοιχεία που πήρες από την σελίδα στο router σου μαζί με μερικές ακόμα ρυθμίσεις... Έχει οδηγίες στο κουτάκι που πήρες λογικά (connex) γι αυτό αλλά και πάλι μπορείς να πάρεις την otenet να σε βοηθήσουν...

Βάλτο πρώτα στο laptop να ρυθμίσεις το router και μετά αφού συνδεθείς το συνδέεις στο ps3!!

Όλα ίδια είναι τα καλώδια... Βάλε αυτό του PS3?? :confused::confused: :banghead::banghead::fryingpan::fryingpan:
οκ φιλε. Απλα πηρα ενα τηλ προηγουμενως σε ενα φιλο και μου ειπε εκεινος οτι δεν εκανε τιποτα, απλα συνδεσε το router με το πσ3. Δεν μου ειπε ομως απο την αρχη οτι το ρουτερ το ειχε απο πιο παλια συνδεδεμενο με υπολογιστη.
Για αυτο τα επαιξα.
Τωρα θα ερθει απο το σπιτι ενας τεχνικος η/υ να κανει τις απαραιτητες ενεργειες πρωτα απο το λαπτοπ μου και μετα θελω να πιστευω οτι θα ειναι οκ

jammin
18-04-2008, 11:23
Έχεις περάσει τις ρυθμίσεις στο router? Επισκέφθηκες καθόλου τη σελίδα 192.168.1.1?

Πάντως μη αγχώνεσαι! Δεν είναι δα και κάτι δύσκολο! Απλά επειδή πρώτη φορά μάλλον ασχολείσαι, σου φαίνεται βουνό! Αν δυσκολεύεσαι με τις οδηγίες που έχει enclosed στο κουτάκι του router και θες περισσότερη βοήθεια πες ποιό router έχεις και θα σε βοηθήσουμε. ;)
ευχαριστω, θα εχετε ολοι νεοτερα

jammin
18-04-2008, 11:29
Έχεις περάσει τις ρυθμίσεις στο router? Επισκέφθηκες καθόλου τη σελίδα 192.168.1.1?

Πάντως μη αγχώνεσαι! Δεν είναι δα και κάτι δύσκολο! Απλά επειδή πρώτη φορά μάλλον ασχολείσαι, σου φαίνεται βουνό! Αν δυσκολεύεσαι με τις οδηγίες που έχει enclosed στο κουτάκι του router και θες περισσότερη βοήθεια πες ποιό router έχεις και θα σε βοηθήσουμε. ;)
στη σελιδα που μου αναφερεις θα μπω την πρωτη φορα απο λαπτοπ ή κατευθειαν απο το πσ2. Μιλας για την πρωτη φορα (δεν εχουν γινει ακομα οι ρυθμισεις του μοντεμ)

Stavtag
18-04-2008, 11:40
στη σελιδα που μου αναφερεις θα μπω την πρωτη φορα απο λαπτοπ ή κατευθειαν απο το πσ2. Μιλας για την πρωτη φορα (δεν εχουν γινει ακομα οι ρυθμισεις του μοντεμ)

Γενικότερα τι πρέπει να κάνεις:

1.Βασική αρχή: Ξέχνα το ps3!

Άνοιξε το pc, σύνδεσε το router (ethernet ή usb), και κάνε εγκατάσταση τους drivers του router από το δισκάκι που συμπεριλαμβανόταν στο πακέτο.

Λογικά με την εγκατάσταση θα σου ζητήσει στο τέλος να γράψεις το username και το password της σύνδεσης σου. Αν όχι, θα πας στο 192.168.1.1, θα βάλεις username: admin και password: admin και θα μπεις στις ρυθμίσεις του router.

Από εκεί και πέρα πές μου ποιό router έχεις να σου πω τι να κάνεις!

jammin
18-04-2008, 11:43
Γενικότερα τι πρέπει να κάνεις:

1.Βασική αρχή: Ξέχνα το ps3!

Άνοιξε το pc, σύνδεσε το router (ethernet ή usb), και κάνε εγκατάσταση τους drivers του router από το δισκάκι που συμπεριλαμβανόταν στο πακέτο.

Λογικά με την εγκατάσταση θα σου ζητήσει στο τέλος να γράψεις το username και το password της σύνδεσης σου. Αν όχι, θα πας στο 192.168.1.1, θα βάλεις username: admin και password: admin και θα μπεις στις ρυθμίσεις του router.

Από εκεί και πέρα πές μου ποιό router έχεις να σου πω τι να κάνεις!
ευχαριστω για τις οδηγιες...
Το ρουτερ ειναι το ασυρματο της baudtec αν το λεω καλα. Ειναι αυτο που δινει τωρα η conn-x με καθε συνδεση. Το ακριβες μοντελο δεν το γνωριζω καθως αυτη τη στιγμη ειμαι στο γραφειο

jammin
18-04-2008, 12:23
Φευγωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω. μου τηλεφωνησε ο τεχνικος οτι παει στο σπιτι μου. Ελπιζω σε λιγο να κανω και PSN ID. πω πω τρελο σ/κ λεμε

jammin
18-04-2008, 12:23
α ρε αμα εισαι ασχετος... Σας προλαβαινω πριν το πειτε εσεις. Χεχε

NonBorn
18-04-2008, 14:16
α ρε αμα εισαι ασχετος... Σας προλαβαινω πριν το πειτε εσεις. Χεχε

Όλοι έτσι ξεκινήσαμε... Όσο ζεις μαθαίνεις... :D

MBALLACK
18-04-2008, 14:24
non ola ok o jammin to lyse to problima

jammin
18-04-2008, 15:08
non ola ok o jammin to lyse to problima
οπως πολυ σωστα εγραψε ο mballack το προβλημα λυθηκα. Ειμαι λοιπον μεσα...
Απεκτηση και PSN ID το οποιο σε λυσω θα το γραψω
Τωρα μενει να δω πως παιζω online...
ευχαριστω πολυ για το ενδαφερον

XMENSAGIAS
18-04-2008, 19:01
filaraki mhn akous kanenan mesa sto conn-x exei ena cd valto sto pc kai ola 8a ginoun monas tous eyoson exei energopoihsh ena email pou sou exoun dwsei mono email kai wep key 8a xreiasth na valeis

jammin
19-04-2008, 01:12
filaraki mhn akous kanenan mesa sto conn-x exei ena cd valto sto pc kai ola 8a ginoun monas tous eyoson exei energopoihsh ena email pou sou exoun dwsei mono email kai wep key 8a xreiasth na valeis
ευχαριστω φιλε μου, αλλα οκ ειμαι ηδη μεσα

Ozzy
18-07-2008, 17:35
παιδια ειμαι καινουργιος στο forum.
εχω κι εγω προβλημα στη συνδεση με το internet.
στο pc συνδεω το conn-x router με usb
ενω στο ps3 μου ζητραει καλωδιο ethernet...
που θα βρω τετοιο καλωδιο ?
η γινεται να συνδςθω μονο με το usb?

Omega
18-07-2008, 19:07
Αν ειναι modem router το μοντεμ σου τοτε θα εχει απο 1 εως 4 λογικα θυρες ethernet.
Το καλωδιο θα το βρεις σε οποιοδηποτε καταστημα που πουλαει ειδη τεχνολογιας/πληροφορικης.
Απλα ζητα ενα καλωδιο ethernet.
Συνδεεις απο την μια το καλωδιο σε μια θυρα ethernet του μοντεμ σου και την αλλη στην ιδια θυρα του PS3.
Εμενα μου δουλεψε ετσι χωρις να παω να παιξω με καμια αλλη ρυθμιση του μοντεμ μου.

ΑΝ βεβαια το μοντεμ σου ειναι απλο και οχι modem router και δεν εχει θυρες ethernet,τοτε μαλλον θα βρεις ενα προβληματακι στην συνδεση και παμε σε αλλη λυση και οχι στην ανωθεν.

Υ.Γ.1 Τωρα προσεξα απο που εισαι Ozzy.Α ρε πατριδα Πρεβεζα!:yay:
Τις καλησπερες μου στα μερη μου εκει :bow::cheers:

Ozzy
30-07-2008, 17:21
εχω απλο modem.υπαρχει καποια λυση?η να παραγγειλω router?
Omega πατριωτη βοηθα

Omega
30-07-2008, 20:36
Λογικα θα πρεπει να πας στην λυση του modem router.Αν αγορασεις καποιο Η θα το πας με καλωδιο ethernet οπως σου αναφερω και πιο πανω Η θα ενεργοποιησεις το ασυρματο δικτυο στο μοντεμ ρουτερ για το PS3 Η για οποια αλλη συσκευη βλεπει ασυρματο δικτυο στο σπιτι σου.
Θυμησου ομως αν το κανεις αυτο,να βαλεις και κωδικο ωστε να μην μπαινουν στο δικτυο σου και σου τρωνε ταχυτητα (bandwidth)

WolfRathmA
31-07-2008, 06:44
εχω απλο modem.υπαρχει καποια λυση?η να παραγγειλω router?
Omega πατριωτη βοηθα

Αγορασε ενα ρουτερακι. Ασυρματο κιολας να μην χρειαζεσαι καλωδια κτλ.
Μην αγορασεις απο αυτα που δινει ο οτε παντος :p

Αν εχεις κανενα προβλημα εδω ημαστε παλι. :)

bill123
02-08-2008, 17:26
paidia exo to ps3 kana 6ari mines den to exo leitoyrgisi sxedon katholoy ,to provlima einai oti exo syndesh internet diamesoy tis wind me aytin tin istoria poy mpeni se thira usb,prospatho diamesoy toy lap top na kano diktio me to ps alla tipota an theli kanenas as dosi ligh voithia allios na iste kala .