PDA

View Full Version : Gran Turismo 5 Coming to PC?



klepidas
14-04-2008, 17:28
Kazunori Yamauchi has said in an Austrian interview that Gran Turismo may come to PC as a necessity for a Chinese launch.

“It is very, very improbable that GT will comes out on another console,” he said, speaking to derStandard.at “But perhaps it comes to the PC. Particularly [so we could spread the game in] the Chinese market.”

Changes to the once untouchable series seem to be coming thick and fast at the moment, what with the inclusion of for-all online play and the promise of damage for Prologue later this year.

GT5: Prologue has just launched in Europe and hits the US at the end of this week.

http://www.videogaming247.com/2008/04/14/yamauchi-gran-turismo-may-come-to-pc/

Giannis
14-04-2008, 17:32
Με τίποτα τόσα χρονια δεν βγήκε και θα βγει τώρα? που ετοιμάζεται να σαρώσει τα πάντα σαν αποκλειστικότητα του PS3?

Valkyre
14-04-2008, 17:41
Ψιλοχλωμο το κοβω , οχι ομως και οτι δεν υπαρχει ουτε μια περιπτωση.

pvinis
14-04-2008, 19:36
ασε που για να τρεξει καλα θα θες κανα pc απο αυτα που εχει η nasa για το crysis. (btw... ελεος.... googlαρετε το)

msnes7
14-04-2008, 19:37
το τελευταίο ανέκδοτο ήταν?

NonBorn
14-04-2008, 20:16
Κρίμα που δε μπορώ να σκάσω αρνητικό rep...

klepidas
14-04-2008, 20:17
κρίμα όντως

pvinis
14-04-2008, 20:33
σε μενα?!? wtf? γιατι?

http://blog.videosift.com/MarineGunrock/NASA-comes-close-to-running-Crysis-at-maximum-settings

klepidas
14-04-2008, 20:34
οχι ρε σε μένα το λεει

panelix
14-04-2008, 21:06
Κρίμα που δε μπορώ να σκάσω αρνητικό rep...

tha to kana ego gia sena alla distixos molis anakalipsa oti tou exo idi dosei ena opote den mporo na tou ksanadoso...

Chill
15-04-2008, 04:39
Head of Polyphony Digital also says Sony franchise may have to hit PC for Chinese market

Kazunori Yamauchi, the head of Sony's Polyphony Digital - responsible for the Gran Turismo series - has said that the franchise, a long-time PlayStation exclusive may debut on PC to attract Chinese gamers.

Speaking to German site derStandard (http://derstandard.at/?url=/?id=3293567) he said: “It is very, very improbable that GT will comes out on another consoles.

“But perhaps it comes to the PC. Particularly [for] the Chinese market."

In the interview, he also explained that new game GT5 - the Prologue demo-style version of which is currently the UK's bestselling game - had been in the works by 150 people for four years and has cost 50 times more to make than the original GT1 on the PlayStation.

"A model required 180 days," Yamauchi said of the game's intesive asset generation. "For comparison: For a car in GT2 needed only one day."

He also added that it would be his "dream" to take a break from making games about cars and develop an RPG "with a similar high quality as GT" - however it remains a more distant possiblity, he added as all 120 of Polyphony's employees are tied up making GT5, the final version of which might not be out until after 2009, he confessed.

http://www.developmag.com/news/29626/Polyphony-looks-to-PC-game-development

Valkyre
15-04-2008, 04:45
Υπαρχει ηδη το θεμα βρε τρελε! ;)

http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=2756

Chill
15-04-2008, 04:50
Sorry δεν το είδα :(. Slay, non, όποιος το δει πρώτος ένα delete παρακαλώ.

leone
15-04-2008, 11:54
δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο, γιατι ειναι τιτλος που το περιμενουν ολοι στο ps3 και ξαφνικα να βγει στο pc ?? κατι βρωμαει :P

vasses
17-04-2008, 18:41
anti na vgaloune kanena game tis prokopis sto pc perimenoune mpas kai tous lupithei i sony kai tous dosei kamia apokleistikotita.
oi anthropoi pou dinoune vasi se tetoies eidiseis einai gia gelia :rofl: .
den simferei na vgei se pc kamia apokleistikotita tis sony giati den tha vgalei ta lefta tis oloi free tha to katevazane

Jargon
18-04-2008, 00:59
Εδώ θα συμφωνήσω!! Αν το βγάλει στο PC θα είναι μεγάλο λάθος επιχειρηματικά και ειδικά στην Κίνα? Πλάκα μας κάνουν αν περιμένουν τους Κινέζους να ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ PC GAME.

Αν θέλουν να πάρουν πίσω τα λεφτά τους μόνο exclusive πρέπει να μείνει εκτός και αν τους πληρώσουν προκαταβολικά....

msnes7
18-04-2008, 12:04
Κάποιο ζορίζονται και μόνο στην ιδέα.Μια σόδα καλή για χώνεψη..........
Τα ίδια έλεγαν κάποτε για το pro...για το devil may cry...για το re4.
Αν βγει και κάνει τρελές πωλήσεις (που θα κάνει-δεν είναι όλος ο κόσμος ΕΛΛΗΝΕΣ) θα είναι η αρχή του τέλους για τα exclusives

Προς jargon:
Κάτσε βρε δηλαδή στο ps3 δεν θα το αγοράσουν αν βγει για pc?

PDS
18-04-2008, 12:12
Τα ίδια έλεγαν κάποτε για το pro...για το devil may cry...για το re4.
Αν βγει και κάνει τρελές πωλήσεις (που θα κάνει-δεν είναι όλος ο κόσμος ΕΛΛΗΝΕΣ) θα είναι η αρχή του τέλους για τα exclusives

Τρελες πωλησεις τι εννοεις?
Στο ps3 θα κανει 8-15εκ.Στο pc αν κανει 1εκ θα ειναι εξαιρετικα καλα...

Και για μενα δυσκολο να βγει.Εδω δεν βγηκε σε αλλες περιοδους,θα βγει τωρα?

Επισης αλλο το pro,DMC και Resi4.Εχεις δει κανενα παιχνιδι της SCE να βγαινει σε pc?
Τα exclusives απο δω και περα θα αυξανονται στις κονσολες γιατι θα μεγαλωνει η εγκατεστημενη βαση.Αυτο που λες για αρχη του τελους απλα δεν στεκει.

NonBorn
18-04-2008, 12:33
Κάποιο ζορίζονται και μόνο στην ιδέα.Μια σόδα καλή για χώνεψη..........
Τα ίδια έλεγαν κάποτε για το pro...για το devil may cry...για το re4.
Αν βγει και κάνει τρελές πωλήσεις (που θα κάνει-δεν είναι όλος ο κόσμος ΕΛΛΗΝΕΣ) θα είναι η αρχή του τέλους για τα exclusives

Προς jargon:
Κάτσε βρε δηλαδή στο ps3 δεν θα το αγοράσουν αν βγει για pc?

Η polyphony δεν είναι ούτε capcom oύτε konami...

msnes7
18-04-2008, 12:47
Ναι αλλά είναι ΕΤΑΙΡΕΙΑ
Kαι κάποτε αν τα πας καλά σκέφτεσαι και την εξάπλωση

msnes7
18-04-2008, 12:49
Κάτσε βρε pds13 τι θες να πεις ότι στον κόσμο υπάρχουν πολλαπλάσιοι χρήστες ps3 από pc??!!!!!!!!!!!!!
Kαι το ξαναλέω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ

Valkyre
18-04-2008, 12:53
msnes7 αν πιστευεις οτι στο PC (ανεξαρτητα αν θα βγει ΄΄η οχι δεν συζηταω αυτο ) θα πουλησει καλυτερα απο οτι στο PS3 , ε τοτε πες μου σε παρακαλω ενα παιχνιδι που βγηκε και σε κονσολες και σε pc και πουλησε καλυτερα στο PC.Αν θες παρε σαν παραδειγμα τα assassins , DMC4 , οτι εχει βγει...

γιατι εγω ακομα να δω ενα παιχνιδι pc να πουλαει μεσα στην πρωτη 15αδα...και σε συνολο 50 top software το pc καταλαμβανει απο 2 εως 3 θεσεις...

Τα ψιλα γραμματα απο την δηλωση δεν τα πιασατε για το chinese market.

PDS
18-04-2008, 13:01
Ναι αλλά είναι ΕΤΑΙΡΕΙΑ
Kαι κάποτε αν τα πας καλά σκέφτεσαι και την εξάπλωση

Kαμια αντιρρηση,αλλα αυτη η συγκεκριμενη εταιρια σκεφτεται την εξαπλωση του ps3 κυριως.
Αν ηθελε να ''εξαπλωθει'' κι αλλο θα το εβγαζε στο 360 και θα χτυπαγε αλλη μια 5αρα ή 10αρα εκατομμυρια.
Ποτε μην λες ποτε βεβαια(για την εκδοση σε pc),αλλα δεν βρισκω και κανα σοβαρο λογο για να το κανει.


Κάτσε βρε pds13 τι θες να πεις ότι στον κόσμο υπάρχουν πολλαπλάσιοι χρήστες ps3 από pc??!!!!!!!!!!!!!
Kαι το ξαναλέω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ

Οχι δεν ειπα αυτο.Οι χρηστες pc αυτη την στιγμη ειδικα ειναι 100δες φορες περισσοτεροι.Το θεμα ειναι ...ποσοι απο αυτους ασχολουνται με το pc gaming.
Και να βγει στο pc ,τα νουμερα που θα κανει στο ps3 δεν προκειται να τα κανει στο pc,αν φτασει το 1/10 των πωλησεων που θα κανει στο ps3 θα ειναι πολυ καλα.

Sasori
18-04-2008, 15:12
Πάντως εγώ πιστεύω ότι η Polyphony αν ήθελε να εξαπλωθεί θα το είχε κάνει εδώ και πολύ καιρό. Δεν είναι το πρώτο Gran Turismo που θα κάνει επιτυχία... όλα τα προηγούμενα έκαναν τρελές πωλήσεις τώρα τους μάρανε ξαφνικά η εξάπλωση?

Jargon
19-04-2008, 03:17
Κάποιο ζορίζονται και μόνο στην ιδέα.Μια σόδα καλή για χώνεψη..........
Τα ίδια έλεγαν κάποτε για το pro...για το devil may cry...για το re4.
Αν βγει και κάνει τρελές πωλήσεις (που θα κάνει-δεν είναι όλος ο κόσμος ΕΛΛΗΝΕΣ) θα είναι η αρχή του τέλους για τα exclusives

Προς jargon:
Κάτσε βρε δηλαδή στο ps3 δεν θα το αγοράσουν αν βγει για pc?

Θα το αγοράσουν αλλά νομίζω ότι υπάρχουν και αρκετοι χρήστες PC που έχουν και PS3 και εκεί μπορεί να βλέπει το πρόβλημα.

Τα exclusives δεν τα βλέπω καλά ούτως οι άλλως και αν κάποιος με λίγες επιχειρηματικές γνώσεις και εμπειρία στην αναλυση αγορών προσέξει, θα δει ότι το μέλλον ζητάει επέκταση (σε όσες ΝΕΕΣ αγορές γίνεται) η θάντο.

Είναι τεράστια τα μεγέθη πλέον και εξερετικά δύσκολο ακόμη και για την Polyphony (δεν είναι και καμια τεράστια) να κλείσει τα ματια της στις νέες πραγματικότητες.

greekteo
20-04-2008, 03:51
Οσο το Gran Turismo βγει για pc, αλλο τοσο εγω θα γινω πλανηταρχης :D:D:D

MaRkUs_
20-04-2008, 13:18
σε ψωφίζο!!!!:) ΜΕΓΑ ΠΛΑΝΗΤΑΡΧ@@@@@ΔΙ!!!χαχαχαχα
όταν βγεί να μου πείτε να το παίξω με το πληκτρολόγιο:Ρ

Jargon
21-04-2008, 01:28
MaRKus ξέρεις η G25 για PC βγήκε κυρίως. Το πρόβλημα δεν είναι αν θα ήταν καλύτερο η όχι , άλλοι είναι οι λόγοι που δεν βγαίνει.

greekteo
21-04-2008, 20:19
MaRKus ξέρεις η G25 για PC βγήκε κυρίως. Το πρόβλημα δεν είναι αν θα ήταν καλύτερο η όχι , άλλοι είναι οι λόγοι που δεν βγαίνει.

Βασικα η Sony τηρει την εννοια του exclusive. Δεν ειναι microsoft να βγαζει "exclusive" για Xbox360 και ολα σχεδον να βγaiνουν για pc ;)
Απο κει και περα, για να σηκωσει ενα PC ολη την εφαρμογη αυτη πρεπει να ναι δυναμιτης και 3000++ €

msnes7
21-04-2008, 20:34
Καλά πλάκα κάνετε τώρα?Είναι δυνατόν να τρέχει σε ps3 και να χρειάζεται pc των 3000 να τρέξει?????????

NonBorn
21-04-2008, 20:35
Καλά πλάκα κάνετε τώρα?Είναι δυνατόν να τρέχει σε ps3 και να χρειάζεται pc των 3000 να τρέξει?????????

Υeap....!!

msnes7
21-04-2008, 20:38
E αν βγει θα σου στείλω screens από ένα Pc των 1500

NonBorn
21-04-2008, 20:46
E αν βγει θα σου στείλω screens από ένα Pc των 1500\

Δε θα βγει... ;)

greekteo
25-04-2008, 01:48
E αν βγει θα σου στείλω screens από ένα Pc των 1500

1) δεν θα βγει
2) ενα pc 1500 ευρω μονο δεν θα εχει τις δυνατοτητες για να παιξει το παιχνιδι οχι στα medium αλλα στο low..

msnes7
25-04-2008, 02:07
Καλά μάλλον έχεις μείνει στο 1996
Με άλλα λόγια με τίποτα δεν πιστεύω ότι το pc που έχω είναι κατώτερο από το ps3.Αν θεωρείς ένα pc 1500 με όλα τα λεφτά δωσμένα εκεί που δεν χρειάζεται και όχι στην κάρτα γραφικών τότε ναι δεν θα το τρέχει.Αν το λες από κόμπλεξ απλά θα σου στείλω τις screens να σου φύγει

greekteo
25-04-2008, 02:11
Καλά μάλλον έχεις μείνει στο 1996




Οχι , μαλλον εσυ δεν ξερεις τι παει να πει Playstation 3 ;)



Ξεκινα να μου λες.. εδω ρε συ δεν υπαρχει καν στην Ελλαδα επεξεργαστης σαν του PS3 μην ακουω οτι να ναι.. Συγχαρητηρια που εχεις τελειο υπολογιστη.. Αντε με το καλο να στον πανε και στην NASA αλλα τις δυνατοτητες του PLaystation 3 δεν τις φτανεις με τιποτα απλα χιχι:D:D

msnes7
25-04-2008, 02:12
To βλέπω.........
Από κρύα αστεία καλά πάμε............
Τι κρίμα που στη nasa δεν έχουν το ps3.......χάνουν
Το παν ΔΕΝ είναι ο επεξεργαστής όταν το καταλάβεις τα ξαναλέμε

PDS
25-04-2008, 03:00
Η αληθεια ειναι παντα καπου στην μεση:frog:

greekteo
25-04-2008, 03:02
Οκ εμεις το θεμα το λυσαμε μεσω shoutbox, ασχετα αν το γυρισαμε σε αλλη συζητηση μετα :rofl:

NonBorn
25-04-2008, 10:28
To βλέπω.........
Από κρύα αστεία καλά πάμε............
Τι κρίμα που στη nasa δεν έχουν το ps3.......χάνουν
Το παν ΔΕΝ είναι ο επεξεργαστής όταν το καταλάβεις τα ξαναλέμε

Γι αυτό αγόρασε η AMD την ATI και η intel σκίζεται να ενσωματώσει "gpu" μέσα στο cpu? Με 1500 ευρώ pc φτιάχνεις αλλά...με 500 ευρώ κάρτα, και 1000 ευρώ το υπόλοιπο pc... Unbalanced μου φαίνεται...

Anyway! Το GT5 δε θα ρθει στα pc :p Είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο!

MaRkUs_
25-04-2008, 11:09
MaRKus ξέρεις η G25 για PC βγήκε κυρίως. Το πρόβλημα δεν είναι αν θα ήταν καλύτερο η όχι , άλλοι είναι οι λόγοι που δεν βγαίνει.

το ξέρω πολύ πριν αυτό αλλά δεν την πήρα για το pcακι!!!
γ'αυτο το λόγο δεν βάζω ούτε καν κάρτα γραφικών στο pc αφού μου είναι άχριστο σε πλευρά gaming....

Jargon
25-04-2008, 14:46
Οχι , μαλλον εσυ δεν ξερεις τι παει να πει Playstation 3 ;)



Ξεκινα να μου λες.. εδω ρε συ δεν υπαρχει καν στην Ελλαδα επεξεργαστης σαν του PS3 μην ακουω οτι να ναι.. Συγχαρητηρια που εχεις τελειο υπολογιστη.. Αντε με το καλο να στον πανε και στην NASA αλλα τις δυνατοτητες του PLaystation 3 δεν τις φτανεις με τιποτα απλα χιχι:D:D


Ειλίκρινα δεν σας το λέω μετά από 12 χρόνια που ασχολούμαι με τα 3D γραφικά και Harware Modding (είμαι 33) ότι μερικοί απο εσάς σε αυτό το forum θα με κάνετε να ξεχάσω όλα αυτά που ξέρω.


1ον) Ξέρω πολύ καλά τι θα πει PS3 μιας και το έχω. Είναι μια πάρα πολύ καλή κονσόλα (ΚΟΝΣΟΛΑ) δηλαδή φθηνό mainstream μηχάνημα που κατασκευάστηκε για να μπορει να αγοραστεί απο ευρύ φάσμα πελατείας και ακόμη από άτομα μεσαίου προς χαμηλού εισοδήματος. Το κατάλαβες?? ΦΘΗΝΟ μηχάνημα με ότι συμβιβασμούς συνεπάγεται. Επισης είναι πολύ καλό value for money.

2ον) Σχετικά με τον επεξεργαστή του θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο αρχιτεκτόνική επεξεργαστών γιατί τα ημιμαθή σχόλεια τύπου " . εδω ρε συ δεν υπαρχει καν στην Ελλαδα επεξεργαστης σαν του PS3 μην ακουω οτι να ναι" που βγαίνουν από το κεφάλι σου με μηδενικές γνώσεις πάνω στο θέμα μόνο γέλια προκαλουν. Άκου δεν υπάρχει στην Ελλάδα... που ζεις και νομίζεις ότι ένα φθηνό μηχανάκι σαν το PS3 έχει σοβαρή υπολογιστική ισχύ? Μάλλον στο 1996...

Για να μαθαίνεις

- Ο Cell και π.χ. οι Core2 είναι δύο διαφορετικά πράγματα και δεν συγκρίνονται και το θέμα έχει εξαντληθεί σε πολλά επιστημονικά fora. Ο Cell είναι σχεδιασμένος για να κάνει συγκεκριμένα πράγματα (Video decoding και folding είναι τa δυνατ;a του σημείο) ενώ οι Core2 κάνουν τα ΠΑΝΤΑ! Είναι General Purpose CPUs και ακόμα και αν συγκρινόντουσαν τότε ο Cell θα ήταν έκτός γιατί του λείπουν βασικά πράγματα όπως BRANCH PREDICTION (ΚΑΘΟΛΟΥ -NADA) και επίσης έχει πολύ narrow execution core (short pipeline) για να βγάζει υψηλό clockrate που για αυτά που κάνει (ΜΟΝΟ) είναι καλό.

O Cell κάνει γραμμική επεξεργασία και απαιτείται τρομερός προγραμματισμός για να το κάνει καλά αλλά σε προγράμματα folding και Video processing είναι πολύ δυνατός γιατί έτσι σχεδιάστηκε.
Σταμάτα όμως να τον συγκρίνεις με τα PC γιατί είναι δυο διαφορετικά πράγματα.


3) To Gran Tourismo είναι εντυπωσιακό αλλά δεν πάυει να είναι racing game και το περιβάλλον είναι περιορισμένο δηλαδή σε "ΡΑΓΕΣ". Είναι πολύ πιο εύκολο να αποδώσεις πολύ ωραία γραφικά σε κλειστά περιβάλλοντα όπου το πεδίο κίνησεις έιναι περιορισμένο (όπως το GT5). Αυτό που δεν πρόκειται να δούμε ποτέ στο PS3 είναι τέτοια γραφικά σε τεράστια περιβάλλοντα. Τις αδυναμίας και τα προβλήματα στις κονσολες τα βλεπεις ακόμα και σε παλιά παιχνίδια όπως το Oblivion όπου το Field of View όταν βγαίνεις σε open space είναι εμφανώς περιορισμένο σε σχέση με το τί μπορει να βγάλει μια κάρτα γραφικών με 2-3 φορες περισότερη δύνα μη και μνήμη.

PDS
25-04-2008, 14:49
Ωχ μην γινει και αυτο το θεμα vs.:notsay:

To εχουμε εξαντλησει το θεμα νομιζω.

greekteo
25-04-2008, 15:04
Ειλίκρινα δεν σας το λέω μετά από 12 χρόνια που ασχολούμαι με τα 3D γραφικά και Harware Modding (είμαι 33) ότι μερικοί απο εσάς σε αυτό το forum θα με κάνετε να ξεχάσω όλα αυτά που ξέρω.


1ον) Ξέρω πολύ καλά τι θα πει PS3 μιας και το έχω. Είναι μια πάρα πολύ καλή κονσόλα (ΚΟΝΣΟΛΑ) δηλαδή φθηνό mainstream μηχάνημα που κατασκευάστηκε για να μπορει να αγοραστεί απο ευρύ φάσμα πελατείας και ακόμη από άτομα μεσαίου προς χαμηλού εισοδήματος. Το κατάλαβες?? ΦΘΗΝΟ μηχάνημα με ότι συμβιβασμούς συνεπάγεται. Επισης είναι πολύ καλό value for money.

2ον) Σχετικά με τον επεξεργαστή του θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο αρχιτεκτόνική επεξεργαστών γιατί τα ημιμαθή σχόλεια τύπου " . εδω ρε συ δεν υπαρχει καν στην Ελλαδα επεξεργαστης σαν του PS3 μην ακουω οτι να ναι" που βγαίνουν από το κεφάλι σου με μηδενικές γνώσεις πάνω στο θέμα μόνο γέλια προκαλουν. Άκου δεν υπάρχει στην Ελλάδα... που ζεις και νομίζεις ότι ένα φθηνό μηχανάκι σαν το PS3 έχει σοβαρή υπολογιστική ισχύ? Μάλλον στο 1996...

Για να μαθαίνεις

- Ο Cell και π.χ. οι Core2 είναι δύο διαφορετικά πράγματα και δεν συγκρίνονται και το θέμα έχει εξαντληθεί σε πολλά επιστημονικά fora. Ο Cell είναι σχεδιασμένος για να κάνει συγκεκριμένα πράγματα (Video decoding και folding είναι τa δυνατ;a του σημείο) ενώ οι Core2 κάνουν τα ΠΑΝΤΑ! Είναι General Purpose CPUs και ακόμα και αν συγκρινόντουσαν τότε ο Cell θα ήταν έκτός γιατί του λείπουν βασικά πράγματα όπως BRANCH PREDICTION (ΚΑΘΟΛΟΥ -NADA) και επίσης έχει πολύ narrow execution core (short pipeline) για να βγάζει υψηλό clockrate που για αυτά που κάνει (ΜΟΝΟ) είναι καλό.

O Cell κάνει γραμμική επεξεργασία και απαιτείται τρομερός προγραμματισμός για να το κάνει καλά αλλά σε προγράμματα folding και Video processing είναι πολύ δυνατός γιατί έτσι σχεδιάστηκε.
Σταμάτα όμως να τον συγκρίνεις με τα PC γιατί είναι δυο διαφορετικά πράγματα.


3) To Gran Tourismo είναι εντυπωσιακό αλλά δεν πάυει να είναι racing game και το περιβάλλον είναι περιορισμένο δηλαδή σε "ΡΑΓΕΣ". Είναι πολύ πιο εύκολο να αποδώσεις πολύ ωραία γραφικά σε κλειστά περιβάλλοντα όπου το πεδίο κίνησεις έιναι περιορισμένο (όπως το GT5). Αυτό που δεν πρόκειται να δούμε ποτέ στο PS3 είναι τέτοια γραφικά σε τεράστια περιβάλλοντα. Τις αδυναμίας και τα προβλήματα στις κονσολες τα βλεπεις ακόμα και σε παλιά παιχνίδια όπως το Oblivion όπου το Field of View όταν βγαίνεις σε open space είναι εμφανώς περιορισμένο σε σχέση με το τί μπορει να βγάλει μια κάρτα γραφικών με 2-3 φορες περισότερη δύνα μη και μνήμη.

Το ps3 με το pc δεν συγκρινονται ειπα, ομως για να φτιαχτει ισαξιο pc με το ps3 πρεπει να δοθουν παρα πολλα χρηματα ειπα.. Η δημιουργια των pc δεν ειχε ως σκοπο το gaming και την ψυχαγωγια αλλα τον προγραμματισμο και δημιουργια εφαρμογων. Οι κονσολες φτιαχτηκαν για παιχνιδια και τωρα πλεον ως κεντρα ψυχαγωγιας..

Να κατσω να σου αναλυσω τωρα τους ψυλλους μεσα στα αχυρα δεν μπορω γιατι δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις.. Εγω σου μιλαω οπως θα μιλαγε ενας μεσος Ελληνας.. Χαιρομαι που με αυτα που λεω γελας και παντα να γελας ειναι πολυ καλο, αλλα βλεπεις εμεις δεν φυτρωσαμε ξερολες και παντογνωστες αλλα γεννηθηκαμε και μαθαινουμε.


Για να μαθαινεις ειναι Gran Turismo οχι Tourismo ;)

Jargon
25-04-2008, 15:11
Ωχ μην γινει και αυτο το θεμα vs.:notsay:

To εχουμε εξαντλησει το θεμα νομιζω.

Έχεις δίκιο αλλά άλλοι το ξεκινάνε συνέχεια και τελικά συγκρίνουμε συνέχεια ανόμοια πράγματα.

Ένα PC των 3000 χιλάδων δεν παίζει μόνο παιχνίδια αλλά κάνει πολύ καλά χιλιάδες άλλα πράγματα το gaming κομάτι του πχ μια κάρτα 500-600 ευρώ (που και αυτή χρησιμοπιοέιται και αλλού) είναι το μόνο που πρέπει να συγκρίνεται. Σε λίγο θα μας πούνε και μαλ......

Μπορεί πχ να έχω δώσει 7000 ευρώ για να τρέχω σε 2560χ1600 αλλά τρέχω, AUtocad (+3d), Photoshop, Matlab, τεράστια Excel που βοηθάει η ανάλυσει, χρησιμοποιώ αρχεία 10-15GB, έχω ανοιχτά 20 παράθυρα στο Firefox και πολλά άλλα συγχρόνως.

Εν πάσει περιπτώσει για να επιστρέψουμε στο θέμα του thread το GT5 αν δεν βγαίνει στο PC είναι καθαρά για επιχειριματικούς λόγους και το ανέφερα και παραπάνω. Επίσης μιας και είναι καταπληκτικό στο PS3 θα το πάρω εκεί και ειλικρινά δεν με νοιάζει.


Καλό Πάσχα

PDS
25-04-2008, 15:18
Εν πάσει περιπτώσει για να επιστρέψουμε στο θέμα του thread το GT5 αν δεν βγαίνει στο PC είναι καθαρά για επιχειριματικούς λόγους και το ανέφερα και παραπάνω. Επίσης μιας και είναι καταπληκτικό στο PS3 θα το πάρω εκεί και ειλικρινά δεν με νοιάζει.


Καλό Πάσχα

Σιγουρα ο βασικος λογος ειναι αυτος.

vasses
25-04-2008, 17:24
Έχεις δίκιο αλλά άλλοι το ξεκινάνε συνέχεια και τελικά συγκρίνουμε συνέχεια ανόμοια πράγματα.

Ένα PC των 3000 χιλάδων δεν παίζει μόνο παιχνίδια αλλά κάνει πολύ καλά χιλιάδες άλλα πράγματα το gaming κομάτι του πχ μια κάρτα 500-600 ευρώ (που και αυτή χρησιμοπιοέιται και αλλού) είναι το μόνο που πρέπει να συγκρίνεται. Σε λίγο θα μας πούνε και μαλ......

Μπορεί πχ να έχω δώσει 7000 ευρώ για να τρέχω σε 2560χ1600 αλλά τρέχω, AUtocad (+3d), Photoshop, Matlab, τεράστια Excel που βοηθάει η ανάλυσει, χρησιμοποιώ αρχεία 10-15GB, έχω ανοιχτά 20 παράθυρα στο Firefox και πολλά άλλα συγχρόνως.

Εν πάσει περιπτώσει για να επιστρέψουμε στο θέμα του thread το GT5 αν δεν βγαίνει στο PC είναι καθαρά για επιχειριματικούς λόγους και το ανέφερα και παραπάνω. Επίσης μιας και είναι καταπληκτικό στο PS3 θα το πάρω εκεί και ειλικρινά δεν με νοιάζει.


Καλό Πάσχα



Enas quad core 2 6600 kai mia sinthesi tis taxis ton 1000 eyro kanei akrivos ta idia apotelesmata STIS ERGASIES pou perigrafeis.
Ayta pou les einai akraia , meta apo kapoio poso kai me sigkekrimena kommatia hardware exeis to epithimito apotelesma pianeis korifi 2500 eyro.
Den yparxei pc ton 7000:rofl::rofl::rofl::rofl: , alla kai an ta dine kapoios i na ypirxe analogo pc tha tou dinane to titlo tou vlaka tou xronou giati edose tosa lefta :frog::rofl::rofl: afou tha eixe epidoseis tis idies me enan HARDCORE USER pou edose 2500 i 3000 eyro:)

Jargon
25-04-2008, 20:13
Enas quad core 2 6600 kai mia sinthesi tis taxis ton 1000 eyro kanei akrivos ta idia apotelesmata STIS ERGASIES pou perigrafeis.
Ayta pou les einai akraia , meta apo kapoio poso kai me sigkekrimena kommatia hardware exeis to epithimito apotelesma pianeis korifi 2500 eyro.
Den yparxei pc ton 7000:rofl::rofl::rofl::rofl: , alla kai an ta dine kapoios i na ypirxe analogo pc tha tou dinane to titlo tou vlaka tou xronou giati edose tosa lefta :frog::rofl::rofl: afou tha eixe epidoseis tis idies me enan HARDCORE USER pou edose 2500 i 3000 eyro:)


Vasses δεν έχεις βαρεθεί να γράφεις ανακρίβιες και μετά να τα ακούς σε όλα τα φορουμ που μας έγινες και ειδικός στο PC Hardware στα 22 σου χρόνια?

Σε παρακαλώ πολύ αντε να διαβάσεις να ενημερωθείς γιατί η ημιμάθια είνα άσχημο πράγμα. Σταμάτα τελος πάντων να θεωρείς ότι οι περιορισμένες σου γνώσεις είναι το σύμπαν που θα μας πεις ότι δεν υπάρχει PC με 7000 Ευρώ επειδή δεν έχεις εσύ ιδέα τι θα μπορούσες να το κάνεις.

1200 Ευρώ δυο 8800Ultra, 1650 Eυρώ το 30" μόνιτορ, 1200 Ευρώ Areca Raid Controller, 1000 Ευρώ 4 Raptor, 1000 Ευρώ κουτί και ακόμα δεν έχω βάλει τα υπόλοιπα.

Και να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει καμία σχέση όταν δουλεύεις με αρχεία 15GB+ κατάλαβε επιτέλους σε αυτή τη ζωή ότι παίρνεις ότι πληρώνεις.

Τώρα εαν θεωρείς ότι είμαι βλακας δεν πειράζει, μου αρκεί που με τη βλακεία μου βγάζω αρκετά λεφτά για να παίρνω 7000 Ευρώ PC και όλες τις κονσόλες για την πλάκα μου για να μη σου πω άλλα και πάθεις εσύ τι δική σου.

greekteo
25-04-2008, 20:26
Αμα θες Jargon βαλε και στολισμα στον υπολογιστη σου απο χρυσο και κρυσταλλα να δειχνεις ρε παιδι μου την "αξια" του υπολογιστη σου.. Η φιγουρα σου θα ειναι καλυτερη ετσι.. Εγω τα 7000 τα μεταφραζω ως trash buying ;) Φυσικα υπαρχουν pc που κανουν τοσο και παραπανω αλλα και αντιστοιχα ατομα με τετοια νοημοσυνη που τα αγοραζουν. Σου ευχομαι να παρεις και ελικοπτερο.

Ολοι ειμαστε ημιμαθεις και προσπαθουμε να φτασουμε την σοφια που εσυ αποκτησες ετσι ξαφνικα.. Ομως αμα ειναι να γινω σαν εσενα και να τα ξερω ολα, να μου λειπει απλα.


Υ.Γ Αυτο δεν περιμενα να το πω αλλα ++ vasses :p

Giannis
25-04-2008, 20:32
Jargon stis Ultra exeis minei esei?

Giannis
25-04-2008, 20:37
mia torini karta grafikon meta apo ena xrono to poli 2 tha einai axristh kai den tha mporeis na peksis ta games tis tote epoxis ola sta high kai se megali analish epomenos petamena lefta.....

conn-a
26-04-2008, 00:54
Αμα θες Jargon βαλε και στολισμα στον υπολογιστη σου απο χρυσο και κρυσταλλα να δειχνεις ρε παιδι μου την "αξια" του υπολογιστη σου.. Η φιγουρα σου θα ειναι καλυτερη ετσι.. Εγω τα 7000 τα μεταφραζω ως trash buying ;) Φυσικα υπαρχουν pc που κανουν τοσο και παραπανω αλλα και αντιστοιχα ατομα με τετοια νοημοσυνη που τα αγοραζουν. Σου ευχομαι να παρεις και ελικοπτερο.

Ολοι ειμαστε ημιμαθεις και προσπαθουμε να φτασουμε την σοφια που εσυ αποκτησες ετσι ξαφνικα.. Ομως αμα ειναι να γινω σαν εσενα και να τα ξερω ολα, να μου λειπει απλα.


Υ.Γ Αυτο δεν περιμενα να το πω αλλα ++ vasses :p
πααααααααααλι τσακωνεσαι...:frog:καντε του ενα μπαν ρε παιδια να ηρεμησει το φορουμ μας:rofl:(πλακιτσα τεουλινακο!!)

greekteo
26-04-2008, 00:58
πααααααααααλι τσακωνεσαι...:frog:καντε του ενα μπαν ρε παιδια να ηρεμησει το φορουμ μας:rofl:(πλακιτσα τεουλινακο!!)

αα μπαν?? καλα δεν θα σου παρω ps3 να μαθεις :p:p:p (stop the offtopic:D)

tasioskis
26-04-2008, 01:00
Vasses δεν έχεις βαρεθεί να γράφεις ανακρίβιες και μετά να τα ακούς σε όλα τα φορουμ που μας έγινες και ειδικός στο PC Hardware στα 22 σου χρόνια?

Σε παρακαλώ πολύ αντε να διαβάσεις να ενημερωθείς γιατί η ημιμάθια είνα άσχημο πράγμα. Σταμάτα τελος πάντων να θεωρείς ότι οι περιορισμένες σου γνώσεις είναι το σύμπαν που θα μας πεις ότι δεν υπάρχει PC με 7000 Ευρώ επειδή δεν έχεις εσύ ιδέα τι θα μπορούσες να το κάνεις.

1200 Ευρώ δυο 8800Ultra, 1650 Eυρώ το 30" μόνιτορ, 1200 Ευρώ Areca Raid Controller, 1000 Ευρώ 4 Raptor, 1000 Ευρώ κουτί και ακόμα δεν έχω βάλει τα υπόλοιπα.

Και να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει καμία σχέση όταν δουλεύεις με αρχεία 15GB+ κατάλαβε επιτέλους σε αυτή τη ζωή ότι παίρνεις ότι πληρώνεις.

Τώρα εαν θεωρείς ότι είμαι βλακας δεν πειράζει, μου αρκεί που με τη βλακεία μου βγάζω αρκετά λεφτά για να παίρνω 7000 Ευρώ PC και όλες τις κονσόλες για την πλάκα μου για να μη σου πω άλλα και πάθεις εσύ τι δική σου.



συγνωμη!!! bluetooth εχει??? αν δεν εχει δεν το παιρνω.... α!!!! και μην με πεις ημιμαθή,εχω ηδη δηλωσει αγραμματος....

Valkyre
26-04-2008, 01:24
Eιστε ολοι σας αμορφωτοι και βλακες!

Εγω ειμαι ο μοναδικος μορφωτος εδω μεσα! Να!! :D :D :D

Jargon
02-05-2008, 19:19
Ρε παιδιά οκ ειρήνη!!! Δεν σας είπα και αμόρφωτους ηρεμία, συζήτηση κάνουμε και ούτε έχω τίποτα προσωπικό με κανέναν και ούτε με τον Vasses o οποίος απλά κατακλύεται από τον αυθορμητισμό των 22 ετών και πηδάει παραγράφους όταν ενημερώνεται για κάποιο θέμα.

vasses
06-05-2008, 21:14
Vasses δεν έχεις βαρεθεί να γράφεις ανακρίβιες και μετά να τα ακούς σε όλα τα φορουμ που μας έγινες και ειδικός στο PC Hardware στα 22 σου χρόνια?

Σε παρακαλώ πολύ αντε να διαβάσεις να ενημερωθείς γιατί η ημιμάθια είνα άσχημο πράγμα. Σταμάτα τελος πάντων να θεωρείς ότι οι περιορισμένες σου γνώσεις είναι το σύμπαν που θα μας πεις ότι δεν υπάρχει PC με 7000 Ευρώ επειδή δεν έχεις εσύ ιδέα τι θα μπορούσες να το κάνεις.

1200 Ευρώ δυο 8800Ultra, 1650 Eυρώ το 30" μόνιτορ, 1200 Ευρώ Areca Raid Controller, 1000 Ευρώ 4 Raptor, 1000 Ευρώ κουτί και ακόμα δεν έχω βάλει τα υπόλοιπα.

Και να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει καμία σχέση όταν δουλεύεις με αρχεία 15GB+ κατάλαβε επιτέλους σε αυτή τη ζωή ότι παίρνεις ότι πληρώνεις.

Τώρα εαν θεωρείς ότι είμαι βλακας δεν πειράζει, μου αρκεί που με τη βλακεία μου βγάζω αρκετά λεφτά για να παίρνω 7000 Ευρώ PC και όλες τις κονσόλες για την πλάκα μου για να μη σου πω άλλα και πάθεις εσύ τι δική σου.

Me ta muala pou kouvalas oute 500 eyro den vgazeis , xodeye ek tous asfalous ta lefta tou daddy sou exo xanapei oti akrivotero den einai aparaitita kai kalitero.
Otan elina kai edena ypologistes esi den ixeres ti simainei monitor

personGR
06-05-2008, 22:51
Me ta muala pou kouvalas oute 500 eyro den vgazeis , xodeye ek tous asfalous ta lefta tou daddy sou exo xanapei oti akrivotero den einai aparaitita kai kalitero.
Otan elina kai edena ypologistes esi den ixeres ti simainei monitor

Μπορεί να μη βγάζει 500 ευρώ, σύμφωνα τουλάχιστον με τα λεγόμενα σου, αλλά έχει πολύ πιο σταθερή και ισορροπημένη προσωπικότητα από εσένα, όσο και αν προσπαθείς να μας πείσεις για το αντίθετο... :):)

Jargon
06-05-2008, 23:34
Me ta muala pou kouvalas oute 500 eyro den vgazeis , xodeye ek tous asfalous ta lefta tou daddy sou exo xanapei oti akrivotero den einai aparaitita kai kalitero.
Otan elina kai edena ypologistes esi den ixeres ti simainei monitor

Απ'όσο ξέρω Vasses είσαι 22 χρονών (το αναφέρεις στο AV Site) και εντελώς πληροφοριακά εγώ είμαι 33, έχω ένα παιδί και ασχολούμαι με κατασκευές κτιρίων. Τώρα ποιος ξοδεύει τα λεφτά του Daddy του (μιας και ο δικός μου δεν ζεί) το αφήνω στην κρίση των άλλων.

Επίσης όσων αφορά τα PC και πάλι εντελώς πληροφοριακά (αν και δεν μαθαίνεις ποτέ) ασχολούμαι μαζί τους εδώ και 16 χρόνια και κάποτε είμουν μέτοχος σε εταιρεία πληροφορικής και αυτό όχι επειδή ήταν το πανεπιστημιακό μου αντκείμενο αλλά κυρίως από αγάπη για τον κλάδο.

Νομίζω όμως ότι δεν έχει αξία να σου απαντάω γιατί βλέπω πως απλά σου αρέσει να αντιτίθεσαι και οι απαντήσεις σου έχουν αυτό και μόνο το σκοπό με αποτέλεσμα οι απαντήσεις σου να είναι πολλές φορές αντιφατικές ακόμα και μεταξύ τους.

Καταρτισμένος δεν είσαι τεχνικά ούτε στα PC, ούτε στον ήχο (AV, Home Cinema) αλλά ούτε και στο gaming (έλεγες το Gears of War FPS!) και όσοι έχουν διαβάσει τα posts σου γνωρίζουν τα παραπάνω από πρώτο χέρι.

Τέλος, με το τελευταίο σου post αποδυκνύεις σε όλους μας για άλλη μια φορά ότι γράφεις χωρίς να γνωρίζεις το θέμα ή αγνοώντας βασικές πληροφορίες για αυτό (π.χ. την ηληκία μου, τη δουλειά μου) με αποτέλεσμα να με κάνεις για άλλη μια φορά να σου υπενθυμίσω ότι: "Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΑΘΕΙΑ"

muku
07-05-2008, 01:30
Και μπήκα όλος χαρά να απαντήσω στο τόπικ και αντί για να συζητούμε για το θέμα, έχει ξεσπάσει μια διαμάχη με προσωπικές επιθέσεις :p :p Jargon όλα οραία και καλά αλλά μην λέμε ότι ο cell δεν έχει μονάδα για branch prediction! To PPE του είναι ένας κανονικός πυρήνας PowerPC αρχιτεκτονικής οπότε υποθέτω ότι θα μπορεί να κάνει branch prediction. Βέβαια και στα spe μπορεί να πραγματοποιηθεί νομίζω με software μεθόδους μέσω του κατάλληλου compiler. Πωπω, τελείως offtopic, πιο offtopic και από την offtopic διαμάχη που έχει ξεσπάσει :D :D Άρχισα και διάβαζα τα ποστ σε αυτή τη σελίδα μέχρι να βρω κάτι να με ενδιαφέρει και όλως τυχαίως έπεσα σε αυτό. Φυσικά και λειτουγεί διαφορετικά πάντως από τους κλασσικούς επεξεργαστές των desktop pcs, αλλού είναι καλύτερος αλλού χειρότερος αλλά σε γενικές γραμμές δεν είναι αυτό το τέρας επεξεργαστικής ισχύος που μας έχει διαφημίσει η Sony. Τουλάχιστον για την δουλειά που τον θέλουμε.

Αν μου επιτρέπετε τώρα, να μιλήσω και λίγο πάνω στο θέμα του τόπικ. Δεν το θεωρώ απίθανο να γίνει αυτό που είπε ο yamauchi. Δεν ανέφερε ότι θα το κυκλοφορήσει γενικά στο pc, είπε ότι θα το βγάλει στην κινέζικη αγορά για pc. Αυτό δεν θα ήταν απίθανο. Στην κινέζικη αγορά κυκλοφορούν διαφόρων ειδών παιχνίδια που δεν πρόκειται να δουν ποτέ το φως του δυτικού κόσμου. Οπότε θα μπορούσε να γίνει. Ο μόνος λόγος για να μην γίνει κάτι τέτοιο είναι αν βάλει το μυαλό του να λειτουργήσει λίγο αυτός ο μικροσκοπικός καταναλωτής sushi, ρυζιού και αγωνιστικής βενζίνης για το nsx του (ναι για τον yamauchi μιλάω). Αν λοιπόν αναλογιστεί τα ποσοστά πειρατικού software στην Κίνα θα δει ότι είναι ασύμφορο οικονομικά και θα ασχοληθεί με άλλα πράγματα, όπως το gran turismo για psp.

leone
07-05-2008, 01:33
Gran Turismo 5 = Playstation 3 . + -

msnes7
07-05-2008, 01:47
grand turismo 6 =pc:wave:
Τώρα ειλικρινά δεν περιμένω ποτέ να βγει αυτό το game όπως και άλλα της sony σε pc.
H sony έχει αποδείξει ότι είναι η καλύτερη μαμά κονσόλας και δεν πουλάει το παιδί της.Αν και να μετέφερε κάποιον τίτλο στο pc δεν νομίζω να υπήρχε πρόβλημα (καλά για 360 δεν το συζητώ) απλά θα είχα την περιέργεια από προγραμματιστική πλευρά πως θα έβγαινε

Jargon
07-05-2008, 01:50
Muku τις πληροφορίες για το Branch Prediction τις έχω διαβάσει σε διάφορα Hardware fora αλλά μπορείς να διαβάσεις και στο Site της IMB όπου για παράδειγμα λέει:

"The SPU is an in-order dual-issue statically scheduled architecture. Two SIMD instructions can be issued per cycle: one compute instruction and one memory operation. The SPU branch architecture does not include dynamic branch prediction, but instead relies on compiler-generated branch prediction using "prepare-to-branch" instructions to redirect instruction prefetch to branch targets."

Link http://domino.research.ibm.com/comm/research.nsf/pages/r.arch.innovation.html


Επίσης θα δεις ότι ο Cell αποτελείται από 234m transistors και αν σου λέει κάτι η σχέση transistors/performance τότε πληροφοριακά σου αναφέρω ότι το επόμενο chip της Nvidia το G200 έχει 1 Billion transistors (all logic - όχι cache) και αναμένεται τον Ιούλιο.



Και για να επιστρέψουμε στο GT5 - απορώ πως μπορεί να σκέφτηκαν να βγάλουν το GT5 στην Κινα που δεσπόζει η πειρατεία αλλά υποθέτω πως με τόσο μεγάλο πληθυσμό ίσως τους πέρασε από το μυαλό ότι κάτι θα πουλήσουν. Υποθέτικό thread είναι έτσι και αλλιώς και κάνουμε εκτιμήσεις και η δικιά μου είναι ότι εκτός και αν είναι μόνο online και με 15 ευρώ δύσκολα θα πούλαγε στα PC και θα γινόταν του πειρατή το πάρτυ.

leone
07-05-2008, 01:50
grand turismo 6 =pc:wave:
ονειρα και ονειρα πηγανε χαμενα ....... :angry: :angry: :angry: :angry:

msnes7
07-05-2008, 01:53
Η κίνα δεν είναι ελλάδα.Εκεί στήνονται σε ουρές έξω από τα μαγαζιά κατά τη μέρα κυκλοφορίας πράγμα που εδώ το βλέπεις μόνο σε δημόσιες υπηρεσίες:fryingpan::tiphat:

muku
07-05-2008, 02:08
Η κίνα δεν είναι ελλάδα.Εκεί στήνονται σε ουρές έξω από τα μαγαζιά κατά τη μέρα κυκλοφορίας πράγμα που εδώ το βλέπεις μόνο σε δημόσιες υπηρεσίες:fryingpan::tiphat:

Αυτό γίνεται στην Ιαπωνία. Στην Κίνα στήνονται στο torrents.cn και πάτανε F5 μέχρι να κυκλοφορήσει το torrent :angry::angry:

@Jargon

Jargon, αν διαβάσεις προσεκτικότερα την αρχιτεκτονική του Cell θα δεις ότι αποτελείται από 1 PPE και 8 SPE. To PPE είναι ένας κανονικός πυρήνας PowerPc, σαν τους επεξεργαστές που βρίσκεις στους Mac. Τα SPE ναι δεν υποστηρίζουν branch prediction αλλά το Power Processing Element... Anyway, για πλάκα απάντησα στο συγκεκριμένο επειδή είχε ξεφύγει το τόπικ, προς Θεού δεν ψάχνω τρόπο να έρθουμε σε αντιπαράθεση...

Jargon
07-05-2008, 02:12
Αυτό γίνεται στην Ιαπωνία. Στην Κίνα στήνονται στο torrents.cn και πάτανε F5 μέχρι να κυκλοφορήσει το torrent :angry::angry:

@Jargon

Jargon, αν διαβάσεις προσεκτικότερα την αρχιτεκτονική του Cell θα δεις ότι αποτελείται από 1 PPE και 8 SPE. To PPE είναι ένας κανονικός πυρήνας PowerPc, σαν τους επεξεργαστές που βρίσκεις στους Mac. Τα SPE ναι δεν υποστηρίζουν branch prediction αλλά το Power Processing Element... Anyway, για πλάκα απάντησα στο συγκεκριμένο επειδή είχε ξεφύγει το τόπικ, προς Θεού δεν ψάχνω τρόπο να έρθουμε σε αντιπαράθεση...


Ναι το ξέρω αλλά τo PPE εκτός του ότι έχει μετριότατο branch predition βασίζεται πάρα πολύ στα SPU για να κάνει τη δουλειά το αλλιώς θα μπορει να τρέξει μόνο ένα thread.
Τεσπα δεν έχει και πολύ σημασία αυτό τώρα και έιναι και πολυ offtopic.
Και οκ συζήτηση κάνουμε αλλα μάλλον σε λάθος thread οπότε back to GT5.

vasses
07-05-2008, 04:03
Απ'όσο ξέρω Vasses είσαι 22 χρονών (το αναφέρεις στο AV Site) και εντελώς πληροφοριακά εγώ είμαι 33, έχω ένα παιδί και ασχολούμαι με κατασκευές κτιρίων. Τώρα ποιος ξοδεύει τα λεφτά του Daddy του (μιας και ο δικός μου δεν ζεί) το αφήνω στην κρίση των άλλων.

Επίσης όσων αφορά τα PC και πάλι εντελώς πληροφοριακά (αν και δεν μαθαίνεις ποτέ) ασχολούμαι μαζί τους εδώ και 16 χρόνια και κάποτε είμουν μέτοχος σε εταιρεία πληροφορικής και αυτό όχι επειδή ήταν το πανεπιστημιακό μου αντκείμενο αλλά κυρίως από αγάπη για τον κλάδο.

Νομίζω όμως ότι δεν έχει αξία να σου απαντάω γιατί βλέπω πως απλά σου αρέσει να αντιτίθεσαι και οι απαντήσεις σου έχουν αυτό και μόνο το σκοπό με αποτέλεσμα οι απαντήσεις σου να είναι πολλές φορές αντιφατικές ακόμα και μεταξύ τους.

Καταρτισμένος δεν είσαι τεχνικά ούτε στα PC, ούτε στον ήχο (AV, Home Cinema) αλλά ούτε και στο gaming (έλεγες το Gears of War FPS!) και όσοι έχουν διαβάσει τα posts σου γνωρίζουν τα παραπάνω από πρώτο χέρι.

Τέλος, με το τελευταίο σου post αποδυκνύεις σε όλους μας για άλλη μια φορά ότι γράφεις χωρίς να γνωρίζεις το θέμα ή αγνοώντας βασικές πληροφορίες για αυτό (π.χ. την ηληκία μου, τη δουλειά μου) με αποτέλεσμα να με κάνεις για άλλη μια φορά να σου υπενθυμίσω ότι: "Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΑΘΕΙΑ"

Me xereis kai apo xthes gia tin ilikia mou? ayto da eleipe na dino kai alithina stoixeia sto kathe site an xereis esi apo pc ego eimai pirinikos fisikos me phd stin nasa.
Ti na gnorizo re kaimene thima ton diafimiseon tou net akou 7000 eyro gia pc.
Se paradido stin xleui tou forum :angry: me 3400 eyro (2x nvidia 9800 gx2 ) sou ftiaxno kalitero sistima apo to diko sou pou les oti exei 7000 :rofl::fryingpan:

http://img100.imageshack.us/img100/2669/new3zk5.th.jpg (http://img100.imageshack.us/my.php?image=new3zk5.jpg)


Otan matheis ti simainei best value money kai sostes agores ela na sizitisoume , to idio simvanei kai me to ixo.
Eite protou eite tritou prospopou games me opla einai ta idia ego elega gia katigoria SHOOTERS merikoi alloi den to paredexontousan kai elegan den einai to idio.
ante anoixe to ps store na deis pos grafei tin katigoria paixnidion me opla eite tritou prosopou eite protou.
Ayto da eleipe na einai alli katigoria epeidi allazei i kamera hmarton :banghead::fryingpan::frog::please2:

modecris
07-05-2008, 04:26
http://img151.imageshack.us/img151/5264/miagicn5.gifhttp://www.ps3forums.gr/vb/%5BIMG%5Dhttp://img151.imageshack.us/img151/5264/miagicn5.gif%5B/IMG%5D

msnes7
07-05-2008, 13:19
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::r ofl:

leone
07-05-2008, 13:24
τοσα λεφτα εδωσες για το pc πιο πανω, βαλε και εναν 2ο σκληρο για raid ;)

Jargon
07-05-2008, 16:53
τοσα λεφτα εδωσες για το pc πιο πανω, βαλε και εναν 2ο σκληρο για raid ;)

Vasses: Απο εδώ και πέρα /ignore Vasses γιατί βαρέθηκα να ακούω ανοησίες. Τέρμα η συζήτηση μαζί σου.

modecris: θεός!!! χαχαχαχαχα!

RAID0 με Raptors και αρκετά ΤΒ σε σκληρούς έχω έτσι και αλλιώς αλλά βασικά, μεγάλο μέρος του κόστους ήταν το modding (πολύ custom πράμα) και το watercooling (3 loops με 3x Thermochill Radiators, 5 αντλίες Laing DCC+ (έχω και redundant), ψηφιακό controller Τ-Balancer με όλα τα extensions, waterblocks για 2 VGA, CPU, chipset (2 blocks) κτλ.... Δυστυχώς είχα πορωθεί πολύ και ήταν κάτι που ήθελα να φτιάξω χρόνια. Μάλλον όμως ήταν και το τελευταίο γιατί πραγματικά το modding θέλει και πολύ χρόνο.

leone
07-05-2008, 19:22
για μενα αμα βγει στο Pc θα ειναι ντροπη !!!! Ps3 η συνηθεια που εγινε λατρεια ;)