PDA

View Full Version : Ups, σταθεροποιητές τάσης & πρίζες ασφαλείας



Tek_Killa
13-03-2008, 14:03
Ενδιαφέρομαι να κάνω μια αγορά για να προστατεύσω τις... αγορές μου απο τις δολοφονική "τάση" της ΔΕΗ ιδίως των τελευταίων ημερών! Τα πολύμπριζα ασφαλείας προστατεύουν απο αστάθειες της τάσης? Φτάνει να πάρω μόνο κάτι τέτοιο για tv και PS3 ή η αγορά ενος σταθεροποιητή τάσης είναι επιτακτική? Όποιος ξέρει, ας κάνει καμιά πρόταση...
Thanks παίδες!

NonBorn
13-03-2008, 14:47
όποιος έχει γνώσεις πάνω στο θέμα ας γράψει όσο μπορεί περισσότερα να μορφωθούμε και εμείς... και μένα με ενδιαφέρει πολύ το θέμα για Ups σε Pc,tv,ps3...

Katana
13-03-2008, 14:54
Aν και ειμαι παντελως ασχετος, προτεινω να παρεις οχι πολυπριζο αλλα UPS.

Με το UPS αφενος προστατευεις τα μηχανηματα απο υπερτασεις και αφετερου εξασφαλιζεις την λειτουργια τους για καποια λεπτα μετα την πτωση του ρευματος.Σκεψου πχ να γινει διακοπη οταν κανεις update το PS3 ή κανεις καποιο save σε παιχνιδι.

georgiosdam
13-03-2008, 14:59
καποιος να μας διαφωτισει;;;

Chill
13-03-2008, 15:01
Non επειδή το θέμα με τα τροφοδοτικά και τα ups είναι κάπως πολύπλοκο (ή ευαίσθητο αν θες) έχεις πρόχειρα τα πλήρες χαρακτηριστικά του psu στο ps3?

Εγώ για την ώρα πάνω σε ένα ένα προστατευτικό υπερτάσεων - υπερεντάσεων έχω ps3 και την HD και όλα ok. Γύρω στα 30 ευρώ πάει και σε προστατεύει από αιχμές τάσης, υπερφορτώσεις δικτύου, στατικά φορτία, κεραυνούς κλπ.

Πάντως αν κρίνω από τους υπολογιστές και δεδομένου ότι στην ουσία το ps3 ένας gaming υπολογιστής είναι εν ώρα λειτουργίας αν συμβεί κάτι για να είσαι καλυμμένος 100% επιβάλλεται η χρήση ups.

NonBorn
13-03-2008, 15:05
Ναι το ps3 σαν pc θα το αντιμετωπίσω στην αγορά ups. Εξάλλου είναι γύρω στα 220watt σε full load αν δε κάνω λάθος (folding). Σίγουρα θα τα έχω αργότερα όποτε βρω λίγο χρόνο να τα ψάξω εκτός κ αν τα βάλει κάποιος άλλος για μένα. Ότι έχω ηλεκτρονικό σπίτι είναι πάνω σε πρίζες ασφαλείες για υπερτάσεις με ασφάλειες αλλά δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο. Θέλω να πάω σε ups αλλά δε ξέρω αν συμφέρει να πάρω ένα μεγάλο ή 2 πιο μικρά. Γιατί στην ουσία όλα μου τα ηλεκτρονικά είναι σε ένα δωμάτιο. Θα μπορούσαν όλα να είναι πάνω σε ένα UPS.

Και επίσης UPS από UPS έχει διαφορά και ειδικά στην τιμή όσο το χω ψάξει... Οπότε όποιος ξέρει ας καταγράψει την εμπειρία του να μάθουμε κ εμείς ;)

Valkyre
13-03-2008, 15:05
Non επειδή το θέμα με τα τροφοδοτικά και τα ups είναι κάπως πολύπλοκο (ή ευαίσθητο αν θες) έχεις πρόχειρα τα πλήρες χαρακτηριστικά του psu στο ps3?

Εγώ για την ώρα πάνω σε ένα ένα προστατευτικό υπερτάσεων - υπερεντάσεων έχω ps3 και την HD και όλα ok. Γύρω στα 30 ευρώ πάει και σε προστατεύει από αιχμές τάσης, υπερφορτώσεις δικτύου, στατικά φορτία, κεραυνούς κλπ.

Πάντως αν κρίνω από τους υπολογιστές και δεδομένου ότι στην ουσία το ps3 ένας gaming υπολογιστής είναι εν ώρα λειτουργίας αν συμβεί κάτι για να είσαι καλυμμένος 100% επιβάλλεται η χρήση ups.

Κι εγω κατι τετοιο πηρα , απο την στιγμη που εστησα ολο το συστημα μου.Δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα και οταν πεφτει το ρευμα ειναι ολα κομπλε.:)

Αλλα ειδικος ουτε κι εγω ειμαι , απλα μου ειπαν αυτο θα παρεις , αυτο πηρα.Καπου στα 40-45 ευρω εδωσα.

Tek_Killa
13-03-2008, 15:23
πάντως για φτηνά ups (π.χ. turbo x), το μόνο που ξέρω πως πρέπει να προσέχουμε, γιατι συνήθως το περνάει κάποιος στο ντούκου, είναι τα db... τα φτηνά κάνουν πολύ θόρυβο. Kαι το οτι πρίν πάρει κάτι κανείς θα πρέπει να υπολογισει συνολικά ποσα watt καταναλώνουν οι συσκευές που θέλει να ρίξει πάνω...

Chill
13-03-2008, 15:24
Το πρόβλημα σε psu και ups έγκειται στον τύπο ρεύματος που βγάζει το ups. Όλα τα σύγχρονα psu είναι apfc γι'αυτό και ρώτησα για τον τύπο του τροφοδοτικού του ps3. Τα apfc απαιτούν sinwave ρεύμα και μόνο. Τα τροφοδοτικά του λαουτζίκου (100-300 ευρώ) βγάζουν στην πλειονότητα τους close to sinwave ρεύμα και αρκετά apfc τροφοδοτικά ενδέχεται να αντιμετωπίσουν πρόβλημα μέχρι και να καούν (είτε τροφοδοτικό είτε το ups είτε και τα δυο). Εγώ δεν γνώριζα γι'αυτήν την "ιστορία" και δούλεψα με afpc psu και close to sinewave ups απροβλημάτιστα για περίπου τρία χρόνια ώσπου το ups τα τίναξε και συνεχίζω και στο νέο μου σύστημα να έχω afpc και close to sinewave ups (επειδή επίσης δεν γνώριζα σχετικά όταν έκανα την αγορά :D). Επειδή το έχω ψάξει αρκετά, πάρα πολλοί χρήστες σαφέστατα πιο έμπειροι από μένα δηλώνουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά σε μερικές περιπτώσεις (κυρίως κακό psu/ups) ενδέχεται να παρουσιαστεί. Aν και οι ίδιες οι εταιρίες λένε ότι καλό είναι να αποφεύγεται η συγκεκριμένη χρήση "may harm" έγραφε χαρακτηριστικά ένα απαντητικό email της enermax (κορυφαίας εταιρίας κατασκευής psu).

Τώρα για την μάρκα. Έχω δουλέψει σε ups του κιλού, κάτι φτηνιάρικα του Πλαισίου και ήταν δράμα. Έχω δοκιμάσει mge και δεν ενθουσιάστηκα. Στα apc βρήκα την υγειά μου. Και την προτείνω ανεπιφύλακτα. Είναι αρκετά ακριβά και η προσιτή σειρά της (RS) βγάζει close to sinewave ρεύμα οπότε αν το psu του ps3 είναι apfc αγοράστε με δικό σας ρίσκο :D.

Tek_Killa
13-03-2008, 15:29
κατάλαβα... όλο το δώρο του πάσχα σε μια κ*λομπαταρία θα πάει... :d

Chill
13-03-2008, 15:38
χαχαχαχα κάπως έτσι :p!!!!!!

ps4
13-03-2008, 17:10
Πανω στο ups εχω το πισι και 4 εξωτερικες συσκευες. 3 δισκοι και 1 dvd-r μαζι και το ps3.

Tα κραταει ολα μαζι για 10 λεπτα περιπου. Χρονος υπεραρκετος για να τα κλεισεις.

Την τηλεοραση δεν εχω δοκιμασει να την βαλω πανω. Γνωμη μου να παρεις ups.

jimbrav
13-03-2008, 17:43
εχω δυο ups τις apc... to rs 800 και το rs 1000.
εχει ησυχάσει το κεφάλι μου....

Katana
13-03-2008, 18:35
Eγω ειμαι με Ups της Mge, στα 1200va.

Chill
13-03-2008, 19:49
Αυτό ακριβώς το ups που λες katana παρέδωσε πνεύμα σε μένα. Γενικά υπάρχουν πολλά παράπονα από την mge τον τελευταίο καιρό.

Katana
13-03-2008, 19:53
τι να σου πω, και εγω αναμεικτα σχολια εχω ακουσει για την Mge.

μεχρι στιγμης με εχει βγαλει ασπροπροσωπο, αυτο που με ενοχλει ειναι ο θορυβος που κανει οταν λειτουργει.

Tek_Killa
13-03-2008, 21:00
φαντασου εγώ που θέλω να το βαλω σε studio... το σκασμό θα πρέπει να βγάζει για να το πάρω... :Ρ

Katana
13-03-2008, 22:32
φαντασου εγώ που θέλω να το βαλω σε studio... το σκασμό θα πρέπει να βγάζει για να το πάρω... :Ρ


Xαχα, καλα εσυ μπορεις να νοικιασεις υποσταθμο της ΔΕΗ.:rofl::rofl::rofl:

blizard
14-03-2008, 00:45
Εγώ ελπίζω ότι επειδή το τροφοδοτικό του ps3 δέχεται από 110 ώς και 220v έχει μεγαλύτερες ανοχές- προστασία και ποιότητα από άλλα...

Με τους "φτηνούς" σταθεροποιητές τάσης είμαι άτυχος... ο ένας μου χάλασε και στον άλλο είχε καεί πριν 3-4 χρόνια η τηλεόραση που είχα συνδεδεμένη :)