PDA

View Full Version : Ποσα χρονια εγγυηση εχει το Ps3;



evergrey
11-02-2008, 14:48
Καπου διαβασα οτι εχει 1 χρονο αλλα νομιζω οτι η ευρωπαικη ενωση λεει οτι για ηλεκτρονικα προιοντα ειναι minimum 2 χρονια?

Τι εχετε ακουσει?

Υπαρχει κανεις που να το πηγε με βλαβη στο service ενω ειχε περασει ο 1ος χρονος της εγγυησης και αν ναι τι αντιμετωπισε?

Γενικως ποια ειναι η διαδικασια για να σου αντικαταστησουν χαλασμενο PS3 και τι πρεπει να κανεις?

Υγ μενω εκτος Αθηνας,Θεσσαλονικης (σχετικα με την αποστολη του PS3 στο service εννοω)

jimbrav
11-02-2008, 14:50
καλή ερώτηση....ξέρει να απάντηση κανένας ??

Chris14_GR
11-02-2008, 14:53
Φίλε και εγώ για ένα χρόνο γνωρίζω αλλά σύμφωνα με τον νόμο θα έπρεπε να δίνουν 2 χρόνια. Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω καλό θα ήταν να μας ενημερώσει


Υπαρχει κανεις που να το πηγε με βλαβη στο service ενω ειχε περασει ο 1ος χρονος της εγγυησης και αν ναι τι αντιμετωπισε?

Αυτό εδώ δεν παίζει καθώς δεν έχει περάσει καν ένας χρόνος από την κυκλοφορία του PS3 στην Ευρώπη:)

kapellakis
11-02-2008, 15:01
λογικα 2 χρονια

evergrey
11-02-2008, 15:03
αμα μπλεξεις με τις αντιπροσωπειες δεν υπαρχουν λογικα

καλυτερα να ξερουμε

yiannis2002s
11-02-2008, 19:56
Οπως εχει γραφτει και σε αλλο topic, η ελληνικη ή ευρωπαικη νομοθεσια ειναι πανω απο τους περιορισμους της καθε εταιριας.
Η Sony λεει ενα χρονο, αλλα αυτο δεν ισχυει.
Απλα θελει την αναλογη πιεση. Και ελπιζει οτι κανεις δεν θα το κυνηγησει ή εστω λιγοι θα το ψαξουν.
Εφοσον 2 χρονια ειναι για ολα τα ηλεκτρονικα, οφειλει να εχει και εκεινη 2 ετη εγγυηση.

Chill
11-02-2008, 23:27
Στην ΕΕ όλες οι ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές έχουν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ 2 χρόνια εγγύηση. Όποιος λέει ένα χρόνο το κάνει απλά για να ξεγελάσει τους αδαείς που δεν το πολυψάχνουν. Έχω postαρει τους σχετικούς νόμους σε άλλο topic. Αν αντιμετωπίσετε το οποιοδήποτε πρόβλημα με εγγυήσεις και λοιπά υπάρχει η αστυνομία και το ινστιτούτο καταναλωτή. Μη μασάτε επ ουδενί.

msnes7
11-02-2008, 23:49
Υπάρχει και ο λοστός του chill και πιστέψτε με είναι τρομακτικός (ακούγεται θα χρησιμοποιηθεί στο half life 3) :rofl:

Katana
12-02-2008, 00:16
Στην ΕΕ όλες οι ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές έχουν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ 2 χρόνια εγγύηση. Όποιος λέει ένα χρόνο το κάνει απλά για να ξεγελάσει τους αδαείς που δεν το πολυψάχνουν. Έχω postαρει τους σχετικούς νόμους σε άλλο topic. Αν αντιμετωπίσετε το οποιοδήποτε πρόβλημα με εγγυήσεις και λοιπά υπάρχει η αστυνομία και το ινστιτούτο καταναλωτή. Μη μασάτε επ ουδενί.

Eτσι ειναι παιδια.

Τοσο ο Αστικος Κωδικας (διαταξεις Ν.3043/02 (http://www.efpolis.gr/_database/docuploads/sitefile-20.pdf)) οσο και ο Νομος Περι Προστασιας του Καταναλωτη (διαταξεις Ν.2251/94 (http://www.kepka.org/Grk/Lgs/Legislation/2251.HTM)) ειναι σαφεις.Δειτε ειδικα τα αρθρα 554 και 559.

Κοινως, τα δικαιωματα μας απο ελαττωματικο προιον βασει των αρθρων 535 και 537, παραγραφονται σε 2 ετη για κινητα πραγματα, βασει του αρθρου 554.Η προθεσμια των ετων εκκινει βασει του αρθρου 555, απο την παραδοση του πραγματος στον αγοραστη.

Η Σονυ μας δινει εγγυηση για ενα ετος.Βασει του αρθρου 559, η εγγυηση αυτη ειναι απολυτα εγκυρη, αλλα σε καμια περιπτωση δεν παραβλαπτει την 2ετη παραγραφη των δικαιωματων μας.

Συνεπως θελει πιεση το ολο θεμα...

Chill
12-02-2008, 00:36
Πως κάνει μπαμ ο νομικάριος :D. Κάθομαι στο κυλικείο καμιά από τις ελάχιστες φορές που έρχομαι στο uni και ακούω συζητήσεις από τα διπλανά τραπεζάκια και φρίττω. Τι παιδιά είστε εσείς :P. Κουφαλίτσες μια ζωή γράφετε πρωί και στέλνετε εμάς τους καψερούς βραδιάτικα ffs.

P.s. Μένιο το πτυχίο αναβάλλεται για τον προσεχή Ιούνη. Βαριόμουνα να διαβάσω Οικονομετρία και την άφησα για Ιούνη......βέβαια βγαίνει και το AOC τον Μάη οπότε μπορεί να πάρει καμιά αναβολή και για Σεπτέμβρη xaxa.

Katana
12-02-2008, 00:43
Εχω σπασει το κεφαλι μου να βρω και μια διαταξη που αναφερει οτι καθε μεταβολη του δικαιου στη συμβαση μεταξυ πωλητη-αγοραστη, με την οποια μειωνεται η προστασια εκ του νομου, εινα ακυρη.Δεν θυμαμαι που την ειχα δει.

@Chill:Χαχα, καλυτερα το βραδι, γλυτωνετε τους επιτηρητες που ειναι γεματοι ενεργεια και ορεξη για...καταπολεμηση της πειρατειας!

Καλα και εγω για Sept με βλεπω, με τις Συνθεσεις που εχω μπλεξει...

Chill
12-02-2008, 00:57
Έχω τον αστικό κώδικα και τα βιβλία του αστικού δικαίου δίπλα μου αλλά άμα κάτσω να ψάξω τώρα.......θα λήξει η διετής εγγύηση χαχα. Εξάλλου το συγκεκριμένο μάθημα το πέρασα και μιας και σιχαίνομαι τα δικολαβικά το βλέπω για προσάναμμα στο τζάκι :P.

Δεν ξέρω τι παίζει τα πρωινά τα βράδια πάντως η σχολή είναι πίχτρα στα σκυλιά. Σήμερα την είχε αράξει μέσα στο ασανσέρ και κοιμότανε ένας κόπρος και έπιανε σχεδόν όλο τον χώρο.....Δεν είναι κατάσταση αυτή, κάναμε και το νέο κτήριο μπουρδ*** σε χρόνο dt.

aza
09-10-2010, 17:34
να ρωτησω κατι σχετικα με την εγγυηση ... τελικα ενα που λεει η SONY η δυο χρονια που λεει η EE ?

WolfRathmA
09-10-2010, 18:09
^^ Ενα χρονο εχει μονο.

Nek_Food
09-10-2010, 22:24
Για οτιδήποτε ηλεκτρονικό ισχύει 2 χρόνια επί Ευρωπαϊκού εδάφους με σχετική οδηγία και η Ελληνική νομοθεσία έχει εναρμονιστεί με νόμο από το 2003 νομίζω. Η Sony από την άλλη πουλάει τα πάντα με 1 χρόνο. Αν σου χάλασε μετά τον 1 και πριν τα 2 αποφασίζεις εσύ τί θέλεις να ακολουθήσεις και πόσο να το "κυνηγήσεις", οι νόμοι υπάρχουν αλλά είναι σαν το κάπνισμα, όλοι τους γράφουν στα @@ τους και λένε έλα μωρέ σιγά μην ασχοληθώ, η Sony λες να κάτσει να σκάσει;

aza
10-10-2010, 09:29
Για οτιδήποτε ηλεκτρονικό ισχύει 2 χρόνια επί Ευρωπαϊκού εδάφους με σχετική οδηγία και η Ελληνική νομοθεσία έχει εναρμονιστεί με νόμο από το 2003 νομίζω. Η Sony από την άλλη πουλάει τα πάντα με 1 χρόνο. Αν σου χάλασε μετά τον 1 και πριν τα 2 αποφασίζεις εσύ τί θέλεις να ακολουθήσεις και πόσο να το "κυνηγήσεις", οι νόμοι υπάρχουν αλλά είναι σαν το κάπνισμα, όλοι τους γράφουν στα @@ τους και λένε έλα μωρέ σιγά μην ασχοληθώ, η Sony λες να κάτσει να σκάσει;


αυτο που λες ξερω κι εγω .
γιατι δεν μαζευόμαστε ολοι οσοι ημαστε εδω (γιατι ολοι εχουμε δωσει τα λευτα που μας ζήτησαν και οχι λιγότερα επιδει εχει ενα χρονο εγγύηση ) να κανουμε μια καταγγελία στον συνήγορο του πολίτη (αν δεν κανω λαθος) .
εγω ειμαι μεσα αλλος ? να δουμε πόσοι μαζευόμαστε ...

alexandros050
10-10-2010, 17:30
Kαι εγω μεσα θα ημουν ελεος δηλαδη 1 χρονο εγγυση για κατι που δινεις 400 ευρω

aza
10-10-2010, 23:50
ας μας πει καποιος admin αν πρεπει να ανοίξουμε νεο thread (η να το ανοιξει αυτος γιατι εγω δεν μπορω ακομα ) να δουμε ποσοι μπορουμε να μαζευτούμε και τι μπορουμε να κανουμε γιατι ολοι μας εχουμε δωσει απο 300 - 400 € και ειναι κριμα να μας πειανουν μ@λ@κες

fotaras
11-10-2010, 00:18
οριστε μαγκες!
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=6466
υπαρχει ηδη ενα αναλογο thread αλλα πιο πολυ εχει να κανει με την αφαιρεση του other os απο τις κονσολες μας.αν εχετε κατι να προτεινετε η εχετε την ορεξη να ασχοληθειτε με το θεμα ποσταρετε το εκει.

aza
11-10-2010, 00:35
ευχαριστώ αλλα αυτο νομίζω οτι ειναι τελείως διαφορετικό απο αυτο που ζητάμε δηλαδή τα κεκτημένα ! ενα νεο thread με τιτλο "δυο χρόνια εγγύηση " είναι το ποιο σωστό πιστευω (αν κανω λαθος διορθώστε με )

grigoris1
13-11-2010, 14:26
ενα πραμα εχω να πω μην μπλεξεις με εγγυησης.
μην τυχει να παθει κατι.
απο οτι ξερω 1 χρονο εχει.
ποιο παλια ειχα μπλεξει με ενα playstation 2

JSpower
17-01-2011, 21:17
Θα ηθελα να ρωτησω κατι.
Εχω παραγγειλει ενα ps3 320gb εχει 2 χρονια εγγυηση και μου ειπανε να κανω επεκταση με 92 ευρο για αλλα 3 χρονια. 5 συνολο.
Το θεμα ειναι οτι εγω δεν εχω τα χρηματα τωρα μπορω να την κανω αργοτερα?

ilias78
17-01-2011, 21:19
απο που θα το παρεις κ σου ειπαν για 2 χρονια? κ σου κανουν κ επεκταση?

JSpower
17-01-2011, 22:05
Απο τον κωτσοβολο το εχω παραγγειλει αυριο το πρωι θα το παραλαβω.
μου ειπε ο υπαλληλος οτι εχει 2 χρονια και με 92 ευρο γινεται 5 χρονια.
Τον ρωτησα αν μπορω την κανω μετα και μου ειπε οτι δεν ξερει και να ρωτησω την sony.

muku
17-01-2011, 22:40
^^ O ίδιος υπάλληλος μάλλον δεν θα ξέρει και ότι η Sony δίνει 1 χρονο εγγύηση και όχι 2 :D Ξαναρώτα στον Κωτσόβολο για να το διαπιστώσεις, εκτός αν προσφέρει καμία διαφορετική εγγύηση το ίδιο το μαγαζί που πολύ αμφιβάλλω. Απλά θα έπεσες σε άσχετο υπάλληλο.

JSpower
17-01-2011, 22:50
Ειδα τωρα στο site to ps3 (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10076141) δεν λεει ποση εγγυηση εχει αλλα βρηκα την επεκταση (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=80061) και ειναι για 4 χρονια με 92.90. Πω θα μου ειπε βλακεια :a122: και οι δοσεις εχουν βγει ειδη και αντε περιμενε παλι για εγκριση.:a122:

ilias78
17-01-2011, 23:01
ε ενταξει. τι 3+2 τι 4+1. το ιδιο ειναι.

JSpower
17-01-2011, 23:12
ε ενταξει. τι 3+2 τι 4+1. το ιδιο ειναι.

Απλα ελεγα οτι αν ηταν 2 χρονια απο την sony να μην εκανα επεκταση.
Αλλα τωρα με τον 1 χρονο πρεπει να κανω και ειδικα τωρα που διαβαζα για τις βλαβες.

Κατι ακομα αυτη η βλαβη (YLOD) αν εχω εγγυηση ειμαι καλημενος μου το αλλαζουν?

muku
18-01-2011, 01:35
Απλα ελεγα οτι αν ηταν 2 χρονια απο την sony να μην εκανα επεκταση.
Αλλα τωρα με τον 1 χρονο πρεπει να κανω και ειδικα τωρα που διαβαζα για τις βλαβες.

Κατι ακομα αυτη η βλαβη (YLOD) αν εχω εγγυηση ειμαι καλημενος μου το αλλαζουν?

Ναι φυσικά στο αλλάζουν. Εγώ στη θέση σου θα απέφευγα την εγγύηση. Τα slim είναι λογικά πιο αξιόπιστα από τα χοντρά ps3, αφού καταναλώνουν λιγότερη, ενέργεια και δουλεύουν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες. Οπότε καλύτερα να ρισκάρεις το ενδεχόμενο να σου κρατήσει 4 χρόνια χωρίς πρόβλημα και στην τελική να σκάσεις 60Ε επιπλέον αν χαλάσει (150Ε κάνει η αλλαγή κονσόλας στη sony) παρά να δώσεις 92Ε τώρα και να μην χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις την εγγύηση στο μέλλον.

JSpower
18-01-2011, 10:57
Αφου ειναι μονο τοσα τα χρηματα για κονσολα λεω να μην τα δωσω τωρα για εγγυηση.
Ευχαριστω πολυ.

NoobShyBot
13-12-2011, 02:38
Σήμερα πήγα και πήρα αντίγραφο της απόδειξης από την αγορά της κονσόλας μου και μου είπαν ότι ισχύει για ένα χρόνο ΑΚΟΜΑ!!!Σύνολο δύο δηλαδή.Ισχύει;

Sisyphos
13-12-2011, 19:46
Εμένα πάντως η εγγύηση ήταν για 1 χρόνο. Ποτέ δεν μου είπε κανείς ότι ισχύει για παραπάνω χρονικό διάστημα...

stavros88
15-12-2011, 17:34
αν μου χαλασει η κονσολα εκτος εγγυησης μπορω με 150Ε να παρω κανουρια και απο που?απο το πλαισιο που το πηρα ή πρεπει να παρω τηλεφωνο την sony?παντως για τα slim νομιζω εχω διαβασει οτι δεν βγαζουν το ylod και γενικα ειναι πιο αξιοπιστα