PDA

View Full Version : Γραφικά ή Gameplay?



personGR
23-03-2008, 17:52
Τις προάλλες ξανα-αγόρασα ps2...Οι φίλοι μου με έβρισαν (κυριολεκτικά,αλλά με την καλή έννοια)..
Το έκανα κυρίως γιατί θέλω να ξαναπάιξω τους θρύλους της κονσόλας(metal gear, persona, okami κλπ...), ενώ αυτοί μου έλεγαν "μα έχεις ps3! Τι να το κάνεις το αρχαίο το ps2?"..
Και μόλις βρήκα αυτό το άρθρο, το οποίο το θεωρώ την καλύτερη απάντηση σε όλους όσους υποβαθμίζουν το αγνό gameplay για μερικά πολύγωνα παραπάνω...


Πέρα από τα φανμπόγια, οι τύποι που εξαρτώνται από τα γραφικά είναι οι πιο ενοχλητικοί σε όλη την gaming κοινότητα. Γι’αυτούς τους gamers, τα γραφικά ενός παιχνιδιού πρέπει να είναι ταυτόσημα με τον κόσμο γύρω τους, ενώ άμα δεν ανταποκρίνονται στις προσοδκίες τους, το παιχνίδι δεν αξίζει το χρόνο τους...Αυτοί είναι άνθρωποι που δεν μπορούν να εκτιμήσουν όμορφα παιχνίδια, όπως το Okami, που δεν θα αγοράσουν Wii επειδή δεν έχει δυνατότητες HD, και δε θα παίξουν έναν τίτλο του 360, εαν δεν μπορέι να παιχτεί σε μια τηλεόραση 102 ιντσώ.Όλοι μας τους ξέρουμε, όλοι μας ζούμε μαζί τους, και όσο οι developers ανακαλύπτουν τις next-gen δυνατότητες, τόσο αυτοί πληθαίνουν...
Εάν κρίνεις ένα παιχνίδι από τα γραφικά, τότε δεν είσαι gamer. Είσαι απλά ένας ηλίθος.Δεν είναι σαν να μην διαλέγεις ένα βιβλίο από το εξώφυλλο του. Είναι σαν να μην διαλέγεις ένα βιβλίο από το ράφι στο οποίο βρίσκεται, ή από το χαλί του βιβλιοπωλείου του. Οποιοσδήποτε πραγματικός gamer γνωρίζει ότι το gameplay είναι το κλειδί της επιτυχίας για οποιοδήποτε παιχνίδι, και χωρίς έναν πυρήνα από ενστικτώδεις χειρισμούς και γερούς μηχανισμούς, αυτό δεν είναι τίποτα.Αλλά εάν τα γραφικά κατέχουν υψηλότερη θέση στο βάθρο απ΄ότι το gameplay για σενα, τότε αυτή η εικόνα ηλιοβασιλέματος κάτω πρέπει να είναι το νέο standard για τα βιντεοπαιχνίδια.Κοίταξε την για δέκα ώρες και τις επόμενες δέκα παίξε Rainbow Six: Vegas 2 (χάλια γραφικά και έτσι), και πες μου ποιό σε διασκέδασε περισσότερο...

http://imageshack.gr/files/7t3wowdbpr4sfwn566uq.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=7t3wowdbpr4sfwn566uq.jpg)

Γνωρίζω ότι τα γραφικά είναι αρκετά σημαντικά.Πραγματικά εξυπηρετούν έναν σκοπό και είναι μεγάλος παράγοντας για την οπτική απόλαυση ενός παιχνιδιού.Έτσι όπως μας δημιούργησε η φύση, τα ωραία πράγματα μας έλκουν.Σκέψου γιατί τα γυαλίστερα πράγματα τραβούν την προσοχή των μωρών. Έτσι ακριβώς λειτουργούν και τα γραφικά ενός παιχνιδιού. Βοηθούν την ατμόσφαιρα ένος παιχνιδιού να δημιουργηθεί,τη διάθεση και δείχνουν πόση με πόση λεπτομέρεια έχει δουλέψει ο developer.. Αλλά παρόλα αυτά, τα γραφικά γίνονται βαρετά πιο γρήγορα απ’ότι φαντάζεσαι. Όταν πρωτοέπαιξα Gears of War, θυμάμαι τον εαυτό μου να θαυμάζει τα γραφικά για λίγο καιρό.Μετά από αυτό όμως ούτε που τα ξαναανέφερα.Και ξέρετε γιατί; Γιατί το παιχνίδι ήταν υπερβολικά διασκεδαστικό για να ασχοληθω με αυτά...
Πάρε για παράδειγμα το αντίθετο του Gears: το Assassin’s Creed. Παρόλο που ήταν ένα οπτικό επίτευγμα, το παιχνίδι καταδικάστηκε από τους άθλιους μηχανισμούς του. Παρακολούθηση, εύρεση, δολοφονία, επιστροφή. Παρακολούθηση , εύρεση, δολοφονία, επιστροφή. Το να το κάνεις δις ήταν ενοχλητικό, αλλά το να το κάνεις δώδεκα φορές ήταν βασανηστήριο. Θα προτιμούσα να κάνω tattoo, το boxart στον πισινό μου, παρά να προσπαθήσω να το τερματίσω το παιχνίδι (και τώρα θα υπάρξει και sequel, εξαιτίας σας).Όπως τα γραφικά του Gears, έτσι και αυτά του Creed μου έμειναν στο μυαλό για αρκετό καιρό. Σίγουρα, κάθε φορά που περνούσα δίπλα από ένα λιβάδι, ή βρισκόμουν σε κάποια στέγη, σκεφτόμουν πως αυτό είναι πραγματικά όμορφο, αλλά δεν υπήρχε τίποτα παραπάνω που να με κολλήσει στο παιχνίδι. Μέσα σε ενα δευτερόλεπτο όλο αυτό σταμάτησε να υπάρχει, καθώς προσπαθούσα να φέρω εις πέρας τις βαρετές αποστολές μου. Όμως, εν αντιθέση με το Gears, το Assassin’s δεν είχε το υπέροχο gameplay για να με κρατήσει και το παράτησα μέσα σε λίγες ώρες...

http://imageshack.gr/files/f5hjk5xtw4rch9y7sbxo.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=f5hjk5xtw4rch9y7sbxo.jpg)

Οι...”τύποι των γραφικών όμως”, έχουν τη συνήθεια να αποκλείουν κάποια από τα καλύτερα οπτικώς βιντεοπαιχνίδια.Όταν είναι σωστά φτιαγμένα, τα cel-shaded γραφικά είναι πανέμοργα.Όποιος έπαιξε το Okami ή το Zelda: The Wind Waker το γνωρίζει, και πολύ πιθανό είναι να πουν πως είναι καλύτερα από τα περισσότερα φωτορεαλιστικά γραφικά...
Αλλά υπάρχουν άνθρωποι, που δεν μπορούν να παίξουν αυτά τα «κινούμενα σχέδια», στις άψογες HD τηλεοράσεις τους, γιατί προφανώς αυτές δεν μπορούν να αντέξουν τέτοιο χάλι. Σήμερα ήρθε ένας φίλος μου στο σπίτι (που παραδέχεται πως κρέμεται από τα γραφικά) και πρόσεξε πως είχα το Okami κάτω από παιχνίδια του 360. Πήγε να το παίξει και είπε το αδιανόητο «Φίλος, αυτά τα γραφικά είναι άθλια!». Ναι όπως μπορείτε να φανταστείτε, του έριξα εκείνο το «Με κοροιδεύεις?», βλέμα.
Το πρόβλημα όμως είναι , ότι δεν ακούω για πρώτη φορά αυτή τη φρικαλεότητα. Φαίνεται πως οι άνθρωποι δεν μπορούν να εκτιμήσουν την τέχνη. Δεν υπάρχει κάποια καλλιτεχνική άποψη σε παιχνίδια όπως το Assassin’s Creed, το Call of Duty 4, το Army of Two. Βασικά αντιγράφεις μια φωτογραφία του κόσμου γύρω σου με την υψηλότερη σου δυνατότητα. Δεν εκφράζεσαι, και δεν υπάρχει καμιά καλλιτεχνική ματιά, που να προσελκύσει τον κόσμο σε υψηλά επίπεδα. Πραγματικές οπτικές αισθητικές, όπως οι τεχνικές cel-shading , υποκείπτουν στην άλλη μεριά του φάσματος: είναι πραγματική τέχνη! Πως γίνεται να μην εκτιμήσεις τέτοιο πράγμα; Για τα πρακτικά, ή άγνοια δεν είναι αμάρτημα. Έχεις άγνοια όταν είσαι χαζός.

http://imageshack.gr/files/8h8eu9ufr1zguo8rzm4n_thumb.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=8h8eu9ufr1zguo8rzm4n.jpg)

Το πρόβλημα με τα παιχνίδια, τα οποία προσπαθούν να αναπαραστήσουν το περιβάλλον γύρω μας, δεν είναι ότι είναι αντίγραφα χωρίς άποψη, αλλά το γεγονός πως κάποτε θα υπάρξει ένα όριο. Δεν μπορείς να φτιάξεις κάτι παραπάνω από την πραγματικότητα. Όχι μόνο αυτό, αλλά και επιστημονικές έρευνες δείχνουν πως είναι σχεδόν αδύνατο να φτιάξεις ρεαλιστικό CGI που να μην το ανιχνεύει ο ανθρώπινος εγκέφαλος, σαν ψεύτικο...
Το όριο με τα μοντέρνα CGI, βρίσκεται ακόμα στο Gollum της τριλογίας του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών. Παρόλο που ο χαρακτήρας ήταν ένα οπτικό επίτευγμα για την WETA workshop and CO., κανένας δεν το αναγνώρισε σαν πραγματικό. Φυσικά, μπορέις να συνδεθείς με τον χαρακτήρα, ενώ η ιστορία είχε πιο καλή ροή με αυτή τη CGI εμφάνιση, αλλά και το παραμικρό λάθος στο animation, έκανε το πλάσμα λιγότερο αληθινό. Όλοι ξέραμε πως πρόκειται για κάτι σχεδιασμένο σε υπολογιστή και ενώ ήταν λιγότερο ψέυτικο, απ’ότι έχει εμφανιστεί στη μεγάλη οθόνη, το μυαλό σου ήδη το γνώριζε. Τα παιχνίδια, λοιπόν, ένα πιο διαδραστικό μέσο ψυχαγωγίας από την τηλεόραση ή τον κινηματογράφο, θα υποφέρουν ακόμα πιο πολύ από αυτή τη γνώση, όσο τα πολύγωνα αυξάνονται

http://imageshack.gr/files/1bcxbtz95n8meuty8uwd.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=1bcxbtz95n8meuty8uwd.jpg)


Aλλά αυτό δεν ίσχυε πάντοτε. Το γεγονός είναι ότι τώρα, οι τύποι των γραφικών βλάπτουν τη βιομηχανία με την άγνοια τους. Λοιπόν, άμα κάποτε έχεις μια διαφωνία με έναν τέτοιο τύπο, μην πέσεις στην παγίδα και λογομαχήσεις μαζί του. Ριξ’του μπουνιά απευθείας στο πρόσωπο-εγώ αυτό κάνω και απ’ότι φαίνεται το μύνημα διαδίδεται. Θυμήσου: Θα υπάρξει ένα όριο στο πόσο ρεαλιστικά θα φάινονται τα πράγματα, αλλά οι πραγματικές εκφραστικές απόψεις της τέχνης είναι απεριόριστες. Είτε cel-shading, είτε απεριόριστες μορφές gameplay, τις οποίες οι developers θα επινοούν, αυτοί θα είναι οι λόγοι για τους οποίους θα κρίνονται τα παιχνίδια. Και αν δεν νομίζεις πως θα είναι, τότε μην θεωρείς τον εαυτό σου gamer…

Braveheart1980
23-03-2008, 18:19
Μεταξυ των 2 σαφως προτιμω το gameplay
Τα γραφικα σε 4-5 χρονια θα είναι ξεπερασμένα,ενα ομως συναρπαστικο gameplay δεν ξεπερνιεται ΠΟΤΕ!

gavrosdr
23-03-2008, 18:26
εννοειται gameplay...αμα θελεις γραφικα πηγαινε να δεις καμμια ταινια αμα ειναι...το παιχνιδι πρεπει πανω απο ολα να ειναι διασκεδαστικο!

muku
24-03-2008, 13:16
Είναι ανάλογα το είδος του παιχνιδιού. Όταν βγαίνουν ένα κάρο fps προφανώς θα σου κάνει εντύπωση αυτό με τα πιο όμορφα γραφικά. Όπως και με όλα τα κορεσμένα είδη που έβγαιναν τόσο καιρό στις κονσόλες, πχ 3D Action Adventure. Όταν έχεις ένα standard που είναι το devil may cry ή το resident evil ή οποιοδήποτε άλλο top για το είδος του ξενερώνεις να πας να παίξεις παιχνίδια σαν το Dead to Rights για παράδειγμα. (Αναφέρομαι σε εποχή PS2). Το gameplay δεν υπάρχει πια, οι εξαιρέσεις είναι ελάχιστες, σπάνια βγαίνουν παιχνίδια πρωτοποριακά για το είδος τους πλέον. Οι περισσότεροι devs έχουν βολευτεί και χρησιμοποιούν τεχνικές που βλέπουν ότι πουλάνε και αναπαράγουν παρόμοια παιχνίδια. Πόσα καινούρια IPs που αξίζουν βγήκαν για ps3? Uncharted και Resistance, 2 που μου ήρθαν γρήγορα γρήγορα. Πόσοι κλόνοι του grand theft auto βγήκαν μετά το gta III?? Αφήστε το καλύτερα, μην μετρήσουμε... Οπότε το λογικότερο είναι να σε ενδιαφέρει το παιχνίδι με τα ομορφότερα γραφικά που δεν είναι ρηχό σε gameplay ανάμεσα σε τόσα παρόμοια παιχνίδια. Επίσης έχω τερματίσει το heavenly sword και πρόσφατα έπαιξα το god of war I. Δεν είχα ξαναπαίξει GoW. Τα παιχνίδια είναι πανομοιότυπα. Όχι όμως ότι δεν αξίζουν να τα παίξεις, απλά το gameplay είναι ίδιο. Αν αγόραζα τώρα 1 από τα 2, θα έπαιρνα το Heavenly Sword επειδή έχει καλύτερα γραφικά και όχι το GoW που υποθέτω δεν θα το τερματίζεις σε 1 απόγευμα και φαίνεται να έχει λίγο περισσότερο βάθος σε gameplay. Δεν νομίζω ότι κάποιος θα έκανε μια διαφορετική επιλογή.

Αυτή είναι η γνώμη για το πως θα σκεφτόταν ένας λογικός άνθρωπος βλέποντας την κατάσταση στην βιομηχανία των video games. Εγώ πάλι, μιας και δεν είμαι λογικός, σκέφτομαι διαφορετικά. Εγώ αυτό στο οποίο δίνω βάση είναι το σενάριο του παιχνιδιού, η πλοκή του και το theme του. Για παράδειγμα GoW δεν είχα παίξει γιατί δεν μ' αρέσει το theme ελληνική μυθολογία. Παίζω κυρίως rpgs (αυστηρά ιαπωνικά) για το σενάριο που σε καθηλώνει και τον μοναδικό τρόπο με τον οποίο ξετυλίγεται η ιστορία. Γενικότερα ο τρόπος που προχωράει η υπόθεση του παιχνιδιού σε ιαπωνικά παιχνίδια σε κάνει να κολλάς και να θες να συνεχίσεις για να δεις τι θα συμβεί παρακάτω. Ένα αντιπαράδειγμα. Το assasin's creed. Έπαιξα 1 ώρα. Μπορεί να έκανες πράγματα που δεν έχεις ξανακάνει σε video game αλλά για να προχωρήσεις την υπόθεση έτρεχες σαν τον μ@λ@κ@ πάνω σε ένα άλογο από πόλη σε πολή, σκαρφάλωνες το ψηλό κτίριο, έβλεπες τους στόχους, κρυφάκουγες, έκλεβες γράμματα κλπ. 0 φαντασία η ubisoft. Αν πας να παίξεις το resident evil 2, μπορεί να μην σου προσφέρει κάτι συνταρακτικό από gameplay, σκοτώνεις zombies και τρως 10 ώρες loading για να ανοίξεις μια πόρτα. ΑΛΛΑ, το σενάριο του είναι τόσο άρτια δομημένο και καθώς προχωράς μέσα στο παιχνίδι σιγά σιγά το μυστήριο όλο και περιπλέκεται σε κάνει να κολλάς, να θες να μάθεις τι συμβαίνει κλπ (Στο 4 χάλασε για μένα η συνταγή, ελπίζω σε κάτι διαφορετικό για το 5). Μην αναφέρω τώρα Metal Gear Solid και τι έχει κάνει ο Κojima γιατί ο άνθρωπος είναι απλά μεγαλοφυία και δεν θα με φτάσει η DB του φόρουμ για να γράψω γι αυτόν. Τέλος πάντων αυτά είχα να πω, αλλά πιστεύω ότι ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά. Παρέθεσα πως σκέφτομαι εγώ, αν και δεν νομίζω ότι σκέφτονται πολλοί έτσι. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι τα παιχνίδια τείνουν να γίνονται ολοένα και επαναλαμβανόμενα, σπανίως θα βγει κάτι που θα ταράξει τα νερά λόγω καινοτομίας στο gameplay. Οπότε διαλέγεις αυτό που είναι αρτιότερο εμφανισιακά ανάμεσα σε πανομοιότυπα παιχνίδια και όποτε βγαίνει κάτι διαφορετικό, αν σε αγγίζει, το προσθέτεις στην συλλογή σου!

baphomet
01-04-2008, 18:30
Πολύ ωραίο θέμα person.Σίγουρα προτιμότερο το gameplay από γραφικά, δεν το συζητάμε.1000 φορές να παίξω το FF7 παρά το Crysis στo PC που παρόλο οπτικά είναι ότι καλύτερο υπάρχει αποτελεί άαααααλλο ένα FPS (Μπαμ μπουμ σε έφαγα) που δεν μου προσφέρει κάτι αξιόλογο.Αλλά από την άλλη με ενοχλεί και η κοροϊδία και η τεμπελιά ορισμένων developer.Για παράδειγμα το PES6 που είχα πάρει στο ΧΒΟΧ σαν φαν των PES.Όχι ρε ΚΟΝΑΜΙ σε next gen κονσόλα να μου δίνεις γραφικά προ 3ετίας.Ξεστραβώσου και μάθε ότι υπάρχει το motion capture.Δεν μου λέει τίποτα ότι έχει καλό gameplay.Εγώ προσωπικά νιώθω ότι με θεωρείς κορόιδο.Για να μην κουράζω να ξαναπώ ότι το gameplay είναι προτιμότερο αφού και εγώ πιάνω τον εαυτό μου πολλές φορές να παίζω παιχνίδια του PS2 ακόμα και σήμερα,ΑΛΛΑ η τεχνολογία προχωράει κιόλας.Δεν νοούνται πλέον προχειροδουλειές και χάλια γραφικά. Δεν θέλουμε πάντα super duper γραφικά αλλά δεν μπορούμε να λέμε και "ΟΚ μωρέ, χάλια είναι οπτικά αλλά παίζεται".

obione
01-04-2008, 21:01
vevaia kalo tha itan na ginete syndiasmos kai ton duo.kai kala grafika..kai polu kalo gameplay.episeis polu simantiko rolo paizoun kai oi prototupes idees..exoume peixei sta ida kai taidia ..

Valsam75
01-04-2008, 21:32
episeis polu simantiko rolo paizoun kai oi prototupes idees..exoume peixei sta ida kai taidia ..

Αυτό ξαναπές το !

Βεβαια δεν ειναι και τόσο παρόλογο μια και ειναι αναμενομενο καποια στιγμή να επέλθει
ο κορεσμός σε κάθε είδος οταν αυτο δεν πρωτοδημιουργείται πλέον.

Που ειναι οι καλες εποχες του 88 και αρχες 90 στο gaming, που τότε καθε νεο game
όριζε και την αρχή ενός είδους ! (FPS, 3D, Racing, Strategy, Adventure, Puzzle, ktl)

Τωρα εχοντας ανακαλύψει όλα τα πιθανα είδη ..ειναι σαν ενας εξερευνητης να εχει
χαρτογραφήσει ολοκληρο το πλανήτη και να προσπαθεί να βρει κρυφα νεα ανεξερεύνητα
μέρη.

Ακομα και αν βρει αυτα τα μερη αυτο δεν θα γινεται με τον ιδιο ρυθμό και ταχύτητα
που γινόταν όταν ολος ο πλανητης ηταν αχαρτογράφητος ακόμα.

Ετσι και εδω.. μπορει αραια και που , να βλεπουμε κατι που να μοιαζει να ειναι
ενα νεο ειδος παιχνιδιου, αλλα αυτο πλεον θα γινεται όλο και λιγοτερο συχνα όλο
και πιο αργά, μεχρι να περάσουν τα video games σε εντελως διαφορετικό
hardware και φιλοσοφία. (πχ να γινουν ολογραφικα μεσα σε ειδικα δωματια
και να συμμετεχεις ζωντανα ο ιδιος φορόντας καταλληλο κουστούμι που θα
αναγνωρίζεται απο τις motion cameres που θα ειναι τοποθετημενες γυρω σου κτλ)
αλλα αυτα μαλλον ακομα μοιαζουν με star-trek σενάρια.. Η δικη μας γενια δεν
νομιζω να προλαβει να δει κατι το εντελως καινοτομικό και διαφορετικο στην
εξέλιξη του gaming. Για την ωρα το μονο που θα βλεπουμε ειναι συνεχιση της
βελτιωσης ταχυτητας και γραφικων. Ολοι οι κατασκευαστές εχουν εστιάσει την προσοχή
τους για την ωρα εκει που αντι να κοιταζουν αν βγαζουν διαφορετικο hardware
βγαζουν το ιδιο στο οποιο προσπαθουν να αυξάνουν τις ταχυτητες κ ποιοτητες
των προηγουμενων μοντελων. Τιποτα το εντυπωσιακο.

Εγω σημερα παντως έπαιζα Wii mia εκδοση των Worms για την κονσολα εκεινη.
Τα γραφικα γεματα juggies ..αλλα με ωραιο συνδιασμο χρωματων , περιβαλλοντων
κτλ.. βασικα δεν με χαλασε καθολου το παιχνιδι. All time classic.

Πολυ σημασια δεν εχουμε δωσει στα γραφικα ? Μηπως πρεπει να σκεφτομαστε
κατι το διαφορετικο στο gaming ?

msnes7
02-04-2008, 18:47
Και τα 2...........Μερικές φορές όσο καλό και αν είναι το gameplay με γραφικά έκτρωμα δεν μπορείς να πάιξεις,όπως ισχύει και το αντίστροφο (αν και σε αυτή την περίπτωση κάνεις την καρδιά πέτρα και παίζεις)

vasses
02-04-2008, 19:17
Kai ta 2 , den me endiaferei kai toso i exelixi sto gaming oso yparxei o antropinos paragontas online tin na tin kano tin exelixi
Ti allo thelete apo ena gt5 i mgs4 , soul calibur 4 klp eixate pote tin eukairia na paixete tetoia games ONLINE.
Ti sizitame an to game the einai kainourgias katigorias i tha exei prototypous xeirismous mpoyrdes.
KALITERI PROTOTYPIA APO TO ONLINE GAMING kai na paizeis enantia ston antropino paragonta ta KATALLILA GAMES den yparxei ektos an vroune kamia siskeyi virtual reality :frog:.

TopGunZ
02-04-2008, 20:17
Και τα 2...........Μερικές φορές όσο καλό και αν είναι το gameplay με γραφικά έκτρωμα δεν μπορείς να πάιξεις,όπως ισχύει και το αντίστροφο (αν και σε αυτή την περίπτωση κάνεις την καρδιά πέτρα και παίζεις)

Μάλλον το αντίθετο, αν ένα παιχνίδι έχει φοβερό gameplay κάνεις την καρδιά σου πέτρα για τα γραφικά (εντάξει μην είναι μόνο τετράγωνα και κύκλοι). Αν το gameplay είναι για τα ανάθεμα, τι να τα κάνεις τα γραφικά, δε βλέπεις καλύτερα καμιά ταινία? Πιο ξεκούραστο και πιο φθηνό είναι.


Kai ta 2 , den me endiaferei kai toso i exelixi sto gaming oso yparxei o antropinos paragontas online tin na tin kano tin exelixi
Ti allo thelete apo ena gt5 i mgs4 , soul calibur 4 klp eixate pote tin eukairia na paixete tetoia games ONLINE.
Ti sizitame an to game the einai kainourgias katigorias i tha exei prototypous xeirismous mpoyrdes.
KALITERI PROTOTYPIA APO TO ONLINE GAMING kai na paizeis enantia ston antropino paragonta ta KATALLILA GAMES den yparxei ektos an vroune kamia siskeyi virtual reality :frog:.

Αν ήταν έτσι θα παίζαμε online Nintendo World Cup και Outrun, άντε και κανά Street Fighter. Αν δεν υπάρχουν ενδιαφέροντα mechanics τι να το κάνεις αν παίζεις απέναντι και στον πιο καλό τακτικιστή. Το θέμα είναι το παιχνίδι να έχει τη δυνατότητα να εκμεταλεύεται τον ανθρώπινο παράγοντα. Ας πούμε στο θέμα ραλάκια, δεν υπάρχει και κάτι που μπορεί να κάνει ο άνθρωπος καλύτερα από έναν υπολογιστή (τέλειες γραμμές κλπ.). Σε ένα πιο τακτικιστικό fps για να μην πω για strategy ναι, να το δεχτώ, αλλά μην τρελαθούμε πια με τον ανθρώπινο παράγοντα, αν δεν έχει ιστορία και συνεχώς εναλασσόμενα μεκάνικς τι να το κάνω να πυροβολώ τα ίδια και τα ίδια σκινς με τα ίδια και τα ίδια όπλα? Καλό είναι για κανά μηνάκι, και το Resistance το βαρεθήκαμε, άντε κανά μοντάκι για το Unreal περιμένουμε. Άντε θα γίνεις καλύτερος και θα μπορείς να σκοτώνεις και πιο καλούς παίκτες. Και? Για να διασκεδάσω παίζω όχι για να μετρήσω το πουλί μου. Κάποιο εξελιγμένο co-op με δικιά του ιστορία μάλιστα (βλέπε Resi 2), ή κάποιο ονλάιν με expansions ή και mods όπως τα Warhawk και Unreal αντίστοιχα μάλιστα, τώρα δυο τρεις χάρτες παραπάνω κάτι έγινε, άντε να έχουν μια δυο καλές παραπάνω τακτικές που βράσε ρύζι τώρα να βρεις κάποιον να τις εκμεταλευτείς. Μην ξεχνάμε πως από τότε που βγήκε το ονλάιν έχουμε χάσει κάθε αίσθηση πρωτοτυπίας και διασκέδασης, τα ίδια και τα ίδια, κλισέ ιστοριούλες των 3-4 ωρών, λες και παίζουμε παιχνίδι του '90! Ελπίζω η εξέλιξη να πάει προς τα ονλάιν κο-οπ γιατί εκεί έχει ζουμί και όχι στις κοκορομαχίες που τρίβουν οι εταιρείες τα χέρια τους, έλα μωρέ, 5-6 χάρτες, 1-2 μεκάνικς, άντε και κανά οχηματάκι και έτοιμοι, ούτε πολλά πολλά με ιστορίες, με cutscenes με περίπλοκο κώδικα, χαλαρουίτα!

vasses
02-04-2008, 22:53
An thes reality pare mia mpala kai paixe 5x5 , i ena aytokinito kai trexe se pistes :angry: TA PAIXNDIA einai gia DIASKEDASI xoris na analonomaste oyte sta teleia grafika oyte sto senario pou spas to kefali sou pos na vgaleis tin lisi einai apla ta pargmata.
Poios tha varietai to online kanenas eidikotera otan exeis games opos to gt5 i to mgs4?

redismagik
03-04-2008, 01:03
proto apo alla eine to gameplay,meta oti kalitero exei na sou prosferei ena game einai sta thetika tou.

WolfRathmA
03-04-2008, 04:28
Person ποιος το εγραψε αυτο;

DarkUSS
03-04-2008, 04:40
Επίσης έχω τερματίσει το heavenly sword και πρόσφατα έπαιξα το god of war I. Δεν είχα ξαναπαίξει GoW. Τα παιχνίδια είναι πανομοιότυπα. Όχι όμως ότι δεν αξίζουν να τα παίξεις, απλά το gameplay είναι ίδιο. Αν αγόραζα τώρα 1 από τα 2, θα έπαιρνα το Heavenly Sword επειδή έχει καλύτερα γραφικά και όχι το GoW που υποθέτω δεν θα το τερματίζεις σε 1 απόγευμα και φαίνεται να έχει λίγο περισσότερο βάθος σε gameplay. Δεν νομίζω ότι κάποιος θα έκανε μια διαφορετική επιλογή.


Kαλά πως έμεινε ασχολίαστο αυτό? Από πότε θεωρείται το Heavenly Sword καλύτερο από το God of War?

Sorry αλλά το GoW είναι έτη φωτός μπροστά για μένα φίλε μου.

Kαι για να απαντήσω και στο βασικό ερώτημα που θέτει το thread, εγώ θέλω να υπάρχουν και τα δυο σε ισορροπία. Πώς θα εκτιμήσεις το καλό gameplay σε ένα παιχνίδι, όταν δεν έχει τα γραφικά να σου τραβήξει την προσοχή και να ασχοληθείς μαζί του?

WolfRathmA
03-04-2008, 04:45
Kαλά πως έμεινε ασχολίαστο αυτό? Από πότε θεωρείται το Heavenly Sword καλύτερο από το God of War?

Sorry αλλά το GoW είναι έτη φωτός μπροστά για μένα φίλε μου.

Kαι για να απαντήσω και στο βασικό ερώτημα που θέτει το thread, εγώ θέλω να υπάρχουν και τα δυο σε ισορροπία. Πώς θα εκτιμήσεις το καλό gameplay σε ένα παιχνίδι, όταν δεν έχει τα γραφικά να σου τραβήξει την προσοχή και να ασχοληθείς μαζί του?

Εχεις δικιο! Δε το ειχαμε προσεξει!!!!

Λοιπον, λεω να μαζευτουμε ολη να τον πλακωσουμε στο ξυλο!!

LoL...

Προσωπικη του γνωμη ειναι ρεσυ. Χαλαρωσε... :bgrin2:

DarkUSS
03-04-2008, 04:48
Μόνο στο ξύλο? Εγώ λέω να τον κρεμάσουμε!

Όχι εντάξει, σίγουρα προσωπική του άποψη είναι, απλά γράφει κιόλας "Δεν νομίζω ότι κάποιος θα έκανε μια διαφορετική επιλογή."

Γι'αυτό είπα ό,τι είπα.

TopGunZ
03-04-2008, 19:38
An thes reality pare mia mpala kai paixe 5x5 , i ena aytokinito kai trexe se pistes :angry: TA PAIXNDIA einai gia DIASKEDASI xoris na analonomaste oyte sta teleia grafika oyte sto senario pou spas to kefali sou pos na vgaleis tin lisi einai apla ta pargmata.
Poios tha varietai to online kanenas eidikotera otan exeis games opos to gt5 i to mgs4?

Μα ποιος σου είπε ότι θέλω πραγματικότητα στα παιχνίδια? Ακριβώς για αυτό δεν πάω το online είναι το ίδιο βαρετό με την πραγματικότητα (προς το παρόν). Τεσπά, μην αναλώσουμε το τόπικ στα περί online.

Το θέμα είναι να υπάρχει πρωτοτυπία και πολυσυλλεκτικά μεκάνικς στα παιχνίδια. Τεράστιοι κόσμοι, αμέτρητες επιλογές, κάποιου είδους αναβαθμισημότητα των ηρώων είναι επίσης πολύ θετικό να υπάρχει. Για αυτό τρελαίνομαι για τα GT, τις πολλές επιλογές σε αυτοκίνητα και ρυθμίσεις, αν είχε και ένα αυτόματο πιλότο σε στυλ B-spec θα ήταν τέλειο (λόγω βαθιάς ενασχόλησης με το αυτοκίνητο μου είναι δύσκολο να συνηθίσω την ιδέα του χειρισμού στα σιμς).

mails
06-04-2008, 18:01
Το gameplay μετράει περισσότερο απο τα γραφικά, για την ακρίβεια τα καλά γραφικά αναδεικνύουν το gameplay και το σενάριο του παιχνιδιού.