PDA

View Full Version : Official PS3 Dual Shock 3 Controller Thread!



greekteo
22-05-2007, 00:55
Υπαρχει μεγαλη αντιπαραθεση αναμεσα στους κατοχους και γενικοτερα ακολουθους του ps3 για το αν θα πρεπει να μπει στο Sisaxis controller δονηση. Δημιουργηθηκαν δυο παραταξεις,
1)μια που υποστηριζει οτι πρεπει και το ps3 να εχει δονηση και
2)μια αλλη που θεωρει οτι ειναι περιττο.
ΨΗΦΙΣΤΕ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟΨΗ :!:
(οι επιλογες ελπιζω να σας καλυπτουν) :P

NonBorn
22-05-2007, 01:04
Sixaxis με δόνηση που να απενεργοποιείται για όσους δεν θέλουν να τρέμουν τα χέρια τους ενώ παίζουν :P Εγώ θέλω δόνηση... Στο κάτω κάτω είναι το μόνο πράγμα που έχει πλάκα να δείχνεις σε μια κοπέλα από το playstation .... :lol:

Πάντως η Sony έχει πει ότι η δόνηση με τη μορφή που ήταν έχει τελείωσει και ότι θέλουν να φέρουν κάτι νέο. Πιστεύω ότι η Sony ετοιμάζει κάτι καινούργιο και όχι το κλασικό dual shock 2 σε συνδιασμό με το sixaxis. Θα δούμε σε λίγο καιρό αν θα βγώ αληθινός... Μπορεί και στην E3 να έχουμε κατι ;)

PDS
22-05-2007, 01:16
Με δονηση ειναι καλυτερα σιγουρα! 8)

greekteo
22-05-2007, 01:17
:giggle: :giggle: :giggle: ---- Είμαι περίεργος να δω και εγώ τι νέο ετοιμάζει η sony για τα χειριστήρια

SQP_GR
22-05-2007, 01:48
EGW PISTEYW OTI OTA H SONY ELEGE OTI DEN MPOROYSE NA BALI MAZI ME SIXAXIS TI DONISI ITAN GIA DIKIOLOGIA ,TORA POY TA ESKASE KAI TA BRIKE ME TIN ETERIA TON DIKEOMATWN THA BALOYN ,PANTOS MAKARI NA ALAXI LIGW TO SXIMA KAI I SKANTALES NA DOYLEYOYN KALITERA

jimbrav
22-05-2007, 06:18
EGW PISTEYW OTI OTA H SONY ELEGE OTI DEN MPOROYSE NA BALI MAZI ME SIXAXIS TI DONISI ITAN GIA DIKIOLOGIA ,TORA POY TA ESKASE KAI TA BRIKE ME TIN ETERIA TON DIKEOMATWN THA BALOYN ,PANTOS MAKARI NA ALAXI LIGW TO SXIMA KAI I SKANTALES NA DOYLEYOYN KALITERA

αδερφε με μικρα γραφουμε...ειναι σαν να φωναζουμε.... :wink: 8)

X-NEC
23-05-2007, 03:07
Καλά μονο εγώ ψήφισα sixaxis χωρίς δόνηση?:lol: Επέλεξα αυτό διότι η δόνηση γενικά δεν μου πολυαρέσει. Αν όπως λέτε η Sony παρουσιάσει κάτι νέο ίσως αλλάξω γνώμη!

blizard
23-05-2007, 04:56
Αντε το ψήφισα και εγώ :)

Κυρίως επειδή μου αρέσει που είναι ελαφρύ και θα μου κακοφανεί αν βαρύνει πολύ ... βέβαια μάλλον θα πάρω και ένα με δόνηση κάποια στιγμή και βλέπω στην πράξη.

sickness_
23-05-2007, 13:14
με δονηση και να μπορεις να το απενεργοποιεις! αυτο θα ηταν το καλυτερο. :shock:

NonBorn
25-05-2007, 13:17
Some rumors just never die, and that's usually because there's a nugget of truth to them. One of the biggest prevailing rumors since the launch of the PS3 was that Sony would bring back the rumble; the Sixaxis obviously doesn't have it, and some gamers don't like that change. Over the months, there has been whispers of third-parties making controllers with rumble, but now, there's a rumor that says Sony themselves might be ready to return the feature to their own controller.

The rumor got a boost thanks to the rumor section in the latest issue of PSM, where it says Sony might announce rumble support for the Sixaxis at this year's E3. It wouldn't happen immediately, though; the rumor states we wouldn't see the feature officially return to the Sixaxis until November, but even so...it's a bold prediction. Supposedly, the newly revamped controller would support both the tilt/motion-sensing capability and rumble.

The rumor returned in full force when Sony and Immersion finally settled their court battle and resolved their differences, but Sony has continually denied they'd use rumble again. They've often called it a "last-gen feature," but perhaps the ensuing fan outcry changed their minds. Guess we'll have to wait 'til E3 to find out the truth.


Link: http://www.psxextreme.com/ps3-news/1262.html

mg1980
01-06-2007, 00:00
voted! sixaxis με δονηση και να υπαρχει δυνατοτητα απενεργοποιησης.ειναι κατα τη γνωμη μου θα ηταν οτι καλυτερο απο πλευρας λειτουργικοτητας και δυνατοτητων.

p_gio89gr
01-06-2007, 11:31
και εγω sixasis με δονηση που να απενεργοποιητε.αλλα διαβασα οτι το σεπτεμβριο θα βγει με δονηση.

X-NEC
01-06-2007, 15:00
Ξέρουμε καθόλου αν θα σταματήσει η παραγωγή των τωρινών χειριστηρίων όταν θα βγούν στην αγορά τα νέα? Εμενα μου αρέσει πολύ που είναι ελαφρύ και δεν θα ήθελα να γίνει αυτό! :(

klepidas
07-06-2007, 13:55
THA LEGE TRELA SIXAXIS ME DONISI

NonBorn
07-06-2007, 14:10
Ελπίζω klepidas να είναι το τελευταίο μήνυμα που θα κάνεις edit για κεφαλαία...!!! Το επόμενο συγνώμη αλλά θα γίνει delete αν είναι με κεφαλαία...

klepidas
07-06-2007, 14:17
ok sorry NonBorn

SQP_GR
15-06-2007, 11:04
270°
this is
PS3 Controller with Rumble in Development
drtysouf21 - contributor
Published: 8 hours ago | News | PlayStation 3 Info Report


39 Inner Bits:

We’ve written extensively of the court case between Sony and Immersion and its potential impact on the peripherals business for the PS3. While we’ve been featured on Immersion’s own press site, we assure our readers that we have no affiliation or vested interests in the company. Right before GDC, this court battle came to a fruitful conclusion for both parties involved. Having lost the initial court case, and the subsequent appeal, Sony cut its loss and settled with Immersion, using the opportunity to ink a new licensing deal.

All in all, this proved to be a very positive move from a PR perspective, and cleared the path to the potential re-introduction of rumble support in future iteration of the SIXAXIS controller for the PS3.

Many have suspected that since the agreement, Sony will have been working on a new controller with rumble support. We can now confirm that this is the case. We’ve heard from two independent sources at Sony that they have been working on prototypes for several months.

gtakis
15-06-2007, 12:11
παντως παιδια να πω την γνωμη στην αρχη ειχα σπαστει που δεν ειχε δονηση αλλα με τον καιρο το συνηθισα και τωρα πλεον μπορω να πω οτι δεν με πολυαπασχολει παυ δεν εχει..οχι βεβαια οτι αν κυκλοφορησει κατι τετοιο δεν θα τρεξω να το παρω,οπως ειπε ομως και ο x-nec πιο πανω δεν θα ηθελα να το κανουν πιο βαρυ απ'οτι ειναι τωρα ,εχει πραγματι πολυ ωραια αισθηση...

TopGunZ
21-06-2007, 11:10
Α εντάξει δεν είμαι ο μόνος που δεν τον πολυκόφτει για τη δόνηση! Όντας φαν τωνJapRPG's η δόνηση μόνο προβλήματα μου προκαλούσε. Επειδή τα εν λόγω παιχνίδια τπτ άλλο από waiting δεν έχουν, βλέπε 5λεπτα και 10λεπτα βιντεάκια, θεαματικές κινήσεις του ενός λεπτού και βάλε, πολλές φορές αφήνω το κοντρόλερ στο τραπεζάκι, οπότε και σε ανύποπτο χρόνο αρχίζει να κάνει σαν κομπρεσέρ και εγώ έρχομαι ένα κλικ από το νευρικό κλονισμό.

Ακούγεται ηλίθιο... αλλά μου συμβαίνει.

Δυνατότητα απενεργοποίησης? Χμμμ... ίσως.

klepidas
21-06-2007, 12:44
thelo sixaxis me donisi me 1 euro TORA!!!!!!!!!!!!

gtakis
21-06-2007, 13:18
χα χα με 1 ευρω???δεν λες οτι αμα βγει θα εχει καμια 60αρα...

ps4
27-06-2007, 01:57
Eγω ψηφισα να εχει αλλα αν θες να μπορεις να το απενεργοποιεις. το μονο που δεν μου αρεσει (τρομερα ενοχλητικο για μενα) ειναι οι σκανδαλες. ειναι αδυνατον να παιξεις μετα τα 5 λεπτα. το χερι ιδρωνει και γλυστραει, αλλα και να μην ιδρωσεις ειναι αδυνατον να την κρατας πολυ ωρα γιατι το σχημα της ειναι περιεργο.

ας τις κανουν σαν του 360 που ειναι θεικες.

αυτο αν φτιαξουν, εμενα προσωπικα δεν με νοιαζει η δονηση.

MaRkUs_
27-06-2007, 02:25
εγώ πάντος nba 2k7 που παίζω 3-4 αγώνες δεν έχω προβλημα.....το ίδιο κ στην f1 που της δουλεύω συνέχεια λόγο ταχυτήτων

gtakis
27-06-2007, 11:16
μια χαρα ειναι οι σκανδαλες,κι εγω που τις λιωνω καθε μερα στο gt hd με τις ταχυτητες δεν εχω προβλημα...

SQP_GR
27-06-2007, 11:27
se merika games exw diapistosi oti ayto to sxima volei kalitera apo tu xbox an paixete warhowk tha katalavete

MaRkUs_
27-06-2007, 11:40
θα το πάιξω όταν θα μου το περάσεις στο ps3 SQP:P

TopGunZ
27-06-2007, 11:53
το μόνο προβλημα για εμένα είναι που είναι καμπυλωτά τα στικάκια στην κορυφή, ενώ θα βόλευε καλύτερα να είναι κοίλα.

SQP_GR
27-06-2007, 12:44
paidia se merika games karavolei pio poli apo tu xbox ,ta eixa kai ta dio kai xero px sto warhowk sinesia prepi na patas tin skantali kai na pirovolas me to r2 mazi an to kanete karavoleui,kai egw eixa endiasmus giayto to pragama ala ida oti etsi apokta ena pleonektima to xiristiri pu den ipirxe

ps4
27-06-2007, 14:46
το μόνο προβλημα για εμένα είναι που είναι καμπυλωτά τα στικάκια στην κορυφή, ενώ θα βόλευε καλύτερα να είναι κοίλα.

Το δαχτυλο δεν μπαινει μεσα και αυτο εχει σαν αποτελεσμα στην χρηση πανω του 5λεπτου (οχι ανεβασμα κατεβασμα ταχυτητες) σε μορφη γκαζιου (βλεπε motorstorm), να γλυστραει και να φευγει σιγα σιγα κατω. Οσον αφορα την σκανδαλη

Θα επρεπε να υπαρχει ενα σχημα καμπυλο προς τα μεσα για να θυληκωνει το δαχτυλο.

Για μενα προσωπικα ειναι το μονο μελανο σημειο του ps3.

NonBorn
27-06-2007, 15:06
Είναι όντως γεγονός αυτό που λες με τη διαφορά ότι συμβαίνει αν έχεις συνηθίσει να παίζεις με το χειριστήριο του xbox. Κι εγώ στην αρχή είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά τώρα το συνήθησα και μπορώ να πώ ότι τελικά οι σκανδάλες του ps3 είναι πολύ καλύτερες από όσο σου φαίνονται αρχικά. Για παράδειγμα αν βάλεις το δάχτυλο σου πιο ψηλά σχετικά το R2 και L2 και το πατήσεις το χέρι δε γλιστράει καθόλου και επίσης πιέζεις το κουμπί με τη μεγαλύτερη δύναμη που θα μπορούσες χωρίς να βάζεις και πολύ δύναμη. Επίσης αν πατήσεις απότομα πάνω ψηλά τα R2 και L2 μοιάζουν να έχουν λίγο πιο διαφορετική λειτουργία (παρόμοια με αυτή στο PS2 και PSX) από ότι όταν τα πατάς πιο χαμηλά. Τέλος όταν αλλάζεις ταχύτητες )όπως ο Marcus στο F1:rofl:) βολεύει να πατάς χαμηλά τα κουμπιά αυτά γιατί σου είναι πιο εύκολο...



Μιας και μιλάμε για το χειριστήριο ""διέρευσαν" πληροφορίες για μια νέα τεχνολογία της Immersion που κατά το άρθρο θα ενσωματωθεί στο νέο χειριστήριο της Sony με το οποίο το rumble προχωράει ένα βήμα παραπέρα. Με αυτή τη τεχνολογία θα μπορούσες να έχεις δονήσεις μικρές με το άλλαγμα των ταχυτήτων λόγω του κιβωτίου,ή να έχεις διαφορερικού τύπου δονήσεων ανάλογα με το οδόστρομα ή θα μπορούσε να αναπαράγει το απότομο τράνταγμα που οφείλεται σε μία σφαίρα. Ωστόσο δεν έχει βγει κάτι επίσημο από τη Sony οπότε προς το παρόν είναι μια φήμη... Στην Ε3 πιθανόν η Sony να έχει έτοιμη την απάντηση της...


Πηγή: http://gamers-creed.com/?p=142

NonBorn
12-07-2007, 05:03
Rumble TOUCHSENSE controller

In September 2007, will begin distributing peripherals for Sony PlayStation products in North America. Under the terms of the license, these products will now bear Immersion's Feel The Game® TouchSense® Technology logo.


Πηγή: http://immr.client.shareholder.com/ReleaseDetail.cfm?ReleaseID=253387

WolfRathmA
15-07-2007, 10:07
hhmmm... Δε ξερω τι γινεται αλλα διαβαστε παρακατω.

Just a few days ago (http://www.totalgamerzone.com/story-528-SIXAXIS-Rumble-On-The-Way.html), Kotaku’s Brian Ashcroft made a stir in the online gaming world. He claimed that Sony is working on a SIXAXIS controller with rumble.

Rumor spread quickly and IGN had to know what exactly is going on. Sony has responded to IGN with the following:

"The SCEA employee referenced in Kotaku’s story stated that he had read in the news that third parties are working on a controller with rumble for PS3. His comments were taken out of context. Sony has made no announcements about rumble and PS3."

So will it ever get here officially? That is, from the hands of Sony?


Πηγη: totalgamerzone.com

Ελεος ρε Sony... ο κοσμος θελει δονηση!!! :p

WolfRathmA
15-07-2007, 10:35
Βιαστηκα να μιλησω τελικα... η μια ειδηση επανω στην αλλη λοιπον...

A Sony representative confirmed on Thursday that controller rumble will make its way to the PS3 for the first time, this after several lawsuits surrounding the technology.
Kotaku's Brian Ashcraft is reporting that a Sony Computer Entertainment employee confirmed to him today that SixAxis with rumble is on the way. No other details were provided, although rumor broke earlier this week that a rumble-enabled controller would appear with the release of the new 80GB PlayStation 3 this August.
For more information see the Sony Web site.



Πηγη: n4g.com

NonBorn
20-07-2007, 00:02
All-New PS3 Controller to Add Features

Sony's upcoming controller revision for PS3 will add more than just rumble, according to PlayStation's top boss. Plus: What Ken Kutaragi did next.

Kikizo has learned that the second-generation PlayStation 3 controller is in the works is set to offer more than just rumble feedback - the feature sorely missing from the existing motion-sensing Sixaxis controller, currently bundled with the machine.
In a new interview published today, Sony Computer Entertainment's global President Kaz Hirai said that rumble is "obviously" being looked at now that legal issues with Immersion are out of the way, and then added: "We're also looking at a variety of other things that we can incorporate with the controller, and we'll come out with announcements when we think we have the right mix of features."










Πηγή: http://games.kikizo.com/news/200707/085.asp

NonBorn
21-07-2007, 23:48
Boomerang Controller & Rumble


Με όλο αυτό το θέμα που γίνεται για το νέο χειριστήριο με την δόνηση που έρχεται και δεν έρχεται που θα είναι διαφορετικό από ότι έχουμε δει ή δε θα 'ναι θέλω να φέρω λίγο το θέμα με το πρώτο χειριστήριο που είχε παρουσιάσει η Sony για το PS3. Το περιβόητο Boomerang Controller.


http://img527.imageshack.us/img527/7708/boomerangvp3.gif


Εγώ όταν είχα πρωτοδεί αυτό το controller είχα πάθει πλάκα. Είχα ερωτευτεί το PS3 από το χειριστήριο και μόνο. Ήταν μαζί με τις πρώτες 6 photos που είχαν βγει στο internet το 2005. Πολλοί αν όχι οι περισσότεροι αντέδρασαν με το σχήμα και το νέο χειριστήριο παρόλο που η Sony είχε πει ότι το νέο χειριστήριο σχεδιάστηκε από μηχανικούς με βάση την εργονομία και όχι απλά για να δείχνει ωραίο.


http://playstation3.files.wordpress.com/2005/11/boomerangdebunked.gif


Παρόλα αυτά η Sony κατακρίθηκε για αυτό το χειριστήριο και "αναγκάστηκε" να το αφήσει στην άκρη παρουσιάζοντας το γνωστό σε όλους μας πια SixAxis. To θέμα είναι ότι με όλο αυτόν το χαμό να γίνεται σε σχέση με το νέο χειριστήριο με το rumble που αναμφίβολα έρχεται (ακόμα δε ξέρουμε το πότε) μήπως η Sony ξανασκεφτεί να φέρει στο προσκήνιο το boomerang controller σαν μία "εξέλιξη" του SixAxis? Ίσως να ήθελα πολύ αυτό το χειριστήριο και γι αυτό να το πηγαίνω μακριά αλλά πιστεύω ότι κατακρίθηκε άδικα. Τουλάχιστον στα δικά μου τα μάτια φαίνεται άψογο. Μακάρι η Sony να επανεξετάσει το θέμα (εξάλλου τόσες μελέτες και σχέδια μέχρι να καταλήξουν εκεί δε μπορούν να πάνε χαμένα). Περιμένω τις γνώμες σας για το χειριστήριο γενικά και για το πως θα αντιδρούσατε αν η Sony έφερνε ένα χειριστήριο με νέο σχέδιο μαζί με το Rumble(Αν δε κάνω λάθος θα είναι η πρώτη κονσόλα που θα το κάνει αν το κάνει με 2 διαφορετικά χειριστήρια στην αγορά).

WolfRathmA
22-07-2007, 00:57
εγω θα ελεγα οτι αυτο το χειρηστηριο ειναι μονο και μονο ποιο βολικο στους αναλογικους μοχλους. αλλα θα ηθελα να βγει.

georgios
22-07-2007, 15:03
Αυτό που μου κακοφαίνεται πολύ στο sixaxis πάντως είναι τα πολυ κακά L2-R2. Σε σχέση με το 360 ειδικά. Σε racing όπως το motorstorm τα δάχτυλα γλιστράνε.

SQP_GR
22-07-2007, 20:34
vasika i skantales tha eprepe na itan pio volikes .kai pisteuo sto banana sile den tha itan toso volikes

georgios
22-07-2007, 21:37
το γύρισμα που κάνουν προς τα έξω οι σκανδάλες του 360 βολεύει πολύ.

ps4
23-07-2007, 12:48
Συμφωνω για τις σκανδαλες του sixaxis, το εχω ξαναγραψει αυτο. Ειναι μεγαλη πατατα και μεγα λαθος αυτο το σχημα. Τεσπα.

Προσωπικα μου αρεσει πολυ το μπουμερανγκ αλλα μονο ως μπιμπελο. Ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχει καλη εργονομια. Εδω δεν εχει το απλο που ειναι και στην αγορα χρονια. Θα εχει αυτο;

Tα χερια κατα την γνωμη μου πρεπει να αγκαλιαζουν το χειριστηριο και οχι να ειναι σαν ξενο σωμα μεσα τους. Το γεγονος οτι οι δεικτες ειναι τοσο μπροστα ειναι λαθος για μενα. Δεν το αγκαλιαζεις ετσι, απλα το ακουμπας. Και σε παιχνιδια σαν το προ νομιζω θα ειναι καταστροφικο.

Αυτην την στιγμη κατα την γνωμη μου παντα το καλυτερο χειριστηριο ειναι του 360. Εχω μεγαλωσει με χειριστηρια του ps1 και ps2 αλλα οταν επιασα στα χερια του 360 επαθα πλακα.

Προσωπικες αποψεις παντα........

WolfRathmA
23-07-2007, 16:35
Θα συμφωνησω για το χειριστιριο. Το 360 ειναι κορυφη ειδικα σε fps παιχνιδια.

Τωρα ομως αν ειναι να παιξεις PRO, ΜΟΝΟ με το χειριστιριο του Playstation μπορω να παιξω...

georgios
23-07-2007, 16:38
Τα joypads είναι μάπα για fps. Ζήτω το wiimote!!! Τώρα που έβγαλε και το wii zapper

MaRkUs_
23-07-2007, 17:16
georgios πάρε το FragFx:P

georgios
23-07-2007, 17:39
Πολύ καλό φενεται αλλά η στόχευση κατευθείαν στην οθόνη είναι πολύ πιο διασκεδαστική. Εκτός αυτού, σπάνια αγοράζω unofficial αξεσουάρ.

pvinis
23-07-2007, 18:14
nai alla tha kourazete to xeri meta apo ligo :P

georgios
23-07-2007, 18:20
με λίγη εξάσκηση οι αντοχές βελτιώνονται. όποιος βλέπει ότι δεν τα καταφέρνει ας ξεκινήσει λίγη γυμναστική. καλό θα του κάνει. που να κρατάγατε αληθινό όπλο. πάντως ακόμα και αυτή η κόπωση δίνει μια πιο ρεαλιστική αίσθηση.

ps4
23-07-2007, 21:47
Στο προ ναι συμφωνω. Μονο με το ps μπορω να παιξω. Αυστηρα.

Terminator
23-07-2007, 21:55
Τα joypads είναι μάπα για fps. Ζήτω το wiimote!!! Τώρα που έβγαλε και το wii zapperΗμαρτον

georgios
23-07-2007, 22:55
Ημαρτον

Την συζήτηση την έχουμε ξανακάνει Σπύρο αλλά δεν με πρόκειται να συμφωνήσουμε. Όσο και αν έπαιξα το demo του resistance και του darkness και το gears σε φιλαράκια τα joypad δεν με πείθουν καθόλου για shooter. Αφού σκέπτομαι το uncharted και μελαγχολώ λίγο που αυτή η παιχνιδάρα θα έχει πολλές shooting σκηνές.

Terminator
23-07-2007, 23:06
γιωργη απλο ειναι το θεμα

[ημαρτον]20$ για ενα γελοιο κομματι πλαστικο[/ημαρτον]

georgios
23-07-2007, 23:08
Α! Καλά! για το zapper λές;! Για πλάκα το είπα. Εμένα μου αρέσει όπως είναι το nunchuck με το wiimote.

Πάντως επειδή ξεφύγαμε από το θέμα. Πιστεύω και ελπίζω η sony να δουλέψει το θέμα των χειριστηρίων και να βγάλει κάτι καλό σε 1-2 χρόνια. Το card game με το eye toy δίνει ιδέες!

WolfRathmA
01-08-2007, 23:56
Rumbling SIXAXIS in Developer's Hands

Innerbits.com report that there are Several fresh items of news today, regarding the PS3 controller (http://www.n4g.com/ps3/News-56063.aspx#):

"We can confirm that prototypes of the new rumble-enabled controllers have made their way to various Sony (http://www.n4g.com/ps3/News-56063.aspx#) developers. Information on these controllers is still closely held by Sony and their partners, but an official announcement and unveiling is expected in the next two to three months. Leipzig is the most obvious guess for this unveiling, but we believe Sony is going to withhold the controllers until they can launch them to coincide with support from enough developers.

We can also confirm that new versions of the Sixaxis controller are quietly replacing the original controllers launched with the console. Hardware updates occur regularly throughout the lifespan of controllers; in this case, Sony has improved the fidelity of motion sensing in the controller. The original controllers apparently suffered of too much of a dead zone."

Πηγη: n4g.com

ps4
02-08-2007, 03:05
πρεπει να πλερωσουμε τωρα τα κανουργια χειριστηρια;;;;;

Mαστα.................

Terminator
02-08-2007, 12:30
To καναμε και το 98 οταν ηρθε το Dual Shock. Απλα τωρα φαινεται περιεργο γιατι δεν θα χει περασει ουτε ενας χρονος.

PDS
02-08-2007, 12:39
To καναμε και το 98 οταν ηρθε το Dual Shock. Απλα τωρα φαινεται περιεργο γιατι δεν θα χει περασει ουτε ενας χρονος.

Kαι γιατι υπαρχει και το ιντερνετ που το τοσο το κανει ΤΟΣΟ:)

ps4
02-08-2007, 14:35
και γιατι κανει 660 και θα επρεπε να τα εχει εξ' αρχης.........

τεσπα. θα μου πεις εχει τοσα αλλα. δεν βαριεσαι και αυτα καλα ειναι για μενα.

PDS
19-08-2007, 16:01
Sixaxis With 'Advanced Vibration' On The Way (http://darkzero.co.uk/v4/games/news/12773)


Immersion's CEO talk rumble

After all its problems with Immersion, resulting it no rumble in the Sixaxis at launch, it seems Sony is finally putting the whole event behind them, and even better, after recent comments from an Immersion CEO, a rumble enabled Sixaxis could very well soon be on the way.

"We are pleased to have put this litigation behind us. Our new business agreement with Sony Computer Entertainment is specifically intended to enable advanced vibration capability for the benefit of the PlayStation gaming community. We are happy to provide our technology in this regard and hope to make technical proposals very soon with respect to use of our technology in the PlayStation products." comments Immersion's CEO Victor Viega when question on the matter.

Hmm, advanced vibration capability, what does that mean? Maybe we will find out at Leipzig, just maybe, as nothing is confirmed as of yet.

greekteo
17-09-2007, 16:22
Σύμφωνα με τις φήμες που έχουν αρχίσει ήδη να κάνουν το γύρο του διαδικτύου, η Sony θα αποκαλύψει κατά τη διάρκεια της ομιλίας του Kaz Hirai την Πέμπτη (στο πλαίσιο του Tokyo Game Show) το νέο χειριστήριο του PS3 μαζί με ένα νέο firmware που θα επιτρέπει το browsing στην XBM κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Όσον αφορά το DualShock 3, η είδηση δε θα πρέπει να ξαφνιάζει κανέναν, μιας και πολλοί developers έχουν ήδη δηλώσει πως δουλεύουν από τις αρχές Αυγούστου με δονούμενα χειριστήρια. Πολλά sites έχουν επικοινωνήσει ήδη με τη Sony, ωστόσο κανείς δεν μπαίνει σε διαδικασία να σχολιάσει κάτι αυτή τη στιγμή. Υπομονή μερικές ημέρες ακόμα...


πηγη: gameover.gr

seven77
17-09-2007, 16:47
dhladh ta palia den 8a douleyoun??
prepei na paroume ta kainouria h einai proeraitiko?

NonBorn
17-09-2007, 16:48
εννοείται πως θα δουλεύουν... απλά από ότι φαίνεται θα φέρουν νέο χειριστήριο με δόνηση... και μάλλον όχι αυτή που ξέραμε μέχρι σήμερα αλλά κάτι φρέσκο... για να δούμε... μερικές μέρες ακόμα μέχρι το Tgs!

Akolov
17-09-2007, 16:50
Πάντως το DIRT demo που έπαιξα με την G25 τιμονιέρα έχει άθλια δόνηση....Δεν ξέρω αν είμαι offtopic αλλά το λέω γιατί το φοβάμαι και για το gt5.Θα δείξει...

greekteo
20-09-2007, 14:11
Όπως αναφέρουν δημοσιογράφοι των ιστοσελίδων IGN και CVG, η νέα έκδοση του Sixaxis με λειτουργίες δόνησης είναι πλέον γεγονός. Το παράδοξο είναι ότι η ύπαρξη του νέου αυτού Sixaxis δεν επιβεβαιώθηκε από την ίδια τη Sony (αυτό αναμένεται να γίνει τις πρώτες πρωινές ώρες και κατά την ομιλία του Kaz Hirai στα πλαίσια του TGS) αλλά από ένα...λάθος της Electronic Arts. Πιο συγκεκριμένα, οι δημοσιογράφοι των εν λόγω μέσων αναφέρουν ότι η ΕΑ είχε στήσει stands του PlayStation 3 σε ένα πάρτι που οργάνωσε και στα οποία "έτρεχε" το Burnout Paradise. Δοκιμάζοντας το παιχνίδι οι δημοσιογράφοι βρέθηκαν προ εκπλήξεως, μιας και το χειριστήριο που ήταν συνδεδεμένο με την κονσόλα, παρόλο που από πλευράς εμφάνισης ήταν πανομοιότυπο με το γνωστό Sixaxis, ήταν πιο βαρύ από το φυσιολογικό, είχε ένα αυτοκόλλητο με τη λέξη "Rumble" στο κάτω μέρος του και...δονούταν. Μετά από αυτήν την πλάγια αποκάλυψη περιμένουμε τις επίσημες ανακοινώσεις της Sony για ημερομηνία διάθεσης, τιμή λιανικής και συμβατότητα -αν υφίσταται- με τα παλιότερα παιχνίδια του PS3.

πηγη: gameover.gr

NonBorn
20-09-2007, 14:30
Να και photos από το νέο χειριστήριο...

http://www.blogsmithmedia.com/www.engadget.com/media/2007/09/dualshock-3-hands-on-01.jpg
http://www.blogsmithmedia.com/www.engadget.com/media/2007/09/dualshock-3-hands-on-02.jpg
http://www.blogsmithmedia.com/www.engadget.com/media/2007/09/dualshock-3-hands-on-03.jpg
http://www.blogsmithmedia.com/www.engadget.com/media/2007/09/dualshock-3-hands-on-04.jpg
http://www.blogsmithmedia.com/www.engadget.com/media/2007/09/dualshock-3-hands-on-05.jpg

DualShock 3: Full List Of Current & Upcoming Compatible Titles

Title Name Developer/Publisher
Vampire Rain -Altered Species- AQ INTERACTIVE Inc.
BIOHAZARD(R) 5 CAPCOM CO.,LTD.
Devil May Cry(R) 4 CAPCOM CO.,LTD.
Dark Sector D3 PUBLISHER Inc.
Burnout Paradise ELECTRONIC ARTS K.K.
FIFA franchise (title name TBD) ELECTRONIC ARTS K.K.
BUMPY TROT2 IREM SOFTWARE ENGINEERING INC.
Dynasty Warriors 6 KOEI Co., Ltd.
Fatal Inertia KOEI Co., Ltd.
GI JOCKEY 4 2007 KOEI Co., Ltd.
METAL GEAR ONLINE Konami Digital
Entertainment Co., Ltd.
METAL GEAR SOLID 4 GUNS OF THE PATRIOTS Konami Digital
Entertainment Co., Ltd.
IMABIKISOU SEGA CORPORATION
Blast Factor (*1) Sony Computer Entertainment
echochrome Sony Computer Entertainment
Folklore (*1) Sony Computer Entertainment
FORMULA ONE CHAMPIONSHIP EDITION (*1) Sony Computer Entertainment
Go! Sports Ski (*1) Sony Computer Entertainment
Heavenly Sword (*1) Sony Computer Entertainment
MotorStorm (*1) Sony Computer Entertainment
Ratchet & Clank Future: Tools of Sony Computer Entertainment
Destruction
Resistance: Fall of Men (*1) Sony Computer Entertainment
Super Stardust HD (*1) Sony Computer Entertainment
TOY HOME Sony Computer Entertainment
Uncharted: Drake's Fortune Sony Computer Entertainment
Warhawk (*1) Sony Computer Entertainment




LIST OF PLAYSTATION(R)3 TITLES COMPATIBLE WITH DUALSHOCK(R)3 IN NORTH AMERICA AND EUROPE *2

As of September 20th, 2007
(in alphabetical order of company name)
Title Name Developer/Publisher
The Darkness 2K Games
Enemy Territory: Quake Wars Activision
Soldier of Fortune Activision
BIOHAZARD(R) 5 CAPCOM
Devil May Cry(R) 4 CAPCOM
N-Cube Creat Studios
Warbit Creat Studios
Dark Sector D3 PUBLISHER
Turok Disney Interactive
Highlander Eidos
Kane & Lynch: Dead Men Eidos
Burnout Paradise ELECTRONIC ARTS
FIFA franchise (title name TBD) ELECTRONIC ARTS
Legendary: The Box Gamecock
To End All Wars Ghostlight
RAGE id Software
WarDevil - Unleash the Beast Ignition Entertainment
Within
Dynasty Warriors 6 KOEI
Fatal Inertia KOEI
METAL GEAR SOLID 4 GUNS OF THE PATRIOTS Konami
Blacksite: Area 51 Midway
TNA Wrestling Midway
Unreal Tournament 3 Midway
Wheelman Midway
Cops (codename, title name TBD) Pyro
Planet One (codename, title name TBD) Pyro
Heroes over Europe Red Mile Entertainment
Condemned 2 SEGA
Iron Man SEGA
The Club SEGA
The Crucible SEGA
The Incredible Hulk SEGA
Blast Factor (*1) Sony Computer Entertainment
echochrome Sony Computer Entertainment
Elefunk Sony Computer Entertainment
Folklore (*1) Sony Computer Entertainment
FORMULA ONE CHAMPIONSHIP EDITION (*1) Sony Computer Entertainment
Go! Sports Ski (*1) Sony Computer Entertainment
Heavenly Sword (*1) Sony Computer Entertainment
High Velocity Bowling Sony Computer Entertainment
MLB 08: The Show Sony Computer Entertainment
MotorStorm (*1) Sony Computer Entertainment
NBA 08 (*1) Sony Computer Entertainment
PAIN Sony Computer Entertainment
Rat Race Sony Computer Entertainment
Ratchet & Clank Future: Tools of Sony Computer Entertainment
Destruction
Resistance: Fall of Man (*1) Sony Computer Entertainment
Snakeball Sony Computer Entertainment
SOCOM: Confrontation Sony Computer Entertainment
Super Stardust HD (*1) Sony Computer Entertainment
TOY HOME Sony Computer Entertainment
Uncharted: Drake's Fortune Sony Computer Entertainment
Warhawk (*1) Sony Computer Entertainment
WipEout HD Sony Computer Entertainment
GirpShift(R) Sony Online Entertainment
NBA 2K8 Take Two Sports
Destroy All Humans 3 THQ
Stuntman Ignition THQ
Assassin's Creed UbiSoft
BEOWULF UbiSoft
HAZE UbiSoft
Tom Clancy's Ghost Recon Advanced UbiSoft
Warfighter 2 (*1)
Tom Clancy's Rainbow Six Vegas (*1) UbiSoft
Prototype Vivendi Games
The Chronicles of Riddick: Vivendi Games
Assault on Dark Athena
(*1) Users will be able to enjoy the rumble feature through software
update.
(*2) Actual titles to be released may vary among countries and regions.

SeLanmere
20-09-2007, 14:32
Mmm idies skandales me prin
alla pou leei rumble?

gepe13
20-09-2007, 17:32
Mmm idies skandales me prin
alla pou leei rumble?



leei shock :)

to dual shock den to vlepeis ?

klepidas
20-09-2007, 17:34
to idio prama einai re paidia to xeiristirio

gepe13
20-09-2007, 17:35
leei shock :)

to dual shock den to vlepeis ?



ektos an ennoeis to ruble pou anaferei o filos pio panw

SeLanmere
20-09-2007, 18:03
Auto ennoousa alla to dual shock de to proseksa epeidh den parathrhsa to 3 dipla tou

ps4
20-09-2007, 19:03
οχι ρε γαμωτο ιδιες σκανδαλες εχει με αυτο που εχουμε;;;;;;;;;;;;;;;

κριμα...... :(

Akolov
20-09-2007, 19:10
Τι σας ξενίζει στις σκανδάλες? Εγώ προσωπικά τις βρίσκω καλύτερες απ΄το Dual Shock 1.

WolfRathmA
20-09-2007, 19:21
To φωτακι το κοκινο θελω να δω στο ps button εγω παντος :) :) :)

gtakis
20-09-2007, 23:14
ε αυτα που θα αλλαζουν φανταζομαι ειναι οτι 1ον θα ειναι πιο βαρυ και 2ον θα πεφτει πιο γρηγορα η μπαταρια(υποθετω).

WolfRathmA
20-09-2007, 23:25
απο οτι ακουστηκε θα κυκλοφορησει νοεμβριο ιαπωνια και μεσα στην ανοιξει του 2008 σε ευρωπη και αλλες χωρες...

gepe13
21-09-2007, 01:11
απο οτι ακουστηκε θα κυκλοφορησει νοεμβριο ιαπωνια και μεσα στην ανοιξει του 2008 σε ευρωπη και αλλες χωρες...

Ειναι επισημο αυτο που λες εχει ανακοινωθει απο το πρωι

klepidas
21-09-2007, 08:39
ara tha to paroume apo games-asia lol

NonBorn
22-09-2007, 20:15
Dual Shock 3 is the Same as Dual Shock 2

Sony reveals that the Dual Shock is identical to the Dual Shock 2.
Sony has revealed today that the Dual Shock 3 is identical to the Dual Shock 2 in terms of rumble functionality. According to Sony's Kimberly Otzman, the rumble will be exactly the same in both controllers with no difference in technology. "The rumble feature on the Dual Shock 3 is the same as Dual Shock 2.", stated Otzman.

Otzman also revealed that the rumble won't have a great strain on the battery life of the controller. Sony has worked on the problem and expects the controller to last up to 15hrs with rumble enabled and 30hrs without rumble.

"The battery life depends on how often the rumble feature is used." She added, "When the rumble feature is completely turned off, its equivalent with the Sixaxis and when the rumble feature is active it's about 15 hours, under SCE standard testing conditions.", stated Otzman.

Πηγή: http://ps3.advancedmn.com/article.php?artid=5467

WolfRathmA
22-09-2007, 21:39
επρεπε να το κανουν περισσοτερες ωρες...

gtakis
25-09-2007, 00:09
τι ελεγα εγω:blush::blush::blush:

modecris
27-09-2007, 03:21
DualShock 3 More Advanced Than DualShock 2, Claims Metal Gear Solid 4 Developer (http://www.shacknews.com/onearticle.x/49148)


Contrary to official reports from Sony (http://www.shacknews.com/onearticle.x/49085), Kojima Productions' Ryan Payton has gone on the record to state that the rumble in the DualShock 3 is more advanced than its DualShock 2 counterpart. While discussing the rumble in Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (PS3) on the studio's podcast (http://mp.i-revo.jp/user.php/kp-ryan/entry/138.html), guest John Ricciardi brought up the game's use of positional rumble--a feature not found in the DualShock 2.
"Is it safe to definitively say that the rumble in the DualShock 3 is better than the rumble in DualShock 2?" Ricciardi asked. "Absolutely, yeah," responded Payton. "I mean, it feels better." Payton went on to reveal that Kojima Productions and several other developers, including Capcom's Devil May Cry 4 team, had only received the tools to implement rumble a week before the Tokyo Game Show. The last minute rush to integrate new functionality calls to mind similar reports regarding the unveiling of Sixaxis motion control at Sony's E3 2006 press briefing.

NonBorn
27-09-2007, 21:56
DualShock 3: First Impressions από το CVG (http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=172767)

Such a fuss hasn't been made out of a rumbling controller since Nintendo pioneered the whole idea with the N64 Rumble Pak back in 1997, but the shaking SixAxis, or DualShock 3 as it will be known, flew in straight from TGS.

Sony strolled into the CVG office this week with one of the new pads for us to put under a magnifying glass for an in-depth look. We even got to play with it.

Much has been made (http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=167339) of the DualShock 3 featuring some form of ultra-advanced rumbling technology superior to that of existing pads: location-specific rumbling, 'touch-sense' analogue sticks and all sorts.

We're surprised someone hasn't claimed the pad gets hot and cold, or emits smells from games. If it does, Ratchet and Clank Future: Tools of Destruction did a bad job of showing it.

No, boys and girls, there's no alien-like rumble tech here; it just shakes, most likely using a small metal weight attached to the spinning pin of a little electrical motor, just like all other rumbling controllers (Sony wouldn't let us break out the screwdrivers to confirm that, however).

The newly-added motor inside must be quite small though because the pad really isn't as heavy as we expected. It's only slightly heavier than the original SixAxis; not as weighty as the 360 wireless controller, but just enough to abolish that cheap hollow-feeling of the SixAxis 'pauper's edition' (as we'll now think of the old pad).

As you'll know the DualShock 3 is shaped identically to the original pad, although press shots reveal one visual difference: the word 'DualShock 3' written in blue on the top of the pad's central bridge, opposite the word 'SixAxis'.

After a quick inspection we noticed the sample unit handed to us lacked the 'DualShock 3' branding. We mention this because pre-production versions (and press shots) of the original SixAxis featured a red light that illuminated the PS button, whereas retail versions don't.

There is one other subtle, unmentioned change on the new pad, too: the analogue sticks have been made slightly more resistant (emphasis on the word 'slightly'). It's barely noticeable but they definitely feel a little tighter. It's not 360-controller-perfect, but it's good to see Sony making small tweaks wherever it can, even if the pad has hardly changed shape since the first DualShock pad was released ages ago for PSone.

iraklis
27-09-2007, 23:04
Despite reports suggesting otherwise, Sony says DualShock 3 rumble is identical to DualShock 2.


Full Text:
http://www.gamepro.com/sony/ps3/games/news/images/136748-1-1.jpg (http://www.gamepro.com/news.cfm?article_id=135249)The same familiar shock

Earlier this week, various reports suggested that the PS3's soon-to-be-released (http://www.gamepro.com/news.cfm?article_id=135249) DualShock 3 features increased rumble functionality when compared to PS2's DualShock 2 -- such as separate vibrations coming from differing locations on the controller.
That doesn't appear to be the case, however, given confirmation from Sony that the rumble technology has remained the same.
"The rumble feature on DualShock 3 is the same as DualShock 2," an SCEA representative told GamePro in an email on Thursday.
DualShock 3, which includes Sixaxis motion-sensing, hits North American stores in early 2008. On arrival, Sony will provide a system update for backwards compatibility of older PS3 games.

Τώρα εμείς ποιόν να πιστέψουμε?

PDS
27-09-2007, 23:08
Εχει λογο ομως η sony να ''κρυβει'' καποιες παραπανω δυνατοτητες του DualShock 3?Γιατι να το κανει αυτο?

greekteo
27-09-2007, 23:24
Το ενα ποστ αναιρει το αλλο :hide::hide:. Πιστευω οτι καποιο ασσο θα κρυβει στο μανικι της η σονυ γιατι απλα η δονηση, "λιγο" μου φαινεται. Μη ξεχναμε οτι τωρα η σονυ πρεπει να πεισει εμας τους κατοχους Sisaxis να αγορασουμε τα καινουργια χειριστηρια. Εκτος απο αυτο, το ολο μυστηριο γυρω απο το Dualshock 3 ανεβαζει τη δημοτικοτητα του..
Σιγουροι θα μαστε λιγο πριν την ανοιξη του 2008 που θα βγει προς πωληση...

gtakis
28-09-2007, 02:53
Και τοτε ξερετε τι θα συμβει ε?Μαζικο κυμα πωλησεων μεταχειρισμενων sixaxis...γι'αυτο δωστε τα απο τωρα να γλιτωσετε κανα ευρω...:yes:(μεγαλη μπινια παντως αυτο απο τη sony ετσι???να μας αφησει να τα σκασουμε για τα sixaxis και μετα τσουπ...να το dual shock 3 αντε πληρωσε παλι απ'την αρχη):banghead:

Akolov
28-09-2007, 03:31
Ελα ρε συ Τάκη......σιγά πια...

Ποιος δεν είχε δύο χειριστήρια στο psx ή στο ps2 .
Ε καιρός να αποκτήσουμε όλοι απο δύο ;-)

gtakis
29-09-2007, 19:31
Ελα ρε συ Τάκη......σιγά πια...

Ποιος δεν είχε δύο χειριστήρια στο psx ή στο ps2 .
Ε καιρός να αποκτήσουμε όλοι απο δύο ;-)

Απο 4 εννοεις???

prasinos1
29-09-2007, 20:09
προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η σονυ μας εχει για πολυ μεγαλους .....

μ@λ@κ...... και ειναι πολυ ασχημο αυτο που κανει

δηλαδη πηραμε ενα σιξαξις 50 ευρωπουλα και τωρα μας λεει να παρουμε
2 ντουαλ σοκ 3 ..... ( ποσο ??? περιπου 60-70 ευρωπουλα ??? )
μην περιμενετε πως θα κανει λιγοτερα εεεεε ?????

τωρα δεν παει να γ@μ..@#$%&%$# η δεν παει ???

ειναι πολυ αδικο αυτο που κανει και πολυ πονηρο

PaneDi
29-09-2007, 21:34
Δε νομίζω να το έκανε επίτηδες η SONY, μην ξεχνάτε οτι ήταν στα δικαστήρια με την Immersion οσον αφορά την πατέντα στα Dual Shock...Αλλά ναι , δεν είναι και ότι καλύτερο να αναγκαζόμαστε να δίνουμε 50ευρώ για Dual Shockaxis ....

greekteo
30-09-2007, 00:32
Επιτηδες ξεπιτηδες παλι η τσεπη μας θα την πληρωσει :fryingpan::fryingpan:

gtakis
30-09-2007, 11:31
Eτοιμαστε καμια κατοσταρα τουλαχιστον για δυο shock(ωχ θα το παθω το ΣΟΚ!!!)

tlg
30-09-2007, 11:44
Ας κανει λοιπον αποσυρση τα παλια sixaxis και με μια μικρη διαφορα να παιρνεις τα καινουργια ...

Επισης το μεγαλο σοκ θα το παθουμε ολοι αν βγει η 40GB εκδοση με τα 399$ ..τοτε να δουμε ποσο ΣΟΚ θα παθουμε εμεις που σκασαμε τα διπλα λεφτα πριν απο λιγο καιρο !!

gtakis
30-09-2007, 12:06
Ας κανει λοιπον αποσυρση τα παλια sixaxis και με μια μικρη διαφορα να παιρνεις τα καινουργια ...
Καλη ιδεα μακαρι να γινοταν...

Επισης το μεγαλο σοκ θα το παθουμε ολοι αν βγει η 40GB εκδοση με τα 399$ ..τοτε να δουμε ποσο ΣΟΚ θα παθουμε εμεις που σκασαμε τα διπλα λεφτα πριν απο λιγο καιρο !!

Να σε στειλω σε ενα καλο καρδιολογο που παω κι εγω τωρα τελευταια?:rofl:

NonBorn
30-09-2007, 13:45
Why Are We Getting Dual Shock 3 in 2008? (http://www.1up.com/do/newsStory?cId=3163239)



The Dual Shock 3 announcement (http://www.1up.com/do/newsStory?cId=3162997) at Tokyo Game Show 2007 (http://tgs.1up.com/) was hardly shocking, but when Sony Computer Entertainment President and Group COO Kaz Hirai revealed North American and European gamers wouldn't receive the peripheral until Spring 2008, eyebrows raised. Folks in Japan will experience PlayStation 3 rumbling before the year is out and Hirai's reveal seemed to gloss over this anomaly. It's just a controller, right?

1UP contacted Sony Computer Entertainment America for more, but the company was vague on their rationale for leaving a large chunk of their market waiting several months longer. "Given our production/manufacturing timeline we plan to introduce the new controller in Japan first and then release it in NA/Europe," said SCEA Corporate Communications spokesperson Kimberly Otzman.

That said, there doesn't seem to be any reason anxious gamers couldn't just purchase an imported controller. Otzman said she isn't "aware of anything that would prevent the hardware from being locked out," but warned that there could be software issues on a title-to-title basis and games that require retroactive patches (i.e. Warhawk (http://www.1up.com/do/gameOverview?cId=3140598), Resistance: Fall of Man (http://www.1up.com/do/gameOverview?cId=3140599)) to enable rumble support will not necessarily be delivered prior to the official US launch next year.

Fair warning, but if you'd like to get your rumble on ahead of time, it seems you're in the clear.
Απ' ότι φαίνεται θα μπορέσουμε να κάνουμε import τα χειριστήρια και να μην περιμένουμε μέχρι την άνοιξη του 2008 για να τα έχουμε στα χέρια μας... Το μόνο που επισημαίνουν είναι ότι το rumble σε παιχνίδια που θα χρειαστούν patch για να το ενεργοποιήσουν τα patch αυτά ίσως να αργήσουν μέχρι την επίσημη κυκλοφορία του dual shock 3 σε Αμερική!

Katana
16-10-2007, 17:55
Ψηφισα την 3η επιλογη, με χαλαει που δεν εχει δονηση το gamepad.Ειδικα σε παιχνιδια με οδηγηση, πχ F1, με βοηθαγε πολυ ως προς τα κερμπς.

Chris14_GR
02-03-2008, 20:42
παιδιά τελικά το νέο δονούμενο χειριστήριο πως σας φάνηκε?
η δόνηση μπορεί να απενεργοποιηθεί?
πόσο πιο βαρύ είναι?

Valkyre
02-03-2008, 21:05
Ειναι πολυ καλο , η δονηση λειτουργει μονο αν το θες εσυ , μπορεις να το απενεργοποιησεις , η μπαταρια του κραταει περισσοτερο απο του απλου sixaxis (ναι ειναι αληθεια!) , η δονηση λειτουργει αψογα στα νεα παιχνιδια , και λειτουργει και με παιχνιδια ps2, το βαρος του ειναι μεγαλυτερο του sixaxis , αλλα μικροτερο απο του dualshock2 του ps2.

Γενικα ειναι πολυ καλυτερη κατασκευη.

Chris14_GR
02-03-2008, 21:17
Ειναι πολυ καλο , η δονηση λειτουργει μονο αν το θες εσυ , μπορεις να το απενεργοποιησεις , η μπαταρια του κραταει περισσοτερο απο του απλου sixaxis (ναι ειναι αληθεια!) , η δονηση λειτουργει αψογα στα νεα παιχνιδια , και λειτουργει και με παιχνιδια ps2, το βαρος του ειναι μεγαλυτερο του sixaxis , αλλα μικροτερο απο του dualshock2 του ps2.

Γενικα ειναι πολυ καλυτερη κατασκευη.

Πόσες ώρες δλδ κρατάει η μπαταρία το dual shock 3 ??? (H μπαταρία του απλού sixaxis κρατάει 19 ώρες νομίζω.)

Kαι κάτι τελευταίο. Μήπως υπάρχει καμία ασυμβατότητα με τα pal ps3 ?

Valkyre
02-03-2008, 23:54
οχι τα controler ειναι universal , που σημαινει οτι απο οπου και να το παρεις θα παιζει μια χαρα.

Η μπαταρια δεν ξερω ακριβως ποσο κραταει , ξερω ομως οτι κραταει περισσοτερο.Και το εχω τεσταρει (βεβαια δεν κραταγα ρολοι) αυτο , δεν το λεω ετσι.

Μη φανταστεις οτι κραταει το διπλασιο , περιπου 1-2 ωρες παραπανω πρεπει να κραταει.

Chill
03-03-2008, 00:33
Το vibration του sisaxis είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Και επειδή διαθέτω και τον ms wireless controller for windows (τον controller του 360 για pc) μπορώ να πω ότι είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΟ το sisaxis.

vasses
03-03-2008, 01:08
Min to viazoume :frog: sigkrineis tora sony pad me gamead pc tha pesei fotria na mas kapsei

LAZAGR76
03-03-2008, 01:34
οντος πολη καλο το dual shock3 πολη καλητερη κατασκευει απο το sixasis ...το ευχαριστεσε πιο πολη σε racing .

Enomish
03-03-2008, 02:27
Ρε παιδια εγω νομιζα οτι το dualshock 3 ειναι το Sixaxis με δονηση τελικα ποια ειναι οι διαφορα αναμεσα στα δυο controlers???

Valkyre
03-03-2008, 03:54
Αυτο που λες ειναι στην ουσια...ενα sixaxis με δονηση και περισσοτερη διαρκεια στην μ,παταρια.Και φυσικα εφοσον εχει μηχανισμο δονησης ειναι πιο "βαρυ" και γι αυτο το λογο στεκεται στα χερια σου πιο "ποιοτικα".Το sixaxis ειναι τοσο ελαφρυ που μοιαζει με ψευτικο.

Akolov
03-03-2008, 06:56
Αυτο που λες ειναι στην ουσια...ενα sixaxis με δονηση και περισσοτερη διαρκεια στην μ,παταρια.Και φυσικα εφοσον εχει μηχανισμο δονησης ειναι πιο "βαρυ" και γι αυτο το λογο στεκεται στα χερια σου πιο "ποιοτικα".Το sixaxis ειναι τοσο ελαφρυ που μοιαζει με ψευτικο.

+Ποιότητα κατασκευής
+Ποιότητα κουμπιών
+Αίσθηση λόγο βάρους
+Καλύτερες Σκανδάλες
+Πιο καλά τα sticks έχουν καλύτερη επαναφορά και αφή με το δάχτυλο

Chill
03-03-2008, 07:30
Min to viazoume :frog: sigkrineis tora sony pad me gamead pc tha pesei fotria na mas kapsei


Αν διάβαζες καλύτερα θα έβλεπες ότι δεν πρόκειται για controller pc αλλά για τον controller του 360 το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο pc. Ουσιαστικά τα χειριστήρια δυο κονσολών συγκρίνω λοιπόν.

Chris14_GR
03-03-2008, 16:14
Ωραία. Με διαφωτίσατε πλήρως:).

Θα το αγοράσω σίγουρα!

Thx guys

kapellakis
03-03-2008, 22:50
κοιταξτε..καθε χειρηστηριο μετα απο ενα χρονικο διαστημα χανει την αισθηση του, δεν ειναι οπως οταν το αγορασες!:(
το dualshoki 3 μας φαινεται πολυ καλητερο απ'το παλιο μας sixaxis (κυριως στη κινηση των μοχλων & την ελαστικοτητα τους) για το λογο τον οποιο το παλιο sixaxis εχει χασει πλεον την ελαστικοτητα του & ειναι αισθητη η διαφορα! και εγω ετσι ενιωσα οταν το αγγιξα για πρωτη φορα το ds3! τωρα & αυτο σε κανα 5-6 μηνες θα θελει ανανεωση!:)

patso
04-03-2008, 20:17
τελικα ποτε κυκλοφορει εδω, ξερει κανεις ακριβη ημερομηνια;

SpartanGR
04-03-2008, 23:10
το πουλανε ηδη 2 μαγαζια στην αθηνα. εγω πηρα 2. ενα λευκο και ενα μαυρο. αν εχεις καποιο γνωστο μπορεις να το βρεις

vasses
05-03-2008, 02:49
yparxei kai ena stin xalkokondili 22 pou kanei antalages kathe eidous ps1-ps2-ps3 kai fisika exei dualshock se tsimpimeni timi

nikon
05-03-2008, 12:24
το πουλανε ηδη 2 μαγαζια στην αθηνα. εγω πηρα 2. ενα λευκο και ενα μαυρο. αν εχεις καποιο γνωστο μπορεις να το βρεις

Δεν θες "γνωστό" για να το βρεις και το πλαίσιο το έχει με 60 ευρώ.

ngiatras
05-03-2008, 12:35
megamarket σε πολυ cool prize..

Tek_Killa
05-03-2008, 13:04
Να σπείρω λίγο τη διχόνια? :Ρ Οταν ηταν να κυκλοφορησει το ps3 θυμάμαι που ελεγαν όλοι "τι καλα, το νεο χειριστηριο θα είναι πολύ πιο ελαφρύ άρα πιο βολικο..." και τώρα βλέπω εδώ στο φορουμ "τι καλα που είναι πιο βαρύ το dual shock 3, θα είναι πιο βολικό..." παμε καλά; :D

TopGunZ
05-03-2008, 13:23
εμένα το ζόρι μου ήταν ότι όλοι λέγανε για ρεαλισμούς και χαζομάρες (λες και όταν στουκάρεις η αίσθηση είναι αυτή ενός μίξερ), ενώ η χρήση του χειριστηρίου-μπουλντόζα του 360 με είχε προδιαθέσει αρνητικά για το βάρος.

τελικά ανακάλυψα στο ράτσετ ότι η δόνηση είναι χρήσιμη όταν γίνεται πανικός από εχθρούς για να καταλαβαίνεις ότι έχεις χτυπηθεί και για το θέμα του βάρους δε με πείραξε τόσο στο Ds3 από τη στιγμή που είναι πιο στιβαρό! αυτό ήταν που με χάλασε στο Sixaxis, αισθανόμουν ότι θα το σπάσω στα χέρια μου!

Proevofan
05-03-2008, 13:27
Να σπείρω λίγο τη διχόνια? :Ρ Οταν ηταν να κυκλοφορησει το ps3 θυμάμαι που ελεγαν όλοι "τι καλα, το νεο χειριστηριο θα είναι πολύ πιο ελαφρύ άρα πιο βολικο..." και τώρα βλέπω εδώ στο φορουμ "τι καλα που είναι πιο βαρύ το dual shock 3, θα είναι πιο βολικό..." παμε καλά; :D

to les k monos sou...sta ekana me bold...to proto komati htan ypothetiko...mias k fantazomastan oti isos htan kalhtero na einai elafry..afou omos paiksame merikoi allaksan gnomh..sthn ousia dineis thn apanthsh monos sou..den einai thema an phgainoume kala h oxi..

ego prosopika voleyomai toso polu me to sixaxis pou einai pio mikro..k exei ton aristero moxlo kato...

ProEvo
05-03-2008, 13:35
Τι διαφορά έχει αυτό το thread από αυτό?

http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=111

Tek_Killa
05-03-2008, 13:39
Τι διαφορά έχει αυτό το thread από αυτό?

http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=111

η διαφορα είναι πως δεν εστιαζω στα χαρακτηριστικα του καθε χειριστηριου αλλα στα μυαλα που κουβαλαμε...

TopGunZ
05-03-2008, 13:42
Στον τίτλο?

Καλά, σαν σχήμα δεν το συζητώ, το χειριστήριο του 360 είναι από εργονομία λες και το έφτιαξε γαλλική αυτοκινητοβιομηχανία!!! Αλλού ο μοχλός κίνησης, αλλού ο μοχλός κάμερας, ΤΕΡΑΣΤΙΟ, πάνβαρο! Έχει πολύ καλά βέβαια triggers, μπορώ να πω καλύτερα σε αίσθηση ακόμα και του DS3, ενώ προτιμώ και την κοίλη κορυφή των μοχλών, αλλά δεν φτάνουν για να το γλυτώσουν. Νομίζω πως το σχήμα των DS1,2,3 πρέπει να εκτεθεί σε μουσείο για να το θαυμάζουν οι επόμενες γενιές!!!

Και Τεκ σου εξήγησα, το πρόβλημα μου δεν ήταν το βάρος, αλλά η στιβαρότητα. Και εξαρχής δε μας πείραζε το βάρος, μας πείραζε η πιθανότητα να έχει το βάρος του 360. Και το πανάλαφρο έχει τα όριά του βέβαια!

Tek_Killa
05-03-2008, 13:49
Οντως απο αποψη design τα DS ειναι cult, must κλπ...

Chill
05-03-2008, 15:51
Στον τίτλο?

Καλά, σαν σχήμα δεν το συζητώ, το χειριστήριο του 360 είναι από εργονομία λες και το έφτιαξε γαλλική αυτοκινητοβιομηχανία!!! Αλλού ο μοχλός κίνησης, αλλού ο μοχλός κάμερας, ΤΕΡΑΣΤΙΟ, πάνβαρο! Έχει πολύ καλά βέβαια triggers, μπορώ να πω καλύτερα σε αίσθηση ακόμα και του DS3, ενώ προτιμώ και την κοίλη κορυφή των μοχλών, αλλά δεν φτάνουν για να το γλυτώσουν. Νομίζω πως το σχήμα των DS1,2,3 πρέπει να εκτεθεί σε μουσείο για να το θαυμάζουν οι επόμενες γενιές!!!

Και Τεκ σου εξήγησα, το πρόβλημα μου δεν ήταν το βάρος, αλλά η στιβαρότητα. Και εξαρχής δε μας πείραζε το βάρος, μας πείραζε η πιθανότητα να έχει το βάρος του 360. Και το πανάλαφρο έχει τα όριά του βέβαια!

Και όμως μια χαρά λειτουργεί παρόλο που τα sticks είναι τοποθετημένα διαφορετικά από τις θέσεις που έχουμε συνηθίσει που έχουμε συνηθίσει. Καθένας έχει την γλύκα του. Εκεί που πραγματικά μένει πίσω συγκριτικά με το dual shock είναι το vibration. Η αίσθηση του ds απλά δεν συγκρίνεται.

touristas
05-03-2008, 15:52
ti sizitame tora re paidia pou to xeiristirio tou xbox einai san ipertrofiko platanofillo.

vasses
06-03-2008, 15:05
Και όμως μια χαρά λειτουργεί παρόλο που τα sticks είναι τοποθετημένα διαφορετικά από τις θέσεις που έχουμε συνηθίσει που έχουμε συνηθίσει. Καθένας έχει την γλύκα του. Εκεί που πραγματικά μένει πίσω συγκριτικά με το dual shock είναι το vibration. Η αίσθηση του ds απλά δεν συγκρίνεται.


Xali mauro einai kai katholou ergonomiko, an deis akoma kai ta gamepad sto pc akoulouthoune akrivos to sxediasmo tou pad tis sony ta perissotera http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=GAME%20CONTROLLER&category2=GAME%20PAD.

NonBorn
06-03-2008, 15:09
Kαλύτερα να μην αλλάξουμε το thread μιας και αναφέρεται αποκλειστικά στο Dual Shock 3 και τις διαφορές του από το sixaxis... Μπορεί να δημιουργηθεί καινούργιο θέμα με συγκρίσεις ανάμεσα στα υπόλοιπα χειριστήρια αρκεί να μην έχουμε flames.

vasses
06-03-2008, 15:48
Ena meion exei exakolouthei kai paramenei akrivo gyro sta 40 me 45 eyro kanonika eprepe na eixe oxi 60

TopGunZ
06-03-2008, 18:05
60 έχει επειδή είναι παραεισαγωγή.

john
06-03-2008, 18:17
:wave:
molis mou irthe:bgrin2:
Ceramic White Sony DualShock 3
oooooooooooooo eine telio ke panemorfo:bgrin2::bgrin2:
i donisi apla apistfeti
fxaristo SONY:yay::yay:

Chill
06-03-2008, 18:22
Ena meion exei exakolouthei kai paramenei akrivo gyro sta 40 me 45 eyro kanonika eprepe na eixe oxi 60


Να παρακαλάς να γίνει πιο αξιόπιστη η χώρα μας ώστε να στέλνονται ηλεκτρονικά και ηλεκτρικά προϊόντα από τις ξένες επιχειρήσεις και να πάνε να χεστούν τα εγχώρια λαμόγια.

Για μένα η Ελληνική αγορά είναι νεκρή ότι μπορώ να αγοράσω απ' έξω το παίρνω ακόμα και αν η διαφορά στην τιμή είναι 0,1 cent.

Τέλος το Πλαίσιο δεν φέρνει dual shock. Κάποιος πριν ανέφερε ότι φέρνει αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο (τουλάχιστον στο site τους δεν γράφει κάτι τέτοιο).

Καλορίζικο John.

ngiatras
06-03-2008, 18:33
Ξέρει κανείς αν υποστηρίζει δόνηση το fifa 08;

john
06-03-2008, 18:38
Τέλος το Πλαίσιο δεν φέρνει dual shock. Κάποιος πριν ανέφερε ότι φέρνει αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο (τουλάχιστον στο site τους δεν γράφει κάτι τέτοιο).

Καλορίζικο John.

fxaristo poli chill

ki omos to plaisio sti patra pou meno ego exi dualshock3 mayro 60e iaponiko fisika
ke go de to pisteba alla to exi ke i ironia apo piso lei import its prohibited:frog:
:giggle::giggle:

TopGunZ
06-03-2008, 18:40
To Πλαίσιο έχει συχνά πυκνά imports εδώ είχε αμερικάνικο UT3 κανά δυο βδομάδες μετά την κυκλοφορία του εκεί (Δεκέμβριο νομίζω?).

Chill
07-03-2008, 03:35
Δεν πηγαίνω στο ΠΛΑΙΣΙΟ αν και αγοράζω τα πάντα από εκεί μέσω internet. Στο online shop του τουλάχιστον δεν έχει dual shock δυστυχώς.

msnes7
07-03-2008, 03:40
(off)Μπες στο chat ρε χαμένε να μιλήσουμε
Το sisaxis είναι καλό αλλά πολύ σκέτο χωρίς δόνηση.Τώρα να δώσεις άλλα 50 και για να έχεις δόνηση......sony έλα να μας δεις

nikon
07-03-2008, 09:13
Τέλος το Πλαίσιο δεν φέρνει dual shock. Κάποιος πριν ανέφερε ότι φέρνει αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο (τουλάχιστον στο site τους δεν γράφει κάτι τέτοιο).


Chill πως γίνεται όταν κάποιος έχει πάει στο πλαίσιο του Πειραιά και το έχει πάρει στα χέρια του το dual shock 3 για να το δει και να λέει ότι "το έχει το πλαίσιο" εσύ να λες αυτό επειδή δεν το είδες στο site;:confused:
Ένα μαγαζί δεν είναι μόνο το site του και κανένα μαγαζί δεν βάζει τα πράγματα στο site τόσο γρήγορα όσο στο μαγαζί γιατί απλά δεν γίνεται.
Όταν σου φέρουν τα πράγματα οι προμηθευτές δεν περιμένεις να τα ανεβάσεις στο site για να τα βάλεις στο μαγαζί σου.
Και μια συμβουλή μην πολυπιστεύεις το site του πλαισίου τηλεόραση την είχε 100 ευρώ πιο ακριβή από το μαγαζί για τον ίδιο λόγο που σου είπα πριν.Αν την είχες πάρει από το site θα σου έλεγαν την νέα τιμή;

Jargon
14-03-2008, 00:58
Σήμερα στο Πλαίσιο Κηφησιάς το είδα μπροστά μου 60 Ευρώ. Ο λόγος που δεν το έχουν στο Site είναι διότι η έκδοσή του είναι Ασιάτική και δεν είναι η Ευρωπαϊκή.
O πωλητής μου είπε να μην το πάρω γιατί έχει προβλήματα και τα φέρνουν πίσψ και ο λόγος είναι μάλλον ότι είναι για Ασιάτικές κονσόλες και όχι ευρωπαϊκές.


Το Πλαίσιο βάζει τα προϊόντα πρώτα στο site και μετά στα μαγαζιά και μάλιστα συνήθως είναι πιο φθηνά από το site για να κάνει match το e-shop.
Επίσης πολλά προίόντα δεν τα έχουν κάν τα μαγαζιά ειδικά τα extreme parts είναι iNternet Only.

nickolas82
14-03-2008, 01:46
ego to pira apo to plaisio 60 euro kai den exei kanena apolitos provlima!!

gia emena telika itan anapantexa euxaristi empeiria to DS3
aksizei sigoura alla 60 eur einai polla

Chris14_GR
14-03-2008, 16:12
παιδιά το πήρα κι εγώ τελικά με 48€ και είναι τρομερό! κανένα πρόβλημα δεν έχει !


Φίλε jargon μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος? Τι προβλήματα εννοείς?

antreasM77
25-03-2008, 13:01
Poia provlimata more?ego sto plaisio doulevo,to exo parei kiolas kai einai mia xara...

Jargon
25-03-2008, 15:15
Poia provlimata more?ego sto plaisio doulevo,to exo parei kiolas kai einai mia xara...


Ε δεν φταίω εγώ αν η μισοί εκει μέσα δεν ξέρουν τι τους γίνεται.. Πωλητής του Πλαισίου μου το είπε δεν το έβγαλα από το κεφάλι μου και μάλιστα είχα πάει να το αγοράσω.

Έχεις το Ασιατικό? Γιατί αυτό που είδα στην Κηφησιά δεν ήταν το Official Ευρωπάικο και έιχε κινεζικα γραμματα στο κουτί και σε αυτό αναφερόταν ο πωλητής.


Επίσης το ΠΛΑΙΔΣΟ τελευταία κάνει περίεργες εισάγωγες πήρα το Eye of Judgement πριν 1-2 μήνες 49 Ευρω ΜΑΖΙ με την καμερα (PS3 EYE) και το είπα σε ένα φίλο να το πάρει και είχε 99 Ευρώ και φυσικά ήταν άλλη εκδοση Ευρωπαική ενώ η δική μου US.

Τι γίνεται εκει μέσα δεν ξέρω αλλά αυτό που ξέρω αλλά πιστεύω πως εισάγουν Unofficially και για αυτό το λόγο δεν υπάρχει στο web site. Μας βολεύει βέβαια αυτό.

SalazarTheGreek
25-03-2008, 15:46
εγω εδω στην Χαλκιδα το βρηκα σε ενα μαγαζι 48 ή 49 ευρω(δεν θυμαμαι):giggle::rofl:..
Θα το αγορασω μαλλον,την αλλη εβδομαδα:bgrin2:

obione
26-03-2008, 14:42
Ε δεν φταίω εγώ αν η μισοί εκει μέσα δεν ξέρουν τι τους γίνεται.. Πωλητής του Πλαισίου μου το είπε δεν το έβγαλα από το κεφάλι μου και μάλιστα είχα πάει να το αγοράσω.

Έχεις το Ασιατικό? Γιατί αυτό που είδα στην Κηφησιά δεν ήταν το Official Ευρωπάικο και έιχε κινεζικα γραμματα στο κουτί και σε αυτό αναφερόταν ο πωλητής.


Επίσης το ΠΛΑΙΔΣΟ τελευταία κάνει περίεργες εισάγωγες πήρα το Eye of Judgement πριν 1-2 μήνες 49 Ευρω ΜΑΖΙ με την καμερα (PS3 EYE) και το είπα σε ένα φίλο να το πάρει και είχε 99 Ευρώ και φυσικά ήταν άλλη εκδοση Ευρωπαική ενώ η δική μου US.

Τι γίνεται εκει μέσα δεν ξέρω αλλά αυτό που ξέρω αλλά πιστεύω πως εισάγουν Unofficially και για αυτό το λόγο δεν υπάρχει στο web site. Μας βολεύει βέβαια αυτό.

kala sto plaisio ontws den exoun idea oi perisoteroi..emena stis arxes mou legane den kanei na sundeseis to ps3 me scart giati tha halasei...oti nanai...ontws omws to plaisio kanei paraeisagwges..opws to media markt..den einai paranomo auto.

antreasM77
26-03-2008, 22:08
oi paraeisagoges pou kanei to plaisio sta paixnidia ginontai kathara gia na dosei proto ta proionta stous pelates.den vgazei tipota ap tin istoria...Einai kathara thema kirous...Oficial Eyropaiko dual shock den ifistatai akoma.opote nai to asiatiko exo.

Tora oson afora to oti kapoioi polites sto plaisio(pantou,oxi mono plaisio) den kseroun einai alitheia.Alla iparxoun kai para poloi oi opoioi kseroun kai malista para poli kala.

tlg
28-03-2008, 03:00
Δηλαδη ποιο φθηνα απο 60 δεν μπορουμε να το βρουμε πουθενα ...?

antreasM77
28-03-2008, 03:20
oxi den nomizo,sigoura mporeis na to vreis kapoios elege oti to vrike 49e,nomizo...

badboyfriend
28-03-2008, 03:24
Εγώ το πήρα από easybuyworld 48 και κάτι (συν τα μεταφορικά επειδή βαριόμουν να τρέχω μαρούσι). Το άσπρο. Ήρθε προχθές. Τέλειο :D

antreasM77
28-03-2008, 04:37
egiisi exeis?ki an nai apo pou?kai poso kairo file badboy?

WolfRathmA
28-03-2008, 06:16
Ποπο με αυτες τις εγγυησεις εχει γινει πανικος τελευταια....

badboyfriend
28-03-2008, 11:20
Δεν ξέρω, δε νομίζω. Δε με απασχόλησε ιδιαίτερα. Αν χαλάσει, χάλασε. Έχω και 2 χωρίς rumble :P

modecris
30-03-2008, 18:13
Dualshock 3 Review (shows differences)

cx6ZfzLIjOM

litanies
30-03-2008, 20:05
something goes wrong with the previous post?
dualshock May in Europe....

muku
31-03-2008, 13:03
Κι εγώ μόλις το παράγγειλα από το easybuyworld στα 48Ε + 2.40Ε τα έξοδα αποστολής. Είχε ένα τελευταίο άσπρο και απ' ότι μου είπε θα έφαιρνε κι άλλα αύριο. Αύριο απόγευμα θα το έχω σπίτι. Πάντως και στο megamarket το έχει 49.90. Αυτές είναι οι 2 πιο φθηνές τιμές που έχω βρει στην Ελλάδα.

john
02-04-2008, 17:33
milai gia Ameriki

Rumble is back with the DUALSHOCK 3 wireless controller for PLAYSTATION 3. These are shipping to store shelves as we speak, so be on the lookout for them next week. Now I know that the list of compatible games is the most important thing to you, so we’re including that at the bottom of this post. The titles with an asterisk in the list below will require a patch in order to activate the rumble feature. The patch will automatically download to your PS3 if your console is connected online. If you are not connected online, check our PlayStation Knowledge Center (http://playstation.custhelp.com/cgi-bin/playstation.cfg/php/enduser/std_alp.php?p_sid=Bkf5tc*i) for more information.
We will be launching a web page on the PlayStation website (http://www.us.playstation.com/) later this morning dedicated to informing you of what titles use force feedback. This list will be expanding as new titles become compatible, so be sure to be sure to check back. You can also keep an eye out for this icon:
http://farm3.static.flickr.com/2121/2380946045_fdf9418b79_o.png (http://www.flickr.com/photos/playstationblog/2380946045/)
This will be located on all new software releases that are DUALSHOCK 3 compatible.
Just to give you a small refresher course, the DUALSHOCK 3 wireless controller includes pressure sensors that rumble with each action. SIXAXIS technology is also included, so you can still use motion control, and the controller features Bluetooth technology for wireless gameplay. You can pick it up at any of the major retailers and at a cost $54.99 MSRP.
Here’s the complete list of titles supporting the DUALSHOCK 3 at launch:

SCEA - Formula One Championship Edition* (PS3)
SCEA - MotorStorm* (PS3)
SCEA - PAIN (PSN)
SCEA - High Velocity Bowling (PSN)
SCEA - MLB 08: The Show (PS3)
SCEA - Uncharted: Drake’s Fortune (PS3)
SCEA - Resistance: Fall of Man* (PS3)
SCEA - Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction (PS3)
SCEA - Go! Sports Ski* (PSN)
SCEA - Folklore* (PS3)
SCEA - Heavenly Sword* (PS3)
SCEA - Warhawk* (PSN / PS3)
SCEA - Super Stardust HD* (PSN)
SCEA - Snakeball (PSN)
SCEA - Toy Home (PSN)
SCEA - PSOne Emulation (PSN)
SCEA - Piyotama (PSN)
SCEA - PixelJunk Monsters (PSN)
SCEA - Blast Factor* (PSN)
Sega - Condemned 2: Bloodshot (PS3)
Ubisoft - Lost: Via Domus (PS3)
Ubisoft - Tom Clancy’s Rainbow Six Vegas 2* (PS3)
EA - Burnout Paradise (PS3)
KOEI - Dynasty Warriors 6 (PS3)
Capcom - Devil May Cry 4 (PS3)
Atari - Dragon Ball Z Burst Limit (PS3)
Disney Interactive - Turok (PS3)
http://farm3.static.flickr.com/2052/2380946033_3f9e9270fc.jpg (http://www.flickr.com/photos/playstationblog/2380946033/)


http://blog.us.playstation.com/2008/04/02/feel-the-shock-next-week/

WolfRathmA
04-04-2008, 06:17
Sony PS3 Dualshock 3 Controller ships Tomorrow (http://www.i4u.com/article16037.html)




The rumble is finally coming to Sony PS3 consoles in the United States. Amazon.com is shipping the wireless Dualshock 3 controller tomorrow April 4th for $54.99. You can of course pre-order today.

Sony published a site listing compatible PS3 games where you can enjoy force feedback as we all know it from the PS2.

klepidas
12-04-2008, 15:09
DualShock 3 Impressions


Gamers where stunned the day they heard "rumble is a last-gen feature." A part of the collective gamer soul died a little.. Gamers accepted their fate until a glorious day – the DualShock 3 would be coming. With the controller in our hands now, we can say it's real, it's awesome and you should pick one up.

The first reaction you'll have is in response to the weight of the controller, which is substantially increased over the vanilla SIXAXIS controller. So the quality of the DualShock 3 seems sturdier and more able to take day-to-day punishment than the feather weight SIXAXIS. The quality boost goes beyond the weight; the dual analogue sticks are firmer and have a tighter feel so the dead zone feels non-existent. The other buttons feel the same and there have been no issues what-so-ever to report of after a few days of testing out the controller.
http://ps3.kombo.com/images/content/misc/dualshock3_001.jpg
The integration of the rumble has been seamless with a number of games already. Just a quick game patch and rumble is good to go. The games we tested it out on have worked like a charm and never was a rumble out of place or misused. It feels like games were designed to support the controller all along (which in some cases they were). But going back to the SIXAXIS is a jarring experience. Where it feels natural to have the heft and vibration, the cruiserweight SIXAXIS doesn't feel right after playtime with the DualShock 3.

This is the controller that the PS3 should have had at launch. The SIXAXIS was fine, but that was because there wasn't any other option. The DualShock 3 really makes the difference for a better PS3 experience. It is a good thing that the DualShock 3 will be the only official controller on the market because with it, all rumble-less options wouldn't have a purpose. Long story short, get the DualShock 3 --the controller the PS3 was meant to have from the very beginning, because you'll enjoy your PS3 that much more.


http://www.n4g.com/ps3/News-134081.aspx

alestr9s
13-04-2008, 13:37
Ρε παιδιά τι διαφορά έχει το ASIA με το ευρωπαϊκό??

Θέλω να το πάρω από Megamarket... Δεν είναι τα ίδια ακριβώς?

klepidas
13-04-2008, 14:07
δέν έχει καμία διαφορά...πάρτο κατευθίαν:D

redismagik
13-04-2008, 14:16
i donisi na eine epilegmeni opote thes.ayto eine to pio sosto.

greekteo
16-06-2008, 14:19
Σύμφωνα με δημοσίευμα της ιστοσελίδας Gamesindustry, η Sony εργάζεται ήδη επάνω στη δημιουργία ενός νέου χειριστηρίου για το PlayStation 3. Σύμφωνα με το άρθρο, σκοπός της Sony είναι να προσφέρει στο κοινό ένα "διασπώμενο" χειριστήριο, το οποίο θα διαθέτει και λειτουργίες ανίχνευσης κίνησης όπως είναι τα Wii Remote και Nunchuk της Nintendo για το Wii. Το δημοσίευμα της σελίδας (η οποία είναι καθ' όλα έγκυρη) φτάνει στη σημείο να αναφέρει ότι ορισμένα πρωτότυπα τεμάχια από το εν λόγω χειριστήριο είναι έτοιμα και έχουν σταλεί σε στούντιο για χρήση σε επερχόμενα παιχνίδια τους. Να τονίσουμε ότι η είδηση δεν έχει σε καμία περίπτωση επιβεβαιωθεί μέχρι στιγμής από τη Sony, ωστόσο, η φημολογία για μια ανακοίνωση του εν λόγω περιφερειακού στην επερχόμενη έκθεση Ε3 -που θα λάβει χώρα στο Λος Άντζελες των Η.Π.Α. στα μέσα του επόμενου μήνα- τις τελευταίες ώρες είναι έντονη.


ΠΗΓΗ (http://www.gameover.gr/default.php?pid=6&cat_id=11&cat=PS3&art_id=5246)

Για να δουμε τι νεο ετοιμαζει η Sony!

three_brothers1
16-06-2008, 14:21
g mena t dua shock 3 m fenonte petamena lefta

ALTAIR-46
16-06-2008, 14:23
apo oso ksero idi kikloforoyn stin agora ta xeiristieia me donis..ektos ean ta sigkekrimena einai pio kainoyria kai prostethoyn kai perisoteres litoyrgies

greekteo
20-06-2008, 02:11
Λετε να'ναι αυτο το νεο χειριστηριο??? :S Εγω προσωπικα αμφιβαλλω αλλα θα μαθουμε συντομα;)

231233

leone
20-06-2008, 02:17
50-50 να ειναι αληθινο...

DarkUSS
20-06-2008, 04:17
Μάλλον θα μάθουμε πιο σύντομα απ΄ότι νομίζουμε. Η Ε3 πλησιάζει...:innocent:

greekteo
30-06-2008, 15:53
Η Sony Computer Entertainment Europe ανακοίνωσε πριν από λίγα λεπτά πως το DualShock 3 θα κάνει την εμφάνισή του στην αγορά της Ευρώπης στις 2 Ιουλίου. Το εν λόγω χειριστήριο προσφέρει όλες τις δυνατότητες του Sixaxis, μαζί με λειτουργία δόνησης, αφού η διαφορά που υπήρχε ανάμεσα στην Immersion και τη Sony λύθηκε. Μέχρι σήμερα (από την κυκλοφορία του πρώτου PlayStation, το 1998) έχουν πουληθεί πάνω από 28 εκατομμύρια DualShock χειριστήρια. Μοναδική απαίτηση για την υποστήριξη του μηχανισμού δονήσεων είναι η εγκατάσταση του firmware 1.94 στο PlayStation 3. Υπενθυμίζουμε πως το DualShock 3 έκανε για πρώτη φορά την εμφάνισή του στο Tokyo Game Show του 2007 και κυκλοφόρησε στην αγορά της Ιαπωνίας στις 11 Νοεμβρίου της ίδιας χρονιάς. Η κυκλοφορία του στην Αμερική ήρθε μερικούς μήνες αργότερα και συγκεκριμένα στις 5 Απριλίου του 2008. Η διαφορά στο βάρος του νέου, δονούμενου, χειριστηρίου για το PlayStation 3 σε σχέση με το Sixaxis είναι αισθητή, αφού το μεν πρώτο ζυγίζει 192 γραμμάρια, ενώ το δεύτερο 137.

ΠΗΓΗ (http://www.gameover.gr/default.php?pid=6&cat_id=11&cat=PS3&art_id=5331)

Επιτελους θα μπορουμε να παρουμε και απο την Ευρωπη το D3.. Καιρος ηταν :p

gepe13
30-06-2008, 16:01
σιγα μην περιμεναμε την ευρωπαικη κυκλοφορια ......και 60 euros που θα εχει
40 euros αμερικανικο

X-NEC
01-07-2008, 04:02
Παιδιά το Σάββατο το βρήκα στο Media Markt στα 59,99 ευρώ...

leone
03-07-2008, 21:11
Παιδιά το Σάββατο το βρήκα στο Media Markt στα 59,99 ευρώ...
ειναι καπως τσιμπημενο ακομα

panelix
06-07-2008, 08:51
http://www.ebw.gr/store/default.aspx?tabid=144&CatID=102&productid=2573

45 euro

redismagik
06-07-2008, 08:58
ειναι καπως τσιμπημενο ακομα
dagkomeno pes kalitera!!!:angry:

redismagik
06-07-2008, 08:59
σιγα μην περιμεναμε την ευρωπαικη κυκλοφορια ......και 60 euros που θα εχει
40 euros αμερικανικο
:1appl:

saxo kit car
01-01-2009, 00:35
Έχει κυκλοφορήσει αυτό εδώ στην Ελλάδα;
http://www.aeropause.com/wordpress/archives/images/2008/07/subsonic_-_arcade_stick__ps3__png_jpgcopy.jpg (http://www.aeropause.com/wordpress/archives/images/2008/07/subsonic_-_arcade_stick__ps3__png_jpgcopy.jpg)
Πόσα τέτοια υπάρχουν για ps3;
Και τώρα τελευταία ψάχνω και αυτό.
http://www.syntaxerror.nu/joy038.jpg
Έχω αυτό εδώ για το psx και τόσα χρόνια έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
http://www.vidgames.com/ps/hardware/asciistick.jpg (http://www.vidgames.com/ps/hardware/asciistick.jpg)
Αν το έχω βάλει σε λάθος topic παρακαλώ αλλάχτε το και συγνώμη αλλά έχω μπερδευτεί με τα πολλά topics.

indikos001
11-04-2010, 15:22
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το corless rumblepad 2 wirless tis logitech

http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/logitech-cordl-rumblepad-ii.php

ειναι συμβατο με το ps3 ?
δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε

indikos001
12-04-2010, 12:57
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το corless rumblepad 2 wirless tis logitech

http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/logitech-cordl-rumblepad-ii.php

ειναι συμβατο με το ps3 ?
δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε



γνωριζει καποιος?

AriStos13
13-04-2010, 09:15
γινεται να βρω ποιο χειρηστηριο ηταν μεσα στο κουτι του ps3 οταν το πηρα?

stein3x
13-04-2010, 13:05
Αυτό που είχε μέσα σίγουρα θα ήτανε sixaxis και όχι dualshock 3 λογικά (δεν ξέρψ αν στα καινούργια μετά το ps3 40GB βάζουνε dualshock3).

Εγώ ψάχνω παιδιά ένα άσπρο dualshock 3 και δεν βρίσκω πουθενά.Είχα βρει κανά 2 από ebay καινούργια στα κουτιά τους (όχι τα μούφα) αλλά δυστηχώς δεν έστελνε ελλάς.Γνωρίζει κανείς άλλος από που μπορεούμε να βρούμε ? (σε λογικές τιμές πάντα:P)

enstikto
13-04-2010, 16:42
Αυτό που είχε μέσα σίγουρα θα ήτανε sixaxis και όχι dualshock 3 λογικά (δεν ξέρψ αν στα καινούργια μετά το ps3 40GB βάζουνε dualshock3).

Εγώ ψάχνω παιδιά ένα άσπρο dualshock 3 και δεν βρίσκω πουθενά.Είχα βρει κανά 2 από ebay καινούργια στα κουτιά τους (όχι τα μούφα) αλλά δυστηχώς δεν έστελνε ελλάς.Γνωρίζει κανείς άλλος από που μπορεούμε να βρούμε ? (σε λογικές τιμές πάντα:P)

Στο 80αρι που είχα πάρει εγώ είχε DS3 και όχι Sixaxis πάντος....

AriStos13
13-04-2010, 16:57
Αυτό που είχε μέσα σίγουρα θα ήτανε sixaxis και όχι dualshock 3 λογικά (δεν ξέρψ αν στα καινούργια μετά το ps3 40GB βάζουνε dualshock3).

Εγώ ψάχνω παιδιά ένα άσπρο dualshock 3 και δεν βρίσκω πουθενά.Είχα βρει κανά 2 από ebay καινούργια στα κουτιά τους (όχι τα μούφα) αλλά δυστηχώς δεν έστελνε ελλάς.Γνωρίζει κανείς άλλος από που μπορεούμε να βρούμε ? (σε λογικές τιμές πάντα:P)

εγω μολις πηρα ps3 πηρα και δευτερο χειρηστηριο αρα και τα 2 sixaxis ειναι......
και εγω ασπρο dualshock3 θελω να παρω...
εχει το amazon σε ασπρο...τωρα η τιμη δεν ξερω αν σε καλυπτει....

indikos001
13-04-2010, 22:01
ποια ειναι η διαφορα του ds3 kai toy sixaxis ???

stein3x
14-04-2010, 00:47
Το dualshock 3 έχει και δόνηση και sixaxis έχει δλδ motion ενώ το sixaxis είναι το απλό χωρίς δόνηση παρά μόνο motion.

indikos001
15-04-2010, 12:03
Το dualshock 3 έχει και δόνηση και sixaxis έχει δλδ motion ενώ το sixaxis είναι το απλό χωρίς δόνηση παρά μόνο motion.


το δικο μου λεει με μπλε γραμματα και τα δυο!!!!!
μηπως δεν βλεπω καλα!!!!:wow_dude:

TZANNSPY
17-04-2010, 21:08
Βρε παιδιά, αληθεύει αυτό που διάβασα, τώρα που ψήθηκα να πάρω λευκό DualShock 3, ότι δηλαδή τα συγκεκριμένα δεν "συγχρονίζουν" με το PS3 από ένα Update Firmware (νομίζω το 3.0) και μετά ???

TZANNSPY
21-04-2010, 21:48
Βρε παιδιά, αληθεύει αυτό που διάβασα, τώρα που ψήθηκα να πάρω λευκό DualShock 3, ότι δηλαδή τα συγκεκριμένα δεν "συγχρονίζουν" με το PS3 από ένα Update Firmware (νομίζω το 3.0) και μετά ???

Γνωρίζει κανείς ???

Μάλιστα, διάβασα και σε αγγελία πως δεν δουλεύει από 3.00 και πάνω, δεν νομίζω αυτός που το πουλάει να έχει λόγο να αποκλείσει υποψήφιους αγοραστές, έτσι δεν είναι ???

stein3x
21-04-2010, 21:58
Αν ψήνεσε να πάρεις δεν θα στο συμβούλευα καθώς από ότι διάβασα και γω όλοι σχεδόν έχουνε πρόβλημα με το update 3.00 και από ότι φαίνετε και στα επόμενα δεν διορθώθηκε το πρόβλημα.Τι να πεις ..μακακίες της Sony..

EDIT ,από ότι είδα τελικά τα controllers που δεν δουλέυουνε είναι Fake απομιμήσεις και δυστιχός δεν μπορεί κάποιος να τα δει και να τα συγκρίνει πριν τα αγοράσει για να δει αν είναι fake.

Δες εδώ το Video πως να τα ξεχωρίζει κάποιος

YouTube- How to spot a fake ps3 controller (white)

TZANNSPY
21-04-2010, 23:37
Σε ευχαριστώ για την απάντηση και τις πληροφορίες.

Οπότε αγοράζουμε μόνο αφού το δούμε/εξετάσουμε από κοντά, πάει δηλαδή η παραγγελία από sites του εξωτερικού...:angry:

Ελλάδα παίζουν πουθενά "έγχρωμα" και "original" Dual Shock 3 ???

nikon
22-04-2010, 09:26
Eγώ από εδώ (http://www.gamex.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29922) πήρα το κόκκινο και είναι μια χαρά......έχει και το ebw (http://www.ebw.gr/store/ProductView.aspx?productid=6836)......αν είναι στη συσκευασία του δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Alexandros
26-06-2010, 22:57
Παιδια εχει και στο media markt controlλers χρωματος μαυρου γυρω στα 50 ευρω το καθενα λετε να μην ειναι αυθεντικα? εχει αγορασει καποιος απο εκει ?

Κατι αλλο επειδη εχω μπερδευτη ποσες κατιγοριες controlλer υπαρχουν τωρα πια ?διοτι το θεμα ειναι λιγο παλιο και μηπως εχει βγει καινουριο..εγω πρωσοπικα θελω να ειναι μαυρο και να εχει δονηση , λεγεται dualshok sixaxis?

Lordkostas
27-06-2010, 02:30
Παιδια εχει και στο media markt controlλers χρωματος μαυρου γυρω στα 50 ευρω το καθενα λετε να μην ειναι αυθεντικα? εχει αγορασει καποιος απο εκει ?

Κατι αλλο επειδη εχω μπερδευτη ποσες κατιγοριες controlλer υπαρχουν τωρα πια ?διοτι το θεμα ειναι λιγο παλιο και μηπως εχει βγει καινουριο..εγω πρωσοπικα θελω να ειναι μαυρο και να εχει δονηση , λεγεται dualshok sixaxis?

Dualshock 3 Sisaxis λεγεται αυτο που θες ναι. Η κανονικη τιμη του ειναι γυρω εκει στα 45 - 50 ευρω. Αν παρεις μαυρου χρωματος δεν νομιζω να πετυχεις καμια απομιμηση. Ειδικα απο μεγαλα καταστηματα.

Alexandros
27-06-2010, 05:36
Ευχαριστω Lordkostas
Κοιτατε εδω εδω (http://en.wikipedia.org/wiki/DualShock) τι βρηκα! τα χει ολα αναλυτικα

Απο τι διαβασα το DualShock 3 Manufacturer Sony Computer Entertainment ειναι διαφορετικο απο το Sixaxis Wireless Controller που σταματησε να παραγετε το 2008 πληροφοριες
(http://en.wikipedia.org/wiki/Sixaxis)
Manufacturer SCEI

A Sony representative confirmed on April 2, 2008 that the original Sixaxis controller would officially be discontinued with the release of the force-feedback enabled DualShock 3 in mid-April 2008. The Sixaxis is no longer being produced and is no longer in stock in most stores.

οποτε πλεον δεν πωλειτει το sixaxis και στην θεση του βγεικε το DualShock 3 το οποιο εχει απ οτι καταλαβα αποροφησει τα χαρακτηριστικα του sixaxis.

The Sixaxis Wireless Controller (SCPH-98040/CECHZC1) (trademarked "SIXAXIS") was the official gamepad for the Sony PlayStation 3 from launch until 2008 when it was succeeded by the DualShock 3.

Εαν κανω καπου λαθος διορθωστε με , το ψυριζω πολυ το θεμα αλλα μια φορα τυχαινει να εχει κανεις τετοια κονσολα θελω να παρω το καλυτερο για αυτην!! για αυτο ψαχνομαι!!!

desperate_gamer
27-06-2010, 19:20
Καλέ ηρέμησε. Το DualShock 3 είναι το Sixaxis + δόνηση, που δεν υπήρχε στα πρώτα χρόνια του PS3. Πλέον sixaxis δεν πουλούνται, δεν υπάρχει και λόγος.

Να πάρεις απομίμηση λίγο δύσκολο. Άμα γράφει Sony πάνω και όχι τίποτα Logicmaster και εταιρείες τρίτες που φτιάχνουν περιφερειακά για κονσόλες, τότε είσαι οκ.

Alexandros
27-06-2010, 20:50
;)Ευχαριστω!

ExWeldir
14-07-2010, 01:15
Να προσθέσουμε εδώ, ότι είναι DualShock 3 Sixaxis και όχι DualShock 3 σκέτο.

ZEBE1974
22-08-2010, 19:55
παιδια θελω να ρωτησω κατι.εχω το dualshock 3 sixaxis και βλεπω οτι σε καποια game το R3 λειτουργει αναποδα.πας π.χ. αριστερα και αυτο παει δεξια .γινεται αυτο να το φτιαξουμε η ετσι ειναι απο την sony ?εχω μαθει με το 360 και μου ερχεται αναποδα τωρα

ps4
22-08-2010, 20:26
Μήπως εννοείς πάνω κάτω; Γιατί αριστερά δεξιά είναι λίγο περίεργο.

Στο πάνω κάτω είναι απλά inverted κάτι που αλλάζει στις ρυθμίσεις, αλλά αριστερά δεξιά...!!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

ZEBE1974
22-08-2010, 20:34
στο R3 το μοχλο που ειναι κατω απο το start και συγκεκριμενα στο infamous και στο darksiders η οθονη scrolαρει (αν το λεω σωστα )αναποδα απο την κατευθηνση που ζητας.πιεζεις αριστερα και η οθονη ερχεται απο δεξια αν σου εδωσα να καταλαβεις

alexandros050
22-08-2010, 21:52
Αυτο που λες δεν νομιζω να φτιαχνεται ετσι ειναι :)

Zeichef
22-08-2010, 22:11
Πας στα settings του παιχνιδιου και το ρυθμιζεις... θα λεει Invert και τον αξονα (Χ,Υ). Χ ειναι οριζοντιος αξονας και Υ ο καθετος.

ZEBE1974
22-08-2010, 22:20
σωστος ο zeichef tnx ρε φιλε τζαμπα το μπινελικι που εριξα γιατι και ενας αξας μου εχει ps3 εδω και 2 χρονια και δεν ηξερε και παιζει ολα τα παιχνιδια ετσι (αναποδα)