PDA

View Full Version : Nέο blu-ray writer 6x από την LG



NonBorn
19-03-2008, 22:50
World's Fastest Bluray Writer from LG

http://images.techtree.com/ttimages/story/87794_matter.jpg


LG Electronics has today announced what the company claims is the "world's fastest Blu-ray writer". The GGW-H20L promises the fastest Blu-ray (BD) writing speed -- 6x maximum.

The GGW-H20L is an IDE device that can be mounted on any existing desktop PC. It is learnt that while a normal CD can store up to 700MB, a double-layer BD can store up to 50GB data. To understand it better: data content of up to 73 CDs (approximately 35 Bollywood films) can be stored in one BD Media.

G Electronics claims taking back-ups on the GGW-H20L that has 50GB storage capacity not only makes the task more easy but also more reliable as compared to a magnetic tape. Besides, large-sized software programs and designs can be stored on the GGW-H20L.

Commenting on the launch, R Manikandan, business group head (IT Division) of LGEIL, said, "By launching the world's fastest Blu-ray writer with a 6x maximum write speed, LG once again proves itself the leader."

The LG Blu-ray writer GGW-H20L with an IDE interface for desktop PCs is immediately available for a MRP of Rs 29,990 (inclusive of taxes). Πηγή: http://www.techtree.com/India/News/Worlds_Fastest_Bluray_Writer_from_LG/551-87794-615.html

Katana
19-03-2008, 22:54
+rep, θα αρχίσουν να βελτιώνονται οι τεχνολογίες κτλ.

Δεν βρήκα κάπου πως να μετατρέψω τα RS σε $.

oddin
19-03-2008, 22:56
Θετικό....οι ταχύτητες ανεβαίνουν,το κόστος πέφτει(?) και γενικά πάμε σε κινήσεις που θα εδραιώσουν το blu-ray.
Aυτό το HD-DVD που γράφει τι είναι??Θα γραφει και HD-DVD??

blizard
19-03-2008, 23:17
Δεν βρήκα κάπου πως να μετατρέψω τα RS σε $.
Κάπου 460 ευρώ...
http://www.oanda.com/convert/classic

Giannis
19-03-2008, 23:18
Ακριβούτσικο.......αλλα δεν θα πέσει??? που θα πάει

Katana
19-03-2008, 23:19
Ε, κάπως έπεσαν οι τιμές.

Σε ευχαριστώ φίλε blizard (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=32)!

Braveheart1980
20-03-2008, 00:57
Επεσαν δεν λεω , αλλα θεω να πεσουν και αλλο!

Τα χριστουγεννα με βλεπω με blu ray recorder!

SpartanGR
27-03-2008, 21:44
Ακομη δε βρισκω λογο για αγορα ενος Blu-Ray recorder οσο και να παει. Προτιμω ακομη τους σκληρους ως αποθηκευτικο μεσο. Παιρνεις 1Τ στα 200€ και ενδεχεται να πεσουν κι αλλο.
Aμα ειναι για αντιγραφη ταινιων, ακομη δεν εχω βρει ενα video club της προκοπης που να φερνει ποικιλια. Το πολυ 5-10 να εχουν. Το PS3 δεν αντιγραφεται οποτε....

obione
27-03-2008, 22:00
swsta...nomizw oti einai polu nwris akoma giauta..

NonBorn
27-03-2008, 22:08
Tα οπτικά μέσα έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από τα μαγνητικά οπότε για κάποιον που θέλει να αποθηκεύσει μεγάλες ποσότητες πληροφορίες ίσως είναι αρκετά καλή αγορά. Εγώ το σκέφτομαι σοβαρά πάντως! Βαρέθηκα να αγοράζω δίσκους... Με το PC 24/7 ανοιχτό τους φοβάμαι τους δίσκους και δε λέει να χάσω δεδομένα από χτύπημα δίσκου!!

blizard
27-03-2008, 22:54
Ακόμα δεν συμφέρει για τους πολλούς, αλλά οι τιμές πέφτουν πολύ γρήγορα και κάποια στιγμή θα γίνει η έκρηξη.
Και η νέα γενιά recordable δίσκων θα μπορεί να γίνει πιο εύκολα φτηνή, γιατί τους επιτρέπει να χρησιμοποιούν μέρος των μηχανημάτων που φτιάχνουν και τα dvd.

SpartanGR
28-03-2008, 00:05
Tα οπτικά μέσα έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από τα μαγνητικά οπότε για κάποιον που θέλει να αποθηκεύσει μεγάλες ποσότητες πληροφορίες ίσως είναι αρκετά καλή αγορά. Εγώ το σκέφτομαι σοβαρά πάντως! Βαρέθηκα να αγοράζω δίσκους... Με το PC 24/7 ανοιχτό τους φοβάμαι τους δίσκους και δε λέει να χάσω δεδομένα από χτύπημα δίσκου!!

Μη ξεχνας ομως οτι και οι σκληροι εξελισσονται δεν τους αφηνουν ετσι! τωρα ποια εχουν λιγοστευσει παρα πολυ οι πιθανοτητες να χτυπησει δισκος. Επιπλεον και μονο τα 2Τερα anime που εχω με πιανει ριγος να μπω στη διαδικασια να τα χωσω σε blu-ray. Ειδικα στα 25αρια.

Οταν φτηνηνουν τα 50αρια τοτε ναι λεει.

Επισης αν βιαστει καποιος και δωσει 400-500€ για ενα BD Recorder τωρα, αν δεν το εχει πραγματικα αναγκη, θα κλαιει τα χρηματα του γιατι ξερουμε πολυ καλα οτι οι ταχυτητες εγγραφης ανεβαινουν και οι τιμες πεφτουν οποτε μετα θα ειναι πολυ δυσκολο να το πουλησεις για να παρεις αλλο.

Και ετσι για να γινεται κουβεντα δε θα επαιρνα ποτε LG Blu-Ray. Sony η Pioneer μονο.

ps4
28-03-2008, 00:33
Μολις παει κανα 100ρικο θα το παρω. Νομιζω ειναι καλη τιμη.

Αλλωστε εχω κανει ενα λαθος με το dvd writer τοτε. Τιμη................αστο καλυτερα.

Εμαθα τωρα.

SpartanGR
28-03-2008, 00:42
Βασικα ps4 το θεμα ειναι αν θα το εχεις αναγκη ακομη και σε αυτη τη τιμη. Για εμενα τουλαχιστον θα ειχε νοημα αν μπορουσα να αντιγραφω καμμια ταινιουλα.
Απο τη στιγμη ομως που τα καταπληκτικα και καλυτερα video club στην Ευρωπη που εχουμε δεν ξερουν καν τι σημαινει Blu-Ray δεν βλεπω να παιρνω.

ps4
28-03-2008, 00:51
Δεν ξερουν τα βιντεο κλαμπ τι ειναι blu ray;

Δηλαδη; Αφου ακομα και η ελληνικη αγορα που ειναι αγορα χ**ε μεσα σιγα σιγα γυρναει σε μπλε ακτινες. Πολυ σιγα βεβαια. Δεν θα γυρναει η πραγματικη ευρωπη;

Λεω τωρα εγω........

SpartanGR
28-03-2008, 01:29
Μη το γελας! και ομως σε κανα 2 που ειχα μπει να ρωτησω αν νοικιαζουν blu-ray ανοιγοκλειναν το στομα τους οπως τα ψαρια σε ενυδριο.
Τραγικη η κατασταση.

Αν θυμασαι και με τα dvd το ιδιο ειχε γινει. Ειχαμε αργησει παρα πολυ. μου αρεσει που κανουμε και παραπονα για ελειψη υποτιλων τρομαρα μας με τετοια αγορα που εχουμε.

Καλα κανουν και μας αγνοουν οι εταιριες

georgiosdam
28-03-2008, 11:18
δισκακια εχουν βγει;; ποσο εχουν και που υπαρχουν;; εγω πηρα λαπτοπ που αντιγραφει και bluray!!! αλλα δεν εχω αντιγραψει ακομα!! οι τανιες δεν ειναι κλειδωμενες;;;

SQP_GR
28-03-2008, 11:22
ti na nikiasume re paidia afu akomi den mas dinun oi eteries stin ellada ,apo pasxa mu ipan stin sony tha arxisun na vgenun oi tainies kai oxi kai sporadikes paragoges .egw ithela na fero die hard 4 kai residen evi ,pirates ,alla den ta exun vgali gia ellada auta

ProEvo
28-03-2008, 11:25
Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα, υπάρχουν video-club που έχουν. Τα έχω ποστάρει και σε άλλο thread. Sorry για το offtopic.

NonBorn
28-03-2008, 11:27
Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα, υπάρχουν video-club που έχουν. Τα έχω ποστάρει και σε άλλο thread. Sorry για το offtopic.

Ναι παρακαλώ να μείνουμε στο θέμα!!


δισκακια εχουν βγει;; ποσο εχουν και που υπαρχουν;; εγω πηρα λαπτοπ που αντιγραφει και bluray!!! αλλα δεν εχω αντιγραψει ακομα!! οι τανιες δεν ειναι κλειδωμενες;;;

Δισκάκια έχουν βγει... http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=24&category=69978427&product=917737