PDA

View Full Version : PS3/dts-ma



SpartanGR
09-02-2008, 00:20
Παιδια εχω συνδεδεμενο το ps3 μου σε εναν onkyo 875 και πολλα Blu-Ray απο την FOX με μοναδικη δυνατοτητα επιλογης DTS-MA. Δυστηχως ομως το PS3 ειναι το μοναδικο που δεν αποκοδικωποιει.

Μηπως ξερει κανεις κατα τυχη αν θα μπει ποτε η θα αναγκαστουμε να αγορασουμε ξεχωριστο BD player

vasses
04-04-2008, 02:59
Παιδια εχω συνδεδεμενο το ps3 μου σε εναν onkyo 875 και πολλα Blu-Ray απο την FOX με μοναδικη δυνατοτητα επιλογης DTS-MA. Δυστηχως ομως το PS3 ειναι το μοναδικο που δεν αποκοδικωποιει.

Μηπως ξερει κανεις κατα τυχη αν θα μπει ποτε η θα αναγκαστουμε να αγορασουμε ξεχωριστο BD player


O enisxytis kanei tin apokodikopoisi oxi o player apla to ps3 den EXEI tis kataliles thires GIA NA sinthethei me ton enisxyti sou na dosei DTS MASTER AUDIO.
Ektos an sto mellon sta epomena ps3 montela ensomatosoune tis kataliles thires gia sindesi me tous analogous enisxites pou tha ypostirizoune DTS MASTER AUDIO

WolfRathmA
04-04-2008, 03:01
Τι θυρα ειναι αυτη;

vasses
04-04-2008, 03:05
Τι θυρα ειναι αυτη;


Ayto psaxnoume oloi kai den exoume parei apantisi :angry:.
exei na mas dosei ena image kaneis na katalavoume to eidos ton thiron enisxyti kai player pou xreiazetai kathos kai ti kalodia thelei ayta pou exoume i diaforetika

modecris
04-04-2008, 03:58
Γιατί είχα την εντύπωση πως μεταφέρετε ψηφιακά μέσω της HDMI;

NonBorn
04-04-2008, 09:46
Γιατί είχα την εντύπωση πως μεταφέρετε ψηφιακά μέσω της HDMI;

Σωστή εντύπωση είχες... Το 1.3 έχει εύρος ζώνης ικανό για να μεταφέρει τέτοιας ποιότητας ήχο. Το πρόβλημα είναι ότι το ps3 δε τον αναγνωρίζει! Είναι το μόνο πράγμα που κρατάει διαφορετικό το ps3 από τα κορυφαία (και πιο ακριβά) blu-ray players της αγοράς. Θεωρώ ότι μόλις τα standalone blu-ray players πέσουν στην τιμή του ps3 τότε η Sony θα μας δώσει και αποκωδικοποίηση DTS-MA.

SpartanGR
04-04-2008, 10:35
Ελπιζω να μας δωσει αποκωδικοποιηση DTS-MA γιατι ειναι κριμα να μη μη μπορει να κανει το μοναδικο που του εμεινε να κανει.

Επισης ειναι παλι κριμα να μας αναγκασουν να αγορασουμε standalone player μονο και μονο για ενα feature. Ελπιζω να μην εχει κανει καμμια συμφωνια με τις αλλες εταιριες η sony γι'αυτο το θεμα.

Γιατι? γιατι αμα το ps3 εκανε και DTS-MA και ειδικα τωρα που εχει και το profile 2.0 ποιος ο λογος να επερνες οτιδηποτε αλλο

bouzk77
04-04-2008, 10:41
Ποια η διαφορά μεταξύ απλού DTS και DTS-MA?

vasses
04-04-2008, 14:23
Είναι το μόνο πράγμα που κρατάει διαφορετικό το ps3 από τα κορυφαία (και πιο ακριβά) blu-ray players της αγοράς. Θεωρώ ότι μόλις τα standalone blu-ray players πέσουν στην τιμή του ps3 τότε η Sony θα μας δώσει και αποκωδικοποίηση DTS-MA.


Apo oti xeroume oloi sinithos 2 thires xreiazontai stin sindesmologia MIA gia anaparogogi ixou (COAXIAL - TOSLINK - RCA KLP) kai MIA gia EIKONA (SCART-HDMI- S VIDEO KLP)

Diladi meso MONO mias THIRAS HDMI an sindeso ton KATALILO AV me to BLU RAU PLAYER THA PARO EIKONA KAI IXO DTS MASTER AUDIO taytoxrona ayto les?
Yparxei kanena diagramma- tutorial sindesmologias BLU RAY PLAYER me AV kai pos epitygxanetai ayto?

modecris
04-04-2008, 14:28
Το HDMI μεταφέρει και εικόνα και ψηφιακό ήχο,αν ρωτάς αυτό.Εκτός από DTS-MA στην περίπτωση του ps3.

vasses
04-04-2008, 14:39
Το HDMI μεταφέρει και εικόνα και ψηφιακό ήχο,αν ρωτάς αυτό.Εκτός από DTS-MA στην περίπτωση του ps3.

Opote otan kapoios thelei na dei MONO blu ray TAINIES stin TV tou sindeei to HDMI tou ps3 tou me to hdmi tou enisxuti tou pou upostirizei ta nea format kai exei eikona 1080p kai ixo DOLBY HD TRUE SOUND sosta?

modecris
04-04-2008, 14:50
Opote otan kapoios thelei na dei MONO blu ray TAINIES stin TV tou sindeei to HDMI tou ps3 tou me to hdmi tou enisxuti tou pou upostirizei ta nea format kai exei eikona 1080p kai ixo DOLBY HD TRUE SOUND sosta?
Αν το υποστηρίζει,ναι.

Jargon
04-04-2008, 16:07
Επειδή το έχω εξαντλήσει το θέμα σε όλα τα ξένα φορα για Hi-Fi, δυστυχώς μάλλον υπάρχει Hardware περιορισμός όσον αφορά τo bistsreaming που είναι και ο καλύτερος τρόπος να μεταφέρεις τα HD format και δεν νομίζω να το δούμε σε αυτά τα PS3 εκτός και αν στο μέλλον αλλάξουν το HDMI chipset. Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να υποστηρίξουν Internal decoding και passtrhrough ως LPCM οπότε θα παίζει και σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ Ενισχυτή που υποστηρίζει multichannel LPCM.

Εχθες ήμουν σε κάποια πολύ γνωστή εταιρεία του χώρου για High-End Home Cinema και είχαμε διάφορες τεχνικές συζητήσεις πάνω στο bluray και η συμβουλή τους ήταν να περιμένω για BD Player γιατί θα βγούν πολύ καλύτεροι players και σε εικόνα, σύντομα και με κόστος γύρω στα 500 και κάτω ευρώ.

Προσωπικά μιας και ετοιμάζομαι να πάρω high end projector και οθόνη και έχω επενδύσει αρκετές χιλιάδες ευρώ σε ηχοσύστημα, θα περιμένω λιγο να δω τους νέους players (θα τους δω και σε DEMO) και κατόπιν θα καταλήξω σε κάποιο standalone γιατί θέλω BITSTREAMING και να κάνει το decoding o ONKYO TX-NR 905 που έχω με τα δικά του DACs παρά το PS3 με τα πολύ φθηνότερα DACs του.

Ανάλογα λοιπόν με τον ενισχυτή σας και τα ηχεία σας κρίνεται και αν αξίζει να πάρετε Standalone Player. Αν έχετε ηχεία 1000-2.500 και ενισχυτή των 500 μην πολύ αγχώνεστε. Αν έχετε ηχοσύστημα πάνω των 4-5000 ευρώ τότε σκεφτείτε το.




Επίσης VAsses δεν έχουν καμία σχέση οι έξοδοι του PS3 με το DTS HD MA. Ο καλύτερος τρόπος να το μεταφέρει στον AVR είναι το HDMI 1.3a το οποίο και έχει. To optical out δεν κάνει γιατί δεν έχει το bandwith και το copy protection (είναι old news).

Το DTS HD MA δεν το έχει υποστηρίξει η SONY και για λόγους marketing και λόγω περιορισμών hardware στην περίπτωση bitstreaming. Στην καλύτερη περίπτωση η εκτίμησή μου είναι να πάρουμε ένα interna decoding και να δούμε τότε τι λέει από ποιότητα. (Δεν περιμένω και τα μέγιστα πάντως)

bouzk77
04-04-2008, 16:34
Δηλαδή αν συνδέση το HDMI στην TV για HD και την οπτική ίνα στον ενισχυτή για να έχει DTS ?
Μια χαρά θα είναι... ποιό το πρόβλημα?

Jargon
04-04-2008, 18:02
Δηλαδή αν συνδέση το HDMI στην TV για HD και την οπτική ίνα στον ενισχυτή για να έχει DTS ?
Μια χαρά θα είναι... ποιό το πρόβλημα?

Το πρόβλημα είναι ότι απο ήχο θα παίρνει μόνο DTS Core και Dolby DIgital 5.1 μεχρι ES. Εαν θέλει να ακούσει HD sound (Dolby True HD δηλαδή γιατί DTS HD Master Audio δεν υποστηρίζει το PS3 καθόλου) και 7.1 LPCM που υποστηρίζει το PS3 πρέπει να το συνδέσει σε ενισχυτή με HDMI 1.3 ή έστω HDMI 1.2 που να υποστηρίζει πολυκάναλο LPCM.

vasses
04-04-2008, 19:21
Επειδή το έχω εξαντλήσει το θέμα σε όλα τα ξένα φορα για Hi-Fi, δυστυχώς μάλλον υπάρχει Hardware περιορισμός όσον αφορά τo bistsreaming που είναι και ο καλύτερος τρόπος να μεταφέρεις τα HD format και δεν νομίζω να το δούμε σε αυτά τα PS3 εκτός και αν στο μέλλον αλλάξουν το HDMI chipset. Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να υποστηρίξουν Internal decoding και passtrhrough ως LPCM οπότε θα παίζει και σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ Ενισχυτή που υποστηρίζει multichannel LPCM.

Εχθες ήμουν σε κάποια πολύ γνωστή εταιρεία του χώρου για High-End Home Cinema και είχαμε διάφορες τεχνικές συζητήσεις πάνω στο bluray και η συμβουλή τους ήταν να περιμένω για BD Player γιατί θα βγούν πολύ καλύτεροι players και σε εικόνα, σύντομα και με κόστος γύρω στα 500 και κάτω ευρώ.

Προσωπικά μιας και ετοιμάζομαι να πάρω high end projector και οθόνη και έχω επενδύσει αρκετές χιλιάδες ευρώ σε ηχοσύστημα, θα περιμένω λιγο να δω τους νέους players (θα τους δω και σε DEMO) και κατόπιν θα καταλήξω σε κάποιο standalone γιατί θέλω BITSTREAMING και να κάνει το decoding o ONKYO TX-NR 905 που έχω με τα δικά του DACs παρά το PS3 με τα πολύ φθηνότερα DACs του.

Ανάλογα λοιπόν με τον ενισχυτή σας και τα ηχεία σας κρίνεται και αν αξίζει να πάρετε Standalone Player. Αν έχετε ηχεία 1000-2.500 και ενισχυτή των 500 μην πολύ αγχώνεστε. Αν έχετε ηχοσύστημα πάνω των 4-5000 ευρώ τότε σκεφτείτε το.




Επίσης VAsses δεν έχουν καμία σχέση οι έξοδοι του PS3 με το DTS HD MA. Ο καλύτερος τρόπος να το μεταφέρει στον AVR είναι το HDMI 1.3a το οποίο και έχει. To optical out δεν κάνει γιατί δεν έχει το bandwith και το copy protection (είναι old news).

Το DTS HD MA δεν το έχει υποστηρίξει η SONY και για λόγους marketing και λόγω περιορισμών hardware στην περίπτωση bitstreaming. Στην καλύτερη περίπτωση η εκτίμησή μου είναι να πάρουμε ένα interna decoding και να δούμε τότε τι λέει από ποιότητα. (Δεν περιμένω και τα μέγιστα πάντως)

Den antilego sta texnika themata opos ta anafereis apla to ps3 DISTIXOS den exei HDMI 1.3A thira oi standalone blu ray players exoun.
To xero ayto poy les i TOSLINK THIRA tou ps3 opos kai kathe alli paromoia thira poy yparxei se oloys tous standalone players dinoune stin kaliteri DTS DISCRETE sima ston AV stis tainies kai se AUDIO DVD dts 96/24.

Oi akoystikes diafores metaxi DTS MASTER AUDIO (HDMI 1.3A PORT) kai DTS ES DISCRETE (TOSLINK PORT) fainontai se ixeia tis taxeos ton 800 eyro + 500 o enisxytis i oxi?
An einai na xodeypseis terasties periousies mono gia na akouseis ta nea format ek ton proteron tha petainoune apo mona tous afou kanenas den tha ta yiothetisei logo ypsilou kostous..

Jargon
04-04-2008, 20:12
Den antilego sta texnika themata opos ta anafereis apla to ps3 DISTIXOS den exei HDMI 1.3A thira oi standalone blu ray players exoun.
To xero ayto poy les i TOSLINK THIRA tou ps3 opos kai kathe alli paromoia thira poy yparxei se oloys tous standalone players dinoune stin kaliteri DTS DISCRETE sima ston AV stis tainies kai se AUDIO DVD dts 96/24.

Oi akoystikes diafores metaxi DTS MASTER AUDIO (HDMI 1.3A PORT) kai DTS ES DISCRETE (TOSLINK PORT) fainontai se ixeia tis taxeos ton 800 eyro + 500 o enisxytis i oxi?
An einai na xodeypseis terasties periousies mono gia na akouseis ta nea format ek ton proteron tha petainoune apo mona tous afou kanenas den tha ta yiothetisei logo ypsilou kostous..

Αυτό ψάχνω να δω σίγουρα και εκεί έχω την απορία δηλαδή είναι πραγματικό HDMI 1.3 η όχι και μάλλον δυστυχώς κάτι παίζει οπότε BITSTREAMING byebye. Αν όμως δώσουν DTS HD MA με εσωτερική αποκωδικοποίηση θα έιναι κα αυτο κάτι πολύ καλύτερο. To θεμα είναι ότι βλέπω πολλούς τίτλους να καταργούν το εξίσου καλο uncompressed sound (LPCM) και να βάζουν DTS HD Master Audio.

Τέλος συμφωνώ με το τελευταίο σχόλιο σου σχετικά με το κόστος ενισχυτή και ηχείων αλλα προς το παρον το κόστος για να γίνει αισθητή η διαφορά είναι υψηλό. Και δεν μιλάω για τη διαφορά μεταξύ DVD με τα απλά DD 384kbps και DTS 640kbps streams σε σχέση με το BLuray η διαφορά είναι αισθητή παντού και σε ηχεία χαμηλότερου κόστους. Ο ήχος του BluRay είναι είδη πολύ καλύτερος των DVD έτσι κι αλλιώς και ένας ενισχυτής των 500 Ευρώ με ηχεία των 800 μπορεί να δείξει αρκετά καλά τις αρετές του νέου ποιοτικότερου ήχου. Αυτό που δεν θα δείξει ξεκάθαρα (αλλά πάλι θα υπάρχει διαφορά) είναι τις διαφορές μεταξύ LPCM, DTS TRUE HD, DTS HD MA με DTS CORE 1.5mbps. Σίγουρα θα δείξει όμως τη μεγάλυ διαφορά με το χθες δηλαδή το DVD sound quality. Οπότε δεν το συζητάμε ότι αξίζει. Και μη ξεχνάμε ότι είμαστε στην αρχή της High Definition εποχής και το να την απολαύσης στο έπακρο είναι ακόμα ακριβό αλλά όσοι περισότεροι μπαίνουν τόσο θα πέφτει το κόστος.

Αλλά όπως σε πολλά πράγματα σε αυτή τη ζωή (όχι σε όλα) ότι πληρώνεις παίρνεις και πάντα ένα σύστημα των 10,000 θα είναι καλύτερο από ένα των 1500.

vasses
04-04-2008, 21:23
Isos einai poli kainourgia texnologia giayto den ensomatothike sto ps3 , alla fantazomai mellontika me ena flasarisma tou firmware na metatrapei se hdmi 1.3a mellontika.
Einai poli noris gia agora AV me ta kainoyrgia format se 1-2 xronia tha vgoune kaliteroi enisxytes me to miso kostos kai pio simvatoi me ta nea format opote perimenoume..

Vgikane kai ta prota diskakia http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=45693
http://www.dtsonline.com/dts-hd/dtshd-master-audio-with-new-receiver.php