PDA

View Full Version : Square Enix's next MMORPG



Valkyre
11-02-2008, 21:32
Το εβαλα εδω και οχι στο "παιχνιδια για PS3", καθοτι δεν εχει επιβεβαιωθει ακομα που θα κυκλοφορησει ο τιτλος.Πρωτη παρουσιαση θα γινει στην GDC οπου θα μαθουμε και περισσοτερα.Παντως πιστευω οτι θα βγει σιγουρα και σε 360 και σε PS3 και ειχα μια ιδεα , που δεν ξερω εαν ειναι υλοποιησιμη.Πιστευω οτι θα ηταν πολυ καλο εαν γινοταν να ειναι merge οι servers και να παιζουν στον ιδιο κοσμο και PS3 users και xbox users.Θα ηταν καινοτομο και θα μπορουσε να δημιουργησει και special events μετξυ των διαφορετικων χρηστων.

Βεβαια δεν ξερω αν

α) ειναι υλοποιησιμο κατι τετοιο απο πλευρας hardware

β) αν θα το δεχθουν MS και Sony.

Παντως ισως ενας τιτλος να αφηνε στην ακρη τις οποιες διαφορες των gamers και να τους εφερνε πιο κοντα.

desperate_gamer
11-02-2008, 22:03
έχουμε καμια πληροφορία ή είναι ευσεβής πόθος απλά;

Chill
11-02-2008, 22:39
Υπάρχει το WoW, έρχονται AOC και Warhammer. Υπάρχει κόσμος επίσης που ασχολείται με LinAIDS, LoTRO. Guild Wars, Tabula Rasa, EQ και ένα κάρο ακόμα. Δεν νομίζω να υπάρχουν περιθώρια για νέα MMOS, ιδίως αν δεν βασίζονται σε ένα σύμπαν που έχει fans. Anyway να δούμε τι θα ανακοινωθεί και μετά σχολιάζουμε. Αν και θεωρώ πως αν δεν υπάρξει άριστη υποστήριξη σε keyboard/mouse το όποιο εγχείρημα mmo σε κονσόλες είναι καταδικασμένο. Και όταν εννοώ υποστήριξη εννοώ σε keboards φτιαγμένα γι' αυτήν την δουλειά (π.χ. τα g11/g15 της logitech). Keybindings wins :P.

P.s. Ανυπομονώ να σφάξω xboxers στο AOC. Θα κάνω έναν barberian με όνομα playstationthreegreekslayer και όπου βρίσκω xboxer θα τον κερνάω camp camp camp camp :D. Ελπίζω η funcom να παρέχει την δυνατότητα να βλέπουμε αν ο παίχτης είναι από pc ή από xbox.......

Valkyre
11-02-2008, 23:02
έχουμε καμια πληροφορία ή είναι ευσεβής πόθος απλά;

Οτι θα παρουσιασουν το νεο MMORPG τους στην GDC το εχουν ηδη επιβεβαιωσει.

Ηδη και η πηγη:http://www.psu.com/Square-Enix-at-GDC-and-confirmed-new-MMO-as-well-News--a0002693-p0.php

desperate_gamer
13-02-2008, 02:36
χμμ... μακάρι, δεν λέω.

αλλά πολύ προχωρημένο το βρίσκω για να γίνει κάτι τέτοιο.

Valkyre
13-02-2008, 02:54
χμμ... μακάρι, δεν λέω.

αλλά πολύ προχωρημένο το βρίσκω για να γίνει κάτι τέτοιο.

Γιατι?Εχουν περασει πολλα χρονια απο το FFXI (νομιζω ειναι 2 χρονια μεγαλυτερο απο το WoW) και εχει κορεστει πλεον.Νομιζω οτι ειναι λογικο να εμφανισουν νεο MMORPG.

desperate_gamer
13-02-2008, 17:49
όχι. νέο Mmorpg θα βγάλουν. αλλά να παίζουν τα 360 με το Ps3 στο ίδιο παιχνίδι, αμφιβάλλω αν θα το δούμε.

Valkyre
13-02-2008, 18:16
όχι. νέο Mmorpg θα βγάλουν. αλλά να παίζουν τα 360 με το Ps3 στο ίδιο παιχνίδι, αμφιβάλλω αν θα το δούμε.

Α καταλαβα lol :D

skyrios
15-02-2008, 15:46
όχι. νέο Mmorpg θα βγάλουν. αλλά να παίζουν τα 360 με το Ps3 στο ίδιο παιχνίδι, αμφιβάλλω αν θα το δούμε.


8a itan kali "magkia" omos...:bgrin2:

desperate_gamer
15-02-2008, 18:49
Και μετά θα είχαμε διαμάχες του τύπου "Who kicz a$$ da most? 360-ers or DelayStationers? Ownage n00bz. w00t w00t111!"

Όχι να μου λείπει!!! :P

Valkyre
15-02-2008, 19:20
Εγω παντως πιστευω οτι αν υπηρχε τροπος να διευρυνθει το gaming community στο συνολο του με τετοιες προσπαθειες οπως αυτη που ανεφερα (κοινο community σε ενα RPG) θα εφερνε πιο κοντα τις 2 κοινοτητες και θα ελαχιστοποιουταν αρκετα ολο αυτο το console wars στον εκνευριστικα αισχρο και ηλιθιο βαθμο που υπαρχει σημερα.Γουσταρω που υπαρχουν διαφορετικες κονσολες γιατι αυξανεται ο ανταγωνισμος και βλεπουμε καλυτερα παιχνιδια , ομως το ιδανικοτερο θα ηταν να υπαρχουν διαφορετικες κονσολες παραλληλα με ενα κοινο community.Να μπορω να παιζω online COD4 με τον κολλητο μου που εχει 360, ενω εγω εχω PS3.Να μπορω να του στειλω μηνυμα απο το PS3 μου και εκεινος το ιδιο.Να μπορουμε να κανουμε chat , share αρχεια...

Πολλοι κανετε το λαθος και βλεπετε με πολυ ασχημο βλεμα τις αλλες community.Μιλαω για τους φανατικους υποστιρικτες ανεξαρτητως κονσολας.Ωραιο να υπαρχει ανταγωνισμος και ενα console wars , αλλα μεχρι ενος θεμιτου και ηρεμου σημειου, οχι ακροτητες.

Το επομενο μεγαλο βημα για τις κονσολες ειναι για εμενα να δημιουργηθει μια μεγαλη κοινοτητα , οπου ολοι οι Gamers θα μπορουσαν να επικοινωνησουν , να κανουν chat , να ανταλλαξουν εικονες, βιντεο κλπ κλπ.

Δηλαδη ενα μεγαλο και παγκοσμιου επιπεδου "HOME" φτιαγμενο απο ολες τις εταιρειες για ολες τις κονσολες.
Πανω απο ολα ειμαι gamer και με εχει εκνευρισει αρκετα το φαινομενο fanboyism ,κυριως γιατι ισχυει σε υπερβολικο βαθμο πλεον.

Φυσικα και γνωριζω οτι κατι τετοιο ειναι 99% αδυνατο να γινει λογω της αντιπαλοτητας μεταξυ των εταιρειων , αλλα θα το ηθελα πολυ.