PDA

View Full Version : Help! PSP Noobie! (Ρωτήστε οτιδήποτε για το psp πριν αγοράσετε...)



Pages : [1] 2

Katana
15-02-2008, 10:42
Καλημερα σε ολους, και σε αυτη την πλευρα του φορουμ.:angry:

Τον τελευταιο καιρο μου εχει μπει στο μυαλο η αγορα ενος PSP, ισως παρενεργεια της εξεταστικης που ακομη εξελισσεται.

Εντουτοις, δεν ξερω τιποτα για αυτη την συσκευη.

Αν δεν απατωμαι, τωρα εχει βγει ενα ''καινουριο'', το PSP slim.Αξιζει κανεις να το αγορασει καινουριο ή να κοιταξω στα μεταχειρισμενα?Αξιζει να το παρω ή σε λιγο θα το αλλαξει η Sony?Ποια ειναι καλη τιμη για ενα μεταχειρισμενο PSP?Ποια ειναι τα απαραιτητα αξεσουαρ που πρεπει να εχει, εκτος συσκευασιας δλδ?

Η αληθεια ειναι οτι εχω κολλημα να τα παιρνω ολα καινουρια, αλλα δεν ξερω αν αξιζει.

Παντως και καινουριο να το παρω, ολα τα games θα ειναι cracked, μου τρωει ολα τα $$ το PS3.

Eσεις που εχετε PS3, παιζετε καθολου με το PSP ή θα το παρω και θα μενει ξεχασμενο?Κυριως το θελω για τις διακοπες, που δεν εχω TFT οθονη ωστε να κουβαλαω το PS3 μαζι μου...

Σας ευχαριστω παιδια!

PDS
15-02-2008, 10:48
Αν δεν απατωμαι, τωρα εχει βγει ενα ''καινουριο'', το PSP slim.Αξιζει κανεις να το αγορασει καινουριο ή να κοιταξω στα μεταχειρισμενα?

Eσεις που εχετε PS3, παιζετε καθολου με το PSP ή θα το παρω και θα μενει ξεχασμενο?Κυριως το θελω για τις διακοπες, που δεν εχω TFT οθονη ωστε να κουβαλαω το PS3 μαζι μου...

Θα σου προτεινα το slim.Πιο ελαφρυ,πιο λεπτο,συνδεεται στην tv και διαφορα αλλα extra.

Koιτα εγω δεν εχω μετανιωσει ουτε μια στιγμη για την αγορα του.Υπαρχουν εποχες που παιζω συνεχεια και αλλες που το αφηνω στην ακρη για καιρο.Αλλα τελικα μου ειναι απαραιτητο.:)

Katana
15-02-2008, 11:51
H αληθεια ειναι οτι το Slim θελω να αγορασω, αλλα ειμαι αναμεσα στο να το παρω καινουριο ή μεταχειρισμενο...Ουφ!

Ευχαριστω για την απαντηση PDS13.

patso
15-02-2008, 18:11
Παρε το slim, εγω το εχω 2 βδομαδες και του εβαλα CF.
Χρειαζεσαι οπωσδηποτε μια memory stick duo pro στα 4 gb θα σου προτινα, μπορεις κ μικροτερη εαν δεν εχεις τοσα λεφτα στα 2.
Μετα πρεπει να βρεις ενα PSP Fat για να κανεις τη διαδικασια ωστε να περασεις CF.
Προσοχη μην κανεις update το firmware του PSP απο το μενου.
Ασε αυτο που εχει πιθανοτατα το 3.71 η 3.72 ωστε να το κανεις downgrade ποιο ευκολα.
Απο χρησιμοποιοηση θα το εχεις σε αρκετα πραγματα, ειτε με το PS3 σου ειτε κυριως με games.
Γενικα η αγορα του λεει και ακομα ενα + ειναι η αλληλεπιδραση με το Playstation 3.
Επεισης μη ξεχνας οτι μπορεις να εχει ΝΕΤ σε οποιοδηποτε hotspot η εαν εχεις wifi συνδεση στο σπιτι σου, οποτε δεν χρειαζεται να πας στο PC να τσεκαρεις email κ σελιδες.
Βεβαια καλο θα ηταν να υπηρχε κ ενας messenger τυπου MSN για να μην χρειαζοσουν τοσο το PC.
Ποιος ξερει ισως γινει κ αυτο στο μελλον.
Σχεδια για αλλο PSP η Sony δεν εχει εκτος πια εαν ερθει η ωρα του PSP 2 το οποιο θα ειναι εντελως διαφορετικο μηχανιμα.
Σου προτεινω να το παρεις ασιζιτητη καθως μεχρι τωρα ειναι μακραν το καλυτερο φορητο που υπαρχει.
Κ μην ξεχνας οτι μπορεις να βλεπεις UMD ταινιες σε ποιοτητα DVD με το tv out συνδεμενο στην tv σου με το component cable, εχεις 480ρ αντι για 480ι!
Γενικα για αλλη μια φορα Sony Rules!

Katana
15-02-2008, 18:23
Σε ευχαριστω πολυ και εσενα φιλε μου για τον χρονο σου.

Το πιο πιθανο ειναι οτι θα το παρω μεταχειρισμενο, ετοιμο με firmware κτλ.Απλα ηθελα να μαθω απο ατομα που εχουν PSP και PS3, αν τα χρησιμοποιουν και τα 2 ή οχι.Κυριως θελω να εχω μια φορητη παιχνιδομηχανη...και το PSP οντως συνδυαζει παρα πολλα μαζι!

Αν εχει custom firmware και χαλασει, η εγγυηση ισχυει ή οχι?

TopGunZ
15-02-2008, 18:25
Ένα θα σου πω, το τελευταίο καιρό το PS3 μου έχει πιάσει σκόνες! Εμένα βέβαια δε μου έχει μπει ακόμα το μικρόβιο να το κρακάρω με 15 και 25 ευρώ που βρίσκω τα περισσότερα παιχνίδια. Και το κορυφαίο είναι ότι παίζω κυρίως PS1 παιχνίδια που έχω αγοράσει από το store :P

patso
15-02-2008, 18:29
Με το PS3 εχει μπολικο interaction!
Τωρα στο δευτερο που ρωτας εχω ακουσει οτι η Sony επισκευαζει κ τα bricked PSP.
Αλλα δεν το εχω διασταυρωσει ( το εχω μολις 2 βδομαδες κ ελπιζω να μη χρειαστει ποτε :) )
Κοιταξε εκει που μπαινει η ματαρια εχει ενα αυτοκολλητο που λεει Garranty void if seal is damaged.
Προσεχε να ειναι αυτουσια να μην εχει ανοιχτει το PSP δηλαδη.

TopGunZ
15-02-2008, 18:33
Καλύτερα πάρε ένα καινούριο να είσαι σίγουρος!

Για αξεσουάρ πάντως που λες, εγώ το έχω χέσει, έχω αγοράσει ένα σωρό (την άλλη βδομάδα μπορεί να πάρω και την καμερούλα). Τα πιο σημαντικά είναι:
Φορτιστής από USB θύρα
Θήκη με επιπλέον θέσεις για κανά δυο παραπάνω umd
4 gb καρτούλα

Katana
15-02-2008, 18:38
H αληθεια ειναι οτι ο καταλογος με τα αξεσουαρ ειναι απιστευτος!και ολα ειναι τοσο...γυαλιστερα!

θα το ψαξω λιγο ακομη για μεταχειρισμενο και διαφορετικα θα παω σε καινουριο, και σας ευχαριστω που με βοηθατε γιατι δεν εχω καμια γνωση στο θεμα αυτο.

desperate_gamer
15-02-2008, 19:46
Αν τα εξής:

1) Final Fantasy: Crisis Core, Kingdom Hearts, God of War
2) Ίντερνετ οπουδήποτε υπάχει wifi χωρίς να κουβαλάς καν laptop
3) Ανοίγεις το PS3 σου από το σπίτι ενώ εσύ είσαι διακοπές στη Χαβάη για να δεις τα μυνήματά σου και να παίξεις κανα παιχνιδάκι που έχεις αφημένο στο driver του PS3
4) Με τη κάμερα μπορείς να κάνεις δωρεάν βιντεοκλήσεις ενώ αναμένεται και προσθήκη GPS (καλά αυτό μπορεί να μην σε ενδιαφέρει τόσο)
5) "Δωρεάν" αλλά και αγορασμένα από το Store παλιά κλασσικά παιχνίδια του PS1 πολλά από τα οποία μπορεί να είχες προσπεράσει.
6) Μουσική και βίντεο στην ίδια συσκευή, χωρίς να πρέπει να κουβαλάς και άλλη συσκευή

δεν σε συγκινούν, τότε να μην το πάρεις.

Αλλά το PSP έχει απίστευτες δυνατότητες για ... "φορητή παιχνιδομηχανή" και εγώ κατά το Πάσχα (περιμένοντας μπας και πέσει καθόλου η τιμή μέχρι τότε) σίγουρα θα πάρω ένα. Πιο πολύ για το 1ο, το 4ο και το 5ο λόγο που ανέφερα.

Και κάνει λάθος όποιος είπε ότι δεν υπάρχουν ακόμα σχέδια για το PSP καθώς περιμένουμε για PSP και PS3, τα PlayTV και τις υπηρεσίες διανομής τηλεοπτικών προγραμμάτων και ταινιών!

Και το Slim συμφέρει πολύ πιο πολύ από το χοντρό. Έχει πολλά extra ενώ κάποια πράγματα είναι προορισμένα μόνο για το slim (όπως το skype αν δεν κάνω λάθος).

Τώρα σ' έπεισα;

Katana
15-02-2008, 19:57
Για το 3ο(remote play), δλδ εννοεις οτι πχ μπορω να παιξω Cod4 στο PS3, χρησιοποιωντας το PSP, σαν ''δεκτη'' της εικονας?

Ειδικα με ολα αυτα που εχεις πει, με εχεις πεισει, δεν το συζηταμε...

ps4
15-02-2008, 20:42
Οχι δεν γινεται αυτο. Δεν μπορει να παιξει παιχνιδια του πσ3 μεσω remote play.

Οσο για την αγορα θα σου ελεγα και εγω να παρεις το σλιμ. Και μαλιστα καινουργιο.

Αντε καλα παιχνιδια.:bgrin2::bgrin2:

TopGunZ
16-02-2008, 14:31
Το remote play είναι για ορισμένα παιχνίδια προς το παρόν. Ένα πολύ σημαντικό για μένα ήταν ότι το Pixel Junk Monsters παίζει!

desperate_gamer
16-02-2008, 19:27
Ναι, το "remote play" είναι για λίγα παιχνίδια προς το παρόν, αλλά δεν είναι μόνο το Call of Duty 4. Τα επόμενα θα έχουν σχεδόν όλα remore play.

Αλλ'α μπορείς να παίξεις παιχνίδια PS3 με δέκτη εικόνας το PSP. Το Lair την υποστηρίζει αυτή την δυνατότητα!!

Katana
17-02-2008, 01:23
παιδια κατα 99% θα το παρω καινουριο, περιμενω να τελειωσει η εξεταστικη και θα ορμησω!απλα δεν ξερω απο που θα το παρω.

Aiwa
17-02-2008, 01:36
Αν εχει ακομα παρτο απο το www.ebw.gr
175e τσιπαρισμενο+50ε μια μνημη 4gb και εισαι κομπλε συν οτι εχει και χρωματα που δεν εχει εδω δηλαδη λευκο(αυτο εχω εγω)σιελ

Katana
17-02-2008, 01:49
Υπαρχει καμια διαφορα αναμεσα στο ευρωπαικο και στο γιαπωνεζικο?

Ευχαριστω φιλε Aiwa, αλλα μονο το Japan εχει σε stock.

desperate_gamer
17-02-2008, 13:20
Aiwa, όταν λες "τσιπαρισμένο" τι ακριβώς εννοείς;
Το PSP παίζει πειρατικά έτσι κι αλλιώς. Δεν θέλει τσιπάκια.

Αλλά να ρωτήσω κάποιο παιδί που έχει PSP. Τα παιχνίδια είναι region free;; Δηλαδή αν πάρω αμερικάνικο παιχνίδι θα παίζει στο ευρωπαϊκό το δικό μου (όποτε πάρω κι εγώ με το καλό :P)

patso
17-02-2008, 13:42
Μαλλον θα εννοει οτι θα εχει καποιο Custom Firmware.
Το psp δεν ειναι region free σαν το PS3 οποτε θα πρεπει να αγοραζεις μονο Pal για το ευρωπαικο.

jimbrav
17-02-2008, 13:50
εγώ έχω japan και μέχρι στιγμής παίζει τα πάντα...
προσέξτε λίγο ομως.με το recovery menu που υπάρχει στο custom fw το κάνεις ότι region θες.και ρυθμιζεις και τα κουμπιά που είναι λίγο αλλιώς στο japan

Katana
17-02-2008, 13:52
Eχω δει που ο Nonborn εχει ανοιξει ενα τοπικ για το πως περνας CF.Ειναι ευκολη διαδικασια, ετσι?

Επισης, συνισταται να παρω και 2η μπαταρια ή οχι?Απο θηκες?

jimbrav
17-02-2008, 13:56
για το slim χρειάζεσαι και ένα fat psp.και κατά την γνώμη μου καλύτερα να σε βοηθήσει κάποιος που το εχει ξανακάνει. ή παρτο έτοιμο από εκεί που λέτε...

PDS
17-02-2008, 13:58
Eχω δει που ο Nonborn εχει ανοιξει ενα τοπικ για το πως περνας CF.Ειναι ευκολη διαδικασια, ετσι?

Επισης, συνισταται να παρω και 2η μπαταρια ή οχι?Απο θηκες?

Εφοσον εχεις κανει τα υπολλοιπα..το να βαλεις CF ειναι παρα πολυ απλο,ασε που μπορεις να συνδεθεις στο ιντερνετ με το psp και να το κατεβασεις αμεσως(αφου πρωτα εχεις βαλει καποιο απο τα τελευταια CF).

Eγω εχω 2 μπαταριες και εναν φορτιστη μπαταριας που αγορασα 5e απο τα carrefour!Eτσι οταν εχω την μια μεσα στο psp η αλλη φορτιζει και ετσι δεν εχω ποτε προβλημα.

Katana
17-02-2008, 14:16
Σε ευχαριστω jimbrav.Οταν το αγορασω, θα ζητησω τις συμβουλες σας, σιγουρα! :)

@PDS13, δλδ ο φορτιστης φορτιζει απευθειας την μπαταρια?Πολυ βολικο!

PDS
17-02-2008, 14:19
@PDS13, δλδ ο φορτιστης φορτιζει απευθειας την μπαταρια?Πολυ βολικο!

Ναι χωρις να την εχεις στο psp.H μπαταρια μπαινει στο φορτιστη.

jimbrav
17-02-2008, 14:33
Σε ευχαριστω jimbrav.Οταν το αγορασω, θα ζητησω τις συμβουλες σας, σιγουρα! :)

@PDS13, δλδ ο φορτιστης φορτιζει απευθειας την μπαταρια?Πολυ βολικο!


εδώ είμαστε...:):tiphat:

TopGunZ
17-02-2008, 14:40
στο καρφούρ είπες έχει? γιατί έψαχνα και δεν έβρισκα.

PDS
17-02-2008, 15:12
στο καρφούρ είπες έχει? γιατί έψαχνα και δεν έβρισκα.

Ναι εκει το ειχα βρει.:)

Aiwa
18-02-2008, 15:17
Aiwa, όταν λες "τσιπαρισμένο" τι ακριβώς εννοείς;
Το PSP παίζει πειρατικά έτσι κι αλλιώς. Δεν θέλει τσιπάκια.

Αλλά να ρωτήσω κάποιο παιδί που έχει PSP. Τα παιχνίδια είναι region free;; Δηλαδή αν πάρω αμερικάνικο παιχνίδι θα παίζει στο ευρωπαϊκό το δικό μου (όποτε πάρω κι εγώ με το καλό :P)

Λεω οτι σου περναει και το CF αυτος οποτε το εχεις κομπλε με το που το περνεις
εμενα μεχρι στιγμης τα παιζει ολα που ειναι και japan χωρις κανενα προβλημα και εκτος οτι εχω ακουσει οτι αυτα που ειναι για japan εχουν οθονη sharp σε αντιθεση με τα ευροπαικα που εχουν no name οθονη .η sharp εχει καλυτερη φωτεινοτητα σε σχεση με την no name οχι τρομερα πραγματα ομως απλα ειναι sharp

Katana
18-02-2008, 15:31
Το Japan PSP ομως θα ειναι στα αγγλικα ή θα πρεπει να ανοιξω λεξικο? :p

Xωρις διαθεση διαφημισης, αυτο ειναι καλο απο αποψη τιμης?

http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PSP.0135

jimbrav
18-02-2008, 16:39
Το Japan PSP ομως θα ειναι στα αγγλικα ή θα πρεπει να ανοιξω λεξικο? :p



ναι όλα οκ.....

Katana
19-02-2008, 12:38
Παιδια λεω να παρω αυτο (http://ebwstore.com/osc/product_info.php?products_id=9896&osCsid=2d6e1f831bee310ac5b8a0e980e6d77d).Πως το βλεπετε?

NonBorn
19-02-2008, 13:13
Eυρωπαϊκό και φτηνότερο: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=12&category=69977146&product=1010867

Katana
19-02-2008, 14:03
Σε ευχαριστω Non, το εχω δει και αυτο, αλλα ειπα να παρω το Japan γιατι εχει καλυτερη οθονη...ή ετσι λενε τελος παντων. :)

Aiwa
19-02-2008, 18:14
Παρτο και δεν θα το μετανιωσης .Ο τυπος στο μαγαζι ειναι πολυ εξυπηρετικος και εχει τα παντα,ακομα και για ps3

Katana
19-02-2008, 18:53
Ναι, ναι, τωρα μαζευω τα χρηματα...Eπισης θα παραγγειλω απο ebay ενα σετ διαφανη θηκη, πανακι καθαρισμου και θηκη μεταφορας.

Για αρχη θα βολευτω με μια μνημη (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977581&product=1010212) 1GB και μετα παμε στην 4αρα.Πολυ ακριβες ρε παιδια!

Αυτη εδω (http://cgi.ebay.com/4GB-Memory-Stick-Pro-Duo-Card-for-Sony-PSP-Camera-MP3_W0QQitemZ280201987576QQihZ018QQcategoryZ122615 QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem#ShippingPaym ent) μου κανει?:confused:

patso
20-02-2008, 11:48
Αυτη σου κανει αλλα προσοχη στις απομιμισεις!
Εχω κ εγω μια Sony 4gb αλλα ειναι μαιμου!
Εξου κ τοσο φτηνη τιμη!
Βεβαια εαν την κανεις format στον υπολογιστη απο fat32 σε απλο fat δεν θα τρωει πια τα κοληματα της! ;)

TopGunZ
20-02-2008, 11:55
183 ευρω και να ψάχνεις μετά και φορτιστή? Ή δεν ειδες την εικονούλα με την πρίζα? Επίσης...είσαι σίγουρος ότι αυτό είναι το slim? Εμένα σαν το παλιό μου φαίνεται! Δες που έχει τα ηχεία!!!

patso
20-02-2008, 11:58
οντως ο Top Gunz εχει δικιο.
αυτο στη φωτο ειναι το παλιο κ οχι το σλιμ!
κι εγω θα σου ελεγα να το παρεις απο πλαισιο να εισαι σιγουρος!

Katana
20-02-2008, 13:11
Ok, θα παω στο Πλαισιο να τελειωνουμε...Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις επισημανσεις σας!

Ηδη εχω παραγγειλει την καρτουλα μνημης και ενα σετακι θηκη, crystal case και πανακι καθαρισμου.Γυρω στα 25 ευρω ολα μαζι.Σε καμια βδομαδα θα μου ερθουν και μολις τελειωσω την εξεταστικη, ανημερα στις 29/02 θα το αγορασω απο Πλαισιο...Δεν μπορω να περιμενω! :)

NonBorn
20-02-2008, 13:13
18 Μάρτη τελευταίο μάθημα... Έλεος το ΕΜΠ έλεος.... :rant::rant::rant::rant:

Aiwa
20-02-2008, 18:45
183 ευρω και να ψάχνεις μετά και φορτιστή? Ή δεν ειδες την εικονούλα με την πρίζα? Επίσης...είσαι σίγουρος ότι αυτό είναι το slim? Εμένα σαν το παλιό μου φαίνεται! Δες που έχει τα ηχεία!!!

Ρε παιδια μην τρελαθουμε κιολας το psp που εχω ειναι το slim εχει φορτιστη και πηγα και το πηρα εγω ο ιδιος απο το μαγαζι που εχει ο τυπος .Τωρα ο φιλος ας το παρει απο οπου θελει
(η φωτο μπορει να ειναι οντως παλια αλλα το psp που πηρα ειναι το slim και εχει και φορτιστη στο πακετο !!!!)

Katana
20-02-2008, 19:32
To Japan πηρες εσυ, φιλε Aiwa?

TopGunZ
20-02-2008, 23:34
Ρε παιδια μην τρελαθουμε κιολας το psp που εχω ειναι το slim εχει φορτιστη και πηγα και το πηρα εγω ο ιδιος απο το μαγαζι που εχει ο τυπος .Τωρα ο φιλος ας το παρει απο οπου θελει
(η φωτο μπορει να ειναι οντως παλια αλλα το psp που πηρα ειναι το slim και εχει και φορτιστη στο πακετο !!!!)

Το ότι ο φορτιστής στη φωτό είναι για άσχετες πρίζες σου λέει κάτι???? :fryingpan::banghead::badpc:


Εννοείται πως έχει φορτιστή, κι εγώ το έχω, αλλά στη φωτό βλέπεις ένα phat και με φορτιστή για βρετανικές νομίζω ή αμερικάνικες πρίζες (πλακέ απολήξεις, όχι κυλινδράκια)...

Katana
20-02-2008, 23:44
τελικα υπαρχει καποια αξιολογη διαφορα μεταξυ του γιαπωνεζικου και του ευρωπαικου, ή να παω στο ευρωπαικο?

desperate_gamer
21-02-2008, 00:04
18 Μάρτη τελευταίο μάθημα... Έλεος το ΕΜΠ έλεος.... :rant::rant::rant::rant:

Είσαι off-topic!

Ντροπή και αίσχος!! :frog:

TopGunZ
21-02-2008, 00:10
τελικα υπαρχει καποια αξιολογη διαφορα μεταξυ του γιαπωνεζικου και του ευρωπαικου

Το ότι με το ευρωπαικό θα έχεις εγγύηση. Από ότι ξέρω και τα μπρικαρισμένα τα φτιάχνει, αν το σπάσεις και πάει κάτι στραβά.

Εννοείται φυσικά σλιμ, ελαφρύτερο, γρηγορότερο, συμβατό με όλα τα καινούρια αξεσουάρ.

Katana
21-02-2008, 00:13
Ok, με καλυψες φιλε μου.Ευχαριστω :)

music_lover
21-02-2008, 01:11
Ok, θα παω στο Πλαισιο να τελειωνουμε...Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις επισημανσεις σας!

Ηδη εχω παραγγειλει την καρτουλα μνημης και ενα σετακι θηκη, crystal case και πανακι καθαρισμου.Γυρω στα 25 ευρω ολα μαζι.Σε καμια βδομαδα θα μου ερθουν και μολις τελειωσω την εξεταστικη, ανημερα στις 29/02 θα το αγορασω απο Πλαισιο...Δεν μπορω να περιμενω! :)

εγώ πάντως το δικό μου το πήρα από _www.ebwstore.com/osc/ πληρώνοντας 15 euro μόνο για να έρθει έτοιμο με cf

αξίζει τον κόπο γιατί μετά θα μπλέξεις με την αλλαγή cf,θέλει παίδεμα,pantora battery,magic stick και τα σχετικά,θα μπερδευτείς,αυτό είναι σίγουρο..

Aiwa
21-02-2008, 20:00
Το ότι ο φορτιστής στη φωτό είναι για άσχετες πρίζες σου λέει κάτι???? :fryingpan::banghead::badpc:


Εννοείται πως έχει φορτιστή, κι εγώ το έχω, αλλά στη φωτό βλέπεις ένα phat και με φορτιστή για βρετανικές νομίζω ή αμερικάνικες πρίζες (πλακέ απολήξεις, όχι κυλινδράκια)...

Αν ηθελε να αγορασεις αλλον φορτιστη θα το ελεγα,ΑΥΤΟΣ που εχει ΜΕΣΑ η ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΣ .Η φωτογραφια ΔΕΝ εχει σχεση με το psp που εχω αγορασει
Η ΤΙΜΗ ειναι 175ε ΜΑΖΙ με το CF

Aiwa
21-02-2008, 20:10
To Japan πηρες εσυ, φιλε Aiwa?

Ναι φιλε μου το japan εχω παρει σε λευκο ,η συσκευασια περιλαμβανει μεσα και φορτιστη ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ η φωτοφραφια δεν εχει καμια σχεση

Katana
21-02-2008, 20:57
Eχω κανει registration στα μαγαζι που προτεινατε.Στελνει στο σπιτι τις παραγγελιες ή οχι?

Παντως ειδα οτι εχει το ευρωπαικο slim χωρις CF, στα 160 ευρω.

Aiwa
21-02-2008, 21:04
Γνωμη μου παρτο ετοιμο για να τελειωνης (ετοιμο δηλαδη με cf)
Ναι κανει και αποστολες (το θεμα ειναι να εχει stoc) οταν πηγα εγω και το πηρα απο το μαγαζι ειχε περιπου 15-20 κομματια και ολα σχεδον ηταν πουλημενα(το δικο μοθ ηταν το τελευτεο λευκο,δεν ειχε φερει και πολλα λευκα μονο 2-3)

TopGunZ
23-02-2008, 02:45
Αν ηθελε να αγορασεις αλλον φορτιστη θα το ελεγα,ΑΥΤΟΣ που εχει ΜΕΣΑ η ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΣ .Η φωτογραφια ΔΕΝ εχει σχεση με το psp που εχω αγορασει
Η ΤΙΜΗ ειναι 175ε ΜΑΖΙ με το CF

OK τότε απλά είναι λακαμάδες στο εν λόγω μαγαζί, ή τουλάχιστον ο υπεύθυνος για το online store. Με εγγύηση τελικά τι παίζει?

eki1908
23-02-2008, 03:03
OK τότε απλά είναι λακαμάδες στο εν λόγω μαγαζί, ή τουλάχιστον ο υπεύθυνος για το online store. Με εγγύηση τελικά τι παίζει?
Η εγγυηση ισχυει κανονικα στο psp..αν χαλασει το πηγαινεις στη sony σο Χαλανδρι και γινετε αντικατασταση..απλα χανεις το CF..αλλα δεν τρεχει και τιποτα πηγαινεις και στο ξαναφτιαχνουν:blush:

Katana
23-02-2008, 10:50
Η εγγυηση ισχυει κανονικα στο psp..αν χαλασει το πηγαινεις στη sony σο Χαλανδρι και γινετε αντικατασταση..απλα χανεις το CF..αλλα δεν τρεχει και τιποτα πηγαινεις και στο ξαναφτιαχνουν:blush:

Αυτο ισχυει για καθε PSP με CF, ε?

TopGunZ
23-02-2008, 10:54
Η εγγυηση ισχυει κανονικα στο psp..αν χαλασει το πηγαινεις στη sony σο Χαλανδρι και γινετε αντικατασταση..απλα χανεις το CF..αλλα δεν τρεχει και τιποτα πηγαινεις και στο ξαναφτιαχνουν:blush:

Για το CF το ξέρω...για το αν είναι ιαπωνικό δεν ξέρω...


Και για το σπάσιμο, δεν ξέρω, ψιλουπερτιμημένο μου φαίνεται, αν σκεφτείς ότι τα περισσότερα παιχνίδια (καμιά δεκαριά) τα έχω πάρει από 15 έως 25 ευρώ (FF Tactics, Pursuit Force 2, R&C Size Matters κλπ.), μόνο το θέμα των ps1 παιχνιδιών πιστεύω ότι αξίζει, αλλά ευτυχώς και σε αυτό εγώ ήμουν τυχερός και μερικά από τα αγαπημένα μου βγήκαν στο store.

eki1908
23-02-2008, 12:46
ιαπωνικο και αμερικανικο μαλλον δεν εχουν εγγυηση..δεν εχει σχεση ομως το Cf..ετσι και αλλιως δεν εχει εγγυηση..τοτε ειναι θεμα του μαγαζιου που το αγορασες αν θελει και αν μπορει να στο αλλαξει.

Aiwa
23-02-2008, 22:24
Για το CF το ξέρω...για το αν είναι ιαπωνικό δεν ξέρω...


Και για το σπάσιμο, δεν ξέρω, ψιλουπερτιμημένο μου φαίνεται, αν σκεφτείς ότι τα περισσότερα παιχνίδια (καμιά δεκαριά) τα έχω πάρει από 15 έως 25 ευρώ (FF Tactics, Pursuit Force 2, R&C Size Matters κλπ.), μόνο το θέμα των ps1 παιχνιδιών πιστεύω ότι αξίζει, αλλά ευτυχώς και σε αυτό εγώ ήμουν τυχερός και μερικά από τα αγαπημένα μου βγήκαν στο store.

Νομιζω οτι εχουν κανονικα εγγυηση 1 χρονο απο sony τωρα για πιο σιγουρα ρωτα στο μαγαζι

Katana
28-02-2008, 14:20
To παρηγγειλα, σε καμια βδομαδα θα ερθει!!

likudeez
28-02-2008, 17:36
καλη φαση αντε και καλο παιχνιδι (και μουσικη βιντεο ιντερνετ και συνδεση με πσ3 και χιλια δυο αλλα) πολυ καλη αγορα!με γεια!

Aiwa
28-02-2008, 17:59
To παρηγγειλα, σε καμια βδομαδα θα ερθει!!



Μετα απο ολον αυτον τον μαραθωνιο :1appl:. Τελικα απο που το παρηγγειλες ?
Απο οπου και να το πηρες παντως θα το ευχαριστηθεις με την καρδια σου ,ειναι φοβερο gatzet το ατιμο με πολλες δυνατοτητες

Katana
28-02-2008, 18:36
Ευχαριστω likudeez (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=707)!

Φιλε Aiwa, κατεληξα στο eshop, γιατι ρωτησα με τη σειρα EBW, Πλαισιο, Multirama και κανεις δεν το εχει ετοιμοπαραδοτο.Μετα απο 2 βδομαδες που ειπαν ολοι.

Στο eshop μου ειπαν 2-3 εργασιμες, βλεπουμε...Το πηρα μαζι με το Syphon filter, να εχω κατι να παιζω μεχρι να μπει το CF.Σημερα μου ηρθαν τα διαφορα αξεσουαρ απο ebay.

Katana
29-02-2008, 21:14
Απο σημερα εχω στα χερια μου το μαγικο PSP, ειναι ακομη καλυτερο απο οτι περιμενα!

Θελω αυριο να αγορασω το GTA Liberty City Stories.Εχει διαφορετικες αποστολες απο το GTA3, ετσι?Μηπως το GTA Vice City Stories ειναι καλυτερο?

PDS
29-02-2008, 21:38
Απο σημερα εχω στα χερια μου το μαγικο PSP, ειναι ακομη καλυτερο απο οτι περιμενα!

Θελω αυριο να αγορασω το GTA Liberty City Stories.Εχει διαφορετικες αποστολες απο το GTA3, ετσι?Μηπως το GTA Vice City Stories ειναι καλυτερο?

Εγω τα εχω και τα 2 αυθεντικα.Για μενα παιξε πρωτα το Liberty city stories και μετα παρε και το Vice city stories.

Nαι εχουν και τα 2 διαφορετικες αποστολες απο αυτα που ειχαν βγει στο ps2 και μαλιστα ειναι πολυ καλες εκδοσεις αυτες του psp.Τα γραφικα μαλιστα ισως να ειναι καπως καλυτερα στο psp.

Εχω τερματησει το LCS και καποια στιγμη θα αρχισω το VCS.To πρωτο το καταευχαριστηθηκα και το 2ο μου φαινεται εξισου καλο.

Katana
29-02-2008, 21:52
Σε ευχαριστω φιλε PDS, τοτε αυριο θα παρω το LCS και μετα το VCS.Ειδα καποια βιντεακια στο You Tube και εντυπωσιάστικα απο τα graphics.

PDS
29-02-2008, 22:11
Σε ευχαριστω φιλε PDS, τοτε αυριο θα παρω το LCS και μετα το VCS.Ειδα καποια βιντεακια στο You Tube και εντυπωσιάστικα απο τα graphics.

Nαι σε γενικες γραμμες ειναι παρα πολυ καλα τα γραφικα για psp.

λοιπον δες εδω
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=12&category=69977326&product=781592
:angry:

Και
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=12&category=69977326&product=898791
:)

Katana
29-02-2008, 22:37
Xαχα, φιλτατε, και εγω απο εκει ειχα σκοπο να τα αγορασω, πολυ καλες τιμες.

Danke! :D

Aiwa
01-03-2008, 19:10
Ευχαριστω likudeez (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=707)!

Φιλε Aiwa, κατεληξα στο eshop, γιατι ρωτησα με τη σειρα EBW, Πλαισιο, Multirama και κανεις δεν το εχει ετοιμοπαραδοτο.Μετα απο 2 βδομαδες που ειπαν ολοι.

Στο eshop μου ειπαν 2-3 εργασιμες, βλεπουμε...Το πηρα μαζι με το Syphon filter, να εχω κατι να παιζω μεχρι να μπει το CF.Σημερα μου ηρθαν τα διαφορα αξεσουαρ απο ebay.

Μπραβο φιλαρακο καλοριζικο και καλο game εχεις να ριξεις πολυυυυυυυυυυυυυυυυ:wave::wave::wave::wave::wave:: wave::wave::wave::wave::wave:

Katana
01-03-2008, 22:30
ευχαριστω, ευχαριστω.σημερα ψωνισα το Lcs!


Edit: Επειδη εχοντας κανει τηλεφωνηματα σε πολλες αλυσιδες καταστηματων, διαπιστωσα οτι υπαρχει ελλειψη σε Piano Black χρωμα, μπορω να σας πω με πμ ενα μαγαζι με αρκετα αποθεματα απο οπου το πηρα εγω(ακυρο το eshop), μην κανουμε και διαφημιση κιολας.:)

NonBorn
01-03-2008, 23:38
Επειδή είδα ενδιαφέρον στο thread και μέλλον, λέω να γινει sticky και να αλλάξει λίγο ο τίτλος του θέματος ώστε να συζητώνται εδώ πιθανές μελλοντικές αγορές (psp) και απορίες...

Katana
02-03-2008, 01:23
Πολυ σωστο φιλε Nonborn, σε ευχαριστω.

Υ.Γ. Ξερω οτι σας εχω πρηξει με τις κατα καιρους ερωτησεις μου, αλλα τι να κανουμε psp ειναι αυτο.Σας ευχαριστω ολους για την υπομονη και την βοηθεια σας.

TopGunZ
02-03-2008, 10:15
Κανένα πρήξιμο φίλε, πραγματικά το μηχανηματάκι τα σπάει. Δες αν θες από play.com μεριά για παιχνίδια αν δεν βιάζεσαι το cf, έχει πολύ καλές τιμές σε πολλά καλά παιχνίδια.

Katana
02-03-2008, 10:58
Nαι, δεν το βιαζομαι το Cf.προς το παρον θα το ευχαριστηθω ως εχει και θα κανω αυτο που λες.τα +/- 20ευρω για παιχνιδια δεν ειναι τοσα πολλα. :)

likudeez
07-03-2008, 16:51
http://www.engadget.com/2005/03/25/psp-games-region-free-after-all-but-umd-movies-locked/

τι εχετε να πειτε για αυτο... ξερω οτι εχει ξανασυζυτηθει αλλα νομιζω ειχαμε πει οτι τα παιχνιδια ηταν region locked... αλλά άλλα λενε στο engadget..

NonBorn
08-03-2008, 01:31
Tα παιχνίδια του psp είναι region free... Είναι γνωστό αυτό!

nonborn_is_the_ultimate
08-03-2008, 01:35
συμφωνώ και εγώ με αυτό.

klepidas
08-03-2008, 09:32
erotisi pros empeirous:An kapoios agorasei psp slim axizei na tou valei cfw i offcial fw?

NonBorn
08-03-2008, 12:56
erotisi pros empeirous:An kapoios agorasei psp slim axizei na tou valei cfw i offcial fw?

Nαι Κώστα... Αξίζει... Για πολλούς και διάφορους λόγους!

Giannis
20-03-2008, 17:38
Sorry gia ta greeklish alla kati exei pathi kai den mporw na grapsw ellinika.....

Loipon.....

Skeftwmai na agorasw PSP kai den kserw pio na parw to <fat> h to <slim>?.....ap'oti exw dei se binteakia to <slim> mou fenete pio <pseftiko> stin kataskeui kai to leo afto epidei den me enthousiase o tropos me ton opio anigei to portaki gia na balei ta diskakia mou fenetai poli proxeiro eno sto <fat> mou fenete pio stibaro kai pio psagmeno.....epishs an syndesw to PSP me to PS3 mexri posa metra mporw na diaxiristw to PS3 apo to PSP?.......deladei na mporw na to kleisw kai na to anoiksw kai na mpw gia paradigma internet.....eida ena videaki sto youtube pou enas pire to aftokinito kai ekopse pera kati xiliometra kai anoikse kanonikotata to PS3 apo to PSP.......Kai kati akoma...eida oti tha bgei GPS gia to PSP mipos kseretai pote tha ginei kati tetoio?


Afta ta liga......:D sas epriksa e? :(

TERRORZONE
21-03-2008, 16:30
Sorry gia ta greeklish alla kati exei pathi kai den mporw na grapsw ellinika.....

Loipon.....

Skeftwmai na agorasw PSP kai den kserw pio na parw to <fat> h to <slim>?.....ap'oti exw dei se binteakia to <slim> mou fenete pio <pseftiko> stin kataskeui kai to leo afto epidei den me enthousiase o tropos me ton opio anigei to portaki gia na balei ta diskakia mou fenetai poli proxeiro eno sto <fat> mou fenete pio stibaro kai pio psagmeno.....epishs an syndesw to PSP me to PS3 mexri posa metra mporw na diaxiristw to PS3 apo to PSP?.......deladei na mporw na to kleisw kai na to anoiksw kai na mpw gia paradigma internet.....eida ena videaki sto youtube pou enas pire to aftokinito kai ekopse pera kati xiliometra kai anoikse kanonikotata to PS3 apo to PSP.......Kai kati akoma...eida oti tha bgei GPS gia to PSP mipos kseretai pote tha ginei kati tetoio?


Afta ta liga......:D sas epriksa e? :(
Λοιπον φιλε αμα ενεργοποιησεις μια ρυθμιση μεσα απο το PS3 μπορεις να εισαι σε ενα νησι με το πσπ και αμα εχει wi-fi ekei μπορεις να ανοικσεις το PS3 και να ακουσεις μουσικη να δεις βιντεο και φοτοσ.επεισης μπορεισ να διαχειριστης τους φιλους και μηνηματα στο PSN αλλα και να παικσεις παιχνιδια που εχεισ κατεβασει απο το PSN sto σκληρο του PS3.και μετα να κλεισεις και το PS3.επισης μπορεις μεσα στο σπιτι να ενεργοποιησεις το wi-fi του PS3 kai να συνδεσε μεσο του wi-fi του PSP.ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ εχεις 2 τροπους οποσ καταλαβες.Για μενα το φατ επειδη το εχω κιολας ειναι λιγο βαρυ.ειναι οντοσ πιο ποιοτικο παντως.αποψη μου παντα.Gia το GPS oyte και ξερω αλλα κατι ακουγετε για τελος του χρονου.

NIKOS
08-04-2008, 00:36
geia sas paidia...aytes tis hmeres exw faei kolima me to psp!
exw ps3 k iphone...aksizei na parw psp?
eimai apo rodo k exw akousei oti gia na paizei katevasmena games apo to internet prepei na to steilw athina na chiparistei.
diavasa sto forum oti mporei na paizei piratika k xwris chip! isxyei kati tetoio?an nai pws?
k poia ta ofelh na exeis ps3 k psp? sydeonte metaksi tous...ti akrivws mporeis na kaneis dil?
sorry gia tis polles erwtiseis alla tha me voithousate poli an mapantousate...apla eimai kapws dystaktikos sthn agora enws psp exwntas ps3!
eyxaristw guys!

PDS
08-04-2008, 00:57
Eιναι καλη φαση το psp.Eγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Μην περιμενεις οτι θα παρει την θεση του ps3 οταν το αγορασεις,αλλα θα δεις οτι θα σου ειναι χρησιμο αρκετες φορες.

Τωρα για τις κοπιες,δεν χρειαζεται να το αγορασεις ετοιμο.Μπορεις να το κανεις και μονος σου.Αλλα θελει λιγο διαβασμα.

Yπαρχουν αρκετες δυνατοτητες συνεργασιας psp-ps3 και στο μελλον λογικα θα υπαρχουν ακομα περισσοτερες.
Δες και εναν οδηγο για το remote play (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=1687&highlight=remote+play)

NIKOS
08-04-2008, 00:59
pou tha vrw ti prepei na kanw gia ts kopies?

NIKOS
08-04-2008, 16:55
paidia...
eimai etoimos gia PSP
alla anarwtiemai...afou eimai katoxos enos PS3, mhpws tha htan kalytera na parw to darksector k to rainbowsix2? mhpws tha paiksw 2-3 fores psp k ayto htan? tha meinei se sirtari?
ti lete?

klepidas
08-04-2008, 16:59
psp και κατάξερο ψωμί....τα αλλα παιχνιδια νοικιασετα το psp αξίζει ελεινά πολύ...οτι δυνατότητα θεσ την έχει

NIKOS
08-04-2008, 17:02
na sou pw de me endiaferei resy oute to browser, oute h mousiki oute oi tainies...pira prosfata to iphone...
ara an parw to psp tha to parw apoklistika gia games..

desperate_gamer
09-04-2008, 00:13
Ε πού αλλού θα παίξεις God of War και Crisis Core;;

Αξίζει με τα χίλια. Και υπάρχει μεγάλη συνδεσιμότητα μεταξύ ps3 και psp!! Το Psp θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις σαν έναν φορητό "καθρέφτη" του PS3!!
Τώρα αν δεν σε ενδιαφέρει τίποτα από αυτά τι να πω... Πάντως δεν ξέρω κανέναν που να ασχολείται έστω και λίγο με το gaming και να του έμεινε στο συρτάρι!!!

NIKOS
09-04-2008, 00:46
pws tha to chiparw? de thelw na dinw 50ares gia to psp! exw k to ps3 me tis 70ares!! :(

desperate_gamer
09-04-2008, 00:50
Βρε μανία!! :P

Λοιπόν, μόλις πάρεις το PSP σου με το καλό, το πρώτο πράγμα που θα κάνεις θα είναι να βάλεις custom firmware (οδηγίες υπάρχουν σε όλο το φόρουμ). Ε μετά είσαι έτοιμος να παίξεις ό,τι παιχνίδι βρεις στο Ίντερνετ :P Άσε που με το custom firmware, μπορείς να αλλάξεις και region στο PSP και να εισάγεις από το εξωτερικό φτηνότερα παιχνίδια που θα παίζουν κανονικά (και με το PS3 που είναι region-free παίρνεις νόμιμα παιχνίδια από το Ίντερνετ, χωρίς να δίνεις 70αρες :P).

NIKOS
09-04-2008, 01:11
desperate gamer de mporw na vrw pouthena gia to custom firmware! mporeis na dwseis link? diavasa kapou oti xreiazete to fat psp...eytyxws to exei enas filos mou!

desperate_gamer
09-04-2008, 15:51
http://www.ps3forums.gr/vb/forumdisplay.php?f=19

Εδώ θα βρεις ό,τι θες για το απαραίτητο πείραγμα στο PSP, καθώς και link για το τελευταίο custom firmware. Διάβασε το, ενημερώσου και δεν θα έχεις πρόβλημα!!

Αυτό για το χοντρό PSP είναι ένα κόλπο που γίνεται σε περίπτωση που κάνεις brick το PSP σου κατά τη διάρκεια κάποιων "πειραμάτων". Αν ακολουθήσεις το χρυσό κανόνα "μην πειράξεις κάτι, εφόσον αυτό λειτουργεί", τότε δεν θα βρεθείς προ τέτοιων δυσάρεστων εκπλήξεων!!

Katana
21-04-2008, 00:37
Παιδιά, να αναβαθμίσω το PSP μου ή μετά δε θα μπορώ να βάλω cf?

klepidas
21-04-2008, 00:43
Πάντα θα μπορείς να βάλεις cfw αρά ΚΑΝΕ!

Katana
21-04-2008, 00:47
Ok, και εγώ αυτό είχα ακούσει, οπότε ευχαριστώ!

desperate_gamer
21-04-2008, 14:51
Περίμενε καλέ!!!

Αν το αναβαθμίσεις με το τελευταίο τελευταίο official firmware, πάντα υπάρχει μια πιθανότητα να μην έχει βγει "υποβαθμιστής" ώστε να μπορείς να φορτώσεις σε παλιότερο firmware το πιο πρόσφατο custom firmware (αν κατάλαβες, θα σου δώσω κουλουράκι :P).

Katana
21-04-2008, 16:21
Κατάλαβα, χαχα.Το κουλουράκι μου παρακαλώ. :p

desperate_gamer
21-04-2008, 17:07
Σαΐνι! Χαχα!!

muku
21-04-2008, 17:09
Καλά ρε Katana, ακόμα να το φτιάξεις το psp σου? Πριν καιρό δεν είχες ψαχτεί για να του βάλεις cfw?

NonBorn
21-04-2008, 20:18
Ρε παιδιά ποιος είναι Αθήνα και έχει "σπασμένο" fat psp να βρεθούμε για έναν καφέ να φτιάξουμε και το psp του Aλέξανδρου... Κρίμα είναι τόσο καιρό το χει με official... :(:(

Άντε κινητοποιηθείτε να βρούμε μια άκρη! Μπορεί κάλιστα να συνδιαστεί με mini-meeting του ps3forums.gr! :D

Katana
21-04-2008, 21:08
Καλά ρε Katana, ακόμα να το φτιάξεις το psp σου? Πριν καιρό δεν είχες ψαχτεί για να του βάλεις cfw?

Βλαδίμηρε δυστυχώς όσοι είχαν πει ότι μπορούσαν, μετά κάτι τους έτυχε.Ο geogoku είχε προσφερθεί και τον ευχαριστώ, αλλά δε θυμάμαι αν έχει σπασμένο psp fat.

Να'σαι καλά Κώστα, μακάρι να βρεθεί κάποιος!:)

muku
22-04-2008, 00:36
Εγώ νόμιζα ότι βρήκε άκρη την προηγούμενη φορά γι αυτό δεν μίλησα. Όποτε θέλεις Alex κανονίζουμε και στο σπάω, καιρός να αναβαθμίσω και το δικό μου fat γιατί έχω μείνει σε παλιό cfw. Αν θέλετε να τπ κάνουμε και meeting ps3forums τότε μια χαρά! Περιμένω απάντηση.

Katana
22-04-2008, 00:38
Ωχ, δεν το ήξερα ότι μπορείς.Εχεις πμ!

bjorg
18-06-2008, 02:06
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να αγοράσω ένα PSP και δεν ξέρω τί ακριβώς παίζει στην πιάτσα από τιμές. Στο πλαίσιο (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=12&product=1010867) έχει 169 ευρώ. Να το αγοράσω ή υπάρχει αλλού κάποια καλύτερη προσφορά;

Από παιχνίδια θα πάρω το Monster Hunter Freedom 2 από το www.play.com το έχει £17.99 :wink:

X-NEC
18-06-2008, 02:13
Τα μεγάλα καταστήματα τόσο το έχουνε μονο του εκτος και αν πάρεις κάποιο πακετάκι.
Όσο για το Play.com πρέπει να αλλάξεις το νόμισμα σε ευρώ για να δεις ποσο κάνει.

bjorg
18-06-2008, 02:53
Ναι καλή είναι η τιμή του play.com. Τo PSP δηλαδή παντού θα το βρώ 169 έτσι;

X-NEC
18-06-2008, 03:00
Προφανώς. Εκτος και αν το πάρεις από κανένα μαγαζάκι. Ψάξε λίγο...

Katana
18-06-2008, 09:39
Nαι, στα 170 ευρώ παίζει και είναι τρομερό gadget!

bjorg
18-06-2008, 14:31
Ωραία, μόλις το πάρω θα σας πώ. Κι εγώ σαν gadget πιο πολύ το θέλω. Από games τί έχετε εσείς;

ps4
18-06-2008, 14:50
Παρα πολλα...:innocent:
:bgrin2:

bjorg
18-06-2008, 16:28
Παρα πολλα...:innocent:
:bgrin2:

Εγώ θα παραγγείλω το Monster Hunter Freedom 2! :bow:

Έχετε να κάνετε καμιά πρόταση;

Katana
18-06-2008, 16:37
Tα 2 GTA, απλά φοβερά, όπως και τα GOW.

bjorg
18-06-2008, 17:20
Ευχαριστώ παιδιά. Το God of War σκέφτομαι να το αγοράσω επίσης. Πρέπει να είναι τρομερό. Κάποια στιγμή αργότερα όμως.

litanies
19-06-2008, 19:32
το τσιμπησα και εγώ σήμερα το πρωί :)
δεν περίμενα να ακούσω, άτομο απο Sony Center, να μου λέει, εαν θες βοήθεια για CF φέρτω μου.....

Katana
19-06-2008, 20:44
Χαχα, σοβαρά?Μεγειά!

fatalGR
19-06-2008, 21:29
το τσιμπησα και εγώ σήμερα το πρωί :)
δεν περίμενα να ακούσω, άτομο απο Sony Center, να μου λέει, εαν θες βοήθεια για CF φέρτω μου.....
Hahaha :P

litanies
19-06-2008, 21:40
ναι, να πω την αλήθεια, διάβασα πολύ, αλλά δεν έκανα και καμία ερώτηση hehheehe

τώρα για games: ridge racer 2 (bought), god of war (ordered), ff crisis core (ordered)

κάποιο άλλο?

αξίζει αν πάρω τα gta αν και τα έχω παίξει, εδώ και εκεί σε γνώστών ps2

TopGunZ
21-06-2008, 17:11
Αν σας αρέσουν τα Final Fantasy, πάρτε τα δύο remakes (του 1 και του 2) και το Tactics. Μιλάμε για τουλάχιστον 50 ώρες το καθένα, ωραία γραφικά και ειδικά όσοι ασχολούνται με τη σειρά χρόνια τρελή νοσταλγία!

Άλλο παιχνιδάκι που καταευχαριστήθηκα ήταν το Pursuit Force 2, μπόλικη δράση.

WolfRathmA
22-07-2008, 17:24
Παιδια ομολογω οτι δεν εχω ξαναμπει ποτε μου εδω περα. Ειχα PSP παλιοτερα αλλα το εδιωξα και τωρα θελω να το ξαναπαρω.

Θελω να αγορασω απο ebay το μπλε μεταλλικο psp που δίνουν και το tv tuner μαζι αλλα δε ξερω αν παιζει εδω περα...

Τι λετε; Να το παρω; Αξιζει; Η να παω να αγορασω το ασπρο απο εδω; Βασικα με ενδιαφερει το mega pack (πως στο καλο λεγετε) που εχει μεσα και βαση στήριξης κτλ κτλ...

MaRkUs_
22-07-2008, 17:59
Παιδια ομολογω οτι δεν εχω ξαναμπει ποτε μου εδω περα. Ειχα PSP παλιοτερα αλλα το εδιωξα και τωρα θελω να το ξαναπαρω.

Θελω να αγορασω απο ebay το μπλε μεταλλικο psp που δίνουν και το tv tuner μαζι αλλα δε ξερω αν παιζει εδω περα...

Τι λετε; Να το παρω; Αξιζει; Η να παω να αγορασω το ασπρο απο εδω; Βασικα με ενδιαφερει το mega pack (πως στο καλο λεγετε) που εχει μεσα και βαση στήριξης κτλ κτλ...
The Japanese PSP will be able to use their PSP to watch TV with Sony’s new PSP TV tuner. The PSP-S310 uses the cartridge port as connector to the PSP. The new thin PSP (PSP-2000) will be the only PSP model that is compatible with this TV tuner. βέβαια και το gps δεν θα δούλευε πουθενάαν δεν υπήρχε το mapthis που είναι homebrew ρίξε ένα ψάξιμο μπας και έχει βγεί τπτ σε homebrew και αν υπάρχει χτύπα αυτό με το tuner :)
δεν ξέρω και αν δουλεύει αν αλλάξεις το region του psp όπως δουλεύουν κάποια άλλα πράγματα.........λογικά αφού είναι tuner τότε θα πρέπει να δουλεύει αν γυρίσεις το region σε japan σε homebrew psp


edit: το έψαξα στα γρήγορα.......φένεται να δουλεύει με ψηφιακό σήμα οπότε μόνο ψηφιακή πλατφώρμα της ερτ θα βλέπεις:Ρ

geodlord7
22-07-2008, 18:05
Wolf εγω σου προτεινω να παρεις το ασπρο απο το www.ebw.gr που το εχουν ετοιμο με custom firmware να παιζει παιχνιδια κατεβασμενα χωρις να μπεις στην ταλαιπωρια να το κανεις μονος σου;)

Ή αν θες παρε το κοκκινο με τον kratos απο πισω απο ebay;)

litanies
22-07-2008, 18:26
Αν σας αρέσουν τα Final Fantasy, πάρτε τα δύο remakes (του 1 και του 2) και το Tactics. Μιλάμε για τουλάχιστον 50 ώρες το καθένα, ωραία γραφικά και ειδικά όσοι ασχολούνται με τη σειρά χρόνια τρελή νοσταλγία!

Άλλο παιχνιδάκι που καταευχαριστήθηκα ήταν το Pursuit Force 2, μπόλικη δράση.

τελικά, ήδη έχω στην συλλογή μου τα: Ridge Racer 2, God of War: Chains of Olympus, Crisis Core, τα δυο GtA, Daxter, Prince of Persia, Tomb Raider: Anniversary και περιμένω το Euro 2008. τα περισσότερα τα πήρα πάνω κάτω 20euros.

το λέω αυτό γιατί το Daxter το βρήκα 13euros to PoP 12euros, το God of War 22, 24 to crisis core. γενικά είδα ότι οι τιμές είναι λογικές.

Katana
23-07-2008, 00:32
Ψήνω την κοπέλα μου για PSP ροζ... :)

WolfRathmA
24-07-2008, 18:49
Ok παιδια.... Ευχαριστω για τις προτασεις :D

Μαλλον θα παω να παρω το ασπρο :D :D :D

Θα ταιριαζει με το PS3 ομως; :p

dj_vts
19-08-2008, 00:58
Λοιπον παιδες εχω μπει κ εγω στο τρυπακι για psp κ θελω να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με το ebw.

1) Αν το παρω "σπασμενο" λογικα η συσκευασια δεν θα ειναι σφραγισμενη ετσι; Πως μπορω να ελεγξω οτι θα ειναι ολοκαινουριο και οχι καμια μεταχειρα, δεδομενου οτι ειμαι απο Θεσσαλονικη και θα μου σταλει με αντικαταβολη;
2) Εφοσον θα εχει CF τι γινεται με την εγγυηση αν χαλασει "λεμε" κατι;
3) Σε τι χρωματα το εχουν διαθεσιμο και ποιο προτεινετε;

muku
19-08-2008, 18:08
Λοιπον παιδες εχω μπει κ εγω στο τρυπακι για psp κ θελω να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με το ebw.

1) Αν το παρω "σπασμενο" λογικα η συσκευασια δεν θα ειναι σφραγισμενη ετσι; Πως μπορω να ελεγξω οτι θα ειναι ολοκαινουριο και οχι καμια μεταχειρα, δεδομενου οτι ειμαι απο Θεσσαλονικη και θα μου σταλει με αντικαταβολη;
2) Εφοσον θα εχει CF τι γινεται με την εγγυηση αν χαλασει "λεμε" κατι;
3) Σε τι χρωματα το εχουν διαθεσιμο και ποιο προτεινετε;

1) Αν το πάρεις σπασμένο σίγουρα θα είναι ανοιγμένο, οπότε δεν νομίζω να μπορείς να καταλάβεις αν είναι μεταχειρισμένο ή όχι. Βέβαια η οθόνη του είναι υπερβολικά ευαίσθητη οπότε αν είναι μεταχειρισμένο θα έχει σημάδια.

2) Η λογική λέει ότι δεν παίζει πρόβλημα. Αν σου χαλάσει για παράδειγμα το drive, που βέβαια δεν θα σε ενδιαφέρει, του βάζεις το κανονικό firmware και το στέλνεις για αντικατάσταση για να είσαι σίγουρος. Αν πάθει κάτι άλλο και δεν ανάβει τότε το στέλνεις όπως έχει και δεν μπορούν να δουν ότι έχεις custom firmware.

3) Με τα χρώματα δεν το έχω ψάξει καθόλου. Δεν ξέρω αν έχουν βγει εδώ όλα τα περίεργα χρώματα που υπάρχουν Ιαπωνία. Εγώ το έχω σε μαύρο, πρόσφατα έπαιξα σε ένα άσπρο slim το οποίο είναι πολύ πιο όμορφο από το δικό μου. Γούστα είναι αυτά βέβαια.

Κάνενα φίλο με psp fat δεν έχεις για να το σπάσετε μαζί? Γιατί κατά τη γνώμη μου καλύτερα να πάρεις ένα καινούριο και να το σπάσεις μόνος σου για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

dj_vts
19-08-2008, 18:11
Οχι δεν ξερω καποιον για να το σπασω... Ειμαι και Θεσσαλονικη και δε νομιζω να ειναι καποιος απο το φορουμ να βοηθησει.

muku
19-08-2008, 19:26
Και πάλι όλο και κάποιο μαγαζί θα υπάρχει που να αναλαμβάνει το σπάσιμο με κάποιο αντίτιμο βέβαια. Για τσέκαρε το, μπορεί να έρχεται στα ίδια λεφτά να το πάρεις από το πλαίσιο πχ και να πας να το σπάσεις σε κάποιο μαγαζί με το να το αγοράσεις κατευθείαν σπασμένο!

WolfRathmA
19-08-2008, 19:31
Οχι δεν ξερω καποιον για να το σπασω... Ειμαι και Θεσσαλονικη και δε νομιζω να ειναι καποιος απο το φορουμ να βοηθησει.

Μπες εδω (http://www.ps3forums.gr/vb/www.sonypsp.gr) και παρε ενα τηλεφωνο και ρωτα ποσο το εχει ετοιμο και σπασμενο. Μη δινεις σημασια στις τιμες που το εχει στο site. Απλα το εχει ξεχασμενο.

dj_vts
19-08-2008, 20:20
Ρωτησα σε εναν και μου ειπε 70 ευρω το σπασιμο. Ο μονος τροπος ειναι με fat psp για να σπασεις το lite; Φιλε WolfRathmA πηρα τηλεφωνο αλλα δεν το σηκωνε αυτος, θα ξαναπροσπαθησω, thanks παντως!!

Katana
19-08-2008, 20:41
Τα όσα είπε ο Βλαδίμηρος, συμφωνούν με όσα είπαμε μαζί, Βασίλη.

Πάντως, είναι καλή ιδέα να το πάρεις καινούριο και να το σπάσεις σε μαγαζί.Δες και στα παιδιά από το φόρουμ αυτό (http://www.octapus.net/phpnuke/modules.php?name=Forums&file=index&sid=82ec529a2794f76d3c9b7892ef59e376), που το κάνουν δωρεάν.

dj_vts
19-08-2008, 20:46
Πως το κανουν δωρεαν δηλαδη;

Avenger_Seraphim
19-08-2008, 20:59
Πως το κανουν δωρεαν δηλαδη;

Αμα υπαρχει καποιος που μενεις στην ιδια πολη μαζι σου,και ξερει πως να σου περασει CF θα το κανει δωρεαν. Ολη η διαδικασια δεν διαρκει πανω απο 2-3 λεπτα,οποτε δεν αξιζει να δωσεις 70€ για κατι που γινετε σε τοσο μικρο χρονο.Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα πρεπει να εχει το παλιο psp νομιζω με μια Pandora Battery και ενα stick... Και εγω απο εκεινο το φορουμ βρηκα ατομο που με βοηθησε...

όσο για τα χρωματα υπαρχουν διαφορα...Ροζ,μπλε,κοκκινο/μαυρο (νομιζω ηταν μαζι με το spiderman οποτε νομιζω δεν θα το βρεις), και εγω εχω ενα Ασημενιο (πολυ ωραιο ) κ.α.. εχεις επιλογες δλδ.

dj_vts
19-08-2008, 21:39
http://www.videogamesplus.ca/product_info.php?cPath=380_421&products_id=13502&osCsid=400456ee8013543a0cccb3313d598096

Αν το παρω απο δω που το εχει 112 ευρω λετε να υπαρχει προβλημα, επειδη θα ειναι αμερικανικο;

Avenger_Seraphim
19-08-2008, 22:04
http://www.videogamesplus.ca/product_info.php?cPath=380_421&products_id=13502&osCsid=400456ee8013543a0cccb3313d598096

Αν το παρω απο δω που το εχει 112 ευρω λετε να υπαρχει προβλημα, επειδη θα ειναι αμερικανικο;

Όχι,δεν νομιζω να υπαρχει κανενα προβλημα! Του PSP τα παιχνιδια ειναι region free (πόσο μαλλον τα iso :angry:)

ΥΓ:αν ειδες απο κατω εχει αλλα 2 πακετα με ενα παιχνιδι δωρο κ μια ταινια...εκτος αν δεν σαρεσει το μπλε ή το κοκκινο PSP με τη μαπα του Κρατος πανω ΧΡ

dj_vts
20-08-2008, 17:51
Τελικα το τσιμπησα απο το Πλαισιο σε ασημι χρωμα (δεν ειχαν αλλο) και ειναι φοβερο μηχανημα, εχω τρελαθει! Τα γραφικα του μου θυμιζουν εντονα ps2 επιπεδο... Τωρα ψαχνω ενα ατομο απο Θεσσαλονικη να με βοηθησει να περασω το CFW!!!

Katana
20-08-2008, 18:17
Αντε man, καλορίζικο.

Ναι, θα συμφωνήσω, στο 80% των games, τα γραφικά θυμίζουν PS2.

Alex1994
07-01-2009, 18:45
Καλησπέρα παιδιά, μόλις έκανα εγγραφή στο φόρουμ...
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα PSP (6 λέξεις: Crisis Core και Birth by Sleep) και γω και θέλω να κάνω μερικές ερωτησούλες.

Λοιπόν, πρόσφατα κυκλοφόρησε η νέα έκδοση του PSP, το 3000. Αυτή η έκδοση έχει μεγάλες διαφορές από την προηγούμενη; (Λένε οτι η οθόνη έχει περισσότερα χρώματα κ είναι πιο φωτεινή αλλά κάνει αυτό το interlasing). Με αυτή την έκδοση θα μπορώ να κάνω downgrade για να παίζω ISOs;
Η τιμή του στο πλαίσιο είναι 200€ (ενώ στο εξωτερικό 200$ (τι έγινε έφτασε το € το $;;;)). Διάβασα πώς μπορείς να το βρείς σε μαγαζιά με κονσόλες γύρω στα 170... Είναι αλήθεια αυτό; Μήπως ξέρετε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που μπορώ να το βρώ τόσο; (ενδιαφέρομαι μόνο για τη μαύρη έκδοση).

Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη εαν σας κούρασα με το post μου. Είμαι και γώ ψιλο-noobie.

stivi1981
07-01-2009, 20:54
το psp ειναι ολα τα λεφτα για να παιζεις το mame...απειρα παιχνιδι για εμας τους παλιους..
bubble bubble-pang-shinobi-cabal και πολλα αλλα...

Alex1994
08-01-2009, 11:59
Οκ παιδιά, σύμφωνα με όσα μου είπατε αποφλασησα να πάρω το Slim μιας και το 3000 δεν έχει CF ακόμα. Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοηθειά σας.

Avenger_Seraphim
10-01-2009, 05:05
Οκ παιδιά, σύμφωνα με όσα μου είπατε αποφλασησα να πάρω το Slim μιας και το 3000 δεν έχει CF ακόμα. Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοηθειά σας.

Αμα βρεις την προηγουμενη εκδοση καλως...όσο για το 3000 κανει 199€ μαζι με 2 παιχνιδια δωρο,οποτε ειναι καλη τιμη. Εχω την εντυπωση ομως οτι το 2000 θα το βρεις δυσκολα,εως και καθολου.

kidd13
10-01-2009, 13:27
Κανενα μαγαζι που να βρω το FAT μεταχειρισμενο ξερει κανεις?

LeoTheAkuma
12-01-2009, 02:40
Kανενα προγραμμα για να μετατρεπω τα βιντεο και να τα βαζω στο PSP?

Katana
12-01-2009, 08:52
Εγώ έχω το Xilisoft Video Converter.

Avenger_Seraphim
12-01-2009, 16:14
Kανενα προγραμμα για να μετατρεπω τα βιντεο και να τα βαζω στο PSP?

XVID4PSP its a good choice! όχι μονο μετατρεπει σε mp4 τα αρχεια,αλλα με επιλογες μπορεις να κανεις την εικονα να εχει πιο "ζωντανα" χρώματα. Επισης με αυτο μπορεις να μετατρεπεις και ταινιες για αλλες συσκευες οπως το ps3,360,ipod etc :3

ikaria_g4
13-02-2010, 01:25
παιδιά είμαι ακόμα σε σκέψη για το αν αξίζει να πάρω psp....
γίνεται να το χακαρω μόνος μου;
θα πρέπει να αγοράσω κάποιο περιφερειακό ή κάποιο λογισμικό για να το χακαρω;
είναι λίγο μανίκι έχω ακούσει άμα δεν ξέρεις...
γιατί είμαι noob στο θέμα...
αν το αγοράσω γίνεται να το πάω σε μαγαζί να το "φτιάξουν";;

ilias78
13-02-2010, 17:20
συνοπτικα και με λιγα λογια, 1000 και καποια 2000 (μεχρι το official στο 3.95) χακαρονται μονικα.
τα υπολοιπα 2000 δεν παιρνουν μονιμο.
το 3000 μεχρι official το 5.03 νομιζω, χακαρονται αλλα οχι μονιμα. τα υπολοιπα οχι.
το go δεν χακαρεται.
για μονιμο χακαρισμα θες πανδορα (μπαταρια πειραγμενη και μια μνημη). μπορεις να τα φτιαξεις μονο σου.

stein3x
14-02-2010, 02:50
Kανενα προγραμμα για να μετατρεπω τα βιντεο και να τα βαζω στο PSP?

Πολύ καλό προγραματάκι το οποίο και χρησιμοποιό είναι το AVS video converter (είναι shareware)

alexiskilkis
13-07-2010, 22:35
paidia thelw help gia to psp moy exw to 3000 slim kai exei skype panw!na to spasw thelw na paizw games apo thn karta mnhmhs!

muku
13-07-2010, 23:07
paidia thelw help gia to psp moy exw to 3000 slim kai exei skype panw!na to spasw thelw na paizw games apo thn karta mnhmhs!

Καταρχήν γράφε τις γενικές απορίες σου σε ένα thread και όχι σε διαφορετικά για την ίδια ερώτηση. Αυτό εδώ το thread είναι καλό για απορίες αρχάριων. Για δώσε μερικές πληροφορίες για το psp σου. Τι firmware έχεις για παράδειγμα. Και μετά περίμενε για κάποιον που ξέρει να σου απαντήσει.

shadow
04-08-2010, 00:27
παιδια καλησπερα.....επεσε στα χερια μου ενα psp 2000 ενος φιλου μου ο οποιος μου το εδωσε χωρις φορτιστη και ειναι εντελως αφορτιστο.... μπορω να το φορτισω μεσω pc η ps3 με mini usb cable?

billias
04-08-2010, 12:11
ναι φορτιζει κανονικα

shadow
08-08-2010, 22:57
παιδια που μπορω να βρω φορτιστη για psp 2001?

Eddy_Gordo
08-08-2010, 23:25
παιδια που μπορω να βρω φορτιστη για psp 2001?


Μπορεις να το φορτισεις και απο USB

αλλα δες και εδω http://www.ebw.gr/el-GR/Product/5531/OEM-PSP-Universal-Power-Adapter-OEM-%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%C E%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%86%CF%8C%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-PSP-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%C F%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-PSP-PSP-S :hey:

shadow
09-08-2010, 00:04
ναι το ξερω αυτο αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι εντελως αφοσρτιστο και οτι δεν εχει βαλει τη ρυθμιση να φορτιζει απο usb!

shadow
12-08-2010, 16:38
παιδια τελικα το φορτισα και τωρα θα ηθελα να το φλασαρω... ειναι μοντελο 2001 με fw 2001 ....τωρα τι μιτρικη εχει δεν ξερω πως να το δω.... καμια πληροφορια πανω στο θεμα?

gdskate
12-08-2010, 19:21
Το να είναι μοντέλο 2001 με fw 2001 αποκλείεται.
Δεν υπάρχει ofw 2001 :P
Για δες στο System Information τι fw σου λέει ότι έχεις και πες μας.

shadow
12-08-2010, 21:28
πο πο χαζομαρα!!! 6.00 ηθελα να πω.... απο βιασυνη το παθα!! :P

Eddy_Gordo
13-08-2010, 00:05
Μπαταρια Πανδωρα... και κατα 99% θα σαι αρχοντας

shadow
13-08-2010, 09:50
γιατι υπαρχει περιπτωση να μην φλασαρεται ουτε με πανδορα?

gdskate
13-08-2010, 09:53
Εάν έχεις ένα συγκεκριμένο μοντέλο μητρικής, δεν μπορείς να βάλεις πανδώρα, άρα δεν μπορείς να το σπάσεις.

shadow
13-08-2010, 09:55
ειναι το πακετο με το daxter παιχνιδι.... δυστυχως δεν γραφει κωδικο πισω απο τη μπαταρια... μηπως αυτο βοηθησε καθολου?

gdskate
13-08-2010, 15:03
Μα δεν θα φανεί ο κωδικός πίσω από την μπαταρία.
Πήγαινε ΕΔΩ (http://www.pspgr.net)και διάβασε τους σχετικούς οδηγούς που θα βρεις εκεί μέσα.
Ψάξε εκεί και θα τα βρεις όλα, και το πως να δεις τι μητρική έχεις, αλλά και πως να περάσεις(εάν μπορείς βέβαια) το cfw.

giannis73
28-08-2010, 12:20
psp go σπαει ? και αν ναι σε ολα τα fw?

Eddy_Gordo
28-08-2010, 16:08
psp go σπαει ? και αν ναι σε ολα τα fw?

Ο Χ Ι δεν σπαει

minaras_tio
07-09-2010, 12:05
Καλημερα,θελω να αγορασω ενα psp,οχι το go. θελω να μπορω να το παω σε μαγαζι να το χακαρουν,να μπορω να κατεβαζω παιχνιδια απο το internet και να παιζω...πειτε μου γιατι ειμαι ασχετοσ,τι θα αγορασω?ποιο psp? και αυτα που διαβαζω για firmware τι firmware πρεπει να εχει για να σπασει?

gdskate
07-09-2010, 15:22
Εάν αγοράσεις καινούργιο, κατά 99% δεν θα παίρνει cfw.
Όποτε να πας στην λύση του μεταχειρισμένου.
Μερικοί δίνουν εδώ στο φόρουμ.
Για δες στα παρακάτω:
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=7536
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=7698
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=7700

minaras_tio
07-09-2010, 21:47
Παιδια εχω το psp 3004 6.20 firmware, κανενα νεο για hack ξερετε?

gdskate
07-09-2010, 22:05
Nope!
Υπομονή...

nique
13-09-2010, 01:37
geia sas, molis pira to psp go , ekana update sto firmware se 6.31 kai thelw na mathw an mporw na pernaw kapws paixnidia xwris xrimata,
i kapoia kali lisi
eyxaristw ek ton proteron

muku
13-09-2010, 04:04
geia sas, molis pira to psp go , ekana update sto firmware se 6.31 kai thelw na mathw an mporw na pernaw kapws paixnidia xwris xrimata,
i kapoia kali lisi
eyxaristw ek ton proteron

Δεν ξέρω αν μπορούσες από πριν αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν παίρνουμε μια συσκευή και θέλουμε να την χακάρουμε δεν κάνουμε κανένα είδος update μέχρι να μάθουμε τι παίζει. Για το Go το μόνο που έχω ακούσει ότι γίνεται, είναι να αγοράσεις το Hot Shots Golf που έχει ένα exploit και μπορείς να τρέχεις homebrew. Για πειρατικά παιχνίδια δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι.

gdskate
13-09-2010, 08:46
Για πειρατικά παιχνίδια δεν υπάρχει δυστυχώς τίποτα....

desperate_gamer
15-09-2010, 16:46
geia sas, molis pira to psp go , ekana update sto firmware se 6.31 kai thelw na mathw an mporw na pernaw kapws paixnidia xwris xrimata,
i kapoia kali lisi
eyxaristw ek ton proteron

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλα ούτε και με χρήματα μπορείς να περνάς "κάπως" παιχνίδια...

Picasosss
27-09-2010, 12:11
Παιδιά η καλύτερη λύση psp 1004 πιάνονται λίγο τα χέρια σου απτό βάρος αλλα κάνει τα πάντα

gdskate
27-09-2010, 14:29
Και μερικά Slim παλιότερης γενειάς κάνουν τα πάντα!

fotaras
25-10-2010, 20:12
εκανα μια βολτα απο διαφορα καταστηματα και εκει που χαζευα καποια παιχνιδια για το psp ειδα οτι στα κουτια απο πισω εχει εναν αριθμο συγκεκριμενα το "2" .ειναι αυτο που ειχαν και τα παιχνιδια για το ps2 σχετικα με την συμβατοτητα των παιχνιδιων.οποτε θελω να ρωτησω τι παιζει με αυτο στα games για τα psp?αν εχεις αγορασμενο psp απο Ελλαδα πρεπει να αγοραζεις τα παιχνδια μονο απο Ελλαδα?αν τα αγοραζεις δηλαδη απο τα γνωστα καταστηματα στην Αγγλια δεν θα παιζουν?

Eddy_Gordo
28-10-2010, 18:40
εκανα μια βολτα απο διαφορα καταστηματα και εκει που χαζευα καποια παιχνιδια για το psp ειδα οτι στα κουτια απο πισω εχει εναν αριθμο συγκεκριμενα το "2" .ειναι αυτο που ειχαν και τα παιχνιδια για το ps2 σχετικα με την συμβατοτητα των παιχνιδιων.οποτε θελω να ρωτησω τι παιζει με αυτο στα games για τα psp?αν εχεις αγορασμενο psp απο Ελλαδα πρεπει να αγοραζεις τα παιχνδια μονο απο Ελλαδα?αν τα αγοραζεις δηλαδη απο τα γνωστα καταστηματα στην Αγγλια δεν θα παιζουν?


Μια χαρα θα παιζουν και Ελληνικα και Αγγλικα και Αμερικανικα και Ιαπωνικα , το PSP ειναι Region Free

fotaras
06-11-2010, 18:43
Μια χαρα θα παιζουν και Ελληνικα και Αγγλικα και Αμερικανικα και Ιαπωνικα , το PSP ειναι Region Free
σε ευχαριστω φιλαρακι για την διευκρινηση να'σαι καλα.
εχω και αλλες αποριες σχετικα με το psp.ειναι το προηγουμενο μοντελο το psp slim & lite 3004.εχω βαλει καρτα μνημης συγκεκριμενα μια memory stick pro duo χωρητικοτητας 8 gb.στο section του μενου με τα παιχνιδια εκει που εχει το εικονιδιο της καρτας μνημης αν πατησω enter εχει διαφορες κατηγοριες παιχνιδιων.τα περισσοτερα ξερω τι ειναι.δεν ξερω ομως τι ειναι 2 κατηγοριες που εχει συγκεκριμενα το "pcengine" και το "neogeo".τι ειναι αυτες οι κατηγοριες?προφανως για παιχνιδια απο οτι καταλαβαινω αλλα τι παιχνιδια ειναι αυτα και που τα βρισκεις?

gdskate
06-11-2010, 19:08
Έκανες διαμόρφωση στην κάρτα μνήμης μέσα από το PSP σου όταν την αγόρασες και την έβαλες για πρώτη φορά στο PSP;

fotaras
06-11-2010, 22:36
Έκανες διαμόρφωση στην κάρτα μνήμης μέσα από το PSP σου όταν την αγόρασες και την έβαλες για πρώτη φορά στο PSP;
οταν την αγορασα ηταν σφραγισμενη στο κουτι της την ανοιξα και την εβαλα στο psp κατευθειαν.οσο για την διαμορφωση αν θυμαμαι καλα δεν πρεπει να την εκανα,υπεθεσα οτι αφου την διαβαζε απο μονο του δεν θα χρειαζοταν διαμορφωση.μηπως επρεπε να κανω διαμορφωση πρωτα?

gdskate
07-11-2010, 10:39
Ναι, κάνε μια διαμόρφωση και δες μετά τι φακέλους θα έχεις μέσα.

fotaras
08-11-2010, 02:17
αν ομως κανω διαμορφωση τοτε θα χαθουν τα δεδομενα που εχω μεσα στην καρτα μνημης ετσι δεν ειναι?βασικα ενα παιχνιδι κατεβασμενο απο το store ειναι αλλα ηταν η πεμπτη φορα που το κατεβασα και δεν μπορω να το ξανακατεβασω.αυτο ειναι μαζι με το save data του οσο το προχωρησα.κατι αλλες βλακειες που κατεβασα οταν το πρωτοανοιξα(καποια software για τις εφαρμογες που εχει)δεν με ενδιαφερουν,ετσι και αλλιως θα τα εσβηνα αυτα.
οποτε τιθεται το ερωτημα.μπορω να κανω copy-paste αυτα τα 2 αρχεια που με ενδιαφερουν κιολας?το συνδεσα με τον υπολογιστη το psp και μπορουσα να δω την καρτα μνημης.αμα κανω copy ολα τα αρχεια στον υπολογιστη,μετα φορμαρω την καρτα μνημης και μετα κανω ενα paste απο τον υπολογιστη στο psp θα δουλευει το παιχνιδι και το save του?
εκανα ενα search στο google και διαβασα καποια αρθρα που λεγανε οτι αυτοι οι φακελοι προστεθηκαν με το τελευταιο firmware,αλλα προς το παρον δεν εχουν κατι παραπανω.δεν εχουν ανακοινωσει αν θα βγουν τιποτα παιχνιδακια καθως και απο που θα τα κατεβαζουμε αυτα.
οποτε αμα κανω το φορμαρισμα τσαμπα θα χασω το παιχνιδι και το save του?μονο και μονο για να μην βλεπω 2 φακελους?

gdskate
08-11-2010, 09:11
Δεν έχω εμπειρία με τα παιχνίδια από το store για να σου πω.
Εάν το έψαξες και οι φάκελοι αυτοί είναι με το τελευταίο firmware, τότε και διαμόρφωση να κάνεις, πάλι θα δημιουργηθούν.
Οπότε, τσάμπα κόπος.

fotaras
08-11-2010, 13:55
PSP Receives TurboGrafx-16, NeoGeo Support

7:31 PM - June 29, 2010 - By Kevin Parrish (http://www.tomsguide.com/us/PSP-NeoGeo-TurboGrafx-16-console-Games,news-7273.html#) - Source : Tom's Guide US (http://www.tomsguide.com/us/)


The PSP gets non-Sony retro console support with the latest firmware release.
http://media.bestofmicro.com/Sony-PSP-firmware-v6-30,I-H-253385-1.jpghttp://m.bestofmedia.com/i/presencepc/design/loupe.gifZoom (http://www.tomsguide.com/us/PSP-NeoGeo-TurboGrafx-16-console-Games,news-7273.html)Tuesday Sony released firmware for both the PlayStation 3 console and the PSP handheld system. But with the hype surrounding Sony's launch of the PlayStation Plus subscription service and the added feature in Tuesday's PS3 firmware release, the PSP's update took somewhat of a backseat... that is until reports of an unannounced Easter egg began to appear.
According to Sony, the v6.30 PSP update--which applies to all models of the PSP--adds the ability to group content and display them in folders. This allows the user to better categorize games saved on the internal card by using folders rather than displaying the titles in one long list. The function was needed long ago, but it's better late than never.
To group the games on the card, PSP owners must first update the firmware and then access the Memory Stick category under "Game" by tapping the "X" button. Choose any game stored on the card and then hit the "Square" button. This should automatically put stored content into their appropriate folders such as PSP, minis and PlayStation.
But what Sony hasn't officially revealed--but is seen clear as day in the snapshot of my PSP to the right--is that the PSP has the ability to play NeoGeo and PCEngine/TurboGrafx-16 games. Apparently these games are already on the Japanese PlayStation Store as we speak, and recently showed up on the ESRB Game Ratings website (http://www.esrb.org/ratings/search.jsp) listing.
With the proverbial cat out of the bag, Sony may officially reveal support for those two classic consoles at Gamescom (http://www.gamescom.de/en/gamescom/home/index.php) this August. Perhaps this will lead the way to other virtual console support such as the Sega Saturn and Sega Dreamcast. Looks like Sony might actually be getting serious with the PSP platform after all this time...


βρηκα τα παραπανω πριν που εψαχνα στο google για το θεμα.οποτε και διαμορφωση να κανω αυτοι οι φακελοι θα υπαρχουν παλι,αρα θα ειναι τσαμπα κοπος.χωρια του οτι δεν ξερω αν μπορει να γινει copy-paste το παιχνιδι που εχω μεσα μαζι με το save του.
φυσικα δεν με ενοχλουν οι φακελοι,απλα ειχα απορια για το που βρισκεις τα αναλογα παιχνιδια αλλα απο οτι φαινεται μεχρι στιγμης δεν υπαρχει κατι..αναμενουμε και βλεπουμε..thanks για τις απαντησεις.

Dinos
11-12-2010, 11:50
παιδια επειδη ειμαι καινουριος στο psp το πηρα εχθες μπορειτε να μου απαντησετε αν θα μπορω να παιζω on line με φιλους παιχνιδια οπωσ πχ pro η call of duty και αν ναι μποριτε να μου προτεινετε καποιο καλο online παιχνιδι ? υπαρχει ας πουμε cod στο psp ???

katsouras
18-12-2010, 18:32
Ενδιαφερεται ενας φιλος για αγορα PSP λογω στρατου.Ψαχνω λοιπον να του βρω κανενα μεταχειρισμενο με τιμη γυρω στα 90ευρο.Τι να προσεξω?Ποια εκδοση να προτιμησω?Ειχα το πρωτο που ειχε βγει αλλα εχω να ασχοληθω χρονια.Επισης υπαρχει οδηγος φλασαρισματος ωστε οταν το παρει να του το φτιαξω?

gdskate
18-12-2010, 21:58
Λοιπόν, καλό είναι να πάρεις ένα 2004 μοντέλο ή ένα 1004 με περασμένο το cfw.
Τώρα όσο αναφορά το τι να προσέξεις, κοίτα να μην είναι σαβουριασμένο και να έχει χτυπήματα.
Από εκεί και μετά εάν δουλεύει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Εξάλλου, όλοι όσοι πουλάνε μεταχειρισμένο, το έχουν σένιο.

katsouras
19-12-2010, 02:04
Τα 3004 εχουν κανενα ''θεμα'' συγκριτικα με τα υπολοιπα?

gdskate
19-12-2010, 09:40
Τα 3004 είναι πιο καινούργια μοντέλα και το μόνο θέμα που έχουν είναι ότι είναι πιο δύσκολα στο να δεχθούν cfw και ως συνέπεια θα είναι πολύ δύσκολο να βρεις ένα ήδη χακαρισμένο για ν' αγοράσεις.
Κατά τ' άλλα, σχεδόν τα ίδια με τα προηγούμενα είναι στις επιδόσεις.
Εγώ έχω ένα 1004 κάτι χρόνια τώρα και είναι σκυλί μαύρο, δεν έχει πάθει τίποτα και ο αδερφός μου που σπουδάζει και το έχει μαζί του, το λειτουργεί και σχεδόν όλη μέρα (Δεν περνάει η ώρα αλλιώς...).
Οπότε, σου συνιστώ εάν βρεις και τέτοιο, να το τσιμπήσεις.

mihalis13
24-12-2010, 06:01
Poia einai i diafora metaksy Sony Psp 3000 kai Sony Psp Go????Giati to Go mou aresei pio poly san emfanisi

Dikakom
24-12-2010, 11:47
to go ta spaei

kala xristougenna

gdskate
24-12-2010, 12:14
Poia einai i diafora metaksy Sony Psp 3000 kai Sony Psp Go????Giati to Go mou aresei pio poly san emfanisi


Το Go είναι πιο καινούργιο και με λίγο καλύτερες δυνατότητες.
Αφού σου αρέσει πάρε αυτό!

Eddy_Gordo
26-12-2010, 02:10
Για ολους οσους εχουν PSP 3000 ή PSP GO με firmware ως και 6.20 τα νεα ειναι υπεροχα..

μολις κυκλοφορησε homebrew enabler, ολη η διαδικασια εδω http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=147&t=16082

και εδω ο iso loader του http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=4&t=16094 για να τρεχετε παιχνιδια απο την καρτα σας αφου εχετε κανει σωστα ολες τις παραπανω διαδικασιες

desperate_gamer
27-12-2010, 14:49
^^ I don't get it. Δηλαδή έσπασε κανονικά το Go και όλοι παίζουν παιχνίδια χωρίς να αγοράζουν από το store;;

gdskate
27-12-2010, 16:09
^^ I don't get it. Δηλαδή έσπασε κανονικά το Go και όλοι παίζουν παιχνίδια χωρίς να αγοράζουν από το store;;

Yeap!!

desperate_gamer
27-12-2010, 16:33
Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τα υπέροχα νέα!! Χαμπάρι δεν θα έπαιρνα αλλιώς.

Έχω ένα Go! με OFW 6.31 δυστυχώς, αλλά διαβάζω ότι είναι θέμα χρόνου να βγεί το HBL και το Iso loader για 6.35 (κάπου σε ξένο forum είδα ήδη HBL για 6.35 αλλά ας περιμένουμε λίγο ακόμα).

YouTube - Prometheus Iso Loader for TN Hen

κι αυτό το βίντεο έφερε δάκρυα συγκίνησης στα ματάκια μου... Τελικά ΥΠΑΡΧΕΙ Άγιος Βασίλης. Ευχαριστώ!!

Eddy_Gordo
01-01-2011, 18:28
kai gia osous theloun kai PSN mporoun na vroun kai na katevasoun kai na treksoun tin efarmogi PSNLover 1.2 apo to hack PSP tous !

desperate_gamer
04-01-2011, 13:15
Επίσης πρέπει να πω ότι βγήκε ΗΕΝ και για firmwares 6.31 και 6.35 και το Prometheus ISO Loader δουλεύει μια χαρά.

Hello PSP Go! nice to meet you! Το ήξερα ότι θα ερχόταν η στιγμή που θα έπαιζα Kingdom Hearts Birth by Sleep!!! ^^

Eddy_Gordo
07-01-2011, 18:02
link gia to parapano edo http://www.psp-hacks.com/2011/01/03/hen-homebrew-enabler-for-psp-6-31-and-6-35-released/

opote osoi pistoi me PSP os 6.35 min xanete xrono

Peteoklis
20-01-2011, 19:03
Παιδιά καλησπέρα και απο εμένα. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά (δεν ξέρω αν είναι άσχετο εδώ, αλλά...) με τις βλάβες του PSP.

Μου χάλασε το Χ και δεν πατιέται δεν κάνει τίποτα. Κατα τα άλλα δουλεύει μια χαρά απο ότο φαίνεται. Υπάρχει κάποιο μέρος που τα φτιάχνουν σε σχετικά καλές τιμές και αποτελεσματικά? (Αθήνα)!

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

Eddy_Gordo
29-01-2011, 06:09
Παιδιά καλησπέρα και απο εμένα. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά (δεν ξέρω αν είναι άσχετο εδώ, αλλά...) με τις βλάβες του PSP.

Μου χάλασε το Χ και δεν πατιέται δεν κάνει τίποτα. Κατα τα άλλα δουλεύει μια χαρά απο ότο φαίνεται. Υπάρχει κάποιο μέρος που τα φτιάχνουν σε σχετικά καλές τιμές και αποτελεσματικά? (Αθήνα)!

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

για δες εδω www.ebw.gr

Nerven
03-02-2011, 20:11
Ας πω και εγω την ιστορία μου με το μικρό της Sony.
Το 2007 το πασχα Είχα αγοράσει απο multidrama psp με ένα game+1 έξτρα μπαταρία 220€. Το είχα πάρει γιατί Ήμουνα φαντάρος έτσι να περνάει η ώρα στην σκοπια :p το είχα δώσει σε ένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη όπου και ήμουν φαντάρος την τότε περίοδο να μου το χακαρουν. Όλα οκ έπαιζα παιχνίδια κανονικά κατεβάζοντας τα στην κάρτα. Τώρα που πέρασαν τα χρόνια είπα να το δώσω στο ανηψακι μου μιας και το έχω παρατήσει απο εκείνο το καιρο, προσπάθησα να κατεβασο καινούρια παιχνίδι αλλα δυστυχώς δεν μου τα τρέχει βγάζει σφάλμα ή πετάει μήνυμα σφάλμα. Αυτό που νομίζω ότι φταίει είναι στο ότι έχει παααααρα πολυ παλιό firmware(2007) και τα πιο καινούρια παιχνίδια δεν τα τρέχει... Προσπάθησα να το επαναφερω στην εργοστασιακή του μορφή και προσπάθησα να αναβάθμιση το υπάρχων firmware απο την sony αλλα δεν με αφήνει και πετάει σφάλμα. Καμία βοήθεια στο πως να απαλλαγω απο το hack ώστε να περάσω αυθεντικό firmware και ας μην παίζει σπασμένα παιχνίδια ή να αναβαθμισω το σπασμένο.
Ευχαριστώ!

gdskate
03-02-2011, 21:42
Ποιο μοντέλο έχεις και το firmware του έχεις;

Nerven
04-02-2011, 13:50
Είναι το παλιο χοντρό. Επειδή μένει στην Κέρκυρα ο αδερφός μου με την οικογένεια του όταν πάω θα το δω και θα σου πω το serial και το firmware.

gdskate
04-02-2011, 14:30
Εάν είναι το χοντρό είναι απλά τα πράγματα.
Δες τι Official Firmware έχει και τα λέμε τότε.

ant-mi
06-02-2011, 14:27
Καλησπέρα παιδιά, είμαι super άχρηστος αλλά ψάχνομαι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο psp για να μπω στο κλίμα. Επειδή δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ τελικά με την επικείμενη αγορά μου μάλλον προσανατολίζομαι προς το 1004 (αυτό δεν είναι το πρώτο που είχε βγει?). Η ερώτηση μου έιναι η εξής: επεξεργαστικά από το 1004 ως το 3004 υπήρξε κάποια αλλαγή? Υπάρχουν δηλαδή καινούρια παιχνίδια που μπορεί να μην παίζουν στο παλιό? Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

gdskate
06-02-2011, 15:07
Το 1004, που είναι το πρώτο, το χοντρό, παίζει τα πάντα όλα!!
Κλασσική αξία!

ant-mi
15-02-2011, 06:52
Καλημέρα και πάλι, μπορείτε να μου πείτε τι θα πρέπει να ελέγξω αν αγοράσω μεταχειρισμένο ένα psp για να είμαι σίγουρος πως είναι πλήρως λειτουργικό?

gdskate
15-02-2011, 11:49
Να κοιτάξεις να μην έχει φάει σαβούρες.
Να κοιτάξεις την μπαταρία του μην είναι κατεστραμμένη.
Και να κοιτάξεις κι αν παίζει UMD.
Επίσης, να μπεις σε όλα τα υπομενού του για να δεις ότι είναι ΟΚ.

Nerven
06-03-2011, 20:37
Ας πω και εγω την ιστορία μου με το μικρό της Sony.
Το 2007 το πασχα Είχα αγοράσει απο multidrama psp με ένα game+1 έξτρα μπαταρία 220€. Το είχα πάρει γιατί Ήμουνα φαντάρος έτσι να περνάει η ώρα στην σκοπια :p το είχα δώσει σε ένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη όπου και ήμουν φαντάρος την τότε περίοδο να μου το χακαρουν. Όλα οκ έπαιζα παιχνίδια κανονικά κατεβάζοντας τα στην κάρτα. Τώρα που πέρασαν τα χρόνια είπα να το δώσω στο ανηψακι μου μιας και το έχω παρατήσει απο εκείνο το καιρο, προσπάθησα να κατεβασο καινούρια παιχνίδι αλλα δυστυχώς δεν μου τα τρέχει βγάζει σφάλμα ή πετάει μήνυμα σφάλμα. Αυτό που νομίζω ότι φταίει είναι στο ότι έχει παααααρα πολυ παλιό firmware(2007) και τα πιο καινούρια παιχνίδια δεν τα τρέχει... Προσπάθησα να το επαναφερω στην εργοστασιακή του μορφή και προσπάθησα να αναβάθμιση το υπάρχων firmware απο την sony αλλα δεν με αφήνει και πετάει σφάλμα. Καμία βοήθεια στο πως να απαλλαγω απο το hack ώστε να περάσω αυθεντικό firmware και ας μην παίζει σπασμένα παιχνίδια ή να αναβαθμισω το σπασμένο.
Ευχαριστώ!


Ποιο μοντέλο έχεις και το firmware του έχεις;





Ας επανέλθω στο θέμα μου. Το PSP είναι το fat PSP-1004.
Δεν ξέρω τι το έκανε ο μικρός αλλά το psp όταν το έπιασα στα χέρια μου δεν άνοιγε, (μπαταρία full) άναβε η οθόνη με μαύρο φόντο αλλά δεν έδειχνε τίποτα! Με τα χίλια ζόρια δεν ξέρω πως κατάφερα και το ξεκινησα σε "Recovery mode" και μου έχει κάποιες επιλογές

-Toggle USB
-Configuration ->
-Run program at /PSP/GAME/RECOVERY/EBOOT.PBP
-Advanced ->
-CPU Speed ->
-Plugins ->
-Registry hacks ->
Exit

Όταν πάω Configuration -> στην επόμενη οθόνη στην τρίτη γραμμή λεει "Game folder homebrew (courently: 3.40 Kernel) Δεν ξέρω αν βοήθα. Όταν το κλικαρο γράφει το ίδιο αλλά αλλάζει σε 1.50 Kernel όταν το ξαναπατάω αλλάζει πάλι σε 3.40

Παιδιά help!


Note: Τελικά άνοιξε το psp αφού πάτησα κρατημένο παράλληλα το R όταν το ξεκίναγα , και άνοιξε... Anyway όταν πάω system settings --> System Information --> system software 3.40 OE-A

Eddy_Gordo
07-03-2011, 03:56
Ας επανέλθω στο θέμα μου. Το PSP είναι το fat PSP-1004.
Δεν ξέρω τι το έκανε ο μικρός αλλά το psp όταν το έπιασα στα χέρια μου δεν άνοιγε, (μπαταρία full) άναβε η οθόνη με μαύρο φόντο αλλά δεν έδειχνε τίποτα! Με τα χίλια ζόρια δεν ξέρω πως κατάφερα και το ξεκινησα σε "Recovery mode" και μου έχει κάποιες επιλογές

-Toggle USB
-Configuration ->
-Run program at /PSP/GAME/RECOVERY/EBOOT.PBP
-Advanced ->
-CPU Speed ->
-Plugins ->
-Registry hacks ->
Exit

Όταν πάω Configuration -> στην επόμενη οθόνη στην τρίτη γραμμή λεει "Game folder homebrew (courently: 3.40 Kernel) Δεν ξέρω αν βοήθα. Όταν το κλικαρο γράφει το ίδιο αλλά αλλάζει σε 1.50 Kernel όταν το ξαναπατάω αλλάζει πάλι σε 3.40

Παιδιά help!


Note: Τελικά άνοιξε το psp αφού πάτησα κρατημένο παράλληλα το R όταν το ξεκίναγα , και άνοιξε... Anyway όταν πάω system settings --> System Information --> system software 3.40 OE-A


Ok εισαι σε πολυ καλο δρομο... το μονο που σου μενει ειναι να το αναβαθμησεις στο τελευταιο Custom Firmware 5.50 Gen C me Promitheus 4

δες εδω psp-hacks.com και εδω pspgr.net

Nerven
07-03-2011, 13:27
Ευχαριστώ για τα links. Υπάρχει κάπου εδώ στο forum μας κάποιος οδηγός βήμα βήμα για να μην ψάχνω σε αλλα forums. Είμαι Παντελώς άσχετος με psp cfw's

gdskate
07-03-2011, 17:33
Ευχαριστώ για τα links. Υπάρχει κάπου εδώ στο forum μας κάποιος οδηγός βήμα βήμα για να μην ψάχνω σε αλλα forums. Είμαι Παντελώς άσχετος με psp cfw's

Δεν υπάρχουν εδώ οδηγοί.
Δυστυχώς.

Nerven
08-03-2011, 02:45
Υπάρχει γρήγορος-εύκολος τρόπος να το επαναφερω σε official;

gdskate
08-03-2011, 09:15
Απλά κατεβάζεις ένα official firmware (google it), μεγαλύτερο απ' αυτό που έχεις και κάνεις το update.

Nerven
08-03-2011, 14:11
Δοκίμασα ασύρματα απο το PSP όπως είχα γράψει παλιότερα όταν πήγε να το περάσει πετάγεται σφάλμα. Άμα καταφέρω και περάσω official θέλει pandora battery για να ξαναγίνει homebrew?

gdskate
08-03-2011, 15:41
Ναι, θέλει pandora για να βάλεις ξανά custom firmware.

Eddy_Gordo
08-03-2011, 23:06
Το γραφω και εδω για να το δουν και περισσοτεροι...

Ακομα καλυτερα νεα...

Νεα αναβαθμιση Custom Firmware

με PSN προσβαση,Back up των παιχνιδιων μας και επιτελους παιχνιδια του PSX στο PSP μας

http://www.psp-hacks.com/2011/03/04/psp-6-20-tn-d-released/

Nerven
09-03-2011, 10:49
Τελικά κατάφερα και έκανα update σε 5.50 GEN-D (Full) με την βοήθεια youtube.

Από ότι βλέπω είναι παλιά και αυτή η έκδοση, σε πια προτείνετε να αναβαθμίσω?

gdskate
09-03-2011, 15:18
5.50 Prometheus-4

Nerven
09-03-2011, 15:36
SUPER! το πέρασα! Δουλεύουν τα πάντα! Επιτέλους το PSP επανήλθε πλήρως στην ζωή μετά από το 4 χρόνια.... Ευχαριστώ!

gdskate
09-03-2011, 15:59
Θα σου παίζει και μερικά πιο πρόσφατα παιχνίδια.

Eddy_Gordo
24-05-2011, 17:32
το βαζω και εδω για να μαθαινουν και οι νεοτεροι...

ακομα καλυτερα νεα για οσους ατυχους τυχερους !!!

DOWNGRADE ΑΠΟ 6.31/6.35/6.38 ΣΕ 6.20 ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ PSP

http://pspgr.net/viewtopic.php?f=113&t=17059&start=40
__________________

Eddy_Gordo
26-05-2011, 00:26
Οταν κανετε αυτα στο παραπανω ποστ καντε και αυτο http://www.psp-hacks.com/2011/05/25/...ed/#more-19347

Μιλαμε ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ !!!

Eddy_Gordo
27-05-2011, 23:43
http://www.psp-hacks.com/2011/05/27/cfw-6-39-me-2-installer-for-ofw-6-39/

update

ilias78
16-08-2011, 18:12
στο σλιμ, μαλλον τα επαιξε το joystick.
το κανω πανω και παει κατω ή συνεχιζει ευθεια.
ποιες βιδες πρεπει να ξεβιδωσω για να το αλλαξω?
θα χρειαστω 2 διαφορετικα κατσαβιδια? και τι νουμερο?

Eddy_Gordo
23-08-2011, 14:27
στο σλιμ, μαλλον τα επαιξε το joystick.
το κανω πανω και παει κατω ή συνεχιζει ευθεια.
ποιες βιδες πρεπει να ξεβιδωσω για να το αλλαξω?
θα χρειαστω 2 διαφορετικα κατσαβιδια? και τι νουμερο?


Nomizo oti yparxei video me to pos na to kaneis ..
gia vale to sto Google kai youtube

Eddy_Gordo
01-09-2011, 03:28
υπαρχει κανεις ακομα που να μην εχει χακ το μηχανημα του ;;;
αν ΝΑΙ δειτε εδω http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=147&t=18774 και πλεον θα ειναι

mentalvortex
19-06-2012, 20:56
γεια χαρα σε ολους!
ψαχνω να αγορασω ενα μεταχειρισμενο psp για τον γιο μου.Πρεπει να ομολησω οτι ειμαι τελειως ασχετος με οτι αφορα την αγορα ενος psp.Μπορει καποιος με απλα λογια να μου πει τι να προσεξω?
ευχαριστω πολυ

gdskate
20-06-2012, 16:18
Να προσέξεις μόνο να λειατουργεί σωστά και όλα τα κουμπιά να είναι στη θέση τους.
Η οθόνη βέβαια να μην είναι ραγισμένη ή καμμένη.
Από εκεί και πέρα, ό,τι firmeware και να έχει, μπορεί να σπάει είτε μόνιμα, είτε προσωρινά.

mentalvortex
21-06-2012, 21:04
Να προσέξεις μόνο να λειατουργεί σωστά και όλα τα κουμπιά να είναι στη θέση τους.
Η οθόνη βέβαια να μην είναι ραγισμένη ή καμμένη.
Από εκεί και πέρα, ό,τι firmeware και να έχει, μπορεί να σπάει είτε μόνιμα, είτε προσωρινά.


:a020:

mentalvortex
23-06-2012, 16:02
λοιπον εχω κανει την εξης :doh: :εβγαλα την μπαταρια (αδαης γαρ) καιτωρα μου βγαζει ενα μενου pro recovery menu οπου δεν μ'αφηνει να διοαλεξω καμια επιλογη!!καμια ιδεα κανεις???:help::help:

wickerman
20-07-2012, 19:22
καλησπερα θελω να κανω μια ερωτηση εχω ενα psp ενος γνωστου μου ζητησε μνημη..αγορασα την sony pro duo HG HX series 8gb εχει 6.00 v νομιζω δεν την αναγνωριζει καθολου..την πηγα πισω ισως σαν ελατωματικη πηρα μια αλλη ιδια και παλι τα ιδια και δεν ξερω τι να κανω..

Eddy_Gordo
28-08-2012, 02:47
καλησπερα θελω να κανω μια ερωτηση εχω ενα psp ενος γνωστου μου ζητησε μνημη..αγορασα την sony pro duo HG HX series 8gb εχει 6.00 v νομιζω δεν την αναγνωριζει καθολου..την πηγα πισω ισως σαν ελατωματικη πηρα μια αλλη ιδια και παλι τα ιδια και δεν ξερω τι να κανω..


δοκιμασε αλλη καρτα αλλης εταιριας

Gazof
28-08-2012, 20:22
To PSP που έχεις μήπως είναι παλιό και δεν αναγνωρίζει μεγάλη χωρητικότητα ή ταχύτητα?

Eddy_Gordo
28-08-2012, 21:44
To PSP που έχεις μήπως είναι παλιό και δεν αναγνωρίζει μεγάλη χωρητικότητα ή ταχύτητα?

επειδη εχω το παλιο καλο την οχταρα μια χαρα την αναγνωριζει !

Steel_Havoc
24-01-2013, 00:54
Γεια σας, θέλω να λάνω μια ερώτηση σχετικά με το PSP οπου αγόρασα πρόσφατα, ειναι μοντέλο PSP-E1004, το προβλημά μου εχει να κάνει με τον φορτιστή οπου το καλώδιο ειναι πολυ κοντό σε σχέση με τον φορτιστή για το παλιό PSP που έχω οπου το καλώδιο ειναι αρκετά μακρύ για να μπορώ να το φορτίζω και να το χρησιμοποιώ ταυτόχρονα εκει οπου παιζω PSP (δεν εχει και κοντά μπρίζα) αλλα ο νέος φορτιστής γράγει πάνω 5v 1500mA και ο παλιός 5v 2000mA (εχει πανω και την σημείωση: για PSP-104 ) το θέμα ειναι μπορώ να το φορτίζω με τον παλιό φορτιστή η θα το κλάψω;

zapee995
24-01-2013, 02:00
Μια χαρα μπορεις να το φορτιζεις. Τα βολτ πρεπει να προσεχεις γενικα να ειναι ιδια. Με τα αμπερ δεν εχεις πρόβλημα, απόλυτος κανενα ας είναι και τα διπλασια.

Steel_Havoc
25-01-2013, 18:34
Α ωραία, ευχαριστώ.

aelaki
05-02-2013, 18:17
υπαρχει κανενα καταστημα που να πουλαει τα εξωτερικα πλαστικα απο τα δισκακια?

Eddy_Gordo
14-03-2013, 03:17
υπαρχει κανενα καταστημα που να πουλαει τα εξωτερικα πλαστικα απο τα δισκακια?

isos ta seven

Nikoladim
14-03-2013, 15:18
τσέκαρε και το console club στην Ηρακλείου αελάκι

|WISE|
21-04-2014, 17:32
Καλησπερα παιδια! Σκεφτομαι να αγορασω σε λιγο καιρο ενα PSP να χω να χαζολογαω. Αλλα δεν εχω ιδεα ποια εκδοση να παρω. Βρηκα στο Πλαισιο (για να χρησιμοποιησω πιστοτικη) ενα bundle στα 99 ευρω το PSP-E1000 με Grand Turismo.
Οι αποριες μου ειναι οι εξης. Καταρχην τι παιζει με τα παιχνιδια. Πως τα δεχεται; Ποση χωρητικοτητα χρειαζεται; Θα παιζει ολα τα παιχνιδια που υπαρχουν; Συνεχιζουν να βγαινουν τιτλοι για PSP τωρα που κυκλοφορει το Vita; Παιζει online μέσω WiFi; Μπορω να το χρησιμοποιησω σαν ξεχωριστο gadget γι browsing, fb, twitter και λοιπα; Απο μπαταρια πως τα παει; Συνεχεια στην πριζα πρεπει να το χω;
Αυτα για αρχη.. :D

odytsak
21-04-2014, 20:28
Το να πάρεις εν έτει 2014 PSP δεν μου φαίνεται και τόσο καλή ιδέα,
παίρνεις Vita και εκτός από online gaming και αρκετά τζάμπα παιχνίδια μέσω plus
έχεις και αρκετά καλό browser για πλοήγηση συν δωρεάν εφαρμογές για youtube, skype, fb, Twitter κλπ.

edit: αν γίνεται μην χρησιμοποιείς λευκή απόχρωση στους χαρακτήρες,
όποιος μπαίνει με λευκό template δεν διακρίνει τίποτα.

Dragonpaul
21-04-2014, 21:10
Θα συμφωνήσω με τον φίλτατο Οδυσσέα.
Το Vita δεν ειναι ακριβό πλεον και ειναι πολυ ποιοτικότερη κονσόλα απο το PSP. Εχεις περισσότερες δυνατότητες συν οτι καποια παιχνιδια του PSP μπορείς να τα αγοράζεις μεσω του store για το Vita. Ασε αυτα που δίνονται δωρεάν...
Γνωμη μου ειναι οτι θα κανεις λαθος κίνηση να πάρεις το PSP τέτοια εποχη. Για εμενα η συγκεκριμένη κονσόλα αξίζει, πλεον, για καποιο μικρο παιδάκι απλα για να περνά την ωρα του.

|WISE|
21-04-2014, 21:59
Ευχαριστω πολυ παιδια. Τελικα δεν θα προβω σε αγορα του PSP. Ισως κρατησω τα λεφτα για psvita. Αν και οι τιτλοι δεν ειναι και τοσοι πολλοι στο vita.
Σορρυ για τη γραμματοσειρα αλλα το εκανα paste απο μηνυμα που εγραψα σε ενα φιλαρακι στο fb.

Asus Memo Pad HD 7

Dragonpaul
21-04-2014, 22:13
Και πολυ καλα θα κανεις! Πιστεύω οτι δε θα το μετανιώσεις.

AriStos13
21-04-2014, 22:35
Ας πω την γνωμη μου σαν κατοχος vita λιγο καιρο!!
Φιλε wise παρτο με κλειστα ματια!! Το πηρα με ελαφρυα καρδια αλλα δεν το μετανιωσα ξαι δεν το εχω μετανιωσει καθολου!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

|WISE|
21-04-2014, 23:40
Ρε παιδες ξερετε ποιο ειναι το θεματακι μου? Εκτος απο το διπλασιο αρχικο κοστος του vita σε σχεση με το psp, τα παιχνιδια ειναι λιγα (αν και απο,τι καταλαβα μπορει να παιξει παιχνιδια του psp το vita. Αν ναι πως γινεται; ) ειναι το κοστος των παιχνιδιων. Ακομα και τα καινουρια ειναι κατα πολυ φθηνοτερα. Ενω τα μεταχειρισμενα τα βρισκεις με 2-3 ευρω εως 10. Ενω στο vita δεν εχω δει να κυκλοφορουν μεταχειρισμενα (τουλαχιστον σε μαγαζια τυπου public που εχουν μεταχειρισμενα)

Sony Xperia Z

mihalis13
21-04-2014, 23:58
Το βρίσκεις αν δεν κάνω λάθος και με 150 ευρω.
Αν εισαι plus συνδρομητής θα εχεις 2 παιχνίδια καθε μήνα δωρεάν.
Για μένα δεν υπάρχει κανενας λόγος να πάρεις psp.
Εγω ταχριστουγεννα το πηρα μαζί με 16αρα μνήμη και γύρω στα 8 παιχνίδια δωρο(αρκετα του psp) 179 ευρω απο πλαισιο και δεν το εχω μετανιώσει καθολου.
Το pspστα 100 το θεωρω αρκετα ακριβό να σου πω την αλήθεια σε σχεση με το vita.