PDA

View Full Version : ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ



Chill
28-02-2008, 14:35
Τέλος στην προδοσία και στην ασχήμια. Ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα των αμερικανικών εκλογών, δηλαδή ανεξάρτητα από το ποιος θα είναι ο μελλοντικός πρόεδρος, η κολοσσιαία πολεμική μηχανή έχει ήδη μπει μπροστά με στόχο την εξόντωση όλων όσων θεωρεί εχθρούς της ακόμα και αυτών όπως η Ελλάδα που δεν υπακούνε τυφλά της εντολές της. Ιράν, Κορέα, Αραβικός κόσμος νέοι υποτελείς και φυσικά άμεσα η Ρωσία και στο βάθος η Κίνα. Μετά θα έρθει η σειρά των "ατάκτων" της Νότιας Αμερικής, ένας νέος θανάσιμος κίνδυνος πολυπρόσωπος, πολυπλόκαμος σαν χταπόδι κάνει αργά αλλά σταθερά την εμφάνισή του στο προσκήνιο της παγκόσμιας ιστορίας.

Σημερινός στόχος είναι τα Βαλκάνια, με κύριο σύμμαχο την "Μεγάλη Αλβανία" ξεκινώντας από το Κόσοβο με συνεργάτες τους υπεύθυνους για μαζικές δολοφονίες UCK.
Και σα να μην έφταναν όλα αυτά, γεγονός πρωτοφανές για την χώρα μας, μερικοί "επιστήμονες" επέλεξαν το αμφιθέατρο του Παντείου Πανεπιστημίου για να αναπτύξουν δημόσια την υποστήριξή τους σε ένα βασικό αίτημα της "Μεγάλης Αλβανίας" την κατάκτηση της Ηπείρου έως την Πρέβεζα με την δικαιολογία ότι ανήκει στην Αλβανική Τσαμουριά απ' όπου τους έδιωξαν με εγκληματικές πράξεις οι Έλληνες. Ασφαλώς πρόκειται για οργανωμένη προβοκάτσια των ΗΠΑ ώστε να μελετηθούν οι δικές μας αντιδράσεις και να προπαρασκευαστεί ψυχολογικά η εδαφική επέκταση της Αλβανίας μετά το Κόσοβο και σε ένα μεγάλο τμήμα των αλβανόφωνων περιοχών των Σκοπίων και ακολούθως και σε δικά μας εδάφη. Από την άλλη μεριά η σύμπλευση της Τουρκίας με τις ΗΠΑ στο Κόσοβο που έσπευσε πρώτη αυτή να το αναγνωρίσει προετοιμάζει το έδαφος για πονηρά σχέδια σε βάρος της χώρας μας, με βάση όχι μόνο το Αιγαίο και την Κύπρο αλλά και την Μουσουλμανική μειονότητα στη Θράκη που ακολουθώντας το παράδειγμα του Κοσόβου μπορεί να διεκδικήσει τη δική της ανεξαρτησία. Η ηγεσία των Σκοπίων φαίνεται να γνωρίζει από πρώτο χέρι τα σχέδια των ΗΠΑ και γι' αυτό δείχνει αυτή την αλαζονική αδιαλλαξία. Και πράγματι σε αυτή τη φάση συμπορεύονται με την πολιτική που εκθέσαμε. Όμως, τι θα κάνουν όταν ξεκινήσει η επόμενη φάση της φιλοαλβανικής τακτικής οπότε το κρατίδιό τους θα κοπεί στη μέση. Γιατί θα πρέπει να γνωρίζουν τόσο αυτοί όσο και οι ΗΠΑ ότι μπορούν να αυτοαποκαλούνται Μακεδόνες όμως φυλετικά είναι Σλάβοι και ως εκ τούτου κατατάσσονται ουσιαστικά στη χωρία των εχθρών των ΗΠΑ μαζί με τη Ρωσία τη Σερβία αλλά και την Βουλγαρία που και αυτή δεν πρέπει να έχει αυταπάτες. Έτσι γυρίζοντας σε 'μας τους Έλληνες θα πρέπει να δούμε ότι η κατάσταση όντως εξελίσσεται όπως εξελίσσεται είναι παραπάνω από τραγική.

Δεδομένου ότι οι Αμερικανοί δεν πείθονται πια από τις όσες υποκλίσεις και αν κάνουν απέναντί τους οι ποικιλόμορφες αμερικανόφιλες ηγεσίες και αυτό γιατί φοβούνται και μισούν το λαό μας για τον οποίο είναι βέβαιοι ότι στη μεγάλη του πλειοψηφία απορρίπτει τα φιλοπόλεμα σχέδιά τους και γι' αυτό θέλει να μας τιμωρήσει με κάθε τρόπο.Εκτός και αν αποφασίσουμε όλοι μαζί να γονατίσουμε και να φιλήσουμε τα πόδια τους κάνοντας όρκους ότι από εδώ και στο εξής θα ήμαστε καλά παιδιά και πειθήνια όργανα στην όποια πολιτική τους, όμως αφού το παιχνίδι είναι έτσι και αλλιώς για εμάς χαμένο τότε ας πέσουμε με το κεφάλι ψηλά.

Ας μην περιμένουμε βοήθεια από πουθενά ούτε έχουμε συμμάχους. Είμαστε εμείς και εμείς.

Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να είμαστε τουλάχιστον ωραίοι, περήφανοι και γιατί όχι χαρούμενοι αφού θα έχουμε πάρει τη μεγάλη απόφαση να γίνουμε όλοι μας μια γροθιά ενωμένοι μπροστά στην προδοσία και την ασχήμια που χτυπάει την πόρτα μας, γιατί είναι προδοσία η αναγνώριση του Κοσόβου χωρίς την έγκριση της Διεθνούς Κοινότητας του ΟΗΕ δηλαδή μιας επαρχίας που από αιώνες αποτελεί τμήμα της Σερβίας, και τι θα νοιώθαμε εμείς αν μεθαύριο έπαιρναν με το έτσι θέλω την μισή Κύπρο, τη Θράκη ή την Ήπειρο. Όπως είναι ασχήμια να ανεχόμαστε να μας περιφρονούν και να μας υβρίζουν οχυρωμένοι κάτω από τα σκέλια των Αμερικανών οι Σκοπιανοί και εμείς να τους παρακαλάμε και να ζητάμε μεσολάβηση των Αμερικανών χάνοντας κάθε μέρα πιο πολύ την αξιοπρέπειά μας και την υπερηφάνειά μας.

Ας κλείσουμε τα σύνορα ας σταματήσουμε τις διπλωματικές και οικονομικές μας σχέσεις και ας τους αφήσουμε να αυτοαποκαλούνται όπως θέλουν κοροϊδεύοντας τους εαυτούς τους. Οφείλουμε να περάσουμε και από αυτή τη νέα δοκιμασία με το κεφάλι ψηλά. Μπορεί να υποφέρουμε όμως το ζητούμενο για μας είναι να παραμείνουμε Έλληνες. Και θα παραμείνουμε Έλληνες. Ας μην ξεχνάμε από πόσες σκληρές δοκιμασίες περάσαμε ως τώρα όμως στο τέλος πάντα βγήκαμε νικητές. Το ίδιο θα συμβεί και στο μέλλον.

Μίκης Θεοδωράκης Αν οι Mods κρίνουν ότι δεν μπορεί να γίνει ουσιαστική συζήτηση επί του θέματος ας το διαγράψουν άμεσα.

Το "πωλείται" δεν νομίζω πως χρειάζεται και εξήγηση έτσι?

pictorino
28-02-2008, 14:41
άκουσα την επιστολή στο λαζόπουλο και συμφωνώ 100%.δυστυχώς όσοι μας κυβερνούν είναι προδότες.εμείς φταίμε όμως που τους ψηφίζουμε ξανά και ξανά.ουστ!αυτό πρέπει να είναι το μήνυμά μας απέναντί τους.

tasioskis
28-02-2008, 14:45
εμεις πρεπει να κανουμε κατι, και οχι να περιμενουμε τους πολιτικους μας,φυσικα μπορουμε ανετα να κανουμε και βετο,αλλα θα τολμησουμε????
οτι ονομα και να παρουν τα σκοπια,απο αυτα που εδωσε ο νιμιτς ανω μακεδονια και κατι αλλες μαλακ...ες με τον ορο μακεδονια κλεβουν και την ιστορια μας,προσοχη δεν τειθεται θεμα εθνικισμου,αλλα τειθεται ενα μεγαλο θεμα πολιτιστικης και εθνικης ταυτοτητας. αν τυχον και κανουμε πισω,βλεπω να χανουμε και τη θρακη,και την βορειο ηπειρο,. και το ξαναλεω δεν ειναι θεμα εθνικισμου το να λεμε οτι η μακεδονια ειναι ελληνικη...

gavrosdr
28-02-2008, 15:07
φυσικα και δεν τιθεται θεμα εθνικισμου...αυτο ειναι καραμελα ορισμενων πολιτικων για να μην υπαρξουν αντιδρασεις...δεν εχουν καταλαβει ομως πως παιζουν με την ιστορια μας, και εχουμε μια αξιοπρεπεια...χεστηκα τι θα κανουν οι αμερικλανο, ουτε με ενδιαφερουν τι θα κανουν οι αλβανοσκοπιανοι...το μονο που ενδιαφερει ειναι τι θα κανουμε εμεις, εχουμε μαθει να ειμαστε μονοι τοσα χρονια, δεν χρειαζεται να κωλοπιανουμε τον καθε καραγκιοζη για να μην μας παρουν οτι ειναι δικο μας...αλλα δυστυχως οι δικοι μας δεν το χουν καταλαβει αυτο...

αντε παλι συγχυστηκα!:(

Valkyre
28-02-2008, 15:21
συμφωνω με οσα λενε γραφονται , αλλα δυστυχως , οχι δεν εχουμε τα κοτσια πλεον ως λαος να γυρισουμε και να πουμε φτου σασ.

και αυτο γιατι οι αμερικανοι μας "εμαθαν" καλα.μας εμαθαν τι ωραια που ειναι να εισαι εξαρτωμενος υλικα ,μας προπαγανδισαν ωραια στον κοσμο του χολιγουντ.

βετο? ναι καργα!μεσα ειμαι!θα γινει ποτε?ποτε?

οηε?ποιος ο οηε?αυτος που μονιμως αγνοει και παραμεριζει τους ιδιους λογους για τους οποιους ιδρυθηκε και συσταθηκε?εγω φοιτω στις διεθνεις σχεσεις και θεσμους στην παντειο και δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο εκνευριζομαι απο αυτη τη διεθνη διαφθορα?

διεθνεις οργανισμοι-τσιρακια- μεγαλων δυναμεων και δοι της αμερικης , οι οποιοι κανουν τα στραβα ματια , σε βασανηστιρια στο ιρακ , στα δηθεν πυρηνικα και σιγουρα στην επεκτατικη πολιτικη υψηλης στρατηγικης των ηπα...

κακα τα ψεματα εχουμε αποκτησει εναν παγκοσμιο νταβατζη.

μπορει η ελλαδα να κλεισει τα συνορα της οπως λεει ο μικης?μπορει.θα το κανει?οχι.

μακαρι να το καναμε , μακαρι να λεγαμε ενα μεγαλο ουστ!αλλα εχουμε σοβαροτερα θεματα να ασχολουμαστε , οπως ποια πηδηξε ο ζαχοπουλος και τι γινεται με τον μακη και τον θεμο και που ειναι η διαφθορα.η διαφθορα ειναι στην ψυχη μας...

λυπαμε πραγματικα που πλεον οι λαοι ,οχι ακριβως δεν μπορουν , αλλα κυριως δεν θελουν να διεκδικησουν αυτα που τους ανηκουν.

περηφανια,τιμη , ολα χανονται στον υλικο κοσμο , μεσα στις πιστωτικες και το πλαστικο χρημα που κυκλοφορουμε ολοι.

εγω μαζι σου μικη , και βετο και να ταμπουρωθουμε.αλλα θα βοηθησει , ή απλα θα σφαχτουμε μεταξυ μας?

υγ: βρε παιδια ειναι λιγο σπαστικο το θεμα με τα κεφαλαια.

TdR
28-02-2008, 15:21
Κομμάτι υπερβολικός, στο γενικότερο πνεύμα της επιστολής, αλλά βέβαια δεν είναι αυτό το ζήτημα...

Με το θέμα το Σκοπίων, τον λάκο μας τον σκάψαμε μόνοι μας. Κι απ ό,τι δείχνουν τα πράγματα το χάσαμε το παιχνίδι...

Τον Μητσοτάκη δεν τον έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση, ούτε και έχω καμιά σχέση με την παράταξη του. Εκτιμώ όμως πως όταν είχε προκύψει, από την διάλυση της Γιουγκοσλαβίας (με τη συμμετοχή της Ελλάδας, μη το ξεχνάμε) ο νέος μας γείτονας, ότι είχε δίκιο, τότε, με την πρόταση για διπλή ονομασία.

Δυστηχώς, όμως, ο λαϊκισμός είναι το χαρακτηριστικό ίδιον του πολιτικού μας κόσμου. Και ο έλληνας... τί άλλο... από το να του τάζεις απ' το μπαλκόνι, από τον να τον εκθειάζεις, από το να του πουλάς διεθνείς σε βάρος του συνομωσίες... Κι έτσι, εύκολα ακολούθησε εκείνους που στήναν συλλαλητήρια, ντυμένος με χλαμύδες και περικεφαλαίες...

Τότε, οι σκοπιανοί, θα δέχονταν ασυζητητή την λύση της διπλής ονομασίας. Σήμερα 130+ κράτη τους έχουν αναγνωρίσει ως "Μακεδονία" σκέτο. Το βρίσκω απίθανο να συμβιβαστούν με κάτι λιγότερο από αυτό...

Εμείς, βέβαια, αυτοπαραμυθιαζόμαστε επειδή στα διεθνή φόρα τους αποκαλούν Fyrom... κι ας τους αναγνωρίζουν ως "μακεδόνες"...

---------------------------------------------------

Το έττερο ζήτημα, της Θράκης, θα το βρούμε κι αυτό μπροστά μας σύντομα ή αργότερα.

Συμβαίνει να το έχω παρακολουθήσει ως ένα βαθμό. Και το συμπέρασμα στο οποίο έχω καταλήξει είναι, πως, οι ελληνικές κυβερνήσεις, από τα τέλη της δεκαετίας του '50 και πέρα, έκαναν ό,τι μπορούσαν προκειμένου να δημιουργηθεί, σε βάθος χρόνου, μειονοτικό πρόβλημα στην Θράκη. Η εθνική μειοδοσία σε πλήρη ανάπτυξη. Και μάλιστα από κυβερνήσεις που μιλούσαν και έπρατταν στο όνομα του τρίπτυχου "πατρίς, θρησκεία, οικογένεια"...

Στο όνομα του "κομμουνιστικού, εκ βορρά, κινδύνου", έχουν παρθεί οι πιο προδοτικές αποφάσεις.
Όπως αυτή που υποχρέωσε τους Πομάχους της Θράκης -που αποτελούσαν ένα πολύ μεγάλο κομμάτι του εκεί πληθυσμού το '50 & το '60-να μιλούν και να γράφουν στα τουρκικά! Όπως αυτή που τους ανάγκασε να γίνουν μουσουλμάνοι!

Αλλά ακόμα και σήμερα. Αντί να ρίξουν λεφτά στη Θράκη, προκειμένου να αναπτυχθεί οικονομικά, επιμένουν να ξεχωρίζουν να χριστιανικά από τα μουσουλμανικά χωριά (σε ό,τι αφορά τις επιδοτήσεις, τα έργα κλπ), αφήνοντας έτσι γόνιμο έδαφος στο τουρκικό προξενίο & στον μουφτή να σπέρνουν και να θερίζουν...

Αυτά είναι γραμμάτια που θα τα πληρώσουμε κάποια στιγμή είτε μας φταιν οι αμερικάνοι είτε όχι.

vasses
28-02-2008, 15:22
Den nomizo oti exei krithei tipota akoma , prepei na xekatharistoun ta pneymatika dikaiomata tou onomatos poli xlomo vlepo na afisei i ellada ton oro makedoniko na xrisimopoieithei kai apo ta skopia.
Fantasteite mono , na yparxoune 2 aerodromia makedonia ti mperdema tha ginei i me ta proionta stis exagoges , pisteyo den tha vrethei lisi ta skopia tha paroune ton poulo

tasioskis
28-02-2008, 15:34
ακριβως.... δεν γινεται τα δικα μας λαθη να τα ριχνουμε ολα στους αμερικανους. οταν εγω δηλ. καθομαι στον καναπε μου και βλεπω την λαμπιρη να ξεκατινιαζει τους παντες και να παιρνω μονο θεση με το μερος του θεμου η του μακη... και οταν ακουω για μειονοτητα στην θρακη η για το ονομα των σκοπιων και να μην με ενδιαφερει και να λεω απο μεσα μου ποιος του γαμ... οι αμερικανοι τα κανουν...ε δεν ειναι ετσι,σε λιγο θα θεωρουμαστε ξενοι μεσα στην πολη μας,ισως ειμαι λιγο υπερβολικος αλλα στην χαλκιδα ηδη υπαρχουν γκετο με αλβανους(στην νεαπολη) δεν ειμαι ρατσιστης και ποτε δεν θα γινω,και παλι συγχωρεστεμε αν το παρακανα,και φυσικα με τους αλβανους δεν εχω τιποτα. ετσι οπως παει η κατασταση τεινουμε να κοσοβοποιηθουμε...

gavrosdr
28-02-2008, 15:34
οσο τα σκοπια εχουν την υποστηριξη των ηπα, δεν εχουν να φοβηθουν τπτ...λυση και γω πιστευω οτι δε θα βρεθει, αλλα ακομη και αν βρεθει θα ειναι επιζημια για εμας...για να δουμε, γιατι τα σκοπια δεν τα βλεπω να αντεχουν σαν κρατος σε βαθος χρονου, αφου αλβανοι και βουλγαροι ηδη γλυκοκοιταζουν ολοκληρες περιοχες τους...

tasioskis
28-02-2008, 15:36
Den nomizo oti exei krithei tipota akoma , prepei na xekatharistoun ta pneymatika dikaiomata tou onomatos poli xlomo vlepo na afisei i ellada ton oro makedoniko na xrisimopoieithei kai apo ta skopia.
Fantasteite mono , na yparxoune 2 aerodromia makedonia ti mperdema tha ginei i me ta proionta stis exagoges , pisteyo den tha vrethei lisi ta skopia tha paroune ton poulo


φιλε οταν ακουω την παπαρηγα να λεει οτι να υπαρξει ο ορος μακεδονια αλλα μονο γεωγραφικα,νομιζω οτι εχει ηδη κριθει. τη σημαινει γεωγραφικα??????

gavrosdr
28-02-2008, 15:37
ακριβως.... δεν γινεται τα δικα μας λαθη να τα ριχνουμε ολα στους αμερικανους. οταν εγω δηλ. καθομαι στον καναπε μου και βλεπω την λαμπιρη να ξεκατινιαζει τους παντες και να παιρνω μονο θεση με το μερος του θεμου η του μακη... και οταν ακουω για μειονοτητα στην θρακη η για το ονομα των σκοπιων και να μην με ενδιαφερει και να λεω απο μεσα μου ποιος του γαμ... οι αμερικανοι τα κανουν...ε δεν ειναι ετσι,σε λιγο θα θεωρουμαστε ξενοι μεσα στην πολη μας,ισως ειμαι λιγο υπερβολικος αλλα στην χαλκιδα ηδη υπαρχουν γκετο με αλβανους(στην νεαπολη) δεν ειμαι ρατσιστης και ποτε δεν θα γινω,και παλι συγχωρεστεμε αν το παρακανα,και φυσικα με τους αλβανους δεν εχω τιποτα. ετσι οπως παει η κατασταση τεινουμε να κοσοβοποιηθουμε...

σε αυτο συμφωνω!

TdR
28-02-2008, 16:04
μας προπαγανδισαν ωραια στον κοσμο του χολιγουντ.

Κι εγώ συμφωνώ πως το Hollywood αποτέλεσε και αποτελεί τον πιο αποτελσματικό, σε μαζικό επίπεδο, προπαγανδιστικό-ιδεολογικό μηχανισμό των ΗΠΑ.



βετο? ναι καργα!μεσα ειμαι!θα γινει ποτε?ποτε?

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;



ΟΗΕ? Ποιός ο ΟΗΕ?

Το βρήκες! Αυτό είναι το ανέκδοτο! Ο Τοτός στον ΟΗΕ έθεσε βέτο...



διεθνεις οργανισμοι-τσιρακια- μεγαλων δυναμεων και δη της αμερικης , οι οποιοι κανουν τα στραβα ματια , σε βασανηστιρια στο ιρακ , στα δηθεν πυρηνικα και σιγουρα στην επεκτατικη πολιτικη υψηλης στρατηγικης των ηπα...

κακα τα ψεματα εχουμε αποκτησει εναν παγκοσμιο νταβατζη.

Όπως το λες. Ένας παγκόσμιος νταβατζής. Ε, κάποιοι δεν πρέπει να κάνουν και τις που*@νες;

Εδώ, όταν οι αμερικάνοι εισβάλαν στο ΙΡΑΚ, βγήκαν έλληνες πολιτικοί (πχ. Πάγκαλος, Ανδριανόπουλος) που μάς έλεγαν πως πρέπει να είμαστε με τους αμερικάνους γιατί μετά την εισβολή θα έχουμε φτηνό πετρέλαιο!

Βέβαια δεν δικαιώθηκαν. Η τιμή του πετρελαίου διπλασιάστηκε. Και πώς αλλιώς θα γινόταν δηλαδή; Πρίν υπήρχε μία ισοροπία στη διεθνή αγορά. Τώρα, οι δυτικές πολυεθνικές ελέγχουν το 80% τής παγκόσμιας παραγωγής. Η κονόμα πάνω απ' όλα. Δεν βλέπετε πώς έχουν λυσσάξει με το φυσικό αέριο από τη Ρωσία...;

Ποιός θα σηκώσει κεφάλι στους αμερικάνους. Η Ευρώπη; Μα ο αμερικάνικος στρατός "φυλάει" και τα συμφέροντα ευρωπαϊκών εταιριών στον κόλπο. Και μην ξεχνάμε την κονόμα που λέγεται "ανασύσταση του ΙΡΑΚ"... με τους γερμανούς και τους γάλλους να τους τρέχουν τα σάλια...



μπορει η ελλαδα να κλεισει τα συνορα της οπως λεει ο μικης?μπορει.θα το κανει?οχι.

Φυσικά και κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει. Οι πρώτοι που θα κλωτσήσουν είναι οι βοριοελλαδίτες επιχειρηματίες που έχουν στήσει τις επιχειρήσεις τους στα Σκόπια... Από πού ζούν τα Σκόπια; Από πού κινείται η ασθμαίνουσα οικονομία τους; Αν όχι από τις ελληνικές επιχειρήσεις, μικρές ή μεγαλύτερες; Ας κλείσει η Ελλάδα τα σύνορα με τα Σκόπια και θα δεις πώς πάει περίπατο ο "πατριωτισμός" και η "Μακεδονία" και ο "Μέγας Αλέξανδρος"...



λυπαμε πραγματικα που πλεον οι λαοι ,οχι ακριβως δεν μπορουν , αλλα κυριως δεν θελουν να διεκδικησουν αυτα που τους ανηκουν.

Οι "λαοί" βασικά θέλουν την ησυχία τους... Αν το καλό σκεφτείς, αυτό που θέλει κάθε άνθρωπος είναι η... ησυχία του. Το ζόρι έρχεται όταν η "αναμπουμπούλα" χτυπάει και την δική του την πόρτα... Μόνο που τότε, συνήθως, είναι αργά.

TdR
28-02-2008, 16:16
φιλε οταν ακουω την παπαρηγα να λεει οτι να υπαρξει ο ορος μακεδονια αλλα μονο γεωγραφικα,νομιζω οτι εχει ηδη κριθει. τη σημαινει γεωγραφικα??????

Γεωγραφικά η Μακεδονία ξεκινά από τον Θερμαϊκό και εκτίνεται μέχρι τη νότια -πρώην- Γιουγκοσλαβία [βλ. Σκόπια] και την νότιο-ανατολική Βουλγαρία. Έχει δίκιο λοιπόν η Παπαρήγα και όποιος άλλος προτείνει μια τέτοια λύση. Και μακάρι να την δεχτούν τα Σκόπια, αλλά το βλέπω χλωμό πια.

Θα πρέπει να γνωρίζετε επίσης ότι τα "Σκόπια", όσο η Γιουγκοσλαβία ήταν ενιαία, δηλ. επί 50 περίπου έτη, ως επαρχία είχαν το τίτλο "Μακεδονία". Δεν είναι κάτι το καινούριο. Κανείς δεν έλεγε τίποτε τόσα χρόνια.

Βέβαια άλλο επαρχία και άλλο ανεξάρτητο κράτος. Θέλω να πω όμως ότι τα πράγματα είναι περισσότερο σύνθετα και πως έχουμε κάνει σοβαρά λάθη από μεριά μας.

tasioskis
28-02-2008, 16:22
φιλε μου αρεσουν πολυ οι αποψεις και ο τροπος που σκεφτεσαι αυτο δειχνει οτι δεν εισαι κενος...

αλλα οταν λεμε οτι να υπαρχει ο ορος μακεδονια γεωγραφικα τι εννοουμε????? δωσε ενα παραδειγμα σε παρακαλω.

gavrosdr
28-02-2008, 16:24
μαλλον θα εννοει αυτο που ακουστηκε περι "δημοκρατια της ανω μακεδονιας" αν δεν κανω λαθος.

tasioskis
28-02-2008, 16:28
ωραιο ονομα...αρα ο αλεξανδρος ανηκει στην μακεδονια της ελλαδας...

pictorino
28-02-2008, 19:31
το ζήτημα δεν είναι αν θα ονομάζονται άνω,κάτω,παραπέρα μακεδονία,το ζήτημα είναι ότι ένα έθνος σλαβικό προπαγανδίζει με όποιο τρόπο μπορεί εναντίον της ελλάδας θέλοντας να πει τι;;ότι ο αλέξανδρος ήταν μακεδόνας -σλάβος- και όχι έλληνας καθώς αυτοί είναι οι απόγονοί του...γι' αυτό ξεφυτρώνουν αγάλματα του αλεξάνδρου κλπ κλπ στα σκόπια.το ζήτημα επομένως είναι ιστορικό και όχι απλά και μόνο το πως θα ονομαστούν. κακά τα ψέμματα είναι ένα ζήτημα για το οποίο οι ελληνικές κυβερνήσεις σκόπιμα τόσα χρόνια αδράνησαν,για να μας πουν σήμερα:να η μόνη λύση.δυστυχώς σαν έλληνες τις τελευταίες δεκαετίες έχουμε γίνει έρμαιο των ορέξεων των γειτόνων μας,δεν υπερασπιζόμαστε τα συμφέροντά και το δίκιο μας.

pictorino
28-02-2008, 19:34
και όσον αφορά την αμερική δυστυχώς έχουν και θα έχουν για πολλά χρόνια ακόμα το πάνω χέρι..δε νομίζω να γίνει κάτι τόσο συγκλονιστικό σε οικονομικό και πολιτικό επίπεδο που να αλλάξει το σημερινό συσχετισμό δυνάμεων

TopGunZ
28-02-2008, 19:46
εκεί ξεφυτρώνουν αγάλματα του αλέξανδρου και εδώ τα βανδαλίζουν οι λογής λογής ψευτοπροοδευτικοί, απολιτίκ και απολίτιστοι.

το θέμα είναι ότι μιλάμε για ένα κρατίδιο που λογικά σε 3-4 χρόνια δε θα υπάρχει. νομίζετε οι αλβανόφωνοι εκεί μέσα χεστήκαν$ για τη μακεδονία? αλλού γλυκοκοιτάζουν εκείνοι...να δεις που τελικά θα αποδειχτούν "σύμμαχοί" μας...

Valkyre
28-02-2008, 19:55
pictorino σε 30 χρονια απο τωρα θα εχουν αλλαξει πολλα.Ισως τοτε να εχω αλτζχαιμερ και να μην το παρω χαμπαρι , αλλα η αλλαγη θα ερθει και θα ερθει πολυ πιο γρηγορα απο οσο φανταζομαστε.Και δεν μιλαω μονο εξ ανατολας αλλα και δυσης.(ευρωπη)

Το μεγαλο ερωτημα ειναι , αυτη η αλλαγη θα ειναι εν τελει καλο για την ανθρωποτητα ή θα καταληξει να αναβιωνει ψυχροπολεμικες καταστασεις?

blizard
28-02-2008, 20:06
ονόματα σαν νέα-μακεδονία ή σλαβο-μακεδονία , μαζί με κάποιες διευκρινήσεις ,θεωρητικά μπορούν να διαχωρίσουν την ιστορική μακεδονία από το νέο αυτό δημιούργημα και να δείξουν περισσότερο τοπικό προσδιορισμό.


βέβαια τα σκόπια δεν έχουν σκοπό να κάνουν κάτι τέτοιο, αφού δεν τους ενδιαφέρει μόνο γεωγραφικός προσδιορισμός αλλά ψάχνουν κάτι να "χαρακτηρίσει" και να ενώσει το κράτος τους ... γιαυτό είναι φυσικό ότι προβλήματα μπορεί να εμφανιστούν μελλοντικά.


η ουσία είναι πως έχουμε δίκιο , είναι αδιανόητο να υπάρχει ανεξάρτητο κράτος στα σύνορά μας με ίδιο όνομα μιας μεγάλης ελληνικής περιοχής και είναι απλά απαράδεκτο που το έχουν αναγνωρίσει έτσι, τόσες χώρες... εδώ είναι ίσως κάποια τεράστια λάθη που έγιναν.

vasses
28-02-2008, 20:42
Tipota den tha ginei ta skopia exartontai apo tin ellada kai 200 xores na tous anagnorisoune den leei tipota an pei i ellada to oxi mia zoi tha sernontai.
Ektos aytou i ND den simferei na yiothetisei tin protasi nimits giati tha autoktonisei politika exei pou exei xamila pososta logo zaxopoulou oi MAKEDONES vouleytes tha epomistoune olo to kostos kai den tha tous empisteytei o kosmos xana.
Den einai tixaio i diaroh protasis ston typo skopimos tin edose i kivernisi sto typo gia na vlapsei tis diapragmateysis

seven77
28-02-2008, 21:32
η μοναδικη λυση ειναι να μην περιεχει η ονομασια τον ορο μακεδονια!!!!
τοσο καιρο φυρομ τους ειχαμε αλλα παντου χρησιμοποιουσαν το μακεδονια ...σκετο!!!
ολα τα αλλα ειναι μεσοβεζικες λυσεις!!!οχι ο ορος μακεδονια στο ονομα και τελος!!!!!
τερμα οι βοη8ειες υψους κοντα στα 75.000.000 ευρω οχι στις επιδοτησεις στις ελληνικες επιχειρησεις για να μεταφερ8ουν στα σκοπια για να δωσουμε νεες 8εσεις εργασιας στους καρ#*#δες που καινε τις ελληνικες σημαιες και τελος κα8ε διπλωματικες σχεσεις.
αλλα σε αυτο το κολ..κρατος που ζουμε και ειμαστε (που σε κα8ε εκλογες επρεπε να τους ασπρισουμε ολους με γιαουρτια και ψηφους) τιποτα δεν 8α γινει....οπως ειπε και ο δρακουμελ σε 10 χρονια ποιος 8α ασχολειτε....
το οτι το 3αναθυμηθηκαμε το μακεδονικο και το ασφαλιστικο 8α περασει στο ντουκου σας λεει κατι??οτι οσοι εχουν ενσημα μετα το 93' 8α παρουν τα αρ$%δια μου σε ενσημα σας λεει κατι??
το οτι σε λιγο καιρο θα εχουμε αλβανικο κομμα στη βουλη σας λεει κατι??
ας με πουνε εθνικιστη...τουλαχιστον οταν 8α ερ8ουν τα χειροτερα 8α εχω το κεφαλι ψηλα!

Υ.Γ ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια που 3εκινησαν ( chill )αυτο το ποστ και σε οσους εγραψαν...ΜΠΡΑΒΟ!!:1appl::1appl::1appl::1appl::1ap pl::1appl::1appl:

Υ.Γ 2 αν ελεγαν μια χωρα ''χωρα της ουασινγκτον'' οι αμερικανοι 8α τους ειχαν λιωσει ακομα και αν αυτη ηταν στο θιβετ....οποτε τα γεωγραφικα αφηστε τα.....η ψυχη μετραει...

pictorino
28-02-2008, 21:48
valkirye εγώ προσωπικά δεν περιμένω την Ευρώπη πρώτα-πρώτα να αποκτήσει ενιαία εξωτερική πολιτική προκειμένου να αλλάξει αυτή κάτι.για τον πολύ απλό λόγο ότι π.χ τα αγγλάκια ταυτίζονται συνεχώς μαζί τους,έχουν και ιστορικά ακόμα ισχυρούς δεσμούς μαζί τους και προωθούν τη διάσπαση της ε.ε όσον αφορά την εξωτερική πολιτική.
seven77 έχεις μεγάλο δίκιο.και εδώ να σημειώσω ότι από συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους υπάρχει και υπήρχε πάντα ένα περίεργο πνεύμα.κάθε φορά που κάποιος-αν ακόμα και δεν ανήκει σε πολιτικό χώρο-λέει την άποψή του για εθνικά ζητήματα και υπερασπίζεται τη χώρα του με την σωστή ή λάθος κρίση του ακούγονται τα γνωστά 'φασίστα','εθνικιστή'.ας με λένε και μένα έτσι-που με λένε-!!

gavrosdr
28-02-2008, 21:56
επρεπε να δεις τις ειδησεις πριν λιγο στον αλφα...τον αλλο τον βαφτισανε εθνικιστη επειδη ελεγε την αποψη του για το μακεδονικο και περι κλοπης στην ουσια του ονοματος σε ενα σκοπιανο δημοσιογραφο...οχι ρε θα τους ευχαριστησουμε κιολας που μας κλεβουν!!!:mad:

σορρυ για το υφος αλλα επειδη καταγομαι και απο πανω, καταλαβαινετε...:)

Valkyre
28-02-2008, 22:04
valkirye εγώ προσωπικά δεν περιμένω την Ευρώπη πρώτα-πρώτα να αποκτήσει ενιαία εξωτερική πολιτική προκειμένου να αλλάξει αυτή κάτι.για τον πολύ απλό λόγο ότι π.χ τα αγγλάκια ταυτίζονται συνεχώς μαζί τους,έχουν και ιστορικά ακόμα ισχυρούς δεσμούς μαζί τους και προωθούν τη διάσπαση της ε.ε όσον αφορά την εξωτερική πολιτική.
seven77 έχεις μεγάλο δίκιο.και εδώ να σημειώσω ότι από συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους υπάρχει και υπήρχε πάντα ένα περίεργο πνεύμα.κάθε φορά που κάποιος-αν ακόμα και δεν ανήκει σε πολιτικό χώρο-λέει την άποψή του για εθνικά ζητήματα και υπερασπίζεται τη χώρα του με την σωστή ή λάθος κρίση του ακούγονται τα γνωστά 'φασίστα','εθνικιστή'.ας με λένε και μένα έτσι-που με λένε-!!

οχι φιλε εχεις δικιο , ακομα και τωρα η Ευρωπη -οπως και σε ολη την πορεια της- ειχε τους Αγγλους να φερνουν αντιρρησεις , να εκφραζουν τον κομπλεξισμο τους και τον φιλοαμερικανισμο τους και να κωλυουν την πορεια προς μια ενιαια πραγματικα ευρωπη.Οπως εκαναν με το Ευρω, οπως επελεξαν να απεχουν απο ευρωπαικους οργανισμους.Βεβαια σιγα σιγα οι Αγγλοι εχουν αρχισει να καταλαβαινουν οτι εχουν παρει "λαθος δρομο" , γι αυτο και τωρα συμμετεχουν π[αντου και παντα.Βασικα η σταση τους εχει αρχισει και γινεται πιο ουδετερη (ακομα γλυφουν κωλους , αλλα με λιγοτερο σαλιο).

Αλλα και χωρις τους αγγλους η Ευρωπη μπορει να υπαρχει και να υπαρξει.

Η οικονομια της Ευρωπης ανθιζει (μην κοιτατε μονο ελλαδα) εκει που το δολλαριο ηταν στα υψη , τωρα εχει καταντησει νομισμα -για τα μπαζα- που λεμε λαικιστι.Το μονο προβλημα που τιθεται οσον αφορα την ευρωπαικη ενοποιηση ειναι οι πολλες γνωμες , τα πολλα συμφεροντα και οι πολλες και διαφορετικες αποψεις που τιθενται στο τραπεζι των διαπραγματευσεων.Ομως η πορεια της ευρωπης ειναι θεαματικη τα τελευταια 50 χρονια , και οσο πιο πολλα χρονια περνανε τοσο πιο πολλα κρατη διαπιστωνουν οτι το μελλον της Ευρωπης ειναι ενωτικο και μονο ενωτικο.

Επισης η οικονομια της Κινας αυξανεται με αλματωδης ρυθμους και μιλαμε για λαο 1,5 δυσσεκατομμυριων ανθρωπων.Συμφωνοι το 60-70 % ζουν στην φτωχια , ομως η προοδος που σημειωνουν σε ολους τους τομεις ειναι θεαματικη , και η τεχνολογια που εχουν αρχισει και αφομοιωνουν ,χρησιμοποιουν και πουλουν (ναι σωστα διαβασατε πουλουν) ειναι εντυπωσιακη.Συν τοις αλλοις ειναι και "κομμουνιστικο" καθεστως (εισαγωγικα γιατι δεν ειναι τοσο οσο φαινεται ή οσο ο κομμουνισμος οριζει).

Οι αμερικανοι εχουν κανει χοντρες πατατες.Πατατες που ακομα και στο εσωτερικο της χωρας τους εχουν αρχισει και δημιουργουν οργη και απεχθεια.Η παγκοσμια κοινοτητα μπορει να κανει τα στραβα ματια , ομως το κανει μονο και μονο γιατι απλα δεν μπορει να βρεθει αντιμετωπη με μια αμερικη του σημερα.Ομως σε λιγα χρονια η οικονομια της αμερικης μπορει να βρεθει κοντα σε ενα επομενο "κραχ" (το οποιο μαλιστα πολυσυζητουν αμερικανοι χρηματισετες οι οποιοι ανυσηχουν ταμαλα) και αυτο θα σημανει την αρχη του τελους της κυριαρχιας τους.

Σιγουρα παντα θα ειναι μια εκ των Μεγαλων Δυναμεων στο διεθνες φορουμ , ομως θα υπαρχουν και αλλες.Μπορει να ειναι υπερδυναμεις αλλης φυσης και οχι απαραιτητα στρατιωτικης δυναμεως , αλλα οικονομικης.Ομως θα υπαρξουν , αυτο ειναι αναποφευκτο.Γι αυτο η Αμερικη κανει οτι κανει τωρα , γιατι το εχει δει το τελος και προσπαθει να παρει υπο τον ελεγχο της οτι μπορει ωστε να καθυστερησει αυτο το γεςγονος.Αλλα μεχρι στιγμης εχει ψιλοφαει τα μουτρα της.

Ποσος καιρος θα χρειαστει?Ποτε δεν ξερεις αλλα εγω θα ελεγα -οπως αλλωστε μας ειπε σε σεμιναριο καθηγητης του πανεπιστημιου μας- οτι σε 30 χρονια θα εχουμε τα πρωτα δειγματα...

Chill
28-02-2008, 23:11
από το "μολών λαβέ" έχουμε περάσει στο "πάρτε μας στα τέσσερα". πουλήσαμε σε μια μέρα την κύπρο, ε η μακεδονία μας πήρε μερικά χρόνια παρά πάνω αλλά τα καταφέραμε. πως μας καταντήσανε ρεεεεε, μας ανοίγουν το σπίτι και αντί να τους πάρουμε φαλάγγι τους δίνουμε την γυναίκα μας να μας την πηδήξουν και τους λέμε και ευχαριστώ!!!!!!! τόση υποχωρητικότητα πια? τόση ανοχή?

kostasb13
29-02-2008, 00:42
δυστυχως το ποταμι πλεον δε γυριζει πισω και ειναι δεδομενο οτι ο ορος μακεδονια θα υπαρχει με τον ενα η τον αλλο τροπο στο ονομα των σκοπιων. οτι ηταν να γινει επρεπε να εχει γινει πολυ καιρο πριν αλλα η ανικανοτητα και ανευθυνοτητα των κυβερνησεων σ'αυτα τα χρονια φερανε την κατασταση εδω που τη φερανε και πλεον προσπαθουν(?) να κανουν το χειριστο χειροτερο. ειναι παντως εκνευριστικο να τους βλεπεις να προκαλουν με αυτο τον τροπο, σου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι οταν τους βλεπεις να καπηλευονται την ιστορια μας με αυτο τον τροπο και να μας αποκαλουν βαρβαρους και κρετινους.και ειναι ακομα πιο εκνευριστικη η σταση της χωρας του πλανητομαλακα, των δηθεν "συμμαχων" μας που με καθε ευκαιρια δεν παραλειπουν να μας δειχνουν το ποσο μας απεχθανονται και μας μισουν οπως λεει και ο κ.θεοδωρακης. δεν ειμαι εθνικιστης, μακρυα απο αυτα, αλλα αν υπαρχει ενα εθνος που δε θα ηθελα να εχω απολυτως καμια σχεση μαζι του και να μην πατησει ποτε ουτε ενας απο αυτους το ποδι του στην ελλαδα αυτοι ειναι οι σκοπιανοι

georgiosdam
29-02-2008, 01:07
ποσοι απο σας τους θιγμενους τους τσαντισμενους θα κατεβαιναν σε μια συγκεντρωση για το παραπανω θεμα;;;;;;;; δεν νομιζω παραπανω απο 1/3!!!! ειναι πολυ ευκολο να καθομαστε και να κουβεντιαζουμε για το τι εφταιγε ποιοι ειναι με το μερος μας ,ποιοι οχι!!!! παιδια εμεισ φταιμε και μην ψαχνεστε πουθενα αλλου!!! εχουμε βολευτει ολοι και εχουμε αραξει!!! και δεν μιλαω για αυτο το καυτο θεμα γενικα μιλαω!!! αφηστε ετσι και αλλιως θα ξεχαστει παλι και αυτο μολις παψουν να το παιζουν τα μμε!!! μακαρι να βγω ψευτης αλλα μπα...

TdR
29-02-2008, 15:48
αλλα οταν λεμε οτι να υπαρχει ο ορος μακεδονια γεωγραφικα τι εννοουμε????? δωσε ενα παραδειγμα σε παρακαλω.

Αναφέρει ένα παράδειγμα ο φίλος "gavrosdr".

--------------------------------------------------------------

Από κεκτημένη ταχύτητα, έγραψα ό,τι τα Σκόπια υπήρχαν επί 50 χρόνια επαρχία της -πάλαι ποτέ- Γιουγκοσλαβίας με το όνομα "Μακεδονία".

Για να ακριβολογούμε δεν ήταν απλά μία επαρχία, καθώς, η Γιουγκοσλαβία, ήταν ομόσπονδο κράτος, κάτι σαν την πρώην ΕΣΣΔ ή τις ΗΠΑ. Δηλαδή, η "Μακεδονία", η "Κροατία", το "Μαυροβούνιο" κλπ, είχαν δικό τους Κοινοβούλιο και Πρόεδρο -υπό την ηγεσία φυσικά του Βελιγραδίου. Υπήρχαν σοβαροί ιστορικοί λόγοι που υποχρέωσαν το Τίτο να επιλέξει αυτή τη μορφή κράτους, όσο κι αν δεν το ήθελε...

Αυτό περιπλέκει ακόμα περισσότερο τα πράγματα σε βάρος μας. Διότι έρχονται σήμερα και μας λένε: για 50 χρόνια δεν βγάλατε άχνα, τώρα σας έπιασε ο πόνος;

Δηλαδή τί πιστέυει κανείς; Πως ξυπνήσανε οι σκοπιανοί μια μέρα και είπανε "Δεν κάνουμε ένα κράτος; Και πώς να το πούμε; Ας το πούμε Μακεδονία".

Για δεκαετίες τώρα έτσι γαλουχήθηκαν. Ως "Μακεδόνες". Δεν τους βλέπετε πώς υπερασπίζονται με πάθος το δικαίωμά τους να αυτοπροσδιορίζονται ως "Μακεδόνες"; Είναι γιατί έτσι νιώθουν πραγματικά.
Αν φερ'ειπείν οι βοριοελλαδίτες αποφάσιζαν να αποσχίσουν από την Ελλάδα, κάνοντας ανεξάρτητο κράτος, πώς θα το λέγανε; Ουγκάντα; Μακεδονία δεν θα επιλέγανε; Έτσι και δαύτοι.

Τώρα, τα άλλα, τα ιστορικά, ότι ο Μέγας Αλέξανδρος ήτανε σλάβος και πως είναι πρόγονοι των αρχαίων μακεδόνων, αυτά είναι για γέλια. Ένα παιδί τού γυμνασίου που έχει διαβάσει τον Πελοπονησιακό Πόλεμο ξέρει καλά πως οι αρχαίοι μακεδόνες ήταν μία ακόμη ελληνική φυλή.

Ένα ακόμη σημαντικό στοιχείο είναι ότι ο Τίτο σκόπιμα επέλεξε τον τίτλο "Μακεδονία", μιας, και ιδιαίτερα στη ρευστή κατάσταση μετά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο (΄45-50), πάντοτε κρυφοκοίταζε προς Θεσσαλονίκη μεριά αναζητώντας έξοδο στο Αιγαίο. Αυτοί οι χάρτες που κυκλοφορούν οι σκοπιανοί δεν είναι κάτι το καινούριο, υπάρχουν δεκαετίες τώρα.

Καλώς ή κακός, μετά το status quo που δημιουργήθηκε στα Βαλκάνια, οι δύο μεριές δεν σκάλιζαν το ζήτημα. Και καλώς έκαναν, προκειμένου να διατηρείται η ισορροπία και η ηρεμία την περιοχή. Φυσικά κανείς δεν περίμενε πως η μεγαλύτερη δύναμη των Βαλκανίων θα γινότανε κομμάτια με τις γνωστές συνέπειες.

--------------------------------------------

Προσωπικά εκτιμώ ότι το ζήτημα με την ανεξαρτητοποίηση του Κοσσυφοπεδίου καθιστά πρισσότερους κινδύνους για την χώρα μας από το Σκοπιανό. Και αναφέρομαι στη μειονότητα της Θράκης.

Έτσι και γίνει ανεξάρτητο το Κοσσυφοπέδιο δημιουργείται ένα προηγούμενο που θέλει κάθε μειονότητα να απαιτεί την ανεξαρτησία της.... Κάτι τέτοιο θα 'ναι αγκάθι στον κώλο μας.

Πράγματι, σε ό,τι αφορά τις βλέψεις των Αλβανών στην περιοχή, μετά το Κόσσοβο σειρά έχουν τα Σκόπια... Είναι λάθος να θεωρούμε πως σε μιά τέτοια περίπτωση εμείς έχουμε συμφέρον να σταθούμε στο πλευρό των αλβανών. Το αντίθετο! Συμφέρον μας είναι να υπερασπίσουμε την εδαφική ακεραιότητα των Σκοπίων. Αν η αλβανική μοιονότητα στα Σκόπια, θέσει θέμα ανεξαρτησίας και εμείς το στηρίξουμε, μετά δεν θα έχουμε κανένα απολύτως επιχείρημα όταν -και άμα- έρθει η σειρά της Θράκης.

Το πρόβλημά μας με τα Σκόπια έχει να κάνει με την ονομασία. Σε ό,τι αφορά την υπαρξή τους, όπως έχουν γίνει τα πράγματα στα Βαλκάνια, οφείλουμε να τους υποστηρίξουμε με κάθε μέσο. Κι αν το χειριζόμασταν έξυπνα θα είχαμε φροντίσει να τους είχαμε τόσο εξαρτημένους οικονομικά επό εμάς ώστε να υπήρχαν ουσιαστικά σαν η 53η επαρχία μας...

Αλλά είπαμε, εμείς είμαστε για να βγαίνουμε στους δρόμους με περικεφαλαίες και χλαμύδες και ό,τι άλλο γραφικό...

Όπως στρώνει κανείς κοιμάται.

Chill
29-02-2008, 21:51
Για μένα και το veto δεν είναι λύση. Το casus belli όμως είναι. Η απειλή πολέμου στην οποιαδήποτε χρήση του όρου Μακεδονία εν ολίγοις από την πλευρά των Σκοπίων. Ούτε Εθνικιστής είμαι, ούτε ακροδεξιός είμαι, στην άκρως αντίθετη πτέρυγα ανήκω αλλά απλά δεν είναι δυνατόν να υπάρχει η παραμικρή ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ με το συγκεκριμένο κρατίδιο για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ζήτημα.

Ο εκπρόσωπος του state department σήμερα αποκάλεσε τα Σκόπια........ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ. Γιατί δεν διαμαρτυρηθήκαμε? Μήπως η απόφαση είναι ήδη ειλημμένη?

120 χώρες τους αναγνώρισαν με αυτό το όνομα. Δηλαδή ρε παιδιά ο Αριστοτέλης, ο Φίλιππος, ο Αλέξανδρος μιλούσαν σλαβικά? ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΝ τότε πως είναι δυνατόν?

Και στο κάτω κάτω χρόνια τώρα, είμαστε ως χώρα υπόδουλοι στους....... νόμιμους εμπόρους όπλων. Στερούμαστε άλλων στοιχειωδών πραγμάτων (δρόμους, νοσοκομεία, σχολεία, πανεπιστήμια, παρατημένη περιφέρεια κλπ) γι'αυτά τα ρημάδια τα όπλα τα οποία οι πολιτικοί μας λένε ότι χρειάζονται προκειμένου να μην αμφισβητηθεί η εθνική κυριαρχία. Τώρα που αμφισβητείται ξεκάθαρα θα συνεχίζουμε να τα έχουμε μόνο για ξεσκόνισμα? Αν είναι έτσι ας σταματήσουν τα εξοπλιστικά προγράμματα και ας κάνουν κανένα έργο........

Γιατί η κυβέρνηση δεν αφουγκράζεται την κοινή γνώμη? Τι ανταλλάγματα παίρνουν και ξεπουλάνε με τόση ευκολία την πατρίδα?

gavrosdr
29-02-2008, 22:03
πρωτον, φιλε μου δεν εισαι εθνικιστης υποστηριζοντας αυτα τα πραγματα...ειναι δηλαδη κακο να αγαπας και να πονας την πατριδα σου? δεν μπορω να καταλαβω πια! τα ιδια νιωθω και φυσικα δεν ανηκω σε κανενα κομμα διοτι πολυ απλα ολοι μου ειναι αδιαφοροι, αφου δεν εχουν τπτ να προσφερουν στη χωρα...τωρα για τα υπολοιπα πανω κατω συμφωνω, απλως θελω να πω κατι:
οι πολιτικοι μας θελω να πιστευω οτι απλα ειναι ανικανοι και δεν εχουν τα κ@κ@λα να αντιμετωπισουν τετοιες καταστασεις και οχι διεφθαρμενοι διοτι αν ειναι ετσι τοτε το προβλημα ειναι βαθυτερο εχουμε αποτυγχει σαν λαος...πως λοιπον θα διεκδικησουμε τα δικα μας πραγματα?
και δυστυχως πιστευω οτι ισχυουν και τα 2...ο καθενας κοιταει το συμφερον του ακομα και σε τετοιες καταστασεις...κοιτανε πως θα επωφεληθουν με καθε τροπο...:(

vasses
29-02-2008, 22:07
Για μένα και το veto δεν είναι λύση. Το casus belli όμως είναι. Η απειλή πολέμου στην οποιαδήποτε χρήση του όρου Μακεδονία εν ολίγοις από την πλευρά των Σκοπίων. Ούτε Εθνικιστής είμαι, ούτε ακροδεξιός είμαι, στην άκρως αντίθετη πτέρυγα ανήκω αλλά απλά δεν είναι δυνατόν να υπάρχει η παραμικρή ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ με το συγκεκριμένο κρατίδιο για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ζήτημα.

Ο εκπρόσωπος του state department σήμερα αποκάλεσε τα Σκόπια........ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ. Γιατί δεν διαμαρτυρηθήκαμε? Μήπως η απόφαση είναι ήδη ειλημμένη?

120 χώρες τους αναγνώρισαν με αυτό το όνομα. Δηλαδή ρε παιδιά ο Αριστοτέλης, ο Φίλιππος, ο Αλέξανδρος μιλούσαν σλαβικά? ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΝ τότε πως είναι δυνατόν?

Και στο κάτω κάτω χρόνια τώρα, είμαστε ως χώρα υπόδουλοι στους....... νόμιμους εμπόρους όπλων. Στερούμαστε άλλων στοιχειωδών πραγμάτων (δρόμους, νοσοκομεία, σχολεία, πανεπιστήμια, παρατημένη περιφέρεια κλπ) γι'αυτά τα ρημάδια τα όπλα τα οποία οι πολιτικοί μας λένε ότι χρειάζονται προκειμένου να μην αμφισβητηθεί η εθνική κυριαρχία. Τώρα που αμφισβητείται ξεκάθαρα θα συνεχίζουμε να τα έχουμε μόνο για ξεσκόνισμα? Αν είναι έτσι ας σταματήσουν τα εξοπλιστικά προγράμματα και ας κάνουν κανένα έργο........

Γιατί η κυβέρνηση δεν αφουγκράζεται την κοινή γνώμη? Τι ανταλλάγματα παίρνουν και ξεπουλάνε με τόση ευκολία την πατρίδα?


Min eisai psarouklas :rofl::angry::bgrin2: kai 500 xores na anagnorisoune ta skopia den katafernoune tipota apo tin stigmi pou exoume to diakaioma xrisis tou VETO den prokeitai ta skopia na nomimopoihthoune san xora STIN EE , apo mas exartiontai oikonomika kai politika , poios xestike an i zimpampoye i xili pou einai stin alli akri tou planiti anagnorise ta skopia me tin suntagmatiki onomasia tous.
Den xepoulane kamia partida , kamia kivernisi den tin simferei na aytoktonisei politika ,ola ta komata einai suntetagmena oste na apotixoune oi sinolies (skopimi diaroi tis protasis ston typo) , xerane apo tin arxi oti itane katadikasmeni i protasi , apla gia ta matia ton amerikanikon eipane nai stin diapragmateysi isia na fanei oti endiaferomaste gia ti lisi kai den eimaste fanatikoi , oi alloi ektithentai tora me tin adialaxia tous :giggle:.
Pros ti to istoriko paralirima peri arxaion , KAI OI PETRES XEROUNE ti itane o aristotelis kai pou anikei , mexri kai to hollywood ypostirixe ti makedonia ftiaxnontas tainia olokliri (m alexandros)

VETO VETO VETO mexri na valoune mualo allios pote oi peinasmenoi stin EE astous na LIMOKTONOUNE kai mas parakalane:bgrin2:

NonBorn
01-03-2008, 12:53
Και τους το χεις εσύ του Καραμανλή ή της Μπακογιάννη να ασκήσουν βέτο??

Άμα τους πουν η Αγγλιά, Γερμανία, Γαλλία να σκάσουν τουμπεκί θα κάνουνε... Ποιο βέτο? Γιατί θα τους κόψει πολύ τους Ευρωπαίους τι θέλουμε εμείς. Λες και είμαστε κάνα μεγάλο κεφάλαιο της ΕΕ. Για να σοβαρευτούμε... Πάλι (-) θα βγούμε. Με τέτοιους πολιτικούς (τόσο μορφωμένους....:rofl::rofl:) αυτά μας αξίζουν, καλά να πάθουμε!

tasioskis
01-03-2008, 13:55
οντως το βετο υπαρχει,πολιτικος ομως δεν υπαρχει...


μας εφτασαν σε ενα σημειο που οποιος υπεραπιζεται την πατριδα του αποκαλειται απο διαφορους ψευτοαριστερους εθνικιστης. ελεος πια


παραθετω στιχους του ενα και μοναδικου καλιτεχνη που υπηρξε. νικολασ ασιμοσ

στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα
για κανένα πούστη δε θυσιάζομαι
πώς να ξεγελάσετε μια χαμένη φάτσα
τρέξτε και προφτάστε δεν πλησιάζομαι

ό,τι κι αν λέτε δε μ' ακουμπάτε
αναμασάτε λόγια θολά και ψεύτικα
σπίτι δεν έχω ούτε πατρίδα
με διώξατε όλοι μα εσένα σε θέλω ζωντανή

ειν' η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα

έλα στο δικό μου τον παλμό
ζήταγα πολύ ν' αγαπηθώ
έδωσα τα πάντα και τα ξαναδίνω
και γι' αυτό μπορώ να σ' αγαπώ

δε θα με γνωρίσεις αν με δεις
είμαι κυνηγός κι ονειρευτής
μη σε παγιδέψουν σε καμιά βιτρίνα
και σε παραδείσους μου χαθείς



οπως εχει γραφτει και στην αυτοβιογραφια του :αναζητωντασ κροκανθρωπουσ το τραγουδι ειναι για την ελλαδα.

για ακουστε και τον ατριχο πηθικο.

vasses
01-03-2008, 15:16
Και τους το χεις εσύ του Καραμανλή ή της Μπακογιάννη να ασκήσουν βέτο??

Άμα τους πουν η Αγγλιά, Γερμανία, Γαλλία να σκάσουν τουμπεκί θα κάνουνε... Ποιο βέτο? Γιατί θα τους κόψει πολύ τους Ευρωπαίους τι θέλουμε εμείς. Λες και είμαστε κάνα μεγάλο κεφάλαιο της ΕΕ. Για να σοβαρευτούμε... Πάλι (-) θα βγούμε. Με τέτοιους πολιτικούς (τόσο μορφωμένους....:rofl::rofl:) αυτά μας αξίζουν, καλά να πάθουμε!


Min akouo vlakieies , ypothetika an legane nai tha xanane dia pantos tin karekla :fryingpan: tha pesoune sta matia tis koinis gnomis kai den tha xanavgoune stis egkloges.
Skefteite ligo realistika kanenan politiko den ton simferei na strepsei oli tin koini gnomi enantion tou , den pane na xtipithoune oi amerikanoi oi eyropaioi kato.
O bush termatise se merikous mines exoune allagi frouras kai pithanota ena afro amerikano proerdo sigoura tha einai poli kaliteros apo ton bush

gavrosdr
01-03-2008, 15:25
Min akouo vlakieies , ypothetika an legane nai tha xanane dia pantos tin karekla :fryingpan: tha pesoune sta matia tis koinis gnomis kai den tha xanavgoune stis egkloges.
Skefteite ligo realistika kanenan politiko den ton simferei na strepsei oli tin koini gnomi enantion tou , den pane na xtipithoune oi amerikanoi oi eyropaioi kato.
O bush termatise se merikous mines exoune allagi frouras kai pithanota ena afro amerikano proerdo sigoura tha einai poli kaliteros apo ton bush

ολοι τα ιδια σκ...α ειναι. απλως ο μπους ειναι και αχωνευτος!:angry:

tasioskis
01-03-2008, 15:29
Min akouo vlakieies , ypothetika an legane nai tha xanane dia pantos tin karekla :fryingpan: tha pesoune sta matia tis koinis gnomis kai den tha xanavgoune stis egkloges.
Skefteite ligo realistika kanenan politiko den ton simferei na strepsei oli tin koini gnomi enantion tou , den pane na xtipithoune oi amerikanoi oi eyropaioi kato.
O bush termatise se merikous mines exoune allagi frouras kai pithanota ena afro amerikano proerdo sigoura tha einai poli kaliteros apo ton bush


οτι χρωμα και να ειναι ο επερχομενος αμερικανος προεδρος, η επεκτατικη ποιλιτικη της αμερικης θα ειναι παντα βαμμενη με κοκκινο δηλαδη το αιμα των παιδιων που σκοτωνουν οι εξυπνες μπομπες.

tasioskis
01-03-2008, 16:30
αν θυμασται το 1992 τα σκοπια ειχαν ενα χατονομισμα το οποιο απεικονιζε την πολη της θεσ/νικης με το λευκο πυργο,οι τοτε αρχες τις χωρα μας ¨φωναξανε¨ και το χαρτονομισμα καταργηθηκε,.αρα η πολιτικη των σκοπιων δεν ειναι το ονομα μακεδονια μονο....

Valkyre
01-03-2008, 19:27
συνγωμη..., απο ποτε ο προεδρος της αμερικης περνει τις αποφασεις, για να καταλαβω δηλαδη...?

παιδια μην γελιεστε η πολιτικη της αμερικης μονο απο τον προεδρο της δεν εφαρμοζεται...νομιζω ειναι πασιφανε΅αυτο ιδιως την εποχη αυτη με τον μπους στην προεδρια και τις ψιλοστημενες εκλογες την τελευταια φορα ωστε να εκλεχθει.δηλαδη ελεος αυτο κανει μπαμ!

η αμερικη (οι γνωστοι αγνωστοι δηλαδη) ηθελε ενα βλακα να βγαινει στην τηλεοραση και να ανακοινωνει τις αποφασεις.μια μαρριονετα ειναι , ενας στοκος ο οποιος απλα κανει Pr.πηρε ο μπους την αποφαση στο αφγανισταν?πηρε μηπως την αποφαση στο ιρακ?μηπως θα παρει και την αποφαση στο ιραν?

βλακειες...ο μποθς αποτελουσε την ιδανικη επιλογη για αυτους τους γνωστους αγνωστους που ειχαν σχεδιασει μια "επεκτατικη" πολιτικη χαμηλων τονων και απλα εψαχναν ενα τουβλο που απλα να ακουει και να πραττει.τι καλυτερο απο τον υιο του μπους του πρεσβυτερου , τον οποιο ειχαν επισης επιλεξει για τον πρωτο πολεμο στο ιρακ...ω τι ειρωνεια...

gtakis
01-03-2008, 22:29
η μοναδικη λυση ειναι να μην περιεχει η ονομασια τον ορο μακεδονια!!!!
τοσο καιρο φυρομ τους ειχαμε αλλα παντου χρησιμοποιουσαν το μακεδονια ...σκετο!!!
ολα τα αλλα ειναι μεσοβεζικες λυσεις!!!οχι ο ορος μακεδονια στο ονομα και τελος!!!!!
τερμα οι βοη8ειες υψους κοντα στα 75.000.000 ευρω οχι στις επιδοτησεις στις ελληνικες επιχειρησεις για να μεταφερ8ουν στα σκοπια για να δωσουμε νεες 8εσεις εργασιας στους καρ#*#δες που καινε τις ελληνικες σημαιες και τελος κα8ε διπλωματικες σχεσεις.
αλλα σε αυτο το κολ..κρατος που ζουμε και ειμαστε (που σε κα8ε εκλογες επρεπε να τους ασπρισουμε ολους με γιαουρτια και ψηφους) τιποτα δεν 8α γινει....οπως ειπε και ο δρακουμελ σε 10 χρονια ποιος 8α ασχολειτε....
το οτι το 3αναθυμηθηκαμε το μακεδονικο και το ασφαλιστικο 8α περασει στο ντουκου σας λεει κατι??οτι οσοι εχουν ενσημα μετα το 93' 8α παρουν τα αρ$%δια μου σε ενσημα σας λεει κατι??
το οτι σε λιγο καιρο θα εχουμε αλβανικο κομμα στη βουλη σας λεει κατι??
ας με πουνε εθνικιστη...τουλαχιστον οταν 8α ερ8ουν τα χειροτερα 8α εχω το κεφαλι ψηλα!

Υ.Γ ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια που 3εκινησαν ( chill )αυτο το ποστ και σε οσους εγραψαν...ΜΠΡΑΒΟ!!:1appl::1appl::1appl::1appl::1ap pl::1appl::1appl:

Υ.Γ 2 αν ελεγαν μια χωρα ''χωρα της ουασινγκτον'' οι αμερικανοι 8α τους ειχαν λιωσει ακομα και αν αυτη ηταν στο θιβετ....οποτε τα γεωγραφικα αφηστε τα.....η ψυχη μετραει...

Φίλε seven έγραψες...:1appl::1appl::1appl: Αυτό τα λέει όλα.Και εγώ μαζί σου σε όλες τις απόψεις σου,έτσι είναι το πράγμα,δεν υπάρχει μέση λύση.Η ταν ή επί τας!!!

jorgedept
02-03-2008, 00:07
αν θυμασται το 1992 τα σκοπια ειχαν ενα χατονομισμα το οποιο απεικονιζε την πολη της θεσ/νικης με το λευκο πυργο,οι τοτε αρχες τις χωρα μας ¨φωναξανε¨ και το χαρτονομισμα καταργηθηκε,.αρα η πολιτικη των σκοπιων δεν ειναι το ονομα μακεδονια μονο....


δεν υπήρξε ποτέ τέτοιο χαρτονόμισμα επίσημα, απλός κάναν μακέτες για τα χαρτονομίσματα που περιείχε 2 τύπους με αυτό που λες...αλλά ποτέ δεν βγήκαν και ποτέ η Ελλάδα δεν τους είπε να μην τα βγάλουν


http://internetakias.gr/2007/11/09/lefkos-pirgos-se-xartonomisma

vasses
02-03-2008, 00:16
Min psaronete oi kairoi allaxane peon o kosmos varethike ta 2 megala kommata , apo edo kai pera oti antiergatiko , i antipatriotiko metro i apofasi paroune to kostos tha einai vari , vlepontas tin simerini dimoskopisi ta pososta tis aristeras anevainoune theamatika (26 %)
Kai skeftomouna ti kala na eixame mia ennomeni aristera (kke+siriza) tha mporousan pleon na paixoune protagonistiko rolo stis exelixeis alla....

tasioskis
02-03-2008, 01:48
τωρα το παμε αλλου κκε και συριζα... αυτοι πρεπει να κανουν 100 χρονια για να δουν τι σκατα τους χωριζει και οταν το καλαβουν θα χρειαστουν αλλα 100 χρονακια για να συζητησουν αυτα που τους χωριζουν,αρα ημαστε η μοναδικη χωρα στον κοσμο που εχουμε 2 αριστερα κοματα 1 που ειναι με το καταστατικο του λενιν το κκε(ακομα με το λενιν εχουν μεινει) και ενα ξεμπαρκο που εχει σαν φωστηρα τον τσιπρα(με τη bmw, οχι οτι με νοιαζει).

pictorino
02-03-2008, 01:50
τώρα, τα άλλα, τα ιστορικά, ότι ο μέγας αλέξανδρος ήτανε σλάβος και πως είναι πρόγονοι των αρχαίων μακεδόνων, αυτά είναι για γέλια. ένα παιδί τού γυμνασίου που έχει διαβάσει τον πελοπονησιακό πόλεμο ξέρει καλά πως οι αρχαίοι μακεδόνες ήταν μία ακόμη ελληνική φυλή.[quote]
είναι βέβαι ιστορικά 100% αλήθεια αυτό αλλά δεν ξέρεις πως τους τα λένε εκεί και τι προπαγάνδα γίνεται.στην ελλάδα το μαθαίνουν αυτό,για παράδειγμα όμως στην αλβανία μαθαίνουν ότι στα εδάφη τους ανήκει όλη η ήπειρος

seven77
03-03-2008, 21:30
[quote=pictorino;44404]τώρα, τα άλλα, τα ιστορικά, ότι ο μέγας αλέξανδρος ήτανε σλάβος και πως είναι πρόγονοι των αρχαίων μακεδόνων, αυτά είναι για γέλια. ένα παιδί τού γυμνασίου που έχει διαβάσει τον πελοπονησιακό πόλεμο ξέρει καλά πως οι αρχαίοι μακεδόνες ήταν μία ακόμη ελληνική φυλή.[quote]
είναι βέβαι ιστορικά 100% αλήθεια αυτό αλλά δεν ξέρεις πως τους τα λένε εκεί και τι προπαγάνδα γίνεται.

ναι μεχρι να το βγαλουν και απο τα εδω ιστορικα βιβλια και εμεις να το κανουμε γαργαρα και αυτο........

gavrosdr
03-03-2008, 21:34
ακομα και τωρα που πρεπει ολα τα κομματα να ειναι ενωμενα ο καθενας κοιταει τη παρτη του...

tasioskis
03-03-2008, 21:35
μηπως αυτο ειναι η πολιτικη????????

vasses
06-03-2008, 01:06
http://www.bulgarmak.org/makedonia.htm diavaste kai frixte i gkaimpeliki propaganda ton bulgaron se olo to megaleio tis , kala tha erthei kai i seira tous ayton :fryingpan:
Tha ithela na xera poioi krivontai apo piso

pictorino
06-03-2008, 02:48
δυστυχώς όλοι μας οι γείτονες είναι...
πάλι καλά που οι ιταλοί δεν ζητάνε τα επτάνησα και μέρος της πελοποννήσου και οι αιγύπτιοι την κρήτη επικαλούμενοι τις κινήσεις των τεκτονικών πλακών.
μόνο αυτοί δεν κάνουν προπαγάνδα εναντίον μας

ps4
07-03-2008, 01:33
βλεπω σε λιγο καιρο να παιρνουμε τιποτα οπλα στα χερια και μαλιστα live χωρις κανονακια, ζωντανο κοδ δηλαδη..........................

φτου φτου χτυπα ξυλο. βλεπω να παει μακρια η βαλιτσα και δεν μου αρεσει καθολου......

pictorino
07-03-2008, 01:55
τα βαλκάνια είναι δυστυχώς μια βόμβα έτοιμη να σκάσει.αν εξαιρέσει κανείς την ελλάδα-στη συγκεκριμένη χρονική στιγμή,και όχι στις αρχές του 20ού αι.- όλες οι χώρες οραματίζονται τη διεύρυσή τους και όχι μία σταθερότητα. ανακατεύεται και η αμερική και...έδεσε το γλυκό!!!!

ps4
07-03-2008, 03:51
ευχομαι να μην γινει ολοκληρωτικος πολεμος. πουθενα και με κανεναν. ουτε εμεις ουτε κανεις.

ειναι δυσκολα τα πραγματα και ελπιζω να υπερισχυσει η λογικη και η ειρηνη.

Chill
07-03-2008, 04:04
δυστυχώς όλοι μας οι γείτονες είναι...
πάλι καλά που οι ιταλοί δεν ζητάνε τα επτάνησα και μέρος της πελοποννήσου και οι αιγύπτιοι την κρήτη επικαλούμενοι τις κινήσεις των τεκτονικών πλακών.
μόνο αυτοί δεν κάνουν προπαγάνδα εναντίον μας

Των Ιταλών το χνώτο φίλε μου δεν βρωμάει από την πείνα όπως όλων των άλλων γειτόνων μας ούτε και είναι αγράμματοι για να καθοδηγούνται από τον εκάστοτε κυβερνήτη τους.

Πραγματικά πιστεύω ότι έχουμε 1002 προβλήματα ως λαός, ότι κάνουμε πολλές χαζομάρες καθημερινά αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι αν η χώρα μας δεν βρισκόταν σε αυτό το σημείο θα είχαμε προοδεύσει περισσότερο. Δυστυχώς με Τούρκους, Αλβανούς, Σκοπιανούς και Βούλγαρους για γείτονες........

msnes7
07-03-2008, 04:07
ναι θα βγουν οι κάγκουρες και οι εμο με τα όπλα.επίσης όλες οι αδελφές και ο ταμπάκης ο κατμαν και ο βας βας μαζί με τον εθνικό σταρ.αν γίνει πόλεμος είμαστε χαμένοι από χέρι πολύ απλά επειδή σαν λαός έχουμε ρίξει στο κατώτατο το επίπεδο μας και μας κάνουν ότι θέλουν οι 300 καρεκλάτοι

Chill
07-03-2008, 04:18
Ε φυσικά Μένιο. Αφού ο μισθοφορικός στρατός έμεινε στα χαρτιά καλά να πάθουμε.....Γιατί νομίζεις ότι οι emo είναι το πρόβλημα? Νομίζεις ότι οι μη emo θα πάνε? Επειδή πρόσφατα συζητούσα με φίλους και επειδή και ένας εξ αυτών έχει και σκάφος και είναι και πλοίαρχος καταλήξαμε στο συμπέρασμα "ταυτοτητούλα, διαβατηριάκι και forza italia". Και φυσικά δεν βγάζω την ουρά μου απ'έξω. Και δεν είναι τόσο ότι είμαστε κότες, αγαπούμε την ζωούλα μας και τέτοια αλλά ότι αυτή η Ελλάδα δεν μας εκφράζει πουθενά. Εγώ ήδη ψάχνομαι - όλο και περισσότερο τον τελευταίο καιρό - να φύγω.

modecris
07-03-2008, 05:27
Και δεν είναι τόσο ότι είμαστε κότες, αγαπούμε την ζωούλα μας και τέτοια αλλά ότι αυτή η Ελλάδα δεν μας εκφράζει πουθενά.
Είμαστε υποχρεωμένοι σε τέτοιες περιπτώσεις να υπερασπιστούμε την πατρίδα μας,άσχετα αν μας "εκφράζει" ή όχι.Και ο λόγος είναι ότι είμαστε περαστικοί από αυτόν τον τόπο και οφείλουμε να τον παραδώσουμε στα παιδιά μας.

Αν σκέφτονταν με τον ίδιο τρόπο οι Κολοκοτρώνηδες και οι Καραϊσκάκηδες εσύ τώρα θα μίλαγες Τούρκικα και εμένα θα με έλεγαν Μοχάμεντ Modecris.

Chill
07-03-2008, 05:53
το αν σε εκφράζει κάτι ή όχι παίζει τεράστιο ρόλο για το αν θα επιτύχεις ή όχι.

nikon
07-03-2008, 08:59
ναι θα βγουν οι κάγκουρες και οι εμο με τα όπλα.επίσης όλες οι αδελφές και ο ταμπάκης ο κατμαν και ο βας βας μαζί με τον εθνικό σταρ.αν γίνει πόλεμος είμαστε χαμένοι από χέρι πολύ απλά επειδή σαν λαός έχουμε ρίξει στο κατώτατο το επίπεδο μας και μας κάνουν ότι θέλουν οι 300 καρεκλάτοι

Το σίγουρο είναι ότι η λύση σε τέτοιες καταστάσεις δεν είναι ποτέ ο πόλεμος αλλά οι Έλληνες δεν είναι οι εμο, ο βας βας και η κάθε λούγκρα που βγαίνει στην tv.
Χαμένος από χέρι δεν είναι κανένας και τους Ιρακινούς χαμένους τους είχανε από τις πρώτες μέρες και ακόμα γυρνάνε Αμερικανάκια "πακεταρισμένα" στην χώρα τους.
Από έναν πόλεμο χαμένοι είναι όλοι.

modecris
07-03-2008, 18:57
το αν σε εκφράζει κάτι ή όχι παίζει τεράστιο ρόλο για το αν θα επιτύχεις ή όχι.
Ναι,σε καιρό ειρήνης έτσι είναι (+ μπόλικη τύχη και γνωριμίες).Και εγώ το έχω στο μυαλό μου.
Σε περίπτωση πολέμου όμως (γιατί σε αυτήν την περίπτωση αναφερόσουν) είσαι υποχρεωμένος - επαναλαμβάνω - να διασφαλίσεις το μέλλον των μεταγενέστερων.

nikon69 ,όπως τα λες είναι.Ειδικά στην τελευταία σου πρόταση.

tasioskis
07-03-2008, 19:13
Ε φυσικά Μένιο. Αφού ο μισθοφορικός στρατός έμεινε στα χαρτιά καλά να πάθουμε.....Γιατί νομίζεις ότι οι emo είναι το πρόβλημα? Νομίζεις ότι οι μη emo θα πάνε? Επειδή πρόσφατα συζητούσα με φίλους και επειδή και ένας εξ αυτών έχει και σκάφος και είναι και πλοίαρχος καταλήξαμε στο συμπέρασμα "ταυτοτητούλα, διαβατηριάκι και forza italia". Και φυσικά δεν βγάζω την ουρά μου απ'έξω. Και δεν είναι τόσο ότι είμαστε κότες, αγαπούμε την ζωούλα μας και τέτοια αλλά ότι αυτή η Ελλάδα δεν μας εκφράζει πουθενά. Εγώ ήδη ψάχνομαι - όλο και περισσότερο τον τελευταίο καιρό - να φύγω.

δεν θελω να το παιξω ξανθοπουλος αλλα εσυ ψαχνεσαι να φυγεις και εγω κανω τα παντα για να γυρησω...

gavrosdr
08-03-2008, 01:39
να ενα αρθρακι που πιστευω οτι αξιζει:

αλήθειες για τους θερμοκέφαλους

«η προσπάθεια των σλαβομακεδόνων να σφετεριστούν την ιστορική κληρονομιά των αρχαίων μακεδόνων ενοχλεί την ελληνική κοινή γνώμη, αλλά το κύριο πρόβλημα είναι η γεωπολιτική πτυχή. η μακεδονία στους νεότερους χρόνους είναι πολυεθνική. δεν είναι η πατρίδα ενός και μόνο έθνους. οι εθνότητες που την κατοικούν έχουν δικαίωμα στη χρήση του όρου "μακεδονία" με την έννοια του εθνικογεωγραφικού προσδιορισμού (ελληνομακεδόνες, σλαβομακεδόνες, βουλγαρομακεδόνες, αλβανομακεδόνες κ.λπ.). η κρατική ιδεολογία των σκοπίων, όμως, εμφανίζει τη μακεδονία σαν πατρίδα του ανύπαρκτου μακεδονικού έθνους. και κατ' επέκταση εμφανίζει τη λεγόμενη "μακεδονία του αιγαίου" να βρίσκεται υπό ελληνική κατοχή! οι σλαβομακεδόνες δηλώνουν ότι το όνομα είναι η ταυτότητά τους, επειδή μέσω αυτού νομιμοποιούν το ιδεολόγημα της διαμελισμένης μακεδονικής πατρίδας.

μέσω του ονόματος το μέρος επιχειρεί να σφετεριστεί το όλον. η ελλάδα θίγεται από τον σφετερισμό και γι' αυτό επιδιώκει να τον ακυρώσει. το ζήτημα, λοιπόν, είναι να επιβληθεί η σύνθετη ονομασία που αντανακλά την πραγματικότητα. λόγω της αλβανικής κοινότητας δεν είναι ρεαλιστικός ένας εθνικός προσδιορισμός, όπως "σλαβομακεδονία". είναι ρεαλιστικός και δόκιμος ένας γεωγραφικός προσδιορισμός, όπως "ανω μακεδονία" (γκορναμετσοντόνια στα σλαβομακεδονικά). το "βόρεια μακεδονία" δεν είναι λάθος, αλλά έχει το σοβαρό μειονέκτημα ότι σημειολογικά παραπέμπει σε διχοτομημένα εθνικά κράτη (κορέα και βιετνάμ). μπορεί, δηλαδή, από άλλο δρόμο να προκαλέσει σύγχυση. υπάρχει και το "νέα μακεδονία". είχε πέσει στο τραπέζι για αντιδιαστολή με την αρχαία, όταν επικρατούσε στην ελλάδα μια ιστορικίστικη προσέγγιση του προβλήματος. το "νέα μακεδονία" δεν είναι γεωγραφικός προσδιορισμός και δεν υπηρετεί την προσπάθεια της αθήνας να ακυρώσει το ιδεολόγημα της διαμελισμένης μακεδονικής πατρίδας. δεν ακυρώνει ούτε τον σφετερισμό της ιστορικής κληρονομιάς. σημειολογικά ο προσδιορισμός "νέα" υποδηλώνει δεσμό και όχι αντιδιαστολή με την αρχαία μακεδονία. τη νέα υόρκη, τη νέα ζηλανδία και τη νέα ιωνία τις έφτιαξαν μετανάστες ή πρόσφυγες από τη βρετανική υόρκη, την ολλανδική ζηλανδία και τη μικρασιατική ιωνία».

αρθρο του σταύρου λυγερού στην «καθημερινή».

kostasb13
31-03-2008, 00:40
Φανταζομαι οτι το ειδατε στις ειδησεις, απλα αναρωτιεμαι μεχρι που θα φτασει η προκλητικοτητα τους και η δικη μας ανοχη...και με την κυρια Κοντολιζα και τους προστατες τους να δηλωνουν οτι ειναι κριμα για λογους αρχαιοτητας να μη μπορει να βρεθει λυση για τη "Μακεδονια"

http://www.cosmo.gr/News/Skopje/193309.html

vasses
31-03-2008, 02:48
Φανταζομαι οτι το ειδατε στις ειδησεις, απλα αναρωτιεμαι μεχρι που θα φτασει η προκλητικοτητα τους και η δικη μας ανοχη...και με την κυρια Κοντολιζα και τους προστατες τους να δηλωνουν οτι ειναι κριμα για λογους αρχαιοτητας να μη μπορει να βρεθει λυση για τη "Μακεδονια"

http://www.cosmo.gr/News/Skopje/193309.html

Eixe mia skasila i ellada gia ta skopia an den mpoune sto nato as min lithei to zitima as to afisoune etsi alla 200 xronia :angry:.
Mia zoi tha sernontai oi skopianoi oxi emeis an den anagnoristei apo tin ellada tha einai peudokratos afou den tha exei episimi onomasia oses xores kai na to anagnorisoune , to exoune katalavei ola ta kommatia kai simporeyontai opos kai to 92 asxeta an lene gia ta matia tou kosmou diapragmateysis me koina apodekti lisi.

zeus gr
31-03-2008, 16:40
Το θεμα ειναι οτι η Αμερικη τα θελει τα σκοπια οπως και αλλες ευρωπαικες χωρες για το υπεδαφος Μην ξεχνατε το κοσσοβο αλλα και αλλες περιοχες στα βαλκανια Εχουμε τον Μπαμπουλα της Ευρωπης απο πανω μας

TopGunZ
31-03-2008, 20:20
Ε φυσικά Μένιο. Αφού ο μισθοφορικός στρατός έμεινε στα χαρτιά καλά να πάθουμε.....Γιατί νομίζεις ότι οι emo είναι το πρόβλημα? Νομίζεις ότι οι μη emo θα πάνε? Επειδή πρόσφατα συζητούσα με φίλους και επειδή και ένας εξ αυτών έχει και σκάφος και είναι και πλοίαρχος καταλήξαμε στο συμπέρασμα "ταυτοτητούλα, διαβατηριάκι και forza italia". Και φυσικά δεν βγάζω την ουρά μου απ'έξω. Και δεν είναι τόσο ότι είμαστε κότες, αγαπούμε την ζωούλα μας και τέτοια αλλά ότι αυτή η Ελλάδα δεν μας εκφράζει πουθενά. Εγώ ήδη ψάχνομαι - όλο και περισσότερο τον τελευταίο καιρό - να φύγω.

Ναι, ναι, καλά που μου το είπες...έχω κάτι φιλαράκια στις ειδικές δυνάμεις που το πρώτο που θα κάνουνε αν, μακριά από μας βέβαια, γίνει κανά μπερδεγουέη θα την στήσουνε στο Μακεδονία με τα Μ1 πάνω στα τζιπάκια και ότι αεροπλάνο με σταρ, πουστάρ και άλλα λουγκροειδή πάει να σηκωθεί θα μένει κάτω. Να τους πω να έχουν υπόψη και τα λιμάνια :D

Καλά για την πολιτική δεν το συζητώ. Γίνεται θέμα με το ασφαλιστικό, απείρως υποδεέστερο θέμα από ένα εθνικό το πότε θα πάρει η κυρά Κίτσα σύνταξη, ούτως ή άλλως όσοι δουλεύουνε σε αυτήν την χώρα πεθαίνουν δουλεύοντας, και επειδή ο Αλαβάνος έσκασε ένα πυροτέχνημα με το δημοψήφισμα, λέει ο Γιωργάκης τι μαλακία να κάνουμε εμείς, δε ρίχνουμε ένα βέτο? Το ότι αν δεν έπαιρνε ψήφο εμπιστοσύνης η κυβέρνηση θα είχαμε υπηρεσιακή κυβέρνηση που δεν μπορεί να ασκήσει βέτο στο ΝΑΤΟ
το σκέφτηκε? Ά ρε έρμη Ελλάδα σου έχουν φορτώσει τον κάθε παπαρούπα. 4-5 ωρίτσες υπόθεση είναι να τους γκρεμίσουμε τη μισή χώρα πριν οι Αμερικάνοι προλάβουνε να πάρουνε χαμπάρι και μετά τους τα παραδίδουμε όμορφα στρωμένα να τα βάλουν στο κώλο τους, και όλα αυτά οι μόνιμοι, δε χρειάζεται να σκίσει κανείς το καλσόν του ή να σπάσει κανά νύχι.

Άλλωστε, έτσι σκατά που πάμε ως κόσμος και κοινωνία τι μας έμεινε για να δώσουμε νόημα στη ζωή μας? Μην ξεχνάτε η ζωή κάποιου αξίζει όσο τα πράγματα για τα οποία είναι διατεθειμένος να τη χάσει...

redismagik
01-04-2008, 15:20
xoris na thelo na fano apesiodoxos to provlima den eine ti lene oi skopianoi,alla o neos valkanikos xartis pou theloune na dimiourgisei oi ameriki.oi kakoi xirizmoi stin askisi exoterikis politikis apo olles tis kiverniseis mas exoun ferei se poli asximo seimeio.to ''mousoulmaniko toxo'' exei kanei entoni tin parousia tou sta voria tis xoras kai i europaiki enosi einai adinami stis orexeis ton inomenon polition.opote opos katalavenete erxonte asxima xronia.

urquattros
01-04-2008, 15:20
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ IS GREECE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Chill
01-04-2008, 15:46
Εφόσον το δημοψήφισμα είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα των πολιτών οφείλουμε να το διεκδικήσουμε. Και αυτά που λέει το παχύδερμο του Μαξίμου για τα δημοψηφίσματα είναι το λιγότερο ηλίθια. Όταν έτρεχε αυτός και η γιατρός (άπειρα lols σε αυτό) σύζυγος του να υπογράψει για το δημοψήφισμα του ιερού αγώνα (a0x0ax0a0x0a0x0ax0a) της αναγραφής του θρησκεύματος στις ταυτότητες ήταν καλά ε? Η δεξιά του Κυρίου έλεγε ναι σε αυτό να υποθέσω? Με ποιο δικαίωμα ο μπουχέσας και το τσούρμο άσχετων λαμόγιων που τον περιβάλει το οποίο έλαβε 40% των ψήφων να αποφασίσει για το μέλλον του 100% των Ελλήνων πολιτών? Αλλά ναι τι είναι σωστό σε αυτή τη χώρα για να απαιτώ να έχω σύγχρονο εκλογικό σύστημα και να μην εναλλάσσονται αυτοί που μας ταλαιπωρούν εδώ και τρεις δεκαετίες? Μάλλον ο δυτικός κόσμος Γερμανία, Ιταλία κλπ με κυβερνήσεις κομματικών συνασπισμών είναι οι χαζοί και εμείς ως συνήθως οι έξυπνοι.

Ζήτα μου να πάρω όπλο για να αλλάξω την Ελλάδα και το κάνω από .....χτες. Ζήτα μου να πάρω όπλο για να προστατεύσω την Ελλάδα ΤΟΥΣ και θα αρνηθώ, έχοντας πλήρη επίγνωση των συνεπειών.

Και οι πρώτοι που θα φύγουν μην γελιόμαστε, θα είναι ο Κωστάκης και ο Γιωργάκης. Ακολουθώντας το παράδειγμα θείου και πατρός αντίστοιχα που έκαναν δυναμική αντίσταση τα χρόνια της Χούντας από το Παρίσι και τη Σουηδία :rofl:.




δεν θελω να το παιξω ξανθοπουλος αλλα εσυ ψαχνεσαι να φυγεις και εγω κανω τα παντα για να γυρησω...

Στην Κύπρο δεν είσαι εσύ? Αν ναι τι να πω, way way too far mate :D!!!!!!!!!!!!!

TopGunZ
01-04-2008, 17:51
Μα εγώ δεν είπα για το δημοψήφισμα, για την πρόταση μομφής μίλησα. Πάντως το πρόβλημα είναι ότι και με κυβερνήσεις συνασπισμών πάλι τους ίδιους λαλάκες θα έχουμε, φαντάζεσαι τον Τσιπ(ου)ρα με το βλακόμουτρό του σε οποιαδήποτε σοβαρή θέση, να σου λέει για τις τρίγωνες τυρόπιτες και για τα 45λεπτα διαλλείματα στο σχολείο? Τελικά η μόνη ψιλοσυνεπής είναι η Παπαρήγα, αλλά και αυτή δεν είναι αριστερή (αν και αντίθετος με την εν λόγω ιδεολογία λόγω ουτοπισμού, δεν παραγνωρίζω τα όποια καλά της), είναι σοβιετική (νομίζω ο τασιοσκις μπορεί να καταλάβει καλύτερα τι εννοώ). Ο Κωστάκης δεν έφτασε το θειό του (ο οποίος θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι ήταν στο Παρίσι πριν τη χούντα, βλέπε συνομωσία υπόθεσης Λαμπράκη και ανένδοτου by Μάργκαρετ) ούτε στο μικρό δαχτυλάκι, ο Γιωργάκης κάνει παρέα στα ούφο, ο έτερος Γιωργάκης παλεύει ανάμεσα σε 12θεα και περιστέρια κάθε Φώτα....Βράσε ρύζι....

Πάντως, για κάτι Κωστάκηδες και Γιωργάκηδες θα στηθούμε με τα Μ1 στα αεροδρόμια, μην ανησυχείς χεχεχεχε :D

Επίσης δεν υπάρχει Ελλάδα ΤΟΥΣ, υπάρχει Ελλάδα, το κάθε λαμόγιο που μπαίνει σε κάποια κρατική θέση δεν παίρνει μαζί του και την παράδοσή μας. Το κακό με το να πάρουμε τα όπλα για να αλλάξουμε την Ελλάδα πάει σε εμφύλιο. Δεν μπορώ να πω ότι η προοπτική εμφυλίου με εξοργίζει το κακό είναι ότι αντί να κυνηγήσουμε τα "αδέλφια" μας που θέλουν σκότωμα θα κυνηγάν οι ρατσιστές τους αλβανούς, οι χριστιανοί τους μουσουλμάνους, οι άθεοι τους χριστιανούς, οι στρατόγκαβλοι τις αδερφές, οι ΠΚΣίτες τους ΔΑΠίτες, ο Τσίπρας το κεφάλαιο, ο Γιωργάκης τον Βαγγέλη, ο Κωστάκης τους υπουργούς του, οι Βανδίτσες τις Βισσίτσες και οι Παοκτσήδες τους Αρειανούς. Φρουτοπία σκέτη δλδ. Και φυσικά κανείς δε θα κυνηγάει τους δημ.υπ. των ρετιρέ.


Και για να μην ξεχνιόμαστε. ΣΙΓΑ Ο ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΖΑΣΤΑΒΑ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ!!!!

vasses
01-04-2008, 21:18
Min askoleiste me tous YPANTHROPOUS tous skopianous kai tin propaganda tous mia zoi tha sernontai den tha ginonoune pote politismeno kratos kai tha exartiontai apo mas.

PALIOGYFTOI SINERGATES TON KOMITATZIDON KAI TON GERMANON SKOPIANOI DEN THA GINETE POTE ANTROPOI

y.g min akouthoso sxolia gia ratsismo kai kathosprepismo edo mas exoune parei falagi se ethiniko epipedo stin propagnada (nazistika simvola klp) kai meis kathomaste san vodia kai sizitame mazi tous

TdR
02-04-2008, 15:16
Κοντός ψαλμός αλληλούια...
Σήμερα μαζεύτηκαν τα τζιμάνια του NATO στο Βουκουρέστι.
Θα ασκήσει βέτο ο Καραμανλής;
Ή θα του βαράει παλαμάκια ο Μπους, να χορέψει κανά τσιφτετέλι;
Και αν ασκήσει τελικά βέτο,
θα έχει και συνέχεια ή θα περιμένουν ξεφουσκώσει το πράγμα
μέχρι την επόμενη Σύνοδο;

Πάντως για το φυσικό αέριο, που καίει τους αμερικανούς
και για το οποίο ουσιαστικά πιέζουν ως... μεσολαβητές,
δεν έχει κάνει πίσω.

-----------------------------------

Η υποκρισία τους δεν έχει όρια.

Ο εν αποστρατία Ναύαρχος Λυμπέρης, αρχηγός του στρατού επί Ιμίων,
σε τηλεοπτική εκπομπή ανέφερε, πως, μεσούσις της κρίσης,
ο υπουργός εξωτερικών κ. Πάγκαλος τού πρότεινε να δηλώσει στα ΜΜΕ
ότι η ελληνική σημαία δεν κατέβηκε από τους τούρκους
αλλά πως την πήρε... το αεράκι.
Προς Τιμή του το αρνήθηκε.

Είναι ο ίδιος κύριος (Πάγκαλος), που, όταν σε επισόδεια έξω από την Βουλή
είχε καεί το φυλάκιο του Άγνωστου Στρατιώτη, προ 2 ετών,
ως μέλος αντιπροσωπίας του ΠΑΣΟΚ,
είχε καταθέσει στεφάνι στο μνημείο... καταγγέλοντας τους αναρχικούς.

Ε, όταν, κατά τον υπουργό εξωτερικών,
την σημαία μπορεί να την παίρνει... το "αεράκι"
μη μας φταίει μετά ο 15χρονος, ή όποιος άλλος, την καίει στην Ομόνοια.
Το αναφέρω γιατί δεν είναι μόνο ο Πάγκαλος.
Είναι και οι μερικές δεκάδες χιλιάδες ψήφων
που τον έχουν ξαναστείλει στη Βουλή.
Κι αυτόν και όσους ακόμα μειοδοτούν -μετ' ευσπλαχνίας "κύριε Πρόεδρε... σας ευχαριστούμε"-
πράσινοι μπλε ή ό,τι άλλο,
σε βάρος της χώρας.

gavrosdr
03-04-2008, 00:46
γιατι ποιος ξεχασε το ευχαριστω του σημιτη στους αμερικανους? μη χεσω βραδυατικα...:banghead:

redismagik
03-04-2008, 01:13
veto askise i ellas

TopGunZ
03-04-2008, 11:18
Άιντε πάρτε τα @@ μου Αμερικανάκια του κ*λου! Ο χιμπαντζής ο Θαμνόγιωργας ο Νεότερος τον ήπιε. Τι νομίζεις ρε ότι είμαστε εμείς, τα πεινασμένα τα χανουμάκια σου οι Τούρκοι.

Μπράβο σε Γαλλία, Ισπανία, Ιρλανδία και Γερμανία που μας υποστήριξαν (έστω μερικώς η τελευταία)!

Ελπίζω όλοι οι πολιτικοί αρχηγοί σε αυτό τουλάχιστον να συμπορευτούνε. Μένει να δούμε βέβαια το τελικό κείμενο το οποίο αναμένεται φυσικά να μην αποκλείει παντελώς τα Σκόπια, δε μας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, αλλά θα τους βάζει λίγο σε σειρά. Έ ρε τι έχει να γίνει στο εσωτερικό των Σκοπίων για εσωτερική κατανάλωση... Αν βγάλουν το καλοκαίρι χωρίς καναν εμφύλιο καλά θα είναι...

gavrosdr
03-04-2008, 14:39
νομιζω και η βουλγαρια ηταν μεσα στις χωρες που μας υποστηριξαν (βεβαια και για δικο τους συμφερον μιας και αυτη κατεχουν ενα μικρο γεωγραφικο μερος της αρχαιας μακεδονιας)...αντιθετα με τους αμερικανους συμφωνησαν κροατια και ρουμανια...

Chill
04-04-2008, 11:08
Εγώ αναρωτιέμαι με ποιο δικαίωμα το ανθρωποειδές παρασιτικό σαπρόφυτο με IQ αμοιβάδας ονόματι Bush(της) αποκάλεσε τα Σκόπια με το όνομα Μακεδονία.

Και αναρωτιέμαι ακόμα περισσότερο για ποιο λόγο ο πρωθυπουργός της χώρας δεν τον διέκοψε......

Είναι δυνατόν οι απόγονοι του Μ.Αλεξάνδρου να γράφουν και να ομιλούν την Σλαβική ή οποία ούτε καν υπήρχε στα ένδοξα χρόνια του? Έβλεπα χτες τις εφημερίδες των Σκοπίων με την μογγολική γραφή τους και γέλαγα...... "για δείτε ρε κάτι μαλάκες που νομίζουν ότι είναι Μακεδόνες".

Σε λίγο θα μας πούνε ότι τα yugo είναι η σύγχρονη απεικόνιση των αρχαίων μακεδονικών αμαξών.........

TopGunZ
04-04-2008, 12:08
Άσε ρε φίλε και εγω τον άκουγα και έβριζα. Χθες το βράδυ βρήκα ευκαιρία λίγο να δω ειδήσεις και καμιά εκπομπή. Αυτό που με έκανε να χαρώ είναι ότι επιτέλους η Ευρώπη πατάει λίγο πόδι. Μην ξεχνάμε πως η Αμερική είναι ένα μάτσο θρασύδειλοι, δε θα τα έβαζαν ποτέ με κάποιον που έχει την οποιαδήποτε στρατιωτική δύναμη (αλλιώς θα είχαν κάνει ήδη το Ιράν φύλλο και φτερό) οπότε το παιχνίδι παίζεται οικονομικά. Με μια παραπαίουσα οικονομία, ένα δολλάριο στην κατρακύλα και τις σπατάλες του Θαμνόγιωργα για τους πολέμους του, η Αμερική είναι σαν το άγριο ζώο που το έχουν στριμώξει και βγάζει τις τελευταίες του δυνάμεις πιο εξαγριωμένο από ποτέ.

Το κορυφαίο, τα Σκοπιανά που νομίζαν ότι επειδή κάναν πίπες στο Θαμνόγιωργα, θα τους παραχωρούσουμε και τη Θεσσαλονίκη.

Ουρτ ρε κοθώνια....

MaRkUs_
05-04-2008, 02:47
καλά μωρέ τι ασχολείσται με τους ανθρώπους τον 50 ευρώ????:Ρ αυτοί οι γύφτοι μια ζωή γύφτοι θα μένουν....όταν άκουσα τον λακαμά καλιτέχνη μην χέσω ....ότι η σβάστιγκα είναι κάτι για χίπιδες έσκασα να γελάω...και ότι έδιωξαν τους ψώφιους προπάπους του απο την γουμένισσα....βρε που να σου ψωφίση:Ρ πάντος έσκασα να γελάω με το σχέδιο εξώντοσης του ελληνικού στρατού σε 48 ώρες απο την αυτοκρατορία βουλγαρία που θα καταλάβη την θεσσαλονίκη τους αλβανούς....και τα τουρκάκια:Ρ θα φέρουμε τους ρώσους ρε!!!
αι στα διάλα παλιο γυφτοι που θέλεται να σας λένε και μακεδόνες....αμα παω να χεσω θα με σκουπίσουν γλύφωντας κιολας για μισο ευρο οι λακαμάδες ακου δεν έρχονται και για διακοπες στην ελλάδα! στα @@ μας να μην βρομίζεται και της παραλίες παλιο γυφτοι....απογονοι του καρνάβαλου γαμω σλαβοι

Chill
08-04-2008, 17:32
Και οι ameriCUNTS τον χαβά τους. Βγήκε σήμερα ένας @@μλκάς από το ΥΠ.ΕΞ τους και μίλησε για μακεδονικό λαό, μακεδονική γλώσσα και λοιπές παπαριές. Τράβα ψόφα ρε ηλίθιε. Αν έχει κότσια ο Καραμανλής να βγει και να πει "Η Ελλάδα δεν διαπραγματεύεται με τρομοκράτες" γιατί τα ζώα δεν είναι τίποτε άλλο από τρομοκράτες χειρίστου είδους. Φονιάδες των λαών το μοναδικό χαρακτηριστικό τους. Μακάρι να αξιωθώ να σας δω κατεστραμμένους από άκρη σε άκρη ρε, τίποτε άλλο δεν λέω. Χώρα ηλιθίων βλαμμένων καθυστερημένων bushτηδων. United States of RETARDS ffs ψοφάτε ρε!!!!

vasses
08-04-2008, 20:27
Ypomoni se 6 mines telionei o bush ton poulo , opoios kai na erthei einai sigoyro tha kanei kaliteri exoteriki politiki , o kosmos den sikonei allous polemous kai tromokratia

burnschool
08-04-2008, 20:28
8a ginei polemos alla eutixws h ellada dn 8a anakateutei......

ps4
08-04-2008, 22:47
Λιακοπουλος;;;;;

nikon
09-04-2008, 09:17
8a ginei polemos alla eutixws h ellada dn 8a anakateutei......

Θα γίνει πόλεμος (που δεν πρόκειται να γίνει αλλά λέμε) με τους Σκοπιανούς για το όνομα και η Ελλάδα δεν θα ανακατευτεί;!;!;!;!;!; Πες μας και πως θα γίνει αυτό pleeeeeeeeease.

g21ath
17-04-2008, 14:12
Καποτε ενας βασιλιας της Περσιας θελωντας να μεγαλωσει την αυτοκρατορια του εστειλε μηνυμα στον βασιλια της Σπαρτης Λυσσανδρο και του ειπε:
''Αν περασω στην Ελλαδα δεν θα μεινει κανεις σας ζωντανος ,θα σας σφαξω ολους , και θα καψω τις πολεις σας.
Ο Λυσσανδρος του απαντησε με μια και μονο λεξη η οποια τον εκανε να φοβηθει τοσο πολυ που οσο ηταν αυτος βασιλιας δεν επιτεθηκε στην Ελλαδα ''ΑΝ''
Ετσι πρεπει να αντιδρα ο Ελληνας απλα,ηρεμα,με λιγες λεξεις οι οποιες ομως απο πισω κρατανε 20 κιλα @ρχιδι@.
Για θυμηθειτε ''ΑΝ'',''ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ'',''ΟΧΙ'',ΑΑΑ ΕΠΙΣΗΣ Ο ΓΕΡΟΣ ΤΟΥ ΜΩΡΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΟ ΜΥΝΗΜΑ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΠΕΡΣΗ ΑΠ΄ΕΝΑ ΜΟΥΣΤΑΦΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΓΑΝ ΤΟΥ΄ΧΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ''ΘΑ ΜΟΥ ΚΛΑΣΕΙΣ ΤΑ @ΡΧΙ....Α",ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΟΥΣΤΑΦΑΚΙ ΤΑ ΠΗΡΕ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ,ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΦΟΡΑ,...... ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΑ ΚΛΑΣΕ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΕΜΕΙΣ ΟΣΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ,ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΚΤΛ. ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΕΤΣΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΑΡΧ....Α????????

TopGunZ
19-04-2008, 18:52
Μια ζωή είχαμε δειλούς και προδότες, καλοβολεμένους και υστερόβουλος. Ένας και μόνο τρελαμένος να τα εχει αρκεί. Και παντα δε φοβάται το ότι είτε θα πεθάνει είτε θα εκδιωχθεί.

Chill
22-06-2008, 11:15
Διαβάσω σήμερα στο Θέμα ότι οι Αμερικάνοι έχουν στείλει έναν πρόξενο στην Ελλάδα για να διερευνήσει το θέμα των μειονοτήτων που βρίσκονται στην Ελλάδα (orly ρε americunts?). Το ανησυχητικό είναι ότι ο συγκεκριμένος πρόξενος είναι αυτός που υποκίνησε την αποσκίρτηση του Μαυροβουνίου. Η ΕΥΠ έστειλε κατεπείγοντα έγγραφα που προειδοποιούν την κυβέρνηση μας και άλλα τέτοια καλά.........Χαμός και πάλι ας είναι καλά οι "freedomfighters" (/spit ροχάλα ρε ζώααααααααααα)

desperate_gamer
22-06-2008, 15:44
Δεν κατάλαβα.... Τι να διερευνήσει, να βρει τι;;

gavrosdr
22-06-2008, 15:45
δεν εχεις καταλαβει τι θελουν να κανουν? θελουν να βρουν στην μακεδονια τουρκικη μειονοτητα, "μακεδονικη" μειονοτητα, κλπ...αφου αυτη ειναι η τακτικη των ηπα...

desperate_gamer
22-06-2008, 15:50
Αααα... Κρίμα... Καλά με τόσες μειονότητες σε όλη την Ελλάδα θα καταντήσουμε να μας κάνουν USSR στο τέλος. χαχαχα!

Chill
22-06-2008, 16:39
Όπως τα λέει ο gavros. Να βρει "Μακεδονική" μειονότητα, να βρει τουρκική μειονότητα, να βρει αλβανική μειονότητα, να βρει το μ**νι της μάνας του ο βλάκας.

Και μετά διαμαρτύρονται γιατί υπάρχει έντονος αντιαμερικανισμός στην Ελλάδα οι φονιάδες των λαών.

Το θέμα παίδες είναι ότι στην χώρα μας υπάρχει πετρελεάκι. Αναλυτικό ρεπορτάζ σήμερα επίσης στο Θέμα βασισμένο σε μελέτες πανεπιστημιακών αποδεικνύει ότι υπάρχουν πλούσια κοιτάσματα πετρελαίου και φυσικού αερίου στην χώρα ικανά να μας προσφέρουν ενεργειακή επάρκεια για τα επόμενα 35 χρόνια!!!!!!!!!!

Στείλανε λοιπόν τον πρόξενο για να κάνει τάχα μου έρευνα (τα συμπεράσματα αυτής προφανώς και τα έχουν ήδη βγαλμένα) και προφανώς να μας πουν αργότερα ή μας δίνεται την εκμετάλλευση η σας κάνω χίλια κομμάτια. Ειλικρινά δεν βρίσκω άλλο λόγο για να υποστηρίζουν έτσι απροκάλυπτα τους δήθεν Μακεδόνες (μη χέσω ρε), Αλβανούς και Τούρκους. Μπορεί να είναι μπακαλίστικη η λογική μου αλλά νομίζω ότι ανάλογη είναι και η λογική της εξωτερικής πολιτικής των αμερικάνων: "Κάνω μπουρδέλο τον κόσμο για να προωθήσω τα συμφέροντα μου".

tasioskis
22-06-2008, 16:45
Όπως τα λέει ο gavros. Να βρει "Μακεδονική" μειονότητα, να βρει τουρκική μειονότητα, να βρει αλβανική μειονότητα, να βρει το μ**νι της μάνας του ο βλάκας.

Και μετά διαμαρτύρονται γιατί υπάρχει έντονος αντιαμερικανισμός στην Ελλάδα οι φονιάδες των λαών.

Το θέμα παίδες είναι ότι στην χώρα μας υπάρχει πετρελεάκι. Αναλυτικό ρεπορτάζ σήμερα επίσης στο Θέμα βασισμένο σε μελέτες πανεπιστημιακών αποδεικνύει ότι υπάρχουν πλούσια κοιτάσματα πετρελαίου και φυσικού αερίου στην χώρα ικανά να μας προσφέρουν ενεργειακή επάρκεια για τα επόμενα 35 χρόνια!!!!!!!!!!

Στείλανε λοιπόν τον πρόξενο για να κάνει τάχα μου έρευνα (τα συμπεράσματα αυτής προφανώς και τα έχουν ήδη βγαλμένα) και προφανώς να μας πουν αργότερα ή μας δίνεται την εκμετάλλευση η σας κάνω χίλια κομμάτια. Ειλικρινά δεν βρίσκω άλλο λόγο για να υποστηρίζουν έτσι απροκάλυπτα τους δήθεν Μακεδόνες (μη χέσω ρε), Αλβανούς και Τούρκους. Μπορεί να είναι μπακαλίστικη η λογική μου αλλά νομίζω ότι ανάλογη είναι και η λογική της εξωτερικής πολιτικής των αμερικάνων: "Κάνω μπουρδέλο τον κόσμο για να προωθήσω τα συμφέροντα μου".

lol η αμερικη δεν μπορει να μας κανει πολεμο....

gavrosdr
22-06-2008, 17:00
Η λογικη δεν ειναι καθολου μπακαλιστικη...το οτι υπαρχει πετρελαιο στην ελλαδα (ποσοτητα δεν γνωριζω) υπαρχει και θελουν να το εκμεταλλευτουν οι αμερικανοι...και επειδη πολεμο στα ισια δεν μπορουν να κανουν για διαφορους λογους, με εμμεσους τροπους προσπαθουν να πετυχουν το σκοπο τους...στο ιρακ ηταν η τρομοκρατια, στην ελλαδα τι θα ειναι αραγε?

Chill
22-06-2008, 17:22
Όπως είπα και πριν μιλάνε για τεράστια αποθέματα που μας εξασφαλίζουν ενεργειακή επάρκεια για πάρα πολλά χρόνια. Στις 7 η εφημερίδα γίνεται διαθέσιμη για κατέβασμα σε pdf μορφή, ρίξε της μια ματιά αν σε ενδιαφέρει (http://83.149.104.2/~protothema/).

Πόλεμο μπορεί να μην μπορούν να μας κάνουν αλλά όπως ξέρεις όλα τα φίδια έχουν διχαλωτή γλώσσα οπότε θα έχουν κάποιο άλλο σχέδιο xD. Προβλήματα σίγουρα όμως μπορούν να μας δημιουργήσουν και εξάλλου μας δημιουργούν από πάντα.

tasioskis
22-06-2008, 17:23
Η λογικη δεν ειναι καθολου μπακαλιστικη...το οτι υπαρχει πετρελαιο στην ελλαδα (ποσοτητα δεν γνωριζω) υπαρχει και θελουν να το εκμεταλλευτουν οι αμερικανοι...και επειδη πολεμο στα ισια δεν μπορουν να κανουν για διαφορους λογους, με εμμεσους τροπους προσπαθουν να πετυχουν το σκοπο τους...στο ιρακ ηταν η τρομοκρατια, στην ελλαδα τι θα ειναι αραγε?


μονο και μονο επειδη ημαστε στο νατο,δεν θα γινει πολεμος.....τωρα σιγουρα υπαρχουν και διαφορετικοι τροποι

desperate_gamer
22-06-2008, 17:30
Πετρέλαια υπάρχουν στην Ελλάδα, αλλά γιατί κανείς δεν τα εκμεταλλεύεται;; Τόσο ντουγάνια είμαστε κι εμείς;

tasioskis
22-06-2008, 17:30
πρεπει να παρουμε αδεια πρωτα....μην ρωτησεις απο που....

desperate_gamer
22-06-2008, 17:35
Ε αν είναι να πάρουμε άδεια από τους ίδιους για να τα εκμεταλλευτούμε εμείς, ας τα πάρουν αυτοί εξ' αρχής... :p

tasioskis
22-06-2008, 17:38
Ε αν είναι να πάρουμε άδεια από τους ίδιους για να τα εκμεταλλευτούμε εμείς, ας τα πάρουν αυτοί εξ' αρχής... :p


πες μου οτι ειχες την εντυπωση οτι θα τα εκμεταλευομασταν ποτε εμεις αυτα.....σαν κρατος δεν εχουμε την δυναμη να εκμεταλευτουμε τα μεγαλα κεφαλια του τοπου μας και τα στελνουμε εξω,θα εκμεταλευτουμε,αυτα?

greekteo
22-06-2008, 17:49
πες μου οτι ειχες την εντυπωση οτι θα τα εκμεταλευομασταν ποτε εμεις αυτα.....σαν κρατος δεν εχουμε την δυναμη να εκμεταλευτουμε τα μεγαλα κεφαλια του τοπου μας και τα στελνουμε εξω,θα εκμεταλευτουμε,αυτα?

Οντως πολυ σωστο αυτο! Η Ελλαδα τρωει τα παιδια της και γενικα οτι μπορει να την κανει να προοδευσει, το αφηνει ανεκμεταλλευτο με αποτελεσμα να μενει πισω η ιδια σαν χωρα!

XMENSAGIAS
22-06-2008, 18:05
i omada z 8a mas swsei....liakopoulos

badboyfriend
22-06-2008, 20:10
Διαβάσω σήμερα στο Θέμα ότι οι Αμερικάνοι έχουν στείλει έναν πρόξενο στην Ελλάδα για να διερευνήσει το θέμα των μειονοτήτων που βρίσκονται στην Ελλάδα (orly ρε americunts?). Το ανησυχητικό είναι ότι ο συγκεκριμένος πρόξενος είναι αυτός που υποκίνησε την αποσκίρτηση του Μαυροβουνίου. Η ΕΥΠ έστειλε κατεπείγοντα έγγραφα που προειδοποιούν την κυβέρνηση μας και άλλα τέτοια καλά.........Χαμός και πάλι ας είναι καλά οι "freedomfighters" (/spit ροχάλα ρε ζώααααααααααα)

Θα σταθώ στο freedomfighters και θα χρησιμοποιήσω την ατάκα ενώς κωμικού (αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει το όνομά του -καιγόμουν στον ήλιο 6 ώρες :Ρ)
Crimefighters fight crime
Firefighters fight fire
What do freedomfighters fight?
;)

sosat
22-06-2008, 22:33
Πετρέλαια υπάρχουν στην Ελλάδα, αλλά γιατί κανείς δεν τα εκμεταλλεύεται;; Τόσο ντουγάνια είμαστε κι εμείς;

ο λόγος είναι ότι τα πιο σημαντικά αποθέματα πετρελαίου βρίσκονται στην υποθαλάσσια περιοχή του αιγαίου στα σύνορα με την τουρκία. Υπάρχει χρόνια διαμάχη μεταξύ ελλάδας και τουρκίας για το ποιός θα εκμεταλλευτεί τα κοιτάσματα(π.χ Ιμια).
Αν λάβεις υπόψιν σου ότι εκτός από τις δύο πλευρές υπάρχει και ο παράγοντας που λέγεται πετρελαϊκές εταιρείες καταλαβαίνεις ότι δεν είναι τόσο απλό.
Πάντως θα πρέπει να ξέρεις ότι πέρα απο την ποσότητα σημαντικό ρόλο (ίσως σημαντικότερο) παίζει η ποιότητα του πετρελαίου και υπάρχει η άποψη ότι η ποιότητα του "ελληνικού" πετρελαίου δεν είναι καλή. Αυτό σημαίνει ότι αν γίνει η εξόρυξη του, αυτό θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για μαζούτ (ΟΧΙ για πετρέλαιο θέρμανσης ΟΥΤΕ για πετρέλαιο κίνησης). Επιπλέον οι περιβαλλοντικές επιπτώσεις πιθανώς να είναι ΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ.
Τέλος αυτό το θέμα ανακινήθηκε και ήρθε στην επιφάνεια από τις trash εκπομπές των καρατζαφεριλιακοπουλοαδωνο-λόγιων οι οποίοι κατά την γνώμη μου αποτελούν επικίνδυνα πολιτικά στοιχεία και θα έπρεπε να απομονωθούν από εμάς τους ίδιους. Όσο για τους φωστήρες των ΝΔΠΑΣΟΚ-αρχών ένα έχω να τους πώ.
ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΖΩΑ:mad::mad::mad:

sosat
22-06-2008, 22:44
+rep chill για το θέμα αν και δεν θα μπορούσα ποτέ να συγκινηθώ από τα λεγόμενα του "με λένε ρίζο και όπως θέλω τα γυρίζω Θεοδωράκη". Ένας άνθρωπος που συγκλόνισε το πανελλήνιο με την επαναστατική εμπλοκή στα πιο δύσκολα σύγχρονα χρόνια της πατρίδας μας αλλά απογοήτευσε με τις πολιτικές επιλογές του μερικά χρόνια αργότερα. Μαλάκυνση???ποιός ξέρει

tasioskis
22-06-2008, 23:24
+rep chill για το θέμα αν και δεν θα μπορούσα ποτέ να συγκινηθώ από τα λεγόμενα του "με λένε ρίζο και όπως θέλω τα γυρίζω Θεοδωράκη". Ένας άνθρωπος που συγκλόνισε το πανελλήνιο με την επαναστατική εμπλοκή στα πιο δύσκολα σύγχρονα χρόνια της πατρίδας μας αλλά απογοήτευσε με τις πολιτικές επιλογές του μερικά χρόνια αργότερα. Μαλάκυνση???ποιός ξέρει


για τι ακριβως μιλας???

sosat
22-06-2008, 23:38
για τι ακριβως μιλας???

θα έβγαινα εντελώς εκτός θέματος. πάντως είναι πολύ εύκολο να ανακαλύψεις τι εννοώ αν το διαβάσεις τα highlights της βιογραφίας του. Επιγραμματικά θα σου πω ότι αποτέλεσε στέλεχος του ΚΚΕ και της ΝΔ, αυτοπροσδιορίστηκε υπέρμαχος της εκκλησίας όντας σύμβολο της αριστεράς και άλλα αντιφατικά....Είναι μια αμφιλεγόμενη προσωπικότητα που σε ορισμένα σημεία της έφτασε να είναι και διχασμένη.

desperate_gamer
23-06-2008, 00:44
ο λόγος είναι ότι τα πιο σημαντικά αποθέματα πετρελαίου βρίσκονται στην υποθαλάσσια περιοχή του αιγαίου στα σύνορα με την τουρκία. Υπάρχει χρόνια διαμάχη μεταξύ ελλάδας και τουρκίας για το ποιός θα εκμεταλλευτεί τα κοιτάσματα(π.χ Ιμια).
Αν λάβεις υπόψιν σου ότι εκτός από τις δύο πλευρές υπάρχει και ο παράγοντας που λέγεται πετρελαϊκές εταιρείες καταλαβαίνεις ότι δεν είναι τόσο απλό.
Πάντως θα πρέπει να ξέρεις ότι πέρα απο την ποσότητα σημαντικό ρόλο (ίσως σημαντικότερο) παίζει η ποιότητα του πετρελαίου και υπάρχει η άποψη ότι η ποιότητα του "ελληνικού" πετρελαίου δεν είναι καλή. Αυτό σημαίνει ότι αν γίνει η εξόρυξη του, αυτό θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για μαζούτ (ΟΧΙ για πετρέλαιο θέρμανσης ΟΥΤΕ για πετρέλαιο κίνησης). Επιπλέον οι περιβαλλοντικές επιπτώσεις πιθανώς να είναι ΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ.
Τέλος αυτό το θέμα ανακινήθηκε και ήρθε στην επιφάνεια από τις trash εκπομπές των καρατζαφεριλιακοπουλοαδωνο-λόγιων οι οποίοι κατά την γνώμη μου αποτελούν επικίνδυνα πολιτικά στοιχεία και θα έπρεπε να απομονωθούν από εμάς τους ίδιους. Όσο για τους φωστήρες των ΝΔΠΑΣΟΚ-αρχών ένα έχω να τους πώ.
ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΖΩΑ:mad::mad::mad:

Απλά προσκυνώ.... :bowdown: Ειδικά στο Εναλλακτικές/Ανανεώσιμες πηγέ ενέργειας.

Σε όλα ήσουν επεξηγηματικότατος και κατατοπιστικότατος. Σου έδωσα και rep ;)

sosat
23-06-2008, 01:39
Απλά προσκυνώ.... :bowdown: Ειδικά στο Εναλλακτικές/Ανανεώσιμες πηγέ ενέργειας.

Σε όλα ήσουν επεξηγηματικότατος και κατατοπιστικότατος. Σου έδωσα και rep ;)

:blush: αμοιβαία τα αισθήματα. +rep

tasioskis
23-06-2008, 12:06
:blush: αμοιβαία τα αισθήματα. +rep


σιγα καλε μας πηραν τα ζουμια.......

Εχεις απολυτο δικαιο,για τον παραπανω,οντως δεν μπορουσε να κρατηθει σε μια πορεια,επρεπε και αυτος να γινει παρδαλος...αλλα τι να πουμε.... στην ελλαδα οποιος εχει φαει ξυλο απο τους χουντικους γινεται αυτοματα και ηρωας..... αλλα θα σου πω και κατι....
απο το 74 και μετα ποιος δεν εχει αλλαξει δρομο???ποιος κρατησε την πορεια που ξεκηνισε....ΚΑΝΕΙΣ.... μας πηδανε αυτοι που κυβερνανε σε ολα τα κοματα,και απο κκε, εις το ονομα του Πολυτεχνειου.....και οχι τιποτα αλλο,αλλα και εμεις τα ιδια σκατα θα ημαστε,θα λεμε στα παιδια μας οτι ο πατερας μας ηταν στον αντιδικτακτορικο αγωνα,και πρεπει να μας σεβονται παραπανω...

jammin
23-06-2008, 12:12
σιγα καλε μας πηραν τα ζουμια.......

Εχεις απολυτο δικαιο,για τον παραπανω,οντως δεν μπορουσε να κρατηθει σε μια πορεια,επρεπε και αυτος να γινει παρδαλος...αλλα τι να πουμε.... στην ελλαδα οποιος εχει φαει ξυλο απο τους χουντικους γινεται αυτοματα και ηρωας..... αλλα θα σου πω και κατι....
απο το 74 και μετα ποιος δεν εχει αλλαξει δρομο???ποιος κρατησε την πορεια που ξεκηνισε....ΚΑΝΕΙΣ.... μας πηδανε αυτοι που κυβερνανε σε ολα τα κοματα,και απο κκε, εις το ονομα του Πολυτεχνειου.....και οχι τιποτα αλλο,αλλα και εμεις τα ιδια σκατα θα ημαστε,θα λεμε στα παιδια μας οτι ο πατερας μας ηταν στον αντιδικτακτορικο αγωνα,και πρεπει να μας σεβονται παραπανω...
ετσι ακριβως ειναι τασιε. Ολα γινονται για οφελος οχι του συνολου ή των ανθρωπων που υποτιθεται οτι εκπροσωπουν αλλα των ιδιων.

nikon
23-06-2008, 12:21
Αφού υπάρχουν............αυτοί που κάνουν ότι δεν βλέπουν όλα αυτά που βγαίνουν κάθε λίγο στην φόρα για τις απατεωνιές τους και πάνε και τους ψηφίζουν καλά κάνουν και τα κάνουν.

jammin
23-06-2008, 12:31
βρε ειμαστε για να φευγουμε λεμε. Να παμε σε κανενα νησι εξωτικο να μην μας αγγιζει τιποτα

sosat
23-06-2008, 14:20
Εχεις απολυτο δικαιο,για τον παραπανω,οντως δεν μπορουσε να κρατηθει σε μια πορεια,επρεπε και αυτος να γινει παρδαλος...αλλα τι να πουμε.... στην ελλαδα οποιος εχει φαει ξυλο απο τους χουντικους γινεται αυτοματα και ηρωας..... αλλα θα σου πω και κατι....
απο το 74 και μετα ποιος δεν εχει αλλαξει δρομο???ποιος κρατησε την πορεια που ξεκηνισε....ΚΑΝΕΙΣ.... μας πηδανε αυτοι που κυβερνανε σε ολα τα κοματα,και απο κκε, εις το ονομα του Πολυτεχνειου.....και οχι τιποτα αλλο,αλλα και εμεις τα ιδια σκατα θα ημαστε,θα λεμε στα παιδια μας οτι ο πατερας μας ηταν στον αντιδικτακτορικο αγωνα,και πρεπει να μας σεβονται παραπανω...

Έτσι ακριβώς!! Και για να ενισχύσω αυτό που λες θα θυμίσω ότι ο ηγέτης της εξέγερσης των εργατικών τάξεων στην γαλλία τον ΜΑΗ του 1968 Κονπετί λίγα χρόνια μετά προσλήφθηκε σαν υψηλόβαθμο στέλεχος μιας εκ των μεγαλύτερων πολυεθνικών του πλανήτη. Αυτο τι σου λέει??:ohthedrama:

tasioskis
23-06-2008, 14:22
Έτσι ακριβώς!! Και για να ενισχύσω αυτό που λες θα θυμίσω ότι ο ηγέτης της εξέγερσης των εργατικών τάξεων στην γαλλία τον ΜΑΗ του 1968 Κονπετί λίγα χρόνια μετά προσλήφθηκε σαν υψηλόβαθμο στέλεχος μιας εκ των μεγαλύτερων πολυεθνικών του πλανήτη. Αυτο τι σου λέει??:ohthedrama:

οτι σε λιγα χρονια θα γραφω με το δεξι????:angry:

sosat
23-06-2008, 14:25
οτι σε λιγα χρονια θα γραφω με το δεξι????:angry:

:rofl: αυτό δεν χαλάει με τίποτα.

Chill
28-07-2008, 16:06
Η Linksys γνωρίζει την "Μακεδονία" αλλά αγνοεί την Ελλάδα από τον παγκόσμιο χάρτη (http://www-mk.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_Content_C1&childpagename=MK%2FLayout&cid=1175239960588&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper&lid=6058861373H35)


Από άλλο φόρουμ το email που έστειλε ένας χρήστης και η απάντηση που έλαβε......

Good morning

I've been shocked when i didn't see my country listed on the
available Countries. You list "Macedonia" and you don't list "GREECE".
I've read the answer you sent to one of my friends so don't bother
write it again! WELL DONE! CONGRATULATIONS...AND THE BIG WHY?

Open history books...read them...AND THEN BE ASHAMED OF YOUR ACTS!
You insult 3.000+ Years of history...

Oh...do i remember well ??? America is ONLY 500 Years old.
Duh that's weird! Why don't you change the history books so it
serves your purposes ????

Btw, SKOPJE is JUST 17 Years old....OH MY GOD, that's a LOT OF
years and history!

You know, there is no "Ancient Skopje" but there is "Ancient Greece"....does
that says anything to you ???

PS : 12th of October of 1492 : THE WORST DAY OF THE HUMAN HISTORY!
PS1: I can only compare you as JOSEF GOEBELLS....the MINISTER OF PROPAGANDA!
PS2: PROPAGANDA IS A GREEK WORD!

Thanks for your time... johnk10

Η απαντησή τους....

Dear customer johnk10

We are sending you this e-mail in order to awnser your question about why you can not find your country (Greece) in our web page.
We have to say that Greece and Makedonia are one country so there is no reason to write two countries you can choose Makedonia is the same country.*
If you have any problems or questions you can write a letter to our company asking to awnser you by letter.
Our address is
121 Theory Drive
Irvine, CA 92617 USA

Μου φαίνεται θα πεταχτώ μέχρι την Αϊτή να μάθω βουντού και θα αρχίσω να χώνω καρφίτσες στα κουκλάκια με τα ονόματα τον ιθυνόντων της Linksys......

*Προφανώς και η Μακεδονία και η Ελλάδα είναι ένα, αλλά οι Americunts φυσικά δεν το εκλαμβάνονται όπως εμείς..........Τα σχόλια περιττά.

sosat
28-07-2008, 19:15
:eek: Εχω μείνει άφωνος από την βλακεία τους

wesker
28-07-2008, 20:58
Μήπως έχουμε και εμείς μερίδιο ευθύνης ψηφίζοντας όχι τον πιο ικανό, αλλά αυτόν που θα διορίσει εμάς/τα αδέρφια μας/τα ξαδέρφια μας/τον παππού μας κλπ;

desperate_gamer
28-07-2008, 22:35
Μήπως έχουμε και εμείς μερίδιο ευθύνης ψηφίζοντας όχι τον πιο ικανό, αλλά αυτόν που θα διορίσει εμάς/τα αδέρφια μας/τα ξαδέρφια μας/τον παππού μας κλπ;

Μα το είπε και η Λούλα... Ενώ οι Σκοπιανοί είχαν πρήξει τους Αμερικάνους, εμείς αγρόν ηγοράζαμε.

O6acWzswRBE&NR

στο 01:35 είναι η Λούλα. :rofl:

KosmixGR
21-09-2008, 15:53
Aισχος.....μονο αυτο.
ykwmS0ZUqq4&feature=related

three_brothers1
21-09-2008, 15:56
ykwmS0ZUqq4&feature=related
ΒΡΕ ΟΥΣΤ ΚΑΘΙΚΙΑ:banghead::banghead::banghead::banghead::ba nghead:

gavrosdr
21-09-2008, 16:54
βρε δεν πανε να ......... λεω εγω καλυτερα..

KosmixGR
21-09-2008, 17:06
βρε δεν πανε να ......... λεω εγω καλυτερα..
Βρε να πανε να...... αλλα σκεψου ποσα παιδια ειδαν αυτο το παιχνιδι και τωρα να νομιζουν οτι ο αλεξανδρος ειναι μακεδονας και δεν εχει καμια σχεση με την ελλαδα.

modecris
21-09-2008, 17:36
Σε λίγο θα μας πούνε πως και η ακρόπολη ήταν στα Σκόπια αλλά λόγο της μετακίνησης των τεκτονικών πλακών της γης κατέληξε στην Αθήνα...

KosmixGR
21-09-2008, 17:57
Και μετα απο το ωραιο βιντεο που λεει οτι ο αλεξανδρος ειναι μακεδονας και δεν εχει καμια σχεση με την ελλαδα παρτε και αυτο. Ξεχαστε οτι ξερατε ο αλεξανδρος ειναι αλβανος:rofl:


Initially there is the question of where and to what people Alexander belonged to. It is known that Alexander the Great, was really Alexander of Macedon, and the current flag of Macedonia is the ancient sun flag of Alexander's army. This seems reasonable, but what really were the "Macedon" people. As stated in the Compton's Interactive Encyclopedia, "the Slavs, occupied much of the area by the 6th century AD", so it cannot be possible for the now largely Slavic Macedonia to be a descendant from Alexander the Great. Slavic tribes did not come into the region of Northern Greece until well after Alexander's death, which leaves only two people left, the Albanians and the Greeks. It is important tot note that the history books have not labeled Alexander Greek, and therefore he can only be Albanian. Albanian tribes are the earliest known to occupy northern Greece, and that allows Alexander only one nationality. Alexander did not have Albanian blood, he was an Albanian. To Albanians this fact seems very clear, for we have named our currency lek, after Leka I Madh.
The Barbaric war style of the Illyrians was deeply rooted in Alexander's spirit, which is good reason for his expertise as a general and a conqueror.
More proof of Alexander's Albanian ancestry would have to be the close relations he had with the King of the [B]Illyrians, practically a man of his own kin. There is an ancient legend that the Illyrian king gave Alexander a large, beastly, dog to commemorate his achievements. The beast was so ferocious, Alexander decided to make it hunt bears. The dog showed no interest in this endeavor and lay lazily without moving. This angered Alexander and he had the dog killed. When the king of the Illyrians heard of this he sent him another dog, this time with a message of "not wasting the dog's time with small things". This time Alexander had the dog fight a lion, which the dog quickly broke the back of, and then an Elephant, who the dog forced off a cliff. The extensive diplomacy between Alexander and the Illyrians only suggests that Alexander was an Albanian himself.
Also, there is the conquered territory of Alexander. When looking at a map of his advances, oddly enough Illirium and Northern Greece is not touched by his armies. Yet, the Illyrian and Northern Greek tribes did not have armies capable of facing the Great Alexander. But Alexander considered them as one, they were all Albanian. Alexander could not possibly conquer his own land. That is why this area remained untouched.
Accepting Alexander's Albanian ancestry opens a vast world of possibilities. There is of course the long Ptolemy dynasty of Egypt that followed after Alexander's death, started by one of Alexander's generals and childhood friend. Accepting Alexander as an Albanian, would mean accepting a big part of Egypt's history to be determined by an Albanian dynasty, that of Ptolemy.
Alexander's genius and accomplishments opened a great chapter in the history of Albania. A chapter that has never been forgotten.



http://albhistory.netfirms.com/_blnk.gif http://albhistory.netfirms.com/_blnk.gif
http://albhistory.netfirms.com/famousalbanians-alexander.html looooool

michael92
22-09-2008, 01:03
Aισχος.....μονο αυτο.
ykwmS0ZUqq4&feature=related

Να πάνε να γ@μ1θούνε τέσσερις τέσσερις:banghead::banghead::banghead::banghead::b anghead:

KosmixGR
22-09-2008, 14:06
Να πάνε να γ@μ1θούνε τέσσερις τέσσερις:banghead::banghead::banghead::banghead::b anghead:
Θα σου πω οτι ειπα στον gavrosdr

Βρε να πανε να...... αλλα σκεψου ποσα παιδια ειδαν αυτο το παιχνιδι και τωρα να νομιζουν οτι ο αλεξανδρος ειναι μακεδονας και δεν εχει καμια σχεση με την ελλαδα.

gavrosdr
22-09-2008, 14:26
προσωπικα πλεον δεν με ενδιαφερει τι νομιζει το καθε αμερικανακι η ο καθε ξενος που δεν εχει ανοιξει βιβλιο να μαθει τι γινεται...ας ειμαστε εμεις σωστοι με την δικη μας ιστορια, και να μην μπαινουν λαμογια πολιτικοι στη μεση να εκμεταλλευονται την κατασταση και μου ειναι αρκετο....

LeoleoP
22-09-2008, 14:29
Aισχος.....μονο αυτο.
ykwmS0ZUqq4&feature=related


Καλα μιλαμε για μεγαλους καραγκιοζηδες...

gavrosdr
08-10-2008, 23:32
Τη νέα του πρόταση, το περιεχόμενο της οποίας δεν αποκάλυψε στους δημοσιογράφους, παρουσίασε στους διαπραγματευτές της Αθήνας και των Σκοπίων ο μεσολαβητής του ΟΗΕ για το θέμα της ονομασίας της ΠΓΔΜ Μάθιου Νίμιτς.
Όπως είπε ο ίδιος, μετά την κοινή συνάντηση με τους εκπροσώπους της Ελλάδας, πρέσβη Αδαμάντιο Βασιλάκη, και της ΠΓΔΜ, Νίκολα Ντιμιτρόφ και Μάρτιν Πρότογκερ, στην έδρα του ΟΗΕ στη Νέα Υόρκη, «δεν υπάρχει χρονοδιάγραμμα, δεν είναι το τέλος του δρόμου». Ο κ. Νίμιτς ανακοίνωσε πως τις προσεχείς εβδομάδες θα υπάρξουν νέες συναντήσεις και στο μεσοδιάστημα οι δύο κυβερνήσεις θα έχουν το χρόνο να επεξεργαστούν την πρότασή του.
«Χρειάζεται ενδελεχής μελέτη των παραμέτρων και των αντιδράσεων για το συγκεκριμένο εγχείρημα» συμπλήρωσε, υποστηρίζοντας πως η πρότασή του αποτελεί «δίκαιη βάση» για λύση και σημειώνοντας ότι δεν τον απασχολούν τα εσωτερικά ζητήματα στις δυο χώρες.
Στο ερώτημα εάν διαπιστώνει οι συνομιλίες να οδηγούνται σε αδιέξοδο, ο Αμερικανός μεσολαβητής απάντησε ότι «σε αυτά τα ζητήματα δεν υπάρχει αδιέξοδο». Διεμήνυσε, ωστόσο, ότι «το χάσμα πρέπει να γεφυρωθεί» και αυτό εναπόκειται στις κυβερνήσεις Ελλάδας και την ΠΓΔΜ.
Καταλήγοντας, ο κ. Νίμιτς απέφυγε να μιλήσει για πάγωμα των διαπραγματεύσεων, εάν δεν υπάρξει συμφωνία επί της πρότασής του, τονίζοντας πως «το μέλλον εξαρτάται από τα δύο μέρη. Το καλύτερο θα είναι η διευθέτηση του θέματος τώρα».


Εκτιμήσεις
Μη διασταυρωμένες πληροφορίες αναφέρουν ότι επιβεβαιώνονται οι αρχικές εκτιμήσεις ότι του κ. Νίμιτς επιχειρεί μέσω «εποικοδομητικής ασάφειας» να διαμορφώσει ένα πακέτο λύσης. Το όνομα «Βόρεια Μακεδονία» έχει βρεθεί το τελευταίο διάστημα σε πρώτο πλάνο, με την Αθήνα να φέρεται ότι δεν δέχεται ο προσδιορισμός να προηγείται του πολιτεύματος (π.χ. «Βόρεια Δημοκρατία της Μακεδονίας»), αλλά μόνο του όρου «Μακεδονία» (όπως π.χ. «Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας»).
Η Αθήνα εμφανίζεται διατεθειμένη να μην ανοίξει τα χαρτιά της μέχρι να τοποθετηθεί η πλευρά της ΠΓΔΜ, υπό την απειλή μάλιστα η όλη διαδικασία να ακυρωθεί εάν τα Σκόπια προχωρήσουν, όπως έχουν δεσμευτεί στο παρελθόν, στη διεξαγωγή δημοψηφίσματος το αποτέλεσμα του οποίου δεν αποκλείεται να είναι αρνητικό.
Σημαντικό επίσης θεωρείται για την Αθήνα, η λύση του προβλήματος να έλθει με την νέα αμερικανική κυβέρνηση που θα προκύψει από τις προσεχείς προεδρικές εκλογές του Νοεμβρίου.
Μετά την κατάθεση της πρότασης, σημείο ιδιαίτερου ενδιαφέροντος αποτελεί επιπλέον και το κόστος της πιθανής απόρριψής της, σε περίπτωση που κάποια από τις πλευρές δεν μείνει ικανοποιημένη και την αρνηθεί.


3 πουλακια καθονταν.............

sosat
10-10-2008, 17:30
...και το χειρότερο είναι ότι παίζει σοβαρά το ενδεχόμενο η ονομασία που αναφέρεις να έχει ισχύ μόνο για την ελλάδα. Δηλαδή ΟΛΕΣ οι υπόλοιπες χώρες θα τους αποκαλούν μακεδόνες και το κωλο-κρατίδιο τους μακεδονία. Αυτοί χρησιμοποιούν αυτήν την ονομασία στο συνταγμα και τα διαβατήρια τους και όπως εύκολα καταλαβαίνει κάποιος δεν είναι διατεθειμένοι να το αλλάξουν. Επομένως όπως πολύ εύστοχα έγραψες




3 πουλακια καθονταν............. :)

jimspy
10-10-2008, 18:14
....παιδια ...η αληθεια ομως ειναι οτι απο εποχης της πρωην Γιουγκοσλαβιας η περιοχη των Σκοπιων λεγοτανε επαρχια Μακεδονιας κ ετσι χαρακτηριζοτανε σε ολα τα επισημα εγγραφα παγκοσμιως ......αυτο απλα σαν πληροφορια....οσον αφορα τα παραπανω videos τι να πω......η καλυτερος χαρακτηρισμος που μπορω να δωσω ειναι ΑΘΛΙΑ Κ ΕΛΕΕΙΝΑ με κεφαλαια .

jimspy
10-10-2008, 18:16
να συμπληρωσω οτι το παλουκαρι στο βιντεο πιαστκε κοροιδο χαχαχα και δεν πηρε μια....ενω απαντησε σωστα....

TopGunZ
11-10-2008, 09:18
To καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να το τρενάρουμε μέχρι να δούμε τι θα παίξει με τον νέο αμερικλάνο πρόεδρα. Πιστεύω πως αν όπως δείχνουν όλα βγει ο Ομπάρμπας και όχι ο ΜακΚλάιν θα έχουμε μεγαλύτερη ευελιξία.

Μην ξεχνάτε τις φιλοαλβανικές λόγω καταγωγής τάσεις της Χίλαρυ, ίσως οι ισορροπίες μας βολεύουνε, αφού δεν θα έχει αρκετή δύναμη ώστε να φοβόμαστε, αλλά ίσως επηρρεάζει αρκετά ώστε να χάσουν έδαφος (μεταφορικά και ίσως και κυριολεκτικά!!!) οι Σκοπιανοί.

Δεδομένου ότι ρεαλιστικά αν το δούμε, όσο υφίσταται αυτό το πορδίδιο...εεε κρατίδιο (το οποίο το έχω ξαναπεί δεν το κόβω για πολλά χρόνια ακόμα) δεν πρόκειται να απαλειφθεί ολοκληρωτικά το Μακεδονία από το όνομα τους, το απόλυτα καλύτερο θα ήταν το Slavomacedonia. Το Βόρεια Μακεδονία έχει και αυτό κάποιες δυνατότητες, φτάνει να μην κοιμηθούμε όπως τη δεκαετία του 90...

KosmixGR
18-10-2008, 04:50
Ανατροπή της αναγνώρισης των Σκοπίων από το Μεξικό με το συνταγματικό όνομα

Κοινό ανακοινωθέν για το θέμα της αναγνώρισης της ΠΓΔΜ (κατά το προηγούμενο του Παναμά) εξέδωσαν Ελλάδα και Μεξικό, στο οποίο γνωστοποιείται επισήμως η απόφαση του Μεξικού ότι εφεξής θα χρησιμοποιεί το όνομα «Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας» στις διμερείς σχέσεις με τα Σκόπια.
Μέχρι την επίλυση της διαφοράς που έχει προκύψει για το όνομα της ΠΓΔΜ, το Μεξικό για κάθε διμερή και διεθνή χρήση θα αναφέρεται προσωρινά στο κράτος αυτό ως «Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας», διαβεβαίωσε ο υφυπουργός Εξωτερικών του Μεξικού, πρέσβης Juan Manuel Gomez Robledo, τον υφυπουργό Εξωτερικών Γιάννη Βαληνάκη, κατά τη συνάντησή τους στο πλαίσιο της 63ης Συνόδου της Γεν. Συνελεύσεως του ΟΗΕ στη Ν. Υόρκη.



source (http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/10/17/1578512.htm)


H μάχη του ονόματος στη.... Λατινική Αμερική (http://taxalia.blogspot.com/2008/10/h_17.html)

(η μάχη του ονόματος στη Λατινική Αμερική)

Εκνευρισμένη εμφανίζεται η ηγεσία της FYROM μετά τις δηλώσεις χωρών της Λατινικής Αμερικής, ότι θα χρησιμοποιούν και στις διμερείς σχέσεις με τη FYROM το όνομα και όχι το ....ψευδώνυμο της χώρας.
Μετά το Μεξικό (http://www.mfa.gr/www.mfa.gr/Articles/en-US/171008_H1057.htm) (που δήλωσε ότι θα την αποκαλεί με το κακόηχο για μας "Αντίκα Γουγκοσλάβα Ρεπούπλικα ντε Μακεντονία" και οι "Brazil, Chile, Argentina, Costa Rica, Peru," και άλλοι όπως μετέδωσε το Α1 των Σκοπίων κάνουν παρόμοιες δηλώσεις.

source (http://taxalia.blogspot.com/2008/10/h_17.html)

Avenger_Seraphim
18-10-2008, 06:59
Ε αμα δεν μας ακουγε και το Μεξικο...Τοσα μεξικανικα εργα εχουμε στην ελλαδα ΧΡ Ζητω η Μαρια της γειτονιας!!!

sosat
21-10-2008, 15:48
Ανατροπή της αναγνώρισης των Σκοπίων από το Μεξικό με το συνταγματικό όνομα

Κοινό ανακοινωθέν για το θέμα της αναγνώρισης της ΠΓΔΜ (κατά το προηγούμενο του Παναμά) εξέδωσαν Ελλάδα και Μεξικό, στο οποίο γνωστοποιείται επισήμως η απόφαση του Μεξικού ότι εφεξής θα χρησιμοποιεί το όνομα «Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας» στις διμερείς σχέσεις με τα Σκόπια.
Μέχρι την επίλυση της διαφοράς που έχει προκύψει για το όνομα της ΠΓΔΜ, το Μεξικό για κάθε διμερή και διεθνή χρήση θα αναφέρεται προσωρινά στο κράτος αυτό ως «Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας», διαβεβαίωσε ο υφυπουργός Εξωτερικών του Μεξικού, πρέσβης Juan Manuel Gomez Robledo, τον υφυπουργό Εξωτερικών Γιάννη Βαληνάκη, κατά τη συνάντησή τους στο πλαίσιο της 63ης Συνόδου της Γεν. Συνελεύσεως του ΟΗΕ στη Ν. Υόρκη.

Από δω και πέρα...μόνο Jose Cuervo:D

gavrosdr
21-10-2008, 19:51
τι λετε ρε? ολα ο νερυ τα εκανε....λοοοοοοοοοοοοοοολ...νερυ φορ πρεσιντεντ...:D

WolfRathmA
14-11-2008, 07:20
Στιχομυθία Σκοπιανού και Έλληνα αντιπροσώπου στον ΟΗΕ


> > Στιχομυθία Σκοπιανού και Έλληνα αντιπροσώπου στον ΟΗΕ
> >
> > Ένα λαμπρό υπόδειγμα ρητορικής και πολιτικής από πρόσφατη συνεδρίαση της
> > ΓΣ
> > των Ηνωμένων Εθνών, που έκανε τη διεθνή κοινότητα να χαμογελάσει: Ο λόγος
> > του
> > Έλληνα μόνιμο αντιπροσώπου στον ΟΗΕ.
> >
> > "Πριν ξεκινήσω, θέλω να σας πω κάτι για τον Μέγα Αλέξανδρο. Όταν δάμασε
> > τον
> > Βουκεφάλα, κατά τον γυρισμό του και περνώντας τον Αξιό και βλέποντας το
> > νερό,
> > σκέφτηκε ότι ήταν μια καλή ευκαιρία για μπάνιο. Έβγαλε λοιπόν τα ρούχα
> > του,
> > τα ακούμπησε στον βράχο και μπήκε στο νερό. Όταν βγήκε και θέλησε να
> > ντυθεί,
> > τα ρούχα του είχαν εξαφανιστεί. Τα είχε κλέψει ένας Σλάβος της
> > Μακεδονίας."
> > Τότε πετάχτηκε οργισμένος ο Σλαβομακεδόνας εκπρόσωπος της ΠΓΔΜ κι άρχισε
> > να
> > φωνάζει "Τι είναι αυτά που λες; Οι Σλάβοι δεν ήταν εκεί, τότε."
> >
> > Οπότε ο Έλληνας εκπρόσωπος χαμογέλασε και είπε: "Τώρα που το ξεκαθαρίσαμε
> > αυτό, μπορώ να ξεκινήσω την ομιλία μου..."!

Αντε γεια!:1appl::1appl::1appl::1appl:

henry
14-11-2008, 11:19
Δεν παίζει να είναι αλήθεια :angry::angry: