PDA

View Full Version : μολις χωρισα ''η ταινια''



ps4
15-02-2008, 16:04
Χτες πηγα και ειδα το ''μολις χωρισα'' που εκανε πρεμιερα χτες, τυχαια βεβαια. Δεν το ηξερα. Τεσπα.

Για οσους με ξερουν τον ελληνικο κινηματογραφο δεν θελω ουτε να τον ξερω. Μονο σε ντιβιντι και αμα. Σχεδον ποτε δηλαδη. Μηδενικο σεναριο μαπα σκηνοθεσια και γενικα ενα μπαχαλο.

Το ευχαριστο ομως ειναι οτι χτες ελιωσα στο γελιο. Κατι που δεν περιμενα, με τιποτα.

Καλο σεναριο, που ειναι διασκευη απο θεατρικο εργο (ισως γι'αυτο), πολυ καλη σκηνοθεσια, πολυ καλοι ηθοποιοι καλες ερμηνειες απο ολους, ολους ομως και ενα μικρο εφε σπανιο για τα ελληνικα δεδομενα που ομως ειναι πολυ καλοφτιαγμενο σε σημειο να παθω πλακα. Παντα για τα ελληνικα δεδομενα.

Εφυγα απο την αιθουσα με ενα ωραιο συναισθημα πρωτον γιατι γελασα και δευτερον γιατι επιτελους βγηκε μια ταινια Ελληνικη, αξια για να πληρωσεις τα 9 ευρω.

Την συνιστω ανεπιφυλακτα να πατε να την δειτε. Θα γελασετε και πραγματικα αν εχετε μπαφιασει οπως εγω με τις μουφες που εμφανιζονταν τοσο καιρο με αυτην θα αναθεωρησετε.

Και για να το λεω εγω αυτο....................με την εννοια οτι δεν ηθελα ουτε να ακουω για ελληνικο κινηματογραφο.

Ενα μπραβο στους συντελεστες και σε οσους ασχοληθηκαν με την δημιουργια της ταινιας.

:1appl::1appl::1appl::1appl::1appl::1appl::1appl:

edit: η ζετα μακρυπουλια ειναι απλα απιστευτη. Και στο παιξιμο αλλα και στην εμφανιση.
Απλα πανεμορφη.

skyrios
15-02-2008, 16:07
xmmm....an kai dn eixa skopo na ti do,meta ta "legomena sou" mallon 8a tin timiso ki ego:p

desperate_gamer
15-02-2008, 19:11
Θέλω πολύ να πάω να τη δω!!

Με Μακρυπούλια και Κωνσταντινίδου δεν περίμενα κάτι λιγότερο. Εδώ από το εκπληκτικό remix των ΜΙΚΡΟ για το "Νύχτα στάσου" φάνηκε ότι η ταινία "το 'χει".

Μου είχε αρέσει πολύ η θεατρική παράσταση και θα πάω να δω και την ταινία.

Thanx για το review! +1

mpak7...
15-02-2008, 20:27
Ακουσα καλα λογια γιαυτο το εργο.. και γω δεν τα παω καλα με τον ελληνικο κινηματογραφω, αλλα αμα βγει σε dvd θα το δω!

ps4
15-02-2008, 20:34
Aυτην την ταινια αξιζει να την δεις στο πανι γιατι ετσι καταλαβαινουν ποιες ταινιες αρεσουν και αργα ή γρηγορα θα καταλαβουν οτι δεν ειμαστε προβατα να υποστηριζουμε καθε βλακεια που μας πασαρουν μονο και μονο επειδη ειναι ελληνικο.

Θελει δουλεια πολυ για να γυρισει ο τροχος για το ελληνικο σινεμα. Αυτη η προσπαθεια κοιταει προς αυτην την κατευθηνση και φαινεται πως εχει δουλευτει αρκετα.

Και το soundtrack πολυ καλο. Και το ''νυχτα στασου'' που ειναι πολυ καλη διασκευη.

MaRkUs_
15-02-2008, 23:25
Aυτην την ταινια αξιζει να την δεις στο πανι γιατι ετσι καταλαβαινουν ποιες ταινιες αρεσουν και αργα ή γρηγορα θα καταλαβουν οτι δεν ειμαστε προβατα να υποστηριζουμε καθε βλακεια που μας πασαρουν μονο και μονο επειδη ειναι ελληνικο.

Θελει δουλεια πολυ για να γυρισει ο τροχος για το ελληνικο σινεμα. Αυτη η προσπαθεια κοιταει προς αυτην την κατευθηνση και φαινεται πως εχει δουλευτει αρκετα.

Και το soundtrack πολυ καλο. Και το ''νυχτα στασου'' που ειναι πολυ καλη διασκευη.

εγώ πάντος έχω πανί σπίτι μου :ΡΡΡ οπότε θα περιμένο να το δω σε dvd :P

WolfRathmA
16-02-2008, 02:47
PS4 και εγω μαζι σου.
Ποτε μου δεν θα δωσω 9 ευρω για να παω να δω Ελληνικη ταινια στο σινεμα. (ΑΚΟΥ 9 ΕΥΡΩ!!! ΠΟΣΟ ΑΚΡΙΒΙΝΕ Ο ΣΙΝΕΜΑΣ! Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!)
Αλλα τωρα που το ειπες... και παλι δεν προκειται να παω να το δω :p
Και το καλυτερο Ελληνικο εργο να ηταν, δεν δεινω λεφτα για χα χα χου και χα χα χι... Εγω γουσταρω εφε και τρελα γυρισματα! Οχι σ'αγαπω μ'αγαπας, χωριζω και τα ξαναβρισκω. Αυτα τα εχω φαει με το κουταλι απο την τηλεοραση.

Ας γυρισουν τιποτα ποιο σοβαρα...

NonBorn
16-02-2008, 03:31
Εγώ πάλι άκουω από παντού ότι η ταινία είναι μάπα... :p 1.5/5 άκουσα σήμερα χαρακτηριστικά. Βέβαια με τη Μακρυπούλια να παίζει δε πρόκειται να μη το δω, απλά δεν περιμένω και πολλά. Επίσης ο τίτλος μου θυμίζει ένα τραγούδι του Χριστοφόρου:

Μόλις χώρισα, θα βγω για να τα σπάσω.... :angry::angry:


offtopic: Είδα σήμερα τον Φονικό κουρέα της οδού Φλιτ... Απλά ΜΟΝΑΔΙΚΟ!!!!

Katana
16-02-2008, 11:14
εγγυηση ο τζονι ντεπ...

ps4
16-02-2008, 17:49
PS4 και εγω μαζι σου.
Ποτε μου δεν θα δωσω 9 ευρω για να παω να δω Ελληνικη ταινια στο σινεμα. (ΑΚΟΥ 9 ΕΥΡΩ!!! ΠΟΣΟ ΑΚΡΙΒΙΝΕ Ο ΣΙΝΕΜΑΣ! Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!)
Αλλα τωρα που το ειπες... και παλι δεν προκειται να παω να το δω :p
Και το καλυτερο Ελληνικο εργο να ηταν, δεν δεινω λεφτα για χα χα χου και χα χα χι... Εγω γουσταρω εφε και τρελα γυρισματα! Οχι σ'αγαπω μ'αγαπας, χωριζω και τα ξαναβρισκω. Αυτα τα εχω φαει με το κουταλι απο την τηλεοραση.

Ας γυρισουν τιποτα ποιο σοβαρα...

Την ιδια σκεψη ειχα και εγω και ακομα εχω. Προτιμω να δω εφε και να πληρωσω για αυτα.
Αλλα ετσι με αυτον τον τροπο δειχνεις οτι σου αρεσει το καλο και το προσεγμενο και οχι η μπαρουφα. Ελληνικη ταινια τυπου matrix δεν θα βγει ποτε. Οποτε μην περιμενετε κατι αναλογο. Καθε χωρα εχει τον κινηματογραφο της.

Αυτη η ταινια ξεφευγει απο τα κλισε του χωρισα/τα σπαω/εκδικουμαι/τα βαφω μαυρα. Καμια σχεση.

Ειναι μια πολυ καλη κωμωδια.

Τεσπα γουστα ειναι αυτα. Δεν περιμενα να το πω/γραψω αυτο ποτε. Κοιτα να δεις ομως............

Υ.Γ. και μονο για την ζετα αξιζει. η κοπελα ειναι goddess. :bgrin2:

nikon
17-02-2008, 09:32
Για όσους θέλουν να πάρουν μια ιδέα.
http://www.cinemag.gr/movies.asp?catid=10177&subid=2&pubid=801972