PDA

View Full Version : Πως μπορουμε να απεξαρτηθουμε απ'το αλκοολ?



kapellakis
30-03-2008, 01:22
Καλησπερα σε ολους!!! σκεφτηκα, αφου ειδα και το thread του φιλου redismagik που μιλουσε για την απεξαρτηση απ'τη νικοτινη του τσιγαρου, να ανοιξω & εγω ενα thread που θα αφορα αποκλειστικα την απεξαρτηση απ'το αλκοολ που τα τελευταια χρονια εχει γινει κυρια αιτια αυτοκινηστικων δυστηχηματων και η χωρα μας εμπλεκεται και αυτη και μαλλιστα σε μεγαλο ποσοστο
για το τσιγαρο ακουσαμε πολλους & διαφορους τροπους για να μειωσης τη ποσοτητα χρονο με το χρονο...για το αλκοολ τι συμβαινει? καθε γνωστης αλλα και οποιος θελει να πει τη γνωμη του για αυτο το θεμα μπορει να απαντησει:)

NIKOS
30-03-2008, 01:59
de nomizw oti exei edw mesa kanenan alkooliko! :)
allo to tsigaro allo to alkool...!
allwste an htan enas alkoolikos edw mesa, de nomizw na epaize ps3! k poso mallon na termatize estw k ena paixnidi. Oloi edw mesa exoume termatisei arketa! :)

Valkyre
30-03-2008, 02:50
Για να κοψεις ή να ελλατωσεις κακες συνηθειες μ ειτε αλκοολ λεγεται ειτε τσιγαρο ειτε οτιδηποτε αλλο και ισως και χειροτερο , για εμενα απαιτειται ενα και μονο ενα πραγμα.

Αυτοσεβασμος.

blurcode
30-03-2008, 04:41
Πιστεύω για να κόψεις το αλκοόλ θες υποστήριξη, δεν είναι σαν το τσιγάρο που είναι μια απόφαση να το σταματήσεις, είναι ασθένεια με πολλές πλευρές.

http://www.aa-greece.gr/
http://www.alanon.gr/
http://www.inpsy.gr/Articles/Abuse.htm


de nomizw oti exei edw mesa kanenan alkooliko! :)
allo to tsigaro allo to alkool...!
allwste an htan enas alkoolikos edw mesa, de nomizw na epaize ps3! k poso mallon na termatize estw k ena paixnidi. Oloi edw mesa exoume termatisei arketa! :)

Τι λες, θα έπαιζε Tekken με τον Eddy Gordo και θα μας κέρδιζε όλους :cheers:

touristas
30-03-2008, 05:12
zito oi anonimoi alkoolikoi!!!!

NonBorn
30-03-2008, 05:51
Tι γίνετε ρε παιδιά? Τα τσιγάρα τα ποτά και τα ξενύχτια κλείσαν τα καλύτερα τα "forum"? :rofl::rofl::rofl:

mpak7...
30-03-2008, 05:58
Tι γίνετε ρε παιδιά? Τα τσιγάρα τα ποτά και τα ξενύχτια κλείσαν τα καλύτερα τα "forum"? :rofl::rofl::rofl:

:rofl::rofl::rofl:

kapellakis
31-03-2008, 20:21
παλια ειχα μανια με τα ποτα τα Metaxa..και αυτο που μαρεσε ηταν οτι ειχαν και αστερια:rofl::rofl: Μεταξα 3, μεταξα 5 & 7 αστερων τοτε...
αλλα οταν το δοκιμασα αισθανθηκα την αιθυλικη αλκοολη να σιγοβραζει μεσα στο στομαχι μου..τεσπα
τα τελευταια χρονια το αγαπημενο μου ποτο..χειμωνα-καλοκαιρι ειναι η..ΜΠΙΡΑ:bgrin2: τουλαχιστον εχω μια ξανθια να με κανει παρεα στο φαγητο..!:rofl:

conn-a
31-03-2008, 20:23
π τουλαχιστον εχω μια ξανθια να με κανει παρεα στο φαγητο..!:rofl:
:rofl::rofl::rofl::rofl:

εγω απο τοτε που ειχα αυτη τη σιχαμερη ιστορια που σας διηγηθηκα δεν ξαναεχω πιει και ειμαι οκ!!!:)

kapellakis
31-03-2008, 20:32
:rofl::rofl::rofl::rofl:

εγω απο τοτε που ειχα αυτη τη σιχαμερη ιστορια που σας διηγηθηκα δεν ξαναεχω πιει και ειμαι οκ!!!:)
εσυ πρεπει να ηπιες πολυ εκεινο το βραδυ...ε δε χαθηκε ο κοσμος που εγινε οτι εγινε..και εγω κατι παρομοιο ειχα παθει με τον "γυρο" και εκανα μερικα χρονια να ξαναπιασω γυρο στα χερια μου..μικρος το σιχαινομουνα! τωρα αμα τυχει και δεν εχει φαγητο στο σπιτι και ειμαι μονος:( βγαινω..παιρνω τον γυρο μου + μια ξανθια:giggle:και την παω σπιτι μου να την απολαυσω...:rofl:

TopGunZ
01-04-2008, 09:30
Βασικά είμαι από τους τυχερούς που δεν τους πολυτραβάει το ποτό, όχι και ότι το αντέχω κι όλας ιδιαίτερα. Γενικά δε με ενθουσιάζει. Κανά τσιπουράκι με το φαί, μια δροσερή μπυρίτσα, ένα σίβας ή ένα πρασινάκι στο μπαράκι. Όλα καλά κι ωραία με μέτρο, γιατί στο κάτω κάτω είναι και λίγο κοριοζούμια, είναι σαν το πιπέρι, το λίγο είναι ωραίο αλλά δεν μπορείς να το τρως με το κουτάλι.

Πάντως ο αλκοολικός δεν είναι κανένας που όλη μέρα γυρνάει κουτρουβαλώντας, ίσα ίσα οι περισσότεροι αλκοολικοί έχουν συνηθίσει τόσο που δεν τους πιάνει πλέον. Όπως ο καπνιστής έτσι και αυτοί δεν μπορούν να λειτουργήσουν χωρίς ποτό, απλά όταν τελικά το πίνουν πάλι ψιλό είναι για τα ανάθεμα από άποψη αντανακλαστικών και αυτοσυγκέντρωσης. Δεν είναι τυχαίο πως το αλκοόλ κατατάσεται στην πρώτη εικοσάδα των χειρότερων εξαρτησιογόνων ουσιών πολύ ψηλά (6ο νομίζω) πιο ψηλά από πολλά γνωστά ναρκωτικά.

urquattros
01-04-2008, 10:40
:1appl::1appl::1appl:
SOSTOS KAI EGO MIA APO TA IDIA..
OLA ME METRO