PDA

View Full Version : Ferrari F40 Quick Tuning! Ιδανικό setup Racing & Drifting!!



NonBorn
02-04-2008, 23:22
Λίγοι αγώνες μου μείνανε στα S event, ένας απ αυτούς είναι ο συγκεκριμένος με την F40... Επειδή με default settings δε κατάφερα να το κερδίσω μπορεί να βοηθήσει κάποιος να τη στήσουμε μπας και τελειώσω επιτέλους τα S events?

Eκτός απ' τα settings αυτoύ του event που προτείνετε δώστε και κάνα γενικά καλό set up για το συγκεκριμένο αμάξι....


Valkyre, Katana, Markus, PS4 και όσοι ακόμα έχετε ασχοληθεί με το tuning αρκετά περιμένω τα φώτα σας :P

Valkyre
03-04-2008, 01:28
Λίγοι αγώνες μου μείνανε στα S event, ένας απ αυτούς είναι ο συγκεκριμένος με την F40... Επειδή με default settings δε κατάφερα να το κερδίσω μπορεί να βοηθήσει κάποιος να τη στήσουμε μπας και τελειώσω επιτέλους τα S events?

Eκτός απ' τα settings αυτoύ του event που προτείνετε δώστε και κάνα γενικά καλό set up για το συγκεκριμένο αμάξι....


Valkyre, Katana, Markus, PS4 και όσοι ακόμα έχετε ασχοληθεί με το tuning αρκετά περιμένω τα φώτα σας :P

Λοιπον σκεφτομουν να κανω ειδικο θρεντ με θεμα αυτο ακριβως το καλυτερο και ιδανικοτερο tunning setup που εχουμε βρει για τα αυτοκινητα του παιχνιδιου.

Επειδη ασχολουμαι πολυ και εχω κανει αρκετους γυρους με F40 σου δινω το δικο μου προσωπικο στησιμο gia suzuka:

Ολα off εννοειται

Ride Height : -9 / -9
Spring Rate: 7 / 7
Damper: 6 / 6
Toe (OUT/IN) : -0.23 / -0.22
Camper Angle: 2.4 / 2.4

Brake balance 7 / 5
Max turning angle : 43
TC : Off
ABS: 1

και τωρα το πιο σημαντικο , η κλιμακωση του κιβωτιου που στην μαμα F40 ειναι δυστυχως ... :S

1st : 93 km Ratio: 2.770
2nd: 151km Ratio: 1.710
3rd: 210km Ratio: 1.230
4th: 270km Ratio: 0.960
5th: 335Km Ratio: 0.793

Final 3.777

Βασικα με το κιβωτιο μπορεις να παιξεις λιγο αναλογα με τις προτιμησεις σου στο οδηγικο σου στυλ.

Δεν εχω ασχοληθει στο ΤΕΛΕΙΟ με την F40 , αλλα ειναι αρκετα καλο.Εμενα με βολευει τελεια.

Ελπιζω να σε βοηθησει :D

Katana
03-04-2008, 01:34
Πολύ σωστός σε όλα.Σε γενικές γραμμές και σε εμένα ίδιο με το δικό σου είναι, είχα στο -7 το ύψος, γιατί δεν είναι απολύτα ομαλή η άσφαλτος στις κλειστές φουρκέτες και...τρεμοπαίζει λίγο το τιμόνι.

Επίσης, έχω λιιιιγο πιο κοντή την 2α.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ απόλυτα!

Valkyre
03-04-2008, 01:38
φτιαχνω νεο τοπικ ειδικα γι αυτο το λογ σε λιγο ειναι ετοιμο.

Οσο για το υψος , παρατηρησα οτι αν και suzuka ,πιο κατω κατι δεν πηγαινε καλα στην γρηγορη εισοδο στα κερμπ.Δεν ξερω καπου εχανα.ΙΘσως ομως χρειαζεται κι αλλες δοκιμες .Θα ξαναδοκιμασω :)

Mporei kai na ftaiei oti egw den exw timoni isws! ;)

Ερχρεται το νβεο τοπικ αναμεινατε. :D

Valkyre
03-04-2008, 01:42
Γεια χαρα παιδια , επειδη μιλαμε για ενα τεραστιο κομματι , το tunning των αυτοκινητων , πιστευω οτι καλο θα ηταν οσοι ασχολουμαστε και μας αρεσει να στηνουμε αυτοκινητα να ποσταρουμε εδω τις ιδανικες ρυθμισεις μας.

Εμενα ονειρο ζωης ηταν (και ειναι) να ειμαι δοκιμαστης αυτοκινητων και να βρισκω το ιδανικο setup αναλογα με αυτοκινητο και πιστα.Το GT5P μου δινει αυτην την δυνατοτητα και εχω αρχησει ηδη να κανω πολλες δοκιμες.Μου αρεσει να στηνω το τελειο αυτοκινητο για τον τελειο γυρο!

Οσοι ενδιαφερεστε ποσταρετε τα δικα σας setup.Να πω πως τα δικα μου setup προερχονται απο πολλες δοκιμες και ειναι βασισμενα και στο δικο μου στυλ οδηγησης.Ομως με αυτα εκανα τους καλυτερους χρονους.

Εννοειται οτι οπου μπορειτε αυξανετε την ιπποδυναμη και μειωνετε το βαρος.ΟΜΩΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!Ποτε μην αυξανετε μονο ενα απο τα δυο επειδη δεν σας φτανουν τα performance points.Αν δεν σας φτανουν τοτε μoιραστε τα εξισου σε ιπποδυναμη και μειωση βαρους.Μεγα λαθος ειναι η αυξηση της ιπποδυναμης και παραλληλα η αυξηση του βαρους επειδη δεν σας φτανουν οι ποντοι.Μην το κανετε.

Επισης μπορουμε να ποσταρουμε και setups για drift.

Αρχιζω λοιπον με τα Ferrari που ειναι και η αγαπη μου:

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Ferrari F40 Racing Setup (Daytona big/Fuji/Suzuka/HighSpeedRing):

H F40 ειναι ατιθαση και η ουρα τις κλωτσαει οσο τιποτα (ιδιως στο pro) , οποτε κυριο μελλημα μας ειναι να τιθασευσουμε αυτο το "προβλημα".Το μεγαλο της προβλημα βρισκεται κυριως στην κλιμακωση του κιβωτιου.

Oλα τα βοηθηματα Off

Ride Height : -9 / -9 (Σε Daytona -8 / -8)
Spring Rate: 7 / 7
Damper: 6 / 6
Toe (OUT/IN) : -0.23 / -0.22
Camper Angle: 2.4 / 2.4

Brake balance 7 / 5
Max turning angle : 43
TC : Off
ABS: 1

Gearbox : (Συγκεκριμενα για την F40 επιβαλλεται να αλλακσετε την κλιμακωση του κιβωτιου ειτε εχετε πειραξει την ιπποδυναμη και το βαρος ειτε οχι.Ειναι πολυ μεγαλη η κλιμακωση απο μαμα και ταιριαζει πιο πολυ σε drift κατασταση)

1st : 93 km Ratio: 2.770
2nd: 151km Ratio: 1.710
3rd: 210km Ratio: 1.230
4th: 270km Ratio: 0.960
5th: 335Km Ratio: 0.793

Final 3.777
--------------------------------------------------------------------

Ferrari F40 Driting setup (Δοκιμες σε HighSpeedRing):

Το συγκεκριμενο ειναι λιγο προχειρο , μιας και δεν εχω κανει εκτενεις προσπαθειες και γυρους.Παρολαυατα μεχρι στιγμης ειναι το καλυτερο μου.

Tyres: R3 / R2
Ride Height : -7 / -4
Spring Rate: 6 / 7
Damper: 6 / 3
Toe (OUT/IN) : -0.25 / -0.05
Camper Angle: 3.5 / 2.0

Brake balance 5 / 8
Max turning angle : 45
TC : Off
ABS: 1

Gearbox : (αφηστε το μαμα.Εχει ηδη πολυ μεγαλη κλιμακωση , ιδιως σε 2α και 3η που ειναι οι κατεξοχην drift ταχυτητες.)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτα απο εμενα enjoy the thread , και ποσταρετε τα δικα σας να βρουμε αυτα τα λιγα χιλιοστα που μας μενουν απο τον τελειο γυρο! :D

Proevofan
03-04-2008, 01:46
paides eiste koryfh...to xete spoudasei...ego den exo ftasei akoma S alla exo to japan k de tha katalavaino tpt.. :P

WolfRathmA
03-04-2008, 02:08
Παντος το japan με το ευροπαικο πιστευω οτι ειναι τελειως διαφορετικα παιχνιδια. Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω :p

Sorry για το offtopic...

NonBorn
03-04-2008, 05:39
F40 event cleared με τη πρώτη.... Ευχαριστώ πολύ Valkyre!!

Valkyre
03-04-2008, 14:20
no problem anytime ;)