PDA

View Full Version : Άρθρο περί μεγέθους βιντεοπαιχνιδιών



TopGunZ
04-04-2008, 12:41
SIZE DOESN'T MATTER, NO MATTER WHAT RATCHET SAYS
http://threespeech.com/blog/?p=984#more-984


Το πιο πάνω άρθρο δημοσιεύεται από τον Joe Bennett, αρθρογράφο επί των βιντεοπαιχνιδιών και πραγματεύεται τη διάρκεια ζωής των σημερινών βιντεοπαιχνιδιών.

Έχει μερικές ενδιαφέρουσες απόψεις. Αυτό που υποστηρίζει είναι πως το σημαντικό σε ένα βιντεοπαιχνίδι είναι η εμπειρία και όχι οι ώρες παιχνιδιού. Ένα σωστό παιχνίδι πρέπει να σε αφήνει ικανοποιημένο και να θες κι άλλο και όχι να σε κάνει να λες, άντε πότε θα τελειώσει.

Κάτι σημαντικό που θίγει περί casual και hardcore gamers είναι πως η διαφορά τους δεν είναι το πόσες ώρες αφιερώνουν καθημερινά στα παιχνίδια. Είναι κάτι λογικό το οποίο το βλέπω και στον εαυτό μου. Ασχολούμαι πάνω από 15 χρόνια με τα βιντεοπαιχνίδια, από το δημοτικό και έχω περάσει ατελείωτες ώρες παίζοντας. Έχω αποκτήσει κατά καιρούς πάνω από τις μισές από τις μεγάλες και γνωστές κονσόλες, έχω τερματίσει πολλά παιχνίδια, πάνω από το 90% αγορασμένα (ναι έχω πέσει και εγώ στη λούμπα της πειρατία στο παρελθόν), έχω μοντάρει, έχω τεχνικές γνώσεις, αλλά πλέον δεν μπορώ να παίζω πολλές ώρες την ημέρα. Αυτό με κάνει λιγότερο σοβαρό παίχτη από τα παιδάκια που συνωστίζονται στα ίντερνετ καφέ? Το gaming, το σοβαρό και ουσιώδες, πλέον επικεντρώνεται σε ένα κοινό που δεν έχει πολλές ώρες για να χάνει, παρά θέλει γεμάτες εμπειρίες. Το Heavenly Sword ας πούμε κράτησε 6-7 ώρες αλλά ακόμα και μέχρι σήμερα το θυμάμαι με νοσταλγία, σαν να είχα δει μια φοβερή ταινία, το COD4 το ίδιο, το GoW:CoO στο PSP επίσης. Ναι, πολλά RPG είναι θεικά παιχνίδια και το GoW2 κράτησε πάνω από 15 ώρες, αλλά μιλάμε για ειδικές περιπτώσεις. Θα με ακούτε να βρίζω ένα μικρό παιχνίδι που έχει επικεντρωθεί στο online, όχι γιατί θέλω τις ατέλειωτες ώρες. Απλά θέλω πρωτότυπες γεμάτες εμπειρίες και όχι τα ίδια και τα ίδια. Το COD4 ήταν μικρό αλλά ήταν η καλύτερη πολεμική "ταινία" που έχω δει και χέστηκα για το online του.
Αυτά τα λίγα και από μένα, περιμένω απόψεις.

modecris
04-04-2008, 13:44
Το μέγεθος σίγουρα δεν μετράει (σε όλες τις πτυχές της ζωής μας) αρκεί να μην είναι κάτω από ένα όριο.
Και εγώ προτιμώ ένα μικρό και "γεμάτο" παιχνίδι από ένα άλλο μεγάλο και ανούσιο,αλλά μου φαίνεται υπερβολή να δώσω 10€ για κάθε ώρα gameplay.

TopGunZ
04-04-2008, 14:24
Δε θα έδινες ποτέ 50 ευρώ για μια συναυλία 2-3 το πολύ ωρών?

Δεν έχεις πάει σε κάποιο λίγο πιο εξεζητημένο εστιατόριο να πληρώσεις πολλά παραπάνω από το να έτρωγες απλά σπίτι σου?

Σίγουρα δε μιλάμε να μην προλαβαίνει να ζεσταθεί το μηχάνημα και να τελειώνει το παιχνίδι, αλλά πρέπει να απεμπολίσουμε αυτή τη λογική λεφτά/ώρα παιχνιδιού.

nikon
04-04-2008, 14:36
Σίγουρα η ποιότητα μετράει πιο πολύ από την ποσότητα αλλά σήμερα έτσι όπως είναι τα πράγματα τα 70 ευρώ (για Ελλάδα μιλάω) δεν είναι λίγα για να πεις "α ωραίο παιχνίδάκι το τερμάτισα ας πάω τώρα να πάρω ένα άλλο" είναι αρκετά γι'αυτό λες "γ@μ0τ0 πάνε τα 70 ευρώ το τελείωσα".Το online πάντως σώζει λίγο την κατάσταση.

modecris
04-04-2008, 14:47
Δε θα έδινες ποτέ 50 ευρώ για μια συναυλία 2-3 το πολύ ωρών?

Δεν έχεις πάει σε κάποιο λίγο πιο εξεζητημένο εστιατόριο να πληρώσεις πολλά παραπάνω από το να έτρωγες απλά σπίτι σου?


Ναι θα τα έδινα,απλά εδώ μιλάμε για live εμπειρίες και όχι για παιχνίδια.Αν "έπρεπε" να πάω 1-2 φορές τον μήνα θα το έβλεπα αλλιώς και θα είχα και άλλες απαιτήσεις.

mails
06-04-2008, 17:45
Δηλαδή ένα παιχνίδι στο στυλ του wow ή του oblivion που χρειάζονται πολλές ώρες παιχνιδιού, νομίζεις ότι δεν μπορεί να παιχτεί απο έναν άνθρωπο που εργάζεται-δεν παίζει 10 ώρες την ημέρα? Εγώ νομίζω ότι μπορείς να παίζεις 2-3 ώρες την ημέρα, δηλαδή ας πούμε 80 ώρες το μήνα. Γιατί να μην κρατάει ένα παιχνίδι τόσο περίπου, ώστε να αγοράζεις ένα κάθε μήνα?

vasses
11-04-2008, 00:11
O typos leei malakies as tou doso simera ena cdaki i mallon kana catridge kai as mou ftiaxei game pou na paizetai :rofl::rofl:.
Orismenoi den ennnoune na xekolisoune apo tin logiki oti to megethos den exei sxesi.
I texnologia prepei na veltionetai kai oxi na paremenei stasimi dekaties ta idia efarmozoune kai sto pc tora me tin xoritikotita na epimenoune sto aparxiomeno DVD dinontas emfasi mono sta grafika.
Afou den paizei rolo as ton proslavei i konami, i polyphony na ftiaxei to gt5 kai to mgs4 se dvd i to killzone.
Ta pargmata einai apla an akoulouthousame tin logiki tou kiriou apo pano tha eimastan me ta disketakia ton 5,25 i stin kaliteri me ta cartidge na paizame games

Stavtag
11-04-2008, 01:38
O typos leei malakies as tou doso simera ena cdaki i mallon kana catridge kai as mou ftiaxei game pou na paizetai :rofl::rofl:.
Orismenoi den ennnoune na xekolisoune apo tin logiki oti to megethos den exei sxesi.
I texnologia prepei na veltionetai kai oxi na paremenei stasimi dekaties ta idia efarmozoune kai sto pc tora me tin xoritikotita na epimenoune sto aparxiomeno DVD dinontas emfasi mono sta grafika.
Afou den paizei rolo as ton proslavei i konami, i polyphony na ftiaxei to gt5 kai to mgs4 se dvd i to killzone.
Ta pargmata einai apla an akoulouthousame tin logiki tou kiriou apo pano tha eimastan me ta disketakia ton 5,25 i stin kaliteri me ta cartidge na paizame games

Em...συγνώμη λίγο, νομίζω ότι χάθηκες λιγάκι! Μιλάμε για "μέγεθος" (aka διάρκεια) παιχνιδιού, και όχι για όγκο δεδομένων!

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον topgunz (για ακόμη μια φορά),"Το Heavenly Sword ας πούμε κράτησε 6-7 ώρες αλλά ακόμα και μέχρι σήμερα το θυμάμαι με νοσταλγία, σαν να είχα δει μια φοβερή ταινία", μικρό, αλλά με τέτοια γραφικά και τέτοιο ήχο που σου αλλάζει την οπτική που βλέπεις τα games! Το πόσο μεγάλο ή πόσο ωραίο είναι ένα παιχνίδι, δεν εξαρτάται από τη διάρκεια του παιχνιδίου, αλλά απο το τι προσφέρει! Μπορεί να έχει τα από τα χειρότερα γραφικά και να διαρκεί 20 ώρες, βλ. FFVII, ή να έχει από τα καλύτερα γραφικά και να διαρκει 6 ώρες, βλ. Heavenly Sword!

Και πλεον, δεν πρόκειτε να ακούσω κριτικές που κατηγορούν ένα παιχνίδι ώς "μικρό" (βλ. κριτικές gamespot για το HS...άκουσε εκεί 7...), γιατί αυτές οι κριτικές γίνονται από άτομα που το μόνο που τους νοιάζει είναι να πάρουν ένα παιχνίδι, να το τελειώνουν και να πάρουν ένα άλλο, χωρίς να το ζούνε και να νιώθουν τη μαγεία που εκπέμπει!

mails
15-04-2008, 16:10
O typos leei malakies as tou doso simera ena cdaki i mallon kana catridge kai as mou ftiaxei game pou na paizetai :rofl::rofl:.
Orismenoi den ennnoune na xekolisoune apo tin logiki oti to megethos den exei sxesi.
I texnologia prepei na veltionetai kai oxi na paremenei stasimi dekaties ta idia efarmozoune kai sto pc tora me tin xoritikotita na epimenoune sto aparxiomeno DVD dinontas emfasi mono sta grafika.
Afou den paizei rolo as ton proslavei i konami, i polyphony na ftiaxei to gt5 kai to mgs4 se dvd i to killzone.
Ta pargmata einai apla an akoulouthousame tin logiki tou kiriou apo pano tha eimastan me ta disketakia ton 5,25 i stin kaliteri me ta cartidge na paizame games

???? Υποτίθεται ότι αυτό απαντάει κατα κάποιο τρόπο στο δικό μου post?

leone
17-04-2008, 14:35
το θεμα ειναι αυτες τις 2-3 ωρες που θα εχεις free για να παιξεις, να το ευχαριστηθεις κιολας.Το θεμα δεν ειναι να παρο ενα παιχνιδι και να το τερματισω σε μια μερα, γιατι ετσι πρεπει ξερω γω, αλλα να παιζεις και να το ζεις..... (τι λεω μεσημεριατικα ε ? :P )

pictorino
15-05-2008, 21:12
ένα παιχνίδι πρέπει πρώτα να είναι ποιοτικό και όχι μεγάλο,αλλά αν είναι να διαρκεί και 5 ώρες χωρίς μάλιστα να σε παρακινεί να ξαναπαίξεις...

jammin
16-05-2008, 00:30
ένα παιχνίδι πρέπει πρώτα να είναι ποιοτικό και όχι μεγάλο,αλλά αν είναι να διαρκεί και 5 ώρες χωρίς μάλιστα να σε παρακινεί να ξαναπαίξεις...
συμφωνω οτι πρεπει πανω απ'ολα να ειναι ποιοτικο. Απλα πλεον ειμαστε (και καλα κανουμε) πιο απαιτητικοι. Ειμαστε στην εποχη του blu ray και ασφαλως περιμενουμε να δουμε μεγαλυτερα παιχνιδια τοσο σε ογκο πληροφοριων οσο και σε ωρες παιχνιδιου! Οπως επισης δεν πρεπει να παραβλεπουμε και το κοστος αγορας των παιχνιδιων

pictorino
16-05-2008, 16:54
συμφωνω οτι πρεπει πανω απ'ολα να ειναι ποιοτικο. Απλα πλεον ειμαστε (και καλα κανουμε) πιο απαιτητικοι. Ειμαστε στην εποχη του blu ray και ασφαλως περιμενουμε να δουμε μεγαλυτερα παιχνιδια τοσο σε ογκο πληροφοριων οσο και σε ωρες παιχνιδιου! Οπως επισης δεν πρεπει να παραβλεπουμε και το κοστος αγορας των παιχνιδιων

και στην τελική αυτοί διαφήμιζαν τη χωρητικότητα του blu και υπόσχονταν τόσο ποιοτικά παιχνίδια όσο και μεγάλα στο μέγεθος

seven77
16-05-2008, 19:38
Δε θα έδινες ποτέ 50 ευρώ για μια συναυλία 2-3 το πολύ ωρών?

Δεν έχεις πάει σε κάποιο λίγο πιο εξεζητημένο εστιατόριο να πληρώσεις πολλά παραπάνω από το να έτρωγες απλά σπίτι σου?

Σίγουρα δε μιλάμε να μην προλαβαίνει να ζεσταθεί το μηχάνημα και να τελειώνει το παιχνίδι, αλλά πρέπει να απεμπολίσουμε αυτή τη λογική λεφτά/ώρα παιχνιδιού.

συμφωνω.αλλα ειναι και τι προσδοκιες εχεις απο αυτο στο οποιο διαθετεις τα χρηματα σου.κανεις δεν περιμενει ενα γευμα να κρατησει 10 ωρες.
παρ'ολα αυτα πραγματικα μου αρεσε η αποψη σου και με εκανε να αισθανθω καλυτερα για φορες που εδωσα τσαμπα λεφτα!!:1appl:

τωρα οσο αφορα το ερωτημα εγω πιστευω οτι το καλυτερο ειναι και τα δυο.γι'αυτο παιχνιδια οπως το gta και το ff αι 8α παραμεινουν κλασσικα.αλωστε τωρα πια με το online το θεμα της διαρκειας καπως φτιαχνεται!!

Akolov
16-05-2008, 20:07
Ειδε ο Στρατος τον τιτλο του thread και ετρεξε να απαντησει ΧΑΧΑΧΑ !!!
"Αρθρο περι μεγεθους".....σιγα μην το αφηνε ασχολιαστω ΧΑΧΑΧΑΧΑ !!!


Εγω παιδια οκ , καλα τα βλεπω τα παιχνιδια που ειναι μικρα...εννοειται πως δεν εχω την διαρκεια ως κριτηριο για το αν θα παρει 7 η 9 , αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τα αγοραζω.....Με την τιμη που εχει φτασει η βενζινη , εχω να παρω παιχνιδι απο το COD4 και μου φαινεται το επομενο να ειναι το COD5 και ας ειναι βου παγκοσμιος , αν ειναι να με κρατησει 400 ωρες στο ps3 πανω ! Στην Φιλανδια τι θα παιζω σνιφ ?? (<- Στρατο μην απαντησεις θα εχει πραγματα να παιζω και εκει ;-)

pictorino
08-06-2008, 10:32
πραγματικά εξαιρετική αγορά για όλους είναι το gta4 που συνδυάζει πολλές πολλές ώρες παιχνιδιού και είναι και ποιοτικότατο,μου φαίνεται θα το τερματίσω μετά το καλοκαίρι μια και μεσολαβούν διακοπές !!αυτά είναι,δίνεις τα ωραία σου λεφτά όχι για μέρες αλλά για μήνες!!

VirgiL
08-06-2008, 17:28
Eγώ θεωρώ ως ελάχιστο όριο για ένα παιχνίδι τις 8-10 ώρες. Απο κει και κάτω, πρέπει το παιχνίδι να είναι υπερβολικά καλό για να μη μου φανεί "κάπως".

Οχι οτι κάθομαι και λιώνω, ίσα ίσα που μερικά μεγάλα παιχνίδια με κουράζουν και απλα τα παίζω για να δώ κάποια στιγμή τον τερματισμό. Αλλά κακά τα ψέμματα, όσο καλό και αν είναι ένα παιχνίδι, οι 4-5 ώρες που αναφέρθηκαν μου φαίνονται υπερβολικά λίγες και σίγουρα οχι για 70 ευρώ... Μεταχειρισμένο πάλι, ίσως...