PDA

View Full Version : Περιεργα σημαδια στην τηλεοραση απο ps3



ps4
03-02-2008, 15:52
παιδια εδω και μια εβδομαδα περιπου μου εχει βγαλει τα σημαδια της φωτο στην τηλεοραση.
αυτο που εχω παρατηρησει και με αγχωνει ειναι οτι τα δειχνει μονο απο το σημα του πσ3 ολες οι αλλες συσκευες που ειναι πανω στην τηλε δεν το δειχνουν αυτο.

μοιαζει με καμμενο σημειο ή οπως βαζεις πανω το δαχτυλο και αφηνει σημαδια μονο που οταν το παρεις φευγουν, ε αυτα ειναι μονιμα και μονο απο το πσ3.

τι μπορει να συμβαινει;

pinakas
03-02-2008, 19:48
Η καμμένο ή κολλημένο pixel.

Μην το πολυπιέζεις εκεί γιατί παιζεί αντι να του κάνεις καλό να χειροτερέψει η κατάσταση, αν και υπάρχουν και αντικρουόμενες απόψεις.

Το πιξελάκι που είναι κολλημένο υπήρχε και υπάρχει, απλά εσύ δεν το έβλεπες και τώρα φαίνεται λόγω χρώματος background του ps3.

Συνήθως όλες οι LCD έχουν και κάποιο πιξελάκι κολλημένο. Το κακό είναι ότι το μάτι σου θα καρφώνεται εκεί. Αλλαξε background και μην το σκέφτεσαι.

WolfRathmA
04-02-2008, 02:57
Πολυ σωστος ο pinakas!

Αν η εταιρια που σου εχει δωση την TV σου εγγυητε 0 pixels καμενα τοτε παρε τηλεφωνο να σου την φτιαξουν.

ps4
04-02-2008, 13:01
Θα το κοιταξω παιδια. Τελικα ειναι καμμενα pixel. οντως.

θα παρω τηλ και θα δω τι θα μου πουν και βλεπουμε.

ευχαριστω.

Giannis
04-02-2008, 15:12
ta kamena pixel den einai etsi.....afto miazei san kapios na pige kai na tin patise dynata mesa i kapios na tin katharise me kapio ygro pou den eprepe

pinakas
04-02-2008, 22:02
ta kamena pixel den einai etsi.....afto miazei san kapios na pige kai na tin patise dynata mesa i kapios na tin katharise me kapio ygro pou den eprepe

μιλάμε για το σκούρο σημαδάκι/spot κοντά στο n του information.
AYTO EINAI KAMMENO H ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΠΙΞΕΛ !!!!

Mην τρελλαθούμε.........:fryingpan:

iraklis
04-02-2008, 22:08
Εμένα για clouding μου φαίνεται αυτό.Είναι κοινό πρόβλημα στις lcd τηλεοράσεις.Ίσως να φύγει με τον καιρό ίσως πάλι όχι........Πάντως αν είσαι μέσα στην εγγύηση δοκίμασε να δείς αν στην αλλάζουν

Giannis
04-02-2008, 22:23
an mporouse na bgalei alli mia photo pio konta kai na min einai plagia isos na boithouse na doume perisotero ti akribos einai

antreasM77
05-02-2008, 00:46
paidia kamia sxesi me pixel ayto...kati allo einai pantos pixel,no....

ps4
05-02-2008, 02:57
παιδια οντως δεν φαινεται για καμενο πιξελ αλλα ειναι το ιδιο σημαδι που κανει αν βαλω το χερι μου και το συρω ή το αφησω πανω στην οθονη με την διαφορα οτι αυτο ειναι μονιμο.

εδω μια καλυτερη φωτο. δεν νομιζω δυστηχως να το καλυπτει εγγυηση αν ειναι αυτο που νομιζω.

vadergr
05-02-2008, 08:45
σαν να την χτυπησε καποιος ειναι.

MaRkUs_
05-02-2008, 10:54
παιδια οντως δεν φαινεται για καμενο πιξελ αλλα ειναι το ιδιο σημαδι που κανει αν βαλω το χερι μου και το συρω ή το αφησω πανω στην οθονη με την διαφορα οτι αυτο ειναι μονιμο.

εδω μια καλυτερη φωτο. δεν νομιζω δυστηχως να το καλυπτει εγγυηση αν ειναι αυτο που νομιζω.

το αριστερό η το δεξί σιμάδι είναι???
εμένα το αριστερό με φένεται σαν κολλημένο και όχι σαν καμένο......don't know....άντε σταύρακα ώρα για τον προτζέκτορα:Ρ

likudeez
05-02-2008, 14:58
μαλλον/μηπως καταλαθος χτυπησες την τηλεοραση σου?

Giannis
05-02-2008, 16:03
feile katalathos kapios xtipise tin othoni kai emeine symadei i ektos an tin katharise kapios me kati pou den eprepe...:-(

ps4
05-02-2008, 16:05
τελικα εμαθα ποιος την καθαρισε. και την χτυπησε, δυστηχως δεν μπορω να τον βρισω............

δεν γινεται αλλαγη για κατι τετοιο, ειναι εμφανες οτι εγινε απο χτυπημα τελικα..........

τι να πω.

Giannis
05-02-2008, 16:09
krima :-( ilikrina loipame :-( se katalabeno apolita

X-NEC
05-02-2008, 16:17
Όντως ρε παιδιά δεν φαινόταν για χαλασμένο pixel αυτό. Εμενα μου είχε καεί ένα στο monitor πήρα την LG και μου έφεραν άλλη και επειδή είχε σπασμένο "λαιμό" τους πήρα ξανά τηλέφωνο και μου έφεραν άλλο ολοκαίνουριο μοντέλο με καλύτερα χαρακτηριστικά!!! Η αλλαγή εννοείτε πως έγινε επιτόπου δηλαδή ήρθε το κούριερ με την καινούρια οθόνη και του έδωσα την δίκια μου. Να τα βλέπουν αυτά κάποιες εταιρίες...

muku
05-02-2008, 16:20
Ποπο κρίμα... Εγώ στην παλιά μου crt είχα πάει να την καθαρίσω με στυλό πάνω από χαρτομάντηλο γιατί κάτι είχε κολλήσει πάνω. Το απότελεσμα ήταν μια τεράστια γρατζουνιά σε σχήμα Ν. Μιλάμε έπιανε την μισή οθόνη. Με το καιρό το συνήθιζεις... Αν και ειδικά το δεξί σημαδάκι είναι μεγάλο.

Πάντως να κάνω κι εγώ μια ερώτηση σχετική με το τόπικ. Είχα παρατηρήσει στην lcd στην δουλειά μου ένα μαύρο σημαδάκι μήκους λίγο πιο μικρό από την μπάρα που αναβοσβήνει στον κειμενογραφό για να σου δείξει σε ποιο σημείο γράφεις. Το έβγαζε μόνο στο visual studio στο άπρο κενό που έχει για να γράφεις κώδικα. Αν άνοιγα πχ firefox στο google, που και εκεί έχει άσπρο κενό δεν φαινόταν. Τελείως άκυρο. Χθες μου το έκανε και σπίτι μου η lcd και εκεί χέστηκα! Στο visual studio πάλι είδα ένα γκρι σημαδάκι. Μετά από άνοιξε κλείσε παράθυρα εξαφανίστηκε. Αυτό έχει να κάνει με τίποτα κολλημένα pixel?

Giannis
05-02-2008, 16:26
mono sto visual studio sto kanei afto?

muku
07-02-2008, 13:30
ναι ρε γμτ. αλλά δεν το κάνει πάντα. μερικές φορές.

likudeez
16-02-2008, 14:54
τελικα εμαθα ποιος την καθαρισε. και την χτυπησε, δυστηχως δεν μπορω να τον βρισω............

δεν γινεται αλλαγη για κατι τετοιο, ειναι εμφανες οτι εγινε απο χτυπημα τελικα..........

τι να πω.

κλασικα καποιος του στυλ γιαγια-μανα-κοπελια? :fryingpan:

pictorino
16-02-2008, 15:24
κρίμα μεγάλε πραγματικά.τις προάλλες ήρθε ο θείος μου για επίσκεψη και δεν φαντάζεστε τι μάχη έδωσα για να κρατήσω το ξαδερφάκι μου(2,5 ετών) μακριά από την Lcd..

Katana
16-02-2008, 15:37
Xμ, εγω τι να πω που πηδηξε μια γατα απο τον φωταγωγο στο δωματιο μου και κρεμαστηκε πανω απο την Lcd?:(

μεχρι να σιγουρευτω οτι δεν γρατζουνισε το πανελ, εχασα το χρωμα μου(και η οθονη το δικο της!:angry:).

gavrosdr
16-02-2008, 15:41
αυτο δεν ειναι τπτ...εγω που εχω ενα φιλο και επιασε τοση υγρασια στο ταβανι πανω απο την lcd του που αρχισε να σταζει πανω στην τηλεοραση!!! καταλαβαινετε πως αντεδρασε μολις ειδε αυτο το θεαμα...:D

pictorino
16-02-2008, 15:53
looooooooooooooooooooooooooool
katana κορυφαίο αυτό!!!!!!!!!!!!!!
gavrosdr ακόμα θα έσταζε ιδρώτας από πάνω μου..(κρύος..)

seaman13
16-02-2008, 18:52
asxeto alla gia na min kano kammia vlakia monos mou kai meta me piasei kanenas aytoktonikos ideasmos!!!to panel kanei na to katharizoume me antistatic notismena panakia?
mou sistisan kati swiffer ta opoia lene pos kanoun kali douleia...opos eida apo piso stin siskevasia dixnei othoni alla den xero ean kanei gia lcd panels xerei kaneis kati????
giati ena kano tin lakamia monos mou tote oloi dromoi odigoun sto aiginitio!!!!!

Katana
17-02-2008, 01:21
εγω εχω αυτα που πουλανε στο πλαισιο, κανουν φανταστικη δουλεια!

βεβαια, ειναι 13 ευρω το πακετακι(των 100!).