PDA

View Full Version : Οfficial Metal Gear Solid 4 Spoiler Thread! Μπείτε με δική σας ευθύνη



Pages : 1 [2]

bjorg
26-06-2008, 14:56
Παίδες το mosin nagant το πέρνεις όταν τερματίσεις το παιχνίδι ή να το αγοράσω από τον Drebin; Eίμαι στο act 5 που έχει και 50% off...

TopGunZ
26-06-2008, 15:09
To Mozin-Nagant ήταν από τα πρώτα πράγματα που αγόρασα στο παιχνίδι! Είναι must αν θέλεις να πάρεις και τα πιο καλά μετάλια! Δεν κερδίζεται κάπως αλλιώς, το αγοράζεις.

bjorg
26-06-2008, 15:19
Ωραία, thanks TopGunZ. Ήθελα να το πάρω και δεν το έκανα μήπως και μου το δώσει σαν δώρο κάποια στιγμή (ή το έχει κάπου μέσα σε καμιά πίστα, παρατημένο για να το βρείς!). Πάω να το αγοράσω τώρα κιόλας.

personGR
26-06-2008, 16:16
Λοιπόν σήμερα μπήκα αισίως στο Act 3 μετά από 7:30 ώρες καψίματος στο 2, και μπορώ να πω ότι ο Kojima έχει έμφυτο ταλέντο στο να γράφει σαπουνόπερες.
Ο διάλογος Otacon - Naomi, πέραν του ότι με έκανε να σκάσω στα γέλια, μου θύμισε Ροζαλίντα (:P )

TopGunZ
26-06-2008, 17:01
Καλά ο Ότακον είναι πολύ καρνάβαλος στο συγκέκριμενο θέμα...ένα σπόιλερ μόνο θα σου δώσω για το τέλος...πρέπει να είναι αδιάβροχο το Μακ του...

konstantinos
26-06-2008, 17:39
Τελος!!!!!!!!!Το τελειωσα.Παραπολυ καλο απο story εως gameplay.

TopGunZ
26-06-2008, 20:16
Επιτέλους με τη βοήθεια και του MGS Database (ανέβηκε το ευρωπαικό) ξεδιάλυσα το θέμα με τις ονομασίες των ΑΙ's.

Είναι
JD = John Doe (το όνομα που χρησιμοποιούν για πτώμα αγνώστων στοιχείων)
GW = George Washington (όπως το υποψιαζόμουν)
AL = Abraham Lincoln (όπως το υποψιαζόμουν)
TR = Thomas Roosvelt
TJ = Thomas Jefferson

Το περίμενα ότι θα ήταν ονόματα προέδρων, αλλά με μπέρδεψε το πρώτο που ήταν άσχετο. Οι 4 αυτοί πρόεδροι είναι οι πρόεδροι που απεικονίζονται στο όρος Ράσμορ, το γνωστό τεράστιο βράχινο μνημείο με τα τέσσερα κεφάλια.

Valkyre
27-06-2008, 00:02
Επιτέλους με τη βοήθεια και του MGS Database (ανέβηκε το ευρωπαικό) ξεδιάλυσα το θέμα με τις ονομασίες των ΑΙ's.

Είναι
JD = John Doe (το όνομα που χρησιμοποιούν για πτώμα αγνώστων στοιχείων)
GW = George Washington (όπως το υποψιαζόμουν)
AL = Abraham Lincoln (όπως το υποψιαζόμουν)
TR = Thomas Roosvelt
TJ = Thomas Jefferson

Το περίμενα ότι θα ήταν ονόματα προέδρων, αλλά με μπέρδεψε το πρώτο που ήταν άσχετο. Οι 4 αυτοί πρόεδροι είναι οι πρόεδροι που απεικονίζονται στο όρος Ράσμορ, το γνωστό τεράστιο βράχινο μνημείο με τα τέσσερα κεφάλια.

Και αν δειτε την σκηνη που αναδυεται για πρωτη φορα το Outer Haven θα δειτε στο στυλ του Ορους Ρασμορ τις προτομες των Zero , Big Boss κλπ φοβερο . ;)

bjorg
27-06-2008, 07:08
Χθές το απόγευμα το τερμάτισα κι εγώ! Απίστευτο game. Τρομερή πλοκή! Από τα καλύτερα που έχω παίξει ποτέ. Και ειδικά για όποιον έχει παίξει και τα προηγούμενα MGS η συγκίνηση είναι διπλή!

Πάμε για MGS Online τώρα...:yay:

redismagik
27-06-2008, 22:03
tora to xekinao.to pira xtes.eime sigouros oti tha nioso kati diaferetiko me ayto to game.den mporei na ginei allios .ta sxolia ollon me edoigoun se ayto to simperazma!

tasioskis
27-06-2008, 22:42
να ρωτησω κατι????πως σκατα σκοτωνουμε τον vamp????εχω βαρεθει να τον σκοτωνω και να ξαναζωντανευει ο παλιο μουλος.....

panelix
28-06-2008, 11:57
An prosexes ligo to story...
ton skotoneis mia fora kai otan peftei kato ton pianeis me cqc kai tou kaneis mia enesi me tin injection po exeis kai telos

tasioskis
28-06-2008, 12:39
An prosexes ligo to story...
ton skotoneis mia fora kai otan peftei kato ton pianeis me cqc kai tou kaneis mia enesi me tin injection po exeis kai telos

ευχαριστω, σε προλαβε ο otacon.....lol

StamatisGian
28-06-2008, 13:31
Ναι φοβερο το σημειο εκεινο.Να κανω μια διευκρινιση παντως , η φωνη που ακουγεται οταν φτανεις στο σημειο εκεινο δεν ειναι ασχετη απο το υπερπεραν.

Ειναι απο το Metal Gear Solid 2 οταν ο "ψευτικος Colonel Campell" (ηταν στην ουσια το Α.Ι.-GW που μιλουσε), αρχισε να παρουσιαζει errors λογω του ιου που ειχαν ριξει τοτε!

Εκεινη τη στιγμη σε επερνε τηλεφωνο ο Campell και σου ελεγε ενα καρο κουφα , στην ουσια αφιλτραριστες πληροφοριες απο ολο τον κοσμο.(στην προκειμενη περιπτωση την ιστορια καποιου ανθρωπου ο οποιος ειδε και καλα ουφο)

Εγω το εξελαβα , οτι ισως ο ανθρωπος που εγραψε αυτην την πληροφορια και την φιλτραρε το GW , ισως ηταν εκει σε εκεινο το σημειο που πηγαμε και εμεις. :D

Καλά σε εκείνο το σημείο περιττό να πω ότι όταν πρωτοάκουσα την φωνή χέστηκα πάνω μου! Απίστευτη δουλειά έχει κάνει αυτός ο Kojima σε όλους τους τομείς! Ήμουν σε υπερένταση επειδή κρυβόμουν απο τα FROGS και ήμουν τρελά αφωσιωμένος στο να βρω τα ίχνη (δεν πολυέβαζα το NV) και με το που πετάγεται αυτή η φωνή άρχισα σαστισμένος να ψάχνω γύρω μου για εχθρούς! Μετά θυμήθηκα το παρόμοιο απόσπασμα απο το MGS2 και κάπως ανακουφίστηκα... :P Αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι το πρώτο voice flash-back.

Edit:
Υ.Γ.: Δεν θέλω να ακουστώ "κακός" ή να προσβάλω κανέναν, αλλά παρακολουθώ τα topics για το MGS4 και παρατηρώ ότι πολλοί έχουν απορίες οι οποίες έχουν απαντηθεί είτε σε προηγούμενα posts του παρόντος ή στο MGS4 cheats/walkthroughs. Καλό θα ήταν πιστεύω να πατάμε το κουμπί της "Αναζήτησης"! Βοηθάει πάρα πολύ να'στε σίγουροι :) Και πάλι συγγνώμη αν αυτό ακούγεται "άσχημα"!
Φιλικά πάντα!

panelix
29-06-2008, 01:37
ευχαριστω, σε προλαβε ο otacon.....lol

Min nomizeis kai autounou ego tou to pa... eixe tin idia aporia me sena... :D

Valkyre
05-07-2008, 05:11
Ρε παιδες εχω ξενερωσει με κατι.Εχω την εκδοση του soundtrack με τα 2 cd (47 tracks) και παρολαυτα εχω παρατηρησει οτι καποια απιστευτα κομματια μουσικης ΛΕΙΠΟΥΝ απο το "complete" αυτο soundtrack.

Τα περισσοτερα απο αυτα τα κομματια βρισκονται στο τελος.Συγκεκριμενα ψαχνω ενα κομματι παρα πολυ και ειναι αυτο που παιζει σε αυτη τη σκηνη μετα το fight με τον liquid.Συγκεκριμενα ξεκιναει απο το 2:20 σημειο του βιντεο.

YouTube - La-li-lu-le-lo - Act Five Old Sun [14/14]

Επειδη το θελω παρα πολυ αυτο το κομματι , μηπως εχει κανεις καμμια ιδεα που μπορω να το βρω και πως?Σας ευχαριστω πολυ! :D

Steiner
06-07-2008, 20:59
To κομμάτι που λες είναι remix ή του Sorrow ή του Father And Son. Και δυστυχώς δεν είναι το μόνο που λείπει: στη σκηνή που πεθαίνει η Naomi βάζει μία μουσική από το MGS1 (το Enclosure) που όσο κι αν έψαξα δεν υπάρχει στο soundtrack.:(

Valkyre
06-07-2008, 21:10
ναι ρε γμτ τα θελω ολα αυτα τα κομματια που λειπουν.Και απο το τελος εκει που μιλαει ο Οτακον με τον Ντρεμπιν λειπει και αυτο το κομματι , το οποιο και αυτο παραλλαγη καποιου αλλου ειναι. :(

BTW Welcome :D

Steiner
06-07-2008, 21:27
BTW Welcome :D
Ευχαριστώ, μου είπε για το forum o DarkUss (aka getting pawned στο Tekken 5 DR Online:D)!

DarkUSS
06-07-2008, 22:04
Ευχαριστώ, μου είπε για το forum o DarkUss (aka getting pawned στο Tekken 5 DR Online:D)!

:welcome:..

Mια φορά νίκησες κι εσύ και το κάνεις θέμα...:pppbbbttt:

obione
09-07-2008, 19:33
steilte mou me pm pws legontai kai isws mporesw na ta vrw ta tragoudakia psaxate kai sto dc++??

desperate_gamer
09-07-2008, 19:34
Το τέλειωσα κι εγώ!!

Ένα υπέροχο και μοναδικό φινάλε. Δεν θα σχολιάσω άλλο. Τι να πω... το έπος, του έπους, ω έπος;;
Μόνο ότι μοιάζει με αρχαιο ελληνικό δράμα. Δεν νομίζω να ξαναδούμε πολλά αγαπημένα έπη-franchises σαν αυτό. Αντίο Snake. Ξεκουράσου, το αξίζεις!!

Valkyre
09-07-2008, 20:28
Desperate ηθελα να στο στειλω με pm , αλλα θα το πω εδω.Αυτο που μου εστειλες σε PM πρεπει να το γραψεις και εδω να το διαβασουν τα παιδια.Επειδη ακουσα τι μου ειπες για την σκηνη του Raiden που πεφτει πανω στο Outer Haven για να σωσει τον Snake , εκανα μια ερευνα και οντως αυτο που ειπες ειναι ανατριχιαστικο.Σιγουρα εμπνευστηκε απο εκει ο Κοτζιμα (το συνηθιζει αλλωστε , πραγματα που τον εντυπωσιαζουν σαν νοημα να τα βαζει στα παιχνιδια του) και ΠΡΕΠΕΙ να το πεις εδω και στα υπολοιπα παιδια.

Απο εμενα μπραβο γι αυτην την παρατηρηση και thanks γιατι εμαθα και κατι που δεν ηξερα! :D

desperate_gamer
09-07-2008, 20:33
Oh ok! Είχα πει ότι η σκηνή αυτή με τον Raiden μου θύμισε μια ιστορία που κάναμε στο δημοτικό στην Ιστορία. Που ήταν ένας στην Αρχαία Ελλάδα (στον πόλεμο με τους Πέρσες, αν θυμάμαι καλά) που ήθελε να τραβήξει (η να σπρώξει) ένα καράβι. Στην αρχή το έκανε με τα χέρια. Όταν του έκοψαν τα χέρια το τραβούσε με τα πόδια. Και όταν του έκοψαν και τα πόδια, προσπαθούσε με τα δόντια!

Μοιάζει πολύ με τον Raiden που θυσίασε όποιο μέλος του σώματός του είχε βρει εύκαιρο για να σώσει τον Snake. Πραγματικά μοναδική σκηνή. Ο Kojima ξέρει κι από ελληνική ιστορία. :giggle:

Αλλά μιας και το έχεις ψάξει μήπως θυμάσαι ποιός ήταν αυτός που το είχε κάνει και σε ποιό πόλεμο;;

knasos
10-07-2008, 00:12
Παιδιά γεια σας και καλώς σας βρήκα! Είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ και θα το κάνω για το MGS4 που έγινε και λόγος για μένα να αγοράσω PS3. Είναι μια εντύπωση από τη μεριά μου για το πως μου φάνηκε το παιχνίδι στο σύνολο. Σας λέω από την αρχή ότι θα μιλήσω σαν φαν και ότι δεν θα είμαι αντικειμενικός κλπ κλπ.

Δεν μπορώ να χαρακτηρίσω το MGS4 σαν αριστούργημα δυστυχώς. Δεν είναι όλα αυτά που περίμενα. Παραμένει ένα παιχνίδι που είναι εξαιρετικό αλλά και πάλι δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μου. Αν μπορούσα, θα έλεγα ότι τα τελευταία 2 act είναι ό, τι καλύτερο έχω παίξει ποτέ στη ζωή μου αλλά τα 3 πρώτα είναι μάλλον μέτρια, αλλά οτιδήποτε πρέπει να το κοιτάς σαν σύνολο και όχι σαν μεμονωμένα κομμάτια.

Ακούω από την αρχή της κυκλοφορίας του πως οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά, προσοχή στις λεπτομέρειες κτλ. Κανείς όμως δεν μιλάει για τις αρνητικές λεπτομέρειες. Με το που βγαίνει το αρχικό μενού βλέπω Χ=ΟΚ και Ο=Back! Απίστευτο! Έχω μάθει με συγκεκριμένο τρόπο εδώ και χρόνια (και για χάρη αυτού του συστήματος O=OK στα παλαιότερα παιχνίδια της σειράς έχω κάνει λάθος σε κουμπιά στα άλλα) και έρχονται και το αλλάζουν. Έπειτα το Codec. Είναι παιχνίδι Metal Gear και έχει μόνο 2 επαφές; Και στις δύο απαντήσεις τελειώνει η ποικιλία των χαρακτήρων και επαναλαμβάνουν συνέχεια την ίδια απάντηση; Για να ακούσεις έναν διάλογο με χιούμορ και εμπνευσμένο έπρεπε να περιμένεις στο Act 4 να σου ζητηθεί να βάλεις το 2ο δισκάκι. Έλεος! Το save; Ξεχωριστό μενού;Αν είναι δυνατόν! Σε ολόκληρο το 3ο Act έπρεπε να ακολουθείς ένα τύπο και στο τέλος να επαναλάβεις ό, τι έκανες με την EVA στο 3 όταν τους κυνηγούσε το Shagohod; Είναι ποικιλία αυτό; Μιλάμε για το 1/5 του gameplay και το μόνο που κάνεις είναι να τρέχεις! Μπορεί τα παραπάνω να φαίνονται ασήμαντες λεπτομέρειες αλλά ξαναλέω πως σαν οπαδός περιμένω το γνώριμό στυλ της σειράς και ξενερώνω με ό, τι άλλο, την διαφορά κάνουν οι λεπτομέρειες και πως ότι είπα είναι προσωπική άποψη!

Από εκεί και πέρα υπάρχουν τα επικά acts 4-5 που πραγματικά αποτελούν εμπειρία gaming και κανένας μα κανένας δεν πρέπει να χάσει. Μπορεί να είμαι φανατικός οπαδός της σειράς, να αγόρασα PS3 για να το παίξω, να έκανα διαδρομή σπίτι-κατάστημα 35 χλμ 5 φορές για να ρωτήσω για το Limited Edition και τελικά να το πάρω αλλά θα επισημάνω και αυτά που δεν μου άρεσαν και δεν θα το χαρακτηρίσω τέλειο με τη μία. Αυτά!

desperate_gamer
10-07-2008, 01:05
Καλά οκ... Την τρέλα σου την έχεις πάντως, οπότε να σε πείσω λογικά ότι υπερβάλεις είναι χάσιμο χρόνου :p

Αλλά αν κοιτάξεις τα "ελαττώματα" και τα "παράπονα" που έχεις από το παιχνίδι, τότε θα δεις ότι μπορείς εύκολα να τα παραβλέψεις, αν το συγκρίνεις με όλο το υπόλοιπο πακέτο.

Steiner
10-07-2008, 01:17
Τα πρώτα 3 acts μέτρια; Βασικά από όσους έχω ακούσει παράπονα είναι για τα 2 τελευταία acts επειδή δεν έχουν τόσο gameplay όσο τα 2 πρώτα.
Τώρα περί εναλλαγή των Χ<-->Ο καλύτερα πιστεύω γιατί δημιουργούσε σύγχυση αυτή η ιδιοτροπία του Metal Gear.
knasos, όταν το ξαναπαίξεις πιστεύω θα εκτιμήσεις καλύτερα ειδικά τα 2 πρώτα acts, που έχουν πραγματικά πάρα πολλά πράγματα να κάνεις και κάθε φορά σου δίνουν την επιλογή να προσεγγίζεις κάθε κατάσταση με διαφορετικό τρόπο. Stealth, rambo, συνδυασμός των δύο και κάθε φορό ένα σωρό λεπτομέρειες σε κάθε περιοχή που τώρα που το παίζω 3η φορά πάλι βρίσκω πράγματα που δεν είχα δει τις άλλες 2.
Όσο για το codec, έλλειψε και σε μένα είναι η αλήθεια, αλλά πλέον όλους τους διαλόγους τους βλέπουμε στην οθόνη και είναι πολλοίιιι πανάθεμά τους. :P

Valkyre
10-07-2008, 01:56
Φιλε Knaso στα μονα που με βρισκεις συμφωνο ειναι στο θεμα του Codec και λιγο (πολυ λιγο ομως) στο θεμα "Ο". Και εμενα μου ελειψε πολυ το Codec με τις πολλες και διαφορετικες συζητησεις με μια ποικιλια ατομων.

Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν αρκετες μυστικες συζητησεις , ομως δυστυχως μονο 2 ατομα.Αυτο με χαλασε λιγο.Θυμαμαι στα προηγουμενα που ειχαμε περισσοτερα ατομα στο support team.

Βεβαια στο MGS4 απο την αρχη τονιζεται οτι το mission αυτο που αναλαμβανει ο Snake ειναι εντελως ανεπισημο και γι αυτο το λογο δεν υπαρχει μια ομαδα πισω του να τον συμβουλευει.Οποτε ειναι λογικο μεν να μην εχουμε πολλα ατομα , αλλα ταυτοχρονα και λιγο ασχημο , το καταλαβαινω.

Στο θεμα "Ο" και εγω απορησα με την αλλαγη , αλλα ενταξει δεν ειναι δα και λογος να γινει ιδιαιτερο θεμα.

Τωρα γιατι δεν σου αρεσαν τα 3 πρωτα act δεν το καταλαβαινω , αλλα το σεβομαι.

Αν δεν σου αρεσε το δευτερο act , ειναι σαν να λες οτι δεν σου αρεσε το MGS3 καθως εχει τα καλυτερα στοιχεια απο αυτο το παιχνιδι.

Επισης το Act 3 μου φανηκε πραγματικα πρωτοποριακο και ενα καινουργιο περιβαλλον στο οποιο εισαγεται πολυ ομορφα το gameplay του MGS.

Και το πρωτο σε βαζει πραγματικα στο κλιμα του stealth σε ενα πεδιο μαχης.

Τεσπα ο καθενας με τα γουστα του , λογικο ειναι να διιστανται οι αποψεις , δεν σημαινει οτι επειδη εμενα μου αρεσε επρεπε και εσενα.Χαιρομαι που ευχαριστηθηκες παντως στο συνολο. :D
Παντως εμενα με καλυψε πληρως το MGS4.και σαν φαν αλλα και σαν gamer! ;)

obione
10-07-2008, 18:41
emena me xalase to telos..auto diladei pou exei arrwstia kai gernaei syneneia...akoma den mporw na to xwnepsw...perimena mexri to telos kati na anaferthei oti kai kala isws vrei cure...nomisa oti epidei se oli ti seira o snake tous itan empodio ,kati tou kanane o ocelot ktl gia na ton vgaloun apo ti mesh mia kai kalh..genika eixa auti tin antilipsi prin parw to game...!!! tha ithela pantos ena mgs 5 ..na ginotan kala..ktl...tha ithela..tha ithela!!!!lol
den eimai kala..

desperate_gamer
10-07-2008, 18:45
Αυτή ήταν η τελευταία αποστολή του Snake.

Τώρα το άλλο για το "να γίνει καλά" που λες είναι spoiler να το σχολιάσω εδώ. Αλλά μάλλον δεν είδες προσεκτικά κάποιο βιντεάκι στο act 2...

Valkyre
10-07-2008, 18:48
Δυστυχως ετσι ειναι.Παλι καλα που αυτουσ τους λιγους μηνες που του απομενουν μπορει να τους ευχαριστηθει και να τους ζησει ως φυσιολογικος ανθρωπος , χωρις να βασανιζεται απο προσωπα και καταστασεις του παρελθοντος.

Και ο λογος που γερναει ειναι επειδη ετσι "κατασκευαστηκε" με ημερομηνια ληξης και γι αυτο και ειναι στειρος , ωστε να απεφευγαν οι Patriots με αυτον τον τροπο μια ανεξελεκτη γενια στρατιωτων στο μεγεθος του big boss και των κλωνων του.

desperate_gamer
10-07-2008, 19:02
Ανα γειά σου. Και γλίτωσε και από το να γίνει "όπλο μαζικής καταστροφής".

Εγώ πολύ χάρηκα που θα ζήσει να νταντεύει την Sunny, κάτι που θα είναι η δυσκολότερη αποστολή που έχει αναλάβει ποτέ...

knasos
10-07-2008, 19:18
Τωρα γιατι δεν σου αρεσαν τα 3 πρωτα act δεν το καταλαβαινω , αλλα το σεβομαι.

Αν δεν σου αρεσε το δευτερο act , ειναι σαν να λες οτι δεν σου αρεσε το MGS3 καθως εχει τα καλυτερα στοιχεια απο αυτο το παιχνιδι.

Επισης το Act 3 μου φανηκε πραγματικα πρωτοποριακο και ενα καινουργιο περιβαλλον στο οποιο εισαγεται πολυ ομορφα το gameplay του MGS.

Τεσπα ο καθενας με τα γουστα του , λογικο ειναι να διιστανται οι αποψεις , δεν σημαινει οτι επειδη εμενα μου αρεσε επρεπε και εσενα.Χαιρομαι που ευχαριστηθηκες παντως στο συνολο. :D
Παντως εμενα με καλυψε πληρως το MGS4.και σαν φαν αλλα και σαν gamer! ;)


Τα πρώτα 3 acts μέτρια; Βασικά από όσους έχω ακούσει παράπονα είναι για τα 2 τελευταία acts επειδή δεν έχουν τόσο gameplay όσο τα 2 πρώτα.
knasos, όταν το ξαναπαίξεις πιστεύω θα εκτιμήσεις καλύτερα ειδικά τα 2 πρώτα acts, που έχουν πραγματικά πάρα πολλά πράγματα να κάνεις και κάθε φορά σου δίνουν την επιλογή να προσεγγίζεις κάθε κατάσταση με διαφορετικό τρόπο. Stealth, rambo, συνδυασμός των δύο και κάθε φορό ένα σωρό λεπτομέρειες σε κάθε περιοχή που τώρα που το παίζω 3η φορά πάλι βρίσκω πράγματα που δεν είχα δει τις άλλες 2.
Όσο για το codec, έλλειψε και σε μένα είναι η αλήθεια, αλλά πλέον όλους τους διαλόγους τους βλέπουμε στην οθόνη και είναι πολλοίιιι πανάθεμά τους. :P

Ίσως να περίμενα την παλιότερη συνταγή και να με ξένισαν υπερβολικά οι όποιες αλλαγές έγιναν. Το MGS3 μου άρεσε πάρα πολύ και το Act 2 έχει τις στιγμές του αλλά γενικά σαν σύνολο δεν μου έκανε το κλικ. Ήδη είμαι στο 2ο playthrough (λόγω τρομερής έλλειψης χρόνου αλλιώς...) και αρχίζω να αναθεωρώ παίζοντας. Ελπίζω να καταλάβω το παιχνίδι σε όλο το μεγαλείο του!

obione
10-07-2008, 22:31
vre to videaki to eida ok kai ennoeite oti etsi eprepe na teleiwsei...alla...tha mas lupsei..genika!!!!

Valkyre
10-07-2008, 22:50
vre to videaki to eida ok kai ennoeite oti etsi eprepe na teleiwsei...alla...tha mas lupsei..genika!!!!

Δεν λες τιποτα!Θα μας λειψει πολυ πολυ! :yes:

Mapras10
12-07-2008, 14:49
Re pedia pos sto kalo petheni o VAMP ????????????
ton exo ksaplosi kato 10 fores to pio ligo k anastinete :((((

SQP_GR
12-07-2008, 16:21
ti kathizis tin enesi ston lemo

Mapras10
12-07-2008, 16:23
re magkes tin siragga lei gia na tis xrisimopiisis se alus kati prepi na kanis me to CQC
pos ginete auti i diadikasia dn katalava (dn skotenete o VAMP me tipotaaaaaaaaaaaaaa)

desperate_gamer
12-07-2008, 20:19
Γίνεται. Το CQC γίνεται με το R1. Θα έχεις equipped την σύριγκα και όταν πέσει κάτω θα τον πάρεις με το R1 και θα τον πιάσει από τον λαιμό. Μπορεί να χρειαστεί να πατήσεις μια φορά το R1, να το αφήσεις και μετά αμέσως να το κρατήσεις πατημένο, δεν ξέρω.

Ε μετά θα του χώσεις μια με το τρίγωνο (η τον κύκλο... όπως και να'χει, θα σου βγει σχηματάκι κάτω). Πρόσεξε να μην κουβαλάει ο Snake μεγάλο όπλο. Αν γίνεται να μην κρατάει και τίποτα.

Steiner
14-07-2008, 03:05
Η 3η φορά που έπαιξα σήμερα την Act 2 (στο easy, με σκοπό τα 0 alerts έτσι ώστε να πάρω το stealth) και έκπληκτος ανακάλυψα ότι μετά το σημείο που συναντάς τον Drebin, υπάρχει και άλλος δρόμος να πάρεις πέρα από αυτόν που συναντάς στην πορεία 2 ομάδες στρατιωτών και κρύβεσαι στο βαρέλι για να μη σε δούν. Ο 2ος δρόμος είναι πολύ συντομότερος, γιατί παρακάμπτει μεγάλο μέρος της διαδρομής... ακόμα και τη μικρή λίμνη με το ελικόπτερο από πάνω! 3 φορές έχω βγάλει την Act 2 και τις 3 φορές με διαφορετικό τρόπο. Σίγουρα το αγαπημένο μου σημείο του παιχνιδιού από άποψη gameplay. :)

Valkyre
14-07-2008, 03:11
Η 3η φορά που έπαιξα σήμερα την Act 2 (στο easy, με σκοπό τα 0 alerts έτσι ώστε να πάρω το stealth) και έκπληκτος ανακάλυψα ότι μετά το σημείο που συναντάς τον Drebin, υπάρχει και άλλος δρόμος να πάρεις πέρα από αυτόν που συναντάς στην πορεία 2 ομάδες στρατιωτών και κρύβεσαι στο βαρέλι για να μη σε δούν. Ο 2ος δρόμος είναι πολύ συντομότερος, γιατί παρακάμπτει μεγάλο μέρος της διαδρομής... ακόμα και τη μικρή λίμνη με το ελικόπτερο από πάνω! 3 φορές έχω βγάλει την Act 2 και τις 3 φορές με διαφορετικό τρόπο. Σίγουρα το αγαπημένο μου σημείο του παιχνιδιού από άποψη gameplay. :)

Υπαρχει γενικα μεγαλη ποικιλια.Και στο Act1 και στο Act3 μπορεις να ακολουθησεις διαφορετικες διαδρομες.Στο προηγουμενο playthrough μου , ο τυπος της Resistance ακολουθησε διαφορετικο δρομο!

Και γενικα τα 3 πρωτα act εχουν πολλες κρυφες διαδρομες.

Παιζω για 4η φορα και τωρα ανακαλυψα εναν κρυφο αεραγωγο στο κτιριο που πολεμας τα frogs.Τον εχετε βρει?Μιλαμε ειναι η απολυτη φουστια!Μπαινεις μεσα στον αεραγωγο και εχει κατι ανοιγματα απο οπου μπορεις και καθαριζεις τα frogs απο εκει που δεν το περιμενουν.Ενω δηλαδη η ομαδα ειναι στην μια ακρη πολεμοντας τα frogs , εσεις καταληγετε ακριβως πανω απο το κεφαλι τους και τα καθαριζετε για πλακα.

Μιλαμε εμεινα αναυδος.4 φορες το εχω παιξει και δεν το ειχα ανακαλυψει.

Οπως επισης οι μυστικοι αεραγωγοι στο Act4 και οι πορτες που ξεκλειδωνουν οταν ο Otacon ανοιξει το ρευμα.Αν γυρισετε πισω , καποιες πορτες εχουνξεκλειδωσει.

Ειναι γενικα γεματο μυστικα το game , ειναι κουλο να εχεις παιξει τοσο πολυ και συνεχεια να βρισκεις τετοιες λεπτομερειες.Σε κανουν πραγματικα να υποκλινεσαι στο level design...

desperate_gamer
14-07-2008, 04:03
Παιζω για 4η φορα και τωρα ανακαλυψα εναν κρυφο αεραγωγο στο κτιριο που πολεμας τα frogs.Τον εχετε βρει?Μιλαμε ειναι η απολυτη φουστια!Μπαινεις μεσα στον αεραγωγο και εχει κατι ανοιγματα απο οπου μπορεις και καθαριζεις τα frogs απο εκει που δεν το περιμενουν.Ενω δηλαδη η ομαδα ειναι στην μια ακρη πολεμοντας τα frogs , εσεις καταληγετε ακριβως πανω απο το κεφαλι τους και τα καθαριζετε για πλακα.

Αυτό το πράγμα το είχα βρει με τη πρώτη εγώ!! Μπήκα μέσα και βρήκα ότι έχει τρύπες που οδηγούν πάλι στο κτήριο. Και είπα "ααα... βλακεία πάλι πίσω με έβγαλε;". Αλλά τότε δεν ήξερα ότι ακολουθούν οι frogs. Τώρα στο 2ο playthrough μου ξαναμπήκα εκεί και θυμήθηκα το κολπάκι. Αλλά σαν γνωστό χαζό και πάλι δεν πήγα να βγάλω τις frogs έτσι.

Εγώ σήμερα στο Act 2 ανακάλυψα ότι μπορείς να μπεις στη λιμνούλα σερνόμενος και να βγεις κατευθείαν στο πέρασμα που σε βγάζει στην άλλη ακρη. :giggle: Γιατί εγώ στο πρώτο μου playthrough έριξα τα ελικόπτερα με το Javelin (θυμήθηκα στιγμές MGS1 και MGS2 με τις μάχες με τα ελικόπτερα) και το περασματάκι το ανακάλυψα αφού πήγα στην άλλη μεριά.

PDS
14-07-2008, 22:25
Yπαρχει κανα tip για να βγαλω τα gekko μετα την μαχη με τον vamp?Eνω οι αλλες μαχες βγαινουν ευκολα αυτη μου εχει σπασει τα νευρα:p

Valkyre
14-07-2008, 23:37
Rail Gun Charge level 3 KABOOM! :D

desperate_gamer
15-07-2008, 00:35
Το αστείο με αυτή τη μάχη είναι ότι ήθελα να δώσω ένα χέρι βοηθείας πάνω εκεί στον Raiden και όποτε πήγαινα να ρήξω προς τα 'κει που πάλευαν, ο Snake λέει "no, i can't do that!". Χαχαχα!

Valkyre
15-07-2008, 00:38
Το αστείο με αυτή τη μάχη είναι ότι ήθελα να δώσω ένα χέρι βοηθείας πάνω εκεί στον Raiden και όποτε πήγαινα να ρήξω προς τα 'κει που πάλευαν, ο Snake λέει "no, i can't do that!". Χαχαχα!

Σαφης αναφορα σαν το MGS1 που σημαδευεις τον Ninja (frank jaegert) και ελεγε το ιδο ακριβως πραγμα ;)

desperate_gamer
15-07-2008, 00:58
Α ναιιι; Αχ δεν το είχα δοκιμάσει τότε, δεν το ήξερα. Αλλά η μάχη Raiden-Vamp εμένα μου θύμισε την μάχη Solid Snake - Liquid (βέβαια αυτή είχε ειδική μνεία αργότερα, αλλά what the hell!!! Οι δυο αυτοί ήρωες πολεμούσαν ακριβώς στην ίδια πλατφόρμα όπως οι δυο Snakes 8 χρόνια πριν ;) )

cocous
17-07-2008, 19:35
παιδια καλησπερα σε ολους. θα ηθελα να μου λυσεται μια απορια . οταν εισαι στο boss screaming mantis και ξεκινας την μαχη μετα απο λιγα δευτερολεπτα μαυριζει η οθονη και βγαζει κατι πρασινα γραμματα και κατοπιν επανερχεται. απλα θελω να μου πειτε αν ειναι καποιο προβλημα η ετσι κανει και εσας.


edit: συγκεκριμενα γραφει : hideo 2

desperate_gamer
17-07-2008, 19:39
Φυσικά δεν είναι πρόβλημα... The Mantis is playing tricks with your head!!!

Συμβουλή: Βάρα μια με το syringe στον Snake να έρθεις στα ίσια σου :p

cocous
17-07-2008, 19:41
ευχαριστω να σαι καλα

Valkyre
17-07-2008, 20:19
παιδια καλησπερα σε ολους. θα ηθελα να μου λυσεται μια απορια . οταν εισαι στο boss screaming mantis και ξεκινας την μαχη μετα απο λιγα δευτερολεπτα μαυριζει η οθονη και βγαζει κατι πρασινα γραμματα και κατοπιν επανερχεται. απλα θελω να μου πειτε αν ειναι καποιο προβλημα η ετσι κανει και εσας.


edit: συγκεκριμενα γραφει : hideo 2

AAAχχχ ενα ακομα νοσταλγικο κομματι του MGS4 που προερχεται απο το fight με τον Mantis στο PSone...μια πραγματικα μοναδικη στιγμη του gaming , αφου εκεινη την εποχη οποιος εβλεπε το εν λογω μυνημα στην οθονη πραγματικα εμενε με το στομα ανοιχτο και ετρεχε να τσεκαρει τα καλωδια της τηλεορασης του...ευφυεστατο! :D

Valkyre
25-07-2008, 01:31
Παιδια δεν ξερω εαν αυτο ισχυει.... παντως ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ... μιλαμε για το απολυτο easter egg και το πιο πρωτοποριακο πραγμα που εχει γινει ποτε στον κοσμο των βιντεοπαιχνιδιων ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.

Προσωπικα εγω δεν το πιστευω , αλλα Κοτζιμα ειναι αυτος και ειναι τρελος οποτε ολα μπορει να τα περιμενεις.

Φημολογειται λοιπον οτι 6 μηνες ακριβως μετα την επισημη κυκλοφορια του παιχνιδιου , δηλαδη στις 12 Δεκεμβριου του 2008 , το παιχνιδι θα "συνεχισει" με εξτρα υλικο το οποιο ειναι ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ στην υπαρχουσα μορφη του παιχνιδιου και θα δειξει το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΕΛΟΣ!

Δεν μιλαμε δηλαδη για downloadable content.Επισης ειναι αδυνατο να κλεψουμε απλα γυρνωντας το ρολοι του PS3 6 μηνες μπροστα διοτι ειναι συγχρονισμενο με το NSP, και αρα ειναι αδυνατο να κλεψουμε και να κοροιδεψουμε το παιχνιδι.

Και εδω λοιπον ερχεται η ουσια ολης αυτης της "φημης".... γιατι 6 μηνες μετα?Η απαντηση ειναι... οτι τοσος χρονος ζωης απομενει στον Snake συμφωνα με την Naomi...Μετα το τελος του παιχνιδιου , ο Snake εχει αλλους 6 μηνες ζωης...!!!

Παιδια ειλικρινα δεν ξερω εαν αυτο ειναι αληθεια , παντως εαν ΟΝΤΩΣ το εχουν κανει αυτο μιλαμε για το υπερτατο και πιο υδιοφυες πραγμα που εχει γινει σε game...!

Ιδου και το link : http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.gameblog.fr%2Fnews_55 93_metal-gear-solid-4-la-rumeur&hl=es&ie=UTF8&sl=fr&tl=en

και εδω :

http://www.n4g.com/ps3/News-174891.aspx

Δεν ξερω αλλα θα μεινουμε ολοι μλκες εαν αυτο συμβει και δουμε τον Snake να πεθαινει 6 μηνες μετα!

john
25-07-2008, 01:37
απλα Θεος ο kojima εγω παντως ανατριχιασα ;)

desperate_gamer
25-07-2008, 02:51
Πραγματικά πρωτοποριακό δεν λέω, αλλά εμένα δεν μου αρέσει και πολύ σαν ιδέα. Και τι θα κερδίσω εγώ με το να δω όλους να κλαίνε γύρω απ' το νεκροκρέβατο του Snake;;

Το παιχνίδι και η ιστορία τέλειωσαν σε εκείνο το σημείο για κάποιο λόγο. Θέλω ο Snake να πεθάνει όπως το θέλω εγώ... ή και να μην πεθάνει ποτέ. Η ιστορία τέλειωσε σε ένα σημείο που αφήνει τον παίχτη να φανταστεί μόνος του το μέλλον. Θα είναι κρίμα να μας το χαλάσει αυτό.

Ekptotos
29-07-2008, 00:11
Τελικά το MGS κυκλοφορεί και στο xbox 360. Και αν δεν το πιστεύετε, δείτε το παρακάτω video:

aFYmrz4XoP0&feature

HAHAHAHAHAHA έλιωσα!!! :p

klepidas
29-07-2008, 00:12
είναι πολύ παλίο

Ekptotos
29-07-2008, 00:14
Τώρα έπεσε στην αντίληψη μου :p πω πω κάψιμο. Φαντάζεσαι να έπρεπε να κάνεις κάτι τέτοιο για να παίξεις ένα παιχνίδι; :S

klepidas
29-07-2008, 00:15
Βασικά σε κάνένα δεν έγινε ποτέ και δεν νομίζω να γίνει τώρα

Ekptotos
29-07-2008, 00:18
Καλά ρε κλεπίδα δεν είπα οτι έγινε, ούτε και πίστεψα πως είναι αληθινό το video, δεν είμαι 15 χρονών :p Γενικά το λέω.
Να σου θυμίσω κάποιες περιπτώσεις στο ps2 με "σπασμένα" παιχνίδια που για να τα τελειώσεις άλλαζες 3 δισκάκια ;)

klepidas
29-07-2008, 00:22
εντάξει ναι και μάλιστα δεν μπορούσες να αρχίσεις το δευτερο αν δεν είχες τελειώσει το πρώτο

georgios
30-07-2008, 12:21
Φημολογειται λοιπον οτι 6 μηνες ακριβως μετα την επισημη κυκλοφορια του παιχνιδιου , δηλαδη στις 12 Δεκεμβριου του 2008 , το παιχνιδι θα "συνεχισει" με εξτρα υλικο το οποιο ειναι ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ στην υπαρχουσα μορφη του παιχνιδιου και θα δειξει το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΕΛΟΣ!

oreo an isxii ke an exi ilopiithi sosta

autoi pu tha agorasun to pexnidi se ena xrono the pezun me to fantasma tu?

Valkyre
30-07-2008, 12:33
oreo an isxii ke an exi ilopiithi sosta

autoi pu tha agorasun to pexnidi se ena xrono the pezun me to fantasma tu?

Oχι ρε δεν αλλαζει κατι.Απλα αυτοι θα βλεπουν ενα "six months later"

Δεν αναφερεται μεσα στο παιχνιδι συγκεκριμενη ημερομηνια εναρκης της αποστολης.Μονο χρονολογια.

Απλα για εμας που το παιξαμε απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας , κατα καποιο τροπο -μονο για εμας- ισχυει μια ημερομηνια εναρξης , η 12 ιουνιου.Οποτε ναι , μονο για εμας εχει μια ας το πουμε πραγματικη σημασια γιατι οντως θα περιμενουμε 6 μηνες.

Οι νεοι , απλα θα δουνε αλλο ενα cutscene ,δεν θα καταλαβουν καν οτι χρειαστηκαν 6 μηνες για να το δουμε εμεις. ;)

pantnick
12-08-2008, 13:21
sorry an to exei postarei k allos...
KqrC3RQaHLY

desperate_gamer
12-08-2008, 18:55
Θεέεεε μουυυ.... Στην αρχή ήταν λίγο σιχαμερό. :giggle: Καλά διαφήμιση είναι αυτό;;; Κι εγώ νόμιζα ότι ήταν κανας πυροβολημένος (Valkyre, είσαι αθώος :giggle:)

Zeichef
12-08-2008, 21:04
Sxetika me to easter egg pou anafer8ike parapano. Tin exo akousei kai ego tn sxetiki fimi. Sto gamefaqs.com ginete xamos me to 8ema. Alla 8elo na rotiso an to dokimase kaneis na ry8misei to roloi tou systimatos 6 mines meta kai na dei an pragmatika isxyei. Ego leo na to dokimaso alla den ksero ti 8a prepei na kano...na ksanakano olokliro playthrough? Pantos yparxei pi8anotita na isxyoun oi fimes gia to easter egg giati ypirxe paromio easter egg sto MGS3 an 8ymaste.(stin maxi me ton the End opou an ebazes to roloi systimatos liga xronia argotera, molis ekanes load to savefile, o the end eixe pe8anei apo geramat lol!).

desperate_gamer
12-08-2008, 23:36
Το κόλπο με το ρολόι του PS3 σίγουρα δεν θα πιάνει, κάποιος θα το είχε κάνει και θα είχε ανέβει και βίντεο στο Youtube :giggle:

Δεν νομίζω το τέλος αυτό να είναι κλειδωμένο στο blu-ray. Μπορεί να είναι downloadable... Δεν ξέρω.

Valkyre
13-08-2008, 02:59
το θεμα με το ρολοι , δεν γινεται , διοτι ειναι συγχρονισμενο με το ρολοι του PSN.Και αυτο δεν μπορεις να το ξεγελασεις , εκτος και αν κανεις hack το PSN! :D lol

Mapras10
14-08-2008, 03:19
ante pali kolisaaaaa meta ton vampir ise pano se ena megalo rombot k exi antistrofi metrisi eki ti kanume re pedia pos vgeni to stadio?????????

WolfRathmA
14-08-2008, 03:30
ante pali kolisaaaaa meta ton vampir ise pano se ena megalo rombot k exi antistrofi metrisi eki ti kanume re pedia pos vgeni to stadio?????????

Τρεχεις για να βγεις εξω.

Mapras10
14-08-2008, 03:35
toso aplo ine haahaa ego kathome na tus skotoso k telioni i ora, otan trexo k dn varao xano k spasan ta neura mu :))) anw tnx filaraki

michael92
25-08-2008, 13:05
Καλά ρε κλεπίδα δεν είπα οτι έγινε, ούτε και πίστεψα πως είναι αληθινό το video, δεν είμαι 15 χρονών :p Γενικά το λέω.
Να σου θυμίσω κάποιες περιπτώσεις στο ps2 με "σπασμένα" παιχνίδια που για να τα τελειώσεις άλλαζες 3 δισκάκια ;)

15 είμαι εγώ :rant: Φυσικά το fake μυρίζει από χιλιόμετρα, και μόνο που είναι στο youtube δηλαδή :p:p:p

jorgedept
26-08-2008, 19:41
επιτέλους το τερμάτισα (Valk σκασμός :P) και είμαι "EAGLE" :P

Total Play Time : 23:25:17
Continues : 69 (me likes this No)
Alert Phases : 112
Kills : 438
Recovery Items Used : 76
Weapon Types Procured : 39
Flashbacks Watched : 30
Special Items Used : Not Used :P

Georgio002
21-10-2008, 23:32
Ρε παιδια πως χρησιμοποιω αντικειμενα για να γεμισω τη ζωη και ποια :p

Valkyre
21-10-2008, 23:53
Ρε παιδια πως χρησιμοποιω αντικειμενα για να γεμισω τη ζωη και ποια :p

Τα αντικειμενα για αναπληρωση ενεργειας χρησιμοποιουνται ειτε αφου τα επιλεξεις στο in game menu και πατησεις το "Χ" , ειτε αυτοματα , εαν τα εχεις μονιμως ενεργοποιημενα (κουτακι στο κατω αριστερο κομματι της οθονης.)

Τα αντικειμενα που σου αναπληρωνουν ενεργεια ειναι τα:

Ration, Regain , Noodles

Georgio002
22-10-2008, 19:15
οκ thanks:bowdown: +rep

redismagik
22-10-2008, 19:34
teliosa ki ti maxi sti potr area.21 alerts 0 kills. 18 continius.

redismagik
22-10-2008, 22:10
pos nikao to liqouid

Valkyre
22-10-2008, 23:07
Ριχτου ξυλο κανονικα , δεν μετραει σαν kill αυτος ;)

redismagik
22-10-2008, 23:32
mou espasan ta neyra de mporo me tpt
2.5 ores to prpspatho

Valkyre
23-10-2008, 00:04
Παιζεις στο δυσκολοτερο επιπεδο?Αν ναι , να ξερεις οτι πριν την τελευταια φαση του fight εαν δεν εχεις αρκετη ενεργεια , καλυτερα κανε reload το παιχνιδι...Οταν γινεται αργη η κινηση , ειναι βεβαιο οτι θα φας 3-4 σφαλιαρες απο τον liquid.Αν δεν εχεις αρκετη ενεργεια να αντεξεις (δεν φαινεται η ενεργεια γι αυτο υπολογισε το απο την 3η φαση) καλυτερα χασε γρηγορα και ξανα απο την αρχη...

Θελει πολυ προσοχη και να κανεις παντα αμυνα.

redismagik
23-10-2008, 00:16
VAL ta paratao re file einai spasimo sxedon 3,5 ores ki akoma de exo vgalei rezoume pos pezei.oti thelei kanei.mia kani sinisi sosti meta alla nta lon.apogoiteutika!

redismagik
23-10-2008, 17:24
telika katafera na to telioso.
ora 14,46
continius 25
alerts 24
kill 0
recovery 55

Valkyre
23-10-2008, 17:29
Bravo!! :D :D

Τελικα μαλλον χρειαζοσουν λιγο ξεκουραση! :)

Tsiou
11-11-2008, 14:18
ωο
Παιδια δεν ξερω εαν αυτο ισχυει.... παντως ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ... μιλαμε για το απολυτο easter egg και το πιο πρωτοποριακο πραγμα που εχει γινει ποτε στον κοσμο των βιντεοπαιχνιδιων ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.

Προσωπικα εγω δεν το πιστευω , αλλα Κοτζιμα ειναι αυτος και ειναι τρελος οποτε ολα μπορει να τα περιμενεις.

Φημολογειται λοιπον οτι 6 μηνες ακριβως μετα την επισημη κυκλοφορια του παιχνιδιου , δηλαδη στις 12 Δεκεμβριου του 2008 , το παιχνιδι θα "συνεχισει" με εξτρα υλικο το οποιο ειναι ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ στην υπαρχουσα μορφη του παιχνιδιου και θα δειξει το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΕΛΟΣ!

Δεν μιλαμε δηλαδη για downloadable content.Επισης ειναι αδυνατο να κλεψουμε απλα γυρνωντας το ρολοι του PS3 6 μηνες μπροστα διοτι ειναι συγχρονισμενο με το NSP, και αρα ειναι αδυνατο να κλεψουμε και να κοροιδεψουμε το παιχνιδι.

Και εδω λοιπον ερχεται η ουσια ολης αυτης της "φημης".... γιατι 6 μηνες μετα?Η απαντηση ειναι... οτι τοσος χρονος ζωης απομενει στον Snake συμφωνα με την Naomi...Μετα το τελος του παιχνιδιου , ο Snake εχει αλλους 6 μηνες ζωης...!!!

Παιδια ειλικρινα δεν ξερω εαν αυτο ειναι αληθεια , παντως εαν ΟΝΤΩΣ το εχουν κανει αυτο μιλαμε για το υπερτατο και πιο υδιοφυες πραγμα που εχει γινει σε game...!

Ιδου και το link : http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.gameblog.fr%2Fnews_55 93_metal-gear-solid-4-la-rumeur&hl=es&ie=UTF8&sl=fr&tl=en

και εδω :

http://www.n4g.com/ps3/News-174891.aspx

Δεν ξερω αλλα θα μεινουμε ολοι μλκες εαν αυτο συμβει και δουμε τον Snake να πεθαινει 6 μηνες μετα!

Δυστυχώς: http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=200991

Valkyre
11-11-2008, 14:54
ωο

Δυστυχώς: http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=200991

Ε , ενταξει δεν ειχαμε και πολλες ελπιδες.Ηταν ψιλοκουφο αλλωστε.Ενα απο τα πολλα internet rumors που ξεκινανε σε καποιο blog/forum καπου και καταληγουν να φτανουν σε διασημα sites. :)

Πιο πολυ θελω να δω τι ειναι αυτο το "existence" εγω...

nikolaszax
11-11-2008, 22:02
Ρε πάιδια εχω μια απορια.Θυμαμαι που ο kojima ειχε πει πως ηθελε να προσθεσει και αλλα πραγματα στο mgs4.Αν και ποτε δεν πηγε το μυαλλο μου τι να εννοουσε σημερα θυμηθηκα κατι.Στο act 2 ,αν δεν κανω λαθος οπου ο snake βλεπει το vamp μαζι με την octopus,Ο vamp λεει στην octopus να μην σκοτοσει ολους τους rebels.Αφηνει εναν και η φατσα της παιρνει την φατσα του snake και μιλαει τον ζωντανο rebel πριν τον αφησει.Οταν το ειχα πρωτοδει πιστεψα πως ειχε να κανει με καποιο τμημα της πλοκης,πως ισως οι rebels τα εβαζαν με τον snake επειδη θα νομιζαν πως αυτος ειχε σκωτοσει τους συντροφους τους.
Παρολα αυτα πουθενα δεν εγινε εξηγηση αυτου του cutscene(η εγω δεν το προσεξα:tongue:).Τι παιζει?Μηπως αυτο εννοουσε ο hideo?Πως ηθελε να προσθεσει καποιες σκηνες που θα εκαναν ποιο περιπλοκη την δομη της υποθεσης?

Valkyre
11-11-2008, 22:34
Ρε πάιδια εχω μια απορια.Θυμαμαι που ο kojima ειχε πει πως ηθελε να προσθεσει και αλλα πραγματα στο mgs4.Αν και ποτε δεν πηγε το μυαλλο μου τι να εννοουσε σημερα θυμηθηκα κατι.Στο act 2 ,αν δεν κανω λαθος οπου ο snake βλεπει το vamp μαζι με την octopus,Ο vamp λεει στην octopus να μην σκοτοσει ολους τους rebels.Αφηνει εναν και η φατσα της παιρνει την φατσα του snake και μιλαει τον ζωντανο rebel πριν τον αφησει.Οταν το ειχα πρωτοδει πιστεψα πως ειχε να κανει με καποιο τμημα της πλοκης,πως ισως οι rebels τα εβαζαν με τον snake επειδη θα νομιζαν πως αυτος ειχε σκωτοσει τους συντροφους τους.
Παρολα αυτα πουθενα δεν εγινε εξηγηση αυτου του cutscene(η εγω δεν το προσεξα:tongue:).Τι παιζει?Μηπως αυτο εννοουσε ο hideo?Πως ηθελε να προσθεσει καποιες σκηνες που θα εκαναν ποιο περιπλοκη την δομη της υποθεσης?

Oχι δεν ξεχασε κατι , αυτη η σκηνη λειτουργουσε ως προς το να σου δωσει ενα hint για το τι εστι octopus και ποιες ειναι οι ειδικες τις ικανοτητες.Σε προετοιμαζε δηλαδη εν μερι για μια ιδεα στο πως θα ειναι η μαχη μαζι της.Το ιδιο εκανε σε αλλες σκηνες και με τα αλλα Boss.Το κανει παντα αυτο ο Κοτζιμα, πριν πολεμησεις ενα boss σου δινει μια ιδεα περι τινος προκειται.

OSX
12-11-2008, 13:41
Apisteuto paihnidi!!!
Apisteuta grafika...
Apla kathilotiko!!!!!

fanis86
12-11-2008, 13:49
Οντως ειναι απιστευτο το παιχνιδι.
Το story εμενα με ψιλομπερδεψε γιατι δεν εχω παιξει καθολου το snake eater. και το 2 το εχω παιξει πριν καμποσα χρονια οποτε δεν θυμομουν τιποτα.
Προσπαθω να βγαλω ακρη με το mgs database για να καταλαβω ακριβως τι εχει γινει

AgentPrinny007
25-11-2008, 12:34
Δεν θα μπορουσα να βρω καλυτερο thread για να κανω post αυτο το αρθρο.
http://www.gamesindustry.biz/articles/us-army-investing-50-million-in-combat-games
Θυμαστε τι ειπε η Eva στον Snake οταν εβγαιναν απο την εκκλησια για να αποδρασουν?????

OSX
25-11-2008, 12:57
Ki ego opos polu alloi edo mesa to teleiosa to game alla den emeina kai "malakas" oute me ta grafika oute me tin ploki tou game.
Ta grafika einai atmosfairika kai exei ginei polu kali xrisi ton xromaton alla san grafika den einai syglonistika. San PS2 mou fanikan apla pio polla polugona tipota perisotero. Pisteuo pos akomi den exoume dei tis dunatotites pou exei ti PS3 ston tomea grafika.
Opos eixe ginei kai me to PS2 pou eidame arketa xronia argotera tis pragmatikes dunatotites tou meso tou sostou programmatisou ton games.
Oso gia tin ploki ti na po? Eixe ena endiaferon alla to gegonos oti eixe toso megala cutscenes mou espase kapos ta neura. Episis o debrin pou meta apo kathe maxi me big boss sou anelue ta periks tis kathe katapiesmenis gomenas itan TOULAXISTON aparadekta kai paidika. sa na vlepo tin ka. Drouza ena pragma (ksernao).
Episis to gegonos oti meta apo kathe boss fight evgene apo mesa mia KARAKALONA pou stinotan sta tessera kai kolotrivotan, me closeups sto podi kai ston kolo, to mono pou katafere kat'eme einai na riksei sta tartara tin aksioprepeia tou game.
De leo oraia einai na to deis mia fora kai isos oxi toso kraugalea, alla i epanalipsei den einai kai oti kalutero. Deihnei apla eleipsi fantasias kai ton eukolo dromo tou entyposiasmou. An ithela na vlepo Digital pussy den tha epaiza MGS4, i tha eperna ena antistoixo gmae i tha eperna ena BD tsonta kai tha aunanizomoun i akomi kalutera tha eperna ena tilefono na kanoniso ena "endiafeon" rantevou, etsi apla.

Psychaos_
25-11-2008, 13:13
Apisteuto paihnidi!!!
Apisteuta grafika...
Apla kathilotiko!!!!!



Apla na sou thimisw ti eleges prin kapio diastima :D anyway o kathenas exei thn gnwmi tou.

OSX
25-11-2008, 13:37
Nai ego ta eipa auta prin to teleioso kai prin do kai alla games.
itan to proto game pou epeksa sto PS3

AgentPrinny007
25-11-2008, 14:26
OSX εισαι απιστευτα υπερβολικος και αδικος........

OSX
25-11-2008, 14:51
Agentprinny007 giati eimai upervolikos kai adikos?
Den eipa pos einai to xeirotero paihnidi pou exo paiksei pote. An elega kati tetoio, e NAI tha eimoun ypervolikos kai adikos BIG TIME!
Antikeimenika einai ena polu kalo game se ola ta epipeda.
Apla ekana point out kapoia pragmata pou den MOU aresan kai (kata ti tapini mou gnomi) an eleipan i den itan toooso kraugalea tha itan kalutero to game.
Auta.

fanis86
25-11-2008, 14:54
Γουστα ειναι αυτα.

AgentPrinny007
25-11-2008, 15:01
Εννοείτε πως σέβομαι την αποψη σου απλα μου φανηκαν λιγο υπερβολικα αυτα που εγραψες για τις κοπελιες:blush:

OSX
25-11-2008, 15:53
hahahahaha :) upervolika? Mpa de nomizo. Den einai alitheia oti OLES (ektos ton big bosses) akomi kai i mitera tou snake exoun decolte mehri ton afalo? eutixos to koritsaki den exei!!!
Kai den einai aleitheia pos otan kaneis defeat tis big bosses vgainoun apo tin stoli tous kai stinontai sta tessera kai sernontai deksia/aristea me apisteuto nazi kai aisthisiasmo? (poluuu kalo to modeling sta koritsia exo na po!!!!! hehehehe) me closeup sta epimaxa simeia?!?

PS mipos prepei na vgaloun to MGS5 me gunaika protagonisti se XXX apostoles?
Opos logou xari "Act 1 - Pnikse to kouneli" "Act 2 - I sklava tou p**** & i zitiana tou p**?" HAHAHAHAHAHAHAHAH
plaka kano :) alla se tetoio epipedo epese to game otan antikrisa autes tis skines. De xalastika kiolas alla epese se allo katigoria.

AgentPrinny007
25-11-2008, 16:01
hahahahaha :) upervolika? Mpa de nomizo. Den einai alitheia oti OLES (ektos ton big bosses) akomi kai i mitera tou snake exoun decolte mehri ton afalo? eutixos to koritsaki den exei!!!
Kai den einai aleitheia pos otan kaneis defeat tis big bosses vgainoun apo tin stoli tous kai stinontai sta tessera kai sernontai deksia/aristea me apisteuto nazi kai aisthisiasmo? (poluuu kalo to modeling sta koritsia exo na po!!!!! hehehehe) me closeup sta epimaxa simeia?!?

PS mipos prepei na vgaloun to MGS5 me gunaika protagonisti se XXX apostoles?
Opos logou xari "Act 1 - Pnikse to kouneli" "Act 2 - I sklava tou p*** & i zitiana tou p**?" HAHAHAHAHAHAHAHAH
plaka kano :) alla se tetoio epipedo epese to game otan antikrisa autes tis skines. De xalastika kiolas alla epese se allo katigoria.
Ειπες κατι για γυναίκα που συμμετέχει σε χχχ αποστολες.....:giggle:για δες αυτο
http://www.the-magicbox.com/0811/game081121c.shtml

Valkyre
25-11-2008, 16:37
To ξεφτυλισατε λιγο θεωρω... νομιζω οτι το παιχνιδι προσφερει αρκετα παραπανω πραγματα για να εχεις να θυμασαι και να σκεφτεσαι απο το cameltoe στα beauty & Beast Corps.....

AgentPrinny007
25-11-2008, 16:50
To ξεφτυλισατε λιγο θεωρω... νομιζω οτι το παιχνιδι προσφερει αρκετα παραπανω πραγματα για να εχεις να θυμασαι και να σκεφτεσαι απο το cameltoe στα beauty & Beast Corps.....
Εχεις δικιο,ποτε δεν μου φανηκε ασχημο και αισχρο:)

desperate_gamer
25-11-2008, 21:29
OSX, δεν κατάλαβες καθόλου το concept των Beauty and the Beasts. Το θέμα ήταν πώς αυτές οι πανέμορφες παρουσίες, έγιναν θύματα πολέμου και μετατράπηκαν σε τέρατα μέσα από τον πόνο και την δίψα για εκδίκηση. Αυτήν ακριβώς την αντίθεση θέλει να δείξει το παιχνίδι. Αν πρόσεχες τι έλεγε ο Drebin θα καταλάβαινες και από πού προέρχονται οι ξεχωριστές ιδιότητες που έχουν.

Ναι ο Kojima και η ομάδα του έκαναν ένα μικρό easter egg με την όμορφη πλευρά των B&B (προσπάθησε να βγάλεις και την camera του Snake την άλλη φορά, χαχα), αλλά αυτός δεν είναι λόγος να ισοπεδώνεις τόσο κυνικά ένα πολύ ηχυρό και πανέμορφο κομμάτι του παιχνιδιού. Τώρα αν προτιμούσες το κλισέ με τα τίγκα στην ταυρίνη τέρατα να ξεψυχάνε και να παραμιλάνε λέγοντας μπούρδες με τις τελευταίες τους αναπνοές, τι να πω... Περί ορέξεως.

Zeichef
26-11-2008, 01:37
Ki ego opos polu alloi edo mesa to teleiosa to game alla den emeina kai "malakas" oute me ta grafika oute me tin ploki tou game.
Ta grafika einai atmosfairika kai exei ginei polu kali xrisi ton xromaton alla san grafika den einai syglonistika. San PS2 mou fanikan apla pio polla polugona tipota perisotero. Pisteuo pos akomi den exoume dei tis dunatotites pou exei ti PS3 ston tomea grafika.
Opos eixe ginei kai me to PS2 pou eidame arketa xronia argotera tis pragmatikes dunatotites tou meso tou sostou programmatisou ton games.
Oso gia tin ploki ti na po? Eixe ena endiaferon alla to gegonos oti eixe toso megala cutscenes mou espase kapos ta neura. Episis o debrin pou meta apo kathe maxi me big boss sou anelue ta periks tis kathe katapiesmenis gomenas itan TOULAXISTON aparadekta kai paidika. sa na vlepo tin ka. Drouza ena pragma (ksernao).
Episis to gegonos oti meta apo kathe boss fight evgene apo mesa mia KARAKALONA pou stinotan sta tessera kai kolotrivotan, me closeups sto podi kai ston kolo, to mono pou katafere kat'eme einai na riksei sta tartara tin aksioprepeia tou game.
De leo oraia einai na to deis mia fora kai isos oxi toso kraugalea, alla i epanalipsei den einai kai oti kalutero. Deihnei apla eleipsi fantasias kai ton eukolo dromo tou entyposiasmou. An ithela na vlepo Digital pussy den tha epaiza MGS4, i tha eperna ena antistoixo gmae i tha eperna ena BD tsonta kai tha aunanizomoun i akomi kalutera tha eperna ena tilefono na kanoniso ena "endiafeon" rantevou, etsi apla.

Eilikrina tora, diavasa tis 5 protes seires kai stamatisa haha:blush:
Katalava katey8eian peri ti post prokeitai kai apo oti katalava kai apo epomena post apo alla paidia kala ekana kai den to diavasa LOL:rofl:

Mporei kai na katelige to thread RP Arena.:giggle:

Eipame ntaks na dexomaste kai na sevomazste tis apopseis ton allon alla min vgaloume ta matia.
Apopseis akyres, astoxes kai xoris kamia ousia na yparxoun oute na tis akouo den 8elo.:banghead:

pictorino
14-12-2008, 15:31
τι συμβολική και ''διαχρονική'' η μάχη liquid vs snake στο τέλος,όλο το mgs μπροστά στα μάτια μας!!ατελείωτες σκέψεις όπως στο shadow mosses

LeoTheAkuma
31-12-2008, 15:59
Nα παρεμβω και σε αυτα που λεγατε πιο πανω. Ισως και ο Κοτζιμα με τις B&B να εδινε ενα αλλο νοημα...


Καντε ερωτα και οχι πολεμο.


Απλα ελεος οποιος κρατηε τις μαχες με τα boss αντι την μεγαλυτερη ιστορια. Απλα τα Β&Β ηταν η ριγανη σε ολοκληρο το "φαγητο".

haramanai
31-12-2008, 19:07
Τώρα στις διακοπές με δυο φιλαράκια κάναμε το μαραθώνιο που παιχνιδιού στο εύκολο απλά γιατί δεν έχουν ακόμα PS3 και είναι κολιμενοι με τη σειρά.
Και οι δυο έχουν τέρατα υπολογιστές και έχουν παίξει όλα τα βαριά παιχνίδια που κυκλοφορούν αλλά παθανε πλάκα με τα γραφικά. Π.χ. κοιτά ρε μαλ… τον υδροτα που τρέχει στο πρόσωπο του , την κίνηση των χαρακτήρων και και και..
Παθαμε ότι παθαμε και με τους προηγουμένους τίτλους τις σειρά… δλδ δεν μπορούσαμε να χονευσουμε πως τα cut-scenes δεν είναι βίντεο και πως τρέχουν απευθείας από τη μηχανή του παιχνιδιού.
Τέλος όποιος νομίζει πως το παιχνίδι είναι μικρό πρέπει να το παίξει στο Boss Extreme. Εκεί το παιχνίδι βγάζει φωτιές… χωρίς στρατηγική και ρυθμό δεν θα καταφέρει κανένας τπτ. Αυτό που γουστάρω ποιο πολύ στο Boss extreme είναι πως παθαίνεις πολύ εύκολα… άμα σε εντοπίσουνε άντε για…Έτσι πρέπει να είναι τα stealth παιχνίδια. Δεν λέω πως θα ήθελα ένα European extreme όπως είχε το 3 γιατί αυτό παρά ήταν ακραίο.
Παιδιά παίξατε το παιχνίδι στο Normal για μια υγειη περιήγηση στο στόρι και μετά απολαύστε το παιχνίδι στο όλο του το μεγαλείο στο Boss Extreme.

Κάτι άσχετο… Δεν θα τα έσπαγε άμα ο Kojima έκανε ένα Fighting game αλα Tekken; Φανταστείτε όλες τις τρελές κινήσεις που θα είχαν οι χαρακτήρες.

LeoTheAkuma
31-12-2008, 20:44
Φιλε μετραω 10 τερματισμους στο MGS4 με καθε save διαφορετικο.

1 Normal
3 hard
7 Extreme

Νομιζω ειμαι καμμενος :D

Valkyre
31-12-2008, 21:19
Eγω την πρωτη φορα επελεξα κατευθειαν Big Boss Hard.Δεν ηθελα σε καμμια περιπτωση να παιξω το παιχνιδι στο νορμαλ.

Απο κει και μετα τα playthroughs μου κυμαινονται ισοποσα σε Hard και Extreme. :D

Zeichef
31-12-2008, 21:46
kai go tin proti sto hard to epaiksa, den elege na to paikso sto normal kai outos i allos iksera oti afou to termatiza sto hard 8a ksklidona to extreme.

LeoTheAkuma
31-12-2008, 22:20
Kαι εγω πρωτα στο Hard,μετα αλλη μια στο Hard,μετα στο Extreme 7 φορες και προσφατα στο Normal γιατι ηθελα να θεριζω αυτητην φορα παρα να κανω stealth.

chris1987
08-02-2009, 16:24
Παιδια μηπως θα μπορουσατε να με βοηθεσετε γιατι εχω κολλησει??Εχω νικησει την laughing octαpus και ειμαι στο μερος με τις πατημασιες στο εδαφος...Ψαχνω να βρω την συνεχεια αλλα δεν μπορω...Πηγαινω σε ενα μερος που εχει στο εδαφος μια σιδερενια εξοδος αλλα δεν μπορω να την ανοιξω...Μηπως μπορειται να με βοηθησετε?

Valkyre
09-02-2009, 00:54
Χρησιμοποιησε το Night Vision στο Solid eye και προσεξε τις πατημασιες που αφηνουν τα τακουνια της Ναομι.

Θα δεις οτι το αποτυπωμα που αφηνουν τα τακουνια ειναι διαφορετικο απο τα υπολοιπα.Ακολουθησε αυτα τα αποτυπωματα σαν να κανεις ιχνηλασια και θα σε οδηγησει στο σωστο μερος.

Προσεξε ομως τις παγιδες!!Δεν σου δινω την λυση κατευθειαν ,ωστε να χαρεις το κομματι αυτο του παιχνιδιου!

Κανε αυτο που σου ειπα και θα βρεις ευκολα και διασκεδαστικα την λυση! ;)

Zeichef
09-02-2009, 01:23
An file chris ta vreis skoura molis diasxiseis to potamaki, edo eimaste emeis!:D

chris1987
09-02-2009, 16:21
Ευχαριστω πολυ παιδια!Θα το προσπαθησω και θα σας πω το αποτελεσμα!

Valkyre
12-02-2010, 17:54
Μετα το crashαρισμα χαθηκε αυτο το ποστ μου (λολ ενα απο τα πολλα), το οποιο ομως πιστευω οτι ολοι οι φαν της σειρας πρεπει να δουνε.

Ειναι fan made video και ειναι το καλυτερο που εχω δει και εχω δει πολλα.

Αιχμαλωτιζει αψογα το υφος της σειρας και τις επικες διαστασεις που εχει!Θα σας κανει να νοσταλγισετε ολες τις στιγμες που μας προσφερε αυτο το καταπληκτικο franchise. :D

Καταπληκτικος ηχος σας προτεινω να το δειτε με δυνατα την ενταση η μουσικη ειναι υπεροχη! :D

Enjoy ;)

YouTube- MGS: A Future Without Hope - HD 720P + Surround Sound (REMASTERED) Compelling Metal Gear Solid Video

tase
17-02-2010, 14:20
εχει δυο μερες που το ξεκινησα και μου αρεσε αρκετα μπορω να πω!!!!
τελειωσα το πρωτο μερος και τωρα ξεκιναω να μαπινω στο δευτερο.
δεν εχω διαβασει κανενα σποιλερ αλλα μεχρι τωρα το παει καλα!
αντε να δουμε!

Valkyre
17-02-2010, 14:25
^^Οσο προχωρας γινεται ολο και καλυτερο πιστεψε με θα με θυμηθεις.Επι τι ευκαιρια εχεις παιξει τα παλια?Αν ναι θα το ευχαριστηθεις 100000 φορες περισσοτερο ;)

fotaras
17-02-2010, 14:38
Μετα το crashαρισμα χαθηκε αυτο το ποστ μου (λολ ενα απο τα πολλα), το οποιο ομως πιστευω οτι ολοι οι φαν της σειρας πρεπει να δουνε.

Ειναι fan made video και ειναι το καλυτερο που εχω δει και εχω δει πολλα.

Αιχμαλωτιζει αψογα το υφος της σειρας και τις επικες διαστασεις που εχει!Θα σας κανει να νοσταλγισετε ολες τις στιγμες που μας προσφερε αυτο το καταπληκτικο franchise. :D

Καταπληκτικος ηχος σας προτεινω να το δειτε με δυνατα την ενταση η μουσικη ειναι υπεροχη! :D

Enjoy ;)

YouTube- MGS: A Future Without Hope - HD 720P + Surround Sound (REMASTERED) Compelling Metal Gear Solid Video (http://www.youtube.com/watch?v=YY2jPNi1q-g)
το βιντεο αυτο και συγκεκριμενα τα 5 πρωτα λεπτα επρεπε να μπουν μεσα στο παιχνιδι ακριβως στο τελος εκει που ειναι στο νεκροταφειο.ηταν απιστευτο.respect στον kojima respect δτον τυπο που εφτιαξε αυτο το βιντεο και respect σε εσενα που το βρηκες!
τωρα για 5.1 ηχο σε netbook τα σχολια πιστευω ειναι περιττα!!:hohoho::hohoho:

tase
17-02-2010, 19:56
^^Οσο προχωρας γινεται ολο και καλυτερο πιστεψε με θα με θυμηθεις.Επι τι ευκαιρια εχεις παιξει τα παλια?Αν ναι θα το ευχαριστηθεις 100000 φορες περισσοτερο ;)

εχω παιξει το ενα πολυ παλια σρο ps1.
φυσικα δεν θυμαμαι και παρα πολλα!!!!
παντος γερασε παρα πολυ....

Valkyre
17-02-2010, 20:04
^^ ωραια δεν πειραζει εχεις παιξει το «σωστο» mgs και οποτε σιγουρα θα θυμηθεις οταν ερθει η ωρα! ;)

AriStos13
17-02-2010, 20:07
για μενα χρειαζεται να εχεις παιξει τα 3 στο playstation για να το ευχαριστηθεις..αλλιως νερικα πραγματα δεν θα τα καταλαβαινεις μεσα στο παιχνιδι!!!αλλιως το παιζεις σαν σκετο shooter-stealh και το ευχαριστιεσε καταληλως!

Valkyre
17-02-2010, 20:11
^^ εχω παιξει αυτο το παιχνιδι με ολους τους πιθανους τροπους! ο τροπος καθσρα shooter style ειναι μακραν οχειροτερος και αδικει αυτο το αριστουργημα! Μην το παιξετε ετσι!! :)

AriStos13
17-02-2010, 20:14
ουτε εγω το επεξα ετσι...αδικειται πολυ το παιχνιδι...απλα ειναι και αυτος ενας τροπος.μακραν ο καλυτερος ειναι ο stealh για μενα..και ετσι το επεξα!!!

dimitrisasp
17-02-2010, 20:16
Ωραιο βιντεακι Valkyre. Θα με κανεις να το ξεκινησω παλι... +ρεπ για το βιντεο!

tase
18-02-2010, 14:53
οταν λετε shooter και stealh ποια ειναι η διαφορα???
shouter ξερω αλλα stealh δηλαδη????

underdeeps
18-02-2010, 15:04
Exo termatisi To METAL GEAR ,1,2,3,4 Se olla ta epipeda edw k mia 12 etia pezo afto to game. Pragmatika einai oti kalitero exo peksi, K apo senario game-real k apo grafika k genika ollo to game apo to 1,4 einai polu kaloftiaxmeno eimai FUN tou metal gear . Elpizo na min argisi to 5 :P

stratos 84
08-03-2010, 03:05
καταπιαστηκα τωρα τελευταια με το mgs 4 κι κι εχω μεινει!με οδηγησε να μαθω ολη την ιστορια της σειρας(ειχα παιξει μονο το 1)εχω μια απορια:διαβασα καπου οτι ο liquid oicelot χρειαζεται τον snake για να πετυχει το στοχο του.για ποιο λογο;

Valkyre
08-03-2010, 10:47
^^ θα ηθελα πολυ να στο απαντησω αυτο , αλλα πραγματικα θα επρεπε να το αναπτυξω σε σελιδες ολοκληρες.Καλυτερα τσεκαρε το MGS4 database απο το PS Store θα βρεις πολλες απαντησεις εκει! :D

Κοντολογοις ο Liquid Ocelot θελει να "ξεγελασει" τους Patriots χρησιμοποιωντας τον Snake.

tase
14-03-2010, 15:08
ενταξει το παιχνιδι τα σπαει.
μπορω να πω στην αρχη το πρωτο μισαωρο δεν ειχα και την καλυτερη γνωμη.
αλλα απο ενα σημειο και μετα ειναι φανταστικο!!!!
εχω ξεκινησει μολις το 3 κεφαιλαιο και ειμαι εκει με την big mama και την μηχανη.
πολυ ωραια διαδραματιζεται η υποθεση!
καλυτερη σκηνη μεχρι τωρα η μαχη raiden με vamrire και οταν εριξε ο snake το τσιγαρο κατω "καταλαθος" για να δει λιγο μπουτακι της Ναομι!
μονο δυο ερωτησεις!
1.ρε ειναι τοσο δυσκολο να βαλουν υποτιτλους?
δεν λεω να μην μιλανε ελληνικα αλλα υποτιτλους απο καποια κρατη θα μπορουσαν να εχουν τοσο μεγαλο κοστος θα ηταν.
ειδικα τετοια παιχνιδια που εχει πολυ μπλα μπλα χρειαζεται!
2.οταν μιλουσε η ναομι με τον οκταπους εβγαλε κατι απο τον κολιε της.
δεν καταλαβα ομως τι ηταν και που θα το χρησιμοποιουσε?

Valkyre
15-03-2010, 10:55
1. Φανταζομαι εννοεις ελληνικους υποτιτλους?Δεν παιζει...θα περιμενουμε πολλαααα χρονια ακομη

2.Αυτο που βγαζει απο το κολιε ειναι στικακι USB πιο κατω θα καταλαβεις τι ειναι! :)

tase
15-03-2010, 17:01
1. Φανταζομαι εννοεις ελληνικους υποτιτλους?Δεν παιζει...θα περιμενουμε πολλαααα χρονια ακομη

2.Αυτο που βγαζει απο το κολιε ειναι στικακι USB πιο κατω θα καταλαβεις τι ειναι! :)


καταλαβα!
μολις τελειωσα το 3 κεφαλαιο και μπηκα στο 4.
χεχε!
παντος δεν μπορω να καταλαβω για υποτιτλους το προβλημα ειναι τα χρηματα που θα δαπανησουν η κατι με το blue-ray.
θα ηταν φανταστικο και με περισσοτερες πωλησεις να διαβαζες απο κατω την γλωσσα σου

Valkyre
15-03-2010, 17:44
Τα χρηματα ειναι το θεμα.Σιγα μην κατσουν να κανουν ολοκληρη διαδικασια για να μεταφρασουν στα ελληνικα.Αλλωστε μην ξεχνας οτι η ελλαδα ειναι πολυ πολυ παρα πολυ μικρη χωρα για να καθησουν να μας κανουν και υποτιτλους.Χωρια την πειρατεια (βεβαια το PS3 δεν εχει αλλα λεμε τωρα)

fotaras
19-03-2010, 08:18
εβαλα τις προαλλες να ξαναπαιξω λιγο το MGS 4 ετσι να γουσταρω λιγο!οποτε θελω να σας ρωτησω ρε παιδες αυτα τα βιντεακια που εχει στην αρχη του παιχνιδιου,κατι ακυρα τελειως(στο ενα ειναι συνεντευξη του τυπου που δανειζει την φωνη του στον snake)τι διαολο ειναι ξερει κανεις?για ποιον λογο τα εβαλε ο τρελος κοτζιμα?εχουν καποια σχεση με το παιχνιδι μηπως?

enstikto
19-03-2010, 10:03
Παρουσιάζουν υποτιθετε το reality στο οποίο διαδραματίζεται το παιχνίδι...
Δεν είναι άσχετα...

Valkyre
19-03-2010, 10:26
Οπως ειπε και ο Enstikto τα βιντεακια ειναι απλα για να σε βαλουν στο κλιμα της εποχης και των συνθηκων που διαδραματιζεται το MGS4.Με λιγα λογια εναν κοσμο που ζει μεσα στην οικονομια πολεμου και τα παντα κινουνται γυρω απο αυτην , ακομα και τα τηλεπαιχνιδια, οι εκπομπες μαγειρικης, οι διαφημισεις ολα. :)

fotaras
19-03-2010, 20:36
οκ παιδες ευχαριστω που μου λυσατε την απορια.δεν ειχα καταλαβει γιατι ειναι αυτα τα βιντεακια αλλα οποτε τα εδειχνε εβαζα ενα που ηταν μια γκομενα και εδειχνε σε αργη κινηση κατι μαχες μου αρεσε αυτο.μ
να στε καλα παιδες.

tase
26-03-2010, 16:36
μολις χτες βραδυ το τερματισα!
απλα φα-ντα-στι-κο!
απλα επικο.
ειτε το παρεις σαν μεμονομενο παιχνιδι, ειτε σαν συνεχεια της ιστοριας απλα τα σπαει!
το καλυτερο και πιο ολοκληρομενο παιχνιδι για εμενα μεχρι τωρα απο αυτα που εχω παιξει! (δεν ακουμπησα ακομα gow 3, uncharted, heavy rain).
η αληθεια ειναι στην αρχη ειναι καπως αλλα μετα το σημειο που συναντας την ομαδα της κοκκινομαλας το παιχνιδι απογειωνεται!

enstikto
26-03-2010, 16:47
μολις χτες βραδυ το τερματισα!
απλα φα-ντα-στι-κο!
απλα επικο.
ειτε το παρεις σαν μεμονομενο παιχνιδι, ειτε σαν συνεχεια της ιστοριας απλα τα σπαει!
το καλυτερο και πιο ολοκληρομενο παιχνιδι για εμενα μεχρι τωρα απο αυτα που εχω παιξει! (δεν ακουμπησα ακομα gow 3, uncharted, heavy rain).
η αληθεια ειναι στην αρχη ειναι καπως αλλα μετα το σημειο που συναντας την ομαδα της κοκκινομαλας το παιχνιδι απογειωνεται!

Η αλήθεια είναι ότι και το uncharted και το heavy rain και το gow3 είναι πολύ καλά και ολοκληρωμένα παιχνίδια αλλά με τίποτα δεν μπορούν κατά τη γνώμη μου να φτάσουν το έπος που ακούει στο όνομα MGS4. Είναι τόσο καλοφτιαγμένο που καταφέρνει να κλείσει όλες τις τυχόν τρύπες και ερωτήματα που είχαμε απο τα προηγούμενα παιχνίδια και να ενώσει όλα τα στοιχεία απο τα προηγούμενα παιχνίδια μαζί με νέα με αποτέλεσμα πέρα απο κάθε expectation που μπορεί να έχεις. Σε κάνει να συγκινηθείς, να αναρωτηθείς, να πορωθείς, να σκεφτείς. Είναι το top παιχνίδι του PS3 τελεία και παύλα και πολύ δύσκολα θα πέσει για μένα απο αυτή τη θέση...

Valkyre
26-03-2010, 17:05
^^ μακαρι να μπορουσα να σου δωσω ρεπ (χαχαχααχ και το εννοω! :D)

To παιχνιδι παραμενει στην κορυφη της λιστας μου εμενα και ακολουθει πολυ πολυ κοντα το uncharted 2 και πιο κατω τα αλλα παιχνιδια που αναφερεις.

Χαιρομαι που ευχαριστηθηκες αυτο το επος φιλε Tase ;)

enstikto
26-03-2010, 17:15
^^ μακαρι να μπορουσα να σου δωσω ρεπ (χαχαχααχ και το εννοω! :D)

To παιχνιδι παραμενει στην κορυφη της λιστας μου εμενα και ακολουθει πολυ πολυ κοντα το uncharted 2 και πιο κατω τα αλλα παιχνιδια που αναφερεις.

Χαιρομαι που ευχαριστηθηκες αυτο το επος φιλε Tase ;)

Χαχαχαχα! To ξερω ότι το εννοείς :D Ευχαριστώ όπως και να 'χει! :)

Και μένα αν δεις στο top10 μου στο thread του Melnibonian 1ο το mgs και 2ο uncharted 2! Μιας και το πα. Ρε συ βάλε και εσύ εκεί μέσα το top 10 σου να δούμε τις επιλογές σου ;)

tase
26-03-2010, 17:20
μακαρι και το επομενο να ειναι ανταξιο του ονοματος.
αντε να δουμε και ποτε θα το δουμε....

enstikto
26-03-2010, 17:23
μακαρι και το επομενο να ειναι ανταξιο του ονοματος.
αντε να δουμε και ποτε θα το δουμε....

Όταν λες το επόμενο εννοείς το Rising ή το Peacewalker? Για το peacewalker είμαι βέβαιος ότι δεν θα απογοητευτούμε καθώς έχει βάλει το χεράκι του (και το ποδαράκι του μπορώ να πω :P) ο Hideo. Για το Rising κρατάω μικρό καλάθι.... Προς το παρόν τουλάχιστον...

Valkyre
26-03-2010, 17:32
Το Rising θα προκειται και διαφορετικης φυσης παιχνιδι μην το ξεχναμε απο Tactical Espionage Action γινεται Lightning bolt Action δηλαδη , η δραση θα εχει μεγαλυτερο ρολο.Τωρα εμενα μου ακουγεται καπως αυτο, αλλα εχω πιστη! :D

Corsa_OPC
12-04-2010, 11:06
Καλημερα...μολις εχθες τελειωσα το MGS4. Mια ερωτηση...στο act 5 νομιζω σε καποιο cinematic ακουστηκε ενα μπιπ σαν αυτο που κανει οταν ανοιγεις το ps3 μαυρισε η οθονη και πανω δεξια εγραφε HIDEO2...αυτο ηταν του παιχνιδιου η απλα εγινε κατι στη κονσολα...μετα απλα συνεχισε να παιζει κανονικα...εκεινη τη στιγμη με απασχολουσε η γυναικα μ και απο το μπιπ γυρισα το κεφαλι αποτομα και το ειδα. :D

Valkyre
12-04-2010, 11:13
Του παιχνιδιου ειναι...κολπακι του Κοτζιμα, συνεβαινε και στο MGS1 συνεχησε απτοητος ;)

Corsa_OPC
12-04-2010, 11:21
thx, κατι ακομη...για το ονλινε...μπορω να κατεβασω και να απο καπου αλλου την εκδοση 1,34...? μεσω του PS3 αργει παρα πολυ.

Valkyre
12-04-2010, 11:24
^^ χμ αυτο δεν το γνωριζω, αλλα μου κανει εντυπωση που αργει απο το PS3 το συγκεκριμενο γιατι εγω που εχει τυχει να το κατεβασω 3 φορες (εκανα uninstall παιχνιδι ή αλλαξα κονσολα) το εκανε και τις 3 φορες κομπλε και γρηγορα.

Τωρα απο αλλου δενε χω ιδεα αν γινεται να το κατεβασεις.

Corsa_OPC
12-04-2010, 11:50
THX...περιεργο παντως...αργει απιστευτα...μιλαμε για 15 λεπτα και μονο 2% complete...

Valkyre
12-04-2010, 11:52
^^ Κατι σιγουρα δεν παει καλα, δεν ειναι απλα αργο ειναι ελεεινα αργο...! ισως παιζει θεμα με την Konami?

Corsa_OPC
12-04-2010, 11:54
σωστα...κανα server τα πηρε κρανιο μαλλον...το update του ps3 ειχε γινει σφαιρα. Θα ξαναδοκιμασω ;)

LeoTheAkuma
14-04-2010, 18:45
Εξαρτατε ποια επιλογη διαλεξες οταν το εβαλες να κατεβενει. Εξαλλου,μην ξεχνας οτι αν δεν ειχες κατεβασει και τα προιγουμενα updates ειναι λογικο να αργει λιγο.

Avenger_Seraphim
29-04-2010, 03:15
Ειπα και εγω να παιξω αυτο το παιχνιδι :Ρ Ειμαι ακομα στην αρχή βεβαια (μολις μπήκα σε ενα σπιτι καθως ψαχνω για καποιους που μου ειπε ο Οτακον...) αλλα προς το παρον ολα πανε καλα...

Ο Snake επρεπε να παει στον Dr. House για να βρει πιο γρηγορα τι αρρώστια εχει....Ερασιτέχνες...

enstikto
29-04-2010, 10:35
Καλά άμα πηγενε στον house το πιθανότερο είναι ότι κατα όλη την διάρκεια του παιχνιδιού θα του έκανε λάθος διαγνωσεις, και λίγο πριν το τέλος θα ετρωγε φλασια κ θα βρισκε τι είχε στην πραγματικότητα! Οπότε καλυτρα που δεν πήγε στον house :P

Ezio
19-05-2010, 17:42
Μόλις ο Snake πάει στο Shadow Mosses δεν παίζεις το πρώτο παιχνίδι?

Valkyre
19-05-2010, 17:48
Nαι για ενα μικρο διαστημα. :)

Ezio
20-05-2010, 14:11
Πολύ έξυπνη ιδέα αυτή. Γενικά το παιχνίδι μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις και θεωρώ ότι είναι στο ίδιο επίπεδο με άλλους τίτλους που τους θεωρώ κορυφαίους.

LeoTheAkuma
24-06-2010, 16:34
YouTube- MGS4 Debriefing - Naked Son (Part 3) [HD]

enstikto
16-10-2010, 04:42
Βρήκα αυτό (http://www.gametrailers.com/user-movie/mgs-top-5-fight-scenes/350961)στα gametrailers. Αν και δεν συμφωνώ απόλυτα με τις επιλογές είναι ωραίο video! :)