PDA

View Full Version : Το add-on που έγινε κονσόλα! Η ιστορία του Playstation...



NonBorn
16-06-2007, 15:00
Το add-on που έγινε κονσόλα! Η ιστορία του Playstation...


Η πλευρά της Sega
Όλα ξεκίνησαν στα τέλη της δεκαετίας του '80 όταν το γνωστό πλέον σε όλους μας CD (Compact Disk) που είχε κάνει την εμφανισή του στην αγορά λίγο νωρίτερα, το 1982, έμπαινε δυναμικά στον χώρο της βιομηχανίας παιχνιδίων με το πρωτοπορικαό για εκείνη την εποχή Mega-CD της Sega. To Mega-CD της Sega ήταν ένα add-on για την κονσόλα της Sega εκείνη την εποχή το Sega Mega Drive που είχε κάνει την εμφάνιση του σε Ευρώπη, Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία και Ιαπωνία. H ανάπτυξη του Mega-CD ήταν απόρρητη και ούτε ακόμα καν οι game developers δεν ήξεραν εκείνη την περίοδο τι ετοίμαζε η Sega μέχρι που αποκαλήφθηκε στο Tokyo Toy Show στην Ιαπωνία. Το Mega-CD της Sega σχεδιάστηκε για να ανταγωνιστεί με τη μηχανή PC στην Ιαπωνία, η οποία είχε ένα χωριστό drive για CD-ROM. Η Sega θέλησε να επιδείξει τη δύναμη του CD της Sega, και εστίασε έτσι στα παιχνίδια "FMV" αντί να εκμεταλλευθεί το πρόσθετο χώρο αποθήκευσης του CD. Η Sega επέμεινε να χορηγήσει άδεια και να παραγάγει τα λεγόμενα "full motion video" παιχνίδια παρόμοια με τα προηγούμενα παιχνίδια Laserdisc, τα οποία κατακρίθηκαν παγκοσμίως από τους κριτικούς παιχνιδιών. Η περιορισμένη παλέτα 64-χρώματων του συστήματος, που συνδυάστηκε με τον επεξεργαστή που δεν ήταν σχεδιασμένος για βίντεο, οδήγησε σε κακή αναπαραγωγή του βίντεο, με συνέπεια αυτό να εμφανίζεται με κόκκους στα περισσότερα παιχνίδια.


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/74/Sega-Mega-CD-with-Mega-Drive_on_top.jpg/800px-Sega-Mega-CD-with-Mega-Drive_on_top.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0d/Sega_Mega-CD_II_%28PAL%29.jpg

Μερικοί τίτλοι για το Mega-CD addon:
http://www.imageshack.gr/images/2nz5kom0n3dtmnqy2tgk.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/3/3d/Earthworm_Jim.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/9/9a/The_Amazing_Spider-Man_vs._The_Kingpin_cover.jpg


Η πλευρά της Nintendo
Εκείνη την περίοδο η Nintendo συνεργαζόταν με την Sony για την δημιουργία ενός chip ήχου του DSP το οποίο θα εφοδίαζε την κονσόλα Super NES της Nintendo και θα την έφερνε μπροστά από τον ανταγωνισμό στο συγκεκριμένο τομέα τουλάχιστον. Η δημιουργία του chip ήταν γεγονός και η συνεργασία μεταξύ της Nintendo και της Sony στέφθηκε με επιτυχία κάτι που επιβεβαιώσαν και οι πωλήσεις της κονσόλας αργότερα. Το 1989 όταν η Nintendo θέλοντας να παραμείνει στο προσκήνιο ακολουθώντας τον ανταγωνισμό (την περίοδο εκείνη έκανε την εμφάνιση του το Mega-CD) ανέθεσε στην Sony την δημιουργία ενός CD-ROM addon για το Super NES μιας και αυτή είχε την απαραίτητη τεχνογνωσία και την υποδομή που χρειάζονταν εκείνη την εποχή για την ανάπτυξη και την κατασκεύή ενός τέτοιου drive. Πρόβλημα ανάμεσα στην συνεργασία μεταξύ Sony και Nintendo δημιουργήθηκε όταν η πρώτη θέλησε να κατέχει τα δικαιώματα για την κατασκευή τίτλων σε CD-ROM κάτι που βρήκε εντελώς κάθετη την Nintendo. Με πρόφαση λοιπόν ότι η philips ήταν η εφευρέτρια των CD's η Nintendo σπάει το συμβόλαιο της με την Sony και υπογράφει καινούργιο συμβόλαιο με την Philips. To add-on αυτό τελικά δεν κυκλοφόρησε ποτέ στο ευρύ κοινό για το SNES ενώ η Philips απ' την μεριά της λόγω της συνεργασίας της με την Nintendo έκανε την πρώτη της απόπειρα να μπει στο χώρο των videogames με την κυκλοφορία του CDi το οποίο δε πήγε καθόλου καλά. Παρ' όλα αυτά το 1992 η Nintendo ξαναυπογράφει συμβόλαιο με την Sony για την δημιουργία μιας νέας κονσόλας της Nintendo το SNES Playstation το οποίο θα ήταν σε θέση να παίζει τόσο catridges του SNΕS όσο και νέα games σε CD-ROM. Όμως η αποτυχία του Mega-CD από την Sega και οι προηγούμενες τριβές ανάμεσα στις δύο εταιρίες σε συνδιασμό με το υψηλό κόστος του άφησε στην άκρη το νέο αυτό project με αποτέλεσμα τον θάνατο του SNES Playstation.

Φωτογραφίες από το SNES addon που δε βγήκε ποτέ και το CDi της Philips:


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1d/Philips_CD-i-2.jpg
http://www.britishgaming.co.uk/wp-content/retroguide/snescd/x.jpg


H Sony και το Playstaion
Τελικά η Sony και ειδικότερα ο Ken Kuturagi έχοντας πίστη στο project του Playstation αρνήθηκε να το εγκαταλείψει και μαζί με μια ομάδα μηχανικών αποφάσισε να δημιουργήσει μια εξ' ολοκλήρου νέα κονσόλα με φοβερές δυνατότητες για εκείνη την εποχή στην επεξεργασία τρισδιάστατων γραφικών. Το Playstation θα ήταν η πρώτη κονσόλα σε 32bit και θα έφερνε επανάσταση στον χώρο του console gaming. Το PlayStation έκανε την εμφάνιση του στην Ιαπωνία στις 3 Δεκεμβρίου 1994, στις Ηνωμένες Πολιτείες στις 9 Σεπτεμβρίου 1995, και στην Ευρώπη στις 29 Σεπτεμβρίου 1995. Η πορεία και η επιτυχία του Playstation ήταν πρωτοφανής για τα δεδομένα του console gaming, τόσο σε ρεκόρ όσο και σε πωλήσεις. Μέχρι τον Μάρτιο του 2005, το PlayStation/PSone είχε φτάσει σε πωλήσεις πάνω από 100 εκατομμύριο μονάδες.


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/2/2c/PlayStationConsole_bkg-transparent.png
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/DualShock.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/PSone.jpg


Λίγα λόγια απο μένα...
Το άρθρο αυτό γράφτηκε με αφορμή μία στήλη του GamePro του Ιουνίου για την ιστορία του Playstation. Mάθημα ιστορίας λοιπόν για μία κονσόλα που έφερε όντως επανάσταση στον χώρο των videogames και έκανε όλους εμάς να ασχολούμαστε τόσο με το ίδιο όσο και με το PS2 που το διαδέχτηκε και πρόσφατα το PS3 που ενσωματώνει τεχνολογία ίκανη για μια νέα επανάσταση στον χώρο... ;) Μένει να δούμε αν θα το πετύχει!


4 videos = Playstation History

Όποιος δεν δει αυτά τα videos δε μπορεί να λέγεται Playstation Fan... Πραγματικά ένα μαγευτικό ταξίδι στην ιστορία του Playstation.

YouTube - Broadcast Yourself. YouTube - Broadcast Yourself.
YouTube - Broadcast Yourself. YouTube - Broadcast Yourself.

pvinis
16-06-2007, 15:08
ποοοοοοολυ ωραιο post!
τo χειριστηριο της philips ειναι χαλια !!

MaRkUs_
16-06-2007, 16:04
nice NonBorn :) να ξέρουμε πως προήλθε ο βασιλιάς!:)

sickness_
16-06-2007, 16:05
πολυ ωραιο ποστ !
Αν και μονο το ps one προλαβα εγω..!

WolfRathmA
16-06-2007, 16:09
Λατρευω να βλεπω το PSX! To classic φυσικα ειχα αγορασει τοτε. Το βλεπω και το λατρευω γιατι εχω περασει ΑΜΕΤΡΙΤΕΣ ωρες στην παιδικι μου ηλικια μαζι με πολους φιλους μου...

Συγκινηθηκα...

greekteo
16-06-2007, 16:44
Παρομοιο ειχα διαβασει στην wikipaideia οταν ειχα σκεφτει να γραψω εργασια στην τεχνολογια του σχολειου για την ιστορια των παιχνιδομηχανων. Ειμαι σιγουρος οτι η Nintendo μετανιωσε που αφησε να της φυγει ενας τετοιος γιγαντας. Αν ειχαν μεινει μαζι θα'χαμε playstation με παιχνιδια nintendo. Οτι καλυτερο :p

Proevofan
16-06-2007, 18:43
ego ta prolava ola ta parapano...gia to philips na eimai ilikrinhs oute to eixa akousta... :P mega drive II eixe pesei TO liosimo..fifa vasika me tis ores...tournoua ametrita..mexri k o pateras mou epaize thymamai...good times.. :)

TIP: eixame vrei kiolas mia thesh pou ebaine panta goal... gonia metaksi grammhs tou kentrou k plagiou..nomizo 3 kouremena tetragona brosta kremages to termatofylaka... :P

kvasil
16-06-2007, 19:15
παλικαρι μου να σε καλά είπα είναι κάτι παιδιά που πραγματικά ασχολούνται και αξίζουν πραγματικά τα συγχαρητήρια.

SQP_GR
16-06-2007, 19:29
egw thimame pou eixa agerasi to pthilips 300xiliades kai den epexa pote games ,prepi na toxo akom stin apothiki ,pantos itan mia exipni apopira tis eterias aytis ,giati proorizotan gia tin epanastasi dvd kei kala,itan to proto cd ikonas kai an epiane tha ta konomagan

gtakis
16-06-2007, 20:31
ωραιο ρε nonborn μονο αυτο μπορω να πω μπραβο!!!!!

klepidas
16-06-2007, 21:16
tromero topic mpravo sou NonBorn

MaRkUs_
16-06-2007, 21:30
Sqp γιά ψάξε την αποθήκη σου κουμπάρε!!!! αν το έχεις....βλέπω να το πέρνω οταν κατέβω κρήτη!:) κ καμία αλη παλιά κονσόλα όποιος εχει ας μου σφυρίξει ...αν δεν την έχω να την πάρω:)

mg1980
16-06-2007, 21:43
πολυ ωραιο post,τα θερμα μου συγχαριτηρια nonborn.ενα μαγευτικο ταξιδι στο παρελθον για το μηχανημα που αφησε ιστορια και αφηνει τη δικη του παρακατηθηκη του για τη μελλοντικη γεννια.μπραβο!

pvinis
10-07-2007, 01:11
ta videakia einai gamata!!

to play mou aresei! :p vcr style

karlat89
19-02-2010, 10:52
Οντως κεγω για το Phillips δεν ειχα ακουσει τιποτα.
Παντως μου θυμίσατε το πασχα του 97 που μετα απο πολλα κλαματα και γκρινιες καταφερα να παρω το PSX 75.000 δρχ απο expert.Φυσικά μεσα είχε μονο ενα demo με αν θυμαμαι καλα F1 crash bandicoot,klonoa....Μετα απο αυτο που να βρω μουτρα να ζητησω 18.000 να αγορασω παιχνιδι,και επαιζα ατελειωτες ωρες τις ιδιες πιστες,ως που μια φορα καθησε ο πατερας μου να δοκιμασει και είπε"Ρε συ αυτό ειναι καλο να παρουμε κανα παιχνιδι"

WolfRathmA
10-09-2010, 04:44
Εχτές το brand του Playstation έκλεισε 15 χρόνια και η Sony κάνει μια πάρα πολύ ωραία ανασκόπηση από το 1995 μέχρι και σήμερα μέσα σε ένα πάρα πολύ όμορφο βίντεο που αξίζει πραγματικά την προσοχή σας!
Επισης στο Playstation Store θα βρειτε καποια παιχνιδια για το PSOne σε πολύ χαμηλές τιμές, ένα theme για το PS3 και PSP και διάφορα άλλα!


http://www.viddler.com/explore/sceablog/videos/1231/


Ειδα τον Ken Kutaragi και πραγματικα συγκινήθηκα... Το οραμα αυτου του ανθρωπου ακομα και σημερα ειναι μεγαλο! Ολα τα "φταιω" του τα ριξανε στο PS3 επειδη εβαλε blu-ray, επειδη εβαλε πολυπύρηνους επεξεργαστες, επειδη εβαλε bluetooth, επειδη εβαλε wi-fi κτλ... και να που σημερα εχουμε αυτα που πρεπει και ζηταμε περισσοτερα, οταν ΚΑΠΟΤΕ λεγαμε "τι να τα κανουμε ολα αυτα και ποιος να δωσει τοσα λεφτα"...........

End...

babis13
16-09-2010, 14:15
φοβερο αρθρο απιστευτο λιωσιμο με το psx θυμαμαι καλοκαιρι του 97 πιτσιρικακι 11 χρονων πηγα να δουλεψω για να βγαλω λεφτα να το αγορασω,μολις τα συμπληρωσα φυσικα σταματησα τιν δουλεια ειχα παρει το total nba 97 και το adidas powe soccer φυσικα ειχα μεινει με τα γραφικα και ολα οσα προσεφερε η συγκεκριμενη κονσολα την κρατησα εως το 2001 τοτε την πουλησα γιατι λογω υπολογιστη δεν επαιζα καθολου το εζησα σε φοβερη ηλικια παντως ακομα θυμαμαι τον τρομο που ειχα στο πρωτο resident evil ωραια χρονια

Obiwan88
15-03-2011, 22:43
φιλε μου καταπληκτικο το αρθρο κ δεν θα μπορουσα παρα να σου δωσω τα συγχαρητιρια μου.. ευγε!

Leon_DiZ
24-06-2011, 21:16
ειχα προλαβει και το Mega Drive II νμζ.. το ειχε ο ξαδερφος μου και οποτε μπορουσα επαιζα αν και δεν με πολυαφηνε :( ο μικρος μου ξαδερφος πηρε αργοτερα το PS και θυμαμαι οτι ειχε φαει τοχσες τουμπες και ειχαμε παιξει τοσο πολυ που επρεπε να το γυριζουμε αναποδα για να παιζει XD

overclocker
24-06-2011, 23:31
^^
Το κλασικό πρόβλημα με το laser!
Θυμάμαι και εγώ μόλις είχα αγοράσει τότε το Metal Gear Solid και τρέχω να το βάλω στην κονσόλα γεμάτος αγωνία και να μην διαβάζει με τίποτα το cd. Μέχρι που μου έρχεται "φλασιά" και το γυρίζω ανάποδα και το διάβασε κατευθείαν.

FotisGRC
26-06-2011, 16:27
Οντως κεγω για το Phillips δεν ειχα ακουσει τιποτα.
Παντως μου θυμίσατε το πασχα του 97 που μετα απο πολλα κλαματα και γκρινιες καταφερα να παρω το PSX 75.000 δρχ απο expert.Φυσικά μεσα είχε μονο ενα demo με αν θυμαμαι καλα F1 crash bandicoot,klonoa....Μετα απο αυτο που να βρω μουτρα να ζητησω 18.000 να αγορασω παιχνιδι,και επαιζα ατελειωτες ωρες τις ιδιες πιστες,ως που μια φορα καθησε ο πατερας μου να δοκιμασει και είπε"Ρε συ αυτό ειναι καλο να παρουμε κανα παιχνιδι"


Έτσι ακριβώς..!! Εγώ είμαι 88αρης.. Άπειρες γκρίνιες και κλάμα.. Και ήταν πανάκριβο!! Ποιός μπορεί να ξεχάσει αυτή την εισαγωγή!!!

YouTube - ‪Crash Bandicoot 3 PAL Intro‬‏

djpar
27-06-2011, 13:17
το μαμηδι ηταν οντως πανακριβο τοτε

FotisGRC
27-06-2011, 13:42
Φαντάσου.. 75-80.000 σε μιά εποχή που όταν έτρωγες πάνω απο χιλιάρικο τη μέρα ήσουν σπάταλος!!

Lefteris_X
27-06-2011, 13:52
πανάκριβο;

για πληρώστε 14.000 δρχ (44 ευρώ για τους νεότερους) για το Super Monaco GP στο Megadrive, το 1990!!!!!!!!!!! (ή 1991 λολ).

ή ακόμα καλύτερα, 20.000 - 22.000 δρχ (60-66 ευρώ) για το Street Fighter 2 στο SNES το 1992....καλό ε;

και φυσικά ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΛΩΝ:Neo-Geo και τα παιχνίδια του, έκαστο από 100.000 (300 ευρώ) έως ακόμα και 165.000 δρχ (495 ευρώ).......βέβαια έπαιρνες στην ουσία την πλακέτα του coin-op σε ένα cartridge και είχες στην ουσία το coin-op σπίτι σου, ολόιδιο. Αλλά και πάλι....

όταν βγήκαν τα Crash Bandicoot (το 1ο το 1996) και είδα την ποιότητά του και μετά την τιμή, σκέφτηκα: καλά ηλίθιοι είναι; ΤΕΤΟΙΑ δουλειά και κοστίζει ΤΟΣΟ λίγο; Δηλαδή αργότερα που τα παιχνίδια θα είναι απείρως ανώτερα τεχνικώς, πόσο θα κοστίζουν; (απάντηση: τα ίδια και λιγότερα, πολύ λιγότερα, όπως σήμερα δλδ, που χρειάζονται δεκάδες εκ. δολάρια, ενώ οι τίτλοι έχουν λιανικό κόστος ίδιο και πολλές φορές λιγότερο απο τα παιχνίδια του "τότε")

Άλλωστε είναι γνωστό: η εποχή που ένας πιτσιρικάς / -κάδες, έβγαζαν τρελό χρήμα και φωτογραφίζονταν στα lifestyle περιοδικά με τη νέα τους Porsche ή Ferrari, έχει περάσει ανεπιστρεπτί, γιατί ήταν τα 80s. Τώρα, μόνο οι CEO και τα μεγαλοστελέχη βγάζουν το χρήμα, όλοι οι άλλοι (προγραμματιστές, γραφίστες, designers, modellers, τεχνικοί ήχου, κλπ) παίρνουν τα @@ μου.......βλέπε το "κολαστήριο" που πέρασαν οι άνθρωποι για να φτιάξουν το Red Dead Redemption. Μεγάλο σκάνδαλο, αρκετοί δούλεψαν σαν τα σκυλιά, σε απαράδεκτες συνθήκες και πληρώθηκαν κιόλας ένα @ και ένα μύδι........Κι έτσι έχουμε σημερινά παιχνίδια αστέρια, κόστους 40-50 ευρώ (άντε 60 το πολύ όταν υπερ-κοστολογούνται στην Ελλάδα και λοιπές "Ουγκάντες").

djpar
27-06-2011, 14:11
Καλα το γαματο ηταν τo megasixgames στο mega drive που ειχε αρκετες επιλογες με monaco GP,golden axe,SOF κτλ. παντος και τωρα 50-60 ευρο δεν δινω με τιποτα το παιρνω απο εξωτερικο εως οτου σκεφτουν οι Ελληνες να χαμηλωσουν λιγο την τιμη

karlat89
29-06-2011, 10:10
Καλα εδω εδωσα το 93 15000 για να παρω το spy vs spy στο master system.αθλιο,θυματε κανεισ ποσο εκανε τι game gear?

YouTube - ‪Spy vs. Spy - NES Gameplay‬‏

djpar
29-06-2011, 20:52
NEOGEO...μιλαμε για τρελα οι τιμες ευτυχως υπαρχει και το MAME!

Uruz 7
09-10-2011, 04:19
J1q9JKmuVUI
Παλιό το θέμα αλλά ωραίο video

giosici
27-01-2012, 12:39
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο! Σίγουρα ένας ps fun θα πρέπει να το διαβάσει!

giosici
27-01-2012, 12:47
Έτσι ακριβώς..!! Εγώ είμαι 88αρης.. Άπειρες γκρίνιες και κλάμα.. Και ήταν πανάκριβο!! Ποιός μπορεί να ξεχάσει αυτή την εισαγωγή!!!

YouTube - ‪Crash Bandicoot 3 PAL Intro‬‏ (http://www.youtube.com/watch?v=DGBwXH5P218)


Crash 2 & 3, τα πρώτα μου παιχνίδια και αγαπημένα!!!:fans:

geogoku
27-01-2012, 21:29
προσφατα το kotaku εβγαλε φωτος απο την συνεργασια της sony με την nintendo σε ενα πολυ ωραιο post στην σελιδα τους.οποιος θελει να το δει : http://kotaku.com/5876374/the-playstation-you-never-got-to-play/gallery/1

gebs
27-07-2012, 12:06
Φαντάσου.. 75-80.000 σε μιά εποχή που όταν έτρωγες πάνω απο χιλιάρικο τη μέρα ήσουν σπάταλος!!

Πές τα γαμώ το κερατό μου πέστα. Που έχουμε φτάσει πλέον..έλεος...

hollow_83
02-08-2012, 09:07
70.000 το 1997 για το Chrono Trigger και αλλα τοσα για το FF6 στο Super Nintendo :P

Η φωτογραφια πιο πανω μαλλον ειναι ψευτικη. Αν δε κανω λαθος μιλαμε για Addon το οποιο θα εμπαινε κατω απο την κονσολα και θα συνδεοταν στην σειριακη θυρα του SNES.

Καπως ετσι θα ηταν το τελικο προιον:

http://mimg.ugo.com/200906/14743/snes-cd.jpg

Το Addon θα ονομαζοντα Play Station, η σονυ μετα το εκανε μια λεξη ισως για λογους δικαιωματων.

Lefteris_X
02-08-2012, 09:41
Play-Station eXperimental :D για την ακρίβεια! PSX

ακριβώς αυτή τη φωτό θυμάμαι στο περιοδικό/ά του 1991 (ή 1992; ) , μαζί με ένα screenshot του Motor Toon GP, της ομάδας Poly's (πρων Polyphony Digital)!

πως περνούν τα χρόνια ε; μια εικοσαετία για πλάκα...

ΥΓ: Το οποίο Motor Toon GP, βγήκε τελικά στην πλατφόρμα PSX, αρχικά στην Ιαπωνία και με το Motor Toon GP 2 (το οποίο και είχα), η Poly's εμφανίστηκε στην Ευρώπη.

karlat89
02-08-2012, 09:42
Α ρε πατερα δεν θα στο συγχωρεσω ποτε που δεν μου πηρες snes

hollow_83
02-08-2012, 09:46
Νομιζω, χωρις να ειμαι σιγουρος οτι πρωτη φορα το ειχα δει σ' ενα τευχος του Edge Magazine τοτε. (Tα φερνε ενα φιλαρακι απο ενα μαγαζι στην ομονοια με ξενα περιοδικα).

Τα ελληνικα σιγουρα δε το ειχαν. TO gamepro ας πουμε στο 2ο τευχος ειχε αφιερωμα στο MK3 και στην ιστορια των κονσολων, και μολις τοτε ειχε ηδη βγει το PS1.

Lefteris_X
02-08-2012, 12:02
όχι βρε καμία σχέση......το EDGE ξεκίνησε πολύ αργά, τέλη 1993 - αρχές 1994.

Ελληνικά περιοδικά δεν διάβαζα ποτέ. ΠΟΤΕ. Επίσης ποτέ μη-τεχνολογικά / advanced περιοδικά, τύπου Gamepro και λοιπές αηδιούλες για teenagers (δεν το λέω μειωτικά προς εσένα hollow 83, αλλά μισούσα τη "νέα γενιά" αμερικάνικων / αγγλικών περιοδικών, που δεν έλεγαν ΤΙΠΟΤΑ σοβαρό, ΤΙΠΟΤΑ ενημερωτικό / εκπαιδευτικό, όπως ΟΛΑ τα περιοδικά έκαναν μέχρι πριν, απεναντίας τα "νέα" περιοδικά ήταν σαν video clip: πολλές φωτογραφίες, λεξιλόγιο 30 λέξεων, wow, awesome και cool, και τίποτα άλλο = κοινώς τα θεωρούσα "καταστροφή" για τα νεαρά μυαλά = έτσι γεννήθηκε η επόμενη γενιά χρηστών κονσολών και PC, που είναι παντελώς άσχετη από τεχνολογία...τέλος πάντων άλλη κουβέντα αυτή).

Βασικά, αμερικάνικα περιοδικά διάβαζα από το 1982, όταν μου τα έφερναν από USA, μέχρι που έπεσε "έμβασμα" από τον πατέρα (για πιο γρήγορη εκμάθηση αγγλικών) και έγινα συνδρομητής αργότερα.

Πάντα αμερικάνικα και αγγλικά περιοδικά, καθώς ήμουν συνδρομητής σε αυτά από το 1985 (Ετήσια συνδρομή μετρητά, στο βιβλιοπωλείο Παπασωτηρίου).

Και ήταν μέσα σε αυτά η φωτό και οι πληροφορίες, περί PSX.

Αντίστοιχα, από αυτά τα περιοδικά και από το Internet της εποχής (1989), βασικά το "undernet".........είχα ενημερωθεί πως ο Ken Kutaragi (ο "πατέρας" του Playstation brand), ήδη είχε συνεργασία με την Nintendo, καθώς έφτιαξε το τσιπ ήχου του SNES (που βγήκε το 1990-91, ως Super Famicom - Family Computer, η Ιαπωνική ονομασία της κονσόλας).

μεγάλη "περιουσία" αυτά τα περιοδικά εποχής 1982-1994, όπως και τα βιβλία περί Λογικού Σχεδίου, Boolean μαθηματικά, BASIC, δομή προγραμματισμού, αρχιτεκτονική main frame / micro / home υπολογιστών κλπ που είχα μελετήσει ενδελεχώς. ΜΕΓΑΛΗ. Και αναντικατάστατη - από οτιδήποτε (συμπεριλαμβανομένου και του σύγχρονου Internet).

hollow_83
02-08-2012, 12:24
Ναι ρε συ, το ξερω οτι το περιοδικο ηταν πιο μετα απο το ολο συμβαν, αλλα και γω τοτε ημουν νιανιαρο, οποτε συμβαντα που εγιναν το 85-90 δεν τα ζησα. (ευτυχως ειχα τη τυχη και την προθυμια να τα ζησω απο μονος μου κυνηγωντας το). Συμφωνω παντως για τις αποψεις σου ως προς αυτα τα περιοδικα, αλλα λογω της τοτε μικρης ηλικιας μου, καναν καλα τη δουλεια τους :P

Τωρα ειμαι 29.

Η ιστορια αν θυμαμαι καλα λεει οτι ο Ken ειχε παρει ενα NES για την κορη του και τον απογοητευσε η ποιοτητα ηχου. Αλλα επειδη δε μπορουσε να παρει αποφασεις απο μονος του, εφτιαξε το τσιπακι στα κρυφα και το εδειξε μετα στο τοτε αφεντικο του. Αργοτερα σε ενα meeting με την Nintendo αποφασισαν οτι το ηθελαν για το S. famicom.

Απλα θυμαμαι ειχε ενα αφιερωμα και μεσα εκει ηταν και το SNES addon.

Το edge οσο το θυμαμαι στα πρωτα του χρονια ηταν πολυ καλο. Οχι τεχνικο, αλλα εκανε σωστες παρουσιασεις.

Μετα 2000 εποχης χαλασε και εγινε κακιστο και κατευθυνομενο.

Lefteris_X
02-08-2012, 13:15
ε, ναι μετά "χάλασε" καθώς προσπάθησε (και τα κατάφερε σχετικά) να ανταπεξέλθει στην μάστιγα του σύγχρονου Internet.

άλλο το "παλιό" Internet και άλλο το "σύγχρονο". Το παλιό, ήταν σαν τα παλιά περιοδικά που μίλαγαν την "γλώσσα" της τεχνολογίας αλλά σε εκπαίδευαν κιόλας αν δεν ήξερες - ώστε να μάθεις, ενώ το σύγχρονο αντέγραψε την αμπελοφιλοσοφία των "νέων" σκουπιδο-περιοδικών.

Για την ιστορία, ώστε να υποστηρίξω αυτό που λέω περί παλιών και σύγχρονων περιοδικών και Internet (1982-1994, 2000-2012, το 1994-2000 ήταν μεταβατική περίοδος) μία απο τις μεγαλύτερες μορφές του gaming στα 80ς έως αρχές 90ς, ήταν ο αρθρογράφος - δημοσιογράφος / συντάκτης / αναλυτής / αρχισυντάκτης Jullian Rignall (αλλιώς "Jaz" ή "Jazza"). Μεγάλη παρουσία σε πολλά περιοδικά που στιγμάτισαν για πάντα την βιομηχανία, από τις εποχές του Computing (αρχές 80ς), το Zzap 64! (μέσα 80ς), το Computer and Videogames (τέλη 80ς)............ε, όταν κατάλαβε ότι ο έντυπος Τύπος πάει στο διάολο (1994-95) έφυγε από το Λονδίνο και πήγε USA, ώστε να στήσει ένα σωστό παλιού στυλ online περιοδικό.

Αυτό ήταν το ign, που πρωτομπήκα (τότε είχε άλλο όνομα βέβαια), το 1996.

όταν το ign άρχιζε να αλλάζει ύφος και περιεχόμενο, το 2000, που έσκασε και όλο το "dot.com" καραφούσκα (όσοι δεν το γνωρίζουν το μεγάλο Internet crash, ας διαβάσουν και κανά ιστορικό βιβλίο, ώστε να γνωρίζουν τι έχει προηγηθεί από το "σήμερα")..........................και που κατέληξε το ign μετά το 2003 να είναι ο εμετός που είναι έως και σήμερα...........ο Jaz Rignall απλά παραιτήθηκε.

Ε, αυτής της γενιάς είμαι κ' εγώ. Τεσσάρων χρονών ξεκίνησα περίπου, στα 8 έγραφα BASIC (καθώς πως αλλιώς θα έπαιζα παιχνίδι τότε, αν δεν έγραφα τον κώδικα; παιχνίδια έβρισκες στην Ελλάδα με το μικροσκόπιο το 1983-4 για υπολογιστές, μόνο Atari VCS / 400XE / 800XL παιχνίδια / προγράμματα έβρισκες). Πλέον οδεύω προς τα 37. (11-11-1975)

Ειλικρινά, αν μπορούσα με κάποια sci-fi τεχνική, να μεταβιβάσω από το μυαλό μου, όσα έχω δει, ζήσει, μελετήσει αλλά και συζητήσει με άτομα της τότε εποχής (ναι, πήγαινα Λονδίνο, μόνο και μόνο για εκθέσεις τεχνολογίας, και έπιανα κουβέντες.......πχ. έχω μιλήσει με τον Trip Hawkins, ιδρυτής της ΕΑ. Καλό ε; (εντάξ, 1-2 κουβέντες είπαμε κιόλας μην φανταστείτε) 1989 αν θυμάμαι καλά στο Commodore Show ή κάποιο άλλο παρεμφερές).

Αν μπορούσα να κάνω αυτό, το πιστεύω ότι αρκετοί θα είχατε πάρει τα δίκανα και θα πυροβολούσατε πολλές εταιρείες.......από την Micro$oft και την Google ΚΑΙ την Apple, έως την Sony, την Valve, την Capcom, την Intel, την AMD, την IBM κλπκλπ.

Δυστυχώς όμως κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό.

Όποιος όμως θέλει και έχει όρεξη, μπορεί να ψάξει στο Internet, να βρει παλιά περιοδικά και εκπομπές ώστε να μάθει τι έπαιζε κάποτε (το σωστό δηλαδή), πως (στραβά) εξελίχθηκαν τα πράματα και έτσι θα φτάσει στο σήμερα, και μόνο τότε θα μπορεί πραγματικά να δει / εντοπίσει, τι συμβαίνει γύρω του. Ειδάλλως απλά δεν μπορεί να καταλάβει - αλλά θα "πιστεύει" όμως ότι καταλαβαίνει μια χαρά (παράδειγμα μιας εκπομπής που είδα προ 1 εβδομάδας στο CNN έτος 1984-5 ή 6; , όπου είχαν καλέσει 2 σοβαρότατοι, γραββάτες κλπ δημοσιογράφοι, 4 διαφορετικές ομάδες devs να μιλήσουν για τα προϊόντα τους: ε, σήμερα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα καταλάβαινε ΤΙΠΟΤΑ: όλα ήταν τεχνολογικά, σε μια mainstream εκπομπή. Σήμερα στις mainstream τι λένε; Wow γμάει και δέρνει το Witcher 2 ή το "feleki RPG / Shooter"). Βράσε ρύζι.

Σουβλάκι και iPhone. Όπως βλέπω αλληγορικά εγώ τα πράματα σήμερα. Κριτική για τεχνολογικά, αλλά με γνώσεις που δεν μπορούν να βάλουν drivers. Προγραμματισμός, αλλά δεν ξέρω ούτε το SCSI τι σημαίνει. Προγραμματισμός, αλλά δεν κατέχω την έννοια "bitplane" και bottleneck. Ε, καρα-βράσε ρύζι. Αφήστε το παιδιά.

Και με έναν Cray XMP και εγώ προγραμματίζω, αν έχω από κάτω PetaFLOPS δύναμης.

DJTaurus
08-08-2012, 22:57
Λευτέρη μηπως να εδινες μια ευκαιρια στο Twitter? Eστω και δικτυακά θα μπορέσεις να πείτε "2 κουβέντες".

Δες ενα πρόσφατο tweet του Julian Rignall τον οποιο εκανα αμεσα follow μολις τον ανεφερες!

Julian Rignall @JazRignall

"In 1982, the C64 cost $1,657 in today's money. It was cutting edge tech. A top-spec PC or MacBook would cost about the same today."

Και ενα αλλο που μου άρεσε:

"New Super Mario Bros 2 shows how utterly brilliant and timeless traditional platformers can be. Lacks truly new stuff, but still fab. 88%"