PDA

View Full Version : Πρωτάθλημα Pro - Poll



ProEvo
25-03-2008, 13:42
Επειδή νομίζω πως υπάρχει ένα σοβαρό θέμα που ενώ το πόσταρα στο άλλο δεν είδα ανταπόκριση με τις απόψεις σας, αποφάσισα να το βάλω σε poll γιατί είναι υψίστης σημασίας.
Αυτό δεν είναι άλλο από το τι θα κάνουμε με τα ματς αυτών που αποχωρούν.
H μια πρόταση είναι η εξής. Αν αυτός που αποχωρεί έχει παίξει κάτω από το 60% των αγώνων του, τότε να αφαιρούνται όλα του τα παιχνίδια. Αν έχει παίξει πάνω από το 60%, για να μην πηγαίνουν χαμένα τόσα ματς τότε :
Για όποιους ήδη έχουν παίξει μαζί του, τα αποτελέσματα μένουν ως έχουν.
Όσοι εκείνη τη στιγμή είναι από πάνω του στη βαθμολογία παίρνουν 4 βαθμούς (σαν μια νίκη και μια ισοπαλία)
Όσοι είναι από κάτω παίρνουν 2 βαθμούς (δύο ισοπαλίες) Έτσι νομίζω πως διαφυλάσεται πλήρως η αξιοπιστία, γιατί παίρνουν όλοι ίδιους βαθμούς για να μην εππηρεάζονται οι μεταξύ τους μάχες και φυσικά και για αυτούς που είχαν ήδη παίξει τα ματς μέσα στο γήπεδο δεν αχρηστεύεται ο κόπος τους, αλλά μετράνε κανονικά τα αποτελεσματά τους.

Η άλλη άποψη είναι, σε όποιο σημείο και αν βρίσκεται αυτός, να αφαιρούνται όλα τα παιχνίδια του.

Για μένα αν και είναι πολύπλοκο το ζήτημα και εμπεριέχει αδικίες έτσι ή αλλιώς, καλύτερα να γίνει το 1ο. Θα με στεναχωρούσε αφάνταστα να έχει παίξει κάποιος 24 ή 26 παιχνίδια και να πάνε όλες αυτές οι ώρες για αυτούς που έπαιξαν μαζί του στον κουβά των αχρήστων. Τουλάχιστον έτσι αυτοί που τον έψαξαν και ήταν τυπικοί θα πάρουν αυτό που τους αναλογεί από τα ματς και οι υπόλοιποι βαθμούς που δε θα είναι απαγορευτικοί για τους στόχους τους.
Η άλλη περίπτωση μοιάζει πιο αξιόπιστη γιατί όλοι έχουν ακριβώς ίδιες ευκαιρίες, αλλά διαγράφεται όλη η προσπάθεια για τόσα ματς (μιλάμε το 60% είναι πάνω από 20 παιχνίδια πρωταθλήματος) και χάνεται και η αξιοπιστία για αυτούς που παίζουν γιατί κανονίζουν ματς τα οποία αύριο μεθαύριο μπορεί να τους διαγραφούν.

Θα βάλω ανοιχτή ψηφοφορία για να ξέρουμε ότι ψηφίζουμε μόνο τα παιδιά του πρωταθλήματος και οι επιλαχόντες φυσικά γιατί αφορά και αυτούς. Παρακαλώ να ψηφίσουμε όλοι.

SIRIOS7
25-03-2008, 14:13
h kaluterh epilogh gia mena mou fainetai h prwth file proevo.einai dikaih gia olous.

redismagik
25-03-2008, 14:16
mipos ena sistima akiroseis ton vathmon ton pexnidion pou exoun kerdithei apo pektes pou apoxoroun ,kai enas polaplasiazmos enos mesou orou ponton pou kerdizei o kathe pektis ana agona {na isxeioun kai ta pexnidia me aytous pou efigan} itan mia lisi?

ProEvo
25-03-2008, 14:20
mipos ena sistima akiroseis ton vathmon ton pexnidion pou exoun kerdithei apo pektes pou apoxoroun ,kai enas polaplasiazmos enos mesou orou ponton pou kerdizei o kathe pektis ana agona {na isxeioun kai ta pexnidia me aytous pou efigan} itan mia lisi?

Λοιπόν, πολύ καλό αλλά να το κάνουμε όχι για όλους αλλά μόνο για αυτούς που είχαν μείνει και δεν είχαν παίξει μαζί του! Έτσι δε θα αχρηστευτούν τα άλλα ματς! Πάρα πολύ καλή ιδέα! Μπορεί να προσαρμοστεί στην 1η επιλογή νομίζω!

tasioskis
25-03-2008, 14:31
και εγω το πρωτο βλεπω καλη λυση,το κακο ειναι οτι δεν βλεπω και πολλους να τους ενδιαφερει....
θοδωρη μου για βαλε και 4η επιλογη...ξερεις να τους ξυρισουμε το κεφαλι,βραστα αυγα στην μασχαλη,να τους βγαζουμε τα νυχια,να τους γαργαλαμε τα ποδια,και το χειροτερο να τους βαζουμε να ακουνε νταλαρα με χατζιγιαννη.... ποπο ειδηκα στο τελευταιο ξεπερασα τον εαυτο μου...

redismagik
25-03-2008, 14:48
i epilogi tis omadas sto kenourgio pos tha ginei?oi palioi tha kratisoun tis omades tous i analoga me tin sira protereotitas gia ti simetoxi sto epomeno o kathe enas tha dilonei pia omada thelei?

ProEvo
25-03-2008, 14:51
i epilogi tis omadas sto kenourgio pos tha ginei?oi palioi tha kratisoun tis omades tous i analoga me tin sira protereotitas gia ti simetoxi sto epomeno o kathe enas tha dilonei pia omada thelei?

Άσχετο με εδώ αλλά ανά βαθμολογική θέση θα γίνει εκ νέου επιλογή ομάδας. ο 1ος επιλέγει 1ος, ο 2ος, 2ος κτλ

Donald
25-03-2008, 20:31
αδυνατώ να καταλάβω πώς γίνεται μία επιλογή που δίνει -στα χαρτιά- κάποιους βαθμούς να είναι πιό δίκαιη,όταν σου στερεί τη δυνατότητα να πάρεις στο γήπεδο το μάξιμουμ των βαθμών. Παράδειγμα ο περιστέρης,έπαιξε 20 ματς σε μία βδομάδα και μετά εξαφανιζόλ,εγώ που καίγομαι γιά τους βαθμούς τι φταίω? Θα μου πεις μπορεί να μην έπαιρνα και κανένα,ενώ τώρα μπορεί να πάρω 4,όμως και πάλι δε μου φαίνεται δίκαιο.

ProEvo
25-03-2008, 20:34
αδυνατώ να καταλάβω πώς γίνεται μία επιλογή που δίνει -στα χαρτιά- κάποιους βαθμούς να είναι πιό δίκαιη,όταν σου στερεί τη δυνατότητα να πάρεις στο γήπεδο το μάξιμουμ των βαθμών. Παράδειγμα ο περιστέρης,έπαιξε 20 ματς σε μία βδομάδα και μετά εξαφανιζόλ,εγώ που καίγομαι γιά τους βαθμούς τι φταίω? Θα μου πεις μπορεί να μην έπαιρνα και κανένα,ενώ τώρα μπορεί να πάρω 4,όμως και πάλι δε μου φαίνεται δίκαιο.

Αν και τα συζητήσαμε, και οι άλλοι 20 τι φταίνε για να χάσουν το χρόνο τους τσάμπα? Τεσπα ας αποφασίσουν τα παιδιά, γι αυτό έβαλα και το poll. ;)

Donald
25-03-2008, 20:35
Εχμ την αποψή μου είπα και που το συζητήσαμε δε συμφώνησα :frog: Θα υπακούσω την πλειοψηφία,μην ανησυχείς :angry:

ProEvo
25-03-2008, 20:36
Εχμ την αποψή μου είπα και που το συζητήσαμε δε συμφώνησα :frog: Θα υπακούσω την πλειοψηφία,μην ανησυχείς :angry:

:cheers:

georgiosdam
25-03-2008, 20:49
δεν εχω προβλημα οπως να ναι!!! το θεμα ειναι να περναμε καλα παιζοντας τωρα για βαθμουσ κλπ δεν καιγομαι!!! οπως κατσει προ!!!

oddin
25-03-2008, 20:56
δεν εχω προβλημα οπως να ναι!!! το θεμα ειναι να περναμε καλα παιζοντας τωρα για βαθμουσ κλπ δεν καιγομαι!!! οπως κατσει προ!!!
;)
Oτι αποφασίσουν οι πολλοί!

jorgedept
27-03-2008, 19:31
όσοι δεν έχουν παίξει με αυτούς που αποχώρισαν να κερδίζουν τα games στα χαρτιά 2-0

ProEvo
27-03-2008, 20:25
όσοι δεν έχουν παίξει με αυτούς που αποχώρισαν να κερδίζουν τα games στα χαρτιά 2-0

Αυτό είναι εντελώς άδικο. Τότε δε θα παίζει κανείς με κανέναν για να κερδίζουν όλοι. :rofl::rofl:

jorgedept
29-03-2008, 20:34
Αυτό είναι εντελώς άδικο. Τότε δε θα παίζει κανείς με κανέναν για να κερδίζουν όλοι. :rofl::rofl:


τότε όσοι παίξανε & δεν παίξανε να το παίρνουνε με 2-0 :rofl::rofl::rofl::rofl:

redismagik
29-03-2008, 20:52
mipos ena sistima akiroseis ton vathmon ton pexnidion pou exoun kerdithei apo pektes pou apoxoroun ,kai enas polaplasiazmos enos mesou orou ponton pou kerdizei o kathe pektis ana agona {na isxeioun kai ta pexnidia me aytous pou efigan} itan mia lisi?
re pedia ayto pou leo pou nomizete oti xolenei {den vlepo pou iparxei mesa tou adikia}peite to mipos kai den katalaveno kati .

Donald
29-03-2008, 21:35
Είναι λίγο συγκεχημένη η πρόταση σου και δεν μπορώ να καταλάβω πώς δουλεύει. Εννοείς να παίρνει τους βαθμούς αυτός που μένει με βάση τον μ.ο. των δικών του πόντων ή με βάση τον μ.ο. πόντων που έδινε ο παίχτης που αποχωρεί στους μέχρι τώρα αγώνες του?

ProEvo
31-03-2008, 15:16
Poll τέλος, έχουμε σαφή αποτελέσματα. Ευχαριστώ.