PDA

View Full Version : ...Περί θρησκείας ο λόγος



Pages : 1 2 [3] 4 5

greekteo
12-04-2010, 00:56
Δηλαδη θες να μου πεις ρε Κωστα οτι αν ειχες γεννηθει στην Τουρκια θα ησουν ο μοναδικος Χριστιανος,γιατι θα ειχες διαβασει και απο κει για αλλες θρησκειες και ετσι θα ειχες δει και εκει οτι ο Χριστιανισμος ειναι πιο αληθινη-ζωντανη θρησκεια?
Η πραγματικοτητα ειναι οτι θα ειχες μαθει διαφορετικα πραγματα εκει και θα ησουν Μουσουλμανος.


Μοναδικός χριστιανός? Ξέρεις πόοοοοσοι άνθρωποι καθημερινά βαφτίζονται και γίνονται χριστιανοί? Αυτοί δηλαδή πως και παίρνουν μια τέτοια απόφαση ενώ έχουν μεγαλώσει με το θρήσκευμα της χώρας τους? Αυτό που πρέπει να σκεφτούμε είναι τι τους έκανε και παρόλο που ακριβώς μεγάλωσαν με διαφορετικά πιστεύω, όταν γνώρισαν τον χριστιανισμό αποφάσισαν να αλλάξουν...

PDS
12-04-2010, 00:57
δεν ειπα αθεος, ειπα αθρησκος... αρα τα πραγματατα βλεπεις ετσι και για αυτο εχεις αυτη τη σταση, αν εγω γεννιομουν στην τουρκια, γιατι να μην εβλεπα διαφορετικα τα πραγματα?? μονο και μονο επειδη γεννηθηκα τουρκια πρεπει να ειμαι και μουσουλμανος?? αρααυτη η λογικη δεν στεκει...

Στεκει.Θα ησουν Μουσουλμανος γιατι αυτο θα σου μαθαιναν να εισαι.

jimspy
12-04-2010, 01:01
yparxoun alloi tosoi pou kathimerina ginonte moysoylmanoi....alloi pou ginonte iexobades alloi pou ginonte atheoi k paei legontas....ti paei na pei ayto?

PDS
12-04-2010, 01:02
Μοναδικός χριστιανός? Ξέρεις πόοοοοσοι άνθρωποι καθημερινά βαφτίζονται και γίνονται χριστιανοί? Αυτοί δηλαδή πως και παίρνουν μια τέτοια απόφαση ενώ έχουν μεγαλώσει με το θρήσκευμα της χώρας τους? Αυτό που πρέπει να σκεφτούμε είναι τι τους έκανε και παρόλο που ακριβώς μεγάλωσαν με διαφορετικά πιστεύω, όταν γνώρισαν τον χριστιανισμό αποφάσισαν να αλλάξουν...

Δεν περιμενα οτι θα σταθεις εκει,γιατι το μοναδικος το εγραψα για να σου δωσω να καταλαβεις οτι δεν θα αλλαζες.
Ξερεις ποσοι επισης εγιναν Μουσουλμανοι απο Χριστιανοι?τι ειδαν αυτοι και αλλαξαν?
Συνηθως ειναι λογοι προσηλυτισμού ή αδυναμιας αυτοι που σε κανουν να αλλαξεις.

Edit:Mε προλαβε ο Jim.

greekteo
12-04-2010, 01:30
Δεν περιμενα οτι θα σταθεις εκει,γιατι το μοναδικος το εγραψα για να σου δωσω να καταλαβεις οτι δεν θα αλλαζες.
Ξερεις ποσοι επισης εγιναν Μουσουλμανοι απο Χριστιανοι?τι ειδαν αυτοι και αλλαξαν?
Συνηθως ειναι λογοι προσηλυτισμού ή αδυναμιας αυτοι που σε κανουν να αλλαξεις.

Edit:Mε προλαβε ο Jim.


Πολύ σπάνια όμως από τους λόγους που ένας κανονικός χριστιανός (όχι απλά στην ταυτότητα) αλλαξοπίστησε ήταν απλά για να συμμετάσχει σε μια άλλη θρησκεία. Συνήθως μουσουλμάνοι γίνονται για λόγους έρωτα και βουδιστές για λόγους μόδας. Βλέπεις είναι μόδα της υψηλής κοινωνίας να το παίζεις πλούσιος και βουδιστής. Ωστοσο, βλέπεις Ιαπωνέζους να γίνονται χριστιανοί και να λειτουργούν ορθόδοξες εκκλησίες στην χώρα τους. Μουσουλμάνους να γίνονται χριστιανοί και να ασχολούνται με τον χριστιανισμό.

Δεν μπορείς να ξέρεις αν δεν θα άλλαζα. Με την ίδια ακριβώς λογική εσύ είναι αδιανόητο να λέγεσαι άθεος από τη στιγμή που μένεις στην Ελλάδα, χώρα του χριστιανισμού.

PDS
12-04-2010, 01:42
Δεν μπορείς να ξέρεις αν δεν θα άλλαζα. Με την ίδια ακριβώς λογική εσύ είναι αδιανόητο να λέγεσαι άθεος από τη στιγμή που μένεις στην Ελλάδα, χώρα του χριστιανισμού.

Mπα ..αυτο εναι φυσικη εξελιξη.Οσο ο ανθρωπος εξελισσεται τοσο λιγοτερο πιστευει τις θρησκειες.Διοτι πλεον ειναι δυσκολο να πεισθει.Αυτο το βλεπεις ακομα και εδω στο φορουμ.Πριν 10 χρονια οι πλειοψηφια θα ειχε την αποψη σου,Μπορει και εγω μαζι.Τωρα ομως οι περισσοτεροι εχουν διαφορετικοι αποψη.

greekteo
12-04-2010, 02:37
Mπα ..αυτο εναι φυσικη εξελιξη.Οσο ο ανθρωπος εξελισσεται τοσο λιγοτερο πιστευει τις θρησκειες.Διοτι πλεον ειναι δυσκολο να πεισθει.Αυτο το βλεπεις ακομα και εδω στο φορουμ.Πριν 10 χρονια οι πλειοψηφια θα ειχε την αποψη σου,Μπορει και εγω μαζι.Τωρα ομως οι περισσοτεροι εχουν διαφορετικοι αποψη.


Η ανάγκη του ανθρώπου να πιστεύει και να έχει επικοινωνία με τον Θεό ποτέ δεν θα περιοριστεί. Αυτό με το φόρουμ που αναφέρεις είναι λιγάκι αποτυχημένο διότι αναφέρεσαι για καμμια δεκαριά άτομα που συμμετέχουμε στο thread όπου και τα περισσότερα υποστηρίζουμε τον χριστιανισμό, αλλά δεν έχει σημασία διότι δεν ξέρουμε για άλλα 3000 μέλη κοντά. Τις εκκλησίες πάντως όπως και να έχει γεμάτες τις βλέπω όπως τις έβλεπα και πριν 10 χρόνια. Δεν άλλαξε τίποτα. :cool:

tasioskis
12-04-2010, 02:44
Mπα ..αυτο εναι φυσικη εξελιξη.Οσο ο ανθρωπος εξελισσεται τοσο λιγοτερο πιστευει τις θρησκειες.Διοτι πλεον ειναι δυσκολο να πεισθει.Αυτο το βλεπεις ακομα και εδω στο φορουμ.Πριν 10 χρονια οι πλειοψηφια θα ειχε την αποψη σου,Μπορει και εγω μαζι.Τωρα ομως οι περισσοτεροι εχουν διαφορετικοι αποψη.


για σενα αυτο ειναι εξελιξη? οσο μεγαλωνεις να γινεσαι και ποιο αθρησκος? μεγαλωνωντας περισσοτερο ξαναγυριζει στη θρησκεια γιατι καταλαβαινει οτι στην ουυσια μ ονο αυτο εχει απομείνει, αν με τη δικη σου λογικη ηταν ετσι τα πραγματα, δεν θα υπηρχαν πλεον θρησκειες, διοτι οι ανθρωπο παντα μεγαλωνουν.

dimitrisasp
12-04-2010, 02:51
Τωρα ομως ειναι προσιτες οι περισσοτερες πληροφοριες στον κοσμο με το Ιντερνετ και
τα λοιπα μεσα..

vasses
12-04-2010, 02:55
Μερικα αποσπασματα απο τις διαθηκες , η θρησκεια του μισους και της εκδικησης (χριστιανισμος) αποτυπωνεται σε ολο το μεγαλειο της

http://gravityandthewind.blogspot.com/2007/01/b-7-h.html (http://gravityandthewind.blogspot.com/2007/01/b-7-h.html)


Hσαΐας 13:4-6 (κατά Bαβυλώνος): «Kύριος σαβαώθ εντέταλται έθνει οπλομάχω έρχεσθαι εκ γης πόρρωθεν απ' άκρου θεμελίου του ουρανού, Kύριος και οι οπλομάχοι αυτού, του καταφθείραι πάσαν την οικουμένην. ολολύζετε, εγγύς γαρ ημέρα Kυρίου, και συντριβή παρά του Θεού ήξει». 9: «Iδού γαρ ημέρα Kυρίου έρχεται ανίατος θυμού και οργής θείναι την οικουμένην έρημον και τους αμαρτωλούς απολέσαι εξ αυτής». 13: «O γαρ ουρανός θυμωθήσεται και η γη σεισθήσεται εκ των θεμελίων αυτής διά θυμόν οργής Kυρίου σαβαώθ». 15-18: «Oς γαρ αν αλώ, ηττηθήσεται, και οίτινες συνηγμένοι εισί, μαχαίρα πεσούνται· και τα τέκνα αυτών ενώπιον αυτών ράξουσι και τας οικίας αυτών προνομεύσουσι και τας γυναίκας αυτών έξουσιν. [...] και τα τέκνα υμών ου μη ελεήσωσι, ουδέ επί τοις τέκνοις σου φείσονται οι οφθαλμοί αυτών».

Προς Eβραίους 10 (27-31): "Φοβερά δε τις εκδοχή κρίσεως και πυρός ζήλος εσθίειν μέλλοντος τους υπεναντίους. αθετήσας τις νόμον Mωυσέως ... αποθνήσκει• πόσω δοκείτε χείρονος αξιωθήσεται τιμωρίας ο τον υιόν του Θεού καταπατήσας ... και το Πνεύμα της χάριτος ενυβρίσας; εμοί εκδίκησις, εγώ ανταποδώσω, λέγει Kύριος• ... φοβερόν το εμπεσείν εις χείρας Θεού ζώντος."


Ευκολα καταλαβαινουμε οτι οι εκπροσωποι του χριστιανισμου ( εκκλησια - παπαδες ) δεν εκαναν τιποτα αλλο απο τα ακουλουθουν πιστα τις γραφες ,δεν ειναι τυχαιο ο μεσαιωνας που περασε η ανθρωποτητα επιβληθηκε απο το χριστιανισμο και τους εκπροσωπους του.


Η ανθρωποτητα απαλαχτηκε οριστικα απο την διακυβερνηση της εκκλησιας απο τον ευρωπαικο διαφωτισμο και μετειπα , που εβαλε βασεις της συγχρονης διακυβερνησης των κρατων που ισχυουν μεχρι σημερα (ανεξιθρησκεια , διαχωρισμο εξουσιων , συνταγμα) κλπ

Οι σημερινοι πιστοι δειχνουν την αντιπαθεια τους στις αλλες θρησκειες θεωρωντας τες κατωτερες του χριστιανισμου , χωρις να εχουν μπει καν στο κοπο να τις μελετησουν
Εχουν μαθει να πιπιλανε την αναμασημενη προπαγανδα που μαθανε στο σχολειο
Ο χριστιανισμος για αυτους αποτελει την υψιστη θρησκεια λες και εχει το αποκλειστικο μονοπωλιο αγαπης στο συναθρωπο

Στο ιδιο μηκος κυμματος και οι μουσουλμανοι που λενε τα αντιστοιχα για τους χριστιανους , οι βουδιστες που θεωρουν την δικια τους θρησκεια κατι το μοναδικο

Δηλαδη ο καθε ενας εχει το δικο του θεο :love: , βραζε ρυζι δηλαδη

Το σιγουρο ειναι οτι οι λογικοι ανθρωποι που δεν πιστευουν σε κανενα θεο , καθωνται σε μια γωνια και σπανε πλακα με το επιπεδο τους και την αστεια επιχειρηματολογια που επικαλουνται για να δικαιολογησουν τις παραλογες θεσεις τους ...

Desmond
12-04-2010, 03:07
οντως εχεις δικαιο, μετα απο αυτο καταλαβαινω και εγω οτι δεν υπαρχει θεος...

λαθη απο την εκκλησια γινονται και δε θα σταματησουν να γινονται,λαθη ομως γινοντα παντου, δεν μπορουμε να καταργησουμε ολους του θεσμους, ειναι σαν να τα ισοπεδωνουμε ολα, και ειναι κριμα.Ασχετα ο Καζαντζακης δεν τον αφορισαν....
Δεν εξετάζω με το post μου αν υπάρχει θεός ή όχι.Αν αυτό κατάλαβες... κρίμα!Δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Άσχετα, δεν γράφω πουθενά οτι αφόρησαν τον Καζαντζάκη....

tasioskis
12-04-2010, 03:14
Τωρα ομως ειναι προσιτες οι περισσοτερες πληροφοριες στον κοσμο με το Ιντερνετ και
τα λοιπα μεσα..



Το σιγουρο ειναι οτι οι λογικοι ανθρωποι που δεν πιστευουν σε κανενα θεο , καθωνται σε μια γωνια και σπανε πλακα με το επιπεδο τους και την αστεια επιχειρηματολογια που επικαλουνται για να δικαιολογησουν τις παραλογες θεσεις τους ...


Δημητρη αυτο ξαναπεστο...


το παιδι αυτο αυτοαποκαλειται λογικο ον... μονο και μονο επειδη δεν πιστευει σε κανενα θεο,εγω για αυτον θεωρουμε χαμηλο επιπεδου ον, και πανω απο ολα παραλογος, ειμαι εγω παραλογος που του δινω την δικη μου θεση μονο οπως την βλεπω εγω και δεν κανω αποσπασματικα copy paste απο το νετ, και ολα αυτα με την ανοχη καποιων αλλων.


Δημητρη περιμενες το νετ για να καταλαβεις οτι θεος δεν υπαρχει?Ειναι σαν να μου λες οτι ανεβηκες στην ταρατσα για να καταλαβεις οτι ο ουρανος ειναι ψηλα.

tasioskis
12-04-2010, 03:19
Δεν εξετάζω με το post μου αν υπάρχει θεός ή όχι.Αν αυτό κατάλαβες... κρίμα!Δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Άσχετα, δεν γράφω πουθενά οτι αφόρησαν τον Καζαντζάκη....



τι ακριβως ηθελες να δειξεις με το ποστ σου?


ασχετα, το ξερω , αλλα ηθελα να το διευκρινίσω, απλα.

Desmond
12-04-2010, 03:29
Επίλεκτα αποσπάσματα από την ζωή του Αυγουστίνου Καντιώτη.Προσωπικά τον έμαθα από τον αφορισμό του Θ.Αγγελόπουλου (όπως και των κατοίκων της περιοχής που συμμετείχαν στα γυρίσματα) όταν σκηνοθετούσε το "μετέωρο βήμα του πελαργού".


1942-1947. Με απόφαση της Ιεράς Συνόδου διατρέχει τη Μακεδονία και οργανώνει όσο μπορεί «εθνικά αντισταθμίσματα» στην επιρροή του ΕΑΜ και του ΕΛΑΣ.


1947. Επιστρατεύεται ως στρατιωτικός ιερέας και ιεροκήρυκας στις πιο κρίσιμες περιοχές που διεξάγεται ο εμφύλιος. Αναλαμβάνει την «εξομολόγηση» των ανδρών του Δημοκρατικού Στρατού που πιάνονται αιχμάλωτοι. Οι πληροφορίες αξιοποιούνται στα στρατοδικεία.


1951. Τοποθετείται ιεροκήρυκας στην Αθήνα. Οργανώνει τις δικές του παραεκκλησιαστικές ομάδες και αναπτύσσει έναν ορθόδοξο φονταμενταλισμό, ζητώντας την απαγόρευση του καρναβαλιού, των χορών, των καλλιστείων, των γυμναστικών επιδείξεων στα σχολεία και της ψήφου των γυναικών!

1967. Η αριστίνδην Σύνοδος που τοποθετήθηκε από τη δικτατορία τον εκλέγει μητροπολίτη Φλωρίνης.
1971. Ο Καντιώτης κατεδαφίζει την «σλαβικού ρυθμού» εκκλησία του αγίου Παντελεήμονα στη Φλώρινα.


1972. Με εντολή του Αυγουστίνου κατεδαφίζεται ο «σλαβικού ρυθμού» ναός των αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης στο Αμύνταιο. Ακολουθούν δεκάδες ακόμα εκκλησίες και ξωκλήσια σε χωριά της περιοχής.
1992. Υποστηρίζει για πολλοστή φορά την αποφυλάκιση των χουντικών: «Πρέπει να αποφυλακισθούν οι αξιωματικοί οι οποίοι ηγωνίσθησαν εις τα υψίπεδα της Μακεδονίας υπέρ της ακεραιότητος της Ελληνικής πατρίδος κατά του αθέου μαρξιστικού καθεστώτος.»


1993. Υποδέχεται τον Γκλύξμπουργκ με τιμές: «Ουδόλως συνετελέσαμεν εις την υποδοχήν, αλλ' ο ακριτικός μας λαός εξεδηλώθη αυθορμήτως και τον υπεδέχθη.»





Άλλο ένα γνήσιο τέκνο της ορθοδοξίας στην υπηρεσία του φασισμού στην Ελλάδα....

james9
12-04-2010, 03:33
νομιζω οτι αν εξαλειφτουν οι προσωπικες επιθεσεις το τοπικ ειναι πολυ ενδιαφερον και σε πολλα σημεια δινει τροφη για σκεψη.

προσωπικα πιστευω οτι απο τους χριστιανους οι περισσοτεροι ειναι θεοφοβουμενοι παρα θεοσεβουμενοι. ακολουθουν ενα τροπο ζωης δηλαδη(εκκλησια, μυστηρια, προσευχες κλπ) ωστε να εξευμενισουν το θεο και να κερδισουν την ευνοια του ωστε να μην τους συμβαινουν κακα πραγματα και για να πανε στον παραδεισο.

απο κει κ περα σεβομαι απολυτα οτι και αν πιστευει ο καθενας ή οτι και αν δεν πιστευει. εξαλλου που ειναι το κακο να πιστευεις καπου , να εχεις δηλαδη την ελπιδα κατι ανωτερο υπαρχει , που φροντιζει για σενα?

σε οσα ειπατε για την εκκλησια ως εταιρια , γιατι εταιρια ειναι , συμφωνω απολυτα. βασισμενοι στον φοβο του κοσμου να πει κατι αντιθετο προς την εκκλησια , οι ρασοφοροι εχουν κανει εγκληματα καθε ειδους. μονο και μονο που κυκλοφορουν με πανακριβους σταυρους στο στηθος και κοστολογουν βαφτισεις , γαμους , κηδειες κλπ αναλογα το ποσα φωτα θα αναψουν π.χ. με κανουν να αποστρεφομαι την καταντια του χριστιανισμου .

Desmond
12-04-2010, 03:34
τι ακριβως ηθελες να δειξεις με το ποστ σου?


ασχετα, το ξερω , αλλα ηθελα να το διευκρινίσω, απλα.
Ότι πολύ απλά η Εκκλησία ως οργανωμένος θεσμός δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τα πιστεύω και τις διδασκαλίες του χριστιανισμού.Είναι ένας αντιλαϊκός μηχανισμός χειραγώγησης των μαζών και τίποτε άλλο.

tasioskis
12-04-2010, 03:45
Ότι πολύ απλά η Εκκλησία ως οργανωμένος θεσμός δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τα πιστεύω και τις διδασκαλίες του χριστιανισμού.Είναι ένας αντιλαϊκός μηχανισμός χειραγώγησης των μαζών και τίποτε άλλο.


αυτο ειναι γνωστο παντου, εκκλησια, ποδοσφαιρο, κομματα....

παντου ομως υπαρχουν και εξερεσεις, πας στην εκκλησια για τον εαυτο σου , για να την ''βρεις'' , αν πας στην εκκλησια και εχεις στο μυαλο σου, στον Αυγουστινο, η τα εκατομμύρια της εταιριας εκκλησιας τοτε γινεσαι και εσυ μερος του μηχανισμου εμμεσα.Δεν ειπε κανεις οτι η εκκλησια σωζει, η πιστη σωζει.

Desmond
12-04-2010, 03:54
αυτο ειναι γνωστο παντου, εκκλησια, ποδοσφαιρο, κομματα....

παντου ομως υπαρχουν και εξερεσεις, πας στην εκκλησια για τον εαυτο σου , για να την ''βρεις'' , αν πας στην εκκλησια και εχεις στο μυαλο σου, στον Αυγουστινο, η τα εκατομμύρια της εταιριας εκκλησιας τοτε γινεσαι και εσυ μερος του μηχανισμου εμμεσα.Δεν ειπε κανεις οτι η εκκλησια σωζει, η πιστη σωζει.
Δεν διαφωνώ σε τίποτα από αυτά που λες.Ένας από τους λόγους όμως που δεν θα πήγαινα σε μια εκκλησία είναι γιατί έχει παραδοσιακά εχθρική στάση απέναντι στην κοινωνική τάξη την οποία ανήκω, απέναντι στις πολιτικές μου πεποιθήσεις περί ισότητας, ελευθερίας και αταξικής κοινωνίας και οι τοποθετήσεις της κινούνται στο χώρο της άκρας δεξιάς.
Όπως λοιπόν θεωρώ εχθρούς μου τους φασίστες έτσι θεωρώ εχθρό μου και την εκκλησία.

Δεν είμαι εναντίον της εκκλησίας.Η εκκλησία είναι εναντίον μου (μας).

tasioskis
12-04-2010, 04:12
δεν πας στην εκκλησια γιατι δεν πιστευεις, οχι επειδη ειναι εχθρος σου,πηγες ποτε εκκλησια ? τι νομιζεις εχει πορτα? σε ρωτησε κανεις εκει αν εισαι αριστερος η κεντρώος,σου ειπε κανεις οτι στην εισοδο πρεπει να αφησεις 20 ευρω για να μπεις μεσα? κακα τα ψεμματα, μπορει να ειναι οπως τα λες, αλλα οπως σου ειπα πριν εκκλησια πας για τον εαυτο σου.

Desmond
12-04-2010, 04:32
Θα σου πω μόνο για την τελευταία φορά που πήγα.Ήταν για το μνημόσυνο της γιαγιάς μου στον ναό της μεταμόρφωσης του σωτήρος(την καινούργια) στις κουκουβάουνες (μεταμόρφωση αττικής).Ήταν λίγο πριν τις τελευταίες εκλογές.Δίπλα στον ιερέα "προσευχόταν" ο υποψήφιος βουλευτής στην Β Αθηνών με την Νέα Δημοκρατία (ω, τι έκπληξη!) Ντίνος Αυγερόπουλος!!!Όχι με το εκκλησίασμα και τους μιερούς πληβείους αλλά δίπλα στον ιερέα!!!Ξεκάθαρος επηρρεασμός των πιστών υπέρ μιας συγκεκριμένης παράταξης.LOL!H "Δεξιά του Κυρίου"...


Έχουν κλέψει την γη που ανήκει στον λαό.Αυτό έλειπε να ζήταγαν λεφτά και από πάνω.

Avenger_Seraphim
12-04-2010, 04:43
Την απαντηση στην εδωσε πριν ο Tasioskis

[...] εκκλησια πας για τον εαυτο σου.
όχι για να δεις ποιος ψέλνει και να κόψεις κίνηση στον κόσμο...

Desmond
12-04-2010, 04:54
Την απαντηση στην εδωσε πριν ο Tasioskis

όχι για να δεις ποιος ψέλνει και να κόψεις κίνηση στον κόσμο...
Εσύ μπορεί εγώ όχι.Γήπεδο πάω για τον Παναθηναϊκό, όχι για το ποδόσφαιρο...


ΥΓ.Είχα την εντύπωση οτι ο θεός είναι πανταχού παρών και όχι μόνο στις εκκλησίες...

Melnibonian
12-04-2010, 05:38
Γιατί ρε παιδιά η κουβέντα να κολλάει στις λεπτομέρειες?Εγώ έθεσα ένα απλό θέμα/ερώτημα,γιατί ο θεός(ο τριαδικός,ο Αλλάχ,ο οποιοσδήποτε) να φτιάξει έναν κόσμο με τις δομές που έχει ο δικός μας? Σε αυτό μπορεί να μου πει κάποιος τις σκέψεις του?Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα από τα παιδιά που με τόση θέρμη ασπάζονται την ορθοδοξία,η οποία είναι και η εθνική μας θρησκεία.
Επίσης θα ήθελα να ξανατονίσω το πόσο αδιάφορο πρέπει να μας είναι το τι έκανε ο τάδε και η τάδε.... Το ερώτημα (ειδικά μετά την αλλαγή που έκανε ο Slay στο thread) είναι άλλο,είναι ευρύτερο,και καλά θα κάνουμε να μην αποπροσανατολίζουμε την συζήτηση με ανούσιες παρενθέσεις.Οκ,υπάρχουν φασίστες κληρικοί,υπάρχουν όμως και γνήσιοι,ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ,η κουβέντα είναι για τις θρησκείες και όχι για το πόσο σωστοί είναι οι ακόλουθοί τους ή οι αντίπαλοί τους!
Να επισημάνω κάποια πράγματα που διάβασα και μου έκαναν εντύπωση...
- Πραγματικά είναι παράδοξο που ζούμε σε έναν πλανήτη με τόσες διαφορετικές αντιλήψεις για τη θρησκεία,κι όμως όλοι έχουν δεχθεί να υπάρχει χρονολόγηση με βάση τη γέννηση (ή το θάνατο) του Ιησού!!!
- Ένα παιδί έγραψε τι γίνετε με τα ζωάκια όταν πεθαίνουν....σε τι υπολείπονται της ανθρώπινης φυλής?Μην ακούσω τίποτα κουλά για λογική ή συνείδηση,γιατί απορώ που πάνε τα καθυστερημένα παιδιά και οι άνθρωποι που γεννιούνται φυτά.Επίσης έμπρακτα τα ζώα δείχνουν πολλές φορές μεγαλύτερες ευαισθησίες και συναισθήματα από τον ίδιο τον άνθρωπο.Έτσι χαρακτηριστικά θα αναφέρω τόσα σκυλιά που πέθαναν λίγες ώρες ή ημέρες μετά το θάνατο του αφεντικού τους από κατάθλιψη....Η κατάθλιψη είναι καθαρά ψυχογενή πάθηση...
- Αυτό το ξαναρώτησα αλλά κανείς δεν απάντησε.Χρόνος για τον θεό δεν υπάρχει.Ποιο πρέπει να είναι το πεπερασμένο ποσό ανθρώπων που πρέπει να περάσουν από το τσίρκο της ζωής ώστε να συμβεί η δευτέρα παρουσία και ο έλεγχος και ανάσταση των ψυχών????Επίσης αν μιλάμε για ανάσταση των ψυχών μετά τη μέρα της κρίσης,σε τι κατάσταση βρίσκονται αυτές η ψυχές αυτή την στιγμή?Για πόσο καιρό βρισκόταν ο καθένας μας στην ανυπαρξία,πριν ο θεός εμπνευστεί την δημιουργία του?Γιατί αυτή η άπειρη παραμονή στην ανυπαρξία δεν τρομάζει κανέναν???
- Πάμε στην αρχή της κατασκευής του κόσμου.Κανείς σοβαρός χριστιανός δεν θα σας πει ότι πραγματικά υπήρξε αδάμ και εύα και όλα αυτά βέβαια λένε (και συμφωνώ) είναι συμβολισμοί επειδή εκείνες τις εποχές η επιστημονική γνώση των ανθρώπων ήταν μηδαμινή και έπρεπε να υπάρχουν κείμενα που να μιλάνε στην γλώσσα τους.Το ερώτημά μου είναι σε τι εξυπηρέτησαν τελικά οι συμβολισμοί αυτοί?Ποιο ήταν το μήνυμα που ήθελε ο κατασκευαστής να μας περάσει με βιβλία όπως η παλαιά και η καινή διαθήκη?Και μόνο το γεγονός ότι δεν ξέρουμε το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ για τον κατασκευαστή μας,αυτό φίλοι μου λέει πάρα πολλά.Ποιο πλάσμα είναι αυτό που μας ζητά να του δωθούμε απριόρι,να το αγαπήσουμε πραγματικά και σε βάθος χωρίς να μας αποκαλύπτει ούτε μια σκιά της φύσης του και των σκοπών του?

Υ.Γ.Σταματάω εδώ προς το παρόν και συνεχίζουμε
Υ.Γ.2.Είναι παράλογο να δηλώνει κάποιος άθεος,όσο γραφικό είναι όταν δηλώνει κάποιος θρήσκος....

tasioskis
12-04-2010, 10:24
Εσύ μπορεί εγώ όχι.Γήπεδο πάω για τον Παναθηναϊκό, όχι για το ποδόσφαιρο...


ΥΓ.Είχα την εντύπωση οτι ο θεός είναι πανταχού παρών και όχι μόνο στις εκκλησίες...


ακρβως, στο γηπεδο σε νοιαζει για τον διπλανο σου? οταν φυγεις απο το γηπεδο ουτε καν θυμασαι ποιος καθοταν διπλα σου, πας μονο και μονο για να την βρεις με την ομαδα σου, ετσι ειναι και η εκκλησια , τι σε νοιαζει οι πολιτικες πεποιθησεις του παπα, δεν πας εκκλησια για τον παπα, αλλα για σενα...

Ο θεος ειναι παντου γυρω σου, απο το μικροτερο μεχρι το μεγαλυτερο πραγμα.

jimspy
12-04-2010, 10:37
ara einai entelos adiaforo an tha pas ekklhsia h oxi k to kata poso pisteyeis ston thesmo ayths se sxesh me to poso synakoloythos me ton logo toy xristoy eisai.....

tsak77
12-04-2010, 10:58
Γιατί ρε παιδιά η κουβέντα να κολλάει στις λεπτομέρειες?Εγώ έθεσα ένα απλό θέμα/ερώτημα,γιατί ο θεός(ο τριαδικός,ο Αλλάχ,ο οποιοσδήποτε) να φτιάξει έναν κόσμο με τις δομές που έχει ο δικός μας? Σε αυτό μπορεί να μου πει κάποιος τις σκέψεις του?Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα από τα παιδιά που με τόση θέρμη ασπάζονται την ορθοδοξία,η οποία είναι και η εθνική μας θρησκεία.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας δομές του κόσμου. Εννοείς τις κοινωνικές, με την ανισσότητα τον ανεξέλεγκτο πλούτο από τη μία και την πείνα από την άλλη; Αυτό είναι καθαρά δικό μας δημιούργημα. Δεν έχει να κάνει ο όποιος Θεός με αυτό. Αυτός μας έδωσε το μαχαίρι και το ψωμί και εμείς αντί να κόψουμε και να μοιράσουμε το ψωμί, το κρατήσαμε για λίγους και εκλεκτούς και μαχαιρώνουμε ακόμη και σήμερα ανθρώπους που έχουν δικαίωμα μερίδας στο ψωμί.
Το εάν κάποιοι χρησιμοποιούν το όνομά Του για να τα παίρνουν όσο κι αν φαίνονται ως υπηρέτες του έργου Του, επίσης δεν αποτελούν δικό Του δημιούργημα. Εξήγησε πάντως τι ακριβώς εννοείς στο σημείο αυτό.


Επίσης θα ήθελα να ξανατονίσω το πόσο αδιάφορο πρέπει να μας είναι το τι έκανε ο τάδε και η τάδε.... Το ερώτημα (ειδικά μετά την αλλαγή που έκανε ο Slay στο thread) είναι άλλο,είναι ευρύτερο,και καλά θα κάνουμε να μην αποπροσανατολίζουμε την συζήτηση με ανούσιες παρενθέσεις.Οκ,υπάρχουν φασίστες κληρικοί,υπάρχουν όμως και γνήσιοι,ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ,η κουβέντα είναι για τις θρησκείες και όχι για το πόσο σωστοί είναι οι ακόλουθοί τους ή οι αντίπαλοί τους!
Συμφωνώ και επαυξάνω!


Να επισημάνω κάποια πράγματα που διάβασα και μου έκαναν εντύπωση...
- Πραγματικά είναι παράδοξο που ζούμε σε έναν πλανήτη με τόσες διαφορετικές αντιλήψεις για τη θρησκεία,κι όμως όλοι έχουν δεχθεί να υπάρχει χρονολόγηση με βάση τη γέννηση (ή το θάνατο) του Ιησού!!!
Κοίτα, αυτό έχει να κάνει με το ότι ο Ιησούς δεν ήταν απλά ένα υπαρκτό πρόσωπο, αλλά ο λόγος Του διασκορπίστηκε στο μεγαλύτερο μέρος του τότε γνωστού κόσμου. Επειδή ο λόγος αυτός συμφωνούσε με πολλά δόγματα της εποχής, ακόμα και σε αυτά της Άπω Ανατολής, θεώρησαν το πρόσωπο του Ιησού ως έναν προφήτη ή κάτι τέτοιο, με αποτέλεσμα να μην μπορεί κανείς να αμφισβητίσει την ορθότητα του λόγου περί αγάπης του διπλανού μας, ακόμη κι αν πρόκειται για τον εχθρό. Φυσικά, δεν ήταν η μοναδική προσωπικότητα που πέρασε από τον πλανήτη με τέτοιο έργο, αλλά πρέπει να παραδεχτούμε ότι σαν άνθρωποι είμαστε επιρρεπής στην διαφήμιση...


- Ένα παιδί έγραψε τι γίνετε με τα ζωάκια όταν πεθαίνουν....σε τι υπολείπονται της ανθρώπινης φυλής?Μην ακούσω τίποτα κουλά για λογική ή συνείδηση,γιατί απορώ που πάνε τα καθυστερημένα παιδιά και οι άνθρωποι που γεννιούνται φυτά.Επίσης έμπρακτα τα ζώα δείχνουν πολλές φορές μεγαλύτερες ευαισθησίες και συναισθήματα από τον ίδιο τον άνθρωπο.Έτσι χαρακτηριστικά θα αναφέρω τόσα σκυλιά που πέθαναν λίγες ώρες ή ημέρες μετά το θάνατο του αφεντικού τους από κατάθλιψη....Η κατάθλιψη είναι καθαρά ψυχογενή πάθηση...
Συμφωνώ με το ότι τα ζώα διέπονται και από λογική και έχω προσωπικά πολλά παραδείγματα γιαυτό. Να αναφέρω ένα που αν θέλετε το διαβάζετε:
Ο γάτος που έχω στο διαμέρισμα, όταν έχει όρεξη για παιχνία και κυνηγητό, εκτός του ότι πάει και κρύβεται κάτω από το χαμηλότερο τραπέζι, πάει και κάθεται και στο κέντρο του και όχι δίπλα σε ένα από τα πόδια του, γιατί έτσι είναι όσο πιο μακρυά γίνεται από μένα, επομένως δυσκολότερο να τον πιάσω ;). Αυτό δεν απαιτεί κατά την γνώμη μου απλό ένστικτο, αλλά λογική της κάτοψης του χώρου και των αποστάσεων.
Μιας όμως και ο λόγος για τη μετά θάνατο ζωή, να αναφέρω κάτι που διάβασα για τον Αϊνστάϊν που έχει να κάνει με την ύπαρξη του Θεού, αλλά και για το κέρδος της πίστης, το οποίο το έβλεπε πιθανολογικά.
Ο καθηγητής ήταν βαθιά θρησκευόμενος καθολικός, κάτι που έναν φίλο και συνάδελφό του τον ενοχλούσε τόσο, ώστε κάποια στιγμή τον ρώτησε αγανακτησμένος:
-Μα καλά, εμείς είμαστε συμμαθητές και μάθαμε και μορφωθήκαμε τόσο γνωρίζοντας τα μυστικά του σύμπαντος και συ κάθεσαι και πιστεύεις σε ανοησίες περί ύπαρξης του Θεού και ζωής μετά τον θάνατο;
-Μα αγαπητέ, το πράγμα είναι απλό. Υπάρχουν δύο πιθανότητες, ή υπάρχει Θεός και ζωή μετά τον θάνατο ή δεν υπάρχουν σωστά;
-Σωστά...
-Ωραία, εσύ λοιπόν ανήκεις σε αυτούς που υποστηρίζουν τη δεύτερη και εγώ σε αυτούς που υποστηρίζουν την πρώτη σωστά;
-Σωστά...
-Λοιπόν, αν δεν υπάρχει όντως μετά θάνατο ζωή, εσύ δεν κέρδισες τίποτα (απλά αποδείχτηκες αληθινός, αλλά όταν έχεις πεθάνει τι σημασία έχει;)) και φυσικά εγώ ήμουν ηλίθιος (κάτι που επίσης μετά τον θάνατο δεν έχει καμία σημασία). Αν όμως υπάρχει και Θεός και επομένως μετά θάνατο ζωή, εσύ δεν θα κερδίσεις πάλι τίποτα, αλλά εγώ κάποιο κέρδος θα έχω ;).


- Αυτό το ξαναρώτησα αλλά κανείς δεν απάντησε.Χρόνος για τον θεό δεν υπάρχει.Ποιο πρέπει να είναι το πεπερασμένο ποσό ανθρώπων που πρέπει να περάσουν από το τσίρκο της ζωής ώστε να συμβεί η δευτέρα παρουσία και ο έλεγχος και ανάσταση των ψυχών????Επίσης αν μιλάμε για ανάσταση των ψυχών μετά τη μέρα της κρίσης,σε τι κατάσταση βρίσκονται αυτές η ψυχές αυτή την στιγμή?Για πόσο καιρό βρισκόταν ο καθένας μας στην ανυπαρξία,πριν ο θεός εμπνευστεί την δημιουργία του?Γιατί αυτή η άπειρη παραμονή στην ανυπαρξία δεν τρομάζει κανέναν???
Πολύ καίρια ερωτήματα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο η δική μας λογική είναι αρκετά εξελιγμένη ώστε να κατανοήσει πλήρως κατάστάσεις όπως άλλη διάσταση, παράλληλο σύμπαν κ.α. Πόσο μάλλον αν όντως όλο αυτό ελέγχεται από μία ανώτερη δύναμη, μπορούμε εμείς να κατανοήσουμε τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί το σύστημα αυτό. Εμείς μία φορολογική δήλωση δυσκολευόμαστε να κάνουμε ή έναν πολλαπλασιασμό μεταξύ τριψήφιων αριθμών...


- Πάμε στην αρχή της κατασκευής του κόσμου.Κανείς σοβαρός χριστιανός δεν θα σας πει ότι πραγματικά υπήρξε αδάμ και εύα και όλα αυτά βέβαια λένε (και συμφωνώ) είναι συμβολισμοί επειδή εκείνες τις εποχές η επιστημονική γνώση των ανθρώπων ήταν μηδαμινή και έπρεπε να υπάρχουν κείμενα που να μιλάνε στην γλώσσα τους.Το ερώτημά μου είναι σε τι εξυπηρέτησαν τελικά οι συμβολισμοί αυτοί?Ποιο ήταν το μήνυμα που ήθελε ο κατασκευαστής να μας περάσει με βιβλία όπως η παλαιά και η καινή διαθήκη?
Ο Μωυσής που ήταν ο κυρίως συγγραφέας της Παλαιάς Διαθήκης, ήθελε με παραμύθια να δείξει το πόσο απλό ήταν για το Θεό η δημιουργία του κόσμου (με απλό λόγο), οπότε δείχνει την παντοδυναμία Του, την ξεχωριστή φροντίδα που έδειξε στον άνθρωπο (τον έπλασε με τα χέρια Του) ώστε να μην θεωρούν οι κατώτεροι πνευματικά άνθρωποι της εποχής ότι ήταν απλά μέρος της όλης δημιουργίας, που μπορεί να είχε αποτέλεσμα την κοινωνική κατάθλιψη, αλλά αντίθετα ότι ήταν κάτι το ξεχωριστό ως οντότητες σε σχέση με την υπόλοιπη δημιουργία.
Στην δε Καινή διαθήκη όπου (υποτίθεται) ο κόσμος ήταν ωριμότερος, το μήνυμα ήταν η αγάπη για τον συνάνθρωπο και μόνο.
Φαίνεται η διαφορά προσέγγισης όταν οι δέκα εντολές είναι γεμάτες με "Ου" (Μην) όπως ακριβώς λέμε και στα μικρά παιδιά, ενώ στην Καινή οι νέες "εντολές" του Ιησού, οι Μακαρισμοί στους ο οποίους ο Θεός δεν απαγορεύει, αλλά υπαγορεύει (Μακάριοι οι ελεήμονες ότι αυτοί ελεηθήσονται κλπ.). Εδώ δεν υπάρχει τιμωρία, αλλά αν κάνεις αυτό, θα έχεις κέρδος.


Και μόνο το γεγονός ότι δεν ξέρουμε το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ για τον κατασκευαστή μας,αυτό φίλοι μου λέει πάρα πολλά.Ποιο πλάσμα είναι αυτό που μας ζητά να του δωθούμε απριόρι,να το αγαπήσουμε πραγματικά και σε βάθος χωρίς να μας αποκαλύπτει ούτε μια σκιά της φύσης του και των σκοπών του?
Τι να σου πω, η τελευταία υπαγόρευση του Ιησού μετά την Σταύρωση στην απιστία του Θωμά, ήταν το: Μακάριοι οι μη ειδότες και πιστεύσαντες...


Υ.Γ.Σταματάω εδώ προς το παρόν και συνεχίζουμε
Πιστεύω πάντως ότι έχει αρκετό ενδιαφέρον όλο αυτό.


Υ.Γ.2.Είναι παράλογο να δηλώνει κάποιος άθεος,όσο γραφικό είναι όταν δηλώνει κάποιος θρήσκος....Ίσως, όμως και η θεώρηση του Αϊνστάϊν όσο κι αν μοιάζει με τη λογική του καιροσκόπου (την οποία δεν υποστηρίζω, αλλά δέχομαι ως τρόπο σκέψης) έχει μία βάση που μπορούμε οι άνθρωποι να κατανοήσουμε, δε νομίζεις;

Slay
12-04-2010, 11:15
Αυτή είναι κατά ένα τρόπο απάντηση θα μπορούσα να πω, βέβαια θέλεις βελτίωση αλλά εντάξει είσαι σε καλό δρόμο.
Αρά εν ολίγοις επειδή θεωρείς πως ή πρέπει να πιστεύεις στα πάντα που υπάρχουν ή σε τίποτα προτιμάς το τίποτα? Και αν κάνεις λάθος τότε?
εεε δεν τρωγεσαι με τιποτα, και εαν αυτο που πιστευεις εσυ ειναι λαθος? τοτε? (γιατι αυτο ακριβως με ρωτας)


Από που και ως που είσαι σε θέση εσύ να ξέρεις τι έχω και τι όχι διδαχθεί. Σε πληροφορώ επειδή ακριβώς έχω διαβάσει και για άλλες θρησκείες καταλαβαίνω πόσο αληθινή και ζωντανή είναι ο χριστιανισμός σε αντίθεση με οτιδήποτε άλλο.τωρα ποιον πας να κοροιδεψεις? τον ευατο σου προφανως γιατι κανεναν αλλον δεν πειθεις, εχεις μεγαλωσει σε ενα ελληνορθοδοξο περιβαλλον, που τα μονα που ξερεις για αλλες θρησκειες ειναι οσα η δικια σου θρησκεια σου δειχνει σαν "κακα" στις αλλες και πιστευεις οτι εχεις μελετησει τις αλλες θρησκειες?



Εκτός του ότι τώρα θεωρείται η αιμομιξεία αμαρτία, είναι και βιολογικό το θέμα. Εγώ σε ξαναρωτάς. Όντας μόνο δυο άνθρωποι πως θα αυξηθεί το είδος? Δως μου μια απάντηση...πρωτον οπως ειπα και πριν ποτε δεν υπηρξε τετοια κατασταση, εαν ποτε υπαρξει, θα εξαφανιστει το ειδος.



Όχι, δεν κατάλαβες καλά. Για κάποιον που παρερμηνεύει ακόμα και τα λόγια μου που είναι στα νέα ελληνικά (καλή ώρα), είναι απίστευτα δύσκολο για κάποιον αρνητικό και καλά άθεο να κατανοήσει τα νοήματα της Παλαιάς Διαθήκης διότι με τις παρωπιδες που έχει και τον εγωισμό του θα διαστρεβλώσει το οτιδήποτε. Για αυτό σου λέω ξεκίνα με την Καινή Διαθήκη και πας και στην Παλαιά.:idiotic_smile:ναι γιατι οπως και να το κανεις το φυσιολογικο οταν ανοιγεις ενα βιβλιο ειναι να αρχισεις απο το τελος προς την αρχη, και οχι απο την αρχη προς το τελος ετσι?



Σε ένα τόσο γνωστό κείμενο μια λέξη να μην έχει γραφτεί ή μια λανθασμένη μετάφραση να έχει γίνει γίνονται τρομερά λάθη και βγαίνουν λανθασμένα νοήματα. Να σου θυμήσω τι εστί filioque? Μια φράση πρόσθεσαν οι Καθολικοί που είναι τελείως λάθος, πως το Άγιο Πνεύμα εκπορεύεται από τον Πατέρα και τον Υιο πράγμα που δεν ισχύει μιας και εκπορεύεται ΜΟΝΟ από τον Πατέρα.τελειως λαθος για σενα και οτι πιστευεις εσυ, για εκατονταδες εκατομμυρια ανθρωπους ειναι η σωστη μεταφραση, αλλα εαν ενα κειμενο μπορει να δεχθει τοσο διαφορετικες ερμηνιες καταλαβαινουμε ολοι το ποσο κοντα στην αληθεια μπορει να ειναι, δεν ειδα για παραδειγμα να υπαρχει διαφωνια μεταξυ εθνων, θρησκειων και πολιτισμων οτι 1+1=2


Ώρα να σου κάνω εγώ ερώτηση αγαπητέ μονάρχη :P, ισχυρίζεσαι ότι δεν υπάρχει Θεός? Prove it....
ισχυριζεσαι οτι δεν υπαρχει το αδηφαγο σαχλομανικο τερας του τρααλ? prove it...


Ναι αλλά αυτό δεν δείχνει σαν συμπέρασμα ότι τον είχαν απορίψει όλοι οι ιστορικοί σαν τρελό. Παίρνεις για τρελό κάποιον που κάθεται μόνος του στο δρόμο και φωνάζει, όχι κάποιον που είχε και ακόλουθους. Άλλωστε με την έλλειψη των μέσων τότε που υπάρχουν σήμερα, λίγο δύσκολο να καταγράψεις τη ζωή κάποιου από τότε που γεννήθηκε μέχρι να γίνει "γνωστός" στην κοινωνία της εποχής.
τον απεριψαν ως ασημαντο οι ιστορικοι της εποχης του, ενω εχουν γραψει ασημαντες λεπτομερειες για την ζωη των εβραιων , τον χριστο δεν τον αναφερουν πουθενα, σε αυτο βασιζονται και οι υποστηρικτες της αποψης οτι ο χριστος δεν υπηρξε σαν ιστορικο προσωπο καν, και οτι ειναι απλα ενα ανθρωπινο δημιουργημα οπως ολοι οι αλλοι θεοι.


Παναγιωτη διαβασα πριν ενα περιστατικο σου πολυ ασχημο, και πραγματικα στενοχωρεθηκα, ειναι αληθειαμετα απο αυτο σταματησες να πιστευεις τελειως?Τοσο ευκολα βαζεις τα πραγματα κατω???
δεν πιστευα ηδη, απλα το ειδα σαν μια ακομα ενδειξη οτι θεος δεν υπαρχει.

tasioskis
12-04-2010, 11:42
δεν πιστευα ηδη, απλα το ειδα σαν μια ακομα ενδειξη οτι θεος δεν υπαρχει.


αυτο δεν ειναι λογικη, τα ασχημα περιστατικα στην ζωη δεν αποδυκνειουν την ανυπαρξια Του.Απλως για σενα ηταν η ευκολη λυση. Με την ιδια λογικη λοιπον αν αυτο το ασχημο περιστατικο , γινοταν καλα , θα πιστευες.

magicoSakisPaoGR
12-04-2010, 12:11
αυτο δεν ειναι λογικη, τα ασχημα περιστατικα στην ζωη δεν αποδυκνειουν την ανυπαρξια Του.Απλως για σενα ηταν η ευκολη λυση. Με την ιδια λογικη λοιπον αν αυτο το ασχημο περιστατικο , γινοταν καλα , θα πιστευες.ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ φηλε μου αν εκανε εστο και ενα καλο περηστατηκο θα πηστεβα αλα,,,,,,,,,,,,,,,ΔΕΝ κανη τιποτα γιατη πολη απλα ΔΕΝ ηπαρχη
ο βασηλιας του ΔΕΝ εκανε τους παπαδες ζαμπλουτους

tasioskis
12-04-2010, 12:18
ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ φηλε μου αν εκανε εστο και ενα καλο περηστατηκο θα πηστεβα αλα,,,,,,,,,,,,,,,ΔΕΝ κανη τιποτα γιατη πολη απλα ΔΕΝ ηπαρχη
ο βασηλιας του ΔΕΝ εκανε τους παπαδες ζαμπλουτους

ελα τωρα αστα αυτα και πες μας πως το κανεις???? δεν γινεται τοσες λεξεις να γραφεις και να ειναι ολες λαθος!!! Στην τυχη να τα εγραφες θα επεφτες σε μια σωστος........

Valkyre
12-04-2010, 12:26
Ηθελα να 'ξερα αν εχετε την εντυπωση οτι θα βγαλετε καμμια ακρη!

Θυμαμαι το προηγουμενο (παρομοιο) θρεντ που ειχε γινει.η πρωτη σελιδα ειχε ακριβως τα ιδια επιχειρηματα με την τελευταια πριν κλειδωθει.

Απλα ειχε αλλαξει η διατυπωση και ειχαμε σκοωτθει μεταξυ μας!

Ευχομαι καλη τυχη οπως και να εχει!

magicoSakisPaoGR
12-04-2010, 12:30
ελα τωρα αστα αυτα και πες μας πως το κανεις???? δεν γινεται τοσες λεξεις να γραφεις και να ειναι ολες λαθος!!! Στην τυχη να τα εγραφες θα επεφτες σε μια σωστος........
αυτο σου φτεη εσενα,κιτατε να δητε που μιονεκτη ο αλος να του τη πιτε καλαγαθη χρηστιανη
διξε εστω ενα σημαδη στη σημερηνη ζωη οτη ηπαρχη θεος και θα σε παραδεχτω μη μου πης και εση ΔΕΝ γιατη ΔΕΝ μπορο αλο να βλεπο ΔΕΝ
θα ανεβο σε κανενα ΔΕΝτρο και θα κανω το βασηλια της ζουγκλας

tasioskis
12-04-2010, 12:47
αν εισαι αρνητικος απο την αρχη, δεν μπορω εγω να σε κανω να πιστεψεις, οπως και εσυ δεν μπορεις να με κανεις νν πιστεψω το αντιθετο, μονο σου πρεπει να το κανεις.

Πραγματικα συγνωμη αν σε προσβαλλα, απλα ειδα οτι δεχεσαι την πλακα.

AgentPrinny007
12-04-2010, 12:58
αυτο σου φτεη εσενα,κιτατε να δητε που μιονεκτη ο αλος να του τη πιτε καλαγαθη χρηστιανη

Που μειονεκτει ο αλλος??
και εγω ανορθογραφος ειμαι, σε αποστευτο βαθμο μαλιστα, αλλα μια μια λεξη την ψαχνω σε λεξικα και στο νετ να δω πως γραφεται. Δεν μπορεις να φανταστεις ποση ωρα κανω για να γραψω μια παραγραφο.
Δεν το κανω μονο για τα παιδια στο φορουμ, αλλα και για μενα.
Δεν σε λυπαμαι καθολου...

Melnibonian
12-04-2010, 13:50
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας δομές του κόσμου. Εννοείς τις κοινωνικές, με την ανισσότητα τον ανεξέλεγκτο πλούτο από τη μία και την πείνα από την άλλη; Αυτό είναι καθαρά δικό μας δημιούργημα. Δεν έχει να κάνει ο όποιος Θεός με αυτό. Αυτός μας έδωσε το μαχαίρι και το ψωμί και εμείς αντί να κόψουμε και να μοιράσουμε το ψωμί, το κρατήσαμε για λίγους και εκλεκτούς και μαχαιρώνουμε ακόμη και σήμερα ανθρώπους που έχουν δικαίωμα μερίδας στο ψωμί.
Το εάν κάποιοι χρησιμοποιούν το όνομά Του για να τα παίρνουν όσο κι αν φαίνονται ως υπηρέτες του έργου Του, επίσης δεν αποτελούν δικό Του δημιούργημα. Εξήγησε πάντως τι ακριβώς εννοείς στο σημείο αυτό.


Το λάθος είναι δικό μου,ήταν ιδιαίτερα κακογραμμένη η διατύπωση του ερωτήματος.Λοιπόν,ξέχνα τη λέξη δομές.Μιλούσα για όλη την αρχιτεκτονική της ύπαρξης.Την ύλη,τις διαστάσεις,τα πλανητικά συστήματα,τα έμβια όντα....Ποιο ήταν/είναι το κίνητρο?Κι εφόσον δεν υπάρχει η παράμετρος χρόνος γι αυτή την ανώτερη δύναμη πως μπαίνει αρχή και τέλος στην ανθρώπινη φυλή?Από τους δεινόσαυρους μέχρι και το 3000 μΧ είναι ούτε ένα χιλιοστό του χιλιοστού του δευτερολέπτου της ανθρώπινης ζωής στην ''αντίληψη'' του ''θεού''!
Ξαναλέω ότι θεωρώ αδύνατον για το ανθρώπινο μυαλό να αντιληφθεί την πραγματικότητα.Πως να καταλάβουμε μια απάντηση όταν δεν μπορούμε καν να συλλάβουμε την ερώτηση?Έτσι αναλωνόμαστε σε κουβεντούλες για το δέντρο,και χάνουμε ολόκληρο δάσος μπροστά από τα μάτια μας.
Μετά θάνατο διαβάζω πολλές απόψεις,αλλά προ ζωής ούτε μία.....

Avenger_Seraphim
12-04-2010, 14:58
ναι γιατι οπως και να το κανεις το φυσιολογικο οταν ανοιγεις ενα βιβλιο ειναι να αρχισεις απο το τελος προς την αρχη, και οχι απο την αρχη προς το τελος ετσι?

Στην Ιαπωνία ανάποδα διαβάζουν τα βιβλία :P

Desmond
12-04-2010, 16:09
Γιατί ρε παιδιά η κουβέντα να κολλάει στις λεπτομέρειες?Εγώ έθεσα ένα απλό θέμα/ερώτημα,γιατί ο θεός(ο τριαδικός,ο Αλλάχ,ο οποιοσδήποτε) να φτιάξει έναν κόσμο με τις δομές που έχει ο δικός μας? Σε αυτό μπορεί να μου πει κάποιος τις σκέψεις του?Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα από τα παιδιά που με τόση θέρμη ασπάζονται την ορθοδοξία,η οποία είναι και η εθνική μας θρησκεία.
Επίσης θα ήθελα να ξανατονίσω το πόσο αδιάφορο πρέπει να μας είναι το τι έκανε ο τάδε και η τάδε.... Το ερώτημα (ειδικά μετά την αλλαγή που έκανε ο Slay στο thread) είναι άλλο,είναι ευρύτερο,και καλά θα κάνουμε να μην αποπροσανατολίζουμε την συζήτηση με ανούσιες παρενθέσεις.Οκ,υπάρχουν φασίστες κληρικοί,υπάρχουν όμως και γνήσιοι,ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ,η κουβέντα είναι για τις θρησκείες και όχι για το πόσο σωστοί είναι οι ακόλουθοί τους ή οι αντίπαλοί τους!
Να επισημάνω κάποια πράγματα που διάβασα και μου έκαναν εντύπωση...
- Πραγματικά είναι παράδοξο που ζούμε σε έναν πλανήτη με τόσες διαφορετικές αντιλήψεις για τη θρησκεία,κι όμως όλοι έχουν δεχθεί να υπάρχει χρονολόγηση με βάση τη γέννηση (ή το θάνατο) του Ιησού!!!
- Ένα παιδί έγραψε τι γίνετε με τα ζωάκια όταν πεθαίνουν....σε τι υπολείπονται της ανθρώπινης φυλής?Μην ακούσω τίποτα κουλά για λογική ή συνείδηση,γιατί απορώ που πάνε τα καθυστερημένα παιδιά και οι άνθρωποι που γεννιούνται φυτά.
Melni, το thread έχει τίτλο "...Περί θρησκείας ο λόγος" και όχι "...Περί θεού ο λόγος".Σαφώς και το μεγαλύτερο μέρος θα (πρέπει να) αναλώνεται σε ερωτήματα φιλοσοφικής (στον βαθμό που έχουμε την ικανότητα) φύσεως.Όταν όμως μιλάμε για ένα δημιούργημα της ανθρώπινης δραστηριότητας και πνευματικής ανησυχίας΄όπως η θρησκεία, δεν μπορούμε να μην σταθούμε στις πρακτικές και επιπτώσεις αυτής πάνω στην ζωή, πιστών και μη.Εξάλλου εσύ γράφεις περί "εθνικής θρησκείας" οπότε αναφέρεσαι και εσύ στον κοσμικό χαρακτήρα της.Θεωρητικοί και φιλόσοφοι όταν καταπιάνονται με το "ζήτημα του θεού" εξετάζουν όλες τις παραμέτρους χωρίς περιορισμούς.Στην ιστορία μπορείς να βρεις πολλές απαντήσεις για το γιατί της ύπαρξης των θρησκειών.Τα ιστορικά παραδείγματα που ποστάρω κατά καιρούς είναι για να στηρίξω τον ισχυρισμό μου οτι ο ρόλος της θρησκείας είναι καθαρά κοινωνικοπολιτικός (ή τουλάχιστον έτσι εξελίχθηκε στο πέρασμα του χρόνου) καλλυμένος με τον μανδύα της πνευματικότητας.
Οι μουσουλμάνοι χρησιμοποιούν διαφορετική χρονολόγηση.
Ενδιαφέρον θα είχε επίσης να είχαμε μία απάντηση από την θρησκεία στο πότε η ανθρωπότητα αφήνει πίσω της την ζωικότητα μια για πάντα.Για τον Κρο Μάνιον ή για τον Νεάτερνταλ υπήρχε παράδεισος και κόλαση από την στιγμή που συνδίαζαν την λογική και το ένστικτο όπως και εμείς και είχαν την δυνατότητα να κάνουν ηθικές επιλογές?

ara einai entelos adiaforo an tha pas ekklhsia h oxi k to kata poso pisteyeis ston thesmo ayths se sxesh me to poso synakoloythos me ton logo toy xristoy eisai.....
Άψογη τοποθέτηση.

Όσο για τις "ανησυχίες" του Valkyre, νομίζω οτι μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν ακρότητες και από τις δύο "πλευρές".Εκτός και αν αποφασίσουν να κηρρύξουν σταυροφορία, τζιχάντ, φετφά ή δεν ξέρω και γω τι άλλο εναντίον των άπιστων!:P

dimitrisasp
12-04-2010, 16:16
Εχω και γω να θεσω ενα ερωτημα που ισως φανει γελοιο σε μερικους:

Παιρνουμε δεδομενο οτι ο θεος υπαρχει. Ξερουμε οτι μας εχει φτιαξει κατ'εικονα και καθ'ομοιωση. Με τους λοιπους οργανισμους που δεν εχουν καμια σχεση με μας τι γινεται? Με την ζωη εκτος Γης (που πιστευω οτι υπαρχει) υπαρχει αλλος θεος και ειναι κολλητος με τον δικο μας?

Οι ερωτησεις μου αυτες εχουν στοχο να δειξουν ποσο σκοπιμα ανθρωποκεντρικα ειναι φτιαγμενη η θρησκεια γιατι φτιαγμενη ειναι ειτε υπαρχει θεος ειτε οχι. Καποιος βγαζει κερδος και καποιος ειναι στο σκοταδι και τον φοβο.

Μεσα απο το χιουμορ και τη σατιρα νομιζω οτι μπορουν να βγουν τρελες αληθειες για το θεμα. Οποιος εχει ορεξη ας διαβασει ενα παραδειγμα.. Παλι σε κωμικη σειρα που ειχα δει (Southpark) ειχαν συλλαβει τον Αι Βασιλη οι Ιρακινοι και πηγε ο Χρηστος να τον σωσει. Τον σωζει τελικα αλλα πεθαινει ο Χρηστος τελικα. Ολα αυτα ειχαν γινει την μερα των Χριστουγεννων. Ο Αι Βασιλης οταν γυρισε στην Αμερικη εβγαλε λογο και ειπε οτι απο δω και περα θα θυμομαστε την μερα των Χριστουγεννων για τον Χρηστο που θυσιαστηκε για να τον σωσει και δεν θα ειναι πια αφιερωμενη η μερα στον Αι Βασιλη.
Σορι για τις πιπες αλλα νομιζω οτι γινεται φανερο ετσι το ποσο εχουμε ξεφτιλισει την ουσια των πραγματων. Η πιο και καλα σημανικη γιορτη της Χριστιανοσυνης εχει εξελιχθει στην πιο εμπορικη.

Εγω με αυτα που εχω βιωσει και με την απλη λογικη και σκεψη δεν τον εχω βρει πουθενα τον θεο. Παλια πιστευα σε τετοιο βαθμο που οταν σκεφτομουν κατι κακο ελεγα αυτοματα Ιησους Χρηστος νικα κλπ... Ημουν σε τετοια εξαρτιση που την τροφοδοτουσε μονο και απλα ο φοβος για το μηπως παθω τιποτα εγω ή καποιος δικος μου.

Προβληματα υπηρχαν παντα στη ζωη και θα υπαρχουν. Τα λυνουμε με τις δικες μας δυναμεις και καποιοι θελουν να μας κανουν οτι βοηθαει ο Superman, ο Βαtman και ο Spiderman (και καλα διαφορες θρησκειες). Μονοι μας ειμαστε και δεν χρειαζμαστε κανεναν για να νιωσουμε δυνατοι γιατι ειμαστε αν πιστεψουμε επιτελους στον εαυτο μας.

Υ.Γ. Εχω πραγματικα σιχαθει την ορεξη ορισμενω εδω μεσα να κραξουν με το παραμικρο και να επιτεθουν. Ο αλλος μπορει να ειναι δυσλεξικος ρε σεις και να ντρεπεται να το πει. Χριστανοι κατα τα αλλα.. Αλλα απο φασιστικη εκκλησια δεν περιμενα κατι αλλο..

@ Slay
το Ravenous Beast of Traal ειναι πιο πιθανο να υπαρχει απο τον θεο που μας εχουν πει.. Παντα χαιρομαι οταν βλεπω οτι καποιος εχει διαβασει Adams :P

@ Valkyre

Η συζητηση ειναι μαθηματικα οδηγουμενη στην διαφωνια και στην μην καταληξη σε απαντηση :P :P :P

tasioskis
12-04-2010, 16:28
Εχω και γω να θεσω ενα ερωτημα που ισως φανει γελοιο σε μερικους:

Παιρνουμε δεδομενο οτι ο θεος υπαρχει. Ξερουμε οτι μας εχει φτιαξει κατ'εικονα και καθ'ομοιωση. Με τους λοιπους οργανισμους που δεν εχουν καμια σχεση με μας τι γινεται? Με την ζωη εκτος Γης (που πιστευω οτι υπαρχει) υπαρχει αλλος θεος και ειναι κολλητος με τον δικο μας?

Οι ερωτησεις μου αυτες εχουν στοχο να δειξουν ποσο σκοπιμα ανθρωποκεντρικα ειναι φτιαγμενη η θρησκεια γιατι φτιαγμενη ειναι ειτε υπαρχει θεος ειτε οχι. Καποιος βγαζει κερδος και καποιος ειναι στο σκοταδι και τον φοβο.

Μεσα απο το χιουμορ και τη σατιρα νομιζω οτι μπορουν να βγουν τρελες αληθειες για το θεμα. Οποιος εχει ορεξη ας διαβασει ενα παραδειγμα.. Παλι σε κωμικη σειρα που ειχα δει (Southpark) ειχαν συλλαβει τον Αι Βασιλη οι Ιρακινοι και πηγε ο Χρηστος να τον σωσει. Τον σωζει τελικα αλλα πεθαινει ο Χρηστος τελικα. Ολα αυτα ειχαν γινει την μερα των Χριστουγεννων. Ο Αι Βασιλης οταν γυρισε στην Αμερικη εβγαλε λογο και ειπε οτι απο δω και περα θα θυμομαστε την μερα των Χριστουγεννων για τον Χρηστο που θυσιαστηκε για να τον σωσει και δεν θα ειναι πια αφιερωμενη η μερα στον Αι Βασιλη.
Σορι για τις πιπες αλλα νομιζω οτι γινεται φανερο ετσι το ποσο εχουμε ξεφτιλισει την ουσια των πραγματων. Η πιο και καλα σημανικη γιορτη της Χριστιανοσυνης εχει εξελιχθει στην πιο εμπορικη.

Εγω με αυτα που εχω βιωσει και με την απλη λογικη και σκεψη δεν τον εχω βρει πουθενα τον θεο. Παλια πιστευα σε τετοιο βαθμο που οταν σκεφτομουν κατι κακο ελεγα αυτοματα Ιησους Χρηστος νικα κλπ... Ημουν σε τετοια εξαρτιση που την τροφοδοτουσε μονο και απλα ο φοβος για το μηπως παθω τιποτα εγω ή καποιος δικος μου.

Προβληματα υπηρχαν παντα στη ζωη και θα υπαρχουν. Τα λυνουμε με τις δικες μας δυναμεις και καποιοι θελουν να μας κανουν οτι βοηθαει ο Superman, ο Βαtman και ο Spiderman (και καλα διαφορες θρησκειες). Μονοι μας ειμαστε και δεν χρειαζμαστε κανεναν για να νιωσουμε δυνατοι γιατι ειμαστε αν πιστεψουμε επιτελους στον εαυτο μας.

Υ.Γ. Εχω πραγματικα σιχαθει την ορεξη ορισμενω εδω μεσα να κραξουν με το παραμικρο και να επιτεθουν. Ο αλλος μπορει να ειναι δυσλεξικος ρε σεις και να ντρεπεται να το πει. Χριστανοι κατα τα αλλα.. Αλλα απο φασιστικη εκκλησια δεν περιμενα κατι αλλο..

@ Slay
το Ravenous Beast of Traal ειναι πιο πιθανο να υπαρχει απο τον θεο που μας εχουν πει.. Παντα χαιρομαι οταν βλεπω οτι καποιος εχει διαβασει Adams :P

@ Valkyre

Η συζητηση ειναι μαθηματικα οδηγουμενη στην διαφωνια και στην μην καταληξη σε απαντηση :P :P :P


πιστευεις στους εξωγηινους και οχι στον θεο....:scared:

οσο για το υστερογραφο σου, του ζητησα συγνωμη, εγω ειμαι δισλεκτικος, αυτος δεν ειναι !!!! trust me!!!οσο για το σιχαμα σου τι να σου πω, ο αναμαρτητος ......

pictorino
12-04-2010, 16:52
οχι ρε φιλε απλα εση γραφης οτη διαβαζης ειναι ενας τροπος επικινονιας και αφτος πετατε κατω τα σηγραματα σας και απανατε βαση αφτον που διαβαζεται
εγω κρηνω αφτα που γραφετε βαζωνταστα με βαση τα οσα γινονται γηρο μου τα επεεργαζομε σαν σκεψη και δινω μια απαντηση ετση οπος τα βλεπω εγω τα πραγματα
μπορη να ειμαι τρελος μπορη και να ειμαι και πιο εξηπνος απο εσενα τουλαχιστον


για πιους γεροντες λες τους εχει διοξη ολους ο ΕΦΡΕΜ τους εχη στηλη στα λαγκαδια δεν βλεπης ρε μεγαλε ΧΑΡΔΑΒΕΛΑ εση
τα εκανε ξενοδοχια ο ΕΦΡΕΜ εκει τα κελια τον αγιον πατεραδων

ε πες το ντε ότι εκπέμπεις σε άλλα μήκη κύματος. πες ότι είσαι φαν του Χαρδαβέλα! σίγουρα είσαι πιο έξυπνος από μένα στην περίπτωση αυτή.


Φιλος που πηγε προσφατα μου ειπε οτι ερχονται απο μονοι τους
οι μοναχοι και σου κανουν κυρηγματα. Πλακα θα εχει..



κανείς δεν σου κάνει κηρύγματα στο Όρος. έρχονται και συζητούν μαζί σου, δεν σε πιάνουν από το αυτί να σου κάνουν κάποιο κήρυγμα. είναι πολύ ενδιαφέρον να ανταλλάσσεις απόψεις με αυτούς, και όχι μόνο για θέματα πίστεως, οι περισσότεροι είναι και (πολύ) μορφωμένοι


- Ο θεος σ αγαπει
- Σε δοκιμαζει
- Θα πας στην κολαση οταν πεθανεις αν δεν αλλαξεις (εκει του ειπα thanks)
και αλλα κλισε




αμ αφτο μου τη σπαη εμενα που μας αγαπαη τοσο λη αλα ΄΄ΔΕΝ ''μας το διχνει

μήπως δεν θέλεις να την δεις; υπάρχουν πολλές αλήθειες, επιλέγεις όποια θέλεις. μπορείς να επιλέξεις την αλήθεια της ορθοδοξίας ή την αλήθεια του Χαρδαβέλα, ότι σε καλύπτει και σε γεμίζει περισσότερο



Mπα ..αυτο εναι φυσικη εξελιξη.Οσο ο ανθρωπος εξελισσεται τοσο λιγοτερο πιστευει τις θρησκειες.Διοτι πλεον ειναι δυσκολο να πεισθει.Αυτο το βλεπεις ακομα και εδω στο φορουμ.Πριν 10 χρονια οι πλειοψηφια θα ειχε την αποψη σου,Μπορει και εγω μαζι.Τωρα ομως οι περισσοτεροι εχουν διαφορετικοι αποψη.

μήπως οι ίδιοι άνθρωποι είχαν και τότε τις ίδιες απόψεις αλλά δεν εκφράζονταν τόσο εύκολα όσο σήμερα;


Μερικα αποσπασματα απο τις διαθηκες , η θρησκεια του μισους και της εκδικησης (χριστιανισμος) αποτυπωνεται σε ολο το μεγαλειο της


είσαι εκτός πνεύματος ορθοδοξίας και παίρνεις αποσπασματικά όσα σημεία των γραφών / επιστολών κλπ σε βολεύουν.





Άλλο ένα γνήσιο τέκνο της ορθοδοξίας στην υπηρεσία του φασισμού στην Ελλάδα....



και καθηγητές είναι ακροδεξιοί, και δικηγόροι, και γιατροί, και ταξιτζήδες, και υδραυλικοί, και και και ... πάει να πει αυτό ότι όλοι είναι το ίδιο;


Που μειονεκτει ο αλλος??
και εγω ανορθογραφος ειμαι, σε αποστευτο βαθμο μαλιστα, αλλα μια μια λεξη την ψαχνω σε λεξικα και στο νετ να δω πως γραφεται. Δεν μπορεις να φανταστεις ποση ωρα κανω για να γραψω μια παραγραφο.
Δεν το κανω μονο για τα παιδια στο φορουμ, αλλα και για μενα.
Δεν σε λυπαμαι καθολου...

για να ''ψάξουν'' και να ''μορφωθούν'' στο ίντερνετ ... επιστημονικά ξέρουν, για να βρουν πως γράφεται μία λέξη ...

dimitrisasp
12-04-2010, 17:35
πιστευεις στους εξωγηινους και οχι στον θεο....:scared:


To παραλογο που το βρισκεις? Δηλαδη στην απειροτητα του διαστηματος
μονο εσυ εχεις την τιμη να υπαρχεις?

Φυσικα δεν εχω στοιχεια να το αποδειξω αλλα οι πιθανοτητες να υπαρχουν
κι αλλοι πλανητες σαν τον δικο μας ειναι πολυ περισσοτερες απο τις πιθανοτητες
να υπαρχει θεος. Offtopic...

magicoSakisPaoGR
12-04-2010, 17:51
Που μειονεκτει ο αλλος??
και εγω ανορθογραφος ειμαι, σε αποστευτο βαθμο μαλιστα, αλλα μια μια λεξη την ψαχνω σε λεξικα και στο νετ να δω πως γραφεται. Δεν μπορεις να φανταστεις ποση ωρα κανω για να γραψω μια παραγραφο.
Δεν το κανω μονο για τα παιδια στο φορουμ, αλλα και για μενα.
Δεν σε λυπαμαι καθολου...φιλε εγω δεν εχω τετια κομπλεξ,δεν σε λιπαμε που πσαχνεσε καλα κανης αν και βρηκα τη πρεπη να κανω πλεον

PDS
12-04-2010, 18:03
μήπως οι ίδιοι άνθρωποι είχαν και τότε τις ίδιες απόψεις αλλά δεν εκφράζονταν τόσο εύκολα όσο σήμερα;

Μπα δεν νομιζω.Εδω βλεπουμε απο 5ετια σε 5ετια διαφορες στην νοοτροποια και στα πιστευω του ανθρωπου,φανταζομαι οτι 2000 χρονια πριν τα πραγματα θα ηταν τραγικα διαφορετικα ή σκετο τραγικα αν θες:P
Σημερα εχουμε το ''Ελλαδα εχεις ταλεντο'',τοτε μαλλον ειχαν το ''Γινε θεος αν εχεις ταλεντο'',γιατι ο κοσμος αυτο εψαχνε τοτε,θεους,σωτηρες κτλ.

magicoSakisPaoGR
12-04-2010, 18:14
αν εισαι αρνητικος απο την αρχη, δεν μπορω εγω να σε κανω να πιστεψεις, οπως και εσυ δεν μπορεις να με κανεις νν πιστεψω το αντιθετο, μονο σου πρεπει να το κανεις.

Πραγματικα συγνωμη αν σε προσβαλλα, απλα ειδα οτι δεχεσαι την πλακα.
οχη φιλε δεν με προσβαλες τουλαχηστον εση εχης και ηθος και τροπους και καλητερα επειχηρηματα απο τους ιποληπους χρηστιανους γιατη δεν σκεφτεσε μονο με το μιαλο σου αλα και με τη καρδια σου

απλα μου την ιπαν ολη για την ορθογραφια


και κατη αλο δεν προσπαθο να σε πησο να μην πηστεβης στο χρηστο απλα εγο δεν θελο να πηστεβω με το τροπο που πιστεβης εση γιατη δεν εχω ακομα ενα δηγμα της ηπαρξης του
αν πραγματηκα δο κατη θα πηστεψω και θα με περηφανος χρηστιανος οχι οπος τορα που λεω οτι ειμαι χρητιανος και δεν πηστεβω γιατη αν ιπαρχη ειναι σαν νατον κοροηδεβω

θα ειμαι ο απιστος Θωμας Νο2

greekteo
12-04-2010, 18:21
εεε δεν τρωγεσαι με τιποτα, και εαν αυτο που πιστευεις εσυ ειναι λαθος? τοτε? (γιατι αυτο ακριβως με ρωτας)

Την σιγουριά ότι δεν είναι λάθος την έχω από στοιχεία που αποδεικνύουν ότι όλα αυτά υπάρχουν και πραγματοποιήθηκαν, εσύ τι στοιχεία έχεις για να τα αντικρούσεις? Απολύτως κανένα...


τωρα ποιον πας να κοροιδεψεις? τον ευατο σου προφανως γιατι κανεναν αλλον δεν πειθεις, εχεις μεγαλωσει σε ενα ελληνορθοδοξο περιβαλλον, που τα μονα που ξερεις για αλλες θρησκειες ειναι οσα η δικια σου θρησκεια σου δειχνει σαν "κακα" στις αλλες και πιστευεις οτι εχεις μελετησει τις αλλες θρησκειες?

Καταρχάς, η δικιά μου θρησκεία δεν παρουσιάζει τίποτα σαν κακό για τις άλλες θρησκείες, για την ακρίβεια δν γίνεται αναφορά. Το πως, τι, που, γιατί, έχω μάθει εγώ δεν είσαι σε θέση να το ξέρεις, δυστυχώς για σένα. Μην προσπαθείς να ξεγελάσεις τον εαυτό σου υποτιμώντας αυτά που σου λέω με έναν τέτοιο ουτοπικό τρόπο για σένα. ;)


πρωτον οπως ειπα και πριν ποτε δεν υπηρξε τετοια κατασταση, εαν ποτε υπαρξει, θα εξαφανιστει το ειδος.

απλά να επισημάνω πως ως πρώτος άνθρωπος δεν είναι απαραίτητο να εννοεί σωματικά ή γενετικά άνθρωπος αλλά ως νοήμων με σκέψη και κρίση. ;) Αυτό το σκέφτηκες ή μπαααα....



ναι γιατι οπως και να το κανεις το φυσιολογικο οταν ανοιγεις ενα βιβλιο ειναι να αρχισεις απο το τελος προς την αρχη, και οχι απο την αρχη προς το τελος ετσι?

Το φυσιολογικό είναι να ξεκινάς από αυτό που είναι πιο κατανοητό για σένα. Η Αγία Γραφή δεν είναι ιστοριούλα που αν ξεκινήσεις απο την Καινή Διαθήκη θα έχεις spoilers για την Παλαιά. Η Παλαιά έχει νοήματα τα οποία άνθρωποι σαν εσένα πολύ ευκολα θα παρερμηνεύσουν. Η Καινη είναι πιο περιγραφική και κατανοητή. Επίσης, αν πας εσύ και διαβάσεις την Αποκάλυψη του Ιωάννη εκείιιι και αν θα βγάλεις ποτέ άκρη.


τελειως λαθος για σενα και οτι πιστευεις εσυ, για εκατονταδες εκατομμυρια ανθρωπους ειναι η σωστη μεταφραση, αλλα εαν ενα κειμενο μπορει να δεχθει τοσο διαφορετικες ερμηνιες καταλαβαινουμε ολοι το ποσο κοντα στην αληθεια μπορει να ειναι, δεν ειδα για παραδειγμα να υπαρχει διαφωνια μεταξυ εθνων, θρησκειων και πολιτισμων οτι 1+1=2

Για τους χριστιανούς η εξήγηση είναι μια, για τους "περαστικούς" σαφώς και μπορούν να πουν το μακρύ τους και το κοντό τους.
Επίσης, 1+1=10, διαφωνείς??


ισχυριζεσαι οτι δεν υπαρχει το αδηφαγο σαχλομανικο τερας του τρααλ? prove it...

χαχαχαχα δεν είμαι εγώ που προσπαθώ να πείσω εσένα ότι δεν υπάρχει το γλυκό σου τερατάκι. Και να υπάρχει δεν με νοιάζει. Εσύ όμως μόνο αυτή την "απάντηση" έχεις διότι πολύ απλά δεν έχεις κανένα μα κανένα στοιχείο που να αποδεικνύει ότι δεν υπάρχει Θεός. Η ερώτηση μου παραμένει διότι αυτό δεν το θεωρώ απάντηση. Δεν υπάρχει Θεός? Prove it... Still waiting...

greekteo
12-04-2010, 18:24
To παραλογο που το βρισκεις? Δηλαδη στην απειροτητα του διαστηματος
μονο εσυ εχεις την τιμη να υπαρχεις?

Φυσικα δεν εχω στοιχεια να το αποδειξω αλλα οι πιθανοτητες να υπαρχουν
κι αλλοι πλανητες σαν τον δικο μας ειναι πολυ περισσοτερες απο τις πιθανοτητες
να υπαρχει θεος. Offtopic...


Για την ύπαρξη Θεού υπάρχουν στοιχεία όμως ενώ για εξωγήινους δεν γνωρίζουμε απολύτως τίποτα. ;) Σύμφωνα με τον νόμο των πιθανοτήτων η ύπαρξη Θεού είναι πολύ πιο πιθανή. :)

dimitrisasp
12-04-2010, 18:32
Αν αυτα τα στοιχεια ηταν αδιαψευστα τωρα θα πιστευαν ολοι.. Ειναι φτιαγμενα απο
ανθρωπους ομως βλεπεις..

tasioskis
12-04-2010, 21:07
Αν αυτα τα στοιχεια ηταν αδιαψευστα τωρα θα πιστευαν ολοι.. Ειναι φτιαγμενα απο
ανθρωπους ομως βλεπεις..


ενω τα στοιχεια για εξωγηινους ειναι φιαγμενα απο πηλο??

Nerdy Doukou
12-04-2010, 21:31
ti pi8anotita na ginan apo mousoulmanoi xristianoi gia na fane mosxaraki ti skeftikate?

Nerdy Doukou
12-04-2010, 21:38
sorry gia to doublepost alla twra pou to skeftomai yparxei kai i pi8anotita na egine to adistrofo gia na kanoun tsaba peritomi.

dimitrisasp
12-04-2010, 21:59
ενω τα στοιχεια για εξωγηινους ειναι φιαγμενα απο πηλο??

Τι συγκρινεις τωρα ρε φιλε?? Κατι στου οποιου την υποθετικη υπαρξη πωλουνται
ψεματα, ανθρωποι αποκτουν εξουσια και λεφτα με κατι που εχει τελειως
επιστημονικη φυση? Μηλα με προβατα δεν μπορεις να προσθεσεις το καναμε στο
δημοτικο πριν χρονια..

Ωραια, δεν υπαρχουν εξωγηινοι! Δεν επηρεαζεται κανενος η ζωη εξαιτιας αυτου.
Ποσων οι ζωες επηρεαζονται απο τους θεους τους?

greekteo
12-04-2010, 22:04
Τι συγκρινεις τωρα ρε φιλε?? Κατι στου οποιου την υποθετικη υπαρξη πωλουνται
ψεματα, ανθρωποι αποκτουν εξουσια και λεφτα με κατι που εχει τελειως
επιστημονικη φυση? Μηλα με προβατα δεν μπορεις να προσθεσεις το καναμε στο
δημοτικο πριν χρονια..

Ωραια, δεν υπαρχουν εξωγηινοι! Δεν επηρεαζεται κανενος η ζωη εξαιτιας αυτου.
Ποσων οι ζωες επηρεαζονται απο τους θεους τους?



Δεεεες. Άντε πες σε αυτόν ότι δεν υπάρχουν εξωγήινοι. :omg:YouTube- Alien abduction

magicoSakisPaoGR
12-04-2010, 22:22
Λιακοπουλο που θελεται για να φτιαξεται


YouTube- NEPHILIM - ������� - THE ANCIENTS KNEW THEM - CLASSIC


ανετα τους λες και θαντερκατς
Λιακοπουλος οεεεεεεεεεεεεεε ορε Λιακοπουλος οεεεεεεεεε

και το κοριφεο σε οσους δεν πηστεβουν στους νεφελην δητε αυτο το βιντεο


YouTube- Nefelim ''ΡπιθΡση σΡ στρατιωτη στην Αωσσια''

dimitrisasp
12-04-2010, 22:38
Nομιζω οτι ξεφυγαμε λιγο..

vasses
12-04-2010, 22:42
Το τι υπαρχουν εξωγιηνοι ειναι δεδομενο , το συμπαν εχει απειρους γαλαξιες και ο καθε ενας απο αυτους εχει εκαταμμυρια ηλιακα συστηματα σαν το δικο μας

Οι στατιστικες πιθανοτητες να υπαρχει αλλη ζωη εκει εξω στους +οο πλανητες τους συμπαντος ειναι 100% , σε σχεση με το ποσοστο του αν υπαρχει θεος που ειναι μηδενικο
Αν κρινουμε απο το δικο μας πλανητη που δεν αντιπροσωπευει ουτε ενα κοκκο αμμου στην παραλια σε αναλογια (γης συμπαντος)

Μα ειναι δυνατον να πιστευουν καποιοι στο απειρο συμπαν οτι ειμαστε μονοι μας?

Αλλα οπως εχω πει και πιο πριν , οι πιστοι διακατεχονται απο το φανατισμο παρα απο την λογικη , ειναι λυπηρο οταν καθεσαι και ακους απο μεγαλους ανθρωπους ακομα και σημερα οτι μας επλασε ο θεος με πηλο κατ εικονα και ομοιωση του

Αραγε ενα αυλο πραγμα οπως ο θεος τι μορφη εχει ?
Αλλα ακομα και αυτο το παραλογισμο να δεχτουμε , μας εκανε σαν τα μουτρα του :cool: , εκδικητικους , κακους , αυτοκαταστροφικους

Στο ανθρωπο το κυριαρχο ενστικτο ειναι το επιθετικο - επιβολη στον αδυνατο.
Το βλεπουμε σ' ολες τις μορφες της κοινωνικης δραστηριοτητας απο απλη δουλεια μεχρι σε επιπεδο κρατων κλπ , η ανθρωποτητα δεν μαθαινει ποτε απο τα λαθη της


Σαν την πετρα του σισυφου , φτανει στην κορυφη και ξανακυλαει παλι κατω απο την αρχη

Slay
13-04-2010, 02:14
Την σιγουριά ότι δεν είναι λάθος την έχω από στοιχεία που αποδεικνύουν ότι όλα αυτά υπάρχουν και πραγματοποιήθηκαν, εσύ τι στοιχεία έχεις για να τα αντικρούσεις? Απολύτως κανένα...
δεν μπορεις να αποδειξεις απολυτως τιποτε και αυτο ειναι το προβλημα σου , απλα ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ οτι ετσι ειναι τα πραγματα, και με το να προσπαθεις μετα απο τοσα posts να σωσεις ενα σαθρο επιχειρημα γελειοποιεισαι και τιποτε παραπανω.



Καταρχάς, η δικιά μου θρησκεία δεν παρουσιάζει τίποτα σαν κακό για τις άλλες θρησκείες, για την ακρίβεια δν γίνεται αναφορά.
στο ειπα και πριν, μονο τον εαυτο σου κοροιδευεις και κανεναν αλλον, μιλας και λες και εμεις εχουμε μεγαλωσει σε διαφορετικη χωρα απο εσενα και δεν ξερουμε τι μας "διδασκουν"



απλά να επισημάνω πως ως πρώτος άνθρωπος δεν είναι απαραίτητο να εννοεί σωματικά ή γενετικά άνθρωπος αλλά ως νοήμων με σκέψη και κρίση. ;) Αυτό το σκέφτηκες ή μπαααα....
οσο και να προσπαθεις δεν το σωζεις, ζητησες απαντηση , την πηρες, αλλα σου ειναι αδυνατον μαλλον να την χωνεψεις ετσι?



Η Παλαιά έχει νοήματα τα οποία άνθρωποι σαν εσένα πολύ ευκολα θα παρερμηνεύσουν. και ποιοι ειναι οι κανονες "ερμηνιας"? οπως καταλαβαινεις προφανως το "ο θεος μας ειναι καλος, και κανει μονο καλες πραξεις, και επικρινει καθε κακη πραξη, ακομα και αν αυτο γραφεται στα ιερα μας βιβλια" δεν μπορει να θεωρηθει σοβαρη ερμηνεια ετσι?


Για τους χριστιανούς η εξήγηση είναι μια, για τους "περαστικούς" σαφώς και μπορούν να πουν το μακρύ τους και το κοντό τους.
Επίσης, 1+1=10, διαφωνείς??:whoopsy:



Δεν υπάρχει Θεός? Prove it... Still waiting...
υπαρχει θεος? Prove it... Still waiting...

Nerdy Doukou
13-04-2010, 17:33
mipws epeidi eimai o doukou me perasate sto doukou?

Desmond
13-04-2010, 17:39
mipws epeidi eimai o doukou me perasate sto doukou?


ti pi8anotita na ginan apo mousoulmanoi xristianoi gia na fane mosxaraki ti skeftikate?
Φυσικά και σε περάσανε στο ντουκου!Οι μουσουλμάνοι τρώνε μοσχαράκι και πολύ μάλιστα!Το αλκοόλ και το χοιρινό απαγορεύεται...:muhaha:

jimspy
13-04-2010, 18:19
pantos nerdy gia emena to epixeirhma sou einai idias barytitas me to epixeirhma o oi xristianoi ginonte moysoulmanoi k boudistes gia logous modas k erota.........

Nerdy Doukou
13-04-2010, 20:53
estw xoirino kai alkool,signwmi de xerw.egw pisteyw sti kabala.jimspy yparxoun kai tetoia peristatika.

dimitrisasp
14-04-2010, 01:54
Now this Jesus, I like!!!

YouTube- Kung-Fu Jesus

YouTube- Kung Fu Jesus

Desmond
14-04-2010, 03:00
^^Αντί απάντησης... Classic!:P:P:P
YouTube- Jesus I will survive

dimitrisasp
14-04-2010, 15:03
^^ δεν το βρηκα σε καλη ποιοτητα ρε συ αυτο!! :P :P :P

Ενα καλο που ακουσα.. Ο θεος ειναι μαυρος και gay...

pictorino
15-04-2010, 21:41
για όσους ''εμπόδιο'' στο να πιστέψουν είναι οι διεφθαρμένοι ιερείς:

Χρειάστηκε η χθεσινή απόφαση του βασιλικού δικαστηρίου του Σαουθβάρκ για να μάθουμε και με τη βούλα της βρετανικής δικαιοσύνης ότι όταν μιλάμε για «επαγγελματική εκπαίδευση ορθοπεδικών στην Ελλάδα από το 2002 ώς το 2005» (και γιατί όχι και σήμερα) εννοούμε αυτό που λέγεται στη γλώσσα της αγοράς «μίζες για προώθηση προϊόντων μέσα στα νοσοκομεία του ΕΣΥ». Σύμφωνα με την ανακοίνωση των βρετανικών αρχών για τη δίωξη της απάτης (Serious Fraud Office), o Ρόμπερτ Τζον Ντούγκαλ όταν ανέλαβε την ευθύνη πωλήσεων και ανάπτυξης της Depuy International (DPI), θυγατρικής της πολυεθνικής Johnson&Johnson στην Ελλάδα, προσπάθησε να διευκολύνει τη διείσδυση της εταιρείας στην αγορά δωροδοκώντας χειρουργούς για να προτιμούν τα προϊόντα της DPI.
Υπερτιμολογήσεις
Σύμφωνα με την ανακοίνωση της βρετανικής κρατικής υπηρεσίας, η Depuy χρησιμοποιησε έναν Ελληνα διανομέα, τον κ. Ν.Κ., με την εταιρεία Medec. Πριν από την ανάμειξη του Ντούγκαλ στην εταιρεία, η DPI κατέβαλλε «προμήθεια» σε όλες τις πωλήσεις που γίνονταν μέσω της Medec σε μία εταιρεία του Isle of Man, την Madison Management Limited. Σε έγγραφα που κατέθεσε το Serious Fraud Office και βρίσκονται στην κατοχή της «Κ» η αμερικανική εταιρεία και τα στελέχη της θεωρούσαν ότι ένα μέρος των πληρωμών προς τη Medec δόθηκαν για δωροδοκία «χειρουργών προκειμένου να χρησιμοποιήσουν είδη της DPI».
Aργότερα αρχισαν να εισάγονται νέες μέθοδοι για να δίνονται «κίνητρα σε ρευστό» ή «επαγγελματική εκπαίδευση» (Profed) «που αποτελούσε έναν ευφημισμό για τις παράνομες πληρωμές». Για την περίοδο που αφορά η ερευνα, από τον Φεβρουάριο του 2002 ώς τον Δεκέμβριο του 2005, το ποσοστό του Profed, όπως έχει αποκαλύψει η «Κ», προσέγγιζε το 20% της τελικής τιμής του προϊόντος που χρησιμοποιούσαν οι χειρουργοί. Συνολικά διατέθηκαν πάνω από 5 εκατομμύρια ευρώ (στο κατηγορητήριο γίνεται λόγος για 4,5 εκατ. λίρες). Κάποια στιγμή ο Ν.Κ. για να μείνει μέσα στην αγορά παρατήρησε ότι οι ανταγωνιστές του ανέβαζαν το ποσοστό των «μαύρων χρημάτων» στους γιατρούς. Το 2004 η DPI αποφάσισε να πάψει να χρησιμοποιεί μεσάζοντες στην ελληνική αγορά. Ο Ντούγκαλ στη διάρκεια της πολύμηνης ερευνας των βρετανικών αρχών είπε ότι χωρίς τους Ελληνες μεσάζοντες η DPI θα έχανε το 95% της αγοράς, πρόβλεψη που έμελλε να επαληθευθεί. Το βρετανικό δικαστήριο δέχεται στην απόφασή του ότι «οι Ελληνες φορολογούμενοι πλήρωναν με αυτόν τον τρόπο τις παράνομες πληρωμές…». Χθες ο δικαστής Μπιν καταδίκασε τον Ντούγκαλ σε 12μηνη φυλάκιση, χωρίς να κάνει δεκτή την αίτηση των συνηγόρων του για αναστολή της ποινής. Ο Ντούγκαλ οδηγήθηκε στις φυλακές, παρά το γεγονός ότι συνεργάστηκε πλήρως με το Serious Fraud Office (SFO). O διευθυντής του γραφείου Ρίτσαρντ Αλντερμαν είπε: «Είναι ικανοποιητικό όταν έχει ομολογηθεί η διαφθορά, ο κατηγορούμενος έχει συνεργαστεί και η υπόθεση έχει γίνει αντικείμενο γρήγορης διεκπεραίωσης. Ελπίζω το σημερινό αποτέλεσμα να δώσει ένα παράδειγμα για το πώς αυτές οι περιπτώσεις μπορούν να αντιμετωπιστούν αποτελεσματικά…».
Δεν είναι γνωστό αν ο κ. Αλντερμαν μιλούσε για τους Ελληνες συναδέλφους του.
Οπως η Siemens
Παρά το γεγονός ότι η ΥΠΕΕ κατάσχεσε στο σπίτι μιας υπαλλήλου του Ν.Κ. λίστα με πληρωμές σε 35 γιατρούς, από τους οποίους επέλεξε 13, η δικαστική διερεύνηση της υπόθεσης ελάχιστα έχει προχωρήσει. Ουδείς γιατρός αντιμετωπίζει κατηγορία για δωροδοκία, σε ένα σκηνικό που θυμίζει εντονα την υπόθεση Siemens, όπου όλοι οι «δίδοντες» αποκαλύφθηκαν και όλοι (σχεδόν) οι λαμβάνοντες έχουν μείνει στο απυρόβλητο. Οπως είπε πρόσφατα σε πολίτες ένας από τους προϊσταμένους μεγάλου δικαστηρίου της χώρας, «το σύστημα είναι καλά θωρακισμένο».
Την ίδια ώρα το ΙΚΑ αποφάσισε με εγκύκλιό του να μειώσει μόνο κατά 20% τις τιμές των ορθοπεδικών προιόντων, ενώ μεγάλοι προμηθευτές, μεταξύ των οποίων και η Johnson&Johnson, επέμεναν ότι θα μπορούσαν να γίνουν πολύ μεγαλύτερες περικοπές!
http://www.ekathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_100024_15/04/2010_397513

ήρθε η ώρα να μην ξανάπατε και στον γιατρό

Desmond
15-04-2010, 22:28
^^Άλλο η στάση μεμονομένων γιατρών, δικηγόρων, παπάδων κλπ., και άλλο οι αποφάσεις του Ιατρικού συλλόγου, Δικηγορικού συλλόγου και της Ιεράς Συνόδου.Υπάρχει τεράστια διαφορά που σαν έξυπνος άνθρωπος που είσαι, φαντάζομαι να την καταλαβαίνεις φίλε μου.

GedoGt
15-04-2010, 22:47
Αυτά που ξέρουμε για την θρησκεία μας είναι αυτά που αποφάσισε ο Ειρηναίος να ξέρουμε.
Αυτός αποφάσισε τα Ευαγγελία που θα διαδαχτούν, αυτά μάθαμε , αυτά πιστεύουμε (όσοι πιστεύουμε, όπως πιστεύουμε).
Θα μπορούσα να γράφω μέχρι το πρωί για την Χριστιανοσύνη, αλλά θα γινόμουν γραφικός και δεν θα τα διάβαζε και κανείς.
Ούτε στην Εκκλησία πηγαίνω, πολλές φορές βλασφημώ τα θεία (τις περισσότερες όταν παίζω COD MW2), αν υπάρχει κόλαση, με αυτά που έχω κάνει έχω κλείσει πρώτη θέση, ΑΛΛΑ πιστεύω και την πίστη μου δεν θα την κλονίσει κανένας τραγόπαπας που έγινε παπάς γιατί είναι αδερφάρα ή γιατί ήθελε να εξασφαλίσει το μέλλον του.
Είναι γελοίο να βγαίνουν τίγκα στα 24 καράτια μέσα από λιμουζίνες και να διδάσκουν τον λόγω του Κυρίου.

Δυστυχώς αυτοί είναι οι υπαίτιοι για να βγαίνουν κάτι τυπάκια τύπου "ZEITGEIST" να γυρίζουν ντοκιμαντέρ και να προσπαθούν με επιχειρήματα της πλάκας (όποιος το ψάξει λίγο θα καταλάβει) να μας όπουν ότι η Χριστιανισμός είναι αντιγραφή Αιγυπτιακής θρησκείας και ο Ιησούς είναι ο Θεός ΡΑ (Θεότητα του Ήλιου) και ότι στην ουσία όλα είναι μια καταγραφή του Ηλιακού μας συστήματος.

Πραγματικά πολλές φορές ντρέπομαι για την Έκκλησία μας, αλλά αυτό δεν μπορεί να επηρεάσει ούτε κατ' ελάχιστο την πίστη μου.

pictorino
16-04-2010, 00:17
^^Άλλο η στάση μεμονομένων γιατρών, δικηγόρων, παπάδων κλπ., και άλλο οι αποφάσεις του Ιατρικού συλλόγου, Δικηγορικού συλλόγου και της Ιεράς Συνόδου.Υπάρχει τεράστια διαφορά που σαν έξυπνος άνθρωπος που είσαι, φαντάζομαι να την καταλαβαίνεις φίλε μου.

δηλαδή ο ιατρικός σύλλογος, ο δικηγορικός, ή η ιερά σύνοδος δεν μπορούν να αποτελούνται από κάποιυς από αυτούς τους διεφθαρμένους; έτσι, οι αποφάσεις επηρεάζονται προς το χειρότερο. μετά το παραδικαστικό ή τα συνεχή σκάνδαλα τύπου siemens δεν θα πρέπει να πηγαίνει κανένας στα δικαστήρια φαντάζομαι.

Χωρίς κρεβάτια έμεναν ασθενείς, ενώ κάποιοι από αυτούς έπαιρναν «υποχρεωτική» άδεια από γιατρούς συγκεκριμένων κλινικών του Νοσοκομείου Γενικό Κρατικό Αθηνών, προκειμένου να εξυπηρετηθούν άμεσα "δικοί τους" ασθενείς. Οι ίδιοι γιατροί πλαστογραφούσαν ονόματα, ασφαλιστικούς φορείς και αποτελέσματα εργαστηριακών εξετάσεων.

Σύμφωνα με το πόρισμα της έρευνας που διενέργησε ο γενικός επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης κ. Λέανδρος Ρακιντζής, εξετάσθηκαν 2.100 περιπτώσεις χειρουργείων που έγιναν από την 1η Σεπτεμβρίου 2007 μέχρι και τις 15 Νοεμβρίου του ίδιου έτους.
Από την έρευνα συγκεντρώθηκαν τέσσερις σοβαρές παρατυπίες:


Εισαγωγές ασθενών που δεν ήταν επείγοντα περιστατικά, δια μέσω του τμήματος επειγόντων στο πλαίσιο της γενική εφημερίας. Σύμφωνα με το πόρισμα αποδεικνύεται ότι ήταν προγραμματισμένες εισαγωγές και κάθε άλλο παρά επείγουσες.



Παροχή άδειας εξόδου σε ασθενείς που είχαν εισαχθεί σε επείγουσα κατάσταση.



Πλαστογραφημένες εργαστηριακές εξετάσεις και ψεύτικα ονόματα ασθενών. Μάλιστα οι πραγματικοί ασθενείς ανήκαν όλοι σε διαφορετικό ασφαλιστικό φορέα από αυτόν που κάλυπτε τους εικονικούς.



Φάκελοι χωρίς ιστορικό του ασθενούς ή χωρίς εξετάσεις, με αποτέλεσμα ουδείς να γνωρίζει κάτι για την πάθηση του για το εάν και πότε χειρουργήθηκε και πότε βγήκε από το νοσοκομείο και σε τι είδους επέμβαση, εξετάσεις ή θεραπεία υποβλήθηκε.

Στους 30 γιατρούς που φέρονται να συμμετείχαν θα ασκηθούν ποινικές και πειθαρχικές κυρώσεις.
Συνολικά θα απολογηθούν στη Δικαιοσύνη για 144 χειρουργεία, γιατροί που εργάζονταν στις κλινικές ΩΡΛ, αγγειοχειρουργική, Α και Β Ορθοπεδική, Νευροχειρουργική, Α, Β και Γ Χειρουργική.
http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=1&articleID=5467&la=1

απλά είστε προκατειλημμένοι με την ορθοδοξία και δεν δέχεστε τα μεμονωμένα περιστατικά στο συγκεκριμένο χώρο χαρακτηρίζοντας συλλήβδην τους πάντες φασίστες, απατεώνες κλπ κλπ
σε όλους τους χώρους υπάρχουν αυτοί.
δεν υπηρετούν όλοι οι γιατροί το σκοπό τους, ούτε όλοι οι δικηγόροι, ούτε όλοι οι ιερείς. δυστυχώς και για τους τρεις.

dimitrisasp
16-04-2010, 00:27
Δεν μπορεις να συγκρινεις τον γιατρο με τον ιερεα pictorino. Ο ιερεας δεν ειναι επαγγελμα..

Desmond
16-04-2010, 00:54
Ρε pic, με δουλεύεις τώρα?Τι σου λέω εγώ και τι μου λες εσύ?
Θα το ξαναπώ για νιοστή φορά.Είναι εντελώς διαφορετικό (και απολύτως σεβαστό) πράγμα τα, χριστιανικά στην συγκεκριμένη περίπτωση, πιστεύω του καθενός και άλλο πράγμα η Εκκλησία ως οργανισμός.Το γεγονός και μόνο οτι υποστηρίζετε την εκκλησία ΕΝΑΝΤΙΑ σε κάθε χριστιανική διδασκαλία που έχετε μάθει, είναι τουλάχιστον οξύμωρο για να μην πω υποκριτικό!
Είναι σαν να μου λες οτι επειδή είμαστε Παναθηναϊκοί δεν έπρεπε να πάμε κόντρα στον Βαρδινογιάννη.
Όταν έγραφα για θέματα πίστης και πόσταρα κείμενα των Ονφρέ και Νίτσε για παράδειγμα, ο αντίλογος ήταν να κάνουν quote σε... μεμονωμένες προτάσεις!?!Lol!Ούτε καν "νοηματικές" παραγράφους!!!Εγώ θα ντρεπόμουν να κάνω κάτι τέτοιο.Θλιβερό και τραγικό!
Όταν έφερνα ιστορικά παραδείγματα για τον Γαλιλαίο και τον Ντα Βίντσι, η απάντηση ήταν ότι ο Ντα Βίντσι... ήταν παγανιστής καλλιτέχνης!?!?! Ε, και?Ότι νάναι!Δεν σας πιάνει κανείς πουθενά (δεν το λέω με την θετική του έννοια)!
Τελειώνοντας γιατί σας κούρασα, από την στιγμή που υποστηρίζετε την ύπαρξη της Εκκλησίας ως οργανισμό και τον καπιταλισμό (διαχωρισμό της κοινωνίας σε λίγους πλούσιους και πολλούς φτωχούς), ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ!Τόσο απλά...

Παρακάτω, ο "Αντίχριστος"* του Νίτσε:


http://rapidshare.com/files/116711574/nietzsche.antixristos.pdf

*Με την έννοια του "Αντιχριστιανός".

GedoGt
16-04-2010, 01:11
Δεν μπορεις να συγκρινεις τον γιατρο με τον ιερεα pictorino. Ο ιερεας δεν ειναι επαγγελμα..

Ούτε ο γιατρός είναι..

dimitrisasp
16-04-2010, 01:26
^^ Το σωστο θα ηταν να μην ειναι αλλα ειναι δυστυχως...

@ Desmond τι ειναι το link που εδωσες?

Melnibonian
16-04-2010, 03:13
Το γράφει,είναι το "Αντίχριστος" του Νίτσε (σε μορφή pdf).

Desmond
17-04-2010, 16:44
@ Desmond τι ειναι το link που εδωσες?
Είναι ένα από τα τελευταία έργα του μέγιστου γερμανού φιλόσοφου Φ.Νίτσε.
Σε σχέση με άλλα, πιο εξειδικευμένα έργα του, αυτό είναι πολύ πιο εύκολο στην ανάγνωση.Αλλά πάντα προκλητικός και κυνικός σε σημείο που εύκολα κάποιος μπορεί να τον "κατηγορήσει" ως "μηδενιστή".

pictorino
18-04-2010, 09:23
Δεν μπορεις να συγκρινεις τον γιατρο με τον ιερεα pictorino. Ο ιερεας δεν ειναι επαγγελμα..

ενώ ο γιατρός είναι;


Ρε pic, με δουλεύεις τώρα?Τι σου λέω εγώ και τι μου λες εσύ?
Θα το ξαναπώ για νιοστή φορά.Είναι εντελώς διαφορετικό (και απολύτως σεβαστό) πράγμα τα, χριστιανικά στην συγκεκριμένη περίπτωση, πιστεύω του καθενός και άλλο πράγμα η Εκκλησία ως οργανισμός.Το γεγονός και μόνο οτι υποστηρίζετε την εκκλησία ΕΝΑΝΤΙΑ σε κάθε χριστιανική διδασκαλία που έχετε μάθει, είναι τουλάχιστον οξύμωρο για να μην πω υποκριτικό!
Είναι σαν να μου λες οτι επειδή είμαστε Παναθηναϊκοί δεν έπρεπε να πάμε κόντρα στον Βαρδινογιάννη.
Όταν έγραφα για θέματα πίστης και πόσταρα κείμενα των Ονφρέ και Νίτσε για παράδειγμα, ο αντίλογος ήταν να κάνουν quote σε... μεμονωμένες προτάσεις!?!Lol!Ούτε καν "νοηματικές" παραγράφους!!!Εγώ θα ντρεπόμουν να κάνω κάτι τέτοιο.Θλιβερό και τραγικό!
Όταν έφερνα ιστορικά παραδείγματα για τον Γαλιλαίο και τον Ντα Βίντσι, η απάντηση ήταν ότι ο Ντα Βίντσι... ήταν παγανιστής καλλιτέχνης!?!?! Ε, και?Ότι νάναι!Δεν σας πιάνει κανείς πουθενά (δεν το λέω με την θετική του έννοια)!
Τελειώνοντας γιατί σας κούρασα, από την στιγμή που υποστηρίζετε την ύπαρξη της Εκκλησίας ως οργανισμό και τον καπιταλισμό (διαχωρισμό της κοινωνίας σε λίγους πλούσιους και πολλούς φτωχούς), ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ!Τόσο απλά...

Παρακάτω, ο "Αντίχριστος"* του Νίτσε:


http://rapidshare.com/files/116711574/nietzsche.antixristos.pdf

*Με την έννοια του "Αντιχριστιανός".

το ίδιο πράγμα λέμε. απλώς πήρα αφορμή από τις βολές κατά τις θρησκείας λόγω των διεφθαρμένων που είναι μέσα σε αυτή. στις προηγούμενες σελίδες υπάρχουν πολλές τέτοιες και γενικότερα είναι ένα επιχείρημα που πάντα χρησιμοποιείται. λες και πιστεύεις για τον α ή β ιερέα

vasses
18-04-2010, 17:43
Σε επιχειρηματα της πλακας στηριζεται η χριστιανικη θρησκεια , αφου δεν απανταει στα αυτονοητα λογικα ερωτηματα της επιστημης και της ιστοριας


Ο σταυρος ειναι κλεμμενος απο ολους , η προελευεση του τοποθετειται κοντα στα 4000 πχ καπου στα βαθη της μεσοποταμιας , οργανο μαρτυριου και βασανιστηριων για τους περισσοτερους λαους

Πρωτοι οι φοινικες ,μετα οι αιγυπτοι , αργοτερα οι ελληνες και στο τελος οι ρωμαιοι που τον χρησιμοποιουσαν για να τιμωρουν τους εχθρους τους , (λατινικος σταυρος)

Οι χριστιανοι δεν εκαναν τιποτα αλλο απο το να τον κλεψουν και τον καθιερωσουν ως δηθεν συμβολο μαρτυριου , τι προτυπο αραγε :love:
Ομοιως λεξεις οπως εκκλησια , ναος και πολλες ιεροτελεστιες τα εκλεψαν απο τους αρχαιους η αλλες θρησκειες οπως περιγραφει το ZEITGEIST

Φυσικα οι περισσοτεροι πιστοι δεν τα αποδεχονται ειτε απο αγνοια ιστορικων γεγονοντων , ειτε απο απο φανατισμο

Ο χριστιανισμος ειναι μια αντιγραφη των αρχαιων θρησκειων , πηραν οσα στοιχεια τους βολευαν και προσθεσαν τα δικα τους , φτιαχνωντας μια θρησκεια στα μετρα τους πειστικη

Στο ιδιο μηκος κυμματος με τους χριστιανους , οι εταιροι ταλιμπαν (ισλαμισμος) που επηρεαστηκαν κατα μεγαλο βαθμο απο αυτους ως μεταγενεστεροι , μονοθειστικη θρησκεια με σχεδον ιδιες ιδιοτητες με του χριστιανισμου , πλην μικροδιαφορων ( προφητης - ιστορικο προσωπο αντι παρθενογεννησης του χριστου )
Πιο ρεαλιστικο στορυ εχει ο ισλαμισμος απο το χριστιανισμο γιατι ο μωαμεθ υπηρξε ως ιστορικο προσωπο και ηγετης..


Στην ουσια ολες οι θρησκειες εχουν ιδιες ιδιοτητες και χαρακτηριστικα πανω κατω , γιατι η μια κλεβει στοιχεια απο την αλλη

pictorino
18-04-2010, 20:33
ευτυχώς που έχουμε και σένα πάνσοφε σοφέ να λες και κανένα σοβαρό επιχείρημα. μέχρι εκεί μπορούμε όσοι πιστεύουμε, μέχρι εκεί μπορεί η χριστιανική θρησκεία, της πλάκας ...

AgentPrinny007
18-04-2010, 20:44
O Χριστος, οπως το λεει και η λεξη, σταυρωθηκε. Ετσι ο σταυρος εγινε συμβολο των παθων του για εμας. Δεν το κλεψαμε απο κανεναν και κανενας δεν ειχε το copyright .Toσο απλα.
ΟΛοι ξερουν οτι προυπήρχε αυτος ο τροπος θανατου. Δηλαδη δεν τους σκοτωναν μεχρι τοτε με συνεχες γαργαλητο αλλα εκαναν μια εξαιρεση στον Χριστο...

vasses
18-04-2010, 22:13
O Χριστος, οπως το λεει και η λεξη, σταυρωθηκε. Ετσι ο σταυρος εγινε συμβολο των παθων του για εμας. Δεν το κλεψαμε απο κανεναν και κανενας δεν ειχε το copyright .Toσο απλα.
ΟΛοι ξερουν οτι προυπήρχε αυτος ο τροπος θανατου. Δηλαδη δεν τους σκοτωναν μεχρι τοτε με συνεχες γαργαλητο αλλα εκαναν μια εξαιρεση στον Χριστο...


Οι πρωτοι ρωμαιοι αυτοκρατορες του βυζαντιου ( κωνσταντινος & υιοι) τον υιοθετησαν ως συμβολο νικης και εξουσιας , αργοτερα οι πρωτες οικουμενικες συνοδοι του βυζαντιου που εθεσαν τις βασεις του χριστιανισμου , τον καθιερωσαν ως δηθεν συμβολο των παθων του χριστου

Στην ουσια ομως τον εκλεψαν απο τις αρχαιες θρησκειες , που πρωτες τον χρησιμοποιησαν ως συμβολο λατρειας , καποιες και αλλες ως συμβολο μαρτυριου

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%84%CE%B1%CF%85%CF%81%CF%8C%CF%82#.CE.97_ .CE.B9.CF.83.CF.84.CE.BF.CF.81.CE.AF.CE.B1_.CF.84. CE.BF.CF.85_.CF.83.CF.84.CE.B1.CF.85.CF.81.CE.BF.C F.8D


Ο χριστιανισμος δεν ειναι καν ελληνικη θρησκεια αλλα εβραικη και επιβληθηκε με την βια στους ελληνες , μεχρι εκχριστιανιστούν περασαν 7 αιωνες (τελευταιοι οι κρητες) , αφου τους κατεσφαξε (270.000 ελληνες) στο τελος ο νικηφορος φωκας το 971 με την αποβαση που εκανε στην κρητη.

http://www.hellenicreligion.gr/doc/sfagikriton.htm


Οι ελληνες αναγκαστηκαν στο τελος να το δεχτουν εστω και με την βια για να μην αφανιστουν , απο τους βανδαλους βυζαντινους αυτοκρατορες

dimitrisasp
18-04-2010, 23:39
Eγω θα ξαναπω τα λογια του Γκαντι

<< Μ αρεσει ο Χρηστος σας, δεν μ αρεσουν οι χριστιανοι σας. Τα δυο διαφερουν >>

Να μοιασουν ολοι οι χριστιανοι στον Χρηστο με πρωτους τους παπαδες και ειμαστε cool..
Αλλα μπα.. Δεν βγαζεις παραδακι αν παιζεις τον μακακα..

blizard
23-04-2010, 23:42
Μα γι αυτον τον λογο υπαρχουν αθεοι αυτην την εποχη.Οσο ο ανθρωπος εξελίσσεται τοσο δυσκολοτερο ειναι να θεωρησει λογικα τα περι θρησκειων.
Δεν μιλάω για Θρησκείες γενικά, αλλά συγκεκριμένα για τον Χριστό και όσα είπε ...


Στην εποχή του δεν θα μπορούσε να πάει το μυαλό μας ότι είναι δυνατόν από οποιοδήποτε να κατασκευάσει τον κόσμο μας.... πλέον με όσα έχουμε δει από την επιστήμη εχουμε πειστεί ότι κάτι τέτοιο είναι απόλυτα εφικτό, και μόνο από άγνοια ή "βόλεμα" θα έλεγε κανείς το αντίθετο.
(οι ρόλοι έχουν αντιστραφεί.... όποιος δεν θέλει να ψάξει για να βρεί τις πραγματικές απαντήσεις, μένει στην επιφάνεια και τώρα δηλώνει άθεος.)

Απλά σκέψου , αν ο όποιος κατασκευαστής του κόσμου μας ήθελε να μας βοηθήσει να ανοίξουμε τα στραβά μας, τι θα έκανε ?
Ακόμα και σήμερα το πιο λογικό είναι να μας έστειλε το Χριστό ... δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο. Από εκεί και πέρα είναι πάντα στο χέρι μας να το ψάξουμε και να το επιβεβαιώσουμε με τον καλύτερο τρόπο.


ΥΓ
Τα περισσότερα από όσα ακούω εδώ από τους "άθεους" δεν έχουν νόημα... μοιάζουν με κακούς αφορισμούς άλλων εποχών , μοιάζει πιο πολύ προϊόν βολέματος και όχι ουσιαστικής σκέψης.

dimitrisasp
24-04-2010, 02:24
Eσεις που πιστευετε καντε μια προσευχη και για την Ελλαδα..

vasses
24-04-2010, 03:54
Ειναι λιγο εκτος τοπου και ανεπικαιρη η θρησκεια εδω ο κοσμος χανεται παρολατα μια που το εθιξες , μερικοι που επαγγελονται χρiστους και θεους και κοσμους δικιαoσυνης , το καλυτερο που θα εχουν να κανουν να τους μουτzωσουν και αυτους

Για χρστους ειμαστε

Dont make me laugh

dimitrisasp
04-05-2010, 15:58
Πολλα απο αυτα τα εχουμε πει και μεις εδω. Ειναι μια σουμα..

YouTube- In Your Words

greekteo
04-05-2010, 16:31
YouTube- Elder Paisios - speech part 1/3

jimspy
04-05-2010, 16:46
dystyxos omos apo ayta poy leei o gerontas paisios tipota den isxyei sto thesmo ths ekklhsias.....
...ektos apo to teleytaio....peri foboy....an ayto einai kalo h kako einai thema ypokeimeniko...

dimitrisasp
04-05-2010, 17:54
Στο βιντεο που ποσταρα μιλανε ανθρωποι για το πως ξυπνησαν απο την κοροιδια και την
προπαγανδα της θρησκειας. Στο δικο σου μιλαει ο πατερ για το πως νικας τον διαβολο.
Mηπως επρεπε να το ποσταρεις στο thread για το Dante's Inferno? :P (πλακα κανω..)

M' ολα αυτα που γινονται τελευταια βλεπω τα λαθος θεμελια στα οποια ειναι βασισμενη η
κοινωνια του ανθρωπου. Και σε αυτο εχουν συντελεσει και οι θρησκειες. Η κοινωνια
σημερα σε θελει σκλαβο. Σου δινουν και ενα θεο να τον αγαπας και να τρεχεις καθε
φορα που θες να κλαψεις και ολα μελι γαλα.

Νομιζετε οτι οι πλουσιοι και οι πολιτικοι πιστευουν στους θεους? Στα λεφτα και στην
εξουσια πιστευον. Ο θεος ειναι για τους δουλους. Παντα στο σκοταδι..

Κανεις δεν μπορει να δει καθαρα πλεον ποσο κοντα στη αληθεια ειμαστε αλλα κανουμε
τα στραβα ματια γιατι ετσι εχουμε συνηθισει. Κι αυτο ισως ειναι το καλυτερο που
μπορει να κανει καποιος. Να αφησει τις συνηθιες του και να αμφισβητησει αυτο που
του μαθανε. Οχι απο αντιδραση αλλα απο αναγκη για την αληθεια.

Το θεωρω το πιο απανθρωπο πραγμα να μεγαλωνεις εναν ανθρωπο με την ιδεα του πως
να νικησει τον διαολο και τα λοιπα τερατα της φαντασιας καποιων τρελογερων (σορι κιολας)..

jimspy
04-05-2010, 18:03
kala o diabolos mporei na exei polles morfes....k o kathenas na ton ermhneyei opos thelei analoga me ta pisteyo toy ...opos edo o gerontas paisios...k epeidh toy sygkekrimenoy exo diabasei kapoia biblia k didaxes emperiexoyn para poly kala stoixeia gia thn anthropinh ypostash esto xrhsimopoiontas k yperboles asxeto an ola ta syndeei me ton theo k ton xristianismo logo ths pisths toy....
bebaia tetoioi anthropoi yparxoyn se oles tis thriskeies alla k se polles politikes ideologies poy sthn oysia lene ta idia pragmata me diafores stis lekeis k stoys oroys poy xrhsimopoioyn logo ton pisteyo toys....

dimitrisasp
04-05-2010, 18:12
Δειτε μερικα απο αυτα τα βιντεο.. Εχουν πλακα..

YouTube- Understanding Christianese-Lesson 1

criter
04-05-2010, 19:07
Δεν μιλάω για Θρησκείες γενικά, αλλά συγκεκριμένα για τον Χριστό και όσα είπε ...


Στην εποχή του δεν θα μπορούσε να πάει το μυαλό μας ότι είναι δυνατόν από οποιοδήποτε να κατασκευάσει τον κόσμο μας.... πλέον με όσα έχουμε δει από την επιστήμη εχουμε πειστεί ότι κάτι τέτοιο είναι απόλυτα εφικτό, και μόνο από άγνοια ή "βόλεμα" θα έλεγε κανείς το αντίθετο.
(οι ρόλοι έχουν αντιστραφεί.... όποιος δεν θέλει να ψάξει για να βρεί τις πραγματικές απαντήσεις, μένει στην επιφάνεια και τώρα δηλώνει άθεος.)

Απλά σκέψου , αν ο όποιος κατασκευαστής του κόσμου μας ήθελε να μας βοηθήσει να ανοίξουμε τα στραβά μας, τι θα έκανε ?
Ακόμα και σήμερα το πιο λογικό είναι να μας έστειλε το Χριστό ... δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο. Από εκεί και πέρα είναι πάντα στο χέρι μας να το ψάξουμε και να το επιβεβαιώσουμε με τον καλύτερο τρόπο.


ΥΓ
Τα περισσότερα από όσα ακούω εδώ από τους "άθεους" δεν έχουν νόημα... μοιάζουν με κακούς αφορισμούς άλλων εποχών , μοιάζει πιο πολύ προϊόν βολέματος και όχι ουσιαστικής σκέψης.

+1


Για τα πρωτοκολλα των σοφων της σιων εχετε διαβασει; Γραμμενα απο το 1902 λενε για σκοτεινα και πανουργα σχεδια μιας παγκοσμιας κυβερνησης. Αμφισβητουνται αυτα που γραφονται απο πολλους, αλλα για αλλους ομως ειναι προφητιες. Οπως και να εχει ειναι τρομακτικα αυτα που γραφει για την εξελιξη της ανθρωποτητας.:sarcastic_sadness:

Ισως επρεπε να ποσταρω στο αλλο θρεντ με τη δραχμη, αλλα και εδω νομιζω οτι ταιριαζει.

Αποσπασματα αλλα και με χριστιανικες ερμηνιες για τη σημερινη εποχη, στην καθαρεύουσα. Δειτε εδω να δειτε τι λεει για την Ευρωπη.

http://www.scribd.com/doc/8455143/-


Ολα τα πρωτοκολλα στην καθαρεύουσα.

http://www.scribd.com/doc/18998719/-

Πληροφοριακα παντα και με τη λογικη μου να με τρωει οτι αυτα που γραφονται ειναι και αυτα που ζουμε σημερα. Ξερω μερικοι θα πουν κι ο λιακοπουλος αυτα πουλαει αλλα οκ ετσι για την κουβεντα τα ποσταρω.

Τα λογια των Αγιων και των Γεροντων μαρτυρουν μια αληθινη γεματη πιστη στο Χριστο ζωη και ειναι πνευματικη και ηθικη καλιεργεια. Μας δειχνουν πως να αρεσουμε στον Θεο.

desperate_gamer
04-05-2010, 19:14
Πολλά αποσπάσματα αν κάτσεις και τα διαβάσεις χωρίς να σου πουν το πώς και γιατί γράφτηκαν θα μπορέσεις να τα "χωρέσεις" στην σημερινή εποχή.

Ρε παιδιά, δηλαδή νομίζετε ότι όλα αυτά που συμβαίνουν είναι τόσο πρωτόγνωρα για την ανθρωπότητα και όλες οι προφητείες ήταν για την σημερινή εποχή και ότι πλησιάζουμε στο τέλος; Από το 1902 τα λέγαν αυτά και μέχρι τότε έχει περάσει το Great Depression στις ΗΠΑ, δυο παγκόσμιοι πόλεμοι, τόσες κρίσεις και χίλια δυο άλλα, τώρα πρόκειται να εκπληρωθεί το σχέδιο των occult ομάδων;!

Πολύ θα θέλαμε να υπήρχε τόση ίντριγκα στη ζωή μας, αλλά απλά είμαστε εθισμένοι στο drama, so ας κοιτάξουμε να δούμε πώς θα τη βγάλουμε αύριο που χάνουμε πράματα που θεωρούσαμε δεδομένα και ας αφήσουμε τα συνωμοσιακά.

DarkUSS
04-05-2010, 20:47
Πολλά αποσπάσματα αν κάτσεις και τα διαβάσεις χωρίς να σου πουν το πώς και γιατί γράφτηκαν θα μπορέσεις να τα "χωρέσεις" στην σημερινή εποχή.

Ρε παιδιά, δηλαδή νομίζετε ότι όλα αυτά που συμβαίνουν είναι τόσο πρωτόγνωρα για την ανθρωπότητα και όλες οι προφητείες ήταν για την σημερινή εποχή και ότι πλησιάζουμε στο τέλος; Από το 1902 τα λέγαν αυτά και μέχρι τότε έχει περάσει το Great Depression στις ΗΠΑ, δυο παγκόσμιοι πόλεμοι, τόσες κρίσεις και χίλια δυο άλλα, τώρα πρόκειται να εκπληρωθεί το σχέδιο των occult ομάδων;!

Πολύ θα θέλαμε να υπήρχε τόση ίντριγκα στη ζωή μας, αλλά απλά είμαστε εθισμένοι στο drama, so ας κοιτάξουμε να δούμε πώς θα τη βγάλουμε αύριο που χάνουμε πράματα που θεωρούσαμε δεδομένα και ας αφήσουμε τα συνωμοσιακά.+1

Απλά ξέρεις τι γίνεται? Σήμερα όλα αυτά διαδίδονται πολύ πιο εύκολα και γρήγορα από ότι παλαιότερα. Ανεβάζει ο κάθε πικραμένος ένα βιντεάκι στο youtube, τσακ +10.000 οπαδοί της συγκεκριμένης θεωρίας αμέσως.:p

jimspy
04-05-2010, 20:58
h alitheia einai ston krisnamoyrti....opoios exei diabasei kserei.....


ps....k fysika stoys sex pistols....
YouTube- hooligans - the original cut! gege!?

gege

greekteo
04-05-2010, 21:24
@dimitrisasp (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=393) θα σε παρακαλούσα 1) να αποφεύγεις χαρακτηρισμούς όπως πχ "τρελόγερους" που λες τους ιερείς και 2) να πάψεις να στέλνεις κοροιδευτικά video.
Είναι ωραίο να χρησιμοποιούμε σωστή γλώσσα αν θέλουμε να πούμε κάτι και όχι τέτοιο φθηνό τρόπο, αλλιώς καλύτερα να μην λέμε τίποτα...;)

Για όλα τα υπόλοιπα σεβαστή η άποψη σου άσχετα αν διαφωνώ βέβαια κάθετα. :)

dimitrisasp
05-05-2010, 01:33
Τεο συγνωμη αν σε προσβαλα, δεν ειχα καμια προθεση, αληθεια. Και δεν ανεβασα τιποτα
για να κοροιδεψω κατι. Το χιουμορ βοηθαει να δουμε πολλα πραγματα με διαφορετικο
ματι.

Αλλο μεγαλο θεμα το χιουμορ vs θρησκειας/εκκλησιας.. Κανανε μηνυση στους δημιοργους
του Southpark μουσουλμανικες οργανωσεις γιατι δειξανε τον Μωαμεθ ενω σε αλλες
περιπτωσεις εχουν απειλησει κιολας. Και οι παπαδες προσβαλονται με το παραμικρο
(βλεπε Ραδιο Αρβυλα vs Ανθιμος). Χιουμορ ειναι. Χωρις αυτο ειναι ολα βαρετα..
Αλλα μαλλον ο θεος ειναι μονο μεσα στη μιζερια και στην καταθλιψη :P

PDS
05-05-2010, 02:03
Αλλα μαλλον ο θεος ειναι μονο μεσα στη μιζερια και στην καταθλιψη :P

Ναι δεν πρεπει να υπαρχει χιουμορ για τετοια θεματα.Δεν μπορεις να ''παιζεις'' με ''προφητες'' και ''ιερα'' ατομα.

:p

Τεοοοοοοο ξερεις τι λεεες??<33

Melnibonian
05-05-2010, 02:36
Εγώ το ξαναγράφω,είναι λάθος που μιλάμε για τους λειτουργούς των θρησκειών,κι όχι για την θρησκεία και την φύση του σύμπαντος αυτή καθεαυτή αποκομμένα από ποστ του τύπου ο τάδε παππάς έκλεψε,ή το χίλια τόσο οι χριστιανοί έσφαξαν...κτλ!
Κάποιος έγραψε,οι πλούσιοι και οι πολιτικοί δεν ασχολούνται με αυτά,ο θεός είναι για το λαό.Δεν θα διαφωνήσω ότι αυτό συμβαίνει.Αν οι πολιτικοί μας ήταν μεγαλωμένοι και γαλουχημένοι πραγματικά στο χριστιανικό ορθόδοξο πνεύμα,τίποτα από όλα αυτά δεν θα συνέβαινε!Ακόμη και αν ο Ιησούς δεν ήταν όλα όσα είπε ότι είναι,δεν βλέπω τίποτα μεμπτό στην διδασκαλία του!Αντίθετα με ενοχλούν αφάνταστα οι άνθρωποι που πιστεύουν μόνο στο χρήμα και που τους διακρίνει η σκληρότητα και η αδιαφορία για το συνάνθρωπο,και ο πολιτισμός σε εισαγωγικά του σύγχρονου μοντέρνου ανθρώπου.
Επίσης να πω πως οι καλοί άνθρωποι,είναι καλοί από όπου και αν προέρχονται,όποια θρησκεία και αν έχουν ασπαστεί,και το αντίστροφο.Οι κακόψυχοι,οι κακόβουλοι άνθρωποι επίσης πρέπει να χαρακτηρίζονται έτσι άσχετα αν είναι παπάδες,πολιτικοί,μουσουλμάνοι ή άθεοι!
Εγώ δεν οραματίζομαι έναν κόσμο με χριστιανούς,ή ένα κόσμο με άθεους κτλ,οραματίζομαι έναν κόσμο που να τον συνθέτουν καλόψυχοι άνθρωποι...

greekteo
05-05-2010, 03:39
Τεο συγνωμη αν σε προσβαλα, δεν ειχα καμια προθεση, αληθεια. Και δεν ανεβασα τιποτα
για να κοροιδεψω κατι. Το χιουμορ βοηθαει να δουμε πολλα πραγματα με διαφορετικο
ματι.

Αλλο μεγαλο θεμα το χιουμορ vs θρησκειας/εκκλησιας.. Κανανε μηνυση στους δημιοργους
του Southpark μουσουλμανικες οργανωσεις γιατι δειξανε τον Μωαμεθ ενω σε αλλες
περιπτωσεις εχουν απειλησει κιολας. Και οι παπαδες προσβαλονται με το παραμικρο
(βλεπε Ραδιο Αρβυλα vs Ανθιμος). Χιουμορ ειναι. Χωρις αυτο ειναι ολα βαρετα..
Αλλα μαλλον ο θεος ειναι μονο μεσα στη μιζερια και στην καταθλιψη :P


Ναι δεν πρεπει να υπαρχει χιουμορ για τετοια θεματα.Δεν μπορεις να ''παιζεις'' με ''προφητες'' και ''ιερα'' ατομα.

:p

Τεοοοοοοο ξερεις τι λεεες??<33


Να σας κάνω και στους δυο μια ερώτηση? Αν εγω αρχισω να ειρωνευομαι πχ την οικογενεια σας κτλ, γενικα πραματα που για σας να εχουν αξια (αν υπάρχει κάτι), δεν νομιζω να τα λαβετε τοσο ευχαριστα, εκτός και αν μιλάμε για απόλυτη αναισθησία... Ε έτσι και η θρησκεία είναι αν όχι για εσάς για κάποιους άλλους ιερό οπότε ένας σεβασμός πρέπει να υπάρχει.

Επίσης πρέπει να καταλάβετε την διαφορά μεταξύ της προσβολής, της ειρωνίας-κοροιδίας και του χιούμορ. ;)


Υ.Γ @PDS εσυ μαζέψου και ετοιμάσου να φας ξύλο στο red dead redemption και δες αν βγήκε καμμια νέα φοτο :D

Υ.Γ 2 +rep Melnibonian, δεν μπορώ να σου κάνω, στο χρωστάω!! :)

PDS
05-05-2010, 04:04
Να σας κάνω και στους δυο μια ερώτηση? Αν εγω αρχισω να ειρωνευομαι πχ την οικογενεια σας κτλ, γενικα πραματα που για σας να εχουν αξια (αν υπάρχει κάτι), δεν νομιζω να τα λαβετε τοσο ευχαριστα, εκτός και αν μιλάμε για απόλυτη αναισθησία... Ε έτσι και η θρησκεία είναι αν όχι για εσάς για κάποιους άλλους ιερό οπότε ένας σεβασμός πρέπει να υπάρχει.

Επίσης πρέπει να καταλάβετε την διαφορά μεταξύ της προσβολής, της ειρωνίας-κοροιδίας και του χιούμορ. ;)

To τρελογερος ειναι προσβολη?
Αν ο παππους μου(πραγματικο μελος της οικογενειας μου και οχι ο Παισιος) ζουσε και μου μιλαγε για δαιμονες και διαολους,το τρελογερος θα ηταν ο επιεικοτερος χαρακτηρισμος.:P

greekteo
05-05-2010, 04:11
To τρελογερος ειναι προσβολη?
Αν ο παππους μου(πραγματικο μελος της οικογενειας μου και οχι ο Παισιος) ζουσε και μου μιλαγε για δαιμονες και διαολους,το τρελογερος θα ηταν ο επιεικοτερος χαρακτηρισμος.:P


Φυσικά και είναι προσβολή είτε το θες είτε όχι και δεν νομίζω αν οι άλλοι άνθρωποι αναφέρονταν σε δικό σου πρόσωπο με τέτοιες λέξεις να σου άρεσε και να γέλαγες διότι τότε και εσύ θα είσαι απαράδεκτος απέναντι στον παπού σου. Ο γέροντας Παίσιος είναι ένας απίστευτος άνθρωπος και έχει πει άπειρες διδαχές. Δεν είναι τυχαίο που εκαντοτάδες χιλιάδες χριστιανοί από όλο τον κόσμο των γνωρίζουν και έχουν διαβάσει έστω και ένα βιβλίο του. Συνεπώς, η λέξη "τρελόγερος" ναι είναι προσβλητική, ειδικά για έναν τέτοιον άνθρωπο.
Είτε σ'αρέσει κάτι είτε όχι, οφείλεις να το σέβεσαι. Χιούμορ ναι, κριτική ναι, ειρωνία οχι, προσβολή όχι...


Να θέσω και το άλλο ερώτημα, αυτή η γελοιοποίηση που μας κάνουν οι Γερμανοί κτλ εσενα σου αρέσει, γελάς?

PDS
05-05-2010, 04:15
Φυσικά και είναι προσβολή είτε το θες είτε όχι και δεν νομίζω αν οι άλλοι άνθρωποι αναφέρονταν σε δικό σου πρόσωπο με τέτοιες λέξεις να σου άρεσε και να γέλαγες διότι τότε και εσύ θα είσαι απαράδεκτος απέναντι στον παπού σου.

Aν το ελεγε με το τροπο που το ειπε ο Δημητρης,οχι δεν θα ειχα ιδιαιτερο προβλημα.Αφου θα ηταν τρελογερος,ψεμματα θα ελεγε?
Αλλα εδω δεν μιλαμε καν για οικογενεια.

modecris
05-05-2010, 04:24
Γενικά δεν συμμετέχω σε τέτοιου είδους συζητήσεις γιατί είναι βέβαιο όσο και ο θάνατος πως δεν πρόκειται να βγει κάποια άκρη.Προσωπικά δεν αισθάνομαι ιδιαίτερα θρήσκος αλλά δεν νομίζω πως κατά βάθος είμαι και άθρησκος...τεσπα.

Για μένα (και με 2 λόγια) το βασικό είναι να είμαστε καλοί άνθρωποι,να σεβόμαστε τα πάντα και να έχουμε μια θέση στην καρδιά μας για όλους/όσο μπορούμε δλδ. Άλλοι το καταφέρνουν αυτό από μόνοι τους και άλλοι με την βοήθεια της θρησκείας...no problem. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο,μόνο η διαδρομή αλλάζει.

dimitrisasp
05-05-2010, 18:08
Να σας κάνω και στους δυο μια ερώτηση? Αν εγω αρχισω να ειρωνευομαι πχ την οικογενεια σας κτλ, γενικα πραματα που για σας να εχουν αξια (αν υπάρχει κάτι), δεν νομιζω να τα λαβετε τοσο ευχαριστα, εκτός και αν μιλάμε για απόλυτη αναισθησία... Ε έτσι και η θρησκεία είναι αν όχι για εσάς για κάποιους άλλους ιερό οπότε ένας σεβασμός πρέπει να υπάρχει.

Επίσης πρέπει να καταλάβετε την διαφορά μεταξύ της προσβολής, της ειρωνίας-κοροιδίας και του χιούμορ. ;)

Νομιζω οτι συγκρινεις διαφορετικα πραγματα. Η οικογενεια και η θρησκεια
ειναι ετη φωτος διαφορετικες κατηγοριες. Η οικογενεια ειναι κατι δεδομενο
ενω η θρησκεια οχι. Την οικογενεια σου αξιζει να την υπερασπιστεις αν
ξεπεραστουν καποια μετρα ενω τη θρησκεια σου οχι. Δεν χρωστας κατι σε
καμια θρησκεια. Μπορει να σημαινει πολλα για σενα αλλα αυτο ειναι δικο
σου θεμα και οπως θελεις να σεβονται το δικαιωμα σου στην πιστη ετσι πρεπει
να σεβεσαι και το δικαιωμα των αλλων στην αμφισβητηση.

Το αλλο που ειπες για την Γερμανια ειναι αλλη ιστορια μην βγουμε ομως απο
το θεμα. Οπως και να χει ειναι ντροπιαστικο και οχι προσβλητικο γιατι εχουμε
δωσει δικαιωμα. Εχει
διαφορα..

Εdit: Μετα τον θανατο της εγγυου στην τραπεζα (και των υπολοιπων δηλαδη
απλα τονιζω το πιο τραγικο) δεν μπορεις να πεις τιποτα. Δεν μπορεις να πεις
οτι υπαρχει ο αορατος ανθρωπος στα συννεφα που ελεγχει τα παντα. Δεν
εχεις δικαιωμα να πεις σε κανεναν να πιστευει στο κενο και να ελπιζει.. Αδικια!

dimitrisasp
06-05-2010, 01:39
Η συγκριση στο τελος μου φαινεται λανθασμενη αλλα το βιντεο εχει ωραια ιστορια..

http://www.youtube.com/watch?v=WN6xh1Obszg&feature=player_embedded#!

kostasb13
06-05-2010, 02:05
Aληθεια, οι παπαδες που βγαινουν τωρα και προτρεπουν το λαο να κανει αυτες τις θυσιες και να μαθει να ζει με λιγοτερα, αυτοι δεν ηταν που πριν απο λιγο καιρο ξεσηκωσαν το συμπαν οταν η κυβερνηση τολμησε να σκεφτει τη φορολογηση των "ιερων" εσοδων τους, κατι το οποιο φυσικα πηρε πισω λιγες μερες μετα? Που εβγαινε ο αρχιεπισκοπος και μιλουσε για αντισυνταγματικοτητα και ανηθικοτητα και προειδοποιουσε μαλιστα οτι θα παει η εκκλησια ΑΕ στα ευρωπαικα δικαστηρια?
Πολυς λογος γινεται και λογικα αυτες τις μερες για τους υπευθυνους της τραγωδιας που βιωνει ο τοπος μας. Λενε για τους πολιτικους, τα ΜΜΕ, τα λαμογια καθε λογης, τους Ευρωπαιους , το Δ.Ν.Τ
Καποια στιγμη θα πρεπει να γινει και μια σοβαρη συζητηση για το μεριδιο στην καταντια αυτου του λαου που εχει και η εκκλησια ΑΕ. Ή να το παω ακομα πιο περα, την ευθυνη που εχει ιστορικα για την καταντια και την καταπτωση αυτου του τοπου ο Χριστιανισμος και τα δεινα που εχει προκαλεσει στην κουλτουρα μας, στον πολιτισμο μας, στη σκεψη μας, στην ελευθερια μας, στη ζωη μας

dimitrisasp
06-05-2010, 02:47
Μια δημευση θα ταν οτι πρεπει αλλα ποιος εχει τα κοτσια.. Λιγο υπερβολικο αυτο που λεω
αλλα εννοω κατι τετοιο χρειαζεται..

blizard
06-05-2010, 03:00
Μακάρι να έκαναν και οι πολιτικοί αυτό που έκαναν οι παπάδες ... μακάρι να προστάτευαν με νύχια και με δόντια την περιουσία της Ελλάδας ΑΕ, όπως οι παπάδες προστατεύουν την περιουσία της Εκκλησίας ΑΕ.
Κανείς δεν αμφιβάλει ότι όλοι τρώνε με χρυσά κουτάλια , αλλά αν τουλάχιστον τα ταμεία της Ελλάδας ΑΕ ήταν γεμάτα,ή έστω να μην την είχαν φορτώσει με χρέη θα ήμασταν εντάξει.

ΥΓ
Βέβαια θα μου πεις ότι μπορεί οι πολιτικοί λόγο της καλής τους της καρδιάς να άδειασαν τα λεφτά από όπου μπορούσαν, χρέωσαν την χώρα και ξεπούλησαν την αμύθητη περιουσία της Ελλάδας ΑΕ σε ξένους και ιδιώτες, γιατί ήθελαν να τα δώσουν στους εργαζομένους και τους φτωχούς... δεν άντεχαν να τους βλέπουν να υποφέρουν και μας τα έδωσαν όλα.
Οπότε τώρα που δεν υπάρχει λέπι, αναγκαστικά θα μας τα πάρουν πίσω.

Και έτσι να είναι, το παράδειγμα της εκκλησίας που φυλάει και κάτι για πιο δύσκολες μέρες είναι μάλλον προς αντιγραφή.... ας τους αφήσουμε να κάνουν κουμάντο και όχι τους άλλους που απέτυχαν.

greekteo
06-05-2010, 03:21
@dimitrisasp Η οικογένεια όπως και η θρησκεία όπως και η πατρίδα αποτελούν ανθρώπινες αξίες για αυτό και σε αυτά τα θέματα δε χωράνε ειρωνίες και κοροιδίες.

Όσον αφορά το τελευταίο που λες, το ότι δολοφόνησαν τα καθίκια τους ανθρώπους αυτούς που έκαναν την δουλειά τους δεν σου φταίει ο Θεός αλλά αυτά τα αποβράσματα της κοινωνίας που δεν έχουν ίχνος ανθρωπιάς μέσα τους.

Melnibonian
06-05-2010, 03:54
Αφού επιμένετε να μιλάμε δείχνοντας δέντρα και αφού δεν θέλετε να κοιτάξουμε το δάσος,έψαξα κι εγώ να βρώ ανθρώπους που τιμούν την ιδιότητά τους.
Ξεκινάω με το αρχονταρίκι,εκπομπή που παρακολουθούσα ανελλιπώς λόγο της ποιότητας του ανθρώπου κληρικού που την παρουσίαζε και της αμεροληψίας και του ανοιχτού μυαλού που τον προσδιορίζει...
YouTube- 01 Αρχονταρίκι 15.02.2009 ΞŠΞ½Ο„Ξ΅ΟΞ½Ξ΅Ο„ ΞΊΞ±ΞΉ ΑσφάλΡια

jimspy
06-05-2010, 04:27
kaneis den amfisbhtei thn paroysia stoys kolpys toy xristianismoy anthropon poy einai pragmatika aksioi k oi apopseis toys k o logos toys einai konta sto shmera k sthn pragmatikotita ...enas apo aytoys einai k o arximandriths konstantinos papadakhs poy ena toy biblio , etyxe na diabaso sxetka prosfata k pragmati blepeis poso orthologikes k sostes apopseis exei gia to dikaio, thn hthikh , to kratos k alloys oroys makria apo ta stereotypa epixeirhmata k doksasies ths ekklhsias.....den mporo na po oti symfono se ola mazi toy alla h epixeirhmatologia toy einai sosth k diaforetikh apo to ''kyrie elehson'' k ''monh alitheia o theos''.....gia osous endiaferonte as diabasoun to ''eleytherh boylhsh k apolytos proorismos'' ....to biblio einai bebaia xristianiko k h katalhksh gnosth alla mesa apo ton logo toy arximandrith bgainoyn megales alhtheies gia ta tektenomena sthn koinonia k ta pisteyo ths, epixeirhmatologontas bash sygxronhs filosofias k episthmhs..........

dimitrisasp
06-05-2010, 13:22
@dimitrisasp Η οικογένεια όπως και η θρησκεία όπως και η πατρίδα αποτελούν ανθρώπινες αξίες για αυτό και σε αυτά τα θέματα δε χωράνε ειρωνίες και κοροιδίες.

Αυτος ειναι εθιμικος κανονας? Πρωτη φορα τον ακουω. Απο τα τρια που
αναφερεις μονο η οικογενεια αξιζει. Τα αλλα δυο τα πουλας για φαγητο
αν χρειαστει. Ανθρωπινες αξιες ειναι αλλα πραγματα τα οποια εχει ξεχασει
δυστυχως η συγχρονη ανθρωπινη κοινωνια μας.

jimspy
06-05-2010, 14:59
...... dystyxos h monh aksia poy exei perash einai ayth toy xrhmatos k toy ploytoy..... einai asteio na akouo gia thn aksia ths oikogeneias otan adelfia skotononte gia ena xorafi, einai asteio na akouo gia thn aksia ths thriskeias otan oi ekprosopoi ths ploytizoyn me mizes k paizoun xrhmatistirio einai asteio na milame gia thn aksia ths patridas otan ksepouliete k ksepoulaei thn aksioprepeia ton politon ths opos shmera gia ena daneio alla k opos paliotera k opos kathe 4 xronia......
.

Melnibonian
06-05-2010, 16:13
Δεν είναι αστείο ρε συ η αρετή και τα ιδανικά επειδή αυτά εκλείπουν!

Desmond
06-05-2010, 16:24
@dimitrisasp Η οικογένεια όπως και η θρησκεία όπως και η πατρίδα αποτελούν ανθρώπινες αξίες για αυτό και σε αυτά τα θέματα δε χωράνε ειρωνίες και κοροιδίες.
Τι μου θυμίζει?Τι μου θυμίζει? Αν τα βάλω σε ανάποδη σειρά?Χμμμ.Δεν μου βγαίνει ρε γαμώτο!Ίσως αν χρησιμοποιήσω καθαρεύουσα? ΕΥΡΗΚΑ!
"Επανάστασις!Επανάστασις!" LOL!

dimitrisasp
06-05-2010, 16:27
^^ Βασικα ειναι η πιπιλα του Ψωμιαδη :P :P

Desmond
06-05-2010, 16:30
^^ Βασικα ειναι η πιπιλα του Ψωμιαδη :P :P
"Άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς"! ;)

jimspy
06-05-2010, 16:44
Δεν είναι αστείο ρε συ η αρετή και τα ιδανικά επειδή αυτά εκλείπουν!
asteio einai.....oi pragmatikes aksies toy anthropoy einai h dikaiosynh , h isotita k h eleytheria.....aytes oi aksies ekleipoyn k aytes tha prepei na apokthsoyme....oi texnites k dithen aksies toy dogmatos patris , thriskeia , oikogeneia dhmioyrghthikan logo ths eksaleipshs ton pio pano pragmatikon aksion.........

k epeidh tairiazei k me to thread k thn syzhthsh akou k ayto

YouTube- Active Member - Kalos ir8es para3ene sron topo mou

PDS
06-05-2010, 17:28
asteio einai.....oi pragmatikes aksies toy anthropoy einai h dikaiosynh , h isotita k h eleytheria.....aytes oi aksies ekleipoyn k aytes tha prepei na apokthsoyme....oi texnites k dithen aksies toy dogmatos patris , thriskeia , oikogeneia dhmioyrghthikan logo ths eksaleipshs ton pio pano pragmatikon aksion.........

Η εξαλειψη των παραπανω αξιων(δικαιοσυνη,ισοτητα,ελευθερια),ηταν και αποτελεσμα της εξύψωσης των δηθεν αξιων ''πατρις,Θρησκεια οικογενεια''.Αποπροσανατολισμος απο την πραγματικες αξιες,η χειραγωγηση μαζων που λεγαμε κτλ.

jimspy
06-05-2010, 17:30
to idio leme.....k to symplhroneis sosta....

enstikto
06-05-2010, 17:43
Στο βιντεο που ποσταρα μιλανε ανθρωποι για το πως ξυπνησαν απο την κοροιδια και την
προπαγανδα της θρησκειας. Στο δικο σου μιλαει ο πατερ για το πως νικας τον διαβολο.
Mηπως επρεπε να το ποσταρεις στο thread για το Dante's Inferno? :P (πλακα κανω..)


Θεϊκη ατάκα (αν και 350000 χρόνια μετά). Έλιωσα στα γέλια...

PDS
06-05-2010, 18:22
to idio leme.....k to symplhroneis sosta....

Μα δεν διαφωνησα εδω.
Οπως ειπες το συμπληρωσα.<33

greekteo
06-05-2010, 23:58
Τι μου θυμίζει?Τι μου θυμίζει? Αν τα βάλω σε ανάποδη σειρά?Χμμμ.Δεν μου βγαίνει ρε γαμώτο!Ίσως αν χρησιμοποιήσω καθαρεύουσα? ΕΥΡΗΚΑ!
"Επανάστασις!Επανάστασις!" LOL!


Καλά ναι δεν συμπίπτουν αυτές οι αξίες με τις αξίες ενός ακροαριστερού που είναι βόμβες, θάνατος και μηδενισμός. :cool:

Melnibonian
07-05-2010, 01:23
Μίλησα εγώ για πατρίς,θρησκεία,οικογένεια?Αυτό είναι σλόγκαν,χαχαχα.Όσο για τους Active Member,χτύπησες φλέβα,βγάζω σπυριά με τους προβληματισμένους χοντρομπαλάδες ράπερ που λιώνουν στο σολάριουμ να γίνουν ακόμη πιο μαύροι,χαχαχαχαχαχα!
Συγνώμη για την παρένθεση.........FIGHT !

blizard
07-05-2010, 03:23
....oi pragmatikes aksies toy anthropoy einai h dikaiosynh , h isotita k h eleytheria.....aytes oi aksies ekleipoyn k aytes tha prepei na apokthsoyme....oi texnites k dithen aksies toy dogmatos patris , thriskeia , oikogeneia dhmioyrghthikan logo ths eksaleipshs ton pio pano pragmatikon aksion.........
Η αγάπη είναι η μεγαλύτερη αξία από όλες και αυτή που πιο δύσκολα θα εκμεταλλευτούν.
Οχι η αγάπη για τον εαυτό μας, για υλικά αγαθά ή ότι άλλο, η αγάπη για τον άνθρωπο , που ορίζεται και στα πλαίσια της οικογένειας, του Έθνους αλλά και όλων ανεξαιρέτως των ανθρώπων με την θρησκεία.

Αν αυτό κακοποιήθηκε ή έγινε σύνθημα ,δεν λέει τίποτα

Ελευθερία , ισότητα, δημοκρατία , δικαιοσύνη είναι αξίες που πρέπει να ακολουθούν της αγάπης για να μην είναι ανεξέλεγκτες και για να μην τις ορίσει ο καθένας όπως θέλει...

Επίσης αν έχουμε απόλυτη ελευθερία πως θα έχουμε δικαιοσύνη και ισότητα.
Αν έχουμε απόλυτη ισότητα πως θα έχουμε ελευθερία και δικαιοσύνη .
Με απόλυτη δικαιοσύνη δεν θα μπορούμε να έχουμε ισότητα και ελευθερία.

jimspy
07-05-2010, 09:36
dystyxos blizzard thn agaph os aksia thn ekmetalleytike k thn kapileytike proth apo oloys h thriskeia edo k polla xronia....
oso gia ta alla pou les den isxyoun giati ta perneis memonomena k oxi san synolo aksion poy h kathe mia aksia orizete k eksartate apo thn allh.....

nikon
07-05-2010, 11:13
Μίλησα εγώ για πατρίς,θρησκεία,οικογένεια?Αυτό είναι σλόγκαν,χαχαχα.Όσο για τους Active Member,χτύπησες φλέβα,βγάζω σπυριά με τους προβληματισμένους χοντρομπαλάδες ράπερ που λιώνουν στο σολάριουμ να γίνουν ακόμη πιο μαύροι,χαχαχαχαχαχα!
Συγνώμη για την παρένθεση.........FIGHT !
Μόνο που οι συγκεκριμένοι είναι λευκοί και χοντρός μόνο ο Μυτακίδης (τραγουδιστής).....+rep jim για το άσμα μόλις μ'αφήσει.

Desmond
07-05-2010, 18:23
Καλά ναι δεν συμπίπτουν αυτές οι αξίες με τις αξίες ενός ακροαριστερού που είναι βόμβες, θάνατος και μηδενισμός. :cool:
Ένας πληβείος μέτριας πνευματικής ικανότητας είμαι, με κάποιες μικροαστικές συνήθειες τις οποίες πολύ ευχαρίστως θα άφηνα πίσω μου, για να μην είμαι ούτε κατώτερος και (σε καμία περίπτωση) ούτε ανώτερος από τον οποιοδήποτε συνάνθρωπό μου.Δεν ξέρω για σένα αλλά εμένα μια χαρά χριστιανικό μου ακούγεται.:p
Μία βόμβα και ένας θάνατος δεν αποτελούν αξία, αλλά μέσα:"∆εν αποδέχο&#181;αι την βίαν ως &#181;έσον, ούτε την πολιτική δολοφονία, αλλά εις την προκει&#181;ένην περίπτωσιν διά να αλλάξη η κατάστασις η οποία &#181;ας επεβλήθη διά της βίας, &#181;όνον διά της βίας η&#181;πορεί να αλλάξη", "Δεν επιδίωξα να σκοτώσω έναν άνθρωπο. Δεν είμαι ικανός να σκοτώσω έναν άνθρωπο. Επιδίωξα να σκοτώσω έναν τύραννο".Αλέκος Παναγούλης.
Όσο για τον μηδενισμό, αν το λες με την έννοια του Νετσαγιεφισμού, διαφωνώ κάθετα.Τον θεωρώ αναποτελεσματικό και αδιέξοδο χωρίς καμία κοινωνική επαναστατική προοπτική.
Sorry για το offtopic, αλλά έπρεπε να απαντήσω επί προσωπικού.

dimitrisasp
21-05-2010, 18:57
YouTube- The Ten Commandments

jimspy
11-09-2010, 00:24
http://3.bp.blogspot.com/_aq9EQsNHMZw/S78-nNK9JgI/AAAAAAAAB50/YPI7B7eMjwE/s640/izqhds.jpg



ΑΓΑΠΗΤΟ μου παιδί.
Τώρα πού πρόκειται νά πάς γιά νά εξομολογηθείς, σκέψου πρίν πας στον εξομολόγο μήπως έχεις κάνει κάποιο αμάρτημα από αυτά πού σού γράφουμε παρακάτω, καί υπογράμμισέ τα ή βάλε ένα μικρό σημάδι γιά νά τά προσέξεις καί νά τα πεις στον εξομολόγο. Ακόμα προσευχήσου ο καλός Θεός νά σε φωτήσει νά θυμηθείς όλα σου τά αμαρτήματα καί νά τά εξομολογηθείς με είλιχρίνεια.

ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΗΣ
Μήπως λές ψέματα, έστω καί γιά αστείο:
Μήπως τραγουδάς αισχρά τραγούδια, που άκούς στο ραδιόφωνο
Μήπως αντιμιλάς στους γονείς – διδασκάλους - μεγαλύτερους;
Μήπως ορκίζεσαι στο όνομα τού Θεού καί των Αγίων;
Μήπως βλαστήμησες ποτέ για τά θεία ή λές : - α στο διάβολο;
Μήπως λες υπερήφανα λόγια γιά τον εαυτό σου;

ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΤΙΩΝ
Μήπως βλέπεις άσχημα έργα στήν τηλεόραση;
Μήπως βλέπεις ακατάλληλα κινηματογραφικά έργα;
Μήπως διαβάζεις περιοδικά καί βιβλία, πού δεν σε ωφελούν.
Μήπως δέν διαβάζεις τήν Αγία Γραφή;

ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΤΩΝ ΑΥΤΙΩΝ
Μήπως σ’ αρέσει ν' άκούς τραγούδια κοσμικά τού ραδιοφώνου;
Μήπως σ’ αρέσει ν ακούς αισχρά λόγια από μεγάλους καί μικρούς; Μήπως ακούς νά κατηγορούν τόν Χριστό μας καί νά τον βλασφημούν καί δεν διαμαρτύρεσαι;
Μήπως ακούς να κατηγορούν αδίκως τους άλλους και δεν μιλάς;

ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ
Μήπως κλέβεις ξένα πράγματα από το σπίτι καί το σχολείο;Μήπως κτυπάς τους μικρότερους συμμαθητές καί αδελφούς σου;Μήπως κάνεις αισχρές χειρονομίες στον εαυτό σου και τους άλλους;
Μήπως δεν κάνεις το σταυρό σου καλά και ευλαβικά;
Μήπως μουτζώνεις τούς άλλους;

ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ
Μήπως πηγαίνεις στα θέατρα καί κινηματογράφους;
Μήπως πηγαίνεις στα πάρτυ και χορεύεις αμαρτωλούς χορούς;
Μήπως κλωτσάς τους Φίλους σου καί τα αδέλφια σου;
Μήπως δεν πηγαίνεις κάθε Κυριακή στήν έκκλησία καί στο κατηχητικό;
Διάφορα άλλα αμαρτήματα:
Μήπως δεν κάνεις κάθε μέρα τήν προσευχή σου;
Μήπως δεν υπακοούς στούς γονείς σου;
Μήπως δεν μελετάς τά μαθήματα σου;
Μήπως δεν τηρείς τίς νηστείες που ορίζει ή Εκκλησία μας;
Μήπως δεν κοινωνείς συχνά τά άχραντα Μυστήρια;
Μήπως ντύνεσαι μασκαράς τίς αποκριές;
Μήπως δεν κάνεις ελεημοσύνη στούς πτωχούς ανθρώπους;
Μήπως είπες τον παπά της ενορίας σου κηφήνα;

PDS
11-09-2010, 02:41
Kατσε αυτο υπαρχει στην πραγματικοτητα ή το εκανε καποιος για πλακα?

Bost7
11-09-2010, 02:53
Kατσε αυτο υπαρχει στην πραγματικοτητα ή το εκανε καποιος για πλακα?
Δυστηχως φαινεται αληθινο...

Melnibonian
11-09-2010, 06:39
Πάντως εγώ τα τικάρησα όλα......
Υ.Γ.ανυπόγραφο έντυπο είναι,ούτε γιαστείο δεν το παίρνουμε στα σοβαρά (σχήμα οξύμωρο?lol)

nikon
11-09-2010, 08:12
Καλά όχι ότι δεν θα το υπέγραφαν πολλοί "σκληροπυρηνικοί" μέσα από την εκκλησία.

jimspy
11-09-2010, 09:17
den ksero an einai alithino alla an to psaksei se diafora xristianika forum polloi lene oti kykloforoyse eyreos sta kathxitika thn periodo ths xoyntas k protitera.....pantos exoyme k ton antistoixo odhgo gia enhlikes......
http://orthodoksi-pisti44.blogspot.com/

desperate_gamer
11-09-2010, 17:25
Μήπως είπες τον παπά της ενορίας σου κηφήνα;

Αν τον είπε μ.... δεν μετράει για αμαρτία;

geodlord7
11-09-2010, 21:02
Πο πο, τραγικός ο κατάλογος.... αλλά εντάξει παιδιά, αυτά δεν ισχύουν και ούτε επιβάλλονται στις μέρες μας.... το πολύ-πολύ να τα δεις σε καθολικές οικογένειες στο Texas, Louisiana, Mississipi κτλπ....

Valkyre
13-09-2010, 11:33
ελεος Θεε μου........ ελεος............................................. ...............................................

badboyfriend
14-09-2010, 00:03
^^χρησιμοποίησες το όνομα του θεού επί ματαίω!
να τσεκάρεις το αντίστοιχο κουτάκι.

Αλήθεια, αν πιάσεις 5+1 κερδίζεις το τζάκποτ?

dromader
20-09-2010, 13:59
2000 Χρονια ψευτιας μισαληθειας αιματοβαμμενης αγαπης .Αν έβλεπε μονο μια στιγμη ο ιησους οτι γινετε σημερα απο το ιερατειο και θα εφευγε τρεχοντας .

stel06
27-09-2010, 04:13
πιστευε και μη ερευνα δεν τα ειπαν για πλακα
απλα αυτα που μας λεει η εκκλησια ειναι καπως υπερβολικα και σε κανουν να νιωθεις ενοχος ακομη και αν ριξεις κανα κερατο τη γυναικα σου
ολα στο προγραμμα ειναι :)

jimspy
06-10-2010, 20:09
«Ιερό» δάνειο για αγορά μετοχών της Εθνικής

Η Εκκλησία της Ελλάδος δανείζεται 26 εκατ. ευρώ για να μετάσχει στην αύξηση κεφαλαίου της τράπεζας

Τετάρτη 6 Οκτωβρίου 2010



Με δάνειο από το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο ύψους 26 εκατ. ευρώ συμμετέχει η Εκκλησία της Ελλάδος στην αύξηση κεφαλαίου της Εθνικής Τράπεζας. Η τελική απόφαση για συμμετοχή στην αύξηση ελήφθη χθες από τη Σύνοδο της Ιεραρχίας (φωτογραφία) και το επόμενο διάστημα η Εκκλησία θα προχωρήσει στην ολοκλήρωση της σύναψης δανείου προκειμένου να μπορέσει να αντιμετωπίσει το κόστος της αγοράς. Οπως επισήμανε ο εισηγητής και πρόεδρος της Επιτροπής Οικονομικών της Εκκλησίας, Μητροπολίτης Ιωαννίνων κ. Θεόκλητος, ο οποίος είναι εκπρόσωπος της Εκκλησίας στο διοικητικό συμβούλιο της Εθνικής, «η τιμή εκδόσεως της μετοχής είναι αρκετά ελκυστική, η Εκκλησία δεν πρέπει να απολέσει την δεσπόζουσα θέσιν που κατέχει εις την μετοχικήν σύνθεση».

Η Ιεραρχία έλαβε την απόφαση για συμμετοχή στην αύξηση χωρίς αντιπαραθέσεις και επέμεινε στην ανάγκη δανειοδοτήσεως αφού όπως προκύπτει από τα οικονομικά στοιχεία τα έσοδά της εξαιτίας της οικονομικής κρίσης σταδιακά μειώνονται. Ως εκ τούτου απευθύνθηκε σε όλες τις μεγάλες τράπεζες για τη λήψη δανείου με ενέχυρο τις μετοχές της Εθνικής (μετοχοδάνειο) πλην όμως ανταποκρίθηκε μόνο το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο.

Η κρίση που πλήττει τη χώρα μας αποτελεί το κύριο αντικείμενο της ετήσιας τακτικής συνεδρίασης της Συνόδου της Ιεραρχίας και όλοι οι μητροπολίτες αναμένουν με ενδιαφέρον τις εισηγήσεις των Μητροπολιτών Σιατίστης κ. Παύλου και Δημητριάδος κ. Ιγνατίου οι οποίοι θα προτείνουν τα μέτρα που πρέπει να ληφθούν για να υποστηριχθούν όλες οι κοινωνικές ομάδες που δοκιμάζονται.






http://asset.tovima.gr/assetservice/Image.ashx?c=16060192&r=0&p=0&t=0&q=100&v=1&s=1&w=310&h= (http://asset.tovima.gr/assetservice/Image.ashx?c=16060192&r=0&p=0&t=0&q=100&v=1&s=1&w=1000)





http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=1&artId=318221&dt=06/10/2010


to koinoniko ergo ths ekklhsias se epoxes dyskoles kala kratei......amin...

HarrisDo
06-10-2010, 20:22
http://3.bp.blogspot.com/_aq9EQsNHMZw/S78-nNK9JgI/AAAAAAAAB50/YPI7B7eMjwE/s640/izqhds.jpg



ΑΓΑΠΗΤΟ μου παιδί.
Τώρα πού πρόκειται νά πάς γιά νά εξομολογηθείς, σκέψου πρίν πας στον εξομολόγο μήπως έχεις κάνει κάποιο αμάρτημα από αυτά πού σού γράφουμε παρακάτω, καί υπογράμμισέ τα ή βάλε ένα μικρό σημάδι γιά νά τά προσέξεις καί νά τα πεις στον εξομολόγο. Ακόμα προσευχήσου ο καλός Θεός νά σε φωτήσει νά θυμηθείς όλα σου τά αμαρτήματα καί νά τά εξομολογηθείς με είλιχρίνεια.

ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΗΣ
Μήπως λές ψέματα, έστω καί γιά αστείο:
Μήπως τραγουδάς αισχρά τραγούδια, που άκούς στο ραδιόφωνο
Μήπως αντιμιλάς στους γονείς – διδασκάλους - μεγαλύτερους;
Μήπως ορκίζεσαι στο όνομα τού Θεού καί των Αγίων;
Μήπως βλαστήμησες ποτέ για τά θεία ή λές : - α στο διάβολο;
Μήπως λες υπερήφανα λόγια γιά τον εαυτό σου;

ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΤΙΩΝ
Μήπως βλέπεις άσχημα έργα στήν τηλεόραση;
Μήπως βλέπεις ακατάλληλα κινηματογραφικά έργα;
Μήπως διαβάζεις περιοδικά καί βιβλία, πού δεν σε ωφελούν.
Μήπως δέν διαβάζεις τήν Αγία Γραφή;

ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΤΩΝ ΑΥΤΙΩΝ
Μήπως σ’ αρέσει ν' άκούς τραγούδια κοσμικά τού ραδιοφώνου;
Μήπως σ’ αρέσει ν ακούς αισχρά λόγια από μεγάλους καί μικρούς; Μήπως ακούς νά κατηγορούν τόν Χριστό μας καί νά τον βλασφημούν καί δεν διαμαρτύρεσαι;
Μήπως ακούς να κατηγορούν αδίκως τους άλλους και δεν μιλάς;

ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ
Μήπως κλέβεις ξένα πράγματα από το σπίτι καί το σχολείο;Μήπως κτυπάς τους μικρότερους συμμαθητές καί αδελφούς σου;Μήπως κάνεις αισχρές χειρονομίες στον εαυτό σου και τους άλλους;
Μήπως δεν κάνεις το σταυρό σου καλά και ευλαβικά;
Μήπως μουτζώνεις τούς άλλους;

ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ
Μήπως πηγαίνεις στα θέατρα καί κινηματογράφους;
Μήπως πηγαίνεις στα πάρτυ και χορεύεις αμαρτωλούς χορούς;
Μήπως κλωτσάς τους Φίλους σου καί τα αδέλφια σου;
Μήπως δεν πηγαίνεις κάθε Κυριακή στήν έκκλησία καί στο κατηχητικό;
Διάφορα άλλα αμαρτήματα:
Μήπως δεν κάνεις κάθε μέρα τήν προσευχή σου;
Μήπως δεν υπακοούς στούς γονείς σου;
Μήπως δεν μελετάς τά μαθήματα σου;
Μήπως δεν τηρείς τίς νηστείες που ορίζει ή Εκκλησία μας;
Μήπως δεν κοινωνείς συχνά τά άχραντα Μυστήρια;
Μήπως ντύνεσαι μασκαράς τίς αποκριές;
Μήπως δεν κάνεις ελεημοσύνη στούς πτωχούς ανθρώπους;
Μήπως είπες τον παπά της ενορίας σου κηφήνα;


Διάφορα πορίσματα

Μήπως αυτός που έγραψε τον κατάλογο είναι μ******? (οχ..αμάρτησα τώρα..πάω για εξομολόγηση..)..αν και αφού είναι εποχή χούντας δικαιολογείτε..αλλά αλήθεια απο τόσο παλιά κρατάνε τα πάρτι με χορούς αμαρτωλούς και η τηλεόραση?..γιατί περίπου το '75 μπήκε η τηλεόραση σε όλα τα σπίτια..και 2 σταθμοί υπήρχαν!!

dimitrisasp
06-10-2010, 21:17
Κατι τετοια κανει η εκκλησια και βγαζει ανθρωπους ρομποτ με παροπιδες ΝΑ!!!

GRZEUS
07-10-2010, 23:26
Θρησκεία είναι ανάσα καταπιεσμένου ζώου , είναι καρδιά άκαρδου
κόσμου ,έιναι πνέυμα αναισθητού καθεστώντος . Θρησκεία είναι όπιον του
λαού.Κ.Μαρκς


Μόλις
ο πρώτος απατεώνας συνάντησε τον πρώτο βλάκα, ο πρώτος θεός γεννήθηκε


Chief Pontiac,
Ινδιάνος αρχηγός.« Ηρθαν
με μία βίβλο και την θρησκεία τους, έκλεψαν τη γη μας, έσπασαν το
<πνεύμα> μας και
τώρα μας λένε πως πρέπει να δοξάσουμε τον . . . Κύριο που σωθήκαμε! »


Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα. Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία

GRZEUS
07-10-2010, 23:27
Γιατί μια γυναίκα δεν μπορεί να πάει στην εκκλησία να κοινωνήσει, να βαφτίσει, όταν έχει την περίοδο
της ? Μήπως ο Θεός δεν είχε πλάσει την εμμηνόρροια ? Δεν είναι μια
βασική λειτουργία στον βιολογικό κύκλο της γυναίκας ?

GRZEUS
07-10-2010, 23:32
ΠΑΤΡΙΔΑ,
ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΠΟΡΙΠΤΕΤΑΙ ΑΝ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ ΔΕΝ ΤΑ
ΕΧΕΙΣ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΡΙΠΤΩ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ. ΕΧΩ ΠΑΤΡΙΔΑ ΟΛΗ ΤΗ ΓΗ, ΕΙΜΑΙ
ΑΘΡΗΣΚΟΣ, ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ή ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ
ΚΑΝΕΙ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ? ΚΑΙ ΜΗ ΜΕ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ
...ΓΟΝΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΜΕ...ΣΑ ΜΑΣ, ΓΟΝΕΙΣ ΤΕΡΑΤΑ!!ΣΤΗΡΙΖΩ ΤΟ ΤΡΙΠΤΥΧΟ : ΠΑΙΔΕΙΑ, ΥΓΕΙΑ, ΣΕΒΑΣΜΟΣ.

.................................................. .................................................. ...........
Η ΘΑΜΜΕΝΗ ΕΛΛΑΔΑ Συγγραφέας: Γιάννης Λάζαρης Η διαταγή των χριστιανών βυζαντινών αυτοκρατόρων ήταν ρητή: «ες έδαφος φέρειν»
κι από τότε (δ΄ αι. μ.Χ.) και για πολλούς αιώνες μανιασμένα πλήθη
ρασοφόρων ισοπέδωναν ο,τιδήποτε θύμιζε τον ωραιότερο Πολιτισμό, που
γεννήθηκε ποτέ στη Γη.
Βασικός τους στόχο...ς ήταν η Ελλάδα και οι ναοί της. Γκρέμισαν κι
ισοπέδωσαν όσους ελληνικούς ναούς τούς επέτρεπαν οι ελάχιστες
μεσαιωνικές τεχνικές τους γνώσεις και στη θέση τους έκτισαν
χριστιανικούς. Ολόκληρες πόλεις έχασαν την ελληνική φυσιογνωμία τους κι
απέκτησαν μορφή βυζαντινότροπη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί η επί
χιλιετίες κατοικούμενη Θεσσαλονίκη, στην οποία δεν υπάρχει ούτε για
δείγμα κατάλοιπο κάποιου αρχαίου Ελληνικού ναού αντιθέτως όμως, υπάρχουν
πάμπολλοι χριστιανικοί ναοί.
Για όσους ναούς δεν είχαν τις δυνατότητες να γκρεμίσουν, τούς
κατέστρεφαν μερικώς -όσο μπορούσαν- και τους μετέτρεπαν σε
χριστιανικούς. Ούτε ο Παρθενώνας διέφυγε του μίσους τους, ο οποίος
μετετράπη σε ...Παναγιά Αθηνιώτισσα.
Το βιβλίο αυτό, που περιέχει εκατοντάδες έγχρωμες φωτογραφίες από ένα
μεγάλο μέρος της Ελλάδας, αποτελεί ένα φωτογραφικό οδοιπορικό των
θλιβερών καταστροφών των Ελληνικών ναών από τους χριστιανούς. 200 σελίδες, 355 έγχρωμες φωτογραφίες, αρχείο μορφής pdf (60 ΜΒ).


http://www.freeinquiry.gr/pro.php?id=147

dimitrisasp
07-10-2010, 23:33
Γιατί μια γυναίκα δεν μπορεί να πάει στην εκκλησία να κοινωνήσει, να βαφτίσει, όταν έχει την περίοδο
της ? Μήπως ο Θεός δεν είχε πλάσει την εμμηνόρροια ? Δεν είναι μια
βασική λειτουργία στον βιολογικό κύκλο της γυναίκας ?

O Θεος σιχαινεται τα αιματα.. Γι αυτο εστειλε τον Χρηστο στη θεση του..

GRZEUS
07-10-2010, 23:43
Τις
καθημερινές, ξυπνάς μόνος σου, με ξυπνητήρι.

Μια Κυριακή που θέλεις να
σηκωθείς πιο αργά, σε ξυπνάνε με τσαμπουκά.
...
Με το έτσι θέλω.
Θες δε θες. Με καμπάνες.


Εάν
γινόταν δημοψήφισμα για χωρισμό κράτους – εκκλησίας, πρέπει να ψηφίσουν
και

οι έφηβοι. Έχουν άποψη, όχι τα μικρότερα σε ηλικία που ακόμα επηρεάζονται από το
...περιβάλλον το οικογενειακό. Και για να απαντήσω στο ερώτημα, ότι είναι παιδιά, ας σκεφτούμε, όταν
μηνών τους βάζαμε την ταμπέλα Χ.Ο. ήτανε πιο ώριμα ?
Δεν μπορώ να καταλάβω, οι χριστιανοί, δεν γουστάρουν τους εβραίους. Αντίθετα, οι φιλελεύθεροι, οι εναλλακτικοί, οι προοδευτικοί, δεν έχουν
πρόβλημα.

Τους εξήγησε κανείς, ότι και ο
Γιάχβε, εβραίος ήταν ?


Καλόγεροι,
καλόγριες, έχουν κουκούλες, στα ράσα για να τις φοράνε.

Ο
σχεδιαστής της κουκούλας, είναι έτσι να βλέπουν μόνο μπροστά, σαν τα άλογα.
...
Ά-λογο:
δίχως λόγο, άποψη, σκέψη, ιδέα.

Με
παρωπίδες, αυτό που πρέπει, όχι αυτό που θέλεις.


Θες να χαιρετήσεις ιερέα?

Φιλάκι στο μάγουλο ή χειραψία.

Στο χέρι καθιερώθηκε-επιβλήθηκε στον μεσαίωνα απ’ τους βασιλιάδες για
...υποταγή.

HarrisDo
08-10-2010, 00:14
Τις
καθημερινές, ξυπνάς μόνος σου, με ξυπνητήρι.

Μια Κυριακή που θέλεις να
σηκωθείς πιο αργά, σε ξυπνάνε με τσαμπουκά.
...
Με το έτσι θέλω.
Θες δε θες. Με καμπάνες.


Εάν
γινόταν δημοψήφισμα για χωρισμό κράτους – εκκλησίας, πρέπει να ψηφίσουν
και

οι έφηβοι. Έχουν άποψη, όχι τα μικρότερα σε ηλικία που ακόμα επηρεάζονται από το
...περιβάλλον το οικογενειακό. Και για να απαντήσω στο ερώτημα, ότι είναι παιδιά, ας σκεφτούμε, όταν
μηνών τους βάζαμε την ταμπέλα Χ.Ο. ήτανε πιο ώριμα ?
Δεν μπορώ να καταλάβω, οι χριστιανοί, δεν γουστάρουν τους εβραίους. Αντίθετα, οι φιλελεύθεροι, οι εναλλακτικοί, οι προοδευτικοί, δεν έχουν
πρόβλημα.

Τους εξήγησε κανείς, ότι και ο
Γιάχβε, εβραίος ήταν ?


Καλόγεροι,
καλόγριες, έχουν κουκούλες, στα ράσα για να τις φοράνε.

Ο
σχεδιαστής της κουκούλας, είναι έτσι να βλέπουν μόνο μπροστά, σαν τα άλογα.
...
Ά-λογο:
δίχως λόγο, άποψη, σκέψη, ιδέα.

Με
παρωπίδες, αυτό που πρέπει, όχι αυτό που θέλεις.


Θες να χαιρετήσεις ιερέα?

Φιλάκι στο μάγουλο ή χειραψία.

Στο χέρι καθιερώθηκε-επιβλήθηκε στον μεσαίωνα απ’ τους βασιλιάδες για
...υποταγή.

Άπειρα ρεπ στα ποστ σου!!
Και εκεί που θα συμφωνήσω είναι για τον Γιαχβε..γιατί ουσιαστικά η Χριστιανική θρησκεία ξεκινησε από τις Εβραικές κοινότητες..άσχετο αν μετά έγινε ένας διαχωρισμός! Σημασία δεν έχει το σε ποιο θεό, ή με ποιον τρόπο πιστεύει κάποιος στο θεό..σημασία έχει γενικότερα η πίστη στο ανώτερο στοιχείο!

vasses
08-10-2010, 03:43
Τα παντα διεπωνται απο κανονες
Ετσι και η χριστιανικη θρησκεια εχει νομους-κανονες (διαθηκες κλπ) οποιος δεν τους τηρει δεν λεγεται χριστιανος


Με λιγα λογια ο περισσοτερος κοσμος που λεει οτι πιστευει στην χριστιανικη θρησκεια ειναι υποκριτες , γιατι επινοοει δικους του κανονες και τους δινει οτι ερμηνεια και εξηγηση θελει και το βαφτιζει χριστιανισμο .


Οταν πας να τους ρωτησεις γιατι δεν κανετε η δεν τηρειτε τα ευαγγελια (διαθηκες ) - διδασκαλια του χριστου ,σου δινουν δικες τους ερμηνειες , βεβαια γιατι ειναι χριστιανοι στα λογια αλλα απο την αλλη τους αρεσει η full αμαρτωλη κοσμικη ζωη :k020: (φαι - sex - απατη - καταναλωτισμος - φθονος - πλεονεξια - ζηλεια - γκομενες - ψεματα - ανταγωνισμος -πατημα επ πτωματων και αλλες απειρες αμαρτιες ) , συμφωνα με τους κανονες του χριστιανισμου παντα

Ποιος κανει σημερα ασκητικη ζωη απαλλαγμενος απο ολα αυτα?


ΚΑΝΕΝΑΣ :c030:


Χριστιανισμος και αηδιες καλυτερα πεστο αμαθεια μην πω κατι βαρυτερο και φαω ban

MajereMP44
08-10-2010, 13:53
τι να πρωτοσχολιασει κανεις στο τελευταιο ποστ...ΑΚΥΡΟ απο την αρχή μέχρι το τέλος του.δεν έχω κουράγιο να γράψω τα λάθη που βλέπω στην όποια επιχειρηματολογία σου.αν θεωρηθεί προκλητικό το ποστ μου να σβηστεί αλλά δεν άντεξα να μην πω την αντίθεση μου,έστω.

vasses
08-10-2010, 20:31
Η χριστιανική θρησκεία ονομάζει Κανονικά Βιβλία ή κανονα, το σύνολο των ιερών κειμένων που περιέχουν την αυθεντική αποστολική παράδοση και πίστη, όπως αυτή βιώθηκε στην πορεία της Εκκλησίας. Ως κριτήριο για τον έλεγχο της αυθεντικότητας της πίστης χρησιμοποίησαν την Αγία Γραφή και την εκκλησιαστική Ιερή Παράδοση και όσα σχετικά βιβλία εξαιρέθηκαν από τον Κανόνα

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82_% CE%9A%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BD%CE%B1%CF%82 (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82_% CE%9A%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BD%CE%B1%CF%82)

Ποιος τα τηρει ολα αυτα :makefun:, εδω δεν ξερουν καν τι γραφουν μεσα , ασε που απαγορευονται να μεταφραστουν στην δημοτικη :censored: και με την βουλα του συνταγματος (αρθρο 3 παρ 3)


Το κείμενο της Αγίας Γραφής τηρείται αναλλοίωτο. Η επίσημη μετάφρασή του σε άλλο γλωσσικό τύπο απαγορεύεται χωρίς την έγκριση της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ελλάδας και της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας στην Κωνσταντινούπολη



αρ13 2.Κάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων. Η άσκηση της λατρείας δεν επιτρέπεται να προσβάλλει τη δημόσια τάξη ή τα χρηστά ήθη. Ο προσηλυτισμός απαγορεύεται.


αρ14 2.Ο τύπος είναι ελεύθερος. Η λογοκρισία και κάθε άλλο προληπτικό μέτρο απαγορεύονται.


Απο την μια εχουμε ανεξιθρησκεια και ελευθερια εκφρασης και απο την αλλη επισημη θρησκεια του κρατους ( υποχρεωτικος εκκλησιασμος - προσευχες στα σχολεια εικονες αγιων παντου ( προσηλυτισμος που συνοδευεται απο πλυση εγκεφαλου αρχης γενομενης απο τα σχολεια που διδασκεται παραποιημενη ιστορια στα μετρα της ορθοδοξης εκκλησσιας :censored: , λογοκρισια και ελεγχος στις ελεθευρες μεταφρασεις των αγιων γραφων στην δημοτικη , αφου χρειαζεται αδεια απο την ΔΙΣ
Να μην μαθει ο κοσμος το τι ρολο βαραγε ο γιαχβε και τα τσιρακια του :a018:


Τωρα πως γινεται ενα αρθρο του συνταγματος να ειναι αντισυνταγματικο και να αντιφασκει με αλλα αρθρα του ιδιου συνταγματος εχουμε παγκοσμια αποκλειστικοτητα


epic fail :a040:λεμε σε ολα τα επιπεδα

dimitrisasp
08-10-2010, 23:25
Απο την μια εχουμε ανεξιθρησκεια και ελευθερια εκφρασης και απο την αλλη επισημη θρησκεια του κρατους ( υποχρεωτικος εκκλησιασμος - προσευχες στα σχολεια εικονες αγιων παντου ( προσηλυτισμος που συνοδευεται απο πλυση εγκεφαλου αρχης γενομενης απο τα σχολεια που διδασκεται παραποιημενη ιστορια στα μετρα της ορθοδοξης εκκλησσιας :censored: , λογοκρισια και ελεγχος στις ελεθευρες μεταφρασεις των αγιων γραφων στην δημοτικη , αφου χρειαζεται αδεια απο την ΔΙΣ
Να μην μαθει ο κοσμος το τι ρολο βαραγε ο γιαχβε και τα τσιρακια του :a018:


Τωρα πως γινεται ενα αρθρο του συνταγματος να ειναι αντισυνταγματικο και να αντιφασκει με αλλα αρθρα του ιδιου συνταγματος εχουμε παγκοσμια αποκλειστικοτητα


epic fail :a040:λεμε σε ολα τα επιπεδα

Οχι φιλε και γω κατα της εκκλησιας και των λοιπων αλλα επειδη το εδωσα
προσφατα το μαθημα (Συνταγματικο δικαιο:ατομικα δικαιωματα :P :P) τιποτα
δεν ειναι υπχρεωτικο. Η θρησκευτικη εκπαιδευση εναποκειται στη γονικη
μεριμνα οποτε μαλλον στους γονεις πρεπει να τα ριξεις που κι αυτοι ομως
ετσι εχουν μαθει απο τους δικους τους κλπ.. Το οτι ειναι επισημη η θρησκεια
εχει να κανει με την παραδοση λεει και την προσφορα της χριστανικης
ορθοδοξης εκκλησιας στην Ελλαδα κατα την ιστορια της. Αν θελεις αυριο
μεθαυριο λες στο σχολειο οτι δεν θελω το παιδι μου να συμμετεχει στο
μαθημα των θρησκευτικων που αυτο ειναι κατι που υποβαλλει πολλα παιδια
στο να προσεξουν μονο το χριστιανισμο (οπως θα πρεπε να λεγεται και το
μαθημα)..

Επεσε και στις εξετασεις το θεμα οποτε ελπιζω να το περασα :P :P

le_71
08-10-2010, 23:49
Ξεκίνησες ένα thread, μόνο και μόνο για να βγάλεις όση χολή έχεις για ένα θέμα με το οποίο είσαι πολύ μικρός (σε αξία όχι σε ηλικία) για να ασχοληθείς. Εύχομαι να είσαι πάντα καλά εσύ και αυτοί που αγαπάς ώστε να μη χρειαστείς ποτέ να ζητήσεις τη βοήθεια Της.

Desmond
09-10-2010, 14:34
Αν θελεις αυριο
μεθαυριο λες στο σχολειο οτι δεν θελω το παιδι μου να συμμετεχει στο
μαθημα των θρησκευτικων που αυτο ειναι κατι που υποβαλλει πολλα παιδια
στο να προσεξουν μονο το χριστιανισμο (οπως θα πρεπε να λεγεται και το
μαθημα)..

Ακριβώς.Στην Β' Λυκείου σε κάποια φάση στο μάθημα ζήτησα τον λόγο και έκανα την ένσταση οτι αυτό δεν είναι μάθημα θρησκευτικών αλλά κατήχηση και προσηλυτισμός.Το αποτέλεσμα ήταν να πάρω 07 (εφτά) στο τρίμηνο!Lol!

dimitrisasp
09-10-2010, 16:37
Ακριβώς.Στην Β' Λυκείου σε κάποια φάση στο μάθημα ζήτησα τον λόγο και έκανα την ένσταση οτι αυτό δεν είναι μάθημα θρησκευτικών αλλά κατήχηση και προσηλυτισμός.Το αποτέλεσμα ήταν να πάρω 07 (εφτά) στο τρίμηνο!Lol!

Καλα αυτο δεν εχει να κανει με το Συνταγμα. Εχει να κανει με το οτι επεσες
σε τρομπα καθηγητη.. Πρεπει να μαθουν ολοι τα δικαιωματα τους..

Desmond
09-10-2010, 17:36
Καλα αυτο δεν εχει να κανει με το Συνταγμα. Εχει να κανει με το οτι επεσες
σε τρομπα καθηγητη.. Πρεπει να μαθουν ολοι τα δικαιωματα τους..
Καλά, εννοείται!Εγώ για το αστείο της υπόθεσης το έγραψα.

OfftopicΤο σύνταγμα με τις αναθεωρήσεις αποδυναμώνεται συνεχώς μέχρι που να φτάσει να μην έχει καμία αξία.Εσύ βέβαια λόγω αντικειμένου θα έχεις σωστότερη άποψη πάνω σε αυτό.

HarrisDo
09-10-2010, 17:40
Καλα αυτο δεν εχει να κανει με το Συνταγμα. Εχει να κανει με το οτι επεσες
σε τρομπα καθηγητη.. Πρεπει να μαθουν ολοι τα δικαιωματα τους..


Ακριβώς.Στην Β' Λυκείου σε κάποια φάση στο μάθημα ζήτησα τον λόγο και έκανα την ένσταση οτι αυτό δεν είναι μάθημα θρησκευτικών αλλά κατήχηση και προσηλυτισμός.Το αποτέλεσμα ήταν να πάρω 07 (εφτά) στο τρίμηνο!Lol!

Μα δεν είναι θέμα καθηγητή! Είναι θέμα συντάγματος! Τα θρησκευτικά είναι ένα μάθημα που απλώς σε ενημερώνει για τις διάφορες θρησκείες, τα πιστεύω τους κλπ ώστε όταν βγείς στην κοινωνία να έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη για κάθε θρησκεία! Αυτή τη στιγμή στα σχολεία το μόνο που διδάσκεται είναι η Χριστινική θρησκεία, η λατρεία και το ότι είναι η μόνη ορθή και σωστή θρησκεία! Το μάθημα έχει χάσει κάθε αξία! Αντί να μιλά με αντικειμενικό τρόπο και να αναφέρει και τα σκάνδαλα, και τις πτώσεις και αδυναμίες της Χριστιανικής πίστης ανα τους αιώνες, το μόνο που δείχνει είναι την θετική πλευρά!!

dimitrisasp
09-10-2010, 18:26
^^ Στην ουσια ελαφρυς προσηλυτισμος γινεται που ειναι και αντισυνταγματικο. Αλλα
κανεις δεν ενοχλειται γιατι κανεναν δεν τον νοιαζει το θεμα. Δεν βλεπουν οτι ειναι
μονοπλευρη γνωση γιατι δεν ξερουν αλλου ειδους γνωση και με ολα αυτα που γινονται
γυρω μας ειναι ακομα χειροτερα..

Καλα Desmond το Συνταγμα ειναι τραγικη ιστορια.. Το τι τρυπακια υπαρχουν μεσα για τους
λιγους. Αλλα και το ποσα πραγματα δεν ξερουμε για τα δικαιωματα μας ειναι τραγικο..

nikon
09-10-2010, 18:42
Πως δεν ενοχλείται κανείς ενοχλήθηκαν οι :priest: γιατί λέει στα βιβλία έχουν εντοπίσει «ση&#181;άδια αποχριστιανοποίησης» και θέλουν να τα τσεκάρουν.:d040g:

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=41&nid=1231061928

HarrisDo
09-10-2010, 19:52
Κάποιοι &#181;ητροπολίτες ανέφεραν ότι &#181;ία από τις αιτίες της «ηθικής και πνευ&#181;ατικής κρίσης» είναι και τα προβλή&#181;ατα στην Παιδεία και η «αποχριστιανοποίηση των βιβλίων».

Μάλιστα, &#181;ητροπολίτες ανέφεραν παραδείγ&#181;ατα σχολικών βιβλίων όπου γίνονται αρνητικά σχόλια για την Εκκλησία. Άλλοι πρόσθεσαν πως έχουν παρατηρήσει προβλή&#181;ατα στα βιβλία των θρησκευτικών και της Ιστορίας.

Ακριβώς το αντίθετο γίνετε..δηλαδή εως που θέλουν να φτάσουν! Να θεωρούμε τους ιερείς βασιλειάδες και επίγειους θεούς!?? Όλα αυτά γίνονται για τα συμφέροντα της Εκκλησίας..

jimspy
13-10-2010, 13:24
http://twitter.com/churchofgreece
giati k to internet einai xopos pneymatikotitas.....

anameno k selida sto facebook

nikon
13-10-2010, 13:27
Δεν είναι του σατανά όλα αυτά;;;;

jimspy
13-10-2010, 13:37
HTAN....h ekklhsia mas einai edo gia na kanei k to twitter promaxona toy xristianismoy k toy fotos

Desmond
13-10-2010, 14:40
"Following" είναι και το astynomia.gr!Χαχα!

dimitrisasp
13-10-2010, 15:26
Και το ιντερνετ του Θεου ειναι. Ενα απο τα μεγαλα του σχεδια για την ανθρωποτητα (internet porn included)

wesker
15-10-2010, 21:33
Και το ιντερνετ του Θεου ειναι. Ενα απο τα μεγαλα του σχεδια για την ανθρωποτητα (internet porn included)

Ευλόγησον....:priest:

GRZEUS
30-10-2010, 21:43
ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ τον χριστιανισμό γιατί κατάντησε την ΕΛΛΑΔΑ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ, τον τελευταίο τροχό τη ΕΥΡΩΠΗΣ σε πανεπιστημιακό επίπεδο, παιδεία γενικότερα, σε αξίες, σε οργάνωση, αλλά πρώτο σε διαφθορά, τεμπελιά, απάτη, αδιαφορία ως προς τα κοινά (μόνο σε συζητήσεις άνευ ουσίας, για να περνάει η ώρα!). ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΘΕΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ, ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ (βλ. ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ.

http://www.athriskos.gr/modules/news/article.php?storyid=290



http://www.athriskos.gr/modules/news/article.php?storyid=1387

spiderpo
31-10-2010, 12:10
Εγω Έχω να πω ότι ο Χριστιανισνός σκοτώνει κάθε μέρα την Ελλαδα τα τελευταία 2000 χρόνια. Ο Κισινγκερ είχε πει πως για να εξολοθρευσεις τον έλληνα αρκεί να του καταστρεψεις θρησκεία, γλώσσα και ιστορία. Τη θρησκεία την κατέστρεψαν πριν 2000 χρόνια. Τη γλώσσα τα τελευταία χρόνια με τα γκρικλις αλλα και με το μονοτονικο και Τέλος την ιστορία την χτυπάνε διαχρονικά και μου φαίνεται έχουν πετύχει πολλά.

mobster21
31-10-2010, 12:39
και γιατι δεν χρησιμοποιεις ΕΣΥ πολυτονικο συστημα στο post σου???

τονους εστω???

γιατι το να υποστηριζουμε οτι μας χτυπανε παντα οι ΑΛΛΟΙ και εμεις να κανουμε τα ιδια...

δεν λεει και πολλα στην τελικη σε καποιον που σε διαβαζει...

spiderpo
31-10-2010, 14:03
Γράφω από το iphone και Είναι διαφορετικό να βάλεις τόνο απ&#180; ότι στον υπολογιστή και δυσκολεύομαι να βάζω σε όλες τις λέξεις. Στον υπολογιστή έχω πολυτονικό αλλά ακόμα δεν Έχω μάθει απ&#180; έξω πως να το χρησιμοποιώ, προσπαθώ όμως. Εγώ τα γεγονότα λέω δεν έχω αναπτύξει κάποια δικιά μου θεωρία περί χριστιανισμού. ψάξε, διάβαζε και Έλα να κάνουμε διάλογο. Το να μου λες δεν αξίζει να διαβάζει κανείς αυτά που λέω Είναι πολύ άστοχο.

dimitrisasp
31-10-2010, 17:01
H θρησκεια δεν καταστρεφει τον Ελληνα, την ανθρωποτητα ολη καταστρεφει.. Αλλο η πιστη..

mobster21
31-10-2010, 17:34
Γράφω από το iphone και Είναι διαφορετικό να βάλεις τόνο απ&#180; ότι στον υπολογιστή και δυσκολεύομαι να βάζω σε όλες τις λέξεις. Στον υπολογιστή έχω πολυτονικό αλλά ακόμα δεν Έχω μάθει απ&#180; έξω πως να το χρησιμοποιώ, προσπαθώ όμως. Εγώ τα γεγονότα λέω δεν έχω αναπτύξει κάποια δικιά μου θεωρία περί χριστιανισμού. ψάξε, διάβαζε και Έλα να κάνουμε διάλογο. Το να μου λες δεν αξίζει να διαβάζει κανείς αυτά που λέω Είναι πολύ άστοχο.

να διαβαζεις ξερεις???

ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ εχω γραψει εγω οτι δεν αξιζει να διαβαζει κανεις αυτα που λες???

πες μου ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ???

και φυσικα δεν λες κατι δικο σου... λες αυτα που διαβαζεις απο τα βιβλια που επιλεγεις να ενημερωθεις για την ιστορια...

και δηλαδη - ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΘΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ - εξηγησε μου ή μαλλον απεδειξε μου οτι οι αρχαιοι Ελληνες δεν κατεστρεψαν ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ναο προηγουμενης θρησκειας προηγουμενου λαου απο αυτον σε ΟΠΟΙΝΔΗΠΟΤΕ τοπο και χρονο δραστηριοποιηθηκαν...

γιατι το να αναπαραγουμε την ιστορια απο την στιγμη που μας βολευει και μετα ειναι μαλλον δειγμα συμπλεγματικο...

ηρθε ο κακος χριστιανισμος και κατεστρεψε τους καλους Ελληνες...

και οι καλοι Ελληνες δωδεκαθεϊστες εγιναν κακοι Ελληνες χριστιανοι...

το αλλο με τον Τοτο το ξερεις???

και προς Θεου... διαλογο ΔΕΝ θελω να κανω... με κανεναν...

τελος απο μενα.-

mobster21
31-10-2010, 17:36
Έχω μάθει απ&#180; έξω πως να το χρησιμοποιώ


η λεξη "πως" σε αυτη την χρηση θελει τονο...

ουτε γραμματικη ξερεις λοιπον...

spiderpo
31-10-2010, 17:54
η λεξη "πως" σε αυτη την χρηση θελει τονο...

ουτε γραμματικη ξερεις λοιπον...

Όπως είπα Γράφω απο iPhone και αν δεν αναγνωρίζει μια λέξη τη μεταφραΖει στην πλησιέστερη προς αυτή. Στο μόνο που δεν δέχομαι μαθήματα Είναι σε αυτόν τον τομέα.

spiderpo
31-10-2010, 17:59
να διαβαζεις ξερεις???

ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ εχω γραψει εγω οτι δεν αξιζει να διαβαζει κανεις αυτα που λες???

πες μου ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ???

και φυσικα δεν λες κατι δικο σου... λες αυτα που διαβαζεις απο τα βιβλια που επιλεγεις να ενημερωθεις για την ιστορια...

και δηλαδη - ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΘΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ - εξηγησε μου ή μαλλον απεδειξε μου οτι οι αρχαιοι Ελληνες δεν κατεστρεψαν ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ναο προηγουμενης θρησκειας προηγουμενου λαου απο αυτον σε ΟΠΟΙΝΔΗΠΟΤΕ τοπο και χρονο δραστηριοποιηθηκαν...

γιατι το να αναπαραγουμε την ιστορια απο την στιγμη που μας βολευει και μετα ειναι μαλλον δειγμα συμπλεγματικο...

ηρθε ο κακος χριστιανισμος και κατεστρεψε τους καλους Ελληνες...

και οι καλοι Ελληνες δωδεκαθεϊστες εγιναν κακοι Ελληνες χριστιανοι...

το αλλο με τον Τοτο το ξερεις???

και προς Θεου... διαλογο ΔΕΝ θελω να κανω... με κανεναν...

τελος απο μενα.-

δεν λεει και πολλα στην τελικη σε καποιον που σε διαβαζει...

Αυτό είπες. Μπορεί να ήθελες να πεις κάτι άλλο. Λοιπόν η θρησκεία της "αγάπης" σε θέλει δούλο της και στο όνομά της έχουν γίνει οι μεγαλύτερες σφαγές. Διάβασε την καινή διαθήκη (Όχι μεταφρασμένη) και θα καταλάβεις Γιατί μισούν τον Ελληνισμό. Όλους τους διωγμούς και τις σφαγές τις έκαναν οι Ρωμαίοι Όχι οι ΕΛΛΗΝΕΣ.

spiderpo
31-10-2010, 18:02
Όσοι ΕΛΛΗΝΕΣ αρνιόντουσαν να γίνουν χριστιανοί τους σκοτώνανε. Όσοι υπέγραψαν να γίνουν ψυθίριζαν "το χριστό σου και την Παναγία σου" και από τότε έμεινε αυτή η βρισια Μέχρι σήμερα.

spiderpo
31-10-2010, 18:07
H θρησκεια δεν καταστρεφει τον Ελληνα, την ανθρωποτητα ολη καταστρεφει.. Αλλο η πιστη..

Η θρησκεία κατεστρψε τον ελληνισμό πριν από 2000 χρόνια και τώρα έχει απλωθεί σε όλο τον κόσμο. Πάντως μέχρι και στην επανάσταση του 21 πολλοί παπάδες αφόρισαν τις επαναστάσεις και ύστερα απο εκβιασμό ο παλαιών Πατρών Γερμανός την ευλόγησε...

tasioskis
31-10-2010, 18:13
Όσοι ΕΛΛΗΝΕΣ αρνιόντουσαν να γίνουν χριστιανοί τους σκοτώνανε. Όσοι υπέγραψαν να γίνουν ψυθίριζαν "το χριστό σου και την Παναγία σου" και από τότε έμεινε αυτή η βρισια Μέχρι σήμερα.


η βλασφημια απο τοτε ειναι? κοιτα τι μαθαινει κανεις εδω μεσα!!! νομιζα οτι ο πανουσης την εβγαλε πρωτος... Για πες κιολας σε παρακαλω, ποιος σκοτωσε καποιον επειδη δεν γινοταν χριστιανος? τι ντοκουμεντα ειναι ολα αυτα??

j.dnls
31-10-2010, 19:13
Υπατια.
Ενταξει, οχι επειδη δεν εγινε χριστιανη, αλλα φρικτο εγκλημα απο
χριστιανους με ηθικο αυτουργο, εναν που τιμαει η εκκλησια ως αγιο

spiderpo
31-10-2010, 19:33
Υπατια.
Ενταξει, οχι επειδη δεν εγινε χριστιανη, αλλα φρικτο εγκλημα απο
χριστιανους με ηθικο αυτουργο, εναν που τιμαει η εκκλησια ως αγιο

Να και ένας που με καταλαβαίνει.. Όλους όσους έσφαζαν κόσμο τους έκαναν αγίους εις το όνομά του θεού φυσικά.

j.dnls
31-10-2010, 19:50
Kαλα δε νομιζω πως ολοι οι αγιοι ηταν ηθικοι αυτουργοι εγκληματων κτλ,
αλλα οχι και πως ολοι οι αγιοι ηταν "αγιοι".
Παντα εχω την απορια πως εγινε καποιος αγιος, αλλα κανεις δεν
μου την εχει λυση

Απο κει και περα τι ψαχνεις φιλαρακι, οι μισοι θα λενε ασπρο οι αλλοι μισοι
μαυρο.
Απλα επειδη μου αρεσει αυτο το νημα, θελω και απ τις δυο πλευρες
να ακουσω γνωμες και επιχειρηματα

spiderpo
31-10-2010, 19:55
Η εκκλησία έχει τόση περιουσία που αν ήθελε θα μας έβγαζε από αυτήν την ψευτοκρίση.

odytsak
31-10-2010, 20:11
Xωρίς να έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση, ούτως ή άλλως ο καθένας έχει την άποψη του,
θέλω να πω πως η εκκλησία δεν διαφέρει σε τίποτα από μια εταιρία,
στόχος της είναι το κέρδος και πως θα πολλαπλασιαστεί αυτό.
Εξάλλου άνθρωποι την διοικούν, δεν θα γινόταν και διαφορετικά.

Τώρα που το σκέφτομαι (ας το παρουσιάσω σαν ανέκδοτο...)

Πως λέγεται η εταιρία που δεν κόβει αποδείξεις??? ΕΚΚΛΗΣΙΑ!!!

spiderpo
31-10-2010, 20:22
χαχαχαχα +1 στον οδυσσέα!! Πράγματι όταν βλέπω τους παπάδες στη γειτονιά μου να έχουν τις αμαξάρες τους δουλεύοντας (τον κόσμο κατά τη γνώμη μου) 1 ώρα κάθε κυριακή και πέρνοντας μπόνους από κανένα μνημόσυνο, ευχέλαιο κλπ και εγώ δουλεύόντας σα σκυλί να έχω ένα Fiatακι των 1000€ ε μου έρχεται να τους πάρω τα κεφάλια αν το φτάσω με μία κοιλιά που έχουν διαμέτρου 4 μέτρων...

GRZEUS
31-10-2010, 22:23
gia tin ipatia exete apolito dikaio.... i thriskeia pantos den vlaptei mono tin ellada alla oles tis xires tou kosmou... den to vlepo monoplevra to thema os pros tin ellada mono...... prepei kapote na katalavoume oti den mas xorizei tipota..... apla emeis oi ellhnes isos ksexorizoume apo tous allous sto oti eno o xristianismos mas ekane megalitero kako apo oti se alla ethnoi emeis eimaste autoi pou ton kanane kai simaia..... kai ton timamai...kai ton ekpaidevoumai....kai polla alla........
leuteria stous sklavomenous tis gis....

GRZEUS
31-10-2010, 22:28
kai kati pou afora emas pou kapote gennisame tin elletheria mesa apo tous arxaious filosofous alla simera ksexname....... einai apo to site mas kai mou arese opote to vazo edw......

Αν ο Αφρικανός τρέχει στην κλασική διαδρομή, είναι τιμημένος μαραθωνοδρόμος. Αν τρέχει στην Ερμού, είναι αλήτης αραπάς.

tasioskis
01-11-2010, 01:05
ρε παιδες ,μηπως , λεω μηπως εχετε μπερδευτει? το thread λεγαιτε περι θρησκειας ο λογος, ας αφησουμε λιγο την εκκλησια εξω απο δω, δηλ δεν μπορω να καταλαβω με τι τα εχετε πιο πολυ? με εκκλησια , η με θρησκεια?? και παρακαλω πολυ μη μου πειτε οτι το ενα φερνει το αλλο, οταν ενας γιατρος ειναι αλητης αλλαζουμε γιατρο δεν καθομαστε να πεθανουμε.

spiderpo
01-11-2010, 01:42
Ο Χριστιανισμός και οι Χριστιανοί όταν πήραν εξουσία την περίοδο του Κωσταντίνου με το διάταγμα των Μεδιολάνων αντί να πολεμήσουν τους ρωμαίους που τους διώκανε για 300 χρόνια εναντιωθηκαν στους Ελληνες που μόνο επιθετικοί δεν Ήταν. Μετά έγινε η εκκλησία και συνέχισε οργανωμένα το έργο αυτο.

tasioskis
01-11-2010, 02:39
σκοτος και εωσφορος δεν πανε μαζι, ειναι σαν να λες να ερθει ο ηλιος για να δουμε την νυκτα, ο εωσφορος φερνει το φως, την αυγη... αλλα τεσπα, οτι πεις...

ελα τωρα πες μας , θελεις να συμπληρωσει ποστς για να μπεις στις αγγελιες , ετσι δεν ειναι???

Desmond
01-11-2010, 03:51
ρε παιδες ,μηπως , λεω μηπως εχετε μπερδευτει? το thread λεγαιτε περι θρησκειας ο λογος, ας αφησουμε λιγο την εκκλησια εξω απο δω, δηλ δεν μπορω να καταλαβω με τι τα εχετε πιο πολυ? με εκκλησια , η με θρησκεια?? και παρακαλω πολυ μη μου πειτε οτι το ενα φερνει το αλλο, οταν ενας γιατρος ειναι αλητης αλλαζουμε γιατρο δεν καθομαστε να πεθανουμε.
Φίλε tasioskis, εδώ μου φαίνεται πως είσαι λάθος.Αν λεγόταν το thread "περί θεολογίας ο λόγος", θα είχες δίκιο.Από την στιγμή που είναι "περί θρησκείας", νομίζω οτι είναι πολύ λογικό να αναφέρονται τα πεπραγμένα της κάθε εκκλησίας.

PS.Ni dieu ni maitre ωρέ παληκάρια!Lol!

HELL1NAS
01-11-2010, 05:13
σκοτος και εωσφορος δεν πανε μαζι, ειναι σαν να λες να ερθει ο ηλιος για να δουμε την νυκτα, ο εωσφορος φερνει το φως, την αυγη... αλλα τεσπα, οτι πεις...

ελα τωρα πες μας , θελεις να συμπληρωσει ποστς για να μπεις στις αγγελιες , ετσι δεν ειναι???

κακό είναι ? έχεις δίκιο ως ένα βαθμό και στα δυο

HELL1NAS
01-11-2010, 05:23
Κοίτα σε τεχνικά θέματα έχω αρκετές γνώσεις είναι και ο τομέας μου και μπορώ να βοηθήσω με την άποψη μου. Άλλωστε θα δείς ότι τα περισσότερα ποστ τα έχω κάνει σε τεχνικά θέματα. Και θα συνεχίσω και μετά που θα συμπληρώσω τα 50. Δεν θέλω να μπώ μόνο στις αγγελίες έχω και αρκετές απορίες που θέλω να ποστάρω.

tasioskis
01-11-2010, 11:08
Φίλε tasioskis, εδώ μου φαίνεται πως είσαι λάθος.Αν λεγόταν το thread "περί θεολογίας ο λόγος", θα είχες δίκιο.Από την στιγμή που είναι "περί θρησκείας", νομίζω οτι είναι πολύ λογικό να αναφέρονται τα πεπραγμένα της κάθε εκκλησίας.

PS.Ni dieu ni maitre ωρέ παληκάρια!Lol!


Σχετικά με τον Εωσφόρο και το σκότος εσύ έκανες αυτόν το συνειρμό. Μυθολογικά αυτό που λές σημαίνει. Βέβαια τα ονόματα του Διαβόλου ή Σατανά είναι πάρα πολλά. Εγώ παροτρύνω όποιον αισθάνεται καταπιεσμένος και δεσμευμένος απο την εκκλησία και τους παπάδες να πάψει να είναι μέλος. Αν σε μια ομάδα ή παρέα δεν σου αρέσει φεύγεις. Γιατί να είσαι υποκριτής ? Να ασπαστούν τον Διάβολο. Που το κακό ? Το σκότος στην ψυχή έχει φιλοσοφική έννοια στην προκειμένη περίπτωση και θα τους βοηθήσει να αποβάλλουν τις ενοχές τους και τις αδυναμίες τους.


Desmond, η εκκλησια δεν ειναι θρησκεια, ειναι απλο οργανο της καθε θρησκειας που υπαρχει, την εκκλησια την κανω εγω και ο καθε εγω, δεν ειναι ο παπας της ενοριας ουτε ο αχριεπισκοπος, χωρις εμενα αυτοι δεν κανουν τιποτα απλα δεν υπαρχουν. Τωρα το να ακουω να μιλαμε για θρησκειες και να ακουω τα αστεια περι ειμαι αθεος-αθρησκος διοτι η εκκλησια εχει λεφτα, εχουν παπαδες που τον παιρνουν απο πισω κ.ο.κ. ειναι απλα γεοιοτητες (χωρις να θελω να θιξω κανεναν) απλα δεν πρεπει να συνδεθει η εκκλησια με τον ορο της θρησκειας. Και το ξαναλεω δεν μπορω απλα να διαγραψω ολοκληρο θεσμο της ιατρικης, δικαιοσυνης, μονο και μονο επειδη ενα μεγαλο ποσοστο του κλαδους τα παιρνουν, ετσι δεν ειναι.Πιστευεις σε θεο που ειναι ιδεα, οχι σε τσιμεντο που ειναι η εκκλησια.



HELL1NAS, δεν ειναι συνειρμος ειναι ειναι ακριβω αυτο που σημαινει, μιλησες για εωσφορο και σκοτος,ε! οσο και να το πιεσουμε δεν κολλαει.
Μην παροτρυνεις ειναι προσηλυτισμός(αυτο ναι ειναι συνειρμος.λολ)

Desmond
01-11-2010, 11:40
Σαφώς και κανένας παπάς δεν πρόκειται να με κάνει να μην πιστεύω ή το αντίθετο.Εξάλλου υπάρχουν και παπάδες που κάνουν απίστευτο κοινωνικό έργο μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας.Η πίστη είναι καθαρά θέμα πνευματικότητας και εσωτερικής αναζήτησης του κάθε ατόμου ξεχωριστά.
Όταν όμως η εκκλησία (όχι ως ποιμνίο αλλά ως οργανισμός) προσπαθεί να μου επιβληθεί σε κάθε στιγμή της κοινωνικής μου ζωής από την στιγμή που γεννιέμαι μέχρι το τι θα απογίνει το σώμα μου μετά το θάνατο, έχω ένα θέμα.Ξέρεις, προσπάθησε να με εντάξει στους κόλπους της όταν άρχισα να περπατάω, έβγαζα άναρθρες κραυγές και το μυαλό μου ήταν λίγο πιο ανεπτυγμένο από του Bob σφουγγαράκι (και γω που νόμιζα ο δόλιος οτι όλα τα παιδιά είναι ευλογημένα έτσι κι αλλιώς)!Πολύ ύπουλο δε νομίζεις?
Άρα όπως καταλαβαίνεις δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με την οποιαδήποτε θρησκευτική πίστη του οποιουδήποτε ατόμου.Με τα προβλήματα που δημιουργεί ως οργανωμένος θεσμός στις ανθρώπινες κοινωνίες έχω τις ενστάσεις μου.

Cypher
01-11-2010, 16:56
Xωρίς να έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση, ούτως ή άλλως ο καθένας έχει την άποψη του,
θέλω να πω πως η εκκλησία δεν διαφέρει σε τίποτα από μια εταιρία,
στόχος της είναι το κέρδος και πως θα πολλαπλασιαστεί αυτό.
Εξάλλου άνθρωποι την διοικούν, δεν θα γινόταν και διαφορετικά.

Τώρα που το σκέφτομαι (ας το παρουσιάσω σαν ανέκδοτο...)

Πως λέγεται η εταιρία που δεν κόβει αποδείξεις??? ΕΚΚΛΗΣΙΑ!!!
η διαφορα τους ειναι οτι η μια εταιρεια παραγει κατι πχ ενα προιον και το πουλαει, ενω η εκκλησια παραγει κυριολεκτικα κοπανιστο αερα και πουλαει ψευτικη ελπιδα και γενικα ψεματα για το πως θα ζησεις τη ζωη σου, που θα πιστευεις... μεχρι και που θα πας μετα τον θανατο σου!!!

seriously αν υπαρχει κατι που μας δημιουργησε -Θεος/οι- σιγουρα δεν ειναι οπως τον λατρευουν οι θρησκειες, και σιγουρα δεν εχει αναγκη απο τα λεφτα μας.

criter
01-11-2010, 17:20
Eκκλησια σημαινει συγκεντρωση πολλων ανθρωπων που πιστευουν και προσευχονται στο Θεο χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι παντα ο Χριστιανισμος. Στην Ελλαδα το ποσοστο των Ορθοδοξων Χριστιανων ειναι το 98-99% του πληθησμου. Δεν νομιζω η εκκλησια να ζητησε ποτε λεφτα απο κανεναν και εχω την πεποιθηση οτι ο πλουτος της ειναι απο δωρεες πιστων επειδη προφανως ειδαν φως στην ζωη τους πιστευοντας στον Χριστο. Το τι λεει το καθε δογμα ή και το τι συμφεροντα παιζονται μεσα στην εκκλησια δεν εχει να κανει με την αληθεια και αυτα που λεει ο λογος του Θεου. Για τον Χριστιανισμο η κεφαλη της εκκλησιας ειναι ο Ιησους Χριστος και οχι ο παπας ο βενεδικτος ή ο πατριαρχης οπως φαινεται να ειναι.

Desmond
01-11-2010, 17:30
criter, δύο ενστάσεις: το 98% από που προκύπτει?Από το ποσοστό των ελλήνων που έχουν βαφτιστεί χριστιανοί ορθόδοξοι?Γιατί αν ισχύει αυτό τότε υπολογίζει και μένα σε αυτό το νούμερο.Έχω την εντύπωση πως οι Χ.Ο. είναι 6 με 7 στους 10.
Ένα μέρος της εκκλησιαστικής περιουσίας έχει προέλθει από τις δωρεές πιστών.Το μεγαλύτερο μέρος όμως έχει προέλθει από αλισβερίσια με την εκάστοτε εξουσία είτε λέγεται βυζαντινή είτε οθωμανική είτε ΝΔ κλπ.

criter
01-11-2010, 17:52
Αυτο Dez ειναι ενα στατιστικο στοιχειο που ισχυε μεχρι και πριν μερικα χρονια. Αυτο νομιζω διδασκεται και στα θρησκευτικα ακομα. Στην πραγματικοτητα ομως και με τον μπατε σκυλοι αλεστε τοπο μας σημερα, αλλα και με τις συγχρονες τασεις αποβαπτισμου που ερχονται απο εξω και το να μενουν ολοι μακρυα απο τις εκκλησιες, δεν νομιζω να ισχυει σε τετοιο ποσοστο, συμφωνω. Ολοενα και μικραινει αυτος ο αριθμος, αλλα απο την αλλη δεν νομιζω να εξαλιφθει και παντα η πλειοψηφια θα ειναι Χ.Ο.

HELL1NAS
01-11-2010, 17:54
Σχετικά με την περιουσία της εκκλησίας, αυτή υπάρχει πολύ πριν την ίδρυση του Ελληνικού κράτους το οποίο είναι πρόσφατο. κάπου λιγο μετά το 1860 δημιουργήθηκε. Την σεβάστηκαν Σαρακηνοί, Τούρκοι, Αιγύπτιοι, Βενετοί με βούλες βασιλιάδων και φιρμάνια πασάδων. Ο σύγχρονος κακομοίρης νεοέλληνας, αχόρταγος και στερημένος κυρίως πνευματικής τροφής, όπως είναι, θέλει να τα κατασπαράξει κι αυτά και μετά που δεν θα μείνει τίποτα, πάλι θα τρώει την σάρκα του.

Desmond
01-11-2010, 18:29
criter, δεν θα συμφωνούσες η επιλογή της όποιας θρησκείας να γίνεται από ενήλικα άτομα με κριτική σκέψη?Και στην τελική το λατρευτικό και τελετουργικό κομμάτι έχει τόσο μεγάλη σημασία για κάτι καθαρά πνευματικό και προσωπικό όπως η σχέση του ατόμου με τον Θεό?
Γιατί έχω την εντύπωση, διαβάζοντας την ιστορία του Ιησού αλλά και τις διδαχές του (όπως αυτές έχουν μεταφερθεί υποκειμενικά από τους αποστόλους του) οτι αν είχε θεϊκή υπόσταση δεν δίνει την παραμικρή δεκάρα για το τελετουργικό κομμάτι ή για το αν ο ένας δηλώνει ορθόδοξος, προτεστάντης κλπ.

HELL1NAS
01-11-2010, 18:40
Να κάνω γνωστό σε όσους δεν γνωρίζουν, ότι εάν καταργηθεί έστω και ένα φιρμάνι ή βασιλική βούλα απο την Ελληνική πλευρά, τότε αυτόματα ακυρώνονται όλα, οπότε χάνουμε τα ελληνικά εδάφη στους Αγίους Τόπους,+ το 1/3 της Ιερουσαλήμ που ανήκει στο πατριαρχείο και είναι υπο ενοικίαση, η οποία αναναιώνεται κάθε 99 χρόνια. Επίσης, μέρος της Αθωνικής Πολιτείας και του Αγίου όρους το οποίο ανήκει στους Ρώσους.

Φίλε tasioskis (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=134), ΄δεν κολλάω εγώ αυτές τις δύο έννοιες. Εσύ πάντως επιμένεις οτι το κάνω. Λέω ξανά οτι Σατανάς έχει πολλά ονόματα/προσονύμια. Ένα απο είναι και ο Εωσφόρος. Σίγουρα έχεις ακούσει να τον αποκαλούμε και Άρχοντα του σκότους.
Τώρα για το σκότος ή την έλλειψη φωτός, μεγάλο θέμα, προτείνω να το κάνουμε νέο thread. εγώ δεν μπορώ ακόμα....:))
Βεβαίως και δεν κάνω προσυλητισμό. Λέω σε όσους θέλουν να πάνε με τον Διάβολο και όχι με τον Χριστό. Και οι δύο δίνουν στον άνθρωπο το δικαίωμα της επιλογής.Και στις δύο περιπτώσεις έχεις μία τουλάχιστον ευκαιρία να αλλάξεις ''αφέντη'', αλλά όχι πάντα !!! Δεν συνιστώ, όχι οτι είμαι ειδικός, διαφόρων ειδών αιρέσεις, θεοσοφίες, βουδισμούς, παπισμούς και άλλες σέχτες που θέλουν να στα μασίσουν.

GRZEUS
01-11-2010, 19:37
Eκκλησια σημαινει συγκεντρωση πολλων ανθρωπων που πιστευουν και προσευχονται στο Θεο χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι παντα ο Χριστιανισμος. Στην Ελλαδα το ποσοστο των Ορθοδοξων Χριστιανων ειναι το 98-99% του πληθησμου. Δεν νομιζω η εκκλησια να ζητησε ποτε λεφτα απο κανεναν και εχω την πεποιθηση οτι ο πλουτος της ειναι απο δωρεες πιστων επειδη προφανως ειδαν φως στην ζωη τους πιστευοντας στον Χριστο. Το τι λεει το καθε δογμα ή και το τι συμφεροντα παιζονται μεσα στην εκκλησια δεν εχει να κανει με την αληθεια και αυτα που λεει ο λογος του Θεου. Για τον Χριστιανισμο η κεφαλη της εκκλησιας ειναι ο Ιησους Χριστος και οχι ο παπας ο βενεδικτος ή ο πατριαρχης οπως φαινεται να ειναι.


edw tha diafoniso..... se kathe kideia se kathe gamo se kathe vaftisi se kathe trisageio o papas pernei lefta...... malista theloun 50 euro gia na valoun ton nekro stin ekkliseia...xaxaxaxxa na min anafero gia tin kseftila to disko pou vgazoun idika tis giortes pasxa kai xristouggena enw ap exw mazevonte oi astegoi gia na zitianepsoun...

GRZEUS
01-11-2010, 19:47
σκοτος και εωσφορος δεν πανε μαζι, ειναι σαν να λες να ερθει ο ηλιος για να δουμε την νυκτα, ο εωσφορος φερνει το φως, την αυγη... αλλα τεσπα, οτι πεις...

ελα τωρα πες μας , θελεις να συμπληρωσει ποστς για να μπεις στις αγγελιες , ετσι δεν ειναι???

stin ousia pane mazi giati skotos oi xristianoi onomasan auto to opoio einai antitheto sta pistevo tous........ vasiska me vasi ta arxaia to fos kai to skotos eixan metaforiki simasia..... skotos einai autos KAI KALA pou den gnorizei(@@).... kai to fos den einai to fos mou lampei gia paradigma....einai metafora....sta arxaia fos= alitheia... opote eosforos simenei autos pou fernei to fos= diladi autos pou fernei tin alitheia......

mias pou to efere i kouventa vazo auta edw eri eosforou.

Ο Σατανισμός δεν είναι χριστιανική εφεύρεση, αλλά το αντίθετο.

Ο Σατανισμός προηγείται χρονικώς απο τον χριστιανισμό και όλες τις άλλες θρησκείες.

Ο Σατανισμός δεν είναι για βαμπίρ, αποκριάτικα τέρατα αποκριών ή άλλες σχετικές οντότητες.

Ο Σατανισμός δεν είναι για το κακό.

Ο Σατανισμός δεν είναι αντίδραση στο χριστιανισμό.

Ο Σατανισμός δεν είναι για το θάνατο και ανθρωποθυσίες και άλλες εγκληματικές δραστηριότητες.

Ο Αληθινός Σατανισμός είναι για την ανύψωση και την ενδυνάμωση της ανθρωπότητας.



Joined: 20 Mar 2007
Posts: 143

http://www.satanismos.com/templates/subBlack/images/icon_minipost.gif (http://www.satanismos.com/viewtopic.php?p=10094#10094)Posted: Fri Nov 13, 2009 3:32 am Post subject: http://www.satanismos.com/templates/subBlack/images/lang_english/icon_quote.gif (http://www.satanismos.com/posting.php?mode=quote&p=10094) Είναι πολύ σημαντικό που το τονίζουμε αυτό, διότι υπάρχουν άσχετοι που μπερδεύουν τη πραγματικότητα με τις ταινίες.

Ο Αληθινός Σατανισμός απαγορεύει τις θυσίες και σέβεται τους ανθρώπους και τα ζώα. Το επισημαίνει και η Σατανική Βίβλος.

Μόνο οι ψυχασθενείς και οι ψευδοσατανιστές κάνουν τέτοια αίσχη.

Σύμφωνα με την αντίληψή μας, δεν υπάρχει καμιά ανώτερη θεότητα, δεν πιστεύουμε στην ύπαρξη του Σατανά, αλλά αποτελεί για μας ένα σύμβολο, ένα αρχέτυπο.

Οι δολοφόνοι της Παλλήνης γνωρίζουμε ότι δεν ήταν σατανιστές, καθώς διάβαζαν μεσαιωνικά γριμόρια (γραμμένα από σχιζοφρενή άτομα) και επικαλούνταν το όνομα του εβραϊκού θεού στις τελετές τους.Ο Σατανισμός δεν έχει καμία σχέση με την λευκή πνευματικότητα και σέβεται τα ζώα την φύση και τον άνθρωπο. Φαίνεται αυτοί τα ψευδευλαβής μάγοι της Σολομωνικής δεν αισθάνονται καμία ενοχή στη αφαίρεσή μιας ανθρώπινης ζωής, και για να κερδίσουν άλλοθι για τις εγκληματικές τους πράξεις λένε ότι ο Σατανάς τους επηρέασε, τέτοια άτομα θα τα έχετε δει στα ΜΜΕ και κατηγορουμένους στα δικαστήρια όπως τα άτομα της Παλλήνης, αυτό είναι λάθος. Αυτές οι πράξεις κοιτάζονται από εμάς ως ιουδεοχριστιανικες αιρέσεις.
Επίσης πολλά Χριστιανικά έθιμα έχουν ένα είδος θυσίας όπως: Το Αρνί το Πάσχα, Την γαλοπούλα τα χριστούγεννα, και το Κατσικάκι τον 15 Αυγούστου.

http://www.satanismos.com/viewtopic.php?t=1152

Valkyre
01-11-2010, 19:52
wtf? παιδια.... προσοχη.... μονο αυτο λεω... και ξερω ΓΙΑΤΙ το λεω...

ΥΓ: HELL1NAS τα 2 μηνυματα σου διαγραφηκαν για προφανεις λογους και οχι δεν ειναι η επιλογη της θρησκειας σου, ο καθενας πιστευει οτι γουσταρει. Δεν εχει ομως κανεις δικαιωμα ουτε να "παροτρυνει" καποιον να αλλαξει τα πιστευω του, ουτε να "επαναστατησει", λεξεις που χρησιμοποιησες στο ποστ σου.

ΥΓ2: Το θρεντ κρινεται αυτη τη στιγμη σε κατασταση κινδυνου τυπου DEFCON 5 και με την παραμικρη αφορμη κλειδωνεται να γλυτωσουμε τα θυματα...

muku
01-11-2010, 19:54
Να κάνω γνωστό σε όσους δεν γνωρίζουν, ότι εάν καταργηθεί έστω και ένα φιρμάνι ή βασιλική βούλα απο την Ελληνική πλευρά, τότε αυτόματα ακυρώνονται όλα, οπότε χάνουμε τα ελληνικά εδάφη στους Αγίους Τόπους,+ το 1/3 της Ιερουσαλήμ που ανήκει στο πατριαρχείο και είναι υπο ενοικίαση, η οποία αναναιώνεται κάθε 99 χρόνια. Επίσης, μέρος της Αθωνικής Πολιτείας και του Αγίου όρους το οποίο ανήκει στους Ρώσους.

Φίλε tasioskis (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=134), ΄δεν κολλάω εγώ αυτές τις δύο έννοιες. Εσύ πάντως επιμένεις οτι το κάνω. Λέω ξανά οτι Σατανάς έχει πολλά ονόματα/προσονύμια. Ένα απο είναι και ο Εωσφόρος. Σίγουρα έχεις ακούσει να τον αποκαλούμε και Άρχοντα του σκότους.
Τώρα για το σκότος ή την έλλειψη φωτός, μεγάλο θέμα, προτείνω να το κάνουμε νέο thread. εγώ δεν μπορώ ακόμα....:))
Βεβαίως και δεν κάνω προσυλητισμό. Λέω σε όσους θέλουν να πάνε με τον Διάβολο και όχι με τον Χριστό. Και οι δύο δίνουν στον άνθρωπο το δικαίωμα της επιλογής.Και στις δύο περιπτώσεις έχεις μία τουλάχιστον ευκαιρία να αλλάξεις ''αφέντη'', αλλά όχι πάντα !!! Δεν συνιστώ, όχι οτι είμαι ειδικός, διαφόρων ειδών αιρέσεις, θεοσοφίες, βουδισμούς, παπισμούς και άλλες σέχτες που θέλουν να στα μασίσουν.

Για το σκότος τι thread να κάνουμε ακριβώς, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Γενικά, ο τρόπος σου μαλλον το αντίθετο δείχνει από το bold κομμάτι. Ειδικά 2 προηγούμενα σου ποστ.

Anyway, δεν βλέπω καμία λογική στο να κατακρίνεις θρησκείες και αιρέσεις και από την άλλη να υποστηρίζεις το σατανισμό. Αφενός μεν οι ίδιες οι θρησκείες είναι που τον έχουν δημιουργήσει αφού αυτές μας έχουν ποτίσει με αυτές τις μ@λ@κίες περί καλών και κακών θεοτήτων Χριστός - Διάλος, Βούδας -Το αντίστοιχο κακό πνεύμα κοκ και από την άλλη ΕΛΕΟΣ. Λες ότι είσαι κατά των θρησκειών που σκοπό έχουν να στα μασίσουν και δηλαδή είσαι υποστηρικτής του σατανισμού που σκοπό έχει να σε οδηγήσει σε παράνομες πράξεις... Wtf?

le_71
01-11-2010, 20:33
Κάποτε είχε πλάκα εδώ μέσα.......
mods, σε σας αναφέρομαι.

GRZEUS
01-11-2010, 20:47
vasika tha simfoniso kai pali me ton Val ektos apo ena omos.... eimai kata tis diagrafeis post giati odigei se fasistiki praxi...xoris pareksigisi min ta pernete ola sta sovara...sizitisi kanoume...kai auto einai kalo giati dixnei pos den eimaste kolimenoi mono me ta games alla exoume kai pneuma....... pistevo val oti imaste oloi megaloi kai pano ap ola se fasi na kathorizoume ta pistevo mas kai tis praxeis mas..... den nomoizo oti xriazomaste apagorevseis ALLA enimerosi....

kai pali paidia xoris parexigisi kai me sevasmo se ola ta melh tou forum.... exalou i thriskeia mas einai tp ps3....ixixixixixixixixi........ ouuuuuuu...666.....ps3 satan....ouuuuuu......

criter
01-11-2010, 20:49
criter, δεν θα συμφωνούσες η επιλογή της όποιας θρησκείας να γίνεται από ενήλικα άτομα με κριτική σκέψη?Και στην τελική το λατρευτικό και τελετουργικό κομμάτι έχει τόσο μεγάλη σημασία για κάτι καθαρά πνευματικό και προσωπικό όπως η σχέση του ατόμου με τον Θεό?
Γιατί έχω την εντύπωση, διαβάζοντας την ιστορία του Ιησού αλλά και τις διδαχές του (όπως αυτές έχουν μεταφερθεί υποκειμενικά από τους αποστόλους του) οτι αν είχε θεϊκή υπόσταση δεν δίνει την παραμικρή δεκάρα για το τελετουργικό κομμάτι ή για το αν ο ένας δηλώνει ορθόδοξος, προτεστάντης κλπ.

Ξερω γονεις που δεν βαπτιζουν τα παιδια τους με αυτο το σκεπτικο. Συνηθως οι αθεοι το κανουν. Αυτοι που πιστευουν τα βαπτιζουν. Δεν συμφωνω ουτε διαφωνω. Αλλα αν το κανει καποιος, απο πιστη θα το κανει ή το αντιθετο. Την ιστορια του Ιησου την διαβασες στην καινη διαθηκη ή σε καποιο αλλο ιστορικο βιβλιο; Γιατι πολλοι την ερμηνευουν οπως θελουν. Ο Χριστος κυρηξε για την αγαπη και για αιωνια ζωη, απο εκει και μετα δεν ειναι αυτος που κρινει αλλα ο Πατερας του, δηλαδη ο Θεος.


edw tha diafoniso..... se kathe kideia se kathe gamo se kathe vaftisi se kathe trisageio o papas pernei lefta...... malista theloun 50 euro gia na valoun ton nekro stin ekkliseia...xaxaxaxxa na min anafero gia tin kseftila to disko pou vgazoun idika tis giortes pasxa kai xristouggena enw ap exw mazevonte oi astegoi gia na zitianepsoun...

Ο ιερεας επαγγελμα ειναι και αυτο γιατι να μην πληρωθει; Προσφερουν και αυτοι καποιες υπηρεσιες. Βεβαια υπαρχουν και φαινομενα αισχροκερδιας. Οσο για το δισκο .. οποιος θελει βαζει και οι περισσοτεροι το κανουν για να φαινονται στους αλλους. Οι αστεγοι τι να κανουν οι φουκαραδες.

GRZEUS
01-11-2010, 21:00
Ξερω γονεις που δεν βαπτιζουν τα παιδια τους με αυτο το σκεπτικο. Συνηθως οι αθεοι το κανουν. Αυτοι που πιστευουν τα βαπτιζουν. Δεν συμφωνω ουτε διαφωνω. Αλλα αν το κανει καποιος, απο πιστη θα το κανει ή το αντιθετο. Την ιστορια του Ιησου την διαβασες στην καινη διαθηκη ή σε καποιο αλλο ιστορικο βιβλιο; Γιατι πολλοι την ερμηνευουν οπως θελουν. Ο Χριστος κυρηξε για την αγαπη και για αιωνια ζωη, απο εκει και μετα δεν ειναι αυτος που κρινει αλλα ο Πατερας του, δηλαδη ο Θεος.



Ο ιερεας επαγγελμα ειναι και αυτο γιατι να μην πληρωθει; Προσφερουν και αυτοι καποιες υπηρεσιες. Βεβαια υπαρχουν και φαινομενα αισχροκερδιας. Οσο για το δισκο .. οποιος θελει βαζει και οι περισσοτεροι το κανουν για να φαινονται στους αλλους. Οι αστεγοι τι να κανουν οι φουκαραδες.

o iereas omos einai epaggelma pou exei mistho 3 fores perisotero ap olous emas edw...... apla aisxos.... kai me pia dikaiologia na doso egw 50e gia mia kideia....em me to zori mas vaftizoun kai mas kolane tin tampela tou xristianou kai sto telos se ksezoumizoun ...???den katalava.... einai san ton giatro...epidei einai epaggelma diladi na dinoume fakelaki kathe fora..mistho den exei autos....????????

gia tous astegous gia auto to anefera... oi papades mesa vgazoun to disko kai ekso oi astegoi pinane...giati na min ta dosoume katefthian ekei???????

Desmond
01-11-2010, 21:10
Ξερω γονεις που δεν βαπτιζουν τα παιδια τους με αυτο το σκεπτικο. Συνηθως οι αθεοι το κανουν. Αυτοι που πιστευουν τα βαπτιζουν. Δεν συμφωνω ουτε διαφωνω. Αλλα αν το κανει καποιος, απο πιστη θα το κανει ή το αντιθετο. Την ιστορια του Ιησου την διαβασες στην καινη διαθηκη ή σε καποιο αλλο ιστορικο βιβλιο; Γιατι πολλοι την ερμηνευουν οπως θελουν. Ο Χριστος κυρηξε για την αγαπη και για αιωνια ζωη, απο εκει και μετα δεν ειναι αυτος που κρινει αλλα ο Πατερας του, δηλαδη ο Θεος.
Αρκετά από αυτά που είπε (αν έχουν μεταφερθεί σωστά) ο Ιησούς με βρίσκουν σύμφωνο.Για τις διαφορετικές ερμηνείες που λες θα με συγχωρέσεις αλλά είναι αναπόφευκτο από την στιγμή που οι ίδιοι οι ευαγγελιστές περιγράφουν διαφορετικά κάποια γεγονότα ή δεν τα αναφέρουν καν, όπως την σημαντική για τον χριστιανισμό παρθενογέννηση.

HELL1NAS
01-11-2010, 21:28
Valkyre (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=652), δεν κάνω κανένα προσυλητισμό. Λέω να μην είμαστε υποκριτές. Περισσότερο προσυλητιστικό είναι το ποστ του GRZEUS (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=750) παραπάνω. Μην το σβήσεις όμως.

Ποτέ δεν είπα που πιστεύω και πια είναι η θρησκεία μου. Θα το πώ τώρα αφού πήγε έτσι το πράμα και δεν ντρέπομαι ούτε φοβάμαι. Χριστιανός ορθόδοξος είμαι και γουστάρω τον Χριστό μέχρι το κόκκαλο, και ακόμα περισσότερο.

Εγώ απο την αρχή, με τον τρόπο μου, απαντάω στο αρχικό θέμα. Πηγαίνετε στην αρχή και ξαναδιάβάστε το. Αυτό θα έπρεπε να σβηστεί πρώτο.

Βλέπω λοιπόν οτι πάρα πολλοί συνάνθρωποί μας αισθάνονται καταπιεσμένοι και θύματα εκμευτάλλευσης της εκκλησίας και των παπάδων και υποψιάζομαι ότι είναι και οι πρώτοι που θα ορμήσουν να κανιβαλίσουν τα πάντα μόλις τους δωθεί το κίνητρο..?
Δεν είπα να έρθουν σε ρίξη με τα πιστεύω τους, αλλά να είναι αληθινοί με τον εαυτό τους. Εγώ ας πούμε έχω εβραικό όνομα. Εμμανουήλ, όπως και οι περισσότεροι που βαφτιστήκαμε χώρις να μπορούμε να επιλέξουμε. Εμένα μου αρέσει που είμαι βαφτισμένος χριστιανός και έχω αυτό το όνομα. Ο άλλος όμως που δεν του αρέσει, δεν το θέλει, που θεωρεί την θρησκεία και την εκκλησία ένα κόλπο, ας κάνει επιτέλους μια αρχή και να αλλάξει ομάδα.
Ας πιστέψει στο Απολλώνιον Φως, στο ολυμπιακό ιδεώδες, μην το συγχεόυμε με τον Ολυμπιακό, αυτό μπορεί να τους χαλάσει... ειδικά μετά το 2-1 απο τον ανύπαρκτο Παναθηναικό...:)

HELL1NAS
01-11-2010, 21:54
Φίλε muku (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=191), για αυτό που ρώτισες σχετικά με το σκότος προτείνω να το κάνουμε θέμα συζήτησης πέρα απο την θεολογική πλευρά. Απο φιλοσοφική άποψη, απο άποψη φυσικής, την κβαντική του έννοια. Θα πρέπει να το δουλέψω βέβαια στο μυαλό μου και να κάνω και κάποια έρευνα για να μπορέσω να το θέσω ως θέμα.
Και πιστεύω κολλάει αρκετά με το φόρουμ γιατι είναι κυρίως θέμα έρευνας και επιστήμης. Τα σαίνια που σχεδίαζουν και κατασκευάζουν τέτοιες υπέροχες μηχανές όπως το PS3, συνεχώς αυτά προσπαθούν να ελέγξουν με τα μαθηματικά και τους αλγορίθμους. Τα κβάντα, την ενέργεια.

Desmond
01-11-2010, 22:16
Ο άλλος όμως που δεν του αρέσει, δεν το θέλει, που θεωρεί την θρησκεία και την εκκλησία ένα κόλπο, ας κάνει επιτέλους μια αρχή και να αλλάξει ομάδα.
Ας πιστέψει στο Απολλώνιον Φως..κλπ.
Έχει περάσει από το μυαλό σου οτι κάποιοι από εμάς δεν θέλουμε να μας διαφεντεύουν ούτε παπάδες, ούτε ιμάμηδες, ούτε πάστορες κλπ.?Ντε και καλά πρέπει να πιστεύω σε ένα γενικό και αόριστο υπέρτατο ον?Ε, ωραία λοιπόν! Διαλέγω τον μπαμπαστρούμφ!

muku
02-11-2010, 00:38
Έχει περάσει από το μυαλό σου οτι κάποιοι από εμάς δεν θέλουμε να μας διαφεντεύουν ούτε παπάδες, ούτε ιμάμηδες, ούτε πάστορες κλπ.?Ντε και καλά πρέπει να πιστεύω σε ένα γενικό και αόριστο υπέρτατο ον?Ε, ωραία λοιπόν! Διαλέγω τον μπαμπαστρούμφ!

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με κάποια άλλη άποψη εδώ μέσα.


Φίλε muku (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=191), για αυτό που ρώτισες σχετικά με το σκότος προτείνω να το κάνουμε θέμα συζήτησης πέρα απο την θεολογική πλευρά. Απο φιλοσοφική άποψη, απο άποψη φυσικής, την κβαντική του έννοια. Θα πρέπει να το δουλέψω βέβαια στο μυαλό μου και να κάνω και κάποια έρευνα για να μπορέσω να το θέσω ως θέμα.
Και πιστεύω κολλάει αρκετά με το φόρουμ γιατι είναι κυρίως θέμα έρευνας και επιστήμης. Τα σαίνια που σχεδίαζουν και κατασκευάζουν τέτοιες υπέροχες μηχανές όπως το PS3, συνεχώς αυτά προσπαθούν να ελέγξουν με τα μαθηματικά και τους αλγορίθμους. Τα κβάντα, την ενέργεια.

Συνεχίζω να μην βρίσκω νόημα στη συγκεκριμένη πρόταση για το συγκεκριμένο φόρουμ. Τι έρευνα θες να κάνεις γύρω από το σκοτάδι? Δεν έχω κάνει κβαντική φυσική αλλά το σκοτάδι, το τίποτα δηλαδή, πως μπορεί να κβαντιστεί? Αν μιλάς για την αντιύλη ακόμα χειρότερα. Δεν νομίζω ότι κάποιος που δεν έχει σπουδάσει στο Φυσικό μπορεί να εκφέρει γνώμη. Anyway, αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν έχει νόημα η επιστημονική συζήτηση και μάλιστα σε τέτοιο επίπεδο σε ένα φόρουμ για video games. Αυτό που θα μπορούσε να συζητηθεί πχ για το σκοτάδι, θα ήταν απόψεις για το τι υπάρχει μετά το θάνατο. Γιατί είναι και μια άποψη ότι δεν υπάρχει τίποτα, το απόλυτο κενό, σκοτάδι :) Τέλος πάντων, είναι στο χέρι σου σε λίγο που θα 50ρίσεις να ανοίξεις ότι thread σου αρέσει για να γίνει η όποια συζήτηση εκεί μέσα. Ας μην συνεχίσουμε αυτή τη κουβέντα εδώ και χαλάμε το thread.

tasioskis
02-11-2010, 00:49
μη μπερδευομαστε, ο παπας δεν ειναι επαγγελμα, ουτε χομπυ, ειναι κατι που το διαλεγουμε για την ζωη μας. Οχι δεν μπορει να πληρωνεται, διοτι βαση της θρησκειας του δεν πρεπει να πληρωνεται, ο δισκος βγαινει στην εκκλησια οχι για τον παπα, αλλα για τους ζητιανους ,ο δισκος ειναι απλα δισκος, δεν ειναι και κανα 45αρι να σε απειλσουν για να βαλεις με το ζορυ λεφτα!!! εαν δε κηδεια δεν δωσεις τα 50 , ο νεκρος θα παει αδιαβαστος? μερικα ειναι υπερβολες παιδες και ειναι απλα αστεια.

fotaras
02-11-2010, 02:24
wtf? παιδια.... προσοχη.... μονο αυτο λεω... και ξερω ΓΙΑΤΙ το λεω...

ΥΓ: HELL1NAS τα 2 μηνυματα σου διαγραφηκαν για προφανεις λογους και οχι δεν ειναι η επιλογη της θρησκειας σου, ο καθενας πιστευει οτι γουσταρει. Δεν εχει ομως κανεις δικαιωμα ουτε να "παροτρυνει" καποιον να αλλαξει τα πιστευω του, ουτε να "επαναστατησει", λεξεις που χρησιμοποιησες στο ποστ σου.

ΥΓ2: Το θρεντ κρινεται αυτη τη στιγμη σε κατασταση κινδυνου τυπου DEFCON 5 και με την παραμικρη αφορμη κλειδωνεται να γλυτωσουμε τα θυματα...
sorry για το offtopoic μαγκες!val ωραια επιλογη το "defcon" αλλα αν καταλαβα καλα απο τα συμφραζομενα σου επρεπε να γραψεις "DEFCON 1".

The preparations that take place under the five DEFCONs are difficult to describe because they vary between commands, they have changed over time as new weapon systems were deployed, and the precise details remain classified (http://en.wikipedia.org/wiki/Classified_information_in_the_United_States).[2] (http://en.wikipedia.org/wiki/DEFCON#cite_note-sagan-1) Additionally, during tests, exercises, or drills, the United States Department of Defense (http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_Department_of_Defense) uses exercise terms when referring to the DEFCONs.[4] (http://en.wikipedia.org/wiki/DEFCON#cite_note-eap-jcs-3) This is to preclude the possibility of confusing exercise commands with actual operational commands. The current exercise terms have been used since at least 1960, when they were used in a North American Air Defense Command (http://en.wikipedia.org/wiki/North_American_Aerospace_Defense_Command) (NORAD) exercise.[2] (http://en.wikipedia.org/wiki/DEFCON#cite_note-sagan-1)
The five DEFCONs, their exercise terms, and their general descriptions are shown below.[2] (http://en.wikipedia.org/wiki/DEFCON#cite_note-sagan-1)[3] (http://en.wikipedia.org/wiki/DEFCON#cite_note-cesas-2)[4] (http://en.wikipedia.org/wiki/DEFCON#cite_note-eap-jcs-3)
Defense Condition Exercise Term Description DEFCON 5 FADE OUT Normal readiness DEFCON 4 DOUBLE TAKE Increased intelligence watch and strengthened security measures DEFCON 3 ROUND HOUSE Increase in force readiness above that required for normal readiness DEFCON 2 FAST PACE Further increase in force readiness, but less than maximum readiness DEFCON 1 COCKED PISTOL Maximum readiness

Movies and popular culture often misuse the DEFCON system by "going to DEFCON 5" during a state of emergency.[5] (http://en.wikipedia.org/wiki/DEFCON#cite_note-4) In fact, DEFCON 5 is the lowest state of readiness.
http://en.wikipedia.org/wiki/DEFCON

Valkyre
02-11-2010, 10:50
vasika tha simfoniso kai pali me ton Val ektos apo ena omos.... eimai kata tis diagrafeis post giati odigei se fasistiki praxi...xoris pareksigisi min ta pernete ola sta sovara...sizitisi kanoume...kai auto einai kalo giati dixnei pos den eimaste kolimenoi mono me ta games alla exoume kai pneuma....... pistevo val oti imaste oloi megaloi kai pano ap ola se fasi na kathorizoume ta pistevo mas kai tis praxeis mas..... den nomoizo oti xriazomaste apagorevseis ALLA enimerosi....

kai pali paidia xoris parexigisi kai me sevasmo se ola ta melh tou forum.... exalou i thriskeia mas einai tp ps3....ixixixixixixixixi........ ouuuuuuu...666.....ps3 satan....ouuuuuu......

Το μηνυμα διαγραφηκε διοτι ειχε προσυλητιστικο χαρακτηρα. Σταματηστε πια αυτην την καραμελα με τον φασισμο εχει αρχισει και με ενοχλει αφανταστα. Δηλαδη φιλε GRZEUS αν καποιος βρισει καποιο συγγενικο σου προσωπο θα πρεπει να αφησω το μηνυμα να το βλεπει ολο το φορουμ εις βαρος σου, για να μην αποκαλεσθω φασιστης? Ελεος σε ενα φορουμ για το κωλοPS3 ειστε , οχι στη Βουλη για να επικαλεισθε φασισμο. Μηνυματα διαγραφονται και ΘΑ διαγραφονται οταν δεν λειτουργουν με βαση τους κανονισμους του φορουμ. Δεν νομιζω να εχει φιμωθει η αποψη κανενος εδω μεσα εφοσον εκφραζεται κοσμια και σεβομενος τις πεποιθησεις, τα πιστευω και την προσωπικοτητα των αλλων. Αν νομιζεις οτι εχω αδικησει καποιον θα ηθελα να μου το πεις.

Και εφοσον συμφωνεις στο να κλειδωθει το θεμα, αυτο θα μπορουσε να ειναι η χειροτερη ενδειξη φασισμου κατα τα λεγομενα -οχι μονο τα δικα σου, ισα ισα περιμενω μερικους τωρα να κανουν εφοδο, ξερεις χτυπαει καμπανακι για καποιους γνωστους-αγνωσοτυς- καθως αν κελιδωθει το θρεντ θα μιλαμε για αφαιρεση του λογου διαπαντος. Κι ομως πρεπει να γινει γιατι δεν μπορει ο καθενας εδω μεσα να βαφτιζει κατι "αποψη" με προφαση τα κανει λιμπα και να λεει οτι θελει χωρις σεβασμο στους συμφορουμιτες του. (δεν μιλαω συγκεκριμενα τωρα, αλλα γενικα ανα τους καιρους σε πολλα θεματα που αναγκαστηκαμε να τα κλειδωσουμε, το συγκεκριμενο της θρησκειας 2 φορες ηδη αν δεν απατωμαι...)

ΥΓ: fotaras εχεις απολυτο δικιο, εγω το πηρα απο την τελειως αναποδη.

criter
20-04-2011, 14:49
Απαντησεις σε ερωτησεις σχετικα με την Ορθοδοξη πιστη και τον Χριστιανισμο απο τον Γέροντα Εφραίμ, Δικαίου της Ιεράς Σκήτης του Αγίου Ανδρέα στις Καρυές Αγίου Όρους


Ο Χριστός σταυρώθηκε Παρασκευή 23 Μαρτίου 33 μ.Χ.!

Η νηστεία, όταν δεν αποτελεί καί νηστεία από την αμαρτία, είναι απλώς δίαιτα!

Νηστεύουμε Τετάρτη ενθυμούμενοι την προδοσία του Χριστού!

Νηστεύουμε Παρασκευή ενθυμούμενοι τη Σταύρωση του Χριστού!

Η νηστεία δεν είναι καταναγκασμός. Πρέπει να γίνεται από αγάπη για το Χριστό.

Ο Αδάμ και η Εύα βίωναν πνευματικά τον Παράδεισο. Πλάστηκαν στη γη, από γη. Έζησαν 930 χρόνια στήν Μεσοποταμία, ανάμεσα στους δύο ποταμούς (Τίγρης-Ευφράτης).

Δεινόσαυροι υπήρξαν στη γη. Για κάποιο λόγο ( πού εμείς ακριβώς δέν γνωρίζουμε ) θέλησε ο Θεός να σταματήσουν να υπάρχουν, όπως και άλλα μεγάλα ζώα, σαν τα μαμούθ.

Δυσκολευόμαστε οικονομικά, ή σωματικά, από αμετανόητα αμαρτήματα! Όταν φτάσουμε σε ταπείνωση και τα εξομολογηθούμε, τότε τακτοποιούνται τα πράγματα!

Το 666 όταν είναι αριθμητικό, π.χ. η σελίδα ενός βιβλίου, δεν σημαίνει ότι η σελίδα εκείνη είναι καί του Αντιχρίστου. Όταν όμως είναι συμβολικό, πρέπει να προσέξουμε! Τότε θα είναι χάραγμα, στο χέρι ή το μετωπό μας…

Το τατουάζ είναι αμαρτία και βαρύνει τον άνθρωπο ψυχικά και σωματικά. Ο άνθρωπος πρέπει να μένει όπως τον έκανε ο Θεός. Τα τατουάζ είναι ανεξίτηλα και βγαίνουν μόνο με Ιατρική επέμβαση. Να τά αποφεύγουμε καί να μή αφήνουμε τα παιδιά μας να βάζουν αυτά τα τατουάζ, ακόμα κι΄ αυτά που κρατούν μερικές ημέρες, επειδή συνηθίζουν σε αυτά…

Κινδυνεύουν να χάσουν ακόμα και την ψυχή τους όσοι, ή όσες «ξεματιάζουν»! Μόνο η Εκκλησία δια του Ιερέως μπορεί να διαβάσει ειδική ευχή, σε όποιον έχει βασκαθεί. Βασκαίνονται όσοι δεν εξομολογούνται!

Να μην αφήνουμε να καούν τα οστά των κεκοιμημένων μας όταν τα βγάζουν από τον τάφο στην ανακομιδή! Μπορούμε να τα βάλουμε στο χωριό, σε κάποιο εκκλησάκι, ή στο σπίτι.

Δεν πρέπει να καίγονται οι αποθανόντες. Πρέπει να ταφόμαστε. Όπως τό θέλει ο Θεός.

Οικουμενική Σύνοδος θα αποφανθεί για τη Δωρεά Σώματος μετά θάνατον. Μπορούμε όμως να δώσουμε όργανα όσο είμαστε εν ζωή, όπως και αίμα, εάν δεν κινδυνεύει η δική μας υγεία.

Τα παιδάκια καλό είναι να πάρουν την καλή συνήθεια της νηστείας από 5 χρονών, ανάλογα και με την κατάσταση του καθενός.

Ο Σωκράτης, ήταν σαν προπομπός τής εμφάνισης τού Χριστού, καί είχε την λεγόμενη “σπερματική Χάρη.” Υπήρξαν μερικά πνεύματα της παλαιάς εποχής, ( για την Αρχαία Ελλάδα μιλούμε τώρα ), οι οποίοι, για εκείνα τα χρόνια που ήταν σκότος ψηλαφητό, τό να λέγουν, να γράφουν, και να κηρύττουν, ότι «ένας είναι ο Θεός », κι΄ ότι δεν έχει χρόνο και ηλικία, ήτανε κάπως προφητικό ! Λέξεις που οι Άγιοι Πατέρες Θεολογικώς τοποθέτησαν… Πλησίασαν αρκετά ( τήν Αλήθεια )…

Αυτοί, από τους Πατέρες θεωρούνται σεσωσμένοι. Σε κάποια Μοναστήρια τους αγιογραφούν στον εξωνάρθηκα στους σεσωσμένους. Κυρίως τον Σωκράτη, τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη…

Πρέπει να προσθέσουμε και τον Μέγα Αλέξανδρο, που τον χρησιμοποίησε ο Θεός να κηρύξει απανταχού την Ελληνική Γλώσσα, ώστε δια αυτής να κηρύξουν οι Απόστολοι απανταχού της γης. Ο σκοπός του ήταν ειρηνικός, δεν ήταν πολεμικός να φονεύσει τους λαούς της γης…

Η ομοφυλοφιλία είναι το μεγαλύτερο αμάρτημα. Έφερε δύο παγκόσμιες καταστροφές, επί Νώε και στα Σόδομα και Γόμορα…

Ο Χριστός έτρωγε από όλα. Η Παναγία μάλιστα του έφερνε γάλα με μέλι. Έτρωγε ψάρια ψητά μαζί με τους μαθητές Του. Δεν έφαγε όμως κρέας. Ήταν πολύ φτωχός. Οι ξυλουργοί και οι ψαράδες ήταν οι πλέον φτωχοί…

Θέλει πολλές Λειτουργίες, Προσευχές, Ελεημοσύνες και από πολλούς, όλοι μαζί, για να βγει κάποιος κεκοιμημένος από την Κόλαση. Είναι σαν να δουλεύουμε εμείς, και να κολλούμε τα ένσημα σε άλλον… Δεν μπορεί να βγει από εκεί όμως εάν έχει θανάσιμα αμαρτήματα καί αμετανόητα…

Ο Πολιτικός Γάμος είναι νόμιμη πορνεία, εάν μετά δεν τελεστεί καί Ορθόδοξος Γάμος. Ο μόνος σωστός Γάμος είναι ο Ορθόδοξος. Για να έχουν και τα παιδιά ευλογία Θεού.

Όταν κάποιος ψυχορραγεί για μέρες, υπάρχει κάποιο ανεξομολόγητο αμάρτημα. Οι αγιασμένοι άνθρωποι δεν έχουν ψυχορράγημα. Υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι που αποθνήσκουν καθιστοί. Με το κομποσκοίνι στο χέρι.

Το κομποσκοίνι έχει σε κάθε κόμπο εννέα σταυρούς, καθ΄ υπόδειξη Αγίου Αγγέλου, στον Άγιο Παχώμιο. Να μην τα έχουμε για επίδειξη. Το κομποσκοίνι μας θυμίζει το Χριστό, όπως το δαχτυλίδι μας θυμίζει το γάμο μας. Να μην ντρεπόμαστε να το φορούμε.

Το θέμα του Ημερολογίου είναι αστρονομικό, δεν είναι Θεολογικό. Η προσθήκη των ημερών από πλευράς επιστήμης είναι σωστή. Ο τρόπος με τον οποίο επιβλήθηκε δεν ήταν σωστός!

Τα αμαρτήματα και τα πάθη δεν κληρονομούνται από γονείς σε παιδιά. Οι κακιές συνήθειες «κληρονομούνται», με την έννοια ότι τα παιδιά μιμούνται τους γονείς.

Οι ψυχές που είναι ελεύθερες, μπορούν να κατεβαίνουν στη γη από την Ανάσταση ως την Πεντηκοστή. Και έχουν συμβεί πολλά θαυμαστά γεγονότα…

Το Άστρο της Βηθλεέμ ήταν Άγγελος Κυρίου εξ ουρανού, με μορφή αστέρος. Διότι τα άστρα δεν μετακινούνται. Ο Άγγελος είχε δέσμη φωτός σαν πυξίδα που καθοδηγούσε τους Μάγους.

Το ταξίδι των Μάγων διήρκησε περίπου δύο χρόνια.

Οι Μάγοι Μελκούμ, Ιάσπαρ, και Βαλτάσαρ έγιναν Χριστιανοί. Όταν γυρίσαν πίσω στην πατρίδα τους, πέσαν όλα τα αγάλματα. Έπειτα μαρτύρησαν για το Χριστό.

Τα λείψανα των Τριών Μάγων βρίσκονται σήμερα στην Κολωνία της Γερμανίας, σε Λατινικό ναό. Μεταφέρθηκαν με τις σταυροφορίες.

Ο Χριστός ήταν περίπου δύο χρονών όταν έφτασαν οι Μάγοι στη Βηθλεέμ. Τότε η Παναγία ήταν 18 χρονών περίπου. Βρισκόταν με τον Χριστό σε σπίτι στη Βηθλεέμ τότε, όχι στο σπήλαιο της φάτνης.

Θα παρακαλέσουμε την Παναγία γονυπετείς, εάν είναι δυνατόν μετά δακρύων, να μας πάρει τη ντροπή που εμποδίζει την Εξομολόγηση. Πρόκειται για μεγάλη νίκη!

http://gerontes.wordpress.com/2011/02/24/γέροντας-εφραίμ-σκήτης-αγίου-ανδρέου/#more-5376


Καλο Πασχα

Desmond
20-04-2011, 15:46
ΤΡΟΜΟΣ ΚΑΙ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΣ!

AlexandrosQV
20-04-2011, 16:27
Με αφορμη το τελευταιο μηνυμα του criter οδηγηθηκα σε αυτο το θεμα οπου για να ειμαι ειλικρινης δεν περιμενα να υπαρχει σε αυτο το forum. Θα μπορουσα να γραφω μεχρι το βραδυ για τον λατρεμενο μου Χριστο που αγαπω περισσοτερο απο καθε τι στη ζωη αυτη και ην συμβολη του στη ζωη μου.. Ομως επειδη ξερω και δεν θελω καθολου να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν, δεν θα το κανω και θα δανειστω απλα λιγα λογια απο εναν Πατερα της εκκλησιας μας, πολυ αξιολατρευτο ανθρωπο που με αξιωσε ο Θεος να γνωρισω και για μενα ειναι σαν πατερας και αδερφος και φιλος μου..

Η εποχή μας γέμισε ομιλίες, λόγια, βιβλία, εξυπνάδες...
Λείπουν όμως τα βιώματα, η πράξη, η σιωπή που φέρνει το θαύμα
και κινεί το Θεό σε επέμβαση.

Σας ευχομαι λοιπον καλη Αγια Μεγαλη εβδομαδα και να βρειτε συντομα και εσεις τον δρομο μονοι σας, οπως τον βρηκα και εγω ο τιποτενιος μια μερα.. Αφου μπορεσα εγω, εσεις θα τα καταφερετε καλυτερα.. Απο εκεινη την στιγμη δεν χρειαζομαι τιποτα απο αυτα που κυνηγουσα πριν για νιωσω "ομορφα"..

υ.γ Διωξτε τον εγωισμο σου, ταπεινωσου και βαλε τον Χριστο μεσα σου. Μονο καλο θα σου κανει να ζεις με τα λογια του Χριστου. Και να θυμασαι οτι η ψυχη σου αξιζει περισσοτερο απο ολα τα αλλα.

PDS
20-04-2011, 16:42
Η εποχή μας γέμισε ομιλίες, λόγια, βιβλία, εξυπνάδες...
Λείπουν όμως τα βιώματα, η πράξη, η σιωπή που φέρνει το θαύμα
και κινεί το Θεό σε επέμβαση.

Με λιγα λογια ομως λεει:
Mην ''προχωρατε'',μην διαβαζετε,μην εξελισεστε,μην μιλατε.... και τοτε θα δειτε θαυματα.
Ε λογικο δεν ειναι ρε συ να δεις ακομα και θαυματα μετα?
:p

AlexandrosQV
20-04-2011, 17:08
Στην πρωτη φραση, μας λεει πως διαβασαμε (τα καναμε δηλαδη) και χορτασαμε απο ολα αυτα. Και επειδη θα ξαναπεινασεις αν κανεις μονο αυτα, στη δευτερη φραση μας εκμυστηρευεται πως θα χορτασεις μια και καλη. Τουλαχιστον εγω ετσι το ερμηνευω γιατι αυτο συνεβη στη ζωη μου! βαρεθηκα την πρωτη φραση και ξεπηδησα στη δευτερη!

Ειμαστε ελευθεροι να κανουμε πολλα πραγματα στη ζωη φιλε PDS, λιγα ειναι αυτα που δεν πρεπει να κανουμε. Ο πρωτοπλαστοι απο ενα δεντρο δεν επρεπε να φανε. Ετσι και εμεις.. Δεν μας φτανουν τα πολλα, θελουμε να δοκιμασουμε απο ολα τα "δεντρα".

Valkyre
20-04-2011, 17:21
^^ Kαι ολοι ξερουμε ποιος φταιει για το δεντρο!! Ή μαλλον ποια!!

Απλα να ευθυμισουμε λιγο μην το παρετε σοβαρα :)

PDS
20-04-2011, 17:21
Στην πρωτη φραση, μας λεει πως διαβασαμε (τα καναμε δηλαδη) και χορτασαμε απο ολα αυτα. Και επειδη θα ξαναπεινασεις αν κανεις μονο αυτα, στη δευτερη φραση μας εκμυστηρευεται πως θα χορτασεις μια και καλη. Τουλαχιστον εγω ετσι το ερμηνευω γιατι αυτο συνεβη στη ζωη μου! βαρεθηκα την πρωτη φραση και ξεπηδησα στη δευτερη!

Βσκ διαφωνω στο οτι χορτασαμε.Ποτε δεν θα χορτασει ο ανθρωπος απο γνωσεις,μαθηση και εξελιξη.

Επισης να διευκρινησω οτι με αυτο

Ε λογικο δεν ειναι ρε συ να δεις ακομα και θαυματα μετα?
Δεν εννοουσα οτι εσυ θα δεις θαυματα,αλλα μιλαγα γενικοτερα:p
Εννοειται οτι σεβομαι την δικη σου εμπειρια.



Ειμαστε ελευθεροι να κανουμε πολλα πραγματα στη ζωη φιλε PDS, λιγα ειναι αυτα που δεν πρεπει να κανουμε. Ο πρωτοπλαστοι απο ενα δεντρο δεν επρεπε να φανε. Ετσι και εμεις.. Δεν μας φτανουν τα πολλα, θελουμε να δοκιμασουμε απο ολα τα "δεντρα".

Δεν διαφωνω καθολου σε αυτο.Απλα ο ανθρωπος απο μονος πρεπει να μην ξεπερνα τα ορια.

Desmond
20-04-2011, 17:31
Αγαπητέ (καθόλου ειρωνικό) Αλέξανδρε, βοήθησέ με σε παρακαλώ να καταλάβω κάποια πράγματα με αφορμή το post του criter.Αυτά που λέει ο Εφραίμ τα αποδέχεσαι ως χριστιανός?Γιατί πολλά σημεία μου προκαλούν κυριολεκτικά τρόμο απέναντι στους χριστιανούς.Τουλάχιστον κάποια άλλα σημεία όπως για τον Μ.Αλέξανδρο, μόνο γέλιο μου προκαλούν.

enstikto
20-04-2011, 17:36
Η εποχή μας γέμισε ομιλίες, λόγια, βιβλία, εξυπνάδες...
Λείπουν όμως τα βιώματα, η πράξη, η σιωπή που φέρνει το θαύμα
και κινεί το Θεό σε επέμβαση.




Στην πρωτη φραση, μας λεει πως διαβασαμε (τα καναμε δηλαδη) και χορτασαμε απο ολα αυτα. Και επειδη θα ξαναπεινασεις αν κανεις μονο αυτα, στη δευτερη φραση μας εκμυστηρευεται πως θα χορτασεις μια και καλη. Τουλαχιστον εγω ετσι το ερμηνευω γιατι αυτο συνεβη στη ζωη μου! βαρεθηκα την πρωτη φραση και ξεπηδησα στη δευτερη!

Ειμαστε ελευθεροι να κανουμε πολλα πραγματα στη ζωη φιλε PDS, λιγα ειναι αυτα που δεν πρεπει να κανουμε. Ο πρωτοπλαστοι απο ενα δεντρο δεν επρεπε να φανε. Ετσι και εμεις.. Δεν μας φτανουν τα πολλα, θελουμε να δοκιμασουμε απο ολα τα "δεντρα".

Πραγματικά διαβάζοντας τη φράση αυτή και την απάντησή σου στο πως την εκλαμβάνεις απόρησα. Δεν μπορώ να καταλάβω απο που το έβγαλες το συμέρασμα που έβγαλες.... Με τίποτα όμως!
Δεν θέλω να πω άσχημα λόγια οπότε σε παρακαλώ εξήγησέ μου...
Εγώ όχι μόνο δεν βγάζω νόημα αλλά μου μοιάζει και αντιφατική...

AlexandrosQV
20-04-2011, 18:09
Στην ουσια συμφωνουμε. Και εγω το ιδιο ειπα. Με τη γνωση-μαθηση-εξελιξη μετα απο λιγο θα ξαναπεινασεις. Γιατι δε νιωθεις την ιδια πληροτητα με το βιωμα-πραξη-σιωπη. Και για να μη παρεξηγηθω, δεν διαφωνω καθολου στο να γεμιζουμε τα μυαλα μας με γνωσεις! Προσωπικα οποτε εχω ελευθερο χρονο παρακολουθω διαφορα ντοκιμαντερ (εχει κανει κατι υπερπαραγωγες το National Geographic και το Animal Planet απιστευτες) ειδικα για το τοσο δραστηριο συμπαν και τον απιστευτα ιεραρχικο τροπο που λειτουργουν τα ζωα στον πλανητη μας. Και μεσα απο αυτες ολες τις αναλυσεις του συμπαντος και των ζωων με ποιανει ενα χαμογελο επιβεβαιωσης.. Λατρευω ακομα περισσοτερο το Θεο μεσα απο αυτα που βλεπω καθε μερα. Επισης λατρευω και τον ανθρωπο που δειλα δειλα προσπαθει να καταλαβει και να εξηγησει το Θεο μεσα απο ολες αυτες τις ενεργειες και τα στοιχεια.. Μεσα απο την χημεια, τη φυσικη, την αστρονομια.. Ειναι κριμα, αντι να μας γεμιζουν θαυμασμο ολες αυτες οι ανακαλυψεις και οι γνωσεις και να μας φερνουν πιο κοντα, να μας γεμιζουν ψωροπερηφανια, να νιωθουμε λες και ειμαστε οι κυριαρχοι των παντων και να μας απομακρυνουν απο το Θεο.

PDS, ολοι μεσα μας εχουμε γραμμενη την αληθεια, ειμαστε φτιαγμενοι απο το καλο.. Οταν κανεις ενα καλο μεσα σου ειτε μικρο, ειτε μεγαλο αισθανεσαι ωραια. Και ας μη το δειχνεις εξωτερικα (υπαρχουν 1002 λογοι για να αποφασισεις αν θα δειξεις ή οχι κατι στην απεξω σου,ετσι?). Οταν κανεις κατι κακο παλι, αισθανεσαι ασχημα. γιατι? γιατι να μη συμβαινει το αντιστροφο? Δες ενα μωρο παιδι που δεν εχει προλαβει να διαμορφωσει χαρακτηρα. Του κανεις αστειακια και αγγαλιτσες, αρχιζει και γελαει και θελει περισσοτερο! Του φωναζεις και το ταπεινωνεις, αισθανεται ασχημα και αρχιζει να κλαιει.. ολα ειναι ξεκαθαρα στα εσωψυχα μας.. Αν αποφασιζαμε να ζησουμε μονο με αγαπη και χωρις εγωισμους θα ειμασταν ειδη στον παραδεισο αδερφια.. βεβαια τωρα εχουμε μπει σε δυσκολους καιρους για να γινει κατι τετοιο θα μου πεις..

Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα.

AlexandrosQV
20-04-2011, 18:44
Αγαπητέ (καθόλου ειρωνικό) Αλέξανδρε, βοήθησέ με σε παρακαλώ να καταλάβω κάποια πράγματα με αφορμή το post του criter.Αυτά που λέει ο Εφραίμ τα αποδέχεσαι ως χριστιανός?Γιατί πολλά σημεία μου προκαλούν κυριολεκτικά τρόμο απέναντι στους χριστιανούς.Τουλάχιστον κάποια άλλα σημεία όπως για τον Μ.Αλέξανδρο, μόνο γέλιο μου προκαλούν.

Νικολα, καταρχην υπαρχει η καλοπροαιρετη και η κακοπροαιρετη πλευρα για το πως θα γραψουμε στο νου μας κατι. π.χ εκει που αναφερεται στη νηστεια για τα παιδια, γιατι να μαθεις ενα παιδι να τρωει την καθε σαβουρα που του αρεσει οπως εκανα εγω μικρος και πολυ πιθανο στο μελλον να εχω προβληματα στο στομαχι μου, και να μη το μαθεις να τρωει τις σωστες τροφες? Οταν λεμε κανουμε νηστεια δεν σημαινει οτι λιμοκτονουμε και ψωφαμε τις πεινας. Μειωνουμε λιγακι την απολαυση απο την τροφη μας και τρωμε και πολυ υγιεινα κιολας, δεν κανουμε αγγαρεια. Οποτε απο αυτο βγαζουμε πολλα θετικα και συναμα τιμαμε και τον Χριστο που σταυρωθηκε για παρτυ μας. Μικρο το τιμημα νομιζω (αν θεωρειται τιμημα η σωστη διατροφη).

Καποια πραγματα προς το τελος που λεει μου φαινονται υπερβολικα π.χ για το ξεματιασμα. Ομως δεν με αφορα αυτο το θεμα. Ο πολιτικος γαμος, μου φερνει στο μυαλο οταν πηγα την σκυλα μου στον κτηνιατρο να την ζευγαρωσουμε που υπογραψαμε κατι χαρτια πως πραγματοποιηθηκε το ζευγαρωμα την ταδε μερα κτλ. Οποτε ειναι ντροπη ενας τετοιος γαμος για καποιον Κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσιν του Θεου.

Κατι αλλο που σου προκαλεσε τρομο υπαρχει?

Desmond
20-04-2011, 19:00
Φίλε Αλέξανδρε, τρόμο μου προκαλούν σημεία όπως οτι κάποιος ψυχορραγεί γιατί έχει κάποιο ανομολόγητο αμάρτημα, τα περί οικονομικών προβλημάτων και πως αυτά σχετίζονται με τις αμαρτίες μας,τα tattoos μου ως επιβαρυντικό για την ψυχική και σωματική μου υγεία, η άποψη περί ομοφυλοφιλίας που υπάρχει στην φύση από την δημιουργία της, η προέλευση του ανθρώπου από τον Αδάμ και την Εύα κλπ.Καταλαβαίνω οτι δεν είναι εύκολο να κατανοήσουμε την άλλη άποψη, αλλά διαβάζοντας τα λόγια του παπά, μου ήρθε στο μυαλό το Ιράν...Εξού και ο τρόμος...

AlexandrosQV
20-04-2011, 19:25
Τα τατουαζ τα βαζω σε μια κατηγορια μαζι με το τσιγαρο και τα δυο εχω την εντυπωση οτι γινονται για ψυχολογικους λογους και οχι γιατι τα εχουμε φυσικη αναγκη. Και για να μη παρεξηγηθω εχω πολλους φιλους που καπνιζουν και εχουν και τατουαζ με πρωτο και καλυτερο τον αδερφο μου (να μια τριφυλλαρα στη δεξια γαμπα, τρελαμενος mad boy).

Για την ομοφυλοφιλια μεγαλο ποσοστο παιζει η ψυχολογια, δεν δεχομαι σε καμια περιπτωση οτι ειναι φυσικο γεγονος. Μπορει να ειναι και γενετικο προβλημα. Παλευεις και το προσπερνας. αλλοι γεννιουνται με καρκινο, με ενα χερι ή ενα ποδι η και χωρις χερια και ποδια: YouTube - Χωρίς ούτΡ Ο‡Ξ*ρια ούτΡ Ο€ΟŒΞ΄ΞΉΞ± ούτΡ ΟƒΟ„Ξ΅Ξ½Ξ±Ο‡ΟŽΟΞΉΞ΅Ο‚!

Desmond
20-04-2011, 20:05
Καλά εννοείται οτι η τριφυλλάρα ήταν το πρώτο μου tattoo!

Διαφωνώ κάθετα σε αυτό που λες γιατί ομοφυλοφιλία υπάρχει σε όλα τα θηλαστικά, γι'αυτό μίλησα για την φύση.Δεν μου αρέσει που δαιμονοποιείται το σεξ και η ηδονή που προσφέρει, από την εκκλησία.Ανώμαλο και παρά φύση είναι αυτό και όχι η χαρά του έρωτα που είναι απολύτως φυσική διαδικασία.
Κάποια πράγματα που γράφτηκαν στην εποχή του χαλκού καλό θα ήταν να βλέπουμε τον συμβολισμό και όχι να τα δεχόμαστε κατά γράμμα.Φαντάζομαι οτι ο αρχαίος άνθρωπος δεν θα καταλάβαινε την εξελεκτική διαδικασία ως Δημιουργία.Δεν καταλαβαίνω δηλαδή γιατί θρησκευτικοί κύκλοι την απορρίπτουν (αν και όλο και περισσότεροι παπάδες την αποδέχονται) και επιμένουν στα περί Αδάμ και Εύας ντε και καλά.Λες και εφόσον κάποιος αποδέχεται και την ύπαρξη του θείου και την θεωρία της εξέλιξης οτι πάει κόντρα στον χριστιανισμό και στα πιστεύω του.
Anyway, δεν έχω σκοπό να πάω κόντρα στα θρησκευτικά σου πιστεύω επειδή εγώ "δεν το έχω" γενικά με τις θρησκείες.
Καλό Πάσχα.

Slay
21-04-2011, 00:32
θα μπορουσα να σχολιασω το καθε ενα ξεχωριστα , αλλα δεν αξιζει τον χρονο μου, θα σταθω μονο σε 2-3 σημεια και αυτα με μια απορια...



Ο Αδάμ και η Εύα βίωναν πνευματικά τον Παράδεισο. Πλάστηκαν στη γη, από γη. Έζησαν 930 χρόνια στήν Μεσοποταμία, ανάμεσα στους δύο ποταμούς (Τίγρης-Ευφράτης).

Δεινόσαυροι υπήρξαν στη γη. Για κάποιο λόγο ( πού εμείς ακριβώς δέν γνωρίζουμε ) θέλησε ο Θεός να σταματήσουν να υπάρχουν, όπως και άλλα μεγάλα ζώα, σαν τα μαμούθ.

Πρέπει να προσθέσουμε και τον Μέγα Αλέξανδρο, που τον χρησιμοποίησε ο Θεός να κηρύξει απανταχού την Ελληνική Γλώσσα, ώστε δια αυτής να κηρύξουν οι Απόστολοι απανταχού της γης. Ο σκοπός του ήταν ειρηνικός, δεν ήταν πολεμικός να φονεύσει τους λαούς της γης…

ειλικρινα υπαρχουν ανθρωποι στην σημερινη εποχη που πιστευουν αυτες τις παπατζες?

PDS
21-04-2011, 01:24
Το δευτερο μου θυμιζει τα ανεκδοτα για τον Τζακ Νορις.:pound:

dykon
21-04-2011, 02:20
paidia se kapoious mporei auta na simainoun kati(ego den eimai mesa se autous).apla min koroideuete..o kathenas mporei na pisteuei oti nomizei..

g10rg0s
21-04-2011, 03:17
Κανεις δεν εχει το δικαιωμα να κρινει τα πιστευω του συνανθρωπου του ... ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει οτι θελει χωρις ομως να ενοχλει με οποιοδηποτε τροπο τον συνανθρωπο του ... αλιμονο εαν προσπαθουμε να βαλουμε στα δικα μας καλουπια την σκεψη του αλλου ... χωρις να ενστερνιζομαι την αποψη του παιδιου που ειπε για τον Μεγα Αλεξανδρο , αυτα πιστευει και αυτο πρεπει να το σεβαστει ο καθενας ... ειτε ειναι λαθος ειτε οχι ... κανεις δεν το γνωριζει ... ο προσηλυτισμος ειναι οτι χειροτερο ...

PDS
21-04-2011, 04:25
Βρε παιδια ποιος κοροιδεψε καποιον ?
Αυτα δεν τα εγραψε ο criter,ουτε ειπε οτι τα πιστευει.Το μονο που καναμε ειναι να σχολιασουμε καποια απο αυτα.

Τα οποια ηταν..

Απαντησεις σε ερωτησεις σχετικα με την Ορθοδοξη πιστη και τον Χριστιανισμο απο τον Γέροντα Εφραίμ, Δικαίου της Ιεράς Σκήτης του Αγίου Ανδρέα στις Καρυές Αγίου Όρους

Lefteris_X
21-04-2011, 10:38
ποιά Santa Monica Studio, Capcom, Rockstar, Square........εδώ τα καλύτερα epic / sci-fi σενάρια..........930 χρόνια ζωής και βάλε (αλήθεια πόσα franchise παιχνιδιών σηκώνουν τόσα χρόνια; και πόσους τίτλους Νο1, 2, 3, 4, 5, xxx; )...................φτιαγμένοι απο χώμα (γή)...................δλδ, ποιός Ισαάκ Ασίμοφ, ποιός Άρθουρ Κλάρκ, ποιός Σπήλμπεργκ..........τι να λένε και αυτοί.........

Προς Θεού (:D) μην με παρεξηγήσετε, είπα να το ευθυμήσω λιγάκι, αφής στιγμής δεν τα είπε ο criter, αλλά είναι παράθεση του Γέροντ....ούτε να το πώ δεν μπορώ, έλεος, με έπιασε αλλεργία.

Τέσπα, άντε αμήν. :D

criter
21-04-2011, 11:45
Αυτα που ποσταρα ειναι απο συνεντευξη σε ραδιοφωνικη εκπομπη, οπου μιλωντας ο μοναχος απαντησε σε ερωτησεις ακροατων. Οι απαντησεις αυτες, δεν βασιζονται σε συγχρονες αντιληψεις, συμφωνα με τα δικα μας κρητηρια και πιστευω, ουτε απο ανακαλυψεις απο το ιντερνετ, ή τι λεει το google και το wiki.

Οι μοναχοι εκει στο Αγιο Ορος, ειναι αφοσιωμενοι πιστοι και αυτα που λενε βασιζονται σε γραφες, παρα πολυ παλιες, οπου εχουν αντεξει πολλα χρονια, που δεν τα ξερει ο οποιος να ναι αυτα και θα πρεπει να τα αναζητησει, αλλο βεβαια το να τα πιστεψει.

Οτιδηποτε ακουμε, ακομα και κατι παραξενο και κακο, το δεχομαστε αμεσως και το πιστευουμε. Το ηθικο και το κατα τον Θεο σωστο, δεν το θελουμε ομως, ουτε να το ακουμε.

Τον Μεγα Αλεξανδρο, αν υπηρχε ενα βιβλιο που να ελεγε οτι εφτασε εκει ψηλα που εφτασε με τη βια ομως και εσφαξε και παρα πολλους που αντισταθηκαν στο περασμα του, θα το δεχοσασταν και θα το πιστευατε. Το οτι μπορει να τον ηθελε ο Θεος να κυρηξει τα Ελληνικα ειρινικα δεν το δεχεσται ομως.

Υπαρχουν πολλες θρησκειες που λενε οτι εγινε ο κατακλυσμος. Η ομοφυλοφιλια ειναι μια μεγαλη ανωμαλια. Στις μερες μας ανθρωποι ζητουν απο δημαρχους να παρουν αδειες να παντρευτουν μεχρι και σκυλους. Αν υπαρχουν ανθρωποι που εχουν αφωσιωθει να δειχνουν το φως και την αληθεια, ειναι οι πνευματικοι ανθρωποι, οπως αυτοι του Αγιου Ορους.

Οι συγχρονοι ανθρωποι κλεινουν τις κουρτινες στο φως της ημερας και εχουν το δικο τους φως, το φως της οθονης της τηλεορασης, του λαπτοπ ή και του κινητου. Τα ξερουν ολα, αφου εχουν ενα φιλτρο στο μυαλο τους σαν το google. Βρισκουν παντα αυτο που θελουν, την ωρα που το θελουν, οποτε το θελουν και οπου το θελουν μεσω ιντερνετ και ολα ΟΚ.

Δεν πρεπει να ειναι ετσι η ζωη. Βγειτε εξω να σας δει το πραγματικο φως της ημερας, να μιλησετε με ανθρωπους απο κοντα, να ζησετε την εμπειρια πραγματικα και μετα αμφισβιστηστε, κρινετε, αναρωτηθειτε, αναζητηστε.

Δεν εκρινα κανεναν, ετσι απλα τα γραφω και το ποστ το εβαλα, σαν τροφη για σκεψη και πνευματικη αναζητηση.

enstikto
21-04-2011, 12:04
Όσον αφορά την ομοφυλοφιλία (τελικά είμαστε τρελά homophobic σαν λαος) είναι αποδεδειγμένο επιστημονικά οτι ο ομοφυλόφιλος ΓΕΝΙΕΤΕ ομοφυλόφιλος, οπότε αν αυτό είναι ανωμαλία ποιός φταίει; Οι γονείς του λόγω γονίδιων; Ο ίδιος που δεν θέλει να πάει κόντρα στη φύση του; ή Αυτός που τον δημιούργησε έτσι;
Όλοι οι ομοφυλόφιλοι θα πάνε στην κόλαση! Δεν πα να είναι καλοί άνθρωποι; Δεν πα να κάνουν τα πάντα για να βοηθήσουν άλλους ανθρώπους; Δεν πα να τηρούν όλους τους κανόνες τις εκκλησίας με την διαφορά οτι αγαπάνε κάποιον άνθρωπο του ίδιου φύλου; ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ!
Αυτά βλέπω και ενώ αποφεύγω αυτές τις συζητήσεις όπως ο διάολος το λιβάνι τρελένομαι!!!
Το να μην σου αρέσει η σκέψη οτι κάποιος αντράς μπορεί να πάει με κάποιον άλλο άντρα (όντας straight) είναι απόλυτα λογικό! Και μένα και μόνο η σκέψη αηδία μου προκαλεί (απο πλευράς αισθητικής και μόνο). Αλλά το να κρίνεις τα πάντα για έναν άνθρωπο απο τις σεξουαλικές του προτιμήσεις είναι εντελώς στενόμυαλο!

le_71
21-04-2011, 13:12
Δεν αγχώνομαι...Ο Αριστείδης ο Δίκαιος μου αποκάλυψε την εξίσωση της νεοελληνικής ιεράρχισης του δικαίου...

Κατάσταση νομιμότητας > Σεξουαλικός προσανατολισμός > Θρησκεία > Κατάσταση ιθαγένειας > Χρώμα δέρματος > Φύλο <=>
<=> (παράνομος > νόμιμος) > (ομοφυλόφιλος > αμφιφυλόφιλος > ετεροφυλόφιλος) > (Ισλάμ > Λοιπές θρησκείες > Χριστιανισμός)> (Μετανάστης > Γηγενής) > (Μαύρο > Άλλα > Λευκό) > (Άνδρας > Γυναίκα)

παράδειγμα: ένας παράνομος μαύρος ισλαμιστής άντρας gay μετανάστης, έιναι το το "φλος ρουαγιάλ" . Δεν χάνει από κανέναν...
στον αντίποδα, αν είσαι ένας νόμιμος λευκός Χριστιανός straight Έλληνας......uber fail.

Στην παραπάνω εξίσωση όσο πιό αριστερά, τόσο καλύτερα (και δεν μιλάω για πολιτικό χώρο μέρα που είναι....:a057:)

criter
21-04-2011, 13:29
Οταν η σκεψη του οτι ενας αντρας παει με αντρα μας φερνει αηδια σε εμας τους ανθρωπους, φαντασου τι θα φερνει στον Θεο. Γι΄αυτο εχει οργη. Αλλα ειναι αγαθος. Δε λεει πουθενα κανεις σκοτωστε τους ανωμαλους, αλλα τους δεχεται και αυτους, οταν αυτοι μετανοησουν. Ο Παραδεισος δεν βλεπει αναλογα με το φυλο, ολοι εχουν δικαιωμα, αντρες και γυναικες. Για να μπει ομως καποιος θα πρεπει να ειναι οπως οταν πρωτοπλαστηκε.

le_71
21-04-2011, 13:31
^^
Να υποθέσω οτι δεν θα πάς gay pride athens?....

criter
21-04-2011, 13:45
Μπα θα κατσω μεσα σπιτι και θα φωναξω κατι κοριτσια. Θα νοικιασω και το we dare, αμα θελεις ελα, φερε και εσυ τις φιλες σου ομως.

enstikto
21-04-2011, 13:53
Οταν η σκεψη του οτι ενας αντρας παει με αντρα μας φερνει αηδια σε εμας τους ανθρωπους, φαντασου τι θα φερνει στον Θεο. Γι΄αυτο εχει οργη. Αλλα ειναι αγαθος. Δε λεει πουθενα κανεις σκοτωστε τους ανωμαλους, αλλα τους δεχεται και αυτους, οταν αυτοι μετανοησουν. Ο Παραδεισος δεν βλεπει αναλογα με το φυλο, ολοι εχουν δικαιωμα, αντρες και γυναικες. Για να μπει ομως καποιος θα πρεπει να ειναι οπως οταν πρωτοπλαστηκε.

Και ξαναλέω ότι ο gay γενιέτε. Δεν επιλέγει να ακολουθήσει αυτή την σεξουαλική κατεύθυνση... Έτσι πρωτοπλάστηκε για να χρησιμοποιήσω τα λόγια σου.
Για ποιό λόγο να μετανοήσει;

criter
21-04-2011, 14:06
Εννοω να μετανοιωσει καποιος για κατι λαθος, με σκοπο να ζει συμφωνα με το πως τον θελει ο Θεος, ωστε να εισελθει στην Βασιλεια του, δηλαδη τον Παραδεισο. Δεν ειναι ο γκευ, αλλα ολοι οι ανθρωποι στον πλανητη, οπου ο Θεος περιμενει να θα διαλεξουν αυτον και την αιωνια σωτηρια της ψυχης τους ή την απωλεια.

enstikto
21-04-2011, 14:20
Δεν έχω μιλήσει καθόλου με "γενικότητες" στο thread γιατί μετά θα τραβήξει πάρα πολύ η κουβέντα. Οκ πες οτι δέχομαι οτι ο θεός θέλει να διαλέξουν αυτόν και την αιώνια σωτηρία της ψυχής τους.
Ο Gay δεν μπορεί να είναι gay kαι επίσης να επιλέξει τον θεό και να σώσει την ψυχή του; Η σωτηρία της ψυχής του εξαρτάτε καθαρά απο το αν είναι gay; Αν σε όλα τα άλλα είναι άψογος αλλά είναι gay θα φάει πόρτα στον Παράδεισο;

criter
21-04-2011, 14:32
Κοιτα πως το βλεπω εγω. Ο Θεος παραδειγμα επλασε εναν αντρα, με πουλι, και αυτος προτιμησε ομως να ειναι γυναικα κατα καποιο τροπο, μπορει να εβαλε και στηθη η να εκοψε το πουλι του. Αυτο και μονο παει κοντρα στο πως ειναι φτιαγμενος ενας ανθρωπος απο τη φυση του. Οταν ομως ενας τετοιος ανθρωπος, παραδεχεται στον Θεο, οχι στους ανθρωπους, αυτο το "σφαλμα" τοτε συγχωρειτε και μονο τοτε μπορει να παει στο Παραδεισο.

Δεν γινεται να πιστευεις και Θεο και Μαμωνα, γιατι ή στον ενα θελεις πιστεψει και σωθεις ή στον αλλον και να χασεις την ψυχη σου. Κανεις δεν μπορει να εχει δυο κυριους.

PDS
21-04-2011, 14:47
Κοιτα πως το βλεπω εγω. Ο Θεος παραδειγμα επλασε εναν αντρα, με πουλι, και αυτος προτιμησε ομως να ειναι γυναικα κατα καποιο τροπο, μπορει να εβαλε και στηθη η να εκοψε το πουλι του. Αυτο και μονο παει κοντρα στο πως ειναι φτιαγμενος ενας ανθρωπος απο τη φυση του. Οταν ομως ενας τετοιος ανθρωπος, παραδεχεται στον Θεο, οχι στους ανθρωπους, αυτο το "σφαλμα" τοτε συγχωρειτε και μονο τοτε μπορει να παει στο Παραδεισο.



Κανεις ομως δεν μπορει απο μονος του να προτιμησει να ειναι γυναικα.Η φυση του ειναι αυτη και δεν μπορει να το αλλαξει,ουτε φταιει ο ιδιος για αυτο.

enstikto
21-04-2011, 14:55
Εκτός από πουλί του έδωσε και διάφορα αλλά πραγματάκια στο DNA του που τον οδήγησαν στο να είναι gay. Πες μου είναι τόσο άδικος ο Θεός ώστε να καταδικάζει κάποιον για κάτι που στην ουσία δεν επέλεξε αλλά ίσα ίσα ο Ιδιος (ο Θεος) του φόρτωσε στην πλάτη;

criter
21-04-2011, 15:13
Μπορει αυτος τελικα να πιστεψει και να σωθει, αλλα ολοι αλλοι στραητ και νορμαλ που δεν πιστεψαν να μην σωθουν ποτε. Δεν εχει αναγκη τον γιατρο ο υγιειης, αλλα ο αρρωστος.
Μην βλεπουμε τα παντα μονο απο επιστημονικης αποψης. Η πιστη στον Χριστο κανει θαυματα!