PDA

View Full Version : Όταν σου αντικαθιστούν ένα χαλασμένο PS3 στο service με καινούργιο...



Tek_Killa
04-02-2008, 12:14
Όταν σου αντικαθιστούν ένα χαλασμένο PS3 στο service με καινούργιο...Λογικά η εγγύηση δεν ανανεώνεται απο την αρχή? Δηλαδή έναρξη της απο την αρχή με βάση την ημερομηνία παράδοσης του καινούριου?

Katana
04-02-2008, 13:55
Bασει του αρθρου υπ.αρ.5, παραγραφος 4 του ν.2251/94 περι προστασιας του καταναλωτη,

''σε περιπτωση αντικαταστασης του προιοντος ή ανταλλακτικου του(λογω ελαττωματος), η εγγυηση αυτοματα ανανεωνεται για ολη τη διαρκεια της για το νεο προιον ή το ανταλλακτικο''.

Tek_Killa
04-02-2008, 14:15
ΟΚ... σ'ευχαριστώ! :)

Akolov
04-02-2008, 14:30
XAXAXA !!! Καλά σοβαρά ??? Ούτε που το ήξερα , ούτε που το ζήτησα ποτέ !

Καλά θα ζητήσω από τον Wolf να τα κάνει sticky αυτά να μην χαθούν ποτέ ξεχασμένα στο πάτο του forum ! ΑΠΑΠΑΠΑΠΑ....
Αμ το άλλο ?? Όλο το σύνταγμα ξέρεις απ'όξω ρε Katana ??:fryingpan::bgrin2:

Katana
04-02-2008, 15:06
χαχα, απλα αυτο σπουδαζω.:)

μαλιστα, με το χαρτι της επισκευης/αντικαταστασης τεκμηριωνουμε το δικαιωμα μας για +1 χρονο εγγυησης.

NonBorn
04-02-2008, 15:07
Katana rulezzz λέμε!!! Ούτε εγώ το ήξερα αν και φαίνεται το πιο λογικό! Thanx Katana :)

Tek_Killa
04-02-2008, 15:16
χαχα, απλα αυτο σπουδαζω.:)

μαλιστα, με το χαρτι της επισκευης/αντικαταστασης τεκμηριωνουμε το δικαιωμα μας για +1 χρονο εγγυησης.

Kι όμως απο το service, δε σου δίνουν απόδειξη αντικατάστασης. Στα computer τους λογικά όμως θα έχουν το σειριακό της κονσόλας και την ημερομηνία αντ/σης. Μπριζώθηκα. Αύριο θα πάω να τους ζητήσω χαρτί... Το πάνε φυρί φυρί να μας τρέχουν μου φαίνεται...

Katana
04-02-2008, 15:24
Δεν σου δινουν καποιο τιμολογιο που να αναγραφει την επισκευη/αντικατασταση?Φευγει δηλαδη προιον εκτος εταιρειας και αυτο δεν φαινεται πουθενα?

Παλιοτερα ειχα παει για επισκευη μια tv σε ενα Sony Service Center και μου εδωσαν τιμολογιο με πληρη αναλυση της επισκευης, σειριακο αριθμο της τηλεορασης, ονομα παραληπτη κτλ.

@Nonborn, να'σαι καλα. :)

Tek_Killa
04-02-2008, 15:29
Δεν σου δινουν καποιο τιμολογιο που να αναγραφει την επισκευη/αντικατασταση?Φευγει δηλαδη προιον εκτος εταιρειας και αυτο δεν φαινεται πουθενα?

Παλιοτερα ειχα παει για επισκευη μια tv σε ενα Sony Service Center και μου εδωσαν τιμολογιο με πληρη αναλυση της επισκευης, σειριακο αριθμο της τηλεορασης, ονομα παραληπτη κτλ.

@Nonborn, να'σαι καλα. :)

Μου έδωσαν ένα χαρτί όταν τους πήγα πίσω το χαλασμένο. Το χαρτί αυτό το κράτησαν με το που μου παρέδωσαν το καινούριο 3 εβδομάδες μετά. Αυτό έχει γίνει 3 φορές φίλτατε. 3 ps3 άλλάξα και επειδή είμαι σίγουρος πως θα ξαναχρειαστεί σύντομα, γιαυτό ρωτάω...
:(:(:(

GedoGt
04-02-2008, 17:09
καινούργιο?

είσαι σίγουρος ότι στο αντικατέστησαν με καινούργιο?
δηλαδή το δικό σου το χαλασμένο το πέταξαν ή μήπως το επισκέυσαν και θα το αντικαταστήσουν με κάποιο άλλο χαλασμένο?

Tek_Killa
04-02-2008, 17:18
καινούργιο?

είσαι σίγουρος ότι στο αντικατέστησαν με καινούργιο?
δηλαδή το δικό σου το χαλασμένο το πέταξαν ή μήπως το επισκέυσαν και θα το αντικαταστήσουν με κάποιο άλλο χαλασμένο?


Mπροστά μου άνοιξαν σφραγισμένο όλες τις φορες. Δεν έχουν το δικαίωμα να τα ανοίξουν εδώ για επισκευή. Επιστρέφονται στη μαμά εταιρία τα χαλασμένα.

Chill
04-02-2008, 18:22
Katana στην N.O.Π.Ε. είσαι ή αλλού?

GedoGt
04-02-2008, 18:46
Mπροστά μου άνοιξαν σφραγισμένο όλες τις φορες. Δεν έχουν το δικαίωμα να τα ανοίξουν εδώ για επισκευή. Επιστρέφονται στη μαμά εταιρία τα χαλασμένα.

Και η μαμά εταιρεία τα επισκευάζει, τα σφραγίζει στα κουτιά και τα στεέλνει για αντικαταστάσεις.

Katana
04-02-2008, 20:14
Katana στην N.O.Π.Ε. είσαι ή αλλού?

ΝΟΠΕ...Καποδιστριακο Πανεπιστημιο.

Chill
04-02-2008, 21:55
μαζί λοιπόν.

αναλαμβάνω τα οικονομικά σου, αναλαμβάνεις τα δικονομικά μου χαχα.

Katana
04-02-2008, 23:21
α, δικος μας ανθρωπος!:angry::angry::angry::angry:

yiannis2002s
05-02-2008, 10:05
Kι όμως απο το service, δε σου δίνουν απόδειξη αντικατάστασης. .

Kαι σε μενα το ιδιο εκαναν, κανενα χαρτι.
Οσο για το αντικαταστασης ανοιξαν σφραγισμενη κουτα και μου εδωσαν....

Tek_Killa
05-02-2008, 10:20
Kαι σε μενα το ιδιο εκαναν, κανενα χαρτι.
Οσο για το αντικαταστασης ανοιξαν σφραγισμενη κουτα και μου εδωσαν....


Κι όμως man, o GedoGt παραπάνω, με έβαλε σε σκέψεις...
Εφόσον όμως εμφανισιακά και λειτουργικά είναι άψογα τα δήθεν καινούρια, τότε άντε να βρείς άκρη. Αν και με το serial number του μηχανήματος πιστεύω πως μπορείς να το τσεκάρεις...

GedoGt
05-02-2008, 13:18
Κι όμως man, o GedoGt παραπάνω, με έβαλε σε σκέψεις...
Εφόσον όμως εμφανισιακά και λειτουργικά είναι άψογα τα δήθεν καινούρια, τότε άντε να βρείς άκρη. Αν και με το serial number του μηχανήματος πιστεύω πως μπορείς να το τσεκάρεις...

Παιδιά δεν είναι μυστικό αυτό.
Και με τα Ps2 το ίδιο έκαναν.

Δεν το κατακρίνω , το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό.
Άλλωστε ποια εταιρεία αλλάζει τον χαλασμένο προιόν της με καινούργιο ακόμα και αν βρίσκεται μέσα στην εγγύηση.
Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις και αν είναι ελλατωματικό απο την αρχή.

Tek_Killa
05-02-2008, 13:26
Παιδιά δεν είναι μυστικό αυτό.
Και με τα Ps2 το ίδιο έκαναν.

Δεν το κατακρίνω , το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό.
Άλλωστε ποια εταιρεία αλλάζει τον χαλασμένο προιόν της με καινούργιο ακόμα και αν βρίσκεται μέσα στην εγγύηση.
Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις και αν είναι ελλατωματικό απο την αρχή.


μωρε μυστικό δεν είναι... να το σκέφτομαι δεν μου αρέσει! :D

Katana
05-02-2008, 13:55
Παιδιά δεν είναι μυστικό αυτό.
Και με τα Ps2 το ίδιο έκαναν.

Δεν το κατακρίνω , το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό.
Άλλωστε ποια εταιρεία αλλάζει τον χαλασμένο προιόν της με καινούργιο ακόμα και αν βρίσκεται μέσα στην εγγύηση.
Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις και αν είναι ελλατωματικό απο την αρχή.

Ετσι ειναι.Απλα πιστευω πως αν αυτο που πας ειναι φθαρμενο, δεν τους συμφερει να το κανουν refurbish.

redismagik
24-03-2008, 23:47
as psaxei tote kapoios ena tilefono tis eforias sto xalandri kai na to grapsei.etsi otan pas kai de sou dosoun xarti tous les oti eine ypoxreomenoi kai oti tha tilefoniseis sti eforeia tis perioxis .tin paraskeui prota o theos tha pao na paro piso to diko mou,exo enimerosei ton sinigoro tou politi kai mou eipe oti ama arnithoun ananeosi tis egkiisis tha analavoun aytoi.tha mplexo kai tin eforia gia na paro to xarti pou leei oti mou ekanan antikatastasi me kenourgio.idomen......

stamos
31-01-2011, 17:15
Καλησπέρα σε όλους.:pao:

assos
07-03-2011, 15:47
Εμένα δεν μου έδωσαν χαρτί αντικατάστασης.
Μου είπαν ότι η ημερομηνία είναι περασμένη στο computer.
Moυ είπαν ότι θα έχω εγγύηση μόνο για 3 μήνες.