PDA

View Full Version : Exclusives ανάμεσα σε PS3 & 360!! (Έχει το Χ360 πραγματικά exclusives??)



NonBorn
12-02-2008, 22:40
Aπλή απορία... Μετά το Mass Effect και την ανακοίνωση ότι το περιμένουμε στο pc... Με το Halo 3 να έρχεται λογικά (δε νομίζω η MS να το αφήσει χωρίς να το προωθήσει και στα vista) Ποια παιχνίδια έχουν μείνει exclusives το 360? Πραγματικά exclusives...

1. Forza 2
2. PGR 4

Και επίσης πόσα exclusives έρχονται τα επόμενα 2 χρόνια... Exclusives exclusives όχι exclusive και μετά από 6 μήνες καλύτερο στο pc...

Valkyre
12-02-2008, 23:02
E ενταξει εχει exclusive για το 2008 απλα οχι τοσο πολλα.Επισης δεν ξερω αν θα εμφανιστουν και αυτα στα PC τελικα μετα την κυκλοφορια στο 360 οπως γινεται συχνα πυκνα.

Μερικα παντως exclusive του 360 για το 2008 ειναι :

Alan Wake
Too Human
Fable 2
2 worlds

ειναι μερικα που μου ερχονται , σιγουρα υπαρχουν και αλλα αρκετα απλα δεν με ενδιαφερουν ιδιαιτερα και γι αυτο δεν τα γνωριζω :D

SQP_GR
12-02-2008, 23:02
tipota paidia tha perw ena pc 600 eura drx10 kartula kai tha exw kalitero 360 tha to sindesw sti hd tv mu kai me ena xiristiri tu xbox i ps3 omiatus tha lioso sta exlusive tu xbox

personGR
12-02-2008, 23:08
Alan Wake

Fable 2
2 worlds



Το πρώτο ακυρωσέ το τελείως- πρώτα είχε ανακοινωθεί για τα πιτσι και μετά για 360...
Το Παραμύθι, κατά προσωπική μου γνώμη πάντα, η Lionheart Studios θα αποδειχθεί για άλλη μια φορά, ας μου επιτραπεί η έκφραση ηλίθια και ανώριμη, ενώ το ποιό Two Worlds εννοείς?(μήπως project offset?Που βγαίνει και αυτό στα pcs..)

EDIT: Και φυσικά ένα θα πω...Σήμερα έπαιξα για πρώτη φορά το Uncharted σε 720p...Ακόμα δε μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου τα textures του U-Boat...

PDS
12-02-2008, 23:10
Νinja gaiden 2:)

NonBorn
12-02-2008, 23:20
Και για να γίνει πιο ενδιαφέρον το thread... Μπορούμε να πούμε... Που είναι τα exclusive του 360 που αναδεικνύουν την ποιότητα των τίτλων του όταν όλα σχεδόν παίζονται καλύτερα σε pc?


Που θα παίξει κάποιος χωρίς ps3 (?):

- Uncharted
- Heavenly Sword
- Resistance (1 & 2 - 40 & 60 άτομα online)
- Ratchet
- Singstar
- LAIR
- Eye of Judgement
- Motorstorm (1 & 2)
- Gran Turismo 5
- Metal Gear Solid 4 (+ online)
- Final Fantasy XIII & Versus
- LBP
- Warhawk


Kαι η λίστα είναι μεγαλύτερη και θα μεγαλώσει... Και το PS3 είναι 1 χρόνο λιγότερο στην αγορά... Χμμμ... Μήπως πρέπει να αναθεωρήσουμε κάποια πράγματα? Όχι ότι όλα τα exclusives είναι όλα παιχνιδάρες που έβγαλε και θα βγάλει η Sony αλλά δίνει τουλάχιστον πολύ περισσότερα και κυρίως πράγματα που δε θα βρεις αλλού ΣΙΓΟΥΡΑ!!

SQP_GR
12-02-2008, 23:27
vale kai to litle bic planet kai warhawk 1+2

Chill
13-02-2008, 00:40
Alan Wake
Too Human
Fable 2
2 worlds


To alan wake όπως σωστά είπε ο pesongr θα μας έρθει στα pc.
Το two worlds υπάρχει εδώ και ένα 6μηνο στην αγορά των pc.
Το fable 2, 3-6 μήνες μετά το την έκδοση για το xbox θα ανακοινωθεί επίσης για pc. Και πιστεύω ακράδαντα το ίδιο για το too human.

Δεν αντιλέγω ότι οι pc users θα περιμένουμε 1 χρόνο ή και περισσότερο για να χαρούμε τα συγκεκριμένα παιχνίδια αλλά και τι με αυτό? Δείτε το gow, δείτε το αρχικό fable, δείτε το jade empire..........Τα πολυδιαφημισμένα exclusves των xboxs 1 και 2 ήρθαν στους υπολογιστές μας πολύ καλύτερα. ¶ξιζε η προσμονή λοιπόν. Και δεν αντιλέγω ότι μιλάμε για ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΕΣ αλλά όταν έβλεπα στο dvd case του fable και του jade empire το "only on xbox" ε με έπιανε ένα γέλιο δεν μπορούσα να κρατηθώ.....:rofl:

Valkyre
13-02-2008, 00:42
Και για να γίνει πιο ενδιαφέρον το thread... Μπορούμε να πούμε... Που είναι τα exclusive του 360 που αναδεικνύουν την ποιότητα των τίτλων του όταν όλα σχεδόν παίζονται καλύτερα σε pc?


Που θα παίξει κάποιος χωρίς ps3 (?):

- Uncharted
- Heavenly Sword
- Resistance (1 & 2 - 40 & 60 άτομα online)
- Ratchet
- Singstar
- LAIR
- Eye of Judgement
- Motorstorm (1 & 2)
- Gran Turismo 5
- Metal Gear Solid 4 (+ online)
- Final Fantasy XIII & Versus
- LBP
- Warhawk


Kαι η λίστα είναι μεγαλύτερη και θα μεγαλώσει... Και το PS3 είναι 1 χρόνο λιγότερο στην αγορά... Χμμμ... Μήπως πρέπει να αναθεωρήσουμε κάποια πράγματα? Όχι ότι όλα τα exclusives είναι όλα παιχνιδάρες που έβγαλε και θα βγάλει η Sony αλλά δίνει τουλάχιστον πολύ περισσότερα και κυρίως πράγματα που δε θα βρεις αλλού ΣΙΓΟΥΡΑ!!

Προσθεσε στην λιστα τα :

-Killzone 2
-Infamous
-Wipeout HD
-White Knight Story
-Wardevil
-God of War 3
-Team ICO Project
-Valkyre of the Battlefield
και αλλα τα οποια προφανως δεν μπορω να θυμηθω τωρα :D

Valkyre
13-02-2008, 00:44
To alan wake όπως σωστά είπε ο pesongr θα μας έρθει στα pc.
Το two worlds υπάρχει εδώ και ένα 6μηνο στην αγορά των pc.
Το fable 2, 3-6 μήνες μετά το την έκδοση για το xbox θα ανακοινωθεί επίσης για pc. Και πιστεύω ακράδαντα το ίδιο για το too human.

Δεν αντιλέγω ότι οι pc users θα περιμένουμε 1 χρόνο ή και περισσότερο για να χαρούμε τα συγκεκριμένα παιχνίδια αλλά και τι με αυτό? Δείτε το gow, δείτε το αρχικό fable, δείτε το jade empire..........Τα πολυδιαφημισμένα exclusves των xboxs 1 και 2 ήρθαν στους υπολογιστές μας πολύ καλύτερα. ¶ξιζε η προσμονή λοιπόν. Και δεν αντιλέγω ότι μιλάμε για ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΕΣ αλλά όταν έβλεπα στο dvd case του fable και του jade empire το "only on xbox" ε με έπιανε ένα γέλιο δεν μπορούσα να κρατηθώ.....:rofl:

A δεν το ηξερα παιδια σορυ.Η αληθεια ειναι οτι δεν με ενδιαφερουν υπερβολικα (οχι οτι μου ειναι αδιαφοροι)σαν τιτλοι οποτε δεν το εψαξα πολυ που και ποτε βγαινουν.

personGR
13-02-2008, 00:48
+ το Heavy Rain...

tsakali GR
13-02-2008, 01:16
Θα έλεγα πως είστε αρκετά άδικοι με το Xbox 360.

Υπάρχουν αρκετά παιχνίδια που κυκλοφορούν μόνο για το Xbox και ειναι ποιοτικά...μου έρχονται στα γρήγορα:

Blue Dragon
Eternal Sonata
Ace Combat 6
PGR 4
Mass Effect
Forza Motorsport 2

Too Human
Lost Odyssey
Halo Wars
Gears of War 2
Banzo & Kazooie 3
Splinter Cell Conviction
Fable 2

Όλα όσα κυκλοφορούν και όσα πρόκειται να κυκλοφορήσουν είναι ξεχωριστοί τίτλοι.

Κι εγώ τολμώ να πω πως και μοναδικά παιχνίδια όπως το Halo 3, to Bioshock και το Gears of War, ξεκίνησαν για να είναι αποκλειστικότητες του Xbox 360.

Για 2 βασικούς λόγους δεν παρέμειναν αποκλειστικότητες, 1) γιατί σημείωσαν τεράστια εμπορική επιτυχία και η MS θα ήταν ανόητη να μην εκμεταλλευτεί το buzz και να πουλήσει κι άλλα αντίτυπα φέρνοντας τα παιχνίδια αυτά και στο PC (ειδικά αφού πλέον έχει και τη σειρά Games for Windows) και 2)γιατί, γνωρίζοντας εκ των έσω, ξέρω πως η πολιτική της MS έχει αλλάξει πλέον και θέλουν να ανεβάσουν τον πήχη σε σχέση με τον ανταγωνισμό φέροντας ποιοτικά παιχνίδια στους pc gamers.

Καμία αμφιβολία και το PS3 έχει δυνατά όπλα, αλλά ας μην ξεχνάμε -επειδή το είδα να αναφέρεται και παραπάνω- ότι το MGS πέρασε και στα PC και με αυτή την έννοια έπαψε να είναι αποκλειστικό. Και θυμάμαι γρήγορα γρήγορα PRO Evo και Final Fantasy που επίσης εμφανίστηκαν στο PC.

Μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα...

Valkyre
13-02-2008, 02:04
[quote=tsakali GR;39184]γιατί, γνωρίζοντας εκ των έσω, ξέρω πως η πολιτική της MS έχει αλλάξει πλέον και θέλουν να ανεβάσουν τον πήχη σε σχέση με τον ανταγωνισμό φέροντας ποιοτικά παιχνίδια στους pc gamers.
[quote]

Συμφωνω με ολα οσα λες εκτος απο αυτο...Η ΜS ανεβαζει τον πηχη στην ποιοτητα των games, εστω των pc gamers?Διαφωνω και μαλιστα θα πω για αλλη μια φορα (το εχω ξαναφερει 2 φορες) οτι η εταιρια MS ηταν που γυρισε και ειπε στους developers -οι οποιοι εξεφραζαν την ανυσηχια τους οτι τα κοστη παραγωγης next gen games ειναι πολυ μεγαλα-,να κανουν downgrade τα παιχνιδια!Downgrade!Καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο?Ειναι σαν να σου λεει ," εμενα δεν με νοιαζει η ποιοτητα με νοιαζει η ποσοτητα.Αν δεν σου φτανουν τα λεφτα δεν με νοιαζει κανε εσυ χειροτερο το παιχνιδι"!

Και η MS δεν κανει develop καμμια πληθωρα παιχνιδιων , ουτε εχει και κανα αξιολογο στουντιο πισω της.Απλα δινει λεφτα σε αλλα στουντιο.Το Halo δεν το φτιαχνει η ΜS ουτε τα Bioshock , Mass effect , Gears of War.Μαλιστα , η MS δεν της ανηκει ουτε ενα απο αυτα τα στουντιο.

Αντιθετα η Sony εχει μαζεψει ενα καρο developers υπο την ιδιοκτησια της και προστασια της.Και ταυτοχρονα εχει ιδρυσει δικα της νεα στουντιο που φτιαχνουν τιτλους.

H MS δεν εχει ανεβασει κανεναν πηχη οσον αφορα την ποιοτητα των games.Εδω δεν μπορει μετα απο τοσα χρονια να βγαλει αξιοπιστο λειτουργικο συστημα , κατι που υποτιθεται ειναι και η expertise της.

Μην με παρεξηγεις, χαιρομαι που υπαρχει το 360 στην αγορα , ο ανταγωνισμος βοηθαει ολους και κυριως τους gamers , και το 360 ειναι πολυ καλη κονσολα , αλλα τα καλα παιχνιδια του 360 δεν τα εχει φτιαξει η MS οπως και υπαρχουν και kαποια καλα παιχνιδια του PS3 που δεν τα εχει φτιαξει η Sony, ομως τα περισσοτερα hot exclusive παιχνιδια του PS3 προερχονται απο studio της Sony.

Τα Mass Effect , GeoW , Bioshock , Halo δεν σου λεει κανενας οτι ανηκουν στην MS.Ηδη η Bioware αγοραστηκε απο EA (χαιρετηστε το επομενο mass effect , θα βγει ακομα και σε κινητα...) , η Βungie εφυγε απο τη MS , η epic ειναι πιο πολυ του multiplatform οπως δειχνει τελευταια και ουτω καθε εξης...

Chill
13-02-2008, 02:20
Mass effect είπαμε σε pc σε 2 μήνες.
Splinter Cell Conviction θα βγει ταυτόχρονα σε 360 και pc.
Τα franchise των halo, fable, Gow έχουν μεταφερθεί ήδη στα pc και θεωρώ δεδομένο ότι το ίδιο θα γίνει και για τις συνέχειες τους.
Η συγκεκριμένη πολιτική που ακολουθεί η m$ στο θέμα xlusives σου δίνει καμία βεβαιότητα ότι οι νέοι πρωτοεμφανιζόμενοι τίτλοι του xbox θα μείνουν για πολύ καιρό αποκλειστικότητα της κονσόλας?

Το bisohock από την αρχή σχεδιαζόταν για pc. Την ίδια ημερομηνία κυκλοφόρησαν για το 360 και τους υπολογιστές.

Ένας μόνο τίτλος mgs ήρθε στα pcs και αυτό ήταν ένα άθλιο port. Το ίδιο ακριβώς έγινε και με το εκπληκτικό resident evil 4 του gamecube.....στα pcs μας ήρθε μια αηδία. Για αρπαχτή επρόκειτο και μόνο. Αντιθέτως τα παιχνίδια από το xbox όλα μα όλα μας έρχονται αναβαθμισμένα, ένα βήμα μπροστά από την αντίστοιχη της κονσόλας.

Ο δε πήχης στα pc games είναι ήδη υψηλός. Δεν περιμένουμε καμία m$ να φέρει την επανάσταση πόσο δε μάλλον όταν τα λειτουργικά της είναι άθλια και μας πουλάει φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες (dx 10 lol, αλλάζεις μερικές ρυθμίσεις στα ini σου όντας σε xp και βλέπεις όσα σου υπόσχονταν τα super duper vista).

klepidas
13-02-2008, 10:37
se ligo tha MAS PITE POS KAI TO VIVA PINATA EINAI POIOTIKO EXCULSIVE

tsakali GR
13-02-2008, 12:15
@Valkyre

Αναφέρω πως ανεβάζει τον πήχη, γιατί όπως λες και ο ίδιος, τα παιχνίδια που πρόσφατα έφτασαν στο pc είναι αναβαθμισμένα και καλύτερα. Δεν μίλησα για το τι γινόταν στο παρελθόν, σαφώς και στο βωμό του χρήματος έχουν γίνει πολλά. Εγώ επικεντρώνομαι στις κυκλοφορίες που έχω δει τον τελευταίο χρόνο, με το Gears στο PC να είναι απλά εκπληκτικό και να περιέχει ένα σωρό έξτρα περιεχόμενο, το ίδιο για το Bioshock και φαντάζομαι πως και το Mass Effect θα είναι κορυφαίο -και ίσως χωρίς το frame skip που έχει στην κονσόλα. Σαφώς για να γίνει αυτό θυσιάζεται όποια "αποκλειστικότητα".

Μη ξεχνάμε πως υπάρχουν τα Microsoft Game Studios, που μπορεί μεν να χρειάζονται τη συνεργασία άλλων μικρότερων studio, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι η MS έχει δικά της studio. Η ανεξαρτοποίηση μικρότερων studio είναι πάντα θετική, αλλά από εκεί και πέρα, τεράστιες εξαγορές όπως της Evolution Studios από τη Sony, της Bioware από την ΕΑ κλπ. μόνο καλό δεν κάνουν, γιατί με τις συγχωνεύσεις πεθαίνουν οι ιδιαιτερότητες του κάθε developer.

Κι επίσης, πιστεύω πως δε χρειάζεται στη κουβέντα που γίνεται εδώ να μπλέξουμε το θέμα του λειτουργικού, γιατί είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.

Για να κλείσω και να μην γυρίσει άλλη μία ενδιαφέρουσα κουβέντα σε πόλεμο κονσολών, εγώ θα πω το εξής: το καλύτερο, κατά τη δική μου προσωπική γνώμη θα ήταν να υπήρχε μία και μόνο next gen κονσόλα στην αγορά. Έτσι ώστε όλοι μα όλοι, developers-σχεδιαστές και εταιρείες να δουλεύουν σε κάτι πολύ συγκεκριμένο. Θα έπρεπε να εξελίσσουν και να αναβαθμίζουν πάντα περιεχόμενο και ποιότητα, στην προσπάθεια να κερδίσουν τον καταναλωτή. Κι επιπλέον, δεν θα χρειάζονταν ούτε τόσα πολλά κόλπα μάρκετινγκ, ούτε άλλα τρικ για να βλέπουμε ποιοτικούς τίτλους. Ίσως να είχαμε γλιτώσει και ανόητους πολέμους φορμάτ -ο νοών νοείτο-.

Και κάτι τελευταίο...αν και φανατικός playstationakias δεν θα με χάλαγε λίγα χρόνια πριν -που δεν είχα την οικονομική άνεση να αγοράζω συνέχεια κονσόλες- να μπορούσα να παίζω το αγαπημένο μου GT στο super duper PC μου. Εντούτοις, πλήρωνα και πληρώνω την "αγάπη μου" με 650 ευρώ επιπλέον για να έχω και PS εκτός από PC και 360. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν χαίρομαι που χρειάζεται να έχεις PS για να το παίξεις :giggle:

That said...


se ligo tha MAS PITE POS KAI TO VIVA PINATA EINAI POIOTIKO EXCULSIVE

Ναι, αν είσαι από 3-9 που είναι το κοινό στόχος του παιχνιδιού, είναι ένα ποιοτικό exclusive και μάλιστα το μοναδικό μέχρι στιγμής πλήρως εξελληνισμένο παιχνίδι (ήχος και κείμενο) για κονσόλα.

PDS
13-02-2008, 13:01
Για να κλείσω και να μην γυρίσει άλλη μία ενδιαφέρουσα κουβέντα σε πόλεμο κονσολών, εγώ θα πω το εξής: το καλύτερο, κατά τη δική μου προσωπική γνώμη θα ήταν να υπήρχε μία και μόνο next gen κονσόλα στην αγορά. Έτσι ώστε όλοι μα όλοι, developers-σχεδιαστές και εταιρείες να δουλεύουν σε κάτι πολύ συγκεκριμένο. Θα έπρεπε να εξελίσσουν και να αναβαθμίζουν πάντα περιεχόμενο και ποιότητα, στην προσπάθεια να κερδίσουν τον καταναλωτή. Κι επιπλέον, δεν θα χρειάζονταν ούτε τόσα πολλά κόλπα μάρκετινγκ, ούτε άλλα τρικ για να βλέπουμε ποιοτικούς τίτλους. Ίσως να είχαμε γλιτώσει και ανόητους πολέμους φορμάτ -ο νοών νοείτο-.

Αυτο που λες πιθανον να γινει στο μελλον και ισως ειναι το επομενο βημα για το console gaming.

Valkyre
13-02-2008, 13:14
Αυτο με τη μια κονσολα ειναι κατι που σιγουρα το ευχονται ολοι οι developers.Ομως εγω δεν ξερω αν θα κανει τελικα καλο ΄ή οχι.Γιατι οταν υπαρχουν 3 κιονσολες υπαρχει ανταγωνισμος και αρα πιεζονται να βγαλουν καλυτερα παιχνιδια.Με την υπαρξη μιας μονο μηχανης πιστευω οτι πολλοι devs θα κανουν "τσαπατσουλικα" παιχνιδια και η ποιοτητα θα πεσει.

Οσο για αυτο που συζηταμε για τον πηχη, επαναλαμβανω ,η MS δεν φτιαχνει ολα αυτα τα φοβερα οντως παιχνιδια που λες.Αλλες εταιριες τα φτιαχνουν.

desperate_gamer
13-02-2008, 19:00
Ναι, αν είσαι από 3-9 που είναι το κοινό στόχος του παιχνιδιού, είναι ένα ποιοτικό exclusive και μάλιστα το μοναδικό μέχρι στιγμής πλήρως εξελληνισμένο παιχνίδι (ήχος και κείμενο) για κονσόλα.

Και το Ratatouille επίσης.

Όσο για το θέμα, η Sony και η Nintendo φημίζονται περισσότερο exclusives τους. Η Nintendo από τα παλιά χρόνια με το Super mario και τη παρέα του, ενώ η Sony από το πρώτο κιόλας Playstation εδρέωσε τόσους χαρακτήρες με ολοκαίνουργια IPs.

Η Microsoft με το πρώτο Xbox κατάφερε μόνο με το Halo να εδραιώσει ένα franchise και αφού είδε πόσα πολλά αποφέρει μια αποκλειστική εμπειρία σε μια κονσόλα, θυμήθηκε στο 360 να βγάλει και αποκλειστικότητες. Και καλά κάνει πιστεύω.

Και μια κονσόλα πράγματι την χαρακτηρίζουν οι αποκλειστικότητές της. Τα multiplatforum έχουν μεγάλο μερίδιο της αγοράς, αλλά δεν νομίζω ότι όλοι όσοι επιλέγουν μια κονσόλα το κάνουν για να παίζουν μόνο τα multiplatform. Ακόμα κι αν σε κάποιους μένει συνήθεια και πέρνουν για κονσόλα νέας γενιάς από την ίδια εταιρεία που επέλεξαν για κονσόλα προηγούμενης γενιάς, τότε και πάλι γίνεται αυτό γιατί τα exclusives της προηγούμενης γενιάς τους κράτησαν "πιστούς" σε μια εταιρεία.

Narmo
22-02-2008, 06:33
εγω θα πω απλα... το PS3 το πειρα ...για τα exclusive games (final Fantasy , MGS )μου ειναι αρκετα!!! Το Pc το εχω για τα MMo και κανα Game Του 360.

Οσο για την MS ... ΛΟΛ απλα

λυπαμαι που ειμαι ''αναγκασμενος να της δινω τα λεφτουδακια μου...και ακομα περισοτερο λυπαμαι για την κοροιδεια στο Hardware ton pcs ...

hakoo
22-02-2008, 16:08
Μεχρι στιγμης τα exclusives του 360 ειναι αρκετα και ποιοτικα (εως πολυ ποιοτικα στην περιπτωση του mass effect). Τα περισσοτερα απο αυτα θα κυκλοφορησουν στα pc ΑΛΛΑ μην ξεχνατε οτι πολλοι (οπως εγω) δεν εχουν pc εξοπλισμενο για gaming και γενικοτερα δεν σημαινει οτι ο console gamer ειναι kαι pc gamer.
Απο ΕΔΩ και περα πραγματα αλλαζουν, με λιγα λογια απο οσα ξερουμε μεχρι στιγμης τα δυνατα exclusives του 2008 διαμορφωνονται καπως ετσι

Χ360
Lost Odyssey
Gears 2
Halo wars
Too Human
Fable 2
Banjo 3
Ninja Gaiden 2

Eιναι ενα καλο, δυνατο line-up αλλα δεν συγκρινεται με αυτο του ps3 για το 2008.
Διαλεγει και παιρνει κανεις.

klepidas
22-02-2008, 16:10
mmm

Resistance 2
killzone 2
Mgs 4
Little big planet
Home
Heavy rain

a nai tora pou to skeftomai kalitera 360......tha mas trelaneis?

NonBorn
22-02-2008, 16:26
Μεχρι στιγμης τα exclusives του 360 ειναι αρκετα και ποιοτικα (εως πολυ ποιοτικα στην περιπτωση του mass effect). Τα περισσοτερα απο αυτα θα κυκλοφορησουν στα pc ΑΛΛΑ μην ξεχνατε οτι πολλοι (οπως εγω) δεν εχουν pc εξοπλισμενο για gaming και γενικοτερα δεν σημαινει οτι ο console gamer ειναι kαι pc gamer.
Απο ΕΔΩ και περα πραγματα αλλαζουν, με λιγα λογια απο οσα ξερουμε μεχρι στιγμης τα δυνατα exclusives του 2008 διαμορφωνονται καπως ετσι

Χ360
Lost Odyssey
Gears 2
Halo wars
Too Human
Fable 2
Banjo 3
Ninja Gaiden 2

Eιναι ενα καλο, δυνατο line-up αλλα δεν συγκρινεται με αυτο του ps3 για το 2008.
Διαλεγει και παιρνει κανεις.

Δεν είναι exclusive τότε... Και το 360 να το αγοράσεις πρέπει... Όπως και το pc...

hakoo
22-02-2008, 20:02
Klepidas μαλλον ξερεις να διαβαζεις οποτε ξαναδιαβασε το ποστ και συγκεκριμενα αυτο το σημειο.




Eιναι ενα καλο, δυνατο line-up αλλα δεν συγκρινεται με αυτο του ps3 για το 2008.
.

Νon εξηγησα οτι δεν ειναι exclusives αλλα για εναν console gamer ειναι σημαντικες κυκλοφοριες. Εκτος του οτι τα χρηματα για το pc ειναι αρκετα (αν θες να το εχεις εξοπλισμενο για καλες αποδοσεις) υπαρχουν και παααααααρα πολλοι ανθρωποι που δεν παιζουν παιχνιδια σε pc. Που θα προτιμησουν να παρουν ενα PS3 KAI ενα 360 παρα μια καινουρια καρτα γραφικων. Δεν αναφερομαι καθολου στις μικροτερες ηλικιες που δειχνουν προτιμηση στο console gaming παρα στο pc gaming.
Ποσο πιο απλα να το πω για να γινω κατανοητος?
Για ακομη μια φορα να πω οτι κι εγω προτιμησα το ps3 για συγκεκριμενα exclusivew που δεν συγκρινονται ποιοτικα με οτιδηποτε εχει/θα εχει το 360. Απλα δεν μου αρεσει η ισοπεδωση, το 360 εχει μια χαρα τιτλους και το line up του για τη νεα χρονια ειναι αξιολογο.

Sasori
22-02-2008, 22:17
Hakoo εγώ συμφωνώ με αυτό που λες, δηλαδή ότι η αγορά ενός PC κατάλληλα εξοπλισμένου να τρέχει αυτά τα παιχνίδια είναι αυτή τη στιγμή ακριβή. Αλλά πιστεύω ότι αυτό σιγά σιγά θα αρχίσει να αλλάζει το 2008. Οι καινούργιες κάρτες γραφικών που θα κάνουν την εμφάνισή τους θα καταστίσουν ικανή την αγορά ενός αξιόλογου συστήματος με προσιτή τιμή. Ήδη έχω αρχίσει να το βλέπω με κάποιες προσφορές που κάνουν κάποια καταστήματα.

Το 360 διανύει το τρίτο έτος κυκλοφορίας του αυτή τη στιγμή , αλλά δεν ξέρω... βλέπω έναν "κορεσμό" σχετικά με το που μπορούν να φτάσουν οι ικανότητες του σε γραφικά. Όπως για παράδειγμα ακούω ότι το Mass Effect, ένας τίτλος που αναπτύσσεται εδώ και αρκετό καιρό, έχει σοβαρά προβλήματα frame-rate... (πράγμα που με απέτρεψε από την αγορά του)

Σε συνδυασμό με το φτηνό PC που έρχεται και το ότι η κονσόλα αρχίζει σιγά σιγά να "παλιώνει" αφού δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω σε γραφικά από το PC, εγώ άλλες σκέψεις κάνω... Μήπως η Microsoft ετοιμάζεται να την κάνει την ανοησία της? Μήπως πλησιάζει ο καιρός που θα μείνουμε πάλι με το π...λί στο χέρι όπως με το πρώτο Xbox? (Ειδικά αν αρχίσει το PS3 να παιρνάει μπροστά, τι θα γίνει?) Ίσως κάποιοι τα σκάσουνε για καινούργια κονσόλα σύντομα, αλλά αν γίνει κάτι τέτοιο εγώ δεν τους ξανακάνω τη χάρη...

Στο θέμα μας, η κονσόλα έχει σίγουρα κάποια exclusives αλλά λιγότερα από του PS3. Όμως το ότι βγαίνουν δυνατά παιχνίδια του Xbox στο PC (και καλύτερα δουλεμένα) εγώ το θεωρώ σαν μελλοντικό πρόβλημα για την κονσόλα. Γιατί σιγά σιγά πολλοί θα έχουν σπίτι τους PC ικανό να τα τρέξει καλύτερα.

Slay
22-02-2008, 22:28
Hakoo εγώ συμφωνώ με αυτό που λες, δηλαδή ότι η αγορά ενός PC κατάλληλα εξοπλισμένου να τρέχει αυτά τα παιχνίδια είναι αυτή τη στιγμή ακριβή. Αλλά πιστεύω ότι αυτό σιγά σιγά θα αρχίσει να αλλάζει το 2008. Οι καινούργιες κάρτες γραφικών που θα κάνουν την εμφάνισή τους θα καταστίσουν ικανή την αγορά ενός αξιόλογου συστήματος με προσιτή τιμή. Ήδη έχω αρχίσει να το βλέπω με κάποιες προσφορές που κάνουν κάποια καταστήματα.
και μολις οντως φτηνηνουν θα βγουν τα παιχνιδια που θα θελουν τις νεες ακριβοτερες καρτες, και μετα θα φτηνηνουν και αυτες και παλι θα θελουν τις ακομα ποιο νεες και ποιο ακριβες κ.ο.κ. το εχουμε δει να επαναλαμβανεται συνεχεια αυτο το μοτιβο, και δεν προκειται να αλλαξει εναν (κατα την γνωμη μου) δεν πεθανει ολοκληρωτικα πρωτα η αγορα παιχνιδιων του PC, ισως μονο τοτε βαλουν μυαλο.

georgiosdam
22-02-2008, 22:31
και μολις οντως φτηνηνουν θα βγουν τα παιχνιδια που θα θελουν τις νεες ακριβοτερες καρτες, και μετα θα φτηνηνουν και αυτες και παλι θα θελουν τις ακομα ποιο νεες και ποιο ακριβες κ.ο.κ. το εχουμε δει να επαναλαμβανεται συνεχεια αυτο το μοτιβο, και δεν προκειται να αλλαξει εναν (κατα την γνωμη μου) δεν πεθανει ολοκληρωτικα πρωτα η αγορα παιχνιδιων του PC, ισως μονο τοτε βαλουν μυαλο.
:1appl::1appl:ετσι ακριβως ειναι... συμφωνω απολυτα...

Sasori
22-02-2008, 22:39
και μολις οντως φτηνηνουν θα βγουν τα παιχνιδια που θα θελουν τις νεες ακριβοτερες καρτες, και μετα θα φτηνηνουν και αυτες και παλι θα θελουν τις ακομα ποιο νεες και ποιο ακριβες κ.ο.κ. το εχουμε δει να επαναλαμβανεται συνεχεια αυτο το μοτιβο, και δεν προκειται να αλλαξει εναν (κατα την γνωμη μου) δεν πεθανει ολοκληρωτικα πρωτα η αγορα παιχνιδιων του PC, ισως μονο τοτε βαλουν μυαλο.

Κι εγώ μαζί σου. Αυτή είναι η κατάντια του PC gaming. Εγώ όμως αναφερόμουν στο μέλλον του 360 και κατά πόσο θα επηρρεαστεί αυτό από τα PC....

Slay
22-02-2008, 22:45
Καπου ειχα διαβασει μια ερευνα γιατι οι φανς του 360 ειναι τοσο ενθερμοι (σε βαθμο trolling) υποστηρικτες του, και εβγαινε το συμπερασμα οτι το 360 απευθυνεται σε ποιο nerds , απο αυτη την αποψη ισως υπαρξει μελλοντικα επιπτωση στο 360 καθως για την nerd elite , new is good, old is bad

Sasori
22-02-2008, 22:54
Αυτή ακριβώς τη νοοτροπεία βλέπω κι εγώ σε κάποια φόρουμ. Σχόλια του στυλ "φέρτε γρήγορα το καινούργιο 360 γιατί αυτό πάλιωσε"!!! Τελικά η Microsoft στηρίζεται σε κορόιδα που συγχέουν το PC gaming με το Console gaming... Μάλλον αυτοί οι άνθρωποι δεν είχαν ποτέ κονσόλα στη ζωή τους, μόνο PC.... Κατά τη γνώμη μου αυτή η λογική μόνο κακό μπορεί να κάνει σε αυτό το χώρο και δεν έχει θέση σε αυτόν.


Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ ότι όποιος έχει 360 ανήκει στην παραπάνω κατηγορία....

PDS
22-02-2008, 22:59
Αυτή ακριβώς τη νοοτροπεία βλέπω κι εγώ σε κάποια φόρουμ. Σχόλια του στυλ "φέρτε γρήγορα το καινούργιο 360 γιατί αυτό πάλιωσε"!!! Τελικά η Microsoft στηρίζεται σε κορόιδα που συγχέουν το PC gaming με το Console gaming... Μάλλον αυτοί οι άνθρωποι δεν είχαν ποτέ κονσόλα στη ζωή τους, μόνο PC.... Κατά τη γνώμη μου αυτή η λογική μόνο κακό μπορεί να κάνει σε αυτό το χώρο και δεν έχει θέση σε αυτόν.


Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ ότι όποιος έχει 360 ανήκει στην παραπάνω κατηγορία....

+rep:tiphat:

Narmo
23-02-2008, 02:06
θα συμφωνησω απολυτα μαζι σας...και θα πω εναν βασικο κανωνα ολων των παραπανω συνθηκων ... Αγοραζω και ξοδευω τα χρηματα μου μονο σε μια εταιρια που σκεφτετε το κερδος παραληλα με την ικανοποιηση του καταναλωτη...και για μενα ακομα περισοτερη ικανοποιηση μου δινει η 5ετης Εγγυηση του Playstation ...Μεχρι σημερα εχω περασει απο καθε ειδους συστημα σχετικο με το Gaming ως ψυχαγωγια . Αυτο που λατρεψα αλλα και μισησα στο τελος ηταν το Pc gaming ...8800gtx ...forget the Crysis ....για μενα δεν συμαινει το τελος αλλα , εχω αποφασισει θα παιζω μεχρι να την καψω..δεν την αλαζω ξανα . Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να με θεωρουν κοροιδο! Καπου καποτε διαβασα το οτι ..τι ζηταμε δλδ απο της εταιριες να μην εξελισοντε? χαχαχα θεε μου ηταν γελειος αυτος που το εγραψε για μενα ...η απλα πλουσιος στο να μπορει να εχει την τελευταια λεξη της τεχνολογιας καθημερινα στα ποδια του...δεν εξηγητε αλλιως ...Εγω απλα ζηταω μια χρονικη εγγυηση για τα λεφτα μου ...και η 5ετη της Sony ...mexri to ps1 , ps2 τουλαχιστον με καλυψε και οφειλο να την συνχαρω!!!!

τελος!

δεν ειμαι επιθετικος απλα αποφασιστικος

Chill
23-02-2008, 03:10
8800gtx και forget crysis?

Ok whatevah.......

modecris
23-02-2008, 03:31
Στο αντίποδα,το να μένει κάποιος με το ίδιο h/w για 7 και 8 χρόνια μόνο και μόνο για να "πιάσουν τόπο" τα λεφτά του δεν είναι λύση.Είναι πολύ μεγάλο το διάστημα και ότι έχει να δώσει η κονσόλα το έχει δώσει.

Εκεί στην 5ετία είναι καλά και μάλλον αυτό έχει στο μυαλό της η ms.Και μην το συγχέουμε αυτό με τις συνεχείς αναβαθμίσεις των pc.Αυτές δεν έχουν 5ετές διάρκεια αλλά το μισό.

Δεν ξέρω,μπορεί να είμαι και λάθος,αλλά προτιμώ οι κονσόλες να έχουν την παραπάνω διάρκεια ζωής με σταθερή βελτίωση των παιχνιδιών της και μετά να ξεκινάνε σε καινούργια (και πολύ βελτιωμένη) βάση ούτως ώστε να μην μένουν πίσω τεχνολογικά.

modecris
23-02-2008, 04:54
Tip:Κόψε τις βότκες,σε πειράζουν.

Valkyre
23-02-2008, 05:41
Gamietai To Xbox 360 Kai Osoi Gamimenoi Malakes To Yposthrizoun Akoma

????:banghead::banghead:

Narmo
26-02-2008, 02:42
8800gtx και forget crysis?

Ok whatevah.......

οκ τι fps βγαζεις και σε τι αναλυση παιζεις... διοτι θα εισαι ο μοναδικος με 8800gtx με full ολα να σου παιζει χωρις πτωση . Εκτος αν εισαι ικανοποιημενος να διαβαζεις πισω απο το κουτι οτι εκεινο που χρειαζετε το παιχνιδι για να τρεξει αριστα ειναι 8xxx και ....LOL


καλυτερα να εγραφαν 9800 και βλεπουμε ...τουλαχιστον θα ησουν προετιμασμενος για το τι θα αντικρυσεις.. τεσπα ξεφευγουμε απο το θεμα ...απλα νομιζω πως η ατακα σου ...ακουστικε καπως σαν ...

καλα τι λεει αυτος μας δουλευει ?

vasses
26-02-2008, 03:10
8800gtx και forget crysis?

Ok whatevah.......


Me vasi me tin teratodi dinami tis kartas se sxesi me tin antistoixi tou ps3
eprepe na sikonei 1080p sta very high gia plaka( 60 frames).
Mexris stigmis 1080p mono se merika games tou ps3 vlepoume (gt5p) me kalo framerate , eno eperpe na ginete to antitheto:angry: na giati to pc gaming exei pethanei , oi idioi dioxane tous xristes kai aytoi dikaiologimena katalavane to megethos tis apatis ton etairion , apotelesma fitozoei to gaming sto pc mono me tis diafores katigories online games (mmo,rts klp).
Oso tha pernaei o kairos kai tha vgainoyne games opos mgs , heavenly sword 2 , gt5 kai tha xedpinontai oi dinatotites tis konsolas kai tou next gen gaming (1080p analiseis , prototypa games , psifiakos ixos anoteris poiotitas dts master audio) dynatotites pou tha den tha vgaloune ta pc suntoma
Toso perisoteroi tha erxontai proin pc users fanatikoi tis anavathisis tha pigainoune sto ps3.
I genia ayti tou playstation den vgike na xtipisei tous antagonistes tou xorou pera tin kathierosi kainoyrgiou format , alla episis na ektopisei tin kiriarxia tou pc sto gaming kai ayto oso pernaei o kairos to katafere o agon sinexizetai :tiphat:

msnes7
26-02-2008, 03:50
Μόνο στο μυαλό σου tris υπάρχει αυτό το σατανικό σχέδιο.......πόλεμος της sony στο pc.........:1appl:

Αλήθεια πόσα 1080p games έχουν βγει?Για μέτρα.........
Και ποιός λέει ότι δεν θα υπάρχει επιλογή στα μελλοντικά pc games για hd?
¶λλωστε η 1080p ανάλυση υπάρχει στο pc εδώ και χρόνια.Αν κάποιοι άσχετοι δεν το γνωρίζουν ας το μάθουν.Και η απεικόνιση είναι πολύ καλύτερη από το ps3 και προκαλώ οποιονδήποτε να την κάνει.¶σε αν δεν βολεύει να έχεις τον tower στο σαλόνι.........
Για ρώτα τους ps3 users αν είναι 100% ευχαριστημένοι με την υπάρχουσα κατάσταση?Εγώ όποιον ρωτάω μου λέει έχω ps3 αλλά τι να το κάνω.....70άρες δεν δίνω.Και μη μου λες εξυπνάδες για μερικούς που τους περισσεύουν και παίρνουν κάθε εβδομάδα game.H πλειοψηφία ξέρεις τι περιμένει..........Και αν δεν κατάλαβες θα το καταλάβεις από τα πόσα views θα έχει το topic με τίτλο σπάστηκε κανονικά το ps3 και τρέχουν οι κόπιες

Jargon
26-02-2008, 05:25
Γεια σε όλους!

Διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω...ανακρίβειες για τα PC που δεν άντεξα γράφτηκα να απαντήσω!
Πριν αρχίσω να ενημερώσω για τα συστήματα μου:

ΚΟΝΣΟΛΕΣ

(ΧΒΟΧ 1 στην αποθήκη)

- Wii με 2 Controllers, φορτιστή και 32 τίτλους

- PS3 60GB, 2 Controllers, PS EYE, και 4 τίτλους (Motorstorm, Resistance, Uncharted, Assassins Creed) και ότι Demo βγαινει στο σκληρό.

- ΧΒΟΧ360 Elite Blaster.. 50+ τίτλους (ότι βγαίνει βασικά)

PCs

- Home Theater PC

- Origen S21T
- Gigabyte P35 DQ6
- Core 2 Duo 6850 στα 3.6Ghz (ναι πουσαρισμένο)
- 4GB RAM στα 1100Mhz
- 1.3 TB (3 σκληροί)
- 8800GTS (G92)
- X-Meridian (όχι τέλεια για gaming αλλά τέλεια για Home Theater και ποιότητα ήχου)


Αυτά παίζουν σε μια Samsung 52" Full HD με ηχοσύστημα 7.1 (Onkyo TX-NR 905, KEF IQ9, IQ6C, IQ8ds (Dipoles), IQ3S και 12" SUB PWS3500 300Watt RMS)

Σύντομα σε προτζεκτορα FUll HD (JVC HD1)


- Gaming PC

- Μονταρισμένο κουτί U2UFO και 3 watercooling loops

- Intel Core 2 Quad στα 3.6Ghz
- EVGA 680i (αφού έχω κάψει άλλα 2)
- 4GB RAM @ 1100Mhz
- 2Χ 8800GTX SLI Volt Modded Overclocked Higher than Ultra (665 Core, 2100 Memory, 1650 Shaders)
- Auzentech X-Fi Prelude
- RAID 0 Raptors
etc etc etc

Speakers Creative Gigaworks 7.1 και συντομα Ηι-Fi receiver

- Monitor HP LP3065 30" και παίζω εδώ και ενάμιση χρόνο σε ανάλυση 2560 X 1600 (το 1080p είναι για μένα old news)


Αυτά τα αναφέρο για να γνωρίζεται ότι είμαι σε θέση να κρίνω τις πλατφόρμες μιας και τις έχω.

Για το Wii τι να πώ - μουτζούρες γραφικά του 90 αλλά χαβαλές

Μετάξυ PS3 και XBOX360 σε επίπεδο ήχου και αναπαραγωγής ταινείών δεν υπάρχει σύκριση! To XBOX360 είναι χάλια και κάνει και πολύ θόρυβο.

Σε παιχνίδια multiplatform το PS3 αδικείται φανερά και αυτό φαίνεται με τα exclusives.
Αν και τελευταία έχει βελτειωθεί η κατάσταση. Αυτό που σίγουρα υπερέχει στο PS3 είναι η ποιότητα εξόδου εικόνας (HDMI implementation) σε σχέση με του XBOX και πάλι αυτό φαίνεται στα exclusives. Για τον ήχο δεν το συζητάω καν ότι υπερέχει το PS3.

Εν πάσει περιπτώσει για κάποιον που δεν έχει ένα ηχοσύστημα της προκοπής και FullHD TV αμφιβάλω αν θα μπορεί να δει σοβαρές διαφορές σε τίποτα.

Εκεί που βλεπω διαφορές και παθαίνουν και όσοι έρχονται πλάκα έιναι όταν βλέπουν τι γραφικά βγάζει το PC στην ίδια τηλεόραση με 4XA/16AF.

Η διάφορά του PC με τις κονσόλες σε ότι παιχνίδι υπάρχει multiplatform είναι εμφανής. Τα textures είναι πάντα καλύτερα (higher resolution) γιατί και η μνήμη των καρτών τους είναι πολύ περισσότερη από ότι όλη μιας κονσόλας. O μόνος λόγος που τη γλιτώνουν οι κονσόλες και φαίνονται εντυπωσιακές είναι επειδή παίζουν κατα βάση σε τηλεοράσεις και απο μακριά. Κάτσε να δείς τα textures στους τριάντα πόντους και θα καταλάβεις.


Αν συγκρίνω τα παραπάνω με την αναλυση 2560 Χ 1600 τότε φαίνεται πόσο μπροστά είναι το PC σε δύναμη. Καμία κονσόλα δεν θα μπορούσε να παίξει το Bioshock ή το Oblivion σε αυτή την ανάλυση με 4ΑΑ/16ΑF ούτε για αστείο.

Για γραφικά Crysis σε FULL DETAIL οι κονσόλες απλά δεν μπορούν.

Τo High-End PC gaming δεν είναι για τον καθένα για τον απλούστατο λόγο ότι κοστίζει!
Και τώρα που μπορώ να το πληρώσω πια πού καιρος για παιχνίδια.

Αξιζεί? Αν τα έχεις ναι! Όπως και η Ferrari, και τα κότερα και τα private jet. Αν όχι οι κονσόλες αυτή τη στιγμή είναι καταπληκτικές - ειδικά το XBOX360 Blaster Edition με μια γρήγορη DSL. (Αυτό το loading να μην είχαν μόνο)

NonBorn
26-02-2008, 10:20
Δε θα συνεχιστεί αυτή η συζήτηση.... Δε θα χαλάσει και αυτό το thread!

Exclusives ανάμεσα σε PS3 & 360!! (Έχει το Χ360 πραγματικά exclusives??) (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?p=42829#post42829)

Όποιος θέλει να συνεχίσει σε αυτό γράφει, αλλιώς όλα τα υπόλοιπα θα διαγράφονται!


Ευχαριστώ για την κατανόηση!

msnes7
26-02-2008, 15:14
Έχει αλλά μόνο της Microsoft και αυτά για όσο το θέλει η ίδια και δεν τα μεταφέρει στα pcs.Αλλά όπως και να έχει είναι δύσκολο ρε παιδιά για μια εταιρεία να έχει σχέση με κονσόλα και με pcs.Aν η sony είχε σχέση με τα pcs νομίζετε θα βλέπαμε τόσα exclusives?Για να πετύχει μια κονσόλα πρέπει να είναι η εταιρεία ανεξάρτητη με τον χώρο των pcs αλλά και να έχει σωστή τακτική

skyrios
26-02-2008, 16:12
Δε θα συνεχιστεί αυτή η συζήτηση.... Δε θα χαλάσει και αυτό το thread!

Exclusives ανάμεσα σε PS3 & 360!! (Έχει το Χ360 πραγματικά exclusives??) (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?p=42829#post42829)

Όποιος θέλει να συνεχίσει σε αυτό γράφει, αλλιώς όλα τα υπόλοιπα θα διαγράφονται!


Ευχαριστώ για την κατανόηση!

ontos guyz,ksefuge to 8ema...:Thud:

Narmo
27-02-2008, 04:03
:1appl:

:bgrin2:

bros400pgm
27-02-2008, 12:10
Exclusives ανάμεσα σε PS3 & 360!! (Έχει το Χ360 πραγματικά exclusives??) (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?p=42829#post42829)




Απο την σκοπια που το θετεις, οχι δεν εχει. Αλλα για μενα, στη συγκεκριμενη περιπτωση, τα exclusives τα υπολογιζω μονο στις κονσολες. Ειναι γνωστη η σχεση της Ms με τα pc. Οποτε γιατι να μην βγουν και εκει? Και η σονυ το ιδιο θα εκανε.
Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι η σονυ εχασε exclusive: Με πειραξε παρα πολυ οταν ανακοινωθηκε οτι το ace combat μετακομιζει.

Sasori
27-02-2008, 15:45
Exclusive σημαίνει "παίζω κάτι εδώ, γιατί δεν μπορώ να το βρω ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού" Το ότι η Microsoft έχει σχέση με τα PC δεν έχει καμιά σημασία γιατί αν κάποιος θέλει να παίξει π.χ. Gears of War ΔΕΝ χρειάζεται να πάρει 360. Ενώ αν θέλει να παίξει Uncharted ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ PS3. Αυτό σημαίνει αποκλειστηκότητα.

Δεν πειράζει που η Sony έχασε μερικές παλιές αποκλειστηκότητες από τη στιγμή που βγάζει ακόμα περισσότερες νέες στην τωρινή γενιά. Γιατί κάποιοι εθελοτυφλούν πάνω σε αυτό το θέμα δεν μπορώ να καταλάβω...

NonBorn
27-02-2008, 15:51
Exclusive σημαίνει "παίζω κάτι εδώ, γιατί δεν μπορώ να το βρω ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού" Το ότι η Microsoft έχει σχέση με τα PC δεν έχει καμιά σημασία γιατί αν κάποιος θέλει να παίξει π.χ. Gears of War ΔΕΝ χρειάζεται να πάρει 360. Ενώ αν θέλει να παίξει Uncharted ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ PS3. Αυτό σημαίνει αποκλειστηκότητα.

Δεν πειράζει που η Sony έχασε μερικές παλιές αποκλειστηκότητες από τη στιγμή που βγάζει ακόμα περισσότερες νέες στην τωρινή γενιά. Γιατί κάποιοι εθελοτυφλούν πάνω σε αυτό το θέμα δεν μπορώ να καταλάβω...

:1appl::1appl::1appl:

georgios
27-02-2008, 15:55
epidi ta exclusive ine elaxista ke ta kala exclusive ine akoma pio liga ego exo voleuti ke me ta time exclusive. otan to pexnidi sxediazete gia mia konsola ke vgeni prota se autin, pefti olo to varos eki, giati o kosmos tha sximatisi apo eki tin proti entiposi. ara pezi poli kala. meta bori na gini ke ena metrio port

etsi ki alios an to idio pexnidi vgi meta apo ena xrono ta grafika tu tha theorunte pia palia

Valkyre
27-02-2008, 16:05
Ακριβως οπως τα λεει ο φιλος Sasori.Κι εγω πραγματικα απορω με τα σχολια του κοσμου το τελευταιο καιρο και γενικα τα ασχημα λογια -και αδικα- εναντια στο PS3.Κατηγορουν την Σονυ οτι εχασε αποκλειστικοτητες.Οκ για να δουμε ποσες εχασε:

Devil May Cry,Ace Combat αντε να βαλω και το Virtua Fighter (που ελαχιστους τους νοιαζει).GTA βγηκαν και για το xbox.Δεν ξερω παιζει κατι να ξεχναω...

Η Σονυ οταν την ρωτησαν ποια ειναι η πολιτικη της οσον αφορα τα exclusive ειχε δηλωσει "δεν πληρωνω για αποκλειστικοτητες, φροντιζω για την δημιουργια νεων".

Ο σκοπος δεν ειναι να κρατησεις αποκλειστικοτητα απο ενα IP το οποιο εχει ηδη 6-7 μερη.Ποιος προτιμαει την αποκλειστικοτητα του Devil May Cry 8?Σκοπος ειναι να δημιουργησεις νεα IP και γι αυτο το λογο η Σονυ αγοραζει Στουντιο το ενα μετα το αλλο και χρηματοδοτει projects ολη την ωρα.Θυμαμι δηλωση του Phil ο οποιος ελεγε "εχουμε τουλαχιστον 15 projects σε εξεληξη τα οποια δεν γνωριζει κανεις".

Σιγουρα μια τετοια πολιτικη , για τον αδαη, βραχυπροθεσμα μπορει να φαινεται οτι "χανεις το παιχνιδι" , "μενεις πισω".Ομως μακροπροθεσμα (που ετσι σκεφτονται οι επιτυχημενες και βασικα ολες οι επιχειρησεις) θα σου αποδωσει τα μεγιστα.

Μεσα σε ενα χρονο εχουμε τοσα καινουργια ΙΡ!Σιγουρα , μερικα δεν αποδωσαν αυτα που θα επρεπε , ομως μαθαινεις απο τα λαθη και στις επομενες προσπαθειες βγαζεισ ΑΑΑ ποιοτητα.

Πειτε μου αλλη κονσολα η οποια ειχε ΤΟΣΑ νεα ΙΡ σε ενα χρονο κυκλοφοριας.

Motorstorm, Resistance,Heavenly Swordl,Uncharted,Lair,Warhawk,Eye of Judgement και αλλα που απλα βαριεμαι να κοιταξω.Και σημειωτεον και σημαντικοτατον:ολα αυτα τα παιχνιδια προερχονται απο την Σονυ , οχι απο 3ους κατασκευαστες...

Εδωσε 3-4 κουρασμενα exclusives για 7-8 καινουργια ΙΡς και αλλα 15 σε εξεληξη.

Ε πως, πρεπει να ειναι λιγο λογικο και σωστο το σκεπτικο τους...

georgios
27-02-2008, 16:26
gia proti xronia to ps3 ine mia xara sta exclusives.

to mono kako me ta nea IP ine oti den kseris ti na perimenis. ine piramatismos pu bori na min tus vgi. ta pexnidia pu sinexizonte ine ta petiximena. parola auta ego ime iper ton neon IP 100% giati vlepume nees idees

bros400pgm
27-02-2008, 16:45
Απλα παιχνιδαρες ολες αυτε που αναφερατε...........

Το ξαναειπα, exclusive για ΕΜΕΝΑ εχει να κανει μεταξυ των κονσολων.

Ps.Φιλε Slay καπου εγραψες για καποια φορουμ που υπαρχουν 360fanboys. Ξανακοιτα και το δικο σου.

Sasori
27-02-2008, 17:04
Απλα παιχνιδαρες ολες αυτε που αναφερατε...........


Ενώ τα "exclusives" του 360 είναι όλα διαμάντια... Ο τίτλος του θέματος μιλάει για exclusives και όχι για καλούς ή κακούς τίτλους. Αλλά ό,τι μας συμφέρει λέμε... τη μια "το PS3 δεν έχει ή έχει χάσει τα exclusives" την άλλη "και αυτά που έχει είναι σκατά τελικά". Μιλάς και για fanboys παρακάτω τρομάρα σου...


Το ξαναειπα, exclusive για ΕΜΕΝΑ εχει να κανει μεταξυ των κονσολων.

Εάν ανοίξεις κάποιο λεξικό για να δεις ορολογία κάποιων λέξεων δεν γράφει πουθενά "για ΕΜΕΝΑ αυτο σημαίνει αυτό και για άλλους σημαίνει κάτι άλλο". Κάνουμε συζήτηση για κάτι κοινώς αποδεκτό και χειροπιαστό, δεν κάνουμε σχολιασμό πάνω σε ποίημα του Καβάφη.... Επίσης συζήτηση δεν κάνουμε εδώ μόνο για ΕΣΕΝΑ αλλά για ΌΛΟΥΣ.


Ps.Φιλε Slay καπου εγραψες για καποια φορουμ που υπαρχουν 360fanboys. Ξανακοιτα και το δικο σου.

Παντού υπάρχουν fanboys, όταν όμως λες κάποιον έτσι επειδή αυτό που λέει δεν πάει με τα δικά σου τα νερά σημαίνει ότι το κόλλημα είναι δικό σου και όχι δικό του. Για ξανακοίτα λίγο τι έγραψες στην πρώτη γραμμή του post σου και τα ξαναλέμε...

bros400pgm
27-02-2008, 18:48
sesori, μαλλον εσυ πρεπει να ανοιξεις λεξικο, fanboy, για να καταλαβεις οτι δεν απευθυνομουν σε εσενα στο Ps.

Επιμενω, εξεφρασσα την γνωμη μου, πως πιστευω εγω, οτι επρεπε να συγκρινουμε τα games μεταξυ των 2 κονσολων. Εαν δεν αρεσει σε καποιους η γνωμη μου, να ανοιξουν αυτοι το λεξικο τους, και να αφησουν τις υποδειξεις-διοτι μονο αυτο μπορουν να κανουν, σαν στρατιωτακια της σονυ που ειναι, και να παινεψουν το σπιτακι τους, μην πεσει και τους πλακωσει.
Ποτε μα ποτε, δεν προκειται η σονυ να κυκλοοφορησει τιτλο σαν το gears, και φυσικα ποτε δεν προκειτα η ms να βγαλει τιτλους απο την Polyphony digital.

Ps.Oι fanboy, ανεξαρτητως κονσολας, εαν θελουν μπορουν να ανοξουν τα λεξικα τους..........

Slay
27-02-2008, 19:47
Ps.Φιλε Slay καπου εγραψες για καποια φορουμ που υπαρχουν 360fanboys. Ξανακοιτα και το δικο σου.
η διαφορα ειναι οτι εδω δεν κανουν κουμαντο ομως, και ουτος η αλλως το να ειναι φανατικος καποιος δεν ειναι απαραιτητα κακο, το κακο ειναι να trollarei.

blizard
28-02-2008, 01:23
Το ξαναειπα, exclusive για ΕΜΕΝΑ εχει να κανει μεταξυ των κονσολων.
Και το πρώτο χρόνο που δεν υπήρχε Ps3-wii , είχαμε γεμίσει με γρήγορα port από τo pc , τα οποία θες να τα λες exclusive ... ΔΕΝ είναι όμως.




gia proti xronia to ps3 ine mia xara sta exclusives.

to mono kako me ta nea IP ine oti den kseris ti na perimenis. ine piramatismos pu bori na min tus vgi. ta pexnidia pu sinexizonte ine ta petiximena. parola auta ego ime iper ton neon IP 100% giati vlepume nees idees
Σε 1 χρόνο έχουμε τουλάχιστον 5 νέες ip στο ps3 που αξίζουν πραγματικά να δουν όλοι, είχαν επιτυχία και ελπίζω όλα να βγάλουν γρήγορα συνέχεια.
(resistance, motostorm, uncharted, heavelny sword ,και η δικιά μου προτίμηση , warhawk)

Το xbox360 αν δεν ξεχνάω καμία έχει bioshock-gow σαν νέες αξιόλογες ip, και υπάρχουν σε pc.

Sasori
28-02-2008, 01:24
Ps.Oι fanboy, ανεξαρτητως κονσολας, εαν θελουν μπορουν να ανοξουν τα λεξικα τους..........

Σε ολόκληρο post που έκανα εσύ κόλλησες στο "λεξικό". Για τα υπόλοιπα ούτε κουβέντα...

Μην είσαι τόσο βιαστικός να βγάλεις συμπέρασμα για το ποιος είναι fanboy ή όχι εδώ μέσα. Εσύ ξεκίνησες τέτοιου είδους συζήτηση άρα όπως έστρωσες θα κοιμηθείς.

Για να μη κουράζω και τους administrators και τα άλλα μέλη, το κόβω εδώ. Εάν θες να μου ξαναπείς κάτι προσωπικά ή να συζητήσουμε στείλε pm.

x KapaGR x
28-02-2008, 19:49
Μεσα σε ολα αυτα που λετε θα κανω την εξης ερωτηση.

Απο τη στιγμη που οτι παιχνιδι βγαινει στο 360, βγαινει και στο pc,τοτε ποιος ειναι ο λογος που δεκαδες εκατομμυρια ανθρωποι εχουν αγορασει 360;

Γιατι δεν τα πετανε και να εχουν ps3 και pc μονο;

Sasori
28-02-2008, 19:50
Μεσα σε ολα αυτα που λετε θα κανω την εξης ερωτηση.

Απο τη στιγμη που οτι παιχνιδι βγαινει στο 360, βγαινει και στο pc,τοτε ποιος ειναι ο λογος που δεκαδες εκατομμυρια ανθρωποι εχουν αγορασει 360;

Γιατι δεν τα πετανε και να εχουν ps3 και pc μονο;

Αυτό τι σχέση έχει τώρα με τα Exclusives?

x KapaGR x
28-02-2008, 20:12
Τι δε μπορεις να καταλαβεις απο την ερωτηση που εκανα;

Ολοι λετε οτι το 360 δεν εχει exclusives,με αποτελεσμα οτι βγαινει στο 360 να βγαινει και στο pc.

Απο την αλλη λετε οτι το ps3 εχει exclusives με ολη τη σημασια της λεξης.

Εχω διαβασει και αλλα thread σε αυτο το forum π.χ περι ανωτεροτητας του ps3 σε σχεση με το 360,περι κοροιδιας της ms να χρεωνει το live κ.τ.λ

Απλως αυτο εδω το thread ηταν η αφορμη για να κανω την παραπανω ερωτηση.

blizard
28-02-2008, 20:19
Γιατι δεν τα πετανε και να εχουν ps3 και pc μονο;
Είναι φτηνό υποκατάστατο στον τομέα του gaming ,συν ότι έχει αρκετά πλεονεκτήματα που έχουν οι κονσόλες.
(βέβαια αν η MS δεν έμπαινε τόσο μέσα με το xbox1 και δεν έριχνε τόσο την ποιότητα του 360, δεν θα ήταν και τόσο φτηνά.)

Πολλά πραγματικά exclusives δεν έχει πάντως...

Sasori
28-02-2008, 20:28
x KapaGR x Το θέμα είναι συγκεκριμένο. Απλώς απ' ότι καταλαβαίνω εσύ τώρα μπαίνεις για να υπερασπιστείς το 360 από "την ανωτερότητα του PS3 σε σχέση με το 360" όπως λες.

Μια χαρά συζητούσαμε, γιατί τώρα θες να ξεκινήσεις flame? Θες να ανερέσουμε δηλαδή όλα αυτά που είπαμε για να "αποδειχθεί" τελικά ότι το 360 και περισσότερα exclusives έχει, και "ανώτερο" από το PS3 είναι? Χρησιμοποιώ δικές σου λέξεις.

Κανείς δεν είπε εδώ μέσα "να πετάξουμε το 360" και να κρατήσουμε PS3 και PC... Αυτό που λέμε είναι ότι όποιος έχει PC και θέλει να παίξει Bioshock, Halo, Gears of War, Mass Effect ΔΕΝ χρειάζετε να έχει 360 ε πως να το κάνουμε τώρα, σας αρέσει δεν σας αρέσει, αυτό είναι.

Αν θέλει να παίξει Uncharted, Resistance, Heavenly Sword, Gran Turismo ΠΡΕΠΕΙ να πάρει PS3. ΑΥΤΟ σημαίνει exclusive αυτό είναι και το θέμα του topic. Εσύ τι απ' όλα αυτά δεν καταλαβαίνεις? Πόσο λιανά πρέπει να το κάνουμε δηλαδή?

Και σε παρακαλώ... μη βγεις και συ τώρα και πεις "σιγά τα παιχνίδια" όπως έκανε και ο άλλος φίλος...

x KapaGR x
28-02-2008, 21:21
Οχι φιλε μου δεν προσπαθω να ανοιξω flame.

Εχω ps1 και ps2 απο την ημερα κυκλοφοριας τους και ειναι σιγουρο οτι θα αγορασω ps3 οταν θα εχω το αναλογο μπατζετ και οταν θα με ικανοποιησει σε αυτα που εγω επιθυμω.
Ποιος ο λογος λοιπον για να υπερασπιστω το 360;

Στην ερωτηση που εκανα με καλυψε εν μερη ο blizard.

Οσο για τα παιχνιδια που λες η γνωμη μου ειναι οτι το uncharted ειναι παιχνιδαρα,το resistance ενα κλασσικο fps τιποτα παραπανω,το gt πολυ καλο αλλα οχι τοσο ρεαλιστικο οσο θα επρεπε για μενα,το heavinly sword δεν το εχω παιξει.

Valkyre
28-02-2008, 21:37
Το 360 ειναι απλα μια φτηνη λυση , μια λυση που θα εφαρμοζε ενας ανθρωπος σαν εμενα που δεν θελει να δωσει πολλα λεφτα για πισι οπως ειπε και ο blizzard.Επισης προσφερει υπηρεσιες και αλλα θετικα που το κανουν δελεαστικο σαν προταση , πολυ περισσοτερο απο ενα ολοκληρο πισι.Το θεμα ειναι οτι οι κονσολες ειναι πιο mainstream απευθυνονται στο μεγαλυτερο μερος του gaming κοινου.

ΥΓ: Το gt5 δεν ειναι τοσο ρεαλιστικο οσο θα το ηθελες να ειναι?Δηλαδη τι ηθελες να σου δινουν ολοκληρο αυτοκινητο μαζι με το παιχνιδι? :D

Πλακα κανω αλλα πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι το ειπες αυτο.Δεν ξερω αν εχεις παιξει το GT5Prologue και κυριως αν το επαιξες σε professional mode , γιατι το στανταρ setting που εχει στην αρχη το παιχνιδι ειναι το "arcade" στυλ.Το Professionnal ειναι απλα οτι πιο ρεαλιστικο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη σε φυσικη και χειρισμο (ναι ακομα και απο το forza 2 το οποιο το εχω παιξει εκτεταμμενα πλεον σε 360 κολλητου) kai ταυτοχρονα σε εμφανιση/παρουσιαση.Δεν ξερω τι αλλο περιμενεις απο εναν τιτλο.Ασε που το full game δεν εχει βγει ακομα και θα συμπεριλαμβανει ενα καρο πραγματα , καμμια σχεση με αυτα που διαθετει το prologue αυτη τη στιγμη.

x KapaGR x
28-02-2008, 21:51
Το 360 ειναι απλα μια φτηνη λυση , μια λυση που θα εφαρμοζε ενας ανθρωπος σαν εμενα που δεν θελει να δωσει πολλα λεφτα για πισι οπως ειπε και ο blizzard.Επισης προσφερει υπηρεσιες και αλλα θετικα που το κανουν δελεαστικο σαν προταση , πολυ περισσοτερο απο ενα ολοκληρο πισι.Το θεμα ειναι οτι οι κονσολες ειναι πιο mainstream απευθυνονται στο μεγαλυτερο μερος του gaming κοινου.

ΥΓ: Το gt5 δεν ειναι τοσο ρεαλιστικο οσο θα το ηθελες να ειναι?Δηλαδη τι ηθελες να σου δινουν ολοκληρο αυτοκινητο μαζι με το παιχνιδι? :D

Πλακα κανω αλλα πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι το ειπες αυτο.Δεν ξερω αν εχεις παιξει το GT5Prologue και κυριως αν το επαιξες σε professional mode , γιατι το στανταρ setting που εχει στην αρχη το παιχνιδι ειναι το "arcade" στυλ.Το Professionnal ειναι απλα οτι πιο ρεαλιστικο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη σε φυσικη και χειρισμο (ναι ακομα και απο το forza 2 το οποιο το εχω παιξει εκτεταμμενα πλεον σε 360 κολλητου) kai ταυτοχρονα σε εμφανιση/παρουσιαση.Δεν ξερω τι αλλο περιμενεις απο εναν τιτλο.Ασε που το full game δεν εχει βγει ακομα και θα συμπεριλαμβανει ενα καρο πραγματα , καμμια σχεση με αυτα που διαθετει το prologue αυτη τη στιγμη.

H απαντηση σου στην ερωτηση μου ειναι απλα τελεια.Μπραβο!!!

Τωρα αυτο που ειπα για το gt ειναι οτι η εταιρια εχει δωσει περισσοτερη προσοχη στο τομεα του ηχου και των γραφικων παρα στην βελτιωση της αισθησης και της αληθοφανειας της φυσικης του αυτοκινητου.
Επισης δεν ειναι λογικο να συγκρινουμε το forza 2 με το gt απο τη στιγμη που εχουν διαφορα στην ημερα κυκλοφοριας τους περιπου δυο χρονια.
Επισης δεν θυμαμαι σε ποια settings ειχα παιξει το gt,για να σου πω τη γνωμη μου πανω σε αυτο που τονισες.

Valkyre
28-02-2008, 22:16
H απαντηση σου στην ερωτηση μου ειναι απλα τελεια.Μπραβο!!!

Τωρα αυτο που ειπα για το gt ειναι οτι η εταιρια εχει δωσει περισσοτερη προσοχη στο τομεα του ηχου και των γραφικων παρα στην βελτιωση της αισθησης και της αληθοφανειας της φυσικης του αυτοκινητου.
Επισης δεν ειναι λογικο να συγκρινουμε το forza 2 με το gt απο τη στιγμη που εχουν διαφορα στην ημερα κυκλοφοριας τους περιπου δυο χρονια.
Επισης δεν θυμαμαι σε ποια settings ειχα παιξει το gt,για να σου πω τη γνωμη μου πανω σε αυτο που τονισες.

Φιλε μου μαλλον το ειχες παιξει σε "arcade" setting που ειναι το default.
Εχουν δωσει απιστευτη προσοχη στα physics και στην μεταφορα βαρους κατα την επιταχυνση , επιβραδυνση , cornering.Μιλαμε τετοια λεπτομερεια ωστε να εχεις ανεξαρτητο σπιναρισμα και αισθηση διαφορικου στα αυτοκινητα.
Μια 599 ειναι ενα βαρυ αυτοκινητο , το νιωθεις στον δρομο , νιωθεις οτι το βαρος του το δυσκολευει στο να κινηθει γρηγορα στις στροφες παρολο τον απιστευτο κινητηρα του.Επισης εχουν δωσει τετοια λεπτοεμρεια στα χαρακτηριστικα καθε αυτοκινητου , ωστε ακομα και η αναρτηση του καθε αμαξιου ειναι αντιπρωσοπευτικη της αλιθινης.Μια Μ3 εχει πολυ πιο χαλαρη αναρτηση απο μια 430 και μια 430 εχει πολυ πιο σφιχτη απο μια 599.

Ειναι γενικα πολυ ψαγμενο , απλα μαλλον το επαιξες στο απλο mode.

kostasb13
29-02-2008, 00:04
Επειδη η κουβεντα γινεται κυριως για τεσσερις τιτλους, tα halo, gears, bioshock, και mass effect που ειναι και τα πιο γερα χαρτια του 360, η αποψη μου ειναι οτι τα δυο πρωτα μπορουν να χαρακτηριστουν exclusives ανετα. Tι νοημα εχει και ποια ειναι η σημασια αν το halo3 κυκλοφορησει στα pc το ...2010, οπως εγινε και με το halo2. Και νομιζω οτι δεν ειναι το ιδιο να παιζεις το gears στο pc 1+ χρονο μετα, εστω και καλυτερο οταν τοτε το εχουν λιωσει 5 εκατομμυρια κοσμος και ακομα και αυτοι που δεν εχουν 360 το εχουν παιξει η το εχουν δει σε μεγαλο βαθμο σε ενα φιλο τους ή γνωστο μεχρι να βγει μετα απο αυτο το χρονικο διαστημα στο pc. Δεν ειδα καποιο μεγαλο ενδιαφερον απο τον κοσμο οταν βγηκε στα pc και ειναι λογικο αυτο. Το ιδιο ισχυει και με το gears2, λογικα καπως ετσι θα γινει παλι, τουλαχιστον η epic στην προσφατη gdc μονο για 360 εκδοση μιλησε. Εκει που για μενα υπαρχει θεμα ειναι στα bioshock και mass effect. Το πρωτο κυκλοφορησε ταυτογχρονα στα pc και 360, και το mass effect θα κυκλοφορησει μολις 5-6 μηνες μετα και ενω υπαρχουν ακομα πολλοι χρηστες στο 360 που δεν το εχουν ακομα παιξει και με δεδομενο οτι στο pc θα ειναι καλυτερο

Sasori
29-02-2008, 22:20
ΕTι νοημα εχει και ποια ειναι η σημασια αν το halo3 κυκλοφορησει στα pc το ...2010, οπως εγινε και με το halo2.

Αυτά λέγονται "time exclusives":)

Παρόλα αυτά δε διαφωνώ με αυτά που λες.

klepidas
29-03-2008, 15:23
PlayStation 3 Exclusives Confirmed

Released [25 Titles]
Eye of Judgement, The [PlayStation Eye]
Folklore
Formula One Championship Edition
Full Auto 2: Battlelines
Genji: Days of the Blade
Godfather: The Don's Edition, The
Heavenly Sword
Hot Shots Golf: Out of Bounds
Lair
MLB '07: The Show
Mobile Suit Gundam: Crossfire
MotorStorm
Ninja Gaiden Sigma
NBA '07
NBA '08
Ratchet and Clank Future: Tools of Destruction
Resistance: Fall of Man
Ridge Racer 7
Spider-Man 3: Collector's Edition
Time Crisis 4 [Including Guncon 3]
Uncharted: Drake's Fortune
Untold Legends: Dark Kingdom
Unreal Tournament III [+PC] [Timed Exclusive]

Virtua Fighter 5 [Timed Exclusive]
Warhawk

Upcoming [97 Titles]
ActiveDogs Project

Afrika [2008 Title]
Agency, The [+PC] [2008 Title]

Airtight Project
Amphibian Man [+PC]
Angel Rings
Aqua
BB [Working Title]
Big Time Revenge [2008 Title]
Black Blade
BlazBlue [onAXIS]
Bomberman
Brave Arms [JoyStiq]
Buzz!: Quiz TV [2008 Title]
Castlevania
Coded Arms: Assault
Cops
Chain Limit [JoyStiq]
Croteam Untitled Project
Crucible, The
Crytek Project
Dark RPG
DC Universe
Disgaea 3
Driver 5
Eight Days
Empire
Eyedentify
Factor 5 Project #2
Fatal Frame PS3
Ferrari Challenge Pirelli Maranello [+WII]
FIA World Touring Car Championship
Fifth Phantom Saga
Final Fantasy XIII [2008 Title]
Final Fantasy Versus XIII
Future GPX Cyber Formula PS3
Getaway 3
God of War III

Gradius
Gran Turismo 5
Gran Turismo 5: Prologue [2008 Title]
Gretzky NHL [Working Title]
Haze [2008 Title]
Heavy Rain
Home, PlayStation [2008 Title]
inFAMOUS [2008 Title]
Jaffe Exclusive 1 [N4G]
Jaffe Exclusive 2 [N4G]
Jaffe Exclusive 3 [N4G]
Jak and Daxter: The Lost Frontier
Katamari Game [onAXIS]
Killzone 2 [2008 Title]
Kurayami (Darkness)
L.A. Noire [Confirmed]
LittleBigPlanet [2008 Title]
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots [2008 Title]
Metal Gear Solid Online [Announcement] [2008 Title]
Metro 2033: The Last Refuge
Monster Madness: Grave Danger [2008 Title]
Motorstorm 2 [2008 Title]
Namco Bandai RPG Project
Namco Bandai Sports Project
Namco Bandai Shooter Project
Naruto: PS3 Project [Scans] [2008 Title]
Ni-Oh
Planet One

Project D
Project Psychic [Working Title]
Pterodon FPS Project [untitled]
Quantic Dream Project [Thread]
Resistance: Fall of Man 2 [2008 Title]
Rockstar Games Exclusive Franchise [PS.BlOG]
Rockstar Old West PS3 Project [untitled]
Romance of the Three Kingdoms
Redwood Falls
Rengoku: The End of the Century
Returning Alive [Working Title]
Second Season 01 [JoyStiq]
Secret Service
Shin Megami Tensei Project [untitled]
SingStar [2008 Title]
SOCOM 4
Legend of Spyro: Darkest Hour [onAXIS] [+WII]
Starbreeze Nex-Gen Project
Star Ocean 4 [2008 Title]
Steambot Chronicles 2
Syphon Filter PS3 [onAXIS]
Super Robot Taisen PS3
Tekken 6 [2008 Title]
Terra: Formations
thatgamecompany Project #3 [untitled]
Valkyria Chronicles
Wardevil [2008 Title]
Way of the Samurai 3
White Knight Story [2008 Title]
Yakuza: Kenzan!
Zipper Interactive Project
PlayStation Network Exclusives

Released [31 Titles]

Aquatopia [PlayStation Eye]
Blast Factor
Calling All Cars!
Cash Guns Chaos DLX
Everyday Shooter
EyeCreate [PlayStation Eye]
flOw
Go! Puzzle
Go! Sports Ski
Go! Sudoku
Gran Turismo HD Concept
Gripshift [Timed Exclusive]
High Stakes on the Vegas Strip: Poker Edition
High Velocity Bowling
Lemmings
Loco Roco Cocoreecho!
Mesmerize [PlayStation Eye]
Mortal Kombat II
Nucleus
Operation Creature Feature [PlayStation Eye]
PAIN
PixelJunk Monsters
PixelJunk Racers
Piyotama
Snakeball
Super Rub-a-Dub
Super Stardust HD
Tekken 5: Dark Resurrection
Tori-Emaki [PlayStation Eye]
Toy Home
Trials of Topoq [PlayStation Eye]
Upcoming [19 Titles]
Angel Love Online [+PC] [FREE]
Big Time Revenge
EchoChrome
Elefunk
Ember [PlayStation Eye]
Fl0wer
Free Realms [+PC]

N-Cube
NovaStrike [onAXIS]
NCSoft Title #1 [Link]
NCSoft Title #2 [Link]
NCSoft Title #3 [Link]
NCSoft Title #4 [Link]
Nobi Nobi Boy
Rat Race
Skyblue [PlayStation Eye]
SOCOM: Confrontation
Soldner-X: Himmelssturmer [onAXIS] [+PC]
Warbit
Wipeout HD
MultiPlatform Unknown Exclusives [2 Titles]
Silent Hill 5 [Possibility]
TimeSplitters 4
Unknown Exclusive/Rumored Titles [11 Titles]

Crysis [Insider Revelation] [+PC]
Dark Cloud 3
Digimon World Online [Wikipedia]
Epic Project [Announcement]
Final Fantasy VII [Possibility] [Petition] [Crisis Core Secret]
Gundam [onAXIS]
Kingdom Hearts III
Rampage: The Death of the World [Wikipedia]
Sly 4 [Wikipedia]
Twisted Metal [Clown Cloud]
Zone of the Enders 3 [Magazine Scan]
Xbox 360 Exclusives Stolen by PlayStation 3 [6 Titles]
Ace Combat 6: Fires of Liberation
Eternal Sonata [Extra Content/Features]
Lost Planet: Extreme Condition [All DLC Included]
Overlord: Raising Hell [All DLC Included] [Extra Content/Features]
Two Worlds
World In Conflict
PlayStation 3 Exclusives Stolen by Xbox 360 [4 Titles]
Assassin's Creed
Devil May Cry 4
Fatal Inertia
GripShift
Asian PlayStation 3 Exclusives [17 Titles]

Agaresu Senki [Record of Agarest War]
Imabiksou
Initial D: Extreme Stage
Little House in the Plateau [Working Title]
Mahjong Taikai IV
Megazone 23: Blue Garland
Mist of Chaos
My Summer Holiday
Pro Yakyuu Spirits 4
Pro Yakyuu Spirits 5
Railfan
Railfan Taiwan Koutetsu
SEGA Golf Club
Tears to Tiara: Kakan no Daichi
Wangan Midnight
Winning Post 7 Maximum 2007
Yamasa DigiWorld DX [Working Title