PDA

View Full Version : τρυφερο ποδι χρειαζεται βοηθεια



evergrey
06-02-2008, 03:10
Καλως σας βρηκα

και ναι αγορασα σημερα το PS3 40 μαζι με τα Ηeavenly sword και Genji στα 510€

Συνδεθηκε με 37" LCD LG με hdmi και με optical στον ενισχυτη

Αναβαθμιστηκε μεσω internet στην εκδοση 2,10

ολα δουλεψαν ρολοι

ωραιο μηχανακι και τωρα μερικες ερωτησεις



1) ποση ωρα κανει το sixaxis για να φορτισει? (πρεπει να μου πηρε 2 ωρες και) και αν καταλαβα καλα εχει σενσορα κινησης? Τι κανει ακριβως?

2) στις ρυθμισεις ηχου στο output βαζουμε bitstream η linear pcm? Αν δεν κανω λαθος στο bitstream στελνει την πληροφορια raw στον ενισχυτη σωστα? Το linear pcm τι κανει? Και γιατι στα online manual η Sony λεει οτι με το bitstream μπορει κομματια ηχου να μην ακουγονται?

3) στις ρυθμισεις εικονας τα FULL RGB , SUPER WHITE , CINEMA CONVERSION τα ενεργοποιουμε?

4) απο που ψωνιζετε games? και τι πρεπει να προσεχω οταν αγοραζω εκτος Ελλαδας? (region κλπ)

5) Το παιχνιδι God of war 2 αξιζει τπτ? (στο ps2 το πρωτο God of war μου αρεσε),υποθετω πως το βγαλανε για PS3

6) Τι ειδους σκληρους δεχεται, και πως αλλαζεις τον σκληρο δισκο με μεγαλυτερο

7) για bluetooth πληκτρολογιο με ενσωματωμενο touchpad ποιο λετε?

8) ποια παιχνιδια θα μου συστηνατε σχετικα με μηχανες και αυτοκινητα


ελπιζω να μην σας κουρασα και να γλιτωσω την πισσα και τα πουπουλα :tiphat:

pvinis
06-02-2008, 03:31
το ονομα του thread που κολλαει?


ολες αυτα υπαρχουν ηδη στο forum.. ψαξε για ενα λεπτο, και θα βρεις τα παντα..

η απαντηση στο 8 νομιζω ειναι burnout, motorstorm και το GT 5!

touristas
06-02-2008, 03:43
Καλως σας βρηκα

και ναι αγορασα σημερα το PS3 40 μαζι με τα Ηeavenly sword και Genji στα 510€

Συνδεθηκε με 37" LCD LG με hdmi και με optical στον ενισχυτη

Αναβαθμιστηκε μεσω internet στην εκδοση 2,10

ολα δουλεψαν ρολοι

ωραιο μηχανακι και τωρα μερικες ερωτησεις



1) ποση ωρα κανει το sixaxis για να φορτισει? (πρεπει να μου πηρε 2 ωρες και) και αν καταλαβα καλα εχει σενσορα κινησης? Τι κανει ακριβως?

2) στις ρυθμισεις ηχου στο output βαζουμε bitstream η linear pcm? Αν δεν κανω λαθος στο bitstream στελνει την πληροφορια raw στον ενισχυτη σωστα? Το linear pcm τι κανει? Και γιατι στα online manual η Sony λεει οτι με το bitstream μπορει κομματια ηχου να μην ακουγονται?

3) στις ρυθμισεις εικονας τα FULL RGB , SUPER WHITE , CINEMA CONVERSION τα ενεργοποιουμε?

4) απο που ψωνιζετε games? και τι πρεπει να προσεχω οταν αγοραζω εκτος Ελλαδας? (region κλπ)

5) Το παιχνιδι God of war 2 αξιζει τπτ? (στο ps2 το πρωτο God of war μου αρεσε),υποθετω πως το βγαλανε για PS3

6) Τι ειδους σκληρους δεχεται, και πως αλλαζεις τον σκληρο δισκο με μεγαλυτερο

7) για bluetooth πληκτρολογιο με ενσωματωμενο touchpad ποιο λετε?

8) ποια παιχνιδια θα μου συστηνατε σχετικα με μηχανες και αυτοκινητα


ελπιζω να μην σας κουρασα και να γλιτωσω την πισσα και τα πουπουλα :tiphat:
1 to sisaxis kanei ontos tosi ora na fortisei
2 den exo idea
3 den exo idea
4 den exei region to ps3 opote mporeis na agorazis apo pantou.apo eksoteriko sistino www.play.com.kales times kai poli aksiopisto
5 den exo idea
6 den nomizo na allazi o skliros
7 den exo idea
8 na perimeneis to gran tourismo
de voithisa kai poli alla telospanton
kaloriziko

WolfRathmA
06-02-2008, 03:51
Καλως σας βρηκα

1) ποση ωρα κανει το sixaxis για να φορτισει? (πρεπει να μου πηρε 2 ωρες και) και αν καταλαβα καλα εχει σενσορα κινησης? Τι κανει ακριβως?
2) στις ρυθμισεις ηχου στο output βαζουμε bitstream η linear pcm? Αν δεν κανω λαθος στο bitstream στελνει την πληροφορια raw στον ενισχυτη σωστα? Το linear pcm τι κανει? Και γιατι στα online manual η Sony λεει οτι με το bitstream μπορει κομματια ηχου να μην ακουγονται?
3) στις ρυθμισεις εικονας τα FULL RGB , SUPER WHITE , CINEMA CONVERSION τα ενεργοποιουμε?
4) απο που ψωνιζετε games? και τι πρεπει να προσεχω οταν αγοραζω εκτος Ελλαδας? (region κλπ)
5) Το παιχνιδι God of war 2 αξιζει τπτ? (στο ps2 το πρωτο God of war μου αρεσε),υποθετω πως το βγαλανε για PS3
6) Τι ειδους σκληρους δεχεται, και πως αλλαζεις τον σκληρο δισκο με μεγαλυτερο
7) για bluetooth πληκτρολογιο με ενσωματωμενο touchpad ποιο λετε?
8) ποια παιχνιδια θα μου συστηνατε σχετικα με μηχανες και αυτοκινητα

:welcome:

1. Περιπου καπου εκει κανει να φορτοσει πληρως.
2. bitstream βαζεις. Το αλλο αν δε κανο λαθος ειναι για PCM ηχο. Ασιμπιεστος δηλαδη.
3. Αυτες τις ρυθμισεις που λες πρεπει να τις ψαξεις καλα και πανω απο ολα να δεις αν η τηλεοραση σου υποστιριζει αυτες τις ρυθμισεις. Αυτες η ρυθμισεις αφορουν περισσοτερο σε αυτους που εχουν FULL HD τηλεοραση και με ολα τα εξτρα επανω της. ΠΧ 100hz, 24p True Cinema, FULL HD 1080p κτλ
4. Αγοραζεις απο οπου θες games! Ολα τα games για το PS3 ειναι region free. Δεν υπαρχει κανενα κλειδωμα!
5. Εγω δεν το εχω παιξει. Αλλα γνωριζω πολυ καλα οτι αξιζει. Αλλα το PS3 που αγορασες δεν ειναι combatible με τα παιχνιδια του ps1,ps2. Πια εκδοση εχεις αγοραση PS3; Εχει μπροστα ενα πορτακι που εχει υποδοχες για μνημες; Αν οχι τοτε δυστηχως...
6. Για αυτη την πληροφορια που ζητας γραφη αναλιτικα το ενχειριδιο χρησης του PS3 πως κανεις την αλλαγη του σκληρου δισκου. Γραφει ολες τις λεπτομερειες που ζητας. Διαβασε το!!!
7. Δεν εχω δοκιμασει καποιο. Ας απαντηση καποιος αλλος για αυτο.
8. Οπως ειπε και ο προηγουμενος!

evergrey
06-02-2008, 08:44
το Ps3 ειναι το 40αρι

και για την αλλαγη του δισκου δεν γραφει τπτ (το διαβασα ολο)

απο τις απαντησεις υποθετω οτι το God of war 2 δεν εχει βγει ακομα για PS3

nikon
06-02-2008, 08:47
απο τις απαντησεις υποθετω οτι το God of war 2 δεν εχει βγει ακομα για PS3

Και ούτε θα βγει αφού ετοιμάζουν το GoW3.

desperate_gamer
06-02-2008, 12:55
Το God of War 2 έχει βγει για PS2, αλλά δεν θα τρέξει στο 40άρι PS3. Ετοιμάζεται όμως το God of War 3 για PS3 και αναμένεται να είναι πολύ καλύτερο από όλα. Θα αργήσει όμως λιγάκι. Καλό 2009.

TopGunZ
06-02-2008, 17:36
1. Κάτι που δε σου απαντήσανε μέχρι στιγμής: Ο αισθητήρας κίνησης του Sixaxis (=έξι άξονες) δίνει τη δυνατότητα να μεταφράζει τις κινήσεις σου σε χειρισμό του παιχνιδιού. Το πως έχει να κάνει με το παιχνίδι. Στο Heavenly sword ας πούμε ελέγχεις το που θα πάνε τα βέλη και οι μπάλες από τα κανόνια, στο Warhawk ελέγχεις το αεροπλανάκι σου, στο Folklore "τραβάς" τις ψυχές των τεράτων κ.ο.κ.

2. και 3. ότι σου είπαν τα παιδιά, εξαρτάται από τις λοιπές σου συσκευές τι ρυθμίσεις θα βάλεις

4. Όπως προειπώθηκε δεν τίθεται θέμα region. Παρ' όλα αυτά κάποιοι προτιμάμε PAL παιχνίδια για να μην έχουμε τυχόν προβλήματα με downloadable content, με servers κλπ. (όχι ότι έχει παρατηρηθεί τπτ σοβαρό, απλά θα πρέπει να μπερδεύεσαι με λογαριασμούς διαφόρων regions). Καλές τιμές για PAL βρίσκεις και στο Play.com και στο Amazon.co.uk

5. To GoW2 είναι από τα καλύτερα παιχνίδια που έχουνε βγει, μόνο που είναι παιχνίδι PS2 και το δικό σου PS3 δεν παίζει παιχνίδια PS2.

6. 2.5 ιντσών SATA (αλλιώς γνωστοί ως σκλ. δίσκοι των λάπτοπ) και 5400 και 7200 rpm ταχύτητες, μέχρι όσα Gb υπάρχουν (εγώ έχω βάλει έναν 160άρι). Λογικά πρέπει να το λέει στο βιβλίο οδηγιών πως αλλάζει, αλλιώς είναι ένα πορτάκι στο αριστερό πλάι όπως το βλέπεις οριζόντια τοποθετημένο. Έχει μερικές βιδούλες και ένα μοχλάκι, υπόθεση IQ λίγο πάνω από το 50 να καταλάβεις πως γίνεται.

7. Οποιοδήποτε θα δουλέψει...αλλά εγώ έχω πάρει ένα της Logitech το οποίο έχει ενσωματωμένα τα πλήκτρα X, Δ, O, [], του PS3 (τσιμπημένο βέβαια, γύρω στο 80άρι).

8. Burnout Paradise (τρελό arcade με συγκρούσεις), NFS Prostreet (arcade με φτιαξίματα αλλά και με μερικά bugs), Dirt (ραλάκι ψιλοarcade), Ridge Racer (το απόλυτο arcade για μπαντιλίκια με 250χλμ./ώρα+). Καλό sim προς το παρόν ή περιμένεις το ευρωπαικό GT5 Prologue ή το εισάγεις από Ιαπωνία.

Καλορίζικο!!! :D

urquattros
06-02-2008, 17:37
:rofl::rofl:

WolfRathmA
07-02-2008, 02:49
:rofl::rofl:

Πες μας με τι γελας καλε να γελασουμε και εμεις παρεουλα σου :bgrin2::bgrin2::bgrin2:

evergrey
07-02-2008, 13:00
Αυτο που ανακαλυψα ειναι οτι αν τα ρυθμισεις σε LINEAR PCM δεν εχεις dolby digital 5.1 ηχο απο τον ενισχυτη

DarkUSS
07-02-2008, 16:39
το ονομα του thread που κολλαει?



Aλήθεια σε αυτήν την ερώτηση θα μας απαντήσεις?:giggle: