PDA

View Full Version : Πώς μπορούμε να κόψουμε το τσιγάρο?



redismagik
29-03-2008, 00:21
καποιοι ισος γνοριζουν πως μπορουμε να απαλαγουμε απο αυτη τιν ασχημη συνηθεια.........ας βοηθεισουν εμας που δε ξερουμε.

touristas
29-03-2008, 00:26
an kai kapnizo,mia idea einai,parto apofasi kai kofto mia kai ekso.osous ksero pou to ekopsan(kai milame gia pano apo 5 xronia xoris tsigaro), to ekopsan maxairi.mia kai ekso

gtakis
29-03-2008, 00:59
Φίλε κάπνιζα μανιωδώς 2 πακέτα τσιγάρα αλλά εδώ και 1,5 χρόνο το έχω κόψει μαχαίρι και είμαι πολυ ευτυχισμένος και υγιής...Απλά μια απόφαση είναι μια και έξω,πάρτην και θα σου αλλάξει την ζωή...

tasioskis
29-03-2008, 01:25
αυτες τις μερες και εγω σκέφτομαι να το κοψω...αλλα μου φαινεται οτι δεν εχω την δυναμη...νομιζω οτι θα νοιώθω κενος χωρις το τσιγαρο...

badboyfriend
29-03-2008, 02:07
Νομίζω το σημαντικότερο είναι να βρεις κάτι να απασχολείς το μυαλό σου και τα χέρια σου, τουλάχιστον τις πρώτες 1-2 εβδομάδες. Αν καθαρίσεις από αυτές μετά νομίζω είναι πιο δύσκολο να το ξαναρχίσεις.

blizard
29-03-2008, 02:32
Μια ιδέα είναι να προσπαθήστε να το μειώσετε πρώτα ... και για κάθε πακέτο λιγότερο , μπορείτε να βάλετε τα λεφτά στο pstore για κανένα μικρό παιχνιδάκι...
(Το κάθε game κοστίζει πολύ λίγο και πιάνουν τόπο)
Αν είσαστε 2-3 ταυτόχρονα , μπορεί μετά από 1-2 μήνες να ανταλλάξετε τα account με το sharing και να έχετε πολύ περισσότερα... συν ότι θα έχει πλάκα.


ΥΓ
Δεν ξέρω αν μπορεί να δουλέψει με το τσιγάρο, αλλά εγώ παλιά πέταγα λεφτά για σουβλάκια και πίτσες αρκετά συχνά, και τώρα μου φαίνεται τεράστια σπατάλη και σχεδόν τα έχω κόψει :)

modecris
29-03-2008, 02:39
Το βασικό είναι να το κόψεις όταν είσαι 100% έτοιμος να το κόψεις.
Κατά τα άλλα,το τσιγάρο είναι μια ιδέα...κάνε μια τζούρα με ανοιχτά τα μάτια και μια με κλειστά και θα δεις διαφορά...
Αι στο δι@ολο,να το κόψω και εγώ!

redismagik
29-03-2008, 03:52
gnorizei kaneis kamia grammi voithias ,den nomizo eine toso aplo.

badboyfriend
29-03-2008, 03:58
Νομίζω πως σε κάθε πόλη (στις μεγάλες τουλάχιστον) υπάρχουν ομάδες βοήθειας ή κάτι τέτοιο σε κάποια νοσοκομεία. Ρώτησε τον παθολόγο σου θα ξέρει λογικά.

Chill
29-03-2008, 14:59
Μέχρι την ηλικία των 30 ο οργανισμός καταφέρνει σε μεγάλο σημείο να αναπληρώνει τη ζημιά που προκαλεί το τσιγάρο. Μετά τα 30 ο ρυθμός αποκατάστασης μειώνεται και αρχίζουν τα ζόρια. Αυτά μου τα έχει πει γιατρός δεν τα βγάζω από το μυαλό μου. Αν λοιπόν είστε <30 keep smoking αν πάλι είστε >30 καιρός για αποφάσεις.

Ο πιο εύκολος τρόπος να το κόψεις είναι να μείνεις μια εβδομάδα καθαρός και να δοκιμάσεις μετά.........ερωτική επαφή. Θα διαπιστώσεις ότι έκρυβες τόσο καιρό μέσα σου έναν John Holmes τον οποίο το τσιγάρο έκρυβε :P.

Κατά τα άλλα πίπα herb, πατσάκια νικορέτ βοηθάνε αρκετά από τη στιγμή που έχεις την θέληση να το κόψεις. Και εγώ ήμουν καθαρός για μεγάλο χρονικό διάστημα αλλά ξανακύλησα. Βέβαια με ένα πακέτο περνάω 4-5 μέρες οπότε είμαι καλά.

Α επίσης μπορείτε να δοκιμάσετε στριφτά. Εγώ βαριέμαι το στρίψιμο και όταν έπαιρνα καπνό έκανα 1-2 τσιγάρα το πολύ και επίσης αν καπνίζεται στο σπίτι να το κάνετε είτε στο μπαλκόνι είτε στην κουζίνα. Πιστέψτε με όταν είστε στο υπολογιστή σας ή στο ps3 ή στην tv θα βαριέστε υπερβολικά να πάτε στον χώρο που έχετε ορίσει ως χώρο καπνίσματος.

mg1980
29-03-2008, 15:42
παιδες,και εγω ειμαι θα ελεγα μανιωδης καπνιστης..καπνιζω απο τα 21 χρονων και τωρα ειμαι 28, 2 πακετα την ημερα..απο εχω καταλαβει και οντως ισχυει οτι πρεπει να να το παρεις αποφαση,σοβαρα και να το κοψεις μαχαιρι.το ειχα κοψει για ενα χρονο,γιατι ασχολουμουνα με τη αθληση(κολυμπι)και ειδα πολυ μεγαλη διαφορα,αυτο ειχε συμβει στα 22 μου..αλλα μετα λογω οικογενιακων προβληματων,το ξαναρχισα.ειναι πολυ σοβαρο ζητημα και πραγματικα ενα πολυ ενδιαφερον thread.μπραβο,φιλε redismagik,που εθειξες αυτο το πολυ σημαντικο θεμα για εμας,τους καπνιστες..

nikon
29-03-2008, 16:07
Νομίζω το σημαντικότερο είναι να βρεις κάτι να απασχολείς το μυαλό σου και τα χέρια σου, τουλάχιστον τις πρώτες 1-2 εβδομάδες. Αν καθαρίσεις από αυτές μετά νομίζω είναι πιο δύσκολο να το ξαναρχίσεις.
Αν η λύση είναι αυτή την έχετε όλοι και λέγεται ps3.
Σταματήστε τον καρκίνο γιατί το μόνο που προσφέρει είναι εξάρτηση στην πίσσα και την νικοτίνη τα άλλα που λένε ότι σε ηρεμεί και σου κάνει παρέα είναι π@π@ριές.

personGR
29-03-2008, 17:46
<30 keep smoking αν πάλι είστε >30 καιρός για αποφάσεις.


Όχι Chill δεν πάει έτσι...
Πάει <30 never smoke/>30 continue not to smoke

Απλά πράγματα.Και όσοι κάνατε το λάθος και το αρχίσατε, εξοπλιστείτε με υπομονή,επιμονή και πολλές τσίχλες (και ειδικότερα τσίχλες που γεμίζουν το στόμα)και μετά από κάνα τρίμηνο τετράμηνο λογικά θα το έχετε ξεχάσει..:)

gtakis
29-03-2008, 18:48
Νομίζω το σημαντικότερο είναι να βρεις κάτι να απασχολείς το μυαλό σου και τα χέρια σου
Σωστός ο φίλος!Απο τότε που το έκοψα έχει γίνει αχώριστος φίλος μου ένα μπεγλέρι,μιλάμε ότι δεν φεύγω από το σπίτι αν δεν το έχω κοντά μου...Απο μανιώδης καπνιστής έχω γίνει μανιώδης μπεγλεριστής...:rofl:

tasioskis
29-03-2008, 18:54
Σωστός ο φίλος!Απο τότε που το έκοψα έχει γίνει αχώριστος φίλος μου ένα μπεγλέρι,μιλάμε ότι δεν φεύγω από το σπίτι αν δεν το έχω κοντά μου...Απο μανιώδης καπνιστής έχω γίνει μανιώδης μπεγλεριστής...:rofl:


οτι βρει κανεις....μπροστα στον πατερα μου ντρεπομαι να καπνισω,και λογο σεβασμου... ετσι πολλες φορες οταν χρειαζομαι τσιγαρο τρωω τα νυχια μου(χειροτερο) σε σημειο που να λεει ο πατερας μου,καλυτερα να καπνιζεις παρα να φτυνεις τα νυχια σου απο δω και απο κει..λολ

redismagik
29-03-2008, 20:27
diavazontas tis apopseis ollon vlepo oti polloi apo mas to stamatisan kai to xanaarxisan meta apo kapio diastima.teteies prospathies exo kanei ki ego kai exoun steuthei me apotixia.tsixles ,mpegleria ,glifitsouria, olla mou akouginte imimerta.kai mou exei mpei sto miallo oti mallon then eime dinatos xaraktiras.kapoios tropos tha iparxei na xefigoume apo ayto to ''tripaki''.

kapellakis
29-03-2008, 22:40
ρε παιδια δε καταλαβαινω..γιατι δεν ασχοληστε με κατι πιο σημαντικο απ'το να γεμιζετε τα πνευμονια σας με πισσα:confused: προσωπικα ειχα καπνισει 2-3 τσιγαρα σε ηλικια 7 ετων..& δεν αισθανθηκα απολυτως τιποτα..κακη συνηθεια ειναι! δε σου προσφερει τπτ!
δοκιμαστε να καπνισετε ενα τσιγαρο χωρις νικοτινη να δουμε αν θα ξαναπιασετε τσιγαρο στα χερια σας! η νικοτινη τα κανει ολα!!!
ελαφρυ ναρκωτικο αλλα...τη δουλεια του τη κανει..εε?
κοψτε το ρε!!!! πριν να ναι αργα:angry:

tasioskis
29-03-2008, 22:55
υπαρχει τσιγαρο χωρις νικοτινη???εκτο απο το αλλο...

kapellakis
30-03-2008, 01:47
εχω ακουσει καπου για τσιγαρα που αντικαθιστουν την νικοτινη με αλλη ουσια που δεν δρα ως ναρκοτικο & δεν ειναι επιβλαβης για τον ανθρωπινο οργανισμο...δεν τη θυμαμαι ακριβως..τωρα τελευταια βγηκαν στο εμποριο
να ενα προιον με το οποιο μπορειτε να απαλλαγειτε απ'τη νικοτινη..http://www.kostakis.gr/nicopal_el.html

conn-a
30-03-2008, 02:07
εγω πιστευω πως μια αποφαση ειναι να το κοψεις μια και εξω
ολα στο μυαλο ειναι και αυτοκολλητα και ειδικα τσιγαρα και τσιχλες και οτι και να παρεις αν το χεις παρει αποφαση οτι δεν θες να το κοψεις (γιατι δεν υπαρχει δεν μπορω):frog:δεν το κοβεις τουλαχιστον μεχρι την ωρα που θα πας στο γιατρο και θα σου πει η χωρις τσιγαρο η χωρις ΖΩΗ μακαβριο αυτο που λεω αλλα ετσι ειναι τα πραγματα!!ασε που δεν σε βοηθαει και σε τιποτα απολυτως ισα ισα που μυριζεις απο χιλιομετρα παθαινεις οτι καρκινο δεν εχεις φανταστει πως υπαρχει καταστρεφεις ολοκληρο το καρδιαγγειακο σου συστημα χαλας τα μαλλια σου το μηνα ενω θα μπορεσεις να τα αξιοποιησεις οπως αλλιως θες τα λεφτα που δινεις για τα τσιγαρα καταντας να εισαι εξαρτημενος απο κατι και το χειροτερο καταστρεφεις και την υγεια των γυρω σου που εισπνεουν το καπνο και σε χειροτερο βαθμο απο οτι τη δικια σου υγεια ειδικα αν επροκειτο για παιδια μικρης ηλικιας που ακομα δεν εχουν αναπτυξει το αναπνευστικο συστημα τους πληρως.
δηλαδη απο ολες τισ οπτικες γωνιες το θεμα ειναι αστα να πανε...
ελπιζω να σας επεισα να αρχισετε να το σκεφτεστε να το κοψετε...!!:frog::frog:

kapellakis
30-03-2008, 02:13
το κακο ειναι οτι μετα απο καποια ηλικια( μετα τα 30 οπως ειπε & ο Chill) & να το κοψεις το τσιγαρο παλι ο οργανισμος σου δε θα λειτουργει σωστα επειδη θα χρειαζεται νικοτινη για τον μεταβολισμο
οσοι ειναι νεοι καπνιστες να το κοψουν μια και καλη..οσο για τους βετερανους ας δοκιμασουν ενα απ'τα προιοντα που βοηθουν καπως την απεξαρτηση απ'τη νικοτηνη

conn-a
30-03-2008, 02:21
το κακο ειναι οτι μετα απο καποια ηλικια( μετα τα 30 οπως ειπε & ο Chill) & να το κοψεις το τσιγαρο παλι ο οργανισμος σου δε θα λειτουργει σωστα επειδη θα χρειαζεται νικοτινη για τον μεταβολισμο
οσοι ειναι νεοι καπνιστες να το κοψουν μια και καλη..οσο για τους βετερανους ας δοκιμασουν ενα απ'τα προιοντα που βοηθουν καπως την απεξαρτηση απ'τη νικοτηνη
ο οργανισμος παραγει νικοτινη ετσι κι αλλιως αλλα οταν εσυ του την δινεις ετοιμη σταματαει να παραγει και λογικο κιολας γιαυτο και αμα το σταματησεις το τσιγαρο νιωθεις καπως αλλα καποια στιγμη ξανααρχιζει να παραγει αμα δεν εχει ετοιμη τουτ'εστιν αμα δεν καπνιζεις η δεν την παιρνεις ετοιμη με καθε αλλο τροπο και ολα ειναι οκ το θεμα ειναι να μην ξαναπεφτεις παλι στα ιδια!!

Valkyre
30-03-2008, 04:46
Εγω παιδια ειμαι φανατικος αντικαπνιστης.Φυσικα και εχω δοκιμασει και -με συγχωρειτε αν ακουγεται ασχημα- πραγματικα δεν καταλαβα προς τι ο τοσος ντορος για αυτη τη μλκια.Ναι κατεβασα τον καπνο , ναι εκανα περισσοτερα απο ενα τσιγαρα , και ημουν μια χαρα νηφαλιος.

Δεν ενιωσα τιποτα , καμμια γευση , καμμια ευχαριστηση.Το μονο που ενιωσα ειναι ενας ξερος λαιμος , και μια απαισια γευση στο στομα και απαισια μυρωδια στα δαχτυλα.Δεν καταλαβα γιατι ο κοσμος εθιζεται απο αυτο , εγω μετα τις εμπειριες που ειχα και ειδα οτι δεν ενιωσα απολυτως τιποτα , αποφασισα οτι δεν ξεκιναω κατι απλα για να το ξεκινησω.Δεν ξερω ισως να φταιει ο οργανισμος μου που δεν ενιωσε κατι , ισως να μην εκανα τα "σωστα" τσιγαρα (και πουρο εκανα...) , οπως και να εχει εγω χαιρομαι γιατι απλα το δοκιμασα και το απερριψα.

Και μαλιστα ειμαι μεγαλωμενος απο γονεις που καπνιζουν σαν φουγαρα...

Εχω φιλο που το εχει κοψει μαχαιρι εδω και ενα χρονο , και αυτο το εκανε γιατι μια μερα που ηρθε να παιξουμε μπασκετ λυποθημησε μεσα σε 10 λεπτα απο την "εξαντληση".Απο τοτε το εκοψε και ειναι αλλος ανθρωπος.

Ειναι μεγαλη μλκια ρε παιδια...τι σκατα του βρισκετε μα τω θεω δεν καταλαβαινω , ισως δεν ειμαι ο καταλληλος για να σας δωσω συμβουλη , απλα κοψτε το καπως το μαμημενο , ουτε στην υγεια σας κανει καλο , ουτε cool ειναι πλεον , ουτε και η τσεπη σας αξιζει τετοιο μαδημα.

badboyfriend
30-03-2008, 04:53
Δεν είναι μόνο η νικοτίνη η εξάρτηση του τσιγάρου. Νομίζω είναι περισσότερο αυτό που είπα, η συνήθεια, το να κάνεις κάτι με τα χέρια σου. Επιπλέον είναι και χαλαρωτικό, γιατί αφενός η νικοτίνη είναι ηρεμηστικό και αφετέρου παίρνεις βαθειές αναπνοές.
Α είχα ακούσει ότι όταν πας να το κόψεις και θες να κάνεις τσιγάρο, λέει να κάτσεις και να πάρεις 4-5 βαθειές αναπνοές.

Όσο για το αν είναι καλή ή κακή συνήθεια δεν έχει να λέει κάτι. Όλοι έχουμε τις εξαρτήσεις μας, είτε φανερές είτε κρυφές.

Τέλος, όλοι αυτοί που λένε για τους παθητικούς καπνιστές, έχετε ακούσει κανένα να έχει πάθει καρκίνο στους πνεύμονες χωρίς να έχει καπνίσει? Εγώ ποτέ. Και ξέρω 4 άτομα που έχουν πεθάνει από αυτό και ήταν όλοι τους πάνω από 30 χρόνια καπνιστές μεγάλης κατανάλωσης.

conn-a
30-03-2008, 04:54
Εγω παιδια ειμαι φανατικος αντικαπνιστης.Φυσικα και εχω δοκιμασει και -με συγχωρειτε αν ακουγεται ασχημα- πραγματικα δεν καταλαβα προς τι ο τοσος ντορος για αυτη τη μλκια.Ναι κατεβασα τον καπνο , ναι εκανα περισσοτερα απο ενα τσιγαρα , και ημουν μια χαρα νηφαλιος.

Δεν ενιωσα τιποτα , καμμια γευση , καμμια ευχαριστηση.Το μονο που ενιωσα ειναι ενας ξερος λαιμος , και μια απαισια γευση στο στομα και απαισια μυρωδια στα δαχτυλα.Δεν καταλαβα γιατι ο κοσμος εθιζεται απο αυτο , εγω μετα τις εμπειριες που ειχα και ειδα οτι δεν ενιωσα απολυτως τιποτα , αποφασισα οτι δεν ξεκιναω κατι απλα για να το ξεκινησω.Δεν ξερω ισως να φταιει ο οργανισμος μου που δεν ενιωσε κατι , ισως να μην εκανα τα "σωστα" τσιγαρα (και πουρο εκανα...) , οπως και να εχει εγω χαιρομαι γιατι απλα το δοκιμασα και το απερριψα.

Και μαλιστα ειμαι μεγαλωμενος απο γονεις που καπνιζουν σαν φουγαρα...

Εχω φιλο που το εχει κοψει μαχαιρι εδω και ενα χρονο , και αυτο το εκανε γιατι μια μερα που ηρθε να παιξουμε μπασκετ λυποθημησε μεσα σε 10 λεπτα απο την "εξαντληση".Απο τοτε το εκοψε και ειναι αλλος ανθρωπος.

Ειναι μεγαλη μλκια ρε παιδια...τι σκατα του βρισκετε μα τω θεω δεν καταλαβαινω , ισως δεν ειμαι ο καταλληλος για να σας δωσω συμβουλη , απλα κοψτε το καπως το μαμημενο , ουτε στην υγεια σας κανει καλο , ουτε cool ειναι πλεον , ουτε και η τσεπη σας αξιζει τετοιο μαδημα.
:1appl::1appl::1appl::1appl::1appl:respect valk

mpak7...
30-03-2008, 05:00
Δεν είναι μόνο η νικοτίνη η εξάρτηση του τσιγάρου. Νομίζω είναι περισσότερο αυτό που είπα, η συνήθεια, το να κάνεις κάτι με τα χέρια σου. Επιπλέον είναι και χαλαρωτικό, γιατί αφενός η νικοτίνη είναι ηρεμηστικό και αφετέρου παίρνεις βαθειές αναπνοές.
Α είχα ακούσει ότι όταν πας να το κόψεις και θες να κάνεις τσιγάρο, λέει να κάτσεις και να πάρεις 4-5 βαθειές αναπνοές.

Όσο για το αν είναι καλή ή κακή συνήθεια δεν έχει να λέει κάτι. Όλοι έχουμε τις εξαρτήσεις μας, είτε φανερές είτε κρυφές.

Τέλος, όλοι αυτοί που λένε για τους παθητικούς καπνιστές, έχετε ακούσει κανένα να έχει πάθει καρκίνο στους πνεύμονες χωρίς να έχει καπνίσει? Εγώ ποτέ. Και ξέρω 4 άτομα που έχουν πεθάνει από αυτό και ήταν όλοι τους πάνω από 30 χρόνια καπνιστές μεγάλης κατανάλωσης.

Εγω ηξερα ατομο που δεν καπνισε ποτε, και επαθε καρκινο στους πνευμονες. και εχω ακουσει πολλες φορες ατομα που ειχαν καρκινο στους πνευμονες και δεν ειχαν καπνισει ποτε.:notsay:

badboyfriend
30-03-2008, 05:02
Dunno, ίσως δεν έτυχε. Απλώς όντως δεν έχω ακούσει ποτέ για το συγκεκριμένο.

conn-a
30-03-2008, 05:44
και μερικα τιπσ που βρηκα:frog: http://www.mhp.gov.on.ca/english/health/smoke_free/translations/greek_withdrawal.pdf

X-NEC
30-03-2008, 18:33
και μερικα τιπσ που βρηκα:frog: http://www.mhp.gov.on.ca/english/health/smoke_free/translations/greek_withdrawal.pdf

τιπσ τώρα!!!

redismagik
31-03-2008, 09:36
και μερικα τιπσ που βρηκα:frog: http://www.mhp.gov.on.ca/english/health/smoke_free/translations/greek_withdrawal.pdf
poli kalo tha to prospathiso .thanks

teddy
31-03-2008, 18:45
αυτο ειναι ενα αρθρο απο ενα αλλο forum,δεν βαζω το link επειδη θα σας ζηταει να συνδεθειτε
διαβαστε το και ακολουθει η δικια μου ιστορια!



Αποφασισα να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας με σκοπο να βοηθησω οσους καπνιστες μπορω.
Λιγα λογια για την εμπειρια μου για το καπνισμα... Αρχισα να καπνιζω οταν ημουν 20 χρονων ως μ@λ@κ@ς νεος που πιστευα οτι το καπνισμα με κανει αντρα. Τεσπα δεν θα μπω σε αναφορες εανεκανα καλα ή οχι... Στα 24 μου επειτα απο ενα στομαχικο υλιγγο και μια μικρη λυποθυμια φοβηθηκα τοσο πολυ που εκοψα μαχαιρι το καπνισνα (εκανα 1 πακετο stuyvesant κοκκινα) για 5 μηνες. Ολοκληρο το διαστημα που δεν καπνιζα το τσιγαρο μου ελειπε. Συνεχως το ειχα στο μυαλο μου αλλα δεν καπνιζα ΟΥΤΕ ενα τσιγαρο. Ειχα βλεπετε σταματησει 5 μηνες και φοβομουν οτι εαν εβαζα ενα τσιγαρο στο στομα μου θα το ξανα αρχιζα. Εφυγα για Αγγλια για το 1ο μου μαστερ σε τηλεποικοινωνιες και ο κολλητο μου και συγκατοικος μου καπνιζε ενα τσιγαρο καθε μεσημερι μετα το φαι και αντε βαρια βαρια ενα τσιγαρο με καμια μπυρα. Τον εβλεπα και τρελενομουν...Ελεγα πως ειναι δυνατον να το ελεγχει τοσο ευκολα. Ετσι λοιπον εκανα και εγ ενα τσιγαρο τρακα νομιζωντας οτι θα το ελεγχα. Για τα επομενα 5 χρονια καπνιζα παλι μανιωδως μεχρι την 31/12/2006. Απο τοτε το καπνισμα το εχω κοψει και ειναι ενας υγιεις ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ. Δωστε βαση στα παρακατω!!!!!!!
Πριν απο 4 χρονια μια γνωστη μου που ηταν μονιμος κατοικος Αγγλιας μου ανεφερε το παρακατω βιβλιο
http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=556813&prid=245234&deid=0
Μου ειπε οτι στην Αγγλια το διαβαζουν και κοβουν το καπνισμα και οτι το ιδιο ειχε συμβει και στην ιδια. Μου φανηκε γελιο να διαβαζεις ενα βιβλιο και να κοβεις το καπνισμα. Απο την αλλη ομως ηθελα να δοκιμασω. Το αγορασα και το διαβασα μια μερα στην σκοπια...Επειδη δεν ημουν απολυτα συγκεντρωμενος και δεν ειχα δωσει βαση στο τι ελεγε το βιβλιο συνεχιζα να καπνιζω. Απολυθηκα απο φανταρος και εφυγα για 3 μηνες Ασια για δουλεια. Το βιβλιο ειχα ξεπεσει καπου μεσα στο σπιτι και το διαβασε ο αδερφος μου. Μανιωδης καπνιστης απο τα 13 του μεχρι τα 29...Και ξαφνικα εκοψε το καπνισμα. Εδω και 3 χρονια τωρα. Ε λοιπον και εγω πηρα την αποφαση να κοψω το τσιγαρο. Το τελευταιο μου τσιγαρο το καπνισα το βραδυ της πρωτοχρονιας. Σας θυμιζω οτι ειχα διαβαζει το βιβλιο 3 χρονια πριν και ηξερα τι ελεγε πανω κατω. Ανημερα την προτωχρονια κλειστικα στο δωματιο μου και το ξαναδιαβασα. Απο τοτε δεν εχω καπνισει και ουτε προκειται Το νιωθω...Το τσιγαρο ειναι πλεον παρελθον και δεν ου λειπει οπως πριν απο 6 χρονια που το ειχα κοψει για 6 μηνες. Πλεον καθομαι διπλα σε καπνιστες και τους λυπαμαι. Ειμαι αλλος ανθρωπος. Το βιβλιο εμαθα οτι ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στον κοσμο, το συζητουσα με μια συναδελφο απο Ισπανια (δουλευω σε πολυεθνικη εταιρεια και ταξιδευω) και μου ειπε οτι το βιβλιο ειναι γνωστο σε ολη την Ευρωπη. Το εδωσα στην δουλεια μου και το εκπψαν 3 ατομα.
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ. Θα με θυμηθειτε και θα πινετε μπυρες στο ονομα μου. Αγοραστε το, διαβαστε το και σκεφτειτε καλα οτι λεει. Μην φοβαστε και μην δειχνετε υπεροψια. Εγω ξερω οτι με βοηθησε να απαλαγω απο την χειροτερη συνηθεια της ζωης μου και το μοιραζομαι με εσας. Δεν ειναι διαφημηση ειναι σεβασμος προς τον εαυτο μας. Ειμαι σιγουρος οτι σε λιγο καιρο εδω θα γραφουν και αλλα μελη του κλαμπ οτι εκοψαν το τσιγαρο με την βοηθεια του βιβλιου.
Συγνωμη για το μεγαλο τοπικ αλλα ξερω οτι οι καπνιστες φοβουνται και τον υσκιο τους οταν τους λες να κοψουν το τσιγαρο.
Υ.Γ. Το βιβλιο δεν αναφερει για αρρωστιες και τα δινα του τσιγαρου. Αυτα τα ξερουν ολοι. Αναφερει αληθειες που μονο οι καπνιστες σκεφτονται αλλα δεν μοιραζονται με κανεναν αλλο. Ο συγγραφεας καπνιζε 5 πακετα την ημερα και το εκοψε. Και απλα μοιραζεται τις σκεψεις του. Ψαξτε στο ιντερντ και θα βρειτε περισσοτερες πληροφοριες.


και τωρα η δικια μου ιστορια...
μια μερα ενω ημουν στο mall,και συγκεκριμενα στην fnac,εψαξα και αγορασα το βιβλιο αυτο
το εβαλα στο γραφειο μου,αλλα δεν το διαβασα ποτε...το εδωσα ομως σε εναν φιλο,μανιωδη καπνιστη
που επισης δεν το διαβασε ποτε...αλλα το εδωσε στον πατερα του,ο οποιος το εκοψε ΜΑΧΑΙΡΙ μετα απο 40 χρονια καπνισματος...
δεν ξερω αν ειναι απο το βιβλιο ή αν οντως το ειχε παρει αποφαση,ξερω ομως οτι με ~12 ευρω που κανει το βιβλιο
μπορει να παρεις 4 πακετα λιγοτερα,αλλα μπορει να αλλαξει την ζωη σου...
ξερω οτι θα φανειτε δυσπιστοι,και εγω ετσι ημουν μολις το ειδα...κριμα που δεν το διαβασα για να σας πω προσωπικα αν κανει δουλεια...

urquattros
31-03-2008, 18:49
ego pantos den to kobo,
to tsigaro einai apolausi,eidika meta apo ena kalo fagito i caffe i xxx.
pote den akousa antropo pou pethane apo tsigaro..

teddy
31-03-2008, 18:50
http://www.metacafe.com/watch/914475/still_smoking_watch_this/%C2%A0

φιλε μου σε παρακαλω αφιερωσε 4.16 λεπτα απο την ζωη σου και δες αυτο το βιντεο...και περιμενω τα σχολια σου...

urquattros
31-03-2008, 18:55
ok teddy exeis apolito dikio einai tragika ola auta pou deixnei.
alla,
allo na eisai maniakos kapnistis
kai allo na kaneis 4 me 5 tsigara tin imera stathera.

teddy
31-03-2008, 18:57
α ενταξει,αν μπορεις να κρατηθεις και να κανεις 4-5 την μερα,τοτε καλα εισαι!
ετσι που το ειπες νομιζα οτι εισαι θεριακλης...
παρ'ολα αυτα αν καταφερεις και το κοψεις και αυτο,θα δεις μεγαλη διαφορα!

urquattros
31-03-2008, 18:59
oxi oxi pote teddy den to kobo
kapnizo edo kai 5 xronia stathera
4 me 5 tsigara tin imera kai auto einai olo.
tsiagara kanonika min fantasteis..

tasioskis
31-03-2008, 19:01
http://www.metacafe.com/watch/914475/still_smoking_watch_this/%C2%A0

φιλε μου σε παρακαλω αφιερωσε 4.16 λεπτα απο την ζωη σου και δες αυτο το βιντεο...και περιμενω τα σχολια σου...


ενταξει ρε φιλε σοκαριστικο το βιντεο,αλλα οταν βγαινουμε για ποτο???το εχεις σκεφτει???δεν παλευεται...

urquattros
31-03-2008, 19:02
:1appl::1appl::1appl:

TopGunZ
31-03-2008, 19:08
Τέλος, όλοι αυτοί που λένε για τους παθητικούς καπνιστές, έχετε ακούσει κανένα να έχει πάθει καρκίνο στους πνεύμονες χωρίς να έχει καπνίσει? Εγώ ποτέ. Και ξέρω 4 άτομα που έχουν πεθάνει από αυτό και ήταν όλοι τους πάνω από 30 χρόνια καπνιστές μεγάλης κατανάλωσης.

Εγώ ξέρω ένα άτομο που έχει μη σωστά ανεπτυγμένους πνεύμονες επειδή ο πατέρας του κάπνιζε σα φουγάρο όταν ήταν παιδάκι. Εμένα. Και επειδή μετά από 20 τόσα χρόνια κατάλαβα γιατί έχω τέτοιο πρόβλημα παχυσαρκίας (δεν κάνω καθόλου καλές καύσεις λόγω μειωμένης αναπνοής) κι όλα αυτά τυχαία από μια εξέταση θώρακος για άσχετη εγχείρηση, ας αφήσουμε τα περί μη βλάβης των παθητικών καπνιστών.


Είναι μια ηλίθια και σπαστική συνήθεια που όλοι την ξεκινάνε επειδή κάποιοι φίλοι τους το θεωρούσαν κουλ ή γιατί είχαν λέει προβλήματα. Αν έχεις νεύρα ή προβλήματα καλύτερα παίξε ένα βιντεοπαιχνίδι και άρχισε τα βρισίδια, άντε σπάσε και ένα κοντρόλ, τα τσιγάρα μιας βδομάδας στο ξαναγοράζουν. Όπως λέει και ο Valkyrie σιγά την ευχαρίστηση, απλά μερικοί αυθυποβάλανε τον εαυτό τους να καπνίσουν τα πρώτα και μετά όταν οι διάφορες χημικές ουσίες υποκαθιστούν παραγόμενες από τον οργανισμό μας ουσίες απαραίτητες για τους υποδοχείς του εγκεφάλου (μηχανισμός εξάρτησης) το θεωρούν απαραίτητο. Το τσιγάρο ηρεμεί τους καπνιστές επειδή είναι λιγότερο ηρεμοι από ότι θα έπρεπε. Τους δίνει αυτοσυγκέντρωση που τους λείπει, όχι παραπάνω. Και φυσικά πέραν του θέματος υγείας μην ξεχνάμε τα δύο βασικά:
1)Οικονομικό: στην καλύτερη των περιπτώσεων ένας καπνιστής ξοδεύει έναν μισθό το χρόνο σε τσιγάρα. Όποιος μου μιλάει για οικονομικά προβλήματα και καπνίζει απλά είναι γελοίος. Άλλο το να έχεις μια συνήθεια ή ένα χόμπι κι άλλο να βάζεις φωτιά σε χαρτάκια και να εισπνέεις όλα τα σκατά.
2)Ενοχλητικό: σου βρωμίζουν το αμάξι, σου βρωμίζουν το σπίτι, κάνετε δέκα ώρες να πάτε κάπου επειδή εκεί δε θα μπορούν να κάνουν τσιγάρο (βλέπε boarding στο αεροπλάνο την τελευταία στιγμή), όταν είσαι μικρός σου σπάνε τα νεύρα να πας να τους αγοράσεις, όταν τους τελειώνουν σου σπάνε τα νεύρα γιατί ήρθε το τέλος του κόσμου κλπ κλπ.

Εν ολίγοις αν θέλετε πίνετε και ζεστή πίσσα το πρωί αντί για καφέ, τα ούμπαλα μη μας σπάτε!!!

X-NEC
31-03-2008, 19:09
pote den akousa antropo pou pethane apo tsigaro..

Σιγά να μην σου στείλει και mms άμα πεθάνει!:frog:

urquattros
31-03-2008, 19:11
X - NEC KOPSE TIN PLAKA OK?
OTI THELEIS SE PM
AINTE BRAVO!!

X-NEC
31-03-2008, 19:14
Εγώ να κόψω την πλακα η εσύ που λες ότι δεν ξέρεις άτομα που έχουν πεθάνει από τσιγάρο? Και να μην έχεις ακούσει δεν θέλει και πολύ μυαλό...
Και μιλα καλύτερα...

NonBorn
31-03-2008, 19:15
Ηρεμία... Και για την ιστορία... Το τσιγάρο αποδεδειγμένα προκαλεί ή συμβάλει στην εμφάνιση καρκίνου του πνεύμωνα...

Το λέει σε κάθε πακέτο τσιγάρων που αγοράζετε...

urquattros
31-03-2008, 19:18
X NEC DEN THA ASXOLITHO MAZI SOU,
AINTE KANE TIN DOULEIA SOU KAI ASE ME EMENA NA PISTEUO OTI THELO

NonBorn
31-03-2008, 19:19
X - NEC KOPSE TIN PLAKA OK?
OTI THELEIS SE PM
AINTE BRAVO!!


X NEC DEN THA ASXOLITHO MAZI SOU,
AINTE KANE TIN DOULEIA SOU KAI ASE ME EMENA NA PISTEUO OTI THELO

Caps...

conn-a
31-03-2008, 19:20
pote den akousa antropo pou pethane apo tsigaro..
ακουσες ομως υποθετω ατομο που πεθανε απο καρκινο στο πνευμονα γλωσσα οισοφαγο απο καρδια και αλλες καρδιαγγειακες παθησεις και παει λεγοντας...:frog:

urquattros
31-03-2008, 19:20
ok non

tasioskis
31-03-2008, 19:20
Ηρεμία... Και για την ιστορία... Το τσιγάρο αποδεδειγμένα προκαλεί ή συμβάλει στην εμφάνιση καρκίνου του πνεύμωνα...

Το λέει σε κάθε πακέτο τσιγάρων που αγοράζετε...



αυτο ειναι η βλακεια το βλεπουμε, το ξερουμε,και δεν κανουμε τιποτα...παρε παραδειγμα το προηγουμενο ποστ μου,σκεφτομαι που θα βγω για ποτο τι θα κανω χωρις τσιγαρο.και το λεω εγω που νοιωθω σιγουρος μονο οταν εχω 4 πακετα μαζι μου,απλα θελω να ξερω οτι εχω για μετα...ασχετα αν καπνιζω μονο το ενα την ημερα,και αυτο αν.....

ξεχασα να αναφερω οτι ειναι δυσκολο να εγκριθει μια ασφαλεια ζωης οταν εισαι καπνιστης...

urquattros
31-03-2008, 19:21
re grapte lathos
ok exo akousei oti petanane polooi..
ok ante tora stis douleies sas oloi

teddy
31-03-2008, 19:23
δεν το πιστευω οτι και για αυτο το θεμα θα τσακωθειτε...
δικαιωμα του καθενος να πιστευει οτι θελει,αφου δεν προσπαθει να επιβαλλει τις ιδεες του!
δεν ξεκινησε αυτο το θεμα για να αντιπαρατεθουμε,αλλα για να βρουμε μια λυση!

urquattros
31-03-2008, 19:25
afou psaxnontai re teddy
ti einai toutoi re?????????

teddy
31-03-2008, 19:26
ας σβηστουν οι εκτος θεματος δημοσιευσεις,και ας συνεχισουμε την κουβεντα μας...
μιλαμε για ενα πολυ σοβαρο θεμα,και αντιπαραθεσεις δεν χωρανε...

conn-a
31-03-2008, 19:30
re grapte lathos
ok exo akousei oti petanane polooi..
ok ante tora stis douleies sas oloi

δεν το ειπα για να οξυνω τα πνευματα urquattros το πα μεταξυ σοβαρου και αστειου εξου και τον εμοτ που εβαλα στο τελος(:frog:) καθως μου φανηκε καπως το οτι ενω ειναι πλεον πραγματικοτητα αυτο εσυ ειπες πως δεν to εχεις ακουσει σορρυ για την τυχον παρεξηγηση και μιλα καλυτερα please!!!
φιλικα....

NonBorn
31-03-2008, 19:30
Σόρρυ αλλά κανείς δε ψάχνεται... Ότι το κάπνισμα βάπτει είναι γνωστό και γι αυτό όλοι προσπαθούν να το κόψουν... Γι αυτό δημιουργήθηκε και αυτό το thread... Τώρα αν δε μπορεί κάποιος καπνιστής να αντιληφθεί ότι σκοτώνει συνειδητά τον εαυτό του δε φταίω εγώ ούτε ο X-NEC.

Kάθε τσιγάρο μελέτες έχουν δείξει ότι αφαιρεί 5 λεπτά από τη ζωή σου...

Valkyre
31-03-2008, 20:26
Επειδη το θεμα ειναι λεπτο καλο θα ηταν να μην εχουμε απολυτες αποψεις.Εγω μπορει να ειμαι φανατικος αντικαπνιστης , αλλα το μονο που θα κανω , θα ειναι να δωσω συμβουλη.Αν ο αλλος δεν την δεχεται , δεν θα χαλαστω μαζι του , ουτε θα σταματησω να κανω παρεα μαζι του.

Ο καθενας ειναι υπευθυνος για την υγεια του και την ζωη του.Οπως θελει να την ζησει θα την ζησει.Το οτι το τσιγαρο βλαπτει ειναι αληθεια.Το οτι βλαπτει συγκεκριμενους ανθωπους περισσοτερο απο καποιους αλλους και αυτο ισχυει.

Αλλα πνευμονια εχω εγω απο γεννησιμιου μου και αλλα ο διπλανος μου.Μπορει τα δικα μου να ειναι ευαισθητα και του αλλουνου πιο ανθεκτικα.Αυτο ισχυει για ολα τα οργανα μας.

Το οτι το τσιγαρο αυξανει τις πιθανοτητες ειναι αληθεια και στο συγκεκριμενο δεν χωραει αμφιβολλια.Και αυτο το υποστηριζω γιατι εχω χασει 2 ανθρωπους απο τσιγαρο , ο ενας ηταν μαλιστα πολυ κοντινος μου , καθως ηταν ο πατερας μιας πρωην κοπελας μου που ειμασταν μαζι 4 χρονια και το εζησα απο πολυ κοντα.Η μορφη ηταν στους πνευμονες και μετα πηγε πιο πανω.

Το σιγουρο ειναι οτι οποιος το κοψει , δεν προκειται να κανει κακο στην υγεια του...τωρα οποιος δεν θελει , ας προσεξει τουλαχιστον να ειναι σωστος στα υπολοιπα και να κανει μια υγειινη ζωη στους υπολοιπους τομεις.(Γυμναστικη , προσεκτικη διατροφη κλπ κλπ)

Αυτη ειναι απλα η συμβουλή μου.

modecris
31-03-2008, 20:31
Μπορει τα δικα μου να ειναι ευαισθητα και του αλλουνου πιο ανθεκτικα.Αυτο ισχυει για ολα τα οργανα μας.

Χμμ,αν και είναι off topic,θες να μας πεις κάτι;;;

:rofl::rofl::rofl:

Valkyre
31-03-2008, 20:35
Χμμ,αν και είναι off topic,θες να μας πεις κάτι;;;

:rofl::rofl::rofl:

Μηπως θες να ακουσεις κατι συγκεκριμενο εσυ πονηρουλη? :angry::rofl::rofl::fryingpan::frog:

modecris
31-03-2008, 20:39
Μηπως θες να ακουσεις κατι συγκεκριμενο εσυ πονηρουλη? :angry::rofl::rofl::fryingpan::frog:
Αν και είμαι ακουστικός τύπος,όχι καλύτερα...

:angry::angry::angry:

redismagik
01-04-2008, 02:20
Kάθε τσιγάρο μελέτες έχουν δείξει ότι αφαιρεί 5 λεπτά από τη ζωή σου...
__________________
an isxeiei ayto ....... klafta xaralampe!to biblio tha to paragkilo,kai tha akolouthiso ta tips.eine kales san idees,kai axizei i prospatheia.

g21ath
01-04-2008, 12:28
παιδια το πραγμα δεν ειναι τοσο απλο εγω το εκοψα για 3 χρονια μαχαιρι και απο μια βλακεια στην γιορτη μου με παρεα(αντε ρε συ φερε να κανουμε ενα τσιγαρακι),και μετα την αλλη μερα αλλο ενα και ουτο καθεξεις το ξαναξεκινησα και εδω και ενα χρονο καπνιζω παλι κανονικα,χθες το βραδυ με πιασανε ταχυκαρδιες κτλ, το μυαλο σου παει συνεχεια στο κακο και ο συνδιασμος τσιγαρου και αγχους ειναι ΘΑΝΑΤΟΣ και το λεω εγω που καπνιζω.
Μετα τις χθεσινες ταχυκαρδιες που με αφισαν ξυπνιο ,αλλα και την συμπεριφορα του οργανισμου μου σε διαφορα,σημερα πηρα ξανα την αποφαση εχω δεκα τσιγαρα και τελος,αφηστε που εχω και ενα μωρο 14 μηνων, αυτο τι φταιει???καμια μερα θα βγει απ΄την κουνια και θα με:fryingpan::fryingpan::fryingpan:

Chill
01-04-2008, 14:12
Έχει αποδειχθεί ότι αν οι γονείς καπνίζουν αυτή η επιθυμία μεταφέρεται και στα παιδιά. Αν λοιπόν νιώθετε ενοχές που καπνίζεται εκτός από τον εαυτό σας ξέρετε και ποιους άλλους να κατηγορήσετε.

Θυμάμαι δε πως το είχε μάθει ο πατέρας μου :P

Λίγο πριν το φαί, ο πατέρας με το τσιγάρο στο στόμα......
- Γέρο, το ξέρεις ότι η επιθυμία για κάπνισμα μεταφέρεται από τους γονείς στα παιδιά?
- Ναι και τι έγινε?
- Τίποτα απλά να ξέρεις ότι φταις και εσύ.
- Για ποιο πράγμα?
Του παίρνω ένα τσιγάρο από το πακέτο και το ανάβω
- Γι 'αυτό.
- Κολ*παιδο. Την έκανες τη μλκία σου μου την έφερες και...... επιστημονικά......

Το καλοκαίρι θα το κόψω οριστικά, επειδή θα το βγάλω με ανθρώπους που θα με βοηθήσουν σε αυτό οπότε και θεωρώ δεδομένο ότι θα ξεμπερδέψω. Εντάξει δεν κάνω πολλά πλέον 4-5 την ημέρα but i fucking luv life και τέρμα τα ρίσκα (τουλάχιστον με το τσιγάρο έτσι? :P).

Α και btw μεγάλο ρόλο στο κάπνισμα παίζει και η σύντροφος του καθενός. Εγώ το είχα κόψει για 3 χρονάκια μέχρι που έμπλεξα με καπνίστρια....Ε δεν ήθελε και πολύ.

Όταν το κόψω με το καλό το καλοκαιράκι θα αλλάξουν και οι προτιμήσεις μου προς τις γυναίκες. Πλέον δεν θα μου αρκεί να είναι δίμετρη καστανή με γαλαζοπράσινα μάτια και τέλειες αναλογίες. Θα πρέπει να είναι και ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ ax00a0x0ax0ax00ax0a0.

redismagik
01-04-2008, 15:00
Όταν το κόψω με το καλό το καλοκαιράκι θα αλλάξουν και οι προτιμήσεις μου προς τις γυναίκες. Πλέον δεν θα μου αρκεί να είναι δίμετρη καστανή με γαλαζοπράσινα μάτια και τέλειες αναλογίες. Θα πρέπει να είναι και ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ ax00a0x0ax0ax00ax0a0.
diladi oute pi____s den tha kanei?lolollolololool

Chill
01-04-2008, 15:18
Όταν το κόψω με το καλό το καλοκαιράκι θα αλλάξουν και οι προτιμήσεις μου προς τις γυναίκες. Πλέον δεν θα μου αρκεί να είναι δίμετρη καστανή με γαλαζοπράσινα μάτια και τέλειες αναλογίες. Θα πρέπει και να ΜΗ ΦΟΥΜΑΡΕΙ ΚΑΠΝΟ

Fixed!!!!!!!! Ε όχι να απαλλαγώ από το κάπνισμα αλλά να χάσω και τις BJobs. Είπαμε......:rofl:

TopGunZ
01-04-2008, 17:58
Πω ρε φίλε τι τρελό ξενέρωμα όταν δεν είσαι καπνιστής, έχεις καβατζώσει το μελανούρι και το στόμα της μποχαλάει σαν φουγάρο εργοστασίου. Παθών και μαθών.

Chill
01-04-2008, 18:19
Πω ρε φίλε τι τρελό ξενέρωμα όταν δεν είσαι καπνιστής, έχεις καβατζώσει το μελανούρι και το στόμα της μποχαλάει σαν φουγάρο εργοστασίου. Παθών και μαθών.


Yeap, αυτό ακριβώς εννοώ, δεν παλεύεται :/

Valkyre
01-04-2008, 20:38
Πω ρε φίλε τι τρελό ξενέρωμα όταν δεν είσαι καπνιστής, έχεις καβατζώσει το μελανούρι και το στόμα της μποχαλάει σαν φουγάρο εργοστασίου. Παθών και μαθών.

ΧΑΧΑ ρε φιλε εχεις απολυτο δικιο...τρως μεγαλη ξενερα :/

gavrosdr
02-04-2008, 01:15
Πω ρε φίλε τι τρελό ξενέρωμα όταν δεν είσαι καπνιστής, έχεις καβατζώσει το μελανούρι και το στόμα της μποχαλάει σαν φουγάρο εργοστασίου. Παθών και μαθών.

ναι ρε δικιο εχεις, αστα να πανε! κοψτε το καπνισμα ρε!!!!!!ολα μια ιδεα ειναι.......κανετε κακο στους εαυτους σας αλλα και σε μας που δεν καπνιζουμε!:frog:

redismagik
02-04-2008, 01:17
:rofl:Fixed!!!!!!!! Ε όχι να απαλλαγώ από το κάπνισμα αλλά να χάσω και τις BJobs. Είπαμε......:rofl:
eipa ki ego??:rofl::rofl::rofl::rofl: merika pragmata einai anayrhereto dikeoma mas.......

kostasb13
02-04-2008, 01:29
Και εγω εχω σκεφτει να το κοψω καμποσες φορες αλλα δεν το'χω κανει ακομα... Ειμαι καπνιστης 12 χρονια.Μαλιστα πριν απο 1,5 χρονο ειχα κατι πονους στο στηθος, πηγα στον καρδιολογο και μου ειπε ο τυπος οτι εχω βρογχιτιδα και οτι δεν το σηκωνει ο οργανισμος μου το τσιγαρο, το ειχα μειωσει στα 4-5 τσιγαρα τη μερα για κανα μηνα και μετα παλι τα ιδια. Οπως λενε και τα περισσοτερα παιδια εδω, η λυση ειναι να το παρεις αποφαση και να το κοψεις μαχαιρι χωρις πολλα λογια...τσιχλες, αυτοκολλητα, βελονισμοι κτλ ειναι για να χουμε να λεμε, αν δεν το βαλεις εσυ στο μυαλο σου οτι πρεπει να το κοψεις δεν κανεις τιποτα

conn-a
03-04-2008, 01:15
τιπσ τώρα!!!

http://whyquit.com/greek/Joel_Index_03_Quitting_Smoking.html

:frog::frog:good luck!!:frog:

redismagik
03-04-2008, 01:19
http://whyquit.com/greek/Joel_Index_03_Quitting_Smoking.html

:frog::frog:good luck!!:frog:
mpavo konstandina + rep apo mena.

conn-a
03-04-2008, 01:24
και αλλα χρησιμα για το τσιγαρο (τωρα που πηρα φορα...):rofl::rofl::rofl:
http://00357.info/com/index/nosmoking/kopsimo.htm

redismagik
06-04-2008, 22:31
ante na kopseis to tsigaro me ti mpallapou pezei o thrilos.ena paketo ekana metous pous...

nikon
07-04-2008, 21:17
"Βέτο στο κάπνισμα" με νομοσχέδιο


Το σύνθημα είναι επίκαιρο… «Βέτο στο κάπνισμα» και όπως μαρτυρούν αυτές οι τρεις λέξεις, αφορά ένα νέο σχέδιο δράσης κατά του καπνίσματος, που παρουσίασε τη Δευτέρα (7/4), ο υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Δημήτρης Αβραμόπουλος.

Η 7η Απριλίου είναι ημέρα εορτασμού της Παγκόσμιας Υγείας και αυτή την ημέρα επέλεξε ο κ. Αβραμόπουλος για να προαναγγείλει την εφαρμογή της σχετικής κοινοτικής νομοθεσίας για την απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους τους δημόσιους χώρους.

Όπως δήλωσε ο υπουργός, παρουσιάζοντας το Εθνικό Σχέδιο Δράσης κατά του καπνίσματος, ήδη στη νομοπαρασκευαστική επιτροπή της Βουλής, βρίσκεται νομοσχέδιο με το οποίο δημιουργείται –για πρώτη φορά στην Ελλάδα- ένα αποτελεσματικό θεσμικό πλαίσιο για την απαγόρευση πώλησης και προώθησης προϊόντων καπνού σε ανήλικους αλλά και την προστασία των πολιτών από το παθητικό κάπνισμα.

«Στρατηγικός και θεμελιακός στόχος του Εθνικού Σχεδίου Δράσης είναι η σταδιακή προσαρμογή της χώρας μας στα ευρωπαϊκά δεδομένα και η κατάκτηση του δικαιώματος για απόλυτα καθαρό αέρα από τις βλαπτικές συνέπειες του καπνού. Σε αυτή μας την προσπάθεια, είμαστε βέβαιοι, ότι έχουμε μαζί μας και τους καπνιστές συμπολίτες μας», τόνισε ο κ. Αβραμόπουλος και προσέθεσε ότι η προσπάθεια της κυβέρνησης δεν θα «σκοντάψει» πάνω σε ημίμετρα, ούτε στο πολιτικό κόστος.
«Θα δώσουμε τέλος σε μια συνήθεια, η οποία δεν τιμά τον κοινωνικό μας πολιτισμό. Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι είμαστε η μοναδική ευρωπαϊκή χώρα, η οποία δεν έχει εφαρμόσει ακόμα την κοινοτική νομοθεσία. Θα το κάνουμε, όχι γιατί μας το επιβάλλουν αλλά γιατί το υπαγορεύει η συνείδησή μας και το χρέος μας», ήταν τα λόγια του υπουργού.
Πηγή (http://www.cosmo.gr/Politics/Hellas/194346.html)

Μήπως ήρθε η ώρα να το κόψετε;

gavrosdr
07-04-2008, 21:20
αντε να δουμε...δυσκολο παντως να συμμορφωθει ο ελληνας (χωρις παρεξηγηση στους καπνιστες αλλα για το καλο σας ειναι :angry:)...