PDA

View Full Version : Διεθνής εγγύηση Playstation 3 (Tourist Limited Warranty)



denni77
08-02-2008, 19:25
gia hara se olous.thelo ta fota sas.iha kani tin erotisi kai se allo thread alla epidi tora tin anaptiso ligo eftiaxa kenourgio.mou eferan ps3 apo usa opote den me kalipti i egiisi tou,afto ine sigouro.afto pou tha ithela na matho ine an esto tora boro na pliroso kai na apoktiso egiisi me kapio tropo.ite meso internet ite meso tis sony.to leo afto giati to atomo pou to agorase apo usa tou ipan pos an edine alla 50$ tha borouse na ehi international guaranty.pragma to opio distihos den ekane.opios bori na me voithisi giati ps3 horis guaranty kai idika i 40g ekdosi ine ligo aftoktonia.efharisto poli.

mg1980
11-02-2008, 01:52
καταρχην καλοριζικο,φιλε denni77.αυτο που χρειαζεσαι ονομαζεται TLW δηλ.Tourist Limited Warranty.μου το ζητησε η sony ελλας,οταν μου χαλασε το ps3 που ειχα αγορασει απο το χονκ κονκ ,συγκεκριμενα απο το games-asia...δυστυχως δε μου το αλλαξαν εδω στη Ελλαδα γιατι απλα δεν ειχα το παραπανω εγγραφο.δε ξερω που μπορεις να το προμηθευτεις αλλα οπως ειπες λογικα θα επρεπε εκεινος που το εφερε το ps3 απο αμερικη,να το ειχε ζητησει απο το καταστημα που το αγορασε.το παραπανω ζητημα του TLW προεκυψε ,υστερα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με τη διευθυντρια πωλησεων της σονυ ελλας,οποια μου ειπε οτι αν τοειχα θα μου το αλλαζαν χωρις κανενα κοστος..βρηκα αυτο το link,που εξηγει τι ειναι το TLW και ευτχως στη λιστα με τις χωρες,υπαρχει η Ελλαδα.ελπιζω να σε βοηθησα.να το λινκ: http://www.sonyservice.co.nz/touristwarranty.asp?sm=4

muku
11-02-2008, 16:46
Mg1980 αν παρατηρήσεις στο λινκ λέει οτι η εγγύηση δεν ειναι διαθέσιμη για μια σειρά προϊόντων και μέσα σε αυτά είναι και η γκάμα playstation. Βέβαια το κείμενο πρέπει να είναι παλιό καθώς αναφέρει μόνο PS, PSone, PS2. Οπότε τα πράγματα ίσως να έχουν αλλάξει αν και χλωμό το βλέπω. Μάλλον η διευθύντρια πωλήσεων έχει επαναπαυθεί στην διευθυντική της θέση και δεν ξέρει τι της γίνεται σχετικά με την κονσόλα μας :D

mg1980
12-02-2008, 08:04
εχεις απολυτα δικιο,φιλε muku.εκανα λαθος στο ποσταρισμα και το χρεωνομαι,για οσο αφορα το link..αλλα κακα τα ψεματα,εδω στην Ελλαδα,τα πραγματα σχετικα με το service και τη εγγυηση γενικοτερα ειναι τελειως,μπερδεμενα.εδω δε αφηνει τους τεχνικους της,η ιδια η σονυ ,να ανοιξουν ενα χαλασμενο ps3.και ζητημα αν θα το κανουν...ειναι τελειως εξωφρενικο..τεσπα,και παλι ζητω συγνωμη,για το προηγουμενο ποστ.για ριξτε μια ματια εδω,σε αυτο το link: http://boardsus.playstation.com/playstation/board/message?board.id=ps3&thread.id=2519975&view=by_date_ascending&page=3 με λιγα λογια, εμενα προσωπικα μου ειπαν για πω του λογου το αληθες οτι προιοντα π.χ ps3, που εχουν αγοραστει εκτος ευρωπαικης ενωσης (pal countries)χωρες,δεν αναγνωριζεται η εγγυηση και πρεπει ο αγοραστης να απευθυνθει στο καταστημα (μεταπωλητης)απο οπου αγορασε το συγκεκριμενο προιον.αλλα δε πιστευω οτι αυτο φταει,νομιζω οτι αν ηθελε η sony θα το επισκευαζε,εστω και να πληρωνα τα εξοδα,για αποστολη του στο Βελγιο,για επισκευη,οπως μου ειπαν στο service..αυτο αλλωστε το εκαναν για γιαπωνεζικα psp και μου ειπαν οτι δε ξερουν τη πολιτικη θα ακοληθησουν για τα ps3 (ntsc)τι να πω?οπως εγινε με το 'ανοιγμα' του ελληνικου ps store,ισως να υπαρξει στο μελλον καλυτερη υποστηριξη απο πλευρας service και ισως επεκτασης της εγγυσης κατα πληρωμη,οπως γινεται στην Αγγλια και σε αλλες χωρες..Ιδωμεν!

muku
12-02-2008, 12:44
Έλα ρε σιγά το λάθος. Αφού λες ότι στο είπαν τηλεφωνικά γι αυτή την εγγύηση. Το συμπέρασμα είναι ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Πάντως και μένα με ενδιαφέρει το ζήτημα γιατί ένας φίλος μου παίρνει ps3 από Αμερική αυτή την Κυριακή. Σύμφωνα με την λογική δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει εγγύηση εδώ πέρα.

SQP_GR
12-02-2008, 12:53
apo pu to paragile apo ameriki

denni77
12-02-2008, 15:32
efharisto ola ta pedia pou asholithikan me to provlima mou mehri stigmis.akri vevea den vlepo na vgeni etsi opos fenonte ta pragmata.diladi an halasi ton poulo?

muku
12-02-2008, 18:13
efharisto ola ta pedia pou asholithikan me to provlima mou mehri stigmis.akri vevea den vlepo na vgeni etsi opos fenonte ta pragmata.diladi an halasi ton poulo?

Ακριβώς αυτό πιστεύω κι εγώ. Ευχήσου να μην χαλάσει. Πάντως στο forum μόνο έχω ακούσει περιπτώσεις χαλασμένων drive ps3. Σε τόσα ξένα sites και forums που κοιτάζω δεν έχω ακούσει κάτι ανάλογο. Και αν αναλογιστούμε ότι η αγορά μας είναι απείρως μικρότερη από την αντίστοιχη της Αμερικής, της Αγγλίας και άλλων ευρωπαϊκών χωρών τότε κάτι βρωμάει. Ίσως να πέσαμε σε προβληματική παρτίδα. Για παράδειγμα, εγώ και άλλοι 3-4 φίλοι μου είχαμε πάρει 200gb wd σκληρούς κάποτε. Ο καθένας παίζει να άλλαξε 2-3 σκληρούς με την εγγύηση. Αυτό προφανώς ήταν προβληματική παρτίδα. Οπότε αν συμβαίνει κάτι τέτοιο ίσως να μην σου χαλάσει ποτέ το αμερικάνικο ps3 σου!