PDA

View Full Version : Lag!



muku
10-04-2008, 16:23
Λοιπόν. Επειδή βλέπω ότι γίνεται πολύς ντόρος με το lag και έχει γεμίσει offtopic το topic που γράφουμε τα αποτελέσματα και ο Proevo δεν θα μπορεί να κάνει δουλειά, γράψτε εδώ ότι είναι να γράψετε για το lag. Παράπονα και θέσεις πάνω στο θέμα.

Αρχικά να πω εγώ ότι είναι δύσκολο από δικτυακής άποψης ο ένας παίχτης να προξενήσει εσκεμμένα lag στον άλλο. Εκτός αν η konami έχει κάνει μ@λ@κί@ και σε αυτό το θέμα και έχει υλοποιήσει καμιά ανώμαλη αρχιτεκτονική. Κάποιος είπε στο forum ότι και οι 2 παίχτες συνδέονται με server και δεν κάνει ο ένας host και ο άλλος join. Στην περίπτωση host - join εννοείται ότι μπορεί ο ένας να επηρεάσει τον άλλο. Αλλά όταν συνδέεσαι με servers αν ο ένας έχει μάπα σύνδεση τότε η επικοινωνία με τον server θα είναι σε αργούς ρυθμούς σε σχέση με τον άλλο που θα έχει πιο γρήγορη αποστολή και λήψη δεδομένων από τον server. Ένα παράδειγμα. Αυτός που έχει καλή σύνδεση (έστω Α) επιτίθεται και ο μάπα σύνδεση (έστω Β) αμύνεται. Ο παίχτης του Α έρχεται προς τον παίχτη του Β. Ο Α σε κάποια φάση πατάει το σταυρό για να αλλάξει πορεία και να αποφύγει τον Β. Με βάση την λογική ο Α θα έχει επικοινωνήσει με τον server για να φανεί η αλλαγή πορείας στην οθόνη του ενώ ο Β λογικά θα έχει χάσει κάποια ms μέχρι να δει τον Α να αλλάζει πορεία εξαιτίας της κακής σύνδεσης του. Οπότε αν κάποιος έχει μάπα σύνδεση, είτε εσκεμμένα είτε όχι έχει ο ίδιος μειονέκτημα.

Όπως και στα άλλα παιχνίδια πχ Counterstrike που έπαιζα κάποτε, άλλοι είχαν πολύ μεγάλο ping και άλλοι πολύ μικρότερο, αυτός με το μεγάλο ping προφανώς έτρωγε το lag και δεν επηρεάζε τον άλλο με το μικρό ping με συνέπεια να είχε μειονέκτημα απέναντι στους άλλους. Αυτό βέβαια είναι η περίπτωση που ένας λογικός και σωστός developer έχει ασχοληθεί με το παιχνίδι. Άλλα όπως είδαμε από το επίπεδο του παιχνιδιού που κυκλοφόρησε τίποτα δεν αποκλείεται. Για παράδειγμα θα μπορούσαν να υλοποίησουν μια αρχιτεκτονική που θα διάβαζε τους ρυθμούς επικοινωνίας με τον server των παιχτών και να καθυστερεί εσκεμμένα αυτόν που έχει πλεονέκτημα λόγω σύνδεσης ώστε το lag να είναι στο ίδιο επίπεδο και για τους 2. Α και btw δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αν ο ένας έχει 4mbits o άλλος 8 και ο άλλος 24. Το lag που τρώει ο καθένας εξαρτάται από το ping που έχει με τον τάδε server. Και αυτό εξαρτάται από τον εκάστοτε ISP πχ η forthnet μπορεί να δίνει 24 (που υποτίθεται ότι έχω) και η Tellas να δίνει 2mbits μέσω δικτύου ο ΟΤΕ αλλά η Tellas να έχει καλύτερο ping από την forthnet και ο χρήστης της να έχει λιγότερο lag. Αυτό είναι σχετικό βέβαια, μην περιμένετε με μια σύνδεση 512/128 να έχετε ίδια απόδοση αλλά μια 24/1 με μια 2048/512 εκεί θα έχει καλύτερη απόδοση αυτός με το καλύτερο ping.

Α και όσοι έχουν 24 ονομαστικά δεν σημαίνει ότι όντως έχουν τόσα. Εγώ για παράδειγμα πιάνω 6-8 mbits ανάλογα με την μέρα. Αυτό για τον msnes7 που κάπου πήρε το μάτι ότι δεν πίστευε πως ο αντίπαλος του με 24mbits έχει λιγότερες παύλες από αυτόν που έχει 8. Επίσης ο msnes7 επειδή έπαιξα μαζί του, είχε 2 παύλες σε σχέση με μένα που είχα 1 στον μεταξύ μας αγώνα :bgrin2: Τώρα κλείνοντας να πω ότι δεν χρειάζεται να κλαιγόμαστε για το lag, περισσότερο για το χαβαλέ παίζουμε, οπότε συνηθίστε το και μάθετε να παίζετε με αυτό. Το πιο πιθανό είναι να τρώμε όλοι το ίδιο lag καθώς πάνω κάτω όλοι πλέον έχουμε δυνατές συνδέσεις. Απλά συνδεόμαστε με servers του εξωτερικού + του ότι η konami δεν έχει κάνει την δουλειά που έπρεπε.

jorgedept
10-04-2008, 18:49
το ξαναλέω για 100 φόρα

οι server της Konami είναι Peer2Peer με απλά λόγια χρησιμοποιεί και το upload αλλά και τo download και των 2 παικτών.

Σκόπιμο lag μπορεί να γίνει κ υπάρχουν αναφορές και σε άλλα πρωταθλήματα αλλά και σε πρωταθλήματα που γίνονται στο XBOX.

blizard
10-04-2008, 19:30
Ας δούμε το lag σαν μέρος του αγώνα... ας πούμε ότι έχουμε Έλληνες διαιτητές και κάνουν ότι θέλουν, το έχουμε συνηθίσει εξάλλου δεν είναι δύσκολο. :)


Επί της ουσίας, για να έχει lag ο άλλος, η πιο απλή σκέψη είναι να βάλεις cap στο upload σου ώστε να μην στέλνονται σωστά οι θέσεις σου... έχει ακούσει κανείς αν γίνεται πραγματικά?

ΥΓ
Εγώ κέρδισα αγώνα απο lag με τον tasioskis αλλά δεν είπε τίποτα... πλάκα κάνουμε και δεν έχει σημασία παιδιά.
(ελπίζω τώρα να μην του μπουν τίποτα ψήλοι στα αυτιά και ακούσω τίποτα :) )

XMENSAGIAS
10-04-2008, 19:52
egw mporw na kanw skopimo lag se game pou paizoun mono 1 vs 1

msnes7
10-04-2008, 20:42
Δεν ξέρω τι βλέπετε αλλά εγώ πριν αρχίσω κάθε αγώνα τον εαυτό μου τον βλέπω με 3 γραμμές.Πάντως έτυχε αγώνας με 3 γραμμές Ingame να πάει σπαστά.Αυτό πως εξηγείται............

tasioskis
11-04-2008, 11:15
Δεν ξέρω τι βλέπετε αλλά εγώ πριν αρχίσω κάθε αγώνα τον εαυτό μου τον βλέπω με 3 γραμμές.Πάντως έτυχε αγώνας με 3 γραμμές Ingame να πάει σπαστά.Αυτό πως εξηγείται............

παντα τον εαυτομας τον βλεπουμε με 3 γραμμες και τον αλλον με λιγοτερες....


blizard απο καιρο ηθελα να στο πω,αλλα....

muku
11-04-2008, 12:51
Εγώ πάντως όσους αγώνες έχω παίξει για το πρωτάθλημα τους έχω παίξει με μια μπάρα. Jorgedept από που έχεις ακούσει ότι η σύνδεση είναι peer2peer? Εγώ μόνο για servers έχω ακούσει. Αλλά τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα μπορεί να είναι peer2peer καθώς δεν χρειάζεται να είσαι συνδεδεμένος στο psn για να παίξεις online pro. Πρέπει να βρω ένα τρόπο να επικοινωνήσω με Konami για να το εξακριβώσω, αλλά δεν θα κερδίσουμε τίποτα πέρα από το να μάθουμε αν υπάρχουν όντως cheaters. Ίσως από κάποιο επίσημο forum. ΧMENSAGIAS το ότι μπορείς να προκαλέσεις lag το λες για καλό?

jorgedept
12-04-2008, 05:39
οι server της Konami είναι Peer2Peer


η Konami δεν πρόκειται να σου απαντήσει αλλά δεν χάνουμε και τίποτα, επίσης κρατάνε τούς dedicated server για το MGS, το έχουν αναφέρει άτομα που ξέρουν από server και το είχαν γράψει και μέσα στο pro evo web


Επίσης η δήλωση του Xmen ότι μπορεί να προκαλέσει lag απευθείας τον αποκλείει από κάθε πρωτάθλημα και κύπελλο :)

touristas
12-04-2008, 08:58
egw mporw na kanw skopimo lag se game pou paizoun mono 1 vs 1

mpravo,sinxaritiria.ante kai eis anotera!!!!

blizard
14-04-2008, 20:40
Παιδιά, αν σώσεις ένα γκόλ στο οποίο υπήρχε lag, θα βγει ακριβώς όπως το είδες όταν έγινε η φάση, ή όχι?
Δεν μπόρεσα να πετύχω κάτι εξόφθαλμο σε 2-3 αγώνες που έπαιξα τελευταία, αλλά έχω την εντύπωση ότι τα σώζει ακριβώς, με το lag δηλαδή.



ΥΓ
Ίσως μπορούμε να κάνουμε κάτι με αυτό αν δουλεύει, για να μην έχουμε διαμαρτυρίες και προβλήματα... πχ όποιος έχει παράπονο για ένα τρελό γκόλ σε ένα normal αγώνα, να αγγαρεύεται να το σώζει και αφού το δούμε ο αγώνας να ξαναγίνεται.

jorgedept
14-04-2008, 20:44
σώζεται όπως ακριβώς το είδες με τα μάτια σου, δηλαδή με lag

Panosrx7
12-06-2008, 16:27
Παιδιά εμένα μου έτυχε να έχω στην κατοχή μου την μπάλα και να βγαίνη corner υπέρ μου, και να σκοτινιάζει η οθόνη γραφοντάς μου waiting.. δηλ αυτό που λέει όταν πατήσει ο άλλος start και να βλέπω την μπάλα απο το randar χωρίς να μπορώ να αντιδράσω να βρίσκεται στα δίχτυα μου, έτσι όταν σφιρούσε ο διαιτητής την συνέχεια του αγώνα να μετρά σαν τέρμα!!! του αντιπάλου και αυτο να γίνεται παντα όποτε η μπάλα βγει εχτός και σε rank παχνίδι!!! πως εξηγήται???

touristas
13-06-2008, 04:16
oti kai na leme paidia na paei na ........i konami.ego pira to fifa kai den exo ixnos lag me opoion kai na xo paiksi.ti na leme tora.oi axristoi tin katastrepsane tin paignidara