PDA

View Full Version : Ps3 ή 360;



Pages : [1] 2 3

klepidas
07-06-2007, 13:54
PS3 I 360 EGO PSIFIZO PS3 ESEIS?

NonBorn
07-06-2007, 14:06
Όχι caps!! Kάνε edit σε παρακαλώ ...
PS3 από εμένα...

PDS
07-06-2007, 14:09
Ε ολοι ps3 θα ψηφισουν εδω. :) οποτε δεν εχει νοημα το poll.

christos
07-06-2007, 14:12
ps3

antonis
07-06-2007, 14:13
και τα 2

klepidas
07-06-2007, 14:16
Eexei noima gia mena den xero an oloi tha psifisoun ps3

SQP_GR
07-06-2007, 14:37
dil ti na po afu toxa kai to pulisa to saravalo

klepidas
07-06-2007, 14:39
giati to poulises???????

SQP_GR
07-06-2007, 14:46
giati den to xrisimop apo tote pu vgike to ps3 ,kai evlepa oti oso pernai o kairos auto tha ginotan kai perisotero,evlepa kai tis dinatotites to dio mixanimaton kai to xefotothika sfera

klepidas
07-06-2007, 14:53
giati den mou to edoses emena pou to ithela gia ton xaderfo mou re

WolfRathmA
07-06-2007, 16:17
Εγω παντος αν δεν μπορουσα να παρω και τα δυο θα προτημουσα το 360.

greekteo
07-06-2007, 16:32
Ps3 εννοειται. Καλα εδω οι πιο πολλοι πρεπει να ψηφισουν ps3, εξαιρωντας τον antonis13 που ειναι ουδετερος προδοτης :P

bocgr
07-06-2007, 17:10
kai xbox 360 kai ps3 kai wii to kathena exei tin xari tou! ta exw kai ta 3 kai ta euxaristiemai to kathena sto eidos tou.

mg1980
07-06-2007, 19:42
τα εχω και τα δυο αλλα προτιμω το ps3.το καθε μηχανημα εχει τα δικα του πλεονεκτηματα σε διαφορετικους τομεις (τεχνικους, υπηρεσιων,software)

TopGunZ
22-06-2007, 22:19
Έχοντας και τα τρία (και wii δλδ), αν μου λέγανε να διαλέξω ένα θα διάλεγα PS3, αν μου λέγανε να απορρίψω ένα θα ήταν XBOX360.
Αν έχεις PS3, έχεις ήδη μια πιο mainstream παιχνιδομηχανή, δε χρειάζεσαι το XBOX360, γουστάρεις τις καινοτομίες του Wii. Χωρίς PS3 όμως, θα προτιμούσα XBOX360 από Wii.

NonBorn
22-06-2007, 22:27
TopGunZ μιας και έχεις Wii και επειδή ψήνομαι να πάρω ένα μόνο και μόνο για το Virtual Console γιατί για μένα μόνο αυτά τα games αξίζουν στο Wii :frog: αξίζει να πάρω ένα Wii μόνο και μόνο για τα Classic της Nintendo?? Διάβασα ότι είναι αρκετά υπερτιμημένα και το σκέφτομαι σοβαρά τελικά αν θα το πάρω. Περιμένω γνώμη...

TopGunZ
22-06-2007, 22:36
Επειδή το Wii δεν το έχω συνδέσει ΠΟΤΕ online και δεν έχω άποψη για το VC, αν ουσιαστικά πρόκειται για τις ίδιες εκδόσεις παλαιοτέρων παιχνιδιών σου έχω μια αρκετα πιο περίπλοκη λύση, αλλά 249,5 ευρώ πιο φθηνή: Linux στο PS3 και emulation (το μισό ευρώ για το dvd που θα κάψεις, χωρίς να υπολογίζουμε το κόστος των παιχνιδιών)

Πάντως παίξε κάπου σε κάποιον γνωστό, θα κολλήσεις πιστέυω με το όλο στυλάκι, αξίζουν πολύ τα minigames based παιχνίδια του, και αν γίνει αυτό τότε το VC είναι ένας επιπλέον λόγος.

ProEvo
26-10-2007, 13:20
Έχω εδώ φίλο και συνάδελφο που τις επόμενες μέρες θα προχωρήσει στην αγορά μιας κονσόλας από τις 2. Επειδή είμαι ένας και με τα επιχειρήματα μου ακόμα δεν τον έχω πείσει και επειδή δεν έχω XBOX 360, θα ήθελα όσο το δυνατό πιο αντικειμενικές απόψεις, έτσι ώστε να ανταπαντήσω σε άλλους 2 συναδελφους οι οποίοι του προτείνουν το XBOX ώς καλύτερο (πιο πολλοί τίτλοι, καλύτερο online, αντιγραφή τεχνολογίας κτλ).

Ευχαριστώ!

georgios
26-10-2007, 13:27
Μερικά σοβαρά προβλήματα του 360:
Δεν έχει ουσιαστικά exclusive. Σχεδόν όλα τα παιχνίδια βγαίνουν και στο pc.
Είναι ελαττωματικό. Σχεδόν 50% να του καεί το καλοκαίρι.
Πρέπει να πληρώνεις για να παίξεις online
Δεν έχει blu ray και τα παιχνίδια χωράνε με το ζόρι τώρα
Είναι πολύ πιο αδύναμο. GT5 και motorstorm δεν θα τα σήκωνε με τίποτα

blizard
26-10-2007, 14:00
Πές του ότι το 360 είναι σαν να παίρνει κάρτα γραφικών και σε 1 χρόνο θα έχει βαρεθεί και θα θέλει κάτι άλλο... το ps3 θα βελτιώνετε και θα του μείνει για πολύ καιρό.

Πες για τα παιχνίδια του ps3 που έρχονται, το online που θα παίζει με όποιον φίλο του χωρίς να χρειάζονται 2 συνδρομές ,region free, home ,browser, linux ,τα BR που μπορεί να ενοικιάσει από τα videoclub, την καλύτερη ποιότητα κατασκευής και εμφάνιση , το θόρυβο , το όνομα της sony στο χώρο , το γεγονός ότι τα λεφτά του πιάνουν πραγματικά τόπο κλπ...

baphomet
26-10-2007, 15:18
Μερικά σοβαρά προβλήματα του 360:
Δεν έχει ουσιαστικά exclusive. Σχεδόν όλα τα παιχνίδια βγαίνουν και στο pc.
Είναι ελαττωματικό. Σχεδόν 50% να του καεί το καλοκαίρι.
Πρέπει να πληρώνεις για να παίξεις online
Δεν έχει blu ray και τα παιχνίδια χωράνε με το ζόρι τώρα
Είναι πολύ πιο αδύναμο. GT5 και motorstorm δεν θα τα σήκωνε με τίποτα

συμφωνώ στο ότι έχει προβλήματα με το hardware και έχει έλλειψη χωρητικότητας

exclusive έχεις άδικο γιατί το ΧΒΟΧ έχει μέχρι στιγμής περισσότερα

ναι μεν πληρώνεις για το online αλλά η υπηρεσία είναι άψογη σε αντίθεση με το PSN που έχει προβλήματα ακόμη

καλά για το ότι είναι πιο αδύναμο και δεν θα σήκωνε GT και Motorstorm δεν το σχολιάζω καν...εδώ σήκωσε τα γραφικά του GOW,τα καλύτερα που έχουν βγει σε game μέχρι στιγμής...και οι 2 κονσόλες είναι πολύ κοντά σε δυνατότητες

georgios
26-10-2007, 15:28
εκτός από forza πιο άλλο καλό exclusive που δεν έχει βγεί σε pc;

το gow είναι εντυπωσιακό αλλά πολύ αργή η δράση που έπρεπε να δείξει. άσε που θα βγεί και αυτό στο pc και καλύτερο!

exclusive έχεις άδικο γιατί το ΧΒΟΧ έχει μέχρι στιγμής περισσότερα

καλά για το ότι είναι πιο αδύναμο και δεν θα σήκωνε GT και Motorstorm δεν το σχολιάζω καν...εδώ σήκωσε τα γραφικά του GOW,τα καλύτερα που έχουν βγει σε game μέχρι στιγμής...και οι 2 κονσόλες είναι πολύ κοντά σε δυνατότητες

mappas
26-10-2007, 15:39
Παιδία PS3 είναι καινούριο και έχει μέλλον μπροστά του!!! Το X-BOX360 κυκλοφορεί στην αγορά δω και 1 1/2 χρόνο με πολλά προβλήματα και service μονό στην Αγγλία. Παρακαλάς :prayer: λοιπόν μην τυχόν και παρουσιάσει πρόβλημα γιατί κάηκες !!!

ProEvo
26-10-2007, 15:39
ναι μεν πληρώνεις για το online αλλά η υπηρεσία είναι άψογη σε αντίθεση με το PSN που έχει προβλήματα ακόμη

Αυτό το "ακόμη" κρύβει νομίζω μια μεγάλη αλήθεια μέσα του. μιλάμε για μια κονσόλα με παρόν (360) και για μια με εντελώς ανεξερεύνητο μέλλον (ps3). Επίσης, διορθώστε με αν κάνω λάθος, αν έχεις ps3 έχεις και blu-ray player, ενώ αν έχεις 360 πρέπει να σκάσεις άλλα 200 ευρώ για να αποκτήσεις ένα hd-player. κάνω λάθος???

Akolov
26-10-2007, 15:40
Παιδιά για καθήστε λίγο......
Γιατί έχει γίνει καραμέλα κα ιέχει φορεθεί , μάλλον μασιστεί πολύ το συγκεκριμένο αστείο....
Τι προβλήματα έχει το ps network που λέτε ότι μπορεί να μην πληρώνεις αλλά έχει προβλήματα....:notsay::mad:??

mappas
26-10-2007, 15:41
Μπράβο ProEvo πέστα, πέστα:1appl:

baphomet
26-10-2007, 15:41
HALO,Blue Dragon,Crackdown,Dead Rising,DOA4,PGR3,PGR4,KAMEO,Lost Odyssey,Too Human...τα 2 τελευταία βγαίνουν προσεχώς και όλα τα άλλα έχουν αποσπάσει πολύ καλές βαθμολογίες...και πολλά αλλά που δεν τα θυμάμαι

mappas
26-10-2007, 16:00
Φίλε μου τα παιχνίδια και η βαθμολογίες είναι σχετικές και δεν αξιολογούμε τα παιχνίδια αλλά τις κονσόλες!!!
Και επαναλαμβάνω το PS3 είναι καινούργιο και οι εταιρείες των παιχνιδιών για το PS3 χρησιμοποιούν αυτή την στιγμή το 20% των δυνατοτήτων του PS3.
Επίσης πες μου σε παρακαλώ έχει HD Player το X-BOX 360 ή πρέπει να σκάσει 200 ευρώ για να το έχεις. :badpc:

greekteo
26-10-2007, 16:02
+ 10 Ifrit. Ενταξει, ισχυουν τα κλασσικα. Το ps3 ειναι αξιοπιστο, αθορυβο, με την τελευταια λεξη της τεχνολογιας και πολλους να ερχονται. Το 360 ελαττωματικο, πλεον πιο ακριβο θα μπορουσα να πω, ναι μεν εχει περισσοτερους τιτλους αλλα μην ξεχναμε ειναι στην κυκλοφορια 1 χρονο παρα πανω απο το ps3.
Αντε απο 360 να αξιζουν κανα HALO, crackdown αντε οσο δεν εχει κυκλοφορισει το gt5 στο ps3 και το pgr4. Αλλιως δεν εχει τπτ περισσοτερο για να ζηλεψει το ps3 απο το 360..
Αυτα απο μενα. ( το ξερω ειμαι παρα πολυ αντικειμενικος):p:p

Maximvs
26-10-2007, 16:07
οταν τα λεμε για τις διαφορες μας λενε μονοπλευρους και με παρωπιδες...απλα το 360 σταθεροποιηθηκε και περιμενει να βγει στη συνταξη μετα το lifting (Elite) που εκανε ενω το PS3 τωρα μπαινει στην εφηβια...

greekteo
26-10-2007, 16:41
οταν τα λεμε για τις διαφορες μας λενε μονοπλευρους και με παρωπιδες...απλα το 360 σταθεροποιηθηκε και περιμενει να βγει στη συνταξη μετα το lifting (Elite) που εκανε ενω το PS3 τωρα μπαινει στην εφηβια...

:rofl::rofl::rofl: καλοοο

baphomet
26-10-2007, 16:44
Αυτό το "ακόμη" κρύβει νομίζω μια μεγάλη αλήθεια μέσα του. μιλάμε για μια κονσόλα με παρόν (360) και για μια με εντελώς ανεξερεύνητο μέλλον (ps3). Επίσης, διορθώστε με αν κάνω λάθος, αν έχεις ps3 έχεις και blu-ray player, ενώ αν έχεις 360 πρέπει να σκάσεις άλλα 200 ευρώ για να αποκτήσεις ένα hd-player. κάνω λάθος???

Μα μιλάμε για το παρόν.Στο μέλλον μπορεί να γίνουν 1000 πράγματα,κανείς δεν ξέρει

Δίκιο έχεις για τα 200 που πρέπει να σκάσεις με την προϋπόθεση ότι σε ενδιαφέρουν οι ταινίες.Εμένα που δεν με ενδιαφέρουν δεν πρόκειται να σκάσω τίποτα.Gaming θέλω και το έχω.Καταρχήν ας δούμε τι θα επικρατήσει και βλέπουμε


Παιδιά για καθήστε λίγο......
Γιατί έχει γίνει καραμέλα κα ιέχει φορεθεί , μάλλον μασιστεί πολύ το συγκεκριμένο αστείο....
Τι προβλήματα έχει το ps network που λέτε ότι μπορεί να μην πληρώνεις αλλά έχει προβλήματα....:notsay::mad:??

Οι online δυνατότητες γενικά αλλά και στο gaming είναι μεγαλύτερες αυτήν την στιγμή στο ΧΒΟΧ.Αυτό είναι κοινά αποδεκτό.

georgios
26-10-2007, 16:56
pisteuis oti opio apo auta kani epitixia den tha vgi sto pc opos ginete ke me GOW ke halo? gia to microsoft to numero 1 ine ta windows ke to xbox to 2

to proto xbox ine 100% pc ke to deutero exi kratisi poli ti logiki tu ke arxitektonikes apo ta directx. den bori na ksefigi apo auto i microsoft

HALO,Blue Dragon,Crackdown,Dead Rising,DOA4,PGR3,PGR4,KAMEO,Lost Odyssey,Too Human...τα 2 τελευταία βγαίνουν προσεχώς και όλα τα άλλα έχουν αποσπάσει πολύ καλές βαθμολογίες...και πολλά αλλά που δεν τα θυμάμαι

mappas
26-10-2007, 17:09
Σωστά τα λες georgiosκαι να συμπληρώσω ότι το onlineτου PS3 είναι επίσης καλό και βλέπετε το onlineτων Resistance & MotorStorm.:bgrin2:

GedoGt
26-10-2007, 17:55
Εγώ θα έλεγα να πάρει το xbox τώρα, αφού έχει περισσότερους τίτλους.
Το μόνο που με προβλήματίζει είναι αν θα βρει αγοραστή του χρόνου που θα θέλει να το πουλήσει για να πάρει το PS3.
Εκτός βέβαια αν έχει καεί και το πετάξει μια και καλή.

SQP_GR
26-10-2007, 18:01
Egw Pisteuw Oti To Ps3 Tha Traviksi Poli Perisotero Apo To Xbox ,kai Ota Vgi Neo Xbox Den Tha Epanalavi Ta Lathi Pu Tin Kathisterisan Me To Ps3,vlepontas Kai Ti Ginete Me Tis Polisis Tu Ps2,to Pio Fotino Paradigma,me Teties Dinatotites To Ps3 Tha Kratisi Sigura Pio Poli Kai Meta Apo Dio Xronakia Me To Xbox720 Tha Petaxi Mi Konsolara Pio Ftini Kai Pio Axtipiti Logu Diaforas Xronu.auto Pu Kani I Sony Eunai Poli Kalo Gia Ton Katanaloti Den Vgazi Konsola Kathe 4misi Xronia Kai Den Tin Egatalipi.to Ps2 Pulai Kai Logo Dinatotiton Aki Logo Timis ,fantastite Me To Tria Mexri Pu Tha Ftasi

modecris
26-10-2007, 18:55
Ας πάρει ο φίλος του ProEvo το ps3 και ας σταματήσει ο SQP_GR να πατάει το shift πριν από κάθε λέξη που γράφει.
(Πάντως για να επιλέξει κάποιος κονσόλα θα πρέπει να ξέρει για ποιόν λόγο την θέλει αλλά και τί παιχνίδια παίζει.)

SQP_GR
26-10-2007, 19:47
Pio Shift Etsi Mu Ta Vgazi

SPOWN
26-10-2007, 21:54
Εαν θελει κατι τωρα να παιξει, ας παρει ενα 360 και μολις οριμασει το ps3 σε κανενα χρονο τοτε το χτυπαει....

NonBorn
26-10-2007, 22:42
Εαν θελει κατι τωρα να παιξει, ας παρει ενα 360 και μολις οριμασει το ps3 σε κανενα χρονο τοτε το χτυπαει....

To τώρα του 360 είναι:

Halo3
PGR4
MassEffect

+ classics

GEoW
Forza2 To τώρα του PS3 είναι:

Heavenly Sword
Warhawk (online)
Folklore
Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction
Haze
Unreal Tournament 3
Uncharted: Drake's Fortune

+ άλλα multi και exclusive ίσως όχι τόσο "τέλεια" games όσο τα προηγούμενα

Eye of Judgement (φοβερά πρωτότυπο gameplay)
COD 4
GT5 Prologue (demo - ναι αξίζει για το prologue να πάρει το ps3)
Assasin's Creed

To πιάσαμε για το τώρα? Και δεν μίλησα καν για το μετά....Άντε για να μη λέμε ότι θέλουμε!
ProEvo πες του να πάρει ps3 να τελειώνουμε... :p

ps4
26-10-2007, 22:45
Αν θελει να παρει 2 κονσολες πες του να παρει το 360.

Αν θελει να παρει μια να παρει το ps3.

vasses
26-10-2007, 23:56
Xazi erotisi an koitaxoume se ti forum eimaste

Sasori
27-10-2007, 00:13
Για να απαντήσω κι εγώ στο ερώτημα του φίλου του ProEvo, το καλύτερο είναι να κοιτάξει τις αποκλειστηκότητες που προσφέρουν οι δυο κονσόλες και να επιλέξει. Εάν θέλει και ταινίες, να πάρει PS3, εάν θέλει να "την βγάζει" φθηνά με αντιγραφές, ας πάρει 360... Μόνο που σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να κάνει πολύ εξάσκηση στην προσευχή να μην του καεί, εάν τελικά δεν του καεί, να παίξει οπωσδήποτε joker και με τα κέρδη να αγοράσει PS3-σπίτι-αυτοκίνητο...

ProEvo
27-10-2007, 00:32
Xazi erotisi an koitaxoume se ti forum eimaste

καθόλου χαζή ερώτηση. είναι η ερώτηση κάποιου που δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με xbox και δεν έχει άποψη και απευθύνεται σε ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί και με τα δύο και αποφάσισαν τελικά να είναι σε αυτό το φόρουμ. ευχαριστώ. :tiphat:

επιχειρήματα ήθελα. το 14-1 ή το 20-1 που θα είναι αύριο το ήξερα...

retro
27-10-2007, 00:58
Όντας fan του gaming και όχι της κονσόλας μου, θα προτείνω στον φίλο σου 360.
Αυτή τη στιγμή είναι πιο ολοκληρωμένη πλατφόρμα, με τεράστια στήριξη από τους developers και καλή γνώση του hardware της. Και με ένα ευοίωνο μέλλον (προφανές αυτό). Όσον αφορά το ίδιο το hardware, το 360 έχει αναμφισβήτητα καλύτερη κάρτα γραφικών. Για την CPU είναι πιο μπλεγμένα τα πράγματα, αν και η ουσία είναι πως το 360 έχει 3 generic cpus με 2 threads η κάθε μία, ενώ το PS3 μία. Oi spus (στα παιχνίδια χρησιμοποιούνται οι 6) είναι κατάλληλοι για ειδικές εργασίες, (δεν έχουν branch prediction π.χ.) και μέχρι τώρα δεν έχουν αξιοποιηθεί κατάλληλα και ούτε είναι γνωστό αν θα γίνει ποτέ αυτό, ειδικά από τις third party εταιρείες. Αν βέβαια η εγκατεστημένη βάση του PS3 μεγαλώσει αρκετά, όλοι θα ενδιαφερθούν , καθώς θα μυρίσει χρήμα!!!:bgrin2:
Όλα αυτά, μαζί και το δύστροπο hardware tτου PS3 αλλά και τα ανεπαρκή έως τώρα dev tools της Sony ( που συνεχώς βελτιώνονται βέβαια και είναι αναμενόμενο) κάνουν το 360 ανώτερο και από πλευράς hardware, όσον αφορά ΚΑΙ στην κατάλληλη αξιοποίησή του. ( τα τονίζω για να μην παρεξηγούμαι).
Είναι άλλωστε προφανές αυτό και από το γεγονός ότι η συντιπτική πλειοψηφία των multiplatform είναι ανώτερα στο 360. Ο λόγος; Ο συνδυασμός των προηγούμενων αναφορών.

Σίγουρα πάντως το PS3 έχει potential να πρωταγωνιστήσει. Προς το παρόν όμως δεν πείθει. Και σας μιλάει κάποιος που περίμενε να βγει το PS3 για να το αγοράσει. Τα πράγματα όμως άλλαξαν.
Αν δείξει το PS3 στο μέλλον πως αξίζει, θα το επιβραβεύσω κι εγώ με την αγορά του. Θα πρέπει πρώτα όμως να μου αποδείξει ότι αξίζει, όχι να το πάρω και να έχω πίστη για το μάλλον. Αυτός τουλάχιστον είναι ο τρόπος που κάνω εγώ τις αγορές μου.
Με δεδομένα λοιπόν τα παραπάνω και τη δεδομένη χρονική περίοδο, σαν συνδυασμό hardware και software, πληθώρας ποιοτικών τίτλων και online εμπειρίας θεωρώ αυτή τη στιγμή πιο ορθολογιστική, λογική και σίγουρη αγορά το XBOX 360.

Τέλος, κάποιες διορθώσεις :


To τώρα του 360 είναι:

Halo3
PGR4
MassEffect

+ classics

GEoW
Forza2
LOL! Και ξεχασιάρης και επιλεκτικός!!!:bgrin2:


+ Bioshock ( καλά, πώς το ξέχασες αυτό αναρωτιέμαι)
Orange Box
Eternal Sonata
Virtua Fighter (ΜΕ online)
Ace Combat 6
Stranglehold (νομίζω δεν έχει βγει ακόμα στο PS3)
Pro που δεν κολλάει ingame
Tomb Raider Anniversary (δεν ξέρω αν είναι μόνο στο 360, αν δεν είναι συγγνώμη και διορθώστε με)Αυτά τα 2 γιατί τα έβαλες μόνο στο PS3 Nonborn;

Call of Duty 4
Assasin's Creed

Φυσικά θα είναι και στο 360.

Και, λίγους μήνες μετά , θα υπάρχει και το UT3 στο 360. Αλλά ΟΚ, μιλάς για το τώρα.

Και, επειδή πιθανότατα, κάποιοι θα πέσουν να με φάνε:

PEACE, brothas!!!!:bgrin2::bgrin2:
Την γνώμη μου λέω.

Υ.Γ. : Δεν ψήφισα, τι νόημα έχει άλλωστε; ;)

Sasori
27-10-2007, 01:08
Είναι άλλωστε προφανές αυτό και από το γεγονός ότι η συντιπτική πλειοψηφία των multiplatform είναι ανώτερα στο 360. Ο λόγος; Ο συνδυασμός των προηγούμενων αναφορών.



Τα multiplatform είναι ανώτερα (σιγά τη διαφορά) στο 360 όχι γιατί έχει απαραίτητα εύκολο προγραμματισμό και ανώτερη κάρτα γραφικών, αλλά γιατί είναι τουλάχιστον ένα χρόνο μπροστά από το PS3 και οι developers έχουν εξοικιωθεί. Τα multiplatform που κυκλοφορούν τώρα δεν είναι πλέον καλύτερα στο 360. Αυτό δείχνει ότι παρά το "δύστροπο" hardware τα πράγματα σιγά σιγά παίρνουν το δρόμο τους.

Επίσης θα ήθελα να τονίσω ότι είναι πολύ άδικο να μιλάμε για τα γραφικά και τις δυνατότητες των κονσολών με βάση τέτοια παιχνίδια, τα first-party ή exclusives είναι αυτά που καθορίζουν αυτά τα πράγματα.

Πες μου ΕΝΑ multiplatform που κυκλοφορεί αυτή την στιγμη που να αγγίζει την ποιότητα του Heavenly Sword σε γραφικά...

blizard
27-10-2007, 01:31
Για την CPU είναι πιο μπλεγμένα τα πράγματα, αν και η ουσία είναι πως το 360 έχει 3 generic cpus με 2 threads η κάθε μία, ενώ το PS3 μία. Oi spus (στα παιχνίδια χρησιμοποιούνται οι 6) είναι κατάλληλοι για ειδικές εργασίες, (δεν έχουν branch prediction π.χ.)
Για την cpu είναι ξεκαθαρισμένα τα πράγματα ... έχουμε να κάνουμε με ένα τέρας σε δύναμη με απίστευτες ικανότητες για γραφικά, που δεν μπορεί καν να συγκριθεί με άλλη cpu(δες folding) αλλά μόνο με κορυφαίες κάρτες γραφικών.
http://www.ps3forums.gr/VB3/showthread.php?p=13323#post13323

Βέβαια δεν μπορούμε να περιμένουμε ότι από την ευκολία της fix κάρτας γραφικών, θα μπορέσουν εύκολα να εκμεταλευτούν κάτι τόσο εντελώς διαφορετικό .... χρειάζετε πολύς χρόνος για να την μάθουν, να φτιάξουν μηχανές , και σίγουρα είναι ακόμα πολύ στην αρχή.



Αν δείξει το PS3 στο μέλλον πως αξίζει, θα το επιβραβεύσω κι εγώ με την αγορά του. Θα πρέπει πρώτα όμως να μου αποδείξει ότι αξίζει, όχι να το πάρω και να έχω πίστη για το μάλλον.
Οταν έχουμε έναν 19χρονο παίκτη με απίστευτες δυνατότητες και που αποδείδει τώρα το ίδιο με έναν έναν 36άρι ο οποίος δεν πάει άλλο, η σκέψη είναι περιτή.
Υπάρχει και το BD μάλιστα που ουσιαστικά κάνει το ps3 πιο φτηνό και από πάνω.
(και κανείς δεν μπορεί να πει ότι δεν τον νοιάζουν οι ταινίες όταν έχει μάλιστα και HD-TV.)

NonBorn
27-10-2007, 01:45
Μεγάλη μου παράληψη το Bioshock!! Συγνώμη!!

Παρόλα αυτά δεν ήταν και τόσο παράληψη! Γιατί δεν είναι exclusive, υπάρχει και στο pc όπως και τα περισσότερα που γράφεις υπάρχουν και στο ps3! Εγώ έβαλα exclusives + 2 multi τίτλους και φυσικά είπα ότι θα πω και για multi από πάνω!

Και μιλάω για το τώρα τώρα... Τα παιχνίδια που βγαίνουν τώρα που όπως βλέπεις είναι 3 vs. 9 υπερ του ps3 και δεν είναι παιχνιδάκια! + τα multi! Μη παίζεις και εσύ λοιπόν τώρα με τις λέξεις retro! ;) Όντως ξέχασα το Bioshock.... Αλλά κι αυτό δεν είναι exclusive....

Που θα βγει το heavenly,LAIR,GT5p,EOG,Folklore,Ratchet,Haze,Warha wk? Και ναι... Γι αυτά μιλάω...


μαζί και το δύστροπο hardware tτου PS3 αλλά και τα ανεπαρκή έως τώρα dev tools της Sony ( που συνεχώς βελτιώνονται βέβαια και είναι αναμενόμενο) κάνουν το 360 ανώτερο και από πλευράς hardware

Αυτό μόνο εσύ το λες... (καλά και κάτι άλλοι κολλημένοι - δεν υποννοώ ότι είσαι) Τo PS3 είναι ανώτερο μηχάνημα... ΦΑΙΝΕΤΑΙ!!! Στο LAIR! Στο Heavenly Sword!!! Και ότι έλεγε η πλευρά του 360 για τα textures θα φανούν τώρα με το UT3! Και σκέψου τα πρώτα παιχνίδια του ps2 και τα τελευταία... Για να έχεις μία αίσθηση το που μπορεί να φτάσει το ps3... Για δες κάτι τέτοιο και για το πρώτο xbox... :p

Akolov
27-10-2007, 01:48
Καλά εγώ σε αυτό που γελάω είναι που λένε τα οι κάτοχοι του xbox, ότι δεν τους νοιάζουν που έχει το ps3 blue ray και τέτοιες χαζομάρες....ενώ ψάχνουν να βρουν ποια είναι η next generation κονσόλα...

ΑΠΛΑ ΕΛΕΟΣ .
Αφού είναι η μέρα με τη νύχτα το 1080p με το dvd . Και το να περάσει κάποιος τη νύχτα του βλέποντας μία ταινία είναι η νουμερο ένα επιλογή διασκέδασης των νοικοκυριών . Το ότι το έχει η μία κονσόλα και όχι η άλλη , φυσικά κάνει την άλλη να πρέπει να ψεύδεται πως , "εγώ δεν θέλω τέτοιες υπηρεσίες από την κονσόλα μου" και ένα άλλο κάρο δικαιολογίες.

Είναι για γέλια η κατάσταση προσωπικά...
Εγώ ένα ξέρω αισθάνθηκα ΤΥΧΕΡΟΣ που είδα σήμερα στο video club μου το Die Hard σε blue ray (ήταν νοικιασμένο όμως που να πάρει) και θα έχω την δυνατότητα να το δω σε full hd . Και αυτό δεν είναι ένα απλό θετικό για το ps3 που αρνούνται να το δεχτούν κάποιοι, είναι ένα θετικό που κάνει πέρα όποια άλλα θετικά μπορεί να έχει το xbox.

Πες του φίλου σου , να πάρει τo PS3, έτσι και αλλιώς πες του πόσο χρόνο θα έχει να παίζει games , να έχει το μαύρο διαμάντι στο σαλόνι του να του μείνε σαν BD player .

PDS
27-10-2007, 01:57
Πες μου ΕΝΑ multiplatform που κυκλοφορεί αυτή την στιγμη που να αγγίζει την ποιότητα του Heavenly Sword σε γραφικά...

To γελοιο της υποθεσης ειναι ακριβως αυτο.Οι κολλημενοι xbox φανς αντι να δουν το Heavenly sword,ή το R&C καθονται και ψειριζουν τα...Ridge racer για να δουν που παιζουν καλυτερα.
Τραγικο.

Εχω ξαναπει οτι τα multiplatform δεν κρινουν το ποια κονσολα ειναι δυνατοτερη και ειδικα οταν....
1)Ειμαστε ακομα στην αρχη.
2)Η μια κονσολα εχει 1 χρονο παραπανω στην αγορα.
3)Υπαρχουν games με πολυ ανωτερα γραφικα απο τα multiplatform.

Δεν παει στον retro αυτο,αλλα αν ακουσεις xbox fan κατι τετοια θα υποστηριξει.
Σε εποχη Motorstorm συγκριναν τα Ridge racer ps3vs360 και παει λεγοντας.

vasses
27-10-2007, 02:09
καθόλου χαζή ερώτηση. είναι η ερώτηση κάποιου που δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με xbox και δεν έχει άποψη και απευθύνεται σε ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί και με τα δύο και αποφάσισαν τελικά να είναι σε αυτό το φόρουμ. ευχαριστώ. :tiphat:

επιχειρήματα ήθελα. το 14-1 ή το 20-1 που θα είναι αύριο το ήξερα...

den katalaves :fryingpan: katholou to pneyma mou , sto kano pio liana gia na to empedoseis PX exoume ena forum opos ayto pou einai gavroi oi perissoteroi kai kaneis tin exis erotisi me poia omada eiste ?
ti tha sou apantisoume vazeloi :frog:, pigaine sto antistoixo xbox forum kai kane tin idia erotisi na deis ti apantisi tha pareis apo tous perissoterous GOT IT?

Sasori
27-10-2007, 02:24
PDS13 Δεν έχουν πάρει χαμπάρει ότι το 360 έχει έναν ολόκληρο χρόνο παραπάνω στην πλάτη του, το ξεχνάνε αυτό συνεχώς... Τα multiplatform που βγαίνουν τώρα για PS3 αναρωτιέμαι, έχουν τα ίδια γραφικά με εκείνα που έβγαιναν τότε στο 360? Για παράδειγμα το αναμενόμενο Assasin's Creed, θα ήθελα πολύ να δω τι θα γινόταν εάν είχε κυκλοφορήσει το PS3 ένα χρόνο νωρίτερα από το Xbox... Τότε αυτοί θα έλεγαν "μα καλά τι λέτε, είναι πολύ νωρίς ακόμα...." Αυτά που απαιτούν να προσφέρει τώρα το PS3, περίμεναν να τα δουν ένα χρόνο αργότερα στο 360.

"Το PS3 έχει κατώτερη κάρτα γραφικών" Εάν το "κατώτερο" PS3 μπορεί να βγάλει τίτλο σαν το GT5, τότε τι να πούμε για τα γραφικά του Forza 2 που βρισκόταν στην ανάπτυξη εδώ και τρια χρόνια. Σκεφτήτε το λίγο... Το GT5 βγαίνει στην εποχή που βγήκε το Forza 2 για το 360. Σαν να βγήκαν και τα δυο την ίδια χρονική περίοδο πέρνοντας υπ' όψην τον ένα χρόνο μπροστά του 360. Συγκρίνετε λοιπόν τα γραφικά...

Το γνωστό motto τους είναι "δεσ'τε τα γραφικά του Gears of War", άλλο παιχνίδι δεν έχουν να επιδείξουν. Εν το μεταξύ μετά το Gears το χάος... δεν βγήκε τίποτα παρόμοιο στο Xbox παρά το μεγάλο διάστημα μηνών που πέρασε. Ας περιμένουν λίγο ακόμα να βγει το UT3, το MGS4, το Haze. μου άρεσε όμως που έκαναν " τουμπεκί " με τα γραφικά του Halo 3. Ας έβγαινε ένας τόσο σημαντικός τίτλος στο PS3 με τέτοια γραφικά και θα έκραζαν μέχρι τον αιώνα τον άπαντο...

vasses
27-10-2007, 03:38
Oi perisoteroi xristes eite pc eite allon konsolon einai pantelos asxetoi pisteoun oti vlakeies toys servirei i viomixania games pou elegxetai apo ta pc kai tis etaireis karton grafikon pou exoun ginei plousies.
Poios eipe oti to hardware ton xbox i tou ps3 einai pepalaiomeno?
Antithetos kai ta 2 einai isxira kai an to exetasete den xreaizetai sinexeis metavaseis se kainourgies soiyites , kartes klp to vlepete idi meta ta prota kala games se 1080i.
Mporei ta hardware na einai isodinama ton 2 konsolon alla iparxei mia MEGALI diafora to format (blu ray) pou prosferei aytes tis ypsiles analiseis ,oi xbox fans einai tromera komplexikoi katakrinoune mia nea texnologia entelos epanastatitiki xoris kan na exoun dei ti prosferei se vathos xronou.
Skefteite mono ena game ton 8 gb ta 7 na einai grafika kai ena allo opou apo ta 40gb ta 35 na einai grafika kai ta alla ixos ti einai tha einai kalliero , ayto oute sto pc to exoune kanei , giayto vlepete games me stathera grafika edo kai polla xronia.
Ena mikro paradeigma na katalavoune merikoi postaro 2 eikones apo pc mou apo to oblivion i proti einai standar install me default lod landscapes graphics- textures 512x512
I deyteri einai 7,6 gb me ta patch (1,7 gb landscapes-textures) einai 4096x4096 i diafora vgazei mati kai einai mono 2,5 gb extra (700 mb diafora alla patch) skefteite ti ginetai an i diafora itane 20 i 30 gb.
Ena oblivion tis taxis ton 45 gb.
I sigkrisi ton multiplatform games einai i klasiiki paramitha ton pcs ,pos na ginei sigkrisi afou den axiopoitai kan to neo format? i mixani grafikon exei sxediastei na axiopoiei kalitera tou pc para tou ps3
To exo pei piso apo tous xboxades krivovtai oi pcades , i microsoft stirizetai 100% sta leitourgika nea games apaitoun nea leitoyrgika , an xathei to pronomio ton games sta pc ta leitourgika pigane peripato.
Tha poulagane ta vista apo mona tous an den ipirxan games apo piso? OXI
Oso gia tin apospi oti ta kainoyrgia leitourgika einai gia douleia einai lathos poli aneta kaneis tin douleia sou se mia epixeirisi me ta windows 2000 i xp , kai kamia epixirisi den xodeyei sinexeia lefta na allazei leitourgika
Giayto xtipietai aneleeita apo oles tis pantes to PS3 arxisan an fovontai min stamatisei o kosmos tis anavathimsis tin agora leitoyrgikon kai paixnidion kai pane sto ps3.

http://www.darkcut.com/pics/739809042215f11de0a681ef2749531d.jpg

http://www.darkcut.com/pics/6020856306bb68b8ad8ff1254ac0c7fe.jpg

modecris
27-10-2007, 04:44
Άλλο πράγμα η χωρητικότητα του BD και άλλο πράγμα το τί μπορεί να δείξει ταυτόχρονα στην οθόνη (λόγο μνήμης).
Αλήθεια,τα Haze και Unreal Tournament 3 πότε βγαίνουν;

WolfRathmA
27-10-2007, 09:50
Άλλο πράγμα η χωρητικότητα του BD και άλλο πράγμα το τί μπορεί να δείξει ταυτόχρονα στην οθόνη (λόγο μνήμης).
Αλήθεια,τα Haze και Unreal Tournament 3 πότε βγαίνουν;

To Unreal απο οτι ακουστηκε παιζει να κυκλοφορησει ταυτοχρονα και στο ps3 μαζι με την εκδοση του pc. To haze τελος του χρονου νομιζω, δε ξερω. Καπου εκει παντος...

TopGunZ
27-10-2007, 11:24
Ps3. έχω αναλύσει σε άπειρα τόπικ την επιλογή μου (υπ' όψιν έχω και τις δύο κονσόλες), βαριέμαι να το ξανακάνω.

vasses
27-10-2007, 12:27
Άλλο πράγμα η χωρητικότητα του BD και άλλο πράγμα το τί μπορεί να δείξει ταυτόχρονα στην οθόνη (λόγο μνήμης).
Αλήθεια,τα Haze και Unreal Tournament 3 πότε βγαίνουν;


An to pc simera eixe san apothikeytiko format to cd tha evlepes ta simerina games (SP 4 , COLIN DIRT , NFS)? tha itheles toulaxiston 10 cd kai pano , tha simfere ayto tis etairies oikonomika?
Fantasou ena xbox me apothikeytiko meso cd ti games na evgaze
Sou thimizo to ff7 den vgike sto nes tote logo tou format tou ithele enan megalo arithmo cartidges

modecris
27-10-2007, 14:09
Αν είχες στο PC σου την ίδια ποσότητα μνήμης που είχες επί εποχής CD δεν θα έβλεπες και μεγάλη διαφορά.Άλλο εάν χρησιμοποιηθεί ο extra χώρος για video όπως στα FF.
Και στο PES,που έχει διπλάσια δεδομένα στην έκδοση για ps3,τί διαφορά βλέπεις σε textures δλδ;

PDS
27-10-2007, 14:50
To θεμα ειναι οτι σε καθε γενια αλλαζει το αποθηκευτικο μεσο.Oι μοναδικες κονσολες που δεν ειχαν το αποθηκευτικο που επρεπε για την γενια τους ηταν το N64 και το Dreamcast.

Δεν μπορω να καταλαβω πως υπαρχει η καθετη αποψη απο καποιους οτι το blu ray δεν χρειαζεται,δεν το εχουμε αναγκη κτλ...
Να τεθει το θεμα υπο συζητηση ναι,αλλα αυτη την σιγουρια δεν την καταλαβαινω απο μερικους xbox fans.

Modecris δεν ειναι απαντηση σε σενα αυτο.

vasses
27-10-2007, 15:28
Αν είχες στο PC σου την ίδια ποσότητα μνήμης που είχες επί εποχής CD δεν θα έβλεπες και μεγάλη διαφορά.Άλλο εάν χρησιμοποιηθεί ο extra χώρος για video όπως στα FF.
Και στο PES,που έχει διπλάσια δεδομένα στην έκδοση για ps3,τί διαφορά βλέπεις σε textures δλδ;

Den katalaves to paradeigma ton 2 eikonon pou evala , gia na analiseis 1080p xreiazontai terasties xoritikotites 4 fores parapano apo ena ena aplo dvd .
Oi analiseis 720p xorane se ena dvd ta 1080 p apaitoune poli perissotera i diafora tous einai megali sto optiko apotelema,to xbox to mono pou tha mporouse na kanei itane na vgalei 3 tetoia dvd oste na xoresei aytes tis analiseis , opos kai me ton ixo episis.
To splintel Cell DA sto pc eixe 2 install , to standar itane 8 gb to allo me 10,4 gb evgaze ligo pio veltomena grafika (HD graphics) epaixe rolo i extra xoritikotota anexartita tou hardware , an to pc eixe HD DVD i blu ray format eimai sigoyros tha vlepame games 2 klaseis anotera apo oti tou crysis simera.
I paragogi pollon dvd gia ena game einai asimfori giayto den exei vgei game sto pc me 2 i 3 dvd.
Min mplekeis ta multiplatorm einai se idies analiseis , an to ps3 eftriaxne ena soccer typou PES se blu ray me analiseis 1080 kai xoritikotita 30 gb tote tha ekanes tin sigkrisi me ta 6 gb tou xbox i tou pc.
Tora sigkrineis idies analiseis kai xoritikotites kai games pou sxediastikane na exoun idia apodosi grafikon se oles tous konsoles .
Ta multiplaform games oudepote anedeixan tis konoles , oi apokleistikoi titloi tis anedeixan giati fanikane oi dunatotites ton.

modecris
27-10-2007, 19:56
Modecris δεν ειναι απαντηση σε σενα αυτο.

Άλλωστε δεν είπα αυτό.Και να μην χρειάζεται σήμερα το BD,θα χρειαστεί αύριο.
Εγώ είπα (και αναφέρομαι και στον vasses) πως οι μεγάλες αναλύσεις χρειάζονται και περισσότερη μνήμη,η οποία στις κονσόλες είναι περιορισμένη και δεν έχουν την δυνατότητα για αναβάθμιση όπως στα PC.
Μπορεί λοιπόν τα textures οι υφές κτλ να είναι super-duper HD,αν έχεις έλλειψη σε μνήμη που θα τα φορτώσεις;
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο ειδικός (slay?).


I paragogi pollon dvd gia ena game einai asimfori giayto den exei vgei game sto pc me 2 i 3 dvd.Δεν ξέρω τι εννοείς με την λέξη "ασύμφορη",πάντως το κόστος του κενού dvd είναι αμελητέο.Άλλοι θα είναι οι λόγοι.
Και το crysis ένα dvd χρειάζεται (αλλά πόση μνήμη; )


Tora sigkrineis idies analiseis kai xoritikotites kai games pou sxediastikane na exoun idia apodosi grafikon se oles tous konsolesΣτην προηγούμενη γενιά (xbox,ps2) τα multy δεν είχαν την ίδια απόδοση,τουλάχιστον όσα τσέκαρα ο ίδιος.


Ta multiplaform games oudepote anedeixan tis konolesΣωστό,πάντα όμως ρίχνουμε κλεφτές ματιές και συγκρίνουμε...;)

vasses
27-10-2007, 21:03
Eixa xbox to 2003 kai dokimasa MK DA, SC3 itane akrivos ta idia apla to xbox eixe ligo kaliteri apeikonisi logo tis epiologis 60 hz PAL to PS2 epaize me 50 hz.
To kostos tou DVD mporei na einai ameliteo alla den grafeis copy paste kodika se 2 i 3 dvd eidikotera se FPS poy den mporei na ginei eykola.
To yparxon hardware stis konsoles einai yperakreto gia grafika HD ,min vlepeis sta pc pou o programmatismos einai athlios logo varemares ton programmatiston na kanoune ena kodika tis prokopis kai na se anagkasoune na sintireis ti viomixania tis anavathmisis.
To mistiko tis epitixias einai i 100% axiopoiosi tou hardware , se sxesi meta ta pc pou an kai exoune ypersixrono hardware den axiopoiotai oute to miso opote paei peripato.
Gia skepsou to gt5 me hardware ps3 sto pc an evgaine tha itane toso realistiko kai na etrexe toso kala?
Poli xlomo to vlepo
Rixe kai mia matia sta demo sto net kai milame to mixanima tora xekinaei kai xediplonei tis dinatotites tou.
Vale tin logiki na doulepsei ta 1080x1920 (blu ray) analisi einai safos anotera apo ta 1368x768 (DVD) kai ayto ofeiletai sto format.
Sto xbox den tha deis tetoia games ektos an sxediazoune sto mellon pano sto HD DVD.

SQP_GR
27-10-2007, 21:17
Kala An Vgali Konsola Pu Na Ensomatoni To Hd Kai Na To Xrisimopii Kai Gia Ta Games Tha Milame Gia Tin Megaliteri Koroidia Stis Konsoles,ti Tha Afisi Apexw 12 Ekatomiria Kai Tha Tus Pi Parte To Kenurgio Me To Hd

NonBorn
27-10-2007, 21:53
Ένα post που βρήκα σε ένα ξένο forum...

Τίτλος: Why you should buy a PS3 this christmas


You might know me from my "reasons to silence the fanboys" thread which the Xbots heavily flamed me for , so I decided i'd do a more structured argument without too much opinion and speculation.In this post i've decided not to include the nintendo Wii as I don't see it as the console that most hardcore gamers would opt for as their first choice it's primarily a family/casual gamers console, maybe i'm mistaken.

I believe that the XBOX 360 has little to no chance of succesfully beating the PS3 this generation maybe even soon this christmas, I predict that by december 08 the PS3 will have succesfully overtaken the XBOX360 possibly by a huge margin . And this is why I believe that you should by a PS3 this christmas.

PLEASE EXCUSE ANY SPELLING ERRORS
*Indicates subpoints


PS3 GOING TO GET MUCH CHEAPER AS TIME PASSES.

According to my understanding some of the components used in the ps3 are currently used in and will be used in many other electronics in the future TV's,Phones,Camera's,Computers etc , high sales volume brings manufacturing costs down ( why exactly i'm not sure LOL possibly because the methods and technology used to make the components becomes more advance = to faster and cheaper product ...maybe ??) Ofcourse this will also work in favour of the XBOX 360 as all consoles get cheaper. But also keep in mind one of the biggest barriers holding back the PS3 IS IT'S PRICE , every time the PS3 has had a price cut it has witnessed huge % increase in sales(although this is true of many electronics that reduce in price , but considering the PS3 was still seen as overly expensive the price cuts wouldn't have had as significant an impact as it could have.

A cheaper PS3 doesn't mean you shouldn't buy it this christmas I'm saying this so that you know it'll apeal to the mass market = comercial success.


FULLY UTILISING THE XBOX 360 IS MORE EXPENSIVE THAN THE PS3

*HDMI OUTPUT IS NOT INCLUDED IN SKU'S OTHER THAN ELITE

In the UK the PS3 40GB and the XBOX Elite 120GB both cost £299 ( I must admit with so much storage capacity that sounds like good value for money)

-XBOX live 12 montsh subscription £35
-Wifi £60 ( optional but much more convenient for gaming )
-HD-DVD Drive £115 ( For next gen HD-DVD)
(prices based on amazon.co.uk , one of the lowest possible prices for new hardware)

Fully utilised 360 costing between £450-£510 ($900-$1020), this would buy you a 60GB PS3 (£350) with Wi-Fi , Next Gen Blu Ray , Card Readers , HDMI , Full PS2 compatibility and Free PSN ( however this is dispute to wether XBOX live delivers a better quality service or not)

Considering that Sony sell PS3's at a loss you can guarantee that any money spent on a PS3 is money well spent.

XBOX 360 HAS A HIGH RATE OF FALIURE , VERY UNRELIABLE.

*MICROSOFT DENIED HARDWARE FALIURE AT FIRST
*THIS IS WILL ALSO BE MORE COSTLY THAN A PS3 AFTER THE 3 YEAR WARRANTY EXPIRES.

33% hardware faliure indicates a poorly built console , that's 3.3 in 10 XBOX 360's failing , personaly i'd never buy a piece of hardware that I knew had a high chance of faliure when buying it , it's like getting a kidney transplant that you knew had a 1/3 chance of killing you ( well unless you had no other option you'd do it , but in gaming industry you got 3)

Considering that Microsoft have set $1bill (£500mill) asside for repairs it makes the purchase more reasonable , but with consoles that should have a 5-10 year lifespan we'll witness huge numbers of RROD'd XBOX 360's that don't qualify for the 3 year warranty , what is microsoft going to do then ? issue a 7 year warranty ?

*I BELIEVE THE HARDWARE FALIRE + OTHER FACTORS WILL LEAD TO MICROSFT BRAKING EVEN ON THE XBOX AGAIN LIKE LAST GEN

EVERY EXCLUSIVE ON THE XBOX 360 WILL BE ON THE PC AT SOME POINT

*PS3 BOASTING MANY KILLER EXCLUSIVES

the term XBOX 360 exclusive is innacurate it should be more like Microsoft exclusive considering that it'll be on a PC near your 6-12 months down the line with improved graphics and gameplay. This leads me to the question WHY buy something that will be availible on a open platform only improved(I guess getting microsoft exclusives earlier would be a reason but for £300 ? i'd willingy wait an extra 6 months per title if it saved me hundreds of pounds.

Wheras the PS3 has titles that probably will never apear on a computer screen ( MGS4 etc etc, you could bring up the emulator point but that would take a decade to run 100% full speed considering the complexity of the console , the PS2 hasn't even been fully emulated yet). So really the XBOX 360 is just a computer with a subscription to play multiplayer games.


THE XBOX 360 IS FAILING IN JAPAN TERRIBLY

* No AAA RPG's FOR THE 360 IN THE NEAR FUTURE

Yes the PS3 isn't jumping leaps and bounds but it still has so much potential with titles like Final Fantasy , MGS , Kingdom Hearts and the added connectivity it has with the quite succesfull PSP console . Japan plays a huge role in any consoles success and right now the Jap's aren't showing XBOX any love , it would take an absoloute miracl for the XBOX 360 to have any comercial success.

HD DVD likely to loose out Blu-Ray

*HD DVD Drive's bought for XBOX 360 will be useless
*Blu Ray Dye makes production of Blu Ray cheaper

Blu Ray is selling more than double the amount that HD DVD is on a world wide level and will sell more with the price drop of the PS3 the cheapest Blu Ray player ( although there is a $199 HD-DVD player which will definetley be competition for Blu-Ray , but it is limited in features) , with the PS3 being bought for multi reasons asside from it's game playing functionality Sony will still have a huge potential market to sell PS3 games to.

*MICHAEL BAY THREATENED NOT TO DO TRANSFORMERS 2 IF IT WAS GOING TO BE RELEASED ON HD-DVD ONLY , HE OBVIOUSLY SAW HUGE REVENUE POTENTIAL IN THE BLU-RAY.

HD-DVD PIRACY WILL COST MICROSOFT HUNDREDS OF MILLIONS

*DVD INCREDIBLY EASY TO PIRATE AT THE MOMENT
*BLU RAY FAR HARDER AND FAR MORE EXPENSIVE TO PIRATE.( I was reffering to PS3 games)
*IMPOSSIBLE TO RUN BACK-UPS ON THE PS3 @ THE MOMENT

Looking @ a popular torrent site I see that a XBOX 360 game named The Darkness is being downloaded by 60,000 people X $60.00 that they should have paid will = 3.6 Million in losses ( although considering not all of the people downloading the game may have bought or may still buy it , the losses may not be as great) But assuming each piracy will cost microsoft 1mil per game they are looking @ losses of at least 100Mill for every hundred games they release.

PS2 INSTALL BASE OF 120 MILL, RACE FAR FROM OVER

*XBOX 360 BASE MUCH MUCH SMALLER
*IF HISTORY IS ANYTHING TO GO BY DON'T BUY 360!!

Many PS2 owners have owned the PSX ( like myself ) and will probably opt for the PS3 (not because of fanboyism but for the sake of sticking to what you know is good for you) i've enjoyed the PSX,PS2 experience so far so why not buy a PS3 ?. Considering that around only 40 million consoles have been sold so far and there's potentialy around 170-200 million consoels to be sold this generation the race is far from over(this could work in or against sony's favour ofcourse)

DVD IS ARGUED TO BE A FUTILE FORMAT.

Yes you can compress games , and put that on to multiple DVDs but how pratical is it if every game becomes multi disc ( some one who owned 10 multi disk game could have anywhere between 20-60 discs IN THE FUTURE OF COURSE) with more content being put into games it's possible the DVD doesn't pass the test( this is one of the weaker points , but it's still a point.)

XBOX 720 POSSIBILITY

Microsoft are very unpredictable and could already have an XBOX 720 in development , some argue that MS would never betray them like that but then look @ the XBOX elite with HDMI output , imrpoved ventilation and cooling , things which should have been in the original xbox 360.

Although considering the huge R&D cost's an 720 is less likley , but then bill gates doesn't care about costs.


In conclusion i'll say that the PS3 is definetley a console designed for it's generations , good value for money , versatile ( can run linux on it too http://forums.maxconsole.net/images/smilies/smile.gif ) , boasting some pretty good titles ( Eye Of Judgement looking like a very hot title), PSP connectivity , Next Gen Blu Ray , PSN , Home and much more.

Πηγή: http://forums.maxconsole.net/showthread.php?p=739281#post739281
Υποθέσεις κάνει και λέει την άποψη του και παίρνει θέση πάνω σε διάφορα ζητήματα... Πες στον φίλο σου ProEvo να το διαβάσει και αυτό με προσοχή και ελπίζω με όσα είπαμε και εμείς εδώ να τον βοηθήσαμε να καταλήξει κάπου!

vasses
27-10-2007, 22:56
Kala An Vgali Konsola Pu Na Ensomatoni To Hd Kai Na To Xrisimopii Kai Gia Ta Games Tha Milame Gia Tin Megaliteri Koroidia Stis Konsoles,ti Tha Afisi Apexw 12 Ekatomiria Kai Tha Tus Pi Parte To Kenurgio Me To Hd

Ego an imouna microsoft tha xekinaga tin paragogi neou xbox me ensomatomeno dvd kai games pano se ayto , stous 12 ekatommiria xristes tha xreona to HD DVD external kapou 100 eyro opote tha xtipage sta isia to ps3 sta games kai tha ipirxe toso kalos anatgonismos pou tha vlepame sinexos kala games kai apo tous 2.

SQP_GR
27-10-2007, 23:00
Nai Re File Alla Ta 12 Ekatomiria Hd Pu Tha Dosi Tha Tis Kostisun Mia Katastrofiki Zimia.ute Kai Gw Den Xero Poso Tha Tis Kostisun

ProEvo
28-10-2007, 11:58
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους. Ο φίλος μου θα είναι σύντομα μαζί μας και στο φόρουμ. ακούστηκαν πολύ καλές απόψεις και καταλυτικό ήταν να δει από κοντά τελικά και τις 2 κονσόλες (σε μένα και σε συνάδερφο). Άσχετα με δυνατότητες κονσόλας γιατί δεν το θέλει αποκλειστικά για gaming, μεγάλο ρόλο έπαιξε η ύπαρξη blu-ray player και οι γενικότερες δυνατότητες του ps3 πχ linux όπως ακούστηκαν και εδώ.

grscream
28-10-2007, 12:25
πάντως όλα μα όλα τα games σε xbox360 είναι μέχρι σήμερα καλύτερα απο το ps3 απο άποψη γραφικών.-

PDS
28-10-2007, 12:33
Δεν ειναι ολα μα ολα,και δεν λεει τιποτα αυτο ειδικα τωρα στην αρχη.Οταν υπαρχουν τα Heavenly swrod,lair,Rachet and clank για να δεις αν το Ps3 ''μπορει'' η oxi δεν μπορεις να κοιτας καποια μετρια σε γραφικα multiplatform games.

ps4
28-10-2007, 12:33
Το dirt ειναι καλυτερο σε ps3.

Αλλα γενικα ναι. Εχεις δικιο. Τουλαχιστον προς το παρον θελω να πιστευω.

NonBorn
28-10-2007, 21:05
πάντως όλα μα όλα τα games σε xbox360 είναι μέχρι σήμερα καλύτερα απο το ps3 απο άποψη γραφικών .-

Κάνεις λάθος... ;) Ναι το dirt τρέχει καλύτερα σε ps3, και το Oblivion είναι πολύ καλύτερο στο ps3. Τώρα σε πολλά παιχνίδια υπάρχουν διαφοροποιήσεις που για τον καθένα μπορούν να σχηματοποιούν το καλύτερο ή το χειρότερο... Ας πούμε εμένα το darkness μου άρεσε περισσότερο στο ps3... Αλλά γενικά ναι είναι καλύτερα στις λεπτομέριες - Ένας μέσος gamer δε ξέρω πόσο θα το καταλάβει αν τα δει και τα δύο στην οθόνη του. Τελοσπάντων... Περιμένουμε να ακούσουμε και το ίδιο το παιδί τι έχει να πει αφου θα έρθει στο forum :)

Α και σημαντική λεπτομέρια προς όλους.... Value/Money κατά κράτος νικάει το ps3!!!

grscream
29-10-2007, 00:00
εντάξει αν οχι όλα μα όλα τότε ένα 3 στα 4 δηλαδή το 75%

ps4
29-10-2007, 00:09
Παιδια οτι κανει στον καθενα, αυτο ειναι το καλυτερο.

Εγω προσωπικα εχω κολλησει με το ps3. Το 360 δεν το εχω ανοιξει καθολου.

Προσωπικη αποψη φυσικα και απλα, με εχει καθηλωσει το μηχανακι. Κανει τα παντα και ερχονται τα παντα.

Δεν μπορει να με πεισει κανεις για το αντιθετο ουτε εγω προς θεου καποιον για το 360.

Αν περνας καλα τοτε ολα οκ. :bgrin2:

vasses
03-11-2007, 13:15
πάντως όλα μα όλα τα games σε xbox360 είναι μέχρι σήμερα καλύτερα απο το ps3 απο άποψη γραφικών.-

Lathos an sigkrouneoume a) ti diafora kikloforias ton 2 konsolon to xbox proigeitai kata 1 xrono toulaxiston omos to ps3 evgale kalitera games sto lauch tou apo to xbox b)idi exei xeperasei se grafika to xbox an valoume to gt5 kai den exei axiopoiothei to hardaware kata 100% se sxesi me ena xbox pou einai sto full g)den sigkrineis multiplatform games einai sxediasmena na apodidoune to idio.
Ego den mporo na katalavo to misos ton xbox funboys sto ps3 xeroune oti exoune mia provlimatiki konsola pera oti to hardware exoune xeperestei kai otan pas na antiparatetheis se epixeirimatologia se vrizoune se polla forums simvainei.
Deixnei to megethos komplex (oxi oloi) pou exoune gia tin konsola tous kai panta epikalountai multiplatform gia sigkriseis afou se apokleistikotites fainetai pentakathara i anoterotita tou ps3 enanti to xbox

klepidas
03-11-2007, 13:15
ego psifizo ps3

modecris
03-11-2007, 20:04
a) ti diafora kikloforias ton 2 konsolon to xbox proigeitai kata 1 xrono toulaxiston omos to ps3 evgale kalitera games sto lauch tou apo to xboxΚοίτα τα παιχνίδια που έβγαλαν και οι 2 κονσόλες μέχρι και 1 μήνα μετά το lauch.Θα δεις πως κάνεις λάθος.


b)idi exei xeperasei se grafika to xbox an valoume to gt5 kai den exei axiopoiothei to hardaware kata 100% se sxesi me ena xbox pou einai sto fullΕίπαμε,το GT5 έχει πάρα πολύ καλά γραφικά και το 360 δεν έχει κάτι αντίστοιχο.Όπως και το PS3 δεν έχει κάτι αντίστοιχο σε γραφικά με το GeOW.
Και σιγά μην έχουν ξεζουμίσει το 360 μέσα σε 2 χρόνια...ποτέ και σε καμία πλατφόρμα δεν έχει συμβεί αυτό.


g)den sigkrineis multiplatform games einai sxediasmena na apodidoune to idio.Και γιατί τότε δεν αποδίδουν το ίδιο;

Εγώ τέλος ψηφίζω 360 (λόγο live και λόγο κόμπλεξ)

WolfRathmA
03-11-2007, 20:20
Είπαμε,το GT5 έχει πάρα πολύ καλά γραφικά και το 360 δεν έχει κάτι αντίστοιχο.Όπως και το PS3 δεν έχει κάτι αντίστοιχο σε γραφικά με το GeOW.
Και σιγά μην έχουν ξεζουμίσει το 360 μέσα σε 2 χρόνια...ποτέ και σε καμία πλατφόρμα δεν έχει συμβεί αυτό.

Οπως τα λες με το GoW... Δεν εχει βγει κατι αντιστοιχο... αλλα κραταω την υπομονη μου μεχρι να δω το Unreal Turnament 3... Στο Pc μου παντος εδειχνε καλυτερο απο το GoW σε σχεση με τα γραφικα και σε περιοχες. Πραγματικα παρα πολυ καλη η δουλεια τους....

Οσο για το 360 που λες και εγω πιστευω ισως να μην το εχουν ξεζουμισει ακομα καλα καλα. Δηλαδη γραφικα σαν το Bioshock δεν εχω ξαναδει αλλα αν βαλεις το Xbox να δουλεψει στο 100% της ισχυης του τοτε σιγουρα το system failure θα ανεβει στο 85%... Ισως να μην το ρισκαρουν... :bgrin2:

NonBorn
03-11-2007, 20:57
Κοίτα τα παιχνίδια που έβγαλαν και οι 2 κονσόλες μέχρι και 1 μήνα μετά το lauch.Θα δεις πως κάνεις λάθος.

Είπαμε,το GT5 έχει πάρα πολύ καλά γραφικά και το 360 δεν έχει κάτι αντίστοιχο.Όπως και το PS3 δεν έχει κάτι αντίστοιχο σε γραφικά με το GeOW.
Και σιγά μην έχουν ξεζουμίσει το 360 μέσα σε 2 χρόνια...ποτέ και σε καμία πλατφόρμα δεν έχει συμβεί αυτό.

Και γιατί τότε δεν αποδίδουν το ίδιο;

Εγώ τέλος ψηφίζω 360 (λόγο live και λόγο κόμπλεξ)

modecris και τα δύο παιχνίδια launch exclusive του ps3 (FOM, Motorstorm) είναι πολύ καλά παιχνίδια και τα δύο, που ίσως να μην είχαν την τύχη που άξιζαν λόγω gears που έπαιζε πολύ εκείνη την περίοδο!

Όχι το 360 δεν το έχουν ξεζουμήσει και φυσικά έχουμε να δούμε αρκετά ακόμα όσο αφορά το θέμα γραφικά... Όμως σκέψου το εξής... Ένα 360 που όλοι το εκθιάζουν για τις ευκολίες που δίνει στους developers και ένα ps3 απέναντι το οποίο όλοι το κατακρίνουν για τη "δύστροπη" συμπεριφορά του και την "καινούργια" αρχιτεκτονική και τα αποτελέσματα που παίρνουμε είναι σχεδόν τα ίδια ίσως προς στιγμή καλύτερα στο 360. Αυτό τι σημαίνει? Ο καθένας μπορεί να το εκτιμήσει διαφορετικά η αλήθεια είναι... Αλλά αν λέω αν πουλήσει το ps3 με τα exclusives που έρχονται θα δούμε άλλη συμπεριφορά από τους devs... Πολύ διαφορετική... Να στε σίγουροι... Και γνώμη μου είναι ότι θα συμβεί γιατί το όνομα έχει τρομερή δυναμική, η τιμή πλέον είναι λογική, και παιχνίδια έρχονται πολλά και είναι καλά!

Δεν αποδίδουν το ίδιο γιατί όπως είπε η midway από το 360/pc-> στο ps3 τα παιχνίδια δεν γίνονται εύκολα port λόγω μνήμης! Αν δεις όμως παιχνίδια όπως στο gt5,uncharted (1 χρόνος κυκλοφορίας μετά το launch) σύγκρινε μου τα εσύ με halo3,pgr4,forza2,gears που μερικά μόλις κυκλοφόρησαν... Το ps3 είναι πιο δυνατό σαν μηχάνημα λόγω του cpu του και το τι μπορούν να δώσουν έτοιμα τα spu's στη gpu(RSX) ώστε αυτή να μην χρειάζεται να κάνει τη δουλειά που κάνει στο 360. Αυτό όμως για να το δούμε στα 3rd party πρέπει να υπάρξουν λεφτά και για να υπάρξουν λεφτά πρέπει να υπάρξει install base...

Για να καταλάβεις τι λέω για τα spu's πάρα πολλά multiplatform games που δείχνουν καλύτερα στο 360 δεν χρησιμοποιούν ΚΑΝ τα spu's!!! To μόνο που βλέπουν είναι η RSX και το PPU του cell!

Μερικά απ' αυτά:
1) Genji: Days of the Blade (Great visuals, mediocre game, confirmed by developer not to be using the SPEs)
2) Half-Life 2: Orange Box (Confirmed by developer)
3) Splinter Cell
4) The Elder Scrolls IV: Oblivion (Great game, looks better than on XBox 360 combined with reduced loading times, but this mainly due to harddrive caching, maybe includes some limited middleware SPE usage)
5) Fight Night Round 3 (overall still a good improvement over the XBox 360 version)
6) Full Auto 2: Battlelines (Mediocre, still an improvement over the original and 1080p)
7) Ridge Racer 7(OK game, overall a good improvement over RR6 and 1080p)
8) Madden NFL 07
9) Madden NFL 08
10) Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas (Nice game)
11) Enchanted Arms
12) F.E.A.R.
13) Sonic the Hedgehog
14) Tiger Woods PGA Tour 07


Είναι προφανές τι θα προτείνω εγώ... Το θέμα είναι ότι θεωρώ και το 360 ως μία καλή επιλογή παρόλα αυτά δε θα 'θελα να χάσω με τίποτα, GT5,Uncharted,Ratchet,Killzone2, Motorstorm2, Resistance2, MGS4, Eye Games, και μπορεί να ξεχνάω και μερικά ακόμα...

Μόνο 1 πράγμα ζήλεψα από το 360!! Θα βάλουν το sensible soccer στο XBLA???? :rant::rant::rant: Το θέλω και εγωωωωωωωώ!!!!!!

SQP_GR
03-11-2007, 21:33
Kala Einai Twra Edw Pu Ta Leme Non Giati Erxete File Mu Kategida Polisewn,kai Auta Ta Topic Tha Eklipsun Telios Me Ton Kairo, Kai Den Tha Asxolite Kanis Me To Xbox .alla Me Ta Games Tu Ps3

modecris
04-11-2007, 04:17
Οσο για το 360 που λες και εγω πιστευω ισως να μην το εχουν ξεζουμισει ακομα καλα καλα. Δηλαδη γραφικα σαν το Bioshock δεν εχω ξαναδει αλλα αν βαλεις το Xbox να δουλεψει στο 100% της ισχυης του τοτε σιγουρα το system failure θα ανεβει στο 85%... Ισως να μην το ρισκαρουν... :bgrin2:

Γι`αυτό σε πάω ρε φίλε,γιατί έχεις καυστικό χιούμορ ;) μαζί σου :angry::angry:

Non,βλέπω πως σε γενικές γραμμές λέμε τα ίδια πράγματα.
Δεν λέω πως τα launch παιχνίδια του ps3 δεν ήταν καλά,όμως συνολικά το launch του 360 ήταν καλύτερο.Δεν το λέω εγώ,το λένε όλοι.Βέβαια αυτό δεν έχει και πολύ σημασία αλλά τεσπα,κουβέντα να γίνεται.Πάντα στο launch δεν βλέπουμε και τα καλύτερα.
Συμφωνώ σχεδόν απόλυτα και στο υπόλοιπο (πολύ ωραίο) post σου.Τα GT γενικά είναι σταθερή δύναμη για το ps και είναι πάντα μία γενιά μπροστά από σχεδόν όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια της κονσόλας.Το uncharted αν και βρίσκετε σε καλό δρόμο,θα ήθελα να το δούμε πρώτα και μετά να το συγκρίνουμε.
Όμως εδώ είναι η ουσία.Η λέξη-κλειδί για το ps3 είναι το "θα".Σίγουρα "θα" στρώσει,"θα" βγάλει πολύ καλούς τίτλους,"θα" μεγαλώσει το κομμάτι της πίτας που του αναλογεί (και είναι πολύ βασικό),"θα" "θα" "θα"...Αλλά μέχρι τότε θα έχει πέσει στα 300€ και θα το πάρουν όλοι,όπως και το 360 που θα έχει 230€...και ζήσανε αυτοί καλά και εμείς (πολύ) καλύτερα :angry:.Άλλωστε δεν χωράνε ζήλιες ανάμεσά μας ;)
Μέχρι τότε όμως για εμένα θα αξίζει περισσότερο η κονσόλα της M$...

Αλήθεια,τελικά δεν θα πάρεις 360;

NonBorn
04-11-2007, 04:54
Γι`αυτό σε πάω ρε φίλε,γιατί έχεις καυστικό χιούμορ ;) μαζί σου :angry::angry:

Non,βλέπω πως σε γενικές γραμμές λέμε τα ίδια πράγματα.
Δεν λέω πως τα launch παιχνίδια του ps3 δεν ήταν καλά,όμως συνολικά το launch του 360 ήταν καλύτερο.Δεν το λέω εγώ,το λένε όλοι.Βέβαια αυτό δεν έχει και πολύ σημασία αλλά τεσπα,κουβέντα να γίνεται.Πάντα στο launch δεν βλέπουμε και τα καλύτερα.
Συμφωνώ σχεδόν απόλυτα και στο υπόλοιπο (πολύ ωραίο) post σου.Τα GT γενικά είναι σταθερή δύναμη για το ps και είναι πάντα μία γενιά μπροστά από σχεδόν όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια της κονσόλας.Το uncharted αν και βρίσκετε σε καλό δρόμο,θα ήθελα να το δούμε πρώτα και μετά να το συγκρίνουμε.
Όμως εδώ είναι η ουσία.Η λέξη-κλειδί για το ps3 είναι το "θα".Σίγουρα "θα" στρώσει,"θα" βγάλει πολύ καλούς τίτλους,"θα" μεγαλώσει το κομμάτι της πίτας που του αναλογεί (και είναι πολύ βασικό),"θα" "θα" "θα"...Αλλά μέχρι τότε θα έχει πέσει στα 300€ και θα το πάρουν όλοι,όπως και το 360 που θα έχει 230€...και ζήσανε αυτοί καλά και εμείς (πολύ) καλύτερα :angry:.Άλλωστε δεν χωράνε ζήλιες ανάμεσά μας ;)
Μέχρι τότε όμως για εμένα θα αξίζει περισσότερο η κονσόλα της M$...

Αλήθεια,τελικά δεν θα πάρεις 360;

Ξέρεις τι σκέφτομαι? Άντεξα τόσο καιρό χωρίς το 360 που δεν είχα παιχνίδια στο ps3 να παίξω... Τώρα που δεν μου φτάνουν τα λεφτά να πάρω τα παιχνίδια που θέλω να το πάρω? Και ξέρεις κάτι? Σκεφτόμουν να το πάρω για να παίζω τα multi και να μη χρειάζεται να τα αγοράζω όλα... Αλλά όσο και να τη μισώ την MS για δικούς μου λόγους (βλ. μονοπώλια, windows κλπ κλπ) δε θέλω να το κάνω αυτό... Αν με πιάνεις ;) Πάντως το "θα" τελείωνει... Κοντός ψαλμός αληλούια! ;)

ΥΓ: Μία σημαντική διαφωνία! Το ps3 πήγε σε πωλήσεις στον πρώτο χρόνο που διανύουμε (launch) το ίδιο καλά σε πωλήσεις με τον αντίστοιχο χρόνο του 360 πρόπερσι. Τώρα πρόσφατα το διάβασα αυτό... Να θυμήσω ότι το 360 ήταν η μόνη κονσόλα στην αγορά nextgen τότε ενώ το ps3 είχε να αντιμετωπίσει:
1. αυστηρή κριτική από τα media,
2. τα πολύ καλά παιχνίδια του 360 (gears,bioshock, halo, pgr4)
3. Την έλλειψη παιχνιδιών στο ίδιο το ps3
4. Τις φοβερές πωλήσεις του Wii
5. Την υψηλή τιμή σε σχέση με τον ανταγωνισμό

Αν λάβουμε όλα αυτά υπόψη μας και πως τα πήγε τελικά και πως θα τα πάει μέχρι το Μάρτιο (για μένα θα πάει σίγουρα πολύ καλύτερα μέχρι τότε) βλέπουμε τουλάχιστον πόσο σημαντικό όνομα έχει το Playstation και όσοι βιάζονται να το θάψουν καλά θα κάνουν να σκεφτούν καλύτερα! ;)


Edit: Τελικά θα βγει sensible soccer στο XBLA????

modecris
04-11-2007, 14:26
Όλοι περιμέναμε πως όταν θα έβγαινε στην αγορά θα τα σάρωνε όλα σαν...οδοστρωτήρας!Ενώ τελικά δεν κατάφερε ούτε καν να πλησιάσει το 360 και το wii τρέχει με 4 πόδια...αυτά για την πίτα που ανέφερα.
Για το sensible soccer δεν γνωρίζω.

NonBorn
04-11-2007, 14:28
Όλοι περιμέναμε πως όταν θα έβγαινε στην αγορά θα τα σάρωνε όλα σαν...οδοστρωτήρας!Ενώ τελικά δεν κατάφερε ούτε καν να πλησιάσει το 360 και το wii τρέχει με 4 πόδια...αυτά για την πίτα που ανέφερα.
Για το sensible soccer δεν γνωρίζω.

Από φαβορί τελικά έδειξε αδυναμίες και έγινε outsider και κάπου εδώ κοντά χρονικά θα δείξει πάλι τα δόντια του! ;) Την πέμπτη το βράδυ έρχεται το Demo του Uncharted...:prayer::prayer:

PDS
04-11-2007, 14:36
Όλοι περιμέναμε πως όταν θα έβγαινε στην αγορά θα τα σάρωνε όλα σαν...οδοστρωτήρας!Ενώ τελικά δεν κατάφερε ούτε καν να πλησιάσει το 360 και το wii τρέχει με 4 πόδια...αυτά για την πίτα που ανέφερα.
Για το sensible soccer δεν γνωρίζω.

modecris και για το Ps2 τα ιδια περιμεναμε πριν βγει.Βγηκε και σαρωσε?οχι.
Σιγα σιγα ομως εφτασε να θεωρειται η πιο πετυχημενη κονσολα ολων των εποχων με τα 120ε κονσολες...

Οσο για το launch..το Ευρωπαικο(τουλαχιστον) ηταν πολυ καλο.
Επισης ενα απο τα καλυτερα launch ολων των εποχων το ειχε το dreamcast για μενα.Καταλαβαινεις λοιπον οτι δεν εχει καμια σημασια η ''αρχη''.

modecris
04-11-2007, 17:03
Όταν βγήκε το ps2 ήταν άλλες οι συνθήκες και άλλοι οι αντίπαλοί του,δεν νομίζεις;Ο ένας έφευγε,ο άλλος μόλις ερχόταν και το ps2 απομακρυνόταν με drift ;)
Καταλαβαινεις λοιπον οτι δεν εχει καμια σημασια η ''αρχη''.Πως δεν έχει...είναι το ήμισυ του παντός...

PDS
04-11-2007, 18:11
Όταν βγήκε το ps2 ήταν άλλες οι συνθήκες και άλλοι οι αντίπαλοί του,δεν νομίζεις;Ο ένας έφευγε,ο άλλος μόλις ερχόταν και το ps2 απομακρυνόταν με drift ;)

Nαι σιγουρα αλλες συνθηκες υπηρχαν τοτε και γενικα στο παρελθον ειχαμε αλλες συνθηκες.Δεν ειπα οτι επειδη εγινε με το ps2 θα γινει το ιδιο ντε και καλα με το ps3,απλα ηθελα να τονισω οτι δεν εχει τοση σημασια το πως τα πηγε μεχρι τωρα,φερνοντας ως παραδειγμα την αρχικη πορεια του Ps2.



Πως δεν έχει...είναι το ήμισυ του παντός...

Ναι σαν φραση ειναι σωστη αλλα δεν νομιζω οτι ισχυει σε αυτην την περιπτωση.Εξαλλου στο τελος κανεις δεν θυμαται την ''αρχη'',αλλα βλεπει το αποτελεσμα και βγαζει τα συμπερασματα του.

konstantinos
05-11-2007, 13:05
Ps3 κ ξερο ψωμι.Θα βγαλει πολυ καλα παιχνιδια.Το οτι δεν τα βγαζει νωρις κανει τους 360 φαν να λενε μαλακιες.Δεν λεω εχω κ ps3 κ 360 παιζω ποιο πολυ 360 γιατι δεν εχω χρονο να ασχοληθω κ με τις δυο ειδικα αν κανεις δυο δουλειες.Οποτε την μια παιζω 360 κ την αλλη ps3.Κ επισεις το ps3 δεν εχει τοσα προβληματα οσο το 360.

modecris
05-11-2007, 14:06
Ps3 κ ξερο ψωμι.Θα βγαλει πολυ καλα παιχνιδια.Το οτι δεν τα βγαζει νωρις κανει τους 360 φαν να λενε μαλακιες.Δεν λεω εχω κ ps3 κ 360 παιζω ποιο πολυ 360 γιατι δεν εχω χρονο να ασχοληθω κ με τις δυο ειδικα αν κανεις δυο δουλειες.Οποτε την μια παιζω 360 κ την αλλη ps3.Κ επισεις το ps3 δεν εχει τοσα προβληματα οσο το 360.
Απλώς επιβεβαιώνεις τα λόγια μου.Έκανες τις επιλογές σου.Οι "μαλακίες" που είναι;

konstantinos
05-11-2007, 14:37
Εννοω οτι θαβουν παιχνιδια κ την κονσολα γενικα το ps3.

blizard
05-11-2007, 18:32
Αν ήθελε βρε παιδιά η sony να βγάλει κάτι που να έχει επιτυχία στην αρχή , θα έβαζε πιο "συμβατικό" hardware και πιο γρήγορα για να εκμεταλλευτεί το όνομα playstation.

Αλλά δεν πάει για αρπαχτή ούτε φτιάχνει κάρτες γραφικών με μικρή ζωή ... έχει σημασία να φτιάξει το καλύτερο ώστε να το προτιμά ο κόσμος μέσα στα 6 πχ χρόνια ζωής του.

SQP_GR
05-11-2007, 18:44
Panto Oti Itan Na Dosi To Xbox To Edose .apo Edw Kai Pera Den Blepo Fos,kai Sto Ps3 Den Exei Vgi Akoma Tipota.to Xbox Ta Ebgale Ta Megala Opla Tu.mono To Gears To 2009 Kati Tha Leei Alla Os Tote Tha Vgeni To Killzone 2

Akolov
05-11-2007, 22:30
Επιπρόσθετα το κουτι δεν έχει παιχνίδια όπως το Little Big Planet , παρά μόνο κάτι με διαστημάνθρωπους και racing με καρτουνίστικα γραφικά !

dromader
13-11-2007, 00:37
Δεν θα αγοραζα ποτε μια συσκευη που ακουγετε σαν φριτεζα .βλ.xbox

MBALLACK
21-01-2008, 00:01
ps34ever

TopGunZ
21-01-2008, 00:15
Επειδή το Wii δεν το έχω συνδέσει ΠΟΤΕ online και δεν έχω άποψη για το VC, αν ουσιαστικά πρόκειται για τις ίδιες εκδόσεις παλαιοτέρων παιχνιδιών σου έχω μια αρκετα πιο περίπλοκη λύση, αλλά 249,5 ευρώ πιο φθηνή: Linux στο PS3 και emulation (το μισό ευρώ για το dvd που θα κάψεις, χωρίς να υπολογίζουμε το κόστος των παιχνιδιών)

Πάντως παίξε κάπου σε κάποιον γνωστό, θα κολλήσεις πιστέυω με το όλο στυλάκι, αξίζουν πολύ τα minigames based παιχνίδια του, και αν γίνει αυτό τότε το VC είναι ένας επιπλέον λόγος.

Ουάου.....καλά λένε να κρατάς πισινή....μερικούς μήνες μετά από αυτό το ποsτ είχα ήδη ξοδέψει πάνω από 100 ευρώ στο VC!!! Εγώ και το μεγάλο μου στόμα... Μισό χρόνο πριν - Μισό χρόνο σοφότερος...

Μια και το ξέθαψες το τόπικ Μπάλακ...

georgios
21-01-2008, 02:48
afu to ksethapsame na postaro ke ego. ego psifizo ke ta 3. ta exclusive ine liga ke an den ta exis ola ksemenis apo pexnidia! tora ksemina apo ps3 ke pira xbox. an ixa pari xbox tha ixa ksemini pali ke tha perna ps3. to wii distixos ine ligo paragogiko gia harcorades pros to paron. megali vlakia tis nintendo. tha boruse na sarosi an evgaze merikus kalus titlus. elpizo na alaksun miala kapia stigmi

pantos oso vlepo to live to paradexome. i dinatotita na dis olus tus friends enos filu su ine poli orea. ke amesos boris na tus milisis i na tus kanis invite. episis ine poli oreo to compare games metaksi alon pexton. vlepis ola ta games ke ton 2 ke to score tu kathenos

Chill
22-01-2008, 11:24
PC over all για μένα.

Από κονσόλες ps3.

PC+PS3=Best combo

NonBorn
22-01-2008, 14:40
PC over all για μένα.

Από κονσόλες ps3.

PC+PS3=Best combo

Θα μπορούσα να συμφωνήσω γιατί έχεις δίκιο από τη πλευρά που το βλέπω εγώ... Το θέμα μου είναι ότι δε μπορώ να παίξω με keyboard και mouse... Σε κανένα παιχνίδι και σίγουρα όχι καθιστός μπροστά σε monitor... Ίσως αλλάξει αυτό με το νεο pc που σκοπεύω να πάρω, θα δούμε... (HDMI στην tv και ένα χειριστήριο της ms μπορεί να κάνει δουλειά θα δούμε ;))

Chill
22-01-2008, 16:07
Nonborn αν πάρεις αναπαυτική πολυθρονίτσα μια χαρά την βγάζεις.

Εξαρτάται με τι πληκτρολόγιο/mouse παίζεις :). Έχω g11 και g9 στο gaming pc και ειλικρινά δεν τα αλλάζω με τίποτα. Είναι θέμα συνήθειας βέβαια. Υπάρχει και wireless mouse/keyboard (τα έχω στο 2ο pc μου) αλλά για gaming δεν τα προτείνω. Από την ώρα που ήρθα σε επαφή με την g σειρά της logitech κόλλησα.

Δεν αντιλέγω και το καναπέου μου αρέσει (καναπέου=ναός του ps3 χαχα) αλλά για πιο χαλαρά πράγματα.

Ο ναός του gaming μου aka το δωμάτιο των pc's aka pc play room aka ότι μπορείς να φανταστείς :D

http://i212.photobucket.com/albums/cc90/PanosGre/DSC00124.jpg

Γίνεται της κακομοίρας από τα καλώδια ήδη και όταν έρθει και το 7.1. στο άμεσο μέλλον προκειμένουν να αξιοποιήσω την platinum sound blaster μου η κατάσταση θα γίνει ακόμα χειρότερη :). Αλλά δεν πτοούμαι. Από το '92 και τον πρώτο μου έρωτα έναν 2.86 στα 20mhz (!!!!!!!!!!!!!! ahahahahhahaha) και μετά το συγκεκριμένο δωμάτιο μια ζωή μέσα στα καλώδια είναι :P.

Tek_Killa
22-01-2008, 16:31
εγώ ψηφίζω Ps2... μόνο απο το μπαλκόνι δε μου έχει πέσει. σκυλι! τόσα χρόνια άντε να μου κόλλησε παιχνίδι 2 φορές... πιστεύω πως η νέα γενιά κονσολών είναι ανέτοιμα προϊόντα - θύματα του ανταγωνισμού (λιγότερο το Ps3 βέβαια)... δυστυχώς όμως το άγχος του -να μη με αφήσει- η κονσόλα μου δε το γλυτώνω μετά απο ότι μου έτυχε. για να δούμε στην επόμενη γενιά... αν και τότε μάλλον θα πάιζω με το παιδί μου και όχι με κονσόλα... :p

msnes7
22-01-2008, 17:16
Wii!!!!!!!!Καλά αστειεύομαι.Βασικά θα γούσταρα να είχα και τις 2 ώστε να μην μένει τίποτα άπαιχτο.Θα δω στο μέλλον την πορεία τους να αποφασίσω αν θα πάρω και 360.Μέχρι τότε όπως είπε και το chillbird pc+ps3=καλύτερη κονσόλα.
Α και αν συνδέσετε ένα pc με hdmi καλώδιο (είμαι σίγουρος το 98% των pc users δεν το έχουν δοκιμάσει,αυτοί χάνουν) θα σας φύγει ο τάκος με αυτά που θα δείτε,αλλά δεν βολεύει από άλλες πλευρές αυτό......

Akolov
22-01-2008, 17:26
Δεν με αγγίζει καθόλου το xbox360 . Από την στιγμή που βγήκε το πρώτο , απλά δεν μου έκανε καθόλου εντύπωση . Μπορώ να πω ότι κυρίως δεν μου άρεσε/αρέσει το χειριστήριό του και έτσι δεν κάθησα ποτέ παρά μόνο σε κάτι διακοπές σε σπίτι φίλου να παίξω λίγο κάτι DoA κτλ . Φυσικά και δεν θα συγκρίνω ούτε κοίταξα ποτέ ποιο έχει καλύτερο και δυνατότερο hardware αφού μόνο του δεν παίζει κανένα ρόλο .

Αν και ps2 δεν είχα ποτέ λόγω άλλων ενασχολιών και επειδή προτιμούσα να παίζω σε pc και όχι στο σαλόνι με τους γονείς , με το ps3 είμαι ΥΠΕΡ SUPER UBER ικανοποιημένος ! Να συνεχίσουν όλα τα καλά έτσι και να δούμε πως θα βολέψουμε υποχρεώσεις με FFXIII και ένα κάρο σορό άλλα παιχνίδια !

georgios
22-01-2008, 18:02
pantos na kseris oti gia ta pexnidia pu pezis to xiristirio tu 360 ine poli kalitero. kaliteres skandales ke moxlus. ke ine pio kaloftiagmena ke pio akrivias ke glistrane ligotero


Μπορώ να πω ότι κυρίως δεν μου άρεσε/αρέσει το χειριστήριό του και έτσι δεν κάθησα ποτέ παρά μόνο σε κάτι διακοπές σε σπίτι φίλου να παίξω λίγο κάτι DoA κτλ.

touristas
06-02-2008, 16:20
ps3 forever.ti na leme tora.afou ksereis re si proevo,min ton afisis na parei tipota allo.telos

ProEvo
06-02-2008, 16:24
ps3 forever.ti na leme tora.afou ksereis re si proevo,min ton afisis na parei tipota allo.telos

Που το ξέθαψες αυτό ρε συ??? Το παιδί ήδη έχει πάρει το PS3! Το είχα ποστάρει και παραπάνω αυτό. Άλλωστε το thread ήταν για να καταθέσουν άποψη και διαφορές αυτοί πού είχαν γνώμη πάνω και στις 2 κονσόλες. εγώ είναι γνωστό ότι είμαι Segakias και Sonakias :bgrin2:

djjojo
06-02-2008, 18:30
ta exw kai ta 2.thetika toy xbox einai to poly kalo live,exei vgalei kalyteroys titloyss pros to parwn, to pro einai poly kalytero se sxesi me to ps3.arnitika:apla prepei na eisai poly tyxeros gia na min soy xalasei.to exw steilei 3 fores germania.den mporw na pw allo arnitiko.pantws smfwnw oti to ps3 twra arxizei na pairnei mprosta

SPOWN
06-02-2008, 19:03
ta exw kai ta 2.thetika toy xbox einai to poly kalo live,exei vgalei kalyteroys titloyss pros to parwn, to pro einai poly kalytero se sxesi me to ps3.arnitika:apla prepei na eisai poly tyxeros gia na min soy xalasei.to exw steilei 3 fores germania.den mporw na pw allo arnitiko.pantws smfwnw oti to ps3 twra arxizei na pairnei mprosta

Oxi aλλο καρβουνο και παρει πολυ μπρος ηδη με τις παιχνιδαρες που εχουμε εχουμε χασει την μπαλα! Λοιπον οχι αλλο καρβουνο! ps3 forever!
Παντως κραταω οτι ο φιλος παραπανω λεει οτι το μοναδικο κατα του 360 ειναι οτι χαλαει ευκολα (αλλα εισαι καλυμενος απο θεμα εγγυεισης, εδω και φλασαρισμενες αλλαζωνται, κανενας δεν εχει παραπωνο)! αλλα τουλαχιστον χαλαει με την χρηση, γιατι το δικο μου ps3 κοντευει να χαλασει απο την σκονη! Ευτυχως εχω βαλει αντιστατικο πανι και τραβαει την σκονη!

jorgedept
06-02-2008, 19:05
εεεε εσύ δεν το πούλησες ;

SPOWN
06-02-2008, 19:11
Ποιος τα λεει αυτα! Θα σου βαλω πιπερι! Αφινω εγω το Νοnbornaki μου!

Slay
06-02-2008, 19:28
Oxi aλλο καρβουνο και παρει πολυ μπρος ηδη με τις παιχνιδαρες που εχουμε εχουμε χασει την μπαλα! Λοιπον οχι αλλο καρβουνο! ps3 forever!
Παντως κραταω οτι ο φιλος παραπανω λεει οτι το μοναδικο κατα του 360 ειναι οτι χαλαει ευκολα (αλλα εισαι καλυμενος απο θεμα εγγυεισης, εδω και φλασαρισμενες αλλαζωνται, κανενας δεν εχει παραπωνο)! αλλα τουλαχιστον χαλαει με την χρηση, γιατι το δικο μου ps3 κοντευει να χαλασει απο την σκονη! Ευτυχως εχω βαλει αντιστατικο πανι και τραβαει την σκονη!
Aυτο ειναι το τελευταιο trolling post που κανεις, θες με τον καλο, θες με τον ασχημο τροπο, αλλο δεν θα υπαρξει απο εσενα.

SQP_GR
06-02-2008, 20:20
O Apokliros Milise Pali

georgiosdam
07-02-2008, 01:21
ps3 εναντιον ποιανου;;;; ποια ειναι η αλλη η κονσολα;;;;;;;;

georgios
07-02-2008, 13:06
exo fai paketo aftes tis meres me kati ikogeniaka ke den ebena. epitrepste mu lipon gia na ektonotho na epanafero auto to thread! lol!

ego pros to paron psifizo 360 logo pexnidion. kati pu pithanon tha alaksi argotera.

ta parakato link exun listes pexnidion me sira vathmologias. oi vathmologies ine mesoi oroi apo pola site opote ine sxetika antikimenikes. as parume ta pexnidia me vathmologies 100-85. pu ine ta piotika pexnidia kathe konsolas. vlepume oti to ps3 exi 14 titlus ke to 360 exi 34!!!

http://www.metacritic.com/games/ps3/scores/
http://www.metacritic.com/games/xbox360/scores/

auta! ante, na anapsun ta aimata!

nikon
07-02-2008, 13:17
Aς το ξαναπούμε άλλη μια φορά "πότε βγήκε το ps3 και πότε το xbox;"

''kati pu pithanon tha alaksi argotera.''

To λες και μόνος σου.

Υ.Γ.:Ελπίζουμε τα οικογενειακά να μην είναι σοβαρά.

georgios
07-02-2008, 13:30
akrivos epidi exi ena provadisma to 360 prepi na prospathisi pio poli i sony. pros to paron vlepo standard pexnidia me argus rithmus. an den ixe katsi i stravi sti MS me to elatomatiko hardware tha itan poli zorika ta pramata

nikon
07-02-2008, 13:34
Προς τα τέλη του 2008 που θα έχει το ps3 όση ζωή έχει τώρα το xbox να δούμε πως θα είναι τα πράγματα με τα παιχνίδια που θα έχουν βγει.Εδώ θα είμαστε.

georgios
07-02-2008, 13:39
pali omos tote to 360 tha xi ena xrono parapano. prepi na kani ipervasi i sony. na diksi pios ine to afentiko stis konsoles. pros to paron exi pari provadisma i MS xoris na exi dosi poli varos sto 360. giati i MS pisteuo oti piramatizete akoma me to 360. stin epomeni konsola tha ta dosi ola

nikon
07-02-2008, 13:50
pali omos tote to 360 tha xi ena xrono parapano. prepi na kani ipervasi i sony. na diksi pios ine to afentiko stis konsoles. pros to paron exi pari provadisma i MS xoris na exi dosi poli varos sto 360. giati i MS pisteuo oti piramatizete akoma me to 360. stin epomeni konsola tha ta dosi ola

Και βέβαια θα έχει και το xbox ένα χρόνο παραπάνω αλλά μιλάω αναλογικά.Τώρα το xbox έχει ν παιχνίδια πάνω από 85/100.Τέλη του 2008 το ps3 μήπως θα έχει ν+ν;
Η MS και στο xbox τα έδωσε όλα αλλά η sony έδωσε το κάτι παραπάνω (blue ray).

TopGunZ
07-02-2008, 13:57
To 360 ήδη άρχισε να ξεφουσκώνει...έκανε ένα μπαμ 1-2 χρόνια και αυτό είναι, πάμε για άλλα, το PS3 από την άλλη ήρθε για να μείνει...και επίσης ήμαρτον με τις βαθμολογίες, εδώ το Crapo3 πήρε πάνω από 8, μην τρελαθούμε...

georgios
07-02-2008, 14:21
den edose ke pola i MS gia to 360. den egine kamia foveri ereuna gia ton epeksergasti opos egine me ton cell. ke genika to 360 fenete oti itan proxiri paragogi. gia auto exi ke tosa provlimata.

fovithike tin sony se auto to giro giati iksere oti den bori na nikisi tin ependisi tis sony sto cell ke to onoma pu exi edreothi stin agora.

stin teliki omos kala ekane ke den exose toso poli xrima sto hardware afu ta pexnidia metrane


Και βέβαια θα έχει και το xbox ένα χρόνο παραπάνω αλλά μιλάω αναλογικά.Τώρα το xbox έχει ν παιχνίδια πάνω από 85/100.Τέλη του 2008 το ps3 μήπως θα έχει ν+ν;
Η MS και στο xbox τα έδωσε όλα αλλά η sony έδωσε το κάτι παραπάνω (blue ray).

Giannis
07-02-2008, 14:40
ti exete pathi oloi me afton ton cell den einai kai tipota tromero aplos epeksergastis einai ligo pio dynatos apo tou xbox360 ama itan toso kalos tote kai ta pc cell tha ixan

urquattros
07-02-2008, 14:46
παντα playstation γιατι????

-Γιατι ειναι SONY !!!!!!

georgios
07-02-2008, 14:54
poli proxiri skepsi. opos to anekdoto pu stamatai enas me mia ferari sto fanari ke tu lei o diplanos "su vgike kalo? giati den vlepo na kikloforun pola"

den ine eukolo na alaksis ta intel ke na valis cell apo ti mia mera stin ali. kseris ti simferonta pezonte?


ti exete pathi oloi me afton ton cell den einai kai tipota tromero aplos epeksergastis einai ligo pio dynatos apo tou xbox360 ama itan toso kalos tote kai ta pc cell tha ixan

iraklis
07-02-2008, 15:11
Παιδιά έχει κουράσει το θέμα.Άμεσες συγκρίσεις δεν μπορούν να γίνουν γιατί η sony ακόμα δεν έχει βγάλει τα ''hyped'' παιχνίδια της και δεν υπάρχει και μεγάλη ποικιλία. Τέτοια στιγμή σε ένα χρόνο θα μπορούμε να πούμε περισσότερα. Αυτό που νομίζω οτι πρέπει να βελτιώσει η sony είναι το middleware της, τα εργαλεία δηλαδή που παρέχει στους developers, για να μπορέσουν να εκμεταλλευτούν την κονσόλα της καλύτερα,γρηγορότερα και φθηνότερα.

Giannis
07-02-2008, 15:13
re si ksero apla etsi to anefera....deladei thelo na po oti den einai kati to eksopragmatiko o cell yparxoun poli kaliteres cpu p.x oi intel me tous quad...alla tha mou peis tora diaforetiki leitourgia exei o kathenas alla tespa....min poli psaronete kai poli me ton cell


filika :)

SQP_GR
07-02-2008, 15:16
Kal A Gewrgios Perimene Esi To Epomeno Xbox Kai Min Kitas Oti To Exei Pari Idi I Katrakila To 360 Kai Stin Ameriki,oppu To Ps3 Kai Akrivotero Einai Kai Ligotera Games Exei Kai Otan Allaxun Ola Auta Tha Exei To Xbox Polisis Tipu Japan Pantu ,me Liga Logia Den Tha Iparxei .kai Esi Edw Thamaste Kai Tha Mu Les Oti I Micro Akoma Piramatizete.idi To Zinari Esfixe Kai Xtes Katevase To Hd Rive Sta 120 Dolaria Kai Etimzi Nees Ptosis Timon.kai Ola Ayta Mexri Na Rixi I Sony To Polyergalio Ti Sta 300 Dolaria.giati Apo Tin Kikloforia Tu Mgs4kai Gta Pios Logikos Den Tha Pari To Ps3 Sta 300 Dolari Kai Euro Me Ola Auta Pu Prosferi(xthes Ixame Alo Ena Krusma Rrod Tu Filu Mu Tu Tsita Kai To Palikari Malon Den Tha Tus Xanaprotimisi)

georgios
07-02-2008, 15:28
sqp, ego den perimeno to epomeno xbox. pira tora 360 epidi tora den ixa kati na pekso sto ps3

esi parakoluthis ta statistika ke ta news ke vazis ligo na dis osa games exis ksenikiasta. emis ta tertmatizume. to vlepis telios diaforetika. den me niazi an pefti to xbox ke an to 2008-2009 tha skisi to ps3. tora ti ginete

orea auta pu les. ala esi den pezis pexnidia. pulas pexnidia. ase emas pu pezume pexnidia na exume tin apopsi mas. ke epidi pezo pexnidia. thelo na exo kati kalo na pekso

Valkyre
07-02-2008, 15:33
Πολυ σωστα τα περισσοτερα που λετε ολοι εδω.Και κανω μια μικρη ανακεφαλαιωση:

Καλος ο Cell κακη η ποιοτητα κατασκευης του 360 , μα καλα και τα παιχνιδια του.

Και επι τι ευκαιρια δινω κι εγω την δικη μου αποψη.

Το 360 οντως δεν εχει καλη κατασκευη και οντως εχει αυτη τη στιγμη πιο πλουσια συλλογη τιτλων (προς το παρον και με τον 1 χρονο προβαδισμα).

Να κανω μια παρενθεση εδω και να πω πως δεν δεχομαι να ακουω (αποψη μου παντα) οτι το PS3 δεν εχει παιχνιδια.Ελεος.Σαν 1ο year σιγουρα εχει καλυτερη και μεγαλυτερη πλειαδα τιτλων απο αυτους που ειχε αντιστοιχα το 360 στον πρωτο χρονο κυκλοφοριας του.Συνολικα με τα 2 χρονια κυκλοφοριας ναι το 360 εχει μεγαλυτερη ποικιλια και πιο πολλες παραγωγες.

Και συνεχιζω, οπως πολυ σωστα ειπαν καποιοι φιλοι σημασια εχουν πανω απο ολα τα παιχνιδια.Τι κι αν το μηχανημα κουβαλαει τεχνολογια απο το διαστημα, αν δεν εχει καλα παιχνιδια να το βρασω.Σωστοτατο!Αλλα , υπαρχει ενα μεγαλο ΑΛΛΑ.

Ο χωρος των videogames οπως και καθε αλλος χωρος εξελισσεται.Και ο τροπος για να εξελιχθει στην προκειμενη περιπτωση δεν εξαρταται μονο απο την ευρυματικοτητα των devs αλλα και απο το hardware.

Τι σεβομαι εγω ως gamer:
Σεβομαι μια προσπαθεια μιας εταιρειας η οποια ΕΠΙΛΕΓΕΙ να καθυστερησει την κυκλοφορια ενος μηχανηματος , με κυνδινο να μεινει πισω , για να κανει εκτενες reaserch & development πανω σε τεχνολογιες καινουργιες , κοιταζοντας το μελλον.

Το οτι αυτη η επιλογη μπορει να ειναι επι του παροντος αχρηστη , να μην προσφερει κατι τρομερα καινουργιο και στην τελικη να αποδειχθει οτι δεν επρεπε (κοστολογικα) να επιλεχθει απο την εταιρεια αυτη , για εμενα δεν σημαινει τιποτα αλλο απο ενα μπραβο.

Μπραβο γιατι ρισκαρες , μπραβο γιατι κοιταζεις το μελλον , κοιταζεις την εξεληξη , το κατι παραπανω.Μπορει να μην σου βγει , αλλα δεν υπηρχαν τετοιες πρωτοβουλιες στον κοσμο , ουτε αεροπλανο θα φτιαχναμε ουτε διαστημοπλοιο.Λεφτα πεταγονται απο εδω και απο εκει , για εμενα τετοιου ειδους λεφτα αξιζει να πεταγονται παρολο που σε εσας και σε εμενα ισως φαινεται παραλογο και ηλιθιο.

Sony επελεξε να καθυστερησει το PS3 και να κανει εκτενη ερευνα σε τεχνολογιες οπως ο CELL kai Blu Ray.Επισης καταφερε να ενσωματωσει ολες αυτες τις τεχνολογιες σε ενα υποδειγμα ποιοτητας κατασκευης , απροβληματιστο (ως επι το πλειστον) και αθορυβο.

Νομιζετε οτι ηταν δυσκολο για τη Sony να φτιαξει κατι αναλογο του 360?Καλιστα μπορουσε να κανει 3 συμφωνιες να πετακσει μεσα εναν επεξεργαστη απο εδω και μια καρτα γραφικων απο εκει και παπαλα.Ομως δεν το εκανε.Και αυτο εγω το σεβομαι γιατι η Sony με καθε προιον προσπαθει να προσφερει κατι καινουργιο.(PS1 cd μα καλα ειναι τρελοι ελεγαν τοτε μεχρι που ηρθε το FFVII/PS2 μα καλα ειναι τρελοι το DVD ποτε δεν θα αντικαταστησει το CD, μεχρι που πουλησε 130 εκατομμυρια.)

Το 360 ειναι πολυ καλη κονσολα με πολυ καλους τιτλους.Αλλα να μου επιτρεψετε, δεν ειναι next gen.Μπορει να προσεφερι next gen εμπειριες ,αλλα σαν μηχανημα δεν ειναι.Τι δουλεια επεσε πισω απο το 360?Ολοκληρη MS και ποσο ασχοληθηκε?Δεν φτανει που απλα εφτιαξε μια κονσολα απο 5-6 διαφορετικα κομματια, δεν αφοσιωσε καν τον απαιτουμενο χρονο για να τα "δεσει" σωστα και απροβληματιστα.

Αυτο μου θυμιζει... "τσαπατσουλια" που λεγαμε στο σχολειο.Και μια "τσαπατσουλια" μπορει να κερδισει το πρωτο βραβειο , αλλα ειναι τσαπατσουλια...

Η sony ρισκαρει για να προσφερει κατι διαφορετικο , κανει εκετενεις ερευνες και σπαταλαει ΠΟΛΛΑ λεφτα για την δημιουργια CELL / Blu Ray.Σιγουρα δεν ειναι μονη , αλλα μαζι με αλλες εταιρειες (IBM/NVidia).Πολυ πιθανο να κλαιει τα λεφτα της , ομως απο εμενα ακομα και αν αποτυχει παταγοδως θα εχει αμεριστο σεβασμο.

H MS τι κανει?Εκμεταλλευεται τον τεραστιο χρηματικο ογκο που διαθετει και κυνηγαει τις ευκαιριες οταν της παρουσιαζονται.Δεν θα ξεχασω ποτε οταν σε developers Μeeting devs εκαναν παραπονα για το μεγαλο κοστος παραγωγης next gen games και η MS τους ειπε λιγο πολυ... καντε downgrade to game...

Δεν θελω με τιποτα να καθοριζει μονη της το παιχνιδι στο χωρο των videogames η MS... γιατι αν γινει αυτο εχω την εντυπωση οτι "αναλογικα" το next gen θα ειναι χειροτερο απο το τωρινο...

Η Sony βοηθαει την εξεληξη του χωρου των videogames (σιγουρα για δικο της συμφερον στην τελικη ολων ειπαμε...) , θελει να πρωτοτυπησει , να κανει την διαφορα.Και εκει ακριβως φιλοι μου βρισκεται για εμενα η διαφορα μεταξυ Sony και MS.

Tα ανω ειναι καθαρα δικη μου αποψη, και ειμαι διατεθημενος να τα συζητηση σε ομορφο ομως και ευγενικο κλιμα , να λειπουν "παρρεισακτοι" που το μονο που ζητουν ειναι να χλευασουν , να προσβαλλουν αλλους.Ειμαστε μεγαλα παιδια , μιλαμε για κονσολες οχι για τον 3ο παγκοσμιο πολεμο.

Ευχαριστω :D

TopGunZ
07-02-2008, 15:39
Απλά respect Valkyre
+1000 rep

SQP_GR
07-02-2008, 15:40
giauto ton logo kai mono epidi exw magazi kai vlepo ta pragmata apo mia pio pleonektiki thesi apo esen thaprepe na pionis kati apo ta legomena mu .kai paixnidia paizw pio poli apo esena sigura.kai makari na eixes teliosi to 1/3 ton games pu exw dokimasi .kai xbox1 kai xbox360 eixa otan esi akomi perimenes to ps3.ta pragmata den einai toso apla mia konsola gia na pai kala theli kai ipostirixi apo tis eteries kai i sony tin exei pio poli apo tis ales eteries.to xbox kati pige na kani mono kai mono epidi vgike 1 xrono pio prin pragama pu to plirono idi kai tha to plirosi pio poli se ena 6mino.idi to ps3 stin europi den exei antipalo kai sto software kai min mu lete oti to xbox einai enamisi ekatomirio mprosta giati amathelo to pistevw me ta apokidia tu .aku ekei na se pernai konsola enamisi ekatomirio piso sto software

NonBorn
07-02-2008, 15:48
Sony επελεξε να καθυστερησει το PS3 και να κανει εκτενη ερευνα σε τεχνολογιες οπως ο CELL kai Blu Ray.Επισης καταφερε να ενσωματωσει ολες αυτες τις τεχνολογιες σε ενα υποδειγμα ποιοτητας κατασκευης , απροβληματιστο (ως επι το πλειστον) και αθορυβο.

Νομιζετε οτι ηταν δυσκολο για τη Sony να φτιαξει κατι αναλογο του 360?Καλιστα μπορουσε να κανει 3 συμφωνιες να πετακσει μεσα εναν επεξεργαστη απο εδω και μια καρτα γραφικων απο εκει και παπαλα.Ομως δεν το εκανε.Και αυτο εγω το σεβομαι γιατι η Sony με καθε προιον προσπαθει να προσφερει κατι καινουργιο.(PS1 cd μα καλα ειναι τρελοι ελεγαν τοτε μεχρι που ηρθε το FFVII/PS2 μα καλα ειναι τρελοι το DVD ποτε δεν θα αντικαταστησει το CD, μεχρι που πουλησε 130 εκατομμυρια.)


Ζητάω την άδεια να χρησιμοποιώ τις παραπάνω γραμμές οποτεδήποτε τις χρειαστώ ως επιχείρημα... Μπορώ? :angry::angry::angry:

++ Rep!! Απλά απίστευτος!

PDS
07-02-2008, 15:57
Valkyre καθως διαβαζα το ποστ σου δεν πιστευα οτι θα συμφωνω σε καθε γραμμη που εγραφες.Με την λογικη οτι ...τοσο μεγαλο κειμενο...τι διαολο καπου θα διαφωνησω:p

οποτε +rep και απο μενα:tiphat::tiphat:

Στο μονο που σε βρισκω λιγο υπερβολικο ειναι εκει που λες οτι το 360 δεν ειναι next-gen.
To γεγονος οτι η sony ψαχτηκε να κανει κατι διαφορετικο δεν σημαινει οτι το 360 δεν μπορει να θεωρειται next-gen κονσολα.

Valkyre
07-02-2008, 15:58
Ζητάω την άδεια να χρησιμοποιώ τις παραπάνω γραμμές οποτεδήποτε τις χρειαστώ ως επιχείρημα... Μπορώ? :angry::angry::angry:

++ Rep!! Απλά απίστευτος!

lol μπορεις :giggle:

Giannis
07-02-2008, 16:00
το xbox360 next-gen γραφικά παίζει αλλα δεν έχει hardware next-gen...ούτε αρχαίο αλλα ούτε next-gen κονσόλα μπορεί να θεωρηθεί

valkyre :1appl:

Valkyre
07-02-2008, 16:04
Valkyre καθως διαβαζα το ποστ σου δεν πιστευα οτι θα συμφωνω σε καθε γραμμη που εγραφες.Με την λογικη οτι ...τοσο μεγαλο κειμενο...τι διαολο καπου θα διαφωνησω:p

οποτε +rep και απο μενα:tiphat::tiphat:

Στο μονο που σε βρισκω λιγο υπερβολικο ειναι εκει που λες οτι το 360 δεν ειναι next-gen.
To γεγονος οτι η sony ψαχτηκε να κανει κατι διαφορετικο δεν σημαινει οτι το 360 δεν μπορει να θεωρειται next-gen κονσολα.

Ακουγεται υπερβολικο , ναι , ομως η MS δεν εκανε καμμια ιδιαιτερη ερευνα για την κατασκευη των κομματιων του 360.Ισα ισα οπως ειπα εκανε ελειπη ερευνα.

Πιο πολυ αυτο που εκανε η MS μοιαζει με ...ερευνα αγορας.Τι κομματι θελω και απο ποιον.

Οπως ειπα το 360 προσφερει next gen εμπειριες.Δεν το αμφισβητουμε αυτο ουτε στο ελαχιστο.Απλα σαν κατασκευη , εκμεταλλευτηκε λιγο πολυ την ηδη υπαρχουσα τεχνολογια.Καταλαβες πως το εννοω?To PS3 μπορει να καυχιεται οτι ειναι next gen , γιατι εχει ενσωματωσει νεες και εντελως καινουργιες τεχνολογιες , που δεν υπαρχουν σε κανενα αλλο μηχανημα.Δεν θα βρεις πουθενα CELL & Blu Ray (τη στιγμη που κυκλοφορησε) παρα μονο στο PS3.

Αλλα φλυαρω.Αυτο που μετραει κυριως ειναι τα παιχνιδια και το 360 παει μια χαρα.Απλα οταν τιθεται θεμα hardware και πρωτοτυπιας η Sony κανει τη διαφορα.

Οπως παντα αποψη μου! :D

PDS
07-02-2008, 16:24
Καταλαβαινω τι εννοεις,απλα θα πω οτι αυτο που εκανε η MS αρκει για να θεωρηθει η κονσολα της Next-gen.Tωρα το γεγονος οτι η sony εψαξε to θεμα περισσοτερο ειναι για το δικο της καλο.

georgios
07-02-2008, 16:26
na thimiso oti ton analiti-ereuniti valkyre ton evala ego sto forum! sas ta grafi ke elinika gia na ta xoneuete pio eukola. thelo ke ego rep++ gia auto to logo, lipon! lol!

pantos ke ego diafono me to next gen gia to 360. den iparxi orismos gia to ti ine next gen.

oso gia tin ereuna, i sony ekane ereuna gia cell, i nintendo gia ta xiristiria ke i MS gia to live. ke alos kani ereuna ke vgazi atomiki vovma ke skotoni. afu milame gia sigekrimeno proion, simasia exi ti pernume emeis san gamers apo auto...

sqp, gia to magazi pu les. exis ena magazi stin elada, pu ine i pio asxeti agora. den ine spudeo i analisi tis elinikis agoras. esi epimenis na mu les numera. orea. na kathome na kitazo ta numera anti na pezo!!!

Valkyre
07-02-2008, 16:37
pantos ke ego diafono me to next gen gia to 360. den iparxi orismos gia to ti ine next gen.

oso gia tin ereuna, i sony ekane ereuna gia cell, i nintendo gia ta xiristiria ke i MS gia to live. ke alos kani ereuna ke vgazi atomiki vovma ke skotoni. afu milame gia sigekrimeno proion, simasia exi ti pernume emeis san gamers apo auto...



Ε τοτε ειναι απλα πιο next gen to PS3 απο το next gen 360. :)Ετσι με βρισκετε συμφωνο!:)

Παντως Γιωργο θα μπορουσε να πει κανεις οτι η Sony εκανε ερευνα στο Hardware (δεν ειναι μονο ο CELL),η Nintendo στα περιφερειακα και η MS στις υπηρεσιες. :fooddance7:Aν και δεν μπορω με τιποτα να συγκρινω τι resources χρειαζεται για να κανεις ερευνα για hardware σε σχεσι με μια υπηρεσια οπως το Live.Και ασε που η υπηρεσια αυτη προυπηρχε. (με σαφως αλλη μορφη , αλλα και παλι αν τα συγκρινεις αναλογικα δεν βγαινει οτι χρειαζοταν τοοοση δουλεια το live σε σχεση με τις καινουργιες τεχνολογιες απο τη Sony)

georgios
07-02-2008, 17:03
orea i ereuna, ala tha apodosi karpus? ke pote?

ke telika poso kalitero ine to hardware tu ps3. otan periorize apo mnimi ke otan pithanologun oti exi xiroteri karta grafikon. mipos telika to mono mionektima ine oti prepi na dini ta megala pexnidia se pola diskakia? ke pia pexnidia to xriazonte auto? giati pros to paron kanena multi den to xriastike toso xoro.


Παντως Γιωργο θα μπορουσε να πει κανεις οτι η Sony εκανε ερευνα στο Hardware (δεν ειναι μονο ο CELL),η Nintendo στα περιφερειακα και η MS στις υπηρεσιες. :fooddance7:Aν και δεν μπορω με τιποτα να συγκρινω τι resources χρειαζεται για να κανεις ερευνα για hardware σε σχεσι με μια υπηρεσια οπως το Live.Και ασε που η υπηρεσια αυτη προυπηρχε. (με σαφως αλλη μορφη , αλλα και παλι αν τα συγκρινεις αναλογικα δεν βγαινει οτι χρειαζοταν τοοοση δουλεια το live σε σχεση με τις καινουργιες τεχνολογιες απο τη Sony)

Valkyre
07-02-2008, 17:11
orea i ereuna, ala tha apodosi karpus? ke pote?

ke telika poso kalitero ine to hardware tu ps3. otan periorize apo mnimi ke otan pithanologun oti exi xiroteri karta grafikon. mipos telika to mono mionektima ine oti prepi na dini ta megala pexnidia se pola diskakia? ke pia pexnidia to xriazonte auto? giati pros to paron kanena multi den to xriastike toso xoro.

Αν προσεξεις το πρωτο μεγαλο post μου θα καταλαβεις τι εννοω...και μαλιστα το ειπα και εκει , οτι ακομα και αν ολο αυτο δεν αποδοσει καρπους και ειναι για πεταμα , τουλαχιστον αξιζει ενα μπραβο , γιατι δεν εκατσαν στα αυγα τους , αλλα κοιταξαν και προσπαθησαν να προσφερουν κατι καινουργιο.

Εαν ολοι μας επαναπαυομασταν και δεν προσπαθουσαμε να κανουμε την διαφορα, να ρισκαρουμε , πιστευεις οτι θα επαιζες τωρα Mass Effect?Ή Uncharted?

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα, αν μη τι αλλο πρεπει να δινουμε credit εκει που αξιζει και στο 360 θα δωσω credit στους τιτλους , οχι ομως στο hardware.Αυτο που λες για την μνημη εχει γινει debunk εδω και πολυ καιρο , και η μεγαλη διαφορα ειναι οτι η GPU του PS3 εχει σχεδιαστει για να αποδιδει σε συνδυασμο με τον CELL.Το ενα εξαρταται απο το αλλο.Εαν δεν χρησιμοποιησεις Cell οπως κανου τα πιο πολλα multi δεν αξιοποιεις το hardware σωστα.

Και αυτο για τα multi που λες θα θυμησω τα δικα σου πιστευω: multi και να εκεμταλλευεται Cell kai Blu Ray νομιζω οτι συμφωνεις δεν υπαρχει.Υπαρχουν ομως ενα καρο exclusives που το χρησιμοποιουν και θα το χρησιμοποιουν.

DarkUSS
07-02-2008, 17:22
Ακουγεται υπερβολικο , ναι , ομως η MS δεν εκανε καμμια ιδιαιτερη ερευνα για την κατασκευη των κομματιων του 360.Ισα ισα οπως ειπα εκανε ελειπη ερευνα.

Πιο πολυ αυτο που εκανε η MS μοιαζει με ...ερευνα αγορας.Τι κομματι θελω και απο ποιον.

Οπως ειπα το 360 προσφερει next gen εμπειριες.Δεν το αμφισβητουμε αυτο ουτε στο ελαχιστο.Απλα σαν κατασκευη , εκμεταλλευτηκε λιγο πολυ την ηδη υπαρχουσα τεχνολογια.Καταλαβες πως το εννοω?To PS3 μπορει να καυχιεται οτι ειναι next gen , γιατι εχει ενσωματωσει νεες και εντελως καινουργιες τεχνολογιες , που δεν υπαρχουν σε κανενα αλλο μηχανημα.Δεν θα βρεις πουθενα CELL & Blu Ray (τη στιγμη που κυκλοφορησε) παρα μονο στο PS3.

Αλλα φλυαρω.Αυτο που μετραει κυριως ειναι τα παιχνιδια και το 360 παει μια χαρα.Απλα οταν τιθεται θεμα hardware και πρωτοτυπιας η Sony κανει τη διαφορα.

Οπως παντα αποψη μου! :D

Συμφωνώ με ό,τι λέει ο Valkyre. Πρέπει να καταλάβουμε όμως ότι η Microsoft είναι εταιρεία λογισμικού κατα κύριο λόγο και μετά όλα τ΄άλλα. Συνεπώς, δεν μου φαίνεται και τόσο παράξενο που δεν "έψαξε" το hardware του 360 περισσότερο. Άλλωστε και το Χbox 1 ένα τροποποιημένο PC δεν ήταν? H ΜS αυτό που ήθελε σε αυτήν την γενιά ήταν να βγάλει πρώτη το 360 διαφορετικά ήξερε πως την είχε άσχημα.

Από την άλλη η Sony πάντα επενδύει σε νέες τεχνολογίες και τώρα με τον Cell και πριν αρκετά χρόνια με τον Εmotion Engine του PS2.

georgios
07-02-2008, 17:32
fisika ke mono ta exclusive ekmetaleuonte tin epeksergastiki dinami

ala, mi mu pite oti ekmetaleuonte to blu ray ta exclusive ton 10 oron. ta xonun mesa asibiesta ke ta gemizune ke video. to katharo game se ola auta xorage aneta se dvd

Slay
07-02-2008, 17:51
+Rep και στους δυο, στον Valkyrie γιατι συμφωνω με το εκπληκτικο του post ,και στον georgios γιατι δειχνει πως μπορει να εχει την αντιθετη αποψη, και να την εκφραζει κοσμια χωρις trolling και να γινεται μια πολυ καλη συζητηση.

Ας παραδειγματισουν καποιοι και απο τους 2 παραπανω χρηστες.

georgios
07-02-2008, 18:22
na ksekathariso pantos oti ime iper tis sony. thelo na kerdisi tin maxi auti ke pisteuo oti tha tin kerdisi giati oi antipaloi ekanan merika xontra lathi

ap tin ali omos, tis agorazis oles ke ise pliris.

an den ixa tipota ke itan na paro mia ap tis 2 tora pali ps3 tha dialega. epidi to online ine free, epidi ine region free ke epidi ine pio aksiopisto. gia tus idius logus pu to pira ke perisi to kalokeri.

to kostos mias konsolas ine mideniko omos brosta sto xrima pu dinume gia authentika pexnidia. opote kalitera na tis exis oles, oste na min anagazese na pezis metriotites epidi den exis ti na peksis. giati to kako ine oti ke oi metriotites 70euro kanun kenurgies

kleo ligo ke ta lefta pu edosa se downloadable games perimenontas kala full games. den ine lisi auto

Valkyre
07-02-2008, 18:29
+Rep και στους δυο, στον Valkyrie γιατι συμφωνω με το εκπληκτικο του post ,και στον georgios γιατι δειχνει πως μπορει να εχει την αντιθετη αποψη, και να την εκφραζει κοσμια χωρις trolling και να γινεται μια πολυ καλη συζητηση.

Ας παραδειγματισουν καποιοι και απο τους 2 παραπανω χρηστες.

Εννοειται πως η αντιπαραθεση αποψεων κοσμια παντοτε συμβαλλει θετικα στο να δημιουργηθει στο τελος μια πιο σφαιρικη και ισως πιο "σωστη" αποψη.

Και για να συνεχησουμε , Γιωργο , εχεις δικιο για τα παιχνιδια 10 ωρων και οτι μεχρι στιγμης δεν εχουμε πραγματικα σαφη δειγματα αξιοποιησης του Blu Ray.Ομως ειναι ακομα σχετικα νωρις.Τα μεγαλα παιχνιδια (ισως γι αυτο καθυστερουν κιολας :frog: ) ερχονται συντομα , οπως MGS4,GT5,FFXIII και σιγουρα αξιοποιουν και Cell kai Blu Ray.

Συμφωνοι ισως θα μπορουσες να χωρεσεις το MGS4 σε ενα dvd 9 αλλα , οπως λενε και καποιοι devs(third party) απλα δεν θα ειναι το ιδιο experience.

Και κατι αλλο Γιωργο και σε ολα τα παιδια που χρειαζεται να το παρατηρησετε.Το Uncharted συγκεκριμενα, ειναι παιχνιδι 10 ωρων ναι , ομως εχει κατι που ελαχιστα παιχνιδια εχουν και ισως εν μερει δικαιολογειται λογω του Blu Ray.Εκτος απο τον ασυμπιεστο ηχο (το οποιο ειναι + αλλα μικρο + ) πρεπει να προσεξετε κατι το οποιο πραγματικα κανει μικρη μεν αλλα ισως και μεγαλη διαφορα στο Immerssion.Και μιλαω για τα textures.Σε πολλα παιχνιδια τα textures ανακυκλωνονται με διαφορετικους χρωματισμους και τελικα ανακαλυπτεις οτι χρησιμοποιουνται ξανα και ξανα τα ιδια και τα ιδια textures.Σας λεω απο τωρα οσοι δεν το εχετε παρατηρησει οτι για παιχνιδι 10 ωρων το Uncharted εχει απιστευτη ποικιλια textures.Ποτε σχεδον δεν ειναι ιδια και μπορεις να μετρησεις απειρους συνδυασμους.

Κατι τετοιο τρωει χωρο στο δισκακι.Δεν λεω οτι δεν θα γινοταν σε dvd9 απλα , το Blu Ray οπως και να εχει ειναι ενας λιγοτερος μπελας στο κεφαλι του developer.Ενα extra εργαλειο ας πουμε.Λιγοι το εκμεταλλευονται προς το παρον , ομως ειμαι βεβαιος οτι αργα η γρηγορα θα παιζει μεγαλυτερο και μεγαλυτερο ρολο.

Μην ξεχναμε οτι και με το dvd το ιδιο εγινε.Στην αρχη τα παιχνιδια επιαναν...1gb+ μεχρι που στο τελος δεν εφτανε το 1 dvd.

Ειναι πιο future proof.To αν θα αποδειχθει οτι εκανε καλα η Sony που πηρε τετοιο ρισκο μενει να αποδειχθει , ομως εγω τους αναγνωριζω την extra προσπαθεια καθως και το extra ρισκο εν γνωση τους.Οπως ειπα και στο αρχικο μου post , δεν νομιζω οτι ηταν δυσκολο για την Sony να φτιαξει γρηγορα μια εξισου δυνατη κονσολα με το 360 με παρομοιο τροπο και να την λανσαρει την ιδια στιγμη, χωρις ετσι να χασει ενα χρονο.

DarkUSS
07-02-2008, 19:20
...


Ειναι πιο future proof.To αν θα αποδειχθει οτι εκανε καλα η Sony που πηρε τετοιο ρισκο μενει να αποδειχθει , ομως εγω τους αναγνωριζω την extra προσπαθεια καθως και το extra ρισκο εν γνωση τους.Οπως ειπα και στο αρχικο μου post , δεν νομιζω οτι ηταν δυσκολο για την Sony να φτιαξει γρηγορα μια εξισου δυνατη κονσολα με το 360 με παρομοιο τροπο και να την λανσαρει την ιδια στιγμη, χωρις ετσι να χασει ενα χρονο.

Νομίζω ότι η Sony θα βγει κερδισμένη από την απόφαση της να ενσωματώση Blu-Ray στο PS3 μόνο και μόνο από την επικρατησή του απέναντι στο HD-DVD (format wars). Eίμαι σίγουρος ότι αυτός ήταν και ο λόγος που καθυστέρησε την κονσόλα αρκετά εξαιτίας του Blu-Ray. Δεν θα έπαιρνε ποτέ τόσο μεγάλο ρίσκο επειδή δήθεν δεν χωράνε τα δισκάκια σε DVD πόσο μάλλον όταν ο ανταγωνισμός δεν πρόσφερε κάτι καλύτερο.

Πλεονέκτημα, σίγουρα είναι αλλά όχι αρκετό ώστε να καθυστερήσει την κονσόλα και να την κυκλοφορήσει σε εξωφρενική τίμη μόνο και μόνο επειδή το DVD δεν είναι αρκετό για τα παιχνίδια. :p

Valkyre
07-02-2008, 19:32
Νομίζω ότι η Sony θα βγει κερδισμένη από την απόφαση της να ενσωματώση Blu-Ray στο PS3 μόνο και μόνο από την επικρατησή του απέναντι στο HD-DVD (format wars). Eίμαι σίγουρος ότι αυτός ήταν και ο λόγος που καθυστέρησε την κονσόλα αρκετά εξαιτίας του Blu-Ray. Δεν θα έπαιρνε ποτέ τόσο μεγάλο ρίσκο επειδή δήθεν δεν χωράνε τα δισκάκια σε DVD πόσο μάλλον όταν ο ανταγωνισμός δεν πρόσφερε κάτι καλύτερο.

Πλεονέκτημα, σίγουρα είναι αλλά όχι αρκετό ώστε να καθυστερήσει την κονσόλα και να την κυκλοφορήσει σε εξωφρενική τίμη μόνο και μόνο επειδή το DVD δεν είναι αρκετό για τα παιχνίδια. :p

Σιγουρα σημαντικος λογος και ισως ο σημαντικοτερος.Το σχεδιαζαν ομως καιρο.Εδω και καιρο διατυμπανιζαν πως οπως και με το PS2 ετσι και με το PS3 πρεπει να γινει το επομενο βημα και στο media format.

Ομως κυριος λογος καθυστερησης δεν ηταν το μπλου ρει αλλα ο CELL.Περασε απο πολλες φασεις και πολλες αλλαγες μεχρι να φτασει σε αυτο που ηθελαν.Απλα παρουσιαστηκε προβλημα με την παραγωγη Blu Ray diodes στα εργοστασια απο πατατα της Sony και γι αυτο ειχαν αρχικα προβληματα στην ταυτοχρονη κυκλοφορια σε ολες τις αγορες και επελεξαν -ω τι εκπληξη- να την πληρωσουν οι Ευρωπαιοι.

Η κυκλοφορια του μηχανηματος καθυστερησε κυριως λογω Cell και αλληλεπιδρασης με τον RSX.Μην ξεχνατε Blu Ray βγηκε στην αγορα πριν το PS3 κυκλοφορησει.:)

georgios
07-02-2008, 19:43
erxonte pola pexnidia. ala ego den borusa na perimeno alo. ta perisotera exclusive bori na min prolavun kan to 2008. akoma ke 1 mina prin to release bori na parun anavoli. isos ime ipervolika anipomonos. ala den proxorage gia mena alo etsi

ta parales ligo gia ta textures tu uncharted. min ksexnas oti gia toso foveri pikilia textures, opos tin perigrafis, thes ke poli mnimi. apla ta exun sidniasi eksipna

oso gia ta diskakia, ke sto ps1 pezame games me pola diskakia. den itan fovero. den ine sigura logos na dialeksis konsola.

Valkyre
07-02-2008, 19:53
erxonte pola pexnidia. ala ego den borusa na perimeno alo. ta perisotera exclusive bori na min prolavun kan to 2008. akoma ke 1 mina prin to release bori na parun anavoli. isos ime ipervolika anipomonos. ala den proxorage gia mena alo etsi

ta parales ligo gia ta textures tu uncharted. min ksexnas oti gia toso foveri pikilia textures, opos tin perigrafis, thes ke poli mnimi. apla ta exun sidniasi eksipna

oso gia ta diskakia, ke sto ps1 pezame games me pola diskakia. den itan fovero. den ine sigura logos na dialeksis konsola.

Nai αλλα θα διαλεγες τωρα μια κονσολα με cd?:hide:

modecris
08-02-2008, 19:30
Η sony καθυστέρησε την παραγωγή του ps3 επειδή ήθελε να σπρώξει τις δικές της πατέντες και τεχνολογίες (ειδικά στην περίπτωση του Blu Ray).Και για να το πω αλλιώς,το ps3 αποτέλεσε τον δούρειο ίππο ώστε να μπει ο cell και το Blu Ray στα σπίτια μας.
Αυτό φυσικά δεν είναι κακό από την στιγμή μάλιστα που είναι τεχνολογίες με σοβαρά πλεονεκτήματα.Απλά δεν το κάνει (μόνο) για το καλό της τεχνολογίας αλλά πρωτίστως για το δικό της.Αν πχ το BD ήταν της MS, Α Π Ο Κ Λ ΕΙ Ε Τ ΑΙ να περίμενε και να καθηστερούσε την παραγωγή του ps3.Και αμφιβάλω και για την χρησιμοποίησή του τελικά.

Valkyrie,τέτοιες post θέλω να διαβάζω εδώ μέσα ...όχι σαν κάτι άλλα.Δεν συμφωνώ σε όλα,αλλά τα γράφεις με τέτοιο τρόπο που τελικά τα προσπερνάω!

PDS
08-02-2008, 19:45
Η sony καθυστέρησε την παραγωγή του ps3 επειδή ήθελε να σπρώξει τις δικές της πατέντες και τεχνολογίες (ειδικά στην περίπτωση του Blu Ray).Και για να το πω αλλιώς,το ps3 αποτέλεσε τον δούρειο ίππο ώστε να μπει ο cell και το Blu Ray στα σπίτια μας.
Αυτό φυσικά δεν είναι κακό από την στιγμή μάλιστα που είναι τεχνολογίες με σοβαρά πλεονεκτήματα.Απλά δεν το κάνει (μόνο) για το καλό της τεχνολογίας αλλά πρωτίστως για το δικό της.Αν πχ το BD ήταν της MS, Α Π Ο Κ Λ ΕΙ Ε Τ ΑΙ να περίμενε και να καθηστερούσε την παραγωγή του ps3.Και αμφιβάλω και για την χρησιμοποίησή του τελικά.

Valkyrie,τέτοιες post θέλω να διαβάζω εδώ μέσα ...όχι σαν κάτι άλλα.Δεν συμφωνώ σε όλα,αλλά τα γράφεις με τέτοιο τρόπο που τελικά τα προσπερνάω!

Σε γενικες γραμμες συμφωνω με την αποψη σου απλα θελω να πω κατι για την καθυστεριση του ps3.

Συμφωνω στο οτι δεν θα καθυστερουσε τοσο,αλλα δεν θα το εβγαζε και νωρις.Εχει δειξει στο παρελθον οτι δεν σταματαει ευκολα την υποστηριξη των κονσολων της.Το 2005 και 2006 λοιπον ηταν καταπληκτικες χρονιες για το ps2 με πολλους ΑΑ τιτλους για την κονσολα.

Νομιζω οτι αν ολα πηγαιναν καλα θα το εβγαζε στα μεσα του 2006 αλλα καθιστερισε για τον λογο που ειπες.
Δλδ κατα την αποψη μου η αληθεια ειναι καπου στην μεση.

Valkyre
08-02-2008, 19:54
Η sony καθυστέρησε την παραγωγή του ps3 επειδή ήθελε να σπρώξει τις δικές της πατέντες και τεχνολογίες (ειδικά στην περίπτωση του Blu Ray).Και για να το πω αλλιώς,το ps3 αποτέλεσε τον δούρειο ίππο ώστε να μπει ο cell και το Blu Ray στα σπίτια μας.
Αυτό φυσικά δεν είναι κακό από την στιγμή μάλιστα που είναι τεχνολογίες με σοβαρά πλεονεκτήματα.Απλά δεν το κάνει (μόνο) για το καλό της τεχνολογίας αλλά πρωτίστως για το δικό της.Αν πχ το BD ήταν της MS, Α Π Ο Κ Λ ΕΙ Ε Τ ΑΙ να περίμενε και να καθηστερούσε την παραγωγή του ps3.Και αμφιβάλω και για την χρησιμοποίησή του τελικά.

Valkyrie,τέτοιες post θέλω να διαβάζω εδώ μέσα ...όχι σαν κάτι άλλα.Δεν συμφωνώ σε όλα,αλλά τα γράφεις με τέτοιο τρόπο που τελικά τα προσπερνάω!

Οτι το κανει για το δικο της συμφερον και για να τα οικονομησει η Σονυ αυτο εξυπακουεται και το ανεφερα και στο αρχικο μου ποστ.Ειναι προφανες οτι οι τεχνολογιες αυτες αποσκοπουν στο να φερουν στην εταιρεια ακομα μεγαλυτερα κερδη και ενα μεγαλυτερο κομματι της πιτας.Αυτο ομως δεν αναιρει το γεγονος οτι δεν παυει να ειναι ενα πολυ μεγαλο ρισκο και ενα ρισκο εν γνωση.Η Σονυ απο τοτε που μπηκε στον χορο των videogames προσπαθουσε συνεχεια να κανει την υπερβαση , να προσφερει κατι καινουργιο.Το εκανε με το 1ο το εκανε με το 2ο και τωρα με το 3ο μηχανημα.

Το κανει για το δικο της -μακοπροθεσμο- συμφερον , ομως ειναι διατεθημενη να χασει πολλα παιρνοντας αυτο το ρισκο.

Σε αντιδιαστολη οι αλλες εταιρειες παιζουν πιο "safe" το παιχνιδι και επιλεγουν μια πιο ασφαλη πολιτικη απο αυτην της Sony.Το 360 δεν πρωτοτυπησε πουθενα με την κατασκευη του (ναι ειναι πολυ δυνατο μηχανημα δεν το αμφισβητουμε , απλα ειναι φτιαγμενο με "τωρινη" τεχνολογια ας πουμε) , το Wii πρωτοτυπησε στο χειρισμο , αλλα εμεινε μια γενια πισω στο hardware και η Sony εριξε πολλα νεα κολπα (αμφισβητουμενα απο πολλους -ισως και δικαιως αν σκεφτει κανεις βραχυπροθεσμα , γιατι να θυμησω οτι τα ιδια ελεγαν και για τα 2 προηγουμενα μηχανηματα) και τεχνολογιες που δεν εχουν εμφανιστει πουθενα ακομα.

Εννοειται οτι ολοι τα φραγκα θελουν απλα η Sony θελει να το κανει με περισσοτερο styl ας πουμε.:giggle:

Τελος σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Ειμαι φαν των debates καμμια φορα δε σε εκνευριστικο βαθμο ( :bgrin2: ) και μου αρεσει ο διαλογος.

Chill
09-02-2008, 02:35
Θα δω στο μέλλον την πορεία τους να αποφασίσω αν θα πάρω και 360.

Μένιο αν πάρεις και xbox360 θα ανέβω στον κάμπο και θα σου ξεριζώσω όλα τα προϊόντα από τις φυτείες :bgrin2:.

Τώρα αν θες xbox για να ψήνεις κανένα μπριζολάκι πάνω του - επειδή εκτός από μεγαλοτσιφλικάς έχω μάθει ότι έχεις και πολλά ζωντανά :giggle: - έκανα μια έρευνα αγοράς και εγώ γι' αυτόν τον λόγο και σου λέω μετά βεβαιότητος ότι συμφέρει πολύ περισσότερο η αγορά ψησταριάς με κάρβουνα. Kαι εδώ που τα λέμε καλύτερα να βάλεις μια ψησταριά στο σαλόνι σου παρά ένα xbox.....Το xbox κάνει μπαμ βρε αδερφέ...φωνάζει "ΕΙΜΑΙ ΦΤΗΝΟΠΡΑΓΜΑ", η ψησταριά όμως :tongue:?

Όταν η sony ετοίμαζε το playstation 3 η M$ σχεδίαζε τα windows vista.....το μεγαλύτερο παραμύθι software ever......τι να λέμε. Τόσα χρόνια πολεμάει να φτιάξει ένα σωστό λειτουργικό και αποτυγχάνει θα φτιάξει σωστή κονσόλα στην δεύτερη προσπάθεια της?

Το xbox360 είναι κάτι αντίστοιχο με τα windows millenium (όποιος τα έχει δουλέψει καταλαβαίνει το νόημα......:badpc:).

Με χιουμοριστική διάθεση^n
Yours digitally
Panoulisgosu

modecris
09-02-2008, 02:43
Οκ,το καλοκαίρι υπάρχει πρόβλημα.
Τώρα τον χειμώνα σε χαλάει η εξτρά θέρμανση;Και με μόλις 207 watt κατανάλωση; :p

Giannis
09-02-2008, 10:44
άλλος έχει το όνομα και άλλος έχει την χάρη

αν θυμάστε το PS3 λόγο σχήματος του το παρομοίαζαν με τοστιέρα και ψησταριά αλλα δεν θερμαίνεται τόσο σε αντίθεση με το xbox που ψήνεται

georgios
09-02-2008, 13:20
tha eperna ke konsola xoris katholu drive. ki as ta katevaza ola apo to internet

Nai αλλα θα διαλεγες τωρα μια κονσολα με cd?:hide:

to 360 me to neo epeksergasti (falcon) ine poli pio drosero apo to ps3 mu

άλλος έχει το όνομα και άλλος έχει την χάρη

αν θυμάστε το PS3 λόγο σχήματος του το παρομοίαζαν με τοστιέρα και ψησταριά αλλα δεν θερμαίνεται τόσο σε αντίθεση με το xbox που ψήνεται

Valkyre
09-02-2008, 13:58
tha eperna ke konsola xoris katholu drive. ki as ta katevaza ola apo to internet


to 360 me to neo epeksergasti (falcon) ine poli pio drosero apo to ps3 mu

Για το πρωτο κανεις ομως μια αστοχη συγκριση.Η κονσολα χωρις drive ειναι λογικη "εξελιξη" της ηδη υπαρχουσας τεχνολογιας,μιας και ακυρωνει εντελως την ολη συζητηση περι χωριτικοτητας και δεν υπαρχουν ορια.Βεβαια κατι τετοιο θα σημαινει ταυτοχρονα και καταστροφη ολων των εταιρειων διανομης , καθως και ολων αυτων που τους αρεσει να εχουν στη διαθεση τους συλλογη.

Στο ερωτημα μου ομως αν θα επερνες κονσολα με cd drive το ετος 2008 ειμαι σιγουρος οτι θα απαντουσες οχι.Απαντηση , η οποια δικαιολογει το σκεπτικο μου, στην προηγουμενη συζητηση μας λιγα ποστ πιο πανω.:)

Δεν ξερω τι λες για την θερμοκρασια του PS3 και οτι το falcon ειναι πιο δροσερο (ακομα και ετσι να ειναι ειναι πιο αξιοπιστο το PS3) , αλλα θα σε πειραξω λιγο τωρα γιατι μου αρεσει η καζουρα (οχι τιποτα αλλο:frog:) και θα σου πω οτι το Falcon πραγματικα ειναι "ονομα" και πραγμα!Σαν F-16 "Falcon" κανει οταν το βαζεις μπροστα! :frog::frog::frog::frog::frog:

georgios
09-02-2008, 14:10
pola pexnidia tu wii xorane aneta ke se ena cd. tha boruse lipon to wii na vgi se cd. ke cd na ixe to wii tha to agoraza. ara, su apantao

an to ps3 ine pio aksiopisto apo to falcon den to kserume. idika an sigrinume tis nees ekdosis. diladi, to 40ari ps3 me ta falcon. den kserume katholu

Δεν ξερω τι λες για την θερμοκρασια του PS3 και οτι το falcon ειναι πιο δροσερο (ακομα και ετσι να ειναι ειναι πιο αξιοπιστο το PS3)

Valkyre
09-02-2008, 14:36
pola pexnidia tu wii xorane aneta ke se ena cd. tha boruse lipon to wii na vgi se cd. ke cd na ixe to wii tha to agoraza. ara, su apantao

an to ps3 ine pio aksiopisto apo to falcon den to kserume. idika an sigrinume tis nees ekdosis. diladi, to 40ari ps3 me ta falcon. den kserume katholu

Βρε Γιωργο γιατι το κανεις δυσκολο? :fryingpan: :bgrin2::bgrin2:
Δηλαδη κατα καποιο τροπο υποστηριζεις οτι το Wii επειδη καποια παιχνιδια του χωρανε σε cd οτι ειναι μια χαρα δεν τρεχει τιποτα?Θα επαιζες εσυ Mass Effect αν ειχαμε μεινει στην εποχη του cd?Ή για να το θεσω πιο σωστα , πιστευεις οτι το Mass Effect θα σου αρεσε εξισου εαν εβγαινε στο Wii αντι για το xbox360?Θα ηταν η ιδια εμπειρια?Το ιδιο κινηματογραφικη?Το ιδιο "επικη"?Αν ναι , τοτε τι με εμποδιζει να προχωρησω ακομα παρακατω και να φτασω σε σημειο να συγκρινω εκδοση Mass Effect στο 360 και στο Gameboy η το NES!

Η καθε καινουργια γενια videogames εχει ως στοχο πλεον να σε βαζει ολο και πιο πολυ στο "πετσι" του ρολου , στο immerssion δηλαδη.Αν καταληξουμε να λεμε οτι δεν χρειαζομαστε ουτε Blu Ray ουτε dvd ουτε cd για απολαυσουμε σχεδον κινηματογραφικες εμπειριες ακομα θα παιζαμε παιχνιδια με cartridge.

Και ασε που νομιζω συμφωνουμε οτι το Wii δεν αποσκοπει σε κοινο hardcore ουτε πονταρει στο πολυπλοκο hardware του , αλλα κυριως στα διασκεδαστικα παιχνιδια (πιο πολυ παρεας) και τον πρωτοποριακο χειρισμο τους.:):)

modecris
09-02-2008, 14:43
εγώ έχω καταλήξει πως οι κονσόλες έχουν ένα είδος αισθητήρα ...συναισθημάτων!
με κάποιο τρόπο λαμβάνουν και μετρούν την αγάπη που τους έχουμε και αναλόγως πράττουν.

πχ το πρώτο μου 360 τα πήγαινε μιά χαρά μέχρι που έπαιξε μαζί του κάποιος που γκρίνιαζε διαρκώς,ενώ το δεύτερο που ασχολούμαι αποκλειστικά εγώ και ο γιος μου μαζί του το βλέπω να γερνάμε μαζί ....:frog::frog::frog:

georgios
09-02-2008, 17:41
diafono telios. den exi kamia sxesi to cd ke to dvd me tin ekseliksi sta pexnidia. akoma vgenun se cd pexnidia sto pc. ta pedia exun apolito dikio pu ipan oti to blu ray bike apla kirios gia na proothithi to format.

Βρε Γιωργο γιατι το κανεις δυσκολο? :fryingpan: :bgrin2::bgrin2:
Δηλαδη κατα καποιο τροπο υποστηριζεις οτι το Wii επειδη καποια παιχνιδια του χωρανε σε cd οτι ειναι μια χαρα δεν τρεχει τιποτα?Θα επαιζες εσυ Mass Effect αν ειχαμε μεινει στην εποχη του cd?Ή για να το θεσω πιο σωστα , πιστευεις οτι το Mass Effect θα σου αρεσε εξισου εαν εβγαινε στο Wii αντι για το xbox360?Θα ηταν η ιδια εμπειρια?Το ιδιο κινηματογραφικη?Το ιδιο "επικη"?Αν ναι , τοτε τι με εμποδιζει να προχωρησω ακομα παρακατω και να φτασω σε σημειο να συγκρινω εκδοση Mass Effect στο 360 και στο Gameboy η το NES!

Η καθε καινουργια γενια videogames εχει ως στοχο πλεον να σε βαζει ολο και πιο πολυ στο "πετσι" του ρολου , στο immerssion δηλαδη.Αν καταληξουμε να λεμε οτι δεν χρειαζομαστε ουτε Blu Ray ουτε dvd ουτε cd για απολαυσουμε σχεδον κινηματογραφικες εμπειριες ακομα θα παιζαμε παιχνιδια με cartridge.

Και ασε που νομιζω συμφωνουμε οτι το Wii δεν αποσκοπει σε κοινο hardcore ουτε πονταρει στο πολυπλοκο hardware του , αλλα κυριως στα διασκεδαστικα παιχνιδια (πιο πολυ παρεας) και τον πρωτοποριακο χειρισμο τους.:):)

Valkyre
09-02-2008, 18:22
diafono telios. den exi kamia sxesi to cd ke to dvd me tin ekseliksi sta pexnidia. akoma vgenun se cd pexnidia sto pc. ta pedia exun apolito dikio pu ipan oti to blu ray bike apla kirios gia na proothithi to format.

Βρε για να προωθηθει το format βγηκε εννοειται αυτο το ειπαμε ουτως η αλλως , αλλα οχι πως το dvd δεν βοηθησε την βιομηχανια των videogames!Αν μη τι αλλο ειναι ενασ λιγοτερος μπελας οσον αφορα το developing.Εξτρα χωριτικοτητα ποτε δεν ειναι κακη , αλλιως ακομα θα ειχαμε υπολογιστες με 512 mb σκληρο.Το dvd ειναι φυσικη εξεληξη του cd , και βοηθησε στο να χωραει περισσοτερη "ποιοτητα" σε λιγοτερο χωρο.Ειναι μια ευκολια δεν συμφωνεις?Αν οχι ε τοτε ολοι εκαναν λαθος που μετεβησαν σε dvd.

Η sony απλα ευχεται να γινει το αναλογο με το Blu Ray για να βγαλει λεφτα εννοειται.Ομως οπως με το cd ετσι ισως και με το BR να γινει κατι αναλογο.Οπως και να εχει εξακολουθει να προσεφερει μια μεγαλυτερη ανεση , ισως και λιγοτερη δουλεια αν θες απο τους devs αφου δεν χρειαζεται να σπανε το κεςφαλι τους με συμπιεσεις και αλλους περιορισμους.

Σιγουρα μπορουν να βγαλουν πολλα δισκακια , αλλα ποσα cd θα ηταν το Mass Effect ή το Oblivion ή το Final Fantasy?

Eπισης μην ξεχνας οτι αλλη χωριτηκοτητα πιανουν τα textures last gen οπως ασ πουμε του Final Fnatsy X (PS2) και αλλη χωρητικοτητα τα textures του Uncharted ή ενος next gen game του 2008.To ιδιο και με τον ηχο..παλια δεν ειχαμε dolby και DTS στα παιχνιδια , πλεον ομως θεωρειται στανταρντ.Ολα αυτα τρωνε χωρο στο δισκακι και καθιστουν την υπαρξη dvd τουλαχιστον απαραιτητη.Ισως να ειναι νωρις ακομα για το Blu Ray να αντικαταστησει το dvd ομως αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν αναιρει το γεγονος οτι το Blu Ray παρεχει ακομα περισοοτερη ανεση.

georgios
09-02-2008, 19:09
orea i anesi, pexnidia pote tha dume

blizard
09-02-2008, 19:23
Ολοι προσαρμόζονται πάντα σε αυτά που έχουν... σήμερα το Xbox με το dvd του ουσιαστικά κρατάει τα πράγματα στο gaming πίσω και οι πιο πολλοί developers πρέπει να προσαρμοστούν σε αυτό.

Βέβαια η πρόοδος δεν μπορεί να σταματήσει... έχουν μειωθεί οι εξελίξεις όσο αφορά την εκμετάλευση του χώρου αλλά με την άνοδο του ps3 όλα θα πάνε πιο γρήγορα.

modecris
09-02-2008, 19:41
Ολοι προσαρμόζονται πάντα σε αυτά που έχουν... σήμερα το Xbox με το dvd του ουσιαστικά κρατάει τα πράγματα στο gaming πίσω και οι πιο πολλοί developers πρέπει να προσαρμοστούν σε αυτό.

Βέβαια η πρόοδος δεν μπορεί να σταματήσει... έχουν μειωθεί οι εξελίξεις όσο αφορά την εκμετάλευση του χώρου αλλά με την άνοδο του ps3 όλα θα πάνε πιο γρήγορα.
Συμφωνώ,ειδικά με τα έντονα.
Έχω την εντύπωση όμως πως εάν βγάλουμε έξω τα video και την extra ποιότητα του ασυμπίεστου ήχου και εστιάσουμε στα games αυτά καθεαυτά,δεν θα λείψει χώρος από το DVD του xbox.Έστω από την φουρνιά του `08.

NonBorn
09-02-2008, 19:49
Συμφωνώ,ειδικά με τα έντονα.
Έχω την εντύπωση όμως πως εάν βγάλουμε έξω τα video και την extra ποιότητα του ασυμπίεστου ήχου και εστιάσουμε στα games αυτά καθεαυτά,δεν θα λείψει χώρος από το DVD του xbox.Έστω από την φουρνιά του `08.

Resistance 2... 2 διαφορετικά campaign, ένα για single και ένα co-op!! Αυτό περίμενα από αυτή τη γενιά και η Sony θα μου το χαρίσει!! :D Aλλά πέρα απ αυτό νομίζω έχεις δίκιο. (εκτός από τα FF)

modecris
09-02-2008, 20:03
Σε αυτήν την περίπτωση οκ,αν και πλέον μιλάμε για 2 παιχνίδια σε 1 δισκάκι.
Ας δούμε και πόσα gb θα είναι (αλλά και το install).Εμείς (και οι dev) μπορεί να θέλουμε πολλά,πότε θα προλάβει να τα διαβάσει όμως το οπτικό μέσο (είτε DVD είτε BD) ;

blizard
09-02-2008, 20:12
Έχω την εντύπωση όμως πως εάν βγάλουμε έξω τα video και την extra ποιότητα του ασυμπίεστου ήχου και εστιάσουμε στα games αυτά καθεαυτά,δεν θα λείψει χώρος από το DVD του xbox.Έστω από την φουρνιά του `08.
Εγώ πιστέυω οτι αν και τα ps2-xbox είχαν το μικρό cd-drive του dreamcast πχ , δεν θα είχαμε καταλάβει καθόλου το πρόβλημα... όλοι θα προσαρμόζονταν στο 1-2 GB.

Ετσι και τώρα θα το καταλάβουμε όταν έχουμε πολλούς να γράφουν παιχνίδια αγνοόντας εντελώς το 360 και τους περιορισμούς του.... θέλουμε και άλλους σαν τους insomniac.

modecris
09-02-2008, 20:30
Εγώ πιστέυω οτι αν και τα ps2-xbox είχαν το μικρό cd-drive του dreamcast πχ , δεν θα είχαμε καταλάβει καθόλου το πρόβλημα... όλοι θα προσαρμόζονταν στο 1-2 GB.


Γι`αυτό συμφώνησα με αυτό:

Ολοι προσαρμόζονται πάντα σε αυτά που έχουν...




Για να φτάσουμε εδώ όμως...

Ετσι και τώρα θα το καταλάβουμε όταν έχουμε πολλούς να γράφουν παιχνίδια αγνοόντας εντελώς το 360 και τους περιορισμούς του.... θέλουμε και άλλους σαν τους insomniac.

...πρέπει πρώτα να ξεπεραστεί (και αρκετά) σε πωλήσεις από το ps3,το οποίο και το `08 να συμβεί θα αποδώσει καρπούς από το `09.Και άν θα είναι εφικτό αυτό.

georgios
10-02-2008, 00:58
pantos ke ego pisteuo oti an vgalume ton ixo, pu kanis den prosexi tin diafora, akoma ke to resistance 2 xorai se DVD an ta cutscenes ine me tin engine tu pexnidiu. o xoros pu piani o kodikas ke o programatismos ton poligonon se ena pexnidi ine poli mikros. ta textures pu borun na xrisimopiisun oi konsoles ine liga. an den itan kan 5.1 xorage ke se cd

PDS
10-02-2008, 01:03
pantos ke ego pisteuo oti an vgalume ton ixo, pu kanis den prosexi tin diafora, akoma ke to resistance 2 xorai se DVD an ta cutscenes ine me tin engine tu pexnidiu. o xoros pu piani o kodikas ke o programatismos ton poligonon se ena pexnidi ine poli mikros. ta textures pu borun na xrisimopiisun oi konsoles ine liga. an den itan kan 5.1 xorage ke se cd

Εδω το resi1 δεν χωραγε σε dvd θα χωραει το 2?
Τεσπα θα ξαναπω το ποιηματακι...
Η ιστορια εχει δειξει οτι σε καθε γενια αλλαζουμε format.Oι μοναδικες κονσολες που δεν το εκαναν αυτο ειναι το N64,Dreamcast,360.
Δεν μπορω να καταλαβω λοιπον την σιγουρια καποιων οτι το DVD φτανει για αυτην την γενια.
Κανεις δεν ξερει,αλλα το πιθανοτερο αν το δουμε λογικα,ειναι να μην φτανει.:)

NonBorn
10-02-2008, 01:10
pantos ke ego pisteuo oti an vgalume ton ixo, pu kanis den prosexi tin diafora, akoma ke to resistance 2 xorai se DVD an ta cutscenes ine me tin engine tu pexnidiu. o xoros pu piani o kodikas ke o programatismos ton poligonon se ena pexnidi ine poli mikros. ta textures pu borun na xrisimopiisun oi konsoles ine liga. an den itan kan 5.1 xorage ke se cd

Sorry Γιώργο αλλά... Απλά έλεος αυτό που πες... Και τα cut-scenes? ... Οκ... Απλά διαφωνώ εντελώς!!

georgios
10-02-2008, 01:17
tin exume ksanakani auti tin sizitisi. ego protimo 100% gameplay. kalitera na min exi katholu cutscenes. anixtus kosmus xoris na diakoptete to gameplay ute deuterolepto.

PDS
10-02-2008, 01:20
tin exume ksanakani auti tin sizitisi. ego protimo 100% gameplay. kalitera na min exi katholu cutscenes. anixtus kosmus xoris na diakoptete to gameplay ute deuterolepto.

Καταρχην παιχνιδι που δεν εχει εστω και λιγο cut-scenes για να μπαινεις στο νοημα,δεν υπαρχει.
Αλλα και παλι δεν ειναι μονο τα cut-scenes που σου δινει η μεγαλυτερη χωρητικοτητα.
Το σιγουρο ειναι οτι οταν εχεις στην διαθεση σου μεγαλυτερο φορματ ειναι πλεονεκτημα.Το μονο που μενει να μαθουμε ειναι ποσο μεγαλο πλεονεκτημα ειναι.

personGR
10-02-2008, 01:29
Καλά Γιώργο ότι πεις, εδώ έχεις συγκρίνει και το Excite Truck του Wii με το Motorstorm, τι να λέμε τώρα..

modecris
10-02-2008, 04:20
Το μόνο σίγουρο είναι πως το BD δεν αποτελεί μειονέκτημα.Αλίμονο.
Μένει να δούμε πότε θα εκμεταλλευτεί.Και δεν μιλάω για παιχνίδια των 10gb (που και πάλι δεν χωράνε σε DVD αλλά δεν θα προσφέρουν αυτό το κάτι παραπάνω) αλλά των 35gb.Τότε ναι,θα έχει σοβαρό πλεονέκτημα έναντι του DVD.

Valkyre
10-02-2008, 04:25
Το μόνο σίγουρο είναι πως το BD δεν αποτελεί μειονέκτημα.Αλίμονο.
Μένει να δούμε πότε θα εκμεταλλευτεί.Και δεν μιλάω για παιχνίδια των 10gb (που και πάλι δεν χωράνε σε DVD αλλά δεν θα προσφέρουν αυτό το κάτι παραπάνω) αλλά των 35gb.Τότε ναι,θα έχει σοβαρό πλεονέκτημα έναντι του DVD.

Εμ αυτο κι εγω προσπαθω να πω...αν αρχισουμε να θεωρουμε οτι το BD ειναι μειονεκτημα , τοτε καηκαμε.:giggle:

Παντως παιχνδια 35-50gb ερχονται συντομα.Θυμαμαι δηλωσεις Kojima που λεει οτι θα καλυψουν ενα full dual layer BD.

Φανταζομαι οτι τιτλοι οπως Final Fantasy XIII & Versus , White Knight Story ,Gran Turismo 5 , Killzone 2 , Resistance 2 θα ειναι dual layer BD επισης.

mpak7...
10-02-2008, 10:58
Εγω εχω και 360 και ps3 δεν θα μπορουσα να εχω μονο την μια, γιατι και δυο κατα καιρους θα βγαζουν παιχνιδαρες και δεν θελω να τα χασω! τωρα πιο μου αρεσει πιο πολυ θα πω το ps3 λογου blu ray, hdmi και ειναι και πανεμορφο.. αρα αμα καποιος πρεπει να διαλεξει μια απο τις 2 θα του ελεγα ps3!!!

Donacgreece
10-02-2008, 12:37
Εγω εχω και 360 και ps3 δεν θα μπορουσα να εχω μονο την μια, γιατι και δυο κατα καιρους θα βγαζουν παιχνιδαρες και δεν θελω να τα χασω! τωρα πιο μου αρεσει πιο πολυ θα πω το ps3 λογου blu ray, hdmi και ειναι και πανεμορφο.. αρα αμα καποιος πρεπει να διαλεξει μια απο τις 2 θα του ελεγα ps3!!!

Tha simfoniso mias kai exo kai tis 2. Me ti diaafora oti eimai poio efxaristimenos me to 360 mias kai to live tou de paizete kai to melon tou gaming einai ekei..... opote an protina se kapoion na parei mono mia konsola tha elega 360 :D

mpak7...
10-02-2008, 12:46
Tha simfoniso mias kai exo kai tis 2. Me ti diaafora oti eimai poio efxaristimenos me to 360 mias kai to live tou de paizete kai to melon tou gaming einai ekei..... opote an protina se kapoion na parei mono mia konsola tha elega 360 :D

:angry: σωστο!

Το καλυτερο ειναι να εχεις και τις δυο κονσολες..οι λογοι πολυ!

Giannis
10-02-2008, 12:48
epomenos kataligoume an kapios theli na pezi mono games pernei 360 an omos kapios theli na kanei ap'olla alla me kapia meionektimata sta games pros to paron pernei Ps3...

nikon
10-02-2008, 12:48
Tha simfoniso mias kai exo kai tis 2. Me ti diaafora oti eimai poio efxaristimenos me to 360 mias kai to live tou de paizete kai to melon tou gaming einai ekei..... opote an protina se kapoion na parei mono mia konsola tha elega 360 :D

To οποίο δεν είναι τσάμπα:giggle:


Tha simfoniso mias kai exo kai tis 2. Me ti diaafora oti eimai poio efxaristimenos me to 360 mias kai to live tou de paizete kai to melon tou gaming einai ekei..... opote an protina se kapoion na parei mono mia konsola tha elega 360 :D
:confused:
Έχει πιο πολλά παιχνίδια τώρα μπορείς να το πεις αλλά το μέλλον του gaming είναι εκεί δεν το λες με τίποτα.Το μέλλον του gaming δεν είναι θέμα κονσόλας.

blizard
10-02-2008, 13:09
Μακάρι το μέλλον του gaming να μην ειναι online με συνδρομή.... θα μας έχουν βάλει τα 2 πόδια σε ένα παπούτσι αν το κάνουν και αυτό.

Καλά στην αρχη που το hardware κοστίζει 500 ευρώ, δεν φαίνονται πολλά, αλλά όταν πέσει στα 100-200 είναι μεγάλο ποσό... θα σκοτώνει τις κονσόλες και τα παιχνίδια τους πιο γρήγορα για να πάμε όλοι σε καινούργια , όπως το pc gaming.

TopGunZ
10-02-2008, 13:14
Ναι, το μέλλον του gaming είναι να πληρώνουμε κάθε μήνα μαμησιάτικα για να παίζουμε 10 χάρτες... Αν γίνει αυτό τότε θα αλλάξω χόμπι. (Πόσο πάει ένα καλό καλάμι ψαρέματος?)

Akolov
10-02-2008, 13:15
το καλάμι πάει και έρχεται...τα σκουλήκια είναι ακριβά ρε γαμώτο:(...

Giannis
10-02-2008, 13:17
[QUOTE=TopGunZ;38444. Αν γίνει αυτό τότε θα αλλάξω χόμπι. (Πόσο πάει ένα καλό καλάμι ψαρέματος?)[/QUOTE]


exei edo oti thes...:angry:

http://www.aqua-shop.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=10&Itemid=1

modecris
10-02-2008, 15:10
δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή σας με το ποσό των 5€ (στην χειρότερη περίπτωση) τον μήνα.εδώ πληρώνουμε 2€ τον μήνα στον οτε για αναγνώριση κλήσης.

NonBorn
10-02-2008, 15:38
δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή σας με το ποσό των 5€ (στην χειρότερη περίπτωση) τον μήνα.εδώ πληρώνουμε 2€ τον μήνα στον οτε για αναγνώριση κλήσης.

Σίγουρα δεν είναι το ποσό modecris... Είναι ο τρόπος... "Θα τα σκας γιατί έτσι θέλω εγώ". Γιατί να την πληρώσουν οι καταναλωτές τη στιγμή που η ίδια η εταιρία θα έπρεπε να λειτουργεί την υπηρεσία αυτή για να πουλάει τα προιόντα της.

Όταν αγοράζεις από ένα site στο internet πληρώνεις τα λειτουργικά έξοδα του site???

Αυτή η MS χρεώνει ότι γουστάρει... Και να πω ότι τα λεφτά αυτά πήγαιναν σε συντήρηση των server που θα είχε η MS μόνο και μόνο για τα παιχνίδια της που δε θα τους βλέπαμε σε άλλη κονσόλα, πάει στο διάλο (που κ εκεί υποχρεούται να τα δώσει η εταιρία τα λεφτά αφου πληρώνουμε το προιόν της) να τα δώσεις. Αλλά να πληρώνεις για τι ακριβώς? Για να συντηρεί η MS μία υπηρεσία, που σου πουλάει προιόντα?

Τόσο παράλογος είμαι?! :confused::confused::confused:

Κι άλλη μία φορά... Γιατί να την πληρώσουν οι καταναλωτές? Να πληρώσουν οι εταιρίες που θέλουν να διαφημίσουν τα προίοντα τους...!!! ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ????

Giannis
10-02-2008, 15:49
Κι άλλη μία φορά... Γιατί να την πληρώσουν οι καταναλωτές? Να πληρώσουν οι εταιρίες που θέλουν να διαφημίσουν τα προίοντα τους...!!! ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ????


Σωστός:1appl:

modecris
10-02-2008, 15:58
Όταν αγοράζεις από ένα site στο internet δεν πληρώνεις την adsl,τα έξοδα της κάρτας,τα μεταφορικά;Δεν θα έπρεπε να τα πληρώνει το site αυτά αφού πληρώνουμε για το προιόν της;

Νομίζω πως καταλαβαίνεις τον τρόπο που το λέω.Και για να δώσω άλλο ένα παράδειγμα,οι τράπεζες που έχουν τα λεφτά μας και τα εκμεταλλεύονται (=κερδίζουν ήδη),γιατί όταν βγάλεις 1€ σου χρεώνουν και άλλα 3€ ως "έξοδα κινήσεως ";

Δεν λέω πως έχεις άδικο,απλά το ποσό είναι μικρό για να γκρινιάζουμε και να λειτουργεί ανασταλτικά για την αγορά της κονσόλας.Δόξα το Θεό υπάρχουν άλλοι,σοβαρότεροι λόγοι γι`αυτό.

PDS
10-02-2008, 16:41
Kαταρχην δεν το αποκλειω να κανει και η sony το ιδιο στο μελλον.Αλλα οπως και να χει,δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να πληρωνουμε για να παιξουμε online.

modecris
10-02-2008, 16:56
για τον ίδιο λόγο που πληρώνεις ερτ (συμπτωματικά το ίδιο ποσό) ακόμα και αν δεν έχεις τv ...
ίσως να καταντήσω κουραστικός με τα συνεχή παραδείγματα αλλά έτσι είναι.

PDS
10-02-2008, 17:00
τι να πω,μπορει να εχεις δικιο.αν ποτε με αναγκασουν να πληρωσω για το Psn ελπιζω να αξιζει πραγματικα.

tlg
10-02-2008, 17:11
Ειναι αυτή που καταφερε η Sony με την τακτικη της να εχει τις διπλασιες πωλησεις,υποστηριξη απο ολους τους κατασκευαστες παιχνιδιων και να εχει to 99% των παιχνιδιων που πριν ηταν αποκλειστικοτητες στο PS2 ...;-)

Valkyre
10-02-2008, 17:20
Ξεκιναω το ποστ μου λεγοντας οτι θα εκφρασω την προσωπικη μου αποψη σχετικα με το θεμα και θα το γενικευσω λιγο.Επισης οτι θα πω , τα ιδια ισχυουν και στην περιπτωση που το PSN αρχισει να σε χρεωνει για να παιζεις online. (πραγμα διολου απιθανο , το αντιθετο μαλιστα οταν παρει τα πανω του σε πωλησεις το PS3 θα το κανουν.)

Λοιπον κατα τη γνωμη μου , ειναι αξιολυπητο κατι τετοιο.Φιλε modecris σωστα ειναι τα παραδειγματα σου , αλλα ειναι και αυτα εξισου αξιολυπητα και ερχονται σε καθετη αντιθεση με τα πιστευω μου.Οτι ειπες για τις τραπεζες, για την ΕΡΤ , ολα ισχυουν και ολα ειναι το ιδιο αξιολυπητα.(οχι σαν παραδειγματα αλλα σαν χρεωσεις)

Σιγουρα τα 5 ευρω δεν ειναι καποιο ιδιαιτερο ποσο για να αρχισουμε τις γκρινιες , ομως φιλε modecris επειδη ακριβως ολα τα ποσα που μας χρεωνουν (εγω τα λεω ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΑ) ειναι μικρα , συνεχεια λεμε "δεν βαριεσαι"...Κατα τη γνωμη μου γι αυτο εχει φτασει εδω που εχει φτασει η σημερινη κατασταση και αναγκαζεσαι να πληρωνεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ -συνολικα- ποσα και παραλογα για να ζησεις 1 μηνα μεσα στο ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ!!

5 ευρω εκει , αλλα 4 απο εδω , και δεν βαριεσαι αλλα 7 απο εκει , και να, με αλλα 2 ευρω μπορεις να εχεις και αυτο , και για να το εχεις αυτο θες αλλα 5 και πως να μην εχεις αυτο το ετος 2008 , οποτε πληρωσε αλλα 10 εκει και αλλα 5 εδω....

Τα εξοδα για να ζησεις σημερα μεσα στο σπιτι σου με "αξιοπρεπεια" (γιατι μπορεις να ζησεις και στο δρομο με 0 ευρω...) ειναι υπερογκα.

Και ειναι ιδιοφυιες το γεγονος οτι μας εβαλαν ολους στο τρυπακι με αυτα τα μικροποσα , για "υπηρεσιες" φιασκο , βιτρινες απλα για να περνουν μεγαλο χαρτζιλικι οι μεγαλοεταιριες και το δημοσιο.

Αυτες οι μικροχρεωσεις που φαινονται αμηλητεες καταληγουν να σου φτιαχνουν εναν πολυ μα πολυ ωραιο λογαριασμο στο τελος...

Και θα φερω κι εγω ενα παραδειγμα επι τουτου.Εχετε παρατηρησει ποσο μεγαλυτερος ειναι ο λογαριασμος του κινητου σας τελευταια παρολο που μπορει να εχετε 4 ωρες δωρεαν χρονο ομιλιας?Και οχι μονο αυτο , συντομα θα ανακαλυψετε πως θα πληρωνετε σταδιακα μεγαλυτερα ποσα απο οτι πληρωνατε πριν , που ειχατε μονο 2 ωρες δωρεαν χρονο ομιλιας!Παρολο δηλαδη που εχετε ενα καλυτερο , ευνοικοτερο και φθηνοτερο πακετο χρεωσης ,εσεις ως δια μαγειας θα καταφερετε να το ξεπερασετε αργα η γρηγορα.

Μαντεψτε πως το καταφερανε αυτο...

modecris
10-02-2008, 17:33
μακάρι να ήταν όλα μας τα "κερατιάτικα" της τάξεως των 5€...εδώ πληρώνουμε 50αρες και 100αρες για να μιλάμε με τον από κάτω μας επειδή βαριόμαστε να κουνήσουμε τον κώλο μας...

για να μην αναφερθώ στα ιπτάμενα γαρίφαλα.

Valkyre
10-02-2008, 17:42
μακάρι να ήταν όλα μας τα "κερατιάτικα" της τάξεως των 5€...εδώ πληρώνουμε 50αρες και 100αρες για να μιλάμε με τον από κάτω μας επειδή βαριόμαστε να κουνήσουμε τον κώλο μας...

για να μην αναφερθώ στα ιπτάμενα γαρίφαλα.

Εγω μπορω να παιρνω απο καθε μελος του φορουμ 1 μοναχα ευρακι καθε μηνα?Μια χαρα θα ειμαι! ;)

modecris
10-02-2008, 17:48
το έχω ζητήσει πριν από εσένα (ήταν για καλό σκοπό...) μάλιστα όχι κάθε μήνα αλλά εφάπαξ και δεν είδα ανταπόκριση :frog::frog::frog:

conn-a
10-02-2008, 17:53
Εγω μπορω να παιρνω απο καθε μελος του φορουμ 1 μοναχα ευρακι καθε μηνα?Μια χαρα θα ειμαι! ;)

παιδια μιας και εχει εκφραστει ενα αισθημα γυφτιας :frog:θα πω κι εγω την γνωμη μου επι του θεματος εγω πιστευω οτι πρεπει να κανουμε εναν ερανο 1 ευρω ο καθενας μπας και παρω πλειστειτιον κι εγω σαν παιδακι:bgrin2::bgrin2: γτ αμα περιμενω μεχρι το καλοκαιρι που μου λενε οι δικοι μου....:rant::rant:

blizard
10-02-2008, 17:58
για τον ίδιο λόγο που πληρώνεις ερτ (συμπτωματικά το ίδιο ποσό) ακόμα και αν δεν έχεις τv ...
ίσως να καταντήσω κουραστικός με τα συνεχή παραδείγματα αλλά έτσι είναι.
Μάλλον ανάποδα είναι... και στο ps3 ίσως πληρώνουμε όλοι ένα μικρό ποσό με την αγορά κονσόλας για online, ή σε κάθε game κανά ευρώ μπορεί να πάει για το online του , αλλά η υπηρεσία είναι ελεύθερη για όλους.

Η διαφορά είναι στον εκβιασμό του 360... σου λένε πχ οτι αν θες δεν πληρώνεις ΕΡΤ , αλλά σου απαγορευουμε να δεις και τα άλλα ελευθερα ιδιωτικά κανάλια-θέατρο-σινεμά κλπ !!! γιατί εμείς κάνουμε κουμάντο.

Εκμετάλευση της δύναμης που έχουν να σου κόψουν το online, και να πουλήσουν την υπηρεσία τους όσο θέλουν αφού σε βάλουν πρώτα στο χέρι... αν το ανεχτούμε απλά θα χρεώνουν όσο θέλουν για πράγματα που δεν θα έπρεπε καν να πληρώνουμε.

ΥΓ
Γιαυτό παιδιά μακριά από το 360... πλέον το ps3 έχει όσα games θέλουμε για να παίξουμε, χωρις να παίζει με εμάς η MS.

modecris
10-02-2008, 18:15
Και αν δεν θέλεις/δεν μπορείς να παίξεις live,γιατί να το πληρώσεις με την αγορά του ps3;Αυτό δεν είναι εκβιασμός/νταβατζιλίκι/άδικο;

Το σωστό και το λάθος,το δίκιο και το άδικο κτλ αλλάζει με την οπτική γωνία που το κοιτάς.Κάτι που δεν ικανοποιεί εμάς σίγουρα ικανοποιεί κάποιους άλλους.

SQP_GR
10-02-2008, 18:36
+ oti i sony ipstirizi kai tin xwra mas kai den mas kani na mpenume me alus topus diamonis kai na min mporume na agorasume add on kai alla games.

blizard
10-02-2008, 18:53
Και αν δεν θέλεις/δεν μπορείς να παίξεις live,γιατί να το πληρώσεις με την αγορά του ps3;Αυτό δεν είναι εκβιασμός/νταβατζιλίκι/άδικο;

Το σωστό και το λάθος,το δίκιο και το άδικο κτλ αλλάζει με την οπτική γωνία που το κοιτάς.Κάτι που δεν ικανοποιεί εμάς σίγουρα ικανοποιεί κάποιους άλλους.
Δεν είναι έτσι φίλε... μερικά πράγματα δεν πρέπει να είναι extra ή να τα έχουν μόνο λίγοι, ούτε να μας τα χρεώνουν όσο γουστάρουν. Ενα από αυτά είναι το online , γιαυτό και με την αγορά ps3 ή παιχνιδιών πάει κάτι σε αυτό από όλους μας.


Πχ Φαντάσου κάποιος να έκανε την ΕΡΤ καλύτερη από το filmnet αλλά και 30 ευρώ το μήνα !!! και σε όποιον δεν πλήρωνε να του έκοβε όλα τα κανάλια!!!
Εσύ πχ θα έλεγες ότι αξίζει τα λεφτά της και θα πλήρωνες όλο χαρά , αλλά στην ουσια είναι σκέτος εκβιασμός... αν το φάτε θα σας το κάνουν και αλλού.
(πχ στο hardware , θα το κάνουν και αυτό με συνδρομή, 2 χρόνια και μετά πάει για αλλάγη με το επόμενο.. ίσως το έχουν αρχίσει κιόλας.)

nikon
10-02-2008, 19:03
Νομίζω το παράδειγμα της ΕΡΤ δεν είναι σωστό γιατί πλέον έχουμε και τα ψηφιακά που είναι τσάμπα.Την πληρώνουμε αλλά κάτι μας δίνει εκτός από 2 κανάλια.
Τώρα το αν πληρώνουμε το online με την αγορά του ps3 ή των games δεν το ξέρει κανείς ενώ το online του xbox είναι γεγονός ότι το πληρώνουν κάποιοι.

blizard
10-02-2008, 19:08
Σοβαρά, πιστέυω οτι το online δεν πρέπει να ειναι ακριβό και ίσως με λίγες διαφημίσεις και p2p να μην έχουν ανάγκη να παρουν λεφτά από πουθενά ... απλά στην MS το έχουν σαν τρόπο για να αναγκάσουν όλους να τους σκάνε και 50 ευρώ το χρόνο.

modecris
10-02-2008, 19:08
Είπαμε,είναι θέμα οπτικής γωνίας.



(πχ στο hardware , θα το κάνουν και αυτό με συνδρομή, 2 χρόνια και μετά πάει για αλλάγη με το επόμενο.. ίσως το έχουν αρχίσει κιόλας.)

Σ`αρέσει να ξύνεις πληγές,ε; ;)

obione
10-02-2008, 19:30
1on...den exei tis diplasies pwliseis...me tin kamia,idietera an sygrineis tous xronous kuklwforias ton duo mixanimatwn!!!
2on..ti ennoeis me tin taktiki tis???mia einai i taktiki tis SONY ola auta ta xronia apo to xekinima tou playstation ews twra..new tech kai kati parapanw..kati pou to 360 den toxei...to mono pou katefere einai na afxisei kapws tis pwlhseis tou idietera me to na xalan i mia konsola meta tin alli...to ps3 tha anevei para polu me tin parodo tou xronou...antitheta to 360 etsi opws einai twra ..ante na tou menoun alla 2 xronia zwis maximum..vlepe xbox...is dead!!antitheta pou einai to ps2??ta kalutera erxontai gia to ps3..apla auta pou sou dinei prepei na xereis na ta xrisimopieis...twra an thes fps me to kilo kai tsiparismena pexnidakia me 10 euro se mia ftinotati lusi aplis pexnidomixanoulas ..pare 360 i akoma kalutera wii...idietera an eisai 12xrono..ayta!

georgios
10-02-2008, 20:18
pantos pedia, ego kano chat me opion thelo ke opote thelo sto live xoris na plirono tipota. otan to sinithisis auto su fenete apisteuta ksenerotiko to messaging tu ps3. varieme na stilo minimata pleon apo playstation. den ksero pote tha ta di ke an tha apantisi o alos

ap tin mia plironis gia na peksis online sto 360, ap tin ali gia na peksis online sto ps3 su to plironis me spasimo neuron

SQP_GR
10-02-2008, 20:30
ma to xerume giorgo oti to mono pu prosferi to xbox parapanw apo to ps net einai to in game xbm pu perimenume toso kairo .kai pistepseto oti kanis logikos den tha edine 60 europula giauto + to oti den ton ipostirizi stin xora tu to live kai ton mpleki me alla diafora i mail kai nomothesies diaforon xoron px sto katevasma ton demo

georgios
10-02-2008, 20:37
mi mu ta thimizis. den ixa ti na pekso sto ps3 ke katevaza video ke demo gia na perasi i ora. ton teleueteo kero den exo ksanakatevasi tipota me tosa pexnidia. parolo pu ola katevenun kanonikotata sto live apo irlandia

SQP_GR
10-02-2008, 20:46
kai egw otan pira to xbox apo dekenvri p eixe vgi den eixa na paixw tipota mexri to gears ,diladi enan xrono,pali kala pu sto ps3 auto kratise apo teli mrati mexri ton septemvgi pu arxisan na vgenun ta games opu twra den xero pio na protopaixw (esi pantos logiko einai na min vriskis toso eukola afu pezis mono exlusive)ase pu exw liosi sto kolo call 4,kai otan vgi kai to gta kai metal 4 tha perimenun pola games stin ura

Valkyre
10-02-2008, 21:03
mi mu ta thimizis. den ixa ti na pekso sto ps3 ke katevaza video ke demo gia na perasi i ora. ton teleueteo kero den exo ksanakatevasi tipota me tosa pexnidia. parolo pu ola katevenun kanonikotata sto live apo irlandia

Γιωργο να σε ρωτησω κατι (χωρις πλακα σοβαρα την κανω την ερωτηση) , πιστευεις οτι αν ειχες παρει το 360 αντι του PS3 τοτε , θα ησουν καλυμενος τωρα απο πλευρας games?Δηλαδη αν ειχες μπει στη νεα γενια με το 360 δεν θα σου ελειπε τιποτα απο το PS3 τωρα , ή -εν κατακλειδι- θα σου ελειπαν πολυ λιγα πραγματα σε αναλογια με οτι συνεβη πραγματικα?

Το ξερω οτι εισαι gamer με "παραξενιες" -οπως ολοι μας αλλωστε :giggle:- και μιλαω οτι παιζεις μονο exclusive , αλλα πραγματικα ηθελα να στην κανω την ερωτηση αυτη οταν συναντηθηκαμε και το ξεχασα χεχε! :D

georgios
10-02-2008, 21:07
gia mena pu pezo exclusive opia ke na ixa pari tha ithela ke tin ali.

ala gia kapion pu pezi multi, sigura ine poli kaliteri epilogi to 360

SQP_GR
10-02-2008, 21:07
krima pantos giati iparxun poli kala multi kai tha iparxun

Valkyre
10-02-2008, 21:27
gia mena pu pezo exclusive opia ke na ixa pari tha ithela ke tin ali.

ala gia kapion pu pezi multi, sigura ine poli kaliteri epilogi to 360

Καλα ενταξει στις περισσοτερες περιπτωσεις multi εχεις δικιο καθοτι τωρα αρχιζουν σιγα σιγα να καταλαβαινουν τι γινεται οπως φαινεται αλλωστε απο τα τελευταια (αξιολογα) multi burnout ,DMC4,cod4 που ειναι πανομοιοτυπα.

Παντως και με το θεμα exclusives του 360 τιθεται καποιο ζητημα , καθοτι οι περισσοτεροι "exclusive" τιτλοι του , βγαινουν παραλληαλα και στο PC ή μετα απο ενα διαστημα.

offtopic:Παντως ρε Γιωργο πρεπει καπου να αναθεωρησεις για τα multi... υπαρχουν μερικα που πραγματικα αξιζουν και δεν εχουν να ζηλεωουν πολλα απο exclusive.Ξερω οτι θεωρεις οτι τα exclusive ειναι προσαρμοσμενα στο καθε μηχανημα , αλλα αυτο δεν σημαινει "παντα" οτι ειναι και καλυτερα.Περιθωρια βελτιωσης υπαρχουν και στα exclusives αλλιως το Resistance δεν θα ειχε πολυ χειροτερα γραφικα απο το COD4 (παραδειγμα , και να υπενθυμισω οτι θεωρω το resistance πολυ καλο τιτλο μην με παρεξηγησετε).Στερεις απο τον εαυτο σου πολυ αξιολογες gaming στιγμες , και γι αυτο ισως δεν "βρισκεις" παιχνιδια να παιξεις.Τιτλους οπως: Bioshock (σε επρηζα οταν ηρθα σπιτι σου για to συγκεκριμενο παιχνιδι σε πρηζω και τωρα! :D ) , Cod4 , Oblivion , DMC (αν και νομιζω μου ειπες δεν σου αρεσουν τετοια παιχνιδια) ,δωσε μια ευκαιρια σε τετοια multi.Πραγματικα αξιζει.

Φιλικα παντα! :D

SQP_GR
10-02-2008, 21:40
ta games pu vgenun se pc ta theoris exlusive .kapu akusa oti kai to mas efekt tha vgi gia pc.kai an vgi tha to theoris exlusive pali .pantos to biosoc pu to paixa se enan filo mu den me enthusiase katholu opws kai ton idio opu to esvise telios .opote to xbox den exei pola games afu ola vgenun ai se pc stin usia

SPOWN
10-02-2008, 21:57
Απλα ελεος!

georgios
10-02-2008, 22:02
an vgi tin idia stigmi ke kapu alu (px, PC), den to theoro exclusive. otan vgi meta apo ena xrono ke sto pc ine kanoniko exclusive gia to eftiaksan prota gia tin konsola ke meta tus efage ena epipleon xrono na to kanun port sto pc. opote stin konsola epese 100% to varos mexri na vgi. ne, to bioshock den to theoro exclusive gia ton idio logo pu den ine ke to unreal gia to ps3. ke katevasa apo periergia to demo ke den enthusiastika

na po merika exclusive:
gears of war, halo, mass effect, forza, gotham racing, dead or alive, dead rising, viva piniata, crackdown, saints row, perfect dark, ace combat, kameo

mexri na telioso auta tha xun vgi ala tosa. idika to forza...

tlg
10-02-2008, 22:03
twra an thes fps me to kilo kai tsiparismena pexnidakia me 10 euro se mia ftinotati lusi aplis pexnidomixanoulas ..pare 360 i akoma kalutera wii...idietera an eisai 12xrono..ayta!


Oτι να'ναι ...

TopGunZ
10-02-2008, 22:06
99%...??? Metal Gear Solid, Gran Turismo, Ratchet & Clank, Final Fantasy... και να σκεφτείς ότι και το MGS έχει βγει και σε Xbox και σε Gamecube, άρα μάλλον το επανέκτησε. Το GTA επίσης είχε κυκλοφορήσει σε Xbox... Οι απoκλειστικότητες που χάσαμε ήταν το Ace Combat (εεεε...οκ) και...εεε...αυτό. Και φυσικά η Crapcom ήρε την αποκλειστικότητα (ακόμα τα έχουμε βέβαια) των Resi & DMC (που και πάλι έχουν βγει και σε άλλα συστήματα τώρα που το σκέφομαι...)... What the fo?

Διπλάσιες πωλήσεις?...Αρκετά παραπάνω, ναι...και είναι φυσικό, αφού υπάρχουν καθυστερημένα που επιδεικνύουν τη συλλογή τους από κρασαρισμένα, μπαναρισμένα, ανατιναγμένα 360 και χαίρονται...και για να κουοτάρω πολλούς φίλους "Replacements don't count as sales."....

Τακτική?.... Βγάζω κάτι φθηνό, παρωχημένο και κακοφτιαγμένο, το κάνω ευάλωτο στο κρακάρισμα για να ευχαριστήσω και το γυφταριό, προσπαθώ να εξαγοράσω τους πάντες, πάω να βγάλω και την τελευταία στάλα ξιγκιού από τη μύγα με περιφερειακά και υπηρεσίες που θα έπρεπε να υπάρχουν εξ' αρχής, θέτω ένα σωρό περιορισμούς στους devs....ναι σαφώς...τέτοια τακτική θέλω από μια εταιρεία, τι να την κάνω τη σταθερότητα, την υψηλή ποιότητα, το σεβασμό στον καταναλωτή και πάνω από όλα τη διάθεση και τα κότσια για κάτι καινούριο...πσσσς, σιγά...

tlg
10-02-2008, 22:23
Ενταξει βρε παιδια....
PS3 Rulez ...Θα γινει καλυτερο με την παροδο του χρονου ,θα εχει και το home ,καποια στιγμη θα μπορεις να εχεις επαφη και με τους φιλους σου online ...θα βγουν και παιχνιδαρες (killzone 2,FF,κ.λ.π) ... και χρονο με τον χρονο θα γινεται καλυτερο ...
Ενω το xbox360 εχει μολις δυο 2 χρονια ζωης και μετα τι?? θα αναγκαστουν να αλλαξουν hardware και τι θα βαλουν ??καμια βρωμοκαρτα και κανεναν επεξεργαστακο της εποχης τοτε....
Ενω ειπαμε το Ps3 θα βελτιωνεται σαν το παλιο καλο κρασι ...
Ολα αυτα βεβαια σε μια εποχη που η τεχνολογια τρεχει ...και οτι και να ειναι ικανος να κανει ο SUPER ντουπερ cell τον κραταει η καρτα γραφικων και η διαχειριση μνημης του Ps3...

SPOWN
10-02-2008, 22:24
Top Gun ωραια τα λες! Εισαι ο μοναδικος που ζεις αυτο το this is living!

tlg
10-02-2008, 22:26
το κάνω ευάλωτο στο κρακάρισμα για να ευχαριστήσω και το γυφταριό, ...


Ωπα ωπα ...δεν το ηξερα πως οσοι περνουν PS3 ειναι αριστοκρατες ...??

Ποσα Ps3 εχεις ???

TopGunZ
10-02-2008, 22:26
καποια στιγμη θα μπορεις να εχεις επαφη και με τους φιλους σου online

Εεεεεεε.....τι? Εγώ που το χρησιμοποιώ 3-4 φορές την εβδομάδα για να μιλάω με τον κολλητό μου στη Θεσσαλονίκη, μάλλον έχω κάποιες μυστικιστικές δυνάμεις ε?

Πάντως για τα άλλα έχεις δίκιο χαίρομαι που βλέπεις πως είναι πραγματικά τα πράγματα....

TopGunZ
10-02-2008, 22:29
Ωπα ωπα ...δεν το ηξερα πως οσοι περνουν PS3 ειναι αριστοκρατες ...??

Ποσα Ps3 εχεις ???

Αν είδες λέω ΚΑΙ το γυφταριό... δεν είναι τυχαίο πως το 360 είναι η χαρά των πειρατών? Αν θα υπάρχουν και στο PS3? Φυσικά! Απλά τουλάχιστον η Σόνυ δεν το έχει σαν στρατηγική.


Top Gun ωραια τα λες! Εισαι ο μοναδικος που ζεις αυτο το this is living!

Τότε είμαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο....

TopGunZ
10-02-2008, 22:31
ευτυχώς που οι άλλοι τα παίζουμε τα παιχνίδια και δεν τα αντιγράφουμε απλώς για να δούμε τι ωραία γραφικά έχει η πρώτη πίστα...

PDS
10-02-2008, 22:50
Ενταξει βρε παιδια....
PS2 Rulez ...Θα γινει καλυτερο με την παροδο του χρονου ,θα εχει και το home ,καποια στιγμη θα μπορεις να εχεις επαφη και με τους φιλους σου online ...θα βγουν και παιχνιδαρες (killzone 2,FF,κ.λ.π) ... και χρονο με τον χρονο θα γινεται καλυτερο ...

Eστω οτι ειμαστε στο 2001 και τα λες αυτα για το Ps2.Ωραια ως εδω?
Η ερωτηση ειναι ...εγιναν η δεν εγιναν?
Γιατι να μην εμπιστευτω και παλι την sony λοιπον?



Ενω το xbox360 εχει μολις δυο 2 χρονια ζωης και μετα τι?? θα αναγκαστουν να αλλαξουν hardware και τι θα βαλουν ??καμια βρωμοκαρτα και κανεναν επεξεργαστακο της εποχης τοτε....
Ενω ειπαμε το Ps3 θα βελτιωνεται σαν το παλιο καλο κρασι ...
Ολα αυτα βεβαια σε μια εποχη που η τεχνολογια τρεχει ...και οτι και να ειναι ικανος να κανει ο SUPER ντουπερ cell τον κραταει η καρτα γραφικων και η διαχειριση μνημης του Ps3...

Επισης διαβαζω αυτα που γραφεις και αναρωτιεμαι γιατι υπαρχει μια ομαδα ατομων που μισουν το ps3 και την sony?
Και μην μου πεις οτι την συμπαθεις θα τρελαθω:frog:

Αυτες ειναι οι ερωτησεις μου.:)

blizard
10-02-2008, 23:22
Επισης διαβαζω αυτα που γραφεις και αναρωτιεμαι γιατι υπαρχει μια ομαδα ατομων που μισουν το ps3 και την sony?
Οχι για το παιδί, αλλά τέτοια πράγματα υπάρχουν και ισως μόνο ψυχολόγος-κοινωνιολόγος να μπορούσε να απαντήσει... πάντως είναι γεγονός ότι όταν κάποιος είναι καλός στην δουλειά του και προσφέρει σωστά προιόντα, θα βρεθούν πολλοί να μισούν.
Εχει βάλει και η προπαγάνδα της MS το χεράκι της και τα λεφτά της, αλλά παραμένει πολύ περίεργο.

SQP_GR
10-02-2008, 23:26
ipame i istoria epanalanvanete kai me on line sta + kai me blu rai sta + kai me skliro disko sta + kai me wi fi sta + kai me cell sta+kai me rrod sta +(idi exei piasi dulia to rrod)opote ti sxoliste se ligo kairo tha to pume next next gen kapu sto 2011

NonBorn
11-02-2008, 01:57
Έγιναν merge τα 2 threads...

tlg
11-02-2008, 03:31
Tι λετε βρε σεις ....ποιος μισει το PS3 ??? Eγω που ειχα παρει μεχρι και γιαπωνεζικο ps1 όταν πρωτοβγηκε ?? η οταν τωρα εχω 1Ps2 και 2 PS3!!! ???
Εχετε βαλθει να με τρελλανετε...

Απλα βλέπω που ηταν η Sony επι μια δεκαετια και που ειναι τωρα .
Το εχω πει και αλλες φορες ...αν δεν γκρινιαξετε PS4 δεν θα δουμε ποτε ...
Mεχρι να γινουν ολα αυτα που λέτε η MS θα εχει βγαλει το xbox720 και η Sony θα ανακοινωνει την αποχωρηση της απο την αγορα των κονσολων ...
Για ρωτηστε αυτους που αγαπουσαν την Sega ...θυμαστε καποτε τι ηταν η Αtari ?
Για ρωτηστε τον εαυτο σας ...Αυτο περιμενατε απο το PS3 ?
Aυτα μας ελεγε η Sony για τις δυνατοτητες του?
Ειναι ευχαριστημενα τα παιδια που πριν της κυκλοφοριας του το υπερασπιζονταν και αναμετεδιδαν τις υποσχεσεις της Sony ?
Θελετε να γυρισουμε πισω να βρουμε τι γραφοταν τοτε ??
Περιμενε κανεις οτι θα πρεπει να περιμενουμε το 2009 για καποιο παιχνιδι της προκοπης ?? ..
Για ρωτηστε εδω τους συνφορουμιτες που ελεγαν για το killzone οτι ειναι σχεδον ετοιμο -συμφωνα με αυτα που διαβαζαν παντα -τι αισθανονται τωρα..
Περιμενε κανεις οτι θα ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ να ξεπερασει το xbox360 ή τοτε ολοι πιστευαν οτι θα το κανει σκονη με τον πανισχυρο cell κ.λ.π κ.λ.π..?
Που ειναι το συστημα online που θα εχουμε πραγματικη επικοινωνια και οχι μετα απο συννενοηση ή θα πρεπει να βγουμε απο το παιχνιδι για να μιλησουμε σε καποιον ...?

Απο το καλοκαιρι που το περιμεναμε - το Home - το πηγανε για τον Μαιο και εγω σας λεω καλον Σεπτεμβριο ....και αν...

Ουτε περιμενα προχτες στο Mediamarkt στο Περιστερι να εχουν στησει πλεον ενα xbox360 εκει που ηταν στημενο το demo του Ps3 ..

Εχει παιχνιδια ναι ...αλλα ουτε πληρη γκαμα ,ουτε αποκλειστικοτητες ουτε τους τιτλους εκεινους που θα κανουν την διαφορα , οπως ολοι περιμεναμε ...

Το τι ΘΑ γινει κανεις δεν μπορει να το πει με σιγουρια ...
Οσοι αγορασαν το PS3 εκαναν πολυ καλα , αλλωστε αυτο ηξεραν αυτο εμπιστευτηκαν κανεις δεν λεει το αντιθετο ...το ιδιο σκεπτικο ειχα και εγω , αλλα εχοντας και τα δυο συστηματα αλλα και εχοντας ζησει ο ιδιος ολη την ιστορια του videogaming δεν μπορω να μην αναφερω τις ατελειες του PS3...

Tι να κανουμε βρε παιδια ..ετσι ειναι ...οταν βλεπουμε κατι στραβο πρεπει να το λεμε ...

Οπως εκανα οταν υπεγραψα στο petition για την απαραδεκτη σταση της MS να μην εχει επισημα το Live στην Ελλαδα,οπως υπεγραψα σε αντιστοιχο petition για την απαραδεκτη ποιοτητα κατασκευης των μηχανηματων του πρωτου χρονου ..

Aνοιχτε τα ματια και να επαινειτε τα καλα , αλλα να κατακρινετε και να ζητατε να διορθωνονται τα κακα...

tlg
11-02-2008, 03:33
Εεεεεεε.....τι? Εγώ που το χρησιμοποιώ 3-4 φορές την εβδομάδα για να μιλάω με τον κολλητό μου στη Θεσσαλονίκη, μάλλον έχω κάποιες μυστικιστικές δυνάμεις ε?

..


Ωραια...ας το αναπτυξουμε λιγο το θεμα ...π.χ βλεπεις οτι ο κολλητος σου παιζει PES8 και θες να του μιλησεις ....τι κανεις ?

tlg
11-02-2008, 03:35
Αν είδες λέω ΚΑΙ το γυφταριό... δεν είναι τυχαίο πως το 360 είναι η χαρά των πειρατών? Αν θα υπάρχουν και στο PS3? Φυσικά! Απλά τουλάχιστον η Σόνυ δεν το έχει σαν στρατηγική.



....


Ενταξει ..το ξεχναω το γυφταριο ....αλλα τοσα χρονια που το Ps2 ξεσκιζοταν στα αντιγραφα (μεχρι στις λαικες και στα πανηγυρια!!) ηταν αλλιως τα πραγματα ??

Akolov
11-02-2008, 04:12
Tι λετε βρε σεις ....ποιος μισει το PS3 ??? Eγω που ειχα παρει μεχρι και γιαπωνεζικο ps1 όταν πρωτοβγηκε ?? η οταν τωρα εχω 1Ps2 και 2 PS3!!! ???
Εχετε βαλθει να με τρελλανετε...

Απλα βλέπω που ηταν η Sony επι μια δεκαετια και που ειναι τωρα .
Το εχω πει και αλλες φορες ...αν δεν γκρινιαξετε PS4 δεν θα δουμε ποτε ...
Mεχρι να γινουν ολα αυτα που λέτε η MS θα εχει βγαλει το xbox720 και η Sony θα ανακοινωνει την αποχωρηση της απο την αγορα των κονσολων ...
Για ρωτηστε αυτους που αγαπουσαν την Sega ...θυμαστε καποτε τι ηταν η Αtari ?
Για ρωτηστε τον εαυτο σας ...Αυτο περιμενατε απο το PS3 ?
Aυτα μας ελεγε η Sony για τις δυνατοτητες του?
Ειναι ευχαριστημενα τα παιδια που πριν της κυκλοφοριας του το υπερασπιζονταν και αναμετεδιδαν τις υποσχεσεις της Sony ?
Θελετε να γυρισουμε πισω να βρουμε τι γραφοταν τοτε ??
Περιμενε κανεις οτι θα πρεπει να περιμενουμε το 2009 για καποιο παιχνιδι της προκοπης ?? ..
Για ρωτηστε εδω τους συνφορουμιτες που ελεγαν για το killzone οτι ειναι σχεδον ετοιμο -συμφωνα με αυτα που διαβαζαν παντα -τι αισθανονται τωρα..
Περιμενε κανεις οτι θα ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ να ξεπερασει το xbox360 ή τοτε ολοι πιστευαν οτι θα το κανει σκονη με τον πανισχυρο cell κ.λ.π κ.λ.π..?
Που ειναι το συστημα online που θα εχουμε πραγματικη επικοινωνια και οχι μετα απο συννενοηση ή θα πρεπει να βγουμε απο το παιχνιδι για να μιλησουμε σε καποιον ...?

Απο το καλοκαιρι που το περιμεναμε - το Home - το πηγανε για τον Μαιο και εγω σας λεω καλον Σεπτεμβριο ....και αν...

Ουτε περιμενα προχτες στο Mediamarkt στο Περιστερι να εχουν στησει πλεον ενα xbox360 εκει που ηταν στημενο το demo του Ps3 ..

Εχει παιχνιδια ναι ...αλλα ουτε πληρη γκαμα ,ουτε αποκλειστικοτητες ουτε τους τιτλους εκεινους που θα κανουν την διαφορα , οπως ολοι περιμεναμε ...

Το τι ΘΑ γινει κανεις δεν μπορει να το πει με σιγουρια ...
Οσοι αγορασαν το PS3 εκαναν πολυ καλα , αλλωστε αυτο ηξεραν αυτο εμπιστευτηκαν κανεις δεν λεει το αντιθετο ...το ιδιο σκεπτικο ειχα και εγω , αλλα εχοντας και τα δυο συστηματα αλλα και εχοντας ζησει ο ιδιος ολη την ιστορια του videogaming δεν μπορω να μην αναφερω τις ατελειες του PS3...

Tι να κανουμε βρε παιδια ..ετσι ειναι ...οταν βλεπουμε κατι στραβο πρεπει να το λεμε ...

Οπως εκανα οταν υπεγραψα στο petition για την απαραδεκτη σταση της MS να μην εχει επισημα το Live στην Ελλαδα,οπως υπεγραψα σε αντιστοιχο petition για την απαραδεκτη ποιοτητα κατασκευης των μηχανηματων του πρωτου χρονου ..

Aνοιχτε τα ματια και να επαινειτε τα καλα , αλλα να κατακρινετε και να ζητατε να διορθωνονται τα κακα...

Ωραίο post και δεν διάβασα κάτι λάθος .Ίσα ίσα , καλά κάνεις που μας προτρέπεις να κατακρίνουμε τα στραβά !!! Σου :tiphat: το καπέλο !

NonBorn
11-02-2008, 11:32
Ωραια...ας το αναπτυξουμε λιγο το θεμα ...π.χ βλεπεις οτι ο κολλητος σου παιζει PES8 και θες να του μιλησεις ....τι κανεις ?

Ανοίγεις το BT και του μιλάς... Αν θες να μιλήσεις στο κολλητό σου που παίζει bioshock εκείνη την ώρα και θέλετε να πείτε τι κάνατε από το πρωί τον παίρνεις ΤΗΛΕΦΩΝΟ!!!


Ενταξει ..το ξεχναω το γυφταριο ....αλλα τοσα χρονια που το Ps2 ξεσκιζοταν στα αντιγραφα (μεχρι στις λαικες και στα πανηγυρια!!) ηταν αλλιως τα πραγματα ??

Τα ίδια ήταν... Γι αυτό και οι Έλληνες που είχαν ξεσκιστεί στις κόπιες με το ps2 οι περισσότεροι παίζουν 360 τώρα... Γιατί απλά έχει "τσάμπα γι αυτούς" παιχνίδια.

Θα βγάλει καινούργια κονσόλα η MS όταν το ps3 θα αρχίσει να πουλάει σα τρελό ε? Σε 2 χρόνια από τώρα? Kαι θα ανακοινώσει η Sony ότι αποχωρήσει από τα videogames ε? Αν δε κάνω λάθος η MS πουλάει-αποδεσμεύει στούντιο όχι η Sony...

Επίσης αν δεν έχει πάρει χαμπάρι, το ps3 περνάει ήδη σε πωλήσεις το 360, λίγο προς το παρόν αλλά το περνάει.. Τι να ξεπεράσει? Για κάτσε να δούμε τι θα γίνει με MGS4 και FF στην Ιαπωνία και θα τα ξαναπούμε και τότε.

Καλές είναι οι ανησυχίες και οι απόψεις αλλά να στηρίζονται και κάπου.

Να κατακρίνω τι ακριβώς?
- Που έβγαζε κάθε μήνα firmware update για να μας δώσει extra features?
- Που μας έδωσε δωρεάν deticated servers και να μπορούμε να παίζουμε με τις άθλιες συνδέσεις του OTE 40 άτομα χωρίς ίχνος lag?
- Που μας έφτιαξε ελληνικό store ακριβώς ίδιο με το αγγλικό που ούτε καν πολύ μεγαλύτερες χώρες από την Ελλάδα δεν είχαν τόση υποστήριξη?
- Που μας έδωσε ένα μηχάνημα future proof που εκτός από μερικούς αποκωδικοποιητές ήχου που δεν έχει αυτή τη στιγμή είναι από τα καλύτερα blu-ray player που υπάρχουν στην αγορά?
- Που φρόντισε να κάνει εκτενή έρευνα ώστε να μη χαλάει το μηχανηματάκι αν το αφήσεις 6 ώρες ανοιχτό παίζοντας?
- Που μπήκε στο folding@home για να ενισχύσει την επιστήμη και την ίαση ασθενειών όπως ο καρκίνος?
- Που έχει ανοίξει ανοιχτή συζήτηση σε blogs και forums για το τι θέλουν οι χρήστες?
- Που το μόνο χαρακτηριστικό που λείπει από την κονσόλα υποσχέθηκε ότι θα μας το δώσει?
- Που επένδυσε τόσα χρόνια έρευνας για να φέρει ένα 3d κόσμο στους gamers???
- Που έχει τα περισσότερα studios? Και έχει δώσει τόσα για exclusives?
- Που όταν το 360 έψαχνε να βρει τη ταυτότητα του και να πείσει τον καταναλωτή με τα τόσα προβλήματα και είχε 2 τίτλους όλους κι όλους, σε ανάλογο διάστημα το ps3 και η Σονυ είχε δώσει 10 exclusives?

Μη τρελαθούμε τελείως... Είπαμε καλό το 360 και έχει το ένα και το άλλο και το παράλλο... Αλλά μη χάσουμε και τη λογική μας!!

SeLanmere
11-02-2008, 11:53
ανούσια τελείως κουβεντα κανετε παντως

και πες οτι βγαλουμε εμεις εδω το ενα η το αλλο καλυτερο εκεινοι που θα εχουν το χειροτερο τι θα κανουν, θα κλαινε?

εγω γιατι ποτε δεν ηθελα να βγαλω την μια κονσολα καλυτερη απο την αλλη?

τελως παντων συνεχιστε να δουμε που θα βγαλει αυτη η συζητηση

SQP_GR
11-02-2008, 11:59
re file ltd esi me ta ftoxa kai logika matakia su den vlepis ti ginete stin agora kai ti kategida prokite na epakoluthisi1 me to blu rai pu idi exei epireasi tin agora tis amerikis kai to ps3 pulai to idio me to xbox kai poso tha tin epireasi otan kathierothi to amesos epomeno 6 mino ante 9 mino2stin epikimeni miosi timis sta 300 dolaria apo to amesos epomeno 6 i 9 pu tha gini tis popis kai den tha iparxi o antagonismos meta kai 3 ta tromera games pu etimazonte na vgun gia to ps3 se sinergasia me to ftiaximo tu on line(vlepe arxivement kai in game xbm).auta ta tria neyralgikis simasias pragmata pu tha sinvun sto ameso melon tha dialisun ton antagonismo kai edw tha imaste pu tha su stilo pm kai tha su po thimase ti sizitagame+oti 120 ekatomiria kosmos perimeni na kani to update gia ps3.i zoi tu xbox tha pai mezri ta 35 ekatomiria to poli kai ta deka ekatomiria pu tha xeperasito palio xbox(25 itan)tha einai gia enan kai mono logo oti i sony kathisterise stin usia1.5 kai 2 xronia gia na vgali tin konsola tis (to proto examino tu ps3 itan san na min eixe vgi kan)

nikon
11-02-2008, 12:10
Το εχω πει και αλλες φορες ...αν δεν γκρινιαξετε PS4 δεν θα δουμε ποτε ...Mεχρι να γινουν ολα αυτα που λέτε η MS θα εχει βγαλει το xbox720 και η Sony θα ανακοινωνει την αποχωρηση της απο την αγορα των κονσολων ...Περιμενε κανεις οτι θα πρεπει να περιμενουμε το 2009 για καποιο παιχνιδι της προκοπης ?? ..1)Για το ps2 δεν νομίζω να γκρίνιαξε κανείς και όμως βγήκε το ps3.2)H MS έβγαλε το xbox 360 και μετά η sony το ps3 όταν θα βγει το 720 μετά θα βγει το ps4 δεν θα αποχωρήσει καμία sony από την αγορά να είσαι σίγουρος.3)Δεν περιμένει κανείς το 2009 για να παίξει Uncharted: Drake's Fortune,Heavenly Sword,Assassin's Creed,Burnout Paradise,Call of Duty 4: Modern Warfare,Devil May Cry 4,MotorStorm,GT Prologue κλπ κλπ τα παίζει έδώ και καιρό.

georgios
11-02-2008, 12:30
ego pantos den me endiaferi toso na po pia ine kaliteri. to skeptiko mu ine, kante ligi ikonomia ke parte merika pexnidia ligotero ke psoniste tis oles


ανούσια τελείως κουβεντα κανετε παντως

και πες οτι βγαλουμε εμεις εδω το ενα η το αλλο καλυτερο εκεινοι που θα εχουν το χειροτερο τι θα κανουν, θα κλαινε?

εγω γιατι ποτε δεν ηθελα να βγαλω την μια κονσολα καλυτερη απο την αλλη?

τελως παντων συνεχιστε να δουμε που θα βγαλει αυτη η συζητηση

mpak7...
11-02-2008, 12:35
ego pantos den me endiaferi toso na po pia ine kaliteri. to skeptiko mu ine, kante ligi ikonomia ke parte merika pexnidia ligotero ke psoniste tis oles

Σωστος! :1appl:

SPOWN
11-02-2008, 12:36
Καλα τα λεει το nonbornaki, αλλα η ουσια ειναι οτι, Το sony Live ειναι πολυ πισω απο το Live! τα multiplatform ειναι κηδεια στο μηχανημα της sony! Ta exclusive του 360 ειναι πολυ καλυτερα και περισσοτερα απο του ps3! Exei γεμισει η βιβλιοθηκη του 360 με απιστευτα παιχνιδια, οταν το Ps3 den exei καλυψει απλα τα βασικα! Kαι μονο υποσχεσεις για το μελλον , εγω σε 2 χρονια θα εχω pc 20 πυρινο kai 720 χβοχ! Σε 2 χρονακια θα το ξαναπαρω τοτε που θα το εχει στα 200 ευρω με 5 παιχνιδια δωρο θα παιξω αυτα τα 5 παιχνιδια και μετα στο παταρι!

evergrey
11-02-2008, 12:40
Σαν παιχνιδομηχανη και μονο αυτη τη στιγμη το 360 υπερτερει

εχει περισσοτερους τιτλους, ειναι σχετικα φτηνοτερο μηχανημα, εχει καλυτερης ποιοτητας γραφικα (οπως λενε παιδια που εχουν και τις 2 κονσολες) και τελος μπορει να παιξει αντιγραφα ασφαλειας

βεβαια ολα τα παραπανω πηγαζουν απο ενα και μονο λογο, οτι ειναι περισσοτερο καιρο στην αγορα απο το Ps3

απο την αλλη μερια το PS3 οπως ολοι παραδεχονται εχει μεγαλυτερη δυναμικη (δυνατοτερο hardware συνολικα) οποτε ολα τα παραπανω σε καμποσο διαστημα θα παψουν να ισχυουν και τα πραγματα θα αντιστραφουν απο ολες τις αποψεις

εκτος αυτων το PS3 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΗ, ειναι παραλληλα ενα ποιοτικο blu-ray player και ενα καλο σχετικα media player (που με τον καιρο θα γινεται ολο και καλυτερο μεσω firmware updates)

στην τελικη αν βαλεις ολα αυτα κατω ειναι πολυ καλυτερη αγορα απο το XBOX360 και ποιο future proof

βεβαια οι κατοχοι XBOX θα πουν οτι οταν το μηχανημα τους αρχισει να χανει τα πλεονεκτηματα του η Microsoft θα λανσαρει νεο XBOX στην αγορα, σωστο αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη τα παραπανω θα συμβουν αρκετα ποιο νωρις απο οτι υπολογιζουν και τοτε ισως η Microsoft δεν θα μπορει να πεισει τον κοσμο να αγορασει νεα κονσολα που με την σειρα της θα υποφερει απο ολα αυτα που υποφερει το PS3 σημερα

φαυλος κυκλος

παντως αν καποιος θελει μονο παιχνιδομηχανη τοτε η καλυτερη λυση σημερα ειναι ισως το XBOX αλλιως με ενα λογικοτατο κοστος επιπλεον παιρνει το PS3 που ειναι πολλα παραπανω


τελειωνοντας πριν σπευσετε να με σταυρωσετε οι φανατικοι του PS3 θα πω οτι ειμαι κατοχος PS3 μονο


Υγ η δυνατοτητα του PS3 να παιζει Linux το καθιστουν υπολογιστη με καποιος μικρους περιορισμους μονο και προσθετει αρκετα στα + του

evergrey
11-02-2008, 12:52
Και κατι αλλο το poll θα επρεπε να απευθυνεται μονο σε παιδια που εχουν στην κατοχη τους και τα 2 μηχανηματα

αλλιως ευλογαμε τα γενια μας

SPOWN
11-02-2008, 12:52
Απλα εχουμε χασει την μπαλα, οταν αγοραζω κονσολα αγοραζω κονσολα για gaming, kai oxi ena φτινο all around system! Και το 360 εχει δυνατοτητες για media center αλλα δεν με ενδιαφερει. Θελω το παιχνιδακι να παιζει καλα και μονο αυτο! Ε στο Ps3 ta paixnidakia του μεχρι τωρα παιζουν σαφως χειροτερα και επισης οι ποσοτητα ειναι μικρη και δεν βλεπω να αυξανεται συντομα!

evergrey
11-02-2008, 12:57
Απλα εχουμε χασει την μπαλα, οταν αγοραζω κονσολα αγοραζω κονσολα για gaming, kai oxi ena φτινο all around system! Και το 360 εχει δυνατοτητες για media center αλλα δεν με ενδιαφερει. Θελω το παιχνιδακι να παιζει καλα και μονο αυτο! Ε στο Ps3 ta paixnidakia του μεχρι τωρα παιζουν σαφως χειροτερα και επισης οι ποσοτητα ειναι μικρη και δεν βλεπω να αυξανεται συντομα!

Κακος το αγορασες τοτε

αλλα αφου ησουν ευχαριστημενος με το XBOX γιατι ξοδεψες τοσα λ7 και γιατι η γκρινια τωρα?

Υγ οι media δυνατοτητες του XBOX ειναι πρωτoγονες σε σχεση με του PS3

:tiphat:

nikon
11-02-2008, 13:11
.......και γιατι η γκρινια τωρα?



Τώωωωωωωωωωωωωωωωωωρα.

SPOWN
11-02-2008, 13:11
Μα δεν καταλαβες, εφαγε ηδη κλωτσο και ημουν τυχερος που πηρα ενα μεγαλο ποσοστο των χρηματων πισω! Αφου καταλαβα που το παει η sony, αντε γεια!

nikon
11-02-2008, 13:15
........... αντε γεια!

Τι φεύγεις;:1appl:Στο καλό άντε γεια και να μας γράφεις.:wave:

evergrey
11-02-2008, 13:20
Μα δεν καταλαβες, εφαγε ηδη κλωτσο και ημουν τυχερος που πηρα ενα μεγαλο ποσοστο των χρηματων πισω! Αφου καταλαβα που το παει η sony, αντε γεια!


Χωρις καμια διαθεση ειρωνιας

αφου σε ενδιεφεραν τα παιχνιδια και μονο καλα εκανες

αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι γραφεις εδω μεσα

georgios
11-02-2008, 13:26
tha epernes ++rep an den anaferosun toso stis media dinatotites tu ps3.

ta polimixanimata gia mena ine ena sketo provlima. xalai mia liturgia ke exi antiktipo se oles tis ales. as pume, xalai to ps3 ke den boris na dis ute tenies ute na peksis pexnidia ute na akusis musiki, an ta kanis ola apo eki


Και κατι αλλο το poll θα επρεπε να απευθυνεται μονο σε παιδια που εχουν στην κατοχη τους και τα 2 μηχανηματα

αλλιως ευλογαμε τα γενια μας