PDA

View Full Version : ...Περί θρησκείας ο λόγος



Pages : 1 2 3 4 [5]

nikon
08-05-2013, 08:43
....γιαυτο και η ελια ειναι νηστισιμη ολες τις μερες. Το ζουμι που βγαινει απο την επεξεργασια της (λαδι) δεν ειναι, οπως δεν ειναι και κανενα αλλο λαδι......Αυτή την καραμέλα περί επεξεργασίας την ακούω πάντα στο ερώτημα γιατί ελιά και όχι λάδι αλλά την απάντηση στο γιατί το ψωμί είναι νηστίσιμο αφού έχει λάδι δεν την έχω ακούσει ακόμα.

Η μόνη δικαιολογία που άκουσα είναι γιατί το ευλόγησε ο Χριστός αλλά και αυτή η καραμέλα έπεσε στο κενό όταν ρώτησα και το ψάρι το ευλόγησε αλλά δεν μπορούμε να το τρώμε κάθε μέρα όπως το ψωμί.....με λένε Ρίζο και όπως θέλω τα γυρίζω όπως άλλωστε σε όλες τις θρησκείες.

jimspy
31-07-2013, 18:13
http://diagoras.files.wordpress.com/2012/12/jerusalem-patriarchate.jpg

psx3
31-07-2013, 18:15
Γιατί 5508 και όχι 5509 ή 5507;

Dragonpaul
31-07-2013, 18:17
Γιατί 5508 και όχι 5509 ή 5507;
Αφού το λεει το Πατριαρχειο, ρε συ...

AgentPrinny007
31-07-2013, 19:06
Kαι νομιζα πως μονο οι Αμερικανοι πιστευαν κατι τετοια...Α ναι το 6000 πχ αυτοι. Γιατι αυτη η διαφορα?:p

hakoo
31-07-2013, 19:38
Ενταξει, καταπληκτικο.
Jimpsy thanks, τετοιο γελιο καιρο ειχα. Με πεθαινει η χρονολογηση δημιουργιας του κοσμου μιας και μονο με το να το χρονολογουν στην ουσια αναιρουν την δημιουργια του κοσμου απο τον Θεο, δλδ 5508 σε σχεση με τι? Με το υπολοιπο συμπαν ξερω γω? Ειχε δημιουργησει ο Θεος το συμπαν ηδη (ειχε τα assets δλδ) και 5506....5507....5508 and BAM!..earth was created?
Κι αν 5508 ειναι η δημιουργια του συμπαντος τοτε αυτη η χρονολογηση τι ειναι? Τα προηγουμενα χρονια εκανε optimization?
Θεικο απλα.

CrimsonKing
31-07-2013, 19:59
^Το 5508 μπαίνει για να καταλαβαίνουμε εμείς πριν πόσα χρόνια στο παρελθόν ο Θεός δημιούργησε την Γη.¶ρα 5508 σε σχέση με εμάς μόνο,όχι με τον Θεό ή το υπόλοιπο σύμπαν.
Δεν νομίζω ότι πρέπει να χλευάζεται το τι πιστεύει ο καθένας.Το λένε μόνοι τους οι άνθρωποι ΠΙΣΤΗ είναι όσα λένε δεν πλασάρονται για επιστήμονες.Αν το έκαναν ναι θα ήταν άξιοι χλευασμού.
Πάντως αντίθετα με το τι νομίζουν πολλοί η πίστη και η επιστήμη είναι δίδυμες αδερφές και απόλυτα αλληλοεξαρτώμενες για την επιβίωση τους.Η μία καθορίζει την άλλη.Αν εξαφανιστεί η Α θα καταρρεύσει και η Β.

Dragonpaul
31-07-2013, 20:21
^Το 5508 μπαίνει για να καταλαβαίνουμε εμείς πριν πόσα χρόνια στο παρελθόν ο Θεός δημιούργησε την Γη.¶ρα 5508 σε σχέση με εμάς μόνο,όχι με τον Θεό ή το υπόλοιπο σύμπαν.
Δεν νομίζω ότι πρέπει να χλευάζεται το τι πιστεύει ο καθένας.Το λένε μόνοι τους οι άνθρωποι ΠΙΣΤΗ είναι όσα λένε δεν πλασάρονται για επιστήμονες.Αν το έκαναν ναι θα ήταν άξιοι χλευασμού.
Πάντως αντίθετα με το τι νομίζουν πολλοί η πίστη και η επιστήμη είναι δίδυμες αδερφές και απόλυτα αλληλοεξαρτώμενες για την επιβίωση τους.Η μία καθορίζει την άλλη.Αν εξαφανιστεί η Α θα καταρρεύσει και η Β.
Το πρώτο μπολνταρισμενο μπορείς να μου το εξηγήσεις;
Για το δεύτερο, μπορείς να μου δώσεις ενα παράδειγμα;

hakoo
31-07-2013, 20:23
Τι εννοεις να καταλαβουμε εμεις ποτε ο Θεος δημιουργησε τη Γη? Η Γη ειναι 4 δισεκατομμυριων χρονων.
Απο θεολογικης πλευρας ξερω γω?

psx3
31-07-2013, 21:39
Δηλαδή ο Homo Sapiens εμφανίστηκε πριν 7500 χρόνια;

Δεν νομίζω ότι συμφωνούν τα αρχαιολογικά ευρήματα...

Slay
31-07-2013, 21:44
Η επιστημη εκανε μεγαλα βηματα προς τα μπροστα οταν αγνοησε εντελως , το τι πρεσβευε η χριστιανικη πιστη. Πιστη και επιστημη οχι μονο δεν ειναι αδερφες , ειναι η μια το αντιθετο της αλλης.

- - - Updated - - -


Δηλαδή ο Homo Sapiens εμφανίστηκε πριν 7500 χρόνια;

Δεν νομίζω ότι συμφωνούν τα αρχαιολογικά ευρήματα...

τα απολιθωματα και τα οστα τα εχει φυτεψει επιτηδες ο θεος για να δοκιμασει την πιστη σου.

Σοβαρα τωρα αυτο ακριβως ισχυριζονται οι creationists , οτι ο παναγαθος θεος τους , σε εξαπατα για να σε δοκιμασει.

Tilemaxx
31-07-2013, 21:54
Τι μαλακίες ρε φούστη μου... Εποχή των δεινοσαύρων, όλες οι προϊστορικές περίοδοι. τίποτα...

AgentPrinny007
31-07-2013, 23:58
http://www.youtube.com/watch?v=Xsn3wpVAcjk

AlexandrosQV
01-08-2013, 00:58
Slay, εσυ πιστεύεις οτι το συμπαν - συμπαντα (αν υπαρχουν κιαλα) υπήρχαν παντα χωρις να υπάρξει καποια αρχη απο... Κατι - καποιον; με λιγα λογια, πιστεύεις οτι υπαρχει Θεος αλλα οχι ετσι οπως τον γνωρίζεις μεσα απο τη θρησκεια μας η πιστεύεις οτι δεν υπαρχει τιποτα; Ρωτάω εσενα γιατι φαινεται ο πιο αρπαγμενος απ ολους συγκεκριμένα με τον Χριστιανισμό και θα ηθελα να ακούσω τη γνωμη σου.

muku
01-08-2013, 01:41
Slay, εσυ πιστεύεις οτι το συμπαν - συμπαντα (αν υπαρχουν κιαλα) υπήρχαν παντα χωρις να υπάρξει καποια αρχη απο... Κατι - καποιον; με λιγα λογια, πιστεύεις οτι υπαρχει Θεος αλλα οχι ετσι οπως τον γνωρίζεις μεσα απο τη θρησκεια μας η πιστεύεις οτι δεν υπαρχει τιποτα; Ρωτάω εσενα γιατι φαινεται ο πιο αρπαγμενος απ ολους συγκεκριμένα με τον Χριστιανισμό και θα ηθελα να ακούσω τη γνωμη σου.

Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι από όλες τις θρησκείες του κόσμου ο χριστιανισμός είναι η αληθινή θρησκεία? Με τι κριτήρια το πιστεύεις αυτό? Θα ήθελα να τα ακούσω αυτά τα κριτήρια από κάποιον που πιστεύει στο Χριστό. Γιατί να μην υπάρχει βούδας αντί για Χριστό? Ή Αλλάχ ή ιερή αγελάδα ή ότι άλλο σκατά πιστεύουν ανά τον κόσμο.

Εγώ προσωπικά είμαι αγνωστικιστής αν αυτός είναι ο σωστός ορισμός. Δεν είμαι άθεος. Πιστεύω ότι όλα από κάπου ξεκίνησαν. Αυτό το κάπου δεν μπορεί να το εξηγήσει το κεφάλι μου και αυτό το κάπου ή το κάτι είναι αυτό που αποκαλώ θεός.

Slay
01-08-2013, 02:03
Slay, εσυ πιστεύεις οτι το συμπαν - συμπαντα (αν υπαρχουν κιαλα) υπήρχαν παντα χωρις να υπάρξει καποια αρχη απο... Κατι - καποιον; με λιγα λογια, πιστεύεις οτι υπαρχει Θεος αλλα οχι ετσι οπως τον γνωρίζεις μεσα απο τη θρησκεια μας η πιστεύεις οτι δεν υπαρχει τιποτα; Ρωτάω εσενα γιατι φαινεται ο πιο αρπαγμενος απ ολους συγκεκριμένα με τον Χριστιανισμό και θα ηθελα να ακούσω τη γνωμη σου.

Δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα με τον χριστιανισμο, απορριπτω εξισου ολες τις θρησκειες, απλα σου φενεται ετσι επειδη στην ελλαδα ειναι το κυριαρχο δογμα.

Για το αλλο σου ερωτημα η απαντηση ειναι μαλλον μια αλλη ερωτηση ή μαλλον ενα παραδοξο καλυτερα.
Εαν δεχεσαι οτι το συμπαν ειναι αδυνατον να δημιουργηθηκε απο μονο του , και χρειαζεται εναν δημιουργο, τοτε πρεπει να δεχτεις οτι και τον δημιουργο κατι πρεπει να τον δημιουργησε, απο την αλλη εαν δεχεσαι οτι ενας δημιουργος μπορει να υπηρχε απο παντα, τοτε γιατι δεν μπορεις να δεχτεις το ιδιο και για το συμπαν?

the master
01-08-2013, 02:51
χμμμμμ

οτι το συμπαν υπηρχε απο παντα?
ναι αλλα γιατι? γιατι εγινε αυτο το μπιγκ μπανγκ?
ετσι στο ακυρο?

δε μπορει καποιος λογος θα υπαρχει...
ακομα και αν δε κρυβεται καποιος δημιουργος απο πισω,καποιος λογος πρεπει να υπαρχει που δημιουργηθηκαν οι ανθρωποι...
αλλιως δεν ειμαστε παρα τυχαια ασημαντα παρασιτα του τυχαιου συμπαντος...

CrimsonKing
01-08-2013, 03:23
Το πρώτο μπολνταρισμενο μπορείς να μου το εξηγήσεις;
Για το δεύτερο, μπορείς να μου δώσεις ενα παράδειγμα;

Το πρώτο(δημιουργία Γης το 5508πχ) είναι απλά ένα σημείο αναφοράς για τους πιστούς.Από καθαρά θεολογική σκοπιά.Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.
Για το δεύτερο,αν το σκεφτείς τι ήταν αυτό που ώθησε μεγάλους επιστήμονες να δημιουργήσουν τις επιστήμες?Ήταν η αντίδραση στη δράση της πίστης έτσι αν δεν υπήρχε πίστη σε τι θα πήγαινε "κόντρα" η επιστημονική σκέψη ώστε να γεννηθεί?
Κάνω quote ένα αγαπημένο μου συγγραφέα "Είναι η προοπτική του σκοταδιού που δίνει αξία και νόημα στο φως".
Εκτός αυτού οι φανατικοί οπαδοί της επιστήμης χρησιμοποιούν περίπου τις ίδιες πρακτικές με τους οπαδούς της πίστης.

Επίσης οι λέξεις πίστη και επιστήμη είναι φτωχά υποκατάστατα των 2 φύσεων του ανθρώπου.Λογική και συναίσθημα από εκεί γεννήθηκαν και οι 2.
Φαντάσου ένα κόσμο όπου οι άνθρωποι θα σκέφτονται μόνο ορθολογικά.Εφιάλτης όπως εφιάλτης είναι αν σκεφτόμαστε μόνο με το συναίσθημα(πίστη).

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν θεωρώ ότι είναι αδερφές και μάλιστα δίδυμες.
Δίδυμοι όμως δεν σημαίνει και ίδιοι στον τρόπο σκέψης...

Για παράδειγμα,όσο ανακαλύπτουμε άγνωστες εώς τώρα πτυχές του εγκεφάλου μας(επιστήμη),η ύπαρξη της ψυχής μοιάζει λιγότερο πιθανή.
Από την άλλη όμως η ίδια η φύση του ανθρώπου να εξερευνά το άγνωστο και η θέληση του να μάθει πως λειτουργεί ο εγκέφαλος κάνει την ύπαρξη της ψυχής πιο πιθανή.

Dragonpaul
01-08-2013, 09:54
Το πρώτο(δημιουργία Γης το 5508πχ) είναι απλά ένα σημείο αναφοράς για τους πιστούς.Από καθαρά θεολογική σκοπιά.Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.
Για το δεύτερο,αν το σκεφτείς τι ήταν αυτό που ώθησε μεγάλους επιστήμονες να δημιουργήσουν τις επιστήμες?Ήταν η αντίδραση στη δράση της πίστης έτσι αν δεν υπήρχε πίστη σε τι θα πήγαινε "κόντρα" η επιστημονική σκέψη ώστε να γεννηθεί?
Κάνω quote ένα αγαπημένο μου συγγραφέα "Είναι η προοπτική του σκοταδιού που δίνει αξία και νόημα στο φως".
Εκτός αυτού οι φανατικοί οπαδοί της επιστήμης χρησιμοποιούν περίπου τις ίδιες πρακτικές με τους οπαδούς της πίστης.

Επίσης οι λέξεις πίστη και επιστήμη είναι φτωχά υποκατάστατα των 2 φύσεων του ανθρώπου.Λογική και συναίσθημα από εκεί γεννήθηκαν και οι 2.
Φαντάσου ένα κόσμο όπου οι άνθρωποι θα σκέφτονται μόνο ορθολογικά.Εφιάλτης όπως εφιάλτης είναι αν σκεφτόμαστε μόνο με το συναίσθημα(πίστη).

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν θεωρώ ότι είναι αδερφές και μάλιστα δίδυμες.
Δίδυμοι όμως δεν σημαίνει και ίδιοι στον τρόπο σκέψης...

Για παράδειγμα,όσο ανακαλύπτουμε άγνωστες εώς τώρα πτυχές του εγκεφάλου μας(επιστήμη),η ύπαρξη της ψυχής μοιάζει λιγότερο πιθανή.
Από την άλλη όμως η ίδια η φύση του ανθρώπου να εξερευνά το άγνωστο και η θέληση του να μάθει πως λειτουργεί ο εγκέφαλος κάνει την ύπαρξη της ψυχής πιο πιθανή.
Ενα σημειο αναφορας, ναι, αλλα με ποια λογικη;;;; Εστω και καποια «παραλογη λογικη» πρεπει να υπαρχει, για να δικαιολογει μια τοσο συγκεκριμενη χρονολογια. Αυτο θα ηθελα να μαθω.
Οσο για το δευτερο παρολο που το διατυπωνεις ευγλωττα, εχω τις αντιρρησεις μου. Πρωτα απΆολα οι επιστημες «δημιουργηθηκαν» προκειμενου να εξηγησουν τον κοσμο και τα φυσικα φαινομενα. Αντιστοιχα με το παραδειγμα του εγκεφαλου που αναφερεις, οσο οι ανθρωποι ανακαλυπταν τα αιτια για καποιο φυσικο φαινομενο, εβαζαν και ενα καινουργιο «Χ» σε κατι, μεχρι τοτε, ανεξητητο. Πχ, οι κεραυνοι επαψαν να ειναι πια η οργη του Θεου και ειναι απλα μεγαλα ηλεκτρικα φορτια που περνουν απο το ενα συννεφο στο αλλο. Ετσι λοιπον, παραλληλα με την προσπαθεια επεξηγησης των φυσικων φαινομενων, «δημιουργηθηκε» και η προσπαθεια επεξηγησης των θρησκευτικων μυθων.
Οι πρακτικες που χρησιμοποιουν οι οπαδοι της επιστημης και ειναι αντιστοιχες με αυτες των οπαδων της θρησκειας, ποιες ειναι ακριβως;;;; Διοτι η επιστημη αποδεικνύεται (αυτο ειναι και το νοημα), ή υπαρξη, ομως, καποιου θειου πλασματος, πως αποδεικνυεται;;;; Παμε και σΆαυτο...
Δεν υπαρχει αποδειξη για οτιδηποτε ζει εξω απο αυτον τον κοσμο/πλανητη. Ειτε αυτο λεγεται εξωγηινος, ειτε Εψιλον, ειτε οπως αλλιως θες. Μαλιστα, οσες «αποδειξεις» υπηρξαν, καταρριφθηκαν ολες απο τον Καντ. Καποια στιγμη, το ερωτημα για το αν, τελικα, υπαρχει καποια αφηρημενη κοσμολογικη δυναμη, απροσωπη και αδιαφορη προς τα ανθρωπινα οντα (χρησιμοποιω φρασεις του Επικουρου), περασε στο χωρο των φυσικων επιστημων, αλλα και απο εκει δεν προεκυψε καποια αποδειξη/ενδειξη. Και θα σου πω και το αλλο... Γνωριζοντας την αδυναμια αποδειξης, ο Πασκαλ επικαλεστηκε το συναισθημα που αναφερεις, χρησιμοποιωντας, μαλιστα, τη φραση «Η καρδια εχει τη δικη της λογικη, που η λογικη δε την γνωριζει». Ομως εδω υπαρχει ενα catch. Η πιστη, το συναισθημα, η διαισθηση και αλλα, ειναι τελειως υποκειμενικα.
Επισης, δεν υπαρχει καμια επιστημονικη αποδειξη ουτε για την υπαρξη ψυχης. Ουτε για το επεκεινα κλπ κλπ. Ο Πλατωνας εισηγαγε την εννοια με τον διαχωρισμο της «ψυχης» απο το σωμα το οποιο και ονομασε «ταφο της ψυχης». Μετα ο Χριστιανισμος χρησιμοποιησε τον δυισμο προς οφελος του.
Βλεπω κι εγω, λοιπον, σχεση αναμεσα στην θρησκεια και την επιστημη, αλλα οχι οπως το εννοεις εσυ. Σου ζητω συγγνωμη, αλλα καιτοι υποστηριζεις αυτο που λες, οντως, πιστευοντας το, εμενα δε μου αποδυκνυεις οτι ειναι «αδερφες και μαλιστα διδυμες».

Slay
01-08-2013, 10:51
χμμμμμ

οτι το συμπαν υπηρχε απο παντα?
ναι αλλα γιατι? γιατι εγινε αυτο το μπιγκ μπανγκ?
ετσι στο ακυρο?

δε μπορει καποιος λογος θα υπαρχει...
ακομα και αν δε κρυβεται καποιος δημιουργος απο πισω,καποιος λογος πρεπει να υπαρχει που δημιουργηθηκαν οι ανθρωποι...
αλλιως δεν ειμαστε παρα τυχαια ασημαντα παρασιτα του τυχαιου συμπαντος...

υπαρχουν παρα πολλα ακομα που αγνοουμε για τον τροπο που δουλευει το συμπαν, η εισαγωγη ομως ενος υπερφυσικου οντος δεν κανει τις απαντησεις ευκολοτερες, το αντιθετο.

AgentPrinny007
01-08-2013, 10:51
Ενα σημειο αναφορας, ναι, αλλα με ποια λογικη;;;; Εστω και καποια «παραλογη λογικη» πρεπει να υπαρχει, για να δικαιολογει μια τοσο συγκεκριμενη χρονολογια. Αυτο θα ηθελα να μαθω.


Exουν παρει τη γενεσις της παλαιας διαθηκης και εχουν μετρησει τις γενεες που εζησαν οι πρωτοι ανθρωποι, τα χρονια που εζησαν-πχ 900 και κατι χρονια και για τον Αδαμ- και ετσι βγηκαν αυτα τα αποτελεσματα που ποικιλουν αναμεσα στα 6000 με 10000 χρονια...

karlat89
03-08-2013, 04:09
Πολυ επιστημονικό να βασιζεσαι σε ενα βιβλίο που δεν είναι ιστορικο, αν τους πω ότι η γη είναι στρογγυλή και γυρίζει ταυτόχρονο και από τον εαυτό της και από τον ήλιο, παίζει να με ρίξουν στην πυρά?

Lefteris_X
03-08-2013, 09:25
καθόμαστε αναπαυτικά στον καναπέ, καρέκλα, πολυθρόνα ή όπου αλλού μας εξυπηρετεί, και αφού έχουμε ήδη κατεβάσει την ταινία/ντοκυμαντέρ/προβληματισμό με χιούμορ (για κάποιους), πατάμε το play.

"Religulus" το όνομα αυτής.

jimspy
27-08-2013, 19:45
http://egolpio.wordpress.com/2010/09/22/cancer-3/

κ το κερασακι ειναι στα σχολια ......

Dragonpaul
27-08-2013, 20:20
^^ Τι να σχολιασει κανεις....

MajereMP44
27-08-2013, 20:38
Δεν ξερω με ποια εννοια φιλε Dragonpaul ειναι ασχολιαστο.Δεν μιλαω ειρωνικα.Απλα στο ρωταω.
Σχεδον ολες οι θρησκειες μιλανε για αυτα τα πραγματα (ασθενειες, κακουχιες, προβληαμτα κλπ), λενε δε οτι αποτελουν "δοκιμασιες" στις οποιες αν επιδειξει καποιος "πιστος" σθενος και κουραγιο και στωικοτητα, εχει ανεβει level οπως θα λεγαμε και εμεις οι gamers!Εχει υποστει μια πνευματικη καθαρση και διαυγεια η οποια τον κανει καλυτερο ανθρωπο.Προφανως, ειναι μια αποψη που ειτε την πιστευεις (οποτε ανηκεις στην κατηγορια του πιστου οποιασδηποτε θρησκειας) ειτε οχι, οποτε εισαι αθεος.Αν το δουμε και λιγακι διαφορετικα, ο λαος λεει απλα "καθε εμποδιο για καλο", χωρις να του προσδιδει θρησκευτικη εννοια.

Το οτι καποιες γριουλες, καποιοι αστειοι και καποιοι αλλοι λοιποι, δεν καταλαβαινουν αυτα που λεει η παραπανω θεωρηση ειναι κατι διαφορετικο.Για εμενα λοιπον, ειναι ασχολιαστος ο "κακος" τροπος που λεγονται αυτες οι θρησκευτικες θεωριες και τουλαχιστον οι μισοι δεν καταλαβαινουν ουτε το νοημα τους.Αποτελεσμα αυτης της παρανοησης ειναι να βλεπουμε καποιους να λενε "θεε μου σωσε μου καρκινο " ξερω γω...δλδ να τραβας τα μαλλια σου...ή καποιους αλλους να αναρτουν στο internet τετοια πραγματα χωρις την παραμικρη ερμηνεια , με αποτελεσμα η ροχαλα να πηγαινει συννεφο (και σωστα).

edit : οι αστειοι που λεω δεν αναφερομαι στα παιδια που σχολιαζουν τη γελοια παρουσιαση που εκαναν αυτοι που ειπαν οτι ο καρκινος ειναι δωρο κλπ ετσι? γελοιοι ειναι αυτοι που πιστευουν αυτες τις μλκς

Desmond
27-08-2013, 20:43
Eγώ από την άλλη θυμήθηκα το πολύ καλό κάφρικο γαλλικό ταινιάκι, martyrs.

psx3
27-08-2013, 20:49
Σχεδον ολες οι θρησκειες μιλανε για αυτα τα πραγματα (ασθενειες, κακουχιες, προβληαμτα κλπ), λενε δε οτι αποτελουν "δοκιμασιες" στις οποιες αν επιδειξει καποιος "πιστος" σθενος και κουραγιο και στωικοτητα, εχει ανεβει level οπως θα λεγαμε και εμεις οι gamers!
Κάτι ξέρω που δεν είμαι fan των θρησκειών και των (MMO)RPG, χαχα. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την σπαταλάς σε ατελείωτο, εκνευριστικό grinding...

MajereMP44
27-08-2013, 21:04
Eγώ από την άλλη θυμήθηκα το πολύ καλό κάφρικο γαλλικό ταινιάκι, martyrs.
θεΪκοοο

Dragonpaul
30-08-2013, 14:38
Τελικα μαθαίνουμε και τον σκοπό των οικολογικών οργανώσεων.....

3088

AgentPrinny007
30-08-2013, 18:51
... στην θάλασσα ποιός έχει σκοπό να μείνει;

Ο καπτεν iglo ασφαλως
http://student-food.com/wp-content/uploads/captain-iglo.jpg

hakoo
30-08-2013, 18:56
Ναι, γιατί πριν την κόμπρα δεν είχαμε δηλητηριώδη φίδια (οχιές) στην ελληνική ύπαιθρο... στην θάλασσα ποιός έχει σκοπό να μείνει;

Bρε ασχετε η οχια επειδη βρισκεται στην Ελλαδα εδω και αιωνες ειναι Χριστιανη Ορθοδοξη οποτε ειναι in line με τις διαταξεις που επιτασσουν οτι και να πεθανεις απο καποιον δεν πειραζει αρκει να ειναι Χριστιανος.
Ξενος να μην ειναι, και την κομπρα τωρα μεταξυ μας την βλεπω λιγο μελαμψη.

jimspy
17-09-2013, 13:32
http://www.youtube.com/watch?v=0f53yTzp9Vg#t=25



sτο 4.58 ξεκιναει το show

AgentPrinny007
30-09-2013, 01:13
http://www.youtube.com/watch?v=L9ed-hZqqxU

AlexandrosQV
22-12-2013, 13:11
Να εχετε ολοι καλα Χριστουγεννα και μην ξεχνατε ποτε πως ο Θεος ειναι Αγαπη! Να ειστε ολοι γεματοι με αγαπη αυτα τα Χριστουγεννα λοιπον!

Παρακατω μια πολυ ωραια ομιλια του π. Ανδρεα Κονανου. :)


http://youtu.be/FNA-aFqzsl4?t=2m55s

Lefteris_X
22-12-2013, 13:18
ναι όντως, έχω μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ αγάπη για τον Στουρνάρα, τις κυβερνήσεις των τελευταίων δεκαετιών, προς τον σύγχρονο νεο-Έλληνα από τις αρχές των 80ς, την σύγχρονη νεο-Ελληνίδα, τα μπουζούκια, την ψευδο-κουλτούρα decadence, την ασυδοσία με τα "βύσματα" και τα "μέσα" που αναγκαστικά έχουμε σχεδόν όλοι (βάζω κι εμένα μέσα), τις κρατικές υπηρεσίες, την Υγεία (δημόσια και ιδιωτική) και την Παιδεία (σε όλα τα στάδιά της)....και φυσικά, τρέφω ιδιαίτερη αγάπη στην παράγκα που λέγεται "ελληνικός αθλητισμός".

όντως, τίγκα στην αγάπη είμαι προς όλα τα παραπάνω.

σας βρίσκεται διαθέσιμη μήπως καμιά Σολομωνική να ρίξω κανά spell; :D

ΥΓ: Προς όλους όσους αγαπάμε, και νοιαζόμαστε, φυσικά εύχομαι ότι καλύτερο και πάνω από όλα ΥΓΕΙΑ. Δεν το συζητώ αυτό. Αλλά αυτοί δεν εμπεριέχονται στις παραπάνω κατηγορίες (άρα λίγοι και ξεχωριστοί - η αγάπη, για εμένα, δεν είναι αέρας = προς όλους, αλλά μόνο προς όσους την αξίζουν. Για εμένα πάντα, τα Χριστούγεννα δεν σημαίνουν "κάνω πέρα τα μίση μου, προς χάρη των ημερών, οπότε αγάπη προς όλους ανεξαιρέτως". Αντίθετα, όταν βλέπω κόσμο να περνά τα Χριστούγεννα μέσα στο κρύο, ένδεια, πείνα, φτώχεια και σε κάποιες άλλες περιοχές να ζουν σε ΕΝΤΕΛΩΣ άλλη "χώρα".....ε, όπως και να το κάνω, τα μίση μου γίνονται x1000).

Vassilis_1
30-04-2014, 14:43
Donald έγραψε:
...Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να κάνω μιά απλή ερώτηση… Με βάση τη θεωρία της εξέλιξης σε μερικές χιλιάδες χρόνια όλοι οι πίθηκοι θα έχουν γίνει άνθρωποι?

Όσο απίθανο είναι να ανατείλει ο ήλιος από το σημείο της δύσης, τόσο απίθανο είναι να γίνουν οι πίθηκοι άνθρωποι.
Γιατί; Διότι απλούστατα δεν υφίσταται η εξέλιξη.

Κοντολογίς, αν είχε λάβει χώρα η εξέλιξη θα συνέβαινε το εξής:
Όπως, θα είχαμε από την μία πλευρά ένα σύνολο ζώων με τη διαφορετική μορφή τους,
με ΚΟΙΝΟ γνώρισμα μιας ενστικτώδους και χαμηλής στάθμης διανόηση και επικοινωνία,
(όπως συμβαίνει τώρα), έτσι, από την άλλη πλευρά θα είχαμε ένα σύνολο ζώων (εκτός των πιθηκοειδών και των ομοίων τους), εξελιγμένων σε σκεπτόμενα όντα, με την ανάλογη διαφορετική μορφή τους, με το ΚΟΙΝΟ γνώρισμα της ακριβούς ίδιας υψηλής ποιότητας διανόηση και επικοινωνία που διαθέτει ο άνθρωπος (όμως, αυτό ΔΕΝ συμβαίνει τώρα).
Άρα, στο θέμα της εξέλιξης, αρμόδια να απαντήσει, είναι ΜΟΝΟ, η πραγματικότητα που εμφανίζεται μπροστά μας.
Ποια είναι η απάντηση της πραγματικότητας;
Ας την παρακολουθήσουμε:
ΔΕΝ υπάρχει η εξέλιξη. Διότι αν υπήρχε, θα συνέβαινε οπωσδήποτε το εξής: Θα παρουσίαζα μπροστά σας, και ορισμένα διάφορα όντα (= εξελιγμένα ζώα εκτός των πιθηκοειδών και των ομοίων τους), διαφορετικής μορφής μεταξύ τους και με τον άνθρωπο, αλλά με την ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια νοημοσύνη του.

Όπως αντιλαμβανόμαστε, το φως της πραγματικότητας, αποδεικνύει την περιγραφή της Αγίας Γραφής. = Όλη η ζωντανή ύπαρξη (με εξαίρεση τον άνθρωπο) με κοινό γνώρισμα, μιας χαμηλής στάθμης διανόηση και επικοινωνία.
Ένα ΜΟΝΟ ον με εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) = ο άνθρωπος!!!
Κάθε νοήμον άνθρωπος, εκτιμώντας τη μοναδική αυτή εξαίρεση του ανθρώπου,
σε σχέση με ΟΛΗ την υπόλοιπη ζωντανή ύπαρξη, ευνόητο είναι,
να βγάλει το ασφαλές συμπέρασμα, ότι πίσω από το φαινόμενο της ζωής υπάρχει Σχέδιο.
Και αφού υπάρχει Σχέδιο, φυσικό είναι να υπάρχει και Ο Σχεδιαστής = Ο Θεός.

rookie
30-04-2014, 14:53
Αν αυτα που λες αγαπητε μου τα βγαζει συμπερασμα ο καθε "νοημων" ανθρωπος, τοτε καλα που μερικοι ειμαστε ανοητοι και δεν τα καταλαβαινουμε!
Ειχα καιρο να διαβασω τοσες πολλες τριχες μαζεμενες σε τοσες λιγες φρασεις.....

Valkyre
30-04-2014, 14:58
Όσο απίθανο είναι να ανατείλει ο ήλιος από το σημείο της δύσης, τόσο απίθανο είναι το να γίνουν οι πίθηκοι άνθρωποι.
Γιατί; Διότι απλούστατα δεν υφίσταται η εξέλιξη.

Κοντολογίς, αν είχε λάβει χώρα η εξέλιξη θα συνέβαινε το εξής:
Όπως, θα είχαμε από την μία πλευρά ένα σύνολο ζώων με τη διαφορετική μορφή τους,
με ΚΟΙΝΟ γνώρισμα μιας ενστικτώδους και χαμηλής στάθμης διανόηση και επικοινωνία,
(όπως συμβαίνει τώρα), έτσι, από την άλλη πλευρά θα είχαμε ένα σύνολο ζώων (εκτός των πιθηκοειδών και των ομοίων τους), εξελιγμένων σε σκεπτόμενα όντα, με την ανάλογη διαφορετική μορφή τους, με το ΚΟΙΝΟ γνώρισμα της ακριβούς ίδιας υψηλής ποιότητας διανόηση και επικοινωνία που διαθέτει ο άνθρωπος (όμως, αυτό ΔΕΝ συμβαίνει τώρα).
Άρα, στο θέμα της εξέλιξης, αρμόδια να απαντήσει, είναι ΜΟΝΟ, η πραγματικότητα που εμφανίζεται μπροστά μας.
Ποια είναι η απάντηση της πραγματικότητας;
Ας την παρακολουθήσουμε:
ΔΕΝ υπάρχει η εξέλιξη. Διότι αν υπήρχε, θα συνέβαινε οπωσδήποτε το εξής: Θα παρουσίαζα μπροστά σας, και ορισμένα διάφορα όντα (= εξελιγμένα ζώα εκτός των πιθηκοειδών και των ομοίων τους), διαφορετικής μορφής μεταξύ τους και με τον άνθρωπο, αλλά με την ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια νοημοσύνη του.

Όπως αντιλαμβανόμαστε, το φως της πραγματικότητας, αποδεικνύει την περιγραφή της Αγίας Γραφής. = Όλη η ζωντανή ύπαρξη (με εξαίρεση τον άνθρωπο) με κοινό γνώρισμα, μιας χαμηλής στάθμης διανόηση και επικοινωνία.
Ένα ΜΟΝΟ ον με εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) = ο άνθρωπος!!!
Κάθε νοήμον άνθρωπος, εκτιμώντας τη μοναδική αυτή εξαίρεση του ανθρώπου,
σε σχέση με ΟΛΗ την υπόλοιπη ζωντανή ύπαρξη, ευνόητο είναι,
να βγάλει το ασφαλές συμπέρασμα, ότι πίσω από το φαινόμενο της ζωής υπάρχει Σχέδιο.
Και αφού υπάρχει Σχέδιο, φυσικό είναι να υπάρχει και Ο Σχεδιαστής = Ο Θεός.

Επιστημονικοτατη η αναλυση σου. Πραγματικα δεν χρειαζεται τιποτα περισσοτερο να κανει ολοκληρη η επιστημη, παρα να διαβασει αυτο το ποστ που μεσα σε μερικες προτασεις κυριολεκτικα ισοπεδωνει ολα τα επιχειρηματα και τις αποδειξεις που εχουμε συλλεξει μετα απο ερευνα και παρατηρηση... ευγε!

Slay
30-04-2014, 15:31
Vassilis, ειναι προφανες οτι δεν εχεις ιδεα για την εξελιξη, εαν σε ενδιαφερει διαβασε το βιβλιο του Δαρβινου (http://www.24grammata.com/wp-content/uploads/2011/01/Charles-Darwin-I-Katagogi-Tvn-Eidon.pdf), και μετα μπορεις να προσπαθησεις να αντικρουσεις την θεωρια

odytsak
30-04-2014, 18:57
https://www.youtube.com/watch?v=ObuEzc_DM0U

Vassilis_1
01-05-2014, 14:25
...Ειχα καιρο να διαβασω τοσες πολλες τριχες μαζεμενες σε τοσες λιγες φρασεις.....
Ναι ε!!! Μια εξελικτικός βιολόγος όχι μόνο δεν θεώρησε “τρίχες” σχετικό ερώτημά μου που είχε τεθεί εδώ
http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=43&t=4706&start=180#p110995
αλλά και εξεδήλωσε άγνοια απάντησης.

Γιατί και ορισμένα άλλα είδη ζώων (εννοούνται, ζώα και εκτός
των διαφόρων κατηγοριών: πιθήκων, χιμπατζήδων,
ουρακοτάγκων κλπ. όμοιά τους), δια της εξελικτικής οδού,
με την διαφορετική τους μορφή,
δεν έφτασαν στον απαραίτητο βαθμό πολυπλοκότητας,
ώστε να αναπτύξουν και αυτά λογική και ομιλία,
την ίδια χρονική περίοδο, με το άλλο ζώο, που σύμφωνα
με την εξελικτική θεωρία, ανέπτυξε λογική και ομιλία;
Ας παρακολουθήσουμε τώρα την απάντηση της βιολόγου:
http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=43&t=4706&start=180#p110997

Ε αυτό είναι το ωραίο, ότι υπάρχουν ακόμη αναπάντητα ερωτήματα
για να τα διερευνήσει η επιστήμη.
Ομολόγησε δηλαδή, ευθαρσώς και αξιέπαινα, άγνοια απάντησης, και δεν προσέφυγε σε φτηνές δικαιολογίες.

Συνεπώς, το παράδειγμα της βιολόγου, καλό είναι, να σας γίνει μάθημα ώστε να απαντάτε σωστά.

Λοιπόν, προσαρμοσθείτε με τη λύση της άγνοιας, αυτή θα συντροφεύει μόνιμα αυτούς που αποδέχονται το εξελικτικό παραμύθι.

odytsak
01-05-2014, 15:04
To thread έχει θέμα τη θρησκεία η οποία είναι μια εφεύρεση των ανθρώπων, γι'αυτό εξάλλου υπάρχουν εκατοντάδες θρησκείες.

Το αν υπάρχει Θεός δεν το γνωρίζει κανείς,
όσο ακραίο ακούγεται όταν κάποιος ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχει Θεός άλλο τόσο ακραίο ακούγεται όταν ισχυρίζεται κάποιος ότι υπάρχει.

Slay
01-05-2014, 15:42
καλα τωρα πλακα μας κανεις ετσι, μαλλον περα απο το γεγονος οτι δεν εχεις την παραμικρη ιδεα για το πως δουλευει η εξελιξη, δεν εχεις και ιδεα στο πως λειτουργει η επιστημη.
Η επιστημη που λες, (και το ξερω θα σου φανει παραλογο στο δικο σου το μυαλο) ΠΟΤΕ δεν ισχυριστηκε οτι εχει ΟΛΕΣ τις απαντησεις. Δεν ειναι ενα δογμα που πιστευει καποια παραμυθια που γραφτηκαν πριν απο 3.500 χρονια, επειδη αυτοι που τα εγραψαν δεν ηξεραν τιποτε καλυτερο να γραψουν.

Το γεγονος οτι ενας επιστημονας αδυνατει να σου απαντησει σε ενα ερωτημα αυτο δεν σημαινει οτι η δικη σου εξηγηση, με μηδεν επιχειρηματα ειναι η σωστη. Επισης και αυτο που θα πω τωρα θα σου φανει παραξενο, αλλα αυτοι που αμφισβητουν τις επιστημονικες θεωριες (σε οποιοδηποτε πεδιο) περισσοτερο απ'ολους, δεν ειναι καποιοι θρησκοληπτοι σαν και εσενα, αλλα οι ιδιοι οι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ. Ετσι προχωρα μπροστα η επιστημη, αμφισβητωντας παντα τον εαυτο της, ψαχνοντας μονιμα την αληθεια, επισης στην επιστημη οταν τα στοιχεια δειχνουν οτι μια θεωρια ειναι λαθος, πεταει την θεωρια και φτιαχνει μια αλλη η οποια να μπορει να ερμηνευσει τα στοιχεια, δεν πεταει τα στοιχεια κρατωντας την ιδια αποψη οπως κανουν ολες οι θρησκειες.

Ποιο προσφατο παραδειγμα που μπορω να θυμηθω ειναι η θεωρια του big bang, οταν πρωτοδιατυπωθηκε υπηρξαν αντιδρασεις απο αρκετους φυσικους, επειδη δεν ταιριαζε στην φιλοσοφια τους το να υπαρχει μια στιγμη δημιουργιας (καθως οι περισσοτεροι ειναι αθεοι). Επειδη ομως δεν ειναι παπαδες, αλλα επιστημονες, απο την στιγμη που τα στοιχεια εδειχναν οτι η θεωρια ηταν σωστη, αποδεχτηκαν την νεα θεωρια, και πλεον ειναι αποδεκτη απο ολους τους αστροφυσικους.

I_HAVE_A_NAME_
01-05-2014, 15:52
Ο τύπος ήρθε για κήρυγμα εδώ όχι για διάλογο. Μην μπαίνετε στον κόπο να συζητήσετε λογικά μαζί του.
2-3 σελίδες είδα από το forum που έβαλε ο ίδιος στα link και αυτό κάνει μπαμ.
Όταν έχεις μες στο μυαλό σου σφηνωμένη μια θρησκεία (το ίδιο συμβαίνει και με τις θεωρίες συνωμοσίας) ότι στοιχεία και αν βρεθούν μπροστά σου θα τα εξετάσεις με σκοπό να επιβεβαιώσεις αυτή την θρησκεία/θεωρία που έχεις στο μυαλό σου και όχι με ορθή κρίση και πραγματική θέληση για την εύρεση της αλήθειας.
Εάν αυτά τα στοιχεία δεν σε βολεύουν απλά θα ψάξεις να βρεις κάποια άλλα που θα το κάνουν.


EDIT:Από το εν λόγω site τον έκαναν ban λόγω ακατάσχετου trolling.
Έχει πάρει σβάρνα ότι forum βρίσκει για να κάνει το κήρυγμα του. Από forum για γονείς μέχρι τους 4 τροχούς!! :a010bg:

rookie
01-05-2014, 16:30
To thread έχει θέμα τη θρησκεία η οποία είναι μια εφεύρεση των ανθρώπων, γι'αυτό εξάλλου υπάρχουν εκατοντάδες θρησκείες.

Το αν υπάρχει Θεός δεν το γνωρίζει κανείς,
όσο ακραίο ακούγεται όταν κάποιος ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχει Θεός άλλο τόσο ακραίο ακούγεται όταν ισχυρίζεται κάποιος ότι υπάρχει.

Δεν ειναι ετσι Οδυσσεα......διοτι το βαρος για την αποδειξη της ΥΠΑΡΞΗΣ καποιου πραγματος, πεφτει σε αυτον που το ισχυριζεται και οχι στον απεναντι....

Vassilis_1
02-05-2014, 21:57
Ωστόσο με τη βιολόγο επικοινώνησα πάλι εδώ
http://www.forums.gr/showthread.php?34504-%C5%EE%DD%EB%E9%EE%E7-%C5%ED%FE%F3%F4%E5-%F4%E7-%F6%F9%ED%DE-%F3%E1%F2-%F3%F4%E7%ED-%F5%F0%E5%F1%DC%F3%F0%E9%F3%E7-%F4%E7%F2-%E4%E9%E4%E1%F3%EA%E1%EB%DF%E1%F2-%F4%E7%F2-%C5%EE%DD%EB%E9%EE%E7%F2-!!&p=1419020&viewfull=1#post1419020 (http://www.forums.gr/showthread.php?34504-%C5%EE%DD%EB%E9%EE%E7-%C5%ED%FE%F3%F4%E5-%F4%E7-%F6%F9%ED%DE-%F3%E1%F2-%F3%F4%E7%ED-%F5%F0%E5%F1%DC%F3%F0%E9%F3%E7-%F4%E7%F2-%E4%E9%E4%E1%F3%EA%E1%EB%DF%E1%F2-%F4%E7%F2-%C5%EE%DD%EB%E9%EE%E7%F2-!!&p=1419020&viewfull=1#post1419020)όπου επιχείρησε να κάνει μια τούμπα. Ιδού:

Επίσης, για να ξεκολλήσω τη ρετσινιά της αχρηστης και την ταμπελίτσα της άγνοιας, ας μου επιτραπεί να απαντήσω στο ερώτημα "γιατί ένας οργανισμός ανέπτυξε λογική ενώ άλλοι όχι".
Οι διάφοροι οργανισμοί αναπτύσσουν διαφορετικά χαρακτηριστικά που μακροπρόθεσμα συσσωρεύονται και οδηγούν σε ειδογένεση, επειδή υφίστανται διαφορετικές πιέσεις από το εκάστοτε περιβάλλον στο οποίο βρίσκονται και επειδή η γονιδιακή δεξαμενή πάνω στην οποία επιδρούν αυτές οι πάντα διαφορετικές πιέσεις είναι επίσης διαφορετική.
Στο τελευταίο σχόλιο της επικοινωνίας μας, έκανα προσπάθεια να την πείσω ώστε να δεχθεί τελικά πάλι την συμφέρουσα σε αυτήν ταμπελίτσα της άγνοιας: http://www.forums.gr/showthread.php?34504-%C5%EE%DD%EB%E9%EE%E7-%C5%ED%FE%F3%F4%E5-%F4%E7-%F6%F9%ED%DE-%F3%E1%F2-%F3%F4%E7%ED-%F5%F0%E5%F1%DC%F3%F0%E9%F3%E7-%F4%E7%F2-%E4%E9%E4%E1%F3%EA%E1%EB%DF%E1%F2-%F4%E7%F2-%C5%EE%DD%EB%E9%EE%E7%F2-!!&p=1419121&viewfull=1#post1419121

Εκτός του ότι όλα αυτά που γράφεις είναι αυθαίρετα, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι επινόησες απάντηση σε ένα θέμα που είχες δηλώσει άγνοια.
Την πιο όμως, σαφή απάντηση και, σε αυτά τα αυθαίρετα που επινόησες, την έχεις ήδη δώσει εσύ στον εαυτό σου εδώ! http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=43&t=4706&start=200#p111146

Η παραδοχή της άγνοιας είναι σοφία. Η εμμονή επινόησης "απαντήσεων" εν μέσω άγνοιας είναι μωρία

Σε συμβουλεύω να προτιμήσεις καλύτερα, την ταμπελίτσα της σοφής άγνοιας. Και να αποδείξεις επί τέλους ότι δεν αντιφάσκεις με τον εαυτό σου.
Άλλωστε θα έχεις παρηγοριά την ορισμένη επιστημονική κοινότητα, στην οποία, ως στηρίζουσα τη θτε ανήκεις, που βασικό χαρακτηριστικό της είναι η άγνοια.
=================
Τώρα, επειδή πολύς λόγος γίνεται για την επιστήμη, καλό είναι, να κάνουμε μια μαθηματική ακτινογραφία στη δεσποινιδούλα μας:

ΠΡΟΛΟΓΟΣ

Είναι γεγονός ότι πολλές καταστάσεις στη ζωή μας έχουν υπερτιμηθεί.
Μία τέτοια κατάσταση είναι και αυτή της επιστήμης.
Επειδή έχει διαπιστωθεί ότι η υπερτίμηση της επιστήμης είναι άκρως επιβλαβής
για τους ανθρώπους, επιχειρούμε την προσπάθεια αυτή, ώστε να καταδειχθεί
η πραγματική κατάστασή της.

Για να γνωρίζουμε και αντιμετωπίζουμε καταστάσεις με βάση
την πραγματική τους αξία και όχι με μεγεθυντικούς φακούς.

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ

Επειδή όλοι πρέπει να γνωρίζουμε τις πραγματικές μας δυνάμεις,
σύμφωνα και με ένα γνωμικό: «Γνώθι σαυτόν», έτσι και η επιστήμη.

ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΑΥΤΗΝ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ

Η επιστήμη μέχρι σήμερα έχει κάνει πολλές και σημαντικές ανακαλύψεις. Αναμφισβήτητα όμως η πιο αντιπροσωπευτική και φανταστική γενικά επιτυχία της, είναι η κατάκτηση της σελήνης.

Αυτήν την πρόοδο της επιστήμης θα παραβάλλουμε με την πρόοδο της ηλικίας του ανθρώπου.

Το αποτέλεσμα θα είναι άκρως παραστατικό και θα αποδεικνύει με μαθηματική ακρίβεια την πραγματική δυναμικότητά της.

ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΡΙΑ ΣΥΝΟΛΑ

1) Σύνολο κατακτηθέντων αστρικών σωμάτων από την επιστήμη = ένα (1), αυτό της σελήνης.
2) Σύνολο υπαρχόντων αστρικών σωμάτων που βρίσκονται στο σύμπαν. Βάζουμε
3.155.760.000. Απ’ ότι ακούμε είναι περισσότερα. Τα μαθηματικά όμως δεν «κολλάνε» σ’ αυτές τις λεπτομέρειες (= στο ότι η επιστήμη δε γνωρίζει τον ακριβή αριθμό, του συνόλου των αστρικών σωμάτων).
Το αποτέλεσμα θα είναι αναλογικό και αν έστω ο παραπάνω αριθμός αυξομειώνεται, με μαθηματική ακρίβεια θα αυξομειώνεται και η ηλικία της επιστήμης βάσει της προόδου της.
3) Σύνολο ζωής του ανθρώπου. Βάζουμε εκατό (100) έτη.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Η επιστήμη, με βάση την πρόοδό της, κατατάσσεται από πλευράς δυναμικότητας, στην ενός (1) δευτερολέπτου, ηλικία του ανθρώπου, δηλαδή στην κατάσταση νεογνού.

Και για να νιώσουμε καλύτερα το ουσιαστικό αποτέλεσμα, θα κάνουμε έναν παραλληλισμό: Τι λέμε στο νεογνό; Μη εκεί, τζίζ. Τι λέμε στην επιστήμη νεογνό; Μη επιχειρείς να κατακτήσεις τον ήλιο, τζίζ. Kαι τα δύο νεογνά, υπακούουν, το ίδιο. Πλήρης ταύτιση!

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ

Χρησιμοποιούμε για τον προσδιορισμό της ηλικιακής κατάστασης του ανθρώπου, διάφορους χαρακτηρισμούς, όπως: νεογνό, νεαρός, μεσήλικας, γέρος κλπ. και τους καλούμε ανάλογα με το σύνολο των ετών που ζει ο άνθρωπος.
Λοιπόν, ο χαρακτηρισμός «νεογνό», για την επιστήμη δεν είναι υποτιμητικός διότι είναι πραγματικός.
Σύμφωνα με την πρόοδό της, (=κατάκτηση ενός (1) αστρικού σώματος), σε αναλογική σχέση με το σύνολο των ακατάκτητων αστρικών σωμάτων που βρίσκονται στο σύμπαν.
Και βέβαια, δεν μπορούμε να αρνηθούμε τη μαθηματική ακρίβεια.

ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ

Για να πάει η επιστήμη νεογνό νηπιαγωγείο, πρέπει να κατακτήσει 189.345.000 αστρικά σώματα και με ρυθμούς κατάκτησης, ανά 40 χρόνια, κάθε αστρικού σώματος, πρέπει να περάσουν 7.573.824.000 χρόνια. Μάλιστα, για να πάει νηπιαγωγείο, μη ξεχνάμε.

Πάντως κάναμε δώρα στην επιστήμη νεογνό, έτσι επιπλέον για να τη βγάλουμε μεγαλύτερη.
Το σύνολο των αστρικών σωμάτων που υπολογίσαμε είναι μικρό και αυτό της ζωής του ανθρώπου μεγάλο. Τι να κάνεις… τα νεογέννητα αγαπιούνται!

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΧΙΜΑΙΡΕΣ

Εάν η κορυφή των αστρικών σωμάτων έχει συγκεκριμένο αριθμό και μπορεί η επιστήμη νεογνό με την πρόοδό της να μειώσει την απόσταση που τη χωρίζει από την κορυφή αυτή, υπάρχουν όμως δημιουργήματα στο σύμπαν που δεν έχουν κορυφή. Είναι αχανή.
Όπως ο ουρανός. Άντε πήγαινε να βρεις την αρχή και το τέλος του.
Άρα, σε γενικές γραμμές η «κορυφή» του όρους που λέγεται σύμπαν είναι αχανής. Και ασφαλώς η αληθινή πρόοδος συνίσταται στο να μειώσεις την απόσταση, από την κορυφή που θέλεις να κατακτήσεις. ( Όπως π.χ. η μείωση της απόστασης από την κορυφή του συνόλου των αστρικών σωμάτων). Έλα όμως που το όρος του σύμπαντος είναι αχανές! (= Στην οριζόντια και κάθετη έκτασή του). Άρα, είναι αμείωτη η απόσταση από την «κορυφή» του!
Έτσι, μοιραία η όποια πρόοδος της επιστήμης εσαεί θα κυμαίνεται στους «πρόποδες» του όρους αυτού, στο μηδέν (0) δηλαδή.
Για να γίνει περισσότερο κατανοητό αυτό: (Παράδειγμα παραστατικής ανάγκης) Σ’ αυτό το αχανές όρος του υλικού σύμπαντος δημιουργούμε σκαλοπάτια που φυσικά στην οριζόντια έκτασή τους είναι αχανή. Τα οποία χαρακτηρίζονται με αριθμούς που όπως ξέρουμε είναι και αυτοί άπειροι.
Φυσικό είναι, εμείς αφού ζούμε στη γη, να χρησιμοποιήσουμε ως ΒΑΣΗ το σκαλοπάτι εκείνο που ευθυγραμμίζεται με την επιφάνεια της γης. (= Κατά χάρη πρόποδες του αχανούς αυτού όρους ). Η οποία γη καταλαμβάνει ένα μέρος, της οριζόντιας και αχανούς έκτασής του.
Επόμενο είναι, αυτό το σκαλοπάτι να χαρακτηρίζεται με τον αριθμό μηδέν (0), τεραστίων σε ύψος και πλάτος διαστάσεων και να ακολουθούν αντίστοιχα, οι επόμενοι αριθμοί για να χαρακτηρίσουν τα καθοδικά και ανοδικά αχανή σκαλοπάτια.
Ως είναι φυσικό, η επιστήμη βρίσκεται σε ένα τμήμα του ΒΑΣΙΚΟΥ σκαλοπατιού, που ευθυγραμμίζεται με την επιφάνεια της γης. Και οφείλει, μαζί με την πρόοδό της στις γενικές επιστήμες, να κατακτήσει σπιθαμή προς σπιθαμή, όλο το όρος του υλικού σύμπαντος, στην οριζόντια και κάθετη έκτασή του.
Ο στόχος αυτός – όπως είναι λογικό – χρειάζεται μεθοδικότητα. Πρέπει ΠΡΩΤΑ να κατακτήσει τη ΒΑΣΗ του σκαλοπατιού στην οποία βρίσκεται τώρα, σε όλη την οριζόντια έκτασή της και μετά να ανέβει στο επόμενο σκαλοπάτι.
Π.χ. 1) Όπως ο κτίστης όταν πρόκειται να κτίσει έναν τοίχο: Συμπληρώνει ΠΡΩΤΑ τη ΒΑΣΗ του μπετόν, προοδευτικά, τούβλο – τούβλο, σε όλη την οριζόντια έκταση του μελλοντικού τοίχου.
Και ΜΕΤΑ, σε αυτή τη σειρά των τούβλων κτίζει τις επόμενες ανοδικές σειρές, έως ότου ολοκληρωθεί ο τοίχος σε όλη την οριζόντια και κάθετη έκτασή του.
2) Όπως όταν πρόκειται να γεμίσουμε μια μπανιέρα με νερό: Ανοίγουμε την μπαταρία και βλέπουμε ότι ΠΡΩΤΑ, προοδευτικά, συμπληρώνεται με νερό η ΒΑΣΗ της μπανιέρας σε όλη την οριζόντια έκτασή της. Και ΜΕΤΑ, η στάθμη του νερού ανεβαίνει, έως ότου γεμίσει όλη η οριζόντια και κάθετη έκτασή της. Ό, τι πετυχαίνεται στα παραδείγματα είναι αδύνατο να πετύχει η επιστήμη. Διότι η οριζόντια έκταση του ΒΑΣΙΚΟΥ σκαλοπατιού στο οποίο βρίσκεται, είναι απλά αχανής.
Άρα αμείωτη, άρα ακατάκτητη, με την όποια σε γενικές γραμμές πρόοδό της.
Γι’ αυτό μοιραίο είναι, να βρίσκεται ΠΑΝΤΑ στη ΒΑΣΗ αυτού του σκαλοπατιού. Δηλαδή, στους πρόποδες του όρους όπου ορθώνεται ο ογκώδης αριθμός μηδέν. Μη μπορώντας η καημένη, ποτέ, να μπουσουλήσει στο επόμενο ανοδικό σκαλοπάτι. (ΠΑΝΤΟΤΙΝΟ νεογνό γαρ).

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Η Αξιολόγηση της επιστήμης δεν πρέπει να γίνεται σύμφωνα με τη ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΗ συγκριτική μέθοδο ( = συγκριτικός υπολογισμός της προόδου της, σε σχέση με την απόσταση που έχει από το παρελθόν), όπως λανθασμένα γίνεται τώρα. Διότι αυτή η μέθοδος, μας δημιουργεί μεγεθυντικούς φακούς με συνέπεια να βλέπουμε το νεογνό, σαν γίγαντα.
Αλλά η αξιολόγηση της επιστήμης πρέπει να γίνεται σύμφωνα με τη ΣΦΑΙΡΙΚΗ συγκριτική μέθοδο ( = συγκριτικός υπολογισμός της προόδου της και σε σχέση με την απόσταση που έχει από το παρελθόν, αλλά και σε σχέση με την ιλιγγιώδη και αμείωτη απόσταση που έχει από την αχανή «κορυφή» του σύμπαντος και γενικά της τελειότητας ). Δηλαδή η σφαιρική συγκριτική μέθοδος επειδή ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ σε συγκρίσεις δύο (2) ειδών, είναι πέρα για πέρα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ.

Στο σημείο αυτό ας αναφέρουμε ορισμένα - από τα πολλά - παραδείγματα που διδάσκει ΤΟ ΑΝΩΤΑΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΚΗΣ ΖΩΗΣ, που έχουν σχέση με τη σφαιρική συγκριτική μέθοδο: 1) Έναν 17χρονο άνθρωπο τον λέμε «νεαρό». Πριν από τον χαρακτηρισμό μας, αυτόματα χρησιμοποιήσαμε τη σφαιρική συγκριτική μέθοδο. (=Υπολογίσαμε την απόσταση της ηλικίας του και από την αρχή της γέννησής του και από το τέλος της κορυφής του μέσου όρου της επίγειας ζωής του ). Και επειδή η απόσταση της συγκεκριμένης ηλικίας του, είναι πιο μακριά από το μέσο
όρο της επίγειας ζωής του και πιο κοντά στη γέννησή του, τον χαρακτηρίσαμε «νεαρό».
2) Σε πρωτάθλημα που συμμετέχουν 16 ομάδες. Μία ομάδα βρίσκεται στη 13η θέση, λέμε ότι η ομάδα αυτή είναι στις «τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας». Πάλι εδώ, πριν από τον χαρακτηρισμό μας, αυτόματα χρησιμοποιήσαμε τη σφαιρική συγκριτική μέθοδο. (=Υπολογίσαμε την απόσταση της συγκεκριμένης θέσης και από το τέλος και από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα). Και επειδή η απόσταση της 13ης θέσης, είναι πιο μακριά από την κορυφή της βαθμολογίας και πιο κοντά στο τέλος αυτής, χαρακτηρίσαμε την ομάδα ότι ανήκει στις «τελευταίες θέσεις».

Όπως λοιπόν στις περιπτώσεις των παραδειγμάτων, για να χαρακτηρίσουμε τις διάφορες καταστάσεις, ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, χρησιμοποιήσαμε τη σφαιρική συγκριτική μέθοδο, έτσι, για να χαρακτηρίσουμε την κατάσταση της επιστήμης ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, είμαστε ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να χρησιμοποιήσουμε τη σφαιρική συγκριτική μέθοδο, που ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ, με αποτέλεσμα να είμαστε υποχρεωμένοι να μην μπορούμε να κάνουμε λάθος.
Επί τέλους! Δε χρειάζονται οι μεγεθυντικοί φακοί, τελείως άχρηστοι. Γιατί θα έχουμε μια διαυγή, τέλεια και αποδεδειγμένη εικόνα, η οποία δημιουργείται από την αδυναμία της επιστήμης – με την όποια πρόοδό της – να μειώσει την ιλιγγιώδη απόσταση που τη χωρίζει, από την αμείωτη «κορυφή» του αχανούς σύμπαντος και γενικά της τελειότητας.
Με μοιραίο επακόλουθο, η εμφανιζόμενη και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ εικόνα, απαλλαγμένη πλέον από τους μεγεθυντικούς φακούς, να την χαρακτηρίζει στην ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ κατάστασή της σε επίπεδο νεογνού.

Συζητούσα με κάποιον που είχε αντίθετες απόψεις στα όσα του έλεγα, αλλά προς τιμή του, μου είπε κάτι το σοφό: - Θα το αποδώσω κάπως ελεύθερα ενθυμούμενος το νόημά του. «Ο άνθρωπος σε σύγκριση με το τίποτα έχει κάνει πολλά, σε σύγκριση όμως με το απόλυτο, το τέλειο, δεν έχει κάνει τίποτα». Ποιός νοήμων μπορεί να διαφωνήσει με το σοφό αυτό απόφθεγμα; Το οποίο απηχεί τα όσα γράφτηκαν εδώ.

ΜΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ

Η επιστήμη έχει σημειώσει μεγάλη πρόοδο. Μπορεί και λύνει το πρόβλημα της αρχής του σύμπαντος και της ζωής, έχει κατακτήσεις στο θέμα της υγείας, μέχρι και μεταμόσχευση καρδιάς έφθασε στο σημείο να πετυχαίνει, κάνει θαύματα.

ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ

Σ’ ευχαριστώ για την πάσα που μου κάνεις.
Σχετικά με τα θαύματα που κάνει η επιστήμη στον τομέα της υγείας, φυσικά αστειεύεσαι.
Κάνε επισκέψεις στα άσυλα ανιάτων και εκεί θα διαπιστώσεις ένα πραγματικά μεγάλο θαύμα!
Πως μπορεί η επιστήμη, ενώ παρατηρεί αυτές τις ασθένειες επί χιλιάδες χρόνια, να έχει τα χέρια της συνεχώς αγκυλωμένα στην ανάταση; Αυτό όντως είναι, είναι μεγάλο θαύμα!!!
Όσον αφορά ότι μπορεί και λύνει το πρόβλημα της αρχής του σύμπαντος και της ζωής, πάλι φυσικά αστειεύεσαι.
Εδώ, δεν μπορεί να κάνει το ελάχιστο, να επισκεφθεί τον ήλιο.
Να πούμε και για το πιο δύσκολο που δεν μπορεί να κάνει;
Υπάρχουν αστρικά σώματα, που λόγω μεγάλων αποστάσεων, πρέπει να περάσουν δισεκατομμύρια χρόνια διαστημικού ταξιδιού για να κατακτηθούν.

Τώρα καταλαβαίνουμε την τρομακτική αδυναμία της επιστήμης ως προς την επίτευξη των στόχων αυτών.

Ας επιστρέψουμε όμως από τις ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΕΣ αδυναμίες της, στις επίγειες.

Είναι τελείως αδύναμη να αντιμετωπίσει τους σεισμούς, που παρατηρεί χιλιάδες χρόνια και εξακολουθεί να κρύβεται κάτω από το τραπέζι.
Μα τι γράφω; Με πληροφόρησε ένα μήνυμα ως εξής: «Σχεδόν όλοι που απλά βουτούν και κρύβονται κάτω από κάτι (=άρα και τραπέζι) όταν καταρρέει ένα κτίριο συνθλίβονται μέχρι θανάτου.»
Η καημένη επιστήμη ούτε κάτω από το τραπέζι δεν μπορεί να σωθεί!!!
Δεν έχει απάντηση στις προαναφερθείσες ασθένειες που επίσης παρατηρεί χιλιάδες χρόνια. Kαι θα έχει απάντηση στο πρόβλημα της αρχής του σύμπαντος και της ζωής, θέμα που δεν μπορεί να παρατηρήσει; ΕΛΕΟΣ!!!
Και όπου, όπως ξέρουμε, λείπει η παρατήρηση, μοιραία λείπει και η απόδειξη. (Αυτός είναι απαράβατος επιστημονικός όρος).

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Μετά την αναφορά των τρομακτικών και ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΩΝ αδυναμιών της επιστήμης, το συμπέρασμα βγαίνει μόνο του: Η δύναμή της, σε συνδυασμό με τη γνώση της είναι μικρή έως ανύπαρκτη.
Και εύλογα γεννάται το ερώτημα: Γιατί ντε και καλά να επηρεαζόμαστε θετικά, σε θεωρίες μιάς επιστήμης που η δύναμη και η γνώση της είναι μικρή, σχετική και να μην επηρεαζόμαστε αρνητικά, σε θεωρίες μιάς επιστήμης που Η ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΚΑΙ Η ΑΓΝΩΣΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΗ;
Ένα παράδειγμα για την καλύτερη και παραστατική λήψη των παραπάνω είναι απαραίτητο: Ας υποθέσουμε ένα νεογνό, ότι θα μπορούσε να μιλήσει και να έλεγε: «Εγώ σε λίγο θα σηκωθώ να μαγειρέψω». Δια του ορθολογισμού - λόγω της ακατάσχετης αδυναμίας του - δεν θα απορρίπταμε απριόρι τα λόγια του ως αβάσιμα και δεν θα γελούσαμε με αυτά;
Έτσι λοιπόν, όταν η επιστήμη νεογνό (όπως απέδειξαν τα μαθηματικά) εκφράζει θεωρίες, σε θέματα που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ, άρα μοιραία και να ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ, όπως στο θέμα της αρχής του σύμπαντος και της ζωής (απούσα γαρ κατά τη δημιουργία τους), δια του ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΥ, δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να τις υπολογίζουμε.
Αυτές οι θεωρίες της επιστήμης νεογνού, συνεπώς ΚΑΙ, λόγω της ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙΣΑΣ αστρονομικής και ακατάσχετης αδυναμίας της, σαφώς καθίστανται αβάσιμες και ΑΠΡΙΟΡΙ ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΝΤΑΙ.

Vassilis_1
02-05-2014, 22:04
odytsak έγραψε:
…Το αν υπάρχει Θεός δεν το γνωρίζει κανείς…
Μα, όπως το ψυγείο, η κουζίνα, το αυτοκίνητο, και τόσα άλλα, έχουν δημιουργό τον άνθρωπο, έτσι, και ό άνθρωπος και όλη η υπόλοιπη ζωντανή ύπαρξη, καθώς και τα πάντα, έχουν Δημιουργό το Θεό.

Leon_DiZ
02-05-2014, 22:06
Μα, όπως το ψυγείο, η κουζίνα, το αυτοκίνητο, και τόσα άλλα, έχουν δημιουργό τον άνθρωπο, έτσι, και ό άνθρωπος και όλη η υπόλοιπη ζωντανή ύπαρξη, καθώς και τα πάντα, έχουν Δημιουργό το Θεό.

...Μεγάλη η Χάρη Του. :priest:

AgentPrinny007
02-05-2014, 22:31
Αυτές οι θεωρίες της επιστήμης νεογνού, συνεπώς ΚΑΙ, λόγω της ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙΣΑΣ αστρονομικής και ακατάσχετης αδυναμίας της, σαφώς καθίστανται αβάσιμες και ΑΠΡΙΟΡΙ ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΝΤΑΙ.

Μολις βαφτισες το κρεας ψαρι και το εφαγες... Παλια καλη τεχνικη:p

Slay
03-05-2014, 03:13
Βασιλη το επομενο post που θα κανεις , και δεν θα εχει σχεση με την θεματολογια του forum μας, θα ειναι και το τελευταιο σου. Και για να κανω την ζωη μου ποιο ευκολη, παρε μερικες απαντησεις.


Η επιστήμη μέχρι σήμερα έχει κάνει πολλές και σημαντικές ανακαλύψεις. Αναμφισβήτητα όμως η πιο αντιπροσωπευτική και φανταστική γενικά επιτυχία της, είναι η κατάκτηση της σελήνης.
Κλασσικη σκεψη θρησκοληπτου, πρωτα εχουμε μια θεωρια και μετα προσπαθουμε να κανουμε τα στοιχεια να ταιριαξουν με την θεωρια μας. Παρε μια λιστα με μεγαλες επιστημονικες ανακαλυψεις http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_scientific_discoveries αυτη που σε τσουζει ειναι το 1859, οσο για την κατακτηση της σεληνης? δεν ειναι καν στην λιστα, δεν σου εφτασε αυτο, παρε αλλη μια λιστα http://www.theatlantic.com/magazine/archive/2013/11/innovations-list/309536/#list ωωωωω τι εκπληξη, παλι απουσιασει η τρομερη σου επιστημονικη ανακαλυψη, εδω την πρωτη θεση εχει η τυπογραφια (αυτη θα επρεπε να την μισεις περισσοτερο απο την Εξελιξη, καθως η γνωση ειναι φονικο οπλο κατα της θρησκειας) ενω στην δευτερη θεση ο Ηλεκτρισμος.

Οποτε ολο το κειμενο σου απο το....
Αυτήν την πρόοδο της επιστήμης θα παραβάλλουμε με την πρόοδο της ηλικίας του ανθρώπου. μεχρι το....
να την χαρακτηρίζει στην ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ κατάστασή της σε επίπεδο νεογνού. παει στα σκουπιδια, μιας και ο αρχικος σου συλογισμος ειναι λαθος.


Πως μπορεί η επιστήμη, ενώ παρατηρεί αυτές τις ασθένειες επί χιλιάδες χρόνια, να έχει τα χέρια της συνεχώς αγκυλωμένα στην ανάταση;
η επιστημη δυστυχως για εμας δεν υπαρχει χιλιαδες χρονια, απο το 300 μεχρι και το 1450 περιπου, η ανθρωποτητα εζησε μια πρωτοφανη περιοδο σκοταδισμου, κυριο ρολο σε αυτο επαιξαν καποια ΖΩΑ που λεγοντουσαν χριστιανοι, και σαν απολυτοι καφροι που ηταν εκαιγαν την γνωση αιωνων που ειχαμε απο τους αρχαιους ελληνες και τους ρωμαιους σαν ειδωλολατρικα κειμενα. Ευτυχως υπηρξαν οι αραβες και καταφεραν και γλυτωσαν καποια πραγματα απο την καταστροφη, μεχρι που ζηλεψαν καποια στιγμη και αυτοι και ειπαν να γινουν και εκεινοι ΖΩΑ.


Εδώ, δεν μπορεί να κάνει το ελάχιστο, να επισκεφθεί τον ήλιο.
θελω φωτογραφια του θεουλη σου να κανει τζοκινγκ πανω στον ηλιο, αλλιως μοκο.


Είναι τελείως αδύναμη να αντιμετωπίσει τους σεισμούς, που παρατηρεί χιλιάδες χρόνια και εξακολουθεί να κρύβεται κάτω από το τραπέζι.

οταν μπορεσεις να απαντησεις πως ενα καλος θεουλης , σκοτωνει χιλιαδες κοσμου με φυσικες καταστροφες, τα ξαναλεμε (ΛΟΛ)


Έτσι λοιπόν, όταν η επιστήμη νεογνό (όπως απέδειξαν τα μαθηματικά) εκφράζει θεωρίες, σε θέματα που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ, άρα μοιραία και να ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ, όπως στο θέμα της αρχής του σύμπαντος και της ζωής (απούσα γαρ κατά τη δημιουργία τους), δια του ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΥ, δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να τις υπολογίζουμε.
Αυτές οι θεωρίες της επιστήμης νεογνού, συνεπώς ΚΑΙ, λόγω της ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙΣΑΣ αστρονομικής και ακατάσχετης αδυναμίας της, σαφώς καθίστανται αβάσιμες και ΑΠΡΙΟΡΙ ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΝΤΑΙ.


1. Δεν απεδειξες τιποτε, γιατι εισαι ανικανος να χρησιμοποιησεις λογικη σκεψη.
2. Οτι δεν βλεπεις με τα ματια σου, δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει. Εαν πιστευεις το αντιθετο κανε μια βολτα απο το Pripyat.
3. Ησουν εσυ παρων στην δημιουργια του κοσμου απο τον θεουλη σου, και το ξερεις απο πρωτο χερι? εαν οχι καταριπτεις μονος σου το επιχειρημα (LOL) σου.
4. Απο την στιγμη λοιπον που ΤΙΠΟΤΕ απολυτως στην βιβλο δεν αποδυκνειεται, για να χρησιμοποιησω τα λογια σου.... ΑΠΡΙΟΡΙ ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΝΤΑΙ


Υ.Γ. Σε περιπτωση που ξεχαστεις, διαβασε ξανα το παρον post απο την αρχη.

odytsak
03-05-2014, 03:43
Oπως λέει κι ένα φιλαράκι μου που είναι καραπόντιος... ''ήσανε παρών?'' :a050:

Kapa
03-05-2014, 04:36
Μα, όπως το ψυγείο, η κουζίνα, το αυτοκίνητο, και τόσα άλλα, έχουν δημιουργό τον άνθρωπο, έτσι, και ό άνθρωπος και όλη η υπόλοιπη ζωντανή ύπαρξη, καθώς και τα πάντα, έχουν Δημιουργό το Θεό.

Ετσι οπως το λες, πρεπει να υπαρχει και καποιος Δημιουργος που δημιουργησε το Θεο. Brainstorming...

Παντως μιας που το εφερε η κουβεντα, αν θες να μαθεις για την εξελικτικη θεωρια, σου προτεινω να δεις το πρωτο επεισοδιο της σειρας Cosmos: A Spacetime Odyssey.

Εκει θα παρεις την απαντηση σου, για ποιο λογο ο ενας πιθηκος μπορουσε να μιλησει ενω ο αλλος οχι. Μετα παρε τηλεφωνο και τη βιολογο να της το πεις.

Vassilis_1
03-05-2014, 16:40
Slay έγραψε:
Βασιλη το επομενο post που θα κανεις , και δεν θα εχει σχεση με την θεματολογια του forum μας, θα ειναι και το τελευταιο σου.

Μπορείς να μου υποδείξεις πιο σχόλιό μου είναι εκτός θεματολογίας;

Slay έγραψε:
η ανθρωποτητα εζησε μια πρωτοφανη περιοδο σκοταδισμου, κυριο ρολο σε αυτο επαιξαν καποια ΖΩΑ που λεγοντουσαν χριστιανοι, και σαν απολυτοι καφροι που ήταν…

Καλό είναι να παραθέσω ένα σχετικό κανόνα Λειτουργίας του Ps4forums.gr

V. Απαγορευεται ρητα το επιτηδευμενα ειρωνικο και προκλητικο υφος στα posts με αποψεις που προσβαλουν η μειωνουν αλλους χρηστες εστω κι αν δεν απευθυνονται απευθειας σε αυτους.

Τι λες τώρα Slay, έστω και αν δεν απευθύνεσαι απ’ ευθείας σε μένα, δεν με προσβάλεις όταν αποκαλείς τους Χριστιανούς «ΖΩΑ» και «κάφρους»;

Κυρώσεις για την παραβίαση των παραπάνω Όρων Χρήσης.

Η μη τηρηση των παραπανω κανονων συνεπαγεται και ελλειψη σεβασμου προς ολους τους υπολοιπους χρηστες που τους τηρουν, οι ποινες που θα επιβαλονται θα κυμαινονται απο απλη παρατηρηση…

Περιμένω λοιπόν, να παρατηρήσεις τον εαυτό σου.

Ευχαριστώ.

Vassilis_1
03-05-2014, 16:51
Ετσι οπως το λες, πρεπει να υπαρχει και καποιος Δημιουργος που δημιουργησε το Θεο...
Φίλε Γιώργο, επόμενο ήταν, να διατυπώσεις αυτόν τον συλλογισμό.
Να είσαι σίγουρος όμως, ότι ο προβληματισμός που έθεσες θα λυθεί.

Ο συλλογισμό σου μας υποχρεώνει, στο της δημιουργίας της ζωής καθώς και των πάντων, πρόβλημα να αντιμετωπίσουμε αναγκαστικά δύο λύσεις. Ώστε με αντικειμενικά κριτήρια να επιλεγεί η σωστή λύση:

1) Υπάρχει η χωρίς αρχή και τέλος, απρόσωπη και αυτόματη ενέργεια (1ος νόμος της Θερμοδυναμικής), δια της οποίας, αυτόματα (= χωρίς την επέμβαση του Θεού) δημιουργήθηκε η ζωή καθώς και τα πάντα.
Οπότε δεν ευσταθεί το ερώτημα: «Ποιος δημιούργησε την απρόσωπη και αυτόματη ενέργεια;».

2) Υπάρχει ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, ο οποίος δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα.
Οπότε δεν ευσταθεί το ερώτημα: «Ποιος δημιούργησε το Θεό;».

Θα χρησιμοποιηθεί ο επιστημονικός όρος “Εις άτοπον απαγωγή”, ο οποίος θα δώσει αποδεδειγμένη λύση.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%B9%CF%82_%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF% CE%BD_%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE

Παράθεση ενός τμήματος του επιστημονικού όρου:

Η δομή του επιχειρήματος είναι τέτοια ώστε για να αποδειχθεί πως μία πρόταση είναι αληθής, εκκινούμε από την υπόθεση πως η αντίθετή της είναι αληθής (δηλαδή η αρχική πρόταση είναι ψευδής), και καταλήγουμε σε ένα συμπέρασμα που αποτελεί αντίφαση. Τότε, εφόσον η αντίφαση προέκυψε από διαδοχή έγκυρων συλλογισμών προς ισοδύναμες προτάσεις, η αρχική πρόταση θα πρέπει να είναι σε κάθε περίπτωση αληθής.

Ας παρακολουθήσουμε τώρα, το σχετικό τμήμα του επιστημονικού όρου αναλυτικά, προσαρμόζοντάς τον με το ανακύψαν θέμα. (Η ανάλυση γίνεται με έγχρωμα γράμματα).

“Η δομή του επιχειρήματος είναι τέτοια ώστε για να αποδειχθεί πως μία πρόταση είναι αληθής (Ανάλυση: Όπως π.χ. η πρόταση της Χριστιανικής αποδοχής που εξαγγέλλει ότι βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής υπάρχει ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, ο οποίος δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα), εκκινούμε από την υπόθεση πως η αντίθετή της είναι αληθής (Ανάλυση: Δηλαδή αυτήν την πρόταση που ισχυρίζεσαι η φυσική: Υπάρχει η χωρίς αρχή και τέλος απρόσωπη και αυτόματη ενέργεια δια της οποίας δημιουργήθηκε η ζωή καθώς και τα πάντα) (δηλαδή η αρχική πρόταση είναι ψευδής), και καταλήγουμε σε ένα συμπέρασμα που αποτελεί αντίφαση. (Ανάλυση: Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι η ζωή (καθώς και τα πάντα) ξεκίνησε δια της χωρίς αρχή και τέλος απρόσωπης και αυτόματης ενέργειας, επόμενο ήταν, να εμφανιζόταν και τώρα αυτόματα, χωρίς το γνωστό πολλαπλασιαστικό τρόπο. Συμβαίνει αυτό; Όχι βέβαια. = Αυτό το συμπέρασμα αποτελεί αντίφαση στην πρόταση ότι υπάρχει η χωρίς αρχή και τέλος απρόσωπη και αυτόματη ενέργεια δια της οποίας δημιουργήθηκε η ζωή καθώς και τα πάντα). Τότε, εφόσον η αντίφαση προέκυψε από διαδοχή έγκυρων συλλογισμών (Ανάλυση: Όπως αυτών που αναφέρθηκαν) προς ισοδύναμες προτάσεις, η αρχική πρόταση θα πρέπει να είναι σε κάθε περίπτωση αληθής. (Ανάλυση: Άρα, η αρχική πρόταση = Υπάρχει ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, ο οποίος δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα, είναι αληθής).”

Όπως είδαμε ο επιστημονικός όρος έδωσε τη σωστή λύση.
Απέδειξε, ότι ο Δημιουργός της ζωής καθώς και των πάντων, είναι ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός.

nikon
03-05-2014, 17:11
Ευλόγησον πάτερ Βασίλιε.:47:

odytsak
03-05-2014, 17:29
Αφού είναι για θρησκεία το thread να ευθυμήσουμε και λιγάκι...

Eίμαστε αλάνια κι έχουμε τον ΠΑΟΚ για θρησκεία
και δεν μας τρομάζει η πουτάν@ η αστυνομία.


https://www.youtube.com/watch?v=N2Vh5XMnbDA

Kapa
03-05-2014, 17:30
Ας παρακολουθήσουμε τώρα, το σχετικό τμήμα του επιστημονικού όρου αναλυτικά, προσαρμόζοντάς τον με το ανακύψαν θέμα. (Η ανάλυση γίνεται με έγχρωμα γράμματα).

“Η δομή του επιχειρήματος είναι τέτοια ώστε για να αποδειχθεί πως μία πρόταση είναι αληθής (Ανάλυση: Όπως π.χ. η πρόταση της Χριστιανικής αποδοχής που εξαγγέλλει ότι βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής υπάρχει ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, ο οποίος δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα), εκκινούμε από την υπόθεση πως η αντίθετή της είναι αληθής (Ανάλυση: Δηλαδή αυτήν την πρόταση που ισχυρίζεσαι η φυσική: Υπάρχει η χωρίς αρχή και τέλος απρόσωπη και αυτόματη ενέργεια δια της οποίας δημιουργήθηκε η ζωή καθώς και τα πάντα) (δηλαδή η αρχική πρόταση είναι ψευδής), και καταλήγουμε σε ένα συμπέρασμα που αποτελεί αντίφαση. (Ανάλυση: Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι η ζωή (καθώς και τα πάντα) ξεκίνησε δια της χωρίς αρχή και τέλος απρόσωπης και αυτόματης ενέργειας, επόμενο ήταν, να εμφανιζόταν και τώρα αυτόματα, χωρίς το γνωστό πολλαπλασιαστικό τρόπο. Συμβαίνει αυτό; Όχι βέβαια. = Αυτό το συμπέρασμα αποτελεί αντίφαση στην πρόταση ότι υπάρχει η χωρίς αρχή και τέλος απρόσωπη και αυτόματη ενέργεια δια της οποίας δημιουργήθηκε η ζωή καθώς και τα πάντα). Τότε, εφόσον η αντίφαση προέκυψε από διαδοχή έγκυρων συλλογισμών (Ανάλυση: Όπως αυτών που αναφέρθηκαν) προς ισοδύναμες προτάσεις, η αρχική πρόταση θα πρέπει να είναι σε κάθε περίπτωση αληθής. (Ανάλυση: Άρα, η αρχική πρόταση = Υπάρχει ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, ο οποίος δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα, είναι αληθής).”

Όπως είδαμε ο επιστημονικός όρος έδωσε τη σωστή λύση.
Απέδειξε, ότι ο Δημιουργός της ζωής καθώς και των πάντων, είναι ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός.

Οι λεκτικες εξισωσεις που κανεις απορριπτονται οταν απαντας αρνητικα στο ερωτημα, αν υπαρχει τωρα αυτοματη ενεργεια. Μπορει να μην υπαρχει τωρα, μπορει να υπαρξει σε 1 δις χρονια. Οποτε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ απαντηση στο ερωτημα για το αν υπαρχει Θεος.

Αν τωρα εσυ πιστευεις οτι μεσα σε 10 σειρες κειμενου, απαντησες στην ερωτηση που προβληματιζει το ανθρωπινο γενος και θα συνεχιζει να το προβληματιζει, τοτε σταματω εδω τη κουβεντα γιατι νομιζω οτι μας κοροιδευεις ολους.

modecris
03-05-2014, 18:30
2) Υπάρχει ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, ο οποίος δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα.
Οπότε δεν ευσταθεί το ερώτημα: «Ποιος δημιούργησε το Θεό;».

Ποιες είναι οι αποδείξεις που στηρίζεις το παραπάνω? Η Αγία Γραφή? Δλδ αν πάρω εγώ την Αγία Γραφή και συμπληρώσω πως δεξιά του Θεού δεν κάθετε ο Χριστός αλλά ο Χρήστος (ο modecris βρε) τότε αυτό είναι απόδειξη ώστε κάποιος μελλοντικός Βασίλης γύρω στο 3014 να αποδεικνύει πιθανές αρλούμπες που θα πει τότε?




Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι η ζωή (καθώς και τα πάντα) ξεκίνησε δια της χωρίς αρχή και τέλος απρόσωπης και αυτόματης ενέργειας, επόμενο ήταν, να εμφανιζόταν και τώρα αυτόματα, χωρίς το γνωστό πολλαπλασιαστικό τρόπο. Συμβαίνει αυτό; Όχι βέβαια. = Αυτό το συμπέρασμα αποτελεί αντίφαση στην πρόταση ότι υπάρχει η χωρίς αρχή και τέλος απρόσωπη και αυτόματη ενέργεια δια της οποίας δημιουργήθηκε η ζωή καθώς και τα πάντα)

Πού να συμβεί αυτό? εδώ υπάρχει ήδη ζωή, σε άλλους πλανήτες σίγουρα συμβαίνει αλλά εσύ γιατί είσαι σίγουρος πως όχι?

Slay
03-05-2014, 18:44
Μπορείς να μου υποδείξεις πιο σχόλιό μου είναι εκτός θεματολογίας;
Σε ενα forum με θεμα το playstation? ΟΛΑ.
Δεν εισαι ρε παιδακι μου ουτε καν καλο troll, αντι να προσπαθησεις να δειξεις εστω ενα ενδιαφερον για την θεματολογια μας, εκει κολημα με Logo στον εγκεφαλο να πεις τις ανοησιες σου. Εισαι επισης και κακος εκφραστης των αμφισβητιων της Εξελιξης, ουτε καν να χρησιμοποιησεις επιχειρηματολογια του Inteligent Design δεν ξερεις (και αυτες εχουν καταριφθει απο την επιστημη, αλλα ειναι πολυ ποιο εξυπνες απο τις δικες σου ανοησιες)

Επισης μισο λεπτο να τονισω κατι...

Καλό είναι να παραθέσω ένα σχετικό κανόνα Λειτουργίας του Ps4forums.gr
Εσυ τωρα ποια νομιζεις οτι ειναι η θεματολογια του forum? τι ακριβως δεν καταλαβες απο την φραση..

Βασιλη το επομενο post που θα κανεις , και δεν θα εχει σχεση με την θεματολογια του forum μας, θα ειναι και το τελευταιο σου.

προφανως και τιποτε, γιατι ο κολημενος δεν βλεπει τιποτα αλλο απο αυτο που θελει να δει. Σου εβαλα μαλιστα και υπενθυμιση στο τελος...

Υ.Γ. Σε περιπτωση που ξεχαστεις, διαβασε ξανα το παρον post απο την αρχη.
Αλλα σιγα μην επαιρνες χαμπαρι εσυ.


Περιμένω λοιπόν, να παρατηρήσεις τον εαυτό σου.

μπααα προτιμω να παραιτησω εσενα... ΜΟΝΙΜΑ, μιας και δεν εχεις απολυτως τιποτε να προσφερεις εδω μεσα, ουτε καν καλο trolling.

Υ.Γ. Επειδη σε λιγο δεν θα εχει μενει forum στην ελλαδα που δεν θα σε εχει κανει ban, κοιτα να ανοιξεις κανενα blog εαν θελεις να συνεχισεις να γραφεις δημοσια τις ανοησιες σου.

Akrida79
03-05-2014, 19:40
https://www.youtube.com/watch?v=lhY_N7lp0jE

Αλήτες..... τσ τσ τσ τσ....
Θρησκεία υπάρχει. Από τότε που εμφανίστηκε ο άνθρωπος έχει την ανάγκη να πιστεύει κάπου... ακόμα και αυτοί που λένε ότι είναι άθεοι, σε αυτό πιστεύουν-ότι δεν υπάρχει Θεός!
Το αν υπάρχει Θεός ή Διάολος ή οτιδήποτε άλλο δεν το ξέρω, το είχα ψάξει πιο παλιά άλλα δεν βρήκα αυτό που ήθελαν τα αυτιά μου και τα μάτια μου να δούνε.
Ίσως απλά ο "Θεός" να πηγάζει από μέσα μας... να είναι ιδεατό.
Εγώ πάντως προσωπικά πιστεύω στο μέλλον, δεν ξέρω τι θα μάθω, τι θα δω, τι θα ακούσω. Όλα είναι ρευστά. Όλα είναι φυσιολογικά!
Πάντως ακούστε το παραπάνω άσμα από το βίντεο, είναι πολύ ωραίο (και μιλάω ΚΑΘΑΡΑ για βυζαντινή μουσική και όχι για Θρησκεία!)

muku
03-05-2014, 22:56
Slay φλερτάρεις με τα καζάνια της κολάσεως μετά από τέτοιου είδους ban...

Slay
04-05-2014, 01:13
Slay φλερτάρεις με τα καζάνια της κολάσεως μετά από τέτοιου είδους ban...

Ας μην μιλησω για το ποσο "δικαιος" ειναι ενας θεος , οταν υπαρχει μονο μια τιμωρια και αιωνια για καθε ειδους παραπτωμα.

Desmond
25-06-2014, 18:17
https://www.youtube.com/watch?v=d3wBaI4IEBY

dlevel
25-06-2014, 19:41
https://www.youtube.com/watch?v=d3wBaI4IEBY

δεν τον γ@μησε καλά ο γκόμενος το προηγούμενο βράδυ και τη πλήρωσε το παιδάκι. οξω

AgentPrinny007
25-06-2014, 19:52
Ο παπας εκνευριστηκε που ειπε οχι το παιδι γι αυτο σηκωθηκε και εφυγε, οχι επειδη ρωτησε και σεβαστηκε τη γνωμη του που διαβασα στα σχολια. Κοινως, ξεσυνεριστηκε το παιδι...

Desmond
25-06-2014, 20:25
Θεωρώ σωστό ο καθένας να επιλέγει μόνος του την θρησκεία που θέλει να ακολουθήσει, έχοντας σώας τα φρένας και φυσικά όταν έχει ενηλικιωθεί.
Πχ.Οι γονείς μου με έκαναν χριστιανό (ναι ανήκω κ γω στο 97% ΟΧ της Ελλάδας...) σε μια ηλικία που όχι μόνο δεν διέθετα κριτική σκέψη, αντιθέτως μάλιστα, μιλούσα μονολεκτικά και χεζόμουν πάνω μου.Δεν το επέλεξα λοιπον αλλά μου επεβλήθη.

Leon_DiZ
25-06-2014, 20:26
Ισχύει ότι αν πεις 3 φορές όχι δεν σε βαφτίζει - και κανονικά ρωτάνε τον νονό;

dlevel
25-06-2014, 20:29
ε δε μου πάει να ρωτάνε 1 χρονων παιδάκια....

Leon_DiZ
25-06-2014, 20:34
ε δε μου πάει να ρωτάνε 1 χρονων παιδάκια....

Ναι, μόνο που αυτό δεν είναι χρονιάρικο.

AlexandrosQV
25-06-2014, 20:34
Desmond μπορεις ανα πάσα στιγμη να βαφτιστεις/ασπαστεις οτιδήποτε αλλο σαρεσει! Και να αλλάξεις και το όνομα σου σε κατι αλλο. Δεν χρειάζεται να νιώθεις άσχημα!

hakoo
25-06-2014, 20:37
Αλλο ενα βιντεο ανεκτιμητης αξιας, desmond always delivers :a023:
Καλα σου λεει ο Σακης, ψησου για πασταφαριαν να σε μυησω!

muku
25-06-2014, 21:04
Θεωρώ σωστό ο καθένας να επιλέγει μόνος του την θρησκεία που θέλει να ακολουθήσει, έχοντας σώας τα φρένας και φυσικά όταν έχει ενηλικιωθεί.
Πχ.Οι γονείς μου με έκαναν χριστιανό (ναι ανήκω κ γω στο 97% ΟΧ της Ελλάδας...) σε μια ηλικία που όχι μόνο δεν διέθετα κριτική σκέψη, αντιθέτως μάλιστα, μιλούσα μονολεκτικά και χεζόμουν πάνω μου.Δεν το επέλεξα λοιπον αλλά μου επεβλήθη.

Ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι κι εγώ, πως μου επεβλήθη μια ταμπέλα χωρίς να έχω δικαίωμα στην επιλογή. Βέβαια από τη στιγμή που δεν νιώθω χριστιανός δεν με πολυενδιαφέρει πλέον. Στην ταυτότητα δεν φαίνεται, οπότε όπου και αν είναι καταχωρημένο, απλά είναι μια στατιστική πλέον. Λανθασμένη κιόλας. Τουλάχιστον, δεν θα κάνουμε το ίδιο λάθος με τα παιδιά μας, αν κάνουμε...

Desmond
25-06-2014, 22:02
Desmond μπορεις ανα πάσα στιγμη να βαφτιστεις/ασπαστεις οτιδήποτε αλλο σαρεσει! Και να αλλάξεις και το όνομα σου σε κατι αλλο. Δεν χρειάζεται να νιώθεις άσχημα!

Τα σπαέι το αναρχοκομμουνιστικό όνομά μου (Νίκη του λαού) και δεν το αλλάζω με τίποτα!:silly:

FotisGRC
26-06-2014, 00:27
Ισχύει ότι αν πεις 3 φορές όχι δεν σε βαφτίζει - και κανονικά ρωτάνε τον νονό;

Ναι Λεωνιδα ετσι ειναι. Προχθες βαφτισε η κοπελα μου ενα παιδακι και την ρωταει 3 φορες αν θελει να βαφτιστει το μωρο.

Μετα της λεει και καλα οτι νονος δεν ειναι μονο λαμπαδες αλλα αναλαμβανεις μεγσλη ευθυνη επειδη το μωρο δεν μπορει να απαντησει μονο του οποτε απαντας εκ μερους του.

FotisGRC
26-06-2014, 00:29
Θεωρώ σωστό ο καθένας να επιλέγει μόνος του την θρησκεία που θέλει να ακολουθήσει, έχοντας σώας τα φρένας και φυσικά όταν έχει ενηλικιωθεί.
Πχ.Οι γονείς μου με έκαναν χριστιανό (ναι ανήκω κ γω στο 97% ΟΧ της Ελλάδας...) σε μια ηλικία που όχι μόνο δεν διέθετα κριτική σκέψη, αντιθέτως μάλιστα, μιλούσα μονολεκτικά και χεζόμουν πάνω μου.Δεν το επέλεξα λοιπον αλλά μου επεβλήθη.

Και τωρα γιατι δεν πηγαινεις στην εκκλησια για να "διαγραφεις"? Δεν ξερω κατα ποσο γινεται, αλλα αφου χεν θες τοσο πολυ δεν χανεις να κανεις μια ερωτηση

nikon
26-06-2014, 08:57
Θεωρώ σωστό ο καθένας να επιλέγει μόνος του την θρησκεία που θέλει να ακολουθήσει, έχοντας σώας τα φρένας και φυσικά όταν έχει ενηλικιωθεί.
Πχ.Οι γονείς μου με έκαναν χριστιανό (ναι ανήκω κ γω στο 97% ΟΧ της Ελλάδας...) σε μια ηλικία που όχι μόνο δεν διέθετα κριτική σκέψη, αντιθέτως μάλιστα, μιλούσα μονολεκτικά και χεζόμουν πάνω μου.Δεν το επέλεξα λοιπον αλλά μου επεβλήθη.


Ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι κι εγώ, πως μου επεβλήθη μια ταμπέλα χωρίς να έχω δικαίωμα στην επιλογή. Βέβαια από τη στιγμή που δεν νιώθω χριστιανός δεν με πολυενδιαφέρει πλέον. Στην ταυτότητα δεν φαίνεται, οπότε όπου και αν είναι καταχωρημένο, απλά είναι μια στατιστική πλέον. Λανθασμένη κιόλας. Τουλάχιστον, δεν θα κάνουμε το ίδιο λάθος με τα παιδιά μας, αν κάνουμε...Συμφωνώ και με τους 2 σας εκτός από το "επεβλήθη" πιστεύω (και το λέω εκ πείρας) ότι δεν είναι ακριβώς επιβολή το να πρέπει να κάνεις το "λογικό" ή το "συνηθισμένο" ή το όπως αλλιώς θέλετε πείτε το σε μια χώρα που το 97% είναι ΟΧ άρα και στον κύκλο/σόι σου το ποσοστό θα είναι μεγάλο.

Βέβαια αν πρέπει να το κάνεις για διάφορους λόγους ΠΡΕΠΕΙ και να αφήσεις το παιδί να πάρει τον δρόμο που θέλει και όχι να προσπαθείς να του επιβάλεις (εδώ πάει η λέξη) αυτό που εσύ πιστεύεις κάτι που το ζω και με κάνει να αντιπαθώ ακόμα περισσότερο τους φανατικούς με την όποια θρησκεία.

MajereMP44
26-06-2014, 09:03
Εγω θέλω να ρωτήσω τα ποιδια που ειναι άθεοι (ή δεν ειναι Χ.Ο.) σε βαφτισεις ή γάμους κλπ πανε οταν τους καλουν?

nikon
26-06-2014, 09:11
Δεν έχει να κάνει το ένα με το άλλο, το να μη θες να πιστεύεις σε κάτι δεν σημαίνει ότι ξεγράφεις φίλους, συγγενείς κλπ.
Εγώ ναι όταν πρέπει να πάω θα πάω όπως το Σάββατο θα πάω σε γάμο που πρέπει (λόγω δουλειάς) να πάει η γυναίκα μου τι να της πω πήγαινε μόνη σου;;

MajereMP44
26-06-2014, 09:19
Το να παιρνεις μερος σε θρησκευτικα μυστηρια [εκτος και αν μιλαμε π.χ μονο για τη δεξιωση, να συγχαρεις (για ποιο πραμα ακριβως) το ζευγαρι κλπ] ενω δεν εχεις καμμια σχεση με αυτα εχει να κανει για εμενα παντως.Εμενα αν με καλεσουν σε γαμο Ιεχωβαδων δεν θα παω παντως. Και βασικα το σωστο ειναι να καλεσεις αυτους που πραγματικα ξερουν που πηγαινουν.Δεν φταιει ο αθεος που για να μην παρεξηγησει ο φιλος/συγγενης κλπ θα παει να παρακολουθησει ενα μυστηριο που ουσιαστικα το σκεφτεται μονο και γελαει.Φταιει ο φιλος/συγγενης που σε καλεσε που σκατα φιλος/συγγενης ειναι γιατι δεν εχει ιδεα οτι εσυ δεν πιστευεις σε τετοια πραματα και δεν το σεβεται.Τεσπα.

Slay
26-06-2014, 09:25
Εγω θέλω να ρωτήσω τα ποιδια που ειναι άθεοι (ή δεν ειναι Χ.Ο.) σε βαφτισεις ή γάμους κλπ πανε οταν τους καλουν?

ναι, γιατι να μην πας? δεν ειναι υποχρεωτικη η πιστη στην θρησκεια για να παρακολουθησεις μια θρησκευτικη τελετη. Πριν απο αρκετα χρονια ειχα βρεθει στην Βιεννη, εκει σε κεντρικη πλατεια βρισκοταν μια εκκλησια 800 χρονων, και φυσικα και μπηκα , και τραβηξα και βιντεο απο τον ναο. Δεν με εμποδισε δηλαδη η μη πιστη στην θρησκεια στο να θαυμασω ενα εκπληκτικο κτιριο με μεγαλη ιστορια, ασχετως της σημασιας που εχει για τους χριστιανους αυτο. Το ιδιο θα εκανα και με εναν ινδουιστικο ναο, η ακομα και με ενα τζαμι.

MajereMP44
26-06-2014, 09:36
Αυτο ρε συ Slay που εννοω ειναι οτι δεν ειναι τπτ υποχρεωτικο προφανως. Σαν να καλεσεις εναν Παναθηναικο στο Καραισκακης στην τελετη απονομης πρωταθληματος.χαχαχ
τελοσπαντων.Επειδη πεφτει αμπαλιαση απο τον κοσμο και δεν εχει ιδεα ποια ειναι τα μυστηρια της εκκλησιας (τουλαχιστον της ορθοδοξης που γνωριζω εγω) δεν παει να πει οτι ειναι σωστα ολα αυτα που γινονται. Θα παντρευτω εγω και θα καλεσω εναν φιλο αθεο? Βασικα επειδη εχω φιλους 2 παιδια που δεν πιστευουν και ενας πολυ καλος μου φιλος δεν ειανι ορθοδοξος, θα του πω να μην ερθει στο μυστηριο (αν ποτε παντρευτω). Για καποιον που ξερει το λογο που παει στην εκκλησια για να παντρευτει ή να βαφτισει κλπ δεν αποτελει κατι επιφανειακο.Φωναζουμε οποιον ναναι, οπου ναναι...? Αδιακρισια ειναι κατ'εμε παντα αν οχι κατι πολυ χειροτερο (οτι το κανεις για να μαζεψεις κοσμο και να δειξεις ποσο γαματο γάμο κανεις). Καταρχην μονο οι ευχες και τα λογια που λεει ο παπας μεσα στην εκκλησια θα προκαλεσουν γελια στον αθεο.Αν ειναι οντως αθεος.Τωρα αν ειναι τρεντυ αθεος (κυκλοφορουν πολλοι) ΟΚ....κανει και το σταυρο του, αναβει και κερακι.Ταχω δει ολα αυτα....

edit

ο καθενας το βλεπει απο τη μερια του.Για εμενα ειναι ενα θρησκευτικο μυστηριο η τελετη στην εκκλησια π.χ του γαμου.Αν ο καλεσμενος δεν πιστευει γιατι να τον καλεσω? και αυτος θα ερθει για τουρισμο και εγω θα αισθανθω ασχημα που τον καλεσα ευθυς εξαρχης.

nikon
26-06-2014, 09:51
Όταν σε καλεί κάποιος που πιθανόν να μη ξέρει αν εσύ πιστεύεις ή όχι αλλά και να το ήξερε πάλι θα σε καλούσε πας για να τον τιμήσεις με την παρουσία σου δεν πας για καμία εκκλησία, για κανένα μυστήριο, για κανέναν τράγο κλπ κλπ.

Slay
26-06-2014, 09:52
Να σου δωσω προσφατο παραδειγμα, φιλος μου επισης αθεος θα κανει γαμο-βατιση (ειναι ηδη παντρεμενος με πολιτικο) για να μην χαλασει το χατηρι σε γονεις/πεθερικα, και μου ζητησε να τον παντρεψω, και φυσικα αρνηθηκα να ειμαι ενεργο μελος της τελετης. Αυτο ομως δεν θα με εμποδισει να παρεβρεθω στην εκκλησια σαν παθητικο μελος, δηλαδη απλα να παρακολουθησω την τελετη. Δες το καπως αλλιως, ειναι σαν να πηγαινει ενας ανθρωπολογος στην ζουγκλα και να παρακολουθει μια τελετη της φυλης.

Επισης αυτο που εγραψες...

Σαν να καλεσεις εναν Παναθηναικο στο Καραισκακης στην τελετη απονομης πρωταθληματος. το θεωρω επισης λαθος, γιατι προϋποθετει οτι ο αθεος ειναι φανατικος, το καλυτερο παραδειγμα θα ηταν να πεις οτι καλεις καποιον ο οποιος δεν υποστηριζει καμια ομαδα του πρωταθληματος (παρα μονο την Εθνικη) να παρακολουθησει την τελετη που περιεγραψες.

MajereMP44
26-06-2014, 10:13
@Slay
ΕΛα ομως που για εμενα δεν ειναι τοσο επιφανειακο.Θα σε καλεσω να παρακολουθησεις μια θεατρικη παρασταση κατ'εσε? Θα σου πω, αστο ρε φιλε μου.Σε βλεπω καθε μερα, μου ευχεσαι "βιον ανθοσπαρτον" αυριο που θα σε ξαναδω στη δουλεια, στον καφε ή στη δεξιωση.Δεν θελω να γινω αντικειμενο ανθρωπολογικης διερευνισης την ημερα του γαμου μου απο κανεναν, ποσο μαλλον απο φιλο μου :)

Οσο για το παραδειγμα με τον φιλαθλο της Εθνικης Ελλαδος. Ναι ο Αθεος δεν ειναι φανατικος, παει κοντρα ομως στο θεμα των θρησκειων.κατα μια εννοοια ειναι φανατικος εναντιον των θρησκειων. Ακουει για θρηκεια (οποια θρησκεια και να ειναι αυτη) και λεει καλα ενταξει, παραμυθια. δεν ειναι καν οπαδος του "ποδοσφαιρου", ειναι εναντιον του "ποδοσφαιρου". Γιαυτο και για εμενα ειναι ολα της πλακας πλεον. Βρισκεται οποιος ναναι , οπου ναναι και ξαναλεω δεν φταιει αυτος.Και οντως το πιστευω.Το θεωρω μεγιστη υποκρισια και αδιακρισια απο μερους μουνα σε καλεσω σε ενα μυστηριο της θρησκειας μου ενω ξερω οτι εσυ θα ερθεις χατηρικως. Και αν τυχον μου ξεφυγει καποιος στη λιστα καλεσμενων και ειναι ξερω γω ασχετος με τη θρησκεια θα ειναι προς τιμην του να μου πει κοιτα , σε αγαπω σε εκτιμω αλλα δεν θα ερθω στην εκκλησια.θαρθω ομως να φαμε και να πιουμε. Βεβαια, αυτα τα λεω εγω που δεν συμβαδιζω και με τις τασεις της εποχης.Γαμος = γλεντι, κοινωνικη εκδηλωση, να ντυθουμε πρανυφακια, να παιξουμε και 2 μπαλωθιες που ειμαι και απο την κρητη, να παιξουμε και μια κορνα , να αναψει και ο παπας τον μεγαλο πολυελαιο (να τσιμπησει το 50 ευρακι που τον αναψε καλα)....

AlexandrosQV
26-06-2014, 11:12
Εγω συμφωνώ με τη λογική του MajereMP44. Σε ενα τόσο σημαντικό μυστήριο για μένα, δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να παραστεί κάποιος οχι μόνο απλα άθεος αλλα και κάποιος "πιστός" στα χαρτιά. Και αυτο μόνο και μόνο γιατί ο πρώτος θα νιώθει άσχημα και άβολα και ο δεύτερος απλα θα έρθει για τη φαςη! Για μένα το ιδανικό για έναν γάμο που συμβολίζει τόσα πολλα και υπάρχει και η ευλογία του Θεού μεσα σε αυτόν, θα έπρεπε να γίνεται με όσο το δυνατόν λιγότερα άτομα. Τα απαραίτητα δηλαδη και τους πολυ κοντινούς σου ανθρώπους, σε ενα εκκλησάκι χωρις πολλές πολυτελείες, φρου-φρου και αρώματα! Εκεί ειναι ολο το μεγαλείο! Μετα στο τραπέζι ας έρθει η σαρα και η μαρα δεν θα είχα θέμα.

PDS
26-06-2014, 11:26
Το να παιρνεις μερος σε θρησκευτικα μυστηρια [εκτος και αν μιλαμε π.χ μονο για τη δεξιωση, να συγχαρεις (για ποιο πραμα ακριβως) το ζευγαρι κλπ] ενω δεν εχεις καμμια σχεση με αυτα εχει να κανει για εμενα παντως.Εμενα αν με καλεσουν σε γαμο Ιεχωβαδων δεν θα παω παντως. Και βασικα το σωστο ειναι να καλεσεις αυτους που πραγματικα ξερουν που πηγαινουν.Δεν φταιει ο αθεος που για να μην παρεξηγησει ο φιλος/συγγενης κλπ θα παει να παρακολουθησει ενα μυστηριο που ουσιαστικα το σκεφτεται μονο και γελαει.Φταιει ο φιλος/συγγενης που σε καλεσε που σκατα φιλος/συγγενης ειναι γιατι δεν εχει ιδεα οτι εσυ δεν πιστευεις σε τετοια πραματα και δεν το σεβεται.Τεσπα.

Για μενα δεν ειναι αναγκη να γινεις αντιδραστικος ως αθεος. Θελω να πιστευω οτι το βασικο ''πιστευω'' των αθεων ειναι το ''δεν ξερω'', αλλιως δεν μπορουν να διαφερουν απο τους φανατικους χριστιανους.Δεν εχει διαφορα για μενα ο φανατικος αθεος με τον φανατικο χριστιανο.Επισης αυτος που οντας φανατικος και απολυτος αθεος νομιζει οτι ανηκει σε μια ομαδα εξυπνοπουλων και ανωτερων ανθρωπων, εχει χασει την μπαλα.
Ο δικος μου ορισμος του αθεου ειναι πολυ διαφορετικος.

Με λίγα λόγια αν με ρωτάς, δεν μου αρέσει καθολου η ιδεα να παω σε εναν γαμο.Δεν βρισκω καμια λογικη.Θα πηγαινα ομως σε αυτο το πανηγυρι αν χρειαζοταν και θα το εβλεπα ως αυτο που ειναι.
Ενα πανηγυρι, μια παραδοση την οποια δεν καταλαβαινω.Δεν θα μπορουσα να λειτουργησω με φανατισμο δηλαδη και αντιδραστικα.Γιατι δεν υπαρχει φανατισμος στο ''δεν ξερω''.

Edit.Γιατι δεν ειδα τα επομενα ποστς.

Ο φιλος κατ'εμε ακομα και αν για σενα η ενωση ανθρωπων γινεται με βουτιες στα λιμανακια ή 100σταρι στο ΟΑΚΑ, θα ερθει:P
Δεν θα ηταν κακη ιδεα βεβαια να του κανεις μια ερωτηση για το αν θα νιωθει περιεργα η ασχημα στην εκκλησια.

MajereMP44
26-06-2014, 11:38
Και κατι ακομη και σορρυ για τα πολλα ποστς.
Αν και δεν ειμαι 100% σιγουρος, η εννοια του "μυστηριου" εχει αποδεκτες μυημενους και τετοιοι θα παρουν μερος.Αν τυχον αποφασιστει οτι θα παρακολουθησουν το μυστηριο καποιοι για να το μελετησουν(/τουρισμο/περιεργεια/)υποχρεωση ειναι κατι που συμβαινει αλλα ειδικα στο τελευταιο (υποχρεωση) με βρισκει εντελως αντιθετο. Ο αθεος αν ειναι και ευγενικος.. χαλαρα θα παει και αν ειναι και cool ατομο? η καλυτερη του.Θα γελαει 40 χρονια με αυτα που θα δει μεσα στην εκκλησια.

@Nικο (nikon)

Ξερω τι συνηθιζεται να γινεται.Το θεωρω λαθος ομως ρε συ...

@PDS

ναι, γιαυτο και το ειπα ετσι καπως διαφορετικα...οτι υπο μια εννοια ειναι φανατικος.Γενικως ναι δεν εννοω οτι ειναι καφροι οι αθεοι.
Και πραγματικα μπραβο σου που το λες ευθεως, οτι δεν εχεις καμμια σχεση με γαμους και τα θεωρεις πανηγυρια.Και ειναι απολυτως λογικο.Ελα ομως που αυτο το πανηγυρι για εναν που πιστευει ειναι ιερη στιγμη....

nikon
26-06-2014, 11:48
Σεβαστό δεν λέμε τι είναι σωστό και τι όχι γιατί ο καθένας το βλέπει από την πλευρά του απλά σου απαντήσαμε στο τι κάνει ένας άθεος όπως λες (αν και δεν μου αρέσει η λέξη) σε περίπτωση που τον καλέσουν κάπου.

Για να σου φέρω και εγώ ένα παράδειγμα εσύ ακούς μόνο heavy metal και ο/η κολλητός/η σου κάνει πάρτυ γενεθλίων σε παραλιακή μπουζουκλερί θα πας ή όχι;;;

MajereMP44
26-06-2014, 11:52
ουτε παρκαρω (παρακαρα τεσπα τοτε που ειχα αμαξι :P ) σε μπουζουκια απεξω Νικο.Και δεν με καλουν σε τετοια.Οπως και εγω εχω αλλες παρεες για να πιω μπυρα μια στο τοσο σε ροκαδικο.Ο κολλητος μου ειχε γενεθλια τις προαλλες και δεν μου ειπε ελα στο ταδε μαγαζι.Τον ειδα την επομενη και του ευχηθηκα.

PDS
26-06-2014, 11:54
Ελα ομως που αυτο το πανηγυρι για εναν που πιστευει ειναι ιερη στιγμη....

Aυτο ο φιλος σου αθεος θα ειναι καλο να το σεβαστει.Να σεβαστει το γεγονος οτι εσυ ας πουμε(δεν ξερω αν μιλαμε για σενα ή υποθετικα) το θεωρεις ιερη στιγμη και να ειναι εκει.Για σενα θα ερθει οχι για την εκκλησια.
Τωρα τι να πω ,αν πιεζεται τοσο οκ.Κανεις δεν μπορει να ξερει πως νιωθει ο καθενας.

MajereMP44
26-06-2014, 11:57
Μα ειναι δυνατον να μην πιεζεται ρε συ? Να σε καλεσω εγω σε κατι που θα ερθεις χατηρικως? γιατι να στο κανω αυτο? τεσπα.επαναλαμβανομαι μωρε και μεχει πιασει τωρα ποστ-ο-διαρροια, ορεξη για κουβεντα! Σταματηστε με.

PDS
26-06-2014, 12:06
Μα ειναι δυνατον να μην πιεζεται ρε συ? Να σε καλεσω εγω σε κατι που θα ερθεις χατηρικως? γιατι να στο κανω αυτο? τεσπα.επαναλαμβανομαι μωρε και μεχει πιασει τωρα ποστ-ο-διαρροια, ορεξη για κουβεντα! Σταματηστε με.

χαχα οχι ενταξει καλο ειναι να συζηταμε:P

Θα ερθει για σενα και πιστευω οτι θα χαρει να ερθει.
Οπως εγραψα και παραπανω ο αθεος(αν και δεν μου αρεσει η ταμπελα) θελω να πιστευω οτι ξεκινησε να μην πιστευει απο την αμφισβητηση σε αυτα που του πασαραν.Δεν μπορει αυτος ο τυπος να γινει παλι ''χριστιανος'',δλδ να προσπαθει να πασαρει στους επομενους αθεισμο ή να λειτουργει ετσι βλεποντας την εκκλησια ως τον απολυτο εχθρο.Δηλαδη δεν μπορει να ειναι πιο φανατικος απο τους χριστιανους, αλλα περισσοτερο ανοιχτος και χαλαρος.Θα αντεξει να εχει συμμετοχη σε κατι που το βλεπει ως παραδοση.
Εκτος αν το εχει δει τοσο απολυτα και φανατικα.
Για μενα θα μπορουσε να υπαρξει συζητηση με τον φιλο.

ΥΓ.Παντρευεσαι?:P

MajereMP44
26-06-2014, 12:12
οχι ρε τι παντρευομαι εισαι τρελος? :P

AgentPrinny007
26-06-2014, 12:16
Το προβλημα με το γαμο, οπως και με ολα τα μυστηρια, δεν ειναι για το αν θα πρεπει καλεσουμε τον φιλο μας που δεν πιστευει κτλ αλλα για ποιο λογο θελουμε εμεις να κανουμε τη συγκεκριμενη τελετη.

Παραδοση, το θελει ο μπαμπας και η μαμα, τι θα πει η κοινωνια, παντα το ειχα ονειρο να μπω στην εκκλησια τιγκα στο λουλουδι φορωντας τον ουρανο με τ αστρα, να ψαχνω να βρω το σωστο χρωμα στη σωστη αποχρωση στο τριανταφυλλο μηνες πριν για να το φερουν εισαγωγη, να εχω ξεφυλλισει δεκαδες περιοδικα με ολες τις διασημες νυφες για να επιλεξω το μαλλι, κοκκινα χαλια, βιβλια για να γραφουν οι επισκεπτες τις αφιερωσεις τους και ενα σωρο αλλα τετοια που δεν εχουν καμια σχεση με μια θρησκευτικη τελετη ετσι οπως τη φανταζομαι εγω τουλαχιστον.

Οταν λοιπον αποφασισουμε τι θελουμε και γιατι ολα τ αλλα ειναι ευκολα.

PDS
26-06-2014, 12:27
Σωστα.

Για μενα δεν υπαρχει λογος να παντρευτω.:p
Ακομα και στον πολιτικο δεν βρισκω νοημα ,αλλα μην το παμε μακρια.Ας τα βρουμε με τον θρησκευτικο πρωτα:P

tonybsg
26-06-2014, 12:33
Παιδιά, σε συνέχεια της αρχικής ερώτησης του Majere, τις υπόλοιπες γιορτές και πανηγύρια πως τις αντιμετωπίζετε; Εννοώ τις ονομαστικές, τις μεγαλύτερες θρησκευτικές κ.λπ.;

Γενικότερα πάντως η γνώμη μου είναι ότι το σημαντικότερο είναι να είσαι καλός άνθρωπος - όπως κι αν ορίζεται αυτό για τον καθέναν προσωπικά, για την κοινωνία κ.ο.κ.

Τώρα αν θέλει κάποιος να το κάνει και βάσει κάποιου θρησκευτικού πλαισίου, μια χαρά.

Το σίγουρο είναι ότι μπορεί κάποιος να το κάνει και εκτός αυτού, κάτι που δεν θα έπρεπε να ενοχλεί κανέναν φυσικά.

mihalis13
26-06-2014, 12:56
Μην λέτε για γάμους παιδιά...
Εχω να παώ σε γάμο φίλου την Κυριακή και χάνω το Ελλάδα-Κόστα Ρίκα..
Αν δεν έχει βάλει γιγαντοοθονη θα μας χάσει για 2 ώρες...
Βασικά και αυτό θα φύγει να δει τον αγώνα και μετά θα ξαναεπιστρέψει :P

AgentPrinny007
26-06-2014, 12:57
Για μενα δεν υπαρχει λογος να παντρευτω.:p

Δεν μπορω να πω πως διαφωνω:P

και κατι αλλο για να απαντησω στον Majere για το τι θα πρεπει να κανει καποιος που θεωρει τον γαμο ιερη στιγμη.

Αν δεν ειναι ο διδυμος αδελφος της Λουκα τοτε θα πρεπει να ρωτησει πρωτα τον φιλο του, που ξερει οτι δεν πιστευει και θα πρεπει να σεβαστει την αποφαση του οποια κι αν ειναι αυτη. Γιατι η θρησκεια ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση, ετσι κατι που για εμας ειναι ιερο για καποιον αλλο μπορει να μην ειναι και θα πρεπει να μαθουμε να τα ξεχωριζουμε και να μην ειμαστε εκδικητικοι και κακιασμενοι ανθρωποι του στυλ: αυτον δεν τον καλω γιατι δεν πιστευει και κατα πασα πιθανοτητα θα καει στη κολαση μουαχαχα και μουαχαχα (οπως ο παπας στο βιντεο). Στον ιδιο χωρο μπορει ανετα να ειναι αυτος που παντρευεται γιατι πιστευει σε αυτο αλλα αν το επιθυμει να ειναι και αυτος που δεν πιστευει αλλα ερχετε για να δει μια απο τις πιο ιερες και ευτυχισμενες στιγμες του φιλου του.

Σεβασμος και αλληλοκατανοηση

PDS
26-06-2014, 13:01
Παιδιά, σε συνέχεια της αρχικής ερώτησης του Majere, τις υπόλοιπες γιορτές και πανηγύρια πως τις αντιμετωπίζετε; Εννοώ τις ονομαστικές, τις μεγαλύτερες θρησκευτικές κ.λπ.;

To ιδιο ακριβως.
Δεν βρισκω νοημα στο να με παιρνουν τηλ ή να με επισκεπτονται στην γιορτη μου και οχι καποια αλλη μερα, αλλα προς θεου(λολ) δεν δυσανασχετω.Ισα ισα πρακτικα πολλες φορες ειναι ευκαιρια να ξαναμιλησεις με ανθρωπους με τους οποιους εχεις χαθει.Ειναι ας πουμε ενα ενδιαφερον εθιμο.

Οπως ειπα και παραπανω δεν ειναι οτι νιωθω μελος της ομαδας των αθειστων.Ελαχιστες φορες στην ζωη μου εχω χρησιμοποιησει την λεξη αθεος.
Απλα γενικοτερα λειτουργω και νιωθω σαν να μη μου ειχε επιβαλλει ποτε καποιος να πιστευω κατι.Με λιγα λογια δεν ξερω τι συμβαινει ,τι υπαρχει κτλ.
Εφοσον εγω δεν ξερω, αντιδρω σε πραξεις ανθρωπων που προσπαθουν να μου επιβαλλουν κατι που ουτε αυτοι ξερουν.Ποσο μαλλον σε ενα παιδακι(οπως ειδαμε στο βιντεο)
Δεν αντιδρω στην περιπτωση που ειναι να παω στο πανηγυρι που καποιος πιστευει οτι πρεπει να γινει για αυτον.Εκει θα παω(κυριως σε πολυ κοντινα μου προσωπα) και θα το σεβαστω και θα χαρω κιολας αν το χαιρονται.:)


Μην λέτε για γάμους παιδιά...
Εχω να παώ σε γάμο φίλου την Κυριακή και χάνω το Ελλάδα-Κόστα Ρίκα..
Αν δεν έχει βάλει γιγαντοοθονη θα μας χάσει για 2 ώρες...
Βασικά και αυτό θα φύγει να δει τον αγώνα και μετά θα ξαναεπιστρέψει :P

Kαι μετα λενε οτι υπαρχει θεος!!:P:P

Slay
26-06-2014, 13:19
Γαμοι και βαφτισεις ειναι τα ευκολακια, οπως ειπα ηδη εγω τα βλεπω σαν πολιτιστικες εκδηλωσεις της κουλτουρας μας σαν χωρα, και δεν θα ειχα κανενα προβλημα να παραστω σε τετοιες εκδηλωσεις, ακομα και απο αλλες θρησκειες. Το δυσκολο ειναι οι κηδειες, και μαλιστα πολυ κοντινων σου προσωπων, εκει τι θα κανατε?

nikon
26-06-2014, 15:08
Πάλι θα πάω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να δώσω σημασία σε όλα αυτά που είναι γύρω από το πρόσωπο για το οποίο έχω πάει κάπου είτε αυτό βαφτίζεται είτε παντρεύεται είτε κηδεύεται;;;.....ξαναλέω πας για τιμήσεις με την παρουσία σου αυτόν που σε κάλεσε και να του δείξεις ότι σέβεσαι την χαρά ή την λύπη του άσχετα με τα προσωπικά σου πιστεύω.

le_71
26-06-2014, 17:54
Χίλια μπράβο στον Ιερέα. Τέτοιους Ιερείς τους θέλω στην Κεφαλή της Εκκλησίας. Οσοι τον μέμφονται φαντάζομαι τι θα έλεγαν αν συνέχιζε με το "έτσι θέλω". Και με τον αστυφύλαξ και με τον χωροφύλαξ όμως, δεν γίνεται. Τί έκανε λοιπόν ο πάτερ; Διέκοψε ένα μυστήριο το οποίο ούτως ή άλλως δεν θα είχε νόημα. Εγραψε στα παλιά του παπούτσια τα "θέλει-θέλει" που ακούστηκαν τριγύρω και έκανε αυτό που τον διέταξε η ψυχή του, όχι αυτό που επιβάλλουν οι Νόμοι των Χριστιανοταλιμπάν. Βέβαια προέχει να "την πούμε" στο "τράγο".
Η μικρή μπορεί να βαπτιστεί όποτε θέλει (αν δεν έχει ήδη βαπτιστεί, που πολύ αμφιβάλω). Ο νηπιοβαπτισμός είναι μια λανθασμένη και ανθρώπινη απόφαση. Οχι Θεία. Ο ίδιος ο Ιησούς βαπτίστηκε αρκετά μεγάλος.

PDS
26-06-2014, 18:09
Χίλια μπράβο στον Ιερέα. Τέτοιους Ιερείς τους θέλω στην Κεφαλή της Εκκλησίας. Οσοι τον μέμφονται φαντάζομαι τι θα έλεγαν αν συνέχιζε με το "έτσι θέλω". Και με τον αστυφύλαξ και με τον χωροφύλαξ όμως, δεν γίνεται. Τί έκανε λοιπόν ο πάτερ; Διέκοψε ένα μυστήριο το οποίο ούτως ή άλλως δεν θα είχε νόημα. Εγραψε στα παλιά του παπούτσια τα "θέλει-θέλει" που ακούστηκαν τριγύρω και έκανε αυτό που τον διέταξε η ψυχή του, όχι αυτό που επιβάλλουν οι Νόμοι των Χριστιανοταλιμπάν. Βέβαια προέχει να "την πούμε" στο "τράγο".


Eιτε συνεχιζε ,ειτε δεν συνεχιζε το ιδιο ''τραγος'' θα ηταν.
Απλα τωρα ειναι κουτοπονηρα ηλιθιος τράγος, γιατι και καλα ακολουθησε την ψυχη του και παρα την θεληση των αλλων ακουσε το παιδι μπλα μπλα μπλα.Ηρωας.

Αν εκανε βαπτισεις λαμβανοντας υποψη του το πραγματικο ενηλικο ''οχι'' ή ''ναι'' του καθε ανθρωπου, τοτε θα ειχε και απο μενα το μπραβο.
Εφοσον ξεκινησε να το κανει σε ενα παιδακι, το υπολοιπο κομματι της αρνησης μου φαινεται εντελως ηλιθιο-γελοιο.
Το παιδακι μπορει να ξυπνησε στραβα και να ειπε οχι.Nα του εταζες παγωτο και να βουταγε σε χρονο dt.

le_71
26-06-2014, 19:39
Το παιδακι μπορει να ξυπνησε στραβα και να ειπε οχι.Nα του εταζες παγωτο και να βουταγε σε χρονο dt.

Ενδιαφέρουσα άποψη. Αν το έκανε, ποια θα ήταν η γνώμη σου;

PDS
26-06-2014, 19:54
Ενδιαφέρουσα άποψη. Αν το έκανε, ποια θα ήταν η γνώμη σου;
Εννοεις να βουτηξει?
Τι αποψη μπορει να εχει καποιος για την οποια αντιδραση του παιδιου?Συνειδητη αποφαση δεν θα ηταν ειτε ετσι ειτε αλλιως.
Ενα παιδι ειναι.

Αν αντι να το βουτανε στις κολυμπηθρες(πριν καν αποκτησει την δυνατοτητα να εχει αποψη) του εδιναν ερεθισματα για να αποφασισει τι θελει να γινει,τι θελει να ειναι και γενικα να εχει την δικη του αποψη για την ζωη(γιατι αυτα τα ερεθισματα ειναι η δουλεια των γονεων, οχι η επιβολη), τα πραγματα θα ηταν καπως καλυτερα για το παιδι και για τη ζωη του στην συνεχεια.

Αλλα η κολυμπηθρα ειναι ας πουμε η αρχη.Οι κολυμπηθρες θα ειναι πολλες για το καθε παιδακι.

le_71
26-06-2014, 20:01
Ισως να μην κατάλαβα. Οταν λες να του έταζες παγωτό να βουτούσε τι εννοείς;

PDS
26-06-2014, 20:06
Εννοουσα οτι δεν μπορει να παρει αποφαση ενα παιδακι για το αν θελει να βαπτιστει ή οχι.Μπορει να το φοβιζει ο χωρος και να πει οχι.Να του δωσουν ενα παγωτο και να πει ναι.
Η αντιδραση του ,το ναι και το οχι ενος μικρου παιδιου δεν μπορει να αποτελει συνειδητη αποφαση αυτου του ανθρωπου(παιδιου) για ενα τετοιο θεμα.

Γι αυτο και το οτι ρωτησε το παιδι και τελικα δεν το εκανε(ο παππας) ,μου φαινεται το ιδιο γελοιο με το να το εκανε αν ελεγε το παιδι ναι.

le_71
26-06-2014, 20:20
Καλά το κατάλαβα. Μας λες λοιπόν οτι το παιδί δεν πρέπει να ερωτάται, και σε περίπτωση που "τσινάει", να του δίνουν ένα παγωτό.
Περί νηπιοβαπτισμού, τοποθετήθηκα παραπάνω και δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου.

PDS
26-06-2014, 20:24
Καλά το κατάλαβα. Μας λες λοιπόν οτι το παιδί δεν πρέπει να ερωτάται, και σε περίπτωση που "τσινάει", να του δίνουν ένα παγωτό.

εχμμ οχι?
:p

Να μην βαπτιζετε καθολου θα ηθελα μεχρι να μπορει να παρει την αποφαση μονο του.
Καλα τοσο σκατα τα γραφω?:p
Δεν το λεω ειρωνικα σε καμια περιπτωση, αλλα μου κανει εντυπωση που δεν γινομαι κατανοητος.Ισως κανω κατι λαθος εγω.

le_71
26-06-2014, 20:39
ΟΚ το σταματάω εδώ.

BTW έχω να πω δύο τρία πραγματάκια ακόμη, μιας και (ξανα)μπήκα στο "Περι Θρησκείας"

- Οι ΙΚΙΛ παρελάυνουν προς την Βαγδάτη, και εκτελούν όποιον βρουν, στο όνομα του Αλλάχ.
- Χριστιανές καταδικάζονται σε θάνατο αμέσως μόλις γεννήσουν, αφού αλλάξοπίστησαν
- εκατοντάδες μαθήτριες απαγάγονται από την Μπόκο Χαράμ γιατί δεν πρέπει να σπουδάζουν.
- Μικρά κοριτσάκια υπόκεινται σε κλειτοριδεκτομή ή πεθαίνουν την πρώτη νύχτα του γάμου από εσωτερική αιμοραγία.
- Νεαρές κοπέλες εκτελούνται από Ταλιμπάν γιατί αγάπησαν κάποιον άλλο απ' αυτόν που έπρεπε........

Ολα αυτά στό όνομα και με την ανοχή της θρησκείας. ΜΙΑ Γ@ΜΗΜ@ΝΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ στο "Περι Θρησκείας".
Μήπως να μετονομάσουμε το νήμα σε "περι Χριστιανισμου"; Εκτός και αν όλα αυτά είναι ασήμαντα μπροστά στον Παίσιο που μιλάει με τις σαύρες.

PDS
26-06-2014, 21:00
le_71
Χριστιανισμο εχουμε εδω στην Ελλαδα και λογικο ειναι να συζηταμε περισσοτερο για Χριστιανισμο.
Το οτι ετυχε να εχουμε ξεπερασει αυτα τα σταδια και να ειμαστε καλυτεροι απο αυτους, δεν σημαινει οτι θα ξαναγυρισουμε στο δημοτικο να συζητησουμε για το 1+1=2.
Συνηθως οταν εισαι γυμνασιο, πηγαινεις και προετοιμαζεσαι για λυκειο .Δεν συζητας για τις ζωγραφιες στο νηπιαγωγιο και το χαμηλο επιπεδο που εχουν οι μαθητες εκει.

Οκ ολα αυτα που εγραψες, κανεις δεν διαφωνησει μαζι σου οτι ειναι WTF για το 2014.
Ομως το προβλημα του thread ειναι οτι δεν εχει vs?
''Ω τι χαλια ειναι αυτοι... ?'' ''ποσο μαματοι ειμαστε εμεις και ποσο πιο μπροστα απο τους Ταλιμπαν''?:p\

Το προβλημα ειναι οταν μας βλεπουν εμας ως ταλιμπαν.Eιχα συζητηση με εναν ισπανο για θρησκεια και τον κουφανα με κατι αποψεις που εχουμε εδω.Ντρεπομαι να του δειξω το βιντεακι με τον Παππα.

le_71
26-06-2014, 21:06
To thread φίλε μου λέγεται "Περί θρησκείας". Αναφέρομαι στη δεύτερη πολυπληθέστερη θρησκεία του πλανήτη και όχι σε κάποια αίρεση στα Μπαρμπάντος.

PDS
26-06-2014, 21:12
Μα δεν ειπα οτι εισαι offtopic.Αν βρισκεις νοημα στο να συζητησεις για τους Ταλιμπαν και για τον Αλλαχ καλα κανεις.
Απλα για μενα δεν εχει ιδιαιτερο νοημα.Aυτο ειπα:)

le_71
26-06-2014, 21:24
Μα δεν ειπα οτι εισαι offtopic.Αν βρισκεις νοημα στο να συζητησεις για τους Ταλιμπαν και για τον Αλλαχ καλα κανεις.
Απλα για μενα δεν εχει ιδιαιτερο νοημα.Aυτο ειπα:)

Τι δεν εχει νόημα; Σου ανέφερα δύο τρία παραδείγματα για το τι συμβαίνει κατα κόρον στην Αφρική, στο Πακιστάν, στην Υεμένη, στη Σαουδική Αραβία, στη Μαλαισία.... Δεν σε ενδιαφέρει τι γίνεται εκεί; Σε απασχολεί περισσότερο αν δε δέχτηκε ο παπάς να βαφτίσει ή οι προφητείες του Παίσιου;

PDS
26-06-2014, 21:28
post 1112

le_71
26-06-2014, 21:31
ποιος μας είδε σαν ταλιμπάν; ο Ισπανός φίλος σου; Τι του είπες αν επιτρέπεται;

PDS
26-06-2014, 21:41
Το υπολοιπο ποστ ηταν η απαντηση, οχι αυτο το κομματι.

CrimsonKing
26-06-2014, 21:54
Οσοι λενε οτι δεν πρεπει να βαπτιζονται τα νηπια επειδη και καλα τους στερουμε την ελευθερια λενε ανοησιες.Ολα τα σημερινα 15χρονα-20χρονα βαπτισμενα ειναι και αυτο δεν τα εμποδισε απο το να γινουν αθεοι,αναρχικοι,σατανιστες και νιχιλιστες.
Περι Ισλαμ εχω να πω οτι ειναι η χειροτερη θρησκεια που υπαρχει αυτη τη στιγμη στον πλανητη!Πρωτα απο ολα το Ισλαμ ειναι εγκληματογονο δογμα!Δεν θυμαμαι να ειδα ποτε χριστιανο τα τελευταια 500 χρονια να αποκεφαλιζει "απιστους" μπροστα στην καμερα.Και συν ολα αυτα οι ισλαμιστες τρομοκρατες εχουν πυρηνικους διηπειρωτικους πυραυλους.

Dragonpaul
26-06-2014, 21:57
Πραγματικα, δε ξερω ποια λεξη να πρωτοπιασω απο ολο αυτο το παραληρημα και να σχολιασω...

PDS
26-06-2014, 22:04
Οσοι λενε οτι δεν πρεπει να βαπτιζονται τα νηπια επειδη και καλα τους στερουμε την ελευθερια λενε ανοησιες.Ολα τα σημερινα 15χρονα-20χρονα βαπτισμενα ειναι και αυτο δεν τα εμποδισε απο το να γινουν αθεοι,αναρχικοι,σατανιστες και νιχιλιστες.


Ποσα απο αυτα τα παιδια που βαπτιστηκαν εχουν αλλαξει?
Το 90% του πληθυσμου μας εχει φαει αμασητο αυτο που του επεβαλαν με το ετσι θελω, αρχιζοντας απο την βαπτιση.
Οι ιδιοι βεβαια αν τυχαινε να γεννηθουν αλλου θα ασπαζονταν το ισλάμ και καποιοι απο αυτους θα εκαναν μερικα απο τα εγκληματα που περιγραφεις.

le_71
26-06-2014, 22:08
Ποσα απο αυτα τα παιδια που βαπτιστηκαν εχουν αλλαξει?
Το 90% του πληθυσμου μας εχει φαει αμασητο αυτο που του επεβαλαν με το ετσι θελω, αρχιζοντας απο την βαπτιση.
Οι ιδιοι βεβαια αν τυχαινε να γεννηθουν αλλου θα ασπαζονταν το ισλάμ και καποιοι απο αυτους θα εκαναν μερικα απο τα εγκληματα που περιγραφεις.

Οσα θέλανε. Κανεις δεν τους εμπόδισε. Σε αντίθεση με το ισλάμ.

Ezio
26-06-2014, 22:10
Οσοι λενε οτι δεν πρεπει να βαπτιζονται τα νηπια επειδη και καλα τους στερουμε την ελευθερια λενε ανοησιες.Ολα τα σημερινα 15χρονα-20χρονα βαπτισμενα ειναι και αυτο δεν τα εμποδισε απο το να γινουν αθεοι,αναρχικοι,σατανιστες και νιχιλιστες.
Περι Ισλαμ εχω να πω οτι ειναι η χειροτερη θρησκεια που υπαρχει αυτη τη στιγμη στον πλανητη!Πρωτα απο ολα το Ισλαμ ειναι εγκληματογονο δογμα!Δεν θυμαμαι να ειδα ποτε χριστιανο τα τελευταια 500 χρονια να αποκεφαλιζει "απιστους" μπροστα στην καμερα.Και συν ολα αυτα οι ισλαμιστες τρομοκρατες εχουν πυρηνικους διηπειρωτικους πυραυλους.
Για το βάπτισμα, συμφωνώ ότι ο καθένας μπορεί να επιλέξει όποιο πιστεύω του αρέσει, αρκεί να σκέφτεται αρκετά ελεύθερα. Αλλά γιατί να γίνει επιλογή από κάποιον άλλο για το οτιδήποτε που αφορά εσένα; μπορεί ίσως να το θεωρεί κάποιος ασήμαντο, αλλά κάποιου μπορεί να μην του αρέσει. Αλλά ίσως πρέπει να θεωρείται ασήμαντο. Δεν το έχω διερευνήσει, οπότε δεν απαντώ.
Μπροστά στην κάμερα όχι, αλλά δες τι έγινε στο Βυζάντιο, στην ιερά εξέταση και στην εικονομαχία.
Εγώ προσωπικά είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει να κατηγορούμε μια θρησκεία για το τι προκαλεί, αν δεν το κηρύττει η ίδια. Για περιπτώσεις όπως τις συνόδους δεν έχω άποψη. Φυσικά για το αν λέει μια θρησκεία κάτι χωρίς επαρκείς αποδείξεις το θεωρώ κατακριτέο.

MajereMP44
26-06-2014, 22:16
βασικα τπτ δεν επρεπε να ειναι υποχρεωτικο στις μικρες ηλικιες.Ουτε το σχολειο επρεπε ουτε τπτ.Μολις εχει επιγνωση του τι θελει να κανει καποιος τοτε να το κανει. :P
Mην τυχον καταπιεστει κανεις και παθει κοκομπλοκο για την υπολοιπη του ζωη...Παιδιαααααααα ταχει παρει ολα η μπαλα ή μου φαίνεται? ειπαμε μην ειμαστε οπισθοδρομικοι αλλα σιγα σιγα να αλλαξουμε τα παντα γιατι? χιλαδες χρονια σε καθε εθνος, φυλη κοινοτητα κλπ οι μεγαλοι αποφασιζουν για τα μικρα παιδια σε ΟΛΑ τα θεματα. Μετα παιρνουν το δρομο τους.

PDS
26-06-2014, 22:19
Οσα θέλανε. Κανεις δεν τους εμπόδισε. Σε αντίθεση με το ισλάμ.
Το ''οσα θελανε'' ειναι αμφισβητησιμο σε μεγαλο βαθμο.
Το πιπιλισμα της ''μιας και μοναδικης αληθειας'' απο την στιγμη που θα γεννηθεις και μαλιστα μεσα στο πλαισιο της και καλα ελευθερης επιλογης(''ειμαστε οι καλοι εμεις, σε αφηνουμε να επιλεξεις αφου σου εχουμε κανει την μεγαλυτερη πλυση εγκεφαλου ολων των εποχων''), δυσκολα με βοηθαει στο να μπορω να συμφωνησω με το ''οσα θελανε''.
Ειχαμε και εδω αναλογη βια.Και επειδη ακριβως δεν ειναι ξεκαθαρη οσο ενας αποκεφαλισμος, ειναι και πιο υπουλη.

Αλλα ναι ειναι χειροτεροι εκει κτλ κτλ.
Υπαρχουν και οι ανθρωποφαγοι.Μπορουμε να ξεθαψουμε και αυτους.

CrimsonKing
26-06-2014, 22:24
Ποσα ακριβως εχουν αλλαξει δεν ξερω δεν ειμαι στατιστικη υπηρεσια αλλα η αισθηση που εχω ειναι οτι ο αριθμος των αθεων σε αυτες τις ηλικιες ειναι διαρκως αυξανομενος.
Προφανως προκειται περι καποιου ειδους "μοδας" που ανθιζει αυτη τη στιγμη σε ολοκληρο τον δυτικο κοσμο.

Δεν διαφωνω σε αυτο που λες οτι αν ειχαν γεννηθει σε ισλαμικη χωρα πολλοι θα ειχαν γινει φανατικοι τρομοκρατες.Αυτη ειναι και η ποιοτικη διαφορα μεταξυ Χριστιανισμου-Ισλαμισμου.

Και το Ισραηλ θεοκρατια εχει αλλα οι εβραιοι δεν ειναι ουτε τρομοκρατες ουτε βιαστες μικρων παιδιων.Αυτο κατι λεει για το ισλαμικο δογμα.
Το χριστιανικο βαπτισμα δεν σε δεσμευει σε τιποτα αρα λοιπον δεν βλεπω τον λογο να καταργηθει.Η Ελλας ειναι μικρη χωρα με πολλους γειτονες εχθρους και χρειαζεται πραγματα οπως η θρησκεια που θα συσπειρωνει οσο το δυνατον περισσοτερο το λαο της.Μακαρι να ειμασταν ΗΠΑ και τοτε θα μπορουσαμε να συζητησουμε επι αλλης βασης το θεμα.

PDS
26-06-2014, 22:31
βασικα τπτ δεν επρεπε να ειναι υποχρεωτικο στις μικρες ηλικιες.Ουτε το σχολειο επρεπε ουτε τπτ.Μολις εχει επιγνωση του τι θελει να κανει καποιος τοτε να το κανει. :P
Mην τυχον καταπιεστει κανεις και παθει κοκομπλοκο για την υπολοιπη του ζωη...Παιδιαααααααα ταχει παρει ολα η μπαλα ή μου φαίνεται? ειπαμε μην ειμαστε οπισθοδρομικοι αλλα σιγα σιγα να αλλαξουμε τα παντα γιατι? χιλαδες χρονια σε καθε εθνος, φυλη κοινοτητα κλπ οι μεγαλοι αποφασιζουν για τα μικρα παιδια σε ΟΛΑ τα θεματα. Μετα παιρνουν το δρομο τους.

Δεν νομιζω οτι εχει σχεση η σωστη μορφωση με την θρησκεια.Ισα ισα οσο περισσοτερα καταλαβαινεις τοσο περισσοτερο(σε πρωτη αντιδραση) απομακρυνεσαι απο τις θρησκειες ή εστω προβληματιζεσαι.
Η μορφωση(οχι η κατευθυνομενη και με απολυτες αποψεις ως περιεχομενο) ειναι αδιαφισβητητα θετικη για ολους.Αλλα οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ μου ,μονο οταν λειτουργει ως ερεθισμα για την δικη σου επιλογη,δικη σου σκεψη,πειραματισμο, περαιτερω ερευνα κτλ.
Οταν λειτουργει ως παραδοση-πρεπει-αυτο ειναι και τπτ αλλο,δεν διαφερει απο την θρησκεια.Ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα.


Δεν διαφωνω σε αυτο που λες οτι αν ειχαν γεννηθει σε ισλαμικη χωρα πολλοι θα ειχαν γινει φανατικοι τρομοκρατες.Αυτη ειναι και η ποιοτικη διαφορα μεταξυ Χριστιανισμου-Ισλαμισμου.


Βασικα η μονη διαφορα που βλεπω εγω ειναι η τυχη.Εισαι τυχεροτερος απο αυτους και πιο ατυχος απο αλλους.


Η Ελλας ειναι μικρη χωρα με πολλους γειτονες εχθρους και χρειαζεται πραγματα οπως η θρησκεια που θα συσπειρωνει οσο το δυνατον περισσοτερο το λαο της.Μακαρι να ειμασταν ΗΠΑ και τοτε θα μπορουσαμε να συζητησουμε επι αλλης βασης το θεμα.
Μολις περιεγραψες κατα καποιον τροπο την θρησκεια.

CrimsonKing
26-06-2014, 22:44
Οριστε λοιπον η εξηγηση που πρεπει να δωσεις στιν Ισπανο φιλο σου που του εκατσαν "βαριες" οι αποψεις των Ελληνων περι θρησκειας.Και γεωπολιτκα να το δουμε το θεμα περαν του τι πιστευει ο καθενας,θα ηταν αυτοκτονια μακροπροθεσμα για την Ελλαδα η εγκαταληψη της θρησκειας μας.
Κραταμε λοιπον τα πραγματα ως εχουν και ειναι win-win η κατασταση για ολους.Και για τη χωρα και για τους πιστους και για τους αθεους.

le_71
26-06-2014, 22:44
Το ''οσα θελανε'' ειναι αμφισβητησιμο σε μεγαλο βαθμο.
Το πιπιλισμα της ''μιας και μοναδικης αληθειας'' απο την στιγμη που θα γεννηθεις και μαλιστα μεσα στο πλαισιο της και καλα ελευθερης επιλογης(''ειμαστε οι καλοι εμεις, σε αφηνουμε να επιλεξεις αφου σου εχουμε κανει την μεγαλυτερη πλυση εγκεφαλου ολων των εποχων''), δυσκολα με βοηθαει στο να μπορω να συμφωνησω με το ''οσα θελανε''.
Ειχαμε και εδω αναλογη βια.Και επειδη ακριβως δεν ειναι ξεκαθαρη οσο ενας αποκεφαλισμος, ειναι και πιο υπουλη.

Αλλα ναι ειναι χειροτεροι εκει κτλ κτλ.
Υπαρχουν και οι ανθρωποφαγοι.Μπορουμε να ξεθαψουμε και αυτους.

ε ναι, ή "πλύση εγκεφάλου" είναι σαφως χειρότερη απο το να χάνεις το ίδιο το κεφάλι. Εκ του ασφαλούς τσιτάτα.

PDS
26-06-2014, 22:47
Οριστε λοιπον η εξηγηση που πρεπει να δωσεις στιν Ισπανο φιλο σου που του εκατσαν "βαριες" οι αποψεις των Ελληνων περι θρησκειας.
Για μενα φιλε μου δεν υπαρχει καμια εξηγηση.
Αν εσυ βρισκεις οκ σεβαστο.Εγω ολα αυτα τα βρισκω παραλογα:)

Ezio
26-06-2014, 22:48
βασικα τπτ δεν επρεπε να ειναι υποχρεωτικο στις μικρες ηλικιες.Ουτε το σχολειο επρεπε ουτε τπτ.Μολις εχει επιγνωση του τι θελει να κανει καποιος τοτε να το κανει. :P
Mην τυχον καταπιεστει κανεις και παθει κοκομπλοκο για την υπολοιπη του ζωη...Παιδιαααααααα ταχει παρει ολα η μπαλα ή μου φαίνεται? ειπαμε μην ειμαστε οπισθοδρομικοι αλλα σιγα σιγα να αλλαξουμε τα παντα γιατι? χιλαδες χρονια σε καθε εθνος, φυλη κοινοτητα κλπ οι μεγαλοι αποφασιζουν για τα μικρα παιδια σε ΟΛΑ τα θεματα. Μετα παιρνουν το δρομο τους.
Το λάθος είναι δυνατόν να γίνεται παντού και για χιλιάδες χρόνια. Αλλά το θέμα είναι να γίνεται το σωστό.

Ποσα ακριβως εχουν αλλαξει δεν ξερω δεν ειμαι στατιστικη υπηρεσια αλλα η αισθηση που εχω ειναι οτι ο αριθμος των αθεων σε αυτες τις ηλικιες ειναι διαρκως αυξανομενος.
Προφανως προκειται περι καποιου ειδους "μοδας" που ανθιζει αυτη τη στιγμη σε ολοκληρο τον δυτικο κοσμο.

Δεν διαφωνω σε αυτο που λες οτι αν ειχαν γεννηθει σε ισλαμικη χωρα πολλοι θα ειχαν γινει φανατικοι τρομοκρατες.Αυτη ειναι και η ποιοτικη διαφορα μεταξυ Χριστιανισμου-Ισλαμισμου.

Και το Ισραηλ θεοκρατια εχει αλλα οι εβραιοι δεν ειναι ουτε τρομοκρατες ουτε βιαστες μικρων παιδιων.Αυτο κατι λεει για το ισλαμικο δογμα.
Το χριστιανικο βαπτισμα δεν σε δεσμευει σε τιποτα αρα λοιπον δεν βλεπω τον λογο να καταργηθει.Η Ελλας ειναι μικρη χωρα με πολλους γειτονες εχθρους και χρειαζεται πραγματα οπως η θρησκεια που θα συσπειρωνει οσο το δυνατον περισσοτερο το λαο της.Μακαρι να ειμασταν ΗΠΑ και τοτε θα μπορουσαμε να συζητησουμε επι αλλης βασης το θεμα.
Τσουβαλιάζεις. Επίσης, λέει ο ισλαμισμός να κάνουν οι ισλαμιστές αυτά που κάνουν;
Και το "βάπτισμα" (βάζω εισαγωγικά γιατί μπορεί να το λένε άλλες θρησκείες αλλιώς) άλλων θρησκειών μπορεί να μην σε δεσμεύει σε τίποτα. Γιατί λοιπόν να μην εισαχθείς σε κάποια άλλη θρησκεία;
Προτιμώ να συσπειρωθούν οι Έλληνες κάτω από την φιλοσοφία, δηλαδή στην σκέψη με αποδείξεις, κι ας βγουν διαφορετικά πορίσματα, παρά να πιστεύουν σε μη αποδεικτέα πράγματα.

PDS
26-06-2014, 22:50
ε ναι, ή "πλύση εγκεφάλου" είναι σαφως χειρότερη απο το να χάνεις το ίδιο το κεφάλι. Εκ του ασφαλούς τσιτάτα.

Δεν εγραψα καπου οτι ειναι χειροτερο.Εγραψα οτι ειναι βια το ενα βια και το αλλο.Ο χαρακτηρισμος ειναι ο ιδιος, οχι η πραξη.
Ασε τα εκ του ασφαλους...
Εσυ τωρα ψαχνεις να βρεις ανουσια vs(τι ειναι χειροτερο και τι ειναι καλυτερο) και χανεις ολο το point.

Ναι εισαι ανωτερος απο τους ταλιμπαν.Στο αναγνωριζω.Ελπιζω να ανατριχιασες.

le_71
26-06-2014, 22:53
Επίσης, λέει ο ισλαμισμός να κάνουν οι ισλαμιστές αυτά που κάνου.

Ναι. Το λέει. Διάβασε αλ Νισαα

Ezio
26-06-2014, 22:55
Εγραψα οτι ειναι βια το ενα βια και το αλλο.Ο χαρακτηρισμος ειναι ο ιδιος, οχι η πραξη.

Συμφωνώ. Επίσης, υπάρχει (ίσως σας φανεί άκυρο αυτό που θα πω τώρα) το "καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή, παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή" (αναφορικά με την θρησκεία). Αυτό βέβαια εξαρτάται από διάφορους παράγοντες.

le_71
26-06-2014, 22:59
Δεν εγραψα καπου οτι ειναι χειροτερο.Εγραψα οτι ειναι βια το ενα βια και το αλλο.Ο χαρακτηρισμος ειναι ο ιδιος, οχι η πραξη.
Ασε τα εκ του ασφαλους...
Εσυ τωρα ψαχνεις να βρεις ανουσια vs(τι ειναι χειροτερο και τι ειναι καλυτερο) και χανεις ολο το point.

Ναι εισαι ανωτερος απο τους ταλιμπαν.Στο αναγνωριζω.Ελπιζω να ανατριχιασες.

Το ενα είναι βία, το άλλο είναι τρίχες κατσαρες. Απόδειξη οτι κατάφερες και απαγκιστρώθηκες πανεύκολα.

PDS
26-06-2014, 23:07
Το ενα είναι βία, το άλλο είναι τρίχες κατσαρες. Απόδειξη οτι κατάφερες και απαγκιστρώθηκες πανεύκολα.

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις με το τελευταιο.
Βια δεν ειναι μονο σε κοπαναω ή σου κοβω το κεφαλι.
Δεν τα συγκρινω μην αρχισεις παλι.

Επισης οπως τους εβαλες ας τους βγαλεις αν θες απο την κουβεντα τους ταλιμπαν ,τους ανθρωποφαγους,τον σουαρες κτλ.
Εισαι καλυτερος απο ολους στο αναγνωρισα.

CrimsonKing
26-06-2014, 23:12
Ezio και εγω αυτο θα προτιμουσα σε αυτο που λες για την φιλοσοφια.Το θεμα μας εδω ομως δεν ειναι η προτιμηση αλλα το τι μπορει να συμβει στην πραγματικοτητα.Καλως η κακως(κακως κατα την γνωμη μου) επιβληθηκε με τη βια ο Χριστιανισμος στην Ελλαδα και εσβησε το αρχαιο πνευμα.Στη συνεχεια ομως υπηρξε μια εθελουσια συμπραξη μεταξυ Ελληνισμου και Χριστιανισμου που φτανει μεχρι τις μερες μας και δεν γινεται να αλλαξει τωρα.

Πριν ειπες κατι για το Μεσαιωνα και τις θηριωδιες του Χριστιανισμου.Τοτε ομως ο φανατικος ιεροεξεταστης ειχε στη διαθεση του τοξα και σπαθια ενω τωρα οι αγιατολλαχ εχουν οπλα μαζικης καταστροφης!Ειναι τελειως μηδενιστικη αυτη η αποψη.
Το κορανι ξεκαθαρα επιτρεπει τον ξυλοδαρμο των γυναικων και τον βιασμο μικρων κοριτσιων και πολλα ακομη αηδιαστικα.

MajereMP44
26-06-2014, 23:20
Mισο λεπτο ρε παιδια. (πω σημερα δεν παλευομαι 100 ποστς εχω κανει)

Ποιος αποφασιζει τι ειναι σωστο και τι λαθος? Τι θα πει σωστη μορφωση? Διαφωνειτε οτι μπορω να αναπτυξω την προσωπικοτητα καποιου χωρις να πατησει ποτε το ποδι του σε σχολειο και να ειναι 300.000 φορες καλυτερος ανθρωπος και 1000 φορες πιο καλλιεργημενος απο εναν που εχει 4 πτυχια? Μπορω να βρω απειρες δραστηριοτητες που δεν εχουν σχεση με αγγλικα/λατινικα/αρχαια/νεα/εκθεση/φυσικη/μαθηματικα που ο στοχος (να εξελιχθει σε χρησιμο και σοβαρο ανθρωπο καποιος) μπορει να επιτευχθει. Αρα γτ να αναγκαζουμε τα παιδια να πανε σχολειο? Συμφωνα με αυτα που λετε η σωστη μορφωση εχει αποτελεσμα.Μαζι σας και εγω.Ποιος εχει την ευθυνη για το τι ειναι σωστη μορφωση και θα παρει την ευθυνη να πιεσει ενα παιδι, που δεν εχει ακομη αναπτυξει τις νοητικες του ικανοτητες για να αποφασιζει για τον εαυτο του, να την ακολουθησει? Κοιταξτε παιδια, απαντηση δεν υπαρχει σε αυτο που ρωταω.Απλα "ετσι γινεται απειρα χρονια τωρα".Εγω λοιπον προτεινω μαζι με τη θρησκεια (καλη /κακη υποκειμενικο ειναι και αυτο σαφως) να αμφισβητισουμε και αυτο.βασικα ΟΛΑ να τα αμφισβητιουμε.Και να αρχισουεμ απο το μηδεν.Ελα ομως που κατα 1 μαγικο τροπο η ανθρωποτητα κανει κυκλους και καταληγει παντα στα ιδια....αρα τι συζηταμε? Τουλαχιστον, μην παταμε οπου μας συμφερει στη θρησκεια που καταπιεζει τα νηπια και τα αναγκαζει να γινουν χρτιστιανοι/μουσουλμανοι.Η ιδια κοινωνικη υποσταση ειναι αυτη που αναγκαζει τα παιδια να πανε σχολειο, να γινουν γιατροι και δικηγοροι ΠΟΥ την πλειοψηφια απο αυτους δεν τους ρωτησε ΚΑΝΕΙΣ. Μπορω να κατηγορησω ολες τις δραστηριοτητες εξισου που αποφασισε ο γονιος να κανει το παιδι του χωρις να το ρωτησει.
Οχι ομως.Εγω ειμαι της αποψης οτι τα παιδια πρεπει να παρουν την κατευθυνση που θα τους δωσει η οικογενεια σε πρωτη φαση και να παρει καποιος αλλος αποφασεις για αυτα.Σε ΟΛΑ τα θεματα ή σε κανενα ομως.Οχι η καλη θρησκεια , η καλη μορφωση, η αθεϊα , ο Πανθηναϊκος, ο Ολυμπιακος, οπου μας συμφερει.

Και ναι παιρνουν σωστες βασεις τα παιδια ειτε ειναι απο οικεγενεια χριστιανων, ειτε ειναι αθεων, ειτε μουσουλμανων.Αν ειναι νορμαλ καποια στιγμη στην ζωη τους θα αναρωτηθουν τι απο αυτα που τους εδωσε η οικογενεια τους το αποδεχονται και τι οχι. Οπως εμεις καλη ωρα που μπορουεμ να κουβεντιασουεμ και να αμφισβητισουμε οτι γουσταρουμε. Εγω θα εμπιστευτω το παιδι μου οτι οταν μεγαλωσει πως δεν θα ειναι χριστιανος επειδη τον βαφτισα μια φορα και εναν καιρο αλλα γιατι του εμαθα παραλληλα να ψαξει και να αναρωτηθει.Εγω αυτο θα κανω.Αν αποφασισει οτι δεν υπαρχει θεος δικο του θεμα .Δικη του ζωη θα ειναι.

PDS
26-06-2014, 23:45
MajereMP44 με μενα πας να διαφωνησεις , αλλα ουσιαστικα δεν διαφωνεις γιατι πανω κατω συμφωνω με αυτα που λες και εγω αυτα γραφω.:P
Eκτος απο μερικα πραγματακια που ψιλοδιαφωνω.

Τι θα πει σωστη μορφωση? Διαφωνειτε οτι μπορω να αναπτυξω την προσωπικοτητα καποιου χωρις να πατησει ποτε το ποδι του σε σχολειο και να ειναι 300.000 φορες καλυτερος ανθρωπος και 1000 φορες πιο καλλιεργημενος απο εναν που εχει 4 πτυχια?
Συμφωνω απολυτα.Θα μπορουσε να ειναι καλυτερη αυτη η μορφωση και να πετυχει περισσοτερα στην ζωη του αυτος ο ανθρωπος.Αυτο που γραφεις ειναι μεσα στα πλαισια της σωστης μορφωσης που γραφω και ειναι και αποψη μου πριν γινει η σημερινη κουβεντα.ΑΝ μπορει να γινει ετσι κανενα προβλημα απο εμενα.Ισα ισα.



Αρα γτ να αναγκαζουμε τα παιδια να πανε σχολειο? Συμφωνα με αυτα που λετε η σωστη μορφωση εχει αποτελεσμα.Μαζι σας και εγω.Ποιος εχει την ευθυνη για το τι ειναι σωστη μορφωση και θα παρει την ευθυνη να πιεσει ενα παιδι, που δεν εχει ακομη αναπτυξει τις νοητικες του ικανοτητες για να αποφασιζει για τον εαυτο του, να την ακολουθησει?
Εδω στο πρωτο ερωτημα απαντας με το δευτερο.
Εξαρταται απο τις δυνατοτητες της οικογενειας η οποια εχει και την αρχικη ευθυνη.Δεν εγραψα εγω καπου οτι θα παρει αποφαση το παιδι μονο του.Αλλα ξαναλεω μην βαζουμε την σωστη μορφωση διπλα στην θρησκεια.Ειναι κουλο κατ'εμε.Τι ειδους μορφωση ειναι σωστη(οχι στο περιεχομενο αλλα στον τροπο) για μενα το εγραψα σε προηγουμενο ποστ μου.


Εγω λοιπον προτεινω μαζι με τη θρησκεια (καλη /κακη υποκειμενικο ειναι και αυτο σαφως) να αμφισβητισουμε και αυτο.βασικα ΟΛΑ να τα αμφισβητιουμε.Και να αρχισουεμ απο το μηδεν.Ελα ομως που κατα 1 μαγικο τροπο η ανθρωποτητα κανει κυκλους και καταληγει παντα στα ιδια....αρα τι συζηταμε? Τουλαχιστον, μην παταμε οπου μας συμφερει στη θρησκεια που καταπιεζει τα νηπια και τα αναγκαζει να γινουν χρτιστιανοι/μουσουλμανοι.Η ιδια κοινωνικη υποσταση ειναι αυτη που αναγκαζει τα παιδια να πανε σχολειο, να γινουν γιατροι και δικηγοροι ΠΟΥ την πλειοψηφια απο αυτους δεν τους ρωτησε ΚΑΝΕΙΣ. Μπορω να κατηγορησω ολες τις δραστηριοτητες εξισου που αποφασισε ο γονιος να κανει το παιδι του χωρις να το ρωτησει.

Οπως δεν συμφωνω με την καταπιεση για την θρησκεια το ιδιο δεν συμφωνω με την μορφωση που παιρνει τον ιδιο δρομο.Το εγραψα και αυτο πριν.Οποτε συμφωνω οτι οντως ειναι μεγαλα λαθη των γονεων αυτα που γραφεις στο τελος.

Το να αμφισβητεις κατι δεν ειναι αναγκη να σε παει στο 0.
Η κληρονομια απο το παρελθον ειναι τεραστιας αξιας οταν χρησιμοποιθει ως πρωτη πηγη για να προχωρησεις.Σορρυ η θρησκεια ειναι πολυ μακρια απο κατι τετοιο.Ειναι κατι πολυ μεγαλυτερο(με την κακη εννοια) και σου εβαλε,μου εβαλε παρωπιδες απο την πηγη day one,μεχρι σημερα.Το ιδιο πολλες φορες και η ιδια η μορφωση,οπως περιγραφεις παραπανω.


Οχι ομως.Εγω ειμαι της αποψης οτι τα παιδια πρεπει να παρουν την κατευθυνση που θα τους δωσει η οικογενεια σε πρωτη φαση και να παρει καποιος αλλος αποφασεις για αυτα.Σε ΟΛΑ τα θεματα ή σε κανενα ομως.Οχι η καλη θρησκεια , η καλη μορφωση, η αθεϊα , ο Πανθηναϊκος, ο Ολυμπιακος, οπου μας συμφερει.
Ακριβως.Αντι για σκετο κατευθυνση βαλε ερεθισμα και διακριτικη κατευθυνση σε εναν βασικο κορμο.


Και ναι παιρνουν σωστες βασεις τα παιδια ειτε ειναι απο οικεγενεια χριστιανων, ειτε ειναι αθεων, ειτε μουσουλμανων.Αν ειναι νορμαλ καποια στιγμη στην ζωη τους θα αναρωτηθουν τι απο αυτα που τους εδωσε η οικογενεια τους το αποδεχονται και τι οχι. Οπως εμεις καλη ωρα που μπορουεμ να κουβεντιασουεμ και να αμφισβητισουμε οτι γουσταρουμε. Εγω θα εμπιστευτω το παιδι μου οτι οταν μεγαλωσει πως δεν θα ειναι χριστιανος επειδη τον βαφτισα μια φορα και εναν καιρο αλλα γιατι του εμαθα παραλληλα να ψαξει και να αναρωτηθει.Εγω αυτο θα κανω.Αν αποφασισει οτι δεν υπαρχει θεος δικο του θεμα .Δικη του ζωη θα ειναι.
Εγραψες οτι εσυ θα δωσεις το ερεθισμα που γραφω παραπανω στο παιδι σου να ψαξει.Ποσοι θα το κανουν και ποσοι το εχουν κανει μεχρι σημερα?
Μην κοιτας της συζητηση που κανουμε εδω.
Για να φτασει το παιδι να αναρωτηθει καποια στιγμη δεν ειναι τοσο απλο και ευκολο οταν ζει μεσα σε μια τετοια κοινωνια.
Νομιζω αν στατιστικα δουμε τι παιζει γενικοτερα, θα δεις οτι το 90% δεν ψαχτηκε στο ελαχιστο.Η και να ψαχτηκε το αφησε και συνεχιζει στην ιδια λογικη.

MajereMP44
27-06-2014, 00:28
Οχι φιλε PDS δεν μου εβαλε παρωπιδες.Ακουω μια μουσικη που τη βριζουν οι "χριστιανοι" απο τα 13 μου."Εκκλησια" την εφαγα στη μαπα ( το λεω ετσι γιατι τα πραγματα που με χαλασαν δεν ηταν π.χ η παραβολη του ασωτου ή το ευαγγελιο, αλλα αλλα πραγματα), καθε Κυριακη πηγαινα.Πολλες φορες εκανα παρεα με ατομα που δεν ειχαν σχεση με με τη δικη μου θρησκεια.Δεν ειδα τους δικους μου να ανησυχησουν, να με πιεσουν, να μου πουν τπτ τετοιο.Βασικα , δεν με ενδιεφερε κιολας.Επιλεγω μια θρησκεια, μου κανει καλο με τον τροπο που εγω την πιστευω.Περισσοτερο κακο μου εκανε η σχολη μου που μουβγαλε την παναγια επειδη ειναι μεσα αχρηστοι "ανθρωποι" και περισσοτερο κακο μου εκανε μια καθηγητρια στο σχολειο που μου ελεγε οτι οι θετικες επιστημες ειναι κατι που σε κανουν ψωνιο (φιλολογος αυτη) παρα ενας παπας που ειχαμε στο χωριο που ελεγε οτι ο σατανας θα μας παρει την ψυχη αν δεν κοινωνησουμε.Εγω το ακουγα τοτε και γελουσα.

ΤΙ θελω να πω με ολα αυτα?

Το θεμα λοιπον, δεν ειναι ουτε η θρησκεια, ουτε η μορφωση ουτε το "μην τυχον και καταπιεσουμε τα παιδια μας αν τα βαφτισουμε χωρις να το ξερουν " (μιας και αυτο ειναι το θεμα συζητησης γιαυτο το ξανα-αναφερω). Το θεμα ειναι ΠΟΙΟΙ γονεις θα τα κανουν αυτα.Τι ποιοητα εχουν σαν ανθρωποι. Δεν υπαρχουν κακες θρησκειες (ανοητες ισως και αυτο-αναιρουμενες?, ναι, το συζηταμε).Υπαρχουν "κακοι" ανθρωποι, ανοητοι, επικινδυνοι που λενε μπαρουφες στα παιδια τους (διαφορες μπαρουφες , απο παραμυθια με ξωτικα, μεχρι παραμυθια με ανυπαρκτα πεναλτυ στο ΟΑΚΑ).Δεν θα κολησω επομενως στον αφορισμο της βαφτισης σε μικρη ηλικια.Θα ασχοληθω ομως στο ΠΟΣΟ ικανος ειναι ενας να κανει γενικως παιδια και να τα μεγαλωσει. Πιο πολυ σημασια για εμενα εχει αυτο , παρα το οτι θα προκαλεσει ψυχολογικα προβληματα η βαφτιση ενος νηπιου παρα τη θεληση του , στο παιδι. Αν εσυ κρινεις οτι το 90% του κοσμου μεγαλωνει λαθος τα παιδια του (ξεκινωντας απο το οτι του προκαλει ενα καταπιεστικο συνδρομο επειδη τα βαφτιζει) εγω θα διαφωνησω ρε συ.

Καταρχην ρε συ δες το πρακτικα.Ειμαι εγω και τελικα με επεισες να μην βαφτισω το παιδι μου.μαλιστα.Εγω ομως ειμαι Χ.Ο.. Με βλεπει το παιδι μου να κανω το σταυρο μου, να πηγαινω και ναναβω κανα κερακι.Αναγκαστικα θα επηρεαστει.Τελος.Θα μεγαλωσει σε περιβαλλον τετοιο ακομη και αν εγω δεν το βαφτισω.Τι να κανω?να κρυβομαι μην τυχον καταλαβει οτι πιστευω? η καθε λιγο και λιγακι εγω θα του λεω, "παιδι μου, μην κοιτας τι κανω, τοχω διαλεξει για εμενα αυτο, εσυ κανε υπομονη και θα δεις τι θα κανεις καποια στιγμη, μην ασχολεισαι μαζι μου".Και πες εγω κανω φακιρικα και δεν με παιρνει πρεφα (μην τυχον επηρεαστει ειτε αρνητικα ειτε θετικα ως προς το θεμα της θρησκειας).Παει στο σχολειο.Και βλεπει οτιναναι.Και ερχεσαι και εσυ σπιτι μου να παιξουμε FIFA και πετας τη μλκ σου (χαβαλε κανω τωρα δεν εννοω οτι λες μαλακιες).Εμενα αυτο το περιβαλλον θα μου προκαλουσε οταν ημουν παιδι ακομη περισσοτερη συγχυση.

PDS
27-06-2014, 03:14
Οχι φιλε PDS δεν μου εβαλε παρωπιδες.

Δεν με καταλαβες.Δεν εξετασα το αν καταφερε να στις φορεσει ή να μου τις φορεσει για παντα.Εννοουσα οτι απο την αρχη σε ειχε, με ειχε με παρωπιδες.Εκτος αν το μαθημα μοιραστηκε σε κεφαλαια για ολες τις θρησκειες και εκανες μαθημα με βουδιστη ,χριστιανο καθηγητη και παει λεγοντας.
Δεν θυμαμαι κατι τετοιο.Αυτο που ειχαμε λοιπον ,ηταν πεντακαθαρη προσπαθεια για φορεμα παρωπιδας και λεγαμε και ευχαριστω.Το αν καποιος καταφερε να το βγαλει απο πανω του ειναι αλλο κεφαλαιο.
Παντως αυτο το ποσοστο χριστιανων καπως εγινε.Μαγικα? δεν νομιζω.:D



Το θεμα λοιπον, δεν ειναι ουτε η θρησκεια, ουτε η μορφωση ουτε το "μην τυχον και καταπιεσουμε τα παιδια μας αν τα βαφτισουμε χωρις να το ξερουν " (μιας και αυτο ειναι το θεμα συζητησης γιαυτο το ξανα-αναφερω). Το θεμα ειναι ΠΟΙΟΙ γονεις θα τα κανουν αυτα.Τι ποιοητα εχουν σαν ανθρωποι. Δεν υπαρχουν κακες θρησκειες (ανοητες ισως και αυτο-αναιρουμενες?, ναι, το συζηταμε).Υπαρχουν "κακοι" ανθρωποι, ανοητοι, επικινδυνοι που λενε μπαρουφες στα παιδια τους (διαφορες μπαρουφες , απο παραμυθια με ξωτικα, μεχρι παραμυθια με ανυπαρκτα πεναλτυ στο ΟΑΚΑ).Δεν θα κολησω επομενως στον αφορισμο της βαφτισης σε μικρη ηλικια.Θα ασχοληθω ομως στο ΠΟΣΟ ικανος ειναι ενας να κανει γενικως παιδια και να τα μεγαλωσει. Πιο πολυ σημασια για εμενα εχει αυτο , παρα το οτι θα προκαλεσει ψυχολογικα προβληματα η βαφτιση ενος νηπιου παρα τη θεληση του , στο παιδι.

Δεν διαφωνησα ποτε στα παραπανω, δεν ξερω γιατι τα εγραψες ολα αυτα:p
Μονο κακως δινεις τοσο σημασια στην αποψη μου για την βαπτιση.Μακαρι να ηταν μονο αυτο.Το ανεφερα ως την αρχη.Μια τελιτσα μπροστα σε αυτο που ακολουθει και περιγραφεις εν μερη παραπανω.


Αν εσυ κρινεις οτι το 90% του κοσμου μεγαλωνει λαθος τα παιδια του (ξεκινωντας απο το οτι του προκαλει ενα καταπιεστικο συνδρομο επειδη τα βαφτιζει) εγω θα διαφωνησω ρε συ.
Δεν εγραψα ακριβως αυτο.Μιλησα για 90% οσον αφορα την θρησκεια,οχι γενικα.
Εφοσον ειναι ολοι χριστανοι εδω και επειδη ΟΛΟΙ, ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ατομα αν ειχαν γεννηθει στην Τουρκια θα ηταν ''Αλλαχ ολε'',υποστηριζω οτι το 90% εφαγε τις παρωπιδες.Εβαλα και λιγο ισως και δεν ξερω σε τι ακριβως και με ποιον τροπο μπορεις να διαφωνησεις σε αυτο.:)



Καταρχην ρε συ δες το πρακτικα.Ειμαι εγω και τελικα με επεισες να μην βαφτισω το παιδι μου.μαλιστα.Εγω ομως ειμαι Χ.Ο.. Με βλεπει το παιδι μου να κανω το σταυρο μου, να πηγαινω και ναναβω κανα κερακι.Αναγκαστικα θα επηρεαστει.Τελος.Θα μεγαλωσει σε περιβαλλον τετοιο ακομη και αν εγω δεν το βαφτισω.Τι να κανω?να κρυβομαι μην τυχον καταλαβει οτι πιστευω? η καθε λιγο και λιγακι εγω θα του λεω, "παιδι μου, μην κοιτας τι κανω, τοχω διαλεξει για εμενα αυτο, εσυ κανε υπομονη και θα δεις τι θα κανεις καποια στιγμη, μην ασχολεισαι μαζι μου".Και πες εγω κανω φακιρικα και δεν με παιρνει πρεφα (μην τυχον επηρεαστει ειτε αρνητικα ειτε θετικα ως προς το θεμα της θρησκειας).Παει στο σχολειο.Και βλεπει οτιναναι.Και ερχεσαι και εσυ σπιτι μου να παιξουμε FIFA και πετας τη μλκ σου (χαβαλε κανω τωρα δεν εννοω οτι λες μαλακιες).Εμενα αυτο το περιβαλλον θα μου προκαλουσε οταν ημουν παιδι ακομη περισσοτερη συγχυση.
Σε αυτο δεν μπορω να σου απαντησω γιατι πρακτικα ο καθενας θα μεγαλωσει το παιδι του οπως αυτος νομιζει.Η παραπανω δικη σου φανταζομαι κατασταση θα ειναι πολυ διαφορετικη απο την δικη μου.Πχ δεν θα κανω τον σταυρο μου, το παιδι δεν θα αναρωτιεται κτλ.
Αλλωστε περισσοτερο θα το μπερδεψω αν κανω το σταυρο μου ,παρα αν δεν τον κανω.Αντε να του εξηγησεις τα ανεξηγητα.Τα παραμυθια που ελεγες:p
Οποτε δεν εχω να προσθεσω κατι εδω.

Μονο θα πω(επειδη ανεφερες σχολειο) οτι ο φιλος στο εξωτερικο που ανεφερα παραπανω , ειχε στο σχολειο του να επιλεξει αναμεσα σε μαθημα θρησκευτικα και ενα αλλο που λεγοταν εθικς.Τον ρωτησα ποιοι επελεγαν θρησκεια?Και μου ειπε οι συντηρητικοι.
Τωρα αν μου πεις οτι στην ελλαδα ειμαστε στο μεσαιωνα, οποτε δεν υπαρχουν αυτα και αρα το παιδι θα ειναι σε αλλο περιβαλλον κτλ κτλ θα εχεις δικιο και ειναι κατι που δεν ξερω πως πρακτικα θα το αντιμετωπισω;)

MajereMP44
27-06-2014, 05:45
Το οτι διδασκεται σε μια χωρα οπως η Ελλαδα που ειναι παραδοσιακα ορθοδοξη (το πως μην με ρωτας γιατι ειναι αλλη συζητηση) στα θρησκευτικα κατα κυριο λογο ο χριστιανισμος δεν το θεωρω παραλογο.Οπως ειπες και εσυ σε προηγουμενο ποστ σου (και συμφωνω) απαντωντας οτι ασχολουμαστε με τα κακα του χριστιανισμου και οχι των ταλιμπαν διοτι ζουμε στην Ελλαδα.Αυτο λοιπον που εσενα σου φαινεται οτι παει να μας βαλει παρωπιδες εμενα μου φαιενται φυσιολογικο για τη χωρα που ζουμε.Βεβαια, επειδη δεν ξερω τωρα τι διδασκεται στα σχολεια στα θρησκευτικα εγω θυμαμαι (ειμαστε και ιδιας χρονιας ?) οτι καναμε και για βουδισμο και για διαφορες αλλες θρησκειες.Ναι επιγραμματικα.Οπως ακριβως, επιγραμματικα κανουμε τα αγγλικα (το μαθημα ειναι βασικα η ωρα του παιδιου και επετρεψε μου να πω οτι και τα θρηκευτικα ωρα του παιδιου ηταν και οχι "παρωπιδες" διοτι και αρλουμπες γραφουν τα βιβλια και ελαχιστα διναμε σημασια στην πραξη) και για τα ελληνικα εχουμε 4 μαθηματα (ή 3 δεν θυμαμαι).Ζουμε στην Ελλαδα με συγκεκριμενες παραδοσεις, συγκεκριμενη ιστορια. Το οτι το ποσοστο ειναι μεγαλο των χριστιανων δεν εγινε μαγικα.Εγινε επειδη επικρατησε εναντι των αλλων αποψεων απο πολυ παλιοτερα και οχι απο το οτι διδασκεται στα σχολεια ο χριστιανισμος. Με ποιον τροπο? Παλι ειναι αλλη συζητηση τεραστια.

Εγω να σου πω την αληθεια επιμενω οτι δεν σημαινει οτι φοραω παρωπιδες επειδη πιστευω σε μια συγκεκριμενη ανωτερη οντοτητα.Αρα το 90% (που στην πραξη ειναι λιγοτερο) για εμενα καλα κανει και πιστευει.Και φανατικοι δεν νομιζω οτι ειναι τοσο πολλοι πια.Πραγματικα δλδ.Ισα ισα που τελευταια φορα που πηγα εκκλησια στα πηγαδακια ολος ο κοσμος εβριζε τον παπα και το που εχουν καταντησει οι εκκλησιες και ειχαν τις ιδιες αποψεις με καποιον π.χ πιο κουμπωμενο απεναντι στη θρησκεια. Μην εισαι τοσο απαισιοδοξος για τους πιστους, δεν ειναι ανιδεοι οι περισσοτεροι οσο και αν εχει περασει προς τα εξω αυτο. Και στο βιντεακι με τον παπα που ποσταρε ο Des ο κοσμος εμεινε εκπληκτος με τον τραγοπαπα.ΑΝ ηταν φανατικοι μπορει και να του εδιναν συγχαρητηρια που δεν τελεσε το μυστηριο να ξερεις.ΑΚομη και οταν παει να κανει το γνωστο κυρηγμα ο παπας απο κατω ο κοσμος λεει "αντε τελειωνε" δεν ηρθαμε να ακουσουμε εσενα κλπ Μια χαρα ξερει ο κοσμος να φιλτραρει.Μην ειστε τοσο απολυτοι οτι ειναι οι περισσοτεροι πυροτουβλα..θα εκπλαγειτε.

Ενταξει ξερω οτι το λες μεταξυ σοβαρου και αστειου αυτο για τα παραμυθια.Οποτε δεν θα το σχολιασω.Αν με ρωτησεις κανονικα τι πιστευω και τι ειναι παραμυθι θα απαντησω, δεν εχω θεμα.

Τωρα για το αλλο που λεμε στην τελευταια παραγραφο, ναι εσυ ανηκεις στην περιπτωση αυτη που πρεπει να αντιμετωπισεις οχι εναν μεσαιωνα (δεν μπορω να συμφωνησω με αυτο σε καμμια περιπτωση) αλλα ας το πω μια πραγματικοτητα.Εκει πραγματικα δεν ξερω τι να σου πω να κανεις.Οπως και εγω δεν υπαρχει περιπτωση να με ρωτησει κατι το παιδι οταν με δει να κανω το σταυρο μου και να το κουκουλωσω.

Παντως, εγω θα ημουν ευχαριστημενος αν βγουν πρς τα εξω παραδειγματα οπως το σχολειο που πηγαινα σε ενα χωριο κυριολεκτικα 120 παιδια ημασταν στο λυκειο, οπου ο γιος ενος παπα δεν εμπαινε στο μαθημα των θρησκευτικων διοτι ελεγε το παιδι οτι δεν πιστευε.Δεν θυμαμαι πως κατεληξε και αν πηρε απαλλαγη (γαιτι εφυγα μετα απο λιγο με μεταγραφη) αλλα δεν ειχε ανοιξει ρουθουνι και ο παπας ουτε καν ειπε τπτ στο γιο του, ουτε δημιουργησε θεμα.ΤΟν αφησε να διαλεξει.Και ημουν μπροστα οταν ειχε συμβει το σκηνικο διοτι δεν τον πιστευε ο καθηγητης οτι ο πατερας του παιδιου δεν ειχε θεμα! ΛΟΛ

Τεσπα....

nikon
27-06-2014, 08:45
Χίλια μπράβο στον Ιερέα. Τέτοιους Ιερείς τους θέλω στην Κεφαλή της Εκκλησίας. Οσοι τον μέμφονται φαντάζομαι τι θα έλεγαν αν συνέχιζε με το "έτσι θέλω". Και με τον αστυφύλαξ και με τον χωροφύλαξ όμως, δεν γίνεται. Τί έκανε λοιπόν ο πάτερ; Διέκοψε ένα μυστήριο το οποίο ούτως ή άλλως δεν θα είχε νόημα. Εγραψε στα παλιά του παπούτσια τα "θέλει-θέλει" που ακούστηκαν τριγύρω και έκανε αυτό που τον διέταξε η ψυχή του, όχι αυτό που επιβάλλουν οι Νόμοι των Χριστιανοταλιμπάν. Βέβαια προέχει να "την πούμε" στο "τράγο".
Η μικρή μπορεί να βαπτιστεί όποτε θέλει (αν δεν έχει ήδη βαπτιστεί, που πολύ αμφιβάλω). Ο νηπιοβαπτισμός είναι μια λανθασμένη και ανθρώπινη απόφαση. Οχι Θεία. Ο ίδιος ο Ιησούς βαπτίστηκε αρκετά μεγάλος.Έχεις δει Λευτέρη κανένα παιδάκι να βαφτίζεται χωρίς να πλαντάξει στο κλάμα;;;....έχεις δει κανένα παιδάκι να μπορεί να αντέξει έστω 10 λεπτά μέσα σε μια εκκλησία δίπλα στους γονείς του είτε είναι γάμος, είτε βάφτιση, είτε ανάσταση, είτε τα 40 του μακαρίτη;;;

Όσοι είναι γονείς ξέρουν πολύ καλά ότι όταν ένα παιδάκι είναι σε έναν χώρο που δεν έχει συνηθίσει να είναι αυτό το κάνει να νιώθει άβολα και όταν ένα παιδάκι νιώθει έτσι το μόνο που θέλει να κάνει είναι να φύγει από εκεί κάτι που το τραγάκι δεν ξέρει και μάλλον δεν θα μάθει ποτέ.

Καλό θα είναι να κρατήσει μια γραμμή η εκκλησία σε ότι αφορά τα μυστήρια, δεν μπορεί ο ένας να ρωτάει τα παιδάκια αν θέλουν να βαφτιστούν οι άλλοι όχι εκτός αν έχουν βάλει ταρίφα και σε αυτό όπως στο πόσοι θα ψέλνουν, πόσα φώτα θα ανάψουμε κλπ κλπ.......τώρα που το σκέφτομαι μπας και δεν τα βρήκαν στα λεφτά με το τραγάκι και έκανε τον παπαμάγκα;;;:whistle:

PDS
27-06-2014, 11:49
Το οτι διδασκεται σε μια χωρα οπως η Ελλαδα που ειναι παραδοσιακα ορθοδοξη (το πως μην με ρωτας γιατι ειναι αλλη συζητηση) στα θρησκευτικα κατα κυριο λογο ο χριστιανισμος δεν το θεωρω παραλογο.Οπως ειπες και εσυ σε προηγουμενο ποστ σου (και συμφωνω) απαντωντας οτι ασχολουμαστε με τα κακα του χριστιανισμου και οχι των ταλιμπαν διοτι ζουμε στην Ελλαδα.
Οταν ειπα ας ασχοληθουμε με τον χριστιανισμο , εννουσα οτι ειναι καλυτερα να κοιταξουμε την καμπουρα μας.Δεν το ειπα ακριβως ως θετικο:p
Αλλα ως αναγκαιο κακο, τυπου ας κοιταξουμε τα χαλια μας και ας μην εθελοτυφλουμε επειδη οι ταλιμπαν ειναι χειροτεροι και πιο πισω απο εμας.
Θα μπορουσε να εχει ενα κεφαλαιο στην ιστορια και να διδασκεται ως ιστορια-παραδοση.Δεν θα ειχα ποτε αντιρρηση σε κατι τετοιο.Το κρινω και απαραιτητο μαζι με αλλες θρησκειες και ας ειχανε μικροτερο χωρο στο βιβλιο.
Εγω το εδωσα πανελληνιες..



Αυτο λοιπον που εσενα σου φαινεται οτι παει να μας βαλει παρωπιδες εμενα μου φαιενται φυσιολογικο για τη χωρα που ζουμε.Βεβαια, επειδη δεν ξερω τωρα τι διδασκεται στα σχολεια στα θρησκευτικα εγω θυμαμαι (ειμαστε και ιδιας χρονιας ?) οτι καναμε και για βουδισμο και για διαφορες αλλες θρησκειες.Ναι επιγραμματικα.Οπως ακριβως, επιγραμματικα κανουμε τα αγγλικα (το μαθημα ειναι βασικα η ωρα του παιδιου και επετρεψε μου να πω οτι και τα θρηκευτικα ωρα του παιδιου ηταν και οχι "παρωπιδες" διοτι και αρλουμπες γραφουν τα βιβλια και ελαχιστα διναμε σημασια στην πραξη) και για τα ελληνικα εχουμε 4 μαθηματα (ή 3 δεν θυμαμαι).Ζουμε στην Ελλαδα με συγκεκριμενες παραδοσεις, συγκεκριμενη ιστορια. Το οτι το ποσοστο ειναι μεγαλο των χριστιανων δεν εγινε μαγικα.Εγινε επειδη επικρατησε εναντι των αλλων αποψεων απο πολυ παλιοτερα και οχι απο το οτι διδασκεται στα σχολεια ο χριστιανισμος. Με ποιον τροπο? Παλι ειναι αλλη συζητηση τεραστια.
Εμενα δεν μου φαινεται φυσιολογικο και οπως ειπα και χθες ,το ποσοστο αυτο για καποιον λογο υπαρχει.Δεν ειναι μονο τα βιβλια που ως ξεχωριστο μαθημα σου επιβαλλουν συγκεκριμενη θρησκεια, αλλα τα βιβλια συνεχιζουν την λογικη της παρωπιδας.
Ολοι χαλαροι ειμαστε με ολα αυτα και ανοιχτομυαλοι,αλλα και ολοι χριστιανοι ειμαστε.
Να σου θυμησω οτι ο χαμος με τις ταυτοτητες δεν εγινε πριν 50 χρονια και μαλιστα μαζεψε περισσοτερο κοσμο απο οτι τα 2 κομματα στις καλες τους(''ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος παρέδωσε τις περίπου 3 εκατομμύρια υπογραφές'' πηγη wiki,πηγαν τοσοι να ψηφισουν αληθεια στις εκλογες?Δεν γνωριζω για αυτο ρωταω) .Οποτε σιγουρα δεν ειναι μονο τα βιβλια, αλλα αν δεν ειναι η εκπαιδευση ενας απο τους βασικους τομεις τις κοινωνιας που μπορει να σου φορεσει παρωπιδες απο μικρο παιδι, τοτε δεν μπορει κανεις.


Εγω να σου πω την αληθεια επιμενω οτι δεν σημαινει οτι φοραω παρωπιδες επειδη πιστευω σε μια συγκεκριμενη ανωτερη οντοτητα.Αρα το 90% (που στην πραξη ειναι λιγοτερο) για εμενα καλα κανει και πιστευει.

Αν συμφωνα με την δικη σου λογικη και τα πραγματικα σου πιστευω ,υπαρχει κατι ανωτερο που εχεις την αναγκη να πιστεψεις, δεν μπορει να σου πει κανεις οτι φορας παρωπιδες.Ο χριστιανισμος ομως ειναι κατι δικο σου ή στο εμαθαν?Αν ειχες γεννηθει σε αλλη χωρα δεν θα πιστευες κατι αλλο?
Εγω εκει κολλαω και βαζω και μενα μεσα.Καθως οταν σκεφτομαι αλλαχ με τρομαζει και ειναι εξω απο μενα.Πολυ διαφορετικα βλεπω τον χριστιανισμο ακομα και σημερα.Πολυ πιο θετικα.Αυτη ειναι συμπεριφορα που μου την εχουν μαθει ομως, δεν ειναι δικη μου.Αν ειχα γεννηθει Τουρκια θα σκεφτομουν πιο αρνητικα για τον Χριστιανισμο.
Δεν κολλαω τοσο στο ανωτερη οντοτητα αν καποιος πιστευει οτι υπαρχει,οσο στο ''συγκεκριμενη''.



Παντως, εγω θα ημουν ευχαριστημενος αν βγουν πρς τα εξω παραδειγματα οπως το σχολειο που πηγαινα σε ενα χωριο κυριολεκτικα 120 παιδια ημασταν στο λυκειο, οπου ο γιος ενος παπα δεν εμπαινε στο μαθημα των θρησκευτικων διοτι ελεγε το παιδι οτι δεν πιστευε.Δεν θυμαμαι πως κατεληξε και αν πηρε απαλλαγη (γαιτι εφυγα μετα απο λιγο με μεταγραφη) αλλα δεν ειχε ανοιξει ρουθουνι και ο παπας ουτε καν ειπε τπτ στο γιο του, ουτε δημιουργησε θεμα.ΤΟν αφησε να διαλεξει.Και ημουν μπροστα οταν ειχε συμβει το σκηνικο διοτι δεν τον πιστευε ο καθηγητης οτι ο πατερας του παιδιου δεν ειχε θεμα! ΛΟΛ

Ωραιο παραδειγμα,Χαιρομαι για την αντιδραση του:)

MajereMP44
27-06-2014, 12:25
Το ξερω οτι το ειπες για αρνητικο, αλλα εγω το μετετρεψα προς οφελος μου :P
Και γω πανελληνιες στη β λυκειου το εδωσα το μαθημα.

Αμε, δεν αντιλεγω οτι μετραει το περιβαλλον που γεννιεσαι και μεγαλωνεις.Αλιμονο.Το κακο σε αυτο που ειναι? Ο κοσμος ειναι ανοιχτος για εσενα οταν θα πατησεις στα ποδια σου ομως.Μεγαλωσες στην Ελλαδα αλλα κοιτα που εχεις τελειως αλλη αποψη απο εμενα.Αυτο εμενα ενισχυει τη δικη μου αποψη και οχι τη δικη σου ρε PDS.Βασικα αποτι εχω δει απο τις αντιδρασεις των παιδιων σε αυτο το thread παιζει ναμαστε και μειοψηφια οι χριστιανοι ή μονο εγω και αλλοι 2 μιλανε.δεν θα βγαλω συμπερασμα απλα ετσι λεω την αισθηση που εχω και δεν θα επιμεινω.Δεν με ενοχλει κιολας γιατι κανουεμ ωραια κουβεντα 2 μερες τωρα και αυτο εχει σημασια και οχι ποιος την εχει μεγαλυτερη.

Κοιταξε τωρα τι γινεται με το θεμα των υπογραφών εκεινη την εποχη.
Υπογραφες μαζευει ο ντουνιας ολος για διαφορα θεματα.Θες να ψαξουμε να βρουμε παρεα για ποσα πραγματα ενωθηκε πολυς κοσμος? Ουουου για παρα πολλα.Δεν το βρισκω κακο."Τρομαζεις" χωρις λογο κατ'εμε που απλα βρεθηκαν 3 εκτμ πιστοι (ματι να κανουεμ αφου ειναι πολλοι? να το αλλαξουμε και να τους κανουμε 500.000 για να νιωθουμε ανετοι οτι δεν απειλουμαστε?).ΑΠΟ τοτε ειδες κανα τετοιο γεγονος?Βγηκαν , ειπανε οτι γουσταρουμε να γραφει πανω Χ.Ο (πεταχτηκαν και 5 γριες που γκαριζαν...ΑΛΙΜΟΝΟ σε ολες τις κοινωνικες ομαδες στις πορειες υπαρχουν και οι καραγκιοζηδς που το χαλανε το πραμα και ΑΥΤΟΥΣεπιλεγουν κατα ενα περιεργο τροπο να δειχνουν τα ΜΜΕ) Εγω δεν θα τρομαξω αν βρεθουν 3 εκμτ ανθρωποι που θα νιωσουν οτι απειλειται μια πραγματικοτητα τους.Αυτες ειναι καλες ευκαιριες να δειξεις οτι υπαρχεις.Μακαρι να μαζευονταν τοσοι και για αλλα θεματα και ας διαφωνουσα εγω.
Ξρεις τι εγινε πριν μερικα χρονια? εχασα την ταυτοτητα μου (ειχα την παλια που ελεγε πανω Χ.Ο). Με παιρνουν απο την αστυνομια στο κεντρο (νομιζω συνταγμα ηταν ) μετα απο 2 μερες και μ λενε κυριε βρεθηκε η ταυτοτητα σας ελατε να την παρετε.Επναλαμβανω πραγματικοτατο γεγονος και αν θες πιστεψε το.Λεω ΟΚ ευχαριστω ερχομαι τωρα αμεσως. Με παιρνουν μεσα σε 5 λεπτα και μ λενε βασικα ΟΧΙ μην ερθετε να πατε να βγαλετε καινουρια! Τωρα πες μου, φταιω εγω που πιστευω οτι υπαρχει γραμμη να εξαφανιστουν αυτες οι ταυτοτητες? Δεν ξερω ουτε απο ποιον εχει δοθει αυτη η γραμμη ουτε με ενδιαφερει ουτε θα το ψαξω. Τεσπα, εμεινα λιγο καγκελο λεω δεν πειραζει.Και πηγα εδω στην πετρουπολη και εβγαλα την καινουριου τυπου ταυτοτητα. Ξερεις εδω στους αδιαφθορους στη Γλυκεριας:P
Λοιπον? δεν με πειραζει που πλεον δεν γραφει τπτ πανω, βασικα στα τετοια μου.Αλλα μου κανει εντυπωση γιατι τοσος ζηλος να μου αλλαξουν την ταυτοτητα.και ηταν και σε καλη κατασταση και ειχα και ωραιοτατη φωτογραφια.Τωρα αυτη που εχω ειμαι σαν τρομοκρατης ρε πουστη μου. xaxa

AgentPrinny007
27-06-2014, 12:38
Αν συμφωνα με την δικη σου λογικη και τα πραγματικα σου πιστευω ,υπαρχει κατι ανωτερο που εχεις την αναγκη να πιστεψεις, δεν μπορει να σου πει κανεις οτι φορας παρωπιδες.Ο χριστιανισμος ομως ειναι κατι δικο σου ή στο εμαθαν?Αν ειχες γεννηθει σε αλλη χωρα δεν θα πιστευες κατι αλλο?
Εγω εκει κολλαω και βαζω και μενα μεσα.Καθως οταν σκεφτομαι αλλαχ με τρομαζει και ειναι εξω απο μενα.Πολυ διαφορετικα βλεπω τον χριστιανισμο ακομα και σημερα.Πολυ πιο θετικα.Αυτη ειναι συμπεριφορα που μου την εχουν μαθει ομως, δεν ειναι δικη μου.Αν ειχα γεννηθει Τουρκια θα σκεφτομουν πιο αρνητικα για τον Χριστιανισμο.

Αν ειχες γεννηθει και ζουσες στον πειραια θα ησουν ολυμπιακος. Αυτο σε τρομαζει ? :P Θελω να πω οτι εκτος απο καθαρα φιλοσοφικους λογους δεν εχει κανενα νοημα να αναρωτιομαστε αν ειναι σωστο αυτο που πιστευουμε γιατι μεγαλωσαμε με αυτο και δεν το διαλεξαμε αφου αν ειχαμε γεννηθει στην ινδια θα ημασταν ινδουιστες κτλ. Οταν μαλιστα ο ανθρωπος περισσοτερο απο καθε αλλο πλασμα εχει αναγκη τη καθοδηγηση στα πρωτα βηματα της ζωης του.

Τωρα απο εκει και περα πολλα εξαρτωνται απο το χαρακτηρα σου. Μπορει να εισαι ικανοποιημενος με αυτα που σου εχουν μαθει για τη ζωη. Μπορει ομως να μην εισαι και να αρχισεις την αναζητηση, η οποια μπορει να κρατησει χρονια και να σε βγαλει παλι στο ιδιο σημειο η να σε οδηγησει σε ενα εντελως διαφορετικο μονοπατι η και πουθενα.

PDS
27-06-2014, 12:42
Αμε, δεν αντιλεγω οτι μετραει το περιβαλλον που γεννιεσαι και μεγαλωνεις.Αλιμονο.Το κακο σε αυτο που ειναι? Ο κοσμος ειναι ανοιχτος για εσενα οταν θα πατησεις στα ποδια σου ομως.

Το κακο σε αυτο ειναι οτι ο κοσμος που γραφεις στο τελος μπορει να μην υπαρξει ποτε τοσο ανοιχτος οσο θα μπορουσε.Και η απαντηση στο γιατι ειναι στο πρωτο σκελος απο το παραπανω quote(περιβαλλον).
Δεν καταφερνουν ολοι να ξεφυγουν ολοκληρωτικα απο την πρωτη 20ετια της ζωης τους.Πολλοι δεν θα ξεφυγουν ποτε.Κατ'εμε οι περισσοτεροι δυστυχως.
Τo πιο τρανo παραδειγμα ειναι οι ιδιοι μας οι γονεις, που εζησαν σε ενα περιβαλλον πολυ πιο πιεστικο και με πιο κλειστες παρωπιδες.
Πες μου οτι δεν εχεις πει ποτε...''ρε λουστη μου πατε για 70...πως γινεται ακομα να ειστε κολλημενοι σε αυτο και αυτο,HΜΑΡΤΟΝ''.:P Μας φαινεται αδιανοητο αλλα δεν ειναι.Ειναι σαν να περναει ο χρονος απο πανω τους και να μην αφηνει τιποτα.Ειναι σαν να μενουν ακομα σε εκεινες τις εποχες κολλημενοι στην πρωτη 20ετια.


Δεν με ενοχλει κιολας γιατι κανουεμ ωραια κουβεντα 2 μερες τωρα και αυτο εχει σημασια και οχι ποιος την εχει μεγαλυτερη.
Σωστος.Για αυτο και μου αρεσει η κουβεντα που κανουμε:):)

Slay
27-06-2014, 12:47
Με παιρνουν μεσα σε 5 λεπτα και μ λενε βασικα ΟΧΙ μην ερθετε να πατε να βγαλετε καινουρια! Τωρα πες μου, φταιω εγω που πιστευω οτι υπαρχει γραμμη να εξαφανιστουν αυτες οι ταυτοτητες?

Γιατι συμπεραινεις οτι η γραμμη για την εξαφανιση, αφορα την μη αναγραφη του θρησκευματος, και οχι την αναγραφη των στοιχειων της ταυτοτητας και με λατινικους χαρακτηρες?

PDS
27-06-2014, 12:57
Αν ειχες γεννηθει και ζουσες στον πειραια θα ησουν ολυμπιακος. Αυτο σε τρομαζει ? :P Θελω να πω οτι εκτος απο καθαρα φιλοσοφικους λογους δεν εχει κανενα νοημα να αναρωτιομαστε αν ειναι σωστο αυτο που πιστευουμε γιατι μεγαλωσαμε με αυτο και δεν το διαλεξαμε αφου αν ειχαμε γεννηθει στην ινδια θα ημασταν ινδουιστες κτλ. Οταν μαλιστα ο ανθρωπος περισσοτερο απο καθε αλλο πλασμα εχει αναγκη τη καθοδηγηση στα πρωτα βηματα της ζωης του.

Τωρα απο εκει και περα πολλα εξαρτωνται απο το χαρακτηρα σου. Μπορει να εισαι ικανοποιημενος με αυτα που σου εχουν μαθει για τη ζωη. Μπορει ομως να μην εισαι και να αρχισεις την αναζητηση, η οποια μπορει να κρατησει χρονια και να σε βγαλει παλι στο ιδιο σημειο η να σε οδηγησει σε ενα εντελως διαφορετικο μονοπατι η και πουθενα.

Aυτο ειναι το πιο τρομακτικο απο ολα!!!χαχα
Περα απο την πλακα δεν διαφερει πολυ απο τα υπολοιπα που μας μαθαινουν, απλα ειναι μικρης πραγματικα σημασιας το τι υποστηριζω εγω σε ενα αθλημα.Εκει περισσοτερο ξεσπαει το ''κακο'' σου κομματι που εχεις αναγκη να διωξεις.Καλο ειναι να υπαρχουν και αυτα για εκτονωση και φυσικα διασκεδαση.

Ε φιλοσοφικες συζητησεις κανουμε εδω, δεν ειπα κατι διαφορετικο.:p
Αν περιμενουμε να γινουν πραξη και εξαρτηθουμε απο το αν το καταφερουμε ή οχι, θα χασουμε την μπαλα και θα βουτηξουμε στο κενο.
Ο υγιης διαλογος μονο καλο κανει γενικοτερα, ακομα και αν μιλαμε για πραγματα που θα μπορουσαν να γινουν σε 1000 χρονια απο τωρα.

Ποτε δεν ημουν αντιθετος στο να υπαρχει καθοδηγηση(δεν εγραψα κατι τετοιο).Ισα ισα οπως λες ειναι υπεραπαραιτητη.
Καθοδηγηση απο καθοδηγηση διαφερει ομως.Εκει εχω τις ενστασεις μου.

Να σου πω την αληθεια την εννοια του ''χαρακτηρα'' οσο μεγαλωνω την απομυθοποιω ολο και περισσοτερο.
Θεωρω οτι ολοι σε εναν βαθμο διαμορφωσαμε-μας διαμορφωσαν χαρακτηρα, παρα ειναι στο dna του καθενως ξεχωριστα.Ο Ταλιμπαν τυπος που καθαριζει κοσμο, πιθανον εδω θα ηταν ο τυπος που παει καθε κυριακη στην εκκλησια και ισως ειμαι και υπερβολικος.

MajereMP44
27-06-2014, 13:04
Διοτι μου ειπαν εξαρχης οτι η ταυτοτητα βρεθηκε και ΕΛΑΤΕ να την παρετε.Θεωρητικα ειδαν οτι προκειται για παλια ταυτοτητα.Εκτος και αν δεν ξερουν τη δουλεια τους.Ααααα και μαλιστα πρωτα με εψαξαν στο πατρικο μου στην Κρητη 2 μερες νωριτερα αλλα δεν ειχα μιλησει με τους δικους μου (αλλα απο εκει βρηκαν το τηλ μου).ΤΙ σκατα 2 μερες ειχαν την ταυτοτητα στα χερια τους και εκεινο το 5 λεπτο 2 μερες μετα καταλαβαν οτι οι λατινικοι χαρακτηρες ειναι το θεμα?Παιζει κιαυτο τι να σ πω.Και επισης, αν τυχον το θεμα ειναι οι λατινικοι χαρακτηρες θα επρεπε να το κανουν υποχρεωτικο απο την πρωτη στιγμη απαντες να αλλαξουν τις ταυτοτητες τους.Ο πατερας μου εχει ακομη την παλια ταυτοτητα αν δεν κανω λαθος.βασικα αυτο που γνωριζω ειναι οτι δεν μπορεις να ταξιδεψεις στο εξωτερικο αν δεν εχεις νεου τυπου ταυτοτητα (οποτε θες και λατινικους χαρακτηρες, συμφωνοι).Κατα τα αλλα....δεν βρισκω σκαλωμα σε αυτο.Δεν ξερω τι να συμπερανω, εγω καταθετω τι μου συνεβη και δεν θα ειμαι απολυτος.Λιγο με βαζει σε σκεψεις ομως δεν το κρυβω.

MajereMP44
27-06-2014, 13:22
Το κακο σε αυτο ειναι οτι ο κοσμος που γραφεις στο τελος μπορει να μην υπαρξει ποτε τοσο ανοιχτος οσο θα μπορουσε.Και η απαντηση στο γιατι ειναι στο πρωτο σκελος απο το παραπανω quote(περιβαλλον).
Δεν καταφερνουν ολοι να ξεφυγουν ολοκληρωτικα απο την πρωτη 20ετια της ζωης τους.Πολλοι δεν θα ξεφυγουν ποτε.Κατ'εμε οι περισσοτεροι δυστυχως.
Τo πιο τρανo παραδειγμα ειναι οι ιδιοι μας οι γονεις, που εζησαν σε ενα περιβαλλον πολυ πιο πιεστικο και με πιο κλειστες παρωπιδες.
Πες μου οτι δεν εχεις πει ποτε...''ρε λουστη μου πατε για 70...πως γινεται ακομα να ειστε κολλημενοι σε αυτο και αυτο,HΜΑΡΤΟΝ''.:P Μας φαινεται αδιανοητο αλλα δεν ειναι.Ειναι σαν να περναει ο χρονος απο πανω τους και να μην αφηνει τιποτα.Ειναι σαν να μενουν ακομα σε εκεινες τις εποχες κολλημενοι στην πρωτη 20ετια.


Σωστος.Για αυτο και μου αρεσει η κουβεντα που κανουμε:):)

Εμενα δεν με στεναχωρει που οι γονεις μας εμειναν εκει που εμειναν στις αποψεις τους.θα σταθω στο γεγονος οτι παρολο που ειναι κολλημενοι 100 χρονια στα ιδια και τα ιδια, τα παιδια τους (δεν λεω για εμενα τωρα αλλα γενικως) πηραν το δρομο τους.Εχουν την αποψη τους.Γιαυτο και ειπα σε καποιο προηγουεμνο ποστ οτι τελικα δεν εχει σημασια για εμενα με τι θα ταϊζεις ενα ζωο.Σημασια εχει να του πεις οτι υπαρχουν κιαλλες τροφες ή να του δωσεις τη δυνατοτητα να ψαξει να τις βρει.

Κιομως το θεμα του χαρακτηρα που λες παρακατω εχει τεραστιο ρολο.Δεν ξερω πως να το εξηγησω αλλα πως γιενται στην ΙΔΙΑ οικογενεια, με τους ιδιους γονεις, την ιδια ανατροφη, να βγαινουν παιδια που δεν εχουν καμμια σχεση μεταξυ τους?Βλεπεις το ενα παιδι να ειναι καλος μαθητης το αλλο τπτ.Το ενα παιδι να του αρεσει το μπασκετ στο αλλο το ποδοσφαιρο.Πολλα τετοιοα παραδειγματα εχουμε ολοι μας. Ενταξει, υπαρχουν και καφροι γονεις που δειχνουν αλλη προσοχη στο ενα παιδι και αλλη στο αλλο.Αυτοι γενικως ειναι και για κλωτσιες.Ειναι ορισμενα πραγματακια που τα βλεπουμε καθημερινα και λες ειναι δυνατον αυτοι οι 2 να ειναι αδερφια? Τωρα αλλοι το λενε "χαρακτηρα", αλλοι θα το πουν διαφορετικη επεξεργασια της πληροφοριας στον εγκεφαλο.Δεν εχω ιδεα τι παιζει (μαλλον θα μπορυσα να φανταστω αλλα ειναι συνθετο).Αλλα δεν ειναι τελικα μονο το περιβαλλον που μεγαλωνεις, εκει θελω να καταληξω.

PDS
27-06-2014, 13:42
Σημασια εχει να του πεις οτι υπαρχουν κιαλλες τροφες ή να του δωσεις τη δυνατοτητα να ψαξει να τις βρει.
+1
Αυτο ειναι το σημαντικοτερο ολων και ειναι και η απαντηση στην ερωτηση σου(σε προηγουμενο ποστ) για το τι ειναι σωστη εκπαιδευση για μενα(ειτε μιλαμε για γονεις ,ειτε για σχολειο).


Κιομως το θεμα του χαρακτηρα που λες παρακατω εχει τεραστιο ρολο.Δεν ξερω πως να το εξηγησω αλλα πως γιενται στην ΙΔΙΑ οικογενεια, με τους ιδιους γονεις, την ιδια ανατροφη, να βγαινουν παιδια που δεν εχουν καμμια σχεση μεταξυ τους?

Οι γονεις ειναι ενα κομματι.Το παιδι με το αδερφακι του εχει κοινες παραστασεις κατ'εμε σε πολυ μικροτερο ποσοστο απο αυτο που πιστευεται.Η υπολοιπη κοινωνικη του ζωη(σχολειο ,φιλοι κτλ) θα διαμορφωσει το υπολοιπο.Για αυτο και βλεπεις αυτες τις διαφορες, αλλα και καποια κοινα.Ακομα και οταν ενα παιδι γεννιεται πρωτο εχει πολυ διαφορετικες παραστασεις απο το δευτερο.Γιατι εκτος απο το γεγονος οτι οι γονεις πλεον ειναι διαφορετικοι με το δευτερο, εχει και ενα ακομα παιδι διπλα του μεγαλυτερο.Δεν υπαρχει καμια επαφη.
Πιστευω στον χαρακτηρα αλλα σε πολυ μικρο ποσοστο και σε πολυ συγκεκριμενους τομεις.Πχ η εφεση που εχει ενα παιδι σε κατι (στην ζωγραφικη ας πουμε)πιθανον να μην ειναι ιδιαιτερα διαμορφωσιμη.
Ο εγκληματιας απο την αλλη ειναι 100% κατ'εμε διαμορφωσιμη συμπεριφορα.Ειναι προιον της κακης πλευρας της κοινωνιας.

AgentPrinny007
27-06-2014, 13:50
Να σου πω την αληθεια την εννοια του ''χαρακτηρα'' οσο μεγαλωνω την απομυθοποιω ολο και περισσοτερο.
Θεωρω οτι ολοι σε εναν βαθμο διαμορφωσαμε-μας διαμορφωσαν χαρακτηρα, παρα ειναι στο dna του καθενως ξεχωριστα.Ο Ταλιμπαν τυπος που καθαριζει κοσμο, πιθανον εδω θα ηταν ο τυπος που παει καθε κυριακη στην εκκλησια και ισως ειμαι και υπερβολικος.

Συμφωνω σε ολα τα παραπανω που εγραψες αλλα θελω να επικεντρωθω λιγο εδω. Πολλες φορες, μη πω τις περισσοτερες, η διαμορφωση χαρακτηρα ειναι αποτελεσμα τοσο πολλων παραγοντων που το καθιστουν οχι λιγοτερο χαοτικο συστημα απο αυτο που λεμε οτι γεννηθηκα στη χ χωρα στη χ επαρχια απο τους χ γονεις αρα κατα πασα πιθανοτητα θα ακολουθησω αυτο, αυτο και αυτο.

Ενα απλο παραδειγμα. Ο πατερας του Τοτου ειναι υπερβολικα αυστηρος. Ο Τοτος λοιπον μπορει να γινει το ιδιο αυστηρος αν εχει για προτυπο το πατερα του, μπορει να γινει το ακριβως αναποδο επειδη μισει τον πατερα του γι ολα αυτα που περασε αλλα μπορει να τον αντιπαθει και ταυτοχρονα να κανει τα ιδια με αυτον. Εχω δει ολες τις εκδοχες. Ενα απιστευτο κουβαρι απο dna, πραγματα που μας εχουν μαθει να αγαπαμε και πραγματα που μας εμαθαν να μισουμε και το καθε ενα απο αυτα μπορουμε να το πεταξουμε στο καλαθι ανα πασα στιγμη ειτε απο αντιδραση ειτε γιατι δεν μας αρεσει, αποτελουν το εγω μας.

Ετσι ο ταλιμπαν της μεσης ανατολης μπορουσε να ηταν ο επιστημονας της ευρωπης και εσυ θα μπορουσες να ειχες γεννηθει στον πειραια και να γινοσουν ο καλυτεροτερος παναθηναικος.
Τωρα δεν ξερω αν βγηκε κανα νοημα με αυτο που εγραψα, η αν αυτο που σκεφτομουν καταφερα να το μεταφερω αλλα ειναι και η ζεστη:P

PDS
27-06-2014, 13:53
Συμφωνω σε ολα τα παραπανω που εγραψες αλλα θελω να επικεντρωθω λιγο εδω. Πολλες φορες, μη πω τις περισσοτερες, η διαμορφωση χαρακτηρα ειναι αποτελεσμα τοσο πολλων παραγοντων που το καθιστουν οχι λιγοτερο χαοτικο συστημα απο αυτο που λεμε οτι γεννηθηκα στη χ χωρα στη χ επαρχια απο τους χ γονεις αρα κατα πασα πιθανοτητα θα ακολουθησω αυτο, αυτο και αυτο.

Ενα απλο παραδειγμα. Ο πατερας του Τοτου ειναι υπερβολικα αυστηρος. Ο Τοτος λοιπον μπορει να γινει το ιδιο αυστηρος αν εχει για προτυπο το πατερα του, μπορει να γινει το ακριβως αναποδο επειδη μισει τον πατερα του γι ολα αυτα που περασε αλλα μπορει να τον αντιπαθει και ταυτοχρονα να κανει τα ιδια με αυτον. Εχω δει ολες τις εκδοχες. Ενα απιστευτο κουβαρι απο dna, πραγματα που μας εχουν μαθει να αγαπαμε και πραγματα που μας εμαθαν να μισουμε και το καθε ενα απο αυτα μπορουμε να το πεταξουμε στο καλαθι ανα πασα στιγμη ειτε απο αντιδραση ειτε γιατι δεν μας αρεσει, αποτελουν το εγω μας.

Ετσι ο ταλιμπαν της μεσης ανατολης μπορουσε να ηταν ο επιστημονας της ευρωπης και εσυ θα μπορουσες να ειχες γεννηθει στον πειραια και να γινοσουν ο καλυτεροτερος παναθηναικος.
Τωρα δεν ξερω αν βγηκε κανα νοημα με αυτο που εγραψα, η αν αυτο που σκεφτομουν καταφερα να το μεταφερω αλλα ειναι και η ζεστη:P

Συμφωνω σε oλα!.
Kριμα ηθελα λιγη μαχη ακομα:P:P

Οχι πλακα κανω.Οπως και να χει πολυ ωραια συζητηση γενικοτερα με ωραιες αποψεις.Thanks:)

le_71
27-06-2014, 14:01
Έχεις δει Λευτέρη κανένα παιδάκι να βαφτίζεται χωρίς να πλαντάξει στο κλάμα;;;....έχεις δει κανένα παιδάκι να μπορεί να αντέξει έστω 10 λεπτά μέσα σε μια εκκλησία δίπλα στους γονείς του είτε είναι γάμος, είτε βάφτιση, είτε ανάσταση, είτε τα 40 του μακαρίτη;;;

Όσοι είναι γονείς ξέρουν πολύ καλά ότι όταν ένα παιδάκι είναι σε έναν χώρο που δεν έχει συνηθίσει να είναι αυτό το κάνει να νιώθει άβολα και όταν ένα παιδάκι νιώθει έτσι το μόνο που θέλει να κάνει είναι να φύγει από εκεί κάτι που το τραγάκι δεν ξέρει και μάλλον δεν θα μάθει ποτέ.

Καλό θα είναι να κρατήσει μια γραμμή η εκκλησία σε ότι αφορά τα μυστήρια, δεν μπορεί ο ένας να ρωτάει τα παιδάκια αν θέλουν να βαφτιστούν οι άλλοι όχι εκτός αν έχουν βάλει ταρίφα και σε αυτό όπως στο πόσοι θα ψέλνουν, πόσα φώτα θα ανάψουμε κλπ κλπ.......τώρα που το σκέφτομαι μπας και δεν τα βρήκαν στα λεφτά με το τραγάκι και έκανε τον παπαμάγκα;;;:whistle:

Δεν μπορεις να τα ισοπεδώνεις όλα. "τράγος" ένας άνθρωπος που δεν έχεις συναντήσει ποτέ μόνο και μόνο επειδή είναι ιερέας; Δεν το περίμενα. Τον έχεις γνωρίσει; Πως έχεις άποψη για έναν άνθρωπο που ζει 2.500 χλμ μακριά; Από ένα βίντεο; Εμένα απ' όσο είδα, μου φαίνεται τέρμα κοσμικός. Ούτε κοτσίδες, ούτε καν το μουσάκι του τράγου (όπως τον αποκαλείς).
Επί του θέματος. Το παιδάκι δεν είναι νήπιο. Υπήρχε άπλετος χρόνος να του εξηγήσουν στο σπίτι τί πρόκειται να γίνει, ποιά είναι η σημασία του μυστηρίου και τί σημαίνει για κείνη και τους γύρω της. Προφανώς κάτι τέτοιο δεν έγινε. Επιπλέον ο ανάδοχος κωλοβάραγε ενώ είχε την ευθύνη του κοριτσιού. Τί μας λες λοιπόν μαζί με τους υπόλοιπους; Οτι ενώ υπήρξε μια πλήρης απαξίωση του μυστηρίου, ο παπάς έπρεπε να βάλει να γδύσουν το κοριτσάκι για να το βαπτίσει. Να προχωρήσει σε ένα μυστήριο που σημαίνει ομολογία πίστης δηλαδή, με τόση άρνηση γύρω του. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΠΡΑΞΕ.

MajereMP44
27-06-2014, 14:01
Ναι παιζουν ολα αυτα ρολο.Σαφως.Και γω αυτα εννοησα στο θεμα της συμπεριφορας.Στο θεμα των αποψεων ομως? Και δες και το αλλο μιας και το πηγαμε εκει που ειναι εξισου ενδιαφερον.Ο φιλος μου που ειναι καθολικος ειναι ΜΟΝΟ αυτος.χαχα ποτσς γκενεν αύτο? ο αδερφος του ΧΟ και οι γονεις του, μου ειπε οτι ο νονος του ηταν καθολικος και τους ειπε θα τον κανω καθολικο και τον εκανε.Και εχει βασικα και βαφτιστει και ορθοδοξος (αν δεν κανω λαθος).Κουλουβαχατα. Και ο αδερφος του λοιπον ενω μεγαλωσε σε αυτο το περιβαλλον στις αποψεις ειναι οτιναναι καμμια σχεση με τον αλλον.Τρεχα βρες ακρη.Ασε δλδ τη συμπεριφορα απεξω.

Ο εγκληματιας και ο δολοφονος τωρα...εγω πιστευω οτι ειναι θεμα χαρακτηρα.Κοιτα, χαρακτηρα εγω στο μυαλο μου εχω κατι πολυ χαοτικο.Αοριστο.Το να βλεπεις καποιον που εχει βιαζει και σκοτωσει ενα παιδακι εχει διαφορα απο καποιον που εχει κλεψει μια τραπεζα και εκανε και φονο εκει μεσα.Υπαρχουν συμπεριφορες που δεν βασιζονται σε κοινωνικα κριτηρια και συμπεριφορες που απλα εχει ο αλλος θεμα σοβαρο ψυχολογικο που ειχε μια προδιαθεση να το κανει.Δεν ξερω.Επειδη στο θεμα της ψυχολογιας εχω πολλες αποστασεις για το αν στεκουν πολλα απο αυτα που λενε δεν θα πω τπτ με σιγουρια και καλυτερα να μην εκτεθω στο συγκεκριμενο θεμα.

PDS
27-06-2014, 14:13
Στο δευτερο κομματι MajereMP44 διαφωνω.Το ψυχολογικο κομματι και η κοινωνια ειναι για μενα ας πουμε αλληλενδετα.Η προδιαθεση και ψυχολογικο κομματι κατ'εμε δεν ειναι.
Στο θεμα της ψυχολογιας ημαστε λιγο αντιθετοι μαλλον:P, γιατι εγω oχι μονο δεν κραταω αποσταση,αλλα πιθανον να τραβηξω προς τα εκει,εντελως αναποδα απο οτι εχω κανει σημερα στην ζωη μου(σπουδες κτλ).
Και επειδη εχω ζησει στο πετσι μου το κατα ποσο η κοινωνια και η κακη εκπαιδευση(και απο τα δυο δεν βγαζω τους γονεις απ'εξω) μπορει να επηρεασει αρνητικα την ζωη καποιου και τις επιλογες του, ειμαι καπως απολυτος ισως στα περι διαμορφωσης συμπεριφορων.

Slay
27-06-2014, 14:19
βασικα αυτο που γνωριζω ειναι οτι δεν μπορεις να ταξιδεψεις στο εξωτερικο αν δεν εχεις νεου τυπου ταυτοτητα (οποτε θες και λατινικους χαρακτηρες, συμφωνοι).Κατα τα αλλα....δεν βρισκω σκαλωμα σε αυτο.Δεν ξερω τι να συμπερανω, εγω καταθετω τι μου συνεβη και δεν θα ειμαι απολυτος.Λιγο με βαζει σε σκεψεις ομως δεν το κρυβω.

Οι σκεψεις σου ειναι σε λαθος δρομο (κατα την γνωμη μου) λογω της πιστης σου. Δηλαδη το πρωτο πραγμα που σκεφτηκες ειναι οτι υπαρχει καποιου ειδους "συνομωσια" ετσι ωστε να εξαφανιστουν οι ταυτοτητες που γραφουν θρησκευμα επανω, ενω το λογικο θα ηταν να σκεφτεις εαν και εφοσον υπαρχει καποια τετοια οδηγια προς την αστυνομια, μηπως αυτη εχει να κανει κυριως με την λειτουργικοτητα του κρατικου εγγραφου. Αντιλαμβανεσαι πιστευω οτι το να μπορεις να ταξιδεψεις μονο με την νεα ταυτοτητα ειναι βασικα side effect, το σημαντικο που εχει γινει ειναι οτι η ελληνικη ταυτοτητα αναγνωριζεται σαν επισημο κρατικο εγγραφο σε ολες της χωρες της συνθηκης του σεγκεν, και οχι μονο στην ελλαδα, κατι που δεν ισχυει για τις παλιες ταυτοτητες.

Το ιδιο ακριβως ισχυει πλεον και για τα διπλωματα οδηγησης, και μαλιστα αν δεν κανω λαθος ισχυει για το συνολο της ΕΕ και οχι μονο για τις χωρες του σεγκεν.

nikon
27-06-2014, 14:24
Δεν μπορεις να τα ισοπεδώνεις όλα. "τράγος" ένας άνθρωπος που δεν έχεις συναντήσει ποτέ μόνο και μόνο επειδή είναι ιερέας; Δεν το περίμενα. Τον έχεις γνωρίσει; Πως έχεις άποψη για έναν άνθρωπο που ζει 2.500 χλμ μακριά; Από ένα βίντεο; Εμένα απ' όσο είδα, μου φαίνεται τέρμα κοσμικός. Ούτε κοτσίδες, ούτε καν το μουσάκι του τράγου (όπως τον αποκαλείς). Έλα ρε c που κόλλησες στο "τράγος" λες και το ακούς πρώτη φορά και δεν έχει να κάνει με την εμφάνιση για μένα αλλά με τη συμπεριφορά και ο συγκεκριμένος ναι για μένα είναι Τράγος.

Επί του θέματος. Το παιδάκι δεν είναι νήπιο. Υπήρχε άπλετος χρόνος να του εξηγήσουν στο σπίτι τί πρόκειται να γίνει, ποιά είναι η σημασία του μυστηρίου και τί σημαίνει για κείνη και τους γύρω της. Προφανώς κάτι τέτοιο δεν έγινε. Επιπλέον ο ανάδοχος κωλοβάραγε ενώ είχε την ευθύνη του κοριτσιού. Τί μας λες λοιπόν μαζί με τους υπόλοιπους; Οτι ενώ υπήρξε μια πλήρης απαξίωση του μυστηρίου, ο παπάς έπρεπε να βάλει να γδύσουν το κοριτσάκι για να το βαπτίσει. Να προχωρήσει σε ένα μυστήριο που σημαίνει ομολογία πίστης δηλαδή, με τόση άρνηση γύρω του. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΠΡΑΞΕ.1 δις φορές οι παπάδες έχουν πει την ώρα του μυστηρίου "παρακαλώ ησυχία για να μπορέσω να κάνω το μυστήριο" αυτός αφού όπως λες υπήρχε απαξίωση του μυστηρίου (δεν ξέραμε να καθόμαστε σούζα) δεν μπορούσε να κάνει μια σύσταση στους μεγάλους;;;;....όοοοοοοοοχι έπρεπε να ρωτήσει ένα 2χρονο που το μόνο που έχει στο μυαλό του είναι να φύγει από εκεί για να πάει να παίξει με την παρέα του αν ήθελε να βαφτιστεί λογικό αλλά όχι για όλους sorry.

le_71
27-06-2014, 14:33
αφού όπως λες υπήρχε απαξίωση του μυστηρίου (δεν ξέραμε να καθόμαστε σούζα) δεν μπορούσε να κάνει μια σύσταση στους μεγάλους;;;;

Δεν σου ζήτησε κανεις να καθήσεις σούζα. Στην πραγματικότητα κανείς δε σου ζητά να παρεβρεθείς με το ζόρι στην εκκλησία.
Σύσταση έγινε. Ακου τι λέει στο 1:24 πριν το κατεβάσει η θείτσα.

MajereMP44
27-06-2014, 14:46
Στην Αγγλια που πηγε το τελευταιο 2μηνο φιλος μου να δουλεψει γιατρος, του ζητανε και διαβατηριο παντως, δεν τους φτανει η ταυτοτητα του ειπαν απο τη δουλεια του.
Καλα κοιταξε, εγω ειπα δεν θα ειμαι απολυτος αλλα αν θελεις απαντησε μου γιατι δεν αλλαζουν σε ολους την ταυτοτητα? Πλεον και ο πατερας μ θα παει και θα την αλλαξει.Δεν θα εχει κανενα προβλημα.Να πουν παιδια ΟΚ, αλλο τι γινοταν πριν 10 χρονια.Τωρα τελειωσαν τα ψεματα λατινικους χαρακτηρες στις ταυτοτητες γιατι ετσι ειναι τα πραγματα.

Αυτη η μυστηρια συμπεριφορα παντως μεσα σε 5 λεπτα (και 2 μερες που ειχαν στα χερια τους ενα εγγραφο που χρειαζεται αλλαγη ΛΟΛ) πως εξηγειται? Σαν να σου πω, χαλασε το PS4 φερτο απο το service να στο αντικαταστησουμε.Και μετα να σε παρω σε 5 λεπτα και να σου πω ναι ξερεις βασικα ξεχασα να σου πω οτι παρολο που ειναι στην εγγυηση δωσε μου ενα 50ευρακι.Ξεχασα να στο πω πριν.
Αν ειναι ομως αυστηρη η οδηγια αντικαταστασης δεν εχει μα μου σου του.θα στο αλλαξω.Και θα το ξερουν και οι πετρες οτι κοστιζει η αντικατασταση 50 ευρω.

Πολυ ομορφα παντως, να ειναι τοσο ισχυρη η ταυτοτητα μας, ναι.Εγω εμ αυτα δεν εχω προβλημα.Πηγα την αλλαξα (ενω μπορουσα εστω να τσινισω και να πω ρε παιδια πλακα μ κανετε μου λετε οτι την βρηκατε και τελικα δεν μου τη δινετε αλλα να παω να βγαλω νεα). Ωραια λοιπον, ενα καταπληκτικο εγγραφο η νεα μας ταυτοτητα.Εγω τωρα που δεν θα παω εξωτερικο και δεν θα μου χρεαιστει γιατι να την αλλαξω? Σε περιπτωση που χαθει και αφου δεν εκδιδονται πλεον οι παλιου τυπου το καταλαβααινω.Μα εμενα βρεθηκε!

Anyway, προφανως γουσταρα να γραφει πανω ΧΟ.Αυτο εννοειται.Και για εμενα αυτο που λες οτι εχει αλλη πλεον διασταση αυτο το εγγραφο εγω μπορω να ισχυριστω οτι μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.ΣΟυ λενε αναγκαστικα (σιγα το αναγκαστικα-μαλλον ποτε δεν θα παω εξωτερικο) οτι πρεπει να αλλαχτει και παει και το θρησκευμα.Μπορεις να με πεισεις οτι δεν κρυβεται τπτ τετοιο απο πισω? Ο καθενας κανει τις σκεψεις του.Δεν θα πω οτι αυτο που λες ειναι λαθος , μια χαρα καλη σκεψη ειναι αυτο που κανεις ε μην μου χαρακτηριζεις τη δικη μου λανθασμενη ομως.Κρατα και εσυ μια πισινη.

nikon
27-06-2014, 15:09
Δεν σου ζήτησε κανεις να καθήσεις σούζα. Στην πραγματικότητα κανείς δε σου ζητά να παρεβρεθείς με το ζόρι στην εκκλησία.
Σύσταση έγινε. Ακου τι λέει στο 1:24 πριν το κατεβάσει η θείτσα.Ξαναλέω δεν πάω ούτε για την εκκλησία, ούτε για το μυστήριο, ούτε για ότι είναι γύρω από αυτά πάω μόνο γι'αυτόν που με κάλεσε και αν θα κάτσω κλαρίνο ή όχι δεν θα μου το πει ο παπάς ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Θα μπορούσε να ξανακάνει και να ξανακάνει σύσταση δεν θα του έπεφτε ο κώλος αλλά ήξερε γιατί έκανε ότι έκανε.

Slay
27-06-2014, 15:11
Στην Αγγλια που πηγε το τελευταιο 2μηνο φιλος μου να δουλεψει γιατρος, του ζητανε και διαβατηριο παντως, δεν τους φτανει η ταυτοτητα του ειπαν απο τη δουλεια του.
Η αγγλια ειναι εκτος ζωνης σεγκεν, και απο την Γαλλια να θελεις να πας στην αγγλια, παλι διαβατηριο θελεις.


Καλα κοιταξε, εγω ειπα δεν θα ειμαι απολυτος αλλα αν θελεις απαντησε μου γιατι δεν αλλαζουν σε ολους την ταυτοτητα? Πλεον και ο πατερας μ θα παει και θα την αλλαξει.Δεν θα εχει κανενα προβλημα.Να πουν παιδια ΟΚ, αλλο τι γινοταν πριν 10 χρονια.Τωρα τελειωσαν τα ψεματα λατινικους χαρακτηρες στις ταυτοτητες γιατι ετσι ειναι τα πραγματα.
Ουρες,χαρτομανι,γκρινιες,μπλοκαρισμα υπηρησιων, ειναι μερικα που μου ερχοναι προχειρα στο μυαλο μου. Απο την στιγμη που η αλλαγη ωφελει οπως βλεπω, μονο τον πολιτη και οχι και το κρατος, απλα αποφευγουν να μπουν χωρις καποιο "κερδος" σε μια τετοια διαδικασια.


Πολυ ομορφα παντως, να ειναι τοσο ισχυρη η ταυτοτητα μας, ναι.Εγω εμ αυτα δεν εχω προβλημα.Πηγα την αλλαξα (ενω μπορουσα εστω να τσινισω και να πω ρε παιδια πλακα μ κανετε μου λετε οτι την βρηκατε και τελικα δεν μου τη δινετε αλλα να παω να βγαλω νεα). Ωραια λοιπον, ενα καταπληκτικο εγγραφο η νεα μας ταυτοτητα.Εγω τωρα που δεν θα παω εξωτερικο και δεν θα μου χρεαιστει γιατι να την αλλαξω? Σε περιπτωση που χαθει και αφου δεν εκδιδονται πλεον οι παλιου τυπου το καταλαβααινω.Μα εμενα βρεθηκε!
Μια εικασια τωρα, μπορει απλα να ειδε οτι δεν εισαι μεγαλος σε ηλικια, και να ειπε ο αξιωματικος, πεστου να βγαλει μωρα νεα, και να μην υπαρχει ουτε οδηγια, ουτε σκοπιμοτητα ουτε τιποτε.


λενε αναγκαστικα (σιγα το αναγκαστικα-μαλλον ποτε δεν θα παω εξωτερικο) οτι πρεπει να αλλαχτει και παει και το θρησκευμα.Μπορεις να με πεισεις οτι δεν κρυβεται τπτ τετοιο απο πισω?
οχι δεν μπορω να σε πεισω, για τον πολυ απλο λογο, οτι εχεις πεισει τον εαυτο σου, οτι καποιος μπορει να εχει οφελος εαν δεν γραφει η ταυτοτητα σου επανω Χ.Ο.

le_71
27-06-2014, 15:34
Ξαναλέω δεν πάω ούτε για την εκκλησία, ούτε για το μυστήριο, ούτε για ότι είναι γύρω από αυτά πάω μόνο γι'αυτόν που με κάλεσε και αν θα κάτσω κλαρίνο ή όχι δεν θα μου το πει ο παπάς ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Θα μπορούσε να ξανακάνει και να ξανακάνει σύσταση δεν θα του έπεφτε ο κώλος αλλά ήξερε γιατί έκανε ότι έκανε.

Αντε πάλι με τα κλαρίνα. Ο παπάς δε σου ζητάει να κάτσεις κλαρίνο. Υπερβάλεις. Ζητάει να σεβαστούν το χώρο και να κάνουν ησυχία. Το ίδιο ζητάει και ο υπέυθυνος μιας Βιβλιοθήκης. Στο λέει μία φορά, τη δεύτερη σε πετάει έξω. Καλά κάνουν αμφότεροι.
Αρα λοιπόν σύσταση υπήρξε. Και βεβαίως θα μπορούσε να ξανακάνει, όπως θα μπορούσε και να διακόψει το μυστήριο όπως είχε προειδοποιήσει. Προτίμησε το δεύτερο. Φαίνεται όμως να γνωρίζεις κάτι παρπάνω. Γιατί το έκανε;

tonybsg
27-06-2014, 15:37
https://www.youtube.com/watch?v=TbAhkyIucm0

MajereMP44
27-06-2014, 15:39
Ναι σωστα.ΣΟρρυ αναφερθηκα στην Αγγλια γτ νομιζα οτι ειπες οτι ισχυει και εκτος Σεγκεν αλλα εσυ αναφεροσουν στα διπλωματα.

Ενταξει φιλε Slay.Επειδη στο συγκεκριμενο εσενα σου φαινεται οτι κυνηγαω μαγισσες δεν μπορω να πω κατι παραπανω.Εχεις την αποψη σου.Αποκλειεις εντελως το ενδεχομενο της δικης μου σκεψης.Δεν εχω περιθωριο να συζητησω κατι αλλο πανω σε αυτο.Τουλαχιστον, καλο θα ηταν να βαζεις τον εαυτο σου καμμια φορα στη θεση του αλλου με τον ιδιο ακριβως τροπο που μπηκες στη θεση των αστυνομικων που σκεφτηκαν για εμενα οτι ειμναι νεος να βγαλω νεα ταυτοτητα που btw το χαρτομανι και το τρεξιμο και την γραφειοκρατια την αυξησαν με αυτην τους την κινηση διοτι ανακατευτηκαν 2 υπηρεσιες του δημου στην κρητη, το ΚΕΠ, το αστυνομικο τμημα Πετρουπολης κλπ ενω ηδη ειχα ταυτοτητα :P

nikon
27-06-2014, 15:41
Αντε πάλι με τα κλαρίνα. Ο παπάς δε σου ζητάει να κάτσεις κλαρίνο. Υπερβάλεις. Ζητάει να σεβαστούν το χώρο και να κάνουν ησυχία. Το ίδιο ζητάει και ο υπέυθυνος μιας Βιβλιοθήκης. Στο λέει μία φορά, τη δεύτερη σε πετάει έξω. Καλά κάνουν αμφότεροι.
Αρα λοιπόν σύσταση υπήρξε. Και βεβαίως θα μπορούσε να ξανακάνει, όπως θα μπορούσε και να διακόψει το μυστήριο όπως είχε προειδοποιήσει. Προτίμησε το δεύτερο. Φαίνεται όμως να γνωρίζεις κάτι παρπάνω. Γιατί το έκανε;

Για να δείξει ποιος κάνει κουμάντο στο τσιφλίκι του ή μήπως όχι;;;.....ο Χριστόδουλος μπορεί να ήταν ότι ήταν και αυτός αλλά είχε κάνει μεγάλη προσπάθεια να φέρει κόσμο στην εκκλησία και το είχε καταφέρει κάτι τέτοιοι όμως χωρίς να τους νοιάζει και πολύ θα καταφέρουν να τους διώξουν πάλι.

EDIT: Απ'ότι βλέπω βρέθηκε ένας μη τράγος και βάφτισε το κοριτσάκι.

Slay
27-06-2014, 16:10
Ενταξει φιλε Slay.Επειδη στο συγκεκριμενο εσενα σου φαινεται οτι κυνηγαω μαγισσες δεν μπορω να πω κατι παραπανω.Εχεις την αποψη σου.Αποκλειεις εντελως το ενδεχομενο της δικης μου σκεψης.Δεν εχω περιθωριο να συζητησω κατι αλλο πανω σε αυτο.Τουλαχιστον, καλο θα ηταν να βαζεις τον εαυτο σου καμμια φορα στη θεση του αλλου με τον ιδιο ακριβως τροπο που μπηκες στη θεση των αστυνομικων που σκεφτηκαν για εμενα οτι ειμναι νεος να βγαλω νεα ταυτοτητα

Αυτο που δεν κατανοεις, ειναι οτι η σκεψη σου ειναι ελλειπης. Σκεφτεσαι οτι μπορει οι αστυνομικοι να εχουν παρει καποια οδηγια , ετσι ωστε να αλλαξεις ταυτοτητα και να μην γραφει επανω Χ.Ο., αλλα δεν μας λες ποιος θα ειχε οφελος απο κατι τετοιο, και ποιο θα ηταν αυτο?

MajereMP44
27-06-2014, 16:22
Δεν ξερω ποιος θα ειχε οφελος.Το ειπα απο την αρχη 2 σελιδες πριν.
Πιστευεις οτι κανεις δεν εχει οφελος να εξαφανισει εγγραφα που γραφουν πανω το θρησκευμα σε παραδοσιακες χωρες στο θεμα της θρησκειας οπως η Ελλαδα? Οσο μπορεις εσυ να μου αποδειξεις αυτο αλλο τοσο μπορω και εγω να σ αποδειξω αυτο που μου ζητας.

edit οχι φιλε μου δεν ειναι καθολου ελλιπης η σκεψη μου διοτι ειπα απο την αρχη μπορει απλα να μην ξερουν τη δουλεια τους εκει περα στο τμημα και να μην εχουν ιδεα ουτε για τους λατινικους χαρακτηρες κλπ Πηρα και το ενδεχομενο σου πριν μου το πει οποιοσδηποτε.Αλλα ειπα οτι μου κανει εντυπωση εκει ολη μερα στις ταυτοτητες και να χρειαστουν 2 μερες για να καταληξουν τελικα στο τελευταιο 5 λεπτο οτι καλο ειναι βγαλω καινουρια.Μηπως , λεω μηπως παιζει και το ενδεχομενο να θελουν με την πρωτη ευκαιρια να εξαφανιζονται οι παλιες ταυτοτητες?
Αν δεν ειναι ουτε αυτο τοτε δεν με νοιαζει.Τοτε γραψε χ.

Πας με πολυ ομορφο τροπο να με ριξεις σε μια παγιδα που ουτε καν σου περναει απο το μυαλο οτι την εχω υποψην μου και δεν υπαρχει ουτε μια στο εκτμ να το ακουσεις απο εμενα αυτο που θα ηθελες να ακουσεις γτ πολυ απλα δεν ειμαι σαν τους χριστιανους που πιστευεις οτι ειναι η πλειοψηφια.Ειμαι με τους αλλους.Που σκεφτομαστε. Και εγω πιστευω οτι σε αντιμετωπιζω πολυ πιο θετικα απο το "ειναι ελλιπης η σκεψη σου" και "δεν κατανοεις".
Αυτα.

edit 2

και τωρα που το θυμηθηκα αν δεν υαπρχει κανενα οφελος απο κανεναν και ειναι οντως κυνηγι μαγισσων γιατι δεν εγινε δεκτο το αιτημα να ειναι προαιρετικη η αναγραφη ?εγω θα το αφηνα οπως ηταν εσυ δεν θα το εγραφες και τελος.ΑΠλα πραματα.Νετη σκετη, καθετη απαγορευση αναγραφης του θρησκευματος.Και νομιζω εκει εγινε και η ολη ιστορια τοτε.Δεν ασχολουμαι και ολη μερα με αυτα πραγματικα σου μιλαω , οποτε αν τωρα λεω ανακριβειες σορρυ.

le_71
27-06-2014, 17:09
Από το βίντεο του tony διαπιστώνω τα εξής:

- Ο Ιερέας δεν βέλαζε, μιλούσε σαν άνθρωπος.
- Το παιδί βαφτίστηκε τελικά αφού ο Ιερέας παρακάλεσε κάποιον συνάδελφο να τελέσει το μυστήριο. Οπότε το επιχείρημα
Για να δείξει ποιος κάνει κουμάντο στο τσιφλίκι του πάει άπατο. Αλλος έκανε κουμάντο τελικά.
- Είπα παραπάνω, οτι ενώ υπήρξε σύσταση στους γονείς η "πρετοιμασία" για το μυστήριο ήταν κάκιστη, κάτι που επιβεβαιώνεται πλήρως. Ζήτησε από τους γονείς να εκκλησιάζονται λίγο συχνότερα για να εξοικειωθεί το παιδί με τον χώρο και τους ανθρώπους. Αυτοί βέβαια τον έγραψαν στ @@@ τους με τα γνωστά αποτελέσματα. "Σας το είπα" φαίνεται να λέει στο 1:24 του πρώτου βίντεο.
- Εδωσε παραδείγματα για μικρά παιδιά που δεν ήθελαν να κοινωνήσουν και δεν τα κοινώνησε (ΣΩΣΤΑ) λέγοντας στους γονείς να μην τα πιέζουν χωρίς λόγο. Μετά από λίγο καιρό πήγαν από μόνα τους.
-Υποστήριξε την ονοματοδοσία εκτός βάπτισης σαν το σωστότερο μέσο, ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΒΑΠΤΙΣΗ ΜΕ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥ (9:50)
- Τέλος, ζήτησε συγγνώμη από όσους στενοχώρησε.

Τέτοιους Ιερείς-πρότυπα ψέγετε. Μετά σας φταίνε οι "τράγοι".

nikon
27-06-2014, 18:37
Όποιος ακούσει τη συνέντευξη που πόσταρε ο tony θα καταλάβει ότι όχι μόνο άπατο δεν πήγε αυτό που είπα αλλά έπεσα τόσο μέσα και χωρίς να την έχω ακούσει που πιο μέσα δεν γίνεται.

Τσαπανίδου: Γιατί η εκκλησία απαγορεύει αν κάποιος σ'αυτή την ηλικία αρνηθεί να βαπτιστεί απαγορεύει να γίνει το μυστήριο;;;

Tράγος: Ασφαλώς όχι σε καμία περίπτωση....

Τσαπανίδου: Eσείς τότε γιατί το αρνηθήκατε;;;

Tράγος: Αυτό είναι προσωπικό μου θέμα!!!!!!!

Επειδή του είχε τύχει άλλη μια φορά το παιδάκι να κλαίει και να σκούζει μέσα στη κολυμπήθρα......όχι απλώς τράγος αλλά και επικίνδυνος ο "νεαρός" και τα "παρακάλεσα να το βαπτίσει άλλος" στις γιαγιάδες που τον έχουν εικόνισμα.

Τέλος συγνώμη ζητάς σε κάποιον που ξέρεις ότι αυτό που του έκανες δεν ήταν σωστό.....ήταν ή όχι τελικά;;;

AgentPrinny007
27-06-2014, 18:51
Οντως αρκετα κατατοπιστικο το νεο βιντεο και φαινεται πως το εχει παρει ολο πανω του γιατι συμφωνα με τους "κανονες", που ακολουθουν συνηθως πιο ευλαβικα αυτοι που πιστευουν, το παιδι δεν επιτρεπεται να μπει στην εκκλησια πριν τη τελετη της βαπτισης. Αρα αυτο με την εξοικειωση ειναι κατι που αποφασιζεται απο κοινου με τον ιερεα. Δεν διαφωνω καθολου.

nikon
27-06-2014, 19:04
Μα Τζένη μου έχεις ακούσει κανέναν γονιό να πει πάω το παιδί μου στην εκκλησία για να εξοικειωθεί πριν τη βάπτιση;;;;.....δηλαδή σε λίγο θα νιώθω τύψεις που δεν πιστεύω τίποτα από αυτά που είπε για να μπαλώσει τη μαλακία που έκανε.

AgentPrinny007
27-06-2014, 19:18
Μα Τζένη μου έχεις ακούσει κανέναν γονιό να πει πάω το παιδί μου στην εκκλησία για να εξοικειωθεί πριν τη βάπτιση;;;;.....δηλαδή σε λίγο θα νιώθω τύψεις που δεν πιστεύω τίποτα από αυτά που είπε για να μπαλώσει τη μαλακία που έκανε.

LOL οχι δεν εχω ακουσει, οπως μου ξεφυγε και το σημειο που ειπε οτι αυτο ειναι προσωπικο του θεμα, μα τι στο καλο ειδα :P

Αρα εχουμε δυο περιπτωσεις, η μια ειναι αυτο που λες και οντως προσπαθησε να μπαλωσει τη χαζομαρα που εκανε να εκνευριστει με το μωρο.

Η δευτερη ειναι να εχει συζητησει με τους γονεις τη λεγομενη εξοικειωση του χωρου, αλλα εδω δημιουργουνται δυο μικρα προβληματα. Αυτοι που πιστευουν θα τους κακοφανει να μπουν στη εκκλησια με αβαπτιστο μωρο και αυτοι που δεν πιστευουν και που θα ηθελαν να τελειωνουν μια ωρα αρχυτερα, θα αναγκαστουν σε συχνες επισκεψεις μεχρι να το συνηθισει ο κανακαρης τους :P

nikon
27-06-2014, 19:25
Εγώ πάντως οι γονείς που ξέρω (μαζί και εγώ αλλά δεν με βάζω γιατί δεν είμαι της εκκλησίας άσχετα αν η γυναίκα μου είναι και μπορεί να το κάνει εκείνη) την Κυριακή το πρωί μόλις ξυπνήσει το παιδί τους θα το πάρουν και θα πάνε σε μια παιδική χαρά, σε έναν παιδότοπο, μια βόλτα με το αμάξι, όπου θες εκτός από την εκκλησία και αυτό γιατί ένα παιδάκι 1-2 χρονών δεν θέλει και δεν μπορεί να κάτσει σε μια εκκλησία και να παρακολουθεί κάτι που του είναι εντελώς άγνωστο και άσχετο με αυτό που έχει στο μυαλό του να κάνει δηλαδή το παιχνίδι.


Προσπαθώ για λόγους συναισθηματικούς αλλά και για λόγους ομορφιάς και αισθητικής του μυστηρίου να μην τελειται με φωνές και ουρλιαχτά (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=312132&catid=3)

Τι να λέμε......

le_71
27-06-2014, 20:10
Η Θεία Ευχαριστία, τρέφει με το Σώμα και το Αίμα του Χριστού τα μέλη της Εκκλησίας. Είναι το κορυφαίο μυστήριο της Εκκλησίας μας. Παρ΄'ολα αυτά ο ίδιος Ιερέας δεν το τέλεσε σε παιδάκια που έκλεγαν και πρότεινε στους γονείς, να γίνει κάποια άλλη στιγμή. Δεν διάβασα καμία ένσταση γι' αυτό. Ούτε βιντεάκια ανηρτημένα είδα.. Φαντάζομαι θα έπρεπε να τους ανοίξει το στόμα με το ζόρι και να τα μπουκώσει. Οπως θα έπρεπε να πάρει τη μικρή με το ζόρι και να τη βαπτίσει. Τι θα λέγατε τότε; Ωρες-ώρες απορώ ποιοι είναι οι πραγματικοί ταλιμπάν.
Οι εκκλησίες στο εξωτερικό είναι ανοιχτές για όλους. Μουσουλμάνους, Εβραίους, Αθεους, Ταοιστές, Βουδιστές.... Για όλους. Οποιος εχει πάει μια φορα εξωτερικό θα έχει δει τουρίστες να επισκέπτονται τον χώρο. Ολοι οι παραπάνω είναι αβάπτιστοι.

nikon
28-06-2014, 07:08
Τα ίδια και τα ίδια λέμε Λευτέρη όλα τα παιδάκια με το ζόρι (δεν τους αρέσει όλο αυτό το τελετουργικό γιατί ταλαιπωρούνται) βαπτίζονται γι'αυτό και όλα τα παιδάκια κλαίνε και χτυπιούνται εκείνη την ώρα κάτι που σε άλλους παπάδες δεν χαλάει την ομορφιά και την αισθητική και γι'αυτό δεν διακόπτουν κανένα μυστήριο αλίμονο δηλαδή τότε δεν θα γινόταν βάπτιση.
Τώρα υπάρχουν και κάποιοι τράγοι που στο τσιφλίκι τους θέλουν την ώρα της βάπτισης να είναι κηδεία ε αυτό δεν γίνεται και θέλουν δεν θέλουν θα το καταπιούν, όσο πιο γρήγορα τόσο λιγότερο ρεζίλι στον κόσμο θα γίνονται.

Η θεία ευχαριστία είναι κάτι τελείως διαφορετικό γιατί υπάρχει η περίπτωση ακόμα και να το φτύσει το παιδάκι κάτι που νομίζω το έχουν για μεγάλη αμαρτία, πάντως το σύστημα αυτό (να γλύφουν γριές και παιδάκια το ίδιο κουτάλι) κάποτε πρέπει να αλλάξει αν και πιο πιθανό είναι να αλλάξω εγώ ομάδα και να γίνω ΠΑΟ παρά κάτι που έχει να κάνει με την εκκλησία.

le_71
28-06-2014, 11:42
Συμφωνώ με το κουτάλι. Προτιμώ το ατομικό μπισκοτάκι των καθολικών.
Ως προς το θέμα μας. Σου είπα Νίκο και πάλι. Ο συγκεκριμένος Ιερέας είναι υπέρ της ονοματοδοσίας άνευ Βάπτισης, και της μετέπειτα Βαπτισης και Χρίσματος ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ, έτσι ώστε να γίνει μία όμορφη τελετή. Αυτό ζητάει. Να γίνει μια όμορφη τελετή χωρίς βία. Χωρίς να σπρώχνουμε το παιδί στην κολυμπήθρα ενω τινάζει τα πόδια του, χωρίς να του πιέζουμε τα μάγουλα, να καταπιεί τη μαυροδάφνη. Εξήγησε δε, οτι για τα βρέφη είναι αδύνατο να ζητάμε τη συγκατάθεσή τους, όχι όμως και στα μεγαλύτερα παιδιά 3-4-5 ετών. Είναι τόσο προοδευτικός (Γερμανός θυμίζω) που προκαλέι εντύπωση στην πλειονότητα του υποβαλκάνιου Ιερατείου, ενώ στην υπόλοιπη Ευρώπη, ουδεις ασχολήθηκε. Από την πρώτη στιγμή είπα μακάρι να τον δω και στο Φανάρι.

Παρακάτω σου παραθέτω εξαιρετικό σχόλιο από το ρομφαια, που κατα πάσα πιθανότητα ανήκει στον Αρχιμανδρίτη Αγίας Μαρίνας Ηλιούπολης Σεραφειμ Δημητρίου (ετσι υπογράφει) και έχει βρεθεί κι αυτός στην ίδια δύσκολη θέση:

"Αξιότιμε τάδε. Η άσκηση σωματικής βίας για την τελετή του βαπτίσματος δεν Σας ενοχλεί;
Ως πρεσβύτερος προσκληθείς να βαπτίσω αντίστοιχες καταστάσεις με ιδιαίτερο ψυχικό άλγος προκαλώντας και σωματικό πόνο στο παιδί ολοκλήρωσα το βάπτισμα. Μάλλον δεν έχετε σχέση με παιδιά και αυτό Σας κάνει ανάλγητο για την σωματική και ψυχική βία που επιβάλλεται σε ένα νήπιο 2 ετών και μεγαλύτερο. Καταστάσεις αναποδογυρίσματος της κολυμβήθρας από πεντάχρονο ή βάπτισμα σε κολυμβύθρα γεμάτη τρίχες από τα γένια του Ιερέως ή η επικάλυψη των ακουσμάτων των ευχών από τις βωμολοχίες του νηπίου είναι μάλλον για Εσάς άγνωστα.
Το να δημιουργήσει ψυχικό τραύμα ένα παιδί και παντελή άρνηση επανόδου στην Εκκλησία δεν Σας ενοχλεί; Το απαράδεκτο είναι η λογική των "πιστών" να έχουν ότι απαιτούν."
Αρχιμανδρίτης Σεραφείμ Δημητρίου

Κλείνοντας:
- Δεν είμαι και πολύ θρήσκος. Σέβομαι τις επιλογές του καθενός. Πολύ περισσότερο δε, θαυμάζω τους πραγματικά άθεους, γιατί έχουν καταφέρει όχι να απαρνηθούν τη θρησκεία (αυτό είναι το εύκολο), αλλά γιατί έχουν ξεριζώσει από το DNA τους αιώνες ποδηγέτησης. Το θεωρώ απεξάρτηση δυσκολότερη από το αλκοόλ και την πρέζα.
- Η θείτσα, δεν περίμενε οτι ο Ιερέας θα έκανε πράξη οτι της είπε. 'Ετσι έκανε τη Βάπτιση με άλλον Ιερέα (κάτι που θα έπρεπε να κανει ευθύς εξ αρχής) και ανέβασε το βίντεο να ξεμπροστιάσει τον Πετρο Κλιτς. Δεν φρόντισε δε, ούτε τα στοιχειώδη, να ρίξει μωσαικό δηλαδή στο πρόσωπο του παιδιού. Για τέτοιο κατιναριό μιλάμε. Μπορεί να της γυρίσει μπούμεραγκ. Μπορεί όμως και να τα καταφέρει να τον καθαιρέσουν. Στα δικά μου μάτια πάντως, ο Κλιτς θα φύγει με το κεφάλι ψηλά.

nikon
28-06-2014, 12:56
Το να παίρνει ο Αρχιμανδρίτης σαν δεδομένο την εξαίρεση, ένα παιδάκι δηλαδή να κάνει τόσο σαματά ώστε να μη μπορεί να γίνει το μυστήριο (προσωπικά δεν μου έχει τύχει και έχω πάει σε 5-6 για να μη πω για τον γιο μου που δεν έκανε κιχ και είχε και καύσωνα εκείνη την ημέρα αλλά και αυτό είναι εξαίρεση), δείχνει την αγωνία να μπαλώσουμε άλλη μια (ευτυχώς για να γίνει και καμία βάπτιση) εξαίρεση.

Για να το κλείσουμε γιατί το ξεχειλώσαμε αν ο τράγος ξεκινούσε τη βάπτιση το κοριτσάκι έκανε σαν δαιμονισμένο και δεν μπορούσε να κάνει το μυστήριο θα είχε όλο το δικαίωμα να σφυρίξει τη λήξη και δεν θα μπορούσε να του πει και κανείς τίποτα αλλά να ρωτάς ένα παιδάκι είτε 3, είτε 4, είτε 10 χρονών αν θέλει να κάνει κάτι που ή δεν ξέρει καν τι είναι ή έτυχε να το έχει δει και το έχει στο μυαλό σαν μια περίεργη και άβολη κατάσταση γι'αυτό είναι τουλάχιστον περίεργο και σίγουρα δεν είναι το συνηθισμένο γι'αυτό και ο ντόρος που ήθελε όμως να δημιουργήσει το λέει εξάλλου και μόνος του στη Τσαπανίδου.

le_71
28-06-2014, 13:37
Αυτό έκανε σφύριξε την λήξη γατί έκανε σαν δαιμονισμένο. Πριν ακόμη όμως σφυρίξει τη λήξη, έδωσε μια ακόμη ευκαιρία. Εχεις πάει σε 5-6 και έχει τελέσει 1005-1006. Δεν περιστρέφονται τα πάντα γύρω από τον δικό σου κόσμο. Δεν γίνεται διαρκώς να εξαναγκάζεις νήπια σε κάτι για το οποίο αισθάνονται άβολα.
Τον χαρακτηρισμό ¨τράγος" για τον οποίο επιμένεις τον προσπερνάω. Είναι μία εύκολη και ανώνυμη ύβρις. Δια ζώσης, ούτε θα τολμούσες.

nikon
28-06-2014, 16:58
Δια ζώσης πχ στη βάπτιση του γιου μου ή ακόμα και συγγενικού μου προσώπου παίζει να τον είχα κάνει ασήκωτο.

le_71
28-06-2014, 18:46
Δεν ρώτησα αυτό. Ρώτησα αν κατ' ιδίαν θα τον αποκαλούσες τράγο χωρίς το παραπάνω σενάριο. 'Οπως κάνεις τώρα δηλαδή.

nikon
29-06-2014, 09:28
Και εγώ εκεί σου απάντησα είπα το τράγος έχει να κάνει με τη συμπεριφορά σαν τρίτος και από μακριά μόνο αυτό μπορώ να κάνω από κοντά και αν το μυστήριο ήταν για το παιδί μου ή για συγγενικό μου πρόσωπο το πιθανότερο να μην έμενα μόνο στο τράγος που θα του έλεγα ειδικά στη πρώτη περίπτωση είναι σχεδόν βέβαιο.

le_71
21-07-2014, 12:26
http://www.phorum.gr//download/file.php?id=21149&mode=view

- - - Updated - - -

Μέσα λέμε....

PDS
21-07-2014, 12:30
Oποτε συμφωνουμε.Δεν σου αρεσει η παραπανω εικονα.

le_71
21-07-2014, 12:31
ε ναι, τι λέμε τόση ώρα. Εχεις διαβάσει τπτ απ' όσα έγραφα?

PDS
21-07-2014, 12:47
Ναι ελεγες οτι επειδη δεν συμφωνει το παιδι καλα κανει και δεν το σπρωχνει ο παππας, ενω αν συμφωνουσε ας το εσπρωχνε.Ηρωας.

Εγω ελεγα οτι ειναι ακρως υποκριτικο να ρωτας ενα παιδακι στα 2-4 του και να αποφασιζεις αν θα το βαπτισεις ή οχι με βαση το τι κινηση-''επιλογη'' θα κανει για την θρησκεια του το ''εμβρυο''.Εκλαψε?Δεν εκλαψε?Το βλεπες...Το παιξες?Παμε στοιχημα.
Ιδιος τραγοπαππας ειναι αυτος που θα το βαπτισει επειδη το παιδι δεν εκλαψε , με αυτον που δεν θα το βαπτισει επειδη εκλαψε.Εφοσον το παιδι εφτασε ως την εκκλησια ειναι το ιδιο πραγμα και μεγιστη υποκρισια του και καλα σωστου Παππα που ακουσε το μικρο παιδακι.Υπαρχουν αλλοι τροποι και τομεις για να ακουσεις ενα παιδακι σε εκεινη την τρυφερη ηλικια, απο το να το βαλεις να αποφασισει για τα θρησκευτικα πιστευω του στα 2 του.

Οποτε σε αυτο διαφωνουσαμε μαλλον.

le_71
21-07-2014, 12:53
Σορρυ φίλε, όχι και πάλι. Ελεγα οτι η παραπάνω εικόνα είναι τριτοκοσμική και δεν πρέπει να υφίσταται. Ουτε ήρωας ούτε τπτ. Αυτά είνα δικά σου.

PDS
21-07-2014, 13:02
Ναι ελεγες οτι επειδη δεν συμφωνει το παιδι καλα κανει και δεν το σπρωχνει ο παππας, ενω αν συμφωνουσε ας το εσπρωχνε.Ηρωας.

Σορρυ φίλε, όχι και πάλι. Ελεγα οτι η παραπάνω εικόνα είναι τριτοκοσμική και δεν πρέπει να υφίσταται. Ουτε ήρωας ούτε τπτ. Αυτά είνα δικά σου.

εγραψες τοτε

Χίλια μπράβο στον Ιερέα. Τέτοιους Ιερείς τους θέλω στην Κεφαλή της Εκκλησίας.

Σε αυτο ειχα διαφωνησει.

le_71
21-07-2014, 13:11
Ενα λεπτό γιατί δεν καταλαβαινόμαστε. Χίλια μπράβο είπα στον Ιερέα και διαφώνησες. Τι έκανε αυτός ο Ιερέας θυμάσαι?

PDS
21-07-2014, 13:15
Μαλλον εσυ δεν διαβαζεις τα ποστ μου τοτε, γιατι απαντησα και παραπανω αλλα και στην τοτε κουβεντα στο γιατι το βλεπω υποκριτικο αυτο που εκανε(και εσυ χειροκροτεις).

Οποτε διαφωνουμε σε αυτο.

le_71
21-07-2014, 13:18
Μαλλον εσυ δεν διαβαζεις τα ποστ μου τοτε, γιατι απαντησα και παραπανω αλλα και στην τοτε κουβεντα στο γιατι το βλεπω υποκριτικο αυτο που εκανε.

Διάβασα τα πάντα. Αρνήθηκε να βαπτίσει, γιατί έβλεπε οτι ερχόταν η παρπάνω εικόνα, την οποία πρόλαβε και δεν συνέβη.

PDS
21-07-2014, 13:21
Ξερω γιατι αρνηθηκε.
Εσυ το επικροτεις εγω το θεωρω υποκρισια(του).Εκει ειναι η διαφωνια μας.

le_71
21-07-2014, 13:23
Πες μας τότε γιατί αρνήθηκε...

PDS
21-07-2014, 13:27
ε?
Εγραψες

Αρνήθηκε να βαπτίσει, γιατί έβλεπε οτι ερχόταν η παρπάνω εικόνα, την οποία πρόλαβε και δεν συνέβη.
Και απαντησα.

Ξερω γιατι αρνηθηκε.
δλδ δεν χρειαζοταν να μου το πεις.Ηξερα γιατι αρνηθηκε.

le_71
21-07-2014, 13:29
Βαρέθηκα. Το κλείνω.

Nikoladim
21-07-2014, 13:35
http://www.phorum.gr//download/file.php?id=21149&mode=view

- - - Updated - - -

Μέσα λέμε....
Eγω προτεινω στους παπαδες να υιοθετησουν και το επισημο σλογκαν της αντιντας.
http://www.missinfo.tv/wp-content/uploads/2014/05/adidas-all-in-or-nothing.png

nikon
21-07-2014, 14:06
Λευτέρη τη μικρή που δεν είχε βαπτίσει ο τραγόμαγκας μετά το κράξιμο που έπεσε τη βάπτισε άλλος παπάς σωστά;;;;.....έχουμε καμιά φωτό της μικρής από την ώρα που την βάζει στη κολυμπήθρα;;;

Υ.Γ.: Ρητορικό το ερώτημα, ίδια με την πιο πάνω θα είναι όπως και με χιλιάδες άλλες καθώς το συνηθισμένο είναι τα παιδάκια να κλαίνε εκείνη την ώρα.

le_71
31-07-2014, 09:10
https://www.youtube.com/watch?v=Kqv0iuiBta8

:cheer2:

Slay
31-07-2014, 09:32
Εδω υπαρχει ενα σεβαστο ποσοστο κοσμου στην αμερικη που πιστευει οτι η γη εχει ηλικια 6000 χρονια και οτι τα απολιθωματα που αποδεικνυουν το αντιθετο ειναι εργο του διαβολου για να μας παρασυρει, τι περιμενες να λενε στην σαουδικη αραβια που απευθυνονται κυριως σε αμορφωτο κοσμο?

le_71
02-08-2014, 12:36
Εδω υπαρχει ενα σεβαστο ποσοστο κοσμου στην αμερικη που πιστευει οτι η γη εχει ηλικια 6000 χρονια και οτι τα απολιθωματα που αποδεικνυουν το αντιθετο ειναι εργο του διαβολου για να μας παρασυρει, τι περιμενες να λενε στην σαουδικη αραβια που απευθυνονται κυριως σε αμορφωτο κοσμο?

Δεν διαφωνώ. Εδώ υπάρχει όμως μια ειδοποιός διαφορά. Το βίντεο παρουσιάζει ένα αξιότιμο μέλος του Council of Senior Scholars, του ανώτατου θρησκευτικού οργάνου της Σαουδικής Αραβίας δηλαδή,( http://en.wikipedia.org/wiki/Council_of_Senior_Scholars_(Saudi_Arabia) ) ο οποίος ερμηνεύει την Ιερότερη Γραφή των μουσουλμάνων, το Κοράνι. Και όχι κάποιον αιρετικό τσαρλατάνο με μια χούφτα ακόλουθους.
Ενώ αυτοί λοιπόν οδεύουν ολοταχώς προς τα πίσω, με χαρά διακρίνω μικρά αλλά σταθερά βήματα της Ορθόδοξης Χριστιανικής πίστης προς τα εμπρός (http://www.iefimerida.gr/news/165500/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%C F%84%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%AC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%BF-%CE%BF%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%83%CE%BC%CE%AF%C E%BF%CF%85-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AF%C E%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B9).

Ezio
02-08-2014, 14:17
Εγώ πάντως προσήλωση σε αναπόδεικτα πράγματα το θεωρώ πολλά βήματα προς τα πίσω. Ας βάζουν όσο νερό στο κρασί τους θέλουν, όσο πιστεύουν σε αναπόδεικτα πράγματα, εγώ πίσω θα τους θεωρώ. Και αυτό ισχύει και για τους χριστιανούς, για τους μουσουλμάνους, για τους βουδιστές κτλ. και τις αντίστοιχες θρησκείες.

AgentPrinny007
02-08-2014, 14:43
Εγώ πάντως προσήλωση σε αναπόδεικτα πράγματα το θεωρώ πολλά βήματα προς τα πίσω.

Ολοι πιστευουμε σε κατι που τις περισσοτερες φορες ειναι δυσκολο η αδυνατο να αποδειχθει η να εφαρμοστει. Ακομα και οι επιστημονες πιστευουν σε θεωριες που ειναι σχεδον αδυνατο να αποδειχθουν, τουλαχιστο με τα μεσα που διαθετουμε τωρα, οπως τη θεωρια του πολυσυμπαντος. Το μεγαλο κακο ειναι ο φανατισμος...

hakoo
02-08-2014, 14:51
Συμφωνω για τον φανατισμο, ομως my man οι θεωριες των επιστημονων μπορει να ειναι far fetched και αναποδεικτες σε πολλες περιπτωσεις αλλα η βαση τους και ο πυρηνας τους ειναι κατι αποδεδειγμενο και απτο και οχι αερας κοπανιστος.

Ezio
02-08-2014, 14:54
Ολοι πιστευουμε σε κατι που τις περισσοτερες φορες ειναι δυσκολο η αδυνατο να αποδειχθει η να εφαρμοστει. Ακομα και οι επιστημονες πιστευουν σε θεωριες που ειναι σχεδον αδυνατο να αποδειχθουν, τουλαχιστο με τα μεσα που διαθετουμε τωρα, οπως τη θεωρια του πολυσυμπαντος. Το μεγαλο κακο ειναι ο φανατισμος...
Αυτά που πιστεύουν όμως οι επιστήμονες δεν δείχνουν τι πρέπει να κάνεις, αν και η βιολογία και η ψυχολογία μπορούν να σε βοηθήσουν σε αυτό. Δεν επηρεάζουν δυνάμει τόσο όσο η θρησκεία. Αλλά ακόμα και στην περίπτωση της βιολογίας και της ψυχολογίας, έχουμε αποδείξεις. Τον φανατισμό τον απεχθάνομαι, και όχι μόνο στον τομέα των θρησκειών.

Slay
02-08-2014, 14:56
Ακομα και οι επιστημονες πιστευουν σε θεωριες που ειναι σχεδον αδυνατο να αποδειχθουν, τουλαχιστο με τα μεσα που διαθετουμε τωρα, οπως τη θεωρια του πολυσυμπαντος.
κανεις ομως δεν τις δεχεται σαν αληθινες μεχρι να αποδειχτουν , προς το παρον ειναι μια ωραια ιδεα που ομως εαν δεν αποδειχτει θα μεινει αυτο και τιποτε περισσοτερο.

tonybsg
02-08-2014, 16:31
Δεν διαφωνώ. Εδώ υπάρχει όμως μια ειδοποιός διαφορά. Το βίντεο παρουσιάζει ένα αξιότιμο μέλος του Council of Senior Scholars, του ανώτατου θρησκευτικού οργάνου της Σαουδικής Αραβίας δηλαδή,( http://en.wikipedia.org/wiki/Council_of_Senior_Scholars_(Saudi_Arabia) ) ο οποίος ερμηνεύει την Ιερότερη Γραφή των μουσουλμάνων, το Κοράνι. Και όχι κάποιον αιρετικό τσαρλατάνο με μια χούφτα ακόλουθους.
Ενώ αυτοί λοιπόν οδεύουν ολοταχώς προς τα πίσω, με χαρά διακρίνω μικρά αλλά σταθερά βήματα της Ορθόδοξης Χριστιανικής πίστης προς τα εμπρός (http://www.iefimerida.gr/news/165500/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%C F%84%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%AC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%BF-%CE%BF%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%83%CE%BC%CE%AF%C E%BF%CF%85-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AF%C E%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B9).

Και ξανά προς τα πίσω (http://www.lifo.gr/now/greece/51089).

le_71
02-08-2014, 16:54
Ολοι γνωρίζουν οτι η γνώμη του κου Κασμίρογλου, έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τις αποφάσεις του Παγκοσμίου Συμβουλίου Εκκλησιών.

AgentPrinny007
02-08-2014, 17:21
Συμφωνω για τον φανατισμο, ομως my man οι θεωριες των επιστημονων μπορει να ειναι far fetched και αναποδεικτες σε πολλες περιπτωσεις αλλα η βαση τους και ο πυρηνας τους ειναι κατι αποδεδειγμενο και απτο και οχι αερας κοπανιστος.

Αν καναμε αυτη τη συζητηση πριν απο χρονια θα σου ελεγα οτι ολα ειναι θεμα το πως αντιλαμβανομαστε τη πραγματικοτητα, ετσι αυτος που δεν πιστευει θεωρει οτι ολα αυτα περι θεου κτλ ειναι αερας κοπανιστος και αυτος που πιστευει, πιστευει οτι υπαρχει κατι εκει εξω, the truth is out there:p, και θα κατεληγα οτι τελικα δεν μπορουν να ισχυουν και τα δυο αρα η "πραγματικη" αληθεια ειναι μονο μια. Τωρα ομως που εχει μπει η κβαντομηχανικη για τα καλα στο χορο, προσωπικα παντα, θα εβαζα κανα δυο ερωτηματικα για το τι σημαινει πραγματικοτητα κι αν οντως ειναι μονο μια.


κανεις ομως δεν τις δεχεται σαν αληθινες μεχρι να αποδειχτουν , προς το παρον ειναι μια ωραια ιδεα που ομως εαν δεν αποδειχτει θα μεινει αυτο και τιποτε περισσοτερο.

Κακα τα ψεματα, οταν υποστηριζεις κατι βαθια μεσα σου θεωρεις οτι ειναι αληθινο, οσο κι αν θες να παρεις αποστασεις απο αυτο για να μην χαρακτηριστεις φανατικος η δογματικος η δεν ξερω τι αλλο. Δυστυχως εχει δικιο ο @Ezio που λεει οτι στην περιπτωση των θρησκειων τα πραγματα ειναι πιο σοβαρα αφου σε αντιμετωπιζουν σαν προβατο.

Παντως η θεωρια του multi universe κερδιζει συνεχως εδαφος και φαινεται οτι εξηγει επιτυχως αρκετες αποριες για το συμπαν...μας.

Slay
02-08-2014, 19:40
Παντως η θεωρια του multi universe κερδιζει συνεχως εδαφος και φαινεται οτι εξηγει επιτυχως αρκετες αποριες για το συμπαν...μας.

νομιζω οτι ισχυει το αντιθετο μετα και την ανακαλυψη του σωματιδιου higgs, τοσο η θεωρια των χορδων , οσο και αυτη που λες (που βασιζεται στην πρωτη) ειναι πολυ ομορφες στο χαρτι, και ακομα ποιο ομορφες για τους μαθηματικους, αλλα απο την στιγμη που δεν υπαρχει ουτε ενα πειραμα που να μπορει να τις αποδειξει, θα παραμεινουν σαν θεωριες στο χαρτι και τιποτε παραπανω.

le_71
11-10-2014, 13:30
Εχουν πέσει κεφάλια στο όνομα του προφήτη αλλά δε λέει κάτι..... Κάτσε να πει καμιά μλκια ο Ανθιμος να πάρει φωτιά το νήμα.

Ezio
11-10-2014, 13:55
Επειδή δεν σχολιάζεται εδώ δεν σημαίνει ότι δεν ενδιαφέρει κανέναν εντός του forum.

le_71
11-10-2014, 14:34
Είμαστε όλοι αναρχικοί, απέναντι στoυς κατσαριδάνθρωπους.
http://www.crashonline.com/turkish-anarchists-cross-syria-solidarity-besieged-kobani/

http://www.crashonline.com/wp-content/uploads/2014/10/tumblr_ncj4cbzl6s1qfzh16o3_1280.jpg

Leon_DiZ
13-10-2014, 15:52
http://www.lifo.gr/uploads/image/734485/%CF%87%CF%88%CF%89.png.jpg

Valkyre
13-10-2014, 15:59
^^Τα καλυπτει επαρκως ολα και ολους, ωστε να ειμαστε σιγουροι και να χρειαζομαστε τα "φωτα της εκκλησιας"... και λιγο χρημα παραλληλα δεν βλαπτει.

nikon
13-10-2014, 16:45
Εντάξει το ότι πολλά είναι για γέλια το προσπερνάμε αλλά γιατί είναι στη λίστα ο κομματικός φανατισμός και δεν είναι ο θρησκευτικός φανατισμός.:whistle:

Desmond
13-10-2014, 17:01
Εντάξει το ότι πολλά είναι για γέλια το προσπερνάμε αλλά γιατί είναι στη λίστα ο κομματικός φανατισμός και δεν είναι ο θρησκευτικός φανατισμός.:whistle:
Εμνα μου αρεσε το γογγισμος (βογγητα).Θα βαλω φιμωτρο στην δικια μου για BDSM session και θα της το πουλησω ως θεαρεστο!

nikon
13-10-2014, 17:44
Ναι αλλά δεν γλυτώνεις από βλασφημία (όλο και κάτι θα της πεις εκείνη την ώρα), αιμομειξία (για το "τι σου κάνω μάνα μου"), αισχρές επιθυμίες (όλο και κάτι θα της ζητήσεις), χειρονομίες κακές (όλο και κάτι θα της κάνεις), αστεία πονηρά (το σηκώνει η στιγμή), αισχρολογία (πάνε μαζί με τη βλασφημία), γυμνισμός (συνήθως τα βγάζουμε), προκλητική στάση (δεν γίνεται αλλιώς), κολακία (γιατί στο τέλος πρέπει να της πεις κάτι καλό) και τέλος κάπνισμα (δεν ξέρω γιατί δεν καπνίζω αλλά στο τέλος όσοι καπνίζουν κάνουν ένα).....με λίγα λόγια δεν μας σώζει τίποτα......μετανοείτε αμαρτωλοί.:priest:

jimspy
27-03-2015, 18:36
http://xeroteana.com/uploads/images/March2015//11025105_10153111824050664_977076687_o.jpeg


http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/803961/se-iero-proskunima-oi-padofles-tou-geroda-paisiou/

muku
28-03-2015, 01:13
Αυτά είναι! Χριστιανισμος 2015. Πρόσκληση για γονάτισμα επί της αγίας παντόφλας μέσω facebook. Τουλάχιστον πάνε με το ρεύμα της εποχής, τους το αναγνωρίζω αυτό.

gtakis
28-03-2015, 14:55
Tragik.......

Leon_DiZ
13-04-2015, 01:05
http://www.lifo.gr/icache/520/547/1/814605_11114266_10153221048687042_7294437368464675 800_n.jpg

Αγάπα τον πλησίον σου.

odytsak
13-04-2015, 10:49
H ιστορία έχει δείξει ότι τα μεγαλύτερα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας γίνανε και εξακολουθούν να γίνονται στο όνομα του θεού.

Zeichef
13-04-2015, 11:05
http://www.lifo.gr/icache/520/547/1/814605_11114266_10153221048687042_7294437368464675 800_n.jpg

Αγάπα τον πλησίον σου.
LMAO Το καλύτερο ποστ της ημέρας.

Sent from my Oneplus One using Tapatalk

le_71
01-11-2015, 12:30
https://pbs.twimg.com/media/CSuAIRTUkAAuymW.jpg:large

Ezio
01-11-2015, 12:52
Δηλαδή; Τι θες να πεις με αυτή την εικόνα;

le_71
01-11-2015, 13:19
Δηλαδή; Τι θες να πεις με αυτή την εικόνα;

Τπτ ρε συ, μην αγχωνεσαι. Απλα ψαχνω καποια παρομοια φωτο με μεταναστες να κοιμουνται μεσα σε τζαμι στην Τουρκια. (ομοθρησκη χωρα, πρωτης υποδοχης, μη εμπολεμη και σχετικα ασφαλης).
Εχεις καμια προχειρη;

Ezio
01-11-2015, 13:58
Τπτ ρε συ, μην αγχωνεσαι. Απλα ψαχνω καποια παρομοια φωτο με μεταναστες να κοιμουνται μεσα σε τζαμι στην Τουρκια. (ομοθρησκη χωρα, πρωτης υποδοχης, μη εμπολεμη και σχετικα ασφαλης).
Εχεις καμια προχειρη;
Όχι, δεν έχω. Αυτό τι σημαίνει; Ότι οι χριστιανοί είναι καλύτεροι από τους μουσουλμάνους; Ότι κακώς η Ελλάδα δέχεται τους μετανάστες; Ή κάτι άλλο;

Slay
07-12-2015, 13:54
Πολυ θα ηθελα να δω κατι αναλογο και στην ελλαδα, θα γελαγαμε πολυ, ειδικα με κατι θεουσες που απο την παλια διαθηκη ξερουν μονο τον αδαμ και την ευα.


https://www.youtube.com/watch?v=zEnWw_lH4tQ

Το συμπερασμα ειναι, ιδια σκατα, διαφορετικο περυτιλιγμα. Η μονη διαφορα μεταξυ των θρησκειων ειναι οτι το ισλαμ ειναι εκει που ηταν ο χριστιανισμος τον μεσαιωνα.

odytsak
07-12-2015, 14:47
Γενικώς οι θρησκείες έχουν εφευρεθεί για να χειραγωγείται η μάζα.

Κάπως έτσι κι οι Ρωμαίοι φτιάξανε τον Jesus Christ (που παρεμπιπτόντως είναι λογοτεχνικό δημιούργημα και όχι ιστορικό πρόσωπο)
για να χειραγωγήσουν τους Εβραίους που αντιστεκόντουσαν στην Ρωμαική αυτοκρατορία.

karlat89
07-12-2015, 15:19
Θα διαφωνήσω,δεν φτιάχτηκαν αλλα χρησιμοποιηθηκαν χειραγώγηση

Και τα τελαιταία χρόνια αφου ξεφτισε κι αυτο,χρησιμοποιούν τις ιδεολογίες για αυτον τον σκοπό ,αριστεροι δεξιοι αναρχικοι κτλ

PDS
05-05-2016, 18:11
https://www.youtube.com/watch?v=ag_dXO6HUSY

http://vignette2.wikia.nocookie.net/r2d/images/6/6d/Gross-disgusting-face-meme.jpg/revision/latest?cb=20150301144017

Leon_DiZ
05-05-2016, 19:18
https://www.youtube.com/watch?v=ag_dXO6HUSY

Τα τελευταία 20''.....


"People can change... let's practice"

wow

jimspy
04-01-2017, 19:13
κ για οσους εχουν αγωνια για την κληρωση



https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15895080_1353715548042333_499761406233350469_n.jpg ?oh=0a4e20a32f2fa83a34f35d32b31bdbbd&oe=5919A5A1

jimspy
03-05-2017, 18:59
LSD, μανιταρια , πεγιοτ , τριπακια κτλ....τι να σου που εσενα ολα αυτα....
https://www.facebook.com/AgiosGalaxiouhos/videos/1286885398091527/

Sgt_Greco
06-05-2017, 15:27
κ για οσους εχουν αγωνια για την κληρωση



https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15895080_1353715548042333_499761406233350469_n.jpg ?oh=0a4e20a32f2fa83a34f35d32b31bdbbd&oe=5919A5A1

Κλειτοριδεκτομες στην Αθηνα, αλλα τον τζιμακο τον καει το μοσχαρακι.

Leon_DiZ
01-10-2017, 01:07
https://www.youtube.com/watch?v=BPjpqiCxc4o

Μου πάγωσε το αίμα.

Lefteris_X
01-10-2017, 09:59
Σου πάγωσε ετεροχρονισμένα ή συνειδητοποιείς σιγά - σιγά που ζούμε;

ή καλύτερα: που ζούσαμε τόσα χρόνια, όταν έβραζε η "αρρώστια" με σιγανή φωτιά στο τσουκάλι των δυτικών χωρών;

Πιτσιρίκι, όταν ακόμα πήγαινα σε γνωστά ιδιωτικά σχολεία (μέχρι που αηδίασα και συνέχισα σε Δημόσια), έχεις ιδέα πόσα παιδάκια ήδη έλεγαν "Χρυσή Αυγή" ;;; Και πόσοι "recruiters" - συμμαθητές προσπαθούσαν με λογίδρια / σοφιστείες (του κώλου) να μας πείσουν για το θεάρεστο έργο τους; Πρώτα ξεκινάς από τις άρχουσες οικονομικά τάξεις και μετά κατεβαίνεις τα οικονομικά/κοινωνικά στρώματα...γνωστή η τακτική.

Πλέον έχει γίνει.........mainstream η δήθεν φιλοσοφία/νοοτροπία.

orck
01-10-2017, 11:21
Ειμαστε 2017, καποια στιγμη ολα τα παραμυθια τελειωνουν, καποια στιγμη ολα τα παιδια μεγαλωνουν.

Α, δεν σας ειπα, εγω πιστευω στον Batman

Sgt_Greco
28-07-2018, 20:05
Δυο λογια ηθελα μονο να πω σε αυτες τις δυσκολες στιγμες.
Τεραστια παρηγορια ο Θεος. Δινει απεριγραπτη δυναμη σε καθε δυσκολια. Ξερω πως σας ακουγεται. Ετσι ακουγοταν και σε 'μενα.
Περασαν πολλα χρονια για να το καταλαβω, δυστυχως.

kostasb13
28-07-2018, 20:30
Το "για όλους μας" δεν ισχύει, διόρθωσε το ποστ σου.

Sgt_Greco
28-07-2018, 20:37
δεκτον

Error Flynn
28-07-2018, 23:15
Δυο λογια ηθελα μονο να πω σε αυτες τις δυσκολες στιγμες.
Τεραστια παρηγορια ο Θεος. Δινει απεριγραπτη δυναμη σε καθε δυσκολια. Ξερω πως σας ακουγεται. Ετσι ακουγοταν και σε 'μενα.
Περασαν πολλα χρονια για να το καταλαβω, δυστυχως.

Ποιός ?