PDA

View Full Version : Military thread!!!



gtakis
14-04-2008, 23:59
Ανοίγω αυτό το thread με αφορμή κάποια πράγματα που γράφτηκαν για το στρατό σε άλλο θέμα.Εδώ λοιπόν θα γράφουμε σε τι σώμα έχουμε υπηρετήσει,ποια χρονιά,τι σειρά ήμασταν,αν είχαμε φάει πήξιμο και γενικά τέτοια στρατιωτικά πράγματα.Και στην τελική ποιος ξέρει μπορεί να τύχει να βρούμε καμια σειρούλα μας εδώ μέσα...!
Αρχίζω λοιπόν εγώ:Υπηρέτησα τις χρονιές 2002-03,παρουσιάστηκα στο 6ο σύνταγμα πεζικού της Κορίνθου(ήμουν τυχερός),είχα ειδικότητα τφ (τυφεκιοφόρος ή αλλιώς Τρέξε Φαντάρε.... χαχαχαχα),ήμουν 279 σειρά(2002 Δ ΕΣΣΟ),πήγα με μετάθεση Μυτιλίνη στο 296 Τ.Ε (Τάγμα Εθνοφυλακής)έκατσα 4 μήνες και ήρθα με απόσπαση στην Αθήνα όπου και έλιωσα κυριολεκτικά στην Προεδρική φρουρά για 8 μήνες απ'όπου και απολύθηκα μετά από 14 μήνες θητείας.Τέλος είχα φάει 25φ(φυλακές)και πολλά Σ.Ε.Ξ(Στέρηση ΕΞόδου) και πολλές κρατήσεις εκ των οποίων τα περισσότερα στην Π.Φ.
Ελπίζω να μην κούρασα,να σας αρέσει το θεματάκι και να το τιμήσετε!!!

oddin
15-04-2008, 00:11
Ωραιο Thread.


2006 Β ΕΣΣΟ
Μηχανικό ειδικότητα σκαπανέας ναρκαλιευτής.

ΝΑΥΠΛΙΟ -> ΛΟΥΤΡΑΚΙ -> ΝΑΥΠΛΙΟ -> ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΚΑΛΛΟΝΗ (ΕΚΕΙ ΕΦΑΓΑ ΠΑΚΕΤΟ) και τέλος της θητείας στο Γ.Ε.Σ. οπου πήγα για κάλα,και την πάτησα....!Αν σας πουν εκεί για μετάθεση απλά μην πάτε!!

gtakis
15-04-2008, 00:19
Όντως ή Μυτιλήνη είναι πακέτο αλλά Λουτράκι την πέρασες καλά φαντάζομαι ε?

tasioskis
15-04-2008, 00:22
βαθυ σαμου 212 Τ.Ε πολυ καλα περασα 6 μηνες

πετριτσι σερρων αλλους 6 μηνες...

WolfRathmA
15-04-2008, 01:51
ΜΜμμμ.... μαλλον στα προσοντα τα δικα μου δεν ειναι κανεις εδω μεσα! ΧΑχαχαχαχα :p

Καταδρομεας Αλεξιπτωτηστης εδω παιδες... 2005 Β ΕΣΣΟ σειρα 291. Α/Τ (αντιαρματιστης)

Στην αρχη παρουσιαστηκα στα ιοτομπαλα στην καστορια στο πεζικο (ωραια ηταν παντος εκει..) Απο εκει δηλωσα ειδικες δυναμης. Ορκιστηκα και μετα με πηγαν στην Ρεντινα για να παρουμε πρασινο μπερε. Εκατσα εκει περα 2,5 μηνες (στις εξωδους μου περασα παρα πολυ ωραια, αλλα στην εκπεδευση σκετη πικρα!)
Μετα κατεβηκα ασπροπυργο για να περασουμε ΣΒΕΑ (Σχολη βασικης εκπαιδευσης αλεξιπτωτιστων) περιπου 1 μηνα μεσα στη ΣΧΑΛ γιατι ο κολοκαιρος δεν μας εκανε την χαρη να κανουμε τα αλματα... Το μονο καλο και παλι εδω ηταν η εξωδους επειδη ημουν κοντα στο σπιτι. Το τι περασα και παλι στις εκπεδευσης δε λεγεται...
Μετα μπηκαμε μεσα στη 2μοιρα αλεξιπτωτηστων και εκατσα εκει μεχρι να απολυθω...

Περασα δυσκολα, πολλες εκπεδευσεις και ασκησης και σκοπιες κτλ κτλ... ολα τα εχω φαει με την μεγαλη την κουταλα!! Αλλα πραγματικα ηταν απιστευτη εμπηρια που δε θα ξαναζησω!

Δε περιμενα να το πω αυτο ποτε μου (ειδικα οταν ημουν μεσα) αλλα θα το πω...
Μακαρι να γυρναγε ο χρονος πισω να ξανα ημουν εκει με τις σειρες μου!!!

WolfRathmA
15-04-2008, 01:58
Παρτε και μερικες φωτο...

WolfRathmA
15-04-2008, 02:03
Αυτο με τα Zontiac (βαρκες :p) ειναι εκπεδευση του λοχου αμεσης επεμβασης.

Σε αυτη την εκπεδευση ΟΤΙ και να γινει στην αθηνα τρεχουμε και εμεις μαζι!!! Ελεος απλα...

Θυμαστε που ειχε πεσει το αεροπλανο το καλοκαιρι του 2005; Ε... ειχαμε παει και εμεις εκει να μαζεψουμε συντριμια και να βοηθησουμε τον κοσμο...

Το τι κεφαλια και χερια ειδαμε πεταμενα απο εδω και απο εκει δε λεγεται...

jorgedept
15-04-2008, 02:05
2004 Β EΣΣΟ Χειριστής Αντιαρματικού TOW

287 Λελεεεε

Κιλκίς (κέντρο-1μήνα) ->
Γιαννιτσά (1η μετάθεση-1μηνα) ->
Κιλκίς (εκπαίδευση ειδικότητας-1μήνα) ->
Γιαννιτσά (ύπνος-2μήνες)->
Χελιδόνα Έβρου (ύπνος στο φυλάκιο-2μήνες)->
Ροδόπολη Σερρών (Επιλοχίας 'Α Λόχου Νεοσύλλεκτων και ύπνος-4μήνες) ->
Κυπρίνος Έβρου (άδεια απολύσεως και ύπνος-1μηνα)

με 124 μέρες άδειας :D και δεν πρόλαβα να πάρω 9 μέρες από την παραμεθορίου.

WolfRathmA
15-04-2008, 02:17
ΑΑ... εγω ξεχασα να πω ποσες μερες πηρα αδεια!

20! αχαχαχαχαχαχα!!!
Και τις 10 να φανταστητε οτι τις πηρα απο αναρωτηκη επειδη πηγα και εκανα ενχιρησει σε ενα δοντι που με ενοχλουσε!

modecris
15-04-2008, 04:08
Σωτήριον έτος 1992,αν θυμάμαι καλά στις 19 μαϊου.
Σειρά 218 ή κατά τα επίσημα 92 Γ ΕΣΣΟ.

Παρουσιάστηκα στην Αυλώνα και μετά τον πρώτο μήνα της βασικής εκπαίδευσης άλλαξα επιλαρχία και πήρα την ειδικότητα του πυροβολητή μέσων αρμάτων (Μ47-Μ48).Λόγω αυτής της ειδικότητας τρέφω μία αντιπάθεια προς τους αντιαρματιστές και ειδικά σε αυτούς των ειδικών δυνάμεων :p

Κάπου τον αύγουστο πήγα στην Χίο,96 ΕΑΡΜΕΘ.Σε γενικές γραμμές καλά τα πέρασα αν και αργότερα χάλασαν πολύ οι υπηρεσίες και πηγαίναμε σερί σκοπιά.Τους τελευταίους μήνες έβγαινα από την μονάδα μόνο με άδεια ή για το εξωτερικό φυλάκιο που είχαμε.
Και μιά και το θυμήθηκα,θα κάτσω να διαβάσω το ημερολόγιο που έχω από τον στρατό...

gtakis, +rep για τις αναμνήσεις που μου έφερες.


Edit:Τί θα κάνουμε με το vBulletin;
gtakis στο χρωστάω το rep.

jammin
15-04-2008, 09:13
97 Α εγώ. Νιγριτα --> Λαγκαδα --> Χελιδόνα (Εβρο) --> Νιγριτα

Μακάρι να εμενα Χελιδονα που υποτιθεται οτι δεν θα ηταν καλα. Εξαιτιας του οτι ημουν απλος ΤΦ με εστειλαν σε ενα φυλακιο οπου δεν ειχα καθολου μα καθολου δουλεια καθοτι ελληνοβουλγαρικα συνορα (εκεινη η τηλεοραση δουλευε 24 ωρες, σταματησε μονο μια φορα σε διακοπη ρευματος)

jammin
15-04-2008, 09:13
+rep και απο μενα τακη. Πολύ καλο θεματάκι.

tasioskis
15-04-2008, 11:14
ασχετο αστειο.... οι παρελασεις ειναι ματαιες,ο τουρκος δεν ειναι εχθρος,εχθρος ειναι ο μιλιταρισμος και ο καπιταλισμος...λολ...

ξεχασα να δωσω τα στοιχεια μου....
2003 Γτα ΕΣΣΟ Τ.Φ. σειρα 284...

εγω θελω να ρωτησω κατι.... τι σας εδωσε ο στρατος,που το χρειαζεστε???

nikon
15-04-2008, 11:22
ασχετο αστειο.... οι παρελασεις ειναι ματαιες,ο τουρκος δεν ειναι εχθρος,εχθρος ειναι ο μιλιταρισμος και ο καπιταλισμος...λολ...

ξεχασα να δωσω τα στοιχεια μου....
2003 Γτα ΕΣΣΟ Τ.Φ. σειρα 284...

εγω θελω να ρωτησω κατι.... τι σας εδωσε ο στρατος,που το χρειαζεστε???

Μέχρι να παντρευτείς δεν χρειάζεσαι τίποτα από αυτά που έμαθες στον στρατό.¶μα παντρευτείς όμως βλέπεις ότι είσαι καλός στο στρώσιμο του κρεβατιού,στο πλύσιμο των πιάτων,στο ράψιμο καμιάς τρύπας,στο σφουγγάρισμα και σε όλα όσα έμαθες εκεί.

tasioskis
15-04-2008, 11:25
Μέχρι να παντρευτείς δεν χρειάζεσαι τίποτα από αυτά που έμαθες στον στρατό.¶μα παντρευτείς όμως βλέπεις ότι είσαι καλός στο στρώσιμο του κρεβατιού,στο πλύσιμο των πιάτων,στο ράψιμο καμιάς τρύπας,στο σφουγγάρισμα και σε όλα όσα έμαθες εκεί.


αυτο εννοω...το μονο που με εμαθαν ειναι ολα αυτα....
α και το καλυτερο ειναι οτι σε μαθαινουν να μην σεβεσαι τους ανωτερους,αλλα να τους φοβασαι....

SIRIOS7
15-04-2008, 11:25
egw paidia parousiastika sto xaidari to 1999 kai apoluthika apo th xio to 2001.eimoun 262 seira kai diavivasths.sth xio prolava treis taksiarxous.den prolava thn meiwsh ths thiteias gia kati mhnes.

g21ath
15-04-2008, 12:11
gtaki μπραβο πολυ καλο thread +rep και απο μενα.

Εγω οπως και ο φιλος ο wolfrathma υπηρετησα στις Ε.Δ. στα αλεξιπτωτα 232 σειρα 1994Ε ΕΣΣΟ, στην 2η ΜΑΛ, ειχα 2 ειδικοτητες ραδιοτηλεγραφητης πρωτα στο λοχο διοικησης (πικρα να πηδας απο αεροπλανο με ασυρματους κτλ.) και μετα καταστροφεας αφου πηγα στον 3ο λοχο κρουσης. Εχω κανει οτι ασκηση υπαρχει στον στρατο απο 2 φορες και 26 αλματα μαζι με αυτα της μετεκπεδευσης (με εχουν καλεσει 3 φορες, την 1 εκανα και 2 αλματακια).
Και ΄γω δεν περιμενα τοτε να μιλησω ποτε ετσι για τον στρατο αλλα ηταν αξεχαστες εμπειριες με πολυ καλες και πολυ ασχημες στιγμες,και θα το ξανακανα ΑΝΕΤΑ,γουσταρω.
ΑΑΑΑ και χωρις παρεξηγηση αλλωστε σαν φιλαρακια τα λεμε, εγω πιστευω οτι εμαθα πολλα απ΄τον στρατο εκτος απ'το να ραβω κτλ. εμαθα να ,επιβιωνω (κατω απο πολυ δυσκολες συνθηκες,να προσανατολιζομαι βαση της φυσης,να χρησιμοποιω διαφορα οπλα,πειθαρχια,υπομονη,συνεργασια(ειναι βασικο να ξερεις οτι εχεις καποιον διπλα σου στα δυσκολα),τα αλματα τα οποια ειναι απιστευτη εμπειρια,και πολλα αλλα απλα πιστευω οτι θα γινω κουραστικος.

Υ.Γ. Εμαθα να ''καθαριζω'' χωρις να βγαζει ο αλλος αχνα(χρησιμο για τις πεθερες:fryingpan:χιχιχιχιχιχχι

nikon
15-04-2008, 12:20
gtaki μπραβο πολυ καλο thread +rep και απο μενα.

Εγω οπως και ο φιλος ο wolfrathma υπηρετησα στις Ε.Δ. στα αλεξιπτωτα 232 σειρα 1994Ε ΕΣΣΟ, στην 2η ΜΑΛ, ειχα 2 ειδικοτητες ραδιοτηλεγραφητης πρωτα στο λοχο διοικησης (πικρα να πηδας απο αεροπλανο με ασυρματους κτλ.) και μετα καταστροφεας αφου πηγα στον 3ο λοχο κρουσης. Εχω κανει οτι ασκηση υπαρχει στον στρατο απο 2 φορες και 26 αλματα μαζι με αυτα της μετεκπεδευσης (με εχουν καλεσει 3 φορες, την 1 εκανα και 2 αλματακια).
Και ΄γω δεν περιμενα τοτε να μιλησω ποτε ετσι για τον στρατο αλλα ηταν αξεχαστες εμπειριες με πολυ καλες και πολυ ασχημες στιγμες,και θα το ξανακανα ΑΝΕΤΑ,γουσταρω.
ΑΑΑΑ και χωρις παρεξηγηση αλλωστε σαν φιλαρακια τα λεμε, εγω πιστευω οτι εμαθα πολλα απ΄τον στρατο εκτος απ'το να ραβω κτλ. εμαθα να ,επιβιωνω (κατω απο πολυ δυσκολες συνθηκες,να προσανατολιζομαι βαση της φυσης,να χρησιμοποιω διαφορα οπλα,πειθαρχια,υπομονη,συνεργασια(ειναι βασικο να ξερεις οτι εχεις καποιον διπλα σου στα δυσκολα),τα αλματα τα οποια ειναι απιστευτη εμπειρια,και πολλα αλλα απλα πιστευω οτι θα γινω κουραστικος.

Υ.Γ. Εμαθα να ''καθαριζω'' χωρις να βγαζει ο αλλος αχνα(χρησιμο για τις πεθερες:fryingpan:χιχιχιχιχιχχι

Eσύ,ο Wolf και όλοι όσοι πάνε σ'αυτά τα σώματα σίγουρα κάτι μαθαίνουν αλλά οι περισσότεροι δηλαδή αυτοί που πάνε στο πεζικό,ναυτικό και αεροπορία μόνο αυτά που είπαμε εγώ και ο Τάσος μαθαίνουν.

muku
15-04-2008, 12:51
Εγώ είμαι 23 σχεδόν, δεν έχω πάει ακόμα, δουλεύω πάνω στο αντικείμενο των σπουδών μου οπότε δεν πηγαίνω μέχρι τον Δεκέμβριο του 2012 που έχω αναβολή :) Θεωρώ τον ελληνικό στρατό έναν από τους χειροτεροτεροτεροτεροτερους θεσμούς του κράτους μας και μακάρι να αποφασίσω να μεταναστεύσω και να μην πάω ποτέ στρατό. Θεωρώ γελοίο να χάνεις ένα χρόνο από την ζωή σου για να καθαρίζεις τουαλέτες, να κόβεις πατάτες και να ξύνεις τα γκουχου γκουχου ενώ θα μπορούσες να δουλεύεις να βγάζεις τα λεφτάκια σου και να πηγαίνεις μπροστά την ζωή σου. Επειδή γενικά με ενθουσιάζει η περιπέτεια θα πήγαινα με ευχαρίστηση στρατό αν ήταν ένα δίμηνο άντε τρίμηνο. Αλλά τώρα είναι too much.

gtakis
15-04-2008, 12:57
Thanks παιδιά ήμουν σίγουρος ότι θα σας έρχονταν αναμνήσεις πάλι στο μυαλό καλές (και κακές ίσως),αλλά όπως και να έχει αξίζει να τις θυμόμαστε γιατί μην ξεχνάμε πως ο στρατός είναι μια μεγάλη σχολή ενηλικίωσης για εμάς τους άντρες και μπορεί να αναθεματίζουμε όταν υπηρετούμε πολλές φορές και να μην βλέπουμε την ώρα να γυρίσουμε σπίτια μας αλλά όταν περάσει καιρός παρακαλάμε για να μπορούσαμε να κάνουμε κανένα νουμεράκι ακόμα στην σκοπιά(εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω ειδικά όταν περνάω απο το Σύνταγμα καμιά φορα και βλέπω τους Εύζονες με πιάνει μια τρελή νοσταλγία)....
Υ.Γ:Δηλαδή ο πιο παλαίουρας εδώ μέσα μέχρι ώρας είναι ο modecris ε???Α ρε ποντίκια :rofl::rofl::rofl:

gtakis
15-04-2008, 13:15
Εγώ είμαι 23 σχεδόν, δεν έχω πάει ακόμα, δουλεύω πάνω στο αντικείμενο των σπουδών μου οπότε δεν πηγαίνω μέχρι τον Δεκέμβριο του 2012 που έχω αναβολή :) Θεωρώ τον ελληνικό στρατό έναν από τους χειροτεροτεροτεροτεροτερους θεσμούς του κράτους μας και μακάρι να αποφασίσω να μεταναστεύσω και να μην πάω ποτέ στρατό. Θεωρώ γελοίο να χάνεις ένα χρόνο από την ζωή σου για να καθαρίζεις τουαλέτες, να κόβεις πατάτες και να ξύνεις τα γκουχου γκουχου ενώ θα μπορούσες να δουλεύεις να βγάζεις τα λεφτάκια σου και να πηγαίνεις μπροστά την ζωή σου. Επειδή γενικά με ενθουσιάζει η περιπέτεια θα πήγαινα με ευχαρίστηση στρατό αν ήταν ένα δίμηνο άντε τρίμηνο. Αλλά τώρα είναι too much.

Συγνώμη αλλά γελοία είναι η άποψη σου για αυτό το θέμα γιατί αν δεν υπηρετήσεις ποτέ δεν πρόκειται να νιώσεις πόσο σημαντική είναι η ύπαρξη ενός τέτοιου σώματος,δηλαδή όλοι αυτοί που πήγαν στρατό και έπηξαν να φυλάνε σκοπιά στον έβρο ή στα νησιά μας για να κοιμάσαι εσύ και η οικογένεια σου ήσυχοι είναι βλάκες???
Κοίτα να δείς υπάρχει και άλλη λύση αν δεν θές να υπηρετήσεις,πας παίρνεις ένα Ι5 ψυχολογικό όπως κάνουν πολλοί που δεν την παλεύουν να κάνουν την θητεία τους.Και πίστεψέ με στον στρατό δεν πας για περιπετειούλες αγόρι μου αλλά για να μάθεις να υπερασπιστείς την πατρίδα σου,την οικογένειά σου,το σπίτι σου,σε καιρό πολέμου και επίσης για να μάθεις την έννοια της πειθαρχίας πράγμα που έχει αρχίσει και εκλείπει στην εποχή μας και είναι απίστευτα χρήσιμο όχι μόνο για τα στρατιωτικά σου καθήκοντα αλλά για την πορεία της ζωής σου.
Σόρυ για το ύφος μου αλλά δεν αντέχω τέτοιου είδους απόψεις,δηλαδή να τα καταργήσουμε όλα και μετά να στήσουμε κώλο στους τούρκους,τους σκοπιανούς και όποιον άλλο θέλει να αμφισβητήσει την εδαφική κυριαρχία μας,με τέτοιες απόψεις και τέτοια ''πιστεύω'' δεν πρόκειται ποτέ να δικαιωθούμε στο ΄σκοπιανό.....

nikon
15-04-2008, 13:28
Συγνώμη αλλά γελοία είναι η άποψη σου για αυτό το θέμα γιατί αν δεν υπηρετήσεις ποτέ δεν πρόκειται να νιώσεις πόσο σημαντική είναι η ύπαρξη ενός τέτοιου σώματος,δηλαδή όλοι αυτοί που πήγαν στρατό και έπηξαν να φυλάνε σκοπιά στον έβρο ή στα νησιά μας για να κοιμάσαι εσύ και η οικογένεια σου ήσυχοι είναι βλάκες???
Κοίτα να δείς υπάρχει και άλλη λύση αν δεν θές να υπηρετήσεις,πας παίρνεις ένα Ι5 ψυχολογικό όπως κάνουν πολλοί που δεν την παλεύουν να κάνουν την θητεία τους.Και πίστεψέ με στον στρατό δεν πας για περιπετειούλες αγόρι μου αλλά για να μάθεις να υπερασπιστείς την πατρίδα σου,την οικογένειά σου,το σπίτι σου,σε καιρό πολέμου και επίσης για να μάθεις την έννοια της πειθαρχίας πράγμα που έχει αρχίσει και εκλείπει στην εποχή μας και είναι απίστευτα χρήσιμο όχι μόνο για τα στρατιωτικά σου καθήκοντα αλλά για την πορεία της ζωής σου.
Σόρυ για το ύφος μου αλλά δεν αντέχω τέτοιου είδους απόψεις,δηλαδή να τα καταργήσουμε όλα και μετά να στήσουμε κώλο στους τούρκους,τους σκοπιανούς και όποιον άλλο θέλει να αμφισβητήσει την εδαφική κυριαρχία μας,με τέτοιες απόψεις και τέτοια ''πιστεύω'' δεν πρόκειται ποτέ να δικαιωθούμε στο ΄σκοπιανό.....

Χαλάρωσε ρε c δεν έχουμε πόλεμο να φυλάμε σύνορα αλλά και αν γίνει το μπαμ νομίζεις ότι μετά από την θητεία που έκανες είσαι έτοιμος για πόλεμο;Ο Wolf και ο g21ath μπορεί να είναι εμείς όχι.Για κανένα κυνήγι είμαστε έτοιμοι για τα άλλα άσε καλύτερα.

jammin
15-04-2008, 13:40
σιγουρα σε καμια περιπτωση δεν εισαι ετοιμος για πολεμο. Σε αυτο βεβαια οφειλεται και η ποιοτητα της εκπαιδευσης και ισως και το ευρος της θητειας. Θα μπορουσαμε σε πολυ λιγοτερο διαστημα να μαθουμε περισσοτερα ουσιαστικα πραγματα.
Θεωρω προσωπικα οτι ο τακης ειναι περισσοτερο αρνητικος στην απαξιωση καθεαυτου του στρατου.

tasioskis
15-04-2008, 13:40
ηρεμια...
εγω θελω να πω οτι ετσι οπως καταντησε ο στρατος ειναι ενα κολεγιο...αλλα ξεραμε και αλλα ειδαμε,τουλαχιστον εγω...πραγματικος στρατος ηταν μεχρι το 80 και λιγο μετα...
2003 πηγα εγω....και φιλου εχω απο τοτε...αλλα πραγματικα δεν μου εδωσε κατι για να κρατησω μεσα μου...μπορει να μου το εδωσε και να ειχα κλειστα τα ματια τι να πω.Παντως εκεινη την εποχη ενοιωθα 12 μηνες α/α απο την πραγματικη ζωη...
δεν προσβαλλω κανεναν λεω μονο την γνωμη μου...

gtakis
15-04-2008, 13:41
Tότε να τα παρατήσουμε ανοιχτά και αφύλακτα τα σύνορα...Τι λες για αυτό,το βλέπεις λογικό?Και δεν σου είπα ότι θα μπω στην Τουρκία να σφάξω καμια 500αριά τούρκους αλλά έχω τις στοιχειώδης γνώσεις όπως και οι περισσότεροι που έχουν υπηρετήσει...

nikon
15-04-2008, 13:47
σιγουρα σε καμια περιπτωση δεν εισαι ετοιμος για πολεμο. Σε αυτο βεβαια οφειλεται και η ποιοτητα της εκπαιδευσης και ισως και το ευρος της θητειας. Θα μπορουσαμε σε πολυ λιγοτερο διαστημα να μαθουμε περισσοτερα ουσιαστικα πραγματα.
Θεωρω προσωπικα οτι ο τακης ειναι περισσοτερο αρνητικος στην απαξιωση καθεαυτου του στρατου.

Αυτό είναι το θέμα ότι έτσι όπως είναι ο στρατός μόνο για απαξίωση είναι.Σιγά μη μου μείνει αξέχαστο το 2-4 το πρωί να φυλάω έξω από τα γραφεία της μονάδας.Τι φύλαγα να μην έρθουν οι Τούρκοι και πάρουν τα στυλό και τα μολύβια;Γι'αυτό δεν έχω γράψει και τι εσο ήμουν ή ποια χρονιά τελείωσα....ούτε που θυμάμαι και ούτε θέλω να θυμάμαι.Απλά να πω ότι ήμουν στα Τεθωρακισμένα και πέρασα από Αυλώνα μετά Σαμοθράκη και τέλος Αλεξανδρούπολη.

jammin
15-04-2008, 13:47
Tότε να τα παρατήσουμε ανοιχτά και αφύλακτα τα σύνορα...Τι λες για αυτό,το βλέπεις λογικό?Και δεν σου είπα ότι θα μπω στην Τουρκία να σφάξω καμια 500αριά τούρκους αλλά έχω τις στοιχειώδης γνώσεις όπως και οι περισσότεροι που έχουν υπηρετήσει...
ετσι ειναι παιδες. Δηλαδη περιμενουμε να παμε στρατο και να βγουμε ολοι ραμπο?

tasioskis
15-04-2008, 13:49
Tότε να τα παρατήσουμε ανοιχτά και αφύλακτα τα σύνορα...Τι λες για αυτό,το βλέπεις λογικό?Και δεν σου είπα ότι θα μπω στην Τουρκία να σφάξω καμια 500αριά τούρκους αλλά έχω τις στοιχειώδης γνώσεις όπως και οι περισσότεροι που έχουν υπηρετήσει...


και πρεπει να εισαι και υπερηφανος....αλλα ειχα την τυχη η την ατυχια να μην υπηρετησω στις ε.δ. και να μην μαθω αυτα που εμαθες εσυ...γιατι σε ενα απλο πεζικο μα εμαθαν πως να γινουμε καμαριερες,τουλαχιστον εκει που υπηρετησα εγω...

gtakis
15-04-2008, 13:54
Παιδιά μην τα ισοπεδώνουμε όλα,ο στρατός για μένα είναι απαραίτητος για πολλούς λόγους άσχετα αν έχει γίνει όντως σε πολλές περιπτώσεις κολλεγιακός λόγω ότι υπάρχει το ''μέσο''...Τώρα γνώμη μου είναι και δεν προσπαθώ να την επιβάλω,απλά μου την δίνει αυτή η απαξίωση και η λαμόγια για τον στρατό από μερικούς...(δεν έχω τίποτα με κανέναν από εδώ μέσα μιλάω γενικά)

nikon
15-04-2008, 13:54
Tότε να τα παρατήσουμε ανοιχτά και αφύλακτα τα σύνορα...Τι λες για αυτό,το βλέπεις λογικό?Και δεν σου είπα ότι θα μπω στην Τουρκία να σφάξω καμια 500αριά τούρκους αλλά έχω τις στοιχειώδης γνώσεις όπως και οι περισσότεροι που έχουν υπηρετήσει...

Αν εννοείς στοιχειώδεις γνώσεις το να κρατάς ένα όπλο τότε ναι αυτό το μάθαμε.Αλλά γνώσεις στο τι κάνουμε σε περίπτωση που γίνει κάτι να είσαι σίγουρος ότι εμείς έχουμε μεσάνυχτα.

undisputed
15-04-2008, 13:55
Εγω παρουσιαστικα τριπολη (Δ΄05)>καβουρι>παρνηθα>Πενταγωνο,ειδικοτητα μηχανικος τηλεπικοινωνιων.Γενικα περασα καλα...αλλα οσο νανε πια ο στρατος ειναι ενας χαμενος χρονος κατεμε!

modecris
15-04-2008, 14:05
Και όμως,ο στρατός σε μαθαίνει να επιβιώνεις σε μια κλειστή κοινωνία στην οποία λείπουν όλες οι δικλίδες ασφαλείας που είχες ως τότε.Σε μαθαίνει να σέβεσαι τους άλλους (δεν μιλάω για τους αξιωματικούς),σε μαθαίνει να κάνεις οικονομία,σε μαθαίνει να αναλαμβάνεις υποχρεώσεις.
Σίγουρα δεν είμαι υπέρ των καψονιών αλλά για πέστε μου μέχρι τότε είχατε ξεσκατώσει τουαλέτες;Θα τα μαθαίνατε υπό άλλες συνθήκες;

muku
15-04-2008, 14:21
Πόπο χαμός έγινε μετά το ποστ μου, το περίμενα άλλωστε. Όλες οι απόψεις σεβαστές. Αλλά gtakis δεν έπιασες το νόημα σε αυτό που ήθελα να πω. Αν όντως μάθαινες κάτι και ήσουν σε φάση να υπερασπίσεις την πατρίδα εντάξει. Αλλά ο στρατός είναι σάπιος σαν τους υπόλοιπους θεσμούς της πατρίδας που θες να υπερασπίσεις. Απλά χάνεις 1 χρόνο από την ζωή σου, τον πετάς στα σκουπίδια και δεν τον ξαναπαίρνεις πίσω. Με τις 20 φορές που θα πυροβολήσεις είσαι σε θέση να βγεις δηλαδή σε πόλεμο?? Αν το πιστεύεις αυτό δεν ξέρω τι να πω. Αυτή είναι η κοροϊδία και η γελοιότητα, η ζημιά που σου προκάλει, κυρίως οικονομική αλλά και κοινωνική και ψυχολογική με αντάλλαγμα ένα τίποτα. Τα άλλα παιδιά που υπηρέτησαν σε σοβαρά σώματα, αυτοί ναι, είναι ικανοί για κάτι παραπάνω. Πειθαρχία θα σου μάθει η οικογένεια σου και άντε καμιά πολεμική τέχνη όταν είσαι μικρός. Αν περιμένω να φτάσω 28 για να μάθω πειθαρχία τότε τρέχα γύρευε. Και μην συζητήσω τις απόψεις μου για την βιομηχανία του πολέμου και για το πως ηλίθια μυαλά μας κάνουν πιονάκια - στρατιωτάκια για τα οικονομικά τους συμφέροντα, όχι τόσο στην χώρα μας αλλά σε παγκόσμιο επίπεδο.

tasioskis
15-04-2008, 14:55
μην πατε μακρια το ειπε και ο πανουσης... μια ζωη παρουσιαστε σαν εκπαιδευμενος σκυλος εγω δεν θα παρω αλλο ευχαριστω δεν ειμαι φιλος...αν καποιος παρεξηγηθει το σβηνω αμεσως...
modecris και χωρις να πας στρατο τα μαθαινεις ολα αυτα.

jimbrav
15-04-2008, 15:09
ακόμα υπηρετώ...:angry::angry:

gtakis
15-04-2008, 15:39
Φίλε muku δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν άρα ούτε και με εσένα γιατί στο κάτω κάτω δεν έχουμε και τίποτα να χωρίσουμε αλλά μου τη δίνει που εγώ και τόσα άλλα παιδιά υπηρετήσαμε αδιαμαρτύρητα και ξαφνικά πάτε να μας περάσετε ότι ''όλα είναι ένα λάθος'' και ''χάνεις το χρόνο σου και τα λεφτά σου'' και άλλα τέτοια,ενώ χάνετε την ουσία που είναι ότι ναι μεν δεν βγαίνεις κομάντο(εκτός απο τις ειδικές δυνάμεις)αλλά αποκτάς εμπειρίες που σίγουρα δεν είναι όπως θα έπρεπε αλλά από το να μην πας καθόλου είναι πολύ καλύτερα,συν ότι εγώ τουλάχιστον όταν απολύθηκα ένιωσα πολύ πιο ώριμος από πριν και για αυτό ευθύνεται ο στρατός...

g21ath
15-04-2008, 15:40
ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ Η ΕΚΠΕΥΔΕΥΣΗ ΠΑΙΖΕΙ ΜΙΚΡΟ ΡΟΛΟ ΣΌΛΑ ΑΥΤΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ Η ΨΥΧΗ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΛΕΩ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΟΤΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΧΕΙ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΠΕΥΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΤΕΨΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.
ΕΓΩ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ,ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΑ ΘΑ ΠΕΡΝΑ ΤΟ ΜΠ......ΛΟ ,ΟΠΟΤΕ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ.
ΑΠΟ ΄ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΟΚ...ΟΙ (ΟΠΩΣ ΕΓΩ)
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΑΜΑ ΓΙΝΕΙ Η ΣΤΡΑΒΗ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΘΑ ΜΑΣΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ,ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΦΑΜΕ ΤΟΥΣ ΟΧΤΡΟΥΣ.

tasioskis
15-04-2008, 15:46
Φίλε muku δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν άρα ούτε και με εσένα γιατί στο κάτω κάτω δεν έχουμε και τίποτα να χωρίσουμε αλλά μου τη δίνει που εγώ και τόσα άλλα παιδιά υπηρετήσαμε αδιαμαρτύρητα και ξαφνικά πάτε να μας περάσετε ότι ''όλα είναι ένα λάθος'' και ''χάνεις το χρόνο σου και τα λεφτά σου'' και άλλα τέτοια,ενώ χάνετε την ουσία που είναι ότι ναι μεν δεν βγαίνεις κομάντο(εκτός απο τις ειδικές δυνάμεις)αλλά αποκτάς εμπειρίες που σίγουρα δεν είναι όπως θα έπρεπε αλλά από το να μην πας καθόλου είναι πολύ καλύτερα,συν ότι εγώ τουλάχιστον όταν απολύθηκα ένιωσα πολύ πιο ώριμος από πριν και για αυτό ευθύνεται ο στρατός...


κανεις δεν ειπε οτι ειναι βλακες η κοροιδα τα ατομα που βρηκαν καλο το στρατο....κουβεντα κανουμε....
μιλαμε οτι μερικοι δεν πηραν τιποτα απο εκει,και χασαμε 1 χρονο αδικα...εμπειριες παιρνεις απο παντου φιλε,και οχι απο το στρατο, καθε λεπτο καινουρια εμπειρια,δικη μου αποψη, επισης ξαναλεω οτι μπορει εμενα να μου εδινε κατι ο στρατος αλλα μαλλον ειχα και τα ματια και τα χερια κλειστα...

tasioskis
15-04-2008, 15:47
ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ Η ΕΚΠΕΥΔΕΥΣΗ ΠΑΙΖΕΙ ΜΙΚΡΟ ΡΟΛΟ ΣΌΛΑ ΑΥΤΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ Η ΨΥΧΗ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΛΕΩ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΟΤΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΧΕΙ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΠΕΥΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΤΕΨΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.
ΕΓΩ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ,ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΑ ΘΑ ΠΕΡΝΑ ΤΟ ΜΠ......ΛΟ ,ΟΠΟΤΕ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ.
ΑΠΟ ΄ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΟΚ...ΟΙ (ΟΠΩΣ ΕΓΩ)
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΑΜΑ ΓΙΝΕΙ Η ΣΤΡΑΒΗ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΘΑ ΜΑΣΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ,ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΦΑΜΕ ΤΟΥΣ ΟΧΤΡΟΥΣ.



:1appl::1appl::1appl::1appl:

touristas
15-04-2008, 15:54
2004 Β EΣΣΟ Χειριστής Αντιαρματικού TOW

287 Λελεεεε

Κιλκίς (κέντρο-1μήνα) ->
Γιαννιτσά (1η μετάθεση-1μηνα) ->
Κιλκίς (εκπαίδευση ειδικότητας-1μήνα) ->
Γιαννιτσά (ύπνος-2μήνες)->
Χελιδόνα Έβρου (ύπνος στο φυλάκιο-2μήνες)->
Ροδόπολη Σερρών (Επιλοχίας 'Α Λόχου Νεοσύλλεκτων και ύπνος-4μήνες) ->
Κυπρίνος Έβρου (άδεια απολύσεως και ύπνος-1μηνα)

με 124 μέρες άδειας :D και δεν πρόλαβα να πάρω 9 μέρες από την παραμεθορίου.

rodopoli?ego eimoun sto petritsi.i rodopoli den einai pou anoikse prosfata?kolopsaro 286 leleeeeeeeeeee

touristas
15-04-2008, 15:56
Ανοίγω αυτό το thread με αφορμή κάποια πράγματα που γράφτηκαν για το στρατό σε άλλο θέμα.Εδώ λοιπόν θα γράφουμε σε τι σώμα έχουμε υπηρετήσει,ποια χρονιά,τι σειρά ήμασταν,αν είχαμε φάει πήξιμο και γενικά τέτοια στρατιωτικά πράγματα.Και στην τελική ποιος ξέρει μπορεί να τύχει να βρούμε καμια σειρούλα μας εδώ μέσα...!
Αρχίζω λοιπόν εγώ:Υπηρέτησα τις χρονιές 2002-03,παρουσιάστηκα στο 6ο σύνταγμα πεζικού της Κορίνθου(ήμουν τυχερός),είχα ειδικότητα τφ (τυφεκιοφόρος ή αλλιώς Τρέξε Φαντάρε.... χαχαχαχα),ήμουν 279 σειρά(2002 Δ ΕΣΣΟ),πήγα με μετάθεση Μυτιλίνη στο 296 Τ.Ε (Τάγμα Εθνοφυλακής)έκατσα 4 μήνες και ήρθα με απόσπαση στην Αθήνα όπου και έλιωσα κυριολεκτικά στην Προεδρική φρουρά για 8 μήνες απ'όπου και απολύθηκα μετά από 14 μήνες θητείας.Τέλος είχα φάει 25φ(φυλακές)και πολλά Σ.Ε.Ξ(Στέρηση ΕΞόδου) και πολλές κρατήσεις εκ των οποίων τα περισσότερα στην Π.Φ.
Ελπίζω να μην κούρασα,να σας αρέσει το θεματάκι και να το τιμήσετε!!!

ki allos mitilini?221 te.286 seira,eidikotita sitistis(nai giotas) alla den tin eksaskisa para mono 2 mines kathos egine grafeas 1ou grafeiou gia tin ipolipi mou thitia.eixa 96 meres adeias se thitia enos xronou

touristas
15-04-2008, 15:57
βαθυ σαμου 212 Τ.Ε πολυ καλα περασα 6 μηνες

πετριτσι σερρων αλλους 6 μηνες...
tasioski asto diaolo.eisaoun petritsi serron?pote?ego imoun petritsi to 2004,apo septemvri mexri dekemvri.

gtakis
15-04-2008, 16:03
Καλά ρε συ πήρες τρείς μήνες άδεια!!!!???Αυτά είναι α ρε βύσμα.....:giggle::giggle::giggle:

gavrosdr
15-04-2008, 16:04
εγω ακομα...εχω παρει αναβολη...παντως εχω εμπειρια απο πατερα και παππου! :D

touristas
15-04-2008, 16:06
Καλά ρε συ πήρες τρείς μήνες άδεια!!!!???Αυτά είναι α ρε βύσμα.....:giggle::giggle::giggle:

grafeas 1ou frafeiou!!!!omos mexrim na erthei i kainouria seira epiksa asxima.4 mines xoris adeia imoun.anantikatastatos

gtakis
15-04-2008, 16:07
Εεεε εντάξει μην τα θες και όλα δικά σου,μια χαρά την έβγαλες...

gavrosdr
15-04-2008, 16:09
grafeas 1ou frafeiou!!!!omos mexrim na erthei i kainouria seira epiksa asxima.4 mines xoris adeia imoun.anantikatastatos

ουστ ρε.........εχεις και παραπονο! :frog::bgrin2:

mania
15-04-2008, 16:45
286 ????? (2004 ?' ???)???? ???????????.
???????,?????,??????.
?????????? ??????? ? ???????.?????? ???? ??? ?????,?????? ??? ???? ??? ?????? ????????? ??? ????????????? ????? ??? ??????,??? ????? ?????? ???? ?? ???? ??? ??? ????.?? ???????? ?????? ??? ???? ?????? ??????,??? ???? ??????????? ??? ?? ??? ??????????????.??? ??? ?? ?????? ?????? ???? ???? ?? ?? ??????..
________
HOT BOX VAPORIZERS (http://hotboxvaporizers.com)

oddin
15-04-2008, 20:30
Όντως ή Μυτιλήνη είναι πακέτο αλλά Λουτράκι την πέρασες καλά φαντάζομαι ε?
Ναι Λουτράκι τέλεια.Είχαμε μέχρι και ταβέρνα με μπύρες μέσα!
Χωρια οτι το φαί ηταν τέλειο,μέχρι και κρασί μας έδιναν.....

Φαντάζεσε την σοκ έπαθα μόλις πήγα Μυτιλήνη....:angry:

gtakis
16-04-2008, 17:05
286 σειρα (2004 Α' ΕΣΟ)στις διαβιβασεις.
χαιδαρι,ξανθη,σερρες.
πραγματικο κολεγιο ο στρατος.παντως περα απο παρεα,χαβαλε και κανα δυο φιλους κολλητους που συναντιομαστε ακομα και σημερα,δεν βρηκα τιποτα αλλο να παρω απο κει μεσα.τα υπολοιπα νομιζω οτι ηταν χασιμο χρονου,για μενα τουλαχιστον για να μην παρεξηγιομαστε.οσο για τα συνορα εχουμε τους ΕΠΟΠ να τα φυλανε..

E εντάξει στις διαβιβάσεις πάντα κολλέγιο ήταν εδώ που τα λέμε.Οσους διαβιβαστές ήξερα ήταν κάθε μέρα εξοδούχοι σε όποιο στρατόπεδο και να ήταν.
Α καλά αν περιμένεις απο τα παρτάλια τους Ε.Π.Ο.Π να φυλάξουνε σώθηκες αυτοί δεν την παλεύουν με τίποτα,ξέρεις τι είναι να λές ''μια ζωη και σήμερα'' ή ''10 ολυμπιάδες και σήμερα'' μπουρρρρρρ ανατρίχιασα...

Doctor GR
16-04-2008, 17:36
ας γράψουμε και εμείς την εμπειρία μας. 2005 A ΕΣΣΟ, Πυροβολικό Πήγαμε πρώτα Θήβα εκεί 'καβατζωθήκαμε' ως Υπεύθυνος Internet ,0 Σκοπιές..μετά πήγα Μυτιλήνη( στο γκασμαδονήσι) στην 12(τρέξει) 126 ΤΕ Όπου εκεί έβγαζα υπηρεσίες και όλα κομπλέ..ιούνιο με αύγουστο την έβγαλα στα ΚΑΥ ώς σερβιτόρος..καθόλου σκοπιά.. πολιτικά ρούχα και μπανάκι..και απο αύγουστο ώς φλεβάρη πήγα Θεσσαλονίκη στο ΓΣΣ. ΔΠΒ ..και ήταν όλα κομλπέ..μέσα στην πόλη..εκεί ήμουν για 1 μήνα καφετζής..μετά πήγα 2 μηνάκια Λέσχη σαν μπάρμαν..και μετά άραξα πίσω στο σώμα σαν 'άρχοντας' Το μόνο κακό ήταν τα κωλο αγήματα. Αυτά.

ΥΓ : Χωρίς βύσμα όλα αυτά (Θα φανεί περιέργο αλλά έτσι είναι )

gtakis
16-04-2008, 17:44
Nα κι άλλος από γκασμαδία...Να δείτε που σε λίγο θα συμπληρώσουμε γκασμαδολόχο..... χαχαχαχαχαχαχαχ.... :rofl: :rofl: :rofl:

teddy
16-04-2008, 18:35
Εγω παρουσιαστικα τριπολη (Δ΄05)>καβουρι>παρνηθα>Πενταγωνο,ειδικοτητα μηχανικος τηλεπικοινωνιων.Γενικα περασα καλα...αλλα οσο νανε πια ο στρατος ειναι ενας χαμενος χρονος κατεμε!


πωπω ειναι αυτο που λεμε δυσμενεις μεταθεσεις...ακους εκει απο το καβουρι στην παρνηθα...
φυσικα αστειευομαι,ετσι?

παρουσιαστηκα 02/2004 δλδ 2004 Α ΕΣΣΟ,στο 6ο συνταγμα πεζικου στην κορινθο,εκατσα 1 μηνα,
και μετατεθηκα στο 543 ΤΕ στην αντιμαχεια της κω οπου περασα 4 αθλιους μηνες...
αλλους 4 μηνες ομως εκανα στην ΔΑΝ Νισυρου,
οπου ημουν αρχιφυλακας σε φυλακιο με αλλους 3 φανταρους και πηρα 20 κιλα μεχρι να απολυθω...

ειχαμε ps1 και στο φυλακιο και ειχαμε λιωσει στο gran turismo...

Valkyre
16-04-2008, 18:42
πωπω ειναι αυτο που λεμε δυσμενεις μεταθεσεις...ακους εκει απο το καβουρι στην παρνηθα...
φυσικα αστειευομαι,ετσι?

παρουσιαστηκα 02/2004 δλδ 2004 Α ΕΣΣΟ,στο 6ο συνταγμα πεζικου στην κορινθο,εκατσα 1 μηνα,
και μετατεθηκα στο 543 ΤΕ στην αντιμαχεια της κω οπου περασα 4 αθλιους μηνες...
αλλους 4 μηνες ομως εκανα στην ΔΑΝ Νισυρου,
οπου ημουν αρχιφυλακας σε φυλακιο με αλλους 3 φανταρους και πηρα 20 κιλα μεχρι να απολυθω...

ειχαμε ps1 και στο φυλακιο και ειχαμε λιωσει στο gran turismo...

Και στις πιτσες και τα σουβλακια φανταζομαι! :D

jorgedept
16-04-2008, 18:44
eixa 96 meres adeias se thitia enos xronou

μόνο 96μέρες; χαχαχαχαχα :p

εγώ είχα 124 μέρες + ότι δεν πρόλαβα να πάρω 9 μέρες παραμεθορίου....ααα και 8 μέρες αναρρωτική που δεν μου την έδωσε ο Ταξίαρχος (Δκας ΣΝ 424) επειδή έχασε στο τάβλι από τον θείο μου

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:


Υ.Γ για το παιδί που υπηρέτησε Χελιδόνα μπορώ να πω ότι ήταν από τα μεγαλύτερα ΑΡΝΤΑΝ στρατόπεδα της Ελλάδος!!

teddy
16-04-2008, 18:54
Και στις πιτσες και τα σουβλακια φανταζομαι! :D

κοιτα πιτσες και σουβλακια δεν επαιζαν στην νισυρο,μονο κατι παρακμιακες ταβερνες,
αλλα ευτυχως κατω απο το φυλακιο ειχε ενας βοσκος καμια 500 κατσικια,οποτε καταλαβαινεις...

γιδα βραστη και time trial....

TopGunZ
16-04-2008, 19:51
¶ ρε με πορώνετε! Εγώ έχω αναβολή μέχρι τέλος έτους άρα μάλλον Α ΕΣΣΟ 2009 με βλέπω. Πρέπει να εκμεταλευτώ την αναβολή μου για επαγγελματικούς λόγους και για τη κ*λοσχολή, αλλά μετά 9 μήνες (τρίτεκνος) διακοπούλες!!! Muku κατανοώ ως φοιτητής πως αισθάνεσαι, αλλά επειδή εγώ τα περισσότερα χρόνια της φοιτητικής μου ζωής δούλευα σε δική μου επιχείρηση (=μεγαλύτερες ευθύνες από τους περισσότερους 20+/-χρονους) δεν βλέπω την ώρα να πάω κάπου που να μου λένε ακριβώς τι να κάνω, να τρέχω απλά σαν τα μοσχάρια στα λιβάδια και μετά να κοιμάμαι. Θέλω να ηρεμήσω επιτέλους λίγο!!! Το ίδιο αισθάνεται και φιλαράκι μου που φεύγει τώρα το Μάιο.

Α, ναι, σκέφτομαι για πυροβολικό, γιατί έχει αρκετές μονάδες στην ευρύτερη περιοχή μου, συν του ότι τέτοιο βλήμα είναι κρίμα να το χάσει το πυροβολικό :P

blizard
16-04-2008, 21:03
Εγώ ήμουν οδηγός αρμάτων σε δύσκολη μονάδα του Έβρου, και οι εμπειρίες που δίνει ο στρατός παιδιά είναι απίστευτες… μην ακούτε όσους λένε για χάσιμο χρόνου.

Επίσης , στο τέλος νιώθεις ότι μπορείς να βρεις δύναμη να ξεπεράσεις πράγματα που πριν σου φαίνονταν πολύ δύσκολα, και αυτό είναι μεγαλύτερη προσφορά από το να ξέρεις να πυροβολείς καλά.


ΥΓ
Προτείνω όσοι δεν έχετε πάει να αποφύγετε τα βύσματα και τις υπερβολικές ευκολίες γιατί στο τέλος πιθανότατα να είναι και χειρότερα… έτσι είναι πιο πιθανό να πήξεις η να χάσεις απλά το χρόνο σου.

gtakis
17-04-2008, 00:34
Εγώ ήμουν οδηγός αρμάτων σε δύσκολη μονάδα του Έβρου, και οι εμπειρίες που δίνει ο στρατός παιδιά είναι απίστευτες… μην ακούτε όσους λένε για χάσιμο χρόνου.

Επίσης , στο τέλος νιώθεις ότι μπορείς να βρεις δύναμη να ξεπεράσεις πράγματα που πριν σου φαίνονταν πολύ δύσκολα, και αυτό είναι μεγαλύτερη προσφορά από το να ξέρεις να πυροβολείς καλά.


ΥΓ
Προτείνω όσοι δεν έχετε πάει να αποφύγετε τα βύσματα και τις υπερβολικές ευκολίες γιατί στο τέλος πιθανότατα να είναι και χειρότερα… έτσι είναι πιο πιθανό να πήξεις η να χάσεις απλά το χρόνο σου.

Σωστός ο blizard και να συμπληρώσω κι εγώ πως ένα από τα βασικά που σου μένουν απο το στρατό είναι ότι μπορείς να δοκιμάσεις τα οριά σου και να δεις αν μπορείς να τα υπερβείς,π.χ εγώ όταν παρουσιαστήκαμε με την σειρά μου(279) στην Προεδρική Φρουρά είμασταν περίπου 80-85 άτομα εκ των οποίων μείναμε μόνο οι 30 και καταφέραμε μετά από την σκληρή εκπαίδευση να γίνουμε εύζονες.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως σε κάποια στιγμή το είδα καθαρά σαν πρόκληση για τον εαυτό μου και είπα ''θα το τραβήξω μέχρι όπου αντέξω''παρότι ήμουν πολύ πιεσμένος και ένιωθα ότι δεν μπορούσα άλλο,τελικά μου βγήκε σε καλό γιατί άντεξα κάτω απο την πολλή πίεση και οι εμπειρίες που απόκτησα ήταν απίστευτες(και τι δεν θα έδινα για μια τετραωρία στο Μ.Α.Σ)Αααχχχχχχχ!!!!

touristas
17-04-2008, 04:40
286 σειρα (2004 Α' ΕΣΟ)στις διαβιβασεις.
χαιδαρι,ξανθη,σερρες.
πραγματικο κολεγιο ο στρατος.παντως περα απο παρεα,χαβαλε και κανα δυο φιλους κολλητους που συναντιομαστε ακομα και σημερα,δεν βρηκα τιποτα αλλο να παρω απο κει μεσα.τα υπολοιπα νομιζω οτι ηταν χασιμο χρονου,για μενα τουλαχιστον για να μην παρεξηγιομαστε.οσο για τα συνορα εχουμε τους ΕΠΟΠ να τα φυλανε..

koufala serres e?zaxari tin perases.tiga sta gomenakia einai i serres

Donald
17-04-2008, 05:16
Ούτε εγώ έχω πάει και μακάρι να μην πήγαινα,αλλά τουλάχιστον 1 εξαμηνάκι θα κάνω όλο όλο,λελέ και απολελέ και τρελελέ.

Με βάση όμως όλα όσα ξέρω από φίλους μου που πήγαν πρόσφατα και εμπιστεύομαι την κρίση τους,ο στρατός είναι ένα ατέρμονο χάσιμο χρόνου και ξύσιμο αρχιδιών. Χρόνο τον οποίο δεν έχω την πολυτέλεια να χάνω μετά από ήδη 6 χρόνια σπουδών + 2 μεταπτυχιακό που θα κάνω. Αυτός είναι ο βασικός λόγος που θα προτιμούσα να μην έχω την υποχρέωση να πάω στο στρατό,να κόψω τη ζωή μου στη μέση,γιά να ματώσουν τα παπάρια μου από το ξύσιμο και να δοκιμάσω τα νεύρα μου με τον κάθε στρατόκαυλο μαλάκα που έχει απαίτηση να του βάψω το σκυλόσπιτο του.

Να μη σχολιάσω το γεγονός ότι θα γιά κάθε μαλακά σαν εμένα που αναγκάζεται να υπηρετήσει,υπάρχει ένα κωλόβυσμα που κάνει ότι θέλει εκεί μεσά. Ούτε ότι κάθε ποδοσφαιριστής,διάσημος,γιός πολιτικού και αδερφή δεν κάνει καν θητεία. Αυτό αποτελεί καταπάτηση προσωπικότητας γιά μένα.

Όσο γιά αυτά που μαθαίνεις ας γελάσω Κογκολέζικα, ΛΟΥΑ ΛΟΥΑ ΛΟΥΑ ΛΟΥΑ ΛΟΥΑ. Την πειθαρχεία,την υπακοή στο πρόγραμμα,στην ομάδα,στους ανωτέρους και το ξεσκάτισμα της τουαλέτας τα έμαθα πολύ καλά στις κατασκηνώσεις που πήγαινα.

Υ.γ. Δεν αναφέρομαι γιά τις Ε.Δ. εκεί είναι άλλη φάση.

SIRIOS7
17-04-2008, 10:10
thelw na prosthesw kati pou eida poio panw gia thn proedrikh froura.xwris parekshghsh h proedrikh froura htan ta xeirotera atoma pou exw sunanthsei pote sto strato kai mas eixan ferthei apaisia otan fulousame to polemiko mouseio.pistevw oti oi perissoteroi ekei mesa einai kompleksikoi kai pswnares.sorry paides gia auto pou egrapsa alla mas ferthikan les kai eimastan oi teleutaioi twn teleutaiwn.to katalamvainw oti mporei na eixate sklhrh ekpaideush alla htan epilogh sas.an eisastan "antres" tha upomenate karterika thn ekpaideysh sas kai den tha bgazate ola ta komplexika sas panw se aplous fantarous..bebaia yparxoun kai eksaireseis

mania
17-04-2008, 10:13
E ??????? ???? ??????????? ????? ???????? ???? ??? ??? ?? ????.????? ??????????? ????? ???? ???? ???? ????????? ?? ????? ?????????? ??? ?? ????.
? ???? ?? ?????????? ??? ?? ???????? ???? ?.?.?.? ?? ????????? ??????? ????? ??? ??? ???????? ?? ??????,?????? ?? ????? ?? ??? ''??? ??? ??? ??????'' ? ''10 ?????????? ??? ??????'' ?????????? ???????????...

?? ??? ???? ??????? ??? ??????????? ??? ????? ?????,???? ?? ??????? ???? ??? ????? ??????..???? ???????????? ???,????? ???????? ??? ???????? ??????? ??? ?? ????..?? ??????? ???? ??????..?????? ?????? ???? ??????? ??? ???????? ???? ????????? ??? ???? ???? ???? ??????..??? ???????? ??? ??????? 3 ???? 1 ???..???? ???? ????..????? ???? ??? ???????? ??? ???????? ?? ?????? ???? ??????..??? ??? ??????????..
??? ??? ???? ????,???? ?????? ??!??? ??? ???????????..
________
Headshop (http://headshop.net/)

gtakis
17-04-2008, 17:28
thelw na prosthesw kati pou eida poio panw gia thn proedrikh froura.xwris parekshghsh h proedrikh froura htan ta xeirotera atoma pou exw sunanthsei pote sto strato kai mas eixan ferthei apaisia otan fulousame to polemiko mouseio.pistevw oti oi perissoteroi ekei mesa einai kompleksikoi kai pswnares.sorry paides gia auto pou egrapsa alla mas ferthikan les kai eimastan oi teleutaioi twn teleutaiwn.to katalamvainw oti mporei na eixate sklhrh ekpaideush alla htan epilogh sas.an eisastan "antres" tha upomenate karterika thn ekpaideysh sas kai den tha bgazate ola ta komplexika sas panw se aplous fantarous..bebaia yparxoun kai eksaireseis

Καταρχήν λες ''xwris parekshghsh h proedrikh froura htan ta xeirotera atoma''δηλαδή κρίνεις όλο το στρατόπεδο επειδη έτυχε και έπεσες σε μαλάκες???Εγώ στην στρατιωτική μου θητεία γνώρισα φαντάρους από όλα τα σώματα και πίστεψέ με ανάμεσα τους βρήκα και τρελούς και ρεμάλια και μπαφάκηδες και βρωμιάρηδες και ψωνάρες του κερατά που πηδούσαν αδερφές αλλά το έπαιζαν άντρες και πολλών άλλων ειδών ανθρώπους που με αηδίασαν γιατί μου φέρθηκαν άσχημα και κομπλεξικά αλλά ποτέ δεν έκρινα βάση αυτών ένα σώμα,ένα στρατόπεδο ή μια ιδέα όπως κάνεις εσύ,άρα η άποψη σου είναι λάθος και δείχνει ότι μάλλον εσύ είχες κόμπλεξ με τους εύζονες....Όσο για το αν ήμασταν άντρες δεν περιμέναμε να πάμε στην προεδρική φρουρά για να το αποδείξουμε(άραγε εσύ στο στρατο το απέδειξες??? Φιλικά..)

blurcode
17-04-2008, 22:00
Εγώ δεν θα πάω, θα κάτσω σπίτι μου να παίξω COD4.

Dragonpaul
18-04-2008, 00:04
Καλα, την παλευετε? Καθεστε και συζητατε για την χειροτερη περιοδο στη ζωη ενος αντρα? Εγω τα εχω κανει delete ΟΛΑ. Δε θυμαμαι βασικους ορους του στρατου. Προχτες, ειλικρινα, δεν θυμομουν πως λεγαν τους "οπλοβαστους":rofl:. Και να φανταστειτε, περασα και καλα λογω αεροποριας. Αλλα μακρια απο μας....

muku
18-04-2008, 23:18
Εγώ πάντως από όλο το τόπικ θα κρατήσω το κογκολέζικο γέλιο του Donald ΛΟΥΑ ΛΟΥΑ ΛΟΥΑ ΛΟΥΑ:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rof l: Πάντως χαίρομαι που βρίσκω και άλλα άτομα με ίδιο σκεπτικό με μένα πχ ο Donald. Τι λες πάμε να κάνουμε καμιά πορεία με αίτημα κατάργηση υποχρεωτικής θυσίας? :angry:

tasioskis
18-04-2008, 23:42
Ούτε εγώ έχω πάει και μακάρι να μην πήγαινα,αλλά τουλάχιστον 1 εξαμηνάκι θα κάνω όλο όλο,λελέ και απολελέ και τρελελέ.

Με βάση όμως όλα όσα ξέρω από φίλους μου που πήγαν πρόσφατα και εμπιστεύομαι την κρίση τους,ο στρατός είναι ένα ατέρμονο χάσιμο χρόνου και ξύσιμο αρχιδιών. Χρόνο τον οποίο δεν έχω την πολυτέλεια να χάνω μετά από ήδη 6 χρόνια σπουδών + 2 μεταπτυχιακό που θα κάνω. Αυτός είναι ο βασικός λόγος που θα προτιμούσα να μην έχω την υποχρέωση να πάω στο στρατό,να κόψω τη ζωή μου στη μέση,γιά να ματώσουν τα παπάρια μου από το ξύσιμο και να δοκιμάσω τα νεύρα μου με τον κάθε στρατόκαυλο μαλάκα που έχει απαίτηση να του βάψω το σκυλόσπιτο του.

Να μη σχολιάσω το γεγονός ότι θα γιά κάθε μαλακά σαν εμένα που αναγκάζεται να υπηρετήσει,υπάρχει ένα κωλόβυσμα που κάνει ότι θέλει εκεί μεσά. Ούτε ότι κάθε ποδοσφαιριστής,διάσημος,γιός πολιτικού και αδερφή δεν κάνει καν θητεία. Αυτό αποτελεί καταπάτηση προσωπικότητας γιά μένα.

Όσο γιά αυτά που μαθαίνεις ας γελάσω Κογκολέζικα, ΛΟΥΑ ΛΟΥΑ ΛΟΥΑ ΛΟΥΑ ΛΟΥΑ. Την πειθαρχεία,την υπακοή στο πρόγραμμα,στην ομάδα,στους ανωτέρους και το ξεσκάτισμα της τουαλέτας τα έμαθα πολύ καλά στις κατασκηνώσεις που πήγαινα.

Υ.γ. Δεν αναφέρομαι γιά τις Ε.Δ. εκεί είναι άλλη φάση.


σε αγαπαω και το ξερεις, συμφωνω με αυτα που γραφεις και τον τροπος σκεψης σου,αν ομως τα ελεγες με καλυτερο τροπο,θα ηταν καλυτερα για ολους...και το γελω κογκολεζικα δεν το καταλαβα...
δεν πιστευω να με παρεξηγησεις.....

blizard
19-04-2008, 11:24
[QUOTE=Donald;60642
Να μη σχολιάσω το γεγονός ότι θα γιά κάθε μαλακά σαν εμένα που αναγκάζεται να υπηρετήσει,υπάρχει ένα κωλόβυσμα που κάνει ότι θέλει εκεί μεσά. Ούτε ότι κάθε ποδοσφαιριστής,διάσημος,γιός πολιτικού και αδερφή δεν κάνει καν θητεία. Αυτό αποτελεί καταπάτηση προσωπικότητας γιά μένα.[/QUOTE]
Να μην σχολιάσω και εγώ πως ένιωσα όταν απολύθηκα και με έκπληξη αντιλήφθηκα ότι όλα αυτά που λές , στην πραγματικότητα είναι έξω από το στρατό :)
Αυτή είναι η νοοτροπία όλων μας και φυσικά θα επηρεάσει και το στρατό, αλλά εκεί είναι ίσως η μόνη περίοδος της ζωής σου που δεν θα αισθάνεσαι τόσο μαλάκας όταν δεν χώνεις τον δίπλα σου.


Δυστυχώς όταν είσαι μεγάλος έχεις χάσει αρκετά την δυνατότητα προσαρμογής και όλα είναι πιο δύσκολα.

three_brothers1
26-06-2008, 21:44
-fHiEnD91P4

peite ts eduwseis aptn strato

WolfRathmA
27-06-2008, 05:33
three_brothers1 υπαρχει ειδη θεμα απο οτι βλεπεις.

Και εκτος απο αυτο τα greeklish που γραφεις ουτε greklish δεν ειναι!
Ακαταλαβηστικα, και δε μπορεις να βγαλεις νοημα απο αυτα που γραφεις! (τετοια posts σβηνονται)
Προσπαθησε να γραφεις με Ελληνικα η μη γραφεις καθολου καλυτερα. Το ιδιο ειναι.

Φιλικα προσπαθησε εστο να γραφεις πιο καλα τα greeklish. Δηλαδη ελεος...

redismagik
22-07-2008, 19:52
218/92 g esso................diavivaseis,xaidari-didimotixo-alexanreia .akoma vlepo efialtes..........

modecris
22-07-2008, 20:04
218/92 g esso................diavivaseis,xaidari-didimotixo-alexanreia .akoma vlepo efialtes..........


Σωτήριον έτος 1992,αν θυμάμαι καλά στις 19 μαϊου.
Σειρά 218 ή κατά τα επίσημα 92 Γ ΕΣΣΟ.

Παρουσιάστηκα στην Αυλώνα και μετά τον πρώτο μήνα της βασικής εκπαίδευσης άλλαξα επιλαρχία και πήρα την ειδικότητα του πυροβολητή μέσων αρμάτων (Μ47-Μ48).Λόγω αυτής της ειδικότητας τρέφω μία αντιπάθεια προς τους αντιαρματιστές και ειδικά σε αυτούς των ειδικών δυνάμεων :p

Κάπου τον αύγουστο πήγα στην Χίο,96 ΕΑΡΜΕΘ.Σε γενικές γραμμές καλά τα πέρασα αν και αργότερα χάλασαν πολύ οι υπηρεσίες και πηγαίναμε σερί σκοπιά.Τους τελευταίους μήνες έβγαινα από την μονάδα μόνο με άδεια ή για το εξωτερικό φυλάκιο που είχαμε.
Και μιά και το θυμήθηκα,θα κάτσω να διαβάσω το ημερολόγιο που έχω από τον στρατό...

gtakis, +rep για τις αναμνήσεις που μου έφερες.


Edit:Τί θα κάνουμε με το vBulletin;
gtakis στο χρωστάω το rep.

Επιτέλους βρήκα και μια σειρά μου. :tiphat:

nikon
22-07-2008, 20:11
Επιτέλους βρήκα και μια σειρά μου. :tiphat:
Χρήστο μαυροσκούφης και εσύ;
Kάτι μήνες μετά (λόγω αναβολής) και εγώ Αυλώνα ήμουν.

three_brothers1
22-07-2008, 20:13
295 ΛΕΛΕ ΡΕ......................

modecris
22-07-2008, 20:21
Χρήστο μαυροσκούφης και εσύ;
Kάτι μήνες μετά (λόγω αναβολής) και εγώ Αυλώνα ήμουν.
Λες να έπεσες στα χέρια μου και να σε έτρεχα; :p

nikon
22-07-2008, 20:22
Λες να έπεσες στα χέρια μου και να σε έτρεχα; :p
Aν ήσουν σε κανένα γραφείο μπορεί.:p

modecris
22-07-2008, 20:25
Α,τέτοιος είσαι;;
Εμένα ακόμα με πονάει το κορμί μου από τις σφαίρες...:angry:

nikon
22-07-2008, 20:32
Α,τέτοιος είσαι;;
Εμένα ακόμα με πονάει το κορμί μου από τις σφαίρες...:angry:
Και εμένα η μέση από την καρέκλα.:hide:

modecris
22-07-2008, 20:35
χαχαχα...ωχχχ δεν μπορώ να γελάσω απ`τους πόνους...χαχαχαχα

WolfRathmA
22-07-2008, 20:39
Βύσματα του κερατά! Δε ντρέπεστε λίγο :p

nikon
22-07-2008, 20:41
Βύσματα του κερατά! Δε ντρέπεστε λίγο :p
Eγώ ντρέπομαι πάντως........λίγο........να κοίτα.:blush:

konstantinos
15-01-2009, 17:00
Παιδια απο περιεργεια ποσοι απο δω περασαν στον διαγωνισμο του ΑΣΕΠ για ΕΠΟΠ(οσοι πηραν μερος)?Εγω περασα κ παρουσιαζομαι στα Γρεβενα.Το ποσταρω εδω για να μην ανοιξω νεο θεμα κ να δω μηπως τυχει κ παει κ αλλο ατομο απο το forum στα Γρεβενα.

garrett156
15-01-2009, 18:28
2001 στ αυλωνα-μυτιλινη(398 εαρμεθ)-ασυρος(στρατηγειο 41 ταξιαρχιας)!
Και εγω σκατα περασα αλλα συγνωμη παιδια δεν δεχομαι το αφου η αδερφη δεν παει δεν παω ουτε εγω και τα λοιπα.ουτε χασιμο χρονου ειναι εν μερη!τα πραγματα που ειδα στο στρατο τα συναντησα και στην ζωη μου...καλο ειναι καποια πραγματα να τα βλεπεις με τον ευκολο τροπο γιατι αυτα που ηρθαν μετα στη ζωη δεν ηταν γραφω στα **** μου τον Ιλαρχο/Λοχαγο και τρωω και καμπανα και ειμαι ωραιος!

michael92
16-01-2009, 23:48
Αληθεύει ότι οι μη Χριστιανοί δεν πάνε στρατό; :p Μπαίνω σε ιδέες. Αν και όταν τελειώσω πανεπιστήμιο θα έχει καταργηθεί η υποχρεωτική στράτευση :p

greekteo
17-01-2009, 00:08
Αληθεύει ότι οι μη Χριστιανοί δεν πάνε στρατό; :p Μπαίνω σε ιδέες. Αν και όταν τελειώσω πανεπιστήμιο θα έχει καταργηθεί η υποχρεωτική στράτευση :p

Οι ιεχοβαδες δεν πανε και καλα.:p Τωρα που ειπες στρατος, ωραια εμπειρια πρεπει να ειναι. Περασα περιοδευων και ψηνομαι.:p

desperate_gamer
17-01-2009, 04:40
Οι ιεχοβαδες δεν πανε και καλα.:p Τωρα που ειπες στρατος, ωραια εμπειρια πρεπει να ειναι. Περασα περιοδευων και ψηνομαι.:p

Ναι, πήγες στο ΚΕΠ, είπες αν φοράς γυαλιά και έφυγες. Ανατριχιαστική εμπειρία που εξυψώνει το πατριωτικό αίσθημα. :rofl::rofl: This is Sparta λέμε, δεν παίζουμε...

WolfRathmA
17-01-2009, 08:30
Θες να το σκεφτεις; Να πας αλεξιπτωτα! Δε θα ξεχασω τι στιγμη που μολις ειχαμε τελειωσει την εκπαιδευση, πηγαμε για φαγητο και φτασαμε εξω απο το λοχο. Καλοκαιρι... Αυγουστος μηνας στον Ασπροπυργο με 45 βαθμους να μας χτυπανε κατακουτελα! Ο εκπεδευτης να τρωει παγωτο και εμεις να τον κοιταμε! Ενας εκανε τη μαμακια και μιλησε και το πληρωσαμε ακριβα...
Μολις ειχε παρκαρη ενα σταγερ εξω απο το λοχο... κατω φυσικα ειχε χωμα/χαλικι... και ο εκπαιδευτης μας ειπε να περασουμε κατω απο το σταγερ με ερπην!!!

Αχ... ωραιες εποχες :D

greekteo
17-01-2009, 15:34
Ναι, πήγες στο ΚΕΠ, είπες αν φοράς γυαλιά και έφυγες. Ανατριχιαστική εμπειρία που εξυψώνει το πατριωτικό αίσθημα. :rofl::rofl: This is Sparta λέμε, δεν παίζουμε...

{Τσ τσ τσ τι ωρες ειναι αυτες?? :p} Καλα αμα εξαιρεσεις το ξυσιμο που εχει την τιμητικη του, εχει την πλακα του και αυτη η εμπειρια. Θα παει και 9 μηνες θητεια, μια χαρα.

Αλεξιπτωτιστης??? :| NO WAY!!! Που να με πληρωνουν. Αμα ειναι να πιλοταρω το αερπλανο που εχει τους αλεξιπτωτιστες οκ, εχω και βασικες γνωσεις απο το Flight Simulator:p

TopGunZ
19-01-2009, 20:32
Αμα ειναι να πιλοταρω το αερπλανο που εχει τους αλεξιπτωτιστες οκ, εχω και βασικες γνωσεις απο το Flight Simulator:p

Ωχ Παναία μου....:p


Πλάκα πλάκα αυτές τις μέρες πρέπει να πάρω τηλ. στο στρατολογικό γιατί τελείωσε η αναβολή μου (λογικά) να δω κι εγώ που θα φύγω. Η λογική λέει πως Μάιο την κάνω. Ακούω γενικά γνώμες για βυσματικές μονάδες, δε με πειράζει να με πηγαινουν πίπ@ κ*λ* εμπλοκή μέσα, θέλω να έχω καλή αναλογία Χ μέσα Υ έξω γιατί η δουλειά τρέχει και ο φάδερ θα βαρέσει μπιέλα που θα λείπω...


Όσο για τους αλεξιπτωτιστές, εκ των έσω φίλος μου έχει πει πως ένας ψυχίατρος τους αλεξιπτωτιστές δεν τους εξέταζε, τους περνούσε έτσι, γιατί έλεγε "αν εγώ τον ρωτήσω "Θέλεις να πεφτεις από αεροπλάνα?" και μου απαντήσει "ΝΑΙ" πρέπει εξ ορισμού να του δώσω τρελόχαρτο και να τον βγάλω ακατάλληλο!" :p

WolfRathmA
20-01-2009, 04:05
Αλεξιπτωτιστης??? :| NO WAY!!! Που να με πληρωνουν. Αμα ειναι να πιλοταρω το αερπλανο που εχει τους αλεξιπτωτιστες οκ, εχω και βασικες γνωσεις απο το Flight Simulator:p

Σε πληρωνουνε ρε :D
Γιατι εγω νομίζεις "τσαμπα" έπεφτα; :rofl::rofl:

Δε με χαλασανε τα 2 χιλιάδες ευρω ομως που έβγαλα :p Και κάποιοι άλλοι τυχεροί πηρανε 3 χιλιάδες ευρω γιατι προλάβανε 3 συντηρήσεις :rant:

Παιδια χωρις πλακα ειναι η πιο γματη εμπειρία που εζησα ποτε στη ζωη μου και δε νομιζω να ξαναζήσω! Μακάρι να γινει επιστράτευση να με φωνάξουν παλι για συντήρηση! Τρέχοντας θα πάω!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΜΑ!!! (Ετσι ονομάζεται η "πτώση" απο το αεροπλάνο στο στρατό :) )

modecris
20-01-2009, 04:26
Εγώ πάντως αν πήδαγα από αεροπλάνο θα γέμιζα με λίπασμα την γύρω περιοχή.Αλήθεια.
Αντιθέτως είμαι καλός στο πήδημα εδάφους.Από ότι μου λένε τουλάχιστον ...:bunny_4:

[/sextopic]

AgentPrinny007
20-01-2009, 13:25
Εγω ημουν στα βληματα:hide: εδαφους αερος,το πρωι τα βγαζαμε εξω για να λιαστουν και το βραδυ παλι μεσα.Σουπερ τεχνολογια:p

TopGunZ
20-01-2009, 16:19
A κοίτα κι εγώ δήλωσα ότι θέλω να πάω πυροβολικό, γιατί δεν θέλω να τους στερήσω ένα τόσο μεγάλο βλήμα :D

AgentPrinny007
20-01-2009, 16:26
A κοίτα κι εγώ δήλωσα ότι θέλω να πάω πυροβολικό, γιατί δεν θέλω να τους στερήσω ένα τόσο μεγάλο βλήμα :D
Σας παρακαλω κυριε εγω ειμαι επιτιμος προεδρος της λεσχης βληματων αθηνων ,(Λ.Β.Α.)δεν θα μου στερησετε αυτον τον τιτλο:paperbag:

TopGunZ
20-01-2009, 16:42
Ε εγώ είμαι Βόρειο Ελλάδα δεν κινδυνεύει η θέση σου, αν και εγώ είμαι βλήμα μεγάλου βεληνεκούς, διηπειρωτικού και βάλε....

greekteo
21-01-2009, 01:23
Σε πληρωνουνε ρε :D
Γιατι εγω νομίζεις "τσαμπα" έπεφτα; :rofl::rofl:

Δε με χαλασανε τα 2 χιλιάδες ευρω ομως που έβγαλα :p Και κάποιοι άλλοι τυχεροί πηρανε 3 χιλιάδες ευρω γιατι προλάβανε 3 συντηρήσεις :rant:

Παιδια χωρις πλακα ειναι η πιο γματη εμπειρία που εζησα ποτε στη ζωη μου και δε νομιζω να ξαναζήσω! Μακάρι να γινει επιστράτευση να με φωνάξουν παλι για συντήρηση! Τρέχοντας θα πάω!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΜΑ!!! (Ετσι ονομάζεται η "πτώση" απο το αεροπλάνο στο στρατό :) )

Ποσο παει το πηδημα?? Αμα εχει καλα λεφτα το ξανασκεφτομαι:p

gavrosdr
21-01-2009, 01:43
Ποσο παει το πηδημα?? Αμα εχει καλα λεφτα το ξανασκεφτομαι:p


αμα στησεις κωλο θα σου πουν...(εμα ηθελες να τ ακουσεις...λολολολ)

greekteo
21-01-2009, 01:45
αμα στησεις κωλο θα σου πουν...(εμα ηθελες να τ ακουσεις...λολολολ)

ts ts ts. Πως φαινεται το προστυχο μυαλο. Ετσι κι αλλιως στους αλεξιπτωτιστες μονο πηδας.:p

badboyfriend
21-01-2009, 01:47
ts ts ts. Πως φαινεται το προστυχο μυαλο. Ετσι κι αλλιως στους αλεξιπτωτιστες μονο πηδας.:p
Όχι βασικά όπου και να πας, στο στρατό σε πηδάνε.. Επί 24ώρου βάσεως >.>

redismagik
21-01-2009, 01:56
[quote=modecris;153438]Εγώ πάντως αν πήδαγα από αεροπλάνο θα γέμιζα με λίπασμα την γύρω περιοχή.Αλήθεια.
Αντιθέτως είμαι καλός στο πήδημα εδάφους.Από ότι μου λένε τουλάχιστον ...:bunny_4:

[/sextopic]

se ena apo ta duo i ipervaleis i kaneis xioumor!:rofl:

WolfRathmA
21-01-2009, 02:21
Ποσο παει το πηδημα?? Αμα εχει καλα λεφτα το ξανασκεφτομαι:p


1000 ευρω ειναι η συντήρηση. Ανα 6μηνο. Δηλαδη σε ενα χρονο 2000 ευρω. Μπορει να εισαι τυχερος και να κανεις και αλλη μια συντηρηση αν ειναι ζυγή σειρά.

georgiosdam
21-01-2009, 16:51
μπαινω 4 φεβρουαριου 124 πβε τριπολη!!!! γελαει ο κοσμος!!!! μπαινει κανας αλλος απο δω;;;;

isildur83
09-02-2009, 20:56
2002 Γ ΕΣΣΟ - Καταδρομέας Αμφίβιος - Χειριστής Ελαστικής Λέμβου (ΧΕΛ=HELL) :p
278 Σειρά, 4ο ΕΤΕΘ

ilias78
09-02-2010, 00:48
1999 ΣΤ' ΕΣΣΟ
Πυροβολικο Θηβα - Οδηγος Αυτοκινητου.
3 μηνες Θηβα, 9 μηνες Καβυλη Εβρου (105 Α/Κ ΜΜΠ), 6 μηνες Θηβα
Σειρα 263

bouzk77
09-02-2010, 01:01
1998 E΄ ΕΣΣΟ
Πυροβολικό Θήβα - Οδηγός Αυτοκινήτου
3 μήνες Θήβα, 9 μήνες Αλεξανδρούπολη (187 Π.ΠΑΡ.), 6 μήνες Γιαννιτσά 192 ΜΜΠ
Σειρά 256

Noobios
09-02-2010, 01:08
2002 Γ ΕΣΣΟ - Καταδρομέας Αμφίβιος - Χειριστής Ελαστικής Λέμβου (ΧΕΛ=HELL) :p
278 Σειρά, 4ο ΕΤΕΘ

Οδηγουσες το βαρκακι ρει???? :Ρ

vasses
09-02-2010, 02:56
Α 97 Αεροπορια

124 ΠΒΕ
120 ΠΕΑ
112 ΠΜ

Μηχανικος μηχανων εσωτερικης καυσης , Μοιρα συντηρησης εγκατασεων

Υπηρεσιες barriers αεροδιαδρομου , ηλεκτρολογος κρυπτης-πτερυγας και γραφειο προσωπικου τους τελευταιους 6 μηνες

Ειχαμε πολη καλη σχεση με τους μονιμους μας συμπεριφερονταν ως υφισταμενους παρα σαν ρομποτακια χωρις μυαλο που κανουν στο στρατο
Με μερικους παιζαμε και σφαλιαρες ακομα

Στο τελος κρατησαμε και επαφη και βγαιναμε για καφε αργοτερα
Ωραιες εποχες περασαμε στην αεροπορια

PDS
03-03-2010, 09:57
Τελος!!!!!
Αδεια απολυσεως απο σημερα(χθες με προαναχωρηση).:cool:

plakas
03-03-2010, 10:04
Καλα ακομα φανταρος εισαι?εγω νομιζα οτι εχεις απολυθει μηηηηηηνες τωρα!!!!
αντε καλη αδεια και με το καλο να παρεις την ταυτοτητα σου πισω :Pτοτε θα μπορεις να πεις οτι θα εισαι πολιτης (αν και μετα απο 6μηνες μετα την ροζαλια εισαι,αλλα η αισθηση της αστυνομικης ταυτοτητας σου δινει αλλη αισθηση)

Με το καλο και καλος πολιτης Βαγγο;)

PDS
03-03-2010, 10:07
Ευχαριστω να σε καλα.
ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣΣ:love:

nikon
03-03-2010, 10:11
Ωχ.....θα σε τρώμε στη μούρη κάθε μέρα δηλαδή;;;;;:'(......καλός πολίτης Βαγγέλη.;)

PDS
03-03-2010, 10:20
Ωχ.....θα σε τρώμε στη μούρη κάθε μέρα δηλαδή;;;;;:'(......καλός πολίτης Βαγγέλη.;)
καθε μερα στο thread του Γαυρου θα ειμαι.:love:

Ευχαριστω Νικο:heyyy::D

fioumann
04-03-2010, 11:38
Καλα ακομα φανταρος εισαι?εγω νομιζα οτι εχεις απολυθει μηηηηηηνες τωρα!!!!
αντε καλη αδεια και με το καλο να παρεις την ταυτοτητα σου πισω :Pτοτε θα μπορεις να πεις οτι θα εισαι πολιτης (αν και μετα απο 6μηνες μετα την ροζαλια εισαι,αλλα η αισθηση της αστυνομικης ταυτοτητας σου δινει αλλη αισθηση)

Με το καλο και καλος πολιτης Βαγγο;)

Μαριε δεν νομιζω πλεον οτι δινουν και πολλες ροζαλιες!!!Στο λεω γιατι απ'τα παιδια που ημασταν μαζι πηρε μονο ενας και καναμε και παραμεθωριο στου διαολου τη μανα!!!Πρασινο πηραμε ρε γαμωτο!!!

305 08Δ' ΕΣΣΟ
505 ΤΠΝ
618 ΜΚΤΠ
ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ (το πλοιο της αγαπη θα ειναι παντα διπλα σας)

Συνολο 12 μηνες!!! Και αφηστε αυτα με τις τελικες τις Φερραρι....:D
Η σειρουλα μου τα σπαγε!!!:lol:

ΚΑΛΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΜΑΓΚΕΣ

Katana
04-03-2010, 11:54
Χαχα, και εσύ με άδεια απολύσεως Βαγγέλη?

Πάντως εγώ από Δευτέρα δουλειά...

isildur83
05-03-2010, 03:30
Οδηγουσες το βαρκακι ρει???? :Ρ
Ναι,ειχα ενα Zodiac!

jimspy
11-03-2010, 22:39
YouTube- Loudias - Godzilla

james9
12-03-2010, 00:55
98E EΣΣΟ

Λχιας ΣΝ
9/98-11/98-->6ο ΣΠ Κόρινθος
12/98-5/99-->963 ΛΣΝ Διδυμότειχο
6/99-9/99--->Γ' Σωμα Στρατου Σαλονικα
10/99-3/00-->962 ΛΣΝ Λαμια

Ωραια χρονια....

fioumann
12-03-2010, 13:52
YouTube- Loudias - Godzilla (http://www.youtube.com/watch?v=FwsKf46CgHQ)

Φιλε που ξετρυπωσες αυτο!!!Πρωτη φορα το ακουσα και εκλασα στα γελια!!:muhaha:

djpar
13-03-2010, 14:55
epitelous eftasa stin monada... 591 ΤΠ Κιλκις(Αξιουπολη)

redismagik
13-03-2010, 16:47
ante vre me to kalo.na perasis oso loufa ginete...!

gia ipenthimisi 92g 218 xiristis katapelti....

modecris
14-03-2010, 04:20
epitelous eftasa stin monada... 591 ΤΠ Κιλκις(Αξιουπολη)
Καλά να περάσεις,Πάρη. ;)

nikon
14-03-2010, 11:16
ante vre me to kalo.na perasis oso loufa ginete...!

gia ipenthimisi 92g 218 xiristis katapelti....Γιάννη τότε υπήρχαν κάστρα αντί για στρατόπεδα;;;;.......τόσο μεγάλος είσαι ρε c;;;;:omg:

djpar
14-03-2010, 13:53
fenete oti tha perasw poly kala...etoimazomai gia psp kai pro na pernaei h wra!

PDS
14-03-2010, 13:59
fenete oti tha perasw poly kala...etoimazomai gia psp kai pro na pernaei h wra!

Ειναι η πρωτη μεταθεση?Τοτε γλυτωσες παραμεθόριο,αρα θα περασεις καλα.:P

Εγω την Παρασκευη παω να παρω το χαρτι και τελος.:hey:

redismagik
14-03-2010, 14:09
Γιάννη τότε υπήρχαν κάστρα αντί για στρατόπεδα;;;;.......τόσο μεγάλος είσαι ρε c;;;;:omg:

ne re mpempi!!:lol:

nikon
14-03-2010, 14:30
Εντάξει μπέμπης δεν είμαι αλλά όπως θα δεις και στη φωτό μικροδείχνω....


http://4.bp.blogspot.com/_lUhMQA8uRGI/ScedPRxVsVI/AAAAAAAAAfs/r40gRbmp3v0/s400/kotsos.jpg

Eddy_Gordo
24-03-2010, 17:18
Παρασκευη φευγω με αδεια απολυσεως γυρνω 15 Απριλη μαζευω υπογραφες και ΛΕΛΕ

djpar
25-03-2010, 12:48
229 k simera eine polles...?.......


ARKETES!

CrUniq
25-03-2010, 14:38
dj σειρα ειμαστε οπως φαίνεται! 525 Μ/Κ ΤΠ και 227 να με βαραίνουν...
edit:τωρα ειδα που εισαι!εγω ειμαι πολυκαστρο!κεντρο που ησουν?

plakas
25-03-2010, 15:49
αχ ρε ψαρακια μεσα στην γιαλα εισαστε ακομα :P:P:P

djpar
27-03-2010, 12:26
525 odigos?...meta pou pas?,egw odigos tha ginw stin monada apo oti akousa

LeoTheAkuma
29-03-2010, 18:16
20 kai simera...

wesker
29-03-2010, 18:24
Περπατώ εις το δάσος κι ακούω φωνές, 120 και σήμερα είναι πολλές;

CrUniq
29-03-2010, 21:52
525 odigos?...meta pou pas?,egw odigos tha ginw stin monada apo oti akousa

εγω απ'οτι ξερω θα παω γιαννενα για ειδικοτητα και ξανα πισω!τωρα το ποτε δεν το ξερω!

djpar
30-03-2010, 17:37
kala eise,pisw omws pou tha pas?

CrUniq
30-03-2010, 19:48
πολυκαστρο θα μεινω αμεταθετο ειναι!γιαννενα για εκπαιδευση και πισω!

djpar
31-03-2010, 12:51
wraios ...polykastro...dipla eime axioupoli egw...xaxaxa ela re psile xereis sto polykastro to GNET exei kai ps3 me pro opote thes...xaxaxaxaxaxa

Eddy_Gordo
31-03-2010, 18:01
παρτε κατι απο τον Στρατηγο για να μετραει αλλος για εσας

http://rapidshare.com/files/145521790/leleja.jar.html

djpar
04-04-2010, 19:20
to exoume hdh...219 eine polles...?....

eine polles telika!

Eddy_Gordo
05-04-2010, 00:38
αν δεις την δικη μου θα σπασεις... Γαλαξιας κοντευω να γινω με τοσα αστερια...




υ.γ. οχι που δεν θα το ειχες

CrUniq
05-04-2010, 18:51
wraios ...polykastro...dipla eime axioupoli egw...xaxaxa ela re psile xereis sto polykastro to GNET exei kai ps3 me pro opote thes...xaxaxaxaxaxa

to kserw ennoeitai :P apo ekei ksekinaei i eksodos !xaxaxa

djpar
08-04-2010, 20:14
eblokoula gia ton kairo k meta xalarwma to vlepw...

dj pete
19-04-2010, 20:42
Μου ηρθε το χαρτι στραυτευσης,11 Μαΐου μπαινω Αυλωνα,πεζοναυτες.

CrUniq
19-04-2010, 20:57
kouragio file!

Ixor24
08-05-2010, 15:47
Μου ηρθε το χαρτι στραυτευσης,11 Μαΐου μπαινω Αυλωνα,πεζοναυτες.


2 πουλακια ρωτησα πως πανε στην Αυλωνα
το ενα μου ειπε Αναβολη
το αλλο αυτοκτονα !

(πλακα κανω)

modecris
08-05-2010, 21:22
Πριν 30 χρόνια,μπορεί. Τώρα μην ξεχάσεις να πάρεις και την ποδιά σου. ;)

the master
08-05-2010, 21:24
εγω θα παω στρατο μονο 6 μηνες γιατι ειμαι προστατης:D

toninio
11-05-2010, 04:35
Δεν έκανα τον κόπο να διαβάσω όλες τις σελίδες, αλλά νομίζω είδα στην αρχή ότι ο modecris υπηρέτησε Τεθωρακισμένα και μάλιστα πιο πριν από μένα. Δεν πρόλαβα να δω αν και άλλοι πήγαν Αυλώνα κλπ.
Τί μας θυμήσατε ρε σεις....
Τον Ιανουάριο του '96 παρουσιάστηκα Αυλώνα. Ήμουν στην ίλη 2.2 αρχικά για 1.5 μήνα και μετά μας πήγαν στην 3.1, όσους είχαμε επιλεγεί για πυροβολητές. Δεν ξέρω σήμερα, αλλά τότε η Αυλώνα ηταν ακόμα...Αυλώνα. Κορυφαία σκοπιά η Βόρεια Πύλη, αν τυχόν κανείς έχει φυλάξει θα τη θυμάται...
Έπειτα μετάθεση στην 80 Εανέα στην Κω. Εκεί ήταν άσ'τα να πάνε. Αγγαρεία, κάτι...οκτάωρα νούμερα το πρωί στον όρχο, πολλή καμπάνα, ειδικά στην αρχή, ΠΟΛΛΗ δουλειά...(από σκάψιμο μέχρι ό,τι φανταστεί κανείς), γενικώς μαυρίλα. Το μόνο καλό ήταν ότι στις εξόδους το καλοκαίρι γινόταν της πόπης έξω από τουρισμό και βλέπαμε τίποτα (μόνο βλέπαμε, γιατί η έξοδος ήταν 2 ώρες και ούτε).
Μετά από κανένα 9άμηνο, με το που είχαμε παλιώσει, έρχεται ξαφνική μετάθεση για....Αυλώνα σε 8 από εμάς. Δεν είχαμε ιδέα. Τελικά ήταν μετάθεση για Κύπρο, όχι στη επίσημη δύναμη στη Λευκωσία, αλλά στην 5η Εμα, που από το Ηράκλειο είχε μόλις μεταφερθεί σε μία περιοχή κοντά στη Λάρνακα. Τουλάχιστον στην Κύπρο περάσαμε καλύτερα, από ότι στην Κω. Έξι μήνες εκεί και επιστροφή στην Αυλώνα για απολυτήριο. Εκεί αποδείχθηκε τί σημαίνει Αυλώνα. Σε 5 μέρες απολυόμασταν και μας έβαλαν σκοπιά! Τελικά όσοι είχαμε κάποιο υπόλοιπο, 2-3 μέρες άδεια, μας την έδωσαν με χίλια ζόρια και την κάναμε. Οι υπόλοιποι τον πούλο..:P. Επιστροφή, ροζαλία και αντίο....
Ο στρατός αφήνει αναμνήσεις, αφήνει φιλίες. Είναι μία αρκετά δυνατή εμπειρία, εάν γίνει...κανονικά, δηλαδή να φύγεις από τον τόπο σου, να πας στην παραμεθόριο, να ταλαιπωρηθείς κλπ. Η ωφέλειά του είναι ότι κάνεις πράγματα που δεν φανταζόσουν ότι θα έκανες ποτέ και ότι μαθαίνεις να εκτιμάς τα απλά της καθημερινής ζωής κι όχι μόνο.
Τώρα πια βέβαια, έχουν αλλάξει τα πράγματα, έχει μειωθεί η θητεία και σε λίγο δεν θα υπάχουν στρατοί, έτσι όπως τους ξέραμε.
Έτσι κι αλλιώς μιλάμε για κάτι που θα έπρεπε να είναι αχρείαστο, τι να λέμε τώρα.....

ntsmrtz
15-12-2010, 19:41
up! :)
σειρά 259, 23 μήνες.
κόρινθο, σεαπ, κεαπ, λήμνο, χαλκίδα
έλεγε..!!!