PDA

View Full Version : HD VMD: Ο νέος αντίπαλος του Blu-Ray



Dikakom
04-03-2008, 19:12
Ακριβώς μετά το τέλος του HD-DVD με την αποχώρηση της Toshiba και της Microsoft από τον χώρο, όλοι νομίσαμε ότι ό “πόλεμος των format” έφτασε στο τέλος του, με το Blu-Ray να στέφεται πανηγυρικά νικητής. Και πράγματι η Sony και η Phillips σχεδόν άμεσα άρχισαν να προωθούν ακόμα πιο δυναμικά τη πλατφόρμα τους . Τα νερά όμως του μονοπωλίου έρχεται να διαταράξει μια άλλη εταιρία, η New Medium Enterprises, η οποία μάλιστα ισχυρίζεται ότι ο πόλεμος συνεχίζεται.

Συγκεκριμένα, η εταιρία αυτή ισχυρίζεται ότι έχει αναπτύζει μια νέα πλατφόρμα αποθήκευσης media Υψηλής Ευκρίνειας, ονόματι VMD.Σύμφωνα με τα λόγια εκπροσώπου της εταιρίας, Geoff Russel: “Ο δρόμος τώρα άνοιξε για την αποδοχή του VMD από βιομηχανία και αγορά, καθώς το format μας είναι ακμαίο, καθαρά ποιοτικό και έτοιμο να μεταδώσει μια πραγματικά Υψηλής Ευκρίνειας εμπειρία στον καταναλωτή, και μάλιστα σε πολύ ικανοποιητική τιμή.”

Το HD VMD είναι το τρίτο format, μετά το BD και το HD-DVD, που χτυπά την αγορά ψηφιακών μέσων υψηλής ευκρίνειας. Η τεχνολογία του στηρίζεται στην ίδια βάση με αυτή των Multi - Layer DVDs. Το VMD προσφέρει τη δυνατότητα τοποθέτησης μέχρι και 20 στρωμάτων των 5 GB στον ίδιο δίσκο, θεωρητικά χωρίς καμία απώλεια ποιότητας αποθηκευμένων δεδομένων. Αυτό σημαίνει ότι η χωρητικότητα των δίσκων αυτών αγγίζει τα 100GB, χωρίς να χρειάζεται να γίνουν σοβαρές αλλαγές στα ήδη υπάρχοντα απλά DVD players, για την αναπαραγωγή τους. Παρόλα αυτά η τεχνοτροπία του δίσκου αυτού απαιτεί την ανανέωση της διαδικασίας και των γραμμών παραγωγής των DVD. Μέχρι τώρα η εταιρία αναφέρει ότι μπορεί να παράγει δισκάκια έως και των 30 GB.

Η NME το βαφτίζει, όχι άδικα, τον διάδοχο του DVD και ελπίζει ότι θα μπορέσει να συναγωνιστεί εναντίον του Blu-Ray, το οποίο υποστηρίζεται από όλα τα μεγάλα studio του Hollywood, την ώρα που το ίδιο δεν διαθέτει ακόμα καμιά απολύτως στήριξη. Αρνητικό αποτελεί επίσης το γεγονός ότι τα HD VMD δισκάκια είχαν ανακοινωθεί ότι θα κυκλοφορήσουν στα τέλη του 2007, αλλά ακόμα είναι άφαντα.

Ανακοίνωση του προέδρου της εταιρίας,Michael Solomon , αναφέρει ότι: “Η ΝΜΕ έχει δημιουργήσει ανεξάρτητη το VMD και έχει την πεποίθηση να εισέλθει στην αγορά σε πολλές περιοχές κατά τη διάρκεια του δεύτερου τετάρτου του 2008. Όλες οι ενδείξεις λένε ότι το VMD μπορεί να γεμίσει το κενό που το HD-DVD άφησε πίσω του για μια προσβάσιμη στον καταναλωτή, επιλογή Υψηλής Ευκρίνειας.”

Μένει να δούμε αν το πολλά υποσχόμενο αυτό format θα μπορέσει να σταθεί επάξια μπρόστα στον ολοένα και πιο δυνατό πλέον γίγαντα του HD, το Blu-Ray και τους υποστηρικτές του.

Πηγή http://www.insomnia.gr (http://www.insomnia.gr/)
http://www.xbitlabs.com (http://www.xbitlabs.com/news/multimedia/display/20080229175606_New_Medium_Enterprises_Hopes_to_Cra sh_Blu_Ray_Disc.html)

Slay
04-03-2008, 19:37
οτι δεν εχει απο πισω του την βιομηχανια του θεαματος ειναι καταδικασμενο σε αποτυχια, οπως εδειξαν οι προσφατες εξελιξεις με το Hd-dvd.

klepidas
04-03-2008, 19:37
me 30gb den paei pouthena

jorgedept
04-03-2008, 19:39
άμα μπείτε στο wiki στο section HD θα δείτε ότι έχει 2-3 ακόμα "αντιπάλους" το Blu-Ray απλώς δεν έχουν υποστήριξη από κανένα "μεγάλο" κεφάλαιο

touristas
04-03-2008, 19:45
rlpizo na mi mas kanoun kamia nila pantos

vasses
04-03-2008, 20:01
New Medium Enterprises :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
Pou pas re karamitro me ti kefalia tha peiseis tis etairies kakomoiri :badpc: , xoria to blu ray meso ps3 metraei 11 ek poliseis kai o arithmos oso paei tha megalonei


apla GO HOME

MaRkUs_
04-03-2008, 20:10
το είχα δει και εγώ αλλα νομίζω ανούσιος αντίπαλος:ΡΡΡΡ πάλη εμείς θα βγάλουμε το επόμενο νικητήριο format! :P

patso
04-03-2008, 20:15
χαμενο απο χερι. δηλαδη ποια η διαφορα με το Hd-dvd αυτη τη στιγμη; γιατι εχουμε ακουσει κ για το Bd οτι θσ υποστιριζει 100 γιγα.
τα παντα ειναι θεμα χωριτηκοτητας κ αυτη τη στιγμη το Bd εχει την υψηλοτερη!

vasses
04-03-2008, 20:24
χαμενο απο χερι. δηλαδη ποια η διαφορα με το Hd-dvd αυτη τη στιγμη; γιατι εχουμε ακουσει κ για το Bd οτι θσ υποστιριζει 100 γιγα.
τα παντα ειναι θεμα χωριτηκοτητας κ αυτη τη στιγμη το Bd εχει την υψηλοτερη!


Pera apo ta 100 gb i sony pali prototypise to ps3 einai o monadikos player stin istoria ton psifiakon meson pou mporei na anavatmizetai meso enos aplou firmware :)

Giannis
04-03-2008, 20:31
Αφού ρε παιδιά και τo blu-ray βγαίνει με διπλή στρώσει.....γιατί να μην βγει και σε τριπλή και σε τετραπλή στρώσει το blu-ray...

MBALLACK
04-03-2008, 20:54
den paei na blaloune kai alloys 10 tipoys to blu-ray 8a epikratei gia panta

dream21
04-03-2008, 20:57
No Comment

Enomish
05-03-2008, 00:07
κατα την γνωμη μου θα ελεγα οτι το Blu ray εχει τουλαχιστον 20 χρονια ζωης πρωτου εμφανιστει ενα νεο format η εξελιξη δε θα την σταματησει κανενας απλα απο μονη της αργη καμια φορα!!!

touristas
05-03-2008, 00:10
κατα την γνωμη μου θα ελεγα οτι το Blu ray εχει τουλαχιστον 20 χρονια ζωης πρωτου εμφανιστει ενα νεο format η εξελιξη δε θα την σταματησει κανενας απλα απο μονη της αργη καμια φορα!!!

ipervaleis ligaki nomizo

Valkyre
05-03-2008, 00:27
nai einai ligo ypervoliko to 20 xronia , ews poly tha elega. ;)

blizard
05-03-2008, 01:12
Εγώ θα έλεγα ότι το BD μπορεί να είναι το τελευταίο disk format…
(τα 200GB εξάλλου μπορούν να χωρέσουν οποιαδήποτε ταινία με την κατάλληλη συμπίεση και διαφορετικό player, οπότε πρέπει να βγάλουν 3d η δεν ξέρω τι για να αλλάξουμε δίσκο)

leone
05-03-2008, 01:21
οτι και να γινει το blue ray δε το φτανουν..... ακομα τουλαχιστον.

jorgedept
05-03-2008, 01:28
το Blu-Ray έχει είδη 4 layer απλώς δεν έχει βγει σε ευρεία κατανάλωση λόγο ότι δεν έχει πάρει RTM* από την Sony.

*Release To Manufacturing

touristas
05-03-2008, 01:30
ego paidia pantos akousa oti tha vgoun kai 3 d tileoraseis

leone
05-03-2008, 01:34
ego paidia pantos akousa oti tha vgoun kai 3 d tileoraseis

εχω διαβασει κατι τετοιο απλα ειναι σε πειραματικο σταδιο ακομα

Dikakom
06-03-2008, 16:55
Το πιο σημαντικό πλεονέκτημα αν μπορεί να θεωρηθεί πλεονέκτημα είναι ότι μπορεί να αναπαράγει χωρίς να χρειάζεται να γίνουν σοβαρές αλλαγές στα ήδη υπάρχοντα απλά DVD players...αλλά όπως είπε και ο φίλτατος Slay, χωρίς την αποδοχή και υποστήριξη της βιομηχανίας του θεάματος δεν μπορεί να υπάρχει ελπίδα επικράτησης..

Tsiou
06-03-2008, 17:08
Pera apo ta 100 gb i sony pali prototypise to ps3 einai o monadikos player stin istoria ton psifiakon meson pou mporei na anavatmizetai meso enos aplou firmware :)

Καλά αυτό ούτε για πλάκα δεν ισχύει. Μπορώ να σου πώ πάνω απο 50 players που το κάνουν αυτό εδώ κ πολαααά χρόνια μάλιστα... :)

vasses
06-03-2008, 17:28
Καλά αυτό ούτε για πλάκα δεν ισχύει. Μπορώ να σου πώ πάνω απο 50 players που το κάνουν αυτό εδώ κ πολαααά χρόνια μάλιστα... :)


Gia dose kana paradeigma allon meson?
Oso gia to firmware tou PS3 mellontika tha ginetai mexri stigmis ta diskakia einai sta 50 gb otan auxithei i xoritikotita (100gb) sigoura tha vgaloune kapoio update alloste o texnologia einai i idia.

TopGunZ
06-03-2008, 17:47
Και απλά dvd το κάνουν μην τρελαίνεσαι, απλά όχι τόσο εύκολα, μέσω ονλάιν απευθείας.

magus32
21-03-2008, 15:04
?????? ??? ?? ???? ??????? ????? ???? ????? ??? ???????. ????? ?? ????? ???? ?? ?????? format ??? ?????? ????? ?? ?????? ???? ??? Blu Ray, ?? ?? ?????????? ?? ?? ????????? ?? Blu Ray ;(??? ??? ??????? ??? ?? ?????????? ?? ????????? ?????? ???? format)

????????? ????
________
Herbalaire reviews (http://vaporizers.net/herbalaire-vaporizer)

ProEvo
21-03-2008, 15:07
Παιδια εγω με καλη προθεση ρωταω αυτο γιατι εχω απορεια. Χωρις να ειμαι υπερ με κανενα format και επειδη βλεπω να εισται υπερ του Blu Ray, τι θα κερδισουμε αν θα κυριευσει το Blu Ray ;(οχι οτι σημενει οτι θα κερδισουμε αν κυριευσει καποιο αλλο format)

Ευχαριστω πολυ

Σαν κάτοχοι συστήματος της Sony θα κερδίσουμε ότι θα κερδίσει και η Sony ;)
Οι εταιρείες θα δουλεύουν πάνω σε αυτό το Format με αποτέλεσμα τη πιο γρήγορη εξελιξή του και τη μεγαλύτερη αξιοποίηση του.
Και φυσικά θα έχουμε και ένα καλό High Definition Player σπίτι μας χωρίς να χρειαζόμαστε παραπάνω έξοδα.

X-NEC
21-03-2008, 15:10
Παιδια εγω με καλη προθεση ρωταω αυτο γιατι εχω απορεια. Χωρις να ειμαι υπερ με κανενα format και επειδη βλεπω να εισται υπερ του Blu Ray, τι θα κερδισουμε αν θα κυριευσει το Blu Ray ;(οχι οτι σημενει οτι θα κερδισουμε αν κυριευσει καποιο αλλο format)

Ευχαριστω πολυ

Στην ουσία δικαιωνόμαστε για την επιλογή μας να αγοράσουμε το PS3 όχι μονο για να παίζουμε παιχνίδια αλλα και για να βλέπουμε ταινίες. Κάτι το οποιο θα βοηθήσει σημαντικά την πορεία της κονσόλας. Αν η Sony επέλεγε το HD-DVD θα υποστηρίζαμε αυτό για τον ίδιο λόγο.:)

blizard
21-03-2008, 15:41
Παιδια εγω με καλη προθεση ρωταω αυτο γιατι εχω απορεια. Χωρις να ειμαι υπερ με κανενα format και επειδη βλεπω να εισται υπερ του Blu Ray, τι θα κερδισουμε αν θα κυριευσει το Blu Ray ;
Το BD είναι το καλύτερο format από χαρακτηριστικά, και αυτό είναι τρομερά σημαντικό όταν μιλάμε για κάτι που πρέπει να έχει μεγάλη αποδοχή και να μας ακολουθήσει για αρκετά χρόνια ... σαν καταναλωτές θα το πληρώναμε κατά πάσα πιθανότητα πολύ ακριβά αν επικρατούσε κάποιο κατώτερο.

Επίσης δεν είναι καλό ούτε το να υπάρχουν 2 ταυτόχρονα...αυτό κάνει κακό στο χώρο, τον διχάζει και δεν μπορεί να αναπτυχθεί όπως πρέπει.

ΥΓ
Αν η Sony επέλεγε HD-DVD (που θα ήταν και πιο φτηνό) θα έκανε μια χαρά την δουλειά της και το ps3 θα μπορούσε να έχει καλύτερη τιμή ... βέβαια αυτό θα ήταν κακό για όλους σε βάθος χρόνου, και ευτυχώς που έφτιαξε ένα σωστό format.

Astargatis
19-10-2008, 23:59
ante na doume pote tha lixei autos o akirixtos polemos.......