PDA

View Full Version : Η παρωδία του Xbox360 συνεχίζεται..."Red Light of Death" τώρα!



SpartanGR
08-04-2008, 11:07
http://consumerist.com/377074/red-light-of-death-xbox-owner-wants-same-extended-warranty-as-red-ring-of-death-sufferers

Ben and Company,
I have been reading The Consumerist everyday for the last year, it's the first site I visit every morning. Thank you all for a great service. This is the first time I have written in with a tip/complaint.

Microsoft recently extended all warranties to 3 years for all Xbox 360's dealing with the "Red Ring of Death". What you have to read in the fine print though, is that the extended warranty only covers the very specific "3 red lights". No more, no less.

Three days ago my Xbox took a turn for the worst while playing a game of Team Fortress 2. During the match my screen started rapidly flashing green and vertical lines appeared. I figured it was just a glitch so I shutdown the Xbox and restarted, I still had the problem. I tried several different games (Oblivion, Orange Box, Rock Band, GoW, Condemned 2) and every single one of them has lines in the screen. I tried 2 separate LCD TVs and 2 separate video cables. All had the same result, lines in the game-play.. Here are some screenshots.

I then went to turn the Xbox on the following morning and received a flashing red light and an error code on the screen. I looked up the error code online and found this: E74: There is high chance it's a scaler chip problem (the "ANA" or "HANA" chip near the AV cable connection) it can also be caused by a faulty AV cable so check that first. In some cases it is a problem with the GPU

I believe the problem only occurs in areas of the screen that are being rendered 3D by the on-board video. Its pretty obvious that the video and/or motherboard are malfunctioning in some form. If you have a look at the screenshots you will see that all 2D graphics (in-game HUD, dashboard) are all fine, only 3D rendered graphics have the issue.

I called Tech support and they said the new 3 year warranty will not cover this issue. I thought this was pretty outrageous. The Tech said I would have to pay to have the unit shipped and pay to have it fixed. This is obviously a defect in the Xbox. This is my second box (First one RRoD) and has been working with no issues for just over a year.

So now my wallet in $107.00 lighter, and I will be without my console for a month. I have been nothing but an Xbox 360 fan and evangelist. I was the cornerstone for 5 of my friends purchasing the console, and now I have been let down. They took care of my first console with defects but refuse to take responsibility for an obvious manufacturers defect on my latest box.

I think that when its working the Xbox 360 is a great product, anyone trying to decide which console they should buy should take Service and Support in to consideration. My experience has let me down.

Να δω τι αλλο θα ακουσουμε απο αυτο το μηχανημα.Πρεπει να αποσυρθει μια για παντα. Αλλα δε φταιει η Microsoft. Μαντεψτε ποιος φταιει. Εμεις οι καταναλωτες.

SQP_GR
08-04-2008, 11:35
min anisixis kai siga siga aposirete apo mono tu .sti iaponia den iparxi kai to idio tha gini stin eyropi se ligo kero kai pio meta tha akoluthisi kai i ameriki

vasses
08-04-2008, 14:31
De variesai to xbox dianiei tin teleutaia periodo tis zois tou thema xronou na akoulouythisei tin dromo tou prokatoxou tou

Ekptotos
08-04-2008, 14:42
Δεν ξέρω αν είδατε τα link's στο spoiler της υπογραφής μου. Είναι ένα μικρό δείγμα από αυτά που κυκλοφορούν. :)

blizard
08-04-2008, 17:58
Αλλα δε φταιει η Microsoft. Μαντεψτε ποιος φταιει. Εμεις οι καταναλωτες.
Αυτό ξαναπέστο ... και μας αξίζει να βγάλει ένα update αυριο η MS που να απενεργοποιεί το RROD, να βγάζει ένα αριθμό στην θέση του.

Όταν τα δεχόμαστε όλα (και το υποστηρίζουν από πάνω μερικοί) , καλά θα μας κάνουν.

SpartanGR
09-04-2008, 10:44
Ας μην ειχε τις κοπιες φιλε blizard και θα σου ελεγα εγω τι πωλησεις θα ειχε. Αλλα η MS οταν παρεδωσε το μηχανημα στους retailers παρεδωσε ταυτοχρονα και τη "τρυπα" του firmware στους hackers.Ηξερε τι εκανε.

Jargon
11-04-2008, 02:10
Εσείς μου φαίνεται ζήτε σε άλλο πλανήτη εδω. ΜΗΠΩΣ έχετε προσέξει ότι έχει πουλήσει τον πάτο του? 18.000.000 κονσόλες? Τι κουταμάρες ελληνικές είναι αυτές περί απόσυρσεις μου φαίνεται ότι δεν έχετε καταλάβει τι εστί Microsoft από λεφτά. Τη SONY θα αγόραζε αλλά τις κονσόλες δεν τις παρατάει για να μην αυταπατάστε η Μicrosoft είναι ΠΕΝΤΑΠΛΑΣΙΑ++ από τη SONY η οποία είχε σοβαρότατα οικονομικά προβλήματα τα τελευταία χρόνια (Κάτι που η Microsoft ούτε που ξέρει τι είναι).

Αν θέλει η Microsoft να κάνει κόντρα την πάει για φούντο τη SONY η οποία το φυσάει και δεν κρυώνει αυτό που λέγεται XBOX και την έκανε από πρώτη τρίτη. Ειμαστέ τυχεροί (ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΕΩ) που δεν την αφήνουν οι επιτροπές ανταγωνισμού αλλιώς θα αγόραζε και τα βρακιά μας.

Τώρα το ότι είναι μάπα από ποιότητα κατασκεύής είναι αλήθεια όπως είναι αλήθεια ότι η MIcrosoft αντιγράφει ότι παρουσιάζει ως καινοτομία (κάτι που οι Ιάπωνες εφάρμοσαν επί δεκαετίες στη βιομηχανία και στο κομμάτι παράγωγης γενικότερα). Αλλά κανένα πρόβλημα για τη MIcrosoft τα προβληματικά μηχανάκια που αποφάσισε να ρίξει έτσι απλά 1 Δις δολλάρια για να αυξήσει την εγγύηση του XBOX σε 3 χρόνια. Εχει λεφτά και είτε μας αρέσει είτε όχι ΜΕΤΡΑΕΙ.
Μέχρι και από τη SONY τα παίρνει η Microsoft από τα Windows στα γραφεία της και τα laptop που πουλάει ως τα Handhelds που κρατάνε οι διευθηντές της.

Η SONY έχει φέρει πολλές καινοτομίες στο χώρο της κονσόλας όπως και η Nintendo αλλά είτε τους αρέσει είτε όχι η Microsoft δεν είναι SEGA και όταν κλάνει τους πέρνει η βρώμα.


Τέλος παίζεται μεγάλο παιχνίδι για τη Microsoft αγορά Online Movie Distribution και αυτή τη στιγμή είναι χωμένη πολύ καλά με το Xbox Live και πρόσφατα ανακοίνωσε και η Netflix ότι σκέφτονται να μπούνε στο LIVE.


Τε

Ekptotos
11-04-2008, 02:19
LOL. Με τα ρούχα σου τρώγεσαι μου φαίνεται :p
Πως κατάφερες να το κάνεις vs και να μπλέξεις τα οικονομικά των εταιριών με τα τεχνικά θέματα, δεν το κατάλαβα.

Φιλικά.

Jargon
11-04-2008, 02:27
Το λέω επειδή μερικοί πιστεύουν ότι είναι ώρα για να φύγει το XBOX από την αγορά.

Δε διαφωνώ ότι το PS3 είναι καλύτερο μηχάνημα (αν και απο γραφικά δυστυχώς με το Antialising δε συγκρίνεται με του XBOX) overall, αλλά μη γελιώμαστε ότι θα αφήσει η MS τη SONY να αλωνίζει μόνη της στο μέλλον.


Τεσπα, είναι μεγάλη συχήτηση και πάω για ύπνο τώρα.

Ekptotos
11-04-2008, 02:31
Εγώ δεν θα εμπλακώ καν σε μια τέτοια συζήτηση γιατί είναι ηλίθια και ανούσια. Να τσακωνόμαστε εμείς εδώ για δυο κονσόλες και για το ποιος έχει μεγαλύτερη και καλύτερη ποικιλία παιχνιδιών. Λες και κάτι θα κερδίσουμε.

music_lover
11-04-2008, 02:45
Εσείς μου φαίνεται ζήτε σε άλλο πλανήτη εδω. ΜΗΠΩΣ έχετε προσέξει ότι έχει πουλήσει τον πάτο του? 18.000.000 κονσόλες? Τι κουταμάρες ελληνικές είναι αυτές περί απόσυρσεις μου φαίνεται ότι δεν έχετε καταλάβει τι εστί Microsoft από λεφτά. Τη SONY θα αγόραζε αλλά τις κονσόλες δεν τις παρατάει για να μην αυταπατάστε η Μicrosoft είναι ΠΕΝΤΑΠΛΑΣΙΑ++ από τη SONY η οποία είχε σοβαρότατα οικονομικά προβλήματα τα τελευταία χρόνια (Κάτι που η Microsoft ούτε που ξέρει τι είναι).

Αν θέλει η Microsoft να κάνει κόντρα την πάει για φούντο τη SONY η οποία το φυσάει και δεν κρυώνει αυτό που λέγεται XBOX και την έκανε από πρώτη τρίτη. Ειμαστέ τυχεροί (ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΕΩ) που δεν την αφήνουν οι επιτροπές ανταγωνισμού αλλιώς θα αγόραζε και τα βρακιά μας.

σε ποιόν πλανήτη είπες οτι ζεις εσύ? :innocent:

άκου αν ήθελε η ms αγόραζε και διέλυε την sony! :rofl:

κοίτα φιλαράκο,τα έχεις μπερδέψει λιγάκι,συγκρίνεις 2 ανόμοιες εταιρίες γιατί η μεν ms είναι εταιρία κατασκευής software ενώ η sony είναι εταιρία κατασκευής hardware

έτσι λοιπόν,εκτός του ότι το ενδεχόμενο εξαγοράς δεν παίζει ούτε σε επεισόδιο της σειράς "star trek στα όρια του διαστήματος",δεν συγκρίνονται κιόλας λόγω διαφορετικού αντικειμένου που εμπορεύονται γιατί όπως και να το κάνουμε άλλο η yamaha και άλλο η toyota,οι μεν μοτοσυκλέτες,οι δε αυτοκινητα,με πιάνεις..

φιλικά πάντα,alex :tiphat:

vasses
11-04-2008, 02:55
Εσείς μου φαίνεται ζήτε σε άλλο πλανήτη εδω. ΜΗΠΩΣ έχετε προσέξει ότι έχει πουλήσει τον πάτο του? 18.000.000 κονσόλες? Τι κουταμάρες ελληνικές είναι αυτές περί απόσυρσεις μου φαίνεται ότι δεν έχετε καταλάβει τι εστί Microsoft από λεφτά. Τη SONY θα αγόραζε αλλά τις κονσόλες δεν τις παρατάει για να μην αυταπατάστε η Μicrosoft είναι ΠΕΝΤΑΠΛΑΣΙΑ++ από τη SONY η οποία είχε σοβαρότατα οικονομικά προβλήματα τα τελευταία χρόνια (Κάτι που η Microsoft ούτε που ξέρει τι είναι).

Αν θέλει η Microsoft να κάνει κόντρα την πάει για φούντο τη SONY η οποία το φυσάει και δεν κρυώνει αυτό που λέγεται XBOX και την έκανε από πρώτη τρίτη. Ειμαστέ τυχεροί (ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΕΩ) που δεν την αφήνουν οι επιτροπές ανταγωνισμού αλλιώς θα αγόραζε και τα βρακιά μας.

Τώρα το ότι είναι μάπα από ποιότητα κατασκεύής είναι αλήθεια όπως είναι αλήθεια ότι η MIcrosoft αντιγράφει ότι παρουσιάζει ως καινοτομία (κάτι που οι Ιάπωνες εφάρμοσαν επί δεκαετίες στη βιομηχανία και στο κομμάτι παράγωγης γενικότερα). Αλλά κανένα πρόβλημα για τη MIcrosoft τα προβληματικά μηχανάκια που αποφάσισε να ρίξει έτσι απλά 1 Δις δολλάρια για να αυξήσει την εγγύηση του XBOX σε 3 χρόνια. Εχει λεφτά και είτε μας αρέσει είτε όχι ΜΕΤΡΑΕΙ.
Μέχρι και από τη SONY τα παίρνει η Microsoft από τα Windows στα γραφεία της και τα laptop που πουλάει ως τα Handhelds που κρατάνε οι διευθηντές της.

Η SONY έχει φέρει πολλές καινοτομίες στο χώρο της κονσόλας όπως και η Nintendo αλλά είτε τους αρέσει είτε όχι η Microsoft δεν είναι SEGA και όταν κλάνει τους πέρνει η βρώμα.


Τέλος παίζεται μεγάλο παιχνίδι για τη Microsoft αγορά Online Movie Distribution και αυτή τη στιγμή είναι χωμένη πολύ καλά με το Xbox Live και πρόσφατα ανακοίνωσε και η Netflix ότι σκέφτονται να μπούνε στο LIVE.


Τε

Den pane spiti tous leo ego san telios AKATALLILOI osa lefta na dosoune oi ROOKIES = Microsoft DEN THA FTASOUNE pote tin sony sta ilektronika.
Fainetai den valane mualo pou tous ekleise to spiti ie to ps2 isos valoune mualo tora kai aposyrthoune telika me to ps3 , den pane na ftiaxoune kana leitourgiko tis prokopis perasane 5 xronia (XP) kai den yparxei kamia veltiosi sta leitourgika epi praktikou epipedou , antithetos yparxei ena provlimatiko-apotiximeno leitourgiko (VISTA) pou einai xeirotero apo to proigoumeno :fryingpan::rofl::rofl:.
Giati i microsoft den plironei nomizeis tin sony , vale posoi exoune proionta sony , xoria posa lefta tha skasoune gia ta blu ray players kai poli noritera ta cd players pou lansare proti i sony.
Opote se ayton tomea einai isopaloi ilektronika vs leitoyrgiko 1-1 mono pou ta proionta tis sony san sunolo einai koryfaia, eno tis microsoft einai gia ta mpaza asxeta an ta xrisimopoiei kat anagki o kosmos (windows) eleo eleipsis anatgonismou.
Os pote nomizeis tha antexei mia etairia (microsoft ) 15 eton na exei to monopolio ton leitoyrgikon sintoma tha spasei kai aytos o krikos kai isos doume tin microsoft na xanei simantika se ayton to tomea

msnes7
11-04-2008, 03:04
Ως πότε??????
Αφού το αφεντικό της δεν ξέρει τι έχει καταλαβαίνεις την απάντηση.Ξέρεις πόσο τον νοιάζει αν αποτύχει το 360.Αν αποτύχουν τα λειτουργικά του όμως θα πάθει πανωλεθρία

vasses
11-04-2008, 03:04
σε ποιόν πλανήτη είπες οτι ζεις εσύ? :innocent:

άκου αν ήθελε η ms αγόραζε και διέλυε την sony! :rofl:

κοίτα φιλαράκο,τα έχεις μπερδέψει λιγάκι,συγκρίνεις 2 ανόμοιες εταιρίες γιατί η μεν ms είναι εταιρία κατασκευής software ενώ η sony είναι εταιρία κατασκευής hardware

έτσι λοιπόν,εκτός του ότι το ενδεχόμενο εξαγοράς δεν παίζει ούτε σε επεισόδιο της σειράς "star trek στα όρια του διαστήματος",δεν συγκρίνονται κιόλας λόγω διαφορετικού αντικειμένου που εμπορεύονται γιατί όπως και να το κάνουμε άλλο η yamaha και άλλο η toyota,οι μεν μοτοσυκλέτες,οι δε αυτοκινητα,με πιάνεις..

φιλικά πάντα,alex :tiphat:

Opos leme o enas poulaei ntavatsidiko aera (windows):angry: kai o allos xtizei politieies :)

msnes7
11-04-2008, 03:06
Και ρώτα όποιον θες αν ξέρει τον πρόεδρο της microsoft ή της sony τι θα σου απαντήσει.....

jorgedept
11-04-2008, 03:19
με την ίδια λογική ρώτα κάποιον τη προϊόντα έχει σπίτι του..Microsoft ή SONY...να δούμε τη θα σου απαντήσει.

blizard
11-04-2008, 03:31
Τι κουταμάρες ελληνικές είναι αυτές περί απόσυρσεις μου φαίνεται ότι δεν έχετε καταλάβει τι εστί Microsoft από λεφτά.
Η MS μπήκε στην αγορά για να σώσει το τομάρι της ... για να μην χεστούν στο ευρώ οι sony-nintendo, και το directX με το pc-gaming πάρουν ακόμα πιο πολύ την κάτω βόλτα.
(γιατί ξέρεις τι έχει μετά σειρά ... αν το pc χάσει το gaming, και οι κονσόλες έχουν σκληρό και OS)

Πάντως δεν κατάφερε και τρομερά πράγματα... έχασε λεφτά και έφτιαξε όνομα με το RROD και την ελάχιστη υποστήριξη που δίνει στις κονσόλες τις.
Αντίθετα η sony έχει τον cell και το BD που θα πάνε και στο ps4, και η N μια χαρά τα πάει.



Τέλος παίζεται μεγάλο παιχνίδι για τη Microsoft αγορά Online Movie Distribution και αυτή τη στιγμή είναι χωμένη πολύ καλά με το Xbox Live και πρόσφατα ανακοίνωσε και η Netflix ότι σκέφτονται να μπούνε στο LIVE.
Και τα έκανε σαλάτα ... έχει μια κονσόλα χωρίς σκληρό, που κυριολεκτικά αποθεί τους φίλους του κινηματογράφου και είναι μόνο για hardcore gamers.
(ούτε να το διαφημίσει δεν μπορεί , άσε που ξέσκισε και μερικούς με το HD-DVD )

Οταν το ps3 πέσει πολύ σε τιμή (100-150 ευρώ) και αν τότε είναι έτοιμη η αγορά, θα είναι μεγάλο όπλο σε αυτή τη μάχη... και studio έχει η sony, και δωρεάν online για να βάλει τον απλό κόσμο στο παιχνίδι, και BD για να τραβήξει τους movie fan (πάντα θα θέλουμε και δισκάκια) ,τον cell για decoding σε όποια συμπίεση, και αξιόπιστο μηχάνημα ,τα πάντα.

Proevofan
11-04-2008, 05:28
to thema einai me th sony na peisei tous developers na ftiaksoun ta games xrhsimopoiontas thn arxitektonikh tous ps3..na kseksisoun ton cell na ton kanoun filo k ftero k na doume tromera pragmata epipedou killzone GT k akoma kalhtera..

WolfRathmA
11-04-2008, 08:41
Η MS μπήκε στην αγορά για να σώσει το τομάρι της ... για να μην χεστούν στο ευρώ οι sony-nintendo, και το directX με το pc-gaming πάρουν ακόμα πιο πολύ την κάτω βόλτα.
(γιατί ξέρεις τι έχει μετά σειρά ... αν το pc χάσει το gaming, και οι κονσόλες έχουν σκληρό και OS)

Πάντως δεν κατάφερε και τρομερά πράγματα... έχασε λεφτά και έφτιαξε όνομα με το RROD και την ελάχιστη υποστήριξη που δίνει στις κονσόλες τις.
Αντίθετα η sony έχει τον cell και το BD που θα πάνε και στο ps4, και η N μια χαρά τα πάει.


Και τα έκανε σαλάτα ... έχει μια κονσόλα χωρίς σκληρό, που κυριολεκτικά αποθεί τους φίλους του κινηματογράφου και είναι μόνο για hardcore gamers.
(ούτε να το διαφημίσει δεν μπορεί , άσε που ξέσκισε και μερικούς με το HD-DVD )

Οταν το ps3 πέσει πολύ σε τιμή (100-150 ευρώ) και αν τότε είναι έτοιμη η αγορά, θα είναι μεγάλο όπλο σε αυτή τη μάχη... και studio έχει η sony, και δωρεάν online για να βάλει τον απλό κόσμο στο παιχνίδι, και BD για να τραβήξει τους movie fan (πάντα θα θέλουμε και δισκάκια) ,τον cell για decoding σε όποια συμπίεση, και αξιόπιστο μηχάνημα ,τα πάντα.

Μια χαρα σημφωνω μαζι σου! Παντος μια διευκρινηση ειναι οτι δε νομιζω να πεσει τοσο πολυ το ps3. Δηλαδη στα 100 - 150 ευρω που λες. Μονο σε περιπτωση που περασουν καμια 10αρια χρονια και εχει βγει το PS4 με το καλο. (καλα μην προχωραμε και πολυ! :bgrin2:)

Εγω πιστευω οτι η πιο χαμηλη τιμη που θα κοστιζει ενα PS3 μεσα σε αυτες τις πρωτες χρονιες που διανιουμε ειναι γυρω στα 300 ευρω αντε το πολυ 250...

blizard
11-04-2008, 09:08
H έκρηξη στο downloading ταινιών θα αργήσει πολύ ... για τότε λέω ότι το ps3 θα παίξει ρόλο, ακόμα και αφού βγεί το ps4.
(το 360 απλά δεν μπορεί καθόλου, και ο αντικαταστάτης του θα είναι ακριβό μηχάνημα για να βοηθήσει την MS στο Online Movie Distribution που ανέφερε ο Jargon)

mpak7...
11-04-2008, 10:24
Kαι το δικο μου το 360 χαλασε...αναψε κοκκινο που λενε:badpc: το ειχα παρει απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας, δεν βρισκω και την αποδειξη.:fryingpan::banghead:

Slay
11-04-2008, 10:27
Αν θέλει η Microsoft να κάνει κόντρα την πάει για φούντο τη SONY η οποία το φυσάει και δεν κρυώνει
ναι οπως καταφερε να υπερισχυσει το HD-DVD εναντιον του Blu-ray, αλλα μια στιγμη, σε αυτο ΑΠΕΤΥΧΕ , και το format που υποστηριζε ειναι νεκρο.
Ο μυθος οτι η MS μπορει να αγορασει τα παντα, και να κυριαρχησει σε ολες τις αγορες εχει παει περιπατο εδω και καιρο, και στην συγκεκριμενη περιπτωση με το xbox project , στοχος της ειναι πρωτα να καταφερει να βγαλει κερδος (πραγμα για το οποιο εχει πολυ δρομο ακομα) και δεν ξερω πως θα το δουν οι μετοχοι αν αυτη την φορα η κονσολα τους καταληξει στην τριτη θεση (οπως προβλεπεται να γινει)

SpartanGR
11-04-2008, 10:37
Αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι πως μερικοι υποστηριζετε με παθος αυτη τη ΦΟΛΑ. Ειναι ντροπη για την ανθρωποτητα το 360. Πρεπει να αποσυρθει. Δεν εχει καμμια σχεση με το PS3 που ειναι εργο τεχνης για μενα.

Ε τωρα θα μου πειτε γιατι ειναι πρωτο.Ε λιγο οι κοπιες, λιγο ο χρηματισμος εταιριων παιχνιδιων θελει πολυ?

Giannis
11-04-2008, 10:47
ΦΌΛΑ δεν λες τίποτα......εγώ το 360(από τα πρώτα) το έχω στο τζιπ του πατέρα μου και κάθεται εκεί άντε να παίζω 2-3 φορες το χρόνο από 2 ώρες το πολύ

SQP_GR
11-04-2008, 10:47
iatan kai enamisi xrono stin agora prin

Giannis
11-04-2008, 10:50
ναι αυτό το ότι ήταν ενάμιση χρόνο πριν ήταν μεγάλο προβάδισμα.. είχαν όλη την ελευθερια και τον χρόνο αλλα και την χρηματοδότηση να κάτσουν να φτιάξουν games για την συγκεκριμένη κονσόλα...καθώςήταν η πρώτη nextgen κονσόλα....αλλα και η πρώτη μαλακια με πιστοποίηση:angry:

SQP_GR
11-04-2008, 10:52
kai memia nekri konsola apo tu xronu pu to ps3 tha kani 300 euro me blu rai + games +free on line + home+ola ta extra pu parexi.to xbox tha einai nekro gia ta epomena 2 xronia mexri na apofasisun na vgalun trito,ekei pu pali i sony tha perimeni enamisi xrono xoris na tis kaigete karfaki (vlepe ps3)kai tha mas petaxi pali mias kalasis anoteri konsola,kai na parakalane na ensomatoni kamia nea texnologia san to blu rai giati alios tha exei poli pio kala stixia kai timi apo ton antagonosomo

Giannis
11-04-2008, 10:57
Μα το έχετε καταλάβει ότι είναι η πρώτη κονσόλα που χαλάει λόγο θερμοκρασιών και χρήσης??? τότε γιατί φτιάχτηκε? για να κάθεται???

mpak7...
11-04-2008, 10:57
Παντος δεν μπορω να πω..αργησε να μου χαλασει, ημουν απο τους τυχερους:banghead:


:mad::mad::mad:

Giannis
11-04-2008, 10:59
και πολύ πιθανόν να είναι έτσι και το επόμενο XBOXxxx που θα βγάλουν επειδή είναι καρα σχετί πάνω στο Hardware

Giannis
11-04-2008, 11:01
εμενα πάλι είναι σαν καινούργια δεν έχει πάθη τίποτα...εκτος αν πάθη κατι λόγο αχρηστίας γιατί ικανό το έχω και αυτό

blizard
11-04-2008, 12:08
και πολύ πιθανόν να είναι έτσι και το επόμενο XBOXxxx που θα βγάλουν επειδή είναι καρα σχετί πάνω στο Hardware
Είναι απίστευτο ότι πάνω από 2 χρόνια έχουν περάσει και ουσιαστικά το μόνο που άλλαξαν στο hardware είναι η νέα Cpu που τους έδωσε η IBM !!!! Λές και προσέχουν μην το κάνουν χειρότερο. :)

Αντί να κοιτάξουν να τα αλλάξουν όλα όσο πιο γρήγορα γίνεται και να διαφυλάξουν το καλό όνομα που με πολλά έξοδα έφτιαξαν μέσο του xbox1, το καταστρέφουν λες και δεν τους ενδιαφέρει να βγάλουν άλλη κονσόλα.
(γιατί ποιος θα πάει να σκάσει 400-500 ευρώ σε νέο μηχάνημα το οποίο δεν θα έχει και στην αρχή παιχνίδια, όταν ξέρει πως το έφτιαξε η MS)


Αν διαβάζει ο φίλος που είπε ότι έχουν λεφτά , ας μας πει πως το βλέπει... είναι χρήσιμες οι απόψεις του γιατί εγώ πραγματικά δεν ξέρω τι να υποθέσω.

Giannis
11-04-2008, 12:23
<<OffTopic>> Γίαυτό που λες για το xbox1 (exw kai xbox1) ...δεν ξέρω εμενα δεν μου πολυάρεσε ισα ισα μου φαινόταν χειρότερο από το ps2 σε σύγκριση με τα γραφικά....αλλα στο ότι ενσωμάτωνε σκληρό δίσκο ήταν κάτι καινούργιο στην φιλοσοφία των κoνσολον..αλλα και στο ps2 γινόταν να βάλεις σκληρό.....πιστεύω όμως την περισσότερη δουλειά στο xbox1 την έκανε το Live <<OffTopic>>

blizard
11-04-2008, 12:28
Για την ποιότητα λέω... δουλεύει ακόμα για divx σε εμένα , ήταν γερή κονσόλα.

Σίγουρα αρκετοί θα ήταν που περίμεναν ότι θα έχει την ίδια αξιοπιστία το 360 και το εμπιστεύτηκαν στην αρχή ... δεν θα ξαναγίνει κάτι ανάλογο με το επόμενο xbox.

Giannis
11-04-2008, 12:43
ναι από ποιότητα καλο ήταν φαινόταν πιο στιβαρό από το ps2....βεβαια μέσα είναι λίγο ψιλό στριμωγμένα...το είχα ανοίξει και το είχα κάνει βίδες και το ξανά συναρμολόγησα μετά και δούλευε μιά χαρά

Giannis
11-04-2008, 12:47
Ναι άμα τυχόν βγάλει καινούργια κονσόλα η microsoft δεν θα στραφούν πολύ στην αγορά του

modecris
11-04-2008, 13:29
Η αξιοπιστία του 360 είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα που έχει αυτή η κονσόλα και αντίστοιχα το μεγαλύτερο ατού που απέκτησε το ps3,μεγαλύτερο ακόμα και από την επικράτηση του BD κατά την γνώμη μου.Αν εξαιρέσουμε αυτό (και επί της ουσίας) είναι μια πάρα πάρα πολύ καλή κονσόλα.
Και δεν ντρέπομαι που το λέω.

PDS
11-04-2008, 13:41
Η αξιοπιστία του 360 είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα που έχει αυτή η κονσόλα και αντίστοιχα το μεγαλύτερο ατού που απέκτησε το ps3,μεγαλύτερο ακόμα και από την επικράτηση του BD κατά την γνώμη μου.Αν εξαιρέσουμε αυτό (και επί της ουσίας) είναι μια πάρα πάρα πολύ καλή κονσόλα.
Και δεν ντρέπομαι που το λέω.


lol γιατι να ντρεπεσαι ρε συ,αφου ειναι πολυ καλη κονσολα.:)

Βεβαια το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του ps3 κατ'εμε δεν ειναι το γεγονος οτι αποτελει μια κονσολα που δεν χαλαει ευκολα αλλα η αξιοπιστια που εχει κερδισει η sony με τις προηγουμενες κονσολες της.Το αγοραζεις και γνωριζεις οτι θα εχεις την υποστηριξη,οτι θα ερχονται συνεχεια πολυ καλα games,και θα μεινεις για χρονια με αυτην την κονσολα.
Αυτο πιστευω μετραει πολυ περισσοτερο στον καταναλωτη απο τα ROD κτλ.
Δλδ ο μεσος καταναλωτης δεν θα σκεφτει πια κονσολα ειναι για εναν χρονο η καλυτερη,αλλα θα προτιμησει να παει στα σιγουρα.
Το ps3 θα κερδισει την μαχη λογο του ονοματος που εχει χτισει.

blizard
11-04-2008, 13:55
Καλή είναι , αλλά εκτός της ποιότητας μάλλον πρέπει να εξαιρέσουμε και τα περιφερειακά που είναι πανάκριβα , ότι δεν έχει standar σκληρό (μόλις τελευταία πρόσθεσαν hdmi), το dvd είναι πλέον μικρό, χωρίς κάποια καινοτομία στο χειριστήριο, χωρίς δυνατότητα να δεις hd-δισκάκια στην HD τηλεόραση σου, δεν φαίνεται ότι θα έχει μεγάλη αντοχή στο χρόνο, δεν είναι φτηνό για αυτά που προσφέρει, οπότε γενικά το hardware και ο σχεδιασμός δεν είναι το forte του.

Mένει το software… στο live πληρώνεις για να σου επιτρέψουν να μπεις online, και γενικά είναι πολύ περιοριστικό το xbox σαν νοοτροπία , ενώ και από games η MS έχει το halo και 1-2 ακόμα top ip.
(αν δεν ήταν στην αγορά πρώτη , θα είχει μείνει σε αυτές.)


ΥΓ
Ολα είναι σχετικά βέβαια, απλά δεν μου έρχεται και κάποια πολύ χειρότερη κονσόλα για να την συγκρίνουμε... :)

PDS
11-04-2008, 14:08
ΥΓ
Ολα είναι σχετικά βέβαια, απλά δεν μου έρχεται και κάποια πολύ χειρότερη κονσόλα για να την συγκρίνουμε... :)

Σαν το πρωτο xbox δεν ειναι με τιποτα,ειναι πολυ καλυτερο το 360.Εκμεταλευτηκε σωστα το κενο που αφησε η sony και εβγαλε πολυ καλα παιχνιδια.

modecris
11-04-2008, 14:14
lol γιατι να ντρεπεσαι ρε συ,αφου ειναι πολυ καλη κονσολα.:)

Γιατί κάτι τέτοιο αναφέρθηκε παραπάνω ;)

Με αυτά που λες δεν διαφωνώ, το όνομα που έχει πια η sony είναι μαγνήτης για τους πελάτες.Σκέψου όμως πόσοι από αυτούς θα έπαιρναν και xbox και δεν πήραν λόγο του rrod.Όπως και οι αναποφάσιστοι.

blizard,παίζει ρόλο η οπτική γωνία που κοιτάς.Σε αυτά που λες δεν βρήκα κανένα μειονέκτημα,εκτός ίσως από το ποσό των 0,14€ την ημέρα για το live.Θα μπορούσα να βρω και εγώ άλλα τόσα για το ps3 αλλά νομίζω πως η κονσόλα αξιολογείται από την απόδοση στα παιχνίδια.

blizard
11-04-2008, 14:19
Σαν το πρωτο xbox δεν ειναι με τιποτα,ειναι πολυ καλυτερο το 360.Εκμεταλευτηκε σωστα το κενο που αφησε η sony και εβγαλε πολυ καλα παιχνιδια.
Το xbox είχε πολλά άλλα πλεονεκτήματα σε σχέση με το 360... καμιά σχέση σε ποιότητα κατασκευής, σκληρό αντί memcard, και παρότι νέο έβγαλε νέες καλές αποκλειστικότητες.
Για εμένα το 360 είναι χειρότερο… ακόμα και αν πουλήσει τελικά πιο πολύ και έχουν μικρότερη οικονομική ζημιά, στο τέλος θα έρθουν 3οι και θα έχουν χάσει αρκετά από όσα θετικά είχε αφήσει το πρώτο xbox.

PDS
11-04-2008, 14:23
Σκέψου όμως πόσοι από αυτούς θα έπαιρναν και xbox και δεν πήραν λόγο του rrod.Όπως και οι αναποφάσιστοι.

Σωστο,αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ λιγοτεροι απο αυτους που αναφερω.


Το xbox είχε πολλά άλλα πλεονεκτήματα σε σχέση με το 360... καμιά σχέση σε ποιότητα κατασκευής, σκληρό αντί memcard, και παρότι νέο έβγαλε νέες καλές αποκλειστικότητες.
Για εμένα το 360 είναι χειρότερο… ακόμα και αν πουλήσει τελικά πιο πολύ και έχουν μικρότερη οικονομική ζημιά, στο τέλος θα έρθουν 3οι και θα έχουν χάσει αρκετά από όσα θετικά είχε αφήσει το πρώτο xbox.

Διαφωνω.Εσυ βλεπεις τα θετικα του xbox στο hardware,εμενα με νοιαζει το software και εκει το 360 ειναι μακραν καλυτερο απο το xbox.Για μενα εχουν τεραστια διαφορα.

kostasb13
11-04-2008, 15:55
Διαφωνω.Εσυ βλεπεις τα θετικα του xbox στο hardware,εμενα με νοιαζει το software και εκει το 360 ειναι μακραν καλυτερο απο το xbox.Για μενα εχουν τεραστια διαφορα.

Ετσι ειναι. Το 360 σε αντιθεση με αυτο που πιστευουν πολλοι εχει πολλα καλα παιχνιδια περα απο το halo( που ειναι μουφα ετσι και αλλιως) και το gears. Και για μενα η κριση μου για μια κονσολα αφορα πανω απ'ολα το software περα απ'οτιδηποτε αλλο .Δεν θα παω να σκασω τα λεφτα μου για να βλεπω ταινιες ουτε για να παιζω multimedia, αυτα ειναι δευτερευοντα και τριτευοντα. Παιχνιδια θελω να παιζω και καλα παιχνιδια. Και στον τομεα αυτο 2 χρονια περιπου που εχω το 360 ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, περισσοτερο απ'οτι περιμενα οταν το αγορασα...απο σποντα επειδη το ps3 ειχε παρει αναβολη για το νοεμβριο. Και το να καθομαστε να συγκρινουμε το 360 με το xbox ειναι τουλαχιστον αστειο.
Οσον αφορα το hardware, γνωστα ειναι αυτα και χιλιοειπωμενα, η ms εβγαλε τα ματια της μονη της προσφεροντας μια κονσολα με ΑΑΑ software και ενα απο τα πιο ελαττωματικα αν οχι το πιο ελαττωματικο hardware στην ιστορια των videogames. Το θεμα με το rrod εχει παραγινει και απ'οτι διαβαζω η κατασταση δεν εχει βελτιωθει ιδιαιτερα με τους νεους 65nm επεξεργαστες. Συν τις παραλειψεις της, το hdmi που εβαλε αργοτερα, η πανωλεθρια του hd-dvd, η υψηλη τιμολογηση των προιοντων της κατι το οποιο βεβαια κανει και η sony( το sixaxis πχ ειναι πιο ακριβο απο τον 360 controller) και η τιμολογηση καποιων πραγματων στο live που δε θα επρεπε να πληρωνεις για να αγορασεις πχ themes, απο την αλλη οσον αφορα το live θεωρω εντελως υποκριτικο απο καποιους οταν αναφερονται στα 50 ευρω το χρονο που δινουν οι χρηστες του 360 για το online gaming οταν ενα μονο παιχνιδι στις κονσολες κοστιζει 60-70 ευρω. Δε θα μας λειψουν τα 50 ευρω το χρονο, ημαρτον...
Για μενα μια χαρα κονσολα ειναι το 360, με παιχνιδαρες και την υψηλη ποιοτητα του xbox live, τα προβληματα της οσον αφορα το hardware ειναι δεδομενα (ας προσεχε η m$) αλλα απεχει πολυ απο το να χαρακτηριστει αποτυχια ή ...ντροπη της ανθρωποτητας

mpak7...
11-04-2008, 16:14
Kαι γω ειμαι ευχαριστημενος απο το xbox, και που χαλασε δεν του κρατω κακια:tongue: ασε που ημουν στην μπριζα να παρω 360 με hdmi ..τωρα θα το παρω χωρις τυψεις :bgrin2:

kyrtzo
11-04-2008, 17:41
Εγω παιδια βλεπω τελειος διαφορετικα το ΧΒΟΧ360 και την Microsoft. Εβγαλε μια κονσολα και την τελειωσε μεσα σε 3 χρονια (ΧΒΟΧ), εβγαλε βιαστηκα το επομενο με ολα τα προβληματα που ειναι γνωστα προσπαθοντας να κερδισει χρονο απεναντι στο PS3. Αυτη η τακτικη ειναι οτι προλαβουμε να αρπαξουμε. Το ιδιο συμβαινει και με τα windows εκει που ηρεμησαμε λιγο με τα XP ελεο SP2 βγαζει τα Vista με πολλα προβληματα και εκει που περιμενουμε το πρωτο SP μαθαινουμε οτι σε ενα χρονο βγαινουν τα windows 7 ελεος.
Νιωθω οτι κάνουμε test σε μια ΒΕΤΑ εκδοση και τους πληρωνουμε κιολας γιαυτο!!

Τωρα που τα πραγματα αρχιζουν να γυριζουν υπερ του PS3 ποιος μπορει να εμπιστευτει την Microsoft οτι δεν θα ακυρωσει το ΧΒΟΧ360 και θα βγαλει το 720?
Οι κάτοχοι της κονσολας θα ειναι ικανοποιημένοι μετα απο αυτη την αλλαγη που ειναι πολυ πιθανη?
Προσωπικα δεν γνωριζω κανενα κατοχο PS2 που δεν εμεινε ικανοποιημενος με αυτο που προσφερε ολα αυτα τα χρονια. Αυτος ειναι ο λογος που επελεξα να παρω PS3 γιατι ειμαι σιγουρος για αυτο που θα μου δωσει.

Υ.Γ Σε μερικα Forum μας λενε κομπλεξικους γιατι εχουμε μεινει ικανοποιημενοι απο τις κονσολες που μας εχει προσφερει η SONY!!??!!??

PDS
11-04-2008, 18:36
Εγω παιδια βλεπω τελειος διαφορετικα το ΧΒΟΧ360 και την Microsoft. Εβγαλε μια κονσολα και την τελειωσε μεσα σε 3 χρονια (ΧΒΟΧ), εβγαλε βιαστηκα το επομενο με ολα τα προβληματα που ειναι γνωστα προσπαθοντας να κερδισει χρονο απεναντι στο PS3. Αυτη η τακτικη ειναι οτι προλαβουμε να αρπαξουμε. Το ιδιο συμβαινει και με τα windows εκει που ηρεμησαμε λιγο με τα XP ελεο SP2 βγαζει τα Vista με πολλα προβληματα και εκει που περιμενουμε το πρωτο SP μαθαινουμε οτι σε ενα χρονο βγαινουν τα windows 7 ελεος.
Νιωθω οτι κάνουμε test σε μια ΒΕΤΑ εκδοση και τους πληρωνουμε κιολας γιαυτο!!

Τωρα που τα πραγματα αρχιζουν να γυριζουν υπερ του PS3 ποιος μπορει να εμπιστευτει την Microsoft οτι δεν θα ακυρωσει το ΧΒΟΧ360 και θα βγαλει το 720?
Οι κάτοχοι της κονσολας θα ειναι ικανοποιημένοι μετα απο αυτη την αλλαγη που ειναι πολυ πιθανη?
Προσωπικα δεν γνωριζω κανενα κατοχο PS2 που δεν εμεινε ικανοποιημενος με αυτο που προσφερε ολα αυτα τα χρονια. Αυτος ειναι ο λογος που επελεξα να παρω PS3 γιατι ειμαι σιγουρος για αυτο που θα μου δωσει.

Υ.Γ Σε μερικα Forum μας λενε κομπλεξικους γιατι εχουμε μεινει ικανοποιημενοι απο τις κονσολες που μας εχει προσφερει η SONY!!??!!??


Συμφωνω 100%.Εχω γραψει σε ποστ μου ακριβως τα ιδια πολλες φορες.:)

Οι πλακα ειναι οτι οι ιδιοι λενε τους playstation users προβατα lol.Και πηγαν πρωτοι να αγορασουν 360 μετα τον προωρο θανατο του xbox τους.

SpartanGR
11-04-2008, 21:47
H Microsoft ειναι γενικα εγκληματιας. Που βαζετε το γεγονος οτι εχει κακομαθει τις εταιριες με χρηματα δωροδωκιας για να κλεβει αποκλειστικοτητες, κατι που η sony δεν εκανε -η εκανε σε παρα πολυ μικρο βαθμο- και τωρα βγαζουν ολες τα παιχνιδια τους σε πληστηριασμο?

Και αυτο ειναι τραγικο κατα τη γνωμη μου. Δε ξερω αν θυμαστε πριν βγουν οι κονσολες ποσα ηταν μονο για PS3.

Εγω παντος ξεφορτωθηκα τη δικια μου καθως την ανοιγα ολο και λιγοτερο, και ηρεμησα. Κυριος απο τον θορυβο :)

Jargon
14-04-2008, 06:15
Και ρώτα όποιον θες αν ξέρει τον πρόεδρο της microsoft ή της sony τι θα σου απαντήσει.....

Ναι σωστά λές τον Bill Gates δεν το ξέρει κανείς της Microsoft....






ΥΓ: Πρόεδρος της MS είναι Bill Gates, ο Balmer είναι CEO αν ξέρεις τι σημαίνει και τη διαφορά.

leone
14-04-2008, 14:06
Τι να μας πουν και αυτοι απο τη κονσολα τους!!!
Sony+Playstation ειναι μακραν μπροστα και αστε τους αλλους να λενε.Αμα βγαινανε και μαζι θα βλεπαμε τι θα γινοταν στις πωλησεις...απλα πηρε προβαδισμα λογο καθηστερισεις να βγει το ps3.